PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονηση κοιλιακων



nick990
14-08-09, 20:26
Τι προγραμμα προπονησης εφαρμοζετε για τους κοιλιακους σας?Αφιερωνετε ολοκληρη προπονηση μαζι με αεροβιο?Ποια ειναι η ιδανικη συχνοτητα εκγυμνασης των κοιλιακων?
Ψαχνομαι πανω στο θεμα γιατι θεωρω παρα πολυ δυσκολη την εκγυμναση των συγκεκριμενων μυων και θα ηθελα να παρω μια ιδεα για το πως γυμναζονται τα μελη του φορουμ και πως αποδιδει το προγραμμα τους...

ioannis1
15-08-09, 20:21
ισα ισα που αν κανεις σωστη δηλ εντονη και βαρεια προπονηση με βαρη δεν θελουν πολυ προπονηση.τοτε 2-3 φορες την εβδομαδα απο 100-150- κοιλιακους ,τη μια φορα σιταπς,την αλλη αρσεις ποδιων στο παγκο η στο μονοζυγο ειναι οτι πρεπει.

nick990
16-08-09, 02:25
ισα ισα που αν κανεις σωστη δηλ εντονη και βαρεια προπονηση με βαρη δεν θελουν πολυ προπονηση.τοτε 2-3 φορες την εβδομαδα απο 100-150- κοιλιακους ,τη μια φορα σιταπς,την αλλη αρσεις ποδιων στο παγκο η στο μονοζυγο ειναι οτι πρεπει.

Κι εγω κατι τετοιο κανω,δηλαδη μετα την προπονηση,3 φορες την εβδομαδα κανω 4 σετ των 30,κοιλιακους σουπερσετ με αρσεις ποδιων,αλλα σε βλεπω αποτελεσμα.Πως σχετιζονται οι κοιλιακοι με την προπονηση με τα βαρη?

Polyneikos
16-08-09, 10:19
Aν κανεις σκουωτ,άρσεις θανατου,κωπηλατικες κτλ. οι κοιλιακοι και οι ραχιαιοι δουλευουν για να στηρίξουν τον κορμο,ειδικα τα σκουωτ είναι η πιο αναβολικη άσκηση αφου εμπλέκονται σχεδόν όλα τα μερη του σωματος.
Αυτο εννοεί ο Γιαννης,παιξε βαρια βασικες ασκησεις,μην περιμενεις κανωντας ροκανισματα να δημιουργησεις τεραστιους κοιλιακους,τα μεγαλα κιλα και οι ελευθερες βασικες ασκησεις τους μεγαλώνουν...

nick990
20-08-09, 17:47
Να ρωτησω κατι, εκτος απο τις τρεις ασκησεις με βαρη που αναφερονται πιο πανω (σκουωτ,άρσεις θανατου,κωπηλατικες),ποιες αλλες ασκησεις με βαρη βοηθουν στην εκγυμναση των κοιλιακων???

KATERINI 144
20-08-09, 18:20
οι περισσοτερες σε ορθια σταση και οχι σε παγκο, ξαπλωτος πχ.

Stephany Thes
24-08-09, 19:30
οι περισσοτερες σε ορθια σταση και οχι σε παγκο, ξαπλωτος πχ.
http://www.youtube.com/watch?v=JDLPFrpZdxM&feature=PlayList&p=A974B48D36A8A040&playnext=1&playnext_from=PL&index=13

Καταπληκτική άσκηση για όλους τους κοιλιακούς μύες..μια απορία έχω μόνο, προς το τέλος ο τύπος λέει ότι μπορούμε να τοποθετήσουμε dumbbells μπροστά από τους μηρούς μας. & στη συνέχεια λέει πως οι προχωρημένοι απλώς 'καρφωνουν' τις φτέρνες στο πάτωμα. Τα dumbbells δεν χαλάνε κάπως το πρίξιμο? ετσι μου φαίνεται.. Προσωπικά απλώς 'καρφώνω' τις φτέρνες στο πάτωμα.

Exci
24-08-09, 19:56
http://www.youtube.com/watch?v=JDLPFrpZdxM&feature=PlayList&p=A974B48D36A8A040&playnext=1&playnext_from=PL&index=13

Καταπληκτική άσκηση για όλους τους κοιλιακούς μύες..μια απορία έχω μόνο, προς το τέλος ο τύπος λέει ότι μπορούμε να τοποθετήσουμε dumbbells μπροστά από τους μηρούς μας. & στη συνέχεια λέει πως οι προχωρημένοι απλώς 'καρφωνουν' τις φτέρνες στο πάτωμα. Τα dumbbells δεν χαλάνε κάπως το πρίξιμο? ετσι μου φαίνεται.. Προσωπικά απλώς 'καρφώνω' τις φτέρνες στο πάτωμα.
Aυτο που κανει στο 7:00 θεωρειται situp..? Μαλλον κλασσικα ροκανισματα..
Επισης το να εχεις τα χερια μπροστα και προς τα κατω δεν θεωρειται πιο δυσκολο απο το να τα εχεις στο κεφαλι..

billys15
25-08-09, 03:45
Προσωπικα θελω να φυλαω θερμιδες και χρονο και να φευγω μακρια απο ασκησεις κοιλιακων :lol: