PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Πολυβιταμίνες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

zakoni
25-02-12, 15:53
απορια χρισιμοποιο TWINS της M DOUBLE YOU you και απο τιν προτη εβδομεδα εχω βγαλει μικρα μικρα σπιρακια παντου και αναγκαστικα να το σταματισω ..που οφειλετε αυτο

COBRA_STYLE
25-02-12, 20:08
@pizzas, για επούλωση τραυμάτων, η Ε είναι η πιο αρμόδια.

+zinc

ΦΩΤΗΣ83
06-03-12, 13:01
απορια χρισιμοποιο TWINS της M DOUBLE YOU you και απο τιν προτη εβδομεδα εχω βγαλει μικρα μικρα σπιρακια παντου και αναγκαστικα να το σταματισω ..που οφειλετε αυτο

Δεν γνωρίζω και πάλα και ούτε είμαι ιδικός σε πολυβιταμινες να σου απαντήσω κατάλληλα..
Πρέπει να το ψάξεις αν σε κάτι που έχει η πολυβιταμινη είσαι κάπου αλλεργικός.. εκεί πρέπει να κάνεις εξετάσεις για να μάθεις τι σε πειράζει πάνω σε αυτό το θέμα..
Η άλλαξε πολυβιταμινη που δεν σε έχει πειράξει..

Crased
12-03-12, 21:30
παιδια τι ακριβως προσφερει η πολυβιταμινη ;

exkaliber
13-03-12, 01:43
νικ εγω θα σου πρωτεινα να παρεις αυτην εδω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13711-Alive-%28Nature-s-Way%29/page2&highlight=Nature%27s


ποστ #39

και εξτρα μαγνησιο και σιδηρο


για τον σιδηρο,στο χω πει τοσες φορες που θα το βαρεθηκες κι εσυ:P, βαλε αν δεν μπορεις να συμπληρωσεις απ την διατροφη σου

φανταζομαι μια γυναικα θα ξερει καλυτερα να σου πει επ αυτου

marvin
13-03-12, 02:04
νικ εγω θα σου πρωτεινα να παρεις αυτην εδω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13711-Alive-%28Nature-s-Way%29/page2&highlight=Nature%27s


ποστ #39

και εξτρα μαγνησιο και σιδηρο


για τον σιδηρο,στο χω πει τοσες φορες που θα το βαρεθηκες κι εσυ:P, βαλε αν δεν μπορεις να συμπληρωσεις απ την διατροφη σου

φανταζομαι μια γυναικα θα ξερει καλυτερα να σου πει επ αυτου

Σε ευχαριστω πολυ,θα την εχω στο νου μου να την κοιταξω αυριο πρωι με πιο καθαρο μυαλο .!!!!:toast:

Devil
14-03-12, 02:20
Lao..... για να σε πω.... επειδη βαριεμαι να ψαχνω..... και ειμαι και περιεργος στις πολυβιταμινες...... και επειδη θελει ο beef να μου κανει δωρο μια (δεν το ξερει βεβαια ακομα αλλα νταξ...:green::turtle:) εχει παρει καμια καλη το ματι σου με 1cps την ημερα....?:green:

Lao
14-03-12, 16:56
Lao..... για να σε πω.... επειδη βαριεμαι να ψαχνω..... και ειμαι και περιεργος στις πολυβιταμινες...... και επειδη θελει ο beef να μου κανει δωρο μια (δεν το ξερει βεβαια ακομα αλλα νταξ...:green::turtle:) εχει παρει καμια καλη το ματι σου με 1cps την ημερα....?:green:

http://files.sharenator.com/son_i_am_disappoint_RE_OMG_MUST_SEE_WELL_SEXY_s480x600_47994_Hot_women-s480x600-203623-580.gif

Anyway, επειδή δεν θέλω να χαλάω χατήρια... Μόνο επειδή είσαι εσύ...:P

http://www.sourcenaturals.com/bottles_sm/GP1662.jpg




Supplement Facts

Serving Size: 1 Tablet

Amount Per Serving %DV

Vitamin A (as palmitate 10,000 IU & beta-carotene 2,000 IU) 12,000 IU 240%
Vitamin C (as calcium & magnesium ascorbates & ascorbyl palmitate) 250 mg 417%
Vitamin D-3 (as cholecalciferol) 400 IU 100%
Vitamin E (as Vitamin E succinate) 150 IU 500%
Thiamin (vitamin B-1) 60 mg 4,000%
Riboflavin (vitamin B-2) 60 mg 3,529%
Niacinamide 55 mg & Niacin 20 mg (vitamin B-3) 75 mg 375%
Vitamin B-6 (as pyridoxine HCl & pyridoxal-5-phosphate) 60 mg 3,000%
Folate (as folic acid) 400 mcg 100%
Vitamin B-12 (as methylcobalamin) 100 mcg 1,667%
Biotin 300 mcg 100%
Pantothenic Acid (as calcium D-pantothenate) 75 mg 750%
Calcium (as calcium ascorbate & carbonate) 50 mg 5%
Iodine (as potassium iodide) 100 mcg 67%
Magnesium (as magnesium ascorbate, oxide & malate) 30 mg 8%
Zinc (as zinc monomethionine [Opti-Zinc]) 15 mg 100%
Selenium (as sodium selenite & L-selenomethionine) 200 mcg 286%
Copper (as copper sebacate) 1 mg 50%
Manganese (as manganese citrate & succinate) 6 mg 300%
Chromium (as chromium polynicotinate [ChromeMate] & chromium picolinate) 200 mcg 167%
Molybdenum (as amino acid chelate) 100 mcg 133%
Potassium (as potassium citrate & malate) 10 mg <1%
Choline Bitartrate 60 mg †
Inositol 50 mg †
PABA (as para-aminobenzoic acid) 50 mg †
Ascorbyl Palmitate 40 mg †
N-Acetyl Cysteine 40 mg †
alpha-Lipoic Acid 40 mg †
Silymarin (from milk thistle seed extract) 30 mg †
Ginkgo Leaf Extract (50:1) 24% Flavoneglycosides 30 mg †
MSM (Methylsulfonylmethane [OptiMSM]) 25 mg †
Eleuthero Root Extract (5:1) 25 mg †
Quercetin 25 mg †
Green Tea Leaf Extract (95% polyphenols) 20 mg †
Grape Seed Extract (Proanthodyn) 20 mg †
Coenzyme Q10 15 mg †
Bilberry Fruit Extract (25% anthocyanidins) 10 mg †
Black Pepper Fruit Extract (Bioperine) 2 mg †
Boron (as amino acid chelate) 1 mg †
†Daily Value not established
Other Ingredients

Maltodextrin, modified cellulose gum, stearic acid and colloidal silicon dioxide.

Contains soy.
Warnings

Do not use if you are pregnant, may become pregnant, breastfeeding or taking any form of prescription nitrate such as nitroglycerin. If you are diabetic, consult your physician before using this product.

Do not use if either tamper-evident seal is broken or missing. Keep out of the reach of children.

Lao
14-03-12, 18:45
Lao..... για να σε πω.... επειδη βαριεμαι να ψαχνω..... και ειμαι και περιεργος στις πολυβιταμινες...... και επειδη θελει ο beef να μου κανει δωρο μια (δεν το ξερει βεβαια ακομα αλλα νταξ...:green::turtle:) εχει παρει καμια καλη το ματι σου με 1cps την ημερα....?:green:

BTW, αν θες κάτι πιο ελαφρύ, υπάρχει και η Fish Oil Multi της Carlson...

Devil
14-03-12, 19:02
καλη φαση αυτη της source naturals.... χαπια κ τιμη θυμασαι?

Lao
14-03-12, 19:06
καλη φαση αυτη της source naturals.... χαπια κ τιμη θυμασαι?

Στο βότανο, 17$ το 60άρι.

Devil
14-03-12, 19:15
Στο βότανο, 17$ το 60άρι.

thank you....:thumbup::thumbup::thumbup:

Galthazar
14-03-12, 19:50
το πιο ακριβο δως του...πληρωνει ο Διονυσης!:green:

exkaliber
17-03-12, 01:09
Lao..... για να σε πω.... επειδη βαριεμαι να ψαχνω..... και ειμαι και περιεργος στις πολυβιταμινες...... και επειδη θελει ο beef να μου κανει δωρο μια (δεν το ξερει βεβαια ακομα αλλα νταξ...:green::turtle:) εχει παρει καμια καλη το ματι σου με 1cps την ημερα....?:green:



εγω θα επερνα μια των 3 δοσεων και θα επερνα μια την ημερα:green:

chris corfu
17-03-12, 17:52
με αφορμη το ποστ του exkaliber να πω οτι εγω σχεδον αυτο κανω δλδ, εχω η καρλσον η ανταμ(σοφττζελ) και παιρνω μια αντι για 2 και 4-5 φορες την εβδομαδα και αυτο γτ ειχα τσεκαρει σε μια εξεταση αιματος και ειχα βαλει μεσα 2-3 απο τις Β να μετρηθουν(που θεωρουμε υδατοδιαλιτες κιολας) και ηταν με οριο καπου το 950 στο 880 η κατι τετοιο, η ουσια δλδ ηταν σχεδον οριο για να μην ψαχνω τωρα εξετασεις για να γραψω ακριβως τιμες θεωρω οτι το νοημα το καταλαβατε..

γι αυτο λοιπον με μιση χρηση και σχεδον καθημερινα θεωρω οτι μια χαρα ειμαι καλημενος και με το παραπανω, εφοσον κανουμε κ μια διατροφη προσεγμενη που σχεδον ολοι εδω μεσα θεωρω οτι κανουν.. αυτα..

Tasos Green
10-04-12, 20:13
χωρις να θελω να σας ξενερώσω... επεσε στο ματι μου ενα αρθρο απο αμερικη περι πολυβιταμινων για νεες ερευνες..

Και επειδή μου πέταξε μια μπηχτή ο Devil εχθες οτι εχει καποια ερευνα που θα δυσαρεστησει καποιους (:green:) για τις πολυβιταμίνες, κατι μου λεει οτι πεφτω μεσα... (:green:)

το κειμενο:



Νέα έρευνα ωθεί μια φρέσκια ματιά στην αξία των συμπληρωμάτων βιταμίνης, με μερικά εκπληκτικά αποτελέσματα που δείχνουν ότι η λήψη πάρα πολλών συμπληρωμάτων (συγκεκριμένων) θα μπορούσε να είναι επιβλαβείς.

Η έρευνα αναγκάζει τους επιστήμονες να επανεξετάσουν τη χρήση των συμπληρωμάτων με αντιοξειδωτικά, τα οποία είχαν θεωρηθεί ως ευεργετικά για την πρόληψη του καρκίνου, των καρδιακών παθήσεων και άλλων ασθενειών.

"Όλοι είναι μπερδεμένοι" παραδέχτηκε Toren Finkel, επικεφαλής του Κέντρου Μοριακής Ιατρικής των Εθνικών Ινστιτούτων Υγείας (NIH).

Ενώ η λογική φαίνεται να υπαγορεύει ότι η λήψη αντιοξειδωτικών/ βιταμινών θα πρέπει να βοηθήσει και να καταπολεμήσει τις διάφορες αρρώστιες και τις ασθένειες, ο Finkel είπε σε μια συνέντευξη ότι τα κλινικά δεδομένα "είναι αρκετά σταθερά και δεν δείχνουν κανένα όφελος."

"Έτσι, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάμε πίσω και να σκεφτούμε μερικές από τις υποθέσεις που έχουμε κάνει όσον αφορά τον μηχανισμό για αυτές τις ασθένειες και το πώς τα συμπληρώματα όπως τα οξειδωτικά παίζουν ρόλο σε αυτές τις ασθένειες", δήλωσε στο AFP.

Finkel εξήγησε ότι ενώ εδώ και πολύ καιρό πίστευαν ότι οξειδωτικά ( ελεύθερες ρίζες που παράγονται από το σώμα ή προκαλούνται από εξωτερικές πηγές, όπως η ρύπανση ) ήταν ανθυγιεινά, η έρευνα δίνει μια πιο σύνθετη εικόνα.

"Θα πρέπει να πάμε πίσω στο εργαστήριο και να προσπαθήσουμε να σχεδιάσουμε πειράματα για να κατανοήσουμε καλύτερα τον ρόλο των αντιοξειδωτικών και βιταμίνες», είπε.
"Για χρόνια, χρησιμοποιούσαμε αυτά τα συμπληρώματα χωρίς να γνωρίζουμε τις επιπτώσεις στο σώμα."

Μια μελέτη που δημοσιεύθηκε στις 11 Οκτωβρίου στις Ηνωμένες Πολιτείες δείχνει μια αύξηση 17 τοις εκατό του κινδύνου ανάπτυξης καρκίνου του προστάτη στους άνδρες που λαμβάνουν υψηλές δόσεις της βιταμίνης Ε.

Μια άλλη πρόσφατη μελέτη στις ΗΠΑ που διεξήχθη μεταξύ γυναικών και δημοσιεύθηκε στις 10 Οκτωβρίου έδειξε ότι οι πολυβιταμίνες ( συνήθως λαμβάνονται στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής ) ήταν άχρηστες και στην πραγματικότητα συνέβαλαν βαθμιαία σε ένα υψηλότερο κίνδυνο θνησιμότητας.

Ήδη από το 2007, οι ερευνητές είχαν δημιουργήσει μια σύνδεση μεταξύ της λήψης συμπληρωμάτων σεληνίου και αυξημένο κίνδυνο διαβήτη των ενηλίκων.

«Βρίσκουμε ότι ορισμένες από αυτές τις βιταμίνες που λαμβάνονται μόνο σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να έχουν αποτελέσματα που δεν είχαμε προβλέψει, δεν τα καταλάβαμε και δεν τα είχαμε προβλέψει», δήλωσε ο Schardt.

Πρόσθεσε ότι η χώρα έχει "πολλούς ανθρώπους που πιστεύουν, σχεδόν σαν μια θρησκεία, στις βιταμίνες τους" - μια πίστη που ενθαρρύνεται από μια βιομηχανία που αποφέρει 20 δισ. ευρώ ετησίως στις Ηνωμένες Πολιτείες, όπου περισσότερο από το ήμισυ του πληθυσμού έχει κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών.

Επιπλέον, οι κατασκευαστές των ΗΠΑ είναι "ελεύθεροι να λένε σχεδόν ό, τι θέλουν" για τις αρετές των συμπληρωμάτων, ο Schardt εξήγησε, προσθέτοντας: ". Το μόνο πράγμα που ο Οργανισμός Τροφίμων και Φαρμάκων δεν τους αφήνει να κάνουν ισχυρισμούς για τις διάφορες νόσους"

Patsy Brannon, ένας καθηγητής του Πανεπιστημίου Cornell, εκανε αναφορα σε μια ομάδα του Εθνικού Ινστιτούτου Υγείας σε πολυβιταμίνες, μεταλλικά συμπληρώματα και των χρόνιων παθήσεων, είπε ότι όσοι λαμβάνουν συμπληρώματα είναι συχνά εκείνοι που έχουν ήδη πάρει τα θρεπτικά συστατικά από την τροφή τους.

"Έτσι, οι άνθρωποι που επιλέγουν τα συμπληρώματα είναι ίσως οι άνθρωποι που δεν τους χρειάζονται», είπε. "Έτσι δεν σκεφτόμαστε τη συνολική πρόσληψη και νομίζω ότι είναι μια ανησυχία."

Οι ειδικοί συμφωνούν ότι οι πολυβιταμίνες και άλλα συμπληρώματα είναι χρήσιμα για ορισμένες ομάδες όπως οι έγκυες γυναίκες και οι ηλικιωμένοι που πάσχουν από έλλειψη βιταμινών.

Μια μελέτη που δημοσιεύθηκε στα τέλη Αυγούστου στο περιοδικό Journal of Nutrition έδειξε ότι ένας σημαντικός αριθμός των Αμερικανών που δεν τρώνε καλά και δεν λαμβάνουν συμπληρώματα βιταμίνης, είκοσι πέντε τοις εκατό των ερωτηθέντων είχαν ανεπάρκεια βιταμίνης C, το 34 τοις εκατό δεν παίρνουν αρκετή βιταμίνη Α και το 60 τοις εκατό χρειάζεται περισσότερη βιταμίνη Ε. Και οι τρεις βρίσκονται σε φρούτα και λαχανικά.

Ε κλασικα σιγα σιγα θα τα απαγορεύσουν και αυτα...

Link: http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5jqx9AiEDyl4FN1bryxinQJqCCcRQ?docId=CNG.cf08683a34b0eca027163725d7835c6a.a1

exkaliber
10-04-12, 21:03
^
εγω παντως ειμαι σε καλυτερη φυσικη κατασταση οταν παιρνω πολυβιταμινη απ οταν δεν παιρνω

Lao
11-04-12, 10:36
χωρις να θελω να σας ξενερώσω... επεσε στο ματι μου ενα αρθρο απο αμερικη περι πολυβιταμινων για νεες ερευνες..

Και επειδή μου πέταξε μια μπηχτή ο Devil εχθες οτι εχει καποια ερευνα που θα δυσαρεστησει καποιους (:green:) για τις πολυβιταμίνες, κατι μου λεει οτι πεφτω μεσα... (:green:)

το κειμενο:



Ε κλασικα σιγα σιγα θα τα απαγορεύσουν και αυτα...

Link: http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5jqx9AiEDyl4FN1bryxinQJqCCcRQ?docId=CNG.cf08683a34b0eca027163725d7835c6a.a1

Το διάβασα το κείμενο (και εννοώ το ξενόγλωσσο).

Κάτι σαφές και συγκεκριμένο δεν λέει. Για άλλη μια φορά, ο αρθρογράφος απλά έχει κάνει μια συρραφή κειμένων που έχει βρει εδώ και κει και απλά πετάει γενικότητες.

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα περισσότερα άρθρα τέτοιου τύπου βρίθουν ασάφειας.

Για παράδειγμα, γράφει ο κατά τα άλλα έγκυρος δημοσιογράφος μια γενικότητα του στυλ «οι πολυβιταμίνες ενδεχομένως όχι μόνο δεν ωφελούν αλλά βλάπτουν κιόλας» αλλά, φυσικά, ξεχνάει να αναφέρει λεπτομερώς ποιο ήταν το στατιστικό δείγμα, με ποια κριτήρια επιλέχτηκε, ποιες multies έπαιρνε και για ποιο λόγο, για πόσο καιρό, αν έπαιρνε φάρμακα ή άλλες ουσίες παράλληλα κτλ κτλ κτλ.

Προσωπικά έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να δίνω σημασία σε τέτοια κείμενα.

Tasos Green
11-04-12, 13:13
Το διάβασα το κείμενο (και εννοώ το ξενόγλωσσο).

Κάτι σαφές και συγκεκριμένο δεν λέει. Για άλλη μια φορά, ο αρθρογράφος απλά έχει κάνει μια συρραφή κειμένων που έχει βρει εδώ και κει και απλά πετάει γενικότητες.

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα περισσότερα άρθρα τέτοιου τύπου βρίθουν ασάφειας.

Για παράδειγμα, γράφει ο κατά τα άλλα έγκυρος δημοσιογράφος μια γενικότητα του στυλ «οι πολυβιταμίνες ενδεχομένως όχι μόνο δεν ωφελούν αλλά βλάπτουν κιόλας» αλλά, φυσικά, ξεχνάει να αναφέρει λεπτομερώς ποιο ήταν το στατιστικό δείγμα, με ποια κριτήρια επιλέχτηκε, ποιες multies έπαιρνε και για ποιο λόγο, για πόσο καιρό, αν έπαιρνε φάρμακα ή άλλες ουσίες παράλληλα κτλ κτλ κτλ.

Προσωπικά έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να δίνω σημασία σε τέτοια κείμενα.

γιαυτο ειπα οτι ο devil μου ανέφερε κατι για ερευνες πανω στις βιταμίνες.... το ξερω οτι λεει γενικότητες το αρθρο (γιαυτο λέγεται και αρθρο και οχι ερευνα)...
ειδομεν...ο καιρος γαρ εγγυς :green:

Lao
11-04-12, 14:30
γιαυτο ειπα οτι ο devil μου ανέφερε κατι για ερευνες πανω στις βιταμίνες.... το ξερω οτι λεει γενικότητες το αρθρο (γιαυτο λέγεται και αρθρο και οχι ερευνα)...
ειδομεν...ο καιρος γαρ εγγυς :green:

Ένα σωστό άρθρο, καλό είναι να είναι πιο αναλυτικό και να μην πετάει γενικότητες εδώ και κει. Γιατί τελικά, αυτό που κάνει είναι να παραπληροφορεί. ;)

COBRA_STYLE
11-04-12, 14:37
Με αφορμη ενα κομματι του παραπανω αρθρου για τα αντιοξειδωτικα,να ξαναναφερω(το χα ξαναπει πριν καιρο) οτι ειχα διαβασει μελετη η οποια ελεγε οτι τα αντιοξειδωτικα οταν ηταν σε μορφη ταμπλετας δεν ειχαν κανενα οφελος ως προς την προληψη καρκινου κτλ....το σωμα δε τα αναγνωριζε.Η ερευνα ειχα διαρκεσει καποια χρονια αν θυμαμαι καλα και οι συμμετεχοντες λαμβαναν πολυβιταμινες σε ταμπλετες.

το ανεφερα just 4 the record.

exkaliber
11-04-12, 14:43
προσωπικα,κρινοωντας απο τον εαυτο μου και απο ανθρωπους μου γυρω μου δεν βλεπω τον λογο να σταματησω να παιρνω πολυβιταμινη και βιταμινες εξτρα




το ανεφερα just 4 the record.

καλα εκανες
δεν ξερω αν ισχυει,αλλα καλυτερα να υπαρχει σαν ιδεα και αν καποιος ξερει μας λεει το κατιτις παραπανω

spartan77
11-04-12, 15:13
προσωπικα,κρινοωντας απο τον εαυτο μου και απο ανθρωπους μου γυρω μου δεν βλεπω τον λογο να σταματησω να παιρνω πολυβιταμινη και βιταμινες εξτρα



συμφωνω κ γω σ αυτο! :thumbup:
κ γω βλεπω απ τον εαυτο μου οτι χρειαζομαι και τις πολυβιταμινες και τις εξτρα βιταμινες

zane14
14-04-12, 23:18
παίδες θα ήθελα μια συμβουλή για κάτι πολυβιταμίνες που πήρα πρόσφατα,είναι της animal,κ ούτε λίγο ουτε πόλλυ η κάθε δόση εχει 11 χάπια.......,ειδικός δεν είμαι αλλα 11 χάπια σε μια δόση................

Lao
14-04-12, 23:22
παίδες θα ήθελα μια συμβουλή για κάτι πολυβιταμίνες που πήρα πρόσφατα,είναι της animal,κ ούτε λίγο ουτε πόλλυ η κάθε δόση εχει 11 χάπια.......,ειδικός δεν είμαι αλλα 11 χάπια σε μια δόση................

Τι σε προβληματίζει, μην πάθεις κάτι;

zane14
14-04-12, 23:26
Τι σε προβληματίζει, μην πάθεις κάτι;

κακό σκυλί ψόφο δέν εχει λέει ο θυμόσοφος....απλά μου φαίνεται μεγάλη ποσότητα,όπως είπα και πρίν ειδικός δεν είμαι

s0k0s
14-04-12, 23:28
κακό σκυλί ψόφο δέν εχει λέει ο θυμόσοφος....απλά μου φαίνεται μεγάλη ποσότητα,όπως είπα και πρίν ειδικός δεν είμαι

Μπορει το 1 χαπι να εχει παρα πολυ μικρη ποσοτητα γιαυτο να σου λενε στα 10. ποσταρισε αμα θες την βιταμινη σου...

aqua_bill
14-04-12, 23:29
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3749-Animal-Pak-(Universal)

Lao
14-04-12, 23:29
κακό σκυλί ψόφο δέν εχει λέει ο θυμόσοφος....απλά μου φαίνεται μεγάλη ποσότητα,όπως είπα και πρίν ειδικός δεν είμαι

Μην ανησυχείς, στην πραγματικότητα το Animal Pak είναι underdosed σε αρκετά πράγματα.

Παίρνε το κανονικά.

zane14
14-04-12, 23:31
Μην ανησυχείς, στην πραγματικότητα το Animal Pak είναι underdosed σε αρκετά πράγματα.

Παίρνε το κανονικά.

ευχαριστώ lao

Apollonas
15-04-12, 16:12
Μπορει το 1 χαπι να εχει παρα πολυ μικρη ποσοτητα γιαυτο να σου λενε στα 10. ποσταρισε αμα θες την βιταμινη σου...

Εγώ προσωπικά χτυπάω 9 κάψουλες την μέρα. Οι αναγραφόμενες τιμές στο κουτί είναι για 1 σερβινγκ δηλαδή 3 καψούλια. Άμα βάλεις την προπόνηση και οτι έχω θερμίδες συντήρησης 3800 (αμα κάνω και αερόβιο, γειά σας) τα θέλω όλα τρίπλ..!!(τα ντάμπλ είναι για τους αποτυχημένους):tongue: Άρα πιστεύω εξαρτάται από την προπόνηση και την σωματοδομή του καθενός. Άν κάποιος παίζει στις 2000 θερμιδές εμένα πρέπει να είναι μέχρι το μεσημέρι αυτές άρα οι βιταμίνες μετά την προπόνηση πρέπει λογικά να πέφτουν δραματικά.

Lao
15-04-12, 16:17
Εγώ προσωπικά χτυπάω 9 κάψουλες την μέρα. Οι αναγραφόμενες τιμές στο κουτί είναι για 1 σερβινγκ δηλαδή 3 καψούλια. Άμα βάλεις την προπόνηση και οτι έχω θερμίδες συντήρησης 3800 (αμα κάνω και αερόβιο, γειά σας) τα θέλω όλα τρίπλ..!!(τα ντάμπλ είναι για τους αποτυχημένους):tongue: Άρα πιστεύω εξαρτάται από την προπόνηση και την σωματοδομή του καθενός. Άν κάποιος παίζει στις 2000 θερμιδές εμένα πρέπει να είναι μέχρι το μεσημέρι αυτές άρα οι βιταμίνες μετά την προπόνηση πρέπει λογικά να πέφτουν δραματικά.

Συγγνώμη, αλλά σε ποια multi αναφέρεσαι; Ποια παίρνεις;

Apollonas
15-04-12, 16:40
Συγγνώμη, αλλά σε ποια multi αναφέρεσαι; Ποια παίρνεις;


Φίλε Λαο της Ultimate Nutrition την Super Complete Formula.

BlooDdeaD_MefiSt
15-04-12, 16:56
Φίλε Λαο της Ultimate Nutrition την Super Complete Formula.

Αν δεν κάνω λάθος αυτή έχει serving 9 ταμπλέτες έτσι και αλλιώς, όχι 3..:unsure:

Lao
15-04-12, 16:58
Φίλε Λαο της Ultimate Nutrition την Super Complete Formula.

Tο serving size της συγκεκριμένης είναι, απ'ότι βλέπω, 9 ταμπλέτες και όχι 3.

Έχει πολύ β-καροτένιο, Ε, manganese, έχει και σίδηρο.

Πόσο καιρό την παίρνεις;

Apollonas
15-04-12, 17:08
Tο serving size της συγκεκριμένης είναι, απ'ότι βλέπω, 9 ταμπλέτες και όχι 3.

Έχει πολύ β-καροτένιο, Ε, manganese, έχει και σίδηρο.

Πόσο καιρό την παίρνεις;

Ναι 9 παίρνω τώρα πάει κανα 2μηνο που την άρχισα...
ποιά η γνώμη σου; Είμαι 2.03 92 κιλά

Apollonas
15-04-12, 17:10
Αν δεν κάνω λάθος αυτή έχει serving 9 ταμπλέτες έτσι και αλλιώς, όχι 3..:unsure:

BlooDdeaD, δεν ξέρω αν το διετύπωσα σωστά πιο πάνω αλλά παίρνω 9 χάπια και τα αναγραφόμενα στοιχεία ειναι για 3 χάπια..!!;)

BlooDdeaD_MefiSt
15-04-12, 17:20
BlooDdeaD, δεν ξέρω αν το διετύπωσα σωστά πιο πάνω αλλά παίρνω 9 χάπια και τα αναγραφόμενα στοιχεία ειναι για 3 χάπια..!!;)

Μα και τα αναγραφόμενα στοιχεία είναι amount per serving όποτε εννοεί για 9 ταμπλέτες.;)

Apollonas
15-04-12, 17:25
Μα και τα αναγραφόμενα στοιχεία είναι amount per serving όποτε εννοεί για 9 ταμπλέτες.;)

Εγώ νόμιζα ότι αυτό είναι για 1 σκουπ ή μια δόση για οτιδήποτε..!!! Ευχαριστώ για την πληροφορια..!!

Lao
15-04-12, 17:45
Ναι 9 παίρνω τώρα πάει κανα 2μηνο που την άρχισα...
ποιά η γνώμη σου; Είμαι 2.03 92 κιλά

Γνώμη μου είναι να πάρεις κάποια πιο ισορροπημένη, από πιο «μετριοπαθή» εταιρεία.

Για να μην σκεφτείς ότι δεν σε καταλαβαίνω, είμαι 1,94 και 96 κιλά.:toast:

Apollonas
15-04-12, 18:55
Γνώμη μου είναι να πάρεις κάποια πιο ισορροπημένη, από πιο «μετριοπαθή» εταιρεία.

Για να μην σκεφτείς ότι δεν σε καταλαβαίνω, είμαι 1,94 και 96 κιλά.:toast:

Κατάλαβα είσαι της οικογένειας και εσύ... Θα το κοιτάξω μόλις τελειώσει το κουτι...!! Ευχαριστώ για την συμβουλή...:green:

Roid Rage
16-04-12, 16:45
Bλεπω πολλες multi και τους λειπει η Κ, για την ακριβεια οι περισσοτερες δεν εχουν, τι παιζει;


Θεωρητικά, δεν υπάρχει τόση ανάγκη να υπάρχει Κ, μιας και μέχρι ενός σημείου την συνθέτουμε από μόνοι μας.

Ακόμα και σε αυτό το θέμα όμως (τι πρωτότυπο) οι απόψεις ποικίλλουν και άλλοι υποστηρίζουν το παραπάνω, ενώ άλλοι λένε πως λόγω υπερεκτίμησης της δυνατότητάς μας να την συνθέτουμε και επίσης λόγω κακής διατροφής, στην σημερινή εποχή είναι επιβεβλημένη η έξτρα λήψη μέσω κάποιου συμπληρώματος.

Παντως θα μπορουσε να ισχυριστει καποιος το ιδιο και για καθε βιταμινη.. τις εχουν ομως μες στις multis. Αβυσσος η ψυχη των εταιριων

Lao
16-04-12, 16:53
Παντως θα μπορουσε να ισχυριστει καποιος το ιδιο και για καθε βιταμινη.. τις εχουν ομως μες στις multis. Αβυσσος η ψυχη των εταιριων

Με πας από το ένα θέμα στο άλλο :P

Όχι, δεν θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί το ίδιο και για τις υπόλοιπες, γιατί πολύ απλά δεν τις συνθέτουμε από μόνοι μας. Το ίδιο ισχύει και για τα μέταλλα.

Εξαίρεση απότελεί η D, για την οποία έχουμε πει αναλυτικά στο γνωστό θέμα.

skel
16-04-12, 23:48
καλησπέρα σας
θα ήθελα να μου πείτε χρειάζονται αναγκαστικά οι Πολυβιταμίνες ?
θα δω κάποια διαφορά στον όγκο ? ή στο σώμα μου γενικά ?
αν δεν τις πάρω τη κακό δημιουργώ ?
ευχαριστώ !!!

Lucif3r
16-04-12, 23:54
καλησπέρα σας
θα ήθελα να μου πείτε χρειάζονται αναγκαστικά οι Πολυβιταμίνες ?
θα δω κάποια διαφορά στον όγκο ? ή στο σώμα μου γενικά ?
αν δεν τις πάρω τη κακό δημιουργώ ?
ευχαριστώ !!!

απαραιτητο και αναγκαστικο δεν ειναι τιποτα
παντως ειναι απο τα βασικα συμπληρωματα ενος αθλουμενου

skel
17-04-12, 00:07
απαραιτητο και αναγκαστικο δεν ειναι τιποτα
παντως ειναι απο τα βασικα συμπληρωματα ενος αθλουμενου

υπάρχουν διαφορές όμως ?
ας πούμε εγώ τώρα δεν παίρνω εσύ που παίρνεις τη συν έχεις από μένα ?

sadistic
17-04-12, 14:50
δεν υπαρχει + και -.υπαρχει το οτι οταν πραγματικα!!! τρως καλα δεν τις χρειαζεσε.αν...ομως δεν....τοτε τις χρειαζεσε.εγω π.χ οταν τις παιρνω και συγκεκριμενα τις adam βλεπω μια συνεχιζομενη ενεργεια ολη μερα.αν τις διακοψω για μερες η διαφορα φαινετε.σε μενα τουλαχιστον που ειμαι 45 πλεον.με ακριβως ιδια διατροφη πριν και μετα..

Tasos Green
17-04-12, 15:03
δεν υπαρχει + και -.υπαρχει το οτι οταν πραγματικα!!! τρως καλα δεν τις χρειαζεσε.αν...ομως δεν....τοτε τις χρειαζεσε.εγω π.χ οταν τις παιρνω και συγκεκριμενα τις adam βλεπω μια συνεχιζομενη ενεργεια ολη μερα.αν τις διακοψω για μερες η διαφορα φαινετε.σε μενα τουλαχιστον που ειμαι 45 πλεον.με ακριβως ιδια διατροφη πριν και μετα..

συμφωνώ απόλυτα ως ενα σημειο... καλως η κακος εχουμε την ταση ειτε τις χρειαζόμαστε ειτε οχι να τις θεωρουμε απαραίτητες (βαζω και των εαυτο μου μεσα) και οταν θεωρεις κατι απαραίτητο ασχέτως αν ειναι η οχι λειτουργεί και σαν placebo... κακα τα ψεματα.

εγω ως τωρα σε ενεργητικότητα δεν εχω καταλαβει διαφορα απο πολυβιταμινες ( μονο στο κατούρημα)... μπορει να κανουν δουλεια απλα δεν το καταλαβαινω... μπορει και οχι βεβαια..

skel
17-04-12, 15:16
συμφωνώ απόλυτα ως ενα σημειο... καλως η κακος εχουμε την ταση ειτε τις χρειαζόμαστε ειτε οχι να τις θεωρουμε απαραίτητες (βαζω και των εαυτο μου μεσα) και οταν θεωρεις κατι απαραίτητο ασχέτως αν ειναι η οχι λειτουργεί και σαν placebo... κακα τα ψεματα.

εγω ως τωρα σε ενεργητικότητα δεν εχω καταλαβει διαφορα απο πολυβιταμινες ( μονο στο κατούρημα)... μπορει να κανουν δουλεια απλα δεν το καταλαβαινω... μπορει και οχι βεβαια..

υπάρχει τότε κάτι φτηνό ίσα ίσα για δοκιμή ?
σκεφτόμουν για την OPTIMUM της ON αλλά είναι λίγο ακριβή

Tasos Green
17-04-12, 15:20
υπάρχει τότε κάτι φτηνό ίσα ίσα για δοκιμή ?
σκεφτόμουν για την OPTIMUM της ON αλλά είναι λίγο ακριβή
την optimen εννοείς μαλον...
πρεπει να ψαξεις την αγορα συγκρινεις τιμες για το πιο ειναι φτηνό... και γω την optimen εχω στο δευτερο κουτι ειμαι, απο εξωτερικό τις πηρα φτηνα...

skel
17-04-12, 15:42
την optimen εννοείς μαλον...
πρεπει να ψαξεις την αγορα συγκρινεις τιμες για το πιο ειναι φτηνό... και γω την optimen εχω στο δευτερο κουτι ειμαι, απο εξωτερικό τις πηρα φτηνα...

και στα φαρμακεία πουλάνε μερικά αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά
εξωτερικό δεν θέλω να αγοράσω

Galthazar
17-04-12, 16:51
στο φαρμακειο απ οτι ξερω οι πολυβιταμινες ειναι λιγο ελλειπεις οι γνωστες φαρμακευτικες, ετσι δεν ειναι Lao;

exkaliber
17-04-12, 16:55
ετσι ειναι :thumbup:

Lao
20-04-12, 04:13
στο φαρμακειο απ οτι ξερω οι πολυβιταμινες ειναι λιγο ελλειπεις οι γνωστες φαρμακευτικες, ετσι δεν ειναι Lao;

Κάπως έτσι...;)

BaamBam
25-04-12, 20:02
θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποιο συμπληρωμα πολυβιταμινων σχετικα φθηνο γιατι ειμαι φοιτητης και κανω οτι μπορω!!1 :D
Ειμαι αναμεσα στο nexgen της reflex και στο multi vitamin warrior lab!! καποια γνωμη σχετικα με αυτα τα προιοντα???

BlooDdeaD_MefiSt
25-04-12, 20:15
θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποιο συμπληρωμα πολυβιταμινων σχετικα φθηνο γιατι ειμαι φοιτητης και κανω οτι μπορω!!1 :D
Ειμαι αναμεσα στο nexgen της reflex και στο multi vitamin warrior lab!! καποια γνωμη σχετικα με αυτα τα προιοντα???

Είναι κάπως ελλειπείς και τα δύο. Θα σου πρότεινα κάτι σε Adam της Νοw και Optimen της ΟΝ.;) Πολύ καλές και οι δύο και σχετικά φθηνές, ειδικά αν τις πάρεις απ'έξω. Η adam υπάρχει και στο e-shop του forum πληροφοριακά.

skel
29-04-12, 14:53
στο φαρμακειο απ οτι ξερω οι πολυβιταμινες ειναι λιγο ελλειπεις οι γνωστες φαρμακευτικες, ετσι δεν ειναι Lao;

o θείος μου μου έδωσε το Ιπποφαές Eubias
θα το παίρνω για να δω αν κάνει κάτι

BlooDdeaD_MefiSt
29-04-12, 15:07
o θείος μου μου έδωσε το Ιπποφαές Eubias
θα το παίρνω για να δω αν κάνει κάτι

Αυτό το αποκαλείς πολυβιταμίνη?:unsure: Τίποτα δεν έχει μέσα σε φυσιολογικές ποσότητες..μόνο κάτι Ω λιπαρά.

skel
29-04-12, 16:46
Αυτό το αποκαλείς πολυβιταμίνη?:unsure: Τίποτα δεν έχει μέσα σε φυσιολογικές ποσότητες..μόνο κάτι Ω λιπαρά.

