PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Πολυβιταμίνες



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

kostas_med13
30-07-11, 15:48
Απλά έχει καλό value for money και ένα αρκετά ισορροπημένο προφίλ. Δεν είναι σούπερ ντούπερ, υπάρχουν και καλύτερες.



Τίποτα το ιδιαίτερο.

μπορεις να μου προτεινεις καποια σε μια καλη τιμη? ευχαριστω

exkaliber
30-07-11, 16:15
μπορεις να μου προτεινεις καποια σε μια καλη τιμη? ευχαριστω

adam softgels

kostas_med13
30-07-11, 16:26
adam softgels

ty :bowdown: μπορω να την παραγγειλω απο χωρα εντος Ε.Ε αυτην η μονο απο αμερικη?

exkaliber
30-07-11, 16:32
οπου τις βρεις φθηνοτερες
παντου υπαρχουν

kostas_med13
30-07-11, 16:49
οπου τις βρεις φθηνοτερες
παντου υπαρχουν

ty:thumbup:

parginos
31-07-11, 13:33
Πείτε μου μια καλή πολυβιταμίνη γυναικεία.

sTeLaKoS
31-07-11, 21:09
Eve (NOW)
(http://www.nowfoods.com/Products/M003618.htm)Opti-Women (ON) (http://www.optimumnutrition.com/products/images/opti-women-facts.jpg)

Lao
31-07-11, 21:59
Eve (NOW)
(http://www.nowfoods.com/Products/M003618.htm)Opti-Women (ON) (http://www.optimumnutrition.com/products/images/opti-women-facts.jpg)

Σε ό,τι αφορά την Eve, καλύτερα η έκδοση με τα softgels.

sTeLaKoS
31-07-11, 22:14
Συμφωνώ Lao. Δεν είχα χρόνο να ψάξω κι έβαλα αυτό που βρήκα πρώτο.

parginos
01-08-11, 14:44
Ωραία. Για να τις κοιτάξω λίγο

Txc
11-08-11, 10:43
στα xtreme δεν πουλαει softjels, μονο vcaps...

chris corfu
11-08-11, 18:00
στα xtreme δεν πουλαει softjels, μονο vcaps...

μονο tabs εχει, οχι vcaps.

Txc
11-08-11, 21:58
Λεω να δοκιμασω τις opti-men...
Εχει παρει κανεις?
Τα χαπια σε τι μεγεθος ειναι?
Διατηρητε στο ψυγειο?

Lao
12-08-11, 02:45
Λεω να δοκιμασω τις opti-men...
Εχει παρει κανεις?
Τα χαπια σε τι μεγεθος ειναι?
Διατηρητε στο ψυγειο?

Εγώ :green:

Μια χαρά είναι τα χάπια, κατεβαίνουν πολύ άνετα.

Για το ψυγείο δεν ξέρω να σου πω, δεν το χω σκεφτεί ποτέ, δεν έχει χρειαστεί...

HINT: Οι Opti-Men έχουν ένα μειονέκτημα, το ότι έχουν μόλις 300 IU D3.

chris corfu
12-08-11, 05:45
οχι αντενδικνυεται η τοποθετηση στο ψυγειο.. εχει υγρασια.. σε ενα ντουλαπι να ειναι δροσερο κ ξηρο μονο..

Txc
12-08-11, 09:53
Lao απο xtreme πηρες ή εκανες παραγγελια απο εξω?
Δεν βρηκα θερμιδες, ποσες εχει...

Lao
12-08-11, 10:01
Lao απο xtreme πηρες ή εκανες παραγγελια απο εξω?
Δεν βρηκα θερμιδες, ποσες εχει...

Εννοείται πως παραγγέλνω απέξω.

Τι θερμίδες να χει μια multi δηλαδή;

Txc
12-08-11, 10:31
ε σε φαρμακειου πολυβιταμινες που εχω κοιταξει σε καπποιες εγραφε θερμιδες, υδατανθρακες, λιπαρα κτλ...μιδαμινα μεν αλλα λεμε τωρα...

Lao
12-08-11, 10:37
ε σε φαρμακειου πολυβιταμινες που εχω κοιταξει σε καπποιες εγραφε θερμιδες, υδατανθρακες, λιπαρα κτλ...μιδαμινα μεν αλλα λεμε τωρα...

Ε, φαίνεται πως εκεί στην ON είναι πρακτικοί άνθρωποι και αποφάσισαν να μην ασχοληθούν με τέτοια ασήμαντα θέματα. :green::green::green:

andreasaxo
12-08-11, 16:22
Απορία: Γιατί κάποιες εταιρίες δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να ασχοληθούν και να λανσάρουν πέρα από όλα τα άλλα και μια πολυβιταμίνη;
Η Nutrex έχει τόσα συμπληρώματα αλλά πολυβιταμινη δεν έχει.
Το ίδιο και η musclemeds, τόσα συμπληρώματα αλλά ούτε μια πολυβιταμινη.
Τι παίζετε άραγε; Το θεωρούν μήπως κάτι το αμελητέο και ότι δεν είναι δα και τόσο αναγκαίο να βγάλουν μια πολυβιταμινη;

GREEK POWER
12-08-11, 16:46
Ε, φαίνεται πως εκεί στην ON είναι πρακτικοί άνθρωποι και αποφάσισαν να μην ασχοληθούν με τέτοια ασήμαντα θέματα. :green::green::green:

Τι χερι ειν τουτο???????:turtle:

Txc
12-08-11, 20:23
Τελικα τσιμπησα αυτη της Solgar Lao...
Θα δουμε ποσο καλη ειναι...
Τωρα οσων αφορα την φιρμα της εταιρειας, δεν τιθετε υπο αμφισβητηση...
Επτασφραγιστη ηταν η συσκευασια και ειναι φαρμακευτικη εταιρεια ηδη 60 χρονια...
Formula ειναι...
Πολυβιταμινα με αμινοξεα, ιχνοστοιχεια, φυτικη...
Δεν ξερω, μου φαινετε παρα πολυ καλη...
Ισως πιο αδυναμη απο animal pack κτλ, αλλα σιγουρα ποιοτικα ελεγμενη σε αντιθεση με αυτες των καταστηματων αθλητικηε διατροφης...

Lao
13-08-11, 03:26
Τι χερι ειν τουτο???????:turtle:

Τι έχει καλέ; :unsure:


Τελικα τσιμπησα αυτη της Solgar Lao...
Θα δουμε ποσο καλη ειναι...
Τωρα οσων αφορα την φιρμα της εταιρειας, δεν τιθετε υπο αμφισβητηση...
Επτασφραγιστη ηταν η συσκευασια και ειναι φαρμακευτικη εταιρεια ηδη 60 χρονια...
Formula ειναι...
Πολυβιταμινα με αμινοξεα, ιχνοστοιχεια, φυτικη...
Δεν ξερω, μου φαινετε παρα πολυ καλη...
Ισως πιο αδυναμη απο animal pack κτλ, αλλα σιγουρα ποιοτικα ελεγμενη σε αντιθεση με αυτες των καταστηματων αθλητικηε διατροφης...

Είναι μια αξιοπρεπής πολυβιταμίνη, απλά. Έχει αρκετά πράγματα, εκτός της τιμής, που με κάνουν να μην την προτιμώ, αλλά it's just me. ;)

GREEK POWER
13-08-11, 08:21
Nτρεπεσαι να διξεις την ιδιοκτησια σου :green: Σαν κατι κοριτσοπουλα που ντρεπονται να ανεβασουν τη φουστα, ετος αν μας διχνεις το λαχανι μπλουζακι:P:P:P:green:

Lao
13-08-11, 13:33
Nτρεπεσαι να διξεις την ιδιοκτησια σου :green: Σαν κατι κοριτσοπουλα που ντρεπονται να ανεβασουν τη φουστα, ετος αν μας διχνεις το λαχανι μπλουζακι:P:P:P:green:

:bodybuilder2::bodybuilder2::bodybuilder2::tongue:

Τα σπάει το μπλουζάκι, ε; :green:

GREEK POWER
13-08-11, 13:52
:bodybuilder2::bodybuilder2::bodybuilder2::tongue:

Τα σπάει το μπλουζάκι, ε; :green:

Kαλα δε το σηζηταμε , και απο κορμι .........μπλουζακι ! :turtle:

Lao
13-08-11, 14:20
Kαλα δε το σηζηταμε , και απο κορμι .........μπλουζακι ! :turtle:

Χαχαχαχαχαχα :P:rolf::rolf:


Απορία: Γιατί κάποιες εταιρίες δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να ασχοληθούν και να λανσάρουν πέρα από όλα τα άλλα και μια πολυβιταμίνη;
Η Nutrex έχει τόσα συμπληρώματα αλλά πολυβιταμινη δεν έχει.
Το ίδιο και η musclemeds, τόσα συμπληρώματα αλλά ούτε μια πολυβιταμινη.
Τι παίζετε άραγε; Το θεωρούν μήπως κάτι το αμελητέο και ότι δεν είναι δα και τόσο αναγκαίο να βγάλουν μια πολυβιταμινη;

Νομίζω ότι έχει να κάνει με την τεχνογνωσία και τον ανταγωνισμό. Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα του κόσμου να χωρέσεις τόσα πράγματα σε μερικά χάπια που να έχουν και καλές αναλογίες και να είναι και βιοδιαθέσιμα.

Από την άλλη, είναι ένας κλάδος με εκατοντάδες προϊόντα, υπάρχει σφοδρός ανταγωνισμός, οπότε μια εταιρεία μπορεί να θεωρήσει ασύμφορο να αναπτύξει μια φόρμουλα.

Txc
13-08-11, 17:06
Τελικα να τον ακουτε τον Lao, οταν λεει για πολυβιταμινες. Πηρα αυτη της Solgar τελικα. Ολη την εβδομαδα βγηκαν κανονικα τα workouts μου, απλα και το πρωι πριν παω αλλα και μετα ενιωθα κομματια. Πολυ κουραση. Ξυπνω σημερα το πρωι, παιρνω πρωινο καπακι μια πολυβιταμινη. Πεφτω για υπνο παλι. Μετα απο κανα 3ωρο ξανα τρωω, τσιμπαω αλλο ενα χαπακι. Πραγματικα σημερα ουτε κουραση νιωθω, ουτε πονο και βγαζω πολυ ενεργεια. Δουλεψε πολυ καλα πιστευω. Placebo? Δεν νομιζω...

Για να λεει ο Lao η ταδε πολυβιταμινη super immune που παιρνει ειναι παρα πολυ καλη και ειναι ικανοποιημενος. Supermantolini θα ειναι, πυραυλος...

Τα ουρα μου βεβαια φωσφωριζουν, αλλα δε γαμ...

Lao λογω ποσοτητων δεν την εχεις σαν επιλογη? Μικρες ποσοτητες? Ε οι φαρμακευτικες ετσι ειναι. Μικρες ποσοτητες αλλα ποιοτικα χιλιοελεγμενη. Θα μου πεις η πρωτεινη που παιρνεις ειναι ελεγμενη? Οχι...

Ε οκ :)

Lao
13-08-11, 17:43
Τελικα να τον ακουτε τον Lao, οταν λεει για πολυβιταμινες. Πηρα αυτη της Solgar τελικα. Ολη την εβδομαδα βγηκαν κανονικα τα workouts μου, απλα και το πρωι πριν παω αλλα και μετα ενιωθα κομματια. Πολυ κουραση. Ξυπνω σημερα το πρωι, παιρνω πρωινο καπακι μια πολυβιταμινη. Πεφτω για υπνο παλι. Μετα απο κανα 3ωρο ξανα τρωω, τσιμπαω αλλο ενα χαπακι. Πραγματικα σημερα ουτε κουραση νιωθω, ουτε πονο και βγαζω πολυ ενεργεια. Δουλεψε πολυ καλα πιστευω. Placebo? Δεν νομιζω...

Για να λεει ο Lao η ταδε πολυβιταμινη super immune που παιρνει ειναι παρα πολυ καλη και ειναι ικανοποιημενος. Supermantolini θα ειναι, πυραυλος...

Τα ουρα μου βεβαια φωσφωριζουν, αλλα δε γαμ...

Lao λογω ποσοτητων δεν την εχεις σαν επιλογη? Μικρες ποσοτητες? Ε οι φαρμακευτικες ετσι ειναι. Μικρες ποσοτητες αλλα ποιοτικα χιλιοελεγμενη. Θα μου πεις η πρωτεινη που παιρνεις ειναι ελεγμενη? Οχι...

Ε οκ :)

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, χαίρομαι που έκανες την δουλειά σου. :toast:

Τα neon ούρα μην σε απασχολούν. Είναι αποβολή παραπανίσιων βιταμινών Β που απλά το σώμα σου δεν χρειάζεται. Συμβαίνει με όλες τις multies που έχουν σεβαστές ποσότητες Β μέσα και η Solgar είναι μία από αυτές.

Επίσης, υπάρχει και μια άλλη πλευρά, πλέον βλέπεις και στο σκοτάδι όταν κάνεις την ανάγκη σου :P:P:P

Για την VM2000 που ρωτάς γιατί δεν την προτιμώ, οι κυριότεροι λόγοι είναι οι εξής:

- 400 IU D2. Λίγα IU και προτιμώ D3.

- 20.000 IU β-καροτένιο. Αχρείαστο για μένα.

- 33% βιοτίνη. Μικρή ποσότητα.

- Μόλις 30 mg μαγνήσιο ποσοστό του οποίου είναι σε oxide μορφή

- Μέρος του ψευδαργύρου επίσης σε oxide

- Λίγο Selenium

κτλ κτλ κτλ

Απλά δεν μου αρέσει η φόρμουλα.

Όσον για το ότι είναι φαρμακευτική και άρα ελεγμένη, δεν ισχύει, πίστεψέ με. Απλά η Solgar προτιμάει να διακινεί τα προϊόντα της μέσω φαρμακείων και αυτό δεν την κάνει καλύτερη από τις άλλες. Είναι καθαρά και μόνο θέμα marketing.

Δες αν θέλεις και εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11176-Solgar

Txc
13-08-11, 18:20
ειχα παρει και ADAM που λες Lao, αλλα πολυ βρωμα ρε φιλε, δεν κατεβαιναν με την καμια...

δεν εχω μπει στην διαδικασια να κανω παραγγελια απο το εξωτερικο και δεν εχω καμια εμπιστοσυνη ( ποιοτικα, δεν με ενδιαφερει η τιμη, τα εχω και τα σκαω ) σε ελληνικα καταστηματα προιοντων αθλητικης διατροφης...

οποτε επιλεγω το φαρμακειο για την πολυβιταμινη μου...

θα μου πεις πρωτεινη παιρνεις και απο το φαρμακειο?

Οχι, παιρνω απο καταστημα αθλητικης διατροφης...

Lao
13-08-11, 22:03
ειχα παρει και ADAM που λες Lao, αλλα πολυ βρωμα ρε φιλε, δεν κατεβαιναν με την καμια...

δεν εχω μπει στην διαδικασια να κανω παραγγελια απο το εξωτερικο και δεν εχω καμια εμπιστοσυνη ( ποιοτικα, δεν με ενδιαφερει η τιμη, τα εχω και τα σκαω ) σε ελληνικα καταστηματα προιοντων αθλητικης διατροφης...

οποτε επιλεγω το φαρμακειο για την πολυβιταμινη μου...

θα μου πεις πρωτεινη παιρνεις και απο το φαρμακειο?

Οχι, παιρνω απο καταστημα αθλητικης διατροφης...

It's OK φίλε μου, ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του. :toast:

just chris
14-08-11, 10:20
κ γιατι να χρειαζεται καποιος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πολυβιταμινη;;;τι;;επειδη κανει βαρη;;θεωρειται δεδομενο δλδ;;;ασε που ειναι κ πανακριβες!ειχα παρει τις pharmaton vitamigen 23 me 25 euro(αν θυμαμαι καλα):shock::shock:.... κ γω σηκωνω βαρη οπως ολοι εδω,μες την εβδομαδα χτυπαω κανα σουπερσετακι κανα κατεβασμα,επισης τρεχω μετα τα βαρη σ'ενα αλσος!!!λες να χρειαζομαι πολυβιτ κ να μη το εχω καταλαβει;;;;ειναι πανακριβες οι που^$%νες!!

sadistic
14-08-11, 12:26
μια πολυβιταμινη κοστιζει 28 ευρω..και εχει 60 χαπια.περνας 2 μηνες,εγω πρoσωπικα παιρνω adam!οποτε καθολου ακριβες δεν ειναι αν σκεφτεις τα λεφτα που δινουμε για φρεντο σε 2μηνη βαση κοστισουν ουκ ολιγα ευρω....:green:

Lao
14-08-11, 16:15
κ γιατι να χρειαζεται καποιος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πολυβιταμινη;;;τι;;επειδη κανει βαρη;;θεωρειται δεδομενο δλδ;;;ασε που ειναι κ πανακριβες!ειχα παρει τις pharmaton vitamigen 23 me 25 euro(αν θυμαμαι καλα):shock::shock:.... κ γω σηκωνω βαρη οπως ολοι εδω,μες την εβδομαδα χτυπαω κανα σουπερσετακι κανα κατεβασμα,επισης τρεχω μετα τα βαρη σ'ενα αλσος!!!λες να χρειαζομαι πολυβιτ κ να μη το εχω καταλαβει;;;;ειναι πανακριβες οι που^$%νες!!

Αν κάποιος τρώει τόσο καλά ώστε όχι μόνο να φτάνει αλλά και να ξεπερνάει αρκετές φορές την ΣΗΔ σε όλες τις βασικές βιταμίνες και τα μέταλλα και, βεβαίως-βεβαίως, σε καθημερινή βάση, όχι δεν χρειάζεται να πάρει.

Μάλιστα, αν υπάρχει τέτοιος άνθρωπος, πολύ σοβαρά τον συγχαίρω γιατί ξέρει να τρώει και έχει πετύχει τέτοια πειθαρχία που εγώ τουλάχιστον ομολογώ ότι δεν το έχω καταφέρει.

Αν όμως κάποιος δεν το έχει πετύχει αυτό, τότε η απάντηση είναι ότι φυσικά και πρέπει να πάρει.

Όταν έχεις ελλείψεις σε κάτι τόσο δομικό και απαραίτητο, είναι σαν να χτίζεις ένα σπίτι, να έχεις βάλει και γαμώ τα πλακάκια, φοβερά μπαλκόνια, καταπληκτικά έπιπλα κτλ και τα θεμέλια να μην είναι γερά, να είναι σάπια. Αν δεν κάνει κανά σεισμό ή τα νερά δεν διαβρώσουν τα θεμέλια, έχεις μια καλή πιθανότητα να την βγάλεις καθαρή και να χαρείς το σπίτι σου για πολλά χρόνια. Αν κάνει όμως, θα μουντζώνεις τον εαυτό σου που δεν έδωσες βάση όταν έπρεπε.

Και μετά από αυτό το γραφικό παράδειγμα, να πω ότι προσωπικά πιστεύω ότι ένας λόγος που πολλοί άνθρωποι αρρωσταίνουν, παθαίνουν τραυματισμούς ενώ δεν θα πρεπε, δεν βλέπουν τα αποτελέσματα που θα μπορούσαν να δουν βάσει της προσπάθειάς τους και από μια ηλικία και μετά σκάνε προβλήματα, είναι ακριβώς αυτός: για χρόνια είχαν ελλείψεις και δεν το ξεραν.

Πολύς κόσμος μπερδεύει το «τρώω πολύ» με το «τρώω σωστά». Μπορεί κάποιος να τρώει πολύ και παρόλαυτά να έχει ελλείψεις εδώ και εκεί επειδή δεν έχει ποικιλία στην διατροφή του. Αλλά και ποικιλία να έχει κανείς, πάλι είναι δύσκολο να πάρει ό,τι χρειάζεται γιατί πρέπει κυριολεκτικά να τρώει σχεδόν όλη μέρα και κάθε μέρα και όχι μόνο αυτό, αλλά και το φαγητό στο πιάτο του να είναι καλής ποιότητας και όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένο.

Επειδή λοιπόν ζούμε στο 2011 και σήμερα σχεδόν τα πάντα είναι τυποποιημένα, επεξεργασμένα, μπολιασμένα κτλ, είμαι της άποψης ότι το να δίνει κανείς ένα 20ευρω το μήνα ως διατροφική εξασφάλιση δεν είναι και τόσο σπουδαίο. Και, φυσικά, μην ξεχνάμε ότι μπορεί ο καθένας με λίγο ψάξιμο να κάνει αγορές στην μισή τιμή, όπως κάνουμε πολλοί από εδώ μέσα.

spartankid
14-08-11, 16:31
Καλησπέρα καθώς είμαι εντελώς άσχετος σε θέματα βιταμινών κτλπ, μπορείτε να μου πείτε μια πολυβιταμίνη να πάρω γιατί θα μπω σε σκληρή διατροφή για αρκετούς μήνες για χάσιμο κιλών.

giannis64
14-08-11, 16:56
διαβασε λιγες σελιδες απο το εν λογο θεμα και θα παρεις τις απαντησεις που θελεις. γιαυτο εχει φτιαχτει αυτο το θεμα, και για τετοιες αποριες εχουν ποσταρει τα μελη.

George007
05-09-11, 23:22
multi max της m-double you σε τι ηλικιες απευθυνετε?εγω ειμαι 17 μισο...

George007
06-09-11, 00:17
και κατι ακομα κανει να παιρνω και προτεινι ταυτοχρονα την ιδια μερα?

amateur666
06-09-11, 00:54
George007
multi max της m-double you σε τι ηλικιες απευθυνετε?εγω ειμαι 17 μισο...
δεν υπαρχει προβλημα
..



George007
και κατι ακομα κανει να παιρνω και προτεινι ταυτοχρονα την ιδια μερα?

σκεψου τ λογικα φρουτα κ κοτοπουλο αν φας μαζι θα παθεις κατι???....
εε τοτε γτ να υπαρχει προβλημα με τον συνδυασμο πολυβιταμινης με πρωτεινη...

themisdas
06-09-11, 09:22
Lao , απο οτι εχω δει εισαι ο ειδικος των multi :green:
εκανα μια ερευνα και βρηκα ως καλυτερες αυτεσ.. , με τι σειρα θα τις εβαζεις ?

animal pak
optimen
anavite
orange triad
adam
active sport
multi pro 32x
vitakic

εχω σκοπο να τις συμπεριλαβω, αν οχι ολες, στην επομενη παραγγελια μου για να εχω και ιδια γνωμη....

