PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Πολυβιταμίνες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

magavaTOUT
30-01-13, 17:48
Ερωτηση: Κατα ποσο ειναι safe η συνεχης χρηση λιποδιαλυτων-βιταμινων (Α,D,E,K) για μεγαλα χρονικα διαστηματα; πχ οι περισσοτερες μουλτι εχουν 10000IU ή και 12500IU vit A με upper limit τα δεκα χιλιαρικα. Αν τρως και 3-4 αυγα την ημερα, σου βγαινουν αλλα 1000IU.

Panosss
30-01-13, 22:25
Φυσικά και δεν είναι safe η υπερκατανάλωση καθώς μπορεί να οδηγήσει σε υπερβιταμίνωση μια κατάσταση ιδιαιτέρως επικίνδυνη έως και ολέθρια

http://nutrition.med.uoc.gr/pics/Selides_45_115.pdf

magavaTOUT
31-01-13, 02:50
Τοτε πως δικαιολογουνται οι ποσοτητες που περιεχονται στα συμπληρωματα; Σιγουρα καποιος που κοπανιεται γυμναστηριο/δουλευει/τρεχει απο δω απο κει δεν εχει τις ιδιες αναγκες με εναν που βλεπει ολη μερα tv αλλα που μπορουμε να βρουμε τι στ αληθεια ειναι το ασφαλες;

Panosss
31-01-13, 11:41
:unsure::unsure::unsure:
Υπάρχει ένα link στην προηγούμενη δημοσίευσή μου... τι δεν κατάλαβες!!!

Lao
31-01-13, 12:56
Φυσικά και δεν είναι safe η υπερκατανάλωση καθώς μπορεί να οδηγήσει σε υπερβιταμίνωση μια κατάσταση ιδιαιτέρως επικίνδυνη έως και ολέθρια

http://nutrition.med.uoc.gr/pics/Selides_45_115.pdf

Φίλε Πάνο, πως ορίζουμε την υπερκατανάλωση;

Panosss
31-01-13, 14:46
Αρχίζω να πιστεύω οτι έχω δημοσιεύσει ένα link που δεν λειτουργεί!!!

Lao
31-01-13, 15:01
Αρχίζω να πιστεύω οτι έχω δημοσιεύσει ένα link που δεν λειτουργεί!!!

Μια χαρά λειτουργεί το link, και το PDF αρχείο λέει πράγματα πολύ γνωστά.

Το πρόβλημα με την υπερκατανάλωση, είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις το ασφαλές range είναι ιδιαίτερα σχετικό και ασαφές.

magavaTOUT
31-01-13, 15:47
Αυτο ακριβως, στην C πχ σου λεει και 2000mg να παρεις (με οριο τα 90mg) τα sides ειναι ανυπαρκτα, εως καθολου για ορισμενους.

Και δεν ειναι μονο οι εταιρειες συμπληρωματων που εχουν τετοιες τιμες.

Panosss
31-01-13, 15:56
Η C είανι υδατοδιαλυτή και δεν ευθύνεται για υπερβιταμίνωση.
Προβλήματα υπερβιταμίνωσης μπορούν να δημιουργήσουν οι λιποδιαλυτές βιταμίνες A, D, E, K οι οποίες και σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι πολύ τοξικές.

Αν παρατηρήσεις λοιπόν, οι A, D, E, K σε όλα τα συμπληρώματα είναι το πολύ στο 100% της συνιστώμενης ημερήσιας λήψης (ειδικά η D που είναι και η πλέον τοξική απο όλες τις υπόλοιπες είναι πολύ πιο κάτω απο το 100%)

Lao
31-01-13, 16:04
Η C είανι υδατοδιαλυτή και δεν ευθύνεται για υπερβιταμίνωση.
Προβλήματα υπερβιταμίνωσης μπορούν να δημιουργήσουν οι λιποδιαλυτές βιταμίνες A, D, E, K οι οποίες και σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι πολύ τοξικές.

Αν παρατηρήσεις λοιπόν, οι A, D, E, K σε όλα τα συμπληρώματα είναι το πολύ στο 100% της συνιστώμενης ημερήσιας λήψης (ειδικά η D που είναι και η πλέον τοξική απο όλες τις υπόλοιπες είναι πολύ πιο κάτω απο το 100%)

Πάνο, όλα αυτά, είναι ΠΟΛΥ γνωστά.

Κάνεις ένα λάθος σε ό,τι λες για τα συμπληρώματα, μιας και οι περισσότερες multies υπερβαίνουν την ΣΗΔ στις λιποδιαλυτές, «παίζοντας» παράλληλα σε αυτό που σήμερα θεωρείται ασφαλές range.

Ειδικά στην D που εστιάζεις, η σύγχρονη αντίληψη λέει ότι η ΣΗΔ είναι στα 600-800 IU, και πολλοί ερευνητές και γιατροί συνιστούν ακόμα και 2.000 IU.

magavaTOUT
31-01-13, 16:20
Omnium kai V-2000 της solgar εχουν 20.000IU και 15.000IU βιταμινη A αντιστοιχα. Απλη αναφορα κανω. Για να λεμε και του στραβου το δικιο την Κ πολλες multi δεν την εχουν καν, και οι περισσοτερες που την εχουν δεν ειναι σε ποσοστα Α & Ε.

Nikolas_mk2
31-01-13, 16:28
Δεν ειναι 20.000 και 15.000 ΙU A αλλα πρόβιταμινης(Β-καροτινη) η οποια για να αποδόσει 1 μονάδα Α πρεπει να μεταβολίσει 6 μοναδες προβιταμίνης,δλδ τα 20000 IU είναι στην ουσία εν δυναμει 3330 και κάτι ψίλα βιταμινης Α,χωρια που δεν ξερεις και ποσα απο αυτα θα αποροφήσει τελικά ο οργανισμός...:thumbup:

EDIT γι'αυτο λεμε οτι η σωστή πολυβιταμίνη θα πρέπει να εχει και ενα ποσο ετοιμης Α για αμεση απορόφηση και το υπόλοιπο σε προβιταμίνη

Lao
31-01-13, 16:41
Δεν ειναι 20.000 και 15.000 ΙU A αλλα πρόβιταμινης(Β-καροτινη) η οποια για να αποδόσει 1 μονάδα Α πρεπει να μεταβολίσει 6 μοναδες προβιταμίνης,δλδ τα 20000 IU είναι στην ουσία εν δυναμει 3330 και κάτι ψίλα βιταμινης Α,χωρια που δεν ξερεις και ποσα απο αυτα θα αποροφήσει τελικά ο οργανισμός...:thumbup:

EDIT γι'αυτο λεμε οτι η σωστή πολυβιταμίνη θα πρέπει να εχει και ενα ποσο ετοιμης Α για αμεση απορόφηση και το υπόλοιπο σε προβιταμίνη

Exactly.

Σε ό,τι αφορά εμένα, το Pak που έχω φτιάξει έχει 1.250 IU έτοιμη συν 7.500 IU β-καροτένιο, με αποτέλεσμα να κυμαίνομαι κοντά στην ΣΗΔ συν ό,τι πάρω από διατροφή. Παράλληλα, είμαι μακρυά από τα 10.000 που είναι το UL.;)

magavaTOUT
31-01-13, 21:01
Μου ανοιξατε τα ματια :thumbup: Αρα οπου beta-carotene κανω την μετατροπη. Το palmitate απ'την αλλη ειναι κανονικα η βιταμινη A σωστα;

Nikolas_mk2
31-01-13, 21:24
Σωστά...Για την Κ που ανεφερες πιο πανω,ειναι η πιο ευκολη βιταμινη απο το φαγητό και οι απαιτησεις δεν ειναι πολλές,σκεψου οτι η ΣΗΔ παίζει κοντά στα 80mg και όλα τα πρασινα φυλλωδη λαχανικα,το μπροκολο,το συκωτι δινουν πολύ πανω απο 100mg στα 100γρμ ενω λιγο κατω απο τη ΣΗΔ δινουν στα 100 γρμ. το τυρι,ο ενας κρόκος,ντοματες,πατατες κτλ... :thumbup:

pizzass
05-02-13, 17:48
yooo παιδες. ψαχνω μια multi για ενα φιλαρακι. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τον βοηθησω με βαση τις δικες μου γνωσεις γιατι δεν τη θελει για performance σκοπους. δεν ασκειται. απλα δουλευει σε πολυ κουραστικη δουλεια και δεν εχει τη δυνατοτητα για ποιοτικο φαι-υπνο με αποτελεσμα να ειναι πολυ κουρασμενος συνεχεια. ξερω πως μια multi δεν θα του λυσει το προβλημα αλλα πιστευω πως θα μπορουσε να του δωσει εστω ενα μικρο boost στην καθημερινοτητα του. :thumbup:

Lao
05-02-13, 18:23
yooo παιδες. ψαχνω μια multi για ενα φιλαρακι. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τον βοηθησω με βαση τις δικες μου γνωσεις γιατι δεν τη θελει για performance σκοπους. δεν ασκειται. απλα δουλευει σε πολυ κουραστικη δουλεια και δεν εχει τη δυνατοτητα για ποιοτικο φαι-υπνο με αποτελεσμα να ειναι πολυ κουρασμενος συνεχεια. ξερω πως μια multi δεν θα του λυσει το προβλημα αλλα πιστευω πως θα μπορουσε να του δωσει εστω ενα μικρο boost στην καθημερινοτητα του. :thumbup:

Πες του να πάρει Life Force ή Multi Basics 3 της AOR.

Stark
13-02-13, 01:02
Παιδια εγω παλι εχω προσεξει οτι οταν παιρνω πολυβιταμινη νιωθω κουρασμενος και με πιανει υπνηλια παραξενο πραγμα . Μπορει να οφειλεται σε αυτο ;

TrankLL
15-02-13, 18:09
Παιδεία τώρα τελευτέα νιώθω αρκετά κουρασμένος στην πρωινή μου προπόνηση, και δεν είναι θέμα διατροφής. Δεν θέλω να πάρω τίποτα νιτρικά και τέτια και σκέφτομαι να παίρνω μαζί με το πρωινό μου και μια πολυβιταμίνη. Θα ήθελα να είναι 1 χάπι και όχι πολλά. Εχετε να μου προτείνετε καμία;

Ευχαριστώ.

Lao
16-02-13, 15:10
Παιδεία τώρα τελευτέα νιώθω αρκετά κουρασμένος στην πρωινή μου προπόνηση, και δεν είναι θέμα διατροφής. Δεν θέλω να πάρω τίποτα νιτρικά και τέτια και σκέφτομαι να παίρνω μαζί με το πρωινό μου και μια πολυβιταμίνη. Θα ήθελα να είναι 1 χάπι και όχι πολλά. Εχετε να μου προτείνετε καμία;

Ευχαριστώ.

http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?22441-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82-quot-%CE%9C%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1-quot&highlight=%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82

Lao
16-02-13, 16:15
Παιδια εγω παλι εχω προσεξει οτι οταν παιρνω πολυβιταμινη νιωθω κουρασμενος και με πιανει υπνηλια παραξενο πραγμα . Μπορει να οφειλεται σε αυτο ;

Ποια παίρνεις;

Stark
16-02-13, 18:00
Adam's σε καψουλα

Lao
16-02-13, 18:45
Adam's σε καψουλα

Είναι η παλιά φόρμουλα ή η νέα;

Πως τις παίρνεις, πόσες παίρνεις, τις παίρνεις κάθε μέρα;

Stark
16-02-13, 23:54
Είναι η παλιά φόρμουλα ή η νέα;

Πως τις παίρνεις, πόσες παίρνεις, τις παίρνεις κάθε μέρα;

Λεει το κουτακι improved formula , οποτε λογικα η καινουρια εκδοση ειναι , φαντασου το κουτι λεει 3 την ημερα εγω παιρνω μια μετα το μεσημεριανο , καμια φορα πινω και καφε αφου τη παρω , το ανεφερα μηπως επαιζε ρολο . Ναι επαιρνα καθε μερα

dio32
17-02-13, 12:06
Λεει το κουτακι improved formula , οποτε λογικα η καινουρια εκδοση ειναι , φαντασου το κουτι λεει 3 την ημερα εγω παιρνω μια μετα το μεσημεριανο , καμια φορα πινω και καφε αφου τη παρω , το ανεφερα μηπως επαιζε ρολο . Ναι επαιρνα καθε μερα

δεν τις περνεις σωστα.
πολλοι το κανουν αυτο το λαθος περνουν μια δοση μονο και οποτε νιωθουν κουρασμενοι,αλλα αυτο ειναι μεγα λαθος.
για να δουλεψουν οι βιταμινες θελουν καθημερινη χρηση και σωστη δοση,οσο προτινει ο κατασκευαστης,τρεις λεει τρεις θα περνεις μια με το πρωινο σου με το μεσημεριανο σου και το βραδυ.

Stark
17-02-13, 15:16
δεν τις περνεις σωστα.
πολλοι το κανουν αυτο το λαθος περνουν μια δοση μονο και οποτε νιωθουν κουρασμενοι,αλλα αυτο ειναι μεγα λαθος.
για να δουλεψουν οι βιταμινες θελουν καθημερινη χρηση και σωστη δοση,οσο προτινει ο κατασκευαστης,τρεις λεει τρεις θα περνεις μια με το πρωινο σου με το μεσημεριανο σου και το βραδυ.

Οποτε φταιει που παιρνω μονο μια ; Οκ αλλα αμα παιρνω το βραδυ σκεφτομαι οτι θα με κραταει ξυπνιο

dio32
17-02-13, 16:51
Οποτε φταιει που παιρνω μονο μια ; Οκ αλλα αμα παιρνω το βραδυ σκεφτομαι οτι θα με κραταει ξυπνιο

μπορεις να παιξεις ετσι.
1-2
δηλαδη μια το πρωι 2 με το μεσημεριανο σου.
αν και επειδη εχω παρει εγω βιταμινες ακομα ποιο δυνατες που ειναι 3 οι δοσεις παιζω 1-1-1
και κοιμαμε μια χαρα.
κατι αλο παντα να εχεις φαει κατι,να σου πω εγω την εμειρια μου με αδειο στομαχι βιταμινη η με καφε παντα με χαλαγε μαλλον η ζελατινη δεν ξερω χαλιομουν,ζαλιζομουν ενιωθα μια αδυναμια..
οποτε φιλε κατι να εχεις φαει και μετα βιταμινη.

Stark
17-02-13, 17:03
μπορεις να παιξεις ετσι.
1-2
δηλαδη μια το πρωι 2 με το μεσημεριανο σου.
αν και επειδη εχω παρει εγω βιταμινες ακομα ποιο δυνατες που ειναι 3 οι δοσεις παιζω 1-1-1
και κοιμαμε μια χαρα.
κατι αλο παντα να εχεις φαει κατι,να σου πω εγω την εμειρια μου με αδειο στομαχι βιταμινη η με καφε παντα με χαλαγε μαλλον η ζελατινη δεν ξερω χαλιομουν,ζαλιζομουν ενιωθα μια αδυναμια..
οποτε φιλε κατι να εχεις φαει και μετα βιταμινη.

εγινε φιλε ευχαριστω :thumbup: θα δω πως παει και θα γραψω αν παει κατι στραβα

Lao
17-02-13, 17:04
Λεει το κουτακι improved formula , οποτε λογικα η καινουρια εκδοση ειναι , φαντασου το κουτι λεει 3 την ημερα εγω παιρνω μια μετα το μεσημεριανο , καμια φορα πινω και καφε αφου τη παρω , το ανεφερα μηπως επαιζε ρολο . Ναι επαιρνα καθε μερα

Θέμα υπερβολικών ποσοτήτων δεν παίζει, αφενός γιατί η Adam δεν είναι καμμία δυνατή multi, αφετέρου επειδή δεν παίρνεις καν την προτεινόμενη δόση, αλλά το 1/3 αυτής.

Συνεπώς, ΑΝ φταίει η Adam, κάτι στην φόρμουλα δεν σου «κάθεται» καλά. Μπορεί να είναι κάποια μορφή των βιταμινών και των μετάλλων ή ακόμα και κάποιο από τα extra.

Όταν δεν την παίρνεις δηλαδή δεν νιώθεις νύστα;

Stark
18-02-13, 02:21
** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός .Mods Team **


Οταν δε παιρνω δεν εχω αυτη τη νυστα , απλα νιωθω τη κλασσικη κουραση της ημερας , τιποτα το υπερβολικο απο νυστα

6pack
27-02-13, 21:07
Πολυβιταμίνες είναι καλύτερα να παίρνουμε κατά την περίοδο του όγκου της γράμμωσης ή για όλο το χρόνο??

COBRA_STYLE
28-02-13, 00:26
Ολο το χρονο,αν πιστευεις οτι δεν καλυπτεσαι απο διατροφη...

Action man
14-03-13, 23:37
17 χρόνων,έντονα 2ωρα προπονήσεων κάθε μέρα πλην Τετάρτης-Κυριακής,αναερόβιο,δύναμη,βάρη,πλυομετρικές κτλ.80 κιλά,18+% (μάλλον λίπος) 1,78 ύψος.Ποιά πολυβιταμίνη συστήνεται;Το τελευταίο καιρό νιώθω γενικά όλη τη μέρα μια αδιαθεσία,και οχι ακριβώς κούραση,απλώς δεν είμαι τόσο ενεργητικός όσο συνήθως.Από διατροφή παίρνω βιταμίνες κτλ,άλλα επειδή έχω θέμα με λίπος κτλ και είμαι σε διαδικασία μείωσης τρώω πολύ συγκεκριμένα.

Action man
15-03-13, 00:59
Mάλλον τείνω να καταλήξω στην orange triad όπου θα παίρνω 3 ταμπλέτες τη μέρα οπότε θα με φτάνει για 3μηνο,και το γεγονός ότι βοηθάει με τις αρθρώσεις με χαροποιεί πολύ γιατί με αυτά που κάνω καταπονούνται πολύ.

Lao
15-03-13, 03:58
Mάλλον τείνω να καταλήξω στην orange triad όπου θα παίρνω 3 ταμπλέτες τη μέρα οπότε θα με φτάνει για 3μηνο,και το γεγονός ότι βοηθάει με τις αρθρώσεις με χαροποιεί πολύ γιατί με αυτά που κάνω καταπονούνται πολύ.

Ποιο είναι το σκεπτικό σου σχετικά με το να παίρνεις την μισή δόση;

Action man
15-03-13, 18:01
1ον το οικονομικό,γιατί η αλήθεια είναι ότι και αυτό με το ζόρι θα το πάρω,και 2ον είχα δει σε σχετικά πόστ να λες:

Guys, σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία... Με 3 ταμπλέτες την μέρα (6 που είναι το serving δεν μου χρειάζονται) βγάζει για 3 μήνες.


ναι αλλα η δοση ειναι 6 ανα μερα


Yeap, αλλά και με 3 μια χαρά δόσεις βγαίνουν. Check it out

Είναι από το θέμα αξιολόγησης της συγκεκριμένης πολυβιταμίνης,οπότε υπέθεσα ότι μπορώ να το κάνω κι εγώ.Είναι καλύτερα να παίρνω ολόκληρη δόση;

Lao
16-03-13, 16:16
1ον το οικονομικό,γιατί η αλήθεια είναι ότι και αυτό με το ζόρι θα το πάρω,και 2ον είχα δει σε σχετικά πόστ να λες:






Είναι από το θέμα αξιολόγησης της συγκεκριμένης πολυβιταμίνης,οπότε υπέθεσα ότι μπορώ να το κάνω κι εγώ.Είναι καλύτερα να παίρνω ολόκληρη δόση;

Αυτά που είχα γράψει αφορούσαν εμένα, και τα στακαρίσματα που έκανα εκείνη την εποχή.

Σε ό,τι αφορά εσένα όμως, το όλο θέμα πιθανότατα αλλάζει, κάθε άνθρωπος διαφέρει και έχει άλλες ανάγκες.

Αν ο κυριότερος λόγος που θες να την πας στο μισό serving είναι το οικονομικό, εγώ θα έλεγα να πάρεις κάτι που να είναι μέσα στις δυνατότητές σου, αλλά με full serving.

Και μιας και είσαι 17 χρονών, θεωρώ πως η Orange Triad δεν είναι άριστη επιλογή για εσένα. Πάρε κάτι που να είναι πιο γενικής χρήσης με σκοπό να καλύπτεις διατροφικά κενά.

Action man
16-03-13, 16:59
Έχεις να προτείνεις κάτι; Απ όσα διαβάζω έχω ξεχωρίσει τις εξής: Avanite,Orange triad,Adam,optimum και animal pack.

