PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

Galletiosfp
25-11-10, 18:30
αυτη ι σισκευασια της myfusion gaspari τα 2,5 κιλα σε ολους ερχετε οταν την ανοιξης με ενα χαρτονι κολλιμενο μεσα? κανονικα δεν θα επρεπε να ιταν σφραγισμενο με κατι αλλο ??μου φανικε παραξενο
Εγω που χρησιμοποιησα νιτρικο της gaspari και μαλιστα 2 φορες ηταν ετσι οπως το περιγραφεις εσυ σφραγισμενο....ρωτησα την εταιρια κ μου ειπαν ετσι το κλεινουν αυτοι!

beefmeup
25-11-10, 20:13
Εξαρτάται για τι συμπλήρωμα μιλάμε.
Γιατί εννοείται πως με κάποια συγκεκριμένα συμπληρώματα (κρεατίνη, νιτρικά κλπ) βλέπεις διαφορά. Με άλλα πάλι όχι τίποτα ιδιαίτερο (πχ πρωτεϊνη).


καλα με την κρεατινη θα δεις λιγο σε δυναμη,αλλα νομιζεις οτι θα εχει αντικτυπο πανω σου οσον αφορα την μυικη συσταση του σωματος σου??

για το νιτρικο παλι αν εξαιρεσεις την ενεργεια που σου δινουν αυτα που εχουν διεγερτικα,κ την καλυτερη αιματωση κ πρηξιματα,παλι σε μυικη συσταση δεν εχεις τπτ..
η διαφορα που σου κανουν δλδ,ειναι πανω στην αποδοση σου εκεινη τη στιγμη..
αυτο ομως δεν συνεπαγεται διαφορα κ στην μυικη συσταση μακροπροθεσμα.

KeyserSoze
26-11-10, 11:15
Καλησπερα

Ειχα προσφατα κάτι ενοχλήσεις στο στομάχι και πηγα στο γιατρο. Μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ιδιεταιρο αλλα τον προβληματισε η χρηση συμπληρωματων
Συγκεκριμενα παιρνω τη whey της ΟΝ, τη Gold Standard, οπως πολλοι

Παιρνω 1 σκουπ τη μερα, και μερες προπονησης παιρνω αλλα 40γρ μαζί με 30γρ δεξτροζη σε μεταπροπονητικο σεικ

Ειχε ποτε σας κανεις προβληματα με το στομαχι λογω της ΟΝ?

odycsd
26-11-10, 11:43
Ειχε ποτε σας κανεις προβληματα με το στομαχι λογω της ΟΝ?

Εμενα μου εκαναν χαλια το στομαχι η whey της warriorlab και η metabolic whey της mrm. Και επισης μου δημιουργουσαν και αρκετα αερια.. Παρ ολα αυτα κατι εξετασεις αιματος που ειχα κανει ειχαν βγει τελειες.
Μετα πηγα σε on δεν την καταλαβαινω καθολου στο στομαχι ουτε μου δημιουργει αερια οπως οι προηγουμενες. Τωρα ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος τι να σου πω..
Ολοι οι γιατροι τα ιδια λενε για τα συμπληρωματα, εγω απλα πλεον τους θεωρω κοπλεξικους και δεν το αναφερω καν. Εδω ενας διαιτολογος ειχε πει στους δικους μου οτι η whey εχει μεσα αλλες ουσιες που δεν τις γραφει απο πισω και οτι θα εχω προβλημα στα νεφρα οχι τωρα αλλα οταν φτασω 60 χρονων λεει.. Οτι να ναι δλδ..

KeyserSoze
26-11-10, 13:21
Καιγω νομιζω οτι παπαριες ελεγε
Αφενως παιρνω πρωτεινες 2 χρονια, τωρα με επιασε το στομαχι?
Και μαλιστα πριν επαιρνα weider που δεν ειχαν καν ενδειξη του ΕΟΦ
Απο την αλλη τις εχω καθαρα σαν συμπληρωμα και μονο, δεν βασιζομαι στη whey να παιρνω 2-3 scoop καθε μερα

Το μονο που με προβληματισε είναι οτι σε ΟΝ γύρισα πριν 2 μηνες και τωρα βγηκε αυτο(βεβαια μπορει να ειναι συμπτωματικο, πχ εχω πολυ πιεση στην δουλεια)

savage
26-11-10, 13:57
να ξερετε οτι για κποιες πολυ γνωστες εταιριες οπως η ON & BSN ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ πολλες μουφες παρτιδες,βουλγαρικες νοθευμενες και δε συμμαζευεται.

δεν εννοω οτι τα κανει η ιδια η ΟΝ κι η BSN αυτα,αλλα καποιοι επιτηδιοι. οταν λοιπον ψωνιζετε απο διαφορα αμφιβολου προελευσης e shop εξωτερικου η αν καποιος σας λεει, "θα σου φερει ενα φιλαρακι ΟΝ 10 λιμπρες με 50 ευρω μονο", να ειστε ψιλιασμενοι.

πολλοι την εχουν πατησει ετσι.

αν δε βαριεστε δειτε λιγο την ενοτητα "συμπληρωματα στο χημειο"

Gaspari
26-11-10, 15:26
Waxymaize ή Vitargo ή Μαλτοδεξτρίνη/Δεξτρόζη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7081)

Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2448)


Waxy Vol ( PhD ) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10092)
δεν μπορεις να τα βρεις? δοκημασες αυτον τον τροπο αναζητησης? Τρόποι αναζήτησης θεμάτων στο φόρουμ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11515)

Σόρρυ ρε Γιάννη αλλά έψαξα κ δεν τα βρήκα..

savage
26-11-10, 15:36
κανε κλικ πανω στα λινκ που σου εδωσε ρε γκασπαρι

KeyserSoze
26-11-10, 16:43
να ξερετε οτι για κποιες πολυ γνωστες εταιριες οπως η ON & BSN ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ πολλες μουφες παρτιδες,βουλγαρικες νοθευμενες και δε συμμαζευεται.

δεν εννοω οτι τα κανει η ιδια η ΟΝ κι η BSN αυτα,αλλα καποιοι επιτηδιοι. οταν λοιπον ψωνιζετε απο διαφορα αμφιβολου προελευσης e shop εξωτερικου η αν καποιος σας λεει, "θα σου φερει ενα φιλαρακι ΟΝ 10 λιμπρες με 50 ευρω μονο", να ειστε ψιλιασμενοι.

πολλοι την εχουν πατησει ετσι.

αν δε βαριεστε δειτε λιγο την ενοτητα "συμπληρωματα στο χημειο"

Δεν το γνωριζα, παντως προσωπικα 2 φορες που πηρα 2,5κιλα ΟΝ, πηρα απο τα xtreme εδω στο Χαλανδρι

d3m
27-11-10, 17:45
Πηρα την ultra whey τις universal σοκολατα πικριζει αρκετα και δεν μου καθησε καλα στο στομαχι την πηρα μετα το γυμ και δεν μπορουσα να φαω μετα απο κανα 20λεπτο ενιωθα βαρυ το στομαχι μου αντιθετα η phd που εχω ειναι μια χαρα...Ειχε κανεις το ιδιο θεμα με την universal?:unsure:

dhmhtrhs
27-11-10, 19:55
Πηρα την ultra whey τις universal σοκολατα πικριζει αρκετα και δεν μου καθησε καλα στο στομαχι την πηρα μετα το γυμ και δεν μπορουσα να φαω μετα απο κανα 20λεπτο ενιωθα βαρυ το στομαχι μου αντιθετα η phd που εχω ειναι μια χαρα...Ειχε κανεις το ιδιο θεμα με την universal?:unsure:
εμενα μου ειχε φανει παρα πολυ ελαφρυα.....:unsure:

d3m
27-11-10, 20:25
Τι να πω...Θα δειξει η συνεχεια ηθελα πολυ να τι παρω αυτη τι πρωτεινη για τι εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

Mitsen
27-11-10, 21:25
να ξερετε οτι για κποιες πολυ γνωστες εταιριες οπως η ON & BSN ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ πολλες μουφες παρτιδες,βουλγαρικες νοθευμενες και δε συμμαζευεται.
Νικόλα το καλοκαίρι είχα πάρει ON φράουλα (από τα extream όμως) αλλα από γεύση δεν πινότανε!:puke::puke::puke::puke:

Φαντάσου ντεπόν σε σκόνη! Πίκριζε ο λαιμός μου όσο δεν πήγαινε.. από οσμή με πόλη δυσκολία καταλάβαινες ότι ήταν φράουλα από γεύση αστο καλλίτερα!!
Το ντεπόν είχε ποιο γλυκιά γεύση.

Είχα καταλήξει σε 2 συμπεράσματα λοιπόν. Η ότι είναι νοθευμένη (ελάχιστες πιθανότητες) η ότι οι συνθήκες φύλαξης της ήτανε χαλια:unsure:

d3m
27-11-10, 22:12
Και πως μπορουμε να καταλαβουμε αν ενα προιον ειναι μουφα?Εκτος απο το να το παμε σε καποιον χημεικο?
Απο τι γευση?Αλλες πρωτεινες ειναι ωραιες αλλες δεν παλευωνται αναλογος..
Αμα πεφτει βαρια στο στομαχι?
Να τι συγκρινουμε με μια αλλη η ιδια σαν αυτη?
Μαλλον το 3ο.

Mitsen
27-11-10, 23:10
Και πως μπορουμε να καταλαβουμε αν ενα προιον ειναι μουφα?Εκτος απο το να το παμε σε καποιον χημεικο?
Απο τι γευση?Αλλες πρωτεινες ειναι ωραιες αλλες δεν παλευωνται αναλογος..
Αμα πεφτει βαρια στο στομαχι?
Να τι συγκρινουμε με μια αλλη η ιδια σαν αυτη?
Μαλλον το 3ο.


οταν λοιπον ψωνιζετε απο διαφορα αμφιβολου προελευσης e shop εξωτερικου η αν καποιος σας λεει, "θα σου φερει ενα φιλαρακι ΟΝ 10 λιμπρες με 50 ευρω μονο", να ειστε ψιλιασμενοι.

πολλοι την εχουν πατησει ετσι.

αν δε βαριεστε δειτε λιγο την ενοτητα "συμπληρωματα στο χημειο"
.

κουλης
27-11-10, 23:41
δλδ για να καταλαβω τα νιτρικα σου προσφερουν ενεργεια και πριξιμο πριν την προπονηση? η και κατα την διαρκεια της ημερας διατηρει τους μυες σε μια πιο ""τουμπανιασμενη κατασταση""? υπαρχουν αρνητικα απο τη χρηση της?

Gaspari
28-11-10, 14:10
κανε κλικ πανω στα λινκ που σου εδωσε ρε γκασπαρι

Έψαξα εννοώ και δεν βρήκα.. :toast:
Ευχαριστώ πολύ για τα τόπικ. :thumbup:

Gaspari
28-11-10, 14:13
δλδ για να καταλαβω τα νιτρικα σου προσφερουν ενεργεια και πριξιμο πριν την προπονηση? η και κατα την διαρκεια της ημερας διατηρει τους μυες σε μια πιο ""τουμπανιασμενη κατασταση""? υπαρχουν αρνητικα απο τη χρηση της?

Τα νιτρικά μεν σου δίνουν ενέργεια γενικώς δύναμη και τα παρελκόμενα αλλά καλύτερη είναι η χρήση τους για άτομα άνω των 18 μην σου πω 19-20.
Όχι τίποτα είχα πάει και εγώ να ρωτήσω για νιτρικά και ιστορίες γενικώς και επειδή είμαι 17 μου σύστηνε να μην πάρω ακόμα για τον λόγο ό,τι ο οργανισμός δεν έχει πλήρως αναπτυχθεί. :turtle:

κουλης
28-11-10, 14:30
Τα νιτρικά μεν σου δίνουν ενέργεια γενικώς δύναμη και τα παρελκόμενα αλλά καλύτερη είναι η χρήση τους για άτομα άνω των 18 μην σου πω 19-20.
Όχι τίποτα είχα πάει και εγώ να ρωτήσω για νιτρικά και ιστορίες γενικώς και επειδή είμαι 17 μου σύστηνε να μην πάρω ακόμα για τον λόγο ό,τι ο οργανισμός δεν έχει πλήρως αναπτυχθεί. :turtle:

για εμας τους ανηλικους τι θα ηταν προτιμοτερο πριν την προπονηση για ενεργεια? κανα red bull free sugar η κανα καφεδακι? τα Powerdade και γενικα ολα αυτα που πουλανε στα super market δεν ειναι σκετη ζαχαρη με νερο?

Gaspari
28-11-10, 14:40
για εμας τους ανηλικους τι θα ηταν προτιμοτερο πριν την προπονηση για ενεργεια? κανα red bull free sugar η κανα καφεδακι? τα Powerdade και γενικα ολα αυτα που πουλανε στα super market δεν ειναι σκετη ζαχαρη με νερο?

Εεε κοίταξε εγώ κανά μισάωρο πρίν την προπόνα τρώω ενα γιαούρτι 150γρ με 40γρ μέλι και 3-4 κουταλίες γλυκού βρώμη.. Red bull και ιστορίες θα πιώ κανά βράδυ εξω αντί για ποτό φίλε μου.. :toast:

Στελιος
28-11-10, 15:30
για εμας τους ανηλικους τι θα ηταν προτιμοτερο πριν την προπονηση για ενεργεια? κανα red bull free sugar η κανα καφεδακι? τα Powerdade και γενικα ολα αυτα που πουλανε στα super market δεν ειναι σκετη ζαχαρη με νερο?

