PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Πολυβιταμίνες



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

Gaspari
10-11-10, 16:50
Δεν πέρνω κανένα συμπλήρωμα σιδήρου.. Πέρνω όποτε θυμάμαι το Filicine 5mg μια φορά ημερισίως.

GyM=life
10-11-10, 16:50
εγω adam περνω πλεον πλ καλη φαινεται=]

Gaspari
10-11-10, 16:59
Το thread έγινε καθαρά για να προτείνετε διάφορες πολυβιταμίνες τις οποίες περιέχουνε κάποιο σεβαστό ποσοστό σιδήρου κ γενικώς είναι αρκετά εμπλουτισμένη με όλα.

Παρακαλώ, οχι βλακώδες κ off topic απαντήσεις.

ΥΓ. Οι πολυβιταμίνες θα παρθούν απο x-treme store, κ παρακαλώ πρίν απαντάτε σε κάποιο thread / θέμα, να διαβάζετε τίτλο κ το θέμα του δημιουργού του.

Lao
11-11-10, 01:36
Lao, kai egw etsi to skeftika na parw tis adam k to sympliroma sidirou alla eida oti einai upervolikh i dosh pou exei mesa opote..asto.


Tha paw apo ekei tin paraskeui na parei ena filaraki kati lipodialites tis stacker kai na rwtisw k egw gia kamia kalh plhrhs ap oles tis apopseis.

YG. Na me sygxwreite gia ta greeklish, eimai apo allo pc kai den exei ellinika :-|

Αν η δόση είναι υπερβολική, μπορείς να σπας τις ταμπλέτες. Με μισή, παίρνεις το 75% της ΣΗΔ, κάτι που δεν είναι υψηλό. Αν οι ταμπλέτες σπάνε και στα τρία ή στα τέσσερα, ακόμα καλύτερα ίσως.

Γενικά, είμαι της άποψης ότι συμπληρώματα όπως αυτό με τον σίδηρο είναι χρήσιμο να υπάρχουν, εφόσον μπορούμε να προσαρμόζουμε την χρήση τους στις ανάγκες μας.

Βέβαια, γιατρός δεν είμαι για να ξέρω τι είναι υψηλό για σένα ή όχι, οπότε εσύ αποφασίζεις.

Gaspari
11-11-10, 19:41
Οκ ρε Lao. Θα δω τι θα κάνω κ πως θα πράξω αύριο. Ευχαριστώ πολύ. :green:

aDonIs
11-11-10, 19:57
δλδ τησ ημέρες προπόνησης να μην περνουμε τισ πολυβιταμηνεσ????????

Menios Ser1985
11-11-10, 20:32
δλδ τησ ημέρες προπόνησης να μην περνουμε τισ πολυβιταμηνεσ????????

Τις παίρνεις κανονικά κάθε μέρα!

Lao
12-11-10, 01:39
Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα Gaspari, αλλά δες και αυτή την πολυβιταμίνη.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9853

Νομίζω ότι σου κάνει.

Gaspari
12-11-10, 15:57
Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα Gaspari, αλλά δες και αυτή την πολυβιταμίνη.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9853

Νομίζω ότι σου κάνει.

Έχω ακούσει πως φέρνει πονοκεφάλους αυτή εδώ.. Δεν είμαι κ πολύ σίγουρος.. Τι λές;

av_dimitris
14-11-10, 23:50
τις πολυβιταμινες τις παιρνουμε πριν το πρωινο?

Eddie
15-11-10, 00:05
τις πολυβιταμινες τις παιρνουμε πριν το πρωινο?

Οχι,μετα:thumbup:

av_dimitris
15-11-10, 00:11
Οχι,μετα:thumbup:

ok,σε ευχαριστω

Eddie
15-11-10, 00:15
ok,σε ευχαριστω

Να σαι καλα;)

kyriakos23
15-11-10, 22:25
γιατι μετα το πρωινο?

exkaliber
15-11-10, 22:57
γιατι μετα το πρωινο?

τις παιρνουμε μετα απο γευμα για καλυτερη αφομειωση

Gaspari
16-11-10, 12:54
Οι twins της MDY καλές είναι;

http://xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1659&category=568

Kaloutsikos
17-11-10, 01:46
Eγώ παίδες παίρνω της Multi max της MDY, την παίρνω με το πρωινό μου αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να την καταπιώ με τίποτα ολόκληρη, και έτσι την σπάω στα τρεία πηστεύω να μην είναι τόσο τραγικό έ, όσο αφορά την αφομοίωση?
Και τό άλλο μου ερώτημα είναι, παίρνω πριν την προπόνηση το no-xpode BSN και βλέποντας τα συστατικά παρατήρησα ότι κάποια τα παίρνω με την προβιταμίνη μου το πρωί π.χ. βιταμίνη β12,calsium, k.a. μήπως είναι υπερβολή γιατί η συγκεκριμένοι προβιταμίνη έχει αυξημένες δοσολογίες και αντί για καλό μου βγουν σε κακό?

giannis_s
17-11-10, 15:43
Έχω ακούσει πως φέρνει πονοκεφάλους αυτή εδώ.. Δεν είμαι κ πολύ σίγουρος.. Τι λές;

ευχαριστημένος..και σε εξετάσεις αίματος με σίδηρο, Β12 κλπ μέσα, όλα καλά..ούτε έλλειψη ούτε υπερβολική συγκέντρωση..απλά παιρνω μία την ημέρα και όχι 2
(δική μου αντίληψη αυτή)..αααα και είτε την πάρω είτε όχι δεν επηρεάζει τον πονοκέφαλό μου τελικά ;)

pakistanos10
19-11-10, 00:19
Γεια σας παιδια καθως καθομουνα ειδα στα νυχια τον χεριων μου ασπρα σημαδακια και αναρωτηθηκα τι ειναι....εψαξα και ειδα οτι εχω ελλειψη σιδηρου και δεν ξερω πως να το αναπληρωσω και θα ηθελα να μου πειτε τι να κανω... sorry αν εχει ξαναγινει τετοιο θεμα.Μην μου πειτε καποια πολυβιταμινη γιατι ειμαι 14 ετων ακομα.

Στελιος
19-11-10, 00:28
Γεια σας παιδια καθως καθομουνα ειδα στα νυχια τον χεριων μου ασπρα σημαδακια και αναρωτηθηκα τι ειναι....εψαξα και ειδα οτι εχω ελλειψη σιδηρου και δεν ξερω πως να το αναπληρωσω και θα ηθελα να μου πειτε τι να κανω... sorry αν εχει ξαναγινει τετοιο θεμα.Μην μου πειτε καποια πολυβιταμινη γιατι ειμαι 14 ετων ακομα.

εαν οντος εχεις ελειψη σιδηρου και δεν θες συμπληρωματα(και καλα κανεις)
ισως το παρακατω σε βοηθησει

Εκτός από το κρέας θεωρούνται πλούσιες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες τροφές

δημητριακά
μούσλι
ψωμί ολικής άλεσης
όσπρια
ρεβύθια
φασόλια
αρακάς
φακές (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)

λαχανικά
ραδίκια
σπανάκι (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)
αγκινάρα
αρακάς
γλυκοπατάτα
μανιτάρια
κόκκινο λάχανο
κολοκυθάκια
φοινόκιο

φρούτα
μούρα

Μεταξύ των ειδών και τεμαχίων των κρεάτων θεωρούνται καλύτερες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες
όλα τα εντόσθια πχ συκώτι τα οποία όμως αποφεύγουμε

πουλερικά
μπούτι κοτόπουλου
χήνα, γαλοπούλα μπούτι

αρνί, κατσίκι
«φιλέτο»
μπριζόλα
στήθος
μπούτι

μοσχάρι
μπριζόλα
μπούτι

βοδινό
φιλέτο
γλώσσα
μπούτι
καθαρή μπριζόλα

χοιρινό
ψαρονέφρι
σνίτζελ
καπνιστή μπριζόλα

κυνήγι
κουνέλι, λαγός

pakistanos10
19-11-10, 15:32
Ευχαριστω πολυ.:thumbup:

geopatras
25-11-10, 15:45
τι γνωμη εχετε για τις PRO MEGA της Health Aid???

Gaspari
25-11-10, 18:41
Εε... Νορμάλ...

av_dimitris
06-12-10, 12:14
μπορει η χρηση πολυβιταμινων να φερει αυπνια?

Devil
06-12-10, 18:26
μπορει η χρηση πολυβιταμινων να φερει αυπνια?

μεγαλες δοσεις απο βιταμινες Β μπορει να το κανουν αυτο

av_dimitris
06-12-10, 18:39
μεγαλες δοσεις απο βιταμινες Β μπορει να το κανουν αυτο


τι να κανω δηλαδη να τις σταματησω?

Devil
06-12-10, 18:42
τι να κανω δηλαδη να τις σταματησω?

γιατι?

τι ωρα τις παιρνεις?

τι βιταμινες ειναι?

βασικα μ***κια σου ειπα..... μεγαλες δωσεις πριν απο τον υπνο ηθελα να πω...

av_dimitris
06-12-10, 18:53
γιατι?

τι ωρα τις παιρνεις?

τι βιταμινες ειναι?

βασικα μ***κια σου ειπα..... μεγαλες δωσεις πριν απο τον υπνο ηθελα να πω...

παιρνω τις multi max,μια καψουλα μετα το πρωινο.

Devil
06-12-10, 18:58
παιρνω τις multi max,μια καψουλα μετα το πρωινο.

τοτε δεν νομιζω οτι σου κανουν το προβλημα οι βιταμινες

av_dimitris
06-12-10, 20:01
τοτε δεν νομιζω οτι σου κανουν το προβλημα οι βιταμινες

ok ευχαριστω φιλε,θα ψαξω τι αλλο μπορει να φταει.

arisfwtis
06-12-10, 20:03
μηπως περνεις καποιο αλλο συμπληρωμα με διεγερτικα?

dio32
06-12-10, 21:12
ε παιδια να κανω μια ερωτηση?περνω τις adam η δοσολογια ειναι 3 καψουλες,πολυ δεν ειναι?εγω επερνα παλια τις universal την dauly και ηταν μια ταμπλετα την ημερα.
δεν ξερω μουθ φαινετε υπερβολικο για την adam 3 την ημερα.

Eddie
06-12-10, 21:15
ε παιδια να κανω μια ερωτηση?περνω τις adam η δοσολογια ειναι 3 καψουλες,πολυ δεν ειναι?εγω επερνα παλια τις universal την dauly και ηταν μια ταμπλετα την ημερα.
δεν ξερω μουθ φαινετε υπερβολικο για την adam 3 την ημερα.

Οχι,δεν ειναι υπερβολικο!

Το ανιμαλ πακ εχει να φανταστεις 11!!

Το vitakic πχ εχει 6 τη μερα,γενικα οσο προτεινεται πρεπει να παιρνεις.Ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο.

dio32
06-12-10, 21:18
Οχι,δεν ειναι υπερβολικο!

Το ανιμαλ πακ εχει να φανταστεις 11!!

Το vitakic πχ εχει 6 τη μερα,γενικα οσο προτεινεται πρεπει να παιρνεις.Ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο.

βρε eddie ενταξει για το πακ γιατι το εχω δοκιμασει και εγω,ειναι πακ οπως λεγετε φυσικο να εχει τοσα χαπια,αλλα η adam ειναι μια απλη ενισχυμενη πολυβιταμινη.
πληροφοριακα περνω 2 και οχι 3 μια με το πρωινο και μια με το μεσημερι.

Eddie
06-12-10, 21:23
βρε eddie ενταξει για το πακ γιατι το εχω δοκιμασει και εγω,ειναι πακ οπως λεγετε φυσικο να εχει τοσα χαπια,αλλα η adam ειναι μια απλη ενισχυμενη πολυβιταμινη.
πληροφοριακα περνω 2 και οχι 3 μια με το πρωινο και μια με το μεσημερι.

Ενταξει,αν θες να παιρνεις 2 αγορασε τα softgels αλλη φορα η ταμπλετες που η συνιστομενη δοση ειναι 2!!

Εσυ λογικα εχεις τα Vcaps ετσι?

dio32
07-12-10, 00:14
Ενταξει,αν θες να παιρνεις 2 αγορασε τα softgels αλλη φορα η ταμπλετες που η συνιστομενη δοση ειναι 2!!

Εσυ λογικα εχεις τα Vcaps ετσι?

ναι τα vcaps εχω.
οι ταμπλετες δεν ειναι πιο καλες μου φαινετε οσο αφορα τις adam?

Eddie
07-12-10, 00:21
ναι τα vcaps εχω.
οι ταμπλετες δεν ειναι πιο καλες μου φαινετε οσο αφορα τις adam?

Oι ταμπλετες εχουν μεγαλυτερες ποσοτητες αλλα τα softgels εχουν καλυτερη αφομοιωση.

exkaliber
16-12-10, 17:46
το λοιπον θελω να παρω βιταμινη d και οσο περιεργο και αν ακουγεται αυτο για μενα δεν ξερω τπτ για την συγκεκριμενη:green::green:
ποια δοση να προτιμησω??

giannis64
16-12-10, 17:54
η σηδ ειναι 5μγ η 200ιυ..

jannous44
17-12-10, 12:49
παιδια να κανω μια ερωτηση η συχνη και μακροχρονια ληψει πολυβιταμινων εχει καμια αρνητικα η καπιες παρενεργειες? γιατι η μητερα μου ειναι στον ιατρικο κυκλο 25 χρονια νοσηλευτρια και δουλευει ολα αυτα διπλα σε γιατρους και τα ξερει, μου εχει πει οτι κανει κακο στο σηκωτι και δεν κανει να περνονται χωρις καποιο λογο(ιατρικο λογο εννοει) (ομως ειναι πατριατικα αρνητικα σε ολα τα συμπληρωματα ) γιαυτο κ θελω να παρω κ καποιες αλλες γνωμες... σας εχουν δημιουργησει καποιο προβλημα οπως στο συκωτι η πουθενα αλλου και για ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να περνονται? συγκεκριμενα πηρα χτες την powermax της MD you και την ξεκινησα σημερα (1 τη μερα)

Zylo
17-12-10, 16:57
παιδια να κανω μια ερωτηση η συχνη και μακροχρονια ληψει πολυβιταμινων εχει καμια αρνητικα η καπιες παρενεργειες? γιατι η μητερα μου ειναι στον ιατρικο κυκλο 25 χρονια νοσηλευτρια και δουλευει ολα αυτα διπλα σε γιατρους και τα ξερει, μου εχει πει οτι κανει κακο στο σηκωτι και δεν κανει να περνονται χωρις καποιο λογο(ιατρικο λογο εννοει) (ομως ειναι πατριατικα αρνητικα σε ολα τα συμπληρωματα ) γιαυτο κ θελω να παρω κ καποιες αλλες γνωμες... σας εχουν δημιουργησει καποιο προβλημα οπως στο συκωτι η πουθενα αλλου και για ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να περνονται? συγκεκριμενα πηρα χτες την powermax της MD you και την ξεκινησα σημερα (1 τη μερα)

οι γιατροι ειναι γενικα κατα των συμπληρωματων...τωρα σχετικα με αυτο που ειπε η μανα σου εχω να πω οτι η υπερβολη δε κανει ποτε καλο!!!αλλο να παρεις 3 δοσεις οταν η συνιστωμενη ειναι 1 και αλλο να περνεις μια απλη πολυβιταμινουλα κανονικα....δεν εχεις κανενα προβλημα στις βιταμινες να τις περνεις απλα δε χρειαζεται πουθενα υπερβολη:thumbup:

Lao
18-12-10, 19:12
παιδια να κανω μια ερωτηση η συχνη και μακροχρονια ληψει πολυβιταμινων εχει καμια αρνητικα η καπιες παρενεργειες? γιατι η μητερα μου ειναι στον ιατρικο κυκλο 25 χρονια νοσηλευτρια και δουλευει ολα αυτα διπλα σε γιατρους και τα ξερει, μου εχει πει οτι κανει κακο στο σηκωτι και δεν κανει να περνονται χωρις καποιο λογο(ιατρικο λογο εννοει) (ομως ειναι πατριατικα αρνητικα σε ολα τα συμπληρωματα ) γιαυτο κ θελω να παρω κ καποιες αλλες γνωμες... σας εχουν δημιουργησει καποιο προβλημα οπως στο συκωτι η πουθενα αλλου και για ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να περνονται? συγκεκριμενα πηρα χτες την powermax της MD you και την ξεκινησα σημερα (1 τη μερα)

Πρόβλημα με την μακροχρόνια λήψη, μπορεί να υπάρξει μόνο σε υπερδοσολογίες.

Διάβασε αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_Reference_Intake

Το συκώτι μπορεί να επιβαρυνθεί σε ακραίες καταστάσεις. Τονίζω το «ακραίες».

exkaliber
05-01-11, 17:27
πως σας φαινεται αυτην εδω η βιταμινη C?
ειναι ακριβη,διπλασια τιμη απο την αλλη c που ειχα πριν παρω σε σκονη

Supplement Facts
Serving Size: 1 Tablet
Amount Per Serving % Daily Value
Vitamin C (from Threonic Acid Enhanced Buffered Calcium Ascorbate) 1.0 g (1,000 mg) 1667%
Calcium (from Buffered Calcium Ascorbate) 120 mg 12%
Alpha Lipoic Acid 100 mg †
Citrus Bioflavonoids (37% total bioflavonoids as Hesperidin) 75 mg †
Acerola Powder 25 mg †
Rose Hips Powder (Rosa canina) (Seed) 25 mg †
Rutin 25 mg †


Other Ingredients
Cellulose, croscarmellose sodium, stearic acid (vegetable source), silica, magnesium stearate (vegetable source) and vegetable coating.

Contains no sugar, salt, starch, yeast, wheat, gluten, soy, milk, egg or shellfish.

Vegetarian/Vegan Product.

Lao
06-01-11, 15:44
πως σας φαινεται αυτην εδω η βιταμινη C?
ειναι ακριβη,διπλασια τιμη απο την αλλη c που ειχα πριν παρω σε σκονη

Supplement Facts
Serving Size: 1 Tablet
Amount Per Serving % Daily Value
Vitamin C (from Threonic Acid Enhanced Buffered Calcium Ascorbate) 1.0 g (1,000 mg) 1667%
Calcium (from Buffered Calcium Ascorbate) 120 mg 12%
Alpha Lipoic Acid 100 mg †
Citrus Bioflavonoids (37% total bioflavonoids as Hesperidin) 75 mg †
Acerola Powder 25 mg †
Rose Hips Powder (Rosa canina) (Seed) 25 mg †
Rutin 25 mg †


Other Ingredients
Cellulose, croscarmellose sodium, stearic acid (vegetable source), silica, magnesium stearate (vegetable source) and vegetable coating.

Contains no sugar, salt, starch, yeast, wheat, gluten, soy, milk, egg or shellfish.

Vegetarian/Vegan Product.

