PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

Lao
20-09-11, 13:23
γω του πα να αρχισει να σκαβει μεσα στη σκονη,μηπως και το βρει:P

Καλά του πες. ;)

deluxe
21-09-11, 16:43
Εαν ηταν να διαλεξουμε ενα γευμα για να παρουμε πεπτικα ενζυμα, θα τα προτιμουσαμε μαζι με το μεταπροπονητικο ροφημα μας; Ή καλυτερα στο μεγαλυτερο γευμα της ημερας;

Devil
22-09-11, 05:20
Εαν ηταν να διαλεξουμε ενα γευμα για να παρουμε πεπτικα ενζυμα, θα τα προτιμουσαμε μαζι με το μεταπροπονητικο ροφημα μας; Ή καλυτερα στο μεγαλυτερο γευμα της ημερας;

μαλλον το 2ο...

average_joe
23-09-11, 22:19
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε.
Εγω εβαλα σε ενα σεικερ 40γρ carbo και 1.5 scoop πρωτεινη με 500ml νερο.
Απο γευση περιπου οπως η σκετη πρωτεινη απλα λιγο πιο πηχτο.
Να βαλω κι αλλο νερο λες?

υποτιθεται οτι η αραιωση ειναι 1:10
στη δικη σου περιπτωση παει γυρω στα 800- 900ml νερο.

απαντησα εδω γιατι βγαιναμε off.

Chris92
24-09-11, 12:26
πηρα σημερα συμπληρωματα της ΟΝ ω3-6-9 τα οποια λεει τα παιρνω μαζι με το γευμα 1-3 τη μερα. Ποσα παιρνω? 1 ή 3? επισης πριν το γευμα η μετα?

sobral
24-09-11, 14:04
πηρα σημερα συμπληρωματα της ΟΝ ω3-6-9 τα οποια λεει τα παιρνω μαζι με το γευμα 1-3 τη μερα. Ποσα παιρνω? 1 ή 3? επισης πριν το γευμα η μετα?

εγώ θα πρότεινα 1 x 3 φορές την ημέρα. Μετά τα γεύματα.

chris corfu
24-09-11, 23:57
ανοιξα το κουτακι της σιτρουλινης που μου χε ερθει πριν 2-3 εβδομαδες και ειχε πετρωσει λιγο σε καποια σημεια.. το χτυπισα κια διαλυθηκε.. δεν παιζει καποιο προβλημα ετσι??

επισης ειχα παρει πρωτη φορα τα modern bcaa και το χαρτι ασφαλειας απο πανω εφιγε πολυ ευκολα, οπως στην πρωτεινη της ον οπως εχει αναφερθει.. ηταν ετσι σε καποιον αλλο που να τα εχει δοκιμασει?? (η πλαστικη ταινια γυρω γυρω υπηρχε κανονικα στον κουτι)

George007
25-09-11, 00:27
γεια σε ολους...!!! εχει κανεισ να μ προτεινει καμια πρωτεινη για pre workout?

Tasos Green
25-09-11, 00:54
γεια σε ολους...!!! εχει κανεισ να μ προτεινει καμια πρωτεινη για pre workout?

γιατι θελεις να παρεις πρωτεινη για pre???

η πιο καλη επιλογη αν θελεις να παρεις πρωτεΐνη για prewo ειναι μια πολλων πηγων. αλλα δεν το βρίσκω απαραίτητο... καλυτερα να κοιταξεις κατι σε intra με υδατανθρακα/ υλεκτρολητες/ αμινο, καλυτερη δουλεια θα κανει απο μια πρωτεινη σαν pre.

ska
25-09-11, 16:42
H isolate σε σχεση με τη concentrate τι διαφορες εχει εκτος του οτι εχει λιγοτερους υδατανθρακες και λιπη?Υπαρχει διαφορα στο χρονο απορροφησης,τη ποιοτητα ή κατι αλλο?

Devil
25-09-11, 17:07
H isolate σε σχεση με τη concentrate τι διαφορες εχει εκτος του οτι εχει λιγοτερους υδατανθρακες και λιπη?Υπαρχει διαφορα στο χρονο απορροφησης,τη ποιοτητα ή κατι αλλο?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7756-%CE%99solate-vs-Concetrate-protein..&highlight=isolate+concetrate

chris corfu
25-09-11, 17:10
devil εχεις ιδεα πανω στην παραπανω ερωτηση μου???

Dreiko
25-09-11, 17:13
ανοιξα το κουτακι της σιτρουλινης που μου χε ερθει πριν 2-3 εβδομαδες και ειχε πετρωσει λιγο σε καποια σημεια.. το χτυπισα κια διαλυθηκε.. δεν παιζει καποιο προβλημα ετσι??

επισης ειχα παρει πρωτη φορα τα modern bcaa και το χαρτι ασφαλειας απο πανω εφιγε πολυ ευκολα, οπως στην πρωτεινη της ον οπως εχει αναφερθει.. ηταν ετσι σε καποιον αλλο που να τα εχει δοκιμασει?? (η πλαστικη ταινια γυρω γυρω υπηρχε κανονικα στον κουτι)

το πετρωμα ηταν λογω υγρασιας πιθανοτατα......
το χαρτι ασφαλειας πολλες φορες τυχαινει απο το εργοστασιο να μην εχει κατσει καλα στο στομιο του κουτιου....it happens....δεν χρειαζεται να ανησυχεις...

chris corfu
25-09-11, 17:15
το κουτι ηταν ομως κλεισμενο εντελως, γι αυτο αναρωτηθηκα πως μπορει να πηρε υγρασια.. τεσπα αφου διαλυεται δεν με πολυνοιαζει κιολας..

Dreiko
25-09-11, 17:21
εχει να κανει και με τον τροπο φυλαξης οχι μονο το πως σφραγιζεται...:thumbup:

chris corfu
25-09-11, 17:28
το πιο λογικο ειναι αυτο, γτ μεχρι να ρθει κ απο αμερικα περναει κ σαραντα κυματα, εγω παντως σε ενα ντουλαπι μεσα το χα 2-3 εβδομαδες αρα ηταν απο πριν.. αλλα αφου διαληθηκε οπως ειπα με το κουνημα και η σκονη ειναι κανονικα, προφανως δεν αλοιωθηκε αρα θελω να πιστευω θα ειναι οκ..

Devil
25-09-11, 17:30
το πιο λογικο ειναι αυτο, γτ μεχρι να ρθει κ απο αμερικα περναει κ σαραντα κυματα, εγω παντως σε ενα ντουλαπι μεσα το χα 2-3 εβδομαδες αρα ηταν απο πριν.. αλλα αφου διαληθηκε οπως ειπα με το κουνημα και η σκονη ειναι κανονικα, προφανως δεν αλοιωθηκε αρα θελω να πιστευω θα ειναι οκ..

οκ ειναι.... και σε μενα η κιτρουλινη σαν πετρα ηταν μετα το ανοιγμα...

chris corfu
25-09-11, 17:35
οκ ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντησεις...

αα και κατι αλλο μια και μιλαμε για αλλοιωση, σας εχειν τυχει να δειτε στα softgel της ΑDAM μεσα στο κουτι να εχει αφησει λιγο στα τοιχωματα κατι σαν πορτοκαλι υγρο, σαν να εχει αφησει κατι το softgel???? (εαν την εχετε δοκιμασει κιολας)

Devil
25-09-11, 17:38
οκ ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντησεις...

αα και κατι αλλο μια και μιλαμε για αλλοιωση, σας εχειν τυχει να δειτε στα softgel της ΑDAM μεσα στο κουτι να εχει αφησει λιγο στα τοιχωματα κατι σαν πορτοκαλι υγρο, σαν να εχει αφησει κατι το softgel???? (εαν την εχετε δοκιμασει κιολας)

οχι... δεν την εχω χρησιμοποιησει βεβαια... με αλλα softgel εχει συμβει να κολλαει το softgel πανω στα τοιχωματα... αλλα με ενα κουνιμα ηταν κομπλε...

chris corfu
25-09-11, 18:14
ναι και αυτα κολανε αλλα με ενα κουνημα οπως ειπες ειναι οκ..

George007
25-09-11, 23:12
πωσ μπορω να συνδιασω cell mass με isbolic κ gold standard?

sobral
25-09-11, 23:21
πωσ μπορω να συνδιασω cell mass με isbolic κ gold standard?

ναι γιατί όχι... cellmass αμέσως μετά την προπόνηση, gold standard μετά από λίγη ώρα και isobolic (λόγω του ότι είναι πολλών πηγών) οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας (πρωί ή πριν τον ύπνο για παράδειγμα).

iliasana
26-09-11, 21:00
Ας υποθεσουμε οτι ετοιμαζω ενα protein shake τωρα και για διαφορουν λογους δεν το πινω αμεσως
ποση ωρα διατρηται ???

TheWorst
26-09-11, 21:01
Καλυτερα να το πιεις αμεσως οταν το φτιαξεις . Αλλα εγω θυμαμαι παλια το κρατουσα 1-1,30 με 2 ωρες και το επινα στο γυμναστηριο .

Dreiko
26-09-11, 21:04
iliasana δεν ηταν αναγκη για καινουριο τοπικ.Το θεμα σου συγχωνευτηκε.:thumbup:

εντιτ.για να σου απαντησω κιολας,εγω το φτιαχνω 6 η ωρα το πρωι και το πινω στη δουλεια στις 8 και μιση περιπου και μαλιστα και με βρωμη μεσα και ολα καλα...

iliasana
26-09-11, 21:11
α τελεια ρε συς νομιζα οτι δεν κανει να το κρατησεις για πολυ αλλα 1- 2 ωρες απο οτι καταλαβα ειναι οκ.
και με βολευει πολυ .:weights:

ελμερ
26-09-11, 21:17
α τελεια ρε συς νομιζα οτι δεν κανει να το κρατησεις για πολυ αλλα 1- 2 ωρες απο οτι καταλαβα ειναι οκ.
και με βολευει πολυ .:weights:
το καλοκαιρι με τις ψηλες θερμοκρασιες θελει προσοχη....κατα τ αλλα εγω το εχω πιει και 8 ωρες μετα (το χα ξεχασει...:) αλλα Χειμωνα αυτο :welcome:

George007
27-09-11, 14:39
γιατι θελεις να παρεις πρωτεινη για pre???

η πιο καλη επιλογη αν θελεις να παρεις πρωτεΐνη για prewo ειναι μια πολλων πηγων. αλλα δεν το βρίσκω απαραίτητο... καλυτερα να κοιταξεις κατι σε intra με υδατανθρακα/ υλεκτρολητες/ αμινο, καλυτερη δουλεια θα κανει απο μια πρωτεινη σαν pre.

εχεισ καμια στο νου σ?

George007
27-09-11, 14:41
ναι γιατί όχι... cellmass αμέσως μετά την προπόνηση, gold standard μετά από λίγη ώρα και isobolic (λόγω του ότι είναι πολλών πηγών) οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας (πρωί ή πριν τον ύπνο για παράδειγμα).

οκ ευχαριστω :)

Tasos Green
27-09-11, 15:24
εχεισ καμια στο νου σ?

της nutrex την Muscle Infusion....εχει αρκετα πραγματα μεσα απο βιταμίνες /ηλεκτρολύτες ειναι πολλων πηγών και εχει αρκετά καλη τιμή.

αυτην η την Μyofusion της gaspari χρησιμοποιούσα σαν πολλων πηγων αλλα οχι σαν prewo που την θελεις.. παρε οποια θελεις εσυ ....

Gianna
27-09-11, 22:18
H Essence Syntrax παίζει για μετά την προπόνηση, γιατί βλέπω έχει και καζεϊνη και είναι "βραδείας απελευθέρωσης" (isolated protein blend);;; Βασικά ρωτάω επειδή συνήθως για post πίνω ένα scoop iso 100 (πριν) / metapure zero carb (τώρα) με καμιά μπανάνα ή 1 κ.γ μέλι και τρώω κανονικό φαγητό μετά από καμιά ώρα. Να κάνω το ίδιο και με την essence ή είναι μόνο για πριν τον ύπνο ή π.χ μέσα στην ημέρα με καμιά βρώμη; :unsure:

Kaloutsikos
27-09-11, 22:22
H Essence Syntrax παίζει για μετά την προπόνηση, γιατί βλέπω έχει και καζεϊνη και είναι "βραδείας απελευθέρωσης" (isolated protein blend);;; Βασικά ρωτάω επειδή συνήθως για post πίνω ένα scoop iso 100 (πριν) / metapure zero carb (τώρα) με καμιά μπανάνα ή 1 κ.γ μέλι και τρώω κανονικό φαγητό μετά από καμιά ώρα. Να κάνω το ίδιο και με την essence ή είναι μόνο για πριν τον ύπνο ή π.χ μέσα στην ημέρα με καμιά βρώμη; :unsure:

απο την στιγμή που τρως μετά από καμιά ώρα, δεν λέει,
αν έτρωγες αργότερα δεν θα πείραζε,
αλλά έτσι δεν θα προλάβει να απορροφηθεί.

Gianna
27-09-11, 22:29
απο την στιγμή που τρως μετά από καμιά ώρα, δεν λέει,
αν έτρωγες αργότερα δεν θα πείραζε,
αλλά έτσι δεν θα προλάβει να απορροφηθεί.

Thanks!!! (κρίμα βέβαια... είναι και ωραία η άτιμη:green:)

Kaloutsikos
27-09-11, 22:40
Thanks!!! (κρίμα βέβαια... είναι και ωραία η άτιμη:green:)

εμ έτσι έιναι,
τα καλά δεν μπορούμε να τα έχουμε συνέχεια.:P:turtle:

jimmys46
30-09-11, 12:01
Καλησπερα σε ολους....Ηθελα να μαθω το εξης...Αν παρεις μια πρωτεινη και κανεις την διατροφη ογκου και κανονικα προπονηση θα δεις αμεσα αποτελεσματα????
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!

Lao
30-09-11, 12:02
Καλησπερα σε ολους....Ηθελα να μαθω το εξης...Αν παρεις μια πρωτεινη και κανεις την διατροφη ογκου και κανονικα προπονηση θα δεις αμεσα αποτελεσματα????
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!

Άμεσα αποτελέσματα; Δηλαδή, τι περιμένεις, να πάρεις όγκο σε μία βδομάδα;

jimmys46
30-09-11, 12:03
Άμεσα αποτελέσματα; Δηλαδή, τι περιμένεις, να πάρεις όγκο σε μία βδομάδα;

Και βεβαια οχι....Εννοω οτι θα ειναι εμφανες το αποτελεσμα σε καποιο χρονικο διαστημα....?

xristosgaz
30-09-11, 12:06
εξαρταται απο πολλους παραγοντες jimmys και κυριως απο προπονηση ξεκουραση διατροφη και σωματοτυπο.

jimmys46
30-09-11, 12:07
εξαρταται απο πολλους παραγοντες jimmys και κυριως απο προπονηση ξεκουραση διατροφη και σωματοτυπο.

Ναι οντως...Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες !!!!

