PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Πολυβιταμίνες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

cone
27-03-14, 00:26
Παιδια η Πολυβιταμινη της MP Alphamen τι λεει απο αναλογιες ειναι καλη?

Zorba_The_Freak
02-04-14, 00:08
Προτείνετε μια πολυβιταμίνη πιο κατάληλη για γυναίκες. Γιατί φαντάζομαι ότι η optimen που εχω πάρει εγώ, δεν κάνει για τη γυναίκα μου...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

SotosTheBoss
02-04-14, 00:29
http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/449/OPTI-WOMEN_60caps_(OPTIMUM).htm

Zorba_The_Freak
02-04-14, 07:23
Δυστυχώς φαίνεται να μην υπάρχει αυτή Σώτο...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι αντιπρόσωποι ειναι οι συγκεκριμμένοι με τόσες ελλείψεις...

kazos_GR
02-04-14, 11:35
εδω εγω πριν απο καιρο ειχα παραγγειλη 2 κουτια αμινοξεα και μου εστηλαν το 1 γιατι ειχαν έλλειψη τους ρωτάω ποτε θα φερετε και μου λενε την αλλη εβδομαδα και αν μπεις στο site ακομα δεν το εχουν φερει.... πρεπει να εχει ενα 7μηνο sure μπορει και λιγο παραπανω......:unsure:

dio32
02-04-14, 13:36
Προτείνετε μια πολυβιταμίνη πιο κατάληλη για γυναίκες. Γιατί φαντάζομαι ότι η optimen που εχω πάρει εγώ, δεν κάνει για τη γυναίκα μου...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

και γιατι δεν κανει για την γυναικα σου?εγω στην κοπελια μου αυτες τις περνω,απο το βοτανο ομως.

Lao
02-04-14, 13:38
και γιατι δεν κανει για την γυναικα σου?εγω στην κοπελια μου αυτες τις περνω,απο το βοτανο ομως.

Από πότε η Opti-Men κάνει για γυναίκες;:unsure:

Lao
02-04-14, 13:45
Δυστυχώς φαίνεται να μην υπάρχει αυτή Σώτο...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι αντιπρόσωποι ειναι οι συγκεκριμμένοι με τόσες ελλείψεις...

Zorba, εάν είσαι διατεθειμένος να αγοράσεις απ'έξω, σου προτείνω να συνδιάσεις Multi Basics 3 της AOR και σίδηρο σε μορφή Ferrochel της NOW

dio32
02-04-14, 19:42
Από πότε η Opti-Men κάνει για γυναίκες;:unsure:
ναι μπερδευτικα γιατι καπακι ειχα δει το λινκ του SotosTheBoss που εχει βαλει την γυναικια πολυβιταμινη ενταξει βρε λαο μην μας περνεις το κεφαλι

Lao
03-04-14, 01:52
ναι μπερδευτικα γιατι καπακι ειχα δει το λινκ του SotosTheBoss που εχει βαλει την γυναικια πολυβιταμινη ενταξει βρε λαο μην μας περνεις το κεφαλι

Ποιο κεφάλι σας πήρα; :P

The_Majesty
05-04-14, 21:10
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω άμα υπάρχει κανένα συμπλήρωμα για προστασία του χόνδρου. Είχα κανει μια εγχείρηση στον αστράγαλο και όσο να ναι θέλω να τον προστατεύσω επειδή γυμνάζομαι καθημερινά. Ευχαριστώ!

Mikekan
06-04-14, 07:17
Δες εδώ φίλε μου:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?8049-O-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD(%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B7)&

The_Majesty
06-04-14, 11:28
Κοίταξα το θέμα και κατάλαβα ότι θέλω γλουκοσαμίνη με χονδροιτίνη και ΜΣΜ. Βρήκα ένα προιόν που τα έχει και τα 3 με ποσότητες 1000,500,500 αντίστοιχα. Είναι ικανοποιητικές οι δόσεις;

The_Majesty
07-04-14, 11:36
Καμιά βοήθεια παιδιά; Πείτε μου μία ποιοτική μάρκα παρακαλώ

Lao
07-04-14, 11:51
Κοίταξα το θέμα και κατάλαβα ότι θέλω γλουκοσαμίνη με χονδροιτίνη και ΜΣΜ. Βρήκα ένα προιόν που τα έχει και τα 3 με ποσότητες 1000,500,500 αντίστοιχα. Είναι ικανοποιητικές οι δόσεις;


Καμιά βοήθεια παιδιά; Πείτε μου μία ποιοτική μάρκα παρακαλώ

Ποιο είναι το προϊόν που βρήκες;

The_Majesty
07-04-14, 12:04
****** Απαγορευονται link εκτος των χορηγων Mods Team****** αυτό

Lao
07-04-14, 12:56
@The_Majesty, σβήσε το link, απαγορεύεται να βάζουμε σύνδεσμους εκτός των χορηγών.

