PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

giannis64
11-01-11, 18:34
για να καταφερεις αυτον τον στοχο σου θα πρεπει να βγαλεις απο το μυαλο σου οτι υπαρχει συμπληρωμα που θα σε βοηθησει να ανεβασεις την μυικη σου μαζα. μονο αν κανεις μια σωστη διατροφη θα το καταφερεις. απο εκει και περα μια πρωτεινη και υδατανθρακες τους οποιους θα συμπληρωνεις εσυ ειναι κατι ιδανικο.
εντιτ.και μια κρεατινουλα.

Zylo
12-01-11, 02:49
οχι οτι με ενδιαφερει αλλα ετσι απο περιεργεια....γιατι βρομοκοπανε οι πολυβιταμινες αυτες που περνουμε ενω αυτες των φαρμακειων οχι...??

Ramrod
12-01-11, 03:14
οχι οτι με ενδιαφερει αλλα ετσι απο περιεργεια....γιατι βρομοκοπανε οι πολυβιταμινες αυτες που περνουμε ενω αυτες των φαρμακειων οχι...??

Αχαχαχαχα....δε το είχα σκεφτεί ποτέ...

Μη σου πω ότι μερικές φαρμακείων μυρίζουν και ωραία...

Ευρης
12-01-11, 10:05
και πια πρωτεινη κατα τη γνωμη σασ εινε καλιτερη ως μεταπροπονιτικο και βεβεα αξιοπιστη?...εγω τη γκασπαρι τη χρισιμοπιω και ωσ μεταπροπονιτικο δε λεει καθολου δλδ??:unsure:

Πολυ καλη ως μεταπροπονητικο ειναι η ISO-100 της Dymatize. Κατα τη γνωμη μου πολυ καλη!

sofos
12-01-11, 10:18
Πολυ καλη ως μεταπροπονητικο ειναι η ISO-100 της Dymatize. Κατα τη γνωμη μου πολυ καλη!

:thumbup:

metz
12-01-11, 14:25
και πια πρωτεινη κατα τη γνωμη σασ εινε καλιτερη ως μεταπροπονιτικο και βεβεα αξιοπιστη?...εγω τη γκασπαρι τη χρισιμοπιω και ωσ μεταπροπονιτικο δε λεει καθολου δλδ??:unsure:

Για μεταπροπονητικό θες μια που να έχει πρωτεΐνη που να προέρχεται από whey isolate και/ή concentrate (καλύτερα isolate αλλά είναι και ποιο ακριβή).

Ευρης
12-01-11, 15:13
Για μεταπροπονητικό θες μια που να έχει πρωτεΐνη που να προέρχεται από whey isolate και/ή concentrate (καλύτερα isolate αλλά είναι και ποιο ακριβή).

:thumbup:
Όντως oi isolate ειναι πιο ακριβες αλλα και καθαροτερες και καλυτερες για μεταπροπονητικο γευμα. Αν μπορεις να παιρνεις μια κα8αρη whey και να συμπληρωνεις με υδατανθρακα 8 ηταν πολυ καλο!

oldhiphop
12-01-11, 16:14
για να καταφερεις αυτον τον στοχο σου θα πρεπει να βγαλεις απο το μυαλο σου οτι υπαρχει συμπληρωμα που θα σε βοηθησει να ανεβασεις την μυικη σου μαζα. μονο αν κανεις μια σωστη διατροφη θα το καταφερεις. απο εκει και περα μια πρωτεινη και υδατανθρακες τους οποιους θα συμπληρωνεις εσυ ειναι κατι ιδανικο.
εντιτ.και μια κρεατινουλα.

φιλε μου τα παω πολι καλα πιστευω και ανεβενω δυνατα:weights:
απλος θελω κατι για να ξεκολισω καπος και να κανω ενα μπαμ καπος ετση...αν με πιανεις;)

ο οργανισμος μου δεν δεχετε την γλυκια μας κρεατινουλα οπως καταλαβα.γιατι την φορα που πιρα δεν μου εδοσε τπτ... ουτε δυναμη.

προτινεις τπτ αλο μιπος?:toast:

Eddie
12-01-11, 16:25
οχι οτι με ενδιαφερει αλλα ετσι απο περιεργεια....γιατι βρομοκοπανε οι πολυβιταμινες αυτες που περνουμε ενω αυτες των φαρμακειων οχι...??

Εγω υποθετω οτι ειναι λογω μικροτερων συγκεντρωσεων βιταμινων,μεταλλων κλπ.Ενα χαπι φαρμακειου με 70-100%σηδ εχει πολυ διαφορα με ενα χαπι μιας τουρμπισμενης πολυβιταμινης που μονο οι παντοφλες μου λειπουν απο κει μεσα,με 1000-10000% σηδ!!!!

Οσοι δε την παλευετε με τη μυρωδια δοκιμαστε softgels,δε καταλαβαινεις τιποτα!!Τουλαχιστον με τις adam.

Zylo
12-01-11, 16:27
Εγω υποθετω οτι ειναι λογω μικροτερων συγκεντρωσεων βιταμινων,μεταλλων κλπ.Ενα χαπι φαρμακειου με 70-100%σηδ εχει πολυ διαφορα με ενα χαπι μιας τουρμπισμενης πολυβιταμινης που μονο οι παντοφλες μου λειπουν απο κει μεσα,με 1000-10000% σηδ!!!!

Οσοι δε την παλευετε με τη μυρωδια δοκιμαστε softgels,δε καταλαβαινεις τιποτα!!Τουλαχιστον με τις adam.

εχεις ενα point...δεν ειναι οτι δε την παλευω....σιγα το πραμα νταξει....αφου δεν σ αφηνει και γευση δε πειραζει...απλα απο περιεργια ροτισα...

Ramrod
12-01-11, 17:33
φιλε μου τα παω πολι καλα πιστευω και ανεβενω δυνατα:weights:
απλος θελω κατι για να ξεκολισω καπος και να κανω ενα μπαμ καπος ετση...αν με πιανεις;)

ο οργανισμος μου δεν δεχετε την γλυκια μας κρεατινουλα οπως καταλαβα.γιατι την φορα που πιρα δεν μου εδοσε τπτ... ουτε δυναμη.

προτινεις τπτ αλο μιπος?:toast:

Έκανες κανονικό κύκλο ή την πήρες μια μέρα μόνο?

Titanium
12-01-11, 17:42
εχεις ενα point...δεν ειναι οτι δε την παλευω....σιγα το πραμα νταξει....αφου δεν σ αφηνει και γευση δε πειραζει...απλα απο περιεργια ροτισα...

Μη μου πεις οτι ειναι χηροτερη η μηροδια απο τα bcaa......:P

giannis64
12-01-11, 17:49
φιλε μου τα παω πολι καλα πιστευω και ανεβενω δυνατα:weights:
απλος θελω κατι για να ξεκολισω καπος και να κανω ενα μπαμ καπος ετση...αν με πιανεις;)

ο οργανισμος μου δεν δεχετε την γλυκια μας κρεατινουλα οπως καταλαβα.γιατι την φορα που πιρα δεν μου εδοσε τπτ... ουτε δυναμη.

προτινεις τπτ αλο μιπος?:toast:

αν εχεις κολλησει το καλυτερο ειναι να ανεβασεις θερμιδες. εκτος απο μια κρεατινη δεν νομιζω να σου κανει κατα αλλο την δουλεια σου. και αν εχεις στο μυαλο σου καμια πρωτεινη ογκου, εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις σκεψεις.;)


Έκανες κανονικό κύκλο ή την πήρες μια μέρα μόνο?

:thumbup: οντως θελει και καποιες μερες εβδομαδες για να δουλεψει.

Zylo
12-01-11, 17:54
Μη μου πεις οτι ειναι χηροτερη η μηροδια απο τα bcaa......:P

σιγουρα δεν ειναι...απλα ειχα σκαλωσει που η μια ζεχνει και η αλλη οχι...

deluxe
12-01-11, 22:23
BCAA μαζι με λιγους υδατανθρακες και τελος.

giannis64
12-01-11, 22:50
μεταφερθηκαν καποια ποστ εδω απο το θεμα της MyoFusion (Gaspari Nutrition) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5472)

balanar
12-01-11, 22:56
χαιρεται.
υπαρχει καποιο συμπληρωμα ,το οποιο να βοηθαει στην ταχυτερη αναρρωση του οργανισμου?στο πλαισιο να νιωθεις λιγοτερο καταπονημενος .
ευχαριστω και σορρυ αν ειναι και αυτο ενα χιλιοειπωμενο ζητημα

kikoko23
12-01-11, 23:02
παιδια σκεφτομαι να παρω την isobolic της nutrabolics που αποτελείται από 3 διαφορετικές πηγές πρωτεΐνης: whey protein isolate, micellar casein και egg isolate protein. λετε να ειναι σωστη επιλογη?

Zylo
12-01-11, 23:06
παιδια σκεφτομαι να παρω την isobolic της nutrabolics που αποτελείται από 3 διαφορετικές πηγές πρωτεΐνης: whey protein isolate, micellar casein και egg isolate protein. λετε να ειναι σωστη επιλογη?

αναλογα για τι πραμα την χρειαζεσε....
ποτε θελεις να την περνεις?

Ramrod
12-01-11, 23:14
παιδια σκεφτομαι να παρω την isobolic της nutrabolics που αποτελείται από 3 διαφορετικές πηγές πρωτεΐνης: whey protein isolate, micellar casein και egg isolate protein. λετε να ειναι σωστη επιλογη?

Κακή επιλογή για την τσέπη είναι, αλλά αμα τη σηκώνεις θεωρείται πολύ καλή...αμα την έχεις βρει πουθενά φθηνά στειλε μου πμ.

Απλά για μεταπροπονητικά δεν είναι και ότι καλύτερο...

kikoko23
13-01-11, 03:48
σωστα για την τσεπη δεν ειναι και καλυτερη επιλογη (900gr=39 ευρω και 2300gr=83 ευρω) φωτια ειναι... απλα σκεφτομουν για δυνατο πρωτεινικο συμπληρωμα και μου προτειναν αυτο στο γυμναστηριο...
τωρα για τη λήψη μια φορα 1 ώρα πριν την προπόνηση και μια μετα.. ίσως και πριν τον ύπνο

Ramrod
13-01-11, 03:54
σωστα για την τσεπη δεν ειναι και καλυτερη επιλογη (900gr=39 ευρω και 2300gr=83 ευρω) φωτια ειναι... απλα σκεφτομουν για δυνατο πρωτεινικο συμπληρωμα και μου προτειναν αυτο στο γυμναστηριο...
τωρα για τη λήψη μια φορα 1 ώρα πριν την προπόνηση και μια μετα.. ίσως και πριν τον ύπνο

Για μετά την προπόνηση δεν είναι και ότι καλύετρο τα βlend. Θα καθυστερήσει να την αφομοιώσει ο οργανισμός...

Πάρε μια whey καλύτερα...

Ευρης
13-01-11, 18:23
Καλησπερα, ειμαι 1,81 75 κιλα και εχω 11% λίπος. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο λιποδυαλιτικο γτ θελω ν πεσω κ αλλο σε λιπος? Δεν θελω κατι που ν ειναι πολυ δυνατο ...και φυσικα οσο το δυνατο πιο "υγεινο" για το οργανισμο μου..

Devil
13-01-11, 18:42
caffein
green tea
forskolin
Acetyl L carnitine

αυτα ειναι σχετικα καλα...

dominia77
13-01-11, 21:23
caffein
green tea
forskolin
Acetyl L carnitine

αυτα ειναι σχετικα καλα...


Όλα αυτά υπάρχουν σε ένα σκεύασμα ή ξεχωριστά?
Αν υπάρχουν σε ένα μπορείς να προτείνεις κάποιο?

Γυναίκα, 33 υγιής
1,79 και 68 κιλά, με 3-4 φορές την εβδομάδα αερόβιο μέτριας έντασης.
Ευχαριστώ.

oldhiphop
13-01-11, 22:46
Έκανες κανονικό κύκλο ή την πήρες μια μέρα μόνο?

κανονικο κυκλο με 5 ημερες φορτωμα...:unsure: αλα τπτ....


αν εχεις κολλησει το καλυτερο ειναι να ανεβασεις θερμιδες. εκτος απο μια κρεατινη δεν νομιζω να σου κανει κατα αλλο την δουλεια σου. και αν εχεις στο μυαλο σου καμια πρωτεινη ογκου, εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις σκεψεις.

φυσικα και δεν σκευτομαι να παρω πρωτεινη ογκου...εχω στο νου μου να προσπαθισω ενα blend κρεατινης μιπος με πιασει... τι λετε?

beefmeup
14-01-11, 00:41
Όλα αυτά υπάρχουν σε ένα σκεύασμα ή ξεχωριστά?
Αν υπάρχουν σε ένα μπορείς να προτείνεις κάποιο?

Γυναίκα, 33 υγιής
1,79 και 68 κιλά, με 3-4 φορές την εβδομάδα αερόβιο μέτριας έντασης.
Ευχαριστώ.

στο περιπου.

Therm X(Sci Mentor) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=307558#post307558)

Ramrod
14-01-11, 01:23
φυσικα και δεν σκευτομαι να παρω πρωτεινη ογκου...εχω στο νου μου να προσπαθισω ενα blend κρεατινης μιπος με πιασει... τι λετε?

Και αυτά πρωτεϊνες όγκου θεωρούνται. Δε σε έπιασε η ποσότητα κρεατίνης που πήρες ξεχωριστά, θα σε πιάσουν τα ελάχιστα γρ που έχει μέσα η πρωτεϊνη?

Μπορεί να μη σε έπιασε η συγκεκριμένη, δοκίμασε άλλη...

oldhiphop
14-01-11, 01:34
Και αυτά πρωτεϊνες όγκου θεωρούνται. Δε σε έπιασε η ποσότητα κρεατίνης που πήρες ξεχωριστά, θα σε πιάσουν τα ελάχιστα γρ που έχει μέσα η πρωτεϊνη?

Μπορεί να μη σε έπιασε η συγκεκριμένη, δοκίμασε άλλη...

oxi φιλε μου δεν με καταλαβες. ενοω blend απο κρεατινες.

τι ενοης μπορει να μιν με επιασε η συγκεκριμενη? ολες οι monohydrate ιδιες δεν ειναι?
συγκεκριμενα ειχα παρει τις inko την κρεατινη απο xtr.

Ramrod
14-01-11, 02:19
oxi φιλε μου δεν με καταλαβες. ενοω blend απο κρεατινες.

