PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Πολυβιταμίνες



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

TToni Shark
07-05-11, 17:42
Δεν εχω ιδεα απο πολυβιταμινες ...Καμια καλη να την αγορασω απο φαρμακειο γνωριζεις?Ειμαι μα8ητης αλλα εχω εντονη ενασχοληση κα8ημερινα:turtle::turtle: Spiroulina εχω ακουσει οτι ειναι ε3αιρετικη

Εγώ χρησιμοποιώ τις Geriatrik,και πιστεύω ότι είναι από τις αρκετά καλές:unsure:

deluxe
07-05-11, 19:30
Απο φαρμακειο ολες ειναι ακριβες και σε λιγες ποσοτητες. Τζαμπα λεφτα θα δωσεις.

exkaliber
08-05-11, 21:44
βιταμινη c με γευμα??
καλυετρα με αδειο στομαχι ωρε

COBRA_STYLE
08-05-11, 21:49
βιταμινη c με γευμα??
καλυετρα με αδειο στομαχι ωρε

not...;)

deluxe
08-05-11, 23:44
Εκτος απο την C που εχουν οι πολυβιταμινες, παιρνω και αλλο μισο γραμμαριο με το μεταπροπονητικο γευμα μου. Λετε να βαλω ακομα μισο γραμμαριο στο βραδινο που δεν παιρνω κατι;

beefmeup
08-05-11, 23:45
καλυτερα οχι C το βραδυ,η πολυ αργα μες την μερα..

exkaliber
10-05-11, 21:49
ειναι δυνατο μια πολυβιταμινη πλουσια σε βιταμινες Β
να σου δημιουργησει προβλημα στον υπνοι αν την παρεις βραδυ???????

magdaline
10-05-11, 22:02
Kαλησπέρα, νομίζω ότι έχω πέσει σε ενέργεια τελευταία, φταίει το ότι είμαι πολλές ώρες στη σχολή, φταίει και το κάπνισμα φυσικά/άγχος και το διάβασμα, και πολλές φορές έχω βρεθεί στην θέση να λέω "σήμερα δεν μπορώ να βγάλω τα 40 λεπτά τρέξιμο" ή να μην έχω καν το κουράγιο να πάω για τρέξιμο και απλά να πηγαίνω για περπάτημα.
Τι σκατά να κάνω; Έρχεται και περίοδος εξεταστικής..παλιότερα που κάπνιζα 1μιση πακέτο τη μέρα δεν το είχα αυτό, βέβαια έκανα άλλη διατροφή (με μέλι κ ταχίνι στο πρωινό, πολλές φορές ρύζι στο μεσημεριανό) και τώρα που κάνω 7-8 στριφτά τη μέρα γιατί να έχω πρόβλημα..;
Σκέφτηκα να πάρω κάποια πολυβιταμίνη, αλλά δεν έχω ιδέα πότε να την παίρνω, και ποιά.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ :)

RAMBO
10-05-11, 22:05
δοκιμασε centrum ,solgar v2000 η vital q10.μια καψουλα καθε πρωι

Lao
10-05-11, 22:24
Kαλησπέρα, νομίζω ότι έχω πέσει σε ενέργεια τελευταία, φταίει το ότι είμαι πολλές ώρες στη σχολή, φταίει και το κάπνισμα φυσικά/άγχος και το διάβασμα, και πολλές φορές έχω βρεθεί στην θέση να λέω "σήμερα δεν μπορώ να βγάλω τα 40 λεπτά τρέξιμο" ή να μην έχω καν το κουράγιο να πάω για τρέξιμο και απλά να πηγαίνω για περπάτημα.
Τι σκατά να κάνω; Έρχεται και περίοδος εξεταστικής..παλιότερα που κάπνιζα 1μιση πακέτο τη μέρα δεν το είχα αυτό, βέβαια έκανα άλλη διατροφή (με μέλι κ ταχίνι στο πρωινό, πολλές φορές ρύζι στο μεσημεριανό) και τώρα που κάνω 7-8 στριφτά τη μέρα γιατί να έχω πρόβλημα..;
Σκέφτηκα να πάρω κάποια πολυβιταμίνη, αλλά δεν έχω ιδέα πότε να την παίρνω, και ποιά.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ :)

Πάρε αυτήν, πολύ καλή:

http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/449/OPTI-WOMEN_/_60_caps_%28ON%29.htm

...ή την Eve της NOW., την έκδοση με τα softgels.

magdaline
11-05-11, 20:29
να υποθεσω οτι τη 2η τη παιρνεις από μαγαζι με συμπληρώματα; φαινεται καλή για τη περιπτωση μου αλλά μάλλον θα πάω για σέντρουμ ή τις άλλες..

lef
11-05-11, 20:54
να υποθεσω οτι τη 2η τη παιρνεις από μαγαζι με συμπληρώματα; φαινεται καλή για τη περιπτωση μου αλλά μάλλον θα πάω για σέντρουμ ή τις άλλες..

για ποιο λογο ρε συ να δωσεις αυτα τα λεφτα σε φαρμακειο για ν παρεις μια που υστερει σε ολα απο αυτη που σου προτεινε ο lao

gmalamos
11-05-11, 21:08
Παρε την ον optiwoman..

PMalamas
11-05-11, 21:18
αυτην εχει και η κοπελα μου ειναι καλη για γυναικες εχει και λιγο σιδηρο:thumbup:

magdaline
11-05-11, 21:54
νταξει ρε παιδια θα τη πάρω :turtle:

lostgravity
12-05-11, 18:20
παιδια ξερει κανεις αν αυτο εδω αξιζει? http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/434/DAILY_FORMULA_100_tabs_/UNIVERSAL.htm

θελω μια πολυβιταμινη που να μην παρεχει τοσο μεγαλες ποσοτητες στοιχειων,οπως η animal pack,adam κλπ...κατι πιο ελαφρυ δλδ
εχετε μηπως να προτεινετε κατι?

deluxe
13-05-11, 03:31
Ξερει κανεις την σωστη ΣΗΔ της B12; Ή δεν υπαρχει σταθερη;

Εχω την B12 1000mcg της Lambers και γραφει οτι ειναι το 100.000% της ΣΗΔ! Ενω κανονικα βγαινει κοντα στο 20.000%.

hlias102
13-05-11, 09:58
Να κάνω και γώ μια ερώτηση για την γυναίκα μου...
Εχει πορωθεί κι αυτή μαζί μου και γυμνάζεται κάθε μέρα.Πρώτος πάω εγώ για προπόνα και κρατάει τα μωρά και μετά γίνομαι εγώ babysitter:green:
Το θέμα είναι ότι ακόμη θυλάζει την μικρή μας.Μπορεί να βοηθηθεί με κάποια πολυβιταμίνη ή να τις αποφύγει λόγω θηλασμού?

NASSER
13-05-11, 10:06
Να κάνω και γώ μια ερώτηση για την γυναίκα μου...
Εχει πορωθεί κι αυτή μαζί μου και γυμνάζεται κάθε μέρα.Πρώτος πάω εγώ για προπόνα και κρατάει τα μωρά και μετά γίνομαι εγώ babysitter:green:
Το θέμα είναι ότι ακόμη θυλάζει την μικρή μας.Μπορεί να βοηθηθεί με κάποια πολυβιταμίνη ή να τις αποφύγει λόγω θηλασμού?


Να το αποφύγει λόγο θηλασμού! Όχι ότι οι βιταμίνες κάνουν κακό απλά αντιλαμβάνεσαι πως ότι παίρνει η μάνα το παίρνει ταυτόχρονα και το βρέφος που θηλάζει.
Να τρωει καλά και να έχει ποικιλία στη διατροφή της αλλά πάντα με μέτρο. Όταν σταματήσει το θηλασμό τότε μπορεί να σκεφτείτε ξανά για κάτι παραπάνω.
Θα ήταν καλό όμως να συμβουλευτεί τον παιδίατρο και τον γυναικολόγο στο θέμα διατροφής.

hlias102
13-05-11, 10:21
Ευχαριστώ NASSER:thumbup:

Lao
13-05-11, 12:12
να υποθεσω οτι τη 2η τη παιρνεις από μαγαζι με συμπληρώματα; φαινεται καλή για τη περιπτωση μου αλλά μάλλον θα πάω για σέντρουμ ή τις άλλες..

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να δώσεις τα ίδια λεφτά και να πάρεις μια πολύ κατώτερη πολυβιταμίνη.


παιδια ξερει κανεις αν αυτο εδω αξιζει? http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/434/DAILY_FORMULA_100_tabs_/UNIVERSAL.htm

θελω μια πολυβιταμινη που να μην παρεχει τοσο μεγαλες ποσοτητες στοιχειων,οπως η animal pack,adam κλπ...κατι πιο ελαφρυ δλδ
εχετε μηπως να προτεινετε κατι?

Γιατί δεν θέλεις μια «φορτωμένη» πολυβιταμίνη;


Ξερει κανεις την σωστη ΣΗΔ της B12; Ή δεν υπαρχει σταθερη;

Εχω την B12 1000mcg της Lambers και γραφει οτι ειναι το 100.000% της ΣΗΔ! Ενω κανονικα βγαινει κοντα στο 20.000%.

http://en.wikipedia.org/wiki/Recommended_Daily_Allowance

Txc
13-05-11, 14:26
Υπαρχει κυκλος στις πολυβιταμινες παιδια?

Ας πουμε 2 μηνες μεσα και 1 μηνα εξω οπως σε κρεατινη ή παιρνεις ασταματητα?

NASSER
13-05-11, 14:29
Υπαρχει κυκλος στις πολυβιταμινες παιδια?

Ας πουμε 2 μηνες μεσα και 1 μηνα εξω οπως σε κρεατινη ή παιρνεις ασταματητα?

Καλό ειναι να κάνουμε διαλείμματα ανα περιοδους σε όλα τα συμπληρώματα. Ετσι καθε Πασχα , Χριστουγεννα και καλοκαιρι που κανουμε μια παύση απο το γυμναστηριο, καλό είναι να αφήνουμε το σωμα να ξεκουράζεται.

Lao
13-05-11, 15:04
Υπαρχει κυκλος στις πολυβιταμινες παιδια?

Ας πουμε 2 μηνες μεσα και 1 μηνα εξω οπως σε κρεατινη ή παιρνεις ασταματητα?

Ένας μήνας έξω είναι πολύ για μένα. Λίγες μέρες είναι ΟΚ και αυτό ισχύει μόνο για τις λιποδιαλυτές βιταμίνες καθώς οι υδατοδιαλυτές αποβάλλονται καθημερινά.

Txc
14-05-11, 02:00
Οκ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...

Txc
17-05-11, 11:06
Παιδια καμια καλη - δυνατη πολυβιταμινη σε ΑΝΑΒΡΑΖΟΝ μορφη μονο, γνωριζετε αν υπαρχει? Δεν το εχω με τα χαπια, καθολου...

Πηρα της Adam, αλλα δεν μπορω να τα κατεβασω, ουτε καν μισα...

Lao
17-05-11, 13:05
Παιδια καμια καλη - δυνατη πολυβιταμινη σε ΑΝΑΒΡΑΖΟΝ μορφη μονο, γνωριζετε αν υπαρχει? Δεν το εχω με τα χαπια, καθολου...

Πηρα της Adam, αλλα δεν μπορω να τα κατεβασω, ουτε καν μισα...

Καλή-δυνατή σε αναβράζουσα μορφή δεν νομίζω να υπάρχει. Γιατί δεν σπας τα χάπια;

Txc
17-05-11, 13:27
και μισα να ειναι που το δοκιμασα, παλι δεν μπορω να τα κατεβασω, εκτος απο αυτο της Adam βρωμανε και εχουν απαισια γευση...

Δεν ξερα, θα ρωτισω σε κανα φαρμακειο μαλλον για πολυβιταμινη σε αναβραζουσα μορφη...

Ελεγα μηπως ειχε κανεις εδω το ιδιο προβλημα και μου προτεινε καπποια σε αναβραζουσα μορφη...

Lao
17-05-11, 14:24
και μισα να ειναι που το δοκιμασα, παλι δεν μπορω να τα κατεβασω, εκτος απο αυτο της Adam βρωμανε και εχουν απαισια γευση...

Δεν ξερα, θα ρωτισω σε κανα φαρμακειο μαλλον για πολυβιταμινη σε αναβραζουσα μορφη...

Ελεγα μηπως ειχε κανεις εδω το ιδιο προβλημα και μου προτεινε καπποια σε αναβραζουσα μορφη...

Κοίτα, αν δεν μπορείς να τα κατεβάσεις έστω και μισά, είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα, απλά φοβάσαι τα χάπια. Δεν είναι τίποτα, απλά ξεπέρασε τον φόβο σου και θα δεις ότι τσάμπα σε απασχολούσε.

della
17-05-11, 15:03
επειδη ηρθε ο καιρος να μπουν και οι βιταμινες στο μενου μου
τι γνωμη εχετε για τις :
animal pak 3 φορες την βδομαδα που πηγαινω γυμναστηριο
και daily vits για τις υπολοιπες 4 μερες?
επισεις επειδη ξυπναω κατα της 1 το μεσημερι κανω μονο ενα διαλειμα για ενα γαλα κατα της 9-9:30 και ξανα κοιμαμαι κανει να τα παιρνω 9 η στης 1 οταν θα ξυπναω και κατα της 1 μιση τρωγω μεσημεριανο

Lao
17-05-11, 15:10
επειδη ηρθε ο καιρος να μπουν και οι βιταμινες στο μενου μου
τι γνωμη εχετε για τις :
animal pak 3 φορες την βδομαδα που πηγαινω γυμναστηριο
και daily vits για τις υπολοιπες 4 μερες?
επισεις επειδη ξυπναω κατα της 1 το μεσημερι κανω μονο ενα διαλειμα για ενα γαλα κατα της 9-9:30 και ξανα κοιμαμαι κανει να τα παιρνω 9 η στης 1 οταν θα ξυπναω και κατα της 1 μιση τρωγω μεσημεριανο

Οι Daily Vits παραείναι ελαφριές κατά την γνώμη μου, ακόμα και για off days. Και μην ξεχνάς ότι τότε είναι που γίνεται η αναδόμηση του σώματός σου βάσει της προπόνησης που έχεις κάνει.

Για τις off λοιπόν, καλύτερα πάρε μια πιο καλή, όπως την Adam, την Opti-Men κτλ.

Σχετικά τώρα με το 2ο σκέλος του ερωτήματός σου, αν κατάλαβα καλά ξυπνάς κατά τις 9-9.30, ξανακοιμάσαι μέχρι τις 13.00 και τρως μεσημεριανό στις 13.30. Αφού σου πω ότι καλό θα ήταν αν μπορείς να αλλάξεις αυτές τις συνήθειες :green: καλύτερα παίρνε το Pak με το μεσημεριανό σου ή με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνησή σου.

della
17-05-11, 15:25
ο υπνος ειναι ενα προβλημα αλλα τωρα που εχει τελειωσει το σχολειο κανω αναπληρωση :green:
εβαλα την daily επειδη βγαινει καπως ποιο φτηνα
τωρα για τις αλλες που ειπες μονο την adam βρισκω αλλα γινεται να παιρνω 1 ταμπλετα αντι για 2 γιατι μετα ξεφευγει απο τιμη και νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να παρω αλλο ενα ανιμαλ πακ

Lao
17-05-11, 15:27
ο υπνος ειναι ενα προβλημα αλλα τωρα που εχει τελειωσει το σχολειο κανω αναπληρωση :green:
εβαλα την daily επειδη βγαινει καπως ποιο φτηνα
τωρα για τις αλλες που ειπες μονο την adam βρισκω αλλα γινεται να παιρνω 1 ταμπλετα αντι για 2 γιατι μετα ξεφευγει απο τιμη και νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να παρω αλλο ενα ανιμαλ πακ

Εχμ, μιας και ανέφερες το σχολείο... Πόσο χρονών είσαι και για ποιο λόγο θέλεις να πάρεις το Animal Pak;

della
17-05-11, 15:34
18μιση ειμαι τωρα τελειωνω ^^
εχω διαβαση οτι το ανιμαλ πακ ειναι απο τις καλυτερες πολυβιταμινες και επειδη ειμαι σε διαιτα εχω διαβαση οτι ειναι καλο να παιρνουμε βιταμινες.
δεν ξερω και εαν βοηθησει στις επομενες μερες του γυμναστηριου που δεν μπορω να κουνησω :unsure:

Lao
17-05-11, 16:16
18μιση ειμαι τωρα τελειωνω ^^
εχω διαβαση οτι το ανιμαλ πακ ειναι απο τις καλυτερες πολυβιταμινες και επειδη ειμαι σε διαιτα εχω διαβαση οτι ειναι καλο να παιρνουμε βιταμινες.
δεν ξερω και εαν βοηθησει στις επομενες μερες του γυμναστηριου που δεν μπορω να κουνησω :unsure:

Ουφ, προς στιγμήν σκέφτηκα ότι πας Γυμνάσιο και καταλαβαίνεις ότι το Pak δεν είναι και για να το παίρνουν τόσα νέα παιδιά.

