PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

happy
20-01-10, 22:58
ευχαριστω

Stephany Thes
21-01-10, 12:42
happy πολλά λεφτά, λίγα πράγματα αυτά τα "αύξηση τεστοστερόνης", αν έχεις την οικονομική άνεση παρ' το, δε θα σου κάνει κακό, αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνεις πολλά πιο χρήσιμα πράγματα.
Stephany Thes τι να σου πω, δεν το έχω ψάξει για μεταπροπονητικό με κοτόπουλο, πάντως οι 2 ώρες είναι πολλές. 1,5 υποθέτω πως θα είναι εντάξει. Αν δεν έκοψες την πρωτεΐνη για προσωπικούς λόγους, δε σε συμφέρει ούτε οικονομικά ούτε ως προς το αποτέλεσμα το κοτόπουλο.
1.5 ώρα, καλά είναι πιστευω & εγώ.. να σαι καλά Machiavelli!

happy
22-01-10, 00:15
θα ηθελα να μου πειτε τις παρατηρησεις σας για κατι που ξεκηνησα να χρησιμοποιω ,τιν γνωμη σας γενηκα ,η τα λαθη μου στο oti παιρνω σαν συμπληρωμα ...
αυξητικη ορμονη τις universal το gh max , απο τεστοστερονη το stacker t και μια πρωτεινη after max της optimum κανω 6 προπονησεις 3 ποδιλατο 80-100 km και βαρη εναλλαξ στις μερες με μια μερα κενο..

pireasmike
25-01-10, 23:31
παιδια μια ερωτηση ποια ειναι η πιο καλη για εναν αρχαριο που θελει να μεινει μονο στην πρωτεινη η COMPLETE WHEY / 908 gr (WARRIORLAB)
ή η whey maxx 980gr?

john pavloudis
30-01-10, 01:53
γεια σε ολους! πρωτα να πω ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που εκαναν το bodybuilding.gr! Τωρα αν μπορει καποιος να με βοηθεισει, εχω παραγγειλει 3 φορες απο αμερικη καποια συμπληρωματα, τις 2 τα πηρα κανονικα αν και στη δευτερη παραγγελεια βρηκα μεσα στο πακετο ενα χαρτι απο το τελωνειο που ελεγε τελευταια φορα χωρις εγκριση του εοφ γιατι συμπληρωματα απο χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης χρειαζετε εγκριση απο τον εοφ! την τριτη παραγγελεια την περιμενω 2 μηνες τωρα!! νομιζω οτι την εχουν κρατησει στο τελωνιο χωρις ομως να με ειδοποιησουν! 1ον τι να κανω? και 2ον ειχαν και αλλοι τετοια προβληματα απο παραγγελειες απο αμερικη? ευχαριστω!

Γιωργος Β.
30-01-10, 02:04
παιδια μια ερωτηση ποια ειναι η πιο καλη για εναν αρχαριο που θελει να μεινει μονο στην πρωτεινη η COMPLETE WHEY / 908 gr (WARRIORLAB)
ή η whey maxx 980gr?

Ναι παιδια αν μπορει καποιος ας απαντησει στην ερωτηση αυτη π εκανε το παιδι..Και επισης θα ηθελα να μαθω τι παιζει με τις μπαρες πρωτεινης που κυκλοφορουν...αξιζουν τπτ?Ευχαριστω :thumbup:

flowin_through
30-01-10, 02:17
Kαι επισης θα ηθελα να μαθω τι παιζει με τις μπαρες πρωτεινης που κυκλοφορουν...αξιζουν τπτ?Ευχαριστω :thumbup:

Ειναι λιγο ακριβουτσικες αλλα προσφερουν ευκολια αν δεν εχεις κανενα αλλο γευμα. Δεν ειναι να γινονται συνηθεια, γιατι εχουν trans λιπαρα μεσα και πρεπει να αποφευγονται, μονο για λυση αναγκης. Προτιμησε τα protein drinks που κυκλοφορουν, εχουν συνηθως περισσοτερη πρωτεΐνη και ειναι καλυτερα.

Γιωργος Β.
30-01-10, 02:20
Ειναι λιγο ακριβουτσικες αλλα προσφερουν ευκολια αν δεν εχεις κανενα αλλο γευμα. Δεν ειναι να γινονται συνηθεια, γιατι εχουν trans λιπαρα μεσα και πρεπει να αποφευγονται, μονο για λυση αναγκης. Προτιμησε τα protein drinks που κυκλοφορουν, εχουν συνηθως περισσοτερη πρωτεΐνη και ειναι καλυτερα.

Ναι κι εγω κατι τετοιο ακουσα περι λυπαρων...Ευχαριστω πολυ..θα προτιμισω κλασσικα scoups με 100% πρωτεινη συνοδευτικα με καποιον υδατανθρακα..:turtle:

Nephelos
30-01-10, 03:48
το έχει δοκιμάσει κανείς ? Δώστε γνώμες & αξιολογήσεις !!!
LAVA ή ANATOR p70 (Muscletech) ,για μετά την προπόνηση ?

KATERINI 144
30-01-10, 09:59
τετοιου τυπου ερωτησεις να τις κανεις εδω: Γενικές ερωτήσεις για συμπληρώματα. (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5401)

αλλιώς το ποστ σου πρεπει να ειναι ετσι:

Μορφή των Posts Αγαπητά μέλη,

Θα παρακαλούσα το κάθε νέο θέμα (topic) που ανοίγει εδώ, να περιγράφει ένα κ μόνο συμπλήρωμα με την φωτογραφία και τις αντίστοιχες πληροφορίες της συστασής του. Επίσης ο τίτλος να μην είναι πολύ γενικός αλλά να αναφέρει την εταιρική ονομασία του συμπληρώματος το οποιο αξιολογείται, για την μεγαλύτερη μετέπειτα ευκoλία όλων μας.

Gasturb

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ topic :

1) Τιτλος topic : Ονομα Συμπληρωματος (Εταιρια) πχ Super Whey (Ultratronics)

Μεσα στο topic :
2) Φωτογραφια

3) Συστατικα ετικετας ή ακομα καλυτερα φωτογραφια ετικετας

4) Προσωπικες σας αποψεις, ερωτησεις κτλ κτλ


δλδ οπως αυτο εδω (χωρις λινκ! οπως το βλεπεις) Plasmajet (Gaspari Nutrition) (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6466)

Svein
30-01-10, 10:12
Ενας τυπάς στο gym μου είπε οτι μαζί με την whey να τρώω μια μπανάνα αλλιώς δεν απορροφάτε ισχύει ? τότε πρέπει να τρώω 3 μπανάνες την μέρα στο χαλαρό...!


****Γενικές ερωτήσεις για συμπληρώματα. (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5401)...............................................****

Nephelos
30-01-10, 14:00
το έχει δοκιμάσει κανείς ? Δώστε γνώμες & αξιολογήσεις !!!
LAVA ή ANATOR p70 (Muscletech) ,για μετά την προπόνηση ?

sTeLaKoS
30-01-10, 14:04
το έχει δοκιμάσει κανείς ? Δώστε γνώμες & αξιολογήσεις !!!
LAVA ή ANATOR p70 (Muscletech) ,για μετά την προπόνηση ?

Καμιά φωτογραφία του προιόντος και της ετικέτας με τα συστατικά;

Nephelos
30-01-10, 14:06
Καθυστέρησα λίγο αλλά εδώ είναι διατροφικά στοιχεία και φωτό του προιόντος.

Nephelos
30-01-10, 14:11
επίσης...σχετικά με την αρχή της ερώτησης.

Σκοπός εκγύμνασης και συμπληρωμάτων: Όγκος.

Nephelos
30-01-10, 14:50
καμία γνώμη ?

KATERINI 144
30-01-10, 15:04
ογκου και η δυο, πανω κατω το ιδιο ειναι, η δευτερη εχει περισσοτερο υδατανθρακα και η δυο εχουν πολύ ζαχαρη...............

εσυ λες την θελεις για μετα την προπονηση, και αυτες κανουν αλλα καλυτερα ειναι μια σκετη πρωτεΐνη, την ζαχαρη γιατι να την πληρώσεις?!

μαλλον δε γνωριζεις απο συμπληρωματα και σου ειπε καποιος παρε αυτο και εκεινο... σωστα?!

thegravijia
30-01-10, 15:09
επίσης...σχετικά με την αρχή της ερώτησης.

Σκοπός εκγύμνασης και συμπληρωμάτων: Όγκος.
το ανατορ ειναι οτι πιο αθλιο κυκλοφορη.Μ Η Ν το παρετε.ασε που οι περισσοτεροι δεν θα μπορεσετε να το πιειτε λογο γευσης. και δεν κανει κ τιποτα.ειναι σαν να πινεις σαπουνι με απορυπαντικο .δεν κανω πλακα
χιλιες φορες μια καθαρη κρεατινη...

Nephelos
30-01-10, 15:11
Σωστά. επειδή όμως έχω ακούσει διάφορα για την muscletech (ανδρογόνα κτλ.) μήπως πρέπει να αποφύγω το anator?

Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση στα στοιχεία είναι πως η lava έχει 32 γρ. πρωτείνης, ανά γεύμα. ποιά whey θα μπορούσε να μου δώσει τόση μεγάλη ποσότητα? από όσο γνωρίζω καμία ! επίσης δίνει και 5,5γρ. κρεατίνης, ανά γεύμα.

Συγκριτικά με την anator δίνει πολύ περισσότερα.

Η LAVA μου δίνει την εικόνα υπερπλήρους προιόντος είτε για πρίν, είτε για μετά, είτε γενικά...

Nephelos
30-01-10, 15:17
το ανατορ ειναι οτι πιο αθλιο κυκλοφορη.Μ Η Ν το παρετε.ασε που οι περισσοτεροι δεν θα μπορεσετε να το πιειτε λογο γευσης. και δεν κανει κ τιποτα.ειναι σαν να πινεις σαπουνι με απορυπαντικο .δεν κανω πλακα
χιλιες φορες μια καθαρη κρεατινη...

Δεν δίνω τόσο σημασία στην γεύση. Με ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα του κάθε προιόντος και πόσο άμεσα είναι.

flowin_through
30-01-10, 15:19
Σωστά. επειδή όμως έχω ακούσει διάφορα για την muscletech (ανδρογόνα κτλ.) Μακαρι να εβαζε καια αυτα που λεει, θα αρκουσε.. μήπως πρέπει να αποφύγω το anator? Πρεπει να το αποφυγεις μονο επειδη ειναι Muscletech!

Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση στα στοιχεία είναι πως η lava έχει 32 γρ. πρωτείνης. ποιά whey θα μπορούσε να μου δώσει τόση μεγάλη ποσότητα? από όσο γνωρίζω καμία ! :shock::doh::pale: επίσης δίνει και 5,5γρ. κρεατίνης.

Συγκριτικά με την anator δίνει πολύ περισσότερα. Αρκει που ειναι Universal

Η LAVA μου δίνει την εικόνα υπερπλήρους προιόντος είτε για πρίν, είτε για μετά, είτε γενικά...

Παρτο και κανε κανενα mini review

Nephelos
30-01-10, 15:26
Τα έχει πάρει κανείς άλλος, για να μου πεί γνώμες ???

Θα μπορούσαν να καταθέσουν την άποψή τους administrators και άλλοι έμπειροι ?

Έστω και άν δεν τα έχουν δοκιμάσει-κοιτάζοντας τα διατροφικά τους στοιχεία ?

KATERINI 144
30-01-10, 15:28
αυτο το διαβασες ρε φιλε?!



ογκου και η δυο, πανω κατω το ιδιο ειναι, η δευτερη εχει περισσοτερο υδατανθρακα και η δυο εχουν πολύ ζαχαρη...............

εσυ λες την θελεις για μετα την προπονηση, και αυτες κανουν αλλα καλυτερα ειναι μια σκετη πρωτεΐνη, την ζαχαρη γιατι να την πληρώσεις?!

μαλλον δε γνωριζεις απο συμπληρωματα και σου ειπε καποιος παρε αυτο και εκεινο... σωστα?!

Nephelos
30-01-10, 15:34
Σωστά. επειδή όμως έχω ακούσει διάφορα για την muscletech (ανδρογόνα κτλ.) μήπως πρέπει να αποφύγω το anator?

Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση στα στοιχεία είναι πως η lava έχει 32 γρ. πρωτείνης, ανά γεύμα. ποιά whey θα μπορούσε να μου δώσει τόση μεγάλη ποσότητα? από όσο γνωρίζω καμία ! επίσης δίνει και 5,5γρ. κρεατίνης, ανά γεύμα.[/B][/B]
Συγκριτικά με την anator δίνει πολύ περισσότερα.

Η LAVA μου δίνει την εικόνα υπερπλήρους προιόντος είτε για πρίν, είτε για μετά, είτε γενικά...

εγώ το είδα.

εσύ το παραπάνω το είδες? ποιά η συγκεκριμένη γνώμη σου ?

KATERINI 144
30-01-10, 15:39
http://www.forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9034&d=1264849494

ναι το ειδα, ειδα επίσης πως δινει 32 γραμμαρια πρωτεΐνης στα 2,5 σκοπ................ αλλο τιποτα που δεν ειδα εχουμε?! :cyclops::cyclops::cyclops::cyclops:

flowin_through
30-01-10, 15:41
Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση στα στοιχεία είναι πως η lava έχει 32 γρ. πρωτείνης, ανά γεύμα. ποιά whey θα μπορούσε να μου δώσει τόση μεγάλη ποσότητα? από όσο γνωρίζω καμία !

Nutrisport 90+ protein :
στα 50 γραμαρια προιοντως περιεχει
Amount Per Servings:
Calories 187Kcal
Protein 45g
Carbohydrate 1.4g
Of which Sugars 1.4g
Fat 1.4g
Of which Saturates 1.4g
Fibre 0.8g
Sodium 0.05g

π.χ.

Nephelos
30-01-10, 15:45
http://www.forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9034&d=1264849494

ναι το ειδα, ειδα επίσης πως δινει 32 γραμμαρια πρωτεΐνης στα 2,5 σκοπ................ αλλο τιποτα που δεν ειδα εχουμε?! :cyclops::cyclops::cyclops::cyclops:

ναι φίλε. κόστος 30 € και θα ήθελα την επιλογή σου εκ των 3ών
α)anator
β)lava
γ)ποιά whey προτείνεις εν συγκρίση με τα διατροφικά στοιχεία του lava ?

thanks in advance.

Machiavelli
30-01-10, 15:46
Καλά αυτό το anator και τζάμπα να μου το δώσουν δεν το τρώω.
Το lava για μεταπροπονητικό εντάξει είναι στα συστατικά, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορείς πολύ απλά να φτιάξεις πολύ καλύτερο με λιγότερο κόστος και να μπορείς να χρησιμοποιείς και κάτι για άλλο γεύμα.

