PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

The Rock
19-11-09, 14:46
Κατατοπιστικοτατος!
:thumbup:
Απο βδομαδα θα παρω!Βλεπω ο χορηγος του φορουμ εχει και σε πολυ καλη τιμη!!
Ειναι και διπλα μου,θα πεταχτω...
Η πολυβιταμίνη εχει και C αρα λογικα δεν χρειάζομαι εξτρα παρόλο που το μεταπροπονιτικό άρθρο γραφει για αντιοξειδωτικα αλλα νταξει δεν εχω τρελους στοχους για τωρα μεχρι να στεγνωσω πολυ!!!
Λογικα η συσκευασια θα γραγει για ωρα καταναλωσης ποσοτητα κτλ...

Χαίρομαι ! :green:
Κοίτα ειδικά σε περίοδο γράμμωσης(λόγο έλλειψης φρούτων) χρειάζεται μια πολυβιταμίνη.(Πάντα ολο το χρόνο αλλά αν όχι την περίοδο αυτή όπωσδήποτε....)
Να πω ότι το στέγνωμα και ο κάθε στόχος που βάζει κάποιος δεν πρέπει αν μετράται με το πόσο υψηλός ή όχι είναι ... άποψη μου προσωπικά είναι όταν κάποιος κάνει κάτι να το κάνει σωστά ή να μην το κάνει καθόλου ...(γενικά μιλάω είναι μια φιλοσοφία που έχω προσωπικά,μπορεί κάποιοι να διαφωνίσουν αλλά θεωρώ ότι οι μισές δουλειές είναι χάσιμο χρόνου )
Μια πολυβιταμίνη έχει όλα τα συμπλέγματα βιταμινών και μετάλλων ... η ακόμα καλύτερα έχουν και εξτρά φυτικές ουσίες από τις οποίες η κάθε μια ξεχωριστά εξυπηρετεί κάτι συγκεκριμένο συμβάλλοντας στην γενική υγεία του οργανισμού (Βλέπε Ginseng,Saw Palmetto,ένζυμα όπως Bromelain και Q10,Λουτεϊνη,ρίζες από διάφορα φυτά και πάει λέγοντας... :green: )
Αυτές που σου πρότεινα οι NOW Foods Adams,η απόδοση τους όσον αφορά τον συσχετισμό τιμής-ποιότητας αν όχι οι καλύτερες από τις καλύτερες τις αγοράς . Τώρα όσον αφορά τις Animal Pak είναι καλές αλλά έχουν λίγες δόσεις, ναι μεν είναι πλήρεις σαν σύνολο των στοιχείων που περιέχουν και σε ικανοποιητικές ποσότητες αλλά έχουν και λίγο ανεβασμένη τιμή . Αν δεις ότι οι NOW Foods Adams δοσολογικά δεν σε καλύπτουν ανέβασε λίγο την ημερήσια δοσολογία.

Haris Pilton
19-11-09, 16:14
Ισχυει,αρκετα τσιμπιμενο το Pak...
Ειμαι κ φοιτητης... :P
Συμφωνω περι μισης δουλειας!
Εχω παραγγηλει 10λιβρες whey της ON.Στην επομενη παραγγελεια πρωτεινης θα δω αν θα παρω αλλη πολυβιταμινη,προς το παρον θα δοκιμασω την Adam απο τους χορηγους και βλεπουμε μετα :D
Thanks παντως :^^:

The Rock
19-11-09, 16:23
Ισχυει,αρκετα τσιμπιμενο το Pak...
Ειμαι κ φοιτητης... :P
Συμφωνω περι μισης δουλειας!
Εχω παραγγηλει 10λιβρες whey της ON.Στην επομενη παραγγελεια πρωτεινης θα δω αν θα παρω αλλη πολυβιταμινη,προς το παρον θα δοκιμασω την Adam απο τους χορηγους και βλεπουμε μετα :D
Thanks παντως :^^:
Εγώ έχω πάρει απόθεμα 3 μηνών από αυτή και είμαι άψογος !

Levrone
19-11-09, 16:35
και εγω εχω παρει λιγες μερες τωρα την ADAM της NOW, και επισης κατι σημαντικο: δεν καταπινεις χαπια και χαπακια..

βασικο..

Haris Pilton
19-11-09, 16:38
Ερρρρμ...
Ειναι αναβραζον υποθετω. :unsure:

Levrone
19-11-09, 16:40
Ερρρρμ...
Ειναι αναβραζον υποθετω. :unsure:

τσου, ταμπλετα.

The Rock
19-11-09, 16:45
και εγω εχω παρει λιγες μερες τωρα την ADAM της NOW, και επισης κατι σημαντικο: δεν καταπινεις χαπια και χαπακια..

βασικο..
Απευθύνεσαι σε μένα η γενικά ? Θες λίγο να μου πεις τι εννοείς γτ από πρώτη επαφή δεν έχω βγάλει ξεκάθαρο συμπέρασμα. Ευχαριστώ γιατρέ ! :green:

Levrone
19-11-09, 18:30
Απευθύνεσαι σε μένα η γενικά ? Θες λίγο να μου πεις τι εννοείς γτ από πρώτη επαφή δεν έχω βγάλει ξεκάθαρο συμπέρασμα. Ευχαριστώ γιατρέ ! :green:

oχι ρε γενικα μιλαω. τι εννοω..επαιρνα της Nature`s Best τις πολυβιταμινες..ειναι ταμπλετες, ταμπλετακια, κτλ κτλ..καθε σακουλακι ειναι 7 χαπακια ολα ολα..ηθελα ενα μπουκαλακι νερο να τα κατεβασω και ολα αυτα μετα το πρωινο..οφειλω να πω ομως οτι ηταν αρκετα καλες..

στις ADAM το serving size ειναι 2 ταμπλετες σε δυο διαφορετικα γευματα..τρως το πρωινο σου , παιρνεις και μια ταμπλετιτσα και καθαρισες..και ειναι και πιο φτηνες απο αυτες τις Nature`s Best..

δε χρειαζεται δηλαδη να κατεβαζεις ενα καρο χαπια..καλα και σιγα το προβλημα αλλα λεμε τωρα..

The Rock
19-11-09, 18:46
Αααααα συμφωνώ ... Όντως έχω ακούσει ότι το Πακ έχει πολλά χάπια .

Γιατρέ Nature`s Best προϊόντα από εξωτερικό ?

Polyneikos
19-11-09, 18:56
Που να δείτε όταν συνδυαζα το Cuts που είχε 9 αν θυμαμαι καλα, * 2 φορες την μερα,άλλα 7 το Stak + 10 αμινοξέα και μια πολυβιταμινη.Τετοια χαπίλα δεν είχα ξαναζήσει !!

Levrone
19-11-09, 20:36
Γιατρέ Nature`s Best προϊόντα από εξωτερικό ?

παντα!

foko
25-11-09, 21:11
Eαν καποιος αρχαριος π.χ. εγω , παρει συμπληρωματα υπαρχει καποιος κινδυνος για την υγεια του????

Για να γινω ποιο σαφης σε αυτο που λεω , δεν αναφερωμαι σε πρωτεινη κτλ αλλα σε συμπληρωματα που σε ιστοσελιδες πωλησεων αναφερονται ως "προιοντα για πρωχορημενους αθλητες" . Απο την στιγμη που μιλαμε για συμπληρωμα γιατι αναφερεται για πρωχορημενους????

Εαν καποιος αρχαριος με δεδομενο οτι δυσκολα θα μπορεσει να ακολουθησει μια αυστηρα σωστη διατροφη παρει καποια απο αυτα κινδυνευει δηλαδη???
Γιατι ετσι οπως το γραφουν κατι τετοιο υπονοουν.

Αν αρχαριος παρει , δεν θα μπει ποιο γρηγορα σε κανονικο προγρμμα σκληρων προπονησεων μειωνοντας πιθανοτητες τραυματισμων αλλα κ ποιο γρηγορα σχετικα αποτελεσματα?????

Δεν αναφερομαι σε ιστοσελιδες για ναμην κανω διαφημησει αλλα ισως πολλυ απο σας να τις εχετε δει , επικεντρωνονται κυριως σε προιοντα της gaspari κ σε διαφορα αλλα που στο φορουμ λαμβανουν καλες κριτικες

The Rock
25-11-09, 21:27
Eαν καποιος αρχαριος π.χ. εγω , παρει συμπληρωματα υπαρχει καποιος κινδυνος για την υγεια του????

Για να γινω ποιο σαφης σε αυτο που λεω , δεν αναφερωμαι σε πρωτεινη κτλ αλλα σε συμπληρωματα που σε ιστοσελιδες πωλησεων αναφερονται ως "προιοντα για πρωχορημενους αθλητες" . Απο την στιγμη που μιλαμε για συμπληρωμα γιατι αναφερεται για πρωχορημενους????

Εαν καποιος αρχαριος με δεδομενο οτι δυσκολα θα μπορεσει να ακολουθησει μια αυστηρα σωστη διατροφη παρει καποια απο αυτα κινδυνευει δηλαδη???
Γιατι ετσι οπως το γραφουν κατι τετοιο υπονοουν.

Αν αρχαριος παρει , δεν θα μπει ποιο γρηγορα σε κανονικο προγρμμα σκληρων προπονησεων μειωνοντας πιθανοτητες τραυματισμων αλλα κ ποιο γρηγορα σχετικα αποτελεσματα?????

Δεν αναφερομαι σε ιστοσελιδες για ναμην κανω διαφημησει αλλα ισως πολλυ απο σας να τις εχετε δει , επικεντρωνονται κυριως σε προιοντα της gaspari κ σε διαφορα αλλα που στο φορουμ λαμβανουν καλες κριτικες
Στρατηγική Μάρκετινγκ για ψάρωμα .

foko
25-11-09, 21:37
Στρατηγικη για ψαρωμα??????
Αν ειναι ετσι τοτε μαλλον κατι καναν λαθος γιατι αυτο λεγεται στρατηγικη για αποτροπη αγορας

sctp
25-11-09, 21:53
Ισως ειναι οντως αποτρεπτικα απο την αποψη οτι ενας beginner δεν εχει την φυσικη και καρδιαγγειακη κατασταση καποιου που μαλλον γυμναζεται συστηματικα και εχει ηδη καποια εμπειρια στην χρησιμοποιηση καποιων "διεγερτικων" ουσιων πριν απο μια προπονηση,μπορει ακομη και να σου χαλασει την προπονηση με διαφορα συμπτωματα και στην ουσια δεν πιστευω οτι λειπει η ορεξη απο εναν πρωταρη,αρα μαλλον αυτα τα συμπληρωματα δε τα χρειαζεσαι..ακομη.:weights:

Haris Pilton
25-11-09, 22:05
Αν ηταν για προχωριμενους αθλητες και μονον,τοτε δεν θα ειχε κανενα νοημα να εβαζαν ενα ατομο 130 κιλα μυες να το προμοταρει καθως θα εισουν και εσυ ενας τετοιος προχωρημενος αθλητης.
Μια μορφη παραλληλης αντιστροφης ψυχολογιας για πειθω θα το ελεγα εγω.

The Rock
25-11-09, 22:36
Στρατηγικη για ψαρωμα??????
Αν ειναι ετσι τοτε μαλλον κατι καναν λαθος γιατι αυτο λεγεται στρατηγικη για αποτροπη αγορας
Έτσι λες ? :green:
Επειδή το σπουδάζω το άθλημα πίστεψε με "χτυπάνε" με τον καλύτερο τρόπο το αγοραστικό κοινό . Κατευθείαν στο συναίσθημα . το 80% των ατόμων που χρησιμοποιούν συμπληρώματα αβέρτα είναι αυτοί που κάνουν όνειρα, για ένα καλύτερο αύριο :green: και αυτοί τα καταναλώνουν με τους κουβάδες ,γεμίζουν οι τσέπες των εταιρειών και όλοι είναι χαρούμενοι .

Haris Pilton
25-11-09, 22:52
Κατι λιγα περι μαρκετινγκ τα ξερω το'χω σε μαθημα(δν το χω περασει λολ)

Παντως Rock αν δουλεψεις πανω σε αυτο που σπουδαζεις θα σου συνηστουσα να μν τα λες παραεξω τα μυστικα χαχαχαχα :P :P

NASSER
25-11-09, 23:35
Οταν ενα συμπληρωμα απευθυνεται σε προχωρημενους αθλητες, δεν εχει ρολο μαρκετινγκ...
Δεν μπορει ενας πρωταρης να ανταπεξελθει πχ σε ενα νιτρικο οξυ ή σε ενα δυνατο λιποδιαλυτη ή σε μια δυνατη φορομουλα κρεατινης και αλλα πολλα συμπληρωματα. Ολα απευθυνονται αναλογα στις αναγκες του αθλουμενου. Απο εκει και επειτα ο πωλητης πρεπει να ειναι ευσυνείδητος και εμπηρος στο να εξυπηρετήσει τον αθλουμενο και οχι απλα να προσπαθήσει να πουλησει.

Haris Pilton
26-11-09, 00:01
Σωστο και αυτο,πιστευω και τα 2 ισχυουν ως ενα βαθμο,γνωμη μου.

NASSER,με ποια κριτηρια διαχωριζεται καποιος απο αρχαριος σε εμπηρος(προχωρημενος); για αθλητη μιλαω οχι πωλητη

βγαινω οφ τοπικ; :spank:

foko
26-11-09, 00:51
δηλαδη οπως λες NASSER υπαρχει οντως καποια βαση σε αυτο που γραφουν , οτι δηλαδη σε εναν αρχαριο αθλητη δεν θα εχουν κανενα αποτελεσμα γιατι π.χ. δεν θα μπορει να αφομειωθει απο τον οργανισμο??????

KATERINI 144
26-11-09, 11:38
γιατι μπορει να παθει ζημια.

thegravijia
26-11-09, 13:43
Σωστο και αυτο,πιστευω και τα 2 ισχυουν ως ενα βαθμο,γνωμη μου.

NASSER,με ποια κριτηρια διαχωριζεται καποιος απο αρχαριος σε εμπηρος(προχωρημενος); για αθλητη μιλαω οχι πωλητη

βγαινω οφ τοπικ; :spank:
με βαση τα κιλα - τα χρονια ενασχολησεις..
μην περιμενεις να κανεις μονο 100κιλα σκουοντ και να θεωρησε προχωρημεν

Haris Pilton
26-11-09, 16:41
Εγω πιστευω,εμπηρος ειναι αυτος που ασχοληται ποιοτηκα και σε μεγαλο ποσοστο θελησης δηλαδη ποιοτικης ενασχολησης.Και στο να μαθει να μαθαινει.

Γιατι ο χρονος μεσα στο τζιμ ειναι ο ευχαριστος χρονος,η προσπαθεια εξω απο το τζιμ στην διατροφη και λοιπα,όμως θα κανει την διαφορα.Στον ανταγωνισμο,με τον εαυτο του,ως εμποδιο και ο εγκεφαλικος παραγοντας για να ξεπερναει τα ορια του.Θα δηξουν τον εμπηρο απο τον απειρο η τον προχωρημενο η μη!Κατ'εμε παντα :)

Το να πηγαινει καποιος για χρονια τζιμ με μηδενικες αλλαγες απο οταν αρχισε δεν μου λεει κατι.
Αλλα και αυτος που χωνει απειρα κιλα παλι δεν μου λεει κατι...
Και εχω τελειο αντιπαραδηγμα,τον εαυτο μου,παω 3 μηνες τζιμ και τερματιζω σχεδον ολα τα οργανα στα ποδια,σημαινει κατι;οχι...
Γουσταρω να ασχολουμαι,να ψαχνομαι,να βλεπω αλλαγες;ΝΑΙ απειρα :turtle: :turtle:

thegravijia
26-11-09, 16:47
Εγω πιστευω,εμπηρος ειναι αυτος που ασχοληται ποιοτηκα και σε μεγαλο ποσοστο θελησης δηλαδη ποιοτικης ενασχολησης.Και στο να μαθει να μαθαινει.

Γιατι ο χρονος μεσα στο τζιμ ειναι ο ευχαριστος χρονος,η προσπαθεια εξω απο το τζιμ στην διατροφη και λοιπα,όμως θα κανει την διαφορα.Στον ανταγωνισμο,με τον εαυτο του,ως εμποδιο και ο εγκεφαλικος παραγοντας για να ξεπερναει τα ορια του.Θα δηξουν τον εμπηρο απο τον απειρο η τον προχωρημενο η μη!Κατ'εμε παντα :)

Το να πηγαινει καποιος για χρονια τζιμ με μηδενικες αλλαγες απο οταν αρχισε δεν μου λεει κατι.
Αλλα και αυτος που χωνει απειρα κιλα παλι δεν μου λεει κατι...
Και εχω τελειο αντιπαραδηγμα,τον εαυτο μου,παω 3 μηνες τζιμ και τερματιζω σχεδον ολα τα οργανα στα ποδια,σημαινει κατι;οχι...
Γουσταρω να ασχολουμαι,να ψαχνομαι,να βλεπω αλλαγες;ΝΑΙ απειρα :turtle: :turtle:

πως φνετε ο απειρος..χρησιμοποιησεις μηχανηματα για τα ποδια...σκουοντ ποσα κανεις?
εκει ειναι η ουσια στις βασικες..

διαφωνω σε ολα οσα ειπες...!
δεν πα να ξερεις και να διαβαζεις τα παντα γυρω απο προγραματα διατροφες κτλ..και να ξερεις τα παντα..το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετραει..αυτο που βλεπεις δηλ στον αλλο.

Haris Pilton
26-11-09, 17:20
Μα στα λογια μου ερχεσαι...
Και γω αυτο ειπα με εμεσο τροπο,οτι δν εχω πειρα!
Αλλα αυτο που ενοουσα ηταν,κατα την γνωμη μου,οτι δν θα επρπε να υπαρχει καν ο διαχωρισμος απειρου-εμπειρου.

Squat δεν κανω καν,δν με αφηνει ο γυμναστης,του ειπα θελω να μου αλλαξει το προγραμμα και να μου δηξει γιατι απο video και εικονες δν γινεται, αλλα μου λεει λαλακιες,γενικα ειναι λιγο οτινανε εδω με ειδε η αλλη η γυμναστρια να τερματιζω προσαγωγους και με πριζε...
Απο τη στιγμη ομως που υπαρχει αντιπαραδηγμα,βγαζει ατοπο τον ορισμο "εμπηρος αθλητης" στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Θα μου πεις και'συ με την σειρα σου ,δλδ ρε φιλε εισαι ισα και ομοια με εναν που κατεβαινει σε αγωνες;
Σε καμια των περιπτωσεων,δν ανεφερα κατι τετοιο!!
Οπως επησης δεν σημαινει οτι δεν ειμαι ενας εν δυναμει μακροπροθεσμα τεετοιος αθλητης,σωστα;
Anyway ουτε'γω ο ιδιος δν μπορω να βρω μια χρυση τομη στο ερωτημα που εθεσα,ποσο μαλον σε μια συζητηση που συμετεχουν τοσα ατομα,λολ...

thegravijia
26-11-09, 17:29
Μα στα λογια μου ερχεσαι...
Και γω αυτο ειπα με εμεσο τροπο,οτι δν εχω πειρα!
Αλλα αυτο που ενοουσα ηταν,κατα την γνωμη μου,οτι δν θα επρπε να υπαρχει καν ο διαχωρισμος απειρου-εμπειρου.

