PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37

TheWorst
31-07-12, 23:15
Οκ τοτε , μετα τη μονο θα παρω malate

moikan
01-08-12, 22:12
παιδια εχετε να προτινεται κανα σκευασμα μονο με ηλεκτρολυτες

darksniper87
01-08-12, 22:14
Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις μίγμα κρεατινών. Όπως η Storm της Universal, η Creatine της Muscle Pharm και άκουσα επίσης καλά σχόλια για την Green Magnitude της Controlled Labs.

Indemix
06-08-12, 20:24
είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα συμπληρώματα παίρνω εδώ και μια εβδομάδα μια πρωτεΐνη και δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω μαζί και λιποτροπικά γίνετε η είναι λάθος γιατί στο παρελθών με είχε βοηθήσει όταν είχα κολλήσει σε κάποια κιλά. ευχαριστώ

angus young
06-08-12, 20:28
Γινεται φιλε,δεν εχεις θεμα.....ποια πρωτεινη παιρνεις?

loufas
06-08-12, 22:57
θελω να ρωτησω κατι σε θεμα πρωτεινης!
τρεχω καθημερινα περιπου 40 λεπτα σε γρηγορο αργο ρυθμο και κανω και μονοζυγο στο παρκο επιτοπου. τι πρωτεινη να επιλεξω καθαρη η με υδατανθρακα? εχω βρει μια σε καλη τιμη ειναι 30αρα. για πειτε

angus young
06-08-12, 22:59
θελω να ρωτησω κατι σε θεμα πρωτεινης!
τρεχω καθημερινα περιπου 40 λεπτα σε γρηγορο αργο ρυθμο και κανω και μονοζυγο στο παρκο επιτοπου. τι πρωτεινη να επιλεξω καθαρη η με υδατανθρακα? εχω βρει μια σε καλη τιμη. για πειτε

Εξαρταται ποιος ειναι ο στοχος σου,αλλα η αποψη μου ταυτιζεται με των περισσοτερων εδω μεσα....η πρωτεινη πρεπει να ειναι καθαρη!

loufas
06-08-12, 23:03
Εξαρταται ποιος ειναι ο στοχος σου,αλλα η αποψη μου ταυτιζεται με των περισσοτερων εδω μεσα....η πρωτεινη πρεπει να ειναι καθαρη!
θελω κατι να περνω μετα την προπονηση.εμενα ηπροπονηση μου ειναι δυνατο τρεξιμο και ελξεις κοιλιακοι.και οταν παω σπιτι νοιωθω πολυ πινασμενος.και το ριχνω στο φαγητο.θα θελα κατι να περνω να μη γινεται αυτο.

angus young
06-08-12, 23:05
θελω κατι να περνω μετα την προπονηση.εμενα ηπροπονηση μου ειναι δυνατο τρεξιμο και ελξεις κοιλιακοι.και οταν παω σπιτι νοιωθω πολυ πινασμενος.και το ριχνω στο φαγητο.θα θελα κατι να περνω να μη γινεται αυτο.

Μολις τελειωνεις την προπονησουλα σου,πινεις μια καθαρη πρωτεινη και τρως και μια μπανανα....
μεχρι να πας σπιτι,να κανεις ενα μπανακι,κλπ....εχει περασει ενα μισαωρο και μπορεις να κανεις ενα ωραιοτατο και ποιοτικο γευμα,χωρις να πεφτεις με τα μουτρα στα λιπαρα.....:toast:

loufas
06-08-12, 23:08
Μολις τελειωνεις την προπονησουλα σου,πινεις μια καθαρη πρωτεινη και τρως και μια μπανανα....
μεχρι να πας σπιτι,να κανεις ενα μπανακι,κλπ....εχει περασει ενα μισαωρο και μπορεις να κανεις ενα ωραιοτατο και ποιοτικο γευμα,χωρις να πεφτεις με τα μουτρα στα λιπαρα.....:toast:
να σου πω και το αλλο αλλα μη γελασεις! ειναι λιγο ακριβη η καθαρη!και το ξερω ειναι καλητερη αλλα....!μηπως κανει η αλλη?4κιλα 40ευρο ειναι καλα με τα μεταφορικα. λεφτα εχω αλλα καταλαβαινεις για 800ε δουλευουμε και πληρωνω και τα νοικια μου και ολα τα λοιπα.

sTeLaKoS
06-08-12, 23:11
Αυτή με τον υδατάνθρακα είναι ακριβότερη. Έχει μικρότερη τιμή αλλά το ~70% του προιόντος είναι υδατάνθρακας, όχι πρωτείνη. ;)

angus young
06-08-12, 23:13
να σου πω και το αλλο αλλα μη γελασεις! ειναι λιγο ακριβη η καθαρη!και το ξερω ειναι καλητερη αλλα....!μηπως κανει η αλλη?4κιλα 40ευρο ειναι καλα με τα μεταφορικα. λεφτα εχω αλλα καταλαβαινεις για 800ε δουλευουμε και πληρωνω και τα νοικια μου και ολα τα λοιπα.

Σιγουρα,ολα παιζουν ρολο,και σε καταλαβαινω!!δεν ζω σε αλλη χωρα,ουτε ειμαι βιομηχανος!
απλα σου ειπα ποια ειναι η καλυτερη λυση...
υπαρχουν καθαρες πρωτεινες στο ιντερνετ,με 40 ευρω τα 2 κιλα,και σου βγαζει κανα μηνα......
το θεμα ειναι,ενω αγοραζεις πρωτεινη,γιατι να πληρωνεις για να εχει και υδατανθρακα μεσα??γι'αυτο σου λεω καθαρη...
απο 'κει και περα,εσυ ξερεις λεπτομερως τα οικονομικα σου,εσυ αποφασιζεις!εγω απλα σου ειπα την γνωμη μου...;)

loufas
06-08-12, 23:19
Σιγουρα,ολα παιζουν ρολο,και σε καταλαβαινω!!δεν ζω σε αλλη χωρα,ουτε ειμαι βιομηχανος!
απλα σου ειπα ποια ειναι η καλυτερη λυση...
υπαρχουν καθαρες πρωτεινες στο ιντερνετ,με 40 ευρω τα 2 κιλα,και σου βγαζει κανα μηνα......
το θεμα ειναι,ενω αγοραζεις πρωτεινη,γιατι να πληρωνεις για να εχει και υδατανθρακα μεσα??γι'αυτο σου λεω καθαρη...
απο 'κει και περα,εσυ ξερεις λεπτομερως τα οικονομικα σου,εσυ αποφασιζεις!εγω απλα σου ειπα την γνωμη μου...;)

μεχρι ενα 50αρι το δινω οκ.και 100 δινω αλλα να βγαλω και λιγο καιρο
ανα μεριδα 3 κουταλιες της σουπας 65γρ....π.χ αυτα τα συστατικα για τον στοχο που θελω για ενεργεια αντοχη και μεταπροπονητικο ειναι καλη?

Θερμίδες
369
**


Πρωτείνη

24,6 γρ
**


Υδατάνθρακες

67,7 γρ

angus young
06-08-12, 23:22
μεχρι ενα 50αρι το δινω οκ.και 100 δινω αλλα να βγαλω και λιγο καιρο
ανα μεριδα 3 κουταλιες της σουπας 65γρ....π.χ αυτα τα συστατικα για τον στοχο που θελω για ενεργεια αντοχη και μεταπροπονητικο ειναι καλη?

Θερμίδες
369
**


Πρωτείνη

24,6 γρ
**


Υδατάνθρακες

67,7 γρ



Οχι......χαχαχαχα!!:green:
σου ειπα,καθαρη πρωτεινη και μπανανα μετα την προπονηση,και 30-40 λεπτα μετα,ενα ποιοτικο γευμα και εισαι κομπλε!!
θα εχεις τρεξει,θα εχεις κανει τοσο κοπο,και να παρεις αμεσως μετα τοσο υδατανθρακα??κριμα δεν ειναι?και δεν υπαρχει λογος....
ο μυς για να αποκατασταθει,θελει πρωτεινη....

TheWorst
06-08-12, 23:24
Φιλε εισαι απτο 2008 εδω περα , παλιο μελος και ρωτας τετοιες ερωτησεις ? απορω πως γινεται αυτο.. Παιρνεις πρωτεϊνη 'ογκου' για ενεργεια και δυναμη στο μεταπροπονητικο . Ενεργεια σε kcal θα σε δωσει , τα αλλα που θες εσυ σιγουρα οχι. Παντως καλυτερα μια καθαρη πρωτεϊνη οπως ελεγαν και πριν απο μενα , αν τη θες με υ/α καντην μιξ με δεξτροζη.

loufas
06-08-12, 23:24
Οχι......χαχαχαχα!!:green:
σου ειπα,καθαρη πρωτεινη και μπανανα μετα την προπονηση,και 30-40 λεπτα μετα,ενα ποιοτικο γευμα και εισαι κομπλε!!
θα εχεις τρεξει,θα εχεις κανει τοσο κοπο,και να παρεις αμεσως μετα τοσο υδατανθρακα??κριμα δεν ειναι?και δεν υπαρχει λογος....
ο μυς για να αποκατασταθει,θελει πρωτεινη....
το ξεκανα ε? για πες μου καποιο σαιτ λοιπον στειλε μου πμ .να παρω μια καθαρη σε καλη τιμη.

loufas
06-08-12, 23:26
Φιλε εισαι απτο 2008 εδω περα , παλιο μελος και ρωτας τετοιες ερωτησεις ? απορω πως γινεται αυτο.. Παιρνεις πρωτεϊνη 'ογκου' για ενεργεια και δυναμη στο μεταπροπονητικο . Ενεργεια σε kcal θα σε δωσει , τα αλλα που θες εσυ σιγουρα οχι. Παντως καλυτερα μια καθαρη πρωτεϊνη οπως ελεγαν και πριν απο μενα , αν τη θες με υ/α καντην μιξ με δεξτροζη. δε ασχολουμαι και πολυ. απλα αθλουμενος ειμαι.απ ολα βαροι τρεξιμο. ευχαριστω παντως

Indemix
07-08-12, 00:20
Γινεται φιλε,δεν εχεις θεμα.....ποια πρωτεινη παιρνεις?


Η πρωτεινη που παίρνω ειναι η Mammut formel 90 http://www.perfectfitness.de/media/images/popup/mammut/mammut-formel-90-protein.jpg και τα λιποτροπικά Animal cuts ευχαριστώ

angus young
07-08-12, 09:02
Η πρωτεινη που παίρνω ειναι η Mammut formel 90 http://www.perfectfitness.de/media/images/popup/mammut/mammut-formel-90-protein.jpg και τα λιποτροπικά Animal cuts ευχαριστώ

Μια χαρα μπορεις να τα παιρνεις και τα δυο μαζι.....:toast:

pantel
07-08-12, 10:32
θέλω να σας συγχαρώ επειδή παρέχετε οδηγίες και σημαντικές πληροφορίες σε κάθε ενδιαφερόμενο. ονομάζομαι παντελής και είμαι νέος εδώ, οπότε ζητώ συγγνώμη,δεν ήξερα που θα πρέπει να σας στείλω και εγώ την ερώτηση μου. είμαι 29 ετών ,βάρος 76 κιλά και ύψος 1,79. Γυμνάζομαι 2 χρόνια περίπου. 6 μήνες σε γυμναστήριο και μετά σπίτι μου, αφου αγόρασα κάποια όργανα. τον τελευταίο χρόνο στις ασκήσεις μου συμπεριέλαβα το τζόκινγκ. κάνω 4χλμ μέρα παρα μέρα. το σώμα μου είναι 'σφιχτό' ,δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό, απλά θέλω να 'ανοίξω' λίγο στα χέρια-πλάτη-στήθος. έχω μειώσει το τζοκινκγ στα 2χλμ μήπως επηρεάζει και αυτό και επίσης σκέφτομαι να πάρω κάποιο συμπλήρωμα να με βοηθήσει. δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω πρωτεϊνη όγκου για αυτό ή αύξησης μυϊκής μάζας. αν και σας κούρασα με όλο αυτό το κατεβατό σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

spiroskafk
07-08-12, 11:56
Καλημέρα παίδες. Μια ερώτηση. Αφού ανοιχτεί το συμπλήρωμα(πρωτείνη) μέχρι ποσο καιρό μπορεί να διαρκέσει χωρίς να χαλάσει?

Giannistzn
07-08-12, 12:02
Αν ειναι σε σωστες συνθηκες συντηρησης και κλειστη αεροστεγως, αρκετους μηνες. Ισως να εξαρταται και απο την πρωτεΐνη, αλλα εγω ενα 3μηνο (παει προς 4μηνο) που την εχω ανοιχτη δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα (οσον αφορα υφη, γευση, οσμη κλπ)

TheWorst
07-08-12, 12:10
Εχω μια μισο + χρονο .

Irriversible
08-08-12, 13:23
Καλησπερα παιδια, επειδη σκεφτομαι να παρω συμπληρωμα πρωτεινης μπηκα εδω και αρχισα να διαβαζω τις γωμες για τις πρωτεινες βεβεαια οι σκεψεις ειναι αμφιλεγομενες και αχανης. Μεχρι τωρα δεν ειχα ασχοληθει με τα συμπληρωματα και γα αυτο δεν ξερω πολλα πραγματα, ειμαι 20 χρονων 1.66 υψος 58κιλα και κανω προπονηση ογκου για αυτο πριν επιλεξω καποια πρωτεινη θελω οσοι ξερουν να μου απανησουν στα εξης ερωτηματα:
1) Για ποσο καιρο πρεπει να παρω την πρωτεινη?
2) Σε ποιες κατηγοριες πρωτεινων πρεπει να απευθυνθω?
3) Σε τι ποσοτητα πρεπει να καταναλωνω το συμπληρωμα ημερησιος ή εβδομαδιαιος?

Θελω ενα προιον που θα ειναι το λιγοτερο επιβλαβες για τον οργανισμο μου.

Levrone
08-08-12, 14:45
Καλησπερα παιδια, επειδη σκεφτομαι να παρω συμπληρωμα πρωτεινης μπηκα εδω και αρχισα να διαβαζω τις γωμες για τις πρωτεινες βεβεαια οι σκεψεις ειναι αμφιλεγομενες και αχανης. Μεχρι τωρα δεν ειχα ασχοληθει με τα συμπληρωματα και γα αυτο δεν ξερω πολλα πραγματα, ειμαι 20 χρονων 1.66 υψος 58κιλα και κανω προπονηση ογκου για αυτο πριν επιλεξω καποια πρωτεινη θελω οσοι ξερουν να μου απανησουν στα εξης ερωτηματα:
1) Για ποσο καιρο πρεπει να παρω την πρωτεινη?
2) Σε ποιες κατηγοριες πρωτεινων πρεπει να απευθυνθω?
3) Σε τι ποσοτητα πρεπει να καταναλωνω το συμπληρωμα ημερησιος ή εβδομαδιαιος?

Θελω ενα προιον που θα ειναι το λιγοτερο επιβλαβες για τον οργανισμο μου.

Να σου πω τη δικη μου αποψη.
Για την ποιοτητα της μαρκας καθενας εχει τις δικες του αποψεις, καθενας θεωρει καποια ή καποιες ποιτικοτερες.
Αυτα θα τα βλεπεις με τον καιρο και θα καταληξεις στο ποιες θεωρεις ποιοτικες.
Εγω θεωρω καποιες μαρκες καλες, αλλος θεωρει καποιες αλλες.

Δεν εχει οριο η πρωτεινη στο χρονικο διαστημα.
Δεν ειναι σαν την κρεατινη ας πουμε που κανει κυκλο και τη διακοπτεις και την ξαναρχιζεις. Ειναι μερος της διατροφης σου.
Αυτο που εγω νομιζω ειναι οτι χρειαζεται σαν πρωινο, και πριν και μετα την προπονηση.
Να την παιρνεις σαν πρωινο ειτε εχεις ειτε οχι προπονηση την ημερα αυτη.
Αυτο που θα σου πουν οι περισσοτεροι και ειναι αληθεια ειναι μη βασιστεις στην πρωτεινη και παραμερισεις το φαι.
Αν εισαι σπιτι μην πεις "βαριεμαι να μαγειρεψω , θα πιω πρωτεινη".. Κατσε να μαγειρεψεις.

Εγω θα σου λεγα μια καθαρη πρωτεινη , οχι υδατανθρακες και διαφορα τετοια, οχι "ογκου" με λιγα λογια, και αν στεκουν τα χρηματα δοκιμασε μια isolate πρωτεινη. Αν εχεις διαβασει τα ειδη που υπαρχουν θα καταλαβεις τι εννοω.

Την ποσοτητα θα τη βρεις και πανω στο κουτι, παει ανα scoop, δεν ειναι προβλημα αυτο.
Μια δοση πρωι , πριν και μετα την προπονηση.

Κακο στον οργανισμο σου δε θα κανεις , διαλεξε μια μαρκα καλη και κανε σωστη χρηση.
Και δεν εχεις να φοβασαι κατι.

leftis
08-08-12, 15:11
Παιδια μετα την μονουδρικη ποια ειναι η πιο αποτελεσματικη ? Σκεφτομουν για kre-alkalyn , ο ντεβιλ λεει ειναι απατη , CEE δινει αληθεια δυναμη οπως λεν ή ειναι μ@λ@κιες ? Σκεφτομαι 1,5 μηνα μονουδρικη 1,5 οφφ απο κρεατινη και μετα CEE για οσο καιρο παει η σκονη ή τα χαπια.Το βρηκα και σε σκονη αλλα ειναι της generic nutrition που δεν πολυεμπιστευομαι ως εταιρια (εχω παρει καρνιτινη απο αυτην..)

μία φορά είχα δοκιμάσει kre-alkalyn της warriorlab και δεν μου έκανε τίποτα.

angus young
08-08-12, 15:17
μία φορά είχα δοκιμάσει kre-alkalyn της warriorlab και δεν μου έκανε τίποτα.

