PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάσιμο νερού!



traffic
22-07-09, 17:15
Χαιρετίσματα σε όλους.Ηθελα να ρωτησω με ποιους τρόπους επιτυγχάνετε η απώλεια νερού απο το σωμα αστε να φυγει το "θολωμα"! Ευχαριστώ!

the_big_litho
22-07-09, 18:07
Mειωσε το αλατι και γενικα τις τροφες που εχουν αλατι, πολυ στεγνες τροφες, αεροβιες καυσεις και αν θελεις να πας και αλλο διαβασε τι κανουν οι αθλητες τι τελευταιες εβδομαδες πριν κατεβουν σε αγωνα..
Το θολωμα που λες ειναι σιγουρα απο υγρα η υπαρχει και ποσοστο λιπους, στο λεω αυτο γιατι για να λες οτι θελεις να χασεις τα νερα σημαινει οτι εισαι πολυ χαμηλα σε λιπος που σημαινει εισαι σε πολυ καλη φορμα...

traffic
22-07-09, 18:44
Ευχαριστώ για την βοήθεια!Να πω την αλήθεια δεν βρίσκομαι σε τελεια φόρμα...ειμαι σε ποσοστο λιπους γυρω στο 12%-11% απλα πίστεύω πως η μείωση του νερου στο σώμα ίσος διώξει το θόλωμα απ την κοιλια και την κανει να δείχνει καλύτερα!

Levrone
22-07-09, 20:36
να προτεινω και σαουνα ή ηλιοθεραπεια! πασ παραλια και γυρνας και το δερμα ειναι λεπτο σα χαρτι!

stelios17
23-07-09, 00:54
Βασικα και εγω πρεπει να εχω προβλημα με τα νερα μου....
Δεν εχω σχετικα λιπος παρολαυτα ειμαι καπως "θολος" ...
Παντως το καλο ειναι οτι τωρα τελευταια σε καθε προπονηση τρεχει ο ιδρωτας ποταμη!

leangains
23-07-09, 02:29
ή ηλιοθεραπεια! πασ παραλια και γυρνας και το δερμα ειναι λεπτο σα χαρτι!

και με την ακτινοβολία, οι ποσότητες της οποίας ειναι αθροιστικές, τι γινεται γιατρέ μου?

kutsup
23-07-09, 07:46
Βασικά έχετε ακόμη λίπος και δεν θα δείτε μεγάλες διαφορές. Το νερό και να φύγει σε κάποιες ώρες θα είναι πίσω. Δεν μπορείς να ξεγελάσεις την ισορροπία ιόντων του οργανισμού για πολύ ώρα.
Άσε που είναι και επικύνδυνο να το παρατραβάς.

Levrone
23-07-09, 10:44
και με την ακτινοβολία, οι ποσότητες της οποίας ειναι αθροιστικές, τι γινεται γιατρέ μου?

χααααα!!!
μου την ειχες στημενη ενω ημουν ανυποψιαστος!!!!
δες λοιπον, υπεριώδης ακτινοβολια (αλλα και γενετική προδιάθεση) ---->>> αναπτυξη μελανώματος : κακοηθης νεοπλασια δερματος)..
αυτο εχει να κανει και με την ευαισθησια του καθε ατομου στην ακτινοβολια.

Αθροιστικη δραση ηλιακου φωτος επι χρονια μπορει να οδηγησει σε καποιες μορφες μελανωματος οπως το φακοειδες μελανωμα, ενω η περιοδικη εκθεση στον ηλιο μπορει να οδηγησει σε αλλες μορφες δερματικων νεοπλασιων.

Παμε τωρα στις συχνοτητες της ηλιακης ακτινοβολιας..UVa (320-400nm) ->μαυρισμα δερματος....UVb (280-320nm)->ηλιακο εγκαυμα...UVc(220-280nm) ειναι η πλεον επικινδυνη..

