PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυσικο Συμπληρωμα Διατροφης - Μαγια Μπυρας ...



stelios17
21-07-09, 13:19
Τον χειμωνα επαιρνα σαν συμπληρωμα μαγια μπυρας και εχω ακουσει και απο πολλους οτι ειναι ενα αριστο συμπληρωμα διατροφης κυριως για χορτοφαγους...
Η μαγια μπυρας ειναι ειτε φρεσκια , ειτε σε μορφη σκονης , ειτε σε μορφη ταμπλετας

(Την φρεσκια την βρισκουμε στον φουρνο της γειτονιας ενω τις αλλες απ το φαρμακειο...
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν τρωμε την φρεσκια μαγια μπυρας με γεματο στομαχι γιατι τοτε θα εχουμε εντερικες διαταραχες :oops: με λιγα λογια αερια ... )

Ευεργετικες Ιδιοτητες την Μαγιας Μπυρας ...


* Βοηθά στη σωματική κόπωση
* Τονώνει το μυϊκό σύστημα και ανακουφίζει από τις κράμπες λόγω του μαγνησίου που περιέχει
* Καταπολεμά την δυσκοιλιότητα καθώς και τις χρόνιες διάρροιες μιας και βελτιώνει την εντερική χλωρίδα
* Αντιμετωπίζει τις χρόνιες δυσπεψίες
* Είναι χρήσιμη στην ρύθμιση της χοληστερίνης
* Ενισχύει το νευρικό σύστημα εξαιτίας της χολίνης και του συμπλέγματος της βιταμίνης Β που περιέχει
* Χορηγείται σαν συμπλήρωμα διατροφής σε δίαιτες αδυνατίσματος
* Επιδρά θετικά σε απλές μορφές αναιμίας λόγω του σιδήρου που περιέχει
* Τελευταία γίνονται μελέτες για την χρήση μαγιάς της μπύρας σε διαβητικούς ασθενείς. Παρατηρήθηκε μείωση μέχρι και 30% στις τιμές σακχάρου λόγω του χρωμίου το οποίο αποδεδειγμένα ρίχνει τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα. Οι χορτοφάγοι συχνά επιλέγουν την μαγιά μπύρας σαν κορυφαίο διατροφικό συμπλήρωμα μιας και ο αποκλεισμός του κρέατος προκαλεί πτώση των επιπέδων των βιταμινών του συμπλέγματος Β.

Ανάλυση αποξηραμένης μαγιάς μπύρας


Βιταμίνες
Β-1
Β-2
Β-6
Νιασίνη
Χολίνη
Βιοτίνη
Φολικό οξύ

Αμινοξέα
Λυσίνη
Τρυπτοφάνη
Λευκίνη
Γλυκίνη
Σπαρτικό οξύ
Μεθιονίνη

Μεταλλικά άλατα
Φώσφορος
Κάλιο
Μαγνήσιο
Ασβέστιο
Σίδηρος
Μαγγάνιο
Σελήνιο
Ιώδιο
Ψευδάργυρος
Χρώμιο

[Πιστευω οτι ειναι "plus" στην διατροφη μας ...! Ειδικα εαν δεν χρησιμοποιουμε αλλα συμπληρωματα ... Αν και δεν συγκινετε με τα εξειδικευμενα συμπληρωματα που μπορει να παρει καποιος
π.χ (λπολυβιταμινες κ.α )...]

jGod
21-07-09, 13:34
θα προτιμουσα μια πολυβιταμινη..εστω κ φαρμακειου.

KATERINI 144
22-07-09, 22:10
οπως και να'χει ειναι ενδιαφέρον το θεμα, και προσοχη εδω ε

''ΠΡΟΣΟΧΗ δεν τρωμε την φρεσκια μαγια μπυρας με γεματο στομαχι γιατι τοτε θα εχουμε εντερικες διαταραχες :oops: με λιγα λογια αερια ... )''

:green:

drago
04-08-09, 12:17
νομιζω τα παλαιοτερα χρονια η μαγια μπυρας ηταν must συμπληρωμα.

θυμαμαι μαλιστα ενα βιβλιο που διαβαζα 'ultimate sports nutrition' την ειχε σε καθημερινη βαση στην διαιτα ειδικα για ογκο, χωρια απ την πολυβιταμινη.

