PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

leftis
14-08-11, 13:57
Πιστεύεται ότι το φόρτωμα βοηθάει με την κρεατίνη ή είναι άσκοπο?

1911 2011
14-08-11, 14:47
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας! Είμαι 17 χρόνο και γυμνάζομαι περίπου ένα χρόνο! Στόχος μου είναι να βάλω καθαρά μυϊκά κιλά και στο γυμναστήριο να εχω περισσότερη ενεργεία. Μπορείτε να μου προτείνετε σας παρακαλώ

thanasis76
14-08-11, 15:24
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας! Είμαι 17 χρόνο και γυμνάζομαι περίπου ένα χρόνο! Στόχος μου είναι να βάλω καθαρά μυϊκά κιλά και στο γυμναστήριο να εχω περισσότερη ενεργεία. Μπορείτε να μου προτείνετε σας παρακαλώ

γιατι οχι....
θα γυμναζεσαι καλα και σωστα, θα ξεκουραζεσαι καλα και για να παρεις σωστο ογκο, διαβασε εδω....
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?107-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF_

giannis64
14-08-11, 16:59
γενικα εδω Άρθρα (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?9-Άρθρα) εχει να διαβασεις για το πως να βαλεις κιλα, αρκει να θες να διαβασεις.

thanasis76
14-08-11, 20:53
γενικα εδω Άρθρα (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?9-Άρθρα) εχει να διαβασεις για το πως να βαλεις κιλα, αρκει να θες να διαβασεις.

+10000000:thumbup:

Polyneikos
14-08-11, 22:36
σαν περιεργος και εγω θελω να ρωτησω ... δηλαδη αν ανεβεις επιπεδα και κανεις εντονη προπονηση (οχι πολλα κιλα απλος αυτο που λενε χυνεις αιμα) τοτε θα πρεπει να παιρνεις συμπληρωμα

Το χυνεις αίμα σημαινει ότι καταβαλεις τον οργανισμο σου σε υπερπροσπαθειες..
Αρα τα κιλα είναι σχετικα.Και αν κανεις με λίγα κιλα 100 επαναληψεις παλι υπερπροσπαθεια είναι.
Δεν ειναι μονοδρομος τα συμπληρωματα αλλα όσο να ναι βοηθουν τον αθλητη οσο λειτουργει βασει των αναγκων του και όχι όπως οι μαζες ή ότι του επιβαλλει ενας πωλητης..

magavaTOUT
15-08-11, 21:55
αγορασα πρωτη φορα συμπληρωμα βιταμινων και θελω να ρωτησω. Ποση ωρα μετα το γευμα να παιρνω την καψουλα? Στα καπακια ή να περιμενω κανα μισαωρο? Ευχαριστω

jim-jimakos
16-08-11, 14:15
Τις ημέρες που ΔΕΝ κάνουμε προπόνηση, είναι απαραίτητη η πρωτείνη?? (σαν συμπληρωμα εννοώ) ή εφόσον η ανάγκες μας τις συγκεκριμένες ημέρες είναι λιγότερες, δεν χρειάζεται??

lila_1
16-08-11, 15:14
Παίρνε κάθε μέρα την ίδια ποσότητα(γραμμάρια) πρωτείνης ανεξαρτήτως προπόνας, αν και οι ανάγκες δεν είναι τόσο αυξημένες όσο τις μέρες που κάνεις προπόνες.
Το απο πού θα πάρεις την πρωτείνη( κρέας,γαλακτοκομικά,συμπλήρωμα κλπ) είναι δικό σου θέμα,κάνεις ότι σε βολέυει.
Αν γενικά τρώς αρκετή, μάλλον περιττεύει το συμπλήρωμα.

magavaTOUT
16-08-11, 15:15
Οι μυες χτιζονται οταν ξεκουραζομαστε. θα σου προτεινα και της μερες ξεκουρασης να εχεις τα ιδια ποσα πρωτεινης

Kaloutsikos
16-08-11, 20:20
Τις ημέρες που ΔΕΝ κάνουμε προπόνηση, είναι απαραίτητη η πρωτείνη?? (σαν συμπληρωμα εννοώ) ή εφόσον η ανάγκες μας τις συγκεκριμένες ημέρες είναι λιγότερες, δεν χρειάζεται??

Καλό είναι την πρωτεΐνη σου εκείνη την ημέρα να την κρατάς στα ίδια γραμμάρια,
τον υδατάνθρακα αμα θέλεις ρίξε λίγο εκείνη την ημέρα.

Senz_13
16-08-11, 21:08
Γεια σας.Ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Παω γυμναστηριο εδω και 1μισι χρονο και οι μονες πρωτεινες που μπορω να βρω ειναι αυτες που πουλαει το ψυγειο του γυμναστηριου.Δλδ εμφιαλωμενες.Αξιζουν???

Txc
16-08-11, 21:14
Τις ημέρες που ΔΕΝ κάνουμε προπόνηση, είναι απαραίτητη η πρωτείνη?? (σαν συμπληρωμα εννοώ) ή εφόσον η ανάγκες μας τις συγκεκριμένες ημέρες είναι λιγότερες, δεν χρειάζεται??

Παντα ειναι απαραιτητη η πρωτεινη, ακομα και τις μερες που δεν προπονεισε θα παιρνεις την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζετε το σωμα σου...
Απλα θα ριχνεις ή δεν θα καταλανωνεις υδατανθρακα τις off days...

Αναγκη = Ενεργεια
Υδατανθρακας = ενεργεια

Txc
16-08-11, 21:15
αγορασα πρωτη φορα συμπληρωμα βιταμινων και θελω να ρωτησω. Ποση ωρα μετα το γευμα να παιρνω την καψουλα? Στα καπακια ή να περιμενω κανα μισαωρο? Ευχαριστω

Στο καπακι εγω την παιρνω...

Kaloutsikos
16-08-11, 23:31
Γεια σας.Ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Παω γυμναστηριο εδω και 1μισι χρονο και οι μονες πρωτεινες που μπορω να βρω ειναι αυτες που πουλαει το ψυγειο του γυμναστηριου.Δλδ εμφιαλωμενες.Αξιζουν???

Ρίξε μια ματιά στους χορηγούς του φόρουμ,
πάνω από ένα ποσό τα μεταφορικά είναι δωρεάν.

vagelis10
17-08-11, 00:47
εχω προβληματιστει....με το θεμα του μεταπροπονητικου.....με κατι πρωτεινεσ ογκου με κατι δεχτροζες....και δεν ξερω τι να κανω.....σκεφτομουν να παρω μια κανονικη πρωτεινη....καθαρη,...που θ την χρησημοποιω σαν συμπληρωμα...και μια ογκου...για να πινω ενα σκουπ...μετα την προπονηση μιασ και εκει θα βοηθησει αρκετα....λογω υδατανθρακων....αν ξερει καποιος ασ μου πει....παρακαλω...

Kaloutsikos
17-08-11, 09:50
εχω προβληματιστει....με το θεμα του μεταπροπονητικου.....με κατι πρωτεινεσ ογκου με κατι δεχτροζες....και δεν ξερω τι να κανω.....σκεφτομουν να παρω μια κανονικη πρωτεινη....καθαρη,...που θ την χρησημοποιω σαν συμπληρωμα...και μια ογκου...για να πινω ενα σκουπ...μετα την προπονηση μιασ και εκει θα βοηθησει αρκετα....λογω υδατανθρακων....αν ξερει καποιος ασ μου πει....παρακαλω...

Πάρε μια καθαρή πρωτεΐνη, και αν στο μεταπροπονητικό θέλεις υδατάνθρακα πάρε μάλτο/δέξτρο,
αν και γω το βρίσκω περιττό τον υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό!

xristos1987
18-08-11, 19:11
μην αγοραζεται πρωτεινες ογκου εχουν μεσα σαβουρα

μια καθαρη πρωτεινη οπως η whey και καλο φαγητο ειναι υπεραρκετα

thegravijia
19-08-11, 05:14
eβγαλε η gaspari κρεατινη ?
ξερει κανεις τιποτα?

Kaloutsikos
19-08-11, 08:01
eβγαλε η gaspari κρεατινη ?
ξερει κανεις τιποτα?

Qualitine (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14397-Qualitine-%28Gaspari-Nutrition%29) :toast:

Spyrous
19-08-11, 09:38
H γευση την Οn milk chokolate με της shake syntrax chokolate μοιαζουν κα8ολου και πια ειναι πιο γλυκια?

Txc
19-08-11, 18:14
Μια ερωτηση παιδια...
Δεξτροζη τη ποσοτητα παιρνουμε μετα την προπονα?

1γρ ανα κιλο αλιπης μυικης μαζας ειναι για πρωτεινη και 0.5γρ ανα κιλο αλιπης μυικη μαζας η δεξτροζη?

Txc
19-08-11, 18:31
Μια ερωτηση παιδια...
Δεξτροζη τη ποσοτητα παιρνουμε μετα την προπονα?

1γρ ανα κιλο αλιπης μυικης μαζας ειναι για πρωτεινη και 0.5γρ ανα κιλο αλιπης μυικη μαζας η δεξτροζη?

Οκ κακως ρωτισα, επρεπε να διαβασω το αλλο ποστ...

1γρ περιπου στον ογκο και 0.5 στην γραμμωση...

exkaliber
20-08-11, 16:13
πειτε μου μια κακη ποιοτητα ασβεστιου

Neo_Valbonne
21-08-11, 13:16
Ρε παιδια, διαβάζω πλυ συχνα για τα "stacks" -"stacking". Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου εξηγήσει τι ακριβως είναι?

Devil
21-08-11, 14:03
Ρε παιδια, διαβάζω πλυ συχνα για τα "stacks" -"stacking". Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου εξηγήσει τι ακριβως είναι?

συνδιασμος πολλων συμπληρωματων...

just chris
21-08-11, 14:16
κανενα prework συμπληρωμα χωρις τρεμουλα,ταχυκαρδιες κ να βαρας τη μανα σου κουτουλιες.....υπαρχει???

Devil
21-08-11, 14:19
κανενα prework συμπληρωμα χωρις τρεμουλα,ταχυκαρδιες κ να βαρας τη μανα σου κουτουλιες.....υπαρχει???

βρες ενα χωρις στιμς..... πχ.. pumpbol,ultima...

just chris
21-08-11, 14:28
βρες ενα χωρις στιμς..... πχ.. pumpbol,ultima...

επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει τετοιο κ δεν ξερω τι παιζει....χωρις στιμς????τι εννοεις ???κατσε να κοιταξω αυτα που προτεινεις...

Devil
21-08-11, 14:30
επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει τετοιο κ δεν ξερω τι παιζει....χωρις στιμς????τι εννοεις ???κατσε να κοιταξω αυτα που προτεινεις...

δεν εχουν καφεινες, dmaa, pea και ενα σωρο αλλα καλουδια.... που σου δινουν τσιτες.....:green:

just chris
21-08-11, 14:36
δεν εχουν καφεινες, dmaa, pea και ενα σωρο αλλα καλουδια.... που σου δινουν τσιτες.....:green:

ευχαριστω anyway!

Tasos Green
21-08-11, 14:44
ρε παιδια γιατι δεν σας αρέσουν τα στιμς? :green::green: ειναι απο αυτα που λειτουργούν στην πραξη... τα ολα ολα δεν τα νιώθεις.... :green::green: (νταξι να μην ειναι τιγκα στα στιμς ομως δεν λεει)

just chris
21-08-11, 17:17
ρε παιδια γιατι δεν σας αρέσουν τα στιμς? :green::green: ειναι απο αυτα που λειτουργούν στην πραξη... τα ολα ολα δεν τα νιώθεις.... :green::green: (νταξι να μην ειναι τιγκα στα στιμς ομως δεν λεει)

πηρε ενας φιλος το καοτικ ρειτζ κ τα ειδε ολα.τον επιασε μια ταχυπαλμια που τα παρατησε κ πηγε σπιτι να ηρεμησει! γι'αυτο κ τα εχω παρει με κακο ματι...ε λογικα τα στιμς θα φταινε.δεν ξερω βεβαια το καοτικ σε τι βαθμο τα περιεχει....

MusclesOfShadow
21-08-11, 17:25
Yπαρχουν μονο συμπληρωματα διατροφης bodybuilding ή και αντικαταστατες γευματων για bbers? Και αν υπαρχουν, εχουν νοημα για περιστασεις που δεν υπαρχει ευκαιρια για γευμα?

Tasos Green
21-08-11, 17:26
πηρε ενας φιλος το καοτικ ρειτζ κ τα ειδε ολα.τον επιασε μια ταχυπαλμια που τα παρατησε κ πηγε σπιτι να ηρεμησει! γι'αυτο κ τα εχω παρει με κακο ματι...ε λογικα τα στιμς θα φταινε.δεν ξερω βεβαια το καοτικ σε τι βαθμο τα περιεχει....


ναι αν ειναι τιγκα στα στιμς δεν ειναι και οτι καλυτερο... αλα μια καφεινουλα ισα ισα να σε "ξυπνησει" στην προπονηση καλη ειναι ... οχι οτι ειναι απαραίτητο βεβαια γινεται προπόνηση και χωρίς αυτο..:thumbup:

Antwnhc
21-08-11, 20:24
για σας πεδια ειμαι καινουριος 8ελω να κανω μια ερωτιση πανω στους λιποδιαλιτες ειμαι 18 χρονων 1.86 ιψος 95 κιλα αρχισα γυμναστιριο εδω και 1 μηνα και σκεφτικα να παω να παρο λιποδιαλιτες εσις τι θα μου προτειναται ?

Tasos Green
21-08-11, 20:26
για σας πεδια ειμαι καινουριος 8ελω να κανω μια ερωτιση πανω στους λιποδιαλιτες ειμαι 18 χρονων 1.86 ιψος 95 κιλα αρχισα γυμναστιριο εδω και 1 μηνα και σκεφτικα να παω να παρο λιποδιαλιτες εσις τι θα μου προτειναται ?

εγω σου προτείνω αεροβιο και μια υποθερμικη διαιτα.... χωρις λιποδιαλυτη... παλι θα εχεις αποτελεσματα....

Antwnhc
21-08-11, 20:30
εγω θελω γριγορα αποτελεσματα οχι μακροχρονια ασ πουμε σε κανα 2 μηνες το πολυ. παρεπιμπτοντος λες να παω να κιταξω καπιον διατροφολογο η μπορει καπιος απο εδω να με δοσι μια καλη διαιτα?

Tasos Green
21-08-11, 20:40
εγω θελω γριγορα αποτελεσματα οχι μακροχρονια ασ πουμε σε κανα 2 μηνες το πολυ. παρεπιμπτοντος λες να παω να κιταξω καπιον διατροφολογο η μπορει καπιος απο εδω να με δοσι μια καλη διαιτα?

κοίταξε στην ενότητα διατροφή... εχει διαφορες διατροφές γραμμωσης οπως μια στοχευμένη κετογενική ( http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=179:2011-06-08-18-57-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 )

επειδη εισαι αρχάριος καλο ειναι ειτε να διαβάσεις καποια πράγματα και καταλάβεις τι και πως η να πας σε διατροφολόγο και να σου δώσει μια ολοκληρωμένη διαιτα.

Antwnhc
21-08-11, 21:28
ok euxaristw bro :)

xristos1987
23-08-11, 15:22
να ρωτησω εχει δοκιμασει κανεισ το CGT-10 της ΟΝ http://www.xtr.gr/kreatines/1410/CGT-10_/_600_gr_%28ON%29.htm

θα ξαναξεκινουσα κρεατινη αλλα ειδα αυτο και ειπα να ρωτησω...

Kaloutsikos
23-08-11, 15:25
να ρωτησω εχει δοκιμασει κανεισ το CGT-10 της ΟΝ http://www.xtr.gr/kreatines/1410/CGT-10_/_600_gr_%28ON%29.htm

θα ξαναξεκινουσα κρεατινη αλλα ειδα αυτο και ειπα να ρωτησω...

CGT - 10 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6620-CGT-10-%28%CE%9Fptimum-Nutrition%29):thumbup:

leftis
23-08-11, 15:48
Μπορώ να χρησιμοποιήσω δεξτρόζη και μέσα στην μέρα (άμα θέλω να την κάνω θερμιδική) μαζί με την πρωτείνη ή είναι μόνο για μετά την προπόνα??

xristos1987
23-08-11, 19:49
CGT - 10 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6620-CGT-10-%28%CE%9Fptimum-Nutrition%29):thumbup:

ευχαριστω......

ginus
23-08-11, 20:02
Μπορώ να χρησιμοποιήσω δεξτρόζη και μέσα στην μέρα (άμα θέλω να την κάνω θερμιδική) μαζί με την πρωτείνη ή είναι μόνο για μετά την προπόνα??

ναι μπορεις

just chris
23-08-11, 22:15
τελικα ρε σεις η πρωτεινη(η σκονη-συμπληρωμα) καταστρεφεται οταν ερθει σε επαφη με θερμοτητα;;;ψησιμο στο τηγανι σε φαγητα κ τετοια!!!αν ναι,τεκμηριωμενα παντα....ε μην παει χαμενη,λεφτα εχει κ αυτη ρε φουστη μου....

Senz_13
24-08-11, 10:58
Οι πρωτεινες στα ετοιμα ποτα με πρωτεινες εχουν την ιδια αξια με αυτες της σκονης??Εγω συγκεκριμενα παιρνω αυτη μετα την προπονηση στο γυμναστηριο.Αξιζει??
30346

beefmeup
24-08-11, 11:12
αναλογα τα συστατικα της φιλε..
καποιες ειναι καλες,αλλα ειναι συμφορο οικονομικα..
καλυτερα παρε ενα κοβα σκονη.

xgiwrgos
24-08-11, 15:15
Παιδια καμια δυνατή και οσον το φθηνή πολυβιταμίνη παίζει(η κρίση μας ριμαξε :) ?επειδη δεν θέλω να έχω 45 κουτια με βιταμίνες και να παιρνω..Τα μονα που παιρνω τώρα έιναι Whey,βιταμινη C.μηπως χρειάζομαι κάτι ακόμα??

just chris
24-08-11, 22:29
τελικα ρε σεις η πρωτεινη(η σκονη-συμπληρωμα) καταστρεφεται οταν ερθει σε επαφη με θερμοτητα;;;ψησιμο στο τηγανι σε φαγητα κ τετοια!!!αν ναι,τεκμηριωμενα παντα....ε μην παει χαμενη,λεφτα εχει κ αυτη ρε φουστη μου....