εχει δικιο ο leangains..μιλησα σα bber και οχι σα γιατρος..απλα δεν εννοω να παει στην παραλια και να φυγει με εγκαυματα αλλα λιγο το απογευματακι μαζι με τη θαλασσα κανει καλο στην "απωλεια νερων" να το πω ετσι..υπαρχουν κι αλλες λεπτομερειες αλλα λεω να μη βγουμε πιο πολυ off topic.

stelios17
23-07-09, 11:41
Βασικά έχετε ακόμη λίπος και δεν θα δείτε μεγάλες διαφορές. Το νερό και να φύγει σε κάποιες ώρες θα είναι πίσω. Δεν μπορείς να ξεγελάσεις την ισορροπία ιόντων του οργανισμού για πολύ ώρα.
Άσε που είναι και επικύνδυνο να το παρατραβάς.

Βασικα δεν λεω οτι δεν εχω λιπος...
Απλα το λιπος μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα ...
Και εχω την αισθηση οτι εχω αρκετα νερα ....
Τεσπα...

kutsup
23-07-09, 12:28
Βασικα δεν λεω οτι δεν εχω λιπος...
Απλα το λιπος μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα ...
Και εχω την αισθηση οτι εχω αρκετα νερα ....
Τεσπα...

Δε σου είπα κάτι διαφορετικό. Το ότι έχεις υποδόριο νερό είναι φυσιολογικό. Το να "μετακινήσεις" το νερό αυτό ενδομυικά για κάποιες ώρες δε θα κάνει διαφορά αν έχεις φυσιολογικό λίπος.

NASSER
23-07-09, 12:56
Mειωσε το αλατι και γενικα τις τροφες που εχουν αλατι, πολυ στεγνες τροφες, αεροβιες καυσεις και αν θελεις να πας και αλλο διαβασε τι κανουν οι αθλητες τι τελευταιες εβδομαδες πριν κατεβουν σε αγωνα..
Το θολωμα που λες ειναι σιγουρα απο υγρα η υπαρχει και ποσοστο λιπους, στο λεω αυτο γιατι για να λες οτι θελεις να χασεις τα νερα σημαινει οτι εισαι πολυ χαμηλα σε λιπος που σημαινει εισαι σε πολυ καλη φορμα...

Απλα και ομορφα αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη. Μιας και τωρα εχουμε καλοκαιρι, καλη και η ηλιοθεραπεια και το μαυρισμα για να δειξει καλυτερα το σωμα, αλλα δεν μπορουμε να στηριζομαστε σε μια τετοια μεθοδο για χασημο ειτε λιπους ειτε νερων του σωματος.

Καθε χρονο η ακτινοβολια γινεται και πιο επικυνδινη. Τυχαινει να βρισκουμε σε τουριστικο μερος και πολλοι τουριστες ειναι με εγκαυματα δερματολογικα! Εγω παρολο που ειμαι μελαχρινος και βαζω αντιλιακο, νιωθω πως οταν ξεπερναω την μια ωρα εκθεσης στον ηλιο να καιγομαι. Καποτε καθομουνα και 6 ωρες συνεχομενες χωρις αντιλιακο!

stelios17
23-07-09, 13:08
Βασικα διαβασα σε ενα αρθρο οτι η κατακρατηση υγρων μπορει να γινει λογο της μικρης προσληψης υγρων ...
Δηλαδη το σωμα ¨καταλαβαινει" οτι δεν περνουμε αρκετα υγρα και προσπαθει να αποθηκευσει οσο το δυνατον περισσοτερα υγρα .

NASSER
23-07-09, 13:15
Βασικα διαβασα σε ενα αρθρο οτι η κατακρατηση υγρων μπορει να γινει λογο της μικρης προσληψης υγρων ...
Δηλαδη το σωμα ¨καταλαβαινει" οτι δεν περνουμε αρκετα υγρα και προσπαθει να αποθηκευσει οσο το δυνατον περισσοτερα υγρα .