τωρα δεν την βλεπω να παιζει πολυ, μαλον εχει αντικατασταθει / συμπεριληφθει στις πολυβιταμινες

stelios17
05-08-09, 01:14
Ουσιαστικα θα μπορουσε να θεωρηθει η μαγια μπυρας ως καποιου ειδους "πολυβιταμινη" καθως οπως λεει και το αρθρο εχει βιταμινες , μεταλα ,αμινοξεα ....
Ολα σε ενα ....
Μονο που δεν ξερω σε τι ποσοτητα βρισκονται αυτα τα στοιχεια στην μαγια μπυρας...

tolismann
05-08-09, 10:28
Ουσιαστικα θα μπορουσε να θεωρηθει η μαγια μπυρας ως καποιου ειδους "πολυβιταμινη" καθως οπως λεει και το αρθρο εχει βιταμινες , μεταλα ,αμινοξεα ....
Ολα σε ενα ....
Μονο που δεν ξερω σε τι ποσοτητα βρισκονται αυτα τα στοιχεια στην μαγια μπυρας...
http://www.gayelord-hauser.fr/produits.php?id_produit=9

stelios17
05-08-09, 11:03
Να σε καλα φιλε για τις πληροφοριες ....
Σε μια κουταλια της σουπας Μαγιας μπυρας υπαρχουν ....

Ενεργειακή αξία: 27 Kcal
Πρωτεΐνες: 4.1g
Υδατάνθρακες: 1.6G
Λιπαρά: 0.5g
Νάτριο: 0.0g
Fiber: 2.0G
Βιταμίνη Β1: 1.5mg ή 107% RDA *
Βιταμίνη Β2: 0.4mg 25% RDA *
Βιταμίνη Β3: 3.6mg 20% RDA *
Βιταμίνη Β5: 0.6mg 10% RDA *
Βιταμίνη B6: 0.3mg 15% RDA *
Η βιταμίνη Β9: 150μg 75% RDA *
Φωσφόρος: 110 mg 14% RDA *
Μαγνήσιο: 17mg 6% RDA *
Ψευδάργυρος: 1.0mg 7% RDA *
Σίδηρος: 0.4mg 3% RDA *

Βεβαια δεν ξερουμε εαν η συγκερκιμενη μαγια μπυρας εχει προσθετα ή αν ολα αυτα εμπεριεχοντε σε ολες τους τυπους μαγιας μπυρας ...

Lao
25-07-10, 03:05
Επαναφέρω αυτό το... ξεχασμένο θέμα, μιας και είμαι fan της μαγιάς μπύρας.

Προσωπικά έχω φάει... τόνους από αυτό υπέροχο - και συχνά υποτιμημένο - συμπλήρωμα. Ό,τι και να παίρνω, πάντοτε έχω και μια μαγιά στο σπίτι.

Η μαγιά περιέχει ολόκληρο το σύμπλεγμα των βιταμινών Β και αποτελεί πολύ καλή λύση για όσους χρειάζονται αυξημένες ποσότητες. Λόγω της Β, η μαγιά βοηθάει:

- Στην οξυγόνωση των κυττάρων και της καρδιάς
- Στην σύνθεση των πρωτεϊνών και των ερυθρών αιμοσφαιρίων
- Στην μετατροπή των υδατανθράκων σε γλυκόζη
- Στην ανάπτυξη του σώματος
- Στην λειτουργία του νευρικού συστήματος
- Στο κάψιμο του λίπους

...και σε διάφορα άλλα (δερματικές παθήσεις, ζάχαρο κτλ).

Ένα μειονέκτημά της είναι ότι σε σκόνη απλά δεν υποφέρεται :p γι'αυτό και εγώ προτιμώ τις ταμπλέτες.

Επίσης, όσοι ενδιαφέρονται καλό είναι να κοιτάνε η μάρκα που επιλέγουν να έχει και Β12 μιας και αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και μαγιές που δεν την έχουν.

Σε κάθε περίπτωση, είναι ένα all-around συμπλήρωμα, φυσικότατο και οικονομικό, που μπορεί να το χρησιμοποιεί ο καθένας. Το μόνο που προφανώς διαφέρει, είναι οι ποσότητες που πρέπει να χρησιμοποιούμε ανάλογα με την δραστηριότητά μας.

