PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37

Steloukos
17-11-12, 19:50
Ναι σιγουρα και για μετα την προπονηση αλλα πρωτεινη πινω και το πρωι να τα πινω και τα 2 και το πρωι;;;Επισης τον υδατανθρακα να τον πινω και πριν την προπονηση και μετα;;;

To πρωι και πριν την προπονηση δεν χρειαζεται, τρωγε κανονικο φαγητο:thumbup:.

dimebag
17-11-12, 19:53
Παίδες καλησπέρα.. Μπορείτε να μου προτείνετε ενα συμπληρωμα να πάρω αντι του animal flex? Γιατί ειναι ακριβό το συγκεκριμένο και θέλω να το αντικαταστήσω με κάτι φθηνότερο..

Dragonbreath
17-11-12, 19:54
Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν, θα ήθελα να ακούσω γνώμες, για τa εξής στακ. για prework .
α)purple wraath +horse power

β)purple wraath+green magnitude

γ)horse power+ bcaas 2/1/1

Ποιο απο τα τρία πιστεύετε, ότι είναι καλύτερο, σαν αποδοτικότερος συνδιασμός, ανεξαρτήτως τιμής, σε περίοδο γράμμωσης.

beefmeup
17-11-12, 21:15
Παίδες καλησπέρα.. Μπορείτε να μου προτείνετε ενα συμπληρωμα να πάρω αντι του animal flex? Γιατί ειναι ακριβό το συγκεκριμένο και θέλω να το αντικαταστήσω με κάτι φθηνότερο..

δες τα

Glucosamine + Chondroitin + MSM Combination(Jarrow Formulas)

elastamine(primaforce)

fazer
17-11-12, 23:00
παιδια τι γνωμη εχετε για τα συμπληρωματα που αυξανουν φυσικα την τεστοστερονη?
εχω μια συσκευασια (natural plus αν δεν κανω λαθος) αλλα την σταματησα μετα απο μιας εβδομαδας χρηση γιατι εντελως τυχαια εκανα εξετασεις αιματος και μου εβγαλε αυξημενες τιμες στις τρανσαμινανσεις(συκωτι).μετα απο κανα διμηνο αφου το εκοψα ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο και ηρεμησα απο το αγχος που με ειχε πιασει.
παντως οταν το επαιρνα ειδα διαφορα,και δεν νομιζω να ηταν placebo effect...
τι εμπειρια εχετε απο αντιστοιχα συμπληρωματα?ρωταω γιατι σκεφτομαι να το συνεχισω τουλαχιστον μεχρι να τελειωσει η συσκευασια(να μην παει και χαμενο...)

fazer
17-11-12, 23:15
αυτο ακριβως εχω
Nature's Plus - Ultra T Male Maximum Strength Testosterone Booster for Men - 60 Tablets

συγνωμη που βαζω το λινκ(δεν κανω διαφημιση) απλως δεν ξερω πως να ανεβασω πληροφοριες για το προιον.αν υπαρχει προβλημα ας το αφαιρεσουν οι διαχειριστες.

panakos
18-11-12, 10:50
καλημερα φιλε μου...αυτα τα συπληρωματα ειδικα για νεους ανθρωπους σε ηλικια ειναι τελειως μουφα...
αν εισαι πανω απο 35 πχ θα μπορουσες να το παρεις,αλλα δεν βοηθαει και πολυ!

aris99
18-11-12, 12:59
τσαμπα τα λεφτα... ειναι υπερβολη το vitargo για ενα απλο postwo....

Λες να παρω απλους υδατανθρακες που κανουν 10ευρω???Ελεγα να παρω Vitargo γιατι εχω διαβασει εδω οτι ειναι ο καλυτερος υδατανθρακας....

Devil
18-11-12, 17:56
Λες να παρω απλους υδατανθρακες που κανουν 10ευρω???Ελεγα να παρω Vitargo γιατι εχω διαβασει εδω οτι ειναι ο καλυτερος υδατανθρακας....

ναι ο καλυτερος υδατανθρακας ειναι αλλα για αθλητες αντοχης (ποδηλατες κτλ κτλ) οπου θελουν ταχυτατη αναπληρωση γλυκογονου....

για ενα μεσο αθλουμενο οτι και να βαλει απο υδατανθρακα postwo ειναι οκ....

προσωπικα δεν θα πληρωνα υδατανθρακα... εκτος αν δεν μπορεις να λαβεις πολλες θερμιδες με αλλο τροπο...

Devil
18-11-12, 18:04
παιδια τι γνωμη εχετε για τα συμπληρωματα που αυξανουν φυσικα την τεστοστερονη?
εχω μια συσκευασια (natural plus αν δεν κανω λαθος) αλλα την σταματησα μετα απο μιας εβδομαδας χρηση γιατι εντελως τυχαια εκανα εξετασεις αιματος και μου εβγαλε αυξημενες τιμες στις τρανσαμινανσεις(συκωτι).μετα απο κανα διμηνο αφου το εκοψα ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο και ηρεμησα απο το αγχος που με ειχε πιασει.
παντως οταν το επαιρνα ειδα διαφορα,και δεν νομιζω να ηταν placebo effect...
τι εμπειρια εχετε απο αντιστοιχα συμπληρωματα?ρωταω γιατι σκεφτομαι να το συνεχισω τουλαχιστον μεχρι να τελειωσει η συσκευασια(να μην παει και χαμενο...)


αυτο ακριβως εχω
Nature's Plus - Ultra T Male Maximum Strength Testosterone Booster for Men - 60 Tablets

συγνωμη που βαζω το λινκ(δεν κανω διαφημιση) απλως δεν ξερω πως να ανεβασω πληροφοριες για το προιον.αν υπαρχει προβλημα ας το αφαιρεσουν οι διαχειριστες.

γερνικοτερα για τα Τ-booster υπαρχουν καποια που δουλευουν υπαρχουν αλλα που ειναι μουφα....

αυτο που πηρες προσωπικα το θεωρω @@κια απλα και μονο γιατι τα συστατικα του ειναι για πεταμα....

και δεν κανει να ανεβαζεις λινκ απο καταστηματα....

Devil
18-11-12, 18:07
Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν, θα ήθελα να ακούσω γνώμες, για τa εξής στακ. για prework .
α)purple wraath +horse power

β)purple wraath+green magnitude

γ)horse power+ bcaas 2/1/1

Ποιο απο τα τρία πιστεύετε, ότι είναι καλύτερο, σαν αποδοτικότερος συνδιασμός, ανεξαρτήτως τιμής, σε περίοδο γράμμωσης.

horsepower + bcaa...

ακομα καλητερα αν βρεις το καινουργιο horsepower και τα bcaa ειναι 4-1-1...

Dragonbreath
18-11-12, 20:46
ευχαριστώ πολύ για τhν απαντηση, με προλαβε στο τσαφ πριν το validate της παραγγελίας μου, κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν και εγώ, τώρα ..σιγουρεύτηκα!:thumbup:

οπότε αφήνω την πορφυρή οργή για άλλη στιγμή:green:

aris99
18-11-12, 22:32
ναι ο καλυτερος υδατανθρακας ειναι αλλα για αθλητες αντοχης (ποδηλατες κτλ κτλ) οπου θελουν ταχυτατη αναπληρωση γλυκογονου....

για ενα μεσο αθλουμενο οτι και να βαλει απο υδατανθρακα postwo ειναι οκ....

προσωπικα δεν θα πληρωνα υδατανθρακα... εκτος αν δεν μπορεις να λαβεις πολλες θερμιδες με αλλο τροπο...

Οκ ευχαριστω για την βοηθεια.

aris99
18-11-12, 23:24
Παιδια μπορω να παρω Κρεατινη της (Reflex) και Animal M-Stak που διαβασα πως ειναι για ογκο και διναμη και αυτο η ειναι υπερβολικο???

COBRA_STYLE
18-11-12, 23:30
να παρεις μονο την κρεατινη...αστο το Μ-στακ,ουτε για ανακυκλωση δεν κανει.Τσαμπα θα πανε τα λεφτα σου.

aris99
18-11-12, 23:36
να παρεις μονο την κρεατινη...αστο το Μ-στακ,ουτε για ανακυκλωση δεν κανει.Τσαμπα θα πανε τα λεφτα σου.

Τοσο για πεταμα ειναι το M-Stak γιατι διαβασα οτι ειναι οχι απλα καλο τελειο....

COBRA_STYLE
18-11-12, 23:53
και γω ετσι νομιζα μεχρι που το δοκιμασα και ειδα και τη μελετη που εχει γινει σε 2 συστατικα του.:green:

kall1as
19-11-12, 22:41
Γεια χαρα σε ολους, λοιπον διαβασα μερικα αρθρα στο φορουμ και στο αγγλοφωνο περι βητα αλανινης και αρχισε να μ αρεσει η ιδεα πιστευω θα δωσει αυτο το κατι παραπανω :)
Το θεμα ειναι ποια εταιρια και ποιο συμπληρωμα να προτιμησω???
Οι ηδη χρηστες μηπως θα μπορουσατε να προτεινετε κατι που να αξιζει ως προς την αναλογια τιμη-γραμμαριων αλανινης??

Υ.Γ Μπορω να την βρω σε καθαρη μορφη ή μονο σε πολυβιταμινες?
Ευχαριστω εκ των προτερων!

beefmeup
19-11-12, 22:45
σκετη β-αλανινη παρε..ιδια ειναι απο οποια εταιρια κ να παρεις,οπως κ η μονουδρικη κρεατινη.