COBRA_STYLE
16-03-13, 17:31
παρε την Adam σε softgels

Lao
16-03-13, 17:39
Έχεις να προτείνεις κάτι; Απ όσα διαβάζω έχω ξεχωρίσει τις εξής: Avanite,Orange triad,Adam,optimum και animal pack.

Η Anavite είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με την OT και, ομοίως, 6 ταμπλέτες την μέρα. Και επειδή ένα στοιχείο που την χαρακτηρίζει είναι η β-αλανίνη η οποία για να έχει κάποιο αποτέλεσμα πρέπει να είναι πάνω από 3 γρ. την μέρα, την ξεχνάς και αυτήν, χώρια το ότι προσωπικά ΠΟΤΕ δεν θα πρότεινα σε ένα παιδί της ηλικίας σου να μπλέξει με β-αλανίνες, κρεατίνες κτλ.

Για την ΟΤ τα είπαμε ήδη.

Η Adam θεωρώ απλά ότι δεν σου χρειάζεται.

Το Pak είναι 11 ταμπλέτες την μέρα, οπότε επίσης δεν θα μπορείς να το σπας σε μικρότερες δόσεις, χώρια το ότι είναι επίσης ακριβό.

Για μένα, καλύτερα είναι να πάρεις μια μαγιά μπύρας σε ΣΚΟΝΗ και ίσως καμιά D3.

Κάνε μια αναζήτηση στο forum, έχουμε topics και για τα δύο.

Action man
16-03-13, 17:40
Δε τη βρίσκω σε softgels από Ελλάδα πουθενά.Μόνο σε caps των 60 :/
Άλλη καλή επιλογή απ' ότι βλέπω είναι η opti-men...και έχω και μουρουνέλαιο για να καλύπτω την έλλειψη σε D3.

Action man
16-03-13, 17:41
Η Anavite είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με την OT και, ομοίως, 6 ταμπλέτες την μέρα. Και επειδή ένα στοιχείο που την χαρακτηρίζει είναι η β-αλανίνη η οποία για να έχει κάποιο αποτέλεσμα πρέπει να είναι πάνω από 3 γρ. την μέρα, την ξεχνάς και αυτήν, χώρια το ότι προσωπικά ΠΟΤΕ δεν θα πρότεινα σε ένα παιδί της ηλικίας σου να μπλέξει με β-αλανίνες, κρεατίνες κτλ.

Για την ΟΤ τα είπαμε ήδη.

Η Adam θεωρώ απλά ότι δεν σου χρειάζεται.

Το Pak είναι 11 ταμπλέτες την μέρα, οπότε επίσης δεν θα μπορείς να το σπας σε μικρότερες δόσεις, χώρια το ότι είναι επίσης ακριβό.

Για μένα, καλύτερα είναι να πάρεις μια μαγιά μπύρας σε ΣΚΟΝΗ και ίσως καμιά D3.

Κάνε μια αναζήτηση στο forum, έχουμε topics και για τα δύο.

Θα με καλύπτει η μαγιά μπούρας; +D3 από μουρουνέλαιο;

Lao
16-03-13, 17:44
Θα με καλύπτει η μαγιά μπούρας; +D3 από μουρουνέλαιο;

Νομίζω ότι σου απάντησα ήδη, με αρκετή σαφήνεια. ;)

Action man
16-03-13, 17:51
Ooook.Απ' ότι βλέπω είναι και οικονομικό οπότε συμφέρει,thanks for all :)

Action man
16-03-13, 18:01
Ερώτηση: Η μαγιά από το φούρνο είναι ίδια με τις συσκευασμένες από τα φαρμακεία ως προς τη ποιότητα,περιεκτικότητες κτλ;Οικονομικά από που συμφέρει,και τελικά ποιά είναι η δοσολογία;2 κ.σ.;

Bandit
17-03-13, 01:19
Λαμβάνω 1 Multi με το πρωινό (βρώμη γάλα) και 1 βιταμίνη C με αβγά μετά την προπόνηση. Είναι εντάξει ή πρέπει να αλλάξω τις ώρες;

and345
18-03-13, 18:29
μπορει να μου πει καποιος γιατι η ΟΝ βγαζει 2 πολυβιταμηνες ? τις opti-men και τις performaxx
ξεκινησα με τις πρωτες και ημουν ευχαριστημενος, απλα για αλλαγη μετα απο καιρο δοκιμασα και τις αλλες
οι οπτιμεν δοσολογια ειναι 3 ταμπλετες την μερα ενω οι αλλες 2 καψουλες

DORIAN CAP
19-03-13, 21:19
Καλησπερα σε ολους και σε ολες :welcome: ...Εγω χρησιμοποιω τους τελευταιους 6 μηνες την πολυβιταμινη της '' lamberts A to Z με μεταλλα υψηλης περιεκτικοτητας αναβραζον χωρις ζαχαρη ( 20 δισκια ) '',,ενα δισκιο την ημερα συμφωνα με τις οδηγιες και κατα προτιμηση μετα το πρωινο μου ,, η τιμη ειναι στα 9.50E ......μετα απο τοσο καιρο δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο μιας και ειμαι ικανοποιημενος απο το συγκεκριμενο προιον ......

giorgos th.
20-03-13, 12:39
Natrol my favourite multiple energizer @ 1 χαπακι τη μερα + τα D3-6-9 του πορτογαλου @ 1 gel τη μερα...

6pack
21-03-13, 18:37
Πήρα για πρώτη φορά την opti-men και θέλω να ξέρω εάν πειράζει να προσθέσω και μια άλλη δόση εκτός του πρωινού πχ ας πούμε στο μεσημεριανό(1-2 κάψουλες)

akspoogy
23-03-13, 00:32
εγω παιρνω 1-2 με το πρωινο μου
και αλλη μια δοση 1-2 το απογευμα!
(συνηθως κανω προπονηση μεσημερι)
ετσι πιστευω πως ειμαι καλυμενος

6pack
23-03-13, 18:29
ευχαριστω και γω ετσι λεω να το κανω δηλ να την παιρνω και στο μεσημεριανο μαζι και με 1-2 καψουλες fish oil και γλουταμινη

akspoogy
24-03-13, 23:49
ναι, κοιτα να αφηνεις ενα διαστημα 8 ωρων
μεταξυ των πολυβιταμινων, αλλιως δεν εχεις
καποιο κερδος..

Thodoris21
26-03-13, 21:14
Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει πρόβλημα υπερβιταμίνωσης αν παίρνουμε και πρωτεϊνη και πολυβιταμίνη στην διάρκεια της ημέρας, δεδομένου ότι η πρωτεϊνη περιέχει και βιταμίνες;

billys15
26-03-13, 22:11
Δεν νομιζω να εχεις προβλημα.Ποσο παραπανω να ξεφυγεις με 1-2 δοσεις πρωτεϊνης?

Thodoris21
26-03-13, 22:14
Δεν ξέρω γι΄αυτό ρωτάω...Η πρωτεϊνη είναι της Weider η Premium Whey.

Gun&Roses
26-03-13, 22:17
Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει πρόβλημα υπερβιταμίνωσης αν παίρνουμε και πρωτεϊνη και πολυβιταμίνη στην διάρκεια της ημέρας, δεδομένου ότι η πρωτεϊνη περιέχει και βιταμίνες;

Τι πολυβιταμίνη πήρες; Στα πρωτεϊνικά συμπληρώματα συνήθως θες 2-3 φορές την ημέρα από την ποσότητα που βάζουν μέσα για να πιάσεις το 100% της ημερήσια συνιστώμενης δοσολογίας..


Δεν νομιζω να εχεις προβλημα.Ποσο παραπανω να ξεφυγεις με 1-2 δοσεις πρωτεϊνης?

Κοίτα να δεις τι γίνεται.. Επειδή οι πολυβιταμίνες που πουλάνε σε μαγαζιά συμπληρωμάτων απευθύνονται πιο πολύ σε επαγγελματίες του bb έχουν σε μερικές βιταμίνες κάτι 1000% και 2000% και παραπάνω.. Αν ένας πιτσιρικάς που απλά κάνει μια προπονησούλα και τσιμπάει τέτοια ποσοστά καθημερινά για πολύ καιρό δεν είναι και ότι καλύτερο.. χωρίς να ξέρω σε τι επίπεδο είναι ο Θοδωρής..

akspoogy
26-03-13, 22:28
Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει πρόβλημα υπερβιταμίνωσης αν παίρνουμε και πρωτεϊνη και πολυβιταμίνη στην διάρκεια της ημέρας, δεδομένου ότι η πρωτεϊνη περιέχει και βιταμίνες;

τι ποσοστο εχει η πρωτεινη?
αν εχει αρκετο, παρε μονο το πρωι πολυβιταμινη!

Thodoris21
26-03-13, 22:31
Η πολυβιταμίνη είναι αυτή και παίρνω μία κάψουλα το πρωί μετά το πρωινό.
http://www.healthaid.co.uk/shopexd.aspx?id=83&bc=no

Nikolas_mk2
26-03-13, 22:45
Τα μεγαλα ποσοστα % της ΣΗΠ αφορουν τις υδατοδιαλυτες βιταμινες,οι ''επίφοβες'' βρισκονται σε χαμηλότερα ποσοστά και πρεπει πραγματικα να το θελεις για να εμφανισεις συμπτωματα υπερβιταμινωσης....

@ Thodoris21 Θα σου πρότεινα να κανεις μια ερευνα αγοράς για κατι καλύτερο και να αφήσεις τη συγκεκριμενη... :thumbup:

Thodoris21
26-03-13, 22:49
Το ξέρω ότι είναι light η συγκεκριμένη αλλά γι΄αυτό την πήρα γιατί η διατροφή μου είναι καλή (από τις προτεινόμενες στο forum) συν τα 2 scoops (60g) πρωτεϊνης την ημέρα, οπότε υπάρχει επάρκεια βιταμινών νομίζω. Επίσης, παίρνω και 1000mg βιταμίνη C (αναβράζουσα) σε ξεχωριστό συμπλήρωμα..Αυτή δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αν την συνεχίσω, σωστά;

Nikolas_mk2
26-03-13, 22:54
Δεν ειναι οι ποσότητες το προβλημα αλλά η μορφή των βιταμινων....Όσο χαμηλοτερη η ποιότητα τους τόσο μικρότερη ειναι και η αποροφησιμότητα....Εχει και μεγαλο ποσοστο σιδηρου για τον οποιο μαλιστα δεν αναφερει σε ποια μορφη ειναι....

Απο τη C δεν κινδυνευεις

Thodoris21
26-03-13, 22:56
Όταν εννοείς η μορφή των βιταμινών; Δεν το καταλαβαίνω αυτό...από που το είδες ότι δεν είναι καλή η μορφή τους;

Gun&Roses
26-03-13, 23:25
Τα μεγαλα ποσοστα % της ΣΗΠ αφορουν τις υδατοδιαλυτες βιταμινες,οι ''επίφοβες'' βρισκονται σε χαμηλότερα ποσοστά και πρεπει πραγματικα να το θελεις για να εμφανισεις συμπτωματα υπερβιταμινωσης....


Υπάρχουν πολυβιταμίνες με τις βασικές να έχουν 300-500% και κάτι β στα 2000-5000.. Αν παίρνεις και από το φαγητό και είσαι κομπλέ πίνεις και κανένα red bulaki που θα έχει και αυτό μεγάλο μέρος από β και κανένα άλλα συμπλήρωμα που δεν θα έχεις προσέξει ότι έχει μέσα κάτι 2000 με 3000% και φθάνεις κάνενα 100000% την ημέρα για κάμποσο καιρό να δεις πως σου βγαίνουν κάτι προβληματάκια και δεν παίρνεις χαμπάρι...

Giannistzn
27-03-13, 00:21
Αυτά που λες είναι 2000 και 3000 IU (international unit) μονάδα μέτρησης δηλαδή και όχι % έχει διάφορα.

Nikolas_mk2
27-03-13, 00:41
Όταν εννοείς η μορφή των βιταμινών; Δεν το καταλαβαίνω αυτό...από που το είδες ότι δεν είναι καλή η μορφή τους;

Εννοω το απο που προηλθαν,ποια ειναι η πηγή τους....
Πχ. η D είναι της μορφης D2,kατωτερης ποιότητας και μειωμενης βιοδιαθεσημότητας απο την προτημητεα D3, η E είναι τοκοφερόλη της μορφης Dl-a,δλδ συνθετική βιταμινη, -//- -//- -//- -//- απο την συνηθεστερη μορφη d-α ή ακομα καλυτερα απο μιξη ολων των τοκοφερολων κ.ο.κ

Κατω απο τον πινακα με την περιεκτικότητα αναφερει και τις πηγες....Αφιερωσε λιγο χρονο να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες του θεματος και θα βγαλεις πολύ χρησιμα συμπερασματα... :thumbup:

Gun&Roses
27-03-13, 00:44
Αυτά που λες είναι 2000 και 3000 IU (international unit) μονάδα μέτρησης δηλαδή και όχι % έχει διάφορα.

Όχι δεν λέω για αυτό για την Σ.Η.Π μιλάω..

Lao
04-04-13, 14:31
Πήρα για πρώτη φορά την opti-men και θέλω να ξέρω εάν πειράζει να προσθέσω και μια άλλη δόση εκτός του πρωινού πχ ας πούμε στο μεσημεριανό(1-2 κάψουλες)


εγω παιρνω 1-2 με το πρωινο μου
και αλλη μια δοση 1-2 το απογευμα!
(συνηθως κανω προπονηση μεσημερι)
ετσι πιστευω πως ειμαι καλυμενος


ευχαριστω και γω ετσι λεω να το κανω δηλ να την παιρνω και στο μεσημεριανο μαζι και με 1-2 καψουλες fish oil και γλουταμινη

Μην ξεπερνάτε την προτεινόμενη δόση, δηλαδή 3 ταμπλέτες την μέρα.


Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει πρόβλημα υπερβιταμίνωσης αν παίρνουμε και πρωτεϊνη και πολυβιταμίνη στην διάρκεια της ημέρας, δεδομένου ότι η πρωτεϊνη περιέχει και βιταμίνες;

Εξαρτάται από το στακάρισμα που κάνεις. Απλά πρόσεχε τις λιποδιαλυτές και τα μέταλλα.


Υπάρχουν πολυβιταμίνες με τις βασικές να έχουν 300-500% και κάτι β στα 2000-5000.. Αν παίρνεις και από το φαγητό και είσαι κομπλέ πίνεις και κανένα red bulaki που θα έχει και αυτό μεγάλο μέρος από β και κανένα άλλα συμπλήρωμα που δεν θα έχεις προσέξει ότι έχει μέσα κάτι 2000 με 3000% και φθάνεις κάνενα 100000% την ημέρα για κάμποσο καιρό να δεις πως σου βγαίνουν κάτι προβληματάκια και δεν παίρνεις χαμπάρι...

Στις Β, αυτό που έχει σημασία δεν είναι τόσο οι δόσεις, όσο οι μορφές και οι αναλογίες.

Πιο συγκεκριμένα, επειδή οι Β είναι σύμπλεγμα, δουλεύουν όλες μαζί, όμως αυτό είναι μια γενικότητα. Υπάρχει μια τάση στις εταιρείες συμπληρωμάτων να μην βάζουν δόσεις «στην τύχη», αλλά συγκεκριμένες ώστε να βελτιστοποιείται η λειτουργία όλου του συμπλέγματος.

Αναφορικά με τις δόσεις, ένας λόγος που βλέπεις χιλιάδες τοις εκατό επί της ΣΗΔ, είναι ότι ο βαθμός απορρόφησης είναι πολύ μικρός, οπότε η λογική είναι «βάζουμε megadoses ώστε κάτι να απορροφηθεί». Εκτός αυτού, δεν πρέπει να ξεχνάμε και το marketing, καθώς χτυπάει πολύ καλύτερα στο μάτι να βλέπεις μεγάλες δόσεις.

Θα ήθελα να αναφέρω ξεχωριστά την Β12, στην οποία εντοπίζεται το εξής οξύμωρο: όσο μεγαλώνει η δόση, τόσο μειώνεται ο βαθμός απορρόφησης. Σε δόσεις κάτω από τα 100 mcg δεν παίρνουμε σχεδόν τίποτα (ειδικά αν είναι σε μορφή cyanocobalamin) και σε δόσεις πάνω από από τα 100, κάτι αρχίζει και γίνεται.

Σε δόσεις περίπου 400-700 mcg, απορροφάμε τελικά κάπου 7 φορές την ΣΗΔ, ενώ στην ταμπέλα αναφέρεται κάπου 10-11.000%.

Ένα άλλο παράδειγμα που δείχνει πόσο μεγάλη σημασία έχουν οι μορφές, είναι η νιασίνη.

Όταν είναι σε μορφή Inositol Hexanicotinate, side effects σε δόσεις άνω των 50-100 mg είναι πολύ δύσκολο να εμφανιστούν, ενώ όταν είναι σε μορφή niacin, niacinimide κτλ, τα ποσοστά ανεβαίνουν.

Για να μην μακρυγορούμε, αυτό που κοιτάμε είναι οι μορφές, οι αναλογίες και κατά πόσο οι δόσεις έχουν κάποιο νόημα. ;)

manos24
04-04-13, 19:04
μια ερώτηση να κανω το animal pak δεν είναι πολύ δυντατό?

Lao
05-04-13, 00:31
μια ερώτηση να κανω το animal pak δεν είναι πολύ δυντατό?

Για μένα, όχι.

Διάβασε εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=439401&viewfull=1#post439401

Stefanos4
11-04-13, 09:18
παίρνω εδώ και 4 μήνες πολυβιταμινη φαρμακείου αναβραζουσα με κάτι μέρες ενδιάμεσα παύση. εννοείται στα πλαίσια διατροφής μπανάνα και πορτοκάλι αρκετά συχνά. να τη διακόψω την πολυβιταμινη; Και αν ναι για πόσο χρονικό διάστημα;

reignman007
11-04-13, 09:51
Επειδή οι πολυβιταμίνες που πουλάνε σε μαγαζιά συμπληρωμάτων απευθύνονται πιο πολύ σε επαγγελματίες του bb ..

Δηλαδη δεν απευθυνονται σε κανεναν σχεδον στην Ελλαδα??

MRN
19-04-13, 12:56
Χρησιμοποιούσα εδώ και ενα μήνα την πολυβιταμίνη της οπτιμεν και τωρα τελιωσε.
Θα ηθελα τη γνωμη σας ειμαι αναμεσα σε anavite και ανιμαλ πακ.Ξερω πως η anavite ειναι περισσοτερο performance ενω το πακ πιο all around. Θα χρησιμοποιησω επισης τα ΒCAA 6000 της γκασπαρι, και περνω επισης ανιμαλ ομεγα και φλεξ. Θα ηταν καλυτερο να παρω το πακ για να εχω ολοκληρωμενο stack της universal η δεν παιζει ρολο? να σημειωσω πως κανω υποθερμιδικη διατροφη.

Christos97
20-04-13, 14:13
παιδια πεστε μου λιγο την γνωμη σας για αυτην εδω την πολυβιταμινη,την αγορασα σημερα.
BioTech multivitamin USA
65308 65309

Lao
20-04-13, 14:27
παιδια πεστε μου λιγο την γνωμη σας για αυτην εδω την πολυβιταμινη,την αγορασα σημερα.
BioTech multivitamin USA


Είναι για πέταμα.

Christos97
20-04-13, 14:40
σοβαρα? γιατι? λογος?

Lao
20-04-13, 15:11
σοβαρα? γιατι? λογος?

- 5.000 IU A ως acetate, πιθανόν πολύ.
- Μόλις 200 IU D3. Πολύ χαμηλό.
- Συνθετική Ε.
- Πολύ χαμηλή Β12 και σε μορφή που θα έπρεπε να είναι ίσως και 10 φορές πάνω για να πάρεις επαρκή δόση.
- Μαγνήσιο ως oxide
- Ψευδάργυρος ως oxide
- Χαλκός ως oxide
- Τα παρελκόμενα είναι σε αστείες ποσότητες

Με λίγα λόγια, είναι ένα φτηνό προϊόν, με φτηνά υλικά κατασκευής και χαμηλή βιοδιαθεσιμότητα.

Christos97
20-04-13, 16:45
Με λιγα λογια αφου την αγορασα πλεον δεν μπορω να κανω κατι. Μου ειπε να περνω μια καψουλα την μερα,συγκεκριμενα το πρωι μετα το φαγητο.

