PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37

panakos
03-06-12, 18:26
εξαρταται γι αποτε την θες φιλε μου!η μυο ας πουμε δεν κανει για τοσο πολυ για μετα την προπονηση γιατι ειναι μπλεντ πρωτεινων...
αν θες για μετα την προπονηση καλυτερη ειναι η γκολντ!:thumbup:

JUDGE1990
03-06-12, 19:03
Η PREMIUM της WEIDER είναι για γράμμωση?

JUDGE1990
03-06-12, 19:13
εξαρταται γι αποτε την θες φιλε μου!η μυο ας πουμε δεν κανει για τοσο πολυ για μετα την προπονηση γιατι ειναι μπλεντ πρωτεινων...
αν θες για μετα την προπονηση καλυτερη ειναι η γκολντ!:thumbup:

Όσον αφορά την δοσολογία την περίοδο που θα κάνω γράμμωση υπολογίζω περίπου 8 εβδομάδες θα βοηθηθώ αν παίρνω την πρωτεϊνη 1 scoop μονο μετα την προπόνηση? Και κάτι ακόμα πότε να άρχισω να παίρνω αμινοξέα την περίοδο γράμμωσης ή όγκου? Συγκεκριμένα μου έχουν προτείνει τα AMINOMAX 8000 της GASPARI.

panakos
03-06-12, 19:49
Όσον αφορά την δοσολογία την περίοδο που θα κάνω γράμμωση υπολογίζω περίπου 8 εβδομάδες θα βοηθηθώ αν παίρνω την πρωτεϊνη 1 scoop μονο μετα την προπόνηση? Και κάτι ακόμα πότε να άρχισω να παίρνω αμινοξέα την περίοδο γράμμωσης ή όγκου? Συγκεκριμένα μου έχουν προτείνει τα AMINOMAX 8000 της GASPARI.

παρε την πρωτεινη σου μετα την προπονηση ναι!
και οποια στιγμη της μερας δεν καλυπτεις απο φαγητο την πρωτεινη μπορεις να παιρνεις και εκει πρωτεινη!]
τωρα για τα αμινοξεα παρε καλυτερα bcaa και βαλτα μολις τελειωνεις τα βαρη,πριν την αεροβια:thumbup:

οχι τα αμινομαξ 8000 αλλα bcaa

spiroskafk
03-06-12, 22:47
Παίδες έχω την Instant whey της reflex. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να προσθέτω ένα scoop + 300ml νερό σε ένα shaker, να τ κουνάω λίγο :P και μετά να την πίνω, σωστά?

flash
03-06-12, 23:11
γιατι απο κει και πανω επιβαρυνεις πολυ τα νεφρα σου..+οτι ο οργανισμος δνε μποριε να αππρροφησει παραπανω και στην ουσια την αποβαλεις...

Ετσι ακριβός...Ποιος ο λόγος τότε να παίρνει κάποιος 10 γρ την ημέρα και πολύ περισσότερο στο loading?
Ο κατασκευαστής δεν γράφει ότι αν είσαι 100 κιλά να παίρνεις 10γρ ενω αν είσαι 70 να παίρνεις 5.. Γράφει Να μην υπερβαίνουμε την συνιστώμενη δόση των 5 γραμμαρίων ημερησίως...

flash
03-06-12, 23:13
Παίδες έχω την Instant whey της reflex. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να προσθέτω ένα scoop + 300ml νερό σε ένα shaker, να τ κουνάω λίγο :P και μετά να την πίνω, σωστά?

Είσαι στο σωστό δρόμο..

kokolakis
04-06-12, 12:55
2 scoomp γτ είναι μικρό.... :weights:

panakos
04-06-12, 13:11
καλησπερα φιλε!
ναι βαζε περιπου 30 γρ πρωτεινη σε νερο ή γαλα και πιες το ροφημα!
αν θες λιγο πιο πιχτο βαζε λιογοτερο νερο αν πιο αραιο περισσοτερο!

spiroskafk
04-06-12, 14:50
Ρε παίδες, άνοιξα την πρωτείνη(Instant whey reflex) αλλά δεν βλέπω κανένα scoop μέσα...μήπως δεν έχουν όλες?

COBRA_STYLE
04-06-12, 14:51
Oλες εχουν.Παρε ενα μεγαλο κουταλι και ψαξε μεσα,ανακατευε μεχρι να το πετυχεις.

spiroskafk
04-06-12, 15:07
Έπειτα απο πολύ ψάξιμο, κατάφερα και το βρήκα! :P ευχαριστω :)

panakos
05-06-12, 12:17
παιδια τα bcaa πρεπει να τα σταματαμε για καποιο χρονικο διαστημα ήοχι?δηλαδη ας πουμε ειναι καλο να πινουμε 2 μηνες και μετα ας πουμε 1 μηνα οφφ και παλι....

ή δεν ειναι αναγκαια η διακοπη τους?:unsure:

Tasos Green
05-06-12, 12:36
παιζει να παιρνω bcaa κανα χρονο ασταμάτητα. δεν νομιζω να χρειάζονται διακοπή.... εκτος και αν δεν υπαρχουν φραγκα..

panakos
05-06-12, 12:41
παιζει να παιρνω bcaa κανα χρονο ασταμάτητα. δεν νομιζω να χρειάζονται διακοπή.... εκτος και αν δεν υπαρχουν φραγκα..
ευτυχως εχω κανει γερο στοκ για κανα 6 μηνο:green::green:
οκ ευχαριστω τασο!!

primordial
05-06-12, 12:42
παιζει να παιρνω bcaa κανα χρονο ασταμάτητα. δεν νομιζω να χρειάζονται διακοπή.... εκτος και αν δεν υπαρχουν φραγκα..

Μία από τα ίδια...:thumbup:
το μόνο πακέτο είναι ότι κοστίζουν τα άτιμα.... !!!


ευτυχως εχω κανει γερο στοκ για κανα 6 μηνο:green::green:
οκ ευχαριστω τασο!!

Τώρα που το σκέφτομαι... δεν κάνει κ τόσο πολύ...:green:
είμαι διατεθιμένος να σε σώσω από την τόσο δύσκολη κατάσταση που βρέθηκες...:chinese::green:

panakos
05-06-12, 12:44
Μία από τα ίδια...
το μόνο πακέτο είναι ότι κοστίζουν τα άτιμα.... !!!
βασικα εχεις δικιο!!εγω παιρνω το πower shock που ειναι σχετικα φθηνο μαις και χρησιμοποιω μονο μεσα στην προπονα bcaa και οχι με τα γευματα κυριως για λογους οικονομιας φυσικα!
ετσι οταν εχω χρημα αποθεμα παιρνω 2 3 συσκευασιες να βρισκονται:green::green:

Tasos Green
05-06-12, 12:50
την μεγαλύτερη αποδοση (ποσοτητα/ τιμη) για μενα την εχουν τα recover pro... πραγματικα με 2 συσκευασίες παιζει να βγαζεις 6μηνο χαλαρα! 4-1-1 κιολας, πολυ beautiful amino λεμε...

panakos
05-06-12, 13:02
δεν τα ειχα δει τασο!μολις τα βρηκα φιλε!απο ελλαδα φοβερη τιμουλα και το κουτι βγαζει 42 δοσεις!τα σπαει!

Tasos Green
05-06-12, 13:08
αυτη που λες ειναι η μικρη συσκευασια..... εχει και συσκευασια 1 κιλο... αλλα εξωτερικο σε πολυ καλη τιμη... ;)

panakos
05-06-12, 13:11
αυτη που λες ειναι η μικρη συσκευασια..... εχει και συσκευασια 1 κιλο... αλλα εξωτερικο σε πολυ καλη τιμη...



θα το ψαξω και λογικα θα ειναι τα επομενα αμινοξεα μου!:green:

Jimy
05-06-12, 16:28
Εγω περιμενω αυριο την παραγγελια μου.
Uni-liver συκωτακια και δεν τα αλλαζω με τιποτα!;) Η μηπως θα 'πρεπε καποια στιγμη.:unsure:

spartan77
05-06-12, 16:31
συνεχισε κανονικα! τα liverakia einαι σουπερ! εγω περιμενω 3 κουτια 250αρια γτ τελειωσαν τα 500 γμτ
:thumbup:

TrankLL
06-06-12, 22:20
Παιδεία είμαι σε περίοδο γράμμωσης... κάνω αερόβια το πρωί και το απόγευμα γυμναστήριο... μετά την αερόβια παίρνω πρωτείνη και πριν το γυμναστήριο παίρνω νιτρικό και μετά το γυμναστήριο πάλι πρωτείνη... Θέλω να μου προτείνετε τι να πάρω το πρωί πριν την αερόβια για να έχω μια ενέργεια στην αερόβια και λιποδιάλυση...σκέφτομαι L-Carnitine αλλά δεν ξέρω αν αξίζει και αν γίνετε να παίρνω νιτρικό και L-Carnitine...νιτρικό παίρνω jack3d... τι έχετε να προτείνετε??

Petrosss
06-06-12, 22:54
Παιδιά σήμερα πήρα μια πρωτεΐνη την Metapure (Καθαρή) και επειδή είναι η πρώτη φορα και δεν έχω ιδέα γενικός τι παίζει ήθελα να ρωτήσω 1on από έξω από το κουτί γράφει ότι η δοσολογία είναι 60g....Το scoop από έξω έχει κάτι μετρήσεις που λένε 20g Πρωτεΐνη και ένα άλλο δίπλα Υδατάνθρακες νομίζω εννοεί 60g....Τα 60g που λέει στο κουτί ότι είναι η δοσολογία σε ποσα scoop αντιστοιχούν δεν έχω καταλάβει...Και 2ον αυτή τη πρωτεΐνη μου την πρότειναν σαν "καλή" είναι όντως? Ευχάριστο εκ των προτερων ελπίζω να μην είναι πολύ χαζές οι ερωτήσεις μου :P

billys15
07-06-12, 05:24
TrankLL: Δεν υπαρχει θεμα αν βαλεις και καρνιτινη στο προγραμμα.Πριν την αεροβικη δοκιμασε σκετη καφεϊνη,100-200mg.

Andreas C.
07-06-12, 10:49
@ Petrosss

Φίλε Πέτρο Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:
Αν δεν σου κάνει κόπο πέρνα από την ενότητα νέα μέλη να συστηθείς στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ :toast:
Στο θέμα μας, το κάθε scoop είναι 30gr και σου παρέχει 25.3 gr πρωτεΐνης :toast:
Για σχόλια και απορίες διάβασε λίγο το θέμα της Metapure Ζero Carb (QNT) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5590-Metapure-%CE%96ero-Carb-(QNT)) :toast:

TrankLL
07-06-12, 11:56
TrankLL: Δεν υπαρχει θεμα αν βαλεις και καρνιτινη στο προγραμμα.Πριν την αεροβικη δοκιμασε σκετη καφεϊνη,100-200mg.
Ας πούμε κάτι σαν το thermo fusion της reflex;

Petrosss
07-06-12, 15:00
@ Petrosss

Φίλε Πέτρο Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:
Αν δεν σου κάνει κόπο πέρνα από την ενότητα νέα μέλη να συστηθείς στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ :toast:
Στο θέμα μας, το κάθε scoop είναι 30gr και σου παρέχει 25.3 gr πρωτεΐνης :toast:
Για σχόλια και απορίες διάβασε λίγο το θέμα της Metapure Ζero Carb (QNT) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5590-Metapure-%CE%96ero-Carb-(QNT)) :toast:

Ευχαριστω Ανδρεα Aρα λοιπόν θα πρέπει να παίρνω 2 scoop την ημερα??

panakos
07-06-12, 15:04
Ευχαριστω Ανδρεα Aρα λοιπόν θα πρέπει να παίρνω 2 scoop την ημερα??

αδερφε θα παιρνεις οταν δεν συμπληρωνεις τα γευματα σου με τον αριθμο γραμμαριων πρωτεινης!
1 μετα την προπονηση και μετα οταν υστερη η πρωτεινη σου σε καποιο γευμα!
δηλαδη απο καμια φορα εως οσα γευματα κανεις ας πουμε:green:


παντως μετα την προπονα να παιρνεις ενα σκουπ γεματο γεματο!:green:

billys15
07-06-12, 19:07
Ας πούμε κάτι σαν το thermo fusion της reflex;

Μπορεις να το δοκιμασεις,ναι.

Petrosss
07-06-12, 19:23
αδερφε θα παιρνεις οταν δεν συμπληρωνεις τα γευματα σου με τον αριθμο γραμμαριων πρωτεινης!
1 μετα την προπονηση και μετα οταν υστερη η πρωτεινη σου σε καποιο γευμα!
δηλαδη απο καμια φορα εως οσα γευματα κανεις ας πουμε:green:


παντως μετα την προπονα να παιρνεις ενα σκουπ γεματο γεματο!:green:

Wrea euxaristo panako!! :weights::weights:

Kostas tr
07-06-12, 23:52
αγορασα την whey core για γραμμωση και θελω να ροτησω αν την σταματησω θα κρεμασω??? ευχαριστω

panakos
08-06-12, 00:32
Όχι φιλε δεν θα κρέμασεις...
Αυτο στο υπογράφουμε όλοι Εδώ μεσα!!
Καλως ήρθες στο φόρουμ φιλος!!

Kostas tr
08-06-12, 00:48
ευχαριστω παιδια παρα πολυ καλος σας βρηκα. Δεν ειχα ξανα ασχολιθη με προτεινες και ηθελα να μαθω

ionas
08-06-12, 16:47
γεια σας επειδη δεν ειχα χρονο να τα διαβασω ολα μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινεται μια πολυ καλη πρωτεινη για γραμμωση ?

BlooDdeaD_MefiSt
08-06-12, 17:13
γεια σας επειδη δεν ειχα χρονο να τα διαβασω ολα μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινεται μια πολυ καλη πρωτεινη για γραμμωση ?

μια whey παρε τοσες υπαρχουν να διαλεξεις...

razor6
08-06-12, 21:23
Θα ηθελα να μου πρετεινετε μια καλη προτεινη με καλη σχετικα τιμη.Οχι πολυ ακριβη.

s0k0s
08-06-12, 21:30
Θα ηθελα να μου πρετεινετε μια καλη προτεινη με καλη σχετικα τιμη.Οχι πολυ ακριβη.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=52&category_id=34&option=com_virtuemart&Itemid=15

MitsosGR69
08-06-12, 21:48
Γεια σας...Οπως λεω και στον τιτλο θεματος θελω να μαθω για το πως μπορω να παρω Κρεατινη και ποια εσεις προτεινετε ως καλυτερη (προσωπικα) ...Ειμαι 19 χρονων και 85 κιλα...Πηγαινα ενα χρονο Γυμναστηριο και το σταματησα λογω Πνευμονιας...Το ξαναρχησα πριν 2 βδομαδες...Ειμαι αποφασισμενος για το αν θα παρω η οχι Κρεατινη...Απλα θελω να μου πειτε τι πρεπει να κανω μετα τη χρηση της ωστε να αποτοξηνωθει απο το σωμα μου οταν τη σταματησω... :) Ευχαριστω

razor6
08-06-12, 21:59
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=52&category_id=34&option=com_virtuemart&Itemid=15

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση....