τι ενοης μπορει να μιν με επιασε η συγκεκριμενη? ολες οι monohydrate ιδιες δεν ειναι?
συγκεκριμενα ειχα παρει τις inko την κρεατινη απο xtr.

Θεωρητικά ναι, ίδιες είναι. Απλά πρακτικά τι να σου πω, υπάρχει και η πιθανότητα να μη σου δούλεψε ή να ήταν μαϊμου.

Φόρμουλα εννοείς...ο Beef γνωρίζει καλά για τις φόρμουλες κλπ απ όσο ξέρω, ίσως θα έπρεπε να τον ρωτήσεις. Κάπου είχε ποστάρει και ένα αρθρο με τις διαφορές των κρεατινών αν θυμάμαι καλά ή κάτι τέτοιο...

Devil
14-01-11, 17:34
boswellia serrata εχει χρησιμοποιησει κανεις? αμα μπορει ενα review θελω...

Slack `N Track
14-01-11, 21:46
oxi φιλε μου δεν με καταλαβες. ενοω blend απο κρεατινες.

τι ενοης μπορει να μιν με επιασε η συγκεκριμενη? ολες οι monohydrate ιδιες δεν ειναι?
συγκεκριμενα ειχα παρει τις inko την κρεατινη απο xtr.


Αν βρεις δοκιμασε αυτην Cr5 Platinum. Απιστευτο recovery rate.

http://www.ndsnutrition.com/comersus/store/catalog/ThumbCr5.jpg

Dreiko
14-01-11, 21:52
boswellia serrata εχει χρησιμοποιησει κανεις? αμα μπορει ενα review θελω...

πονανε οι αρθρωσεις σου....?????ε μικρε διαολε....????:turtle::turtle:

dominia77
14-01-11, 21:53
στο περιπου.

Therm X(Sci Mentor) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=307558#post307558)


Σ'ευχαριστώ πολύ.:thumbup:

Την τελευταία φορά που δοκίμασα κάποιο σκεύασμα ήταν sida - reflex και παραλίγο να πεθάνω από πονοκέφαλο και υπερένταση:banghead:.

Υποθέτω πως ένα καφεδάκι θα μπορώ να πίνω το πρωί έτσι?

Devil
14-01-11, 22:19
πονανε οι αρθρωσεις σου....?????ε μικρε διαολε....????:turtle::turtle:

οχι ακομα....χιχιχιχι...:green:

εχεις χρησιμοποιησει???

Dreiko
14-01-11, 22:23
οχι ακομα....χιχιχιχι...:green:

εχεις χρησιμοποιησει???

οχι αλλα το εχω υπ'οψιν μου.....επειδη ειμαι ψιλορεταλι γενικως θα το επαιρνα....

Devil
14-01-11, 22:31
οχι αλλα το εχω υπ'οψιν μου.....επειδη ειμαι ψιλορεταλι γενικως θα το επαιρνα....

μαλλον θα το δοκιμασω... δεν ξερω ακομα για δοσεις κτλ κτλ.... και δεν εχω βρει και πουθενα....

Dreiko
14-01-11, 22:32
μαλλον θα το δοκιμασω... δεν ξερω ακομα για δοσεις κτλ κτλ.... και δεν εχω βρει και πουθενα....

οταν και αν βρεις και παρεις...κανε κανα review γιατι με ενδιαφερει...:thumbup:

Devil
14-01-11, 22:40
οταν και αν βρεις και παρεις...κανε κανα review γιατι με ενδιαφερει...:thumbup:

για να παρω εχω βρει και bulk... αλλα πως το χρησιμοποιουν δεν ξερω και το αν κανει κατι....

Takaros
17-01-11, 15:02
μεταξυ μιας whey isolate και μιας whey concertrate ασυζητητι isolate???

Devil
17-01-11, 15:04
μεταξυ μιας whey isolate και μιας whey concertrate ασυζητητι isolate???

καλα μην το λες.... αναλογα τη χρηση και αν εχεις προβλημα με τη λακτοζη...

den23
17-01-11, 22:23
ειναι υπερβολη το animal nitro για καποιον που ειναι σε προγραμμα ογκου μονο 2 μηνες?(σκεφτομαι να το παραγγειλω σε δυο μηνες :) ). επισης θελω να ρωτησω αν πρέπει να παίρνω ένα pack η δυο αλλα και πως να το συνδιασω με τη whey? αν τελικα οι αναγκες μου καλύπτονται με ενα pack(περιμενω αποψεις επ αυτού) nα το παιρνω 30' πριν την προποva και μετα την προπονηση την whey η καπως αλλιως?? εκτός αν είναι οκ να παιρνω κανονικά 2 packs τη μερα που τότε ξέρω πως να τα συνδιασω με whey (80 kila 1.82 υψος).

den23
17-01-11, 22:33
επίσης θα ήθελα να ρωτησω αν το animal flex κανει για την περιπτωση μου. ειχα παθει τενοντιτιδα στον ωμο πριν εναmish χρονο και λογο πανελληνιων το ξεκουρασα αναγκαστηκα αφου δεν έκανα καμία γυμναστικη. τωρα οσες φορες κανω βαρη μπορει να μην πονάω αλλα τον νιωθω τον τενοντα του ωμου να κανει καποια κρακ δεν κλατάρει οmως opws πριν εναμιση χρονο. θα με βοηθήσει to animal flex να φύγουν αυτα τα κρακ και να το νιωθω οπως νιωθω και τον μη τραυματισμενο ώμο μου? ?

den23
18-01-11, 13:32
καμια γνωμη παιδια?

beefmeup
18-01-11, 13:40
ειναι υπερβολη το animal nitro για καποιον που ειναι σε προγραμμα ογκου μονο 2 μηνες?(σκεφτομαι να το παραγγειλω σε δυο μηνες :) ). επισης θελω να ρωτησω αν πρέπει να παίρνω ένα pack η δυο αλλα και πως να το συνδιασω με τη whey? αν τελικα οι αναγκες μου καλύπτονται με ενα pack(περιμενω αποψεις επ αυτού) nα το παιρνω 30' πριν την προποva και μετα την προπονηση την whey η καπως αλλιως?? εκτός αν είναι οκ να παιρνω κανονικά 2 packs τη μερα που τότε ξέρω πως να τα συνδιασω με whey (80 kila 1.82 υψος).

υπερβολη δεν ειναι το νιτρο,αμινοξεα εχει,αλλα κ με την whey κανεις καλη δουλεια κ χωρις αυτο.

ενα πακ θες,κ το περνεις μετα την προπονα καλυτερα.
αλλα αν εχεις φαει ας πουμε πανω απο 2 ωρες πριν την προπονα μπορεις να το παρεις κ 20 λεπτα πριν.
κ μετα περνεις την πρωτεινη σου.

den23
18-01-11, 14:28
πρωινο
250ml γάλα με ενα scoop whey
1 φέτα ψωμί ολικής με μια κουταλια σουπας ταχινι με μια κουταλια γλυκου μελι
ένα μήλο

δεκατιανο
μισο πιτακι βρωμης(δηλαδη με 50gr βρωμης 2.5 ασπραδια μισος κροκος)
250ml πορτοκαλαδα η αλλος χυμος(απλα χωρις πολλες ζαχαρες)

μεσιμεριανο
μια καλη μερίδα φαγητού του σπιτιού(3-4 φορες κρεας τις υπολοιπες λαχανικα οσπρια)συν πράσινη σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο



μετα την προπονηση
1 scoop whey
1 μπανανα+μια κουταλια μελι

βραδινο
ομελετα με τρια αυγα(λαχανικα 2 φετες γαλοπουλα και 1 φετα τυρι) η ενα πιατο μακαρόνια ολικής άλεσης με τονο και ενα ποτηρι γαλα 250ml


πριν τον υπνο
γιαουρτι με χαμηλά λιπαρά+λίγα καρύδια ή λίγα αμύγδαλα
σε αυτη τη διατροφη που λες να χώσω το nitro? το μεσημεριανό μου ειναι σιγουρα κανα 3ωρο πριν την προπονα. επισης παίρνω πολυβιταμίνες και ω3

exkaliber
18-01-11, 14:33
το μεταπροπονητικο σβηστο πριν το δει ο ακατανομαστος και τον τρεχουμε στα νοσοκομεια υστερα

den23
18-01-11, 15:12
τι λαθος εχει το μεταπροπονητικο μου?

κουλης
18-01-11, 15:43
τι λαθος εχει το μεταπροπονητικο μου?

νομιζω δν του αρεσει η μπανανα και το μελι:P

Devil
18-01-11, 16:12
το μεταπροπονητικο σβηστο πριν το δει ο ακατανομαστος και τον τρεχουμε στα νοσοκομεια υστερα

εχω παθει ανοσια πλεον....:green::green::green:

den23
18-01-11, 16:13
why not??:unsure: οταν την ειχα ποσταρει μου χαν πει οτι ειναι καλη, επίσης το εχω δει σε πολλούς για μεταπροπονητικο τον συνδυασμό αυτό. όποια διόρθωση δεκτη :)

den23
18-01-11, 16:15
απλά θέλω και την αιτιολογηση για να μαθαίνουμε και δυο πραγματα...:thumbup:

Devil
18-01-11, 16:20
απλά θέλω και την αιτιολογηση για να μαθαίνουμε και δυο πραγματα...:thumbup:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=289768&highlight=%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B6%CE%B7#post289768

post #59

den23
18-01-11, 16:26
ωραια λοιπον αφου χρειαζομαι υδατανθρακα γρηγορης απορροφησης για εκείνη την ώρα να προτιμησω δεξτροζη? και αν καταλαβα καλα η δεξτρόζη είναι κοινώς η γνωστη μας γλυκοζη. οποτε αγοράζω ένα βαζάκι γλυκόζη από το σούπερ μάρκετ και ειmαι κομπλε??? για την μπανανα δεν είδα σχόλια οποτε υποθετω ότι την αφήνω ως έχει??

Devil
18-01-11, 16:28
η μπανανα ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα με το μελι....

αλλα αμα θες αστη...

den23
18-01-11, 16:38
οκ οποτε whey banana και γλυκοζη. αλλα ποσα γρ γλυκοζη? το βαρος μου ειναι 80 κιλα τι προτεινεις devil? στο περιπου πες μου τουλαχιστον(px κουταλια σουπας η γλυκου) παρεμπιπτόντως χιλια σορρυ αν γινομαι κουραστηκος με τις τόσες απορίες :green:

Devil
18-01-11, 16:46
κανα 40-50γρ γλυκοζη + μπανανα...

geo28
18-01-11, 16:49
caffein
green tea
forskolin
Acetyl L carnitine

αυτα ειναι σχετικα καλα...

re man forskolin που μπορω να βρω?αυτα τα 4 μαζι βοηθανε λες?

den23
18-01-11, 17:06
ευχαριστω πολυ devil. απο δεξτροζη οτι και να παρω το ιδιο ειναι ετσι? λεω να παρω της warriorlab 1.500gr 13 eurw :green: :toast:

Devil
18-01-11, 17:06
re man forskolin που μπορω να βρω?αυτα τα 4 μαζι βοηθανε λες?

ναι κανουν δουλεια...

better body sports και APS nutrition...

Devil
18-01-11, 17:07
ευχαριστω πολυ devil. απο δεξτροζη οτι και να παρω το ιδιο ειναι ετσι? λεω να παρω της warriorlab 1.500gr 13 eurw :green: :toast:

ναι....

εγω θα προτηνα μαλτοδεξτρινη... αμα παρεις υδατανθρακα σε σκονη

beefmeup
18-01-11, 17:09
επίσης θα ήθελα να ρωτησω αν το animal flex κανει για την περιπτωση μου. ειχα παθει τενοντιτιδα στον ωμο πριν εναmish χρονο και λογο πανελληνιων το ξεκουρασα αναγκαστηκα αφου δεν έκανα καμία γυμναστικη. τωρα οσες φορες κανω βαρη μπορει να μην πονάω αλλα τον νιωθω τον τενοντα του ωμου να κανει καποια κρακ δεν κλατάρει οmως opws πριν εναμιση χρονο. θα με βοηθήσει to animal flex να φύγουν αυτα τα κρακ και να το νιωθω οπως νιωθω και τον μη τραυματισμενο ώμο μου? ?

δεν νομιζω οτι βοηθαει στην τενοντιτιδα το φλεξ..

den23
18-01-11, 17:16
οπα τωρα με ξαναμπερδεψες αφου ειπαμε χρειαζομαι υδατανθρακα γρηγορης απορροφησης.. δεν ισχυει το εξης:
Μία πρωτεΐνη γρήγορης απορρόφησης (Whey) πρέπει να συνδυαστεί με έναν επίσης γρήγορης απορρόφησης υδατάνθρακα, όπως είναι η Δεξτρόζη.
Αντίστοιχα πρωτεΐνες που απορροφούνται αργά όπως Casein και Egg Protein συνδυάζονται με Μαλτοδεξτρίνη???

giannis64
18-01-11, 17:19
οχι.

αλλοι κανουν συνδιασμο δεξτροζης και μαλτο μαζι.

οπως και πολλες φορες για αλλο λογο περνεις την δεξτροζη και για αλλον την μαλτο.

την δεξτροζη αν ειναι να την παρεις για υδατανθρακα, καλυτερα να παρεις μαλτο.

Devil
18-01-11, 17:21
οπα τωρα με ξαναμπερδεψες αφου ειπαμε χρειαζομαι υδατανθρακα γρηγορης απορροφησης.. δεν ισχυει το εξης:
Μία πρωτεΐνη γρήγορης απορρόφησης (Whey) πρέπει να συνδυαστεί με έναν επίσης γρήγορης απορρόφησης υδατάνθρακα, όπως είναι η Δεξτρόζη.
Αντίστοιχα πρωτεΐνες που απορροφούνται αργά όπως Casein και Egg Protein συνδυάζονται με Μαλτοδεξτρίνη???

σχετικο ειναι....

μαλτοδεξτρινη πιστευω ειναι η καλητερη λυση...

δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην αποροφηση.... αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να φυγει γρηγορα απο το στομαχι για να ακολουθησει αλλο γευμα....

με την μαλτοδεξτρινη γλυτωνεις το spike της ινσουλινης.... εχεις εκρηση και με την μαλτο αλλα οχι τεραστια....

den23
18-01-11, 17:27
μα η μαλτο δεν ειναι αργης απορροφησης?? αρα για τον ίδιο λόγο που απορίψαμε tο μελι δεν θα πρεπε να απορρίψουμε και τη μαλτο???? η γλυκόζη σε σκόνη δεν κανει την ιδια δουλεια με τη γλυκόζη σε σιρόπι????