Lao
25-03-11, 18:20
Τελικά υπάρχει κανένας... παλαιομοδίτης σαν εμένα :green: που να παίρνει μαγιά;

Όσοι δεν παίρνετε, ίσως σας ενδιαφέρει αυτό:



Supplement Facts

Serving Size: 2 Tablespoons (30 g)

Amount Per Serving %DV

Calories 100
Calories from Fat 10
Total Fat <1 g 1.5%
Saturated Fat 0 g 0%
Cholesterol 0 g 0%
Sodium 70 mg 3%

Total Carbohydrate 11 g 4%
Dietary Fiber 6 g 24%
Sugars 0 g
Protein 15 g 30%

Brewer's Yeast (additional ingredients naturally occurring in Brewer's Yeast per serving:

Thiamin 1.2 mg 80%
Riboflavin 1.2 mg 71%
Niacin 10 mg 50%
Vitamin B6 1.2 mg 60%
Folic Acid 60 mcg 15%
Vitamin B12 0.3 mcg 5%
Biotin 15 mcg 5%
Pantothenic Acid 0.8 mg 8%

Calcium 20 mg 2%
Iron .18 mg 1%
Phosphorus 800 mg 80%
Magnesium 32 mg 8%
Zinc 1.5 mg 10%
Selenium 60 mcg 86%
Copper 0.18 mg 9%
Chromium 180 mcg 150%
Potassium 630 mg 18%
Choline 110 mg **
Inositol 100 mg **
RNA/DNA 2 g **

Typical Naturally Occurring Amino Acid Profile Per Serving:

Alanine 1216 mg
Arginine 784 mg
Aspartic Acid 1760 mg
Cystine 99 mg
Glutamic Acid 2720 mg
Glycine 816 mg
Histidine 416 mg
Isoleucine 816 mg
Leucine 1216 mg
Lysine 3128 mg
Methionine 272 mg
Phenylalanine 768 mg
Proline 512 mg
Serine 896 mg
Threonine 800 mg
Tryptophane 240 mg
Tyrosine 496 mg
Valine 976 mg

Αυτό είναι το label της μαγιάς μπύρας σε σκόνη της Solgar. Υπάρχουν και άλλα παραπλήσια προϊόντα.

Όπως βλέπουμε, τα παραπάνω αντιστοιχούν σε 2 κουταλιές της σούπας. Υπάρχουν φορές που, για αλλαγή, μετά την προπόνηση βάζω 2,5 - 3 κουταλιές σε 300-400 γραμμάρια χυμό και έχω ένα πολύ ωραίο μεταπροπονητικό ρόφημα. :thumbup:

Φυσικά, όρεξη να'χει κανείς να πειραματίζεται καθώς υπάρχουν πολλοί τρόποι χρήσης. Δοκιμάστε το, δεν χάνετε τίποτα. ;)

pizzass
25-03-11, 19:09
Μπορει να συνδιαστει με μια υπερπληρη πλβιταμινη? (ανιμαλ πακ:green:) κ αν ναι τι θα δωσει επιπλεον !?

chris corfu
25-03-11, 19:12
εχω φιλο που κατεβαινει σε αγωνες και τα συμπληρωματα του ειναι, πρωτεινη και καποιες βιταμινες ξεχωριστα η καθε μια και μαγια μπυρας ολα απο φαρμακειο.. την εχουν για πολυ καλο και σοβαρο συμπληρωμα σε μια διατροφη.. εγω να πω την αληθεια δεν ξερω αν θα επρεπε αλλα δεν χρησιμοποιω..

Lao
25-03-11, 19:28
Μπορει να συνδιαστει με μια υπερπληρη πλβιταμινη? (ανιμαλ πακ:green:) κ αν ναι τι θα δωσει επιπλεον !?

Με τα πάντα συνδιάζεται. Είναι φυσικό και καλό φαγητό.

Όσον αφορά το τί θα δώσει επιπλέον, εξαρτάται από την χρήση και τί σου λείπει. Για παράδειγμα, εγώ ανέφερα έναν τρόπο χρήσης που δίνει ό,τι έγραψα πριν σε ένα serving. Με 3 κουταλιές της σούπας έχεις 22 γραμμάρια πρωτεϊνης, 15 γραμμάρια υδατάνθρακες χωρίς ζάχαρη, βιταμίνες, μέταλλα, αμινοξέα... τι άλλο θες; ;)

El Topo
25-03-11, 19:46
Μπορεί κάποιος να μας πει και πόσο περίπου κοστίζουν αυτές οι ταμπλέτες?

pizzass
25-03-11, 21:16
Lao :thumbup: δλδ οποιαδηποτε στιγμη της μερας ετσι?!

Lao
25-03-11, 21:35
Μπορεί κάποιος να μας πει και πόσο περίπου κοστίζουν αυτές οι ταμπλέτες?

Η συσκευασία της Solgar, οι 250 ταμπλέτες, 12-13 ευρώ.


Lao :thumbup: δλδ οποιαδηποτε στιγμη της μερας ετσι?!