Μα κι εσυ,warriorlab??:P
η αληθεια παντως ειναι οτι η kre-alkalyn δεν εχει καμια σχεση με την μονουδρικη....
εγω παντως επειδη εχω διαβασει καλα σχολια για την υδροχλωρικη,λεω να την δοκιμασω τον σεπτεμβριο....:green:

leftis
08-08-12, 15:38
Μα κι εσυ,warriorlab??:P
η αληθεια παντως ειναι οτι η kre-alkalyn δεν εχει καμια σχεση με την μονουδρικη....
εγω παντως επειδη εχω διαβασει καλα σχολια για την υδροχλωρικη,λεω να την δοκιμασω τον σεπτεμβριο....:green:

δε φταίω εγώ, ήμουν αρχάριος και με ψάρωσε ο πωλητής των xtreme :turtle:

aepiskeptis
08-08-12, 16:24
ισως δε φταιει ο πωλητης, ισως εισαι creatine non responder


δεν τους πιανει ολους η κρεατινη, καλο ειναι αυτο κρατας τα λεφτακια και αγοραζεις πιο χρησιμα συμπληρωματα οπως πρωτεινη και Ω3

giourkas
10-08-12, 02:43
παιρνω πρωτεινη της whey,λιποδιαλυτες της scitec,ωμεγα 3 κ αμινοξεα της tested nutrition...το προβλημα μου ειναι ποτε κ ποιες ωρες να τα παιρνω... κ αν υπαρχει καποιο προβλημα που παιρνω ολα αυτα μαζι...ευχαριστω

panakos
10-08-12, 08:34
καλημερα φιλος!λοιπον πρωτεινη αμεσως μετα το γυμανστηριο...
ωμεγα 3 με τα βασικα σου γευματα....
λιποδιαλυτη το πρωι και την αλλη δοση μιση ωρα πριν την προπονηση!αν κανεθις πρωινη προπονηση παρε το πρωι και μετα νωρις το απογευματακι κατα τις 4 5...
αμινοξεα αναλογα...αν ειναι bcaa παρτα μολις τελειωσεις τα βαρη και πριν την αεροβια....

αν ειναι απλα αμινοξεα εκανες μ@λ@κια που τα αγορασες!

giourkas
11-08-12, 02:32
ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου..οσον αφορα τα αμινοξεα,ειναι της tested nutrition κ λεγονται amino-6500..νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικα,αλλα αν μπορεις ριξε μια ματια να μου πεις τη γνωμη σου

Jimy
11-08-12, 03:15
καλημερα φιλος!λοιπον πρωτεινη αμεσως μετα το γυμανστηριο...
ωμεγα 3 με τα βασικα σου γευματα....
λιποδιαλυτη το πρωι και την αλλη δοση μιση ωρα πριν την προπονηση!αν κανεθις πρωινη προπονηση παρε το πρωι και μετα νωρις το απογευματακι κατα τις 4 5...
αμινοξεα αναλογα...αν ειναι bcaa παρτα μολις τελειωσεις τα βαρη και πριν την αεροβια....

αν ειναι απλα αμινοξεα εκανες μ@λ@κια που τα αγορασες!
Δηλαδη εγω τα uniliver να τα πεταξω?

panakos
11-08-12, 10:09
Δηλαδη εγω τα uniliver να τα πεταξω?
εννοειτια πως δεν θα τα πεταξεις!!

maria galetaki
12-08-12, 16:58
προσφατα αρχισα ξανα γυμναστηριο και την δευτερη μερα ειχα ενα απιστευτο πιασιμο σε ολο το δεξι ποδι απο το γονατο και πανω...εψαξα σχετικα και μου ειπαν οτι σε τετοιες περιπτωσεις κανει καλο η βήτα-αλανίνη.Τι ακριβως ειναι και σε τι βοηθαει?

angus young
12-08-12, 17:02
Απο τη στιγμη που εισαι νεο μελος,καλο θα ηταν να διαβασεις πρωτα τους κανονες του φορουμ....

maria galetaki
12-08-12, 17:04
για ποιο πραγμα ακριβως?

spartan77
12-08-12, 17:05
προσφατα αρχισα ξανα γυμναστηριο και την δευτερη μερα ειχα ενα απιστευτο πιασιμο σε ολο το δεξι ποδι απο το γονατο και πανω...εψαξα σχετικα και μου ειπαν οτι σε τετοιες περιπτωσεις κανει καλο η βήτα-αλανίνη.Τι ακριβως ειναι και σε τι βοηθαει?

καταρχην καλωσορισες:welcome:
ριξε μια ματια εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=181:2011-10-02-17-32-32&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

και μπορεις να μπεις στην ενοτητα (νεα μελη) να συστηθεις και να μαθεις οτι χρειαζεσαι :thumbup:

maria galetaki
12-08-12, 17:07
χμμ ok another time....ευχαριστω παντος!:thumbup:

angus young
12-08-12, 17:09
Μπαινεις πρωτη φορα να γραψεις σε ενα φορουμ και να ζητησεις βοηθεια για καποιο θεμα....
καταρχην,πες και μια καλησπερα,δεν βλαπτει.
εκτος απο αυτο ομως,πρεπει να περασεις απο το τοπικ των νεων μελων,να μας πεις λιγα πραγματα για σενα,και μετα να ρωτησεις οτι θελεις...
τελοσπαντων,η β-αλανινη ειναι ενα αμινοξυ,η ληψη του οποιου αυξανει την αντοχη και την δυναμη αυτων που γυμναζονται και βοηθαει στην μυικη τους αναπτυξη....
δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει στο προβλημα σου.

BlooDdeaD_MefiSt
12-08-12, 17:46
προσφατα αρχισα ξανα γυμναστηριο και την δευτερη μερα ειχα ενα απιστευτο πιασιμο σε ολο το δεξι ποδι απο το γονατο και πανω...εψαξα σχετικα και μου ειπαν οτι σε τετοιες περιπτωσεις κανει καλο η βήτα-αλανίνη.Τι ακριβως ειναι και σε τι βοηθαει?

Αυτο το πιασιμο ειναι τα λεγομενα doms δεν θα σε βοηθησει σε τπτ η β-αλανινη δεν ξερω ποιος μορφωμενος στο ειπε αυτο....Αν κανεις λιγο τρεξιμο και cardio γενικα τις επομενες ωρες απο την προπονηση τα doms δεν θα ειναι τοσο επιπονα. Και με τον καιρο θα ειναι ολο και λιγοτερα.

koulara!
16-08-12, 20:45
μετα3υ μονοδρουκης και νιτρικου τι ειναι καλυτερο απο σχεση δυναμης και μονο?

BlooDdeaD_MefiSt
17-08-12, 12:30
μετα3υ μονοδρουκης και νιτρικου τι ειναι καλυτερο απο σχεση δυναμης και μονο?

μονουδρικη....

TheEnonymous
17-08-12, 16:24
Τις μέρες που έχω ''ρεπό'' απο το γυμναστήριο,να παίρνω πάλι κανονικά τα συμπληρώματα?

s0k0s
17-08-12, 16:31
Τις μέρες που έχω ''ρεπό'' απο το γυμναστήριο,να παίρνω πάλι κανονικά τα συμπληρώματα?

Αναλογος ποια παιρνεις φιλε μου.

TheEnonymous
17-08-12, 17:10
usn-100% whey protein

s0k0s
17-08-12, 20:41
usn-100% whey protein

Αμα καλυπτεσαι στην διατροφη απο τα γρ. πρωτεινης τοτε μην παρεις. Αμα θες να συμπληρωσεις βαλε..

TheEnonymous
18-08-12, 10:05
:clap:

παλαιστάκος
18-08-12, 10:19
παιδιά καλήμερα....χθες ξεκίνησα την πολυβιταμίνη της universal την universal natural daily...είναι καλή?η πολυβιταμίνη super multi είναι πιο καλή?..ευχαριστώ

SkiadakOs
18-08-12, 16:33
Παιδια καλησπερα... Ειμαι 58 Κιλα και 1.72 Υψος.. ειμαι 17 χρονων και θελω βοηθεια οσον αφορα τα συμπληρωματα.. Ειμαι τελιως αρχαριος και δν ξερω τι πρεπει να παρω ωστε να πετυχω την γραμμωση στους κοιλιακους που τραβιεμαι εδω και καιρο.. κανω gym και αρκετα καλη διατροφη αλλα οι κατω και οι μεσσαιοι δν φαινονται και παρα πολυ...πριν λιγο καιρο δοκιμασα την καρνιτινη η αληθεια ειναι δν ειδα κανενα αποτελεσμα..ξερω θα μου πειτε χρειαζομαι κιλα.. εγω ετσι θελω να ειναι το σωμα μου και μαρεσει δηλαδη δν θελω να παρω κιλα.. γραμμωση ζηταω ..Οποτε χρειαζομε ενα συμπληρωμα ωστε μαζι με το gym kai tin διατροφη να πετυχω μια πολυ καλη γραμμωση το επιπεδο του λιπους μου ειναι γυρω στο 12% Ευχαριστω προκαταβολικα.

TheEnonymous
18-08-12, 16:41
Απ'όσο ξέρω πρέπει το λίπος να ειναι 10%(μέγιστο) για να φανούν οι κοιλιακοί...μπορεί να φτέει αυτό.
Από την άλλη είσαι 58 κιλά(λίγα),άμα χάσεις κι'άλλο λίπος...
Μήπως να ασχολιόσουν με τον όγκο λίγο περισσότερο?Να βάλεις δηλαδή μυς,και να χάσεις ακόμα λίγο λίπος.

SkiadakOs
18-08-12, 16:48
Απ'όσο ξέρω πρέπει το λίπος να ειναι 10%(μέγιστο) για να φανούν οι κοιλιακοί...μπορεί να φτέει αυτό.
Από την άλλη είσαι 58 κιλά(λίγα),άμα χάσεις κι'άλλο λίπος...
Μήπως να ασχολιόσουν με τον όγκο λίγο περισσότερο?Να βάλεις δηλαδή μυς,και να χάσεις ακόμα λίγο λίπος.

Οχι δν θελω να βαλω αλλα κιλα.. απλα βοηθεια στο συπληρωμα χρειαζομε μεγαλε...θα το λιωσω στην αεροβια αυτες τις μερες απλα θελω και ενα καλο συμπληρωμα..

giannis_ex
18-08-12, 16:56
Λιποδιαλυτες δοκιμασες?? Αλλα βασικα, βαλε κιλα :P

SkiadakOs
18-08-12, 16:58
Λιποδιαλυτες δοκιμασες?? Αλλα βασικα, βαλε κιλα :P
Ειπαμε δν θελω κιλα... απο λυποδιαλιτες μονο φυσικους δηλαδη τσαι και μηλαρακια που εχω ακουσει οτι βοηθανε...
Γιατι οι αλλοι διαλυτες ειναι και λιγο επιβλαβες απο οσο ξερω...

giannis_ex
18-08-12, 17:08
Μπα, αν εισαι γενικα υγιης δε θα εχεις προβλημα (αν εχω αδικο, ισως λογω ηλικιας, να με διορθωσει καποιος). Τσεκαρε στην "Αξιολογηση συμπληρωματων", στην κατηγορια "Λιποδιαλυτες", να δεις ποιος σου κανει περισσοτερο (οικονομικα κτλ):

http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?49-%CE%9B%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82

kokolakis
18-08-12, 17:10
58 κιλα 1,72.... και θες να χασεις....?

μαυρισε κιολας να σε περνανε για πακιστανο....

giannis_ex
18-08-12, 17:13
Περι ορεξεως, που λενε... Παντως αν θελεις φιλε σου δανειζω το avatar μου :green:

SkiadakOs
18-08-12, 17:15
58 κιλα 1,72.... και θες να χασεις....?

μαυρισε κιολας να σε περνανε για πακιστανο....

Το Να κοροιδευεις καποιον αρχαριο που απλα ρωταει κατι νομιζω δν σε οφελει...οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεισ.. ευχαριστω για τον χρονο σου..

kokolakis
18-08-12, 17:18
μεγαλος ειμαι...

ασε τις μαλακιουλες και πλακωσου στην αεροβια να δεις κοιλιακους και ας εισαι τερμα αδυνατος, κανεις ογκο μετα και γεμιζεις αντε....

SkiadakOs
18-08-12, 17:20
μεγαλος ειμαι...

ασε τις μαλακιουλες και πλακωσου στην αεροβια να δεις κοιλιακους και ας εισαι τερμα αδυνατος, κανεις ογκο μετα και γεμιζεις αντε....

Επρεπε να πεις την εξυπναδα πριν? Εγω ρωτησα για συμπληρωμα η κατι παρομοιο προφανως δν μπορεις να με βοηθησεις ευχαριστω.

kokolakis
18-08-12, 17:24
το θεο..

Giorgos13
19-08-12, 20:38
Καλησπερα παιδια μια ερωτησουλα να κανω ηθελα σχετικα με πρωτεινη ογκου serious mass( ON ) η οποια απο οτι γνωριζω περιεχει κρεατινη μεσα και θα βαλω και κρεατινη σε συμπηρωμα το CGT ( CreatineGlutamineTaurine ) ths ON. Ποσο κρεατινη λετε να παιρνω την ημερα η αλλιως προτεινετε καποιο αλλο συμπληρωμα κρεατινης που να παει καλα με την συγκεκριμενη πρωτεινη ογκου? Και κατι τελευταιο 250 γρ υδατανθρακα που εχει μεσα η συγκεκριμενη πρωτεινη μπορουν να απορροφηθουν απο τον οργανισμο μετα το γυμναστηριο (ειμαι 78 κιλα) θα εχει καμια επιπτωση αυτο στο συκωτι και στα νεφρα?

με εκτιμηση
Γιωργος

kafros gate 7
20-08-12, 13:16
γεια σας παιδια.
οπως ειχα γραψει σε αλλο τοπικ τελη ιουνιου (γυρω στις 20-25 ) ειχα κανει λιπομετρηση
και ειμουν στα 87,8 κιλα με 15% λιπος.ειχα βαλει στοχο να φτασω και να διατηρηθω στα 85 μεχρι τελη αυγουστου!
ετσι μ ειχε πει και η διατροφολογος στο γυμναστηριο μ που μ εκανε και την λιπομετρηση, οτι εκει θα ειμαι στο κατωτατο
φυσιολογικο οριο για το υψος μου. ο στοχος λοιπον εχει επειτευχθει εδω και 2-3 εβδομαδες καθως τωρα η ζυγαρια
γραφει 82 κιλα, λιπομετρηση δεν εχω κανει ομως.

ετσι σιγα σιγα λεω να αρχισω να μπαινω στον ογκο.σκεφτομαι εκτος απο την πρωτεϊνη που παιρνω και τις πολυβιταμινες που θα
βαλω καθως και το cla που παιρνω εδω και περιπου 1 μηνα, να βαλω για πρωτη φορα και ενα pre workout.
επειδη δεν εχω ξαναπαρει pre workouτ συμπληρωμα και απο φιλους μου εχουν πει οτι θα μεβοηθησει πολυ στη δυναμη και στην
ενταση των προπονησεων θελω τη βοηθεια σας.
ειμαι αναμεσα στο assault της muscle pharm , το jack3d και εχω σκεφτει να συνδιασω και το amino energy της optimum
μαζι με kre-alkalyn πριν την προπονηση, καθως μου εχουν πει οτι η kre alkalyn απορρροφαται καλυτερα και χωρις υδατανθρακες.

τι απο αυτα θα προτιμουσατε?εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Andreas C.
20-08-12, 15:14
Καλησπερα παιδια μια ερωτησουλα να κανω ηθελα σχετικα με πρωτεινη ογκου serious mass( ON ) η οποια απο οτι γνωριζω περιεχει κρεατινη μεσα και θα βαλω και κρεατινη σε συμπηρωμα το CGT ( CreatineGlutamineTaurine ) ths ON. Ποσο κρεατινη λετε να παιρνω την ημερα η αλλιως προτεινετε καποιο αλλο συμπληρωμα κρεατινης που να παει καλα με την συγκεκριμενη πρωτεινη ογκου? Και κατι τελευταιο 250 γρ υδατανθρακα που εχει μεσα η συγκεκριμενη πρωτεινη μπορουν να απορροφηθουν απο τον οργανισμο μετα το γυμναστηριο (ειμαι 78 κιλα) θα εχει καμια επιπτωση αυτο στο συκωτι και στα νεφρα?

με εκτιμηση
Γιωργος

Φίλε Γιώργο η κρεατίνη που έχει μέσα είναι μόνο 1gr στην κάθε δόση που είναι μικρή ποσότητα και δεν παίζει κανένα σημαντικό ρόλο.

Θα σου πρότεινα να πάρεις την μονοϋδρική καλύτερα!

Αν φοβάσαι γιατί θα βάλεις λίπος παίρνε μόνο ένα scoop!

Μην φοβάσαι δεν θα πεθάνεις από την κρεατίνη :P :P :toast:

Andreas C.
20-08-12, 15:20
@kafros gate

Φίλε δυστυχώς η ευτυχώς τα preworkout πιάνουν τον καθένα διαφορετικά και αν δεν τα δοκιμάσεις από μόνος σου να δεις πιο σε πιάνει καλύτερα δεν θα βγάλεις άκρη!

Καλύτερα να πάρεις μονοϋδρική κρεατίνη και άφησε το CLA και πάρε Ω3 :toast:

angus young
20-08-12, 15:24
Αντρεα,τι κανεις φιλε??:toast:
ερωτηση κι απο μενα....
ποια η γνωμη σου για την υδροχλωρικη κρεατινη??εχεις δοκιμασει?
εχω διαβασει καλα σχολια παντως.....

darksniper87
20-08-12, 15:31
Αντρεα,τι κανεις φιλε??:toast:
ερωτηση κι απο μενα....
ποια η γνωμη σου για την υδροχλωρικη κρεατινη??εχεις δοκιμασει?
εχω διαβασει καλα σχολια παντως.....

Την έχω δοκιμάσει. Είναι πολύ καλή κρεατίνη. 'Ομως δεν αξίζει τα λεφτά της. Τα ίδια αποτελέσματα είχα με την Creapure.
Πιστεύω είναι καλή γι'αυτούς που τους προκαλεί στομαχόπονους η μονουδρική.

angus young
20-08-12, 15:35
Την έχω δοκιμάσει. Είναι πολύ καλή κρεατίνη. 'Ομως δεν αξίζει τα λεφτά της. Τα ίδια αποτελέσματα είχα με την Creapure.
Πιστεύω είναι καλή γι'αυτούς που τους προκαλεί στομαχόπονους η μονουδρική.

Ωραιος!!
την εχω παρει,σε αρκετα καλη τιμη,απλα για να ξερω τι να περιμενω οταν την ξεκινησω...
ισχυει οτι δεν κραταει τοσα νερα οσα κραταει η μονουδρικη?

Andreas C.
20-08-12, 15:37
Μια χαρά είμαι εγώ φίλε (το όνομα σου?) εσύ?

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάνω σε αυτό γιατί δεν έχω προσωπική πείρα :(

angus young
20-08-12, 15:38
Μια χαρά είμαι εγώ φίλε (το όνομα σου?) εσύ?