Devil
18-01-11, 17:29
μα η μαλτο δεν ειναι αργης απορροφησης?? αρα για τον ίδιο λόγο που απορίψαμε tο μελι δεν θα πρεπε να απορρίψουμε και τη μαλτο???? η γλυκόζη σε σκόνη δεν κανει την ιδια δουλεια με τη γλυκόζη σε σιρόπι????


δεν βγαζουμε ακρη σημερα.... και θα παθει και ο μπαρμπα beef κανα ζαχαρο....


η φρουκτοζη δεν ειναι το ιδιο πραγμα με την μαλτοδεξτρινη....

εχει αρκετα γρηγορη αποροφισει η μαλτο....

giannis64
18-01-11, 17:30
λοιπον ακου μιας και υπαρχει και θεμα ανοιχτο για μαλτο και δεξτροζη.

την δεξτροζη την λαμβανεις για καποιο σχετικο ελεγχο της ινσουλινης σου, και την μαλτο για υδατανθρακα. ο χρονος αποροφησεις ειναι σχεδον ο ιδιος.

η διαφορα ειναι οτι η μαλτο θα σου κατσει πιο ελαφρα στο στομαχι ενω η δεξτροζη μπορει να σε φουσκωσει και να εχεις αρνητικα αποτελεσματα στο στερεο μεταπροπονητικο γευμα σου. για οποια αλλη απορια εχεις, ποσταρε στο αναλογο θεμα.

den23
18-01-11, 17:52
οκ λοιπον βγάλαμε άκρη και σημερα :clap::rolf:

Ramrod
18-01-11, 18:12
Αντίστοιχα πρωτεΐνες που απορροφούνται αργά όπως Casein και Egg Protein συνδυάζονται με Μαλτοδεξτρίνη???

Και μια διευκρινησούλα, η πρωτεϊνη αυγού δεν απορροφάται αργά...

sofos
18-01-11, 19:40
Και μια διευκρινησούλα, η πρωτεϊνη αυγού δεν απορροφάται αργά...

3 ωρες δε κανει περιπου για να απορροφηθει η πρωτεινη αυγου?

beefmeup
18-01-11, 20:43
3 ωρες δε κανει περιπου για να απορροφηθει η πρωτεινη αυγου?

μπα,γιατι να κανει 3 ωρες?:unsure:

Mitsen
18-01-11, 20:46
3 ωρες δε κανει περιπου για να απορροφηθει η πρωτεινη αυγου?

Εννοείτε πως όχι!
Η Αλβουµίνη είναι η άμεσος ποιο γρηγορη μορφή πρωτεΐνης μετά από τον ορο γάλακτος.

Σε καμια περίπτωση δεν κάνει τόσο μεγάλο διάστημα...

Eddie
18-01-11, 20:49
Εγω εχω ακουσει οτι κανει λιγο λιγοτερο απο 1.30 ωρα.

Αλλα οπως γραφω,εχω ακουσει.

Devil
18-01-11, 20:53
την τελευταια φορα που την χρονομετρησα εκανε 2:37:52.... σε σχεση με την προτελευταια φορα που εκανε 2:38:03.... βελτιωσε τον χρονο της.... νταξ δεν μπορω να πω καλα τα πηγε.... αλλα ο στοχος ειναι τα 2:35:00... αρα εχει πολυ δουλεια ακομα....


:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

sofos
18-01-11, 21:12
την τελευταια φορα που την χρονομετρησα εκανε 2:37:52.... σε σχεση με την προτελευταια φορα που εκανε 2:38:03.... βελτιωσε τον χρονο της.... νταξ δεν μπορω να πω καλα τα πηγε.... αλλα ο στοχος ειναι τα 2:35:00... αρα εχει πολυ δουλεια ακομα....


:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

lol

jimmy007
20-01-11, 00:15
Παιδιά έχει δει κανένας αποτελέσματα με κάποιο HMB?
Η έστω καλύτερη αννάρωση με κάποιο μη συνηθισμένο συμπλήρωμα?

Εdit: Aυτό με το Αdamantium Devil τα σπάει. Σήμερα συνειδητοποίησα τι είναι...

GyM=life
20-01-11, 14:29
Ερωτηση.....οταν βαζουνε πρωτεινη στο σεικερ και προσθετουμε νερο καποια κομματακια π βγενουν στην επιφανεια ειναι κατι υποπτο αυτο?η ετσι γινεται...καπου πηρε το ματι μ οτι καποιος το ειχε αναφερει στο φορουμ αλλα δεν το βρισκω....

Triumph
20-01-11, 14:37
Ερωτηση.....οταν βαζουνε πρωτεινη στο σεικερ και προσθετουμε νερο καποια κομματακια π βγενουν στην επιφανεια ειναι κατι υποπτο αυτο?η ετσι γινεται...καπου πηρε το ματι μ οτι καποιος το ειχε αναφερει στο φορουμ αλλα δεν το βρισκω....

και εγω το εχω παρατηρηση αυτο,με το χερι μενουνε κομματακια αν το κουνας,
στο χτυπιτιρη ομως που το ανακατευει δν μενουνε,οποτε δν νομιζω να ειναι κατι...

den23
24-01-11, 01:12
θα ήθελα να ρωτήσω τι περισσοτερο προσφερει ενα συμπληρωμα ωμέγα 3-6-9 από ένα αντίστοιχο απλο ωμέγα-3? με λιγα λογια να προτιμησω το ενα η το αλλο?

dio32
24-01-11, 01:54
ε παιδες για να κανω μια ερωτηση,το πρωι οταν ξυπναμε θελουμε για το σωμα μας γρηγορη πρωτεινη δηλαδη whey.
εγω το πρωι που ξυπναω στις 6.15 βαζω whey και βρωμη σε γαλα ωστε να παρω και υδατανθρακα καλα δεν κανω?γιατι στην δουλεια δεν μπορω να παρω μαζι μου την βρωμη,δουλευω σε συνεργειο αυτοκινητων και δεν εχω την πολυτελεια να περνω τηβν βρωμη ωστε να την τρωω μετα.βεβαια εχω και την ματριξ που την πινω το βραδυ πριν το υπνο για αναρωση.η ερωτηση για πρωι whey και βρωμη?η ματριξ και βρωμη?

Zylo
24-01-11, 01:56
ε παιδες για να κανω μια ερωτηση,το πρωι οταν ξυπναμε θελουμε για το σωμα μας γρηγορη πρωτεινη δηλαδη whey.
εγω το πρωι που ξυπναω στις 6.15 βαζω whey και βρωμη σε γαλα ωστε να παρω και υδατανθρακα καλα δεν κανω?γιατι στην δουλεια δεν μπορω να παρω μαζι μου την βρωμη,δουλευω σε συνεργειο αυτοκινητων και δεν εχω την πολυτελεια να περνω τηβν βρωμη ωστε να την τρωω μετα.βεβαια εχω και την ματριξ που την πινω το βραδυ πριν το υπνο για αναρωση.η ερωτηση για πρωι whey και βρωμη?η ματριξ και βρωμη?

και η whey για πρωινο κανει μια χαρα τη δουλεια της....εγω whey εχω

den23
24-01-11, 02:26
καμια γνωμη?

jimmy007
24-01-11, 02:31
θα ήθελα να ρωτήσω τι περισσοτερο προσφερει ενα συμπληρωμα ωμέγα 3-6-9 από ένα αντίστοιχο απλο ωμέγα-3? με λιγα λογια να προτιμησω το ενα η το αλλο?

Αν παίρνεις πολύ λίγα ω-3 το δεύτερο. Αν θες να αυξήσεις γενικά τα λιπαρά το 1ο..

Levrone
24-01-11, 03:43
θα ήθελα να ρωτήσω τι περισσοτερο προσφερει ενα συμπληρωμα ωμέγα 3-6-9 από ένα αντίστοιχο απλο ωμέγα-3? με λιγα λογια να προτιμησω το ενα η το αλλο?

φιλε εγω παιρνω ω3-6-9 , πολλα παιδια θα σου πουν οτι με ενα ω3 εισαι ενταξει..

αν θες την αποψη μου , κι εγω που εχω μια συσκευασια ω 3-6-9 αποφασισα να μην παιρνω ξανα τετοιο συμπληρωμα (ειδικα οταν ειμαι σπιτι και τρωω)

τι εννοω? παρε λιναροσπορο , παρε ψαρολαδο απο φαρμακειο, ελαιολαδο, και εισαι οκ απο λιπαρα..φαε και κανα ψαρακι και αν θες την αποψη μου (και σου ξαναλεω το λεω παρολο που και εγω εχω στο ντουλαπι) μη δωσεις λεφτα σε συμπληρωμα ω. δεν ειναι αχρηστο αλλα καλυπτεσαι κι αλλιως.

να προσθεσω καταναλωνω και σησαμελαιο. απο βιολογικα το παιρνω αυτο.

Eddie
24-01-11, 03:52
Κωστη,για τα Ω 6-9 θα συμφωνησω,αλλα τα Ω3 βρισκονται μονο στα ψαρια και κυριως στα κοκκινα!!Δε νομιζω να τρωμε ολοι καθε μερα σολωμο,κι εκτος αυτου και να τρως,θα εχεις σε ενα μονο γευμα.

Εγω πιστευω οτι ενα Ω3 συμπληρωμα πρεπει να κατατασσεται στα λιγο πιο βασικα και οχι σε αυτα που δεν εχεις τι να παρεις για να συμπληρωσει το καλαθι σου πχ..

den23
24-01-11, 12:01
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια:)

Wolve
24-01-11, 13:32
Κωστη,για τα Ω 6-9 θα συμφωνησω,αλλα τα Ω3 βρισκονται μονο στα ψαρια και κυριως στα κοκκινα!!Δε νομιζω να τρωμε ολοι καθε μερα σολωμο,κι εκτος αυτου και να τρως,θα εχεις σε ενα μονο γευμα.

Εγω πιστευω οτι ενα Ω3 συμπληρωμα πρεπει να κατατασσεται στα λιγο πιο βασικα και οχι σε αυτα που δεν εχεις τι να παρεις για να συμπληρωσει το καλαθι σου πχ..

:thumbup:

Levrone
24-01-11, 14:20
Κωστη,για τα Ω 6-9 θα συμφωνησω,αλλα τα Ω3 βρισκονται μονο στα ψαρια και κυριως στα κοκκινα!!Δε νομιζω να τρωμε ολοι καθε μερα σολωμο,κι εκτος αυτου και να τρως,θα εχεις σε ενα μονο γευμα.

Εγω πιστευω οτι ενα Ω3 συμπληρωμα πρεπει να κατατασσεται στα λιγο πιο βασικα και οχι σε αυτα που δεν εχεις τι να παρεις για να συμπληρωσει το καλαθι σου πχ..

κατσε ρε, τα ω3 δεν ειναι και στο λιναροσπορο?

επισης εγραψα για ψαρολαδο, το οποιο ακομη και ψαρι να μην περιεχει το γευμα μπορεις να το φας extra μια κουταλια..

και αυτο με τον ψαρι μην το λες Μπιλι, εγω τρωω στανταρ 2 γευματα ψαρι τη μερα,

και γι αυτο εγραψα οτι εγω δε θα ξαναπαιρνψ σε συμπληρωμα (νομιζω)

Devil
24-01-11, 14:25
κατσε ρε, τα ω3 δεν ειναι και στο λιναροσπορο?



δεν εχει epa και dha νομιζω....

απλα μετατρεπονται σε epa και dha στον οργανισμο.... με μερικες προυποθεσης.... μακρια απο παρουσια καφεινης και να μην καταναλοθουν με πηγη epa + dha

sofos
24-01-11, 14:27
δεν εχει epa και dha νομιζω....

απλα μετατρεπονται σε epa και dha στον οργανισμο.... με μερικες προυποθεσης.... μακρια απο παρουσια καφεινης και να μην καταναλοθουν με πηγη epa + dha

γιατι αν καταναλωθουν ω3 με καφεινη τη γινεται? :confused:

Devil
24-01-11, 14:29
γιατι αν καταναλωθουν ω3 με καφεινη τη γινεται? :confused:

δεν μιλαω για Ω3... μονο για λιναροσπορο/λινελαιο με καφεινη

Eddie
24-01-11, 14:30
κατσε ρε, τα ω3 δεν ειναι και στο λιναροσπορο?

επισης εγραψα για ψαρολαδο, το οποιο ακομη και ψαρι να μην περιεχει το γευμα μπορεις να το φας extra μια κουταλια..

και αυτο με τον ψαρι μην το λες Μπιλι, εγω τρωω στανταρ 2 γευματα ψαρι τη μερα,

και γι αυτο εγραψα οτι εγω δε θα ξαναπαιρνψ σε συμπληρωμα (νομιζω)

Devil μιας και ειμαστε ολοι εδω,για πες τι μου ελεγες τις προαλλες οτι πρεπει να αποφευγουμε τα Ω3 για αρκετες ωρες πριν και μετα την προπονηση??

sofos
24-01-11, 14:35
δεν μιλαω για Ω3... μονο για λιναροσπορο/λινελαιο με καφεινη

τι γινεται αν καταναλωθουν αυτα με καφεινη?σε πρηζω γιατι θελω να παρω το animal omega που τα χει ολα αυτα μεσα κ επειδη πινω πολλους καφεδες

Devil
24-01-11, 14:37
Devil μιας και ειμαστε ολοι εδω,για πες τι μου ελεγες τις προαλλες οτι πρεπει να αποφευγουμε τα Ω3 για αρκετες ωρες πριν και μετα την προπονηση??

τα Ω3 λητουργουν και σαν αντιφλεγμοδη....

εμεις με την προπονηση προκαλουμε φλεγμονες στους μυς...

οπου απο αυτες ''μεγαλονουμε''....

ενα θεμα ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επειρεασουν αυτη τη διαδικασια...

μπορει και καθολου.... αλλα δν το γνωριζω καλα αυτο...

αρα αντι να τα βαζουμε σε γευματα σχετικα κοντινα με την προπονηση... θα προτηνα να μεινουν μακρια.... η' σε γευματα πολυ κοντινα με την προπονηση....

οταν εννοω μακρινα γευματα εννοω το πρωτο και το τελευταιο της ημερας...

οταν λεω κοντινα εννοω το μεταπροπονιτικο στερεο γευμα... (και αυτο για κανουν 4-6 ωρες να μπουν στο αιμα...)

