PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37

Inferno1988
29-09-12, 21:22
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να μου πείτε τι γνώμη έχετε σχετικά με τους λιποδιαλύτες.

Nikolas_mk2
29-09-12, 23:09
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να μου πείτε τι γνώμη έχετε σχετικά με τους λιποδιαλύτες.

Καλησπέρα,υπαρχει ηδη ολόκληρο θεμα για τους λιποδιαλύτες αν ενδιαφερεσαι-προσωπικά παντως θα σου συνηστούσα να επενδύσεις τα χρήματα σου σε κάποιο άλλο συμπλήρωμα πιο αποδοτικό.... ;)

Inferno1988
29-09-12, 23:23
Δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα και προσωπικά δεν τα θεωρώ ό,τι καλύτερο, γιατί απ' όσο ξέρω επιταχύνουν το μεταβολισμό, όπως κάνουν και τα σπιντάκια. Απλά είχα την απορία. Ευχαριστώ πάντως, θα κοιτάξω το αντίστοιχο θέμα

skel
30-09-12, 14:20
παιδιά σκέφτομαι για αγορά πρωτεΐνης
συγκεκριμένα αυτή εδώ πως την βλέπετε ? Dymatize Nutrition/ Super MASS Gainer - 6lb (http://www.healthy2day.gr/product/3317/prwteines_dymatize_nutrition__super_mass_gainer_-_6lb_)

54384

πως βλέπετε η ζάχαρη είναι πολύ ?
δεν θέλω να πάρω ποιο πολύ λίπος απλά μια βοήθεια στο θέμα της μυικής μάζας

marios89
30-09-12, 23:31
για σας..εχω στα χερια μου κρεατινη (reflex monohydrate), WHEY προτεινη , και δεξτροζη...ειμαι σε περιοδο ογκου ...μπορειτε σαααας παρακαλω καποιος να με βοηθησει πως να τα παιρνω αυτα τα 3 μαζι? (πριν να μου πειτε εχει απαντη8ει ξανα να πω οτι εψαξα αλα δεν βρηκα ακριβως αυτο που ζηταω και οσο για δοσολοσολογιες διαβασα τοσες πολες διαφορετικες που μπερδευτηκα)...αμα ειναι ευκολο καποιος να βοη8ησει...και επισης, την κρεατινη το πρωι να την περνς πριν το πρωινο/μαζι/μετα? να την ριχνω στο shake μαζι με την προτεινη ? καποιος να με βοη8ησει

beefmeup
30-09-12, 23:35
ολα μαζι μετα την προπονηση,κ τις μερες που περνεις κρεατινη το πρωι παλι μαζι με την πρωτεινη.

marios89
30-09-12, 23:39
ολα μαζι μετα την προπονηση,κ τις μερες που περνεις κρεατινη το πρωι παλι μαζι με την πρωτεινη.

φιλε ευχαριστω για την απαντηση..δλδ να τα βαζω ΟΛΑ σε ενα shake μετα το gym ειναι καλα δεν 8α εχει προβλημα ε,πχ να τα παρω ξεχωριστα?? η να παρω κρεατινη μολις τελειωσω και οταν παω σπιτι να πιω προτεινη και δεξτροζη?

beefmeup
30-09-12, 23:43
οχι παρτα ολα μαζι κ μετα απο καμια ωρα φαε κανονικα..

marios89
30-09-12, 23:46
οχι παρτα ολα μαζι κ μετα απο καμια ωρα φαε κανονικα..

και ακομα μια ερωτησουλλα..το πρωι την κρεατινη ειναι καλα να την περνω πριν να φαω πρωινο/μαζι/μετα??

billys15
01-10-12, 04:01
Μαριε δεν ειναι λεπτομειρεια που θα κανει την διαφορα.Οποτε σε βολευει παιρνε την...

gym_xristos
01-10-12, 09:54
γεια σασ φιλοι μου!! σημερα λεω να παω να χτυπησω την promax της maximuscle...τι εντυπωσεις υπαρχουν ??

billys15
01-10-12, 12:06
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4861-Promax-(Maximuscle)

kwstasgr90
01-10-12, 14:11
Καλησπέρα, μια ερωτησουλα και απο εμένα.
Είμαι σε περίοδο γραμωσης έχω χωρίσει τις θερμίδες που πρέπει να παίρνω σε 5 γεύματα, το πρόβλημα μου είναι το εξής : παίρνω 30 γραμμάρια πρωτεΐνη σε κάθε γεύμα αλλα δεν συμπληρώνω την απαραίτητη λήψη, δηλαδη παίρνω 150 γρ πρωτεΐνη την ημέρα ενώ χρειάζομαι 340 γρ.
Σκέφτομαι να κάνω λήψη πρωτεΐνης σε σκόνη αλλα έχω διαβάσει ότι ο οργανισμός ενός μέσου ανθρώπου μπορει να αφομοιώσει 30 γρ σε κάθε γεύμα.
Συνεπώς ψάχνω μια λύση θα εκτιμούσα πολυ αν με βοηθουσατε λιγάκι.
Και κάτι τελευταίο .. Τα σεικερ που λέμε τι ακριβός είναι ; Εγω παίρνω μόνο κρεατινη σε σκόνη ( δηλαδή βάζω κρεατινη + πρωτεΐνη σε σκόνη νερο ανακατεμα και άσπρο πάτο ; )

Nikolas_mk2
01-10-12, 14:18
Είμαι σε περίοδο γραμωσης

παίρνω 150 γρ πρωτεΐνη την ημέρα ενώ χρειάζομαι 340 γρ.


Καλησπέρα,είμαι πραγματικα΄περιεργος να μαθω ποσα κιλά είσαι γιατι αν είσαι κατω απο 120-110 κιλά τοτε είσαι λίγο εκτός δρόμου..... :shock:

skel
01-10-12, 14:20
παιδιά σκέφτομαι για αγορά πρωτεΐνης
συγκεκριμένα αυτή εδώ πως την βλέπετε ? Dymatize Nutrition/ Super MASS Gainer - 6lb (http://www.healthy2day.gr/product/3317/prwteines_dymatize_nutrition__super_mass_gainer_-_6lb_)

54384

πως βλέπετε η ζάχαρη είναι πολύ ?
δεν θέλω να πάρω ποιο πολύ λίπος απλά μια βοήθεια στο θέμα της μυικής μάζας

παρακαλώ όποιος μπορεί να πει την άποψη του
θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά

kwstasgr90
01-10-12, 14:25
Καλησπέρα,είμαι πραγματικα΄περιεργος να μαθω ποσα κιλά είσαι γιατι αν είσαι κατω απο 120-110 κιλά τοτε είσαι λίγο εκτός δρόμου..... :shock:

Είμαι 80 κιλα αλλα με βάση αυτο το άρθρο
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...
Πρέπει να παίρνω το ελάχιστο 2 γρ πρωτεΐνη ανα κιλό σωματικού βάρους. ( σαφώς και θελω κάτι καλύτερο απο το ελάχιστο )

kwstasgr90
01-10-12, 14:31
Πρέπει να παίρνω 2 γρ το ελαχιστο ανα κιλο σωματικού βάρους
( σαφώς και θελω κάτι καλύτερο απο το ελάχιστο )
Έχω ένα θέμα με το κινητο, συγνώμη αν ποσταρα 2 φορές το ίδιο ποστ.

Nikolas_mk2
01-10-12, 14:32
Είμαι 80 κιλα αλλα με βάση αυτο το άρθρο
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...
Πρέπει να παίρνω το ελάχιστο 2 γρ πρωτεΐνη ανα κιλό σωματικού βάρους. ( σαφώς και θελω κάτι καλύτερο απο το ελάχιστο )

Το γνωρίζω το αρθρο αλλά τα 4 γρμ.ανα κιλο αναφερονται σε προχωρημένους/επαγγελματίες....Σε αρχικό/μεσο επίπεδο είσαι μια χαρά με +2 γρμ,αλλωστε αν υπολογισεις θερμίδες οι πρωτεινες που αναφερεις(αν τις φτασεις),ειναι 1360!!!Υπερβολικες θερμίδες απο πρωτεινη ακομα και για προχωρημενη φαση ογκου-ποσο μαλλον γραμμωσης που παμε υποθερμιδικά-αν πιασεις 150-160 εισαι οκ,με προσεγμενη διατροφη και την αναλογη ασκηση θα δεις εξαιρετικα αποτελέσματα,υπομονη και πειθαρχία χρειαζεται,όχι υπερβολές! :thumbup:

kwstasgr90
01-10-12, 14:41
Το γνωρίζω το αρθρο αλλά τα 4 γρμ.ανα κιλο αναφερονται σε προχωρημένους/επαγγελματίες....Σε αρχικό/μεσο επίπεδο είσαι μια χαρά με +2 γρμ,αλλωστε αν υπολογισεις θερμίδες οι πρωτεινες που αναφερεις(αν τις φτασεις),ειναι 1360!!!Υπερβολικες θερμίδες απο πρωτεινη ακομα και για προχωρημενη φαση ογκου-ποσο μαλλον γραμμωσης που παμε υποθερμιδικά-αν πιασεις 150-160 εισαι οκ,με προσεγμενη διατροφη και την αναλογη ασκηση θα δεις εξαιρετικα αποτελέσματα,υπομονη και πειθαρχία χρειαζεται,όχι υπερβολές! :thumbup:

Συνεπώς δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα πρωτεΐνης έτσι ;
Για το σεικερ που ρώτησα γνωρίζεις να μου απαντήσεις ;

Nikolas_mk2
01-10-12, 14:49
Αν σου βγαινουν οι πρωτεινες απο το φαγητο δεν ειναι απαραίτητο.....Ισως αργοτερα,αν ξεκινησεις περιοδο ογκου οπου εκει θα χρειαστει καποια στιγμη να ανεβασεις ποσοτητες...Το σεικερ-αν καταλαβα καλα δλδ την ερωτηση-ειναι το πλαστικό ποτυρι με καπακι και αριθμιση ml στο πλαι που χρησημοποιουν οι περισσότεροι για να ανακατεψουν το νερο με τις σκονες,βολευει για αμέσως μετα την προπονηση. :thumbup:

BlooDdeaD_MefiSt
01-10-12, 14:51
Για το σεικερ που ρώτησα γνωρίζεις να μου απαντήσεις ;

54447

kwstasgr90
01-10-12, 16:22
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά..
Σαν σκευασμα το γνωρίζω απλα θελω να καταλάβω τη διαδικασία στο μείγμα ...
Π.χ αν παίρνω κρεατινη και πρωτεΐνη σε σκόνη μπορω να τα βάλω εκει μέσα να βάλω και νερο και να το πιω έτσι ;

panakos
01-10-12, 16:29
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά..
Σαν σκευασμα το γνωρίζω απλα θελω να καταλάβω τη διαδικασία στο μείγμα ...
Π.χ αν παίρνω κρεατινη και πρωτεΐνη σε σκόνη μπορω να τα βάλω εκει μέσα να βάλω και νερο και να το πιω έτσι ;

εννοειται πως ναι....

billys15
01-10-12, 18:02
παρακαλώ όποιος μπορεί να πει την άποψη του
θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά

Απαντησαμε στο topic της super mass,ειναι στην αξιολογηση συμπληρωματων.

sifounas1
01-10-12, 19:56
καλησπερα ,μολις αγορασα την amix monster beef και επειδη παντα επερνα πρωτεινες γαλακτος αλλα ποτε δεν ειχα δοκιμασει μοσχαριου μου δημιουργηθηκε η εξης ερωτηση

-γνωριζω πως κοκκινο κρεας [αρα και μοσχαρι]πρεπει να τρωμε 2-3 φορες για λογους υγειας ........εμενα που η πρωτεινη εχει μοσχαρι και αμινοξεα μοσχαριου......θα υπαρξει προβλημα που θα την χρησιμοποιω 2 φορες την μερα??

sifounas1
01-10-12, 19:58
καλησπερα ,μολις αγορασα την amix monster beef και επειδη παντα επερνα πρωτεινες γαλακτος[ ποτε δεν ειχα δοκιμασει μοσχαριου] μου δημιουργηθηκε η εξης ερωτηση

-γνωριζω πως κοκκινο κρεας [αρα και μοσχαρι]πρεπει να τρωμε 2-3 φορες για λογους υγειας ........εμενα που η πρωτεινη εχει μοσχαρι και αμινοξεα μοσχαριου......θα υπαρξει προβλημα που θα την χρησιμοποιω 2 φορες την μερα,για τοσο καιρο [1 μηνα π.χ.]

beefmeup
01-10-12, 20:03
ρωτησες εδω μεσα,ανοιξες νεο θεμα..σκοπευεις να φτιαξεις κ τπτ πλακατ κ να κατεβεις συνταγμα?

εχεις ανοιξει ενα σωρο θεμα,κ τα μισα εχουν απαντηθει αλλου.

καταλαβετε καποιοι,οτι δεν μπορειτε να ανοιγετε θεματα οπου κ οπως σας βολευει,με το σκεπτικο οτι αν ρωτησετε πολλες φορες θα παρετε κ περισοτερες απαντησεις..
το μονο που θα συμβει ειναι να μην σας απαντησει κανεις τελικα.

sifounas1
01-10-12, 22:20
και εχεις δικιο..............απλα νομιζω οτι ειναι σημαντικο και πρεπει να το ξερω και με εχει προβληματισει πολυ.......για αυτο ανοιξα 2 θεματα......γιατι συνηθως παιρνω 2-3 απαντησεις και μπερδευομαι παραπανω απο οτι πριν.....