Lao
30-09-11, 12:16
Και βεβαια οχι....Εννοω οτι θα ειναι εμφανες το αποτελεσμα σε καποιο χρονικο διαστημα....?

Φίλε μου, καλό είναι να μιλάμε πιο συγκεκριμένα.

Φράσεις όπως «άμεσα» και «σε κάποιο χρονικό διάστημα» εκτός του ότι είναι αντίθετες μεταξύ τους, είναι και ασαφείς με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει αυτός που σε διαβάζει τι θέλεις να πεις, άρα δεν θα πάρεις και συγκεκριμένες απαντήσεις.

Τέσπα, επανέρχομαι στο 1ο σου post:


Καλησπερα σε ολους....Ηθελα να μαθω το εξης...Αν παρεις μια πρωτεινη και κανεις την διατροφη ογκου και κανονικα προπονηση θα δεις αμεσα αποτελεσματα????
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!

Καταρχήν, καμία πρωτεϊνη από μόνη της δεν θα σου δώσει όγκο.

Για να πάρεις όγκο, θα πρέπει να «καις» τον μυ που ασκείς, να τον «καταστρέφεις». Αυτό σημαίνει ότι όταν κάνεις ένα σετ, εκεί που αρχίζεις και νιώθεις ένα «κάψιμο», εκεί ακριβώς πρέπει να κάνεις 2, 3, 4 επαναλήψεις ακόμα.

Στα λέω αυτά, γιατί δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες «κανονικά προπόνηση».

Πάμε τώρα στην «διατροφή όγκου». Σε γενικές γραμμές, αυτό σημαίνει ότι πρέπει κάθε μέρα να ξεπερνάς τις θερμίδες που σου αναλογούν βάσει του ύψους και του βάρους σου. Για περισσότερα, πήγαινε εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE

Εφόσον, λοιπόν, έχεις φτιάξει μια διατροφή και είσαι σε θέση να την ακολουθείς πιστά, τότε και μόνο τότε παίρνεις μια whey ώστε να καλύψεις τυχόν κενά.

Τέλος, φροντίζεις να δώσεις στο σώμα σου τον χρόνο που χρειάζεται ώστε να αποθεραπευτεί, μιας και το «χτίσιμο» γίνεται τις μέρες που δεν γυμνάζεσαι.

Αυτά. :toast:

ελμερ
30-09-11, 12:26
Και βεβαια οχι....Εννοω οτι θα ειναι εμφανες το αποτελεσμα σε καποιο χρονικο διαστημα....?

καλησπερα και απο μενα....να συμπληρωσω και γω σ αυτα που ειπε ο (lao :welcome:) οτι η γυμναστικη με βαρη ειναι μαραθωνιος ,οχι κατοσταρι ...η πρωτεινη ογκου ειναι μια βοηθεια εφοσον τηρεις τους βασικους κανονες....διατροφη σωστη-προπονηση-υπνος πλουσιος.....ξεκινησε την προσπαθεια σου αλλα να εχεις υπομονη...πιθανον να εχεις γρηγορα αποτελεσματα αλλα και ν αργησουν λιγο,μην απογοητευεσαι....(σκεψου εγω απο 104 κιλα (παχυς) εφτασα 84 κιλα σε 9 μηνες και βελτιωνομαι κι αλλο....και ειμαι και 33 ετων....καλη αρχη απο μενα......:welcome::welcome:

Rigell
03-10-11, 15:17
Μια απλή απορία μιας και πειραματίζομαι αυτόν τον καιρό εσείς στις πρωτεΐνες ποσά ml νερό η γάλα βαζεται??

ελμερ
03-10-11, 15:40
αυτο εχει να κανει κατ εμε με το γουστο σου....Αλλες μπορεις να τις φτιαξεις με λιγο νερο η γαλα σαν φρουτοκρεμα στην πυκνοτητα η με περισσοτερο σαν ροφημα...αναλογα και με τη γευση αν ειναι εντονη η πιο ουδετερη κτλ (εγω τις φτιαχνω σε πλαστικο ποτηρακι νερου 250ml με γαλα η νερο αναλογα και αναδευση με χτυπητηρι του φραπε (κανω τον μορφωμενο...:))):green: :welcome::welcome:

dio32
03-10-11, 21:50
καλησπερα παιδια πηρα αυτες εδω απο την now foods Calcium & Magnesium,γραφει Serving Size: 3 Softgels και Suggested Use

As a dietary supplement, take 3 softgels daily,
ενοει μια δοση την ημερα 3 softgel ετσι δεν ειναι?
προτιμοτερο ποτε?το βραδυ με το τελευταιο φαγητο καλυτερα που εχω κανει και προπονηση πριν.

tivadar
03-10-11, 23:10
Παρτες με φαγητο οποτε σε βολευει δεν εχει και μεγαλη σημασια..Εγω θα τις επερνα το μεσημερι αλλα ο καθενας ειναι διαφορετικος.

dio32
04-10-11, 00:03
[QUOTE=tivadar;449357]Παρτες με φαγητο οποτε σε βολευει δεν εχει και μεγαλη σημασια..Εγω θα τις επερνα το μεσημερι αλλα ο καθενας ειναι διαφορετικος.[/QU
οκ γιαυτο αλλα η δοση?ειναι μια φορα 3 softgel?

COBRA_STYLE
04-10-11, 00:07
οκ γιαυτο αλλα η δοση?ειναι μια φορα 3 softgel?
ειναι 3 softgels τη μερα....παιρνε 1 με καθε γευμα

dio32
04-10-11, 00:11
ειναι 3 softgels τη μερα....παιρνε 1 με καθε γευμα

οκ σε ευχαριστω μαν.

ippokratis
05-10-11, 00:30
για το betaine CHL ποια η γνώμη σας;
ποια μάρκα θεωρείται αξιόπιστη;
παραγγελία μέσω ίντερνετ;
ποια δοσολογία προτείνεται;
παρενέργεις;
ευχαριστώ πολύ:)

themisdas
05-10-11, 12:10
μπορουμε να πουμε οτι το E bol ειναι κατι παρομοιο με το m stak?

Rourke
05-10-11, 12:15
Μπορούμε γιατί είναι και τα δύο Adaptogen.

tolis93
05-10-11, 17:09
συμπληρωματα μπορουμε να παιρνουμε ολο το χρονο η θα ηταν καλο να αφηνουμε καποια κενα αναμεσα?και αν ναι ποσο?μιλαω για συμπληρωματα 100αρια πρωτεινη κτλπ κ με 2 δοσεις τη μερα 6 φορες τη βδομαδα.

Devil
05-10-11, 20:26
συμπληρωματα μπορουμε να παιρνουμε ολο το χρονο η θα ηταν καλο να αφηνουμε καποια κενα αναμεσα?και αν ναι ποσο?μιλαω για συμπληρωματα 100αρια πρωτεινη κτλπ κ με 2 δοσεις τη μερα 6 φορες τη βδομαδα.

αν μιλας για πρωτεινη μονο...ναι...

Devil
05-10-11, 20:27
μπορουμε να πουμε οτι το E bol ειναι κατι παρομοιο με το m stak?

ναι θα μπορουσες στο περιπου να τα πεις ιδια.... αλλο το ενα ειναι πολυ ανωτερο απο το αλλο...

themisdas
06-10-11, 01:05
ναι θα μπορουσες στο περιπου να τα πεις ιδια.... αλλο το ενα ειναι πολυ ανωτερο απο το αλλο...

ποιο εννοεις?

Devil
06-10-11, 04:19
ποιο εννοεις?

το ebol το θεωρω ανωτερο...

Chris92
06-10-11, 08:34
καλημερα! θα αγορασω την isolate της reflex για μετα τη προπονηση, αλλα λαμβανω και σκουπ πρωτεινης το πρωι αλλα και μισο το βραδυ.Δε θελω φυσικα να ξοδευω την isolate για αλλες ωρες εκτος του μεταπροπονητικου, οποτε σκευτομαι να παρω 2 πρωτεινες(δηλαδη μια isolat και μια κανονικη).Μηπως θα ηταν λαθος να χρησιμοποιησω 2 μαζι? αμα χρησιμοποιησω 2 μαζι θα επρεπε μηπως να ειναι περιπου ιδιες(δηλαδη ιδιας μαρκας απλα οχι isolate)?

aqua_bill
06-10-11, 09:27
καλημερα! θα αγορασω την isolate της reflex για μετα τη προπονηση, αλλα λαμβανω και σκουπ πρωτεινης το πρωι αλλα και μισο το βραδυ.Δε θελω φυσικα να ξοδευω την isolate για αλλες ωρες εκτος του μεταπροπονητικου, οποτε σκευτομαι να παρω 2 πρωτεινες(δηλαδη μια isolat και μια κανονικη).Μηπως θα ηταν λαθος να χρησιμοποιησω 2 μαζι? αμα χρησιμοποιησω 2 μαζι θα επρεπε μηπως να ειναι περιπου ιδιες(δηλαδη ιδιας μαρκας απλα οχι isolate)?

οι περισσοτεροι αυτο κανουμε. whey διαφορων πηγων πρωι βραδυ με καζεινη για αργη αποροφηση και isolate meta to gym

Chris92
06-10-11, 12:01
δηλαδη να επιδιωξω να αγορασω μια καζεινη σκετη ή ενα μπλεντ που να περιεχει καζεινη για πρωι/βραδυ? Επισης η isolate και η αλλη που θα παρω πρεπει να ειναι παρομοιες δηλαδη ιδιας μαρκας με περιπου ιδια συσταση ή δε πειραζει αν ειναι τελειως διαφορετικες?

average_joe
06-10-11, 12:11
^
παρε ενα blend να καθαρισεις.

δεν χρειαζεται να ειναι ιδια μαρκα.

δεν ειμαι fun της καζεινης οποτε αποκλειστικα μια τετοια δεν θα την προτεινα.

παρε blend πρωι με βρωμη, βραδυ με ξηροκαρπια/ λιπαρα γενικα και εισαι ok.

Chris92
06-10-11, 12:20
ναι αυτο κανω τοσο καιρο αλλα με την optimum. πρωι μπανανα/βρωμη/πρωτεινη/γαλα βραδυ μισο σκουπ/γιαουρτι. μπορει να στειλει κανεις αμα ξερει ενα καλο σιτε του εξοτερικου να αγορασω φτηνα?

Tasos Green
06-10-11, 12:33
ναι αυτο κανω τοσο καιρο αλλα με την optimum. πρωι μπανανα/βρωμη/πρωτεινη/γαλα βραδυ μισο σκουπ/γιαουρτι. μπορει να στειλει κανεις αμα ξερει ενα καλο σιτε του εξοτερικου να αγορασω φτηνα?

δεν μας το επιτρέπουν οι κανόνες αυτο..

dio32
06-10-11, 15:32
παιδια εχει παρατηρησει κανεις αμα περνεις καλιο μαγνησιο σε βιταμινες σε οδηγουν τουαλετα?διαροια?λογου που εχουν μεσα και zinc?

tolis93
06-10-11, 16:02
www.supplementrates.com εδω παιδια κανουν διαφορα σχολια για σημπληρωματα.και τα βρισκεις ευκολα. με βαθμολογια κτλπ κ ολα τα σχετικα. νομιζω τετοια λινκ επιτρεπονται.:unsure:

Billakoc
06-10-11, 16:17
Καλησπέρα παιδιά, είμαι σχετικά νέος στο άθλημα Και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.
Εδώ και περίπου 2 μήνες άρχισα να παίρνω πρωτείνη ( ΟΝ Whey Gold Standard 100%)
σιγά σιγά αρχίζει να τελειώνει και σκεφτόμουν να πάρω κάτι το οποίο θα με βοηθήσει να αποκτήσω όγκο γρηγορότερα
Αλλά δεν ξέρω τίποτα από συμπληρώματα εκτός από την Optimun Nutrion Gold when Standard
Θα ήθελα να πάρω και κρεατίνη αλλά γίνεται να παίρνω ταυτόχρονα πρωτείνη και κρεατίνη?
έχετε να μου προτείνετε κάποια συμπληρώματα τα οποία θα με βοηθήσουν να φτιάξω όγκο σχετικά γρήγορα?
είμαι 18
ύψος 1.78
κιλά: 69

john john
06-10-11, 16:47
εχω παρατηρησει σε ενα μεγαλο ποσοστο οτι οσοι ξεκινανε γυμναστηριο ξεκινανε και με την gold standar optimumnutrition..

worfel
06-10-11, 22:42
αν μεσομορφος με περιπου 17% λιπος παρει "φορμουλα όγκου", κοινώς weight gainer, θα λιπωσει πολύ?

rey1989
09-10-11, 09:34
η complete whey της warrior lab με γευση σοκολάτα άλλαξε ?? ? ? ? ?
είχα πάρει πριν καιρό και ήταν αρκετά άνοστη και με νερό ήταν κάπως ... και έπεσε στα χέρια μου μια απο έναν φίλο μου που δεν την ήθελε (σφραγισμένη κανονικά ) και έχει γεύση σαν μερέντα! και με νερό 1 σκούπ είναι αρκετά πηχτό , όχι όπως πριν μερικούς μήνες ..!

τι παίζει ρε παιδιά ? τελικά την άλλαξαν την γεύση της ή απλά το τζάμπα είναι καλύτερο που λένε ... ? ? ? ?:shock::shock::turtle:

θα πόσταρα στο θέμα με τις γεύσεις πρωτεϊνών αλλα δεν είναι αυτό το θέμα μου απλά ανησυχώ μήπως αλλάξανε την σύσταση της , αν και στο κουτί λέει τα ίδια.

παίζει τέτοια περίπτωση ?

tolis93
09-10-11, 09:40
η complete whey της warrior lab με γευση σοκολάτα άλλαξε ?? ? ? ? ?
είχα πάρει πριν καιρό και ήταν αρκετά άνοστη και με νερό ήταν κάπως ... και έπεσε στα χέρια μου μια απο έναν φίλο μου που δεν την ήθελε (σφραγισμένη κανονικά ) και έχει γεύση σαν μερέντα! και με νερό 1 σκούπ είναι αρκετά πηχτό , όχι όπως πριν μερικούς μήνες ..!

τι παίζει ρε παιδιά ? τελικά την άλλαξαν την γεύση της ή απλά το τζάμπα είναι καλύτερο που λένε ... ? ? ? ?:shock::shock::turtle:

θα πόσταρα στο θέμα με τις γεύσεις πρωτεϊνών αλλα δεν είναι αυτό το θέμα μου απλά ανησυχώ μήπως αλλάξανε την σύσταση της , αν και στο κουτί λέει τα ίδια.

παίζει τέτοια περίπτωση ?