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάνω σε αυτό γιατί δεν έχω προσωπική πείρα :(

Νικος...;)
εγινε φιλαρακι,δεν πειραζει,αφου την εχει δοκιμασει ο darksniper,κομπλε....:green:

darksniper87
20-08-12, 15:50
Ωραιος!!
την εχω παρει,σε αρκετα καλη τιμη,απλα για να ξερω τι να περιμενω οταν την ξεκινησω...
ισχυει οτι δεν κραταει τοσα νερα οσα κραταει η μονουδρικη?

Ναι διότι απορροφάται καλύτερα και δεν μένει έξω από τους μυς.
Φυσικά και με την μονουδρική αν δεν το παρακάνεις δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
Αλλά άμαν την βρήκες φτηνά καλώς. Αυτό που μου αρέσει σε αυτή είναι ότι διαλύεται εντελώς στο νερό και δεν προκαλεί καθόλου στομαχόπονους.

angus young
20-08-12, 15:57
Ναι διότι απορροφάται καλύτερα και δεν μένει έξω από τους μυς.
Φυσικά και με την μονουδρική αν δεν το παρακάνεις δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
Αλλά άμαν την βρήκες φτηνά καλώς. Αυτό που μου αρέσει σε αυτή είναι ότι διαλύεται εντελώς στο νερό και δεν προκαλεί καθόλου στομαχόπονους.

Σουπερ!!εκανα καλη επιλογη δηλαδη....:green:
σ'ευχαριστω φιλαρακι!!

Giorgos13
20-08-12, 18:31
γεια σας παιδια.
οπως ειχα γραψει σε αλλο τοπικ τελη ιουνιου (γυρω στις 20-25 ) ειχα κανει λιπομετρηση
και ειμουν στα 87,8 κιλα με 15% λιπος.ειχα βαλει στοχο να φτασω και να διατηρηθω στα 85 μεχρι τελη αυγουστου!
ετσι μ ειχε πει και η διατροφολογος στο γυμναστηριο μ που μ εκανε και την λιπομετρηση, οτι εκει θα ειμαι στο κατωτατο
φυσιολογικο οριο για το υψος μου. ο στοχος λοιπον εχει επειτευχθει εδω και 2-3 εβδομαδες καθως τωρα η ζυγαρια
γραφει 82 κιλα, λιπομετρηση δεν εχω κανει ομως.

ετσι σιγα σιγα λεω να αρχισω να μπαινω στον ογκο.σκεφτομαι εκτος απο την πρωτεϊνη που παιρνω και τις πολυβιταμινες που θα
βαλω καθως και το cla που παιρνω εδω και περιπου 1 μηνα, να βαλω για πρωτη φορα και ενα pre workout.
επειδη δεν εχω ξαναπαρει pre workouτ συμπληρωμα και απο φιλους μου εχουν πει οτι θα μεβοηθησει πολυ στη δυναμη και στην
ενταση των προπονησεων θελω τη βοηθεια σας.
ειμαι αναμεσα στο assault της muscle pharm , το jack3d και εχω σκεφτει να συνδιασω και το amino energy της optimum
μαζι με kre-alkalyn πριν την προπονηση, καθως μου εχουν πει οτι η kre alkalyn απορρροφαται καλυτερα και χωρις υδατανθρακες.

τι απο αυτα θα προτιμουσατε?εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Καλησπερα και απο μενα το πιο σημαντικο συμπληρωμα για μενα και για πολλους ειναι το pre-workout διοτι μονο εαν δωσεις τον καλυτερο σου εαυτο στο γυμναστηριο και κανεις γυμναστικη με τρελα βαρη θα βαλεις τρελο ογκο... Το καλυτερο προεξασκητικο προιον ειναι το Jack3d(usp labs) πολυ μεγαλη δυναμη , μην δοκιμασεις αλλο χασιμο λεφτων ειναι ολα εκτος απο το jack3d ... Αν εισαι ευαισθητος στην καφεινη θα εισαι σαν να εχεις βαρεσει ενεσιμη αδρεναλινη, εαν δεν εισαι καθολου ευαισθητος στην καφεινη θα εισαι λες και δεν εχεις παρει την ηρωινη σου( μιλαμε για εναν ναρκωμανη παντα :P ) .Τον Οκτωμβρη θα το παραγειλω το ιδιο κανε και συ ...

Υστερογραφο:Α... παραλιγο να το ξεχασω για ρωτα για το γερανιο... τι ειναι και τι κανει??? γιατι το jack3d το περιεχει αυτο μεσα (ειναι πιο δυνατο απο οτι η καφεινη) . Ενα σου λεω μονο... το εχουν βγαλει απο πολλα συμπληρωματα που το ειχαν προσθεσει οι εταιριες και αυτο το εκανε ο FDA

beefmeup
20-08-12, 19:26
Ναι διότι απορροφάται καλύτερα και δεν μένει έξω από τους μυς.


στην θεωρεια μονο..η τουλαχιστον στα claims του κατασκευαστη.
στην πραξη,κανεις δεν ξερει.

darksniper87
20-08-12, 20:39
Ε με 1.5γρ (ή και λιγότερα) που σε προτείνουν να καταλώνεις καθημερινά λίγο δύσκολο ούτως η άλλως να μην απορροφηθεί η περισσότερη.

beefmeup
20-08-12, 23:03
αυτο δεν ειναι απολυτο.
με την ιδια λογικη αν περνεις λιγη βιταμινη c αποροφαται καλυτερα απο το αν περνεις περισοτερη.
αλλα αυτο δεν ισχυει,απολυτα απο μονο του..παιζουν πολλα ρολο.

darksniper87
21-08-12, 15:39
αυτο δεν ειναι απολυτο.
με την ιδια λογικη αν περνεις λιγη βιταμινη c αποροφαται καλυτερα απο το αν περνεις περισοτερη.
αλλα αυτο δεν ισχυει,απολυτα απο μονο του..παιζουν πολλα ρολο.

Όχι απλά η λογική μου ήτανε αν πχ θέλει να απορροφήσει 3γρ κρεατίνη το σώμα σου, με 5γρ κρεατίνη που θα καταναλώσεις θα είναι λιγότερο το ποσό κρεατίνης που θα αποβάλλει με το να κατανάλωνες 10γρ.

nick_electro
21-08-12, 19:41
υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν ανακατέψεις στο ίδιο σείκερ την πρωτεΐνη και το
pre-workout μαζί και τα κατεβάσεις?πρέπει να ρίξεις παραπάνω νερό μέσα ίσως?

darksniper87
21-08-12, 19:55
Προσωπικά με πιάνει καλύτερα το preworkout όταν το παίρνω με άδειο στομάχι.
Ποιος ο λόγος να πάρεις πρωτείνη πριν το γυμναστήριο;

s0k0s
21-08-12, 23:15
Ποιος ο λόγος να πάρεις πρωτείνη πριν το γυμναστήριο;

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19541-%CE%88%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1-Preworkout-vs-Post-Workout

GeoDask
22-08-12, 03:02
Pαίδες το γεράνιο ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται cycled σε περίπτωση που το πέρνουμε απλά σαν stim ;

για παράδειγμα το στακάρω κάθε πρωί με το που θα ξυπνήσω με καφείνη, ενέργεια και τρελό focus.

αναφέρομαι σε bulk.

darksniper87
22-08-12, 03:41
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19541-%CE%88%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1-Preworkout-vs-Post-Workout

broscience.....

Andreas C.
22-08-12, 11:42
υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν ανακατέψεις στο ίδιο σείκερ την πρωτεΐνη και το
pre-workout μαζί και τα κατεβάσεις?πρέπει να ρίξεις παραπάνω νερό μέσα ίσως?

Φίλε Νίκο θα συμφωνήσω με τον μαύρο σκοπευτή :green:

Όταν περνώ το νιτρικό με τελείως άδειο στομάχι το νιώθω να δουλεύει πολύ καλύτερα :thumbup:

beefmeup
22-08-12, 16:06
broscience.....

οχι κ ετσι μαν..
υπαρχουν πολλες αναφορες πανω σε αυτο.
η μυικη πρωτεινοσυνθεση κανει κορυφωση με καταναλωση πρωτεινης γυρω απο τις προπονησεις..εχει αποδειχθει πολλακις αυτο..
ειτε πριν ειτε μετα,ειτε μεσα.
υπαρχει κ μελετη για το μεσα με αμινοξεα

περαν τουτου,το λινκ που εσυ λες "broscience",εγω το λεω μελετη.
αν εχεις καποια αλλη που καταριπτει αυτη,ευχαριστως το συζηταμε..αν οχι,ειναι η γνωμη σου κοντρα στην μελετη..

darksniper87
22-08-12, 18:16
Ίσως να έχει δίκαιο η έρευνα απλά δεν πιστεύω να έχει ιδιαίτερο αποτέλεσμα σε ότι αφορά στην αύξηση του μυικού όγκου.
Προσωπικά όταν άρχισα να γυμνάζομαι με άδειο στομάχι ένοιωθα πολύ πιο ενεργητικός στο γυμναστήριο και για μένα αυτό έχει περισσότερη σημασία.
Φυσικά όπως είπες κι εσύ είναι η γνώμη μου κόντρα στην έρευνα. Απλά δεν μου αρέσει να δίνω έμφαση σε αυτά τα πράγματα και στο τέλος να αγνωώ τα κύρια (σωστή γυμναστική, διατροφή).
Αφού βλέπω ότι αυτό που κάνω δουλεύει, θα το κάνω και απλά αλλάζω το πρόγραμμα των ασκήσεων όταν δω ότι συνήθισε με αυτό το σώμα μου.

TheWorst
22-08-12, 18:26
Αν ειναι ετσι η διαφορα θα ειναι πολυυυυυυ μικρη :P Τουλαχιστον αυτα βλεπουμε και το κυριο ειναι να παρουμε τα μακρος της ημερας. Αφου και ακομα το anabolic window ειναι 8 ωρες.
Btw .. Τωρα βλεπω οτι ειμαστε στις γενικες για συμπληρωματα και συζηταμε αλλα πραγματα.. :green::P

kafros gate 7
22-08-12, 19:27
παιδια τις επομενες ημερες θα κανω παραγγελια απο γνωστο ευρωπαϊκο σαϊτ
και θελει ο κολλητος μ να παρει ενα λιποτροπικο.δεν εχει ξαναπαρει και εχει
πολυ λιπος πανω του.του εχω εξηγησει ολα τα περι διατροφης κλπ αλλα θελει
να το συνδιασει με λιποτροπικο.

θα ηθελα να μου πειτε καποιο το οποιο να ειναι αποτελεσματικο αλλα και φθηνο.
απ' οσο ειχα διαβασει τα καλυτερα reviews εχει το lipo 6 (ποιο ομως να προτιμισει? το
black, το απλο το πρωτο που ειχε βγει το ασημι ή το καινουριο ασημι που εχει απ' εξω ενα
Χ αν θυμαμαι καλα?) και το mitotropin του gaspari. αν υπαρχει και καποιο που να δουλευει και
να ειναι πιο φθηνο παρακαλω γραψτε το...

GeoDask
22-08-12, 23:57
Αν ειναι ετσι η διαφορα θα ειναι πολυυυυυυ μικρη :P Τουλαχιστον αυτα βλεπουμε και το κυριο ειναι να παρουμε τα μακρος της ημερας. Αφου και ακομα το anabolic window ειναι 8 ωρες.
Btw .. Τωρα βλεπω οτι ειμαστε στις γενικες για συμπληρωματα και συζηταμε αλλα πραγματα.. :green::P

Το ποιό ; :rolf::toast:

Big Foot
23-08-12, 02:30
Eχω ακουσει οτι τα αμινοξεα L-Arginine κ L-ornithine βοηθουν στο να βαλεις περισσοτερο υψος...ειναι αληθεια γιατι δεν γνωριζω πολλα πραματα?:unsure:

SkiadakOs
24-08-12, 15:06
Καλησπέρα μάγκες πήρα πρόσφατα μια κρέμα της Fary Lacte me Rizaleuro... Exei 70 g idatan9raka kai 10 g proteinh.. μου την συστησε ενας καλός φίλος μετα το γυμ είναι οτι πρέπει για τους μιεις.. θα με βοηθησει στην γραμμωση που θέλω να πετύχω? θα πάρω κιλα? μπορείτε να με ενημερωσετε? Οσον αφορά την δοσοληψία την παίρνω με γάλα και 2 κουταλιες απο την κρέμα..Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Socratis100
24-08-12, 22:13
Παιδες η gaspari τελειωσε.Λεω να αλλαξω.Για πειτε μου καμια καλη προτεινη πολλων πηγων.Θελω να ειναι πολλων καθως παιρνω μονο μαι προτεινω[πρωι ,μετα την προπονηση και βραδυ].

angus young
24-08-12, 22:19
Παιδες η gaspari τελειωσε.Λεω να αλλαξω.Για πειτε μου καμια καλη προτεινη πολλων πηγων.Θελω να ειναι πολλων καθως παιρνω μονο μαι προτεινω[πρωι ,μετα την προπονηση και βραδυ].

Φιλε,πολυ καλη ειναι η combat της musclepharm και η proV60 της labrada.....τις εχω δοκιμασει και τις δυο,ποιοτικες,καθονται πολυ καλα στο στομαχι,και ωραιες γευσεις...προσωπικα,προτιμω την combat!!:toast:

pugrulez
24-08-12, 22:50
καλησπερα σε ολους.ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με μια ελληνικη whey που βρηκα αν αξιζει η αν καποιος την εχει δοκιμασει.
* (http://www.wheypro.gr/proteins.htm)*********
αυτη ειναι την εχει ακουσει κανεις?


***Οι κανονισμοί του φόρουμ δεν επιτρέπουν αναφορά καταστημάτων πέραν των χορηγών. Mods Team***

Andreas C.
25-08-12, 01:05
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Αν δεν σου κάνει κόπο πέρνα από την ενότητα νέα μέλη να συστηθείς στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ ;)

Φίλε απογορεύονται τα links πέραν τον χορηγών :thumbup:

Δες λίγο το θέμα της και θα λυθούν οι απορίες σου Whey Pro (Hellenic Group Protein) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19257-Whey-Pro-%28Hellenic-Group-Protein%29&highlight=whey+hellenic) :toast:

pugrulez
25-08-12, 09:34
ευχαριστω για την απαντηση και σορρυ για το λινκ δεν το ηξερα οτι απαγορευεται...

chris corfu
25-08-12, 17:43
Eχω ακουσει οτι τα αμινοξεα L-Arginine κ L-ornithine βοηθουν στο να βαλεις περισσοτερο υψος...ειναι αληθεια γιατι δεν γνωριζω πολλα πραματα?:unsure:

οτι ειναι γενετικα προκαθορισμενο και αν δεν επεμβεις εσυ για παραδειγμα κανοντας αρση βαρων(οχι βαρη απλα) απο μικρος(εως 16) και κανοντας και μια ανθρωπινη διατροφη(δεν εννοω για bodybuilding), θα το παρεις ουτως η αλλος, δεν υπαρχουν αμινοξεα μονα τους που θα σου δωσουν αυτο που ρωτας.. :toast:

chris corfu
25-08-12, 17:49
Καλησπέρα μάγκες πήρα πρόσφατα μια κρέμα της Fary Lacte me Rizaleuro... Exei 70 g idatan9raka kai 10 g proteinh.. μου την συστησε ενας καλός φίλος μετα το γυμ είναι οτι πρέπει για τους μιεις.. θα με βοηθησει στην γραμμωση που θέλω να πετύχω? θα πάρω κιλα? μπορείτε να με ενημερωσετε? Οσον αφορά την δοσοληψία την παίρνω με γάλα και 2 κουταλιες απο την κρέμα..Ευχαριστώ προκαταβολικά.

τωρα για το αν ειναι οτι πρεπει η οχι, το ξερεις εσυ, αναλογως με τη διατροφη σου δηλαδη.. αρκετοι χρησιμοποιουν πιο πολυ γιατι τους αρεσει η τρωγεται ευκολα.. η φραση "ειναι οτι πρεπει για τους μυες" σορρυ αλλα μου ακουγεται γελοια.. τι ειναι ο φιλος σου που ξερει οτι οι μυες αγαπουν το ρυζαλευρο και απο που βγαινει αυτο??

για μενα σαν συμπερασμα και ευτυχως που ρωτησες, απο τη στιγμη που αναφερεις στο κειμενο σου τη λεξη γραμμωση αστο το κουτι στο ραφι σου και απο το χειμωνα αν θες πειραματισου μαζι του.. :toast:

gym_xristos
25-08-12, 19:42
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ELITE FUSION 7 ΤΗΣ DYMATIZE ??? ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΠΕΡΥΣΙ ΤΗΝ 100 ΤΗΣ ΟΝ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΗ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΥΤΟΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ !!!!ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !!!!! ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ 46,5 % ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΛΙΠΟΣ 12 %

*** Γραφε με μικρους χαρακτήρες,τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωναζουμε.Mods Team ***

darksniper87
25-08-12, 21:10
Θα προτιμούσα την Pro Complex της Optimum εγώ.
Είναι πιο καθαρή πρωτείνη απ' αυτή της Dymatize.

gym_xristos
25-08-12, 21:20
ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ??? ΓΙΑΤΙ ΨΙΛΟ-ΠΕΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ...

*** Γραφε με μικρους χαρακτήρες,τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωναζουμε.Mods Team ***

tyler_durden
25-08-12, 21:21
Θα προτιμούσα την Pro Complex της Optimum εγώ.
Είναι πιο καθαρή πρωτείνη απ' αυτή της Dymatize.

και 20 ευρω ακριβοτερη με 300 γραμμαρια προιοντος λιγοτερα..απο τα 10 γρ υδατανθρακα τα 2 ειναι σουγκαρς στη φιουζιον..
γενικα αλλη φιλοσοφια προιοντων..η φιουζιον ειναι μιλ ριπλεισμεντ..

gym_xristos
25-08-12, 21:21
Θα προτιμούσα την Pro Complex της Optimum εγώ.
Είναι πιο καθαρή πρωτείνη απ' αυτή της Dymatize.

ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ??? ΓΙΑΤΙ ΨΙΛΟ-ΠΕΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ...