George007
06-09-11, 10:49
δεν υπαρχει προβλημα
..




σκεψου τ λογικα φρουτα κ κοτοπουλο αν φας μαζι θα παθεις κατι???....
εε τοτε γτ να υπαρχει προβλημα με τον συνδυασμο πολυβιταμινης με πρωτεινη...

ok euxaristw :)

Lao
06-09-11, 14:08
Lao , απο οτι εχω δει εισαι ο ειδικος των multi :green:
εκανα μια ερευνα και βρηκα ως καλυτερες αυτεσ.. , με τι σειρα θα τις εβαζεις ?

animal pak
optimen
anavite
orange triad
adam
active sport
multi pro 32x
vitakic

εχω σκοπο να τις συμπεριλαβω, αν οχι ολες, στην επομενη παραγγελια μου για να εχω και ιδια γνωμη....

Δεν μπορώ να τις βάλω σε μια σειρά, γιατί πρώτον δεν τις έχω δοκιμάσει όλες και δεύτερον δεν είναι όλες στην ίδια κατηγορία.

Από αυτές που αναφέρεις, έχω δοκιμάσει Animal Pak, Opti-Men, Anavite και Adam. Κορυφαία από αυτές, θεωρώ την Anavite, με αυτήν έχω δει τα καλύτερα αποτελέσματα σε διάφορους τομείς.

Από κει και πέρα, το Pak θεωρώ ότι, αν και είναι καλό, εν τούτοις είναι υπερτιμημένο, έχει ελλείψεις και είναι κάπως ξεπερασμένο. Πρέπει εκεί στην Universal να βελτιώσουν την φόρμουλα γιατί αν κάποιος θέλει pak, υπάρχουν πλέον και καλύτερες επιλογές.

Οι Adam και Opti-Men είναι ένα σκαλί πιο κάτω σε σχέση με την Anavite. Είναι και οι δύο καλές επιλογές, ωστόσο έχουν ελλείψεις. Για παράδειγμα, η Opti-Men έχει μόλις 300 IU D3, ποσότητα η οποία για μένα είναι απλά ανεπαρκής. Η Adam από την άλλη, σε ό,τι αφορά τις εκδόσεις με τα vcaps και τις ταμπλέτες έχει D2, άρα εγώ τις απορρίπτω. Μένει η εκδοση με τα softgels που έχει 1.000 IU D3 αλλά έχει λίγο μαγνήσιο.

Με αυτά και μ'αυτά, για μένα κορυφή είναι η Anavite, ωστόσο και αυτή έχει το μειονέκτημα ότι χρειάζεται ένα διάλειμμα στους 2 μήνες λόγω β-αλανίνης. Πάντως κάνει δουλειά και αξίζει τα λεφτά της.

Τέλος, σχετικά με τις υπόλοιπες που αναφέρεις, καλή πρέπει να είναι η Orange Triad αλλά δεν ξέρω αν θέλει και αυτή κύκλους λόγω γλουκοζαμίνης κτλ. Πάντως σαν προφίλ είναι καλή. Τις άλλες τρεις που αναφέρεις δεν θα τις προτιμούσα, την κάθε μια για διαφορετικούς λόγους.

Κλείνοντας, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και αυτήν:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16167-Men-s-Blend-%28Super-Nutrition%29

η οποία μάλλον θα γίνει η επόμενη «συμβατική» πολυβιταμίνη μου, καθώς και αυτό:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16168-Opti-Energy-Pack-%28Super-Nutrition%29

το οποίο θα γίνει το επόμενο pak μου. :green:

amateur666
06-09-11, 14:15
lao τησ anavite t caps ειναι πιο μικρα απο του ανιμαλ πακ???..

Lao
06-09-11, 14:17
lao τησ anavite t caps ειναι πιο μικρα απο του ανιμαλ πακ???..

Επειδή το Pak έχει 11 χάπια διαφόρων μεγεθών... σε ποιο/ποια αναφέρεσαι; :green:

amateur666
06-09-11, 14:22
Επειδή το Pak έχει 11 χάπια διαφόρων μεγεθών... σε ποιο/ποια αναφέρεσαι; :green:

30851

σε συγκριση με τ πιο μεγαλα τ πακ..

themisdas
06-09-11, 14:25
Δεν μπορώ να τις βάλω σε μια σειρά, γιατί πρώτον δεν τις έχω δοκιμάσει όλες και δεύτερον δεν είναι όλες στην ίδια κατηγορία.

Από αυτές που αναφέρεις, έχω δοκιμάσει Animal Pak, Opti-Men, Anavite και Adam. Κορυφαία από αυτές, θεωρώ την Anavite, με αυτήν έχω δει τα καλύτερα αποτελέσματα σε διάφορους τομείς.

Από κει και πέρα, το Pak θεωρώ ότι, αν και είναι καλό, εν τούτοις είναι υπερτιμημένο, έχει ελλείψεις και είναι κάπως ξεπερασμένο. Πρέπει εκεί στην Universal να βελτιώσουν την φόρμουλα γιατί αν κάποιος θέλει pak, υπάρχουν πλέον και καλύτερες επιλογές.

Οι Adam και Opti-Men είναι ένα σκαλί πιο κάτω σε σχέση με την Anavite. Είναι και οι δύο καλές επιλογές, ωστόσο έχουν ελλείψεις. Για παράδειγμα, η Opti-Men έχει μόλις 300 IU D3, ποσότητα η οποία για μένα είναι απλά ανεπαρκής. Η Adam από την άλλη, σε ό,τι αφορά τις εκδόσεις με τα vcaps και τις ταμπλέτες έχει D2, άρα εγώ τις απορρίπτω. Μένει η εκδοση με τα softgels που έχει 1.000 IU D3 αλλά έχει λίγο μαγνήσιο.

Με αυτά και μ'αυτά, για μένα κορυφή είναι η Anavite, ωστόσο και αυτή έχει το μειονέκτημα ότι χρειάζεται ένα διάλειμμα στους 2 μήνες λόγω β-αλανίνης. Πάντως κάνει δουλειά και αξίζει τα λεφτά της.

Τέλος, σχετικά με τις υπόλοιπες που αναφέρεις, καλή πρέπει να είναι η Orange Triad αλλά δεν ξέρω αν θέλει και αυτή κύκλους λόγω γλουκοζαμίνης κτλ. Πάντως σαν προφίλ είναι καλή. Τις άλλες τρεις που αναφέρεις δεν θα τις προτιμούσα, την κάθε μια για διαφορετικούς λόγους.

Κλείνοντας, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και αυτήν:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16167-Men-s-Blend-%28Super-Nutrition%29

η οποία μάλλον θα γίνει η επόμενη «συμβατική» πολυβιταμίνη μου, καθώς και αυτό:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16168-Opti-Energy-Pack-%28Super-Nutrition%29

το οποίο θα γίνει το επόμενο pak μου. :green:

ευχαριστω για την απαντηση ! :bowdown:

Lao
06-09-11, 14:36
30851

σε συγκριση με τ πιο μεγαλα τ πακ..

Πιο μικρά είναι.

COBRA_STYLE
06-09-11, 15:05
παιδες λιγο προσοχη γενικα με το φολικο οξύ...οσες ερευνες εχουν γινει πανω σε αυτο εχουν δειξει οτι δοσεις ανω των 800mcg καθημερινα σε καποιο βαθος χρονου εχουν προκαλεσει καρκινο στον προστατη....και αυτο το πακ που προτεινε ο Lao μαρεσει και μενα πολυ αλλα με το φολικο το εχουν παρακανει λιγο...ασε που θα παιρνεις και απο τις τροφες οποτε φαντασου ποσο θα πηγαινει

Lao
06-09-11, 15:54
παιδες λιγο προσοχη γενικα με το φολικο οξύ...οσες ερευνες εχουν γινει πανω σε αυτο εχουν δειξει οτι δοσεις ανω των 800mcg καθημερινα σε καποιο βαθος χρονου εχουν προκαλεσει καρκινο στον προστατη....και αυτο το πακ που προτεινε ο Lao μαρεσει και μενα πολυ αλλα με το φολικο το εχουν παρακανει λιγο...ασε που θα παιρνεις και απο τις τροφες οποτε φαντασου ποσο θα πηγαινει

Η τοξικότητα από μακροχρόνια υπερκατανάλωση φολικού οξέως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να συμβεί μιας και πρόκειται για υδατοδιαλυτή βιταμίνη. Έχει θεσπιστεί ένα άνω όριο στο 1 μg για τους ενήλικες άντρες, αλλά και πάλι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς, όποιος θέλει μπορεί να το πάρει για 1-2 μήνες, να κάνει διάλειμμα με κάτι ελαφρύτερο κτλ...

COBRA_STYLE
06-09-11, 15:58
Η τοξικότητα από μακροχρόνια υπερκατανάλωση φολικού οξέως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να συμβεί μιας και πρόκειται για υδατοδιαλυτή βιταμίνη. Έχει θεσπιστεί ένα άνω όριο στο 1 μg για τους ενήλικες άντρες, αλλά και πάλι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς, όποιος θέλει μπορεί να το πάρει για 1-2 μήνες, να κάνει διάλειμμα με κάτι ελαφρύτερο κτλ...

εσυ μιλας υποθετικα και γω σου μιλαω για ερευνες που ειχε παρει το ματι μου κανα 2μηνο πριν...τσεκαρε το και μονος σου;)

Lao
06-09-11, 16:12
εσυ μιλας υποθετικα και γω σου μιλαω για ερευνες που ειχε παρει το ματι μου κανα 2μηνο πριν...τσεκαρε το και μονος σου;)

Δεν σου μιλάω υποθετικά, το τσέκαρα και είδα ότι υπάρχει ένα άνω όριο στο 1 μg. Δεν διαφωνώ με όσα λες, ούτε αμφισβητώ καμμία έρευνα, απλά λέω ότι το ενδεχόμενο τοξικότητας δεν είναι τόσο υψηλό ώστε να ανησυχούμε.

Διαφωνείς πάνω σε αυτό;

Οι έρευνες στις οποίες αναφέρεσαι, κάτω από ποιες συνθήκες διαπίστωσαν ότι μακροχρόνιες δοσολογίες άνω του 1 μg προκαλούν καρκίνο του προστάτη;

Txc
07-09-11, 22:26
Lao εχεις να με πρωτεινεις κανα συμπληρωμα ω3 φαρμακειου?
Βγαζει κανα ποιοτικο η Solgar?

Txc
07-09-11, 23:20
Κατι αλλο προς οποιον γνωριζει...
Γιατι βγαζουν πολυβιταμινες και σε εκδοσεις χωρις σιδηρο?
Τι παιζει με αυτο?
Παιζει κατι αν εχεις αυξημενη προσληψη σιδηρου ημερισιως?

average_joe
08-09-11, 00:29
Κατι αλλο προς οποιον γνωριζει...
Γιατι βγαζουν πολυβιταμινες και σε εκδοσεις χωρις σιδηρο?
Τι παιζει με αυτο?
Παιζει κατι αν εχεις αυξημενη προσληψη σιδηρου ημερισιως?

σιδηρο απο τη στιγμη που τρως "σωστα"και εισαι ανδρας θα προσλαβεις τον αναμενομενο.
οποτε συνηθως βγαζουν εκδοσεις για απαιτητικους χρηστες που βρισκουν την υπερδοσολογια τους λανθασμενη.
για sides δεν μου ρχεται τιποτα google.



Lao εχεις να με πρωτεινεις κανα συμπληρωμα ω3 φαρμακειου?
Βγαζει κανα ποιοτικο η Solgar?

εχω δει σιγουρα ενα της Solgar που οι αναλογιες EPA/ DHA (αυτο κοιτας) ειναι180/120. συμβατικα δηλαδη και αν σκεφτεις οτι προτεινεται 1γρ και ανω (στο φορουμ εχει αναφερθει 1,5- 3γρ) των EPA/ DHA χρειαζεσαι 3. οικονομικα ασυμφορα αλλα αν τα χεις no problem.
κοιτα παντως απο Solgar μην εχουν βγαλει καμια αλλη φορμουλα με καλυτερες αναλογιες γιατι γενικα συνηθιζεται κατι τετοιο.

Txc
08-09-11, 12:39
Λεω να παρω τα Fish Oil Concetrate 1000 MG softgels apo Solgar...
Ποση ειναι η ημερησια δοσολογια απο ω3? Σε αυτο το προιον λενε ενα χαπακι την ημερα ξερω γω...

sTeLaKoS
08-09-11, 13:17
Άσχετα από τη ποσότητα του λαδιού ανά softgel, κάθε προιόν γράφει στην ετικέτα του τη ποσότητα EPA/ DHA ανα σοφτζελ, αυτά κοιτάς. Πχ, ένα συμβατικό συμπλήρωμα μπορεί να λέει 180/120(=300mg). Το άθροισμά τους κατά τη διάρκεια της ημέρας πρέπει να είναι κάπου στο ένα γραμμάριο (1000mg) ή και παραπάνω.

Txc
08-09-11, 13:24
Άσχετα από τη ποσότητα του λαδιού ανά softgel, κάθε προιόν γράφει στην ετικέτα του τη ποσότητα EPA/ DHA ανα σοφτζελ, αυτά κοιτάς. Πχ, ένα συμβατικό συμπλήρωμα μπορεί να λέει 180/120(=300mg). Το άθροισμά τους κατά τη διάρκεια της ημέρας πρέπει να είναι κάπου στο ένα γραμμάριο (1000mg) ή και παραπάνω.

Αυτη την ποσοτητα ελεγε ακριβως ανα χαπι 180/120 και ειχε 1 χαπι την ημερα σαν δοσολογια...
Ποσα γρ χρειαζομε την ημερα? Λογικα για να ειναι η δοση 300mg, δεν χρειαζομε παραπανω ή παιζει ρολο το αν εισαι αθλητης, ποσα κιλα εισαι κτλ?

Ειχε και πιο δυνατες αλλα με παραπανω χαπια η ημερισια δοση...
Δεν ξερω...
Στα στατς γραφει οτι καθε χαπι δινει 1000mg, αλλα το αθροισμα των ΕPA και DHA ειναι 300mg ( 180/120 ), πως γινετε αυτο?
H συνιστωμενη ημερησια δοση σε ω3 ξερεις ποση ειναι? Πανω απο 1γρ?

sTeLaKoS
08-09-11, 13:45
Τerror x crew, επειδή εδώ είμαστε λίγο οφφ, δες το τόπικ συμπληρωμα ωμεγα-3 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4849-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%89%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1-3) απ την αρχή του για να καταλάβεις τι παίζει και αν έχεις απορίες πόσταρε εκεί. :toast:

Txc
08-09-11, 13:57
Τerror x crew, επειδή εδώ είμαστε λίγο οφφ, δες το τόπικ συμπληρωμα ωμεγα-3 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4849-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%89%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1-3) απ την αρχή του για να καταλάβεις τι παίζει και αν έχεις απορίες πόσταρε εκεί. :toast:

Σε ευχαριστω πολυ! Μου λυθηκαν οι αποριες!
Εκανα την παραγγελια, την Δευτερα θα το εχω...
Μεχρι τοτε θα την βγαλω με σολωμο σε νερο σε καπποιο γευμα ( 1.5γρ ω3 )...
Καθε μερα σωλομος δεν γινετε...

Lao
09-09-11, 12:17
Lao εχεις να με πρωτεινεις κανα συμπληρωμα ω3 φαρμακειου?
Βγαζει κανα ποιοτικο η Solgar?

Όχι και στα δύο. Τα λεφτά σου θα πετάξεις και θα το πληρώσεις 50 φορές (δεν κάνω πλάκα, τόσο βγαίνει) παραπάνω. Θεωρώ πραγματικά εγκληματικό για τον οποιονδήποτε να πάρει Ω3 από φαρμακείο και ειδικά της Solgar.


Κατι αλλο προς οποιον γνωριζει...
Γιατι βγαζουν πολυβιταμινες και σε εκδοσεις χωρις σιδηρο?
Τι παιζει με αυτο?
Παιζει κατι αν εχεις αυξημενη προσληψη σιδηρου ημερισιως?

Στους άντρες δεν υπάρχει αποβολή σιδήρου μέσω απώλειας αίματος, όπως συμβαίνει με τις γυναίκες (βλέπε «δύσκολες μέρες»). Για τον λόγο αυτό, συνεχόμενη και μακροχρόνια λήψη σιδήρου μέσω συμπληρωμάτων μπορεί να οδηγήσει σε τοξικότητα. Στα πλαίσια αυτά, οι εταιρείες εδώ και καιρό δεν βάζουν σίδηρο σε πολυβιταμίνες που απευθύνονται αποκλειστικά σε εμάς.

Lao
13-09-11, 21:29
@Lao προσωπικα θα ηθελα να σε ευχαριστησω και για το παρων θεμα που ειναι μια εξαιρετικη πρωτοβουλια καθως και για ολες τις συμβουλες που εχεις δωσει κατα καιρους στο θεμα των πολυβιταμινων (οσο και αν αρνεισαι το τιτλο του vits guru :green:) καθως επισης και για ολα τα αλλα θεματα που εχεις εκφερει αποψη.
παρα του οτι μολις προσφατα εγινα ενεργο μελος, παρακολουθουσα παντα τις αποψεις σου και εχω σχηματισει την αποψη πως εισαι και σοβαρος και αξιοπιστος. εξαλλου, μονο και μονο που σου αρεσει η NOW αυτο για μενα σε καθιστα ακομα πιο συμπαθη μιας και εγω λεω τα καλυτερα για αυτην την εταιρεια.
οι δυο πολυβιταμινες που θα τρεξω φετος ειναι οι Adam (softgels παντα :P) και οι Liquid Multi Gels της ιδιας εταιριας (για τις τελευταιες ξενερωνω λιγο καθως περιεχουν σιδηρο αλλα τεσπα, την επομενη φορα αν μεχρι τοτε δω κατι αλλο με κοβω για Carlson).
τωρα επειδη αρκετοι συνηθιζουν να προτιμουν πολυβιταμινη φαρμακειου απλα να αναφερω οτι συνηθως (centrum, vital plus) και αυτες περιεχουν σιδηρο με οτι αυτο συνεπαγεται.
μια ερωτηση: ειχα ακουσει παλιοτερα οτι το συνενζυμο q10 πρεπει να λαμβανεται σε κυκλους χωρις ομως να εχω συγκρατησει την αιτιολογηση.
ποια ειναι η αποψη σου?
για αυτο που ρωταω αν θες απαντα στο γενικο θεμα περι πολυβιταμινων καθως ο κυριος λογος που ποσταρα ηταν για να σε ευχαριστησω και ελπιζω να συνεχισεις την καλη δουλεια. :thumbup:
με (ιντερνετικη) εκτιμηση, ...τζο!

Φίλε μου, καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. :toast:

Σε ό,τι ρωτάς τώρα, αυτό που λες για το Q10 δεν το έχω ακούσει. Αντιθέτως, έχω ακούσει/διαβάσει (δεν θυμάμαι) κάτι ανάλογο για το ginseng, αλλά νομίζω ότι ισχύει για κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων και όχι σε εκείνες που συνήθως συναντάμε στις πολυβιταμίνες.

Έτσι και αλλιώς, εμένα προσωπικά δεν με απασχολούν τέτοια πράγματα γιατί έχω περισσότερο στο μυαλό μου να καλύπτω τα βασικά (δηλαδή βιταμίνες & μέταλλα) και συχνά-πυκνά αλλάζω προϊόντα, οπότε οι δοσολογίες αλλάζουν επίσης, άσε που άλλες multies έχουν Q10 αλλά όχι ginseng ή το ανάποδο κτλ.

average_joe
13-09-11, 21:46
και εγω αυτο κανω. εξαιτιας της αγνοιας μου πανω στο q10 και σε αυτο που ειχα ακουσει παλιοτερα (πιο πολυ σε urban legend μου φερνει πλεον) απλα προσεχω να τρεχω δυο διαφορετικους κυκλους με μια που το εχει και μια που δεν.
anyway ευχαριστω και παλι!
:toast:

George007
14-09-11, 13:00
πηρα τισ βιταμινεσ multi max της m-double you..μ ειπαν στα εχτρεμε να παιρνω ενα την ημερα,ειναι αρκετο η να παιρνω και δευτερο??

Lao
14-09-11, 14:44
πηρα τισ βιταμινεσ multi max της m-double you..μ ειπαν στα εχτρεμε να παιρνω ενα την ημερα,ειναι αρκετο η να παιρνω και δευτερο??

Τι γράφει πάνω στο κουτί;

George007
14-09-11, 14:49
1 ταμπλετα.. απλα πολυ φιλοι μ μ λενε να παιρνω 2

George007
14-09-11, 14:50
για αυτο ρωταω και εδω γτ κατι παραπανω θα ξερετε...

Lao
14-09-11, 15:23
1 ταμπλετα.. απλα πολυ φιλοι μ μ λενε να παιρνω 2

Όχι, μία να παίρνεις. Έχει υψηλές δόσεις βιταμινών Β καθώς και σίδηρο, αν δεν κάνω λάθος.

George007
15-09-11, 13:51
Όχι, μία να παίρνεις. Έχει υψηλές δόσεις βιταμινών Β καθώς και σίδηρο, αν δεν κάνω λάθος.

ok ευχαριστω :)

George007
15-09-11, 14:03
perfor-max (gaspari).ποια ειναι η γνωμη σασ σχετικα με ατυην τν την βιταμηνη?

COBRA_STYLE
15-09-11, 15:01
perfor-max (gaspari).ποια ειναι η γνωμη σασ σχετικα με ατυην τν την βιταμηνη?

δεν εχει η γκασπαρι τετοια πολυβιταμινη...μηπως εννοεις της ΟΝ?

George007
15-09-11, 15:52
δεν εχει η γκασπαρι τετοια πολυβιταμινη...μηπως εννοεις της ΟΝ?

ναι λαθοσ μ τισ ον :)

andrikos3kala
15-09-11, 16:03
Σε θεμα με των πολυβιταμινών ειμαι ευχαριστημένος απο την ADAM της now food.