σορρυ που ανοιξα δευτερο θεμα ........

sifounas1
01-10-12, 22:22
και ειναι η 2 φορα που το κανω γιατι και παλι εψαχνα κατι που με ειχε τρελανει.......τεσπα θα προσπαθησω να μην ξανα spammaro.......και να μην φτιαχνω θεματα για ψιλο πηδημα.......

beefmeup
02-10-12, 12:03
δεν ειναι τα αμιοξεα που σου δημιουργουν προβλημα με το κοκκινο κρεας,αλλα η χοληστερολη.
υποτιθεται οτι για την σκονη πρωτεινης την εχουν αφαιρεσει,οποτε δεν εχεις θεμα.

kwstasgr90
02-10-12, 12:26
Έχω να εκφράσω μια ερώτηση και συνχωρεστε με αν είμαι κάπου λάθος..
Λοιπόν μπαίνω στο topic των συμπληρωμάτων και συγκεκριμένα στα αμινοξεα , σαν αρχαριος που θεωρώ ακόμα ότι είμαι θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς είναι τα αμινοξεα , σε τι μορφές τα βρίσκουμε , σε τι μας βοηθούν και γενικά να μάθω περί τίνος πρόκειται πριν πάρω την απόφαση να τα ενταξω στην διατροφη μου. ( το ίδιο ισχύει με όλα τα συμπληρώματα ) όμως αντί για κάποιο άρθρο σχετικά με το εκάστοτε συμπλήρωμα βρίσκω διάφορα ποστ απο μελοι του φόρουμ που καταθέτουν ερωτήσεις/ απαντήσεις γενικότερα πανο στο θέμα.
Τέλος για να μην σας κουράζω, υπάρχει κάποιο τοπικ στο φόρουμ που να δίνει πληροφορίες για τα συμπληρώματα ; ( δεν βρήκα στην αναζητηση κάτι συγκεκριμένο γι'αυτο απευθύνθηκα εδο)

Arnold1996
03-10-12, 00:04
ενασ εφηβοσ 16 χρονον μπορει να χρισιμοποιει αφοβα ενα συμπληρομα πρωτεινης??????? και αν ναι ποιο πρωτινετε μου καποιο

Christos100
03-10-12, 01:19
ενασ εφηβοσ 16 χρονον μπορει να χρισιμοποιει αφοβα ενα συμπληρομα πρωτεινης??????? και αν ναι ποιο πρωτινετε μου καποιο

Κοιτα ,ολα εξαρτιονται απο την προπονηση που κανεις αλλα και την διατροφη. Μπορεις να μου πεις τι ειδους προπονηση κανεις , κιλα , υψος ,διατροφη αλλα και το ποσο καιρο γυμναζεσαι?

skel
03-10-12, 13:06
Έχω να εκφράσω μια ερώτηση και συνχωρεστε με αν είμαι κάπου λάθος..
Λοιπόν μπαίνω στο topic των συμπληρωμάτων και συγκεκριμένα στα αμινοξεα , σαν αρχαριος που θεωρώ ακόμα ότι είμαι θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς είναι τα αμινοξεα , σε τι μορφές τα βρίσκουμε , σε τι μας βοηθούν και γενικά να μάθω περί τίνος πρόκειται πριν πάρω την απόφαση να τα ενταξω στην διατροφη μου. ( το ίδιο ισχύει με όλα τα συμπληρώματα ) όμως αντί για κάποιο άρθρο σχετικά με το εκάστοτε συμπλήρωμα βρίσκω διάφορα ποστ απο μελοι του φόρουμ που καταθέτουν ερωτήσεις/ απαντήσεις γενικότερα πανο στο θέμα.
Τέλος για να μην σας κουράζω, υπάρχει κάποιο τοπικ στο φόρουμ που να δίνει πληροφορίες για τα συμπληρώματα ; ( δεν βρήκα στην αναζητηση κάτι συγκεκριμένο γι'αυτο απευθύνθηκα εδο)

διάβασε εδώ (http://www.eufic.org/article/el/nutrition/protein/artid/proteins/) για τα αμινοξέα

τη πληροφορίες θες για τα συμπληρώματα ?

Arnold1996
03-10-12, 13:53
1 χρονο και κατι μηνες κανω βαροι...ειμαι 1,83 υψος 75-76 κιλα...το προγραμα γυμναστικης που κανω ειναι μυικη υπερτροφια

Arnold1996
03-10-12, 13:55
και απο διατροφη φροντιζω να τρωο την καταληλη ποσοτητα πρωτεινης υδατανθρκα και λιπων καθημερινα

Christos100
03-10-12, 14:58
αμα καταφαιρνεις να καλυψεις τις αναγκες σου μεσα απο την διατροφη τοτε δεν υπαρχει λογος να δωσεις χρηματα για συμπληρωμα, απο την αλλη εαν θες τοσο πολυ ενα συμπληρωμα θα σου προτεινα μια πρωτεινη ορου γαλακτος καθαρη και τιποτα αλλο .

sAVAZz
03-10-12, 15:46
μια ερωτηση: 5 γρ δν ειναι περιπου μια κουταλια του γλυκου?

Nikolas_mk2
03-10-12, 16:00
μια ερωτηση: 5 γρ δν ειναι περιπου μια κουταλια του γλυκου?

Ναι αλλα χωρίς ''βουναλάκι''... :thumbup:

Arnold1996
03-10-12, 16:20
ok....ευχαριστο για τις απαντησεις

kwstasgr90
03-10-12, 17:26
διάβασε εδώ (http://www.eufic.org/article/el/nutrition/protein/artid/proteins/) για τα αμινοξέα

τη πληροφορίες θες για τα συμπληρώματα ?

Σε ευχαριστώ για το λινκ.
Οταν αναφέρομαι σε πληροφορίες συμπληρωμάτων μιλάω για κάποια "στάνταρ"
Για πιο λόγο να τα πάρω ; ( τι θα κερδίσω απο το εκάστοτε συμπλήρωμα)
Σε τι μορφές βγαίνουν και ποιες οι διάφορες τους (καψουλες / σκόνη / υγρή / etc.)
( αυτα τα 2 έχω τώρα στο μυαλό μου, είχα και αλλα όμως δεν τα θυμάμαι τώρα.)
P.s ζητάω κάτι παράλογο ;
P.s 2 το λινκ σου μου έλυσε αρκετές απορίες, ευχαρηστω.

skel
03-10-12, 17:52
Σε ευχαριστώ για το λινκ.
Οταν αναφέρομαι σε πληροφορίες συμπληρωμάτων μιλάω για κάποια "στάνταρ"
Για πιο λόγο να τα πάρω ; ( τι θα κερδίσω απο το εκάστοτε συμπλήρωμα)
Σε τι μορφές βγαίνουν και ποιες οι διάφορες τους (καψουλες / σκόνη / υγρή / etc.)
( αυτα τα 2 έχω τώρα στο μυαλό μου, είχα και αλλα όμως δεν τα θυμάμαι τώρα.)
P.s ζητάω κάτι παράλογο ;
P.s 2 το λινκ σου μου έλυσε αρκετές απορίες, ευχαρηστω.

οκ φίλε μου απλά για να ξέρω τη να σου απαντήσω γιαυτό ρώτησα

λοιπόν διάβασε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) και εδώ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=90:2009-09-25-06-41-12&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) για τα είδη των συμπληρωμάτων

και επίσης μετά από τα 2 άρθρα που σου έδωσα διάβασε και αυτό (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2100-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-(Weight-Gainers)&p=26159&viewfull=1#post26159) το σχόλιο από τον φίλο μας τον RUHL

ουσιαστικά τα συμπληρώματα σε βοηθάνε
όπως το λέει και η λέξη συμπληρώνει τα κενά που έχεις
τα κενά αυτά εξαρτώνται από την διατροφή
αν έχεις ισορροπημένη διατροφή τότε δεν χρειάζεται να κοιτάς συμπληρώματα
αν όμως έχεις κενά στη διατροφή τότε πας σε ένα καλό συμπλήρωμα
δεν τα ξέρω και εγώ πολύ καλά ότι ξέρω σου λέω

kwstasgr90
04-10-12, 14:23
οκ φίλε μου απλά για να ξέρω τη να σου απαντήσω γιαυτό ρώτησα

λοιπόν διάβασε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) και εδώ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=90:2009-09-25-06-41-12&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) για τα είδη των συμπληρωμάτων

και επίσης μετά από τα 2 άρθρα που σου έδωσα διάβασε και αυτό (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2100-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-(Weight-Gainers)&p=26159&viewfull=1#post26159) το σχόλιο από τον φίλο μας τον RUHL

ουσιαστικά τα συμπληρώματα σε βοηθάνε
όπως το λέει και η λέξη συμπληρώνει τα κενά που έχεις
τα κενά αυτά εξαρτώνται από την διατροφή
αν έχεις ισορροπημένη διατροφή τότε δεν χρειάζεται να κοιτάς συμπληρώματα
αν όμως έχεις κενά στη διατροφή τότε πας σε ένα καλό συμπλήρωμα
δεν τα ξέρω και εγώ πολύ καλά ότι ξέρω σου λέω
Σε ευχαριστώ για τα λινκ, τα διάβασα με προσοχή και μου έλυσαν αρκετές απορίες .

magavaTOUT
04-10-12, 17:23
καλυτερη μορφη vit C ποια θεωρειται; Calcium ascorbate ή ασκορβικο οξυ;

Mitsen
04-10-12, 21:55
καλυτερη μορφη vit C ποια θεωρειται; Calcium ascorbate ή ασκορβικο οξυ;

Το ασκορβικό οξυ (βιταμίνη C) μπορεί να πέσει βάρη σε όσους έχουν ποιο ευαίσθητο πεπτικό σύστημα (αέρια η/και διάρροια).
Το Calcium ascorbate όπως λέει και ο ορος, χρησιμοποιεί σαν βάση το ασβέστιο για να κάνει το ασκορβικό οξύ ουδέτερο σε PH με αποτέλεσμα την καλλίτερη αφομοίωση από τον οργανισμό.
Τώρα δεν ξέρω τι παίζει από προτεινομενη δόση μια και εμπεριέχεται ασβέστιο...

FITNESS GIRL
05-10-12, 16:17
παιδια να ρωτησω και εγω κατι,ακουω δαιφορεσ γνωμεσ και θα θελα μια γνωμη απο καπιον εμπειρο,ειμαι 25 χρ και γυμναζομαι με βαρη 4 χρονια εχω παρει πολλα συμπληρωματα τωρα επειδη θελω να κοψω λιγο στουσ κοιλιακουσ περνω λιποδιαλυτη δεν εχω παραπανω κιλα απλα σε σχεση με το αλλο σωμα που εχω γραμμωση η κοιλια θελει δουλεια διατροφη κανω καλη η ερωτηση μου ειναι η εξης για ποσο διαστημα πρεπει να περνει κανεισ λιποδιαλυτη?ακομα εκτοσ απο τη πρωτεινη που ειναι απαραιτητη τι αλλο συμπληρωμα πρεπει να παρει μια γυναικα στο επιπεδο που ειμαι ακουω πολλεσ γνωμεσ και εχω μπερδευτει :unsure::unsure:

beefmeup
05-10-12, 16:42
δεν "πρεπει" να παρει τπτ..
αναλογα τι αναγκες εχεις,τις αξιολογεις κ αγοραζεις ο,τι νομιζεις οτι σου λειπει απο την διατροφη κ συμπληρωνεις..

αληθεια ποιο ειναι το επιπεδο που εισαι σωματικα,μιας κ το αναφερεις?

Hardy
05-10-12, 17:07
παιδια μια ερωτηση!! γινεται να φτιαχνω την πρωτεινη/κρεατινη απο το σπιτι κ να την πινω 1,5-2 ωρες μετα στο γυμναστηριο? η πρεπει να πινεται κατευθειαν??

magavaTOUT
05-10-12, 17:16
μπορεις να εχεις τις σκονες στο shaker, και να ριχνεις το νερο/χυμο 2 ωρες μετα.

Hardy
05-10-12, 17:43
μπορεις να εχεις τις σκονες στο shaker, και να ριχνεις το νερο/χυμο 2 ωρες μετα.

σωστο κ αυτο...οποτε δε κανει να μενει..ε?

magavaTOUT
05-10-12, 17:53
Δεν ξερω αν χαλαει ή οχι, παντως αν μεινει αρκετη ωρα η πρωτεινη μυριζει ασχημα :P

FITNESS GIRL
05-10-12, 17:57
δεν "πρεπει" να παρει τπτ..
αναλογα τι αναγκες εχεις,τις αξιολογεις κ αγοραζεις ο,τι νομιζεις οτι σου λειπει απο την διατροφη κ συμπληρωνεις..

αληθεια ποιο ειναι το επιπεδο που εισαι σωματικα,μιας κ το αναφερεις?

beefmeup εθχαριστω για την απαντηση,εχω τη γραμμωση που θελω απλα θελω να γραμμωσω τουσ κοιλιακουσ γι αυτο και περνω λιποδιαλυτεσ για να στεγνωσω [1.62 και 49 κιλα]

beefmeup
05-10-12, 17:59
οι λιποδιαλυτες δεν θα σου κανουν σοβαρη διαφορα..ποιους περνεις?

για το επιπεδο που αναφερεις,ρωταω για να δω τι ακριβως κανεις προπονητικα..καποιο αθλημα ισως,ασκησεις με βαρη κατι αλλο?

FITNESS GIRL
05-10-12, 18:06
θα μυρισει ασχημα αν μεινει μια φορα το κανα και εγω και την πεταξα,βαλε σκετη τη σκονη και βαλε το νερο την ωρα που θα την καταναλωσεισ οπωσ σου λενε και πιο πανω:)

FITNESS GIRL
05-10-12, 18:10
οι λιποδιαλυτες δεν θα σου κανουν σοβαρη διαφορα..ποιους περνεις?

για το επιπεδο που αναφερεις,ρωταω για να δω τι ακριβως κανεις προπονητικα..καποιο αθλημα ισως,ασκησεις με βαρη κατι αλλο?

οι λιποδιαλυτεσ το μονο που μου κανουν με συπικνονουν στη μεση περνω τουσ 7 pheny stack [stacker 2 ]προπονουμε με βαρη και διαδρομο 30 με 40 λεπτα την ημερα και κανω και πυγμαχια

takir1dac
06-10-12, 22:21
Μια ερωτηση.
Επειδη αρκετες πολυβιταμινες εχουν alpha lipoic acid αλλα δεν γραφουν mg (βλ. Optimen) και ειπειδη παιρνω ξεχωριστα alpha , μπορει να απαντησει καποιος αν χρειαζεται να το ελλατωσω ;
Ευχαριστω.

darksniper87
07-10-12, 10:21
Μια ερωτηση.
Επειδη αρκετες πολυβιταμινες εχουν alpha lipoic acid αλλα δεν γραφουν mg (βλ. Optimen) και ειπειδη παιρνω ξεχωριστα alpha , μπορει να απαντησει καποιος αν χρειαζεται να το ελλατωσω ;
Ευχαριστω.

Γράφουνε. Η Opti-men έχει 25mg ανά 3 ταμπλέτες.
Δεν νομίζω να χρεiάζεται να το ελλατώσεις διότι είναι μικρή η ποσότητα που έχουνε.

takir1dac
07-10-12, 15:42
Εχεις δικιο φιλε μου , απλα κανα δυο pics με ingredients που ετυχε να δω δεν εγραφε mg, αλλα το βρηκα και εγω.
Να'σαι καλα.

leftis
09-10-12, 14:48
Συζητήσεις για εφεδρίνη γίνονται ή είναι παράνομη?

spartan77
09-10-12, 14:51
νομιζω μονο στην 'χημικη υποστηριξη' γινονται τετοιες ερωτησεις ...

Rsm19008
09-10-12, 14:52
Καλημέρα παιδία είμαι ο Κώστας 22 χρόνων και είμαι 81 κιλά 1,73 ύψος και στόχος μου είναι η άλυπη μυϊκή μάζα ανοίγω αυτό το topic γιατί είχα μια διαφωνία με έναν φίλο μου για το ποτέ πρέπει να παίρνεις την πρωτεΐνη(στην δικιά μου περίπτωση Νitrotech pro seriries) η ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι η εξής εσείς πιστεύετε ότι την πρωτεΐνη πρέπει να την παίρνω πριν και μετά την προπόνηση η ο πρωί μαζί με την βρώμη και γιατί? Γιατί συνήθως παίρνω την πρωτεΐνη πριν και μετά την προπόνηση και το πρωί βάζω λίγο nesquik μαζί με το γάλα και την βρώμη είναι καλό έτσι? περιμένω γνώμες ευχαριστώ.