τοσο αδιαφορη ερωτηση εκανα;;;;

beefmeup
24-08-11, 22:30
τπτ δεν καταστρεφεται..που το ειδες αυτο?
το εχουμε ξαναπει καπου νομιζω.

just chris
24-08-11, 22:32
δεν το εχω δει καπου,υποθετω! αλλα αν εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες,τοτε παω πασο.

beefmeup
24-08-11, 22:35
η μονη περιπτωση αλλοιωσης που μπορει να εχει η σκονη πρωτεινης απο υψηλη θερμοκρασια ειναι κατα το φιλτραρισμα στην παρασκευη της..εκει δλδ που μπορει να επειρεαστει η μοριακη της δομη..
γιαυτο οι καλες(πλεον οι περισοτερες) σκονες πρωτεινης γινονται σε περιβαλον ψυχρης θερμοκρασιας..
αν τωρα εσυ ριξεις ζεστο νερο στο τελικο προιον,δεν επιδρα με τον τροπο που λες στην σκονη.

just chris
24-08-11, 22:40
η μονη περιπτωση αλλοιωσης που μπορει να εχει η σκονη πρωτεινης απο υψηλη θερμοκρασια ειναι κατα το φιλτραρισμα στην παρασκευη της..εκει δλδ που μπορει να επειρεαστει η μοριακη της δομη..
γιαυτο οι καλες(πλεον οι περισοτερες) σκονες πρωτεινης γινονται σε περιβαλον ψυχρης θερμοκρασιας..
αν τωρα εσυ ριξεις ζεστο νερο στο τελικο προιον,δεν επιδρα με τον τροπο που λες στην σκονη.

μα δεν ειναι θεμα απλα ζεστου νερου αλλα ψησιματος στο τηγανι ας πουμε σε pancakes(ασπραδια,βρωμη,κοταζτ,πρωτεινη..πχ).αλλα οπως το θετεις ειναι σαν να μου λες οτι δεν καταλαβαινει παναγια στην τελικη της μορφη!

ΑΓΓΕΛΟΣ78
25-08-11, 00:05
καλησπερα σας!θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεξω για να αγορασω μια καλη και καθαρη πρωτεινη...μου ειπαν οτι η καλες ειναι whey isolate...υπαρχει περιπτωση να μου γραψετε μαρκα η να στειλετε σε μηνυμα μια καλη μαρκα?μπορω να παραγγειλω και απο εξωτερικο σε καλυτερη τιμη?ευχαριστω!

loukoulos
25-08-11, 00:49
αν θες ταχεια αποροφηση ναι ειναι η καλυτερη αλλα και μια concentrate καλη ειναι.. τωρα για μετα την προπονα σιγουρα isolate .. αλλα αν δεν εχεις χρημα κανεις και εναν συμβιβασμο...

siamoto
25-08-11, 15:59
Παιδιά συγνώμη,μπορειτε να μου στείλετε ενα link με το ******** γιατι δεν το βρίσκω πουθενα μεσα στο foroum?Ειμαι καινουργιος χρηστης

***δεν κανουμε ανφορες σε φαρμακα στο ανοιχτο φορουμ***

siamoto
25-08-11, 16:14
Που μπορώ να απευθυνθω για αυτό το θέμα?

giannis64
25-08-11, 17:32
Εχουν μπει κάποιοι οροι από το team προκειμένου κάποιος να αποκτά πρόσβαση.

Πρώτον να είναι μελος στο φόρουμ για 4-5 μηνες,να εχει μινιμουμ ποστς το τελευταίο διάστημα 200(μας ενδιαφέρει κυριως στις ενότητες διατροφής-συμπληρωμάτων-προπόνησης),ετσι ωστε να εντοπίζουμε το επίπεδο του μελους που ζηταει πρόσβαση και να είναι ανω των 22.

εκτος απο τον χρονο που εισαι μελος στο φορουμ, δεν εχεις τις αλλες προυποθεσεις..

DrNio
25-08-11, 21:42
Σπέρες!:welcome:

Έχω ένα "θέμα" με την ενέργεια μου.
Βασικά νυστάζω,είμαι κουρασμένος,δεν είμαι πολύ "energetic".

Προσπάθησα να λύσω αυτό το θέμα με καφεινη , δηλαδή δυνατό καφέ , Red Bulls αλλά τίποτα.:unsure:
Πολύ νύστα..:sleeping:

Βασικά απέχω απο το gym αλλά έχω εξεταστική + δουλεύω και 4ωρο.

Για πείτε καμία γνώμη.

sofos
26-08-11, 00:05
Σπέρες!:welcome:

Έχω ένα "θέμα" με την ενέργεια μου.
Βασικά νυστάζω,είμαι κουρασμένος,δεν είμαι πολύ "energetic".

Προσπάθησα να λύσω αυτό το θέμα με καφεινη , δηλαδή δυνατό καφέ , Red Bulls αλλά τίποτα.:unsure:
Πολύ νύστα..:sleeping:

Βασικά απέχω απο το gym αλλά έχω εξεταστική + δουλεύω και 4ωρο.

Για πείτε καμία γνώμη.

και γω ετσι ακριβως ειμαι παρολο που δε δουλευω και καφε δυνατο να πιω κ red bull τπτ,πιστευω ειναι ο καιρος αλλα κ πιο πολυ θεμα ψυχολογιας κ ετσι

RAMBO
26-08-11, 00:10
εγω παλι διανυω περιοδο ανερχομενησ δυναμησ σκεφτομαι αρχισω να δινω ξυλο :Pδιχωσ ημερομηνια ληξης:bbbiceps:

υ.γ δοκιμασε να τρωσ καλυτερα δεν ξερω βεβαια τι διατροφη αλλιωσ παρε κανα νιτρο και πινε πρωι βραδυ η πριν απο νυχτεσ εντονησ διασκεδασησ;)

tasos2
26-08-11, 00:18
Σπέρες!:welcome:

Έχω ένα "θέμα" με την ενέργεια μου.
Βασικά νυστάζω,είμαι κουρασμένος,δεν είμαι πολύ "energetic".

Προσπάθησα να λύσω αυτό το θέμα με καφεινη , δηλαδή δυνατό καφέ , Red Bulls αλλά τίποτα.:unsure:
Πολύ νύστα..:sleeping:

Βασικά απέχω απο το gym αλλά έχω εξεταστική + δουλεύω και 4ωρο.

Για πείτε καμία γνώμη.

Δοκιμασε να κοιμηθεις. Λογικα δε θα νυσταζεις μετα...:P

DrNio
26-08-11, 00:28
Το θέμα είναι οτι κοιμάμαι - ξυπνάω χωρίς ξυπνητήρι,χαλαρός και μετά κατά τις 5 το απόγευμα:sleeping: και ας έχω πιει double espresso και 2 Red Bulls.

Η διατροφή μου είναι η ίδια εδώ και ένα χρόνο.

Ίσως στα φρούτα να έχω πέσει λίγο , αλλά για 1 εβδομάδα μόνο.

Γυμναστήριο δεν πηγαίνω ακόμα και μου λες να πάρω νιτρικό Rambo? Μου φαίνεται λίγο κάπως..και αυτό καφεινη δεν έχει ? Ανέφερα και πιο πάνω πόση πίνω και δεν..

Καμία πολύβιταμίνη λέτε να βοηθούσε?

Ή κάτι για να κάνω πιο ποιοτικό ύπνο?Δηλαδή να κοιμάμαι 7-8ωρο αλλά να είναι πολύ πιο ποιοτικός ο ύπνος?

tasos2
26-08-11, 00:56
Το θέμα είναι οτι κοιμάμαι - ξυπνάω χωρίς ξυπνητήρι,χαλαρός και μετά κατά τις 5 το απόγευμα:sleeping: και ας έχω πιει double espresso και 2 Red Bulls.

Η διατροφή μου είναι η ίδια εδώ και ένα χρόνο.

Ίσως στα φρούτα να έχω πέσει λίγο , αλλά για 1 εβδομάδα μόνο.

Γυμναστήριο δεν πηγαίνω ακόμα και μου λες να πάρω νιτρικό Rambo? Μου φαίνεται λίγο κάπως..και αυτό καφεινη δεν έχει ? Ανέφερα και πιο πάνω πόση πίνω και δεν..

Καμία πολύβιταμίνη λέτε να βοηθούσε?

Ή κάτι για να κάνω πιο ποιοτικό ύπνο?Δηλαδή να κοιμάμαι 7-8ωρο αλλά να είναι πολύ πιο ποιοτικός ο ύπνος?

Mηπως τρως πολυ υδατανθρακα που ανεβαζει αποτομα την ινσουλινη και φερνει υπνηλια?
Δοκιμασε επισης να κοιμασαι πιο νωρις και να ξυπνας πιο νωρις ακομα και για τις ιδιες ωρες υπνου. Οταν κοιμασαι πιο νωρις ειναι πιο ποιοτικος ο υπνος

nikoskaz
26-08-11, 12:12
Γεια σας παιδια ! Δεν ξερω αν εχει ηδη ερωτηθει αλλα εχω την εξης απορια , κανω χρηση πρωτεινων σχεδον ολο το χρονο . το χειμωνα με υδατανθρακα κ το καλοκαιρι καθαρη πρωτεινη , ομως τις παιρνω σαν δεκατιανο κ πριν την προπονηση ( παντα μεσημερι κανω προπονηση λογω δουλειας ) ποτε αμεσως μετα γτ τρωω. κανω καλα η βαζω λιπος περισσοτερο ετσι ? ειναι καλυτερα να τρωω κατι αλλο για δεκατιανο π.χ. γιαουρτακι με φρουτα κα χαμηλα λιπαρα , λιγο μελι πριν την προπονηση , αμεσως μετα την προπονηση πρωτεινη κ μια ωρα αργοτερα φαγητο?

kafros gate 7
26-08-11, 12:50
παιδια δν ξερω αν το εχει ρωτησει καποιος αυτο ξανα αλλα θελω να
με βοηθησετε σε κατι.πινω τη whey της optimum αμεσως μετα την προπονηση.
εγω παιρνω ολο τον κουβα το δικιλο μεσα στην τσαντα.πως ομως μπορω να παρω
τη δοση που θελω χωρις να κουβαλαω τον κουβα μαζι για να την πιω αμεσως
μετα την προπονηση?

επειτα σκεφτομαι οτι τωρα το καλοκαιρι με τη ζεστη αν παιρνω ολο τον κουβα μαζι
μπορει να αλλιωθει απο τη ζεστη η πρωτεϊνη.αν παλι βαλω τη δοση απο πριν στο σεϊκερ
μετα κολαει κατω και δε διαλυεται.εσεις τι κανετε?

SOSTARAS
26-08-11, 12:54
παιδια δν ξερω αν το εχει ρωτησει καποιος αυτο ξανα αλλα θελω να
με βοηθησετε σε κατι.πινω τη whey της optimum αμεσως μετα την προπονηση.
εγω παιρνω ολο τον κουβα το δικιλο μεσα στην τσαντα.πως ομως μπορω να παρω
τη δοση που θελω χωρις να κουβαλαω τον κουβα μαζι για να την πιω αμεσως
μετα την προπονηση?

επειτα σκεφτομαι οτι τωρα το καλοκαιρι με τη ζεστη αν παιρνω ολο τον κουβα μαζι
μπορει να αλλιωθει απο τη ζεστη η πρωτεϊνη.αν παλι βαλω τη δοση απο πριν στο σεϊκερ
μετα κολαει κατω και δε διαλυεται.εσεις τι κανετε?

βαλε την προτεινη μεσα στο σεικερ χωρισ νερο τι κολαει δεν καταλαβα καλο χτυπημα!!!η βαλε την δοση σου σε ενα αλουμινοχαρτο και παρε μαζι και το σεικερ και οταν τελειωσεισ ανοιγεισ το αλουμινοχαρτο και την βαζεισ στο σεικερ!!

DrNio
26-08-11, 16:00
Mηπως τρως πολυ υδατανθρακα που ανεβαζει αποτομα την ινσουλινη και φερνει υπνηλια?
Δοκιμασε επισης να κοιμασαι πιο νωρις και να ξυπνας πιο νωρις ακομα και για τις ιδιες ωρες υπνου. Οταν κοιμασαι πιο νωρις ειναι πιο ποιοτικος ο υπνος

Όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή μου,πέρα απο μία μικρή μείωση στα φρούτα αυτήν την εβδομάδα.

Όχι , αλλά ήπια κάποια Red Bulls που έχουν σάκχαρα κλπ. κλπ. αλλά και καφεινη..:unsure:

Άμα μπορούσα να κοιμηθώ νωρίτερα θα το έκανα,αλλά με με πιάνει υπνιλία το μεσημέρι-απόγευμα είτε δουλεύω εκείνη την ημέρα είτε όχι.

Επίσης έχω και κάτι πονοκεφάλους.
Χθες πήρα ένα Depon πριν κοιμηθώ(δεν γινόταν διαφορετικά) και ξαναπήρα σήμερα το μεσημέρι όταν γύρισα απο την δουλειά.

Επειδή είμαι λίγο χώμα εδώ και μέρες τι μπορώ να πάρω να "ισιώσω"?
Σκεφτόμουν πολυβιταμίνη της Power Health ( την έπαιρνε και ένα μέλος απο εδώ ) και Σπιρουλίνα.
Αυτά είναι για όταν είσαι ξύπνιος.

Αν δοκίμαζα κανένα συμπλήρωμα για τον ύπνο ? Να πάρω κανα 2-3 μέρες μπας και στρώσω.

Τι έχετε να προτείνετε ?

ελμερ
26-08-11, 16:26
Όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή μου,πέρα απο μία μικρή μείωση στα φρούτα αυτήν την εβδομάδα.

Όχι , αλλά ήπια κάποια Red Bulls που έχουν σάκχαρα κλπ. κλπ. αλλά και καφεινη..:unsure:

Άμα μπορούσα να κοιμηθώ νωρίτερα θα το έκανα,αλλά με με πιάνει υπνιλία το μεσημέρι-απόγευμα είτε δουλεύω εκείνη την ημέρα είτε όχι.

Επίσης έχω και κάτι πονοκεφάλους.
Χθες πήρα ένα Depon πριν κοιμηθώ(δεν γινόταν διαφορετικά) και ξαναπήρα σήμερα το μεσημέρι όταν γύρισα απο την δουλειά.

Επειδή είμαι λίγο χώμα εδώ και μέρες τι μπορώ να πάρω να "ισιώσω"?
Σκεφτόμουν πολυβιταμίνη της Power Health ( την έπαιρνε και ένα μέλος απο εδώ ) και Σπιρουλίνα.
Αυτά είναι για όταν είσαι ξύπνιος.

Αν δοκίμαζα κανένα συμπλήρωμα για τον ύπνο ? Να πάρω κανα 2-3 μέρες μπας και στρώσω.

Τι έχετε να προτείνετε ?

εχω το ιδιο θεμα με τον υπνο και ενεργεια....θα σου προτεινα να δοκιμασεις acai....εμενα μ εχει βοηθησει αρκετα....αλλα μαλλον ειναι απο κουραση αυτο που εχεις....δε νομιζω η καφεινη να μπορεσει να βοηθησει αν σου λειπει υπνος η εχεις υπερκοπωση κτλ....

DrNio
26-08-11, 16:32
Nαι μάλλον για τον ύπνο θέλω κάτι.

Υπάρχει κανένα συμπλήρωμα για να κάνω πιο ποιοτικό τον ύπνο μου?

Μπορείς να δώσεις ένα link με το προιόν που χρησιμοποιείς?

xristos1987
27-08-11, 11:11
βαλεριανα, αλλα δεν σου κανει πιο ποιοτικο τον υπνο απλα ενισχυει την αισθηση του ποιοτικου υπνου

τουλαχιστον ετσι ελεγαν σε ενα αρθρο που διαβασα πριν καιρο (δεν θυμαμαι που)

dio32
27-08-11, 18:23
βρε παιδια σε ενα γνωστο αμερικανικο σιτε εχω βρει κρεατινη την μονουδριτικη,καλα το γραφω?λοιπον με αρκετα φτηνα τα 500γραμαρια.
εχει 4 μαρκες universal now foods,Muscletech, Creatine 6000ES και primaforce η τελευταια στα 400 γραμαρια.
ξερω αυτος ο τυπος κρεατινη πανω κατω τα ιδια ειναι,αλλα σαν εταιρια ποια θα προτιμουσατε αναμεσα στις 4?

beefmeup
27-08-11, 18:23
κ οι τρεις καλες ειναι.
παρε αυτη που γραφει οτι ειναι microionised.

dio32
27-08-11, 18:42
κ οι τρεις καλες ειναι.
παρε αυτη που γραφει οτι ειναι microionised.
μαλιστα σε ευχαριστω!θα σε ρωταγα τη διαφορα εχει η microinsied με την creapure αλλα θα με κραζατε γιατι πρεπει να εχει απαντηθει πολλες φορες στο ποστ με την κρετινη

beefmeup
27-08-11, 18:47
μαλιστα σε ευχαριστω!θα σε ρωταγα τη διαφορα εχει η microinsied με την creapure αλλα θα με κραζατε γιατι πρεπει να εχει απαντηθει πολλες φορες στο ποστ με την κρετινη

ακομα καλυτερα αν μια απο αυτες που λες συνδιαζει κ αυτα τα 2..

dio32
27-08-11, 19:04
σε αυτο το σιτε εχει και οn που συνδιαζει και τα δυο αλλα ειναι 300 γραμαρια μονο.
οι αλλες που ειπα ποιο πανω ειναι μοιρασμενες η now foods muscletech ειναι microised,universal primaforce creeapure

Blackie
30-08-11, 00:38
Καλησπέρα! Επειδή προσπαθώ να δω τι με συμφέρει, μπορεί κάποιος να μου πει πόσα scoop καζεΐνης χρειαζόμαστε για το τελευταίο γεύμα; Ισχύει η αναλογία Kg/2=gr καζεΐνης που χρειαζόμαστε; Πάντα φαντάζομαι με ω3-ω6 λιπαρά έξτρα, έτσι;

Ultra_b
30-08-11, 20:01
Παδια ειμαι κενουριος στο site εχω διαβασει ομως αρκετα topics. Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η καλητερη προτείνη ...? Εγω αυτη τν στιγμη εχω την Sci-mx nutrition OMNImx HARDCORE υπαρχη καποια καλητερη....?

exkaliber
30-08-11, 22:50
Καλησπέρα! Επειδή προσπαθώ να δω τι με συμφέρει, μπορεί κάποιος να μου πει πόσα scoop καζεΐνης χρειαζόμαστε για το τελευταίο γεύμα; Ισχύει η αναλογία Kg/2=gr καζεΐνης που χρειαζόμαστε; Πάντα φαντάζομαι με ω3-ω6 λιπαρά έξτρα, έτσι;

εγω ξερω ενα σκουπ ειναι η δοση
αντε λιγο παραπανω να φτασει η πρωτεινη στα 30 γρ

ω6 συνηθως τα παιρνουμε απο την διατροφη μας και παιρνουμε μονο ω3 σσε συμπηρωμα


οπως και να χει η καζεινη με τα λιπαρα οξεα δεν δρα συνεργαστικα
απλα τα ω3 καθυστερουν την αποροφηση της whey

leftis
30-08-11, 23:08
Τις μέρες που δεν γυμναζόμαστε και παίρνουμε την κρεατίνη το πρωί, χρειάζεται και δεξτρόζη??

exkaliber
30-08-11, 23:11
τις of μερες παιρνουμε μονο 5 γρ
πρωι ή απογευμα

δεν χρειαζεται υδατανθρακας

tonycub
31-08-11, 14:18
Παιδια ενας φιλος μου εδωσε μια πρωτεινη.συγκεκριμενα την super mega mass (weider).Το προβλημα εκτος απο το οτι ειναι ογκου και εγω προτιμω καθαρες ειναι οτι εχει ληξει εδω και πολυ καιρο(1 χρονο κ 5 μηνες).Ειχε σβολιασει αλλα σε μια προσπαθεια να βρω τ σκουπ την ανακατεψα και μετατραπηκε σε πουδρα.Επισης να πω πως την ειχε φυλαξει,δλδ δεν ηταν εκτεθειμενη,δεν εχει χασει την μυρωδια της και δεν την ειχε χρηαιμοποιησει ποτε...ακουω γνωμες.