Devil
24-01-11, 14:38
τι γινεται αν καταναλωθουν αυτα με καφεινη?σε πρηζω γιατι θελω να παρω το animal omega που τα χει ολα αυτα μεσα κ επειδη πινω πολλους καφεδες

τιποτα... μονο το λινελαιο εχει προβλημα...

τα Ω3 απο ψαρι (epa + dha) δεν εχουν προβλημα

Eddie
24-01-11, 14:44
τα Ω3 λητουργουν και σαν αντιφλεγμοδη....

εμεις με την προπονηση προκαλουμε φλεγμονες στους μυς...

οπου απο αυτες ''μεγαλονουμε''....

ενα θεμα ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επειρεασουν αυτη τη διαδικασια...

μπορει και καθολου.... αλλα δν το γνωριζω καλα αυτο...

αρα αντι να τα βαζουμε σε γευματα σχετικα κοντινα με την προπονηση... θα προτηνα να μεινουν μακρια.... η' σε γευματα πολυ κοντινα με την προπονηση....

οταν εννοω μακρινα γευματα εννοω το πρωτο και το τελευταιο της ημερας...

οταν λεω κοντινα εννοω το μεταπροπονιτικο στερεο γευμα... (και αυτο για κανουν 4-6 ωρες να μπουν στο αιμα...)

Ωραια ολα αυτα,αλλα αν πχ εχεις μονο 2 γευματα για να βαλεις Ω3,ποσο ειναι η μεγιστη ποσοτητα που μπορεις να βαλεις??

Δλδ εμενα αυτη τη στιγμη μου βγαινουν περιπου 800-900mg epa-dha,ειναι καλα??Μπορω πχ να παιρνω απο 1γρ σε καθε γευμα?

Devil
24-01-11, 14:52
Ωραια ολα αυτα,αλλα αν πχ εχεις μονο 2 γευματα για να βαλεις Ω3,ποσο ειναι η μεγιστη ποσοτητα που μπορεις να βαλεις??

Δλδ εμενα αυτη τη στιγμη μου βγαινουν περιπου 800-900mg epa-dha,ειναι καλα??Μπορω πχ να παιρνω απο 1γρ σε καθε γευμα?

και 10caps να βαλεις σε ενα γευμα το ιδιο ειναι δεν παθαινεις τιποτα... (εχω πειραματιστει εγω πρωτος:green:)

κανονικα θα προτηνα να παιρνεις μινιμουμ 1,5γρ απο καθαρα epa+dha (οχι συνολικα Ω3...).... δηλαδη αν μια καψουλα εχει 1γρ Ω3 που απο αυτο ειναι 500mg epa+dha θα πρεπει να παρεις 3-4 την ημερα....

τωρα αν θα τις σπασεις μεσα στην ημερα... η' σε ενα γευμα δεν κανει διαφορα...

Eddie
24-01-11, 14:54
και 10caps να βαλεις σε ενα γευμα το ιδιο ειναι δεν παθαινεις τιποτα... (εχω πειραματιστει εγω πρωτος:green:)

κανονικα θα προτηνα να παιρνεις μινιμουμ 1,5γρ απο καθαρα epa+dha (οχι συνολικα Ω3...).... δηλαδη αν μια καψουλα εχει 1γρ Ω3 που απο αυτο ειναι 500mg epa+dha θα πρεπει να παρεις 3-4 την ημερα....

τωρα αν θα τις σπασεις μεσα στην ημερα... η' σε ενα γευμα δεν κανει διαφορα...

Α οκ τοτε.

Κοιτα,εγω παιρνω και τις ομακορ,αλλα και απο bulk.Οι ομακορ εχουν καπου 840 αν δε κανω λαθος,ε?οι απλες που παιρνω εχουν 180-120 οποτε θα πρεπει να τις παιξω 3+3.

Devil
24-01-11, 15:01
Α οκ τοτε.

Κοιτα,εγω παιρνω και τις ομακορ,αλλα και απο bulk.Οι ομακορ εχουν καπου 840 αν δε κανω λαθος,ε?οι απλες που παιρνω εχουν 180-120 οποτε θα πρεπει να τις παιξω 3+3.

ναι νομιζω καπου εκει ειναι οι ομακορ... εγω μια φορα που τις πηρα με εστειλαν toilet.... :green::green::green:

ναι με τις απλες και εγω καπως ετσι τις παιρνω...

Eddie
24-01-11, 15:05
ναι νομιζω καπου εκει ειναι οι ομακορ... εγω μια φορα που τις πηρα με εστειλαν toilet.... :green::green::green:

ναι με τις απλες και εγω καπως ετσι τις παιρνω...

Οκ ρε συ,θα δοκιμασω.Δλδ για να συνοψισουμε,ποση ωρα πριν την προπονηση,και ποσες μετα?5-6?

Devil
24-01-11, 15:13
Οκ ρε συ,θα δοκιμασω.Δλδ για να συνοψισουμε,ποση ωρα πριν την προπονηση,και ποσες μετα?5-6?

πριν την προπονηση κανα 6 ωρες πχ....

μετα την προπονηση οποτε θες.... και στο postwo... η' στο βραδινο...

Levrone
24-01-11, 15:37
εγω παλι παιρνω 2 γεματες κουταλιες λιναροσπορο αλεσμενες στο μπλεντερ με το πρωινο (τις ριχνω πανω στη βρωμη), και μετα στα υπολοιπα γευματα της ημερας

στο ενα γευμα κοτοπουλο βαζω 1,5 κουταλια ψαρολαδο

στο ενα γευμα μοσχαρι επισης 1,5 κουταλια ψαρολαδο,

στο ενα γευμα αυγα 1,5 κουταλια σησαμελαιο

στο ενα γευμα ψαρι 1,5 κουταλια ελαιολαδο

και στο αλλο γευμα ψαρι μπορει να μη βαλω τιπποτα..

παντως αυτο με την καφεινη και το λιναροσπορο δεν το ηξερα..οχι πως το πρωι πινω καφε αλλα ναι δεν το ηξερα.

Eddie
24-01-11, 16:17
πριν την προπονηση κανα 6 ωρες πχ....

μετα την προπονηση οποτε θες.... και στο postwo... η' στο βραδινο...

Οκ φιλε:clap:

lef
24-01-11, 22:28
μητσο ελυσεσ πολλε αποριες παλι:thumbup::thumbup::thumbup:

loufas
25-01-11, 15:59
εχω προβλημα με τους τενοντες μου! οταν κανω δυνατες προπονησεις! με δυνατα προγραμματα παθαινω πονους στους τενοντες! κανω πολυ καλο ζεσταμα! ποιο συμπληρωμαβοηθαει τους τενοντες να κανουν αποκατασταση?

sofos
25-01-11, 16:06
εχω προβλημα με τους τενοντες μου! οταν κανω δυνατες προπονησεις! με δυνατα προγραμματα παθαινω πονους στους τενοντες! κανω πολυ καλο ζεσταμα! ποιο συμπληρωμαβοηθαει τους τενοντες να κανουν αποκατασταση?

animal flex....

Ευρης
25-01-11, 16:09
animal flex....

+1

Devil
25-01-11, 16:10
εχω προβλημα με τους τενοντες μου! οταν κανω δυνατες προπονησεις! με δυνατα προγραμματα παθαινω πονους στους τενοντες! κανω πολυ καλο ζεσταμα! ποιο συμπληρωμαβοηθαει τους τενοντες να κανουν αποκατασταση?

vitamin C , glucosamine sulfate, chondroitin sulfate , cissus, Ω3 , ginger, tumeric, boswellia ....

αυτα.....

den23
25-01-11, 16:37
devil όλα αυτά μαζί ή συνδιασμος μερικών από αυτά??? εγω ας πουμε που έχω τενοντίτιδα στον αριστερό ωμο(εκανα μέχρι φέτος αποχη ενα χρονο να το ξεκουράσω και δεν με έχει πιάσει πόνος αλλά ειμαι στο τελος της κυκλικής μου οπότε είναι λογικό αφου δεν τον πιεζω τοσο, και φοβαμαι μην με ξαναπιασει οταν μπω στο προγραμμα και αυξανω κιλα στις προπονησεις) εκτός από τις πολυβιταμινες, και τα ω3-6-9 που παιρνω να παιρνω και τα αλλα που ειπες η θα μου κανει και αν απλα συνδιασω αυτα που παιρνω με το flex??

loufas
25-01-11, 16:38
animal flex....
τι συμπληρωμα εινα ιακριβος αυτο?

Ευρης
25-01-11, 16:39
τι συμπληρωμα εινα ιακριβος αυτο?

http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2791&category=704

den23
25-01-11, 16:42
συμπλήρωμα της universal που ειναι για τη προστασια τενοντων αρθρωσεων.

loufas
25-01-11, 16:47
θα το παρω.... το χρειαζομαι

Devil
25-01-11, 16:47
devil όλα αυτά μαζί ή συνδιασμος μερικών από αυτά??? εγω ας πουμε που έχω τενοντίτιδα στον αριστερό ωμο(εκανα μέχρι φέτος αποχη ενα χρονο να το ξεκουράσω και δεν με έχει πιάσει πόνος αλλά ειμαι στο τελος της κυκλικής μου οπότε είναι λογικό αφου δεν τον πιεζω τοσο, και φοβαμαι μην με ξαναπιασει οταν μπω στο προγραμμα και αυξανω κιλα στις προπονησεις) εκτός από τις πολυβιταμινες, και τα ω3-6-9 που παιρνω να παιρνω και τα αλλα που ειπες η θα μου κανει και αν απλα συνδιασω αυτα που παιρνω με το flex??



vitamin C , glucosamine sulfate, chondroitin sulfate , cissus, Ω3 , ginger, tumeric, boswellia ....


vit C και Ω3 ειναι must και τα 2.... η C απο 1γρ και πανω... δλδ 1-3γρ
τα Ω3 απο 1,5-2,5γρ απο καθαρο EPA+DHA

glucosamine sulfate, chondroitin sulfate ειναι για μακροχρονια χρηση 2-3 μηνες σε δωσεις απο 1-2γρ η καθε μια....

αλλο ειναι το MSM και το colagen και αυτα μακροχρονια χρηση... δοσεις δεν θυμαμαι... αλλα ειναι απο 1γρ και πανω λογικα

cissus, ginger, tumeric... δεν θυμαμαι δοσεις...

για την boswellia ειναι απο 1-2γρ standarized 65% για κανα 10 ημερο...

ενας καλος συνδιασμος μπορει να ειναι

vitC , Ω3 ολο το χρονο
glucosamine sulfate, chondroitin sulfate ,MSM και colagen για κανα 3αρη μηνες
και boswellia για κανα 10-12 ημερο...

den23
25-01-11, 16:55
ευχαριστω πολυ διάβολε:toast: θα δοκιμασω αυτο που μου πες..

beefmeup
25-01-11, 19:36
συμπλήρωμα της universal που ειναι για τη προστασια τενοντων αρθρωσεων.

ναι,αλλα για τενοντες μην περιμενεις κ πολλα.
περισοτερο για αρθρωσεις ειναι αυτο.

exkaliber
25-01-11, 21:01
λεω να ανεβασω την δοση πρωτεινης απο 2 σε 3 σκουπ
να προσθεσω δλδ και ενα πριν τον υπνο,με γαλα

exkaliber
26-01-11, 00:40
τα λιπαρα οξεα καθυστερουν την αφοειωση της whey απο τον οργανισμο
και γι αυτο ενδικνυνται για πριν τον υπνο?:unsure:

Devil
26-01-11, 00:43
τα λιπαρα οξεα καθυστερουν την αφοειωση της whey απο τον οργανισμο
και γι αυτο ενδικνυνται για πριν τον υπνο?:unsure:

λιπαρα.... σκετο :green::green::green:

ναι γινετε...

exkaliber
26-01-11, 00:46
λιπαρα.... σκετο :green::green::green:

ναι γινετε...

και οι δυο λεμε για τα Ω3?
:unsure:

beefmeup
26-01-11, 00:47
και οι δυο λεμε για τα Ω3?
:unsure:

γενικα τα λιπαρα το κανουν αυτο που λες.
αρα κ τα ω.

exkaliber
26-01-11, 00:51
γενικα τα λιπαρα το κανουν αυτο που λες.
αρα κ τα ω.

:thumbup::thumbup::thumbup::green:

Manos1989
26-01-11, 23:07
Γνωρίζει κανείς πώς λέγονται στα ελληνικά ?

1)Coleus Foreskohlii(active ingredient--> Forskolin )

2)Ashwagandha

Επίσης ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω σαν συμπλήρωματα? Σκέφτομαι βιολογικά αλλά πώς να τα ζητήσω.....?:unsure:

Για όποιον δεν γνωρίζει,είναι βότανα που βοηθάνε τον θυροειδή.

beefmeup
26-01-11, 23:09
Γνωρίζει κανείς πώς λέγονται στα ελληνικά ?

1)Coleus Foreskohlii(active ingredient--> Forskolin )

2)Ashwagandha

Επίσης ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω σαν συμπλήρωματα? Σκέφτομαι βιολογικά αλλά πώς να τα ζητήσω.....?:unsure:

Για όποιον δεν γνωρίζει,είναι βότανα που βοηθάνε τον θυροειδή.

κ να τα βρεις μην περιμενεις κ πολλα.
στα συπληρωματα χρησιμοποιουν κυριως extract απο δαυτα που σημαινει οτι στην απλη τους μορφη αντε να κανουν καλο τσαι..:turtle:

Devil
26-01-11, 23:11
Γνωρίζει κανείς πώς λέγονται στα ελληνικά ?

1)Coleus Foreskohlii(active ingredient--> Forskolin )

2)Ashwagandha

Επίσης ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω σαν συμπλήρωματα? Σκέφτομαι βιολογικά αλλά πώς να τα ζητήσω.....?:unsure:

Για όποιον δεν γνωρίζει,είναι βότανα που βοηθάνε τον θυροειδή.

το πρωτο απο bbs η' aps

το δευτερο απο nowfoods

Manos1989
26-01-11, 23:17
κ να τα βρεις μην περιμενεις κ πολλα.
στα συπληρωματα χρησιμοποιουν κυριως extract απο δαυτα που σημαινει οτι στην απλη τους μορφη αντε να κανουν καλο τσαι..:turtle:

Σαν συμπληρωματικά τα θέλω, έχω πάρει ιώδιο,τυροσίνη και gugulsterones και λέω να προσθέσω και αυτά+σελήνιο+b complex vitamins+vitamin A και όσο βοηθήσουν...