Λογικά είναι πιο ακριβή γιατί και καλά προσφέρει καλύτερη απορρόφηση. Εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Πόσο κάνει σε σχέση με την απλή C-1000 της ίδιας εταιρείας;

exkaliber
06-01-11, 18:08
Πόσο κάνει σε σχέση με την απλή C-1000 της ίδιας εταιρείας;


ειναι ακριβη,διπλασια τιμη απο την αλλη c που ειχα πριν παρω σε σκονη




και με 10 ταμπλετες λιγοτερες η αλφασορμπ

stel106
22-01-11, 01:18
μηπως μπορειτε να μου προτεινεται μια πολυβιταμινη οχι πολυ δυνατη επειδη σε ενα μηνα θα μπω σε γραμμωση ?? εχω διαβασει ολο το θεμα αλλα δεν εβγαλα και πολυ ακρη και γενικα για animal που κοιταξα λεει ειναι πολυ δυνατες κλπ

Levrone
22-01-11, 03:54
μηπως μπορειτε να μου προτεινεται μια πολυβιταμινη οχι πολυ δυνατη επειδη σε ενα μηνα θα μπω σε γραμμωση ?? εχω διαβασει ολο το θεμα αλλα δεν εβγαλα και πολυ ακρη και γενικα για animal που κοιταξα λεει ειναι πολυ δυνατες κλπ

τις ADAM απο την εταιρεια ΝOW! πολυ καλες!

και εισαι κυριος!

Lao
22-01-11, 13:50
μηπως μπορειτε να μου προτεινεται μια πολυβιταμινη οχι πολυ δυνατη επειδη σε ενα μηνα θα μπω σε γραμμωση ?? εχω διαβασει ολο το θεμα αλλα δεν εβγαλα και πολυ ακρη και γενικα για animal που κοιταξα λεει ειναι πολυ δυνατες κλπ

Κοίτα και την Opti-Men, είναι παρόμοια με την Adam.

stel106
22-01-11, 17:31
ευχαριστω παρα πολυ παιδια
απλα επειδη θα παραγγειλω απο εξωτερικο γιαυτο και ζητησα μια βοηθεια!!

Wolve
24-01-11, 13:32
Κοίτα και την Opti-Men, είναι παρόμοια με την Adam.

:thumbup:

jannous44
25-01-11, 17:59
παιδια εγω εχω τις multimax τις MDY καλες βιταμινες τα ουρα βγενουν κιτρινα. αλλα με το νερο που πινω ειμαι κιριλε8-). λετε να τις συνεχισω για 2ο 2μηνο η να παρω αλλες? μερικοι λενε ειναι καπως βαριες κ διαβασα οτι αν τα ουρα βγενουν κιτρινα ειναι συμπτωμα υπερβιταμινοσης...

Triumph
25-01-11, 18:08
παιδια εγω εχω τις multimax τις MDY καλες βιταμινες τα ουρα βγενουν κιτρινα. αλλα με το νερο που πινω ειμαι κιριλε8-). λετε να τις συνεχισω για 2ο 2μηνο η να παρω αλλες? μερικοι λενε ειναι καπως βαριες κ διαβασα οτι αν τα ουρα βγενουν κιτρινα ειναι συμπτωμα υπερβιταμινοσης...

αν τρως λαχανικα κ φρουτα για εναν μεσω ανθρωπο οι πολυβιταμινες ειναι
περιτες,εκτος αν αγωνιζεσε κ δν καταναλωνεις λαχανικα,φρουτα. επισης αν δν κανω
λαθος οι υπερβολικες βιταμινες πειραζουναι το συκωτι το "κουραζουναι".

exkaliber
25-01-11, 18:13
παιδια εγω εχω τις multimax τις MDY καλες βιταμινες τα ουρα βγενουν κιτρινα. αλλα με το νερο που πινω ειμαι κιριλε8-). λετε να τις συνεχισω για 2ο 2μηνο η να παρω αλλες? μερικοι λενε ειναι καπως βαριες κ διαβασα οτι αν τα ουρα βγενουν κιτρινα ειναι συμπτωμα υπερβιταμινοσης...

συμπλεγμα βιταμινης β,μν δινεις σημασια

με την ευκαιρια,το πρωι κοιτουσα αυτες τις βιτ. μηπως εχει κανενας της c απο mdy???
πολυ οικονομικες για την ελλαδα,λεω να της προτεινω σε εναν φιλο

jannous44
25-01-11, 19:08
απο φρουτα δεν τρωω τιποτα. λαχανικα μονο μαρουλι και καμια ντοματα. κ αυτα 2 σαλατες την ημερα. οποτε να παρω κιαλο κουτι να την συνεχισω κανονικα?:unsure:

Lao
26-01-11, 02:25
παιδια εγω εχω τις multimax τις MDY καλες βιταμινες τα ουρα βγενουν κιτρινα. αλλα με το νερο που πινω ειμαι κιριλε8-). λετε να τις συνεχισω για 2ο 2μηνο η να παρω αλλες? μερικοι λενε ειναι καπως βαριες κ διαβασα οτι αν τα ουρα βγενουν κιτρινα ειναι συμπτωμα υπερβιταμινοσης...

Τα κίτρινα ούρα οφείλονται στο ότι το σώμα αποβάλλει τις πλεονάζουσες ποσότητες βιταμινών Β. Καμία σχέση με υπερβιταμίνωση.

Το να πάθει κανείς υπερβιταμίνωση είναι κάπως δύσκολο. Περισσότερα, εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_Reference_Intake


αν τρως λαχανικα κ φρουτα για εναν μεσω ανθρωπο οι πολυβιταμινες ειναι
περιτες,εκτος αν αγωνιζεσε κ δν καταναλωνεις λαχανικα,φρουτα. επισης αν δν κανω
λαθος οι υπερβολικες βιταμινες πειραζουναι το συκωτι το "κουραζουναι".

Αυτή είναι μια τυπική απάντηση η οποία αναπαράγεται αρκετά συχνά και με βρίσκει αντίθετο γιατί είναι γενικευμένη.

Ένας μέσος σύγχρονος άνθρωπος που αθλείται / γυμνάζεται, έχει καθημερινά αυξημένες ανάγκες σε διατροφικά στοιχεία, οι οποίες για να καλυφθούν πρέπει να τρώει πολύ πειθαρχημένα, μελετημένα και τακτικά, πράγμα το οποίο στην σημερινή κοινωνία είναι σχεδόν αδύνατο.

Πέραν τούτου, οι σύγχρονες πολυβιταμίνες προσφέρουν στοιχεία τα οποία, συχνά σε ό,τι αφορά τις ποσότητες, δεν είναι ακριβώς εύκολο να πάρουμε από το «φυσικό» φαγητό. Δίνω έμφαση στο «φυσικό», όρος ο οποίος για μένα πλέον είναι ανέκδοτο, μιας και τα σύγχρονα λαχανικά και φρούτα δεν είναι τόσο θρεπτικά όσο ήταν πριν π.χ. 100 χρόνια.

Οι πολυβιταμίνες λοιπόν, είναι ένας πολύ καλός τρόπος ώστε να καλύπτουμε τα «διατροφικά κενά» μας, τα οποία κατά 99,9% έχουμε.

Τέλος, ναι, οι πολυβιταμίνες «πειράζουν» το συκώτι, ωστόσο η «ζημιά» (η οποία γίνεται καθημερινά και από άλλους 570843754385 παράγοντες) είναι άνευ σημασίας μιας και αναγεννιέται. Αρκεί φυσικά να μην το παρακάνουμε.


απο φρουτα δεν τρωω τιποτα. λαχανικα μονο μαρουλι και καμια ντοματα. κ αυτα 2 σαλατες την ημερα. οποτε να παρω κιαλο κουτι να την συνεχισω κανονικα?:unsure:

Συνέχισε κανονικά, τρώγε όσο μπορείς καλύτερα και πίνε πολύ νερό.

Απλά, που και που, κάνε διαλείμματα π.χ. μιας βδομάδας, δέκα ημερών κτλ ώστε να ξεκουράζεις το σώμα σου και κατά προτίμηση σε περιόδους που δεν το «στρεσάρεις».

Για παράδειγμα, προσωπικά σε περιόδους γιορτών και διακοπών παίρνω απλά C και μαγιά μπύρας. Παρόλαυτά, ο καλύτερος σύμβουλος είναι πάντα... το ίδιο το σώμα σου. Πρέπει να το «αφουγκράζεσαι» ώστε να ξέρεις τι να κάνεις και πότε.

Triumph
26-01-11, 08:01
Αυτή είναι μια τυπική απάντηση η οποία αναπαράγεται αρκετά συχνά και με βρίσκει αντίθετο γιατί είναι γενικευμένη.

Ένας μέσος σύγχρονος άνθρωπος που αθλείται / γυμνάζεται, έχει καθημερινά αυξημένες ανάγκες σε διατροφικά στοιχεία, οι οποίες για να καλυφθούν πρέπει να τρώει πολύ πειθαρχημένα, μελετημένα και τακτικά, πράγμα το οποίο στην σημερινή κοινωνία είναι σχεδόν αδύνατο.

Πέραν τούτου, οι σύγχρονες πολυβιταμίνες προσφέρουν στοιχεία τα οποία, συχνά σε ό,τι αφορά τις ποσότητες, δεν είναι ακριβώς εύκολο να πάρουμε από το «φυσικό» φαγητό. Δίνω έμφαση στο «φυσικό», όρος ο οποίος για μένα πλέον είναι ανέκδοτο, μιας και τα σύγχρονα λαχανικά και φρούτα δεν είναι τόσο θρεπτικά όσο ήταν πριν π.χ. 100 χρόνια.

Οι πολυβιταμίνες λοιπόν, είναι ένας πολύ καλός τρόπος ώστε να καλύπτουμε τα «διατροφικά κενά» μας, τα οποία κατά 99,9% έχουμε.

Τέλος, ναι, οι πολυβιταμίνες «πειράζουν» το συκώτι, ωστόσο η «ζημιά» (η οποία γίνεται καθημερινά και από άλλους 570843754385 παράγοντες) είναι άνευ σημασίας μιας και αναγεννιέται. Αρκεί φυσικά να μην το παρακάνουμε.



Συνέχισε κανονικά, τρώγε όσο μπορείς καλύτερα και πίνε πολύ νερό.

Απλά, που και που, κάνε διαλείμματα π.χ. μιας βδομάδας, δέκα ημερών κτλ ώστε να ξεκουράζεις το σώμα σου και κατά προτίμηση σε περιόδους που δεν το «στρεσάρεις».

Για παράδειγμα, προσωπικά σε περιόδους γιορτών και διακοπών παίρνω απλά C και μαγιά μπύρας. Παρόλαυτά, ο καλύτερος σύμβουλος είναι πάντα... το ίδιο το σώμα σου. Πρέπει να το «αφουγκράζεσαι» ώστε να ξέρεις τι να κάνεις και πότε.



συμφωνω οτι ο καλυτερος συμβουλος ειναι το σωμα κ πρεπει να τον ακουμαι,αλλα
ενας ανθρωπος ο οποιος δν αγωνιζεται κ παει στο γυμναστιριο της γειτονιας του το
θεωρο υπερβολικα φιλοδοξο να περνει πολλα συμπλιρωματα "αχρηστα" για εκεινη την ωρα
εφοσον μπορει να τα αντικαταστισει με φυσικα προιοντα.
το θεμα υπερβιταμεινωσεις φιλε μου δν το εβγαλα απο το μυαλο μου,δν μου το ειπε
ο φιλος μου στην σχολη,μου το ειπε ηπατολογος κ επειδη μου φανικε υπερβολικος
πηρα και την γνωμη αθλιατρου.Τωρα αν καποιος δν εχει χρονο να τρωει/φτιαχνει η δν του
αρεσουναι τα λαχανικα/φρουτα μπορει να κανει χρηση πολυβιταμινων. το συμπλεγμα
Β Κ C πρεπει να ανανεωνονται καθημερινα σε αντιθεση με το Α που δν ειναι αναγκαιο
η καθημερινη του ανανεωση. προσωπικη μου εμπειρια.τωρα αν καποιος θελει
να το παει αγωνιστικα αλλαζει το πραγμα...
τιποτα δν ειναι οπως παλια κ συμφωνω δν εχουν τις ιδιες θρεπτικες αξιες οπως παλια,
αλλα μην τα κατεδαφιζουμαι ολα,τοτε μην τρμε τπτ επειδη ολα πλεον ειναι τεχνιτα κ θα
παθουμαι ζημια,αλλα δν παει ετσι.τωρα αν νιωθεις ατονιες,δν εχεις την καταλληλη ενεργεια
παρε κ πολυβιταμινες κ παρε κ οτι θες.
φιλκα παντα. :D

Lao
26-01-11, 13:27
συμφωνω οτι ο καλυτερος συμβουλος ειναι το σωμα κ πρεπει να τον ακουμαι,αλλα
ενας ανθρωπος ο οποιος δν αγωνιζεται κ παει στο γυμναστιριο της γειτονιας του το
θεωρο υπερβολικα φιλοδοξο να περνει πολλα συμπλιρωματα "αχρηστα" για εκεινη την ωρα
εφοσον μπορει να τα αντικαταστισει με φυσικα προιοντα.

Μιας και βρισκόμαστε σε ένα site που ονομάζεται bodybuilding.gr, καταλαβαίνεις ότι εδώ μέσα δεν συχνάζουν τύποι που δεν γυμνάζονται. Άρα, η απάντηση που έδωσες στο παιδί πριν δεν ήταν και πολύ ταιριαστή.



το θεμα υπερβιταμεινωσεις φιλε μου δν το εβγαλα απο το μυαλο μου,δν μου το ειπε
ο φιλος μου στην σχολη,μου το ειπε ηπατολογος κ επειδη μου φανικε υπερβολικος
πηρα και την γνωμη αθλιατρου.

Οι οποίοι είπαν ότι τα κίτρινα ούρα είναι σύμπτωμα υπερβιταμίνωσης; :unsure:

Μήπως είπαν κάτι άλλο;



Τωρα αν καποιος δν εχει χρονο να τρωει/φτιαχνει η δν του
αρεσουναι τα λαχανικα/φρουτα μπορει να κανει χρηση πολυβιταμινων. το συμπλεγμα
Β Κ C πρεπει να ανανεωνονται καθημερινα σε αντιθεση με το Α που δν ειναι αναγκαιο
η καθημερινη του ανανεωση. προσωπικη μου εμπειρια.

ΣΗΔ υπάρχουν και για τις λιποδιαλυτές βιταμίνες, όχι μόνο για τις υδατοδιαλυτές.



τωρα αν καποιος θελει
να το παει αγωνιστικα αλλαζει το πραγμα...
τιποτα δν ειναι οπως παλια κ συμφωνω δν εχουν τις ιδιες θρεπτικες αξιες οπως παλια,
αλλα μην τα κατεδαφιζουμαι ολα,τοτε μην τρμε τπτ επειδη ολα πλεον ειναι τεχνιτα κ θα
παθουμαι ζημια,αλλα δν παει ετσι.τωρα αν νιωθεις ατονιες,δν εχεις την καταλληλη ενεργεια
παρε κ πολυβιταμινες κ παρε κ οτι θες.
φιλκα παντα. :D

Φίλε μου, αν διαβάσεις προσεκτικά ό,τι είπα θα δεις ότι μίλησα για «διατροφικά κενά». Δεν είπα πουθενά, και επίσης δεν είδα και κανέναν άλλο να λέει, να μην τρώμε τίποτα επειδή όλα είναι τεχνητά.

Archo
27-01-11, 21:29
Καμια γνωμη για την Perfor MAXX της ΟΝ?

http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=5193&category=568

Lao
28-01-11, 02:32
Καμια γνωμη για την Perfor MAXX της ΟΝ?

http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=5193&category=568

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12672

Archo
28-01-11, 12:32
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12672

Γενικα η πολυβιταμινη επιβαρυνει τον οργανισμο μας με καποιο τροπο?

Lao
28-01-11, 13:08
Γενικα η πολυβιταμινη επιβαρυνει τον οργανισμο μας με καποιο τροπο?

Εφόσον δεν παίρνεις τρελές και αχρείαστες δόσεις, όχι.

oldhiphop
10-02-11, 01:40
γεια σε ολους.

ειμαι αναμεσα στο να αγορασω την MULTI MAX η την ADAM.

θελω μια η οπια θα μου δωση λιγο ενεργεια και δεν θα νιοθω κατι σαν ατονια που εχω το τελευτεο διαστιμα.

εσεις τι λετε?
ευχαριστω !;)

PMalamas
10-02-11, 01:44
γεια σε ολους.

ειμαι αναμεσα στο να αγορασω την MULTI MAX η την ADAM.

θελω μια η οπια θα μου δωση λιγο ενεργεια και δεν θα νιοθω κατι σαν ατονια που εχω το τελευτεο διαστιμα.

εσεις τι λετε?
ευχαριστω !;)

αν ειναι οπωσδηποτε αυτες τις 2 λεω ADAM:thumbup:

oldhiphop
10-02-11, 20:36
πρωτη φορα θα παρω βιταμινες κλπ.

και εχω ακουση πως τις ADAM οι ταμπλετες ειναι τεραστιες...ισχυη?
γτ αποκλιης την multi max? ροταω επιδει εχω ακουση πολλα παλικαρια να περνουν την σιγκεκριμενη και την προτινουν...

tommygunz
10-02-11, 20:40
πρωτη φορα θα παρω βιταμινες κλπ.

και εχω ακουση πως τις ADAM οι ταμπλετες ειναι τεραστιες...ισχυη?
γτ αποκλιης την multi max? ροταω επιδει εχω ακουση πολλα παλικαρια να περνουν την σιγκεκριμενη και την προτινουν...

Το μεγάλες σχετικό είναι. Εμένα και 3 να μου δώσεις θα τις κατεβάσω με τη μία. Γενικά πάντως είναι κάπως μεγαλούτσικες.

PMalamas
10-02-11, 21:31
νταξει και τι να λεει.. δε μπορεις να τις καταπιεις πιστευεις?

oldhiphop
10-02-11, 23:34
αν την κοβω στα 2 πιραζει?

PMalamas
10-02-11, 23:44
αν δε τη παρεις μιση δε πειραζει..
αλλα θα τη συνηθισεις..
παντως αν θες τη γνωμη μου σου προτεινω οπτιμεν

deluxe
15-02-11, 12:20
Οι βιταμινες συμπλεγματος Β, ειναι καλο να τις παιρνουμε πριν ή μετα το φαγητο;

exkaliber
16-02-11, 15:52
για πριν δεν το νομιζω
τωρα,ενω ειναι υδατοδιαλυτες το κουτακι λεει μαζι με φαγητο
εγω τις παιρνω με αδειο στομαχι

Devil
16-02-11, 17:58
μετα η' πριν απο το φαγητο νομιζω εχει μικρη διαφορα....

εγω παιζει να τις εβαζα πριν απο την προπονηση....

lila_1
17-02-11, 01:16
Ρε σεις, ο τύπος που έχει το γυμναστήριο μου είπε να πάρω πολυβιταμίνη για τους τραυματισμούς (τενοντιτιδες,γόνατα,μέση)..
Το βρίσκω πολύ περιττό μιας και το πιο πιθανο είναι να έχω υπερβιταμίνωση απο τη διατροφή και μόνο...(είχα κάνει κ εξετάσεις κ είχα οντως)

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει

beefmeup
17-02-11, 01:18
πολυβιταμίνη για τους τραυματισμούς (τενοντιτιδες,γόνατα,μέση)..

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει

καμια,ομως..