RAMBO
09-10-12, 14:56
Την πρωτεινη την περνουμε μετα την προπο(για να την απορροφησουμε γρηγορα)τις υπολοιποες ωρες δεν εχει στανταρ,σκοπος ειναι να συμπηρωνεις μια ποσοτητα πρωτεινης στο γευμα και στο συνολο τησ μερας,οποτε αν τα γευματα σου εχουν ικανη πιοσοτητα πρωτεινης απλα δεν την χρειαζεσαι,αν ομωσ δεν ειναι,πχ φας πρωινο βρωμη με γαλα μου δεν φτανει γυρω στα 30 γρ πρωτεινη τοτε συμπληρωνεις,αναλογα παει κ με τα υπολοιπα γευματα;)

Steloukos
09-10-12, 15:13
Την πρωτεινη την περνουμε μετα την προπο(για να την απορροφησουμε γρηγορα)τις υπολοιποες ωρες δεν εχει στανταρ,σκοπος ειναι να συμπηρωνεις μια ποσοτητα πρωτεινης στο γευμα και στο συνολο τησ μερας,οποτε αν τα γευματα σου εχουν ικανη πιοσοτητα πρωτεινης απλα δεν την χρειαζεσαι,αν ομωσ δεν ειναι,πχ φας πρωινο βρωμη με γαλα μου δεν φτανει γυρω στα 30 γρ πρωτεινη τοτε συμπληρωνεις,αναλογα παει κ με τα υπολοιπα γευματα;)

+1:thumbup:

Rsm19008
09-10-12, 15:16
Ευχαριστώ για την βοήθεια και μάλλον ήτανε παράληψη δικιά μου να σου πω ότι το πρωί τρώω 80γρ βρώμη με περίπου 350 ml γάλα 1 κουταλιά μέλι και λίγο nesquik ξέρεις για να αλλάξει η γεύση λίγο και 2-3 αυγά βραστά όποτε νομίζω ότι συμπληρώνω της κατάλληλες πρωτεΐνες έτσι δεν είναι? Και γιαυτο έλεγα να παίρνω την πρωτεΐνη πριν και μετά την προπόνηση

RAMBO
09-10-12, 15:17
Ναι εισαι καλυμενος;)

Rsm19008
09-10-12, 15:22
Ευχαριστω πολυ

bazukakias
09-10-12, 18:43
επειδή άρχισα πριν λίγο καιρό γυμναστήριο και δεν θέλω να αρχίσω την πρωτινή από τώρα, έχω κάνει ένα πλάνο διατροφής μπορείτε να μου πείτε αν είναι καλό και αν όχι τι μπορώ να προσθέσω και τι να αφαιρέσω?
λοιπόν
1)350ml gala και quacker με ξήρους καρπούς μπορεί και κάνα ρυζόγαλο
2)κοτόπουλο/μοσχαρίσια μπριζόλα με πατάτες μια μεγάλη φέτα τυρί και χαπακι μουρουνελαιου
3)μετά την προπόνηση 3 ασπράδια αυγού και 1 κιτρινάδι μαζί με μια μπανάνα
4)1 γιαούρτι 0% και ένα tost(μαύρο ψωμί) με γαλοπούλα+κασέρι


18 χρονών,1,70cm και 61 κιλα

Steloukos
09-10-12, 22:50
επειδή άρχισα πριν λίγο καιρό γυμναστήριο και δεν θέλω να αρχίσω την πρωτινή από τώρα, έχω κάνει ένα πλάνο διατροφής μπορείτε να μου πείτε αν είναι καλό και αν όχι τι μπορώ να προσθέσω και τι να αφαιρέσω?
λοιπόν
1)350ml gala και quacker με ξήρους καρπούς μπορεί και κάνα ρυζόγαλο
2)κοτόπουλο/μοσχαρίσια μπριζόλα με πατάτες μια μεγάλη φέτα τυρί και χαπακι μουρουνελαιου
3)μετά την προπόνηση 3 ασπράδια αυγού και 1 κιτρινάδι μαζί με μια μπανάνα
4)1 γιαούρτι 0% και ένα tost(μαύρο ψωμί) με γαλοπούλα+κασέρι


18 χρονών,1,70cm και 61 κιλα

Eγω στο 3ο γευμα θα προσθετα 1-2 ασπραδια ακομα και μαλλον θα εβγαζα τον κροκο(τα λιπη μετα την προπονηση μειωνουν την ταχυτητα απορροφησης της πρωτεινης).Επισης αφου δεν παιρνεις πολυβιταμινη τρωγε 2 φρουτα επιπλεον για να παρεις περισσοτερες βιταμινες.Αυτα κατα την γνωμη μου.

kwstasgr90
09-10-12, 23:35
Μπορει να είναι παιδική η ερώτηση αλλα αν δεν ρωτήσω δεν θα μάθω ποτε...
1 σκουπ είναι 1 κουταλακι του γλυκού (5γρ) ;
Δηλαδη -σκουπ = κουταλακι- ;;
Στην κρεατινη που έχω έχει μέσα κάτι σαν "φτιαρακι" αυτο λογικα είναι για να την μεταφέρω σε κάποιο άλλο σκευος έτσι; ( είναι 2 κιλα δεν μπορείς να την κουβαλας μαζι)

bazukakias
09-10-12, 23:37
Eγω στο 3ο γευμα θα προσθετα 1-2 ασπραδια ακομα και μαλλον θα εβγαζα τον κροκο(τα λιπη μετα την προπονηση μειωνουν την ταχυτητα απορροφησης της πρωτεινης).Επισης αφου δεν παιρνεις πολυβιταμινη τρωγε 2 φρουτα επιπλεον για να παρεις περισσοτερες βιταμινες.Αυτα κατα την γνωμη μου.

το είχα κατά νου αυτό για τις πολυβιταμίνες...τελοσπάντων τότε αν είναι θα τρώω ένα ολόκληρο αβγό το πρωί και 2-3 ασπράδια μετά την προπόνηση

spartan77
09-10-12, 23:40
Μπορει να είναι παιδική η ερώτηση αλλα αν δεν ρωτήσω δεν θα μάθω ποτε...
1 σκουπ είναι 1 κουταλακι του γλυκού (5γρ) ;
Δηλαδη -σκουπ = κουταλακι- ;;
Στην κρεατινη που έχω έχει μέσα κάτι σαν "φτιαρακι" αυτο λογικα είναι για να την μεταφέρω σε κάποιο άλλο σκευος έτσι; ( είναι 2 κιλα δεν μπορείς να την κουβαλας μαζι)

βασικα..αναλογα το σκουπ, αλλα αφου λες για κρεατινη...ναι το σκουπ αυτο που εχει ειναι σαν ενα κουταλακι του γλυκου!

kwstasgr90
10-10-12, 01:37
βασικα..αναλογα το σκουπ, αλλα αφου λες για κρεατινη...ναι το σκουπ αυτο που εχει ειναι σαν ενα κουταλακι του γλυκου!

Με την καμία όμως, το σκουπ που έχει είναι πολλα κουταλακια γλυκού..
(cell-tech hardcore pro series)
Εγω παίρνω δοσολογια 10γρ την ημέρα δηλαδη 2 κουταλακια του γλυκου αν όμως πρέπει να παίρνω ένα σκουπ σημαίνει ότι είμαι λάθος στην χρήση που κάνω τώρα.

Steloukos
10-10-12, 03:44
Με την καμία όμως, το σκουπ που έχει είναι πολλα κουταλακια γλυκού..
(cell-tech hardcore pro series)
Εγω παίρνω δοσολογια 10γρ την ημέρα δηλαδη 2 κουταλακια του γλυκου αν όμως πρέπει να παίρνω ένα σκουπ σημαίνει ότι είμαι λάθος στην χρήση που κάνω τώρα.

Το ενα κουταλακι του γλυκου ΔΕΝ αντιστοιχει με ενα σκουπ.Το 'φτυαρακι' που λες οτι εχει μεσα η cell tech ειναι αυτο που λεμε σκουπ.Το ενα σκουπ της cell tech αντιστοιχει σε 50γρ δλδ 10 κουταλακια του γλυκου.Αν θες 5γρ κρεατινη βαζεις 50γρ cell tech δλδ 1 σκουπ(1φτυαρακι οπως το λες) και αν θες 10γρ κρεατινη βαζεις 2σκουπ.Το σκουπ που εχει μεσα ειναι για να μετρας τις δοσεις.Εννοειται οτι σε βοηθα κιολας για να την μεταφερεις σε καποιο σεικερ,μπλεντερ κτλ.

kwstasgr90
10-10-12, 10:26
Το ενα κουταλακι του γλυκου ΔΕΝ αντιστοιχει με ενα σκουπ.Το 'φτυαρακι' που λες οτι εχει μεσα η cell tech ειναι αυτο που λεμε σκουπ.Το ενα σκουπ της cell tech αντιστοιχει σε 50γρ δλδ 10 κουταλακια του γλυκου.Αν θες 5γρ κρεατινη βαζεις 50γρ cell tech δλδ 1 σκουπ(1φτυαρακι οπως το λες) και αν θες 10γρ κρεατινη βαζεις 2σκουπ.Το σκουπ που εχει μεσα ειναι για να μετρας τις δοσεις.Εννοειται οτι σε βοηθα κιολας για να την μεταφερεις σε καποιο σεικερ,μπλεντερ κτλ.

Εντάξει τόσο καιρο παίρνω λάθος δωσολογια.. Εγω έπαιρνα 1 κουταλακι του γλυκου θεωρώντας ότι παίρνω 5γρ κρεατινη..
Δηλαδη για να παίρνω 5γρ κρεατινη πρέπει να παίρνω 1σκουπ; ( δηλαδη 10 κουταλακια του γλυκου ) ;

billy89
10-10-12, 10:31
^ ^

Ακριβώς. Είναι μεγάλο το σκουπ γιατί η cell tech έχει μέσα και υδατάνθρακα.

spartan77
10-10-12, 10:40
Με την καμία όμως, το σκουπ που έχει είναι πολλα κουταλακια γλυκού..
(cell-tech hardcore pro series)
Εγω παίρνω δοσολογια 10γρ την ημέρα δηλαδη 2 κουταλακια του γλυκου αν όμως πρέπει να παίρνω ένα σκουπ σημαίνει ότι είμαι λάθος στην χρήση που κάνω τώρα.

α τοτε να ξεκαθαρισουμε γιατι δεν μιλαμε για σκετη μονουδρικη κρεατινη!γιατι τετοιες εχουν ενα σκουπακι μικρο
που ειναι οσο ενα κουταλακι του γλυκου.....

η συγκεκριμενη ειναι φορμουλα κρεατινης και το σκουπ της δινει γυρω στα 50γρ χοντρικα!

αρα στην ερωτηση του θεματος σου...οχι δεν ειναι για μεταφορα αυτο το (φτιαρακι) που λες ειναι σκουπ για καθε δοση:thumbup:

spartan77
10-10-12, 10:43
Εντάξει τόσο καιρο παίρνω λάθος δωσολογια.. Εγω έπαιρνα 1 κουταλακι του γλυκου θεωρώντας ότι παίρνω 5γρ κρεατινη..
Δηλαδη για να παίρνω 5γρ κρεατινη πρέπει να παίρνω 1σκουπ; ( δηλαδη 10 κουταλακια του γλυκου ) ;

5γρ κρεατινης φιλε και με κουταλακια του γλυκου θα παιρνεις μονο αν εχεις καθαρη μονουδρικη κρεατινη!

η συγκεκριμενη ειναι φορμουλα κ εχει κ αλλα πραγματακια μεσα που για να καλυφθουν χρειαζεται το
σκουπ που περιεχει

ετσι κ αλλιως στο ενα σκουπ της συσκευασιας 5γρ κρεατινης λαμβανεις

kwstasgr90
10-10-12, 10:53
Σας ευχαριστώ όλους παρα πολυ μου ανοιξατε τα ματιά...
(αν δεν ρωτούσα εχθές για το σκουπ θα τελείωνα 2kg κρεατινης σε 1χρονο έτσι όπως την καταναλωνα, και χωρίς να δω και αποτελέσματα.)

leftis
11-10-12, 17:31
νομιζω μονο στην 'χημικη υποστηριξη' γινονται τετοιες ερωτησεις ...


άρα είναι παράνομη? ρώτησα διότι μέχρι πρότινος ήταν σε λιποδιαλύτες.

spartan77
11-10-12, 17:43
ανοιχτα εδω δεν εχω δει κανενα ποστ περι εφεδρινης,μονο στην χημικη υπαρχει!

Steloukos
11-10-12, 19:25
άρα είναι παράνομη? ρώτησα διότι μέχρι πρότινος ήταν σε λιποδιαλύτες.

Ναι ειναι παρανομη και καποιες εταιρειες την βαζουν παρανομα στα συμπληρωματα χωρις να την αναγραφουν στα συστατικα τους.ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ:rifle::spank:

beefmeup
11-10-12, 20:04
άρα είναι παράνομη? ρώτησα διότι μέχρι πρότινος ήταν σε λιποδιαλύτες.

ναι μεχρι προτινος πριν 9 χρονια..:turtle:

aqua_bill
12-10-12, 21:12
εχω πρωτεινη, κρεατινη, πολυβιταμινη, γλουταμίνη, cla, ala , omega 3...ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος???

Steloukos
12-10-12, 23:11
εχω πρωτεινη, κρεατινη, πολυβιταμινη, γλουταμίνη, cla, ala , omega 3...ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος???

Τι εννοεις ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος?Ποια χρονικη στιγμη να παρεις το καθετι?

aqua_bill
13-10-12, 00:46
ε ναι! τι αλλο δηλάδη?:unsure:

Steloukos
13-10-12, 01:07
ε ναι! τι αλλο δηλάδη?:unsure:

A ok δικο μου λαθος.Πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση και αν θες και το πρωι.Κρεατινη αμεσως μετα την προπονηση, πολυβιταμινη με το πρωινο και με το μεταπροπονητικο γευμα,cla -ω3 με οποιο γευμα θες,γλουταμινη πριν την προπονηση και στο μεταπροπονητικο.Εγω καπως ετσι θα τα επαιρνα.Βασικα καθε προιον γραφει στο κουτι πως θα το χρησιμοποιησεις.Επισης απο ερευνες εχει διαπιστωθει οτι ο συνδυασμος κρεατινη-πρωτεινη whey-cla αυξανουν τον μυικο ογκο.Οποτε στο μεταπροπονητικο θα προσθετα και cla.Αυτα κατα την αποψη μου ελπιζω να βοηθησα:thumbup:.Kai παντα πριν την χρηση συμπληρωματος διαβασε τις οδηγιες που αναγραφονται στο κουτι.

aqua_bill
13-10-12, 08:24
:green: καλα θα τις διαβάσω...αφου ρωτησω και τη μαμα μου πρώτα.ευχαριστω για το χρονο σου.

@devil-beef

ala-omega3 εχει νοημα να συνδιαζονται η μήπως το ενα καλύπτει το άλλο?