καφες μια χαρα ειναι, τωρα για το powerade μια χαρα ειναι, και εαν παρεις 10γρ ζαχαρη δεν θα παθεις και τιποτα:toast:

κουλης
28-11-10, 16:18
καφες μια χαρα ειναι, τωρα για το powerade μια χαρα ειναι, και εαν παρεις 10γρ ζαχαρη δεν θα παθεις και τιποτα:toast:

μεχρι ποσα γρ ζαχαρη ειναι οκ για ενα ενδιαμεσο γευμα? ας πουμε για ενα μπολ δημητριακα?

thegravijia
28-11-10, 16:42
μεχρι ποσα γρ ζαχαρη ειναι οκ για ενα ενδιαμεσο γευμα? ας πουμε για ενα μπολ δημητριακα?
μηδεν

κουλης
28-11-10, 17:13
μηδεν

αφου ακομα και η βρωμη εχει στα 100γρ 1.1 ζαχαρη!

Gaspari
28-11-10, 17:16
αφου ακομα και η βρωμη εχει στα 100γρ 1.1 ζαχαρη!

Αυτό που θέλει να σου πεί είναι ό,τι όσο λιγότερα γρ ζάχαρης, τόσο το καλύτερο.

thegravijia
28-11-10, 17:17
αφου ακομα και η βρωμη εχει στα 100γρ 1.1 ζαχαρη!
ααα εκει το πας
σορυ εγω νομισα να προσθεσεις μονος σου ζαχαρι :unsure:

κουλης
28-11-10, 17:21
ααα εκει το πας
σορυ εγω νομισα να προσθεσεις μονος σου ζαχαρι :unsure:

οχι ρε συ:shock: οτι ζαχαρη εχουν τα φρουτα και κανα δημητριακο που τρωω σαν την βρωμη...δν προσθετω ποτε extra ζαχαρη....

thegravijia
28-11-10, 17:24
οχι ρε συ:shock: οτι ζαχαρη εχουν τα φρουτα και κανα δημητριακο που τρωω σαν την βρωμη...δν προσθετω ποτε extra ζαχαρη....
μην τρως επεξεργασμενα δημητριακα
φαε βρωμη καλυτερα
αμα θες κανα ενδιαμεσο γευμα φαε κανα σαντουιτσ με μαυρο ψωμι κρεας και λαχανικα

κουλης
28-11-10, 17:26
μην τρως επεξεργασμενα δημητριακα
φαε βρωμη καλυτερα
αμα θες κανα ενδιαμεσο γευμα φαε κανα σαντουιτσ με μαυρο ψωμι κρεας και λαχανικα

σωστο σε βρισκω! συνηθως αυτο κανω....παλι καλα τουλαχιστον που σαν δημητριακα μου αρεσει πολυ η βρωμη και την τρωω με ευχαριστηση...αλλα εχω στην ακρη του ντουλαπιου μου κατι νιφαδες σταριου χωρισ ζαχαρη ετσι για να αλλαζει η γευση που και που!

Kolorizos
28-11-10, 19:19
για τα ''ψαγμενα'' supplements της musclemeds οπως το νιτρικο για πραδειγμα τι γνωμη εχετε???

d3m
28-11-10, 22:19
Σημερα ξανα υπια την ultra whey τις universal και δεν ειχα κανενα προβλημα με το στομαχι εκατσε ελαφρια αλλα η γευση τις δεν μου αρεσε.

alexis
30-11-10, 00:02
παιδια πειρα ενα σημπληρωμα ομεγα 3-6-9 ποια ωρα την ημερα πρεπει να το περνω το πρωι μετα το φαγητο?? και το βραδυ πριν κοιμηθω?

thegravijia
30-11-10, 05:23
μεχρι 3000mg fish oil την ημερα ειναι οκ ? η ειναι πολυ ?

beefmeup
30-11-10, 12:12
μεχρι 3000mg fish oil την ημερα ειναι οκ ? η ειναι πολυ ?

μια χαρα ειναι.

Eddie
30-11-10, 14:28
μεχρι 3000mg fish oil την ημερα ειναι οκ ? η ειναι πολυ ?

Μιλας για συνολικο fish oil η για καθαρα EPA-DHA?

thegravijia
30-11-10, 17:35
Μιλας για συνολικο fish oil η για καθαρα EPA-DHA?
:unsure:δεν ξερω θελω να παρω της reflex τα ω3 και λεει καθε χαπι εχει 1000mg

(εν τω μεταξυ της μερες προπονησης εγω περνω 3.5 κουταλιες σουπας μουρουνελαιο την ημερα)
και δεν ξερω ποια ειναι η αναλογια για να το αντικαταστησω

Eddie
30-11-10, 17:51
:unsure:δεν ξερω θελω να παρω της reflex τα ω3 και λεει καθε χαπι εχει 1000mg

(εν τω μεταξυ της μερες προπονησης εγω περνω 3.5 κουταλιες σουπας μουρουνελαιο την ημερα)
και δεν ξερω ποια ειναι η αναλογια για να το αντικαταστησω

Καλα μεγαλε!!!Για να φτασεις τις 3-5 κουταλιες θες καμια 15αρια καψουλες!!Θυμαμαι οτι μισο κουταλακι μουρουνελαιο ειναι μια δοση περιπου καψουλας.

Aν δε κανω λαθος,οι ρεφλεξ εχουν 180-120 αναλογια οποτε 3 φορες απο 2 καψουλες θα σαι κομπλε.Τουλαχιστον εγω τοσες παιρνω.

thegravijia
30-11-10, 23:58
η μεγαλη ληψη ω3 μπορει να εχει παρενεργιες?
μεγαλη ληψη εννοω 4 καψουλες την ημερα και 4 κουταλιες της σουπας μουρουνελαιο πχ καθημερινα

???

noz1989
01-12-10, 02:55
η μεγαλη ληψη ω3 μπορει να εχει παρενεργιες?
μεγαλη ληψη εννοω 4 καψουλες την ημερα και 4 κουταλιες της σουπας μουρουνελαιο πχ καθημερινα

???
Εμενα μου φαινεται υπερβολη...

Eddie
01-12-10, 14:13
Εμενα μου φαινεται υπερβολη...

Και μενα μου φαινεται υπερβολη!

Τωρα το αν θα εχεις παρενεργειες δε το ξερω και δε νομιζω κιολας.Δε ξερω τι γινεται με την βιταμινη Α που λενε οτι υπαρχει αφθονη στο μουρουνελαιο:unsure:

Αν θελεις τη γνωμη μου βιγια,αφου μπορεις και πινεις το μουρουνελαιο συνεχισε το.Πιστευω ειναι πιο καλο απ το να χαπακωνεσαι,επισης ειναι πιο φτηνο αν δε κανω λαθος.

Kwstas45
01-12-10, 14:36
Εγω θελω να ρωτησω τι γινεται αν σταματησεις να παιρνεις ενα νιτρικο.Πεφτεις πολυ σε δυναμη στην προπονηση;Πεφτεις και μυηκα;
Επισης υπαρχουν νιτρικα χωρις κρεατινη;

thedon
02-12-10, 02:49
Εγω θελω να ρωτησω τι γινεται αν σταματησεις να παιρνεις ενα νιτρικο.Πεφτεις πολυ σε δυναμη στην προπονηση;Πεφτεις και μυηκα;
Επισης υπαρχουν νιτρικα χωρις κρεατινη;

σε πρηξιματα πεφτεις κατα την διαρκεια της προπονησης και σε φλεβικοτητα. με την αργινινη δεν ανεβαινεις μυικα για να πεσεις οταν την σταματησεις απλα θα δεις διαφορες σε πρηξιματα. αμα ψαξεις θα βρεις χωρις κρεατινη. αλλα απ οσο θυμαμαι το plasmajet δεν περιεχει

dkaloge
02-12-10, 17:02
Εγω θελω να ρωτησω τι γινεται αν σταματησεις να παιρνεις ενα νιτρικο.Πεφτεις πολυ σε δυναμη στην προπονηση;Πεφτεις και μυηκα;
Επισης υπαρχουν νιτρικα χωρις κρεατινη;

Ούτε το Niox της Nutrex περιέχει.

Noobas
05-12-10, 20:01
Γεία σας παιδιά όπως έγραψα και στην γνωριμία μελών με λένε Γιώργο έχω ένα μήνα περίπου τώρα που έχω ξεκινήσει πρόγραμμα όγκου έπειτα από τέσσερις μήνες γράμμωσης. το θέμα είναι ότι δεν είμαι και πολύ έμπειρος στον χώρο και έχω πολλές απορίες διατροφής και η σημαντικότερη είναι στο θέμα συμπληρωμάτων.
Μου έχουν προτείνει σκόνη πρωτείνης εσείς τί λέτε?
επίσης είναι για καθημερινή χρήση ή για την μέρα της προπόνησης?
ποιά τα θετικά και ποιά τα αρνητικά?

από θέμα διατροφής δεν έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα απλά έχω συμπεριλάβει στην διατροφή μου τροφές όπως μέλι καρύδια σταφίδες και έχω αφαιρέσει λιπαρές τροφές.

Devil
05-12-10, 20:10
βασικα ξεκινα να διαβαζεις τα thread του φορουμ σε σχεση με τη διατροφη

τα λιπαρα μην τα βλεπεις σαν εχθρο.... δεν ειναι ολα τα λιπαρα ιδια

η σκονη πρωτεινης θεωρητε απλα τροφη....

Kwstas45
06-12-10, 03:18
Παιδια η μαλτοδεξτρινη της Warriorlab κανει για μεταπροπο;Ρωταω γιατι γραφει οτι ειναι αργης αποροφησης

f-panos
06-12-10, 09:49
Παιδια η μαλτοδεξτρινη της Warriorlab κανει για μεταπροπο;Ρωταω γιατι γραφει οτι ειναι αργης αποροφησης

κανει, συνδυασε την με την πρωτεινη σου μεταπροπονητικα

Noobas
06-12-10, 16:09
Γεία σας παιδιά όπως έγραψα και στην γνωριμία μελών με λένε Γιώργο έχω ένα μήνα περίπου τώρα που έχω ξεκινήσει πρόγραμμα όγκου έπειτα από τέσσερις μήνες γράμμωσης. το θέμα είναι ότι δεν είμαι και πολύ έμπειρος στον χώρο και έχω πολλές απορίες διατροφής και η σημαντικότερη είναι στο θέμα συμπληρωμάτων.
Μου έχουν προτείνει σκόνη πρωτείνης εσείς τί λέτε?
επίσης είναι για καθημερινή χρήση ή για την μέρα της προπόνησης?
ποιά τα θετικά και ποιά τα αρνητικά?

από θέμα διατροφής δεν έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα απλά έχω συμπεριλάβει στην διατροφή μου τροφές όπως μέλι καρύδια σταφίδες και έχω αφαιρέσει λιπαρές τροφές.

ευχαριστώ για ρην απάντηση. βασικά αυτό που με καίει ποιο πολύ είναι ότι είναι απαραίτητο να πάρω έχει κάποια αρνητικά ?

beefmeup
06-12-10, 16:24
οτι αρνητικο μπορει να εχουν τα αυγα,το κοτοπουλο κ το κρεας γενικοτερα.

περνεις αναλογα τις διατροφικες σου αναγκες..μπορει να ειναι καθε μερα,μπορει να ειναι μονο τις μερες προπονηση αν καλυπτεσαι απο φαγητο τις αλλες μερες.

Doctorg
06-12-10, 19:42
Η UEFA με ανακοίνωση την οποία ανάρτησε στην ιστοσελίδα της προειδοποιεί τους ποδοσφαιριστές ότι ορισμένα συμπληρώματα διατροφής μπορούν να περιέχουν απαγορευμένες ουσίες, ζητώντας να ενημερώνουν και να ενημερώνονται από τις ομοσπονδίες τους προτού χρησιμοποιήσουν οποιοδήποτε σκεύασμα. Η UEFA αναφέρει ότι τους τελευταίους μήνες σε διάφορες αθλητικές διοργανώσεις υψηλού επιπέδου διαπιστώθηκε ότι δόθηκαν δείγματα θετικά στην ουσία Methylhexaneamine (μεθυλεξαναμίνη), η οποία περιέχεται σε πολλά συμπληρώματα διατροφής που προορίζονται για αύξηση ενέργειας ή απώλεια βάρους, χωρίς να διευκρινίζει αν οι εκδηλώσεις αυτές ήταν ποδοσφαιρικές.

Κατά την UEFA ο κίνδυνος τα συγκεκριμένα συμπληρώματα να περιέχουν απαγορευμένες ουσίες που δεν αναγράφονται στην ετικέτα είναι υπαρκτός, και αυτό επειδή η Methylhexaneamine αναγράφεται με διάφορα ονόματα όπως 1,3-dimethylamylamine, dimethylamylamine, dimethylpentylamine, DMAA, forthan, forthane, floradrene, geranamine και geranium oil.
«Τα συμπληρώματα διατροφής δεν είναι απαγορευμένα στο ποδόσφαιρο, όμως πολλά από αυτά μπορούν να περιέχουν απαγορευμένες ουσίες» προειδοποιεί η UEFA, υπενθυμίζοντας παράλληλα στους ποδοσφαιριστές ότι ευθύνονται αποκλειστικά για οποιαδήποτε απαγορευμένη ουσία βρεθεί στον οργανισμό τους. Η μεθυλεξαναμίνη είναι μη απαγορευμένη διεγερτική ουσία, η οποία όμως το 2010 εντάχτηκε στο πρόγραμμα παρακολούθησης του παγκόσμιου οργανισμού αντιντόπινγκ (WADA).
πηγή: Το ΒΗΜΑ

κουλης
08-12-10, 23:28
ποια ειναι η καλητερη ωρα της ημερας για να παρω την πολυβιταμινη?

Devil
08-12-10, 23:34
ποια ειναι η καλητερη ωρα της ημερας για να παρω την πολυβιταμινη?

ποιος ξερει????!!!

μαζι με το πρωινο σου νομιζω...

Manos1989
08-12-10, 23:34
ποια ειναι η καλητερη ωρα της ημερας για να παρω την πολυβιταμινη?

