PDA

Επιστροφή στο Forum : οικονομικο προγραμμα γυμναστικης στο σπιτι



Kolorizos
16-07-09, 14:12
μετα απο πολυ πασκημο...εχω να πρωτεινω ενα προγραμα το οποιο χρησιμοποιω εδω και 2 μηνες και τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα.αρχικα το μονο που χρειζεται κανεις ειναι ενα μεγαλο σκαμπο η κατι που να τον βολευει σαν παγκος και 2 αλτηρες.



ΗΜΕΡΑ 1

ΚΑΜΨΕΙΣ HUMMER
ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΚΑΘΙΣΤΕΣ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΟΡΘΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΠΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ (ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ)

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΞΑΠΛΩΤΟΣ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ
ΟΠΙΣΘΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ
ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

ΠΗΧΗΣ
ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΡΠΟΥ


ΗΜΕΡΑ 2

ΣΤΗΘΟΣ
ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΠΑΓΚΟ
PULL - OVER ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΠΑΓΚΟ ΜΕ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ

ΠΛΑΤΗ
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 90
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ




ΗΜΕΡΑ 3

ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΕΙΣ
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΟΡΘΙΟΣ
SHRUG ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
ΕΜΠΡΟΣΘΙΕΣ ΑΡΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΩΝ

ΟΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΚΑΘΙΣΤΟΣ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΑΛΑ ΑΡΝΟΛΝΤ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

ΠΟΔΙΑ

ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

pharmacist
16-07-09, 23:21
4 ασκησεις για δικεφαλους και 4 για τρικεφαλους δεν ειναι υπερβολη;
Επισης γιατι στην ιδια προπονηση να κανει κανεις και πιεσεις αλτηρων καθιστος και πιεσεις Αρνολντ;
Και μετα να κανει και πλαγιες εκτασεις;
Αυτο που θα εκανα ειναι στα αλτηρακια να προσθετα και μια μπαρα ανοιγοντας νεους οριζοντες.
Βλεπε σκουοτ, αρσεις θανατου, αρσεις θανατου με ισια ποδια για μηριαιους δικεφαλους, καμψεις δικεφαλων, πιεσεις, κωπηλατικη με μπαρα, στροφες κορμου κλπ.
Σε συνδιασμο με τα αλτηρακια και με χαμηλο κοστος κανεις ενα πολυ πιο πληρες προγραμμα.

Kolorizos
17-07-09, 19:00
εγω προτεινω προγραμμα μονο με αλτηρες ωστε να μην χρειαζεαι αγορα μπαρας...και ωντος αποδιδει

Mentzer
17-07-09, 22:52
Δυο αλτηρες σην δυσκους πχ 4x10kg , 8x5kg , 4x2,5kg , 4x1,25kg , 4x1kg , 4x0,5kg
Ειναι πολυ καλη Βαση !

κανουν καλη δουλεια , με εμφαση στους δικεφαλους , πηχη - δυναμη λαβης
εγω με αυτα εφτιαξα δικεφαλους , πηχη

Σην τον χρονο μπορεις να προσθεσεις και εναν στιβαρο παγκο , μπαρα , δισκους 4x20kg , και συνιστω ανεπιφιλακτα το Body Solid PowerLine PPR200X Power Rack

racingman
17-07-09, 23:34
Εδω και καιρο εχω σταματησει το GYM και γυμναζομαι στο σπιτι με ενα μονοζυγο-διζυγο,παγκο και αλτηρες.Και επειδη σχεδον ολες αυτες τις ασκησεις τις κανω καθημερινα, θα ειναι καλυτερα πχ να κανω τις ασκησεις αυτες με κενα και οχι καθημερινα?το λεω επειδη βλεπω σε πολλα τοπικσ που λετε για την υπερπροπονηση........




(Το ποσταρα εδω για να μην ανοιξω καινουριο τοπικ)

KATERINI 144
17-07-09, 23:43
δεν υπαρχει λογος να κανεις καθημερινα, οχι μονο για υπερπροπονηση αλλα γιατι δεν εχει νοημα ετσι, κανε κανονικα σαν να πήγαινες γυμν με τις ασκησεις που μπορεις για καθε μερος του σωματος.

racingman
17-07-09, 23:50
απλα επειδη στο σπιτι ειναι λιγοτερες οι ασκησεις απ οτι σε ενα GYM δεν μπορω να κανω πχ σημερα χερια αυριο πλατη,κανω 2-3 ασκησεις χερια,2-3 ωμοι,1-2 πλατη....