Nephelos
30-01-10, 15:50
Nutrisport 90+ protein :
στα 50 γραμαρια προιοντως περιεχει
Amount Per Servings:
Calories 187Kcal
Protein 45g
Carbohydrate 1.4g
Of which Sugars 1.4g
Fat 1.4g
Of which Saturates 1.4g
Fibre 0.8g
Sodium 0.05g

π.χ.

ευχαριστώ φίλε. θα το ψάξω.
γνωρίζεις όμως κόστος και ποσότητα??

flowin_through
30-01-10, 15:53
46 ευρω 5 κιλα. Απ`εξω φυσικα

Nephelos
30-01-10, 15:54
46 ευρω 5 κιλα. Απ`εξω φυσικα

τιποτα εγχώριο?

flowin_through
30-01-10, 15:55
Σορρυ, δεν ασχολουμαι

Nephelos
30-01-10, 15:58
κανείς άλλος για τα παραπάνω ???

KATERINI 144
30-01-10, 16:11
Το lava για μεταπροπονητικό εντάξει είναι στα συστατικά, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορείς πολύ απλά να φτιάξεις πολύ καλύτερο με λιγότερο κόστος και να μπορείς να χρησιμοποιείς και κάτι για άλλο γεύμα.
τη εντάξει ειναι στα συστατικά..... στα 32 γραμμαρια υδατανθρακα τα 22 ειναι ζαχαρη Machiavelli.

Svein
30-01-10, 18:34
Ενας τυπάς στο gym μου είπε οτι μαζί με την whey να τρώω μια μπανάνα αλλιώς δεν απορροφάτε ισχύει ? τότε πρέπει να τρώω 3 μπανάνες την μέρα στο χαλαρό...!

Tasos332
30-01-10, 18:55
Postara to minima mou auto edw kai se allo topic tou forum paw gymnastirio edw kai 1mina sxedon 3fdomada kai pernw tin No Explode kreatini kai tin Isobolic aptin Nutrabolics Proteini alla epeidi ime aimokatheroumenos kai pinw mono 3.5litra nero stis 2 meres thelw na mou pite ean kani douleia i krreatini pou tin pernw 2 meres i tin pernw tsaba?! euxaristw poli rotaw esas pou kserete!

flowin_through
30-01-10, 19:10
Postara to minima mou auto edw kai se allo topic tou forum paw gymnastirio edw kai 1mina sxedon 3fdomada kai pernw tin No Explode kreatini kai tin Isobolic aptin Nutrabolics Proteini alla epeidi ime aimokatheroumenos kai pinw mono 3.5litra nero stis 2 meres thelw na mou pite ean kani douleia i krreatini pou tin pernw 2 meres i tin pernw tsaba?! euxaristw poli rotaw esas pou kserete!

Μαλλον σε αυτη την περιπτωση, μονο εμεις δεν ειμαστε οι ειδικοι. Παντως και το 100% των οφελων δε νομιζω να το παιρνεις. Μαλλον κανενα 40%. Εγω λεω να μην παιρνεις NoXPLODE. Moνο μια πρωτεΐνη, μια βιταμινη, τιποτα αμινοξεα/γλουταμινη, αυτα. Δε νομιζω να ειναι αναγκη να παρεις τιποτα αλλο. Για κρεατινη αν ειναι να παρεις παρε απλη μονοϋδρικη που ειναι και φτηνη και απεφευγε τις φορμουλες.

Tasos332
30-01-10, 19:14
Dld dn kani douleia xoris nero etsi? as mn tin pernw tsaba?


***μη γράφεις κινέζικα, ειναι κανόνας του φόρουμ να γράφουμε ΜΟΝΟ ελληνικά!!!!!****

Tasos332
30-01-10, 19:20
Συγνωμη! απλος ειμαι λιγο ανορθογραφος

Svein
30-01-10, 19:31
Ενας τυπάς στο gym μου είπε οτι μαζί με την whey να τρώω μια μπανάνα αλλιώς δεν απορροφάτε ισχύει ? τότε πρέπει να τρώω 3 μπανάνες την μέρα στο χαλαρό...!

KATERINI 144
30-01-10, 19:37
ισχύει πως μαζι με την πρωτεΐνη πρεπει να τρως και υδατάνθρακες, τωρα αν θα ειναι μπανανα η οτιδήποτε αλλο εξαρτάτε απο ποια χρονική στιγμη εχεις γεύμα.

sTeLaKoS
30-01-10, 20:15
Dld dn kani douleia xoris nero etsi? as mn tin pernw tsaba?


***μη γράφεις κινέζικα, ειναι κανόνας του φόρουμ να γράφουμε ΜΟΝΟ ελληνικά!!!!!****

Με τη κρεατίνη θέλεις ΠΟΛΥ νερό. Αλλιώς σου ανεβάζει ουρία και κρεατινίνη στο αίμα.
Σου έγραψα και στο άλλο thread, ψάξτο καλύτερα μη τρέχεις μετά.

Svein
30-01-10, 22:01
ισχύει πως μαζι με την πρωτεΐνη πρεπει να τρως και υδατάνθρακες, τωρα αν θα ειναι μπανανα η οτιδήποτε αλλο εξαρτάτε απο ποια χρονική στιγμη εχεις γεύμα.

Δηλαδη μπορει να ειναι και ψωμί η βρόμη ?

KATERINI 144
30-01-10, 23:28
ναι μπορεί να ειναι με βρώμη για πρωινο η για οποιαδήποτε αλλη ωρα εκτος μετα της προπόνησης, svein εχεις αρκετα ποστ και μου φαίνεται περίεργο που δεν ξερεις βασικα πράγματα, γιατι ετσι?

εντιτ: με ψωμι αν ειναι ασπρο κανει και για μετα την προπονηση, αν ειναι μαυρο οπως η βρωμη.

Svein
30-01-10, 23:49
ναι μπορεί να ειναι με βρώμη για πρωινο η για οποιαδήποτε αλλη ωρα εκτος μετα της προπόνησης, svein εχεις αρκετα ποστ και μου φαίνεται περίεργο που δεν ξερεις βασικα πράγματα, γιατι ετσι?

εντιτ: με ψωμι αν ειναι ασπρο κανει και για μετα την προπονηση, αν ειναι μαυρο οπως η βρωμη.


Κοιτα ήξερα για δεξτροζη .... ! για απλο υδατάνθρακα θα ομολογήσω πως δεν το γνώριζα....! Νομίζω οτι ξέρω τα βασικά της διατροφής και των κλασικών συμπληρωμάτων !


Παρολαυτα οσο ζούμε μαθαίνουμε.... :thumbup::thumbup::thumbup: !

Machiavelli
31-01-10, 03:02
τη εντάξει ειναι στα συστατικά..... στα 32 γραμμαρια υδατανθρακα τα 22 ειναι ζαχαρη Machiavelli.

Εντάξει αν δεις τα συστατικά του δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη είναι τα σάκχαρα που αναφέρει, αυτά που βάζουμε κι εμείς δηλαδή στο μεταπροπονητικό, είναι καλή η universal σε όλα της. Αλλά το κάνεις μόνος σου απλά και γρήγορα με λιγότερα λεφτά.

Johnakos
31-01-10, 20:59
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω πως δουλευει το Methoxy (MRM) γιατι το ειδα στις αξιολογισεις συμπληρωματων και μ εκανε εντυπωση για τα αποτελεσματα του. Σαν συμπληρωμα ειναι καλύτερο απο την κρεατίνη?

Svein
01-02-10, 16:04
Σε διάφορες διατροφές έχω δει Whey και πριν και μετα την προπόνηση ... προλαβαίνει να αφομοίωση ο οργανισμός τόση πρωτεΐνη σε τόσο λίγο χρόνο , δηλαδή περίπου μια και μιση η δυο ωρες , η την κάνει λίπος?

Machiavelli
01-02-10, 16:19
Σε διάφορες διατροφές έχω δει Whey και πριν και μετα την προπόνηση ... προλαβαίνει να αφομοίωση ο οργανισμός τόση πρωτεΐνη σε τόσο λίγο χρόνο , δηλαδή περίπου μια και μιση η δυο ωρες , η την κάνει λίπος?

Προλαβαίνει, το θέμα είναι πότε έγινε το γεύμα πριν από το προπρονητικό με την whey.

sTeLaKoS
01-02-10, 18:12
Κάποιος φίλος μου είπε πως χρειαζόμαστε αρκετά αντιοξειδωτικά πριν τη προπόνηση και πως το ασκορβικό(vit C) δεν είναι τόσο καλό, να προτιμήσω καροτενοειδή. Κατά τη προπόνηση λέει γίνεται η οξείδωση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι, (α) εμείς γιατί παίρνουμε μετά τη προπόνηση; (β) μια μπανάνα πριν τη προπόνηση μας δίνει όσο καροτενοειδή χρειαζόμαστε;

sTeLaKoS
01-02-10, 18:20
Και κάτι ακόμη, η αναζήτηση δε μου βγάζει κάτι για τη Καρτινίνη, βοηθάει στη λιποδιάλυση σε άτομο που αθλήται ή πεταμένα λεφτά; Πήρε ο ίδιος φίλος που σας είπα παραπάνω.

-beba-
01-02-10, 19:11
Και κάτι ακόμη, η αναζήτηση δε μου βγάζει κάτι για τη Καρτινίνη, βοηθάει στη λιποδιάλυση σε άτομο που αθλήται ή πεταμένα λεφτά; Πήρε ο ίδιος φίλος που σας είπα παραπάνω.

Και εγώ θέλω να μάθω για την καρνιτίνη γιατί πήρα ένα κουτάκι, αλλά είναι σαν τούβλα.................αν βοηθάει στη λυποδιάλυση να το πάρω, αλλιώς μην ταλαιπωρούμε να τα καταπίνω κιόλας.

Svein
01-02-10, 19:52
Προλαβαίνει, το θέμα είναι πότε έγινε το γεύμα πριν από το προπρονητικό με την whey.

2 ωρες καλα ειναι ?

Machiavelli
01-02-10, 20:06
2 ωρες καλα ειναι ?

Καν' τες 2,5 για να 'σαι σίγουρος.

Όσον αφορά τα 65 συμπληρώματα διατροφής στα οποία εντοπίστηκαν αναβολικά στεροειδή, με ονόματα:
Competitive Edge Labs X-tren
Kilo Sports Trenadrol
Performance Anabolics Tri-Methyl X
δε περίμενα να είναι πρωτεΐνες ή λιποτροπικά.

Svein
02-02-10, 14:23
Xμ διάβασα οτι το συκώτι μας μπορεί να μεταβολισει μονο 30 γραμμάρια κάθε τρις ώρες .... πως γίνεται τοτε να μεταβολισουμε τοσο γρήγορα τοση whey ?

stavrozgr
02-02-10, 14:59
καλησπέρα,

αυριο ερχετε η πρώτη μου παραγγελία με συμπληρώματα επειτα
απο πολλές ερωτήσεις και πολύ ψάξιμο... ;)

εχω πάρει μία πρωτεϊνη της ON (την γνωστη...)
και το thermο cuts της ίδιας εταιρίας !
τα πήρα απο τα xtremestores που είναι και χορηγοί οποτε επιτρέπετε να το αναφέρω !

και τα σχετικά Links

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1595&category=418

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1637&category=426

η ερωτηση τώρα.. περαν τον οδηγιων που διαβασα στο ιντερνετ και θα διαβασω
και στα κουτιά ! εχετε να με συμβουλέψετε κατι για την ορθη χρήση η κανενα tip
η οτιδήποτε θα πρεπει να προσέξω... ?

επισης για την πρωτεϊνη οκ για το thermο cuts κανω καλά που το πέρνω ?
σε συνδιασμο με καθημερινη αεροβια για πανω απο 45 λεπτα και με μια σχετικα
(οσο μπορω) καλη διατροφη , θα δω αποτελεσμα με το περας του χρονου ?σε 2 - 3 μηνες π.χ σορρυ για της ελλιπης πληροφορίες που σας δίνω αλλα δεν θελω να
γίνω κουραστικός ! αν θελετε κατι παραπανω για να με βοηθήσετε ρωτήστε με.

ευχαριστω για τον χρονο σας!

Svein
02-02-10, 15:26
καλησπέρα,

αυριο ερχετε η πρώτη μου παραγγελία με συμπληρώματα επειτα
απο πολλές ερωτήσεις και πολύ ψάξιμο... ;)

εχω πάρει μία πρωτεϊνη της ON (την γνωστη...)
και το thermο cuts της ίδιας εταιρίας !
τα πήρα απο τα xtremestores που είναι και χορηγοί οποτε επιτρέπετε να το αναφέρω !

και τα σχετικά Links

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1595&category=418

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1637&category=426

η ερωτηση τώρα.. περαν τον οδηγιων που διαβασα στο ιντερνετ και θα διαβασω
και στα κουτιά ! εχετε να με συμβουλέψετε κατι για την ορθη χρήση η κανενα tip
η οτιδήποτε θα πρεπει να προσέξω... ?

επισης για την πρωτεϊνη οκ για το thermο cuts κανω καλά που το πέρνω ?
σε συνδιασμο με καθημερινη αεροβια για πανω απο 45 λεπτα και με μια σχετικα
(οσο μπορω) καλη διατροφη , θα δω αποτελεσμα με το περας του χρονου ?σε 2 - 3 μηνες π.χ σορρυ για της ελλιπης πληροφορίες που σας δίνω αλλα δεν θελω να
γίνω κουραστικός ! αν θελετε κατι παραπανω για να με βοηθήσετε ρωτήστε με.

ευχαριστω για τον χρονο σας!

Ακολουθα οτι λεει το κουτί και θα εισαι οκ ! Θα δεις αποτελεσματα αλλα πρεπει να κάνεις σωστη διατροφή !

Xμ διάβασα οτι το συκώτι μας μπορεί να μεταβολισει μονο 30 γραμμάρια κάθε τρις ώρες .... πως γίνεται τοτε να μεταβολισουμε τοσο γρήγορα τοση whey ?

thegravijia
02-02-10, 15:48
Ακολουθα οτι λεει το κουτί και θα εισαι οκ ! Θα δεις αποτελεσματα αλλα πρεπει να κάνεις σωστη διατροφή !

Xμ διάβασα οτι το συκώτι μας μπορεί να μεταβολισει μονο 30 γραμμάρια κάθε τρις ώρες .... πως γίνεται τοτε να μεταβολισουμε τοσο γρήγορα τοση whey ?
δηλαδη ο κολεμαν μεταβολιζει τον ιδιο αριθμο γραμμαριων πρωτεινης με εσενα στο συγκεκριμενο χρονικο οριο?