DragonC
05-05-13, 20:35
Καλησπέρα σας!
Ως αρχάριος (όπως έχω ήδη αναφέρει), υπάρχει κάποια πολυβιταμίνη που μπορεί να με βοηθήσει στην προπόνηση που κάνω? Εδώ και 2 μήνες έχω ξεκινήσει προπονησούλα στο σπίτι... με αλτήρες (κάθε μέρα), κοιλακούς (κάθε μέρα), τρέξιμο έξω (3 φορές την εβομάδα)...
Είμαι παντελώς άσχετος και θα ήθελα κάτι να μου "αυξήσει" την απόδοση... αν μπορώ να πω...να μου δίνει πιο πολύ ενέργεια...

Ευχαριστώ!!!

GodSlayer
05-05-13, 21:27
φιλε μου εισαι στα πρωτα σου βηματα και δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα. τωρα μια πολυβιταμινη θα σε βοηθησει δεν εγινε και τιποτα αλλα για περισσοτερη βελτιωση να κοιταξεις τη διατροφη σου

DragonC
05-05-13, 23:42
φιλε μου εισαι στα πρωτα σου βηματα και δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα. τωρα μια πολυβιταμινη θα σε βοηθησει δεν εγινε και τιποτα αλλα για περισσοτερη βελτιωση να κοιταξεις τη διατροφη σου

Δλδ να αφήσω προς το παρόν την ιδέα μιας πολυβιταμίνης και να φτιάξω/να δώσω έμφαση ένα πρόγραμμα διατροφής όπως παρατηρώ εδώ? Χμμμ... δύσκολο μου ακούγεται αλλά θα προσπαθήσω! Thanx !

GodSlayer
06-05-13, 01:25
η καλη διατροφη ειναι το Α και το Ω! απο κει και περα ομως μια πολυβιταμινη δεν ειναι τπτ το μεμπτο

sanitarium20
07-05-13, 21:21
Υπάρχουν συμπληρώματα που δεν πρέπει να συνδυάζονται με τις πολυβιταμίνες ή είναι όλα οκ;

sanitarium20
31-05-13, 17:41
Υπάρχει κανένα πρόβλημα αν ληφθεί ταυτόχρονα πολυβιταμίνη με fish oil;

Aristosdem
01-06-13, 02:04
Υπάρχει κανένα πρόβλημα αν ληφθεί ταυτόχρονα πολυβιταμίνη με fish oil;

Oxι κανενα προβλημα, εγω παιρνω και CLA ολα μαζι:thumbsup::thumbsup:

sanitarium20
01-06-13, 15:45
Ευχαριστώ

ziki
03-06-13, 15:36
Παιδια ακουω πολυ καλα λογια SOLGAR. Η V2000 ειναι σιγουρα πολυ καλυτερη απο την Centrum που εχω παρει κατα καιρους? Νιωθω λιγο ταλαιπωρημενος τωρα τελευταια και σκεφτομαι να παρω κανα συμπληρωμα πουλβιταμινων. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητο και αν θα με βοηθησει αλλα τα καλοκαιρια λογω ζεστης, ταλαιπωρουμε πολυ αμα γυμναζομαι.

Lao
03-06-13, 15:44
Παιδια ακουω πολυ καλα λογια SOLGAR. Η V2000 ειναι σιγουρα πολυ καλυτερη απο την Centrum που εχω παρει κατα καιρους? Νιωθω λιγο ταλαιπωρημενος τωρα τελευταια και σκεφτομαι να παρω κανα συμπληρωμα πουλβιταμινων. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητο και αν θα με βοηθησει αλλα τα καλοκαιρια λογω ζεστης, ταλαιπωρουμε πολυ αμα γυμναζομαι.


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=439909&viewfull=1#post439909

ziki
03-06-13, 16:27
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=439909&viewfull=1#post439909

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε απο την στιγμη που δεν την θεωρεις ανταξια του ονοματος, τι εχεις να προτεινεις εναλλακτικα σαν καλυτερη λυση? Παρεπιπτωντος πιστευεις οτι ενα συμπληρωμα πολυβιταμινων ειναι απαραιτητο, ή ολα τα οφελη τους συμπεριλαμβανετονται στα placebo?

Lao
03-06-13, 16:55
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε απο την στιγμη που δεν την θεωρεις ανταξια του ονοματος, τι εχεις να προτεινεις εναλλακτικα σαν καλυτερη λυση? Παρεπιπτωντος πιστευεις οτι ενα συμπληρωμα πολυβιταμινων ειναι απαραιτητο, ή ολα τα οφελη τους συμπεριλαμβανετονται στα placebo?

Εάν διαβάσεις όλο το θέμα που σου έδειξα, πολλές απορίες σου θα λυθούν.

Όσον αφορά για το αν είναι απαραίτητες οι multies, αυτό εξαρτάται από την διατροφή του καθενός.

ziki
04-06-13, 10:58
Εάν διαβάσεις όλο το θέμα που σου έδειξα, πολλές απορίες σου θα λυθούν.

Όσον αφορά για το αν είναι απαραίτητες οι multies, αυτό εξαρτάται από την διατροφή του καθενός.

Καλημερα. Διαβασα ολο το θεμα σου. Οντως πολυ περιεκτικο, εξαιρετικη δουλεια και αρχισα να μπαινω και γω στο κλιμα σιγα σιγα με το τι υπαρχει στην αγορα, συν-πλην, ποιες ειναι οι κορυφαιες επιλογες, κριτηρια επιλογης και η προτεινομενες περιεκτικοτητες στο καθε στοιχειο.

Περα απο αυτα ομως θα ηθελα να σταθω στην απορια του ποσο απαιρετητες ειναι και αν χρειαζονται στον καθενα μας. Διαβαζοντας το τοπικ σου εχω καταληξει στο ποιες ειναι οι καλυτερες αλλα θελω να γνωριζω καποια πραγματα οπως:

-Τι γινεται αν σου λειπουν οι βιταμινες, και τι οταν καλυπτονται πληρως
-Τι γινεται οταν καλυπτονται μερικως?
-Γιατι αναφερονται πως καποιες εχουν καλουδια τυπου β-αλανινη καρνιτινη, μεχρι και κρεατινη καπου πηρε το ματι μου πως εχουν μερικες. Οποτε ειναι πλεον καθαρες? Θελω κατι οσο πιο κοντα στο natural γινεται.

Με την πρωτη ερωτηση θελω να πω το εξης. Βρισκομαι σε διατροφη με μεινεκτημο αποθεμα θερμιδων απο Νοεμβριο και εχω χασει 20 κιλα. Αυτο το αναφερω για να επισημανω πως προφανως οι τροφη μου ειναι χαμηλομενη οποτε προφανως και οι βιταμινες που λαμβανω ειναι μειωμενες. Τι εχει συμβει ολο αυτο το καιρο που δεν ειχα παρει βιταμινες (αρνητικες επιπτωσεις) και τι καλυτερο θα ειχε συμβει αν επαιρνα βιταμινες ολο αυτο το καιρο?

Στην δευτερη ερωτηση θελω να πω, αν δεν παιρνεις ολο το πακετο ή παιρνεις μονο ενα χαπι, παλι δεν κανεις δουλεια? Επειδη εχω διαβασει διαφορα για υπερβιταμινωση και συνεπειες απο υπερβολικη χρηση βιταμινων και με φοβιζει η δοσολογια. 3-4 φορε στην ζωη μου που εχω παρει βιταμινες αυτες ηταν centrum και ενα χαπι την μερα, που προφανως δεν συγκρινονται με Anavite-Orange Trida και ολες τις υπολοιπες που συζητηουνται εδω μεσα, που εχουν μεγαλυτερεςπερικετικοτες και περισσοτερες δοσολογιες.

Ελπιζω να μην κουραζω με ολες αυτες τις ερωτησεις, απλως θελω να ξεκαθαρισω καποιους ηθικους φραγμους που εχω με ληψη συμπληρωματων, για να αξιολογησω αν η ληψη βιταμινων ειναι κατι που αρμοζει και στην δικια μου περιπτωση. Απλως λογω των ζεστεων και της εξασκησης νιωθω λιγο ταλαιπωρημενος και θα ηθελα να τονωσω λιγο τον οργανισμο μου για να διατηρησω λιγο τις επιδοσεις μου. Δεν θελω να τις υξησω γιατι μετα παμε σε αλλα πραγματα, απλα να μην τις ριξω.

Lao
04-06-13, 12:35
Καλημερα. Διαβασα ολο το θεμα σου. Οντως πολυ περιεκτικο, εξαιρετικη δουλεια και αρχισα να μπαινω και γω στο κλιμα σιγα σιγα με το τι υπαρχει στην αγορα, συν-πλην, ποιες ειναι οι κορυφαιες επιλογες, κριτηρια επιλογης και η προτεινομενες περιεκτικοτητες στο καθε στοιχειο.

Περα απο αυτα ομως θα ηθελα να σταθω στην απορια του ποσο απαιρετητες ειναι και αν χρειαζονται στον καθενα μας. Διαβαζοντας το τοπικ σου εχω καταληξει στο ποιες ειναι οι καλυτερες αλλα θελω να γνωριζω καποια πραγματα οπως:

-Τι γινεται αν σου λειπουν οι βιταμινες, και τι οταν καλυπτονται πληρως
-Τι γινεται οταν καλυπτονται μερικως?
-Γιατι αναφερονται πως καποιες εχουν καλουδια τυπου β-αλανινη καρνιτινη, μεχρι και κρεατινη καπου πηρε το ματι μου πως εχουν μερικες. Οποτε ειναι πλεον καθαρες? Θελω κατι οσο πιο κοντα στο natural γινεται.

Με την πρωτη ερωτηση θελω να πω το εξης. Βρισκομαι σε διατροφη με μεινεκτημο αποθεμα θερμιδων απο Νοεμβριο και εχω χασει 20 κιλα. Αυτο το αναφερω για να επισημανω πως προφανως οι τροφη μου ειναι χαμηλομενη οποτε προφανως και οι βιταμινες που λαμβανω ειναι μειωμενες. Τι εχει συμβει ολο αυτο το καιρο που δεν ειχα παρει βιταμινες (αρνητικες επιπτωσεις) και τι καλυτερο θα ειχε συμβει αν επαιρνα βιταμινες ολο αυτο το καιρο?

Στην δευτερη ερωτηση θελω να πω, αν δεν παιρνεις ολο το πακετο ή παιρνεις μονο ενα χαπι, παλι δεν κανεις δουλεια? Επειδη εχω διαβασει διαφορα για υπερβιταμινωση και συνεπειες απο υπερβολικη χρηση βιταμινων και με φοβιζει η δοσολογια. 3-4 φορε στην ζωη μου που εχω παρει βιταμινες αυτες ηταν centrum και ενα χαπι την μερα, που προφανως δεν συγκρινονται με Anavite-Orange Trida και ολες τις υπολοιπες που συζητηουνται εδω μεσα, που εχουν μεγαλυτερεςπερικετικοτες και περισσοτερες δοσολογιες.

Ελπιζω να μην κουραζω με ολες αυτες τις ερωτησεις, απλως θελω να ξεκαθαρισω καποιους ηθικους φραγμους που εχω με ληψη συμπληρωματων, για να αξιολογησω αν η ληψη βιταμινων ειναι κατι που αρμοζει και στην δικια μου περιπτωση. Απλως λογω των ζεστεων και της εξασκησης νιωθω λιγο ταλαιπωρημενος και θα ηθελα να τονωσω λιγο τον οργανισμο μου για να διατηρησω λιγο τις επιδοσεις μου. Δεν θελω να τις υξησω γιατι μετα παμε σε αλλα πραγματα, απλα να μην τις ριξω.

Φίλε μου, δεν γίνεται μέσα από ένα forum να απαντηθούν τέτοιες απορίες.

Είμαι σε θέση να γνωρίζω ποια είναι η κατάσταση της υγείας σου, ποιες είναι οι ανάγκες σου, ποιο το ιστορικό σου κτλ;

Και πως να σου απαντήσω με ένα post για το τι γίνεται αν παίρνεις «full», «μερικώς» ή «καθόλου» ό,τι χρειάζεσαι;

Κάνε την δική σου έρευνα για το ποια βιταμίνη και ποιο μέταλλο κάνει τι, πως λειτουργεί με όλα τα άλλα και ποιες οι συνέπειες από την έλλειψή του όπως και από τις υπερβολικές ποσότητες και βγάλε μόνος σου τα συμπεράσματά σου.

Εάν δεν θέλεις να μπεις στην διαδικασία, τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις ένα test και να δεις που βρίσκεσαι.

Υποστηρίζω πάντα την άποψη να ενημερωνόμαστε, να το ψάχνουμε από εδώ και από κει και να αποκτούμε γνώση μόνοι μας. Με τον τρόπο αυτό,, έχουμε ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΓΝΩΜΗ και δεν βασιζόμαστε στον Lao και στον κάθε Lao να μας πει αν χρειαζόμαστε βιταμίνες ή όχι.

Τέλος, έχε υπόψη σου ότι με τα συμπληρώματα η καλύτερη μέθοδος είναι η «trial and error». Δοκιμάζεις και βλέπεις δηλαδή. Εσύ ο ίδιος λες ότι δεν την πολυπαλεύεις, άρα δεν έχεις να χάσεις κάτι αν δοκιμάσεις. Αν πάλι έχεις τόσους «ηθικούς φραγμούς» όπως λες, δηλαδή δεν εμπιστεύεσαι τα συμπληρώματα, τότε θα πρέπει να αναζητήσεις άλλες λύσεις.

Σε ό,τι αφορά το τι πιστεύω εγώ πάντως, αφενός είναι πολύ δύσκολο να κάνει κανείς τόσο γ@μάτη διατροφή ώστε να μην του λείπει τίποτα και συν τοις άλλοις οι σημερινές τροφές απέχουν πιο πολύ από την «μητέρα φύση» απ'όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

Από κει και πέρα, βγάλε τα συμπεράσματά σου.

ziki
09-06-13, 11:00
Ναι ασφαλως συμφωνω απολυτα με τα οσα λες, αλλα με βαση απο τα ποστ σου διακρινω οτι γνωριζεις παρα πολλα για το θεμα, οποτε συμπεραινω οτι πιστευεις πως οι βιταμινες ειναι πολυ σημαντικες για τον οργανισμο και πρεπει να καλυπτονται. Εκτως και αν βρισκεσαι σε καποιο φαρμακευτικο επαγελμα, η διατροφολογος ή κατι σχετικο και ειναι δουλεια σου να τα γνωριζεις αυτα.

Οποτε αν δεν κανω λαθος, η προσωπικη σου θεση ειναι πως οι βιταμινες και η σωστη επιλογη προιοντος και δοσολογιας ειναι Must. Αν οντως αυτη ειναι η θεση σου και αν μου επιτρεπεις, πως κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα? Σε προσωπικο επιπεδο παρατηρεις αλλαγες σε επιδοσεις σου, και στην λειτουργια του οργανισμου σου που να σε εχει ανταμοιψει?

Lao
10-06-13, 11:54
Ναι ασφαλως συμφωνω απολυτα με τα οσα λες, αλλα με βαση απο τα ποστ σου διακρινω οτι γνωριζεις παρα πολλα για το θεμα, οποτε συμπεραινω οτι πιστευεις πως οι βιταμινες ειναι πολυ σημαντικες για τον οργανισμο και πρεπει να καλυπτονται. Εκτως και αν βρισκεσαι σε καποιο φαρμακευτικο επαγελμα, η διατροφολογος ή κατι σχετικο και ειναι δουλεια σου να τα γνωριζεις αυτα.

Οποτε αν δεν κανω λαθος, η προσωπικη σου θεση ειναι πως οι βιταμινες και η σωστη επιλογη προιοντος και δοσολογιας ειναι Must. Αν οντως αυτη ειναι η θεση σου και αν μου επιτρεπεις, πως κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα? Σε προσωπικο επιπεδο παρατηρεις αλλαγες σε επιδοσεις σου, και στην λειτουργια του οργανισμου σου που να σε εχει ανταμοιψει?

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά το ότι έχω ασχοληθεί με το θέμα - πάνω απ'όλα για να μάθω εγώ - δεν με κάνει ούτε ειδικό, ούτε σημαίνει ότι ξέρω πάρα πολλά.

Πάμε στα υπόλοιπα.

Δεν έχει να κάνει με το αν πιστεύω εγώ ότι οι βιταμίνες και τα μέταλλα είναι σημαντικά. Η ίδια η ιατρική, η βιολογία και η διατροφολογία το λένε. Δεν τίθεται αμφισβήτηση για το αν είναι αναγκαίες για την υγεία μας και την εύρυθμη λειτουργία των οργανισμών μας. Είναι αυτονόητο πως πρέπει να καλύπτονται οι ανάγκες μας, καθώς πρόκειται για τον θεμέλιο λίθο των σωμάτων μας.

Το αληθινό ερώτημα είναι, λοιπόν, κατά πόσο καλύπτουμε τις ανάγκες μας ή όχι.

Το να απαντηθεί όμως, είναι πραγματικά δύσκολο, καθώς:

- Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Αυτό που εμένα μου κάνει, εσένα δεν σου κάνει και το ανάποδο.

- Ο καθένας μας έχει διαφορετικές συνήθειες, οικονομικές δυνατότητες, συνθήκες μέσα στις οποίες ζούμε, κληρονομικότητα, ιατρικό ιστορικό, κτλ κτλ κτλ, για να αναφέρουμε μόνο μερικούς παράγοντες.

- Οι τροφές που καταναλώνουμε, λόγω υπερ-καλλιέργειας της γης, επεξεργασίας τους, χρόνου που μεσολαβεί από την παραγωγή στην κατανάλωση κτλ, δεν είναι τόσο περιεκτικές όσο ήταν πριν 100 και 200 χρόνια. Πρόσθεσε λιπάσματα, μόλυνση του εδάφους, συντηρητικά κτλ, και έχεις ήδη μια εικόνα.

- Ο σύγχρονος τρόπος ζωής, με τα άστατα ωράρια και τα ακόμα πιο άστατα και ελλειπή γεύματα, δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Ειδικά οι «αθλητικές διατροφές», πολλές φορές είναι τόσο μονοδιάστατες και ελλειπείς, ώστε τελικά δεν είναι σπάνιο να βλέπεις αθλητές να αποκτούν προβλήματα υγείας μετά τα 30 και τα 40 τους.

- Πολύ λίγοι άνθρωποι γνωρίζουν πως να συνδιάζουν τις τροφές που τρώνε, με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να προκαλούν βλάβες στο πεπτικό τους. Και πεπτικό σύστημα που δεν λειτουργεί σωστά, εκτός των γνωστών προβλημάτων υγείας, σημαίνει και ότι δεν χωνεύουμε σωστά ό,τι τρώμε.

Χωρίς να κάνουμε καμιά σοβαρή ανάλυση λοιπόν, εύκολα προκύπτει ότι δεν είναι ακριβώς αυτονόητο πως καλύπτουμε τις ανάγκες μας σε κάτι τόσο δομικό και απαραίτητο όπως οι βιταμίνες και τα μέταλλα.

Επειδή ο κατάλογος είναι πραγματικά μακρύς, σου ξαναλέω να μελετήσεις, να κοιτάξεις τι κάνει η κάθε βιταμίνη και το κάθε μέταλλο, τι συμβαίνει όταν έχουμε ελλείψεις σε κάτι ή σε διάφορα από αυτά, και πως συνδιάζονται μεταξύ τους.

Αφού το κάνεις αυτό, αξιολόγησε κατά πόσο η διατροφή σου είναι πλήρης ή όχι, και εφόσον διαπιστώσεις ότι έχεις θέμα, τότε έχεις 3 επιλογές:

1. Βελτιώνεις την διατροφή σου, όσο μπορείς, και την επαναξιολογείς.
2. Παίρνεις μια πολυβιταμίνη.
3. Συνδιάζεις τα 1 και 2.

Εγώ εδώ και χρόνια έχω επιλέξει το 3ο, καθώς καλώς ή κακώς δεν μπορώ να τελειοποιήσω το 1ο.