Ramrod
17-02-11, 01:48
Ρε σεις, ο τύπος που έχει το γυμναστήριο μου είπε να πάρω πολυβιταμίνη για τους τραυματισμούς (τενοντιτιδες,γόνατα,μέση)..
Το βρίσκω πολύ περιττό μιας και το πιο πιθανο είναι να έχω υπερβιταμίνωση απο τη διατροφή και μόνο...(είχα κάνει κ εξετάσεις κ είχα οντως)

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει

Καλά είσαι...εμένα πωλητής σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων αθλητικών ειδών και συμπληρωμάτων μου είχε πει πως αμα δε πάρω πολυβιταμίνη(την οποία φυσικά θα μου πουλούσε αυτός) δε θα δω αποτελέσματα στο σώμα μου με τη γυμναστική...

:turtle:

lila_1
17-02-11, 01:58
Όχι ρε συ, δεν έχει κανα όφελος ο άνθρωπος....αλλά επειδή είναι μπιλντέρι και έχει περάσει πολλές τενοντίτιδες μου το πρότεινε "λογω πείρας" υποτίθεται...
Απλά δεν βλέπω κάποια λογική...τουλάχιστον απο τη στιγμή που ήδη η διατροφή μου έχει του σκασμού τις βιταμίνες..

Ρε έχω απηυδύσει, θα δοκιμάσω ότι μαντζούνια βρώ μπροστά μου μου φαίνεται,,,,

jimmy007
17-02-11, 02:10
Ρε σεις, ο τύπος που έχει το γυμναστήριο μου είπε να πάρω πολυβιταμίνη για τους τραυματισμούς (τενοντιτιδες,γόνατα,μέση)..
Το βρίσκω πολύ περιττό μιας και το πιο πιθανο είναι να έχω υπερβιταμίνωση απο τη διατροφή και μόνο...(είχα κάνει κ εξετάσεις κ είχα οντως)

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει


Όπως είπε και ο beff καμία περίπτωση να βοηθήσει. Θα σου έλεγα να προσέξεις αν εκτελείς με σωστή τεχνική όλες τις ασκήσεις...

Ramrod
17-02-11, 02:17
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ένα break...

deluxe
17-02-11, 02:41
Παντως οι orange triad που εχει και flex/joint support, πιστευω οτι βοηθανε, εστω και λιγο.

Ramrod
17-02-11, 02:49
Αν και λίγο οφ δοκίμασε το Animal Flex αν διαθλετεις τα χρήματα...παντού διαβάζω ότι δουλευει...

lila_1
22-02-11, 13:28
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τις Solgar v2000 ?
(όχι παραγγελία απο νετ)

RAMBO
22-02-11, 14:07
στο φαρμακιο;)

lila_1
22-02-11, 15:16
στο φαρμακιο;)

όντως?
Α ρε νόμιζα ότι είναι συμπλήρωμα πρωτεινοεταιριών!
τέλεια
Τhnx

Lao
22-02-11, 16:27
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τις Solgar v2000 ?
(όχι παραγγελία απο νετ)

Αν θέλεις μια γνώμη, δεν υπάρχει λόγος να χρυσοπληρώσεις την Solgar. Έχω γράψει εκτενέστατα την γνώμη μου εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11176-Solgar

lila_1
23-02-11, 17:19
Nai την ακύρωσα λόγω τιμής αφού συνέκρινα άλλες παρόμοιες.
Τελικά θα πάρω τίποτα απο xtreme..καλύτερες είναι αν εξετάσω τα συστατικά τους.

Βασικά αμφιβάλλω αν θα μου κάνουν οτιδήποτε...χαμένα λεφτά πιστεύω θα είναι...

Lao
24-02-11, 01:49
Nai την ακύρωσα λόγω τιμής αφού συνέκρινα άλλες παρόμοιες.
Τελικά θα πάρω τίποτα απο xtreme..καλύτερες είναι αν εξετάσω τα συστατικά τους.

Βασικά αμφιβάλλω αν θα μου κάνουν οτιδήποτε...χαμένα λεφτά πιστεύω θα είναι...

Παρόλο που δεν βλέπεις κάποιο άμεσο, οπτικό αποτέλεσμα, οι πολυβιταμίνες είναι - για μένα τουλάχιστον - το μόνο συμπλήρωμα που «παντρεύεσαι». Εάν κάποιος έχει διατροφικά κενά, τότε ό,τι άλλο παίρνει δεν λειτουργεί τόσο καλά όσο θα μπορούσε.

Eddie
24-02-11, 02:01
Lao,μιας και απ οτι βλεπω εσυ τη νυφη τη θες χωρις ψεγαδια,ποια πολυβιταμινη προτεινεις ως πιο ισορροπημενη και με επαρκεις δοσεις για παντρεια??Εγω σε 10 μερες κλεινω χρονο με τις adam softgels αλλα απ οτι βλεπω παιζουν πολλες μπαλα..

Υ.Γ.Στις δοσεις δε με ενδιαφερουν οι C και Ε γιατι παιρνω ξεχωριστα.

chris corfu
24-02-11, 05:00
και λεω εγω τωρα.. Γτ οσοι παιρνουν της ΝΟW προτιμουν τις adam και οχι τις daily vits που εχουν 100 ταβ και κοστιζουν ουτε 19 Ε?? Και εγω προσωπικα συγκρινα συστατικα και δεν βλεπω καποια τρελη διαφορα. :unsure:

Ramrod
24-02-11, 05:33
Βασικά αμφιβάλλω αν θα μου κάνουν οτιδήποτε...χαμένα λεφτά πιστεύω θα είναι...

Όντως δε θα δεις κάποια διαφορά, αλλά οι πολυβιταμίνες δεν είναι ποτέ πεταμένα λεφτά...

Devil
24-02-11, 18:33
και λεω εγω τωρα.. Γτ οσοι παιρνουν της ΝΟW προτιμουν τις adam και οχι τις daily vits που εχουν 100 ταβ και κοστιζουν ουτε 19 Ε?? Και εγω προσωπικα συγκρινα συστατικα και δεν βλεπω καποια τρελη διαφορα. :unsure:

σιδηρο....;)

chris corfu
24-02-11, 21:43
σιδηρο....;)

αα μαλιστα γτ νομιζα μηπως τις προτιμουν για κανα τσινσεγκ και ζμα που εχει και τρελαθουμε.. :green:

Devil
24-02-11, 21:56
αα μαλιστα γτ νομιζα μηπως τις προτιμουν για κανα τσινσεγκ και ζμα που εχει και τρελαθουμε.. :green:

συν οτι η adam σου βγαζει 15 μερες παραπανω....

το ειχα σκεφτει και εγω αυτο:green:;)

chris corfu
24-02-11, 22:26
συν οτι η adam σου βγαζει 15 μερες παραπανω....

το ειχα σκεφτει και εγω αυτο:green:;)
πως σου βγαζει παραπανω? αφου οι adam εχουν 60 ταβ και ειναι για 2 την μερα ενω οι daily εχουν 100 και ειναι μια τη μερα. και τιμες 29 και 19 αντοιστοιχα.. :unsure:

chris corfu
24-02-11, 22:53
Τις Α-Ζ της Lamberts τις γνωριζει κανενας??

Devil
25-02-11, 00:53
πως σου βγαζει παραπανω? αφου οι adam εχουν 60 ταβ και ειναι για 2 την μερα ενω οι daily εχουν 100 και ειναι μια τη μερα. και τιμες 29 και 19 αντοιστοιχα.. :unsure:

29 η 60αρα? wtf?

εγω με 29 αγοραζω την 120αρα... με 2 tabs ανα μερα....

Gorillas
25-02-11, 03:01
Γι αυτό εδώ έχουμε καμιά άποψη?


OLIMP VITA-MIN multiple SPORT™

http://www.olimp-labs.com/gfx/olimplabs/files/vitaplex.jpg

Lao
25-02-11, 03:32
Lao,μιας και απ οτι βλεπω εσυ τη νυφη τη θες χωρις ψεγαδια,ποια πολυβιταμινη προτεινεις ως πιο ισορροπημενη και με επαρκεις δοσεις για παντρεια??Εγω σε 10 μερες κλεινω χρονο με τις adam softgels αλλα απ οτι βλεπω παιζουν πολλες μπαλα..

Υ.Γ.Στις δοσεις δε με ενδιαφερουν οι C και Ε γιατι παιρνω ξεχωριστα.

Μία από τις Super Daily 2 από Carlson Labs, Opti-Men, Liquid Multi Gels της Now.

Κάνε μια δοκιμή ειδκά με την 1η που ανέφερα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12815-Super-2-Daily-%28Carlson-Labs%29&daysprune=-1), είναι καλή. Η Opti-Men είναι πάντοτε καλή και, τέλος, αν θες να μείνεις στην Now, δοκίμασε αυτήν που είπα, για μένα αξίζει πιο πολύ από την Adam (έκδοση με τα softgels).


και λεω εγω τωρα.. Γτ οσοι παιρνουν της ΝΟW προτιμουν τις adam και οχι τις daily vits που εχουν 100 ταβ και κοστιζουν ουτε 19 Ε?? Και εγω προσωπικα συγκρινα συστατικα και δεν βλεπω καποια τρελη διαφορα. :unsure:

Νομίζω ότι δεν είδες καλά τα συστατικά. Η μέρα με τη νύχτα είναι η μία με την άλλη.


Τις Α-Ζ της Lamberts τις γνωριζει κανενας??

Βιταμίνες για ανθρώπους λίγο πριν το κώμα είναι. Mακρυά :green:


Γι αυτό εδώ έχουμε καμιά άποψη?


OLIMP VITA-MIN multiple SPORT™

http://www.olimp-labs.com/gfx/olimplabs/files/vitaplex.jpg

Καλή φαίνεται, προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει.

chris corfu
25-02-11, 04:56
29 η 60αρα? wtf?

εγω με 29 αγοραζω την 120αρα... με 2 tabs ανα μερα....

στα εχτρεμε που εχω τσεκαρει τοσο κανει.. Απο ελλαδα μιλας αυτη η τιμη? Γτ θα τρελαθω τωρα.. Ειναι τεραστια η διαφορα.. :(

chris corfu
25-02-11, 05:01
Νομίζω ότι δεν είδες καλά τα συστατικά. Η μέρα με τη νύχτα είναι η μία με την άλλη.



Βιταμίνες για ανθρώπους λίγο πριν το κώμα είναι. Mακρυά :green:



Καλή φαίνεται, προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει.[/QUOTE]
Γτ τ λες αυτο οτι ειναι βιταμινες για λιγο πριν το κομα?? Ο αθλητιατρος μου της προτεινε σαν μια πολυβιτταμινη. Τι εχουν δηλαδη?? :unsure:

Eddie
25-02-11, 05:09
Μία από τις Super Daily 2 από Carlson Labs, Opti-Men, Liquid Multi Gels της Now.

Κάνε μια δοκιμή ειδκά με την 1η που ανέφερα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12815-Super-2-Daily-%28Carlson-Labs%29&daysprune=-1), είναι καλή. Η Opti-Men είναι πάντοτε καλή και, τέλος, αν θες να μείνεις στην Now, δοκίμασε αυτήν που είπα, για μένα αξίζει πιο πολύ από την Adam (έκδοση με τα softgels).

Ok,να σαι καλα!!!!!!!

Θα τις τσεκαρω :clap:

Devil
25-02-11, 12:54
στα εχτρεμε που εχω τσεκαρει τοσο κανει.. Απο ελλαδα μιλας αυτη η τιμη? Γτ θα τρελαθω τωρα.. Ειναι τεραστια η διαφορα.. :(

οχι απο αγγλια παιρνω...;):green:

Lao
25-02-11, 13:43
Γτ τ λες αυτο οτι ειναι βιταμινες για λιγο πριν το κομα?? Ο αθλητιατρος μου της προτεινε σαν μια πολυβιτταμινη. Τι εχουν δηλαδη?? :unsure:

Οι συγκεκριμένες, ανήκουν στην κατηγορία «μία την μέρα» και προσφέρουν απλά το 100% των ΣΗΔ. Όπως έχουμε πει, οι ΣΗΔ είναι ένα κάτω όριο που θεωρητικά απαιτείται ώστε ένας άνθρωπος απλά να συνεχίσει να ζει, με την προϋπόθεση ότι δεν κάνει κάποια έντονη δραστηριότητα, δεν αγχώνεται ιδιαίτερα κτλ. Κοινώς, πάει από το σαλόνι στην κουζίνα και πίσω. :green:

Όπως αντιλαμβάνεσαι, ένας αθλητής προφανώς και έχει μεγαλύτερες ανάγκες, τις οποίες πολυβιταμίνες αυτού του τύπου πολύ απλά δεν μπορούν να καλύψουν. Απευθύνονται σε νοικοκυρές, άτομα που δεν κάνουν κάτι απαιτητικό από πλευράς άσκησης στην ζωή τους κ.ο.κ.

chris corfu
25-02-11, 20:45
οχι απο αγγλια παιρνω...;):green:
ποο μιση τιμη... μαμησε τα... :)

chris corfu
25-02-11, 20:49
Οι συγκεκριμένες, ανήκουν στην κατηγορία «μία την μέρα» και προσφέρουν απλά το 100% των ΣΗΔ. Όπως έχουμε πει, οι ΣΗΔ είναι ένα κάτω όριο που θεωρητικά απαιτείται ώστε ένας άνθρωπος απλά να συνεχίσει να ζει, με την προϋπόθεση ότι δεν κάνει κάποια έντονη δραστηριότητα, δεν αγχώνεται ιδιαίτερα κτλ. Κοινώς, πάει από το σαλόνι στην κουζίνα και πίσω. :green:

Όπως αντιλαμβάνεσαι, ένας αθλητής προφανώς και έχει μεγαλύτερες ανάγκες, τις οποίες πολυβιταμίνες αυτού του τύπου πολύ απλά δεν μπορούν να καλύψουν. Απευθύνονται σε νοικοκυρές, άτομα που δεν κάνουν κάτι απαιτητικό από πλευράς άσκησης στην ζωή τους κ.ο.κ.

ο αθλιτιατρος μου τις εδωσε γτ θελαμε να προσθεσουμε και μια πολυβιταμινη στην διατροφη.. οχι οτι εχουν και κατι ομως.. γτ στην αρχη οπως το πες λεω θα ναι δηλητηριο.. :green: :bbbiceps:

Lao
25-02-11, 23:11
ο αθλιτιατρος μου τις εδωσε γτ θελαμε να προσθεσουμε και μια πολυβιταμινη στην διατροφη.. οχι οτι εχουν και κατι ομως.. γτ στην αρχη οπως το πες λεω θα ναι δηλητηριο.. :green: :bbbiceps:

Χαχαχαχα όχι φίλε μου, απλά δεν κάνουν για αθλητές. ;)

chris corfu
27-02-11, 02:13
Χαχαχαχα όχι φίλε μου, απλά δεν κάνουν για αθλητές. ;)

oππ τωρα το δα.. τι να σου πω, μεχρι τωρα δεν επαιρνα καθολου πολυβιταμινες, και τωρα θα μου ειναι λιγο?? και δεν πηρα επειδη ετσι μου ρθε, τσεκαρε τις εξετασεις μου και μου εβαλε και πολυβιταμινες. μηπως αυτο που θα συμπληρωσουν δεν φτανει? αλλα και απο την αλλη η adam για παραδειγμα δεν ειναι λιγο παραπανω. εχουν μεγαλη διαφορα, εκτος και αν επαιρνα μια η μιαμιση τη μερα..τωρα τι να πω κι εγω.. :unsure:

Lao
27-02-11, 03:51
oππ τωρα το δα.. τι να σου πω, μεχρι τωρα δεν επαιρνα καθολου πολυβιταμινες, και τωρα θα μου ειναι λιγο?? και δεν πηρα επειδη ετσι μου ρθε, τσεκαρε τις εξετασεις μου και μου εβαλε και πολυβιταμινες. μηπως αυτο που θα συμπληρωσουν δεν φτανει? αλλα και απο την αλλη η adam για παραδειγμα δεν ειναι λιγο παραπανω. εχουν μεγαλη διαφορα, εκτος και αν επαιρνα μια η μιαμιση τη μερα..τωρα τι να πω κι εγω.. :unsure:

Κοίτα, η Lamberts είναι μια εταιρεία που διακινείται μέσω των φαρμακείων. Άρα, πιθανότατα ο γιατρός σου είπε να πάρεις αυτές γιατί αυτές ήξερε. :green:

chris corfu
27-02-11, 04:15
Κοίτα, η Lamberts είναι μια εταιρεία που διακινείται μέσω των φαρμακείων. Άρα, πιθανότατα ο γιατρός σου είπε να πάρεις αυτές γιατί αυτές ήξερε. :green:
εχει και καταστημα ο συγκεκριμενος και εχει και now και αλλες αλλα μου πε αυτες γτ ειχαν 15ε και ειναι καλες μου πε. προφανως δεν ηθελε να μου δωσει κατι παραπανω. δεν της πηρα απο φαρμακειο, το μονο που με προβληματισε ειναι οτι εχοθν το 100% του σιδηρου της ΣΗΔ και εγω δεν εχω προβλημα με το σιδηρο...

Lao
28-02-11, 00:50
εχει και καταστημα ο συγκεκριμενος και εχει και now και αλλες αλλα μου πε αυτες γτ ειχαν 15ε και ειναι καλες μου πε. προφανως δεν ηθελε να μου δωσει κατι παραπανω. δεν της πηρα απο φαρμακειο, το μονο που με προβληματισε ειναι οτι εχοθν το 100% του σιδηρου της ΣΗΔ και εγω δεν εχω προβλημα με το σιδηρο...

Φίλε μου, δεν ξέρω γιατί ο κύριος αυτός σου είπε να πάρεις αυτή την πολυβιταμίνη.

Όποιος και να ήταν ο λόγος, η συγκεκριμένη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, για μένα είναι πεταμένα λεφτά, μην σου πω ότι το γεγονός ότι έχει και σίδηρο δεν είναι και τόσο καλό για σένα.

chris corfu
28-02-11, 21:49
Φίλε μου, δεν ξέρω γιατί ο κύριος αυτός σου είπε να πάρεις αυτή την πολυβιταμίνη.

Όποιος και να ήταν ο λόγος, η συγκεκριμένη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, για μένα είναι πεταμένα λεφτά, μην σου πω ότι το γεγονός ότι έχει και σίδηρο δεν είναι και τόσο καλό για σένα.