Ultra_b
31-08-11, 14:22
Παιδια ενας φιλος μου εδωσε μια πρωτεινη.συγκεκριμενα την super mega mass (weider).Το προβλημα εκτος απο το οτι ειναι ογκου και εγω προτιμω καθαρες ειναι οτι εχει ληξει εδω και πολυ καιρο(1 χρονο κ 5 μηνες).Ειχε σβολιασει αλλα σε μια προσπαθεια να βρω τ σκουπ την ανακατεψα και μετατραπηκε σε πουδρα.Επισης να πω πως την ειχε φυλαξει,δλδ δεν ηταν εκτεθειμενη,δεν εχει χασει την μυρωδια της και δεν την ειχε χρηαιμοποιησει ποτε...ακουω γνωμες.

Μεγαλε εγω δεν θα την επεινα... :P

Ultra_b
31-08-11, 14:24
Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η καλητερη προτείνη ...? Εγω αυτη τν στιγμη εχω την Sci-mx nutrition OMNImx HARDCORE υπαρχη καποια καλητερη....?

lila_1
31-08-11, 14:24
Παιδια ενας φιλος μου εδωσε μια πρωτεινη.συγκεκριμενα την super mega mass (weider).Το προβλημα εκτος απο το οτι ειναι ογκου και εγω προτιμω καθαρες ειναι οτι εχει ληξει εδω και πολυ καιρο(1 χρονο κ 5 μηνες).Ειχε σβολιασει αλλα σε μια προσπαθεια να βρω τ σκουπ την ανακατεψα και μετατραπηκε σε πουδρα.Επισης να πω πως την ειχε φυλαξει,δλδ δεν ηταν εκτεθειμενη,δεν εχει χασει την μυρωδια της και δεν την ειχε χρηαιμοποιησει ποτε...ακουω γνωμες.

Στη χάρισε??
Δεν νομίζω να τρέχει κάτι με την ημ/νια λήξης...Πίνε τη μεταποπό αφού έχει κ υ/κα

exkaliber
31-08-11, 14:27
Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η καλητερη προτείνη ...? Εγω αυτη τν στιγμη εχω την Sci-mx nutrition OMNImx HARDCORE υπαρχη καποια καλητερη....?

δε την ξερω
ποσο της % πρωτεινη εχει μεσα?

lila_1
31-08-11, 14:27
Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η καλητερη προτείνη ...? Εγω αυτη τν στιγμη εχω την Sci-mx nutrition OMNImx HARDCORE υπαρχη καποια καλητερη....?
Ολες ίδιες έιναι, πάρε μία καθαρή χωρίς υ/κα να σ αρέσει η τιμή-γεύση και μην το ψάχνεις

jackaction
31-08-11, 14:32
+10

Babis Stinson
31-08-11, 14:37
Συγγνώμη, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις ένα προϊόν που έχει περάσει η ημερομηνία λήξης του και μάλιστα 1+ χρόνο..????
Τότε γιατί να έχει ημερομηνία λήξης πάνω? :unsure:

Kaloutsikos
31-08-11, 14:43
Παιδια ενας φιλος μου εδωσε μια πρωτεινη.συγκεκριμενα την super mega mass (weider).Το προβλημα εκτος απο το οτι ειναι ογκου και εγω προτιμω καθαρες ειναι οτι εχει ληξει εδω και πολυ καιρο(1 χρονο κ 5 μηνες).Ειχε σβολιασει αλλα σε μια προσπαθεια να βρω τ σκουπ την ανακατεψα και μετατραπηκε σε πουδρα.Επισης να πω πως την ειχε φυλαξει,δλδ δεν ηταν εκτεθειμενη,δεν εχει χασει την μυρωδια της και δεν την ειχε χρηαιμοποιησει ποτε...ακουω γνωμες.

Πέταμα χωρίς να το σκεφτείς,

tyler_durden
31-08-11, 14:44
Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η καλητερη προτείνη ...? Εγω αυτη τν στιγμη εχω την Sci-mx nutrition OMNImx HARDCORE υπαρχη καποια καλητερη....?

ποσο υδατανθρακα εχει μεσα αυτη;

εγω παιρνω την κλασσικη

http://www.optimumnutrition.com/products/100-whey-gold-standard-p-201.html

Kagias
31-08-11, 14:45
Ρε παιδια ζωικο προιον ειναι η whey προφανως και δε πρεπει να την καταναλώσεις !!! Μετα απο ενα χρονο στη χειροτερη θα σε παει σερπαντινα ! :P

exkaliber
31-08-11, 14:48
^ τονυ,δεν επρεπε καν να αναρωτηθεις..




Πέταμα χωρίς να το σκεφτείς,




να σου πω,λογο σβολιασματος το λες ή λογο ημερομηνιας?
γτ κι εμενα μου σβολιασε ενα proline που εχω,λιγο μετα που το ανοιξα,κι εχει ακομα κανα χρονο μεχρι να φτασει στην ληξη του
και το χρησιμοποιω κανονικα ακομα,αν και σβολιασμενο

Ultra_b
31-08-11, 15:01
ποσο υδατανθρακα εχει μεσα αυτη;

εγω παιρνω την κλασσικη

http://www.optimumnutrition.com/products/100-whey-gold-standard-p-201.html

ανα 100gr εχει energy 388 1635kj/kcal προτεινη 31g,Carbohydrates 55g fat 3.27 , vitamin B6 1.44mg , Magnesium 193mg , Zinc 5.17 mg , Chromium 20.66ug

Να αυτη εδω ειναι.. http://www.sportfood.co.uk/sci-mx-omni-mx-hardcore-2-03kg-chocolate.html

lila_1
31-08-11, 15:16
Ρε παιδια ζωικο προιον ειναι η whey προφανως και δε πρεπει να την καταναλώσεις !!! Μετα απο ενα χρονο στη χειροτερη θα σε παει σερπαντινα ! :P
Με τις σκόνες είναι αλλιώς, δεν έχουν υγρασία για να αλλοιωθούν..
Τώρα αυτό το 1 χρόνος + με προβληματίζει λίγο αλλά το πιθανότερο είναι να μην έχει τίποτα.
Εξάλλου αυτό που γράφει για ημ/νια λήξης είναι το κατώτερο όριο ασφαλείας. Μπορεί να καταναλωθεί και μετά απο αυτό..

tonycub
31-08-11, 15:44
Δηλαδη την πεταω?παντως ακομα και τ κοματακια που εχει απο το σβολιασμα αφου τα ανακατεψα εχουν διαλυθει τελειως.δεν υπαρχει καποιος τροπος για να σιγουρευτω αν ειναι για πεταμε η οχι?εκτος απο τν ημ.ληξη φυσικα.

gym
31-08-11, 15:46
Πέταμα χωρίς να το σκεφτείς,



:thumbup:

exkaliber
31-08-11, 15:53
δεν υπαρχει καποιος τροπος για να σιγουρευτω αν ειναι για πεταμε η οχι?

μια δοκιμη θα σε πεισει

Teoangel
31-08-11, 16:09
καλησπέρα, κάνω γυμναστήριο εδώ και 2 μήνες και αποφάσισα να πάρω πρωτεΐνες. άρχισα το γυμναστήριο 57 κιλά και τώρα είμαι 65.. στόχος μου είναι τα 70-75. Μίλησα με έναν φίλο μου που έχει τελειώσει γυμναστική ακαδημία και ασχολείται με το γυμναστήριο και μου έδωσε τις πρωτεΐνες του...Την ON 100% Casein, ON Hydro Whey και την ON 100% Egg...Μου είπε να παίρνω την casein με την hydro μετά την προπόνηση και την eggπριν το πρωινό...Μου τα λέει σωστά ή πρέπει να τα παίρνω αλλιώς;; επίσης ποσά γραμμάρια πρέπει να παίρνω από την κάθε μία;

exkaliber
31-08-11, 16:26
η καζεινη της ΟΝ τι λεει απο γευση?
κατεβαινει ευκ0λα κατω?

jackaction
31-08-11, 16:28
γνωστος μου ειπε οτι καλυτερα να επινε αλευρι με ζαχαρη...προσωπικα δν εχω δοκιμασει

Kaloutsikos
31-08-11, 17:59
να σου πω,λογο σβολιασματος το λες ή λογο ημερομηνιας?
γτ κι εμενα μου σβολιασε ενα proline που εχω,λιγο μετα που το ανοιξα,κι εχει ακομα κανα χρονο μεχρι να φτασει στην ληξη του
και το χρησιμοποιω κανονικα ακομα,αν και σβολιασμενο

Ο συνδυασμός και τον δύο με κάνει να λέω ότι είναι για πέταμα,
πρωτεΐνη δεν μου έχει σβολιάσει ποτέ, οσο καιρό και αν την είχα,
για να σβόλιασε αυτή μάλλον ήταν προειδοποίηση ότι ήθελε πέταμα και όχι φάγωμα. :P


καλησπέρα, κάνω γυμναστήριο εδώ και 2 μήνες και αποφάσισα να πάρω πρωτεΐνες. άρχισα το γυμναστήριο 57 κιλά και τώρα είμαι 65.. στόχος μου είναι τα 70-75. Μίλησα με έναν φίλο μου που έχει τελειώσει γυμναστική ακαδημία και ασχολείται με το γυμναστήριο και μου έδωσε τις πρωτεΐνες του...Την ON 100% Casein, ON Hydro Whey και την ON 100% Egg...Μου είπε να παίρνω την casein με την hydro μετά την προπόνηση και την eggπριν το πρωινό...Μου τα λέει σωστά ή πρέπει να τα παίρνω αλλιώς;; επίσης ποσά γραμμάρια πρέπει να παίρνω από την κάθε μία;

Την hydro πριν και μετά την προπόνηση,
casein πριν τον ύπνο
egg όποια στιγμή θες εκτός από μετά την προπόνηση.


η καζεινη της ΟΝ τι λεει απο γευση?
κατεβαινει ευκ0λα κατω?

Εμένα γεύση της μου αρέσει πάρα πολύ,
έχει πυχτή γεύση,
για σοκολάτα μιλάω, η βανίλια που είχε πάρει ένας φίλος μου είχε πει τα χειρότερα.

Teoangel
31-08-11, 18:23
Την hydro πριν και μετά την προπόνηση,
casein πριν τον ύπνο
egg όποια στιγμή θες εκτός από μετά την προπόνηση.



Εμένα γεύση της μου αρέσει πάρα πολύ,
έχει πυχτή γεύση,
για σοκολάτα μιλάω, η βανίλια που είχε πάρει ένας φίλος μου είχε πει τα χειρότερα.

Μάλιστα, χρειάζεται να παίρνω και της 3 δηλαδή κάθε μέρα;; και την casein 2 φορές;;; και όταν λες 2 φορές εννοείς 1 scoop πριν και 1 μετά;

Σήμερα την δοκίμασα την casein βανίλια μαζί με την hydro και πίνεται εύκολα..Μόνη της δεν την έχω δοκιμάσει.

Kaloutsikos
31-08-11, 18:50
Μάλιστα, χρειάζεται να παίρνω και της 3 δηλαδή κάθε μέρα;; και την casein 2 φορές;;; και όταν λες 2 φορές εννοείς 1 scoop πριν και 1 μετά;

Σήμερα την δοκίμασα την casein βανίλια μαζί με την hydro και πίνεται εύκολα..Μόνη της δεν την έχω δοκιμάσει.

Oχι δεν χρειάζεται να παίρνεις και τις 3, σου είπα της ώρες που μπορείς να της παίρνεις,

Την casein εφόσον τρώς μετά το το μεταπροπονητικό σου (που πρέπει να κάνεις ένα καλό γεύμα) εκείνη την ώρα είναι περιττή,
μόνο πριν τον ύπνο να την χρησιμοποιείς,

Αν ένα δύο με δυόμισι ώρες πριν την προπόνηση σου έχεις κάνει ένα καλό γεύμα δεν την χρειάζεσαι εκείνη την ώρα, την hydro,
αν έχεις φάει πολύ πιο πριν καλό είναι να πάρεις πριν την προπόνηση σου,

Teoangel
31-08-11, 19:05
Oχι δεν χρειάζεται να παίρνεις και τις 3, σου είπα της ώρες που μπορείς να της παίρνεις,

Την casein εφόσον τρώς μετά το το μεταπροπονητικό σου (που πρέπει να κάνεις ένα καλό γεύμα) εκείνη την ώρα είναι περιττή,
μόνο πριν τον ύπνο να την χρησιμοποιείς,

Αν ένα δύο με δυόμισι ώρες πριν την προπόνηση σου έχεις κάνει ένα καλό γεύμα δεν την χρειάζεσαι εκείνη την ώρα, την hydro,
αν έχεις φάει πολύ πιο πριν καλό είναι να πάρεις πριν την προπόνηση σου,

Για να καταλάβω :) ..η casein δίνει μακροπρόθεσμα πρωτεΐνη... οπότε την παίρνω σε στιγμές που ξέρω πως δεν θα πάρω πρωτεΐνη απο καποιο άλλο γεύμα... Λέω να την παίρνω πρίν κοιμηθώ...την Hydro μετά το γυμναστήριο και την Egg το πρωί πρίν το πρωινό και την σχολή μου.. Σωστά;; :)

Kaloutsikos
31-08-11, 19:09
Για να καταλάβω :) ..η casein δίνει μακροπρόθεσμα πρωτεΐνη... οπότε την παίρνω σε στιγμές που ξέρω πως δεν θα πάρω πρωτεΐνη απο καποιο άλλο γεύμα... Λέω να την παίρνω πρίν κοιμηθώ...την Hydro μετά το γυμναστήριο και την Egg το πρωί πρίν το πρωινό και την σχολή μου.. Σωστά;; :)

σωστός

Txc
31-08-11, 20:56
Εγω εχω την whey για να συμπληρωνω γευματα και post workout μονο...
Πριν τον υπνο, δεν θα παρω συμπληρωμα, γιατι ξεφευγουμε μετα...
Συμπληρωμα πριν τον υπνο, συμπληρωμα ω3..
Προτιμω κανα γιαουρτακι 0 ή 2% και 10-15 καρυδια ( ω3 + καλα λιπαρα ) πριν τον υπνο...

Kaloutsikos
31-08-11, 21:05
Εγω εχω την whey για να συμπληρωνω γευματα και post workout μονο...
Πριν τον υπνο, δεν θα παρω συμπληρωμα, γιατι ξεφευγουμε μετα...
Συμπληρωμα πριν τον υπνο, συμπληρωμα ω3..
Προτιμω κανα γιαουρτακι 0 ή 2% και 10-15 καρυδια ( ω3 + καλα λιπαρα ) πριν τον υπνο...

Και για μένα αυτό είναι το καλύτερο,
αλλά τα βαρέθηκα, cottage για βράδυ δεν,
όποτε συμπλήρωμα...

xristos1987
31-08-11, 21:52
παντως και καζεινη το βραδι δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο μου εχουν πει οτι καθετε σαν μολυβι στο στομαχι

προσωπικα παιρνω ενα σκουπ whey πριν τον υπνο μαζι με γαλα (αντι για νερο)

επισης δεν θα εμπιστευομουν μια egg πρωτεινη....

και μην ξεχνατε το 80% ειναι το φαγητο

dio32
31-08-11, 22:11
ουτε εγω θα εβαζα καζεινη γα πριν τον υπνο.
δεν ξερω δεν την θεωρω πλεον τοσο πολυ απαραιτητη να παρω σκετη καζεινη.

θα προτιμουσα να παρω π.χ μια matrix 5.0 που ειναι πολλαπλων πηγων πρωτεινη και εχει αρκετα αμινοξεα,η για ακομα οικονομια μιση ωρα πριν τον υπνο ενα γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα και τρια αμινοξεα ταμπλετες.

Teoangel
31-08-11, 22:14
παντως και καζεινη το βραδι δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο μου εχουν πει οτι καθετε σαν μολυβι στο στομαχι

προσωπικα παιρνω ενα σκουπ whey πριν τον υπνο μαζι με γαλα (αντι για νερο)

επισης δεν θα εμπιστευομουν μια egg πρωτεινη....

και μην ξεχνατε το 80% ειναι το φαγητο

και εμένα μου φαίνονται παρα πολλά ολα αυτά... αλλά...1, μου τα δώσανε και ποτε δεν λέμε οχι στο τσάμπα :) και 2, επειδή ειμαι φοιτητής τα γεύματα μου δεν μπορούν να είναι πλήρης... προσπαθώ να τρωω πανω απο 4 φορες την ημέρα ομως χωρις τις πρωτεΐνες..Η επόμενη μου παραγγελιά θα είναι σίγουρα πιο ψαγμένη

Blackie
01-09-11, 01:34
εγω ξερω ενα σκουπ ειναι η δοση
αντε λιγο παραπανω να φτασει η πρωτεινη στα 30 γρ

ω6 συνηθως τα παιρνουμε απο την διατροφη μας και παιρνουμε μονο ω3 σσε συμπηρωμα


οπως και να χει η καζεινη με τα λιπαρα οξεα δεν δρα συνεργαστικα
απλα τα ω3 καθυστερουν την αποροφηση της whey

Εφόσον όμως το κλασσικό γιαουρτάκι έχει καζεΐνη και το λαμβάνουμε μαζί με αμύγδαλα, γιατί το συμπλήρωμα καζεΐνης να το παίρνουμε σκέτο; Τι διαφορά έχει (πέρα από τα ελεύθερα αμινοξέα κλπ);

Επίσης, λόγω δουλειάς, τρώω το πρωΐ και μετά ξανά από 5 ώρες στην καλύτερη! Εφόσον είναι αργής απορρόφησης, να παίρνω και το πρωΐ, έτσι;

Kaloutsikos
01-09-11, 10:59
Εφόσον όμως το κλασσικό γιαουρτάκι έχει καζεΐνη και το λαμβάνουμε μαζί με αμύγδαλα, γιατί το συμπλήρωμα καζεΐνης να το παίρνουμε σκέτο; Τι διαφορά έχει (πέρα από τα ελεύθερα αμινοξέα κλπ);

Επίσης, λόγω δουλειάς, τρώω το πρωΐ και μετά ξανά από 5 ώρες στην καλύτερη! Εφόσον είναι αργής απορρόφησης, να παίρνω και το πρωΐ, έτσι;

Δεν είναι ντε και καλά ότι την καζεΐνη την παίρνουμε χωρίς ξυρούς καρπούς,
εγώ που παίρνω συμπλήρωμα πριν τον ύπνο τρώω και αμύγδαλα.