προσφατα διαβασα καπου σε ενα σαιτ νομιζω της εταιριας.οτι αλλαξαν καποια συστατικα περι γευσης γιατι ειχαν γινει παραπονα για τη γευση.κ ολα αυτα χωρις να αλλαξουν τη συσταση.η νομιζω ανεβηκε κατα μισο γραμμαριο υδατανθρακα ανα σκουπ θα σε γελασω.εχε χαρη π ηδη εχω παρει 3 πρωτεινες αλλιως θα σ λεγα....:green:

Kaloutsikos
10-10-11, 23:59
Καλησπέρα παιδιά, είμαι σχετικά νέος στο άθλημα Και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.
Εδώ και περίπου 2 μήνες άρχισα να παίρνω πρωτείνη ( ΟΝ Whey Gold Standard 100%)
σιγά σιγά αρχίζει να τελειώνει και σκεφτόμουν να πάρω κάτι το οποίο θα με βοηθήσει να αποκτήσω όγκο γρηγορότερα
Αλλά δεν ξέρω τίποτα από συμπληρώματα εκτός από την Optimun Nutrion Gold when Standard
Θα ήθελα να πάρω και κρεατίνη αλλά γίνεται να παίρνω ταυτόχρονα πρωτείνη και κρεατίνη?
έχετε να μου προτείνετε κάποια συμπληρώματα τα οποία θα με βοηθήσουν να φτιάξω όγκο σχετικά γρήγορα?
είμαι 18
ύψος 1.78
κιλά: 69

ανάλογα με την λέξη όγκο τι εννοείς,

για να πάρεις μυικά κιλά θες πρωτεΐνη (συμπλήρωμα-φαγητό) βέβαια αυτό
για να γίνει είναι ολίγον χρονοβόρο,

για να λιπόσεις πάλι γίνεται πανεύκολα:P

και η πρωτεΐνη συνδυάζεται με την πρωτείνη,
αλλά η συμβουλή μου είναι να μην μπλέξεις από τώρα!


αν μεσομορφος με περιπου 17% λιπος παρει "φορμουλα όγκου", κοινώς weight gainer, θα λιπωσει πολύ?

παίζουν πολλά πράγματα ρόλο...

noz1989
12-10-11, 15:02
Η βιταμίνη Ε αυξάνει τον κίνδυνο καρκίνου του προστάτη
Αποτελέσματα μεγάλης μελέτης δείχνουν αυξηση του κίνδυνου κατά 17%.

Ουάσινγτον
Την απόφαση να λήξει πριν από την ολοκλήρωσή της η κλινική δοκιμή που στόχευε να διερευνήσει τυχόν προστατευτική δράση της βιταμίνης Ε έναντι του καρκίνου του προστάτη, έλαβαν οι αρμόδιες αμερικανικές αρχές. Η απόφαση ελήφθη μετά τη διαπίστωση ότι, αντίθετα με τις προβλέψεις, η λήψη συμπληρωμάτων διατροφής με την εν λόγω βιταμίνη αύξανε τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου!
Η μελέτη
Η μελέτη, ο οποία ονομάστηκε SELECT (Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial) άρχισε πριν από 10 χρόνια. Οι 35.000 εθελοντές που έλαβαν μέρος σε αυτή χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες: η πρώτη ελάμβανε 400 διεθνείς μονάδες βιταμίνης Ε ημερησίως, η δεύτερη σελήνιο, η τρίτη ελάμβανε σελήνιο και βιταμίνη Ε και η τέταρτη που είχε ρόλο αρνητικού κοντρόλ έπαιρνε ένα χάπι χωρίς δραστική ουσία. Οι εθελοντές που συμμετείχαν στη μελέτη ήταν υγιείς και, το 2001, ο κίνδυνός τους να εμφανίσουν καρκίνο του προστάτη εκτιμήθηκε να είναι ίσος με τον κίνδυνο του μέσου άνδρα.
Τα αποτελέσματα
Κατά τη διάρκεια της 10ετίας και ενώ μελέτη ήταν σε εξέλιξη διαπιστώθηκε ότι για κάθε 1000 εθελοντές της ομάδας που ελάμβανε τη βιταμίνη Ε υπήρχαν 76 περιπτώσεις καρκίνου του προστάτη, σε σχέση με τις 65 της ομάδας που ελάμβανε το χωρίς δραστική ουσία σκεύασμα. Αυτά ακριβώς τα ευρήματα οδήγησαν τις αρχές στην απόφασή τους να αναστείλουν τη μελέτη. Χαρακτηριστική είναι η δήλωση των ερευνητών που συμμετείχαν σε αυτή: «Δεν υπάρχει πραγματικός λόγος για τους άνδρες του γενικού πληθυσμού να λαμβάνουν τις δόσεις βιταμίνης Ε που χορηγήθηκαν στη μελέτη SELECT καθώς τα συμπληρώματα αυτά δεν έδειξαν οφέλη, αλλά πραγματικούς κινδύνους».
Οι συστάσεις
Η επιστήμονες δεν γνωρίζουν τον βιολογικό μηχανισμό που ενισχύει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του προστάτη μέσω της λήψης μεγάλων ποσοτήτων βιταμίνης Ε. Και ενώ οι συμμετέχοντες στη μελέτη που ελάμβαναν τη βιταμίνη καλούνται να επισκέπτονται τον γιατρό τους για προληπτικές εξετάσεις στα επόμενα χρόνια, οι ειδικοί επισημαίνουν ότι εμείς οι υπόλοιποι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τα σκευάσματα που αγοράζουμε χωρίς συνταγή και τα οποία υπόσχονται οφέλη για την υγεία μας, χωρίς όμως να παρέχουν τις απαραίτητες αποδείξεις.


Πηγη: Το βημα

tivadar
12-10-11, 15:11
Ωραια οποτε τι μας λεει αυτη η ερευνα.Η ομαδα που επαιρνε 400 IU E ειχε 10 παραπανω κρουσματα απο την ομαδα ελεγχου.Οτι αμα παρεις δηλαδη παραπανω απο 10 φορες την συνιστωμενη ποσοτητα Ε υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα να εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα για καρκινου του προστατη...

jimas
12-10-11, 19:29
Υπάρχει περίπτωση όταν υπάρχει πληρότητα πρωτεϊνης στον οργανισμό η whey να μην απορροφάται και να αποθηκεύεται σαν λίπος και να δημιουργεί πρηξίματα;

sTeLaKoS
12-10-11, 19:40
Τσεκαρε εδώ

Η περισσια πρωτεινης στο σωμα... (http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15754-Η-περισσια-πρωτεινης-στο-σωμα...)

tyler_durden
12-10-11, 19:54
οι περισσοτεροι αυτο κανουμε. whey διαφορων πηγων πρωι βραδυ με καζεινη για αργη αποροφηση και isolate meta to gym

επειδη εχω και γω μια ιζο για μετα την προπονηση,
ποια προτεινη απο της λεγομενες αργης αποροφησης προτεινεις για πρωι-βραδυ;;

amateur666
12-10-11, 20:01
επειδη εχω και γω μια ιζο για μετα την προπονηση,
ποια προτεινη απο της λεγομενες αργης αποροφησης προτεινεις για πρωι-βραδυ;;

παρε μια κονσετρατε μαζι με γαλατακι 2%...κ βουαλα!...:green:
γλυτωνεις κ χρηματα..

tyler_durden
12-10-11, 20:15
παρε μια κονσετρατε μαζι με γαλατακι 2%...κ βουαλα!...:green:
γλυτωνεις κ χρηματα..

βασικα ελεγα το πρωι να παιρνω ενα σκουπ αιζο,αλλο ενα μεταπροπονητικα και ενα σκουπ καζειν 100(της ον ας πουμε) πριν πεσω στο κρεβατι το βραδυ.

ippokratis
12-10-11, 22:33
για το betaine CHL ποια η γνώμη σας;
ποια μάρκα θεωρείται αξιόπιστη;
παραγγελία μέσω ίντερνετ;
ποια δοσολογία προτείνεται;
παρενέργεις;
ευχαριστώ πολύ:)

καμιά γνώμη παιδιά,κανείς;να το ανοίξω σαν κύριο θέμα μήπως χάνεται εδώ,ας αποφασίσει κανς μοντ:)

beefmeup
12-10-11, 22:36
καμιά γνώμη παιδιά,κανείς;να το ανοίξω σαν κύριο θέμα μήπως χάνεται εδώ,ας αποφασίσει κανς μοντ:)

τι ακριβως το θες..ουσιαστικα ειναι trimethylglycine..
χρησιμοποιειται σε καποια συμπληρωματα,αλλα εσυ για ποιο λογο θες να το παρεις?

ippokratis
12-10-11, 22:43
τι ακριβως το θες..ουσιαστικα ειναι trimethylglycine..
χρησιμοποιειται σε καποια συμπληρωματα,αλλα εσυ για ποιο λογο θες να το παρεις?
αν δε σε κουράζω τί είναι με δυο λόγια το trimethylglycine ; δεν γνωρίζω.
το θέλω γιατί βοηθάει απ όσο ξέρω στη διαδικασία της πέψης-απορρόφησης των αμινοξέων
ή κάνω λάθος;:unsure:

beefmeup
12-10-11, 22:50
αν δε σε κουράζω τί είναι με δυο λόγια το trimethylglycine ; δεν γνωρίζω.
το θέλω γιατί βοηθάει απ όσο ξέρω στη διαδικασία της πέψης-απορρόφησης των αμινοξέων
ή κάνω λάθος;:unsure:

αμινοξυ ειναι απο οσο ξερω που υποβηθα την παραγωγη κρεατινης στο σωμα..
απο κει κ περα..εχουν γινει μελετες σε γουρουνια που τους προκαλεσε λιπολυση...αλλα οχι σε ανθρωπους.
απο την αλλη σου εχω αυτην εδω,που γραφει οτι σε αθλουμενους με δοση 2.5γρ(ειναι μεγαλη σχετικα σε σχεση με τις προτεινομενες απο τις εταιριες),οδηγησε σε αυξηση της δυναμης,αλλα μονο στα καθισματα,κ οχι στις πιεσεις παγκου..
γνωμη μου ειναι να μην το πολυψαξεις γιατι δεν νομιζω να δεις κ μεγαλη διαφορα..

Trimethylglycine helps you get more reps out of your squats

A dirt-cheap supplement helps power athletes to get maximum reps when doing squats. Sports scientists at the College of New Jersey writing in the Journal of the International Society of Sports Nutrition state that students can manage more reps when doing squats if they take a daily 2.5 g of the amino acid trimethylglycine or betaine. [Structure below]


http://www.ergo-log.com/plaatjes/betaine.gif





Trimethylglycine is found in whole wheat and shellfish. If your diet contains high quantities of these foods, you’re getting two grams a day of trimethylglycine. Otherwise you probably only get about a gram of the stuff. Trimethylglycine is a methyl group donor in the body. The amino acid helps to reduce the homocysteine in the body and stimulates the production of creatine in the muscle cells. It also gives methyl groups to all sorts of molecules.








The effect of trimethylglycine on athletes has never been properly studied, but in the equestrian sports world trimethylglycine is a popular legal muscle strengthening supplement. And if you give it to pigs they gain more muscle and less fat. What’s more, trimethylglycine is cheap: it is a by-product from the sugar industry. The amino acid is found in sugar beets. Sugar giant Danisco markets it as a component for feed, supplements and functional foods. And yes, you guessed it, Danisco funded this study.

The researchers gave twelve male students who did recreational power training two sports drinks a day, each containing 1.25 g of trimethylglycine. A similar group was given a placebo. Before the test started [T1], after one week [T2] and after two weeks [T3] the test subjects had to do bench presses and squats at 75 percent of their 1RM. The researchers counted the number of reps the test subjects managed.

The figure below shows that trimethylglycine had no effect on bench press performance.

http://www.ergo-log.com/plaatjes/betaine0.gif


The results were different for the squats.



http://www.ergo-log.com/plaatjes/betaine2.gif


The supplement made the squats easier. The test subjects managed more reps. This effect was not recorded for the bench presses.

Why trimethylglycine helps with squats and not with bench presses the researchers don’t know. Leg muscles are bigger and maybe absorb more trimethylglycine, they speculate. Or perhaps the test subjects had trained their lower body more than their upper body, and therefore the supplement had a skewed effect. And how the supplement works they don’t know either: they didn’t examine the muscles to see whether for example the amino acid had increased the amount of creatine.

ippokratis
12-10-11, 22:55
^^
σ'ευχαριστώ πολύ.
μήπως όμως ως αμινοξύ είναι καλύτερο από πολλά άλλα που κυκλοφορούν και έχουν και διάφορα μέσα(πχ σόγια)που δεν τα θέλω;
με σωστή δοσολογία πάντως ακόμα κι αν δε δω διαφορά δε θα με βλάψει κάπου ,σωστά;

beefmeup
12-10-11, 22:57
^^
σ'ευχαριστώ πολύ.
μήπως όμως ως αμινοξύ είναι καλύτερο από πολλά άλλα που κυκλοφορούν και έχουν και διάφορα μέσα(πχ σόγια)που δεν τα θέλω;
με σωστή δοσολογία πάντως ακόμα κι αν δε δω διαφορά δε θα με βλάψει κάπου ,σωστά;

δεν εχει να κανει με τα αμινο που προκυπτουν απο συπληρωματα αυτουσια αν αυτο εννοεις..
να σε βλαψει δεν νομιζω,προτεινομενες δοσεις ειναι περιπου στο 1γρ,αλλα εχουν αναφερθει παρενεργειες τυπου διαρροια κλπ..
αλλα κ παλι δεν μου ειπες γιατι χρηση το θες.

ippokratis
12-10-11, 23:03
δεν εχει να κανει με τα αμινο που προκυπτουν απο συπληρωματα αυτουσια αν αυτο εννοεις..
να σε βλαψει δεν νομιζω,προτεινομενες δοσεις ειναι περιπου στο 1γρ,αλλα εχουν αναφερθει παρενεργειες τυπου διαρροια κλπ..
αλλα κ παλι δεν μου ειπες γιατι χρηση το θες.

το θέλω επειδή δεν παίρνω αμινοξέα και έχω ακούσει ότι το συγκεκριμένο βοηθάει στην καλύτερη/περισσότερη απορρόφηση πρωτείνης.

beefmeup
12-10-11, 23:05
μπα οχι...
καλυτερα να παρεις πεπτικα ενζυμα που το κανουν αυτο..αυξανουν την βιοδιαθεσιμοτητα της πρωτεινης..
αλλα το οτι δεν περνεις αμινοξεα πως το εννοεις,αφου γραφεις οτι περνεις πρωτεινη..κ αυτη απο αμινοξεα αποτελειται..:unsure:

ippokratis
12-10-11, 23:10
μπα οχι...
καλυτερα να παρεις πεπτικα ενζυμα που το κανουν αυτο..αυξανουν την βιοδιαθεσιμοτητα της πρωτεινης..
αλλα το οτι δεν περνεις αμινοξεα πως το εννοεις,αφου γραφεις οτι περνεις πρωτεινη..κ αυτη απο αμινοξεα αποτελειται..:unsure:

πεπτικά ένζυμα εννοείς αυτά που έχουν στα φαρμακεία και παίρνουμε συνήθως με την αντιβίωση;
ναι,σόρυ,εννοώ δεν παίρνω αμινοξέα ως συμπλήρωμα.

beefmeup
12-10-11, 23:17
ναι,σόρυ,εννοώ δεν παίρνω αμινοξέα ως συμπλήρωμα.