παιζουν πολοι παραγοντες.
whey αφομοιωνεται πολυ πιο γρηγορα απο το φαγητο και αν ειναι μετα την προπονηση ακομα πιο γρηγορα

Adriano10
02-02-10, 15:56
παιδιά...έχω πρωτεΐνη(με γεύση φράουλα)..και μια κρεατίνη(με γεύση πορτοκαλι)...μπορώ να τις συνδυάσω?η θα μου παιχτεί κάνα πρόβλημα???

sTeLaKoS
02-02-10, 16:07
παιδιά...έχω πρωτεΐνη(με γεύση φράουλα)..και μια κρεατίνη(με γεύση πορτοκαλι)...μπορώ να τις συνδυάσω?η θα μου παιχτεί κάνα πρόβλημα???

Καλύτερα πιες τα ξεχωριστά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα συστατικά, απλά λόγω γεύσης. Δε θα ήθελα να βάλω στο ίδιο σέικερ φράουλα και πορτοκάλι :puke:

Το ένα αμέσως μετά το άλλο, κανένα πρόβλημα.

sTeLaKoS
02-02-10, 16:09
Κάποιος φίλος μου είπε πως χρειαζόμαστε αρκετά αντιοξειδωτικά πριν τη προπόνηση και πως το ασκορβικό(vit C) δεν είναι τόσο καλό, να προτιμήσω καροτενοειδή. Κατά τη προπόνηση λέει γίνεται η οξείδωση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι, (α) εμείς γιατί παίρνουμε μετά τη προπόνηση; (β) μια μπανάνα πριν τη προπόνηση μας δίνει όσο καροτενοειδή χρειαζόμαστε;


Και κάτι ακόμη, η αναζήτηση δε μου βγάζει κάτι για τη Καρτινίνη, βοηθάει στη λιποδιάλυση σε άτομο που αθλήται ή πεταμένα λεφτά; Πήρε ο ίδιος φίλος που σας είπα παραπάνω.


Και εγώ θέλω να μάθω για την καρνιτίνη γιατί πήρα ένα κουτάκι, αλλά είναι σαν τούβλα.................αν βοηθάει στη λυποδιάλυση να το πάρω, αλλιώς μην ταλαιπωρούμε να τα καταπίνω κιόλας.

?????

Adriano10
02-02-10, 16:17
aaa ok...και κάτι άλλο...εφόσον πίνω την πρωτεΐνη(2 φορες την μέρα)με gala,την κρεατίνη να την πίνω με νερό e?

sTeLaKoS
02-02-10, 16:19
aaa ok...και κάτι άλλο...εφόσον πίνω την πρωτεΐνη(2 φορες την μέρα)με gala,την κρεατίνη να την πίνω με νερό e?

2 φορές τη μέρα, φαντάζομαι πρωί και μετά τη προπόνηση; Αν ναι, πρωί οκ με γάλα, μετά τη προπόνηση αποκλειστικά και μόνο με ΝΕΡΟ. Το ίδιο και τη κρεατίνη σου.

the_big_litho
02-02-10, 16:19
aaa ok...και κάτι άλλο...εφόσον πίνω την πρωτεΐνη(2 φορες την μέρα)με gala,την κρεατίνη να την πίνω με νερό e?

Ναι.

Adriano10
02-02-10, 16:24
ναι ναι...μια το πρωί και μια μετά την προπόνηση(δυο scoop καθημερινά)..τώρα για κρεατίνη με προβληματίζει λίγο επειδή δη είχε μέσα scoop και πρέπει να το βάζω με το μάτι :P

stavrozgr
02-02-10, 19:18
τελικά τα συμπληρώματα ήρθαν σήμερα :)

ερώτηση... το thermo cut με αδειο στομαχι να το παίρνω ?
η δεν παίζει ρολο ?

επίσης ποση ώρα να εχει διαφορα η ληψη του ενος με το άλλο ?
η μπορω και ταυτοχρονα ?

α και ποση ώρα πριν την προπόνηση ?

αν μπορειτε κατατοπίστε με γιατι επικρατεί μια μικρή συγχιση μεσα στο κεφαλι μου :(

FoTiS3
02-02-10, 23:21
μου ελεγε πριν λιγο η κοπελα μου οτι της ειπε μια φιλη της που σπουδαζει ιατρικη οτι με τις πρωτεινες που παιρνω δεν θα μου κανει κου-κου:banghead:
ηθελα να ξερω...τετοιες λαλακιες του μαθαινουν στην ιατρικη???

kyriakos23
02-02-10, 23:36
λυπαμε αυτους που θα εξετασει η γιατρος!

KATERINI 144
03-02-10, 00:02
μου ελεγε πριν λιγο η κοπελα μου οτι της ειπε μια φιλη της που σπουδαζει ιατρικη οτι με τις πρωτεινες που παιρνω δεν θα μου κανει κου-κου:banghead:
ηθελα να ξερω...τετοιες λαλακιες του μαθαινουν στην ιατρικη???ενταξει ρε παιδια ενας έρωτας μπορει να ειναι και πλατωνικός, φτανει με αυτο το σεχ ντεμοντε έγινε.........

γιαυτη που σπουδάζει ιατρική το λεω, ας διαβάσει και λιγο, με την τραμπάλα γιατρός δε γίνεσαι!!

Haris Pilton
03-02-10, 00:36
μου ελεγε πριν λιγο η κοπελα μου οτι της ειπε μια φιλη της που σπουδαζει ιατρικη οτι με τις πρωτεινες που παιρνω δεν θα μου κανει κου-κου:banghead:
ηθελα να ξερω...τετοιες λαλακιες του μαθαινουν στην ιατρικη???

Kαλα,και εγω σπουδαζω λογιστικη,δεν σημαινει οτι μπορω να...κανω οτι κανει ενας Λογιστης τελοσπαντων (τι κανει αραγε;; :unsure: ) χαχαχαχα :rolf:

Εχει περασει κανα μαθημα η κοπελια; :rolf: :turtle:

Levrone
03-02-10, 01:19
μου ελεγε πριν λιγο η κοπελα μου οτι της ειπε μια φιλη της που σπουδαζει ιατρικη οτι με τις πρωτεινες που παιρνω δεν θα μου κανει κου-κου:banghead:
ηθελα να ξερω...τετοιες λαλακιες του μαθαινουν στην ιατρικη???

4 ενδεχομενα υπαρχουν:
1) η κοπελα δε σπουδαζει Ιατρικη και σας δουλευει
2) λεει ψεματα στη δικια σου
3) σου λεει ψεματα η δικια σου
4) συνεργαζονται για να σε παρηγορησουν! (αδερφε πλακα κανω, μη στραβωνεις) :P:P:P

παντως τετοια στην Ιατρικη δε λενε..

FoTiS3
03-02-10, 01:33
4 ενδεχομενα υπαρχουν:
1) η κοπελα δε σπουδαζει Ιατρικη και σας δουλευει
2) λεει ψεματα στη δικια σου
3) σου λεει ψεματα η δικια σου
4) συνεργαζονται για να σε παρηγορησουν! (αδερφε πλακα κανω, μη στραβωνεις) :P:P:P

παντως τετοια στην Ιατρικη δε λενε..


δεν ξερω αν σπουδαζει ιατρική ή οχι πάντως η κοπελα μου κατευθειαν να την πιστέψει :angry:...και μου ειπε να κοψω αμεσως τις πρωτεινες ...τα ακουσε ενα χερακι :box: και ηρεμισα....

thegravijia
03-02-10, 03:55
μπορειτε να μου προτεινεται καποιες πρωτεινες κοντα στα 25-30 ευρω το κιλο.(εκτος της οn)
thanks (

The Rock
03-02-10, 04:20
4 ενδεχομενα υπαρχουν:
1) η κοπελα δε σπουδαζει Ιατρικη και σας δουλευει
2) λεει ψεματα στη δικια σου
3) σου λεει ψεματα η δικια σου
4) συνεργαζονται για να σε παρηγορησουν! (αδερφε πλακα κανω, μη στραβωνεις) :P:P:P

παντως τετοια στην Ιατρικη δε λενε..
Ο Επιστήμων μίλησε !

-beba-
03-02-10, 11:02
Και εγώ θέλω να μάθω για την καρνιτίνη γιατί πήρα ένα κουτάκι, αλλά είναι σαν τούβλα.................αν βοηθάει στη λυποδιάλυση να το πάρω, αλλιώς μην ταλαιπωρούμε να τα καταπίνω κιόλας.

Τι να κάνω τελικά? Να την πάρω αυτή την καρνιτίνη?

Machiavelli
03-02-10, 11:40
Τι να κάνω τελικά? Να την πάρω αυτή την καρνιτίνη?

Παρ' την. Δε βοηθάει άμεσα στην λιποδιάλυση καθώς αν δεν χρησιμοποιήσεις την ενέργεια που θα μεταβολιστεί από το λίπος πάλι λίπος θα γίνει. Σε πόσα mg την έχεις;

the_big_litho
04-02-10, 00:40
Η κύρια αποστολή της καρνιτίνης είναι η μεταφορά των λιπαρών οξέων στα μιτοχόνδρια του κυττάρου για την παραγωγή ενέργειας.
Χρειαζεται αρκετη αεροβια για να δουλεψει και αδειο στομαχι.

savage
04-02-10, 00:46
μπορειτε να μου προτεινεται καποιες πρωτεινες κοντα στα 25-30 ευρω το κιλο.(εκτος της οn)
thanks (

warrior lamp
5 lb 55 ευρω.
22 ευρω/κιλο
αλλα σιγουρα υπαρχουν κ αλλες

Haris Pilton
04-02-10, 00:49
Σε συνδιασμο με αεροβια,αδειο στομαχι,καφεινη και εκχυλισμα πρασινου τσαγιου,θα μπορουσα να πω πως εχω φτιαξει ενα ηπιο βοηθο στην πρωινη μου αεροβια-λιποδυαλιση,αξιου χρηματων;

Αποφεύγοντας την χημεία των υπολοίπων λιποτροπικων - θερμογενετικων που ουτε μπορω να βρω τι κανει καθε ενα απο τα συστατικα του,περαν του οτι εχω παρατηρισει εχουν και μυστικο συστατικο ονομαζοντας το με το ονομα του λιποτροπικου-θερμογενετικου λεγοντας το,φορμουλα,που αναρωτιεμαι τι θα μπορουσε να ειναι!


ΕΝΤΙΤ:Στην καρνιτηνη αναφερομαι.Προφανως :P

sTeLaKoS
04-02-10, 00:49
μπορειτε να μου προτεινεται καποιες πρωτεινες κοντα στα 25-30 ευρω το κιλο.(εκτος της οn)
thanks (

Εκτός αν το ψάξεις για bulk που εκεί η τιμές είναι πολύ πιο κάτω από αυτές που λες... :thumbup:

Α και ο Ηρακλής εντός του ορίου σου είναι.

Haris Pilton
04-02-10, 00:59
Εκτός αν το ψάξεις για bulk που εκεί η τιμές είναι πολύ πιο κάτω από αυτές που λες... :thumbup:

Α και ο Ηρακλής εντός του ορίου σου είναι.

Αυτο θα ελεγα,αλλα φοβομουν κανα κρα :moderator:

Τωρα στις εκπτωσεις π.χ. εχει whey 5 κιλα 34 ευρα,αντε γεια! :green:

thegravijia
04-02-10, 01:18
Εκτός αν το ψάξεις για bulk που εκεί η τιμές είναι πολύ πιο κάτω από αυτές που λες... :thumbup:

Α και ο Ηρακλής εντός του ορίου σου είναι.
βαρεθηκα την ηρακλης και την ον - καμια αλλη θελω αλλα να ναι φθηνη....

η syntha ποσο παει ? η αυτες του gaspari??

αλλες προτασεις για φθηνες πρωτεινες??

thegravijia
04-02-10, 01:19
Αυτο θα ελεγα,αλλα φοβομουν κανα κρα :moderator:

Τωρα στις εκπτωσεις π.χ. εχει whey 5 κιλα 34 ευρα,αντε γεια! :green:
ποια ειναι 5 κιλα μονο 34 ευρω να παρω?

-beba-
04-02-10, 10:28
Παρ' την. Δε βοηθάει άμεσα στην λιποδιάλυση καθώς αν δεν χρησιμοποιήσεις την ενέργεια που θα μεταβολιστεί από το λίπος πάλι λίπος θα γίνει. Σε πόσα mg την έχεις;

Εχει 550 mg. Στο κουτάκι γράφει πως πρέπει να την παίρνω πριν από ένα γεύμα και κάθε μέρα να την πάιρνω πριν από το ίδιο γευμα. Δηλαδή αν την παίρνω πριν το μεσημεριανό έτσι να κάνω κάθε μέρα. Λες να την πάρω τελικά?

Machiavelli
04-02-10, 10:57
Εχει 550 mg. Στο κουτάκι γράφει πως πρέπει να την παίρνω πριν από ένα γεύμα και κάθε μέρα να την πάιρνω πριν από το ίδιο γευμα. Δηλαδή αν την παίρνω πριν το μεσημεριανό έτσι να κάνω κάθε μέρα. Λες να την πάρω τελικά?

Πάρε 1 στο γεύμα πριν την προπόνηση (όχι στο προπρονητικό, στο προηγούμενο) γιατί απορροφάται δύσκολα, φυσικά μη περιμένεις θαύματα.

-beba-
04-02-10, 11:07
Πάρε 1 στο γεύμα πριν την προπόνηση (όχι στο προπρονητικό, στο προηγούμενο) γιατί απορροφάται δύσκολα, φυσικά μη περιμένεις θαύματα.

Είμαι σίγουρη πως δεν κάνει θαύματα. Θα ξεκινήσω σήμερα λοιπόν.
Σε ευχαριστώ.

FoTiS3
04-02-10, 13:28
παίδες θέλω να πάρω αμινοξέα αλλά δε ξέρω ποια.......ψαχνω ψαχνω και δε μπορω να καταληξω καπου....εχετε να προτεινεται καποια?

Levrone
04-02-10, 14:26
ναι, τις αμπουλες τις ΙNKOSPOR! και αν βρεις και το μπουκαλι ακομη φτηνοτερα! :thumbup:

FoTiS3
04-02-10, 14:35
ναι, τις αμπουλες τις ΙNKOSPOR! και αν βρεις και το μπουκαλι ακομη φτηνοτερα! :thumbup:

δοσολογια?πριν ή μετα την προπα?

FoTiS3
04-02-10, 14:38
και πως πινουμε τα αμινοξεα?πρωτα αυτα και μετα την whey?τα αμινοξεα τα πινουμε σκετα ή με δεξτροζη?

Levrone
04-02-10, 18:48
δοσολογια?πριν ή μετα την προπα?


και πως πινουμε τα αμινοξεα?πρωτα αυτα και μετα την whey?τα αμινοξεα τα πινουμε σκετα ή με δεξτροζη?