Αφου τρως μετά από 5 ώρες πάρε καζεΐνη.

Ultra_b
01-09-11, 13:22
Παιδια εχει να μου προτινει κανεις καμια καλη φορμουλα να εχει μεσα προτεινη γκλουταμηνη αμινοξεα και λιγους υδατανθρακες ...?

sTeLaKoS
01-09-11, 13:26
Επίσης, λόγω δουλειάς, τρώω το πρωΐ και μετά ξανά από 5 ώρες στην καλύτερη! Εφόσον είναι αργής απορρόφησης, να παίρνω και το πρωΐ, έτσι;



Αφου τρως μετά από 5 ώρες πάρε καζεΐνη.

+1

ή ακόμη καλύτερα κάνε μίξη whey + casein :thumbup:

Kaloutsikos
01-09-11, 13:46
ή ακόμη καλύτερα κάνε μίξη whey + casein :thumbup:
:thumbup:


Παιδια εχει να μου προτινει κανεις καμια καλη φορμουλα να εχει μεσα προτεινη γκλουταμηνη αμινοξεα και λιγους υδατανθρακες ...?

Οι περισσότερες πρωτεΐνες περιέχουν γλουταμίνη,

Η γλουταμίνη που έχουνε μέσα οι πρωτεΐνες είναι μικρό το ποσοστό,
για να δουλέψει η γλουταμίνη θέλεις 15-20γρ. την ημέρα,
οπότε πρέπει να παίρνεις έξτρα γλουταμίνη,
εγώ είμαι κατά της γλουταμίνης.

Ultra_b
01-09-11, 13:48
Ωραια... υπαρχει μηπως καμια προτεηνη με αμινοξεα...?

xrisbud
01-09-11, 13:51
:thumbup:



Οι περισσότερες πρωτεΐνες περιέχουν γλουταμίνη,

Η γλουταμίνη που έχουνε μέσα οι πρωτεΐνες είναι μικρό το ποσοστό,
για να δουλέψει η γλουταμίνη θέλεις 15-20γρ. την ημέρα,
οπότε πρέπει να παίρνεις έξτρα γλουταμίνη,
εγώ είμαι κατά της γλουταμίνης.
:thumbup: ε ,... νταξει τώρα, μαζί με BCAA μίξη μετά την προπόνηση δε σε χαλάει λίγη γλουταμίνη, βοηθάει στη γρήγορη ανάρωση, το xtend της scivation είναι μανούλα . Για check

Kaloutsikos
01-09-11, 13:59
Ωραια... υπαρχει μηπως καμια προτεηνη με αμινοξεα...?

Oλες οι πρωτεΐνες αποτελούνται από αμινοξέα.

:thumbup: ε ,... νταξει τώρα, μαζί με BCAA μίξη μετά την προπόνηση δε σε χαλάει λίγη γλουταμίνη, βοηθάει στη γρήγορη ανάρωση, το xtend της scivation είναι μανούλα . Για check

Αυτά παίρνω αυτό τον καιρό:P

δεν είναι ρε συ ότι με χαλάει είναι ότι σε μένα προσωπικά η γλουταμίνη
δεν δούλεψε όταν την έπαιρνα ξεχωριστά.

xrisbud
01-09-11, 14:03
Oλες οι πρωτεΐνες περιέχουν αμινοξέα.



Αυτά παίρνω αυτό τον καιρό:P

δεν είναι ρε συ ότι με χαλάει είναι ότι σε μένα προσωπικά η γλουταμίνη
δεν δούλεψε όταν την έπαιρνα ξεχωριστά.
;) μίξη καλύτερα .. μερικοί συνδυασμοί χρειάζεται να γίνονται - είναι πιο δυνατό το αποτέλεσμα έτσι, όπως εδώ με BCAA

Kaloutsikos
01-09-11, 14:09
;) μίξη καλύτερα .. μερικοί συνδυασμοί χρειάζεται να γίνονται - είναι πιο δυνατό το αποτέλεσμα έτσι, όπως εδώ με BCAA

3 δώσεις έπαιρνα την ημέρα,

1 δώσει μαζί με το μεταπροπονητικό μου,
και οι άλλες δύο επειδή της έπαιρνα με τα γεύματα μου αναγκαστικά
τις έπαιρνα μόνες τους.

Και αποτελέσματα δεν...

Ultra_b
01-09-11, 14:13
Ποια προτεινη να παρω...? τωρα εχω την Sci-mx nutrition OMNImx HARDCORE

Kaloutsikos
01-09-11, 14:20
Ποια προτεινη να παρω...? τωρα εχω την Sci-mx nutrition OMNImx HARDCORE

Θες whey η πολλών πηγών?

Ultra_b
01-09-11, 14:30
Θελω να βαλω μυικα κιλα και οχι λυπος . Ειμαι τωρα 68 κιλα απο 81 που ημουν το χειμωνα και ειμαι φουλ γραμμομενος δηλαδη φαινοντε τα παντα. Τωρα θελω να βαλω κιλα αλλα οχι λυπος , θελω να φτασω μεχρι τον απριλιο καμια 74 κιλα...

dio32
01-09-11, 14:41
:thumbup:



Οι περισσότερες πρωτεΐνες περιέχουν γλουταμίνη,

Η γλουταμίνη που έχουνε μέσα οι πρωτεΐνες είναι μικρό το ποσοστό,
για να δουλέψει η γλουταμίνη θέλεις 15-20γρ. την ημέρα,
οπότε πρέπει να παίρνεις έξτρα γλουταμίνη,
εγώ είμαι κατά της γλουταμίνης.

εγω αντιθετος ειμαι υπερ της γλουταμινης.
μου εκανε δουλεια με την ενοοια οτι ξυπναγα το πρωι και δεν ημουν κοματια απο κουραση.
εγω με 10 γραμαρι την ημερα μετα την προπονηση και πριν τον υπνο μια χαρα ημουν.
εξαλου την περνω απο αμερικα την γλουταμινη και ειναι φτηνη 10 ευρω μου ερχετε.

Kaloutsikos
01-09-11, 16:57
Θελω να βαλω μυικα κιλα και οχι λυπος . Ειμαι τωρα 68 κιλα απο 81 που ημουν το χειμωνα και ειμαι φουλ γραμμομενος δηλαδη φαινοντε τα παντα. Τωρα θελω να βαλω κιλα αλλα οχι λυπος , θελω να φτασω μεχρι τον απριλιο καμια 74 κιλα...

Πάρε μια πρωτεΐνη με λίγο υδατάνθρακα και δώσε βάση στην διατροφή σου,
μόνο έτσι θα δείς σωστά αποτελέσματα.


εγω αντιθετος ειμαι υπερ της γλουταμινης.
μου εκανε δουλεια με την ενοοια οτι ξυπναγα το πρωι και δεν ημουν κοματια απο κουραση.
εγω με 10 γραμαρι την ημερα μετα την προπονηση και πριν τον υπνο μια χαρα ημουν.
εξαλου την περνω απο αμερικα την γλουταμινη και ειναι φτηνη 10 ευρω μου ερχετε.

Ρίξε μια ματιά εδώ Γλουταμίνη και αποκατάσταση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1234-%CE_%CE%BB%CE%BF%CF_%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE_%CF_%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF_%CE%AC%CF_%CF_%CE%B1%CF_%CE%B7)
και εδώ Γλουταμίνη τελικά δουλεύει? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7138-%CE_%CE%BB%CE%BF%CF_%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CF_%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%BF%CF_%CE%BB%CE%B5%CF_%CE%B5%CE%B9-!)

μήπως και αλλάξεις γνώμη:P

dio32
01-09-11, 18:08
Πάρε μια πρωτεΐνη με λίγο υδατάνθρακα και δώσε βάση στην διατροφή σου,
μόνο έτσι θα δείς σωστά αποτελέσματα.



Ρίξε μια ματιά εδώ Γλουταμίνη και αποκατάσταση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1234-%CE_%CE%BB%CE%BF%CF_%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE_%CF_%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF_%CE%AC%CF_%CF_%CE%B1%CF_%CE%B7)
και εδώ Γλουταμίνη τελικά δουλεύει? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7138-%CE_%CE%BB%CE%BF%CF_%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CF_%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%BF%CF_%CE%BB%CE%B5%CF_%CE%B5%CE%B9-!)

μήπως και αλλάξεις γνώμη:P
τα εχω διαβασει μαν τα αθρα δεν μου λενε κατι,ειναι στον καθενα αμα δουλευει η οχι.
εμενα π.χ τα νιτρικα δεν με πιανουν οσα σκουπ και να βαλω.

Devil
01-09-11, 19:21
τα εχω διαβασει μαν τα αθρα δεν μου λενε κατι,ειναι στον καθενα αμα δουλευει η οχι.
εμενα π.χ τα νιτρικα δεν με πιανουν οσα σκουπ και να βαλω.

και το placebo effect συνεχιζετε.... νταξ αν το πληρωνεις φτηνο και σου δουλευει καλο ειναι....

αλλα αυτη δεν ειναι λογικη... αν κατι δεν δουλευει...βλεπε αργινινη πχ.... σημαινει οτι δεν δουλευει.... οταν ο αλλος μου λεει οτι με την αργινινη εχει τρελα pump.... τοτε απλα ειναι για γελια...

13ilias
01-09-11, 19:23
Αν και εχω αφιερωσει απειρες ωρες στο φορουμ και εχω παρει και πολυτιμες συμβουλες απο εμπειρα μελη εξακολουθω να εχω αρκετες αποριες..
Η απορια μου ειναι η εξης..
Γιατι βλεπω αρκετα ατομα να χρησημοποιουν πχ συνδιασμο ACTIVATE XTREME (test booster δλδ) kai LEANE EXTREME (ενταξη αυτο λογικο) σε περιοδους γραμωσης εναντι καποιου δυνατου λιποδιαλιτη ας πουμε?

Txc
01-09-11, 19:25
Θελω να βαλω μυικα κιλα και οχι λυπος . Ειμαι τωρα 68 κιλα απο 81 που ημουν το χειμωνα και ειμαι φουλ γραμμομενος δηλαδη φαινοντε τα παντα. Τωρα θελω να βαλω κιλα αλλα οχι λυπος , θελω να φτασω μεχρι τον απριλιο καμια 74 κιλα...

Δεν ειναι ρεαλιστικο αυτο που λες...
Πως θα γινει αυτο?
Μαζι με μυικα κιλα, θα βαλεις και λιπος, απλα λιγοτερο με σωστη διατροφη...
Παρε πρωτεινη γραμμωσης χαμηλη σε λιπαρα και υδατανθρακα και βαλε εσυ τον υδατανθρακα που θελεις και την ποσοτητα στην διατροφη σου για ογκο...
Παραδειγματα πρωτεινης?
Reflex Micro Whey...
Syntrax Nectar...

Txc
01-09-11, 19:26
Αν και εχω αφιερωσει απειρες ωρες στο φορουμ και εχω παρει και πολυτιμες συμβουλες απο εμπειρα μελη εξακολουθω να εχω αρκετες αποριες..
Η απορια μου ειναι η εξης..
Γιατι βλεπω αρκετα ατομα να χρησημοποιουν πχ συνδιασμο ACTIVATE XTREME (test booster δλδ) kai LEANE EXTREME (ενταξη αυτο λογικο) σε περιοδους γραμωσης εναντι καποιου δυνατου λιποδιαλιτη ας πουμε?

Τα βασικα συμπληρωματα ειναι:

1) Πρωτεινη
2) Πολυβιταμινη
3) Κρεατινη

Τα υπολοιπα ειναι για ψυχολογικους λογους...

Devil
01-09-11, 19:30
Αν και εχω αφιερωσει απειρες ωρες στο φορουμ και εχω παρει και πολυτιμες συμβουλες απο εμπειρα μελη εξακολουθω να εχω αρκετες αποριες..
Η απορια μου ειναι η εξης..
Γιατι βλεπω αρκετα ατομα να χρησημοποιουν πχ συνδιασμο ACTIVATE XTREME (test booster δλδ) kai LEANE EXTREME (ενταξη αυτο λογικο) σε περιοδους γραμωσης εναντι καποιου δυνατου λιποδιαλιτη ας πουμε?

testbooster.... υποθετικα αυξανει την τεστο.... σε μεγαλες περιοδους διαιτας η τεστο συνηθως μειωνετε(λενε...).... ενα booster στην κραταει σε καποια επιπεδα... οσο περισσοτερη τεστο τοσο ''καλητερα'' εχεις καλητερο repartition στις θερμιδες....

lean xtream... anti-cortisol... λιποδιαλιτης.... δεν ειναι δυνατο καθως δεν εχει stimulants μεσα... πολυ καλο alternative για ατομα που δεν γουσταρουν στιμς η' θελουν να το στακαρουν με στιμς...

Devil
01-09-11, 19:31
Τα βασικα συμπληρωματα ειναι:

1) Πρωτεινη
2) Πολυβιταμινη
3) Κρεατινη

Τα υπολοιπα ειναι για ψυχολογικους λογους...

ξαναδιαβασε την ερωτηση του και πες μου τι σχεση εχει το ποστ σου? απλα για να γραψεις κατι?

Txc
01-09-11, 19:35
ξαναδιαβασε την ερωτηση του και πες μου τι σχεση εχει το ποστ σου? απλα για να γραψεις κατι?

Απλα θεορω και το testbooster και το lean xtreme περιττα και για ψυχολογικους λογους...
Αυτο εννοω με την απαντηση μου...
Μα και ο ιδιος ξερει τι υποτιθετε κανουν αυτα τα συμπληρωματα...
Δεν νομιζω να ρωτησε τι ειναι το καθενα...

13ilias
01-09-11, 19:38
Τα βασικα συμπληρωματα ειναι:

1) Πρωτεινη
2) Πολυβιταμινη
3) Κρεατινη

Τα υπολοιπα ειναι για ψυχολογικους λογους...

ΔΕν σε εποιασα που κολαει αυτο?
Αλλα μιας και το ανεφερες η κρεατινη πως θα βοηθησει στη λιποδιαλυση αφου ο κυριος ρολος της ειναι η γρηγορη αναπληρωση atp?

Txc
01-09-11, 19:41
ΔΕν σε εποιασα που κολαει αυτο?
Αλλα μιας και το ανεφερες η κρεατινη πως θα βοηθησει στη λιποδιαλυση αφου ο κυριος ρολος της ειναι η γρηγορη αναπληρωση atp?

Στην λιποδιαλυση φιλος θα σε βοηθησει η αεροβια και η διατροφη χαμηλα σε λιπαρα και υδατανθρακα...
Οχι ο λιποδιαλυτης...
Οχι πιες πρασινο τσαι, θα σε ενισχυσει τον μεταβολισμο...
Οχι ξερω γω, πιες πολυ νερο για να καψεις λιπος ( αξιζει βασικα να πιεις πολυ νερο, για να τρως λιγοτερο )...

Εκει κολαει, οτι ειναι πεταμενα λεφτα και για ψυχολογικους λογους ( bodybuilding motivation, παιρνω λιποδιαλυτη, δωσε πιεση στον διαδρομο και ιστοριες να χαμε να λεγαμε )...
Γνωμη μου παντα...

13ilias
01-09-11, 19:45
Στην λιποδιαλυση φιλος θα σε βοηθησει η αεροβια και η διατροφη χαμηλα σε λιπαρα και υδατανθρακα...
Οχι ο λιποδιαλυτης...

Εκει κολαει, οτι ειναι πεταμενα λεφτα και για ψυχολογικους λογους ( bodybuilding motivation, παιρνω λιποδιαλυτη, δωσε πιεση στον διαδρομο και ιστοριες να χαμε να λεγαμε )...
Γνωμη μου παντα...

αα την κρεατινη την ειπες γενικα σαν βασικο συμπληρωμα οκ...
κοιτα να δεις ανοειτε πρωτα παντα διατροφη γυμναστικη... αλλιως δεν εχει νοημα η συζητηση που κανουμε!!

Devil
01-09-11, 19:50
Απλα θεορω και το testbooster και το lean xtreme περιττα και για ψυχολογικους λογους...
Αυτο εννοω με την απαντηση μου...
Μα και ο ιδιος ξερει τι υποτιθετε κανουν αυτα τα συμπληρωματα...
Δεν νομιζω να ρωτησε τι ειναι το καθενα...



Στην λιποδιαλυση φιλος θα σε βοηθησει η αεροβια και η διατροφη χαμηλα σε λιπαρα και υδατανθρακα...
Οχι ο λιποδιαλυτης...
Οχι πιες πρασινο τσαι, θα σε ενισχυσει τον μεταβολισμο...
Οχι ξερω γω, πιες πολυ νερο για να καψεις λιπος ( αξιζει βασικα να πιεις πολυ νερο, για να τρως λιγοτερο )...

Εκει κολαει, οτι ειναι πεταμενα λεφτα και για ψυχολογικους λογους ( bodybuilding motivation, παιρνω λιποδιαλυτη, δωσε πιεση στον διαδρομο και ιστοριες να χαμε να λεγαμε )...
Γνωμη μου παντα...

βασικα εγω εχω περισοοτερο την εντυπωση οτι δεν εχεις ιδεα του τι κανει το καθενα και απλα γραφεις για να γραφεις.... να χαμε να λεγαμε δλδ

λοιπον.... η κρυφη αληθεια ειναι οι λιποδιαλιτες (τουλαχιστουν καποιοι καλοφτιαγμενοι) δουλευουν..... οπως και αλλα συμπληρωματα....

τωρα κατι μαλ@#$%^ του στυλ stick to the basics και μονα αυτα δουλευουν τα ακουω βερεσε...... εφοσον υπαρχει ερευνα απο πισω οτι το Χ συστατικο δουλευει.... τοτε δουλευει... δεν νομιζω να ειναι placebo...

αρα καταληγουμε οτι υπαρχουν αρκετα συμπληρωματα εκτος απο τα basics που σου δινουν ενα χερακι σε καταστασεις οπως πχ το cutting...

Txc
01-09-11, 19:55
Ρε λεβεντη μου, εγω εγραψα απλα την γνωμη μου...
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι απολυτο...
Απλα πιστευω οτι βλεπεις διαφορα με πολυ αεροβια και διατροφη χαμηλη σε υδατανθρακα και εκει παιρνεις τον λιποδιαλυτη, βλεπεις οτι χανεις και λες << αα πολυ καλο συμπληρωμα, δουλευει μια χαρα >>...

Αυτη ειναι η γνωμη μου...
Δεν αμφισβητω τις ερευνες και την γνωμη μου σε οποιοδηποτε ποστ, την γραφω απο προσωπικες εμπειριες...
Ισως ειμαι λαθος...

Devil
01-09-11, 19:58
Ρε λεβεντη μου, εγω εγραψα απλα την γνωμη μου...
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι απολυτο...
Απλα πιστευω οτι βλεπεις διαφορα με πολυ αεροβια και διατροφη χαμηλη σε υδατανθρακα και εκει παιρνεις τον λιποδιαλυτη, βλεπεις οτι χανεις και λες << αα πολυ καλο συμπληρωμα, δουλευει μια χαρα >>...

Αυτη ειναι η γνωμη μου...
Δεν αμφισβητω τις ερευνες και την γνωμη μου σε οποιοδηποτε ποστ, την γραφω απο προσωπικες εμπειριες...
Ισως ειμαι λαθος...

καλα whatever...

απλα ενα τετοιο ποστ ειναι αρκετα απολυτο...


Τα βασικα συμπληρωματα ειναι:

1) Πρωτεινη
2) Πολυβιταμινη
3) Κρεατινη

Τα υπολοιπα ειναι για ψυχολογικους λογους...

Txc
01-09-11, 20:03
Βασικα ναι εχεις δικιο ηταν απολυτο...
Λαθος μου..

Αnyway, αυτα πιστευω εγω οτι ειναι τα βασικα...
Καθενας ας κανει οτι νομιζει...

13ilias
01-09-11, 20:08
καλα whatever...

απλα ενα τετοιο ποστ ειναι αρκετα απολυτο...
Παιδια ηρεμηστε λιγο!! αχχαχα εγω θα συμφονησω με τον devil οσο αναφορα το απολυτο που εγραψες στα συμπληρωματα... και μιας και αναφερεις και τους λιποδιαλυτες εγω που χρησιμοποιο και το παλιο στακ (δεν λεμε ποιο :D) αδυνατιζει και ελεφαντα..ενταξει ρε φιλε δεν σου λεω να το παρεις και να κατσεις στο γραφειο να τρως πατατακια χαιρω πολυ !ετσι δεν ειναι βασικο ουτε ι πρωτεινη !αχχα.
απλα ηθελα να μαθω αν αυτη η μεθοδος με το τεστ booster ειναι ποιο αποτελεσματικη.
EIμαι συγουρος οτι ολο και καποιος απο δω μεσα θα το εχει δοκιμασει.

@txc σεβομαι απολυτα αυτα που λες !! γι αυτο ειναι και το φορουν να κανουμε συζητησης να μαθενουμε ολοι!

Devil
01-09-11, 20:12
Παιδια ηρεμηστε λιγο!! αχχαχα εγω θα συμφονησω με τον devil οσο αναφορα το απολυτο που εγραψες στα συμπληρωματα... και μιας και αναφερεις και τους λιποδιαλυτες εγω που χρησιμοποιο και το παλιο στακ (δεν λεμε ποιο :D) αδυνατιζει και ελεφαντα..ενταξει ρε φιλε δεν σου λεω να το παρεις και να κατσεις στο γραφειο να τρως πατατακια χαιρω πολυ !ετσι δεν ειναι βασικο ουτε ι πρωτεινη !αχχα.
απλα ηθελα να μαθω αν αυτη η μεθοδος με το τεστ booster ειναι ποιο αποτελεσματικη.
EIμαι συγουρος οτι ολο και καποιος απο δω μεσα θα το εχει δοκιμασει.

@txc σεβομαι απολυτα αυτα που λες !! γι αυτο ειναι και το φορουν να κανουμε συζητησης να μαθενουμε ολοι!

με μερικα ναι.... βασικα κυριως με D-aspartic acid.... αν και σε περιοδους cutting θα προτιμουσα να περιορισω τα οιστρογονα περισσοτερο παρα να παρω κατι σαν testbooster...

jackaction
01-09-11, 20:19
γενικα αν παρεις κατι π θα σε τσιτωσει...πχ κατι με αρκετα στιμς μεσα αυτο δεν θα βοηθησει να κανεις μαγαλυτερη ειτε σε ενταση ειτε διαρκεια προπονηση επομενος θα βοηθησει τουλαχιστον εμεσα να χασεις?η θα μπορουσες με σωστο φαγητο να εχεις ενα πλανο προπονησης και απλα να το βγαλεις χωρις καποιο συμπληρωμα και να κοψεις με πιο "φυσικο" τροπο?

13ilias
01-09-11, 20:28
γενικα αν παρεις κατι π θα σε τσιτωσει...πχ κατι με αρκετα στιμς μεσα αυτο δεν θα βοηθησει να κανεις μαγαλυτερη ειτε σε ενταση ειτε διαρκεια προπονηση επομενος θα βοηθησει τουλαχιστον εμεσα να χασεις?η θα μπορουσες με σωστο φαγητο να εχεις ενα πλανο προπονησης και απλα να το βγαλεις χωρις καποιο συμπληρωμα και να κοψεις με πιο "φυσικο" τροπο?

Συμφωνω απολυτα οτι το το ασφαλεστερο ειναι μονο διατροφη και γυμνατικη ... οταν προσεχεις αυτα τα καταληλα συμπληρωματα δεν σου λεω κανουν παπαδες αλλα ενα μικρο σπροξιμο το δινουν το θεμα ειναι να μην περνεις οτι σου πλασαρουν μη ξερωντας πως επιδρουν οι ουσιες στον οργανισμο σου..... και αυτο με στο στιμς...δεν το σχολειαζω....εσυ πρεπει να παρεις κανα e/c/a/y να πεις το Δεσποτη Παναγιωτη! λολ!
Φιλικα παντα αγορινες!!!

exkaliber
01-09-11, 20:51
Εμένα γεύση της μου αρέσει πάρα πολύ,
έχει πυχτή γεύση,
για σοκολάτα μιλάω, η βανίλια που είχε πάρει ένας φίλος μου είχε πει τα χειρότερα.


Δημητρη αρχιζω να πιστευω οτι πλεον οταν μιλαμε για πρωτεινη,δεν χρειαζεται να αναφερουμε την γευση της
να εξυπονοειται αυτοματα οτι μιλαμε για τσικουλατα:green:


γευση να αναφερουμαι εαν ειναι καποια περα της σοκολατας

λεμε οποτε πηρα διαφορετικη γευση παντα το σκυλο μετανιωνα

αντε επειδη ειμαι στις καλες μου,να αφησω εξω την βανιλια απο μερικες μαρκες οι οποιες απλα ανεχονται :green:

dio32
01-09-11, 22:57
και το placebo effect συνεχιζετε.... νταξ αν το πληρωνεις φτηνο και σου δουλευει καλο ειναι....

αλλα αυτη δεν ειναι λογικη... αν κατι δεν δουλευει...βλεπε αργινινη πχ.... σημαινει οτι δεν δουλευει.... οταν ο αλλος μου λεει οτι με την αργινινη εχει τρελα pump.... τοτε απλα ειναι για γελια...

οχι μαν δεν στεκει αυτο που λες γιατι ενα placebo effect δεν μπορει να σου διαρκεισει 6 μηνες ετσι δεν ειναι?εξαλου κανω 13 χρονια προπονηση οποτε μπορω ν απω οτι κατλαβαινω αμα δουλευει κατι η οχι.
φτηνο που λες αμα διαβασες καλα ειναι επειδη το περνω απο αμερικη για παρε απο ελλαδα γλουταμινη ποσο θα σου στοιχισει?
δικια μου αποψη,αλλος μπορει να εχει διαφορετικη γνωμη,εγω λεω τι βλεπω πανω μου και τι διαφορες.

Blackie
01-09-11, 23:07
Δεν είναι ντε και καλά ότι την καζεΐνη την παίρνουμε χωρίς ξυρούς καρπούς,
εγώ που παίρνω συμπλήρωμα πριν τον ύπνο τρώω και αμύγδαλα.

Αφου τρως μετά από 5 ώρες πάρε καζεΐνη.

ΟΚ, απλά έγινε ένα ψιλομπέρδεμα:thumbup:


+1

ή ακόμη καλύτερα κάνε μίξη whey + casein :thumbup:

:thumbup:

Ευχαριστώ παιδιά!

Ultra_b
02-09-11, 13:38
Παιδια μπορει καποιος να μου προτινει μια καλη φορμουλα που να εχει προτεινη λιγους υδατανθρακες και 1-2 γραμαρια κρεατινης ? αλλα οχι αλλα αναβολικα και στερεοιδι
Δν θελω απαντησεις του τυπου δν θα σου κανουν δουλεια τα 1-2 γραμαρια κρεατινης παρτιν ξεχωριστα. :P:P

Kaloutsikos
02-09-11, 14:35
Παιδια μπορει καποιος να μου προτινει μια καλη φορμουλα που να εχει προτεινη λιγους υδατανθρακες και 1-2 γραμαρια κρεατινης ? αλλα οχι αλλα αναβολικα και στερεοιδι
Δν θελω απαντησεις του τυπου δν θα σου κανουν δουλεια τα 1-2 γραμαρια κρεατινης παρτιν ξεχωριστα. :P:P

Oταν λες όχι άλλα αναβολικά τι εννοείς,
ότι η κρεατίνη είναι αναβολικό?

tonycub
02-09-11, 15:25
Παιδια μπορει καποιος να μου προτινει μια καλη φορμουλα που να εχει προτεινη λιγους υδατανθρακες και 1-2 γραμαρια κρεατινης ? αλλα οχι αλλα αναβολικα και στερεοιδι
Δν θελω απαντησεις του τυπου δν θα σου κανουν δουλεια τα 1-2 γραμαρια κρεατινης παρτιν ξεχωριστα. :P:P

φιλικα παντα,αυτο μην το βγαλεις παραεξω...δεν υπαρχουν φορμουλες πρωτεινες που θα σε προειδοποιησουν αν περιεχουν στεροειδη μεσα η οχι,αλλα και γενικα δν νομιζω πως δεν υπαρχουν ετσι κι αλλιως.Ξερω γω...one stp?growth matrix?αυτη δε ξερω αν εχει κκρεατινη βασικα

Ultra_b
02-09-11, 15:46
Oταν λες όχι άλλα αναβολικά τι εννοείς,
ότι η κρεατίνη είναι αναβολικό?

Οχιι θελω να εχει λιγη κρεατινη , εννοω να μην εχει αλλα πραγματα.... οπως για την Nitro-Tech Hardcore Pro Series (Muscletech) που λεγανε οτι εχει μεσα 1 αναβολικο.

RAMBO
02-09-11, 15:51
:bowdown::bowdown::bowdown:

Ultra_b
02-09-11, 16:23
Κατι ακομη ρε παιδια μπορω να παρω ογκο σχεδων παντου... Αλλα δν μπορω να παρω στα χερια... ενο ανεβενω στα κιλα... να κανω 2 φορες την εβδομαδα ή μια ? Μου ειπαν οτι για να μεγαλωσουν καλυτερα μια φορα...

giannakis710
02-09-11, 17:05
παιδια πειτε μ λιγο μπορω να περνω την Animal Cuts ( Universal ) μαζι με καρνιτινη??

Kaloutsikos
02-09-11, 18:24
Οχιι θελω να εχει λιγη κρεατινη , εννοω να μην εχει αλλα πραγματα.... οπως για την Nitro-Tech Hardcore Pro Series (Muscletech) που λεγανε οτι εχει μεσα 1 αναβολικο.

Δες και αυτήν Monster Milk (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?7762-Monster-Milk-%28Cytosport%29&highlight=cytosport)


παιδια πειτε μ λιγο μπορω να περνω την Animal Cuts ( Universal ) μαζι με καρνιτινη??

Πάει αλλά μην πολύ παραμυθιάζεσαι. (εντελώς φιλικά) :toast:

Socratis100
02-09-11, 19:47
Μετα απο παυση 2 μηνων ξαναξεκιναω.Λοιπονεπειδη δεν ξερω τι παιζουν πλεον με τις προτεινηες[ποια ειναι η καλυτερη κτλ σε ποιοτητα],θελω να μου πειτε μια καλη προτεινη να την παιρνω μετα το gym αλλα να μπορω να την παρω και πρωι και βραδυ[επερνα την myofusion και ημουν υπερευχαριστημενος ,αλλα δεν ξερω πλεον τι κυκλοφορει στην αγορα..]..
Να παρω 2[γρηγορης και αργης ]με τιποτα,δεν παιζουν λεφτα να σκαω εκατοσταρες...

average_joe
02-09-11, 21:06
^^^
αν δεν εισαι και πολυ λεπτολογος παρε την myofusion που ειναι τριων πηγων αφου ειχες μεινει ευχαριστημενος (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5472-MyoFusion-%28Gaspari-Nutrition%29).
αν το ψαχνεις λλλλλλιγο περσστερο τσεκαρε την whey gold standard (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?871-Whey-Gold-Standard-%28%CE%9F%CE%9D%29) που ειναι λιγο πιο καθαρη και με καλες κριτικες επισης.
αν εισαι πιο ψειρας παρε μια isolate π.χ τσεκαρε την micro whey τσεκαρε απο το shop (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=11&category_id=34&option=com_virtuemart&Itemid=15).
παντως οποια και να παρεις απο π.χ. τα παραπανω, σου προτεινω για τα γευματα πλην του μεταπροπονητικου να προσθετεις λιπαρα οπως ξηρους καρπους ή ακομα και γαλα ή βρωμη (το τελευταιο στο πρωινο σου) που θα καθυστερησουν την απορροφηση της. δεν υπαρχει λογος να παρεις αργης (π.χ. καζεινη)

Socratis100
02-09-11, 22:03
ναμε καλα το παιδι τρωω καλα σπιτι,απλα την θελω το πρωι με αυγουλακια κτλ μετα το gym και το βραδυ πριν τον υπνο.Θα παω για myfusion παλι σοκολατα,που τα σαπει κιολας....

Kostas95
02-09-11, 22:21
Προειδοποίηση: Δεν προορίζεται για άτομα κάτω των 18 ετών. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας πριν χρησιμοποιήσετε αυτό ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν. Χρησιμοποιείται μόνο ως συμπλήρωμα διατροφής.
Αυτο το ειδα στο e-shop του φορουμ εκει που κοιταγα για την μυοφουσιον της γκασπαρι..Δηλαδη εγω που με 16 θα πρεπει να περιμενω 2χρονια για να παρω πρωτεινη?δεν το καταλαβα η να ρωτησω γιατρο?:shock::shock: Και αμα εχω παρει ηδη δηλαδη τι μπορω να παθω δεν το καταλαβα:unsure:

Socratis100
02-09-11, 23:09
Αν δεν πινεις 3 2κιλα τον μηνα δεν προκειτε να παθεις κατι.Προτειννη ειναι.Δεν λεει ομως να αφορασεις στα 16 σου προτεινη.Ακομα οτε καλα καλα το σωμα σου δεν εχει διαμορφωθει....

xristos1987
03-09-11, 12:19
ναι ρε παιδια ηρεμηστε λιγο 16 χρονων γιατι να παρεις οτιδηποτε...

καταρχας επιτρεπεται απο αυτη την ηλικια να σηκωνεις πολλα κιλα?

Kostas95
03-09-11, 15:12
ναι ρε παιδια ηρεμηστε λιγο 16 χρονων γιατι να παρεις οτιδηποτε...

καταρχας επιτρεπεται απο αυτη την ηλικια να σηκωνεις πολλα κιλα?

και δηλαδη τι να κανω να περιμενω να παω 20-21 οπως μου λενε μερικοι και μετα να ασχοληθω?1.80 ειμαι δηλαδη τι μην δεν ψηλωσω αλλο?αμα ευελπιστω να κατεβω σε τζουνιορς κατηγοριες(κατω των 23ετων) στα 21-22 τι θα κανω?δεν μπορω να το καταλαβω..:unsure:

amateur666
03-09-11, 20:05
παιδια η γλυκερινη εκτοσ οτι σου δινει καποιο ογκο εχει κανενα αλλο οφελος στη γυμναστικη σκεφτομαι να παρω απο bp...κ ποσα γρ τη μερα..πριν την προπο ειναι καλυτερα η μετα?>>

sobral
03-09-11, 21:26
και δηλαδη τι να κανω να περιμενω να παω 20-21 οπως μου λενε μερικοι και μετα να ασχοληθω?1.80 ειμαι δηλαδη τι μην δεν ψηλωσω αλλο?αμα ευελπιστω να κατεβω σε τζουνιορς κατηγοριες(κατω των 23ετων) στα 21-22 τι θα κανω?δεν μπορω να το καταλαβω..:unsure:

κοίτα ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του. Στα 16 του ΚΑΝΕΝΑΣ δεν χρειάζεται συμπληρώματα εκτός αν έχει συγκεκριμένες ελλείψεις σε κάποια ιχνοστοιχεία ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Από εκεί κ πέρα δεν είναι ότι θα πάθεις σίγουρα κάπως αλλά τα συμπληρώματα έχουν σχεδιαστεί για ενήλικες και τέλος το ΠΙΟ σημαντικό είναι λάθος ξεκίνημα! μάθε πρώτα πως λειτουργούν όλα αυτά (αλυσίδες αμινοξέων. υδατάνθρακες, λιπαρά οξέα τα βασικά...) φτιάξε διατροφή, δοκίμασε διάφορα προπονητικά συστήματα (υπάρχουν άπειρα δόξα το θεό) και όοοταν νιώσεις ότι έχεις κολλήσει, πάρε κάτι. Αν και για 2χρόνια ακόμη δεν θα σου πρότεινα κάτι άλλο πέρα των πολυβιταμινών (νορμάλ προφίλ όχι κάνα animal pak) και Ωμέγα 3. Φιλικά:toast: αν θες κρατάς τις συμβουλές μου, αν θες επίσης με γράφεις κανένα πρόβλημα όλα καλά.

Niiick
03-09-11, 22:06
Αν ενας παρει dht blocker (φαρμακο ) θα κανει καλο εκει που πρεπει να κανει ( προστατη, τριχοπτωση ) μα θα επιφερει παρενεργειες. Πιστευετε μπορεις να μειωσεις dht με συμπληρωματα? Υπαρχουν dht blockers συμπληρωματα με saw palmeto και παρομοια, που το αγοραστικο τους κοινο ειναι κυριως αυτοι που εχουν θεμα με τα δυο παραπανω. Αν δουλευουν ομως δε θα φερουν και παρομοιες παρενεργειες με το φαρμακο?