Κατά 2ον... για πολυβιταμίνες μιλάμε εδώ, και το προϊόν που βρήκες δεν είναι τέτοιο, αλλά σύμπλεγμα MSM, γλουκοζαμίνης κτλ.

Τέλος, για να σου απαντήσω σε όσα ρωτάς, γνώμη μου είναι να πάρεις μια σοβαρή multi και ένα αξιοπρεπές συμπλήρωμα για τις αρθρώσεις, εφόσον όντως το χρειάζεσαι.

Σε ό,τι αφορά τις multies, κοίταξε την Orange Triad, την Multi-Basics 3 της AOR, την Ortho-Core της AOR, την Life Force της Source Naturals σε πρώτη φάση.

kazos_GR
08-04-14, 16:28
σκευτομαι να παρω Q10 .. ποσα mg πρεπει να περνω καθημερινά? για να δω αν με συμφέρει λογο χρημάτων.. και αν εχετε να προτεινετε καποια (μαρκα-συσκευασια);)

Lao
09-04-14, 10:46
σκευτομαι να παρω Q10 .. ποσα mg πρεπει να περνω καθημερινά? για να δω αν με συμφέρει λογο χρημάτων.. και αν εχετε να προτεινετε καποια (μαρκα-συσκευασια);)

Είμαστε off topic, αλλά γενικά 100 με 200mg θεωρείται καλή ποσότητα.

Από μάρκες, όσες φορές έχω πάρει, έχω προτιμήσει την Doctor's Best.

dio32
11-04-14, 10:15
σκευτομαι να παρω Q10 .. ποσα mg πρεπει να περνω καθημερινά? για να δω αν με συμφέρει λογο χρημάτων.. και αν εχετε να προτεινετε καποια (μαρκα-συσκευασια);)
Εγώ περνώ 100mg αλλά σε μια έρευνα απο έλληνα γιατρό που είχα διαβάσει,αυτός έλεγε και μέχρι 400mg
Μπορείς να φτάσεις. Doctor s best πάρε την εκδοση με τα softgel και όχι τις κάψουλες.

xaroulisx
14-04-14, 11:20
Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
Έχω αλλεργία στη γύρη και θέλω να ξεκινήσω τα Aerius γιατί δεν την παλεύω άλλο.
Παίρνω κάθε μέρα Optimen, Ultra Omega 3 και Eleuthero.. θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Lao
14-04-14, 11:31
Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
Έχω αλλεργία στη γύρη και θέλω να ξεκινήσω τα Aerius γιατί δεν την παλεύω άλλο.
Παίρνω κάθε μέρα Optimen, Ultra Omega 3 και Eleuthero.. θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Λογικά, τονίζω ΛΟΓΙΚΑ, όχι.

Θα το μάθεις στην πράξη.

dio32
14-04-14, 13:40
Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
Έχω αλλεργία στη γύρη και θέλω να ξεκινήσω τα Aerius γιατί δεν την παλεύω άλλο.
Παίρνω κάθε μέρα Optimen, Ultra Omega 3 και Eleuthero.. θα έχω κάποιο πρόβλημα?

οχι στο εγγυουμε εγω που περνω xozal που ειναι ποιο δυνατο απο το αεριους.
εγω πινω πολυβιταμινη νιτρικα και δεν παθαινω τιποτα χαχαχα.
εξαλου το αντισταμνικο το βραδυ το περνεις,εγω ετσι κανω πριν κοιμηθω.

δεν κανει εξαλου να το παρεις μεσα στην ημερα σε ριχνει αρκετα.

xaroulisx
14-04-14, 14:09
Σας ευχαριστώ και τους δυο! :toast:
Το Aerius είναι το μόνο που δεν σε ρίχνει και γιαυτό το παίρνω.

dio32
14-04-14, 14:14
Σας ευχαριστώ και τους δυο! :toast:
Το Aerius είναι το μόνο που δεν σε ρίχνει και γιαυτό το παίρνω.