σαν βιταμινες θεωρω οτι ειναι αρκετες απλα οπως ξαναπα δεν ειχα δει οτι εχουν σιδηρο να του το πω, και μαλλον θα βγουν εκτος.. :banana:

giannis_s
10-03-11, 14:05
Ξεκίνησα σήμερα τις ADAM της ΝΟW και πρώτη αίσθηση είναι ότι θα μπορούσα να ουρήσω με σβηστά τα φώτα :P και οι Multi 32X είχαν τις ίδιες ποσότητες B αλλά δεν μου χρωμάτιζαν τα ούρα τόσο, περίεργο...

exkaliber
15-03-11, 16:13
ειμαι μεταξυ των Alive Mens Multi χωρις σιδηρο και της Mylti pro
:evil2:

GiorgosAtha
17-03-11, 03:13
Γεια σας, μια ερώτηση ρε παιδιά... υπάρχει καποιος απο εσάς που να εχει έλλειψη ενζύμου G6PD να μου απαντήσει στο εξής: Υπαρχει πρόβλημα στη λήψη πολυβιταμινών λόγο των μεγάλων ποσοτήτων σε βιταμίνες (πχ. Βιταμίνη C 300mg 500% Σ.Η.Δ.)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

PanosDeu
17-03-11, 21:59
Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω την Vitakic της Muscletech.Πιστευετε ο,τι ειναι καλη?23167

chris corfu
17-03-11, 22:09
Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω την Vitakic της Muscletech.Πιστευετε ο,τι ειναι καλη?23167

κατσε να σου απαντησω εγω, γτ οι περισσοτεροι μισουν την mt και θα φας ξερο οχι. :rolf: εχω χρησιμοποιησει mt ,ετσι για να μην νομιζεις, αλλα για βιταμινες δεν αξιζει,(και ποιοτικα απο οσο εχω ψαξει) παρε καλητερα μια απλη πολυβιταμινη της now η καποιας αλλης εταιρειας ειτε καποια vital απο φαρμακειο.. :thumbup:

Adinamos
17-03-11, 22:50
Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω την Vitakic της Muscletech.Πιστευετε ο,τι ειναι καλη?23167

Tην εχω παρει 2 φορες. Πολυ ικανοποιημενος. Πιστευω ειναι ισως το καλυτερο προιον της ΜΤ.

adamz
18-03-11, 14:25
παιδια ενδιαφερομαι για φαρμακειου πολυβιταμινες..

και ειμαι αναμεσα στις centrum και geriatric απο τα ποστ που διαβασα..

εχουν καμια διαφορα? η οποια και να παρω το ιδιο ειναι??

chris corfu
18-03-11, 15:18
παιδια ενδιαφερομαι για φαρμακειου πολυβιταμινες..

και ειμαι αναμεσα στις centrum και geriatric απο τα ποστ που διαβασα..

εχουν καμια διαφορα? η οποια και να παρω το ιδιο ειναι??

εχουν διαφορες συσκευασιες η καθε μια π.χ. δεν υπαρχει μονο μια centrum οποτε ετσι γενικα δεν γινεται να συγκρινεις. επισης για φαρμακειου ειναι πολυ καλες οι vital plus.

Levrone
18-03-11, 23:55
εχουν διαφορες συσκευασιες η καθε μια π.χ. δεν υπαρχει μονο μια centrum οποτε ετσι γενικα δεν γινεται να συγκρινεις. επισης για φαρμακειου ειναι πολυ καλες οι vital plus.

κορυφη απο φαρμακειο ειναι η Solgar για πολυβιταμινες..

εχεις λεφτα? παιρνε!

(η VM-2000)

Lao
19-03-11, 14:51
παιδια ενδιαφερομαι για φαρμακειου πολυβιταμινες..

και ειμαι αναμεσα στις centrum και geriatric απο τα ποστ που διαβασα..

εχουν καμια διαφορα? η οποια και να παρω το ιδιο ειναι??

Η επιλογή «καμία από τις δύο» παίζει;:green:

PMalamas
19-03-11, 15:21
How to Choose a Quality Multi-Vitamin Supplement

The typical American diet produces multiple vitamin and mineral deficiencies. A lot of people find it helpful to include a multi-vitamin supplement to their daily diet and exercise regiment. But are you taking the right multi-vitamin? You'll know after you read this.
FORGET THE BRAND, FORGET THE HYPE!

Like all other consumer goods, supplement companies market their products with a lot of flash and hype. When shopping for a quality multi-vitamin, shop around, do your homework and read the labels. 'Retail' brands of multi-vitamins are often the cheapest (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#), and you get what you pay for. Many of the cheap forms of minerals in these brands (zinc oxide and magnesium oxide) are often not absorbed by the body, which means they're useless.
COUNT THE VITAMINS
The 13 basic vitamins that should be present in a quality multi-vitamin supplement are:
-Vitamin C
-Fat-soluble Vitamins A, D, E and K
-The B-Vitamins:
B1 - Thiamine
B2 - Riboflavin
B3 - Niacin/Niacinamide
B5 - Pantothenic Acid
B6 - Pyridoxine
B12 - Cobalamin (cyano-, methyl- or hydroxyl-)
Folate (folic acid)
Biotin
DO THE TEST!
What follows is a list of 11 'tests' that should be applied to any multi-vitamin supplement you are considering purchasing. A quality multi-vitamin will pass ALL 11 TESTS!
1) The bottle has an expiration date printed on it.
2) The bottle is opaque in color. Light can damage some vitamins.
3) All 'B-Vitamins' meet or exceed the RDA (Recommended Daily Allowances) levels. Vitamin C should be at least 2-5 times the RDA.
4) All vitamins and minerals should be listed in their exact chemical form. For example: 'd-alpha-tocopherol,' not just 'vitamin E' and calcium citrate, not just 'calcium'.
5) The supplements are in capsule form, not tablets. (Exception: some premium (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#) brands still use tablets. This test should only be the final determining factor.)
6) Multi-vitamins do not contain sugars, preservatives, coloring agents, wheat products, lactose, etc.
7) Vitamin E is present in its natural form, 'd-alpha-tocopherol,' not its sythetic form, 'dl-alpha-tocopherol'. Look for the little "l", which means 'leave on the shelf!'
8) Vitamin D is present as 'Cholecalciferol,' not 'Ergocalciferol'.
9) Calcium is chelated (see Resources) as calcium citrate, calcium lactate or other chelated forms, but NOT calcium carbonate, eggshell calcium, oyster shell calcium, etc.
10) Magnesium, Zinc and other minerals are chelated (magnesium citrate, glycinate, gluconate, etc.) and NOT in an unabsorbable oxide form (magnesium oxide, zinc oxide, etc.).
11) The supplement is complete with all 13 vitamins (See Step 2), these macrominerals (calcium, magnesium and potassium), these microminerals (zinc, copper, selenium, chromium, manganese and molybdenum) and these ultra-trace minerals (boron and vanadium).
EAT WELL, BE WELL!
Finally, taking a multi-vitamin supplement is not intended to replace a healthy (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#) diet - only SUPPLEMENT it.
Be sure your diet is rich in nutrients by eating 5 to 9 servings of fresh fruits and vegetables, and 3 to 5 servings of whole grains every day. Fresh nuts, legumes and plant oils/fish oils also help to prevent chronic diseases (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#).


You should be paying at LEAST $30/month for a quality multi-vitamin supplement.
Again, supplements do not replace a healthy diet - they only supplement it.
Claims like 'USP' and 'FDA-screened' do not mean optimum quality.

Lao
19-03-11, 15:32
How to Choose a Quality Multi-Vitamin Supplement

The typical American diet produces multiple vitamin and mineral deficiencies. A lot of people find it helpful to include a multi-vitamin supplement to their daily diet and exercise regiment. But are you taking the right multi-vitamin? You'll know after you read this.
FORGET THE BRAND, FORGET THE HYPE!

Like all other consumer goods, supplement companies market their products with a lot of flash and hype. When shopping for a quality multi-vitamin, shop around, do your homework and read the labels. 'Retail' brands of multi-vitamins are often the cheapest (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#), and you get what you pay for. Many of the cheap forms of minerals in these brands (zinc oxide and magnesium oxide) are often not absorbed by the body, which means they're useless.
COUNT THE VITAMINS
The 13 basic vitamins that should be present in a quality multi-vitamin supplement are:
-Vitamin C
-Fat-soluble Vitamins A, D, E and K
-The B-Vitamins:
B1 - Thiamine
B2 - Riboflavin
B3 - Niacin/Niacinamide
B5 - Pantothenic Acid
B6 - Pyridoxine
B12 - Cobalamin (cyano-, methyl- or hydroxyl-)
Folate (folic acid)
Biotin
DO THE TEST!
What follows is a list of 11 'tests' that should be applied to any multi-vitamin supplement you are considering purchasing. A quality multi-vitamin will pass ALL 11 TESTS!
1) The bottle has an expiration date printed on it.
2) The bottle is opaque in color. Light can damage some vitamins.
3) All 'B-Vitamins' meet or exceed the RDA (Recommended Daily Allowances) levels. Vitamin C should be at least 2-5 times the RDA.
4) All vitamins and minerals should be listed in their exact chemical form. For example: 'd-alpha-tocopherol,' not just 'vitamin E' and calcium citrate, not just 'calcium'.
5) The supplements are in capsule form, not tablets. (Exception: some premium (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#) brands still use tablets. This test should only be the final determining factor.)
6) Multi-vitamins do not contain sugars, preservatives, coloring agents, wheat products, lactose, etc.
7) Vitamin E is present in its natural form, 'd-alpha-tocopherol,' not its sythetic form, 'dl-alpha-tocopherol'. Look for the little "l", which means 'leave on the shelf!'
8) Vitamin D is present as 'Cholecalciferol,' not 'Ergocalciferol'.
9) Calcium is chelated (see Resources) as calcium citrate, calcium lactate or other chelated forms, but NOT calcium carbonate, eggshell calcium, oyster shell calcium, etc.
10) Magnesium, Zinc and other minerals are chelated (magnesium citrate, glycinate, gluconate, etc.) and NOT in an unabsorbable oxide form (magnesium oxide, zinc oxide, etc.).
11) The supplement is complete with all 13 vitamins (See Step 2), these macrominerals (calcium, magnesium and potassium), these microminerals (zinc, copper, selenium, chromium, manganese and molybdenum) and these ultra-trace minerals (boron and vanadium).
EAT WELL, BE WELL!
Finally, taking a multi-vitamin supplement is not intended to replace a healthy (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#) diet - only SUPPLEMENT it.
Be sure your diet is rich in nutrients by eating 5 to 9 servings of fresh fruits and vegetables, and 3 to 5 servings of whole grains every day. Fresh nuts, legumes and plant oils/fish oils also help to prevent chronic diseases (http://www.bukisa.com/myhome/submit/#).


You should be paying at LEAST $30/month for a quality multi-vitamin supplement.
Again, supplements do not replace a healthy diet - they only supplement it.
Claims like 'USP' and 'FDA-screened' do not mean optimum quality.






Άψογο άρθρο που με βρίσκει 100% σύμφωνο.

Με μία πρώτη ματιά, δεν ξέρω καμία πολυβιταμίνη που να είναι σε όλα τέλεια. Μερικές όμως που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό και που πλησιάζουν τα παραπάνω κριτήρια, είναι οι εξής:

Super 2 Daily (Carlson Labs) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12815-Super-2-Daily-%28Carlson-Labs%29)

Anavite (Gaspari) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10412-Anavite-%28Gaspari-Nutrition%29)

ADAM (NOW) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5817-Adam-Superior-Mens-Multiple-Vitamin-%28NOW-Foods%29&daysprune=-1) η έκδοση με τα 180 softgels

Liquid Multi Gels (NOW) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13669-Liquid-Multi-Gels-%28NOW%29)

Levrone
19-03-11, 16:00
ADAM (NOW) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5817-Adam-Superior-Mens-Multiple-Vitamin-%28NOW-Foods%29&daysprune=-1) η έκδοση με τα 180 softgels


οι 180 softgels ειναι πιο καλες απο τις 120 tablets της NOW επισης??

Lao
19-03-11, 16:02
οι 180 softgels ειναι πιο καλες απο τις 120 tablets της NOW επισης??

Ναι.

Τα softgels έχουν τα πάντα chelated, ενώ οι ταμπλέτες έχουν και λίγο oxide μέσα (μαγνήσιο) :green:

Επίσης, τα softgels έχουν D3 ενώ οι ταμπλέτες D2.

Levrone
19-03-11, 16:04
Ναι.

Τα softgels έχουν τα πάντα chelated, ενώ οι ταμπλέτες έχουν και λίγο oxide μέσα (μαγνήσιο) :green:

Επίσης, τα softgels έχουν D3 ενώ οι ταμπλέτες D2.

να πω την αληθεια δεν το ξερα αυτο..:clap:

PMalamas
19-03-11, 16:06
Καλο ειναι ναι.
Αλλα να πω οτι διαφωνω με το 3 που λεει για τις Β κομπλεξ.
Μαλλον δεν ειναι για μας.

Και να σημειωσω για την Οπτιμεν που παιρνω οτι
5) Ειναι σε ταμπλετες και οχι σε καψουλες
9) Εχει Calcium και Carbonate και Citrate
10) Kαι το magnesium ειναι Oxide (Μη αποροφησιμο δλδ) Αλλα και aspartate

Lao
19-03-11, 16:12
Καλο ειναι ναι.
Αλλα να πω οτι διαφωνω με το 3 που λεει για τις Β κομπλεξ.
Μαλλον δεν ειναι για μας.

Και να σημειωσω για την Οπτιμεν που παιρνω οτι
5) Ειναι σε ταμπλετες και οχι σε καψουλες
9) Εχει Calcium και Carbonate και Citrate
10) Kαι το magnesium ειναι Oxide (Μη αποροφησιμο δλδ) Αλλα και aspartate

Μιας και τις ανέφερες, ένα πράγμα που πάντα με χάλαγε με τις Opti-Men, είναι ότι έχουν μόνο 75% της ΣΗΔ για την D. Επειδή καταπονώ αρκετά τις αρθρώσεις μου λόγω ΠΤ, αυτό είναι σημαντικό για μένα.

PMalamas
19-03-11, 16:23
Οχι τελικα καλα τα λεει και για το Β κομλεξ νομιζα οτι λεει not exceed RDA αλλα λεει .. or exceed

Levrone
20-03-11, 05:14
Lao για τη Super Multi Power Pack της Nature`s Best εχεις αποψη?

εγω την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες απλα σε ρωταω πως την κρινεις βασει αριθμων..

(για συγκριση με τις ADAM να ρωτησω ή .....δεν εχουν καμια τυχη?)

Lao
20-03-11, 18:41
Lao για τη Super Multi Power Pack της Nature`s Best εχεις αποψη?

εγω την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες απλα σε ρωταω πως την κρινεις βασει αριθμων..

(για συγκριση με τις ADAM να ρωτησω ή .....δεν εχουν καμια τυχη?)

Χαχαχα μάλλον θεωρούμαι ο γκουρού των πολυβιταμινών :green:

Την κοίταξα, δεν μπορώ να πω ότι μου γέμισε το μάτι. Δεν μου άρεσε το dl-alpha tocopheryl (κοίτα το post του PMalamas) και όλα αυτά τα hydrochloride δεν ξέρω τι είναι.

Αν με ρωτάς τι θα προτιμούσα εγώ μεταξύ αυτής και της Adam (softgels), χαλαρά θα έπαιρνα Adam. Μετά από την εμπειρία μου με τις Carlson, η επόμενη που θα πάρω αυτή θα είναι.

tommygunz
20-03-11, 20:38
Για τις Orange Triad τι λές Lao;

Lao
20-03-11, 21:24
Για τις Orange Triad τι λές Lao;

Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά βάσει προφίλ φαίνονται πολύ καλές. Καλά σχόλια και στα sites του εξωτερικού.

Έχω ανοίξει και θέμα εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10096-Orange-Triad-%28Controlled-Labs%29&daysprune=-1

PMalamas
20-03-11, 21:41
Φιλε Lao μιας και βλεπω οτι το χεις το θεμα.
Εχω ενα φιλο που με χει φαει με τη σπιρουλινα.
Μ λεει οτι δεν υπαρχει καλυτερο συμπληρωμα-βιταμινη.
οτι εχει πολλες περισοτερες βιταμενες απο ολα τ'αλλα.
Και αλλα πολλα με λιγα λογια βγαζει ολες τις βιταμινες των εταιριων σκαρτες και αχρηστες απεναντι του.
χα τι να του πω?

tommygunz
20-03-11, 21:51
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά βάσει προφίλ φαίνονται πολύ καλές. Καλά σχόλια και στα sites του εξωτερικού.

Έχω ανοίξει και θέμα εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10096-Orange-Triad-%28Controlled-Labs%29&daysprune=-1

Απλά το ρώτάω πιο πολύ για το αν πληρεί τις προδιαγραφές από το άρθρο που ανέβασε ο PMalamas.

Lao
20-03-11, 22:13
Φιλε Lao μιας και βλεπω οτι το χεις το θεμα.
Εχω ενα φιλο που με χει φαει με τη σπιρουλινα.
Μ λεει οτι δεν υπαρχει καλυτερο συμπληρωμα-βιταμινη.
οτι εχει πολλες περισοτερες βιταμενες απο ολα τ'αλλα.
Και αλλα πολλα με λιγα λογια βγαζει ολες τις βιταμινες των εταιριων σκαρτες και αχρηστες απεναντι του.
χα τι να του πω?

Να του πεις να ψάξει να βρει τι ποσότητες βγαίνουν ανά χάπι.

Το θέμα της σπιρουλίνας είναι μια τεράστια προπαγάνδα η οποία βασίζεται στο να λέγονται μισές αλήθειες.

Για παράδειγμα, υπάρχει η φράση-κλισέ «έχει όλες τις βιταμίνες» με την οποία την πατάνε πολλοί. Ναι, μπορεί, αλλά κανένας δεν λέει ότι ένα χάπι έχει π.χ. το 3% της Α, το 10% των Β κτλ κτλ κτλ. Και όλως τυχαίως, τα κουτιά που κυκλοφορούν στην χώρα μας δεν έχουν πίνακες με ποσοστά επί των ΣΗΔ.

Άλλη φράση, είναι το επίσης κλισέ «πλούσια σε πρωτεϊνες». ΟΚ, μπορεί, αλλά και πάλι κανένας δεν λέει ότι για να πάρεις 30 γραμμάρια πρέπει να πάρεις όλο το κουτί. ;)

Α, αν σου πει τίποτα για αστροναύτες, πες του πως ότι είναι καλό για την ζωή σε έλλειψη βαρύτητας δεν σημαίνει πως είναι καλό και για την ζωή πάνω στην Γη. Και η σπιρουλίνα επιλέχτηκε επειδή βόλευε, όχι επειδή είναι το απόλυτο super-food.

Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο άρθρο με το οποίο συμφωνώ 100%:

http://metavolismos.com/?p=751


Απλά το ρώτάω πιο πολύ για το αν πληρεί τις προδιαγραφές από το άρθρο που ανέβασε ο PMalamas.

Στην πραγματικότητα, καμία πολυβιταμίνη δεν πληροί 100% τα κριτήρια του άρθρου. Αλλά και πάλι, η Orange Triad εμένα μου αρέσει σαν προφίλ.

tommygunz
20-03-11, 22:29
Στην πραγματικότητα, καμία πολυβιταμίνη δεν πληροί 100% τα κριτήρια του άρθρου. Αλλά και πάλι, η Orange Triad εμένα μου αρέσει σαν προφίλ.

Καλά, εννοείται πως δεν γίνεται να πληροί (έτσι είναι το σωστό, το είχα γράψει πληρεί πριν:)) όλα τα κριτήρια, απλά αν τα πληροί σε ένα ικανοποιητικό ποσοστό.

Ανάμεσα δηλαδή σε orange triad-adam tabs-adam softgels ποιά θα προτιμούσες;

Πάντως σε μια σύγκριση τιμής, η orange triad βγάζει 45 μέρες ενώ οι adam 180 softgels βγάζει 90 μέρες με τα ίδια λεφτά. Αλλά η orange triad έχει και joint complex, fllex complex και digestion & immune complex. Τι να πω, μπερδεύτηκα...