πρωί με το πρωινό νομίζω είναι οκ....
υπάρχουν πολυβιταμίνες που παίρνεις πρωί-βράδυ.

giannis64
08-12-10, 23:34
στο πρωινο σου και στο αμεσως μετα την προπονηση.

edit: μαζι ποσταρταμε μανο :toast:

Devil
08-12-10, 23:34
^^^ ποοοοο εχω γινει ταχυτατος!!!

exkaliber
08-12-10, 23:36
^^^ ποοοοο εχω γινει ταχυτατος!!!

γραφεις πιο γρηγοα απο την σκια σου:green::green::green::P

κουλης
08-12-10, 23:37
στο πρωινο σου και στο αμεσως μετα την προπονηση.

thanks για την γρηγορη απαντηση;)

exkaliber
08-12-10, 23:43
2 φορες την ημερα??
πια παιρνεις?
ποσο σιδηρο εχει?

giannis64
08-12-10, 23:50
στο πρωινο σου και στο αμεσως μετα την προπονηση.



ας το γραψω αλλιως..

στο πρωινο η στο αμεσως μετα την πρπονηση, η και στα 2. αναλογα την πολυβιταμινη.

οκ τωρα?

jimmy007
09-12-10, 00:23
η μεγαλη ληψη ω3 μπορει να εχει παρενεργιες?


Nαι στο θυροειδή... Δεν έχω δει κάποια επιστημονική απόδειξη.. Απλά το έχω ακούσει από σχετικά έμπιστη πηγή...

exkaliber
09-12-10, 00:48
Nαι στο θυροειδή... Δεν έχω δει κάποια επιστημονική απόδειξη.. Απλά το έχω ακούσει από σχετικά έμπιστη πηγή...

αμφιβαλω

Devil
09-12-10, 00:52
δεν εχω ιδεα....

για τι ποσοτητα μιλαμε?

ελπιζω οχι τις δολοφονικες του poliquin

Noobas
09-12-10, 16:29
γειά σας παιδιά μου προτείναν σκόνη πρωτείνης αλλά όχι κάποια συγκεκριμένη εσείς έχετε να μου προτείνετε κάτι? κάποια στοιχεία που ίσως βοηθήσουν στην επιλογή

1,82 και 77 κιλά έχω ξεκινήσει ένα μήνα πρόγραμμα όγκου μετά από 4-5 μήνες γράμμωσης και έχω μια σχετικά προσεγμέν διατροφή.

επίσης δεν έχω πάρει ποτέ κάποιο συμπλήρωμα

thegravijia
09-12-10, 16:55
δεν εχω ιδεα....

για τι ποσοτητα μιλαμε?

ελπιζω οχι τις δολοφονικες του poliquin
περιπου 6 κουταλιες της σουπας την ημερα.
?

thegravijia
09-12-10, 16:56
αργινινη-ορνιθινη εχει παρει κανεις σκετη?
βοηθαει καθολου>??

Στελιος
09-12-10, 17:07
γειά σας παιδιά μου προτείναν σκόνη πρωτείνης αλλά όχι κάποια συγκεκριμένη εσείς έχετε να μου προτείνετε κάτι? κάποια στοιχεία που ίσως βοηθήσουν στην επιλογή

1,82 και 77 κιλά έχω ξεκινήσει ένα μήνα πρόγραμμα όγκου μετά από 4-5 μήνες γράμμωσης και έχω μια σχετικά προσεγμέν διατροφή.

επίσης δεν έχω πάρει ποτέ κάποιο συμπλήρωμα

εαν εχεις ελειψη πρωτεινης απο τις κανονικες σου τροφες και το καθημερινο σου προγραμμα δεν σου δινει περιθωρια βελτιωσης παρε μια καθαρη whey και συμπληρωσε τα κενα που ισως εχεις

Devil
09-12-10, 17:55
περιπου 6 κουταλιες της σουπας την ημερα.
?

δηλαδη ποσα γρ σε EPA και DHA ?

Devil
09-12-10, 17:55
αργινινη-ορνιθινη εχει παρει κανεις σκετη?
βοηθαει καθολου>??

ναι ειχα παρει...

πουθενα.... τιποτα καμια διαφορα...

Dreiko
09-12-10, 18:00
ναι ειχα παρει...

πουθενα.... τιποτα καμια διαφορα...

στην τσεπη σου μονο ισως:turtle::turtle:

Devil
09-12-10, 18:03
στην τσεπη σου μονο ισως:turtle::turtle:

αυτο ειναι το στανταρ...:green::green::green:

GeoL
09-12-10, 18:32
γειά σας παιδιά μου προτείναν σκόνη πρωτείνης αλλά όχι κάποια συγκεκριμένη εσείς έχετε να μου προτείνετε κάτι? κάποια στοιχεία που ίσως βοηθήσουν στην επιλογή

1,82 και 77 κιλά έχω ξεκινήσει ένα μήνα πρόγραμμα όγκου μετά από 4-5 μήνες γράμμωσης και έχω μια σχετικά προσεγμέν διατροφή.

επίσης δεν έχω πάρει ποτέ κάποιο συμπλήρωμα


elite dymatize η καλύτερη πρωτε'ί'νη

noz1989
11-12-10, 15:19
δεν εχω ιδεα....

για τι ποσοτητα μιλαμε?

ελπιζω οχι τις δολοφονικες του poliquin
Γιατι το λες αυτο!!!:green:

Οι αθλητες του με αυτες τις ποσοτητες εκαιγαν λιπος σαν τρελοι και εβαζαν 1 κιλο μυες την εβδομαδα!!!! :P

giannis64
11-12-10, 15:50
το ποστ του fast που αφορουσε την MyoFusion μεταφερθηκε στο θεμα της πρωτεινης.

Devil
12-12-10, 07:36
Γιατι το λες αυτο!!!:green:

Οι αθλητες του με αυτες τις ποσοτητες εκαιγαν λιπος σαν τρελοι και εβαζαν 1 κιλο μυες την εβδομαδα!!!! :P

και λιγα λες..... πολυ απατη ο μαστορας.... και διαβαζα και κατι αρθρα του πιο παλια... χαμενος χρονος...λολ:green::green::green:

FoTiS3
12-12-10, 16:27
αν περνουμε για παραδειγμα bcaa σε σκονη απορροφουνται πιο γρηγορα σε σχεση με τις καψουλες...ποση ωρα κανει η καψουλα να λιωσει στο στομαχι και να παρει ο οργανισμος την σκονη που εχει μεσα?

Gaspari
12-12-10, 16:35
Για της ON την κρεατίνη ποιά η άποψη σας;

* http://xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1621&category=566 *

Devil
12-12-10, 19:09
αν περνουμε για παραδειγμα bcaa σε σκονη απορροφουνται πιο γρηγορα σε σχεση με τις καψουλες...ποση ωρα κανει η καψουλα να λιωσει στο στομαχι και να παρει ο οργανισμος την σκονη που εχει μεσα?

κανα λεπτο παραπανω.....:unsure:

Levrone
12-12-10, 19:16
κανα λεπτο παραπανω.....:unsure:

οντως αυτο? ισχυει?

δηλαδη σκονη με ταμπλετα μιλαμε για τετοια διαφορα?

Devil
12-12-10, 19:18
οντως αυτο? ισχυει?

δηλαδη σκονη με ταμπλετα μιλαμε για τετοια διαφορα?

χαχαχα...

δεν την εχω χρονομετρησει ρε συ...

απλα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη.... ειδικα στα bcaa...

exkaliber
12-12-10, 19:49
τι γνωμη εχετε για αυτην εδω : Muscletech, Creatine 6000ES???

Galletiosfp
12-12-10, 21:22
Παιδια πρωτεινεται μου κατι δυνατο να συνδιαζεται με το super pumb για να με τσιτωνει περισσοτερο στις προπονησεις κ για δυναμη!(oχι καθαρη κρεατινη!θα μεινω σε αυτην π εχει το ΝΟ)

Devil
13-12-10, 17:36
1-(4-methoxybenzoyl)-2-pyrrolidinone

ακυρο αλλα εβγαλαν το aniracetam σε συμπληρωμα....?

Galletiosfp
14-12-10, 18:31
Παιδια πρωτεινεται μου κατι δυνατο να συνδιαζεται με το super pumb για να με τσιτωνει περισσοτερο στις προπονησεις κ για δυναμη!(oχι καθαρη κρεατινη!θα μεινω σε αυτην π εχει το ΝΟ)
Mια απανηση εδω παρακαλω

Devil
14-12-10, 18:35
Παιδια πρωτεινεται μου κατι δυνατο να συνδιαζεται με το super pumb για να με τσιτωνει περισσοτερο στις προπονησεις κ για δυναμη!(oχι καθαρη κρεατινη!θα μεινω σε αυτην π εχει το ΝΟ)


Mια απανηση εδω παρακαλω

να σε τσιτωνει??? δηλαδη διεγερτικο??? δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις...

απο οτι νομιζω διεγερτικο θες λογικα...

το sp250 δεν σου φτανει?

τι δοση παιρνεις?

Manos1989
14-12-10, 18:47
και λιγα λες..... πολυ απατη ο μαστορας.... και διαβαζα και κατι αρθρα του πιο παλια... χαμενος χρονος...λολ:green::green::green:

Δηλαδή μαλακία έκανα που έπαιρνα 45 χαπάκια τη μέρα...? :unsure:

Devil
14-12-10, 18:54
Δηλαδή μαλακία έκανα που έπαιρνα 45 χαπάκια τη μέρα...? :unsure:

45 χαπακια Ω3 ??????:unsure:

exkaliber
14-12-10, 19:51
παιδια το purple wraath στην Ελλαδα που μπορουμε να το βρουμε???

Dreiko
14-12-10, 20:16
παιδια το purple wraath στην Ελλαδα που μπορουμε να το βρουμε???

να σου πω δεν το χω σταμπαρει πουθενα....

Galletiosfp
14-12-10, 23:49
να σε τσιτωνει??? δηλαδη διεγερτικο??? δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις...

απο οτι νομιζω διεγερτικο θες λογικα...

το sp250 δεν σου φτανει?

τι δοση παιρνεις?
θελω το κατι παραπανω...για να μην αρχησω το plasmajet....

exkaliber
14-12-10, 23:58
να σου πω δεν το χω σταμπαρει πουθενα....

βασικα φιλε ουτε εγω το εχω δει πουθενα
και στο φορουμ σε ενα ποστ του Deluxe το ειδα μονο
και μου κανει εντυπωση :unsure:

Dreiko
15-12-10, 00:02
βασικα φιλε ουτε εγω το εχω δει πουθενα
και στο φορουμ σε ενα ποστ του Deluxe το ειδα μονο
και μου κανει εντυπωση :unsure:

γιατι ρε συ??τοσα και τοσα δεν εχουμε στην ελλαδα αυτο σε παραξενεψε?:green:

exkaliber
15-12-10, 00:08
γιατι ρε συ??τοσα και τοσα δεν εχουμε στην ελλαδα αυτο σε παραξενεψε?:green:

ακριβως
απο πρι γουρκ τι εχουμε στην ελλαδα ρε αντρεα?

Dreiko
15-12-10, 00:17
ακριβως
απο πρι γουρκ τι εχουμε στην ελλαδα ρε αντρεα?
εξαρταται,το θες με στιμς,χωρις?για δωσε μου μια ιδεα του τι θες να εχει....



:rolf::rolf::rolf::rolf:αυτο απο που προκυπτει????:turtle::turtle::turtle:

exkaliber
15-12-10, 00:34
εξαρταται,το θες με στιμς,χωρις?για δωσε μου μια ιδεα του τι θες να εχει....





esy τι πρωτεινεις???

Dreiko
15-12-10, 00:36
esy τι πρωτεινεις???

εξαρταται και παλι,θες κατι για τσιτες και πρηξιματα?για πρηξιματα μονο?εχεις δοκιμασει κατι στο παρελθον?

exkaliber
15-12-10, 00:51
εξαρταται και παλι,θες κατι για τσιτες και πρηξιματα?για πρηξιματα μονο?εχεις δοκιμασει κατι στο παρελθον?

βασικα οχι
επερνα τυροσινη+ταυρινη+dmae για πρι καμια φορα
ή κανενα αλλο boostανι που εχω
και ως γνωστον εχω πολλα τετοια:green:
αλλα εκτος απο το purple,που εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο
δενβ ξερω κατι αλλο

Dreiko
15-12-10, 00:51
βασικα οχι
επερνα τυροσινη+ταυρινη+dmae για πρι καμια φορα
ή κανενα αλλο boostανι που εχω
και ως γνωστον εχω πολλα τετοια:green:
αλλα εκτος απο το purple,που εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο
δενβ ξερω κατι αλλο

τα στιμς σε πιανουν ε???

exkaliber
15-12-10, 00:55
τα στιμς σε πιανουν ε???

:doh:
αφου βλεπεις οτι δεν ξερω τι ειναι στιμς και προσπαθω να αποφυγω την ερωτηση
γιατι το συνεχιζεις?:unsure:
:green:

Devil
15-12-10, 00:58
θελω το κατι παραπανω...για να μην αρχησω το plasmajet....

αυτο το κατι που θελω....

απαντα και στις αλλες ερωτησεις....

βασικα δεν νομιζω οτι θα σου δωσει τπτ παραπανω το plasmajet.... για pump ειναι...

εχω την εντυπωση οτι δεν ξερεις τι θες.....σωστα???

Dreiko
15-12-10, 00:58
:doh:
αφου βλεπεις οτι δεν ξερω τι ειναι στιμς και προσπαθω να αποφυγω την ερωτηση
γιατι το συνεχιζεις?:unsure:
:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
πες το ρε συ,λοιπον,καφεινη,geranium κτλ..αυτα που σου δινουν τις τσιτες...;)

Devil
15-12-10, 01:00
:doh:
αφου βλεπεις οτι δεν ξερω τι ειναι στιμς και προσπαθω να αποφυγω την ερωτηση
γιατι το συνεχιζεις?:unsure:
:green:


καιρος να μαθεις????