τώρα που το είδα έχεις δίκιο αλλά από το να πεταχτεί ας το παίρνω

polo0
01-05-12, 01:52
η πρωτεινη παει με το ποσα κιλα ειναι καποιος..πολυβιταμινες εξαρτατε απο το ποσα κιλα ειμαστε?δηλαδη ενας ανθρωπως 150 κιλων και ενας αλλος 70 θα περνει τς ιδιες ποσοτητες? :P πως το καθοριζουμε αυτο?:P

ArgoSixna
01-05-12, 02:42
Όχι ένας άνθρωπος 150 κιλων που λες θελει μεγαλυτερες ποσοτητες σκεψου οτι ειναι διπλασιος .. Βασικα και σε λιγοτερα κιλα μερικοι χρειαζονται διπλασια δοση....

lykos
01-05-12, 14:13
καλησπερα,μια βοηθεια αν μπορειτε.ποια ειναι η καλυτερη πολυβιταμινη που εχουν τα xtreme stores?ηθελα να παρω την optimen αλλα ειδα οτι δεν την εχουν.καμια αλλη προταση?

BlooDdeaD_MefiSt
01-05-12, 19:12
καλησπερα,μια βοηθεια αν μπορειτε.ποια ειναι η καλυτερη πολυβιταμινη που εχουν τα xtreme stores?ηθελα να παρω την optimen αλλα ειδα οτι δεν την εχουν.καμια αλλη προταση?

Mόνο από xtreme μπορείς να πάρεις? Απ'ότι είδα έχουν animal pak και anavite. Και οι δύο πολύ καλές είναι, αλλά εκεί τις έχει ακριβά..

lykos
02-05-12, 03:34
Mόνο από xtreme μπορείς να πάρεις? Απ'ότι είδα έχουν animal pak και anavite. Και οι δύο πολύ καλές είναι, αλλά εκεί τις έχει ακριβά..

απο εκει παιρνω γιατι ειναι κοντα στο σπιτι μου.συντομα θα βγαλω μια καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ γιατι δεν παει αλλο..
ευχαριστω για την απαντηση :thumbup:

Dimitrios
02-05-12, 14:23
Καλύτερα Anavite. Αν και το βέλτιστο είναι να βγάλεις μια Prepaid και θα βρεις την υγειά σου.;)

pki
03-05-12, 14:43
μεταξυ animal pak - orange triad - anavite τι προτιματε;

BlooDdeaD_MefiSt
03-05-12, 16:05
μεταξυ animal pak - orange triad - anavite τι προτιματε;

Είναι διαφορετικές όλες τους. Αν σε ενδιαφέρει η β-αλανίνη του anavite πάρε αυτό. Αλλιώς οι άλλες 2 είναι πιο φθηνές.

exkaliber
03-05-12, 16:10
καμια απο τις 3 γιατι εχουν πολλες καψουλες ανα δοση
εγω ειμαι μεταξυ adam & alive

BlooDdeaD_MefiSt
03-05-12, 16:15
καμια απο τις 3 γιατι εχουν πολλες καψουλες ανα δοση
εγω ειμαι μεταξυ adam & alive

Και αυτό είναι κακό ή απλά εσένα δεν σε βολεύει?

exkaliber
03-05-12, 16:20
ειναι ασυμφορο

BlooDdeaD_MefiSt
03-05-12, 16:25
ειναι ασυμφορο

Δεν νομίζω ότι τα χάπια που είναι η κάθε δόση είναι κριτήριο για να δεις κατα πόσο σε συμφέρει, αλλά το πόσες δόσεις βγάζει με αυτά...Και ναι αυτές δεν βγάζουν πολλές δόσεις και δεν θεωρούνται οικονομικές αλλά είναι πιο "τούμπανες" από άλλες π.χ. adam/opti-men που βγάζουν περισσότερες δόσεις.:P

exkaliber
03-05-12, 16:30
δεν ειναι

BlooDdeaD_MefiSt
03-05-12, 16:51
δεν ειναι

Kαλά οκ γνώμη σου..Εγώ την anavite και animal pak τις θεωρώ καλύτερες...Πιο ακριβές βέβαια οκ. Τέσπα δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα. :toast:

ArgoSixna
04-05-12, 01:23
Όχι και ακριβές.... Ap + ana με πενηντα πεντε ευρω .. 44πακς +180tabs!

BlooDdeaD_MefiSt
04-05-12, 09:27
Όχι και ακριβές.... Ap + ana με πενηντα πεντε ευρω .. 44πακς +180tabs!

Δεν είπα ακριβές. Είπα πιο ακριβές από τις άλλες που ανέφερε ο exkaliber.

Dohne
04-05-12, 11:26
Είναι διαφορετικές όλες τους. Αν σε ενδιαφέρει η β-αλανίνη του anavite πάρε αυτό. Αλλιώς οι άλλες 2 είναι πιο φθηνές.
Σιγά την β-αλανίνη που έχει 1/3 της δόσης που χρειάζεσαι για να δεις κάτι. Η πιο υπερεκτιμημένη πολυβιταμίνη η anavite imo. Η adam είναι πιο φθηνή και πιο πλήρης. Η super multi της dymatize ομοίως, ακόμα φθηνότερη.

Lao
04-05-12, 12:14
Σιγά την β-αλανίνη που έχει 1/3 της δόσης που χρειάζεσαι για να δεις κάτι. Η πιο υπερεκτιμημένη πολυβιταμίνη η anavite imo. Η adam είναι πιο φθηνή και πιο πλήρης. Η super multi της dymatize ομοίως, ακόμα φθηνότερη.

Η β-αλανίνη έχει αποτέλεσμα από τα 3 γραμμάρια και πάνω. Από που προκύπτει ότι θες 9;

Αν και δεν θεωρώ σωστό να συγκρίνουμε multies με διαφορετικές φιλοσοφίες, σε ό,τι έχουν κοινό, η ADAM σε καμμία περίπτωση δεν είναι πιο πλήρης. Στις Β έχει λιγότερες ποσότητες, στην C το ίδιο, έχει 400 IU D2, το περισσότερο από το μαγνήσιο είναι ως oxide κτλ. Ναι, έχει extra που δεν έχει η Anavite, αλλά το ίδιο ισχύει και από την ανάποδη.

Για την Super Multi της Dymatize άστο καλύτερα... Από τις χειρότερες επιλογές, φτηνιάρικες μορφές βιταμινών και μετάλλων.

dio32
05-05-12, 10:07
βρε λαο σε παρακαλω δεν μπορω να το βρω ποια πολυβιταμινη μου ειχες πει,που σε ειχα ρωτησει σκεφτομε να αλλαξω την ανταμ και θελω μια ανταξια της και λιγο καλυτερη αλλα με δοση την ημερα οπως την ανταμ με δυο softgel η ταμπλετες.
απο το βοτανο ετσι?

Lao
05-05-12, 13:03
βρε λαο σε παρακαλω δεν μπορω να το βρω ποια πολυβιταμινη μου ειχες πει,που σε ειχα ρωτησει σκεφτομε να αλλαξω την ανταμ και θελω μια ανταξια της και λιγο καλυτερη αλλα με δοση την ημερα οπως την ανταμ με δυο softgel η ταμπλετες.
απο το βοτανο ετσι?

Ούτε εγώ θυμάμαι ποια σου είχα πει :green:

Anyway, τι λες να ρίξεις μια ματιά στην Life Force; ;)

Dohne
05-05-12, 23:18
Η β-αλανίνη έχει αποτέλεσμα από τα 3 γραμμάρια και πάνω. Από που προκύπτει ότι θες 9;

Αν και δεν θεωρώ σωστό να συγκρίνουμε multies με διαφορετικές φιλοσοφίες, σε ό,τι έχουν κοινό, η ADAM σε καμμία περίπτωση δεν είναι πιο πλήρης. Στις Β έχει λιγότερες ποσότητες, στην C το ίδιο, έχει 400 IU D2, το περισσότερο από το μαγνήσιο είναι ως oxide κτλ. Ναι, έχει extra που δεν έχει η Anavite, αλλά το ίδιο ισχύει και από την ανάποδη.

Για την Super Multi της Dymatize άστο καλύτερα... Από τις χειρότερες επιλογές, φτηνιάρικες μορφές βιταμινών και μετάλλων.

Μη συγκρίνεις στην συνιστώμενη δόση της εταιρίας, κρίνε dosing per euro. Η ADAM είναι πολύ καλύτερη και από εταιρία εγγύηση. H super multi ομοίως, αλλά όχι τόσο εγγύηση η εταιρία, αλλά από την gaspari, καλύτερη.
1,6 mg στις 3 ταμπλέτες, εγώ θέλω 5 mg τουλάχιστον για να πω ότι κάνω κάτι. Συνεπώς 1/3.

Lao
05-05-12, 23:58
Μη συγκρίνεις στην συνιστώμενη δόση της εταιρίας, κρίνε dosing per euro. Η ADAM είναι πολύ καλύτερη και από εταιρία εγγύηση. H super multi ομοίως, αλλά όχι τόσο εγγύηση η εταιρία, αλλά από την gaspari, καλύτερη.
1,6 mg στις 3 ταμπλέτες, εγώ θέλω 5 mg τουλάχιστον για να πω ότι κάνω κάτι. Συνεπώς 1/3.

Νομίζω ότι μπερδεύεις το «οικονομικότερη» με το «καλύτερη» / «αποτελεσματικότερη» / «πληρέστερη».

Στο προηγούμενο post σου, είπες:


Σιγά την β-αλανίνη που έχει 1/3 της δόσης που χρειάζεσαι για να δεις κάτι. Η πιο υπερεκτιμημένη πολυβιταμίνη η anavite imo. Η adam είναι πιο φθηνή και πιο πλήρης. Η super multi της dymatize ομοίως, ακόμα φθηνότερη.

...και βάσει αυτού σου απαντάω.

Η Adam είναι πιο φτηνή, ναι, αλλά πιο πλήρης ΔΕΝ είναι και νομίζω ότι σου εξήγησα μερικούς από τους λόγους.

Θα επαναλάβω όμως ότι κακώς, πολύ κακώς, μπαίνεις στην διαδικασία και συγκρίνεις μια multi γενικής χρήσης (Adam) με μία «ειδικής χρήσης» (Anavite). 'Άλλη φιλοσοφία έχει η μεν, άλλη η δε. Άλλο τρόπο χρήσης η μεν, άλλον η δε. Και, προφανώς, άλλα αποτελέσματα η μία και άλλα η άλλη.

Τέλος, επειδή βλέπω ότι επαναλαμβάνεσαι για την Super Multi, δες αυτό:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=450858&viewfull=1#post450858

BTW, επειδή ίσως να νομίζεις ότι δεν θεωρώ την Adam καλή multi, να σου πω ότι την έχω πάρει πολλάκις (και τώρα που μιλάμε έχω ένα κουτί). Στο παρακάτω link, θα δεις και την γνώμη μου, αναλυτικά:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=442438&viewfull=1#post442438

IRINE G7
12-05-12, 14:04
Διάβασα ότι πρέπει να αποφεύγουμε τις πολυβιταμίνες που συμπεριέχουν τις A και D, καθώς η μία ουσιαστικά εξουδετερώνει τη δράση της άλλης και είναι σαν να μην τις παίρνουμε, τη στιγμή μάλιστα που η D είναι από τις ουκ ων άνευ βιταμίνες.

ArgoSixna
13-05-12, 00:09
Που το διαβασες? Δωσε μας ενα λινκ αν μπορεις.. (εκτος και αν το διαβασες σε βιβλιο)!

exkaliber
13-05-12, 16:00
για την A & D δεν ισχυει
τα ειπαμε και στο θεμα της D

marinos83
15-05-12, 15:35
τι γνωμη εχετε για την igactive flu?πριν 2 μερες την πηρα 14ε. παιρνω μια καψουλα μετα το κυριως γευμα.

exkaliber
18-05-12, 14:31
^
δεν βρηκα πουθενα τις ποσοτητες που περιεχει
ακριβουτσικη ειναι παντως

skel
18-05-12, 16:05
^
δεν βρηκα πουθενα τις ποσοτητες που περιεχει
ακριβουτσικη ειναι παντως


περιέχει:
βιταμίνες (Α,Β1,Β2,Β3,Β6,Β12,C,D3,E)
μέταλλα (σίδηρος, ασβέστιο, ψευδάργυρος, μαγνήσιο, σελήνιο, μαγγάνιο, κάλιο, χαλκός, χρώμιο)
ιχνοστοιχεία
συνένζυμο Q10
Ginseng
καρνιτίνη
λουτεΐνη
πρωτόγαλα (αντισώματα)
συστατικά με διατροφική και φυσιολογική επίδραση
η συσκευασία περιέχει 30 κάψουλες

αυτά βρήκα και εγώ

τη ακριβή ? 10 ευρώ την βρήκα

BlooDdeaD_MefiSt
18-05-12, 16:31
αυτά βρήκα και εγώ

τη ακριβή ? 10 ευρώ την βρήκα

Ναι ρε φίλε τι ποσότητες από αυτά όμως?

parginos
19-05-12, 14:01
Source Naturals Life Force Green Multiple. Ορίστε η multi που έχω αυτό το διάστημα. Είναι πραγματικά full extra!

Lao
19-05-12, 14:56
Source Naturals Life Force Green Multiple. Ορίστε η multi που έχω αυτό το διάστημα. Είναι πραγματικά full extra!

Ικανοποιημένος; ;)

parginos
19-05-12, 17:19
Ικανοποιημένος; ;)

Lao χάρη σε έσενα τις πήρα.Εσύ μου τις υπεδειξες. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος ναι. Είναι πολύ καλές...Σε σχέση με την ADAM θα έλεγα ότι είναι ένα κλικ καλύτερες. Αισθάνομαι πραγματικά πιο καλά. Αν υπολογίσεις ότι κάνω 200 χλμ κάθε μέρα κ είμαι στην πιο κουραστική περίοδο στην δουλειά (έτσι είναι καθε άνοιξη) τότε το λέω με σιγουριά ότι είναι καλύτερες...:)

skel
19-05-12, 18:25
Lao χάρη σε έσενα τις πήρα.Εσύ μου τις υπεδειξες. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος ναι. Είναι πολύ καλές...Σε σχέση με την ADAM θα έλεγα ότι είναι ένα κλικ καλύτερες. Αισθάνομαι πραγματικά πιο καλά. Αν υπολογίσεις ότι κάνω 200 χλμ κάθε μέρα κ είμαι στην πιο κουραστική περίοδο στην δουλειά (έτσι είναι καθε άνοιξη) τότε το λέω με σιγουριά ότι είναι καλύτερες...:)


μόνο στο εξωτερικό υπάρχει ?

parginos
19-05-12, 19:38
Εγώ από έξω τις πήρα. Κ εδώ να υπάρχει δεν σε συμφέρει φίλε.

reignman007
19-05-12, 21:17
τι γνωμη εχετε για την igactive flu?πριν 2 μερες την πηρα 14ε. παιρνω μια καψουλα μετα το κυριως γευμα.

Εγω αυτη την χρησιμοποιω το χειμωνα πριν απο ταξιδια εξωτερικου για σκι.κυριως για ενισχυση ανοσοποιητικου προκειμενου στα -15 να μην αρπαξω κανα κρυωμα και μου χαλασει η εκδρομη.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος οσον αφορα αυτο το στοχο.

kafros gate 7
22-05-12, 01:18
παιδια σημερα αγορασα την optimen.
ειμαι 83 κιλα.πιστευετε οτι με 2 χαπια ενα πρωϊ με το πρωϊνο
και ενα βραδυ με το βραδινο ειναι αρκετα ή θελει και τριτο οπως
γραφει απο πισω? δε θα ειναι πολυ το τριτο...???

Lao
22-05-12, 01:29
παιδια σημερα αγορασα την optimen.
ειμαι 83 κιλα.πιστευετε οτι με 2 χαπια ενα πρωϊ με το πρωϊνο
και ενα βραδυ με το βραδινο ειναι αρκετα ή θελει και τριτο οπως
γραφει απο πισω? δε θα ειναι πολυ το τριτο...???

Παίρνε 3 όπως προβλέπεται.

metalwar
22-05-12, 15:28
Ρε παιδια δεν εχουν μειωσει πολυ τις ποσοτητες;;
και το κουτι. δλδ αξιζει τα λεφτά η optimen;

BlooDdeaD_MefiSt
22-05-12, 15:30
Ρε παιδια δεν εχουν μειωσει πολυ τις ποσοτητες;;
και το κουτι. δλδ αξιζει τα λεφτά η optimen;

απο ελλαδα γενικα οι περισσοτερες δεν αξιζουν...απο εξω τις παίρνεις μισή τιμή.;)

polo0
26-05-12, 13:57
δεν ξερω τι γντε δεν ειναι placebo αλλα η πολυβιταμινες μου προκαλουν φλεβικοτητατα!περνω κτ πολυβιταμινες τς warriolab(ηταν η πρωτες μου γι αυτο και πηρα αυτες εκνα το λαθος και περιμενω πως και πωςνα τελειωσουν για να παω σε κατι οπως adam,animal pak,life force κλπ :)

COBRA_STYLE
26-05-12, 14:17
^^

νννναι.:green::rolf:

αστο,δεν ισχυει οσο και να θες:turtle:

polo0
27-05-12, 14:03
μαα δν γινετε να βλεπουν φλεβες τα ματια μου !:P
ειχα κοψει τς πολυβιταμινες για να δω αν ειναι οντως απο αυτο και ηταν απο αυτο:P καααλα δν μιλαω για καμια εντονη και τρελη φλεβικοτητα αλλα εχει διαφορα!ειδικα οτν κανω ωμους και οτν κανω πηχη..εχει και αν εχει διαφορα..!:P

Giannistzn
27-05-12, 17:53
Η φλεβικοτητα εχει να κανει κυριως με γενετικο υποβαθρο και body fat. Μαλλον placebo ειναι οπως σου ειπε και ο κομπρας.
Δες εδω
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5850-%CE%A6%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1)

polo0
27-05-12, 19:30
Η φλεβικοτητα εχει να κανει κυριως με γενετικο υποβαθρο και body fat. Μαλλον placebo ειναι οπως σου ειπε και ο κομπρας.
Δες εδω
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5850-%CE%A6%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1)

και εγω στην αρχη νμζα πως ειταν placebo..αλλα πως γντε,αλλαζει ψυχολογια και φενονται η φλεβλες..:unsure:
και εγω αυτο ξερω πως αμα εισαι χαμηλα σε λιπος και αμα το εχεις γενετικα ειναι..τεσπα,μν βγαινουμε οφ τοπικ :P

Jexin
30-05-12, 04:32
παιδια μια γενικη ερωτηση απο μενα για τις πολυβιταμινες,,,κανω εντονη προπονηση γυμναστηριο και kickboxing μοιρασμενα στην εβδομαδα μου και εχω μονο κυριακη για ξεκουραση,,,στοχος μου ειναι η γραμμωση και να κατεβω κιλα...ειμαι 1 80 και 82 κιλα(εχω χασει 9 κιλα σε 1,5 μηνα),,,μερικες μερες νοιωθω κουραση και ψιλοζαλαδες ειδικα στην αεροβια,,,,και ρωταω θα ηταν καλυτερα να παρω μια πολυβιταμινη για περισσοτερη ενεργεια η λιποδιαλυτες για πετυχω τον στοχο μου και να <<στεγνωσω>> το σωμα μου απο υγρα ??απο διατροφη ειμαι κομπλε...

magavaTOUT
30-05-12, 05:13
παρε την πολυβιταμινη σου ωστε να εισαι "πληρης" και ασε τους λιποδιαλυτες για αργοτερα. Εισαι ακομα 2 κιλα πανω απο το υψος σου. Λιποδιαλυτες κατα την αποψη μου παιρνεις αν θες να πιασεις την λεπτομερεια και αν.