ναι αλλα ειναι πολυ ελαφρυ σκεψου εμενα δεν με πιανει το αεριους γιαυτο περνω ποιο βαρυ που ειναι το ξοζαλ,μια φορα ειχα πιει ζιπτεκ και δεν την παλευα το πρωι στην δουλεια,μιλαμε για πολυ μαστουρα κοιμομουν ορθιος αχαχαχαχ

xaroulisx
14-04-14, 17:06
Ναι τα έχω πάθει και εγώ με αυτά..γιαυτό κατέληξα στο Aerius που με πιάνει

screamer
06-07-14, 22:03
Καλησπερα ειμαι 21 ετων και χρησιμοποιω τις πολυβιταμινες της health aid a-z multivit και ελεγα να παω σε κατι πιο αθλητικες πολυβιταμινες θα ηθελα μερικες προτασεις...
Παραλληλα περνω και την πρωτεινη gold standard αν πεζει καποιο ρολο αυτο με την πολυβιταμινη.
:)

BlooDdeaD_MefiSt
08-07-14, 15:56
Καλησπερα ειμαι 21 ετων και χρησιμοποιω τις πολυβιταμινες της health aid a-z multivit και ελεγα να παω σε κατι πιο αθλητικες πολυβιταμινες θα ηθελα μερικες προτασεις...
Παραλληλα περνω και την πρωτεινη gold standard αν πεζει καποιο ρολο αυτο με την πολυβιταμινη.
:)

Anavite, Orange Triad. Και οι 2 καλες επιλογες. Η βασικη δαφορα ειναι οτι η anavite σου δινει επιπλεον beta-alanine ενω η orange triad joint support. :thumbup:

ziki
29-08-14, 16:11
Τι σημαινει στην πραξη οτι μια βιταμινη ειναι φαρμακευτικη? Ας πουμε η Solgar που ειναι φαρμακευτικες ειναι πανακιρβες, τι παραπανω προσφερουν? Οι Orange Triad και Anavite που παιρνω δεν ειναι?

Το χειμωνα θελω να παιρνω ξεχωριστα την C. Και ειμαι αναμεσα στην Adam και την Esther Plus 1000mg της Solgar που κλασσικα ειναι πανακριβη.

zisis.z
31-12-14, 03:00
Τρεις νέες μελέτες βρίσκουν πως οι πολυβιταμίνες δεν βοηθούν στη μακροζωία ούτε αποτρέπουν τις καρδιοπάθειες και την απώλεια μνήμης.
Με τρεις νέες μελέτες να βρίσκουν πως μία πολυβιταμίνη την ημέρα δεν συμβάλει στην ενίσχυση της υγείας του μέσου Αμερικανού, οι ειδικοί πίσω από την έρευνα παροτρύνουν τον κόσμο να εγκαταλείψει τη χρήση συμπληρωμάτων.

Οι μελέτες βρήκαν πως η καθημερινή λήψη πολυβιταμίνης δεν αποτρέπει τα προβλήματα καρδιάς ή την απώλεια μνήμης και δεν ήταν συνδεδεμένη με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Οι μελέτες, που δημοσιεύτηκαν στο τεύχος της επιθεώρησης Annals of Internal Medicine της 17ης Δεκεμβρίου, βρήκαν πως οι πολυβιταμίνες και τα συμπληρώματα μετάλλων δεν είχαν καλύτερο αποτέλεσμα από τα χάπια placebo.

Τα συμπληρώματα διατροφής είναι μία βιομηχανία δισεκατομμυρίων στις Ηνωμένες Πολιτείες και οι πολυβιταμίνες αποτελούν περίπου τις μισές από τις πωλήσεις βιταμινών, σύμφωνα με το Αμερικανικό Γραφείο Συμπληρωμάτων Διατροφής.
Ωστόσο, όλο και περισσότερα στοιχεία υποδεικνύουν πως οι πολυβιταμίνες προσφέρουν λίγα ή καθόλου οφέλη υγείας και ορισμένες μελέτες υποδεικνύουν πως οι υψηλές δόσεις ορισμένων βιταμινών μπορεί να προκαλούν ζημιές.