Κοίτα, καλό είναι, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι η βάση είναι η σωστή διατροφή, η σωστή γυμναστική και η σωστή αποθεραπεία. Αν δεν τρως αξιοπρεπώς καλά, όσα Paks και να πάρεις δεν θα δεις κάποιο φοβερό αποτέλεσμα. Είναι συμπλήρωμα.

della
17-05-11, 16:51
ναι κανω διατροφη(10 μηνες) και γυμναστικη(8 μηνες) αποθεραπια τωρα δεν ξερω τι ειναι :green:
απλα πιστευω πως πρεπει σιγα σιγα να παιρνω και συμπληρωματα για το κατι παραπανω
η adam κανει ενα χαπι η παιρνω 2 κουτια ανιμαλ και μου βγαζει το καλοκαιρι

Lao
17-05-11, 17:01
ναι κανω διατροφη(10 μηνες) και γυμναστικη(8 μηνες) αποθεραπια τωρα δεν ξερω τι ειναι :green:
απλα πιστευω πως πρεπει σιγα σιγα να παιρνω και συμπληρωματα για το κατι παραπανω
η adam κανει ενα χαπι η παιρνω 2 κουτια ανιμαλ και μου βγαζει το καλοκαιρι

Διατροφή με το να σηκώνεσαι στις 9 και να πίνεις ένα γάλα, να ξανακοιμάσαι, να σηκώνεσαι στις 13.00, να τρως μεσημεριανό στις 13.30 κτλ, δεν είναι και τόσο... διατροφή.

Για τον λόγο αυτό στο λέω, φτιάξε πρώτα την διατροφή σου και μετά σκέψου για τα συμπληρώματα που θα σου δώσουν το κάτι παραπάνω. Αλλιώς, τσάμπα θα δώσεις τα λεφτά σου.

Τώρα αν επιμένεις τόοοοοοοσο πολύ να πάρεις μια πολυβιταμίνη, πάρε 2 κουτιά Adam και παίρνε την δόση που λέει η εταιρεία, δηλαδή 2 χάπια την μέρα.

della
17-05-11, 17:08
6 γευματα την ημερα κανω + 1 μετα το γυμναστηριο(με κενο 3 ωρες)(απο διαιτολογο ειναι)
τα adam ειναι καλυτερη απο τα animal pak?
γιατι τα ανιμαλ βγαινουν ποιο φτηνα και νομιζα οτι ηταν καλυτερα

Lao
17-05-11, 17:13
6 γευματα την ημερα κανω + 1 μετα το γυμναστηριο(με κενο 3 ωρες)(απο διαιτολογο ειναι)
τα adam ειναι καλυτερη απο τα animal pak?
γιατι τα ανιμαλ βγαινουν ποιο φτηνα και νομιζα οτι ηταν καλυτερα

Άλλο η διατροφή από διαιτολόγο και άλλο η διατροφή bodybuilding και γενικά η αθλητική διατροφή.

Anyway, η Adam είναι πιο φτηνή από το Pak αλλά πάντοτε όλα έχουν να κάνουν και με το από που ψωνίζεις. Μπορείς να ξεκινήσεις με την Adam και αργότερα βλέπεις.

Txc
17-05-11, 21:26
Η δοση για το PACK ειναι ενα σακουλακι ετσι?
11 χαπια την ημερα?

Λιγακι υπερβολικο μου φαινετε, οκ κανω γυμναστηριο συστηματικα και βαρη, αλλα δεν ειμαι και πρωταθλητης και σε καμια περιπτωση δεν βγαζω λεφτα απο αυτο ή αποσκοπω να βγαλω...

Το PACK μαλλον απευθυνετε σε πολυ σκληροπυρινικους αθλητες με διπλες προπονησεις κτλ μου φαινετε...

hlias102
17-05-11, 23:51
Η δοση για το PACK ειναι ενα σακουλακι ετσι?
11 χαπια την ημερα?

Λιγακι υπερβολικο μου φαινετε, οκ κανω γυμναστηριο συστηματικα και βαρη, αλλα δεν ειμαι και πρωταθλητης και σε καμια περιπτωση δεν βγαζω λεφτα απο αυτο ή αποσκοπω να βγαλω...

Το PACK μαλλον απευθυνετε σε πολυ σκληροπυρινικους αθλητες με διπλες προπονησεις κτλ μου φαινετε...


Τα 11 χάπια από πού τα βγαλες?:unsure:

Lao
18-05-11, 00:38
Τα 11 χάπια από πού τα βγαλες?:unsure:

Τόσα είναι στο κάθε σακουλάκι.

Txc
18-05-11, 12:46
Αυτες οι πολυβιταμινες ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ - Geriatric, Solgar, Centrum, γνωριζετε αν κυκλοφορουν σε αναβραζουσα μορφη? Αν πχ, το εψαγα στο google λιγο, για Centrum και ελεγε 1 δισκιο την ημερα για εναν ενηλικα. Μηπως να παιρνω 2 εγω, λογω καθημερινης σωματικης ασκησης ξερω γω?

Εχω στην διατροφη μου παντως ποικιλια, λαχανικα και φρουτα, αλλα μαλλον δεν ειναι αρκετα...

d3m
18-05-11, 16:27
H δοσολογια για τις adam τελικα ποια ειναι?
1 με το πρωινο και 1 με το μεσημεριανο η 2+2?

exkaliber
18-05-11, 16:39
H δοσολογια για τις adam τελικα ποια ειναι?
1 με το πρωινο και 1 με το μεσημεριανο η 2+2?

2+2 αποκλειται να ειναι :green:
η συσκευασια τι λεει? 2 ή 3 την ημερα?
συνηθως τις παιρνουν το πρωι και στο μεταπροπονητικο γευμα

d3m
18-05-11, 16:43
Καταλαβα 1 το πρωι 1 το μεσημερι και 1 το βραδυ.:)

exkaliber
18-05-11, 16:45
για ποσο βραδυ λεμε?? :green:
για το βραδυ δεν ξερω αν παιρνουμε βιταμινες
μονο για λαδι ξερω

d3m
18-05-11, 16:47
Κατα τις 9 και κατι.:)

Lao
18-05-11, 19:02
H δοσολογια για τις adam τελικα ποια ειναι?
1 με το πρωινο και 1 με το μεσημεριανο η 2+2?

Αν έχεις πάρει ταμπλέτες ή softgels, μία με το πρωινό και ένα με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση.

Αν έχεις πάρει Vcaps, ένα με το πρωινό, ένα με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση και ένα με το βραδυνό.

d3m
19-05-11, 01:00
Αν έχεις πάρει ταμπλέτες ή softgels, μία με το πρωινό και ένα με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση.

Αν έχεις πάρει Vcaps, ένα με το πρωινό, ένα με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση και ένα με το βραδυνό.

2 μαζι με το πρωινο θα δημιουργουσε προβλημα?
Τελος παντων σε ταμπλετες τις πηρα απο το e shop θα το κανω οπως λες.:)

Lao
20-05-11, 02:31
2 μαζι με το πρωινο θα δημιουργουσε προβλημα?
Τελος παντων σε ταμπλετες τις πηρα απο το e shop θα το κανω οπως λες.:)

Όταν λες «πρόβλημα» τι εννοείς, να σε πειράξει; Αν θες να πεις αυτό, όχι δεν θα πάθεις τίποτα.

Απλά το σώμα σου δεν θα προλάβει να αφομειώσει όλα τα καλούδια και συν τις άλλοις η ιδέα στην οποία βασίζονται οι πολυβιταμίνες με 2 και 3 servings την μέρα, είναι να «ρέει το καύσιμο» όλη μέρα. ;)

Αντωνης
22-05-11, 14:09
Ρε παιδια να ρωτησω,επειδη πλεον θα κανω προπονηση το πρωι(2 ωρες αφου ξυπνησω)ειναι οκ να παιρνω τις πολυβιταμινες στο πρωινο(1 λιτρο πληρες γαλα ειναι το πρωινο,630 θερμιδες).Θα εχει προλαβει να τις χωνεψει ο οργανισμος? 2 tabs απο την adam της NOW ειναι

sadistic
22-05-11, 16:56
ειδικα για τις adam επειδη εχω παρει καμποσα κουτια απ αυτη,η οποια με πιανει πολυ καλα θα ελεγα,παιρνετε 1 το πρωι με το πρωινο και 1 το μεσημερι μετα το φαγητο.το βραδυ δεν υπαρχει λογος να παιρνετε.αχριστη θα παει

exkaliber
22-05-11, 17:18
Ρε παιδια να ρωτησω,επειδη πλεον θα κανω προπονηση το πρωι(2 ωρες αφου ξυπνησω)ειναι οκ να παιρνω τις πολυβιταμινες στο πρωινο(1 λιτρο πληρες γαλα ειναι το πρωινο,630 θερμιδες).Θα εχει προλαβει να τις χωνεψει ο οργανισμος? 2 tabs απο την adam της NOW ειναι


γτ μονο γαλα? :unsure:

Αντωνης
22-05-11, 17:28
γτ μονο γαλα? :unsure:

γτ μπορω:green:

γτ οχι?εχει τα παντα και ειναι και γρηγορη λυση για το πρωι.Εξαλλου μαζι με την μπαγκετα πλεον ειναι το μονο σταθερο πραγμα στην διατροφη μου:green:.Τελος παντων δεν ρωτησα για να σχολιασουμε διατροφες κτλ αμα ηταν θα ειχα ανοιξει θρεντ σε εκεινη την ενοτητα.

ρωταω κιολας γιατι εχω διαβασει οτι τις adam καλο ειναι να τις παιρνουμε μια με το πρωι και μια με το γευμα πριν την προπονα,αλλα σε μενα αυτο το γευμα ειναι το ιδιο.Θα ειμαι οκ αν παρω και τις 2 μαζι η' κατα την διαρκεια της προπονας θα μου βγουν οι πολυβιταμινες απ την μυτη?:P:green:

nopantas
22-05-11, 17:29
μια ερωτηση:εχω παρει της daily vits απο now και η ημερησια δοση ειναι συμφωνα με το κουτι 1 χαπι...μπορω να ανεβασω γενικα τη δοση σε 2 (1 με πρωινο και μια με μεσημεριανο) σε περιοδο γραμμωσης που κοβουμε τα φρουτα γενικα κ που η κουραση ειναι μεγαλυτερη?

TEFAAtzis
22-05-11, 17:30
μια ερωτηση:εχω παρει της daily vits απο now και η ημερησια δοση ειναι συμφωνα με το κουτι 1 χαπι...μπορω να ανεβασω γενικα τη δοση σε 2 (1 με πρωινο και μια με μεσημεριανο) σε περιοδο γραμμωσης που κοβουμε τα φρουτα γενικα κ που η κουραση ειναι μεγαλυτερη?

αφου η δοση ειναι 1 δεν βλεπω το λογο να το κανεις αυτο,εκτος αν θες να σου τελειωσει πιο γρηγορα το κουτακι σου και να πας να παρεις αλλο:green:

exkaliber
22-05-11, 17:34
γτ να παρεις δυο μαζι? φοβασαι μν σου τις κλεψουνε:green:

οπως ειπε ο Laoς το θεμα ειναι να εχει ροη θρεπτικων συστατικων καθ ολη την διαρκεια της ημερας,γι αυτο βγαονουν σε servings 2 με 3 καψουλες :green:

τωρα για τοσο συντομα που λες,δεν ξερω :green:

εγω παιρνω μια alive νε το πρωινο και μια μεταπροπο με το γευμα

Υ.Γ. βαλε βρωμη και καμια σταφιδα/μυγδαλα στο πρωινο να σε πιασει ρε :green:

exkaliber
22-05-11, 17:36
μια ερωτηση:εχω παρει της daily vits απο now και η ημερησια δοση ειναι συμφωνα με το κουτι 1 χαπι...μπορω να ανεβασω γενικα τη δοση σε 2 (1 με πρωινο και μια με μεσημεριανο) σε περιοδο γραμμωσης που κοβουμε τα φρουτα γενικα κ που η κουραση ειναι μεγαλυτερη?

και εγω τις εχω αυτες
ναι μπορεις,αλλα το νου σου γτ η μια ταμπλετα εχει 50% το ΣΗΔ σε σιδηρο




αφου η δοση ειναι 1 δεν βλεπω το λογο να το κανεις αυτο,εκτος αν θες να σου τελειωσει πιο γρηγορα το κουτακι σου και να πας να παρεις αλλο:green:

μν το γελας,με 250 ταμπλετες που εχει μεσα το κουτι,αυτος ειναι ενας καλος τροπος :green:

Αντωνης
22-05-11, 17:41
γτ να παρεις δυο μαζι? φοβασαι μν σου τις κλεψουνε:green:

οπως ειπε ο Laoς το θεμα ειναι να εχει ροη θρεπτικων συστατικων καθ ολη την διαρκεια της ημερας,γι αυτο βγαονουν σε servings 2 με 3 καψουλες :green:

τωρα για τοσο συντομα που λες,δεν ξερω :green:

εγω παιρνω μια alive νε το πρωινο και μια μεταπροπο με το γευμα

Υ.Γ. βαλε βρωμη και καμια σταφιδα/μυγδαλα στο πρωινο να σε πιασει ρε :green:

Ρε συ αν δεν κανω λαθος ο σκοπος των πλβιτ ειναι να κανουν αυτο που ειπες(να εχει ροη θρεπτικων συστατικων)αλλα πριν την προπονα.Για αυτο και ειπε ο lao 1 το πρωι και 1 πριν την προπονα.Σε μενα το πρωινο και το προ-προπονητικο ειναι το ιδιο αφου παω 2 ωρες απ οταν ξυπνησω.

Υ.Γ:τι να μου κανει το πιτουρο ρε...δυστυχως χορτασα απ αυτο οταν ημουν σε υποθερμιδικη:cursing::cursing:τωρα αν νιωθω οτι πειναω και αλλο κουμπωνω κ εναν λουκουμα απ τον φουρνο:P:green:

exkaliber
22-05-11, 17:47
ε παρε με το πρωινο
και το μεταπροπονητικο 4 ωρες μετα δεν ειναι ? περιπου
παρε και τοτε :green:

Αντωνης
22-05-11, 17:53
To καλο ειναι οτι συνεννοουμαστε,υπαρχει επικοινωνια ρε παιδι μου:green:

Αυτο που ειπα πριν ειναι οτι νομιζω οτι η ουσια αν παιρνεις πλβιτ,ειναι να τις παιρνεις πριν την προπονα,αφου αυτη ειναι η βασικη μας αθλητικη δραστηριοτητα,μετα τι να τις κανουμε?

Τελος παντων μαλλον εκανα λαθος,θα το δοκιμασω οπως μου ειπες;):green:

Lao
22-05-11, 20:14
Ρε παιδια να ρωτησω,επειδη πλεον θα κανω προπονηση το πρωι(2 ωρες αφου ξυπνησω)ειναι οκ να παιρνω τις πολυβιταμινες στο πρωινο(1 λιτρο πληρες γαλα ειναι το πρωινο,630 θερμιδες).Θα εχει προλαβει να τις χωνεψει ο οργανισμος? 2 tabs απο την adam της NOW ειναι

Απλά πάρε την μία ταμπλέτα με το γάλα σου και την άλλη με κάποιο άλλο γεύμα. Μην τις παίρνεις και τις 2 μαζί, οι πιθανότητες να τις αφομειώσεις είναι λιγότερες και δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να το κάνεις.

Αντωνης
22-05-11, 21:25
Eυχαριστω lao!H ληψη της δευτερης ταμπλετας τρεις με τρεισιμισι ωρες μετα την ληψη της πρωτης πιστευεις οτι ειναι οκ ετσι?

Να σε ρωτησω και κατι αλλο,πιστευεις οτι η ληψη προσθετης βιταμινης C θα συνεπαγοταν με καλυτερη προστασια του ανοσοποιητικου και μεγαλυτερη απορροφηση σιδηρου?