κανε ενα search στο google;)

Galletiosfp
15-12-10, 11:02
αυτο το κατι που θελω....

απαντα και στις αλλες ερωτησεις....

βασικα δεν νομιζω οτι θα σου δωσει τπτ παραπανω το plasmajet.... για pump ειναι...

εχω την εντυπωση οτι δεν ξερεις τι θες.....σωστα???
Χαχαχα ναι...!

Devil
15-12-10, 12:33
Χαχαχα ναι...!

τοτε κουραγιο....

αμα το βρεις πες μου να σε βοηθησω....

Devil
15-12-10, 15:37
αντι για καφε μπορουμε να παρουμε καποιο συμπληρωμα καφεινης σε ταμπλετες απο το φαρμακειο?

ναι μπορεις....

αλλα θα σου ερθει φθηνοτερο αν το παρεις απο ενα καταστημα συμπληρωματων...

ps... οχι για μεσα στην προπονηση... αλλα για πριν την προπονηση

Galletiosfp
15-12-10, 16:08
βαρεθηκα το super pumb απλα :P

Devil
15-12-10, 16:17
βαρεθηκα το super pumb απλα :P

δοκιμασε κατι αλλο...

η απλα σταματα να το παιρνεις....

exkaliber
15-12-10, 22:26
για ποστ καλητερα λευκινη και κρατα τα bcaa για intra

ε????
τα bcaa εν ειναι 5 πρι 5 ποστ ??:unsure:

κουλης
15-12-10, 23:41
ναι μπορεις....

αλλα θα σου ερθει φθηνοτερο αν το παρεις απο ενα καταστημα συμπληρωματων...

ps... οχι για μεσα στην προπονηση... αλλα για πριν την προπονηση

τοσο τσουχτερες ειναι οι τιμες τους?

Titanium
16-12-10, 00:11
τοσο τσουχτερες ειναι οι τιμες τους?

Αφου το λεει και η λεξη...Φαρμακείο:evil2:

Devil
16-12-10, 01:00
τοσο τσουχτερες ειναι οι τιμες τους?


Αφου το λεει και η λεξη...Φαρμακείο:evil2:

ειπε κανεις τιποτα για τα φαρμακεια????? :evil2:

Devil
16-12-10, 01:01
ε????
τα bcaa εν ειναι 5 πρι 5 ποστ ??:unsure:

οχι δεν ειναι αναγκαστικο...

οσο θελει περνει ο καθενας...

συνηθως παει 1γρ ανα 10κιλα...

αλλα δεν ισχυει και τοσο... γιατι εγω επρεπε να ζυγιζω τουλαχιστον 200 κιλα :green:

Titanium
16-12-10, 01:08
οχι δεν ειναι αναγκαστικο...

οσο θελει περνει ο καθενας...

συνηθως παει 1γρ ανα 10κιλα...

αλλα δεν ισχυει και τοσο... γιατι εγω επρεπε να ζυγιζω τουλαχιστον 200 κιλα :green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::bowdown:

exkaliber
16-12-10, 01:09
οχι δεν ειναι αναγκαστικο...

οσο θελει περνει ο καθενας...

συνηθως παει 1γρ ανα 10κιλα...

αλλα δεν ισχυει και τοσο... γιατι εγω επρεπε να ζυγιζω τουλαχιστον 200 κιλα :green:

παιρνεις 10 και 10??
οχι,ρωταω για την λευκινη
λες bcaa ιντρα και λευκινη ποστ?

Devil
16-12-10, 01:17
παιρνεις 10 και 10??
οχι,ρωταω για την λευκινη
λες bcaa ιντρα και λευκινη ποστ?

ναι μ αρεσει ετσι καλητερα...

εγω?... αστο!!! και τα 20 στο postwo!!!:green:

exkaliber
16-12-10, 01:21
εγω?... αστο!!! και τα 20 στο postwo!!!:green:


εισαι ολο καινοτομιες:green:
και γριφους:unsure:
παιρνεις 20γρ bcaa,post,
την λευκινη ποτε?
μαζι?

Devil
16-12-10, 01:23
εισαι ολο καινοτομιες:green:
και γριφους:unsure:
παιρνεις 20γρ bcaa,post,
την λευκινη ποτε?
μαζι?

δεν παιρνω λευκινη....ακομα;):green:

βασικα μαλακια σου ειπα.... παρε την λευκινη πριν και μετα και τα bcaa ολα μετα...

τι υδατανθρακα θα βαλεις???

αμα πεις μπανανα η' μελι σου κοβω την καλημερα....:bbbiceps:

exkaliber
16-12-10, 01:28
ε δε πηρα μαλοδεξτρινη??
ολοκληρο θεμα το εκανα:green::green:
λαδη 5 γρ λευκινη πρι και 10 γρ bcaa ποστ?

εντιτ : τωρα το πιασα,λευκινη πριν και μετα,ποση???

Devil
16-12-10, 01:36
ε δε πηρα μαλοδεξτρινη??
ολοκληρο θεμα το εκανα:green::green:
λαδη 5 γρ λευκινη πρι και 10 γρ bcaa ποστ?

εντιτ : τωρα το πιασα,λευκινη πριν και μετα,ποση???

5gr πριν και αλλα τοσα μετα

παρε vitargo η' wms

exkaliber
16-12-10, 02:05
παρε vitargo η' wms

α ναι
λογω ταχυτητας αποροφησης και μοριακου βαρους ή κατι τετοιο
σωστα

Levrone
16-12-10, 02:07
γιατι πριν την προπονηση μονο λευκινη και μετα την προπονηση ολα μαζι τα bcaa? εγω παιρνω bcaa σε σκονη , και πριν και μετα. :unsure:

prt_sxs
16-12-10, 02:31
παιδια περνω μια πρωτεινη 78% μαζι με δεξτροζη.....
μεχρι την πρωιγουμενη εβδομαδα την επινα μονο_ρουφι αμεσως μετα την προπονιση....
μεχρι π εμαθα πως την πρωτεινη μετα το γυμναστριο πρεπεινα την πινεις αργα μεσα σε κανενα 5λεπτο για να συνεχιζετε η αναβολικη λειτουργια του οργανισμου....ισχυει κατι τετοιο...?
αν ναι παρακαλω εξηγηστε μ γτ...
ευχαριστω..

Devil
16-12-10, 04:43
γιατι πριν την προπονηση μονο λευκινη και μετα την προπονηση ολα μαζι τα bcaa? εγω παιρνω bcaa σε σκονη , και πριν και μετα. :unsure:

η λευκινη ειναι το πιο σημαντικο

νο προμπλεμ.... μια χαρα ειναι κ ετσι...;)

Devil
16-12-10, 04:45
παιδια περνω μια πρωτεινη 78% μαζι με δεξτροζη.....
μεχρι την πρωιγουμενη εβδομαδα την επινα μονο_ρουφι αμεσως μετα την προπονιση....
μεχρι π εμαθα πως την πρωτεινη μετα το γυμναστριο πρεπεινα την πινεις αργα μεσα σε κανενα 5λεπτο για να συνεχιζετε η αναβολικη λειτουργια του οργανισμου....ισχυει κατι τετοιο...?
αν ναι παρακαλω εξηγηστε μ γτ...
ευχαριστω..

οχι μ***κιες ειναι αυτα...

απλα αν κανεις ενα διαλημα με 50γρ σκονη και 500μλ νερο δλδ 10% και το πινεις αργα και σταθερα για κανα 20-30' θα φυγει πιο γρηγορα απο το στομαχι

prt_sxs
16-12-10, 13:27
-->απλα αν κανεις ενα διαλημα με 50γρ σκονη και 500μλ νερο δλδ 10% και το πινεις αργα και σταθερα για κανα 20-30' θα φυγει πιο γρηγορα απο το στομαχι<--

ευχαριστω πολυ διαολε.. :P
οταν λες δλδ 10% τι εννοεις..?
εγω βαζω κ δεξτροζη...απλα αμα το πινω για 20-30λεπτα...
θα αργησω πολυ για το επομενο γευμα...
δλδ εκει π τελειωνω το γυμναστιριο στης 8 κ πινω 50γρ πρωτεινη κ 20γρ δεξτροζη μετα τρωω στις 9...
αλλα αμα το πινω μεσα σε 20-30 λεπτα δλδ τελιωνω στις 8:30 θα πρεπει να φαω στις 9:30 σωστα....?
εσεις τι κανετε...?το πινετε μονορουφι...?
ευχαριστω κ παλι...

exkaliber
16-12-10, 14:44
οταν λες δλδ 10% τι εννοεις..?


50γρ διαλυμενη ουσια(πρωτεινη) σε 500μλ δυαλυτη(νερο)
αναλογια 1:10,λαδη διάλυμα 10%

beefmeup
16-12-10, 15:23
δλδ εκει π τελειωνω το γυμναστιριο στης 8 κ πινω 50γρ πρωτεινη κ 20γρ δεξτροζη μετα τρωω στις 9...
αλλα αμα το πινω μεσα σε 20-30 λεπτα δλδ τελιωνω στις 8:30 θα πρεπει να φαω στις 9:30 σωστα....?
εσεις τι κανετε...?το πινετε μονορουφι...?
ευχαριστω κ παλι...

κατα αρχας,περνεις πολυ πρωτεινη,χωρις να χρειαζεται εκεινη την ωρα.

30γρ αρκουν,οσα κιλα κ να σαι,αφου θα φας μετα απο κανα 45 λεπτο.
παρτα οπως τα περνεις μαζι,κ πιες τα με την μια..
κ το αντιθετο να κανεις,δλδ να το πιεις σιγα σιγα,σε μιση ωρα,δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορα πανω σου.

οποτε μην μπλεκεις με διλληματα τετοιου τυπου.

prt_sxs
16-12-10, 21:35
α οκ..το κταλαβα..ευχαριστω...
τι μ πρωτινετε να κανω εγω...?
μονορουφι...?ή να το πινω μεσα σε ενα 5λεπτο...?
γτ να το πινω μεσα σε 20-30 λεπτα δεν παιζει...
γτ αργω πολυ για το επωμενο γευμα..!
κοιμαμαι καθε βραδυ αργα για να τα φαω ολα...! :/

Levrone
16-12-10, 21:39
α οκ..το κταλαβα..ευχαριστω...
τι μ πρωτινετε να κανω εγω...?
μονορουφι...?ή να το πινω μεσα σε ενα 5λεπτο...?
γτ να το πινω μεσα σε 20-30 λεπτα δεν παιζει...
γτ αργω πολυ για το επωμενο γευμα..!
κοιμαμαι καθε βραδυ αργα για να τα φαω ολα...! :/

φιλε μου χαλαρωσε, μην πιεζεσαι τοσο σε ενα τετοιο θεμα.

πιες το σε 5` και εισαι μια χαρα..

prt_sxs
16-12-10, 21:40
α.ενταξη ευχαριστω πολυ...
θα το πινω σε 5 λεπτα τοτε..
ευχαριστω κ παλι...! :)

Devil
18-12-10, 03:15
-->απλα αν κανεις ενα διαλημα με 50γρ σκονη και 500μλ νερο δλδ 10% και το πινεις αργα και σταθερα για κανα 20-30' θα φυγει πιο γρηγορα απο το στομαχι<--

ευχαριστω πολυ διαολε.. :P
οταν λες δλδ 10% τι εννοεις..?

με το 10% εννοω 100γρ σκονης(πχ 30 πρωτεινες και 70 υδατανθρακες) σε 1000μλ (1 λιτρο) νερο.... αυτο ειναι ενα διαλυμα 10%


εγω βαζω κ δεξτροζη...απλα αμα το πινω για 20-30λεπτα...
θα αργησω πολυ για το επομενο γευμα...
δλδ εκει π τελειωνω το γυμναστιριο στης 8 κ πινω 50γρ πρωτεινη κ 20γρ δεξτροζη μετα τρωω στις 9...

κοψε λιγο την πρωτεινη... σου ειπε ο beef πιο πανω...


αλλα αμα το πινω μεσα σε 20-30 λεπτα δλδ τελιωνω στις 8:30 θα πρεπει να φαω στις 9:30 σωστα....?
εσεις τι κανετε...?το πινετε μονορουφι...?
ευχαριστω κ παλι...

κοιτα απλα ειναι ενας τροπος για να φυγει πιο γρηγορα απο το στομαχι...

εγω προσωπικα δεν παιρνω πρωτεινες.... βασικα ουτε υδατανθρακες τωρα...

αμινοξεα παιρνω και μετα απο κανα 30' φαι....

απλα παρτα οπως σε βολευει εσενα...

stel106
18-12-10, 11:09
ηθελα να κανω μια ερωτηση
παιρνω την whey gold on εδω και κανα 2μηνο και ψιλοτελιωνει ! ηθελα να ρωτησω αν ειναι μεγαλη ποσοτητα 2 scoop την ημερα ενα πρωι και ενα μετα τη προπονηση.

καμια φορα παιρνω και πρωι αλλα τις πιο ποολλες φορες μονο μετα το gym

και ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται να κανω μια 3μηνη παυση και να ξαναπαρω μετα για ως το καλοκαιρι!

θα με βοηθουσετε με μια απαντηση!

KATERINI 144
18-12-10, 11:19
οχι δεν υπάρχει τετοιο θέμα, πρωτεΐνη υπάρχει και στο φαγητό.