Andreas C.
08-06-12, 22:58
@ MitsosGR69

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Δημήτρη :welcome:
Αν δεν σου κάνει κόπο πέρνα απο την ενότητα νέα μέλη να συστηθείς στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ :toast:
Στο θέμα μας! Δίαβασε λίγο το θέμα Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7) για να καταλάβεις τι ακριβώς είναι η κρεατίνη!

Ps. Η κρεατίνη δεν είναι αναβολικό για να χρειάζεσαι αποθεραπεία όταν την σταματήσεις :toast:

TrankLL
09-06-12, 12:03
Θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να παίρνω BCAA μαζί με jack3d και πρωτείνη... Δηλαδή πριν την προπόνηση jack3d και ΒCAA και μετά τα βάρη BCAA και whey shake...γίνετε;

thegravijia
09-06-12, 12:04
Θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να παίρνω BCAA μαζί με jack3d και πρωτείνη... Δηλαδή πριν την προπόνηση jack3d και ΒCAA και μετά τα βάρη BCAA και whey shake...γίνετε;

γινεται !

average_joe
09-06-12, 12:36
γινεται αλλα στο μεταπροπονητικο βαλε μονο bcaa αλλιως τζαμπα πανε αν τα παρεις μαζι με πρωτεινη.
παρε bcaa, γυρνα και φαε στερεο μεταπροπονητικο και ασε την πρωτεινη για αλλη ωρα σαν meal replacement.

Giannistzn
09-06-12, 13:07
Ή εαν δεν θελει να βαλει τη whey σαν αντικατασταση γευματος, μπορει να εχει

bcaa + jack3d - πριν την προπονηση
whey - μετα την προπονηση
30-40' μετα - στερεο

Παντως, οχι whey και bcaa μαζι, δεν υπαρχει λογος..

thegravijia
09-06-12, 14:04
ποιος ο λογος να περνεις πριν την προπονηση αμινοξεα ??

εγω λεω μετα την προπονηση κ αμινο κ whey γιατι τοτε εχει αναγκη ο οργανισμος την πρωτεινη οχι πριν...

TrankLL
09-06-12, 15:11
Πως σας φαίνεται να έχω πριν την προπόνηση jack3d + bcaa και μετά την προπόνηση whey...μετά από 40-60 λεπτά bcaa ή bcaa μετά την προπόνηση και μετά απο 40-60 λεπτά whey;

Andreas C.
09-06-12, 15:22
Φίλε TrankLL εγώ θα σου πρότεινα να έπαιρνες πριν την προπόνηση το jack3d, μέσα στην προ. τα bcaa και όταν τελειώσεις την προ. να πάρεις την whey :toast:

kokolakis
09-06-12, 22:32
jack->προπ->bcaa->αεροβια->whey

Zafi93
12-06-12, 23:20
Θελω να κανω μια ερωτηση για το pre-workout...Κανω χρηση περιπου μισο χρονο κ δεν εχω σταματησει...θα ηταν καλο να κανω καποια διαλειματα?

CapoFighter
13-06-12, 01:33
Θελω να κανω μια ερωτηση για το pre-workout...Κανω χρηση περιπου μισο χρονο κ δεν εχω σταματησει...θα ηταν καλο να κανω καποια διαλειματα?

Αναλογα τι περιεχει μεσα...!

tottaliaris
13-06-12, 12:34
Ξερετε αν περναει απο τον ελεγχο του αεροδρομιου πρωτεινη και αμινοξεα (σε χαπι)?

average_joe
13-06-12, 12:39
δες εδω μπορει να βοηθησει.

Μεταφορα συμπληρωματων σε αεροδρομιο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?83-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF...)

Mpozos
13-06-12, 20:59
Καλησπέρα, γνωρίζεται που μπορώ να βρω λυποδιαλύτη (eca 30+)? ευχαριστω.

panakos
14-06-12, 12:36
μαγκες σημερα παρατηρησα το εξης...πηρα 3,5 γρ αλανινη πριν την προπονηση και παιρνω μεσα στην προπονηση και το power shock που περιεχει κιτρουλινη και αλανινη...

το θεμα ειναι οτι μετα το πρωτο δισετ πλατης επαθα τρελο κρασαρισμα...επεσα τελειως σε δυναμη και αντοχη...:unsure:

τι προτεινετε να κανω?να μειωσω την δοση της β αλανινης πριν την προπονηση στα 2γρ ας πουμε?:unsure:

COBRA_STYLE
14-06-12, 14:44
Preworkout την b-alanine καλυτερα να την αποφευγεις.Βαζε την πρωι και post.Δε το'χω ψαξει ακομα γιατι πρεπει να την αποφευγουμε στο pre.

panakos
14-06-12, 14:47
aσικα κανω πρωι γυμναστηριο....
οποτε να την βαλω μονο στο τελςο της προπονησης καλυτερα μαζι με την πρωτεινη μου?

COBRA_STYLE
14-06-12, 15:09
Nαι,βαλτην στον post και μετα σε καποια αλλη φαση της μερας.

panakos
14-06-12, 15:24
Nαι,βαλτην στον post και μετα σε καποια αλλη φαση της μερας.

οκ φιλος!!σε ευχαριστω για την χρησιμη πληφορια!;)

Giannistzn
14-06-12, 18:44
Μετα την προπο βαλε καλυτερα σκετη β-αλανινη και μετα απο κανενα 15-20λεπτο την whey. Γενικα την αλανινη καλυτερα με αδειο στομαχι.

COBRA_STYLE
14-06-12, 18:59
Το shake δεν "θεωρειται" οτι γεμιζει το στομαχι.Παλι αδειο ειναι.

Θεμα θα υπηρχε μονο αν υπηρχε αλληλεπιδραση μεταξυ των αμινοξεων με την β-αλανινη ωστε να χανει καποιο απο τα αυτα σε απορροφηση.

panakos
14-06-12, 19:21
Μετα την προπο βαλε καλυτερα σκετη β-αλανινη και μετα απο κανενα 15-20λεπτο την whey. Γενικα την αλανινη καλυτερα με αδειο στομαχι

αυτο εννοω οτι θα κανω!:thumbup:


Το shake δεν "θεωρειται" οτι γεμιζει το στομαχι.Παλι αδειο ειναι.

Θεμα θα υπηρχε μονο αν υπηρχε αλληλεπιδραση μεταξυ των αμινοξεων με την β-αλανινη ωστε να χανει καποιο απο τα αυτα σε απορροφηση.

σωστος και ο κομπρα!!αλλα με βολευει να παιρνω 3 καψουλες μολις τελειωσω την προπο και οταν παω σπιτι να παιρνω το ροφημα!

beefmeup
14-06-12, 19:33
.Δε το'χω ψαξει ακομα γιατι πρεπει να την αποφευγουμε στο pre.

ειδες καμια αναφορα για αυτο καπου??
εγω την περνω κ πριν κ μετα..

για το απο κατω το shake θεωρειται πως γεμιζει το στομαχι..εφ οσον θελει χρονο για την πεψη του..

COBRA_STYLE
14-06-12, 19:44
Ειχα δει να γινεται αναφορα πανω σε αυτο πριν καιρο,αλλα δεν μπηκα για λεπτομεριες.Το εχει αναφερει και ο devil παντως.Ρωτα τον,μπορει να το εχει ψαξει παραπανω.

Για το αλλο κομματι,η αποψη μου συνολικα παραμενει αυτη που εγραψα.:P

beefmeup
14-06-12, 19:46
.Το εχει αναφερει και ο devil παντως.Ρωτα τον,μπορει να το εχει ψαξει παραπανω.



κατι αλλο ειχε γραψει νομιζω...:turtle:

Giannistzn
14-06-12, 19:47
Ρε συ, αφου για την απορροφηση θελει μεταφορεις (carriers) που μεταφερουν και αλλα αμινοξεα και ανταγωνιζονται (για τη μεταφορα), οπως γινεται και με την ταυρινη, για ποιο λογο να μην θεωρειται οτι γεμιζει το shake το στομαχι?

Πετας στο στομαχι αμινοξεα και β-αλανινη, καλιστα μπορει καποιο να εχει μεγαλυτερη συγγενεια και να μην γινει σωστη απορροφηση. Ετσι και αλλιως για 15 λεπτα δεν τρεχει κατι. Παιρνεις πρωτα την β-αλανινη που θα απορροφηθει αμεσα και μετα απο 15λεπτακια το shake και εισαι 100% σιγουρος..

edit, μπιφ, κατι ειχε πει για την αλανινη στο pre οτι μπορει να επηρεαζει το gaba. Αλλα απ'οσο θυμαμαι ειχε πει επισης οτι εαν παιρνεις σπαστα 2-2-2γρ δεν φαινεται να υπαρχει θεμα (στο πρε)

COBRA_STYLE
14-06-12, 19:54
Αυτο για την απορροφηση πρεπει να το ψαξεις και να δεις αν καποιο απο τα αμινοξεα της πρωτεινης παρουσιαζει αλληλεπιδραση με την β-αλανινη.Μπορει ναι,μπορει και οχι.

beefmeup
14-06-12, 19:58
edit, μπιφ, κατι ειχε πει για την αλανινη στο pre οτι μπορει να επηρεαζει το gaba. Αλλα απ'οσο θυμαμαι ειχε πει επισης οτι εαν παιρνεις σπαστα 2-2-2γρ δεν φαινεται να υπαρχει θεμα (στο πρε)

εχουμε γραψει αρκετες φορες πως αυτα εχουν να κανουν με τις ποσοτητες παιδια..μην κολατε σε τετοια,ειναι καθαρα θεωρητικα κ για κουβεντα..
στην πραξη δεν ξερουμε αν ισχυουν η οχι.

giannis_ex
15-06-12, 21:52
Μου εσκασε μια σεβαστη ποσοτητα πρωτεινης ουρανοκατεβατη. Αλλη μαρκα, αλλη συσταση απο αυτη που πινω, παντως μαλλον καλυτερη. Η ερωτηση ειναι, να την παρω τωρα μεχρι να τελειωσει και μετα συνεχιζω με την παλια μου, να την παρω αφου τελειωσει η παλια μου, να τις παιρνω μαζι ή δεν εχει καμια σημασια??

Giannistzn
15-06-12, 21:56
Εαν ειναι whey και οι 2 οποτε θες. Αν η αλλη ειναι casein, βαλτην το βραδυ, αν ειναι πολλων πηγων κρατα τη για το πρωΐνο ή καποια αλλη ωρα αντι για μεταπροπονητικα..

Kostas tr
18-06-12, 11:09
καλημερα. θελω να ρωτησω αν παρο προτεινη ογκου θα μπορεσω να κανω και ογκο αλλα και γραμμωση; γιατι οι ασκησης θα ειναι οι ιδιες με της γραμμωσης δηλαδη και κυλιακοι αλλα και διαδρομο

kokolakis
18-06-12, 11:58
βασικο στον ογκο και στη γραμμωση ειναι η κουζινα μας και οχι οι ασκησεις που κανουμε.... βγαινουμε οφφ τοπικ ομως :moderator:
κανε ενα θεμα στην διατροφη και ποσταρε ηλικια,κιλα,υψος και την διατροφη σου αναλυτικα (θερμιδες,μακρος)

Kostas tr
18-06-12, 15:18
ειμαι 17 χρονον υψος 1,72 κιλα 84 και διατροφη δεν ακολουθω συγκεκριμενη απλος εχο κοπση το πσομι γλυκα και γενικα ολα αφτα απο εξω μονο σπιτικο τρωω και με μετρο και εχω ξεκινηση γυμναστιριο εδω και μια εβδομαδα περνο την προτεινη whey core 100 εχω δει αλλαγη

Polyneikos
18-06-12, 16:46
αγορασα την whey core για γραμμωση και θελω να ροτησω αν την σταματησω θα κρεμασω??? ευχαριστω


καλημερα. θελω να ρωτησω αν παρο προτεινη ογκου θα μπορεσω να κανω και ογκο αλλα και γραμμωση; γιατι οι ασκησης θα ειναι οι ιδιες με της γραμμωσης δηλαδη και κυλιακοι αλλα και διαδρομο


ειμαι 17 χρονον υψος 1,72 κιλα 84 και διατροφη δεν ακολουθω συγκεκριμενη απλος εχο κοπση το πσομι γλυκα και γενικα ολα αφτα απο εξω μονο σπιτικο τρωω και με μετρο και εχω ξεκινηση γυμναστιριο εδω και μια εβδομαδα περνο την προτεινη whey core 100 εχω δει αλλαγη

Αδερφε μην σπαμαρεις με γενικες ερωτησεις τετοιου τύπου.Εδω αξιολογουμε συγκεκριμενα προιοντα και μονο.
Οι απορίες σου μπορουν να διευκρινισθουν στην Ενότητα Συμπληρωματα.

Kostas tr
18-06-12, 18:44
ενταξει συγνομη απλα τωρα εγινα μελος και δεν ξερω που ακριβος να μιλησω

pavlito10
18-06-12, 20:45
θα ηθελα καποιος να μου πει την διαφορα μεταξυ cla και flaxed oil ή ω3...γιατι θελω να αγορασω καποιο συμπληρωμα με καλα λιπαρα,αλλα εχω μπερδευτει:unsure:...ευχαριστω!!

Konstantinos!
19-06-12, 02:08
ενταξει συγνομη απλα τωρα εγινα μελος και δεν ξερω που ακριβος να μιλησω


Καμιά πρωτείνη δε θα σε κάνει να "κρεμάσεις".


Η πρωτείνη όγκου στην πραγματικότητα έχει πολλούς υδατάνθρακες και λιγότερη πρωτείνη συνήθως σε αναλογία 60/40 ή 70/30. Στα κιλά που βρίσκεσαι, δε θα στη συμβούλευα.

pavlito10
19-06-12, 14:45
θα ηθελα καποιος να μου πει την διαφορα μεταξυ cla και flaxed oil ή ω3...γιατι θελω να αγορασω καποιο συμπληρωμα με καλα λιπαρα,αλλα εχω μπερδευτει:unsure:...ευχαριστω!!
please καποιος...

kokolakis
19-06-12, 14:58
omega 3 απο ψαρια ειναι καλυτερα, τα omega 3 απο φυτικες πηγες πρεπει να διασπαστουνε απο την μορφη ALA σε μορφη EPA και DHA για να απορροφηθουν αλλα αυτη η διασπαση δεν επιτυνχανεται 100%....

οσο για τα CLA το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχει αυτα
50% (c-9, t-11) fatty acids
50% (t-10, c-12) fatty acids
ειναι για λιποδιαλυση τα προιοντα αυτα..

pavlito10
19-06-12, 16:32
omega 3 απο ψαρια ειναι καλυτερα, τα omega 3 απο φυτικες πηγες πρεπει να διασπαστουνε απο την μορφη ALA σε μορφη EPA και DHA για να απορροφηθουν αλλα αυτη η διασπαση δεν επιτυνχανεται 100%....

