PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια...



newklear
05-08-09, 01:20
χαιρετώ όλα τα μέλη του forum...ακολουθεί σεντόνι προβληματισμού...
λοιπόν η κατάσταση μου είναι η εξής ,πριν από έναμιση χρόνο περίπου(πέρισυ το μάρτιο) ήμουν 1,83 κ 66 κιλά, οπότε αποφάσισα να αρχίσω όγκο γιατί δεν πήγαινε άλλο..ασχολήθηκα σοβάρα με το άθλημα,διάβασα βιβλία άρθρα, το παρόν forum klp και με αρκετό κόπο(γυμναστική, διατροφή,ξεκούραση, κλπ) έφτασα στα 71 κιλά έχοντας βάλει μυς παντού στο σώμα...
εαν το συνέχιζα πιστεύω τώρα θα ήμουν πολύ καλά, αλλά εδώ έρχεται το πρόβλημα, είμαι φοιτητής(κ σε πολύ δύσκολη σχολή) και στις εξεταστικές έχω ένα δίμηνο στο νερό φουλ διάβασμα κ ούτε λόγος για γυμναστήριο αυτές τις περιόδους..καταλαβαίνετε πόσο εξοργιστικό είναι να τα χεις φτύσει στο γυμναστήριο ,να κάνεις διατροφή, να βλέπεις μια μικρή πρόοδο.κ μετά να κολουθεί 2μηνο διαβάσματος στο τέλος του οποίου είσαι σχεδόν πάλι πι΄σω στο ξεκίνημα..
εκτός όλων αυτών,στην τελευταία εξεταστική εφαγα κ λίγο παραπάνω(χωρίς να το καταλάβω) με απότέλεσμα να πετύχω το ακατόρθωτο..πλέον είμαι μόλις 71 κιλά και έχω και κοιλιά!!!:unsure::unsure: δηλαδή είμαι αδύνατος με κοιλά(ήμαρτον).παράλληλα οι μύες που είχα βάλει έχουν αρχίσει να ψιλοπέφτουν:(

όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ θυμωμένος επειδή όλος ο κόπος πήγε λίγο πολύ χαμένος(όχι εντελώς βέβαια)κ επειδή μετά από τόσο γυμναστική κυκλοφορώ με κοιλιά στις παραλίες (όταν λέω κοιλιά εννοώ ένα αντιαισθητικό φούσκωμα στη μέση...αν συνυπολογίσουμε ότι χώρισα με την κοπέλα μ πρίν λίγο καιρό κ ότι το δίμηνο εξεταστικής π πέρασε λόγω του οποίου δεν πήγαινα στο γυμναστήριο πήγε σκατά, καταλαβαίνει κανείς ότι είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης...σκέφτομαι π και π να τα παρατήσω τελείως αλλά λέω να δείξω χαρακτήρα κ να κάνω μια ακόμα προσπάθεια...

τεσπα , ερχόμαστε στο παρόν..πλέον δεν ξέρω τι να κάνω...το 'χω πάρει απόφαση ότι με τη σχολή(κ κυρίως ότι ακολουθεί μετά που θα είναι κ χειρότερα) δεν πρόκειται να αποκτήσω το σώμα των ονείρων μου κλπ, αλλά θέλω τουλάχιστον 2 πράγματα:να βάλω λίγο όγκο ώστε να δείχνω πιο γεμάτος κ να χάσω κ αυτή την μπάκα π μου φορτώθηκε...επομένως τώρα τι κάνω???να συνεχίσω τον όγκο π είχα σταματήσει με τις ίδιες ασκήσεις, ίδια διατροφή κλπ και να βάλω και άλλα κιλά ή να αρχίσω εντατικό τρέξιμο για να πέσει τουλάχιστον η κοιλιά,με το φόβο να χάσω τα κιλά που είχα βάλει???
έχω και άλλες απορίες για το πρόγραμμα π πρέπει να ακολουθήσω αλλά ας απαντήσει όποιος έκανε τον κόπο να διαβάσει αυτό το βασικό ερώτημα για να αρχίσω όσο σύντομα γίνεται κ βλέπουμε....εάν σας είναι χρήσιμο μπορώ να ποστάρω κ ασκήσεις κ διατροφή που έκανα
ps δεν είμαι σίγουρος ότι πόσταρα στο σωστό μέρος, αν όχι ας το αλλάξουν οι υπεύθοινοι...