κ να παρεις σε σκονη,οχι χαπια,συμφερει απο πλευρας τιμης/δοσεων περισοτερο απο τα χαπια..

kall1as
19-11-12, 22:53
ναι αυτο ειναι δεν ξερω ποια να παρω?? ποια εταιρια ,αν επιτρεπεται στο φορουμ μπορουμε να γραψουμε πως λεγεται?

beefmeup
19-11-12, 22:54
εταιριες κ συμπληρωματα γραφεις ο,τι θες..τα λινκ δεν επιτρεπονται,εκτος αν ειναι απο χορηγους..

kall1as
19-11-12, 22:57
ωραια μπορεις να μ πεις λοιπον καποια συμπληρωματα β-αλανινης αν δεν σ κανει κοπο,για να τα κοιταξω??

beefmeup
19-11-12, 23:02
παρε κατι φτηνο γιατι σαν ουσια δεν αξιζει να την χρυσοπληρωσεις..

http://www.xtr.gr/eidika_proionta/11702/BETA_ALANINE_200_gr_(WARRIORLAB).htm

kall1as
19-11-12, 23:05
γενικα πως σ φαινεται??νομιζω ειναι καλη επιλογη για περισσοτερη ενεργεια και ογκο,τι λες?

beefmeup
19-11-12, 23:09
κατι δεν διαβασες καλα μαλλον στα αρθα που διαβασες..
αυτο που σου κανεις εν ολιγης ειναι να βοηθα στην απομακρυνση του γαλακτικου οξεως απο τους μυς,ανεβαζοντας τα επιπεδα της καρνοσυνης στο σωμα σταδιακα..δες μια τις μελετες στην ενοτητα του φορουμ..

ουσιαστικα σε βοηθα να βγαζεις κατι παραπανω στις προπονησεις σου..αλλα οχι σαν "ενεργεια" η "ογκο"

kall1as
19-11-12, 23:13
οκ απλως θα το ψαξω περαιτερω!!

Noobas
20-11-12, 19:04
εκτός από πρωτείνη υπάρχει κάποιο άλλο συμπλήρωμα το οποίο θεωρείται απαραίτητό?

Mikekan
20-11-12, 19:08
εκτός από πρωτείνη υπάρχει κάποιο άλλο συμπλήρωμα το οποίο θεωρείται απαραίτητό?

Απαραίτητο δεν ειναι τίποτα.

Noobas
20-11-12, 19:10
έχεις δίκιο δν το έθεσα σωστά τα απαραίτητα τα παίρνουμε από την διατροφή μας ας το θέσω αλλιώς

εκτός από υδατάνθρακες και πρωτείνη ποιά άλλα θρεπτικά συστατικά θεωρούνται απαραίτητα στην διατροφή όγκου?

KARAOLANIS
20-11-12, 19:14
έχεις δίκιο δν το έθεσα σωστά τα απαραίτητα τα παίρνουμε από την διατροφή μας ας το θέσω αλλιώς

εκτός από υδατάνθρακες και πρωτείνη ποιά άλλα θρεπτικά συστατικά θεωρούνται απαραίτητα στην διατροφή όγκου?

τα λιπη τα οποια ειτε θα ειναι ω-3 ειτε και γαλα πχ 3.5%..απαραιτητα κατ'εμε για ογκο..!

Nikolas_mk2
20-11-12, 19:42
τα λιπη τα οποια ειτε θα ειναι ω-3 ειτε και γαλα πχ 3.5%..απαραιτητα κατ'εμε για ογκο..!

Όλα τα λιπαρα χρειάζονται....Ω3/6/9 ακόμα και μια μικρή ποσότητα κορεσμένων.... ;)

KARAOLANIS
20-11-12, 19:55
Όλα τα λιπαρα χρειάζονται....Ω3/6/9 ακόμα και μια μικρή ποσότητα κορεσμένων.... ;)

ναι αυτο ακριβως και εγω παραθεσα...χρειαζονται ολων των ειδων τα λιπη για ογκο!

Miss Fit
21-11-12, 00:51
Στο άρθρο "Μεταπροπονητικη Διατροφή" ο Muscleboss λέει το ακόλουθο:

"Το μεταπροπονητικό ρόφημα θα πρέπει να καταναλωθεί σε μια χρονική περίοδο 60 λεπτών της ώρας.

Αυτή η σταδιακή κατανάλωση θα επιτρέψει καλύτερη επεξεργασία των συστατικών που απορροφώνται από την πέψη. Ένας γενικός κανόνας είναι να καταναλώνεται το μισό ρόφημα στα 5 πρώτα λεπτά μετά την προπόνηση και το υπόλοιπο μισό να καταναλώνεται σιγά-σιγά μέσα στα 60λεπτά."


To κάνετε;

ginus
21-11-12, 00:59
πιστευω οτι τετοιες λεπτομερειες παιζουν ρολο αν εισαι σε πολυ υψηλο επιπεδο και συναμα αγωνιστικο...για τον μεσο αθλουμενο δεν νομιζω οτι εχει τοση σημασια

a-mad
21-11-12, 01:24
μηπως μπορει κανεις να μ προτεινει κανα συμπληρωμα να μ δινει ενεργεια.....νιωθω αρκετη κοπωση ειτε ειμαι σε γραμμωση ειτε σε ογκο weird:unsure::unsure::unsure::unsure:

sorry αν ποσταρα σε λαθος thread

Steloukos
21-11-12, 01:48
μηπως μπορει κανεις να μ προτεινει κανα συμπληρωμα να μ δινει ενεργεια.....νιωθω αρκετη κοπωση ειτε ειμαι σε γραμμωση ειτε σε ογκο weird:unsure::unsure::unsure::unsure:

sorry αν ποσταρα σε λαθος thread

Παρε καμια πολυβιταμινη οπως την optimen-on ή την adam-now foods.Mπορεις επισης να πινεις καφε πριν την προπονηση.Και ισως η διατροφη σου δεν ειναι ισορροπημενη.

a-mad
21-11-12, 14:57
tnx για την απαντηση σ....εχω ηδη παραγγειλει....θα αρχισω να πινω και καφε...θα δουμε

Mikekan
21-11-12, 15:21
tnx για την απαντηση σ....εχω ηδη παραγγειλει....θα αρχισω να πινω και καφε...θα δουμε

Eγώ το έλυσα αυτό με πολυβιταμίνη και κανά ηλεκτρολύτη ώρα της προπόνησης.

BaamBam
21-11-12, 17:19
Καλησπέρα,

Λογο αυξημενης δραστηριοτητας και με φροντηστιρια σχολεια και φουλ διαβασμα η αδερφη μου τα εχει παιξει και να της παρω κατι πολυβιταμινες η οτιδηποτε θα τι βοηθουσε και θα της εδινε λιγο παραπανω ενεργεια και αντοχη.

Τι μου προτεινετε??? καλσικες πολυβιταμηνες???

takir1dac
22-11-12, 16:59
Καλησπερα σας.
Με τι νιτρικο θα μου προτεινατε να στακαρω το purple wraath (η xtend δεν εχω καταληξει ακομα) και την μονουδρικη; Καποιος που να εχει δοκιμασει παρομοιο στακ;

Παιρνω: Γλουταμινη bcaa 1m.r. που ειναι για κανα 2 μερες ακομα, opti , βιταμινη C, syntrax matrix, xcore isolate, ω3 , αλφα λιποικο και gaba.
Να'σται καλα.

Steloukos
22-11-12, 20:11
Καλησπερα σας.
Με τι νιτρικο θα μου προτεινατε να στακαρω το purple wraath (η xtend δεν εχω καταληξει ακομα) και την μονουδρικη; Καποιος που να εχει δοκιμασει παρομοιο στακ;

Παιρνω: Γλουταμινη bcaa 1m.r. που ειναι για κανα 2 μερες ακομα, opti , βιταμινη C, syntrax matrix, xcore isolate, ω3 , αλφα λιποικο και gaba.
Να'σται καλα.

Αν τελειωσες τωρα με το 1m.r. καλο ειναι να σταματησεις την ληψη νιτρικου για ενα μηνα.Προσφατα δοκιμασα αυτο το προιον https://bodyworks.gr/bodyworks-s/product.php?id_product=438 και μου εδωσε πολυ ενεργεια:weights:.Ειχα δοκιμασει και το σεπτεμβρη Aminox και NO Xplode της BSN μπορεις να βαλεις και xtend με no xplode.Την μονουδρικη μπορεις να την βαλεις στο μεταπροπονητικο.

takir1dac
22-11-12, 23:00
Εννοειται αυτο φιλε μου , δυο εβδομαδες off μια χαρα ειναι δεν χρειαζεται μηνα, αναλογα τον οργανισμο παντα.
Δεν φαινεται ασχημο , εχει ποιοτικα πραγματακια απο΄τι βλεπω, αν και δεν το εχω ξαναδει , ειναι σχετικα καινουριο; Η τιμουλα τσιμπημενη παντως.. Ε αφου θα εχουμε και απο την αλανινη τσιμπηματα γιατι οχι και εκει :P.

Οτι στακαρετε μια χαρα με xtend το βλεπω ,επειδη ομως προτιμω περισσοτερο το wraath μηπως πεσει πολυ β-αλα η δεν υπαρχει καποιο προβλημα;

fazer
22-11-12, 23:16
Τι εννοειτε τσιμπηματα απο την αλλανινη;

COBRA_STYLE
22-11-12, 23:18
κατι σα φαγουρα,σα να ειναι κατι κατω απο το δερμα σου...δεν ειναι τπτ,περναει μετα απο λιγο.

billy89
22-11-12, 23:32
Να ρωτήσω, κιτρουλίνη - ταυρίνη θέλουν off? Δεν παίρνω μεγάλες ποσότητες, τα αμινοξέα μου έχουν μέσα από ένα γραμμάριο την καθεμία.

COBRA_STYLE
22-11-12, 23:34
μπα οχι...ετσι κ αλλιως ειναι μικρες οι ποσοτητες.

Steloukos
23-11-12, 02:14
Εννοειται αυτο φιλε μου , δυο εβδομαδες off μια χαρα ειναι δεν χρειαζεται μηνα, αναλογα τον οργανισμο παντα.
Δεν φαινεται ασχημο , εχει ποιοτικα πραγματακια απο΄τι βλεπω, αν και δεν το εχω ξαναδει , ειναι σχετικα καινουριο; Η τιμουλα τσιμπημενη παντως.. Ε αφου θα εχουμε και απο την αλανινη τσιμπηματα γιατι οχι και εκει :P.

Οτι στακαρετε μια χαρα με xtend το βλεπω ,επειδη ομως προτιμω περισσοτερο το wraath μηπως πεσει πολυ β-αλα η δεν υπαρχει καποιο προβλημα;

Δε ξερω αν ειναι καινουριο.Μια πρωτεινη παραγγειλα απο το bodyworks και μου εβαλαν ενα δειγμα στο κουτι για δωρο.Το δοκιμασα εγω και ο κολλητος μου και ειχαμε ενεργεια στην προπονηση.Ανεβηκαμε και οι 2 στα κιλα που σηκωναμε και αποφασισα να την παραγγειλω λογικα αυριο θα μου ερθει.Χαχαχα:green: ναι οντως εχει λιγο τσιμπιμενη τιμη.Το κακο ειναι οτι ουτε το xpand ουτε το wraath γραφουν την ποσοτητα της β αλανινης,γενικα η δοσολογια β αλα ειναι περιπου 10mg ανα κιλο.Τωρα δεν νομιζω να σου προκαλεσει τπτ.