Καποιοι λενε οτι δουλευουν μεσω διαφορετικων μηχανισμων, και αλλιως σου κατεβαζει dht το φαρμακο και αλλιως το βοτανο. Δηλαδη τα supps δε θα ειναι ισαξια σε αποτελεσματικοτητα αλλα δε θα εχουν παρενεργειες. Σχολια?

paokdz
04-09-11, 19:41
Παιδια θα ήθελα να μου πειτε..καλυτερη πρωτεινη ειναι αυτη απο πρωτεΐνη σόγιας η απο πρωτεινη γάλακτος?...ποια απ τις 3 θα μου συμβουλευατε για γραμμωση κυριως...

COMPLETE WHEY, 1000gr (WARRIORLAB)


SOY PROTEIN, 1000gr, WARRIORLAB


Πρωτεινη NITRO-TECH PRO SERIES 2lbs (SMALL)

Ευχαριστω..αν εχετε καμια αλλη υποψη καλή..πειτε μου

rey1989
04-09-11, 19:47
Παιδια θα ήθελα να μου πειτε..καλυτερη πρωτεινη ειναι αυτη απο πρωτεΐνη σόγιας η απο πρωτεινη γάλακτος?...ποια απ τις 3 θα μου συμβουλευατε για γραμμωση κυριως...

COMPLETE WHEY, 1000gr (WARRIORLAB)


SOY PROTEIN, 1000gr, WARRIORLAB


Πρωτεινη NITRO-TECH PRO SERIES 2lbs (SMALL)

Ευχαριστω..αν εχετε καμια αλλη υποψη καλή..πειτε μου

η Whey Shake της Syntrax (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10531-Whey-Shake-%28Syntrax%29) λένε πως τα σπάει (θα την πάρω και εγώ αυτές τις μέρες).

paokdz
04-09-11, 19:58
καλυτερη πρωτεινη ειναι αυτη απο πρωτεΐνη σόγιας η απο πρωτεινη γάλακτος?

amateur666
04-09-11, 20:24
καλυτερη πρωτεινη ειναι αυτη απο πρωτεΐνη σόγιας η απο πρωτεινη γάλακτος?

γαλακτοσ!!!!!!!!!

paokdz
04-09-11, 20:28
kai apo tis 2 poia einai kaluterh?..i an exete kamia proteini orou galaktos..peite mou


***Γραφουμε με Ελληνικά.*** Mods Team***

amateur666
04-09-11, 20:35
kai apo tis 2 poia einai kaluterh?..i an exete kamia proteini orou galaktos..peite mou


***Γραφουμε με Ελληνικά.*** Mods Team***

δν σ πιανω?!...μια!...τ λες!..:green:

paokdz
04-09-11, 20:49
COMPLETE WHEY, 1000gr (WARRIORLAB)


Πρωτεινη NITRO-TECH PRO SERIES 2lbs (SMALL)

amateur666
04-09-11, 21:15
κοιτα αναμεσα σε αυτες τσ δυο θ σου ελεγα τ δευτερη γτ η WARRIORLAB δεν υπαρχει πΟυθενα στο εξωτερικο με οτι κ αν σημαινει αυτο...
τωρα αλλεσ επιλογες σε whey isolate θ σου ελεγα now foodw isolate γτ την εμπιστευομε σαν εταιρεια αλλα κ νεκταρ syntrax λογο γευσης κυριωσ..
απο κονσετρατε πολυ καλυ ειναι η whey shake...καθως κ instant WHEY REFLEX..
ΑΥΤΑΑΑ...

paokdz
04-09-11, 21:20
*****************

***Ξαναπόσταρε στα Ελληνικά, σου έχει γίνει ήδη μία παρατήρηση. *** Mods Team***

ginus
04-09-11, 21:41
ναι ρε παιδια ηρεμηστε λιγο 16 χρονων γιατι να παρεις οτιδηποτε...

καταρχας επιτρεπεται απο αυτη την ηλικια να σηκωνεις πολλα κιλα?

.....ελεος...δλδ οι αθλητες της αρσης βαρων που ξεκινανε απο τα 15 σοβαρα ειναι μ@@κες οι παρανομοι?
ισα ισα που επειδη σηκωνεις τα κιλα και ο οργανισμος σου δημιουργει αναβολικο περιββαλον εχεις καλυτερο ορμονικο προφιλ




κοίτα ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του. Στα 16 του ΚΑΝΕΝΑΣ δεν χρειάζεται συμπληρώματα εκτός αν έχει συγκεκριμένες ελλείψεις σε κάποια ιχνοστοιχεία ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Από εκεί κ πέρα δεν είναι ότι θα πάθεις σίγουρα κάπως αλλά τα συμπληρώματα έχουν σχεδιαστεί για ενήλικες και τέλος το ΠΙΟ σημαντικό είναι λάθος ξεκίνημα! μάθε πρώτα πως λειτουργούν όλα αυτά (αλυσίδες αμινοξέων. υδατάνθρακες, λιπαρά οξέα τα βασικά...) φτιάξε διατροφή, δοκίμασε διάφορα προπονητικά συστήματα (υπάρχουν άπειρα δόξα το θεό) και όοοταν νιώσεις ότι έχεις κολλήσει, πάρε κάτι. Αν και για 2χρόνια ακόμη δεν θα σου πρότεινα κάτι άλλο πέρα των πολυβιταμινών (νορμάλ προφίλ όχι κάνα animal pak) και Ωμέγα 3. Φιλικά:toast: αν θες κρατάς τις συμβουλές μου, αν θες επίσης με γράφεις κανένα πρόβλημα όλα καλά.

το τι θα παρεις εχει σχεση απο τι εχεις αναγκη...αν κανεις σοβαρη προπονηση το να παρεις συμπληρωματα δεν μου κανει εντυπωση...κανεις ενα μεγαλο λαθος στο παραπανω....τα συμπληρωματα αναγραφουν αυτην την απαγορευση γιατι δεν υπαρχουν ερευνες...οχι οτι ειναι επικινδυνα...και φασολοζουμο να βγαλουν σαν συμπληρωμα την ιδια επιγραφη θα εχει
εδω συμφωνουμε:toast:


Αν ενας παρει dht blocker (φαρμακο ) θα κανει καλο εκει που πρεπει να κανει ( προστατη, τριχοπτωση ) μα θα επιφερει παρενεργειες. Πιστευετε μπορεις να μειωσεις dht με συμπληρωματα? Υπαρχουν dht blockers συμπληρωματα με saw palmeto και παρομοια, που το αγοραστικο τους κοινο ειναι κυριως αυτοι που εχουν θεμα με τα δυο παραπανω. Αν δουλευουν ομως δε θα φερουν και παρομοιες παρενεργειες με το φαρμακο?

Καποιοι λενε οτι δουλευουν μεσω διαφορετικων μηχανισμων, και αλλιως σου κατεβαζει dht το φαρμακο και αλλιως το βοτανο. Δηλαδη τα supps δε θα ειναι ισαξια σε αποτελεσματικοτητα αλλα δε θα εχουν παρενεργειες. Σχολια?

οι ενεργιες των στεροειδων με των συμπληρωματων ειναι διαφορετικες...οποτε και για αυτο δεν εχουμε τα ιδια αποτελεσματα...οπως ξερεις οτι δουλευει ειναι ακριβο η παρανομο:green: αυτο που κανουν τα συμπληρωματα ειναι να διοχετευουν στους θυλακες της τριχας το 5ΑR ενζυμο οπου και καλα προστατευει τον θυλακα απο την DHT του αιματος.
και καλα επισης την μειωνει---->οχι δεν το κανει:green:
παμε και στα στεροειδη τωρα...
κυριως φιναστεριδη και δουταστεριδη
ναι δουλευουν ναι κατεβαζουν την dht ναι εχουν παρενεργειες
ναι θα σου ανεβασουν τα οιστρογονα και ναι ισως εχεις προβλημα με γυναικομαστια
αυτα:green:

Niiick
05-09-11, 05:19
Aς αφησουμε τα φαρμακα δε θα μιλησουμε εδω, εξ αλλου το οτι δουλευουν και επομενως εχουν παρενεργειες ειναι γνωστο. Τα συμπληρωματα ομως δουλευουν?
Το 5ar (ειτε το Ι ειτε το ΙΙ) μετατρεπει τεστοστερονη σε dht, αυτο το ενζυμο αναστελλουν αυτα τα φαρμακα, δε προστατευει τιποτα, το αντιθετο.
Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον φιλαρακι:welcome:

ginus
05-09-11, 08:48
Aς αφησουμε τα φαρμακα δε θα μιλησουμε εδω, εξ αλλου το οτι δουλευουν και επομενως εχουν παρενεργειες ειναι γνωστο. Τα συμπληρωματα ομως δουλευουν?
Το 5ar (ειτε το Ι ειτε το ΙΙ) μετατρεπει τεστοστερονη σε dht, αυτο το ενζυμο αναστελλουν αυτα τα φαρμακα, δε προστατευει τιποτα, το αντιθετο.
Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον φιλαρακι:welcome:

ναι οντως..δικο μου λαθος...το γραψα λαθος...:green:υποτιθεται οτι το αναστελουν οχι οτι το διοχετευουν...
κοιτα απο θεμα ουσιων που εχει μεσα τα γνωστα σκευασματα δεν εχουν κατι ξτρμ μεσα...
googlara συμπληρωματα για την τριχοπτωση και μου βγαζει συνεχεια ενα συγκεκριμενο...και οριστε ο διατροφικος πινακας
http://www.procerin.com/images/suppelement-facts.gif


δεν βλεπω κατι θαυματουργο η μεγαλυτερη ποσοτητα ειναι των saw palmetto
τωρα τελευταια αυτα τα βαζουν παντου...αναρωτιεμαι και εγω

procop
06-09-11, 12:20
αν παρω συμπληρωματα οχι απο γνωστα καταστηματα αλλα απο ανεξαρτητο ατομο που φερνει,υπαρχει κινδυνος για κατι??δηλαδη πρεπει να εχουν πιστοποιηση εοφ??

magavaTOUT
06-09-11, 20:38
μεχρι ποσα σκουπ whey θα ηταν καλο να παιρνουμε ημερισιως? Δηλαδη ποια ποσοτητα δεν θα πρεπει να ξεπερναμε?

Devil
06-09-11, 20:40
μεχρι ποσα σκουπ whey θα ηταν καλο να παιρνουμε ημερισιως? Δηλαδη ποια ποσοτητα δεν θα πρεπει να ξεπερναμε?

οσα και να παρεις δεν εχει σημασια.... η whey ειναι τροφη.... υπολογιζε την συνολικη ημερισια ληψη πρωτεινης...

dio32
06-09-11, 23:20
βρε παιδια να κανω μια ερωτηση?τα ω3 παιζουν κανενα ρολο στην λιμπιντο?αμα την ριχνουνε?
δεν ξερω απο τοτε που τα περνω εχω παρατηρησει μια πτωση αρκετη,εκτος αμα ειναι ψυχολογικο με ολα αυτα που περναμε οικονομικη κριση και διαφορα θεματα στην δουλεια.

Babis Stinson
07-09-11, 00:37
Αν και πολύ πιθανόν (99.9%) θα έχει ήδη απαντηθεί κάποια στιγμή, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και αν έχετε χρόνο να μου απαντήσετε όσο πιο διεξοδικά και επεξηγηματικά μπορείτε:
Έχοντας καταστρώσει και ακολουθώντας όσο πιο πιστά γίνεται ένα καλό πρόγραμμα διατροφής, που έχω γράψει και σε άλλο Θέμα με την βοήθειά σας, παράλληλα με την προπόνησή μου πήρα για πρώτη φορά και ένα συμπλήρωμα πρωτείνης, κυρίως για μετά την προπόνηση, αλλά μάλλον θα το καθιερώσω και μόλις ξυπνάω, μαζί με τον καφέ.
Η απορία που μου έχει δημιουργηθεί είναι λοιπόν η εξής: Ποιο είναι το επόμενο (μετά την πρωτείνη που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ) πιο απαραίτητο συμπλήρωμα που μπορεί να βοηθήσει στο ολοκληρωτικό πρόγραμμα δαιτροφή-γυμναστική?
Να αναφέρω ότι είμαι 25 χρονών, 1.86 και 84 κιλά με 19% λίπος αυτήν την στιγμή και στόχος μου μέχρι τον Φλεβάρη-Μάρτη να πάρουμε μυϊκά κιλά (παράλληλα να πέφτει και το λίπος όσο γίνεται, κυρίως προσέχοντας την διατροφή και παίζοντας μπασκετάκι 2-3 φορές την εβδομάδα με φίλους)
Τι θα προτείνατε για επόμενο βήμα?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

COBRA_STYLE
07-09-11, 02:15
βρε παιδια να κανω μια ερωτηση?τα ω3 παιζουν κανενα ρολο στην λιμπιντο?αμα την ριχνουνε?
δεν ξερω απο τοτε που τα περνω εχω παρατηρησει μια πτωση αρκετη,εκτος αμα ειναι ψυχολογικο με ολα αυτα που περναμε οικονομικη κριση και διαφορα θεματα στην δουλεια.

μπα δεν παιζει κατι τετοιο ισα ισα στην ανεβαζουν εμμεσα...μεσω των καλων λιπαρων μονοακορεστων,πολυακορεστων και γενικα μεσω της χοληστερολης

παραγουμε τεστοστερονη και οιστρογονα, ορμονες που χρειαζομαστε και εμεις και τα κοριτσακια για μια καλη ερωτικη ζωη και οχι μονο;)...οποτε στο μυαλο

σου ειναι....αλλα να εχεις κατα νου οτι οι μεγαλες δοσεις δοσεις ω-3 για καιρο σου αυξανουν σε σημαντικο βαθμο τα οιστρογονα...δε το θες αυτο....θελει

μετρο ...τωρα αν μιλαμε για 3 και 4 γρ no prob...αυτα απο μενα;)

magavaTOUT
07-09-11, 04:53
οσα και να παρεις δεν εχει σημασια.... η whey ειναι τροφη.... υπολογιζε την συνολικη ημερισια ληψη πρωτεινης...
το οτι περιεχουν γλυκαντικες(suclarose,aceK,aspartame) οι οποιες ειναι καρκινογονες δεν εχει σημασια ή οι ποσοτητες ειναι ελαχιστες ?

Devil
07-09-11, 05:06
το οτι περιεχουν γλυκαντικες(suclarose,aceK,aspartame) οι οποιες ειναι καρκινογονες δεν εχει σημασια ή οι ποσοτητες ειναι ελαχιστες ?

κοιτα αυτο εξαρτατε καθαρα και μονο απο την πρωτεινη που χρησιμοποιεις αν εχει και σε τι ποσοτητες τα εχει... οσο για το αν ειναι καρκινογονες δεν ειναι και τοσο σιγουρο....

Devil
07-09-11, 05:07
Αν και πολύ πιθανόν (99.9%) θα έχει ήδη απαντηθεί κάποια στιγμή, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και αν έχετε χρόνο να μου απαντήσετε όσο πιο διεξοδικά και επεξηγηματικά μπορείτε:
Έχοντας καταστρώσει και ακολουθώντας όσο πιο πιστά γίνεται ένα καλό πρόγραμμα διατροφής, που έχω γράψει και σε άλλο Θέμα με την βοήθειά σας, παράλληλα με την προπόνησή μου πήρα για πρώτη φορά και ένα συμπλήρωμα πρωτείνης, κυρίως για μετά την προπόνηση, αλλά μάλλον θα το καθιερώσω και μόλις ξυπνάω, μαζί με τον καφέ.
Η απορία που μου έχει δημιουργηθεί είναι λοιπόν η εξής: Ποιο είναι το επόμενο (μετά την πρωτείνη που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ) πιο απαραίτητο συμπλήρωμα που μπορεί να βοηθήσει στο ολοκληρωτικό πρόγραμμα δαιτροφή-γυμναστική?
Να αναφέρω ότι είμαι 25 χρονών, 1.86 και 84 κιλά με 19% λίπος αυτήν την στιγμή και στόχος μου μέχρι τον Φλεβάρη-Μάρτη να πάρουμε μυϊκά κιλά (παράλληλα να πέφτει και το λίπος όσο γίνεται, κυρίως προσέχοντας την διατροφή και παίζοντας μπασκετάκι 2-3 φορές την εβδομάδα με φίλους)
Τι θα προτείνατε για επόμενο βήμα?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

απαραιτητο και συμπληρωμα δεν πανε μαζι....;)

αμα θες θα μπορουσες να δοκιμασεις μια κρεατινη αργοτερα....

magavaTOUT
07-09-11, 05:20
κοιτα αυτο εξαρτατε καθαρα και μονο απο την πρωτεινη που χρησιμοποιεις αν εχει και σε τι ποσοτητες τα εχει... οσο για το αν ειναι καρκινογονες δεν ειναι και τοσο σιγουρο....
πχ 3 σκουπ καθε μερα ειναι νορμαλ? αυτο τον καιρο χρησιμοποιω της on αν και ολες πανω κατω περιεχουν κατι απο τα 3 που προανεφερα. Το οτι δεν σιγουρο το ξερω αλλα υπαρχει η πιθανοτητα.

Devil
07-09-11, 05:27
πχ 3 σκουπ καθε μερα ειναι νορμαλ? αυτο τον καιρο χρησιμοποιω της on αν και ολες πανω κατω περιεχουν κατι απο τα 3 που προανεφερα. Το οτι δεν σιγουρο το ξερω αλλα υπαρχει η πιθανοτητα.

για τα στανταρ μου ναι ειναι νορμαλ... αλλος μπορει να σου πει και το αντιθετο...

Babis Stinson
07-09-11, 09:10
απαραιτητο και συμπληρωμα δεν πανε μαζι....;)

αμα θες θα μπορουσες να δοκιμασεις μια κρεατινη αργοτερα....

Ευχαριστώ για την απάντηση Devil. Σίγουρα δεν είναι "απαραίτητο". Η απορία μου είναι ποιο θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο. ;)

average_joe
07-09-11, 11:34
^^^
ριξε μια ματια εδω πουχ μαζεμενες αρκετες γνωμες και αν χρειαζεσαι περαιτερω εξηγησεις επανερχομαστε.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10619-%CE%A3%CE%B5-%CF%80o%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

εντιτ: ξεχασα το λινκ :green:

dio32
07-09-11, 12:52
μπα δεν παιζει κατι τετοιο ισα ισα στην ανεβαζουν εμμεσα...μεσω των καλων λιπαρων μονοακορεστων,πολυακορεστων και γενικα μεσω της χοληστερολης

παραγουμε τεστοστερονη και οιστρογονα, ορμονες που χρειαζομαστε και εμεις και τα κοριτσακια για μια καλη ερωτικη ζωη και οχι μονο;)...οποτε στο μυαλο

σου ειναι....αλλα να εχεις κατα νου οτι οι μεγαλες δοσεις δοσεις ω-3 για καιρο σου αυξανουν σε σημαντικο βαθμο τα οιστρογονα...δε το θες αυτο....θελει

μετρο ...τωρα αν μιλαμε για 3 και 4 γρ no prob...αυτα απο μενα;)

κοιτα της now foods περνω τα ω3 πινω δυο μετα το μεσημεριανο φαγητο και δυο με το βραδυνο,εδω και δυο μηνες πινω.
να σταματησω κανενα μηνα και μετα ξανα η οχι?