Dreiko
18-12-10, 12:09
^^^^^^^^^^^+1 δεν χρειαζεται να κανεις οφ....

xLitE
18-12-10, 13:00
Πολύ πολύ καλημέρα σας,
Ζητώ συγνώμη για τις απορίες που θα εκθέσω,οι οποίες κατα πάσα πιθανότητα είναι χιλιοειπωμένες και χιλιοαπαντημένες, αλλά το συγκεκριμνένο thread είναι λίγο χαοτικό για να το διαβάσω όλο :toast::toast:
Θέλω να συνδυάσω πρωτεϊνη,κρεατίνη & μαλτοδεξτρο' και να τα ενσωματώσω στην διατροφή μου. Διάφορες απορίες προέκυψαν στην πορεία,για αρκετές απο τις οποίες πήρα μια γενική ιδέα απο διάφορα threads εδώ.
Έχουμε & λέμε:
Μαζί με το πρωινό,1 scoop πρωτεϊνης,άλλο ένα περίπου 45' πριν την προπόνηση (μαζί με 5γρ κρεατίνης) και τέλος άλλο ένα περίπου 30' μετά την προπόνηση μαζι με 5γρ κρεατίνης & (insert correct number) μαλτοδεξτρο'.
Σαν γενικό πλάνο,είναι ορθό; (Gold standard & micronized creatine είναι τα συμπληρώματα)
Ίσως σας κούρασα,αλλά προτιμώ την επιβεβαίωση από την παραπληροφόρηση ;)
Για να βοηθήσω, είμαι 179 - 68kg και η διατροφή μου περιλαμβάνει περίπου 6-7 γεύματα με στοιχεία απο αρκετές διατροφές που έχουν παρουσιαστεί εδώ.

Devil
18-12-10, 13:17
Πολύ πολύ καλημέρα σας,
Ζητώ συγνώμη για τις απορίες που θα εκθέσω,οι οποίες κατα πάσα πιθανότητα είναι χιλιοειπωμένες και χιλιοαπαντημένες, αλλά το συγκεκριμνένο thread είναι λίγο χαοτικό για να το διαβάσω όλο :toast::toast:
Θέλω να συνδυάσω πρωτεϊνη,κρεατίνη & μαλτοδεξτρο' και να τα ενσωματώσω στην διατροφή μου. Διάφορες απορίες προέκυψαν στην πορεία,για αρκετές απο τις οποίες πήρα μια γενική ιδέα απο διάφορα threads εδώ.
Έχουμε & λέμε:
Μαζί με το πρωινό,1 scoop πρωτεϊνης,άλλο ένα περίπου 45' πριν την προπόνηση (μαζί με 5γρ κρεατίνης) και τέλος άλλο ένα περίπου 30' μετά την προπόνηση μαζι με 5γρ κρεατίνης & (insert correct number) μαλτοδεξτρο'.
Σαν γενικό πλάνο,είναι ορθό; (Gold standard & micronized creatine είναι τα συμπληρώματα)
Ίσως σας κούρασα,αλλά προτιμώ την επιβεβαίωση από την παραπληροφόρηση ;)
Για να βοηθήσω, είμαι 179 - 68kg και η διατροφή μου περιλαμβάνει περίπου 6-7 γεύματα με στοιχεία απο αρκετές διατροφές που έχουν παρουσιαστεί εδώ.


μια χαρα ειναι....

απλα παρε την κρεατινη μαζι με υδατανθρακες...

xLitE
18-12-10, 13:30
μια χαρα ειναι....

απλα παρε την κρεατινη μαζι με υδατανθρακες...
Εννοείς μετα-προπονητικά;Πρωτεϊνη/Κρεατίνη/Μαλτοδεξτρο σε 1 shaker;
H δοσολογία για την τελευταία πιά είναι; Το κουτί λέει 3scoop (60g σύνολο),ανταποκρίνεται σε μένα;
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση στα προηγούμενα :turtle:

Devil
18-12-10, 13:50
Εννοείς μετα-προπονητικά;Πρωτεϊνη/Κρεατίνη/Μαλτοδεξτρο σε 1 shaker;
H δοσολογία για την τελευταία πιά είναι; Το κουτί λέει 3scoop (60g σύνολο),ανταποκρίνεται σε μένα;
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση στα προηγούμενα :turtle:

εξαρταται απο τις συνολικες θερμιδες που παιρνεις...

ναι 50-60γρ ειναι καλα για εσενα..

ναι σε ενα shaker....

Manos1989
19-12-10, 20:34
ξέρει κανείς κάποιο έμπιστο/έγκυρο site που να έχει stock το Eviscerate RPN?

Σε pm

PETROS019
20-12-10, 22:21
μπορω το πρωι να συνδιασω προτεινη ισολατε με γαλα και βρωμη στα καπακια μετα να πιο κρεατινη με χυμο απο πορτοκαλια και μετα να χτιπισω μια πολιβιταμινη η θα εχω τουαλετικο μετα?

Dreiko
20-12-10, 22:26
μπορω το πρωι να συνδιασω προτεινη ισολατε με γαλα και βρωμη στα καπακια μετα να πιο κρεατινη με χυμο απο πορτοκαλια και μετα να χτιπισω μια πολιβιταμινη η θα εχω τουαλετικο μετα?

θα σου πω τι εκανα εγω και ημουν κομπλε...χτυπαγα την πρωτεινουλα με το γαλα και τη βρωμη και καταπινα τις πολυβιταμινες με αυτο το ροφημα...και μετα απο 10 λεπτα επινα την κρεατινη με νερακι...μπορεις επισης να τη βαλεις τη κρεατινη στο σεηκερ με το ροφημα,δεν υπαρχει προβλημα...

Eddie
20-12-10, 22:28
μπορω το πρωι να συνδιασω προτεινη ισολατε με γαλα και βρωμη στα καπακια μετα να πιο κρεατινη με χυμο απο πορτοκαλια και μετα να χτιπισω μια πολιβιταμινη η θα εχω τουαλετικο μετα?

To πρωι πιες την iso με νερο,μετα απο 20 λεπτα φαε τη βρωμη με το γαλα,μετα πιες την κρεατινη με νερο και τελος την πολυβιταμινη.

Εγω αυτο θα εκανα.Το να βαζεις isolate με υδατανθρακες η με λιπαρα δε το βρισκω και πολυ καλη ιδεα,γιατι καθυστερεις την αφομειωση της.Αρα τσαμπα την ακριβοπληρωνεις.Αν θες ντε και καλα να πινεις την πρωτεινη με γαλα και βρωμη καλυτερα αγορασε και μια whey (αν δεν εχεις) και ασε την isolate μονο για το postworkout.

lef
20-12-10, 22:31
To πρωι πιες την iso με νερο,μετα απο 20 λεπτα φαε τη βρωμη με το γαλα,μετα πιες την κρεατινη με νερο και τελος την πολυβιταμινη.

Εγω αυτο θα εκανα.Το να βαζεις isolate με υδατανθρακες η με λιπαρα δε το βρισκω και πολυ καλη ιδεα,γιατι καθυστερεις την αφομειωση της.Αρα τσαμπα την ακριβοπληρωνεις.Αν θες ντε και καλα να πινεις την πρωτεινη με γαλα και βρωμη καλυτερα αγορασε και μια whey (αν δεν εχεις) και ασε την isolate μονο για το postworkout.

ακριβως:thumbup:
αυτο εκανα για καιρο μεχρι που εκοψα το γαλα.τωρα ολα μπλουμ κατω

PETROS019
20-12-10, 23:10
ευχαριστω πολυ με καλυψατε θα πινω το πρωι τιν whey και την ισολατε μονο μετα το gym

Noobas
25-12-10, 21:58
ύπαρχει κανένα θέμα με τα συμπληρώματα? έχω ακούσει για προβλήματα στο συκώτι στομάχι κτλ βέβαια όχι από ατομα που ασχολούνται με συμπληρώματα εσείς τί λέτε ?

KATERINI 144
25-12-10, 23:29
μπερδεύουν τα συμπληρώματα με τα αας ως συνήθως..., βεβαία πάντα ισχύει το παν μετρον άριστον, αν πχ κατεβάζεις ενα κουβά πρωτεΐνη στην καθισιά θα εχεις προβλημα.

Titanium
28-12-10, 00:40
Παιδια ας κανω και εγω μια ερωτιση...Υπαρχουν συμπληρώματα που να εχουν μεσα ασπιρίνη?????

mojojojo
28-12-10, 01:13
Ρε παίδες, ξέρετε τί είναι το Anabolic Signaling Complex; Το διάβασα στα συστατικά ενός συμπληρώματος τώρα στο φόρουμ...

beefmeup
28-12-10, 12:14
Παιδια ας κανω και εγω μια ερωτιση...Υπαρχουν συμπληρώματα που να εχουν μεσα ασπιρίνη?????

οπου δεις white willow bark,να χεις υποψιν σου οτι το extract αυτης της ουσιας,ειναι το acetylsalicylic acid,που ειναι συστατικο της ασπιρινιης κ χρησιμοποιουταν απτη αρχαιοτητα,αλλα οχι στην ιδια μορφη.

κατα τα αλλα,ασπιρινη αυτουσια δεν νομιζω να υπαρχει σε συμπληρωμα,γιατι θεωρειται φαρμακο(nsaids).


Ρε παίδες, ξέρετε τί είναι το Anabolic Signaling Complex; Το διάβασα στα συστατικά ενός συμπληρώματος τώρα στο φόρουμ...

σε ποιο συμπληρωμα?

αν δεν δουμε τα συστατικα δεν ξερουμε τι ειναι,αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι μια παπαντζα πιασαρικη ονομασια, εταιριας για κατι απλο..τπτ αλλο.

mojojojo
28-12-10, 12:42
οπου δεις white willow bark,να χεις υποψιν σου οτι το extract αυτης της ουσιας,ειναι το acetylsalicylic acid,που ειναι συστατικο της ασπιρινιης κ χρησιμοποιουταν απτη αρχαιοτητα,αλλα οχι στην ιδια μορφη.

κατα τα αλλα,ασπιρινη αυτουσια δεν νομιζω να υπαρχει σε συμπληρωμα,γιατι θεωρειται φαρμακο(nsaids).



σε ποιο συμπληρωμα?

αν δεν δουμε τα συστατικα δεν ξερουμε τι ειναι,αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι μια παπαντζα πιασαρικη ονομασια, εταιριας για κατι απλο..τπτ αλλο.

Είναι το Super Pump 250 της Gaspari. Απλά δεν το είχα ξανασυναντήσει σε κάποιο συμπλήρωμα και μου φάνηκε περίεργο...

beefmeup
28-12-10, 12:43
νταξ παπαντζα ονομασια ειναι..

τα περισοτερα συπληρωματα εχουν κατι παρομοιες ονομασιες σε μπλεντ που εχουν μεσα για εντυπωσιασμο.

mojojojo
28-12-10, 12:47
χαχαχα...παπαντζα:bowdown:... καλό, θα το λέω κι εγώ. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. Α και beefmeup, μήπως το έχεις δοκιμάσει;

beefmeup
28-12-10, 12:51
χαχαχα...παπαντζα:bowdown:... καλό, θα το λέω κι εγώ. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. Α και beefmeup, μήπως το έχεις δοκιμάσει;

κανα 2 φορες απο δειγματακια..αλλα δεν μου εκανε τπτ.
αλλοι ειχαν καλα αποτελεσματα ομως,αποτι γραφουν..οποτε..θελει να το δοκιμασεις να δεις αν σε πιανει.

mojojojo
28-12-10, 13:00
κανα 2 φορες απο δειγματακια..αλλα δεν μου εκανε τπτ.
αλλοι ειχαν καλα αποτελεσματα ομως,αποτι γραφουν..οποτε..θελει να το δοκιμασεις να δεις αν σε πιανει.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Titanium
28-12-10, 14:46
οπου δεις white willow bark,να χεις υποψιν σου οτι το extract αυτης της ουσιας,ειναι το acetylsalicylic acid,που ειναι συστατικο της ασπιρινιης κ χρησιμοποιουταν απτη αρχαιοτητα,αλλα οχι στην ιδια μορφη.

κατα τα αλλα,ασπιρινη αυτουσια δεν νομιζω να υπαρχει σε συμπληρωμα,γιατι θεωρειται φαρμακο(nsaids).




Beef αυτο συνιθος σε λιποδιαλιτες μπορει να το βρω εεε???Ρωταω γιατι εχω ελιψη ενζυμου και δεν κανει να φαω ασπιρινη....:(

beefmeup
28-12-10, 19:29
ναι,κ συγκεκριμενα οτι εχει μεσα εφεδρινη κ sida.
μπορει κ αλλου αλλα,σπανια.

Stathis17
28-12-10, 23:32
μ εδοσε ενας φιλος τιν moyfusion και δεν χερω τις δοσεις ποσο περνω? (ειμαι 17 χρονον )

f-panos
30-12-10, 11:12
ενα σκουπ μετα την προπονηση

arisfwtis
01-01-11, 15:28
εχεις κανεις δοκιμασει συμπληρωμα carnosine?
πολλα υποσχομενο ακουγεται και οτι θα αντικαταστησει την κρεατινη
κανεις κανα ρεβιου?

beefmeup
01-01-11, 16:15
εχεις κανεις δοκιμασει συμπληρωμα carnosine?
πολλα υποσχομενο ακουγεται και οτι θα αντικαταστησει την κρεατινη
κανεις κανα ρεβιου?

δεν νομιζω οτι κατι θα αντικαταστησει την κρεατινη με τον τροπο αυτο,αλλα η β-αλανινη σου αυξανει τα επιπεδα της καρνοσινης στους μυς..
ξεκιναμε απο εκει κ βλεπουμε που θα παει.

Dreiko
01-01-11, 16:18
παιδια εγω καπου ειχα διαβασει οτι τα συμπληρωματα καρνοσινης εχει κυριως αντιγηραντικες ιδιοτητες...ισχυει??

beefmeup
01-01-11, 16:24
ναι κ εκει το χρησιμοποιουν..αλλα δεν ξερω τι παιζει ακριβως γιατι δεν το εχω τσεκαρει για αυτη την χρηση..ακομα εχω χρονια,για να με απασχολει:green:

GreenPower
02-01-11, 00:37
παιδια μπορει να ρωτησω και βλακεια.... αν παρω την ιδια περιοδο λιποδιαλυτες και πρωτεινες αυτα θα ειναι οκ η θα αλληλοεξουδετερωνονται?

savage
02-01-11, 00:46
απο αυτο και μονο που λες φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα.
αυτο δεν ειναι κακο.ολοι απο το 0 ξεκινησαμε καποτε.
θα ειναι κακο για σενα ομως απο τη στιγμη που δεν ξερις τιποτα να πας να αγορασεις συμπληρωματα που απ'τα εγομενα σου δεν ξερεις ουτε τις στοιχειωδεις λειτουργιες τους.
ασε που θα πεσεις σε κανενα καπατσο πωλητη και θα εκμεταλυτει την αγνοια σου και θα σε φορτωσει ενα σωρο μουφες για να σου φαει τα λεφτα.
εχεις στα αληθεια τοσα λεφτα για ξοδεμα?δωσε τα στους φτωχους καλυτερα.