οσο για τα CLA το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχει αυτα
50% (c-9, t-11) fatty acids
50% (t-10, c-12) fatty acids
ειναι για λιποδιαλυση τα προιοντα αυτα..

αρα για μενα που χρησιμοποιω πρωτεινη και πολυβιταμινη και θελω να προσθεσω στα συμπληρωματα μου λιπαρα ω σε μονιμη βαση,καλυτερα να βαλω ω3??
και κατι αλλο συνηθως τα ω3 εχουν και ω6,ω9??
ευχαριστω!!

panakos
19-06-12, 17:15
αλλο τα ω3 αλλο τα ω6 αλλο τα 9!
απλα τα 3 δεν ειναι σε τοσες τροφες οσο τα αλλα 2 και ειναι πολυ χρησιμα!
γι αυτο παιρνουμε τα 3 συνηθως σκετα να ειναι και σε μεγαλυτερη ποσοστητα!

pavlito10
19-06-12, 17:18
αλλο τα ω3 αλλο τα ω6 αλλο τα 9!
απλα τα 3 δεν ειναι σε τοσες τροφες οσο τα αλλα 2 και ειναι πολυ χρησιμα!
γι αυτο παιρνουμε τα 3 συνηθως σκετα να ειναι και σε μεγαλυτερη ποσοστητα!

ευχαριστω πολυ:thumbup:

Big Foot
23-06-12, 21:20
Nα σας πω εαν βαζω 1-2 κουταλιες στο γαλα πρωτεινη θα παθω τπτ?Ρωταω επειδη δεν ξερω που εχω βαλει το shaker μαζι με το scoopaκι! :green:

panakos
23-06-12, 21:39
α σας πω εαν βαζω 1-2 κουταλιες στο γαλα πρωτεινη θα παθω τπτ?Ρωταω επειδη δεν ξερω που εχω βαλει το shaker μαζι με το scoopaκι!

τιποτα δεν θα παθεις φιλε!!
να ξερεις 1 κουταλι της σουπας νομιζω ειναι 15 γραμμαρια..
οποτε υπολογισε και βαλε περιπου....:thumbup:

Big Foot
23-06-12, 22:05
2 κουταλιες γεματες αντε να ειναι μεταξυ του 40-45 gr κ πολυ βαζω...οποτε 30 gr ισουται με 1 κουταλια κ την αλλη αρκετα κοφτη...μπακαλιστικα πραματα αλλα τι να κανουμε!Ευχαριστω αλανι :)

panakos
23-06-12, 22:16
Τίποτα φίλος να σαι καλα!!

kokolakis
24-06-12, 05:31
εαν το πρωινο σου δεν εχει πολυ πρωτεινη βαζε....
μια κουταλια της σουπας απο στερεο υλικο βαζει γυρω στα 20 γρ
μια κουταλια της σουπας απο υγρο αραιο(πχ νερο) βαζει γυρω στα 13-15 γρ
μια κουταλια της σουπας απο υγρο πιο πικτο (πχ λαδι) γυρω στα 10γρ

την εχω λιωσει την ζυγαρια :P

Giannistzn
24-06-12, 20:23
Εχει δοκιμασει καποιος fibers σε συμπληρωμα και να εμεινε ευχαριστημενος? (με καποιο συγκεκριμενο προΐον, απ'εξω κοιταζω)

Ειναι μερες που ειμαι οκ, ρολοΐ, αλλα αλλες πεθαινω στο φουσκωμα, οποτε θελω να δοκιμασω κατι μπας και στρωσει λιγο και σταθεροποιηθει (αν και σιγουρα εχει να κανει με τις τροφες)

beefmeup
24-06-12, 20:24
κ απο ελλαδα φτηνα ειναι αυτα..
της ΟΝ ειχα δοκιμασει εγω μια χαρα ηταν..καπου 10 ευρω κανει το κουτι..

Giannistzn
24-06-12, 20:27
Θα κανω παραγγελια απο βοτανο μωρε και λεω να βαλω απο εκει να βγει πιο value for money. Θα τα κοιταξω της ON.

Το psilium husk παρομοια δουλεια κανει? Βελτιωνει την κινητικοτητα?

beefmeup
24-06-12, 20:28
κατι τετοιο,ναι..

tyler_durden
24-06-12, 21:10
επεσε στα χερια μου στο τσαμπα λ καρνιτιν 500αρα της λαμπερτς..60 καψουλες..η δοσολογια απ οτι ξερω ειναι 1γρ τ μερα συνηθως..
1 τ πρωι και μια μετα την προπονα;;

average_joe
24-06-12, 21:28
καντα 2γρ ολα πριν την προπο.

δες και δω Καρνιτίνη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3159-%CE%...)

Giannistzn
26-06-12, 20:02
Πανω κατω, η casein και η πολλων πηγων ιδιες ωρες σε "κρατανε" ή εχουν διαφορα? Ψαχνω κατι για μερικες φορες που ειμαι on the run για αρκετες ωρες ή και για πρωινο.

GeoDask
26-06-12, 20:25
Πανω κατω, η casein και η πολλων πηγων ιδιες ωρες σε "κρατανε" ή εχουν διαφορα? Ψαχνω κατι για μερικες φορες που ειμαι on the run για αρκετες ωρες ή και για πρωινο.

Εγώ χρησιμοποιήσει και τα δύο είδη, δεν έχω δει κάποια διαφορά. Αφού είσαι και φαν της Syntrax επέλεξε την matrix.

Giannistzn
26-06-12, 20:39
Μαλιστα μια χαρα. Να σου πω, matrix ποια λες, την 5.0?

GeoDask
26-06-12, 20:41
Μαλιστα μια χαρα. Να σου πω, matrix ποια λες, την 5.0?

ναι.

john23
26-06-12, 23:22
θελω να κανω μια ερωτηση που με απασχολει αρκετο καιρο. λοιπον ειμαι περιπου 16 χρονων και σκευτομαι να παρω μια πρωτεινη επειδη διατροφη δεν κανω (τροω οτι μαγειρεψει η μανα) μηπως ειμαι μικρος για να αρχισω να παιρνω συμπληρωματα η δεν παιζει ρολο η ηλικια ?

CapoFighter
26-06-12, 23:53
θελω να κανω μια ερωτηση που με απασχολει αρκετο καιρο. λοιπον ειμαι περιπου 16 χρονων και σκευτομαι να παρω μια πρωτεινη επειδη διατροφη δεν κανω (τροω οτι μαγειρεψει η μανα) μηπως ειμαι μικρος για να αρχισω να παιρνω συμπληρωματα η δεν παιζει ρολο η ηλικια ?

Οχι δεν παιζει ρολο η ηλικια αλλα θα πρεπει να μαθεις που χρησιμευει η πρωτεινη γιατι αν σε ρωτησει η μανα σου τι θα τις πεις?:green:

john23
27-06-12, 00:01
Οχι δεν παιζει ρολο η ηλικια αλλα θα πρεπει να μαθεις που χρησιμευει η πρωτεινη γιατι αν σε ρωτησει η μανα σου τι θα τις πεις?:green:

η πρωτεινη απο οσο εχω διαβασει ειναι απαραιτιτη για την αυξηση της μυικης μαζας και οχι η μανα μου δεν θα με ρωτησει

polo0
27-06-12, 15:12
η πρωτεινη απο οσο εχω διαβασει ειναι απαραιτιτη για την αυξηση της μυικης μαζας και οχι η μανα μου δεν θα με ρωτησει

επειδη κανεις διατροφη περνεις και τν πρωτεινη,για να συμπληρωνεις τν πρωτεινη σου μεσα την ημερα που δν μπορεις να παρεις απο το φαγητο,οποτε κανε μια διατροφη και ασε τα συμπληρωματα,εντελως φιλικα παντα εεε καλη αρχη απο εμεναα:welcome::welcome::welcome:

Giannistzn
27-06-12, 19:59
Η "ανταγωνιστικη" δραση ταυρινης και β-αλανινης οσον αφορα τον μεταφορεα τους ειναι στανταρ?

Αν ναι, δεν μπορω να καταλαβω, γιατι σε παρα πολλα pre-wo εχουν και τα 2?

COBRA_STYLE
27-06-12, 20:04
ειχαμε κανει μια συζητηση πριν καιρο με τον beef και εχω την εντυπωση οτι ειχε ποσταρει ο devil μια ερευνα η οποια ελεγε οτι δεν υπαρχει προβλημα με την ταυτοχρονη ληψη τους,αν δεν απατωμαι:unsure:

Devil
27-06-12, 21:59
ειχαμε κανει μια συζητηση πριν καιρο με τον beef και εχω την εντυπωση οτι ειχε ποσταρει ο devil μια ερευνα η οποια ελεγε οτι δεν υπαρχει προβλημα με την ταυτοχρονη ληψη τους,αν δεν απατωμαι:unsure:

δεν νομιζω.... δεν ειχα δει ποτε κανενα τετοιο paper....:unsure:

Devil
27-06-12, 22:02
Η "ανταγωνιστικη" δραση ταυρινης και β-αλανινης οσον αφορα τον μεταφορεα τους ειναι στανταρ?

Αν ναι, δεν μπορω να καταλαβω, γιατι σε παρα πολλα pre-wo εχουν και τα 2?

o 1oς λογος ειναι επειδη δεν ξερουν να φτιαχνουν συμπληρωματα....

ο 2ος ειναι ''και καλα'' για να μην εχεις taurine deficiency λογο χρησης β-αλανινης.... αλλα αυτο ειναι εντελωςςςς ΑΚΥΡΟ!!!!!

Giannistzn
27-06-12, 22:09
Ουτε αυτοι ξερουν δηλαδη. Ε ναι αν εχουν ιδιο carrier τι deficiency να εχεις στην ταυρινη.. Στην β-αλανινη παιζει :green:

Devil
27-06-12, 22:28
Ουτε αυτοι ξερουν δηλαδη. Ε ναι αν εχουν ιδιο carrier τι deficiency να εχεις στην ταυρινη.. Στην β-αλανινη παιζει :green:

ελα ντε αλλα το εχω και αυτο γραμμενο σε φορουμ.... οτι να ναι...:green:

panakos
28-06-12, 10:15
παιδια, εχω ενα κουτακι bcaa της ον που ειναι σε καψουλες!μετα την προπονηση και πριν το αεροβιο ποσες καψουλες μπορω να παιρνω?
δοση ανα 2 καψουλες:λευκινη 500μγ, ισολευκινη 250 μγ βαλινη 250 μγ...

sTeLaKoS
28-06-12, 10:22
2 κάψουλες=1000mg=1 γραμμάριο αμινοξέα. Υπολόγισε καμιά 5γρ τουλάχιστον οπότε πας στις 10 κάψουλες.

panakos
28-06-12, 10:32
οκ στελιο!!!!
σε ευχαριστω φιλε!:thumbup:

cuntface
28-06-12, 14:38
καλησπερα μια ερωτηση γιρω στης 23μαιου ειχα αρχηση μια whey στα 2.2kg και μου τελειωσε χθες και σκεφτομαι να παρω αλλη μια whey σημερα ι πρεπει να κανω καποιο OFF για 1 μινα ι λιγοτερο? (παιρνω και αμινοξεα που τα ξεκινισα πριν απο κανα 15μερο)

Lao
28-06-12, 14:51
Κάνεις διάλειμμα από το γάλα, το τυρί, το κρέας, το κοτόπουλο και το ψάρι;

Όχι, ε;

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με την πρωτεϊνη.

cuntface
28-06-12, 14:56
Κάνεις διάλειμμα από το γάλα, το τυρί, το κρέας, το κοτόπουλο και το ψάρι;

Όχι, ε;

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με την πρωτεϊνη.

ρε φιλε χημικο ειναι ενταξει αλλο το γαλα το τυρι το κρεας τωρα καλο ειναι να δινεις στον οργανισμο σου συνεχεια χημια???

Lao
28-06-12, 14:58
ρε φιλε χημικο ειναι ενταξει αλλο το γαλα το τυρι το κρεας τωρα καλο ειναι να δινεις στον οργανισμο σου συνεχεια χημια???

Ρε μάστορα, αν το φοβάσαι και έχεις ήδη, λίγο-πολύ, αποφασίσει ότι είναι «επικίνδυνο» και θέλει off, τότε γιατί ρωτάς;

Μήπως θέλεις απλά να συμφωνήσουμε μαζί σου και η ερώτησή σου είναι ρητορική;

cuntface
28-06-12, 15:00
Ρε μάστορα, αν το φοβάσαι και έχεις ήδη, λίγο-πολύ, αποφασίσει ότι είναι «επικίνδυνο» και θέλει off, τότε γιατί ρωτάς;

Μήπως θέλεις απλά να συμφωνήσουμε μαζί σου και η ερώτησή σου είναι ρητορική;

οχι δεν εχω παρει τιποτα αποποφαση απλα ρωταο εντελος ενημερωτικα αν σε γενικα ι πρωτεινι θελει off οπως ΠΧ η κρεατινη

Lao
28-06-12, 15:01
οχι δεν εχω παρει τιποτα αποποφαση απλα ρωταο εντελος ενημερωτικα αν σε γενικα ι πρωτεινι θελει off οπως ΠΧ η κρεατινη

Ωραία, το ερώτημά σου απαντήθηκε ήδη ---> Όχι, δεν θέλει off.

amateur666
28-06-12, 20:58
ρε φιλε χημικο ειναι ενταξει αλλο το γαλα το τυρι το κρεας τωρα καλο ειναι να δινεις στον οργανισμο σου συνεχεια χημια???

γ την πρωτεινη συγκεριμενα δεν χρειαζεται οφφ...

χημικα ειναι αλλα :green: οχι η πρωτεινη :P

Y.Γ. γ prewo λιποδιαλυτεσ κτλπ καλο ειναι ενα διαλειμμα

MikePalier
29-06-12, 15:38
Πιστευω αυτο ειναι το καταλληλο τοπικ για την εξης απορια μου:
Μεχρι ποιο σημειο μυικου ογκου και γραμμωσης μπορουμε να φτασουμε χωρις καθολου ληψη συμπληρωματων.Για παραδειγμα ενα τετοιο σωμα
ειναι εφικτο; 50566

john23
29-06-12, 15:46
Πιστευω αυτο ειναι το καταλληλο τοπικ για την εξης απορια μου:
Μεχρι ποιο σημειο μυικου ογκου και γραμμωσης μπορουμε να φτασουμε χωρις καθολου ληψη συμπληρωματων.Για παραδειγμα ενα τετοιο σωμα
ειναι εφικτο; 50566

νομιζω πως ειναι εφικτο με καποια χρονια προπονηση και σωστη διατροφη

panakos
29-06-12, 15:50
διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο ρε παιδια!
δεν ειναι η σωστη ενοτητα εδω!
αλλα τα γονιδια παιζουν μεγαλο ρολοοοοοοοοοοοο

φυσικα η προπονηση και η διατροφη!τωρα το που κανε 4 5 χρονια σωστο γυμανστηριο χωρις συμπληρωμα και θα το δεις!:;)

sTeLaKoS
30-06-12, 13:56
Πιστευω αυτο ειναι το καταλληλο τοπικ για την εξης απορια μου:
Μεχρι ποιο σημειο μυικου ογκου και γραμμωσης μπορουμε να φτασουμε χωρις καθολου ληψη συμπληρωματων.Για παραδειγμα ενα τετοιο σωμα
ειναι εφικτο; 50566

Ενδεχομένως μετά από μια δεκαετία προπόνησης με βάρη και σωστής διατροφής να φτάσει κάποιος σε αυτό το επίπεδο.