Babis Stinson
07-09-11, 14:48
^^^
ριξε μια ματια εδω πουχ μαζεμενες αρκετες γνωμες και αν χρειαζεσαι περαιτερω εξηγησεις επανερχομαστε.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10619-%CE%A3%CE%B5-%CF%80o%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

εντιτ: ξεχασα το λινκ :green:


Ευχαριστώ για την υπόδειξη, μου είχε ξεφύγει το συγκεκριμένο Θέμα..! ;)

average_joe
07-09-11, 15:53
κοιτα της now foods περνω τα ω3 πινω δυο μετα το μεσημεριανο φαγητο και δυο με το βραδυνο,εδω και δυο μηνες πινω.
να σταματησω κανενα μηνα και μετα ξανα η οχι?


αν και πραγματικα πιστευω οτι ειναι ιδεα σου κοφτα για 20- 30 μερες. δες τυχον αλλαγες στη libido. μετα δωστους αλλη μια ευκαιρια.
οτι και να σου πουμε μονο με trial and error θα βγαλεις ακρη.

εχε υποψην ομως οτι για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα πρεπει να κρατησεις σταθερους τους αλλους παραγοντες.
επειδη προφανως η προσωπικη ζωη, εργασια, διαθεση, κουραση δεν ελεγχονται, κοιτα απο διατροφη και προπονηση να κινεισαι πανω κατω στα ιδια (κυριως διατροφη θα ελεγα).
τα ω-3 φαινεται οτι ειναι ενα πολυ καλο συμπληρωμα, προσωπικα δεν σταματαω τη χρηση τους σχεδον καθολου (δοση 2-3 γρ).
οταν τα κοβω δεν ειχα σκεφτει/ δει τετοιες αλλαγες.
απο την αλλη μην περιμενεις απο αυτα να σου κανουν τη διαφορα ή τουλαχιστον δεν θα δεις κατι το οποιο θα εισαι σιγουρος οτι οφειλονται σε αυτα.
προσωπικα, η χρηση τους για μενα ειναι στο γενικοτερο well being.

Blackie
07-09-11, 23:47
Καλησπέρα παιδιά... Ερώτηση: Κρεατίνη πριν τον ύπνο, σε περίπτωση που δεν προλάβαμε δόση σε φάση φορτώματος... Ναι ή όχι; Τίθεται θέμα αφυδάτωσης - φαντάζομαι-, ίσως και τσιτώματος( ; ), αλλά γενικά ποια είναι η γνώμη σας;

Επίσης, αν φορτώνουμε, και τις 3 τελευταίες μέρες από τις 5 απέχουμε απ'το γυμναστήριο, δεν τίθεται θέμα φαντάζομαι, έτσι; Μήπως χρειάζεται να παραταθεί το φόρτωμα στις 7;

COBRA_STYLE
07-09-11, 23:59
κοιτα της now foods περνω τα ω3 πινω δυο μετα το μεσημεριανο φαγητο και δυο με το βραδυνο,εδω και δυο μηνες πινω.
να σταματησω κανενα μηνα και μετα ξανα η οχι?


αν και πραγματικα πιστευω οτι ειναι ιδεα σου κοφτα για 20- 30 μερες. δες τυχον αλλαγες στη libido. μετα δωστους αλλη μια ευκαιρια.
οτι και να σου πουμε μονο με trial and error θα βγαλεις ακρη.

εχε υποψην ομως οτι για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα πρεπει να κρατησεις σταθερους τους αλλους παραγοντες.
επειδη προφανως η προσωπικη ζωη, εργασια, διαθεση, κουραση δεν ελεγχονται, κοιτα απο διατροφη και προπονηση να κινεισαι πανω κατω στα ιδια (κυριως διατροφη θα ελεγα).
τα ω-3 φαινεται οτι ειναι ενα πολυ καλο συμπληρωμα, προσωπικα δεν σταματαω τη χρηση τους σχεδον καθολου (δοση 2-3 γρ).
οταν τα κοβω δεν ειχα σκεφτει/ δει τετοιες αλλαγες.
απο την αλλη μην περιμενεις απο αυτα να σου κανουν τη διαφορα ή τουλαχιστον δεν θα δεις κατι το οποιο θα εισαι σιγουρος οτι οφειλονται σε αυτα.
προσωπικα, η χρηση τους για μενα ειναι στο γενικοτερο well being.
κανε αυτο που λεει ο φιλος ο joe να σου φυγει και η περιεργεια,να κανεις και καλο στην τσεπη σου ταυτοχρονα:green:

worfel
08-09-11, 03:56
παιδια έχω κατι αμινοξέα και εναν λιποδιαλυτη (όλα σε καψουλες) μεσα στο συρτάρι. ειχα ανοιξει τις συσκευασίες πριν 2 μηνες, και μετα τα παράτησα. και τα δυο ληγουν σε εναν χρόνο. κανει ομως να τα χρησιμοποιησω ή μηπως δεν κανει επειδη ειναι ανοιχτα πολυ καιρο?

Devil
08-09-11, 15:41
παιδια έχω κατι αμινοξέα και εναν λιποδιαλυτη (όλα σε καψουλες) μεσα στο συρτάρι. ειχα ανοιξει τις συσκευασίες πριν 2 μηνες, και μετα τα παράτησα. και τα δυο ληγουν σε εναν χρόνο. κανει ομως να τα χρησιμοποιησω ή μηπως δεν κανει επειδη ειναι ανοιχτα πολυ καιρο?

κανει... αν δεν τα ειχες στο ηλιο ολη μερα....

George007
08-09-11, 23:26
σε τι ακριβωσ βοηθουν τα αμινοξεα?

Kaloutsikos
09-09-11, 16:39
αν παρω συμπληρωματα οχι απο γνωστα καταστηματα αλλα απο ανεξαρτητο ατομο που φερνει,υπαρχει κινδυνος για κατι??δηλαδη πρεπει να εχουν πιστοποιηση εοφ??

Μην την ψαχνεις με την πιστοποιηση,
Κανε αναζητηση το συμπληρωμα που θες, δες κριτικες και αναλογα το παιρνεις.


μεχρι ποσα σκουπ whey θα ηταν καλο να παιρνουμε ημερισιως? Δηλαδη ποια ποσοτητα δεν θα πρεπει να ξεπερναμε?

Και πιο λιγα απο 3 που ειπες, ειναι ακομα καλυτερα ειναι.

Irriversible
09-09-11, 18:29
Τα συμπληρωματα πρωτεινης ποτε πρεπει να τα παιρνουμε? Και με πιο κριτηριο αποφασιζουμε ποση ποσοστητα θα παρουμε ημερισιως?

Kaloutsikos
09-09-11, 21:31
Τα συμπληρωματα πρωτεινης ποτε πρεπει να τα παιρνουμε? Και με πιο κριτηριο αποφασιζουμε ποση ποσοστητα θα παρουμε ημερισιως?

Οταν σε καποιο μας γευμα δεν μπορουμε να εχουμε πρωτεινη απο φαγητο,

Γενικα για πρωτεινη μιλας, η για συμπληρωμα πρωτεινης;

Irriversible
10-09-11, 10:46
Οταν σε καποιο μας γευμα δεν μπορουμε να εχουμε πρωτεινη απο φαγητο,

Γενικα για πρωτεινη μιλας, η για συμπληρωμα πρωτεινης;

:D To ιδιο δεν ειναι?

Kaloutsikos
10-09-11, 11:42
:D To ιδιο δεν ειναι?

Οταν ελεγα πρωτεινη εννοουσα απο φαγητο,
Για συμπληρωμα πρωτεινης οσο λιγοτερο παιρνεις τοσο καλυτερα,
Γιατι το φαγητο ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο το συμπληρωμα πρωτεινης.

MusclesOfShadow
11-09-11, 13:53
1)Eκτος απτα συμπληρωματα που ειναι σε μορφη χαπιου ή υγρου, ολα τα υπολοιπα ειναι σκονη που γινονται σεικ?
2)Μπορω να φτιαξω το σεικ σε ενα shake cup ετσι? Και τι αλλο βαζω μεσα? Νερο? Μπορω και γαλα? Μηπως θα υπαρξει καποια επιπλοκη?- δεν νομιζω, ε?

thnx

livistros
11-09-11, 13:56
παιδια μια ερωτηση
θελω να παρω αμινοξεα
ολες οι εταιριες ειναι το ιδιο;
εχει καμια με καλυτερη ποιοτητα οπως υπαρχουν οι αναλογες διαφορες στα προιοντα πρωτεινων

amateur666
11-09-11, 14:00
1)Eκτος απτα συμπληρωματα που ειναι σε μορφη χαπιου ή υγρου, ολα τα υπολοιπα ειναι σκονη που γινονται σεικ?
2)Μπορω να φτιαξω το σεικ σε ενα shake cup ετσι? Και τι αλλο βαζω μεσα? Νερο? Μπορω και γαλα? Μηπως θα υπαρξει καποια επιπλοκη?- δεν νομιζω, ε?

thnx

αν μιλας για πρωτεινη ναι μπορεις κ με γαλα..αλλα οχι μετα την προπο..

amateur666
11-09-11, 14:03
παιδια μια ερωτηση
θελω να παρω αμινοξεα
ολες οι εταιριες ειναι το ιδιο;οχιεχει καμια με καλυτερη ποιοτητα οπως υπαρχουν οι αναλογες διαφορες στα προιοντα πρωτεινων

κοιτα εγω ειχα παρει τωρα τελευταια τ ανιμαλ νιτρο της universal μια χαρα ηταν απλως ειναι ακριβα...
αν θες να παρεις bcaa μονο παρε της usp labs modern bcaa..

livistros
11-09-11, 14:40
αν μιλας για πρωτεινη ναι μπορεις κ με γαλα..αλλα οχι μετα την προπο..

να σαι καλα φιλαρακι

MusclesOfShadow
11-09-11, 15:29
αν μιλας για πρωτεινη ναι μπορεις κ με γαλα..αλλα οχι μετα την προπο..

Eυχαριστω! Γιατι ομως οχι μετα την προπο το γαλα?
Shake cups για πρωτεινη εχει και το σουπερμαρκετ?

Thnx

amateur666
11-09-11, 17:36
γτ μετα την προπο θες να αποροφηθει η πρωτεινη οσο το δυνατον γρηγοροτερα...κ το γαλα καθυστερει την αποροφηση..με γαλα καλο ειναι να την πινεις πριν πας γ υπνο ή το πρωι π.χ.
αλλα οχι μετα την προπο..

tyler_durden
11-09-11, 17:50
μια κουλη ερωτηση..
ενα φιλαρακι μου χαρισε μια γκολντ γουει 100..ετσι μαζι με την ISO 100 βρεθηκε και αυτη στα χερια μου..
εδω και μια εβδομαδα εχω αρχισει να χρησιμοποιω το πρωι τη γκολντ και μεταπροπονητικα την ISO..ολα αυτα με τη λογικη πως η ISO ειναι το απολυτο 0 κ εξαιρετικα ευπεπτη και δε μετρα σα γευμα επι της ουσιας..να συνεχισω ετσι ή ειναι προτιμοτερο να τελειωσω πρωτα τον εναν κουνα κ μετα να παω στον αλλον;;

sobral
11-09-11, 17:56
μια κουλη ερωτηση..
ενα φιλαρακι μου χαρισε μια γκολντ γουει 100..ετσι μαζι με την ISO 100 βρεθηκε και αυτη στα χερια μου..
εδω και μια εβδομαδα εχω αρχισει να χρησιμοποιω το πρωι τη γκολντ και μεταπροπονητικα την ISO..ολα αυτα με τη λογικη πως η ISO ειναι το απολυτο 0 κ εξαιρετικα ευπεπτη και δε μετρα σα γευμα επι της ουσιας..να συνεχισω ετσι ή ειναι προτιμοτερο να τελειωσω πρωτα τον εναν κουνα κ μετα να παω στον αλλον;;

μια χαρά είναι έτσι όπως το κάνεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν θα δεις διαφορά, η μία είναι 80αρα και η άλλη 90αρα.

amateur666
11-09-11, 17:58
αμα δεν παιρνεις αρκετη ποσοτητα πρωτεινης την μερα...συνεχισε ετσι οπως τ κανεις τωρα...δλδ ισο μεταπρο..


υ.γ. ελπιζω να ειναι καποιος κοντινος φιλος σου που τον εμπιστευεσαι που σ εδωσε την γκολντ..γτ δεν ειναι κ τ καλυτερο να παιρνεις απο τον καθενα ανοιχτο συμπληρωμα!..

sobral
13-09-11, 01:46
ξέρει κανείς αν η Dorian Yates Nutrition έχει κλείσει ή αν ο Ντόριαν πάει αλλού? κατά τύχη βρήκα μία εταιρία ονόματι Ultralife και έχει τα ίδια προϊόντα με τις ίδιες ονομασίες και μάλιστα λέει ρητά ότι βγάζει νιτρικό (το Nox Pump) που είναι ίδιο με το παλιό του Dorian. Ξέρει κανείς τι παίζει? απλά ενημερωτικά. Ευχαριστώ.

sobral
13-09-11, 01:58
βιάστηκα να ρωτήσω:green: από ένα αγγλικό σάιτ βρήκα ότι εκεί ήταν ο Dorian πριν βγάλει την σειρά DY από την Αμερική. Απλά με μπέρδεψε ότι και ο Muscleboss κάποια στιγμή στο φόρουμ στην ενότητα "bodybuilding.gr e-shop" είχε πει ότι έχουν πρόβλημα στην εταιρία (ή κάτι τέτοιο) και λέω λες να έκλεισε...:unsure: Πάντως την εταιρία δεν την ξέρω εγώ ήξερα ότι είχε περάσει από την CNP του Kerry Kayes.

Kaloutsikos
13-09-11, 09:11
βιάστηκα να ρωτήσω:green: από ένα αγγλικό σάιτ βρήκα ότι εκεί ήταν ο Dorian πριν βγάλει την σειρά DY από την Αμερική. Απλά με μπέρδεψε ότι και ο Muscleboss κάποια στιγμή στο φόρουμ στην ενότητα "bodybuilding.gr e-shop" είχε πει ότι έχουν πρόβλημα στην εταιρία (ή κάτι τέτοιο) και λέω λες να έκλεισε...:unsure: Πάντως την εταιρία δεν την ξέρω εγώ ήξερα ότι είχε περάσει από την CNP του Kerry Kayes.

Και υπαρχουν ακομα τα παλια του τα προιοντα;

procop
13-09-11, 14:18
μ ηρθε σημερα απο καταστημα στην ελλαδα μια πρωτεινη whey τησ on, οταν ανοιξα το καπακι,το χαρτι που εχει απο κατω ηταν ξεκολλημενο,μονο τ εφυγε!ειναι φυσιολογικο?

john john
13-09-11, 14:25
μ ηρθε σημερα απο καταστημα στην ελλαδα μια πρωτεινη whey τησ on, οταν ανοιξα το καπακι,το χαρτι που εχει απο κατω ηταν ξεκολλημενο,μονο τ εφυγε!ειναι φυσιολογικο?

πολλες φορες συμβαινει λογο κόλλας και θερμοκρασια μην ανυσηχεις!

procop
13-09-11, 16:04
ευχαριστω

Adinamos
13-09-11, 17:00
Τον τελευταιο καιρω χρησιμοποιω γλουταμινη 5γρ τη μερα. Βλεπω καλητερη αναρρωση.
Μακαρι να μην ακουγα τον bane τα προηγουμενα 2 χρονια....:|



υ.γ: Που ειναι αυτη η ψυχη και δε μας καταδεχεται πια???

Devil
13-09-11, 17:05
Τον τελευταιο καιρω χρησιμοποιω γλουταμινη 5γρ τη μερα. Βλεπω καλητερη αναρρωση.
Μακαρι να μην ακουγα τον bane τα προηγουμενα 2 χρονια....:|



υ.γ: Που ειναι αυτη η ψυχη και δε μας καταδεχεται πια???

απο που το καταλαβαινεις για την αναρωση??:unsure:

Adinamos
13-09-11, 17:32
Θελω λιγοτερες μερες μεχρι να μου φυγει ο πονος/πιασιμο. ΒΕβαια οπως παντα παιζει και πλασιμπο (σαν κ αυτο που εχεις στο αβαταρ σου!) αν και προσωπικα πιο πολυ με πιανει το πλασιμπο στα prewo και οχι στα της αποκαταστασης.;)

Niiick
13-09-11, 17:39
Τον τελευταιο καιρω χρησιμοποιω γλουταμινη 5γρ τη μερα. Βλεπω καλητερη αναρρωση.
Μακαρι να μην ακουγα τον bane τα προηγουμενα 2 χρονια....:|



υ.γ: Που ειναι αυτη η ψυχη και δε μας καταδεχεται πια???


Δε γινοταν να μη γελασω:lol::lol::lol:

Adinamos
13-09-11, 19:39
Δε γινοταν να μη γελασω:lol::lol::lol:

Γελα καλο κανει! Συμφωνεις και εσυ με αυτο ή μπααα?

Devil
13-09-11, 20:49
Θελω λιγοτερες μερες μεχρι να μου φυγει ο πονος/πιασιμο. ΒΕβαια οπως παντα παιζει και πλασιμπο (σαν κ αυτο που εχεις στο αβαταρ σου!) αν και προσωπικα πιο πολυ με πιανει το πλασιμπο στα prewo και οχι στα της αποκαταστασης.;)

μπαααα... δεν με πειθει και τοσο οτι δουλευει....

μπορει να ειναι οντως και placebo... το λεει και το avatar... κανει οτι θελεις να κανει...:green:

Niiick
13-09-11, 22:34
Γελα καλο κανει! Συμφωνεις και εσυ με αυτο ή μπααα?


Δεν εχω παρει ποτε σκετη, science based δε δουλευει, review based σε πολλους δουλευει, δε ξερω,

Παντως γελασα ετσι οπως το ειπες με τον bane:welcome:

exkaliber
14-09-11, 16:58
το dmae εχει καμια αντιοξειδωτικη ιδιοτητα?

ginus
14-09-11, 17:07
το dmae εχει καμια αντιοξειδωτικη ιδιοτητα?