κ παλι δεν σου χρειαζεται να παρεις αφου τρως κανονικα πρωτεινη απο φαγητο κ συμπληρωμα..
εννοω κατι τετοιο..
Super Enzymes (NOW) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4751-Super-Enzymes-%28NOW%29)

ippokratis
12-10-11, 23:21
κ παλι δεν σου χρειαζεται να παρεις αφου τρως κανονικα πρωτεινη απο φαγητο κ συμπληρωμα..
εννοω κατι τετοιο..
Super Enzymes (NOW) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4751-Super-Enzymes-%28NOW%29)

σ'ευχαριστώ.(πρωτείνη μόνο από φαγητό λαμβάνω) δεν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα γενικά.

amateur666
13-10-11, 02:25
βασικα ελεγα το πρωι να παιρνω ενα σκουπ αιζο,αλλο ενα μεταπροπονητικα και ενα σκουπ καζειν 100(της ον ας πουμε) πριν πεσω στο κρεβατι το βραδυ.

isolate μονο μεταπροπονητικα παρε....χαλασ χρημα ασκοπα!...κ παρε κ μια κονσετρατε γ το πρωι βραδυ...

υ.γ. τ γιαυρτακι κ το γαλα περιεχουν καζεινη...

tyler_durden
14-10-11, 12:09
παιδια η Casein 100 της ΟΝ θεωρειται μπλεντ,ή μπορω να την παιρνω νον στοπ ολο το χρονο;;

**εχει μεσα και 10γρ στο 35αρι σκουπ γλουταμινη+BCAA

Tasos Green
14-10-11, 12:12
παιδια η Casein 100 της ΟΝ θεωρειται μπλεντ,ή μπορω να την παιρνω νον στοπ ολο το χρονο;;

**εχει μεσα και 10γρ στο 35αρι σκουπ γλουταμινη+BCAA

blend ειναι αμα εχει πανω απο ενα ειδος πρωτεινης... σκετη καζεινη ειναι οποτε δεν ειναι μπλεντ.

ναι μπορεις να την παίρνεις ολο το χρονο... πριν το υπνο ειναι η καλυτερη στιγμη για την συγκεκριμένη.

tyler_durden
14-10-11, 12:28
blend ειναι αμα εχει πανω απο ενα ειδος πρωτεινης... σκετη καζεινη ειναι οποτε δεν ειναι μπλεντ.

ναι μπορεις να την παίρνεις ολο το χρονο... πριν το υπνο ειναι η καλυτερη στιγμη για την συγκεκριμένη.

ευχαριστω φιλε

Ultra_b
20-10-11, 16:39
Ποση ποσοτητα κρεατινης μπορω να παρω την μερα και ποτε να την περνω ? Και ποια κρεατινη να παρω ? απο τα extrem παντα.

Dreiko
20-10-11, 16:43
Ποση ποσοτητα κρεατινης μπορω να παρω την μερα και ποτε να την περνω ? Και ποια κρεατινη να παρω ? απο τα extrem παντα.

125 σελιδες να λυσουν τις αποριες σου....:thumbup:

ο,τι εχει σχεση με την κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7)

tolis93
25-10-11, 08:22
παιδες. θελω να αγορασω μια πρωτεινουλα μιας κ απο τις 3 π ειχα οι 2 εφυγαν(αν αρχισει να παιρνει κολλητος κ μελη απο την οικογενεια..)
σκεφτομαι η whey gold standard(on) η παλι whey shake(syntrax) η instant whey(reflex) η whey protein professional(scitech). τωρα σκεφτομαι και την αντιστοιχη της warriorlab αλλα στα στατιστικα κ στα χρηματα δε τις βλεπω να τρελοδιαφερουν με εξερεση τη shake.τι προτεινετε?

Le_Roi
27-10-11, 15:04
Αν και διάβασα αρκετά κάπου μπερδεύτηκα λίγο οπότε είπα να κάνω 2 ερωτησούλες μήπως και βγάλω άκρη…
Λοιπόν είμαι 26 1,78m και 73 κιλά. Πρόσφατα αποφάσισα να κάνω ένα κύκλο με κρεατινή, αποφάσισα να κάνω ένα loading με 5g 4 φορές την ημέρα και μετά 25 μέρες με 4g to πρωί και 4g μετά τη προπόνηση! Εκεί που κολλάω είναι:

1) πρέπει κάθε φορά να τη παίρνω μαζί με δεξτρόζη και στο loading και στη συντήρηση;
2) Πόσο δεξτρόζη πρέπει να βάζω μέσα;

Ps. Είμαι σίγουρος ότι κάπου έχουν απαντηθεί και αυτά αλλά δε μπόρεσα να τα βρω :(

Devil
27-10-11, 15:09
Αν και διάβασα αρκετά κάπου μπερδεύτηκα λίγο οπότε είπα να κάνω 2 ερωτησούλες μήπως και βγάλω άκρη…
Λοιπόν είμαι 26 1,78m και 73 κιλά. Πρόσφατα αποφάσισα να κάνω ένα κύκλο με κρεατινή, αποφάσισα να κάνω ένα loading με 5g 4 φορές την ημέρα και μετά 25 μέρες με 4g to πρωί και 4g μετά τη προπόνηση! Εκεί που κολλάω είναι:

1) πρέπει κάθε φορά να τη παίρνω μαζί με δεξτρόζη και στο loading και στη συντήρηση;
2) Πόσο δεξτρόζη πρέπει να βάζω μέσα;

Ps. Είμαι σίγουρος ότι κάπου έχουν απαντηθεί και αυτά αλλά δε μπόρεσα να τα βρω :(

βασικα μην κανεις loading δεν ειναι αναγκαιο.... και με 10γρ την ημερα εισαι καλα...

δεν ειναι απαραιτητη η δεξτροζη.... εγω δεν θα την εβαζα....

Le_Roi
27-10-11, 15:14
Λες εεε? Οκ… ευχαριστώ πολύ για την super fast απάντηση… :P

SOSTARAS
27-10-11, 15:28
βρηκα dextro 7 ευρω το κιλο ειναι καλα ;;

Le_Roi
27-10-11, 15:32
βρηκα dextro 7 ευρω το κιλο ειναι καλα ;;

εγώ την αγόρασα 4,5 ευρώ απο φαρμακείο!!

thanos_kb
28-10-11, 18:53
Παιδιά,επειδη παώ σχετικα νωρις στο γυμναστηριο θα χρειαστεί να πάρω συμπληρώματα πρωτεϊνων για την αποκατάσταση των μυών αφου το βραδυνο το παίρνω κανένα 3ωρο αργότερα??

Kaloutsikos
29-10-11, 00:31
εγώ την αγόρασα 4,5 ευρώ απο φαρμακείο!!

άντε ρε συ, τόσο φθηνη είναι σε φαρμακείο:unsure:


Παιδιά,επειδη παώ σχετικα νωρις στο γυμναστηριο θα χρειαστεί να πάρω συμπληρώματα πρωτεϊνων για την αποκατάσταση των μυών αφου το βραδυνο το παίρνω κανένα 3ωρο αργότερα??

εφόσον τρως μετά από 3 ώρες φαγητό καλό είναι να πάρεις μια που να έχει και υδατάνθρακα...

Le_Roi
29-10-11, 00:41
Ναι είδες;;; Και εγω δε το περίμενα!!! Πρώτη φορα πήρα! Τσάμπα πράμα... :P

Adinamos
29-10-11, 00:44
Παιδιά,επειδη παώ σχετικα νωρις στο γυμναστηριο θα χρειαστεί να πάρω συμπληρώματα πρωτεϊνων για την αποκατάσταση των μυών αφου το βραδυνο το παίρνω κανένα 3ωρο αργότερα??

Βαλε πρωτεινη μετα την προπονηση σου, ειτε συμπληρωμα ειτε φαγητο.

exkaliber
30-10-11, 19:28
υπηρχε παλια θεμα πρωτεινες ογκου???

Devil
30-10-11, 20:30
υπηρχε παλια θεμα πρωτεινες ογκου???

υπαρχουν θεματα...

http://forum.bodybuilding.gr/search.php?searchid=40273

tottaliaris
30-10-11, 21:59
Παω 4 φορες γυμναστηριο την εβδομαδα και θα μπω σε ομαδα ποδοσφαιρου με προπονησεις 2 φορες την
εβδομαδα. Σε γενικες γραμμες κανω καλη διατροφη αλλα με τις προπονησεις ποδοσφαιρου πιστευω οτι
δεν θα μπορεσω να αντεπεξελθω σε ολα αυτα. Γι αυτο σκεφτομαι να παρω ή καθαρη πρωτεινη ή με λιγο
κρεατινη μεσα.
Τι μου προτεινεται?

beefmeup
31-10-11, 00:49
Παω 4 φορες γυμναστηριο την εβδομαδα και θα μπω σε ομαδα ποδοσφαιρου με προπονησεις 2 φορες την
εβδομαδα. Σε γενικες γραμμες κανω καλη διατροφη αλλα με τις προπονησεις ποδοσφαιρου πιστευω οτι
δεν θα μπορεσω να αντεπεξελθω σε ολα αυτα. Γι αυτο σκεφτομαι να παρω ή καθαρη πρωτεινη ή με λιγο
κρεατινη μεσα.
Τι μου προτεινεται?

η πρωτεινη δεν θα σου δωσει κατι σε αυτο που θες..φαγητο ειναι ουσιαστικα..αν κ αφου γραφεις οτι τρως καλα,μπορει κ να μνη σου χρειαζεται τοσο..
η κρεατινη κατι θα σου δωσει,αλλα σε δυναμη..μην περιμενεις κ πολλα ομως.

tottaliaris
31-10-11, 01:33
η πρωτεινη δεν θα σου δωσει κατι σε αυτο που θες..φαγητο ειναι ουσιαστικα..αν κ αφου γραφεις οτι τρως καλα,μπορει κ να μνη σου χρειαζεται τοσο..
η κρεατινη κατι θα σου δωσει,αλλα σε δυναμη..μην περιμενεις κ πολλα ομως.

Τελικα κατελιξα οτι θα παρω μια πρωτεινη με λιγο κρεατινη μεσα , αν και δεν ξερω αν ειναι σωστο. Μηπως πρεπει ν παρω ξεχωριστα κρεατινη ?
και να βαζω οσα γρ. θελω εγω.
Και αν μπορεις να μου προτεινεις καποιες καλες εταιριες γτι εχω ακουσει πολλα και εχω μπερδευτει

tottaliaris
31-10-11, 01:43
η πρωτεινη δεν θα σου δωσει κατι σε αυτο που θες..φαγητο ειναι ουσιαστικα..αν κ αφου γραφεις οτι τρως καλα,μπορει κ να μνη σου χρειαζεται τοσο..
η κρεατινη κατι θα σου δωσει,αλλα σε δυναμη..μην περιμενεις κ πολλα ομως.

Τελικα κατελιξα οτι θα παρω πρωτεινη με λιγο κρεατινη μεσα , αν και δεν ξερω αν ειναι σωστο. Μηπως ν παρω ξεχωριστα την κρεατινη ?
και να βαζω οσα γρ. θελω εγω.
Και αν μπορεις να μου προτεινεις καποιες καλες εταιριες γτι εχω ακουσει πολλα και εχω μπερδευτει

Devil
31-10-11, 04:56
Τελικα κατελιξα οτι θα παρω πρωτεινη με λιγο κρεατινη μεσα , αν και δεν ξερω αν ειναι σωστο. Μηπως ν παρω ξεχωριστα την κρεατινη ?
και να βαζω οσα γρ. θελω εγω.
Και αν μπορεις να μου προτεινεις καποιες καλες εταιριες γτι εχω ακουσει πολλα και εχω μπερδευτει

κυκλογορουν καποια συμπληρωματα που εχουν κρεατινη και πρωτεινη μαζι...

εγω θα σου προτινα να τα παρεις ξεχωριστα... για να βαζεις οποτε θες και οσο θες...

απο μαρκες υπαρχουν πολλες... αυτες τις reflex ειναι καλες απο οσο γνωριζω...

tottaliaris
31-10-11, 11:16
κυκλογορουν καποια συμπληρωματα που εχουν κρεατινη και πρωτεινη μαζι...

εγω θα σου προτινα να τα παρεις ξεχωριστα... για να βαζεις οποτε θες και οσο θες...

απο μαρκες υπαρχουν πολλες... αυτες τις reflex ειναι καλες απο οσο γνωριζω...

Tην reflex μονο απο ιντερνετ μπορω να την βρω και να την παραγγειλω?

SOSTARAS
31-10-11, 11:38
παω φαρμακειο δεξτροζη εχεται;αυτο για τησ εγκυμονουσεσ για την ρυθμισει ζαχαρου ναι λεω!!!εχουμε ποσο θεσ μου λεει λεω 1 κιλο !!!:shock::shock::shock::shock: τι να το κανεισ ενα κιλο ; το θελω λεω; τεσπα 7 ευρω το κιλο ειναι καλα;;

ΦΥΓΑΣ
31-10-11, 15:27
τα αμινοξεα σε χαπια θα παθουν κατι αν μηνουν 6 μηνες στο κουτι( τα εχω ανοιξει) ???

COBRA_STYLE
31-10-11, 16:15
το Οmacor πως το κοβετε παιδες?σχετικα με τις ποσοτητες ανα δοση...απο λεφτα δεν παιζει θεμα,θα το γραφω

average_joe
31-10-11, 16:20
460/ 380.
αψογο ακουγεται.

Tasos Green
31-10-11, 16:25
το Οmacor πως το κοβετε παιδες?σχετικα με τις ποσοτητες ανα δοση...απο λεφτα δεν παιζει θεμα,θα το γραφω

αμα ειναι να το γραφεις τι μας ρωτας ρε συ... παρτο... σε εικοσιπεντανοϊκό οξύ και εικοσιδιεξανοϊκό οξύ δεν βρηκα αναλογιες απο καψουλες.... τι ποσοτητα εχει απο το καθενα περιπου?


460/ 380.
αψογο ακουγεται.

μια χαρα...

COBRA_STYLE
31-10-11, 18:22
ωραια:green: 2.5 ευρω θα το παιρνω :rolf::P

average_joe
31-10-11, 18:25
εχω την εντυπωση πως ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει.
αν ειχα καποιο γνωστο να μου τα γραφει αυτα θα επαιρνα.

εντιτ:βρε συ @cobra μιας και τα επανεφερες στην κουβεντα και αφου θα παω να γραψω κατι φαρμακα σε ενα γιατρο αυτες τις μερες, για πες τι του λεω για να κανω το κονε?

average_joe
31-10-11, 18:42
sorry δεν ξαναπρολαβα το εντιτ για αυτο και το διπλο ποστ
τα αναφερει ως ethyl ester μορφη που δεν εχει τυχει να το ξαναδω
τι εχουμε? :unsure:

Devil
31-10-11, 19:19
το Οmacor πως το κοβετε παιδες?σχετικα με τις ποσοτητες ανα δοση...απο λεφτα δεν παιζει θεμα,θα το γραφω

για μενα ειναι απο τα καλητερα.... το εχω παρει ουκ ολιγες φορες.... καποιες φορες μου εδινε ενα μικρο τουαλετικο προβλημα.... αλλα λυθικε απο μονο του...