Δες κι αυτό: μεγιστη νατουραλ αναπτυξη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15839-μεγιστη-νατουραλ-αναπτυξη)

Jimy
30-06-12, 14:58
Οχι σαν κατι τυπους που βλεπω στην παραλια φετος!Και αμα τους πεις οτι κατι παιρνουν δεν δεχονται να παραδεχτουν ουτε καν την πρωτεινη!Ενω φαινομαι σε μια χαρα επιπεδο οταν κοιταζομαι στον καθρεπτη,αλλα οταν τους βλεπω και κοιταω μετα τον εαυτο μου,λεω μα καλα δεν εχω φτιαξει καθολου σωμα?

giannis_ex
30-06-12, 19:43
Οχι σαν κατι τυπους που βλεπω στην παραλια φετος!Και αμα τους πεις οτι κατι παιρνουν δεν δεχονται να παραδεχτουν ουτε καν την πρωτεινη!Ενω φαινομαι σε μια χαρα επιπεδο οταν κοιταζομαι στον καθρεπτη,αλλα οταν τους βλεπω και κοιταω μετα τον εαυτο μου,λεω μα καλα δεν εχω φτιαξει καθολου σωμα?

Kαι τι σε νοιαζει τι κανουν οι αλλοι, τι πηρανε, τι παραδεχονται και πως φαινεσαι συγκριτικα με αυτους? Ρητορικα ειναι τα ερωτηματα φυσικα..

beefmeup
02-07-12, 22:38
Πιστευω αυτο ειναι το καταλληλο τοπικ για την εξης απορια μου:
Μεχρι ποιο σημειο μυικου ογκου και γραμμωσης μπορουμε να φτασουμε χωρις καθολου ληψη συμπληρωματων.Για παραδειγμα ενα τετοιο σωμα
ειναι εφικτο;

τα συπληρωματα συμβαλουν στο συνολο ολων των υπολοιπων που θα κανεις για να φτιαξεις σωμα γυρω στο 10%.

KES
03-07-12, 17:21
καλησπερα! θα θελε να με βοηθησετε στο θεμα των αμινοξεων....ειμαι σε cutting κοντα στους 2 μηνες κ εχς ριξει το λιπος μου κατω αρκετα χαμηλα....με ειδε ενας ββ στο γυμ χωρις μπλουζα μιλουσαμε με ρωτησε τι χρεισιμοποιω afterwork και του πα μια whey. μου προτεινε να χρησιμοποιησω αμινοξεα υγρης μορφης γτι στο επιπεδο που εχω φτασει θα με βοηθησει περισσοτερο απ τν whey...και συγκεκριμενα μου πε να σταματησω τν χρηση τηw whey.... περιμενω την βοηθεια σας... ευχαριστω για τον χρονο σας κ σορρυ αν σας κουρασα:help:

Dimitrios
03-07-12, 19:23
Mάπα τα αμινοξέα σε υγρή μορφή. Το ίδιο και τα χάπια. Πάρε σκόνη.;)

KES
04-07-12, 18:24
ποιο προιον μου προτεινεις?

Billys51
04-07-12, 22:28
Παιδια καλησπερα!Να κανω μια ερωτηση θελω.Εαν καποιος παρει καποιο συμπληρωμα μπορει να του δημιουργησει προβλημα στην αναπτυξη του?Για παραδειγμα εγω ειμαι 1,75..Αν ειναι να φτασω 1,80 παραδειγμα ειναι δυνατον με χρηση συμπληρωματων διατροφης να "κοπει" η αναπτυξη μου και να μεινω στο 1,75 ή να φτασω στο 1,77 ας πουμε..Γενικοτερα ειναι δυνατον να κοψουν τα συμπληρωματα διατροφης την αναπτυξη του υψους?

Ευχαριστω πολυ

Giannistzn
04-07-12, 22:32
Δεν νομιζω οτι καποιο συμπληρωμα μπορει να επηρεασει κατι τετοιο (εκτος εαν μιλαμε για αας που εκει αλλαζει το πραμα, παιζουν με τα παντα). Εφοσον δεν εχει ορμονες-προορμονες το συμπληρωμα δεν θα επηρεασει σε κατι.

Το μονο που αφηνω ενα περιθωριο ειναι η λανθασμενη ληψη ασβεστιου / φωσφορου (σε ακραια επιπεδα και δυσαναλογιες) που μπορει να επηρεασουν την αναπτυξη των οστων. Αλλα πολυ ψαγμενο και ψιλα γραμματα.

Εαν εχεις ανησυχιες ωστοσο, θα μπορουσες να συμβουλευτεις καποιον ειδικο ή να αναφερθεις σε συγκεκριμενα συμπληρωματα που εχεις υποψη σου, γιατι γενικα και αοριστα, αερολογιες μπορουμε να λεμε πολλες ;)

beefmeup
05-07-12, 12:08
Παιδια καλησπερα!Να κανω μια ερωτηση θελω.Εαν καποιος παρει καποιο συμπληρωμα μπορει να του δημιουργησει προβλημα στην αναπτυξη του?Για παραδειγμα εγω ειμαι 1,75..Αν ειναι να φτασω 1,80 παραδειγμα ειναι δυνατον με χρηση συμπληρωματων διατροφης να "κοπει" η αναπτυξη μου και να μεινω στο 1,75 ή να φτασω στο 1,77 ας πουμε..Γενικοτερα ειναι δυνατον να κοψουν τα συμπληρωματα διατροφης την αναπτυξη του υψους?

Ευχαριστω πολυ

αν μιλαμε για συμπληρωμα διατροφης,δεν εχεις θεμα.

Billys51
05-07-12, 22:17
αν μιλαμε για συμπληρωμα διατροφης,δεν εχεις θεμα.

Συγκεκριμενα πρωτεινες ή κρεατινες μπορουν να "κοψουν" την αναπτυξη του υψους?

COBRA_STYLE
05-07-12, 22:32
Oχι,καμια σχεση.

Panos91
06-07-12, 00:34
Καλησπερα,Δεν ηξερα σε ποιο θεμα να ροτισω την απορια μου αν ειμαι λαθος εδω Sorry!χρησιμοποιω το M-STAK ειμαι 21 χρονων 80 κιλα 1,81 υψος.απο συμπληρωμα που εχω χρησημοποιησει ειναι αμινοξεα νιτρικο και προτεινι.Το M-STAK υπαρχει περιπτωση να μου πεσει "βαρη" ?

vaggan
06-07-12, 10:04
οχι μια χαρα θα σου πεσει το μ στακ.μην χρησιμοποιεις παντως μεγαλο αριθμο συμπληρωματων.για εμενα κρεατινη πρωτεινη μονο

nathanlyk
07-07-12, 00:48
επιτρεπεται η αναμιξη διαφορετικων πρωτεινων; συγκεκριμενα στη syngex σκεφτομουν μολις την παρω, να ριξω 5-6 φακελακια η παραπανω απο τα μπλε της optim. nutrit. καζεινη δηλαδη. Ποια ειναι η γνωμη σας γενικοτερα στο θεμα;; μηπως χαλασρι η αρχικη "συνταγη" της κυριας πρωτεινης;

beefmeup
07-07-12, 10:26
δεν χαλαει τπτ,αλλα να ξερεις αλλαζεις την δομη του μιγματος πρωτεινης αναλογα τι ειδους πρωτεινες θα μπερδεψεις εκει μεσα..
αν παρεις μια whey με μια καζεινη θα επιβραδυνεις την αποροφηση της πρωτης.

panakos
07-07-12, 10:32
το βασικοτερο ειναι αυτο που λεει ο beef!γι αμετα την προπονηση ας πουμε εν θα ειναι και τοσο αποτλεσματικη οσο αν ηταν μονη της!
και μετα σκεψου και την γευση...μπορει να ειναι(αυτο παρακαλω να γραφτει στις κορυφαιες ατακες)γατοξερασμα....:green:

nathanlyk
07-07-12, 17:06
Χχμμ ενδιαφερον λοιπον τετοιος "πειραματισμος" ... Μιας και η syngex ΔΕΝ αναφερει αμινοξεα,bcca's κ.τ.λ. σκεφτηκα γιατι να μην ριξω και τιποτα ακομη να γινει ακομη πιο καλη; Καπως ετσι μου ηρθε αυτο, ωστε να υπαρχουν λιγο καλυτερα αποτελέσματα, απο ενα σκευασμα ..

panakos
07-07-12, 19:46
δεν πολυ κολλαει αυτο που λες!:unsure:
δεν θα ριξεις ας πουμε στο shaker ενα σκουπ bcaa να πουμε οτι εγινε πιο καλη...
καζεινη θα ριξεις....

φιλικα παντα:toast:

tyler_durden
07-07-12, 23:20
αυτον τον καιρο παιζω 5Χ5 με στοχο αυξηση δυναμης και μυικοτητας..ειμαι παραλληλα σε IF μονιμα εδω και 8 μηνες και οι προπονησεις μ ειναι μονιμα φαστεντ με 10γρ μοντερν bcaa 10 λεπτα πριν..αμεσως μετα 10γρ μοντερν bcaa..υστερα απο μιση ωρα 40 γρ γουει,1 σκουπ βιταργκο κ 5 γρ κρεαπιουρ της ον..
πειτε γνωμη..

average_joe
07-07-12, 23:46
τα bcaa μετα, τα βρισκω αχρειαστα.
παρε την whey για μεταπροπονητικο.
αν εχεις λεφτα κρατα τα :), προσωπικα δε βρισκω το λογο.

για υδατ. σε σκονη ειμαι αρνητικος αλλα μπορεις να με θεωρησεις προκατειλημενο.

αν φας μετα υδατ. απο φαι δεν τρεχει.

TEFAAtzis
07-07-12, 23:57
Καλησπερα,Δεν ηξερα σε ποιο θεμα να ροτισω την απορια μου αν ειμαι λαθος εδω Sorry!χρησιμοποιω το M-STAK ειμαι 21 χρονων 80 κιλα 1,81 υψος.απο συμπληρωμα που εχω χρησημοποιησει ειναι αμινοξεα νιτρικο και προτεινι.Το M-STAK υπαρχει περιπτωση να μου πεσει "βαρη" ?

δεν θα δεις και καμια διαφορα με το συγκεκριμενο.Το χα παρει και γω και γενικα και με βαση συστατικων δεν λεει κατι.Κρατα τα λεφτα σου για τα βασικα πρωτεινη-κρεατινη-βιταμινη και αν θες κατι παραπανω για μενα παρε κανα αμινο και beta-alanine

jim-jimakos
08-07-12, 13:36
Μια βοήθεια...
Eίχα "βολευτεί" με την WHEY SHAKE, αλλά τώρα που δεν υπάρχει διαθέσιμη και 'εχω ξεμείνει.. ποιά θεωρείτε εξίσου "καλή"???

kokolakis
08-07-12, 13:38
αν ψωνιζεις απο το ε-σοπ του φορουμ παρε την ρεφλεχ ινσταντ γουει

Giorgos23
10-07-12, 01:50
Καλησπερα παιδια θελω τη γνωμη σας για αυτη την κρεατινη Hyper Strength - Creatine Monohydrate. Την βρηκα στα 13ευρω τα 300γρ τι λετε και απο τιμη και απο ποιοτητα;

nathanlyk
10-07-12, 11:27
Ειναι καλό να αναμείξω αυτο με αυτο: ??

***δεν επιτρεπονται λινκ περαν των χορηγων.διαβασε τους κανονες.MODS TEAM***

Dimitrios
10-07-12, 12:13
Για προληπτικούς καθαρά λόγους έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα για νεφρά;

aepiskeptis
10-07-12, 23:57
Για προληπτικούς καθαρά λόγους έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα για νεφρά;

αμε αμε

H20

beefmeup
10-07-12, 23:58
απτο στομα μου το πηρες..:rolf::rolf:

aepiskeptis
11-07-12, 00:02
απτο στομα μου το πηρες..:rolf::rolf:

ειναι αυτο που λενε για τα "μεγαλα πνευματα" :rolf::rolf::rolf:


που σαι μητσε για να μη μας βριζεις

συμπληρωματα για νεφρα

σησαμελαιο υποτιθεται οτι κατι κανει, δε ξερω πως, αμα μαθεις πεσ μου κι εμενα

taraxacum a.k.a dandelion root ειναι διουρητικο

λιγο στημενο λεμονακι σε ενα ποτηρι νερο, ειναι βλ απο πανω

Dimitrios
11-07-12, 03:12
Kαλά το νερό γνωστό ρε... Απλά έλεγα μπας και υπάρχει τίποτα απλά για detox και ετσι αλλά μόνο κάτι blends με dandelion root που είπες και κτ άλλα χορταρικά βρήκα.. ;)

COBRA_STYLE
11-07-12, 18:26
cranberry ισως...βοηθαει και στις λοιμωξεις του urinary system.

ε και ψαχνεις για supps τυπου "renal health"...εχει και στο βοτανο δες.

Dimitrios
11-07-12, 19:30
cranberry ισως...βοηθαει και στις λοιμωξεις του urinary system.

ε και ψαχνεις για supps τυπου "renal health"...εχει και στο βοτανο δες.

Έτσι το έψαχνα φίλε... Πολύ λίγα πράγματα βρήκα...:P

COBRA_STYLE
11-07-12, 19:56
αφου θες προληπτικα προτασεις για καλυτερη υγεια των νεφρων,εχε κατα νου τα 2 βασικοτερα και μετα ο,τιδηποτε αλλο.

-πιεση

-σακχαρο αιματος

Αμα τα κρατας αυτα in check,εισαι σε σημαντικο βαθμο κομπλε.

Big Foot
12-07-12, 21:17
Μετα απο 4 ωρες σκληρης αεροβιας ασκησης ειναι καλο να παρω:1% γαλα(400 ml) με 1 scoop πρωτεινη κ ενα κουπακι φρουτοκρεμα?:wcourt:

kokolakis
12-07-12, 21:31
4 ωρες? :shock:

giannis_ex
12-07-12, 21:37
Ερωτηση και γω (ως συνηθως): θα κανω 3-4 βδομαδες οφφ απο το τζυμ (με μια μικρη συντηρηση αναμεσα και αεροβια ασκηση) και δε θελω να πεσω πολυ σε βαρος και ογκο. Θα σταματησω κρεατινη και πολυβιταμινη αλλα θελω να συνεχισω την πρωτεινη. Ποτε λοιπον ειναι η καλυτερη ωρα να παιρνω? Καθε πρωι πριν το πρωινο μονο? Να βαλω και αλλο ενα σεικερ-γευμα το απογευμα ή ειναι περιττο χωρις προπονησεις με βαρη?

kokolakis
12-07-12, 21:45
παιρνεις οτι παιρνεις ρε φιλε και δε ξερεις γτ τα παιρνεις....
σαν να με ρωτας ποια ωρα της μερας να φαω ασπραδια??