COBRA_STYLE
15-09-11, 16:14
ναι λαθοσ μ τισ ον :)

φιλε μου η αποψη μου πανω στις πολυβιταμινες(καθως εχω χρησιμοποιησει καμποσες διαφορετικες) ειναι οτι δε θα καταλαβεις καμια διαφορα οποια και να παρεις...παρε οποια σε συμφερει καλυτερα...γιατι αν σου πω "μην παρεις αυτη αλλα παρε την adam γιατι ειναι καλυτερη" για παραδειγμα θα μαι λαθος γιατι κανεις δεν το ξερει και επειδη δεν εχουν παντα ολα οσα αναγραφονται στη συσκευασια

George007
15-09-11, 17:24
φιλε μου η αποψη μου πανω στις πολυβιταμινες(καθως εχω χρησιμοποιησει καμποσες διαφορετικες) ειναι οτι δε θα καταλαβεις καμια διαφορα οποια και να παρεις...παρε οποια σε συμφερει καλυτερα...γιατι αν σου πω "μην παρεις αυτη αλλα παρε την adam γιατι ειναι καλυτερη" για παραδειγμα θα μαι λαθος γιατι κανεις δεν το ξερει και επειδη δεν εχουν παντα ολα οσα αναγραφονται στη συσκευασια

πιστευεις οτι βοηθανε?

COBRA_STYLE
15-09-11, 17:27
πιστευεις οτι βοηθανε?

ολο και κατι θα κανουν...το ποσο βοηθανε παντως κανεις δεν μπορει να το ξερει...μην περιμενεις να ακουσεις απο μενα πολυ θετικα πραγματα πανω στα συμπληρωματα βιταμινων,εχω αρχισει εδω και καιρο και αναθεωρω πολλα πανω στον τομεα αυτο

George007
19-09-11, 00:14
παιδες εχω αγορασει τισ μουλτι μαξ τισ ντουμπλε γιου...αυτο π θελω να ρωτησω ειναι να παιρνω 1 η 2 την ημερα?

exkaliber
19-09-11, 00:15
το κουτι τι γραφει?

George007
19-09-11, 00:16
1 στο πρωινο αλλα εχω ακουσει απο πολλουσ να παιρνω και πριν κοιμηθω...

exkaliber
19-09-11, 00:25
οχι 2
μαζευται πολυς σιδηρος,36mg
ειναι αλας οποτε δεν ειμαι και σιγουρος

εφοσον παιρνεις μια ο δασκαλος πρωτεινει να την παιρνεις το μεσημερι που ειναι κοντα στην προπονηση

George007
19-09-11, 00:27
ευχαριστω δασκαλε :)

Chris92
19-09-11, 02:04
ποια θα προτινατε ως οικονομικη και καλη?

parginos
19-09-11, 03:42
Adam Now Foods Softgel

Devil
19-09-11, 14:26
Lao καμαρι μου για ριξε μια ματια εδω... και πες μια γνωμη... εχεις καμια ιδεα για αυτο το mv...? της optimum health ειναι... αλλα δεν βρηκα πουθενα συστατικα...

Per Tablet %RDA EC

Fat Soluble Vitamins

Vitamin A 3000 IU 113
Vitamin D3 180 IU 90
Vitamin E 400 IU 3333
Vitamin K1 68 g 91

Water Soluble Vitamins

Thiamine 1.26 mg 115
Biotin 200 mg 200
Folic Acid 180 g 90
Niacin 45 mg 281
Pantothenic Acid 5.4 mg 90
Vitamin B12 0.23 g 9
Vitamin B2 1.44 mg 100
Vitamin B6 1.8 mg 129
Vitamin C 100 mg 125

Minerals

Calcium 450 mg 56
Chromium 45 g 113
Copper 1.8 mg 180
Magnesium 8 mg 2
Manganese 2 mg 100
Seleium 45 g 82
Zinc 50 mg 500

Lao
19-09-11, 14:35
Lao καμαρι μου για ριξε μια ματια εδω... και πες μια γνωμη... εχεις καμια ιδεα για αυτο το mv...? της optimum health ειναι... αλλα δεν βρηκα πουθενα συστατικα...

Per Tablet %RDA EC

Fat Soluble Vitamins

Vitamin A 3000 IU 113
Vitamin D3 180 IU 90
Vitamin E 400 IU 3333
Vitamin K1 68 g 91

Water Soluble Vitamins

Thiamine 1.26 mg 115
Biotin 200 mg 200
Folic Acid 180 g 90
Niacin 45 mg 281
Pantothenic Acid 5.4 mg 90
Vitamin B12 0.23 g 9
Vitamin B2 1.44 mg 100
Vitamin B6 1.8 mg 129
Vitamin C 100 mg 125

Minerals

Calcium 450 mg 56
Chromium 45 g 113
Copper 1.8 mg 180
Magnesium 8 mg 2
Manganese 2 mg 100
Seleium 45 g 82
Zinc 50 mg 500

Αν το διαβάζω σωστά, είναι πολύ... ανισόρροπο προφίλ.

Στην μία ταμπλέτα έχει 500% ψευδάργυρο, 180% χαλκό, 9% Β12, 56% ασβέστιο, 180 IU D3...

Nope, stay away.

Devil
19-09-11, 14:53
Αν το διαβάζω σωστά, είναι πολύ... ανισόρροπο προφίλ.

Στην μία ταμπλέτα έχει 500% ψευδάργυρο, 180% χαλκό, 9% Β12, 56% ασβέστιο, 180 IU D3...

Nope, stay away.

ναι ειναι ολιγον κουλο.... απλα το σκεφτομουν για addition σε αλλη.... η ποιοτητα με προβληματιζει περισσοτερο...

COBRA_STYLE
19-09-11, 14:54
Αν το διαβάζω σωστά, είναι πολύ... ανισόρροπο προφίλ.

Στην μία ταμπλέτα έχει 500% ψευδάργυρο, 180% χαλκό, 9% Β12, 56% ασβέστιο, 180 IU D3...

Nope, stay away.
δεν ειναι 500% ψευδαργυρος...ειναι γυρω στα 330%;)

Lao
19-09-11, 15:03
ναι ειναι ολιγον κουλο.... απλα το σκεφτομουν για addition σε αλλη.... η ποιοτητα με προβληματιζει περισσοτερο...

Μπα, ψάχτο αλλιώς. Δεν ξέρω τι addition σκέφτεσαι, αλλά δεν έχει νόημα.


δεν ειναι 500% ψευδαργυρος...ειναι γυρω στα 330%;)

Τι να σου πω, είδα αυτό το 500άρι στο Zinc, οπότε υπέθεσα ότι έχει 500% της ΣΗΔ. Και 330% να ναι όπως λες, πάλι κουλό είναι.

average_joe
19-09-11, 20:12
εγω τσακαλια μου αυτη τη πολυβιταμινη χρησιμοποιω(vital silver)
και ειμαι υπερ ευχαριστημενως!!!μια με το πρωhttp://www.pharmacy4u.gr/vital-vital-silver-caps-p-6264.html:bodybuilder2:ινο και μια πριν τον υπνο!


πεταξα εδω αυτο που ειπες για να μην χαλαω το αλλο τοπικ
το θεμα ειναι οτι με 2 χαπια που παιρνεις, λαμβανεις 72% της ΣΗΔ του σιδηρου απο συμπληρωμα.
αυτο θεωρητικα για αντρα δεν ειναι και πολυ καλο.
τσεκαρε αυτο:


Στους άντρες δεν υπάρχει αποβολή σιδήρου μέσω απώλειας αίματος, όπως συμβαίνει με τις γυναίκες (βλέπε «δύσκολες μέρες»). Για τον λόγο αυτό, συνεχόμενη και μακροχρόνια λήψη σιδήρου μέσω συμπληρωμάτων μπορεί να οδηγήσει σε τοξικότητα. Στα πλαίσια αυτά, οι εταιρείες εδώ και καιρό δεν βάζουν σίδηρο σε πολυβιταμίνες που απευθύνονται αποκλειστικά σε εμάς.

panosralliart
20-09-11, 01:42
Καλησπέρα παιδιά περνώ την anavite και απο τοτε που την περνω ολο πειναω.παιζει ρολο καπου?

Devil
20-09-11, 03:02
Μπα, ψάχτο αλλιώς. Δεν ξέρω τι addition σκέφτεσαι, αλλά δεν έχει νόημα.


νοημα εχει... αλλα δεν ειναι και εμπιστοσινης η μαρκα και κολλαω.... ειδομεν...

Lao
20-09-11, 12:06
νοημα εχει... αλλα δεν ειναι και εμπιστοσινης η μαρκα και κολλαω.... ειδομεν...

Εννοώ ότι δεν έχει νόημα να εμπιστευτείς ένα προϊόν με τέτοιο «άναρχο» προφίλ. Στην ουσία, το ίδιο πράγμα λέμε.

don_hosito
22-09-11, 17:24
Συμφωνω με τον ioanni.Και εγω την multi max χρησιμοποιω (1 το πρωι και 1 το βραδυ πριν τον υπνο).Ειναι πληρης απο βιταμινες και μεταλλα (μονο που τα ουρα βγαινουν κατακιτρινα, μη σε τρομαξει αυτο ειναι φυσιολογικο! :) )Κανει καλη δουλεια ομως!

το βραδυ απο που και ως που ρε φιλαρακι? δν υπαρχει λογος εφοσον δν τις αφομοιωνεισ αφου ο μεταβολισμοσ σ ειναι σε χαμηλα επιπεδα. επισησ η multi max ειναι αρκετα δυνατη πολυωιταμινη και η δοσολογια της προτινεται μια ταμπλετα.

beefmeup
22-09-11, 17:32
δν υπαρχει λογος εφοσον δν τις αφομοιωνεισ αφου ο μεταβολισμοσ σ ειναι σε χαμηλα επιπεδα.

αυτο δεν υπαρχει φιλε..
κ ο μεταβολισμος δεν εχει σχεση με την αφομοιωση η οχι μιας πολυβιτ.

tyler_durden
24-09-11, 17:04
ξερει καποιος να προτεινει μια οσο το δυνατον πιο πληρη πολυ/νη που να πωλειται σε φαρμακειο;;


η τιμη δε με ενδιαφερει!

average_joe
24-09-11, 17:52
^
σε φαρμακειο μια αρκετα καλη και αφου δε σε ενδιαφερει η τιμη ειναι η
vm- 2000 (solgar)

τσεκαρε: http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9191-VM-2000-%28Solgar%29

aepiskeptis
24-09-11, 18:16
μηπως μπορεις να αναφερεις με ποια κριτηρια την αναφερεις ως καλη?

average_joe
24-09-11, 18:24
^
με βαση τα reviews.
δεν την εχω δοκιμασει και δεν περιμενω να δω κατι απο μια πολυβιταμινη.
αν με ρωτησεις αν χρησιμοποιω, ναι χρησιμοποιω.

aepiskeptis
24-09-11, 18:30
δλδ κοιτας μια πολυβιταμινη κοιτας τα ρεβιους και λες ωραια...

καλη σκεψη


ισως υπαρχει και μια καλυτερη

Α. ινγρεδιεντσ ενα-ενα τι ειναι?

αυτο μικροσταλλινε σελλυλοσε τι ειναι? το θες να κοβει βολτες στα εντερα σου? το αλλο κτλ

Β. τα μεταλλα ειναι σελατεδ -ate

Γ. ποσο σου δινει σε σχεση με % συνιστομενες, μηπως σου δινει κατι που ειναι σε μεγαλη δοση πχ μανγανεσε 7mg? που πανω απο 5 ειναι τοξικο

Δ. θες λεκιθινη σογιας? μηπως να φας κανα κροκο απο αυγουλακια κοτας?

Ε. οι υδατοδιαλυτες σε τι τιμες ειναι? Μηπως σου δινει υπερβολικα πολυ φολικοοξυ

και δωσε καντη κοσκινο, αφου δινεις τα λεφτα σου πρεπει να ξερεις τι σου δινουν

Επιπλεον μηπως ειναι μλκια πολυβιταμινη βλ Σεντρουμ αποκλειστικα χημικο κατασκευασμα

κά

average_joe
24-09-11, 18:36
^
για φολικο εχω δει καποια πραγματα, επισης σιδηρος, ανω του 50%.
οτι ειναι χηλικα το βλεπω.
για την τοξικοτητα δεν το ηξερα.
λεκιθινη υπαρχει παντου, αν το λες για αρνητικο.
για centrum, vitalplus δεν ειπα, απαντησα με βαση το φαρμακειο.

διαβαζω και απαντω.

και οχι δεν τα ξερω ολα και ουτε θα προλαβω να τα μαθω (με τις πολυβιταμινες που παιρνω:P).
και ως ενα σημειο δεν με νοιαζει.

συνεχιζω να διαβαζω.

all right?

aepiskeptis
24-09-11, 18:50
μια χαρα

επισης ισως ειναι καλη ιδεα

λεω διαβαζοντας καποιες απο τις παραπανω προτασεις

να μη θιγεστε επειδη καποιος εχει ενα στυλ πιο αμεσου γραψιματος

αλλα να κανετε το εξης συλλογισμο οκ ο τυπας ειναι μλκας, περα απο αυτο μηπως το τρενο της λογικης που ακολουθει ειναι στη σωστη ραγα και μπορω να το βελτιωσω κι αλλο αντι να στραβωσω και να τον απορριψω καθολικα


και εξαιρετικα αναφερεις σιδηρο

για τη μικροσταλλινε σελλουλοσε εψαξες

αλλα εχουν λεκιθινη σογιας ως εμυλσιφιερ κι αλλο εχουν λεκιθινη σογιας σε mg για να ξερω εγω να σου αυξησει τη σπερματογεννεση? να σου ριξει τη χοληστερινη? κι εγω δε ξερω τι

average_joe
24-09-11, 18:55
και ομως @aeepiskeptis,
δεν στραβωσα, κριτικη σκεψη προσπαθω να εχω, αλλα ξερεις κατι?
στο τελος αληθεια ειναι αυτο που θελουμε να πιστεψουμε.

εχεις πλακα ετσι οπως τα γραφεις και παντα μου αρεσε να παρακολουθω τα ποστ σου.
αν με εχουν αφυπνισει?
ελαχιστα!
αλλα παρολα αυτα δεν παυουν να εχουν ενδιαφερον.
αν θες κοιτα κανα post μου και πες την μου φιλικα. θα το χαρω!
βγαινουμε off απο το θεμα ομως. θα τα λεμε!


εντιτ:
για τη μικροσταλλινε σελλουλοσε εψαξες?
οχι, δεν εψαξα. ουτε για τα αλλα, απλα καποια τα ηξερα.

aepiskeptis
24-09-11, 19:07
δε προσπαθω να την πω σε κανεναν

ουτε με ενδιαφερει να "αφυπνισω τις μαζες"

και ξερεις ουτε με ενδιαφερει να περασω ειρωνεια λειζερ




σε καποιο αλλο φορουμ εγω ημουν αυτος που εγραφε "you came here to our little love fest screaming, stop the madness, think of the children"


ναι ξερεις στα καλα βλογς ο συντακτης απο κατω βαζει και επιλεξτε σιττυ, χιλαριους, ενλαιτινγ ινδιφερεντ κτλ

αλλα εδω ειναι φορουλ

και επιτελους αυτη η μλκια με το εισαι οφφ τοπικ εισαι οφφ τοπικ ειναι καπως κουραστικη

ναι ρε Γιαννη σε σενα το λεω , οποτε βλεπω ειστε οφφ τοπικ ειστε οφφ τοπικ θελω να γραφω μονιμως οφφ τοπικ

average_joe
24-09-11, 19:17
και ξερεις ουτε με ενδιαφερει να περασω ειρωνεια λειζερ


εδω σε χανω. αν νομιζεις οτι σε ειρωνευτηκα, κανεις λαθος.
αν θα σε ειρωνευτω θα το γραψω ξεκαθαρα.

και ας σταματησουμε πια τα off. και γραψε λιγο καλυτερα τα αγγλοελληνικα σου γιατι καποιοι σε χανουν. (τωρα ας πουμε σε πειραζω:P)

exkaliber
27-09-11, 23:02
μια γυναικα μετα την εμμηνοπαυση ειναι καλυτερο να παρει πολυβιταμινη χωρις σιδηρο?

deluxe
04-10-11, 14:33
H calcium Ascorbate δεν ειναι βιταμινη C; Δινει και Calcium ταυτοχρονα;

Γιατι πχ βλεπω σε μια πολυβιταμινη λεει Calcium Ascorbate 600mg ( 250mg Calcium ). Τι ακριβως εννοει;

Tasos Green
04-10-11, 14:50
@aepiskeptis επειδή ασχέτως το υφους σου (στον γραπτο παντα λογο) πιστευω οτι εισαι έγκυρος σε αρκετα ποστ σου...
θελεις να μας πεις μια πολυβιταμίνη που την θεωρείς άριστη? υπερπλήρης και χωρις πολλά ελαττώματα?

vpapakwn
05-10-11, 13:56
παιδια γεια σας διαβασα το θεμα αλλα δεν βρηκα αυτο που ψαχνω και εξηγω..

γυμναζομαι εδω και 1,5 χρονο 4-5 φορες την βδομαδα αλλα εδω και 3 βδομαδες λογω της δουλειας αναγκαζομαι να δουλευω πολλες ωρες και να περπαταω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αποτελεσμα να μην εχω την ενεργεια να προπονουμε οπως πριν.. αυτο που ψαχνω ειναι μια βιταμινη ή κατι παρομοιο που να το βρισκω στα φαρμακεια το οποιο να το παιρνω πριν την προπονηση και να μου δινει την ενεργεια για να μπορεσω να προπονουμε οπως πριν δηλαδη με μεγαλητερη ενταση!!

δεν με ενδιαφερει προς το παρων να κανω κατι το οποιο χρειαζεται κυκλο και δεν περιμενω θαυματα απλα θελω κατι να μου δινει ενεργεια μονο για την προπονηση....

ευχαριστω εκ των προτερων..


τελος να αναφερω οτι κυριως για οικονομικους λογους δεν παιρνω τιποτα απο συμπληρωματα, οποιος θελει ας πει μια γνωμη...

Devil
06-10-11, 05:49
παιδια γεια σας διαβασα το θεμα αλλα δεν βρηκα αυτο που ψαχνω και εξηγω..

γυμναζομαι εδω και 1,5 χρονο 4-5 φορες την βδομαδα αλλα εδω και 3 βδομαδες λογω της δουλειας αναγκαζομαι να δουλευω πολλες ωρες και να περπαταω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αποτελεσμα να μην εχω την ενεργεια να προπονουμε οπως πριν.. αυτο που ψαχνω ειναι μια βιταμινη ή κατι παρομοιο που να το βρισκω στα φαρμακεια το οποιο να το παιρνω πριν την προπονηση και να μου δινει την ενεργεια για να μπορεσω να προπονουμε οπως πριν δηλαδη με μεγαλητερη ενταση!!

δεν με ενδιαφερει προς το παρων να κανω κατι το οποιο χρειαζεται κυκλο και δεν περιμενω θαυματα απλα θελω κατι να μου δινει ενεργεια μονο για την προπονηση....

ευχαριστω εκ των προτερων..


τελος να αναφερω οτι κυριως για οικονομικους λογους δεν παιρνω τιποτα απο συμπληρωματα, οποιος θελει ας πει μια γνωμη...

αν και θα βγω οφ τοπικ... νομιζω οτι ψαχνεις κατι για prewo περισσοτερο... οποτε κανε την ερωτηση σου και στο θεμα με τα ''νιτρικα''...

Toxical
06-10-11, 10:19
αυτο δεν υπαρχει φιλε..
κ ο μεταβολισμος δεν εχει σχεση με την αφομοιωση η οχι μιας πολυβιτ.

Αφου ο μεταβολισμος αποτελειτε απο τον αναβολισμο και τον καταβολισμο.Με τον αναβολισμο γινεται απορροφηση τως θρεπτικων στοιχειων ενω με τον καταβολισμο αποβολη αυτων που δεν χρειαζονται.

tivadar
06-10-11, 13:31
Θα το πω οσο πιο απλα γινεται για να μην παρεκτραπουμαι απο το topic.Oι διαδικασιες που ανεφερες του μεταβολισμου αναφερονται στο πως χρησιμοποιουνται η πρωτεινη,το λιπος και οι υδατανθρακες απο τον οργανισμο.Γι αυτο μιλαμε για γλυκολυση,γλυκονεογενεση,μεταβολισμο των λιπαρων οξεων κλπ.Οι βιταμινες δεν λαμβανουν μερος σε αυτες τις διαδικασιες και αφομοιωνονται διαφορετικα απο τον οργανισμο.Το σχολιο του beef αναφερθηκε σε αυτην διαφοροποιηση.

Toxical
06-10-11, 18:54
Θα το πω οσο πιο απλα γινεται για να μην παρεκτραπουμαι απο το topic.Oι διαδικασιες που ανεφερες του μεταβολισμου αναφερονται στο πως χρησιμοποιουνται η πρωτεινη,το λιπος και οι υδατανθρακες απο τον οργανισμο.Γι αυτο μιλαμε για γλυκολυση,γλυκονεογενεση,μεταβολισμο των λιπαρων οξεων κλπ.Οι βιταμινες δεν λαμβανουν μερος σε αυτες τις διαδικασιες και αφομοιωνονται διαφορετικα απο τον οργανισμο.Το σχολιο του beef αναφερθηκε σε αυτην διαφοροποιηση.

Συγγνωμη δεν το ηξερα

leftis
16-10-11, 19:49
Παιδιά να ρωτήσω. Γιατί οι βιταμίνες έχουν τόσο μεγάλα ποσοστα σε σχέση με την ημερήσια πρόσληψη?
Πχ 5000% παραπάνω :shock:
Τόσο μεγάλες ανάγκες έχουμε εμείς που γυμναζόμαστε?

Devil
18-10-11, 03:41
Παιδιά να ρωτήσω. Γιατί οι βιταμίνες έχουν τόσο μεγάλα ποσοστα σε σχέση με την ημερήσια πρόσληψη?
Πχ 5000% παραπάνω :shock:
Τόσο μεγάλες ανάγκες έχουμε εμείς που γυμναζόμαστε?

οχι.... μπορεις να ζησεις και με λιγοτερα.... και χωρις multi εκανα βαρη και με multi... καμια διαφορα...

Lao
18-10-11, 11:44
Παιδιά να ρωτήσω. Γιατί οι βιταμίνες έχουν τόσο μεγάλα ποσοστα σε σχέση με την ημερήσια πρόσληψη?
Πχ 5000% παραπάνω :shock:
Τόσο μεγάλες ανάγκες έχουμε εμείς που γυμναζόμαστε?

Καταρχήν, μια διόρθωση.

Όταν βλέπεις 5000% στα Supp Facts, είναι 50 φορές παραπάνω και όχι 5.000. :shock:

Τώρα, αυτό που λες γίνεται κατά κύριο λόγο με τις υδατοδιαλυτές, δηλαδή τις Β και C.