σε περιπτωση που τκατεβαζουμε μαζι ολα αυτα τα χαπια επιρεαζει την αφομοίωση ττους απο τον οργανισμό

Dur3xPlay
13-10-12, 20:47
55164 55165 παιδια καλησπέρα ειμαι νέο μελος αλλα γενικά παρακολουθουσα τισ περισσοτερες συζητησεις..θα ηθελα να μου πείτε την γνωμη σας για αυτο τ προιον.δεν εχει κρεατινη και αυτος ειναι ο λογος που τ επιλεγω γιατι σε 2 εβδομαδες τελειωνω κυκλο.!

m1k3
15-10-12, 00:24
κανω ογκο κ θελω να βαλω μερικα κιλα....σε λιγες μερες τελειωνω το κουτι της muscletech hardcore pro series.
θα ηθελα να μαθω αν οι καθαρες πρωτεινες isolate...''συνιστανται'' για ογκο...
γιατι αρκετοι μου εχουν πει οτι ειναι για γραμμωση...
ξερω οτι χρειαζομαι και υ/α αλλα αντι να παρω μια απο τις ''βρωμικες'' δεν ειναι καλυτερα μια whey iso κ να προσθετω εγω υ/α? π.χ βρωμη

ευχαριστω εκ των προτερων

beefmeup
15-10-12, 00:25
μια whey iso κ να προσθετω εγω υ/α? π.χ βρωμη



αυτο ειναι το καλυτερο:thumbup:

Dur3xPlay
15-10-12, 01:11
θα μπορούσε καποιος να απαντήσει και σε εμενα παρακαλω;

costas7000
15-10-12, 14:45
γεια σας κ απο μενα.ειμαι καινουργιο μελος κ θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγμα.το πρωτο ειναι για ποσο χρονικο διαστημα μπορω να παιρνω καθαρη πρωτεινη whey χωρις να δημιουργηθει καποιο προβλημα?
κ το αλλο αφορα τα νιτρικατην ιδια ακριβως ερωτηση.

vaggos@
15-10-12, 15:32
εμπειρος bodybuilder μου προτεινε να περνω νιτρικο αμεσως μετα την προπονηση το nο xplode και οχι πριν οπως λενε ολοι πρωτη φορα το ακουω αυτο ποια ειναι η γνωμη σας?το εχει δοκιμασει κανεις?

GeoDask
15-10-12, 16:15
εμπειρος bodybuilder μου προτεινε να περνω νιτρικο αμεσως μετα την προπονηση το nο xplode και οχι πριν οπως λενε ολοι πρωτη φορα το ακουω αυτο ποια ειναι η γνωμη σας?το εχει δοκιμασει κανεις?

Ναι και εμείς 1η φορά το ακούμε. Ειδικά αν τελειώνεις στις 9 το βράδυ και πιείς νιτρικό μετά είσαι για W απευθείας.

GeoDask
15-10-12, 16:16
θα μπορούσε καποιος να απαντήσει και σε εμενα παρακαλω;

Ποιά είναι η ερώτηση σου ;

kall1as
16-10-12, 12:20
Λοιπον εχω κανει την ιδια ερωτηση στο θεμα αμινοξεα, ευελπιστώ να την δειτε εδω και να μου απαντησετε )
Εχω ξεκινησει την σκονη της ον και να πω την αληθεια εντυπωσιαστηκα!!
Το θεμα μου ειναι θα τελειωσει σε 1 μηνα μετα τι πρεπει να κανουμε συνεχιζουμε με αλλο ενα η κανουμε καποια παυση?
Ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα,απλα ενδιαφερομαι για να χουμε και τα μεγιστα αποτελεσματα απο το συμπληρωμα!

GeoDask
16-10-12, 14:21
Λοιπον εχω κανει την ιδια ερωτηση στο θεμα αμινοξεα, ευελπιστώ να την δειτε εδω και να μου απαντησετε )
Εχω ξεκινησει την σκονη της ον και να πω την αληθεια εντυπωσιαστηκα!!
Το θεμα μου ειναι θα τελειωσει σε 1 μηνα μετα τι πρεπει να κανουμε συνεχιζουμε με αλλο ενα η κανουμε καποια παυση?
Ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα,απλα ενδιαφερομαι για να χουμε και τα μεγιστα αποτελεσματα απο το συμπληρωμα!

Τα αμίνο της ΟΝ ή την πρωτείνη της ΟΝ ;

Retos
16-10-12, 17:57
Καλησπερα,
Ειμαι ετοιμος για αγορα της 100% gold standard,εχω ακουσει διαφορα για της γευσεις και ημουν αναμεσα στην cookies την rocky και τελος την extreme milk chocolate στην οποια θα καταληξω για σιγουρια(καλη επιλογη?)..

Με σαιτ εξωτερικου που μιλησα μου ειπε πως οι γευσεις σοκολατας εχουν κ λιγοτερη πρωτεινη ισχυει?

Ειμαι 24χρονων 1.74 70κιλα γυμναζομαι 3 φορες την εβδομαδα και γενικα με το πρωινο δε τα παω πολυ καλα.Το πλανο που λεω να την χρησιμοποιω ειναι ολη την βδομαδα,μετα την προπονηση και τις υπολοιπες μερες να την χρησιμοποιηω μολις ξυπναω!
Η να βαλω και αλλο ενα σκουπ τις μερες τις προπονησης μολις ξυπναω>?

amateur666
16-10-12, 18:06
Καλησπερα,
Ειμαι ετοιμος για αγορα της 100% gold standard,εχω ακουσει διαφορα για της γευσεις και ημουν αναμεσα στην cookies την rocky και τελος την extreme milk chocolate στην οποια θα καταληξω για σιγουρια(καλη επιλογη?)..

Με σαιτ εξωτερικου που μιλησα μου ειπε πως οι γευσεις σοκολατας εχουν κ λιγοτερη πρωτεινη ισχυει?

Ειμαι 24χρονων 1.74 70κιλα γυμναζομαι 3 φορες την εβδομαδα και γενικα με το πρωινο δε τα παω πολυ καλα.Το πλανο που λεω να την χρησιμοποιω ειναι ολη την βδομαδα,μετα την προπονηση και τις υπολοιπες μερες να την χρησιμοποιηω μολις ξυπναω!
Η να βαλω και αλλο ενα σκουπ τις μερες τις προπονησης μολις ξυπναω>?

4 φορες γυμναστηριο ειναι καλυτερα...μετα πρωτεινη χρειαζεσαι κ τσ μερες π δεν πηγαινεις γυμναστηριο..επισησ τη μερα ποσα γευματα τρως π περιεχουν κοκκινο-ασπρο κρεας?

Retos
16-10-12, 18:13
4 φορες γυμναστηριο ειναι καλυτερα...μετα πρωτεινη χρειαζεσαι κ τσ μερες π δεν πηγαινεις γυμναστηριο..επισησ τη μερα ποσα γευματα τρως π περιεχουν κοκκινο-ασπρο κρεας?

ναι ειναι στο προγραμμα η 4η μερα σε λιγο καιρο...
2 φορες οταν παιζει κρεας μεσημερι και προς βραδυ..
Ναι το ξερω για καθε μερα,το θεμα ειναι αν ειναι τις μερες που δεν εχω γυμναστηριο να την χτυπαω το πρωι-μεσημερι που θα ξυπναω!

amateur666
16-10-12, 18:29
ναι ειναι στο προγραμμα η 4η μερα σε λιγο καιρο...
2 φορες οταν παιζει κρεας μεσημερι και προς βραδυ..
Ναι το ξερω για καθε μερα,το θεμα ειναι αν ειναι τις μερες που δεν εχω γυμναστηριο να την χτυπαω το πρωι-μεσημερι που θα ξυπναω!

ναι παρε την κ τοτε αλλα τ θεμα ειναι οτι προκοπη δεν κανεις αμα τρως κρεας 2 φορεσ την εβδομαδα..

επισης μπορεις αντι για πρωτεινη πρωι να φας αυγα(καλυτερα)...

Retos
16-10-12, 18:37
ναι παρε την κ τοτε αλλα τ θεμα ειναι οτι προκοπη δεν κανεις αμα τρως κρεας 2 φορεσ την εβδομαδα..

επισης μπορεις αντι για πρωτεινη πρωι να φας αυγα(καλυτερα)...

με ρωτησες την μερα ποσα γευματα με κρεας,μαλλον ηθελες να με ρωτησεις την βδομαδα...:)
Την βδομαδα τρωω σιγουρα 4 φορες...

Οποτε την χτυπαω καθημερινα λογικα πρωι εκτος της μερες προπονησεις που θα την παιρνω μετα την προπονηση!
Τι λες για την γεσυη,εχεις δοκιμασει?
Επισης ημουν αναμεσα σε on myofusion reflex kai elite,και ειπα να παρω την on αν και πανω κατω ολες ιδιες ειναι αποτι διαβασα..!
Την διαλεξα μονο κ μονο επειδη ειναι πολυχρησιμοποιημενη και λογω τιμης και δοσεων

amateur666
16-10-12, 18:40
με ρωτησες την μερα ποσα γευματα με κρεας,μαλλον ηθελες να με ρωτησεις την βδομαδα...:)
Την βδομαδα τρωω σιγουρα 4 φορες

anyway ειπες οταν παιζει κρεας..

αλλα κ παλι θες καθε μερα κρεας κ συμπληρωνε μ πρωτεινη ..

ναι μαλλον σοκολατα ειχα δοκιμασει συμπαθητικη την βρηκα...

GeoDask
16-10-12, 18:52
με ρωτησες την μερα ποσα γευματα με κρεας,μαλλον ηθελες να με ρωτησεις την βδομαδα...:)
Την βδομαδα τρωω σιγουρα 4 φορες...

Οποτε την χτυπαω καθημερινα λογικα πρωι εκτος της μερες προπονησεις που θα την παιρνω μετα την προπονηση!
Τι λες για την γεσυη,εχεις δοκιμασει?
Επισης ημουν αναμεσα σε on myofusion reflex kai elite,και ειπα να παρω την on αν και πανω κατω ολες ιδιες ειναι αποτι διαβασα..!
Την διαλεξα μονο κ μονο επειδη ειναι πολυχρησιμοποιημενη και λογω τιμης και δοσεων

προτίμησε reflex καλύτερα είναι πιο ποιοτική.

αν τελικά πάρεις ΟΝ πάρε σοκολάτα. δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλα δεν είναι τόσο γλυκιά όσο η cookies που έχει ζάχαρη μέσα.

leftis
16-10-12, 20:07
τώρα που ακολουθώ leangains πως μπορώ να παίρνω τη πολυβιταμίνη? Κανονικά είναι 3 tabs την μέρα ένα με κάθε γεύμα, αλλά τώρα τρώω 2 γεύματα ένα στις 19:00 και ένα στις 21:00.

kall1as
16-10-12, 22:46
Τα αμίνο της ΟΝ ή την πρωτείνη της ΟΝ ;

τα αμινο 5000 της ον σε σκονη και γενικα δεν ξερω αν πρεπει να κανω παυσεις π.χ τελειωνω το ενα κουτι παυση ξαναπαιρνω ή τα παιρνω
συνεχομενα...

Steloukos
16-10-12, 22:57
τα αμινο 5000 της ον σε σκονη και γενικα δεν ξερω αν πρεπει να κανω παυσεις π.χ τελειωνω το ενα κουτι παυση ξαναπαιρνω ή τα παιρνω
συνεχομενα...

Μπορεις να παιρνεις συνεχομενα δεν υπαρχει προβλημα.

Retos
17-10-12, 02:09
Παιδες αλλη μια ερωτηση,εχει κανεις γνωμη για την powerbar protein plus 500grhttp://www.bigboysports.de/Kitesurfing/bilder/powerbar/ProteinPlus80VanilleRefill.jpg
ειμαι ετοιμος οπως ειπα για την παραγγελεια αλλα πρεπει να χωσω κατι για να βγουν δωρεαν τα μεταφορικα,και βρηκα αυτην την οποια την εχει στα 10ευρω και ληγει τελος νοεμβρη,στα ιδια λεφτα με την ον βγαινει σε αναλογια γρ/χρηματα αλλα πρεπει κατι να βαλω,και λεω να ξεκινησω αυτην μεχρι να την τελειωσω και μετα ξεκιναω και το κουτι της ον που θα εχω!

Βεβαια δε δεινει κ πληροφοριες για τη συγκεκριμενη,τι περιεχει και ποσοστα!

GeoDask
17-10-12, 02:39
τώρα που ακολουθώ leangains πως μπορώ να παίρνω τη πολυβιταμίνη? Κανονικά είναι 3 tabs την μέρα ένα με κάθε γεύμα, αλλά τώρα τρώω 2 γεύματα ένα στις 19:00 και ένα στις 21:00.

2+1 δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.

leftis
17-10-12, 08:15
2+1 δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.

Αν δεν κάνω λάθος, προτείνουν 1 με κάθε γεύμα για να υπάρχει συνεχής ροή βιταμινων μιας και κατουραμε τις περισσιες. Μήπως είναι καλύτερα να παίρνω το πρωί σε άδειο στομάχι, το μεσημέρι σε άδειο στομάχι και το βράδυ με φαΐ;

john 88
17-10-12, 11:12
καλημερα οταν περνω πρωτεινη καποιεσ φορες στο δερμα μου οταν ξιστο κοκινιζει και φουρκωνη εινα κατι σαν αλεργια γιατι συμβαινει αυτο? πηγα στον αλεργιολογο και ειπε οτι ειναι δερματογραφηση ειναι δινατον να συμβαινει απο πτρωτεινη?

kokolakis
17-10-12, 12:10
ε λογικα δε θα εχεις αλεργια στην πρωτεινη γτ οτι κ αν ετρωγες το ιδιο θα παθαινες.....
καποιο αλλο συστατικο που ειναι μεσα θα σε πειραζει οποτε κανε εξετασεις να βρεις τις αλλεργιες σου...

john 88
17-10-12, 12:35
αλλεργιογραμμα δηλαδη το σκεφτομουν η αλληθεια και ελεγα απλα συμτωση γιατι θα με επιανε με πολλα φαγητα θα παω να ακανω

Steloukos
17-10-12, 12:38
Παιδια ηθελα να ρωτησω αν εσεις παιρνετε πολυβιταμινη συνεχομενα ή την σταματατε ενδιαμεσα για καποιο διαστημα.Εγω επαιρνα optimen της on αυτο το διαστημα και τωρα παρηγγειλα adam της now foods.Mηπως αρχισω να χρησιμοποιω την 2η πολυβιταμινη ειναι καλο να κανω μια παυση χρησης για πχ μια εβδομαδα?Ευχαριστω εκ των προτερων.

spartan77
17-10-12, 15:17
εγω παιρνω πολυβιταμινη συνεχομενα ολο τον χρονο δεν τις σταματαω,απλα τις αλλαζω καθε 2-3μηνες :thumbup:

Retos
17-10-12, 15:21
Παιδες αλλη μια ερωτηση,εχει κανεις γνωμη για την powerbar protein plus 500grhttp://www.bigboysports.de/Kitesurfing/bilder/powerbar/ProteinPlus80VanilleRefill.jpg
ειμαι ετοιμος οπως ειπα για την παραγγελεια αλλα πρεπει να χωσω κατι για να βγουν δωρεαν τα μεταφορικα,και βρηκα αυτην την οποια την εχει στα 10ευρω και ληγει τελος νοεμβρη,στα ιδια λεφτα με την ον βγαινει σε αναλογια γρ/χρηματα αλλα πρεπει κατι να βαλω,και λεω να ξεκινησω αυτην μεχρι να την τελειωσω και μετα ξεκιναω και το κουτι της ον που θα εχω!