Ξέρεις πώς μπορώ να τα ζητήσω?

Manos1989
26-01-11, 23:19
το πρωτο απο bbs η' aps

το δευτερο απο nowfoods

bbs/ aps τι είναι αυτό? Μίλα να καταλαβαίνουμε όλοι τι θέλει να πει ο ποιητής! :green:

beefmeup
26-01-11, 23:20
Σαν συμπληρωματικά τα θέλω, έχω πάρει ιώδιο,τυροσίνη και gugulsterones και λέω να προσθέσω και αυτά+σελήνιο+b complex vitamins+vitamin A και όσο βοηθήσουν...

Ξέρεις πώς μπορώ να τα ζητήσω?

σαν συμπληρωματα σου ειπε ο μητσος απο πανω που τα βρισκεις.
το να τα παρεις στην φυσικη τους μορφη(χορτο),ειναι μαλλον δωρο αδωρο.

χορτα που ξερω που δουλεουν στην φυσικη τους μορφη ειναι τα διουρητικα,αλλα για αυτα που λες ψιλοαμφιβαλω..

Devil
26-01-11, 23:23
bbs/ aps τι είναι αυτό? Μίλα να καταλαβαίνουμε όλοι τι θέλει να πει ο ποιητής! :green:



Better Body Sports (BBS)


Advance Performance Supplements (APS)

sobral
27-01-11, 04:13
Ποια η γνώμη σας για την εταιρεία cnp professional? ειναι η εταιρεία του Kerry Kayes. Δεν την έχω δει Ελλάδα να χρησιμοποιείται κ πολύ αλλά στην Αγγλία δουλεύει πολύ με ομάδες ποδοσφαίρου,ποδηλασίας και ειδικά πυγμαχίας. Ρωτάω για ποιότητα, δεν με ενδιαφέρει η γεύση των προιόντων κτλ. Δείχνει ποιοτική αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Συγνώμη αν ρωτάω σε λάθος μέρος. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

exkaliber
27-01-11, 12:29
2)Ashwagandha


Για όποιον δεν γνωρίζει,είναι βότανα που βοηθάνε τον θυροειδή.


κανει η ashwanda καλο στον θυροειδη :unsure:
δεν το ηξερα,
παρε now food εγω αυτην εχω

beefmeup
27-01-11, 12:30
Ποια η γνώμη σας για την εταιρεία cnp professional? ειναι η εταιρεία του Kerry Kayes. Δεν την έχω δει Ελλάδα να χρησιμοποιείται κ πολύ αλλά στην Αγγλία δουλεύει πολύ με ομάδες ποδοσφαίρου,ποδηλασίας και ειδικά πυγμαχίας. Ρωτάω για ποιότητα, δεν με ενδιαφέρει η γεύση των προιόντων κτλ. Δείχνει ποιοτική αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Συγνώμη αν ρωτάω σε λάθος μέρος. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

θεωρειται ποιοτικη,αλλα οπως ειπες κ συ δεν την δουλευουν κ τοσο στην ελλαδα.

COBRA_STYLE
28-01-11, 00:14
παιδες,οσοι χρησιμοποιειτε μελατονινη ποσα mg παιρνετε??

παιρνω της Now τη μελατονινη με 3mg το χαπι αλλα δε μ κανει τπτ...φοβαμαι να ανεβασω δοση γιατι μπορει να λιωσω στους εφιαλτες:turtle::turtle::turtle:

COBRA_STYLE
29-01-11, 13:42
εχει παρει κανεις HMB απο ελλαντα??

exkaliber
29-01-11, 14:16
παιδες,οσοι χρησιμοποιειτε μελατονινη ποσα mg παιρνετε??

παιρνω της Now τη μελατονινη με 3mg το χαπι αλλα δε μ κανει τπτ...φοβαμαι να ανεβασω δοση γιατι μπορει να λιωσω στους εφιαλτες:turtle::turtle::turtle:

αναλογα,απο 1 mg μεχρι 6,εχει τυχει να παρω και 18
βασικα πλεον δεν την χρησιμοποιω

λογικα,τα 3mg αρκουν

uppertaker
30-01-11, 01:45
Γνωριζει κανεις για ποιο λογο ακριβως δεν επιτρεπεται να παιρνουν συμπληρωματα ατομα κατω των 18?

Titanium
30-01-11, 01:50
Γνωριζει κανεις για ποιο λογο ακριβως δεν επιτρεπεται να παιρνουν συμπληρωματα ατομα κατω των 18?

Δεν ισχύει κάτι τετιο....

uppertaker
30-01-11, 01:53
Το λεω γιατι σε πολλα συμπληρωματα γραφει οτι δεν προοριζονται για ατομα κατω των 18 και θελω να παρω συμπληρωμα πρωτεινης.

Titanium
30-01-11, 02:17
Το λεω γιατι σε πολλα συμπληρωματα γραφει οτι δεν προοριζονται για ατομα κατω των 18 και θελω να παρω συμπληρωμα πρωτεινης.

Αλλο σε μερικα συμπλιροματα και αλλο γενικα...Απλα υπαρχουν και συμπλιροματα για προχοριμενους αθλιτες (που μονο συμπλιροματα δεν ειναι) και δεν απευθινοντε σε ατομα κατω των 18...Για πρωτεινη παρε οπια θες δεν υπαρχει πρωβλημα:toast:

uppertaker
30-01-11, 02:27
Οκ φιλε μου,σ'ευχαριστω

sobral
30-01-11, 02:40
αν είσαι αρχάριος στα συμπληρώματα ψάξε καλά πριν πάρεις οτιδήποτε κ μην ακους πρωτείνες όγκου (που μόνο πρωτείνες δεν λέγονται καθώς έχουν το πολύ 30% πρωτείνη) και νομίζεις ότι θα πάρεις όγκο από αυτές. Πάρα μία whey (80%+ πρωτείνη) φτιάξε διατροφή-προπόνηση και θα είσαι οκ. Θα σε βοηθήσουν και πολλοί απο εδώ μέσα δόξα το θεό χεχε! :)

Levrone
30-01-11, 03:24
αν είσαι αρχάριος στα συμπληρώματα ψάξε καλά πριν πάρεις οτιδήποτε κ μην ακους πρωτείνες όγκου (που μόνο πρωτείνες δεν λέγονται καθώς έχουν το πολύ 30% πρωτείνη) και νομίζεις ότι θα πάρεις όγκο από αυτές. Πάρα μία whey (80%+ πρωτείνη) φτιάξε διατροφή-προπόνηση και θα είσαι οκ. Θα σε βοηθήσουν και πολλοί απο εδώ μέσα δόξα το θεό χεχε! :)

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

uppertaker
30-01-11, 12:23
Αυτες οι whey ειναι ορος γαλακτος?Γιατι εννοειτε πως δε θα παρω τιποτα χημικο...

Pavlos17
30-01-11, 12:25
Αυτες οι whey ειναι ορος γαλακτος?Γιατι εννοειτε πως δε θα παρω τιποτα χημικο...

φιλε το 20% απτο γαλα που πινεις ειναι ορρος γαλακτος,και το υπολοιπο 80% ειναι καζεινη,τι χημικο ? :unsure:

uppertaker
30-01-11, 12:39
Οκ γιατι οι χημικες πρωτεινες απ'οσο ξερω κανουν κακο στον οργανισμο.Οποτε θα παρω whey.

Pavlos17
30-01-11, 12:42
Οκ γιατι οι χημικες πρωτεινες απ'οσο ξερω κανουν κακο στον οργανισμο.Οποτε θα παρω whey.

εξηγησε λιγο καλυτερα,τι εννοεις χημικες?

uppertaker
30-01-11, 12:58
Δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα νομιζω οτι ειναι κατι σαν τα αναβολικα.Μπορει να ειναι το ιδιο πραγμα.

Pavlos17
30-01-11, 12:59
Δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα νομιζω οτι ειναι κατι σαν τα αναβολικα.Μπορει να ειναι το ιδιο πραγμα.

λολ,φιλε δεν υπαρχει πρωτεινη με αναβολικα...η πρωτεινη δεν ειναι αναβολικο,ειναι συμπληρωμα διατροφης.

uppertaker
30-01-11, 13:05
Οκ φιλε.Λυθηκε η λανθασμενη μου εντυπωση.thnks

Levrone
30-01-11, 15:10
λολ,φιλε δεν υπαρχει πρωτεινη με αναβολικα...η πρωτεινη δεν ειναι αναβολικο,ειναι συμπληρωμα διατροφης.

η πρωτεινη δεν ειναι φαρμακο, αναβολικο ομως ειναι.

αναβολισμο δεν προκαλει?

(ή βλακεια λεω?) :unsure:

Devil
30-01-11, 15:15
η πρωτεινη δεν ειναι φαρμακο, αναβολικο ομως ειναι.

αναβολισμο δεν προκαλει?

(ή βλακεια λεω?) :unsure:

οχι.... κ ενα πιατο φαι αναβολικο ειναι;)

Levrone
30-01-11, 15:17
οχι.... κ ενα πιατο φαι αναβολικο ειναι;)

ε ναι.:thumbup:

Mitsen
31-01-11, 15:29
να κάνω μια ερώτηση...

σχετικά με τα τέστο boost τι παίζει, κάνουν δουλειά? Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με αυτή την κατηγορια:unsure::unsure:

giannis64
31-01-11, 15:55
? Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με αυτή την κατηγορια:unsure::unsure:



και καλα κανεις..:thumbup:

Devil
31-01-11, 15:57
να κάνω μια ερώτηση...

σχετικά με τα τέστο boost τι παίζει, κάνουν δουλειά? Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με αυτή την κατηγορια:unsure::unsure:

αλλα ναι αλλα οχι....

αναλογα με την χρηση που θες να κανεις....

exkaliber
31-01-11, 16:03
ρε παιδια,
κανει καλο να παιρνουμε bcaa και μετα απο κανα τεταρτο whey
ή ειναι περιτο και καλυτερα απευθειας whey???

Eddie
31-01-11, 16:14
να κάνω μια ερώτηση...

σχετικά με τα τέστο boost τι παίζει, κάνουν δουλειά? Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με αυτή την κατηγορια:unsure::unsure:


Δουλευουν φιλε!


ρε παιδια,
κανει καλο να παιρνουμε bcaa και μετα απο κανα τεταρτο whey
ή ειναι περιτο και καλυτερα απευθειας whey???

Γιατι περριτο?Μια χαρα κανεις,bcaa και μετα απο λιγο πρωτεινη.

exkaliber
31-01-11, 16:24
Γιατι περριτο?Μια χαρα κανεις,bcaa και μετα απο λιγο πρωτεινη.

μηπως ειναι too much? εφοσον θα παρω bcaa με την πρωτεινη
ισχυει οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα για τα αμινοξεα??

Eddie
31-01-11, 16:37
μηπως ειναι too much? εφοσον θα παρω bcaa με την πρωτεινη
ισχυει οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα για τα αμινοξεα??

Ισχυει οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο!!

Τα αμινο σε λιγα λεπτα ειναι στο αιμα,η πρωτεινη θα αργησει πολυ περισσοτερο.

Mitsen
31-01-11, 17:02
και καλα κανεις..:thumbup:


Δουλευουν φιλε!

Γιάννη, ο λόγος που δεν ασχολήθηκα είναι ότι δεν θέλω να παίζω με τις ορμόνες...
Βασίλη είδες εμφανή διαφορα?

...Λέτε να μην το ψάξω καν ε?:unsure::unsure:

Eddie
31-01-11, 17:09
Γιάννη, ο λόγος που δεν ασχολήθηκα είναι ότι δεν θέλω να παίζω με τις ορμόνες...
Βασίλη είδες εμφανή διαφορα?

...Λέτε να μην το ψάξω καν ε?:unsure::unsure:

Εγω ναι,ειδα.Οχι τον καιρο που επαιρνα,αλλα μολις σταματησα:green:

Κοιταξε,ειναι και αναλογως τι περιμενει ο καθενας να δει απο τετοια συμπληρωματα.Δεν ειναι φαρμακα για να σε σκασουν,ειναι μια μικρη βοηθεια,και το κοστος μεγαλο ομως!

Τελικα δεν εχω αποφασισει ακομα ομως,αν αξιζει να παρεις η οχι.

giannis64
31-01-11, 22:14
Εγω ναι,ειδα.Οχι τον καιρο που επαιρνα,αλλα μολις σταματησα:green:

+1:thumbup:

Κοιταξε,ειναι και αναλογως τι περιμενει ο καθενας να δει απο τετοια συμπληρωματα.Δεν ειναι φαρμακα για να σε σκασουν,ειναι μια μικρη βοηθεια,και το κοστος μεγαλο ομως!

+1:thumbup:

Τελικα δεν εχω αποφασισει ακομα ομως,αν αξιζει να παρεις η οχι.

αυτο θα γινει αν αποφασησεις τελικα τι ηθελες και τι περιμενες απο αυτα..

Mitsen
01-02-11, 12:47
αυτο θα γινει αν αποφασησεις τελικα τι ηθελες και τι περιμενες απο αυτα..

Γιάννη, αν θες γίνεσαι λίγο ποιο συγκεκριμένος? :unsure:
Όταν λες κόστος σίγουρα δεν αναφέρεσαι στο χρηματικό...

Τι διαφορετικό μπορεί να περιμένω από ένα τέτοιο συμπλήρωμα?

Ποια τα θετικά και πια τα αρνητικά?:unsure:
Ίσως αν δεν πρέπει να αναφερθούν να πάμε πριβέ?

p.s. πάω σχολη:green::welcome:

COBRA_STYLE
01-02-11, 16:37
ξερετε αν πουλανε στα bbing.club Reflex??

Eddie
01-02-11, 16:53
Γιάννη, αν θες γίνεσαι λίγο ποιο συγκεκριμένος? :unsure:
Όταν λες κόστος σίγουρα δεν αναφέρεσαι στο χρηματικό...

Τι διαφορετικό μπορεί να περιμένω από ένα τέτοιο συμπλήρωμα?

Ποια τα θετικά και πια τα αρνητικά?:unsure:
Ίσως αν δεν πρέπει να αναφερθούν να πάμε πριβέ?

p.s. πάω σχολη:green::welcome:

Βρε μητσο,σιγουρα και αναφερεται στο χρηματικο!!