Ως αποτέλεσμα, οι συγγραφείς πίσω από τη νέα έρευνα είπαν πως είναι ώρα να πάψουν να τις παίρνουν οι περισσότεροι άνθρωποι. “Πιστεύουμε πως είναι σαφές ότι οι βιταμίνες δεν έχουν αποτέλεσμα”, είπε ο Dr. Eliseo Guallar, ένας καθηγητής επιδημιολογίας στο Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Στην δυναμική εισαγωγή των τριών μελετών, ο Guallar και οι συν-συγγραφείς, πρότειναν στους ανθρώπους να σταματήσουν να ξοδεύουν χρήματα σε πολυβιταμίνες. Ακόμη και ένας εκπρόσωπος της βιομηχανίας των βιταμινών ζήτησε από τους ανθρώπους να μετριάσουν τις προσδοκίες τους από τα συμπληρώματα διατροφής. “Πρέπει όλοι να διαχειριστούμε τις προσδοκίες που έχουμε όταν λαμβάνουμε πολυβιταμίνες”, δήλωσε ο Duffy MacKay, αντιπρόεδρος επιστημονικών ρυθμιστικών θεμάτων για το Council for Responsible Nutrition, μία εμπορική ομάδα που εκπροσωπεί τους κατασκευαστές συμπληρωμάτων.

“Έρευνα δείχνει πως οι δύο βασικοί λόγοι που οι άνθρωποι παίρνουν πολυβιταμίνες είναι για τη συνολική τους υγεία και για να καλύψουν διατροφικά κενά”, είπε ο MacKay. “Η επιστήμη εξακολουθεί να αποδεικνύει πως οι πολυβιταμίνες είναι αποτελεσματικές για αυτούς τους σκοπούς και πως αυτό και μόνο προσφέρει λόγο στους ανθρώπους να πάρουν μία πολυβιταμίνη”.

Ωστόσο, είπε ο Guallar, δεν είναι ξεκάθαρο πως η λήψη συμπληρωμάτων για την κάλυψη κενών σε μία όχι-τόσο-ιδανική διατροφή μεταφράζεται πραγματικά σε οποιοδήποτε όφελος για την υγεία. “Θα ήταν υπέροχο αν όλα τα διατροφικά προβλήματα μπορούσαν να λυθούν με ένα χάπι”, είπε. “Δυστυχώς, αυτό δεν ισχύει”.

dio32
22-01-15, 12:28
Φιλε λαο η καποιος άλλος, απο το βοτανο μπορει να μου πει κανεις καμια πολυβιταμινη να μην περιεχει ιωδιο,γιατι η γυναικα μου εβγαλε θυροειδή απο αυτο που αδυνατιζεις.

Τις επερνα παλια της on woman αλλα τωρα δεν μπορει να τις παρει περιεχει ιωδιο και της ειπε η ενδοκρινολογος να μην περνει γιατι θα τις απορυθμισηβτον θηροειδη.

Lao
29-01-15, 17:53
Φιλε λαο η καποιος άλλος, απο το βοτανο μπορει να μου πει κανεις καμια πολυβιταμινη να μην περιεχει ιωδιο,γιατι η γυναικα μου εβγαλε θυροειδή απο αυτο που αδυνατιζεις.

Τις επερνα παλια της on woman αλλα τωρα δεν μπορει να τις παρει περιεχει ιωδιο και της ειπε η ενδοκρινολογος να μην περνει γιατι θα τις απορυθμισηβτον θηροειδη.

Τσέκαρε αυτές της Rainbow Light.

dio32
29-01-15, 23:20
Τσέκαρε αυτές της Rainbow Light.

ευχαριστω βρε λαο να εισαι καλα αδερφε.φτου εχει μεσα σπιρουλινα,δεν κανει

dio32
04-03-15, 22:09
παιδια ξερει κανεις το οριο την βιταμινης Ε?θελω να παρω εξτρα αυτη την στιγμη σαν πολυβιταμινη περνω την multi basics 3 της aor.
ρωταω επειδη εδω και 7 μηνες προσπαθω με την γυναικα μου να κανουμε παιδι,εκανα σπερμοδιαγραμμα γιατι σε μικροτερη ηλικια ειχα κανει εγχειρηση κυρσοκυλης και ειναι λιγο πεσμενη η κινητικοτητα του σπερματος.
διαβαζοντας στο νετ η βιταμινη e βοηθαει αρκετα.
συνενζυμο q10 c περνω ετσι και αλιως που βοηθανε και αυτα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
04-03-15, 23:10
400 ιυ την ημερα για ενα διαστημα 1 μηνος νομιζω δεν θα εχεις προβλημα ,ισως θα ηταν κ καλυτερα τις 2 ημερες να εισαι off.
Παντως να σου πω εμπειρικα ,θυμαμαι παλια μια φορα σε περιοδο γραμμωσης ειχα παρει καψουλες των 800 ιυ (δεν θυμαμαι για ποσο) κ ειχα παρατηρησει μεγαλες ποσοτητες! Τωρα βεβαια για την ποιοτητα κ την κινητικοτητα δεν μπορω να ξερω.;)