Αληθευει και αυτο. Απο την αλλη αμα θελεις να αποβαλει υγρα το σωμα μπορεις να καταναλωνεις αυξημενη ποσοτητα υγρων, προσλαμβανοντας ικανοποιητικη ποσοτητα μεταλων.

ioannis1
23-07-09, 21:28
ο νασερ επιασε καπως το θεμα οπως και ο kutsup.καταρχην με την ηλιοθεραπεια δεν χανεται νερα αντιθετα λογω αφυδατωσης το σωμα κρατα νερα.αν θελετε να χασετε επιδερμικο νερο,που αυτο θα κρατησει λιγο οπως ειπε ο kutsup,παρτε καλιο,κλορεφ,3 ταμπλετες πρωι μεσημερι βραδυ με το φαγητο,ελατωστε το αλατι,και πινετε αφθονο νερο τουλαχιστον 6 λιτρα ημερησιως.παρτε ενα φυσικο διουρητικο,καφεινη,τσαι,κλπ διαφορα αλλα συμπληρωματαπχ το water out τησ now που ειναι κατσε καλα.τρωτε πολυ πεπονι καρπουζι κυριως πριν τον υπνο το βραδυ.δεν θα μπορειτε να κοιμηθειτε απο το κατουρημα....:P

ioannis1
23-07-09, 21:29
ενα φυσικο διαιτητικο φρουτο ειναι φρεσκος ανανας ,2 φετες σε καθε γευμα αν κανετε γραμμωση.

traffic
24-07-09, 21:22
Ωραίος ο Ιωαννης!!:thumbup:

Geo84
26-07-09, 11:25
Δεν το κατάλαβα καλά αυτό με το πεπόνι και το καρπούζι (πολύ πριν τον υπνο) και τον ανανα...

Είναι διουρητικά δηλαδή πολύ καλά για τη γράμμωση?Γιατί μέχρι τώρα εγώ για τα φρούτα το αντίθετο άκουγα...

Ας μου το εξηγησει κάποιος αν γίνεται γιατί κάτι μου διαφεύγει...

ioannis1
26-07-09, 20:41
ακριβως οπως ειπες,αν θες να μη κοιμηθεις νυχτα φαε καρπουζακι η πεπονακι και θα με θυμηθεις.ειναι διουρητικα.

mantus3
26-07-09, 20:45
Δεν το κατάλαβα καλά αυτό με το πεπόνι και το καρπούζι (πολύ πριν τον υπνο) και τον ανανα...

Είναι διουρητικά δηλαδή πολύ καλά για τη γράμμωση?Γιατί μέχρι τώρα εγώ για τα φρούτα το αντίθετο άκουγα...

Ας μου το εξηγησει κάποιος αν γίνεται γιατί κάτι μου διαφεύγει...

ο ανανας ειναι οξυνος οποτε κανει για γραμοση... δεν εχει πολους υδατ αλλα ουτε κ θερμιδες.

το καρπουζι κ το πεπονι αποτελουντε κατα μεγαλο αριθμο απο νερο, βασικα ως επι το πλιστον νερο ειναι, οποτε ειναι μια χαρα για γραμοση, λιγοι υδατανθρακες + το οτι ειναι σχετικα γλυκα οποτε σε κανουν να μην νιοθεις στεριση

Geo84
26-07-09, 20:49
Οκ τώρα με την επισήμανση το ξεκαθάρισα.

Δηλαδή ο ΜΒ που στη διατροφή γράμμωσης που προτείνει και που λέει πλήρη αποφυγή φρούτων και φρουκτόζης δεν εννοεί όλα τα φρούτα αλλά τα κλασσικά μήλο...πορτοκάλι...μπανάνες κτλ?

Να ξέρουμε πια άλλα δηλαδή επιτρέπονται στη γράμμωση.

leangains
26-07-09, 21:25
φίλε κανενας δεν πάχυνε ή δεν εβαλε λιπος επειδή ετρωγε πολλά μήλα.

το πρόβλημα με τα φρούτα ειναι ότι περιέχουν φρουκτόζη κι αυτή επιδρά με την ορμόνη λεπτίνη (leptin) η οποία ρυθμιζει τα επίπεδα λιπους με πολλαπλες διαδρομές, μεγάλη κουβεντα.