*** Γραφε με μικρους χαρακτήρες,τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωναζουμε.Mods Team ***

gym_xristos
25-08-12, 21:22
και 20 ευρω ακριβοτερη με 300 γραμμαρια προιοντος λιγοτερα..απο τα 10 γρ υδατανθρακα τα 2 ειναι σουγκαρς στη φιουζιον..
γενικα αλλη φιλοσοφια προιοντων..η φιουζιον ειναι μιλ ριπλεισμεντ..

ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.... !! ΟΠΟΤΕ ΛΕΤΕ ΟΧΙ Ε?

*** Γραφε με μικρους χαρακτήρες,τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωναζουμε.Mods Team ***

darksniper87
25-08-12, 22:02
και 20 ευρω ακριβοτερη με 300 γραμμαρια προιοντος λιγοτερα..απο τα 10 γρ υδατανθρακα τα 2 ειναι σουγκαρς στη φιουζιον..
γενικα αλλη φιλοσοφια προιοντων..η φιουζιον ειναι μιλ ριπλεισμεντ..

1) Στη prosport είναι 4ευρώ ακριβότερη
2) Η Elite Fusion 7 (βανίλια) έχει 50 δόσεις των 23γρ πρωτείνης, δλδ αγοράζεις 1150γρ πρωτείνη.
Η Pro Complex (βανίλια) έχει 29 δόσεις των 60.8γρ πρωτείνης, δλδ αγοράζεις 1763γρ πρωτείνη.
3) Με 10γρ υδατάνθρακα δεν πιστεύω να θεωρείται meal replacement. Περισσότερο πεταμένα λεφτά μιας και τον υδατάνθρακα μπορείς εύκολα να τον πάρεις από το φαγητό.

darksniper87
25-08-12, 22:34
Στο ****** βλέπω ότι είναι 13ευρώ πιο φτηνή.
Και λάθος μου έχει 53 δόσεις.
Αλλά πάλι πιστεύω συμφέρει η Pro Complex.
Η επιλογή είναι του gym_xristos

***Οι κανονισμοί του φόρουμ δεν επιτρέπουν αναφορά καταστημάτων πέραν των χορηγών. Mods Team***

gym_xristos
26-08-12, 00:08
Στο ****** βλέπω ότι είναι 13ευρώ πιο φτηνή.
Και λάθος μου έχει 53 δόσεις.
Αλλά πάλι πιστεύω συμφέρει η Pro Complex.
Η επιλογή είναι του gym_xristos

***Οι κανονισμοί του φόρουμ δεν επιτρέπουν αναφορά καταστημάτων πέραν των χορηγών. Mods Team***

ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

*** Γραφε με μικρους χαρακτήρες,τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωναζουμε.Mods Team ***

kokolakis
26-08-12, 00:17
εχετε ξεφυγει.... δεν επιτρεπονται αναφορες σε ιστοσελιδες που δεν ειναι χορηγος, ποσο μαλλον οι αναφορες σε τιμες....

my work here is done (captain obvious)

darksniper87
26-08-12, 08:49
Συγνώμη λάθος μου

den23
26-08-12, 18:06
παιδιά ξέρει κανεις αν το νέο SCORCH(MAN)έχει coleus forskolin? γιατί δεν το γραφει στα συστατικά αλλα στην περιγραφή του προϊόντος σε κάποια site το αναφέρει ως συστατικό και έχω μπερδευτεί... :/

ορίστε τα συστατικά όπως αναγράφονται σε γνωστό αμερικανικο site:

Lean Green™ Green Tea SE (90% Catechins 60% EGCG) 250 mg
Total EGCG Per Serving 150 mg
P2™ Oolong Tea SE (30% Polymerized Polyphenols, 10% EGCG) 250 mg
Total Polymerized Polyphenols per Serving 75 mg
Total EGCG Per Serving 25 mg
Caffeine USP 200 mg
PEA (phenylethylamine) 150 mg
Isobutyryl Thiamine Disulfide 150 mg
RK ™Raspberry Ketones 125 mg
Evodiamine 99% 50 mg
Ginger Root SE (5% Gingerols and Shogaols) 50 mg
Synephrine 99% 20 mg
Bioperine® 5 mg

sobral
26-08-12, 19:56
παιδιά ξέρει κανεις αν το νέο SCORCH(MAN)έχει coleus forskolin? γιατί δεν το γραφει στα συστατικά αλλα στην περιγραφή του προϊόντος σε κάποια site το αναφέρει ως συστατικό και έχω μπερδευτεί... :/

ορίστε τα συστατικά όπως αναγράφονται σε γνωστό αμερικανικο site:

Lean Green™ Green Tea SE (90% Catechins 60% EGCG) 250 mg
Total EGCG Per Serving 150 mg
P2™ Oolong Tea SE (30% Polymerized Polyphenols, 10% EGCG) 250 mg
Total Polymerized Polyphenols per Serving 75 mg
Total EGCG Per Serving 25 mg
Caffeine USP 200 mg
PEA (phenylethylamine) 150 mg
Isobutyryl Thiamine Disulfide 150 mg
RK ™Raspberry Ketones 125 mg
Evodiamine 99% 50 mg
Ginger Root SE (5% Gingerols and Shogaols) 50 mg
Synephrine 99% 20 mg
Bioperine® 5 mg

αυτά που γράφεις είναι τα συστατικά της τελευταίας έκδοσης.:thumbup:

den23
27-08-12, 04:00
αυτά που γράφεις είναι τα συστατικά της τελευταίας έκδοσης.:thumbup:

ναι αυτό λέω.. άρα η τελευταία έκδοση δη έχει coleus έτσι?? μήπως είναι γραμμένο με κάποια άλλη ονομασία για αυτό ρωτάω... οποτε μπορώ να το "στακαρω" με coleus και yohimbine HCL να γίνει μπόμπα... :)

BaamBam
27-08-12, 12:34
Καλημερα,

Πηρα μια αγευστη whey και δε κατεβαινει με τιποτα μηπως εχετε καμια ιδεα αν μπορω να παρω γευση ξεχωριστα και απο που???

aqua_bill
28-08-12, 12:58
λοιπόν έχω μερικές μαζεμένες ερωτήσεις. αρχικά θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και ετοιμάζομαι για στακ χειμώνα.
ψάχνω λοιπόν.

1.πρωτεΐνη αργής απορρόφησης για πρωί βράδυ καζεινη λογικά(το γιαούρτι το βραδινό το ξεχνάμε,εχω αδειάσει δε μπορώ άλλο)
2.πρωτεινη με συνδυασμό whey και wpc για ποστ (έχω και bulk waxy μπορώ να το συνδυάσω?λογικά ναι αλλα μετά από πόση ώρα τρώμε?)
3.πολυβιταμινη super τουμπανιαρικη ( Lao πέρα από avanite του ψευτο Θωμά gaspari?)
4.ενα προπρονητικο.(σκέφτομαι το muscle marinade (purus labs) με το οποιο είχα πάθει πλακα από δειγματακι)
5 ένα ιντρα (λογικά xtend?)
6 κρεατινη (κλασικά reflex ?)
7 ψαρολαδακια (όλα το ίδιο δεν είναι να πάρω τα πιο φθηνά?)

aqua_bill
28-08-12, 12:59
Καλημερα,

Πηρα μια αγευστη whey και δε κατεβαινει με τιποτα μηπως εχετε καμια ιδεα αν μπορω να παρω γευση ξεχωριστα και απο που???

ε κλασικα χεμο,κακαο ..κλπ

Irriversible
28-08-12, 13:25
Στα συμπληρωματα πρωτεινης στην περιεκτικοτητα σε πρωτεινη μετρουνται και τα αμινοξεα? κι αν ναι γιατι?

tyler_durden
28-08-12, 13:30
λοιπόν έχω μερικές μαζεμένες ερωτήσεις. αρχικά θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και ετοιμάζομαι για στακ χειμώνα.
ψάχνω λοιπόν.

1.πρωτεΐνη αργής απορρόφησης για πρωί βράδυ καζεινη λογικά(το γιαούρτι το βραδινό το ξεχνάμε,εχω αδειάσει δε μπορώ άλλο)..
2.πρωτεινη με συνδυασμό whey και wpc για ποστ (έχω και bulk waxy μπορώ να το συνδυάσω?λογικά ναι αλλα μετά από πόση ώρα τρώμε?)
3.πολυβιταμινη super τουμπανιαρικη ( Lao πέρα από avanite του ψευτο Θωμά gaspari?)
4.ενα προπρονητικο.(σκέφτομαι το muscle marinade (purus labs) με το οποιο είχα πάθει πλακα από δειγματακι)
5 ένα ιντρα (λογικά xtend?)
6 κρεατινη (κλασικά reflex ?)
7 ψαρολαδακια (όλα το ίδιο δεν είναι να πάρω τα πιο φθηνά?)

1.εξαρταται ποιο το τελευταιο γευμα σου..αν εχεις κρεας σε μεγαλη ποσοστητα ειναι περιττη..αν τρως λιγο,παρε..
2.45-60 λεπτα γευμα..μην τρελενεσαι με την ωρα παντως..
3.optimen της ον
4.neurocore,φθηνο και καλο
5.με πρι,γιατι να παρεις ιντρα;;πεταμενα λεφτα για μενα..πιες 1.5 σκουπ γουει μιση ωρα πριν και εισαι οκ..
6.τη φθηνοτερη μονουδρικη...εγω παιρνω της ον την κλασσικη μικροναιζντ..10 ευρω 300 γρ..
7.κοιτα ποσοστητες ανα καψουλα..


Καλημερα,

Πηρα μια αγευστη whey και δε κατεβαινει με τιποτα μηπως εχετε καμια ιδεα αν μπορω να παρω γευση ξεχωριστα και απο που???

γαλα απλο ή σωκολατουχο..ειδικα το ασπρο 2% ειναι η καλυτερη λυση για μετα πιστευω..

kokolakis
28-08-12, 13:47
λοιπόν έχω μερικές μαζεμένες ερωτήσεις. αρχικά θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και ετοιμάζομαι για στακ χειμώνα.
ψάχνω λοιπόν.

1.πρωτεΐνη αργής απορρόφησης για πρωί βράδυ καζεινη λογικά(το γιαούρτι το βραδινό το ξεχνάμε,εχω αδειάσει δε μπορώ άλλο)
2.πρωτεινη με συνδυασμό whey και wpc για ποστ (έχω και bulk waxy μπορώ να το συνδυάσω?λογικά ναι αλλα μετά από πόση ώρα τρώμε?)
3.πολυβιταμινη super τουμπανιαρικη ( Lao πέρα από avanite του ψευτο Θωμά gaspari?)
4.ενα προπρονητικο.(σκέφτομαι το muscle marinade (purus labs) με το οποιο είχα πάθει πλακα από δειγματακι)
5 ένα ιντρα (λογικά xtend?)
6 κρεατινη (κλασικά reflex ?)
7 ψαρολαδακια (όλα το ίδιο δεν είναι να πάρω τα πιο φθηνά?)

1. τσιμπα την δε χανεις τπτ
2. τα συνδιαζεις, καμια ωρα αλλα μην εισαι και με το ρολοι στο χερι
3. αν ψωνιζεις απο βοτανο παρε life force ;) δες το τοπικ του λαο με τις μουλτι
4. αν σε ειχε πιασει παρτο, καθετι πιανει διαφορετικα τον καθε οργανισμο...
5. αφου θα περνεις το αλλο πριν δε χρειαζεται νομιζω..
6. ολες τα ιδια ειναι
7. δεν ειναι ολα τα ιδια, δες τις περιεκτικοτιτες τα περισσοτερα ειναι γυρω στο 30% αρα θες περισσοτερα την μερα... παρε τα ουλτρα της ναου ή τα σουπερ επα νομιζω οτι εχουν και αυτα υψηλη περιεκτικοτητα...

GeoDask
28-08-12, 13:59
λοιπόν έχω μερικές μαζεμένες ερωτήσεις. αρχικά θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και ετοιμάζομαι για στακ χειμώνα.
ψάχνω λοιπόν.

1.πρωτεΐνη αργής απορρόφησης για πρωί βράδυ καζεινη λογικά(το γιαούρτι το βραδινό το ξεχνάμε,εχω αδειάσει δε μπορώ άλλο)
2.πρωτεινη με συνδυασμό whey και wpc για ποστ (έχω και bulk waxy μπορώ να το συνδυάσω?λογικά ναι αλλα μετά από πόση ώρα τρώμε?)
3.πολυβιταμινη super τουμπανιαρικη ( Lao πέρα από avanite του ψευτο Θωμά gaspari?)
4.ενα προπρονητικο.(σκέφτομαι το muscle marinade (purus labs) με το οποιο είχα πάθει πλακα από δειγματακι)
5 ένα ιντρα (λογικά xtend?)
6 κρεατινη (κλασικά reflex ?)
7 ψαρολαδακια (όλα το ίδιο δεν είναι να πάρω τα πιο φθηνά?)

1. προτίμησε κάτι σε blend αντί για σκέτη καζείνη. syntrax,reflex,bulk myprotein
2. πάλι syntrax,reflex, myprotein. μετά τρώς όταν πεινάσεις, σε καμια ώρα και κάτι λογικά.
3. life force green multiple
4. τούμπανο το muscle marinade αλλά το βγάλανε τώρα το dmaa, αν βρείς στοκ τσίμπα το.
5. intra χαλαρά xtend.
6. κρεατίνη βρές creapure.
7. Eγώ παίρνω controlled labs, νομίζω για value for money όμως σε συμφέρει να πάρεις σε now foods.

χαρης
29-08-12, 11:49
Καλημέρα, το πρωί όταν σηκώθηκα πήρα την πρωτεΐνη μου ( warriorlab) μαζί με quaker γάλα και ακόμα 2 αυγά πρωτεΐνη εχει γεύση και χρώμα φράουλας μετά από κάνα 15 λεπτά πήγα τουαλέτα και στο χαρτί είδα ακριβός το ίδιο χρώμα με αυτό της πρωτεΐνης .παίζει να μην το μεταβόλισα και όπως μπήκε να βγήκε? αλήθεια λίγο αγχώθηκα.οποιος γνωριζει ας μου δώσει τα φώτα του. ούτε πόνους είχα ούτε τίποτα (sorry για το topic πρωι-πρωι :shock: )

beefmeup
29-08-12, 11:51
δεν εχει να κανει με "μεταβολισμους" κλπ.
απλα το σωμα σου απεβαλε τις χρωστικες που εχει μεσα η σκονη..

κ πατζαρια αμα φας,θα χεζεις κοκκινο μετα..το ιδιο ειναι.

χαρης
29-08-12, 12:06
οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας? sorry για τις ηλίθιες ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά περνώ πρωτεΐνη .ανησυχία εννοώ για την κάκια αρρώστια . τρέφομαι όσο μπορώ καλύτερά χωρίς fast food δεν καπνίζω-πίνω. ευχαριστώ

panakos
29-08-12, 12:10
η κακια αρρωστια φιλε πλεον βρισκεται παντου...
ξερεις τι ψεκαζουν στις ντοματες ας πουμε?ή τι αυξητικη δινουν στα μοσχαρια για να μεγαλωνουν πιο γρηγορα??
μακρυα απο μας να μαστε γεροι και ο θεος βοηθος!!:toast::toast:

χαρης
29-08-12, 12:14
η κακια αρρωστια φιλε πλεον βρισκεται παντου...
ξερεις τι ψεκαζουν στις ντοματες ας πουμε?ή τι αυξητικη δινουν στα μοσχαρια για να μεγαλωνουν πιο γρηγορα??
μακρυα απο μας να μαστε γεροι και ο θεος βοηθος!!:toast::toast:

Δικιο έχεις απλά μιλούσα γι αυτο το , μεμονομένο, συμβαν.

panakos
29-08-12, 12:17
ναι βρε το καταλαβα!!:toast:

Nikolas_mk2
29-08-12, 13:47
οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας? sorry για τις ηλίθιες ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά περνώ πρωτεΐνη .ανησυχία εννοώ για την κάκια αρρώστια . τρέφομαι όσο μπορώ καλύτερά χωρίς fast food δεν καπνίζω-πίνω. ευχαριστώ

Κανένας απολύτως,φαε μια καλη μερίδα σπανάκι και θα καταλάβεις!!!! :thumbup:

aqua_bill
29-08-12, 14:19
1.εξαρταται ποιο το τελευταιο γευμα σου..αν εχεις κρεας σε μεγαλη ποσοστητα ειναι περιττη..αν τρως λιγο,παρε..
2.45-60 λεπτα γευμα..μην τρελενεσαι με την ωρα παντως..
3.optimen της ον
4.neurocore,φθηνο και καλο
5.με πρι,γιατι να παρεις ιντρα;;πεταμενα λεφτα για μενα..πιες 1.5 σκουπ γουει μιση ωρα πριν και εισαι οκ..
6.τη φθηνοτερη μονουδρικη...εγω παιρνω της ον την κλασσικη μικροναιζντ..10 ευρω 300 γρ..
7.κοιτα ποσοστητες ανα καψουλα..



γαλα απλο ή σωκολατουχο..ειδικα το ασπρο 2% ειναι η καλυτερη λυση για μετα πιστευω..


1. τσιμπα την δε χανεις τπτ
2. τα συνδιαζεις, καμια ωρα αλλα μην εισαι και με το ρολοι στο χερι
3. αν ψωνιζεις απο βοτανο παρε life force ;) δες το τοπικ του λαο με τις μουλτι
4. αν σε ειχε πιασει παρτο, καθετι πιανει διαφορετικα τον καθε οργανισμο...
5. αφου θα περνεις το αλλο πριν δε χρειαζεται νομιζω..
6. ολες τα ιδια ειναι
7. δεν ειναι ολα τα ιδια, δες τις περιεκτικοτιτες τα περισσοτερα ειναι γυρω στο 30% αρα θες περισσοτερα την μερα... παρε τα ουλτρα της ναου ή τα σουπερ επα νομιζω οτι εχουν και αυτα υψηλη περιεκτικοτητα...


1. προτίμησε κάτι σε blend αντί για σκέτη καζείνη. syntrax,reflex,bulk myprotein
2. πάλι syntrax,reflex, myprotein. μετά τρώς όταν πεινάσεις, σε καμια ώρα και κάτι λογικά.
3. life force green multiple
4. τούμπανο το muscle marinade αλλά το βγάλανε τώρα το dmaa, αν βρείς στοκ τσίμπα το.
5. intra χαλαρά xtend.
6. κρεατίνη βρές creapure.
7. Eγώ παίρνω controlled labs, νομίζω για value for money όμως σε συμφέρει να πάρεις σε now foods.