PMalamas
20-03-11, 23:52
Να του πεις να ψάξει να βρει τι ποσότητες βγαίνουν ανά χάπι.

Το θέμα της σπιρουλίνας είναι μια τεράστια προπαγάνδα η οποία βασίζεται στο να λέγονται μισές αλήθειες.

Για παράδειγμα, υπάρχει η φράση-κλισέ «έχει όλες τις βιταμίνες» με την οποία την πατάνε πολλοί. Ναι, μπορεί, αλλά κανένας δεν λέει ότι ένα χάπι έχει π.χ. το 3% της Α, το 10% των Β κτλ κτλ κτλ. Και όλως τυχαίως, τα κουτιά που κυκλοφορούν στην χώρα μας δεν έχουν πίνακες με ποσοστά επί των ΣΗΔ.

Άλλη φράση, είναι το επίσης κλισέ «πλούσια σε πρωτεϊνες». ΟΚ, μπορεί, αλλά και πάλι κανένας δεν λέει ότι για να πάρεις 30 γραμμάρια πρέπει να πάρεις όλο το κουτί. ;)

Α, αν σου πει τίποτα για αστροναύτες, πες του πως ότι είναι καλό για την ζωή σε έλλειψη βαρύτητας δεν σημαίνει πως είναι καλό και για την ζωή πάνω στην Γη. Και η σπιρουλίνα επιλέχτηκε επειδή βόλευε, όχι επειδή είναι το απόλυτο super-food.

Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο άρθρο με το οποίο συμφωνώ 100%:

http://metavolismos.com/?p=751




και του τα λεω ρε γαμω το συνεχεια..
ναι μου το εχει πει αυτο για τους αστροναυτες..:rolf:
Εντιτ: ναι ειχα διαβασει πιο παλια το αρθρο

Lao
21-03-11, 04:08
Καλά, εννοείται πως δεν γίνεται να πληροί (έτσι είναι το σωστό, το είχα γράψει πληρεί πριν:)) όλα τα κριτήρια, απλά αν τα πληροί σε ένα ικανοποιητικό ποσοστό.

Ανάμεσα δηλαδή σε orange triad-adam tabs-adam softgels ποιά θα προτιμούσες;

Πάντως σε μια σύγκριση τιμής, η orange triad βγάζει 45 μέρες ενώ οι adam 180 softgels βγάζει 90 μέρες με τα ίδια λεφτά. Αλλά η orange triad έχει και joint complex, fllex complex και digestion & immune complex. Τι να πω, μπερδεύτηκα...

Καταρχήν, θα πρέπει να σου πω ότι εγώ επιλέγω ό,τι επιλέγω ανάλογα με την εποχή. Για παράδειγμα, στην καλοκαιρινή περίοδο θα προτιμήσω μια «ελαφριά» πολυβιταμίνη και θα προσέξω να μην είναι πολύ φορτωμένη με D, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μου χρειάζεται μιας και ο ήλιος με βλέπει αρκετά.

Από κει και πέρα, μιλώντας γενικά, νομίζω ότι το θέμα με μια πολυβιταμίνη είναι να σου δίνει καλές ποσότητες από τα βασικά και αυτά τα βασικά να αφομειώνονται.

Όπως είπα και πριν, μετά από την πολύ θετική εμπειρία που έχω με την Carlson, πλέον προτιμώ τα softgels. Προσωπικά και τονίζω το «προσωπικά», ένιωσα να με πιάνει καλύτερα ακόμα και από το Animal Pak και μιλάμε για μία πολυβιταμίνη που δεν έχει όλα αυτά τα επιπλέον που έχει το τελευταίο. Όχι ότι το Animal Pak δεν είναι καλό, μια χαρά το βρίσκω και θα το ξαναπάρω στο μέλλον. Απλά, η Carlson δούλεψε και δουλεύει καλά σε εμένα.

ΟΜΩΣ, θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι δεν κάνω αποκλειστικά βάρη. Κάνω και αρκετό αερόβιο καθώς και ισομετρικές ασκήσεις, άρα δεν είμαι το κατάλληλο στατιστικό δείγμα. :green:

Όπως και να'χει, προσωπικά θα διάλεγα την Adam με τα softgels. Μπορεί να μην έχει όλα αυτά τα complexes που έχει η Triad, όμως έτσι όπως είναι φτιαγμένη η λογική λέει ότι απορροφάται καλά. Έχει ωραίες δόσεις από τα πάντα και η ΝΟW είναι μια πολύ αξιόπιστη εταιρεία, στο κάτω-κάτω. ;)

tommygunz
21-03-11, 16:59
Καταρχήν, θα πρέπει να σου πω ότι εγώ επιλέγω ό,τι επιλέγω ανάλογα με την εποχή. Για παράδειγμα, στην καλοκαιρινή περίοδο θα προτιμήσω μια «ελαφριά» πολυβιταμίνη και θα προσέξω να μην είναι πολύ φορτωμένη με D, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μου χρειάζεται μιας και ο ήλιος με βλέπει αρκετά.

Από κει και πέρα, μιλώντας γενικά, νομίζω ότι το θέμα με μια πολυβιταμίνη είναι να σου δίνει καλές ποσότητες από τα βασικά και αυτά τα βασικά να αφομειώνονται.

Όπως είπα και πριν, μετά από την πολύ θετική εμπειρία που έχω με την Carlson, πλέον προτιμώ τα softgels. Προσωπικά και τονίζω το «προσωπικά», ένιωσα να με πιάνει καλύτερα ακόμα και από το Animal Pak και μιλάμε για μία πολυβιταμίνη που δεν έχει όλα αυτά τα επιπλέον που έχει το τελευταίο. Όχι ότι το Animal Pak δεν είναι καλό, μια χαρά το βρίσκω και θα το ξαναπάρω στο μέλλον. Απλά, η Carlson δούλεψε και δουλεύει καλά σε εμένα.

ΟΜΩΣ, θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι δεν κάνω αποκλειστικά βάρη. Κάνω και αρκετό αερόβιο καθώς και ισομετρικές ασκήσεις, άρα δεν είμαι το κατάλληλο στατιστικό δείγμα. :green:

Όπως και να'χει, προσωπικά θα διάλεγα την Adam με τα softgels. Μπορεί να μην έχει όλα αυτά τα complexes που έχει η Triad, όμως έτσι όπως είναι φτιαγμένη η λογική λέει ότι απορροφάται καλά. Έχει ωραίες δόσεις από τα πάντα και η ΝΟW είναι μια πολύ αξιόπιστη εταιρεία, στο κάτω-κάτω. ;)

Κατατοπιστικότατος!! Ευχαριστώ για την άποψη και για το χρόνο...

Λογικά θα πάρω αυτή τη φορά την orange triad και την επόμενη την adam με τα softgels και θα συγκρίνω.

Sion
27-03-11, 01:07
Ρε παιδια οι πολυβιταμινες σαν συμπληρωμα μηπως δεν ειναι και τοσο απαραιτητες?
Το λεω αυτο γιατι κανοντας ενα τεστ της ημερισιας διατροφης μου στο Fitday(διατροφικο προγραμμα στον υπολογιστη)
μου εβγαλε ολες τις τιμες στα 200+% των ημερησιων αναγκων(με εξαιρεση την βιταμινη Ε),χωρις να εχω και καποια τρομερη ποικιλια λαχανικων,φρουτων.

sobral
27-03-11, 01:16
Ρε παιδια οι πολυβιταμινες σαν συμπληρωμα μηπως δεν ειναι και τοσο απαραιτητες?
Το λεω αυτο γιατι κανοντας ενα τεστ της ημερισιας διατροφης μου στο Fitday(διατροφικο προγραμμα στον υπολογιστη)
μου εβγαλε ολες τις τιμες στα 200+% των ημερησιων αναγκων(με εξαιρεση την βιταμινη Ε),χωρις να εχω και καποια τρομερη ποικιλια λαχανικων,φρουτων.

εγώ το έχω συζητήσει με γνωστό βιοχημικό (ο οποίος δεν είναι κατά των συμπληρωμάτων να προσθέσω,ίσα ίσα:) ) κ μου έχει πει ότι οι βιταμίνες δεν είναι τόοοσο απαραίτητες σε τεράστιες ποσότητες (όπως έχουν οι περισσότερες φόρμουλες βιταμινών). Αυτές που χρειάζονται πολύ είναι αυτές που καταπολεμάνε τις ελεύθερες ρίζες. Γι αυτό προσωπικά έχω επιλέξει μία low profile πολυβιταμίνη με νορμάλ ποσότητες βιταμινών και αντιοξειδωτικά (κυρίως γι αυτά την παίρνω και την C που έχει αρκετή).

Sion
27-03-11, 01:31
καταπολεμανε τις ελευθερες ριζες=αντιοξειδωτικες ετσι? Γιατι απο τετοιες πολυ ευκολα βρισκεις σε φαγητα, ειδικα την C που εχουν φαγωθει ολοι δυο ακτινιδια και 5 6 φραουλες να φας εχει εκτοξευθει στο ταβανι.

Επομενως πολυβιταμινες εχουν νοημα σε πιο εμπειρους ή δεν ισχυει το οτι οσο περισσοτερα μυικα κιλα εχεις τοσο περισσοτερες βιταμινες χρειαζεσαι?

PMalamas
27-03-11, 01:39
Ρε παιδια οι πολυβιταμινες σαν συμπληρωμα μηπως δεν ειναι και τοσο απαραιτητες?
Το λεω αυτο γιατι κανοντας ενα τεστ της ημερισιας διατροφης μου στο Fitday(διατροφικο προγραμμα στον υπολογιστη)
μου εβγαλε ολες τις τιμες στα 200+% των ημερησιων αναγκων(με εξαιρεση την βιταμινη Ε),χωρις να εχω και καποια τρομερη ποικιλια λαχανικων,φρουτων.


Ναι αλλα σε αυτο το προγραμα μπορεις να προσθεσεις κι εναν Χ ογκο προπονησης και να σου βγαλει το αναγκαιο αποτελεσμα?

Sion
27-03-11, 01:53
Ναι αλλα σε αυτο το προγραμα μπορεις να προσθεσεις κι εναν Χ ογκο προπονησης και να σου βγαλει το αναγκαιο αποτελεσμα?

Κοιτα συμφωνω οτι παιζει ρολο και η προπονηση, και τα νουμερα που εχει σαν default ειναι για ατομα αδρανη αλλα οταν μου βγαζει τιμη 200% και 240% δεν ειναι πολυ πιο πανω απο το κανονικο? Ποση προπονηση πια θα κανεις για να χρειαστεις 300% πανω?
Παντα μιλαω για ερασιτεχνες βεβαια,ισως ενας αρκετα προχωρημενος να εχει αναγκη τετοια ποσοτητα βιταμινων
Αλλα και παντα μπορει να ειμαι λαθος γι αυτο και το ψαχνω και ρωταω

PMalamas
27-03-11, 12:13
Κοιτα συμφωνω οτι παιζει ρολο και η προπονηση, και τα νουμερα που εχει σαν default ειναι για ατομα αδρανη αλλα οταν μου βγαζει τιμη 200% και 240% δεν ειναι πολυ πιο πανω απο το κανονικο? Ποση προπονηση πια θα κανεις για να χρειαστεις 300% πανω?
Παντα μιλαω για ερασιτεχνες βεβαια,ισως ενας αρκετα προχωρημενος να εχει αναγκη τετοια ποσοτητα βιταμινων
Αλλα και παντα μπορει να ειμαι λαθος γι αυτο και το ψαχνω και ρωταω


Αν ηξερα να σου πω τι ποσοστα σπαταλαμε ανα την αναλογη προπονηση θα σου απαντουσα..
Ας μας πει καποιος που ισως ξερει ..;)

luckyseven
29-03-11, 00:57
παιδιά για δείτε και αυτή φαίνεται αρκετά καλή πολυβιταμίνη και σκέφτομαι να παω να την πάρω http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/458/VITA_BOOST_/120_caps_%28STACKER%29.htm

Lao
30-03-11, 02:21
παιδιά για δείτε και αυτή φαίνεται αρκετά καλή πολυβιταμίνη και σκέφτομαι να παω να την πάρω http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/458/VITA_BOOST_/120_caps_%28STACKER%29.htm

Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα λόγω σιδήρου. Δεν ξέρω και την εταιρεία...

pikos
30-03-11, 10:50
Για μια απλη πολυβιταμίνη τι διαφορά έχει η NOW adam με την daily vits

Dreiko
30-03-11, 11:11
Για μια απλη πολυβιταμίνη τι διαφορά έχει η NOW adam με την daily vits

κοιτα το προφιλ συστατικων και δοσεων στα καρτελακια της καθεμιας και θα καταλαβεις...;):thumbup:

Levrone
02-04-11, 11:54
Lao

Animal Pak ή ΑDAM ?

tommygunz
02-04-11, 12:52
Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα λόγω σιδήρου. Δεν ξέρω και την εταιρεία...

Γιατί λόγω σιδήρου ΔΕΝ θα την έπαιρνες;

Lao
02-04-11, 15:08
Lao

Animal Pak ή ΑDAM ?

Παίζει η απάντηση «και τα δύο»; :green:

Κοίτα, είμαι της άποψης ότι δεν οδηγεί κάπου το να συγκρίνουμε «κανονικές» πολυβιταμίνες με paks γιατί το καθένα έχει διαφορετική φιλοσοφία. Και όχι μόνο αυτό, αλλά το τί παίρνει κανείς έχει σχέση και με το ποιο είναι το καθημερινό του πρόγραμμα, ποια είναι η διατροφή του, τι ανάγκες έχει, τι συνδιασμούς κάνει... Εν ολίγοις, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να δώσω μια απόλυτη απάντηση.

Από κει και πέρα, αν επιμένεις για κάποια απάντηση, μπορώ να σου πω τι μου αρέσει και τί όχι στο κάθε προϊόν αλλά και πάλι τονίζω ότι η γνώμη μου δεν πρέπει να σε επηρεάσει. Anyway, έχουμε και λέμε:

ADAM

Η έκδοση της Adam με τα Vcaps και τις ταμπλέτες έχει 100% της ΣΗΔ βιταμίνη D2, η έκδοση με τα softgels έχει D3 και μάλιστα 250% της ΣΗΔ.

Για διαφορές μεταξύ D2 και D3, ψάχτο στο Google.

Όταν έχουμε χειμώνα και κατ'επέκταση ο ήλιος δεν μας βλέπει αρκετά, είναι καλό να παίρνουμε επαρκείς ποσότητες βιταμίνης D, κάτι που είναι ήδη δύσκολο να το κάνουμε μέσω της διατροφής.

Γενικά, σαν προφίλ μου αρέσει πιο πολύ η έκδοση με τα softgels

Animal Pak

Ένα πράγμα που δεν μου αρέσει στο ΑΡ, είναι ότι ορισμένες ποσότητες στο ένα packet είναι κάτω ακόμα και από την ΣΗΔ.

Για παράδειγμα, με ένα σακουλάκι παίρνεις ΜΟΛΙΣ 90% της Β12, 85% της D, 50% του φυλλικού οξέως, 35% σελήνιου, ενώ κάποια μέταλλα δεν είναι καν chelated.

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολο να κρίνεις ποια πολυβιταμίνη είναι καλή και ποια όχι και κάπου ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα :green:, νομίζω ότι το καλύτερο είναι είτε μια συνδιασμένη χρήση, είτε στακαρίσματα ώστε να καλύψεις τις αδυναμίες κάθε πολυβιταμίνης.

ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ:

1. Εάν θέλεις να παίρνεις για κάποιο διάστημα μόνο μία,

Animal Pak + 1 κάψουλα μουρουνέλαιο της Seven Seas + μαγιά μπύρας ή Uni-Liver: ωραίος συνδιασμός, καλύπτεις την χαμηλή δόση D του ΑΡ, παίρνεις και καλές δόσεις Β12. ΠΡΟΣΟΧΗ όχι υπερβολές με το Uni-Liver, έχει μπόλικο ασβέστιο!

ADAM (softgels) + 250 με 500 mg C: καλύπτεις έτσι την χαμηλή ποσότητα C της Adam.

2. Εάν θέλεις να τα συνδιάσεις, μπορείς π.χ. να παίρνεις σε σταθερή βάση την Adam και 2-3 φορές την εβδομάδα που μπορεί η προπόνησή σου να είναι πιο εντατική να βάλεις ένα AP 3-4 ώρες πριν την προπόνηση με φαγητό.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα, θέλω να πιστεύω το 1ο. :green:


Γιατί λόγω σιδήρου ΔΕΝ θα την έπαιρνες;

Γιατί δεν μου χρειάζεται.

PMalamas
02-04-11, 16:04
Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα λόγω σιδήρου. Δεν ξέρω και την εταιρεία...

Αν δε κανω λαθος οταν δε χρειαζεσαι σιδηρο ο οργανισμος δε το αποβαλει οπως τις αλλες βιταμινες αλλα συσωρευεται οπως κι αλλα μεταλα κι αυτο δεν ειναι καλο..

exkaliber
02-04-11, 16:06
^
απο την αλλη ομως,η αναγκη για σιδηρο ενος αθλουμενο δεν ανεβαινει σε σχεση με εναν μη αθλουμενο??

και η συγκεκριμενη πολυβιταμινη εχει το 100%

PMalamas
02-04-11, 16:33
^ Μμμαλλον ναι.
Αλλα για σκεψου εμας συγκεκριμενα.
Που δινουμε να καταλαβει στο κρεας που ειναι φουλ στο σιδηρο.
Κοκκινο ειδικα μοσχαρι, αλλα και η γαλοπουλα-κοτοπουλο εχουν.

exkaliber
02-04-11, 16:35
σωστα :thumbup::thumbup:

tommygunz
02-04-11, 22:32
Εγώ πάντως πριν δύο χρόνια που είχα πάει να κάνω αιματολογικές (πριν αρχίσω δηλαδή ενασχόληση με το άθλημα, ούτε συμπληρώματα ούτε διατροφές) είχα ανεβασμένο σίδηρο και ο γιατρός που πήγα για να μου ελέγξει τις εξετάσεις μου είπε καλό είναι.

Lao
02-04-11, 22:38
Εγώ πάντως πριν δύο χρόνια που είχα πάει να κάνω αιματολογικές (πριν αρχίσω δηλαδή ενασχόληση με το άθλημα, ούτε συμπληρώματα ούτε διατροφές) είχα ανεβασμένο σίδηρο και ο γιατρός που πήγα για να μου ελέγξει τις εξετάσεις μου είπε καλό είναι.

Αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα. Είναι άλλο πράγμα ο «ανεβασμένος σίδηρος» και άλλο πράγμα να υπάρχουν υπερβολικές συγκεντρώσεις οι οποίες μπορεί να προκαλέσουν τοξικότητα.

Σε κάθε περίπτωση, εκτός και αν συντρέχει ιατρικός λόγος, εμείς οι άντρες δεν χρειαζόμαστε παραπάνω σίδηρο από αυτόν που παίρνουμε από την διατροφή μας, συνεπώς καλό είναι να αποφεύγουμε πολυβιταμίνες με μεγάλες δόσεις. Όχι ότι θα πάθουμε κάτι, δεν πιστεύω κάτι τέτοιο, απλά για λόγους προφύλαξης.