η συμβουλη μου ειναι να διαβασεις τα sticky αρθρα του φορουμ,να μαθεις 5 παρματα για διατροφη και προπονηση και στην πορεις βλεπεις τι σου λειπει απο τη διατροφη σου και το συμπληρωνεις με καποιο συμπληρωμα.

Noobas
02-01-11, 22:09
να ρωτήσω και κάτι τελευταίο σε περιπτωση που σε μερικά χρόνια παρατήσω την γυμναστική για τον αλφα βήτα λόγο μιας που δεν κάνω και πρωταθλητισμό υπάρχει περίπτωση τα συμπληρώματα να επιδράσουν αρνητικά πχ συσσώρευση λίπους και τέτοια?

giannis64
02-01-11, 22:11
οχι.

Noobas
02-01-11, 22:18
σόρρυ ρε παιδιά αν σας έχω πρήξει και ευχαριστώ κιόλας για τις απαντήσεις απλά έχω ακούσει 100 διαφορετικές γνωμες και οι περισσότερες αρνητικές δεν έχω κάποιον γνώστη που να μου πεί με σιγουριά τα υπέρ και τα κατά. αυτά.:bbbiceps:

giannis64
02-01-11, 22:29
σε οτι κανεις καταχρειση, θα σου κανει κακο. ακομα και στο φαγητο. ετσι ειναι και τα συμπληρωματα.

ειναι αθωα αλλα και επικυνδινα.

ολα τα λεφτα ειναι να μαθεις τι δουλεια κανει το καθενα, και πως πρεπει να τα λαμβανεις.

sTeLaKoS
03-01-11, 08:07
σόρρυ ρε παιδιά αν σας έχω πρήξει και ευχαριστώ κιόλας για τις απαντήσεις απλά έχω ακούσει 100 διαφορετικές γνωμες και οι περισσότερες αρνητικές δεν έχω κάποιον γνώστη που να μου πεί με σιγουριά τα υπέρ και τα κατά. αυτά.:bbbiceps:

Η σαβουρίτσα που θα τρως αύριο-μεθαύριο θα σου δώσει λίπος, όχι τα συμπληρώματα που χρησιμοποιείς τώρα ;)

GreenPower
03-01-11, 13:55
παιδια μια απορια που εχω γενικοτερα με τις πρωτεινες.... υπαρχει καποιο συστατικο στα συμπληρωματα πρωτεινης η στους λιποδιαλυτες το οποιο θα μπορουσε να σου προκαλεσει προβλημα σε antidoping control???? (γιατι τουλαχιστον ο Jakub Wawrzyniak ετσι λεει οτι την επαθε!!!! :P )

dhmhtrhs
03-01-11, 13:56
στις πρωτεινες οχι.στους λιποδιαλυτες εξαρταται απο τα συστατικα...

arisfwtis
03-01-11, 13:58
αν δεν παρεις αποτελεσματα απο χημειο για τιποτα δν μπορεις να εισαι σιγουρος

Devil
03-01-11, 14:39
παιδια μια απορια που εχω γενικοτερα με τις πρωτεινες.... υπαρχει καποιο συστατικο στα συμπληρωματα πρωτεινης η στους λιποδιαλυτες το οποιο θα μπορουσε να σου προκαλεσει προβλημα σε antidoping control???? (γιατι τουλαχιστον ο Jakub Wawrzyniak ετσι λεει οτι την επαθε!!!! :P )

ναι.... εξαρταται βεβαια με το antidopping τι εννοεις?? για αασ η' και αλλες ουσιες...?

noz1989
03-01-11, 14:43
o Wawrzyniak λιποδιαλυτη ειχε παρει νομιζω!

Οσο για τα αντι ντοπινγκ κοντρολ και με καποια mg καφεινης και πανω μπορει να βγεις και θετικος!

arisfwtis
03-01-11, 14:54
μεθυλεξαναμίνη του ειχαν βρει
διεγερτικο ειναι
ο διαολος θα τα ξερει καλυτερα αυτα:green:

Devil
03-01-11, 15:00
μεθυλεξαναμίνη του ειχαν βρει
διεγερτικο ειναι
ο διαολος θα τα ξερει καλυτερα αυτα:green:

ελααα???? σοβαρα μιλας????:unsure:

το geranium ειναι.... (1,3-dimethylamylamine) περιεργο....

arisfwtis
03-01-11, 15:04
http://www.sportdog.gr/article/3186/idio-epathe-kai-o-vavziniak%E2%80%A6\


για αυτο δν εκοψαν και το noxpump?

Devil
03-01-11, 15:06
http://www.sportdog.gr/article/3186/idio-epathe-kai-o-vavziniak%E2%80%A6\


για αυτο δν εκοψαν και το noxpump?

μου βγαζει αυτο ''Η ζητούμενη σελίδα δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί.''

α δεν το ξερω το συμπληρωμα....

αν ειναι ετσι θα πρεπει να κοψουν οτι κυκλοφωρει απο prewo με στιμς και οτι παιζει απο λιποδιαλητες στο εμποριο...:unsure:

arisfwtis
03-01-11, 15:08
http://www.sportdog.gr/article/3186/idio-epathe-kai-o-vavziniak%E2%80%A6
εσβησα κατα λαθος τα τελευταια:green γραμματα απο το λινκ:green:

Devil
03-01-11, 15:13
http://www.sportdog.gr/article/3186/idio-epathe-kai-o-vavziniak%E2%80%A6
εσβησα κατα λαθος τα τελευταια:green γραμματα απο το λινκ:green:

οκ το ειδα....

λογικα θα εχει καποια λιστα η wada στο σιτε στης....

εχω την εντυπωση οτι κατι ειχα δει σχετικα... αλλα δεν θυμαμαι...

COBRA_STYLE
04-01-11, 13:45
ξερει κανεις αν πουλανε εδω στο Ελλαντα σκετη L-carnitine-l-tartrate??
διαβαζω συνεχεια πολυ καλα λογια!!:turtle:

Devil
04-01-11, 13:47
ξερει κανεις αν πουλανε εδω στο Ελλαντα σκετη L-carnitine-l-tartrate??
διαβαζω συνεχεια πολυ καλα λογια!!:turtle:

στα φαρμακεια εχει αλλα δεν συμφαιρει λογο τιμης...

λογικα πρεπει να πουλανε... αλλα δεν ξερω εταιρια.... αλλιως bulk..;)

COBRA_STYLE
04-01-11, 13:49
στα φαρμακεια εχει αλλα δεν συμφαιρει λογο τιμης...

λογικα πρεπει να πουλανε... αλλα δεν ξερω εταιρια.... αλλιως bulk..;)
το ηξερα οτι θα απανταγες εσυ:turtle:
θα παω να ρωτησω στα φαρμακεια απο περιεργεια...ε νταξ για τη δουλεια που κανει και να δωσεις λιγο παραπανω δεν νομιζω να ειναι κακο!!:P

bulk μονο απο εξω υπαρχει?

Devil
04-01-11, 13:52
το ηξερα οτι θα απανταγες εσυ:turtle:
θα παω να ρωτησω στα φαρμακεια απο περιεργεια...ε νταξ για τη δουλεια που κανει και να δωσεις λιγο παραπανω δεν νομιζω να ειναι κακο!!:P

bulk μονο απο εξω υπαρχει?

το ηξερα οτι θα ρωτησεις εσυ.....:P:green:

μην πας.... ξερω τι σου λεω....;):green:

ναι bulk μονο απ εξω... εκτος αν εχεις κανα γνωστο σε φαρμακειο και μπορει να σου φερει bulk...

Noobas
04-01-11, 21:54
να ρωτήσω κάτι ποιά ώρα είναι καλύτερη για κατανάλωση πρωτείνης? πρίν ή μετά τη προπόνηση? σε τι ποσότητα?

Devil
04-01-11, 23:39
να ρωτήσω κάτι ποιά ώρα είναι καλύτερη για κατανάλωση πρωτείνης? πρίν ή μετά τη προπόνηση? σε τι ποσότητα?

μμμ... ωραια ερωτηση.... αλλα δεν ξερω τι να σου πω....

αλλοι λενε πριν, αλλοι λενε μετα.... αλλοι λενε και πριν και μετα.... αλλοι λενε οτι δεν χρειαζετε.... καταλαβαινεις οτι γινετε ενας χαμος....

η ποσοτητα ειναι ακομα μεγαλητερος πανικος.... συνηθως κινητε στο 0,4-0,5 επι το βαρος σου....

τωρα για την πρωτη ερωτηση... κρατατη κανονικα μετα την προπονηση και αμα θες βαλε και μια μικρη ποσοτητα πριν (1 ωρα) απ την προπονηση... εκτος και αν εχεις φαει κανονικα 2 ωρες πριν την προπονηση....

Wolve
04-01-11, 23:43
Τι περνετε για υδατανθρακα μετα την προπονηση σας και γιατι? Ποια θα ηταν για εσας η καλυτερη επιλογη?

Π.χ waxy maize? vitargo? μαλτο? δεξτρο? ξινομηλο? μπανανα? μελι?

Devil
04-01-11, 23:51
Τι περνετε για υδατανθρακα μετα την προπονηση σας και γιατι? Ποια θα ηταν για εσας η καλυτερη επιλογη?

Π.χ waxy maize? vitargo? μαλτο? δεξτρο? ξινομηλο? μπανανα? μελι?

και αυτη καλη ερωτηση....:green:

εγω wms,vitargo,malto αν δεν εχω... παω σε κανονικο φαγητο (ρυζι,κρεας)

τα πρωτα 2 για γρηγορη αποροφηση.... γιατι μετα θελω να φαω... και συνηθως τα παιρνω με αμινοξεα μαζι....καλητερη μεταφορα...

τη μαλτο ετσι για να εχω ενα υδατανθρακα... αλλα συνηθως μπαινει για να συμπηρωνει γευματα

Eddie
05-01-11, 00:17
wms γιατι μ αρεσει που βρωμαει :P

Wolve
05-01-11, 00:24
αφηστε με/μας να ξερω/ξερουμε και γιατι προτιματε τα συγκεκριμενα και οχι κατι αλλο :) ( οποιος θελει λεει και ποσοτητες και εναλλακτικες ;) )

Eddie
05-01-11, 00:29
wms γιατι το insulin spike σε σχεση με τη μυικη αναπτυξη μαλλον αποτελει παρελθον και γιατι ειναι ελαφρυ για το στομαχι.50γρ σε ογκο και σε γραμμωση αλλα κυριως σε γραμμωση γιατι στον ογκο πολλες φορες δε παιρνω υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο.

kikoko23
05-01-11, 02:09
geia sas paidia kai kalh xronia se olous!! eimai kainourio melos alla exw diavasei poly tis syzhthseis pou ginontai..
h alhtheia einai oti epeidh oi apopseis diistantai mou exei proklhthei mia sygxysh sxetika me ta symplhrwmata. vasika thelw na rwthsw kai an mporousate sas parakalw dwste mou mia ksekatharh apanthsh (an einai efikto afto)

katarxhn: eimai 1.80 kai 80 kila.. apo prwteinika symplhrwmata pairnw thn gold standard 100% whey ths ON.. h diatrofh mou einai plousia se ydatanthrakes me 4-5 geymata thn hmera.

loipon: skeftomai na ksekinhsw th lhpsh kreatinis alla ola afta pou exw diavasei me empodizoun (kai eidika to oti tholwnei thn grammwsh). an ksekinisw thn lhpsh ths kai xasw thn grammwsh meta tha epanelthei?

h prwteinh pou pairnw arkei h prepei na parw kai kati allo?
(kanw varh 6 fores thn evdomada diaforetikh myikh omada kathe fora kai 5 fores aerovio... einai ypervolh?)

f-panos
05-01-11, 10:33
Καλημερα πρωτα απ'ολα γραφε με ελληνικους χαρακτηρες!


geia sas paidia kai kalh xronia se olous!! eimai kainourio melos alla exw diavasei poly tis syzhthseis pou ginontai..
h alhtheia einai oti epeidh oi apopseis diistantai mou exei proklhthei mia sygxysh sxetika me ta symplhrwmata. vasika thelw na rwthsw kai an mporousate sas parakalw dwste mou mia ksekatharh apanthsh (an einai efikto afto)

katarxhn: eimai 1.80 kai 80 kila.. apo prwteinika symplhrwmata pairnw thn gold standard 100% whey ths ON.. h diatrofh mou einai plousia se ydatanthrakes me 4-5 geymata thn hmera. η διατροφη ειναι η βαση σου, ισως χρειαστει να προσθεσεις καποια γευματα κ εκτος απο τον υδατανθρακα παιζει ρολο κ τη πρωτεινη λαμβανεις απο το φαγητο σου καθως κ τα ω λιπαρα. Ποσταρε καπου τη διατροφη σου για να ξεκινησουμε τις διορθωσεις απο αυτη!

loipon: skeftomai na ksekinhsw th lhpsh kreatinis alla ola afta pou exw diavasei me empodizoun (kai eidika to oti tholwnei thn grammwsh). an ksekinisw thn lhpsh ths kai xasw thn grammwsh meta tha epanelthei? επειδη φαινεται οτι εχεις πολλες αποριες περι κρεατινης μην προβεις στη ληψη της πριν μαθεις για αυτην ωστε να ξερεις σε τι βοηθαει κ τι να περιμενεις, διαβασε εδω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886

h prwteinh pou pairnw arkei h prepei na parw kai kati allo? για τον ογκο των προπονησεων σου σιγουρα πολυβιταμινη
(kanw varh 6 fores thn evdomada diaforetikh myikh omada kathe fora kai 5 fores aerovio... einai ypervolh?)ναι

kikoko23
05-01-11, 11:57
εγω αγοραζω συμπληρωματα απο τα x-treme stores και έχει διαφορα πακετα..
σκεφτομαι να παρω το πακετο γράμμωσης που αποτελειται απο τα εξης:

Perfect Isowhey, 1000g, NATURE'S BEST
Vita Boost, 120 caps, STACKER 2
Amino liquid, 1000ml, WARRIORLAB
Stack 2, 100 caps, MDY

πως το βλεπετε?