Giannistzn
31-10-11, 19:25
εχω την εντυπωση πως ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει.
αν ειχα καποιο γνωστο να μου τα γραφει αυτα θα επαιρνα.

εντιτ:βρε συ @cobra μιας και τα επανεφερες στην κουβεντα και αφου θα παω να γραψω κατι φαρμακα σε ενα γιατρο αυτες τις μερες, για πες τι του λεω για να κανω το κονε?

Και εγω ψαχνομαι αυτον τον καιρο για ω3. Για πες πως κανουμε τα κουμαντα μας?

joe, epa/dha ανα καψουλα ειναι τα 460/380 που εχεις γραψει? Γιατι μια χαρα φαινονται σε σχεση με της now

average_joe
31-10-11, 19:31
ναι ανα softgel.
τα χα δει που τα αναφερε ο @eddie και τα ειχα τσεκαρει.
απλα δεν εχω πολλα παρε δωσε με γιατρους.
μιας και θα παω τωρα για αυτο ρωτησα και εγω πως γινεται το θεμα καθως και για την μορφη τους.
οποτε αναμενω και εγω απαντηση :green:

COBRA_STYLE
31-10-11, 19:35
χαχα κοιτα δω...δεν ξερω ρε σεις τι λες:green:ο πατερας μου θα παει σε στρατιωτικο γιατρο που ειναι στη μοναδα του και θα τα γραψει.

μη νομιζετε οτι γραφουν ευκολα τον τελευταιο καιρο,εχουν αλλαξει τα πραγματα....ουτε γω ειμαι 100% οτι θα τα γραψει...θα σας πω αυριο

Devil
31-10-11, 19:42
χαχα κοιτα δω...δεν ξερω ρε σεις τι λες:green:ο πατερας μου θα παει σε στρατιωτικο γιατρο που ειναι στη μοναδα του και θα τα γραψει.

μη νομιζετε οτι γραφουν ευκολα τον τελευταιο καιρο,εχουν αλλαξει τα πραγματα....ουτε γω ειμαι 100% οτι θα τα γραψει...θα σας πω αυριο

αν δεν το γραψεις δεν συμφερει ουτε για πλακα... ειναι πανακριβα...

και απο οσο ξερω.... οι γιατροι πλεον εχουν περιορισει το γραψιμο παρα πολυ....

Giannistzn
31-10-11, 19:45
Κριμα και χαρηκα και εγω.. iΒοτανο τελικα με βλεπω :(

Devil καμια δικαιολογια για να το γραψουμε (ή κανενας μπαμπας - παππους εστω) εχεις κατα νου?

Κομπρα, ο δικος σου γιατι θα το γραψει?

Devil
31-10-11, 19:48
Κριμα και χαρηκα και εγω.. iΒοτανο τελικα με βλεπω :(

Devil καμια δικαιολογια για να το γραψουμε (ή κανενας μπαμπας - παππους εστω) εχεις κατα νου?

Κομπρα, ο δικος σου γιατι θα το γραψει?

ετσι οπως ειναι τα πραγματα μονο αν εχεις γνωστο γιατρο.... και παλι περιορισμενα κομματια...

COBRA_STYLE
31-10-11, 19:51
αν δεν το γραψεις δεν συμφερει ουτε για πλακα... ειναι πανακριβα...

και απο οσο ξερω.... οι γιατροι πλεον εχουν περιορισει το γραψιμο παρα πολυ....

ναι το ξερω,ειναι στα 26-27 ευρω....για λυσε μου μια απορια ρε συ,πηγα και πηρα σημερα απο το φαρμακειο την VITAMIN C 1.000mg απο την DELMER,ξερεις αν γραφεται κατι τετοιο?

γιατι το Ομακορ το δινουν σαν φαρμακο και καλα για αυξημενα τριγλυκεριδια κτλ.

Devil
31-10-11, 19:53
ναι το ξερω,ειναι στα 26-27 ευρω....για λυσε μου μια απορια ρε συ,πηγα και πηρα σημερα απο το φαρμακειο την VITAMIN C 1.000mg απο την DELMER,ξερεις αν γραφεται κατι τετοιο?

γιατι το Ομακορ το δινουν σαν φαρμακο και καλα για αυξημενα τριγλυκεριδια κτλ.

μπαααα....

εδω με δυσκολια δινουν δευτερο κουτι για να βγαλει ο ασθενης τον μηνα...

Giannistzn
31-10-11, 19:55
^ Για το ομακορ ή την C?

Devil
31-10-11, 20:01
^ Για το ομακορ ή την C?

για την C

livistros
31-10-11, 22:26
παιδια ποια η αποψη σας για το ΖΜΑ της now;
να το προτιμησω απο αυτο της optimum;
εχεις κανεις καποια εμπειρια με αυτα τα συμπληρωματα;

panakos
31-10-11, 22:36
καλησπερα παιδες!μια απορια παραθετω...ειμαι στην φαση του ογκου αυτην την περιοδο οπως πολλα παιδια εδω μεσα...
ομως εχω εναν προβληματισμο...ξερω οτι για την εταιρια που θα σας γραψω δεν εχετε καλη γνωμη αλλα θελω μια βοηθεια ως προς τον τροπο ληψης των παρακατω:

πρωι κατα της 8 πολυβηταμινη universal+myofusion

κατα της 9 jack3d +4 χαπια gakic

9 30 προπονηση (ενδιαμεσα παιρνω 1 1/2 scoup power shock σε 1 1/2 λιτρα νερο)

μετα την προπονηση 1 scoup cell tech +1 scoup ον


απογευμα 6 χαπια leukic

η απορια μου ειναι μηπως παιρνω πολλα συμπληρωματα και κουραζω το συκωτι και νεφρα??μπορει να αποφυγω κατι ή να βαλω καπως αλλιως τα συμπληρώματα?

Devil
01-11-11, 00:48
παιδια ποια η αποψη σας για το ΖΜΑ της now;
να το προτιμησω απο αυτο της optimum;
εχεις κανεις καποια εμπειρια με αυτα τα συμπληρωματα;

ναι... απλα αναποτελεσματικα.... κανενας λογος να το παρεις... ισως εχεις καλητερο υπνο τιποτα παραπανω..

Devil
01-11-11, 00:51
καλησπερα παιδες!μια απορια παραθετω...ειμαι στην φαση του ογκου αυτην την περιοδο οπως πολλα παιδια εδω μεσα...
ομως εχω εναν προβληματισμο...ξερω οτι για την εταιρια που θα σας γραψω δεν εχετε καλη γνωμη αλλα θελω μια βοηθεια ως προς τον τροπο ληψης των παρακατω:

πρωι κατα της 8 πολυβηταμινη universal+myofusion

κατα της 9 jack3d +4 χαπια gakic

9 30 προπονηση (ενδιαμεσα παιρνω 1 1/2 scoup power shock σε 1 1/2 λιτρα νερο)

μετα την προπονηση 1 scoup cell tech +1 scoup ον


απογευμα 6 χαπια leukic

η απορια μου ειναι μηπως παιρνω πολλα συμπληρωματα και κουραζω το συκωτι και νεφρα??μπορει να αποφυγω κατι ή να βαλω καπως αλλιως τα συμπληρώματα?

πολυ καφεινη.... η' το ενα η' το αλλο καλητερα.... και το leukic ποστ......

panakos
01-11-11, 11:20
αρα καλυτερα να παιρνω 5 χαπια gakic και αφηνω το jack3d. δεν ξερω γιατι αλλα το Jack3d σαν να το χω συνηθισει απο πιο πριν που το περνα...θα δειξει!ευχαριστω φιλε devil για την απαντηση!!

SOSTARAS
01-11-11, 13:26
παιδια hepl η δεξτροζη που πηρα απο κατω γραφει monohydrate.. υπαρχουν διαφορεσ δηλαδη;εχω παρει την σωστη η μια ειναι; !!

exkaliber
01-11-11, 13:33
πρωτη φορα το ακουω
ποια πηρες?

exkaliber
01-11-11, 13:42
ναι το ξερω,ειναι στα 26-27 ευρω....για λυσε μου μια απορια ρε συ,πηγα και πηρα σημερα απο το φαρμακειο την VITAMIN C 1.000mg απο την DELMER,ξερεις αν γραφεται κατι τετοιο?

.

παρε ρε απ εξω
11 ευρο ο χρονος σου βγαινει

SOSTARAS
01-11-11, 13:58
πρωτη φορα το ακουω
ποια πηρες?

μια απο φαρμακειο την πηρα 6.50 ευρω το κιλο ειναι σε ενα τετραγονω ταπερ

COBRA_STYLE
01-11-11, 18:21
παιδες τελικα τα Omacor δεν τα εγραψε ο γιατρος...λεει πρεπει να υπαρχει καποιος λογος,οχι ετσι στο ξεκαρφωτο:banghead:αλλα κατι θα βρω να κανω,υπαρχουν καποιες εναλλακτικες


παρε ρε απ εξω
11 ευρο ο χρονος σου βγαινει

για τι πραγμα μιλας?

tottaliaris
01-11-11, 18:42
Αγορασα κρεατινη και πρωτεινη. Πως πρεπει να τις παιρνω?

Devil
01-11-11, 18:44
Αγορασα κρεατινη και πρωτεινη. Πως πρεπει να τις παιρνω?

κρεατινη 5-10γρ την ημερα.... για καθε 1γρ κρεατινης χρησιμοποιεις 100μλ χλιαρο νερο...

την πρωτεινη οποτε θες εσυ... για να συμπληρωσεις καποιο γευμα... για μετα την προπονηση...κτλ κτλ κτλ.......

tottaliaris
01-11-11, 19:00
κρεατινη 5-10γρ την ημερα.... για καθε 1γρ κρεατινης χρησιμοποιεις 100μλ χλιαρο νερο...

την πρωτεινη οποτε θες εσυ... για να συμπληρωσεις καποιο γευμα... για μετα την προπονηση...κτλ κτλ κτλ.......

Κρεατινη θα παιρνω 1 φορα το πρωι και 1 μετα την προπονηση?
Και επισης μπορω να παρω πρωτα πρωτεινη και αμεσως μετα την κρεατινη η το αντιθετο?

flash
01-11-11, 21:15
SUPER PUMP 250 & SUPER PUMP MAX
Μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου τι παίζει με το καθένα και ποιο από τα 2 αξίζει?

beefmeup
01-11-11, 21:26
SUPER PUMP 250 & SUPER PUMP MAX
Μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου τι παίζει με το καθένα και ποιο από τα 2 αξίζει?

υπαρχουν κ τα 2 σε θεματα στην αξιολογηση φιλε..
τα διαβαζεις κ βγαζεις τα συμπερασματα σου.

flash
01-11-11, 22:01
υπαρχουν κ τα 2 σε θεματα στην αξιολογηση φιλε..
τα διαβαζεις κ βγαζεις τα συμπερασματα σου.

Tα έχω διαβάσει ήδη αλλά συμπέρασμα ποια η διαφορά τους δεν έβγαλα..:unsure:

beefmeup
01-11-11, 22:06
αν τα διαβασες κ δεν καταλαβες τις διαφορες που εχει το max απο το 250,αστο μην παρεις κανενα καλυτερα.

flash
01-11-11, 22:07
αν τα διαβασες κ δεν καταλαβες τις διαφορες που εχει το max απο το 250,αστο μην παρεις κανενα καλυτερα.

Συμπέρασμα δεν έβγαλα..ποιο τελικά αξίζει..:unsure:

alexis
01-11-11, 23:58
λοιπον παιδια πηρα μια πρωτεινη του DY tempro μπανανα και λιγη σε ενα μηνα αμα την κρατισω παραπαπανω τι μπορει να γινει και πως μπορω να καταλαβω αμα εχει χαλασει??

exkaliber
02-11-11, 06:42
για τι πραγμα μιλας?

βιταμινη C
250 καψουλες 15$
ενα χρονο σου βγαζει

tottaliaris
02-11-11, 19:54
κρεατινη 5-10γρ την ημερα.... για καθε 1γρ κρεατινης χρησιμοποιεις 100μλ χλιαρο νερο...

την πρωτεινη οποτε θες εσυ... για να συμπληρωσεις καποιο γευμα... για μετα την προπονηση...κτλ κτλ κτλ.......

Κρεατινη θα παιρνω 1 φορα το πρωι και 1 μετα την προπονηση?
Και επισης μπορω να παρω πρωτα πρωτεινη και αμεσως μετα την κρεατινη η το αντιθετο?

COBRA_STYLE
02-11-11, 19:58
βιταμινη C
250 καψουλες 15$
ενα χρονο σου βγαζει

ωραιος...ποιο προιον/ντα εχεις υποψιν?

Devil
02-11-11, 20:54
Κρεατινη θα παιρνω 1 φορα το πρωι και 1 μετα την προπονηση?
Και επισης μπορω να παρω πρωτα πρωτεινη και αμεσως μετα την κρεατινη η το αντιθετο?

η' μια το πρωι και μετα την προπονηση.... η' πριν την προπονηση και μετα την προπονηση... τις μερες χωρις προπονηση μονο το πρωι μια...

μετα την προπονηση παρε την κρεατινη και μετα απο λιγο παρε και την πρωτεινη...

procop
04-11-11, 13:56
μ δωσανε δωρο το activate extreme της DS ,αν ξερει καποιος να με φωτισει με δοσολογια,λεει 2 καψουλες αλλα ποτε μεσα στην ημερα???και ποσες φορες?(γιατι καποιος μ ειπε 3 φορες απο 2 καψουλες)

COBRA_STYLE
04-11-11, 17:11
μ δωσανε δωρο το activate extreme της DS ,αν ξερει καποιος να με φωτισει με δοσολογια,λεει 2 καψουλες αλλα ποτε μεσα στην ημερα???και ποσες φορες?(γιατι καποιος μ ειπε 3 φορες απο 2 καψουλες)

με 6 καψουλες τη μερα θα σου τελειωσει πολυ γρηγορα...καλυτερα 4...2 το πρωι με αδειο στομαχι και 2 πριν την προπονα

exkaliber
04-11-11, 18:03
ποιο προιον/ντα εχεις υποψιν?


εχω τηs now σε σκονη 227γρ πολυ οικονομικη
οταν τελειωσει θα παρω της natures way των 1000 με 250 καψουλες
θα παρω τις καψουλες που εχουν μεσα σκονη γτ τις προτιμω απο τις ταμπλετες

tottaliaris
05-11-11, 00:15
Μετα απο αεροβια ασκηση να παιρνω κρεατινη?