Βεβαια δε δεινει κ πληροφοριες για τη συγκεκριμενη,τι περιεχει και ποσοστα!

Κανεις?
βρηκα αυτα τα info απο το site http://uploadnow.org/share/342345-ssss.jpeg

GeoDask
17-10-12, 15:27
Αν δεν κάνω λάθος, προτείνουν 1 με κάθε γεύμα για να υπάρχει συνεχής ροή βιταμινων μιας και κατουραμε τις περισσιες. Μήπως είναι καλύτερα να παίρνω το πρωί σε άδειο στομάχι, το μεσημέρι σε άδειο στομάχι και το βράδυ με φαΐ;

Η πολυβιταμίνη σου γράφει να την παίρνεις μαζί με φαγητό ; εαν ναι, τότε 2+1 είναι οκ εφόσον κάνεις 2 γεύματα.

GeoDask
17-10-12, 15:28
Κανεις?
βρηκα αυτα τα info απο το site http://uploadnow.org/share/342345-ssss.jpeg

μια χαρά φαίνεται.

Steloukos
17-10-12, 16:42
εγω παιρνω πολυβιταμινη συνεχομενα ολο τον χρονο δεν τις σταματαω,απλα τις αλλαζω καθε 2-3μηνες :thumbup:

Οκ ευχαριστω για την απαντηση:toast:.

Retos
17-10-12, 16:46
μια χαρά φαίνεται.

Ωραια,μολις εκανα την παραγγελεια μια on milk chocolate και την συγκεκριμενη...σε σουπερ τιμη!:)
Ευχαριστω

Christos100
17-10-12, 23:58
καλησπερα παιδια , ψαχτηκα λιγο γυρω απο την ταυρινη και θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας για το συμπληρωμα αυτο.ειμαι σε κυκλο κρεατινης και δεν πινω καφεινη , πιστευετει πως γενικα πριν την προπονηση 2γρ ταυρινης και μετα την προποπονηση αλλα 2 γρ ταυρινης θα με βοηθησουν σε θεμα ενεργειας και αποκαταστασης? θα εχω καποιο προβλημα στον συνδιασμο κρεατινης ταυρινης?
ευχαριστω εκ των προτερων:green:

Christos100
18-10-12, 00:16
καποιος?

Nikolas_mk2
18-10-12, 01:29
καποιος?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8653-%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%9C%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1 ;)

Christos100
18-10-12, 23:56
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8653-%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%9C%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1 ;)

το εχω διαβάσει πρώτου κάνω το πόστ. τώρα μπορεί κάποιοσ να μου δώσει μια απάντηση?

GeoDask
19-10-12, 00:21
το εχω διαβάσει πρώτου κάνω το πόστ. τώρα μπορεί κάποιοσ να μου δώσει μια απάντηση?

Προφανώς και δεν το διάβασες γιατί αν το είχες κάνει δεν θα ρωτούσες.

Επειδή τα θέλεις όμως όλα στο πιάτο, μπορείς να παίρνεις ταυρίνη πριν και μετά την προπόνηση. Δεν νομίζω να δείς τίποτα όσον αφορά την ενέργεια και την αποκατάσταση.

Gaspari
19-10-12, 00:27
Χαιρεται παιδια. Ειμαι σε περιοδο ογκου και ειμαι αναμεσα στα εξης συμπληρωματα..
*******************
4:http://xtr.gr/after_workout/468/SIZE_ON_MAX_PERFOMANCE__1584g_(GASPARI).htm

Λοιπον..Ειμαι αναμεσα σε αυτα. Τα συμπληρωματα που ηδη παιρνω ειναι την καινουρια την NitroTech της MT συν 3500kcal πανω κατω. Τι προτεινετε στο να με βοηθησει σε δυναμη κ ογκο; Δεν θελω να λιπωσω πολυ, ξερω δν εχει σημασια με αυτο που ρωταω απλα το αναφερω.

Ευχαριστω πολυ , περιμενω απαντησεις.... :)

Christos100
19-10-12, 00:31
Προφανώς και δεν το διάβασες γιατί αν το είχες κάνει δεν θα ρωτούσες.

Επειδή τα θέλεις όμως όλα στο πιάτο, μπορείς να παίρνεις ταυρίνη πριν και μετά την προπόνηση. Δεν νομίζω να δείς τίποτα όσον αφορά την ενέργεια και την αποκατάσταση.
ευχαριστώ και συγνώμη για την ενόχλησή.απλά κάπου είχα διαβάσει ότι κάνει την ίδια δουλειά με την κρεατινη και γιαυτό φοβήθηκα μηπωσ είναι υπερβολή να τα παίρνω και τα δύο.καλό βράδυ

GeoDask
19-10-12, 00:34
Χαιρεται παιδια. Ειμαι σε περιοδο ογκου και ειμαι αναμεσα στα εξης συμπληρωματα..
*****************
4:http://xtr.gr/after_workout/468/SIZE_ON_MAX_PERFOMANCE__1584g_(GASPARI).htm

Λοιπον..Ειμαι αναμεσα σε αυτα. Τα συμπληρωματα που ηδη παιρνω ειναι την καινουρια την NitroTech της MT συν 3500kcal πανω κατω. Τι προτεινετε στο να με βοηθησει σε δυναμη κ ογκο; Δεν θελω να λιπωσω πολυ, ξερω δν εχει σημασια με αυτο που ρωταω απλα το αναφερω.

Ευχαριστω πολυ , περιμενω απαντησεις.... :)

δύναμη-όγκο , κρεατίνη-διατροφή.

bazukakias
19-10-12, 13:14
παιδιά υπάρχει κάνα θέμα αν περνώ κρεατίνη και πρωτεΐνη μονο μετά την προπόνηση δηλαδή τρεις φορες την εβδομάδα?

GeoDask
19-10-12, 15:20
παιδιά υπάρχει κάνα θέμα αν περνώ κρεατίνη και πρωτεΐνη μονο μετά την προπόνηση δηλαδή τρεις φορες την εβδομάδα?

Όχι κανένα.

m1k3
19-10-12, 23:33
ισχυει οτι η καινουργια πρωτεινη της muscletech η performance υπερτερει σε ολα της ON gold standard?
απο βδομαδα θελω να παρω μια καθαρη κ καλη πρωτεινη...εχω ακουσει οτι ειναι οι καλυτερες...

η ΟΝ γραφει οτι εχει 5,5γρ bcaa
η performance ξερει κανεις ποσα? γιατι δεν εχω δει κατι...

Steloukos
20-10-12, 21:52
ισχυει οτι η καινουργια πρωτεινη της muscletech η performance υπερτερει σε ολα της ON gold standard?
απο βδομαδα θελω να παρω μια καθαρη κ καλη πρωτεινη...εχω ακουσει οτι ειναι οι καλυτερες...

η ΟΝ γραφει οτι εχει 5,5γρ bcaa
η performance ξερει κανεις ποσα? γιατι δεν εχω δει κατι...

Που ειδες οτι η πρωτεινη της muscletech υπερτερει σε ολα της gold standard?

m1k3
20-10-12, 22:48
ετσι μου εχουν πει...γιαυτο κ ρωταω...
μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι καλυτερη κ γιατι?

GeoDask
20-10-12, 22:50
ετσι μου εχουν πει...γιαυτο κ ρωταω...
μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι καλυτερη κ γιατι?

πάρε μια απλή πρωτείνη τύπου reflex,on,syntrax,nutrisport και θα είσαι οκ.

m1k3
20-10-12, 22:58
δηλαδη μου λες οτι η muscletech δεν ειναι μια απλη πρωτεινη...:)

GeoDask
21-10-12, 00:21
δηλαδη μου λες οτι η muscletech δεν ειναι μια απλη πρωτεινη...:)

Σου λέω να μην κολάς με τις μάρκες και το όλο marketing.

Αν πιστεύεις οτι θα πάρεις την οποιαδήποτε πρωτείνη είτε αυτή λέγεται muscletech είτε δεν ξέρω και εγώ πως και θα δείς καμια τρελή διαφορά τότε είσαι γελασμένος.

COBRA_STYLE
21-10-12, 14:23
παιδιά υπάρχει κάνα θέμα αν περνώ κρεατίνη και πρωτεΐνη μονο μετά την προπόνηση δηλαδή τρεις φορες την εβδομάδα?

ναι υπαρχει...η κρεατινη δε θα πιασει σταθερη συγκεντρωση στους μυς και δε θα κανει τη δουλεια της.

fastmanakos
21-10-12, 14:27
Ποιά ή άποψή σας για weight gainers σαν το Optimum Serious Mass ;; Το σκέφτομαι γτ δεν μπορώ να πάρω βάρος ενώ τρώω αρκετά (όχι τρελά πολύ γτ δεν μπορώ όλη μέρα να ετοιμάζω κάτι να φάω αλλά τρώω πχ το πρωί ένα σκούπ whey πιο μετά 2-3 ασπράδια και ένα μήλο πιο μετά μεσημεριανό τ στύλ στήθος κοτόπουλο με ρύζι, αργότερα κανα τόστ με γαλοπούλα μαύρο ψωμί κλπ και το βράδυ βραδινό κανονικά ότι είχα και το μεσημέρι). Είμαι 65.5 κιλά με ύψος 1.77 και γυμνάζομαι κοντά στον χρόνο τώρα.Απο μικρό μου είχανε πεί και φάνηκε και στην πορεία κ όλας ότι λόγω μεταβολισμού δεν παίρνω εύκολα βάρος.Δεν θέλω κάτι εξτρίμ να φτάσω απλά στα 70 κιλά και να μείνω εκεί θέλω.Καμία ιδέα-πρόταση;

m1k3
21-10-12, 14:52
Σου λέω να μην κολάς με τις μάρκες και το όλο marketing.

Αν πιστεύεις οτι θα πάρεις την οποιαδήποτε πρωτείνη είτε αυτή λέγεται muscletech είτε δεν ξέρω και εγώ πως και θα δείς καμια τρελή διαφορά τότε είσαι γελασμένος.

ρωταω για να αποφυγω καποια με ''σκαρτα'' συστατικα...

Steloukos
21-10-12, 16:39
Ποιά ή άποψή σας για weight gainers σαν το Optimum Serious Mass ;; Το σκέφτομαι γτ δεν μπορώ να πάρω βάρος ενώ τρώω αρκετά (όχι τρελά πολύ γτ δεν μπορώ όλη μέρα να ετοιμάζω κάτι να φάω αλλά τρώω πχ το πρωί ένα σκούπ whey πιο μετά 2-3 ασπράδια και ένα μήλο πιο μετά μεσημεριανό τ στύλ στήθος κοτόπουλο με ρύζι, αργότερα κανα τόστ με γαλοπούλα μαύρο ψωμί κλπ και το βράδυ βραδινό κανονικά ότι είχα και το μεσημέρι). Είμαι 65.5 κιλά με ύψος 1.77 και γυμνάζομαι κοντά στον χρόνο τώρα.Απο μικρό μου είχανε πεί και φάνηκε και στην πορεία κ όλας ότι λόγω μεταβολισμού δεν παίρνω εύκολα βάρος.Δεν θέλω κάτι εξτρίμ να φτάσω απλά στα 70 κιλά και να μείνω εκεί θέλω.Καμία ιδέα-πρόταση;
Εγω περυσι το χειμωνα δοκιμασα τη serious mass και μου εβαλε πολυ λιπος.Αν θες οποσδηποτε να παρεις weight gainer τουλαχιστον παρε ενα προιον με σχετικα υψηλη αναλογια πρωτεινης και λιγο πιο χαμηλης σε υδ/κα(πχ monster mass της cytosport).

ρωταω για να αποφυγω καποια με ''σκαρτα'' συστατικα...
Η εταιριες που σου προτεινε ο geodask ειναι πολυ καλες και δεν εχουν σκαρτα συστατικα:thumbup:.

gym_xristos
22-10-12, 11:41
φιλοι μου καλημερα σε ολους!!! στο προγραμμα ογκου που ακολουθω για τη χειμερινη σεζον ο προπονητης μου για αμινοξεα μου προτεινε τησ bsn amino x.... τι αποψη εχετε για αυτο το προιον ?? να το προτιμησω?

beefmeup
22-10-12, 12:30
δες την σελιδα του προιοντος στην αξιολογηση να παρεις αποψεις.

Nos_8
22-10-12, 21:23
παιδια εχω 2 ερωτησεισ επιδει οι γνωμεσ ειναι διαφορεσ και δεν ξερω τι ειναι σωστο...1 ποσεσ φορεσ την μερα περνουμε προτεινη και τι ωρεσ οταν κανουμε γυμναστιριο ??? και 2 οταν δεν εχουμε γυμναστιριο??απαντηστε λιγο γρηγορα αν μπορειτε ευχαρηστω...

Niiick
22-10-12, 21:28
Αμα αδιαζουμε τις capsules σε νερο για να μην παιρνουμε την gelatin ή γενικα αμα καποιος δε θελει να πινει πολλα χαπια ειναι κακο αραγε?
Καμια γνωμη?

beefmeup
22-10-12, 22:31
μπα,ακριβως το ιδιο ειναι..απλα η σκονη στα περισοτερα ειναι φαρμακι οποτε μπορει να σε ζορισει σε νερο.
οπως ισχυει κ το αντιθετο,σε περιπτωσεις που περνω κατι σε συμπληρωμα σκονης να το βαζω σε καπς για να αποφυγω την σκατενια γευση του..

COBRA_STYLE
22-10-12, 22:33
γιατι τι προκαλει η gelatin?

beefmeup
22-10-12, 22:34
εεε,τπτ αποσο ξερω..τουλαχιστον δεν εχω παρει πρεφα κατι πανω σε αυτο..

Nos_8
22-10-12, 22:58
παιδια μπορειτε να απαντησετε??

Niiick
22-10-12, 23:14
Ευχαριστω, ναι η γευση ειναι πολυ κακη ειδικα σε κατι βιτ c που το εκανα ητανε σαν υγρα μπαταριας:lol:

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι σκονη θα παει πιο γρηγορα στο συστημα ενω η καψουλα θα πρεπει να διαλυθει ισως αυτο να ειναι χρησιμο στα συμπληρωματα που ειναι σταδιακης απελευθερωσης..

Δε νομιζω να κανει κατι κακο η gelatin η τα αλλα που τις φτιαχνουν οι vegeterian απο cellulose, αλλα γιατι να βαλω και κατι ακομα μεσα μου? Ασε που το χαπι χαπι χαπι κατανταει κουραστηκο. Και δεν ειναι απο ενα χαπι, αλλα αμα βαλεις και χωρις εξτριμ συμπληρωματα ποσα μπορουν να μαζευτουν ειναι μπολικα.. Δεν ειπα να τα κανω ολα ετσι ουτε να τα μπλεκω, αλλα καποια απ ολα θα με βολευε να το κανω.

Θυμαμαι παλια ειχανε στειλει μαιλ στη universal γιατι δε μπορουσαν να πιουν το πακ η το νιτρο και αδειαζαν τα capsules, ελιωναν τα tablets και τα επιναν με νερο και τους ειχε απαντησει οτι ειναι οκ απλα οτι συνιστουν τα χαπια για διαδοχικη, σωστοτερη χρονικη απελευθερωση.