dio32
05-03-15, 00:15
ενοοεις τις 2 ημερες οφ για σκ θα τις βαλω.
οκ ευχαριστω για την απαντηση να εισαι καλα

sailim
08-03-15, 19:41
Εχω την εξης απορία, για ποιο λογω οι εταιρίες συμπληρωματων υπερφορτώνουν τις πολυβιταμίνες με μεγαδόσεις καποιων βιταμινών, κυριως των υδατοδιαλυτων...
Καποιοι αναφερουν πως σε μεγάλες δόσεις, ακομα και αυτες, ενω αποβαλλονται απο τον οργανισμο, μπορει να αποβουν τοξικές
Γιατι δε χρησημοποιουν μικροτερες ποσοτητες, ή εστω διπλάσιες; Και οχι πολλαπλάσιες;

Jumaru
09-03-15, 09:20
Τρεις νέες μελέτες βρίσκουν πως οι πολυβιταμίνες δεν βοηθούν στη μακροζωία ούτε αποτρέπουν τις καρδιοπάθειες .....

Με αφορμή αυτό το ποστ να αναφέρω κάτι που παρατήρησα πρόσφατα, όποτε παίρνω βιταμίνες (συνήθως anavite η adams) αλλάζει το χρώμα στα ούρα μου το οποίο λογικά σημαίνει ότι αποβάλλω ουσίες που δεν χρειάζομαι, τις προάλλες πήγα να δώσω αίμα όπως κάνα πάντα 2 φορές το χρόνο και με το που έφυγα πήρα τις βιταμίνες μου (που τις είχα κόψει για 1-2 μήνες) και συνέχισα φυσικά να τις παίρνω κάθε μέρα, μετά την αιμοδοσία για 3 μέρες τα ούρα μου είχαν κανονικό χρώμα και όχι το πορτοκαλί φωτόσπαθο που έχουν συνήθως όταν αποβάλλω ουσίες, θεώρησα λοιπόν ότι κάτι κάνουν και ο οργανισμός τις χρειαζόταν. Θα το ξανατσεκάρω πάντως γιατί μου έκανε εντύπωση.

beefmeup
09-03-15, 12:04
αυτο για το χρωμα των ουρων το εχουμε ξαναγραψει ,δεν σημαινει απαραιτητα οτι αποβαλεις ουσιες που δεν χρειαζεσαι.
η καινουρια orange triad ας πουμε βγαινει πλεον χωρις καμια χρωστικη...επισης το χρωμα που αναφερεις αποσο θυμαμαι οφειλεται κ στην βιτ Β.

για τις μελετες πιο πισω οκ τις εχουμε δει χρονια τωρα ,το θεμα ειναι να γινεται μια συνειδητοποιημενη επιλογη της πολυβιταμινης σαν συμπληρωμα.
αν καποιος περιμενει να ζησει περισοτερο με μια μουλτι ειναι μαλλον αδαης το λιγοτερο η ασχετος.

ο λογος που μπορει να περνει καποιος ενα τετοιο συμπληρωμα ειναι γιατι κανει μια ελλειπη διατροφη κ θελει να ειναι σιγουρος οτι θα καλυψει πραγματα που δεν μπορει να τα παρει απο την τροφη του.
φυσικα εχουμε πει επισης οτι δεν μπορουμε να ξερουμε αν κ πως ολα αυτα ειναι βιοδιαθεσιμα ,αλλα για αυτο τον λογο υπαρχουν καλυτερες multies που μας δινουν ανωτερης ποιοτητας ουσιες οποτε αν τελικα ειναι ,εχουμε καλυτερες επιλογες σε αυτα που αγοραζουμε.

NASSER
09-03-15, 12:47
Να σταθώ λίγο στα ούρα, γιατί το έχουμε παρεξηγήσει. Σχεδόν συμβαίνει σε όλες τις πολυβιταμίνες.
Σίγουρα δεν απορροφάται όλη η ποσότητα τους και είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Τίθεται το θέμα πως αν λαμβάνονται μαζί κάποια συστατικά, κάποια δεν απορροφώνται λόγο παρουσίας κάποιου άλλου.
Η πολυβιταμίνη έχει στόχο να καλύψει αδυναμίες που δεν αντιλαμβανόμαστε. Δεν θα κάνει τη διαφορά! Αλλά θα συμβάλλει στην ταχύτερη ανάρρωση.
Τιμή και ποιότητα έχουν μια αναλογία... Η ρύθμιση λήψης βιταμινών σε ανάλογους χρόνους έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Υ.Σ. Το χρώμα των ούρων μπορεί να οφείλεται και σε αφυδάτωση καθώς λαμβάνοντας την πολυβιταμίνη, το σώμα χρειάζεται περισσότερο νερό για διάσπαση και απορρόφηση.