αν εχεις όρεξη διάβαζε...

http://www.bodybuilding.com/fun/layne36.htm στη μεση του αρθρου κ αφου διαβάσεις αυτό για να δεις τα αρχικά, θα βρεις το εξιδεικευμενο

leptin the next big thing

kai αν θες να το πιασεις πιο συνολικά κ να δεις πως επιδρα κ με αλλες ορμονες

http://www.johnberardi.com/articles/hormones/index.htm τις πεινασμενες πεινασμενες ορμονες

καλη διασκεδαση! τωρα πια αντι για τα αλλα περιοδικά θα διαβαζεις για ορμόνες bed time story

Geo84
26-07-09, 21:57
Άμα φάω μόνο 10μήλα και 10 πορτοκάλια τη μέρα όχι δε θα παχύνω.

Αλλά με τη καλοζυγισμένη διατροφή γράμμωσης που προτείνει ο ΜΒ μπορεί να μου κάνει ζημιά

Τέσπα δε θα αναλύσουμε εδώ το αν πρέπει η οχι να τρως φρούτα στη γράμμωση με ενδιαφέρει το αν αυτοί που απαγορευουν τα φρούτα στη γράμμωση εννοούν και το πεπόνι, καρπούζι, ανανάς που αναφέρθηκε.

Για του λόγου το αληθές αν και νομίζω ότι το χεις διαβάσει.

Διατροφή Γράμμωσης

Διατήρηση επιπέδων ενέργειας και απαγόρευση φρουκτόζης!

Το πρώτο στοιχείο αυτής της δίαιτας που θέλω να τονίσω είναι η απόλυτη αποφυγή της φρουκτόζης. Κατά τη διάρκεια αυτής της δίαιτας δεν επιτρέπεται να τρώτε φρούτα. Φυσικά και δεν καταδικάζουμε τα φρούτα, ωστόσο ο στόχος μας είναι η βελτιστοποίηση των επιπέδων ενέργειας στο γυμναστήριο και για να γίνει αυτό πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας σε άλλες τροφές. Αν καταφέρουμε να διατηρήσουμε ένα σταθερό επίπεδο ενέργειας στην προπόνηση θα διατηρήσουμε μεγαλύτερο ποσοστό μυϊκής μάζας.
Τα φρούτα φυσικά και έχουν θέση στο άθλημα του bodybuilding αλλά όχι στο συγκεκριμένο συνδυασμό θρεπτικών συστατικών που προτείνει αυτή η δίαιτα.
Η φρουκτόζη λοιπόν αποθηκεύεται στο συκώτι ώστε να χρησιμοποιηθεί αργότερα σαν ενέργεια, ενώ είναι λιγότερο πιθανό να αποθηκευτεί στα μυϊκά κύτταρα. Οι θερμίδες που θα πρέπει να καταναλώνονται στην δίαιτα θα δείτε ότι είναι λίγες και δε θα τις επιλέξουμε από ένα διατροφικό στοιχείο που δε βελτιστοποιεί τα μυϊκά αποθέματα ενέργειας τα οποία τα χρειαζόμαστε κατά τη διάρκεια της προπόνησης για να διατηρήσουμε τη δύναμη και αντοχή μας. Με αυτόν τον τρόπο θα παρατηρήσετε και καλύτερα πρηξίματα στη δίαιτα από το αν χρησιμοποιούσατε τροφές με φρουκτόζη. Έτσι λοιπόν οι υδατάνθρακές μας θα προέρχονται αποκλειστικά από αμυλούχα τρόφιμα και πράσινα λαχανικά. Θα δούμε περισσότερες σχετικές λεπτομέρειες παρακάτω.