Polyneikos
18-07-09, 00:01
To πρόβλημα είναι ότι στην γυμναστικη στο σπίτι πρέπει να είσαι καλα εξοπλισμενος προκείμενου να κανεις ολοκληρωμενα προγράμματα και όχι κοψοχρονιες !! Αν δηλαδή κοβεις την μια,κόβεις την άλλη ασκηση ,εχεις πολυ περιορισμενη γκαμα ασκησεων,αν παιζεις και αναγκαστικα τις ίδιες,δεν θα μπορείς να αλλάζεις πρόγραμμα,άρα δεν θα βελτιωνεσαι ....Μην ξεχναμε την μυικη προσαρμογη μετα από το πρωτο σοκ στα καινουργια προγράμματα,για αυτό και υπαρχει η αναγκη αλλαγης ασκησεων-γωνιων-μηχανηματων-τεχνικων ανα τακτα χρονικα διαστηματα....

Mentzer
18-07-09, 05:50
Για γυμναστικη στο σπίτι δεν χρειαζετε πολλα πραγματα ουτε πολυ χωρος
αλτηρες , μπαρα , δυσκοι , ενας καλος παγκος , το σπουδαιοτερο ενα Power-Rack σην εναν καθρευτη στον τηχο μπροστα απο το Power-Rack .


http://www.youtube.com/watch?v=yCWCSGibwqY

Kolorizos
18-07-09, 07:54
απλα επειδη στο σπιτι ειναι λιγοτερες οι ασκησεις απ οτι σε ενα GYM δεν μπορω να κανω πχ σημερα χερια αυριο πλατη,κανω 2-3 ασκησεις χερια,2-3 ωμοι,1-2 πλατη....
__________________
Racingman_rules!



κοιτα αν δεν θελει καποιος να ακολουθησει αθ\υτο το προγραμμα μπορειτε να το δειτε σαν ενα καλο καταλογο με ασκησεις για το σπιτι

flowin_through
25-07-09, 23:31
Καποτε ειχα παρει αλτηρες, καποια κιλα και μια στραβομπαρα για να κανω στο σπιτι το καλοκαιρι που δεν πηγαινα gym. Ποιο ηταν το αποτελεσμα? το απολυτο 0! Οταν ξαναπηγα gym ενιωθα σαν πρωταρης, σα να πηγα για πρωτη φορα. Στο σπιτι δεν εχεις τον εξοπλισμο και κυριως δεν εχεις τα κιλα που εχει το gym. Οποτε δεν το ξανακανω. Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι οταν βγαλω καποια λεφτα να παρω μια ολυμπιακη μπαρα, κιλα, ενα παγκο και ενα κλουβι και να φτιαξω ενα πληρες sxedon gym στο σπιτι. Με αυτα πιστευω μπορεις να κανεις τα παντα, καθως και λατρης των ελευθερων βαρων και θα γλιτωνω πολλα προβληματα απο τα gym

racingman
26-07-09, 00:00
Καποτε ειχα παρει αλτηρες, καποια κιλα και μια στραβομπαρα για να κανω στο σπιτι το καλοκαιρι που δεν πηγαινα gym. Ποιο ηταν το αποτελεσμα? το απολυτο 0! Οταν ξαναπηγα gym ενιωθα σαν πρωταρης, σα να πηγα για πρωτη φορα. Στο σπιτι δεν εχεις τον εξοπλισμο και κυριως δεν εχεις τα κιλα που εχει το gym. Οποτε δεν το ξανακανω. Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι οταν βγαλω καποια λεφτα να παρω μια ολυμπιακη μπαρα, κιλα, ενα παγκο και ενα κλουβι και να φτιαξω ενα πληρες sxedon gym στο σπιτι. Με αυτα πιστευω μπορεις να κανεις τα παντα, καθως και λατρης των ελευθερων βαρων και θα γλιτωνω πολλα προβληματα απο τα gym

τι διαφορα εχει η ολυμπαικη μπαρα απο την κλασικη?

James
27-07-09, 11:11
H Ολυμπιακη μπάρα είναι 45 λίβρες,δηλαδή περίπου 20 κιλα.Οι αλλες μπαρες των γυμναστηριων ,όταν δεν είναι ολυμπιακες,είναι συνηθως 13-14 κιλα.