ΔημητρηςIV
24-11-12, 16:21
Εχω μια απορια ειμαι 1.74 και 62 κιλα.Αποφασησα να παρω συμπληρωμα πρωτεινης.Ποσο θα παπει να εινα η δοση;;;

panakos
24-11-12, 16:33
Εχω μια απορια ειμαι 1.74 και 62 κιλα.Αποφασησα να παρω συμπληρωμα πρωτεινης.Ποσο θα παπει να εινα η δοση;;;

καλησπερα φιλε!η δοση ειναι σχετικη...δηλαδη αν θα φας και στερεο φαγητο ας πουμε και θελεις να συμπληρωσεις 10 γρ πρωτεινης απο σεικερ η αν θελεις ενα γευμα πρωτεινης απο σεικερ...
συνηθως το γευμα περιλαμβανει 30 γρ πρωτεινης ,οποτε αν παρεις whey πρωτεινη, 1 δοσομετρητη και εισαι κομπλε!:toast:

ΔημητρηςIV
24-11-12, 21:29
καλησπερα φιλε!η δοση ειναι σχετικη...δηλαδη αν θα φας και στερεο φαγητο ας πουμε και θελεις να συμπληρωσεις 10 γρ πρωτεινης απο σεικερ η αν θελεις ενα γευμα πρωτεινης απο σεικερ...
συνηθως το γευμα περιλαμβανει 30 γρ πρωτεινης ,οποτε αν παρεις whey πρωτεινη, 1 δοσομετρητη και εισαι κομπλε!:toast:

Την whey εχω παρει.Ο τυπος απο το μαγαζι με ειπε να παιρνω 1.5 απο τον δοσομετρητη.Τωρα δεν ξερω μπορει να μου ειπε ετσι για να το τελειωσω ποιο γρηγορα και να πουλαει.

panakos
24-11-12, 23:10
Την whey εχω παρει.Ο τυπος απο το μαγαζι με ειπε να παιρνω 1.5 απο τον δοσομετρητη.Τωρα δεν ξερω μπορει να μου ειπε ετσι για να το τελειωσω ποιο γρηγορα και να πουλαει. Ανάλογα την whey φιλε μου!!δες στα συστατικά της ποσα γρ πρωτεινης έχει στο 1 σκούπ και κανόνισε το εσυ ώστε να λαμβάνεις 30 γρ σαν γεύμα!!

ΔημητρηςIV
25-11-12, 14:52
Ανάλογα την whey φιλε μου!!δες στα συστατικά της ποσα γρ πρωτεινης έχει στο 1 σκούπ και κανόνισε το εσυ ώστε να λαμβάνεις 30 γρ σαν γεύμα!!

οκ ευχαρηστω.

ΠανοςΒ
25-11-12, 18:37
Εδω και 3 βδομαδες ξεκινησα το triazole. 2 caps πρωι/βραδυ.

Εδω και μια βδομαδα εχω ενοχλησεις στα δακτυλα των χεριων και ειδικά στο μικρο μου δακτυλο που εχει θεματακι με την αρθρωση γενικά με εχει γονατισει. Καπου πηρε το ματι μου οτι χαμηλα οιστρογονα εχουν σαν side effect πονους στις κλειδωσεις. Παιζει να ειναι απο το triazole ή απλα ειναι το βεβαρημενο μου προγραμμα αυτη την περιοδο; (Πολυ χειρωνακτικη εργασια)

2 μερες που το σταματησα ηρεμησα αλλα δεν ξερω αν ειναι μονο αυτο.

ΔημητρηςIV
25-11-12, 21:42
Και μια ακομα ερωτηση.Μερικες φορες την εβδομαδα,μετα την προπονηση με βαρη κανω ενα μισαωρο αεροβια.Την πρωτεινη να την παιρνω μολις τελειωσω τα βαρη και πριν την αεροβια η μολις τελειωσω την αεροβια;;;

panakos
26-11-12, 10:38
Και μια ακομα ερωτηση.Μερικες φορες την εβδομαδα,μετα την προπονηση με βαρη κανω ενα μισαωρο αεροβια.Την πρωτεινη να την παιρνω μολις τελειωσω τα βαρη και πριν την αεροβια η μολις τελειωσω την αεροβια;;;
μολις τελειωσεις και την αεροβια φιλος αφου ηρεμησει λιγο το σωμα σου...κανα 20 λεπτο δηλαδη αργοτερα
αν θες μετα τα βαρη και πριν την αεροβια μπορεις να παιρνεις bcaa:thumbup:

junior7
26-11-12, 13:06
παιδια πριν λιγο καιρο ξεκινησα μια whey καθαρη , κ βλεπω οτι εχω καψει λιπος κ σαν να εχω αδυνατισει βασικα δεν ειχε καθολου υδατανθρακα μεσα , τωρα αν παρω μια

***************** θα μου δωσει λιγο ογκο? τι λετε

***Δεν επιτρέπονται links ηλεκτρονικών καταστημάτων,πλην των χορηγών. http://forum.bodybuilding.gr/images/smilies/bodybuilding.gr.gif Team ***

Aristosdem
26-11-12, 13:16
Γιατι πρεπει να εχουμε χαμηλα τα επιπεδα τις ινσουλινης στο αιμα κατα τιν διαρκεια τις ημερας πλην του μεταπροπονητικου ροφηματος ??

fatals
26-11-12, 13:17
Βαλε μονο σου υδατανθρακα μην παιρνεις πρωτεινες ογκου γιατι το μονο που θα παρεις ειναι λιπος....(βαζουν οτι ναναι μεσα)

Οταν πινεις το shaker σου με την whey τρωγε και βρωμη μαζι η βαλτα μαζι στο μπλεντερ :welcome:

junior7
26-11-12, 13:44
δηλαδη αυτη που εβαλα πιο πανω θα ου δωσει κ λιπος? ειναι 50/50 περιπου πρωτεινη με υδατανθρακα

ΔημητρηςIV
26-11-12, 16:02
μολις τελειωσεις και την αεροβια φιλος αφου ηρεμησει λιγο το σωμα σου...κανα 20 λεπτο δηλαδη αργοτερα
αν θες μετα τα βαρη και πριν την αεροβια μπορεις να παιρνεις bcaa:thumbup:

Οκ ευχαριστω.

COBRA_STYLE
26-11-12, 19:18
Εδω και 3 βδομαδες ξεκινησα το triazole. 2 caps πρωι/βραδυ.

Εδω και μια βδομαδα εχω ενοχλησεις στα δακτυλα των χεριων και ειδικά στο μικρο μου δακτυλο που εχει θεματακι με την αρθρωση γενικά με εχει γονατισει. Καπου πηρε το ματι μου οτι χαμηλα οιστρογονα εχουν σαν side effect πονους στις κλειδωσεις. Παιζει να ειναι απο το triazole ή απλα ειναι το βεβαρημενο μου προγραμμα αυτη την περιοδο; (Πολυ χειρωνακτικη εργασια)

2 μερες που το σταματησα ηρεμησα αλλα δεν ξερω αν ειναι μονο αυτο.

περιεργο...δε νομιζω να ειναι απο το triazole.Natural AI ειναι.

ΠανοςΒ
26-11-12, 19:19
Ναι και μενα κουφό μου φαινεται , αλλά σημερα ειμαι πολύ καλύτερα και ελιωσα απο το πρωι. Εχω κανει το σκάψιμο της ζωης μου.

Devil
26-11-12, 21:44
περιεργο...δε νομιζω να ειναι απο το triazole.Natural AI ειναι.

και σε εμενα περιεργο ακουγεται....

εκτος αν κρυβει τπτ η ds...

beefmeup
27-11-12, 12:13
Γιατι πρεπει να εχουμε χαμηλα τα επιπεδα τις ινσουλινης στο αιμα κατα τιν διαρκεια τις ημερας πλην του μεταπροπονητικου ροφηματος ??

δες το θεμα του μεταπροπονητικου..εχουν αναλυθει ολα εκει..

ΠανοςΒ
27-11-12, 22:16
και σε εμενα περιεργο ακουγεται....

εκτος αν κρυβει τπτ η ds...

Βασικά μαλλον παιζει να ειναι "συνδρομο του καρπιαιου σωληνα" οποτε μαλλον τον ηπια.
Θα κανω ηλεκτρομυογραφημα και βλεπουμε.

Mpozos
28-11-12, 01:02
θα ταίριαζε ο λήψη λ καρνιτίνης μισή ωρα πριν την προπονηση σε φάση όγκου;

COBRA_STYLE
28-11-12, 01:50
οποτεδηποτε ταιριαζει...δεν υπαρχει περιορισμος.

s0k0s
28-11-12, 01:51
Να ρωτησω, ποιος ο λογος ομως σε φαση ογκου η καρνιτινη..;

Mpozos
28-11-12, 11:14
για συντήρηση/μείωση λιπους

s0k0s
28-11-12, 12:44
Μα δεν ειπες στον ογκο ;

Mpozos
28-11-12, 13:03
Ναι, αλλα γι' αυτο ρωταο γινετε π.χ να κανω ληψη καρνιτινης 30 λεπτα πριν την προπονηση για να συντηρηθη - μειωθει το λιπος μου και ταυτοχρονα να εχω μυικη αναπτυξη;

Aristosdem
28-11-12, 13:49
Για σας παιδια, τελικα η αργινινη αυξανει τα επιπεδα ΝΟ στον οργανισμο η οχι..?? Εχω διαβασει πολλα αρθρα στο διαδικτυο που λενε οτι η ληψη αργινινης πριν την προπονηση αυξανει τα επιπεδα ΝΟ στον οργανισμο και σε αλλα τοσα αρθρα και συγχρονες επιστημονικες μελετες οτι δεν εχει αποτελεσματα... Εσεις τι γνωμη εχετε..?? Καποιος που εχει προσωπικη αποψη..??;)

sobral
28-11-12, 15:13
Για σας παιδια, τελικα η αργινινη αυξανει τα επιπεδα ΝΟ στον οργανισμο η οχι..?? Εχω διαβασει πολλα αρθρα στο διαδικτυο που λενε οτι η ληψη αργινινης πριν την προπονηση αυξανει τα επιπεδα ΝΟ στον οργανισμο και σε αλλα τοσα αρθρα και συγχρονες επιστημονικες μελετες οτι δεν εχει αποτελεσματα... Εσεις τι γνωμη εχετε..?? Καποιος που εχει προσωπικη αποψη..??;)

θα σου απαντήσω στα γρήγορα, γιατί η ερώτηση έχει χίλιοαπαντηθεί...Η αργινίνη δεν δουλεύει, γι αυτό και βλέπεις τα τελευταία pre να μην την περιλαμβάνουν καν ή άντε να την περιλαμβάνουν σε μορφή malate ή AAKG για το pump και καλά. Ως προς το ΝΟ δεν κάνει τίποτα πάντως. Αντίστοιχου τύπου ουσίες με καλύτερο αποτέλεσμα είναι οι citrulline malate, GPLC, Agmatine κτλ. Πέρασε η μόδα της αργινίνης:green:

fatals
30-11-12, 14:51
Εχει δοκιμασει κανεις την maximize 100% whey protein? Τι περιεκτηκοτητες εχει?