COBRA_STYLE
05-11-11, 00:28
εχω τηs now σε σκονη 227γρ πολυ οικονομικη
οταν τελειωσει θα παρω της natures way των 1000 με 250 καψουλες
θα παρω τις καψουλες που εχουν μεσα σκονη γτ τις προτιμω απο τις ταμπλετες

μαλιστα...θα κοιταξω στα xtreme μπας κ βρω τπτ...ειδαλλως στην επομενα παραγγελια.

procop
05-11-11, 01:55
με 6 καψουλες τη μερα θα σου τελειωσει πολυ γρηγορα...καλυτερα 4...2 το πρωι με αδειο στομαχι και 2 πριν την προπονα

ωραια θα το δοκιμασω ετσι!

flash
05-11-11, 11:57
Χθες πήγα στο γιατρό για ένα πρόβλημα στο γονάτο και μου έδωσε αντιφλεγμονώδη και μάλιστα πολύ ισχυρά να παίρνω για 15 μέρες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνετε αυτό το διάστημα με συμπληρώματα? Κάνει να τα παίρνω η υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Τα συμπληρώματα που παίρνω είναι..
Πρωτεΐνη
Βιταμίνες
CGT-10
thermo cuts
amino
Ω3
BETA ALA9

Xxlakis
05-11-11, 13:10
Μεχρι τωρα πριν την προπονηση επαιρνα απο 4 γραμμαρια κιτρουλινη-αλανινη και 400 mg καφεινη αλλα λογω αλλαγης προγραμματος πρεπει να πηγαινω πολυ πρωι (1 ωρα αφου σηκωθω) για προπονηση και θα τα παιρνω μαζι με 300 ml χυμο και 10 γρ bcaa.Υπαρχει θεμα με την δραση τους?

Devil
05-11-11, 13:45
Μεχρι τωρα πριν την προπονηση επαιρνα απο 4 γραμμαρια κιτρουλινη-αλανινη και 400 mg καφεινη αλλα λογω αλλαγης προγραμματος πρεπει να πηγαινω πολυ πρωι (1 ωρα αφου σηκωθω) για προπονηση και θα τα παιρνω μαζι με 300 ml χυμο και 10 γρ bcaa.Υπαρχει θεμα με την δραση τους?

οχι δεν υπαρχει...

Xxlakis
05-11-11, 16:04
Ευχαριστω φιλε Devil!!!

lila_1
05-11-11, 16:30
Χθες πήγα στο γιατρό για ένα πρόβλημα στο γονάτο και μου έδωσε αντιφλεγμονώδη και μάλιστα πολύ ισχυρά να παίρνω για 15 μέρες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνετε αυτό το διάστημα με συμπληρώματα? Κάνει να τα παίρνω η υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Τα συμπληρώματα που παίρνω είναι..
Πρωτεΐνη
Βιταμίνες
CGT-10
thermo cuts
amino
Ω3
BETA ALA9

Όχι δεν παίζει προβλημα τουλάχιστον όχι για Ω3,αμινο,πρωτείνες, βιταμίνες,,τα άλλα δεν είμαι σίγουρη τι είναι:turtle:,..Γιατί τόσες μέρες αντιφλεγμονώδη???

flash
05-11-11, 19:24
Όχι δεν παίζει προβλημα τουλάχιστον όχι για Ω3,αμινο,πρωτείνες, βιταμίνες,,τα άλλα δεν είμαι σίγουρη τι είναι:turtle:,..Γιατί τόσες μέρες αντιφλεγμονώδη???
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Eχω ένα πρόβλημα στο γονάτο που με ταλαίπωρη εδώ και κάνα χρόνο το και μου είπε ο γιατρός πρέπει να τα παίρνω για 15 μέρες (1 χάπι την ημέρα).

Eddie
05-11-11, 23:28
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Eχω ένα πρόβλημα στο γονάτο που με ταλαίπωρη εδώ και κάνα χρόνο το και μου είπε ο γιατρός πρέπει να τα παίρνω για 15 μέρες (1 χάπι την ημέρα).

Δεν εχεις προβλημα,μπορεις να παιρνεις κανονικα τα συμπληρωματα σου.Οσο για τις 15 μερες δεν ειναι μεγαλο διαστημα,πολλες θεραπειες χρειαζονται πανω απο 30 μερες συνεχομενες με αντιφλεγμονωδη.Ποια πηρες??

Προληπτικα παντως καλο θα ηταν να παιρνεις κι ενα pariet..

flash
06-11-11, 11:47
Δεν εχεις προβλημα,μπορεις να παιρνεις κανονικα τα συμπληρωματα σου.Οσο για τις 15 μερες δεν ειναι μεγαλο διαστημα,πολλες θεραπειες χρειαζονται πανω απο 30 μερες συνεχομενες με αντιφλεγμονωδη.Ποια πηρες??

Προληπτικα παντως καλο θα ηταν να παιρνεις κι ενα pariet..

Εμενα μου ειπε θα τα παιρνω για 15 μερες και αν δεν λυθει το προλημα θα παω για μαγνητικη.:(
Τι είναι το pariet?
Brexin Dref 20mg Μου έδωσε.

Devil
06-11-11, 12:40
Εμενα μου ειπε θα τα παιρνω για 15 μερες και αν δεν λυθει το προλημα θα παω για μαγνητικη.:(
Τι είναι το pariet?
Brexin Dref 20mg Μου έδωσε.

1 χαπι την ημερα με γεματο στομαχι πρεπει να σου ειπε λογικα...

το pariet ειναι για το ελκος στο στομαχι....

πολλα nsaids (φαρμακα σαν αυτο που παιρνεις) μπορουν να σου δημιουργισουν προβλημα με το στομαχι.... μην το χρησιμοποιησεις ποτε με αδειο στομαχι...

flash
06-11-11, 15:43
1 χαπι την ημερα με γεματο στομαχι πρεπει να σου ειπε λογικα...

το pariet ειναι για το ελκος στο στομαχι....

πολλα nsaids (φαρμακα σαν αυτο που παιρνεις) μπορουν να σου δημιουργισουν προβλημα με το στομαχι.... μην το χρησιμοποιησεις ποτε με αδειο στομαχι...
Ακριβός.. Ένα χάπι το μεσημέρι μετά φαγητού.. και μου έδωσε και κάτι για το στομάχι που το παίρνω το πρωί προ φαγητού..

Chris92
06-11-11, 16:01
σε περιοδο γραμμωσης ως μεταπροπονητικο θα ηταν καλυτερο ισολατε πρωτεινη ή αμινοξεα? δεν εχω παρει ποτε αμινοξεα δε ξερω τι παιζει, απλα ρωταω επειδη τελειωνει η ισο και ψαχνομαι!

ala
06-11-11, 18:05
σκεφτομαι με μια αγορα που θα κανω απο εξω να παρω και ενα συμληρωμα ω3.
το fish oil της on ειναι οκ? (δεν εχω βρει στο site τιποτα και εχω ψαξει αρκετα)
σκεφτομαι μια whey και το fish.
μηπως προεχει κατι αλλο και να μην παρω ω3? ξερω γω μια πολυβιταμινη?

exkaliber
06-11-11, 18:33
η πολυβιταμινη προηγειται

Tasos Green
06-11-11, 18:38
σκεφτομαι με μια αγορα που θα κανω απο εξω να παρω και ενα συμληρωμα ω3.
το fish oil της on ειναι οκ? (δεν εχω βρει στο site τιποτα και εχω ψαξει αρκετα)
σκεφτομαι μια whey και το fish.
μηπως προεχει κατι αλλο και να μην παρω ω3? ξερω γω μια πολυβιταμινη?

προσωπικά οταν ημουν στενα οικονομικά προτιμούσα ω3 κ πολυβιταμίνη. δεν έπαιρνα πρωτεΐνη.

στο εξωτερικο υπαρχουν πολυ καλυτερα συμπληρωματα ω3 απο το fishoil της on ... ψαξε λιγο καλύτερα και θα βρεις...

AntwnhsSs
06-11-11, 18:49
θελω να παρω μια πολυβιταμινη αλλα ειναι δισκολο να διαλεκσω εχεται να μου προτινεται καμια? απο το shop εδω i απο τα xtrm? ευχαριστω

Tasos Green
06-11-11, 18:56
θελω να παρω μια πολυβιταμινη αλλα ειναι δισκολο να διαλεκσω εχεται να μου προτινεται καμια? απο το shop εδω i απο τα xtrm? ευχαριστω


ολες του eshop του forum ειναι προσεγμένες και καλες πολυβιταμίνες.... κρίνε απο τα οικονομικά σου και διαλεξε μια.. ;)

ala
06-11-11, 19:07
προσωπικά οταν ημουν στενα οικονομικά προτιμούσα ω3 κ πολυβιταμίνη. δεν έπαιρνα πρωτεΐνη.

στο εξωτερικο υπαρχουν πολυ καλυτερα συμπληρωματα ω3 απο το fishoil της on ... ψαξε λιγο καλύτερα και θα βρεις...

οπως? απο οσο εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι ιδιαιτερο.
της now ας πουμε?

AntwnhsSs
06-11-11, 19:07
thanks, ειμαι αναμεσα σε Daily vits και Adam male multi

exkaliber
06-11-11, 19:07
την now ειναι κορυφη

exkaliber
06-11-11, 19:16
^
ακυρο
τωρα ειδα ποιες εχει
παρε την anivite :thumbup::thumbup::thumbup:

Tasos Green
06-11-11, 19:19
οπως? απο οσο εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι ιδιαιτερο.
της now ας πουμε?

ναι η now εχει καλο value for money στα ω3 και γενικά σε ολα τα λιπαρά οξεα.

AntwnhsSs
06-11-11, 19:21
^
ακυρο
τωρα ειδα ποιες εχει
παρε την anivite :thumbup::thumbup::thumbup:


αυτο παει σε μενα η στον ala? :unsure:

exkaliber
06-11-11, 19:22
σε σενα ρε
για πολυβιταμινη μιλαω:green:

tasos025
08-11-11, 08:49
παιδια η δουλεια μου ειναι τετοια που δουλευω και βραδυ και πρωι. οταν δουλευω βραδυ πεφτω για υπνο στις 8 και σηκωνομαι 1-2 το μεσημερι. και ρωταω εγω τωρα. να παιρνω τη κρεατινη και το πρωινο μου στις 8,να κοιμαμαι και το μεσημερι προπονηση ή να μην τρωω τιποτα,να κοιμαμαι και στις 1-2 που θα σηκωθω να παρω το πρωινο μου και μετα απο 3-4 ωρες προπονηση; 2 μερες τωρα που την εχω ξεκινησει και ετυχε να ειμαι βραδυ ακολουθησα το πρωτο. και δεν ειδα κατι παραξενο. τι λετε;

tottaliaris
09-11-11, 00:26
Διαβασα οτι εαν καποιος παιρνει κρεατινη λιγοτερο απο 5γρ καθημερινα μπορει να παιρνει συνεχομενα ,και μεσα
στο χρονο να κανει διαλλειματα των 1-2 βδομαδων.Εγω που ειμαι 70κιλα και παιρνω καθημερινα 3 γρ μπορω
να το κανω αυτο?

Kaloutsikos
09-11-11, 19:20
Διαβασα οτι εαν καποιος παιρνει κρεατινη λιγοτερο απο 5γρ καθημερινα μπορει να παιρνει συνεχομενα ,και μεσα
στο χρονο να κανει διαλλειματα των 1-2 βδομαδων.Εγω που ειμαι 70κιλα και παιρνω καθημερινα 3 γρ μπορω
να το κανω αυτο?

Eγώ αυτό δεν θα το έκανα με τίποτα,

επιβαρύνεις πάρα πολύ τα νεφρά σου, με τόσο μεγάλη χρήση.

beefmeup
09-11-11, 20:25
εγω απο την αλλη πιστευω οτι μπορει να γινει ανετα χωρις κανενα προβλημα πουθενα..;)

exkaliber
12-11-11, 22:12
για test booster
Animal Stak ή daa????

beefmeup
13-11-11, 11:11
το πρωτο ειναι μαλον πεταμενα λεφτα..
καλα εσυ δεν ρωτουσες πριν καιρο για δαα?
κ κατι ελεγες οτι εχεις παρει η θα παρεις??:unsure:

exkaliber
13-11-11, 18:33
ε ναι
εχω δαα και τελειωνει τωρα
απλα αναφερθηκε το στακ στο γυμ τις προαλλες,κι επειδη δεν το ηξερα ειπα να ρωτησω

murder
13-11-11, 20:35
Muscletech Anabolic Halo...απο καποιον που ξερει συγουρα

beefmeup
13-11-11, 20:50
για καποιον που βαριεται σιγουρα να ψαξει..

Halo (Muscletech) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2428-Halo-%28Muscletech%29&highlight=Anabolic+Halo)

murder
13-11-11, 21:06
για καποιον που βαριεται σιγουρα να ψαξει..

Halo (Muscletech) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2428-Halo-%28Muscletech%29&highlight=Anabolic+Halo)
δεν τ εβρισκα φιλε

zwoula
17-11-11, 19:54
καλησπερα παιδια!!γνωριζει κανεις σχετικα με την carbo up(warriolab) ??την εχει δοκιμασει καποιος?

beefmeup
17-11-11, 21:10
καλησπερα παιδια!!γνωριζει κανεις σχετικα με την carbo up(warriolab) ??την εχει δοκιμασει καποιος?

καλυτερα παρε σκετη μαλτο της ιδιας εταιριας..η δεξτροζη/φρουκτοζη που εχει αυτη δεν σου ειναι κ πολυ χρησιμες.

zwoula
17-11-11, 22:28
ok.απλα την ειχε σε καλη τιμη!!εχεις δοκιμασει καποιες απ'αυτεσ?

beefmeup
17-11-11, 22:37
ok.απλα την ειχε σε καλη τιμη!!εχεις δοκιμασει καποιες απ'αυτεσ?

ναι περνω αυτη εδω..
http://www.xtr.gr/auksisis_barous/382/MALTODEXTRIN__1500g_(WARRIORLAB).htm (http://www.xtr.gr/auksisis_barous/382/MALTODEXTRIN__1500g_%28WARRIORLAB%29.htm)

ειναι καλυτερη σαν υ/ας απο το αλλο προιον που ρωτησες,κ σε καλη τιμη.

zwoula
17-11-11, 23:06
ναι περνω αυτη εδω..
http://www.xtr.gr/auksisis_barous/382/MALTODEXTRIN__1500g_(WARRIORLAB).htm (http://www.xtr.gr/auksisis_barous/382/MALTODEXTRIN__1500g_%28WARRIORLAB%29.htm)

ειναι καλυτερη σαν υ/ας απο το αλλο προιον που ρωτησες,κ σε καλη τιμη.

σε εχει βοηθησει να παρεις κιλα??

beefmeup
17-11-11, 23:10
δεν την περνω γιαυτο..
αλλα αν θες μπορεις κ να την χρησιμοποιησεις ετσι για να συμπληρωνεις θερμιδες εκει που θες,αν δεν μπορεις να τις περνεις απο φαγητο..
αρκει να μην ξεφυγεις με τις ποσοτητες ομως..