Squat δεν κανω καν,δν με αφηνει ο γυμναστης,του ειπα θελω να μου αλλαξει το προγραμμα και να μου δηξει γιατι απο video και εικονες δν γινεται, αλλα μου λεει λαλακιες,γενικα ειναι λιγο οτινανε εδω με ειδε η αλλη η γυμναστρια να τερματιζω προσαγωγους και με πριζε...
Απο τη στιγμη ομως που υπαρχει αντιπαραδηγμα,βγαζει ατοπο τον ορισμο "εμπηρος αθλητης" στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Θα μου πεις και'συ με την σειρα σου ,δλδ ρε φιλε εισαι ισα και ομοια με εναν που κατεβαινει σε αγωνες;
Σε καμια των περιπτωσεων,δν ανεφερα κατι τετοιο!!
Οπως επησης δεν σημαινει οτι δεν ειμαι ενας εν δυναμει μακροπροθεσμα τεετοιος αθλητης,σωστα;
Anyway ουτε'γω ο ιδιος δν μπορω να βρω μια χρυση τομη στο ερωτημα που εθεσα,ποσο μαλον σε μια συζητηση που συμετεχουν τοσα ατομα,λολ...
ο γυμναστης σου ειναι ασχετος.
γιατι δεν σε αφηνει να κανεις την βασικοτερη ασκηση? σκουοντ

sTeLaKoS
26-11-09, 17:34
ο γυμναστης σου ειναι ασχετος.
γιατι δεν σε αφηνει να κανεις την βασικοτερη ασκηση? σκουοντ

Μάλλον για να προσέξει τη μέση του....
Αλλά πως θα δυναμώσει τη μέση του αν δε κάνει καναδυό βασικές ασκήσεις? Αυτή ήταν ερώτησω προς τον γυμναστή.........

Εντάξει δεν είπαμε να φορτωθείς αμέσως 100 κιλά ή 150 κιλά αλλά ξεκινώντας απ' τα 50-60 δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος... ίσα ίσα, μόνο καλό θα κάνεις στη μέση σου, Αργότερα και αφού μάθεις τη τεχνική ανεβάζεις κιλά.

Γνώμη μου, επέμενε στο γυμναστή σου να σου δείξει την άσκηση. Είναι το Α και το Ω όσον αφορά τα πόδια. Αν αρνηθεί και πάλι σημαίνει πως βαριέται να στη δείξει και να ασχοληθεί μαζί σου....

foko
26-11-09, 17:36
και εμενα μου εχει πει να τα αποφευγω επειδη χρειαζεται πολλυ καλη τεχνικη για να εκτελεστει σωστα η ασκηση και να μην υπαρχουν τραυματισμοι.
Το ιδιο και για αρσεις θανατου κ κωπηλατικη με μπαρα.
Ειδικα για τα σκουοτ κ λογω προβληματος με τα γονατα μου εχει πει να μην τα σκεφτομαι καν

Haris Pilton
26-11-09, 17:52
Τον κοβω αρκετα μουν...δουλο,ολο στα γκομενακια μιλαει,τον ρωταω διαφορα και μου λεει οτινανε,εδω μου ειπε να μν κανω κοιλιακους ΚΑΙ ραχιεους,wtf?
Κυριως με αποφευγει...λολ...
Παντως καθως ειμουν πανω απο 120 κιλα απο τα 13 μου και γυρω στα 60 απο το δημοτικο,φτανοντας τα 160,εχω πολυ γυμνασμενα ποδια και οι μυες διακρινονται ανετα παρολο την αρκουδιαρα τριχα μου και το λιπος μου.
Θα παρω σκετη την μπαρα και θα προσπαθησω συμφωνα με διαφορα vids κτλ,ασε που θα με δει και κανενας και θα με διορθωσει που θα παει...

οff topic :smash: :smash: :smash:

Ας πω κατι σχετικο μν φαω καμια φαπα... :P
Σε μια παραγγελεια μου εστηλαν διαφορα δηγματα απο NO-EXPLODE και CELLMASS της BSN που συνδιαζονται ευκολα,διαβασα στα αναλογα τοπικ πως χρησιμοποιουνται,αλλα στο επιπεδο που ειμαι δν εχει κανενα νοημα να τα χρησημοποιησω σωστα;
Τα θελει κανεις;λολ...

thegravijia
26-11-09, 17:57
Τον κοβω αρκετα μουν...δουλο,ολο στα γκομενακια μιλαει,τον ρωταω διαφορα και μου λεει οτινανε,εδω μου ειπε να μν κανω κοιλιακους ΚΑΙ ραχιεους,wtf?
Κυριως με αποφευγει...λολ...
Παντως καθως ειμουν πανω απο 120 κιλα απο τα 13 μου και γυρω στα 60 απο το δημοτικο,φτανοντας τα 160,εχω πολυ γυμνασμενα ποδια και οι μυες διακρινονται ανετα παρολο την αρκουδιαρα τριχα μου και το λιπος μου.
Θα παρω σκετη την μπαρα και θα προσπαθησω συμφωνα με διαφορα vids κτλ,ασε που θα με δει και κανενας και θα με διορθωσει που θα παει...

οff topic :smash: :smash: :smash:

Ας πω κατι σχετικο μν φαω καμια φαπα... :P
Σε μια παραγγελεια μου εστηλαν διαφορα δηγματα απο NO-EXPLODE και CELLMASS της BSN που συνδιαζονται ευκολα,διαβασα στα αναλογα τοπικ πως χρησιμοποιουνται,αλλα στο επιπεδο που ειμαι δν εχει κανενα νοημα να τα χρησημοποιησω σωστα;
Τα θελει κανεις;λολ...

παρτα ρε συ σιγα δειγματα ειναι...τσαμπα πραμα..

Haris Pilton
26-11-09, 18:17
Οκ μαν :bbbiceps:

:P

sTeLaKoS
27-11-09, 13:47
Λοιπόν παιδιά, εδώ και λίγες μέρες αγόρασα μια πολυβιταμίνη. Η δόση της αποτελείται από 2 ταμπλέτες και τη πίνω το πρωί.
Τα συστατικά της είναι τα παρακάτω:


346mg Calcium, 140mg Phosphorus, 80mg Vitamin C, 100iu Vitamin E, 36mg Fatty acids, 24mg Magnesium (from magnesium amino acid chelate), 25mg Choline, 50mg Pantothenic acid, 10mg Ginsennosides, 25mg Potassium, 26mg Magnesium (from magnesium oxide), 25mg Vitamin B3, 25.5mg Alpha Lipoic Acid, 25.5mg Royal Jelly, 8.75mg Herperidin, 50µg Vanadium, 80µg Selenium, 20mg Kelp, 4.8mg Ginkgoflavoglycosides, 1.2mg Terpene lactones, 15mg Zinc, 12.5mg Vitamin B1, 12.5mg Vitamin B6, 3mg Beta carotene (Equivalent to 500µg Vitamin A), 1500µg Manganese, 12.5mg Vitamin B2, 11.88mg Polyphenols, 12.5mg Inositol, 12.5mg Bromelain, 12.5mg Lipase, 12.5mg Papain, 500µg Boron, 250µg Copper, 2.5mg Amylase, 2.5mg Co Q10, 5µg(100iu) Vitamin D, 250µg Lutein 100µg Chromium, 25µg Vitamin K, 25µg Molybdenum, 400µg Folic acid, 150µg Biotin, 125µg Vitamin B12.

Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Πως σας φαίνεται η δόση της? Πολύ μικρές μου φαίνονται, αν και για να πω την αλήθεια μου δε ξέρω όλα της τα συστατικά. Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά την ενέργεια μου ή στην ανάρωσή μου 1 βδομάδα τώρα. Με παίρνει να αυξύσω τη δόση σε 3(150%) ή ακόμη και 4(200%) ταμπλέτες ή υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας-υπερβιταμίνωσης?
Να πω ό,τι τη συνδιάζω με vitamin C 500mg το πρωί και 500mg μετά τη προπόνηση.

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή...

sctp
27-11-09, 14:57
Λοιπόν παιδιά, εδώ και λίγες μέρες αγόρασα μια πολυβιταμίνη. Η δόση της αποτελείται από 2 ταμπλέτες και τη πίνω το πρωί.
Τα συστατικά της είναι τα παρακάτω:



Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Πως σας φαίνεται η δόση της? Πολύ μικρές μου φαίνονται, αν και για να πω την αλήθεια μου δε ξέρω όλα της τα συστατικά. Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά την ενέργεια μου ή στην ανάρωσή μου 1 βδομάδα τώρα. Με παίρνει να αυξύσω τη δόση σε 3(+50%) ή ακόμη και 4(+100%) ταμπλέτες ή υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας-υπερβιταμίνωσης?
Να πω ό,τι τη συνδιάζω με vitamin C 500mg το πρωί και 500mg μετά τη προπόνηση.

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή...

Καλυτερη αναρρωση γινεται αισθητη πιστευω μονο αν εχεις ελλειψη απο καποια βιταμινη-ιχνοστοιχειο,ειδικα σε περιοδο ογκου δε θα σου συνιστουσα να ανεβασεις την δοσολογια και προφανως υπαρχει κινδυνος υπερβιταμινωσης,οπως σου εχω ξαναπει οι ΒΒ πολυβιταμινες ειναι επενδυση σε ακριβα ουρα :green:

sTeLaKoS
27-11-09, 16:34
Λες ε? Βασικά είμαι σε φάση μείωσης bf και δε τρώω φρούτα. Απο σαλάτες όμως μέχρι σκασμού, τρώω πρασινάδα που θα ζήλευαν και τα κατσικάκια.
Οκ, θα το κρατήσω ως έχει και αργότερα αν μπω σε πιο αυστηρή δίαιτα βλέπουμε.

-beba-
27-11-09, 16:37
Λες ε? Βασικά είμαι σε φάση μείωσης bf και δε τρώω φρούτα. Απο σαλάτες όμως μέχρι σκασμού, τρώω πρασινάδα που θα ζήλευαν και τα κατσικάκια.
Οκ, θα το κρατήσω ως έχει και αργότερα αν μπω σε πιο αυστηρή δίαιτα βλέπουμε.

Στέλιο και εγώ πρασινάδα βόσκω όλη μέρα. Στο τέλος θα αρχίσω να βελάζω.......................μπε.................μπε........................

sTeLaKoS
27-11-09, 16:43
Στέλιο και εγώ πρασινάδα βόσκω όλη μέρα. Στο τέλος θα αρχίσω να βελάζω.......................μπε.................μπε........................


Να το προσέξουμε, σε λίγο θα μηρυκάζουμε τη τροφή με τόσο χόρτο. Αλλά κάπως πρέπει να χωρτάσουμε....
:rolf::rolf::rolf:

Haris Pilton
27-11-09, 17:07
Παιδια εκτος απο αγγουρια μαρουλια και λαχανα για λαχανικα,για πρασιναδα τι αλλο τρωτε;
Μου σπαει τα νευρα και εμενα να μασουλαω ασταματητα...
Θα τα βαλω σε κανα μπλεντερ να τα πιω... :P

sTeLaKoS
27-11-09, 17:17
Προσωπικά τρώω μαρούλι με ρόκα, λάχανο με καρότο και μπρόκολο. Τα αγγούρια δε μ'αρέσουν..

Το μπρόκολο είναι πολύ καλή τροφή, βάλτο στη διατροφή σου. Δεν είναι τπτ...
Υπάρχει ένα τοπικ στην Ενοτητα ΔΙατροφη-Συνταγες της -beba- σχετικα με το μπροκολο και το πως μαγειρευεται.

Βγαίνουμε πολύ off topic όμως, για συμπληρώματα είναι η Ενότητα κι από όσο ξέρω δεν υπάρχουν συμπληρώματα σαλάτας:green:

Αν έχεις αλλη απορία για τις σαλάτες άνοιξε τοπικ γιατί θα μας κράξουν οι mods:spank: :moderator:

soscagon
28-11-09, 12:48
palikaria ithela na mou lisete mia aporia. poso kairo mporw na pernw proteinh katharh , thelei kapoio dialima? pernw 1 scoop mono meta apo proponish. eyxaristw !

****Γραφε με ελληνικους χαρακτήρες,είναι κανονας του φόρουμ.Mods Team****

Haris Pilton
28-11-09, 12:54
Μπορεις να την παιρνεις μεχρι οποτε θελεις,ειναι συμπληρωμα διατροφης,ειναι σα'να λες,μεχρι ποσο καιρο μπορω να τρωω κοτοπουλο ; (δεν αντικαθιστα την τροφη,την συμπληρωνει)

Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες! :smash: :moderator:

Levrone
28-11-09, 13:01
Παιδια εκτος απο αγγουρια μαρουλια και λαχανα για λαχανικα,για πρασιναδα τι αλλο τρωτε;
Μου σπαει τα νευρα και εμενα να μασουλαω ασταματητα...
Θα τα βαλω σε κανα μπλεντερ να τα πιω... :P

οχι πανικος..εχε λιγο λαχανο στο ψυγειο, και καθε που τρως κοβε μια φετουλα λαχανο και τρωγε την με το φαι..δεν ειναι αναγκη να φας ενα χωραφι. αν κανεις στα 3 απο τα 6 γευματα απο λιγη σαλατα στο καθενα εισαι σχετικα κομπλε..γενικα νομιζω το λαχανο ειναι το πιο ευκολο λαχανικο στην προετοιμασια , ουτε καν πλυσιμο δε 8ελει..

Haris Pilton
28-11-09, 13:13
χαχαχαχα καλα νταξ οχι και χωραφι :P :P
τσαμπα το πλενω δλδ; :unsure:

Levrone
28-11-09, 13:58
χαχαχαχα καλα νταξ οχι και χωραφι :P :P
τσαμπα το πλενω δλδ; :unsure:

καλα κανεις αλλα μια φορα, βγαζεις και τα απ εξω φυλα και εισαι οκ.
μη βγουμε αλλο οφ.

punisher23
01-12-09, 18:17
Να ρωτησω κατι: Επαιρνα για 1μηνα την πρωτεινη freak fix(εχει και λιγο κρεατινη μεσα...).Εκανα ενα διαλειμα 15ημερων και ξεκινησα σημερα την whey gold standar της ON.....Πειραζει που το διαλειμα αναμεσα στα 2 αυτα προιοντα ηταν μονο 15μερες????Θα εχω καποιο προβλημα????
(μπορει να σας φανει ηλιθια η ερωτηση....αλλα ανησυχω λιγο)Απαντηστε please....

thegravijia
01-12-09, 18:21
Να ρωτησω κατι: Επαιρνα για 1μηνα την πρωτεινη freak fix(εχει και λιγο κρεατινη μεσα...).Εκανα ενα διαλειμα 15ημερων και ξεκινησα σημερα την whey gold standar της ON.....Πειραζει που το διαλειμα αναμεσα στα 2 αυτα προιοντα ηταν μονο 15μερες????Θα εχω καποιο προβλημα????
(μπορει να σας φανει ηλιθια η ερωτηση....αλλα ανησυχω λιγο)Απαντηστε please....
οχι κανενα προβλημα..

corvax
01-12-09, 20:31
Γειά σας, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το κατά πόσο θα πρέπει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα Πρωτεϊνης. Πήγαινα γυμναστήριο, αλλά μετά απο ένα δειάλλειμα έχω πλέον ξεκινήσει συστηματικά κολυμβητήριο 3-4 φορές την εβδομάδα 1-1.30 ώρα περίπου...

είμαι 1,76 74 κιλά (19 χρ.) και σαν στόχο έχω να σύσφιξη και γράμμωση. Θα βοηθούσε η λήψη πρωτεϊνης; Μου πρότειναν την Supreme Whey. Τα αποτελέσατα ειναι μόνιμα ή υπάρχει περίπτωση αν σταματήσω κάποια στιγμή την πρωτεϊνη (όχι τη γυμναστική!) να γυρίσω πάλι στα ιδια; Επίσης με προβληματίζει οτι έχω λίγο τοπικό πάχος κοιλιά (ναι μπάκα:( ), μήπως πρέπει να ασχοληθώ με αυτό και μετά να ψαξω για πρωτεϊνη ή μήπως θα με βοηθήσει για να χάσω το παραπανίσιο λίπος;

δεν πιστεύω να σας κούρασααα;;; :P
Ευχαριστώ πολύ, περιμένω τις απαντήσεις σας :turtle:

KATERINI 144
01-12-09, 20:42
καλος ηρθες στο φορουμ,

η λήψη πρωτεΐνης είτε απο συμπληρωμα ειτε απο τροφη (ασπρο-κοκκινο κρεας, ασπραδια αυγων, γαλα, ψαρι κλπ) βοηθαει στο να διατηρήσουμε η να χτυσουμε νεους μυες, δεν κάνει σύσφιξη δεν διώχνει μπακες. :toast:

corvax
01-12-09, 20:59
ευχαριστώ για την απάντηση...προτείνεις να πάρω η όχι ;


α και σχετικά με την κοιλιά (αν και λίγο off-topic) νομίζεις οτι αρκεί η κολύμβηση για να βελτιωθεί;

KATERINI 144
01-12-09, 21:22
διαβασε αυτο Whey πρωτεϊνη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=73&highlight=Whey+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B7) και αποφασισε μονο σου αν τη χρειαζεσαι η οχι,
οσο για την κοιλια ειναι θεμα θερμιδων, καις περισσοτερες απο οσες λαμβανεις καθημερινα=χανεις λιπος, και εφοσον τρως σωστα κρατας οσο το δυνατόν περισσότερη μυική μαζα,
η κολυμβηση ειναι μια καλη αεροβια (και οχι μονο) άσκηση, βοηθαει στο να καψεις θερμιδες.

Haris Pilton
03-12-09, 02:39
Απορια.
Χρησιμοποιει κανεις συμπληρωμα λιπαρων οξεων στο οποιο να υπερυσχιουν τα ω6 οπως συνισταται;
Ψαχνω εδω και ωρες αλλα δεν...
Σε ολα,τα ω3 ειναι περισοτερα...

thegravijia
03-12-09, 02:43
Απορια.
Χρησιμοποιει κανεις συμπληρωμα λιπαρων οξεων στο οποιο να υπερυσχιουν τα ω6 οπως συνισταται;
Ψαχνω εδω και ωρες αλλα δεν...
Σε ολα,τα ω3 ειναι περισοτερα...what ?:shock:

Haris Pilton
03-12-09, 02:54
Στο φορουμ και στο νετ παντου γραφεται μια αναλογια ω6 / ω3 απο 1:1 μεχρι 4:1.
Αυτο δεν σημαίνει;Το οτι για καθε ενα ω3 πρεπει να υπαρχουν τεσσερα ω6;
Μηπως δν εχω καταλαβει καλα; :unsure:

Machiavelli
03-12-09, 09:22
Τα ω6 είναι πιο κοινά στα φαγητά, δε χρειάζεται συμπλήρωμα για να τα καλύψεις.

sctp
03-12-09, 11:59
Ξηροι καρποι,ταχινι,σησαμελαιο,ηλιελαιο ολα τιγκα στα ωμεγα6 και οσο αναφορα τα ωμεγα3 αυτα τα "1" πρεπει να προερχονται απο τροφες,οι καψουλες απο οσο γνωριζω μπορει να ειναι 1γρ ωμεγα3 αλλα υπερσυμπηκνωμενη.:unsure:

soscagon
07-12-09, 02:44
palikaria 1 erwthsh. pernw tn gold standar me gloutamini. ayto pou tha thela na mathw einai poso kairw mporw na pernw proteini? thelei kapio xroniko diastima apoxh kai meta pali h mia zwh sinexia mporw na pernw. stis sinistomenes doseis panta. eyxaristw!!

****Γραφε με ελληνικους χαρακτήρες,είναι κανονας του φόρουμ.Mods Team****

Haris Pilton
07-12-09, 02:48
Μπωρεις να περνεις για παντα!
Ειναι συμπληρωμα διατροφης,να σου δοσω να καταλαβεις ειναι σαν να ρωτας αν μπωρεις να τρως κοτοπουλο για παντα. :P

Γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες :moderator: :moderator:

yannis88
08-12-09, 02:08
Καλα...Κάνε κάθε 3-4 μήνες μία εξέταση για το συκώτι σου και στη συνέχεια μιλάμε γι αυτό το άφοβα...Δεν ειναι όλοι οι οργανισμοί ιδιοι και φυσικα όχι όλα τ ασκευάσματα....Στο \υγεία έχει αναλυθέι εκτενώς το θέμα...