BlooDdeaD_MefiSt
30-05-12, 22:19
παιδια μια γενικη ερωτηση απο μενα για τις πολυβιταμινες,,,κανω εντονη προπονηση γυμναστηριο και kickboxing μοιρασμενα στην εβδομαδα μου και εχω μονο κυριακη για ξεκουραση,,,στοχος μου ειναι η γραμμωση και να κατεβω κιλα...ειμαι 1 80 και 82 κιλα(εχω χασει 9 κιλα σε 1,5 μηνα),,,μερικες μερες νοιωθω κουραση και ψιλοζαλαδες ειδικα στην αεροβια,,,,και ρωταω θα ηταν καλυτερα να παρω μια πολυβιταμινη για περισσοτερη ενεργεια η λιποδιαλυτες για πετυχω τον στοχο μου και να <<στεγνωσω>> το σωμα μου απο υγρα ??απο διατροφη ειμαι κομπλε...

δεν νομιζω να εισαι κομπλε απο διατροφη αμα νιωθεις ζαλαδες κλπ..αν θες ποσταρε την στο φορουμ με τις διατροφες. λιποδιαλυτη μην παρεις απλα τρωγε καλα και ίσως και μια πολυβιταμινη και θα εισαι κομπλε;)

Jexin
31-05-12, 00:10
την εχω ξαναποσταρει..δεν πιστευω οτι φταιει η διατροφη αλλα το οτι εκανα 6 μερες την εβδομαδα γυμναστηριο + 3 φορες kick μαζι + λιγος υπνος οποτε πιστευω αυτο φταει,,(και μη φανταστεις ζαλαδες συνεχεια 4-5 φορες οταν πηγαινα απο διαδρομο σε ελλειπτικο η οταν ανεβαινα τα σκαλια,,,) Να την:

ΠΡΩΙΝΟ

νιφαδες βρωμης + 1 scoop whey + 1 κ.σ κανελλα + βραστο νερο [5 φορες την εβδομαδα]
2 αυγα ματια βραστα και 2 φρυγανιες ολικης + καφε σκετο [2 φορες την εβδομαδα]

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

επειδη ειμαι αυτη την ωρα σχολη δεν εχω πολλες επιλογες

1) καφε +μπαρα δημητριακων
2)1-2 φρουτα
3)κανα τοστ γαλοπουλα τυρι

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

1)κοτοπουλο στηθος +σαλατα+1 γλυκοπατατα
2)μπριζολα στο φουρνο + σαλατα
3)φασολια ασπρα +σαλατα[1-2 φορες την εβδομαδα]
4)μπιφτεκι κοτοπουλο+ρυζι+σαλατα

(το ρυζι και τη γλυκοπατατα συνολικα 3-4 φορες την εβδομαδα)

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

1) τσαι πρασινο+10 καρυδια
2)οταν δεν προλαβαινω μπαρα δημητριακων+ πορτοκαλι

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

1) μπανανα + 1,5 scoop whey

ΒΡΑΔΥΝΟ

1)Σαν βαση σαλατα + τονο ή κοτοπουλο + 2 αυγα (εαν πειναω)

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ

1)γιαουρτι 2%
2)αν δεν εχω γιαουρτι πινω γαλα 2% με 1 scoop whey

BlooDdeaD_MefiSt
31-05-12, 10:06
την εχω ξαναποσταρει..δεν πιστευω οτι φταιει η διατροφη αλλα το οτι εκανα 6 μερες την εβδομαδα γυμναστηριο + 3 φορες kick μαζι + λιγος υπνος οποτε πιστευω αυτο φταει,,(και μη φανταστεις ζαλαδες συνεχεια 4-5 φορες οταν πηγαινα απο διαδρομο σε ελλειπτικο η οταν ανεβαινα τα σκαλια,,,) Να την:

ΠΡΩΙΝΟ

νιφαδες βρωμης + 1 scoop whey + 1 κ.σ κανελλα + βραστο νερο [5 φορες την εβδομαδα]
2 αυγα ματια βραστα και 2 φρυγανιες ολικης + καφε σκετο [2 φορες την εβδομαδα]

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

επειδη ειμαι αυτη την ωρα σχολη δεν εχω πολλες επιλογες

1) καφε +μπαρα δημητριακων
2)1-2 φρουτα
3)κανα τοστ γαλοπουλα τυρι

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

1)κοτοπουλο στηθος +σαλατα+1 γλυκοπατατα
2)μπριζολα στο φουρνο + σαλατα
3)φασολια ασπρα +σαλατα[1-2 φορες την εβδομαδα]
4)μπιφτεκι κοτοπουλο+ρυζι+σαλατα

(το ρυζι και τη γλυκοπατατα συνολικα 3-4 φορες την εβδομαδα)

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

1) τσαι πρασινο+10 καρυδια
2)οταν δεν προλαβαινω μπαρα δημητριακων+ πορτοκαλι

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

1) μπανανα + 1,5 scoop whey

ΒΡΑΔΥΝΟ

1)Σαν βαση σαλατα + τονο ή κοτοπουλο + 2 αυγα (εαν πειναω)

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ

1)γιαουρτι 2%
2)αν δεν εχω γιαουρτι πινω γαλα 2% με 1 scoop whey


Απο διατροφη καλα τα πας αλλα αυτό που κανεις ειναι υπερπροπονηση φίλε μου σε μεγάλο βαθμό και λογικό είναι να εχεις ζαλαδες αφου κουραζεις τοσο και το νευρικό και του μυικό σου συστημα...Μην κανεις πανω απο 4 φορες την εβδομαδα να δεις αν εισαι καλυτερα και κοιμησου 8 ωρες. Τεσπα ειμαστε οφτοπικ αλλα η πολυβιταμινη δεν θα κανει τιποτα περα απο το σε σου καλυπτει τις αναγκες σου σεβιταμινες, μεταλλα, ιχνοστοιχεια κλπ. Οπότε για αρχή αλλαξε τρόπο προπόνησης και αν δεν πεφτεις σε κιλα κατεβαζε τις θερμιδες μην χτυπιεσαι καθε μερα στα γυμναστηρια κλπ δεν εχει νοημα...

exkaliber
31-05-12, 19:13
ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

επειδη ειμαι αυτη την ωρα σχολη δεν εχω πολλες επιλογες



εγω για εκεινη την ωρα παιρνω το σεικερ με την πρωτεινη και την βρωμη μαζι

Jexin
01-06-12, 14:22
ευχαριστω για τις απαντησεις ας σταματησουμε το οφφ τοπικ εδω !

Γιάννηςς
11-06-12, 21:36
Παιδιά μπορείτε να μου συστήσετε αν ξέρετε κάποια πολυβιταμίνη που μπορώ να πάρω;Είμαι 16 χρόνων,και αυτή την περίοδο νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια στο γυμν. καθόλου.Και γενικά νιώθω ατονί ακαι βαριέμαι να κάνω το οτιδήποτε.Έχουμε εξετάσεις και πέφτει διάβασμα,γυμναστήριο μαζί και γενικά από την διατροφή μου νομίζω για το πρόγραμμά μου δεν παίρνω αρκετές βιταμίνες.Καμία ιδέα;

beefmeup
11-06-12, 21:39
αν θες την αποψη μου,καμια πολυβιταμινη δεν σου κανει αυτο που ρωτας..
απο κει κ περα,θα ακουσεις κ αλλες αποψεις..
κρινεις κ αποφασιζεις αναλογα.

Lucif3r
11-06-12, 21:44
αν θες την αποψη μου,καμια πολυβιταμινη δεν σου κανει αυτο που ρωτας..
απο κει κ περα,θα ακουσεις κ αλλες αποψεις..
κρινεις κ αποφασιζεις αναλογα.

+1
δοκιμασε κανα καφε/redbull πριν την προπονηση :P

Γιάννηςς
11-06-12, 21:48
Οκ,αύριο θα δοκιμάσω monster.Αύριο πάω και για αιματολογικές οπότε θα δω πως πάω και απο κεί και θα δω.Πολυβιταμίνη πότε χρειάζεται να πάρουμε;Πάντως αυτό τον καιρό γενικά νιώθω ατονία και αδυναμία γενικότερα!

beefmeup
11-06-12, 21:50
τρωγε καλυτερα κ ξεκουρασου περισοτερο..
κ να εχεις υποψιν σου κ την ζεστη που κανει..μεγαλος παραγοντας.

Γιάννηςς
11-06-12, 21:52
Μα ξεκουράζομαι.Και το θεμα είναι οτι το χειμώνα έβγαζα πολύ πιο σκληρές προπονήσεις και δεν καταλάβαινα κούραση.Τώρα κανονική αδυναμία...δεν έχω κουράγιο πχ να συνεχίζω.Τόσο πολύ η ζέστη;Η διατροφή δεν έχει αλλάξει...

leftis
11-06-12, 21:52
Παιδιά μπορείτε να μου συστήσετε αν ξέρετε κάποια πολυβιταμίνη που μπορώ να πάρω;Είμαι 16 χρόνων,και αυτή την περίοδο νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια στο γυμν. καθόλου.Και γενικά νιώθω ατονί ακαι βαριέμαι να κάνω το οτιδήποτε.Έχουμε εξετάσεις και πέφτει διάβασμα,γυμναστήριο μαζί και γενικά από την διατροφή μου νομίζω για το πρόγραμμά μου δεν παίρνω αρκετές βιταμίνες.Καμία ιδέα;


Εγώ παίρνω κάθε μέρα πολυβιταμίνη, μεγάλες διαφορές δεν έχω δεί. Όταν την έκοψα, ήμουν λίγο κουρασμένος αλλά συνήθισε την απουσία των χαπιών ο οργανισμός μου. Ακόμα παίρνω για να είμαι σίγουρος παρ'όλα αυτά.
Κοίταξε να κοιμάσε καλά. Και γώ τώρα με τις εξετάσεις κοιμάμαι 5ωρα και σέρνομαι όλη τη μέρα, οπότε κοιμάμαι το μεσημέρι. Κάνει μεγάλη διαφορά το αν θα κοιμηθείς 5 ή 6 ή 8 ώρες.

Γιάννηςς
11-06-12, 21:54
Και γω το ίδιο κάνω αλλά κοιμάμαι μετά το μεσημέρι κανα 3ωρο.Καμία σχέση πάντως με τις καλές μέρες του Χειμώνα!...ούτε μια φορά δεν έχει τύχει να έχω ανάλογη ενέργεια...αυτό απ το Πάσχα και μετά.

Lao
12-06-12, 13:10
Και γω το ίδιο κάνω αλλά κοιμάμαι μετά το μεσημέρι κανα 3ωρο.Καμία σχέση πάντως με τις καλές μέρες του Χειμώνα!...ούτε μια φορά δεν έχει τύχει να έχω ανάλογη ενέργεια...αυτό απ το Πάσχα και μετά.

Αν και είμαι υπέρμαχος των multies, ως γνωστόν, όταν πρόκειται για έφηβους είμαι περισσότερο υπέρ συμπληρωμάτων όπως η μαγιά μπύρας.

Θεωρώ ότι για ένα άτομο στην ηλικία σου, είναι από τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να πάρεις. Όταν ήμουν στην φάση που βρίσκεσαι, έτρωγα ΤΙΣ ποσότητες. Βάζε 2 κουταλιές της σούπας ημερησίως σε ένα ποτήρι με χυμό (απέφευγε το νερό, είναι αηδία) και θα έχεις έναν πολύ καλό και φυσικό τρόπο να παίρνεις περισσότερες βιταμίνες Β, καθώς και μέταλλα.

Try it ;)

polo0
15-06-12, 23:36
ειδα οτι δν εχει πει κανενας για τν πολυβιταμινη max for men maximun της country life,ακουσα πολυ καλα λογια,μηπως τελικα δν ειναι γνωστη?η δν ειναι κααλη?:P

Γιάννηςς
16-06-12, 00:07
Αν και είμαι υπέρμαχος των multies, ως γνωστόν, όταν πρόκειται για έφηβους είμαι περισσότερο υπέρ συμπληρωμάτων όπως η μαγιά μπύρας.

Θεωρώ ότι για ένα άτομο στην ηλικία σου, είναι από τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να πάρεις. Όταν ήμουν στην φάση που βρίσκεσαι, έτρωγα ΤΙΣ ποσότητες. Βάζε 2 κουταλιές της σούπας ημερησίως σε ένα ποτήρι με χυμό (απέφευγε το νερό, είναι αηδία) και θα έχεις έναν πολύ καλό και φυσικό τρόπο να παίρνεις περισσότερες βιταμίνες Β, καθώς και μέταλλα.

Try it ;)

Που το βρίσκω αυτό;

polo0
16-06-12, 02:22
Που το βρίσκω αυτό;

ακομα και στον μασουτη φιλε μουυ:thumbup::thumbup::thumbup:

skel
16-06-12, 13:18
Αν και είμαι υπέρμαχος των multies, ως γνωστόν, όταν πρόκειται για έφηβους είμαι περισσότερο υπέρ συμπληρωμάτων όπως η μαγιά μπύρας.

Θεωρώ ότι για ένα άτομο στην ηλικία σου, είναι από τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να πάρεις. Όταν ήμουν στην φάση που βρίσκεσαι, έτρωγα ΤΙΣ ποσότητες. Βάζε 2 κουταλιές της σούπας ημερησίως σε ένα ποτήρι με χυμό (απέφευγε το νερό, είναι αηδία) και θα έχεις έναν πολύ καλό και φυσικό τρόπο να παίρνεις περισσότερες βιταμίνες Β, καθώς και μέταλλα.

Try it ;)

πιστεύεις ότι θα τον βοηθήσει ?
γιατί δεν είναι και τσάμπα αξίζουν ακριβά μάλιστα

Lao
16-06-12, 13:41
πιστεύεις ότι θα τον βοηθήσει ?
γιατί δεν είναι και τσάμπα αξίζουν ακριβά μάλιστα

Εάν δεν πίστευα ότι θα τον βοηθήσει, γιατί να του το προτείνω;

Γιάννηςς
16-06-12, 16:15
Θα κοιτάξω και στο φαρμακείο γτ διάβασα ότι μπορείς να το βρεις και εκεί.Αλλά γιατί οχι πολυβιταμίνη που είναι και πιο πλήρης;

amateur666
16-06-12, 16:19
παρε μια πολυβιταμινη px orange triad...κ ηλεκτρολυτεσ για την ζεστη..κ ποιοτικο φαγητο αυτα.

Γιάννηςς
16-06-12, 20:58
Ηλεκτρολύτες θα βρώ επίσης στο φαρμακείο εε;Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν κάνω κλασσική προπόνηση,κάνω κάτι σαν crossfit και ιδρώνω απίστευτα πολύ,οπότε και οι ηλεκτρολύτες θα βοηθήσουν λογικά.

Γιάννηςς
16-06-12, 22:37
Και για το θέμα της πολυβιταμίνης αν τελικά δεν πάρω μαγιά μπύρας,να πάρω πολυβιταμίνη φαρμακείου,ή κάποια της on,now κτλ;Πχ έχω βρει πολλά θετικά για την Adam της now,όμως είμαι ακόμα 16,υπάρχει θέμα με αυτό;Και επίσης υπάρχει κίνδυνος υπερβιταμίνωσης;Αν και γενικά μέσα στη βδομάδα είναι πολύ φορτισμένο και έντονο το πρόγραμμα.

BlooDdeaD_MefiSt
17-06-12, 11:21
Και για το θέμα της πολυβιταμίνης αν τελικά δεν πάρω μαγιά μπύρας,να πάρω πολυβιταμίνη φαρμακείου,ή κάποια της on,now κτλ;Πχ έχω βρει πολλά θετικά για την Adam της now,όμως είμαι ακόμα 16,υπάρχει θέμα με αυτό;Και επίσης υπάρχει κίνδυνος υπερβιταμίνωσης;Αν και γενικά μέσα στη βδομάδα είναι πολύ φορτισμένο και έντονο το πρόγραμμα.

Μπα παρε αφοβα δεν υπαρχει προβλημα με την ηλικια...Φαρμακειου δεν λεει να παρεις με την καμια..πολυ ακριβες και ελλειπης ολες τους..Η Adam ειναι πολυ καλη επιλογη(softgels παρε).

Γιάννηςς
17-06-12, 18:53
ΟΟΟΟk! Γιατί softgels και οχι adam;

BlooDdeaD_MefiSt
17-06-12, 20:25
ΟΟΟΟk! Γιατί softgels και οχι adam;

:doh:

την εκδοση της adam με τα softgels λεω...

Γιάννηςς
17-06-12, 23:24
Χαχαχαχαχα...οκ :P Googlαρα softgels και μου έβγαλε μια άλλη βιταμίνη και νόμιζα ότι μιλάμε για άλλη.Οκ thanks! :green::thumbup:

Lao
17-06-12, 23:55
Θα κοιτάξω και στο φαρμακείο γτ διάβασα ότι μπορείς να το βρεις και εκεί.Αλλά γιατί οχι πολυβιταμίνη που είναι και πιο πλήρης;

Γιάννη... η μαγιά μπύρας για την ηλικία σου είναι ό,τι καλύτερο.

Βασικά για όλες τις ηλικίες είναι, αλλά το θέμα μας εδώ είσαι εσύ.

Με ρωτάς γιατί όχι μια multi (μην ξεχνάς ότι σου απαντάει ένας πολύ ένθερμος υποστηρικτής των multies).

Η απάντηση που σου δίνω, είναι ότι για μένα ένα 16χρονο παιδί όπως εσύ είναι απείρως προτιμότερο να πάρει ένα φυσικό προϊόν το οποίο και βιταμίνες Β έχει με πιθανότατα καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα καθώς και μέταλλα και πρωτεϊνες, παρά μια multi.

Θες να κάνεις ένα πείραμα; Πέρασε έναν μήνα με μαγιά μπύρας και πέρασε άλλο ένα μήνα με μια multi. Και δες μόνος σου τα αποτελέσματα, ανεξάρτητα από το τι σου λέει ο καθένας μας.

Προσωπικά πάντως, είμαι κατά του να πάρεις την Adam.