Levrone
03-04-11, 03:54
Lao :bowdown:

Σ` ευχαριστω πολυ!

Δε με μπερδεψες καθολου, ισα ισα!

COBRA_STYLE
03-04-11, 19:44
Ακουσα στο ραδιο την προηγουμενη βδομαδα για ερευνα που εγινε στον Καναδα:unsure: δεν

ειμαι σιγουρος,η διαρκεια της ηταν αρκετα χρονια και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι οι

αντιοξειδωτικες βιταμινες που βρισκονται σε πολυβιταμινες σε μορφη ταμπλετων δεν προσδιδουν

κανενα οφελος σχετικα με την παρεμποδιση δημιουργιας καρκινου κτλ κτλ!!αν και το εχω διαβασει αυτο αρκετες φορες(δεν ελεγε ομως τοτε για ποια μορφη πολυβιταμινων)...

ετσι ενημερωτικα

tommygunz
03-04-11, 20:13
Αν δείτε το "Bigger, Stronger, Faster" σε μια φάση είναι ένας τύπος (παίζει να είναι ο Llewellyn, αλλά δε θυμάμαι και καλά) και αρχίζει να απαριθμεί διάφορα δεινά (νομίζοντας πως μιλάει για αασ). Και στο τέλος λέει πως όλα αυτά τα προκαλέι η Βιταμίνη C! Και ανάμεσα σε αυτά ήταν πως προκαλέι και καρκίνο.

Έχει διαβάσει κανείς καμιά έρευνα σχετικά με αυτό;

PMalamas
03-04-11, 20:20
:shock::shock::shock::shock:
WTF
Πιστευω ομως παντα να μιλαμε για τα σκευασματα βιταμινων ετσι?
Εχω δει το ντοκυμαντερ αλλα δε το θυμαμαι αυτο.

tommygunz
03-04-11, 20:58
Στο 8:50. Γράψτε λάθος για τον καρκίνο, όλα τα άλλα προκαλεί.:P:P


http://www.youtube.com/watch?v=qd7F3btdSUw&feature=related

Lao
03-04-11, 21:22
Στο 8:50. Γράψτε λάθος για τον καρκίνο, όλα τα άλλα προκαλεί.:P:P


http://www.youtube.com/watch?v=qd7F3btdSUw&feature=related


:shock::shock::shock::shock:
WTF
Πιστευω ομως παντα να μιλαμε για τα σκευασματα βιταμινων ετσι?
Εχω δει το ντοκυμαντερ αλλα δε το θυμαμαι αυτο.


Αν δείτε το "Bigger, Stronger, Faster" σε μια φάση είναι ένας τύπος (παίζει να είναι ο Llewellyn, αλλά δε θυμάμαι και καλά) και αρχίζει να απαριθμεί διάφορα δεινά (νομίζοντας πως μιλάει για αασ). Και στο τέλος λέει πως όλα αυτά τα προκαλέι η Βιταμίνη C! Και ανάμεσα σε αυτά ήταν πως προκαλέι και καρκίνο.

Έχει διαβάσει κανείς καμιά έρευνα σχετικά με αυτό;

Ρε παιδιά, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ παίρνει κανείς σε υπερβολικές δόσεις εγκυμονεί κινδύνους. Αυτό είναι γνωστό και δεν πρέπει να μπερδευόμαστε, ούτε να αγχωνόμαστε με το παραμικρό.

Μιας και αναφέρθηκε, χτες προχτές σε άλλο θέμα έγραψα ότι η «αθώα» C έχει παρενέργειες σε δόσεις άνω των 1,5-2 γραμμαρίων. Υπάρχουν άνυρωποι που παίρνουν και 3, 5 ή και 10 γραμμάρια την μέρα. Εκεί ναι, υπάρχουν κίνδυνοι. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν παίρνουμε λογικές ποσότητες θα πάθουμε όσα λέει ο τύπος στο βίντεο, ο οποίος προφανώς μιλάει για υπερβολικές δόσεις...

COBRA_STYLE
04-04-11, 11:20
Αν δείτε το "Bigger, Stronger, Faster" σε μια φάση είναι ένας τύπος (παίζει να είναι ο Llewellyn, αλλά δε θυμάμαι και καλά) και αρχίζει να απαριθμεί διάφορα δεινά (νομίζοντας πως μιλάει για αασ). Και στο τέλος λέει πως όλα αυτά τα προκαλέι η Βιταμίνη C! Και ανάμεσα σε αυτά ήταν πως προκαλέι και καρκίνο.

Έχει διαβάσει κανείς καμιά έρευνα σχετικά με αυτό;
ειχα διαβασει πριν 3-4 χρονια οτι η ληψη 6 φορες πανω απο τη συνιστωμενη ημερησια ποσοτητα βιταμινης C προκαλει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που που σε προστατευει μεσα σε αυτα ελεγε και για καρκινο!!ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω...το εχω ξαναγραψει κ στο φορουμ

beefmeup
04-04-11, 11:51
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν παίρνουμε λογικές ποσότητες θα πάθουμε όσα λέει ο τύπος στο βίντεο, ο οποίος προφανώς μιλάει για υπερβολικές δόσεις...

ναι αυτο..ετσι κ αλλιως δεν περιμεναμεν ενα ντοκυμαντερ να μας πει οτι υπαρχουν παρενεργειες απο υπερδοσολογιες,σιγα..λες κ δεν το ξεραμε τοσα χρονια.

chriele78
04-04-11, 11:52
Ρε παιδια πια η αποψη σας για την VITAL PLUS Q10 ?
Ειναι αρκετες οι ποσοτητες βιταμινων που περιεχει για ενα λογικο καθημερινο προγραμμα ΒΒ? :)

COBRA_STYLE
04-04-11, 12:37
Ρε παιδια πια η αποψη σας για την VITAL PLUS Q10 ?
Ειναι αρκετες οι ποσοτητες βιταμινων που περιεχει για ενα λογικο καθημερινο προγραμμα ΒΒ? :)
απο ο,τι θυμαμαι οι ποσοτητες ειναι μικρες...αν σκεφτεις οτι στα περισσοτερα μεταλλα-βιταμινες χρειαζεσαι τουλαχιστον το διπλασιο της ΣΗΔ!!!αλλα αμα καλυπτεσαι απο διατροφη,απο οπου απορροφωνται καλυτερα ολα αυτα τα θρεπτικα συστατικα τοτε εισαι οκ!!!

Nio
05-04-11, 19:23
Ρε παιδια πια η αποψη σας για την VITAL PLUS Q10 ?
Ειναι αρκετες οι ποσοτητες βιταμινων που περιεχει για ενα λογικο καθημερινο προγραμμα ΒΒ? :)

Άποψή μου: δε λέω, καλή είναι, αλλά..

Νομίζω πως περισσότερο στοχεύει σε άτομα που δεν γυμνάζονται ή έχουν αρχίσει το gym εδώ και 1 μήνα. Και για ένα 'λογικο καθημερινό προγραμμα ΒΒ΄που λες, σαν να φαντάζει ΄λίγη΄.
Επιπλέον, η σχέση ποσότητα και τιμή δεν φαίνεται και τόσο ελκυστική.
Αν θες, διάβασε το thread 'Πολυβιταμίνες' από την αρχή, αναφέρονται αρκετές.

Lao
06-04-11, 01:12
Άποψή μου: δε λέω, καλή είναι, αλλά..

Νομίζω πως περισσότερο στοχεύει σε άτομα που δεν γυμνάζονται ή έχουν αρχίσει το gym εδώ και 1 μήνα. Και για ένα 'λογικο καθημερινό προγραμμα ΒΒ΄που λες, σαν να φαντάζει ΄λίγη΄.
Επιπλέον, η σχέση ποσότητα και τιμή δεν φαίνεται και τόσο ελκυστική.
Αν θες, διάβασε το thread 'Πολυβιταμίνες' από την αρχή, αναφέρονται αρκετές.

Totally agree :thumbup::thumbup::thumbup:

Lao
06-04-11, 02:34
Ίσως έχει φανεί ότι τον τελευταίο καιρό συχνά πυκνά αναφέρω ως βασικό παράγοντα για μια πολυβιταμίνη το πόση D έχει και, ακόμα καλύτερα, το πόση D3.

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.drtsoukalas.com/subject.php?id=101



Μέχρι πριν λίγο καιρό το μόνο που γνωρίζαμε για την βιταμίνη D, περιοριζόταν κυρίως στην δράση της στα οστά.

Τα τελευταία όμως τέσσερα χρόνια, όπως είχε αναφερθεί και σε προηγούμενα άρθρα, τα επιστημονικά περιοδικά αλλά και ο ειδησεογραφικός τύπος κατακλύζεται από ανακοινώσεις για την δράση της βιταμίνης D σε όλα τα συστήματα (πλειοτροπική δράση: δράση σε πολλαπλά επίπεδα).

Η αλήθεια είναι ότι όλοι μας τρέφουμε μέσα μας την ελπίδα, να ανακαλύψει η επιστήμη κάποιο μαγικό χαπάκι που θα μας απαλλάξει από αρρώστιες και προβλήματα υγείας.

Η βιταμίνη D, που στην πραγματικότητα είναι μια πολύ ισχυρή ορμόνη, ίσως να μην είναι το μαγικό χάπι, είναι όμως ότι πιο κοντινό έχει να προτείνει αυτή τη στιγμή η επιστήμη σ’ αυτή μας την ελπίδα.

Βιταμίνη D και DNA

Ερευνητές από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης δημοσίευσαν τον Οκτώβριο του 2010, μια έρευνα που αφορά στους μηχανισμούς δράσης της βιταμίνης D.
Η συγκεκριμένη έρευνα πιστοποίησε την δράση της βιταμίνης D σε 3005 γονίδια.

Αποδείχτηκε ότι το καθένα από αυτά τα γονίδια έχει έναν ειδικό υποδοχέα για την D3. Η βιταμίνη D συνδέεται σε αυτόν τον υποδοχέα και έτσι επηρεάζει κατευθείαν τη λειτουργία μεγάλου μέρους των γονιδίων μας.

Αν λάβουμε υπόψη μας ότι πάνω από ένα δις άνθρωποι παγκοσμίως παρουσιάζουν έλλειψη βιταμίνης D λόγω χαμηλής έκθεσης στον ήλιο ή ανεπαρκούς πρόσληψης, είναι εύκολο να αντιληφθεί κανείς την σημασία αυτής της ανακάλυψης.

Πολλοί από εμάς πιστεύουν ότι το γεγονός ότι ζούμε σε μια χώρα με ηλιοφάνεια, αρκεί για να καλυφθούν οι ανάγκες μας σε βιταμίνη D. Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική. Η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού στην Ελλάδα, και στις Μεσογειακές χώρες, έχει ανεπαρκή επίπεδα D3 στο αίμα.

Αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι η D παράγεται επιφανειακά στο δέρμα και χρειάζονται 48 ώρες για να απορροφηθεί στην αιματική κυκλοφορία. Αν σε αυτό το διάστημα πλυθούμε με σαπούνι τότε αυτή διαλύεται πριν προλάβει να απορροφηθεί.

Χαμηλά επίπεδα της βιταμίνης D στο αίμα, έχουν συνδεθεί με αυξημένο κίνδυνο σε πλειάδα νοσημάτων:

- Σκλήρυνση κατά πλάκας
- Ρευματοειδή αρθρίτιδα
- Διαβήτη τύπου 1
- Υπέρταση
- Μείωση της επίπτωσης του καρκίνου κατά 50%
- Αυτισμός
- Καρδιολογικά νοσήματα
- Κατάθλιψη
- Παχυσαρκία

Σύμφωνα με τους ερευνητές οι ανάγκες για βιταμίνη D αυξάνονται σε καταστάσεις όπως:

- Ρευματοειδή αρθρίτιδα
- Ερυθηματώδη λύκο
- Λευχαιμία
- Καρκίνο του παχέως εντέρου

αλλά και από παράγοντες όπως το χρώμα των μαλλιών, το μαύρισμα και το ύψος μας. Όσο πιο σκούρο το χρώμα των μαλλιών, όσο πιο μελαμψή είναι η επιδερμίδα μας και όσο μεγαλύτερο το ύψος μας τόσο αυξάνονται οι ανάγκες μας σε βιταμίνη D.
Η βιταμίνη D συνδέεται με μειωμένη θνησιμότητα από οποιονδήποτε παράγοντα, ενώ είναι απαραίτητη για την ενεργοποίηση του ανοσοποιητικού μας συστήματος.

Πόση D;

Τα επίπεδα της βιταμίνης D πρέπει να κυμαίνονται ιδανικά μεταξύ 60-100 ngr/dl.
Λόγω του γεγονότος ότι η D μπορεί να αποβεί τοξική σε πολύ μεγάλες ποσότητες, θα πρέπει η χορήγηση της να γίνεται με παράλληλη μέτρηση των επιπέδων της στο αίμα.

Είναι δε σημαντικό να σημειωθεί ότι το κλάσμα της D, στο οποίο αναφέρεται η πλειοψηφία της βιβλιογραφίας και που πρέπει να μετράμε για να έχουμε εικόνα σχετικά με τα επίπεδα της βιταμίνης D, είναι αυτό της D3, (OH)25D3.

Συνεχίζει να πιστοποιείται το γεγονός ότι η βιταμίνη D είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας για την διατήρηση και την ενίσχυση της καλής μας υγείας. Πιστεύω ότι όλος ο πληθυσμός πρέπει να μετράει πια και να διατηρεί ιδανικά επίπεδα βιταμίνης D.

Πρόκειται για έναν πολύ αποτελεσματικό και φυσικό τρόπο που μπορεί να είναι η απάντηση για πολλά προβλήματα υγείας που βασανίζουν τον σύγχρονο άνθρωπο.

Στην Υγειά Σας!

Για όποιον αναρωτηθεί γιατί έχω δώσει τόση έμφαση στην D, δηλαδή τι με ώθησε, ο λόγος έχει άμεση συνάφεια με το ότι λόγω ενασχόλησής μου με τις ΠΤ καταπονώ πολύ τα κόκκαλά μου. Έτσι, από κάποια φάση και μετά άρχισα να ψάχνω τι μπορώ να κάνω και ρωτώντας και διαβάζοντας έμαθα ότι μπορούσα να βελτιώσω την κατάστασή μου με πρόσληψη καλών ποσοστήτων D και Ω3.

Μετά από περίπου ένα χρόνο που ακολουθώ συστηματικά τα παραπάνω, είδα μεγάλη διαφορά στην ευλυγισία μου και τα κόκκαλά μου σταμάτησαν να με πονάνε όσο με πονούσαν.

Το ίδιο όμως ισχύει και για κάποιον που κάνει συστηματικά bodybuilding. Όταν σηκώνουμε αρκετά κιλά, μαζί με τους μύες μας καταπονούμε αρκετά και τις αρθρώσεις μας. Για τον λόγο αυτό, είναι σημαντικό να προσέχουμε και να παίρνουμε ό,τι χρειαζόμαστε ώστε να συνεχίσουμε, πέραν των λόγων υγείας, να ασχολούμαστε με αυτό που μας αρέσει.

Στα πλαίσια αυτά, προσωπικά έχω βρει κάποια προϊόντα που προτιμώ, φροντίζοντας όπου χρειάζεται να στακάρω και άλλα. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

α) Carlson Super 2 Daily: ΑΨΟΓΗ πολυβιταμίνη.

β) NOW Adam (softgels): Ομοίως

γ) NOW Liquid Multi Gels: Πολύ καλή, συν μία κάψουλα μουρουνέλαιο.

δ) Animal Pak: Αν κάποιος παίρνει 2 σακουλάκια, είναι υπερκαλυμένος. Με ένα, προτείνω να βάλει και 1 softgel μουρουνέλαιο.

ε) Opti-Men: Το ίδιο με το Animal Pak.

στ) Gaspari Anavite: Δεν την έχω πάρει, αλλά βάσει label φαίνεται πολύ καλή αρκεί να παίρνει κανείς 6 χάπια την μέρα. Ίσως να μην έκανε κακό μια κάψουλα μουρουνέλαιο και εδώ.

Σε ό,τι αφορά το μουρουνέλαιο, προτείνω αυτό της NOW, που είναι 650 mg. Έχει μόνο 2500 IU από βιταμίνη A και 270 IU (68% ΣΗΔ) D3. Στακάρεται και με Animal Pak και με Opti-Men.

Τέλος, να προσθέσω ότι η αναφορά που κάνω στις παραπάνω πολυβιταμίνες αφορά κυρίως το πως τα πάνε σχετικά με την D. Από κει και πέρα, μιας και ουδείς... τέλειος, είναι ευνόητο ότι η κάθε μία έχει συν και πλην. Έτσι, ο καθένας κρίνει, επιλέγει και αν χρειαστεί προσθέτει και άλλα πράγματα, ανάλογα με τις ανάγκες του.

PMalamas
06-04-11, 08:53
Lao σε ευχαριστουμε πολυ για το review.

Τι εννοεις για τις οπτι μεν "το ιδιο με ανιμαλ πακ"? Διπλη δοση δλδ?


Η βιταμίνη D, που στην πραγματικότητα είναι μια πολύ ισχυρή ορμόνη

Που στηριζει κατι τετοιο? Υπερβολη δεν ειναι?

exkaliber
06-04-11, 10:10
βρε παρε μια βιταμινη d3 εκει περα να ξενοιασεις
καλυτερο απο το να αξιοιλογεις τις πολυβιταμινες αν την εχουν η οχι

προσωπικα πηρα της Now και την χρησημοποιουσα τις μερες που δεν ειχε ηλιο

PMalamas
06-04-11, 10:41
Check
NATROL FISH OIL & VITAMIN D3 1000MG - 90 SOFTGELS (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14010-NATROL-FISH-OIL-amp-VITAMIN-D3-1000MG-90-SOFTGELS&p=352903#post352903)

Lao
06-04-11, 16:46
Lao σε ευχαριστουμε πολυ για το review.

Τι εννοεις για τις οπτι μεν "το ιδιο με ανιμαλ πακ"? Διπλη δοση δλδ?



Που στηριζει κατι τετοιο? Υπερβολη δεν ειναι?

Όχι, εννοώ ότι πέραν των τριών χαπιών που είναι το φουλ serving της Opti-Men, προτείνω και μια κάψουλα μουρουνέλαιο, just in case :P


βρε παρε μια βιταμινη d3 εκει περα να ξενοιασεις
καλυτερο απο το να αξιοιλογεις τις πολυβιταμινες αν την εχουν η οχι

προσωπικα πηρα της Now και την χρησημοποιουσα τις μερες που δεν ειχε ηλιο

Στην ουσία με το μουρουνέλαιο αυτό κάνω. ;)

pikos
06-04-11, 17:11
Η αδαμ έχει τρεις πολυβιταμίνες με softgels, ταμπλέτες και vcaps. Ποιά συμφέρει καλύτερα ;

Lao
07-04-11, 00:25
Η αδαμ έχει τρεις πολυβιταμίνες με softgels, ταμπλέτες και vcaps. Ποιά συμφέρει καλύτερα ;

Τα softgels είναι 2 την μέρα. Τα Vcaps είναι 3 και οι ταμπλέτες 2. Από οικονομικής άποψης, το ποια έκδοση συμφέρει περισσότερο έχει σχέση με το από που κάνεις την αγορά και, φυσικά, το ποια συσκευασία παίρνεις.