Ναι. :thumbup:

pizzass
25-03-11, 21:44
ειμαι περιεργος να το δοκιμασω..τη συσκευασια της solgar την εχουν στα φαρμακεια??

chris corfu
25-03-11, 21:46
λαο το χρησιμοποιεις σε ολες τις φασεις εσυ??(ογκο κτλ) δεν το εχω χρησιμοποιησει γτ στη διατροφη μου εως τωρα ημουν καλημενος. εχω ενα φιλαρακι που το περνει μερικες φορες οταν ειναι εξω(σε ταμπλετες το εχει) και δεν μπορει να φαει κατι σαν ενδιαμεσο στα γευματα αναμεσα στο πρωινο και μεσημεριανο ας πουμε και επισης ο ιδιος χρησιμοποιει και για να καθαρισει απο ακμη στο προσωπο που εχει λιγο.. ξερεις αν οντως κανει για το πρωτο αλλα και για το δευτερο που ενεφερα??

eri_87
25-03-11, 22:24
Σορρυ αν ρωτήσω βλακεία... Μιλάμε για την γνωστή μαγιά που μπαίνει στο ψωμι; :unsure:
Πάντως θυμάμαι κι εγώ πριν κάποια χρόνια είχα πάρει ένα βαζάκι με χάπια μπύρας από το σ.μάρκετ (Σκλαβενίτη) για να δυναμώσουν τα μαλλιά κ τα νύχια... 8)

Lao
25-03-11, 22:37
ειμαι περιεργος να το δοκιμασω..τη συσκευασια της solgar την εχουν στα φαρμακεια??

Ναι, και τις ταμπλέτες και την σκόνη. Η σκόνη, κάνει κάπου 18 ευρώ τα 454 γραμμάρια.


λαο το χρησιμοποιεις σε ολες τις φασεις εσυ??(ογκο κτλ) δεν το εχω χρησιμοποιησει γτ στη διατροφη μου εως τωρα ημουν καλημενος. εχω ενα φιλαρακι που το περνει μερικες φορες οταν ειναι εξω(σε ταμπλετες το εχει) και δεν μπορει να φαει κατι σαν ενδιαμεσο στα γευματα αναμεσα στο πρωινο και μεσημεριανο ας πουμε και επισης ο ιδιος χρησιμοποιει και για να καθαρισει απο ακμη στο προσωπο που εχει λιγο.. ξερεις αν οντως κανει για το πρωτο αλλα και για το δευτερο που ενεφερα??

Κοίτα, η μαγιά έχει ΠΟΛΛΕΣ ιδιότητες και είναι αληθινό superfood. Τα αρχικά posts εδώ, δίνουν μια καλή εικόνα στο που ωφελεί.;)

Ωστόσο, ξεκαθαρίζω ότι για να δει κανείς αποτέλεσμα στην προπόνησή του, πρέπει να πάρει σκόνη και όχι τις ταμπλέτες. Για να κάνεις την δουλειά σου με ταμπλέτες πρέπει να πάρεις ΠΟΛΛΕΣ, κάνε τους υπολογισμούς σου και θα καταλάβεις.

Αν θες να μιλήσουμε με όρους οικείους, είναι μια 50άρα πρωτεϊνη που το υπόλοιπο 50% είναι υδατάνθρακες και βιταμίνες Β. :green:


Σορρυ αν ρωτήσω βλακεία... Μιλάμε για την γνωστή μαγιά που μπαίνει στο ψωμι; :unsure:
Πάντως θυμάμαι κι εγώ πριν κάποια χρόνια είχα πάρει ένα βαζάκι με χάπια μπύρας από το σ.μάρκετ (Σκλαβενίτη) για να δυναμώσουν τα μαλλιά κ τα νύχια... 8)

Ναι, αυτή είναι. Αν κάποιος είναι ΠΟΛΥ σκληροπυρηνικός, μπορεί να πάει και σε ένα φούρνο να πάρει χύμα. :green:

chris corfu
25-03-11, 22:52
εμενα μου ειχε φανει περιεργο οταν μου ειπε οτι ειναι για την ακμη, αλλα δεν ειχα ασχοληθει. θα το ψαξω το θεμα γτ ειδικα το καλοκαιρι μπορει να φανει πολυ χρησιμο με τοσα θρεπτικα συστατικα που εχει.. ανεφερα τις ταμπλετες επειδη αυτες εχει ο φιλος μου αλλα δεν ξερv τι ποσοτητες εχει η καθε μια, θα ψαξω και θα συγκρινω.. thank you.. :thumbup:

Lao
25-03-11, 22:56
εμενα μου ειχε φανει περιεργο οταν μου ειπε οτι ειναι για την ακμη, αλλα δεν ειχα ασχοληθει. θα το ψαξω το θεμα γτ ειδικα το καλοκαιρι μπορει να φανει πολυ χρησιμο με τοσα θρεπτικα συστατικα που εχει.. ανεφερα τις ταμπλετες επειδη αυτες εχει ο φιλος μου αλλα δεν ξερv τι ποσοτητες εχει η καθε μια, θα ψαξω και θα συγκρινω.. thank you.. :thumbup:

Δεν χρειάζεται να ψάξεις, ορίστε η σύνθεση των ταμπλετών της Solgar



Supplement Facts

Serving Size: 6 Tablets

Servings Per Container: About 41

Amount Per Serving %DV

Calories 10
Total Carbohydrate 1 g <1%*
Dietary Fiber <1 g 2%*
Protein 1 g 2%*

Thiamin 0.4 mg 27%
Riboflavin 0.2 mg 12%
Niacin 1 mg 5%
Vitamin B6 0.1 mg 5%
Folic Acid 60 mcg 15%
Vitamin B12 5 mcg 83%
Biotin 3 mcg 1%
Pantothenic Acid 0.1 mg 1%
Sodium 11 mg <1%
Choline 1 mg **

Alanine 94 mg **
Arginine 61 mg **
Aspartic Acid 127 mg **
Cystine 11 mg **
Glutamic Acid 201 mg **
Glycine 61 mg **
Histidine 26 mg **
Isoleucine 59 mg **
Leucine 92 mg **
Lysine 92 mg **
Methionine 16 mg **
Phenylalanine 53 mg **
Proline 49 mg **
Serine 65 mg **
Threonine 62 mg **
Tryptophane 13 mg **
Tyrosine 42 mg **
Valine 70 mg **


Καταλαβαίνεις γιατί σου είπα ότι αν το θες για την προπόνηση χρειάζονται ΠΟΛΛΕΣ ταμπλέτες. :green:

chris corfu
25-03-11, 23:04
Δεν χρειάζεται να ψάξεις, ορίστε η σύνθεση των ταμπλετών της Solgar



Καταλαβαίνεις γιατί σου είπα ότι αν το θες για την προπόνηση χρειάζονται ΠΟΛΛΕΣ ταμπλέτες. :green:

πο ποο.. καλα ποσα γραμμαρια ειναι οι ταμπλετες κ εχουν τοσο λιγο.??? μσο η καθε μια? καμια σχεση με την σκονη που με δυο κουταλιες της σουπας ειναι φουλε σε πρωτεινη υδατανθρακα αμινο και βιταμινες. μεγαλη η διαφορα..

Lao
25-03-11, 23:08
πο ποο.. καλα ποσα γραμμαρια ειναι οι ταμπλετες κ εχουν τοσο λιγο.??? μσο η καθε μια? καμια σχεση με την σκονη που με δυο κουταλιες της σουπας ειναι φουλε σε πρωτεινη υδατανθρακα αμινο και βιταμινες. μεγαλη η διαφορα..

Ακριβώς, γι'αυτό είπα να προτιμάτε σκόνη. ;)

Οι ταμπλέτες είναι καλές για άλλα πράγματα, όπως να καθαρίζουν το εντεράκι (ο νοών νοείτο :P) κτλ κτλ κτλ.

Υπόψην, βάζετέ την με χυμό γιατί με νερό θέλει κότσια :green:

anonumos
18-03-12, 16:32
ρε παιδια που θα την βρουμε σε σκονη φυσικα και εινε απολυτητα φυσιολογικη για την υγεια

ελμερ
18-03-12, 16:51
lao ,στα συστατικα που δινεις στα 2 κουταλακια της σουπας μαγια (30 γραμμ) το χρωμιο ειναι 180% της ημερησιας δοσης....εγω που παιρνω και μια πολυβιταμινη που εχει 200mcg χρωμιο,(167% σηδ) μηπως θελει προσοχη τοση μεγαλη ποσοτητα χρωμιου σε μια μερα(πολυβιταμινη συν μαγια)?δωσε μου τα φωτα σου....:) πιτσιρικας επαιρνα σερι μαγια σε χαπια,μαλιστα ελεγε η συσκευασια πως μιση ωρα πριν το γευμα με ενα ποτηρι νερο σου μειωνει την ορεξη ενω μετα το γευμα στην ανοιγει....:welcome::welcome:

anonumos
18-03-12, 17:33
ρε παιδια που θα την βρουμε σε σκονη φυσικα και εινε απολυτητα φυσιολογικη για την υγεια

leftis
18-03-12, 18:02
Lao, σε μορφή σκόνης, καθαρίζει εξίσου καλά το έντερο?;)