Machiavelli
08-12-09, 11:18
Εντάξει, δε μπορείς να κατηγορήσεις τις πρωτεΐνες επειδή δεν έχουν φτιαχτεί προσαρμοσμένες στον κάθε άνθρωπο πάνω στη γη ξεχωριστά. Άλλος πίνει νερό βρύσης και βγάζει σπυράκια ενώ όλη η υπόλοιπη πόλη το πίνει κανονικά, θα τους πεις δεν είναι άφοβο το νερό που πίνετε, πηγαίντε δείτε το συκώτι σας; Και μόνο το φαγητό της μαμάς να τρώμε, εξετάσεις πρέπει να κάνουμε.
Προσωπικά από κάτι κοτόπουλα του σούπερ μάρκετ, λιγότερο φοβάμαι την whey.

Haris Pilton
08-12-09, 12:24
Συμφωνω απειρα,εδω ο αλλος μου πουλαει στο supermarket την εξαδα με τ'αυγα 89 λεπτα...
Ασε καλυτερα whey...Αποψη μου!

Kolorizos
13-12-09, 14:09
καλημερα ...το καλοκαιρι ειχα αγορασει υγρη καρνιτινη αλλα δεν την πολυ χρησιμοποιησα και την εβαλα στο ψυγειο ...αν αρχισω να την χρησιμοποιω παλι δεν θα παθω τπτ λογικα????

Bane
13-12-09, 14:44
καλημερα ...το καλοκαιρι ειχα αγορασει υγρη καρνιτινη αλλα δεν την πολυ χρησιμοποιησα και την εβαλα στο ψυγειο ...αν αρχισω να την χρησιμοποιω παλι δεν θα παθω τπτ λογικα????

Το φυαλίδιο είναι ανοιχτό ή σφραγισμένο;

Kolorizos
13-12-09, 15:22
το ειχα ανοιξει το καλοκαιρι..τωρα ειναι κλειστο

Stephany Thes
13-12-09, 19:10
δυο ερωτησούλες περί αμινοξέων.. Λοιπον προσφατα αγορασα αμινο 1000 με 270ταμπλετες. Τις εχω κυριως για πριν την αεροβια που ενσωματωσα τωρα λογω καποιων κιλων που εβαλα..... :x :x :x :x οπως & για πριν την προπονηση.. Πριν την αεροβια τις παιρνω καθως τρεχω για 1ωρα, πιστευω χρειαζεται.. Λοιπον. η μια ταμπλετα δινει

kcal:3,81
protein:0,75
carbs:0,05
fat:0,07.

..Ερωτομεν... 1)Οι 6-7ταμπλετες ειναι οκ για πριν την αεροβια & πριν τα βαρη(σημειωσις,δεν παιρνω whey τωρα πριν τα βαρη λογω του οτι μου εχει τελειωσει)? Διαβασα πως 10-15γρ αμινοξεων ειναι καλα για πριν την αεροβια & τα βαρη πχ.. Οι 6-7ταμπλετες λοιπον ασπουμε ειναι ισοδυναμα με τα 10-15γρ?? 2)πριν την αεροβια πινω 2κουπες καφε(ναι καλα λετε, περιπου 300mg καφεινης..) Τετοια ποσοτητα καφεινης καθυστερει την απορροφηση των αμινοξεων? Eυχαριστω πολυ εκ των προτερων :-)

Bane
14-12-09, 19:05
το ειχα ανοιξει το καλοκαιρι..τωρα ειναι κλειστο

Προσωπικα δεν θα το έπερνα. Τώρα αν θεσ δοκιμάζεις με μικρή ποσότητα και αν αρχίσεις να τρέχεις στην τουαλέτα το πετάς.

Niiick
14-12-09, 19:20
bane ή γενικα κανεις, ξερεις εαν η βιταμινη C και Ε ανταγωνιζονται?

επισης φιλε ροκ σε ενα τοπικ ειχες πει πως εχεις ερευνες για βιταμινες μεταλα ή βοτανα που ενισχυουν τη παραγωγη τεστοστερονης? Εαν μπορεις κανε μια παραθεση.

thanks και στους δυο:welcome:

Bane
14-12-09, 22:47
bane ή γενικα κανεις, ξερεις εαν η βιταμινη C και Ε ανταγωνιζονται?

επισης φιλε ροκ σε ενα τοπικ ειχες πει πως εχεις ερευνες για βιταμινες μεταλα ή βοτανα που ενισχυουν τη παραγωγη τεστοστερονης? Εαν μπορεις κανε μια παραθεση.

thanks και στους δυο:welcome:
Δεν ανταγωνίζονται.
Οτιδήποτε υπάρχει στο T-Bol αυξάνει την τεστοστερόνη ;)

kaiowas
15-12-09, 12:13
Στις τελευταίες προπονήσεις χρησιμοποιώ whey(on). Τη νύχτα σηκώνομαι 2-3 φορές για τουαλέτα. Στη διατροφή μου δεν έχει αλλάξει κάτι οπότε θα διακόψω την πρωτεϊνη για ένα διάστημα και ότι συμπέρασμα βγάλω. Κάθε άποψη δεκτή:unsure:

KATERINI 144
15-12-09, 12:39
τη διατροφη κανεις και για ποσο καιρο? αν η διατροφη σου ειναι για μερικες βδομαδες ''μονότονη'' οφείλεται στη διατροφη, απλα εμφανιζεται μετα απο καποιο διάστημα και το συνεδεσες με την πρωτεινη.

kaiowas
15-12-09, 13:03
Katerini όταν εννοείς μονότονη διατροφή τι εννοείς? Την διατροφή την κάνω κάνα 5μηνο, πότε πότε χάνω κάνα γεύμα η τρώω σαβούρα, δεν μπορώ να το συνδέσω διαφορετικά όμως. Πάω γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα και την whey την χρησιμοποιώ μόνο μεταπροπονητικά.:unsure:

gj
15-12-09, 13:49
Katerini όταν εννοείς μονότονη διατροφή τι εννοείς? Την διατροφή την κάνω κάνα 5μηνο, πότε πότε χάνω κάνα γεύμα η τρώω σαβούρα, δεν μπορώ να το συνδέσω διαφορετικά όμως. Πάω γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα και την whey την χρησιμοποιώ μόνο μεταπροπονητικά.:unsure:

Μηπως αυξησες παρα πολυ αποτομα το ποσο νερου που πίνεις ? Εγω το ανεβασα απο τα 3 στα 6-7 και σχεδον υπνοβατω για τουαλέτα :P Παντως δεν οφειλετε στην πρωτεινη για κανενα λογο...

kaiowas
15-12-09, 14:13
Μηπως αυξησες παρα πολυ αποτομα το ποσο νερου που πίνεις ? Εγω το ανεβασα απο τα 3 στα 6-7 και σχεδον υπνοβατω για τουαλέτα :P Παντως δεν οφειλετε στην πρωτεινη για κανενα λογο...

Tουαλέτα παώ τη μέρα πολλές φορές , για τη νύχτα συμβαίνει 2 εβδομάδες τώρα τις μέρες του γυμναστηρίου.:unsure:

Kolorizos
16-12-09, 00:34
συγνωμη αω εχει απαντηθει αυο το ερωτημα αλλα εγω θα το πω
ποια ειναι τα οφελοι μας απο τα προσθετα αμινοξεα???
bcaa η ολα σε ενα....

liosis
16-12-09, 19:52
καλησπερα σε ολουσ ...θα ειθελα να μ πει οποιοσ ξερει μια καλη πρωτεινη whey ???k pos αν κανο προγραμμα ογκου νομιζο ποσ δεν πειραζει να χρησιμοποιησο whey αντι για ογκου ...αν κανο λαθοσ πειτε μ ....:weights::weights:

flinstone
16-12-09, 20:58
καλησπερα σε ολουσ ...θα ειθελα να μ πει οποιοσ ξερει μια καλη πρωτεινη whey ???k pos αν κανο προγραμμα ογκου νομιζο ποσ δεν πειραζει να χρησιμοποιησο whey αντι για ογκου ...αν κανο λαθοσ πειτε μ ....:weights::weights:

καλη πρωτεϊνη ειναι η whey 100% της on. η αναλογια της ειναι 24γρ. πρωτ., 4υδατ. και 1,5 λιπος στη δοση (30,4 γρ). τωρα για υδατανθρακες παρε δεξτροζη και μαλτοδεξτρηνη σε αναλογια 1:1 μετα την προπονιση.δεξτρο. και μαλτο. ειναι ξεχοριστες γι'αυτο σου γραφω αναλογια.

Kolorizos
16-12-09, 22:36
συγνωμη αλλα και κατι ακομα αγορασα απο το φαρμακειο γλυκοζη ποσο γρ να περνω???

sTeLaKoS
17-12-09, 00:23
συγνωμη αλλα και κατι ακομα αγορασα απο το φαρμακειο γλυκοζη ποσο γρ να περνω???

18 σελίδες ανάλυση Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2448)

Επίσης άρθρο Μεταπροπονητική Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) του Muscleboss

Και στα 2 τόπικ υπάρχει η απάντηση. Έλα Kolorizos μετά από τόσους μήνες στο φόρουμ δε δικαιολογούνται τέτοιες απορίες!:welcome:

liosis
17-12-09, 17:48
πηρα δεξτροζη απτα χ treme stores ...θα ηθελα να μ πει καπιοσ ποσ να την πινο??? κ ποσο να πεινο?? εφοσον ειμαι σε περιοδο ογκου ....::bbbiceps:

NASSER
17-12-09, 17:54
πηρα δεξτροζη απτα χ treme stores ...θα ηθελα να μ πει καπιοσ ποσ να την πινο??? κ ποσο να πεινο?? εφοσον ειμαι σε περιοδο ογκου ....::bbbiceps:

Διαβασε το προγραμμα διατροφης ογκου και το τοπικ μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη και θα σου λυθουν αποριες. Στο ξεκαρφωτο δεν γινεται να σου πει κανενας καθως δεν γνωριζει τα κιλα σου και το σωματοτυπο σου.

Machiavelli
18-12-09, 14:25
Ginseng πριν την πρωινή αερόβια κάνει κάτι ή λειτουργεί πιο γενικά;

NASSER
18-12-09, 16:16
Ginseng πριν την πρωινή αερόβια κάνει κάτι ή λειτουργεί πιο γενικά;
Tι ειναι? τι συστατικά εχει?

sTeLaKoS
18-12-09, 16:21
Καταθετω κι εγώ μια απορία....

Γιατί μου πρότειναν 1/2 χάπι ασπιρίνη μαζί με θερμογενετικό(συνεφρίνη) λιποδιαλύτη?
"Ανοίγουν οι υποδοχείς του εγκεφάλου και την ακούς στερεοφωνικά" είπε κατα λέξη ο πωλητής........ "Γίνεται καλύτερη δουλειά" αλλά να προσέξω για τυχόν ταχυκαρδίες.

Είχα διαβάσει κάπου οτι παλιά πέρνανε εφεδρίνη-καφείνη-ασπιρίνη αλλά ποτέ δε κατάλαβα το λόγο.

Όπως και εδώ στο φόρουμ για το stacker2 που είχε αυτά τα 3 συστατικά.

Δουλεύει έτσι ή να μη ρισκάρω να "σκάσω" τη καρδιά μου?? Ακόμη δε πήρα λιποδιαλύτη, σε κανένα 2μηνο, γενικά ρωτάω προς το παρόν...

Machiavelli
18-12-09, 16:49
Tι ειναι? τι συστατικά εχει?

Ginseng/ Τζίνσενγκ, είναι η αποξηραμένη ρίζα του φυτού Panax Ginseng. Τώρα που το χώνω καλά στο κεφάλι μου τι είναι νιώθω σαν πελάτης telemarketing που διαφημίζει μαγικό τσάι. Όχι δε θέλω να μου κάψει όλο το λίπος. Ξέρω ότι δε πρόκειται να προσφέρει όσα γράφουν, αλλά ο,τι προσφέρει όποιος ξέρει αν τα προσφέρει άμεσα (ας πούμε για λήψη 20 λεπτά πριν την πρωινή αερόβια), ας πει.

gj
18-12-09, 16:50
Καταθετω κι εγώ μια απορία....

Γιατί μου πρότειναν 1/2 χάπι ασπιρίνη μαζί με θερμογενετικό(συνεφρίνη) λιποδιαλύτη?
"Ανοίγουν οι υποδοχείς του εγκεφάλου και την ακούς στερεοφωνικά" είπε κατα λέξη ο πωλητής........ "Γίνεται καλύτερη δουλειά" αλλά να προσέξω για τυχόν ταχυκαρδίες.

Είχα διαβάσει κάπου οτι παλιά πέρνανε εφεδρίνη-καφείνη-ασπιρίνη αλλά ποτέ δε κατάλαβα το λόγο.

Όπως και εδώ στο φόρουμ για το stacker2 που είχε αυτά τα 3 συστατικά.

Δουλεύει έτσι ή να μη ρισκάρω να "σκάσω" τη καρδιά μου?? Ακόμη δε πήρα λιποδιαλύτη, σε κανένα 2μηνο, γενικά ρωτάω προς το παρόν...
Και σε εναν ξάδερφο μου που έκανε προετοιμασια για να περάσει πυροσβέστης γυμναστης του είπε πριν την προπόνηση να τρωει μια ασπιρίνη και να πίνει μια γερη φραπεδια:P Μου χε πει μάλιστα ο ξάδερφος οτι όταν το κανε ειχε σοβαρές τσίτες στην προπόνηση...

sTeLaKoS
18-12-09, 17:00
Κάτι τέτοιο πρέπει να κάνει, θα μας μου αυτοί που ξέρουν!

Απλά άλλο είναι να πίνεις ένα καφέ μετά κι άλλο να πέρνεις 400mg καφείνης απ τον λιποδιαλύτη συν τα 20mg συνεφρίνης! Αν τα κάνει όλα αυτά ο συνδιασμός με έναν φραπέ τρομάζω με το τι μπορεί να συμβεί στο σώμα μου με ένα lipo 6 ή ενα mitotropin + ασπιρίνη!

Machiavelli
18-12-09, 17:03
Κάτι τέτοιο πρέπει να κάνει, θα μας μου αυτοί που ξέρουν!

Απλά άλλο είναι να πίνεις ένα καφέ μετά κι άλλο να πέρνεις 400mg καφείνης απ τον λιποδιαλύτη συν τα 20mg συνεφρίνης! Αν τα κάνει όλα αυτά ο συνδιασμός με έναν φραπέ τρομάζω με το τι μπορεί να συμβεί στο σώμα μου με ένα lipo 6 ή ενα mitotropin + ασπιρίνη!

Παρ' το στην αρχή σκέτο, μετά βάλε λίγη ασπιρίνη και δες πως πάει, αν νιώθεις ΟΚ βάλε κι άλλη αργότερα. Πειραματισμός, αλλά ασφάλεια πάνω απ' όλα.

gj
18-12-09, 17:17
Κάτι τέτοιο πρέπει να κάνει, θα μας μου αυτοί που ξέρουν!

Απλά άλλο είναι να πίνεις ένα καφέ μετά κι άλλο να πέρνεις 400mg καφείνης απ τον λιποδιαλύτη συν τα 20mg συνεφρίνης! Αν τα κάνει όλα αυτά ο συνδιασμός με έναν φραπέ τρομάζω με το τι μπορεί να συμβεί στο σώμα μου με ένα lipo 6 ή ενα mitotropin + ασπιρίνη!
Προσοπικα δεν θα το δοκιμαζα...Και μονος του ο λιποδιαλυτης μια χαρα δουλεια κάνει... Ο καφές θυμαμαι ήταν σκετος με 3 κουταλιες μεσα...Δεν ξέρω πόσα mg είναι η κάθε κουταλια...

yokozuna
18-12-09, 20:19
Πάντως είναι γεγονός ότι είναι εντελώς ασύμφορο να τρέφεσαι κανονικά χωρίς χρήση πρωτείνης παιδιά. Μιλάμε για πολύ χρήμα. Οχι αστεία. Η πρωτείνη συμφέρει γιατί πέρνεις αυτό που πρέπει με μεγάλη οικονομία στη τσέπη σου. Είναι και οι σημερινές εποχές δύσκολες..

KATERINI 144
18-12-09, 20:57
γιατι, ποσο πήγαν τα 150γρμ κοτοπουλο? ξέφυγε πολύ η τιμή?

GEORGEXX1
18-12-09, 22:14
γιατι, ποσο πήγαν τα 150γρμ κοτοπουλο? ξέφυγε πολύ η τιμή?

Το γ@..το ειναι οτι δεν θελει μονο κοτα.
50 αυγα
2κιλα φιλετο μοσχαρι
4-6τεμ κοτοπουλο
3-4τεμ τονος κονσ.
σαλατα
περιπου την εβδομαδα ειναι καλο κουστουμι.

sTeLaKoS
18-12-09, 22:17
Το γ@..το ειναι οτι δεν θελει μονο κοτα.
50 αυγα
2κιλα φιλετο μοσχαρι
4-6τεμ κοτοπουλο
3-4τεμ τονος κονσ.
σαλατα
περιπου την εβδομαδα ειναι καλο κουστουμι.

^^ Καλά τα λες φίλος.
Είναι αρκετά τα χρήματα. Εντάξει τα ρύζια και οι πατάτες δε κοστίζουν αλλά αν τρως 4-5 φορές τη μέρα κρέας γίνεται φοβερά ασύμφορο.
Χαλάλι όμως, κόβουμε από αλλού γιατί το γουστάρουμε,

sctp
18-12-09, 22:25
Το γ@..το ειναι οτι δεν θελει μονο κοτα.
50 αυγα
2κιλα φιλετο μοσχαρι
4-6τεμ κοτοπουλο
3-4τεμ τονος κονσ.
σαλατα
περιπου την εβδομαδα ειναι καλο κουστουμι.

supermarket DIA Νιτσιακος κοτοπουλο στηθος(φρεσκο+κατεψυγμενο) 6.30e/kg κονσερβα τονο κοψτο λογω συντηριτικων και Βεροπουλο κατεψυγμενο σολωμο 5.20~e/kg,το μοσχαρι αλλαξε το με χοιρινο σνιτσελ το κομματι και αυτο περιπου 6e/kg,σαλατες-λαχανικα εγω παιρνω κατεψυγμενα φασολακια/σπανακι τα οποια εινα φτηνα αν δεν παρεις απο του Μαρμπα-κλεφτη και αυγα 1.3e/6αδα ειναι σχετικα καλα πιστευω,50 αυγα δε ξερω γιατι παιρνεις,αντι για ασπραδια κατεβασε whey πιο φτηνα βγαινει.

Polyneikos
19-12-09, 00:19
Παλια καποιοι οδηγοί που καναν μεγαλα ταξίδια,μιλαω για φορτηγα,επιναν κοκα κολα με ασπιρινη για να κρατουνται σε εγρύγορση...
Για αυτό που ρωτας Στελιο είναι το γνωστο ECA stack που ακολουθουσαν πολλοι λιποδιαλύτες μεχρι να απαγορευτεί η εφεδρίνη από τα συμπληρωματα.