να σται καλα παιδιά ευχαριστ ωπολυ για το χρόνο σας. άντε να πάρουμε τη μισθοδοσία να στοκάρουμε τποτα. Θα καταλήξω σε επιλογές και θα ποσταρω

loufas
29-08-12, 20:48
πρωτεινη το πρωει με καφε νεσ.χωρις ζαχαρη ειναι σωστο η την σπαει.σαν φραπε δηλαδη οχι με καυτο νερο.

billys15
29-08-12, 20:55
Δεν υπαρχει θεμα,μια χαρα ειναι.

loufas
30-08-12, 01:24
Δεν υπαρχει θεμα,μια χαρα ειναι.
δεν επιρεαζει δηλαδη την αποροφηση η να εχει καποιες παρενεργειες?

darksniper87
30-08-12, 12:37
δεν επιρεαζει δηλαδη την αποροφηση η να εχει καποιες παρενεργειες?

Όχι ούτε την επηρεάζει ούτε έχει παρενέργειες.

gym_xristos
30-08-12, 18:05
παιδιά την αγόρασα την elite fusion 7 ...πραγματικά πολύ καλη άψογη γεύση και σε καλή τιμή...και πολύ εύπεπτη !!! ;)

knife
30-08-12, 18:13
εχω μια απορια.....
κατα διαστηματα παιρνω προτεινη και κρεατινη....
μου εχουν προτηνει οταν παιρνω να πινω και μεγαλες ποσοτητες νερου.....

εφοσον τα συμπληροματα αυτα ειναι για να συμπληρονουν ελειψη
της κανονικης τροφης σε προτεινη και κρεατινη (αρα θεωριτικα θα ηταν σαν να τρωω 2 κοτοπουλα πχ)

γιατι θα πρεπει να πινω 4-5 λιτρα νερο την μερα???:rolleyes:

beefmeup
30-08-12, 18:17
γιατι η κρεατινη τραβαει νερα ενδομυικα,κοποτε θες κατι παραπανω.
για την πρωτεινη δεν ισχυει αυτο.
γενικοτερα καλο ειναι να πινεις οταν διψας,αλλα κ να μην το αμελεις κιολας κ μενεις με 2 ποτηρια νερο την μερα.

knife
30-08-12, 18:22
γιατι η κρεατινη τραβαει νερα ενδομυικα,κοποτε θες κατι παραπανω.
για την πρωτεινη δεν ισχυει αυτο.
γενικοτερα καλο ειναι να πινεις οταν διψας,αλλα κ να μην το αμελεις κιολας κ μενεις με 2 ποτηρια νερο την μερα.

σε ευχαριστω πολλυ για την αμεση απαντηση!!!
ξερεις αυτο με το νερο εχει να κανει πιο πολλυ πιστευω με τους φοβους και την
επιφυλαξη των ανθρωπων ως προς τα συμπληροματα και λιγοτερο σαν κατι που
πραγματικα υσχιει!!!

beefmeup
30-08-12, 18:26
ναι εχεις δικιο μαν..
γιαυτο παντα ακους το σωμα σου.

Socratis100
30-08-12, 23:21
Ρε παιδια,πηγα στο xtreme stores να παρω μια προτεινη πολλων πηγων,και μου ειπε για την 8 πηγων της warriorlab και της ON.ΤΟυ ειπα θελω της Ον φερτην,παω στο ταμειο και μου ειπε 105 Ευρω τα 2 κιλλαααααααα[2 κιλα 105 ευρω,ελεος]
Πως γιεντε να κανει τοσο πολυ?
Τελικα πηρα της warrior lab 70 ευρω,λεει τιποτα ή οχι?ΤΗν δοκιμασα την σοκολατα [πρωτη φορα σημερα],ηταν πραγματικα χαλια η γευση.Ειχε και κατι ασπρα πανω [μικροι κοκοι],που τα ενιωθα στον λαιμο.Εμετικο
Σαν αποδοση λεει τιποτα?Ας κλεινω την μυτη αν αξιζει.:)

BlooDdeaD_MefiSt
31-08-12, 01:05
Ρε παιδια,πηγα στο xtreme stores να παρω μια προτεινη πολλων πηγων,και μου ειπε για την 8 πηγων της warriorlab και της ON.ΤΟυ ειπα θελω της Ον φερτην,παω στο ταμειο και μου ειπε 105 Ευρω τα 2 κιλλαααααααα[2 κιλα 105 ευρω,ελεος]
Πως γιεντε να κανει τοσο πολυ?
Τελικα πηρα της warrior lab 70 ευρω,λεει τιποτα ή οχι?ΤΗν δοκιμασα την σοκολατα [πρωτη φορα σημερα],ηταν πραγματικα χαλια η γευση.Ειχε και κατι ασπρα πανω [μικροι κοκοι],που τα ενιωθα στον λαιμο.Εμετικο
Σαν αποδοση λεει τιποτα?Ας κλεινω την μυτη αν αξιζει.:)

Καταρχας οταν λες της ΟΝ εννοεις την gold standard, οχι καμια hydrowhey και ετσι ε? Παντα αυτο κανουν εκει προωθουν τα προιοντα τους..που για μενα δεν αξιζουν καν...Καλα εκανες και του ειπες ΟΝ, αλλα η τιμη της στα xtreme ειναι 70 ευρω απορω πως σου ειπε 105...τωρα αν το εκανε επιτηδες για να παρεις την αλλη αυτο δεν τ ξερω..αλλα αν του ελεγες οτι στο site τους την εχουν 70 τοτε λογικα θα στην εδινε 70. Νομιζω πιαστηκες κοροιδο χωρις παρεξηγηση φιλε αν η ΟΝ που μιλαμε ειναι η gold standard..:unsure:

Socratis100
31-08-12, 01:49
Καταρχας οταν λες της ΟΝ εννοεις την gold standard, οχι καμια hydrowhey και ετσι ε? Παντα αυτο κανουν εκει προωθουν τα προιοντα τους..που για μενα δεν αξιζουν καν...Καλα εκανες και του ειπες ΟΝ, αλλα η τιμη της στα xtreme ειναι 70 ευρω απορω πως σου ειπε 105...τωρα αν το εκανε επιτηδες για να παρεις την αλλη αυτο δεν τ ξερω..αλλα αν του ελεγες οτι στο site τους την εχουν 70 τοτε λογικα θα στην εδινε 70. Νομιζω πιαστηκες κοροιδο χωρις παρεξηγηση φιλε αν η ΟΝ που μιλαμε ειναι η gold standard..:unsure:

Δεν ηταν η gold.Ηταν 8 πηγων της On.Η gold standard ειναι καθαρη whey.Οπως και να εχει τελικα τι να κανω,να την πεταξω αυτη που εχω.Ειναι της warriorlab 8 πηγων αλλα η γευση της ειναι εμετικη.Αν ομως αξιζει ,ας την προσπαθησω.Αν ομως δεν ειναι κατι φοβεροω σε ποιοτητα και δεν μπορει να την κατεβασω κιολας καλυτερα να παει για πεταμα.
Αυτη ειναι
http://xtr.gr/proteines/1397/COMPLETE_8__2270g_%28WARRIORLAB%29.htm
Παντως της Ον αυτη που ειδα δεν την βλεπω στο site τους.

sTeLaKoS
31-08-12, 01:54
Δες τα ριβιού που έχουν γραφτεί στο τόπικ αξιολογησης να πάρεις μια ιδέα: Complete 8 (Warriolab) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7867-Complete-8-(Warriolab))

pavlito10
31-08-12, 03:29
παιδια καποιο καλο ωμεγα 3 απο πορτογαλο??

kokolakis
31-08-12, 05:16
φιλε δεν εχω βρει κατι αξιολογο στον πορτογαλλο απο ω3, δηλαδη καψουλες με μεγαλη περιεκτικοτητα, μπορεις βεβαια να παρεις οτι να'νε απλα θα πρεπει να περνεις πολλες την μερα και δεν ειναι και τοσο οικονομικο...

billys15
31-08-12, 06:43
Της natrol εχει με μεγαλη περιεκτικοτητα.Απο κει και περα τα κλασσικα..

aqua_bill
31-08-12, 09:26
Της natrol εχει με μεγαλη περιεκτικοτητα.Απο κει και περα τα κλασσικα..

1200mg αλλα είναι out of stock.

εγώ θα τσιμπήσω ένα 1000 2 κουτιά και βλέπουμε

aqua_bill
31-08-12, 09:33
λοιπόν έχω μερικές μαζεμένες ερωτήσεις. αρχικά θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και ετοιμάζομαι για στακ χειμώνα.
ψάχνω λοιπόν.

1.πρωτεΐνη αργής απορρόφησης για πρωί βράδυ καζεινη λογικά(το γιαούρτι το βραδινό το ξεχνάμε,εχω αδειάσει δε μπορώ άλλο)
2.πρωτεινη με συνδυασμό whey και wpc για ποστ (έχω και bulk waxy μπορώ να το συνδυάσω?λογικά ναι αλλα μετά από πόση ώρα τρώμε?)
3.πολυβιταμινη super τουμπανιαρικη ( Lao πέρα από avanite του ψευτο Θωμά gaspari?)
4.ενα προπρονητικο.(σκέφτομαι το muscle marinade (purus labs) με το οποιο είχα πάθει πλακα από δειγματακι)
5 ένα ιντρα (λογικά xtend?)
6 κρεατινη (κλασικά reflex ?)
7 ψαρολαδακια (όλα το ίδιο δεν είναι να πάρω τα πιο φθηνά?)

ορίστε οι πορτογαλικές επιλογές μου
1. elite fusion 7
2. 100% Whey Protein Professional LS (scitec)
3. orange triad
4. τελικά άκυρο για αυτό το μηνα μιας και δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει.
5. xtend
6. Sci-MX Creatine Monohydrate
7. Tested omega 3 (1000mg) ποσα να παίρνω και ποτε? σκεφτόμουν 3 σπαστά μεσα στη μερα
επιπλέον σκέφτομαι και ALA(300 mg) για το μετά προπονητικό ρόφημα. 600 μγ είναι καλα?

πως τα βλέπετε?

sTeLaKoS
31-08-12, 10:17
Με 3 κάψουλες είσαι κοντά στο 1γρ ω3. Κι έτσι καλά είναι.. αλλά θα μπορούσες να παίρνεις 4-5, για να φτάνεις το 1.5γρ ημερησίως.
Δες μια εδώ: Ωμέγα 3 λιπαρά και ημερήσια πρόσληψη


Εν ολίγοις, το κείμενο προσπαθεί να απαντήσει στο ερώτημα του πόσα Ω3 λιπαρά πρέπει να παίρνει ο καθένας.

Η απάντηση είναι προφανής: εξαρτάται από την κατάσταση της υγείας μας και από τι θέλουμε από την ζωή μας. :green:

Σε γενικές γραμμές, αν κάποιος είναι στα 30+ και απόλυτα υγιής, καλό είναι να παίρνει 500-1000 mg ανά μέρα, just in case.

Από κει και πέρα, έχουμε και λέμε:

- Για αντιμετώπιση της κατάθλιψης ---> 1.000 mg
- Για καρδιακές νόσους ---> 1.000 mg
- Για δερματικές παθήσεις ---> 1.000 mg
- Για αρτηριακή πίεση ---> 2.000 mg
- Για αρθρίτιδα ---> 2.000 mg
- Για άσθμα ---> 2.000 mg
- Για διαβήτη ---> 2.000 mg
- Για υψηλά τριγλυκερίδια ---> 3.000 mg

Υπόψην, μιλάμε πάντα για το άθροισμα EPA και DHA.

Παράδειγμα, εγώ αυτό τον καιρό παίρνω τα κλασσικά Ω3 της NOW στα οποία το κάθε softgel περιέχει 1.000 mg ιχθυέλαιο από τα οποία βγαίνουν 180 mg EPA & 120 mg DHA = 300 mg. Αν λοιπόν, ας πούμε, έχω θέμα με τα τριγλυκερίδια, πρέπει να παίρνω 10 softgels την μέρα.

Στην αγορά υπάρχουν προϊόντα με υψηλότερη συγκέντρωση Ω3, με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να παίρνουμε τόσα softgels. Παρόλαυτά, ο καθένας πρέπει να υπολογίζει τι τον συμφέρει οικονομικά (εκτός και αν δεν τον απασχολούν τέτοια θέματα, βεβαίως) και να βρίσκει το καλύτερο value for money.
οτεδήποτε μέσα στη μέρα

Σ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4849-Ωμέγα-3-λιπαρά-και-ημερήσια-πρόσληψη)ε όποια από τα γεύματά σου σε βολεύει, εκτός σε αυτό πριν και μετά τη προπόνηση.

pavlito10
31-08-12, 16:44
αν μπορει ας μου στειλει pm καποιος κανα site να ψωνισω now απο net

panakos
31-08-12, 18:14
ερωτηση:θελω να συνδιασω το plasmajet με ενα αλλο νιτρικο!
γινετια?νομιζω το πλασματζετ δεν εχει στιμς οποτε λογικα γινεται....με πιο νιτιρκο θα ηταν καλο στακ ρε παιδες????

amateur666
31-08-12, 20:57
π τ βρηκεσ τ πλασματζετζ?

panakos
31-08-12, 21:30
Μου το Έχει φέρει φίλος απο Βουλγαρία

kafros gate 7
02-09-12, 10:57
2 ερωτησεις
1)αρχισα την προηγουμενη εβδομαδα το assault το καινουριο εννοειται.
παιρνω 1 scoop πριν απο καθε προπονηση. μου εχει καρφωθει ομως στο μυαλο να
δοκιμασω kre-alkalyn.μπορω να τα συνδιασω και τα 2? π.χ. να παιρνω assault πριν
την προπονηση και kre - alkalyn μετα την προπονηση και τις off μερες???

2)στο assault επειδη εχει μεσα creatine monohydrate πρεπει να του κανω κυκλο?
δηλαδη μετα απο 2 κουτια να το σταματησω?

Devil
02-09-12, 20:33
2 ερωτησεις
1)αρχισα την προηγουμενη εβδομαδα το assault το καινουριο εννοειται.
παιρνω 1 scoop πριν απο καθε προπονηση. μου εχει καρφωθει ομως στο μυαλο να
δοκιμασω kre-alkalyn.μπορω να τα συνδιασω και τα 2? π.χ. να παιρνω assault πριν
την προπονηση και kre - alkalyn μετα την προπονηση και τις off μερες???

2)στο assault επειδη εχει μεσα creatine monohydrate πρεπει να του κανω κυκλο?
δηλαδη μετα απο 2 κουτια να το σταματησω?

1) τσαμπα τα λεφτα σου θα πανε... το θεμα με την κρεαλκ νομιζω το εχουμε καληψει....
απο εκει και περα αν θες να ριξεις τα λεφτα σου εκει τοτε παω πασο.... μπορεις να την βαλεις γυρο απο την προπονηση και τις μερες οφφ...

2) οχι δεν ειναι αναγκαιο... την κρεα μπορεις να την κρατησεις για οσο γουσταρεις...

Bandit
06-09-12, 17:18
Γεια σας! Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις προς του παλαιότερους του χώρου. (δεν ανοίγω άλλο θέμα για να μην υπερφορτώνεται το φόρουμ)

Q1: Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες πρωτείνες στον δοσομετρητή έχουν μια γραμμή σε ένα σημείο (εκεί που ενώνει το δοχείο με το χερούλι). Κάποιες άλλες πρωτείνες δεν έχουν καθόλου γραμμή. Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Όταν λέμε ένα scoop (30 gr) ενοούμε ότι γεμίζουμε τον δοσομετρητή μέχρι επάνω, μέχρι να μην παίρνει άλλο; Ή μέχρι τη γραμμή (σε όσα έχουν γραμμή)

Q2: Γενικά για κάθε στιγμή της ημέρας προτίνετε να λαμβάνουμε το μέγιστο της πρωτείνης ή καλό είναι να το προσαρμόζουμε ανάλογα με την ώρα; Πχ μετά την προπόνηση μέγιστη λήψη (έστω 30gr) αλλά το πρωί λιγότερο από ένα scoop, και στα ενδιαμεσα ακόμα λιγότερο. Λογικό δεν είναι; Άλλες ανάγκες δεν έχει ο οργανισμός κάθε στιγμή της ημέρας; Για πείτε καμια γνώμη!

panakos
06-09-12, 17:52
Γεια σας! Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις προς του παλαιότερους του χώρου. (δεν ανοίγω άλλο θέμα για να μην υπερφορτώνεται το φόρουμ)

Q1: Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες πρωτείνες στον δοσομετρητή έχουν μια γραμμή σε ένα σημείο (εκεί που ενώνει το δοχείο με το χερούλι). Κάποιες άλλες πρωτείνες δεν έχουν καθόλου γραμμή. Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Όταν λέμε ένα scoop (30 gr) ενοούμε ότι γεμίζουμε τον δοσομετρητή μέχρι επάνω, μέχρι να μην παίρνει άλλο; Ή μέχρι τη γραμμή (σε όσα έχουν γραμμή)

Q2: Γενικά για κάθε στιγμή της ημέρας προτίνετε να λαμβάνουμε το μέγιστο της πρωτείνης ή καλό είναι να το προσαρμόζουμε ανάλογα με την ώρα; Πχ μετά την προπόνηση μέγιστη λήψη (έστω 30gr) αλλά το πρωί λιγότερο από ένα scoop, και στα ενδιαμεσα ακόμα λιγότερο. Λογικό δεν είναι; Άλλες ανάγκες δεν έχει ο οργανισμός κάθε στιγμή της ημέρας; Για πείτε καμια γνώμη!

στην πρωτη ερωτηση η παντηση ειναι μεχρι πανω πανω τερμα...
στην δευτερη, μετα την προπονηση σιγουρα 30 μην πω 40..
κατα την διαρκει ατης ημερας ειναι αναλογα...δηλαδη αν το πρωι τρως +κατι αλλο θα βαλεις λιγοτερη πρωτεινη ωστε να συμπληρωσεις 30 γρ συνολο..απο σκονη και τροφη...αν καλυπτεσε απο το φαγητο δεν παιρνεις σκονη...
το ιδιο και σε αλλη ωρα της μερας...
απο κει και περα αν θες να κανεις αντικατασταση γευματος με πρωτεινη ροφημα,τοτε ναι μεχρι πανω τερμα παλι....