Lao
18-03-12, 19:32
lao ,στα συστατικα που δινεις στα 2 κουταλακια της σουπας μαγια (30 γραμμ) το χρωμιο ειναι 180% της ημερησιας δοσης....εγω που παιρνω και μια πολυβιταμινη που εχει 200mcg χρωμιο,(167% σηδ) μηπως θελει προσοχη τοση μεγαλη ποσοτητα χρωμιου σε μια μερα(πολυβιταμινη συν μαγια)?δωσε μου τα φωτα σου....:) πιτσιρικας επαιρνα σερι μαγια σε χαπια,μαλιστα ελεγε η συσκευασια πως μιση ωρα πριν το γευμα με ενα ποτηρι νερο σου μειωνει την ορεξη ενω μετα το γευμα στην ανοιγει....:welcome::welcome:

Διάβασε αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_toxicity


Lao, σε μορφή σκόνης, καθαρίζει εξίσου καλά το έντερο?;)

Κάθε έντερο έχει τον δικό του χαρακτήρα. :P Εμένα πάντως δουλεύει ρολόι.

Ultra_b
23-05-12, 18:01
Ως μεταπροπονιτικο ροφημα ειναι καλη ? Ή εχει καλη αποροφωση και θα ηταν καλυτερη σε 1 αλλο γευμα ? ή πριν το γυμαστηριο? Επησεις ειδα οτι δεν κανει να την παιρνουμε μαζι με φαγητο γιατι θα εχει αερια..:unsure: Δηλαδη δεν αξιζει το πρωι να την παρω?? Το πρωι εγω τρωω 10αβγα(1κροκο),400γρ πατατα βραστη και σαλατα με 1 κσ λαδι.

NASSER
23-05-12, 23:14
Την καταναλώνω καθημερινά. Δεν έχει καμία παρενέργεια όπως και να την πάρετε.

Ultra_b
24-05-12, 00:33
Την καταναλώνω καθημερινά. Δεν έχει καμία παρενέργεια όπως και να την πάρετε.

Δηλαδη μπορω να παιρνω σε καθε γευμα και μια κουταλια μαγια μπυρας? Κουταλια της σουπας περνουμε??? Φυσικη λεω να παω να παρω απο κανενα φουρνο.

Lao
24-05-12, 11:45
Δηλαδη μπορω να παιρνω σε καθε γευμα και μια κουταλια μαγια μπυρας? Κουταλια της σουπας περνουμε??? Φυσικη λεω να παω να παρω απο κανενα φουρνο.

Να πάρεις κάποια σε σκόνη, δύο κουταλιές της σούπας ημερησίως και όχι παραπάνω.

spartan77
24-05-12, 11:53
ναι ε?..ολα αυτα η μαγια μπυρας?
εχω ακουσει γενικοτερα αλλα δεν ηξερα οτι εχει τοσα καλουδια!:green:

στην λιστα κ η μαγια μπυρας :thumbup:

Lao
24-05-12, 11:56
ναι ε?..ολα αυτα η μαγια μπυρας?
εχω ακουσει γενικοτερα αλλα δεν ηξερα οτι εχει τοσα καλουδια!:green:

στην λιστα κ η μαγια μπυρας :thumbup:

Είναι χαλαρά από τα καλύτερα πράγματα που μπορεί να φάει κανείς. Έχω φάει κανά τόνο :P στην ζωή μου και την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Προσοχή μόνο στα στακαρίσματα, γιατί έχει και μέταλλα.

spartan77
24-05-12, 12:03
Είναι χαλαρά από τα καλύτερα πράγματα που μπορεί να φάει κανείς. Έχω φάει κανά τόνο :P στην ζωή μου και την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Προσοχή μόνο στα στακαρίσματα, γιατί έχει και μέταλλα.



θα την παιρνω οταν θα μαι.. οφ απ τα μαζικα στακαρισματα :thumbup:
αλλα θα την παρω ομως να υπαρχει γενικοτερα γιατι δεν ηξερα οτι εχει τοσα πραγματα μεσα!

Lao
24-05-12, 12:08
θα την παιρνω οταν θα μαι.. οφ απ τα μαζικα στακαρισματα :thumbup:
αλλα θα την παρω ομως να υπαρχει γενικοτερα γιατι δεν ηξερα οτι εχει τοσα πραγματα μεσα!

Επειδή μάλλον δεν έγραψα καλά το προηγούμενο post μου, να γίνω πιο αναλυτικός.