Είμαι 38 χρονών, δουλεύω αρκετές ώρες την μέρα, οι διακοπές μου είναι μια βδομάδα τον Αύγουστο, έχω οικογενειακές και κοινωνικές υποχρεώσεις, και γυμνάζομαι ανελλιπώς από τότε που πήγαινα Γυμνάσιο. Οι προπονήσεις που κάνω στην Πολεμική Τέχνη μου είναι κανονκό ξεπάτωμα, (το έχω ξαναγράψει, φέραμε μάχιμο ΟΥΚ-ά να κάνει προχωρημένη προπόνηση μαζί μας και δεν την πάλεψε), οπότε δεν είμαι ακριβώς ο weekend warrior που λένε οι Αμερικάνοι.

Από θέμα δύναμης, ευλυγισίας και αντοχής είμαι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από πολύ και νεαρότερο κόσμο, ο οποίος συχνά δεν εργάζεται καν.

Ένα μέρος αυτού του αποτελέσματος, σε μακροχρόνιο επίπεδο, σαφώς και οφείλεται στον συνδιασμό ισορροπημένης και πολύπλευρης διατροφής και πολυβιταμινών. Σε καμία των περιπτώσεων, όμως, δεν ασχολήθηκα με τις multies σαν να είναι νιτρικά ή κάτι ανάλογο. Πάντοτε τις έβλεπα σαν διατροφική εξασφάλιση και τίποτα παραπάνω. ΟΜΩΣ, με το πέρασμα των ετών, όταν βλέπω συνομήλικούς μου να μην την παλεύουν, τότε κάτι καλό θεωρώ ότι πετυχαίνω.

Νομίζω φίλε μου ότι καλύτερη απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω.

Θα σου πω όμως, ότι αυτό που ισχύει για εμένα δεν είναι απαραίτητο ότι ισχύει και για σένα, οπότε σε προτρέπω ξανά να ασχοληθείς όπως έκανα και εγώ. Μόνο κερδισμένος θα βγεις.

ziki
16-06-13, 17:19
Τελικα κατεληξα στις solgar για αρχη και ανα δεν δω αποτελεσματα παω σε ποιο πληρης οπως anavite. Απλως να αναφερω πως τις παιρνω εδω και 3 μερες, και παρατηρα στα ουρα μου ενα εντονο κιττρινο χρωμα. Το google μου λεει το εξης.


Όταν τα ούρα σου έχουν ζωηρό σχεδόν φωσφοριζέ κίτρινο χρώμα:

Ίσως καταναλώνεις πολλά συμπληρώματα βιταμινών τα οποία δεν απορροφώνται σωστά από τον οργανισμό.

Όταν τα ούρα σου είναι σκουροκίτρινα ή χρυσίζουν:

Αυτό δείχνει ότι υποφέρεις από αφυδάτωση. Μην ξεχνάς να πίνεις πολύ νερό και μην νομίζεις πως επειδή πίνεις χυμούς ή άλλα ενεργειακά ροφήματα, το σώμα σου δεν έχει ανάγκη από το καθαρό τρεχούμενο νεράκι.


Η λήψη ορισμένων φαρμακευτικών σκευασμάτων με βιταμίνες, δίνει στα ούρα ένα λαμπερό, ζωηρό κίτρινο χρώμα. Αντίθετα παθήσεις του ήπατος όπως η οξεία ιογενής ηπατίτιδα και η κίρρωση μπορούν να δώσουν στα ούρα ένα αδύνατο ανοικτό κίτρινο χρώμα.

Mikekan
16-06-13, 17:28
Είναι φυσιολογικό, όλες οι βιταμίνες το προκαλούν. Αποβολή της υδατοδιαλυτής Β αν δεν κάνω λάθος.

Pain=strength
27-06-13, 19:46
Γυμναζομαι εδω και εναν χρονο και περισσοτερο..το μονο συμπληρωμα που παιρνω ειν πρωτεινη gold standard 100% whey και τωρα σκεφτομουν να παρω πολυβιταμινες animal pak..μπορουν να εχουν καμια αρνητικη επιδραση στον οργανισμο μου? και απο θεμα νερου,πινω περιπου 2,5 λιτρα την ημερα πρεπει να πινω περισσοτερο?

Valantis100
27-06-13, 21:21
ποσο χρωνον εισαι ??θελησα να της παρω και εγω αλλα μου ειπε ενα παιδη οτι εχουνε παρα πολλυ μεγαλη ποσοτητα βιταμινον οπως η βιταμηνη ε που ειναι σε πολυ μεγαλη ποσοτητα και αμα καταναλοθη μπωρης να εχεις καπια προβληματα ασ με διορθωση καπιος αμα κανω λαθος μπωρη να μου το ειπε γιατη μαλλον ειμαι πιτσιρικας αλλα δεν ξερω ..το μονο που ξερο απο ενα φιλαρακη μου που της περνη ειναι πολυ μπομπα ;)

Valantis100
27-06-13, 21:22
παντως εγω εχω χρησιμοπιω παντα της ΟΝ πολλη καλες :)

Pain=strength
27-06-13, 22:09
ποσο χρωνον εισαι ??θελησα να της παρω και εγω αλλα μου ειπε ενα παιδη οτι εχουνε παρα πολλυ μεγαλη ποσοτητα βιταμινον οπως η βιταμηνη ε που ειναι σε πολυ μεγαλη ποσοτητα και αμα καταναλοθη μπωρης να εχεις καπια προβληματα ασ με διορθωση καπιος αμα κανω λαθος μπωρη να μου το ειπε γιατη μαλλον ειμαι πιτσιρικας αλλα δεν ξερω ..το μονο που ξερο απο ενα φιλαρακη μου που της περνη ειναι πολυ μπομπα ;)

Τωρα σε λιγους μηνες παω 17..νιωθεις καμια διαφορα η οχι? :)

Valantis100
27-06-13, 22:39
φιλε μου εναι απο της καλητερες που εχω δοκιμαση ..και βεβαια νιοθω ...π.χ θυμαμαι οταν επερνα της σουπερ μουλτη βιταμιν ενιοθω το πρωη π,χ αδυναμος,,,μετα αρχησα της ον και ξαφνικα ενιωσα πολυ καλητερα ;)εναι πραγματικα παρα πολυ καλες αμα ειναι να της αγορασης σου της προτηνω;) φιλε μου πηγαινε ριξε μια ματια στην αξιολογηση συμπληροματον εκει θα βρεις το τι περιεχη μεσα ειναι πολυ δυνατη φορμουλα ;) εγω γνωμη μου φιλε ακομα δεν της χρειαζεσε της βιταμηνες της αινιμαλ πακ εναι παρα πολλη δυνατο ..ετσι απο οσο εχουνε πει ειχα την ευκαιρια να της δοκιμασο αλλα δεν το εκανα ..

Lao
28-06-13, 00:56
Γυμναζομαι εδω και εναν χρονο και περισσοτερο..το μονο συμπληρωμα που παιρνω ειν πρωτεινη gold standard 100% whey και τωρα σκεφτομουν να παρω πολυβιταμινες animal pak..μπορουν να εχουν καμια αρνητικη επιδραση στον οργανισμο μου? και απο θεμα νερου,πινω περιπου 2,5 λιτρα την ημερα πρεπει να πινω περισσοτερο?


ποσο χρωνον εισαι ??θελησα να της παρω και εγω αλλα μου ειπε ενα παιδη οτι εχουνε παρα πολλυ μεγαλη ποσοτητα βιταμινον οπως η βιταμηνη ε που ειναι σε πολυ μεγαλη ποσοτητα και αμα καταναλοθη μπωρης να εχεις καπια προβληματα ασ με διορθωση καπιος αμα κανω λαθος μπωρη να μου το ειπε γιατη μαλλον ειμαι πιτσιρικας αλλα δεν ξερω ..το μονο που ξερο απο ενα φιλαρακη μου που της περνη ειναι πολυ μπομπα ;)


παντως εγω εχω χρησιμοπιω παντα της ΟΝ πολλη καλες :)


Τωρα σε λιγους μηνες παω 17..νιωθεις καμια διαφορα η οχι? :)


φιλε μου εναι απο της καλητερες που εχω δοκιμαση ..και βεβαια νιοθω ...π.χ θυμαμαι οταν επερνα της σουπερ μουλτη βιταμιν ενιοθω το πρωη π,χ αδυναμος,,,μετα αρχησα της ον και ξαφνικα ενιωσα πολυ καλητερα ;)εναι πραγματικα παρα πολυ καλες αμα ειναι να της αγορασης σου της προτηνω;) φιλε μου πηγαινε ριξε μια ματια στην αξιολογηση συμπληροματον εκει θα βρεις το τι περιεχη μεσα ειναι πολυ δυνατη φορμουλα ;) εγω γνωμη μου φιλε ακομα δεν της χρειαζεσε της βιταμηνες της αινιμαλ πακ εναι παρα πολλη δυνατο ..ετσι απο οσο εχουνε πει ειχα την ευκαιρια να της δοκιμασο αλλα δεν το εκανα ..

http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=439401&viewfull=1#post439401

Pain=strength
28-06-13, 01:33
Nα σαι καλα ευχαριστουμε πολυ :)

Fluffy
14-07-13, 01:18
Mιας και η Opti-Men που παίρνω είναι σιγά σιγά στα τελειώματα, μάλλον θα πάω σε orange triad. Στα συστατικά βλέπω οτι ο ψευδάργυρος είναι στα 30mg. Τώρα εγώ παίρνω το opti-L-zinc 30mg από Now foods μαζι με μαγνήσιο πριν τον ύπνο. Μήπως είναι πολύ τα 60mg από ψευδάργυρο? Nα σταματήσω το opti-L-zinc όταν πάρω τις triad?

Lao
28-07-13, 14:29
Mιας και η Opti-Men που παίρνω είναι σιγά σιγά στα τελειώματα, μάλλον θα πάω σε orange triad. Στα συστατικά βλέπω οτι ο ψευδάργυρος είναι στα 30mg. Τώρα εγώ παίρνω το opti-L-zinc 30mg από Now foods μαζι με μαγνήσιο πριν τον ύπνο. Μήπως είναι πολύ τα 60mg από ψευδάργυρο? Nα σταματήσω το opti-L-zinc όταν πάρω τις triad?

Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να παίρνει κανείς μόνο από συμπληρώματα τέτοιες ποσότητες, πόσο μάλλον για μακρύ χρονικό διάστημα.

Fluffy
28-07-13, 16:20
Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να παίρνει κανείς μόνο από συμπληρώματα τέτοιες ποσότητες, πόσο μάλλον για μακρύ χρονικό διάστημα.

Tι θα με συμβούλευες να κάνω? Να παίρνω την multi μου χωρίς επιπλέον ψευδάργυρο? (βασικά δεν είχα σκοπό να το κάνω γιατί τα 60 mg πιστεύω είναι πολλά) η να μην παίρνω το οpti-l-zinc με μαγνήσιο για πολύ καιρό γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

Lao
28-07-13, 16:24
Tι θα με συμβούλευες να κάνω? Να παίρνω την multi μου χωρίς επιπλέον ψευδάργυρο? (βασικά δεν είχα σκοπό να το κάνω γιατί τα 60 mg πιστεύω είναι πολλά) η να μην παίρνω το οpti-l-zinc με μαγνήσιο για πολύ καιρό γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

Απλά, μην το παρακάνεις με τον ψευδάργυρο και γενικώς με τα μέταλλα.

Υποτίθεται ότι οι multies είναι συμπλήρωμα που το παίρνουμε όλο τον χρόνο. Σε μια τέτοια περίπτωση, το να παίρνεις 30, 50, 60 mg κάθε μέρα, δεν μου φαίνεται καλή ιδέα, για ευνόητους λόγους.

Fluffy
28-07-13, 16:34
Απλά, μην το παρακάνεις με τον ψευδάργυρο και γενικώς με τα μέταλλα.

Υποτίθεται ότι οι multies είναι συμπλήρωμα που το παίρνουμε όλο τον χρόνο. Σε μια τέτοια περίπτωση, το να παίρνεις 30, 50, 60 mg κάθε μέρα, δεν μου φαίνεται καλή ιδέα, για ευνόητους λόγους.

Οχι όχι δεν είχα σκοπό. Σε ευχαριστώ Lao :thumbup:

and345
29-07-13, 01:17
Οι πρωτες που ειχα παρει ηταν οι οπτιμεν απο την ΟΝ
αν θυμαμαι καλα η δοσολογια ηταν 3 ταμπλετες αλλα σαν ανενημέρωτος πρωταρης εγω επερνα μια.
Διαφορα καλη δεν ειχα δει.
Μετα πηγα στις περφορμαξ απο την ιδια εταιρια και με την μια καψουλα καταλαβαινα αρκετη ενεργεια και οπως ειχα αναφερθει και παλαιοτερα ειχα δει διαφορα και στα ουρα και ειχα τρομαξει στην αρχη (με τις οπτιμεν φανταζομαι δεν ειχα τετοιο θεμα γιατι ηταν υποδοσολογια)
και τωρα ειχα παραγγειλει τις Now Adams αλλα το κουτακι οταν ηρθε σπιτι ειδα οτι εγραφε vegeterians.... Εγω ισα ισα το αντιθετο ειναι. λετε να υπαρξει κανενα προβλημα ?

Αλέξανδροςς
13-08-13, 18:52
οι πολυβιταμινες ειναι η απατη του αιωνα στο χωρο των συπληρωματων
γιατι απλα σχεδον το καθε συστατικο που περιεχεται σε καθε σκευασμα δρα ανταγωνιστικα μεκαποιο αλλο
+ οτι η αποροφηση δεν γινεται
οποτε
κοψε τους μεσαζοντες καιπεταξε ο ιδιος τα λεφτα σου απευθειας στην τουαλετα

Mikekan
13-08-13, 19:00
Aλέξανδρε είσαι γιατρός με διδακτορικό, δημοσιεύσεις και συμμετοχές σε διακεκριμένα συνέδρια?

SotosTheBoss
18-08-13, 13:17
Καλησπέρα αγόρα σα ένα κουτί της MULTI MAX 60tabs (MDY) και θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να αρκεστώ στην 1 ταμπλέτα την μέρα (με το πρωινό) ηα να παίρνω και 2 μετα την προπόνηση.Η προπόνηση γίνεται πάντα πρωί (κάπου στις 11) και εγώ ξυπνάω 8,30

Εείσης θα ήθελα γνώμη και για αυτήν εδω http://www.bbclub.gr/energy/gr/products.php?action=view&cat=15&id=1792 γιατί τη multi max δεν έχει καθόλου βιταμίνη D.

SotosTheBoss
18-08-13, 15:55
Επίσης παρήγγειλα και ένα κουτί orange tryad Στο φόρουμ λέτε 6 την μέρα αλλά υο.καινούργιο κουτί λέει 2 με υο γεύμα.

Τι εννοεί.2 με κάθε γεύμα ,2 με το μεσημεριανό ή 2 την μέρα ενα τι πρωί και ένα υο μεσημέρι

dio32
18-08-13, 16:33
βρε παιδια μου εχουν ληξει κατι βιταμινες της now αυτες που ειναι μια δοση,απο τον απριλιο λιγες ειναι να τις πιω?η μπα να τις πεταξω,δεν φοβαμε αμα παθω κατι,αλλα μην τις πινω τσαμπα δηλαδη δεν δουλευουν σαν βιταμινες.

Χρήστος Τριανταφύλλου
31-08-13, 17:14
Πολλες φορες εφαρμοζα μια τακτικη στην ληψη των πολυβιταμινων.
Ειτε επαιρνα 3 την ημερα ,ειτε 1 την ημερα ,οταν ειχα την επιλογη (ειχα δλδ στοκ) επαιρνα διαφορετικες μαρκες εναλαξ.
Το σκεπτικο μου ηταν οτι ισως εκει που καπου υστερει η μια θα την συμπληρωνει η αλλη.
Βεβαια με τις αναφορες κ αναλυσεις του φιλου Lao στο θεμα ,μπορω σημερα να κανω τις μιξεις μου:P βασιζομενος περισσοτερο στα γραφομενα στα συστατικα κ λιγοτερο στο ενστικτο κ στην τυχη.
Αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο στις πολυβιταμινες αλλα κ σε αλλα συμπληρωματα ,πχ ειχα παρει αμινοξεα σε καψουλες πραγματικα σε πολυ καλες δοσεις ανα καψουλα. Διαβαζοντας ομως τα συστατικα διαπιστωσα με εκπληξη οτι ελειπε το αμινοξεο τρυπτοφανη.
Πως να το προτεινω λοιπον για μεταπροπονητικο στον Τολη ,οταν ελειπε το βασικο αμινοξεο της αποκαταστασης;;
Η λυση ηταν οταν επαιρνε τα συγκεκριμενα αμινοξεα ,επαιρνε κ σκετη γλουταμινη σε σκονη με λιγο νερακι.

Χρήστος Τριανταφύλλου
31-08-13, 17:52
Διαβαζοντας ομως τα συστατικα διαπιστωσα με εκπληξη οτι ελειπε το αμινοξεο τρυπτοφανη.
Πως να το προτεινω λοιπον για μεταπροπονητικο στον Τολη ,οταν ελειπε το βασικο αμινοξεο της αποκαταστασης;;
Η λυση ηταν οταν επαιρνε τα συγκεκριμενα αμινοξεα ,επαιρνε κ σκετη γλουταμινη σε σκονη με λιγο νερακι.

Σορρυ γλουταμινη εννοουσα

TheWorst
31-08-13, 23:25
Πως σας φαινεται ? Δεν καταλαβαινω και πολυ απο πολυβιταμινες.. το 1 χαπακι εχει τα εξης..


71636

Χρήστος Τριανταφύλλου
01-09-13, 00:05
Πως σας φαινεται ? Δεν καταλαβαινω και πολυ απο πολυβιταμινες.. το 1 χαπακι εχει τα εξης..


71636

Με την πρωτη ματια οι δοσολογιες μου φανηκαν μικρες ,συγκρινοντας τες με 2 απο τις πρωτες της λιστας του Lao που ειχα μπροστα μου,την orange triad κ την perfor maxx της ON ,το επιβεβαιωσα.
Βεβαια κ αυτες μεταξυ τους ειχαν διαφορες ,αλλου υπερτερουσε η μια κ αλλου η αλλη. Γιαυτο ειπα πιο πριν συνδιαζοντας την μια με την αλλη σε καποια σημεια ισως αλληλοσυμπληρωνονται .
Βεβαια δεν παιζει ρολο μονο η ποσοτητα αλλα κ η ποιοτητα των υλικων για την καλυτερη αφομοιωση τους . Τωρα για την ποιοτητα ισως μια επωνυμη κ σοβαρη εταιρεια να την διασφαλιζει.

Lao
01-09-13, 14:51
Πως σας φαινεται ? Δεν καταλαβαινω και πολυ απο πολυβιταμινες.. το 1 χαπακι εχει τα εξης..


71636

Stay away :welcome:

SotosTheBoss
03-09-13, 00:17
Εγώ χρησιμοποιώ orange triad και είμαι ευχαριστημένος...

sanitarium20
03-09-13, 00:28
Και εγω πήρα orange triad μία φορα και μου άρεσαν και ξαναπήρα. Σήμερα μου ήρθε το δεύτερο κουτί.

Η απορία μου είναι ότι την πρώτη φορά που είχα πάρει, τα χάπια ήταν πορτοκαλί, είχα παραγγείλει από Αμερική. Τώρα που πρα απο τον Πορτογάλο τα χάπια είναι γκρι.

1) Τι διαφορές έχουν;

2) Επίσης το πρώτο κουτί έγραφε ως προτεινόμενη δοσολογία 2 χάπια από 3 φορές τη μέρα. Τούτο δω λέει 3 χάπια από 2 φορές τη μερα. Εσείς τι κάνετε συνήθως;

ArgoSixna
03-09-13, 01:40
καπου στο κουτι γραφει οτι εβγαλαν το χρωμα , γι αυτο αλλαξε. εμενα ειναι ασπρα . προτιμω την anavite παντως

SotosTheBoss
03-09-13, 11:08
Και εγω πήρα orange triad μία φορα και μου άρεσαν και ξαναπήρα. Σήμερα μου ήρθε το δεύτερο κουτί.

Η απορία μου είναι ότι την πρώτη φορά που είχα πάρει, τα χάπια ήταν πορτοκαλί, είχα παραγγείλει από Αμερική. Τώρα που πρα απο τον Πορτογάλο τα χάπια είναι γκρι.

1) Τι διαφορές έχουν;

2) Επίσης το πρώτο κουτί έγραφε ως προτεινόμενη δοσολογία 2 χάπια από 3 φορές τη μέρα. Τούτο δω λέει 3 χάπια από 2 φορές τη μερα. Εσείς τι κάνετε συνήθως;
Έχουν αναίβει οι δοσολογίες αν δεν το πρόσεξες.
Για παράδειγμα τα προρτοκαλί χάπια είχαν 1000 UI βιταμίνη D ενώ τώρα αυτά τα καινούργια έχουν 2000 UI.