Με ειπε γνωστος του την δινουν σε καλη τιμη...

AlexOne
30-11-12, 17:35
Τι γνωμη εχετε για αυτην την πρωτεινη;;;
58050
58053
58054
πριν επερνα αυτη
58051
58052

s0k0s
30-11-12, 17:59
Ναι, αλλα γι' αυτο ρωταο γινετε π.χ να κανω ληψη καρνιτινης 30 λεπτα πριν την προπονηση για να συντηρηθη - μειωθει το λιπος μου και ταυτοχρονα να εχω μυικη αναπτυξη;

Μα στον ογκο βαζουμε λιπος. Λιπος για να αυξησουμε μυικη μαζα. Δεν στεκει να εισαι στον ογκο νομιζω χανοντας κ λιπος παραληλα :unsure:

beefmeup
30-11-12, 18:11
Ναι, αλλα γι' αυτο ρωταο γινετε π.χ να κανω ληψη καρνιτινης 30 λεπτα πριν την προπονηση για να συντηρηθη - μειωθει το λιπος μου και ταυτοχρονα να εχω μυικη αναπτυξη;

ρε μποζο με 3.500 θερμιδες κ κατι αλλες μερες καπου στις 5.000 τι να σου κλασει η καρνιτινη..:P
οσο εισαι υπερθερμιδικα,οτι κ να παρεις λιπος δεν χανεις..:turtle:

Mpozos
30-11-12, 19:16
Μα στον ογκο βαζουμε λιπος. Λιπος για να αυξησουμε μυικη μαζα. Δεν στεκει να εισαι στον ογκο νομιζω χανοντας κ λιπος παραληλα :unsure:
οκ ευχαριστω.


οτι κ να παρεις λιπος δεν χανεις..:turtle:

οκ με κάλυψες.

Mitsos
01-12-12, 03:53
γεια σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..εχς αρκετα συμπηρωματα τα οποια εχς αφισει μισα απο περσι τα οποια ειναι: κρεατινη και τεστο μπουστερ σε καψουλα και πρωτεινη σε σκονη..η ημερομηνια ληξης δεν εχει περασει ομως φοβαμαι ειδικα την πρωτεινη επειδη εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε ποθ ανοιξα την συσκευασια..μπορω να τα καταναλωσω?αν ναι η οχι μπορειται να μου πειτε μετα απο ποσο καιρο απο το ανοιγμα τους μπορουμε να τα καταναλωσουμε; ευχαριστω εκ τον προτερων

sobral
01-12-12, 04:09
αν τα είχες σε ξηρό μέρος και σε θερμοκρασία δωματίου, δεν παθαίνουν τίποτα. Αρκεί να μην έχουν τραβήξει υγρασία. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Inferno1988
02-12-12, 19:56
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου λύσετε μερικές απορίες που έχω σχετικά με ορισμένα συμπληρώματα. Συγκεκριμένα, για δεξτρόξη, μαλτοδεξτρίνη, γλουταμίνη και για τις πολυβιταμίνες. Μου έδωσαν χτες έναν κατάλογο της warriorlab, στο οποίο αναφέρει ότι για αμέσως μετά την προπόνηση (για αποκατάσταση) είναι καλύτερη η δεξτρόζη, ενώ για πριν την προπόνηση και για περισσότερη ενέργεια είναι καλύτερη η μαλτοδεξτρίνη. Από ποστς που έχω διαβάσει, είδα ότι οι περισσότεροι παίρνετε το δεύτερο μετά την προπόνηση, το οποίο είναι βραδίας απορρόφησης, σύμφωνα πάντα με τον κατάλογο. Θα ήθελα κάποιος να μου πει αν τα λέει σωστά και τι είναι προτιμότερο για μυική αποκατάσταση. Ακόμα θα ήθελα να ξέρω τι παραπάνω θα μου προσφέρει η γλουταμίνη. Τέλος, στον ίδιο κατάλογο, είδα στις πολυβιταμίνες, ότι για τις Β1, Β2, Β12 οι τιμές είναι κάπου στο 3000% της ΣΗΔ. Ξέρω ότι ένας αθλητής χρειάζεται παραπάνω από τη ΣΗΔ, αλλά δεν είναι λίγο εξωφρενικές οι τιμές αυτές;

georgekos
03-12-12, 11:30
Αν βάλουμε στο γάλα πρωτείνη whey και το πιουμε μετά απο 2 'ωρες χαλάει?

loukoulos
03-12-12, 12:19
δεν νομιζω να χαλαει.. τωρα αμα μυριζει περιεργα.. εγω παντως στο ψυγειο την εχω αφησει και ολοκληρο βραδυ . μια χαρα ηταν. σε θερμοκρασια δωματιο τωρα..:unsure:

fatals
03-12-12, 12:32
δεν νομιζω να χαλαει.. τωρα αμα μυριζει περιεργα.. εγω παντως στο ψυγειο την εχω αφησει και ολοκληρο βραδυ . μια χαρα ηταν. σε θερμοκρασια δωματιο τωρα..:unsure:

Δεν χαλαει απλα μυριζει καπως...:welcome:

warrior s
03-12-12, 12:32
Αν βάλουμε στο γάλα πρωτείνη whey και το πιουμε μετά απο 2 'ωρες χαλάει?

Πρέπει να το βάλεις στο ψυγείο αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.. Το γάλα αλλοιώνεται γρήγορα :bbbiceps:

Mikekan
03-12-12, 12:35
Εγώ πάντως ξέχασα το γάλα έξω από το ψυγείο το Σάββατο το βράδυ (12:00) και το πρωί ήταν μια χαρά (7:00).

procop
03-12-12, 20:08
καλησπερα,

Τον τελευταιο μηνα,και απο οτι φαινεται θα καθιερωθει,δουλευω 12 ωρες + , 6 η 7 μερες την εβδομαδα...το προβλημα μου ειναι,οτι παω αργα για γυμναστικη,περιπου στις 8-9 το βραδυ ,και θελω να παρω κατι που να με τονωσει,αλλα να μην εχει καφεινη,καθως δεν θα μπορω να κοιμηθω πριν τις 2 το βραδυ...γενικα ειμαι πολυ πεσμενος τελευταια.Δεν τρωω οπως πριν, πολλες φορες μεσα στην ημερα και προσεγμενα, το μονο που προσπαθω ειναι να μην τρωω σαβουρες.

ελεγα να παρω bcaa(extend) καθως εχουν και τρομεργ γευση( ειχα μια δυσκολια με glycrgrow-controlled labs) και δεν την ξαναπαταω,εχει μεινει στο ραφι..
γενικα ειμαι αναμεσα σε
1) bcaa,μαζι με b alanine και κιτρουλινη, και λιγο κρεατινη
2) νιτρικο χωρις καφεινη

τι προτεινεται στην περιπτωση μου?

Steloukos
03-12-12, 20:29
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου λύσετε μερικές απορίες που έχω σχετικά με ορισμένα συμπληρώματα. Συγκεκριμένα, για δεξτρόξη, μαλτοδεξτρίνη, γλουταμίνη και για τις πολυβιταμίνες. Μου έδωσαν χτες έναν κατάλογο της warriorlab, στο οποίο αναφέρει ότι για αμέσως μετά την προπόνηση (για αποκατάσταση) είναι καλύτερη η δεξτρόζη, ενώ για πριν την προπόνηση και για περισσότερη ενέργεια είναι καλύτερη η μαλτοδεξτρίνη. Από ποστς που έχω διαβάσει, είδα ότι οι περισσότεροι παίρνετε το δεύτερο μετά την προπόνηση, το οποίο είναι βραδίας απορρόφησης, σύμφωνα πάντα με τον κατάλογο. Θα ήθελα κάποιος να μου πει αν τα λέει σωστά και τι είναι προτιμότερο για μυική αποκατάσταση. Ακόμα θα ήθελα να ξέρω τι παραπάνω θα μου προσφέρει η γλουταμίνη. Τέλος, στον ίδιο κατάλογο, είδα στις πολυβιταμίνες, ότι για τις Β1, Β2, Β12 οι τιμές είναι κάπου στο 3000% της ΣΗΔ. Ξέρω ότι ένας αθλητής χρειάζεται παραπάνω από τη ΣΗΔ, αλλά δεν είναι λίγο εξωφρενικές οι τιμές αυτές;

Η μαλτοδεξτρινη δεν απορροφαται αργα αυτο το λενε οι εταιριες για να την προωθησουν ως συνθετο υδατανθρακα.Στην πραγματικοτητα ειναι απλος υδατανθρακας και απορροφαται γρηγορα αλλα γενικα απορροφαται πιο αργα απο την δεξτροζη.Η δεξτροζη ειναι καλυτερη για μετα την προπονηση για το λογο οτι απορροφαται πιο γρηγορα.Η γλουταμινη βοηθα λιγο στην αποκατασταση και την ενδυναμωση του ανοσοποιητικου αλλα μην περιμενεις και φοβερες αλλαγες αμα παρεις πρωτεινη που εχει γλουταμινη κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται να παρεις και σκετη.Τωρα για αρχη παρε μια απλη πολυβιταμινη οπως την optimen της on.Οι τιμες 3000% ειναι πολυ υψηλες και μεγαλο μερος της βιταμινης θα παει χαμενο.