Αν οχι που ακριβως χρησιμευει η προσθετη ληψη της?

Οποιος θελει απανταει βασικα:toast:

Lao
22-05-11, 21:29
Eυχαριστω lao!H ληψη της δευτερης ταμπλετας τρεις με τρεισιμισι ωρες μετα την ληψη της πρωτης πιστευεις οτι ειναι οκ ετσι?

Να σε ρωτησω και κατι αλλο,πιστευεις οτι η ληψη προσθετης βιταμινης C θα συνεπαγοταν με καλυτερη προστασια του ανοσοποιητικου και μεγαλυτερη απορροφηση σιδηρου?

Αν οχι που ακριβως χρησιμευει η προσθετη ληψη της?

Οποιος θελει απανταει βασικα:toast:

Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί τόσο πολύ το χρονικό μεσοδιάστημα. Απλά παίρνε 2 την μέρα με γεύματα και βάζε την μία κοντά στην προπόνησή σου.

Στο άλλο που ρωτάς, είμαι υπέρ της πρόσθετης λήψης C γιατί πέραν των διάφορων ιδιοτήτων της καταστρέφεται εύκολα και αποβάλλεται καθημερινά καθώς είναι υδατοδιαλυτή. Προσωπικά, κυμαίνομαι γύρω στο 1 γραμμάριο την μέρα.

Lao
22-05-11, 21:32
μια ερωτηση:εχω παρει της daily vits απο now και η ημερησια δοση ειναι συμφωνα με το κουτι 1 χαπι...μπορω να ανεβασω γενικα τη δοση σε 2 (1 με πρωινο και μια με μεσημεριανο) σε περιοδο γραμμωσης που κοβουμε τα φρουτα γενικα κ που η κουραση ειναι μεγαλυτερη?

Και 2 να πάρεις, δεν θα χεις πρόβλημα. Θα σου πρότεινα πάντως να την έχεις για... κολατσιό, μιας και είναι κάπως ελαφριά και ανεπαρκής για BBers...

Αντωνης
22-05-11, 21:35
Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί τόσο πολύ το χρονικό μεσοδιάστημα. Απλά παίρνε 2 την μέρα με γεύματα και βάζε την μία κοντά στην προπόνησή σου.

Στο άλλο που ρωτάς, είμαι υπέρ της πρόσθετης λήψης C γιατί πέραν των διάφορων ιδιοτήτων της καταστρέφεται εύκολα και αποβάλλεται καθημερινά καθώς είναι υδατοδιαλυτή. Προσωπικά, κυμαίνομαι γύρω στο 1 γραμμάριο την μέρα.

Μιας και ειπες για ιδιοτητες,πλην των παραπανω,θα μπορουσες να μου πεις τι περιπου ειναι η διατηρηση κολλαγονου?Βοηθαει στο ''τσιτωμα'' του δερματος δηλαδη?

Αντωνης
22-05-11, 21:36
Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί τόσο πολύ το χρονικό μεσοδιάστημα. Απλά παίρνε 2 την μέρα με γεύματα και βάζε την μία κοντά στην προπόνησή σου.

Στο άλλο που ρωτάς, είμαι υπέρ της πρόσθετης λήψης C γιατί πέραν των διάφορων ιδιοτήτων της καταστρέφεται εύκολα και αποβάλλεται καθημερινά καθώς είναι υδατοδιαλυτή. Προσωπικά, κυμαίνομαι γύρω στο 1 γραμμάριο την μέρα.

Μιας και ειπες για ιδιοτητες,πλην των παραπανω,θα μπορουσες να μου πεις τι περιπου ειναι η διατηρηση κολλαγονου,που λεγεται οτι βοηθαει η c?Βοηθαει στο ''τσιτωμα'' του δερματος δηλαδη?

nopantas
23-05-11, 02:19
[QUOTE=exkaliber;377343]και εγω τις εχω αυτες
ναι μπορεις,αλλα το νου σου γτ η μια ταμπλετα εχει 50% το ΣΗΔ σε σιδηρο

ναι και γω για αυτο το σκεφτημουν για τον σιδηρο..αλλα φανταζομαι αν παρω μια επιπλεον ταμπλετα για ενα μικρο διαστημα ημερων (π.χ. 7-10 μερες) δν θα υπαρχει προβλημα..

Lao
23-05-11, 02:36
Μιας και ειπες για ιδιοτητες,πλην των παραπανω,θα μπορουσες να μου πεις τι περιπου ειναι η διατηρηση κολλαγονου,που λεγεται οτι βοηθαει η c?Βοηθαει στο ''τσιτωμα'' του δερματος δηλαδη?

http://el.science.wikia.com/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF

stelios17
26-05-11, 11:28
Οι centrum γραφονται ?...

beatshooter
26-05-11, 17:20
ειδικα για τις adam επειδη εχω παρει καμποσα κουτια απ αυτη,η οποια με πιανει πολυ καλα θα ελεγα,παιρνετε 1 το πρωι με το πρωινο και 1 το μεσημερι μετα το φαγητο.το βραδυ δεν υπαρχει λογος να παιρνετε.αχριστη θα παει


Ακριβως,και γω αυτες δουλευω ειναι πολυ καλες.Απο που τις ψωνιζεις φιλε?

luckyseven
28-05-11, 02:10
αυτές σαν βιταμίνες λένε τίποτα είναι φαρμακείου vital plus q10 ονομάζονται http://www.vital.gr/greek/

exkaliber
28-05-11, 02:13
αυτές σαν βιταμίνες λένε τίποτα είναι φαρμακείου vital plus q10 ονομάζονται http://www.vital.gr/greek/

οχι
πολυ λιγη περιεκτικοτητα
εμεις ως αθλητες εχουμε αυξημενες αναγκες σε θρεπτικα συστατικα

sadistic
28-05-11, 08:42
Ακριβως,και γω αυτες δουλευω ειναι πολυ καλες.Απο που τις ψωνιζεις φιλε?x-treme stores.η μονη παπαρια στην ολη υποθεση με αυτη τη φιρμα ειναι οτι δεν εισαγουν ποσοτητες και οποτε παω δεν εχουν.ετσι λοιπον παραγγελνω απο πριν και σε καμμια εβδομαδα ερχονται.

beatshooter
28-05-11, 23:41
Nai αλλα πρεπει να τις βρισκουμε σε μορφη softgel giati οι αλλες δεν πινονται....:(

crystalised
01-06-11, 11:49
Επειδή ακούγονται πολλές διαφορετικές γνώμες σχετικά με τις βιταμίνες, κάποιος που αθλείται και κάνει συνδυασμό αερόβιας και αναερόβιας προπόνησης λογικό είναι να έχει και μεγαλύτερες απαιτήσεις σε πρόσληψη βιταμινών έχω την εξής απορία, χρησιμοποιώ το "animal nitro" σε συνδυασμό με μια πολυβιταμίνη φαρμακείου την "vital plus Q10" και όπως ανέφερα παραπάνω ακολουθώ πρόγραμμα και αερόβιας και αναερόβιας προπόνησης, είμαι καλυμένος με αυτή την πολυβιταμίνη ή θα πρέπει να πάρω κάποια από κατάστημα συμπληρωμάτων διατροφής, όπως κάποια της "now" ας πούμε ή της "mdy"? Μήπως θα μπορούσα να καλυφθώ με την κατανάλωση περισσότερων φρούτων σε συνδυασμό με τα παραπάνω σκευάσματα ή θα ήταν επιβαρυντικό αυτό στο πρόγραμμα μου? επειδή ακολουθώ κυρίως πρόγραμμα γράμμωσης. Παρακαλώ για τις δικές σας προτάσεις.

Υ.Γ: Επίσης παίρνω τη "myofusion" από πρωτείνες.

Lao
01-06-11, 12:06
Επειδή ακούγονται πολλές διαφορετικές γνώμες σχετικά με τις βιταμίνες, κάποιος που αθλείται και κάνει συνδυασμό αερόβιας και αναερόβιας προπόνησης λογικό είναι να έχει και μεγαλύτερες απαιτήσεις σε πρόσληψη βιταμινών έχω την εξής απορία, χρησιμοποιώ το "animal nitro" σε συνδυασμό με μια πολυβιταμίνη φαρμακείου την "vital plus Q10" και όπως ανέφερα παραπάνω ακολουθώ πρόγραμμα και αερόβιας και αναερόβιας προπόνησης, είμαι καλυμένος με αυτή την πολυβιταμίνη ή θα πρέπει να πάρω κάποια από κατάστημα συμπληρωμάτων διατροφής, όπως κάποια της "now" ας πούμε ή της "mdy"? Μήπως θα μπορούσα να καλυφθώ με την κατανάλωση περισσότερων φρούτων σε συνδυασμό με τα παραπάνω σκευάσματα ή θα ήταν επιβαρυντικό αυτό στο πρόγραμμα μου? επειδή ακολουθώ κυρίως πρόγραμμα γράμμωσης. Παρακαλώ για τις δικές σας προτάσεις.

Υ.Γ: Επίσης παίρνω τη "myofusion" από πρωτείνες.

Να πάρεις άλλη.

crystalised
01-06-11, 13:28
Συμφωνώ αλλά επειδή τελειώνει τώρα το πακέτο και σκέφτομαι να πάρω κάποια άλλη ποια προτείνετε να πάρω?

Lao
01-06-11, 13:32
Συμφωνώ αλλά επειδή τελειώνει τώρα το πακέτο και σκέφτομαι να πάρω κάποια άλλη ποια προτείνετε να πάρω?

Υπάρχουν πολλές καλές, τις οποίες έχουμε αναφέρει κατ'επανάληψη. Μερικές από αυτές, είναι οι εξής:

- NOW Adam (softgels)
- ON Opti-Men
- Universal Animal Pak
- Gaspari Anavite

...αλλά και άλλες πολλές, όρεξη να'χεις να ψάχνεις. ;)

crystalised
01-06-11, 14:10
Ευχαριστώ! έψαξα μερικές και κατέληξα στην now adam.

sadistic
01-06-11, 18:15
Ευχαριστώ! έψαξα μερικές και κατέληξα στην now adam.μια χαρα ειναι.σημερα τσιμπησα και γω ενα κουτακια απ τα πολλα πουχω παρει.πρωτη φορα που τα x-treme ...το ειχαν ετοιμοπαραδοτο!!!!απιστευτο και ομως ελληνικο.:green:

fiesta1420
02-06-11, 19:56
Καλησπέρα παίδες, θα ήθελα να μου πείτε αν έχει δοκιμάσει κάποιος απο εσάς την συγκεκριμένη πολυβηταμίνη και τι αποτελέσματα είχε. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Kaloutsikos
03-06-11, 00:47
Καλησπέρα παίδες, θα ήθελα να μου πείτε αν έχει δοκιμάσει κάποιος απο εσάς την συγκεκριμένη πολυβηταμίνη και τι αποτελέσματα είχε. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Οι δοσολογίες που έχει είναι πολύ χαμηλές,
καλύτερα δες για καμιά άλλη. :thumbup:

beatshooter
03-06-11, 01:16
Αυτες οι βιταλ κιου 10 και κανουν ακριβα γυρω στα 20ευρω και ειναι χαμηλες σε συστατικα και ειναι καπου στις 30 ταμπλετες.

Αρα γτ να μην παρει καποιος τον αδαμ με 10ευρω παραπανω αλλα 60 ταμπς συν πολυ καλυτερα συστατικα?;)

fiesta1420
03-06-11, 18:11
Σάς ευχαριστώ πολύ. Βασικά έχω τις Multi Max αλλά δεν κατεβένουν εύκολα κάτω, όμως είναι φοβερές μου δίνουν αρκετή ενέργεια.

COBRA_STYLE
03-06-11, 18:13
Σάς ευχαριστώ πολύ. Βασικά έχω τις Multi Max αλλά δεν κατεβένουν εύκολα κάτω, όμως είναι φοβερές μου δίνουν αρκετή ενέργεια.
:unsure::unsure::unsure:are u kidding me?...δλδ πριν που δεν επαιρνες σερνοσουνα?

Toxical
04-06-11, 10:59
φαντασου να παρεις και το animal pak :)

fiesta1420
04-06-11, 18:51
Καλησπέρα. Τα μόνα συμπληρώματα που πέρνω είναι μια whey, αμινοξέα και τώρα πρόσφατα πήρα πολυβηταμίνες. Όντως πρίν πού δεν έπαιρνα σερνόμουνα.

Toxical
05-06-11, 12:01
Αν επιτρεπεις τι πολυβιταμινες πηρες?Εγω μολις τωρα παραγγειλα απο το e-shop το animal pak πιστευω να κανει κατι στην ενεργεια γιατι δεν την παλευω παω στο γυμναστηριο και τα ματια μου κλεινουν.

Levrone
05-06-11, 13:36
Εγω μολις τωρα παραγγειλα απο το e-shop το animal pak πιστευω να κανει κατι στην ενεργεια γιατι δεν την παλευω παω στο γυμναστηριο και τα ματια μου κλεινουν.

φιλε καλα εκανες και παρηγγειλες το πακ,

απλα επειδη και εγω κανω βραδινες προπονησεις και πολλες φορες νυσταζω ,μαλλον καφες ειναι αυτο που θα σε βοηθησει , αν μου επιτρεπεις να σου πω.

Καφες πριν την προπονηση.:thumbup:

fiesta1420
05-06-11, 13:46
Άσχετο αλλά επειδή έχω φτιάξει μια διατροφή και κανένας δεν μου έχει απαντήσει θα ήθελα την γνώμη σας και τις συμβουλές σας αν χρειάζεται καμία διόρθωση αν σας είναι εύκολο να την δείτε, υπάρχει στο τέλος (Διατροφή όγκου 2) στην αρχή είναι η πρώτη που ειχα φτιάξει. To link ειναι:
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12478-%CE%97-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%AF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82.

Toxical
05-06-11, 21:03
φιλε καλα εκανες και παρηγγειλες το πακ,

απλα επειδη και εγω κανω βραδινες προπονησεις και πολλες φορες νυσταζω ,μαλλον καφες ειναι αυτο που θα σε βοηθησει , αν μου επιτρεπεις να σου πω.

Καφες πριν την προπονηση.:thumbup:

Επειδη δεν πινω και πολυ καφε ειχα δοκιμασει να πιψ εναν διπλο esspreso πριν το γυμναστηριο και δεν εκανε τιποτα :green:Περνω και κρεατινη ομως που δεν παει μαζι με την καφεινη αποτι εχω ακουσει αλλα και παλι δεν με πιανει και να πεις οτι πινω και συνεχεια για να μην με πιανει...τι να πω

Lao
05-06-11, 21:48
Αν επιτρεπεις τι πολυβιταμινες πηρες?Εγω μολις τωρα παραγγειλα απο το e-shop το animal pak πιστευω να κανει κατι στην ενεργεια γιατι δεν την παλευω παω στο γυμναστηριο και τα ματια μου κλεινουν.

Τα μάτια σου κλείνουν επειδή νυστάζεις ή επειδή νιώθεις σωματικά κουρασμένος; Τι ώρα πας γυμναστήριο;

Toxical
06-06-11, 11:23
Σιγουρα παω πριν τις 7.Συνηθως 4:30 ή 5:30 δεν νομιζω να ειναι νυστα συνηθως κανα 7ωρο κοιμαμαι παντα το βραδυ μεσο ορο το λιγοτερο 6 ωρες και το μεγαλυτερο 9 ωρες.

conS
06-06-11, 16:21
Παιδια μια ερωτησουλα: η πολυβιταμινη της Now η Adam περιεχει σιδηρο? Γιατι προσφατα ανακαλυψα οτι εχω ελλειψη σιδηρου και την εχω αγορασει ηδη...

beefmeup
06-06-11, 16:26
Παιδια μια ερωτησουλα: η πολυβιταμινη της Now η Adam περιεχει σιδηρο? Γιατι προσφατα ανακαλυψα οτι εχω ελλειψη σιδηρου και την εχω αγορασει ηδη...

το κουτι δεν γραφει πανω?:unsure:

conS
06-06-11, 17:02
οχι αλλα υπαρχουν και πολλα που δεν τα ξερω και λεω μηπως ειναι κανενα απο αυτα...

Ξερει κανεις να μου πει?

beefmeup
06-06-11, 17:07
οχι αλλα υπαρχουν και πολλα που δεν τα ξερω και λεω μηπως ειναι κανενα απο αυτα...

Ξερει κανεις να μου πει?