Από κει και πέρα, το τι ανάγκες έχει κάποιος είναι σχετικό. Εξαρτάται από την ηλικία, το βάρος, το πως και που ζει, τι προπονήσεις κάνει... Όπως έχουμε ξαναπεί, ο καθένας πρέπει να δοκιμάζει και να κρίνει ποιες δοσολογίες του κάνουν, πάντα μέσα στα όρια, φυσικά.

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι οι τυπικές «one per day» πολυβιταμίνες με 100% της ΣΗΔ, δεν επαρκούν για κάποιον που κάνει σοβαρές προπονήσεις. Και λέγοντας αυτό, δεν εννοώ κατ'ανάγκη τις επιδόσεις, αλλά γενικότερα την καλή υγεία, την μείωση της πιθανότητας τραυματισμών κτλ.

leftis
18-10-11, 23:20
Καταρχήν, μια διόρθωση.

Όταν βλέπεις 5000% στα Supp Facts, είναι 50 φορές παραπάνω και όχι 5.000. :shock:

Τώρα, αυτό που λες γίνεται κατά κύριο λόγο με τις υδατοδιαλυτές, δηλαδή τις Β και C.

Από κει και πέρα, το τι ανάγκες έχει κάποιος είναι σχετικό. Εξαρτάται από την ηλικία, το βάρος, το πως και που ζει, τι προπονήσεις κάνει... Όπως έχουμε ξαναπεί, ο καθένας πρέπει να δοκιμάζει και να κρίνει ποιες δοσολογίες του κάνουν, πάντα μέσα στα όρια, φυσικά.

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι οι τυπικές «one per day» πολυβιταμίνες με 100% της ΣΗΔ, δεν επαρκούν για κάποιον που κάνει σοβαρές προπονήσεις. Και λέγοντας αυτό, δεν εννοώ κατ'ανάγκη τις επιδόσεις, αλλά γενικότερα την καλή υγεία, την μείωση της πιθανότητας τραυματισμών κτλ.


Ναι δίκιο έχεις το είδα βιαστηκά. Και πάλι όμως 50 φορές πάνω απο το "κανονικό" δεν είναι λίγο υπερβολή? Παν μέτρον άριστον λέγαν :green:
Φυσικά δεν λέω πως όλες οι εταιρίες είναι άχριστες και εγώ λέω το σωστό απλά μου κάνει εντύπωση. (Πχ. η συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη πρωτείνης για αυτούς που δεν γυμνάζονται είναι 50γρ.. αμα αυτό ήταν 5000% θα ήταν 2500 γρ πρωτείνης :shock: ) ίσως να είναι άκυρο το παράδειγμα μου απλώς ήθελα να δώ για τι ακριβώς νούμερα μιλάμε όταν λέμε 50 φορές πάνω.

Lao
19-10-11, 13:23
Ναι δίκιο έχεις το είδα βιαστηκά. Και πάλι όμως 50 φορές πάνω απο το "κανονικό" δεν είναι λίγο υπερβολή? Παν μέτρον άριστον λέγαν :green:
Φυσικά δεν λέω πως όλες οι εταιρίες είναι άχριστες και εγώ λέω το σωστό απλά μου κάνει εντύπωση. (Πχ. η συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη πρωτείνης για αυτούς που δεν γυμνάζονται είναι 50γρ.. αμα αυτό ήταν 5000% θα ήταν 2500 γρ πρωτείνης :shock: ) ίσως να είναι άκυρο το παράδειγμα μου απλώς ήθελα να δώ για τι ακριβώς νούμερα μιλάμε όταν λέμε 50 φορές πάνω.

Ναι, το παράδειγμά σου είναι λίγο «άκυρο» γιατί τα δεδομένα με την πρωτεϊνη και τις βιταμίνες είναι ταλείως διαφορετικά. Εξηγούμαι:

Οι βιταμίνες Β, είναι ως γνωστόν υδατοδιαλυτές. Αυτό σημαίνει ότι αποβάλλονται πολύ εύκολα, σε καθημερινή βάση. Παράλληλα, καταναλώνονται πολύ εύκολα και για τον λόγο αυτό το range μεταξύ ΣΗΔ (κάτω όριο) και UL (ανώτατο αποδεκτό όριο) είναι μεγάλα.

Δες εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_Reference_Intake

Θα διαπιστώσεις ότι ορισμένες Β δεν έχουν καν άνω όριο, ενώ σε άλλες το εύρος διακύμανσης είναι χαοτικό. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κυνηγάμε τα άνω όρια, απλά όπως μπορείς να δεις και μόνος σου οι περισσότερες multies είναι αρκετά κάτω από τα άνω όρια.

Από κει και πέρα, το τι ποσότητες χρειάζεται ο καθένας, όπως είπα, είναι κάτι υποκειμενικό. Κάποιος που κάνει σοβαρές προπονήσεις (τονίζω το «σοβαρές») η λογική λέει ότι χρειάζεται μεγαλύτερα ποσά ενέργειας σε σχέση με κάποιον που δεν γυμνάζεται. Άρα, θέλει πολλαπλάσιες ποσότητες κυρίως του συμπλέγματος Β, μιας και αυτές οι βιταμίνες είναι κατά κύριο λόγο υπεύθυνες για την παραγωγή ενέργειας καθώς μετατρέπουν τους υδατάνθρακες σε γλυκογόνο.

Όπως είναι κατανοητό λοιπόν, αν κάποιος δεν έχει αρκετές Β μέσα του, απλά δεν θα έχει αρκετούς «εργάτες» για να «κάψει» υδατάνθρακες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Και φυσικά, ας μην μιλήσουμε καν για τις άλλες ιδιότητες των Β όπως η πρωτεϊνοσύνθεση, η λειτουργία του νευρικού συστήματος (το οποίο επίσης καταπονείται με τις προπονήσεις) κτλ κτλ κτλ κτλ. Επίσης, μιας και πρόκειται για σύμπλεγμα, έλλειψη ή ανεπάρκεια σε μία από τις Β, σημαίνει ότι όλο το σύμπλεγμα δεν λειτουργεί όπως πρέπει.

Τα λέω όλα αυτά, για να κατανοήσουμε ότι οι βιταμίνες και τα μέταλλα είναι το θεμέλιο. Δουλεύουν στο background, αλλά είναι τα «μπουζί» του σώματός μας. Χωρίς αυτά, όση πρωτεϊνη και να πάρουμε, όσους υδατάνθρακες και να φάμε και όσες κρεατίνες, νιτρικά και δεν ξέρω τι άλλο και να πάρουμε, απλά δεν θα έχουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα.

leftis
19-10-11, 13:34
Ναι, το παράδειγμά σου είναι λίγο «άκυρο» γιατί τα δεδομένα με την πρωτεϊνη και τις βιταμίνες είναι ταλείως διαφορετικά. Εξηγούμαι:

Οι βιταμίνες Β, είναι ως γνωστόν υδατοδιαλυτές. Αυτό σημαίνει ότι αποβάλλονται πολύ εύκολα, σε καθημερινή βάση. Παράλληλα, καταναλώνονται πολύ εύκολα και για τον λόγο αυτό το range μεταξύ ΣΗΔ (κάτω όριο) και UL (ανώτατο αποδεκτό όριο) είναι μεγάλα.

Δες εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_Reference_Intake

Θα διαπιστώσεις ότι ορισμένες Β δεν έχουν καν άνω όριο, ενώ σε άλλες το εύρος διακύμανσης είναι χαοτικό. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κυνηγάμε τα άνω όρια, απλά όπως μπορείς να δεις και μόνος σου οι περισσότερες multies είναι αρκετά κάτω από τα άνω όρια.

Από κει και πέρα, το τι ποσότητες χρειάζεται ο καθένας, όπως είπα, είναι κάτι υποκειμενικό. Κάποιος που κάνει σοβαρές προπονήσεις (τονίζω το «σοβαρές») η λογική λέει ότι χρειάζεται μεγαλύτερα ποσά ενέργειας σε σχέση με κάποιον που δεν γυμνάζεται. Άρα, θέλει πολλαπλάσιες ποσότητες κυρίως του συμπλέγματος Β, μιας και αυτές οι βιταμίνες είναι κατά κύριο λόγο υπεύθυνες για την παραγωγή ενέργειας καθώς μετατρέπουν τους υδατάνθρακες σε γλυκογόνο.

Όπως είναι κατανοητό λοιπόν, αν κάποιος δεν έχει αρκετές Β μέσα του, απλά δεν θα έχει αρκετούς «εργάτες» για να «κάψει» υδατάνθρακες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Και φυσικά, ας μην μιλήσουμε καν για τις άλλες ιδιότητες των Β όπως η πρωτεϊνοσύνθεση, η λειτουργία του νευρικού συστήματος (το οποίο επίσης καταπονείται με τις προπονήσεις) κτλ κτλ κτλ κτλ. Επίσης, μιας και πρόκειται για σύμπλεγμα, έλλειψη ή ανεπάρκεια σε μία από τις Β, σημαίνει ότι όλο το σύμπλεγμα δεν λειτουργεί όπως πρέπει.

Τα λέω όλα αυτά, για να κατανοήσουμε ότι οι βιταμίνες και τα μέταλλα είναι το θεμέλιο. Δουλεύουν στο background, αλλά είναι τα «μπουζί» του σώματός μας. Χωρίς αυτά, όση πρωτεϊνη και να πάρουμε, όσους υδατάνθρακες και να φάμε και όσες κρεατίνες, νιτρικά και δεν ξέρω τι άλλο και να πάρουμε, απλά δεν θα έχουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Τώρα μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ και σόρρυ αν σε κούρασα Multi-man :green:

parginos
23-10-11, 13:35
Παιδιά διάβασα ένα άρθρο στο newsbeast

Οι πολυβιταμίνες στην υγεία μας

Η λήψη τους πρέπει να γίνεται με προσοχή

Όσες γυναίκες παίρνουν προβιταμίνες το κάνουν για να είναι περισσότερο υγιείς και να ζήσουν περισσότερο, ωστόσο το μόνο που καταφέρνουν είναι να ζουν λιγότερο από τις γυναίκες που παίρνουν τις βιταμίνες από τις τροφές, σύμφωνα με τελευταία έρευνα.

Η νέα μελέτη απομυθοποιεί την αποτελεσματικότητα των συμπληρωματικών βιταμινών. Αναλυτικά, οι ερευνητές μελέτησαν περίπου 38.800 γυναικών με μέση ηλικία 62 ετών και διαπίστωσαν για όσες έπαιρναν πολυβιταμίνες και άλλα διατροφικά συμπληρώματα, ήταν γενικά πιο υγιείς, έτρωγαν πιο υγιεινά, κάπνιζαν λιγότερο και ασκούνταν περισσότερο, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις τελικά πέθαιναν νωρίτερα από όσες δεν έπαιρναν έξτρα βιταμίνες και άλλα συμπληρώματα.

Οι ειδικοί τονίζουν: «Δεν πρέπει να συστήνουμε τη χρήση βιταμινών και συμπληρωματικών σκευασμάτων ως προληπτικό μέτρο, σε όσους διατρέφονται σωστά».

COBRA_STYLE
27-10-11, 15:20
Βιταμίνες για άνδρες, βιταμίνες για γυναίκες, βιταμίνες για μετά τα 50, άλλες ειδικά για τα μάτια, το δέρμα, τα μαλλιά, για τόνωση του ανοσοποιητικού συστήματος, πρόληψη του καρκίνου του προστάτη ή για γερά οστά...
Καθώς τα πολυβιταμινούχα χαπάκια πλημμυρίζουν την αγορά, νέα ερευνητικά στοιχεία θέτουν εκ νέου τα συμπληρώματα διατροφής υπό αμφισβήτηση.

Δύο νέες μελέτες κατέγραψαν ότι η κατανάλωση επιπλέον δόσεων βιταμινών κάνει περισσότερο κακό από καλό.
Μια μελέτη με χορήγηση βιταμίνης Ε και σεληνίου σε 35.000 άνδρες αποκάλυψε ότι οι καταναλωτές των βιταμινών είχαν ελαφρά υψηλότερο κίνδυνο να αναπτύξουν καρκίνο προστάτη, σύμφωνα με έκθεση που δημοσιεύθηκε στις αρχές Οκτωβρίου στην επιθεώρηση «Τhe Journal of American Medical Association».

Mια άλλη μελέτη σε 38.000 γυναίκες στην Αϊόβα, η οποία δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση «The Archives of Internal Medicine», κατέδειξε ότι οι ηλικιωμένες γυναίκες που έπαιρναν πολυβιταμίνες και άλλα συμπληρώματα διατροφής διέτρεχαν υψηλότερο κίνδυνο θανάτου κατά τη διάρκεια μιας περιόδου 19 ετών σε σύγκριση με τις γυναίκες που δεν έπαιρναν.
Τι πιστεύουν οι επιστήμονες ότι αξίζει από αυτά τα συμπληρώματα βιταμινών και τι παίρνουν οι ίδιοι για την προστασία της υγείας τους; Δέκα γνωστοί γιατροί απαντούν σε αυτά τα ερωτήματα:

Ο ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΡΙΧΟΠΟΥΛΟΣ, καθηγητής Επιδημιολογίας Πανεπιστημίου Χάρβαρντ στις ΗΠΑ
Παρόμοια ευρήματα με αυτά των πρόσφατων μελετών εμφανίζονται συχνά και μπορεί να οφείλονται σε δύο λόγους: 1) είτε πραγματικά οι βιταμίνες σε μεγάλες δόσεις δεν ωφελούν ή 2) όσοι τις παίρνουν είναι φιλάσθενοι, με προβλήματα υγείας και επομένως αυξημένο δείκτη νοσηρότητας. Δεν χρειαζόμαστε, πάντως, βιταμίνες όταν έχουμε τόσα φρέσκα φρούτα και λαχανικά, πλούσια σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Και η μόδα των βιταμινών έχει περάσει.
Εγώ παλαιότερα έπαιρνα καθημερινά βιταμίνη Ε για προστασία από τον καρκίνο του προστάτη και την Αλτσχάιμερ. Τα νεώτερα ευρήματα όμως δεν ήταν πειστικά και σταμάτησα να την παίρνω. Γι' αυτό και συμβουλεύω πάντα στον κόσμο να περιμένουν πριν υιοθετήσουν κάτι νέο, για να καταλαγιάζει ο ενθουσιασμός από τα ευρήματα και να βλέπουν τις αντιδράσεις που ακολουθούν. Τώρα, παίρνω κατά διαστήματα ωμέγα - 3 λιπαρά (ιχθυέλαια, που λένε ότι προστατεύουν την καρδιά), γιατί δεν μου αρέσουν τα ψάρια.

Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΑΔΗΣ, καθηγητής Καρδιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών
Οχι, δεν παίρνω συπληρώματα βιταμινών. Προσπαθώ να παίρνω τις βιταμίνες μέσω των τροφών, ακολουθώντας την ελληνική διατροφή. Υπάρχουν κατά καιρούς στοιχεία ότι ορισμένες βιταμίνες με αντιοξειδωτική δράση βοηθούν το κυκλοφορικό σύστημα, αλλά οι υπερβολές σίγουρα βλάπτουν.

Η ΛΟΙΜΩΞΙΟΛΟΓΟΣ
ΕΛΕΝΗ ΓΙΑΜΑΡΕΛΛΟΥ, καθηγήτρια Παθολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών
Δεν παίρνω ποτέ συμπληρώματα βιταμινών, ακόμα και όταν παίρνω αντιβιοτικά. Τρώω μόνο πολλά φρούτα. Μπορεί κανείς να κάνει καλή διατροφή ακόμα και εάν είναι όλη την ημέρα στο γραφείο, αρκεί να παίρνει μαζί του από το σπίτι υγιεινές τροφές. Η βιταμίνη C και το κρυολόγημα; Είναι δοξασία. Για να έχει αποτέλεσμα η βιταμίνη C στις λοιμώξεις, πρέπει να πάρεις τόσο μεγάλες δόσεις που θα πεθάνεις από αυτές και όχι από τη λοίμωξη!

Ο ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΦΑΤΟΣ, καθηγητής Προληπτικής Ιατρικής και Διατροφής Πανεπιστημίου Κρήτης
Δεν παίρνω βέβαια βιταμίνες. Τρώω κάθε μέρα 5 φρούτα εποχής, πρωί και βράδυ λαχανικά (αυτή την εποχή χόρτα, μπρόκολο, παντζάρια κ.ά.) και προσθέτω μια ντομάτα στο κολατσό μου (π.χ. με ένα αυγό και μαύρο ψωμί). Απλώς προσέχω τη διατροφή μου, χωρίς να μετρώ μερίδες. Οι περισσότερες μελέτες με τα συμπληρώματα βιταμινών δείχνουν αρνητικά αποτελέσματα, πιθανώς γιατί οι υπερβολικές δόσεις τους αυξάνουν το οξειδωτικό στρες στον οργανισμό. Οι τροφές άλλωστε έχουν χιλιάδες άλλες ουσίες εκτός από τα γνωστά συστατικά, τις οποίες ακόμα δεν γνωρίζουμε. Συμπληρώματα διατροφής πρέπει να παίρνει κάποιος μόνο όταν έχει αποδεδειγμένα ανεπάρκεια σε κάποιο στοιχείο (π.χ. έλλειψη σιδήρου ή βιταμίνης Α ή Β), η οποία έχει βρεθεί με κλινική ή βιοχημική εξέταση.

Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΟΛΕΜΑΤΗΣ, καθηγητής Χειρουργικής του Πανεπιστημίου Αθηνών
Παίρνω τα τελευταία είκοσι χρόνια σύμπλεγμα βιταμινών τις μισές μόνο ημέρες του μήνα. Παρά το ότι γνωρίζω ότι οι τελευταίες μελέτες δείχνουν ότι δεν ωφελούν, πιστεύω ότι με βοηθούν - ίσως είναι και ψυχολογικό. Το καλύτερο φυσικά είναι να τρως το σωστό φαγητό, αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος ότι παίρνω π.χ. τις αναγκαίες ποσότητες λυκοπένιου από τις ντομάτες, ενώ άλλα στοιχεία (όπως η βιταμίνη C) καταστρέφονται κατά το μαγείρεμα.

Ο ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΑΡΑΣ, καθηγητής Οφθαλμολογίας Πανεπιστημίου Λειψίας στη Γερμανία
Κάνω καλή διατροφή χάρη στη γυναίκα μου, δεν καπνίζω, δεν πίνω και δεν έχω προβληματα υγείας. Γι' αυτό δεν χρειάζομαι και δεν παίρνω βιταμίνες. Συνιστώ, όμως, σε όσους είναι πάνω από 55 ετών και έχουν πρόβλημα με το αγγειακό τους σύστημα και με τα μάτια τους, να παίρνουν τα ειδικά πολυβιταμινούχα συμπληρώματα διατροφής (με στοιχεία όπως η λουτεΐνη).

Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ
ΜΑΓΔΑ ΤΣΟΛΑΚΗ, καθηγήτρια Νευρολογίας Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
Δεν παίρνω συμπληρώματα διατροφής. Απλως προσπαθώ να τρώω από όλα που μας έχει άφθονα δώσει ο Θεός στη φύση σε μικρές ποσότητες. Συστήνω συμπληρώματα με βιταμίνες όταν διαπιστωθεί οτι υπάρχει έλλειψή τους η όταν υπάρχει αυξημένη ομοκυστεΐνη.

Ο ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ
ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, αναπληρωτής καθηγητής Ορθοπεδικής Πανεπιστημίου Αθηνών
Οι γιατροί δεν δίνουν συνήθως φάρμακα στον εαυτό ους! Οχι, δεν παίρνω βιταμίνες, ούτε ασβέστιο. Το διαιτολόγιό μου όμως είναι αρκετά πλούσιο, ώστε να καλύψει όσα χρειάζεται ο οργανισμός μου. Για το ασβέστιο, ακολουθώ κάθε μέρα τον χρυσό κανόνα: ένα ποτήρι γάλα, ένα γιαούρτι, λίγο τυρί (άπαχα). Και για τη βιταμίνη D, εκτίθεμαι καθημερινά λίγο στον ήλιο τον χειμώνα. Ο όρος συμπληρώματα διατροφής σημαίνει ότι υπάρχουν διατροφικά κενά. Επίσης, πιστεύω ότι ο οργανισμός διαχειρίζεται διαφορετικά τις βιταμίνες, τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία που παίρνει από τις τροφές και αυτά που παίρνει σε χάπια. Συμπληρώματα διατροφής χρειάζονται μόνο όσοι είναι μίζεροι στο φαγητό και οι γυναίκες που κάνουν στερητικές δίαιτες.

Η ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ
ΚΑΙΤΗ ΜΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΥ, επίκουρη καθηγήτρια Δερματολογίας
Ποτέ δεν πήρα βιταμίνες, εκ πεποιθήσεως. Δεν πιστεύω επίσης στην τοπική εφαρμογή βιταμινών στο δέρμα, γιατί δεν γίνεται ο μεταβολισμός τους. Προσπαθώ να έχω μια μέση ισορροπημένη διατροφή (χωρίς εμμονές) και να μη χάνω γεύματα, τρώγοντας λίγο απ' όλα. Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο ίδιος ο οργανισμός μας, που μας δείχνει τι χρειάζεται. Οποτε έχω συστήσει βιταμίνες σε ασθενείς με τριχόπτωση, βλέπω μια βελτίωση στα ήδη υπάρχοντα μαλλιά, αλλά δεν διαπιστώνω παραγωγή νέων τριχών.

Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ
ΝΙΚΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ, πρόεδρος Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας, διευθυντής Ουρολογικού Τμήματος στο Νοσοκομείο «Αμαλία Φλέμινγκ»
Εχει βρεθεί σε ορισμένες μελέτες ότι το μπρόκολο, η ντομάτα (που περιέχει λυκοπένιο, ιδίως η μαγειρεμένη) και η σόγια (που περιέχει φυτοοιστρογόνα) μειώνουν τον κίνδυνο για εμφάνιση του καρκίνου του προστάτη. Τα φυτικά συμπληρώματα διατροφής όμως δεν επιδρούν σημαντικά στην εμφάνιση του καρκίνου. Συνιστώ λοιπόν - και αυτό κάνω κι εγώ - πολλές φυτικές τροφές, λίγα γαλακτοκομικά και πολύ λίγο κόκκινο κρέας (έχουν βρεθεί ότι αυξάνουν τον κίνδυνο για τον καρκίνο του προστάτη).