εγω πινω 2 αμπουλες μετα απο προπονηση. κανονικα ειναι μια αμπουλα.

οταν πινεις αμινοξεα δεν πινεις whey προφανως και πας σπιτι και τρως.

στο μεταπροπονητικο βαζω σε ενα σεικερ νερο με δεξτροζη και ετσι μολις πιω τα αμινοξεα κοπαναω αμεσως τη δεξτροζη.

liosis
05-02-10, 16:31
γεια χαρανταν ......kre-alkalyn η καποια αλλη κρεατινη ????τι λετε κ σεις οεο??:bbbiceps:

thegravijia
08-02-10, 04:15
Νάντια, γιατί να μην μπορεί να γίνει γεύμα η isolate; Θεωρητικά, αν κάποιος βρισκόταν κάπου και δεν είχε κάποιο, ας πούμε, τάπερ με φαγητό, θα μπορούσε να έχει π.χ. isolate με γάλα και βρώμη σε ένα μπουκαλάκι και να ήταν μια χαρά γεύμα. Γιατί ο οργανισμός μας να μην μπορεί να τη χρησιμοποιήσει παρά μόνο πρωί και μεταπροπονητικά; Κι ο Muscleboss το προτείνει στο άρθρο του για διατροφή γράμμωσης


[/B] καλη απορια,για να δουμε.
nadia
??

gj
08-02-10, 10:46
γεια χαρανταν ......kre-alkalyn η καποια αλλη κρεατινη ????τι λετε κ σεις οεο??:bbbiceps:

Moνουδρικη

crow
08-02-10, 14:59
nadia
??

Απαντησα στο log του Savage!

crow
08-02-10, 15:02
Εχει 550 mg. Στο κουτάκι γράφει πως πρέπει να την παίρνω πριν από ένα γεύμα και κάθε μέρα να την πάιρνω πριν από το ίδιο γευμα. Δηλαδή αν την παίρνω πριν το μεσημεριανό έτσι να κάνω κάθε μέρα. Λες να την πάρω τελικά?

Η καρνιτινη σε καψουλα-ταμπλετα δεν αποροφατε.
Σε υγρη μορφη να την παρεις αν δεν θες να πεταξεις τα λεφτα σου.
Επισης μιας κ οντως αποροφατε μονο με αδειο στομαχι ειναι καλο να παιρνεις 1000mg πριν κανεις προπονηση(παντα με αεροβιο) κ αν θες κ το πρωι.

crow
08-02-10, 15:05
γεια χαρανταν ......kre-alkalyn η καποια αλλη κρεατινη ????τι λετε κ σεις οεο??:bbbiceps:

Αναλογος τι θες να κανεις. Η kre-alkalyn απευθυνετε πιο πολυ σε ατομα του στιβου οι οποιοι δεν θελουν πρηξιματα κ κιλα απο κατακρατηση.

crow
08-02-10, 15:08
βαρεθηκα την ηρακλης και την ον - καμια αλλη θελω αλλα να ναι φθηνη....

η syntha ποσο παει ? η αυτες του gaspari??

αλλες προτασεις για φθηνες πρωτεινες??

Αμαν βρε gravijiα σε καμια πιο ποιοτικη πρωτεινη δεν μπορεις να πας???:green:
Syntha-6 **Ε,Myofusion **Ε, αλλα αυτες δεν ειναι για σενα κ ξερεις το λογο.

Απαγορευεται η δημοσιευση τιμων συμπληρωματων στο φορουμ περαν αυτων των χορηγων μας*** mod team***
Μπορει να κανετε ανταλλαγη αποψεων περι τιμων μεσω πμ.

-beba-
08-02-10, 16:10
Η καρνιτινη σε καψουλα-ταμπλετα δεν αποροφατε.
Σε υγρη μορφη να την παρεις αν δεν θες να πεταξεις τα λεφτα σου.
Επισης μιας κ οντως αποροφατε μονο με αδειο στομαχι ειναι καλο να παιρνεις 1000mg πριν κανεις προπονηση(παντα με αεροβιο) κ αν θες κ το πρωι.

Την έχω αγοράσει ήδη...................οπότε μάλλον θα την πιώ...
Αυτή που πήρα είναι 550mg, οπότε σκέφτομαι να παίρνω 2 ταμπλέτες τη φορά με άδειο στομάχι το πρωί μια και το πρωί κάθε δευτερη μέρα κάνω αερόβια.

Levrone
08-02-10, 17:05
Η καρνιτινη σε καψουλα-ταμπλετα δεν αποροφατε.
Σε υγρη μορφη να την παρεις αν δεν θες να πεταξεις τα λεφτα σου.
Επισης μιας κ οντως αποροφατε μονο με αδειο στομαχι ειναι καλο να παιρνεις 1000mg πριν κανεις προπονηση(παντα με αεροβιο) κ αν θες κ το πρωι.

να ρωτησω κατι πανω σε αυτο,

ξυπνας το πρωι, παιρνεις καρνιτινη και πας αμεσως για τρεξιμο? μιλαμε για καποιον που ξυπναει πολυ νωρις και δεν εχει περιθωριο να περιμενει να δρασει η καρνιτινη και λογω υποχρεωσεων πρεπει να γυρισει γρηγορα απ την αεροβια και να φγει για δουλεια. απαιτει καποια ωρα δηλαδη για να δρασει?

και κατι αλλο,
πριν την προπονηση να παρει καποιος καρνιτινη, και με το προ-προπονητικο ροφημα τι θα γινει? αφου απαιτει αδειο στομαχι καρνιτινη και μιση ωρα μετα ροφημα , και σε 1 ωρα ας πουμε μπαινεις προπονηση?

Machiavelli
09-02-10, 14:33
Πρώτη φορά αντί για ZMA αγόρασα ψευδάργυρο και μαγνήσιο από το φαρμακείο. Συμφέρουν σαφώς. Αλλά το μόνο που βρήκα ήταν μαγνήσιο σε 620 mg (26 ευρώ 90 ταμπλέτες) και ψευδάργυρο σε ταμπλέτες των 50 mg (4 ευρώ 30 ταμπλέτες), οι ποσότητες είναι μεγαλύτερες από αυτές των ZMA, εντάξει το μαγνήσιο αποβάλλεται, αλλά μήπως πρέπει να παίρνω λιγότερο ψευδάργυρο;

crow
09-02-10, 19:05
να ρωτησω κατι πανω σε αυτο,

ξυπνας το πρωι, παιρνεις καρνιτινη και πας αμεσως για τρεξιμο? μιλαμε για καποιον που ξυπναει πολυ νωρις και δεν εχει περιθωριο να περιμενει να δρασει η καρνιτινη και λογω υποχρεωσεων πρεπει να γυρισει γρηγορα απ την αεροβια και να φγει για δουλεια. απαιτει καποια ωρα δηλαδη για να δρασει?

και κατι αλλο,
πριν την προπονηση να παρει καποιος καρνιτινη, και με το προ-προπονητικο ροφημα τι θα γινει? αφου απαιτει αδειο στομαχι καρνιτινη και μιση ωρα μετα ροφημα , και σε 1 ωρα ας πουμε μπαινεις προπονηση?


Ναι, μολις ξυπνας παιρνεις καρνιτινη,αλλωστε μεχρι να πλυθεις να ντυθεις κ να πας για τρεξιμο εχει περασει σιγουρα 20'-30'.Δεν χρειαζετε πανω απο 20'.
Τι ακριβως εννοεις προ-προπονητικο ροφημα κ θα σου πω,για να μην πολυλογω ασκοπα.

ΣΟΡΡΥ Mods για τις τιμες,αλλα εγραψα απλα ποσο μπορει να τις βρει στην αγορα γενικοτερα, δεν εκανα καμια διαφημιση σε αλλο λινκ....

kyriakos23
10-02-10, 21:10
εχω μια ερωτηση.αποτι διαβασα το zinc το πινουμε με αδιο στομαχι.
ο φαρμακοποιος μου ειπε μαζι με το φαγητο,το ιδιο γραφει κ πανω στο κουτι με τις οδηγιες.τελικα πως το περνουμε΄?

Bane
11-02-10, 01:43
Άδειο στομάχι.

Levrone
11-02-10, 02:07
Τι ακριβως εννοεις προ-προπονητικο ροφημα κ θα σου πω,για να μην πολυλογω ασκοπα.


εννοω οτι ναι μεν με αδειο στομαχι την καρνιτινη πριν την προπονηση (με βαρη εννοω) , αλλα πριν την προπονηση εχουμε και το προ-προπονητικο ροφημα. αρα πως θα συνδιαστουν αυτα τα 2?

δηλαδη εστω καποιος που μια ωρα πριν την προπονηση πινει ενα ροφημα..αν πιει καρνιτινη 20` πριν την προπονηση οπως απαιτειται , το στομαχι του απλα δε θα ναι αδειο οπως επισης απαιτειται? αρα ποια σειρα εφαρμοζεται για πριν την προπονηση οπου παιζει και το ροφημα?

Giannis9
11-02-10, 02:14
παιδια σκευτομαι να αρχισω προτεινη,ειμαι σε περίοδο όγκου..
εχω καποια ερωτήματα..τι προτεινη,μαρκα,μου προτείνετε?
απο που μπορω να πάρω?
τι δοσοληψίες πρεπει να παίρνω?
δεν γυμναζομαι καθε μερα,να παιρνω προτεινη μονο τισ μερες που γυμνάζομαι?
ειναι σκόνη?με νερο-γαλα?με τι θα τη διαλύω?
ειναι 19 στα 20 και ασχολουμε σοβαρα με τα βαρη ενα χρονο και,θα ειναι καλο να παρω σε αυτη την ηλικεία και επίπεδο?
θα πρεπει να προσέξω κατι με τη διατροφη μου που να συνδέεται με την προτεινη?
ειμαι λίγο κουρασικος αλλα για μενα ειναι βασικες αποριες.
ευχαριστω εκ των προτέρων

Levrone
11-02-10, 02:24
παιδια σκευτομαι να αρχισω προτεινη,ειμαι σε περίοδο όγκου..
εχω καποια ερωτήματα..τι προτεινη,μαρκα,μου προτείνετε? INKOSPOR , ON, GASPARI, και αλλες
απο που μπορω να πάρω? δες τους χορηγους του φορουμ και θα παρεις ιδεες
τι δοσοληψίες πρεπει να παίρνω? γραφει το καθε κουτι
δεν γυμναζομαι καθε μερα,να παιρνω προτεινη μονο τισ μερες που γυμνάζομαι? και τις μερες που δε γυμναζεσαι
ειναι σκόνη?με νερο-γαλα?με τι θα τη διαλύω? και με νερο και με γαλα αναλογα με τη στιγμη και το στοχο
ειναι 19 στα 20 και ασχολουμε σοβαρα με τα βαρη ενα χρονο και,θα ειναι καλο να παρω σε αυτη την ηλικεία και επίπεδο? εχεις ηδη αργησει
θα πρεπει να προσέξω κατι με τη διατροφη μου που να συνδέεται με την προτεινη? αν δεν τη συνδιασεις με την καταλληλη διατροφη δεν εχει νοημα η πρωτεινη

gj
11-02-10, 09:59
παιδια σκευτομαι να αρχισω προτεινη,ειμαι σε περίοδο όγκου..
εχω καποια ερωτήματα..τι προτεινη,μαρκα,μου προτείνετε?
απο που μπορω να πάρω?
τι δοσοληψίες πρεπει να παίρνω?
δεν γυμναζομαι καθε μερα,να παιρνω προτεινη μονο τισ μερες που γυμνάζομαι?
ειναι σκόνη?με νερο-γαλα?με τι θα τη διαλύω?
ειναι 19 στα 20 και ασχολουμε σοβαρα με τα βαρη ενα χρονο και,θα ειναι καλο να παρω σε αυτη την ηλικεία και επίπεδο?
θα πρεπει να προσέξω κατι με τη διατροφη μου που να συνδέεται με την προτεινη?
ειμαι λίγο κουρασικος αλλα για μενα ειναι βασικες αποριες.
ευχαριστω εκ των προτέρων
Kαταρχας να καταλάβεις ότι η πρωτείνη δεν είναι καμία μαγική σκόνη που θα σου δώσει όγκο και θα σε κάνει τουμπανο...
Η πρωτείνη είναι ένα συμπλήρωμα. Θα την χρησιμοποιείς όταν θα χάνεις κάποιο γεύμα ή για να συμπληρώσεις κάποιο άλλο γευμα και μετα το γυμναστήριο στο μεταπροπονητικό σου ρόφημα. Μετά το γυμναστήριο θα την παίρνεις οποσδήποτε με νερό ενώ τις άλλες στιγμές μπορείς και με γάλα.
Στις άλλες ερωτήσεις σου συμφωνώ με τον προλαλίσαντα

Johnakos
11-02-10, 10:25
Παιδια μετα απο πολύ σκεψη αποφασισα να παρω το ΑNimal Pump της Universal. Εχει δουλέψει πολύ καλα πάνω μ. Την πρώτη κιόλας μέρα ανέβασα 10-15 κιλά στις ασκήσεις.. Δεν νιώθω εύκολα μούδιασμα απο την κούραση στους μυς μ και φορτώνω οσο θέλω. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι καλό να δίνω το 100% που έχω η να κάνω πιο μετρια προπόνηση. Αυτό π θέλω είναι όγκος και πρηξήματα

kyriakos23
11-02-10, 13:00
Άδειο στομάχι.



thanks:green:

και οταν το πιω με αδιο στομαχι μετα απο 20 λεπτα περιπου μπορω να φαω κανονικα η να πιο το ροφημα πρωτεινης μου?
το αγορασα τουλαχιστο να τα πινο σωστα...

crow
11-02-10, 18:39
εννοω οτι ναι μεν με αδειο στομαχι την καρνιτινη πριν την προπονηση (με βαρη εννοω) , αλλα πριν την προπονηση εχουμε και το προ-προπονητικο ροφημα. αρα πως θα συνδιαστουν αυτα τα 2?

δηλαδη εστω καποιος που μια ωρα πριν την προπονηση πινει ενα ροφημα..αν πιει καρνιτινη 20` πριν την προπονηση οπως απαιτειται , το στομαχι του απλα δε θα ναι αδειο οπως επισης απαιτειται? αρα ποια σειρα εφαρμοζεται για πριν την προπονηση οπου παιζει και το ροφημα?

Μπορεις ανετα να πιεις το προ-προπονητικο σου ροφημα 1 ωρα πριν τη προπονηση κ μετα 30' να παρεις κ την καρνιτινη σου.

stavrozgr
15-02-10, 12:10
να αλλαξω λίγο την συζητηση...