Γιάννηςς
18-06-12, 01:52
Ok θα δοκιμάσω αυτό βασικά.Μαγιά μπύρας για αρχή,και μετά θα πάρω και πολυβιταμίνη να δώ.Αλλά η Μαγιά μπύρας δεν έχει έλλειψη σε διάφορα που θα έπαιρνα από την πολυβιταμίνη;Και αν οχι Adam ποιά και γιατί; :P (sorry για τις πολλες ερωτήσεις)

Lao
18-06-12, 13:27
Ok θα δοκιμάσω αυτό βασικά.Μαγιά μπύρας για αρχή,και μετά θα πάρω και πολυβιταμίνη να δώ.Αλλά η Μαγιά μπύρας δεν έχει έλλειψη σε διάφορα που θα έπαιρνα από την πολυβιταμίνη;Και αν οχι Adam ποιά και γιατί; :P (sorry για τις πολλες ερωτήσεις)

Ναι, η μαγιά μπύρας δεν έχει A, C, D και E. Για μένα, αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, μπορείς πολύ εύκολα να καλύψεις τις ανάγκες σου με εξαίρεση την D για την οποία μπορείς να πάρεις ένα συμπλήρωμα.

Listen Γιάννη, αν έχεις δει τα posts μου ίσως να έχεις προσέξει ότι διαφορετικά απαντάω σε ενήλικες και διαφορετικά σε ανήλικους.

Αυτό το κάνω για πολλούς και διάφορους λόγους, ένας από τους οποίους είναι ότι αποτελεί πεποίθησή μου ότι ένας έφηβος καλό είναι να μάθει να τρώει και να αποκτάει κάποιες καλές συνήθειες και να μην ακολουθεί από την αρχή την εύκολη οδό.

Θεωρώ επίσης ότι ένας ανήλικος μπορεί ευκολότερα σε σχέση με έναν ενήλικο να καλύψει τις ανάγκες του μιας και οι υποχρεώσεις του είναι λιγότερες.

Επίσης, δεν βρίσκω καλό να παροτρύνονται ανήλικοι να χαλάνε 50-100 ευρώ τον μήνα σε συμπληρώματα, ιδιαίτερα όταν συνήθως τα πληρώνουν οι γονείς. Και αντιλαμβάνεσαι, πιστεύω, ότι προσωπικά δεν θέλω να αναλάβω καμία ευθύνη να προτείνω τέτοιες λύσεις σε άτομα που δεν έχουν ανεξαρτητοποιηθεί ακόμα οικονομικά.

Από κει και πέρα, αν θες με ακούς και παίρνεις μια... ταπεινή και καθόλου φανταχτερή μαγιά. Αν δεν θες, ακολουθείς άλλες λύσεις, δικαίωμά σου είναι.

Κλείνοντας, multies όπως η Adam υποτίθεται ότι έχουν μέσα κάποια συστατικά με γνώμονα ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ. Προσοχή, δεν σου λέω ότι θα πάθεις κάτι αν την πάρεις, απλά δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται.

Γιάννηςς
18-06-12, 15:22
Ok!Θα δοκιμάσω και τα 2,θα ξεκινήσω με μαγιά να δω,και μετά θα πάρω κάποια πολυβιταμίνη να δω πως δουλεύει και αυτή πάνω μου.Θα ρωτήσω τότε ποια κτλ.Και δεν είναι 50-100 :P Η adam 30 νομίζω έκανε,αν και πιστεύω ότι έχεις δίκιο.Για τη D θα ψάξω σε ποιές τροφές βρίσκεται και ίσως απλά τρώω περισσότερο απ τα συγκεκριμένα.Πάντως πχ από βιταμίνη Α,δεν παίρνω πολύ απ' ότι κατάλαβα από την διατροφή μου...

BlooDdeaD_MefiSt
18-06-12, 17:53
Ok!Θα δοκιμάσω και τα 2,θα ξεκινήσω με μαγιά να δω,και μετά θα πάρω κάποια πολυβιταμίνη να δω πως δουλεύει και αυτή πάνω μου.Θα ρωτήσω τότε ποια κτλ.Και δεν είναι 50-100 :P Η adam 30 νομίζω έκανε,αν και πιστεύω ότι έχεις δίκιο.Για τη D θα ψάξω σε ποιές τροφές βρίσκεται και ίσως απλά τρώω περισσότερο απ τα συγκεκριμένα.Πάντως πχ από βιταμίνη Α,δεν παίρνω πολύ απ' ότι κατάλαβα από την διατροφή μου...


Για D τρωγε ψαρια, αυγα και υπαρχει και γαλα που ειναι εμπλουτισμενο με D νομιζω... Vit A εχουν τα καροτα αμα τρως..;) Παντως οι βιταμινες Β ειναι οι πιο ευκολες να τις παρεις απο την διατροφη σου αμα τρως συχνα κρεας ειδικα...

Γιάννηςς
18-06-12, 19:29
D παίρνω τότε,κάθε μέρα αυγά κατευάζω.Α δεν παίρνω τόσο,C,και δεν ξέρω για K.Τις λιποδιαλυτές δηλαδή.Αλλά για κάποιο λόγο,ίσως γενετικά,χάνω πάρα πολύ ιδρώτα και δεν ξέρω γιατί.Πχ παω από το σπίτι στο γυμν με τα πόδια και μόλις φτάσω γυμν. και χαλαρώσω αρχίζω να ιδρώνω πάρα πολύ,κάθε τόσο θέλει άλλαγμα η μπλούζα :P .Και ίσως έχω θέμα με μέταλλα,ηλεκτρολύτες κτλ...

reborn
15-07-12, 12:36
παιδια απο τοτε που αρχισα να περνω βιταμινη c εχω κολισει σε κιλα μπορει να φταιε αυτο η ειναι η ιδεα μου?

COBRA_STYLE
15-07-12, 13:15
καμια σχεση...

loufas
02-08-12, 15:06
Οι πολυβιταμινες απο φαρμακειο λενε τιποτα?αν ειναι καμια καλη συστηστε μου μια να παρω!εχω παρει την σεντρουμ μια καθε πρωι

BlooDdeaD_MefiSt
02-08-12, 23:05
Οι πολυβιταμινες απο φαρμακειο λενε τιποτα?αν ειναι καμια καλη συστηστε μου μια να παρω!εχω παρει την σεντρουμ μια καθε πρωι

Δεν λενε και πολλα...Ελλειπεις ειναι..:unsure:

Giannistzn
02-08-12, 23:18
Απο το να παρεις απο φαρμακειο, ειναι κατα πολυ προτιμοτερο να παρεις ειτε απο το e-shop του φορουμ ειτε απο καποιο χορηγο. Γενικα απο το φαρμακειο ειναι underdosed και υπερτιμολογημενες.

Εαν εχεις την δυνατοτητα να παραγγειλεις απο εξω, ειναι η βελτιστη επιλογη.

loufas
04-08-12, 00:20
θα παρω απο ε-βαυ τοτε! θα μου μεινουν και αυτες!χαχα θα τις ριξω στις βλαστρες εξω να παρουν τα πανω τους το ειχα κανει μια φορα και πιανει

nikoskaz
14-08-12, 10:23
Παιρνω πολυβιταμινη φαρμακειου εδω και ενα χρονο και εχω προσεξει το εξης , οποτε την σταματαω για μερικες μερες ( οι οδηγιες της λενε καθε 3 μηνες 1 μηνα οφφ που ποτε δεν εκανα ) αρρωσταινω !!!! και μιλαμε για εντονα πραγματα , συγκεκριμενα την 1η φορα που την σταματησα μετα απο 4 μερες ανεβασα 39 πυρετο ακατεβατο για 2 μερες και οταν την ξαναρχισα βελτιωθηκα ! Τη 2η φορα μετα απο 3 μερες επαθα αμυγδαλιτιδα που δεν εχω ξαναπαθει στη ζωη μου και αναγκαστηκα να παρω αντιβιωση που ειχα χρονια να παρω! Την 3η φορα μετα απο μερικες μερες διακοπης επαθα ωτιτιδα και παλι αντιβιωση !!!!! Αμαν με ματιαζει καποιος :green: η τρεχει κατι με τις βιταμινες ( vital plus Q10 ) ????

Lao
14-08-12, 10:25
Παιρνω πολυβιταμινη φαρμακειου εδω και ενα χρονο και εχω προσεξει το εξης , οποτε την σταματαω για μερικες μερες ( οι οδηγιες της λενε καθε 3 μηνες 1 μηνα οφφ που ποτε δεν εκανα ) αρρωσταινω !!!! και μιλαμε για εντονα πραγματα , συγκεκριμενα την 1η φορα που την σταματησα μετα απο 4 μερες ανεβασα 39 πυρετο ακατεβατο για 2 μερες και οταν την ξαναρχισα βελτιωθηκα ! Τη 2η φορα μετα απο 3 μερες επαθα αμυγδαλιτιδα που δεν εχω ξαναπαθει στη ζωη μου και αναγκαστηκα να παρω αντιβιωση που ειχα χρονια να παρω! Την 3η φορα μετα απο μερικες μερες διακοπης επαθα ωτιτιδα και παλι αντιβιωση !!!!! Αμαν με ματιαζει καποιος :green: η τρεχει κατι με τις βιταμινες ( vital plus Q10 ) ????

Λίγο χλωμό να οφείλονται όλα αυτά στο ότι σταματάς την multi...

chris corfu
14-08-12, 16:44
εχω παλι θα πω εντελως απιθανο να οφειλετε στην παυση της πολυβιταμινης.. δεν ζεις μονο απο αυτες προφανως, ουτε ειναι φαρμακο που το κοβεις η το παιρνεις και εχει εμφανη "δραση"... ξανακοψτες και απλα προσεχε μην κρυωσεις κτλ να δεις οτι θα σαι οκ για την παυση σου σιγουρα..

Txc
21-08-12, 16:23
μεταξυ animal pak - orange triad - anavite τι προτιματε;

1.) Το animal pack ειναι καλο...
2.) Η ΟΤ ειναι ακομα καλυτερη...
3.) Η anavite ειναι οτι και τα υπολοιπα προιοντα του gaspari. Τι? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ....

sobral
21-08-12, 17:34
1.) Το animal pack ειναι καλο...
2.) Η ΟΤ ειναι ακομα καλυτερη...
3.) Η anavite ειναι οτι και τα υπολοιπα προιοντα του gaspari. Τι? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ....

Σε αυτό συμφωνώ κ επαυξάνω. Σε αυτό όμως κάνεις μεγάλο λάθος. Η anavite είναι εξαιρετική. Πολύ καλές μορφές, lclt κ b-alanine σε πολύ καλές ποσότητες, γενικά όλα πολύ καλά. (αρκεί όσα λέει στην ετικέτα να τα έχει κ μέσα:green::green: )

liveris
21-08-12, 18:57
κ γω την anavite παιρνω αυτον τον καιρο κ εβρισκα συμπαθητικη την εταιρεια αλλα ειδα μια ερευνα που με εκανε να αλλαξω γνωμη

Lao
22-08-12, 13:43
κ γω την anavite παιρνω αυτον τον καιρο κ εβρισκα συμπαθητικη την εταιρεια αλλα ειδα μια ερευνα που με εκανε να αλλαξω γνωμη

Σε ποια έρευνα αναφέρεσαι;

liveris
22-08-12, 21:43
Σε ποια έρευνα αναφέρεσαι;

αναφερομαι σε μια ερευνα οπου μετρηθηκαν οι ποσοτητες πρωτεινης που εχουν καποιες εταιρειες οπου καμια βεβαια δεν εχει την ποσοτητα που γραφει απο αυτες που μετρηθηκαν με την myofusion του gaspari να εχει σχεδον την μιση ποσοτητα απο αυτην που αναγραφει..οποτε ποιος μου λεει οτι η anavite εχει της ποσοτητες που γραφει!

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-08-12, 22:01
Oταν εκανα την προαγωνιστικη διαιτα ,επαιρνα πολυβιταμινες της cantasium.
Πιστευω με βοηθησαν πολυ ,ηταν πολυ αφομοιωσημες κ σε γερες δοσεις. Υπηρχαν οι 1000 κ οι 2000 με εγκοπη στη μεση για να μπορεις να παιρνει το μισο απο το μεγαλο ''κουφετο''.
Την επαιρνα το πρωι ,κ Β ,C , E τις επαιρνα χωριστα στην διαρκεια της ημερας. Βεβαια μιλαμε οταν εκανα ακραια διαιτα κ ο οργανισμος τις ειχε αναγκη.
Αρα υπαρχουν ακομα; Aπο το φαρμακειο τις επαιρνα.

TheEnonymous
05-09-12, 14:18
Σκέφτομαι να πάρω μια πολυβιταμίνη.
Θα πρέπει να ρωτήσω κάποιο γιατρό πρώτα?
Παίζει τίποτα με την υγεία?
Μου μπήκαν στο μάτι αυτές οι vital plus.
Με 1 την ημέρα είμαι οκ?

GREEK POWER
05-09-12, 14:34
Iσως το ποιο χρησιμο συμπληρωμα για μενα μια καλη πολυβιταμινη !!!
Τα λογια του Μοναχου τουλαχιστον σ μενα επαληθευτικαν 100% ...
2 χρονια ασταματητη ληψη και τελος αρρωστιες - κρυολογηματα για μενα :thumbup:

Αυτο και μονο μου φτανει..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-09-12, 14:38
Η βιταμινη C-ασκορβικο οξυ, βοηθα στην αποκατασταση μετα την εντονη προπονηση,τη συνθεση κολλαγονου και την ελλατωση της παραγωμενης μεταπροπονητικης κορτιζολης,που ειναι καταβολικη.ως εκ τουτου,επιβαλλεται να λαμβανεται σε μεγαλυτερες ποσοτητες της συνιστωμενης ημερισιας δοσης(60mg).δεδομενου οτι ειναι υδατοδιαλυτη,αποβαλεται απο τους νεφρους η περισεια της.η καλυτερη μορφη της ειναι η εστερικη,οπου δεν καταστρεφεται στο γαστρικο υγρο.η βιταμινη E-τοκοφερολη ομως,καθοτι λιποδιαλυτη,δε θα πρεπει να υπερβαινει τα 1000 i.u και αυτο σε εξαιρετικες περιπτωσεις οπου γινεται αγωγη κατα της υπογονιμοτητος.ειναι λιποδιαλυτη και αθροιζεται στο ηπαρ,δημιουργοντας τοξικοτητα.το ιδιο με την βιταμινη Α-ρετινολη(οχι την προ-βιταμινη Α/beta carotene),η βιταμινη D3-καλσιφερολη,η βιταμινη Κ,τα μεταλλα σεληνιο,ψευδαργηρο,χαλκο,μαγγανιο,βαναδιο.οι βιταμινες συμπλεγματος Β ειναι κι εκεινες υδατοδιαλυτες και συνεπως αποβαλλονται με τη διουρηση.συμβαλλουν στη μετατροπη των τροφων σε ενεργεια καθως επισης και στην αφομοιωση της ζωικης πρωτεινης(Β6),την αγγειωση των μυων-νιασινη και την καλυτερη αιμοποιηση-κυανοκοβαλαμινη-Β12

Lao
05-09-12, 15:06
Σκέφτομαι να πάρω μια πολυβιταμίνη.
Θα πρέπει να ρωτήσω κάποιο γιατρό πρώτα?
Παίζει τίποτα με την υγεία?
Μου μπήκαν στο μάτι αυτές οι vital plus.
Με 1 την ημέρα είμαι οκ?

Η απάντησή σου, είναι «όχι» σε όλα.

TheEnonymous
05-09-12, 17:23
Η απάντησή σου, είναι «όχι» σε όλα.
Ωραία,τότε συνεχίζω :) .
Η vital plus είναι καλή λύση?
2 την ημέρα είναι καλά η πάλι όχι?
Μην πάθουμε και καμια υπερβιταμίνωση βρε αδερφέ.

Lao
05-09-12, 19:49
Ωραία,τότε συνεχίζω :) .
Η vital plus είναι καλή λύση?
2 την ημέρα είναι καλά η πάλι όχι?
Μην πάθουμε και καμια υπερβιταμίνωση βρε αδερφέ.

Όχι, δεν είναι καλή λύση. Πάρε κάποια που να έχει κάποιο νόημα να την χρησιμοποιείς.

TheEnonymous
05-09-12, 20:31
Έχεις να προτείνεις καμία?

Lao
06-09-12, 03:38
Έχεις να προτείνεις καμία?



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD

TheEnonymous
06-09-12, 09:34
:clap:

vagelis24
22-09-12, 19:23
κατι που παντα ηθελα να ρωτησω..υπαρχει καποια καλη πολυβιταμινη αναβραζων?Γτ γενικα μεχρι τωρα επερνα τις πολυβιταμινες της centrum και αισθανομαι καπως(οτι υστερει) οταν τις συγκρινω με αλλες οπως animal puck,vitakic,opti κ.α.
(οπως καταλαβατε δν μπορω να καταπιω χαπια :P:P)

Lao
23-09-12, 13:23
κατι που παντα ηθελα να ρωτησω..υπαρχει καποια καλη πολυβιταμινη αναβραζων?Γτ γενικα μεχρι τωρα επερνα τις πολυβιταμινες της centrum και αισθανομαι καπως(οτι υστερει) οταν τις συγκρινω με αλλες οπως animal puck,vitakic,opti κ.α.
(οπως καταλαβατε δν μπορω να καταπιω χαπια :P:P)

Σε αναβράζουσα μορφή δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Μπορείς όμως να πάρεις σε σκόνη, αλλά μόνο από το εξωτερικό.

vagelis24
23-09-12, 13:55
κριμα..ευχαριστω παντως :)

Minoas4
27-09-12, 01:54
Μπορώ να παίρνω την πολυβιταμίνη μου το πρωί,τρώγοντας mix κουάκερ-δημητριακά με γάλα και λίγο τυρί ή αυγό??
Ρωτάω γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι το ασβέστιο δεν βοηθά στην απορόφηση της vit C.
Παίρνω την Solgar, Formula V 2000 και τον επόμενο μήνα θα την αντικαταστήσω με την ADAM, Superior Men's Multi!

TToni Shark
28-09-12, 20:08
Τελικά η Geriatrig αξίζουν:unsure:

COBRA_STYLE
01-10-12, 13:14
Lao θα θελα να μου προτεινεις αν μπορεις μια δυνατη μουλτι σε softgels,απο καλα υλικα που να την εχεις δει στο βοτανο.Δηλαδη σαν και αυτες τις LifeForce αλλα σε softgels αν εχεις δει.

Ακομα παιρνω την S2D σε λιγο τελειωνει:turtle:

Lao
01-10-12, 15:36
Lao θα θελα να μου προτεινεις αν μπορεις μια δυνατη μουλτι σε softgels,απο καλα υλικα που να την εχεις δει στο βοτανο.Δηλαδη σαν και αυτες τις LifeForce αλλα σε softgels αν εχεις δει.

Ακομα παιρνω την S2D σε λιγο τελειωνει:turtle:

Είχα ενδιαφερθεί και εγώ για εμένα, αλλά δεν είχα βρει κάτι πέραν της Adam.

Αν θεωρείς την Adam «δυνατή», δεν ξέρω...

jimis7
15-10-12, 14:49
Τι προτειμάτε??Είδα ότι η ταμπλέτα έχει περισσότερη c

Lao
15-10-12, 16:09
Τι προτειμάτε??Είδα ότι η ταμπλέτα έχει περισσότερη c

Έχει αλλάξει πλέον η φόρμουλα των ταμπλετών και των Vcaps.