απο τι γνωριζω οχι...

devil εαν ακους...ισχυει για την choline? επηρεαζει καθολου νευροδιαβιβαστες?

den23
14-09-11, 21:03
θέλω να μου πείτε αν έχετε υπόψιν σας κάποιο προϊόν καλο με αντιοξειδωτικά... χωρίς λιπαρά και τα λοιπά γιατί έχω τα omega 3 της reflex... έχω ακούσει για το radox της syntrax καλά λόγια... αλλα θέλω να μου πείτε όσα έχετε υπόψιν σας για να μπορώ να τα βρω από ελλάδα μην κάνω παραγγελια για ένα πράγμα μονο...:green::green:

aqua_bill
14-09-11, 21:06
θέλω να μου πείτε αν έχετε υπόψιν σας κάποιο προϊόν καλο με αντιοξειδωτικά... χωρίς λιπαρά και τα λοιπά γιατί έχω τα omega 3 της reflex... έχω ακούσει για το radox της syntrax καλά λόγια... αλλα θέλω να μου πείτε όσα έχετε υπόψιν σας για να μπορώ να τα βρω από ελλάδα μην κάνω παραγγελια για ένα πράγμα μονο...:green::green:
ALA και ειμαι σουπερ
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=90&category_id=17&option=com_virtuemart&Itemid=26

rey1989
15-09-11, 14:29
Έχω ένα προβληματάκι. Άλλαξα γυμναστήριο και ξεκίνησα εντελώς διαφορετικό πρόγραμμα γυμναστικής , ουσιαστικά με έβαλε χθες και σήμερα να κάνω 15 λεπτά ζέσταμα αερόβια και 30 στο τέλος και ενδιάμεσα κάνα 1 ώρα και κάτι βάρη. Οι ασκήσεις είναι σε όλες τις μυϊκές ομάδες ώστε να "ξυπνήσουν" λίγο , απ ότι μου είπε είναι πρόγραμμα προσαρμογής πριν αρχίσω δυνατότερες προπονήσεις.

Έχω αλλάξει ώρες και πηγαίνω 2 ώρες μετά το δεκατιανό.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν έχω δύναμη για να εκτελέσω τις ασκήσεις ενώ έχω ενέργεια. Βάζω 35 - 40 κιλά για παράδειγμα ανάλογα την μυϊκή ομάδα και πάλι νιώθω ζόρι.

Οι ασκήσεις δικεφάλων είναι με αλτήρες 5kg μονο για αρχή και πάλι το νιώθω δεν είναι σκέτο πούπουλο. :shock:

Σκέφτομαι να ψαχτώ για κάποιο συμπλήρωμα που να μου με βοηθήσει να βγάζω καλύτερες προπονήσεις , γιατί με την διατροφή μου έκανα ότι μπορώ , είναι ok οποτε δεν έχω κάτι άλλο να κάνω σε αυτό το κομμάτι.

τι έχετε να προτείνετε? νιτρικό ίσως είναι νωρίς να δω , όχι ότι με χαλάει απλά ίσως να πηγαίνει χαμένο στο επίπεδο που είμαι.

sobral
15-09-11, 15:16
Έχω ένα προβληματάκι. Άλλαξα γυμναστήριο και ξεκίνησα εντελώς διαφορετικό πρόγραμμα γυμναστικής , ουσιαστικά με έβαλε χθες και σήμερα να κάνω 15 λεπτά ζέσταμα αερόβια και 30 στο τέλος και ενδιάμεσα κάνα 1 ώρα και κάτι βάρη. Οι ασκήσεις είναι σε όλες τις μυϊκές ομάδες ώστε να "ξυπνήσουν" λίγο , απ ότι μου είπε είναι πρόγραμμα προσαρμογής πριν αρχίσω δυνατότερες προπονήσεις.

Έχω αλλάξει ώρες και πηγαίνω 2 ώρες μετά το δεκατιανό.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν έχω δύναμη για να εκτελέσω τις ασκήσεις ενώ έχω ενέργεια. Βάζω 35 - 40 κιλά για παράδειγμα ανάλογα την μυϊκή ομάδα και πάλι νιώθω ζόρι.

Οι ασκήσεις δικεφάλων είναι με αλτήρες 5kg μονο για αρχή και πάλι το νιώθω δεν είναι σκέτο πούπουλο. :shock:

Σκέφτομαι να ψαχτώ για κάποιο συμπλήρωμα που να μου με βοηθήσει να βγάζω καλύτερες προπονήσεις , γιατί με την διατροφή μου έκανα ότι μπορώ , είναι ok οποτε δεν έχω κάτι άλλο να κάνω σε αυτό το κομμάτι.

τι έχετε να προτείνετε? νιτρικό ίσως είναι νωρίς να δω , όχι ότι με χαλάει απλά ίσως να πηγαίνει χαμένο στο επίπεδο που είμαι.


μήπως πρώτα απ όλα πρέπει να αλλάξεις πρόγραμμα? καλά πρόγραμμα προσαρμογής και είναι 2ώρες? 2 ώρες είναι υπερβολικές νομίζω. Επίσης αν κάνεις καιρό άσκηση με αντιστάσεις και με μεγάλη εβδομαδιαία συχνότητα (3-5 φορές/ εβδομάδα) και απλά άλλαξες γυμναστήριο, δεν υπάρχει λόγος για προσαρμογή. Από την άλλη δεν ξέρω καν τι πρόγραμμα έκανες, τι σκοπό έχεις, ύψος, βάρος, ΔΜΣ κτλ. Αν μπορείς πες να σε βοηθήσουμε:)

Catrosed
15-09-11, 16:41
1 συντομη ερωτηση παιδια
μου εχουν μαζευτει 3+ συμπληρωματα που πρεπει να τα παρω 30 λεπτα πριν την γυμναστικη, πρεπει να τα περνω συνχρονος ολα;

rey1989
15-09-11, 17:19
μήπως πρώτα απ όλα πρέπει να αλλάξεις πρόγραμμα? καλά πρόγραμμα προσαρμογής και είναι 2ώρες? 2 ώρες είναι υπερβολικές νομίζω. Επίσης αν κάνεις καιρό άσκηση με αντιστάσεις και με μεγάλη εβδομαδιαία συχνότητα (3-5 φορές/ εβδομάδα) και απλά άλλαξες γυμναστήριο, δεν υπάρχει λόγος για προσαρμογή. Από την άλλη δεν ξέρω καν τι πρόγραμμα έκανες, τι σκοπό έχεις, ύψος, βάρος, ΔΜΣ κτλ. Αν μπορείς πες να σε βοηθήσουμε:)


ο τύπος στο γυμναστήριο αποτι κατάλαβα βαριεται να κανει την δουλειά του. Όταν πήγα την πρώτη μέρα δοκιμαστικά να δω τι παίζει γιατι με βόλεβε απο θέμα απόστασης/μετακίνησης τωρα που αρχισα και την σχολή, σκοτωνόταν και το έπαιζε οτι βοηθάει κλπ και σήμερα βαριόταν που ζούσε , τον ρωτούσες κάτι και ηταν λες και έκανε αγγαρεία για να σου απαντήσει αλλά ειχε όρεξη και την έπεφτε σε γκόμενες. ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ απλα.

Σε ένα μήνα που θα λήξει θα πάω στο bodybuilding center του Βολικού που έχω ακούσει οτι είναι απο τα καλύτερα στην Πάτρα. Ηταν να πάω απο τώρα αλλα ήταν αδύνατον λόγο μεταφορικού και άλλων παραγόντων που θα λυθούν σε μερικές μέρες.

Οσο για τα στοιχεία που ζητάς ρίξε μια ματιά εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16774-%CE%97-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85) αν θές γιατί αν ποστάρω όλα αυτά ξανά θα με βρίσουν οι mods και δίκιο θα χουν.:P:P:green::turtle:

ginus
16-09-11, 12:24
καλα στο βαλε...καλο ειναι να ξεκινας με κυκλικο προγραμμα για να μπει το σωμα σου σιγα σιγα σε ρυθμο...ενταξει μην κανεις στο τελος 30 λεπτα αποθεραπεια κανε 15...μου φαινονται πολλα...και τα βαρη εσυ κανονιζεις σε ποση ωρα θα τα τελειωσεις αναλογα με τα διαλειμματα σου και τον χρονο εκτελεσης των ασκησεων...τωρα παιζουν και ρολο τα σετ..αλλα δεν ειναι λαθος η λογικη του ξεκινηματος με κυκλικο...η δυναμη στην προπονηση δεν παιζει ρολο μονο απο το προηγουμενο γευμα αλλα και απο την προηγουμενη μερα...

sobral
16-09-11, 12:43
καλα στο βαλε...καλο ειναι να ξεκινας με κυκλικο προγραμμα για να μπει το σωμα σου σιγα σιγα σε ρυθμο...ενταξει μην κανεις στο τελος 30 λεπτα αποθεραπεια κανε 15...μου φαινονται πολλα...και τα βαρη εσυ κανονιζεις σε ποση ωρα θα τα τελειωσεις αναλογα με τα διαλειμματα σου και τον χρονο εκτελεσης των ασκησεων...τωρα παιζουν και ρολο τα σετ..αλλα δεν ειναι λαθος η λογικη του ξεκινηματος με κυκλικο...η δυναμη στην προπονηση δεν παιζει ρολο μονο απο το προηγουμενο γευμα αλλα και απο την προηγουμενη μερα...

δηλ. αν κάνεις γυμναστήριο πάνω από 2μήνες ας πούμε με 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα και απλά αλλάξεις γυμναστήριο πρέπει να κάνεις προσαρμογή πάλι? δεν ισχύει αυτό. Απο την στιγμή που απλά αλλάζεις gym συνεχίζεις από εκεί που ήσουν στο προηγούμενο. Με την προυπόθεση να μην εχεις κενά διαστήματα χωρίς εκγύμναση.


*Rey1989 Μελετάω λίγο αργότερα τα στοιχεία σου κ σου στέλνω πιο μετά παρατηρήσεις αν προλάβω σήμερα.;)

exkaliber
16-09-11, 12:57
γτ γραφουμε στα συμπληρωματα για προγραμματα?


παντως οχι,δεν χρειαζεται κυκλικο επειδη αλλαζει γυμναστηριο






καλα στο βαλε...καλο ειναι να ξεκινας με κυκλικο προγραμμα για να μπει το σωμα σου σιγα σιγα σε ρυθμο

για ποσο καιρο??
ας πουμε εγω εγω εκανα μια βδομαδα.
ενας φιλος μου που θα ξεκινησει σημερα και ειναι σχετικα,τελειως αγυμναστος ποσο να του πω να κανει?
2 βδομαδες ειναι οκ??


γενικα την ειχα αυτην την απορια,γτ να μν ξεκιναμε απο μια ομαδα και πιο χαλαρα???
ειναι πιο βολικο απο ολο το σωμα απ την αρχη

sobral
16-09-11, 13:11
για ποσο καιρο??
ας πουμε εγω εγω εκανα μια βδομαδα.
ενας φιλος μου που θα ξεκινησει σημερα και ειναι σχετικα,τελειως αγυμναστος ποσο να του πω να κανει?
2 βδομαδες ειναι οκ??


γενικα την ειχα αυτην την απορια,γτ να μν ξεκιναμε απο μια ομαδα και πιο χαλαρα???
ειναι πιο βολικο απο ολο το σωμα απ την αρχη

Δεν ξεκινάς ειδικά αν δεν έχεις ξαναγυμναστεί με αντιστάσεις, με μία μυϊκή ομάδα λόγω της έλλειψης νευρομυϊκής συναρμογής. Γι αυτό και ξεκινάει σιγά σιγά με μηχανήματα και τροχαλίες κι όχι ελεύθερα βάρη για λόγους ασφαλείας κι έλλειψης συντονισμού. Χρησιμοποιούνται κυρίως ασκήσεις για τις μεγάλες μυικές ομάδες και βασική επιδίωξη είναι η ένταξη του στο χώρο και η προετοιμασία του για τα επόμενα πιο απαιτητικά προγράμματα. 10-15 μέρες είναι μια χαρά για τον φίλο σου.;) α κ εννοείται ότι οι επαναλήψεις δεν είναι ως την αποτυχία σε αυτό το διάστημα.

panakos
16-09-11, 16:00
Καληπσερα παιδες!
κανω παντα πρωινη προπονηση οποτε σηκωνομαι νωρις τρωω, πινω το νιτρικο μου και παω γυμναστηριο μετα απο κανενα τεταρτακι..
λογω εξεταστικης ομως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και ηθελα να σας ρωτησω αν γινεται αντι να τρωω το πρωι αν μπορω να πινω ενα scoup πρωτεινη?αυτο δεν θα γινεται για παντα απλα για τις 3 βδομαδες που μενουν ακομα!!
,πορω να το κανω ετσι??

Babis Stinson
18-09-11, 13:03
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθειά σας μιας και έχω μία βασικότατη απορία.
Το δίμηνο που μας πέρασε ξεκίνησα εντατικά γυμναστήριο-διατροφή με στόχο να πάρω κάποια μυϊκά κιλά / όγκο μέχρι τον Φλεβάρη περίπου.
Ακολουθώντας και τις οδηγίες/πρόγραμμα στο γυμναστήριοο και λαμβάνοντας υπόψην συμβουλές που διαβάζω εδώ στο φόρουμ είχα ένα καλό πρόγραμμα άσκησης.
Το θέμα είναι το εξής λοιπόν: Τον τελευταίο καιρό νιώθω κουρασμένος. Δεν λέω, πιέζω αρκετά στις προπονήσεις μου, αλλά ενώ τρέφομαι αρκετά καλά και κοιμάμαι ένα 8ωρο το βράδυ και πάλι νιώθω κάποια κούραση, εκεί το βραδάκι..
Και επειδή τελειώνει και το 2μηνο που κάνω το ίδιο πρόγραμμα άσκησης και έλεγα να ακολουθήσω ένα από τα προγράμματα Όγκου που έχουν αναρτηθεί στο forum (Μπουρνάζου #2 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11722-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF-2), ioannis1 #3 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9262-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-3)), που είναι ακόμα πιο έντονα, ήθελα να ρωτήσω ποια συμπληρώματα είναι αυτά που βοηθούν στην αποκατάσταση των μυών ώστε να μην νιώθεις έντονη κόπωση αργότερα. Τα αμινοξέα?
Τι να κοιτάξω?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές post, αλλά ήθελα να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται.

average_joe
18-09-11, 13:23
αρκετοι θα σου πουν να παρεις γλουταμινη (αμινοξυ) για αποκατασταση.
αλλοι θα σου πουν οτι δεν κανει δουλεια.
μηπως ομως απλα εβαλες διατροφη/ εντονη προπονηση στη ζωη σου πολυ "βιαια"?
αν ειναι ετσι θα συνηθισεις.
περαν απο συμπληρωματα που καποιος μπορει να εχει να σου προτεινει κατι, ψαξε γενικα αν παραφορτωνεσαι με πολλα σετ και ασκησεις.
π.χ. δες την αναλογη δημοσκοπηση http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1062-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7

Kostas95
18-09-11, 21:40
Παιδια γιατι στο e-shop γραφει στην Myofusion Hydro της Γκασπαρι πως δεν επιτρεπετε να καταλανωνετε απο ατομα κατω των 18?δεν το καταλαβα:unsure::unsure:

Tasos Green
18-09-11, 21:45
Παιδια γιατι στο e-shop γραφει στην Myofusion Hydro της Γκασπαρι πως δεν επιτρεπετε να καταλανωνετε απο ατομα κατω των 18?δεν το καταλαβα:unsure::unsure:

εννοει οτι αμα εισαι κατω τον 18 καλο ειναι να μην την παρεις.. δηλαδη εσυ αν εισαι 16 για παραδειγμα δεν επιτρέπετε....:green::turtle:

exkaliber
18-09-11, 23:37
την εχω πατιση και εγω με CLA και τραγικη εμπειρια

:unsure:
εχω μια πληροφορια οτι εχουν πολυ ωραια γευση
πια πηρες?

murder
20-09-11, 02:26
γεια σας παιδια...εχω να κανω μια ερωτησουλα και θα ηθελα απαντηση απο χρηστη...λοιπον απο ογκο ιμε μια χαρα εχω πολυ γιμνασμενο πανω κορμο (πλατες,στηθος,χερια) ειμαι 1,84 95 κιλα...πλεον εφοσον εχω τν ογκο π ηθελα λεω να χρησιμοποιησω τον λιποδιαλιτη της eca απο καποια ακρη μου...τν θελω για να μ προσφερει ενταση και μειωσει λιπους μαζι με διατροφη(π κανω εδω και καποιον καιρο) τρε3ιμο(4-6χλμ που ιδη κανω) και κοιλιακους..θα δω αποτελεσματα? :):):)

sobral
20-09-11, 06:22
γεια σας παιδια...εχω να κανω μια ερωτησουλα και θα ηθελα απαντηση απο χρηστη...λοιπον απο ογκο ιμε μια χαρα εχω πολυ γιμνασμενο πανω κορμο (πλατες,στηθος,χερια) ειμαι 1,84 95 κιλα...πλεον εφοσον εχω τν ογκο π ηθελα λεω να χρησιμοποιησω τον λιποδιαλιτη της eca απο καποια ακρη μου...τν θελω για να μ προσφερει ενταση και μειωσει λιπους μαζι με διατροφη(π κανω εδω και καποιον καιρο) τρε3ιμο(4-6χλμ που ιδη κανω) και κοιλιακους..θα δω αποτελεσματα? :):):)

Πρώτον, eca δεν είναι εταιρία ούτε όνομα συμπληρώματος. Είναι αρχικά ουσιών. Δεύτερον, επειδή, με όλη τη συμπάθεια, δεν σε ακούω για πολύ γνώστη του θέματος...το ξέρεις ότι το eca είναι απαγορευμένο από όλους τους οργανισμούς? μιλάς για απαγορευμένη ουσία κάτι που απαγορεύουν οι κανόνες του φόρουμ.

nicknick
20-09-11, 12:43
Καλησπερα παιδια ξερει κανεις αν αξιζει το Lamberts Natural Pea Protein που ειναι απο μπιζελια και ειναι τελειωσ φυσικο?? εχει 17 γραμμαρια καθαρη πρωτεινη ανα 2 κουταλακια.

tyler_durden
20-09-11, 13:21
μαγκες κατι τελειως ακυρο..
ενας φιλος πηρε την νταιναμαιζ ισο 100 σε μπερυ φλειβορ και δ βρισκει το σκουπ τ μεσα λεει..
εχει τυχει σε κανεναν σας;;:unsure:

γω του πα να αρχισει να σκαβει μεσα στη σκονη,μηπως και το βρει:P