The ECA stack is a drug combination used in weight loss and as a stimulant. ECA is an acronym for ephedrine, caffeine, and aspirin. Dietary supplements based on or including elements of ECA were popular through the 1990s but the marketing of ephedra- or ephedrine-containing stimulant combinations for weight loss and bodybuilding is now restricted or illegal in the United States and Canada due to reports of heart attack, stroke, and death associated with these supplements
Typically the ECA stack is consumed two or three times per day in a 1:10:10 or 1:10:15 ratio of ephedrine:caffeine:Aspirin.
These ratios vary across studies and across users but despite variance they all seem to be effective.
Usually, no more than 25 mg of ephedrine, 200 mg of caffeine and 325 mg of Aspirin is consumed in a single dose. It is not recommended that the stack be taken past late afternoon as this may contribute to insomnia.

KATERINI 144
19-12-09, 00:32
σιγουρα δεν ειναι φτηνά, αλλα εδω συγκρίνουμε μια δωση συμπλήρωματος πρωτεΐνης (24γρμ πρωτεΐνης) με 100 γραμμ κοτοπουλο (24γρμ πρωτεΐνης περίπου)

100γρμ κοτοπουλο= 0,63 ευρω (εγω το βρισκω και με 5,50 το κιλο αλλα λεμε μεσο ορο)

μια συσκευασια 2200 γραμ απο συμπληρωμα ειναι 73 δωσεις και στοιχιζει πανω κατω 50 ευρω /73 =0,69 ευρω

πρόχειρα το υπολόγισα, για δειτε το ετσι δεν ειναι?!

Bane
19-12-09, 01:19
σιγουρα δεν ειναι φτηνά, αλλα εδω συγκρίνουμε μια δωση συμπλήρωματος πρωτεΐνης (24γρμ πρωτεΐνης) με 100 γραμμ κοτοπουλο (24γρμ πρωτεΐνης περίπου)

100γρμ κοτοπουλο= 0,63 ευρω (εγω το βρισκω και με 5,50 το κιλο αλλα λεμε μεσο ορο)

μια συσκευασια 2200 γραμ απο συμπληρωμα ειναι 73 δωσεις και στοιχιζει πανω κατω 50 ευρω /73 =0,69 ευρω

πρόχειρα το υπολόγισα, για δειτε το ετσι δεν ειναι?!

Αν βάλεις και την βιοδιαθεσημότητα της πρωτείνης του κοτόπουλου VS της whey η whey κερδίζει με διαφορά.

Levrone
19-12-09, 01:22
Το γ@..το ειναι οτι δεν θελει μονο κοτα.
50 αυγα
2κιλα φιλετο μοσχαρι
4-6τεμ κοτοπουλο
3-4τεμ τονος κονσ.
σαλατα
περιπου την εβδομαδα ειναι καλο κουστουμι.

οπως και ολοι μας εχω πολλες φορς "κοψει" και καφε που ηταν να παω και δεν πηγα γιατι δε με φτανουν τα λεφτα..απλα και ωραια!

και εννοειται δε μετανιωνω σταγονα..

KATERINI 144
19-12-09, 02:25
Αν βάλεις και την βιοδιαθεσημότητα της πρωτείνης του κοτόπουλου VS της whey η whey κερδίζει με διαφορά.αν το υπολογίσω με ασπραδια αυγων θα κερδίσω? :green:
εντάξει για το κόστος εκανα τον υπολογισμό και οχι για το ποιο εχει μεγαλύτερη βιολογική αξια. :toast:

Machiavelli
19-12-09, 09:03
Τελικά εγώ το ginseng να το πάρω πριν την πρωινή αερόβια;

flinstone
19-12-09, 09:10
Τελικά εγώ το ginseng να το πάρω πριν την πρωινή αερόβια;

παρτω και αν δεις οτι δουλευει σηνεχησε

flinstone
19-12-09, 09:17
και μην φοβασε δεν προκιτε να παθεις ζημια. αν προλαυω την κυριακη θα γραψω ενα αρθρο σχετικα με αυτο το βοτανο.

Machiavelli
19-12-09, 09:29
και μην φοβασε δεν προκιτε να παθεις ζημια. αν προλαυω την κυριακη θα γραψω ενα αρθρο σχετικα με αυτο το βοτανο.

Δεν είναι θέμα ζημιάς, απλά είναι μετρημένες οι πρωινές που θα κάνω και θέλω να βγουν καλά. Αυτό θα κάνω στην τελική και αν δω ότι θέλει κι άλλο θα πάρω και 200 mg καφεΐνη την επομένη.

Levrone
19-12-09, 10:53
Τελικά εγώ το ginseng να το πάρω πριν την πρωινή αερόβια;

ρε συ Μακιαβελι, αν μιλαμε για πρωινη αεροβια θα σου πω το εξης..

ξυπνας το πρωι, οκ? υποτιθεται πρεπει να πας σχετικα γρηγορα για αεροβια ωστε να μην καθυστρερησεις και το πρωινο γευμα. π.χ. δεν μπορεις να εισαι 3 ωρες ξυπιος και με αδειο στομαχι, οκ?

πινεις λοιπον γρηγορα το οποιοδηποτε βοτανο ή ακομη και καφε..και πας για τρεξιμο.

αυτο ομως δε θα θελει και καποιο χρονο για να δρασει? δηλαδη δε νομιζω να ειναι η ιστορια "εφτασε στο στομαχι μου αρα μπορει να αρχισει η δραση του".

προχτες ειχα βαλει ξυπνητηρι στις 7, ομως ειχα κοιμηθει απο νωρις και ετσι σηκωθηκα μονος μου στις 6 παρα και ηταν νυχτα, αρα περιμενα να ξημερωσει..εκει ναι! ηπια τον καφε μου και πηγα για τρεξιμο 1+ ωρα μετα.. αλλα γενικα αν ξυπνησω δε θα πιω το ροφημα και θα φυγω βουρ για τρεξιμο..και μιλαμε για τρεξιμο 25 λεπτα. που λεει ο λογος μεχρι να φτασει το βοτανο στο στομαχι εχεις γυρισει σπιτι..

νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω και που διαφωνω.

(μιλαω για τη λιποδιαλυτικη δραση που μπορει να εχει τσαι, τζινσεγκ ή καφες..)

Machiavelli
19-12-09, 11:14
ρε συ Μακιαβελι, αν μιλαμε για πρωινη αεροβια θα σου πω το εξης..

ξυπνας το πρωι, οκ? υποτιθεται πρεπει να πας σχετικα γρηγορα για αεροβια ωστε να μην καθυστρερησεις και το πρωινο γευμα. π.χ. δεν μπορεις να εισαι 3 ωρες ξυπιος και με αδειο στομαχι, οκ?

πινεις λοιπον γρηγορα το οποιοδηποτε βοτανο ή ακομη και καφε..και πας για τρεξιμο.

αυτο ομως δε θα θελει και καποιο χρονο για να δρασει? δηλαδη δε νομιζω να ειναι η ιστορια "εφτασε στο στομαχι μου αρα μπορει να αρχισει η δραση του".

προχτες ειχα βαλει ξυπνητηρι στις 7, ομως ειχα κοιμηθει απο νωρις και ετσι σηκωθηκα μονος μου στις 6 παρα και ηταν νυχτα, αρα περιμενα να ξημερωσει..εκει ναι! ηπια τον καφε μου και πηγα για τρεξιμο 1+ ωρα μετα.. αλλα γενικα αν ξυπνησω δε θα πιω το ροφημα και θα φυγω βουρ για τρεξιμο..και μιλαμε για τρεξιμο 25 λεπτα. που λεει ο λογος μεχρι να φτασει το βοτανο στο στομαχι εχεις γυρισει σπιτι..

νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω και που διαφωνω.

(μιλαω για τη λιποδιαλυτικη δραση που μπορει να εχει τσαι, τζινσεγκ ή καφες..)

Καταλαβαίνω, συμφωνώ απόλυτα, κι αυτό ακριβώς ρωτάω. Να το πάρω τότε, θα προλάβει να μου δώσει κάτι (όχι λιποδιαλυτική ιδιότητα μιας και δε το πιστεύω, λίγο τσίτωμα, ευφορία). Το θέμα του χρόνου είναι ότι θα πάω στο πατρικό μου που έχουμε διάδρομο, οπότε δε θέλω προετοιμασία για κάτι, έτσι κάνα μισαωράκι πριν μπορώ να πάρω κάτι. Σκοπεύω να κάνω 45λεπτα οπότε και 50 λεπτά αργότερα να με πιάσει μια χαρά είναι. Μετά λέω να την πέφτω για λίγο, για να μη φάω την ώρα που ο οργανισμός θα κάνει ακόμα καύσεις και να σηκώνομαι σε καμιά ωρίτσα, λέω τώρα εγώ αν και υποθέτω ότι θα είναι δύσκολο να με πάρει ο ύπνος. Τρώω πιο μετά δεν έχω πρόβλημα, θα είμαι πιο ελαστικός με τη διατροφή τώρα για να φάω και τίποτα της μαμάς.

Levrone
19-12-09, 13:55
Καταλαβαίνω, συμφωνώ απόλυτα, κι αυτό ακριβώς ρωτάω. Να το πάρω τότε, θα προλάβει να μου δώσει κάτι (όχι λιποδιαλυτική ιδιότητα μιας και δε το πιστεύω, λίγο τσίτωμα, ευφορία). Το θέμα του χρόνου είναι ότι θα πάω στο πατρικό μου που έχουμε διάδρομο, οπότε δε θέλω προετοιμασία για κάτι, έτσι κάνα μισαωράκι πριν μπορώ να πάρω κάτι. Σκοπεύω να κάνω 45λεπτα οπότε και 50 λεπτά αργότερα να με πιάσει μια χαρά είναι. Μετά λέω να την πέφτω για λίγο, για να μη φάω την ώρα που ο οργανισμός θα κάνει ακόμα καύσεις και να σηκώνομαι σε καμιά ωρίτσα, λέω τώρα εγώ αν και υποθέτω ότι θα είναι δύσκολο να με πάρει ο ύπνος. Τρώω πιο μετά δεν έχω πρόβλημα, θα είμαι πιο ελαστικός με τη διατροφή τώρα για να φάω και τίποτα της μαμάς.

σε αυτα που μαυρισα διαφωνω..

1) καφες ή τσαι θα εχουν λιποδιαλυτικη ικανοτητα.

2) πολλη διαρκεια ειναι τα 45-50 λεπτα για αεροβια με αδειο στομαχι , σκεψου οτι μετα ισως θες να κανεις και βαρη και θα εισαι dead

3)τραβαει πολυ η ωρα που θα φας και δε στο συνιστω..το νοημα ειναι ναι μεν αεροβιο με αδειο στομαχι αλλα εσυ μιλας για γευμα (μιση+50min+1h) περιπου 2,5 ωρες μετα..

4) θα κανεις τοσο θεμα για να μπορεις μετα να φας και γιουβαρλακια ας πουμε? στο δικο μου μυαλο ειναι αεροβια ναι μεν (να το τραβηξουμε οσο μπορουμε) αλλα και διατροφη τραβηγμα οσο μπορουμε..θα ειναι λαθος αν δεν παιξεις οσο μπορεις με τη διατροφη. αυτα νομιζω.:thumbup:

sTeLaKoS
19-12-09, 17:07
Παλια καποιοι οδηγοί που καναν μεγαλα ταξίδια,μιλαω για φορτηγα,επιναν κοκα κολα με ασπιρινη για να κρατουνται σε εγρύγορση...
Για αυτό που ρωτας Στελιο είναι το γνωστο ECA stack που ακολουθουσαν πολλοι λιποδιαλύτες μεχρι να απαγορευτεί η εφεδρίνη από τα συμπληρωματα.


Σ'ευχαριστώ Polyneikos.
Θα το έχω στο νου μου και θα το δοκιμάσω έστω πιλοτικά για να μου φύγει η περιέργεια.

Stephany Thes
19-12-09, 18:40
ρε συ Μακιαβελι, αν μιλαμε για πρωινη αεροβια θα σου πω το εξης..

ξυπνας το πρωι, οκ? υποτιθεται πρεπει να πας σχετικα γρηγορα για αεροβια ωστε να μην καθυστρερησεις και το πρωινο γευμα. π.χ. δεν μπορεις να εισαι 3 ωρες ξυπιος και με αδειο στομαχι, οκ?

πινεις λοιπον γρηγορα το οποιοδηποτε βοτανο ή ακομη και καφε..και πας για τρεξιμο.

αυτο ομως δε θα θελει και καποιο χρονο για να δρασει? δηλαδη δε νομιζω να ειναι η ιστορια "εφτασε στο στομαχι μου αρα μπορει να αρχισει η δραση του".

προχτες ειχα βαλει ξυπνητηρι στις 7, ομως ειχα κοιμηθει απο νωρις και ετσι σηκωθηκα μονος μου στις 6 παρα και ηταν νυχτα, αρα περιμενα να ξημερωσει..εκει ναι! ηπια τον καφε μου και πηγα για τρεξιμο 1+ ωρα μετα.. αλλα γενικα αν ξυπνησω δε θα πιω το ροφημα και θα φυγω βουρ για τρεξιμο..και μιλαμε για τρεξιμο 25 λεπτα. που λεει ο λογος μεχρι να φτασει το βοτανο στο στομαχι εχεις γυρισει σπιτι..

νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω και που διαφωνω.

(μιλαω για τη λιποδιαλυτικη δραση που μπορει να εχει τσαι, τζινσεγκ ή καφες..)
εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες!! Τα εχω σκεφτει & εγω.. γι'αυτο αν ειναι να παω για τρεξιμο, περιμενω κανα μισαωρο. Το ιδιο ισχυει & για αμινοξεα σωστα?? Ειτε μετα την προπ & πριν την αεροβια ειτε πριν την πρωινη αεροβια πρεπει να περιμενουμε λιγο για να αρχισει η δραση τους/απορροφηθουν.

Stephany Thes
19-12-09, 18:45
εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες!! Τα εχω σκεφτει & εγω.. γι'αυτο αν ειναι να παω για τρεξιμο, περιμενω κανα μισαωρο. Το ιδιο ισχυει & για αμινοξεα σωστα?? Ειτε μετα την προπ & πριν την αεροβια ειτε πριν την πρωινη αεροβια πρεπει να περιμενουμε λιγο για να αρχισει η δραση τους/απορροφηθουν.
οσων αφορα τις βιταμινες c, ειναι μια συγκεκριμμενη βιταμινη παιδια που παρατηρησα πως περιεχει: σουκροζη(sucrose) & saccharin sodium(?) Αναγερομαι στη cebion. Αυτα που ανεφερα παραπεμπουν σε 'οχι τοσο καταλληλα' γλυκαντικα? Δηλ να καταναλωνεται στο πρωινο η μετα την προπονηση μονο? Παντως η γευση ειναι σουπερ γλυκια,λες & εχει ζαχαρη μεσα.. & ελεγα, τι να φταιει

Machiavelli
20-12-09, 19:04
σε αυτα που μαυρισα διαφωνω..

1) καφες ή τσαι θα εχουν λιποδιαλυτικη ικανοτητα.

2) πολλη διαρκεια ειναι τα 45-50 λεπτα για αεροβια με αδειο στομαχι , σκεψου οτι μετα ισως θες να κανεις και βαρη και θα εισαι dead

3)τραβαει πολυ η ωρα που θα φας και δε στο συνιστω..το νοημα ειναι ναι μεν αεροβιο με αδειο στομαχι αλλα εσυ μιλας για γευμα (μιση+50min+1h) περιπου 2,5 ωρες μετα..

4) θα κανεις τοσο θεμα για να μπορεις μετα να φας και γιουβαρλακια ας πουμε? στο δικο μου μυαλο ειναι αεροβια ναι μεν (να το τραβηξουμε οσο μπορουμε) αλλα και διατροφη τραβηγμα οσο μπορουμε..θα ειναι λαθος αν δεν παιξεις οσο μπορεις με τη διατροφη. αυτα νομιζω.:thumbup:

Μιλάω για το ginseng. Όταν μιλάμε για καφεΐνη είτε από καφέ είτε από τσάι είτε σκέτη πιστεύω βοηθά.
Τα 50 λεπτά που ανέφερα εννοώ, 30 λεπτά πριν αρχίσω και να με πιάσει στα 20 λεπτά αφότου έχω αρχίσει, δηλαδή στα 50. Ας πούμε 30 πριν την αερόβια +40 αερόβια +45 ύπνος ή ξεκούραση και μπάνιο= 2 ώρες περίπου. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό, αλλά είναι εύκολο με διάδρομο στο σπίτι και δε χάνω τίποτα να πειραματιστώ. Όσον αφορά τα βάρη ρυθμίζεται, 4 μέρες βάρη και 3 αερόβιο ή 5 και 3 με απογευματινές, θα δούμε.
Τα γιουβαρλάκια δε τα τρώω γιατί μου μυρίζουν, σήμερα ας πούμε έφαγα σπιτικό πουρέ (πατάτα-γάλα) με κεφτεδάκια από άπαχο κιμά ψητά. Φυσικά δεν είναι το τέλειο, αλλά είναι επιλογή μου να φάω και το φαγητό που μου λείπει και δεν χάνω και τίποτα να το δοκιμάσω. Δε πάω για γράμμωση άλλωστε, απλώς δε θέλω να πάρω άλλο λίπος.
Πολύ μεγάλο θέμα το κάναμε για 15 μέρες, εγώ για το ginseng ήθελα να ρωτήσω, τα άλλα θα τα στρώνω στην πορεία. Αύριο θα δοκιμάσω με μισή ώρα πριν σκέτο ginseng. Καλή μου επιτυχία.

Levrone
20-12-09, 20:30
Πολύ μεγάλο θέμα το κάναμε για 15 μέρες,

καλα συγνωμη, δεν ξαναλεω τιποτα..:(:cry::?:oops::angry::pale:

flinstone
20-12-09, 20:41
Μιλάω για το ginseng. Όταν μιλάμε για καφεΐνη είτε από καφέ είτε από τσάι είτε σκέτη πιστεύω βοηθά.
Τα 50 λεπτά που ανέφερα εννοώ, 30 λεπτά πριν αρχίσω και να με πιάσει στα 20 λεπτά αφότου έχω αρχίσει, δηλαδή στα 50. Ας πούμε 30 πριν την αερόβια +40 αερόβια +45 ύπνος ή ξεκούραση και μπάνιο= 2 ώρες περίπου. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό, αλλά είναι εύκολο με διάδρομο στο σπίτι και δε χάνω τίποτα να πειραματιστώ. Όσον αφορά τα βάρη ρυθμίζεται, 4 μέρες βάρη και 3 αερόβιο ή 5 και 3 με απογευματινές, θα δούμε.
Τα γιουβαρλάκια δε τα τρώω γιατί μου μυρίζουν, σήμερα ας πούμε έφαγα σπιτικό πουρέ (πατάτα-γάλα) με κεφτεδάκια από άπαχο κιμά ψητά. Φυσικά δεν είναι το τέλειο, αλλά είναι επιλογή μου να φάω και το φαγητό που μου λείπει και δεν χάνω και τίποτα να το δοκιμάσω. Δε πάω για γράμμωση άλλωστε, απλώς δε θέλω να πάρω άλλο λίπος.
Πολύ μεγάλο θέμα το κάναμε για 15 μέρες, εγώ για το ginseng ήθελα να ρωτήσω, τα άλλα θα τα στρώνω στην πορεία. Αύριο θα δοκιμάσω με μισή ώρα πριν σκέτο ginseng. Καλή μου επιτυχία.