Ανάλογα με το ποια μάρκα παίρνουμε και τι άλλο συμπλήρωμα χρησιμοποιούμε και, βεβαίως-βεβαίως, τι τρώμε, να κοιτάμε να μην παίρνουμε υπερβολικές δόσεις σε ό,τι αφορά τα μέταλλα.

Οι περισσότερες μαγιές έχουν, από φυσικού τους, ανεβασμένο το χρώμιο. Έτσι, αν κάποιος παίρνει π.χ. μια multi που έχει μεγάλες ποσότητες, καλό θα ήταν να κινηθεί αναλόγως.

Γενικά δεν παίζει πρόβλημα, απλά επειδή δεν ξέρω ο καθένας εδώ μέσα τι παίρνει και τι τρώει, θεώρησα καλό να το αναφέρω.

Βέβαια, εγώ έχω πάρει άπειρες φορές μαγιά και multi και δεν είχα κάποιο θέμα, αλλά εγώ είμαι απλά ο Lao. :P:P:P

spartan77
24-05-12, 12:20
Επειδή μάλλον δεν έγραψα καλά το προηγούμενο post μου, να γίνω πιο αναλυτικός.

Ανάλογα με το ποια μάρκα παίρνουμε και τι άλλο συμπλήρωμα χρησιμοποιούμε και, βεβαίως-βεβαίως, τι τρώμε, να κοιτάμε να μην παίρνουμε υπερβολικές δόσεις σε ό,τι αφορά τα μέταλλα.

Οι περισσότερες μαγιές έχουν, από φυσικού τους, ανεβασμένο το χρώμιο. Έτσι, αν κάποιος παίρνει π.χ. μια multi που έχει μεγάλες ποσότητες, καλό θα ήταν να κινηθεί αναλόγως.

Γενικά δεν παίζει πρόβλημα, απλά επειδή δεν ξέρω ο καθένας εδώ μέσα τι παίρνει και τι τρώει, θεώρησα καλό να το αναφέρω.

Βέβαια, εγώ έχω πάρει άπειρες φορές μαγιά και multi και δεν είχα κάποιο θέμα, αλλά εγώ είμαι απλά ο Lao. :P:P:P

εχεις δικιο σ αυτο!
ενιοτε κ γω κανω διαφορες δοκιμες και αυξομειωνω τα μεταλλα και τις δοσεις, το εκανα παλιοτερα οταν επαιρνα καποια μουλτι η βιταμινες ξεχωριστα κ ειχα μες την μερα και βασιλικο πολτο η γυρη,
γενικοτερα δεν παιζει προβλημα παντως
οποτε θα το δω Lao :toast:

vaggan
24-05-12, 12:39
εχεις δικιο σ αυτο!
ενιοτε κ γω κανω διαφορες δοκιμες και αυξομειωνω τα μεταλλα και τις δοσεις, το εκανα παλιοτερα οταν επαιρνα καποια μουλτι η βιταμινες ξεχωριστα κ ειχα μες την μερα και βασιλικο πολτο η γυρη,
γενικοτερα δεν παιζει προβλημα παντως
οποτε θα το δω Lao :toast:με μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι τα 400 γραμμαρια σκονης της solgar εχουν 15 ευρω βασικα εγω σταθηκα στο χρωμιο που εχει περισσοτερο + οτι εχει μια καποια ποσοτητα πρωτεινης και κανει καλο και στο εντερο θα την δοκιμασω:thumbup:

Lao
24-05-12, 12:40
με μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι τα 400 γραμμαρια σκονης της solgar εχουν 15 ευρω βασικα εγω σταθηκα στο χρωμιο που εχει περισσοτερο + οτι εχει μια καποια ποσοτητα πρωτεινης και κανει καλο και στο εντερο θα την δοκιμασω:thumbup:

Αναφέρεσαι σε τιμή φαρμακείου, σωστά;

vaggan
24-05-12, 12:44
Αναφέρεσαι σε τιμή φαρμακείου, σωστά;ναι.μπορω νατην βρω φθηνοτερα?

Lao
24-05-12, 12:47
ναι.μπορω νατην βρω φθηνοτερα?

Check βότανο αν θες φτηνότερα.

Επίσης, υπάρχει και αυτή:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14329-Brewer-s-Yeast-(Lewis-International)

η οποία βγαίνει και σε συσκευασία κιλού. Πολύ καλή, επίσης. :thumbup:

spartan77
24-05-12, 12:56
με μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι τα 400 γραμμαρια σκονης της solgar εχουν 15 ευρω βασικα εγω σταθηκα στο χρωμιο που εχει περισσοτερο + οτι εχει μια καποια ποσοτητα πρωτεινης και κανει καλο και στο εντερο θα την δοκιμασω:thumbup:

ναι κανει καλο και στο εντερο και θα την παρω:thumbup:





Check βότανο αν θες φτηνότερα.