ΤΑ ΝΕΑ

tivadar
27-10-11, 15:36
Ωραια τα λενε οι γιατροι και οι αποψεις τους ειναι σεβαστες.Εγω δεν θα μπω στην διαδικασια να πω ποιον να πιστεψω τον χειρουργο που παιρνει η τους αλλους.Τα μονα που εχω να παρατηρησω ειναι οτι προτρεπουν την ισορροπημενη δαιτροφη και καποιοι απο αυτους θεωρουν οτι μπορει να ειναι χρησιμες σε καποιες περιπτωσεις.

Ετσι μου ερχεται στο μυαλο η ρητορικη ερωτηση.Μηπως καποιος που καταπονει το σωμα του επιτηδες για να πετυχει καποιους στοχους δεν αποτελει μια τετοια περιπτωση;

COBRA_STYLE
27-10-11, 15:42
εμενα μου ερχεται στο μυαλο μια αλλη ρητορικη ερωτηση:Γιατι οσοι κανουν βαρη νομιζουν οτι αυτοματα μετατρεπονται αλλους ειδους οντα εντελως διαφορετικα απο τους υπολοιπους ανθρωπους και οτι χρειαζονται ΤΙΣ δοσεις για να θρεψουν-συντηρησουν την "κορμαρα" τους?:banghead:

και ολα αυτα επειδη τους εχει γινει πλυση εγκεφαλου και δεν το εχουν παρει πρεφα ή δεν τον παραδεχονται...

tivadar
27-10-11, 15:52
Σωστη παρατηρηση.Απλα εκανα την ερωτηση με την λογικη οτι δεν ειναι κακο να τις χρησιμοποιησει για το σκοπο που εχουν φτιαχτει του συμπληρωματος αν δηλαδη εχει παρατηρησει οτι εχει ελλειψεις στην διατροφη του.Τωρα το να προσπαθει καποιος να παρει υπερδοσολογιες απλα γιατι μπορει χωρις να ξερει το λογο ειναι αληθεια πως δεν βγαζει νοημα.

exkaliber
27-10-11, 22:21
ΤΑ ΝΕΑ

κι αυτο απο τα νεα ειναι
http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=4&articleID=6506&la=1

αντε μωρε τωρα με τους :clap: τους :banana:γιατρους με τα κολοφαρμακα
αντε μν ανοιξω το βρωμοστομα μου

Vassilis_X
08-11-11, 23:41
Ποιες ειναι οι καλυτερες ωρες για να παρεις μια πολυβιταμινη? εγω πχ παιρνω μια με το πρωινο μου και αλλη μια μετα το gym. σωστα κανω?

dio32
09-11-11, 16:09
οι περισοτεροι γιατροι ειναι κατα των συμπληρωματων,οποτε οτι και να λενε εγω δεν τους ακουω καν.
γιατρος λεει σε εναν ασθενη καπνιζεις?λεει ο ασθενης ναι να το κοψεις δεν ειναι καλο για την υγεια σου και ο ιδιος ο γιατρος καπνιζει σαν φουγαρο,οποτε τι να λεμε.

Lao
09-11-11, 16:24
οι περισοτεροι γιατροι ειναι κατα των συμπληρωματων,οποτε οτι και να λενε εγω δεν τους ακουω καν.
γιατρος λεει σε εναν ασθενη καπνιζεις?λεει ο ασθενης ναι να το κοψεις δεν ειναι καλο για την υγεια σου και ο ιδιος ο γιατρος καπνιζει σαν φουγαρο,οποτε τι να λεμε.

Στην πραγματικότητα, οι περισσότεροι (παλαιοί) γιατροί είναι κατά των συμπληρωμάτων, γιατί πολύ απλά δεν έχουν ασχοληθεί.

Το ευχάριστο όμως είναι ότι υπάρχουν αρκετοί νέοι γιατροί, οι οποίοι κάθε άλλο παρά κατά είναι. Έχει να κάνει με το πόσο το ψάχνει ο καθένας, αν ενημερώνεται, αν ασχολείται με την πρόληψη και όχι απλά με την αντιμετώπιση μιας ασθένειας...

Roid Rage
12-11-11, 13:51
Lao μηπως ξερεις τη δοση Β6 που μπορει να γινει νευρτοξικη;

Adinamos
12-11-11, 16:36
γιατρος λεει σε εναν ασθενη καπνιζεις?λεει ο ασθενης ναι να το κοψεις δεν ειναι καλο για την υγεια σου και ο ιδιος ο γιατρος καπνιζει σαν φουγαρο,οποτε τι να λεμε.

Ανεκαθεν δε μπορουσα να καταλαβω γιατι ο κοσμος το κατακρινει αυτο.

Lao
14-11-11, 01:34
Lao μηπως ξερεις τη δοση Β6 που μπορει να γινει νευρτοξικη;

Το θεωρητικό άνω όριο που έχει τεθεί στις ΗΠΑ, είναι 100 mg.

Πρακτικά, νευροτοξικότητα έχει παρατηρηθεί με δόσεις των 1.000 mg σε διάστημα μηνών. Επίσης, καμία έρευνα δεν έχει δείξει κάτι ανησυχητικό για δόσεις από 200 mg και κάτω.

Και όλα αυτά, έχοντας πάντα στο μυαλό μας ότι το κριτήριο είναι ένας μέσος άνθρωπος, μέσου βάρους και ύψους, με όχι ιδιαίτερη σωματική δραστηριότητα.

Roid Rage
14-11-11, 04:00
^^ thnx, το εψαξα λιγο και το ειδα και γω αυτο.. Μεχρι και στα 2000mg ανεβαζουν το οριο. Οποτε δεν τιθεται θεμα

Doctorg
18-11-11, 03:37
Υπάρχει περίπτωση οι πολυβιταμίνες να σου δημιουργούν φουσκώματα στο στομάχι;

Lao
18-11-11, 03:40
Υπάρχει περίπτωση οι πολυβιταμίνες να σου δημιουργούν φουσκώματα στο στομάχι;

Οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει φουσκώματα στον οποιονδήποτε...

Doctorg
18-11-11, 03:55
Οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει φουσκώματα στον οποιονδήποτε...

Εντάξει αυτό είναι πολύ γενικό. Εννοώ όπως πχ πρωτεΐνες που έχουν λακτόζη μερικούς τους δημιουργούν πρόβλημα αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τις πολυβιταμίνες.

Lao
18-11-11, 04:28
Εντάξει αυτό είναι πολύ γενικό. Εννοώ όπως πχ πρωτεΐνες που έχουν λακτόζη μερικούς τους δημιουργούν πρόβλημα αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τις πολυβιταμίνες.

Μα και αυτό που ρωτάς είναι πολύ γενικό.

Κάθε πολυβιταμίνη είναι και διαφορετική και κάθε μια έχει μέσα πολλά πράγματα. Κάποιο από αυτά ή και κανένα, μπορεί ίσως να μην «κάθεται» καλά σε κάποιον.

Δεν μπορεί να υπάρξει μια γενική απάντηση.

Doctorg
18-11-11, 04:38
Δεν ξέρω πως να το κάνω πιο συγκεκριμένο. Είμαι ήδη δυσανεκτικός στην λακτόζη και παίρνω το τελευταίο διάστημα τις Anavite. Τα φουσκώματα επανήλθαν, δεν ξέρω απο από που, αυτό ψάχνω. Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει περίπτωση να είναι κι απο την πολυβιταμίνη.

Lao
18-11-11, 16:18
Δεν ξέρω πως να το κάνω πιο συγκεκριμένο. Είμαι ήδη δυσανεκτικός στην λακτόζη και παίρνω το τελευταίο διάστημα τις Anavite. Τα φουσκώματα επανήλθαν, δεν ξέρω απο από που, αυτό ψάχνω. Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει περίπτωση να είναι κι απο την πολυβιταμίνη.

...και η απάντηση, ξανά, δεν μπορεί να είναι παρά γενική.

Μπορεί να σε πειράζει π.χ. η β-αλανίνη. Μπορεί να σε πειράζει η καρνιτίνη. Μπορεί να σε πειράζει η X βιταμίνη ή το Ψ μέταλλο λόγω της μορφής που είναι διαθέσιμο.

Μπορεί να μην σε πειράζει και τίποτα από όλα αυτά και να σε ενοχλεί π.χ. το ότι δεν παίρνεις την Anavite με φαγητό (υπόθεση κάνω).

Μπορεί ακόμα να σε πειράζει ο συνδυασμός Anavite και κάποιου άλλου συμπληρώματος που μπορεί να παίρνεις. Ή, τελικά, τα φουσκώματα να υπάρχουν για κάποια αιτία που δεν έχει καμία σχέση με την Anavite.

Έχεις πάρει και άλλες multies στο παρελθόν; Αν ναι, είχες και πάλι φουσκώματα;

Doctorg
18-11-11, 17:25
Πριν έπαιρνα τις animal pak αλλά δεν θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα. Απο συμπληρώματα εκτός απο τις anavite παίρνω νιτρικό και μια isolate. Το θέμα όμως είναι πως το στομάχι μου τελευταία είναι μονίμως πρησμένο που σημαίνει δεν είναι κάτι που έφαγα μια φορά αλλά κάτι που παίρνω συνέχεια. Έχει δυο μέρες που σταμάτησα την isolate γιατί δεν ξέρω κατά πόσο τελικώς είναι isolate (της nutrisport) αλλά το φούσκωμα παραμένει. Γι αυτό σκέφτηκα μήπως θα μπορούσαν να είναι οι Anavite. Απο φαγητό τώρα το μόνο που με υποψιάζει είναι η βρώμη που κι αυτή την σταμάτησα εδώ και τρεις ημέρες αλλά τίποτα και το μαύρο ψωμί σε φέτες που λόγω δουλειάς αναγκάζομαι και τρώω τουλάχιστον δυο τοστ την ημέρα με αυτό.

Lao
19-11-11, 15:33
Πριν έπαιρνα τις animal pak αλλά δεν θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα. Απο συμπληρώματα εκτός απο τις anavite παίρνω νιτρικό και μια isolate. Το θέμα όμως είναι πως το στομάχι μου τελευταία είναι μονίμως πρησμένο που σημαίνει δεν είναι κάτι που έφαγα μια φορά αλλά κάτι που παίρνω συνέχεια. Έχει δυο μέρες που σταμάτησα την isolate γιατί δεν ξέρω κατά πόσο τελικώς είναι isolate (της nutrisport) αλλά το φούσκωμα παραμένει. Γι αυτό σκέφτηκα μήπως θα μπορούσαν να είναι οι Anavite. Απο φαγητό τώρα το μόνο που με υποψιάζει είναι η βρώμη που κι αυτή την σταμάτησα εδώ και τρεις ημέρες αλλά τίποτα και το μαύρο ψωμί σε φέτες που λόγω δουλειάς αναγκάζομαι και τρώω τουλάχιστον δυο τοστ την ημέρα με αυτό.

Φϊλε μου, δεν μπορώ να σου με βεβαιότητα τι φταίει και αν φταίει κάτι από αυτά που παίρνεις.

Προσωπικά, έχω στακάρει την Anavite με πρωτεϊνη, Kre Alkalyn, Uni-Liver κτλ και ποτέ δεν είχα φουσκώματα.

Μπορεί η β-αλανίνη ή η καρνιτίνη να μην συνδυάζονται καλά με το νιτρικό που παίρνεις αν και πάλι έχει σημασία πότε παίρνεις τι.

Τι να σου πω, δοκίμασε να σταματήσεις την Anavite για κάποιο διάστημα, κρατώντας σταθερά νιτρικό και πρωτεϊνη. Αν τα φουσκώματα σταματήσουν, τότε ξαναξεκίνα Anavite παίρνοντας 2+2+2 ημερησίως και μην την βάζεις κοντά με το νιτρικό.

Με λίγα λόγια, πρέπει να πειραματιστείς λίγο με το timing και τις δόσεις.

exkaliber
19-11-11, 18:52
αι γυναικαι χρειαζονται πολυβιατμινη με σιδερο?
θελω να πω χανουνε λιγο αιματακι λιγες μερες τον μηνα,δεν καλυπτονται με λιγα οσπρια??

ρωταω γτ θελω να παρω δωρο την men's multi:green:

Lao
19-11-11, 18:59
αι γυναικαι χρειαζονται πολυβιατμινη με σιδερο?
θελω να πω χανουνε λιγο αιματακι λιγες μερες τον μηνα,δεν καλυπτονται με λιγα οσπρια??

ρωταω γτ θελω να παρω δωρο την men's multi:green:

Ναι, χρειάζονται με σίδηρο.

venom1987
20-11-11, 23:10
τις βιταμινες πρεπει να τι κοβουμε για λιγο διαστημα μετα απο καιρο?
παιρνω πολυβιταμινη και βιταμινη c 7-8 μηνες σερι τωρα ???συνεχειζω???

Lao
20-11-11, 23:14
τις βιταμινες πρεπει να τι κοβουμε για λιγο διαστημα μετα απο καιρο?
παιρνω πολυβιταμινη και βιταμινη c 7-8 μηνες σερι τωρα ???συνεχειζω???

Κόβεις το φαγητό που τρως για λίγο καιρό;

Αν ναι, το ίδιο πρέπει να κάνεις και με τις πολυβιταμίνες.

Devil
21-11-11, 04:24
Κόβεις το φαγητό που τρως για λίγο καιρό;

Αν ναι, το ίδιο πρέπει να κάνεις και με τις πολυβιταμίνες.

δεν ειναι αναγκαιο... νταξ καλες οι βιταμινες... αλλα δεν ειναι και must...

venom1987
21-11-11, 10:36
δλδ δεν σταματαω???δεν υπαρχει θεμα???

γιατι μ ειπε ενας γυμναστης οτι τις συνηθηζει ο οργανισμος οποτε πρεπει να τις σταματησω μερικους μηνες και μετα παλι...??

ισχυει???

luckyseven
21-11-11, 10:53
δλδ δεν σταματαω???δεν υπαρχει θεμα???

γιατι μ ειπε ενας γυμναστης οτι τις συνηθηζει ο οργανισμος οποτε πρεπει να τις σταματησω μερικους μηνες και μετα παλι...??

ισχυει???

Μην τις σταματήσεις εκτός και αν η διατροφή σου περιέχει αρκετά λαχανικά φρούτα και ξηρούς καρπούς οπότε δεν είναι και must όπως είπε ο devil
αλλά και πάλι δεν νομίζω να σου δημιουργήσουν πρόβλημα μόνο μία βιταμίνη του συμπλέγματος B δεν θυμάμαι ποιά είναι που προκαλεί μούδιασμα
αν παίρνεται για κάποιο διάστημα σε μια ορισμένη ποσότητα.Δεν κατάλαβα τι εννοεί ο γυμναστής σου με αυτό που είπε ότι τις συνηθήζει ο οργανισμός
δηλαδή θέλει να πεί ότι με μακρά χρήση θα μειωθεί η απορρόφηση τους ή είναι κάτι σαν την καφείνη που με τον καιρό συνηθίζει ο οργανισμός και
δεν νιώθει την επίδραση της?

venom1987
21-11-11, 11:16
Μην τις σταματήσεις εκτός και αν η διατροφή σου περιέχει αρκετά λαχανικά φρούτα και ξηρούς καρπούς οπότε δεν είναι και must όπως είπε ο devil
αλλά και πάλι δεν νομίζω να σου δημιουργήσουν πρόβλημα μόνο μία βιταμίνη του συμπλέγματος B δεν θυμάμαι ποιά είναι που προκαλεί μούδιασμα
αν παίρνεται για κάποιο διάστημα σε μια ορισμένη ποσότητα.Δεν κατάλαβα τι εννοεί ο γυμναστής σου με αυτό που είπε ότι τις συνηθήζει ο οργανισμός
δηλαδή θέλει να πεί ότι με μακρά χρήση θα μειωθεί η απορρόφηση τους ή είναι κάτι σαν την καφείνη που με τον καιρό συνηθίζει ο οργανισμός και
δεν νιώθει την επίδραση της?

αυτο απο τι καταλαβα

luckyseven
21-11-11, 11:50
αυτο απο τι καταλαβα
Ε και τι πάει να πεί αυτό τις βιταμίνες δεν τις παίρνεις για να έχεις τόνωση πριν την προπόνση
ή για να ανοίξει το μάτι σου, τις παίρνεις για την σωστή λειτουργεία του οργανισμού και αν δεν
τις πάρεις δεν θα πάθεις και τίποτα και μην ξεχνάς ότι είναι συμπλήρωμα το οποίο δεν υποκαθιστά
μία ισορροπημένη διατροφή, απλά κάποιες βιταμίνες δεν μπορούμε να τις πάρουμε σε σεβαστές
ποσότητες γιαυτό καλό είναι να συγκαταλέγουμε και μία πολυβιταμίνη στην διατροφή μας.

venom1987
21-11-11, 11:58
ωραια αρα συνεχιζω κανονικα.......

luckyseven
21-11-11, 12:18
ωραια αρα συνεχιζω κανονικα.......

Κατά την γνώμη μου ναι συνέχισε τες αν και δεν θα πάθεις και τίποτα αν τις κόψεις
εγώ ζω χωρίς αυτές αν και ψήνομαι να αγοράσω κάποια στιγμή.

Lao
21-11-11, 15:35
δεν ειναι αναγκαιο... νταξ καλες οι βιταμινες... αλλα δεν ειναι και must...

Γιατί δεν είναι must; Πιστεύεις ότι πιάνεις την ΣΗΔ κάθε μέρα σε όλες τις βιταμίνες και τα μέταλλα;


δλδ δεν σταματαω???δεν υπαρχει θεμα???

γιατι μ ειπε ενας γυμναστης οτι τις συνηθηζει ο οργανισμος οποτε πρεπει να τις σταματησω μερικους μηνες και μετα παλι...??

ισχυει???

Πως να ισχύει κάτι τέτοιο;

Οι βιταμίνες είναι ΦΑΓΗΤΟ, δεν είναι φάρμακο.


Μην τις σταματήσεις εκτός και αν η διατροφή σου περιέχει αρκετά λαχανικά φρούτα και ξηρούς καρπούς οπότε δεν είναι και must όπως είπε ο devil
αλλά και πάλι δεν νομίζω να σου δημιουργήσουν πρόβλημα μόνο μία βιταμίνη του συμπλέγματος B δεν θυμάμαι ποιά είναι που προκαλεί μούδιασμα
αν παίρνεται για κάποιο διάστημα σε μια ορισμένη ποσότητα.Δεν κατάλαβα τι εννοεί ο γυμναστής σου με αυτό που είπε ότι τις συνηθήζει ο οργανισμός
δηλαδή θέλει να πεί ότι με μακρά χρήση θα μειωθεί η απορρόφηση τους ή είναι κάτι σαν την καφείνη που με τον καιρό συνηθίζει ο οργανισμός και
δεν νιώθει την επίδραση της?

Τα χουμε ξαναπεί... Πρέπει να τρώει κανείς τεράστιες ποσότητες από λαχανικά, φρούτα κτλ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για να πιάσει έστω την ΣΗΔ. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και κρεατικά, πουλερικά, ψάρια κτλ κτλ κτλ.

Η βιταμίνη που δημιουργεί μούδιασμα είναι η Β6, σε υπερβολικές ποσότητες.


Ε και τι πάει να πεί αυτό τις βιταμίνες δεν τις παίρνεις για να έχεις τόνωση πριν την προπόνση
ή για να ανοίξει το μάτι σου, τις παίρνεις για την σωστή λειτουργεία του οργανισμού και αν δεν
τις πάρεις δεν θα πάθεις και τίποτα και μην ξεχνάς ότι είναι συμπλήρωμα το οποίο δεν υποκαθιστά
μία ισορροπημένη διατροφή, απλά κάποιες βιταμίνες δεν μπορούμε να τις πάρουμε σε σεβαστές
ποσότητες γιαυτό καλό είναι να συγκαταλέγουμε και μία πολυβιταμίνη στην διατροφή μας.


ωραια αρα συνεχιζω κανονικα.......

Πάρα πολύ σωστή απάντηση.

Να συμπληρώσω ακόμα ότι ένα άλλο καλό όταν είμαστε πλήρεις από βιταμίνες και μέταλλα, είναι ότι δουλεύουν καλύτερα όλα τα άλλα συμπληρώματα που παίρνουμε. Αν κάποιος έχει ανεπάρκεια, τότε όση πρωτεϊνη, κρεατίνη, αμινοξέα κτλ κτλ κτλ να πάρει, απλά δεν θα έχει το αποτέλεσμα που θα μπορούσε να έχει αν ήταν καλυμμένος.

Για τον λόγο αυτό, KAΘΕ στακάρισμα πρέπει να ξεκινάει από μια αξιοπρεπή multi.


Κατά την γνώμη μου ναι συνέχισε τες αν και δεν θα πάθεις και τίποτα αν τις κόψεις
εγώ ζω χωρίς αυτές αν και ψήνομαι να αγοράσω κάποια στιγμή.

Wrong.

Ένας άνθρωπος ο οποίος έχει χρόνιες ανεπάρκειες, είναι ζήτημα χρόνου να έχει προβλήματα στο μέλλον.

Devil
21-11-11, 16:34
Γιατί δεν είναι must; Πιστεύεις ότι πιάνεις την ΣΗΔ κάθε μέρα σε όλες τις βιταμίνες και τα μέταλλα;



οχι...τουλαχιστον δεν εχω δει ερευνα σε αθλουμενους που να εχουν ελειψεις χωρις την χρηση πολυβιταμινων...

δλδ μερικες βιταμινες/μεταλα σε καποιες ποσοτητες μπορουν να σου δωσουν καποια εξτρα.... αλλα δεν ειναι απαραιτητα....

Lao
21-11-11, 16:42
οχι...τουλαχιστον δεν εχω δει ερευνα σε αθλουμενους που να εχουν ελειψεις χωρις την χρηση πολυβιταμινων...

δλδ μερικες βιταμινες/μεταλα σε καποιες ποσοτητες μπορουν να σου δωσουν καποια εξτρα.... αλλα δεν ειναι απαραιτητα....

Βρε Devil, καλές οι έρευνες, αλλά σε κάποια απλά πράγματα μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε την λογική μας;

Τι εννοώ;

Ο καθένας μπορεί να ψάξει τι μπορεί να πάρει και από που, και να κρίνει ο ίδιος αν πράγματι καλύπτει έστω την ΣΗΔ. Το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και όρεξη για ψάξιμο.