SOLID
09-03-15, 14:21
Εχω την εξης απορία, για ποιο λογω οι εταιρίες συμπληρωματων υπερφορτώνουν τις πολυβιταμίνες με μεγαδόσεις καποιων βιταμινών, κυριως των υδατοδιαλυτων...
Καποιοι αναφερουν πως σε μεγάλες δόσεις, ακομα και αυτες, ενω αποβαλλονται απο τον οργανισμο, μπορει να αποβουν τοξικές
Γιατι δε χρησημοποιουν μικροτερες ποσοτητες, ή εστω διπλάσιες; Και οχι πολλαπλάσιες;

Πολλοι λογοι.Οι υδατοδιαλυτες ακομα και σε μεγαλες δοσεις ειναι πολυ δυσκολο να δημιουργησουν κατι γιατι ακριβως ειναι υδατοδιαλυτες,κατι που δεν συμβαινει με τις adek,αλλος λογος φυσικα ειναι πως σε καμια περιπτωση δεν εχουν την αξιοποιηση και αξια που εχουν οι πραγματικες μη συνθετικες βιταμινες που υπαρχουν στις τροφες, εκτος αν παιρνεις καποια βιταμινη πχ C απο natural sources σε συμπληρωμα (υπαρχουν πολλες εταιριες που βγαζουν) ισως εκει να εχεις καλυτερη απορροφηση με οχι megaδοσεις απαραιτητα.

Δεν θεωρω πως ειναι απαραιτητο ενα συμπληρωμα πολυβιταμινης και προτιμω να υπαρχει πληθωρα απο αυτες στην διατροφη,παρολαυτα δεν το ακυρωνω φυσικα,ειδικα για ανθρωπους που δεν μπορουν να λαβουν οσα χρειαζονται απο διατροφη σιγουρα εκει ειναι μια επιλογη η πολυβιταμινη που μπορει να βοηθησει και για αθλουμενους ισως η C συγκεκριμενα να ειναι μια καλη επιλογη σαν εξτρα απο συμπληρωμα ειτε σε natural μορφη απο συμπληρωμα ειτε αν μιλαμε για συνθετικη μια καλη επιλογη γιατι υπαρχουν πολλες εξω και παροτι ολες C ειναι,διαφορετικες απορροφησεις εχουν.Το θεμα ειναι οπως ειπωθηκε πιο πανω να γινεται συνειδητοποιημενη επιλογη σε πολυβιταμινες η απλες μεμονομενες απο αυτες οσον αφορα ποιοτητα κτλ,αλλα και τους λογους για τους οποιους πιθανον να την χρειαζεται καποιος.

am13704
25-03-15, 18:12
Αυτή την στιγμή παίρνω τις πολιβιταμινες της health aid A to Z απο φαρμακείο 10.60 ευρώ οι 90 κάψουλες



Υπάρχουν οι optimen της ON που κοστιζουν περιπου το διπλασιο δηλ. 20 ευρω οι 90 καψουλες.



Ακομα εχουμε αυτες τις warrior lab που κοστιζουν 11.5 ευρω οι 60 καψουλες.

Διαβάζοντας απο τα αντιστοιχα site τι περιεχει η καθεμια εχουμε.

healthaid optimen warrior lab

B1 1.8 1.1 40
B2 2.4 1.0 36
B3 22 13 50
B6 3.7 2 10
B12 2 1.7 50
A 800 930 33.5
C 68 80 200
D 5 2.3
E 11 16 4.5
K 33 25
IRON 20 -- 9
MAGNES. 110 33 15

Βλεπουμε δηλαδη οτι η optimen περιεχει πολυ λιγοτερες ποσοτητες του συμπεγματος Β ανα χαπι ( προσοχη στο site γραφει τις ποσοτητες για 3 χαπια) και επισης εχει προβλημα σε σιδηρο
και μαγνησιο . Παρολαυτα εχει διπλασια τιμη . Η απορια μου ειναι για πιο λογο συμβαινει αυτο. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ;;
Επισης για πιο λογο η warrior lab εχει ποσοτητες τερατα του συμπεγματος Β ; Προσφερουν κατι σε τοσο μεγαλη ποσοστητα; Και κυριως ειναι ασφαλες αυτο;

Nikolas_mk2
25-03-15, 18:32
Το βασικό στις multi δεν ειναι τοσο οι ποσότητες όσο η προέλευση των βιταμινων - αυτη είναι που καθορίζει και την βιοδιαθεσημότητα τους - οποτε μην κοιτας τόσο τα νουμερα αλλά και τις πηγές.