Anyway, με τιμολόγηση από γνωστό ξένο site, έχουμε ενδεικτικά:

120 ταμπλέτες ---> 24,21$, βγάζουν για 2 μήνες
180 softgels ---> 28,66$, βγάζουν για 3 μήνες
90 Vcaps ---> 15,28$, βγάζουν για 1 μήνα

Άρα, οικονομικά στμφέρουν τα softgels. ;)

chriele78
10-04-11, 18:15
Εχω βρει την Centum,αλλα οχι την απλη αλλα την Centrum Performance.
Λεει οτι ειναι για αθλητες και εχει πιο πολλες βιταμινες απο την απλη.
Ποια η γνωμη σας ?

exkaliber
10-04-11, 19:51
^


λεμε βαρεθηκα να ψανω μεχρι να βρω τις ποσοτητες που εχει
ειναι καλυτερη απο την απλη
για αθλητες δεν κανει...

tommygunz
10-04-11, 19:59
Εχω βρει την Centum,αλλα οχι την απλη αλλα την Centrum Performance.
Λεει οτι ειναι για αθλητες και εχει πιο πολλες βιταμινες απο την απλη.
Ποια η γνωμη σας ?

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη... Δίνεις πολλά και η περιεκτικότητά τους σε βιταμίνες δεν είναι και τόσο υψηλή.
Άμα θες κοίταξε σε μαγαζιά με συμπληρώματα διατροφής, υπάρχουν κάποιες καλές πολυβιταμίνες, όπως οι Adam από την εταιρεία NOW. Κοίτα και το θέμα αυτό παραπίσω και θα καταλάβεις ποιές είναι καλές.
Βέβαια αν κάποιος τις θέλει πιο πολύ για well-being κτλ. τότε καλές είναι οι centrum.

Lao
10-04-11, 21:54
Ρε παιδια πια η αποψη σας για την VITAL PLUS Q10 ?
Ειναι αρκετες οι ποσοτητες βιταμινων που περιεχει για ενα λογικο καθημερινο προγραμμα ΒΒ? :)


Εχω βρει την Centum,αλλα οχι την απλη αλλα την Centrum Performance.
Λεει οτι ειναι για αθλητες και εχει πιο πολλες βιταμινες απο την απλη.
Ποια η γνωμη σας ?

Ψάχνεσαι να πάρεις από το φαρμακείο, ε; :green:

Η «φοβερή» Centrum Performance :P είναι για πέταμα... Τσέκαρα το label της και εκτός από τα διάφορα oxide που είδα, σταμάτησα να διαβάζω στο «dl-Alpha Tocopheryl Acetate (Vit. E)». Για να μην αναφέρω ότι είναι μία ταμπλέτα την μέρα, για να μην αναφέρω τις αστείες ποσότητες που και πάλι πολλές είναι άνευ σημασίας λόγω υλικών...

Έλεος, αυτή ούτε για γιαγιάδες δεν κάνει :rolf:

Titanium
10-04-11, 22:20
ADAM (softgels) + 250 με 500 γραμμάρια C: καλύπτεις έτσι την χαμηλή ποσότητα C της Adam.


:green::green::green::green::green::green::P

Lao
10-04-11, 22:34
:green::green::green::green::green::green::P

Που διαφωνείς, Titanium; :green:

EDIT: Ναι, έγραψα γραμμάρια :p :p :p

EDIT2: Το διόρθωσα μην γίνω και άλλο ρόμπα :P

Titanium
11-04-11, 14:37
Που διαφωνείς, Titanium; :green:

EDIT: Ναι, έγραψα γραμμάρια :p :p :p

EDIT2: Το διόρθωσα μην γίνω και άλλο ρόμπα :P

Πάντως ήταν πετυχημένο:bowdown:....Κατα λαθος μεν πετυχημένο δε:rolf::rolf::rolf::green::P

Lao
11-04-11, 16:47
Πάντως ήταν πετυχημένο:bowdown:....Κατα λαθος μεν πετυχημένο δε:rolf::rolf::rolf::green::P

Εντάξει, πως κάνεις έτσι για 500 γραμμαριάκια C την μέρα... Ή είμαστε animals ή δεν είμαστε! :rolf::rolf::rolf:

chriele78
13-04-11, 12:15
Ψάχνεσαι να πάρεις από το φαρμακείο, ε; :green:

Η «φοβερή» Centrum Performance :P είναι για πέταμα... Τσέκαρα το label της και εκτός από τα διάφορα oxide που είδα, σταμάτησα να διαβάζω στο «dl-Alpha Tocopheryl Acetate (Vit. E)». Για να μην αναφέρω ότι είναι μία ταμπλέτα την μέρα, για να μην αναφέρω τις αστείες ποσότητες που και πάλι πολλές είναι άνευ σημασίας λόγω υλικών...

Έλεος, αυτή ούτε για γιαγιάδες δεν κάνει :rolf:

Οχι φιλε Lao δεν ψαχνομε να παρω απο φαρμακειο,δεν τρελαθηκα ακομη.
Απο ebay τις πειρα 12 Ευρω τις 60.
Θεωρησα καλη τιμη γιαυτο τις πηρα. Για το οτι ουτε για γιαγιαδες δεν κανει δεν συμφωνο μαζι σου φιλε μου, οτι δεν συγκρινεται με την ADAM εχεις δικαιο αλλα επειδη περνω συχρονως WHEY και AMINO δεν θελω να το παρακανω και με δυνατες πολυβιταμινες ;)

deluxe
13-04-11, 13:46
Οι softgels της now, ειναι σαν τις softgel ω3 της now; Μυριζουν καθολου;

Titanium
13-04-11, 14:06
Οι softgels της now, ειναι σαν τις softgel ω3 της now; Μυριζουν καθολου;

Ναι στο ιδιο μεγενθος ειναι...Μυρίζουν μονο αν βάλεις την μύτη σου μέσα στο κουτί και τραβήξεις τζουρα:green:

Lao
13-04-11, 16:58
Οχι φιλε Lao δεν ψαχνομε να παρω απο φαρμακειο,δεν τρελαθηκα ακομη.
Απο ebay τις πειρα 12 Ευρω τις 60.
Θεωρησα καλη τιμη γιαυτο τις πηρα. Για το οτι ουτε για γιαγιαδες δεν κανει δεν συμφωνο μαζι σου φιλε μου, οτι δεν συγκρινεται με την ADAM εχεις δικαιο αλλα επειδη περνω συχρονως WHEY και AMINO δεν θελω να το παρακανω και με δυνατες πολυβιταμινες ;)

Δεν έχει καμία σχέση, από πλευράς «επιβάρυνσης» του οργανισμού σου η πολυβιταμίνη με την πρωτεϊνη και τα αμινοξέα που παίρνεις. Δεν είναι φάρμακα, είναι φαγητά. Ίσα ίσα, έχεις κάθε λόγο να χρησιμοποιείς μια καλή πολυβιταμίνη για να δουλέψουν και αυτά καλύτερα.

Τώρα το αν οι Centrum και το κακό συναπάντημα είναι για γιαγιάδες :green: ελπίζω να μην το πήρες προσωπικά, αλλά εγώ θεωρώ ότι έτσι είναι. Καθένας με τις απόψεις του. :toast:

exkaliber
13-04-11, 17:36
Ναι στο ιδιο μεγενθος ειναι...Μυρίζουν μονο αν βάλεις την μύτη σου μέσα στο κουτί και τραβήξεις τζουρα:green:

ειναι μενθυμενες αυτες ε? :P:P:P:P:green:

Titanium
13-04-11, 17:38
ειναι μενθυμενες αυτες ε? :P:P:P:P:green:

Τι είναι λέει???:unsure::P

chriele78
13-04-11, 17:38
Δεν έχει καμία σχέση, από πλευράς «επιβάρυνσης» του οργανισμού σου η πολυβιταμίνη με την πρωτεϊνη και τα αμινοξέα που παίρνεις. Δεν είναι φάρμακα, είναι φαγητά. Ίσα ίσα, έχεις κάθε λόγο να χρησιμοποιείς μια καλή πολυβιταμίνη για να δουλέψουν και αυτά καλύτερα.

Τώρα το αν οι Centrum και το κακό συναπάντημα είναι για γιαγιάδες :green: ελπίζω να μην το πήρες προσωπικά, αλλά εγώ θεωρώ ότι έτσι είναι. Καθένας με τις απόψεις του. :toast:

Τι λες ρε φίλε,γιατί να το πάρω προσωπικά :)
Τώρα οσο αναφορά στα λεγόμενα σου ευχαριστώ για τις συμβουλές Lao
Θα τελειώσω αυτές που αγόρασα και μετά βλέπουμε :thumbup:

exkaliber
13-04-11, 17:38
Απο ebay τις πειρα 12 Ευρω τις 60.
Θεωρησα καλη τιμη γιαυτο τις πηρα.

οχι
12 ευρω οι 250(daily vits) ειναι καλη τιμη
οχι οι 60

ρε παρε εκει μια πολυβιταμινη με ικανοποιητικες ποσοτητες
150 mg βιταμινη c δεν σε καλυπτουν

exkaliber
13-04-11, 17:39
Τι είναι λέει???:unsure::P

ενω το δικ σου σου βγαζει νοημα ε?
:green:

τριτοξαδερφο του τσακ νορις εισαι? ποτε προλαβες κι απαντησες

μεγενθυμενες εννοουσα

Titanium
13-04-11, 18:00
ενω το δικ σου σου βγαζει νοημα ε?
:green:

τριτοξαδερφο του τσακ νορις εισαι? ποτε προλαβες κι απαντησες

μεγενθυμενες εννοουσα

Δευτεροξαδερφο ειμαι..Το νου σου:green::green::green::P

Toxical
14-04-11, 10:01
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πρωτεινετε μια πολυβιταμινη που νΑ μπορω να την παρω απο φαρμακειο.Επισης ποσες φορες την ημερα πρεπει να την πινω?

sadistic
14-04-11, 10:14
θα βγω λιγο offtopic μιας που ειπες οτι θα την παρεις απο φαρμακειο.εγω θα σου προτεινω τhν adam τις nοw foods.ειναι αριστη και θα παρεις πολυ παραπανω απο τις πολυβιταμινες των φαρμακειων.αυτην παιρνω εγω και παιρνω 1 χαπι μετα το φαγητο στις 13.30

Toxical
14-04-11, 10:28
Μπορεις να μου πεις απο που την περνεις?Και ποσο κοστιζει?

Marios1991
14-04-11, 10:42
θα βγω λιγο offtopic μιας που ειπες οτι θα την παρεις απο φαρμακειο.εγω θα σου προτεινω τhν adam τις nοw foods.ειναι αριστη και θα παρεις πολυ παραπανω απο τις πολυβιταμινες των φαρμακειων.αυτην παιρνω εγω και παιρνω 1 χαπι μετα το φαγητο στις 13.30

Ωραιος.. πολυ καλη πολυβιταμινη , ποιοτικη και πολυ καλα στα λεφτα της.

Toxical
14-04-11, 10:47
Μπορειτε να μου πειτε ομως απο που μπορω να την παρω? και ποσο ακριβως κοστιζει?

Toxical
14-04-11, 11:07
απο οτι κοιταξα την πουλαει στα xtreme-stores και κανει 30 ευρω δεν ειναι και λιγο νομιζω.

Marios1991
14-04-11, 11:08
θα βγω λιγο offtopic μιας που ειπες οτι θα την παρεις απο φαρμακειο.εγω θα σου προτεινω τhν adam τις nοw foods.ειναι αριστη και θα παρεις πολυ παραπανω απο τις πολυβιταμινες των φαρμακειων.αυτην παιρνω εγω και παιρνω 1 χαπι μετα το φαγητο στις 13.30

Εγω την πηρα γυρω στα 20 Ε απο μια ιστοσελιδα θα στην στειλω με msg

sadistic
14-04-11, 11:12
απο οτι κοιταξα την πουλαει στα xtreme-stores και κανει 30 ευρω δεν ειναι και λιγο νομιζω.φιλε μου σε μενα δουλευει αριστα.πυστευω οτι ειναι πολη καλη για τα λεφτα τις.εδω στα ex-treme stores σηνηθως εχει ελειψη.την παραγγελνω 1 εβδομαδα πριν ερθει και μου κρατανε 1 κουτι.:thumbup:οποιος μπορει να την βρει φθηνοτερα απ εξω...να το κανει

Toxical
14-04-11, 11:14
Μπορεις να μου πεις τι ειναι το Vcaps το softgel? Τι διαφορα εχουν?Εμενα πιο μου πρωτεινεις να παρω?

Marios1991
14-04-11, 11:30
Πηρα softgels εγω γιατι δυσκολευομαι να καταπινω μεγαλα χαπια. Δεν ξερω αν εχουν διαφορα στην διαλυση αλλα σου προτεινω softgel

sadistic
14-04-11, 11:45
εγω τα χαπια αν ειναι μεγαλα τα κοβω στα 2 και τα καταπινω με νερο.απλα τα αλλα κατεβαινουν ευκολοτερα.

chriele78
14-04-11, 12:26
Να ρωτησω κατι

Οταν παω προπονηση η ωρα 15:30 περιπου και τρωω μεσημεριανο η ωρα 14:30 τι ωρα ειναι καλυτερα να παιρνω πολυβιταμινη?
Να σημειωσω οτι τρωω ικανοποιητικο πρωινο εαν ειναι να την παιρνω το πρωι!

Οποιος ειναι σιγουρος για την απαντηση του να μου πει.
Ευχαριστω ;)

chriele78
14-04-11, 13:15
Πια η αποψη σας για αυτη την πολυβιταμινη ?

Weil Daily Multivitamin for Optimum Health

Supplement Facts

Serving Size: 1 Tablet
Servings Per Container: 90

Amount per Serving % Daily Value


Vitamin A as beta carotene 10,000 IU 200%

Vitamin C as Ester-C calcium ascorbate 250 mg 417%

Vitamin D as cholecaliferol 2000 IU 5000%

Vitamin E as d-alpha tocopherol and mixed tocopherols 30 IU 100%

Thiamin (B1) as thiamin HCl 50 mg 3333%

Riboflavin (B2) 50 mg 2941%

Niacin (B3) as niacinamide 50 mg 250%

Vitamin B6 as pyridixine HCl 50 mg 2500%

Folate,Folic Acid,Folacin folate 400 mcg 100%

Vitamin B12 as cobalamin 50 mcg 833%

Biotin as d-biotin 100 mcg 33%

Pantothenic acid as d-calcium panthothenic acid 50 mg 500%

Calcium as calcium citrate, calcium ascorbate, and dicalcium phosphate 115 mg 12%

Iodine from sea kelp 150 mcg 100%

Magnesium as magnesium citrate 30 mg 8%

Zinc as Biokey zinc chelate 15 mg 100%

Copper as Biokey copper chelate 1.5 mg 75%

Manganese as Biokey manganese chelate 1 mg 50%

Chromium as Biokey chromium chelate 200 mcg 167%

Molybdenum as Biokey molybdenum chelate 75 mcg 100%

Chloride as potassium chloride 1 mg <1%

Potassium as potassium chloride 1 mg <1%


Choline as choline bitartarte 50 mg*

Inositol 50 mg*

PABA 50 mg*

Citrus Bioflavonoid as complex 40 mg*

Rutin 40 mg*

Sulphur as MSM 5 mg*

Silicon as silicon dioxide 2 mg*

Vanadium as Biokey vanadium chelate 10 mcg*

* Daily Value not established.

exkaliber
14-04-11, 13:18
Silicon as silicon dioxide 2 mg*



:unsure::unsure:

luckyseven
14-04-11, 16:23
Vitamin D as cholecaliferol 2000 IU 5000%


δεν ειναι πολυ?

Devil
14-04-11, 16:25
μπα μια χαρα ειναι... ειμαι στα 2500 εδω και κατι μηνες....

Lao
15-04-11, 02:03
Να ρωτησω κατι

Οταν παω προπονηση η ωρα 15:30 περιπου και τρωω μεσημεριανο η ωρα 14:30 τι ωρα ειναι καλυτερα να παιρνω πολυβιταμινη?
Να σημειωσω οτι τρωω ικανοποιητικο πρωινο εαν ειναι να την παιρνω το πρωι!

Οποιος ειναι σιγουρος για την απαντηση του να μου πει.
Ευχαριστω ;)

Υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες που είναι καλύτερα να παίρνει κανείς την Χ βιταμίνη και πάντα ανάλογα με το πρόγραμμά του, τις συνήθειές του, την διατροφή του κτλ.

Σε πολύ γενικές γραμμές, η καλύτερη στιγμή είναι το πρωί, ωστόσο αυτό έχει να κάνει κυρίως με τις λιποδιαλυτές βιταμίνες. Οι υδατοδιαλυτές μπορεί και μέσα σε λίγες ώρες να έχουν εξαφανιστεί, οπότε ειδικά αν παίρνεις μια ελαφριά πολυβιταμίνη (όπως καλή ώρα η Lamberts) να μην σε βοηθήσει στο γυμναστήριο εάν η προπόνηση είναι αρκετές ώρες μετά.

Για τον λόγο αυτό, στην δική σου περίπτωση καλύτερα με το μεσημεριανό πριν την προπόνηση.


Πια η αποψη σας για αυτη την πολυβιταμινη ?

Weil Daily Multivitamin for Optimum Health

Supplement Facts

Serving Size: 1 Tablet
Servings Per Container: 90

Amount per Serving % Daily Value


Vitamin A as beta carotene 10,000 IU 200%

Vitamin C as Ester-C calcium ascorbate 250 mg 417%

Vitamin D as cholecaliferol 2000 IU 5000%

Vitamin E as d-alpha tocopherol and mixed tocopherols 30 IU 100%

Thiamin (B1) as thiamin HCl 50 mg 3333%

Riboflavin (B2) 50 mg 2941%

Niacin (B3) as niacinamide 50 mg 250%

Vitamin B6 as pyridixine HCl 50 mg 2500%

Folate,Folic Acid,Folacin folate 400 mcg 100%

Vitamin B12 as cobalamin 50 mcg 833%

Biotin as d-biotin 100 mcg 33%

Pantothenic acid as d-calcium panthothenic acid 50 mg 500%

Calcium as calcium citrate, calcium ascorbate, and dicalcium phosphate 115 mg 12%

Iodine from sea kelp 150 mcg 100%

Magnesium as magnesium citrate 30 mg 8%

Zinc as Biokey zinc chelate 15 mg 100%

Copper as Biokey copper chelate 1.5 mg 75%

Manganese as Biokey manganese chelate 1 mg 50%

Chromium as Biokey chromium chelate 200 mcg 167%

Molybdenum as Biokey molybdenum chelate 75 mcg 100%

Chloride as potassium chloride 1 mg <1%

Potassium as potassium chloride 1 mg <1%


Choline as choline bitartarte 50 mg*

Inositol 50 mg*

PABA 50 mg*

Citrus Bioflavonoid as complex 40 mg*

Rutin 40 mg*

Sulphur as MSM 5 mg*

Silicon as silicon dioxide 2 mg*

Vanadium as Biokey vanadium chelate 10 mcg*

* Daily Value not established.