Στα πλαίσια αυτά, δεν χρειάζομαι καμία έρευνα για να δω ποιες τροφές έχουν για παράδειγμα ασβέστιο. Απλά ψάχνω να βρω ποιες τροφές έχουν και στην συνέχεια κάνω τους υπολογισμούς μου και βρίσκω πάνω-κάτω αν κατά μέσο όρο παίρνω όσο χρειάζομαι από την διατροφή μου.

Από κει και πέρα, ο καθένας αποφασίζει αν χρειάζεται μια multi ή αν μπορεί να βελτιώσει την διατροφή του.

Πάντως πιστεύω πραγματικά ότι είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που τρώνε τόσο καλά ώστε όχι μόνο να πιάνουν την ΣΗΔ αλλά και να την ξεπερνάνε, όπου χρειάζεται.

Devil
21-11-11, 16:58
Βρε Devil, καλές οι έρευνες, αλλά σε κάποια απλά πράγματα μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε την λογική μας;

Τι εννοώ;

Ο καθένας μπορεί να ψάξει τι μπορεί να πάρει και από που, και να κρίνει ο ίδιος αν πράγματι καλύπτει έστω την ΣΗΔ. Το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και όρεξη για ψάξιμο.

Στα πλαίσια αυτά, δεν χρειάζομαι καμία έρευνα για να δω ποιες τροφές έχουν για παράδειγμα ασβέστιο. Απλά ψάχνω να βρω ποιες τροφές έχουν και στην συνέχεια κάνω τους υπολογισμούς μου και βρίσκω πάνω-κάτω αν κατά μέσο όρο παίρνω όσο χρειάζομαι από την διατροφή μου.

Από κει και πέρα, ο καθένας αποφασίζει αν χρειάζεται μια multi ή αν μπορεί να βελτιώσει την διατροφή του.

Πάντως πιστεύω πραγματικά ότι είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που τρώνε τόσο καλά ώστε όχι μόνο να πιάνουν την ΣΗΔ αλλά και να την ξεπερνάνε, όπου χρειάζεται.

μην παιρνεις την ΣΗΔ... προσωπικα πιστευω οτι η ΣΗΔ ειναι απλα μια κοροιδια.... δεν σου δινει τις αναγκες σου....

απο εκει και περα.... ξερεις οτι βασιζομαι αρκετα πανω στις ερευνες για να κανω κατι.... οποτε δυσκολο να μην τις λαβω στα υποψην...

δεν θα διαφωνησω οτι 9 στους 10 η διατροφη ειναι χαλια απο αποψη βιταμινων κτλ κτλ... και εκει οκ μαζι σου στο να βαλει ενα μουλτι μεσα...
απλα δεν ειναι οτι θα ''παθει'' τιποτα αν δεν το βαλει...

τωρα στον αν ειναι must... δεν νομιζω οτι ειναι....

εγω παλι σαν devil ενα μουλτι το εχω 7-9 μηνες τον χρονο.... δεν ειναι οτι μου δινει κατι το ιδιαιτερο... απλα και μονο επειδη εχω χαλια διατροφη... ουτε διαφορα μου κανει στη προπονηση ουτε πουθενα αλλου... απλα και μονο για να υπαρχει...

geo28
21-11-11, 17:04
Βρε Devil, καλές οι έρευνες, αλλά σε κάποια απλά πράγματα μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε την λογική μας;



Μαλιστα..ειχα την εντυπωση οτι οι δυο εννοιες ειναι ταυτοσημες..

Lao
21-11-11, 17:11
μην παιρνεις την ΣΗΔ... προσωπικα πιστευω οτι η ΣΗΔ ειναι απλα μια κοροιδια.... δεν σου δινει τις αναγκες σου....

απο εκει και περα.... ξερεις οτι βασιζομαι αρκετα πανω στις ερευνες για να κανω κατι.... οποτε δυσκολο να μην τις λαβω στα υποψην...

δεν θα διαφωνησω οτι 9 στους 10 η διατροφη ειναι χαλια απο αποψη βιταμινων κτλ κτλ... και εκει οκ μαζι σου στο να βαλει ενα μουλτι μεσα...
απλα δεν ειναι οτι θα ''παθει'' τιποτα αν δεν το βαλει...

τωρα στον αν ειναι must... δεν νομιζω οτι ειναι....

εγω παλι σαν devil ενα μουλτι το εχω 7-9 μηνες τον χρονο.... δεν ειναι οτι μου δινει κατι το ιδιαιτερο... απλα και μονο επειδη εχω χαλια διατροφη... ουτε διαφορα μου κανει στη προπονηση ουτε πουθενα αλλου... απλα και μονο για να υπαρχει...

Το μόνο πράγμα στο οποίο διαφωνούμε, είναι το θέμα των ερευνών.

Σε παραπέμπω εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18028-%CE%A4%CE%B1-20-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82&p=472551&viewfull=1#post472551


Μαλιστα..ειχα την εντυπωση οτι οι δυο εννοιες ειναι ταυτοσημες..

Και όμως, πολλές έρευνες δεν είναι και τόσο λογικά στημένες. Δεν σου κάνει ποτέ εντύπωση που συχνά η μια αναιρεί την άλλη;

Devil
21-11-11, 17:21
Το μόνο πράγμα στο οποίο διαφωνούμε, είναι το θέμα των ερευνών.

Σε παραπέμπω εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18028-Τα-20-πιο-υπερεκτιμημένα-συμπληρώματα-διατροφης&p=472551&viewfull=1#post472551 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18028-%CE%A4%CE%B1-20-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82&p=472551&viewfull=1#post472551)


κοιτα ναι οκ υπαρχουν και ερευνες κακοσχεδιασμενες... δεν διαφωνω... υπαρχουν και αλλες στημενες...

απο εκει και περα αν δεν διαβασεις ολο το paper για να δει ς τι γινετε δεν βγαζεις ακρη... δυστυχως προσβαση στα paper δεν εχουμε.... και αυτο μειωνει τις πιθανοτητες να δουμε αν μια ερευνα λεει @@ιες η' οχι...

παρολα αυτα... παραμενουν να ειναι guide... γιατι μονο αυτες εχουμε.... το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να τις εξεταζουμε οσο καλητερα μπορουμε...

μιας και μιλαμε για ερευνες... και μου ειχες πει και για την β-αλανινη... πηγαινε απο το καινουργιο section του φορουμ μια βολτα εχει μια ερευνα με ενδιαφερον....;)

geo28
21-11-11, 17:22
Και όμως, πολλές έρευνες δεν είναι και τόσο λογικά στημένες. Δεν σου κάνει ποτέ εντύπωση που συχνά η μια αναιρεί την άλλη;

ναι,οταν ελεγχουν τις ιδιες μεταβλητες,η ερευνητικη διαδικκασια ειναι ιδια και εχουν και μεγαλο δειγμα πειραματικων υποκειμενων,
τοτε ειναι πολυ δυσκολο να αναιρει η μια ερευνα την αλλη..και ετσι πρεπει να ειναι οι ερευνες.τωρα αν δε υπαρχει μια απαυτες τις προυποθεσεις
λογικο ειναι να εξαγονται διαφορετικα συμπερασματα,γιατι πολυ απλα δεν ειναι ιδιες ερευνες..

Lao
21-11-11, 17:39
μιας και μιλαμε για ερευνες... και μου ειχες πει και για την β-αλανινη... πηγαινε απο το καινουργιο section του φορουμ μια βολτα εχει μια ερευνα με ενδιαφερον....;)

Help me, mastah :green:

Δώσε link.


ναι,οταν ελεγχουν τις ιδιες μεταβλητες,η ερευνητικη διαδικκασια ειναι ιδια και εχουν και μεγαλο δειγμα πειραματικων υποκειμενων,
τοτε ειναι πολυ δυσκολο να αναιρει η μια ερευνα την αλλη..και ετσι πρεπει να ειναι οι ερευνες.τωρα αν δε υπαρχει μια απαυτες τις προυποθεσεις
λογικο ειναι να εξαγονται διαφορετικα συμπερασματα,γιατι πολυ απλα δεν ειναι ιδιες ερευνες..

Αναφέρομαι στο 1ο που λες κατά κύριο λόγο.

Έχει συμβεί πάρα πολλές φορές μια ομάδα ερευνητών να κάνει την Χ έρευνα, μια άλλη ομάδα να την επαναλαμβάνει με τα ίδια δεδομένα και με την ίδια ερευνητική διαδικασία, και εν τούτοις να βγάζει άλλα αποτελέσματα.

Έχε υπόψη σου, η Στατιστική είναι μια επιστήμη στην οποία ο καθορισμός του υπό εξέταση φαινομένου, η επιλογή του δείγματος, η χρήση του Χ στατιστικού μοντέλου και ο μηχανισμός εξαγωγής συμπερασμάτων παίζουν καθοριστικότατο ρόλο.

Αν σε αυτά βάλουμε και τις συνθήκες μέσα στις οποίες γίνεται το πείραμα και αν συνυπολογίσουμε τον χρόνο, τον τόπο, ακόμα και το πως παρακολουθούμε το δείγμα, εύκολα γίνεται αντιληπτό γιατί λέω ό,τι λέω στο άλλο θέμα (βλέπε link προς Devil).

Σε ό,τι αφορά τις έρευνες σχετικά με τον ιατρικό χώρο και τα συμπληρώματα διατροφής, το πρόβλημα συνήθως έγκειται στην επιλογή του δείγματος, στις συνθήκες διενέργειας του πειράματος και στον χρόνο διεξαγωγής.

Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο να σχηματιστεί αξιόπιστο δείγμα όταν θέλουμε να δούμε αν π.χ. η β-αλανίνη ή η τάδε βιταμίνη ή το τάδε αμινοξύ έχει το Ψ και το Ζ αποτέλεσμα, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μακροχρόνιες χρήσεις.

Και τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα πιο πολύ, όταν συνειδητοποιούμε ότι κάθε άνθρωπος έχει άλλο γενετικό υλικό, άλλο τρόπο ζωής, άλλες διατροφικές συνήθειες, άλλη ψυχολογική κατάσταση, κτλ κτλ κτλ.

Με κάθε ειλικρίνεια, μπορώ να σου πω ότι αν και έχω σπουδάσει Στατιστική, εν τούτοις σε αρκετά θέματα σαν εργαλείο προς το παρόν δεν είναι τόσο εξελιγμένο για να κάνει την δουλειά που θέλουμε.

Και, κλείνοντας, μην ξεχνάς ποτέ σου ότι όλα αυτά τα λέω θεωρώντας ότι οι έρευνες γίνονται αμερόληπτα και χωρίς επηρεασμούς από οικονομικά συμφέροντα, κάτι που δεν είμαι σε θέση να ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Devil
21-11-11, 17:44
Help me, mastah :green:

Δώσε link.

εδω ειναι...;)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18069-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B2-%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82.

beefmeup
21-11-11, 17:44
Έχει συμβεί πάρα πολλές φορές μια ομάδα ερευνητών να κάνει την Χ έρευνα, μια άλλη ομάδα να την επαναλαμβάνει με τα ίδια δεδομένα και με την ίδια ερευνητική διαδικασία, και εν τούτοις να βγάζει άλλα αποτελέσματα.



αυτο εχει να κανει με τις τιμες που δινουν τα εργαστηρια κατα κυριο λογο νομιζω..γιαυτο κ υπαρχουν παρεκλησεις καμια φορα..
ο ντεβιλ μπορει να εχει μια ιδεα παραπανω για το αν το γραφω σωστα.

geo28
21-11-11, 18:03
Help me, mastah :green:

Δώσε link.



Αναφέρομαι στο 1ο που λες κατά κύριο λόγο.

Έχει συμβεί πάρα πολλές φορές μια ομάδα ερευνητών να κάνει την Χ έρευνα, μια άλλη ομάδα να την επαναλαμβάνει με τα ίδια δεδομένα και με την ίδια ερευνητική διαδικασία, και εν τούτοις να βγάζει άλλα αποτελέσματα.

Έχε υπόψη σου, η Στατιστική είναι μια επιστήμη στην οποία ο καθορισμός του υπό εξέταση φαινομένου, η επιλογή του δείγματος, η χρήση του Χ στατιστικού μοντέλου και ο μηχανισμός εξαγωγής συμπερασμάτων παίζουν καθοριστικότατο ρόλο.

Αν σε αυτά βάλουμε και τις συνθήκες μέσα στις οποίες γίνεται το πείραμα και αν συνυπολογίσουμε τον χρόνο, τον τόπο, ακόμα και το πως παρακολουθούμε το δείγμα, εύκολα γίνεται αντιληπτό γιατί λέω ό,τι λέω στο άλλο θέμα (βλέπε link προς Devil).

Σε ό,τι αφορά τις έρευνες σχετικά με τον ιατρικό χώρο και τα συμπληρώματα διατροφής, το πρόβλημα συνήθως έγκειται στην επιλογή του δείγματος, στις συνθήκες διενέργειας του πειράματος και στον χρόνο διεξαγωγής.

Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο να σχηματιστεί αξιόπιστο δείγμα όταν θέλουμε να δούμε αν π.χ. η β-αλανίνη ή η τάδε βιταμίνη ή το τάδε αμινοξύ έχει το Ψ και το Ζ αποτέλεσμα, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μακροχρόνιες χρήσεις.

Και τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα πιο πολύ, όταν συνειδητοποιούμε ότι κάθε άνθρωπος έχει άλλο γενετικό υλικό, άλλο τρόπο ζωής, άλλες διατροφικές συνήθειες, άλλη ψυχολογική κατάσταση, κτλ κτλ κτλ.

Με κάθε ειλικρίνεια, μπορώ να σου πω ότι αν και έχω σπουδάσει Στατιστική, εν τούτοις σε αρκετά θέματα σαν εργαλείο προς το παρόν δεν είναι τόσο εξελιγμένο για να κάνει την δουλειά που θέλουμε.

Και, κλείνοντας, μην ξεχνάς ποτέ σου ότι όλα αυτά τα λέω θεωρώντας ότι οι έρευνες γίνονται αμερόληπτα και χωρίς επηρεασμούς από οικονομικά συμφέροντα, κάτι που δεν είμαι σε θέση να ξέρω κατά πόσο ισχύει.

καταρχην σοσν αφορα το δειγμα του πειραματος γινεται προσεκτικη επιλογη του και συνηθως επιλεγεται μια συγκεκριμενη κατηγορια υποκειμενων
με μικρες αποκλισεις μεταξυ του ως προς τα βασικα χαρ/κα τους(δε ξερω αν εχεις διαβασει ερευνες αλλα συνηθως μπορει η κατηγορια να ειναι ξερω γω
trained men 40 age(+ - 5 xronia)κλπ,κλπ για να ειναι πιο ασφαλη τα συμπερασματα..και ναι πισετυω οτι ως προς τις ουσιες οπως φαρμακα ή συμπληρωματα
οι ερευνες βγαζουν ψηλοασφαλη συμπερασματα γιατι προφανως ελεγχουν τους περισσοτερους παραγοντες απ αυτους που εθεσες ως ''επικυνδινους'' για να
μη βγουν σωστα συμπερασματα κατα το χρονο διεξαγωγης τους πειραματος,εκτος βεβαια απ την ψυχολογια που και εκει αντε να επηρρεαζει μια μειοψηφεια
του δειγματος(αλλα δε μας ενδιαφερει στην περιπτωση μας τοσο γιατι στατιστικα δε θα επηρρεασει τοσο την ερευνα) ..

τωρα οσον αφορα πειραματα ακριβως ιδια με τις ιδιες παραμετρους που βγαζουν αντιθετα συμπερασματα μου δινεις ενα λινκ με ενα παραδειγμα τετοιων που λες?..
εκτος αν εννοεις οτι στη μια το δειγμα ξερω γω ηταν responders και στο αλλο πηραν τυχαια non responders..δε λεω οτι οι ερευνες εχουν το θεσφατο
αλλα ειναι ενας καλος μπουσουλας να κατανοουμε καποια πραματα..

Lao
21-11-11, 22:20
καταρχην σοσν αφορα το δειγμα του πειραματος γινεται προσεκτικη επιλογη του και συνηθως επιλεγεται μια συγκεκριμενη κατηγορια υποκειμενων
με μικρες αποκλισεις μεταξυ του ως προς τα βασικα χαρ/κα τους(δε ξερω αν εχεις διαβασει ερευνες αλλα συνηθως μπορει η κατηγορια να ειναι ξερω γω
trained men 40 age(+ - 5 xronia)κλπ,κλπ για να ειναι πιο ασφαλη τα συμπερασματα..

Και όμως, πολλές φορές τα δείγματα είναι πολύ μικρά αριθμητικά. Θυμάμαι μάλιστα που πρόσφατα είχε αναρτηθεί μια έρευνα και εδώ, στο δικό μας forum, με δείγμα 15 ατόμων ή κάτι τέτοιο και κάναμε κουβέντα.

Στην δημιουργία στατιστικού δείγματος δεν αρκεί μόνο να ακολουθάς κάποια «βασικά χαρακτηριστικά», αλλά να είναι και το ίδιο το δείγμα αριθμητικά επαρκές.



και ναι πισετυω οτι ως προς τις ουσιες οπως φαρμακα ή συμπληρωματα
οι ερευνες βγαζουν ψηλοασφαλη συμπερασματα γιατι προφανως ελεγχουν τους περισσοτερους παραγοντες απ αυτους που εθεσες ως ''επικυνδινους'' για να
μη βγουν σωστα συμπερασματα κατα το χρονο διεξαγωγης τους πειραματος,εκτος βεβαια απ την ψυχολογια που και εκει αντε να επηρρεαζει μια μειοψηφεια
του δειγματος(αλλα δε μας ενδιαφερει στην περιπτωση μας τοσο γιατι στατιστικα δε θα επηρρεασει τοσο την ερευνα) ..

Ούτε αυτό που λες ισχύει και τόσο, γιατί πολλές έρευνες, στην προσπάθειά τους να ελέγξουν τις συνθήκες και το δείγμα απομονώνουν διάφορους παράγοντες και δεν ασχολούνται με πολλούς άλλους.



τωρα οσον αφορα πειραματα ακριβως ιδια με τις ιδιες παραμετρους που βγαζουν αντιθετα συμπερασματα μου δινεις ενα λινκ με ενα παραδειγμα τετοιων που λες?..
εκτος αν εννοεις οτι στη μια το δειγμα ξερω γω ηταν responders και στο αλλο πηραν τυχαια non responders..δε λεω οτι οι ερευνες εχουν το θεσφατο
αλλα ειναι ενας καλος μπουσουλας να κατανοουμε καποια πραματα..

Πρόχειρα links δεν έχω, διότι οι πηγές μου είναι πανεπιστημιακά συγγράματα τα οποία δεν μπορώ να σκανάρω.

Παρόλαυτά, πρόσφατα διάβαζα ένα ελληνικό site, το metavolismos.com, το οποίο σε κάποιο άρθρο του έκανε αναφορά σε τέτοιο παράδειγμα. Μόλις μπορέσω, θα το βρω καθώς επίσης θα ψάξω να βρω και αναφορές στο Internet ώστε να διαβάσεις και μόνος σου.

leftis
24-11-11, 20:30
Ρε παιδιά, μια φορά ξέχασα να πάρω πολυβιταμίνη το πρωί και δεν έβγαινε η προπόνηση. Ήμουν κομμάτια. Έκανα 20 λετπα και έφυγα. Και δεν νομίζω να ήταν πλασίμπο γτ μετά θυμήθηκα ότι είχα ξεχάσει να την πάρω το πρωί όταν αναρωτιόμουνα γιατί δεν βγήκε η προπόνηση... Και δεν παίρνω καμιά δυνατή, την Performaxx της ΟΝ παίρνω.. Λέτε να ήταν τυχαίο?
Α, επίσης δεν έκανα τίποτα διαφορετικό ούτε εκεινη ούτε την προηγούμενη μέρα που να δικαιολογεί την κούραση.

Lao
25-11-11, 02:49
Ρε παιδιά, μια φορά ξέχασα να πάρω πολυβιταμίνη το πρωί και δεν έβγαινε η προπόνηση. Ήμουν κομμάτια. Έκανα 20 λετπα και έφυγα. Και δεν νομίζω να ήταν πλασίμπο γτ μετά θυμήθηκα ότι είχα ξεχάσει να την πάρω το πρωί όταν αναρωτιόμουνα γιατί δεν βγήκε η προπόνηση... Και δεν παίρνω καμιά δυνατή, την Performaxx της ΟΝ παίρνω.. Λέτε να ήταν τυχαίο?
Α, επίσης δεν έκανα τίποτα διαφορετικό ούτε εκεινη ούτε την προηγούμενη μέρα που να δικαιολογεί την κούραση.

Καλά, δεν είναι απαραίτητο ότι έφταιγε αυτό...

Μια προπόνηση μπορεί να μην βγει καλά για 90239402394 παράγοντες. ΑΝ, επαναλαμβάνω ΑΝ έφταιγε το ότι δεν πήρες την multi, θα το καταλάβεις αν δεν την παίρνεις για κάποιο διάστημα ώστε να μπορείς να συγκρίνεις.

Roid Rage
25-11-11, 14:43
Για niacin ποια προτιμαμε; η niacinamide εχει καποια διαφορα; και γενικα τι παιζει απο ποιοιτητες

leftis
25-11-11, 17:00
Καλά, δεν είναι απαραίτητο ότι έφταιγε αυτό...

Μια προπόνηση μπορεί να μην βγει καλά για 90239402394 παράγοντες. ΑΝ, επαναλαμβάνω ΑΝ έφταιγε το ότι δεν πήρες την multi, θα το καταλάβεις αν δεν την παίρνεις για κάποιο διάστημα ώστε να μπορείς να συγκρίνεις.

Έχεις δίκιο, αύριο μου τελείωνει και θα κάνω αποχή για καμια εβδομάδα, να δώ αν φταίει αυτό.

lila_1
25-11-11, 17:02
Ρε παιδιά, μια φορά ξέχασα να πάρω πολυβιταμίνη το πρωί και δεν έβγαινε η προπόνηση. Ήμουν κομμάτια. Έκανα 20 λετπα και έφυγα. Και δεν νομίζω να ήταν πλασίμπο γτ μετά θυμήθηκα ότι είχα ξεχάσει να την πάρω το πρωί όταν αναρωτιόμουνα γιατί δεν βγήκε η προπόνηση... Και δεν παίρνω καμιά δυνατή, την Performaxx της ΟΝ παίρνω.. Λέτε να ήταν τυχαίο?