Σιδηρο δεν χρειαζεται να εχει μια multi που απευθύνεται σε άντρες,οι γυναικείες δικαιολογούν την παρουσία σιδηρου

Διαβασε με προσοχή το αρθρο του Lao για τις πολυβιταμίνες και τις λεπτομερειες τους εδω (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?29856-%CE%9A%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-extra)

:welcome:

am13704
25-03-15, 20:02
Σε ευχαριστω πολυ για την παραπομπη στο αρθρο αυτο , πολυ κατατοπιστικό .
Ψαχνοντας τωρα στο site της ON για πιθανη καλυτερη τιμη διαπίστωσα οτι οι ποσοτητες Β που περιεχει η αμερικανικη optimen ειναι μεγαδοσεις
ενω κατι τετοιο δεν ισχυει για την optimen του extreme.
Μου φαινεται πολυ παραξενο , ξερει κανεις γιατι;

Angelos13
26-03-15, 08:12
Παιδια καλησπέρα ! Αυτόν τον καιρο, χρησιμοποιω αποκλειστικά και μονο μια φαρμακευτική πολυβιταμινη της Lamberts την megavit. Χρησιμοποιω μονο μια καψουλα καθημερινώς και κανένα αλλο συμπλήρωμα. Λογω φόρτου εργασίας ομως, κάποιες φορές χανω την προπόνηση και έτσι η πολυβιταμινη μένει στον οργανισμό κατα όποιον τροπο χωρις να γίνει προπόνηση. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα επιφέρει καποιο πρόβλημα υγείας αν τυχόν λαμβάνεται μια τέτοια πολυβιταμινη, μια μονο ταμπλετα χωρις ομως να κανεις προπόνηση.



Ευχαριστω πολυ !

spr13r
29-03-15, 12:37
Καλησπέρα! Opti-men ή animal pak? Είμαι ανάμεσα σε αυτες της δύο. Ποια προτείνετε? Μέχρι τώρα δουλευα μια πολυβιταμίνη ημερας απο φαρμακείο

Feth
29-03-15, 12:55
Καμία από τις 2 δεν θα έπαιρνα προσωπικα, η opti-men δεν έχει καλη ποιοτητα καποιοων βιταμινών/μεταλλων/ιχνοστοιχείων, από την άλλη η animal pak έχει πολύ καλη ποιοτητα και είναι κατι περισσοτερο από πολυβιταμινη απλά είναι πολλά τα χαπια της animal pak, 2 πολυβιταμινες που έχω χρησιμοποιησει είναι η orange triad(6 caps) και η solgar vm-75(1cap), οποια και να πάρεις μην περιμένεις να δείς κάτι εκτός και αν έχεις τρελη ελλειψη σε κάποιο από τα πραγματα που περιέχουν.

beefmeup
29-03-15, 13:38
Καλησπέρα! Opti-men ή animal pak? Είμαι ανάμεσα σε αυτες της δύο. Ποια προτείνετε? Μέχρι τώρα δουλευα μια πολυβιταμίνη ημερας απο φαρμακείο

Συν και πλην διάφορων πολυβιταμινών (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD)

spr13r
29-03-15, 16:28
Καμία από τις 2 δεν θα έπαιρνα προσωπικα, η opti-men δεν έχει καλη ποιοτητα καποιοων βιταμινών/μεταλλων/ιχνοστοιχείων, από την άλλη η animal pak έχει πολύ καλη ποιοτητα και είναι κατι περισσοτερο από πολυβιταμινη απλά είναι πολλά τα χαπια της animal pak, 2 πολυβιταμινες που έχω χρησιμοποιησει είναι η orange triad(6 caps) και η solgar vm-75(1cap), οποια και να πάρεις μην περιμένεις να δείς κάτι εκτός και αν έχεις τρελη ελλειψη σε κάποιο από τα πραγματα που περιέχουν.
Για το animal pak -> θα επερνα μια βδομάδα και τα 11 χάπια και μετά τα μισα την μια μερα και τα αλλα μισα την άλλη, ενα pak ανα δυο μερες δηλαδή
Το συν της είναι ότι μπορείς να βγάλεις κάποιο στοιχείο που δεν θες διότι είναι στα 11 χωρισμένη.
Θα δω και αυτες που μου είπες!

spr13r
29-03-15, 16:35
Συν και πλην διάφορων πολυβιταμινών (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD)
Ευχαριστώ beefmeup! Τώρα θα κάνω καλύτερη επιλογή.