Bandit
06-09-12, 19:21
στην πρωτη ερωτηση η παντηση ειναι μεχρι πανω πανω τερμα...
στην δευτερη, μετα την προπονηση σιγουρα 30 μην πω 40..
κατα την διαρκει ατης ημερας ειναι αναλογα...δηλαδη αν το πρωι τρως +κατι αλλο θα βαλεις λιγοτερη πρωτεινη ωστε να συμπληρωσεις 30 γρ συνολο..απο σκονη και τροφη...αν καλυπτεσε απο το φαγητο δεν παιρνεις σκονη...
το ιδιο και σε αλλη ωρα της μερας...
απο κει και περα αν θες να κανεις αντικατασταση γευματος με πρωτεινη ροφημα,τοτε ναι μεχρι πανω τερμα παλι....
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Με κάλυψες πλήρως

polygyros156
08-09-12, 11:44
καλημερα σε ολους.ενας συνδυασμος απο ω3 3γραμ+d31000ιu σπαστα με τα τρια κυρια γευματα μεσα στην ημερα θα βοηθησει καθολου σε αυξηση ενεργειας η αυξηση της ενδογενους τεστοστερονης?

sobral
08-09-12, 20:57
επειδή αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν, που είναι αυτές οι ωραίες έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αργινίνη δεν δουλεύει? έχω μία διαφωνία με ένα φίλο κ θέλω να τις δει.;) μπας κ μάθει τίποτα χεχε:turtle:

m1k3
10-09-12, 01:00
καλησπερα παιδες...σαν αρχαριος κ γω εχω καποιες ερωτησεις...
θα ξεκινησω διατροφη κ γυμν για τα καλα... απο βδομαδα.:)
στοχος μου ειναι να παρω ογκο κ 7-8 κιλακια...
οσο αφορα τα συμπληρωματα...σκοπευω να παιρνω το πρωι οταν ξυπναω την πρωτεινη της muscletech-nitro tech hardcore pro series(1 κουτι 900γρ ειναι μολις τελειωσει ισως την αλλαξω), η οποια εχει λιγο απ' ολα.....πριν κ μετα το γυμναστηριο λεω για αμινοξεα γιατι μου ειπαν ειναι το καλυτερο...κ το βραδυ για βραδεια απορροφηση μια καζεινη...αλλα απ'οτι διαβασα την ιδια δουλεια κανει κ το γαλα με το κοτατζ....οποτε δεν θα προτιμησω τη σκονη.

θα ηθελα να ρωτησω, αρκει 1 ροφημα πρωτεινης το πρωι ή χρειαζεται κ μετα το γυμν? απλα επειδη λεω να παιξω με bcaa πριν κ μετα...κ η νιτρο εχει κ bcaa..αν παρω κ απ' τα 2 ισως ειναι υπερβολη...

επισης διαβασα π.χ τα bcaa της ΟΝ αναμεσα στα γευματα λεει μερικες καψουλες κ πριν το γυμν 'Η μετα...δηλ δεν γινετε πριν κ μετα..απο τη συγκεκριμενη εταιρια? η καθε εταιρια γραφει τα δικα της...

Devil
10-09-12, 05:02
επειδή αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν, που είναι αυτές οι ωραίες έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αργινίνη δεν δουλεύει? έχω μία διαφωνία με ένα φίλο κ θέλω να τις δει.;) μπας κ μάθει τίποτα χεχε:turtle:

παρε αυτη ειναι σχετικα προσφατη....
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22510253

Andreas C.
10-09-12, 10:25
@m1k3

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Αν δεν σου κάνει κόπο περνα από την ενότητα νέα μέλη να συστηθείς στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ!

Φίλε την πρωτεΐνη την παίρνουμε για να συμπληρώνουμε αυτή που δεν μπορούμε να πάρουμε από το φαγητό για διάφορους λόγους και αν εσένα η διατροφή σου δεν είναι ελλιπές σε πρωτεΐνη δεν χρειάζεται να την παίρνεις!

Αφού θα κάνεις όγκο τα αμινοξέα δεν σου χρειάζονται :toast:

sobral
10-09-12, 12:07
παρε αυτη ειναι σχετικα προσφατη....
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22510253

χαχα! Α ρε Devil τι κακό τους κάνεις τώρα...μία τους είχε απομείνει να βάζουν, την απορρίψαμε κ αυτή.:green::green: Μόνο αυτή έβλεπα τελευταία στα pre αλλά κ αυτή μούφα. Ένα μεγάλο fail η αργινίνη και το παράδοξο είναι πως έμεινε για πολλά χρόνια στην αγορά -χωρίς λόγο όπως αποδεικνύεται-. Νομίζω αργά ξύπνησαν οι εταιρίες ή αυτό τους συνέφερε να κάνουν, δεν εξηγείται αλλιώς...Θένξ για την έρευνα κ.Mod:toast:

beefmeup
10-09-12, 16:17
παρε αυτη ειναι σχετικα προσφατη....
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22510253

η ερευνα αυτη δεν εξεταζει την αργινινη πανω στην εκριση ΝΟ(γιαυτο την πουλανε βασικα)..
αλλα αν εχει επιδραση σε δυναμη...
αλλο το ενα αλλο το αλλο..:green:

zhshs
10-09-12, 20:15
Καλησπερα παιδια αμα ξεκινησω να παιρνω πρωτεινες http://www.bodybuilding.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/Instant_Whey_4e2e755deae7b.jpg και βαλω καπια κιλα και σταματησω να παιρνω αλλα συνεχισω την γυμναστικη τα κιλα που εβαλα θα τα χασω;

zhshs
10-09-12, 20:45
Αμα αρχισω να παιρνω πρωτεινες και βαλω κιλα και μετα σταματησω να τις παιρνω αλλα συνεχισω την γυμναστικη τα κιλα που εβαλα θα τα χασω;

beefmeup
10-09-12, 21:39
οχι φιλε,ποιος τα λεει αυτα?:green:

zhshs
10-09-12, 22:06
οχι φιλε,ποιος τα λεει αυτα?:green:
Ευχαριστω αδερφε για την απαντηση σου..δεν μου τα λεει κανενας αυτα απλα ενημερωτικα γιατι σκεφτομαι να αγορασω μια πρωτεινη και δεν θελω οταν σταματησω να την παιρνω να φυγουν ολα..μεχρι πριν 1 μηνα ειμουνα φουσκωμενος σε πολυ καλο βαθμο και τα παρατησα για περιπου 2 μηνες και εχω παει στα 59 κιλα..σκεφτομαι να παρω την Instant Whey που εχει 80γρ πρωτεινης πια ειναι η γνωμη σου;

beefmeup
10-09-12, 22:10
καλη ειναι αποτι λενε,αν κ δεν την εχω παρει..
το οτι σου εφυγαν τα κερδη δεν οφειλεται στην πρωτεινη,κ πως να οφειλεται αλλωστε-φαγητο ειναι,αλλα στο οτι σταματησες..

zhshs
10-09-12, 22:15
καλη ειναι αποτι λενε,αν κ δεν την εχω παρει..
το οτι σου εφυγαν τα κερδη δεν οφειλεται στην πρωτεινη,κ πως να οφειλεται αλλωστε-φαγητο ειναι,αλλα στο οτι σταματησες..

Σε ενα μηνα ποσα κιλα υπολογιζεις να βαλω;

zhshs
11-09-12, 00:33
Α και κατι ακομα θα παιρνω την πρωτεινη το πρωι και μετα η πριν την προπονηση; ποτε ειναι καλυτερα;

Andreas C.
11-09-12, 00:38
@zhshs

Φίλε το πόσα κιλά θα βάλεις δεν μπορεί να σου πει κανένας, εξαρτάται ποσο φαΐ θα τρώς:thumbup:

Όσον αφορά την πρωτεΐνη δες λίγο το ποστ μου πιο πάνω:toast:

zhshs
11-09-12, 00:46
ναι αλλα δεν εχει καμια απαντηση για το ποτε πρεπει να την παιρνεις.. τα γευματα μου δεν συμπληρωνουν την πρωτεινη που χρειαζομαι γιαυτο την θελω

Inferno1988
11-09-12, 12:49
Καλημέρα! Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Χτες που βαριόμουν πήρα το κουτί της πρωτεΐνης και άρχισα να διαβάζω τι γράφει. Στις οδηγίες λοιπόν, γράφει να την παίρνω αμέσως με΄τα την προπόνηση ή μισή ώρα πριν. Πως ακριβώς θα βοηθήσει τον οργανισμό μου αν την πάρω πριν;

spafspaf
11-09-12, 15:18
παιδια,
εχω κλησει ενα χρονο γυμ και δεν ειδα πολλα αποτελεσματα
και λεω να αρχισω πιο σωστα φετος με διατροφη...θελω να παρω ογκο..
τωρα που ετημαζω την διατροφη μου σκεφτηκα μηπως να βαλω και καποιο συμπληρωμα..
εσεις τι λετε?(ειμαι 18 και 1,86 82 κιλα)
μηπως καλυτερα να φτιαξω την διατροφη χωρις συμπληρωματα και υστερα εαν δεν δω παλι αποτελεσματα να βαλω?
επισης μετα εαν σταματησω το συμπληρωμα θα αλαξει κατι?

kokolakis
11-09-12, 15:21
εξαρτάται τι συμπληρωμα θελεις....
αν ειναι πρωτεινη πχ δεν θα δεις καποια διαφορα με ή χωρις...

κατα κυριο λογο φτιαξε την διατροφη γτ αυτη ειναι το βασικοτερο....

KiTz
11-09-12, 17:05
Έψαχνα επι ώρα στην αναζήτηση αλλά απάντηση σε αυτό που ήθελα δεν βρήκα οπότε θα ρωτήσω εδώ...

Μιας και μπαίνει το φθινόπωρο και θέλουμε να βάλουμε όγκο θέλω να ρωτήσω το εξής...

Μπορούμε να πάρουμε πχ την Creapure Creatine (Reflex) σε συνδυασμό με πρωτεινη Instant Mass (Reflex) ? Και αν ναι, πότε και σε ποιες δοσολογίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

aqua_bill
11-09-12, 17:21
ε ξαναψαξε γιατι μαλλον δεν εψαξες καλα

KiTz
11-09-12, 17:25
Λες;

Καλά οκ...μάλλον θα ξαναρίξω μια ματιά απλά ήθελα να ρωτήσω για αυτές τις 2 συγκεκριμένα...η αντί για την Instant mass την Instant Whey πάλι της Reflex.

ευχαριστώ πάντως

aqua_bill
11-09-12, 17:28
ξανα ριξε :green:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-Οτι-εχει-σχεση-με-την-Κρεατινη


η ερώτηση ειναι η πλεον συνηθισμένη και χιλιο απαντημενη. στις 100+ σελιδες το λινκ που σου εδωσα αν διαβασεις θα σου λυθει η απορια και θα καταλαβεις τι ειναι η κρεατινη πως πρεπει να τη χρησιμοποιήσεις κλπ

KiTz
11-09-12, 17:32
ευχαριστώ πολύ! :D

zhshs
14-09-12, 12:59
Παιδια αγορασα την Instant Whey θα την παιρνω το πρωι μαζι με γαλα και για μετα τι λεγε ειναι καλυτερα να την παιρνω πριν η μετα την προπονηση;

giorgos th.
14-09-12, 13:12
Μετα την προπονηση μεσα στο επομενο μισαωρο..

TheEnonymous
14-09-12, 13:30
Παιδια αγορασα την Instant Whey θα την παιρνω το πρωι μαζι με γαλα και για μετα τι λεγε ειναι καλυτερα να την παιρνω πριν η μετα την προπονηση;

Άμα θες μπορείς να την παίρνεις και πριν την προπόνηση(και μετά)!
Αλλά καλύτερα πάρτην αμέσως μετά την προπόνηση,και μετα από κανα 30αλεπτο ακολουθεί το μεταπροπονητικό γεύμα! ;)

zhshs
14-09-12, 14:17
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για την βοηθεια σας :)

zhshs
14-09-12, 20:29
Α και κατι ακομα τι διαφορα θα εχει αμα παιρνω 3 φορες την μερα αντι για 2;

marvin
14-09-12, 21:27
Ποιος ο λογος να παρεις αλλη μια φορα αν μπορεις να λαβεις την πρωτεινη απο φαγακι;Ειναι και πολυεξοδο αλλα και ανευ σημασιας.Φαε καλυτερα ενα στερεο γευμα εκτος και αν δεν εχεις προσβαση σε αυτο!

zhshs
15-09-12, 03:52
Ποιος ο λογος να παρεις αλλη μια φορα αν μπορεις να λαβεις την πρωτεινη απο φαγακι;Ειναι και πολυεξοδο αλλα και ανευ σημασιας.Φαε καλυτερα ενα στερεο γευμα εκτος και αν δεν εχεις προσβαση σε αυτο!

Δηλαδη οταν δεν μπορω να τρωω τα καταλληλα γευματα να παιρνω αλλη μια φορα το ροφημα;

billys15
15-09-12, 07:55
Οταν δεν μπορεις να τρως για καποιον λογο στερεο,ναι παιρνεις ροφημα.

HIAB XS
16-09-12, 17:06
Δηλαδη οταν δεν μπορω να τρωω τα καταλληλα γευματα να παιρνω αλλη μια φορα το ροφημα;

ναι μπορεις αλλα μεινε στο πρωι κ μετα την προπονηση...πριν την προπονηση πινε ενα ποτηρι γαλα κ λιγο ρυζι 50 γρ....ενας φθηνος τροπος να συμπληρωσεις την πρωτεινη σου απο την διατροφη ειναι να παρεις τονο του ενος κιλου σε κονσερβα.θα το βρεις στο dia κ στο carrefour. 6-8 ευρω τζαμπα!! κ επισεις φαγκρι ψαρι κατεψυγμενο κ αυτο τζαμπα...

JOHN65
16-09-12, 20:48
παιδια να σας κανω μια ερωτηση.τωρα που εχω μπει στον ογκο μεχρι ανοιξη εχω ηδη αγορασεικαι θα χρησημοποιω μια καθαρη πρωτεινη και μια κρεατινη.πιστευετε οτι καποιο αλλο συμπληρωμα οπως αμινοξεα μου ειναι απαραιτητο για να εχω στη διατροφη μου η αν παρω θα ειναι πεταμενα λεφτα?:unsure:

Christos100
17-09-12, 15:15
καλησπερα θα βαλω κρεατινη στο προγραμμα μου ,συγκεκριμενα τιν micronized creatine dymatize και σκεφτομαι να την συνδιασω με μια πρωτείνη , απλα θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την εξης πρωτεινγ σε συνδιασμο με την crea.. 100% Ultragen Whey Protein 908g
100% Ultragen Whey Protein - Μείγμα απομονώματος & συμπυκνώματος πρωτεΐνης ορού γάλακτος για μυικό όγκο, δύναμη & τόνωση


Nutrition information
Per 100g
RDA* per 100g
Per serving (45g)
RDA* per serving
Energy
1626kJ / 389kcal
-
732kJ / 175kcal
-
Protein
78g
-
35g
-
Carbohydrate
4.42g
-
1.98g
-
of which sugars
1.24g
-
0.56g
-
Fat
3.5g
-
1.5g
-
of which saturates
2g
-
0.9g
-
Fibre
1.8g
-
0.81g
-
Sodium
0.84g
-
0.38g
-
Niacin
11.8mg
74%
5.3mg
33%
Vitamin B6
1.04mg
74%
0.47mg
33%
Magnesium
277mg
74%
125mg
33%
Zinc
7.4mg
74%
3.33mg
33%
*RDA = Recommended Daily Allowance

Ingredients: 100% Ultragen™ premium whey protein blend (whey protein concentrate**, whey protein isolate**), premium cocoa powder (chocolate flavour only), magnesium (as magnesium oxide), red beet powder (strawberry flavour only), flavouring, digestive proteases from aspergillus niger and aspergillus oryzae (Aminogen®), lactase enzymes (OptiZyme™), zinc (as zinc oxide), sweetener

Christos100
17-09-12, 15:16
KEY MUSCLE PERFORMANCE INGREDIENTS PER SERVING
100% Ultragen™ - premium whey protein complex for optimum muscle growth and strength
35g
Aminogen® - scientifically researched compound which could enhance the effect of protein
100mg
Vit-MX-Build™ - contributes to protein metabolism and cell division
135mg
OptiZyme™ - advanced digestive enzymes for optimised protein absorption
50mg

pavlito10
17-09-12, 21:48
τι διαφορα εχει το ΗΜΒ απο την λευκινη??
και τι θα με συμβουλευατε να παρω χυμα λευκινη ή ΗΜΒ??

takir1dac
18-09-12, 15:44
Καλησπερα σας.
Μιας και τελειωσε το jack3d :(, θα ηθελα ενα συμπληρωμα το οποιο εκτος απο την ενεργεια που θα μου δινει θα με βοηθησει στην σχετικα ''καθαρη'' μυικη αυξηση , κατι που θελουμε ολοι με λιγα λογια :p..
Απλα δεν ξερω αν θα ηταν λογικο να παρω παλι κρεατινη μιας και ειχε το jack3d.. Σκεφτομουν οτι το mstak της universal θα με βοηθουσε..

H διατροφη μου αποτελειται απο : πρωινο βρωμη 65-85γρ με μια κουταλια μελι και γαλα(η αλλο ειδους δημητριακα χαμηλα σε λιπαρα) και αποκει και περα προσπαθω να εχω γευμα μετα απο καθε 2,5-3,5 ωρες μεχρι να κοιμηθω. Συνηθως κοτα, γαλοπουλα, σολομο, αλιπη μπριζολα γυρω στα 200-250 γρ. και carbo ρυζι μπαζματι τις πιο πολλες φορες καστανο η αγριο σπανια , πατατα γλυκοπατατα, μαυρα μακαρονια 200 γρ. εκτος του τελευταιου γευματος που συνηθως δεν εχει carbo αλλα μονο σαλατα.
Ειμαι 1,88 92kg 24χρονων.

Απο τον τελευταιο μηνα ηθελα να δοκιμασω τo προγραμμα του ioannis1 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9262-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-3) και μεχρι τωρα μου εχει φανει πολυ καλο.

Αλλα συμπληρωματα, instant whey,ω3, bcca και γλουταμινη σε σκονη, πολυβιταμινη.