1000%:thumbup:

Goofonly
27-11-11, 12:05
Ρε παιδιά, μια φορά ξέχασα να πάρω πολυβιταμίνη το πρωί και δεν έβγαινε η προπόνηση. Ήμουν κομμάτια. Έκανα 20 λετπα και έφυγα. Και δεν νομίζω να ήταν πλασίμπο γτ μετά θυμήθηκα ότι είχα ξεχάσει να την πάρω το πρωί όταν αναρωτιόμουνα γιατί δεν βγήκε η προπόνηση... Και δεν παίρνω καμιά δυνατή, την Performaxx της ΟΝ παίρνω.. Λέτε να ήταν τυχαίο?
Α, επίσης δεν έκανα τίποτα διαφορετικό ούτε εκεινη ούτε την προηγούμενη μέρα που να δικαιολογεί την κούραση.

Δεν κάνει μαγικά η πολυβιταμίνη... Κάτι άλλο έφταιξε.

Stamer
01-12-11, 01:22
Παιδια ποια η γνωμη σας για την MULTI MAX??

COBRA_STYLE
01-12-11, 01:28
μια μετρια multi...τραβα καλυτερα σε Adam,Οpti-men,Anavite ktl

Zizu
16-12-11, 00:13
Παιδιά επειδή μπερδεύτηκα λίγο με το θέμα θα ήθελα την γνώμη σας.
Γυμνάζομαι 5 φορές την βδομάδα σε κανονικούς ρυθμούς γιατί θέλω να χάσω το τοπικό λίπος και να κάνω και γράμμωση, αλλά θα ήθελα και κάποια πολυβιταμίνη γιατί δίαιτα+γυμναστήριο με έχουν κουράσει αρκετά...
Εγώ λέω να πάρω της lanes τις multies advance
ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ADVANCE

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣH ΑΝΑ ΔΙΣΚΙΟ

Βιταμίνη Α 800μg
Βιταμίνη Β1(θειαμίνη) 3,3mg
Βιταμίνη Β2(ριβοφλαβίνη) 4,8mg
Βιταμίνη Β3 36mg
Βιταμίνη B5 10mg
Βιταμίνη B6 4,5mg
Βιταμίνη B12 4,2μg
Φυλλικό οξύ 400μg
Βιταμίνη C 60mg
Βιταμίνη D 5μg
Βιοτίνη 50μg
Βιταμίνη Ε 30mg
Λουτεΐνη Flora GLO 2mg
Συνένζυμο Q10 10mg
Σίδηρος 14mg
Ψευδάργυρος 10mg
Μαγνήσιο 45 mg
Σελήνιο 55μg
Ιώδιο 130μg
Κάλιο 10mg
Μαγγάνιo 2mg
Χαλκός 1,1 mg
Χρώμιο 22,5μg
Panax Ginseng 60mg
Εκχύλισμα από Πράσινο τσάι 73,31mg
Ταυρίνη 40mg

Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή και αν όχι τι θα μου προτείνατε???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Lao
16-12-11, 02:37
Παιδιά επειδή μπερδεύτηκα λίγο με το θέμα θα ήθελα την γνώμη σας.
Γυμνάζομαι 5 φορές την βδομάδα σε κανονικούς ρυθμούς γιατί θέλω να χάσω το τοπικό λίπος και να κάνω και γράμμωση, αλλά θα ήθελα και κάποια πολυβιταμίνη γιατί δίαιτα+γυμναστήριο με έχουν κουράσει αρκετά...
Εγώ λέω να πάρω της lanes τις multies advance
ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ADVANCE

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣH ΑΝΑ ΔΙΣΚΙΟ

Βιταμίνη Α 800μg
Βιταμίνη Β1(θειαμίνη) 3,3mg
Βιταμίνη Β2(ριβοφλαβίνη) 4,8mg
Βιταμίνη Β3 36mg
Βιταμίνη B5 10mg
Βιταμίνη B6 4,5mg
Βιταμίνη B12 4,2μg
Φυλλικό οξύ 400μg
Βιταμίνη C 60mg
Βιταμίνη D 5μg
Βιοτίνη 50μg
Βιταμίνη Ε 30mg
Λουτεΐνη Flora GLO 2mg
Συνένζυμο Q10 10mg
Σίδηρος 14mg
Ψευδάργυρος 10mg
Μαγνήσιο 45 mg
Σελήνιο 55μg
Ιώδιο 130μg
Κάλιο 10mg
Μαγγάνιo 2mg
Χαλκός 1,1 mg
Χρώμιο 22,5μg
Panax Ginseng 60mg
Εκχύλισμα από Πράσινο τσάι 73,31mg
Ταυρίνη 40mg

Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή και αν όχι τι θα μου προτείνατε???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ό,τι ακριβώς είπε ο COBRA ένα post πριν το δικό σου.

exkaliber
17-12-11, 01:09
Παιδια ποια η γνωμη σας για την MULTI MAX??

+1:thumbup:

jannous44
17-12-11, 12:33
Παιδια ποια η γνωμη σας για την MULTI MAX??

:thumbup:
φτηνη και σου κραταει για 2μηνο

Rantaplan
19-12-11, 03:09
Παιδες μια ερωτηση...αναμεσα σε ANIMAL PAK///MULTI MAX(MDY)//GENIATRIC
πια θα προτινατε????

ελμερ
19-12-11, 05:39
νομιζω οτι δεν μπορει να απαντηθει ευκολα το ερωτημα σου......ειναι σα να λες,τι μου προτεινετε να αγορασω,ferrari,fiat i παπακι 150 αρι....:) εγω που εχω δοκιμασει την multi max θα σου προτεινα να ξεκινησεις μ αυτη που ειναι και προσιτη και πιο μετα βλεπεις για το amimal pak που ειναι πιο "hardcore" πολυβιταμινη....:welcome:

Lao
19-12-11, 13:20
Παιδες μια ερωτηση...αναμεσα σε ANIMAL PAK///MULTI MAX(MDY)//GENIATRIC
πια θα προτινατε????

Αν πρέπει ντε και καλά να επιλεγεί μία από αυτές, προτείνω το Pak.

Αν υπάρχουν και άλλες επιλογές στο τραπέζι, θα έλεγα κάτι σε Adam ή Opti-Men, για αρχή.

Κάνεις γερές προπονήσεις;

Rantaplan
19-12-11, 13:39
κανω γερες προπονησεις απλα σκεφτομαι να ξεκινησω το πακ μετα τα χριστουγεννα γιατι θα φυγω για αγγλια για 10 μερες...αναμεσα σε now adam kai mdy καλητερα mdy?απλα βλεπω οτι η αδαμ εχει μεσα της παναγιας τα ματια ενω η mdy ειναι πιο στοχευμενη με βιταμινες...

Rantaplan
19-12-11, 13:40
επισης να αναφερω οτι ειμαι 20χρονων...αν παιζει κανενα ρολο ;p

exkaliber
19-12-11, 13:45
αδαμ :thumbup:



απλα βλεπω οτι η αδαμ εχει μεσα της παναγιας τα ματια ενω η mdy ειναι πιο στοχευμενη με βιταμινες...

συγκρινε τις ποσοτητες βιταμινων που εχει η καθεμια

Rantaplan
19-12-11, 16:52
ρε πεδες η MDY ειναι αξιοπιστη εταιρια?

Lao
19-12-11, 17:29
ρε πεδες η MDY ειναι αξιοπιστη εταιρια?

Πάρε την Adam καλύτερα.

Rantaplan
20-12-11, 14:49
παιδες μια ερωτηση ακομα...επειδη δν βρηκα την adam και την παραγγηλα για μετα τα χριστοθγεννα πηρα μια geniatric για να μην μινω χωρις τπτ....πειραζει αν την πινω το πρωι μαζι με το πρωινο που περιεχει και 1 scoop whey??? εννοω αν παιζει προβλημα συνυπαρξης με την whey..

exkaliber
20-12-11, 14:55
κατσε διαβασε το φορουμ ;)

COBRA_STYLE
20-12-11, 15:04
οχι δεν υπαρχει θεμα με τη whey...απλα να κοιτας να μην εχεις πολλες φυτικες ινες στο γευμα που παιρνεις την multi.Στο λεω αυτο γιατι οι περισσοτεροι εχουν σταντέ την multi στο πρωινο με 100γρ βρωμη συνηθως που αυτο μετραφραζεται σε δυνατη ποσοτητα ινων.

GREEK POWER
20-12-11, 15:40
Ti προκαλει η μουλτι σε παντρεμα με τις ινες :unsure:

COBRA_STYLE
20-12-11, 15:52
γενικα ο,τι παιρνεις σε γευμα με μεγαλη ποσοτητα ινων μειωνεις την απορροφησιμοτητα του...οπως και με τα αυγα για παραδειγμα...αμα φας ολοκληρα αυγα που εχουν καποια mg cholesterol,με καποια πηγη φυτικων ινων,μειωνεις σε σημαντικο βαθμο την απορροφηση της chol απο το εντερο.

exkaliber
21-12-11, 14:12
γενικα ο,τι παιρνεις σε γευμα με μεγαλη ποσοτητα ινων μειωνεις την απορροφησιμοτητα του...


που το διαβασες αυτο?
μηπως εκει που ειδες εκεινο για τις βιταμινες απο τα νεα?:P:P:P

COBRA_STYLE
21-12-11, 14:31
lol

ισχυει αυτο που ειπα.

exkaliber
21-12-11, 14:33
οκ
που το διαβασες?

COBRA_STYLE
21-12-11, 15:03
δεν θυμαμαι που το διαβασα...τωρα οποιος θελει το πιστευει,δεν με αφορα παρακατω προσωπικα.Οποιος θελει να συνδιαζει τις βιταμινες με ποσοτητες ινων γουστο τ και καπελο.

Λογικα με ενα search στο γοογλ θα βρεις.

beefmeup
21-12-11, 22:13
lol

ισχυει αυτο που ειπα.

δεν ισχυει..
οι βιταμινες κ τα μεταλα δεν εμπλεκονται με τις ινες οσον αφορα την αποροφηση.

Rantaplan
24-12-11, 05:21
παιδες αλλη μια ερωτηση να κανω..απο σημερα ξεκιναω την ADAM της NOW μαζι με μια πρωτεινη τησ ON την κλασσικη.πεζει προβλημα που πινω την βιταμινη το πρωι μαζι με την πρωτεινη+πρωινο ή ειμαι κοπλε?για το συκωτι με ενδιαφερει μηπος το υπερφορτωνω...

Lao
24-12-11, 07:44
παιδες αλλη μια ερωτηση να κανω..απο σημερα ξεκιναω την ADAM της NOW μαζι με μια πρωτεινη τησ ON την κλασσικη.πεζει προβλημα που πινω την βιταμινη το πρωι μαζι με την πρωτεινη+πρωινο ή ειμαι κοπλε?για το συκωτι με ενδιαφερει μηπος το υπερφορτωνω...

Όχι, κανένα πρόβλημα.

GeoDask
03-01-12, 20:16
Φϊλε μου, δεν μπορώ να σου με βεβαιότητα τι φταίει και αν φταίει κάτι από αυτά που παίρνεις.

Προσωπικά, έχω στακάρει την Anavite με πρωτεϊνη, Kre Alkalyn, Uni-Liver κτλ και ποτέ δεν είχα φουσκώματα.

Μπορεί η β-αλανίνη ή η καρνιτίνη να μην συνδυάζονται καλά με το νιτρικό που παίρνεις αν και πάλι έχει σημασία πότε παίρνεις τι.

Τι να σου πω, δοκίμασε να σταματήσεις την Anavite για κάποιο διάστημα, κρατώντας σταθερά νιτρικό και πρωτεϊνη. Αν τα φουσκώματα σταματήσουν, τότε ξαναξεκίνα Anavite παίρνοντας 2+2+2 ημερησίως και μην την βάζεις κοντά με το νιτρικό.

Με λίγα λόγια, πρέπει να πειραματιστείς λίγο με το timing και τις δόσεις.

+1 Στην Anavite. Είδα τρομακτική διαφορά στην αντοχή μου τόσο στα βάρη όσο και στο αερόβιο.

Giannistzn
15-01-12, 19:17
Υπαρχει περιπτωση η πολυβιταμινη για καποιο λογο να μας καταβαλει ή να επηρεαζει το στομαχι με καποιο τροπο?

Μπορει να ειναι η ιδεα μου, αλλα νομιζω οτι μου προκαλει φουσκωμα και αδιαθεσια, ισως και πονοκεφαλους καμια φορα. Το ρωταω γιατι ενω σε ολα μου τα γευματα ειμαι οκ, στο μεσημεριανο (που δεν εχει καποια ιδιαιτερη διαφορα ουτε σε ινες ουτε σε ποιοτητα απο τα αλλα) που παιρνω την πολυβιταμινη, νιωθω ενα πρηξιμο για 3-4 ωρες μετα και μια αδιαθεσια.

Να την σταματησω καμια βδομαδα να δω ή πιθανώς να ειναι κατι αλλο?

chourdakis
15-01-12, 19:28
+1 Στην Anavite. Είδα τρομακτική διαφορά στην αντοχή μου τόσο στα βάρη όσο και στο αερόβιο.

πολυβιταμηνη ειναι πως γινεται αυτο...?εγω πιστευω πλασεμπο εφεκτ

Giannistzn
15-01-12, 19:30
Η anavite εχει μεσα β-αλανινη η οποια αυτο ακριβως κανει. Σε βοηθαει στην αντοχη (κυριως σε αεροβιο)

average_joe
15-01-12, 19:34
Υπαρχει περιπτωση η πολυβιταμινη για καποιο λογο να μας καταβαλει ή να επηρεαζει το στομαχι με καποιο τροπο?



για πες ποια παιρνεις (εκτος αν αυτο το προβλημα το εχεις παρατηρησει σε ολες)

Giannistzn
15-01-12, 19:43
Την optimen παιρνω τωρα, αλλα το ιδιο να ειχα παρατηρησει και με την animal-pak. Ειχα σκεφτει μηπως ειναι καποια υπερβιταμινωση(?) αν και δεν νομιζω.. (γιαυτο ειχα παει μετα και στην οπτιμεν)

Το βασικο μου θεμα ειναι η βαρυστομαχια. Το παρατηρω (σχεδον) καθε μεσημερι. Επρεπε να το ειχα κοιταξει βασικα το θεμα με το στομαχι μου γιατι και ο πατερας μου εχει συχνα καουρες και μπορει να ειναι τπτ κληρονομικο.. Ειχα πει περυσι και το αφησα.

Τελος παντων, το βασικο ειναι αυτο και καμια φορα παρατηρω εντονη καταπτωση και πονοκεφαλους (καλη ωρα τωρα). Λες να φταιει οτι εχω περιορισει κατα πολυ τις φυσικες πηγες βιταμινων σε σαλατικα μονο?

average_joe
15-01-12, 20:12
καποιες υποθεσεις (και μονο)

1. αυτο που λες με τον πατερα σου
2. folic acid στο 150%. συνηθως το εχουν στο 100%. σαν side αναφερονται θεματα με την κοιλια (αλλα αυτο συνηθως ειναι το πρωτο που αναφερεται σε ολα)
3. τα δυο που λες κια το παρατηρησες αυτο περιεχουν microcrystalline cellulose
τσεκαρε (αν και δεν ξερω αν για κατι τετοιο το αναφερει ο επισκεπτης)


microcrystalline cellulose ειναι wood pulp σαν να λεμε πολτος απο ροκανιδια
δε ξερω για εσας εγω δεν το θελω να κοβει βολτες στα εντερα μου μεχρι να απορριφθει

αν εχεις χρησιμοποιησει τις adam δεν θα το εβρισκα και απιθανο.
4. επειδη προφανως διαγνωση δε μπορει να γινει σε αυτο που λες (γιατι μπορει να παιζουν ρολο χιλιοι δυο παραγοντες) κανε μια διακοπη και βλεπεις (αυτη την απαντηση παντως επρεπε να περιμενεις μεσω net :P)

Giannistzn
15-01-12, 21:42
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Καλα φυσικα και δεν περιμενα διαγνωση μεσω ιντερνετ ή να βρω τι φταει, απλα ειπα μηπως ειχε καποιος κατι παρομοιο.

Θα τις κοψω για μια βδομαδα και ελπιζω (αναθεμα την εξεταστικη) να παω το συντομοτερο και σε ενα γαστρεντερολογο.

Lao
16-01-12, 03:03
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Καλα φυσικα και δεν περιμενα διαγνωση μεσω ιντερνετ ή να βρω τι φταει, απλα ειπα μηπως ειχε καποιος κατι παρομοιο.

Θα τις κοψω για μια βδομαδα και ελπιζω (αναθεμα την εξεταστικη) να παω το συντομοτερο και σε ενα γαστρεντερολογο.

Giannistzn, πως ακριβώς παίρνεις την Opti-Men; Τρεις ταμπλέτες την μέρα;

Giannistzn
16-01-12, 16:12
Ναι 3ταμπς στο μεσημεριανο συνηθως τουλαχιστον 30λεπτα αφου εχω φαει.

Lao
16-01-12, 17:06
Ναι 3ταμπς στο μεσημεριανο συνηθως τουλαχιστον 30λεπτα αφου εχω φαει.

Καλά που το ρώτησα... ΜΗΝ παίρνεις και τις 3 ταμπλέτες με ένα γεύμα. Παίρνε μία με το πρωινό, μία με το μεσημεριανό και μια με το βραδυνό.

Giannistzn
16-01-12, 17:09
Θα το δοκιμασω απο αυριο λοιπον και θα δω ;) ευχαριστω

sofos
16-01-12, 17:09
ασχετο στις βιταμινες που εχουν το dicalcium phosphate...φερνει πρηξιμο κ αερια σα να χεις φαει πολυ πρωτεινη?

sofos
16-01-12, 17:52
το λεω γιατι απ οτι θυμαμαι ο ΛΑΟ καπου ειχε πει οτι αυτο φερνει καποια sides κ μολις εκοψα μια βιταμινη που χε αυτο,υποχωρησαν και τα συμπτωματα,ισως εχει παρομοιο θεμα κ ο γιαννης,με καποιο αλλο συστατικο που θα περιεχει το περιβλημα της καψουλας..

Lao
17-01-12, 04:13
το λεω γιατι απ οτι θυμαμαι ο ΛΑΟ καπου ειχε πει οτι αυτο φερνει καποια sides κ μολις εκοψα μια βιταμινη που χε αυτο,υποχωρησαν και τα συμπτωματα,ισως εχει παρομοιο θεμα κ ο γιαννης,με καποιο αλλο συστατικο που θα περιεχει το περιβλημα της καψουλας..

Όχι, κάποιος άλλος το χει πει αυτό. :toast:

parginos
18-01-12, 01:56
Παιδιά καλησπέρα. Παίρνω εδώ κ 3 μήνες την ADAM για αντοχή στα ωράρια στην δουλειά(νυχτοφύλακας). Σκέφτομαι μιας κ κοντεύει να τελειώσει να δοκιμάσω κάτι άλλο.Λίγο πιο δυνατό να το πω? Κάτι σε Orange Triad? Lao ποιά η άποψή σου? Να δοκιμάσω ή καλά είμαι στην ADAM?

Lao
18-01-12, 15:40
Παιδιά καλησπέρα. Παίρνω εδώ κ 3 μήνες την ADAM για αντοχή στα ωράρια στην δουλειά(νυχτοφύλακας). Σκέφτομαι μιας κ κοντεύει να τελειώσει να δοκιμάσω κάτι άλλο.Λίγο πιο δυνατό να το πω? Κάτι σε Orange Triad? Lao ποιά η άποψή σου? Να δοκιμάσω ή καλά είμαι στην ADAM?

Η Orange Triad είναι μια πολύ καλή πολυβιταμίνη, αλλά δεν ξέρω αν θα σου έκανε καθώς έχει την λογική να βοηθάει και τις αρθρώσεις.

Βασικά, έχεις αρκετές επιλογές. Μπορείς π.χ. να συνεχίσεις με την Adam και να προσθέσεις ελευθερόκοκκο, να πάρεις την Opti-Men, να δοκιμάσεις το Animal Pak... Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, δεν γνωρίζω ποιες είναι οι ανάγκες σου.

parginos
18-01-12, 19:41
Lao αντοχή θέλω φίλε μου.Θα μου πεις η ξεκούραση είναι ότι καλύτερο...μπλα...μπλα...μπλα....Μιλάμε για κάτι extra. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Είμαι νυχτοφύλακας. Κάνω κάθε μέρα 198 χλμ από κ πρός για δουλειά. Για αυτό φίλε βάλε τα δυνατά σου κ δώσε μια συνταγή....

Lao
19-01-12, 01:43
Lao αντοχή θέλω φίλε μου.Θα μου πεις η ξεκούραση είναι ότι καλύτερο...μπλα...μπλα...μπλα....Μιλάμε για κάτι extra. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Είμαι νυχτοφύλακας. Κάνω κάθε μέρα 198 χλμ από κ πρός για δουλειά. Για αυτό φίλε βάλε τα δυνατά σου κ δώσε μια συνταγή....

Δοκίμασε να στακάρεις ελευθερόκοκκο με την Adam.

Παίρνε 1-2 γραμμάρια την μέρα.

Αν δεν σε πιάσει, το ξανακοιτάμε.

parginos
19-01-12, 04:21
Ok boy. Ήδη παρήγγειλα...

Giannistzn
20-01-12, 10:59
Καλά που το ρώτησα... ΜΗΝ παίρνεις και τις 3 ταμπλέτες με ένα γεύμα. Παίρνε μία με το πρωινό, μία με το μεσημεριανό και μια με το βραδυνό.

Mετα απο μερικες μερες με 1+1+1 αντι για 3 μαζι που επαιρνα δεν εχω πλεον αυτα τα φουσκωματα. Ωραιος :toast:

Lao
20-01-12, 14:10
Mετα απο μερικες μερες με 1+1+1 αντι για 3 μαζι που επαιρνα δεν εχω πλεον αυτα τα φουσκωματα. Ωραιος :toast:

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως το γράφει πάνω στο κουτί, είναι εύκολο να νομίζει ο καθένας ότι πρέπει να παίρνει και τις 3 ταμπλέτες μαζί. Τέλοσπάντων, η ενδεδειγμένη χρήση είναι 1+1+1, όπως διαπίστωσες και μόνος σου. Γενικά, είναι καλύτερα να σπάμε τις δόσεις καθόλη την διάρκεια της μέρας. ;)

Giannistzn
20-01-12, 14:39
Σε αυτο που λες για τη δοσολογια που λεει στο κουτι, αυτο με μπερδεψε και εμενα, λεει serving 3 tablets κανονικα επρεπε να λεει serving 1 tablet και στην περιγραφη να λεει 3 times a day with meals.