μακι σε τι μορφη ειναι το βοτανι που εχεις παρει;

Bane
20-12-09, 23:01
Το ginseng είναι ένα μεγααααααααααααααααααααααλλλλλλλλλλλλλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο θέμα. Τι ακριβώς προσδοκείς από αυτό;

Machiavelli
20-12-09, 23:51
καλα συγνωμη, δεν ξαναλεω τιποτα..:(:cry::?:oops::angry::pale:

Εσύ καλά τα είπες, εγώ τα υπεραναλύω και σε κουράζω και με κουράζω, θα το κάνω και αν κάνει κάτι, έκανε.
flinstone κάψουλες από NOW foods. Τις είδα στο extreme, λέω 10 ευρώ είναι, όλοι καλά λόγια λένε, ένας πειραματισμός κακό δε θα κάνει.
Bane διάβασα πολλά, εντυπωσιακά. Τονωτικό, βελτίωση αντοχής, ανακούφιση από κόπωση, διαύγεια, αντιοξειδωτικό, αντιφλεγμονώδες, αντικαρκινικό. Περιμένω το ελάχιστο (μια ζωντάνια, καλή διάθεση) ελπίζοντας για το καλύτερο.

liosis
21-12-09, 03:50
καλησπερα ..μια ερωτηση...ποσα γρ..πρωτεινησ πρεπει να περνο εφοσον ειμαι 70 κιλα ...ααα κ ειμαι σε περιοδο ογκου...:weights:

Levrone
21-12-09, 05:07
Εσύ καλά τα είπες, εγώ τα υπεραναλύω και σε κουράζω και με κουράζω, θα το κάνω και αν κάνει κάτι, έκανε.
flinstone κάψουλες από NOW foods. Τις είδα στο extreme, λέω 10 ευρώ είναι, όλοι καλά λόγια λένε, ένας πειραματισμός κακό δε θα κάνει.
Bane διάβασα πολλά, εντυπωσιακά. Τονωτικό, βελτίωση αντοχής, ανακούφιση από κόπωση, διαύγεια, αντιοξειδωτικό, αντιφλεγμονώδες, αντικαρκινικό. Περιμένω το ελάχιστο (μια ζωντάνια, καλή διάθεση) ελπίζοντας για το καλύτερο.

λεγε ρε και μην κολλας! χαβαλε κανουμε! :turtle:

manos_
21-12-09, 05:38
καλησπερα ..μια ερωτηση...ποσα γρ..πρωτεινησ πρεπει να περνο εφοσον ειμαι 70 κιλα ...ααα κ ειμαι σε περιοδο ογκου...:weights:

210

Μπιλντέρης
21-12-09, 08:51
Ρε παιδιά για αυτό το Super Pump , μηπως εχετε καποια γνωμη/αποψη, διοτι εγω λιγες φορες που το πηρα,ενιωσα οτι με εκτοξευσε

Machiavelli
21-12-09, 09:30
Ρε παιδιά για αυτό το Super Pump , μηπως εχετε καποια γνωμη/αποψη, διοτι εγω λιγες φορες που το πηρα,ενιωσα οτι με εκτοξευσε

Ε... Ξαναπάρ' το.

flinstone
21-12-09, 16:12
Ε... Ξαναπάρ' το.

ωραιος:clap::clap::clap::clap::clap:

foko
21-12-09, 16:46
mano λες ποιο πανω 210γρ πρωτεινης για 70 κιλα βαρος!!!!!!!!!!!
Δηλαδη με 30γρ ανα γευμα θες 7 γευματα τηνν μερα , ανα 3 ωρες το γευμα θελεις 21 ωρες την μερα ξυπνιος για να τρως ή τελος παντων να ξυπνας το βραδυ για φαγητο.

thegravijia
21-12-09, 16:48
καλησπερα ..μια ερωτηση...ποσα γρ..πρωτεινησ πρεπει να περνο εφοσον ειμαι 70 κιλα ...ααα κ ειμαι σε περιοδο ογκου...:weights:
140 το πολυ

sTeLaKoS
21-12-09, 18:10
καλησπερα ..μια ερωτηση...ποσα γρ..πρωτεινησ πρεπει να περνο εφοσον ειμαι 70 κιλα ...ααα κ ειμαι σε περιοδο ογκου...:weights:


210


140 το πολυ

Αυτό liosis είναι ένα μεγάλο θέμα. Υπάρχουνε πολλές αντιλήψεις.

Όλοι συμφωνούνε πως ο μέσος άνθρωπος που δε γυμνάζεται χρειάζεται 0,8 γραμμάρια ανα κιλό άλιπης μάζας.

Για αυτούς που γυμνάζονται η ποσότητα εννοείται πως είναι μεγαλύτερη.
Εκεί υπάρχει διαφωνία, άλλοι λένε 1,8γραμ άλλοι 2 γραμμάρια/κιλό άλιπης μάζας, άλλοι 2,5γραμ και άλλοι 3 ή και περισσότερο.

Προσωπικά μαζί με συμπληρώματα παίρνω περίπου 2,5 γραμμάρια. Δοκίμασε, κάνε εξετάσεις αίματος μετά από 1-2 μήνες και μετά αναλόγως βλέπεις.

sTeLaKoS
21-12-09, 18:14
^^ τα νούμερα που σου λέω είναι συνολικά από διατροφή και συμπληρώματα. Το διεκρινίζω γιατί η ερώτηση είναι την ενότητα Συμπληρώματα.

Αν εννοείς μόνο από συμπληρώματα απεφευγε να παίρνεις πάνω από 2-3 φορές τη μέρα.

manos_
21-12-09, 19:42
mano λες ποιο πανω 210γρ πρωτεινης για 70 κιλα βαρος!!!!!!!!!!!
Δηλαδη με 30γρ ανα γευμα θες 7 γευματα τηνν μερα , ανα 3 ωρες το γευμα θελεις 21 ωρες την μερα ξυπνιος για να τρως ή τελος παντων να ξυπνας το βραδυ για φαγητο.

Για bodybuilding το σωματικο σου βαρος χ3.Αλλοιως γεμιζεις με νερα και λιπος.Ουτε εγω παιρνω οσο χρειαζετε αλλα τοσο θελει κανονικα.3 ωρες ειναι πολυ κανονικα 2 με δυομιση ωρες θελει.

thegravijia
21-12-09, 20:02
Για bodybuilding το σωματικο σου βαρος χ3.Αλλοιως γεμιζεις με νερα και λιπος.Ουτε εγω παιρνω οσο χρειαζετε αλλα τοσο θελει κανονικα.3 ωρες ειναι πολυ κανονικα 2 με δυομιση ωρες θελει.
ρε μανο για αρχαριο και τοσα λιγα κιλα που ειναι εγω πιστευω πως χ3 ειναι πολλα...
για ΣΕΝΑ χ3 ναι ..

manos_
21-12-09, 20:05
ρε μανο για αρχαριο και τοσα λιγα κιλα που ειναι εγω πιστευω πως χ3 ειναι πολλα...
για ΣΕΝΑ χ3 ναι ..

Ισως να εχεις δικιο.

Μπιλντέρης
22-12-09, 00:18
Φίλε Machiavelli,όταν ρωτάω για γνώμη επί του SUPER PUMP , δεν εννοώ συμβουλή να το ξαναπάρω ή όχι, αλλά απλώς εάν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και εάν είχε κάποια συμπτώματα όπως αδυναμία ύπνου το βράδυ(εάν η λήψη έγινε πριν από βραδυνή προπόνηση) λόγω της αυξημένης υπεραιμίας κλπ

gj
22-12-09, 00:25
Φίλε Machiavelli,όταν ρωτάω για γνώμη επί του SUPER PUMP , δεν εννοώ συμβουλή να το ξαναπάρω ή όχι, αλλά απλώς εάν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και εάν είχε κάποια συμπτώματα όπως αδυναμία ύπνου το βράδυ(εάν η λήψη έγινε πριν από βραδυνή προπόνηση) λόγω της αυξημένης υπεραιμίας κλπ

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3386&highlight=super+pump

Senereison
22-12-09, 00:37
Όσο αναφορά τις πρωτεΐνες όταν παίρνεις μια πρωτεΐνη πρέπει να τρως πOΛυ?

Μπιλντέρης
22-12-09, 00:40
Δεν το είχα δει αυτό gj ,πολύ ωραίο,ευχαριστώ.Πραγματικά κάνει δουλειά.

Kolorizos
22-12-09, 00:42
ρε ντινο τι ρωτας ρε τι ρωτας?????

sTeLaKoS
22-12-09, 00:52
Όσο αναφορά τις πρωτεΐνες όταν παίρνεις μια πρωτεΐνη πρέπει να τρως πOΛυ?

Πρέπει να τρως ανάλογα με τους στόχους σου και οχι ανάλογα με τα συμπληρώματα που παίρνεις.

Μπιλντέρης
22-12-09, 00:53
Σωστότατος.....

gj
22-12-09, 00:59
Όσο αναφορά τις πρωτεΐνες όταν παίρνεις μια πρωτεΐνη πρέπει να τρως πOΛυ?

Η πρωτείνη ειναι συμπληρωμα. Δλδ συμπληρωνει το φαγητο σου.
Αν παιρνεις την απαραιτητη για σενα πρωτείνη μέσα απο το φαγητο τοτε δεν παιρνεις συμπληρωμα πρωτεινης. Αν ομως δεν παιρνεις ολη την ποσοτητα απο το φαγητο τότε συμπληρωνεις αυτα που σου λοιπουν απο το συμπληρωμα πρωτεινης.

Μπιλντέρης
22-12-09, 01:17
Μην ξεχνάμε ότι η απαρχή της δημιουργίας της πρωτείνης,αποτέλεσε η ανάγκη για άμεση αποκατάσταση τω μυών μετά την προπόνηση. Η πρωτείνη είναι κατά την γνώμη μου,ένα ταχύτατο και πολύ απορροφήσιμο γεύμα που θέλουν οι εκάστοτε προπονημένοι μύες ακριβώς μετά την προπόνηση που τους κάνουμε.Το φαί είναι το σημαντικότερο όλων,πλην όμως μεταπροπονητικά ο μυς θέλει γρήγορο φαγητό προκειμένου να μην καννιβαλήσει όπως λέμε συχνά,δηλαδή να μην ΄΄φάει΄΄ δικό του οργανικό ιστό,να είναι σε φάση αναβολισμού μετά την προπόνηση . Άρα επιτακτική η ανάγκη για λήψη πρωτείνης (σκόνη), κυρίως και τουλάχιστον αμέσως μετά την προπόνηση ,α φού και το καλύτερο πρωτεινούχο γεύμα να φας αμέσως μετά την προπόνησή σου,θέλεις σαν μέσος οργανισμός , τουλάχιστον 2 ώρες για να χωνέψεις και να δώσεις επιτέλους στον οργανισμό σου την πρωτείνη που θέλει.Μέσα σε αυτές τις 2 ώρες όμως ,έχει γίνει η ΄΄καταβολική ζημιά ΄΄.
Συγνώμη που έγραψα πολλά,απλώς ήθελα να είμαι σαφής.

manos_
22-12-09, 14:30
Παιδες,οταν βρισκεις σε ελληνικο e-shop(σορρυ μοντς) τιμη καμια 20ρια ευρω κατω στο ιδιο προιον να αρχιζω να την ψαχνω για κινεζο?

liosis
22-12-09, 17:49
επειδη με μπερδεξαται λιγο .θα σασ πω τι κανω...κανω το προγραμμα ογκου Ν2 του μπουρναζου κ την διατροφη ογκου η διατροφη αν δειτε κ σεισ οι ιδιοι λεει 4000 θερμιδεσ κ ποσ περιλαμβανει 350 γραμμ.πρωτεινησ ...απο συμπληρωματα χρησιμοποιω. ( whey τησ ον κ δεξτροζη )αν κανο κατι λαθοσ πειτε μ ...ευχαριστω..

sTeLaKoS
22-12-09, 17:51
επειδη με μπερδεξαται λιγο .θα σασ πω τι κανω...κανω το προγραμμα ογκου Ν2 του μπουρναζου κ την διατροφη ογκου η διατροφη αν δειτε κ σεισ οι ιδιοι λεει 4000 θερμιδεσ κ ποσ περιλαμβανει 350 γραμμ.πρωτεινησ ...απο συμπληρωματα χρησιμοποιω. ( whey τησ ον κ δεξτροζη )αν κανο κατι λαθοσ πειτε μ ...ευχαριστω..

4000 θερμίδες? Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος έχεις?

liosis
22-12-09, 17:54
70 κιλα 1.76

sTeLaKoS
22-12-09, 17:57
70 κιλα 1.76

Και έχεις υπολογίσει οτι χρειάζεσαι 4000 θερμίδες? Είναι πάρα πολλές.

Για τσεκαρε το λίγο και γράψε μου ποσες θερμιδες σου βγαζει
http://www.nutr.teithe.gr/calories.htm

liosis
22-12-09, 17:59
3100 ...αλλα τι να ελατωσω δηλαδη??

sTeLaKoS
22-12-09, 18:05
3100

Τόσο έντονη δραστηριότητα? οκ..... αυτές που σου έβγαλε + 500 το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Δε χρειάζεσαι 4000 θερμίδες. Εκείνο είναι ένα υπόδειγμα διατροφής, δεν είναι για όλους. Κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του ανάγκες.
Και 350 γραμ πρωτείνης είναι πάρα πολλά για έναν άνθρωπο 70 κιλών. Είναι 5 γραμμάρια ανα σωματικό κιλό. Κατέβασέ το στα 3 ΤΟ ΠΟΛΥ.

drago
22-12-09, 18:06
70 κιλα 1.76

απ' οτι λεγεται απ τους παλαιους, για ογκο, σχετικα με την πρωτεινη, βαζεις 2.2 χ το βαρος σου χωρις το λιπος.

τωρα, και ετσι χυμα να το βαλεις θα σου βγαλει χοντρικα νια 150αρα γραμμαρια!!!

liosis
22-12-09, 18:09
Τόσο έντονη δραστηριότητα? οκ..... αυτές που σου έβγαλε + 500 το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Δε χρειάζεσαι 4000 θερμίδες. Εκείνο είναι ένα υπόδειγμα διατροφής, δεν είναι για όλους. Κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του ανάγκες.
Και 350 γραμ πρωτείνης είναι πάρα πολλά για έναν άνθρωπο 70 κιλών. Είναι 5 γραμμάρια ανα σωματικό κιλό. Κατέβασέ το στα 3 ΤΟ ΠΟΛΥ.

χαχαχ τι περιμενεσ να εγραφα αρχαριοσ ειμαι πιτσιρικασ ειμαι εντονο μ φαινεται το προγραμμα..:)τι εννοεισ να κατεβασω στο 3 να ελατωσω κανα γευμα η απτο συμπληρωμσα ??

sTeLaKoS
22-12-09, 18:32
χαχαχ τι περιμενεσ να εγραφα αρχαριοσ ειμαι πιτσιρικασ ειμαι εντονο μ φαινεται το προγραμμα..:)τι εννοεισ να κατεβασω στο 3 να ελατωσω κανα γευμα η απτο συμπληρωμσα ??

Μην ελλατώσεις τα γεύματα σου. Ελάττωσε τις ποσότητες που τρως.

Βέβαια θα χρειαστείς μια ψηφιακή ζυγαριά κουζίνας αλλιώς και έναν θερμιδομετρητή. Θερμιζομετρητες υπάρχουνε αρκετοί στο ιντερνετ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μετρας θερμίδες.. τι λες μπορείς?

Όταν το κάνεις άνοιξε ενα τοπικ στην ενοτητα "διατροφη" για να σου κανουνε τυχον διορθωσεις τα παιδια

liosis
23-12-09, 03:35
Μην ελλατώσεις τα γεύματα σου. Ελάττωσε τις ποσότητες που τρως.

Βέβαια θα χρειαστείς μια ψηφιακή ζυγαριά κουζίνας αλλιώς και έναν θερμιδομετρητή. Θερμιζομετρητες υπάρχουνε αρκετοί στο ιντερνετ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μετρας θερμίδες.. τι λες μπορείς?

Όταν το κάνεις άνοιξε ενα τοπικ στην ενοτητα "διατροφη" για να σου κανουνε τυχον διορθωσεις τα παιδια

k βεβαια μπορω αν θεσ κατι πολυ το καταφερνεισ αρκει να ιδρωσεισ κιολασ...σευχαριστω κιολασ φιλε μ να σαι καλα!!!!!μια ερωτηση εχω ακομα ..υπαρχει περιπτωσει να κατεβω σε αγωνεσ χωρισ χρησει στεροειδων ???ευχαριστω κ παλι...:weights::weights:

sTeLaKoS
23-12-09, 14:30
k βεβαια μπορω αν θεσ κατι πολυ το καταφερνεισ αρκει να ιδρωσεισ κιολασ...σευχαριστω κιολασ φιλε μ να σαι καλα!!!!!μια ερωτηση εχω ακομα ..υπαρχει περιπτωσει να κατεβω σε αγωνεσ χωρισ χρησει στεροειδων ???ευχαριστω κ παλι...:weights::weights:


Σε fitness κατηγορία φαντάζομαι ναι.... Βέβαια δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω μιας και δεν έχω εμπειρία από αγωνιστική προετοιμασία.

Μια σχετική (περίπου) συζήτηση...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5455

FoTiS3
23-12-09, 22:04
να ρωτησω....σε ποση ωρα απορροφαται η whey αν την παρουμε με το πρωινο και σε ποση ωρα μετα την προπονηση???

wolverine
25-12-09, 23:04
geia sas eimai kenourios sto sait gumnazwme 9 mhnes kanw varh gia ogo eimai 18 xronon 1.69 upsos pernw prwteines ogou 3 mhnes twra skeutome na xekinisw kai kreatini mpwro na tin sundiasw me kapia kali prwteini??
xerw lew polla alla eimai polu mperdemenos kai sta magazia me sumpliromata den vgazw akrh an kai exw diavasei polla apo to forum sas eimai akoma perdemenos (sory gia ta greklis alla eimai dislektikos dld anothorgrafos):P

thegravijia
25-12-09, 23:06
geia sas eimai kenourios sto sait gumnazwme 9 mhnes kanw varh gia ogo eimai 18 xronon 1.69 upsos pernw prwteines ogou 3 mhnes twra skeutome na xekinisw kai kreatini mpwro na tin sundiasw me kapia kali prwteini??
xerw lew polla alla eimai polu mperdemenos kai sta magazia me sumpliromata den vgazw akrh an kai exw diavasei polla apo to forum sas eimai akoma perdemenos (sory gia ta greklis alla eimai dislektikos dld anothorgrafos):P
με οποια πρωτεινη και να το συνδυασεις δν παιζει προβλημα - ολες το ιδιο ειναι

wolverine
25-12-09, 23:48
με οποια πρωτεινη και να το συνδυασεις δν παιζει προβλημα - ολες το ιδιο ειναι
apla diavasa oti oi prwteines ogou den einai kai polu kales exeis na mou prwtineis kamia??

thegravijia
26-12-09, 00:17
apla diavasa oti oi prwteines ogou den einai kai polu kales exeis na mou prwtineis kamia??
ναιολες τις καθαρες .οχι ογκου

FoTiS3
26-12-09, 16:03
παίδες να ρωτήσω...σε ποση ωρα απορροφαται η whey αν την παρουμε στο πρωινο και σε ποση ωρα μετα την προπονηση???

Levrone
26-12-09, 17:13
παίδες να ρωτήσω...σε ποση ωρα απορροφαται η whey αν την παρουμε στο πρωινο και σε ποση ωρα μετα την προπονηση???

σε καμια ωριτσα να πουμε? γενικα μετα την προπονηση σε μια ωρα μετα το ροφημα εισαι φρι να φας στερεα τροφη!