Steloukos
03-12-12, 20:35
καλησπερα,

Τον τελευταιο μηνα,και απο οτι φαινεται θα καθιερωθει,δουλευω 12 ωρες + , 6 η 7 μερες την εβδομαδα...το προβλημα μου ειναι,οτι παω αργα για γυμναστικη,περιπου στις 8-9 το βραδυ ,και θελω να παρω κατι που να με τονωσει,αλλα να μην εχει καφεινη,καθως δεν θα μπορω να κοιμηθω πριν τις 2 το βραδυ...γενικα ειμαι πολυ πεσμενος τελευταια.Δεν τρωω οπως πριν, πολλες φορες μεσα στην ημερα και προσεγμενα, το μονο που προσπαθω ειναι να μην τρωω σαβουρες.

ελεγα να παρω bcaa(extend) καθως εχουν και τρομεργ γευση( ειχα μια δυσκολια με glycrgrow-controlled labs) και δεν την ξαναπαταω,εχει μεινει στο ραφι..
γενικα ειμαι αναμεσα σε
1) bcaa,μαζι με b alanine και κιτρουλινη, και λιγο κρεατινη
2) νιτρικο χωρις καφεινη

τι προτεινεται στην περιπτωση μου?

Καταρχας μπραβο σου που εχεις το κουραγιο να δουλευεις τοσες ωρες και παραλληλα να πηγαινεις και γυμναστηριο,λιγοι θα αντεχαν ενα τετοιο προγραμμα και παλι μπραβο σου.Τωρα σε οτι αφορα την ερωτηση σου.Απλα δες τι απο τα δυο σου βγαινει πιο φθηνο.Ενα νιτρικο χωρις καφεινη για το οποιο εχω διαβασει καλα σχολια ειναι το white flood,αλλα αν δεις οτι στην 1η περιπτωση σου βγαινει πιο φθηνα τοτε παρε καθε συμπληρωμα ξεχωριστα.

Inferno1988
03-12-12, 22:38
Η μαλτοδεξτρινη δεν απορροφαται αργα αυτο το λενε οι εταιριες για να την προωθησουν ως συνθετο υδατανθρακα.Στην πραγματικοτητα ειναι απλος υδατανθρακας και απορροφαται γρηγορα αλλα γενικα απορροφαται πιο αργα απο την δεξτροζη.Η δεξτροζη ειναι καλυτερη για μετα την προπονηση για το λογο οτι απορροφαται πιο γρηγορα.Η γλουταμινη βοηθα λιγο στην αποκατασταση και την ενδυναμωση του ανοσοποιητικου αλλα μην περιμενεις και φοβερες αλλαγες αμα παρεις πρωτεινη που εχει γλουταμινη κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται να παρεις και σκετη.Τωρα για αρχη παρε μια απλη πολυβιταμινη οπως την optimen της on.Οι τιμες 3000% ειναι πολυ υψηλες και μεγαλο μερος της βιταμινης θα παει χαμενο.

Ευχαριστώ για την απάντηση, φίλε. Υπάρχουν και κάπου τα συστατικά γιατί δεν μπορώ να τα βρω; Να ξέρω τουλάχιστον τι παίρνω.

EDIT: Άκυρο, τα βρήκα.

procop
04-12-12, 00:02
Καταρχας μπραβο σου που εχεις το κουραγιο να δουλευεις τοσες ωρες και παραλληλα να πηγαινεις και γυμναστηριο,λιγοι θα αντεχαν ενα τετοιο προγραμμα και παλι μπραβο σου.Τωρα σε οτι αφορα την ερωτηση σου.Απλα δες τι απο τα δυο σου βγαινει πιο φθηνο.Ενα νιτρικο χωρις καφεινη για το οποιο εχω διαβασει καλα σχολια ειναι το white flood,αλλα αν δεις οτι στην 1η περιπτωση σου βγαινει πιο φθηνα τοτε παρε καθε συμπληρωμα ξεχωριστα.

εχω ακουσει καλα λογια για το white flood και εχει αρκετες δοσεις

απο την αλλη ελεγα και για xpand caffeine free

πιο οικονομικα βγαινει
1)Bcaa, 2) κιτρουλινη, 3) αλανινη

απο την αλλη,μετα απο τοσες ωρες ειναι πακετο φιλε, ειμαι εξαντλημενος...

sobral
04-12-12, 00:15
εχω ακουσει καλα λογια για το white flood και εχει αρκετες δοσεις

απο την αλλη ελεγα και για xpand caffeine free

πιο οικονομικα βγαινει
1)Bcaa, 2) κιτρουλινη, 3) αλανινη

απο την αλλη,μετα απο τοσες ωρες ειναι πακετο φιλε, ειμαι εξαντλημενος...

Εγώ θα πήγαινα σε ένα από τα δύο τις MAN ή το Clout ή το Body Octane. Πάρα πολύ ωραίο προφίλ κ χωρίς διεγερτικά. Αλλιώς αυτό που λες. Πάρε κάποια bcaa (που να έχουν κιτρουλίνη) μαζί με β-αλανίνη και κρεατίνη μονουδρική που είναι φθηνή. Επίσης, δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις και αν γίνεται να κρατάς κάτι, αλλά αν μπορείς να κρατάς κανένα σέικερ με πρωτείνη, βρώμη, κ κάποιο φρούτο έχεις ένα γρήγορο κ πλήρες γευμα.

deskdiver
04-12-12, 13:21
ασφαλως εχει θεση με την θερμοκρασια του δωματιου
αλλα κ του σημειου που αυτο παραμενει..
πχ κοντα σε θερμαντικο

makis123
04-12-12, 16:11
Παιδια γεια σας σημερα ακουσα σε μια εκπομπη στην τηλεοραση οτι γενικα ολα τα συμπληρωματα στους αντρες δημιουργουν προβληματα στηροτητας και αλλα προβληματα ισχιει?

tasos2
04-12-12, 16:15
Για ποια συμπληρωματα το ειπαν? Οτι ειναι συστατικα που παιρνουμε απο τροφες δεν μπορουν να επηρεασουν

procop
04-12-12, 22:06
Εγώ θα πήγαινα σε ένα από τα δύο τις MAN ή το Clout ή το Body Octane. Πάρα πολύ ωραίο προφίλ κ χωρίς διεγερτικά. Αλλιώς αυτό που λες. Πάρε κάποια bcaa (που να έχουν κιτρουλίνη) μαζί με β-αλανίνη και κρεατίνη μονουδρική που είναι φθηνή. Επίσης, δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις και αν γίνεται να κρατάς κάτι, αλλά αν μπορείς να κρατάς κανένα σέικερ με πρωτείνη, βρώμη, κ κάποιο φρούτο έχεις ένα γρήγορο κ πλήρες γευμα.

ειναι δουλεια γραφειου,αλλα πολλες φορες ξεχναω να φαω απο το τρεξιμο!!! εννοειται οταν δεν εχω πολυ δουλεια μπορω να παρω σεικερ, απλα προτιμω μπακετες - τοστ!!!

το πρωι επειδη φευγω αγχωμενος να προλαβω, γινεται κομπος το στομαχι μου και μονο αμινο μπορω να παρω το πρωι,τιποτε αλλο

μου προτειναν και αυτο cellucor cor performance bcaa

makis123
04-12-12, 22:47
Εγω ακουσα για συμπλιρωματα απο τα πιο ελαφρια μεχρι τα πιο βαρια για να καταλαβεις οτι εχει στο e-shop ισχιει?

warrior s
04-12-12, 22:53
Δεν ξέρω περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά... Σε ποια εκπομπή τα ακούσατε όλα αυτά? Όχι ότι όλα τα συμπληρώματα είναι καλά, υπάρχει και πολύ σαβούρα αλλά κάπως υπερβολές μου ακούγονται. Μήπως μπέρδεψαν τα συμπληρώματα με τα αναβολικά στεροειδή? :unsure:

makis123
05-12-12, 18:29
Στο ολα για την υγεια μου το ακουσα και αναφεροταν για ολα.

junior7
05-12-12, 19:03
καλησπερα παιδια ειμαι 1.70 66 κιλα κανω εδω κ 2 μηνες γυμναστηριο 3-4 φορες τη βδομαδα , κ στη λιπομετρηση εδειξε 21% λιπος επαιρνα για ενα μηνα μια καθαρη whey (αλλες φορες καθε μερα , αλλες φορες οταν θυμομουν) χωρις υδατανθρακα , εχω δει μια μικρη αλλαγη πανω μ σε θεμα γραμωσης , απλα νιωθω οτι εχω αδυνατισει . τα κιλα παντως ιδια ειναι , λεω να παρω μια Muscle Fuel STS της usn που εχει κ υδατανθρακα και πρωτεινη , για να παρω λιγο ογκο , ποια ειναι η γνωμη σας ?

Inferno1988
05-12-12, 21:45
Στο ολα για την υγεια μου το ακουσα και αναφεροταν για ολα.

Πιθανό να εννοούσε ότι αν πάρεις αμφιβόλου ποιότητας συμπληρώματα θα σε πειράξουν, το οποίο όντως ισχύει. Τώρα γιατί κατέπιασε μόνο τον κύριο κάτω δεν ξέρω. Πάντως δεν έχει και πολύ νόημα αυτό, γιατί τα περισσότερα, όπως λέει και το όνομά τους συμπληρώνουν τη διατροφή σου. Είναι σαν να λέει πχ ότι αν τρως κοτόπουλο με ρύζι κάθε μέρα, θα μείνεις στείρος.

tasos2
06-12-12, 11:23
Εγω ακουσα για συμπλιρωματα απο τα πιο ελαφρια μεχρι τα πιο βαρια για να καταλαβεις οτι εχει στο e-shop ισχιει?