Αυτο ομως που με προβληματιζει (και με εκανε εξαρχης να παρω και 3ταμπς μαζι χωρις να το πολυσκεφτω) η πακ ας πουμε που ειναι 11χαπια, ολα μια φορα τη μερα, δεν θα ειχε καλυτερη "αποδοση" εαν την σπαγαν σε 2 δοσεις εστω? Ισως γιαυτο το λογο παλι να με ενοχλουσε και η πακ..

Lao
20-01-12, 14:52
Αυτο ομως που με προβληματιζει (και με εκανε εξαρχης να παρω και 3ταμπς μαζι χωρις να το πολυσκεφτω) η πακ ας πουμε που ειναι 11χαπια, ολα μια φορα τη μερα, δεν θα ειχε καλυτερη "αποδοση" εαν την σπαγαν σε 2 δοσεις εστω? Ισως γιαυτο το λογο παλι να με ενοχλουσε και η πακ..

Βασικά, άλλο πράγμα το Animal Pak και το κάθε Pak, και άλλο μια συμβατική πολυβιταμίνη.

Το Animal Pak έχει την λογική ότι παίρνεις αυτά τα 11 χάπια μαζί, ώστε να δουλέψουν συνεργιστικά και το κάθε πράγμα να απελευθερωθεί όταν πρέπει να απελευθερωθεί (ο κατασκευαστής λέει ότι είναι time release).

Από την άλλη, η φιλοσοφία της Opti-Men αλλά και κάθε άλλου προϊόντος τέτοιου είδους, είναι να παίρνεις θρεπτικά συστατικά καθόλη την διάρκεια της μέρας και όχι όλα σε μια δόση.

Στα πλαίσια αυτά, δεν είμαι υπέρ του να «σπάμε» το Pak γιατί αναιρούμε την συνεργιστική του δράση και, αντίστοιχα, δεν είμαι υπέρ του να παίρνουμε σε μια δόση multies όπως η Opti-Men. Απλά, δεν έχουν φτιαχτεί για τέτοιες χρήσεις.

Τώρα, το γιατί το Pak σε ενοχλούσε στο στομάχι, προφανώς δεν το «σηκώνει» το σώμα σου.

AntwnhsSs
26-01-12, 00:36
:welcome:
ειχα ξαναγραψει πρην 2 μηνες περιπου για μια πολυβιταμινη
και κατελειξα στην anavite,αλλα τωρα θελω και μια αλλη γνωμη
εχεται να μου προτινεται αν δεν σας ειναι κοπος μια καλυ πολυ/ινη
απο το e-shop, ή να ξαναπαρω anavite,εμεινα αρκετα ευχαριστιμενος απο αυτην:green:

procop
26-01-12, 13:48
παιρνω την multi max της mdy τις τελευταιες 2 εβδομαδες
εκανα πριν 2 μερες εξετασεις και βρηκα β12 αυξημενη αρκετα
οριο 208-963, σε εμενα λεει 1200>
λετε να φταιει η συκγκεκριμενη πολυβιταμινη?
να την διακοψω?
edit:απο οτι βλεπω στην συσκευασια,καθε ταμπλετα εχει β12 100 μγ,10,000% RDA

COBRA_STYLE
26-01-12, 13:51
ε προφανως....

beefmeup
26-01-12, 14:54
(ο κατασκευαστής λέει ότι είναι time release).



οοοουυυυ στανταρ...:P

Dimitrios
26-01-12, 16:18
:welcome:
ειχα ξαναγραψει πρην 2 μηνες περιπου για μια πολυβιταμινη
και κατελειξα στην anavite,αλλα τωρα θελω και μια αλλη γνωμη
εχεται να μου προτινεται αν δεν σας ειναι κοπος μια καλυ πολυ/ινη
απο το e-shop, ή να ξαναπαρω anavite,εμεινα αρκετα ευχαριστιμενος απο αυτην:green:

Αν πήρες ένα μήνα την Anavite πάρτην ακόμα ένα μήνα και μετά διέκοψέ την λόγω β-αλανίνης. Τώρα αν θέλεις να αγοράσεις από το e-shop του φόρουμ τότε σου προτείνω την Adam της ΝOW. :welcome:

Giwrgos15
26-01-12, 20:35
Παιδιά παίρνω την Multi Max 1 φορά την ημέρα, στο πρωινό. Έχω και πολυβιταμήνη C (την C-1000) αλλά δεν ξέρω πότε να την παίρνω. Το πρωί και αυτή? Πριν την προπόνηση, μετά? :P Μια μικρή βοήθεια!:green:

AntwnhsSs
26-01-12, 20:47
Αν πήρες ένα μήνα την Anavite πάρτην ακόμα ένα μήνα και μετά διέκοψέ την λόγω β-αλανίνης. Τώρα αν θέλεις να αγοράσεις από το e-shop του φόρουμ τότε σου προτείνω την Adam της ΝOW. :welcome:

την εχω διακοψει εδω και 1 μηνα :), μαλον θα την ξαναπροτημησω,
δλδ 2 μηνες μεσα 1 εξω?

Lao
27-01-12, 03:17
οοοουυυυ στανταρ...:P

Έλα, μη γίνεσαι κακός με την Universal. :P:P:P


την εχω διακοψει εδω και 1 μηνα :), μαλον θα την ξαναπροτημησω,
δλδ 2 μηνες μεσα 1 εξω?

Ναι, 2 μέσα - 1 έξω.

Niska!
28-01-12, 22:04
Καλησπερα,μου τελειωσαν οι παλιες μου πολυβιταμινες και ηθελα να αγορασω καινουριες.
Επαιρνα τις MET-Rx Xtreme Multi-Vitamins και τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω τις Scitec Nutrition -Mega Daily One..να και τα στοιχεια της:

Amount per serving Daily Value
Vitamin A (Fish Liver Oil) 3000 mcg 120
Vitamin C 150 mg 188
Vitamin D (Fish Liver Oil) 6 mcg 120
Vitamin E 161 mg 1340
(d-Alpha Tocopherol Acetate)
Thiamine (as Thiamin HCI) 30 mg 2728
Riboflavin 30 mg 2143
Niacin (as Niacinamide) 30 mg 188
Vitamin B6 (as Pyridoxine HCI) 15 mg 1072
Folic Acid 240 mcg 120
Vitamin B12 120 mcg 4800
(as Cobalamin Concentrate)
Pantothenic Acid 30 mg 300
(as Calcium Pantothenate)
Calcium 90 mg 9
(as Calcium Carbonate)
Iron (as Ferrous Fumarate) 11 mg 60
Iodine (from Kelp) 135 mcg 90
Magnesium (as Gluconate) 60 mg 16
Zinc (as Gluconate) 6 mg 60
Copper (as Gluconate) 1 mg 140
Manganese (as Gluconate) 3 mg 150
Potassium 6 mg

Lipotropic Factors
Choline Bitartrate 30 mg
Inositol 6 mg

Non-medicinal
Betaine HCI 18 mg
Para Amino Benzoic Acid 25 mg
Rutin (Eucalyptus) 15 mg
Lemon Bioflavonoid 6 mg
Hesperidin 6 mg
Other ingredients: whey (milk), magnesium stearate and stearic acid, gelatine (capsulas).


τι γνωμη εχετε?εχετε καποιες καλυτερες να μου προτεινετε?
Ευχαριστω πολυ

mitsoulas
02-02-12, 12:14
Aγορασα κατι πολυβιταμινες απο ενα μαγαζι επειδη η τιμη τους ηταν παρα πολυ καλη οι 150 ταμπλετες δεν εχουν ουτε 20 €υρω :shock: το θεωρησα μεγαλη ευκαιρια και τις πηρα. Μηπως μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας ειναι αυτες Vitakic Hardcore της MuscleTech το κουτι γραφει να παιρνεις 6 αλλα ο πωλητης μου ειπε οτι 4 την ημερα εισαι μια χαρα. Περνω τρεις γιατι καποια στιγμη πηρα μια χωρις να εχω φαει καλα μονο ενα γιαουρτι και μου εσκισε το στομαχι η ριμαδα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την γνωμη σας.

Lao
02-02-12, 13:40
Aγορασα κατι πολυβιταμινες απο ενα μαγαζι επειδη η τιμη τους ηταν παρα πολυ καλη οι 150 ταμπλετες δεν εχουν ουτε 20 €υρω :shock: το θεωρησα μεγαλη ευκαιρια και τις πηρα. Μηπως μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας ειναι αυτες Vitakic Hardcore της MuscleTech το κουτι γραφει να παιρνεις 6 αλλα ο πωλητης μου ειπε οτι 4 την ημερα εισαι μια χαρα. Περνω τρεις γιατι καποια στιγμη πηρα μια χωρις να εχω φαει καλα μονο ενα γιαουρτι και μου εσκισε το στομαχι η ριμαδα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την γνωμη σας.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=500259&viewfull=1#post500259

GeoDask
02-02-12, 13:51
Aγορασα κατι πολυβιταμινες απο ενα μαγαζι επειδη η τιμη τους ηταν παρα πολυ καλη οι 150 ταμπλετες δεν εχουν ουτε 20 €υρω :shock: το θεωρησα μεγαλη ευκαιρια και τις πηρα. Μηπως μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας ειναι αυτες Vitakic Hardcore της MuscleTech το κουτι γραφει να παιρνεις 6 αλλα ο πωλητης μου ειπε οτι 4 την ημερα εισαι μια χαρα. Περνω τρεις γιατι καποια στιγμη πηρα μια χωρις να εχω φαει καλα μονο ενα γιαουρτι και μου εσκισε το στομαχι η ριμαδα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την γνωμη σας.

Την επόμενη φορά πάρτες με κυρίως γεύμα και μην βάλεις πάνω απο 3 δεν αξίζει.

mitsoulas
02-02-12, 14:14
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=500259&viewfull=1#post500259

Φιλε lao σε ευχαριστω πολυ αν και αυτην την κριτικη την διαβασα :thumbsup: την ειδα πολυ φτηνη για αυτο ειπα οτι αξιζει να τα δωσω και να εχω μια πολυβιταμινη και τα μισα να εχει απο αυτα που λεει οτι εχει στο κουτι τελεια ειναι , αξιζει τα λεφτα της.

mitsoulas
02-02-12, 14:21
Την επόμενη φορά πάρτες με κυρίως γεύμα και μην βάλεις πάνω απο 3 δεν αξίζει.
Αυτο θα κανω μονοκοπανια θα βαλω τρεις στο πρωινο μου ή τρεις στο απογευματινο γευμα μου που ειναι πιο πληρες. Παντως πηρα μια και μου εκανε το στομαχι χαλια με ενα γιαουρτι ειναι δυνατες και νομιζα το αντιθετο. Σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου :) Υ.Γ. γιατι λες οτι δεν αξιζει πανω απο τρεις ? ? ? γιατι αυτος μου ειπε παρε 4 , μην με πειραξουν ?

BlooDdeaD_MefiSt
02-02-12, 18:08
Σοβαρά?:shock: Εγώ παίρνω 6 την ημέρα και δεν έχω νιώσει τίποτα...Ίσως φταίει που είχες άδειο στομάχι. Εγώ τις παίρνω με το πρωινό(3) και με το μεσημεριανό(3) και όλα καλά μέχρι τώρα. Αλλά όταν μου τελειώσουν δεν ξέρω αν θα ξαναπάρω τις ίδιες...Ίσως δοκιμάσω Anavite αν και είναι πολυ πιο ακριβό το άτιμο :P

mitsoulas
03-02-12, 09:59
Σοβαρά?:shock: Εγώ παίρνω 6 την ημέρα και δεν έχω νιώσει τίποτα...Ίσως φταίει που είχες άδειο στομάχι. Εγώ τις παίρνω με το πρωινό(3) και με το μεσημεριανό(3) και όλα καλά μέχρι τώρα. Αλλά όταν μου τελειώσουν δεν ξέρω αν θα ξαναπάρω τις ίδιες...Ίσως δοκιμάσω Anavite αν και είναι πολυ πιο ακριβό το άτιμο :P

Πολυ σοβαρα και να φανταστεις δεν ηταν μονο το γιαουρτι αλλα ειχα βαλει και 6 μισα (3 ολοκληρα) καρυδια και με ανακατεψαν παρα ταυτα ή ειχα αδειο στομαχι ή το στομαχι μου ειναι ευαισθητο σε τετοια περιπτωση. Τελοσπαντον δεν την ξαναπαταω αλλη φορα παντως ειναι καλες , αχτυπητες θα τολμουσα να πω , α τεσσερις μου ειπε να παιρνω επειδη του ειπα οτι κανω σωστη διατροφη (φρουτα-λαχανικα κ.τ.λ.) και οτι ειμαι 70 κιλα βαρος. 2 με το πρωινο και 2 με το μεσημεριανο αναλογα βεβαια μπορει να παρω και 2 (πρωινο) + 1 (μεσημεριανο) = 3(συνολο) βλεπεις πως ειναι η διατροφη σου εκεινης της ημερας εν παση περιπτωση και πρατεις αναλογα. Στα Ελληνικα πανω στο κουτι γραφει η δοσολογια να μην ξεπερναει την μια την ημερα :shock: εεε υπερβολες τωρα μαλλον οι γιατροι εβαλαν το χερι τους εδω ή ο Ε.Ο.Φ. βρε και εξι να παρεις δεν παθαινεις τιποτα. Νομιζω ομως οτι καποια στιγμη μολις τελιωσει το κουτι κανεις αποχη για να μην συνηθισει ο οργανισμος στην πολυβιταμινη λογικο αυτο ετσι:???:

BlooDdeaD_MefiSt
03-02-12, 12:39
Mπορεί να σε πείραξε και ο σίδηρος ίσως..:unsure:

mitsoulas
03-02-12, 12:52
Mπορεί να σε πείραξε και ο σίδηρος ίσως..:unsure:
Που να ξερεις τωρα φιλε μου τι με πειραξε και τον γιατρο να ρωτησεις ουτε αυτος θα ξερει να σου απαντησει
:shock: παντως το παθημα εγινε μαθημα πρωτα γεμιζω το στομαχι με τροφη και μετα χαπι , γεια χαρα.

Lao
03-02-12, 13:39
Που να ξερεις τωρα φιλε μου τι με πειραξε και τον γιατρο να ρωτησεις ουτε αυτος θα ξερει να σου απαντησει
:shock: παντως το παθημα εγινε μαθημα πρωτα γεμιζω το στομαχι με τροφη και μετα χαπι , γεια χαρα.

mitsoulas, το serving της πολυβιταμίνης που έχεις πάρει, είναι 6 ταμπλέτες την μέρα. Γενικά, είμαι υπέρ του να παίρνουμε τις προτεινόμενες δόσεις, αν θέλουμε να έχουμε κάποιο ορατό αποτέλεσμα.

Αν έχεις στομαχικά προβλήματα, δοκίμασε να παίρνεις 2+2+2.

mitsoulas
03-02-12, 13:47
mitsoulas, το serving της πολυβιταμίνης που έχεις πάρει, είναι 6 ταμπλέτες την μέρα. Γενικά, είμαι υπέρ του να παίρνουμε τις προτεινόμενες δόσεις, αν θέλουμε να έχουμε κάποιο ορατό αποτέλεσμα.

Αν έχεις στομαχικά προβλήματα, δοκίμασε να παίρνεις 2+2+2.
Σε ευχαριστω πολυ και παλι φιλε προτεινες την καλυτερη λυση και την πιο σωστη γιατι μαλλον εχω προβλημα με το στομαχι με αυτα ειναι ευαισθητουλι. Να σε ρωτησω και κατι ακομα μολις τελειωσει το κουτι (150 ταμπλετες) συνεχιζω ή κανω αποχη απο την πολυβιταμινη για καποιο διαστημα και αν ναι ξερεις ποσο ?

Lao
03-02-12, 14:34
Σε ευχαριστω πολυ και παλι φιλε προτεινες την καλυτερη λυση και την πιο σωστη γιατι μαλλον εχω προβλημα με το στομαχι με αυτα ειναι ευαισθητουλι. Να σε ρωτησω και κατι ακομα μολις τελειωσει το κουτι (150 ταμπλετες) συνεχιζω ή κανω αποχη απο την πολυβιταμινη για καποιο διαστημα και αν ναι ξερεις ποσο ?

Προϊόντα όπως οι πολυβιταμίνες, υπάρχουν για να καλύπτουν κενά σε μια ελλειπή διατροφή. Άρα, όταν αναρωτιέσαι αν πρέπει να σταματήσεις, είναι σαν να αναρωτιέσαι αν πρέπει να σταματήσεις να τρως, γενικά.

Τα συμπληρώματα διατροφής, γενικά, μπορούν να χωριστούν σε essentials και non-essentials. Οι multies, ανήκουν στην 1η κατηγορία.

Η γενική αντίληψη που λέει «χρησιμοποιώ μια multi για έναν μήνα, σταματάω για άλλον έναν» κτλ, για μένα είναι λανθασμένη. Βιταμίνες και μέταλλα, χρειαζόμαστε κάθε μέρα. Απλά, από καιρό σε καιρό, μπορούμε να κάνουμε ένα διάλειμμα ας πούμε μίας βδομάδας για να μηδενίσουμε την ήδη πολύ μικρή πιθανότητα να έχουμε κάποια τοξικότητα λόγω λιποδιαλυτών στοιχείων, κακών πηγών προέλευσης κτλ.

mitsoulas
03-02-12, 17:10
____ Lao____
:clap: Ωραιος εδωσες τα φωτα σου σε ευχαριστω πολυ :clap: αυτο θα κανω που ειπες μια εβδομαδα παυση απο καιρο σε καιρο για να μηδενισω την πολυ μικρη πιθανοτητα για τοξικοτητα ετσι θα εχω υσηχο το κεφαλακι μου και δεν θα με απασχολει τιποτε.

billys15
03-02-12, 21:32
Άρα, όταν αναρωτιέσαι αν πρέπει να σταματήσεις, είναι σαν να αναρωτιέσαι αν πρέπει να σταματήσεις να τρως, γενικά.

Τετοια παραδειγματα χρειαζεται να ακουγονται για να συνειδητοποιουμε σιγα σιγα τι ειναι το συμπληρωμα... Ωραιος φιλε :thumbup:

pizzass
20-02-12, 23:40
παιδες η κοπελα μ εκανε τρυπα στη γλωσσα και ο τυπας εκει της ειπε να προμηθευτει καποιο πολυβιταμινουχο συμπληρωμα για να τη βοηθησει φανταζομαι στην επουλωση και για να ενισχυσει την αμυνα του οργανισμου αλλα δν της προτεινε καποιο. εχετε κατι υποψιν σας? καποια πολυβιταμινη? σε ποια βιταμινη θα πρπ να εστιαζει κυριως??

MusclesOfShadow
20-02-12, 23:47
C? B complex?
Οπως και ναχει παρε μια πολυβιταμινη και καθαρισες. Ουτως ή αλλως μπορει ν την χρησιμοποιεις και συ:thumbup:
Ισως η scitec mage daily οne ή η warriorlab polyvitamin να σου κανουν, ειναι20 ευρω η μια και ειναι και οι δυο γυρω στα 120 χαπακια, δηλαδη κρατανε καιρο, ειναι 1 την ημερα, εκτος και αν πραγματικα χρειαζεσαι 2...

pizzass
20-02-12, 23:55
καλη ιδεα αλλα εγω εχω μουλτι γ καιρο :thumbup: να παραθεσω οτι δν γυμναζεται

Mcstefan7
21-02-12, 00:03
εεε σιγα μουλτι θα παρει...δν θα πάρει τπτ σουπερ ντουπερ π κάνει κακο στη υγεία...Απλα να μην πάρρει κάποια "βαρια" και με μια απο το φαρμακείο κομπλέ θα είναι

MusclesOfShadow
21-02-12, 00:04
Α ναι, εχει και κατι απλες στα φαρμακεια, με 10 ευρω:thumbup::P
Νταξει, το πολυ πλυ δινεις απτις δικες σου στην χειροτερη περιπτωση.

pizzass
21-02-12, 00:08
αναβιτε? :P τουμπανο θα την κανω! χαχα ναι ξερω μλν κατι απο φαρμακειο απλο θα παρω απλα ιεπα να ρωτησω μπας και καποια βιταμινη συγκεκριμενα εστιαζει στην επουλωση. για αμυνα του οργανισμου ξερω C :thumbup:

BlooDdeaD_MefiSt
21-02-12, 00:17
H anavite βρομάει ρε μην το τρομάξεις το κορίτσι:green::green:

MusclesOfShadow
21-02-12, 00:21
αναβιτε? :P τουμπανο θα την κανω! χαχα ναι ξερω μλν κατι απο φαρμακειο απλο θα παρω απλα ιεπα να ρωτησω μπας και καποια βιταμινη συγκεκριμενα εστιαζει στην επουλωση. για αμυνα του οργανισμου ξερω C :thumbup:

Tωρα τι να σου πω, νομιζω και οi B κανουν καλο στο δερμα, κτλ.
Μην το ψαχνεις πολυ, χαλαρα. Απλα ναπροτιμας πολυβιταμινες με χαμηλη ποσοτητα λιποδιαλυτων βιταμινων (A,D,E,K), γιατι υπαρχει οσο ναναι κινδνος για υπερβιταμινωση, ενωοι υδατοδιαλυτες (οι υπολοιπες) φευγουν με τα ουρα οι περισσειες.

Lao
21-02-12, 03:46
Tωρα τι να σου πω, νομιζω και οi B κανουν καλο στο δερμα, κτλ.
Μην το ψαχνεις πολυ, χαλαρα. Απλα ναπροτιμας πολυβιταμινες με χαμηλη ποσοτητα λιποδιαλυτων βιταμινων (A,D,E,K), γιατι υπαρχει οσο ναναι κινδνος για υπερβιταμινωση, ενωοι υδατοδιαλυτες (οι υπολοιπες) φευγουν με τα ουρα οι περισσειες.

Όταν λέμε «χαμηλή ποσότητα λιποδιαλυτών», τι εννοούμε; Ποιες είναι οι χαμηλές ποσότητες που προτείνεις;

@pizzas, για επούλωση τραυμάτων, η Ε είναι η πιο αρμόδια.