μετα το πρωινο επειδη βαζεις και βρωμες και καρυδια και πολυβιταμινη , αλλοι βαζουν και μελι, εγω αφηνω ενα 2,5ωρο να περασει.. :thumbup:

gj
28-12-09, 02:58
geia sas eimai kenourios sto sait gumnazwme 9 mhnes kanw varh gia ogo eimai 18 xronon 1.69 upsos pernw prwteines ogou 3 mhnes twra skeutome na xekinisw kai kreatini mpwro na tin sundiasw me kapia kali prwteini??
xerw lew polla alla eimai polu mperdemenos kai sta magazia me sumpliromata den vgazw akrh an kai exw diavasei polla apo to forum sas eimai akoma perdemenos (sory gia ta greklis alla eimai dislektikos dld anothorgrafos):P
Παρατα τες τις πρωτείνες ογκου και παρε μια καθαρη και δεξτρόζη.
Οσον αφορα την κρεατινη αστην για λιγο αργοτερα. Συνεχισε καλη γυμναστικη και διατροφη και μια χαρα εισαι...
Απο σεπτεμβρη οκτωμβρη (μετα τις καλοκαιρινες διακοπες δλδ) αρχισε να το ξανακοιτας ... (αν και παλι νωρις ειναι;))

thegravijia
28-12-09, 03:00
geia sas eimai kenourios sto sait gumnazwme 9 mhnes kanw varh gia ogo eimai 18 xronon 1.69 upsos pernw prwteines ogou 3 mhnes twra skeutome na xekinisw kai kreatini mpwro na tin sundiasw me kapia kali prwteini??
xerw lew polla alla eimai polu mperdemenos kai sta magazia me sumpliromata den vgazw akrh an kai exw diavasei polla apo to forum sas eimai akoma perdemenos (sory gia ta greklis alla eimai dislektikos dld anothorgrafos):P
βασικα και κρεατινη να παρεις δεν θα δεις καμια διαφορα.
δεν ξερεις να τρως ουτε να προπονησε οποτε η κρεατινη δεν θα σου δωσει τιποτα.
αλλα παρτη να σου φυγει η περιεργια:weights:

liosis
29-12-09, 08:48
παιδεσ καλησπερα ...πηρα την δεξτοζη τησ (wariolab) απτα χ τρεμε στορσ προσφατα αλλα επειδη εχο μπερδευτει θα ηθελα να μ πειτε τα εξησ.....1)να την χρησιμοποιο μονο μετα προπο???κ2) ποσα σκουπ χριαζεται εφοσον ειμαι 70 κιλα κ υψοσ 1.78.....:bbbiceps:

KATERINI 144
29-12-09, 10:08
(sory gia ta greklis alla eimai dislektikos dld anothorgrafos):Pκανε μετατροπη το κειμενο εδω http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp, μη συνεχίσεις να γραφεις με greeklish.

Polyneikos
29-12-09, 11:13
παιδεσ καλησπερα ...πηρα την δεξτοζη τησ (wariolab) απτα χ τρεμε στορσ προσφατα αλλα επειδη εχο μπερδευτει θα ηθελα να μ πειτε τα εξησ.....1)να την χρησιμοποιο μονο μετα προπο???κ2) ποσα σκουπ χριαζεται εφοσον ειμαι 70 κιλα κ υψοσ 1.78.....:bbbiceps:

1)Μετα την προπόνηση,μονο τις μερες που κανεις προπόνηση
2) Αν εισαι σε περιοδο όγκου παρε 65 γρ.,αν κανεις γραμμωση τα μισα.

Jud0ka
29-12-09, 14:20
ζητω συγνωμη δεν προσεκσα στην αρχη οτι επρεπε να μιλαμε ελληνικα...=] 8α μπορουσα να ρωτησω τωρα?

Jud0ka
29-12-09, 14:42
καλησπερα!!!ειμαι καινουργιος στο σιτε!8α ι8ελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την γραμμωση και την πρωτεινη!θα μπορουρε καποιος να με βοηθησει?

TEFAAtzis
29-12-09, 14:47
καλησπερα!!!ειμαι καινουργιος στο σιτε!8α ι8ελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την γραμμωση και την πρωτεινη!θα μπορουρε καποιος να με βοηθησει?
Αναφορά μηνύματος Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

Καλησπερα και καλως ηρθες στο σαιτ:toast:.Περνα πρωτα καλυτερα απο την ενοτητα νεα μελη και πες μας κανα 2 πραγματα για σενα σε σχεση με τον αθλητισμο.Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε ολοι για να σε βοηθησουμε

-beba-
29-12-09, 15:43
ζητω συγνωμη δεν προσεκσα στην αρχη οτι επρεπε να μιλαμε ελληνικα...=] 8α μπορουσα να ρωτησω τωρα?

Ρώτα ελεύθερα.

Jud0ka
29-12-09, 15:57
Ρώτα ελεύθερα.

ειμαι 18,1.84 και 84κιλα!κανω γυμναστηριο 2χρονια και τζουντο 6 εχω ογκο και ανεπτιγμενους μυς αλλα δεν εχω γραμμωση...επισης εχω κιλοιακους αλλα δεν φαινονται πλ....θελω να κανω γραμμωση αλλα δεν κσερω τι πρεπει να τρωω,ποσο πρεπει να τρωω και ποσα γευματα την ημερα...επισης απο χτες κσεκινησα και περνω πρωτεινη "nitro-tech" εχω ακουσει οτι ειναι καλη αλλα δεν κσερω αν 8α με βοηθησει στην γραμμωση...και αν ναι ποσο να περνω?και κα8ε ποτε?

Jud0ka
29-12-09, 16:13
Καλησπερα και καλως ηρθες στο σαιτ:toast:.Περνα πρωτα καλυτερα απο την ενοτητα νεα μελη και πες μας κανα 2 πραγματα για σενα σε σχεση με τον αθλητισμο.Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε ολοι για να σε βοηθησουμε

εγινεεεε!!!και παλι καλησπερα!!!;)

thegravijia
29-12-09, 16:27
ειμαι 18,1.84 και 84κιλα!κανω γυμναστηριο 2χρονια και τζουντο 6 εχω ογκο και ανεπτιγμενους μυς αλλα δεν εχω γραμμωση...επισης εχω κιλοιακους αλλα δεν φαινονται πλ....θελω να κανω γραμμωση αλλα δεν κσερω τι πρεπει να τρωω,ποσο πρεπει να τρωω και ποσα γευματα την ημερα...επισης απο χτες κσεκινησα και περνω πρωτεινη "nitro-tech" εχω ακουσει οτι ειναι καλη αλλα δεν κσερω αν 8α με βοηθησει στην γραμμωση...και αν ναι ποσο να περνω?και κα8ε ποτε?
μονο μετα την προπονηση να περνεις

Jud0ka
29-12-09, 16:29
μονο μετα την προπονηση να περνεις

δλδ μια φορα την ημερα?και ποσι δοση?

sTeLaKoS
29-12-09, 16:31
μονο μετα την προπονηση να περνεις

Αν έχει τη δυνατότητα το πρωί να τρώει 5-6 ασπράδια αυγού ναι, συμφωνώ μαζί σου Βασίλη.
Αν όμως όχι πρέπει να παίρνει και το πρωί, πάνε πολλές ώρες απ τη τελευταία φορά που έφαγε τροφή πλούσια σε πρωτείνη.

liosis
30-12-09, 16:33
καλησπερα..ποια η διαφορα μεταξυ 2 πρωτεινων οταν η μια εχει 50 sodioum κ η αλλη 100 ειναι καλο αυτο??τι ειναι το sodioum μασ χρειαζεται???

sTeLaKoS
30-12-09, 17:40
Sodioum ειναι το Νάτριο. Η ημερίσια ανάγκη μας για νάτριο σύμφωνα με το wiki ανέρχεται στα 500 mg την ημέρα.
Δε νομίζω η ποσότητα νατρίου να κάνει μια πρωτείνη καλύτερη από κάποια άλλη.

Ας μας πει και κάποιος άλλος αν ξέρει κάτι παραπάνω.

-beba-
30-12-09, 17:52
Sodioum ειναι το Νάτριο. Η ημερίσια ανάγκη μας για νάτριο σύμφωνα με το wiki ανέρχεται στα 500 mg την ημέρα.
Δε νομίζω η ποσότητα νατρίου να κάνει μια πρωτείνη καλύτερη από κάποια άλλη.


:thumbup:

sTeLaKoS
31-12-09, 23:49
Μου είπανε να μη παίρνω πολιβιταμίνη ταυτόχρονα με τη vit C. Τουλάχιστον 1 ώρα μετά η δεύτερη. Ισχύει κάτι τέτοιο?

The Rock
01-01-10, 00:17
Μου είπανε να μη παίρνω πολιβιταμίνη ταυτόχρονα με τη vit C. Τουλάχιστον 1 ώρα μετά η δεύτερη. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Γτ η Πολυβιταμίνη C δεν έχει μέσα ?
Δεν υπάρχει λογική σε αυτό που σου είπανε ...

sTeLaKoS
01-01-10, 00:27
Αυτό τους είπα κι εγώ αλλά λέει η ποσότητα της C είναι πολύ μεγάλη και δεν είναι το ίδιο.

Δε παίζει, μάλλον δεν ήξεραν τι έλεγαν.

Machiavelli
01-01-10, 14:34
Αν έχει όμως 300 mg μέσα η πολυβιταμίνη γιατί να πάρεις άλλα 1000 mg μαζί; Πάρε την C άλλη ώρα, δεν είναι και τόσο θέμα.

sTeLaKoS
01-01-10, 16:37
Αν έχει όμως 300 mg μέσα η πολυβιταμίνη γιατί να πάρεις άλλα 1000 mg μαζί; Πάρε την C άλλη ώρα, δεν είναι και τόσο θέμα.

Η πολιβιταμίνη δεν έχει 300mg αλλά 80mg. Και παίρνω μαζί ακόμη 500mg. + 500mg τις on μέρες μεταπροπονητικά.

Xrisos
02-01-10, 15:04
Κανοντας αθλητισμο, μετα την προπονηση κατι πρεπει να τρωμε σωστα?
γτ ολοι λετε πρωτεινη ενω στην ουσια χρειαζομαστε πρωτα υδατανθρακα (φρουτο) και υστερα απο ωρα πρωτεινη?
ομως αυτο που κυριως με κανει και αναρωτιεμαι ειναι..εχοντας πιει ενα ροφημα πρωτεινης μετα απο ποση ωρα μπορω να φαω κατι? γτ δεν μπορω να φαω αμεσως? μπορω να συνδιασω το ροφημα με ενα φρουτο η δεν οφελει στην διασπαση της πρωτεινης?

thegravijia
02-01-10, 15:21
Κανοντας αθλητισμο, μετα την προπονηση κατι πρεπει να τρωμε σωστα?
γτ ολοι λετε πρωτεινη ενω στην ουσια χρειαζομαστε πρωτα υδατανθρακα (φρουτο) και υστερα απο ωρα πρωτεινη?
ομως αυτο που κυριως με κανει και αναρωτιεμαι ειναι..εχοντας πιει ενα ροφημα πρωτεινης μετα απο ποση ωρα μπορω να φαω κατι? γτ δεν μπορω να φαω αμεσως? μπορω να συνδιασω το ροφημα με ενα φρουτο η δεν οφελει στην διασπαση της πρωτεινης?
ποιος σου πε οτι χρεαιζεσαι φρουτο μετα την προπονηση??

πινεις το ροφημα και μετα απο καμια ωρ εισαι οκ να φας.

Xrisos
02-01-10, 15:35
Και τι υδατανθρακα θα παρω μετα την προπονηση απο μια καθαρη πρωτεινη?

thegravijia
02-01-10, 15:54
Και τι υδατανθρακα θα παρω μετα την προπονηση απο μια καθαρη πρωτεινη?http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Machiavelli
03-01-10, 06:41
Η πολιβιταμίνη δεν έχει 300mg αλλά 80mg. Και παίρνω μαζί ακόμη 500mg. + 500mg τις on μέρες μεταπροπονητικά.

Εντάξει σχετικό, η ADAM που χρησιμοποιούν πολλοί εδώ, έχει 350, το animal pak 500.

sTeLaKoS
03-01-10, 13:37
Τα σκευάσματα Afibon, Ectiva, Lindaxa, Meissa,....

Meridia, Minimacin, Minimectil, Obesan, Reductil, Reduxade, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Zelium και Zelixa, που κυκλοφορούν στην Ε.Ε. από το 1999, περιέχουν την ουσία σιβουτραμίνη, που ενδέχεται να αυξάνει τον κίνδυνο εκδήλωσης καρδιακής προσβολής...
ή εγκεφαλικού επεισοδίου.
Αυτό ανακοίνωσε ο ΕΟΦ, μετά τα ανησυχητικά ευρήματα μελέτης στην οποία συμμετείχαν 10.000 ασθενείς.

Ήδη οι ειδικοί καλούν τους γιατρούς να μη χορηγούν τα εν λόγω φάρμακα σε άτομα με καρδιαγγειακό ιστορικό.

Όλοι οι ασθενείς πρέπει να παρακολουθούνται τακτικά για αύξηση της αρτηριακής πίεσης. Όσοι δεν χάνουν τουλάχιστον το 5% του σωματικού τους βάρους σε τρεις μήνες από την έναρξη της θεραπείας, πρέπει να τη διακόπτουν. H μέγιστη διάρκεια χορήγησης φαρμάκων με την επίμαχη ουσία δεν πρέπει να υπερβαίνει τον έναν χρόνο.

http://www.newsit.gr/


Ξέρουμε κάτι για την ενλόγο ουσία? Περιέχεται και σε λιποτροπικά για αθλητές ή είναι μόνο στα φάρμακα κατά της παχυσαρκείας?

liosis
03-01-10, 20:22
καλησπερα ....ποσουσ μηνεσ (ον) κ ποσουσ (οφ) παιζεισ με πρωτεινη????????:bbbiceps:

sTeLaKoS
03-01-10, 20:34
καλησπερα ....ποσουσ μηνεσ (ον) κ ποσουσ (οφ) παιζεισ με πρωτεινη????????:bbbiceps:

On on on on on on on!!!!!! Γαλατάκι είναι παιδιά.... :toast:

liosis
03-01-10, 21:39
On on on on on on on!!!!!! Γαλατάκι είναι παιδιά.... :toast:

φιλε στελακο αληθεια η πλακα μ κανεισ ??:weights:

Kolorizos
04-01-10, 01:31
γεια σας ...ενας φιλος μου ειναι αρκετα κοντος και ψαχνει καποιο συμπληρωμα να τον βοηθησει να παρει υψος .υπαρχει κατι ??

Bane
04-01-10, 02:13
Όχι.

albertob30
04-01-10, 02:35
Όχι.

κατι με αυξητικη δεν υπαρχει μονο ? ε bane? και νομιζω πρεπει να τις αρχισεις σε πολυ μικρη ηλικια για να εχουν αποτελεσμα.

Bane
04-01-10, 14:27
Αυξητική μόνο όταν είσαι μικρός και ΜΟΝΟ με επίβλεψη γιατρού.

-beba-
04-01-10, 16:28
Αυξητική μόνο όταν είσαι μικρός και ΜΟΝΟ με επίβλεψη γιατρού.

Εχασα δηλαδη την ευκαιρία να ψηλώσω.............................

albertob30
04-01-10, 17:09
Αυξητική μόνο όταν είσαι μικρός και ΜΟΝΟ με επίβλεψη γιατρού.

οταν λες μικρος..τι ηλικια εννοεις?

Bane
04-01-10, 17:46
οταν λες μικρος..τι ηλικια εννοεις?

Οι θεραπείες αυξητικής συνήθως ξεκινάνε 8-11. Μετά τα 18 είναι αργά για να κάνεις οτιδήποτε για το ύψος.

Kolorizos
04-01-10, 22:31
βασικα ειναι 16 χρονων.. απο ορμονες????φαρμακα...αρκει να μην τον πειραξουν

Machiavelli
05-01-10, 15:35
Μπα πολύ αργά. Και θα τον πειράξουν κάποια στιγμή και πλέον δεν αξίζει μιας και η διαφορά θα είναι ελάχιστη.

Kolorizos
06-01-10, 00:55
γυρο στους 3 ποντους θελει για να φτασει τουλαχιστον το 1.70

iwvi7
06-01-10, 14:05
αν πάρω καρνιτήνη μαζί με θερμογενετικό (καφείνη ή γκουάρανα ) πριν από αερόβια θα υπάρχει πρόβλημα ? εννοώ εκτος από ταχυπαλμίες (υποθέτω άλλο το ένα άλλο το άλλο.. αλλά ξέρω και γω καμια φορά τι γίνεται ?

sTeLaKoS
06-01-10, 14:29
βασικα ειναι 16 χρονων.. απο ορμονες????φαρμακα...αρκει να μην τον πειραξουν


γυρο στους 3 ποντους θελει για να φτασει τουλαχιστον το 1.70

Έχει τουλάχιστον 2 χρόνια ανάπτυξης, ίσως 3. Μπορεί να τους πάρει τους 3 πόντους που θέλει.

Bane
06-01-10, 18:08
αν πάρω καρνιτήνη μαζί με θερμογενετικό (καφείνη ή γκουάρανα ) πριν από αερόβια θα υπάρχει πρόβλημα ? εννοώ εκτος από ταχυπαλμίες (υποθέτω άλλο το ένα άλλο το άλλο.. αλλά ξέρω και γω καμια φορά τι γίνεται ?

Η καρνιτίνη για την απώλεια βάρους δεν κάνει απολύτως τίποτα.

sogoku
07-01-10, 13:39
Για την εταιρια american sports nytrition τι ξερουμε?Πηρα μια γουει προχτες απο διαλυτοτητα και γευση παρα πολυ καλη.

Polyneikos
07-01-10, 23:27
To εxεις ρωτησει και αλλου και σου απάντησα...
http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=128235&postcount=274

mosxoklis
10-01-10, 15:57
gia sas paidia pou mporw na vrw tous lipodialites sida cordifolia????kanena magazi pou mporw na paraggeilw uparxei??


***Γραφε με ελληνικους χαρακτήρες,είναι κανόνας του φόρουμ.Mods Team ***

Stephany Thes
10-01-10, 16:29
να σας ρωτήσω,χτες στην περιοχή του άγιου θεράποντα βρήκα ένα κατάστημα με προϊόντα από gaspari nutrition. Αυτή η εταιρία δεν έχει sida cordifolia εδώ στην ελλάδα?

Niiick
11-01-10, 01:09
επειδη στο καφεινη-κρεατινη ακρη δε βγαινει και επειδη ερευνες + εργοφυσιολογια λενε οτι καφεινη "χαλαει" τα αποτελεσματα της κρεατινης φευγει η καφεινη. Ξερει κανεις αλλο καλο stimulant?

giannos_87
11-01-10, 20:37
την πρωτεινη αν την περνης λιγο πρην απο το γυμναστηριο και αμεσος μετα ειναι καλητερα?

Stephany Thes
12-01-10, 12:16
με το να παίρνεις αμινοξέα πριν από αερόβια δραστηριότητα, θεωρείται πως τρέχεις σε fasted state? Το αναρωτήθηκα,καθώς με τα αμινοξέα διαβάζω η ινσουλίνη αυξάνει πολύ περισσότερο απ'ότι με την πρωτεΐνη.

d3m
13-01-10, 23:32
Καλησπερα...Κανω αρκετο καιρο γυμναστηριο 3 χρονια περιπου αν και ειχα καποια διαλειματα για λιγο καιρο...Ειμαι 1,83 70 κιλα παλιοτερα ημουν 80κιλα αλλα εχασα γιατι ειχα παει στα λοκ και 2η μαλ στον ασπροπυργο και δεν εκανα καλη διατρογη και εχασα πολλα κιλα...Τωρα προσπαθω να βαλω κιλα κανω 5 γευματα την μερα 1 πρωινο,1 κατα τις 12(τυροπιτα,σπανακοπιτα),1 μεσημεριανο,1 μετα το γυμναστηριο,1 βραδυνο...Αρχησα να περνω αυτη τη πρωτεινη PHD Synergy 2 φορες την μερα μια το πρωι και μια μετα τι προπονηση.
Πως τα βλεπετε τα πραγματα ειναι καλη αυτη η πρωτεινη θα με βοηθησει καπως?