Επίσης, υπάρχει και αυτή:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14329-Brewer-s-Yeast-(Lewis-International)

η οποία βγαίνει και σε συσκευασία κιλού. Πολύ καλή, επίσης. :thumbup:


ηδη μπηκε στο wish list για την επομενη!:thumbup:
Lao σκονη καλυτερα απο χαπι ε? η δν παιζει ρολο τοσο πολυ?

Lao
24-05-12, 13:09
ηδη μπηκε στο wish list για την επομενη!:thumbup:
Lao σκονη καλυτερα απο χαπι ε? η δν παιζει ρολο τοσο πολυ?

Σκόνη να παίρνεις, θέλεις πολλά χάπια για να πάρεις το ισοδύναμο μιας κουταλιάς.

Δες και αυτήν, μόλις την ανέβασα:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21141-Genuine-Brewer-s-Yeast-(Twinlab)

AKIS DAFIS
04-01-13, 18:19
kalispera thelo na rotiso kati se oti afora tin magia tin freskia tin nopi ..ohi ayti apo farmakeio se tampletes k skoni..tin ehei dokimasei kaneis?k thelo na mou peite k se ti posotita tin perneis?ksero oti den kanei poli thelei ligo alla poso ligo?ti posotita?

*** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φορουμ.Mods Team ***

KARAOLANIS
05-01-13, 14:29
Πριν το φαγητο ισχυει οτι σου κλεινει την ορεξη ενω μετα το φαγητο στην ανοιγει?

warrior s
05-01-13, 14:39
Πριν το φαγητο ισχυει οτι σου κλεινει την ορεξη ενω μετα το φαγητο στην ανοιγει?

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές μαγια μπύρας σε σκόνη. Την έχω σε μεγάλη εκτίμηση γιατί είναι γεμάτη βιταμίνες μέταλλα πρωτείνη και είναι εντελώς φυσική. Πρίν το φαγητό σου κλείνει την όρεξη αυτό ισχύει, για το δεύτερο διαφωνώ ;)

KARAOLANIS
11-01-13, 00:07
που μπορω να βρω μαγια μπυρας? σε φαρμακειο? εταιρεια καλη εχετε να προτεινεται?

den23
26-01-13, 13:56
ξέρετε αν τα φακελάκια ξuρης μαγiας (τύπου γιώτης)έχουν ίδια διατροφική αξια με την μαγια για τη οποια λέμε εδώ??? επίσης nutritional facts για την νωπή από τον φούρνο ξέρουμε??

ionos1
20-03-13, 14:48
:bowdown: τον αλλο μηνα τσιμπαω της twinlab πολυ οικονομικο και σκοπευω να βαζω 1-1,5 κουταλια της σουπας στο μεταπροπονητικο

Lao
04-04-13, 15:15
Επειδή λαμβάνω διάφορα ΠΜ από φίλους που έχουν προμηθευτεί μαγιά φούρνου και με ρωτάνε αν έκαναν καλά, πόσο να παίρνουν κτλ κτλ κτλ, να δηλώσω ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ δεν έχω προτείνει κάτι τέτοιο, οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος άνθρωπος για να λύσει τέτοιες απορίες.

Το μόνο που έχω πει είναι ότι όποιος είναι σκληροπυρηνικός μπορεί να πάρει και χύμα, αλλά προσωπικά ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ, γιατί δεν το έχω κάνει.

Αν μη τι άλλο, νομίζω ότι γράφω πολύ αναλυτικά και αιτιολογημένα (όσο μπορώ, τουλάχιστον και μέχρι εκεί που φτάνει η εμπειρία και οι γνώσεις μου), οπότε όποιος θέλει να μάθει τι πιστεύω για το θέμα, δεν έχει παρά να δει τι έχω γράψει στο παρόν θέμα.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, καταλαβαίνω το ότι διάφοροι φίλοι έχουν απορίες και πολλοί εδώ μέσα ξέρουν ότι ποτέ δεν αφήνω ΠΜ αναπάντητα. Please όμως, επειδή έχω φτάσει κάποιες μέρες να απαντάω σε 5-10 ΠΜ την μέρα και ο χρόνος μου δεν είναι πάντα αρκετός, όσοι θέλουν ας κάνουν τον κόπο να διαβάζουν λίγο τα posts εδώ...:toast:

ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ, ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΑΓΙΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. Αυτό τον τύπο έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον, αυτόν ξέρω και αυτόν προτείνω.