αν γραφει iron εχει.
αν δεν γραφει δεν εχει.

isis
06-06-11, 18:42
μπορείς να κοιτάξεις , αν εκτός από την ονομασία "iron" , αναγράφει στην ετικέτα τίποτα με το όνομα ferrum ή διάφορες μορφές του σιδήρου , όπως ferrοus sulfate , ferrοus lactate , ferrοus gluconate και ούτω καθεξής.

conS
06-06-11, 19:59
Μπα δεν εχει τιποτα απο αυτα. Ξερει κανει να μου προτεινει μια πολυβιταμινη που να περιεχει και σιδηρο μεσα?

isis
06-06-11, 21:13
Μπα δεν εχει τιποτα απο αυτα. Ξερει κανει να μου προτεινει μια πολυβιταμινη που να περιεχει και σιδηρο μεσα?

μιας και έχεις έλλειψη σιδήρου και δεδομένου ότι ο σίδηρος είναι εκ των ουκ άνευ για την επιβίωσή μας , είναι προτιμότερο να απευθυνθείς στον αρμόδιο ιατρό , για να σε καθοδηγήσει, όπως πρέπει , παρά να δοκιμάσεις κάτι από μόνος σου , εκτός αν σου αρέσει το trial and error! ;)

Lao
07-06-11, 00:08
μιας και έχεις έλλειψη σιδήρου και δεδομένου ότι ο σίδηρος είναι εκ των ουκ άνευ για την επιβίωσή μας , είναι προτιμότερο να απευθυνθείς στον αρμόδιο ιατρό , για να σε καθοδηγήσει, όπως πρέπει , παρά να δοκιμάσεις κάτι από μόνος σου , εκτός αν σου αρέσει το trial and error! ;)

+1 :thumbup:

tasos1982
08-06-11, 11:29
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια καλή πολυβιταμίνη σε υγρή μορφή ή σε αναβράζοντα δισκία μιας και έχω τεράστιο πρόβλημα στο να καταπιώ χάπια?

Txc
09-06-11, 09:32
εχει σε φαρμακεια τασο αλλα δεν ειναι τοσο ισχυρες...

tasos1982
09-06-11, 12:29
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το γνωρίζω οτι δεν είναι τόσο ισχυρές γιαυτό αναρωτιέμαι εαν υπάρχουν σε αυτή τη μορφή βιταμίνες από τις γνωστές εταιρίες του χώρου.

Lao
13-06-11, 15:26
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το γνωρίζω οτι δεν είναι τόσο ισχυρές γιαυτό αναρωτιέμαι εαν υπάρχουν σε αυτή τη μορφή βιταμίνες από τις γνωστές εταιρίες του χώρου.

Μια που μου έρχεται στο μυαλό πρόχειρα πρόχειρα, είναι αυτή της NOW σε υγρή μορφή. Έχει και η Nature's Plus.

exkaliber
14-06-11, 15:24
Lao εχεις παρει τις Adams απο αμερικη και εκανες και ρεβιου??????????

Lao
15-06-11, 00:52
Lao εχεις παρει τις Adams απο αμερικη και εκανες και ρεβιου??????????

Excuse me? :unsure:

Levrone
15-06-11, 00:56
Lao μια και σε πετυχαινω :rolf:

ελεγες παλιοτερα οτι προτιμας τα softgels των ADAMS σε σχεση με τις ταμπλετες και πηρα και εγω τα softgels πρωτη φορα.

Ξερεις οτι οι softgels ειναι πιο "ελαφριες" σε σχεση με τις ταμπλετες ετσι?

Lao
15-06-11, 01:16
Lao μια και σε πετυχαινω :rolf:

ελεγες παλιοτερα οτι προτιμας τα softgels των ADAMS σε σχεση με τις ταμπλετες και πηρα και εγω τα softgels πρωτη φορα.

Ξερεις οτι οι softgels ειναι πιο "ελαφριες" σε σχεση με τις ταμπλετες ετσι?

Define «πιιο ελαφριές» please :P

Levrone
15-06-11, 01:21
Define «πιιο ελαφριές» please :P

τις συνεκρινα και εχουν πιο μικρες ποσοτητες , or λαθος λεω?

δεν ειναι ιδιες παντως.

Lao
15-06-11, 01:45
τις συνεκρινα και εχουν πιο μικρες ποσοτητες , or λαθος λεω?

δεν ειναι ιδιες παντως.

Όχι παντού. Αν κοιτάξεις προσεκτικά, θα δεις ότι σε κάποια σημεία τα softgels είναι καλύτερα στο θέμα της ποσότητας, όπως βιταμίνες D και Κ, Q10, λυκοπένιο κτλ, βαριέμαι να τα κοιτάξω όλα. :P

Από κει και πέρα, παίζει και το θέμα της ποιότητας. Για παράδειγμα, το ασβέστιο στις ταμπλέτες είναι σε μορφή carbonate που είναι φτηνιάρικη. Το ίδιο ισχύει και για το μαγνήσιο, αν και στα softgels έχει μόνο 6% της ΣΗΔ.

Γενικά, εγώ προτείνω τα softgels καθαρά για λόγους καλύτερης αφομείωσης με την λογική ότι είναι καλύτερα να απορροφήσεις το 90% του 70 παρά το 50% του 100, αν με πιάνεις.

Από κει και πέρα, θα ήθελα να επισημάνω ότι προσωπικά έχω σταματήσει να εντυπωσιάζομαι από supp facts που θες κανά μισάωρο για να τα διαβάσεις. Δεν μου λέει κάτι να υπάρχουν 4385594958 πράγματα σε αστείες ποσότητες.

Εδώ και σχεδόν 2 βδομάδες παίρνω την Anavite (όταν τελειώσω το 1ο κουτί θα γράψω και review) η οποία έχει απλά τα βασικά αλλά σε καλές ποσότητες και με καλά υλικά συν β-αλανίνη και carnipure. Ε, με έχει πιάσει πιο καλά και σε σχέση με την ADAM και σε σχέση με την Opti-Men και θα έλεγα και σε σχέση και με το θρυλικό Animal Pak αν και εδώ κρατάω μια επιφύλαξη γιατί έχω σκοπό το φθινόπωρο να κάνω «φόρτωμα» με 2 σακουλάκια την μέρα.

Anyway, για μένα πλέον καλή πολυβιταμίνη είναι εκείνη που:

- Την παίρνεις 2-3 φορές την μέρα.
- Έχει καλές ποσότητες σε πράγματα που μετράνε
- Είναι φτιαγμένη με καλά υλικά κατασκευής
- Ό,τι παραπάνω έχει πέραν των βασικών, το έχει σε ποσότητες που να έχουν νόημα και όχι απλά για να είναι πιο εντυπωσιακή η λίστα στο πίσω μέρος του κουτιού.

Ελπίζω να σου απάντησα επαρκώς. :toast:

Levrone
15-06-11, 01:50
Ελπίζω να σου απάντησα επαρκώς. :toast:

οπως παντα! ;)

σε ευχαριστω!

Αντωνης
15-06-11, 01:52
Σε ''επιασε'' η Adam?Καλα για την anavite το κατανοω γιατι δεν ειναι απλα μια πολυβιταμινη,αλλα η adam πως σε επιασε δηλαδη?:unsure:

Lao
15-06-11, 01:55
Σε ''επιασε'' η Adam?Καλα για την anavite το κατανοω γιατι δεν ειναι απλα μια πολυβιταμινη,αλλα η adam πως σε επιασε δηλαδη?:unsure:

Αυτό ακριβώς λέω.

Ότι ενώ με την ADAM και την Opti-Men απλά ένιωθα καλά, με την Anavite ένιωσα να «με πιάνει» σε πολύ δύσκολο ισομετρικό σετ ασκήσεων διάρκειας 2 ωρών. Πίστεψέ με, το συγκεκριμένο σετ είναι το απόλυτο test. ;)

Αντωνης
15-06-11, 01:58
Αυτό ακριβώς λέω.

Ότι ενώ με την ADAM και την Opti-Men απλά ένιωθα καλά, με την Anavite ένιωσα να «με πιάνει» σε πολύ δύσκολο ισομετρικό σετ ασκήσεων διάρκειας 2 ωρών. Πίστεψέ με, το συγκεκριμένο σετ είναι το απόλυτο test. ;)

Νομιζω πως το οτι ενιωθες καλα με την ADAM και την Οπτι εχει να κανει καθαρα με ψυχολογικους παραγοντες.Εγω που παιρνω την adam τους 2 τελευταιους μηνες δεν εχω παρατηρησει καμια κατανοητη διαφορα,λογικο αλλωστε

Lao
15-06-11, 02:08
Νομιζω πως το οτι ενιωθες καλα με την ADAM και την Οπτι εχει να κανει καθαρα με ψυχολογικους παραγοντες.Εγω που παιρνω την adam τους 2 τελευταιους μηνες δεν εχω παρατηρησει καμια κατανοητη διαφορα,λογικο αλλωστε

Φίλε Αντώνη, θα μου επιτρέψεις στα 35 μου χρόνια να κατανοώ αρκετά καλά σε προσωπικό επίπεδο πότε κάτι είναι placebo και πότε δουλεύει, ε; ;)

Ποτέ δεν λέω κάτι αν δεν το έχω δει στην πράξη να δουλεύει ή όχι. Μέσα στα χρόνια που παίρνω συμπληρώματα, έχω παρατηρήσει ορισμένα πράγματα επάνω μου τα οποία όσα ισχυρή αυθυποβολή και αν μπορώ να πετύχω δεν έχουν να κάνουν με το τί γίνεται στο μυαλό μου. Και στο κάτω-κάτω, αν έχεις προσέξει τα γραπτά μου, ίσως θα έχεις δει ότι για ελάχιστα και πολύ συγκεκριμένα πράγματα έχω πει ότι έκαναν δουλειά. :toast:

Αντωνης
15-06-11, 02:17
Φίλε Αντώνη, θα μου επιτρέψεις στα 35 μου χρόνια να κατανοώ αρκετά καλά σε προσωπικό επίπεδο πότε κάτι είναι placebo και πότε δουλεύει, ε; ;)

Ποτέ δεν λέω κάτι αν δεν το έχω δει στην πράξη να δουλεύει ή όχι. Μέσα στα χρόνια που παίρνω συμπληρώματα, έχω παρατηρήσει ορισμένα πράγματα επάνω μου τα οποία όσα ισχυρή αυθυποβολή και αν μπορώ να πετύχω δεν έχουν να κάνουν με το τί γίνεται στο μυαλό μου. Και στο κάτω-κάτω, αν έχεις προσέξει τα γραπτά μου, ίσως θα έχεις δει ότι για ελάχιστα και πολύ συγκεκριμένα πράγματα έχω πει ότι έκαναν δουλειά. :toast:

Οχι δεν καταλαβες,με το ψυχολογικους παραγοντες δεν εννοουσα placebο,εννοουσα οτι μπορει να ενιωθες ευεξεια για κατι π.χ που εγινε στην προσωπικη σου ζωη η' και γενικα απλα να βρισκεσαι σε καλη περιοδο και να πιστευεις οτι εχει μεριδιο και η ADAM σε αυτο.

Δεν αμφισβητησα τιποτα,ουτε ειπα τιποτα για τα γραπτα σου,εξαλλου σε εχω ρωτησει και εγω για πληροφοριες.
Απλα με παραξενεψε γιατι ουτε εγω ουτε καποιο αλλο ατομο που εχω ρωτησει δεν εχει δει κατανοητη διαφορα με απλη πολυβιταμινη.Η ευεξεια μπορει να οφειλεται παντου,με αυτην την λογικη το ειπα.

Lao
15-06-11, 02:23
Οχι δεν καταλαβες,με το ψυχολογικους παραγοντες δεν εννοουσα placebο,εννοουσα οτι μπορει να ενιωθες ευεξεια για κατι π.χ που εγινε στην προσωπικη σου ζωη η' και γενικα απλα να βρισκεσαι σε καλη περιοδο και να πιστευεις οτι εχει μεριδιο και η ADAM σε αυτο.

Δεν αμφισβητησα τιποτα,ουτε ειπα τιποτα για τα γραπτα σου,εξαλλου σε εχω ρωτησει και εγω για πληροφοριες.
Απλα με παραξενεψε γιατι δεν ουτε εγω ουτε καποιο αλλο ατομο που εχω ρωτησει εχει δεν κατανοητη διαφορα με απλη πολυβιταμινη.Η ευεξεια μπορει να οφειλεται παντου,με αυτην την λογικη το ειπα.

Μπα, ούτε αυτό παίζει γιατί η ψυχολογική μου κατάσταση είναι ιδιαίτερα σταθερή και σε αυτό οφείλω να αποδώσω τα εύσημα στις Πολεμικές Τέχνες με τις οποίες και ασχολούμαι εδώ και αρκετά χρόνια.

Θα στο ξαναπώ, έχω πολύ καλό κριτήριο στο τί δουλεύει και τί όχι επάνω μου χωρίς να επηρεάζομαι από τις σκέψεις και τα συναισθήματά μου. Έχω πειραματιστεί με αρκετά πράγματα, για αρκετά χρόνια και κάτω από διάφορες συνθήκες. ;)

Αντωνης
15-06-11, 02:25
Οκ τοτε,παω πασο:toast:

exkaliber
15-06-11, 15:46
Excuse me? :unsure:

λεω,αγορασες τος adams βιτυαμινες απο αμερικανο σαιτ,και εκανες ρεβιου εκει περα???

chris corfu
15-06-11, 16:03
Νομιζω πως το οτι ενιωθες καλα με την ADAM και την Οπτι εχει να κανει καθαρα με ψυχολογικους παραγοντες.Εγω που παιρνω την adam τους 2 τελευταιους μηνες δεν εχω παρατηρησει καμια κατανοητη διαφορα,λογικο αλλωστε

φιλε μου για να καταλαβεις κατι απο μια πολυβιταμινη θα πρεπει να εισαι σε φαση ψιλοεξουθενωσης και τοτε αν δεν ειχες πριν και μετα την βαλεις καταλαβαινεις οτι οι βιταμινες παιζουν ρολο στο δυσκολο τροπο ζωης ωστε να μας κραταν ορθιους.. δεν μιλαμε για τρελα boost και ιστοριες αλλα οπως ανεφερα για να μενει "ξυπνιος" ο οργανισμος και να μην νιωθει αυτην την εξουθενωση.. αρα καλο ειναι να μην περιμενει κανεις να τον βρουν κατω και μετα να παρει μια πολυβιταμινη.. ειδικα εποχη καλοκαιριου για μενα ειναι κατι αρκετα χρησιμο.. γενικα χειμωνα μπορω να σου πω οτι δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να εχει χρησιοποιησει ποτε, αλλα με τοσο φαι του φουστη να μην καλυπτομαι.. :thumbup:

sak
15-06-11, 20:42
να ρωτησω κατι για τις πολυβιταμινες εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα... με την πολυβιταμινη που περνω, παρατηρω το εντονο γνωστο πρασινωπο χρωμα στα ουρα. Οι πολυβιταμινες ειναι σε καψουλες με το κλασσικο ζελατινενιο περιβλημα χαπιων το οποιο ανοιγει στη μεση. Εγω το ανοιγω και παιρνω και στη ουσια την πολυβιταμινη σε 2 δοσεις, μιση το πρωϊ και μιση το απογευμα. Το ζελατινενιο περιβλημα το πεταω. Υπαρχουνε καποια συστατικα σ αυτο ή ειναι μονο για να τα κραταει και για να μπορουμε να το καταπινουμε? Ειπα να το κανω ετσι μονο και μονο μηπως ειναι υπερβολικες οι δοσεις και δεν μπορει να τις αποροφησει ο οργανισμος με την μια.

sadistic
15-06-11, 22:09
Νομιζω πως το οτι ενιωθες καλα με την ADAM και την Οπτι εχει να κανει καθαρα με ψυχολογικους παραγοντες.Εγω που παιρνω την adam τους 2 τελευταιους μηνες δεν εχω παρατηρησει καμια κατανοητη διαφορα,λογικο αλλωστεφιλε μου δεν ειναι ετσι ακριβως.τις adam τις παιρνω πολυ καιρο....σχεδον 1 χρονο.οταν σταματαω για κανα 2 εβδομαδες μετα απο 2-3 μερες νιωθω μια ατονια το μεσημερι-απογευμα που οταν τις παιρνω δεν το νιωθω.και συγουρα δεν ειναι ο ψυχολογικος παραγοντας.