COBRA_STYLE
21-11-11, 12:29
παιδες τελικα πηρα στα χερια μου 2 κουτακια Omacor,αλλα δυστυχως στην Ελλαδα βγαινουν μονο σε κουτακια των 28 softgel:banghead:...εκει που υπολογιζα τα παιρνω 4 τη μερα,τωρα με το ζορι θα παιρνω 2 softgels 5 φορες τη βδομαδα που παω gym:(...5 euro τα 56...πως τα κοβετε?

average_joe
21-11-11, 13:21
< value for money τα παμε δεν κυκλοφορει τπτ καλυτερο.
καλη δοσολογια ειναι @cobra, κοντα στα 1700 EPA/DHA (αυτη τη περιοδο δεν περνω καθολου αλλα η σθ=υνηθισμενη μου δοσολογια ειναι 1600 EPA/DHA, 3 φορες την εβδομαδα).
στην τελικη απο οτι εχω καταλαβει μεχρι προτινος δεν χρησιμοποιουσες στη διατροφη σου οποτε μονο καλο θα σου κανουν!

COBRA_STYLE
21-11-11, 14:26
ναι οντως σε supp δεν επαιρνα...ο,τι ητανε απο διατροφη,απο σημερα τα καθιερωνω.Να ναι καλα η γιαγια μου να τα γραφει:green:

luckyseven
21-11-11, 23:39
παιδες τελικα πηρα στα χερια μου 2 κουτακια Omacor,αλλα δυστυχως στην Ελλαδα βγαινουν μονο σε κουτακια των 28 softgel:banghead:...εκει που υπολογιζα τα παιρνω 4 τη μερα,τωρα με το ζορι θα παιρνω 2 softgels 5 φορες τη βδομαδα που παω gym:(...5 euro τα 56...πως τα κοβετε?

Βρήκα πιό δυνατά ω3 και από τα omacor με 100 κάψουλες μέσα τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν Eλλάδα.

Devil
22-11-11, 05:27
Βρήκα πιό δυνατά ω3 και από τα omacor με 100 κάψουλες μέσα τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν Eλλάδα.

εταιρια?

στειλε μου ενα πμ.... thanks;)

COBRA_STYLE
22-11-11, 18:26
Βρήκα πιό δυνατά ω3 και από τα omacor με 100 κάψουλες μέσα τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν Eλλάδα.

ε γραψε ποια ειναι τοτε

COBRA_STYLE
23-11-11, 20:22
το 11-oxo πωλειται κανονικα?

Devil
23-11-11, 20:32
το 11-oxo πωλειται κανονικα?

απο οτι θυμαμαι οχι....ειχε φυγει με το ban με τις προορμονες....

αλλα αμα θες κατι μπορουμε να σου βρουμε... θα δοσεις κατι παραπανω... αλλα ειναι πρωτο πραμα σε λεω δικε μου....:green::turtle::turtle::turtle:


της CEL κυκλοφορουσε ενα διαστημα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα... βασικα αν δεν κανω λαθος η CEL εκοψε την παραγωγη απ ολα τα ph κτλ κτλ...
και καπου το ειδα προσφατα απο μια εταιρια οτι να ναι - δεν την εχω ξαναδει - σε καποιο μαγαζι αλλα δεν θυμαμαι ποιο...

COBRA_STYLE
23-11-11, 21:38
δικε μου δινω οσο οσο για να το βρω...ψαχνω καιρο κατι τετοιο:green:

Devil
23-11-11, 21:52
δικε μου δινω οσο οσο για να το βρω...ψαχνω καιρο κατι τετοιο:green:

νταξ μαγκιτι μου να ουμ θα τσεκαρω να σε φτιαξω να ουμμ...:green::turtle:

αμα το βρω θα σου στειλω λινκ...

COBRA_STYLE
23-11-11, 22:08
επειδη εχω θεμα με υπνο γενικα,αναμεσα σε 5-HTP,GABA,Phenibut ποιο θα προτεινατε?η μελατονινη περναει και δεν ακουμπαει.

αν και για το 5-ΗΤP διαβαζα αρνητικα πραγματα με βαση τελευταιες ερευνες.

Devil
23-11-11, 22:15
επειδη εχω θεμα με υπνο γενικα,αναμεσα σε 5-HTP,GABA,Phenibut ποιο θα προτεινατε?η μελατονινη περναει και δεν ακουμπαει.

αν και για το 5-ΗΤP διαβαζα αρνητικα πραγματα με βαση τελευταιες ερευνες.

υδατανθρακες στο τελευταιο γευμα.... και εισαι τεζα....:green:

ελμερ
23-11-11, 22:18
επειδη εχω θεμα με υπνο γενικα,αναμεσα σε 5-HTP,GABA,Phenibut ποιο θα προτεινατε?η μελατονινη περναει και δεν ακουμπαει.

αν και για το 5-ΗΤP διαβαζα αρνητικα πραγματα με βαση τελευταιες ερευνες.

indium παιρνω εγω για τον υπνο και οχι μονο γι αυτον (δεν χαιρεταω μην με κραξεις παλι....:) )

NASSER
24-11-11, 16:09
Έχει μελετήσει κανείς πόσο σωστό ή λάθος είναι να συμπεριλαμβάνουμε τα συμπληρώματα σκόνης στη ζαχαροπλαστική ή μαγειρική?
Πολλοί φτιάχνουν πιτάκι βρώμης ή κέικ με σκόνη πρωτείνης του εμπορίου. Είναι σωστό? Η πρωτεΐνη δεν αλλοιώνεται από τις ψηλές θερμοκρασίες κατά το ψήσιμο?

Dreiko
24-11-11, 16:39
^^^^ωραια ερωτηση νασσερ...:thumbup:
καπου ειχε αναφερει ο isis κατι....στα οφ νομιζω.....καλο θα ηταν να μαθουμε κανα δυο πραγματα πανω σ'αυτο...

Goofonly
24-11-11, 20:11
Έχει μελετήσει κανείς πόσο σωστό ή λάθος είναι να συμπεριλαμβάνουμε τα συμπληρώματα σκόνης στη ζαχαροπλαστική ή μαγειρική?
Πολλοί φτιάχνουν πιτάκι βρώμης ή κέικ με σκόνη πρωτείνης του εμπορίου. Είναι σωστό? Η πρωτεΐνη δεν αλλοιώνεται από τις ψηλές θερμοκρασίες κατά το ψήσιμο?


^^^^ωραια ερωτηση νασσερ...:thumbup:
καπου ειχε αναφερει ο isis κατι....στα οφ νομιζω.....καλο θα ηταν να μαθουμε κανα δυο πραγματα πανω σ'αυτο...

Στη βράση, όχι στο ψήσιμο. Σήμερα το συζητούσαμε στη διατροφολογία. Σκέψου ότι οι μπάρες με πρωτείνη έχουν σκόνη πρωτείνης στη σύνθεσή τους και τις ψήνουν.

NASSER
25-11-11, 23:11
Στη βράση, όχι στο ψήσιμο. Σήμερα το συζητούσαμε στη διατροφολογία. Σκέψου ότι οι μπάρες με πρωτείνη έχουν σκόνη πρωτείνης στη σύνθεσή τους και τις ψήνουν.

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να εμβαθύνεις στο θέμα. Στη διατροφολογία αναφέρατε για τα συμπληρώματα πρωτεΐνης ή γενικά για τις πρωτεΐνες στα διάφορα διατροφικά στοιχεία ?

Goofonly
26-11-11, 21:29
Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να εμβαθύνεις στο θέμα. Στη διατροφολογία αναφέρατε για τα συμπληρώματα πρωτεΐνης ή γενικά για τις πρωτεΐνες στα διάφορα διατροφικά στοιχεία ?

Ουσιαστικά, πέρα από τα γλυκαντικά και τις ουσίες που βάζουν, μπαίνει και whey σε σκόνη και ανακατεύονται μαζί σε υψηλές θερμοκρασίες και ύστερα σε χαμηλές. Όμως κρατάν να μακρος τους. Δεν διαφέρει πολύ από το σπιτικό τρόπο ο οποίος τελευταία είναι αρκετά διαδεδομένος. Από τα πρώτα πράγματα που ήθελα να ρωτήσω όταν αναφερθήκαμε στα συμπληρώματα. Θα ρωτήσω τον καθηγητή και εάν μπορεί να μου δώσει κάποιο άρθρο κτλ θα το αναρτήσω. Ο λόγος όμως μας είπε που δεν έχουμε επιρροή στα συστατικά είναι επειδή το ψήσιμο και ύστερα η ψύξη εγκλωβίζει τα θρεπτικά συστατικά του προιόντος.

Giannistzn
26-11-11, 21:40
Έχει μελετήσει κανείς πόσο σωστό ή λάθος είναι να συμπεριλαμβάνουμε τα συμπληρώματα σκόνης στη ζαχαροπλαστική ή μαγειρική?
Πολλοί φτιάχνουν πιτάκι βρώμης ή κέικ με σκόνη πρωτείνης του εμπορίου. Είναι σωστό? Η πρωτεΐνη δεν αλλοιώνεται από τις ψηλές θερμοκρασίες κατά το ψήσιμο?

Ειχε πει ο ισις οτι εαν εβρισκε χρονο θα ανοιγε ενα θεμα για να γινει μια συζητηση για αυτο. Τα πραγματα νομιζω οτι δεν μπορουν να ειναι ουτε ξεκαθαρα ουτε σιγουρα.

Μετα απο καποιους βαθμους οι πρωτεΐνες αποδομουνται σε αμινοξεα. Σε φυσιολογικη θερμοκρασια θα ξαναγινουν πρωτεΐνες. Αλλα το θεμα ειναι, οταν ξαναγινουν, πως θα ενωθουν τα αμινοξεα. Μπορει να δημιουργηθουν ενωσεις που δεν ειναι ευνοΐκες για εμας. (Τα λεω πανω κατω γιατι δεν εχω εμβαθυνει στο θεμα οποτε δεν θελω να πω καμια βλακεια και να με κυνηγανε).

Προσωπικα, πιστευω στους 100-130 βαθμους στο φουρνο η γουει ειναι καλα. Και παραπανω μπορει αλλα εχω την εντυπωση οτι σε αυτες τις θερμοκρασιες δεν υπαρχει καποιο θεμα.

dio32
26-11-11, 21:45
παιδια το cla τι ειναι?κατι σαν λιποτροπικο?εβαλα στην αναζητηση αλλα δεν μου εβγαλε κατι.

Giannistzn
26-11-11, 21:52
παιδια το cla τι ειναι?κατι σαν λιποτροπικο?εβαλα στην αναζητηση αλλα δεν μου εβγαλε κατι.


Δες εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1180-CLA)

kostantinoss
28-11-11, 21:53
καλησπερα σας.εχω ξεκινησει το γυμν.2 μηνες και παιρνω πρωτεινη νιτροτεκ για πρωτη φορα και τελειωνει σε καμια εβδομαδα....να συνεχισω να παρω την ιδια η να αλλαξω?

ελμερ
28-11-11, 22:05
ειναι μια πολυ καλη ιδεα να αλλαξεις......:wave::wave:

kostantinoss
28-11-11, 22:09
ειναι μια πολυ καλη ιδεα να αλλαξεις......:wave::wave:

υποτι8ετε πως ειμαι σε περιοδο ογκου(ετσι μου λενε).....και ποια να παρω μετα??παλι για ογκο ε?

Ramrod
28-11-11, 22:11
υποτι8ετε πως ειμαι σε περιοδο ογκου(ετσι μου λενε).....και ποια να παρω μετα??παλι για ογκο ε?

Εγω στη θέση σου θα την άλλαζα παντως...

Dreiko
28-11-11, 22:14
υποτι8ετε πως ειμαι σε περιοδο ογκου(ετσι μου λενε).....και ποια να παρω μετα??παλι για ογκο ε?

το αν εισαι σε ογκο θα κριθει στη διατροφη σου..οχι στη πρωτεινη σου....εγω θα σου ελεγα να την αλλεξεις...τσεκαρε στην αντιστοιχη ενοτητα reviews απο πρωτεινες και δοκιμασε....αποψη μου να μη παρεις παλι φορμουλα....παρε μια 80αρα και εισαι κομπλε....

kostantinoss
28-11-11, 22:15
Εγω στη θέση σου θα την άλλαζα παντως...

και ποια 8α ηταν η επομενη κινηση σου?

Goofonly
28-11-11, 22:20
και ποια 8α ηταν η επομενη κινηση σου?

να πάρεις μια καθαρή πρωτείνη και να τρως τις θερμίδες σου από το φαγητό! αυτές οι πρωτείνες " όγκου " όλο μαμακίες και ζάχαρη είναι... sah mat!

Ramrod
28-11-11, 22:24
να πάρεις μια καθαρή πρωτείνη και να τρως τις θερμίδες σου από το φαγητό! αυτές οι πρωτείνες " όγκου " όλο μαμακίες και ζάχαρη είναι... sah mat!

+1

Αμα θες απο εταιρείες εμενα οι αγαπημενες μου είναι syntrax και reflex και τωρα θα αρχίσω να δοκιμάζω now διάφορα καλουδια που έχει. Αλλα θεωρω πως απο Muscletech υπάρχουν πολυ πιο αξιόλογες εταιρείες.

Αμα μου πεις πως ακριβως τη χρησιμοποιείς θα σου πω ακριβως τι να παρεις αν και μη νομίζεις ότι κανει τη διαφορα η πρωτεϊνη. Το φαϊ σε κάνει "τουμπανο" :) μιας και λες οτι κανεις ογκο...

DrNio
28-11-11, 22:30
Παίδες σε πρωτεινες concetrate , έχετε διαπιστώσει τίποτα στομαχικές/εντερικές διαταραχές?

Το ρωτάω αυτό γιατί πέρασε απο το μυαλό μου να βάλω ένα ρόφημα πρωτεινης όταν εργάζομαι.

Δυσανεξία σε λακτόζη δεν έχω.

Goofonly
28-11-11, 22:32
Παίδες σε πρωτεινες concetrate , έχετε διαπιστώσει τίποτα στομαχικές/εντερικές διαταραχές?

Το ρωτάω αυτό γιατί πέρασε απο το μυαλό μου να βάλω ένα ρόφημα πρωτεινης όταν εργάζομαι.

Δυσανεξία σε λακτόζη δεν έχω.

γενικά πολλές πρωτείνες φέρνουν φούσκωμα... όχι σε όλους, άρα εξαρτάται πως θα αντιδράσει ο δικός σου οργανισμός....

kostantinoss
28-11-11, 22:33
+1

Αμα θες απο εταιρείες εμενα οι αγαπημενες μου είναι syntrax και reflex και τωρα θα αρχίσω να δοκιμάζω now διάφορα καλουδια που έχει. Αλλα θεωρω πως απο Muscletech υπάρχουν πολυ πιο αξιόλογες εταιρείες.