Δες εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5817-Adam-(Now-Foods)&p=623068&viewfull=1#post623068

DrNio
17-10-12, 17:59
Καλησπέρα παίδες ! Ψάχνω μια πολυβιταμίνη που να έχει σχετικά μικρό ποσοστό στο σύμπλεγμα B και περίπου 500% στην C.Έχετε κάποια υπόψην ; Βρήκα μια καινούργια την ΟΝ αλλά σε κάποια βιταμίνη από το συμπλεγμα Β ήταν κοντά στο 1200% ΣΗΠ

Lao
18-10-12, 00:19
Καλησπέρα παίδες ! Ψάχνω μια πολυβιταμίνη που να έχει σχετικά μικρό ποσοστό στο σύμπλεγμα B και περίπου 500% στην C.Έχετε κάποια υπόψην ; Βρήκα μια καινούργια την ΟΝ αλλά σε κάποια βιταμίνη από το συμπλεγμα Β ήταν κοντά στο 1200% ΣΗΠ



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17886-Fish-Oil-Multi-(Carlson-Labs)

Lao
18-10-12, 00:28
Lao θα θελα να μου προτεινεις αν μπορεις μια δυνατη μουλτι σε softgels,απο καλα υλικα που να την εχεις δει στο βοτανο.Δηλαδη σαν και αυτες τις LifeForce αλλα σε softgels αν εχεις δει.

Ακομα παιρνω την S2D σε λιγο τελειωνει:turtle:


Είχα ενδιαφερθεί και εγώ για εμένα, αλλά δεν είχα βρει κάτι πέραν της Adam.

Αν θεωρείς την Adam «δυνατή», δεν ξέρω...

COBRA, θυμήθηκα άλλη μία...


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13669-Liquid-Multi-Gels-(NOW)

Mikekan
18-10-12, 22:44
Καλώς σας βρήκα!

Πήρα αυτή τη πολυβιταμίνη, τι γνώμη έχετε?

http://www.simpliromatadiatrofis.net/index.php?option=com_k2&view=item&id=324:multi-vitamin-120-caps-της-warriorlab

Γενικά κάνω πολυ αερόβια, καμία ώρα τη μέρα τρέξιμο, συν βάρη κτλ.

Να είστε καλα,

Μιχαλης

Mikekan
19-10-12, 10:35
Kαμία πληροφορία παίδες? Είναι Ok? :)

kokolakis
19-10-12, 10:42
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21776-Multi-Vitamin-(Warriorlab)&highlight=MULTI+VITAMIN+WarriorLab

Mikekan
19-10-12, 10:57
Ευχαριστώ πολύ! Ας τελειώσω αυτή και μετά θα πάω με μία από τις προτεινόμενες σε αυτό το θέμα!

Lao
19-10-12, 13:47
Δημοσίευση από το in.gr (http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231218208)



Οι πολυβιταμίνες «μειώνουν ελαφρώς τον κίνδυνο καρκίνου»

Ουάσινγκτον

Μεγάλη μελέτη στις ΗΠΑ δείχνει ότι μακροχρόνια λήψη πολυβιταμινών προσφέρει μια ελαφρά μείωση του κινδύνου εμφάνισης καρκίνου, τουλάχιστον στους υγιείς άνδρες.

Το αποτέλεσμα προκαλεί έκπληξη, δεδομένου ότι προηγούμενες έρευνες που εξέταζαν πολυβιταμίνες και μεμονωμένες βιταμίνες, συνήθως σε μεγάλες δόσεις, κατέληγαν στο συμπέρασμα ότι τα σκευάσματα αυτά όχι μόνο δεν προλαμβάνουν χρόνιες ασθένειες, αλλά αντίθετα δείχνουν να αυξάνουν ελαφρώς τον κίνδυνο καρκίνου και πρόωρου θανάτου.

Η νέα μελέτη παρακολούθησε για 11 χρόνια σχεδόν 15.000 γιατρούς στις ΗΠΑ, από τους οποίους οι μισοί λάμβαναν καθημερινά ένα πολυβιταμινούχο χάπι, ενώ οι υπόλοιποι λάμβαναν ψευδοφάρμακο (placebo).

Οι εθελοντές της πρώτης ομάδας ήταν 8% λιγότερο πιθανό να εμφανίσουν καρκίνο -μια μέτρια μείωση συγκριτικά με την καλή διατροφή, την άσκηση και η αποφυγή του καπνίσματος, καθεμία από τις οποίες μειώνει τον κίνδυνο κατά 20 με 30 τοις εκατό.

«Η επίδραση είναι πολύ ήπια και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετά σημαντική ώστε να συστήσουμε τη χρήση πολυβιταμινών σε οποιονδήποτε» σχολίασε ο Δρ Έρνεστ Χοκ του Πανεπιστημίου του Τέξας.

Ο Χοκ ανέλαβε να ελέγξει τη μελέτη πριν από την παρουσίασή της σε συνέδριο της Αμερικανικής Εταιρείας Έρευνας Καρκίνου. Τα αποτελέσματα δημοσιεύονται επίσης στο Journal of the American Medical Association.

Σήμερα, καμία αμερικανική υπηρεσία δεν συνιστά τη χορήγηση βιταμινών, και μάλιστα «ανεξάρτητα από την ποιότητα της διατροφής».

Για όσους θέλουν να παίρνουν βιταμίνες, οι γιατροί συνιστούν:

- Θυμηθείτε ότι πρόκειται για διατροφικά συμπληρώματα, τα οποία δεν υποβάλλονται στις αυστηρές δοκιμές και ελέγχους που απαιτούνται για τα φάρμακα.

- Ρωτήστε πρώτα το γιατρό σας. Η βιταμίνη Κ αλληλεπιδρά με φάρμακα για την καρδιά και τα αντιπηκτικά, ενώ ορισμένες βιταμίνες επηρεάζουν την πηκτικότητα του αίματος και την απόκριση στην αναισθησία στην περίπτωση χειρουργικής επέμβασης

- Οι νυν και πρώην καπνιστές πρέπει να αποφύγουν τις υψηλές δόσεις β-καροτένιου και βιταμίνης Α, καθώς δύο μεγάλες μελέτες έχουν δείξει αύξηση του κινδύνου για καρκίνο του πνεύμονα.

Προηγούμενες μελέτες εξέταζαν μεμονωμένες βιταμίνες ξεχωριστά και συνέκριναν εθελοντές που έπαιρναν τα χάπια και εθελοντές που δεν έπαιρναν τίποτα. Η μέθοδος αυτή, όμως, συχνά δεν μπορεί να δώσει οριστικά συμπεράσματα.

Στη νέα μελέτη, ο Δρ Μάικλ Γκατσιάνο του Brigham and Women's Hοspital and VA Boston ακολούθησε μια πιο αξιόπιστη προσέγγιση: Κανείς από τους 15.000 άνδρες της μελέτης, όλοι υγιείς και άνω των 50 ετών, δεν γνώριζε αν λάμβανε το πραγματικό χάπι ή placebo.

Στα περίπου 11 χρόνια που διήρκεσε η μελέτη καταγράφηκαν συνολικά 2.669 περιστατικά καρκίνου. Στην ομάδα των πολυβιταμινών εμφανίστηκαν 17 κρούσματα ανά 1.000 εθελοντές, συγκριτικά με κάτι περισσότερο από 18 κρούσματα ανά 1.000 εθελοντές στην ομάδα ελέγχου. Από τους αριθμούς αυτούς υπολογίστηκε ότι οι πολυβιταμίνες μειώνουν τον κίνδυνο καρκίνου κατά 8%.

Σημαντική είναι όμως η παρατήρηση ότι οι πολυβιταμίνες δεν φάνηκαν να προστατεύουν από τον καρκίνο του προστάτη, ο οποίος αντιστοιχούσε στα μισά περιστατικά καρκίνου. Η μείωση του κινδύνου για όλες τις άλλες μορφές καρκίνου συνολικά ήταν 12%.

Retos
20-10-12, 22:38
Καλησπερα,
Μπηκε στο σπιτι αυτο το κουτι απο γνωστο μας που του το φερανε απο αμερικη http://oneaday.com/vitacraves_gummies.html

Τι λενε τις εχει τεσταρει κανεις?
Θα μου χρησιμευσουν καπου να μου κανουν καλο,να της χρησιμοποιησω?Επισης ετοιμαζομε να παρω συμπληρωμα προτεινης(το αναφερω μπας κ παιζει καποιο ρολο)

Επισης στο site της oneday βλεπω σταμπα της bayer,στο κουτι που εχω δεν εχει οπως και σε πολλους dealer απο το site της δεν εχουν κ αυτοι,οπως κ η σειρα των φρουτον στο χαρτακι ειναι με διαφορετικη σειρα (ισως να εχουν αλλαξει αυτοκολλητο θελω να πιστευω)!

Για δωστε καμια πληροφορια

magavaTOUT
20-10-12, 22:54
Ειναι underdosed και ελλιπης. Απευθυνεται στον απλο ανθρωπο που κανει καθιστικη ζωη.

procop
21-10-12, 13:18
ειναι λογικο αν παιρνεις πολυβιταμινη με αδειο στομαχι και μετα πινεις καφε να κανεις εμετο?
αυτο επαθα 2 φορες τις τελευταιες μερες,οποτε μαλλον δεν το ξανακανω

COBRA_STYLE
21-10-12, 13:24
COBRA, θυμήθηκα άλλη μία...


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13669-Liquid-Multi-Gels-(NOW)

πηρα το 180αρι ADAM σε softgels τελικα:thumbup:

Lao
21-10-12, 15:27
πηρα το 180αρι ADAM σε softgels τελικα:thumbup:

Ωραίος, καλοφάγωτο. Έχω πάρει 2-3 φορές την συγκεκριμένη, no complaints.

Retos
21-10-12, 15:50
Ειναι underdosed και ελλιπης. Απευθυνεται στον απλο ανθρωπο που κανει καθιστικη ζωη.

Δεν θα με βοηθησουν πουθενα στη γυμναστικη,ουτε σε ενεργεια ουτε σε αποκατασταση ειτε σε βιταμινες στον οργανισμο,αν κ μολις εχω κανει γενικες και ειμαι κομπλε σε ολα!

Ουσιαστικα τσαμπα που θα τις παρω δλδ?

Steloukos
22-10-12, 01:40
Δεν θα με βοηθησουν πουθενα στη γυμναστικη,ουτε σε ενεργεια ουτε σε αποκατασταση ειτε σε βιταμινες στον οργανισμο,αν κ μολις εχω κανει γενικες και ειμαι κομπλε σε ολα!

Ουσιαστικα τσαμπα που θα τις παρω δλδ?

Επειδη εκανες γενικες και βγηκαν ολα κομπλε δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεσαι βιταμινες ή οτι αν παρεις θα πανε χαμενες.Βιταμινες χρειαζονται ολοι ανεξαρτητως ειτε απο τροφες ή αν δεν κανουν ισορροπημενη διατροφη και απο συμπληρωματα και ειδικα οι αθλητες χρειαζονται περισσοτερες βιταμινες...δεν θα τις παρεις τζαμπα.

Retos
22-10-12, 03:42
To εξετασεις το ειπα για να μη χρειαστω να απαντησω σε τυχον ερωτηση,αν εχω κατι παραπανω απο το οριο!

Η διατροφη μου δεν ειναι κ η καλυτερη αλλα πλεον προσπαθω αρκετα ειδικα τον τελευταιο καιρο,θα της δοκιμασω αν ειναι αφου δεν υπαρχει και κανενα θεμα που θα τις συνδυασω κ με την πρωτεινη!Μονο χαμενες δεν θα πανε απο οτι καταλαβα..;)

Lao
23-10-12, 10:38
To εξετασεις το ειπα για να μη χρειαστω να απαντησω σε τυχον ερωτηση,αν εχω κατι παραπανω απο το οριο!

Η διατροφη μου δεν ειναι κ η καλυτερη αλλα πλεον προσπαθω αρκετα ειδικα τον τελευταιο καιρο,θα της δοκιμασω αν ειναι αφου δεν υπαρχει και κανενα θεμα που θα τις συνδυασω κ με την πρωτεινη!Μονο χαμενες δεν θα πανε απο οτι καταλαβα..;)

Το αν θα πάνε χαμένες, εξαρτάται από την οπτική γωνία με την οποία το βλέπεις.

Αν η λογική είναι «από το ολότελα, καλή και η Παναγιώτενα», τότε ΟΚ.

Αν η λογική είναι να πάρεις κάτι αξιοπρεπές που θα κάνει καλή δουλειά, τότε η συγκεκριμένη multi δεν θα κάνει κάτι ιδιαίτερο.

nopantas
11-11-12, 05:45
αναμεσα σε Alive και Life Force τι θα προτεινατε γενικα?η καποια αλλη του ιδιου στυλ??

KARAOLANIS
11-11-12, 16:58
γεια σας παιδια μια ερωτηση..τελικα κατεληξα να παρω η την adrenalina η την Lanes Multies Classic η την advance..ποια μου προτεινεται απο αυτες?

Bahatouridhs
12-11-12, 03:09
ρε παιδες πως διαλεγετε πολυβιταμινες, εχουν απειρα συστατικα δηλαδη πως τα μαθατε ολα τα ψαχνετε ενα ενα? :green:

σοβαρα δηλαδη πρεπει να κατσω να δω τι κανει ενα ενα για να καταληξω σε ποια πολυβιταμινη χρειαζομαι?

KARAOLANIS
12-11-12, 03:23
ρε παιδες πως διαλεγετε πολυβιταμινες, εχουν απειρα συστατικα δηλαδη πως τα μαθατε ολα τα ψαχνετε ενα ενα? :green:

σοβαρα δηλαδη πρεπει να κατσω να δω τι κανει ενα ενα για να καταληξω σε ποια πολυβιταμινη χρειαζομαι?

χρειαζεται να δεις τις ποσοτητες και σε τι μορφες ειναι οι βιταμινες..επισης ποσο ολοκληρωμενη ειναι σαν πολυβιταμινη(αν εχει και κανα q-10 ginceng)

Lao
13-11-12, 13:08
ρε παιδες πως διαλεγετε πολυβιταμινες, εχουν απειρα συστατικα δηλαδη πως τα μαθατε ολα τα ψαχνετε ενα ενα? :green:

σοβαρα δηλαδη πρεπει να κατσω να δω τι κανει ενα ενα για να καταληξω σε ποια πολυβιταμινη χρειαζομαι?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=604397&viewfull=1#post604397

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=604683&viewfull=1#post604683

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Bahatouridhs
13-11-12, 13:33
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=604397&viewfull=1#post604397

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=604683&viewfull=1#post604683

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD


ευχαριστω πολυ ακριβως αυτο που εψαχνα, ειστε απαιχτοι μερικοι, ευτυχως που βρηκα αυτο το φορουμ:thumbup::thumbup:;)

leftis
13-11-12, 14:26
ειναι λογικο αν παιρνεις πολυβιταμινη με αδειο στομαχι και μετα πινεις καφε να κανεις εμετο?
αυτο επαθα 2 φορες τις τελευταιες μερες,οποτε μαλλον δεν το ξανακανω


πιστεύω είναι απο τον ψευδάργυρο. ειδικά αν έχει και μεγάλη δόση πάνω απο 15mg είναι πολύ πιθανό. παίρνε την με φαγητό καλύτερα και αν είναι δυνατόν χωρίς ασβέστιο γιατί μειώνει την απορόφηση του ψευδαργύρου απ'ότι έχω διαβάσει

aris99
23-11-12, 09:57
Παιδια θελω να παρω μια πολυβιταμινη και ειμαι αναμεσα στην Anavite και την Opti-Men τι μου προτεινετε???

Stamer
23-11-12, 11:44
Παιδια θελω να παρω μια πολυβιταμινη και ειμαι αναμεσα στην Anavite και την Opti-Men τι μου προτεινετε???

adam χιλιες φορες..

Lao
23-11-12, 12:51
Παιδια θελω να παρω μια πολυβιταμινη και ειμαι αναμεσα στην Anavite και την Opti-Men τι μου προτεινετε???


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD

a-mad
23-11-12, 13:08
lao εσυ π εισαι μαστερ στις πολυβιταμινες γινεται να μ προτεινεις καμια π να μ δινει ενεργεια στο gym????

edit:εχω παραγγειλει ηδη την αναβιτ :green::green: αλλα μηπως γνωριζεισ καμια καλυτερη

Lao
23-11-12, 13:34
lao εσυ π εισαι μαστερ στις πολυβιταμινες γινεται να μ προτεινεις καμια π να μ δινει ενεργεια στο gym????

edit:εχω παραγγειλει ηδη την αναβιτ :green::green: αλλα μηπως γνωριζεισ καμια καλυτερη

Διάβασε το topic που έδειξα αμέσως πριν...

Γι'αυτό το έχω γράψει και μάλιστα υπάρχει και post που προτείνω πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

TheEnonymous
26-11-12, 11:58
Κανείς καμια γνώμη για Now - Daily Vits Vitamin ?
(ψάχνω πολυβιταμίνες που να μην είναι τσιμπημένες σε stats)

snake133
26-11-12, 12:33
Κανείς καμια γνώμη για Now - Daily Vits Vitamin ?
(ψάχνω πολυβιταμίνες που να μην είναι τσιμπημένες σε stats)

Τις έχω πάρει εγώ τις daily vits και είναι αυτές που χρησιμοποιώ και τώρα. Αξιόπιστη εταιρεία και καλές για πολυβιταμίνες, όχι όμως και τόσο για αθλητικές μιας και σε συγκεκριμένα στοιχεία έχουν πολύ μικρές ποσότητες (Β,C). Επιπλέον αρνητικό κατ'εμέ το ότι περιέχουν σίδηρο. Σε παραγγελία όμως 250 caps τις βρήκα σε πολύ καλή τιμή 26 ευρώ. :toast:

TheEnonymous
26-11-12, 21:36
.Απλως,επειδη τρωω και λιγα φρουτα επιφυλασσομαι λιγο μην ξεφυγω το οριο.(γιαυτο θελω κατι ''μαλακο'').
Διαφορετικα,αν δεν υπαρχει θεμα,παιρνω και κατι πιο ''βαρυ''.(εχεις να προτεινεις τιποτα?)

KARAOLANIS
26-11-12, 21:52
παιδια ειμαι αναμεσσα σε Lanes Multies Classic ή την advanced..απλα η δευτερη εχει 40mg ταυρινη και το σκεφτομαι γιατι σαν συστατικο δεν μ αρεσει..η πρωτη ξερετε αν εχει q-10 και ginceng????

beefmeup
27-11-12, 21:20
40μιλι ταυρινη,ειναι δοση για ποντικια..ειτε την εχει μεσα,ειτε οχι το ιδιο κανει σε αυτη την ποσοτητα που την εχει..

KARAOLANIS
29-11-12, 03:06
ευχαριστω φιλε!

Bandit
02-12-12, 02:15
Μια πολύ σημαντική ερώτηση (για εμένα):
Την πολυβιταμίνη μπορώ να την κόβω στα 2 ή στα 3 και να την καταναλώνω μέσα στην ημέρα ή θα πρέπει να την παίρνω ολόκληρη. Σκέφτομαι μήπως απορροφάται καλύτερα σε δόσεις καθώς διασκορπίζεται χρονικά στον οργανισμός χωρίς να έχει απότομα σκαμπανεβάσματα.

Stefanos4
02-12-12, 13:32
Το σκεφτομαι και γω αυτο..