οτι ωρα σε βολευει και δεν εχεις πρωτεινη απο στερεη πηγη, συμπληρωμα ειναι δεν ειναι μαγικο φιλτρο που πρεπει να το παρεις 4:20....

Big Foot
12-07-12, 21:54
4 ωρες? :shock: Nαι φιλε μου καλα ακουσες!Μολις τα ιπια ολα αυτα κ τωρα με γουργουριζει η κοιλια μου!Προβλεπω να καθομαι ωρες στην τουαλετα...:)

kokolakis
12-07-12, 22:01
μπασκετ....?

Big Foot
13-07-12, 00:29
ναιιι!πωω μου εκατσε βαρη τα γαλα την επομενη φορα 300mlk 9α πινω μονο!:|

billy89
13-07-12, 00:35
Δυσανεξία στη λακτόζη?

kokolakis
13-07-12, 00:36
καλυτερα μετα απο τετοιο ξεπατωμα πινεις την πρωτεινη σου με νερο και bcaa αν γινεται....
το γαλα καθυστερει την απορροφηση και χρειαζεσαι την πρωτεινη σου μπαμ μπαμ...
μετα απο καμποση ωρα φαε κανονικο γευμα.... ;)

Jumaru
13-07-12, 09:37
Αναρωτιέμαι αν οι δοσολογίες στα συμπληρώματα είναι υπερβολικές για κάποιον που απλά γουστάρει γυμναστική και δεν θέλει να κάνει σώμα για αγώνες. Εφόσον όλοι μας προσέχουμε ήδη την διατροφή και παίρνουμε και από τροφή πρωτεΐνη κτλ, μήπως θα έπρεπε να παίρνουμε μικρότερες δόσεις να κάνουμε και λίγο οικονομία στη τσέπη μας.

giannis_ex
13-07-12, 14:16
παιρνεις οτι παιρνεις ρε φιλε και δε ξερεις γτ τα παιρνεις....
σαν να με ρωτας ποια ωρα της μερας να φαω ασπραδια??

οτι ωρα σε βολευει και δεν εχεις πρωτεινη απο στερεη πηγη, συμπληρωμα ειναι δεν ειναι μαγικο φιλτρο που πρεπει να το παρεις 4:20....

Mαλιστα... Αλλο πραγμα ρωτησα νομιζω και, κυριως, για να μαθω αν το κανει κανεις απο εδω μεσα πιο εμπειρος απο μενα, σε περιοδο συντηρησης. Τελος παντων, ευχαριστω για την απαντηση σου παρολο το υφακι (το οποιο παραπαιζει εδω μεσα σε σχεση με οτιδηποτε αλλο φορουμ παρακολουθω, μαλλον παει με τα κιλα στον παγκο...) :welcome:

Andreas C.
13-07-12, 14:24
Ερωτηση και γω (ως συνηθως): θα κανω 3-4 βδομαδες οφφ απο το τζυμ (με μια μικρη συντηρηση αναμεσα και αεροβια ασκηση) και δε θελω να πεσω πολυ σε βαρος και ογκο. Θα σταματησω κρεατινη και πολυβιταμινη αλλα θελω να συνεχισω την πρωτεινη. Ποτε λοιπον ειναι η καλυτερη ωρα να παιρνω? Καθε πρωι πριν το πρωινο μονο? Να βαλω και αλλο ενα σεικερ-γευμα το απογευμα ή ειναι περιττο χωρις προπονησεις με βαρη?

Φίλε Γιάννη την πολυβιταμίνη μην την σταματήσεις και παίρνε την μια με μια μέρα!
Όσο αφορά την πρωτεΐνη δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τη διατροφή θα κάνεις αυτές τις μέρες!
Αν θα παίρνεις αρκετή πρωτεΐνη από το φαγητό σου δεν θα σου χρειάζεται, βλέπεις ανάλογος και πράττεις :toast:

giannis_ex
13-07-12, 20:24
Φίλε Γιάννη την πολυβιταμίνη μην την σταματήσεις και παίρνε την μια με μια μέρα!
Όσο αφορά την πρωτεΐνη δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τη διατροφή θα κάνεις αυτές τις μέρες!
Αν θα παίρνεις αρκετή πρωτεΐνη από το φαγητό σου δεν θα σου χρειάζεται, βλέπεις ανάλογος και πράττεις :toast:

Θενκς φιλε μου, θα ακολουθησω τη συμβουλη σου για την πολυβιταμινη! :thumbup:

nostos
13-07-12, 22:22
καλισπερα,θα ιθελα την βοηθια σας,ξερη καπιος που μπορω να προμιθεφτω κιτρουλλινη σε σκονη
και πος την πηνω! ευχαρηστω!!!

nostos
13-07-12, 22:50
καλισπερα σε ολους
θα ειθελα να ροτησω αν γνοριζη καπιος να μου πη που μπορω να βρω κιτρουλλινη σε σκονη?
ευχαρηστω πολη:)

Andreas C.
13-07-12, 23:55
Τίποτα φίλε μου :toast:

Για ότι άλλο χρειαστείς και μπορώ να σε βοηθήσω ευχαρίστως να το κάνω :welcome:

s0k0s
13-07-12, 23:57
2-3γρ. 30λεπτα πριν την προπονηση..
(αργοτερα αμα θες ανεβα εως 5γρ. παραπανω δν χρειαζεται..)

Andreas C.
14-07-12, 00:00
Φίλε μου μην ανοίγεις συνέχεια καινούργια θέματα και να κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις :thumbup:

Σου έστειλα πμ :toast:

kokolakis
14-07-12, 00:19
Mαλιστα... Αλλο πραγμα ρωτησα νομιζω και, κυριως, για να μαθω αν το κανει κανεις απο εδω μεσα πιο εμπειρος απο μενα, σε περιοδο συντηρησης. Τελος παντων, ευχαριστω για την απαντηση σου παρολο το υφακι (το οποιο παραπαιζει εδω μεσα σε σχεση με οτιδηποτε αλλο φορουμ παρακολουθω, μαλλον παει με τα κιλα στον παγκο...) :welcome:

ρε φιλε με λιγα λογια εχεις γευμα στις 5, αν εχει αυγα το ψυγειο φαε αυγα αν δεν εχει πιες πρωτεινη, το ιδιο πραγμα ειναι....


στα κιλα στον παγκο ειμαι πολυ χαμηλα.....

nostos
14-07-12, 02:30
οκ ανδρεα απλα ειμαι νεοπας στο φορουμ και ειμαι σε ενα πανικο ;)

nostos
14-07-12, 02:31
σοκο ευχαρηστω φιλε νασε καλα :)

Andreas C.
14-07-12, 12:17
οκ ανδρεα απλα ειμαι νεοπας στο φορουμ και ειμαι σε ενα πανικο ;)

Το ξέρω φίλε μου και δεν στο είπα από κακό, απλώς προσπαθώ να σε βοηθήσω να μάθεις πως λειτουργεί το φόρουμ και να σε βοηθήσω όσο μπορώ :toast:

Tsilak0s
14-07-12, 15:47
51287
pia ine kaliteri proteini ogko auti i
51288 pite tin gnomi sas

panakos
14-07-12, 18:16
καμια απο τις δυο φιλος!μαπα και τα δυο...
γραφε με ελληνικα ειναι κανονας του φορουμ!:welcome::welcome:

nikoskaz
17-07-12, 11:49
Καπου πηρε το ματι μου εδω οτι δεν ειναι σωστο να παιρνουμε whey μεταξυ των γευματων !!!! μονο με το πρωινο κ μεταπροπονητικα ! Τις μερες προπονησεις παιρνω 4 φορες ( δεκατιανο , μεταπροπο , απογευματινο, πριν τον υπνο ) κ τις μερες οφφ λειπει το μεταπροπο κ παιρνω 3 δηλ ! κανω λαθος????? :(

kokolakis
17-07-12, 12:56
λαθος δεν ειναι αλλα τρωε και φαγακι μην περιμενεις καποια διαφορα με τοσα ροφηματα την μερα....

jasoon
17-07-12, 13:27
παιδιά ζητάω συγνόμη αν υπάρχει ξανά τέτοιο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμιο..αγόρασα ZMA και στο θρέτ που υπάρχει ίδι στην Διατροφή λέει πως στην περίοδο πριν την λήψη δέν πρέπει να καταναλόνονται γαλακτοκομικα ή καζείνη.. δηλαδή εγώ εκεί που είχα για τελευτέο γέυμα η γιαούρτι με αμύγδαλα ή κοταζ πρέπει να το αντικαταστίσω με ενα γεύμα αντίστιχου μάκρους με αυτό που είχα πρίν? πχ αντι για 200γρ γιαούρτι 2% δλδ 12γρ προτείνη να βάλω 3 αυγα??

kokolakis
17-07-12, 14:32
το ασβεστιο που εχουν τα γαλακτοκομικα λειτουργουν ''ανταγωνιστικα'' με το μαγνησιο....
δοκιμασε να τρως το γιαουρτι σου 1 ωρα πριν παρεις τα ζμα και μετα πεσε για υπνο...

jasoon
17-07-12, 15:20
το ασβεστιο που εχουν τα γαλακτοκομικα λειτουργουν ''ανταγωνιστικα'' με το μαγνησιο....
δοκιμασε να τρως το γιαουρτι σου 1 ωρα πριν παρεις τα ζμα και μετα πεσε για υπνο...

ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου..θα το καθιστερίσω ίσως περισότερο απο μία ώρα.. και θα σας πω..

nikoskaz
17-07-12, 19:23
λαθος δεν ειναι αλλα τρωε και φαγακι μην περιμενεις καποια διαφορα με τοσα ροφηματα την μερα....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ :) ΦΟΥΣΚΩΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ

panakos
17-07-12, 20:09
παιδες μετα απο αρκετη σκεψη σας ανακοινωνω το στακ που θα ακολουθησω...:green:

λοιπον επειδη επεσα 77 κιλα(1 87 υψος)αποφασια να σταματησω την γραμμωση γιατι θα μου πειτε τι να γραμωσω?(σωστα θα πειτε)

οποτε για ενα μηνα πρωτα ο θεος, ξεκιναω 8αρες επαναληψεις μεγιστα κιλα,και εν συνεχεια περιπου στις 20 αυγουστου να μπω με πυραμιδα στην μυικη αναπτυξη(αυτο το χειμωνα με πουλ προσεγμενη διατροφη γιατι τον προηγοεμνο τα σκατωσα)....

ως εκ τουτου τα συμπληρωματα που θα χρησιμοποιω ειναι τα εξης:
τον πρωτο μηνα πρωτεινη ζερο καρμπ,κρεατινη μονουδρικη,νιτρικο jack3d, πολυβιταμινη daily formoula,και το βραδυ καζεινη....

τον δευτερο μηνα πρωτεινη νιτρο τεκ, πολυβιταμινη ανιμαλ πακ,νιτρικο plasmaget,κρεατινη μονουδρικη...

τι λετε?

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
18-07-12, 17:58
Γειά παιδιά.

Είμαι 42 ετών και κάνω βάρη 2 χρόνια. Δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα, μόνο τρώω σχεδόν κάθε μέρα(με εναλλαγές): βρώμη, φρούτα, λαχανικά, μαύρα μακαρόνια,μαύρο ψωμί, 6 αυγά(1+5 ασπράδια)...

Η ερώτηση είναι: επειδή συνεχώς - σταδιακά αυξάνω τα κιλά, θα έπρεπε να παίρνω συμπληρώματα διατροφής; Σημαντικό το ότι είμαι 42 ετών!

Περιμένω τις απόψεις σας...

beefmeup
18-07-12, 18:03
παιδες μετα απο αρκετη σκεψη σας ανακοινωνω το στακ που θα ακολουθησω...:green:

λοιπον επειδη επεσα 77 κιλα(1 87 υψος)αποφασια να σταματησω την γραμμωση γιατι θα μου πειτε τι να γραμωσω?(σωστα θα πειτε)

οποτε για ενα μηνα πρωτα ο θεος, ξεκιναω 8αρες επαναληψεις μεγιστα κιλα,και εν συνεχεια περιπου στις 20 αυγουστου να μπω με πυραμιδα στην μυικη αναπτυξη(αυτο το χειμωνα με πουλ προσεγμενη διατροφη γιατι τον προηγοεμνο τα σκατωσα)....

ως εκ τουτου τα συμπληρωματα που θα χρησιμοποιω ειναι τα εξης:
τον πρωτο μηνα πρωτεινη ζερο καρμπ,κρεατινη μονουδρικη,νιτρικο jack3d, πολυβιταμινη daily formoula,και το βραδυ καζεινη....

τον δευτερο μηνα πρωτεινη νιτρο τεκ, πολυβιταμινη ανιμαλ πακ,νιτρικο plasmaget,κρεατινη μονουδρικη...

τι λετε?

λεμε να παρεις καμια καλυτερη πρωτεινη για τον 2ο μηνα,να ξεχασεις το plasmaget,κ να πας κ σε κατι πιο σοβαρο κ εκει..:green:

διαφωνω κ για το ειδος προπονησης αλλα μην βγουμε οφ τοπικ..:turtle:

hellasNS88
18-07-12, 21:34
ειμαι 18 χρονων,εχω αρχισει γυμναστηριο εδω και 1 βδομαδα !! μαζι με την διατροφη μου αρχισα και σαν συμπληρωμα αυτην την πρωτεινη . .
******************επειδη δεν μπορω να βρω καποια συγκεκριμενη πληροφορια γι αυτην την πρωτεινη μπορει να μου πει καποιος αν ειναι καλη αν εχει τυχον παρενεργεις(επειδη ειδα περιεχει και λιγο κρεατινη) . . . . ευχαριστω !!

***δεν επιτρεπονται τα λινκ περαν των χορηγων.διαβασε τους κανονες οσον αφορα την εξιολογηση προιοντων.MODS TEAM***

hellasNS88
18-07-12, 21:40
ειμαι 18 χρονων,εχω αρχισει γυμναστηριο εδω και 1 βδομαδα !! μαζι με την διατροφη μου αρχισα και σαν συμπληρωμα αυτην την πρωτεινη . .
******************επειδη δεν μπορω να βρω καποια συγκεκριμενη πληροφορια γι αυτην την πρωτεινη μπορει να μου πει καποιος αν ειναι καλη αν εχει τυχον παρενεργεις(επειδη ειδα περιεχει και λιγο κρεατινη) . . . . ευχαριστω !!