Αμα μου πεις πως ακριβως τη χρησιμοποιείς θα σου πω ακριβως τι να παρεις αν και μη νομίζεις ότι κανει τη διαφορα η πρωτεϊνη. Το φαϊ σε κάνει "τουμπανο" :) μιας και λες οτι κανεις ογκο...
τι νιτροτεκ περνω 25αρα τπτ αλλο.......

kostantinoss
28-11-11, 22:34
να πάρεις μια καθαρή πρωτείνη και να τρως τις θερμίδες σου από το φαγητό! αυτές οι πρωτείνες " όγκου " όλο μαμακίες και ζάχαρη είναι... sah mat!
οκ σε ευχαριστωω φιλε μου...

Ramrod
28-11-11, 23:12
τι νιτροτεκ περνω 25αρα τπτ αλλο.......

Ε ναι, ειπα εγω οτι παιρνεις κατι αλλο??

kostantinoss
28-11-11, 23:16
Ε ναι, ειπα εγω οτι παιρνεις κατι αλλο??
ποια ειναι η γνωμη σου?

Ramrod
29-11-11, 20:10
ποια ειναι η γνωμη σου?

Για τη Nitrotech? Προσωπικα δε μου αρεσουν τα blend. Απο εκει και περα αν ψαχτεις λιγακι θα ανακαλυψεις ότι η muscletech δεν έχει και την καλύτερη φημη, στην ευρωπη...

Εταιρείες σου είπα ποιες μου αρέσουν. Αν διαβάσεις θεματα στην αξιολογηση συμπληρωματων θα σχηματίσεις μια αποψη για διαφορες εταιρείες και προϊόντα...

tottaliaris
29-11-11, 21:40
Oταν σταματας την κρεατινη αλλα συνεχιζεις τα βαρη, τον ογκο
που ειχες κερδισει θα τον χασεις?

Devil
29-11-11, 21:53
Oταν σταματας την κρεατινη αλλα συνεχιζεις τα βαρη, τον ογκο
που ειχες κερδισει θα τον χασεις?

ισως χασεις κατι λιγο... αλλα ειναι νερα κυριως...

kostantinoss
29-11-11, 22:46
με ποια πρωτεινη να συνεχισω μετα την νιτροτεκ?

Goofonly
29-11-11, 23:38
με ποια πρωτεινη να συνεχισω μετα την νιτροτεκ?

ψάξε και λίγο... τόσες πρωτείνες έχουμε στις αξιολογήσεις

kostantinoss
30-11-11, 00:16
ψάξε και λίγο... τόσες πρωτείνες έχουμε στις αξιολογήσεις

οκ καλως...απά ελεγα να μου δινατε την συμβουλη σας....

Ramrod
30-11-11, 00:45
οκ καλως...απά ελεγα να μου δινατε την συμβουλη σας....

Ότι και να σου πουμε είναι καθαρα θέμα προτίμησης, καθένας θα σου πει και κατι διαφορετικό, ότι προτιμάει δηλαδη...ξεκινα απο τις πιο δημοφιλεις και αξιοπιστες εταιρείες και δοκιμαζε να δεις τι σου αρέσει...

jannous44
30-11-11, 10:50
οκ καλως...απά ελεγα να μου δινατε την συμβουλη σας....

whey on cookies cream, myofusion σοκολατα η cookies , syntrax whey shake φρασουλα η βανιλια η σοκολατα, complete whey warriorlab σοκολατα.. αυτα θα σου προτεινα εγω. all time classic:thumbup:

kostantinoss
30-11-11, 14:08
Ότι και να σου πουμε είναι καθαρα θέμα προτίμησης, καθένας θα σου πει και κατι διαφορετικό, ότι προτιμάει δηλαδη...ξεκινα απο τις πιο δημοφιλεις και αξιοπιστες εταιρείες και δοκιμαζε να δεις τι σου αρέσει...

οκ ευχαριστω φιλος...

kostantinoss
30-11-11, 14:09
whey on cookies cream, myofusion σοκολατα η cookies , syntrax whey shake φρασουλα η βανιλια η σοκολατα, complete whey warriorlab σοκολατα.. αυτα θα σου προτεινα εγω. all time classic:thumbup:

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου....

kostantinoss
30-11-11, 14:43
και κατι αλλο 8ελω να σα ρωτησω, ειμαι 167 57 κιλα .παω γυμναστηριο 2,5 μηνες,παιρνω πρωτεινη τη νιτροτεκ 3 εβδομαδες και τωρα τελειωνει.....να συνεχισω να περνω για ογκο ακομα 1 μηνα?να παρω αλλη πρωτεινη για γραμμωση?ποια ειναι η γνωμη σας σαν ποιο εμπειρει?

Psy-los13
30-11-11, 16:29
Καλησπερα...ηθελα να εκφρασω μια απορια...διαβασα το τοπικ που αφορα την syntha-6--->http://www.buildingbrawn.com/product_images/VPX_Sports/Labels/840149.jpg διαβασα και τα σχολια ενος εκ των μοντ...που αναφερεται πολυ σωστα στην σογια την οποια περιεχει..καθως και ολα τα υπολοιπα αρνητιικα σχολια αλλα ηταν καπως αργα γιατι την ειχα ηδη παραγγειλει :unsure:

Μαζι με αυτην επισης αγορασα και την SRO zero carb της VPX...και μπηκα να διαβασω το συγκεκριμενο τοπικ-->http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7358-Zero-Carb-%28VPX%29. Υπαρχουν καποιες διαφορες απο την πρωτεινη που παρουσιαζεται σ'αυτο το τοπικ για αυτο παραθετω και το label αυτης που εχω στα χερια μου ------->http://www.buildingbrawn.com/product_images/VPX_Sports/Labels/840149.jpg

Εννοειται οτι την δευτερη την περνω μεταπροπονητικα και την πρωτη...το βραδυ καμια ωρα πριν τον υπνο. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι και η VPX περιεχει σογια (αν δειτε το label κατω κατω το λεει Milk+soy). Παρ'ολα αυτα τα σχολια που διαβασα ηταν θετικα και σε καμια περιπτωση τοσο αρνητικα οσο για την BSN και δεν ξερω....εχω μπερδευτει...αν μπορει καποιοσ ασ σχολιασει το θεμα.

P.S. Η αγορα εγινε και της χρησιμοποιω εδω και μια βδομαδα σχεδον...και ουτως η αλλως θα καταγραψω τις εντυπωσεις μου. Το μονο θετικο που εχω καταγραψει μεχρι στιγμης ειναι οτι η διαλυτοτητα και των 2 ειναι πολυ καλη και η γευση τους..παρ'ολο που H vpx εχει αρκετα ελαφρια γευση...και εντιπωση μου εχει κανει οτι μεχρι στιγμης δεν μου εχουν διμηουργησει extra "αερια" οπως γινεται με ολες τις αλλες που εχω δοκιμασει. Ευχαριστω

Giannistzn
30-11-11, 16:35
καλησπερα σας.εχω ξεκινησει το γυμν.2 μηνες και παιρνω πρωτεινη νιτροτεκ για πρωτη φορα και τελειωνει σε καμια εβδομαδα....να συνεχισω να παρω την ιδια η να αλλαξω?


και κατι αλλο 8ελω να σα ρωτησω, ειμαι 167 57 κιλα .παω γυμναστηριο 2,5 μηνες,παιρνω πρωτεινη τη νιτροτεκ 3 εβδομαδες και τωρα τελειωνει.....να συνεχισω να περνω για ογκο ακομα 1 μηνα?να παρω αλλη πρωτεινη για γραμμωση?ποια ειναι η γνωμη σας σαν ποιο εμπειρει?

Αναμεσα σε αυτα τα 2 ποστ σου απαντησαν 5-6 παιδια τι να κανεις και τι να παρεις. Τι αλλο να σου πουμε?

Tasos Green
30-11-11, 17:12
Καλησπερα...ηθελα να εκφρασω μια απορια...διαβασα το τοπικ που αφορα την syntha-6--->http://www.buildingbrawn.com/product_images/VPX_Sports/Labels/840149.jpg διαβασα και τα σχολια ενος εκ των μοντ...που αναφερεται πολυ σωστα στην σογια την οποια περιεχει..καθως και ολα τα υπολοιπα αρνητιικα σχολια αλλα ηταν καπως αργα γιατι την ειχα ηδη παραγγειλει :unsure:

Μαζι με αυτην επισης αγορασα και την SRO zero carb της VPX...και μπηκα να διαβασω το συγκεκριμενο τοπικ-->http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7358-Zero-Carb-%28VPX%29. Υπαρχουν καποιες διαφορες απο την πρωτεινη που παρουσιαζεται σ'αυτο το τοπικ για αυτο παραθετω και το label αυτης που εχω στα χερια μου ------->http://www.buildingbrawn.com/product_images/VPX_Sports/Labels/840149.jpg

Εννοειται οτι την δευτερη την περνω μεταπροπονητικα και την πρωτη...το βραδυ καμια ωρα πριν τον υπνο. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι και η VPX περιεχει σογια (αν δειτε το label κατω κατω το λεει Milk+soy). Παρ'ολα αυτα τα σχολια που διαβασα ηταν θετικα και σε καμια περιπτωση τοσο αρνητικα οσο για την BSN και δεν ξερω....εχω μπερδευτει...αν μπορει καποιοσ ασ σχολιασει το θεμα.

P.S. Η αγορα εγινε και της χρησιμοποιω εδω και μια βδομαδα σχεδον...και ουτως η αλλως θα καταγραψω τις εντυπωσεις μου. Το μονο θετικο που εχω καταγραψει μεχρι στιγμης ειναι οτι η διαλυτοτητα και των 2 ειναι πολυ καλη και η γευση τους..παρ'ολο που H vpx εχει αρκετα ελαφρια γευση...και εντιπωση μου εχει κανει οτι μεχρι στιγμης δεν μου εχουν διμηουργησει extra "αερια" οπως γινεται με ολες τις αλλες που εχω δοκιμασει. Ευχαριστω

τα label αλλάζουν κατα καιρούς σε παρτίδες σε ολες σχεδόν τις εταιρίες... ακομα και στην syntha ειχαν αλλάξει...

τωρα για την VPX που αναφέρεις σογια, λεει οτι περιεχει σογια σαν λεκιθίνη... οι περισσότερες πρωτεΐνες του εμποριου περιέχουν λεκιθινη αμα παρατηρήσεις και απο αλες τα label τουσ.

35341

Ramrod
30-11-11, 20:21
και κατι αλλο 8ελω να σα ρωτησω, ειμαι 167 57 κιλα .παω γυμναστηριο 2,5 μηνες,παιρνω πρωτεινη τη νιτροτεκ 3 εβδομαδες και τωρα τελειωνει.....να συνεχισω να περνω για ογκο ακομα 1 μηνα?να παρω αλλη πρωτεινη για γραμμωση?ποια ειναι η γνωμη σας σαν ποιο εμπειρει?

Κοιτα εγω δε μπορω να σου απαντησω τι χρειαζεσαι? Αυτο θα στο επι μονο ο καθρεφτης! Κανε του μια επισκεψουλα να μαθεις...
Θα σε συμβουλεψω όμως να μη πέσεις σε 2 παγίδες που πεφτουν όσοι δε γνωριζουν:

α) Δεν υπαρχουν πρωτεϊνες για ογκο και για γραμμωση. Η πρωτεϊνη είναι ένα συστατικο των τροφών που διασπαται σε αμινοξεα, τα οποία αφομοιώνονται και συνθετουν τους μυες...Για να δεις αν ένα συμπληρωμα πρωτεϊνης είναι καλο κοιτας τι ποσοστο πρωτεϊνης περιέχει, και απο ποια πηγη...(πχ συμπυκνωμα ορου γαλακτος, απόσταγμα ορου γαλακτος, αυγα, σόγια, βοδινο κλπ) και επιλέγεις αυτο που θες, με αυτα τα κριτηρια. Αν και απο ένα σημείο και μετα το πρωτευον κριτηριο θα είναι η γευση και μετα όλα τα άλλα, αλλα τεσπα.

β)Δε κανουμε όγκο ένα μηνα και μετα γραμμωση ενα μηνα και μετα παλι όγκο...Ο ογκος διαρκεί μέχρι να φτάσεις σε ένα επιθυμητό επίπεδο μυϊκης διάπλασης, ποσότητας αν θες. Η εναλλακτικα μέχρι να μην αντέχεις να βάλεις αλλο λίπος για τον α ή β λόγο. Στη συνέχεια ξεκινας γραμμωση με σκοπο χάσεις το περιττό βάρος που εβαλες απο τον ογκο και να κρατησεις μόνο το ποιοτικό και να φτασεις σε ένα βέλτιστο επίπεδο γράμμωσης. Για μένα ο όγκος θέλει πολλούς μήνες, η γράμμωση 3-4 με καλη πειθαρχία. Είναι βέβαια στον οργανισμό, κάθε σωμα διαφέρει.

Ελπίζω να σε κατατοπισα καπως...

kostantinoss
30-11-11, 21:19
Κοιτα εγω δε μπορω να σου απαντησω τι χρειαζεσαι? Αυτο θα στο επι μονο ο καθρεφτης! Κανε του μια επισκεψουλα να μαθεις...
Θα σε συμβουλεψω όμως να μη πέσεις σε 2 παγίδες που πεφτουν όσοι δε γνωριζουν:

α) Δεν υπαρχουν πρωτεϊνες για ογκο και για γραμμωση. Η πρωτεϊνη είναι ένα συστατικο των τροφών που διασπαται σε αμινοξεα, τα οποία αφομοιώνονται και συνθετουν τους μυες...Για να δεις αν ένα συμπληρωμα πρωτεϊνης είναι καλο κοιτας τι ποσοστο πρωτεϊνης περιέχει, και απο ποια πηγη...(πχ συμπυκνωμα ορου γαλακτος, απόσταγμα ορου γαλακτος, αυγα, σόγια, βοδινο κλπ) και επιλέγεις αυτο που θες, με αυτα τα κριτηρια. Αν και απο ένα σημείο και μετα το πρωτευον κριτηριο θα είναι η γευση και μετα όλα τα άλλα, αλλα τεσπα.

β)Δε κανουμε όγκο ένα μηνα και μετα γραμμωση ενα μηνα και μετα παλι όγκο...Ο ογκος διαρκεί μέχρι να φτάσεις σε ένα επιθυμητό επίπεδο μυϊκης διάπλασης, ποσότητας αν θες. Η εναλλακτικα μέχρι να μην αντέχεις να βάλεις αλλο λίπος για τον α ή β λόγο. Στη συνέχεια ξεκινας γραμμωση με σκοπο χάσεις το περιττό βάρος που εβαλες απο τον ογκο και να κρατησεις μόνο το ποιοτικό και να φτασεις σε ένα βέλτιστο επίπεδο γράμμωσης. Για μένα ο όγκος θέλει πολλούς μήνες, η γράμμωση 3-4 με καλη πειθαρχία. Είναι βέβαια στον οργανισμό, κάθε σωμα διαφέρει.

Ελπίζω να σε κατατοπισα καπως...
ναι εσυ φιλος με βοη8ησεσ αρκετα σε ευχαριστω να σαι καλα....