Ευχαριστω για την προσοχη και καλο μας χειμωνα..

junior7
18-09-12, 21:37
γεια σας παιδια , ξεκινησα το γυμναστηριο πριν ενα μηνα και θα ηθελα να ξεκινησω να παιρνω μια πρωτεινη που να μου δωσει με τον καιρο ογκο , δεν θελω αμεσως ομως. ειμαι 1.70 67 κιλα κανω γυμναστηριο 3-4 φορες την βδομαδα . τι προτεινεται?

polygyros156
18-09-12, 22:06
γεια σας παιδια , ξεκινησα το γυμναστηριο πριν ενα μηνα και θα ηθελα να ξεκινησω να παιρνω μια πρωτεινη που να μου δωσει με τον καιρο ογκο , δεν θελω αμεσως ομως. ειμαι 1.70 67 κιλα κανω γυμναστηριο 3-4 φορες την βδομαδα . τι προτεινεται?διατροφη κοιτα να κανεις καλη με αρκετη πρωτεινη υπολογισε την ημερησια προσληψη με το βαρος σου δηλαδη καπου στα 130-140 γραμ την ημερα προσπαθησε να την μοιρασεις σε 5-6 γευματα εγω θα σου προτεινα μια isolate ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα καθαροτερες.το ποσοστο πρωτεινης που μπορεις να αφομιωσεις σε καθε γευμα ειναι περιπου 30 γραμ.η καλητερη ωρα για να παρεις συμπληρωμα πρωτεινης ειναι το πρωι και μετα την πρπονηση.αν εισαι κατω απο 20 χρονων καλητερα ομως να προσπαθησεις να μην παρεις συμπληρωματα ακομα...κανε αν μπορεις καλη διατροφη προπονησου και θα βαλεις τον ογκο που θελεις.

junior7
18-09-12, 22:17
ειμαι 24 χρονων , εννοεις καποια whey? να εχει υδατανθρακα η οχι ?, που παιζει ρολο ο υδατανθρακας

GeorgeGk
18-09-12, 22:21
απορια και απο εμενα
ναι ξερω για τους περισσοτερους μα**κια αλλα τελος παντων
θελω μυικη αυξηση και σκεφτομαι να παρω κρεατινη
(η απορια τωρα) 8α εχει αποτελεσμα αν παρω κρεατινη ΧΩΡΙΣ πρωτεινη???? :unsure: :huh?:

venom1987
19-09-12, 19:12
εχει κανεις να μου προτεινει καμια εχω της universal ta 210 caps αλλα σκονη ειναι ποιο καλη αλλα δεν βρησκω κατι αξιολογο???

panakos
19-09-12, 19:19
νομιζω εχουν τα xtr σε καλη τιμη κιολας!:toast:

chili
19-09-12, 19:34
σε ποια αναφερεσαι?

panakos
19-09-12, 19:36
νομιζω ειναι της warriorlab 200γρ γυρω στοο 10αρι αν θυμαμαι

sobral
19-09-12, 20:01
εχει κανεις να μου προτεινει καμια εχω της universal ta 210 caps αλλα σκονη ειναι ποιο καλη αλλα δεν βρησκω κατι αξιολογο???

b-alanine από primaforce, SNS, Allmax πολλές και ποιοτικές οι επιλογές.;)

chili
19-09-12, 20:16
b-alanine από primaforce, SNS, Allmax πολλές και ποιοτικές οι επιλογές.;)
σε σκονη ειναι ολα αυτα η μονο της primaforce?

sobral
19-09-12, 20:18
σε σκονη ειναι ολα αυτα η μονο της primaforce?

όλα αφού για σκόνει ρώτησε;)

edit: Της SNS είναι σε χάπια, τα υπόλοιπα είναι σε σκόνη. Α! Βγάζει επίσης και η iForce.;)

panakos
19-09-12, 20:35
ρε παιδια τι διαφορα εχει η αλανινη και πρεπει να επικεντρωθουμε στην μαρκα?
ποτε δνε το καταλαβα αυτο ουτε για την κρεατινη...
πχ οκ να καταλαβω να παρουμε crepure...αλλα μαρκα?:unsure:
αφου ολες στο ιδιο εργοστασιο παρασκευαζονται....

sobral
19-09-12, 20:42
ρε παιδια τι διαφορα εχει η αλανινη και πρεπει να επικεντρωθουμε στην μαρκα?
ποτε δνε το καταλαβα αυτο ουτε για την κρεατινη...
πχ οκ να καταλαβω να παρουμε crepure...αλλα μαρκα?:unsure:
αφου ολες στο ιδιο εργοστασιο παρασκευαζονται....

δεν ισχύει αυτό με την καμία, υπάρχουν κρεατίνες από Ιαπωνία, από Γερμανία και από κτ Κίνες κτλ. Καμία σχέση στην ποιότητα μεταξύ αυτών. Το ίδιο και στην β-αλανίνη. Η CarnoSyn είναι trademarkt, κάτι αντίστοιχο με την Creapure.

panakos
19-09-12, 20:49
δεν ισχύει αυτό με την καμία, υπάρχουν κρεατίνες από Ιαπωνία, από Γερμανία και από κτ Κίνες κτλ. Καμία σχέση στην ποιότητα μεταξύ αυτών. Το ίδιο και στην β-αλανίνη. Η CarnoSyn είναι trademarkt, κάτι αντίστοιχο με την Creapure.

ετσι ειχα την εντυπωση οτι οι κρεατινη παραγεται στη γερμανια και μετα την περνουν οι εταιριες βαζουν ταμπελα και τιμη...
ισως κανω λαθος!
:toast:

sobral
19-09-12, 21:06
ετσι ειχα την εντυπωση οτι οι κρεατινη παραγεται στη γερμανια και μετα την περνουν οι εταιριες βαζουν ταμπελα και τιμη...
ισως κανω λαθος!
:toast:

:toast: αυτό κάνει συγκεκριμένα η AlzChem με την Creapure, όχι όλες όμως. Αλλά ακόμη και να μην είναι -pure ή Carnosyn μετράει και η εταιρία. Άλλο iForce πχ και άλλο Allmax πιο ποιοτική η δεύτερη.

panakos
19-09-12, 21:31
:toast: αυτό κάνει συγκεκριμένα η AlzChem με την Creapure, όχι όλες όμως. Αλλά ακόμη και να μην είναι -pure ή Carnosyn μετράει και η εταιρία. Άλλο iForce πχ και άλλο Allmax πιο ποιοτική η δεύτερη.

να σια καλα φιλε!!!ευχαριστω για την εξηγηση!!!:thumbup:

sobral
19-09-12, 21:36
να σια καλα φιλε!!!ευχαριστω για την εξηγηση!!!:thumbup:

:toast: δεν κάνει τίποτα φίλε μου.:)

takir1dac
20-09-12, 02:21
Μια γνωμη και για εμενα μαγκες;
Ειδα το topic για το m-stak και προς το τελος ειδα οι αποψεις μπερδευονται πολυ..

(Δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους σαν supps),αλλα το storm θα μπορεσει να με βοηθησει και αν ναι θα πρεπει να παιρνω και δεξτροζη;

COBRA_STYLE
20-09-12, 15:46
δε χρειαζεσαι δεξτροζη για να δουλεψει το storm.Μια χαρα θα σε βοηθησει.

Socratis100
20-09-12, 17:15
Καλησπερα και παλι.Μιας και δεν μπορω να διαβαζω ολα τα θεματα με τις προτεινες,ειναι και πολλα,υπαρχει κατι καλο πολλων πηγων all in one:P:P??
Δεν υπαρχουν φραγκ για να παιρνω καθε μηνα ,απλα ,μεταπροπονητικη,κρεατινες κτλ ,οποτε λεω να παω μονο σε μια αλλα καλη πολλων πηγων.Υπαρχει κατι αξιολογο?
Αυτη εδω τι λεει?
http://www.xtr.gr/after_workout/467/COMPLETE_AFTER_2724g_%28WARRIORLAB%29.htm

panakos
20-09-12, 20:34
Καλησπερα και παλι.Μιας και δεν μπορω να διαβαζω ολα τα θεματα με τις προτεινες,ειναι και πολλα,υπαρχει κατι καλο πολλων πηγων all in one:P:P??
Δεν υπαρχουν φραγκ για να παιρνω καθε μηνα ,απλα ,μεταπροπονητικη,κρεατινες κτλ ,οποτε λεω να παω μονο σε μια αλλα καλη πολλων πηγων.Υπαρχει κατι αξιολογο?
Αυτη εδω τι λεει?
http://www.xtr.gr/after_workout/467/COMPLETE_AFTER_2724g_%28WARRIORLAB%29.htm

αν θες μια πολλων πηγων και μονο αυτη πηγαινε μυοφουσιον....:thumbup:

Socratis100
20-09-12, 23:00
αν θες μια πολλων πηγων και μονο αυτη πηγαινε μυοφουσιον....:thumbup:

Ειδα και την elite 7 και την ματριξ δεν λενε τιποτα?Αυτη που εβαλα εχει και λιγη κρεατινουλα μεσα,δεν αξιζει?

leftis
21-09-12, 14:57
Παιδιά ποιά είναι η γνώμη σας για το Echinacea ? Το θέλω κυρίως για ενίσχυση του ανοσοποιητικού, λέει?

koukoutsaki
21-09-12, 15:07
το χειμωνα για κρυολογηματα κ τετοια, ναι :thumbup:

marvin
21-09-12, 15:38
Παιδιά ποιά είναι η γνώμη σας για το Echinacea ? Το θέλω κυρίως για ενίσχυση του ανοσοποιητικού, λέει?

Δυστυχως δεν μπορω να βαλω το λιγκ απο το θερντ αλλα τουλαχιστον διαβασε αυτο


Muscleboss;24296]Παραδοσιακά χρησιμοποιήθηκε κατά των λοιμώξεων, ιώσεων - κυρίως του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος -, κατά των ελκών, πληγών, μολύνσεων των αυτιών κ.α.
Δευτερογενείς δράσεις της Echinacea και υπό μελέτη:
- Φλεγμονές φαρυγγικής κοιλότητας, ρινοφαρυγγική καταρροή
- Δερματικά προβλήματα, δοθιήνες, ψωρίαση, έλκη, πληγές, εγκαύματα, νεανική ακμή, ελκώδης κολίτιδα
Τα τελευταία 8-10 χρόνια, γίνονται έρευνες για την δράση της Echinacea στην αντιμετώπιση της λευκοπενίας λόγω ακτινοθεραπείας ή της χημειοθεραπείας.


Καπου ακομα διαβασα να λεει ο Λαο πως μαζι με ελευθεροκοκο συνδιαζετε πολυ καλα!!Αν το βρω θα στο στειλω.

leftis
21-09-12, 18:41
το χειμωνα για κρυολογηματα κ τετοια, ναι :thumbup:

Ναι, έτσι το είδα και εγώ! Ευχαριστώ! :thumbup:


Δυστυχως δεν μπορω να βαλω το λιγκ απο το θερντ αλλα τουλαχιστον διαβασε αυτο




Καπου ακομα διαβασα να λεει ο Λαο πως μαζι με ελευθεροκοκο συνδιαζετε πολυ καλα!!Αν το βρω θα στο στειλω.


Εντάξει, τον Λαο σε ότι έχει να κάνει με βότανα και βιταμίνες τον εμπιστευόμαι τυφλά :green: . Ο ελευθερόκοκκος είναι το ginseng έτσι? Ή κάνω λάθος?

Billy
22-09-12, 20:17
μήπως γνωρίζει κάποιος πόσα γραμμάρια Χολίνης περιέχουν τα 100 γρ Λεκιθίνης.

Από ένα search που έκανα δεν μπόρεσα να βρω ακριβή στοιχεία.

billys15
23-09-12, 08:12
Μολις το 'ψαξα και βρηκα οτι στα 100γρ λεκιθινης υπαρχουν 15γρ χολινης.

procop
23-09-12, 15:15
υπαρχει καποιο συμπληρωμα για να σε χαλαρωνει πριν τον υπνο,ωστε να μπορεις να κοιμασαι πιο καλα.Τον τελευταιο καιρο εχω σοβαρες αυπνιες λογο αγχους και θελω κατι ωστε να με βοηθαει να κοιμηθω

Lao
23-09-12, 15:19
υπαρχει καποιο συμπληρωμα για να σε χαλαρωνει πριν τον υπνο,ωστε να μπορεις να κοιμασαι πιο καλα.Τον τελευταιο καιρο εχω σοβαρες αυπνιες λογο αγχους και θελω κατι ωστε να με βοηθαει να κοιμηθω

Τα συμπληρώματα αυτού του είδους ΑΝ σε βοηθήσουν, θα σε βοηθήσουν για λίγο καιρό.

Θέλεις να μου πεις πως προσπαθείς να κοιμηθείς; Τι κάνεις πριν τον ύπνο;

kafros gate 7
23-09-12, 15:31
παιδια εχω ακουσει απο πολλους και ξερω οτι πολυ το κανουν, κυκλο
στη ληψη ολων των συμπληρωματων τους.

θελω να ρωτησω , κανετε κυκλο και στη ληψη πρωτεϊνης?
δηλαδη σταματατε για καποιο καιρο να παιρνετε πρωτεϊνη ενω κανετε γυμναστικη με βαρη?
αν ναι με τι μπορει να αντικατασταθει καλυτερα για μετα την προπονηση
και το πρωϊ με το που ξυπνας? με αμινοξεα (ολα μαζι) ή με BCAA ?

Lao
23-09-12, 15:36
παιδια εχω ακουσει απο πολλους και ξερω οτι πολυ το κανουν, κυκλο
στη ληψη ολων των συμπληρωματων τους.

θελω να ρωτησω , κανετε κυκλο και στη ληψη πρωτεϊνης?
δηλαδη σταματατε για καποιο καιρο να παιρνετε πρωτεϊνη ενω κανετε γυμναστικη με βαρη?
αν ναι με τι μπορει να αντικατασταθει καλυτερα για μετα την προπονηση
και το πρωϊ με το που ξυπνας? με αμινοξεα (ολα μαζι) ή με BCAA ?

Το να λες «κάνω κύκλο την πρωτεϊνη», είναι σαν να λες ότι κάνεις κύκλο το νερό, την αναπνοή σου, τον ύπνο σου...

Η πρωτεϊνη, όπως και οι υδατάνθρακες, οι βιταμίνες, τα μέταλλα, το νερό κτλ, είναι essentials, δηλαδή αναγκαία στοιχεία για την ύπαρξή σου την ίδια.

Με άλλα λόγια, η πρωτεϊνη δεν είναι φάρμακο ώστε να πρέπει να το πάρεις για Χ χρονικό διάστημα, είναι ΦΑΓΗΤΟ.

BlooDdeaD_MefiSt
23-09-12, 15:40
παιδια εχω ακουσει απο πολλους και ξερω οτι πολυ το κανουν, κυκλο
στη ληψη ολων των συμπληρωματων τους.

θελω να ρωτησω , κανετε κυκλο και στη ληψη πρωτεϊνης?
δηλαδη σταματατε για καποιο καιρο να παιρνετε πρωτεϊνη ενω κανετε γυμναστικη με βαρη?
αν ναι με τι μπορει να αντικατασταθει καλυτερα για μετα την προπονηση
και το πρωϊ με το που ξυπνας? με αμινοξεα (ολα μαζι) ή με BCAA ?

Εγω προσωπικα οχι...Και το θεωρω βλακεια να σταματησεις την πρωτεινη και καλα για να κανεις κυκλο και στην θεση της να βαλεις αμινοξεα..Μονο σε περιοδο γραμμωσης θα το εβρισκα λογικο, αλλα και παλι δεν θα το εκανα. :unsure:

procop
23-09-12, 16:58
Τα συμπληρώματα αυτού του είδους ΑΝ σε βοηθήσουν, θα σε βοηθήσουν για λίγο καιρό.

Θέλεις να μου πεις πως προσπαθείς να κοιμηθείς; Τι κάνεις πριν τον ύπνο;

βασικα βλεπω καμια σειρα,καθομαι στον καναπε ξαπλωμενος..αλλες φορες χαζευω στο pc..αλλα ο υπνος μου ειναι ανησυχος,ξυπναω αρκετες φορες,με το παραμικρο..και το πρωι,παρολο που εχω κοιμηθει αρκετα(8-9 ωρες) ειμαι κομματια,μεχρι και 4 ωρες αφου ξυπνησω χασμουριεμαι και νυσταζω,και ας εχω πιει καφε,και δεν εχω ορεξη για τιποτα..Συνεπως,πρεπει να αλλαξει αυτο
edit:δεν νομιζω να ειναι θεμα υπερπροπονησης καθως και οταν εκανα οφφ για 15 μερες το ιδιο ενιωθα,

giannis_ex
23-09-12, 18:05
Oπως ειπες και συ ("λογω αγχους"), αυτο οφειλεται σε ψυχολογικους και ψυχικους παραγοντες, οποτε αντι να ψαχτεις με τα διαφορα χαλαρωτικα-ηρεμιστικα χαπια, καλυτερα να προσπαθησεις να καταπολεμησεις τις ιδιες τις αιτιες που σου γεννουν το προβλημα. Απο μικρες "εμπειρικες" λυσεις για αυτο το θεμα, υπαρχει το ζεστο-χαλαρωτικο ντους αργα το βραδυ, το ζεστο γαλα με κακαο, καποια βοτανα, αλλα μη φανταστεις οτι θα κανουν τη διαφορα, οσο το mood σου θα παραμενει το ιδιο. Επισης θα σου προτεινα να μειωσεις τις ωρες του υπνου απο 8-9 σε 6-7 το βραδυ και 1-1,5 (αυστηρα) το μεσημερι. Αυτη η παρατεταμενη υπνηλια οφειλεται οτι κοιμασαι συνεχομενα παραπανω απο οτι χρειαζεται ο οργανισμος σου, με αποτελεσμα αυτος να συνηθιζει σε αυτο το sleepy mode.

Billy
23-09-12, 19:39
Μολις το 'ψαξα και βρηκα οτι στα 100γρ λεκιθινης υπαρχουν 15γρ χολινης.

thanks ρε μπιλάκο

Lao
23-09-12, 21:03
υπαρχει καποιο συμπληρωμα για να σε χαλαρωνει πριν τον υπνο,ωστε να μπορεις να κοιμασαι πιο καλα.Τον τελευταιο καιρο εχω σοβαρες αυπνιες λογο αγχους και θελω κατι ωστε να με βοηθαει να κοιμηθω


βασικα βλεπω καμια σειρα,καθομαι στον καναπε ξαπλωμενος..αλλες φορες χαζευω στο pc..αλλα ο υπνος μου ειναι ανησυχος,ξυπναω αρκετες φορες,με το παραμικρο..και το πρωι,παρολο που εχω κοιμηθει αρκετα(8-9 ωρες) ειμαι κομματια,μεχρι και 4 ωρες αφου ξυπνησω χασμουριεμαι και νυσταζω,και ας εχω πιει καφε,και δεν εχω ορεξη για τιποτα..Συνεπως,πρεπει να αλλαξει αυτο
edit:δεν νομιζω να ειναι θεμα υπερπροπονησης καθως και οταν εκανα οφφ για 15 μερες το ιδιο ενιωθα,

Με μπέρδεψες λίγο, γιατί νόμιζα ότι ενώ χρειάζεσαι να κοιμηθείς Χ ώρες κοιμάσαι λιγότερες.