Lao
15-06-11, 23:44
λεω,αγορασες τος adams βιτυαμινες απο αμερικανο σαιτ,και εκανες ρεβιου εκει περα???

Όχι.


φιλε μου για να καταλαβεις κατι απο μια πολυβιταμινη θα πρεπει να εισαι σε φαση ψιλοεξουθενωσης και τοτε αν δεν ειχες πριν και μετα την βαλεις καταλαβαινεις οτι οι βιταμινες παιζουν ρολο στο δυσκολο τροπο ζωης ωστε να μας κραταν ορθιους.. δεν μιλαμε για τρελα boost και ιστοριες αλλα οπως ανεφερα για να μενει "ξυπνιος" ο οργανισμος και να μην νιωθει αυτην την εξουθενωση.. αρα καλο ειναι να μην περιμενει κανεις να τον βρουν κατω και μετα να παρει μια πολυβιταμινη.. ειδικα εποχη καλοκαιριου για μενα ειναι κατι αρκετα χρησιμο.. γενικα χειμωνα μπορω να σου πω οτι δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να εχει χρησιοποιησει ποτε, αλλα με τοσο φαι του φουστη να μην καλυπτομαι.. :thumbup:

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τις βιταμίνες τις χρειάζεσαι όλο τον χρόνο, απλά ανάλογα με την εποχή μπορεί να διαφέρουν οι ανάγκες σου.

Για παράδειγμα, τον χειμώνα χρειάζεσαι βιταμίνη D λόγω χαμηλής έκθεσης στο ηλιακό φως συν το ότι έτσι και αλλιώς είναι πολύ δύσκολο να παίρνεις όση χρειάζεσαι κάθε μέρα.

Το καλοκαίρι, από την άλλη, χρειάζεσαι περισσότερη βιταμίνη Α για την προστασία του δέρματός σου μιας και είναι περισσότερο εκτεθειμένο στις περιβαλλοντικές συνθήκες λόγω του ότι φοράς λιγότερα ρούχα.

Αναφέρω μόνο 2 λειτουργίες από τις δεκάδες που κάνει η κάθε βιταμίνη, απλά για να σου δείξω ότι πρέπει να τις παίρνεις όλο τον χρόνο. Φυσικά, δεν κάνω καν τον κόπο να αναφερθώ στις υδατοδιαλυτές που αποβάλλονται σε καθημερινή βάση.

Τέλος, θα σου πρότεινα να αναλογιστείς αν πράγματι καλύπτεσαι με το φαγητό σου. Πολλοί το πιστεύουν αυτό και τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι.


να ρωτησω κατι για τις πολυβιταμινες εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα... με την πολυβιταμινη που περνω, παρατηρω το εντονο γνωστο πρασινωπο χρωμα στα ουρα. Οι πολυβιταμινες ειναι σε καψουλες με το κλασσικο ζελατινενιο περιβλημα χαπιων το οποιο ανοιγει στη μεση. Εγω το ανοιγω και παιρνω και στη ουσια την πολυβιταμινη σε 2 δοσεις, μιση το πρωϊ και μιση το απογευμα. Το ζελατινενιο περιβλημα το πεταω. Υπαρχουνε καποια συστατικα σ αυτο ή ειναι μονο για να τα κραταει και για να μπορουμε να το καταπινουμε? Ειπα να το κανω ετσι μονο και μονο μηπως ειναι υπερβολικες οι δοσεις και δεν μπορει να τις αποροφησει ο οργανισμος με την μια.

Βγάλε από το μυαλό σου ότι αυτό που κάνεις είναι καλό για σένα. Υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής σου λέει να καταπιείς την κάψουλα.

Να υποθέσω ότι έχεις πάρει την Adam σε μορφή Vcaps;

Eddie
15-06-11, 23:58
Lao,σε λιγες μερες ξεκιναω τις Carlson super 2 daily με τα 180 softgel!!Αιντε να δουμε.. :thumbup:

Lao
16-06-11, 00:00
Lao,σε λιγες μερες ξεκιναω τις Carlson super 2 daily με τα 180 softgel!!Αιντε να δουμε.. :thumbup:

Έλα ρε μάγκα! Βρέθηκε άνθρωπος εκτός από μένα που τις πήρε :green:

Πήρες με την παλιά ή την καινούργια φόρμουλα;

Eddie
16-06-11, 00:07
Έλα ρε μάγκα! Βρέθηκε άνθρωπος εκτός από μένα που τις πήρε :green:

Πήρες με την παλιά ή την καινούργια φόρμουλα;

χαχαχαχαχαχ ακουω καλα σχολια!!

Νομιζω η παλια ειναι,γιατι η καινουργια εβγαινε 120..αλλα δεν ειμαι σιγουρος,θα το τσεκαρω!!

Lao
16-06-11, 00:09
χαχαχαχαχαχ ακουω καλα σχολια!!

Νομιζω η παλια ειναι,γιατι η καινουργια εβγαινε 120..αλλα δεν ειμαι σιγουρος,θα το τσεκαρω!!

Όχι, και η παλιά και η καινούργια βγαίνουν και σε 120 και σε 180. Δες το, γιατί έχω συγκεκριμένα πράγματα να σου πω. ;)

Eddie
16-06-11, 00:11
Όχι, και η παλιά και η καινούργια βγαίνουν και σε 120 και σε 180. Δες το, γιατί έχω συγκεκριμένα πράγματα να σου πω. ;)

Aυτην ειναι

http://images.iherb.com/m/CAR-04052-0.jpg

Carlson Labs, Super 2 Daily Vitamins & Minerals, Iron-Free, 180 Soft Gels

Lao
16-06-11, 00:15
Aυτην ειναι

http://images.iherb.com/m/CAR-04052-0.jpg

Carlson Labs, Super 2 Daily Vitamins & Minerals, Iron-Free, 180 Soft Gels

Check:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12815-Super-2-Daily-%28Carlson-Labs%29

Είχα αναρτήσει και την παλιά και την νέα φόρμουλα. Από εκεί που την πήρες, τι Supp Facts δίνουν;

Eddie
16-06-11, 00:18
Ναι,οκ τωρα τσεκαρα και ειδα οτι ειναι η παλια!!!!

Εχουν μεγαλη διαφορα?Ποια ειναι καλυτερη?

Lao
16-06-11, 00:23
Ναι,οκ τωρα τσεκαρα και ειδα οτι ειναι η παλια!!!!

Εχουν μεγαλη διαφορα?Ποια ειναι καλυτερη?

Η ουσιαστική διαφορά, είναι ότι η παλιά έχει 150% D3 και η νέα 400% :P

Όπως αντιλαμβάνεσαι, η νέα είναι πολύ καλή κυρίως για χειμώνα. ;)

Eddie
16-06-11, 00:32
Η ουσιαστική διαφορά, είναι ότι η παλιά έχει 150% D3 και η νέα 400% :P

Όπως αντιλαμβάνεσαι, η νέα είναι πολύ καλή κυρίως για χειμώνα. ;)

Mαλιστα...ψιλα γραμματα δηλαδη!!Ουτως η αλλως ολη τη μερα στον ηλιο ειμαι σχεδον :P

Το επομενο τριμηνο θα παρω την καινουργια!!

Lao
16-06-11, 00:39
Mαλιστα...ψιλα γραμματα δηλαδη!!Ουτως η αλλως ολη τη μερα στον ηλιο ειμαι σχεδον :P

Το επομενο τριμηνο θα παρω την καινουργια!!

Κοίτα, σαν Quadzilla που είσαι :green: αν έχεις και Pak στακαρέ το. Παίρνε δηλαδή μία Carlson π.χ. το πρωί και ένα Pak πριν την προπόνησή σου να δεις πως θα σε πάει. ;)

Αν δεν έχεις, κανονικά 2 κάψουλες την μέρα και θα σαι ΟΚ για το καλοκαιράκι. :toast:

Eddie
16-06-11, 00:41
Κοίτα, σαν Quadzilla που είσαι :green: αν έχεις και Pak στακαρέ το. Παίρνε δηλαδή μία Carlson π.χ. το πρωί και ένα Pak πριν την προπόνησή σου να δεις πως θα σε πάει. ;)

Αν δεν έχεις, κανονικά 2 κάψουλες την μέρα και θα σαι ΟΚ για το καλοκαιράκι. :toast:

Mπα ασε καλυτερα..δε θελω να μπλεξω με pak,2 χαπια τη μερα καλα ειναι!! ;)

Lao
16-06-11, 00:44
Mπα ασε καλυτερα..δε θελω να μπλεξω με pak,2 χαπια τη μερα καλα ειναι!! ;)

ΟΚ dude. :toast:

Πάντως σε κάποια περίοδο που π.χ. θα κάνεις ΣΚΛΗΡΕΣ προπονήσεις, δοκίμασέ το αν θες. Το έχω κάνει και είναι πορωτικό :P

Eddie
16-06-11, 00:48
ΟΚ dude. :toast:

Πάντως σε κάποια περίοδο που π.χ. θα κάνεις ΣΚΛΗΡΕΣ προπονήσεις, δοκίμασέ το αν θες. Το έχω κάνει και είναι πορωτικό :P

Βρε τωρα ειμαι σε δυσκολη φαση,η πιο δυσκολη δηλαδη εως τωρα..αλλα εχεις δικιο,ειχα πει καποια στιγμη οταν δω τα ζορια να το βαλω για δοκιμη!!Αλλα το ξεχασα τελειως..

Του χρονου τωρα :green:

Squall
22-06-11, 22:11
Παιδια γεια χαρα.ψηνομαι να αλλαξω την πολυβιταμινη που επερνα (MDY MULTIMAX) εχετε να μου προτεινεται καποια συγκεκριμενη?ειμαι σε προγραμμα γραμμωσης,με αυστηρη διατροφη και σχεδον εχω γραμμωσει.εχω κατα νου την Anavite της Gaspari,τι λετε εσεις?

Toxical
22-06-11, 22:22
να ρωτησω κατι εχω παρει το pak και το περνω με το φαι πριν την προπονηση δηλαδη πριν 3 ωρες περιπου αλλα εχω και μια παλια πολυβιταμινη απλη λετε να την περνω και αυτη το πρωι ας πουμε? ή να την πεταξω?:)

exkaliber
22-06-11, 22:28
αν δεν καλυπτεσαι με το πακ,τοτε παρτην
ποια ειναι??

Toxical
22-06-11, 22:50
ειναι της twinlab men's ultra daily επισης γραφει Advanced multi-vitamin and mineral supplement. Αγνωστη εταιρεια αλλα τοτε που την πηρα δεν ηξερα και μου την πρωτεινε ο καταστηματαρχης.

exkaliber
23-06-11, 03:02
οι πολυβιταμινες διατηρουνται στο ψυγειο?

GREEK POWER
23-06-11, 10:04
ειναι της twinlab men's ultra daily επισης γραφει Advanced multi-vitamin and mineral supplement. Αγνωστη εταιρεια αλλα τοτε που την πηρα δεν ηξερα και μου την πρωτεινε ο καταστηματαρχης.

Αυτη πηρα και εγω ! λεει τπτ η να την σουταρω ???:unsure:

COBRA_STYLE
23-06-11, 12:26
ειναι της twinlab men's ultra daily επισης γραφει Advanced multi-vitamin and mineral supplement. Αγνωστη εταιρεια αλλα τοτε που την πηρα δεν ηξερα και μου την πρωτεινε ο καταστηματαρχης.

η Twinlab αγνωστη:shock::shock::shock:...προφανως εισαι καινουργιος στο χωρο γιαυτο:thumbup:

Toxical
23-06-11, 14:04
δεν την εχω δει καθολου στην αξιολογηση συμπληρωματων τι να πω μπορει να ειναι και καλη.να ρωτησω κατι αλλο τωρα το κουτι γραφει επανω για 4ταμπλετες τα nutrition facts.Εγω που περνω το πακ και θελω να περνω και αυτες ετσι για να μην τις πεταξω μπορω να περνω 2 το πρωι ή θελει παραπανω?

GREEK POWER
24-06-11, 09:07
η Twinlab αγνωστη:shock::shock::shock:...προφανως εισαι καινουργιος στο χωρο γιαυτο:thumbup:

Eπειδη δεν γνωριζω ,τι ειναι αυτο που καθοριζει μια καλη πολυβιταμινη και τι οχι ??? Και 2-3 καλες που προτινεται.:unsure::unsure::unsure:

Jumaru
24-06-11, 09:23
Παίρνω ένα συμπλήρωμα της reflex ρε παίδες από αυτά τα πολυκαρβουνικά, πρωτεΐνη, ΖΜΑ , αμινοξέα όλα σε 1 και έχει λέει 100% των βιταμινών που χρειάζεται κάποιος.. Το ερώτημα μου είναι τις Q10 plus που έπαιρνα συνεχίζω να τις παίρνω ή όχι ?

Lao
24-06-11, 12:58
Eπειδη δεν γνωριζω ,τι ειναι αυτο που καθοριζει μια καλη πολυβιταμινη και τι οχι ??? Και 2-3 καλες που προτινεται.:unsure::unsure::unsure:

Οι δοσολογίες, η προτεινόμενη συχνότητα λήψης, τα υλικά κατασκευής, το πόσο καλά τα συστατικά συμπληρώνουν το ένα το άλλο...

GREEK POWER
24-06-11, 13:09
Οι δοσολογίες, η προτεινόμενη συχνότητα λήψης, τα υλικά κατασκευής, το πόσο καλά τα συστατικά συμπληρώνουν το ένα το άλλο...

Οκ ρε Lao ! Πες και καμια καλη που τα διαθετει ολα αυτα !:thumbup:

Lao
24-06-11, 13:41
Οκ ρε Lao ! Πες και καμια καλη που τα διαθετει ολα αυτα !:thumbup:

Προσωπικά έχω αναφέρει πολλές φορές ποιες θεωρώ ότι πλησιάζουν όσο το δυνατό πιο πολύ τα παραπάνω κριτήρια. Τις ξαναλέω για άλλη μια φορά, με τυχαία σειρά.

- Animal Pak (Universal)
- Anavite (Gaspari)
- Opti-Men (ON)
- Adam, έκδοση softgels (NOW)
- Orange Triad (Controlled Labs)
- Liquid Multi Gels (NOW)
- Super Daily 2 (Carlson)

Κάθε μία από αυτές έχει τα δικά της + και -. Όλες, είναι καλές επιλογές και σίγουρα θα υπάρχουν και πολλές που απλά δεν τις ξέρω.

GREEK POWER
24-06-11, 14:22
Προσωπικά έχω αναφέρει πολλές φορές ποιες θεωρώ ότι πλησιάζουν όσο το δυνατό πιο πολύ τα παραπάνω κριτήρια. Τις ξαναλέω για άλλη μια φορά, με τυχαία σειρά.

- Animal Pak (Universal)
- Anavite (Gaspari)
- Opti-Men (ON)
- Adam, έκδοση softgels (NOW)
- Orange Triad (Controlled Labs)
- Liquid Multi Gels (NOW)
- Super Daily 2 (Carlson)

Κάθε μία από αυτές έχει τα δικά της + και -. Όλες, είναι καλές επιλογές και σίγουρα θα υπάρχουν και πολλές που απλά δεν τις ξέρω.

Τωρα μαλιστα με καλυψες.:thumbup:

jGod
27-06-11, 15:40
άκυρο!