Αυτη ειναι η πρωτεινη ***************************************

KATERINI 144
14-01-10, 00:05
2. Δεν επιτρέπεται η διασύνδεση "link" ξένων εμπορικών καταστημάτων

Κανόνες του Φόρουμ (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1626)


αν θελεις να ρωτησεις για καποιο συγκεκριμένο σκεύασμα ο τροπος του ποστ σου θα πρεπει να ειναι ετσι Μορφή των Posts (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=485)

παντως καλύτερα να δεις πρωτα τη διατροφη σου γιατι με τυροπιτες και σπανακόπιτες δεν κανεις διατροφη, καλος ηρθες στο φορουμ.

sogoku
14-01-10, 02:33
Kαθησα και σκεφτηκα και ειδα[οχι οτι μ'αγαπας]οτι παιρνω 4 φορεσ την μερα πρωτεινη περα απο τα 5 με 6 γευματα που κανω.Θα παρω μια το πρωι με τα αυγα και την βρωμη μια πριν την προπονηση μια μετα και μια πριν κοιμηθω.Ειναι αρκετες λετε?Οχι οτι θα παθω τιποτα εννοειται αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να κοψω απο καπου.Εσεις ποσες πινετε?

Jud0ka
14-01-10, 04:15
παιδια μια ερωτηση γτ εχω μπερδεψει τα μπουτια μ >.< ι κρεατινη τλκ βοη8αει στην γραμμωση?η οχι?τσο φορουμ λεει οτι βοηθαει αποθηκευοντας ενεργεια κτλπ....αλλα πολοι λενε οτι ειναι βλακεια να περνεισ κρεατινη οταν κανεις γραμμωση,,,,γτ?

sTeLaKoS
14-01-10, 10:25
Kαθησα και σκεφτηκα και ειδα[οχι οτι μ'αγαπας]οτι παιρνω 4 φορεσ την μερα πρωτεινη περα απο τα 5 με 6 γευματα που κανω.Θα παρω μια το πρωι με τα αυγα και την βρωμη μια πριν την προπονηση μια μετα και μια πριν κοιμηθω.Ειναι αρκετες λετε?Οχι οτι θα παθω τιποτα εννοειται αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να κοψω απο καπου.Εσεις ποσες πινετε?

Το πρωί πόσα αυγά τρως? Αν είναι αρκετά 4,5,6 δε χρειάζεσαι whey. Επίσης, πριν τη προπόνηση, πόση ώρα έχει περάσει απ' το τελευταιο σου γεύμα με πρωτείνη?

KATERINI 144
14-01-10, 10:46
30-35 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα αρκουν, είτε αυτα ειναι απο συμπληρωμα ειτε απο κανονικο φαγητό, η και απο συνδυασμό αυτών των δυο.

Polyneikos
14-01-10, 11:25
παιδια μια ερωτηση γτ εχω μπερδεψει τα μπουτια μ >.< ι κρεατινη τλκ βοη8αει στην γραμμωση?η οχι?τσο φορουμ λεει οτι βοηθαει αποθηκευοντας ενεργεια κτλπ....αλλα πολοι λενε οτι ειναι βλακεια να περνεισ κρεατινη οταν κανεις γραμμωση,,,,γτ?

H μονουδρικη κρεατινη κανει κατακράτηση υγρων,ίσως για αυτό σου το είπανε,,Αν μπεις σε σοβαρό πρόγραμμα γραμμωσης κόψτην τον τελευταίο μήνα και θα χασεις τα υγρα ...

sogoku
14-01-10, 11:42
Φιλε Στελλακο το πρωι τρωω 3 αυγα με δυο κροκους και οχι παραπανω για να παρω και γουει πρωτον γιατι αν μιλαω σωστα ειναι πιο γρηγορα απορροφησιμη και δευτερον για νατην βαλω και στην βρωμη που αλλιως δεν μπορω να φαω.Μεσημερι τρωω γυρω στις 3 παρα μετα κατα τις 6 τρωω 3 φετες ολικης και ενα σκουπ και μετα 40 λεπτα ξεκιναω βαρη.Εχεις να διορθωσεις κατι?

Jud0ka
14-01-10, 15:03
H μονουδρικη κρεατινη κανει κατακράτηση υγρων,ίσως για αυτό σου το είπανε,,Αν μπεις σε σοβαρό πρόγραμμα γραμμωσης κόψτην τον τελευταίο μήνα και θα χασεις τα υγρα ...

χμμ...δλδ κρεατινη δεν!ωραια!αποφασησα να παρω whey on kai λιποδιαλιτη η animal cuts η mitotropin!μονο στον λιποδιαλιτη εχω ενα προβληματακι...εσι επειδη θα τα ξερεις καλιτερα ποιοσ απο τους 2 ειναι καλιτερος ?

sTeLaKoS
14-01-10, 16:36
Φιλε Στελλακο το πρωι τρωω 3 αυγα με δυο κροκους και οχι παραπανω για να παρω και γουει πρωτον γιατι αν μιλαω σωστα ειναι πιο γρηγορα απορροφησιμη και δευτερον για νατην βαλω και στην βρωμη που αλλιως δεν μπορω να φαω.Μεσημερι τρωω γυρω στις 3 παρα μετα κατα τις 6 τρωω 3 φετες ολικης και ενα σκουπ και μετα 40 λεπτα ξεκιναω βαρη.Εχεις να διορθωσεις κατι?

Εφόσον τρως 3 αυγά, whey μπορείς να πίνει μισή δόση το πρωί, αλλιώς μαζεύεται πολύ πρωτείνη σε ένα γεύμα και δε την απορροφά το σώμα σου.

Κατα τ'άλλα είναι καλά μοιρασμένα τα γεύματά σου. Για πριν τον ύπνο αν θες αγόρασε μια καζείνη, η whey δε σου προσφέρει τα μέγιστα για εκείνη την ώρα. Μέχρι να παρεις καζείνη, τρώγε μια χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα για να πάρεις καλά λιπαρά που θα καθηστερίσουν την απορρόφηση της whey.

sogoku
14-01-10, 17:44
Καταρχας σε ευχαριστω που βοηθας και ασχολεισαι φιλε στελακο.Πριν τον υπνο παιρνω τωρα την ελιτε 12 μαζι με τοταλ γιαουρτι 2% και οταν μου τελειωσει θα παρω μια καζεινη της ον λεω.Οποτε το πρωι προτεινεις 2 κροκους τρια ασπραδια και μισο σκουπ?Αυτα ειναι γυρω στα 35 γρ πρωτεινη νομιζω....

sTeLaKoS
14-01-10, 19:46
35γραμ μια χαρα είναι ανα γεύμα. :thumbup:

Κανένα ευχαριστώ, αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ :toast:

Antonis Giannoulis
15-01-10, 12:38
σιγουρα δεν ειναι φτηνά, αλλα εδω συγκρίνουμε μια δωση συμπλήρωματος πρωτεΐνης (24γρμ πρωτεΐνης) με 100 γραμμ κοτοπουλο (24γρμ πρωτεΐνης περίπου)

100γρμ κοτοπουλο= 0,63 ευρω (εγω το βρισκω και με 5,50 το κιλο αλλα λεμε μεσο ορο)

μια συσκευασια 2200 γραμ απο συμπληρωμα ειναι 73 δωσεις και στοιχιζει πανω κατω 50 ευρω /73 =0,69 ευρω

πρόχειρα το υπολόγισα, για δειτε το ετσι δεν ειναι?!

Λιγο ασχετο αλλα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το ζυγισμα. Οταν λες 100γρ κοτοπουλο = 24γρ πρωτεινη, εννοεις το κοτοπουλο ζυγισμενο ωμο ??

KATERINI 144
15-01-10, 15:41
ψημένο, περίπου 120 άψητο, αρα ανεβαίνει το κοστος.

Georges
15-01-10, 16:36
ψημένο, περίπου 120 άψητο, αρα ανεβαίνει το κοστος.

Μπα αν το καλοψήνεις νομίζω χάνει περισσότερο. 150gr+

KATERINI 144
16-01-10, 23:41
ενταξει αν το κανουμε καρβουνο μπορει να παει και 200, για νορμαλ πράγματα μιλάμε.

τα ποστ θα μεταφερθούν στις γενικές συζητησης για συμπληρώματα, δεν εχουν σχέση με το θεμα.

giannos_87
17-01-10, 13:45
Πρώτα 100% στον κόσμο αναβολικά σύνθετες
Μηδέν αρνητικό ανδρογόνες παρενέργειες
Παράγει μόνιμη αύξηση της υψηλής ποιότητας πυκνά μυών με συνεχή εκπαίδευση
Αμέσως διεγείρει την ανάπτυξη των μυών
Γιατί είναι ότι κάποια παιδιά δεν μπορούν φαίνεται να χτίσετε το μυ; Απλό. Δεν είστε αναβολικά αρκετά για να αυξηθεί μυϊκού ιστού. Αν το σώμα σας δεν είναι σε κατάσταση anabolism, τότε μην περιμένετε να προσθέσει κάθε μυ. Μηδέν. Zilch. Αδύνατο. Ακόμα χειρότερα, ίσως ακόμη και να καταβολικές τώρα και το σώμα σας διασπά πολύτιμο μυϊκό ιστό για την ενέργεια! Ώρα να σκοτώσει τον καταβολισμό και εναλλαγή σώμα σας στον τρόπο οικοδόμησης μυών με Leukic, μια προηγμένη αναβολική ενεργοποιητή. Μιλάμε για ισχυρός πράγματα εδώ. Πρώτα 100 τοις εκατό στον κόσμο εντελώς αναβολικά σύνθετες. Με συνεχή εκπαίδευση, αυτό οδηγεί σε παχιά, πυκνή μυών! Η επιστήμη αποδεικνύει ότι λειτουργεί. Leukic κλωτσιές το σώμα σε υψηλή αναβολικά εργαλεία, όπως δεν μπορεί να συμπληρώσει άλλα!

Leukic (L-λευκίνη-ketoisocaproic οξύ ασβέστιο) έχει σχεδιαστεί για να λειτουργεί σε συνέργεια για να μόνιμη κέρδη σε υψηλής ποιότητας, πυκνό μυών - το είδος του σκληρού-ως-μυών καρφιά που κάνει σαγόνια πτώση των ανθρώπων στην έκπληξη.

Πώς, λοιπόν, είναι ότι Leukic κάνει τη δουλειά της τόσο καλά στη λήψη bodybuilders φυσικά αναβολικά απίστευτο; Leukic είναι σε θέση να παρακάμψει την κανονική ορμόνη / υποδοχέα αναβολικά μηχανισμός ενεργοποίησης και anabolism μυών όλα μόνη της. Βλέπετε, για να χτίσετε το μυ, ορμόνες πρέπει να είναι αυξημένα ή εμβολιάζεται, και στη συνέχεια να επισυνάψετε ή να δεσμεύει τους υποδοχείς. Μόλις που αποδίδουν, οι υποδοχείς στείλει τότε ένα μήνυμα προς το εσωτερικό των μυϊκών ινών, λέγοντας τους να αυξάνονται. Αυτό είναι ένα καλό πράγμα, αλλά δημιουργεί επίσης ένα ανεπιθύμητο πρόβλημα. Τι συμβαίνει όταν ανεβάζουν μία ορμόνη, είναι να προκαλέσει άλλους να αυξηθεί ή να μειωθεί, δημιουργώντας μια ορμονική μείγμα που θα μπορούσε να λειτουργήσει προς την οικοδόμηση του μυός, ή θα μπορούσε να δημιουργήσει μια ανισορροπία που θα μπορούσε να δώσει το σώμα σας πίσω εβδομάδες ή ακόμη και μήνες! Οι τελευταίες αναφέρονται στη συνέχεια από τους επιστήμονες ως αρνητικός μηχανισμός βρόχου ανάδρασης.

Πώς Leukic Έργων

1. Leukic έχει τη δική του θρεπτική-signaling μονοπάτι που ξεκινά μια διαδικασία που ονομάζεται φωσφορυλίωση. Φωσφορυλίωση εμφανίζεται μεταξύ σηματοδοσίας ενώσεις, και αυτό ενεργοποιεί στη συνέχεια ένα συγκρότημα κίνηση εντός του πυρήνα του κυττάρου.

2. Άλλες αναβολικές ορμόνες έλαβε επίσης από τον υποδοχέα της, όπου τα σήματα που ανταλλάσσονται να καταστεί δυνατή η ορμόνη να εισέλθουν και να ενεργήσει για την πολύπλοκη κίνηση.

3. Μετά την ενεργοποίηση του συγκροτήματος κίνησης, το συγκρότημα ξεκινά την πρωτεϊνική σύνθεση, η οποία οδηγεί στη συνέχεια σε μυϊκή ανάπτυξη

Αρνητική βρόχων ανάδρασης: Οι ορμόνες που παράγονται από διάφορα μέρη του σώματος. Για παράδειγμα, οι όρχεις παράγουν τεστοστερόνη, η επινεφρίδια παράγουν αδρεναλίνη, και το πάγκρεας παράγει ινσουλίνη. Αρνητική ανάδραση είναι μια έννοια που εμφανίζεται μεταξύ των ορμονών κατά την οποία όταν κάποιος ενεργεί ορμόνης σε ένα μέρος του σώματος, που διαφωνεί με τα αποτελέσματα μιας άλλης ορμόνης. LEUKIC ™ ενεργοποιεί τις αναβολικές σήματα ότι οι ορμόνες συνήθως δεν ενεργοποιείται άμεσα επηρεάζουν τις ορμόνες τους, καθιστώντας το ένα αποτελεσματικό συμπλήρωμα για να μεγιστοποιήσετε μυ του σώματός σας σήματα ανάπτυξη

Μέχρι τώρα, κανείς δεν εκτός Ομάδα Muscletech ™ μπόρεσε να βρει έναν τρόπο να παρακάμψει αυτό ορμονική βρόχο. Αυτό είναι όπου Leukic καταφέρνει και όλα τα άλλα συμπληρώματα έχουν αποτύχει. Leukic ενεργοποιεί το μεταβολικό μηχανήματα στον οργανισμό που είναι υπεύθυνος για τη μετάδοση πιο ισχυρό αναβολικό σήμα του οργανισμού σας musclebuilding - αλλά δεν ανυψούμενη ορμονική ή μειώνοντας τα επίπεδα!

Κάθε σερβίρισμα του Leukic είναι πλήρως φορτωμένο με κλινικά αποδεδειγμένη 7,2-δόση γραμμάριο ένα μοναδικό ιδιοκτησίας και ευρεσιτεχνίας σύνθετα εκκρεμούν και έχουν σχεδιαστεί για να ρίξει το σώμα σας σε υψηλή ταχύτητα αναβολικά. Ένα επιστημονικό άρθρο που βρέθηκαν σε μια αναγνωρισμένου κύρους ιατρικό περιοδικό American Journal of Physiology-Ενδοκρινολογίας και Μεταβολισμού σημειωθεί ότι ένα βασικό στοιχείο σε Leukic έχει μια μοναδική ικανότητα να τονωθεί αναβολικά ανάπτυξη των μυών, καθώς και ότι έχει την ικανότητα να μειώσει μυς catabolism.1 Αυτά τα απίστευτα αποτελέσματα να Leukic έναν ισχυρό σύμμαχο στη μάχη για την παραμονή στην αναβολική κατάσταση.

Επιπλέον, υπάρχει πολύ ισχυρά στοιχεία σε μια δημοσιευμένη μελέτη που υποδηλώνει ότι το βασικό στοιχείο που Leukic είναι αποτελεσματικός για την αύξηση της ένα βασικό βήμα φωσφορυλίωση στους σκελετικούς μυς σε ανθρώπους σε rest.2 Phosphorylation σε αυτή τη μεταβολική οδό για να επηρεάσει θετικά τους μηχανισμούς που εμπλέκονται στο μυ ανάπτυξη. Έτσι, όπως μπορείτε να δείτε, δεν υπάρχει έλλειψη επιστημονικής έρευνας στέκεται πίσω από Leukic και την αποτελεσματικότητα των συστατικών του. Όταν βάζετε Leukic στο σώμα σας, μπορείτε να αισθάνονται απόλυτα σίγουροι παίρνετε πρώτο και μόνο 100 τοις εκατό αναβολικά σύνθετες, ένας ισχυρός παράγοντας στον κόσμο που θα κάνουν το σώμα σας αναβολικά και μπλοκ καταβολικές τους μηχανισμούς του σώματός σας. Αυτό σας αφήνει σε musclebuilding είναι μια κατάσταση όπου μπορείτε να πακέτο για το μέγεθος και 24 / 7

Ο τύπος Leukic είναι τόσο ισχυρό και αποτελεσματικό η ομάδα Muscletech πέρασε από μεγάλες προσπάθειες για να προστατεύσει τους καταναλωτές από προϊόντα κατώτερης ποιότητας απομίμηση. Ως εκ τούτου, Leukic είναι κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας και διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας-εν αναμονή. Να είστε βέβαιοι, όταν βάλετε Leukic στο σώμα σας, παίρνετε πρώτο και μόνο 100 τοις εκατό καθαρό αναβολικά ένωση του κόσμου, και που έχει παραχθεί με την αδιάλλακτη υψηλά πρότυπα της ομάδας Muscletech



αυτο το προιον κανει για εμασ που δεν κανουμαι αναβολικα?

FoTiS3
17-01-10, 13:51
παιδες πηρα χθες πολυβιταμινη (την Now - Adam συγκεκριμενα)...ποτε να την παιρνω?ειναι καλη αυτη η πολυβιταμινη?

KATERINI 144
17-01-10, 14:31
@ giannos_87 διαβασε εδω

http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3811&highlight=Leukic

και εδω

http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=381&highlight=Leukic&page=2

απο τη μεταφραση που εβαλες δε βγαινει ακρη,

Η ΕΞΙΣΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΥΪΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΛΗ



Όταν το σώμα σας βρίσκεται σε αναβολική κατάσταση(διαδικασία μυϊκής σύνθεσης δηλαδή), τότε πολύ απλά αναπτύσσεται δημιουργώντας σκληρούς μυς που διατηρούνται μόνιμα. Αν όμως δεν είναι, τότε ο στόχος σας για μυϊκή ανάπτυξη δεν θα επιτευχθεί.
Αν θέλετε λοιπόν να έχετε τη μυϊκή ανάπτυξη που επιθυμείτε, πρέπει να είστε σε αναβολική κατάσταση για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Έτσι κι αλλιώς το σώμα σας θα σας ειδοποιήσει. Θα σας πολεμήσει και θα προσπαθεί να σας ωθήσει σε κατάσταση καταβολισμού(διαδικασία αποσύνθεσης πρωτείνης).
Αν θέλετε να αναπτυχθείτε, χρησιμοποιείστε το LEUKIC, το πρώτο προϊόν ειδικής διατροφής παγκοσμίως που περιέχει συστατικά για να είστε σε συνεχή αναβολική κατάσταση. Το LEUKIC είναι τόσο ισχυρό που θα ανεβάσει άμεσα τον αναβολισμό σας ώστε να αποκτήσετε μόνιμους, σκληρούς μυς, χωρίς μάλιστα να έχετε την ανεπιθύμητη κατακράτηση νερού. Ακόμη, δεν θα έχετε τις ανεπιθύμητες ανδρογόνες παρενέργειες(ακμή, γυναικομαστία )
Η επιστήμη που είναι πίσω από το LEUKIC το αποδεικνύει. Τα βασικά συστατικά του έχουν ερευνηθεί και έχουν δημοσιευθεί σε δύο έγκυρα Ιατρικά περιοδικά: Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic CarAmerican . "Ανοίξτε" λοιπόν το διακόπτη του αναβολισμού σαςμε το LEUKIC και αποκτήστε μόνιμα τους σκληρούς μυς που επιθυμείτε.
Χτίζει άλυπη μυικη μαζα,χωρίς ανδρογόνες παρενέργειες.
Αυξάνει τα αναβολικά σήματα κατα 350%.
Αυξανει τα επίπεδα της αυξητικης ορμονης του οργανισμού κατα 106%.

ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ :180 ΚΑΨΟΥΛΕΣ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

γνωμη μου: μεγάλα παχιά λόγια, το γνωστο μαρκετινκ της μασκλετεκ.............................

Haris Pilton
18-01-10, 08:44
Δεν νομιζω!

Τα συμπληρωματα ειναι φαι,απλα καποιος θα κανει ποιο ευκολα την λαλακια να πιει 10 scoop whey καπακι παρα να φαει 2 κιλα κοτοπουλο. :P

Machiavelli
18-01-10, 11:57
FoTiS3 μια χαρά η πολυβιταμίνη που πήρες. Παίρνε ένα με το πρωινό και ένα στη μέση της ημέρας (στο 4ο γεύμα ας πούμε). Δεν είναι αυστηρό αυτό, ούτε θα γίνει κάτι αν τα πάρεις μαζεμένα, απλά θα κατουρήσεις μερικές παραπάνω βιταμίνες.

joannita μια τέτοια έρευνα είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Κατ' αρχήν μιλάς για ηλικιωμένα άτομα, πριν από 40-50 χρόνια δε ξέρω τι συμπληρώματα υπήρχαν, σίγουρα όχι τόσα όσα σήμερα, σίγουρα όχι τόσο ελεγμένα και διαβασμένα όσο σήμερα. Επίσης είναι πρακτικά δύσκολο καθώς λίγοι έπαιρναν συμπληρώματα, θα δεχόντουσαν να συμμετάσχουν στην έρευνα ακόμα λιγότεροι οπότε η έρευνα θα αναφερόταν σε μια πολύ περιορισμένη ομάδα ανθρώπων. Ακόμα μιας και τα αποτελέσματα και οι τρόποι λειτουργίας των συμπληρωμάτων είναι όμοια με αυτά των τροφών είναι αδύνατο να διαγνωσθεί κάτι και να "κατηγορηθεί" συμπλήρωμα γι' αυτό. Τι εννοώ, αν ας πούμε υπάρξει πρόβλημα στα νεφρά λόγω υπερβολικής κατανάλωσης πρωτεΐνης, γιατί να κατηγορήσεις το συμπλήρωμα πρωτεΐνης και να μη κατηγορήσεις τα αυγά; Και τα δύο μαζί κάνανε το κακό. Είναι συμπληρώματα και όσο χρησιμοποιούνται σωστά όλα θα είναι μια χαρά.

Stephany Thes
18-01-10, 12:58
γνωρίζετε κάποιο καλό συμπλήρωμα για τη δέσμευση υδατανθράκων?? το σκεφτόμουν καιρό, να βρω κάτι πουνα με βοηθά στα carb cravings.. στα ανάλογα ββ σαιτ δεν είχε κάτι απ'όσο κοίταξα, μόνο από φαρμακεία έχω βρει προϊόντα αλλά στα 30€!

Levrone
18-01-10, 13:20
Kαλησπέρα. Έχω μια συγκεκριμένη ερώτηση και αν είναι απαντημένη παραπέμψτε με: υπάρχουν αναφορές από άτομα ηλικιωμένα που έπαιρναν χρόνια συμπληρώματα σχετικά με πιθανές μακροπρόθεσμες βλαβερές επιπτώσεις; Pωτώ και περιμένω αριθμητική απάντηση: πχ τόσοι έπαθαν αυτό ή κανένας δεν έπαθε το άλλο κλπ..

καποτε στο μελλον, οταν με τα κινητα θα σκασουν τα κανονια (και μακαρι να βγω ψευτης) τοτε θα τρεχουμε και δε θα φτανουμε..

και τι? μηπως δεν εχετε κινητο? δεν τρεχει κατι εχει ο γειτονας..

μηπως δεν εχει και ο γειτονας γιατι ζειτε στην εξοχη? δεν πειραζει , εχετε ρουτερ στο σπιτι σας για να εχετε ιντερνετ.

δεν εχετε ουτε ιντερνετ αλλα γραφετε απο ιντερνετ καφε? ναι αλλα απεναντι ειναι η κεραια της Vodafone και σας καιει το μυαλο..

μεινετε στα συμπληρωματα και δε θα σας στοιχισει , αλλωστε οι εξετασεις καθε τοσο ειναι η σαφης ενδειξη οτι "το μηχανημα δουλευει σωστα"! :thumbup:

TakisV
18-01-10, 14:20
γνωρίζετε κάποιο καλό συμπλήρωμα για τη δέσμευση υδατανθράκων?? το σκεφτόμουν καιρό, να βρω κάτι πουνα με βοηθά στα carb cravings.. στα ανάλογα ββ σαιτ δεν είχε κάτι απ'όσο κοίταξα, μόνο από φαρμακεία έχω βρει προϊόντα αλλά στα 30€!

Εννοεις τα carb blocker?

Τα χάπια Carb blocker όταν λαμβάνovται υποτίθεται ότι αναστέλλουν την αποδέσμευση ενός πεπτικού ενζύμου που ονομάζεται άλφα αμυλάση που διασπά αμυλούχους υδατάνθρακες όπως το άσπρο ρύζι, ζυμαρικά, πατατες, γλυκά κλπ
Aπο οσο ξερω αν και δεν τα εχω χρησιμοποιησει δεν δουλευουν και απλα πετας τα λεφτα σου.

Ριξε μια ματια εδω
http://www.sgfitness.com/site/1388195/page/787787

Stephany Thes
18-01-10, 18:49
Εννοεις τα carb blocker?

Τα χάπια Carb blocker όταν λαμβάνovται υποτίθεται ότι αναστέλλουν την αποδέσμευση ενός πεπτικού ενζύμου που ονομάζεται άλφα αμυλάση που διασπά αμυλούχους υδατάνθρακες όπως το άσπρο ρύζι, ζυμαρικά, πατατες, γλυκά κλπ
Aπο οσο ξερω αν και δεν τα εχω χρησιμοποιησει δεν δουλευουν και απλα πετας τα λεφτα σου.

Ριξε μια ματια εδω
http://www.sgfitness.com/site/1388195/page/787787
πολύ χρήσιμη πληροφορία!! Σ'ευχαριστώ TakisV!

FoTiS3
18-01-10, 19:00
παιδια μια ερωτησούλα.......την whey πριν την προπονηση με γαλα ή με νερό????

Stephany Thes
19-01-10, 13:03
παιδια μια ερωτησούλα.......την whey πριν την προπονηση με γαλα ή με νερό????
εγω στη θέση σου την πρωτεΐνη με γάλα άπαχο FOTI3! Λαμβανοντας υπ'όψιν το μεταπροπονητικό άρθρο.. μια ερωτησούλα, το χρώμιο αν λαμβάνεται στα πρώτα 20λεπτά πειράζει? Μπορει πχ να εμποδισει την απορροφηση της πρωτεΐνης-υδατάνθρακα στο πρώτο στάδιο των 20λεπτών? Συγκεκριμμένα παίρνω πολυβιταμίνη, kelp(αυτό το έχω 1μήνα ον, 1.5 μήνα οφ) & χρώμιο μαζί απ'την αρχή κιόλας του μεταπροπονητικού.

Machiavelli
19-01-10, 13:40
FoTiS3 αν δεν σε φουσκώνει το γάλα, πιες με γάλα και υπολόγισε πόση πρωτεΐνη θες από την whey.
Stephany Thes απλά το χρώμιο φροντίζει να μένει η ινσουλίνη στα φυσιολογικά επίπεδα, ενώ εμείς στα πρώτα λεπτά θέλουμε να είναι αυξημένη για διατηρηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα το αναβολικό περιβάλλον, επίσης εκμεταλλευόμαστε την ώρα που η αυξημένη ινσουλίνη "δε θα μας λιπώσει", και έπειτα με την κατανάλωση χρωμίου επανέρχεται ολοένα και πιο κοντά στα φυσιολογικά επίπεδα, κι έτσι συνεχίζουμε να διατηρούμαστε σε ένα αναβολικό περιβάλλον χωρίς ιδιαίτερα αυξημένη ινσουλίνη η οποία θα μας προσέθετε λίπος. Καλό είναι να καταναλώνεται λίγο αργότερα. Εγώ το παίρνω μετά τα 10-15 λεπτά (δεν είμαι και με το ρολόι στο χέρι, στο περίπου) 200 mg.

happy
19-01-10, 23:59
γεια σας παιδια νεος εδω... και θα ηθελα να μαθω τι παιζει ακριβως με το staker t σαν ''συμπληρωμα'' τεστοστερονης και αν ειναι μια καλη επιλογη αφου ειναι πρωτη φορα που περνω... ευχαριστω

Stephany Thes
20-01-10, 17:26
FoTiS3 αν δεν σε φουσκώνει το γάλα, πιες με γάλα και υπολόγισε πόση πρωτεΐνη θες από την whey.
Stephany Thes απλά το χρώμιο φροντίζει να μένει η ινσουλίνη στα φυσιολογικά επίπεδα, ενώ εμείς στα πρώτα λεπτά θέλουμε να είναι αυξημένη για διατηρηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα το αναβολικό περιβάλλον, επίσης εκμεταλλευόμαστε την ώρα που η αυξημένη ινσουλίνη "δε θα μας λιπώσει", και έπειτα με την κατανάλωση χρωμίου επανέρχεται ολοένα και πιο κοντά στα φυσιολογικά επίπεδα, κι έτσι συνεχίζουμε να διατηρούμαστε σε ένα αναβολικό περιβάλλον χωρίς ιδιαίτερα αυξημένη ινσουλίνη η οποία θα μας προσέθετε λίπος. Καλό είναι να καταναλώνεται λίγο αργότερα. Εγώ το παίρνω μετά τα 10-15 λεπτά (δεν είμαι και με το ρολόι στο χέρι, στο περίπου) 200 mg.
thanks Machiavelli, εξυπνο αυτό για το χρώμιο.. το 2ο μεταπροπονητικό να υπολογίσω στη 1.5-2ωρες μετά απ'τη post workout??

Stephany Thes
20-01-10, 17:38
Ο λογος που βαζω τα γευματα αυτα, post workout & 2o μεταπροπονητικο να απεχουν τοσο πολυ είναι πολυ απλος, οι θερμιδες του post workout μου βγαινουν γυρω στα 600kcal με πολλά υγρά αλλά & στερεό(αντι για πρωτεΐνη έχω κοτόπουλο αυτό τον καιρό). τα υγρα είναι μαλτοζη,γλυκόζη, ηλεκτρολύτες, βιταμ. C, kelp χαπακι.

Machiavelli
20-01-10, 17:56
happy πολλά λεφτά, λίγα πράγματα αυτά τα "αύξηση τεστοστερόνης", αν έχεις την οικονομική άνεση παρ' το, δε θα σου κάνει κακό, αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνεις πολλά πιο χρήσιμα πράγματα.
Stephany Thes τι να σου πω, δεν το έχω ψάξει για μεταπροπονητικό με κοτόπουλο, πάντως οι 2 ώρες είναι πολλές. 1,5 υποθέτω πως θα είναι εντάξει. Αν δεν έκοψες την πρωτεΐνη για προσωπικούς λόγους, δε σε συμφέρει ούτε οικονομικά ούτε ως προς το αποτέλεσμα το κοτόπουλο.

wolverine
20-01-10, 19:31
γεια σας είμαι 18 χρονων γυμνάζομαι 1 χρόνο και περνώ πρωτεΐνες αγκου 3 μηνες και αυτόν τον μηνα πήρα μια καθαρή την συνδύασα με μια "δεξτροζη.
σκέφτομαι να πάρω και μια κρεατινη εσείς που είστε πιο έμπειροι για πείτε μου ποσο και καιρο θα πρέπει να την περνώ και αν πίνω την μέρα 3 λιτρα νερό θα πάθω τίποτα??

kaiowas
20-01-10, 19:48
γεια σας είμαι 18 χρονων γυμνάζομαι 1 χρόνο και περνώ πρωτεΐνες αγκου 3 μηνες και αυτόν τον μηνα πήρα μια καθαρή την συνδύασα με μια "δεξτροζη.
σκέφτομαι να πάρω και μια κρεατινη εσείς που είστε πιο έμπειροι για πείτε μου ποσο και καιρο θα πρέπει να την περνώ και αν πίνω την μέρα 3 λιτρα νερό θα πάθω τίποτα??

Διάβασε εδώ
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886

Bane
20-01-10, 20:29
Το χρώμιο είναι γενικά πεταμένα λεφτά.

KATERINI 144
20-01-10, 20:59
αν πίνω την μέρα 3 λιτρα νερό θα πάθω τίποτα??δλδ τωρα αν σου πω δε θα παθεις τίποτα θα με πιστέψεις?!

τετοιου τύπου ερωτηματα στο μελλον να τα κανεις εδω Γενικές ερωτήσεις για συμπληρώματα. (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5401)

η σε ενα θεμα σχετικό με αυτο που ρωτάς.

Κανόνες του Φόρουμ (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1626)

4. Όταν ανοίγετε ένα νέο θέμα (thread), κοιτάξτε πρώτα αν αυτό προϋπάρχει. Αν όχι, ανοίξτε το στη σωστή κατηγορία, με συγκεκριμένο και ελληνικό τίτλο. Αν ανοίξετε ένα νέο θέμα το οποίο προϋπάρχει, αυτό είτε θα συνενεθεί, είτε θα κλειδωθεί και στη συνέχεια θα διαγραφεί. Ο σκοπος είναι να εμπλουτίζονται και να συμπληρωνονται τα ήδη υπάρχοντα threats ωστε να υπαρχει όσο το δυνατον πληρέστερη αναλυση ενός θέματος.

flinstone
20-01-10, 21:19
γεια σας παιδια νεος εδω... και θα ηθελα να μαθω τι παιζει ακριβως με το staker t σαν ''συμπληρωμα'' τεστοστερονης και αν ειναι μια καλη επιλογη αφου ειναι πρωτη φορα που περνω... ευχαριστω

από τα testo booster που εχω χρησημοποιησει το staker T ειναι το καλητερο. χρειαζετε ομως προσωχη γιατι μπωρει να μην κυμηθεις το βραδυ απο την τσητα. ειναι πολυ καλο. αξιζει.

flinstone
20-01-10, 21:27
θελω να βαλω κιλα και λεω να παρω για συμπηληρομα super pamp 250, size on και novedex xt. τι λετε αξιζουν τα παραπανο; δεν εχω παρει συμπληροματα απο gaspari και δεν ξερω τι λενε!!!

The Rock
20-01-10, 21:51
Το χρώμιο είναι γενικά πεταμένα λεφτά.
Να ρωτήσω γιατί αγαπητέ φαρμακοποιέ ?
Έχω αρκετή φαρμακευτική βιβλιογραφία που υποστηρίζει το αντίθετο.

noz1989
20-01-10, 21:55
θελω να βαλω κιλα και λεω να παρω για συμπηληρομα super pamp 250, size on και novedex xt. τι λετε αξιζουν τα παραπανο; δεν εχω παρει συμπληροματα απο gaspari και δεν ξερω τι λενε!!!
Φυικα και αξιζουν κατ εμε! go for it!!!:bbbiceps:

flinstone
20-01-10, 21:58
Φυικα και αξιζουν κατ εμε! go for it!!!:bbbiceps:

τι διαφορες ειδες οταν τα πειρες;

noz1989
20-01-10, 22:12
Φυικα και αξιζουν κατ εμε! go for it!!!:bbbiceps:


τι διαφορες ειδες οταν τα πειρες;
Πολυ ενταση, δυνατα πρηξηματα! και μετα μολις πας σπιτι σου νιωθεις οτι δεν εκανες προπονηση και θες να ξανα πας gym!!:turtle:

flinstone
20-01-10, 22:31
λοιπον. με εφτιαξες με αυτα που μου ειπες. απο δευτερα ξεκιναω το stack. θα σου πω εντυπωσεις σε 15 μερες. τωρα περνω κρεατινη μονούδρικη και γλουταμινη αλα δεν βλεπω και πολλα.

noz1989
20-01-10, 22:37
Απο την κρεατινη ουτε εγω ειδα πολλα! ενα ''pump'' του 15% μονο!
Οσο για την γλουταμινη θα προτιμουσα τα αμινοξεα!

Bane
20-01-10, 22:50
Να ρωτήσω γιατί αγαπητέ φαρμακοποιέ ?
Έχω αρκετή φαρμακευτική βιβλιογραφία που υποστηρίζει το αντίθετο.

Έχε υπόψιν σου πως "έχω φαρμακευτική βιβλιογραφία" σημαίνει έχω το πλήρες κείμενο και όχι μόνον το abstract. Ουκ ολίγες φορές το περιεχόμενο του πλήρους κειμένου οδηγεί στα ανάποδα συμπεράσματα από το τι αναφέρει το abstract.
Κατα δεύτερον σε ότι αφορα εμάς(υγιείς σωστά διατρεφόμενους αθλητές) σε ώσες έρευνες έχω εις γνώση μου η συμπληρωματική λήψη χρωμίου δεν είχε κανένα αποτέλεσμα VS control group σε ΔΣΜ/δύναμη κ.τ.λ.

SPY
20-01-10, 22:55
FoTiS3 μια χαρά η πολυβιταμίνη που πήρες. Παίρνε ένα με το πρωινό και ένα στη μέση της ημέρας (στο 4ο γεύμα ας πούμε). Δεν είναι αυστηρό αυτό, ούτε θα γίνει κάτι αν τα πάρεις μαζεμένα, απλά θα κατουρήσεις μερικές παραπάνω βιταμίνες.

joannita μια τέτοια έρευνα είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Κατ' αρχήν μιλάς για ηλικιωμένα άτομα, πριν από 40-50 χρόνια δε ξέρω τι συμπληρώματα υπήρχαν, σίγουρα όχι τόσα όσα σήμερα, σίγουρα όχι τόσο ελεγμένα και διαβασμένα όσο σήμερα. Επίσης είναι πρακτικά δύσκολο καθώς λίγοι έπαιρναν συμπληρώματα, θα δεχόντουσαν να συμμετάσχουν στην έρευνα ακόμα λιγότεροι οπότε η έρευνα θα αναφερόταν σε μια πολύ περιορισμένη ομάδα ανθρώπων. Ακόμα μιας και τα αποτελέσματα και οι τρόποι λειτουργίας των συμπληρωμάτων είναι όμοια με αυτά των τροφών είναι αδύνατο να διαγνωσθεί κάτι και να "κατηγορηθεί" συμπλήρωμα γι' αυτό. Τι εννοώ, αν ας πούμε υπάρξει πρόβλημα στα νεφρά λόγω υπερβολικής κατανάλωσης πρωτεΐνης, γιατί να κατηγορήσεις το συμπλήρωμα πρωτεΐνης και να μη κατηγορήσεις τα αυγά; Και τα δύο μαζί κάνανε το κακό. Είναι συμπληρώματα και όσο χρησιμοποιούνται σωστά όλα θα είναι μια χαρά.




Machiavelli σχετικα με την συγκεκριμενη βιταμινη την πηρα και εγω και προσεχως θα την ξεκινησω. Συμφωνω (θεωρητικα) με την σπαστη δοση σε 2 καψουλες κατα την διαρκεια της ημερας ,αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι και περιτο οι 2 καψουλες? Λεω τωρα..
Προς το παρον ειχα την Bion 3 εχει και τα προβιοτικα της.