Με ενα search βρηκα εναν που το εκανε αυτο σ ενα συμπληρωμα ειχε cayenne pepper και του καιγοταν ο λαιμος ποση ωρα μετα :green::green:

average_joe
22-10-12, 23:40
παιδια εχω 2 ερωτησεισ επιδει οι γνωμεσ ειναι διαφορεσ και δεν ξερω τι ειναι σωστο...1 ποσεσ φορεσ την μερα περνουμε προτεινη και τι ωρεσ οταν κανουμε γυμναστιριο ??? και 2 οταν δεν εχουμε γυμναστιριο??απαντηστε λιγο γρηγορα αν μπορειτε ευχαρηστω...

θα παιρνεις για να συμπληρωσεις τα απαιτουμενα γρ πρωτεινης μεσα στη μερα.
το απαιτουμενα σημαινει αναλογα με τους στοχους που εχεις θεσει και συνηθως θα δεις γνωμες που κυμαινονται απο 1.5- 2.5γρ/κιλο την ημερα.
καποιοι, το ποσοστο το διαχωριζουν αναλογα σε τη φαση ειναι γραμμωση, ογκος ή συντηρηση.
οποτε διαβαζοντας αποφασιζεις που θα βρισκεσαι εσυ.
πρωτεινη κοιτα να παιρνεις κυριως απο το φαγητο ε?
οσο για τους χρονισμους παλι ποικιλλουν, οι περισσοτεροι το συμπληρωμα το χρησιμοποιουν μεταπροπονητικα.
δες και δω για χρονισμους

Έρευνα: Preworkout vs Post-Workout (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19541-%CE%88%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1-Preworkout-vs-Post-Workout)
γενικα, διαβασε για να αποκτησεις σφαιρικη αποψη. το φορουμ εχει αρκετα θεματα πανω σε αυτο.

aris99
25-10-12, 12:29
Γεια σας...Ειμαι νεος στο forum ειμαι 19 χρονων και εχω αρχισει γυμναστηριο εδω και μια εβδομαδα...Θελω να αυξησω την μυικη μου μαζα κατα πολυ αλλα το κακο ειναι οτι δεν τρωω συνεχεια..Εσεις που ξερεται αν παρω μια προτεινη λεω να παρω την MyoFusion της Gaspari θα δω αρκετη διαφορα στο σωμα μου και αν ναι σε ποσο χρονικο διαστημα και επισης θελω να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με αυτη την προτεινη εχω ακουσει και εχω διαβασει εδω τα καλυτερα αλλα θα κανει για την δουλεια που την θελω;;;

Steloukos
25-10-12, 15:56
Γεια σας...Ειμαι νεος στο forum ειμαι 19 χρονων και εχω αρχισει γυμναστηριο εδω και μια εβδομαδα...Θελω να αυξησω την μυικη μου μαζα κατα πολυ αλλα το κακο ειναι οτι δεν τρωω συνεχεια..Εσεις που ξερεται αν παρω μια προτεινη λεω να παρω την MyoFusion της Gaspari θα δω αρκετη διαφορα στο σωμα μου και αν ναι σε ποσο χρονικο διαστημα και επισης θελω να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με αυτη την προτεινη εχω ακουσει και εχω διαβασει εδω τα καλυτερα αλλα θα κανει για την δουλεια που την θελω;;;

Αν δεν τρως φαγητο μπολικο δεν προκειται να δεις το επιθυμητο αποτελεσμα.Επισης πιστευω οτι ειναι νωρις για να παρεις πρωτεινη.Η πρωτεινη δεν θα σε ανεβασει σε κιλα απο μονη της,αν αποφασισεις να παρεις ριχνε της και βρωμη μεσα για να παρεις και υδατανθρακα.Μετα την προπονηση παιρνε πρωτεινη με νερο και τρωγε και καμια μπανανα.Μετα απο μια ωρα αφου εχεις τελειωσει την προπονηση φαε ενα κανονικο γευμα.Παντως τωρα στην αρχη θα βλεπεις αλλαγες στο σωμα σου και χωρις αυτην αρκει να τρως σωστα.

Andreas C.
25-10-12, 16:41
@aris99

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Φίλε μου συγγνώμη που θα σου τα χαλάσω αλλά το να φτιάξεις ένα ωραίο σώμα θέλει αρκετό κόπο και αρκετό χρονικό διάστημα όχι μια πρωτεΐνη!!!

Στα λέω αυτά γιατί δεν θέλω να προσγειωθείς απότομα και να σταματήσεις λόγο απογοήτευσης!!

Δες την ενότητα με τις διατροφές για να φτιάξεις την δική σου διατροφή και την ενότητα με τα προγράμματα γυμναστικής για να αρχίσεις να παίρνεις μια ιδέα τι γίνεται :toast:

aris99
25-10-12, 20:10
Ειναι πολθ σωστα αθτα που λετε και οι δυο απλα ελεγα να παρω επηδει πρωτον δεν τρωω οπωσ ειπα πολυ και ετσι δεν παιρνω προτεινεσ και δευτερον για να αναπτυχθουν οι μυς μοθ γρηγοροτερα τωρα που ειναι αρχη....Επισης δεν μου ειπατε για τιν MyoFusion της Gaspari τι λετε ειναι καλη και αν οχι εσεις ποια μου προτεινετε???

Andreas C.
26-10-12, 09:38
Φίλε αν δεν τρως δεν θα αναπτυχθούν καθόλου για αυτό επιμένουμε να φτιάξεις την διατροφή σου:thumbup:


Όσον αφορά την πρωτεΐνη υπάρχουν καλύτερες δες λίγο το θέμα με τις αξιολογήσεις:toast:

fatals
28-10-12, 13:22
Παιδες καλησπερα. Σαν φοιτητης, δεν προλαβαινω να τρωω οσα γευματα πρεπει. OΠοτε θα ηταν καλο να παρω μια πρωτεινη για να πινω μετα το γυμναστηριο? Αντι να τρωω?

Devil
28-10-12, 16:57
Παιδες καλησπερα. Σαν φοιτητης, δεν προλαβαινω να τρωω οσα γευματα πρεπει. OΠοτε θα ηταν καλο να παρω μια πρωτεινη για να πινω μετα το γυμναστηριο? Αντι να τρωω?

αν δεν προλαβαινεις να τρως πολλα γευματα κανε ενα search στο google για leangains....

η πρωτεινη μονη της δεν μπορει να αντικαταστησει ενα γευμα...

fatals
28-10-12, 17:20
4-5 γευματα προλαβαινω να κανω. Απλα το απογευμα δεν εχω φαγητο στο σπιτι, οποτε η πρωτεινη με ενα φρουτο και μερικα καρυδια θα με βολεψει...

Miss Fit
28-10-12, 23:27
παιδιά θα ήθελα να κανω και εγώ μια ερώτηση, συγνώμη αν έχει απαντηθει κάπου αλλου ... αλλα ψαχνω αρκετη ωρα και δεν μπορω να βρω κατι:

Πίνω πρωτεινη καθε μέρα μετα την προπόνηση με βάρη. Κάποιες ημέρες αμεσως μετα απο τα βαρη κάνω ενα 45 λεπτο αερόβιο στον διαδρομο. Αυτές τις ημερες ποτε ειναι σωστό να παιρνω την πρωτεινη; Αφου τελειωσω τα βαρη και πριν ανέβω για αεροβια ή μετά την αερόβια;;;;
Ευχαριστώ!

Andreas C.
29-10-12, 13:18
@fatals

Πάρε τις ποσόστητες πρωτεΐνης, υδατανθράκων και λίπους που θέλεις μέσα σε μια μέρα, σπάσε τις στα γεύματα που κάνεις και είσαι μια χαρά :toast:


@Miss Fit

Παίρνε την όταν τελειώνεις και την αερόβια!!

Αν έχεις αμινοξέα να τα πάρεις μόλις τελειώσεις την προπόνηση με βάρη, κάνε το αερόβιο σου και μετά πάρε την πρωτεΐνη :toast:

s0k0s
29-10-12, 13:21
Αν έχεις αμινοξέα να τα πάρεις μόλις τελειώσεις την προπόνηση με βάρη, κάνε το αερόβιο σου και μετά πάρε την πρωτεΐνη :toast:

Αμινοξεα bcaa απο τι θυμαμαι, σωστα Ανδρεα;

Andreas C.
29-10-12, 13:57
Ναι αν και υπάρχουν διάφορες απόψεις :unsure:

s0k0s
29-10-12, 14:02
Ναι αν και υπάρχουν διάφορες απόψεις :unsure:

Λογο οτι τα eaa εχουν ηδη μεσα τα bcaa μεσα;

fatals
29-10-12, 17:26
@fatals

Πάρε τις ποσόστητες πρωτεΐνης, υδατανθράκων και λίπους που θέλεις μέσα σε μια μέρα, σπάσε τις στα γεύματα που κάνεις και είσαι μια χαρά :toast:


@Miss Fit

Παίρνε την όταν τελειώνεις και την αερόβια!!

Αν έχεις αμινοξέα να τα πάρεις μόλις τελειώσεις την προπόνηση με βάρη, κάνε το αερόβιο σου και μετά πάρε την πρωτεΐνη :toast:

Το προβλημα ειναι οτι τρωω τα μεσημερια στη σχολη. Οποτε δεν παιρνω οτι θελω. Ας πουμε σημερα ειχε παστιτσιο και ρυζι. Μονο υδατανθρακα....

Plus`
29-10-12, 21:28
Παιδια Craze / Jack 3d / Purple Wrath / Xtend ? value for money... και αμα γίνετε να το χρεισημοποιο για αρκετο χρονικο διάστημα?

Ευχαριστω...

Miss Fit
30-10-12, 00:56
@fatals

Πάρε τις ποσόστητες πρωτεΐνης, υδατανθράκων και λίπους που θέλεις μέσα σε μια μέρα, σπάσε τις στα γεύματα που κάνεις και είσαι μια χαρά :toast:


@Miss Fit

Παίρνε την όταν τελειώνεις και την αερόβια!!

Αν έχεις αμινοξέα να τα πάρεις μόλις τελειώσεις την προπόνηση με βάρη, κάνε το αερόβιο σου και μετά πάρε την πρωτεΐνη :toast:

Σε ευχαριστώ :)

amateur666
30-10-12, 01:26
craze κ purple wraath stack ψηφιζω..

Andreas C.
30-10-12, 11:31
@fatals

E τότε σε αυτή την περίπτωση πρέπει να παίρνεις μαζί σου ρόφημα πρωτεΐνης :thumbup:




@Miss Fit

Τίποτα:):welcome:

beefmeup
30-10-12, 11:56
Παιδια Craze / Jack 3d / Purple Wrath / Xtend ? value for money... και αμα γίνετε να το χρεισημοποιο για αρκετο χρονικο διάστημα?

Ευχαριστω...

man εκει που ρωτησες εισουν εκτος θεματος..προσεχε λιγο αν θες.

jimis7
31-10-12, 00:44
Καλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω πως θα συνδυάσω zma και πρωτείνη στο θέμα χρονισμού.Συγκεκριμένα έχω την elite gourmet.Μέχρι τώρα έπερνα βράδυ με κάποιο γεύμα αλλά θέλω να την παίρνω ακριβώς πριν τον ύπνο.Ευχαριστώ.

COBRA_STYLE
31-10-12, 00:55
30-45 λεπτα πριν τον υπνο το zma και μετα αφου περασουν αυτα τα λεπτα πινεις πρωτεινη και πεφτεις για υπνο.

Milio
01-11-12, 17:31
Καλησπέρα,
θα ήθελα την βοήθεια σας στο να επιλέξω κάποια συμπληρώματα επειδή δεν έχω καθόλου γνώσεις πάνω στο θέμα.
Μένω Σουηδία και καθημερινά κάνω όλες τις μετακινήσεις μου με ποδήλατο, γύρω στα 10χμ, 4 φορές την εβδομάδα κάνω κολύμβηση(γύρω στις 12.00) και αργά το βράδυ κάνω βάρη(20.30-22.00). Προσπάθησα να μην πάρω καθόλου συμπληρώματα αλλά μέχρι να πάω σπίτι από το γυμναστήριο χρειάζομαι 30-45λεπτά οπότε χρειάζομαι κατι αμέσως μετά το γυμναστήριο. Η δίετα που ακολουθώ είναι στις 3100-3200 θερμίδες και ~450 υδατάνθρακες.

Σκέφτομαι να πάρω μια μιχτή πρωτείνη με υδατάνθρακα και να την πίνω αμέσως μετά την κολύμβηση και το βράδυ μετά μία καθαρή. Καθαρή έχω κάποιες υπόψην μου αλλά μιχτή δεν μπορώ να βρώ. Από κάποιες που έχω κοιτάξει κάποιες είναι με κρεατίνη άλλες δεν έχουν καλές αξιολόγήσεις κτλ.
Εσείς τι θα μου προτείνατε;

beefmeup
01-11-12, 19:39
βασικα παρε μια καθαρη,κ σκετο υ/α κ συμπληρωνε οποτε σε βοελυει..
δεν ειναι αναγκη να πεταξεις λεφτα κ για τις 2 σκονες ξεχωριστα.

IRINE G7
01-11-12, 20:32
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στις βιταμίνες των εταιρειών που παρασκευάζουν βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κτλ για αθλητές και εκείνων που παρασκευάζονται από εταιρείες που πουλάνε βιολογικά προϊόντα, όπως ο Κορρές κτλ;

lila_1
01-11-12, 22:26
η τιμη :turtle:

IRINE G7
02-11-12, 00:55
η τιμη :turtle:

Δηλαδή ποιοτικά είναι το ίδιο; Η μεμβράνη που χρησιμοποιείται στις κάψουλες δε δημιουργεί προβλήματα υγείας;

Nikolas_mk2
02-11-12, 01:17
Δηλαδή ποιοτικά είναι το ίδιο; Η μεμβράνη που χρησιμοποιείται στις κάψουλες δε δημιουργεί προβλήματα υγείας;

Η μεμβράνη δεν δημιουργει τιποτα απολύτως,απο ποιότητα εξαρτάται-με ποια θα την συγκρίνεις! ;)

lila_1
02-11-12, 20:00
Δηλαδή ποιοτικά είναι το ίδιο; Η μεμβράνη που χρησιμοποιείται στις κάψουλες δε δημιουργεί προβλήματα υγείας;

Το θέμα της ποιότητας έχει να κάνει μόνο με την προέλευση-περιεκτικότητα των βιταμινών. Η μεμβράνη δεν έχει καθόλου να κάνει (που το άκουσες αυτό)

Για την Χ ποιότητα θα πληρώσεις Ψ τιμή στα αθλητικά προιόντα και 10Ψ στις βιταμίνες του κορρέ, της σολγκάρ κλπ κλπ

Πρέπει να συγκρίνεις τα προιόντα μεταξύ τους για να δείς τι θες

Noobas
04-11-12, 14:08
Καλησπέρα παιδιά είμαι πολύ μπερδεμένος στο να κατασταλάξω σε ποιά πρωτείνη να πάρω τόσες πολλές επιλογές και τόση λίγη πληροφόρηση και προσωπική άποψη καμία είμαι ανάμεσα σε τρείς

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6395-Nitro-Tech-Hardcore-Pro-Series-(Muscletech)/page8&highlight=nitro+tech

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22635-NitroTech-Performance-Series-(Muscletech)&highlight=nitro+tech

και την κλασσική της ΟΝ.