Εγώ ακολουθώ την παλιά δοσολογία.Εξαλλου αν το σκεφτείς δεν αλλάζει τπτ.Πάλι η ίδια ποσότητα βγαίνει.

sanitarium20
03-09-13, 14:38
Και εγω την παλιά δοσολογία διατήρησα... Δεν είχα κρατήσει το άλλο κουτί για να συγκρίνω.. Θα μου πεις θα μπορούσα να το δω στο Ίντερνετ αλλά δε το σκέφτηκα..

koulisss
05-09-13, 12:40
παιδες πηρε προσφατα το ματι μου την νεα αρχη με συμπληρωματα απο την metroflex πως την βλεπετε?

71778


71779

SotosTheBoss
05-09-13, 16:16
Πολύ καλή ποσότητα από D και C

koulisss
06-09-13, 20:58
γενικα ολα τα υπολοιπα πως τα βλεπετε?Θα την προτιμουσατε?

Nikolas_mk2
06-09-13, 21:03
Αν θα την παρεις για να εισαι καλυμμενος θα χρειαστεις εξτρα Νιασινη+βιοτινη και μαγνήσιο :thumbup:

COBRA_STYLE
07-09-13, 14:31
Πολύ καλή ποσότητα από D και C

Πολυ καλη ποσοτητα η D στα 2000IU?Μπαα.Καλη ειναι στα 5+

Lao
07-09-13, 15:45
παιδες πηρε προσφατα το ματι μου την νεα αρχη με συμπληρωματα απο την metroflex πως την βλεπετε?

71778


71779

Θα αναφερθώ μόνο στα βασικά.

Βιτ Α ως palmitate, 5000 IU. Μεγάλη ποσότητα, παντού μειώνουν την Α.

Βιτ Ε ως α-τοκοφερόλη, 201 IU. Επίσης (αχρείαστα) πολλά. Έχουμε πει, καλύτερα η Ε να είναι ως σύμπλεγμα και πιθανότατα μακροχρόνια χρήση μεγάλων ποσοτήτων να βλάπτει. Και εδώ, η γενική τάση είναι να μειώνουν την Ε.

Η Β3 είναι χαμηλή.

Η Β12 είναι cyano και σε ποσότητα όχι ιδιαίτερα σωστή. Γενικά, καλό είναι να ξέρουμε ότι η Β12 είναι σχετικά δύσκολη στο να απορροφηθεί, παρόλο που είναι «κομβική» για όλες τις Β.

Ανισορροπία ψευδαργύρου-χαλκού.

Χαλκός ως oxide. Έλεος.

Γενικό συμπέρασμα ---> ποσότητες και αναλογίες μάλλον στην τύχη, με κυριότερο σκοπό το marketing.

Stay away :welcome:

Steloukos
07-09-13, 16:41
Παιδια εχω ανοιξει τις πολυβιταμινες optimen της ΟΝ απο τον ιουνη,λετε μεχρι τον επομενο ιουνη του 2014 να χαλασουν,ή να αλοιωθουν?

koulisss
07-09-13, 18:09
καταλαβα μου λυθηκε η απορια μουφα και αυτη :thumbup:

SotosTheBoss
27-09-13, 14:26
Μ τελειώνει το κουτί τα orange triad .και σκεφτόμουνα μήπως για την δίαιτα μου δεν μ χρειάζονται όλα αυτά και να επερνα μόνο C,E,B6.

Τι λέτε

spartan77
27-09-13, 14:33
εγω ειμαι της γνωμης καλυτερα παρε μια μουλτι και τις εξτρα να τις εχεις για να συμπληρωνεις μεσα στην μερα

Nikolas_mk2
27-09-13, 14:35
To να παρεις 3 βιταμινες σκετες δεν εχει νοημα,γιατι πχ μονο Ε απο λιποδιαλυτές κι οχι D ή Α π ειναι εξίσου χρησιμες και σημαντικές...μπορεις να συνεχισεις με τις OT αλλα με 3 ταμπλέτες τη μερα αντι για 6 ή να παρεις μια αλλη multi πιο....compact ;)

SotosTheBoss
27-09-13, 14:36
Έτσι δεν θα ανέβει πολύ υο Κοστολόγιο

Επίσης για Υημ δίαιτα ποιες είναι απαραίτητες εκτός από την. C?

spartan77
27-09-13, 14:40
το κοστολογιο θ ανεβει αναλογα απο που ψωνιζεις...με μια C και μονο απο φαρμακειο θα παει ηδη ψηλα
δεν ξερω απο που αγοραζεις αλλα εδω οι περισσοτεροι ψωνιζουμε απο εξωτερικο...

SotosTheBoss
27-09-13, 15:28
Από xtreme ψωνίζω και από κάποια αλλά μαγαζιά στην Πάτρα.......Από εξωτερικό δεν θα μ.πάρει πολλά σε μεταφορικά..........Ωραία και πες ξαναπαιρνω ΟΤ ποι εξτρα βιταμίνη θα μπορούσα να πάρω να με βοηθάει γτ κάνω δίαιτα και έχω έντονη γυμναστική....

SotosTheBoss
27-09-13, 18:15
To να παρεις 3 βιταμινες σκετες δεν εχει νοημα,γιατι πχ μονο Ε απο λιποδιαλυτές κι οχι D ή Α π ειναι εξίσου χρησιμες και σημαντικές...μπορεις να συνεχισεις με τις OT αλλα με 3 ταμπλέτες τη μερα αντι για 6 ή να παρεις μια αλλη multi πιο....compact ;)
Καλησπέρα φίλε μου.

Εσύ πια θα μου πρότεινες....Και αν υστερεί κάπου αυτή που θα μ πρότεινες τι θα μου έλεγες να προσθέσω έξτρα σαν βιταμίνη;

eliott
12-10-13, 01:16
παιδια για πολυβιταμινη απο βοτανο ποια προτεινεται? την θελω για το στρατο. αν και σκεφτομαι να παρω ξεχωριστα βιταμινη Β complex C, d3 sta 800IU, kai E.

Feygatos...
17-10-13, 15:54
2 ψαγμένες πολυβιταμίνες από βότανο, αλλά πολύ καλές και πολύ καλή δοσολογία/ταμπλέτα είναι οι εξής:

Carlson Labs, Super 1 Daily, Vitamins & Minerals, 180 Tablets
Source Naturals, Life Force Multiple, 180 Tablets

sanitarium20
25-10-13, 13:57
Μπορείς να γράψεις δοσολογία και τιμές φίλε;

Shut-Up_and_Squat
07-11-13, 03:11
Solgar the BEST

dio32
07-11-13, 09:54
Solgar the BEST

πανακριβη για αυτα που προσφερει σχεδον τιποτα για εναν αθλουμενο.

Tolis 1989
12-11-13, 17:57
Αγόρασα αυτές τις 2 πολυβιταμίνες για τον καινούριο χρόνο που θα κανω πιο σκληρή προπόνηση!Ποιά η γνώμη σας γι αυτες?. . .
Lao?...;)

SotosTheBoss
12-11-13, 20:59
Για τον Lao η πρώτη είναι τοπ

dio32
12-11-13, 21:44
παρα πολυ καλη η anavite την εχω δοκιμασει πολλες φορες,οτι πρεπει για να ανεβασεις αποδοση.
για την δευτερη δεν ξερω δεν την εχω δοκιμασει και ουτε προκειτε χεχε.

Tolis 1989
12-11-13, 22:21
Για τον Lao η πρώτη είναι τοπ

Το ξέρω, γι αυτο στη γνωμη του στηρίχθηκα ;)
Αν π.χ έπαιρνα 4 την ημερα θα ηταν καλυτερα να παρω 2 απο την καθε μια?........ή μια μέρα την ANAVITΕ και την αλλη την MUSCLETECH?:unsure:

sobral
12-11-13, 22:27
Το ξέρω, γι αυτο στη γνωμη του στηρίχθηκα ;)
Αν π.χ έπαιρνα 4 την ημερα θα ηταν καλυτερα να παρω 2 απο την καθε μια?........ή μια μέρα την ANAVITΕ και την αλλη την MUSCLETECH?:unsure:

γιατί να τις συνδυάσεις? δεν υπάρχει λόγος κ κατά κάποιο τρόπο αν το κάνεις έτσι, ακυρώνεις την anavite. Η β-αλανίνη κ η lclt θέλουν συνεχόμενη χρήση για να δουλέψουν. ;) Εγώ θα τις έπαιρνα ξεχωριστά. Υποθετικά b-alanine έχει κ η άλλη, αλλά βάζω στοίχημα πως είναι σε τραγική ποσότητα.

Tolis 1989
12-11-13, 22:38
Εχεις δικιο, απ οτι ειδα συγκεκριμενα B-Αλανινη δεν εχει καθολου.
Ευχαριστω!:thumbup:

sobral
12-11-13, 22:56
Εχεις δικιο, απ οτι ειδα συγκεκριμενα B-Αλανινη δεν εχει καθολου.
Ευχαριστω!:thumbup:

έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είχε, με την betaine την μπέρδεψα έτσι γρήγορα όπως την είδα. Μιλάμε πάντως το μπλέντ είναι τραγικά μεγάλο. Παλιές "καλες" εποχές της Μuscletech...:green:

kazos_GR
12-11-13, 23:16
ποια ειναι η καλυτερη πολυβιταμινη που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη? γιατι αν πω πχ αυτη ειναι καλη θα μου καποιος αα... αυτη δεν ειναι καλη. για πειτε γιατι την πέμπτη πεφτη η παραγκελεια:bowdown::bowdown: :P:P:P

Χρήστος Τριανταφύλλου
12-11-13, 23:54
Απ οτι καταλαβα η Αnavite πρεπει να ειναι πιο καταληλη για σκληρα αθλουμενους ,ισως για καποιον που θελει μια πολυβιταμινη για τονωση κ ''βγαλσιμο'' δυσκολων ημερων ανχους κλπ ,ισως μια αλλη να ειναι πιο καταληλη.

Lao
13-11-13, 16:01
Αγόρασα αυτές τις 2 πολυβιταμίνες για τον καινούριο χρόνο που θα κανω πιο σκληρή προπόνηση!Ποιά η γνώμη σας γι αυτες?. . .
Lao?...;)


Το ξέρω, γι αυτο στη γνωμη του στηρίχθηκα ;)
Αν π.χ έπαιρνα 4 την ημερα θα ηταν καλυτερα να παρω 2 απο την καθε μια?........ή μια μέρα την ANAVITΕ και την αλλη την MUSCLETECH?:unsure:

Η Anavite είναι όντως top όπως έχουμε πει, η άλλη είναι για πέταμα.

Θα παίρνεις την Anavite στην δοσολογία που προβλέπεται (6 ταμπλέτες την μέρα) και συνεχόμενα. Πάρε και 2ο κουτί, και αφού τελειώσεις τον κύκλο 2 μηνών, κάνεις off για 1-2 μήνες.

Καλές προπονήσεις :toast:

stone garden
13-11-13, 16:20
animal η anavite τι πιστευεις lao? και αναμεσα στη παλια και στη καινουρια εκδοση ποια απτις 2?

Lao
13-11-13, 16:42
animal η anavite τι πιστευεις lao? και αναμεσα στη παλια και στη καινουρια εκδοση ποια απτις 2?

Έχω γράψει πολύ αναλυτικά την γνώμη μου για ό,τι ρωτάς στα εξής θέματα:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10412-Anavite-(Gaspari-Nutrition)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3749-Animal-Pak-(Universal)

Χρήστος Τριανταφύλλου
16-11-13, 11:49
Κανω μια αμεση συγκριση σε 3 πολυβιταμινες που εχω στο οπλοστασιο μου. Δεν ειναι σε ολα τα συστατικα τους γιατι καθε μια εχει τα ιδιαιτερα της κ αλλη (vitakic) εχει σε πολλα στοιχεια της (+). Νομιζω ομως πως ειναι αρκετα τα συγκρισιμα συστατικα που παραθετω ωστε να εχουμε μια εικονα. Η δοσολογια εινα ανα 6 tablets

ORANGETRIAΝΤ VITAKIC MT ANAVITE

A 10,000 iu 9900 10.000
C 500 mg 500 500
D 1000 iu 1000 500 (D3)
K 120 80 160
B1 30 78 30
B2 30 78 30
NIACIN 100 82 100
B6 30 100 60
MAGNESIUM 100 150 200
B12 500 100 500
BIOTIN 300 400 600
SELENIUM 200 ---- 70
CROMIUM 25 150 50
COPPER 500 300 100
IODINE 255 150 150

Οπως ειπα δεν γραφω τα ατου της καθε μια ,ουτε την ποιοτητα των υλικων μερικων απο αυτες (αυτα τα ξερει καλυτερα ο δασκαλος lao;)) ,αλλα νομιζω καποια θα υπερτερει καπου κ καποια αλλου ,σιγουρα ομως καμια δεν θα ειναι απορριπτεα.

Lao
16-11-13, 16:03
Κανω μια αμεση συγκριση σε 3 πολυβιταμινες που εχω στο οπλοστασιο μου. Δεν ειναι σε ολα τα συστατικα τους γιατι καθε μια εχει τα ιδιαιτερα της κ αλλη (vitakic) εχει σε πολλα στοιχεια της (+). Νομιζω ομως πως ειναι αρκετα τα συγκρισιμα συστατικα που παραθετω ωστε να εχουμε μια εικονα. Η δοσολογια εινα ανα 6 tablets

ORANGETRIAΝΤ VITAKIC MT ANAVITE

A 10,000 iu 9900 10.000
C 500 mg 500 500
D 1000 iu 1000 500 (D3)
K 120 80 160
B1 30 78 30
B2 30 78 30
NIACIN 100 82 100
B6 30 100 60
MAGNESIUM 100 150 200
B12 500 100 500
BIOTIN 300 400 600
SELENIUM 200 ---- 70
CROMIUM 25 150 50
COPPER 500 300 100
IODINE 255 150 150

Οπως ειπα δεν γραφω τα ατου της καθε μια ,ουτε την ποιοτητα των υλικων μερικων απο αυτες (αυτα τα ξερει καλυτερα ο δασκαλος lao;)) ,αλλα νομιζω καποια θα υπερτερει καπου κ καποια αλλου ,σιγουρα ομως καμια δεν θα ειναι απορριπτεα.

Αυτή της Muscletech. είναι η χειρότερη ΜΑΚΡΑΝ.

Για σοβαρές προπονήσεις και βελτίωση επιδόσεων, επίσης ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη είναι η Anavite.

Η Orange Triad είναι περισσότερο για well being, αλλά μη νομίζεις ότι το blend για τις αρθρώσεις θα κάνει σοβαρή δουλειά. Είναι πάντως αρκετά καλό προϊόν.

Οι καλύτερες multies που έχω βρει για well being είναι αυτές της AOR και της Source Naturals, αν και οι δεύτερες θέλουν ένα reformulation (λιγότερη προσχηματισμένη Α και λιγότερη α-τοκοφερόλη).

Εγώ, εδώ και περίπου μισό χρόνο, έχω καταλήξει σε αυτήν:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20583-Multi-Basics-3-(AOR)

την οποία έχω προτείνει σε πολλούς.

totis
16-11-13, 18:48
Eπειδη είναι βαρετο να γραφω τα ιδια και τα ιδια απλα θα πω,πεταμενα λεφτα....Δειτε και το βιντεο το εξηγει μια χαρα
http://youtu.be/jOz5iVecF7w

liveris
16-11-13, 19:15
ρε τοτη ξεκολα με δαυτους.........βαρετο ειναι κ συ να βαζεις συνεχεια 2 τυπους να μας λενε τη γνωμη τους στα αφροαμερικανικα!

επισης πεταμενα λεφτα ειναι για καποιους η πρωτεινη που εσενα ειναι το αγιο δισκοποτηρο των συμπληρωματων..!

totis
16-11-13, 19:29
ρε τοτη ξεκολα με δαυτους.........βαρετο ειναι κ συ να βαζεις συνεχεια 2 τυπους να μας λενε τη γνωμη τους στα αφροαμερικανικα!

επισης πεταμενα λεφτα ειναι για καποιους η πρωτεινη που εσενα ειναι το αγιο δισκοποτηρο των συμπληρωματων..!
Δεν πειραζει σε καποιους που θα ενδιαφέρονται πραγματικα για αυτο το θεμα θα είναι χρησιμο το βιντεακι αυτό..εσυ εχεις την αποψη σου οκ....Δεν ειναι δυο απλοι τυποι,εινα πολυ ψαγμενοι,αν δεις ολο το ιστορικο τους θα καταλαβεις........Κανεις λαθος ,Εγω βασίζομαι καθαρα στην διατροφή μου δεν εχω κολημα με τα συμπηρωματα......Και επιτελους σταματήστε μερικοι εδώ μεσα να φερεστε σαν παιδακια....Να δεχεστε και την αποψη τον αλλων....

liveris
17-11-13, 00:49
δεν ειπα οτι εχεις κολλημα με συμπληρωματα μιλησα για την πρωτεινη...κ μη μου πεις οτι δεν εχεις κολλημα με την πρωτεινη γιατι εσυ ο ιδιος τοχεις πει
οτι θεωρεις οτι ειναι το σημαντικοτερο μαζι με κρεατινη κ καφεινη βαζοντας παλι βιντεο απο τους σημαντικους ανθρωπους twins)
οπως επισης το 90% των μηνυματων σου αφορα τις πρωτεινες ...

αυτο σου ειπα οτι οπως για σενα ειναι πολυ σημαντικο να παιρνεις εξτρα πρωτεινη ετσι για καποιον αλλον δεν ειναι γιατι την παιρνει απο φαι,
οποτε το να ακυρωνεις εσυ ασπουμε τις βιταμινες επειδη δεν τις θεωρεις σημαντικες κ επειδη το λενε οι (twins) ειναι αστοχο..

τωρα για το ποιος φερεται σαν παιδακι κ ποιος ειναι παιδακι ας μην το συζητησουμε εδω..

totis
17-11-13, 01:17
δεν ειπα οτι εχεις κολλημα με συμπληρωματα μιλησα για την πρωτεινη...κ μη μου πεις οτι δεν εχεις κολλημα με την πρωτεινη γιατι εσυ ο ιδιος τοχεις πει
οτι θεωρεις οτι ειναι το σημαντικοτερο μαζι με κρεατινη κ καφεινη βαζοντας παλι βιντεο απο τους σημαντικους ανθρωπους twins)
οπως επισης το 90% των μηνυματων σου αφορα τις πρωτεινες ...

αυτο σου ειπα οτι οπως για σενα ειναι πολυ σημαντικο να παιρνεις εξτρα πρωτεινη ετσι για καποιον αλλον δεν ειναι γιατι την παιρνει απο φαι,
οποτε το να ακυρωνεις εσυ ασπουμε τις βιταμινες επειδη δεν τις θεωρεις σημαντικες κ επειδη το λενε οι (twins) ειναι αστοχο..

τωρα για το ποιος φερεται σαν παιδακι κ ποιος ειναι παιδακι ας μην το συζητησουμε εδω..

Απλα πρεπει να μαθετε μερικοι εδώ μεσα να δεχεστε και των αλλων τις αποψεις.Την αποψη μου ειπα δεν ηθελα να ανοιξω διαλογω μαζι σου....Δεν εχει καμια σχεση η κρεατινη και βεβαια είναι πολύ πιο χρησιμη,γιατι για να μπορέσεις να παρεις 5γραμμαρια κρεατινη από το φαγητο πρεπει να φας 1,5 κιλο περιπου κρεας,οσο για την πρωτεινη μια φορα την ημερα περνω γιατι κανω πολύ καλη διατροφή και με καλυπτει ...............Βιταμινες δεν εχω παρει ποτε ουτε χρειαζομαι τρωω πολύ καλα και τα φρουτα μου και τα λαχανικα μου και τους ξηρους καρπους μου και τα δημητριακα μου......Για αυτό και εβαλα το βιντεακι που εξηγει όλα αυτά που λεω τωρα και ηθελα πολύ απλα να τα αποφυγω,και να μην απολογουμε......:)

Lao
17-11-13, 01:23
@totis, σίγουρα ο καθένας επιλέγει τις πηγές που του φαίνονται καλύτερες για να ενημερωθεί.