Τι αλλο κοστος να εχεις δλδ?Νομιζεις οτι κανουν κακο στις ορμονες??Η διατροφη ενος ββ,η προπονηση και οι συνηθειες σιγουρα επιρρεαζουν πολυ περισσοτερο απ οτι τα τεστ μπουστερ.

giannis64
01-02-11, 17:13
ετσι. στο χρηματικο. δεν ξερω αλλα αποψη μου ειναι πως το κοστος ενος τετοιου προιοντος δεν αξιζει με τα αποτελεσματα που σου παρεχει. αλλωστε υπαρχουν λυσεις πολυπιο φτηνες και αποτελεσματικες. και δεν αναφερομαι σε αας.

Mitsen
01-02-11, 20:11
με καλύψατε απόλυτα!:toast:

Eddie
01-02-11, 20:43
Mητσο,θες τη γνωμη μου?Επειδη πολλα θα ακουσεις,δουλευουν δε δουλευουν και δωσε ξανα,κανε ενα κυκλο για να δεις τι παιζει και να μπορεις να εχεις αποψη.

Οποιος δεν εχει παρει,δε μπορει να ξερει τι κανουν,γι αυτο καλο ειναι να δοκιμαζεις και μετα να βγαζεις συμπερασμα.Καλες οι ερευνες και οι αερολογιες,αλλα η εμπειρια ειναι αυτη που κερδιζει.

Και γιαννη,δε το λεω για σενα,μη παει εκει το μυαλο σου.

thegravijia
02-02-11, 04:14
1) Καλό είναι να έχεις περάσει από στάδιο κυκλικών προπονήσεων πρώτα. Πρόσεξε μόνο μην ανεβάσεις πολύ απότομα κιλά για το καλό των τενόντων και των αρθρώσεών σου.Δηλαδή αν έκανες σετ με 15 επαναλήψεις,μην φτάσεις σε μία μέρα στις 6. Σταδιακά.
2)Κατά τη γνώμη μου πάρε ένα blend αρκετών πηγών το πρωί και μια whey concentrate η blend whey concentrate-whey isolate για μετά την προπόνηση. Μπορείς να πάρεις μόνο τη δεύτερη και να την βάζεις και το πρωί και μετά την προπόνηση. Καζείνη έχει και το γιαούρτι..
3) Για εσένα δεν υπάρχει όγκος και γράμμωση αλλά αύξηση μυικής μάζας και απώλεια λίπους ταυτόχρονα αφού λογικά είσαι αρχάριος...
τι ειναι αυτα ρε παιδια ?
για εξηγηςτε

Devil
02-02-11, 04:20
τι ειναι αυτα ρε παιδια ?
για εξηγηςτε

πρωτεινες whey.....

υπαρχουν οι concentrate, isolate και οι hydrolized....

εχουν μικρες διαφορες στην ''ταχυτητα αποροφησης'' αλλα κυριως στο % πρωτεινης που εχουν....

jimmy007
02-02-11, 12:12
η πρωτεινη δεν ειναι φαρμακο, αναβολικο ομως ειναι.

αναβολισμο δεν προκαλει?

(ή βλακεια λεω?) :unsure:


οχι.... κ ενα πιατο φαι αναβολικο ειναι;)


Tα έλεγα αυτά σε ένα παιδί στο γυμναστήριο(μπορεί να ήταν και ο Ζylo) και με κοίταζαν όλοι γύρω περίεργα....:P:P

den23
02-02-11, 15:05
παιδιά sos άμα ξέρει κανεις που είναι από αθηνα, να μου πει με PM άμα υπάρχει πρόβλημα κάποιο μαγαζί με συμπληρώματα που να έχει την μάρκα ultimate nutrition γιατί ψάχνω το Glucosamine & Chondroitin & MSM της εταιρίας αυτής και δεν το βρίσκω... να πω ότι μένω κοντά στ γλυφάδα οποτε άμα ξέρετε για τις εκεί περιοχές(αργυρούπολη, ηλιούπολη, άλιμο, καλαμάκι, κλπ) μέχρι το κέντρο περιμένω τη βοήθεια σας.. ευχαριστώ εκ των προτερων..
P.S για παραγγελια από internet μην μου πει κάποιος διότι δεν μπορώ ακόμα πρέπει να διευθετήσω κάποια πράγματα με λογαριασμούς σε τράπεζες κλπ οποτε μένουμε σε μη ηλεκτρονικά μαγαζιά καθώς το χρειάζομαι άμεσα..

den23
02-02-11, 15:57
κανεις?

Lao
02-02-11, 16:17
κανεις?

Έχεις ΠΜ. :toast:

den23
03-02-11, 15:07
παιδιά επειδή μου ήρθε η γλυκοζαμίνη-χονδροϊτίνη-MSM και θα ξεκινήσω να τη παίρνω θα ήθελα κάποιος να μου πει ποτε να παίρνω τα 3 tabs που είναι η ημερήσια δόση... όλα μαζί, g σε τρεις δόσεις?? και ποτε αυτό???

Devil
03-02-11, 16:16
παιδιά επειδή μου ήρθε η γλυκοζαμίνη-χονδροϊτίνη-MSM και θα ξεκινήσω να τη παίρνω θα ήθελα κάποιος να μου πει ποτε να παίρνω τα 3 tabs που είναι η ημερήσια δόση... όλα μαζί, g σε τρεις δόσεις?? και ποτε αυτό???

οπως σε βολευει... η με το πρωινο η' σπασμενο σε 3 γευματα...

TheWorst
03-02-11, 23:06
Το πρωϊ χρειαζομαστε πρωτεϊνη γρηγορης απορροφησης ή αργης??Θελω να ξερω αν μαζι με το σκουπ πρωτεϊνη να βαζω ή να μην βαζω γαλα..

Titanium
03-02-11, 23:11
Αυτο μπορουσες να το ρωτισεις και στις γενικες ερωτισεις......
Εγω το πρωι με γαλα την πίνω γιατι θελω να ειμαι καλημενος για καπιες ωρες...Ετσι και αλιος πρωπονα κανω το απογευμα....:toast:

Pavlos17
03-02-11, 23:16
...εχουν χιλιοσυζητηθει τετοια θεματα...δεν επηρεαζει το γαλα την απορροφηση της Whey...

Titanium
03-02-11, 23:18
...εχουν χιλιοσυζητηθει τετοια θεματα...δεν επηρεαζει το γαλα την απορροφηση της Whey...

Μονο αν μιλαμε για 0% ομως.....:toast:

Pavlos17
03-02-11, 23:19
Μονο αν μιλαμε για 0% ομως.....:toast:

ναι το λιπος ''λενε'' οτι καθυστερει την απορροφηση...τεσπα αυτα ειναι λεπτομεριες τωρα.

beefmeup
03-02-11, 23:26
Αυτο μπορουσες να το ρωτισεις και στις γενικες ερωτισεις......


:thumbup:

beefmeup
03-02-11, 23:31
...εχουν χιλιοσυζητηθει τετοια θεματα...δεν επηρεαζει το γαλα την απορροφηση της Whey...

δλδ οταν παρεις γαλα με πρωτεινη σκονη,πανε κ τα 2 στο στομαχι,το στομαχι πρωτα διωχνει την πρωτεινη γιατι ειναι γρηγορης αποροφησης κ μετα κραταει το γαλα πισω που αποροφατε αργοτερα ας πουμε,για να σου δωσει αμινο πιο αργα?

Pavlos17
03-02-11, 23:35
δλδ οταν παρεις γαλα με πρωτεινη σκονη,πανε κ τα 2 στο στομαχι,το στομαχι πρωτα διωχνει την πρωτεινη γιατι ειναι γρηγορης αποροφησης κ μετα κραταει το γαλα πισω που αποροφατε αργοτερα ας πουμε,για να σου δωσει αμινο πιο αργα?

εχω διαβασει 2-3 ερευνες περι θεματος,που καταληγουν οτι μπορεις να πιεις whey με γαλα(απαχο γαλα),και δεν θα καθυστερησει την απορροφηση του.μπορω να στο αποδειξω κιολας

TheWorst
03-02-11, 23:36
ναι το λιπος ''λενε'' οτι καθυστερει την απορροφηση...τεσπα αυτα ειναι λεπτομεριες τωρα.

Εγω παιρνω 1.5 ή 3.5 % (περισσοτερο 1.5%) Αρα το πρωϊ παιρνω με γαλα ! Γιατι θελω απο 7:30 εως 10:00 να ειμαι καλυμμενος..

beefmeup
03-02-11, 23:44
εχω διαβασει 2-3 ερευνες περι θεματος,που καταληγουν οτι μπορεις να πιεις whey με γαλα(απαχο γαλα),και δεν θα καθυστερησει την απορροφηση του.μπορω να στο αποδειξω κιολας

ναι αν δεν σου κανει κοπο,μπορεις να το δουμε σε αυτο το θεμα,για να μην βγουμε οφ εδω..

Γάλα στην διατροφη+ για μεταπροπονητικό ρόφημα???? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9560)

αφου πρωτα ριξεις κ μια ματια στις εδω ερευνες για να εχεις κ μια πιο ολοκληρωμενη αποψη αν δεν το εχεις κανει ηδη;)




Adding milk is, in general, a bad idea. It will slow the absorption of amino acids in the gut during a period when you want a rapid increase in blood amino-acid levels. Milk protein is composed of two fractions, which are casein (accounting for approximately 80% of the protein in milk) and whey (which accounts for the remaining 20%) These have, respectively, been characterized as 'slow' and 'fast' proteins according to the rate at which they are digested and the speed at which amino-acids enter the bloodstream. (1) Whey results in a rapid, high spike in blood amino acid level which is highly anabolic, whereas casein results in a slow, steady increase in plasma amino-acid levels that is anti-catabolic in nature. (2) Mahe et al, who looked at the differences in digestion between casein and beta-lactoglobulin (which is the major subfraction in whey) found that casein clots in the acidic environment of the stomach, which delays gastric emptying, and results in a prolonged, steady released of amino-acids. (this is good any time but post workout). Whey, in contrast, remains soluble in the stomach, and quickly makes its way further down the digestive track resulting in the characteristic rapid peak in blood amino levels.

"While some have inferred from the research that by consuming both casein and whey together you'll get both the anti-catabolic effects of casein along with the anabolism of whey, this is unlikely. As a number of others(studies) have pointed out, it is more likely that since casein clots in the gut, and slows gastric emptying, you'll be slowing down the whey, causing it to act much like casein."

References

1. Fruhbeck G. Protein metabolism. Slow and fast dietary proteins. Nature. 391(6670):843, 845, 1998 Feb 26.

2. Mahe S. Roos N. Benamouzig R. Davin L. Luengo C. Gagnon L. Gausserges N. Rautureau J. Tome D. Gastrojejunal kinetics and the digestion of (15N)beta-lactoglobulin and casein in humans: the influence of the nature and quantity of the protein. American Journal of Clinical Nutrition. 63(4):546-52, 1996 Apr.

3. Tipton KD. Rasmussen BB. Miller SL. Wolf SE. Owens-Stovall SK. Petrini BE. Wolfe RR. Timing of amino acid-carbohydrate ingestion alters anabolic response of muscle to resistance exercise. American Journal of Physiology - Endocrinology & Metabolism. 281(2):E197-206, 2001 Aug.

Mixing your post-workout protein shake with milk is not a bad idea per se, but at best it?s sub-par. One of the functions that insulin works is by translocation of GLUT4 (?glucose transporter 4?) receptors to the cell membrane (1). GLUT4 is basically one of the glucose receptors (there are others) that allow glucose uptake in the cell.

As well, casein is the predominant protein that milk consists of (about 80% or so, with about 20% being whey). Casein actually forms clots in the stomach during digestion, forming a sort of paste that slows digestion further. Again, this is not something you?re striving for, so milk consumption during this time is not the obvious choice.

References:

(1) Need for GLUT4 activation to reach maximum effect of insulin-mediated glucose uptake in brown adipocytes isolated from GLUT4myc-expressing mice.
Diabetes. 2002 Sep;51(9):2719-26.

(2) Intracellular mechanisms underlying increases in glucose uptake in response to insulin or exercise in skeletal muscle.
Acta Physiol Scand. 2001 Mar;171(3):249-57

(3) The time course for elevated muscle protein synthesis following heavy resistance exercise.
Can J Appl Physiol. 1995 Dec;20(4):480-6.

(4) Post-ischemic stimulation of 2-deoxyglucose uptake in rat myocardium: role of translocation of Glut-4.
J Mol Cell Cardiol. 1998 Feb;30(2):393-403.

(5) Gastic emptying and intragastric distribution of lipids in man. A new scintigraphic method of study. Dig Dis Sci (1982) 27 (8): 705-711.

(6) In vivo and in vitro gastric emptying of milk replacers containing soybean proteins. J Dairy Sci. 1994 Feb;77(2):533-40.

Devil
03-02-11, 23:48
εχω διαβασει 2-3 ερευνες περι θεματος,που καταληγουν οτι μπορεις να πιεις whey με γαλα(απαχο γαλα),και δεν θα καθυστερησει την απορροφηση του.μπορω να στο αποδειξω κιολας

το οτι μια whey η' γενικα πρωτεινη ειναι πιο αναβολικη με κανονικο γαλα παρα με 0% πως το βλεπετε?????:green:

Pavlos17
03-02-11, 23:51
το χω διαβασει beef :toast:, παντως η καζεινη και η ορρου απορροφουνται ανεξαρτητα η μια απτην αλλη,οποτε η καζεινη δεν επιβραδυνει αλλες πρωτεινες που μπορει να υπαρχουν.

beefmeup
03-02-11, 23:57
το χω διαβασει beef :toast:, παντως η καζεινη και η ορρου απορροφουνται ανεξαρτητα η μια απτην αλλη,οποτε η καζεινη δεν επιβραδυνει αλλες πρωτεινες που μπορει να υπαρχουν.