η ερωτηση μου είναι η εξής ! ισως χαζη να ειναι
αλλα είναι κατι που εχω παρατηρήσει...!
χρησιμοποιώ την whey της ON την γνωστη ;)
και μετα απο καθε ρόφημα τα χείλη μου ξεραίνοντε !
ενταξει δεν το θεωρω και προβλημα αλλα με παραξένεψε !
μια μερα δεν πήρα καθολου whey και δεν ειχα προβλημα !
την επόμενη και απο το πρώτο ροφημα της ημερας... αμεσως το ίδιο προβλημα !

εχετε καμιά ιδέα ?

NASSER
15-02-10, 14:49
Μετα την καταναλωση πρωτεινης ειναι σωστο να καταναλωνουμε αρκετο νερο, οπως επισης την πρωτεινη την διαλυουμε στη συνησταμενη ποσοτητα νερου και την ανακατευουμε για το συνισταμενο χρονο.
Στη περιπτωση σου η ληψη νερου εδωσε εντονες ενδειξεις με τα χείλη σου να ξεραίνονται.

Svein
15-02-10, 14:56
Την γλουταμινη την παίρνουμε καθε μερα η μόνο τις μερες των προπονησεων ?

stavrozgr
15-02-10, 15:46
Μετα την καταναλωση πρωτεινης ειναι σωστο να καταναλωνουμε αρκετο νερο, οπως επισης την πρωτεινη την διαλυουμε στη συνησταμενη ποσοτητα νερου και την ανακατευουμε για το συνισταμενο χρονο.
Στη περιπτωση σου η ληψη νερου εδωσε εντονες ενδειξεις με τα χείλη σου να ξεραίνονται.

φιλε Nasser , νομίζω πως χτύπησες αμεσος την ρίζα του κακού !
το ηξερα οτι πρεπει να πίνω πολύ νερό αλλα δεν μπορώ γενικά
να πινω πολυ νερο και ετσι προσπαθω να θυμαμαι να πινω ακομα και
οταν δεν διψαω ! μου φαινετε απολύτος λογική η απάντηση σου
και θα την τηρησω να δω αν θα εξαληφθη το προβλημα ! θα είμαι
με ενα μπουκαλακι νερο στο χερι συνεχεια !
ευχαριστω για την απαντηση !

KATERINI 144
15-02-10, 16:02
η συζήτηση που αφορούσε τα νιτρικά μεταφέρθηκε εδω : Νιτρικό (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6143)

Svein
15-02-10, 21:08
Την γλουταμινη την παίρνουμε καθε μερα η μόνο τις μερες των προπονησεων ?

KATERINI 144
15-02-10, 21:37
συνιστάτε τις μερες που δεν κανεις προπόνηση να παίρνεις μια δόση με το πρωινό και μια με το τελευταίο γευμα.

εντιτ: το κουτι σου τη προτείνει? λογικα γραφει.

NASSER
15-02-10, 21:37
Την γλουταμινη την παίρνουμε καθε μερα η μόνο τις μερες των προπονησεων ?

Η γλουταμινη καλο ειναι να καταναλωνεται μετα την προπονηση... αν θα απορροφηθει καθως πολλοι λενε πως σκετη δεν απορροφάται. Επομενως τις μερες που δεν κανεις προπονηση δεν εχει νοημα να την καταναλωνεις.


συνιστάτε τις μερες που δεν κανεις προπόνηση να παίρνεις μια δόση με το πρωινό και μια με το τελευταίο γευμα.

Και αυτο ειναι μια αποψη, δεν γνωριζουμε κατα ποσο σωστη ειναι, αν και προσωπικα την εχω εφαρμόσει.

Svein
15-02-10, 23:21
το κουτι λεει δυο φορές την μερα..... !

zarras
16-02-10, 00:25
Svein, εγω βαζω 3-5γρ, το πρωι, μετα την προπονηση και πριν τον υπνο, συνολο 10-15γρ ημερισιως, τις μερες που δεν εχει προπονηση μονο πρωι και βραδυ.
Το αν δουλευει η' οχι ...αγνωστο

Niiick
16-02-10, 01:48
HMB πεταμενα λεφτα ή οχι?

gj
16-02-10, 21:31
θελω να βαλω κιλα και επιδι δεν μπορω να κανο πολλα γευματα τιν μερα περνω σιμπλιροματα και ψαχνω για κατι καλο.. :( το δοκιμασα ομως το συμπλιρωμα αυτο και μου εδωσε πολυ ενεργια στις προπονισις και χορις κουρασι και εκανα και παραπανω κιλα... :weights: και ειμαι 58 κιλα 1.75 υψος...

πρωτείνη:Myofusion από την gaspari
υδατάνθρακας: δεξτρόζη,μέλι
κρεατίνη: μια ότι να ναι
Καλήτερα αποτελέσματα θα είχες....και οικονομικά θα σύμφερε...ταπεινή μου γνώμη....
Γενικά όταν βλέπω μαγικές φόρμουλες πρωτείνης "όγκου" με κρεατίνη μέσα που υπόσχονται μαγικές δυνάμεις και θα κλάνεις κεραυνούς κάτι με πιάνει να τις κράξω :P:P

salpas18
17-02-10, 05:18
ευχαριστω katerini144!!

εγω λεω να παρω μια 100%ρα πρωτεινη της optimum 59ευρο και μαλτο/νι 13ευρο δεξτροζη 13ευρο απο to ΧS και μια κρεατινι προτινετε μ μια αλλα πως θα τα περνω??? 1.75 και 58 κιλα ειμαι... 21χρονον HELP :bowdown::bowdown::bowdown::P

thegravijia
17-02-10, 13:15
ευχαριστω katerini144!!

εγω λεω να παρω μια 100%ρα πρωτεινη της optimum 59ευρο και μαλτο/νι 13ευρο δεξτροζη 13ευρο απο to ΧS και μια κρεατινι προτινετε μ μια αλλα πως θα τα περνω??? 1.75 και 58 κιλα ειμαι... 21χρονον HELP :bowdown::bowdown::bowdown::P
παρε οτι συμληρωμα υπαρχει - αμα δεν μαθεις να τρως δν προκειται να βαλεις κιλα.
και δεν εννοω να τρως οτι ναναι

The Rock
17-02-10, 13:15
θελω να βαλω κιλα και επιδι δεν μπορω να κανο πολλα γευματα τιν μερα περνω σιμπλιροματα και ψαχνω για κατι καλο.. :( το δοκιμασα ομως το συμπλιρωμα αυτο και μου εδωσε πολυ ενεργια στις προπονισις και χορις κουρασι και εκανα και παραπανω κιλα... :weights: και ειμαι 58 κιλα 1.75 υψος...
Με τα στατιστικά σου είσαι εκτόμορφος νομίζω. Μόνο με τακτά ανα 2-2,5 ώρες γεύματα,με συγκεκριμένα μακροσυστατικά θα δεις διαφορά. Αλλιώς απλά θα απογοητεύεσαι με τα συμπληρώματα.

Haris Pilton
17-02-10, 14:29
Φαε κρεας και υδατανθρακα ατελειωτα!!

Εδω εγω τρωω ανα 2 ωρες κρεας λιπαρα λαχανικα και την μιση μερα και υδατανθρακα και χανω κιλα....

gj
17-02-10, 15:22
παρε οτι συμληρωμα υπαρχει - αμα δεν μαθεις να τρως δν προκειται να βαλεις κιλα.
και δεν εννοω να τρως οτι ναναι
:thumbup::thumbup::thumbup::clap:

salpas18
17-02-10, 15:45
δλδ πρεπει να τρωω ολη μερα γινετε και αυτο ρε παιδια πφφφ καλα 8α προσπα8ισο να κανο ενα πλανο με τι 8α τρωω και 8α σας το στιλο !:unsure:

gj
17-02-10, 16:23
δλδ πρεπει να τρωω ολη μερα γινετε και αυτο ρε παιδια πφφφ καλα 8α προσπα8ισο να κανο ενα πλανο με τι 8α τρωω και 8α σας το στιλο !:unsure:

Kαλά κοιτάς για συμπληρώματα και ειδικά κρεατίνες και δεν τρώς ? ? ?:shock::shock:
1.ΔΙΑΤΡΟΦΗ50%
2.ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ40%
3.ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ 10%

salpas18
17-02-10, 16:50
Kαλά κοιτάς για συμπληρώματα και ειδικά κρεατίνες και δεν τρώς ? ? ?:shock::shock:
1.ΔΙΑΤΡΟΦΗ50%
2.ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ40%
3.ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ 10%

κοιτα ξηπναω αργα μετα της 1 το μεσημερη τρωω κατευθιαν μεσημεργιανο μετα απο 2-3 ωρες πινο την πρωτεινη παω γιμ. γυρναω πινο ξανα πρωτεινι και μετα απο μισι ωρα τρωω παλι και μετα οταν γυρναω σπιτι το βραδυ τρωω οτι βρω... :S

liosis
17-02-10, 16:57
γειας στα αλανια.....λοιπον ενασ φιλοσ μ βρηκε εναν παλιο φιλο κ του ειπε θα σ φερο ενα πακετο με την ονομασια σταλονε σε καψουλεσ εγο πιστευο ειναι στεροειδης εσεεισ τι λετε????ερχονται λεει απο εξοτερικο κ στοιχιζουν 280 ευρω...εγο παντοσ του πα κατι π δεν ξερεισ μην το παιρνεισ.........:rifle::rifle::rifle::notice:

The Rock
17-02-10, 16:58
δλδ πρεπει να τρωω ολη μερα γινετε και αυτο ρε παιδια πφφφ καλα 8α προσπα8ισο να κανο ενα πλανο με τι 8α τρωω και 8α σας το στιλο !:unsure:
Μην περιέχει τοστάκια με γαλοπούλες ,φρουτάκια με γιαουρτάκια,πορτοκαλάδες και όσπρια σαν γεύματα. Κάθε γεύμα πρωτεϊνη και λιπαρά/υδατάνθρακα .Διάβασε τα άθρα και κατανόησε το στιλ . Έτσι θα κάνεις δουλειά.

Haris Pilton
17-02-10, 17:42
Μην περιέχει τοστάκια με γαλοπούλες ,φρουτάκια με γιαουρτάκια,πορτοκαλάδες και όσπρια σαν γεύματα. Κάθε γεύμα πρωτεϊνη και λιπαρά/υδατάνθρακα .Διάβασε τα άθρα και κατανόησε το στιλ . Έτσι θα κάνεις δουλειά.

Eεετσι!Hardcore διατροφη κοτοπουλα,βραστες πατατες και κουακερ :green:

The Rock
17-02-10, 17:51
Eεετσι!Hardcore διατροφη κοτοπουλα,βραστες πατατες και κουακερ :green:
Δεν είναι hardcore διατροφή, έτσι πρέπει να είναι το πλάνο αγαπητέ :green:

thegravijia
17-02-10, 18:11
Μην περιέχει τοστάκια με γαλοπούλες ,φρουτάκια με γιαουρτάκια,πορτοκαλάδες και όσπρια σαν γεύματα. Κάθε γεύμα πρωτεϊνη και λιπαρά/υδατάνθρακα .Διάβασε τα άθρα και κατανόησε το στιλ . Έτσι θα κάνεις δουλειά.
ti το κακο εςχουν τα οσπρια - φρουτα - γιαουρτια - ψωμι - γαλοπουλα???????????????????????

ναι τους 4 μηνες κατα την προετοιμασια για το ολυμπια
πρεπει να κοψεις τα παραπανω τους αλλους μηνες γιατι ομως?

Haris Pilton
17-02-10, 18:22
Εγω το κανω αυτο,για να ξερω οτι το πιατο μου θα εχει ζωικη πρωτεινη λιπαρα οξεα φυτικες ινες και αμυλο.

Μονο και μονο γιατι τα υπολογιζω ευκολοτερα,και τα μαγειρευω ευκολοτερα και γρηγοροτερα.

Αγοραζω λαχανο κρεας πατατες τελος.

Βραστη πατατα,ψητο κρεας τσακ μπαμ.

Για λογους ευκολιας δλδ,που να ψαχνω τωρα ποση πρωτεινη εχουν τα οσπρια να τρωω και γαλακτοκομικα με λιποι ...Και αντε να μαγειρεψεις διαιτητικά τα οσπρια...Ουτε που θα τρωγονται!

Σε αλλα γευματα θελω μονο κρεας και λιπαρα οξεα σε αλλα μονο κρεας και αμυλο,τα οσπρια εχουν τα παντα ολα μεσα...

The Rock
17-02-10, 18:35
ti το κακο εςχουν τα οσπρια - φρουτα - γιαουρτια - ψωμι - γαλοπουλα???????????????????????

ναι τους 4 μηνες κατα την προετοιμασια για το ολυμπια
πρεπει να κοψεις τα παραπανω τους αλλους μηνες γιατι ομως?
Δεν με κατάλαβες, εννοώ όχι σαν εξατομικευμένες επιλογές για γεύματα.

Χάρη μην μετράς πρωτεϊνη από όσπρια. Μια συμβουλή μην την "τσιγκουνεύσαι" την πρωτεϊνη :green:

Haris Pilton
17-02-10, 18:43
Το ξερω ρε συ,μου το'χεις πει εκατομυρια φορες.

Οσπρια φρουτα γαλακτοκομικα δεν αγγιζω...
Μπερδευεται πολυ μετα,το διατροφικο πλανο,και οταν παω και διαφορετικες ωρες ως συνηθως γυμναστιριο μπερδευεται παραπανω.

6 γευματα εχω με 30γρ ζωικη πρωτεινη,και εκει που χρηαζεται αμυλο...Απλα και λυτα.

tupac
24-02-10, 15:52
παιδια ειχα παρει μια πρωτεινη πριν 3 μηνες.την επομενη απο την μερα που την αγορασα(προλαβα να καταναλωσω 2 μολις σκουπ)ειχα ενα ατυχημα κ ετσι σταματησα το γυμναστηριο κ την χρηση πρωτεινης για αυτους τους 3 μηνες.αυτο τον καιρο ξεκινησα και παλι να γυμναζομαι και ηθελα να σας ρωτησω,επειδη πανω στην συσκευασια της πρωτεινης δεν γραφει πουθενα μεσα σε ποσο καιρο πρεπει να καταναλωνεται μετα το ανοιγμα της συσκευασιας,μπορω να την χρησιμοποιησω κανονικά;

thegravijia
24-02-10, 15:57
παιδια ειχα παρει μια πρωτεινη πριν 3 μηνες.την επομενη απο την μερα που την αγορασα(προλαβα να καταναλωσω 2 μολις σκουπ)ειχα ενα ατυχημα κ ετσι σταματησα το γυμναστηριο κ την χρηση πρωτεινης για αυτους τους 3 μηνες.αυτο τον καιρο ξεκινησα και παλι να γυμναζομαι και ηθελα να σας ρωτησω,επειδη πανω στην συσκευασια της πρωτεινης δεν γραφει πουθενα μεσα σε ποσο καιρο πρεπει να καταναλωνεται μετα το ανοιγμα της συσκευασιας,μπορω να την χρησιμοποιησω κανονικά;
κανονικα .
ελπιζω να εκανες το αυτονοητο να ξανακλεισες το καπακι ε?

noz1989
24-02-10, 16:02
Ημερομηνια ληξης δεν εχει?