Προσωπικά δεν θεωρώ τους Hodge Twins και γενικώς τα ανάλογα βιντεάκια στο Youtube κάτι άξιο προσοχής, αλλά that's me, που θα λεγαν και αυτοί.

Αν πάντως θέλεις άλλη μια πηγή, τσέκαρε αυτήν:

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/

totis
17-11-13, 01:35
@totis, σίγουρα ο καθένας επιλέγει τις πηγές που του φαίνονται καλύτερες για να ενημερωθεί.

Προσωπικά δεν θεωρώ τους Hodge Twins και γενικώς τα ανάλογα βιντεάκια στο Youtube κάτι άξιο προσοχής, αλλά that's me, που θα λεγαν και αυτοί.

Αν πάντως θέλεις άλλη μια πηγή, τσέκαρε αυτήν:

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/

Δεν θελω φιλε ευχαριστω,,,,,Εγω εχω κανει και τις εξετασεις μου και είμαι δοξα τον θεο καλα, δεν μου λειπει τιποτα από βιταμινες.....Θεωρω ότι ειναι αχρηστες και είναι αποψη μου για καποιον που τρωει σωστα.....Και μεγαλο λαθος ειδικα να περνει κατι καποιος χωρις να εχει κανει εξετασεις να δει αν του χρειαζοντται...,,,,,:):)

Lao
17-11-13, 01:39
Δεν θελω φιλε ευχαριστω,,,,,εχω κανει και τις εξετασεις μου και είμαι δοξα τον θεο καλα και δεν μου λειπει τιποτα από βιταμινες.....Θεωρω ότι είναι λαθος είναι αποψη μου.....Και ειδικα να περνεις κατι χωρις να εχεις κανει εξετασεις να δεις αν σου χρειαζεται...,,,,,:):)

OK man.

Φυσικά, όπως ακριβώς εσύ απορρίπτεις το Linus Pauling Institute, θα επιτρέψεις και σε εμάς να κάνουμε το ίδιο και με τους Hodge Twins, έτσι;

Όπως λες και εσύ και συμφωνώ, κάθε άποψη σεβαστή...;)

totis
17-11-13, 01:42
OK man.

Φυσικά, όπως ακριβώς εσύ απορρίπτεις το Linus Pauling Institute, θα επιτρέψεις και σε εμάς να κάνουμε το ίδιο και με τους Hodge Twins, έτσι;

Όπως λες και εσύ και συμφωνώ, κάθε άποψη σεβαστή...;)
Aκριβως ετσι φιλε.....

liveris
17-11-13, 01:53
Δεν θελω φιλε ευχαριστω,,,,,Εγω εχω κανει και τις εξετασεις μου και είμαι δοξα τον θεο καλα, δεν μου λειπει τιποτα από βιταμινες.....Θεωρω ότι ειναι αχρηστες και είναι αποψη μου για καποιον που τρωει σωστα.....Και μεγαλο λαθος ειδικα να περνει κατι καποιος χωρις να εχει κανει εξετασεις να δει αν του χρειαζοντται...,,,,,:):)

οκ οταν επικαλεισαι συνεχεια τους (yo man!) κ αποριπτεις κατι επιστημονικο δεν υπαρχει νοημα συζητησης....

totis
17-11-13, 02:03
οκ οταν επικαλεισαι συνεχεια τους (yo man!) κ αποριπτεις κατι επιστημονικο δεν υπαρχει νοημα συζητησης....
Aφηστε με να ευχαριστηθώ το φαγητο μου,liveri τους yo man τους εδωσα σαν παράδειγμα,διαβαζεις ότι σε συμφερει,ειπα οτι εγω τρωω πολύ σωστα και εχω κανει και εξετασεις,δεν εχω ελειψη από βιταμινες....Και οι yo man που λες είναι μια χαρα ατομα τα οποια δεν εχουνε καποιο συμφέρον σε ολο αυτο το θεμα,όλες οι άλλες ερευνες ξερουμε ολοι τι ερευνες του κ@λου που είναι,τις περισσοτερες φορες κρυβονται συμφεροντα από πισω.....Και μου εκανες και συγκρισει με την κρεατινη μην ξεχναμε και τι ειπες:) Eγω παντος δεν μπορω να τρωω 1,5 κιλο κρεας κάθε μερα για να παρω τα 5γραμμαρια κρεατινη που αντιστοιχουν κιας τρωω και σαν τρελος....

liveris
17-11-13, 02:09
δεν θα εγραφα αλλο αλλα να κανω μια διευκρινηση για το τελευταιο επειδη ειναι βραδυ κ δεν καταλαβαινεις μαλλον καλα!..
δεν εκανα καμια συγκριση αγαπητε εγραψα αυτο που ειπες εσυ για την αγια τριαδα (πρωτεινη κρεατινη καφεινη) κ επικεντρωθηκα στην πρωτεινη..!
οκ?!??

οσο για το αλλο αν μια φορα δεν ειναι εγκυρες οι ερευνες σκεψου ποσο εγκυροι ειναι 2 τυποι που ανοιγουν την καμερα κ λενε οτι νομιζουν ..:welcome:

totis
17-11-13, 02:18
δεν θα εγραφα αλλο αλλα να κανω μια διευκρινηση για το τελευταιο επειδη ειναι βραδυ κ δεν καταλαβαινεις μαλλον καλα!..
δεν εκανα καμια συγκριση αγαπητε εγραψα αυτο που ειπες εσυ για την αγια τριαδα (πρωτεινη κρεατινη καφεινη) κ επικεντρωθηκα στην πρωτεινη..!
οκ?!??

οσο για το αλλο ακομα κ η τελευταια ερευνα εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο 2 τυπους που ανοιγουν την καμερα κ λενε οτι νομιζουν ..:welcome:

Μαλλον το αντιθετο συμβαινει εσυ δεν μπορεις να καταλάβεις,,,,,,,,σου εγραξα πιο πανω για την κρεατινη,οσο και καλα να τρωει καποιος δεν μπορει να παρει τα ποσοστα που θελει με φαγητο,την πρωτεινη την χρησιμποποιω για να συμπληρωνω τα ποσοστα και πινω μονο μια φορα την ημερα....οσο για την καφεινη ενταξει δεν χρειαζετε να πω τιποτα και αυτό ελειπε....Για αυτό και τα υποστηριζω...Οσο για τις βιταμινες παλι εξηγησα οτι είναι αχρηστες για εμενα γιατι με καλυπτουν όλα αυτά που τρωω......Είναι απλα τα πραγματα μην μπερδευεσαι...;)

liveris
17-11-13, 02:24
φαε καλυτερα γιατι γραφεις αλλα τι αλλων....:welcome:

totis
17-11-13, 02:27
φαε καλυτερα γιατι γραφεις αλλα τι αλλων....:welcome:

χα χα χα οτι πεις....:P

totis
17-11-13, 04:04
οκ οταν επικαλεισαι συνεχεια τους (yo man!) κ αποριπτεις κατι επιστημονικο δεν υπαρχει νοημα συζητησης....

Aν θελεις μονο κοιτα αυτό το βιντεο μεσα σε 3 χρονια ποσο καλα δουλεψανε το σωμα τους τωρα είναι ακομα καλυτεροι αυτό είναι του 2011,και μιλαμε ότι είναι φυσικοι bodybuilders,κανουν τρελοι διατροφή,και περνουν τα βασικα πρωτεινη,κρεατινη......Μην παρασυρεσαι απο την πλακα που κανουν είναι σοβαρα ατομα και οι δυο οικογενειάρχες με παιδια κτλ.....Οι τυποι αυτοι να προσθεσω που είναι και το πιο (σημαντικο), αν δεις γιατι δεν ειναι τυχαιοι,σε πολλες προπονήσεις τους γυμνάζονται και ειναι φιλοι με αρκετους από τους μεγαλύτερους προπονητες και αθλητες του bodybuilding στην αμερικη,τι καλυτερο να μπορεις να περνεις μια συμβουλη από τετοια ατομα......Και ειδικα από αυτους τους δυο που δεν υπαρχει και συμφέρον από πισω,σε οτι λενε,για αυτό πολύ απλα εκτος από την δικη μου αποψη εδωσα και αυτους σαν παράδειγμα....;)
Εδώ το βιντεο http://youtu.be/xvoBmGYUapk

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-11-13, 20:57
Απο την πηρα μου θα πω (πριν 34:green: χρονια πειρα τις πρωτες μου βιταμινες σε συμπληρωμα) οτι σιγουρα η βοηθεια τους ειναι συμαντικη ,οχι μονο στο θεμα προπονησεων αλλα κ σε αλλους τομεις της ζωης. Και σιγουρα δεν ειναι η ιδεα μου αλλα η απαντηση του σωματος μου ολα αυτα τα χρονια.
Σαν παραδειγμα να αναφερω τις πρωτες μου βιταμινες ,κατι surbex φαρμακευτικες που ηταν Β comlex , η σχεδον comlex;) μαζι με βιταμινη C κ δεν θυμαμαι κατι αλλο. Την βοηθεια τους την αισθανομουν αλλα πιο πολυ αισθανθηκα την πτωση που ειχα οταν τις σταματησα . Και μιλαμε για μια εποχη που ειχα ελαχιστες γνωσεις γενικα.
Παραδειγματα εχω πολλα για τον εαυτο μου που βεβαια δεν μπορω τα πω ολα εδω.
Γενικα μου αρεσει εκτος απο μια γενικη πολυβιταμινη να εχω κ ανεξαρτητες κ να τις χρησιμοποιω ''ακουγοντας'' το ενστικτο μου κ την πειρα μου. Πχ σκεφτομαι οτι αυριο θα εχω μια δυσκολη μερα στην δουλεια ,τι θα γινει; Θα τεντωσουν τα νευρα μου; Θα δωσω βαρος στις Β. Εχουν αρχισει συμπτωματα κρυολογηματος; Θα παρω πιο πολυ C.
Αισθανομαι γενικα πεσμενος; Θα παω σε Ε κ ισως σε μερικα πιο ιδιαιτερα οπως tsinseg ,Q10, κ αλλα τονωτικα.;)
Εχω αρχισει να εχω προβλημα στις αρθρωσεις; Θα κοιταξω την γλυζαμινη χονδροιτινη για βοηθεια.

Φυσικα η πειρα κ το ενστικτο δεν επαρκουν . Θελει κ ενημερωση απο μελετες, και να ακουμε την γνωμη-εμπειριες απο ψαγμενα ατομα.

totis
18-11-13, 01:20
Διαβαστε μια τελευταια ερευνα για τις βιταμινες που ανακοινωθηκε στις Η.Π.Α.......
Πολύ συχνά γίνεται κατάχρηση. Οι βιταμίνες θεωρούνται σαν ισχυρά φάρμακα εναντίον διαφόρων ασθενειών όπως το κοινό κρυολόγημα ή η γρίπη ή ακόμη χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση του στρες, της στειρότητας ή για την αποκατάσταση της σεξουαλικής ορμής. Επειδή οι μικρές καθημερινές ποσότητες βιταμινών είναι ευεργετικές για την υγεία, επεκράτησε η αντίληψη ότι η λήψη μεγαλύτερων ποσοτήτων θα είναι ακόμη καλύτερη. Αυτό όμως δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα.

Η λήψη ψηλών δόσεων βιταμινών μπορεί να βλάψει την υγεία διότι το σώμα χρειάζεται μόνο μικρές δόσεις βιταμινών. Οι βιταμίνες Α, D, Ε και Κ είναι λιποδιαλυτές και αυτό σημαίνει ότι μπορούν να αποθηκευτούν στο σώμα. Η λήψη ψηλών δόσεων των βιταμινών αυτών για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να προκαλέσει ψηλές και τοξικές συγκεντρώσεις που μπορούν να έχουν αρνητικές συνέπειες στο σώμα.

Για παράδειγμα η λήψη μεγάλων δόσεων βιταμίνης Β6 συσχετίσθηκε με βλάβες στα νεύρα. Για τους λόγους αυτούς οι καθημερινές ποσότητες βιταμινών που παίρνει κάποιος, δεν πρέπει να ξεπερνούν τις συστηνόμενες ποσότητες που αντιστοιχούν στις καθημερινές ανάγκες του οργανισμού μας.

Ενώ οι λιποδιαλυτές βιταμίνες μπορούν να αποθηκευτούν για μεγάλα χρονικά διαστήματα σε όργανα όπως το συκώτι ή στο λίπος, οι βιταμίνες Β και η βιταμίνη C, που είναι υδατοδιαλυτές, δεν μπορούν να αποθηκευτούν για πολύ. Είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι για να παρατηρηθούν κλινικά συμπτώματα και σημεία τα οποία να οφείλονται σε έλλειψη βιταμινών, χρειάζονται εβδομάδες ή ακόμη μήνες στέρησης μιας συγκεκριμένης βιταμίνης.

Για παράδειγμα χρειάζονται μήνες χωρίς βιταμίνη C προτού εκδηλωθεί το σκορβούτο. Δηλαδή για κάποιον που έχει μια υγιή διατροφή, εάν περιστασιακά παραμείνει χωρίς βιταμίνες, αυτό δεν θα έχει συνέπειες.

Lao
18-11-13, 01:47
Διαβαστε μια τελευταια ερευνα για τις βιταμινες που ανακοινωθηκε στις Η.Π.Α.......
Πολύ συχνά γίνεται κατάχρηση. Οι βιταμίνες θεωρούνται σαν ισχυρά φάρμακα εναντίον διαφόρων ασθενειών όπως το κοινό κρυολόγημα ή η γρίπη ή ακόμη χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση του στρες, της στειρότητας ή για την αποκατάσταση της σεξουαλικής ορμής. Επειδή οι μικρές καθημερινές ποσότητες βιταμινών είναι ευεργετικές για την υγεία, επεκράτησε η αντίληψη ότι η λήψη μεγαλύτερων ποσοτήτων θα είναι ακόμη καλύτερη. Αυτό όμως δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα.

Η λήψη ψηλών δόσεων βιταμινών μπορεί να βλάψει την υγεία διότι το σώμα χρειάζεται μόνο μικρές δόσεις βιταμινών. Οι βιταμίνες Α, D, Ε και Κ είναι λιποδιαλυτές και αυτό σημαίνει ότι μπορούν να αποθηκευτούν στο σώμα. Η λήψη ψηλών δόσεων των βιταμινών αυτών για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να προκαλέσει ψηλές και τοξικές συγκεντρώσεις που μπορούν να έχουν αρνητικές συνέπειες στο σώμα.

Για παράδειγμα η λήψη μεγάλων δόσεων βιταμίνης Β6 συσχετίσθηκε με βλάβες στα νεύρα. Για τους λόγους αυτούς οι καθημερινές ποσότητες βιταμινών που παίρνει κάποιος, δεν πρέπει να ξεπερνούν τις συστηνόμενες ποσότητες που αντιστοιχούν στις καθημερινές ανάγκες του οργανισμού μας.

Ενώ οι λιποδιαλυτές βιταμίνες μπορούν να αποθηκευτούν για μεγάλα χρονικά διαστήματα σε όργανα όπως το συκώτι ή στο λίπος, οι βιταμίνες Β και η βιταμίνη C, που είναι υδατοδιαλυτές, δεν μπορούν να αποθηκευτούν για πολύ. Είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι για να παρατηρηθούν κλινικά συμπτώματα και σημεία τα οποία να οφείλονται σε έλλειψη βιταμινών, χρειάζονται εβδομάδες ή ακόμη μήνες στέρησης μιας συγκεκριμένης βιταμίνης.

Για παράδειγμα χρειάζονται μήνες χωρίς βιταμίνη C προτού εκδηλωθεί το σκορβούτο. Δηλαδή για κάποιον που έχει μια υγιή διατροφή, εάν περιστασιακά παραμείνει χωρίς βιταμίνες, αυτό δεν θα έχει συνέπειες.

Γνωστά όλα αυτά. ;)

liveris
18-11-13, 08:00
Aν θελεις μονο κοιτα αυτό το βιντεο μεσα σε 3 χρονια ποσο καλα δουλεψανε το σωμα τους τωρα είναι ακομα καλυτεροι αυτό είναι του 2011,και μιλαμε ότι είναι φυσικοι bodybuilders,κανουν τρελοι διατροφή,και περνουν τα βασικα πρωτεινη,κρεατινη......Μην παρασυρεσαι απο την πλακα που κανουν είναι σοβαρα ατομα και οι δυο οικογενειάρχες με παιδια κτλ.....Οι τυποι αυτοι να προσθεσω που είναι και το πιο (σημαντικο), αν δεις γιατι δεν ειναι τυχαιοι,σε πολλες προπονήσεις τους γυμνάζονται και ειναι φιλοι με αρκετους από τους μεγαλύτερους προπονητες και αθλητες του bodybuilding στην αμερικη,τι καλυτερο να μπορεις να περνεις μια συμβουλη από τετοια ατομα......Και ειδικα από αυτους τους δυο που δεν υπαρχει και συμφέρον από πισω,σε οτι λενε,για αυτό πολύ απλα εκτος από την δικη μου αποψη εδωσα και αυτους σαν παράδειγμα....;)
Εδώ το βιντεο http://youtu.be/xvoBmGYUapk

το κριτηριο σου ειναι οτι ειναι οικογενειαρχες με παιδια??:bowdown:
το πιο σημαντικο για σενα ειναι οτι ειναι φιλοι με μποντυμπιλντερς στην αμερικη??:bowdown::bowdown:
εχεις ζησει μαζι τους κ ξερεις αν ειναι φυσικοι η αν εχουν συμφερον??
το θεμα δεν ειναι αν εχεις εσυ αποψη το θεμα ειναι οτι αντιγραφεις την δικη τους αποψη...

δεν ξερω τη ηλικια εχεις αλλα παρασυρεσαι απο λαθος προσωπα κ πραγματα...

πιο πανω διαβασες κατι για τις βιταμινες το ποσταρες αλλα δεν μπαινεις καν στον κοπο να διαβασεις καποια αλλη ερευνα που σου στελνουν οχι να σχηματισεις αποψη
αλλα δεν την διαβαζεις καν κ μου λες τι καλυτερο να παιρνεις συμβουλες απο ατομα που εχουν φιλους ββερς στην αμερικη ειναι φυσικοι λες κ τους εχεις ελεγξει κτλ.. παο πασο....

στη μαγειρικη παντως εισαι αρκετα καλυτερος..:p

Lao
18-11-13, 13:50
πιο πανω διαβασες κατι για τις βιταμινες το ποσταρες αλλα δεν μπαινεις καν στον κοπο να διαβασεις καποια αλλη ερευνα που σου στελνουν οχι να σχηματισεις αποψη
αλλα δεν την διαβαζεις καν κ μου λες τι καλυτερο να παιρνεις συμβουλες απο ατομα που εχουν φιλους ββερς στην αμερικη ειναι φυσικοι λες κ τους εχεις ελεγξει κτλ.. παο πασο....

Off the record, επειδή μάλλον αναφέρεσαι στο link που παρέθεσα πιο πάνω, δεν ποστάρησα κάποια έρευνα, αλλά το κεντρικό link του Linus Pauling Institute (Oregon State University), το οποίο αποτελεί «μπούσουλα» και σημείο αναφοράς για πολλές εταιρείες, ερευνητές, γιατρούς κτλ κτλ κτλ.

Για όποιον ενδιαφέρεται (είναι από τα καλύτερα sites για να ενημερωθεί κανείς αντικειμενικά) είναι το εξής:

http://lpi.oregonstate.edu/

και πιο συγκεκριμένα, σε ό,τι αφορά βιταμίνες και μέταλλα, αυτό:

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/

Έχει επίσης πολλές αναφορές σε macros, phytonutrients κ.ο.κ.

Από κει και πέρα, όπως είπαμε και πριν, ο καθένας επιλέγει από που θέλει να ενημερώνεται. Δικαίωμα του φίλου totis να επιλέγει τους Hodge Twins, δικαίωμά μου εμένα να επιλέγω το LPI, κτλ κτλ κτλ.