η καζεινη σαν καζεινη(σκονη,μονη της) μπορει(μπορει κ οχι) να το κανει αυτο που λες,αλλα με το γαλα ειναι αλλη φαση εντελως γιατι το γαλα δεσμευει μεγαλο μερος της σκονης στο στομαχι.;)

Pavlos17
04-02-11, 00:00
η καζεινη σαν καζεινη(σκονη,μονη της) μπορει(μπορει κ οχι) να το κανει αυτο που λες,αλλα με το γαλα ειναι αλλη φαση εντελως γιατι το γαλα δεσμευει μεγαλο μερος της σκονης στο στομαχι.;)

τελος παντων,παντως δεν αξιζει να ψηριζουμε τετοια θεματα,πολλες φορες εχω πιει γαλα μεταπροπονητικο και ηταν μια χαρα σε θεμα πεψης(για μενα),οποτε δεν νομιζω να βρω καποιο λογο για να το βγαλω...τωρα αν καποιος αλλος δυσκολευετε να το χωνεψει ας πιει σκετη την whey με το νερο

Mitsen
04-02-11, 04:22
εχω διαβασει 2-3 ερευνες περι θεματος,που καταληγουν οτι μπορεις να πιεις whey με γαλα(απαχο γαλα),και δεν θα καθυστερησει την απορροφηση του.μπορω να στο αποδειξω κιολας

Έχω κάνει και εγώ ανάλογο thread για το παραπάνω θέμα και έχω βάλει και τις πηγες.
Οι απόψεις διιστανται..

kikoko23
04-02-11, 21:27
μαγκες για μεταπροπονητικο ροφημα μπορειτε να μου προτεινετε κανενα?... επισης επειδη δεν μπορω να τρωω μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακων η επιλογη της complete gainer της warriorlab που εχει και πολυ πρωτεινη και πολλους υδατανθρακες και χαμηλο λιπος θα ηταν καλη?...

Pavlos17
04-02-11, 21:30
μαγκες για μεταπροπονητικο ροφημα μπορειτε να μου προτεινετε κανενα?... επισης επειδη δεν μπορω να τρωω μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακων η επιλογη της complete gainer της warriorlab που εχει και πολυ πρωτεινη και πολλους υδατανθρακες και χαμηλο λιπος θα ηταν καλη?...

παρε μια whey...

kikoko23
04-02-11, 21:48
παιρνω ήδη whey απλα λεω για κατι παραπανω ωστε να μην πεσω στα κιλα μου...

Pavlos17
04-02-11, 21:51
παιρνω ήδη whey απλα λεω για κατι παραπανω ωστε να μην πεσω στα κιλα μου...

...και περιμενεις απτο συμπληρωμα να σε κρατησει στα ιδια κιλα? φιλε αν δεν φας οτι συμπληρωμα και να παρεις τσαμπα λεφτα ειναι

midenistisX
05-02-11, 00:42
Kαλησπέρα παιδιά.Μια απορία θέλω να εκφράσω, δε ξέρω αν έχει ξαναδιατυπωθει στο φόρουμ, πάντως εγώ δεν την βρήκα κάπου οπότε ρωτάω εδώ.

Εχω σταματήσει τις προπονήσεις απο τον Μάη, και τώρα θέλω να ξαναρχίσω. Κάποια ανοιχτά κουτιά πρωτεινών που είχα μισοτελειωμένα απο τότε, είναι ΟΚ για κατανάλωση ή θα με τρέχουν με δηλητηρίαση;

Eddie
05-02-11, 01:32
Kαλησπέρα παιδιά.Μια απορία θέλω να εκφράσω, δε ξέρω αν έχει ξαναδιατυπωθει στο φόρουμ, πάντως εγώ δεν την βρήκα κάπου οπότε ρωτάω εδώ.

Εχω σταματήσει τις προπονήσεις απο τον Μάη, και τώρα θέλω να ξαναρχίσω. Κάποια ανοιχτά κουτιά πρωτεινών που είχα μισοτελειωμένα απο τότε, είναι ΟΚ για κατανάλωση ή θα με τρέχουν με δηλητηρίαση;

Φιλε μου γραφουν επανω ημερομηνια ληξεως.Απλα να εχεις το νου σου γιατι τις περισσοτερες φορες επειδη ειναι ξενης προελευσης πρωτα μπαινει ο μηνας και μετα η μερες.Δλδ αν δεις 5/10/11 θα ειναι 10 μαιου πχ..

Παντως και να εληξαν για ΛΙΓΟ καιρο,δε νομιζω να παθεις κατι,δε βαζω το χερι μου στη φωτια μιας και εδω μιλαμε για θεμα υγειας.Αλλα ενας γνωστος μου ετρωγε και μερικα ληγμενα,και μαλιστα απο καιρο.Κι ακομα ζει :green:


Το θεμα ειναι να τα εχεις και σε καταλληλο μερος,μακρια απο υγρασιες,φως,θερμοτητα κλπ..

pan0z
05-02-11, 01:39
Βασικα ξερω οτι η ημερομηνια ληξης μπαινει γιατι ΠΡΕΠΕΙ να βαλουν.Θελω να πω οτι και να ληξη δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ουτος η αλλος μιλαμε για σκονη οχι τιποτα ζωτικο.Αν το ειχες σε κανα ντουλαπι και δεν εχει παρει υγρασια δεν νομιζω να εχεις προβλημα να το χρησιμοποιησεις.

themisdas
05-02-11, 12:29
Καλημερα!
Θελω την γνωμη σας : σκευτομαι να προσθεσω στη διατροφη μου και συμπληρωμα HMB ? ποτε θα ειναι καλυτερο να τα παιρνω?
σκευτομαι να τα βαλω μαζι με την γλουταμινη , πριν τον υπνο τισ ημερες τις προπονησης... λεει?:unsure:

thepistol
05-02-11, 15:00
πειδη νιωθω πεσμενος τον τελευταιο καιρο απο την υπερπροπονηση (αγωνιζομαι σε 2 βδομαδες) και επισης σημερα ηταν η πρωτη μερα που νιωθω οτι το παω και για αρρωστια αποφασισα να δοκιμασω παλι γλουταμινη!!!
πηρα της warrior lab την συσκευασια με τις καψουλες και η καθε μια ειναι 500 mg.
στην ερωτηση μου ποσες να παιρνω μου ειπαν σε γνωστη αλυσιδα οτι επειδη ειναι σε καψουλα αποροφατε καλυτερα απο το στομαχι και 5 γραμμαρια ειναι υπερ αρκετα (10 καψουλες).
εγω παλι ξερω οτι χρειαζεται καμια 20ρα γραμμαρια κανονικα οταν ειναι σε σκονη αλλα την πηρα γιατι ηταν σε οικονομικη τιμη και το κολησα μαζι με αλλα.
ισχυει οτι οι καψουλες θελουν λιγοτερη δοσολογια?????
ποσες να παιρνω τελικα?

Pavlos17
05-02-11, 15:31
παιδες,πολυβιταμινες της Geriatric απο φαρμακειο παιρνει κανεις?

Zylo
05-02-11, 18:31
λοιπον...θελω να θεσω ενα ερωτημα και να μου πειτε την γνωμη σας...
ειχα προτεινει σε εναν φιλο μ ν παρει το jack3d και εμεινε ικανοποιημενος πολυ αποσο λεει και θελει τωρα να παρει (χωρις να μεινει οφφ απο τζακ3ντ) animal pak+jack3d...θελει να τα παρει ως εξης....μια μερα ανιμαλ πακ και μια μερα τζακ3ντ....δε ξερω για σας παντως εγω δεν ειμαι και τοσο θετικος σε αυτη τη σκεψη....για πειτε γνωμες γιατι θα κανω την παραγγελια συντομα και να ξερω τι να του πω μην κανει καμια π@π@ρι@!!

Eddie
05-02-11, 18:33
λοιπον...θελω να θεσω ενα ερωτημα και να μου πειτε την γνωμη σας...
ειχα προτεινει σε εναν φιλο μ ν παρει το jack3d και εμεινε ικανοποιημενος πολυ αποσο λεει και θελει τωρα να παρει (χωρις να μεινει οφφ απο τζακ3ντ) animal pak+jack3d...θελει να τα παρει ως εξης....μια μερα ανιμαλ πακ και μια μερα τζακ3ντ....δε ξερω για σας παντως εγω δεν ειμαι και τοσο θετικος σε αυτη τη σκεψη....για πειτε γνωμες γιατι θα κανω την παραγγελια συντομα και να ξερω τι να του πω μην κανει καμια π@π@ρι@!!

Καταρχην το πακ ειναι πολυβιταμινη και το τζακντ νιτρικο,που κολλαει το ενα με το αλλο ωστε να τα πηγαινει κυκλικα??

2ον,εγω δε συμφωνω σε καμια περιπτωση να παει σε 2ο κυκλο καπακι χωρις οφ,λογω των stims.

Devil
05-02-11, 18:35
λοιπον...θελω να θεσω ενα ερωτημα και να μου πειτε την γνωμη σας...
ειχα προτεινει σε εναν φιλο μ ν παρει το jack3d και εμεινε ικανοποιημενος πολυ αποσο λεει και θελει τωρα να παρει (χωρις να μεινει οφφ απο τζακ3ντ) animal pak+jack3d...θελει να τα παρει ως εξης....μια μερα ανιμαλ πακ και μια μερα τζακ3ντ....δε ξερω για σας παντως εγω δεν ειμαι και τοσο θετικος σε αυτη τη σκεψη....για πειτε γνωμες γιατι θα κανω την παραγγελια συντομα και να ξερω τι να του πω μην κανει καμια π@π@ρι@!!

το ενα ειναι multivitamin το αλλο prewo....

δεν εχει κανενα σκεπτικο η ληψη τους ετσι....

αμα δεν ειναι καλος σου φιλος αστον να τα παρει....:green::turtle:

Zylo
05-02-11, 18:42
το ενα ειναι multivitamin το αλλο prewo....

δεν εχει κανενα σκεπτικο η ληψη τους ετσι....

αμα δεν ειναι καλος σου φιλος αστον να τα παρει....:green::turtle:

δεν ειναι και ο κολλητος μου αλλα ειμαστε αρκετα φιλοι....το θεμα ειναι οτι τωρα του τελειωνει το jack3d και θελει να ξαναπαρει....τι να του πω να κανει????του ειπα σχετικα με το ανιμαλ πακ οτι ειναι πολυβιταμινη και σε ανεβαζει και στην προπονηση κλπ, του αρεσε στη ιδεα και θελει να το παρει....μηπως να του πω να το συνδιασει με κατι αλλο?

Devil
05-02-11, 18:46
δεν ειναι και ο κολλητος μου αλλα ειμαστε αρκετα φιλοι....το θεμα ειναι οτι τωρα του τελειωνει το jack3d και θελει να ξαναπαρει....τι να του πω να κανει????του ειπα σχετικα με το ανιμαλ πακ οτι ειναι πολυβιταμινη και σε ανεβαζει και στην προπονηση κλπ, του αρεσε στη ιδεα και θελει να το παρει....μηπως να του πω να το συνδιασει με κατι αλλο?

πες του να παρει μονο την πολυβιταμινη... το pak... αλλα πες του οτι θα τον αναιβασει παρα πολυ στην προπονηση....

και θα δεις οτι θα δουλεψει καλητερα απο το jack3d πανω του....;):green::green:

δεν κανω πλακα.... αυτο πες του και θα δεις...

τουλαχιστον τον γλυτωνεις απο 2ο ''κυκλο'' με τοσα στιμς...

Zylo
05-02-11, 18:54
^^^^^
οκ boy ευχαριστω!!

alien.carmania
05-02-11, 21:49
το m-stak οταν το ανοιγεις ποσο καιρο κρατανε? μου εμειναν 14 σακουλακια...... εχω σταματησει εδω και 2 μηνες λογο μεσης και λεω να τα παρω ξανα απο σεπτεβρη...! θα υπαρχει προβλημα?

beefmeup
05-02-11, 22:00
το m-stak οταν το ανοιγεις ποσο καιρο κρατανε? μου εμειναν 14 σακουλακια...... εχω σταματησει εδω και 2 μηνες λογο μεσης και λεω να τα παρω ξανα απο σεπτεβρη...! θα υπαρχει προβλημα?

οχι αν δεν εχουν περασει κατα πολυ την ημερομηνια ληξης τους.

midenistisX
05-02-11, 22:36
Λοιπόν...

Το έκανα το πείραμα, την ήπια την πρωτείνη. Δεν έπαθα κάτι, αλλά η γεύση της ήταν απαράδεκτη.Πικρίλα τρελή. Οπότε μάλλον για πέταμα πάει...

lila_1
05-02-11, 23:13
Πόσο καιρό ήταν ληγμένη?

lef
05-02-11, 23:19
πες του να παρει μονο την πολυβιταμινη... το pak... αλλα πες του οτι θα τον αναιβασει παρα πολυ στην προπονηση....

και θα δεις οτι θα δουλεψει καλητερα απο το jack3d πανω του....;):green::green:

δεν κανω πλακα.... αυτο πες του και θα δεις...

τουλαχιστον τον γλυτωνεις απο 2ο ''κυκλο'' με τοσα στιμς...

χαχαχα..σωστοςςςς
placebo rulezzzzzz;)

midenistisX
05-02-11, 23:22
Πόσο καιρό ήταν ληγμένη?

Yποτίθεται οτι λήγει τον Νοέμβρη, αλλά είναι ανοιχτή τόσο καιρό...

TheWorst
05-02-11, 23:29
Ρε παιδια αν εχω 500 μλ γαλα ποσο γραμμαρια whey πρωτεϊνη να βαλω το βραδυ πριν κοιμηθω ?

beefmeup
05-02-11, 23:40
Ρε παιδια αν εχω 500 μλ γαλα ποσο γραμμαρια whey πρωτεϊνη να βαλω το βραδυ πριν κοιμηθω ?

βλεπεις ποσα γρ πρωτεινης εχουν τα 500 μιλι γαλα που πινεις,κ συμπληρωνεις σκονη αναλογα τις αναγκες σου.

αν κ εγω θα εβαζα μια γεματη μεζουρα.

Mitsen
06-02-11, 00:05
Yποτίθεται οτι λήγει τον Νοέμβρη, αλλά είναι ανοιχτή τόσο καιρό...

Η δικιές μου είναι ανοιχτές από αρχές δεκέμβρη και ακόμα πάνε...
Δεν νομίζω να χαλάσουν άμα δεν περάσει η ημερομηνία λήξης..

beefmeup
06-02-11, 00:11
Οταν ομως πινω με γαλα 600 μλ τελεια ειναι αλλα με νερο δε πινετε για αυτο απο δω και περα μετα την προπονα 300 μλ νερο και οχι 600 μλ :) Thanks!


Aμα βαζεις 600 ml γαλα πρεπει να υπολογισεις και τα 20γρ πρωτεινης του γαλακτος.Αρα θα βαλεις το πολυ,25γρ σκονη.


Ρε παιδια αν εχω 500 μλ γαλα ποσο γραμμαρια whey πρωτεϊνη να βαλω το βραδυ πριν κοιμηθω ?


βλεπεις ποσα γρ πρωτεινης εχουν τα 500 μιλι γαλα που πινεις,κ συμπληρωνεις σκονη αναλογα τις αναγκες σου.