Επισης αντι για μια να παιρνω μιση, και για οικονομια αλλα γιατι τρεφομαι σωστα, μη παιξει καμια υπερβιταμινωση κτλ

tha1977
05-12-12, 01:44
Το ποσοστό της μέγιστης δόσης των βιταμινών, που περιέχονται στα συμπληρώματα διατροφής, και ειδικότερα εκείνων που αναφέρονται στο Παράρτημα Ι της ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03 (ΦΕΚ Β 395/27.2.2004), ορίζεται στο 300% της Συνιστώμενης Ημερήσιας Πρόσληψης (ΣΗΠ). Λόγου χάρη, η μέγιστη ποσότητα που πρέπει να περιέχει μία κάψουλα/ταμπλέτα/δόση, ορίζεται για την Βιταμίνη Κ σε 90 μg, που είναι το 300% της ΣΗΠ, η οποία ανέρχεται για την ΕΕ σε 30 μg. Στην ετικέτα παρατηρώ αφενός ότι οι περιεκτικότητες των βιταμινών ανά δόση είναι εκτός κάθε λογικού ορίου, πράγμα άκρως επικίνδυνο για την υγεία, αφετέρου ότι οι ΣΗΠ δεν είναι σύμφωνες με την νομοθεσία της ΕΕ, προφανώς γιατί ο υπεύθυνος κυκλοφορίας δεν μπήκε στον κόπο να φτιάξει μία σύννομη ετικέτα στο προϊόν, αν βέβαια η ετικέτα που παραθέτεις προέρχεται από ιστοσελίδα με έδρα χώρα της ΕΕ. Π.χ. δεν είναι δυνατόν να αναγράφει ότι 80 μg (ή mcg) καλύπτουν το 100% της ΣΗΠ, ενώ στην πραγματικότητα καλύπτουν περί το 300% της ΣΗΠ, με βάση πάντα τη νομοθεσία της ΕΕ. Εγώ με body building δεν έχω εμπειρία, ούτε γιατρός είμαι. Γνωρίζω όμως πολύ καλά νομοθεσία και ουσίες και νομίζω ότι, εάν τελικά καταναλώσεις το συγκεκριμένο συμπλήρωμα, πρέπει να είσαι πολύ μα πολύ προσεκτικός στην ημερήσια ποσότητα που θα λαμβάνεις...

ginus
05-12-12, 02:01
Εγώ με body building δεν έχω εμπειρία, ούτε γιατρός είμαι.

τοτε τι κανεις εδω μεσα οεο?
η συνιστωμενες δοσολογιες ειναι για τον μεσο ΜΗ αθλουμενο ανθρωπο
ο μεσος αθλουμενος εχει αλλες διατροφικες αναγκες
τωρα αμα παρεις ολα τα χαπια σε μια μερα επι 3 μηνες εισαι απλα οτι να ναι:green:

tha1977
05-12-12, 02:17
τοτε τι κανεις εδω μεσα οεο?
Είμαι εδώ μέσα, γιατί προφανώς το φόρουμ είναι και για όσους ασχολούνται με το bb ερασιτεχνικά, όπως εγώ, καθώς και για τους μη ιατρούς.


η συνιστωμενες δοσολογιες ειναι για τον μεσο ΜΗ αθλουμενο ανθρωπο

Αυτό δεν το λέει πουθενά στη νομοθεσία.


ο μεσος αθλουμενος εχει αλλες διατροφικες αναγκες

Ούτε και αυτό αναφέρεται στη νομοθεσία των συμπληρωμάτων διατροφής. Οι ΣΗΠ για τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία ορίζονται από το νόμο για όλους τους ανθρώπους το ίδιο, αθλούμενους και μη. Επειδή όμως πράγματι όποιος αθλείται έχει μεγαλύτερες ανάγκες σε ορισμένες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, γι' αυτό το λόγο λαμβάνει και συμπληρώματα. Έρχεται λοιπόν ο νόμος και σου λέει ότι "κύριε παρασκευαστά συμπληρώματος διατροφής, μέχρι το 300% της ΣΗΠ επιτρέπεται να έχει το συμπλήρωμά σου ανά serving/κάψουλα/ταμπλέτα, όχι περισσότερο". Αυτό γίνεται για κάποιο λόγο προφανώς. Τώρα βέβαια, όποιος πιστεύει ότι γυμνάζεται τόσο, ώστε να χρειάζεται να λαμβάνει σε βιταμίνες το 5000% της ΣΗΠ σε κάθε serving, ενώ το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 300%, δικαίωμά του είναι!

billy89
05-12-12, 02:25
Δεν ξέρω τι δουλειά έχουν αυτά στο τόπικ του παιδιού αλλά εν πάσει περιπτώσει επειδή αναφέρεσαι σε ένα θέμα που μας αφορά όλους.

Πρώτα λες ότι δεν έχεις εμπειρία με bb και μετά ότι ασχολείσαι ερασιτεχνικά.

Μετά αναφέρεις ένα σωρό πράγματα χωρίς τεκμηρίωση.

Μετά λες ότι δεν είσαι γιατρός αλλά ξέρεις από ουσίες.

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?

tha1977
05-12-12, 02:43
Δεν ξέρω τι δουλειά έχουν αυτά στο τόπικ του παιδιού αλλά εν πάσει περιπτώσει επειδή αναφέρεσαι σε ένα θέμα που μας αφορά όλους.

Πρώτα λες ότι δεν έχεις εμπειρία με bb και μετά ότι ασχολείσαι ερασιτεχνικά.

Μετά αναφέρεις ένα σωρό πράγματα χωρίς τεκμηρίωση.

Μετά λες ότι δεν είσαι γιατρός αλλά ξέρεις από ουσίες.

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?

Πραγματικά, δεν μπορώ να αντιληφθώ εσύ τι ακριβώς εννοείς.

Δεν έχω εμπειρία από bb και ασχολούμαι ερασιτεχνικά. Αυτό είναι δυσνόητο ή ασυμβίβαστο;

Προσφέρω νομοθεσία για τεκμηρίωση όσων αναφέρω όπως είδες (ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03).

Γνωρίζω από ουσίες από την ενασχόλησή μου με τη νομοθεσία και τη γνωστοποίηση συμπληρωμάτων διατροφής που έχω κάνει στο ΕΟΦ.

Το παιδί ρώτησε πόσο αξιόλογο είναι το ως άνω συμπλήρωμα και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην υγεία και του απάντησα πολύ απλά ότι προφανώς, σύμφωνα με τη νομοθεσία, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να λαμβάνει περισσότερο από 300% της ΣΗΠ σε κάθε serving και ο περιορισμός αυτός έχει τεθεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο για κάποιο λόγο.

Αν δεν καταλαβαίνεις πάλι τι εννοώ, λυπάμαι, δεν μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός.

DimitrisT
05-12-12, 02:57
Παει πολυ οφ τοπικ το πραγμα τωρα.

Οι μέγιστες ποσότητες βιταμινών και ανόργανων στοιχείων που περιέχονται στα συμπληρώματα διατροφής καθορίζονται σε συνάρτηση με την ημερήσια δόση τη συνιστώμενη από τον παρασκευαστή, συνεκτιμωμένων των εξής:...
Αλλα για να απαντησω και στον ανθρωπο που εφτιαξε το θεμα, εαν εχεις παρα πολυ προσεγμενη διατροφη δεν χρειαζεσαι κανενα συμπληρωμα. Τα θεαματικα αποτελεσματα που ειδε ο γνωστος σου οφειλονται αλλου και οχι σε αυτα τα 2 προιοντα. Ισως να εφτιαξε τη διατροφη του η την προπονηση του.

tha1977
05-12-12, 03:02
Παει πολυ οφ τοπικ το πραγμα τωρα.

Αλλα για να απαντησω και στον ανθρωπο που εφτιαξε το θεμα, εαν εχεις παρα πολυ προσεγμενη διατροφη δεν χρειαζεσαι κανενα συμπληρωμα. Τα θεαματικα αποτελεσματα που ειδε ο γνωστος σου οφειλονται αλλου και οχι σε αυτα τα 2 προιοντα. Ισως να εφτιαξε τη διατροφη του η την προπονηση του.

:thumbup::thumbup:

Lao
05-12-12, 12:53
Το ποσοστό της μέγιστης δόσης των βιταμινών, που περιέχονται στα συμπληρώματα διατροφής, και ειδικότερα εκείνων που αναφέρονται στο Παράρτημα Ι της ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03 (ΦΕΚ Β 395/27.2.2004), ορίζεται στο 300% της Συνιστώμενης Ημερήσιας Πρόσληψης (ΣΗΠ). Λόγου χάρη, η μέγιστη ποσότητα που πρέπει να περιέχει μία κάψουλα/ταμπλέτα/δόση, ορίζεται για την Βιταμίνη Κ σε 90 μg, που είναι το 300% της ΣΗΠ, η οποία ανέρχεται για την ΕΕ σε 30 μg. Στην ετικέτα παρατηρώ αφενός ότι οι περιεκτικότητες των βιταμινών ανά δόση είναι εκτός κάθε λογικού ορίου, πράγμα άκρως επικίνδυνο για την υγεία, αφετέρου ότι οι ΣΗΠ δεν είναι σύμφωνες με την νομοθεσία της ΕΕ, προφανώς γιατί ο υπεύθυνος κυκλοφορίας δεν μπήκε στον κόπο να φτιάξει μία σύννομη ετικέτα στο προϊόν, αν βέβαια η ετικέτα που παραθέτεις προέρχεται από ιστοσελίδα με έδρα χώρα της ΕΕ. Π.χ. δεν είναι δυνατόν να αναγράφει ότι 80 μg (ή mcg) καλύπτουν το 100% της ΣΗΠ, ενώ στην πραγματικότητα καλύπτουν περί το 300% της ΣΗΠ, με βάση πάντα τη νομοθεσία της ΕΕ. Εγώ με body building δεν έχω εμπειρία, ούτε γιατρός είμαι. Γνωρίζω όμως πολύ καλά νομοθεσία και ουσίες και νομίζω ότι, εάν τελικά καταναλώσεις το συγκεκριμένο συμπλήρωμα, πρέπει να είσαι πολύ μα πολύ προσεκτικός στην ημερήσια ποσότητα που θα λαμβάνεις...


Είμαι εδώ μέσα, γιατί προφανώς το φόρουμ είναι και για όσους ασχολούνται με το bb ερασιτεχνικά, όπως εγώ, καθώς και για τους μη ιατρούς.



Αυτό δεν το λέει πουθενά στη νομοθεσία.



Ούτε και αυτό αναφέρεται στη νομοθεσία των συμπληρωμάτων διατροφής. Οι ΣΗΠ για τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία ορίζονται από το νόμο για όλους τους ανθρώπους το ίδιο, αθλούμενους και μη. Επειδή όμως πράγματι όποιος αθλείται έχει μεγαλύτερες ανάγκες σε ορισμένες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, γι' αυτό το λόγο λαμβάνει και συμπληρώματα. Έρχεται λοιπόν ο νόμος και σου λέει ότι "κύριε παρασκευαστά συμπληρώματος διατροφής, μέχρι το 300% της ΣΗΠ επιτρέπεται να έχει το συμπλήρωμά σου ανά serving/κάψουλα/ταμπλέτα, όχι περισσότερο". Αυτό γίνεται για κάποιο λόγο προφανώς. Τώρα βέβαια, όποιος πιστεύει ότι γυμνάζεται τόσο, ώστε να χρειάζεται να λαμβάνει σε βιταμίνες το 5000% της ΣΗΠ σε κάθε serving, ενώ το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 300%, δικαίωμά του είναι!


Πραγματικά, δεν μπορώ να αντιληφθώ εσύ τι ακριβώς εννοείς.

Δεν έχω εμπειρία από bb και ασχολούμαι ερασιτεχνικά. Αυτό είναι δυσνόητο ή ασυμβίβαστο;

Προσφέρω νομοθεσία για τεκμηρίωση όσων αναφέρω όπως είδες (ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03).

Γνωρίζω από ουσίες από την ενασχόλησή μου με τη νομοθεσία και τη γνωστοποίηση συμπληρωμάτων διατροφής που έχω κάνει στο ΕΟΦ.

Το παιδί ρώτησε πόσο αξιόλογο είναι το ως άνω συμπλήρωμα και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην υγεία και του απάντησα πολύ απλά ότι προφανώς, σύμφωνα με τη νομοθεσία, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να λαμβάνει περισσότερο από 300% της ΣΗΠ σε κάθε serving και ο περιορισμός αυτός έχει τεθεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο για κάποιο λόγο.

Αν δεν καταλαβαίνεις πάλι τι εννοώ, λυπάμαι, δεν μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός.

Φίλε tha2007, μια ερώτηση: οι πολυβιταμίνες που πωλούνται στα φαρμακεία και είναι γνωστοποιημένες στον ΕΟΦ, είναι μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο Νόμος;

Επίσης, περιέχουν δοσολογίες λογικές ώστε να ωφελούν την υγεία;

Fataoulas
05-12-12, 13:30
...and the party has just began
:toast:

:rocking:

warrior s
05-12-12, 13:39
Πιστεύω ότι πρέπει να χαλαρώσετε με τις πολυβιταμίνες :unsure:. Εγω αμφιβάλλω αν δίνουν έστω και 1% σε ενέργεια :sneaky: Για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Κάνω σκληρές προπονήσεις όσο πολύ λίγοι και δε χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες. Η ενέργειά μου είναι σε τρελά επίπεδα.. :) Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα :cool:

Fataoulas
05-12-12, 13:45
Η ενέργειά μου είναι σε τρελά επίπεδα..

Hλικια? Γιατι αλλες αντοχες και γω οταν ημουν 17 και αλλες τωρα στα.... 37 (κλαψ)




Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα :cool:

Βρε μαζι σου. Και γω στο 2ο κουτι animal pak και δεν εχω νοιωσει διαφορα καμια. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δε δουλευει.
Αμα πεινας πχ, και με ενα καρβελι σκετο ψωμι να φας, θα χορτασεις. Ειμαι το ιδιο με το να φας ενα πληρες γευμα?

Lao
05-12-12, 13:50
Πιστεύω ότι πρέπει να χαλαρώσετε με τις πολυβιταμίνες :unsure:. Εγω αμφιβάλλω αν δίνουν έστω και 1% σε ενέργεια :sneaky: Για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Κάνω σκληρές προπονήσεις όσο πολύ λίγοι και δε χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες. Η ενέργειά μου είναι σε τρελά επίπεδα.. :) Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα :cool:

Ποια/ποιες έχεις δοκιμάσει;

COBRA_STYLE
05-12-12, 13:54
Κάνω σκληρές προπονήσεις όσο πολύ λίγοι και δε χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες.

φιλε πώς το καταφερνεις αυτο?

chili
05-12-12, 13:59
Πιστεύω ότι πρέπει να χαλαρώσετε με τις πολυβιταμίνες :unsure:. Εγω αμφιβάλλω αν δίνουν έστω και 1% σε ενέργεια :sneaky: Για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Κάνω σκληρές προπονήσεις όσο πολύ λίγοι και δε χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες. Η ενέργειά μου είναι σε τρελά επίπεδα.. :) Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα :cool:
τα ιδια και σε μενα :thumbup:

tha1977
05-12-12, 14:03
Φίλε tha2007, μια ερώτηση: οι πολυβιταμίνες που πωλούνται στα φαρμακεία και είναι γνωστοποιημένες στον ΕΟΦ, είναι μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο Νόμος;

Πιθανόν ναι, πιθανόν όμως και όχι και θα δικαιολογήσω ευθύς αμέσως:
Για να εισαχθεί ένα συμπλήρωμα εντός των συνόρων της ΕΕ, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, αρκεί να είναι γνωστοποιημένο στον ΕΟΦ της Ελλάδος, ή άλλη αντίστοιχη αρχή άλλου κράτους μέλους της ΕΕ. Κατά τη γνωστοποίησή του το συμπλήρωμα δεν ελέγχεται από τον ΕΟΦ. Γι' αυτό και λέγεται "γνωστοποίηση" απλώς και ουσιαστικά σημαίνει "γνωστοποίηση της κυκλοφορίας" και όχι "γνωστοποίηση της σύστασης", όπως εσφαλμένα θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος. Κατά τη γνωστοποίηση της κυκλοφορίας του συμπληρώματος στον ΕΟΦ κατατίθεται όμως και πλήρης φάκελος, με ποιοτική και ποσοτική ανάλυση της σύστασης, την ετικέτα και άλλα έγγραφα. Όλα αυτά ελέγχονται μετά από πολλούς μήνες από τον ΕΟΦ και, από ειδική επιτροπή. Μέχρι τότε το προϊόν κυκλοφορεί στην αγορά, συμπεριλαμβανομένων των φαρμακείων φυσικά, ανέλεγκτο. Εάν από την εξέταση του φακέλου από την επιτροπή του ΕΟΦ, προκύψει ότι συμπλήρωμα δεν συνάδει με τη νομοθεσία της ΕΕ, τότε ανακαλείται η κυκλοφορία του. Κατόπιν εορτής δηλαδή!! Κατά συνέπεια, δεν γνωρίζεις 100% πως ο,τι συμπλήρωμα ή πολυβιταμίνη αγοράζεις από το φαρμακείο είναι αβλαβές για την υγεία. Γι' αυτό και εγώ λέω ότι από όπου και να το αγοράσεις, από ίντερνετ, κατάστημα παραφαρμακευτικών σκευασμάτων, ή κατάστημα υγιεινής διατροφής, ή από οπουδήποτε αλλού είναι το ίδιο. Πρέπει δυστυχώς να είσαι σε θέση ο ίδιος να αξιολογήσεις το συμπλήρωμα, και μία ασφαλής μέθοδος είναι με μπούσουλα την ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03, να ελέγχεις, αφενός το συμπλήρωμα να περιέχει τις βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που αναφέρονται εκεί και αφετέρου να είναι εντός των μέγιστων ορίων που επιτρέπεται ανά δόση (συνήθως έως 300% της ΣΗΠ= Συνιστώμενη Ημερήσια Πρόσληψη).

Καταληκτικά, δεν είναι βέβαιο αν όλα τα συμπληρώματα που πωλούν τα φαρμακεία είναι εντός των ορίων του νόμου, καλό θα ήταν να τα ελέγχεις και ο ίδιος, με βάση την ως άνω ΚΥΑ.


Επίσης, περιέχουν δοσολογίες λογικές ώστε να ωφελούν την υγεία;

Λογικές δοσολογίες θεωρούνται όσες είναι εντός των πλαισίων της ως άνω ΚΥΑ. Εάν ένα συμπλήρωμα περιέχει βιταμίνες και ιχνοστοιχεία εκτός των ορίων της ΚΥΑ, τότε απλώς είναι φάρμακο και όχι συμπλήρωμα. Λόγου χάρη, συχνά ο ιατρός συστήνει στις γυναίκες που θέλουν να τεκνοποιήσουν να λαμβάνουν φυλλικό οξύ σε αυξημένες ποσότητες και συστήνουν το Filicine, το οποίο περιέχει φυλλικό οξύ σε πολύ υψηλές δόσεις, υψηλότερες της ΚΥΑ. Όμως το Filicine είναι φάρμακο, όχι συμπλήρωμα!

spartan77
05-12-12, 14:07
Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα :cool:

ποια δοκιμασες και για ποσο καιρο πηρες?..

warrior s
05-12-12, 14:12
ποια δοκιμασες και για ποσο καιρο πηρες?..