thegravijia
05-08-09, 01:30
δικαιολογιες...
ασε ρε 2 μηνες διαβασμα ..τι δηλαδη δεν βγαινεις απο το σπιτι καθολου...ολη μερα διαβασμα...
ετσι δεν γινεται...φιλε...αναθεωρησε..
ολοι εχουμε δυσκολες σχολες αλλα ολα τα προλαβαινουμε και γυναικα και προπονηση ..πιο παλια εγω δουλευα κιολας...και τα προλαβαινα ολα..

newklear
05-08-09, 01:44
δικαιολογιες...
ασε ρε 2 μηνες διαβασμα ..τι δηλαδη δεν βγαινεις απο το σπιτι καθολου...ολη μερα διαβασμα...
ετσι δεν γινεται...φιλε...αναθεωρησε..
ολοι εχουμε δυσκολες σχολες αλλα ολα τα προλαβαινουμε και γυναικα και προπονηση ..πιο παλια εγω δουλευα κιολας...και τα προλαβαινα ολα..

δεν έχω κανέναν λόγο να γραψω δικαιλογίες...φιλε...γράφω την αλήθεια..εντάξει ίσως βγω για ένα ποτό παρασκευή ή σάββατο η για καφέ σπάνια...δεν είμαι εγκλωβισμένος μέσα, αλλά χρόνος για γυμναστήριο δεν υπάρχει,εάν θέλω να περνάω μαθήματα κλπ αυτό εννοώ...κ δεν έχουμε κ όλοι δύσκολες σχολές, μην τρελαθούμε κιόλας..

Exci
05-08-09, 01:44
+1 στον gravijia, δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να αφιερωσεις 1 ωρα στο σωμα σου 3-4 μερες την εβδομαδα. Καλη συνεχεια :welcome:

newklear
05-08-09, 01:54
οκ. μπορεί κάποιος να απαντήσει στο θέμα δλδ τι πρέπει να κάνω τώρα???

Exci
05-08-09, 13:02
Eμεις θα σου πουμε τι θα κανεις με το σωμα σου? :)
Προσωπικα αμφιβαλλω αν στα 71 κιλα εχεις "βαλει μυς παντου στο σωμα".
Απο κει και περα ειναι δικο σου θεμα αν θες να χασεις λιπος χωρις να εχεις μυς (οχι με την εννοια οτι θα χασεις αυτα που εχεις, αλλα με την εννοια οτι και τωρα..δεν εχεις)

Polyneikos
05-08-09, 13:33
Ξεκινας και σταθεροποιεις 4 προπονησεις την εβδομαδα,μινιμουμ 3 προπονησεις αν δεν προλαβαινεις αλλιως λόγω διαβασματων.
Προσθετεις αεροβικη στο τελος ,ή το πρωϊ πριν ξεκινησεις τα διαβασματα..
Βελτιωνεις την διατροφή σου,ρίξε μια ματια στην Ενότητα Διατροφη και παρε για μπουσουλα καποια διατροφη από τα καινουργια μελη,δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.Προπονησου σκληρα-φαε καθαρα και ξεχνα προς το παρον ότι πρεπει να βαλεις όγκο και παραλληλα να χασεις την κοιλια σου,αυτα θα συμβούν με την εξυπνη προπονηση και την σωστη διατροφη,θα αυξηθει ο μεταβολισμος σου,θα πεσει η κοιλια και το σωμα σου θα παρει τα πανω του..

TEFAAtzis
06-08-09, 13:58
Λιγο δυσκολη η κατασταση σου φιλε.Κανε καλη διατροφη και αρκετη αεροβια για να φυγει η μπακα.Εγω θα εκανα διατροφη στην θεση σου και με αρκετη αεροβια σε βαθος χρονου θα δεις αποτελεσματα.Αν τα αποτελεσματα δεν ειναι αμεσα μην απογοητευτεις γιατι η μπακα ειναι κατι που ευκολα αποκτιεται αλλα δυσκολα χανεται.Οσον αφορα αυτο για τις σχολες θα συμφωνησω με τα παιδια.Δεν μπορεις να αφιερωσεις 1 ωρα την βδομαδα για το σωμα σου?Αν δεν μπορεις τοτε αδικος κοπος γιατι στις εξεταστικες παλι θα πεφτεις.Και εμεις φοιτητες ειμαστε και συμφωνω πως καθε σχολη δεν ειναι ιδια αλλα το βλεπω καπως υπερβολικο στις εξεταστικες να τα παρατας ολα