PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωί ή βράδυ??



dobros
03-08-09, 11:49
Καταρχήν θα ήθελα να σας χαιρετίσω και να σας συγχαρώ για την προσπάθεια που έχετε κάνει. Πραγματικά το forum περιέχει τεράστιο πλούτο γνώσεων.
Σχετικά με μένα.. Είμαι 31 ετών, 1.80, 91 κιλά. Ξεκίνησα το γυμναστήριο πριν από περίπου 2 μήνες. Στόχος, η μείωση του βάρους, με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απώλεια λίπους και όσο το δυνατόν μικρότερη απώλεια μυϊκής μάζας. Ο συνδυασμός αεροβικής - προπόνησης με βάρη επιβαλλόμενος λοιπόν..

Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το εξής: Λόγω ωραρίου δουλειάς, έχω τις ακόλουθες επιλογές ως προς το ωράριο προπόνησης: (Το πρόγραμμα αφορά 5 μέρες της εβδομάδας, αφού γυμνάζω μία μυϊκή ομάδα την ημέρα.)

Α) Αεροβική το πρωί (8.00), 1 ώρα μέτριας έντασης και βάρη το βράδυ (22.00) Πλεονεκτήματα, νομίζω πως είναι η απώλεια λίπους το πρωί, το ότι έχω καταναλώσει αρκετά γεύματα μέχρι το βράδυ, άρα έχει ο οργανισμός καύσιμα. Μειονεκτήματα, η κούραση από τις διπλές προπονήσεις και το ότι αργώ να κοιμηθώ από την υπερένταση την γυμναστικής με τα βάρη

Β) Βάρη το πρωί (7.30), και αμέσως μετά μισή ώρα αεροβική μέτριας έντασης. Πλεονέκτημα, η ξεκούραση το βράδυ, καθώς εκλείπουν έτσι οι διπλές προπονήσεις. Μειονέκτημα, η αποθήκη ενέργειας το πρωί, μετά από τον ύπνο, μήπως είναι άδεια και δεν μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της προπόνησης με τα βάρη..

Οπότε...;;; Περιμένω τα φώτα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

NASSER
03-08-09, 12:55
dobros καλωσορισες στο φορουμ και χαιρομαι που εχεις παρει στα σοβαρα το θεμα προπονησης και διατροφης.Αν θες μετα περνα και απο την ενοτητα νεα μελη να συστηθεις και να πας πεις λιγα λογια σε σχεση με τη γυμναστικη στη ζωη σου.

Στο θεμα μας τωρα, εγω σου προτεινω να κανεις τη δευτερη επιλογη σου που ξεκιναει 7.30 το πρωι και τα κανεις ολα μαζι, προπονηση και μετα αεροβια. Αν αυτο το κανεις πεντε φορες την εβδομαδα θα εχεις αμεσα και σταθερα αποτελεσματα. Ελπιζω ομως και η διατροφη σου να ειναι εξισου σωστη. οσο για τον προβληματισμο σου γυρω απο τα αποθεματα ενεργειας, δεν χριαζεται να ανησυχεις καθολου. Το σωμα σε φαση διαιτας ή διατροφης αντιλαμβανεται την αξια της ενεργειακης αξιας των τροφων σου αναλογα πως τον συνηθισεις. Ισως την πρωτη μερα που θα αλλαξεις το ωραριο προπονησης σου να νιωθεις πιο αδυναμος, αλλα αυτο κυριως θα επιρεαζεται απο ψυχλογικους λογους γιατι γνωριζεις πως δεν εχεις καταναλωσει μια ποσοτητα διατροφης που πιστευες πως θα σου δωσει την επιθυμιτη ενεργεια.
Στη διατροφη χασημου λιπους που συνδιαζεται με προπονηση και αεροβια, εκ των πληστων οι υδατανθρακες σου ειναι συνθετοι και μια μικρη ποσοτητα απλων υδατανθρακων αν επιλεξεις να εχεις ''μετα την προπονηση'' δεν θα επιρεαζει οποια ωρα και να επιλεξεις να κανεις προπονηση.
Το θεμα ωραριου προπονησης σε οποιαδηποτε φαση και να βρισκομαστε δεν πρεπει να μας προβληματιζει, γιατι η ενασχοληση μας ειναι ερασιτεχνικη και οχι επαγγελματικη ωστε να δεχομαστε επιρροες απο καποιες αλλαγες. Ωστοσο dobros η επιλογη προπονησης και αεροβιας το πρωι ειναι πιο αποδοτικη στη φαση χασημου λιπους.

flowin_through
03-08-09, 13:15
Αν μου εδινες αυτες τις 2 επιλογες χωρις να πεις τους στοχους σου θα ελεγα ασυζητητι την πρωτη. Εγω δε μπορω να κανω βαρη οσο ειναι μερα εξω και επιπλεον για τους λογους που ειπες, της ενεργειας απο τα γευματα που εχεις προλαβει να κανεις. Ομως εχεις πρωτη προτεραιοτητα τη λιποδιαλυση και δεν ειμαι ο απολυτος ειδικος. Εγω παρολα αυτα θα σου ελεγα να κανεις την Α επιλογη και δε χρειαζεται να χασεις το λιπος πολυ γρηγορα. Δωσε ενα βαθος χρονου και ετσι θα εχεις και δυναμη και ο οργανισμος θα συνιθιζει αργα και σταθερα στις αλλαγες.

dobros
14-08-09, 19:35
Καταρχήν θα ήθελα να σας χαιρετίσω και να σας συγχαρώ για την προσπάθεια που έχετε κάνει. Πραγματικά το forum περιέχει τεράστιο πλούτο γνώσεων.
Σχετικά με μένα.. Είμαι 31 ετών, 1.80, 91 κιλά. Ξεκίνησα το γυμναστήριο πριν από περίπου 2 μήνες. Στόχος, η μείωση του βάρους, με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απώλεια λίπους και όσο το δυνατόν μικρότερη απώλεια μυϊκής μάζας. Ο συνδυασμός αεροβικής - προπόνησης με βάρη επιβαλλόμενος λοιπόν..

Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το εξής: Λόγω ωραρίου δουλειάς, έχω τις ακόλουθες επιλογές ως προς το ωράριο προπόνησης: (Το πρόγραμμα αφορά 5 μέρες της εβδομάδας, αφού γυμνάζω μία μυϊκή ομάδα την ημέρα.)

Α) Αεροβική το πρωί (8.00), 1 ώρα μέτριας έντασης και βάρη το βράδυ (22.00) Πλεονεκτήματα, νομίζω πως είναι η απώλεια λίπους το πρωί, το ότι έχω καταναλώσει αρκετά γεύματα μέχρι το βράδυ, άρα έχει ο οργανισμός καύσιμα. Μειονεκτήματα, η κούραση από τις διπλές προπονήσεις και το ότι αργώ να κοιμηθώ από την υπερένταση την γυμναστικής με τα βάρη

Β) Βάρη το πρωί (7.30), και αμέσως μετά μισή ώρα αεροβική μέτριας έντασης. Πλεονέκτημα, η ξεκούραση το βράδυ, καθώς εκλείπουν έτσι οι διπλές προπονήσεις. Μειονέκτημα, η αποθήκη ενέργειας το πρωί, μετά από τον ύπνο, μήπως είναι άδεια και δεν μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της προπόνησης με τα βάρη..

Οπότε...;;; Περιμένω τα φώτα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το χρόνο σας. Ξεκινώ με τη δεύτερη επιλογή και βλέπουμε..
Πάντως, το λίγο καιρό που ασχολούμαι (περίπου δύο μήνες) έχω συμπεράνει τα ακόλουθα:
1)Πραγματικά αξίζει να ασχοληθείς με τη γυμναστική. Είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να προσφέρεις στον εαυτό σου - πέρα από τη σωματική, βοηθά και τη ψυχική υγεία..
2) Υπάρχουν πολλές διιστάμενες απόψεις, εκ διαμέτρου αντίθετες για ασκήσεις, προγράμματα, διατροφή,.. Πχ, στον προβληματισμό του εάν θα πρέπει να γυμνάζεται μία ή δύο μυικές ομάδες τη φορά, έχω ακούσει εντελώς αντικρουόμενες απόψεις από άτομα στο γυμναστήριο. Είναι κάτι το οποίο δημιουργεί μια σύγχυση σε κάποιον αρχάριο σαν εμένα.
3)Όσον αφορά δε τα συμπληρώματα διατροφής, εκεί γίνεται σωστό πανηγύρι... Την ίδια ημέρα, από τον ένα άκουσα για την αναγκαιότητα της πρωτεϊνης και της κρεατίνης και από τον άλλο για τη νεφρική ανεπάρκεια που έχουν προκαλέσει σε άτομα..
Τέλοσπάντων.. Ίσως τα συμπεράσματα βγαίνουν εν καιρώ..
Και πάλι ευχαριστώ!

flowin_through
16-08-09, 21:01
Χωρις την παραμικρη δευτερη σκεψη και θα ειμαι απολυτος και στις 2 μου αποψεις, εχω να πω το εξης: 1) Το ιδανικο ειναι μια και μονο μια μυικη ομαδα τη φορα. Αυτο σημαινει 5 προπονησεις. Απο κει και περα οι περισσοτεροι συστινουν 4, ενω το μινμουμ ειναι 3. Απο την 5ετη δικη μου πειρα εχω να σου πω οτι τα καλυτερα αποτελεσματα ειναι με 5 προπονησεις τη βδομαδα. Απο κει και περα ειναι θεμα ελευθερου χρονου και το προσαρμοζει ο καθενας στις αναγκες του και τις δυνατοτητες του. 2) Οι μεγαλυτεροι και γνωστοτεροι προπονητες και διατροφολογοι στον κοσμο συστινουν ανεπιφυλακτα 3 πραγματα i) πρωτεΐνη, ii) κρεατινη, iii) Ωμεγα λιπαρα οξεα. Πολλοι διατροφολογοι εχουν σαν τελευταια επιλογη τα συμπληρωματα οταν αυτα ειναι απολυτη αναγκη και δεν μπορει να καλυψει τις αναγκες η διατροφη. Αυτο ειναι αληθεια, αλλα επειδη δεν πιστευω οτι μπορει καποιος να εχει την ιδανικη διατροφη ( εγω υπολογιζω το κοστος της ιδανικης διατροφης πανω απο 1000 ευρω το μηνα) τα συμπληρωματα ειναι απαραιτητα. Απο κει και περα υπαρχουν 1.000.000 αλλα συμπληρωματα που με τον καιρο μπορεις να γνωρισεις και να διαπιστωσεις αν αξιζει τον κοπο. Τα νεφρα δεν εχουν κανενα απολυτως φοβο αν ισχυουν δυο προϋποθεσεις 1) πινεις πολυ νερο και 2) δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα με τα νεφρα που οφειλεται καπου αλλου.