***δεν επιτρεπονται τα λινκ περαν των χορηγων.διαβασε τους κανονες οσον αφορα την εξιολογηση προιοντων.MODS TEAM***

συγνωμμη που ποσταρα λινκ της πρωτεινης . . . η πρωτεινη που παιρνω σαν συμπληρωμα ειναι η BODYMAXX ALL IN ONE !!

giannis_ex
18-07-12, 21:53
Ναι, εχει παρενεργειες, στις 2 βδομαδες χρησης θα εμφανιστει ο Χιτλερ και θα σου κρατάει τη μπαρα στον παγκο (σορρυ στους διαχειριστες αλλα με τετοιο nickname που παει??)

:rifle:

beefmeup
18-07-12, 22:01
Ναι, εχει παρενεργειες, στις 2 βδομαδες χρησης θα εμφανιστει ο Χιτλερ και θα σου κρατάει τη μπαρα στον παγκο (σορρυ στους διαχειριστες αλλα με τετοιο nickname που παει??)

:rifle:

εχεις infraction για σπαμαρισμα,κ χωρις λογο επιθετικοτητα σε αλλο μελος.
συν τοις αλλοις οτι εισαι κ τελειως εκτος θεματος.

Metropontix
20-07-12, 16:00
Το Ανθρακικό Μαγνήσιο κάνει ως συμπλήρωμα ή είναι μόνο αντιόξινο; Θα μπορούσε κάποιος καλός συμφορουμίτης να ρίξει τα φώτα του;

Metropontix
21-07-12, 01:12
Θα σας πω τι έμαθα ψάχνοντας στη βιβλιογραφία. :)

Ανακατεύοντας Ανθρακικό Μαγνήσιο με Κιτρικό Οξύ παράγεται Κιτρική Μαγνησία που είναι και το συστατικό συνήθως των βιταμινών. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν δοκιμάσει κάποιος με Magnesium Carbonate δηλαδή με την Μαγνησία που χρησιμοποιούν οι αθλητές στα χέρια τους για τα βάρη θα είναι πόσιμο ή θα πεθάνει?? :unsure:

Κάποιοι λένε πως μπορείς να φας την πούδρα άφοβα, άλλοι πάλι λένε πως δεν είναι καθαρή, άλλοι λένε πως είναι φθηνή και τρώγεται, άλλοι πως είναι φθηνή και για αυτό δεν τρώγεται. :unsure: Τι λέτε; :unsure:

Levrone
21-07-12, 08:23
Θα σας πω τι έμαθα ψάχνοντας στη βιβλιογραφία. :)

Ανακατεύοντας Ανθρακικό Μαγνήσιο με Κιτρικό Οξύ παράγεται Κιτρική Μαγνησία που είναι και το συστατικό συνήθως των βιταμινών. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν δοκιμάσει κάποιος με Magnesium Carbonate δηλαδή με την Μαγνησία που χρησιμοποιούν οι αθλητές στα χέρια τους για τα βάρη θα είναι πόσιμο ή θα πεθάνει?? :unsure:

Κάποιοι λένε πως μπορείς να φας την πούδρα άφοβα, άλλοι πάλι λένε πως δεν είναι καθαρή, άλλοι λένε πως είναι φθηνή και τρώγεται, άλλοι πως είναι φθηνή και για αυτό δεν τρώγεται. :unsure: Τι λέτε; :unsure:

Φιλε κανε το συγκεκριμενο πειραμα και πες μας.

Βεβαια ενω για αλλα που θα πεις ισως ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο δεν μπορω να σου πω οτι ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος αλλα η δωρεαν γνωση ειναι ευπροσδεκτη.

Metropontix
21-07-12, 13:42
Φιλε κανε το συγκεκριμενο πειραμα και πες μας.

Βεβαια ενω για αλλα που θα πεις ισως ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο δεν μπορω να σου πω οτι ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος αλλα η δωρεαν γνωση ειναι ευπροσδεκτη.

Πράγματι το δοκίμασα, έβαλα 200 mg Ανθρακική μαγνησία που αγόρασα προς 4 ευρώ το κιλό.
Πρόσθεσα κιτρικό και δημιουργήθηκε μια κρέμα που άφριζε...
Πρόσθεσα καυτό νερό (λίγο). και έγινε κάπως διαυγές
Πρόσθεσα κρύο νερό και κάνα παγάκι να κρυώσει, το ήπια..

Η αλήθεια είναι πως μετά με ανησυχούσε λίγο. :ρ χαχ Δεν γνωρίζω την καθαρότητα που έχει κι επομένως δεν ήμουν και τόσο ήσυχος για το "πείραμα". Αργότερα όμως νομίζω λειτούργησε κάπως σαν ZMA δηλαδή αισθανόμουν πως βυθιζόμουν για ύπνο. Το πρωί ξύπνησα στην ίδια θέση κάνοντας έναν συνεχόμενο ύπνο.

Γνωρίζετε αν η Ανθρακική Μαγνησία για τα χέρια είναι καθαρή;

vaggan
21-07-12, 14:21
Πράγματι το δοκίμασα, έβαλα 200 mg Ανθρακική μαγνησία που αγόρασα προς 4 ευρώ το κιλό.
Πρόσθεσα κιτρικό και δημιουργήθηκε μια κρέμα που άφριζε...
Πρόσθεσα καυτό νερό (λίγο). και έγινε κάπως διαυγές
Πρόσθεσα κρύο νερό και κάνα παγάκι να κρυώσει, το ήπια..

Η αλήθεια είναι πως μετά με ανησυχούσε λίγο. :ρ χαχ Δεν γνωρίζω την καθαρότητα που έχει κι επομένως δεν ήμουν και τόσο ήσυχος για το "πείραμα". Αργότερα όμως νομίζω λειτούργησε κάπως σαν ZMA δηλαδή αισθανόμουν πως βυθιζόμουν για ύπνο. Το πρωί ξύπνησα στην ίδια θέση κάνοντας έναν συνεχόμενο ύπνο.

Γνωρίζετε αν η Ανθρακική Μαγνησία για τα χέρια είναι καθαρή;ελπιζω φιλε να ξερεις τι κανεις:green:

Metropontix
21-07-12, 14:31
Κοίτα διάβασα στην Ομοιοπαθητική πως το χρησιμοποιούν.
Επίσης διάβασα πως χρησιμοποιείται και στα τρόφιμα που τρώμε ως Ε μάλιστα το Ε504.
Επίσης διάβασα πως υπάρχει μια ασθένεια που λέγεται Pica στην οποία οι ασθενείς τρώνε την Ανθρακική Μαγνησία με το τσουβάλι. Ε σκέφτηκα για 200 mg τόσο κακό ενώ εκείνοι τρώνε ένα τσουβάλι ή το τρώνε από την γη απευθείας με τόσες βρωμιές; Μια δοκιμή έκανα από περιέργεια δε γνωρίζω αν θα το ξανακάνω μέχρι να είμαι 100% σίγουρος πως είναι καθαρή ανθρακική μαγνησία. :Ρ

Επίσης μια πληροφορία που βρήκα στο φόρουμ:

flowin_through

... Εχουν τα μεγαλα φαρμακεια ανθρακικη μαγνησια (την παιρνουν κατι γεροι για ευκοιλια, χεχε), ο Μπακακος σιγουρα για Αθηνα και μετα εχουν διαφορα φαρμακεια και αν δεν εχουν μπορουν να φερουν.
Πολλοι βαζουν κιμωλια, αλλα δε μαρεσει και τοσο..

Ο Μπακάκος την μόνη ανθρακική μαγνησία που έχει είναι στο τσουβαλάκι του μισού κιλού, άρα αυτοί προμηθεύονται οι παππούδες για την ευκοίλια μάλλον ( ; )

pikos
21-07-12, 23:54
Glucosamine Chondroitin είναι αρκέτα για τις αρθρώσεις σαν συμπλήρωμα; Υπάρχει κάτι καλύτερο γιατί καταπονώ πολύ τα γόνατα.

Romanos97
24-07-12, 17:56
πρωτεινες καλητερο θα ηταν να ξεκινησω μετα τα 18 μου?? απο οτι ξερω δν σου κανουν κατι κακο στη υγεια??

s0k0s
24-07-12, 18:17
πρωτεινες καλητερο θα ηταν να ξεκινησω μετα τα 18 μου?? απο οτι ξερω δν σου κανουν κατι κακο στη υγεια??

Καλα αυτο ντε κ καλα δεν ειναι νομος... Βλεπω παιδια που απο τα 14 παιρνουν συμπληρωματα και περασαν 5χρονια κ ειναι οκ.. Απλα οσο μπορεις παρε απο τροφη οσο εισαι σε μικρη ηλικια κ μετα βοηθιεσαι με τα συμπληρωματα..

Levrone
25-07-12, 02:33
Καλα αυτο ντε κ καλα δεν ειναι νομος... Βλεπω παιδια που απο τα 14 παιρνουν συμπληρωματα και περασαν 5χρονια κ ειναι οκ.. Απλα οσο μπορεις παρε απο τροφη οσο εισαι σε μικρη ηλικια κ μετα βοηθιεσαι με τα συμπληρωματα..

Συμφωνω!

Levrone
25-07-12, 02:38
Γειά παιδιά.

Είμαι 42 ετών και κάνω βάρη 2 χρόνια. Δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα, μόνο τρώω σχεδόν κάθε μέρα(με εναλλαγές): βρώμη, φρούτα, λαχανικά, μαύρα μακαρόνια,μαύρο ψωμί, 6 αυγά(1+5 ασπράδια)...
φιλε τα κοκκινα ειναι οι πηγες υδατανθρακα σου.
Τα μπλε ειναι η πρωτεινη σου.
Αλλη πηγη πρωτεινης δεν εχεις?
Κοτοπουλο, ψαρι, μοσχαρι κτλ?

Η ερώτηση είναι: επειδή συνεχώς - σταδιακά αυξάνω τα κιλά, θα έπρεπε να παίρνω συμπληρώματα διατροφής; Σημαντικό το ότι είμαι 42 ετών!

Φιλε δεν καταλαβαινω την ερωτηση.

Περιμένω τις απόψεις σας...

αργησα να το δω αλλα αν θες διευκρινισε το.

Metropontix
25-07-12, 02:47
Lev μάλλον εννοεί πως αυξάνει σταδιακά τα κιλά στα βάρη που κάνει και αν θα ήταν καλό να πάρει κάποιο συμπλήρωμα.

Σε αυτό θα ήθελα να συμπληρώσω με τη σειρά μου πως έχω την εντύπωση πως δεν ανεβάζεις μέχρι να σηκώνεις μια πολυκατοικία. Θυμάμαι πως ανεβάζεις και μετά κατεβάζεις και ξανανεβάζεις π.χ. για να κάνεις και διαφορετικά πράγματα ή αλλάζεις τις ασκήσεις π.χ..

Levrone
25-07-12, 02:58
Lev μάλλον εννοεί πως αυξάνει σταδιακά τα κιλά στα βάρη που κάνει και αν θα ήταν καλό να πάρει κάποιο συμπλήρωμα.

Σε αυτό θα ήθελα να συμπληρώσω με τη σειρά μου πως έχω την εντύπωση πως δεν ανεβάζεις μέχρι να σηκώνεις μια πολυκατοικία. Θυμάμαι πως ανεβάζεις και μετά κατεβάζεις και ξανανεβάζεις π.χ. για να κάνεις και διαφορετικά πράγματα ή αλλάζεις τις ασκήσεις π.χ..

για μενα το νοημα ειναι η τελευταια επαναληψη να ΜΗ βγει..
Εχεις να κανεις 8 επαναληψεις? Αν βγαλεις μεχρι 7 γιατι δεν μπορεις αλλο εισαι κερδισμενος.
Και 6 να βγαλεις (γιατι δεν πηγαινε αλλο) παλι στο κερδος εισαι.
Και 5 να βγαλεις (σε καποιο απο τα σετ) παλι στο κερδος εισαι.
Βγηκαν 5 επαναληψεις αιμα. Στο οριο δηλαδη.
Αν βγαλεις 8 χαλαρες δεν εχει νοημα.
Αν βγαλεις 8 "αιμα" και δεν μπορεις 9η ακομα καλυτερα.

Τωρα γιατι δε θα βγει ολοκληρο το σετ ειναι αλλο θεμα.
δε θα βγει γατι ανεβασες κιλα?
δε θα βγει γιατι πριν την ασκηση αυτη εβαλες μια αλλη ασκηση?
Παντως να μη βγει.
Μπορει να βαλεις λιγοτερα κιλα και να μη βγει το σετ γιατι επελεξες να κανεις αργα τις επαναληψεις.

Παντως εκει παιζεται ολο το παιχνιδι.
Σ αυτο που λεμε να βγει "αιμα"..

Τωρα αν ρωταει αυτο που λες , με εξαιρεση καποιες "κρισιμες" ωρες εγω συμπληρωματα δε θα παιρνα.
Πρωι, προ και μετα-προπονητικα θα βαλω σταταρ συμπληρωμα.
Πολλες φορες βαζω και πριν τον υπνο.

Αρα το οτι ανεβαζει κιλα ειναι θετικο.
Το αν βαλει και ενα συμπληρωμα θα βοηθησει τη μυικη αποκατασταση του να γινει ταχυτερη και ποιοτικοτερη.
Αυτο σημαινει οτι θα σηκωσει και περισσοτερα κιλα?
Ενδεχομενως ναι.

Tsilak0s
26-07-12, 23:49
καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτισο κατι αμα περνο αυτην την protein τωρα το καλoκαιρι θα μου δοσι πολι λιπος η λιγο.
51972
51973

kokolakis
26-07-12, 23:57
πεταμενα λεφτα οι πρωτεινες ογκου....

giannis_ex
27-07-12, 00:10
καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτισο κατι αμα περνο αυτην την protein τωρα το καλoκαιρι θα μου δοσι πολι λιπος η λιγο.

Πολύ. :green:

Tsilak0s
27-07-12, 01:12
καλητερα να τροω κοτοπουλακι και αυγουλακια για προτειν παρα αυτιν τιν πατατα ?

photis
27-07-12, 05:24
Γειά σας.

Σχετικά με την πρωτεϊνη, πόσο καιρό την χρησιμοποιείτε ; Κάνετε διαλείμματα ενδιάμεσα ; Για παράδειγμα χρήση για 2 μήνες συνεχόμενα διακοπή για 1 μήνα και μετά ξανά πάλι.

Ευχαριστώ.

kokolakis
27-07-12, 09:38
με 24γρ στα 100 αστο πετα την... κοτοπουλακι, αυγουλακια και whey...



αν κανεις το ιδιο και με τα υπολοιπα φαγητα τοτε κανε το και με την πρωτεινη....
ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!! ειναι σαν να ρωτας ''να τρωω 2 μηνες κοτοπουλο και εναν οχι?''

giannis_ex
27-07-12, 10:18
καλητερα να τροω κοτοπουλακι και αυγουλακια για προτειν παρα αυτιν τιν πατατα ?