Kaloutsikos
27-06-11, 15:51
cobra_style η twinlab δεν ειναι αγνωστη..μαλλον δεν ασχολεισαι πολλα χρονια με τα supps! τα υγρα της αμινο μαλιστα ειναιι απο τα καλυτερα για μενα

Δεν έγραψε αυτό, ξαναδιάβασε το. :green:

sofos
27-06-11, 15:51
ρε παιδες τωρα που μαστε και στην καταλληλη ενοτητα να ρωτησω κατι,ο devil νομιζω εδω ειχε πει παλιοτερα οτι η β12 σε μεγαλες δοσεις δινει ενεργεια,πηρα και γω 5mg β12 την παιρνω εδω και 2 βδομαδες για ενεργεια γιατι ηθελα να κοψω τους καφεδες και τπτ,παλι καφε πινω για να ''στρωσω'' :( και αυτη που πηρα ειναι ''καλης'' απορροφησης methylcobalamin :(

sofos
27-06-11, 15:52
cobra_style η twinlab δεν ειναι αγνωστη..μαλλον δεν ασχολεισαι πολλα χρονια με τα supps! τα υγρα της αμινο μαλιστα ειναιι απο τα καλυτερα για μενα

ειρωνικα το πε η twinlab βγαζει τα καλυτερα υγρα αμινοξεα :green:

GREEK POWER
27-06-11, 16:51
ειρωνικα το πε η twinlab βγαζει τα καλυτερα υγρα αμινοξεα :green:

Ελα ρε παιδες και γω που τα πηρα για πρωτη φορα νομιζα οτι ειναι φολα με ολα αυτα που λετε τουλαχιστον τα αμινο της twinlab ειναι σουπερ , για τις βιταμινες τους δεν ξερω αλλα ολα αυτα ειναι υποκειμενικα νομιζω και γιαυτο ο καθενας ποσταρει οτι νομιζει ο ιδιος *;)καλο*

amateur666
27-06-11, 23:30
παιδια εχει δοκιμασει κανεισ τ super multi(dynamitize) ???....μετραει???...η τη nexgen (reflex)..????..γνωμεσ/!!..

sofos
29-06-11, 02:17
λοιπον αν θυμαμαι καλα εδω λεγαμε για τα zma και οτι δε κανουν τιποτα κτλπ(δεν αυξανουν την τεστο και ουτε βοηθανε στον υπνο),μια και δεν υπαρχει αυτο το thread και μιας κ ειναι στοιχεια που περιεχονται σε πολυβιταμινες(μαγνησιο-ψευδαργηρος-β6) εχω εδω ενα καλο αρθρο απο ερευνα που εγινε τσεκαρετε: http://www.mindandmuscle.net/articles/zma-testosterone-booster/
παμε μετα και στο ασβεστιο που υποτιθεται σε βοηθαει να χασεις λιπος τσεκαρετε παλι εδω: http://www.mindandmuscle.net/articles/calcium-weight-loss/ ισως μονο το calcium pyruvate βοηθαει να χασεις bf..

Lao
29-06-11, 02:20
λοιπον αν θυμαμαι καλα εδω λεγαμε για τα zma και οτι δε κανουν τιποτα κτλπ(δεν αυξανουν την τεστο και ουτε βοηθανε στον υπνο),μια και δεν υπαρχει αυτο το thread και μιας κ ειναι στοιχεια που περιεχονται σε πολυβιταμινες(μαγνησιο-ψευδαργηρος-β6) εχω εδω ενα καλο αρθρο απο ερευνα που εγινε τσεκαρετε: http://www.mindandmuscle.net/articles/zma-testosterone-booster/
παμε μετα και στο ασβεστιο που υποτιθεται σε βοηθαει να χασεις λιπος τσεκαρετε παλι εδω: http://www.mindandmuscle.net/articles/calcium-weight-loss/ ισως μονο το calcium pyruvate βοηθαει να χασεις bf..

sofos, έχω σοβαρές επιφυλάξεις για έρευνες με δείγμα 14 και 40 ατόμων...

sofos
29-06-11, 02:26
sofos, έχω σοβαρές επιφυλάξεις για έρευνες με δείγμα 14 και 40 ατόμων...

δε ξερω ρε συ τι να πω,παντως γενικα και αλλου για τα ζμα εχω διαβασει τα ιδια :unsure:

sofos
29-06-11, 02:28
δες κ εδω LAO http://www.ergo-log.com/zma.html
επεισης κ εδω http://www.bodybuildingforyou.com/bodybuilding-supplements-guides/hardgainer-weight-gain-guide-3.htm

Lao
29-06-11, 02:33
δες κ εδω LAO http://www.ergo-log.com/zma.html
επεισης κ εδω http://www.bodybuildingforyou.com/bodybuilding-supplements-guides/hardgainer-weight-gain-guide-3.htm



The team of researchers led by Wilhelm Schaenzer gave seven fitness fanatics the recommended dose of ZMA...

Φοβερό στατιστικό δείγμα και εδώ... :green:

sofos
29-06-11, 02:44
Φοβερό στατιστικό δείγμα και εδώ... :green:

τεσπ θα δοκιμασω σκετο ψευδαργηρο,θα παραγγειλω σε μορφη polynicotinate η glycinate που ειναι απ τις καλυτερες μορφες και εχω και β6 που παρειγγειλα,εχω και μπολικο μαγνησιο στη διατροφη μου και θα σου πω αν δω καμια διαφορα :P:P παντως ο devil σχετικα με μια αλλη βιταμινη που λεγε οτι δινει ενεργεια,τπτ δε κανει,για την β12 συγκεκριμενα,την πηρα 5mg τη μερα και nothing και σε μορφη methycobalamin

Lao
29-06-11, 02:52
τεσπ θα δοκιμασω σκετο ψευδαργηρο,θα παραγγειλω σε μορφη polynicotinate η glycinate που ειναι απ τις καλυτερες μορφες και εχω και β6 που παρειγγειλα,εχω και μπολικο μαγνησιο στη διατροφη μου και θα σου πω αν δω καμια διαφορα :P:P παντως ο devil σχετικα με μια αλλη βιταμινη που λεγε οτι δινει ενεργεια,τπτ δε κανει,για την β12 συγκεκριμενα,την πηρα 5mg τη μερα και nothing και σε μορφη methycobalamin

Αυτό που ξέρω για τις βιταμίνες Β είναι ότι καθότι σύμπλεγμα, για να γίνει σωστά η δουλειά πρέπει να μην υπάρχει έλλειψη πουθενά.

Παρεπιπτόντως, οι Β δεν δίνουν ενέργεια από μόνες τους, είναι τα εργαλεία μέσω των οποίων παράγεται ενέργεια από την μετατροπή των υδατανθράκων σε γλυκόζη και την καύση της τελευταίας . Έτσι, αν δεν έχεις αρκετούς υδατάνθρακες μέσα σου, όσες Β και να πάρεις, δεν θα δεις καμιά διαφορά.

sofos
29-06-11, 02:54
Αυτό που ξέρω για τις βιταμίνες Β είναι ότι καθότι σύμπλεγμα, για να γίνει σωστά η δουλειά πρέπει να μην υπάρχει έλλειψη πουθενά.

Παρεπιπτόντως, οι Β δεν δίνουν ενέργεια από μόνες τους, είναι τα εργαλεία μέσω των οποίων παράγεται ενέργεια από την διάσπαση των υδατανθράκων. Έτσι, αν δεν έχεις αρκετούς υδατάνθρακες μέσα σου, όσες Β και να πάρεις, δεν θα δεις καμιά διαφορά.

δεν εχω ρε συ σε ''διαιτα'' ειμαι τοσο καιρο το πολυ 160-180γρ τη μερα και λεω να τους μειωσω ακομα λιγο :green:

Lao
29-06-11, 02:58
δεν εχω ρε συ σε ''διαιτα'' ειμαι τοσο καιρο το πολυ 160-180γρ τη μερα και λεω να τους μειωσω ακομα λιγο :green:

Εμ, μερικά πράγματα δεν είναι τυχαία. ;)

Δεν φταίνε οι Β αν δεν τους δίνεις τίποτα να μετατρέψουν. :P

sofos
29-06-11, 02:59
Εμ, μερικά πράγματα δεν είναι τυχαία. ;)

Δεν φταίνε οι Β αν δεν τους δίνεις τίποτα να μετατρέψουν. :P

τι να τους δωσω?αφου ειπες πριν οτι για να δω διαφορα δε θελει πολλους υδατανθρακες :unsure::unsure:

Lao
29-06-11, 03:01
τι να τους δωσω?αφου ειπες πριν οτι για να δω διαφορα δε θελει πολλους υδατανθρακες :unsure::unsure:

Το αντίθετο σου είπα. :welcome:

Όσες Β και να πάρεις, αν δεν έχεις αρκετούς υδατάνθρακες μέσα σου, δεν θα δεις διιαφορά. ;)

sofos
29-06-11, 03:03
Το αντίθετο σου είπα. :welcome:

Όσες Β και να πάρεις, αν δεν έχεις αρκετούς υδατάνθρακες μέσα σου, δεν θα δεις διιαφορά. ;)

α οκ,τοτε δε λεει για τη γραμμωση να παιρνω β :P:P υποτιθεται η β6 βοηθαει και στην πρωτεινοσυνθεση :P παντως καποιες μερες τον ανεβαζα αρκετα τον υδατανθρακα τον πηγαινα 250-300γρ(γιατι θελω να ξεκολλησω και να ξυπνησω το μεταβολισμο μου,αλλα παλι καμια διαφορα) anyway τωρα που θα το παραγγειλω το zinc θα ποσταρω ξανα εδω σχετικα με το αν δω διαφορα σε libido καλυτερο υπνο κλπ :green: (θα το στακαρω με β6 πριν το υπνο)

chris corfu
02-07-11, 03:13
πηρα τις adam της now για πρωτη φορα σε softgel γτ επαιρνα tabs και το χρωμα τους ειναι εντονο μαυρο και το softgel δεν ειναι και μαλακο, αντιθετα αρκετα σκληρο θα λεγα. οποιος τις εχει παρει αν θελει ας δωσει μια πληροφορηση, ετσι ειναι γενικα?

Niiick
02-07-11, 03:41
α οκ,τοτε δε λεει για τη γραμμωση να παιρνω β :P:P υποτιθεται η β6 βοηθαει και στην πρωτεινοσυνθεση :P παντως καποιες μερες τον ανεβαζα αρκετα τον υδατανθρακα τον πηγαινα 250-300γρ(γιατι θελω να ξεκολλησω και να ξυπνησω το μεταβολισμο μου,αλλα παλι καμια διαφορα) anyway τωρα που θα το παραγγειλω το zinc θα ποσταρω ξανα εδω σχετικα με το αν δω διαφορα σε libido καλυτερο υπνο κλπ :green: (θα το στακαρω με β6 πριν το υπνο)


Μη σου χαλασω το placebo αλλα μπααα..

Devil
02-07-11, 04:49
Μη σου χαλασω το placebo αλλα μπααα..

κι αλλο ενα μπαααα απο εμενα...;)

ο καλητερος υπνος οφειλετε κυριως στο μαγνησιο...

πολλοι παιρνουν μεγαλες δοσεις βιταμινων Β πριν τον υπνο τους βοηθαει λενε....αλλοι λενε οτι δεν μπορουν να κοιμηθουν οταν το παρουν....

sofos
02-07-11, 09:07
κι αλλο ενα μπαααα απο εμενα...;)

ο καλητερος υπνος οφειλετε κυριως στο μαγνησιο...

πολλοι παιρνουν μεγαλες δοσεις βιταμινων Β πριν τον υπνο τους βοηθαει λενε....αλλοι λενε οτι δεν μπορουν να κοιμηθουν οταν το παρουν....

εγω ξερω οτι παιρνω 5mg methylcobalamin με 150mg b6 pyridoxine hcl για ενεργεια και ενεργεια 0,σα να μη τα παιρνω ειναι,μαλιστα λεω να παραγγειλω και καλυτερης μορφης β6(pyridoxal-5-phosphate) μπας κ αλλαξει τπτ 0χ0αχχ00αχ0αχ0χ0χα αλλα δε το κοβω

giannis64
02-07-11, 16:29
για να ρωτησω και εγω κατι στους ειδικους των πολυβιταμινων..
πως δηλαδη καταλαβενει καποιος πως του εχει δουλεψει μια πολυβιταμινη.:unsure:

GREEK POWER
02-07-11, 16:35
για να ρωτησω και εγω κατι στους ειδικους των πολυβιταμινων..
πως δηλαδη καταλαβενει καποιος πως του εχει δουλεψει μια πολυβιταμινη.:unsure:

Α να αγιαση το στομα σου , αυτο ρωταω και γω αλλα ματαια περιμενω απαντηση, ασχετα αν εφερα για παραδειγμα το animal , τι πρεπει να περιμενω απο *δαυτες*:unsure:

Lao
02-07-11, 16:52
για να ρωτησω και εγω κατι στους ειδικους των πολυβιταμινων..
πως δηλαδη καταλαβενει καποιος πως του εχει δουλεψει μια πολυβιταμινη.:unsure:

Βλέποντας πως λειτουργεί με και χωρίς, έπειτα από σταθερή λήψη για σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα.

GREEK POWER
02-07-11, 16:58
Βλέποντας πως λειτουργεί με και χωρίς, έπειτα από σταθερή λήψη για σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Εχει αφοπληστικα δικιο ! Αλλα αυτο ειναι λιγο ταξιδι στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα...........:(

chris corfu
02-07-11, 17:01
πηρα τις adam της now για πρωτη φορα σε softgel γτ επαιρνα tabs και το χρωμα τους ειναι εντονο μαυρο και το softgel δεν ειναι και μαλακο, αντιθετα αρκετα σκληρο θα λεγα. οποιος τις εχει παρει αν θελει ας δωσει μια πληροφορηση, ετσι ειναι γενικα?

τι γινεται κανεις δεν παιρνει softgels?(το ξαναβαζω γτ θα χαθει η ερωτηση)

giannis64
02-07-11, 17:03
Βλέποντας πως λειτουργεί με και χωρίς, έπειτα από σταθερή λήψη για σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα.

εε αυτο παλι δεν μου λεει τιποτα. κατι πιο σαφες?
λες βλεποντας πως λειτουργει. δηλαδη?

GREEK POWER
02-07-11, 17:10
εε αυτο παλι δεν μου λεει τιποτα. κατι πιο σαφες?
λες βλεποντας πως λειτουργει. δηλαδη?

Δεν ειμαι σηγουρος αλλα νομιζω απαντησε οτι απο τι στιγμη που λειτουργουν επικουρικα στο μπακ ραουντ μη περιμενεις να δεις απτα αποτελεσματα. αν καταλαβα καλα.

giannis64
02-07-11, 17:14
αρα εγω θα παραμεινω στην απλη, δικη μου αποψη.
μια πολυβιταμινη ειναι καλη..
α) απο την ποσοτητα των μγ (και ποσες βιταμινες εχει μεσα) της καθε καψουλας.
β)απο την ποσοτητα των τεμαχιων που εχει μεσα.
γ) απο την τιμη τους
δ)απο την αξιοπιστεια της καθε εταιριας.

GREEK POWER
02-07-11, 17:24
αρα εγω θα παραμεινω στην απλη, δικη μου αποψη.
μια πολυβιταμινη ειναι καλη..
α) απο την ποσοτητα των μγ (και ποσες βιταμινες εχει μεσα) της καθε καψουλας.
β)απο την ποσοτητα των τεμαχιων που εχει μεσα.
γ) απο την τιμη τους
δ)απο την αξιοπιστεια της καθε εταιριας.

Φιλε μου εχεις δικιο και σει , αλλα μηπως ισχυει το ιδιο για ολα τα προιοντα και ανηξουμε τους ασκους του αιολου για τους προμηθευτες ??? και αρχησουν να γκρινιαζουν.:(

Devil
02-07-11, 17:45
αρα εγω θα παραμεινω στην απλη, δικη μου αποψη.
μια πολυβιταμινη ειναι καλη..
α) απο την ποσοτητα των μγ (και ποσες βιταμινες εχει μεσα) της καθε καψουλας.
β)απο την ποσοτητα των τεμαχιων που εχει μεσα.
γ) απο την τιμη τους
δ)απο την αξιοπιστεια της καθε εταιριας.

για εμενα ποσοτητα,ποιοτητα και τιμη....

GREEK POWER
02-07-11, 17:51
για εμενα ποσοτητα,ποιοτητα και τιμη....

Αρα οσο αναφορα τις πολυβιταμινες τα ορατα αποτελεσματα πανε περιπατο ως προς την αξιολογηση τους !:welcome: Και λογο μη ορατων αποτελεσματων οδηγουμαστε σε αυτα τα κρητηρια.:shock:

Devil
02-07-11, 18:07
Αρα οσο αναφορα τις πολυβιταμινες τα ορατα αποτελεσματα πανε περιπατο ως προς την αξιολογηση τους !:welcome: Και λογο μη ορατων αποτελεσματων οδηγουμαστε σε αυτα τα κρητηρια.:shock:

κοιτα ορατο αποτελεσμα εγω πανω μου δεν εχω απο πολυβιταμινη.... απο εκει και περα καλο ειναι να κανουμε χρηση πολυβιταμινουχων γιατι ποτε δεν μπορουμε να παρουμε τα παντα απο την διατροφη.... και ειδικα την διατροφη που κανουμε σε γραμμωση που ειναι αρκετα περιορισμενες πολλες φορες.... δεν λεω οτι αμα δεν τις παρουμε θα εχουμε ελλειψη.... αλλα who knows καλητερα να εισαι καλημενος παρα να ψαχνεσε....