Δεν υπαρχουν ελαφρια και βαρια συμπληρωματα. Δεν ειναι ναρκωτικα. Μην την ξαναδεις αυτη την εκπομπη

john 88
06-12-12, 11:40
να ρωτησω κατι και εγω μακροχρονια υπαρχουν ερευνες με το αν παθαινεις κατι απο τα συμληροματα σε επιρεαζουν?(περνω και εγω συμπληρωματα.)

panakos
06-12-12, 11:48
με σωστη ληψη και οχι πλεονασμους δεν θα υπαρξει προβλημα:thumbup:

Mikekan
06-12-12, 12:38
b-alanine το πρωί χωρίς πρωινό μαζί με την αερόβια είναι οκ?

tasos2
06-12-12, 12:43
να ρωτησω κατι και εγω μακροχρονια υπαρχουν ερευνες με το αν παθαινεις κατι απο τα συμληροματα σε επιρεαζουν?(περνω και εγω συμπληρωματα.)

Eγω εκανα ερευνα πανω μου. Μετα απο 5+ χρονια που παιρνω ειναι ολα τζετ στις εξετασεις. :green:

panakos
06-12-12, 12:43
εγω οταν επαιρνα σκετη β αλανινη πριν με κρασαρε...
γι αυτο την επαιρνα αμεσως μετα την προπονηση..
νομιζω ομως δνε θα εχεις προβλημα να την παρεις πριν το πρωινο..
αναλογα και τον οργανισμο ειναι αυτο βεβαια..δοκιμασε δεν χανεις κατι;)

john 88
06-12-12, 12:50
Eγω εκανα ερευνα πανω μου. Μετα απο 5+ χρονια που παιρνω ειναι ολα τζετ στις εξετασεις. :green:

και εγω ςκανα εξετασεις ολα οκ αλλα μετα απο 15 20 χρονια?

beefmeup
06-12-12, 12:52
και εγω ςκανα εξετασεις ολα οκ αλλα μετα απο 15 20 χρονια?

επειδη ετσι μου ελεγαν κ μενα πριν 10 χρονια κατι γνωστοι να σου πω οτι μετα 10 χρονια παντως φιλε ολα καλα μου ειναι εμενα..κ η λογικη λεει οτι αμα ειναι μετα απο 10 θα ειναι κ μετα απο 15 αν κανεις τα ιδια πραγματα..
αν ηταν να εχουμε παρει σασι θα ειχαμε παρει ηδη..

tasos2
06-12-12, 13:00
και εγω ςκανα εξετασεις ολα οκ αλλα μετα απο 15 20 χρονια?

Δε με ενδιαφερει προσωπικα. Και για το γαλα του εμποριου λενε οτι κανει καρκινο, οστεοπορωση και τετοια. Αν ειναι ετσι να τα κοψουμε ολα. Εγω εχω κοψει (ή δεν εχω αρχισει) μονο αυτα που ειναι στανταρ οτι θα σου κανουν σοβαρη ζημια δηλαδη τσιγαρα, αλκοολ, αναψυκτικα κτλ. Και συνηθως αυτοι που κραζουν τα συμπληρωματα πινουν αλκοολ και καπνιζουν με τη σεσουλα

ελμερ
06-12-12, 13:02
Αν και ειμεθα off ,εγω μετα απο 3 χρονια γυμναστικης με συμπληρωματα ειμαι πιο υγιεις απ οταν ξεκινησα....ακομα και ο σιδηρος που ηταν χαμηλος ανεβηκε......αλλα ακομα και υποθετικα οτι υπαρχει καποια επιβαρυνση (που δεν υπαρχει) ειναι πολυ μεγαλυτερη σ αυτον που καπνιζει η πινει 1 μπουκαλι αλκοολ οταν βγαινει...(η αποψη μου) και μην ξεχναμε,παν μετρον αριστον :welcome::welcome:

john 88
06-12-12, 13:28
επειδη ετσι μου ελεγαν κ μενα πριν 10 χρονια κατι γνωστοι να σου πω οτι μετα 10 χρονια παντως φιλε ολα καλα μου ειναι εμενα..κ η λογικη λεει οτι αμα ειναι μετα απο 10 θα ειναι κ μετα απο 15 αν κανεις τα ιδια πραγματα..
αν ηταν να εχουμε παρει σασι θα ειχαμε παρει ηδη..

αυτο μου λενε και μενα μετα απο 10 χρονια τι θα γινει και με εβαλαν σε σκεψεις...και εγω αυτο πιστευω αμα ηταν να το παθουμε θα το ειχαμε παθει..

john 88
06-12-12, 13:29
Δε με ενδιαφερει προσωπικα. Και για το γαλα του εμποριου λενε οτι κανει καρκινο, οστεοπορωση και τετοια. Αν ειναι ετσι να τα κοψουμε ολα. Εγω εχω κοψει (ή δεν εχω αρχισει) μονο αυτα που ειναι στανταρ οτι θα σου κανουν σοβαρη ζημια δηλαδη τσιγαρα, αλκοολ, αναψυκτικα κτλ. Και συνηθως αυτοι που κραζουν τα συμπληρωματα πινουν αλκοολ και καπνιζουν με τη σεσουλα

πραγματικα εμενα με ρωτησε ενας τυποσ που κανειο 2 πακετα την μερα τσαγαρα..

Inferno1988
07-12-12, 01:12
Καλησπέρα! Έχω κι άλλη ερώτηση. Απ'ο αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι η δεξτρόζη είναι στην ουσία ζάχαρη. Γιατί λοιπόν να μην πάρω ζάχαρη και να προτιμήσω το συμπλήρωμα;

tasos2
07-12-12, 11:05
Καλησπέρα! Έχω κι άλλη ερώτηση. Απ'ο αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι η δεξτρόζη είναι στην ουσία ζάχαρη. Γιατί λοιπόν να μην πάρω ζάχαρη και να προτιμήσω το συμπλήρωμα;

Δεν ειναι ζαχαρη. Η ζαχαρη ειναι φρουκτοζη+γλυκοζη. Η δεξτροζη απλα εχει τον καταλληλο γλυκαιμικο δεικτη για μετα την προπονηση. Και της ζαχαρης βεβαια ακομα και του φρουτοχυμου ειναι καλος. Εγω παλια εβαζα φρουτοχυμο. Για μενα ειναι το ιδιο. Τωρα για να τρως καθε μερα τοση ζαχαρη εμποριου δε ξερω αν ειναι καλο. Νομιζω βλαπτει το συκωτι

spiroskafk
07-12-12, 14:02
Παίδες έχω αγοράσει την ματριξ 5.0 και μου την εφεραν σε σακούλα. Πρέπει οπωςδήποτε να την βάλω σε κάποιο βαζάκι? Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει αν την ανοίξω και την αφήσω ανοιχτή?

spartan77
07-12-12, 14:07
καλο ειναι να την εχεις κλειστη...αν δν κλεινει καλα η σακουλα...βαλτην σε καποιο κουτι απο προηγουμενη
πρωτεινη ;)

spiroskafk
07-12-12, 14:11
καλο ειναι να την εχεις κλειστη...αν δν κλεινει καλα η σακουλα...βαλτην σε καποιο κουτι απο προηγουμενη
πρωτεινη ;)

Αυτό σκέφτομαι να κάνω αλλά η προηγούμενη ήταν 1kg μόνο ενώ αυτη 2,2 :P Το κουτί της βέβαια χωράει στάνταρ πάνω απο 1kg γι αυτο θα το γεμίσω κ ότι περισσέψει θα το βάλω σε κανα βαζάκι! :green:

Και κάτι άλλο, στο μετα-προπονητικο ρόφημα προσθέτετε την πρωτείνη μαζί με την δεξτρόζη + μαλτοδεξτρινη, ε? Πολύ γλυκό ρε παιδί μου το ρόφημα :P

spartan77
07-12-12, 14:16
ναι μπορεις να τα βαλεις μετα την προπονα μαζι με την πρωτεινη

s0k0s
07-12-12, 15:36
Δεν ειναι ζαχαρη. Η ζαχαρη ειναι φρουκτοζη+γλυκοζη. Η δεξτροζη απλα εχει τον καταλληλο γλυκαιμικο δεικτη για μετα την προπονηση. Και της ζαχαρης βεβαια ακομα και του φρουτοχυμου ειναι καλος. Εγω παλια εβαζα φρουτοχυμο. Για μενα ειναι το ιδιο. Τωρα για να τρως καθε μερα τοση ζαχαρη εμποριου δε ξερω αν ειναι καλο. Νομιζω βλαπτει το συκωτι

Πολυ σωστα για την ζαχαρη ναι αλλα γιατι να μην προτιμησουμε την ζαχαρη; Εχει χαμηλοτερο γλ. δ. γιαυτο;
Οσο για την δεξτροζυ κ αυτη αποτελειτε απο γλυκοζη ομως..

Inferno1988
07-12-12, 18:16
Νομίζω ότι στα s/m κυκλοφορεί και γλυκόζη, σε παχύρεστη μορφή, σαν το μέλι, αλλά διάφανο. Αν η τιμή είναι πιο συμφέρουσα από της δεξτρόζης, σαφώς δεν θα την προτιμήσω;

panosultras13
07-12-12, 19:47
Kalhspera paides...exw ksekinisei edw k 3 mhnes gumnastitrio k edw k ena 20hmero kskinisa sumplirwmata...Creatine Powder ths Optimu, prwteini Serious Mass ths Optimum k Amino 2222 ths Optimum..sumfwna m auta t sumplirwmata s poso kairo tha dw apotelesmata pisteuete???k posa muika kila mporw n valw se ena trimino-4mhno..(vazw sxetika eukola kila)k poia einai h gnwmh sas gia ta sugkekrinema sumplirwmata..???

just chris
07-12-12, 20:25
Kalhspera paides...exw ksekinisei edw k 3 mhnes gumnastitrio k edw k ena 20hmero kskinisa sumplirwmata...Creatine Powder ths Optimu, prwteini Serious Mass ths Optimum k Amino 2222 ths Optimum..sumfwna m auta t sumplirwmata s poso kairo tha dw apotelesmata pisteuete???k posa muika kila mporw n valw se ena trimino-4mhno..(vazw sxetika eukola kila)k poia einai h gnwmh sas gia ta sugkekrinema sumplirwmata..???