Παναγιώτης Βίτσας - Muscleboss

NASSER
26-07-09, 22:03
Geo84 ετσι ειναι οπως τα διαβασες. Ωστοσο μπορεις να μην ακολουθησεις τοσο αυστηρη διατροφη, καθως το καλοκαιρι αμα εισαι κανονικα στο προγραμμα προπονησης καταναλωνεις αρκετη ενεργεια και μια εως δυο μεριδες φρουτου μπορει να κανει και καλο. Προσωπικα προτειμω ενα φρουτο στις πρωινες ωρες και ενα μετα την προπονηση, γιατι ειναι στιγμες που το σωμα μπορει να τα καταναλωσει αμεσα.

ioannis1
26-07-09, 22:33
ετσι οπως τα ειπε ο νασερ.αν κανεις αυστηρη διατροφη θελουν μετρο τα φρουτα και προτιμαμε τα ξινα.ε, τωρα καλοκαιρι μη τα στερηθουμε ολα και καρπουζι πεπονι ειναιοτι πρεπει για διουρηση,δεν παχαινουν αν φας μετριες ποσοτητες,εχεις και την αισθηση του γλυκου.

Geo84
26-07-09, 22:58
Ok το πιασα :thumbup:

ioannis1
26-07-09, 23:08
και επειδη ειναι πλουσια σεκαλιο κυριως το πεπονι,διωχνει το περιττο αλατι και φευγουν επιδερμικα νερα.

NASSER
27-07-09, 01:50
leangains συμφωνω με την ολη τακτικη και την εχω δοκιμασει στο παρελθον. ΑΛΛΑ δεν ειναι ευκολο να το ακολουθησει και να το κανει καποιος που εχει μετρια γνωση προπονησης και διατροφης. Θελει καθοδηγηση απο τριτο, διαφορετικα η πιθανοτητα καταβολισμου μυων ειναι πολυ μεγαλη και οπως ολοι ξερουμε δεν ειναι και τοσο ευκολο να επαναφερεις τους χαμενους μυς.

Οι αγωνιστικοι αθλητες και γενικα οι αθλητες με πολλες μαζες αποφευγουν τετοια τακτικη απλουστατα γιατι δεν θελουν να πινανε και να χαλανε την ψυχικη τους ισορροπια. Ολοι μας εχουμε και καποιες προτεραιοτητες στην καθημερινοτητα μας. :-)

traffic
28-07-09, 17:55
Εγω πάντος βράδυ δεν ξαναμπενω-ξαναδιαβάζω στο φορουμ!!!!με ολα αυτα πηγα να πεσω για υπνο και δεν μπορουσα να κοιμηθώ απ τα όσα σκεφτόμουν!!!!Ολα αυτα τα λέω καλοπροερετα βεβαια και θέλω να ευχαριστησω και τα υπολοιπα μελη για τις πραγματικα σημαντικες πληροφοριες που μας δίνουν!! :thumbup: :toast:

Stephany Thes
29-07-09, 15:51
ο νασερ επιασε καπως το θεμα οπως και ο kutsup.καταρχην με την ηλιοθεραπεια δεν χανεται νερα αντιθετα λογω αφυδατωσης το σωμα κρατα νερα.αν θελετε να χασετε επιδερμικο νερο,που αυτο θα κρατησει λιγο οπως ειπε ο kutsup,παρτε καλιο,κλορεφ,3 ταμπλετες πρωι μεσημερι βραδυ με το φαγητο,ελατωστε το αλατι,και πινετε αφθονο νερο τουλαχιστον 6 λιτρα ημερησιως.παρτε ενα φυσικο διουρητικο,καφεινη,τσαι,κλπ διαφορα αλλα συμπληρωματαπχ το water out τησ now που ειναι κατσε καλα.τρωτε πολυ πεπονι καρπουζι κυριως πριν τον υπνο το βραδυ.δεν θα μπορειτε να κοιμηθειτε απο το κατουρημα....:P
Mα το πεπόνι προκαλεί κατακράτηση υγρών :-/ στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου..

NASSER
29-07-09, 15:53
Mα το πεπόνι προκαλεί κατακράτηση υγρών :-/ στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου..

Να συμφωνησεις και με αυτο. Και το πεπονι και το καρπουζι ειναι διουρητικα.

ioannis1
29-07-09, 20:26
στεφανυ δεν στα ειπαν καλα.:green:

the_big_litho
29-07-09, 23:21
Mα το πεπόνι προκαλεί κατακράτηση υγρών :-/ στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου..
Εχεις καποια προσωπικη εμπειρια πανω σ αυτο?