Αν καταλαβαίνω καλά, τελικά το θέμα σου είναι πιο πολύ η ποιότητα του ύπνου σου και λιγότερο η ποσότητα.

Πέραν του ψυχολογικού κομματιού, το οποίο προφανώς και δεν μπορεί να λυθεί μέσα σε ένα forum, κάποια απλά πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις, είναι τα εξής:

- Μην τρως πολύ το βράδυ
- Δοκίμασε να κάνεις ένα χαλαρωτικό μπανάκι
- Πιες κανά ποτηράκι κρασί (προσοχή, δεν σου λέω να μεθύσεις!)
- Απέφευγε έντονες συζητήσεις, πνευματική εργασία, γενικά να ακούς και να βλέπεις πράγματα που διεγείρουν με έντονο τρόπο τον εγκέφαλο
- Καλός αερισμός του χώρου σου
- Ανέπνεε αργά και ήρεμα
- Απέφευγε τα πολλά φώτα στο σπίτι

Το κυριότερο όμως είναι, να ΜΗΝ προσπαθείς να κοιμηθείς. Πες στον εαυτό σου να χαλαρώσει, και όποτε είναι να σε πάρει ο ύπνος, θα σε πάρει. Ακόμα και αν κοιμηθείς 5 ή 6 ώρες δεν τρέχει τίποτα, το σώμα σου θα βρει τρόπο να ισορροπήσει.

procop
23-09-12, 21:20
εχεις δικιο ειναι η ποιοτητα!!
οκ,θα το ακολουθησω!θενκς

crewskas
24-09-12, 18:17
Αυτή τη στιγμή, παίρνω τη Zero Carb Isopure της Nature's Best, η οποία μου δίνει 25.8γρ πρωτεΐνη στα 30γρ του scoop.
Επειδή όμως δεν τη βρίσκω πουθενά φτηνά, λέω να αλλάξω (δυστυχώς, γιατί είμαι πολύ ικανοποιημένος)...

Βρήκα σε απίστευτη τιμή λοιπόν αυτές τις 3 που μου δίνουν 22.8γρ περίπου πρωτεΐνη στα 30 της δόσης:

53954

Supplement Facts
Serving size: 30 g (1 level scoop)
Amount per serving % Daily Value*
Calories 117
Calories from Fat 14
Total Fat 1,5 g 2%
Saturated Fat 1 g 5%
Cholesterol 26 mg 9%
Sodium 43 mg 2%
Potassium 133 mg 3%
Total Carbohydrate 3,8 g 1%
Sugars 1.5 g
Dietary Fiber 0 g 0%
Protein 22 g 44%
Anabolic Amino Matrix 1336 mg
(pure leucine, glutamine, taurine)
Digestive Enzyme Blend 25 mg
(papain, bromelain)

*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily values may be higher or lower depending on your calorie needs.

Typical amino acid profile/serving
L-Alanine 1102 mg
L-Arginine 535 mg
L-Aspartic Acid 2290 mg
L-Cysteine 620 mg
L-Glutamine 4410 mg
Glycine 358 mg
L-Histidine 373 mg
L-Isoleucine * 1410 mg
L-Leucine * 2385 mg
L-Lysine * 2240 mg
L-Methionine * 482 mg
L-Phenylalanine * 670 mg
L-Proline 1254 mg
L-Serine 1120 mg
Taurine 255 mg
L-Threonine * 1442 mg
L-Tryptophan * 382 mg
L-Tyrosine 710 mg
L-Valine * 1304 mg
* Aminoácidos essentiais
Ingredients: High-quality protein blend with whey protein concentrate and whey protein isolate (containing lactoglobulin, lactoferrin, lactalbumin and immunoglobulin protein fractions), „Amino Shuttle 2” (dextrose, L-glutamine, taurine), L-leucine, digestive enzymes (papain, bromelain), xanthan gum, acesulfame-K, sucralose,





53955


Supplement Facts
Serving size: 30 g (1 level scoop)
Amount per serving % Daily Value*
Calories 116
Calories from Fat 14
Total Fat 1.5 g 2%
Saturated Fat 1 g 5%
Cholesterol 24 mg 8%
Sodium 60 mg 3%
Potassium 185 mg 6%
Total Carbohydrate 3.8 g 1%
Sugars 2 g
Dietary Fiber 0 g 0%
Protein 21.5 g 43%

*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily values may be higher or lower depending on your calorie needs.
Ingredients: Ultrafiltered whey protein concentrates (containing lactoglobulin, lactoferrin, lactalbumin and immonuglobulin protein fractions), „Amino Shuttle 2” (dextrose, L-glutamine, taurine), milk protein concentrate, „Zero Carb” whey protein isolate, microfiltered whey protein isolate, milk protein isolate, xanthan gum, aspartame*, acesulfame-K,



53956


Supplement Facts
Serving size: 27 g (1 scoop)
Amount per serving % Daily Value*
Calories 95
Calories from Fat 13
Total Fat 1,5 g 2%
Saturated Fat 1 g 5%
Cholesterol 22 mg 8%
Sodium 36 mg 2%
Potassium 110 mg 3%
Total Carbohydrate 1,5 g 2%
Sugars 1,5 g
Dietary Fibe 0 g 0%
Protein 19 g 40%
L-glutamine 405 mg †
Taurine 270 mg †

† Daily Value not established.

Typical amino acid profile/serving:
L-Alanine 882 mg
L-Arginine * 423 mg
L--Aspartic Acid 2168 mg
L-Cysteine 423 mg
L-Glutamine 3448 mg
Glycine 367 mg
L-Histidine * 386 mg
L-Isoleucine * 1249 mg
L-Leucine * 1929 mg
L-Lysine * 1929 mg
L-Methionine * 367 mg
L-Phenylalanine * 643 mg
L-Proline 1231 mg
L-Serine 1121 mg
Taurine 270 mg
L-Threonine * 1433 mg
L-Tryptophan * 3331 mg
L-Tyrosine 606 mg
L-Valine * 1249 mg
* Essential Amino Acids
Ingredients: Ultrafiltered whey protein concentrates (containing lactoglobulin, lactoferrin, lactalbumin and immunoglobulin protein fractions), „Amino Shuttle 2”(dextrose, L-glutamine, taurine), milk protein concentrate, taurine, xanthan gum, aspartame*, sucralose,


(sorry για το σεντόνι :unsure: )


Αλλά και οι 3 υδατάνθρακα - πρωτεΐνη μου δίνουν περίπου τα ίδια.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε χονδρικά εσείς τις διαφορές τους, γιατί εγώ δεν τις βλέπω; :green:

magavaTOUT
24-09-12, 18:40
H κοκκινη ειναι blend απο isolate-concentrate οπως και η δευτερη. Η ασημενια ειναι concentrate. H πρωτη δεν εχει ασπαρταμη και εχει και digestive enzymes. Εχουν και μικρες διαφορες στο προφιλ των αμινοξεων. Εγω θα παιρνα την κοκκινη :) Για ποτε την θελεις ?

crewskas
24-09-12, 20:31
Δεν το είχα προσέξει αυτό περί concentrate...

Γι' αυτό υποθέτω και τόσο χαμηλή η τιμή μάλλον που τις βρήκα.

Μπα θα πάω για σκέτο isolate...

Δε θέλω να αλλάξω καν βασικά τη Zero Carb.
Είναι απίστευτα καλό προιόν...

Αλλά πάει κοντά στο 50άρικο το κιλό γμτ... :(:(:(

magavaTOUT
24-09-12, 21:34
Ναι αυτη που παιρνες ειναι σκετη iso , αρα πιο ακριβη. Παντως πιστευω δεν θα δεις διαφορα αν δοκιμαζες την κοκκινη ;) Αλλωστε οι πλειοψηφια παιρνει blends iso-conc. Πρωτεινη=πρωτεινη :P

giannis_ex
24-09-12, 22:36
Εχω την εντυπωση οτι εχω μεινει καπως στασιμος στο θεμα ογκου και σκεφτομουν μηπως παιρνω σχετικα λιγη πρωτεινη συμπληρωμα. Παιρνω 1 σκουπ που περιεχει καθαρα 20γρ καθε πρωι και ενα μετα την προπονηση, 4-5 φορες τη βδομαδα. Ειμαι 80 κιλα και τρωω και σα βοδι την υπολοιπη μερα, οποτε ρωταω καθαρα και μονο για το συμπληρωμα. Μηπως ειναι αντικειμενικα λιγη η ποσοτητα που παιρνω, αν την αυξησω σε 1,5-2 σκουπ θα δω διαφορα? Υποσημειωση: το 1 σκουπ ειναι καθαρα για οικονομικους λογους, αλλα αν ειναι να δω διαφορα θα ζοριστω και θα το αυξησω. :unsure:

lila_1
24-09-12, 22:39
Αυτό που μετράει είναι η συνολική πρόσληψη πρωτείνης μέσα στη μέρα, από οποιαδήποτε πηγή.....αν είναι συμπλήρωμα είναι αδιάφορο

Αν και χλωμό να φταίει η έλλειψη πρωτεινης για τον όγκο...Η είσαι στάσιμος στη προπόνηση ή είναι ώρα να αυξήσεις τις θερμίδες ...

giannis_ex
24-09-12, 22:52
Δλδ δεν εχει καθολου σημασια μετα απο μια προπονηση ποση ποσοτητα πρωτεινης θα παρεις?? Απο θερμιδες πιστευω ειμαι οκ, γιατι παιρνω μετα την προπονηση και φορμουλα κρεατινης με πολυ υδατανθρακα μεσα + οτι ολη μερα τρωω. Ηδη δλδ νιωθω οτι εχω βαλει καποιο επιπλεον λιπος, αλλα δεν εχω δει την αντιστοιχη αυξηση σε ογκο.

lila_1
24-09-12, 22:55
Ισως γιατί υπερεκτιμάς το πόσο γρήγορα μπορεί να μπεί μυικός όγκος και απλά κάνεις υπερβολές στις θερμίδες βάζοντας λίπος :turtle:

Εχει αλλά μικρή σημασία...20 γραμ post-wo είναι αρκετα, αλλά και πάλι το σύνολο μετράει περισσότερο.

giannis_ex
24-09-12, 23:00
Πιθανον! Βεβαια διαβαζω κατι αλλους που μπουκωνουν 50γρ μετα-προπο, αλλα νταξ, παιζουν και στα περισσοτερα κιλα απο μενα. Θενκς!

ΦΩΤΗΣ83
25-09-12, 17:35
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσο αναφορά για το ρόφημα πριν την προπόνηση..
Να ξεκινήσω τα συμπληρώματα
Έχω κρεατίνη , bcaa, γλουταμινη, Citrulline Malate, beta alanine, ένα σύνθετο υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικου δίχτυ και whey και το R-ALA..
Η ερώτηση μου είναι πώς να τα συνδυάσω όλα αυτά τι χρονισμό?
Να βάλω 30 λεπτά πριν από την προπόνηση σε ένα σεικε όλα τα παραπάνω εκτός την whey και μετά από 10 λεπτά την whey με τους υδατάνθρακες?
Να τα βάλω όλα μαζί?
Η να βάλω τα bcaa, γλουταμινη, Citrulline Malate, 30 λεπτά πριν και άμεσος πριν την προπόνηση να βάλω beta alanine κρεατίνη R-ALA και την whey με των υδατάνθρακα?
Σε αυτό το θέμα έχω μπερδευτεί λίγο.. θα με βοηθήσετε????

theodorafiam
26-09-12, 02:42
μια ερωτηση μονο
επειδη ψαχνετε και ο φιλος μου για συμπληρωματα πρωτεινη και βιταμινες καποιος που να μπορει ν μου πει καποια για να του την προτινω? γενικα ειναι φυσιολογικος στα κοιλα του μονο κοιλιτσα εχει που θελει να χασει,πηγαινει ηδη gym.

sobral
26-09-12, 03:25
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσο αναφορά για το ρόφημα πριν την προπόνηση..
Να ξεκινήσω τα συμπληρώματα
Έχω κρεατίνη , bcaa, γλουταμινη, Citrulline Malate, beta alanine, ένα σύνθετο υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικου δίχτυ και whey και το R-ALA..
Η ερώτηση μου είναι πώς να τα συνδυάσω όλα αυτά τι χρονισμό?
Να βάλω 30 λεπτά πριν από την προπόνηση σε ένα σεικε όλα τα παραπάνω εκτός την whey και μετά από 10 λεπτά την whey με τους υδατάνθρακες?
Να τα βάλω όλα μαζί?
Η να βάλω τα bcaa, γλουταμινη, Citrulline Malate, 30 λεπτά πριν και άμεσος πριν την προπόνηση να βάλω beta alanine κρεατίνη R-ALA και την whey με των υδατάνθρακα?
Σε αυτό το θέμα έχω μπερδευτεί λίγο.. θα με βοηθήσετε????

με όλο το θάρρος ρε φίλε πήρες όοολα αυτά τα συμπληρώματα χωρίς να ξέρεις πότε θα τα παίρνεις? τέλος πάντων...

pre workout: citrulline malate, b-alanine, bcaa
intra workout: bcaa (προαιρετικό)
post workout: whey, creatine, r-ala (πρώτα creatine+R-ala κ μετά από λίγο την whey)
γλουταμίνη πριν τον ύπνο ή/και το πρωί

αν μπορείς πες μου κ τι ακριβώς είναι ο υδατάνθρακας που έχεις να δούμε που θα μπει.

ΦΩΤΗΣ83
26-09-12, 09:57
με όλο το θάρρος ρε φίλε πήρες όοολα αυτά τα συμπληρώματα χωρίς να ξέρεις πότε θα τα παίρνεις? τέλος πάντων...

pre workout: citrulline malate, b-alanine, bcaa
intra workout: bcaa (προαιρετικό)
post workout: whey, creatine, r-ala (πρώτα creatine+R-ala κ μετά από λίγο την whey)
γλουταμίνη πριν τον ύπνο ή/και το πρωί

αν μπορείς πες μου κ τι ακριβώς είναι ο υδατάνθρακας που έχεις να δούμε που θα μπει.



ναι ρε φιλέ ξερό να τα περνώ απλά ο χρονισμός και αν μπορώ όλα μαζί αυτό ρώτησα.. την whey και τούς σύνθετους υδατάνθρακες το βάζω πριν την προπόνηση και μετά την προπόνηση πάλη whey με δεξτροζι creatine, r-ala ..
απλά επιδει η αλανινη και η κρεατινη αν περνοτε και τα δυο μαζί ταυτοχρόνως έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
απλά θα περνώ 2 με 3γρ κρεατίνη πρι μαι με αλανινη..
το θέμα είναι υπάρχει πρόβλημα απορρόφησης αν τα βάλω όλα μαζί με την whey.. τώρα για τα bcaa θα την βάλω μέσα στην προπόνηση..

sobral
26-09-12, 13:41
Βλέπω σε πολλά συμπληρώματα τεστοστερόνης την παρακάτω υποσημείωση: Consult a medical doctor before use if you have been treated for, or diagnosed with, or have a family history of any medical condition, or if you are using any prescription or over-the-counter drug(s), including blood thinners. Μπορούν να επηρεάσουν αιματοκρίτη? είχα ρωτήσει κ στο αντίστοιχο θέμα (Υγεία/αποκατάσταση/τραυματισμοί) αλλά δεν πήρα απάντηση.

skiadis
26-09-12, 23:43
παιδια μηπως μπορειτε να με παραπεμψετε σε thread σχχετικα με betaine και yohimbine? ευχαριστωω!!

leo6diam
28-09-12, 19:36
Καλησπερα σε ολους,

Ειμαι νεο μελος και επισης ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο forum.
Ειμαι 27 χρονων,1.82 υψος,82 κιλα και παιζω μπασκετ στην Γ εθνικη κατηγορια.Ειναι η πρωτη φορα που αγορασα φορμουλα πρωτεινης(NITROTECH HARDCORE PRO SERIES) διοτι κυριως με ενδιαφερει η ανακτηση μετα απο προπονηση και απο αγωνα.κανω βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα με γυμναστη της ομαδας οπου κανουμε ασκησεις που αφορουν κυριως την αυξηση δυναμης στο μπασκετ.αυτο που θελω εγω ειναι να παρω παραπανω ογκο κυριως στο πανω μερος του σωματος και επισης κυριως με ενδιαφερει η γρηγορη αναρωση-ανακτηση μετα απο προπονηση.Χωρις να εχω ρωτησει καποιον ειδικο η δοσολογια που κανω ειναι ενα scoop καθε μερα το πρωι αμεσως μετα το ξυπνημα,και ενα scoop μετα απο την προπονηση με ΒΑΡΗ.δηλαδη παιρνω ενα scoop καθε μερα και αλλα 3-4 μετα την προπονηση με βαρη.η ερωτηση μου ειναι πρεπει να παιρνω παντα και μετα απο την προπονηση μπασκετ?η πρωινη δοση χρειαζετε?μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη δοσολογια?

Ευχαριστω.

jimnys
29-09-12, 19:09
θα προτειμουσατε nutrisport whey isolate 'η isolate whey απo myprotein ? σαν ποιοτητα - προφιλ -ποσοτητα γρ. ... μιλαω παντα για τις μεγαλες συσκευασιες (5 kg)

GeoDask
29-09-12, 19:26
θα προτειμουσατε nutrisport whey isolate 'η isolate whey απo myprotein ? σαν ποιοτητα - προφιλ -ποσοτητα γρ. ... μιλαω παντα για τις μεγαλες συσκευασιες (5 kg)

σκέτη whey, άσε την isolate δεν θα δείς διαφορά.

jimnys
29-09-12, 19:32
κακα τα ψεμματα..αλλα απο αυτες τις 2 πιο ποιοτικη ? γιατι απο τιμη ειναι παραπλησιες ...

GeoDask
29-09-12, 19:58
κακα τα ψεμματα..αλλα απο αυτες τις 2 πιο ποιοτικη ? γιατι απο τιμη ειναι παραπλησιες ...

και οι δύο είναι αξιόλογες, μην το πολυψυρίζεις πάρε όποια είναι φθηνότερη.