1.γραφε ελληνικα
2.φτιαξε πλανο διατροφης
3.μαθε τις σωστες τεχνικες στις ασκησεις
4.ασε τα συμπληρωματα για αργοτερα, ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ! 3 μηνες γυμναστηριο κανεις ρε φιλε
γιατι τοση βιασυνη?σε 3 μηνες δεν προκειται να δεις τιποτα,βαζε ετησιους στοχους
Κ ΜΗ Β Ι Α Ζ Ε Σ Α Ι.

panosultras13
08-12-12, 16:46
1.γραφε ελληνικα
2.φτιαξε πλανο διατροφης
3.μαθε τις σωστες τεχνικες στις ασκησεις
4.ασε τα συμπληρωματα για αργοτερα, ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ! 3 μηνες γυμναστηριο κανεις ρε φιλε
γιατι τοση βιασυνη?σε 3 μηνες δεν προκειται να δεις τιποτα,βαζε ετησιους στοχους
Κ ΜΗ Β Ι Α Ζ Ε Σ Α Ι.

Sorry file alla
1.exei dikio gia t ellinika...alla ta windows pou exw einai sta agglika k t pliktrologio mou den grafei ellinika...:/
2.plano diatrofis exw apo thn mera pou ksekinisa na proponoume,(5-6 geumata) k twra me t sumplirwmata t exw ruthmisei analoga....oso mporw toulaxiston..foititis eimai k douleuw n t vgalw pera...oute xrono exw polu oute tn oikonomiki dunatothta na trww tou skasmou olh th mera...
3.paw 3 mines gumnastirio les na mn kserw texnikes.?.?.ntaksei den kserw k para polla alla dn eimai kai asxetos...oso pernaei o kairos toso mathenw...
4.den thewrw oti viastika n ksekinisw sumplirwmata...gnwmi m einai oti sumplirwmata einai anagkaia....kanw arketa kalh diatrofh alla pistepse me dn ftanei eidika twra pou eimai ston ogko k egw epeidh eimai arketa adunatos tha m voithisoun arketa...m exoun voithisei hdh vasika...
5.fusika k den pisteuw oti se 3 mhnes tha ginw opws thelw..thelei xrono...exw ena plano t opoio tha krathsei ena 10mhno mexri arxes me mesa kalokairiou....dn pisteuw oti viazomai idiaitera...
Thn apopsi tou forum zhthsa gia ta supmlirwmata pou agorasa...einai kala den einai?aksizoun?eidan apotelesmata opoioi ta agorasan?k an nai s poso kairo?

*** Για όσους ποσταρουν από εξωτερικο ενα καλο εργαλείο μετατροπης greekenglish σε ελληνικα είναι αυτο το link : http://services.innoetics.com/Greeklish/ (http://services.innoetics.com/Greeklish/)
Kανεις αντιγραφη το κειμενο ,πατας μετατροπη και τα βγαζει ελληνικα.(μεχρι 5000 χαρακτηρες) . :bodybuildinggr: Team ***

sobral
08-12-12, 17:37
Τσέκαρε εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4428-Micronized-Creatine-Powder-(Optimum-Nutrition)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3556-Serious-Mass-(ON)

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?501-Amino-2222-(ON)&

chris_13
09-12-12, 17:25
καλησπερα,
16 χρονων 66 κιλα 1.75 υψος παω γυμναστηριο 4 μηνες
αν και τα κιλα φυσιολογικα για το υψος μου, φαινομαι αδυνατος
τους 2 τελευταιους μηνες εχω εγκληματιστει αρκετα με το περιβαλλον του γυμναστηριου πηγαινω 3-4 φορες την βδομαδα και γυμναζω 1 μερα στηθος-τρικεφαλα την επομενη δικεφαλα,ομους,πλατυ...
μιλησα με τον γυμναστη για το αν χρειαζεται να παρω βοηθεια απο καποιο συμπληρωμα και μου μιλησε για σκονη αυξησης βαρους...
αξιζει να παρω την σκονη αυτη ή καποια καθαρη πρωτεϊνη ?
ο συνδυασμος των ασκησεων που κανω (στηθος,τρικεφαλοι) κ` (ομοι,πλατυ,δικεφαλοι) ειναι σωστοι ?

και μιας και η διατροφη που ακολουθουσα τους τελευταιους μηνες ναι μεν ειχε πολλους υδατανθρακες και πρωτεινες αλλα γινοταν σε διαφορετικες ωρες απο μερα σε μερα και σε τυχαιες ποσοτητες...τωρα που σκοπευω να αγορασω καποιο συμπληρωμα.. ποια διατροφη μου προτεινεται να ακολουθησω πιστα που μαζι με καποια σκονη αυξησης βαρους ή καποια καθαρη πρωτεινη θα με βοηθησουν να δω αποτελεσματα????....
ευχαριστω για τον χρονο σας...

Chaz
09-12-12, 19:09
^ Αδερφε, κατ'εμε τα gainers ειναι πεταμενα λεφτα. Δεν πιστευω να δεις διαφορα με αυτα. Ενας γνωστος μου που ειχε παρει 1 κουτι(2300γρ) και πηρε 1 κιλο, το οποιο πιστευω οτι το πηρε απο τη διατροφη του. Αν κανεις στηθος-τρικεφαλα, τα τρικεφαλα θα ειναι ηδη πιασμενα απο το στηθος(οπως και τα δικεφαλα αν κανεις πλατη-δι). Μπορεις να κανεις στηθος-δικεφαλα και πλατη-τρικεφαλα, μη βαζεις ομους,πλατη και δικεφαλα την ιδια μερα. Τους ομους καντους με τραπς. Ποδια δεν κανεις? Αυξησε θερμιδες στη διατροφη σου και με τον καιρο θα δεις αποτελεσματα.

Αυτα απο μενα.

Inferno1988
10-12-12, 23:18
Μπορώ να δω κάπου αν κάποιο συμπλήρωμα είναι γνωστοποιημένο ή εγκεκριμένο από ΕΟΦ; Και τι διαφορά έχει η γνωστοποίηση από την έγκριση;

giannis22
10-12-12, 23:26
καλησπερα,
16 χρονων 66 κιλα 1.75 υψος παω γυμναστηριο 4 μηνες
αν και τα κιλα φυσιολογικα για το υψος μου, φαινομαι αδυνατος
τους 2 τελευταιους μηνες εχω εγκληματιστει αρκετα με το περιβαλλον του γυμναστηριου πηγαινω 3-4 φορες την βδομαδα και γυμναζω 1 μερα στηθος-τρικεφαλα την επομενη δικεφαλα,ομους,πλατυ...
μιλησα με τον γυμναστη για το αν χρειαζεται να παρω βοηθεια απο καποιο συμπληρωμα και μου μιλησε για σκονη αυξησης βαρους...
αξιζει να παρω την σκονη αυτη ή καποια καθαρη πρωτεϊνη ?
ο συνδυασμος των ασκησεων που κανω (στηθος,τρικεφαλοι) κ` (ομοι,πλατυ,δικεφαλοι) ειναι σωστοι ?

και μιας και η διατροφη που ακολουθουσα τους τελευταιους μηνες ναι μεν ειχε πολλους υδατανθρακες και πρωτεινες αλλα γινοταν σε διαφορετικες ωρες απο μερα σε μερα και σε τυχαιες ποσοτητες...τωρα που σκοπευω να αγορασω καποιο συμπληρωμα.. ποια διατροφη μου προτεινεται να ακολουθησω πιστα που μαζι με καποια σκονη αυξησης βαρους ή καποια καθαρη πρωτεινη θα με βοηθησουν να δω αποτελεσματα????....
ευχαριστω για τον χρονο σας...



ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΘΑΡΗ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΔΑΤΑΘΡΑΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
ΡΙΖΙ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ,ΨΩΜΙ ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ

chris_13
11-12-12, 01:52
^ Αδερφε, κατ'εμε τα gainers ειναι πεταμενα λεφτα. Δεν πιστευω να δεις διαφορα με αυτα. Ενας γνωστος μου που ειχε παρει 1 κουτι(2300γρ) και πηρε 1 κιλο, το οποιο πιστευω οτι το πηρε απο τη διατροφη του. Αν κανεις στηθος-τρικεφαλα, τα τρικεφαλα θα ειναι ηδη πιασμενα απο το στηθος(οπως και τα δικεφαλα αν κανεις πλατη-δι). Μπορεις να κανεις στηθος-δικεφαλα και πλατη-τρικεφαλα, μη βαζεις ομους,πλατη και δικεφαλα την ιδια μερα. Τους ομους καντους με τραπς. Ποδια δεν κανεις? Αυξησε θερμιδες στη διατροφη σου και με τον καιρο θα δεις αποτελεσματα.

Αυτα απο μενα.


ποδια φιλε τα αφηνω για αργοτερα,τραπς στους ομους τι εννοεις ??
η σκονη ογκου που προτειναν,χωρις να γνωριζω την ακριβη ονομασια, ονομαζεται jumbo και ειναι 3,5 κιλα...γνωριζει καποιος κατι παραπανω για το συγκεκριμενο σκευασμα ?

chris_13
11-12-12, 02:03
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΘΑΡΗ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΔΑΤΑΘΡΑΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
ΡΙΖΙ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ,ΨΩΜΙ ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ

οι συγκεκριμενες τροφες γνωριζω οτι εχουν υδατανθρακες,και τις καταναλωνω ιδιαιτερα το τελευταιο διαστημα ! Ομως, μπορεις να μου προτεινεις καποιες ποιο `αγνωστες` τροφες οι οποιες προσφερουν πρωτεινες ή υδατανθρακες?(π.χ. εμαθα τελευταια οτι η βρωμη προσφερει μεγαλη ποσοτητα ποιοτικων υδατανθρακων) καθως και ποιοι ξηροι καρποι καλυπτουν τις αναγκες μου σε ουσιες και συνιστωνται σε οσους γυμναζονται ?
επισης μια τελευταια ερωτηση ηθελα να κανω,ο γυμναστης μου συνεστισε μετα την προπονηση να καταναλωνω μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη.....ποιες τροφες περιεχουν τις συγκεκριμενες ουσιες ?

giannis22
11-12-12, 13:01
οι συγκεκριμενες τροφες γνωριζω οτι εχουν υδατανθρακες,και τις καταναλωνω ιδιαιτερα το τελευταιο διαστημα ! Ομως, μπορεις να μου προτεινεις καποιες ποιο `αγνωστες` τροφες οι οποιες προσφερουν πρωτεινες ή υδατανθρακες?(π.χ. εμαθα τελευταια οτι η βρωμη προσφερει μεγαλη ποσοτητα ποιοτικων υδατανθρακων) καθως και ποιοι ξηροι καρποι καλυπτουν τις αναγκες μου σε ουσιες και συνιστωνται σε οσους γυμναζονται ?
επισης μια τελευταια ερωτηση ηθελα να κανω,ο γυμναστης μου συνεστισε μετα την προπονηση να καταναλωνω μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη.....ποιες τροφες περιεχουν τις συγκεκριμενες ουσιες ?