Galletiosfp
06-01-11, 00:52
Καμια καλή whey παιδια δεν υπαρχει προβλημα με τα λεφτα προτεινεται μ...

Wolve
06-01-11, 01:35
Καμια καλή whey παιδια δεν υπαρχει προβλημα με τα λεφτα προτεινεται μ...

checkare το e-shop του forum, ειναι αξιοπιστες αυτες που υπαρχουν

τωρα αν δεν θες καποια απο αυτες... ειναι σχετικο ποια ειναι καλη και ποια οχι...

πηγαινε στη καρτελα "αξιολογηση συμπληρωματων" και checkare τις πρωτεινες που υπαρχουν και τα reviews των μελων του forum :toast:

exkaliber
06-01-11, 01:36
wms γιατι το insulin spike σε σχεση με τη μυικη αναπτυξη μαλλον αποτελει παρελθον και γιατι ειναι ελαφρυ για το στομαχι.50γρ σε ογκο και σε γραμμωση αλλα κυριως σε γραμμωση γιατι στον ογκο πολλες φορες δε παιρνω υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο.

γιατι????

exkaliber
06-01-11, 01:44
wms γιατι μ αρεσει που βρωμαει :P

ε?

Eddie
06-01-11, 01:55
γιατι????

Γιατι 4 χρονια δεν επερνα ποτε υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο και γιατι πιστευω οτι ο υδατανθρακας της υπολοιπης μερας φτανει για να αναπληρωσει το γλυκογονο,ειδικα οταν εισαι σε ογκο που ειναι λιγο αυξημενος.


ε?

Τι ε?Δοκιμασε να πιεις με νερο 50γρ αλευρι η bakin powder και μετα να δω αμα ρωτησεις :turtle:

Το waxy που παιρνω ειναι αγευστο.

exkaliber
06-01-11, 02:00
Γιατι 4 χρονια δεν επερνα ποτε υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο και γιατι πιστευω οτι ο υδατανθρακας της υπολοιπης μερας φτανει για να αναπληρωσει το γλυκογονο,ειδικα οταν εισαι σε ογκο που ειναι λιγο αυξημενος.

κι εγω:green:
Τι ε?Δοκιμασε να πιεις με νερο 50γρ αλευρι η bakin powder και μετα να δω αμα ρωτησεις :turtle:

Το waxy που παιρνω ειναι αγευστο.

το waxybolic που ειχα ηταν μια χαρα.το ιδιο και μαλτο της warrior lab: ποιο ειχες εσυ?

spuros
06-01-11, 02:06
pedia geia sas eimai kainurgios edw k mpika n kanw merikes erwtiseis.tha ithela sumvoules sxetika me to swma m k thn katastasi m eimai 1.75 k 60 kila kpaw gumnastirio 6 mines pros t parwn ala ts telefteous 2 mines arxisa n trww swsta meta k prin to gumnasthrio:( nmzw pws ir8e i wra gt exw xrono k dia8esi foititis eimai na parw sumpliromata diatrofis.ti mporeite n m proteinete sumfwna m afta ta dedomena? euxaristw polu:)

exkaliber
06-01-11, 02:11
pedia geia sas eimai kainurgios edw k mpika n kanw merikes erwtiseis.tha ithela sumvoules sxetika me to swma m k thn katastasi m eimai 1.75 k 60 kila kpaw gumnastirio 6 mines pros t parwn ala ts telefteous 2 mines arxisa n trww swsta meta k prin to gumnasthrio:( nmzw pws ir8e i wra gt exw xrono k dia8esi foititis eimai na parw sumpliromata diatrofis.ti mporeite n m proteinete sumfwna m afta ta dedomena? euxaristw polu:)

πολυβιταμινη
πρωτεινη
και οπως θα ελεγε και καποιος αλλος ποσταρε την διατροφη σου πρωτα:green:

onymos
06-01-11, 02:14
εαν χρησιμοποιησω το σιντα της ρεφλεξ στις αιματολογικες ειμαι ντοπε?:shock:

Eddie
06-01-11, 02:19
το waxybolic που ειχα ηταν μια χαρα.το ιδιο και μαλτο της warrior lab: ποιο ειχες εσυ?

Το waxybolic δεν ειχε γευση??εγω σου λεω για αγευστο!!Αλευρι σκετο :green:

exkaliber
06-01-11, 02:21
Το waxybolic δεν ειχε γευση??εγω σου λεω για αγευστο!!Αλευρι σκετο :green:

μα ναι,αγευστα ειναι και τα δυο :unsure:

Eddie
06-01-11, 02:23
μα ναι,αγευστα ειναι και τα δυο :unsure:

Α,οκ τοτε;)

Δεν ηξερα για το waxybolic.

exkaliber
06-01-11, 02:26
Α,οκ τοτε;)

Δεν ηξερα για το waxybolic.

καλα,εσυ ποιο εχεις??

Eddie
06-01-11, 02:40
καλα,εσυ ποιο εχεις??

Bulk απο myp.

Squall
07-01-11, 12:30
Γεια σας και καλη χρονια.Διαβαζω καθημερινα στο forum και σας ευχαριστω γιατι με εχουν βοηθησει πολυ οι απαντησεις σας.Ηρθε η ωρα ομως που εχω μια μεγαλη απορια.Θα ηθελα να σας ρωτησω αν παρω pre-workout το superpump250(νιτρικο και με κρεατινη)και μετα την προπονηση πρωτεινη οπως την nitrotech(η οποια εχει επισης νιτρικο και κρεατινη) ειναι υπερβολη????αν ναι μου προτεινεται καποια συγκεκριμενη πρωτεινη για μετα την προπονηση?εχω μυικοτητα απλα θελω να αποκτησω και αλλη γιατι προβλεπεται σκληρη μαχη το καλοκαιρι με τον λιποδιαλυτη!

stelios025
07-01-11, 16:31
Γεια σας και καλη χρονια.Διαβαζω καθημερινα στο forum και σας ευχαριστω γιατι με εχουν βοηθησει πολυ οι απαντησεις σας.Ηρθε η ωρα ομως που εχω μια μεγαλη απορια.Θα ηθελα να σας ρωτησω αν παρω pre-workout το superpump250(νιτρικο και με κρεατινη)και μετα την προπονηση πρωτεινη οπως την nitrotech(η οποια εχει επισης νιτρικο και κρεατινη) ειναι υπερβολη????αν ναι μου προτεινεται καποια συγκεκριμενη πρωτεινη για μετα την προπονηση?εχω μυικοτητα απλα θελω να αποκτησω και αλλη γιατι προβλεπεται σκληρη μαχη το καλοκαιρι με τον λιποδιαλυτη!
Καλώς τον! Αρχικά να σου πώ ότι η νιτροτεκ δεν έχει νιτρικό, μη μπερδεύεσαι από το όνομα! Πρωτεινη είναι με λίγο κρεατίνη μέσα, δεν ξέρουμε πόσο επειδή δεν γράφει αλλα δεν είναι πολύ! Επιπλεον και το superpump έχει κρεατίνη, αλλά εξισου λίγη άρα κατα την γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα! Την έχω πάρει την νιτροτεκ στο παρελθον και δεν μου άρεσε καθόλου (γενικά δεν συμπαθώ αυτή την εταιρεία!). Υπάχουν και πολύ καλύτερες χώρις αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνει και αυτή για τη δουλειά που τη θέλεις!

Squall
07-01-11, 17:40
Καλώς τον! Αρχικά να σου πώ ότι η νιτροτεκ δεν έχει νιτρικό, μη μπερδεύεσαι από το όνομα! Πρωτεινη είναι με λίγο κρεατίνη μέσα, δεν ξέρουμε πόσο επειδή δεν γράφει αλλα δεν είναι πολύ! Επιπλεον και το superpump έχει κρεατίνη, αλλά εξισου λίγη άρα κατα την γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα! Την έχω πάρει την νιτροτεκ στο παρελθον και δεν μου άρεσε καθόλου (γενικά δεν συμπαθώ αυτή την εταιρεία!). Υπάχουν και πολύ καλύτερες χώρις αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνει και αυτή για τη δουλειά που τη θέλεις!
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.Θα το σκεφτω και θα αποφασισω.Εχεις κατα την γνωμη σου καποια να μου προτεινεις?

mixaliskoukaras
07-01-11, 17:43
καλησπερα σας θελω να σας κανω εδω αν γινεται καποιες ερωτησεις...
ειμαι σε φαση ογκου εδω και 1 εβδομαδα και σημερα αρχιζω σιγα σιγα τα συμπληρωματα
παιρνω κρεατινη της reflex creatine crapure Και πρωτεινη whey...αρχικα θελω να ρωτησω το εξης...
την κρεατινη να την παιρνω αμεσως μετα την προπονηση και μετα απο μιση ωρα την πρωτεινη??
και κατι αλλο...να παιρνω 5 ή΄10 g κρεατινη?

beefmeup
07-01-11, 17:46
δεν υπαρχει λογος να ανοιξεις νεο θεμα για αυτα που ρωτας,μπορεις να το κανεις κ εδω μεσα:thumbup:

stelios025
07-01-11, 20:59
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.Θα το σκεφτω και θα αποφασισω.Εχεις κατα την γνωμη σου καποια να μου προτεινεις?

Whey της reflex, on, syntrax, dymatize. Αυτές είναι από τις πιο κλασσικές, και τις έχω δοκιμάσει κιολας και ήμουν ικανοποιημένος. Ψαξ'τες λίγο στο forum, έχουν γραφτεί πολλά για όλες αυτές που σου λέω!

Marine
07-01-11, 21:12
λοιπον σε καμια 15αρια μερες θα ξεκινησω γραμμωση και εχω μερικες ερωτησεις..

Θα κοψω την κρεατινη και μετα απο 3 μερες θα ξεκινησω τα σιντα+καφεινη για μια βδομαδα για να φυγουν τα νερα της κρεατινης κυριως και μετα θα ξεκινησω το animal cuts καλα θα κανω Η να κανω τιποτα αλλο?? :unsure:

Devil
07-01-11, 21:13
λοιπον σε καμια 15αρια μερες θα ξεκινησω γραμμωση και εχω μερικες ερωτησεις..

Θα κοψω την κρεατινη και μετα απο 3 μερες θα ξεκινησω τα σιντα+καφεινη για μια βδομαδα για να φυγουν τα νερα της κρεατινης κυριως και μετα θα ξεκινησω το animal cuts καλα θα κανω Η να κανω τιποτα αλλο?? :unsure:

τι % λιπους εχεις???

Marine
07-01-11, 23:18
τι % λιπους εχεις???

136 κιλα 20-22 % περιπου ...υποψην οτι ειμαι φουλ μεσοφορμικος και χανω ευκολα κιλα

Devil
08-01-11, 00:04
136 κιλα 20-22 % περιπου ...υποψην οτι ειμαι φουλ μεσοφορμικος και χανω ευκολα κιλα

καλα δεν δινω και τοση σημασια στο αν εισαι μεσο/ενδο κτλ κτλ....

εισαι αρκετα ψηλα σε % λιπους...

κρατα κρεατινη .... και κοβε με σταθερο ρυθμο θερμιδες απο την διατροφη bulk που κανεις.......και αργοτερα βαλε μεσα sida + caffein και μετα και το cuts...

θα σου παρει πολυ καιρο να καταιβεις σε 10-12.... αλλα νταξ εχεις χρονο μεχρι το καλοκαιρι...

Marine
08-01-11, 00:22
καλα δεν δινω και τοση σημασια στο αν εισαι μεσο/ενδο κτλ κτλ....

εισαι αρκετα ψηλα σε % λιπους...

κρατα κρεατινη .... και κοβε με σταθερο ρυθμο θερμιδες απο την διατροφη bulk που κανεις.......και αργοτερα βαλε μεσα sida + caffein και μετα και το cuts...

θα σου παρει πολυ καιρο να καταιβεις σε 10-12.... αλλα νταξ εχεις χρονο μεχρι το καλοκαιρι...

μα δεν παω για κοιλιακους φιλε μου,τουλαχιστον οχι ακομα θελω να πεσω στο 14-13 % ωστε να ξανααρχισω ογκο οτι εποχη και να ειναι...

να σου πω αν πινω την κρεατινη πρωι-βραδυ και preworkout πινω σιντα+καφεινη?

Devil
08-01-11, 00:26
μα δεν παω για κοιλιακους φιλε μου,τουλαχιστον οχι ακομα θελω να πεσω στο 14-13 % ωστε να ξανααρχισω ογκο οτι εποχη και να ειναι...

να σου πω αν πινω την κρεατινη πρωι-βραδυ και preworkout πινω σιντα+καφεινη?

μμμμ... καταλαβα...

τοτε δεν υπαρχει λογος να κοψεις κρεατινη....

την παιρνεις πρω και postwo

και αμα θες βαζεις και sida+cafein στο prewo...αν και για μενα κατεβαινεις μεχρι εκει χωρις λιποδιαλυτη...

Marine
08-01-11, 00:30
μμμμ... καταλαβα...

τοτε δεν υπαρχει λογος να κοψεις κρεατινη....