Σαν προφίλ μια χαρά φαίνεται, αν και η δοσολογία στην D είναι κατ'εμέ υψηλή. Το πρόβλημα όμως είναι ότι έχει υψηλές ποσότητες σε ένα χάπι και αυτό για μένα αυτομάτως θέτει πρόβλημα απορρόφησης.

Γενικά, εάν θες μια γνώμη, σε ό,τι αφορά τις συμβατικές πολυβιταμίνες είναι καλύτερα να παίρνεις μια που το serving είναι 2, 3 ή και περισσότερα χάπια την μέρα ώστε να έχεις συνεχόμενη ροή συστατικών μέσα σου, συν το ό,τι κάτι τέτοιο σημαίνει και καλύτερη απορρόφηση.

Εξαίρεση στα παραπάνω αποτελούν τα packs τα οποία έτσι και αλλιώς έχουν άλλη φιλοσοφία.

chriele78
15-04-11, 13:17
Υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες που είναι καλύτερα να παίρνει κανείς την Χ βιταμίνη και πάντα ανάλογα με το πρόγραμμά του, τις συνήθειές του, την διατροφή του κτλ.

Σε πολύ γενικές γραμμές, η καλύτερη στιγμή είναι το πρωί, ωστόσο αυτό έχει να κάνει κυρίως με τις λιποδιαλυτές βιταμίνες. Οι υδατοδιαλυτές μπορεί και μέσα σε λίγες ώρες να έχουν εξαφανιστεί, οπότε ειδικά αν παίρνεις μια ελαφριά πολυβιταμίνη (όπως καλή ώρα η Lamberts) να μην σε βοηθήσει στο γυμναστήριο εάν η προπόνηση είναι αρκετές ώρες μετά.

Για τον λόγο αυτό, στην δική σου περίπτωση καλύτερα με το μεσημεριανό πριν την προπόνηση.


Αυτό θα κάνω, ευχαριστώ φίλε Lao

Σαν προφίλ μια χαρά φαίνεται, αν και η δοσολογία στην D είναι κατ'εμέ υψηλή. Το πρόβλημα όμως είναι ότι έχει υψηλές ποσότητες σε ένα χάπι και αυτό για μένα αυτομάτως θέτει πρόβλημα απορρόφησης.

Γενικά, εάν θες μια γνώμη, σε ό,τι αφορά τις συμβατικές πολυβιταμίνες είναι καλύτερα να παίρνεις μια που το serving είναι 2, 3 ή και περισσότερα χάπια την μέρα ώστε να έχεις συνεχόμενη ροή συστατικών μέσα σου, συν το ό,τι κάτι τέτοιο σημαίνει και καλύτερη απορρόφηση.

Εξαίρεση στα παραπάνω αποτελούν τα packs τα οποία έτσι και αλλιώς έχουν άλλη φιλοσοφία.
Σωστή η άποψη σου με την δοσολογία,δεν το σκέφτηκα έτσι.

chriele78
15-04-11, 13:29
Βρε συ Lao εσυ που φαίνετε ότι τα ψάχνης πολύ αν και δεν είναι το κατάλληλο topic για αυτο, μήπως ξέρεις κάποια φαγητά με
Υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη
για να τρώω μετά απο προπόνηση!

Lao
15-04-11, 14:05
Βρε συ Lao εσυ που φαίνετε ότι τα ψάχνης πολύ αν και δεν είναι το κατάλληλο topic για αυτο, μήπως ξέρεις κάποια φαγητά με
Υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη
για να τρώω μετά απο προπόνηση!

Αν και είμαστε off topic, σου προτείνω το Vitargo. Πολύ καλό για αμέσως μετά την προπόνηση.

deluxe
15-04-11, 17:14
Ναι στο ιδιο μεγενθος ειναι...Μυρίζουν μονο αν βάλεις την μύτη σου μέσα στο κουτί και τραβήξεις τζουρα:green:Δε ρωτησα εαν ειναι στο ιδιο μεγεθος, αλλα εαν εχουν το ιδιο σχημα και υφη με τα ω3, δλδ σα να μπορουν να μασηθουν. Μυριζουν σαν τις tablets;

Titanium
15-04-11, 19:32
Δε ρωτησα εαν ειναι στο ιδιο μεγεθος, αλλα εαν εχουν το ιδιο σχημα και υφη με τα ω3, δλδ σα να μπορουν να μασηθουν. Μυριζουν σαν τις tablets;

E για να ειναι softjels και να σου λεω οτι ειναι στο ιδιο μεγεθος τι καταλαβενεις???Ακριβος το ιδιο ειναι:thumbup:....Παντος δεν θα σου προτινα να της μασισεις ποτε:green:.......Δεν εχω παρει ταμπλετες οποτε δεν ξερω αλλα αποτι εχω ακου οι ταβλετε μηριζουν πολυ......Με τα σοφττζελς δεν θα εχεις προβλημα παντος...μονο το κουτι μεσα μυριζει λιγο...:toast:

deluxe
15-04-11, 21:47
Εγινε, ευχαριστω!

DigitalBl
28-04-11, 15:43
εγω δεν εχω χρησιμοποιησει πολυβιταμινες,περα απο μεμονομενες(βιταμινη C,και βιταμινη Ε για το ξεχυλωμα)παντως απο φιλους που εχω ακουσει το Animal Μ-Stak και οι Multi-Max ths M-DoubleYou(καπως ετσι :P)ειναι πολυ καλες στο ειδος τους!
για ενεργεια ωστοσο πολλοι χρησιμοποιουν ειτε νιτρικα ειτε κοκτειλ οξεων,τουλαχιστον απο οσους συναναστρεφομαι..ειμαι της αποψης πως κ παλι διαφορα δεν βλεπεις εμφανη,ομως λιγο το ενα λιγο το αλλο κανουν δοθλεια ακομα κ τα συμπληρωματα..συγγνωμη αν επανελαβα απαντησεις αλλων,δεν διαβασα προηγουμενα post!

deluxe
30-04-11, 00:30
Μπορειτε να προτεινετε πολυβιταμινες για την κοπελα μου; Χωρις σιδηρο, γιατι παιρνει απο αλλο συμπληρωμα στο 150 της ΣΗΔ, καθως εχεις ελλειψη.

Lao
30-04-11, 01:05
Μπορειτε να προτεινετε πολυβιταμινες για την κοπελα μου; Χωρις σιδηρο, γιατι παιρνει απο αλλο συμπληρωμα στο 150 της ΣΗΔ, καθως εχεις ελλειψη.

Carlson Labs Mini Multi.

Carlson Labs Fish Oil Multi

deluxe
30-04-11, 02:56
Δεν υπαρχουν αυτες στο καταστημα. Απο τον ταυρο αγοραζω, οποιος μπορει να δει και να μου προτεινει καποια.

exkaliber
30-04-11, 04:03
^

δες ποιες iron free εχει και διαλεξε αυτην με τις μεγαλυτερες ποσοτητες

Lao
30-04-11, 12:32
Δεν υπαρχουν αυτες στο καταστημα. Απο τον ταυρο αγοραζω, οποιος μπορει να δει και να μου προτεινει καποια.

Ποιο κατάστημα λες; xtr;

Spyrous
30-04-11, 13:06
Για την Vital Plus Q10 τι λετε?
http://www.vital.gr/greek/

Lao
30-04-11, 13:15
Για την Vital Plus Q10 τι λετε?
http://www.vital.gr/greek/

Αν πατήσεις εκεί που λέει «Η σύσταση του Vital Plus Q10», θα δεις ότι τα περισσότερα στοιχεία, ακόμα και οι βιταμίνες Β, είναι κάτω από την ΣΗΔ. Δεν κάνει για αθλητές ή έστω για ανθρώπους που κάνουν κάποια έντονη σωματική δραστηριότητα,

Πάρε κάποια άλλη.

Spyrous
30-04-11, 13:17
Αν πατήσεις εκεί που λέει «Η σύσταση του Vital Plus Q10», θα δεις ότι τα περισσότερα στοιχεία, ακόμα και οι βιταμίνες Β, είναι κάτω από την ΣΗΔ. Δεν κάνει για αθλητές ή έστω για ανθρώπους που κάνουν κάποια έντονη σωματική δραστηριότητα,

Πάρε κάποια άλλη.

Δεν εχω ιδεα απο πολυβιταμινες ...Καμια καλη να την αγορασω απο φαρμακειο γνωριζεις?Ειμαι μα8ητης αλλα εχω εντονη ενασχοληση κα8ημερινα:turtle::turtle: Spiroulina εχω ακουσει οτι ειναι ε3αιρετικη

Lao
30-04-11, 13:19
Δεν εχω ιδεα απο πολυβιταμινες ...Καμια καλη να την αγορασω απο φαρμακειο γνωριζεις?Ειμαι μα8ητης αλλα εχω εντονη ενασχοληση κα8ημερινα:turtle::turtle: Spiroulina εχω ακουσει οτι ειναι ε3αιρετικη

Να μην αγοράσεις από φαρμακείο και να μην πάρεις σπιρουλίνα.

Πόσο χρονών είσαι και ποια είναι η έντονη ενασχόλησή σου;

Spyrous
04-05-11, 19:10
Να μην αγοράσεις από φαρμακείο και να μην πάρεις σπιρουλίνα.

Πόσο χρονών είσαι και ποια είναι η έντονη ενασχόλησή σου;

17+ ετων πηγαινω σχολειο και το απογεμα γυμναστικη με αεροβια παντα 75.5κιλα 1.88

Lao
04-05-11, 23:54
17+ ετων πηγαινω σχολειο και το απογεμα γυμναστικη με αεροβια παντα 75.5κιλα 1.88

Πάρε μαγιά μπύρας σε σκόνη, μουρουνέλαιο και θα σαι μια χαρούλα ;)

Spyrous
05-05-11, 00:20
Βιταμινη απο φαρμακειο δεν? Τι μπυρες και πρασινα αλογα :green:

beefmeup
05-05-11, 15:31
Βιταμινη απο φαρμακειο δεν? Τι μπυρες και πρασινα αλογα :green:

φιλε εισαι ανεπικερος..
παρε βιταμινη απο φαρμακειο,αμα θες τοσο,αλλα να μην ρωτας αν δεν θες να σου απαντανε,οπως εκανες κ στο αλλο σου θεμα με το πρωινο..

ο ανθρωπος σου απανταει σοβαρα κ συ το σκιζεις..πως το βλεπεις δλδ?

αφου τα ξερεις ολα ΜΗΝ ρωτας.

exkaliber
05-05-11, 15:56
βιταμινη c μεταπροπονητικα ποτε ειναι καλυτερα να παιρνεις?
με τα bcaa?
με την πρωτεινη??

:unsure:

Spyrous
05-05-11, 18:43
φιλε εισαι ανεπικερος..
παρε βιταμινη απο φαρμακειο,αμα θες τοσο,αλλα να μην ρωτας αν δεν θες να σου απαντανε,οπως εκανες κ στο αλλο σου θεμα με το πρωινο..

ο ανθρωπος σου απανταει σοβαρα κ συ το σκιζεις..πως το βλεπεις δλδ?

αφου τα ξερεις ολα ΜΗΝ ρωτας.

Ηθελα να πω δεν την προτιμω την μπυρα γενικα ποσο μαλλον ως συμπληρομα δεν ειναι δικαστηριο η εκκλησια εδω μεσα οκ κουλ... Μην μιλας για πραγματα τα οποια εισουν οφτοπικ γιατι ελεγες τα δικα σου και δεν βοη8ουσες και τα 'χτυπας' σε αλλα τοπικσ

beefmeup
05-05-11, 18:47
Ηθελα να πω δεν την προτιμω την μπυρα γενικα ποσο μαλλον ως συμπληρομα δεν ειναι δικαστηριο η εκκλησια εδω μεσα οκ κουλ... Μην μιλας για πραγματα τα οποια εισουν οφτοπικ γιατι ελεγες τα δικα σου και δεν βοη8ουσες και τα 'χτυπας' σε αλλα τοπικσ

αρχοντα αλλο η μπυρα κ αλλο η μαγια μπυρας..

Spyrous
05-05-11, 18:51
Καμια αποδοτικη Πολυβιταμινη αρχοντα μου προτινεις?

Levrone
06-05-11, 14:18
για να ανακεφαλαιωσουμε κατι...

1) με την πολυβιταμινη αποφευγουμε τις φυτικες ινες? ισχυει αυτο?:unsure:

2) με την πολυβιταμινη ειναι αναγκαια τα λιπαρα? :unsure:

3) με την πολυβιταμινη θα αποφευγουμε τσαι και καφε? :unsure:

COBRA_STYLE
06-05-11, 14:21
για να ανακεφαλαιωσουμε κατι...

1) με την πολυβιταμινη αποφευγουμε τις φυτικες ινες? ισχυει αυτο?:unsure:

2) με την πολυβιταμινη ειναι αναγκαια τα λιπαρα? :unsure:

3) με την πολυβιταμινη θα αποφευγουμε τσαι και καφε? :unsure:
για το πρωτο ναι...δε θα πρεπει να συνδυαζεις πολλες φυτικες ινες μαζι με βιταμινες...γιατι παρεμποδιζουν την απορροφηση των βιταμινων απο το εντερο...για τα αλλα δεν εχω ακουσει κατι...ααα τα λιπαρα με βιταμινες D,E(λιποδιαλυτες) .etc

Lao
07-05-11, 02:21
Βιταμινη απο φαρμακειο δεν? Τι μπυρες και πρασινα αλογα :green:


Ηθελα να πω δεν την προτιμω την μπυρα γενικα ποσο μαλλον ως συμπληρομα δεν ειναι δικαστηριο η εκκλησια εδω μεσα οκ κουλ... Μην μιλας για πραγματα τα οποια εισουν οφτοπικ γιατι ελεγες τα δικα σου και δεν βοη8ουσες και τα 'χτυπας' σε αλλα τοπικσ


Καμια αποδοτικη Πολυβιταμινη αρχοντα μου προτινεις?

Μιας και είσαι 17 χρονών, θα σου δώσω μια συμβουλή που αν την ακολουθήσεις θα γίνεις καλύτερος σε πολλά πράγματα:

όποτε κάποιος σου λέει κάτι πάνω σε κάτι που έχεις ή δεν έχεις ρωτήσει και δεν γνωρίζεις, κάνε τον κόπο να καταλάβεις καλά τί σου είπε και γιατί στο είπε... υπάρχει μια καλή πιθανότητα η πληροφορία που σου έδωσε να σε ωφελήσει περισσότερο και απ'όσο είχες στο μυαλό σου αρχικά.

Γιατί στην δική μου περίπτωση, ούτε το ένα ούτε το άλλο έκανες.

Αν το είχες κάνει και είχες ψάξει λίγο ακόμα και εδώ μέσα, πιθανότατα θα είχες αντιληφθεί ότι η μαγιά μπύρας (και όχι η μπύρα) είναι ίσως ένα από τα καλύτερα πράγματα που μπορεί να πάρει ένας αθλητής, σε όποιο επίπεδο και αν είναι.

Διάβασε αυτό και θα καταλάβεις:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5157-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82-...

Μαζί με το μουρουνέλαιο που σου πρότεινα, κάνεις ένα πολύ ωραίο στακάρισμα για ένα άτομο της ηλικίας σου και της δραστηριότητας που κάνεις και πάντα με την προϋπόθεση ότι τρως όπως πρέπει να τρως.

Αν παρόλαυτά επιμένεις να πάρεις πολυβιταμίνη από το φαρμακείο, πάρε καμιά Vital ή καμιά Geriatric από το μαγαζί της γειτονιάς σου και καλές προπονήσεις.

FitnessGuy
07-05-11, 15:55
Παιδιά εγώ παίρνω τις πολυβιταμίνες nexgen της REFLEX(http://www.reflex-nutrition.com/product-Nexgen-Evolution.html). Συστήνει 3 κάψουλες τη μέρα, αλλά επειδή εγώ δεν κάνω δυνατή προπόνηση ακόμα εξαιτίας μίας τενοντίτιδας που με ζόρισε πολύ, παίρνω μόνο 1. Το πρόβλημα είναι ότι από το πρωί που θα την πάρω μέχρι το απόγευμα κατουράω φωσφοριζέ κίτρινο(άσε που βρωμάνε και τα ούρα)!Το ξέρω ότι αυτό το προκαλούν οι πολυβιταμίνες αλλά ένας φίλος που χρησιμοποιεί τις κλασικές του φαρμακείου(Centrum κτλ.) δεν έχει τέτοιο πρόβλημα με τα ούρα του. Μήπως λοιπόν δεν κάνω απορρόφηση της κάψουλας και επιβαρύνω τα νεφρά μου τζάμπα? Θα έπρεπε να το γυρίσω σε κάτι πιο light(βλ. Centrum,Lanes)?

exkaliber
07-05-11, 16:05
οχι ρε
υο κιτρινο χρωμα ειναι λογω μη αποροφημενης βιταμινης β
μη δινεις σημασια

exkaliber
07-05-11, 16:23
βιταμινη c μεταπροπονητικα ποτε ειναι καλυτερα να παιρνεις?
με τα bcaa?
με την πρωτεινη??

:unsure:

τριτο απ ντειτ :green:
για την ωρα εχω βρει μια προσωρινη λυση,δεν παιρνω καθολου

ΠΕΙΤΕ ΡΕ :(

Devil
07-05-11, 17:04
τριτο απ ντειτ :green:
για την ωρα εχω βρει μια προσωρινη λυση,δεν παιρνω καθολου

ΠΕΙΤΕ ΡΕ :(

εγω την παιρνω πριν....:P

exkaliber
07-05-11, 17:06
εγω την παιρνω πριν....:P

πρε γουρκ??

Devil
07-05-11, 17:10
πρε γουρκ??

ναι...

exkaliber
07-05-11, 17:13
και γουρκ ετσι? :geek:

λαδη ποτε?

με το τσιγκελι στα βγαζω :green:

COBRA_STYLE
07-05-11, 17:14
τριτο απ ντειτ :green:
για την ωρα εχω βρει μια προσωρινη λυση,δεν παιρνω καθολου

ΠΕΙΤΕ ΡΕ :(

αν θες μετα την προπονα βιτ c,παρτην στο στερεο γευμα μετα το μεταπροπονητικο σου ροφημα...οχι μαζι με το ροφημα

Devil
07-05-11, 17:15
και γουρκ ετσι? :geek:

λαδη ποτε?

με το τσιγκελι στα βγαζω :green:

λοιπον παρακολουθα.... εγω κανω ενα prewo.... που εχει.... bcaa, acetyl-l-carnitine , creatine και vitamin C.... ολα αυτα κανα 5-15' πριν την προπονηση....

exkaliber
07-05-11, 17:17
^

:bowdown::bowdown:



αν θες μετα την προπονα βιτ c,παρτην στο στερεο γευμα μετα το μεταπροπονητικο σου ροφημα...οχι μαζι με το ροφημα

πως ρε συ?
αφου ειναι υδατοδιαλυτη

COBRA_STYLE
07-05-11, 17:24
^

:bowdown::bowdown:




πως ρε συ?
αφου ειναι υδατοδιαλυτη
:unsure:

exkaliber
07-05-11, 17:32
:unsure:

????????