GREEK POWER
02-07-11, 18:22
κοιτα ορατο αποτελεσμα εγω πανω μου δεν εχω απο πολυβιταμινη.... απο εκει και περα καλο ειναι να κανουμε χρηση πολυβιταμινουχων γιατι ποτε δεν μπορουμε να παρουμε τα παντα απο την διατροφη.... και ειδικα την διατροφη που κανουμε σε γραμμωση που ειναι αρκετα περιορισμενες πολλες φορες.... δεν λεω οτι αμα δεν τις παρουμε θα εχουμε ελλειψη.... αλλα who knows καλητερα να εισαι καλημενος παρα να ψαχνεσε....

Μα νομιζω οτι πανω σε αυτο το σκεπτικο λειτουργουν τα περισσοτερα σκευασματα. Εγω θα ηθελα να υπηρχε καποιος που κανει ενα σοβαρο προγραμα χωρις ιχνος σκευασματος και να μας πει πως αισθανεται , μονο τοτε θα καταλαβαιναμε αν ειναι απαρετητα η οχι.

Devil
02-07-11, 18:25
Μα νομιζω οτι πανω σε αυτο το σκεπτικο λειτουργουν τα περισσοτερα σκευασματα. Εγω θα ηθελα να υπηρχε καποιος που κανει ενα σοβαρο προγραμα χωρις ιχνος σκευασματος και να μας πει πως αισθανεται , μονο τοτε θα καταλαβαιναμε αν ειναι απαρετητα η οχι.

δεν ειναι απαραιτητα..... για αυτο λεγοντε συμπληρωματα...

απλα σου δινουν ενα χερακι παραπανω....

GREEK POWER
02-07-11, 18:28
δεν ειναι απαραιτητα..... για αυτο λεγοντε συμπληρωματα...

απλα σου δινουν ενα χερακι παραπανω....

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ συμπληρωματα διατροφης η συμπληρωματα ψυχολογιας...........???:clapping: Κατι σαν την σουπερμαντοληνη ενα πραγμα:green:

aqua_bill
02-07-11, 18:29
Μα νομιζω οτι πανω σε αυτο το σκεπτικο λειτουργουν τα περισσοτερα σκευασματα. Εγω θα ηθελα να υπηρχε καποιος που κανει ενα σοβαρο προγραμα χωρις ιχνος σκευασματος και να μας πει πως αισθανεται , μονο τοτε θα καταλαβαιναμε αν ειναι απαρετητα η οχι.

δεν εινια αυτο σοβαρα σημειο αναφορας. Θα μπορουσε καποιος να κανει καθε λιγο και λιγακι αιματολογικες και να εβλεπε του λογου το αληθες.μερικα πραγματα δε δεχονται αμφιβολια.κουραζεισ το σωμα-αιμα σου πρεπει να ανταπεξελθεις. Τωρα το ποσο χρειαζεσαι ποσο καταναλονεις πια βιταμινη επεσε κλπ για να τα ξεουμε με ακριβεια πρεπει να ειμαστε με ενα σωλινακι ορου να δινουμε αιμα συνεχως. Το λεω εγω που κανω συνεχεα εξετεσεις λογο χαμηλου σιδηρου.εχω δει διαφορα στις τιμες του αιματος μου. αρχικα επαιρνα μονο σκεθασμα σιδηρου απο φαρμακειο. αργοτερα ειδα στο e shop τη πολυβιταμινη τησ reflex εκανα εξετασεις ειδα οτι ημουν σε κανονικα επιπεδα και ολα καλα. τωρα που στσαματησσ θα ξανα κανω και παει λεγοντας. καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.Ετσι πιστευω εγω πως μπορει μονο να βγαλει καποιος ακρη

Devil
02-07-11, 18:44
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ συμπληρωματα διατροφης η συμπληρωματα ψυχολογιας...........???:clapping: Κατι σαν την σουπερμαντοληνη ενα πραγμα:green:

υπαρχουν και τα 2..... το 2ο κανει την καλητερη δουλεια....:green:

GREEK POWER
02-07-11, 19:09
υπαρχουν και τα 2..... το 2ο κανει την καλητερη δουλεια....:green:

Για το δευτερο εχεις να προτινεις κατι .................θα πιασουν τοπο τα χρηματα !:thumbup:

Devil
02-07-11, 19:11
Για το δευτερο εχεις να προτινεις κατι .................θα πιασουν τοπο τα χρηματα !:thumbup:

για το δευτερο.... τα καλητερα στακ μπορεις να κανεις.... αλλα κοστιζουν:green::green::green:

GREEK POWER
02-07-11, 19:27
για το δευτερο.... τα καλητερα στακ μπορεις να κανεις.... αλλα κοστιζουν:green::green::green:

Ελα με το τσιγκελι θα στα βγαζω , εξαλου ποσο αποτιματε η *καλη* ψυχολογια..........

sadistic
03-07-11, 16:49
Βλέποντας πως λειτουργεί με και χωρίς, έπειτα από σταθερή λήψη για σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα.ακριβως ετσι.το εχω ξαναγραψει.μολις σταματαω να παιρνω τις adam μετα απο 3-4 μερες νιωθω κουρασμενο το σωμα μου.μολις ξαναρχισω μετα απο κανα 2 μερες νιωθω διαφορετικα,μεγαλυτερη ενεργια.και μην μου πειτε οτι ειναι ψυχολιγικο.να τονισω οτι ειμαι 44 και η διατροφη μου ειναι σταθερη.

Lao
04-07-11, 13:02
εε αυτο παλι δεν μου λεει τιποτα. κατι πιο σαφες?
λες βλεποντας πως λειτουργει. δηλαδη?

Πόσο πιο σαφές να το κάνω;

Κρατώντας διατροφή και άσκηση σταθερές, μην πάρεις πολυβιταμίνη για 2-3 μήνες, πάρε για άλλους τόσους σε καθημερινή βάση και με full δόσεις και δες αν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.

themisdas
04-07-11, 13:19
εσυ προφανως το εχεις κανει, τι αλλαξε προς το καλυτερο , δυναμη , αντοχη, διαθεση?

Lao
04-07-11, 13:47
εσυ προφανως το εχεις κανει, τι αλλαξε προς το καλυτερο , δυναμη , αντοχη, διαθεση?

- Αρρωσταίνω σπανιότερα
- Βγάζω καλύτερα ασκήσεις αντοχής, δύναμης και ευλυγισίας
- Νοιώθω γενικά πιο ξεκούραστος
- Όταν είμαι καταπονημένος, επανέρχομαι πιο γρήγορα

Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό.

nopantas
05-07-11, 14:14
επειδη τις τελευταιες μερες νιωθω αρκετα εξαντλημενος, απο προπονηση ισως τρεχαματα κλπ. σκεφτομαι να αυξησω λιγο τη βιταμινη C που παιρνω καθημερινα...αυτη τη στιγμη παιρνω μονο μια απλη πολυβιταμινη που εχει 60mg νομιζω..βρηκα κατι αναβραζοντα δισκια που το ενα βγαζει 180mg..μπορω να προσθεσω πχ και αλλα 2 τετοια μεσα στη μερα μηπως κ γινει τπτ?κ ποιες ωρες να τα πινω??ευχαριστω..

luckyseven
05-07-11, 14:44
επειδη τις τελευταιες μερες νιωθω αρκετα εξαντλημενος, απο προπονηση ισως τρεχαματα κλπ. σκεφτομαι να αυξησω λιγο τη βιταμινη C που παιρνω καθημερινα...αυτη τη στιγμη παιρνω μονο μια απλη πολυβιταμινη που εχει 60mg νομιζω..βρηκα κατι αναβραζοντα δισκια που το ενα βγαζει 180mg..μπορω να προσθεσω πχ και αλλα 2 τετοια μεσα στη μερα μηπως κ γινει τπτ?κ ποιες ωρες να τα πινω??ευχαριστω..

Μπορείς να τα βάλεις μαζί με την πολυβιταμίνη και να τα πίνεις το πρωί και το μεσημεράκι εγώ φτιάχνω απο το βράδυ ένα ποτήρι με κυνόροδο που έχει αρκετή βιταμίνη C μέσα και το πίνω μαζί με το πρωινό μου.

Lao
05-07-11, 14:51
επειδη τις τελευταιες μερες νιωθω αρκετα εξαντλημενος, απο προπονηση ισως τρεχαματα κλπ. σκεφτομαι να αυξησω λιγο τη βιταμινη C που παιρνω καθημερινα...αυτη τη στιγμη παιρνω μονο μια απλη πολυβιταμινη που εχει 60mg νομιζω..βρηκα κατι αναβραζοντα δισκια που το ενα βγαζει 180mg..μπορω να προσθεσω πχ και αλλα 2 τετοια μεσα στη μερα μηπως κ γινει τπτ?κ ποιες ωρες να τα πινω??ευχαριστω..

Πως προκύπτει ότι η C θα σε βοηθήσει στο θέμα της εξάντλησης;

COBRA_STYLE
05-07-11, 14:59
Πως προκύπτει ότι η C θα σε βοηθήσει στο θέμα της εξάντλησης;

marketing+παραπληροφορηση+ελλειψη γνωσεων πανω σε αυτον τον τομεα

nopantas
05-07-11, 16:01
Πως προκύπτει ότι η C θα σε βοηθήσει στο θέμα της εξάντλησης;

δεν ισχυει κατι τετοιο ε??δν θα βοηθησει εστω και λιγο να με τονωσει??γιατι διαβαζω στο φορουμ για κατι ποσοτητες πχ 1γρ βιτ. C που ειναι πχ 16 φορες αυτο που παιρνω απ τη βιταμινη αυτη τη στιγμη..γι αυτο ελεγα να την αυξησω λιγο..

Lao
06-07-11, 02:57
δεν ισχυει κατι τετοιο ε??δν θα βοηθησει εστω και λιγο να με τονωσει??γιατι διαβαζω στο φορουμ για κατι ποσοτητες πχ 1γρ βιτ. C που ειναι πχ 16 φορες αυτο που παιρνω απ τη βιταμινη αυτη τη στιγμη..γι αυτο ελεγα να την αυξησω λιγο..

Εχμμμμ δεν είναι ακριβώς έτσι. :green:

Κάνε μια έρευνα ώστε να μάθεις τι κάνει η κάθε βιταμίνη και θα διαπιστώσεις ότι μάλλον πρέπει να πάρεις καμία πιο γερή multi.

Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε. :toast:

jGod
06-07-11, 03:22
δηλαδη αν μια βιταμινη βοηθαει στα κοκκαλα π.χ οσο περισσοτερη βιταμινη τοσο πιο γερα κοκκαλα?ετσι οπως το λες ειναι σαν να μας λες ακριβως αυτο!ειπαμε οι αθλητες χρειαζονται πρωτεινες...δεν χρειαζεται να τρωμε κ 3 κιλα κρεας την μερα ομως...!

Lao
06-07-11, 03:34
δηλαδη αν μια βιταμινη βοηθαει στα κοκκαλα π.χ οσο περισσοτερη βιταμινη τοσο πιο γερα κοκκαλα?ετσι οπως το λες ειναι σαν να μας λες ακριβως αυτο!ειπαμε οι αθλητες χρειαζονται πρωτεινες...δεν χρειαζεται να τρωμε κ 3 κιλα κρεας την μερα ομως...!

Δεν είμαι σίγουρος αν απευθύνεσαι σε εμένα...

Αν ναι, η γενική ιδέα είναι ότι άνθρωποι που κάνουν κάποια έντονη δραστηριότητα όπως π.χ. οι αθλητές, ναι, έχουν αυξημένες ανάγκες σε βιταμίνες και μέταλλά σε σχέση με άτομα που δεν κάνουν.

Κατά τ'άλλα, δεν αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς θες να πεις, I guess...

exkaliber
07-07-11, 00:11
η multi pro ειναι καλη για γυναικα???




Πως προκύπτει ότι η C θα σε βοηθήσει στο θέμα της εξάντλησης;

βαζοντας και c στο pre η προπονηση μου εβγαινε πιο ανετα
παιζει να ναι και placebo...

Lao
08-07-11, 11:51
βαζοντας και c στο pre η προπονηση μου εβγαινε πιο ανετα
παιζει να ναι και placebo...

:toast::toast::toast:

Spyrous
09-07-11, 10:38
Μια πολυβιταμινη γερη 8ελω παιδια να με κραταει.. επιλογες?:(:(:(

Lao
09-07-11, 12:55
Μια πολυβιταμινη γερη 8ελω παιδια να με κραταει.. επιλογες?:(:(:(

Εξαρτάται από το τι θες και μέχρι πόσα χάπια μπορείς να παίρνεις την μέρα.

Animal Pak (11 ή 22 την μέρα)
Anavite (6 την μέρα)
Orange Triad (6 την μέρα)
Opti-Men (3 την μέρα)
Adam (2 ή 3, ανάλογα την version)
Liquid Multi Gels (2 την μέρα)
Super Daily 2 (2 την μέρα)

Animal Pak και Anavite για μένα είναι ένα σκαλί πιο πάνω από τις άλλες, ωστόσο στο μεν Animal Pak είναι πολλά τα χάπια και στο ένα packet κάποια πράγματα είναι underdosed. Η Anavite είναι επίσης πολύ καλή αλλά καλό είναι να μην την παίρνεις για πάνω από 2 μήνες λόγω β-αλανίνης.

Orange Triad δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Τις υπόλοιπες τις έχω πάρει, μια χαρά είναι σαν πολυβιταμίνες γενικής χρήσεως, ωστοσο κάθε μια έχει τα δικά της συν και πλην...

amateur666
09-07-11, 14:44
Εξαρτάται από το τι θες και μέχρι πόσα χάπια μπορείς να παίρνεις την μέρα.

Animal Pak (11 ή 22 την μέρα)
Anavite (6 την μέρα)
Orange Triad (6 την μέρα)
Opti-Men (3 την μέρα)
Adam (2 ή 3, ανάλογα την version)
Liquid Multi Gels (2 την μέρα)
Super Daily 2 (2 την μέρα)

Animal Pak και Anavite για μένα είναι ένα σκαλί πιο πάνω από τις άλλες, ωστόσο στο μεν Animal Pak είναι πολλά τα χάπια και στο ένα packet κάποια πράγματα είναι underdosed. Η Anavite είναι επίσης πολύ καλή αλλά καλό είναι να μην την παίρνεις για πάνω από 2 μήνες λόγω β-αλανίνης.Orange Triad δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Τις υπόλοιπες τις έχω πάρει, μια χαρά είναι σαν πολυβιταμίνες γενικής χρήσεως, ωστοσο κάθε μια έχει τα δικά της συν και πλην...

γτ τ προβλημα υπαρχει???..:???::unsure:

Lao
09-07-11, 14:50
γτ τ προβλημα υπαρχει???..:???::unsure:

Κοίτα στο θέμα της Anavite.

amateur666
09-07-11, 15:08
Κοίτα στο θέμα της Anavite.

μμμ...ναι αλλα στα επομενα ποστ αναιρειται αν καταλαβα καλα τ θεμα με εξαντληση τησ ταυρινησ στο σωμα ...τεσπα..δν νομιζω να υπαρχει problem ;)

Lao
09-07-11, 22:19
μμμ...ναι αλλα στα επομενα ποστ αναιρειται αν καταλαβα καλα τ θεμα με εξαντληση τησ ταυρινησ στο σωμα ...τεσπα..δν νομιζω να υπαρχει problem ;)

Είχαμε καταλήξει στο να γίνεται μια διακοπή μετά από 2 μήνες περίπου. Στο κάτω κάτω δεν νομίζω να είναι και τόσο σοβαρό να γίνεται ένα διάλειμμα 2-3 βδομάδων.

TToni Shark
10-07-11, 11:59
Kάποια γνώμη για τις geriatric parmatron;;:unsure:

Lao
10-07-11, 15:40
Kάποια γνώμη για τις geriatric parmatron;;:unsure:

Ελλειπείς.

exkaliber
10-07-11, 16:03
Είχαμε καταλήξει στο να γίνεται μια διακοπή μετά από 2 μήνες περίπου. Στο κάτω κάτω δεν νομίζω να είναι και τόσο σοβαρό να γίνεται ένα διάλειμμα 2-3 βδομάδων.