τα κριτήρια που θέλω να αγοράσω είναι με τη σειρά
1000% ασφαλής με στομάχια συκώτια κτλ.
αποτελέσματα σε σχέση με την σωστή διατροφή και τν άσκηση και
την τσέπη μου

παρακαλώ διαφωτίστε με επι του θέματος μπας καταφέρω και πάρω τλκ

lila_1
04-11-12, 14:12
Οτι σε συμφέρει από άποψη τιμής, η περιεκτικότητα είναι πάνω κάτω ίδια
Πάντως μόνο που βλέπω το κατεβατό συστατικών της mascletech αγχώνομαι

Noobas
04-11-12, 14:17
εκτός από την ΟΝ υπάρχει κάποια εναλλακτική ίσως και φθηνότερη λύση για συμπλήρωμα χωρίς κρεατίνη?

lila_1
04-11-12, 14:28
Η φθηνότερη λύση για πρωτείνη είναι η νούτρισπορτ και τα bulk/mp αυτή τη στιγμή
Αν αγοράζεις απο εξωτερικό φυσικά

kot21
04-11-12, 19:34
γεια σας, ειμαι 16 χρονών πάω γυμναστήριο αρκετό κερό πηγαίνω σε ομάδα ποδοσφαίρου και θα ήθελα να πάρω συμπληρωμα διατροφης και συγκεκριμένα
USN - 100% Whey Protein ξέρω οτι θα μου πείτε να μην πάρω και τετοια εχω ξανα πάρει στο παρελθόν μια άλλη απλα ήθελα να ρωτίσω αν ειναι καλή για την ηλικία μου

ManosBT
05-11-12, 22:45
γεια σας, ειμαι 16 χρονών πάω γυμναστήριο αρκετό κερό πηγαίνω σε ομάδα ποδοσφαίρου και θα ήθελα να πάρω συμπληρωμα διατροφης και συγκεκριμένα
USN - 100% Whey Protein ξέρω οτι θα μου πείτε να μην πάρω και τετοια εχω ξανα πάρει στο παρελθόν μια άλλη απλα ήθελα να ρωτίσω αν ειναι καλή για την ηλικία μου


Όπως θα χεις διαβάσει στο φόρουμ καλό είναι να περιμένεις μέχρι τα 18 σου,όχι ότι θα χει κάποια παρενέργεια στο σώμα σου άμα πάρεις από τώρα(μιλάμε πάντα για whey πρωτεΐνη) απλά στην ηλικία σου άποψη μου είναι, ότι δεν σου χρειάζονται συμπληρώματα και πως είσαι καλυμμένος με το φαγητό σου.

ManosBT
05-11-12, 22:51
Καλησπέρα παιδιά είμαι πολύ μπερδεμένος στο να κατασταλάξω σε ποιά πρωτείνη να πάρω τόσες πολλές επιλογές και τόση λίγη πληροφόρηση και προσωπική άποψη καμία είμαι ανάμεσα σε τρείς

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6395-Nitro-Tech-Hardcore-Pro-Series-(Muscletech)/page8&highlight=nitro+tech

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22635-NitroTech-Performance-Series-(Muscletech)&highlight=nitro+tech

και την κλασσική της ΟΝ.

τα κριτήρια που θέλω να αγοράσω είναι με τη σειρά
1000% ασφαλής με στομάχια συκώτια κτλ.
αποτελέσματα σε σχέση με την σωστή διατροφή και τν άσκηση και
την τσέπη μου

παρακαλώ διαφωτίστε με επι του θέματος μπας καταφέρω και πάρω τλκ


100% Premium Whey Protein της Muscletech.

kot21
06-11-12, 00:19
Όπως θα χεις διαβάσει στο φόρουμ καλό είναι να περιμένεις μέχρι τα 18 σου,όχι ότι θα χει κάποια παρενέργεια στο σώμα σου άμα πάρεις από τώρα(μιλάμε πάντα για whey πρωτεΐνη) απλά στην ηλικία σου άποψη μου είναι, ότι δεν σου χρειάζονται συμπληρώματα και πως είσαι καλυμμένος με το φαγητό σου.

για πόση ημερήσια δόση μιλάμε?

Metalhead|T|
06-11-12, 01:01
Η φθηνότερη λύση για πρωτείνη είναι η νούτρισπορτ και τα bulk/mp αυτή τη στιγμή
Αν αγοράζεις απο εξωτερικό φυσικά

απο τις φθηνές που βρήκα στον Πορτογάλο http://sscontent.com/products/199/scitec_100-whey-protein-2-lb-920g_1.jpg

http://sscontent.com/products/12/dymatize_elite-whey-protein-2-lbs-906g_1.jpg



με 30 servings η καθε μια...γιατί υπαρχουν και φθηνότερες αλλα αμα ειναι να βγάζουν 10 σερβινκ τι να το κανεις?

ManosBT
06-11-12, 01:55
για πόση ημερήσια δόση μιλάμε?

1 scoop μολις ξυπνας με το πρωινο σου και 1 μετα το γυμναστηριο.

fatals
06-11-12, 21:18
Καλησπερα παιδες. Ποια πρωτεινη πρωτεινετε πολλων πηγων και σε καλη τιμη?

vaggos@
06-11-12, 22:29
pharma blend τησ phd

fatals
06-11-12, 22:43
Που θα την βρω? Υπαρχει Ελλαδα?

beefmeup
07-11-12, 00:05
απο τις φθηνές που βρήκα στον Πορτογάλο


επειδη τρεφω μια ιδαιτερη συμπαθια στους φιλους μεταλαδες αν θες δοκιμασε αυτη εδω (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1703-Pure-Whey-(ProLab)),απο εκει που λες.

radomer
07-11-12, 01:38
Το ειχα παντα απορια. Οταν καποιος εχει διαρροια δεν μπορει να φαει σχεδον τιποτα που να εχει πρωτεινη. Αρα τι κανει? Πως θα τραφει για 1,2 εως και 4 ! μερες? Εσεις τι κανετε οταν σας πιανει? Παιρνετε σκουπ κανονικα και οτι γινει?

fatals
07-11-12, 17:42
MyoFusion Probiotic Series Τι γνωμη εχετε? Διαβασα αρκετα καλες κριτικες. Χρησιμοποιει κανενας σας?

Aggelikh
07-11-12, 22:23
τι ειναι το σκουπ ρε παιδια???? θα το αναφερεται σιγουρα ποιο πανω αλλα ειναι τοσα τα μηνυματα που μου ειναι αδυνατο να το δω τωρα!

Metalhead|T|
07-11-12, 22:34
αυτο ειναι το scoop-μεζούρα http://www.myprotein.com/Files/Images/333_large.jpg

Aggelikh
07-11-12, 23:45
αυτο ειναι το scoop-μεζούρα http://www.myprotein.com/Files/Images/333_large.jpg

ευχαριστω πολυ!:thumbup:

Metalhead|T|
08-11-12, 00:05
Το ειχα παντα απορια. Οταν καποιος εχει διαρροια δεν μπορει να φαει σχεδον τιποτα που να εχει πρωτεινη. Αρα τι κανει? Πως θα τραφει για 1,2 εως και 4 ! μερες? Εσεις τι κανετε οταν σας πιανει? Παιρνετε σκουπ κανονικα και οτι γινει?

δεν μου έχει τύχει,αλλα το να μέινεις 4μερες off δεν νομίζω να σε επηρεάσει τοσο....

radomer
08-11-12, 03:37
δεν μου έχει τύχει,αλλα το να μέινεις 4μερες off δεν νομίζω να σε επηρεάσει τοσο....

Μονο υδατανθρακα 4 μερες και 0 πρωτεινη? Ειναι καπως :(

Metalhead|T|
08-11-12, 03:54
τρέφεσαι με ότι πρέπει να τρέφεται κάποιος μεχρι να στρώσει το στομάχι του...λαχανικά σουπα φιδε ....οσο για τον υδατάνθρακα που λές...δεν σου έχει τύχει να πάς διακοπές κι να τρώς μερες ολόκληρες μακαρονια :green::green: επειδή βαριέσαι να φτιάξεις κατι αλλο χαχαχα ...

spartan77
08-11-12, 11:26
Το ειχα παντα απορια. Οταν καποιος εχει διαρροια δεν μπορει να φαει σχεδον τιποτα που να εχει πρωτεινη. Αρα τι κανει? Πως θα τραφει για 1,2 εως και 4 ! μερες? Εσεις τι κανετε οταν σας πιανει? Παιρνετε σκουπ κανονικα και οτι γινει?


Μονο υδατανθρακα 4 μερες και 0 πρωτεινη? Ειναι καπως :(

ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικο φιλε,
τις 2 πρωτες μερες ρυζι λαπά και πατατα βραστη απο την τριτη μερα πατατα βραστη και
κοτοπουλο βραστο απο την 4η..

μη σε αγχωνει το θεμα με την πρωτεινη, βασικο ειναι να σου περασει η διαρροια και η αφυδατωση ,
να επανελθει το καλιο και τα μεταλλα στον οργανισμο σου και μετα οι πρωτεινες...;)

μετα επανερχεσαι μια χαρα:thumbup:

Steloukos
08-11-12, 14:18
Μονο υδατανθρακα 4 μερες και 0 πρωτεινη? Ειναι καπως :(

Νομιζω μπορεις να τρως βραστο κοτοπουλο.

leftis
08-11-12, 22:16
υπάρχει καμία σοβαρή πολυβιταμίνη από το φαρμακείο που να μην είναι τρομερά underdosed?

Noobas
09-11-12, 08:45
παίζει ρόλο η απορόφησση της πρωτείνης με το αν θα την πάρεις με νερό ή με γάλα??

panakos
09-11-12, 09:47
παίζει ρόλο η απορόφησση της πρωτείνης με το αν θα την πάρεις με νερό ή με γάλα??
ναι φιλος!!με γαλα η απορροφηση γινεται πιο αργα...

Aggelikh
09-11-12, 09:50
υπάρχει καμία σοβαρή πολυβιταμίνη από το φαρμακείο που να μην είναι τρομερά underdosed?

gereatric!!!!!!!!! πολυ καλη!

Bahatouridhs
09-11-12, 14:38
ξερετε καποιο καταστημα απο εξωτερικο με καλυτερες τιμες απο ελλαδα για πρωτεινη παντα? η καποιο καταστημα με προσφορες ? εσεις απο που αγοραζετε πιο συχνα?

AlexOne
09-11-12, 16:36
Γεια σας...
1 ερωτηση.. εδω και 1 εβδομαδα εχω παρει ενα συμπληρωμα πρωτεινης της oxygen... γραφει 2.5 μεζουρες σε 250cc νερο η γαλα...
φανταζομαι 2.5 μεζουρες ενοει 2 γεματα γεμισματα του "κουταλιου" που ειχε μεσα και 1 μιση... σωστα;;;
Αυτη η μεζουρα ειναι το scoop που λεμε;;; μηπως ειναι πολυ 2.5 μεζουρες;;

IRINE G7
09-11-12, 23:45
αυτο ειναι το scoop-μεζούρα http://www.myprotein.com/Files/Images/333_large.jpg

Αν ένα προϊόν πρωτεϊνης δεν περιλαμβάνει δοσομοτρητή, πώς μπορούμε να υπολογίσουμε τη δόση; Η περιεκτικότητα των δοσομετρητών των πρωτεϊνικών προϊόντων είναι ίδια με άλλου είδους προϊόντα όπως τα ροφήματα σοκολάτας κτλ; Εντάξει, δεν είπα να χρησιμοποιήσουμε και τους δοσομετρητές απορρυπαντικών.:turtle:

AlexOne
10-11-12, 02:31
Αν ένα προϊόν πρωτεϊνης δεν περιλαμβάνει δοσομοτρητή, πώς μπορούμε να υπολογίσουμε τη δόση; Η περιεκτικότητα των δοσομετρητών των πρωτεϊνικών προϊόντων είναι ίδια με άλλου είδους προϊόντα όπως τα ροφήματα σοκολάτας κτλ; Εντάξει, δεν είπα να χρησιμοποιήσουμε και τους δοσομετρητές απορρυπαντικών.:turtle:

οποτε 2,5 μεζουρες δλδ 2.5 σκουπ ειναι τα 30g σωστα;;
επισης κατι αλλο... 500μλ γαλα εχουν κοντα στα 17g πρωτεινη ειναι το ιδιο καλη με μια whey σαν ποιοτιτα? αν εξερεσουμε τον χρονο αποροφησεις απο τον οργανισμο...

Noobas
10-11-12, 09:16
ναι φιλος!!με γαλα η απορροφηση γινεται πιο αργα...

ευχαριστώ φίλε για την απάντηση δηλαδή το πρωί με γάλα μετά το γυμναστήριο με νερό τα λέω καλά??

panakos
10-11-12, 10:24
ευχαριστώ φίλε για την απάντηση δηλαδή το πρωί με γάλα μετά το γυμναστήριο με νερό τα λέω καλά??
ναι μια χαρα τα λες!!:thumbup:

IRINE G7
10-11-12, 19:53
ναι φιλος!!με γαλα η απορροφηση γινεται πιο αργα...

Εγώ γιατί ήξερα ότι το γιαούρτι έχει την αργότερη απορρόφηση από όλα τα γαλακτοκομικά;

panakos
10-11-12, 20:30
γενικα με γαλακτοκομικα προιοντα καθυστερουν την απορροφηση πρωτεινης !
με γιαουρτι εγω δεν μπορω να φαω πρωεινη με τιποτα!
δεν ξερω με αηδιαζει!!
παντως αυτα ειναι λεπτομεριες σε τελικη βαση!!:toast:(γαλα η γιαουρτι εννοω)

Metalhead|T|
11-11-12, 02:00
Αν ένα προϊόν πρωτεϊνης δεν περιλαμβάνει δοσομοτρητή, πώς μπορούμε να υπολογίσουμε τη δόση; Η περιεκτικότητα των δοσομετρητών των πρωτεϊνικών προϊόντων είναι ίδια με άλλου είδους προϊόντα όπως τα ροφήματα σοκολάτας κτλ; Εντάξει, δεν είπα να χρησιμοποιήσουμε και τους δοσομετρητές απορρυπαντικών.:turtle:

το κουτι επάνω λέει συνιστώμενη δοσολογία Πχ 5γρ τη μέρα ...μπορείς να χρησιμοποιείς ενα κουταλάκι του γλυκου το οποιο εχει χωρητικότητα 5γρ

IRINE G7
12-11-12, 00:53
γενικα με γαλακτοκομικα προιοντα καθυστερουν την απορροφηση πρωτεινης !
με γιαουρτι εγω δεν μπορω να φαω πρωεινη με τιποτα!
δεν ξερω με αηδιαζει!!
παντως αυτα ειναι λεπτομεριες σε τελικη βαση!!:toast:(γαλα η γιαουρτι εννοω)

Δεν ξέρω, αλλά για κάποιο λόγο πολλοί προτείνουν να τρώμε γιαούρτι το βράδυ, γιατί χορταίνει και κρατά περισσότερο. Νομίζω ότι οι πρωτεϊνες είναι για να πίνονται διαλυμένες. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να τις καταναλώσει όπως συνηθίζαμε να κάνουμε με τα σοκολατούχα ροφήματα. Εγώ προσωπικά όποτε έπιανα το κουτάλι δε σταματούσα να ΤΡΩΩ το ρόφημα μέχρι να μείνει το μισό κουτί.