Lao
18-11-13, 14:00
Απο την πηρα μου θα πω (πριν 34:green: χρονια πειρα τις πρωτες μου βιταμινες σε συμπληρωμα) οτι σιγουρα η βοηθεια τους ειναι συμαντικη ,οχι μονο στο θεμα προπονησεων αλλα κ σε αλλους τομεις της ζωης. Και σιγουρα δεν ειναι η ιδεα μου αλλα η απαντηση του σωματος μου ολα αυτα τα χρονια.
Σαν παραδειγμα να αναφερω τις πρωτες μου βιταμινες ,κατι surbex φαρμακευτικες που ηταν Β comlex , η σχεδον comlex;) μαζι με βιταμινη C κ δεν θυμαμαι κατι αλλο. Την βοηθεια τους την αισθανομουν αλλα πιο πολυ αισθανθηκα την πτωση που ειχα οταν τις σταματησα . Και μιλαμε για μια εποχη που ειχα ελαχιστες γνωσεις γενικα.
Παραδειγματα εχω πολλα για τον εαυτο μου που βεβαια δεν μπορω τα πω ολα εδω.
Γενικα μου αρεσει εκτος απο μια γενικη πολυβιταμινη να εχω κ ανεξαρτητες κ να τις χρησιμοποιω ''ακουγοντας'' το ενστικτο μου κ την πειρα μου. Πχ σκεφτομαι οτι αυριο θα εχω μια δυσκολη μερα στην δουλεια ,τι θα γινει; Θα τεντωσουν τα νευρα μου; Θα δωσω βαρος στις Β. Εχουν αρχισει συμπτωματα κρυολογηματος; Θα παρω πιο πολυ C.
Αισθανομαι γενικα πεσμενος; Θα παω σε Ε κ ισως σε μερικα πιο ιδιαιτερα οπως tsinseg ,Q10, κ αλλα τονωτικα.;)
Εχω αρχισει να εχω προβλημα στις αρθρωσεις; Θα κοιταξω την γλυζαμινη χονδροιτινη για βοηθεια.

Φυσικα η πειρα κ το ενστικτο δεν επαρκουν . Θελει κ ενημερωση απο μελετες, και να ακουμε την γνωμη-εμπειριες απο ψαγμενα ατομα.

Φίλε Χρήστο, μου αρέσει η προσέγγισή σου και συχνά-πυκνά προσπαθώ να κινηθώ έτσι.

Είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον να λειτουργήσει «διαισθητικά», χρειάζεται να έχει αναπτύξει σε μεγάλο βαθμό αντίληψη του σώματός του. Παράλληλα, όπως λες και εσύ, όντως χρειάζεται ψάξιμο και ενημέρωση από πολλές πηγές, γιατί μόνο το «ένστικτο» δεν αρκεί.

Πάντως, αυτό προσπαθώ να δείξω, ότι η ουσία του όλου θέματος είναι τι γίνεται σε μακροχρόνιο επίπεδο, και ακριβώς εκεί είναι πολλές φορές η δυσκολία. Οι multies δουλεύουν στο «παρασκήνιο», δεν είναι π.χ. νιτρικό ή κρεατίνη κτλ.

Πιστεύω όμως, όπως έχω ξαναπεί, ότι είναι το «θεμέλιο» σε ό,τι έχει να κάνει με τα συμπληρώματα...

totis
18-11-13, 14:35
το κριτηριο σου ειναι οτι ειναι οικογενειαρχες με παιδια??:bowdown:
το πιο σημαντικο για σενα ειναι οτι ειναι φιλοι με μποντυμπιλντερς στην αμερικη??:bowdown::bowdown:
εχεις ζησει μαζι τους κ ξερεις αν ειναι φυσικοι η αν εχουν συμφερον??
το θεμα δεν ειναι αν εχεις εσυ αποψη το θεμα ειναι οτι αντιγραφεις την δικη τους αποψη...

δεν ξερω τη ηλικια εχεις αλλα παρασυρεσαι απο λαθος προσωπα κ πραγματα...

πιο πανω διαβασες κατι για τις βιταμινες το ποσταρες αλλα δεν μπαινεις καν στον κοπο να διαβασεις καποια αλλη ερευνα που σου στελνουν οχι να σχηματισεις αποψη
αλλα δεν την διαβαζεις καν κ μου λες τι καλυτερο να παιρνεις συμβουλες απο ατομα που εχουν φιλους ββερς στην αμερικη ειναι φυσικοι λες κ τους εχεις ελεγξει κτλ.. παο πασο....

στη μαγειρικη παντως εισαι αρκετα καλυτερος..:p

Liveris καπου διαβασα αν δεν κανω λαθος ότι γυμνάζεσαι περιπου 10 χρονια και από ότι μπηκα μεσα στο τοπικ σου, δεν φαινεσαι για ένα ανθρωπο που γυμνάζεται τοσα χρονια,κατι κανεις λαθος,δεν μπορω να παρω γνωμη απο καποιον που εχει χειροτερο σωμα από το δικο μου,εισαι β κατηγορια και θες να παιξεις α,μονο και μονο με τα λογια,φαε γυμνασου σωστα και σταματα να κρινεις συνεχεια τους αλλους ετσι δεν κανεις σωμα.και εγω δεν συμφωνω σε πολλα από αυτά που λες αλλα δεν ανοιγω διαλογο μαζι σου σε κάθε θεμα που σε βλεπω να γραφεις,αφηνω να διατυπώσεις την αποψη σου......Αμεσως μολις πουμε κατι αρνητικο για τις βιταμινες η σε κατι που θεωρεις εσυ καλο αμεσως εμφανίζεσαι...δεξου επιτελους και την αποψη των αλλων.....οσο για το δικο μου σωμα θα φτιαξω πολύ συντομα και δικο μου τοπικ,για να δειξω σε τι σημειο είμαι αυτη την στιγμη και ποιοι εινα οι στοχοι μου,δεν εχω προλαβει ακομα γιατι είμαι σχετικα καινούργιος στο φορουμ και δεν ειχα και τοσο χρονο κιαν εχω προτιμω να μαγειρευω και όχι να ερχομαι συνεχεια σε κοντρα με ατομα από το φορουμ......

s0k0s
18-11-13, 14:54
Καμία καλή πολυβιταμίνη που να προτείνετε?
Κοίταξα αρκετές όπου στις περισσότερες είχαμε θέματα με τον ψευδάργυρο.

ziki
13-01-14, 22:55
Φιλαρακια σκεφτομαι να παρω βιταμινες C,E και ισως K. Για αρχη για την C, ποια εχετε να μου προτεινετε και για ποσο διαστημα. Στο φαρμακειο κοιταξα μονο σε Solgar, της 500mg, 1000mg kai 1000mg ester plus. Τεινω σε solgar γενικοτερα γιατι ειναι φυτικες και υποτιθεται οτι εχουν καλη βιολογικη αξια. Τωρα αμα καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ας πουμε να ξερω αν για καποιο λογο πρεπει να τις αποφυγω και να στραφω αλλου.

and345
15-01-14, 00:57
Παιδια, πολυβιταμινες υπαρχουν πολλες.
τι ειναι αυτο που πρεπει να κοιταμε για να πουμε οτι μια ειναι καλη, και να μην πεταξουμε να λεφτα μας τσαμπα ?
και να δωσω ενα παραδειγμα συγκρισεις "καλων¨"

Now Foods Adam

OPTI-MEN

και οι 2 θεωρουνται καλες. αλλα στις ταμπελες απλα δεν εχουν καμια σχεση

xaroulisx
28-01-14, 14:39
Εχω ξεκινήσει 3 βδομάδες τώρα την Optimen της ON και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για κάτι.
Δεν έχω παρατηρήσει καμία φορά μέχρι τώρα τα ούρα μου να είναι έντονο κίτρινο ή νέον κίτρινο.
Μήπως φταίει ότι πίνω 3-4 λίτρα νερό κάθε μέρα ή κάτι άλλο???:unsure:

sioutas
10-02-14, 02:24
Ναι, στο οτι πινεις πολυ νερο οφειλεται. Συνεχισε ετσι.

Mikekan
10-02-14, 17:19
Όσο μα όσο νερό και να πίνεις όταν πας τουαλέτα πρώτη φορά μετά από την Optimen είναι κίτρινα τα ούρα.

kazos_GR
10-02-14, 17:43
Όσο μα όσο νερό και να πίνεις όταν πας τουαλέτα πρώτη φορά μετά από την Optimen είναι κίτρινα τα ούρα.

+1 το πρωτο παντα βγενει fanta:P μετα λεμοναδα:green::green::welcome:

sioutas
10-02-14, 17:47
Εξαρταται κ ποσα χαπια τη φορα πινει. Μπορει να ειναι φειδωλος ο φιλος μας. :,p

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sailim
10-02-14, 17:55
Δεν εχω χρησημοποιησει ποτε πολυβιταμίνη;
Καπου καπου παίρνω βιταμίνη C
Μου προτείνεται να ξεκινήσω τη χρήση της; Θα δω διαφορα;

Mikekan
10-02-14, 17:57
Προσωπικά θεωρώ ότι αν έχεις μία ισορροπημένη και πλήρη διατροφή δεν είναι τόσο αναγκαία. Εγώ έχω κάποιες πολυβιταμίνες αλλά δεν τις παίρνω κάθε μέρα.

sailim
10-02-14, 18:16
Προσωπικά θεωρώ ότι αν έχεις μία ισορροπημένη και πλήρη διατροφή δεν είναι τόσο αναγκαία. Εγώ έχω κάποιες πολυβιταμίνες αλλά δεν τις παίρνω κάθε μέρα.

Απλα διαβάζω τακτικα στο φόρουμ οτι η whey και η πολυβιταμίνη, ειναι απο τα must συμπληρώματα..

Παρα την τόσο προσεγμένη διατροφη που κάνουμε οι περισσότεροι εδω, αρκετοι αποκαλούν την πολυβιταμίνη αγαπημένο συμπλήρωμα

sioutas
10-02-14, 18:41
Λογω της σκληρης προπονησης, ο οργανισμος μας εχει αυξημενες αναγκες σε βιταμινες, μεταλλα κ πρωτεινες, απ οτι καποιου που δεν αθλειται. Γι αυτο ειναι must αυτα τα δυο. Τωρα αν εσυ τρως, κοτοπουλα κ ψαρια κ φρουτα κ λαχανικα, στο φουλ καθημερινα δεν χρειαζονται ουτε αυτα τα συμπληρωματα. Συμπληρωματα=Συμπληρωνω τα κενα της διατροφης μου.

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

eliott
10-02-14, 20:02
ποια η αποψη σας παιδια για την igactive flu?

Lao
11-02-14, 15:16
ποια η αποψη σας παιδια για την igactive flu?

Αστείο προϊόν.

xaroulisx
12-02-14, 14:46
Εξαρταται κ ποσα χαπια τη φορα πινει. Μπορει να ειναι φειδωλος ο φιλος μας. :,p

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση.
1-1-1 την πάω την Optimen οπότε και μάλλον σε αυτό οφείλεται. :toast:

Lainus
12-02-14, 16:43
3 τα τινά...

1) Η optimen τελειώνει.
2) Adam με 28 ευρό για 1 μήνα, δε ξαναπαίρνω. Έχω stock ένα κουτί και μόλις τελειώσει μπαίνω στρατό (Κ.Ε.Ε.Δ) και το μόνο που θα παίρνω εκεί θα είναι multi.

3) Anavite (καλό χρυσό και δοκιμασμένο στις 3 ταμπλέτες τη μέρα) ή Orange Triad (επίσης 3-4 tabs)?

tzouas
12-02-14, 17:03
3 τα τινά...

1) Η optimen τελειώνει.
2) Adam με 28 ευρό για 1 μήνα, δε ξαναπαίρνω. Έχω stock ένα κουτί και μόλις τελειώσει μπαίνω στρατό (Κ.Ε.Ε.Δ) και το μόνο που θα παίρνω εκεί θα είναι multi.

3) Anavite (καλό χρυσό και δοκιμασμένο στις 3 ταμπλέτες τη μέρα) ή Orange Triad (επίσης 3-4 tabs)?

κοιτα και την life force...τα 180 χαπια νομιζω 30 ευρω για 3 μηνες....

Lainus
12-02-14, 19:09
Δε μπορώ να πω ότι πολυενθουσιάστηκα, σα την όπτιμεν μου φαίνεται και θέλω κάτι καλύτερο και δυνατότερο γιατί ποιός ξέρει τί πεταμένα φαγητά θα τρώω εκεί...

madx
13-02-14, 20:52
ποια πολυβιταμίνι θα μου προτείνατε είμαι μεταξύ optimen την πολυβιταμίνι της Musclepharm και της NOW ή αν υπάρχει κάποια άλλη εξίσου καλή ?

spyros!
13-02-14, 23:38
Καλησπέρα,αν επιτρέπεται σε τι τιμή βρίσκεται τις πολυβιταμινες?Έχω κανει έρευνα αγοράς απλώς θέλω να δω τι προτιμάει ο καθένας..

Χρήστος Τριανταφύλλου
13-02-14, 23:50
Σε τι τιμες κυμαινονται; Η τι προτιμαει ο καθενας;
Και με 10ε μπορει να βρεις κ με 35-40ε υπαρχουν. Αναλογα τις απαιτησεις κ την τσεπη του καθενα.;)

Lainus
13-02-14, 23:56
Εγώ μέχρι 16-17 το μήνα δίνω για πολυβιταμίνες...

spyros!
14-02-14, 00:18
Για ποια εταιρεία μιλάς?

stone garden
14-02-14, 00:54
στα 30 ευρω τις 40-50 μερες.

Lainus
14-02-14, 00:56
Δε μιλάω για κάποια συγκεκριμένη εταιρεία αλλά ενδεικτικά αναφέρω τις Anavite από Gaspari Nutrition (3 ταμπλέτες τη μέρα και όχι 6) και τις Opti-Men από Optimum Nutrition... Επόμενες μάλλον θα είναι οι Orange Triad από Controlled Labs, επίσης στα 3-4 tabs τη μέρα.

Πχ την Adam της NOW στα 28€ το μήνα δε θα την ξαναπάρω.

Lao
14-02-14, 15:13
3 τα τινά...

1) Η optimen τελειώνει.
2) Adam με 28 ευρό για 1 μήνα, δε ξαναπαίρνω. Έχω stock ένα κουτί και μόλις τελειώσει μπαίνω στρατό (Κ.Ε.Ε.Δ) και το μόνο που θα παίρνω εκεί θα είναι multi.

3) Anavite (καλό χρυσό και δοκιμασμένο στις 3 ταμπλέτες τη μέρα) ή Orange Triad (επίσης 3-4 tabs)?

Ποια συσκευασία της Adam βρήκες με 28€ για ένα μήνα;


κοιτα και την life force...τα 180 χαπια νομιζω 30 ευρω για 3 μηνες....


Δε μπορώ να πω ότι πολυενθουσιάστηκα, σα την όπτιμεν μου φαίνεται και θέλω κάτι καλύτερο και δυνατότερο γιατί ποιός ξέρει τί πεταμένα φαγητά θα τρώω εκεί...

Η LF δεν έχει καμία σχέση με την Opti-Men, σαν προφίλ είναι πολύ καλύτερη.

Lainus
14-02-14, 16:43
60 tablets με serving 2 τη μέρα!

tzouas
14-02-14, 20:33
η life force μου φαινεται πολυ καλη και ποσο μαλλον για την τιμη της γιαυτο και την προτεινα...

Η LF δεν έχει καμία σχέση με την Opti-Men, σαν προφίλ είναι πολύ καλύτερη.[/QUOTE]

Lao
15-02-14, 15:53
60 tablets με serving 2 τη μέρα!

Βρες επειγόντως άλλο μαγαζί...:P

Lainus
15-02-14, 17:13
Βρες επειγόντως άλλο μαγαζί...:P

Από το συγκεκριμένο έχω ψωνίσει μόνο το tribulus της NOW το οποίο μου φάνηκε να έχει καλή τιμή (90 tabs 1g/tab με 45% σαπωνίνες με 1 tab τη μέρα στα 25 ευρό) οπότε υπέθεσα ότι οι τιμές του είναι κομπλέ.. επίσης, είναι το μόνο που είχε Adam...

Στην αρχική ερώτηση για Anavite vs Orange Triad, τί προτείνεις?

Lao
15-02-14, 17:39
Από το συγκεκριμένο έχω ψωνίσει μόνο το tribulus της NOW το οποίο μου φάνηκε να έχει καλή τιμή (90 tabs 1g/tab με 45% σαπωνίνες με 1 tab τη μέρα στα 25 ευρό) οπότε υπέθεσα ότι οι τιμές του είναι κομπλέ.. επίσης, είναι το μόνο που είχε Adam...

Στην αρχική ερώτηση για Anavite vs Orange Triad, τί προτείνεις?

Την Adam μπορείς να την βρεις εδώ:

http://www.musclebody.gr/

σε εμφανώς καλύτερη τιμή (αναφέρομαι στα 180 softgels).

OT δεν έχω πάρει, Anavite έχω πάρει και έχω γράψει αρκετά πράγματα στο ανάλογο θέμα.

Lainus
15-02-14, 18:21
Έχω ήδη διαβάσει τη γνώμη σου επί του Anavite ;)

Μάλλον θα καταλήξω στην OT, πιστεύω το προφίλ συστατικών σχετικά με την καλή λειτουργεία τενόντων και αρθρώσεων θα μου φανεί αρκετά χρήσιμο στο στρατό αν αληθεύουν τα μισά απ' όσα άκουσα για τον τρόπο με τον οποίο γίνονται οι ασκήσεις γυμναστικής (κρύοι, 0 ζέσταμα, κακοί συνδυασμοί, από άπειρους εκπαιδευτές κλπ)...

Lao
17-02-14, 14:04
Έχω ήδη διαβάσει τη γνώμη σου επί του Anavite ;)

Μάλλον θα καταλήξω στην OT, πιστεύω το προφίλ συστατικών σχετικά με την καλή λειτουργεία τενόντων και αρθρώσεων θα μου φανεί αρκετά χρήσιμο στο στρατό αν αληθεύουν τα μισά απ' όσα άκουσα για τον τρόπο με τον οποίο γίνονται οι ασκήσεις γυμναστικής (κρύοι, 0 ζέσταμα, κακοί συνδυασμοί, από άπειρους εκπαιδευτές κλπ)...

Θυμάμαι τα του Στρατού και με πιάνουν τα γέλια :green:

Αν θέλεις μια multi για την θητεία σου, σου προτείνω να πάρεις μια απλή για well being. Και χαλάρωσε, η εκπαίδευση στον Στρατό δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από άποψη καταπόνησης. Πιο ενοχλητική είναι η έλλειψη ύπνου και οι αγγαρείες, παρά οι «ασκήσεις γυμναστικής» (ο Θεός να τις κάνει)...

Lainus
17-02-14, 14:19
Ισχύει και για τις ειδικές?? Πάω για ΛΟΚ απλά για να μη σαπίσω, μη μου λες τέτοια...

Lao
17-02-14, 15:09
Ισχύει και για τις ειδικές?? Πάω για ΛΟΚ απλά για να μη σαπίσω, μη μου λες τέτοια...

Δεν είδα να αναφέρεις κάτι για ΛΟΚ. Όχι, εκεί δεν ισχύουν όσα σου είπα.

Lainus
17-02-14, 15:40
Είπα κι εγώ! Ε μα γι' αυτό αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε OT και Anavite καταλήγωντας μάλλον στην ΟΤ ;-)

kazos_GR
25-02-14, 14:35
λοιπόν θέλω να πάρω πολυβιταμινη ποιες είναι η καλύτερες 3ς αυτή τι στιγμή και επιπλέον θέλω βιταμίνη C ξεχωριστά τι πρέπει να γράφει για να την αφομοιώνει ο οργανισμός και να μην πηγαίνει χαμένη?

sailim
28-02-14, 17:19
Έχει δοκιμάσει κανείς την πολυβιταμίνη Source of Life Men, της Nature's Plus;

http://www.vitamins.gr/241A87A9.el.aspx

Lainus
28-02-14, 21:15
Έχει δοκιμάσει κανείς την πολυβιταμίνη Source of Life Men, της Nature's Plus;

http://www.vitamins.gr/241A87A9.el.aspx

43 € μου φαίνονται πολλά για μία πολυβιταμίνη...

kazos_GR
03-03-14, 20:50
για να μην ανοιγω νεο θεμα το γραφω εδω.
ειναι καλυτερα να παρνουμε βιταμινη C σε caps ή σε σκονη?

totis
03-03-14, 21:04
για να μην ανοιγω νεο θεμα το γραφω εδω.
ειναι καλυτερα να παρνουμε βιταμινη C σε caps ή σε σκονη?