εγω παλι δεν εχω καταλαβει γτ την παιρνουμε :green:

Lao
10-07-11, 16:06
εγω παλι δεν εχω καταλαβει γτ την παιρνουμε :green:

Ποια, την β-αλανίνη; Νομίζω ότι έχουμε ανάλογο θέμα για αυτήν να διαβάσεις, αλλά δεν το βρίσκω.

beef, Devil; :green:

exkaliber
10-07-11, 16:06
οσο περναει ο καιρος τοσο με περισσοτερη συμπαθεια βλεπω την Multi PRO :green:

εντιτ : την ταυρινη εννοω

Lao
10-07-11, 16:15
οσο περναει ο καιρος τοσο με περισσοτερη συμπαθεια βλεπω την Multi PRO :green:

εντιτ : την ταυρινη εννοω

Μιλάς με γρίφους μάγε :green:

Για την Multi PRO, φαντάζομαι την καλοβλέπεις λόγω τιμής.

Για την ταυρίνη επίσης έχουμε θέμα :P

exkaliber
10-07-11, 16:19
Μιλάς με γρίφους γερο(ειναι το σωστο):green:

Για την Multi PRO, φαντάζομαι την καλοβλέπεις λόγω τιμής.

Για την ταυρίνη επίσης έχουμε θέμα :P

λογω τιμης και πχιοτητας:green:

για την ταυρινη το ξερω το θεμα,τα μισα ποστ εγω τα χω γραψει:green:
δεν καταλαβαινω:geek: στην σωματαρα μου τι διαφορα κανει εννοω

della
12-07-11, 15:12
επειδη τα anavite τελειωνουν και θα αρχισω το animal pak με τι βιταμηνες να το συνδυασω?
για off μερες πρωι animal pak και βραδυ αυτη που θα μου πειτε
για μερες γυμναστηριου πρωι αυτη που θα μου πειτε και ανιμαλ τελευταιο γευμα πριν την προπονηση

Lao
13-07-11, 02:35
επειδη τα anavite τελειωνουν και θα αρχισω το animal pak με τι βιταμηνες να το συνδυασω?
για off μερες πρωι animal pak και βραδυ αυτη που θα μου πειτε
για μερες γυμναστηριου πρωι αυτη που θα μου πειτε και ανιμαλ τελευταιο γευμα πριν την προπονηση

Με τίποτα. AP κάθε μέρα.

SOSTARAS
13-07-11, 08:18
animmal pack 42 χιλιαδεσ χαπια καθε πρωι !!!παναγια μου !!!

della
13-07-11, 12:51
Με τίποτα. AP κάθε μέρα.

δεν καταλαβα..
ενοεις να μην το συνδιασω με τιποτα μονο το AP το πρωι η να μην παιρνω καθε μερα AP?

animmal pack 42 χιλιαδεσ χαπια καθε πρωι !!!παναγια μου !!!

δεν εχω προβλημα με τα χαπια :welcome:

aepiskeptis
13-07-11, 12:58
Ποια, την β-αλανίνη; Νομίζω ότι έχουμε ανάλογο θέμα για αυτήν να διαβάσεις, αλλά δεν το βρίσκω.

beef, Devil; :green:

καθυστερει την εκκριση γαλακτικου οξεος όπως και η ανθρακικη σοδα aka Sodium Bicarbonate υπαρχει σε πολλα νιτρικα αντι για βετα αλανινη

οποτε ειναι καλο εεε, θα καθυστερησει η κοπωση. Μα, μια στιγμη :unsure:

actic acid seems to act as a signal for the body to release growth hormone. Lactic acid is NOT something that a weight lifter wants to buffer! The growth hormone reducing effect of the Sodium Bicarbonate/lactic acid buffering seems to be more detrimental than what the increase in performance of the lactic acid buffering can provide (as far as weightlifters are concerned).

οποτε αν εχεις καποιο αγωνα δρομων, τριαθλου, ποδηλασιας, καποιο ποουερλιφτινγ μεετ παρε β αλανινη, αν την παιρνεις για τις προπονησεις σου ειναι να κανεις τσισα κοντρα στον ανεμο, καθολου πρακτικο

Lao
13-07-11, 13:11
δεν καταλαβα..
ενοεις να μην το συνδιασω με τιποτα μονο το AP το πρωι η να μην παιρνω καθε μερα AP?


Να μην το συνδιάσεις με τίποτα, απλά παίρνε ένα σακουλάκι την μέρα.


καθυστερει την εκκριση γαλακτικου οξεος όπως και η ανθρακικη σοδα aka Sodium Bicarbonate υπαρχει σε πολλα νιτρικα αντι για βετα αλανινη

οποτε ειναι καλο εεε, θα καθυστερησει η κοπωση. Μα, μια στιγμη :unsure:

actic acid seems to act as a signal for the body to release growth hormone. Lactic acid is NOT something that a weight lifter wants to buffer! The growth hormone reducing effect of the Sodium Bicarbonate/lactic acid buffering seems to be more detrimental than what the increase in performance of the lactic acid buffering can provide (as far as weightlifters are concerned).

οποτε αν εχεις καποιο αγωνα δρομων, τριαθλου, ποδηλασιας, καποιο ποουερλιφτινγ μεετ παρε β αλανινη, αν την παιρνεις για τις προπονησεις σου ειναι να κανεις τσισα κοντρα στον ανεμο, καθολου πρακτικο

Η προπόνησή μου περιλαμβάνει αερόβια άσκηση, βάρη και ισομετρικές ασκήσεις, ομοιόμορφα κατανεμημένα. Κάνει για μένα, ποια είναι η γνώμη σου;

amateur666
14-07-11, 13:04
It has become number one formula in muscle-building industry in a short span of time. This is actually the real amino acid that helps transform useful carnosine boosting the strength and stamina of the body. It gives greater energy when practicing extended workouts.
Few Health Benefits Noticed after Using this Supplement:
It enhances your stamina
It also stimulates pumped muscles
It reduces the feeling of being fatigued while elevating the anaerobic brink.
It elevates endurance and the work capacity of your body, endorsing high energy level, improving overall health along with boosted libido

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=948943

http://www.bodybuilding.com/fun/beta_alanine.htm

http://health.myblogzone.info/?p=1906

http://www.authorpalace.com/fitness/muscle-building/bodybuilding-tips-how-beta-alanine-can-benefit-you-in-your-workouts.html

http://www.youtube.com/watch?v=YWda6uw_KDY

http://www.youtube.com/watch?v=0XUTW0pfDTk&feature=related

aepiskeptis
14-07-11, 14:05
^^^ για μενα τα εβαλες αυτα? προσπαθεις να μου επις κατι?
It enhances your stamina πώς το κανει αυτό?
reduces the feeling of being fatigued while elevating the anaerobic brink, ομοίως , βασικα ειναι το ιδιο πραγμα με παραπανω.

τεσπα...

απλα αν το εβαλες για μενα, εχει πλακα μια και το γραφω παραπανω

edit Υ.Γ. λαο απαντησα εδω στην ερωτηση σου, αλλα δε ξερω αν το ειδες μια και το θεμα πηρε 2-3 σελιδες

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1&p=408454&viewfull=1#post408454

Υ.Υ.Γ επισης δεν εχω ιδεα τι προπονησεις κανετε, προσωπικα ακολουθω αυτη τη συμβουλη
The Russians found that the psychological arousal of a competition max can add as much as 10% to a lifter’s best in the gym. All you guys that need to tank up on caffeine and ephedrine and geranamine, pay attention here: when you rely on stimulants and loud music and yelling to get through your session, you’re emulating that contest max, including all the staleness and CNS burn-out that comes with it. If you do this on the Bulgarian system, you will die. Muscles recover much faster than the nervous system. Respect the CNS and you can lift as often as you want.

οποτε και το καπου κερδιζεις καπου χανεις....ειναι αναλογα τί θες προφανως
που λεει ο Κοβρα απο κατω ειναι ισχυρα χανεις στην περιπτωση μου.

Υ.Υ.Γ το τεσπα... ομοιως...
καλη νυχτα και καλη τυχη....

COBRA_STYLE
14-07-11, 14:10
καπου κερδιζεις καπου χανεις....ειναι αναλογα τί θες προφανως

amateur666
14-07-11, 14:36
τεσπα...



ομοιως...

edit:οτι να ναι...σταματαω εδω.

beefmeup
14-07-11, 18:13
Υ.Υ.Γ το τεσπα... ομοιως...
καλη νυχτα και καλη τυχη....

αυτο ειναι δικια μου ατακα..:green:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17690198

την εχεις δει αυτην?

Abstract

Carnosine (beta-alanyl-l-histidine) is present in high concentrations in human skeletal muscle. The ingestion of beta-alanine, the rate-limiting precursor of carnosine, has been shown to elevate the muscle carnosine content. We aimed to investigate, using proton magnetic resonance spectroscopy (proton MRS), whether oral supplementation with beta-alanine during 4 wk would elevate the calf muscle carnosine content and affect exercise performance in 400-m sprint-trained competitive athletes. Fifteen male athletes participated in a placebo-controlled, double-blind study and were supplemented orally for 4 wk with either 4.8 g/day beta-alanine or placebo. Muscle carnosine concentration was quantified in soleus and gastrocnemius by proton MRS. Performance was evaluated by isokinetic testing during five bouts of 30 maximal voluntary knee extensions, by endurance during isometric contraction at 45% maximal voluntary contraction, and by the indoor 400-m running time. beta-Alanine supplementation significantly increased the carnosine content in both the soleus (+47%) and gastrocnemius (+37%). In placebo, carnosine remained stable in soleus, while a small and significant increase of +16% occurred in gastrocnemius. Dynamic knee extension torque during the fourth and fifth bout was significantly improved with beta-alanine but not with placebo. Isometric endurance and 400-m race time were not affected by treatment. In conclusion, 1) proton MRS can be used to noninvasively quantify human muscle carnosine content; 2) muscle carnosine is increased by oral beta-alanine supplementation in sprint-trained athletes; 3) carnosine loading slightly but significantly attenuated fatigue in repeated bouts of exhaustive dynamic contractions; and 4) the increase in muscle carnosine did not improve isometric endurance or 400-m race time.


ετσι κ αλλιως ειναι ενα συμπληρωμα που θελει μακρα περιοδο χρησης για να σου αυξησει τα επιπεδα καρνοσινης στο σωμα.

aepiskeptis
14-07-11, 18:25
τνχ!


δε με ψηνει. ΚΑι δε ψηνει για τον ιδιο λογο που δε με ψηνουν συμπληρωματα που προσφερουν κατι μυικα πχ ταχεια μυικη αναρωση. αλλα οι τενοντες, οι συνδεσμοι και το ΚΝΣ να θελουν περισσοτερο χρονο.


Ωστοσο, με την αντιστοιχη προπονηση μπορει και να ειναι καλλιστα χρησιμα. Όπως και η κρεατινη για παραδειγμα, δε μου κανει τιποτα, λυπαμαι ή ειστε ατυχος κυριε αεπισκεπτη ή αλλαξτε προπονηση, εεεε ΔΝΤ, διασκεδαζω ετσι.

parginos
28-07-11, 21:36
Παιδιά καλησπέρα. Μιας κ είστε γνώστες θα ήθελα να μου πείτε ποια από τις Solgar VM 2000 ή Now Food ADAM μου προτείνετε. Ή δεν ξέρω τι άλλο. Είμαι νυχτοφύλακας κ με έχουν φάει τα νυχτέρια...Χρειάζομαι τόνωση.Κάτι να βοηθήσω τον οργανισμό μου

Dreiko
28-07-11, 21:38
ΑDAM best value for money....:thumbup:

parginos
28-07-11, 22:18
Δεν με ενδιαφέρουν τα λεφτά.Πιο πολύ η ποιότητα

sadistic
28-07-11, 22:29
ΑDAM best value for money....:thumbup:
:thumbup:το αυτο

Lao
29-07-11, 11:57
Παιδιά καλησπέρα. Μιας κ είστε γνώστες θα ήθελα να μου πείτε ποια από τις Solgar VM 2000 ή Now Food ADAM μου προτείνετε. Ή δεν ξέρω τι άλλο. Είμαι νυχτοφύλακας κ με έχουν φάει τα νυχτέρια...Χρειάζομαι τόνωση.Κάτι να βοηθήσω τον οργανισμό μου

ADAM. Και καλύτερη και φτηνότερη.

Αν βρεις την έκδοση με τα softgels, να προτιμήσεις αυτήν (βγαίνει σε 3 εκδόσεις).

exkaliber
29-07-11, 12:54
ADAM. Και καλύτερη και φτηνότερη.



και ξθελα να το ρωτησω αυτο και τσουπ, βγηκε παλι στην επικαιροτητα


με την adam μπορουμε να παιρνουμε και βιταμινη δ3,μηπωςμαζευεται και η δικια της και εχουμε προβλημα?
ή δ2 δεν αποροφαται:unsure: (χλωμο μου φαινεται)

Lao
29-07-11, 13:29
και ξθελα να το ρωτησω αυτο και τσουπ, βγηκε παλι στην επικαιροτητα


με την adam μπορουμε να παιρνουμε και βιταμινη δ3,μηπωςμαζευεται και η δικια της και εχουμε προβλημα?
ή δ2 δεν αποροφαται:unsure: (χλωμο μου φαινεται)

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις έτσι όπως το χεις γράψει.

exkaliber
29-07-11, 13:34
η adam εχει d2
αν παρουμε επιπλεον d3 δημιουργειται προβλημα?

Lao
29-07-11, 13:37
η adam εχει d2
αν παρουμε επιπλεον d3 δημιουργειται προβλημα?

Η Adam έχει 3 εκδόσεις. Από αυτές, αυτή με τα softgels έχει 1.000 IU D3, άρα είσαι καλυμμένος.

Οι άλλες 2 (vcaps και ταμπλέτες) έχουν 400 IU D2 η οποία D2 θεωρητικά είναι «κατώτερης ποιότητας» σε σχέση με την D3. Εάν πάρεις επιπρόσθετη D3 καλά θα κάνεις κατά την γνώμη μου και όχι, δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Πόσα IU σκέφτεσαι να βάλεις επιπλέον;

exkaliber
29-07-11, 13:46
Η Adam έχει 3 εκδόσεις. Από αυτές, αυτή με τα softgels έχει 1.000 IU D3, άρα είσαι καλυμμένος.


μου τη δινει που νομιζα οτι ολες οι αδαμ ειχαν δ2


εχω μια την now 2000ιυ,μερα παρα μερα
ή μπορει να παρω μια 5000 για 2 φορες την εβδομαδα
μπορει να παρω και μια 1000 για καθε μερα
:green:
ας ερθει ο χειμωνας με το καλο και βλεπουμε



εσυ τι κανεις?
πολυβιταμινη καιμουρουνολαδο? καλα θυμαμαι

Lao
29-07-11, 13:55
μου τη δινει που νομιζα οτι ολες οι αδαμ ειχαν δ2


εχω μια την now 2000ιυ,μερα παρα μερα
ή μπορει να παρω μια 5000 για 2 φορες την εβδομαδα
μπορει να παρω και μια 1000 για καθε μερα
:green:
ας ερθει ο χειμωνας με το καλο και βλεπουμε



εσυ τι κανεις?
πολυβιταμινη καιμουρουνολαδο? καλα θυμαμαι

Εγώ όταν είμαι σε φάση που παίρνω απλή multi, συνήθως παίρνω την Opti-Men συν μια κάψουλα μουρουνέλαιο, αυτό της NOW που δίνει κάπου 300 IU D3.

exkaliber
29-07-11, 14:19
Εγώ όταν είμαι σε φάση που παίρνω απλή multi, συνήθως παίρνω την Opti-Men συν μια κάψουλα μουρουνέλαιο, αυτό της NOW που δίνει κάπου 300 IU D3.

γιαα χειμωνα λεμε
εκει τι κανεις για βιτ. d?

Lao
29-07-11, 14:30
γιαα χειμωνα λεμε
εκει τι κανεις για βιτ. d?

Τον χειμώνα τι κάνω; Προσπαθώ να φτάνω τα 600-1000 IU.

parginos
30-07-11, 07:34
Ρε παιδιά τόσο καλή είναι αυτή η ADAM? Ή είναι θέμα τιμής?

kostas_med13
30-07-11, 08:07
Τι γνωμη εχετε για την MULTIVITA+ της weider?

Lao
30-07-11, 15:35
Ρε παιδιά τόσο καλή είναι αυτή η ADAM? Ή είναι θέμα τιμής?

Απλά έχει καλό value for money και ένα αρκετά ισορροπημένο προφίλ. Δεν είναι σούπερ ντούπερ, υπάρχουν και καλύτερες.


Τι γνωμη εχετε για την MULTIVITA+ της weider?

Τίποτα το ιδιαίτερο.