Svein
24-02-10, 16:07
Το εχουμε ξανασυζητήσει οτι οι ημερομηνίες λήξης μπενουνε καθαρά στο περίπου !

tupac
24-02-10, 16:08
ιουλιος του 11.

noz1989
24-02-10, 16:09
ιουλιος του 11.

Κατα την αποψη μου δεν υπαρχει θεμα με την καταναλωση της!

tupac
24-02-10, 16:10
οχι μονο το εκλεισα αλλα αφησα και το χαρτι που εχει κολλημενο οταν ανοιγεις το καπακι!

Svein
27-02-10, 14:29
Τοτε δεν εχεις κανένα πρόβλημα ! Αν παλυ φοβασε στιλ την σε εμενα την πρωτεινη :green: !

-beba-
01-03-10, 18:30
Δεν θυμάμαι να έχω πιεί συμπλήρωμα καζείνης.
Αναρωτιέμαι πως θα τη νιώθω στο στομάχι μου άν πιω.
Το ρωτάω γιατί η καζείνη δεν απορροφάται γρήγορα σαν τη whey.
Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί μπορεί να την προσθέσω στη διατροφή μου.

-beba-
02-03-10, 11:30
Δεν θα απαντήσει κανείς?

sTeLaKoS
02-03-10, 11:39
Συνήθως οι καζείνες υστερούνε λίγο σε γεύση. Σε ανεκτά επίπεδα όμως.
Κατά τ'άλλα καμιά ενόχληση και κανένα βάρος στο στομάχι.

-beba-
02-03-10, 11:41
Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο. Ισως να δοκιμάσω σύντομα.

Niiick
02-03-10, 14:58
HMB πεταμενα λεφτα ή οχι?


πειτε ρε παιδια καμια αποψη το εχει δοκιμασει κανεις σας? Στην επιστιμονικη βιβλιογραφια εχει θετικα σχολια. Bane,κανεις?

eas2000
02-03-10, 15:45
Πάρε λευκίνη, πιο οικονομικό

The Rock
02-03-10, 16:08
πειτε ρε παιδια καμια αποψη το εχει δοκιμασει κανεις σας? Στην επιστιμονικη βιβλιογραφια εχει θετικα σχολια. Bane,κανεις?
Έχει γίνει πολύ έρευνα πάνω σε αυτό,έχω προσωπικά καμιά 15αρια μελέτες τουλάχιστον, όμως περισσότερες είναι αρνητικές παρά θετικές.
Ο Bane έχει πει ότι είναι καλύτερη η Λευκίνη.

lef
05-03-10, 21:47
Γειας παιδια.ειμαι καινουργιος στην σελιδα.διαβασα οσο περισσοτερα forum μπορουσα αλλα θα ηθελα μια βοηθεια.Ασχολουμε ενα χρονο περιπου με τα βαρη και εχω παρει μονο πρωτεινη.Λογω καλοκαιριου εχω ως στοχο την γραμμωση.Τι αλλο συμπληρωμα θα μπορουσα να παρω?Τελευταια ερωτηση προτιματε την whey Ηρακλης η την gold standard της ΟΝ?
Ευχαριστω πολυ!!!!;)

giannis64
05-03-10, 22:14
αν κανεις 1 χρονο μονο προπονηση, το πολυ πολυ να παρεις καποιο θερμογενετικο. οι πρωτεινες που ρωτας ειναι και οι δυο καλες. εγω δεν θα ηθελα να παρω θεσει για πια απο της δυο. στρωσε σωστα την διατροφη σου, προσαρμωσε την προπονηση της αεροβιας και εισαι οκ.

lef
05-03-10, 23:19
Σε ευχαριστω πολυ φιλε.Απλα μπορεις να με βοηθησεις λιγο με το θερμογενετικο.τι ακριβως να παρω?Κρεατινη που διαβαζω αρκετα εδω στο φορουμ δεν χρειαζεται?Η καποια πολυβιταμινη?

giannis64
05-03-10, 23:27
κρεατινη εγω δεν θα στο συνηστουσα σε γραμμωση. η πολυβιταμινη καλο θα σου κανει απο την στιγμη που θα κανεις αυστηρη διατροφη γραμμωσης. εγω παλι θα σου πρωτηνα να ψαχτεις περισοτερο για να κανεις μια σωστη διατροφη για την γραμμωση σου, παρα για το τι συμπληρωμα θα παρεις. ;) για συμπληρωματα δες εδω.
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=25

lef
05-03-10, 23:36
Συμφωνω μαζι σου απλα επειδη σχολαω στις 3 και πηγαινω κατευθειαν στο γυμανστηριο(για να αποφυγω τον πολυ κοσμο το απογευμα) εχω προβλημα.Δεν μπορω να παρω ενα πληρες γευμα στην δουλεια.Αν μπορουσες να με βοηθησεις σ αυτο πραγματικα 8α σου ειμαι ευγνωμων:)

giannis64
05-03-10, 23:48
δεν εισαι φιλε μου σαφης. τι σχεση εχει το γευμα την ωρα της δουλειας σου, με το συμπληρωμα που θελεις για την γραμμωση, εκτος απο την πρωτεινη, το θερμογενετικο (λιποδυαλητης), και την πολυβιταμινη. με μπερδεψες.

sTeLaKoS
05-03-10, 23:52
Συμφωνω μαζι σου απλα επειδη σχολαω στις 3 και πηγαινω κατευθειαν στο γυμανστηριο(για να αποφυγω τον πολυ κοσμο το απογευμα) εχω προβλημα.Δεν μπορω να παρω ενα πληρες γευμα στην δουλεια.Αν μπορουσες να με βοηθησεις σ αυτο πραγματικα 8α σου ειμαι ευγνωμων:)

Κι εγώ δε κατάλαβα που ακριβώς θέλεις βοήθεια.. πες μας και θα σε βοηθήσουμε.

lef
05-03-10, 23:59
Εχετε δικαιο απλα και εγω εχω παρει τοση πληροφορια σημερα που εχω μπερδευτει.Αρχικα διαβασα τα αρθρα για την διατροφη αλλα λογω της δουλειας δεν μπορω να τα ακολουθησω και θα ηθελα να μου πειτε τη μπορω να φαω στην δουλεια η να παρω για να παω μετα στο γυμναστηριο.Και γενικοτερα τι αλλο θα μπορουσα να παρω περα απο μια whey για καλυτερα αποτελεσματα.ελπιζω να εγινα πιο κατανοητοσ και σορυ αν σας πρηζω.:)

sTeLaKoS
06-03-10, 00:03
Λοιπόν κοίταξε. Προσωπικά θεωρώ απαραίτητα συμπληρώματα τη πολυβιταμίνη, ειδικά σε περίοδο γράμμωσης που η διατροφή μας είναι φτωχή, πρωτείνη whey και λιπαρά Ω3.
Δε ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά σκέψου το ενδεχόμενο να κουβαλάς ταπεράκι :green:
Εναλλακτικά θα έπαιρνα μαζί ένα σέικερ με μίγμα whey, καζείνης και βρώμης αλεσμένης. Έτσι έχεις ένα πλήρες γεύμα. Μετά από αυτό είσαι έτοιμος για προπόνηση :thumbup:

lef
06-03-10, 00:09
Δυσκολο το ταπερακι:)Απλα μπορεις να μου προτεινεις καποια πολυβιταμινη ω3 και καζεινη?Η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη σ ευχαριστω

giannis64
06-03-10, 00:16
πας σε ενα καταστημα συμπληρωματων και ζητας μια πολυβιταμινη, ω3-6, καζεινη. πανω κατω ολα το ιδιο ειναι. η για καζεινη πας και σε ενα σουπερ μαρκετ και αγοραζεις γιαουρτακι του θεου.

Haris Pilton
06-03-10, 02:11
Επηδη τελειωνει η Concentrate whey,αν βαζω isolate το βραδυ μαζι με την casein,θα αποροφαται η θα πηγαινει βολτα στον υπονομο;

Bane
06-03-10, 02:29
Επηδη τελειωνει η Concentrate whey,αν βαζω isolate το βραδυ μαζι με την casein,θα αποροφαται η θα πηγαινει βολτα στον υπονομο;

Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις isolate το βράδυ, χρησιμοποίησε casein ή ακόμα καλύτερα micellar casein.

Haris Pilton
06-03-10, 02:47
Αυτο με το micellar casein που ειναι καλυτερη,ποτε δεν το καταλαβα!...
Αφου στην ουσια ειναι milk protein με 20% whey και 80% micellar casein.Που αφαιρωντας την whey,για να μηνει η casein υποτιθεται οτι τι αλαζει;


Βαζω το βραδυ Concentrate μαζι με calcium casein,με το σκεπτικο οτι η concentrate θα αποροφηθει πρωτα,σαν γευμα,και μετα η casein για το βραδυ που θα κανω νανακια που υποτιθεται οτι αργα αργα απελευθερωνεται μεσα σε ενα 7ωρο.

Απλα τωρα τελειωνει και ρωταω αμα ειναι να βαζω isolate,η ολο το σκεπτικο μου ειναι λαθος;

Danath
08-03-10, 01:40
έλειξε στις 28/2 να την καταναλώσω η θα πάθω τίποτα

ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!


***Μην ανοίγεις νέο thread για κάτι τόσο ασήμαντο. Mods Team***

sTeLaKoS
08-03-10, 01:45
Αν έχει λίγο το κουτί πιές τη.. μη τη κρατήσεις όμως κανένα μήνα ακόμη.

Danath
08-03-10, 01:58
οχι δυστυχως είναι γεμάτο

savage
08-03-10, 02:03
Απλα τωρα τελειωνει και ρωταω αμα ειναι να βαζω isolate,η ολο το σκεπτικο μου ειναι λαθος;

καλυτερα οχι isolate χαρη

gj
09-03-10, 15:14
έλειξε στις 28/2 να την καταναλώσω η θα πάθω τίποτα

ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!


***Μην ανοίγεις νέο thread για κάτι τόσο ασήμαντο. Mods Team***

Αν δεν σου κάνει διαταραχές πιες τη...
Εγω πιστευω ότι αν την συντηρείς σε σκιερό και δροσερό μέρος τότε δεν παθαίνει τπτ...
Τα περισσότερα που μας πουλάνε σε προσφορές ουτος η αλλίως ή ληγμένα είναι λήγουν μετά απο 20 μέρες:P

OldDog
10-03-10, 02:52
Παιδιά μιας που το thread έχει σκοπό γενικές ερωτήσεις,βοηθήστε με σε κάτι. Άρχισα την εντονη γυμναστικη καποιους μηνες πριν. Πηρα γρηγορα με προτεινη ογκου και κρεατινη κιλα (και μυ και λιπος) και μετα μπηκα σε γραμμωση για να χασω το περιττο. Τωρα θελω να ξαναπάρω κιλα (Οσο το δυνατον λιγοτερο λιπος και πολλα μυικα κιλα). Ειμαι 20 χρονων,επειδη σε τετοια ηλικια δεν σε περνουν και πολυ στα σοβαρα και σου πουλαν φουμαρα για τα διαφορα προιοντα,προτεινετε μου μια πολυ καλη προτεινη ογκου (ή εναλλακτικη διατροφη για να πετυχω τον σκοπο μου) και 2-3 πολυ καλες μαρκες κρεατινης (και την δοσολογια που μου προτεινετε). Ευχαριστω πολυ.

Bane
10-03-10, 04:46
Παιδιά μιας που το thread έχει σκοπό γενικές ερωτήσεις,βοηθήστε με σε κάτι. Άρχισα την εντονη γυμναστικη καποιους μηνες πριν. Πηρα γρηγορα με προτεινη ογκου και κρεατινη κιλα (και μυ και λιπος) και μετα μπηκα σε γραμμωση για να χασω το περιττο. Τωρα θελω να ξαναπάρω κιλα (Οσο το δυνατον λιγοτερο λιπος και πολλα μυικα κιλα). Ειμαι 20 χρονων,επειδη σε τετοια ηλικια δεν σε περνουν και πολυ στα σοβαρα και σου πουλαν φουμαρα για τα διαφορα προιοντα,προτεινετε μου μια πολυ καλη προτεινη ογκου (ή εναλλακτικη διατροφη για να πετυχω τον σκοπο μου) και 2-3 πολυ καλες μαρκες κρεατινης (και την δοσολογια που μου προτεινετε). Ευχαριστω πολυ.

Πάρε μια απλή whey concentrate και ρίξε 1 κιλό ζάχαρη ανά μισό κιλό πρωτείνη, φτηνό και αποτελεσματικό gianer.
Για κρεατίνη πάρε για αρχή μια απλή μονουδατική όπως της Prolab

OldDog
10-03-10, 05:55
Το θέμα ειναι οτι δεν θέλω να πάρω πάρα πολύ λίπος με όλο αυτο,οσο το δυνατον λιγοτερο. Κρεατινη εχω ξαναπαρει και στο παρελθον της εταιριας Mo,καθαρή. Υπαρχει καμια αλλη γνωμη κτλ για αυτο?

sTeLaKoS
10-03-10, 15:10
Το θέμα ειναι οτι δεν θέλω να πάρω πάρα πολύ λίπος με όλο αυτο,οσο το δυνατον λιγοτερο. Κρεατινη εχω ξαναπαρει και στο παρελθον της εταιριας Mo,καθαρή. Υπαρχει καμια αλλη γνωμη κτλ για αυτο?

Τότε άσε στην άκρη τις πρωτεΐνες όγκου. Αν θες υδατάνθρακα τρώγε μαζί 2 μπανάνες ή ακόμη καλύτερα πίνε πρωτεΐνη με βρώμη. Όλες οι gainer έχουνε πάρα πολλά σάκχαρα. Πως νομίζεις οτι σου δίνουνε 500+ θερμίδες ανά δόση;

Κρεατίνη οποιασδήποτε γνωστής εταιρίας, όλες ίδιες είναι.

OldDog
10-03-10, 15:17
Σε τι δόση να παίρνω την κρεατίνη (για καλύτερα αποτελέσματα) ? Δηλαδη την ίδια δουλεια θα κάνει αν τρόω προτεινη καθαρη με βρομη η' 2 μπανάνες με μία όγκου?

sTeLaKoS
10-03-10, 15:32
Για τη κρεατίνη υπάρχει άρθρο στο φόρουμ, χρησιμοποίησε την Αναζήτηση και θα το βρεις.