Feth
29-03-15, 18:02
Για το animal pak -> θα επερνα μια βδομάδα και τα 11 χάπια και μετά τα μισα την μια μερα και τα αλλα μισα την άλλη, ενα pak ανα δυο μερες δηλαδή
Το συν της είναι ότι μπορείς να βγάλεις κάποιο στοιχείο που δεν θες διότι είναι στα 11 χωρισμένη.
Θα δω και αυτες που μου είπες!

Και εγώ θα την επαιρνα απλά δεν θέλω να μπλέκω με πολλά χάπια, ναι , αν βρεις χρονο ριξε μια ματια και σε αυτές, έχουν πολύ καλα reviews η orange triad είναι λιγο τσιμπημένη βεβαια αλλά η solgar είναι σε προσιτές τιμές, ειδικά αν παραγγειλεις από έξω, είχα πάρει της solgar vm -75 120 caps (δηλαδή για 4 μηνες δεδομένου ότι παιρνεις ένα την ημέρα) γύρω στα 20 ευρώ ίσως λιγοτερο, στα δικά μας φαρμακειο κάνει 40-50 +

am13704
03-04-15, 18:42
Κοιταζοντας ολες τις πολυβιταμινες του xtr.gt διαπιστωσα οτι ολες εχουν μεγαδοσεις του συμπλεγματος Β εκτος απο την ΟΝ που οι δοσεις της ειναι περιπου επιπεδου centrum.
Αν ξερει καποιος το λογο ας μου τον εξηγησει παρακαλω.
Ειμαι ιδιαιτερα προβληματισμενος. Ειμαι αναμεσα σε
Optimen και adam. Αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησουν οι μεγαλες ποσοτητες της adam και επισης φοβαμαι μηπως κανουν κακο στον οργανισμο.
Διαβασα οτι οταν αποβαλλονται οι Β προκαλουν διαφορετικα ουρα. Χωρις να ειμαι γιατρος η ειδικος δεν μου ακουγεται φυσιικογικο η χωρις προβληματισμο εστω κατι τετοιο.

beefmeup
03-04-15, 18:46
στο εξηγησαν στο θεμα της ΟΝ.

am13704
03-04-15, 19:02
http://www.newhealthguide.org/Vitamin-B-Complex-Side-Effects.html

Ριξτε μια ματια εδω.

SOLID
03-04-15, 19:18
Αδερφε φροντισε να τρως αφθονα λαχανικα φρουτα κτλ οπως τα εφτιαξε η καλη η φυση ο καλος ο Θεος οπως θες παρτο,αφου ανυσυχεις τοσο πολυ τα οποια εχουν βιταμινες και μεταλλα που ειναι πολυ πιο βιοδιαθεσιμα απο συνθετικες βιταμινες.Δεν υπαρχει ουτε μια τροφη στον πλανητη που να εχει τα παντα απο βιταμινες και μεταλλα και προφανως υπαρχει λογος για αυτο.Το να τα περνεις σε ενα χαπακι δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι τα απορροφας αναλογα και φυσικα σε καμια περιπτωση οτι ειναι και το καλυτερο εκτος σε πολυ αναγκαιες περιπτωσεις που εκει χρησιμοποιουνται ενεσιμα.

Αν δεις διαγραμμα vitamin mineral interaction πως αλληλεπιδρουν μεταξυ τους τα μεταλλα και οι βιταμινες θα χασεις την μπαλα,το να τα εχεις ολα μαζι σε μια καψουλα δεν ειναι το ιδανικο.Γνωμη μου.
Δεν εχει σχεση με πρωτεινη η καποια βοτανα τα οποια ειναι απο φυσικες πηγες σε πυκνη συγκεντρωση για χρηση.Οι βιταμινες ειναι συνθετικες και τα μεταλλα εκτος απο απολυ συγκεκριμενες εξεραισεις.