την παιρνεις πρω και postwo

και αμα θες βαζεις και sida+cafein στο prewo...αν και για μενα κατεβαινεις μεχρι εκει χωρις λιποδιαλυτη...

οκ θενξ ρε χανουμι :toast::thumbup:

arisfwtis
08-01-11, 00:32
οκ θενξ ρε χανουμι :toast::thumbup:

:green::green::green::green:
αρπα την

Devil
08-01-11, 00:41
οκ θενξ ρε χανουμι :toast::thumbup:


:green::green::green::green:
αρπα την

αεκαρα ειναι κ αυτος....:green:

και ο γιαννης64 αλλα δεν το λεει...:P:turtle::turtle::turtle:

Marine
08-01-11, 00:45
:green::green::green::green:
αρπα την

αδερφε ατυχησες ΑΕΚΑΡΑ ειμαι και εγω :green: εξαλου αν θυμασαι εσυ εχεις αρπαξει 4 :P

arisfwtis
08-01-11, 00:48
μου την ειχατε στημενη μου φαινεται:rolf:

Ellispontos 4
08-01-11, 12:07
Γεια σας παιδια κ καλή χρονιά!!! μπορει να μου πει κανεις σε περιοδο γραμμωσης ποια συμπληρωματα ειναι απαραιτητα...? ( λιποδιαλυτης. πρωτεινη iso, αμινοξεα, γλουταμινη, πολυβιταμινεσ ή ολα?) για προτε'ι'νη ISO, ποια να προτιμήσω?:wave::wave:

Polyneikos
08-01-11, 16:11
Mια πολυβιταμίνη είναι απαραίτητη,καλα λιπαρα οξέα,μια πρωτεινη,νομίζω και με αυτα κανεις δουλεια.
Αν θελεις μπορείς να προσθεσεις ενισχυτικα και ένα λιποδιαλυτη.
Τωρα όσο για τις isolate που λες,υπάρχει ποικιλια,όχι ότι ειναι απαραίτηο να παίξεις με iso,Μπορείς να παρεις και ενα καλο blend πολλων πηγων και είσαι ενταξει.
Εταιρίες υπάρχουν πολλες,με μικρες διαφορες μεταξυ τους που στην ουσία δεν μπορουμε να διακρίνουμε,οι περισσότεροι προτιμαμε βασει γευσης και καλης πίστης ως προς την εταιρία.Στην αξιολογηση μπορείς να παρεις μια ιδεα,δεν συμφωνουν τα γουστα όλων.

Ellispontos 4
08-01-11, 18:33
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση Polyneikos.
Οσο για προτε'ι'νη ειχα την whey (gold standard) optimum και σκεφτομαι να παρω της reflex micro whey τι λες???

Triumph
08-01-11, 19:40
θελω να κανω μια ερωτηση,μπορει να ακουστει ηλιθια αλλα το εχω απορια.
οταν κανεις προπονηση με βαρη κ τελιωνης παιρνεις τα συμπλιροματα(π.χ αμινοξεα,πρωτεινη,κρεατηνη) πριν αρχισεις τιν αεροβια η τα παιρνεις μολις ολοκληρωσης ολη σου τιν προπονηση?(βαροι/αεροβια)

dhmhtrhs
08-01-11, 19:48
θελω να κανω μια ερωτηση,μπορει να ακουστει ηλιθια αλλα το εχω απορια.
οταν κανεις προπονηση με βαρη κ τελιωνης παιρνεις τα συμπλιροματα(π.χ αμινοξεα,πρωτεινη,κρεατηνη) πριν αρχισεις τιν αεροβια η τα παιρνεις μολις ολοκληρωσης ολη σου τιν προπονηση?(βαροι/αεροβια)

μπορεις να παρεις κρεατινη κ αμινοξεα μετα τα βαρη και την πρωτεινη μετα την αεροβια..εγω τουλαχιστον αυτο προτιμω!

Triumph
08-01-11, 20:41
μπορεις να παρεις κρεατινη κ αμινοξεα μετα τα βαρη και την πρωτεινη μετα την αεροβια..εγω τουλαχιστον αυτο προτιμω!

αν παιρνεις μονο πρωτεινη? παιζει μεγαλο ρολο να την περνεις μετα η πριν τιν αεροβια?εφοσον εχεις τελιωση τα βαροι βεβεα.

stelios025
08-01-11, 20:50
αν παιρνεις μονο πρωτεινη? παιζει μεγαλο ρολο να την περνεις μετα η πριν τιν αεροβια?εφοσον εχεις τελιωση τα βαροι βεβεα.

Μετά την αερόβια, έτσι το κάνω εγώ τουλάχιστον!

Triumph
08-01-11, 20:53
Μετά την αερόβια, έτσι το κάνω εγώ τουλάχιστον!

και εγω ετσι κανω αλλα σημερα εφαγα φλασια επιδη ειδα ενα τυπα να την περνη πριν τιν αεροβια κ εφαγα σκαλωμα και ειπα να ρωτησω :cool:

stelios025
08-01-11, 20:55
και εγω ετσι κανω αλλα σημερα εφαγα φλασια επιδη ειδα ενα τυπα να την περνη πριν τιν αεροβια κ εφαγα σκαλωμα και ειπα να ρωτησω :cool:

Δεν είμαι και ο πλέον έμπειρος, αλλά εγώ έτσι κάνω! Μήπως έπαιρνε αμινοξέα και όχι πρωτεινη?

Triumph
08-01-11, 20:59
Δεν είμαι και ο πλέον έμπειρος, αλλά εγώ έτσι κάνω! Μήπως έπαιρνε αμινοξέα και όχι πρωτεινη?

Οχι πρωτεινη επαιρνε...

Titanium
08-01-11, 23:03
Κιτα κανωνικα θελει μετα τα βαρη εκτος αν περνεις bcaa γιατι εκινει την ωρα οι μυες ειναι σαν σφουγκαρι αλλα να μη αρχισεις να τρεχεις και σουβγει απο την μύτη..:green:

Mitsen
09-01-11, 00:55
και εγώ προτιμώ μετά τα βάρη bcca και μετά την αερόβια η πρωτεΐνη.

Αν κάποιος προτιμήσει άμεσος μετά τα βάρη την πρωτεΐνη και όλα τα σινάφι, δεν χρειάζεται να τα βάλει σε μισό λίτρο νερό για το λόγο πουπε και ο titanium:turtle::turtle:

Ramrod
09-01-11, 01:54
Εξαρτάται πόση αερόβια κάνεις...υποψην ότι το αερόβιο έχει ουσία αν καισ λίπος. Αν δώσεις θερμίδες στον οργανισμό πριν το αερόβιο(πρωτεϊνη-υδατάνθρακες/γλυκογόνο κλπ) τι θα κάψει?

Ούτως η άλλως το ρόφημα πρέπει να το πάρεις μέσα σε 45 λεπτά. Αν κάνεις ένα 20λεπτο αερόβιο, που για μένα είναι μια χαρά, δεν θα χάσεις πουθενά.

Mitsen
09-01-11, 02:51
Εξαρτάται πόση αερόβια κάνεις...υποψην ότι το αερόβιο έχει ουσία αν καισ λίπος. Αν δώσεις θερμίδες στον οργανισμό πριν το αερόβιο(πρωτεϊνη-υδατάνθρακες/γλυκογόνο κλπ) τι θα κάψει?

Ούτως η άλλως το ρόφημα πρέπει να το πάρεις μέσα σε 45 λεπτά. Αν κάνεις ένα 20λεπτο αερόβιο, που για μένα είναι μια χαρά, δεν θα χάσεις πουθενά.

εννοείτε ότι δεν παρέχειs υδατάνθρακα μετά τα βάρη όταν θα μπεις για αερόβιο.
Αφού το θέμα είναι να κανεις αερόβια όταν η ινσουλίνη είναι κατεβασμένη

pan0z
09-01-11, 02:56
αν ειναι να μπεις για αεροβιο δεν ειναι καλη λυση να παρεις αμινοξεα ή πρωτεινη για δυο απλουστατους λογους πρωτα απο ολα την ινσουλινη την ανεβαζει και η πρωτεινη δεν ειναι απαραιτητα να παρουμε υδατανθρακα απλα με τον υδατανθρακα την ανεβαζουμε πιο γρηγορα και δευτερον αν παρουμε πρωτεινη ή αμινοξεα το πιο πιθανον οταν μπουμε για αεροβιο ειναι να καψουμε την πρωτεινη που πηραμε για ενεργεια παρα το λιπος μας.Αυτα :toast:

Mitsen
09-01-11, 02:59
αν ειναι να μπεις για αεροβιο δεν ειναι καλη λυση να παρεις αμινοξεα ή πρωτεινη για δυο απλουστατους λογους πρωτα απο ολα την ινσουλινη την ανεβαζει και η πρωτεινη δεν ειναι απαραιτητα να παρουμε υδατανθρακα απλα με τον υδατανθρακα την ανεβαζουμε πιο γρηγορα και δευτερον αν παρουμε πρωτεινη ή αμινοξεα το πιο πιθανον οταν μπουμε για αεροβιο ειναι να καψουμε την πρωτεινη που πηραμε για ενεργεια παρα το λιπος μας.Αυτα :toast:

Δεν νομίζω με την καμια να χρησιμοποήσει ο οργανισμός την πρωτεΐνη για ενέργεια εκείνη τη στιγμή στην αερόβια

pan0z
09-01-11, 03:02
κι ομως ;)

beefmeup
09-01-11, 03:57
και εγω ετσι κανω αλλα σημερα εφαγα φλασια επιδη ειδα ενα τυπα να την περνη πριν τιν αεροβια κ εφαγα σκαλωμα και ειπα να ρωτησω :cool:

μαλακια εκανε..

καλυτερα καις λιπος απουσια ινσουλινης,γιαυτο κανεις κ αεροβια με αδειο στομαχι το πρωι(ιδανικα,η μετα τα βαρη),γιατι η μεγαλυτερη φαση νηστειας μες την μερα ειναι ο βραδινος υπνος.

Ramrod
09-01-11, 04:21
εννοείτε ότι δεν παρέχειs υδατάνθρακα μετά τα βάρη όταν θα μπεις για αερόβιο.
Αφού το θέμα είναι να κανεις αερόβια όταν η ινσουλίνη είναι κατεβασμένη

αρα αντιλαμβάνεσαι ότι είναι αντιφατικό. Και φυσικά τον υδατάνθρακα δε τον παίρνεις για ενέργεια αλλά για την ινσουλίνη...άρα δεν έχει νόημα να πάρεις πρωτεϊνη για να πάει γρήγορα στους μυες όταν έχεις χαμηλά την ινσουλίνη(που αυξάνει την ταχύτητα μεταφοράς).

Σαφώς στρατηγικά καλύτερο να το πιείς κανονικά μετά το πέρας της προπόνησης (και της αερόβιας). Πριν την αερόβια πιο πολύ κακό κάνεις παρά καλό.

Και σιγά μην έχει σημασία για έναν bb σε μέσο επίπεδο αν θα πιεί ρόφημα τα πρώτα 5 λεπτά ή μεσα στα πρώτα 20.

Triumph
09-01-11, 08:30
υπερκαλυφθικα:clap::clap::clap:
ευχαριστω dudes.:toast:

oldhiphop
10-01-11, 00:08
Γεια σας
εχετε να μου προτινετε καποιο συμπληρωμα που θεωριτε οτι δουλευει στο να αυξησω μιυκη μαζα...?:weights:

Galletiosfp
10-01-11, 00:23
αν ειναι να μπεις για αεροβιο δεν ειναι καλη λυση να παρεις αμινοξεα ή πρωτεινη για δυο απλουστατους λογους πρωτα απο ολα την ινσουλινη την ανεβαζει και η πρωτεινη δεν ειναι απαραιτητα να παρουμε υδατανθρακα απλα με τον υδατανθρακα την ανεβαζουμε πιο γρηγορα και δευτερον αν παρουμε πρωτεινη ή αμινοξεα το πιο πιθανον οταν μπουμε για αεροβιο ειναι να καψουμε την πρωτεινη που πηραμε για ενεργεια παρα το λιπος μας.Αυτα :toast:
ΙΣΧΥΕΙ?

Eddie
10-01-11, 00:28
Δεν νομίζω με την καμια να χρησιμοποήσει ο οργανισμός την πρωτεΐνη για ενέργεια εκείνη τη στιγμή στην αερόβια

Αν παρεις πρωτεινη δε θες τουλαχιστον 30 λεπτα να φυγει απ το στομαχι?Μαλλον θες..οποτε την χρησιμοποιει.Τα αμινο μεσα σε λιγα λεπτα ειναι ηδη στο αιμα,αρα λογικα δε θα επιρρεασουν την καυση λιπους.Επισης τα αμινο εχουν 0 θερμιδες(γιατι απ οσο ξερω δε μετραμε) ενω ενα σκουπ πρωτεινης 150+.

Επισης με την πρωτεινη θα παρεις και 2-3 γρ λιπος και αλλα τοσα υδατανθρακες,ενω με τα αμινο οχι..

Ετσι τα εχω συνδεσει εγω τουλαχιστον,μπορει να κανω και λαθος.

thanasis reaction
10-01-11, 20:29
παιδια το m-stak το παιρνετε μονο του η' βαζετε κ τιποτα αλλο μαζι?

oldhiphop
11-01-11, 17:53
Γεια σας
εχετε να μου προτινετε καποιο συμπληρωμα που θεωριτε οτι δουλευει στο να αυξησω μιυκη μαζα...?

Devil
11-01-11, 18:34
Γεια σας
εχετε να μου προτινετε καποιο συμπληρωμα που θεωριτε οτι δουλευει στο να αυξησω μιυκη μαζα...?:weights:


Γεια σας
εχετε να μου προτινετε καποιο συμπληρωμα που θεωριτε οτι δουλευει στο να αυξησω μιυκη μαζα...?

αμεσα δεν το κανει κανενα...

εμεσα.... κρεατινη... το πιο στανταρ...