Για τη πρωτεΐνη η απάντηση είναι ΝΑΙ, όλα είναι θέμα θερμίδων. Εαν η gainer σου δινει 500 θερμίδες ανα δόση, πάρε 150γραμ βρώμη που έχουνε γύρω στις 500 θερμίδες νομίζω και τα αποτελέσματα θα είναι ακόμη καλύτερα.

OldDog
10-03-10, 16:02
ευχαριστώ πολύ:thumbup:

dratsa
10-03-10, 18:09
Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 2 εβδομάδες πίνω το μεταπροπονητικό ρόφημα.Ανάλογα λοιπόν με τα κιλά μου (85 κιλά) πίνω τις ανάλογες ποσότητες.Το νερό που χρειάζομαι είναι 1.2Lt.Αφού λοιπόν το πιω όλο μετά από λίγο πάω τουλάχιστον 4 με 5 φορές τουαλέτα για κα.....ρημα σε μικρά χρονικά διαστήματα μεταξύ της κάθε 'επίσκεψης'.Είναι φυσιολογικό?Με τόσες 'επισκέψεις ' φοβάμαι μην τυχόν φεύγουν απ'τον οργανισμό μου όλα αυτά που μου προσφέρει το μεταπροπονητικό ρόφημα.

Levrone
10-03-10, 18:36
Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 2 εβδομάδες πίνω το μεταπροπονητικό ρόφημα.Ανάλογα λοιπόν με τα κιλά μου (85 κιλά) πίνω τις ανάλογες ποσότητες.Το νερό που χρειάζομαι είναι 1.2Lt.Αφού λοιπόν το πιω όλο μετά από λίγο πάω τουλάχιστον 4 με 5 φορές τουαλέτα για κα.....ρημα σε μικρά χρονικά διαστήματα μεταξύ της κάθε 'επίσκεψης'.Είναι φυσιολογικό?Με τόσες 'επισκέψεις ' φοβάμαι μην τυχόν φεύγουν απ'τον οργανισμό μου όλα αυτά που μου προσφέρει το μεταπροπονητικό ρόφημα.

φιλε μου δεν ειναι αναγκη να πιεις ολο το νερο που χρειαζεσαι με τη μια!
σταδιακα μεσα στην ημερα πινε το νερακι σου!
και μην εισαι αυστηρος πολυ, και 1,5 λιτρο να πιεις δε θα παθεις τιποτα.
δηλαδη αν διψας πιες και παραπανω!
τωρα σαφως με τετοια ποσοτητα δεν εχεις να φοβασαι κατι.
η συνεχομενη ουρηση ειναι λογικη και αναμενομενη.
ο οργανισμος θα κρατησει αυτα που πρεπει, μην ανησυχεις.

Kostas_F
10-03-10, 20:06
************************************


***Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες, είναι κανόνας του φόρουμ. Mods Team***

eas2000
11-03-10, 00:08
Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις isolate το βράδυ, χρησιμοποίησε casein ή ακόμα καλύτερα micellar casein.

Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους casein /micellar casein.

Haris Pilton
11-03-10, 00:31
Με τα λιγα που εχω βρει και εχω διαβασει,τελικο-τελικο συμπερασμα ειναι οτι η casein Micellar ειναι ανωτερης ποιωτητας και πιο αργης αποροφησης απο τα είδη των Caseinate.
Διαφορες οχι και τοσο μεγαλες παντως.

Kolorizos
12-03-10, 17:06
συμπληρωματα για αυξηση αντοχης???

Luffy
15-03-10, 01:01
Η πρωτεινη εχει καμια παρενεργεια μετα?? θεωρειτε αναβολικο οπως η κρεατινη?

Μαρία
15-03-10, 01:04
Η πρωτεινη εχει καμια παρενεργεια μετα?? θεωρειτε αναβολικο οπως η κρεατινη?

Οσο αναβολικο θεωρειται και το κοτοπουλο και το μοσχαρι!!!!!Πρωτεινη εχουν και αυτα!!!
Εγω πινω και τωρα στην εγκυμοσυνη αν καταλαβαινεις !

KATERINI 144
15-03-10, 01:06
Η πρωτεινη εχει καμια παρενεργεια μετα?? θεωρειτε αναβολικο οπως η κρεατινη?η πρωτεΐνη (το συμπλήρωμα ) αν δε σου ταιριάζει μπορει να σου φέρει αέρια και να γίνεις ρεζίλη στην γκόμενα, αυτο ειναι μια σοβαρη παρενέργεια,
η κρεάτινη ειναι σοβαρό αναβολικό οπως και τα παϊδάκια.

ριξε μια ματια και στο αλλο θεμα που ρώτησες, σου απάντησαν 3-4 και εκει.

sTeLaKoS
15-03-10, 01:07
Η πρωτεινη εχει καμια παρενεργεια μετα?? θεωρειτε αναβολικο οπως η κρεατινη?

Ποιος σου είπε άρχοντα μου πως η κρεατίνη είναι αναβολικό;


Θα πρέπει να τονιστεί ότι η κρεατίνη δεν υπόκειται στη νομοθεσία του FDA (Παγκόσμιου Οργανισμού Τροφίμων και Ποτών) και ότι η χρήση της δεν απαγορεύεται από την Παγκόσμια Ολυμπιακή Επιτροπή. Δηλαδή είναι είναι ένα συμπλήρωμα το οποίο επιτρέπεται να χρησιμοποιείται από τους αθλητές. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ακύνδηνο. Η χρήση συμπληρωμάτων κρεατίνης έχει πάρει μαζικές διαστάσεις. Το κείμενο αυτό αφορά κυρίως όσους δεν ξέρουν πολλά πράγματα γύρω από τη συγκεκριμένη ουσία. H χρήση συμπληρωμάτων κρεατίνης δεν έχει μόνον «θετικά», αλλά και μερικά «αρνητικά» (παρενέργειες).

Κρεατίνη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=166)

Svein
15-03-10, 15:14
η πρωτεΐνη (το συμπλήρωμα ) αν δε σου ταιριάζει μπορει να σου φέρει αέρια και να γίνεις ρεζίλη στην γκόμενα, αυτο ειναι μια σοβαρη παρενέργεια,
η κρεάτινη ειναι σοβαρό αναβολικό οπως και τα παϊδάκια.

ριξε μια ματια και στο αλλο θεμα που ρώτησες, σου απάντησαν 3-4 και εκει.

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Polyneikos
15-03-10, 21:15
Η πρωτεινη εχει καμια παρενεργεια μετα?? θεωρειτε αναβολικο οπως η κρεατινη?

Πλακα μας κανεις!Εεε;:green:

TToni Shark
15-03-10, 22:54
φιλε μου δεν ειναι αναγκη να πιεις ολο το νερο που χρειαζεσαι με τη μια!
σταδιακα μεσα στην ημερα πινε το νερακι σου!
και μην εισαι αυστηρος πολυ, και 1,5 λιτρο να πιεις δε θα παθεις τιποτα.
δηλαδη αν διψας πιες και παραπανω!
τωρα σαφως με τετοια ποσοτητα δεν εχεις να φοβασαι κατι.
η συνεχομενη ουρηση ειναι λογικη και αναμενομενη.
ο οργανισμος θα κρατησει αυτα που πρεπει, μην ανησυχεις.

Θα συμφωνήσω απόλυτα;)

sTeLaKoS
16-03-10, 01:06
Το μουρουνέλαιο λένε πως βοηθά τις αρθρώσεις. Σαν ψαρόλαδο ή λόγο βιταμίνης Α; Οποιοδήποτε ψαρόλαδο βοηθά; Τα softjel Ω3 που χρησιμοποιώ δεν έχουνε καθόλου vit A.

Haris Pilton
16-03-10, 01:15
Το ιχθυέλαιο παρέχει EPA και DHA, τα ωμέγα-3 απαραίτητα λιπαρά οξέα που απαιτούνται για τη δομή των μεμβρανών των κυττάρων και για να διατηρήσουν τις αρθρώσεις εύκαμπτες και ευλύγιστες.

Οπως και η vit C που βοηθαει στην παραγωγή κολλαγόνου αν δεν με απατα η μνημη μου,οχι η βιταμινη A.

sTeLaKoS
16-03-10, 01:20
Άρα κάνει και αυτό που έχω. Thanks Haris

Plus
17-03-10, 01:49
+1 Haris :thumbup:

drsokrates
18-03-10, 16:46
έχω μια απορία εάν χτυπήσω σε ένα σαικερ συμπλήρωμα πρωτεΐνης μπορώ να το πιω μετά από 2 ώρες; ή θα έχουν χαλάσει τα θρεπτικά συστατικά

Haris Pilton
18-03-10, 16:49
Δεν νομιζω να χαλανε,αλλα γιατι να το κανεις;
Βαλε την σκονη στο shaker και οταν θες να το πιεις βαζεις νερακι και το πινεις.

flowin_through
18-03-10, 16:52
Κοιταξε, δε θα εξαϋλωθουν τα θρεπτικα συστατικα, αλλα σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο. Ολες οι συσκευασιες των πρωτεΐνων λενε να φυλασσονται σε σκιερο και δροσερο μερος. Η υγρασια ειναι εχθρος της πρωτεΐνης. Εγω παντα προσπαθω να την πινω οσο πιο γρηγορα μπορω.

Golden
19-03-10, 01:36
Γιατί οι περισσότεροι παίρνουν συμπληρώματα Ωμέγα, παίρνουν ΜΟΝΟ Ωμέγα 3 συμπλήρωμα και όχι και Ωμέγα 6 και Ωμέγα 9 μαζί; παίρνουμε αρκετές ποσότητες από την διατροφή μας;

The Rock
19-03-10, 01:39
Ναι από Ελαιόλαδο και ειδκά Σησαμέλαιο παίρνεις και με το παραπάνω.

aaabasilis
19-03-10, 01:40
τα ωμεγα 3 που τα βρισκουμε?

Golden
19-03-10, 02:04
τα ωμεγα 3 που τα βρισκουμε?

Απ'όσο γνωρίζω τόνο, σολομό, μπακαλιάρο, σαρδελα - ψάρια γενικά. Οπότε εάν δεν τρως ψάρι (ή τρως λίγο π.χ. ΜΟΝΟ τόνο), πιθανόν να χρειάζεσαι ωμέγα-3.

aaabasilis
19-03-10, 02:39
τρωω καθε μερα μια κονσερβα τονο σε νερο την μεγαλη 160γρ,112γρ καθαρο βαρος.πιστευεις χρειαζομαι?

Golden
19-03-10, 02:53
Πάρα πολύ πιθανόν.

Υπάρχουν πολλοί αθλητές που τρώνε κάθε μέρα ψάρι και συνεχίζουν όμως να παίρνουν και ωμέγα-3 συμπληρώματα (η λέξη κλειδί είναι "συμπληρώματα" - δεν είναι υποκατάστατα τροφών οπότε το καλύτερο θα έλεγα εγώ θα ήταν να συνεχίσεις να τρως ψάρι και να το αυξήσεις - βάλε και φρέσκα ψάρια στην διατροφή σου)

Διάβασε εδω
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1083

κι εδώ
http://www.eufic.org/article/el/nutrition/fats/artid/omega-3-fatty-acids/

Θα σου πουν και τα παιδιά εδώ βέβαια.

BULDONIC
19-03-10, 13:20
για σας η8ελα να ρωτησω αν παρεις ενα λιποδιαλυτη και μετα σταματισεις σου
κανει προβλημα στον μεταβολισμο?

sTeLaKoS
19-03-10, 13:28
Εξαρτάται σε τι λιποδιαλύτη αναφέρεσαι. Οι περισσότεροι της αγοράς είναι απόλυτα ασφαλείς αρκεί βέβαια να ακολουθείς πιστά το πρωτόκολλο λήψης που προτείνει η εταιρία.

BULDONIC
19-03-10, 13:46
γνωστων εταιριων οπως gaspari,ON δηλαδη δεν υπαρχει περιπτοσει
οταν σταματισεις τον λιποδιαλυτη να βαζεις πιο ευκολα κιλα απο οτι πριν τον αρχισεις?

sTeLaKoS
19-03-10, 13:52
Αν της Gaspari εννοείς το Mitotropin να θυμάσαι πως είναι απ' τα δυνατότερα προϊόντα του εμπορίου με ότι αυτό συνεπάγεται. Ρίξε μια ματιά εδώ, http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4983 υπάρχουν κριτικές από μέλη του φόρουμ. Η απόφαση δική σου.

Από πριν τον αρχίσεις όχι, κατά τη διάρκεια της χρήσης του ναι, κι αυτό γιατί οι λιποδιαλύτες κρατάνε ψηλά τον μεταβολισμό και κάνεις περισσότερες καύσεις. Μόλις τον κόψεις θα επιστρέψεις στα φυσιολογικά σου.

BULDONIC
19-03-10, 13:59
ευχαριστο παρα πολυ για την βοηθεια και την ενημερωση

lekkas
19-03-10, 15:56
παιρνω μια 100αρα πρωτεινη της olymp και εναν λυποδιαλυτη lipo6. ειμαι 1,70,68 κιλα,28 ετων.λογο θυρωιδη δε μπορω να κανω χρηση καποιων ουσιων. μου προτειναν το cla η to zma για να "κοψω" εντελως και να βαλω λιγο οκγο. θα κανω δουλεια? ποιο να παρω?

sTeLaKoS
19-03-10, 16:00
Ο ενδοκρινολόγος σου ξέρει για τη χρήση του lipo 6? Αν όχι, δείξτου ετικέτα. Λογικά θα στο απαγορεύσει.

CLA πάρε, λένε ότι βοηθά στη δίαιτα. Το ZMA μόνο καλύτερο ύπνο θα σου προσφέρει.

The Rock
19-03-10, 16:16
παιρνω μια 100αρα πρωτεινη της olymp και εναν λυποδιαλυτη lipo6. ειμαι 1,70,68 κιλα,28 ετων.λογο θυρωιδη δε μπορω να κανω χρηση καποιων ουσιων. μου προτειναν το cla η to zma για να "κοψω" εντελως και να βαλω λιγο οκγο. θα κανω δουλεια? ποιο να παρω?
Και το απλό και το Χ έχουν τις ουσίες Guggulsterones που επηρρεάζουν τον θυροειδή, αυξάνοντας την παραγωγή ορμονών.
Το Black έχει 3,3'-Diiodo-L-Thyronine και 3,5 Diiodo-L-Thyronine που επηρεάζουν ακόμα περισσότερο τον θυροειδή.
Τίποτα δλδ από την ίδια εταιρεία δεν ενδείκνυται για την περίπτωσή σου.

Bane
19-03-10, 16:39
To βασικό δεν είναι η ποσότητα Ω3 ανα μέρα αλλά η αναλογία Ω9/Ω3 ανά μέρα. Γενικά να προσπαθείτε για μια αναλογία 4:1

Να έχετε υπόψην πως και τα πάρα πολλά Ω3 δεν κάνουν καλό.