KARAOLANIS
12-11-12, 01:38
ποια ειναι καλυτερη απο αυτες τις βιταμινες να παρω? adrenalina-vital plus q-10- lanes multies classic??

Bahatouridhs
12-11-12, 02:24
Χαιρεται παιδια, τα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ με εχουν βοηθησει αρκετα στο πια συμπληρωματα ειναι αναγκαια οπως πρωτεινη,ωμεγα-3,πολυβιταμινες αλλα υπαρχουν τοσες επιλογες που χανω την μπαλα.

Παραδειγμα για ωμεγα-3 ειδα πολλοι προτιμουν απο την εταιρια now και η ερωτηση μου ειναι η εξης, τι διαφορα εχει απο να παω στο φαρμακειο και να ζητησω μια οποιαδηποτε ωμεγα-3? απο οτι διαβασα βοηθαει σε πολλα πραγματα οπως προστασια απο καρδιοπαθειες,ενισχυει την διανοητικη λειτουργια,μειωνει την πιεσητου αιματος,διατηρουν καλη επιδερμιδα,βοηθαει να αδυνατισεις κτλπ αυτοι ειναι οι λογοι που το περνετε η υπαρχει και κατι αλλο που βοηθαει στη γυμναστικη?

IRINE G7
12-11-12, 02:42
Συμπληρώματα όπως οι κετόνες είναι υγιή/ασφαλή για τον οργανισμό; Πολλοί που χρησιμοποίησαν το Raspberry Keton Plus είπαν ότι έχασαν πολλά κιλά από τον πρώτο μήνα. Πώς γίνεται να είναι ασφαλής η απώλεια 8,9 ίσως και 10 κιλών σε ένα μήνα; Κανονικά το σώμα θα πρέπει να αρχίζει να σαφρακιάζει.

sobral
12-11-12, 03:16
Χαιρεται παιδια, τα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ με εχουν βοηθησει αρκετα στο πια συμπληρωματα ειναι αναγκαια οπως πρωτεινη,ωμεγα-3,πολυβιταμινες αλλα υπαρχουν τοσες επιλογες που χανω την μπαλα.

Παραδειγμα για ωμεγα-3 ειδα πολλοι προτιμουν απο την εταιρια now και η ερωτηση μου ειναι η εξης, τι διαφορα εχει απο να παω στο φαρμακειο και να ζητησω μια οποιαδηποτε ωμεγα-3? απο οτι διαβασα βοηθαει σε πολλα πραγματα οπως προστασια απο καρδιοπαθειες,ενισχυει την διανοητικη λειτουργια,μειωνει την πιεσητου αιματος,διατηρουν καλη επιδερμιδα,βοηθαει να αδυνατισεις κτλπ αυτοι ειναι οι λογοι που το περνετε η υπαρχει και κατι αλλο που βοηθαει στη γυμναστικη?

Η διαφορά με το αν πας στο φαρμακείο είναι στην τιμή. Θα το χρυσοπληρώσεις χωρίς λόγο. Από εκεί κ πέρα παίζει ρόλο η ποσότητα σε epa/dha στα ω3. Είναι συμπλήρωμα well being. Στην γυμναστική μόνο στο ότι είναι αντιφλεγμονώδη βοηθάνε.

sobral
12-11-12, 03:19
Συμπληρώματα όπως οι κετόνες είναι υγιή/ασφαλή για τον οργανισμό; Πολλοί που χρησιμοποίησαν το Raspberry Keton Plus είπαν ότι έχασαν πολλά κιλά από τον πρώτο μήνα. Πώς γίνεται να είναι ασφαλής η απώλεια 8,9 ίσως και 10 κιλών σε ένα μήνα; Κανονικά το σώμα θα πρέπει να αρχίζει να σαφρακιάζει.

δεν έχασαν τόσα κιλά με rasberry ketones χαζές ηλίθιες διαφημίσεις...Σαν ουσία καλή είναι -με τα μέχρι τώρα δεδομένα- αρκεί να συνδυαστεί κ με άλλα συμπληρώματα σαν stand alone δεν μου κάνει.

Big Foot
12-11-12, 16:07
Παιδες ξερετε καμια καλα βιταμινη που να εμπεριεχει μονο βιταμινη D?

IRINE G7
12-11-12, 18:49
δεν έχασαν τόσα κιλά με rasberry ketones χαζές ηλίθιες διαφημίσεις...Σαν ουσία καλή είναι -με τα μέχρι τώρα δεδομένα- αρκεί να συνδυαστεί κ με άλλα συμπληρώματα σαν stand alone δεν μου κάνει.

Μα και ο ίδιος γιατρός που την προωθεί επισημαίνει ότι χρειάζεται σωστή διατροφή και άσκηση. Μήπως πρέπει να συνδυαστεί και με κάποιο ήπιο λιποτροπικό; Δεν είναι πολύ να φορτώνουμε το σώμα μας με τόσο πολλά λιποδιαλυτικά χάπια; Ήδη η συνιστώμενη ποσότητα κετόνης είναι τα 200mg και η εταιρεία τονίζει ότι μεγαλύτερη ποσότητα είναι επικίνδυνη.

IRINE G7
12-11-12, 18:51
Παιδες ξερετε καμια καλα βιταμινη που να εμπεριεχει μονο βιταμινη D?

Υπάρχουν συμπληρώματα μόνο για τη D3. Αν θες όλο το σύμπλεγμα της D, μπορείς να βρεις σε online ελληνικά φαρμακεία, αλλά όσα βρήκα ξεπερνούν τα 30-40 ευρώ.

KARAOLANIS
12-11-12, 18:59
ποια ειναι καλυτερη απο αυτες τις βιταμινες να παρω? adrenalina-vital plus q-10- lanes multies classic??

adytok
13-11-12, 20:10
γεια σας κ απο μενα!διαβασα σε αρθρο οτι η βιταμινη Β βοηθαει στην απωλεια λιπους..ισχυει?κ αν ναι πως κ που μπορω να βρω?

Devil
13-11-12, 20:13
γεια σας κ απο μενα!διαβασα σε αρθρο οτι η βιταμινη Β βοηθαει στην απωλεια λιπους..ισχυει?κ αν ναι πως κ που μπορω να βρω?

οχι δεν το κανει....

και δεν ειναι βιταμινη αλλα γκρουπ απο βιταμινες...

adytok
13-11-12, 20:28
οχι δεν το κανει....

και δεν ειναι βιταμινη αλλα γκρουπ απο βιταμινες...

ναι το γνωριζω..τι θα μπορουσε να με βοηθησει στη απωλεια λιπους?κανω προπονηση με βαρη και ποδηλασια..επισης διατροφη!αλλα δε βλεπω αποτελεσματα!

Devil
13-11-12, 20:33
ναι το γνωριζω..τι θα μπορουσε να με βοηθησει στη απωλεια λιπους?κανω προπονηση με βαρη και ποδηλασια..επισης διατροφη!αλλα δε βλεπω αποτελεσματα!

κρατα υποθερμιδικη διατροφη.... πρωτεινες στα 2-2,5γρ ανα κιλο σωματος.... λιπαρα στο 1γρ... και κατι λιγο απο υδατανθρακα....

συνεχισε την προπονηση με τα βαρη και το αεροβιο....

και το πιο συμαντικο.... υπομονη.... και λιποδιαλυτη να παρεις θαυμα δεν κανει... θελει υπομονη....

adytok
13-11-12, 20:40
κρατα υποθερμιδικη διατροφη.... πρωτεινες στα 2-2,5γρ ανα κιλο σωματος.... λιπαρα στο 1γρ... και κατι λιγο απο υδατανθρακα....

συνεχισε την προπονηση με τα βαρη και το αεροβιο....

και το πιο συμαντικο.... υπομονη.... και λιποδιαλυτη να παρεις θαυμα δεν κανει... θελει υπομονη....

σ ευχαριστω πολυ!ετσι κ αλλιως ουτε καν πρωτεινη ορου γαλακτος δε μου επιτρεπεται να παρω οποτε δε σκεφτομαι για λιποδιαλυτες..αν ηταν κατι φυσικο ισως..

acracker
13-11-12, 22:01
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο φορουμ δεν εχω ξαναποσταρει οποτε σορρυ εαν ειναι οφφ τοπικ η ερωτηση. θα ηθελα να ρωτησω για ενα στακ που διαβασα. Ειδα οτι καπιοι συνδιαζουν το "core test της core nutritional" με "activate xtreme, lean xtreme και triazole της DS". μηπως ειναι λιγο οβερ δε τοπ ολα αυτα μαζι; επισης αν το δοκιμασω να τα παρω μπορω να συνεχισω κανονικα με νιτρικο, κρεατινη και πρωτεινη η θα πρεπει να κοψω κατι;

john 88
15-11-12, 12:38
παιδια μπορειτε να προτηνετε καποιο fish oil?

Devil
15-11-12, 12:46
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο φορουμ δεν εχω ξαναποσταρει οποτε σορρυ εαν ειναι οφφ τοπικ η ερωτηση. θα ηθελα να ρωτησω για ενα στακ που διαβασα. Ειδα οτι καπιοι συνδιαζουν το "core test της core nutritional" με "activate xtreme, lean xtreme και triazole της DS". μηπως ειναι λιγο οβερ δε τοπ ολα αυτα μαζι; επισης αν το δοκιμασω να τα παρω μπορω να συνεχισω κανονικα με νιτρικο, κρεατινη και πρωτεινη η θα πρεπει να κοψω κατι;

ειναι too much ολα αυτα μαζι και χωρις λογο....

το core test ειναι υπεραρκετο απο μονο του..... απο εκει και περα αν το στακαρα με κατι θα εβαζα l-carnitine-l-tartrate η'/και l-dopa (mucuna)....
και αν θες και sarcosine η'/και d-serine για μεγαλητερο stimulation στους nmda...


παιδια μπορειτε να προτηνετε καποιο fish oil?

κοιτα τις now foods... υπαρχει θεμα στο φορουμ και τα χρησιμοποιουν πολλα παιδια εδω....

john 88
15-11-12, 12:48
ευχαριστω..

manhell
15-11-12, 13:00
παιδια στο μεταπροπονητικο ροφημα εκτος απο whey - κρεατινη και δεξτροζη -μαλτοδεξτρινη τι αλλο θα ηταν χρησιμο ? ισως καποιο αμινοξι οπως λευκινη ή γλουταμινη ..

ευχαριστω

spartan77
15-11-12, 13:08
με την whey-κρεατινη εισαι καλυμμενος...εκτος κ αν παρεις post wo που ειναι με καποια αμινος
οποτε μετα απο κανα μισαωρο παρεις whey...

billy89
15-11-12, 13:08
Μια χαρά είναι αυτά που λες, τώρα αν έχεις λεφτά για ξόδεμα βάλε έξτρα γλουταμίνη. Όχι ότι δε σε καλύπτουν μια χαρά αυτά που αναφέρεις.

Devil
15-11-12, 13:09
παιδια στο μεταπροπονητικο ροφημα εκτος απο whey - κρεατινη και δεξτροζη -μαλτοδεξτρινη τι αλλο θα ηταν χρησιμο ? ισως καποιο αμινοξι οπως λευκινη ή γλουταμινη ..

ευχαριστω

λευκινη, ταυρινη , l carnitine l tartrate..... αυτα μου ερχονται τωρα στο μυαλο....

η γλουταμινη δεν κανει τιποτα....

manhell
15-11-12, 13:12
λευκινη, ταυρινη , l carnitine l tartrate..... αυτα μου ερχονται τωρα στο μυαλο....

η γλουταμινη δεν κανει τιποτα....

ευχαριστω πολυ...χυμα λευκινη που μπορω να βρω? ή εστω σε συμπληρωμα...

Devil
15-11-12, 16:13
ευχαριστω πολυ...χυμα λευκινη που μπορω να βρω? ή εστω σε συμπληρωμα...

υπαρχουν συμπληρωματα με σκετη λευκινη.....

αν δεν βρεις κοιτα για bcaa....

Steloukos
15-11-12, 21:40
Παιδια το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να χρησιμοποιω φορμουλα προ προπονησης που περιεχει καφεινη ας πουμε no xplode και παραλληλα να χρησιμοποιω κρεατινη μονουδρικη.Αν και νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα...ηθελα να παρω και μια δευτερη γνωμη για σιγουρια.Ευχαριστω εκ των προτερων.

panakos
15-11-12, 21:52
δεν υπαρχει κανενα προβλημα αδερφε!!!:toast:

Steloukos
15-11-12, 23:39
δεν υπαρχει κανενα προβλημα αδερφε!!!:toast:

Ευχαριστω!!:toast:

aris99
16-11-12, 20:11
Παιδια σκευτομαι να παρω υδατανθρακα Vitargo και λεω να το ριχνω μεσα στην πρωτεινη και να τα πινω και τα 2 ειναι καλο αυτο η πρεπει να τα πινω ξεχωριστα τι ειναι καλυτερο???

Steloukos
17-11-12, 01:00
Παιδια σκευτομαι να παρω υδατανθρακα Vitargo και λεω να το ριχνω μεσα στην πρωτεινη και να τα πινω και τα 2 ειναι καλο αυτο η πρεπει να τα πινω ξεχωριστα τι ειναι καλυτερο???

Εξαρταται ποτε θες να τα παιρνεις αν μιλαμε για μετα την προπονηση τα βαζεις μαζι και τα 2.

aris99
17-11-12, 10:54
Ναι σιγουρα και για μετα την προπονηση αλλα πρωτεινη πινω και το πρωι να τα πινω και τα 2 και το πρωι;;;Επισης τον υδατανθρακα να τον πινω και πριν την προπονηση και μετα;;;

fatals
17-11-12, 13:36
Παιδες αμα φερω πρωτεινη απο Γερμανια λετε να εχω προβλημα στο αεροδρομιο?

Mikekan
17-11-12, 13:38
Παιδες αμα φερω πρωτεινη απο Γερμανια λετε να εχω προβλημα στο αεροδρομιο?

Γιατί να έχεις πρόβλημα? Εγω είχα φέρει απο Βραζιλία!

fatals
17-11-12, 13:41
Ωραια γιατι με τιμες Ελλαδας δεν παλευεται το θεμα...

Devil
17-11-12, 15:39
Παιδια σκευτομαι να παρω υδατανθρακα Vitargo και λεω να το ριχνω μεσα στην πρωτεινη και να τα πινω και τα 2 ειναι καλο αυτο η πρεπει να τα πινω ξεχωριστα τι ειναι καλυτερο???

τσαμπα τα λεφτα... ειναι υπερβολη το vitargo για ενα απλο postwo....