αν κ εγω θα εβαζα μια γεματη μεζουρα.


επισης απο τι ειδα κατα τυχη την ερωτηση στην απαντησε ο βασιλης,πριν 2-3 μερες.
καλο ειναι να μην ρωταμε τα ιδια κ τα ιδια,σε διαφορετικα θεματα,γιατι καταληγουμε να λεμε τα ιδια κ τα ιδια.

TheWorst
06-02-11, 00:27
Κοιτα εγω τα υπολογιζω,το θεμα ειναι εκει οτι δε ξερω ποσα γραμμαρια χρειαζομαι..Απλως θελω αν γινεται να ειναι τετοια ποσοτητα ωστε να μην αποθηκευεται σα λιπος ουτε να αποβαλλεται με τα ουρα οπως ειπε καποιος εδω περα..Αν μπορειτε να υπολογισετε και δε σας κανει κοπο 1.82 78 κιλα 16 χρονων :toast:

Marine
06-02-11, 00:40
5 γρ κρεατινη με το πρωινο,5 γρ με το βραδυνο, animal stak prework και size on postwork για 1 μηνα...πως ακουγεται?

Lao
06-02-11, 00:51
5 γρ κρεατινη με το πρωινο,5 γρ με το βραδυνο, animal stak prework και size on postwork για 1 μηνα...πως ακουγεται?

Γνώμη μου, κάθε στακάρισμα πρέπει να ξεκινάει από πρωτεϊνη και πολυβιταμίνη.

10 γραμμάρια κρεατίνης καθημερινά συνήθως είναι αχρείαστα. Καλύτερα 5 το πρωί τις off μέρες και 5 πριν - 5 μετά την προπόνηση τις μέρες που γυμνάζεσαι.

Marine
06-02-11, 00:53
Γνώμη μου, κάθε στακάρισμα πρέπει να ξεκινάει από πρωτεϊνη και πολυβιταμίνη.

10 γραμμάρια κρεατίνης καθημερινά συνήθως είναι αχρείαστα. Καλύτερα 5 το πρωί τις off μέρες και 5 πριν - 5 μετά την προπόνηση τις μέρες που γυμνάζεσαι.

Η whey εννοειται δεν χρειαζεται να την γραψω,ναι αλλα τα αλλα 2 εχουν και αυτα κρεατινη οποτε παμε γυρω στα 15-20 γρ κρεατινης σε διαστημα 1-1,5 ωρας..

Lao
06-02-11, 00:55
Η whey εννοειται δεν χρειαζεται να την γραψω,ναι αλλα τα αλλα 2 εχουν και αυτα κρεατινη οποτε παμε γυρω στα 15-20 γρ κρεατινης σε διαστημα 1-1,5 ωρας..

Ακόμα χειρότερα τότε.

Καλύτερα πάρε ένα καλό post και παίρνε μόνο αυτό μετά τις προπονήσεις, τις μέρες που πας γυμναστήριο. Στις off, 5 γραμμάρια το πρωί είναι μια χαρούλα. :thumbup:

Adinamos
06-02-11, 14:17
5 γρ κρεατινη με το πρωινο,5 γρ με το βραδυνο, animal stak prework και size on postwork για 1 μηνα...πως ακουγεται?

Θα προτιμουσα animal pump + size on max και τελος. Βεβαια.... αυτη ειναι η αποψη μου.;)

kikoko23
06-02-11, 19:50
λοιπον παιδια.. το x-celerator έχει : δεξτροζη 76,9gr μονουδρικη κρεατινη 10gr γλουταμινη 5gr ριβοζη ταυρινη αργινινη 1gr και αλφα λιπο'ι'κο οξυ 250gr.
αυτα ειναι σε 100 gr προιοντος.. και η δοση ειναι 50 gr μετα απο την προπονηση..

λετε να ειναι καλη επιλογή? γνωμες θέλω...

Dreiko
06-02-11, 19:56
λοιπον παιδια.. το x-celerator έχει : δεξτροζη 76,9gr μονουδρικη κρεατινη 10gr γλουταμινη 5gr ριβοζη ταυρινη αργινινη 1gr και αλφα λιπο'ι'κο οξυ 250gr.
αυτα ειναι σε 100 gr προιοντος.. και η δοση ειναι 50 gr μετα απο την προπονηση..

λετε να ειναι καλη επιλογή? γνωμες θέλω...

αποψη μου ειναι οτι καλυτερα να παρεις χωριστα υ/α και κρεατινη παρα αυτο...:thumbup:

traffic
06-02-11, 19:59
Γνωρίζει κανείς ποιες οι διαφορές μεταξύ "εγκριση απο τον ΕΟΦ" και "γνωστοποίηση απο τον ΕΟΦ" ???

Dreiko
06-02-11, 20:01
Γνωρίζει κανείς ποιες οι διαφορές μεταξύ "εγκριση απο τον ΕΟΦ" και "γνωστοποίηση απο τον ΕΟΦ" ???

τσεκαρε εδω...:thumbup:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6163
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11665

kikoko23
06-02-11, 20:06
αποψη μου ειναι οτι καλυτερα να παρεις χωριστα υ/α και κρεατινη παρα αυτο...:thumbup:

απλα εγω το λεω επειδη αυτο μεσα έχει και ταυρινη και γλουταμινη... και δεν θα συνέφερε να τα έπερνα ολα αυτα ξεχωριστα.

traffic
06-02-11, 20:06
τσεκαρε εδω...:thumbup:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6163
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11665

Εισαι αρχηγός!!thanks!!! :thumbup:

Dreiko
06-02-11, 20:08
απλα εγω το λεω επειδη αυτο μεσα έχει και ταυρινη και γλουταμινη... και δεν θα συνέφερε να τα έπερνα ολα αυτα ξεχωριστα.

ναι δε διαφωνω αλλα δε νομιζω οτι θα σε βοηθησουν ουσιαστικα αυτα τα 2...αυτα που "αξιζουν"(αν μπορω να το πω ετσι)στην ουσια,ειναι ο υ/ας με τη κρεατινη...

kikoko23
06-02-11, 20:16
ναι δε διαφωνω αλλα δε νομιζω οτι θα σε βοηθησουν ουσιαστικα αυτα τα 2...αυτα που "αξιζουν"(αν μπορω να το πω ετσι)στην ουσια,ειναι ο υ/ας με τη κρεατινη...

οκ ευχαριστω φιλε...

themisdas
06-02-11, 21:47
Θελω την γνωμη σας : σκευτομαι να προσθεσω στη διατροφη μου και συμπληρωμα HMB ? ποτε θα ειναι καλυτερο να τα παιρνω?
σκευτομαι να τα βαλω μαζι με την γλουταμινη , πριν τον υπνο τισ ημερες τις προπονησης... λεει?

Devil
06-02-11, 22:03
βασικα το hmb δεν λεει....

σε εμενα δεν εκανε διαφορα.... και η δοσεις ηταν κοντα στα 9-10γρ την ημερα...

Dreiko
06-02-11, 22:08
βασικα το hmb δεν λεει....

σε εμενα δεν εκανε διαφορα.... και η δοσεις ηταν κοντα στα 9-10γρ την ημερα...

+1 ουτε σε εμενα εκανε κατι...εγω βεβαια οταν το ειχα παρει επερνα 5-6 γρ την ημερα...οχι σαν κι εσενα...:P

Devil
06-02-11, 22:20
+1 ουτε σε εμενα εκανε κατι...εγω βεβαια οταν το ειχα παρει επερνα 5-6 γρ την ημερα...οχι σαν κι εσενα...:P

κι εγω απο 6γρ ξεκινησα αλλα δεν ειδα τιποτα ε και μετα το πηγα στα 9-10γρ...:green::green::green::turtle::turtle:

themisdas
06-02-11, 22:34
α ok τοτε θα μεινω στην γλουταμινη για πριν τον υπνο...:thumbup:
5 γραμμ. ειναι καλα σωστα? ποση ωρα πριν κοιμηθω να την παιρνω?

beefmeup
07-02-11, 01:19
α ok τοτε θα μεινω στην γλουταμινη για πριν τον υπνο...:thumbup:
5 γραμμ. ειναι καλα σωστα? ποση ωρα πριν κοιμηθω να την παιρνω?

καλα ειναι..την περνεις με νερο κ νανι..

jimmy007
07-02-11, 02:34
βασικα το hmb δεν λεει....

σε εμενα δεν εκανε διαφορα.... και η δοσεις ηταν κοντα στα 9-10γρ την ημερα...

Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι δουλεύει. Αν θες στις παραθέτω, αλλά φαντάζομαι θα τις έχεις δει και εσύ...

Devil
07-02-11, 07:39
Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι δουλεύει. Αν θες στις παραθέτω, αλλά φαντάζομαι θα τις έχεις δει και εσύ...

ναι εχω δει μερικες.... και βασικα για αυτο το πηρα.... αλλα δεν ειδα τιποτα.... και σκεψου οτι ημουν 1,5-2 μηνες non-stop χρηση μαζι με κρεατινη....

αμα τις εχεις προχειρες ποσταρετες... κακο δεν κανουν... παντα χρειαζονται;)

themisdas
07-02-11, 11:01
Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι δουλεύει. Αν θες στις παραθέτω, αλλά φαντάζομαι θα τις έχεις δει και εσύ...

Ναι βαλε και καμοια ερευνα ...:thumbup:

jimmy007
07-02-11, 19:15
Oρίστε οι έρευνες:
1.http://jap.physiology.org/content/81/5/2095.abstract?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=
2.http://jap.physiology.org/content/89/4/1340.abstract?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=
3.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11448573?dopt=Abstract
4.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11435528?dopt=Abstract

Υπάρχουν και άλλες αλλά δεν έχω χρόνο τώρα να τις ψάξω όλες...

COBRA_STYLE
07-02-11, 19:24
ναι εχω δει μερικες.... και βασικα για αυτο το πηρα.... αλλα δεν ειδα τιποτα.... και σκεψου οτι ημουν 1,5-2 μηνες non-stop χρηση μαζι με κρεατινη....

αμα τις εχεις προχειρες ποσταρετες... κακο δεν κανουν... παντα χρειαζονται;)
βασικα σχετικα με τη δυναμη δεν μπορεις να ξερεις ακριβως αν ειχες αυξηση γιατι επαιρνες και κρεατινη...τωρα για το αν σε βοηθησε να μην καταβολισεις δεν πιστευω να ειναι τοσο ορατο

Devil
07-02-11, 19:34
Oρίστε οι έρευνες:
1.http://jap.physiology.org/content/81/5/2095.abstract?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=
2.http://jap.physiology.org/content/89/4/1340.abstract?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=
3.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11448573?dopt=Abstract
4.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11435528?dopt=Abstract

Υπάρχουν και άλλες αλλά δεν έχω χρόνο τώρα να τις ψάξω όλες...

τα 2,3,4 τα ειχα δει... το πρωτο οχι... thanks;)


βασικα σχετικα με τη δυναμη δεν μπορεις να ξερεις ακριβως αν ειχες αυξηση γιατι επαιρνες και κρεατινη...τωρα για το αν σε βοηθησε να μην καταβολισεις δεν πιστευω να ειναι τοσο ορατο

καλα σιγουρα.... δεν μπορω να ξερω ουτε αυτο ημουν σε υπερθερμιδικη...

μαλλον με ψησατε για 2ο τεστ....:green: αλλα δεν πινετε το @#$%^&*:green:

COBRA_STYLE
07-02-11, 19:36
τα 2,3,4 τα ειχα δει... το πρωτο οχι... thanks;)



καλα σιγουρα.... δεν μπορω να ξερω ουτε αυτο ημουν σε υπερθερμιδικη...

μαλλον με ψησατε για 2ο τεστ....:green: αλλα δεν πινετε το @#$%^&*:green:
θα ελεγα καλυτερα οταν μπεις σε cutting...τωρα σε υπερθερμιδικη δεν θα το δοκιμαζα;)

Devil
07-02-11, 19:46
θα ελεγα καλυτερα οταν μπεις σε cutting...τωρα σε υπερθερμιδικη δεν θα το δοκιμαζα;)

ναι οντως... κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου...;)

COBRA_STYLE
07-02-11, 19:48
ναι οντως... κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου...;)
το ψηνω κ γω ετσι;)

jimmy007
07-02-11, 20:09
τα 2,3,4 τα ειχα δει... το πρωτο οχι... thanks;)



καλα σιγουρα.... δεν μπορω να ξερω ουτε αυτο ημουν σε υπερθερμιδικη...

μαλλον με ψησατε για 2ο τεστ....:green: αλλα δεν πινετε το @#$%^&*:green:

Γιατί σε υγρό το είχες πάρει?

Το κακό στην πρώτη έρευνα είναι ότι δεν μας λέει αν είχαν διαφορά αυτοί που έπαιρναν 1,5 γρ/μέρα και αυτοί που έπαιρναν 3.. Η τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο όντας λίγο ζαλισμένος από το διάβασμα...

Devil
07-02-11, 20:36
Γιατί σε υγρό το είχες πάρει?

Το κακό στην πρώτη έρευνα είναι ότι δεν μας λέει αν είχαν διαφορά αυτοί που έπαιρναν 1,5 γρ/μέρα και αυτοί που έπαιρναν 3.. Η τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο όντας λίγο ζαλισμένος από το διάβασμα...

οχι σε σκονη ηταν.... διαλημενο στο νερο δεν πινετε... κουταλι στο στομα ακομα χειροτερο....

βασικα ειναι λιγο περιεργη η πρωτη ερευνα... δεν ετρωγαν κρεας... και η hi-protein επειναν 3 shake πρωτεινη την ημερα...

τεσπα θα την κοιταξω πιο αναλητικα αλλη φορα...

lila_1
10-02-11, 00:50
Eκει που διαβαζα για την καζεινη, διαπιστωσα ότι περιέχει ασβεστιο..Αν και ετσι όπως το σκεφτομαι είναι μάλλον το αυτονόητο,πίστευα ότι τα συμπληρώματα έχουν απομoνώσει την πρωτείνη του γάλακτος απο όλα τα μακρο/μικροθρεπτικα συστατικά...
Οπότε έχω την εξής απορία...Το ασβέστιο απο την καζείνη ενός συμπληρώματος είναι εξίσου απορροφήσιμο με αυτό των γαλακτοκομικών...
Δεν ξέρω και αν υπάρχουν διαφορές μεταξυ calcium caseinate και micellar casein...

Somebody?