Γιατι δεν κανεις τον κοπο να συνταξεις μια ολοκληρωμενη ερωτηση, αν πραγματικα θες να βοηθηθεις απο την απαντηση? Τι διατροφη και τι γυμναστικη θα κανεις αυτο το καλοκαιρι και ποια ειναι η τωρινη σου σωματικη κατασταση?

Εμενα πχ μια πρωτεινη ογκου που επαιρνα μου ειχε βαλει ογκο αλλα και αρκετο λιπος, γιατι επαιρνα ηδη πολλους υδατανθρακες απο τη διατροφη μου μεσα στη μερα. Ενος φιλου μου που ηταν σχεδον λιποσαρκος του εδωσε ογκο με ελαχιστο λιπος και του εφτιαξε το σωμα, γιατι ετρωγε λιγοτερο απο αυτο που το σωμα του ειχε αναγκη.

Tsilak0s
27-07-12, 12:28
εχω παρει ογκο και λιποσ μαζι και ιπα να ρωτισο αμα ακσιζι να τιν περνω αλλο για να μιν λιποσο κιαλο.αλλα απο διατροφι καλα παω .

fReAkmAn
27-07-12, 15:16
[QUOTE=Devil;610985]θα μπορουσες.... αλλα δεν εχω καταλαβει τι ψαχνεις....


ψαχνω κατι για αυξηση μυιικης μαζας και γενικα για μυικη αναπτυξη δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο προιονπου μου αρμοζει....και θα ηθελα να σε ρωτησω τι θα μου προτηνες anaboliv pump ή m-stak αν και νομιζω κανουν τελιως διαφορετικα πραρματα το καθε ενα

Devil
27-07-12, 15:21
ψαχνω κατι για αυξηση μυιικης μαζας και γενικα για μυικη αναπτυξη δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο προιονπου μου αρμοζει....και θα ηθελα να σε ρωτησω τι θα μου προτηνες anaboliv pump ή m-stak αν και νομιζω κανουν τελιως διαφορετικα πραρματα το καθε ενα

φαι.... μην ψαχνεις για μαγικα συμπληρωματα... δεν παιζουν...

κανενα απο τα 2 δεν κανει για αυτο που θες....

αν εχεις λεφτα τοτε δοκιμασε το x factor..... κατι μπορει να κανει αλλα μην περιμενεις πολλα....

fReAkmAn
27-07-12, 15:47
φαι.... μην ψαχνεις για μαγικα συμπληρωματα... δεν παιζουν...

κανενα απο τα 2 δεν κανει για αυτο που θες....

αν εχεις λεφτα τοτε δοκιμασε το x factor..... κατι μπορει να κανει αλλα μην περιμενεις πολλα....

σε τι κατηγορια ανηκει αυτο??και τι τιμες παιζουν αν γινετε γιατι δεν ξερω καλα τους κανονες του forum

Devil
27-07-12, 15:49
σε τι κατηγορια ανηκει αυτο??και τι τιμες παιζουν αν γινετε γιατι δεν ξερω καλα τους κανονες του forum

muscle builder λεγετε η κατηγορια....

κανα 50αρικο το κουτι πανω κατω.... και θες μινιμουμ 2 κουτια....

fReAkmAn
27-07-12, 15:52
muscle builder λεγετε η κατηγορια....

κανα 50αρικο το κουτι πανω κατω.... και θες μινιμουμ 2 κουτια....


και ποσο καιρο θα μου κρατησει πανω κατω τα servngs

beefmeup
27-07-12, 15:53
και ποσο καιρο θα μου κρατησει πανω κατω τα servngs

φιλε τι υψος βαρος εχεις,κ ποσα χρονια κανεις βαρη?

fReAkmAn
27-07-12, 16:00
φιλε τι υψος βαρος εχεις,κ ποσα χρονια κανεις βαρη?

οπα εδω υπαρχει ενα προβλημα γιατι ξερω τι απαντηση θα παρω :P να κοιταξω την διατροφη μου κλπ....τεσπα ειμαι 1.73 και 70 κιλα ... τωρα με τα βαρη κανω αρκετο καιρο αλλα δν το εβλεπα σοβαρα....τον τελευταιο χρονο εχω δεθει παρα πολυ με την γυμναστικη και δν το βλεπω οπως καποτε ...εχω ξαναδοκιμασει συμπληρωματα αλλα δεν εχω αρκετη εμπηρεια διοτι ειμαι ακομα 17 μισο :( και εδω ειναι που τα ακουω... :P

beefmeup
27-07-12, 16:04
οπα εδω υπαρχει ενα προβλημα γιατι ξερω τι απαντηση θα παρω :P να κοιταξω την διατροφη μου κλπ....τεσπα ειμαι 1.73 και 70 κιλα ... τωρα με τα βαρη κανω αρκετο καιρο αλλα δν το εβλεπα σοβαρα....τον τελευταιο χρονο εχω δεθει παρα πολυ με την γυμναστικη και δν το βλεπω οπως καποτε ...εχω ξαναδοκιμασει συμπληρωματα αλλα δεν εχω αρκετη εμπηρεια διοτι ειμαι ακομα 17 μισο :( και εδω ειναι που τα ακουω... :P

ωραια..
απλα σε ρωταω γιατι αυτο το συμπληρωμα για να το παρεις,καλο ειναι να εχεις μια εμπηρια με βαρη κ διατροφη,αλλιως μαλλον θα πεταξεις τα λεφτα σου..
οποτε παρε κατι πιο απλο..καμια κρεατινουλα σαν να λεμε..

αν θες ομως την αποψη μου,σοβαρα τωρα,εγω στην θεση σου δεν θα περνα τπτ..γιατι πολυ απλα για την ηλικια σου δεν σου χρειαζεται τπτ..
κοιτα να μαθεις σωστα τις ασκησεις,κ πως να τρως καλα,κ ολα τα αλλα θα ρθουν..χρονο θελει..

fReAkmAn
27-07-12, 16:14
ωραια..
απλα σε ρωταω γιατι αυτο το συμπληρωμα για να το παρεις,καλο ειναι να εχεις μια εμπηρια με βαρη κ διατροφη,αλλιως μαλλον θα πεταξεις τα λεφτα σου..
οποτε παρε κατι πιο απλο..καμια κρεατινουλα σαν να λεμε..

αν θες ομως την αποψη μου,σοβαρα τωρα,εγω στην θεση σου δεν θα περνα τπτ..γιατι πολυ απλα για την ηλικια σου δεν σου χρειαζεται τπτ..
κοιτα να μαθεις σωστα τις ασκησεις,κ πως να τρως καλα,κ ολα τα αλλα θα ρθουν..χρονο θελει..

το ξερω εχεισ απολυτο δικιο γιατι ετσι και αλλιως ειμαι σε μια ηλικεια που το σωμα μου αναπτυσετε και με μια απλη διατροφη μπορω να εχω αυτο που θελω αλλα ξερετε τωρα οως ειναι ολα τα παιδια στην ηλικεια μου δν εχουν υπομονη και βιαζονται πραμα που ειναι κακο αλλα δεν μπορω να το αλλαξω :/ ... κρεατινη παιρνω ...απλα θα ηθελα να δοκιμασω ενα διαφορετικο προιον που θα με βοηθησει εξησου

fReAkmAn
27-07-12, 16:29
devil διαβασα για το προιον και λεει ανω των 21 ετων ....θα εχω επιπτωσεις αν το παρω ??

Andreas C.
27-07-12, 16:43
Φίλε καλύτερα μην το πάρεις είσαι πολύ μικρός για έτσι συμπληρώματα :toast:

fReAkmAn
27-07-12, 16:46
Φίλε καλύτερα μην το πάρεις είσαι πολύ μικρός για έτσι συμπληρώματα :toast:


γενικα για τα συμληρωματα ή για το συγκεκριμενο??

koulara!
27-07-12, 21:37
σαν συμπληρωμα η αργινινη μονη τις α3ιζει???3ερει κανεις αμα υπαρχει σε χτρεμε στορες γτ δν εχω βρει κατι...ευχαριστω

sobral
27-07-12, 21:42
σαν συμπληρωμα η αργινινη μονη τις α3ιζει???3ερει κανεις αμα υπαρχει σε χτρεμε στορες γτ δν εχω βρει κατι...ευχαριστω

ούτε μόνη της είτε με παρέα:P δεν δουλεύει αποδεδειγμένα σε όλες τις έρευνες ως προς την αύξηση του ΝΟ. Αν είναι για pumps πήγαινε σε citrulline (malate) ή gplc.

Devil
27-07-12, 21:46
devil διαβασα για το προιον και λεει ανω των 21 ετων ....θα εχω επιπτωσεις αν το παρω ??

καλητερα να περιμενεις τοτε λιγακι....

το ΑrA ''δημιουργει'' φλεγμονες κατα καποιο τροπο... οποτε δεν ξερω τι μπορει να σου βγαλει στην πορεια...

fReAkmAn
27-07-12, 22:44
καλητερα να περιμενεις τοτε λιγακι....

το ΑrA ''δημιουργει'' φλεγμονες κατα καποιο τροπο... οποτε δεν ξερω τι μπορει να σου βγαλει στην πορεια...

δλδ εσυ τι θα εκανες στην θεση μου....και κατι αλλο το m-stak σε τι κατηγορια ανηκει ??γτ εχω ακουσει ψιλοθετικα πραματα για αυτο ....τι σου προσφερει??

Andreas C.
27-07-12, 23:51
γενικα για τα συμληρωματα ή για το συγκεκριμενο??

Για το συγκεκριμένο!

Φίλε συγγνώμη που θα στο πω έτσι στεγνά αλλά θέλω να σε προειδοποιήσω ότι έτσι όπως πας με τα συμπληρώματα το πολύ σε 1-2 χρόνια σε βλέπω να καταλήγεις να ψάχνεσαι για αναβολικά!!!

Φυσικά δική σου είναι η ζωή και ότι θέλεις την κάνεις απλώς εγώ νιώθω ότι πρέπει να σε προειδοποιήσω :toast:

fReAkmAn
28-07-12, 00:29
Για το συγκεκριμένο!

Φίλε συγγνώμη που θα στο πω έτσι στεγνά αλλά θέλω να σε προειδοποιήσω ότι έτσι όπως πας με τα συμπληρώματα το πολύ σε 1-2 χρόνια σε βλέπω να καταλήγεις να ψάχνεσαι για αναβολικά!!!

Φυσικά δική σου είναι η ζωή και ότι θέλεις την κάνεις απλώς εγώ νιώθω ότι πρέπει να σε προειδοποιήσω :toast:

φιλε δεν μπορω να σου απαντησω με ενα ναι η με ενα οχι ...δεν μπορω να ξερω αν θα καταληξω στα αναβολικα οπως και ο καθενας...κανενας δεν ειναι σιγουρος για τον ευατο του πανω σε αυτο το θεμα...προς το παρον δεν σκεφτομαι καθολου τπτ τετοιο ...ουτε στο μελλον αλλα δεν ξερω αν θα φανω αρκετα δυνατος ωστε να μην παρω ...εγω πιστευω πως δεν θα μπλεξω αλλα δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη καμια φορα .... δεν μου απαντησες ομως στη ερωτηση μου το συγκεκριμενο κανει κακο ? και αν ναι τοσο πολυ κανει ωστε να μου λες πως θα καταληξω στα αναβολικα ?? :P

fReAkmAn
28-07-12, 00:31
οπα συγνωμη φιλαρακι για την τελευταια προταση δεν ειδα πως μου απαντησες....γιατι τι επιπτωσεισ θα εχω??και αν κανει κακο κανει για την ηλικεια μου ή γενικα

Andreas C.
28-07-12, 00:40
Φίλε για επιπτώσεις και αν θα σου κάνει κακό δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω σε αυτό αλλά δεν νομίζω ο κατασκευαστής να έβαλε τυχαία το να μην το περνούν άτομα κάτω τον 21 ετών :toast:

fReAkmAn
28-07-12, 01:05
Φίλε για επιπτώσεις και αν θα σου κάνει κακό δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω σε αυτό αλλά δεν νομίζω ο κατασκευαστής να έβαλε τυχαία το να μην το περνούν άτομα κάτω τον 21 ετών :toast:

σωστος :thumbup:

sobral
28-07-12, 01:29
φίλε μου είδα σε ένα τόπικ ότι είσαι 17 κ κάτι. Παίρνεις επίσης κρεατίνη, η οποία μάλλον δεν ξέρεις καν πως δουλεύει και θα νομιζες ότι θα σε κάνει Kai Greene όπως πολλοί που δεν γνωρίζουν, μετά ρωτάς για m-stack, το άλλο της usp labs για pump κτλ Σόρρυ αλλά το πιο εύκολο συμπέρασμα είναι αυτό που έβγαλε παραπάνω ο Ανδρέας. Για εκεί οδεύεις...
Κάπου το χάνεις...κάτι δεν κάνεις καλά. Μάθε να τρως, μάθε να γυμνάζεσαι (οι μέθοδοι δεν τελειώνουν ποτέ, είναι άπειρες, δοκίμασε ότι μπορείς) και με το πέρασμα του χρόνου πάρε και τα συμπληρωματάκια σου. Αλλά κρεατίνη από τα 17 είναι μία λάθος αρχή. Κακό ξεκίνημα. Μάλλον βιάζεσαι. Και εγώ δεν έβαζα κιλά εύκολα αλλά όταν το είδα σοβαρά το θέμα άρχισε σιγά σιγά να αρπάζει το σώμα. Θεριό δεν ήμουνα ποτέ κ ούτε πρόκειται να γίνω αλλά όσο μπορώ θέλω να βελτιώνομαι. Αυτό πιστεύω πρέπει να κάνουν όλοι. Και πάνω απ όλα την γυμναστική να την κάνεις για σένα, ούτε για την παραλία ούτε για τις γκόμενες (ενταξει μετράει δεν λέω;);) απλά εννοώ να μην γίνεται μόνο γι αυτό). Φιλικά,:welcome: για ότι θες είμαστε εδώ.

spartan77
28-07-12, 01:38
φίλε μου είδα σε ένα τόπικ ότι είσαι 17 κ κάτι. Παίρνεις επίσης κρεατίνη, η οποία μάλλον δεν ξέρεις καν πως δουλεύει και θα νομιζες ότι θα σε κάνει Kai Greene όπως πολλοί που δεν γνωρίζουν, μετά ρωτάς για m-stack, το άλλο της usp labs για pump κτλ Σόρρυ αλλά το πιο εύκολο συμπέρασμα είναι αυτό που έβγαλε παραπάνω ο Ανδρέας. Για εκεί οδεύεις...
Κάπου το χάνεις...κάτι δεν κάνεις καλά. Μάθε να τρως, μάθε να γυμνάζεσαι (οι μέθοδοι δεν τελειώνουν ποτέ, είναι άπειρες, δοκίμασε ότι μπορείς) και με το πέρασμα του χρόνου πάρε και τα συμπληρωματάκια σου. Αλλά κρεατίνη από τα 17 είναι μία λάθος αρχή. Κακό ξεκίνημα. Μάλλον βιάζεσαι. Και εγώ δεν έβαζα κιλά εύκολα αλλά όταν το είδα σοβαρά το θέμα άρχισε σιγά σιγά να αρπάζει το σώμα. Θεριό δεν ήμουνα ποτέ κ ούτε πρόκειται να γίνω αλλά όσο μπορώ θέλω να βελτιώνομαι. Αυτό πιστεύω πρέπει να κάνουν όλοι. Και πάνω απ όλα την γυμναστική να την κάνεις για σένα, ούτε για την παραλία ούτε για τις γκόμενες (ενταξει μετράει δεν λέω;);) απλά εννοώ να μην γίνεται μόνο γι αυτό). Φιλικά,:welcome: για ότι θες είμαστε εδώ.