Είχα πάρει την adam της now. Μια δόση πριν καιρό που είχα κάτι λεφτά για ξόδεμα παρείγγειλα από εξωτερικό το source of life της natures plus. Αυτές τις 2 έχω χρησιμοποιήσει. Τις πήρα για τουλάχιστον 3 μήνες. Πιστεύω πως αν τρως σωστά δε χρειάζεσαι πολιβιταμίνες :)

spartan77
05-12-12, 14:14
Λογικές δοσολογίες θεωρούνται όσες είναι εντός των πλαισίων της ως άνω ΚΥΑ. Εάν ένα συμπλήρωμα περιέχει βιταμίνες και ιχνοστοιχεία εκτός των ορίων της ΚΥΑ, τότε απλώς είναι φάρμακο και όχι συμπλήρωμα. Λόγου χάρη, συχνά ο ιατρός συστήνει στις γυναίκες που θέλουν να τεκνοποιήσουν να λαμβάνουν φυλλικό οξύ σε αυξημένες ποσότητες και συστήνουν το Filicine, το οποίο περιέχει φυλλικό οξύ σε πολύ υψηλές δόσεις, υψηλότερες της ΚΥΑ. Όμως το Filicine είναι φάρμακο, όχι συμπλήρωμα!


ΟΝΟΜΑΣΙΑ: FILICINE TAB.ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ: Δραστική ουσία: Folic acid 5 mg / TAB. Έκδοχα: Lactose Monohydrate, Starch maize, Magnesium stearate.ΦΑΡΜΑΚΟΤΕΧΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ: Δισκία, κίτρινου χρώματος.ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Βιταμίνη.ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ: Κουτί των 30 ΔισκίωνΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: ADELC0 - ΧΡΩΜΑΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΘΗΝΩΝ

επειδη παιρνει δικος μου ανθρωπος...και της το εχει προτεινει γυναικολογος...σαν βιταμινη (συμπληρωμα)....

warrior s
05-12-12, 14:17
φιλε πώς το καταφερνεις αυτο?

Δεν ξερώ. Πιστεύω ότι επειδή τρώω σωστά αυτή η ενέργεια βγαίνει στο gym. Πρίν το gym πίνω ένα δυνατο καφέ και με πιάνει. Κάποιες φορές όταν ήθελα να προπονηθώ πέρα από τα όρια δε κρύβω ότι πήρα εφεδρίνη..

billy89
05-12-12, 14:29
Κάποιες φορές όταν ήθελα να προπονηθώ πέρα από τα όρια δε κρύβω ότι πήρα εφεδρίνη..

Ε πες έτσι... Μετά από αυτό ένα είναι το σίγουρο φίλε... έχεις λάθος μέτρο σύγκρισης!

tha1977
05-12-12, 14:30
ΟΝΟΜΑΣΙΑ: FILICINE TAB.ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ: Δραστική ουσία: Folic acid 5 mg / TAB. Έκδοχα: Lactose Monohydrate, Starch maize, Magnesium stearate.ΦΑΡΜΑΚΟΤΕΧΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ: Δισκία, κίτρινου χρώματος.ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Βιταμίνη.ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ: Κουτί των 30 ΔισκίωνΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: ADELC0 - ΧΡΩΜΑΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΘΗΝΩΝ

επειδη παιρνει δικος μου ανθρωπος...και της το εχει προτεινει γυναικολογος...σαν βιταμινη (συμπληρωμα)....

Αν και είμαστε πλέον τελείως off topic, το Filicine είναι φάρμακο, όπως προκύπτει και από την Ανατομική/θεραπευτική/χημική του (ATC) ταξινόμηση και τα Κεφάλαια συνταγολογίου ΕΟΦ.

Πηγή: www.galinos.gr: http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/filicine

Fataoulas
05-12-12, 14:52
ΟΝΟΜΑΣΙΑ: FILICINE TAB.ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ: Δραστική ουσία: Folic acid 5 mg / TAB. Έκδοχα: Lactose Monohydrate, Starch maize, Magnesium stearate.ΦΑΡΜΑΚΟΤΕΧΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ: Δισκία, κίτρινου χρώματος.ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Βιταμίνη.ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ: Κουτί των 30 ΔισκίωνΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: ADELC0 - ΧΡΩΜΑΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΘΗΝΩΝ

επειδη παιρνει δικος μου ανθρωπος...και της το εχει προτεινει γυναικολογος...σαν βιταμινη (συμπληρωμα)....



Αν και είμαστε πλέον τελείως off topic, το Filicine είναι φάρμακο, όπως προκύπτει και από την Ανατομική/θεραπευτική/χημική του (ATC) ταξινόμηση και τα Κεφάλαια συνταγολογίου ΕΟΦ.

Πηγή: www.galinos.gr: http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/filicine




Αν εγω ψαξω στο ιντερνετ και βρω οτι το συγκεκριμενο ειναι... καθαρτικο? ;)
Τι θα ισχυει τελικα?
(συμπερασμα, μη περνουμε τοις μετρητοις οτι διαβαζουμε στο ιντερνετ.... αυτο ισχυει και για μενα ε? Μη νομιζεις οτι στη λεω :thumbup: )

Lao
05-12-12, 15:06
Πιθανόν ναι, πιθανόν όμως και όχι και θα δικαιολογήσω ευθύς αμέσως:
Για να εισαχθεί ένα συμπλήρωμα εντός των συνόρων της ΕΕ, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, αρκεί να είναι γνωστοποιημένο στον ΕΟΦ της Ελλάδος, ή άλλη αντίστοιχη αρχή άλλου κράτους μέλους της ΕΕ. Κατά τη γνωστοποίησή του το συμπλήρωμα δεν ελέγχεται από τον ΕΟΦ. Γι' αυτό και λέγεται "γνωστοποίηση" απλώς και ουσιαστικά σημαίνει "γνωστοποίηση της κυκλοφορίας" και όχι "γνωστοποίηση της σύστασης", όπως εσφαλμένα θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος. Κατά τη γνωστοποίηση της κυκλοφορίας του συμπληρώματος στον ΕΟΦ κατατίθεται όμως και πλήρης φάκελος, με ποιοτική και ποσοτική ανάλυση της σύστασης, την ετικέτα και άλλα έγγραφα. Όλα αυτά ελέγχονται μετά από πολλούς μήνες από τον ΕΟΦ και, από ειδική επιτροπή. Μέχρι τότε το προϊόν κυκλοφορεί στην αγορά, συμπεριλαμβανομένων των φαρμακείων φυσικά, ανέλεγκτο. Εάν από την εξέταση του φακέλου από την επιτροπή του ΕΟΦ, προκύψει ότι συμπλήρωμα δεν συνάδει με τη νομοθεσία της ΕΕ, τότε ανακαλείται η κυκλοφορία του. Κατόπιν εορτής δηλαδή!! Κατά συνέπεια, δεν γνωρίζεις 100% πως ο,τι συμπλήρωμα ή πολυβιταμίνη αγοράζεις από το φαρμακείο είναι αβλαβές για την υγεία. Γι' αυτό και εγώ λέω ότι από όπου και να το αγοράσεις, από ίντερνετ, κατάστημα παραφαρμακευτικών σκευασμάτων, ή κατάστημα υγιεινής διατροφής, ή από οπουδήποτε αλλού είναι το ίδιο. Πρέπει δυστυχώς να είσαι σε θέση ο ίδιος να αξιολογήσεις το συμπλήρωμα, και μία ασφαλής μέθοδος είναι με μπούσουλα την ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03, να ελέγχεις, αφενός το συμπλήρωμα να περιέχει τις βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που αναφέρονται εκεί και αφετέρου να είναι εντός των μέγιστων ορίων που επιτρέπεται ανά δόση (συνήθως έως 300% της ΣΗΠ= Συνιστώμενη Ημερήσια Πρόσληψη).

Καταληκτικά, δεν είναι βέβαιο αν όλα τα συμπληρώματα που πωλούν τα φαρμακεία είναι εντός των ορίων του νόμου, καλό θα ήταν να τα ελέγχεις και ο ίδιος, με βάση την ως άνω ΚΥΑ.



Λογικές δοσολογίες θεωρούνται όσες είναι εντός των πλαισίων της ως άνω ΚΥΑ. Εάν ένα συμπλήρωμα περιέχει βιταμίνες και ιχνοστοιχεία εκτός των ορίων της ΚΥΑ, τότε απλώς είναι φάρμακο και όχι συμπλήρωμα. Λόγου χάρη, συχνά ο ιατρός συστήνει στις γυναίκες που θέλουν να τεκνοποιήσουν να λαμβάνουν φυλλικό οξύ σε αυξημένες ποσότητες και συστήνουν το Filicine, το οποίο περιέχει φυλλικό οξύ σε πολύ υψηλές δόσεις, υψηλότερες της ΚΥΑ. Όμως το Filicine είναι φάρμακο, όχι συμπλήρωμα!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, είσαι πολύ κατατοπιστικός.

Θέλω να συζητήσουμε το εξής όμως, και να μου πεις την γνώμη σου.

Σου επισυνάπτω τα επίσημα Supplement Facts ενός προϊόντος το οποίο πωλείται εδώ και πολλά χρόνια στα ελληνικά φαρμακεία, είναι πολύ γνωστό και, προφανώς, διατίθεται στο κοινό χωρίς ιατρική συνταγή.

Αναφέρομαι στην πολυβιταμίνη VM-2000 της Solgar.

Θέλω να δεις το σχετικό αρχείο και, αν μπορείς, να εκφέρεις μια άποψη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

COBRA_STYLE
05-12-12, 15:08
Αν και είμαστε πλέον τελείως off topic, το Filicine είναι φάρμακο, όπως προκύπτει και από την Ανατομική/θεραπευτική/χημική του (ATC) ταξινόμηση και τα Κεφάλαια συνταγολογίου ΕΟΦ.

Πηγή: www.galinos.gr: (http://www.galinos.gr:) http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/filicine

Τόση ώρα εσύ τί θες να μας πεις δλδ?Έχεις ψάξει καθόλου πάνω στο κομμάτι των βιταμινών σε τί δοσολογία προκαλεί η καθε μία παρενέργειες και ποιές απο αυτές προκαλούν παρενέργειες?Δε νομίζω,γιατί έχεις φάει κόλλημα με την υποτιθέμενη ΣΗΠ που είναι του κ@λου,σόρρυ κιόλας ετσι.

Έχεις δει-διαβάσει οτι χτυπανε με ακτινοβολια τα φρουτα-λαχανικα ωστε να μενει ενα 10% των βιταμινων?

Οτι θα αρχισουν να ριχνουν την ΣΗΠ ωστε να παιρνει ο κοσμος πολυ λιγοτερες ποσοτητες απο αυτες που χρειαζεται,ειδικα τα προβατα που εχουν κανει την ΣΗΠ θρησκεια?

Οτι απαγορευσανε ξαφνικα πολλα βοτανια γιατι και καλα δεν ξερει ο κοσμος πώς να τα χρησιμοποιει και θα του προκαλεσουν προβληματα?

Μπορω να σου μιλαω μεχρι αυριο για αυτα.

Μιας και εισαι ασχετος με ολα αυτα οπως λες,ριξε το διαβασμα σου πανω σε αυτα κι εδω ειμαστε παλι.

Μπορεις να ξεκινησεις απο δω Codex Alimentarius.

spartan77
05-12-12, 15:24
Αν και είμαστε πλέον τελείως off topic, το Filicine είναι φάρμακο, όπως προκύπτει και από την Ανατομική/θεραπευτική/χημική του (ATC) ταξινόμηση και τα Κεφάλαια συνταγολογίου ΕΟΦ.

Πηγή: www.galinos.gr: http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/filicine


αυτο που μου εστειλες...δεν λεει οτι ειναι φαρμακο...ειναι ο κωδικος χορηγησης κατα της αναιμιας φιλε....
τι μου εστειλες αυτο!?....και απο κατω τα περιεχομενα της ομαδας Β03 .....(σιδηρος-βιταμινηβ12-φυλλικο οξυ)....


Κατάταξη ομάδας
Επίπεδο Κωδικός Τίτλος
0 B Αίμα και αιμοποιητικά όργανα
1 B03 Φάρμακα κατά της αναιμίας

Περιεχόμενα ομάδας
Κωδικός Τίτλος
B03A Σκευάσματα σιδήρου
B03B Bιταμίνη B12 και φυλλικό οξύ
B03X Άλλα φάρμακα κατά της αναιμίας


αν και βγηκαμε αρκετα οφ...για τετοιες αναλυσεις....

magavaTOUT
11-12-12, 16:55
Αφηνω αυτα εδω :welcome:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22928084
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22777327
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23181439

COBRA_STYLE
11-12-12, 17:30
ειναι αυτο που εχουμε ξαναπει,τα antioxidants να απεχουν καποιες ωρες απο το workout.Πολλοι παιρνουνε post-wo antiox,κακο του κεφαλιου τους:green:

leftis
11-12-12, 20:22
Αφηνω αυτα εδω :welcome:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22928084
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22777327
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23181439


cliffs?

Inferno1988
12-01-13, 21:54
Καλησπέρα. Μπορεί να με παραπέμψει κανείς σε κάποιο/α άρθρο/έρευνα που να αναφέρει το ρόλο της βιταμίνης C στην άθληση;

Nikolas_mk2
12-01-13, 22:16
Εν ταχει, http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?756-%CE_-%CF_%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF_-%CF_%CF_%CE%BD-%CE%B2%CE%B9%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF_%CE%BD-B-C-E-%CF_%CF_%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF_%CE%B7 Αν κανεις μια καλή ερευνα στο φορουμ καi στο google θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα ;)

HIAB XS
12-01-13, 22:44
Τόση ώρα εσύ τί θες να μας πεις δλδ?Έχεις ψάξει καθόλου πάνω στο κομμάτι των βιταμινών σε τί δοσολογία προκαλεί η καθε μία παρενέργειες και ποιές απο αυτές προκαλούν παρενέργειες?Δε νομίζω,γιατί έχεις φάει κόλλημα με την υποτιθέμενη ΣΗΠ που είναι του κ@λου,σόρρυ κιόλας ετσι.

Έχεις δει-διαβάσει οτι χτυπανε με ακτινοβολια τα φρουτα-λαχανικα ωστε να μενει ενα 10% των βιταμινων?

Οτι θα αρχισουν να ριχνουν την ΣΗΠ ωστε να παιρνει ο κοσμος πολυ λιγοτερες ποσοτητες απο αυτες που χρειαζεται,ειδικα τα προβατα που εχουν κανει την ΣΗΠ θρησκεια?

Οτι απαγορευσανε ξαφνικα πολλα βοτανια γιατι και καλα δεν ξερει ο κοσμος πώς να τα χρησιμοποιει και θα του προκαλεσουν προβληματα?

Μπορω να σου μιλαω μεχρι αυριο για αυτα.

Μιας και εισαι ασχετος με ολα αυτα οπως λες,ριξε το διαβασμα σου πανω σε αυτα κι εδω ειμαστε παλι.

Μπορεις να ξεκινησεις απο δω Codex Alimentarius.

:clap::clap::clap: Codex Alimentarius ε???Σε συγχαιρω cobra γιατι εισαι ενημερωμενος...Εχουν βαλει στοχο να μας ξεκανουν ολους....

Christos97
25-01-13, 20:22
Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ροτισω αν ειναι καλα να βαζω μια πολυβιταμινη την ημερα στην διατροφη μου και αν ναι ποτε να τιν πινω,καθως δεν τρωω και πολλα λαχανικα. Επισης βλεπω κατι bodybuilders που βαζουν τα φαγητα σε ταππερ. Σκεφτομαι να το εφαρμοσω και θα ηθελα να μαθω ποσο καιρο διαρκει το φαγητο μεσα στα ταππερ? Ευχαριστω

HIAB XS
25-01-13, 20:39
Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ροτισω αν ειναι καλα να βαζω μια πολυβιταμινη την ημερα στην διατροφη μου και αν ναι ποτε να τιν πινω,καθως δεν τρωω και πολλα λαχανικα. Επισης βλεπω κατι bodybuilders που βαζουν τα φαγητα σε ταππερ. Σκεφτομαι να το εφαρμοσω και θα ηθελα να μαθω ποσο καιρο διαρκει το φαγητο μεσα στα ταππερ? Ευχαριστω

Oτι ειναι σε μορφη καψουλας ειναι το καλητερο γιατι αποροφαται κατα 90%,εν αντιθεση σε μορφη χαπιου που αποροφονται κατα 30%!!Εαν εισαι αρχαριος κ κανεις ισσοροπημενη διατροφη δεν χρειαζεσαι!!:welcome:

Christos97
25-01-13, 20:43
εμμ ειμαι σε περιοδο ογκου.. Να σου πω την αληθεια πολυβιταμινες σε καψουλα δεν ξανα ειδα..Μονο χαπια ειδα..:)

HIAB XS
25-01-13, 20:51
εμμ ειμαι σε περιοδο ογκου.. Να σου πω την αληθεια πολυβιταμινες σε καψουλα δεν ξανα ειδα..Μονο χαπια ειδα..:)

Pharmaton Geriatric κ εισαι σιγουρος!!Δυστηχως στη Ελλαδα η διατροφη ειναι παρεξηγημενη οπως κ τα ταπερ που λες...Για πες μου λιγο σε ποιο μερος θα πας κ θα παρεις ταπερ...???

Dragonbreath
25-01-13, 20:51
αν θες πολυβιταμίνη σε μορφή κάψουλας, η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλο(δεν ξέρω και άλλη μαλλον) και έχω χρησιμοποιήσει, είναι η nexgen της reflex.

Christos97
25-01-13, 21:00
Ποσο στοιχιζει ενα περιπου και που μπορω να βρω?

Christos97
25-01-13, 21:02
HIAB XS απο Κυπρο ειμαι , οποτε αν σου πω δεν θα καταλαβεις... Απο κανενα σουπερ μαρκετ της γειτονιας θα παρω, δεν ξερω που αλλου εχει καλα. :unsure:

HIAB XS
25-01-13, 21:08
HIAB XS απο Κυπρο ειμαι , οποτε αν σου πω δεν θα καταλαβεις... Απο κανενα σουπερ μαρκετ της γειτονιας θα παρω, δεν ξερω που αλλου εχει καλα. :unsure:

Μπες στο ebay κ παρηγγειλε εαν δεν εχει εκει που εισαι....Μην μου πεις τωρα οτι εκει που εισαι δεν ερχεται το courier???:P

Christos97
25-01-13, 21:10
χαχαχαχα!!!:P

Christos97
30-01-13, 16:33
Καλησπερα παιδια. Πολυβιταμινες μπορω να παρω απο διαφορα φαρμακεια που εχει εδω στην περιοχη ή δεν ειναι αξιοπιστα? Μηπως πρεπει να παω εκει που πουλανε συμπληρωματα?

Mikekan
30-01-13, 16:51
Καλησπερα παιδια. Πολυβιταμινες μπορω να παρω απο διαφορα φαρμακεια που εχει εδω στην περιοχη ή δεν ειναι αξιοπιστα? Μηπως πρεπει να παω εκει που πουλανε συμπληρωματα?

Αξιόπιστα είναι, απλά είναι πανάκριβες και με μικρές δόσεις οι περισσότερες.