Tην βιταμινη c μπορεις να την παρεις πολυ ευκολα και απο φρουτα (πορτοκαλι,ακτινιδιο,φραουλες)κ.π.α οπως και απο λαχανικα (πιπεριες,κουνουπιδι,μπροκολο)κ.π.α για μενα ειναι τσαμπα λεφτα γενικα ειναι μια βιταμινη που μπορεις να την παρεις πολυ ευκολα απο το φαγητο σου......

margarita02
03-03-14, 22:03
Θα πάρει 1000mg vit. C από φαγητό; Δηλ. πόσα πορτοκάλια και ντομάτες πρέπει να φάει;

totis
03-03-14, 22:48
Θα πάρει 1000mg vit. C από φαγητό; Δηλ. πόσα πορτοκάλια και ντομάτες πρέπει να φάει;

Υπερβολικη μου φαινεται 1000mg εκτος κιαν υπαρχει καποιος ειδικος λογος η προβλημα.....
Η Ευρωπαϊκή Ενωση συνιστά (60 mg) την ημέρα, ενώ το υπουργείο Γεωργίας των ΗΠΑ (USDA) συνιστά (90 mg) για τους άντρες κι επιπλέον (35 mg) για τους καπνιστές.
Βέβαια αυτή η δόση αναφέρεται στην ελάχιστη ποσότητα που απαιτείται για να μην υπάρξει ανεπάρκεια της βιταμίνης. Σχεδόν σε κάθε διαιτολόγιο υπάρχει αυτή η ποσότητα βιταμίνης C.

margarita02
03-03-14, 22:54
Οι περισσότεροι εδώ πέρα κάπου τόσο παίρνουμε μέσα στη μέρα. Σίγουρα πάντως πάνω από 60mg.
Δεν ξέρουμε πόσο θέλει να πάρει ή εάν μπορεί να τα πάρει από τη διατροφή. Για ταμπλέτα ή σκόνη ρωτάει. Εγώ παίρνω ταμπλέτα. Σκόνη δεν έχω δοκιμάσει.

kazos_GR
03-03-14, 22:58
κοιταξτε δεν τρωω φρουτα αυτη τη στιγμη γιατι ειμαι σε γραμωση και δεν θελω να ταραζω την ινσουλινη(γιατι εχω δει οτι αν τρωω και μετα απο 1 ωρα περιπου νιωθο πολυ πεσμενος αποτομα οποτε το βασιζω εκει). απο λαχανικα τρωω λιγο λαχανο γιατι δεν ειμαι και πολυ της σαλατας το θεμα μου ειναι αν εχει διαφορα η σκονη απο της caps?

totis
03-03-14, 23:32
κοιταξτε δεν τρωω φρουτα αυτη τη στιγμη γιατι ειμαι σε γραμωση και δεν θελω να ταραζω την ινσουλινη(γιατι εχω δει οτι αν τρωω και μετα απο 1 ωρα περιπου νιωθο πολυ πεσμενος αποτομα οποτε το βασιζω εκει). απο λαχανικα τρωω λιγο λαχανο γιατι δεν ειμαι και πολυ της σαλατας το θεμα μου ειναι αν εχει διαφορα η σκονη απο της caps?

kazos συγνωμη φιλε αλλα μαλλον σ εχει πειραξει η γραμωση και δεν κανεις εξυπνες ερωτησεις......Αν εχεις προβλημα να καταπινεις χαπακια περνεις σε σκονη,αλλιως τα χαπακια μια χαρα ειναι,απο εκει και περα εσυ επιλεγεις ποσα mg βιταμινη c θα εχει η σκονη η τα χαπακια.....

kazos_GR
03-03-14, 23:39
kazos συγνωμη φιλε αλλα μαλλον σ εχει πειραξει η γραμωση και δεν κανεις εξυπνες ερωτησεις......Αν εχεις προβλημα να καταπινεις χαπακια περνεις σε σκονη,αλλιως τα χαπακια μια χαρα ειναι,απο εκει και περα εσυ επιλεγεις ποσα mg βιταμινη c θα εχει η σκονη η τα χαπακια.....

Που κωλαει ρε φιλε να κανω εξυπνες ερωτισης? ρωτισα αν εχει διαφορα η σκονη απο της caps? απο κει και περα που κωλαει αν με πειραξε η γραμωση λολ δλδ.?

ArgoSixna
03-03-14, 23:57
Aν βρεις παρε vit C αναβραζων. Πολυ ευχαριστη γευση λες και πινεις πορτοκαλαδα φαντα :welcome: βγαινει σε 500 και 1000

kazos_GR
04-03-14, 00:09
εγω ρωτισα φιλε γιατι πχ 2 προιοντα που ειδα 500 caps 1000mg εχει γυρο στα 25 ευρο και το αλλο σκονη 500γρ 9 ευρο..

margarita02
04-03-14, 00:52
Την σκόνη πως θα την υπολογίσεις; Θα πρέπει να ξέρεις πόσα mg C την ημέρα θα παίρνεις και σε πόσα γρ. σκόνης αντιστοιχούν για να μπορέσεις να δεις αναλογικά τί σε συμφέρει.

Αποκλείεται πάντως 500mg σκόνης να βγάζουν παραπάνω από 500 δόσεις των 1000mg που είναι οι ταμπλέτες.

kazos_GR
04-03-14, 01:02
ιδιες ποσοτητες ειναι τα λεφτα αλαζουν γιαυτο και ρωτισα τι ειναι καλυτερο και τι διαφοραν εχουν...
τωρα για ποσοτητα λογικα θα εχει σκουπ αλλιως βλεπουμε.

ArgoSixna
04-03-14, 01:05
εγω καπου ειδα οτι 4gr σκονη δινουν 500mg vit c

δωσε αν μπορεις λεπτομερειες για την βιταμινη που βρηκες

kazos_GR
04-03-14, 01:11
Vitamin C Powder απο MP και εκανα λαθος την τιμη ειναι 13.50

Lao
04-03-14, 02:56
Υπερβολικη μου φαινεται 1000mg εκτος κιαν υπαρχει καποιος ειδικος λογος η προβλημα.....
Η Ευρωπαϊκή Ενωση συνιστά (60 mg) την ημέρα, ενώ το υπουργείο Γεωργίας των ΗΠΑ (USDA) συνιστά (90 mg) για τους άντρες κι επιπλέον (35 mg) για τους καπνιστές.
Βέβαια αυτή η δόση αναφέρεται στην ελάχιστη ποσότητα που απαιτείται για να μην υπάρξει ανεπάρκεια της βιταμίνης. Σχεδόν σε κάθε διαιτολόγιο υπάρχει αυτή η ποσότητα βιταμίνης C.


Συμπληρωματικά, να αναφέρουμε ότι η ΣΗΔ αφορά την προστασία από το σκορβούτο και δεν έχει απαραίτητα να κάνει με την βέλτιστη λειτουργία του οργανισμού.

Με άλλα λόγια, είναι ένα αποδεκτό ελάχιστο όριο και σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ο καθένας με 60, 75 ή 90mg είναι «καλυμμένος» και σε κάτι άλλο πέραν του να μην πάθει... σκορβούτο.

jimaras22
04-03-14, 03:17
Οι περισσότεροι εδώ πέρα κάπου τόσο παίρνουμε μέσα στη μέρα. Σίγουρα πάντως πάνω από 60mg.
Δεν ξέρουμε πόσο θέλει να πάρει ή εάν μπορεί να τα πάρει από τη διατροφή. Για ταμπλέτα ή σκόνη ρωτάει. Εγώ παίρνω ταμπλέτα. Σκόνη δεν έχω δοκιμάσει.

καλυτερη η σκονη μ φενετε γτ μ τν ταμπλετα θα χεις πιο πολυ επιβαρυνση του συκωτιου.

το πολυ 500μγ την μερα ειναι καλα παραπανω δεν κανει κατι,φυσικα νατουραλ ειναι καλυτερα :)

totis
04-03-14, 03:46
Συμπληρωματικά, να αναφέρουμε ότι η ΣΗΔ αφορά την προστασία από το σκορβούτο και δεν έχει απαραίτητα να κάνει με την βέλτιστη λειτουργία του οργανισμού.

Με άλλα λόγια, είναι ένα αποδεκτό ελάχιστο όριο και σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ο καθένας με 60, 75 ή 90mg είναι «καλυμμένος» και σε κάτι άλλο πέραν του να μην πάθει... σκορβούτο.

Oκ εγω το εβαλα για να δει ο κοσμος που δεν ξερει με ποσο λιγη ποσοτητα ο οργανισμος εχει καλυψει τις αναγκες που χρειαζεται ο οργανισμος.....γιατι ακους τρελα νουμερα εδω μεσα.....κατι 1000mg την ημερα και παει λεγοντας...απο αυτα με το ζορι τα 200 - 300 να αποροφησει ο οργανισμος και παλι για καποιον που δεν τρωει καθολου φρουτα,λαχανικα κτλ που περιεχουν βιταμινη c.....Βεβαια δεν παθαινεις και κατι απλα ψιλοεπιβαρυνεις τα νευρα που αναγκαζονται να διωξουν οτι ειναι αχρηστο απο το σωμα,οι περισσοτεροι που περνουνε βιταμινες τα ουρα τους μυριζουνε πολυ ασκημα και αυτο γιατι το σωμα αποβαλει την ποσοτητα που δεν χρειαζεται και τις περισσοτερες φορες ειναι μεγαλη γιατι ο οργανισμος χρειαζοταν πολυ λιγη ποσοτητα.......εγω εχω ξαναπει την γνωμη που για τις βιταμινες δεν ειναι πολυ υπερ....Πιστευω δεν τις χρειαζομαστε,γενικα καποιος που τρωει σωστα δεν τις εχει αναγκει, οταν τρωει τις σαλατες του με καθε γευμα,τρωει τα φρουτακια του καθημερινα,γενικα κανοντας μια υγιεινη και σωστη διατροφη.Εκτος κιαν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος η προβλημα.Και απο την αλλη αν κοιταξεις ολες τις βιταμινες που χρειαζεται το σωμα για να λειτουργησει σωστα καλυπτεται απο μικρες ποσοτητες.......Τιποτα πολυτιμοτερο απο το φαγητο,ολα τ αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα και πρεπει να καταναλωνονται μονο οταν υπαρχει λογος και χρειαζονται.Και πανω απο ολα πριν παρει ο καθενας κατι να το ψαχνει και να το κοιταει μεμονωμενα και αν το χρειαζεται για τις δικες του αναγκες....

margarita02
04-03-14, 17:16
Totis αυτά που λες για τις βιταμίνες και τα ούρα ισχύουν για τις βιταμίνες του συμπλέγματος Β. H c μέχρι 1000mg την ημέρα δεν δημιουργεί κάτι δυσάρεστο. Ούτε πειράζει το συκώτι Για την αποβολή που λες από τα ούρα μπορείς να την ελαχιστοποιήσεις πίνοντάς την μετά το φαγητό ή χρεισιμοποιώντας μία time released.

Ο οργανισμός τη βιτ. C την χρειάζεται γιατί δεν μπορεί να την φτιάξει μόνος του και ανάλογα με τις ανάγκες η δόση διαφοροποιείται. Δεν είπε κανείς να πάρει καμιά τεράστια δόση αλλά προληπτικά 1000mg είναι μια χαρά.

totis
04-03-14, 20:00
Totis αυτά που λες για τις βιταμίνες και τα ούρα ισχύουν για τις βιταμίνες του συμπλέγματος Β. H c μέχρι 1000mg την ημέρα δεν δημιουργεί κάτι δυσάρεστο. Ούτε πειράζει το συκώτι Για την αποβολή που λες από τα ούρα μπορείς να την ελαχιστοποιήσεις πίνοντάς την μετά το φαγητό ή χρεισιμοποιώντας μία time released.

Ο οργανισμός τη βιτ. C την χρειάζεται γιατί δεν μπορεί να την φτιάξει μόνος του και ανάλογα με τις ανάγκες η δόση διαφοροποιείται. Δεν είπε κανείς να πάρει καμιά τεράστια δόση αλλά προληπτικά 1000mg είναι μια χαρά.

Eνταξει μαργαριτα...Εγω απλα ειπα την αποψη μου, και δεν θελω να την επιβαλω σε κανεναν.Ολοι κανουμε αυτο που θεωρουμε καλυτερο για εμας.....Οσο για τη μυρωδια στα ουρα ολες οι βιταμινες μυριζουν οταν ειναι μεγαλη η δοση,απλα εσυ μαλλον δεν το καταλαβαινεις, ο επομενος ομως σιγουρα,οντως ομως οπως ειπες οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β μυριζουν πολυ πιο εντονα....

Lao
07-03-14, 15:22
@totis, συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντησή μου, δεν έχω πολύ χρόνο αυτές τις μέρες.


Oκ εγω το εβαλα για να δει ο κοσμος που δεν ξερει με ποσο λιγη ποσοτητα ο οργανισμος εχει καλυψει τις αναγκες που χρειαζεται ο οργανισμος.....γιατι ακους τρελα νουμερα εδω μεσα.....κατι 1000mg την ημερα και παει λεγοντας...απο αυτα με το ζορι τα 200 - 300 να αποροφησει ο οργανισμος και παλι για καποιον που δεν τρωει καθολου φρουτα,λαχανικα κτλ που περιεχουν βιταμινη c.....

Ούτε εγώ είμαι υπέρ των μεγαδόσεων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι υπέρ των 60 και 80mg. Προσωπικά, κυμαίνομαι κάπου στα 500mg ημερησίως, από διατροφή και συμπληρώματα.

Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα - όπως κάνεις εσύ - πόσα mg χρειάζεται και απορροφάει ο καθένας, είναι όμως γεγονός ότι η C καταστρέφεται πολύ εύκολα. Θεωρώ ότι το καλύτερο πρωτόκολλο λήψης είναι 100-200mg ανά δόση επί 2-3 φορές ημερησίως, για κάποιον που θέλει να κυμανθεί στο μισό γραμμάριο. Φυσικά, αν κάποιος θέλει παραπάνω, τότε πρέπει να κινηθεί αναλόγως.



Βεβαια δεν παθαινεις και κατι απλα ψιλοεπιβαρυνεις τα νευρα που αναγκαζονται να διωξουν οτι ειναι αχρηστο απο το σωμα,οι περισσοτεροι που περνουνε βιταμινες τα ουρα τους μυριζουνε πολυ ασκημα και αυτο γιατι το σωμα αποβαλει την ποσοτητα που δεν χρειαζεται και τις περισσοτερες φορες ειναι μεγαλη γιατι ο οργανισμος χρειαζοταν πολυ λιγη ποσοτητα.......

Το γενικεύεις πολύ, και αυτό δεν βοηθάει την κουβέντα μας.

Για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, στην C το Upper Limit είναι 2 gr (2.000mg) ημερησίως. Από κει και πέρα, το που κυμαίνεται ο καθένας είναι ΠΟΛΥ σχετικό.


εγω εχω ξαναπει την γνωμη που για τις βιταμινες δεν ειναι πολυ υπερ....Πιστευω δεν τις χρειαζομαστε,γενικα καποιος που τρωει σωστα δεν τις εχει αναγκει, οταν τρωει τις σαλατες του με καθε γευμα,τρωει τα φρουτακια του καθημερινα,γενικα κανοντας μια υγιεινη και σωστη διατροφη.Εκτος κιαν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος η προβλημα.

Δεν ξέρω τι σημαίνει το «τρώει σωστά».

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει διαφορετικές συνήθειες και ζει σε διαφορετικές συνθήκες. Και, BTW, ακόμα και αν δεχτούμε ότι τα σημερινά φρούτα και λαχανικά έχουν το 100% των θρεπτικών στοιχείων που θα έπρεπε να έχουν (αν μιλήσεις με γεωπόνο που δουλεύει επαρχία και είναι ειλικρινής μαζί σου, ίσως να αναθεωρήσεις σχετικά με αυτό), σου προτείνω να επισκεφτείς την εξής σελίδα, ώστε να δεις με τι ποσότητες καλύπτεις τις ανάγκες σου:

http://nutritiondata.self.com/

Είναι ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ εργαλείο για όποιον θέλει να έχει έναν μπούσουλα.



Και απο την αλλη αν κοιταξεις ολες τις βιταμινες που χρειαζεται το σωμα για να λειτουργησει σωστα καλυπτεται απο μικρες ποσοτητες.......Τιποτα πολυτιμοτερο απο το φαγητο,ολα τ αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα και πρεπει να καταναλωνονται μονο οταν υπαρχει λογος και χρειαζονται.Και πανω απο ολα πριν παρει ο καθενας κατι να το ψαχνει και να το κοιταει μεμονωμενα και αν το χρειαζεται για τις δικες του αναγκες....

Εκτός του ότι δεν ξέρω τι ποσότητες χρειάζεται ο καθένας, υπάρχει το θέμα ότι υπάρχουν βιταμίνες όπως η D που ΔΕΝ παίρνεις από το φαγητό και, συν τοις άλλοις, ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος κατά πόσο η «σωστή και υγιεινή διατροφή» που ακολουθείς εσύ ή ο άλλος είναι όντως τόσο σωστή και υγιεινή.

Για να στο πω και διαφορετικά, δεν διαφωνώ ότι η διατροφή είναι το παν (το εφαρμόζω όσο μπορώ εδώ και 25 χρόνια), διαφωνώ όμως στην υπερεκτίμησή της, καθώς επίσης και στην παραδοχή ότι όλοι έχουν την δυνατότητα να την κάνουν. Ένας άνθρωπος, π.χ. που είναι γύρω στα 30-40, τρέχει από το πρωί μέχρι το βράδυ και δεν μπορεί να κάνει 5-6 γεύματα την μέρα για διάφορους λόγους, είναι πρακτικά αδύνατο να το κάνει. Και, please, μην ακούσω για ταπεράκια κτλ, δεν είναι πάντα εφικτό αυτό, ούτε έχουν όλοι τον ίδιο χρόνο να μαγειρεύουν από το βράδυ για την επόμενη μέρα κτλ κτλ κτλ.

Με λίγα λόγια λοιπόν, μετριοπαθώς σκεπτόμενος, είμαι υπέρ του ο καθένας να αξιολογεί την καθημερινότητά του από όλες τις πλευρές και να κινείται αναλόγως, χωρίς να είναι απόλυτος.

Η σελίδα που έδειξα πριν, είναι πραγματικά καλή και μπορεί να βοηθήσει πολύ κόσμο να αξιολογήσει την διατροφή του.

dreik
23-03-14, 22:50
Καλησπερα!!θελω να παρω πολυβιταμινες εχετε να μου προτεινετε καποιο αξοιοπιστο σκευασμα με πολυβιταμινες,για αθλητες με πολυ εντονη καθημερινοτηττα?

polygyros156
23-03-14, 23:18
καλησπερα παρε optimen η adam αυτες ειναι απο τις καλυτερες <αθλητικες>αν θες ομως μπορεις και του φαρμακειου vital plus αρκετα καλη!
επισης οτι παρεις καλο ειναι να το συνδυασεις και με μια 500αρα vitC για να εισαι πληρως καλυμενος.....

dreik
24-03-14, 00:03
θα τα κοιταξω,σε ευχαριστω!!!

SotosTheBoss
24-03-14, 00:07
Εγω αυτήν την Περίοδο χρησιμοποιήσω την beyond basics και ειμαι πολύ ικανοποιημένος


Sent from my iPhone using Tapatalk

jam
24-03-14, 01:42
και εγω οπτιμεν χρησιμοποιω εδω και καιρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ! παρολαυτα θα δοκιμασω αυτες απο γκασπαρι λογο της β-αλανινης, βασικα φενονται ενδιαφερον θα της προτεινα επεισης !

kostas kou
24-03-14, 01:53
opti-men τι δοσολογια ακολουθεις?

jam
24-03-14, 03:06
προτεινει 3 καψ παιρνω 2 σε φαση γραμμωσης , τωρα , και μια σε φαση μπαλκινγ η μια μεσημερι και η αλλη μετα την προπο ακριβως ! ητε αντιθετα βασικα μια μετα την προπο παντα

sobral
24-03-14, 03:13
Μόνο που δεν χρειαζόταν να ανοίξετε νέο θέμα, υπάρχει ολόκληρο thread.

kostas kou
24-03-14, 08:50
Μόνο που δεν χρειαζόταν να ανοίξετε νέο θέμα, υπάρχει ολόκληρο thread.


:moderator:

jam
26-03-14, 22:49
τωρα που πεχτηκε η συζητηση με βιταμινη D , στην οπτιμεν ρε παιδια ποση βιταμινη D υπαρχει δεν βγαζω ακρη
γραφει 7 μg οχι mg αλλα μg , ειναι το λεγομενο ug αυτο εννοουν? γιατι δεν γραφουν σε ΙU οι μαλ** :P