Haris Pilton
19-03-10, 16:41
Βane;
Νομιζα οτι ηταν ω6/ω3 αναλογια...

Bane
19-03-10, 16:42
Βane;
Νομιζα οτι ηταν ω6/ω3 αναλογια...

Nope

Haris Pilton
19-03-10, 16:44
Crap,γενικα ειναι πολυ δυσκολο να καθορίσεις,τι αναλογια κατεβαζεις... :(

Bane
19-03-10, 16:45
Το Black έχει 3,3'-Diiodo-L-Thyronine

Εδώ εγώ γελάω :green: :rolf::army2::clapping::1laugh:

Bane
19-03-10, 16:47
Crap,γενικα ειναι πολυ δυσκολο να καθορίσεις,τι αναλογια κατεβαζεις... :(

Μπα.
"Παν μέτρον άριστον"
Δεν πρέπει να τρελενώμαστε. Απλά να τρώμε και ψαρι και κρέας κάθε βδομάδα χωρίς να το παρακάνουμε ούτε απ την μία ούτε απ την άλλη μερία.
Btw με μια μεγάλη κονσέρβα τόνο την ημέρα είμαστε καλυμένοι.

Golden
19-03-10, 17:23
Μπα.
"Παν μέτρον άριστον"
Δεν πρέπει να τρελενώμαστε. Απλά να τρώμε και ψαρι και κρέας κάθε βδομάδα χωρίς να το παρακάνουμε ούτε απ την μία ούτε απ την άλλη μερία.
Btw με μια μεγάλη κονσέρβα τόνο την ημέρα είμαστε καλυμένοι.

Όπως είπες και συ όμως το θέμα είναι η αναλογία. Οπότε εάν τρως μόνο μια κονσέρβα τόνο την ημέρα (ω3) και ύστερα τρως διπλάσια ποσότητα τροφών που περιέχουν ω9 (π.χ. πολύ λάδι), δεν θα χαλάσει η αναλογία;

-beba-
19-03-10, 17:26
Μπα.
"Παν μέτρον άριστον"
Δεν πρέπει να τρελενώμαστε. Απλά να τρώμε και ψαρι και κρέας κάθε βδομάδα χωρίς να το παρακάνουμε ούτε απ την μία ούτε απ την άλλη μερία.
Btw με μια μεγάλη κονσέρβα τόνο την ημέρα είμαστε καλυμένοι.

Oπότε εγώ είμαι εντάξει μια και ένα γευμα μου κάθε μέρα περιέχει τόνο.....:turtle::turtle::turtle:

The Rock
19-03-10, 17:36
Εδώ εγώ γελάω :green: :rolf::army2::clapping::1laugh:
Έτσι τουλάχιστον λέει η ετικέτα :green:
Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω ? :green:

psycho_steve
20-03-10, 00:14
Magkes sorry pou grafw me agglikous xaraktires alla kati epa9e to pc k dn allazoun....!Ehw mia megali aporia!!!Gia paradigma stin proteini m to scoop m leei apo katw 60cc posa grammaria einai auta...Vasika meta pou eipia 2 koutia katalava giati m leei 3 scoop apo 60cc gia na siblirosw ta 105 grammaria an dn kanw la9os!Stin kreatini omws leei>>pare 5gramaria (one level measure)enw sti mesoura tis apo katw leei 5cc!!!Perimenw apantiseis..Euxaristw


***Κατανοούμε το πρόβλημα του υπολογιστή σου αλλά οι κανόνες είναι κανόνες και δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Χρησιμοποίησε το translator αυτό (http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp) για να μετατρέπεις τα greeklish σε ελληνικά.*** Mods Team***

giannis64
20-03-10, 00:20
Magkes sorry pou grafw me agglikous xaraktires alla kati epa9e to pc k dn allazoun....!Ehw mia megali aporia!!!Gia paradigma stin proteini m to scoop m leei apo katw 60cc posa grammaria einai auta...Vasika meta pou eipia 2 koutia katalava giati m leei 3 scoop apo 60cc gia na siblirosw ta 105 grammaria an dn kanw la9os!Stin kreatini omws leei>>pare 5gramaria (one level measure)enw sti mesoura tis apo katw leei 5cc!!!Perimenw apantiseis..Euxaristw

60cc ειναι ο ογκος απο το σκουπ. δλαδη 3 σκουπ 120cc = 105 γρ πρωτεινη. αρα ενα σκουπ = με 35 γρ πρωτεινη.

psycho_steve
20-03-10, 01:36
60cc ειναι ο ογκος απο το σκουπ. δλαδη 3 σκουπ 120cc = 105 γρ πρωτεινη. αρα ενα σκουπ = με 35 γρ πρωτεινη.
3 scoop=180cc=105 γραμμάρια πρωτεΐνης αλλα με την "μεzουρα" τις κρεατίνης που λέω πιο πάνω τι γίνετε?

psycho_steve
20-03-10, 01:39
Έχω μια μεγάλη απορία!!!Για παράδειγμα στην προτείνει m το scoop m λέει από κάτω 60cc ποσα γραμμάρια είναι αυτά...Βασικά μετά που ήπια 2 κουτιά κατάλαβα γιατί m λέει 3 scoop από 60cc για να συμπληρώσω τα 105 γραμμάρια αν δη κάνω λάθος!Στην κρεατίνη όμως λέει>>πάρε 5γραμμάρια (one level measure)ενώ στη "μεσουρα" τις από κάτω λέει 5cc ti paizei?ειδικά για την περίπτωση τις κρεατίνης!!!Περιμένω απαντήσεις..Ευχαριστώ

dimitris26
20-03-10, 14:15
Ηθελα να ρωτησω τι ειδους πρωτεινη ειναι καλυτερη.Η whey ή η συνθετη?Οταν λεω συνθετη εννοω καποιες πρωτεινες που προερχονται απο διαφορετικες πηγες και συνδιαζουν συνθετη και συμπικνομενη πρωτεινη.

KATERINI 144
20-03-10, 14:21
εξαρτατε για ποτε τη θελεις, για μετα την προπόνηση whey, για τις υπόλοιπες ωρες της μερας ''σύνθετη''

-Nikolakis-
20-03-10, 21:12
Καλησπερα παιδια!
Πως μπορει να με βοηθησει μια κρεατινη τωρα που ειμαι σε περιοδο γραμμωσης?Δεν το εχω επιχειρησει ποτε οσο ημουν σε περιοδους γραμμωσης...
Και τωρα που το σκεφτηκα θα ηθελα τη γνωμη σας...Υπαρχει περιπτωση να με βγαλει εκτος προγραμματος απο θεμα θερμιδων και απο θεμα υδατανθρακων και λιπαρων?Επειδη εδω και 7 μερες εχω ξεκινησει κετογονο διατροφη...Ισως εχει ξανασυζητηθει το θεμα αυτο αλλα δεν μπορουσα να το βρω πουθενα στο forum.
Ευχαριστω!!

giannis64
20-03-10, 21:29
εισαι ψηλα σε πρωτεινη και χαμηλα σε υδατανθρακα?

-Nikolakis-
20-03-10, 21:31
ναι φιλε μου.ψηλα σε πρωτεινη,καλα λιπαρα και υδατανθρακα δεν εχω κυρια πηγη,μονο ινωδη...

giannis64
20-03-10, 21:35
αρα θες να χασεις και νερα. οποτε γιατι να βαλεις κρεατινη αφου απο τα οφελει της ειναι νερα και δυναμη? για μενα αστην απεξω.

-Nikolakis-
20-03-10, 21:41
αρα θες να χασεις και νερα. οποτε γιατι να βαλεις κρεατινη αφου απο τα οφελει της ειναι νερα και δυναμη? για μενα αστην απεξω.

και κατι τελευταιο...
ολα τα ειδη κρεατινης σου βαζουν νερα???ποιο ειναι το προτιμοτερο ειδος γενικοτερα??

giannis64
20-03-10, 21:46
κάποιοι μιλάνε για κάποιες φόρμουλες κρεατίνης οι οποίες δεν βάζουν νερά. εγώ προσωπικά δεν τις εμπιστεύομαι.

sTeLaKoS
20-03-10, 21:50
Πολλοί βάζουν κρεατίνη στην αρχή της περιόδου γράμμωσης. Σου δίνει δύναμη να βγάλεις σωστά τη προπόνηση μιας και λόγω χαμηλού υδατάνθρακα δεν έχεις ενέργεια. Τα νερά προλαβαίνουν να φύγουν σε 2 εβδομάδες στο τέλος της δίαιτας, δεν είναι τίποτα. Προσωπική μου γνώμη, μη σε απασχολούν τα νερά...

giannis64
20-03-10, 22:03
ναι φιλε μου.ψηλα σε πρωτεινη,καλα λιπαρα και υδατανθρακα δεν εχω κυρια πηγη,μονο ινωδη...




και κατι τελευταιο...
ολα τα ειδη κρεατινης σου βαζουν νερα???ποιο ειναι το προτιμοτερο ειδος γενικοτερα??

αν θελεις να κανεις σωστη κετογονικη διατροφη μην βαλεις κρεατινη.

τωρα αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι , εχεις το επιπεδο και την γνωση για να κανεις αυτην την διαιτα? ο στοχος σου ειναι απωλεια λιπους και υγρων? αν δεν την κανεις πολυ σωστα το αποτελεσμα δεν θα ειναι αυτο που θελεις, (απωλεια λιπους). προσοχη μην παθεις υπογλυκαιμια και πεσεις κατω καμια μερα! αν θες κανε ποστ με την διατροφη σου.

averel01
21-03-10, 13:21
γεια σας παιδια αγορασα χτες μια πρωτεινη την complete 8 απο την wariorlab.εχει χρησιμοποιησει κανεις σας το εν λογω συμπληρωμα?μου την προτεινε ο πωλητης του καταστηματος που πηγα.οποιαδηποτε γνωμη θελω να την ακουσω.

beefmeup
21-03-10, 13:30
γεια σας παιδια αγορασα χτες μια πρωτεινη την complete 8 απο την wariorlab.εχει χρησιμοποιησει κανεις σας το εν λογω συμπληρωμα?μου την προτεινε ο πωλητης του καταστηματος που πηγα.οποιαδηποτε γνωμη θελω να την ακουσω.

ειναι μιγμα προτεινης,που αποτελειτε απο διαφορετικες πηγες(γαλα,αυγο)σε πολλες μορφες τους..αυτο τι σημαινει??οτι καποια ειδη της αποροφουνται γρηγορα κ ακποια αλλα σταδιακα,απο την στιγμη που θα την παρεις..

η καλυτερη χρηση της ειναι σαν υπκαταστατο γευματος,αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη κ μετα την προπο δεν θα σου βγει ασχημα..:)

εγω ειχα παρει την isolate αυτης της εταιριας για νατην δοκιμασω,κ εμεινα πολυ ικανοποιημενος,γιατι διαλυοταν πανευκολα κ δεν μου βαραινε το στομαχι..:thumbup:
τωρα για αποτεσματα δεν μπορω να σ πω σιγουρα γιατι ειχα παρει μονο μια φορα κ μικρη συσκευασια(του 1 κιλου)

KATERINI 144
21-03-10, 15:04
γεια σας παιδια αγορασα χτες μια πρωτεινη την complete 8 απο την wariorlab.εχει χρησιμοποιησει κανεις σας το εν λογω συμπληρωμα?μου την προτεινε ο πωλητης του καταστηματος που πηγα.οποιαδηποτε γνωμη θελω να την ακουσω.για να παρεις γνωμες φροντισε τα ποστ σου οταν ρωτας για συγκεκριμένο συμπλήρωμα να ειναι ετσι: Μορφή των Posts (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=485) και οχι σε αυτη την ενότητα αλλα στην αξιολόγηση συμπληρωμάτων.

Svein
24-03-10, 16:01
Πριν την προπόνηση να τρώμε whey με μπανάνα ? η ξέρετε κάτι καλύτερο ?

beefmeup
24-03-10, 17:04
Πριν την προπόνηση να τρώμε whey με μπανάνα ? η ξέρετε κάτι καλύτερο ?

βασικα αν εχεις φαει καλα πριν κανα 2ωρο,μπορεις να παρεις ενα whey σεηκ,πριν την προπο..η μπανανα δεν ειναι απαραιτητη νομιζω σε αυτη τη φαση,γιατι θα χεις ηδη υδατανθρακες απτο γευμα.

Svein
24-03-10, 17:12
Τρώω συνήθως 4 ώρες πριν....αρα?

beefmeup
24-03-10, 17:17
αρα αν μπορεις να τρως πριν απο 2-2 μιση..4 ειναι πολλες,αν κ το σεηκ θα σε ψιλοκαλυψει απο προτεινη,αλλα η μπανανα πριν την προπο θα σ ανεβασει αποτομα την ινσουλινη..εμενα προσωπικα με βαραινει.αν το χεις δοκιμασει κ εισαι οκ,το συνεχιζεις..αν οχι το δοκιμαζεις κ βλεπεις

-------------------------------------------

if god is in the rain,please let it rain on me.

Pain
24-03-10, 22:06
Λοιπον αλανια :P θελω τη γνωμη σας για το εξης: ειμαι 16 χρονων και θελω να παρω συμπληρωματα πρωτεϊνης κτλ. τι λετε να παρω? :P αυτο τελος.

giannis64
24-03-10, 22:06
Λοιπον αλανια :P θελω τη γνωμη σας για το εξης: ειμαι 16 χρονων και θελω να παρω συμπληρωματα πρωτεϊνης κτλ. τι λετε να παρω? :P αυτο τελος.

παρε ενα συμπληρωμα πρωτεινης.

beefmeup
24-03-10, 23:09
Λοιπον αλανια :P θελω τη γνωμη σας για το εξης: ειμαι 16 χρονων και θελω να παρω συμπληρωματα πρωτεϊνης κτλ. τι λετε να παρω? :P αυτο τελος.

αν εισαι σιγουρος οτι,κανεις ολα τα αλλα οπως πρεπει(διατροφη,προπονηση),παρε...αν οχι,τζαμπα φραγκα δινεις,κ μπορει και να μην την χρειαζεσαι κιολας..κακο δεν ειναι,αλλα το καλο ειναι να ξερεις τις αναγκες του σωματος σου..

το κτλ.τι σημαινει???:unsure:

Pain
25-03-10, 10:18
και τα λειπα
επισης τι λετε για αυτο εδω? ****************

***Aπαγορευονται τα λινκς πλην των χορηγων.Μods Team ****

flowin_through
25-03-10, 17:15
το κτλ.τι σημαινει???:unsure:


και τα λειπα


:rolf:

Haris Pilton
25-03-10, 17:27
:rolf: :rolf: :rolf:

χαχαχαχα