PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοιλιακοι το πρωι



George22
16-07-09, 03:15
Sleeping less than seven to eight hours a night can screw up your circadian rhythm. That's why it's no wonder your testosterone levels are higher in the morning after a good night's sleep.

Η παραπανω προταση λεει πως η τεστοστερονη το πρωι μετα απο καλο υπνο ειναι σε πολυ αυξημενα επιπεδα.
Αυτο δεν ειναι κατι τυχεο ειναι επιστιμονικα αποδεδηγμενο.

Τωρα εγω θα ήθελα να ρωτησω . Μιας που η τεστοστερονη ειναι απο τους πιο σημαντικους παραγοντες αυξησης μυηκης μαζας ειναι προτιμοτερο να κανουμε κοιλιακους το πρωι με το που ξυπναμε και να ακολουθησει ενα θρεπτικοτατο γευμα ,η ειναι καλυτερα στο γυμναστηριο μετα το προγραμμα μας ?

TRIANTAFYLLOU
16-07-09, 03:43
αυτό που ρωτας έχει να κάνει με προπόνηση γενικότερα γιατί και οι κοιλιακοί είναι όπως όλοι οι μυς δεν θα το απαντήσω εδω γιατί έχει απαντηθεί και σχολιαστεί στο τόπικ ιδανική ώρα προπόνησης και έχω γραψει επι του θέματος.

η ιδανικότερη ώρα εκτός αυτα που αναφέρω στο τόπικ για τα γεύματα στο ενεργητικό και αποδοση είναι αυτη που μας βολεύει και εχει ρυθμιστεί το βιολογικό μας ρολόι .
ρίξε μια ματια στο τόπικ

pharmacist
16-07-09, 23:44
Η παραπανω προταση λεει πως η τεστοστερονη το πρωι μετα απο καλο υπνο ειναι σε πολυ αυξημενα επιπεδα.
Αυτο δεν ειναι κατι τυχεο ειναι επιστιμονικα αποδεδηγμενο.


Πολλες επιστημονικες μελετες ακουμε κατα καιρους, αλλες ειναι λανθασμενες, αλλες ειναι σωστες αλλα αυτο δε σημαινει οτι τα συμπερασματα τους μπορουν να αξιοποιηθουν απο τον πολυ τον κοσμο, ειναι απλα αλλη μια γνωση για την επιστημονικη κοινοτητα,αλλο ενα κομματι του παζλ.
Πολυς κοσμος παει να βγαλει συμπερασματα μεσα απο ενα συνονθυλευμα ερευνων και δεν ασχολειται με την ουσια του πραγματος.
Να τρωει πχ οταν πειναει και οχι οταν λεει η ερευνα.
Και αν μια ερευνα εχει γινει πραγματικα σωστα, μπορει να ανακαλυψει κανεις ως εκ θαυματος οτι οι ωρες που προτεινει να τρωμε συμπιπτουν μες αυτες που πειναμε και τρωγαμε ετσι και αλλως!
Περναω στο ψητο:
Τι σημαινει τα επιπεδα τεστοστερονης ειναι αυξημενα;
Οταν η τεστοστερονη στο σωμα ειναι αυξημενη εχουμε μεγαλητερη δυναμη και αντοχη, μεγαλυτερη ενεργητικοτητα και αντισταση στην κοπωση.
Αυτο ειναι κατι που μπορει να το νιωσει κανεις και μονος του.
Καποιες μερες εχει περισσοτερη εκκριση ορμονων και πολυ μεγαλυτερη ενεργεια, αλλες μικροτερη και δεν μπορει να βγαλει τον ιδιο ογκο δουλειας/γυμναστικης, ασχετα απο τη διατροφη.
Οποιος λοιπον νιωθει τοση ενεργεια το πρωι μετα απο εναν καλο υπνο δε χρειαζεται επιστημονικες ερευνες για να καταλαβει οτι ειναι καταλληλη στιγμη για γυμναστικη.
Εγω παλι το μονο που νιωθω το πρωι ειναι κουραση, δεν ξυπναω με τιποτα αμα δεν πιω και τη 2η κουπα καφε, και ας εχω κοιμηθει και 8ωρο.
Αμα το σωμα μου ειναι τιγκα στην τεστοστερονη,ε, δεν του φαινεται!
Απο την αλλη παλι, αμα ξεκουραστω κανα 2 μερες και μετα παω και κανω κανα σκουοτ και αρσεις θανατου, το επομενο τριημερο μπορω να τρεχω σαν το Βεγγο δεξια αριστερα χωρις να καταλαβαινω κουραση, ετσι καταλαβαινω οτι το σωμα μου εχει δεχθει μια ισχυρη αναβολικη διεγερση.
Και χωρις επιστημονικη μελετη!