+1:thumbup:

μπραβο φιλε τα ειπες πολυ καλα!!!
και ο Αντρεας πιο πανω επισης

μη μαθαινεις με την ευκολη λυση γιατι παντα θα σαι απογοητευμενος! κανε τα βασικα που σου ειπαν τα παιδια
πιο πανω και πολυ αργοτερα παρε κανα συμπληρωμα

:thumbup:

fReAkmAn
28-07-12, 12:11
φίλε μου είδα σε ένα τόπικ ότι είσαι 17 κ κάτι. Παίρνεις επίσης κρεατίνη, η οποία μάλλον δεν ξέρεις καν πως δουλεύει και θα νομιζες ότι θα σε κάνει Kai Greene όπως πολλοί που δεν γνωρίζουν, μετά ρωτάς για m-stack, το άλλο της usp labs για pump κτλ Σόρρυ αλλά το πιο εύκολο συμπέρασμα είναι αυτό που έβγαλε παραπάνω ο Ανδρέας. Για εκεί οδεύεις...
Κάπου το χάνεις...κάτι δεν κάνεις καλά. Μάθε να τρως, μάθε να γυμνάζεσαι (οι μέθοδοι δεν τελειώνουν ποτέ, είναι άπειρες, δοκίμασε ότι μπορείς) και με το πέρασμα του χρόνου πάρε και τα συμπληρωματάκια σου. Αλλά κρεατίνη από τα 17 είναι μία λάθος αρχή. Κακό ξεκίνημα. Μάλλον βιάζεσαι. Και εγώ δεν έβαζα κιλά εύκολα αλλά όταν το είδα σοβαρά το θέμα άρχισε σιγά σιγά να αρπάζει το σώμα. Θεριό δεν ήμουνα ποτέ κ ούτε πρόκειται να γίνω αλλά όσο μπορώ θέλω να βελτιώνομαι. Αυτό πιστεύω πρέπει να κάνουν όλοι. Και πάνω απ όλα την γυμναστική να την κάνεις για σένα, ούτε για την παραλία ούτε για τις γκόμενες (ενταξει μετράει δεν λέω;);) απλά εννοώ να μην γίνεται μόνο γι αυτό). Φιλικά,:welcome: για ότι θες είμαστε εδώ.

οταν λες δεν ξερω πως πως δουλευει τι εννοεις ακριβως??...τι δουλεια κανει η πως να την χρησιμοποιοω και γτ ρε παιδια λαθος αρχη ??κανει κακο η κρεατινη??συμπληρωμα διατροφης ειναι δεν λεω ειμαι μικρος αλλα με σωστη χρηση εχω ακουσει πως δεν θα εχω σπιπτωσεις??....και γιατι τοσο κακο κανει τo m-stack και μου τα λετε αυτα???

ΥΠΑΤΙΟΣ
30-07-12, 04:29
για σας ειμαι 17 και εχω ακουσει πολα πραματα για τα σημπλιρωματα θα ηθελα να με συμβουλεψετε και να με πειτε τι μπορω να παρο για να αρχισω σοβαρα το αθλημα...

aepiskeptis
30-07-12, 10:53
fish oil, vit D το χειμωνα, vit C 500 φτανει

μαθε να τρως φαγητα και μετα συμπληρωνεις τη διατροφη σου, στην ηλικια που εισαι με λιγο κρεατακι μερικα αυγουλακια, 2-3 φορες την εβδ ψαρακια κ ο,τιδηποτε φτιαξνει η μαμακα θα κανεις θαυματα

τωρα αν τα ξερεις ολα αυτα και θες να ασχοληθεις αγωνιστικα, νομιζω οτι πρεπει
να απευθυνθεις σε καποιον αγωνιστικο που να εχει διαθεση και χρονο ή να κανει περσοναλ

Socratis100
31-07-12, 00:26
Καλησπερα παιδια
Εχω πολυ καιρο να γραψω.
Λοιπον,τον τελευταιο καιρο παιρνω την gaspari myofcusion,αλλα για εναν παραξενο λογο,καθε μηνα εχει διαφορετικη γευση.Αλλες φορες δεν διαλυετε ευκολα,αλλες φορες εχει χαλια γευση.Κατι συμβαινει.Που να παω τωρα?
Επισης,εχω προβλημα στο οτι πλεον δεν βλεπω αλλαγες πανω μου.Ειμαι 1 73 και 78 κιλα ,αλλα δεν μπορω να κανω πχ τα δικεφαλα μεγαλυτερα.Εχω μεινει στασιμος καιρο τωρα.ΤΙ μπορω να κανω για αυτο το θεμα?Η κρεατινη θα βοηθησει?Δεν θελω να παρω αλλα κιλα γαιτι αμα παρω δεν θα μεινει κοιλιακος για κοιλιακος.Κανενα τιπ?

panakos
31-07-12, 07:17
καλημερα φιλος!βασικα αλλαξε πρωτεινη γιατι για την μυοφουσιον εχουν ακουστει και γραφτει παρα πολλα!!
για το δευτερο μερος της ερωτησης αλλαξε προγραμμα ασκησεων..αν κανεις πολυ καιρο τα ιδια και τα ιδια λογικο ειναι να μην σε πιανουν οι ασκησεις!
κρατα ας πουμε τις δυο βασικες και προσθεσε 2 ακομα καινουργιες ας πουμε!:thumbup:
για την κρεατινη αν προσεξεις διατροφη δεν θα σε ανεβασει κιλα...
αλλιως αν τρως αρκετο υδατανθρακα θα σε θολωσει...

παρε αν θες κρε-ακραλιν

Noobas
31-07-12, 09:48
παιδιά μια βοήθεια επειδή δν έχω πάρει καθόλου ειδικά στα χέρια εδώ και πολύ καιρό μήπως πρέπει να δοκιμάσω κανένα άλλο συμπλήρωμά?μήπως είναι ορμονικό το πρόβλημα? για τεστοστερόνη τί λέτε?

Devil
31-07-12, 14:42
Καλησπερα παιδια
Εχω πολυ καιρο να γραψω.
Λοιπον,τον τελευταιο καιρο παιρνω την gaspari myofcusion,αλλα για εναν παραξενο λογο,καθε μηνα εχει διαφορετικη γευση.Αλλες φορες δεν διαλυετε ευκολα,αλλες φορες εχει χαλια γευση.Κατι συμβαινει.Που να παω τωρα?
Επισης,εχω προβλημα στο οτι πλεον δεν βλεπω αλλαγες πανω μου.Ειμαι 1 73 και 78 κιλα ,αλλα δεν μπορω να κανω πχ τα δικεφαλα μεγαλυτερα.Εχω μεινει στασιμος καιρο τωρα.ΤΙ μπορω να κανω για αυτο το θεμα?Η κρεατινη θα βοηθησει?Δεν θελω να παρω αλλα κιλα γαιτι αμα παρω δεν θα μεινει κοιλιακος για κοιλιακος.Κανενα τιπ?

υπαρχουν αρκετες λυσεις σε περιπτωση που θες να αλλαξεις πρωτεινη... δες την ενοτητα...

http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?45-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B5%CF%82

για να εχεις μεγαλητερα δικεφαλα θα πρεπει αναγκαστικα να παρεις κιλα... δεν γινετε να βαλεις κρεας χωρις να βαλεις κιλα...
το ποσοστο σε λιπος που θα βαλεις θα εξαρτηθει απο την διατροφη σου....

η κρεατινη απλα θα σου δωσει ενεργεια για την προπονηση...αυτη ειναι η δουλεια της....


καλημερα φιλος!βασικα αλλαξε πρωτεινη γιατι για την μυοφουσιον εχουν ακουστει και γραφτει παρα πολλα!!
για το δευτερο μερος της ερωτησης αλλαξε προγραμμα ασκησεων..αν κανεις πολυ καιρο τα ιδια και τα ιδια λογικο ειναι να μην σε πιανουν οι ασκησεις!
κρατα ας πουμε τις δυο βασικες και προσθεσε 2 ακομα καινουργιες ας πουμε!:thumbup:
για την κρεατινη αν προσεξεις διατροφη δεν θα σε ανεβασει κιλα...
αλλιως αν τρως αρκετο υδατανθρακα θα σε θολωσει...

παρε αν θες κρε-ακραλιν

μονο λογικο δεν μου φαινετε.... πως το δικαιολογεις??

η κρεατινη δεν εχει να κανει με την θολουρα και τοσο.... η διατροφη παιζει πιο συμαντικο ρολο εκει....

η κρεαλκ ειναι λιγο απατη... δες στις ερευνες....




παιδιά μια βοήθεια επειδή δν έχω πάρει καθόλου ειδικά στα χέρια εδώ και πολύ καιρό μήπως πρέπει να δοκιμάσω κανένα άλλο συμπλήρωμά?μήπως είναι ορμονικό το πρόβλημα? για τεστοστερόνη τί λέτε?

συμπληρωμα που να μεγαλωνει τα χερια δεν υπαρχει.....

για τεστοστερονη δεν λεμε γιατι δεν ειναι συμπληρωμα...

panakos
31-07-12, 14:47
μονο λογικο δεν μου φαινετε.... πως το δικαιολογεις??

η κρεατινη δεν εχει να κανει με την θολουρα και τοσο.... η διατροφη παιζει πιο συμαντικο ρολο εκει....

η κρεαλκ ειναι λιγο απατη... δες στις ερευνες....
devil, εμενα οταν κανω μια ασκηση 7 8 μηνες λογικο ειναι να μην με παινει...
αν την αλλαξω με μια αλλη ασκηση που παινει το ιδιο σημειο θα με πιασει ομως!
τις βασικες ασκησεις ομως δεν τις βγαζω ποτε απο την προπονηση!
ας πουμε κρατας τις δυο βασικες ασησεις και παιζεις την τριτη..καπως ετσι...

Noobas
31-07-12, 14:52
δν είπα για τα χέρια είπα γενικά δν έχω μεγάλη αλλαγή, ειδικά στα χέρια, και για τεστοστερόνη δν λέω χημικό αλλά τα συμπληρώματα που έχει στα xtr kai σε παρόμοια καταστήματα

Devil
31-07-12, 14:59
devil, εμενα οταν κανω μια ασκηση 7 8 μηνες λογικο ειναι να μην με παινει...
αν την αλλαξω με μια αλλη ασκηση που παινει το ιδιο σημειο θα με πιασει ομως!
τις βασικες ασκησεις ομως δεν τις βγαζω ποτε απο την προπονηση!
ας πουμε κρατας τις δυο βασικες ασησεις και παιζεις την τριτη..καπως ετσι...

το ''πιανω'' ''πιασει'' κτλ κτλ... ειναι σχετικο.... αμα μιλαμε για ''μοντελαρισμα'' τοτε οκ...
αν μιλαμε γενικα για μαζα.... τοτε αν υπαρχει μια συνεχεις αυξηση του ''στρες'' με failure .tut,reps, kg κτλ κτλ... και καταληλη διατροφη τοτε θα παρει....


δν είπα για τα χέρια είπα γενικά δν έχω μεγάλη αλλαγή, ειδικά στα χέρια, και για τεστοστερόνη δν λέω χημικό αλλά τα συμπληρώματα που έχει στα xtr kai σε παρόμοια καταστήματα

η τεστο ειναι λιγακη υπερεκτημιμενη... οκ ναι ειναι η βασικη ορμονη αλλα δεν ειναι η μοναδικη....

απο εκει και περα εγω θα κοιταζα την διατροφη + την προπονηση αρχηκα πριν παω σε συμπληρωματα κτλ κτλ....

τι κιλα κανεις στις βασικες και πως ειναι η διατροφη σου?

panakos
31-07-12, 15:45
το ''πιανω'' ''πιασει'' κτλ κτλ... ειναι σχετικο.... αμα μιλαμε για ''μοντελαρισμα'' τοτε οκ...
αν μιλαμε γενικα για μαζα.... τοτε αν υπαρχει μια συνεχεις αυξηση του ''στρες'' με failure .tut,reps, kg κτλ κτλ... και καταληλη διατροφη τοτε θα παρει....


ναι οχι οτι δεν αναπτυσσεται το σημειο,αλλα ξερεις οταν αλλαζεις την ασκηση νιωθεις ρε παιδι μου το πιασιμο που λεμε....:bbbiceps:

Mcstefan7
31-07-12, 22:48
Δοκίμασε αλλο στιλ προπόνησης..Δοκίμασε σουπερ σετ ή πυραμίδα

TheWorst
31-07-12, 23:06
Παιδια μετα την μονουδρικη ποια ειναι η πιο αποτελεσματικη ? Σκεφτομουν για kre-alkalyn , ο ντεβιλ λεει ειναι απατη , CEE δινει αληθεια δυναμη οπως λεν ή ειναι μ@λ@κιες ? Σκεφτομαι 1,5 μηνα μονουδρικη 1,5 οφφ απο κρεατινη και μετα CEE για οσο καιρο παει η σκονη ή τα χαπια.Το βρηκα και σε σκονη αλλα ειναι της generic nutrition που δεν πολυεμπιστευομαι ως εταιρια (εχω παρει καρνιτινη απο αυτην..)

sobral
31-07-12, 23:13
Παιδια μετα την μονουδρικη ποια ειναι η πιο αποτελεσματικη ? Σκεφτομουν για kre-alkalyn , ο ντεβιλ λεει ειναι απατη , CEE δινει αληθεια δυναμη οπως λεν ή ειναι μ@λ@κιες ? Σκεφτομαι 1,5 μηνα μονουδρικη 1,5 οφφ απο κρεατινη και μετα CEE για οσο καιρο παει η σκονη ή τα χαπια.Το βρηκα και σε σκονη αλλα ειναι της generic nutrition που δεν πολυεμπιστευομαι ως εταιρια (εχω παρει καρνιτινη απο αυτην..)

δεν το λέει μόνο ο Devil, το λένε όλες οι αξιόπιστες έρευνες. ΜΗΝ πάρεις CEE άδικα θα την πάρεις. Απάτη και μάλιστα μετατρέπεται πιο γρήγορα από την mono σε κρεατινίνη (υποπροϊόν της κρεατίνης) κάτι που δεν το θέλουμε. Αν θες να πας σε κάτι άλλο πήγαινε σε malate ή nitrate.