μετα την προπονηση μια καθαρη πρωτεινη με μια μπανανα και εισαι καλυμενος η φαγητο κοτοπουλακι η φιλετο μοσχαρι με λιγους υδαταθρακες.

mrks1201
12-12-12, 15:43
Μπορεί να φανεί χαζή ερώτηση αλλα δεν πειράζει. Ξέρω ότι την κρεατίνη πρέπει να την παίρνεις με κύκλους. Ισχύει το ίδιο και για τις πρωτεΐνες που περιέχουν κρεατίνη;

s0k0s
12-12-12, 15:58
Μπορεί να φανεί χαζή ερώτηση αλλα δεν πειράζει. Ξέρω ότι την κρεατίνη πρέπει να την παίρνεις με κύκλους. Ισχύει το ίδιο και για τις πρωτεΐνες που περιέχουν κρεατίνη;

Ουτε την κρεατινη, ουτε την πρωτεινη και ουτε τις πρωτεινες που περιεχουν κρεατινη μεσα χρειαζεται σε κυκλο.

spartan77
12-12-12, 15:59
δεν ειναι καθολου χαζη η ερωτηση σου φιλε !

οπως λοιπον την κρεατινη την παιρνεις με κυκλους...το ιδιο ισχυει και σε φορμουλες πρωτεινης
που εχουν κρεατινη



μετα συνεχιζεις με μια απλη whey πρωτεινη και ξαναπαιρνεις:thumbup:

s0k0s
12-12-12, 16:25
δεν ειναι καθολου χαζη η ερωτηση σου φιλε !

οπως λοιπον την κρεατινη την παιρνεις με κυκλους...το ιδιο ισχυει και σε φορμουλες πρωτεινης
που εχουν κρεατινη



μετα συνεχιζεις με μια απλη whey πρωτεινη και ξαναπαιρνεις:thumbup:

Και σε τι κυκλους παιρνουμε την κρεατινη οεο?

spartan77
12-12-12, 16:32
2 μηνες μεσα και σχεδον 1 μηνα εξω οεο...
το ιδιο σε φορμουλες που εχουν κρεατινη

s0k0s
12-12-12, 16:34
2 μηνες μεσα και σχεδον 1 μηνα εξω οεο...
το ιδιο σε φορμουλες που εχουν κρεατινη

Εδω θα μαθεις για τους κυκλους σου , η κρεατινη δεν χρειαζεται κυκλο.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?23827-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1.&highlight=%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

spartan77
12-12-12, 16:37
δεν θα μαθω....εχω μαθει....θεμα επιλογης ειναι ..

κ γω παιρνω συνεχεια..και κανω οφ για πολυ λιγο...

s0k0s
12-12-12, 16:39
δεν θα μαθω....εχω μαθει....θεμα επιλογης ειναι ..

κ γω παιρνω συνεχεια..και κανω οφ για πολυ λιγο...

Καλα οκ παω πασο :bounce:

spartan77
12-12-12, 16:55
Καλα οκ παω πασο :bounce:

αδιαφορο...

mrks1201
12-12-12, 17:22
Να πάρω την Natural Whey της Reflex;
58756

giorgis12
12-12-12, 18:32
Παιδια εχω χασει της πρωτεινης μου την σκουπ πρωτη φορα παιρνω ποσες γραμμαρια η ml η ποσες κουταλιες του γλυκου ειναι?

s0k0s
12-12-12, 23:04
Παιδια εχω χασει της πρωτεινης μου την σκουπ πρωτη φορα παιρνω ποσες γραμμαρια η ml η ποσες κουταλιες του γλυκου ειναι?


Κοιτα απο τα παλια κουτια ισως να πεφτουν κοντα τα γραμαρια του σκουπ... (πισω απο το κουτι γραφει ποσα γρ. ηταν το σκουπ σου)

Metalhead|T|
12-12-12, 23:23
5γ=ενα κουταλάκι του γλυκο νομιζω :unsure: τώρα βλέπεις τη συνιστώμενη ποσότητα πρόσληψης που λεει το κουτί πίσω και χρησιμοποιέις το κουταλάκι ως scoop

stelios17
12-12-12, 23:41
Εχει δοκιμασει κανεις καμια vit c chewble ?....

Απο γευση τι λεει /?
Εχετε να προτεινετε καμια /?

s0k0s
12-12-12, 23:51
5γ=ενα κουταλάκι του γλυκο νομιζω :unsure: τώρα βλέπεις τη συνιστώμενη ποσότητα πρόσληψης που λεει το κουτί πίσω και χρησιμοποιέις το κουταλάκι ως scoop

Δεν εχουμε ολοι ιδια κουταλακια φιλε γιαυτο λιγο δυσκολο .....

Inferno1988
13-12-12, 00:18
Σίγουρος θα είσαι μόνο αν έχει ζυγαριά. Αλλιώς πρέπει να κάνεις μόντες. Υπολόγισε ότι ένα κ.γ. είναι στο περίπου 5γρ. Λίγο πάνω, λίγο κάτω δεν θα σε πειράξει.
Αν τελειώνει η πρωτεΐνη σου και σκοπεύεις να πάρεις ή έχεις πάρει άλλη, χρησιμοποίησε το δοσομετρητή από εκείνη.

Billys51
13-12-12, 14:21
Καλημερα παιδια! εχω μια απορια..η ποσοτητα γλουταμινης που παιρνει καποιος εχει σχεση με το βαρος του? γιατι βλεπω στο κουτι αναγραφει 5γρ η 1 δοση και λεει 1-2 δοσεις την μερα.. (αυτο ομως ειναι λιγο ανευθυνο διοτι το καθε ατομο εχει διαφορετικες αναγκες). Επισης η γλουταμινη εχει καποια αρνητικη επιδραση? μπορει δηλαδη να σου κανει ζημια? Υπαρχει καποιος που να εχει παρει και μπορει να μου εξηγησει?:unsure:
ευχαριστω πολυ!

spartan77
13-12-12, 14:28
φιλε ριξε μια ματια σ αυτα εδω και θα λυθουν οι αποριες σου :thumbup:


http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=99:2009-09-25-06-47-11&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7138-%CE%93%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B5%CE%B9-!/page3

Billys51
13-12-12, 14:54
Τα διαβασα..Αλλα δεν βρηκα καποιο side effect..:unsure:

Metalhead|T|
13-12-12, 16:36
εχει κανείς καμια πρόταση για κάποιο οικονομικό νιτρικο-preworkout :unsure:

Metalhead|T|
13-12-12, 17:02
και καποιο κατατοπιστικό λινκ για να ξεστραβωθώ σχετικά με testobooster συμπληρώματα και κατι αλλα ZMA που διαβάζω γιατι θα μείνω μετεξεταστέος :green:

giorgis12
13-12-12, 20:11
Παιδια και κατι αλλο μηπως υπαρχει καποια ορμονη καπιοα βιταμινη τεσπα καποιο συμπληρωμα που να βοηθα στο υψως?

Devil
13-12-12, 20:24
εχει κανείς καμια πρόταση για κάποιο οικονομικό νιτρικο-preworkout :unsure:

οικονομικο δεν ξερω.... αλλα απο τα ετοιμα μου φαινεται καλο το muscle marinade...


και καποιο κατατοπιστικό λινκ για να ξεστραβωθώ σχετικά με testobooster συμπληρώματα και κατι αλλα ZMA που διαβάζω γιατι θα μείνω μετεξεταστέος :green:

δυστηχως δεν εχουμε.... αν και αυτο που φαινεται να κανει κατι ειναι το d aspartic acid.... κανε ενα search...


Παιδια και κατι αλλο μηπως υπαρχει καποια ορμονη καπιοα βιταμινη τεσπα καποιο συμπληρωμα που να βοηθα στο υψως?


οχι μαν δεν υπαρχει τιποτα....

Metalhead|T|
13-12-12, 21:55
φιλε μου επειδή το ξέρω εκ των έσω η χορήγηση αυξητικής ορμόνης γίνεται κατόπιν εγκρίσεως και σύσκεψης ιατρικου συμβουλίου και παρακολούθηση ιατρου (χορηγουν συγκεκριμένοι ιατροι) ...μεμονωμένα τα φιαλίδια ειναι πολύ ακριβα και για μακροχρόνια χρήση δεν συμφέρει...αν η ηλικία σου στο επιτρέπει (μεχρι τα 17-18 μετα σταματάει η χορήγηση αλλα και ανάπτυξη ορισμένων χόνδρων του σώματος *συνήθως γόνατα που στοχεύει η αυξιτική* ..αν εισαι μικρότερος ψάξτο) μπορείς να ρωτήσεις γονείς-και ιατρο (κάποιο παιδίατρο-παθολόγο ) για να σε κατατοπίσουν...

Devil
13-12-12, 23:55
θα παρακαλουσα να μην ξεφυγουμε απο το θεμα.... και μπλεξουμε με GH και ιστοριες...

giorgis12
14-12-12, 15:58
Ενταξει παιδια δεν εχω προβλημα 15 ειμαι και ειμαι 1,75 για το κατι παραπανω πηγαινα αμα το πω σε γιατρο θα με βρισει ιδικα στους γονεις μου τεσπα μια ερωτηση ποσα gr θελει ο οργανισμος 78 κιλα πρωτεινη σε περιοδο ογκου ?

Billys51
14-12-12, 17:36
5 gr μια ωρα πριν την προπονηση γλουταμινη και αλλα 5 gr μετα την προπονηση ειναι οκ?

Metalhead|T|
14-12-12, 18:00
θα παρακαλουσα να μην ξεφυγουμε απο το θεμα.... και μπλεξουμε με GH και ιστοριες...

εκανα απλα μια αναφορα πρός πληροφόρηση ...καμια περαίτερω διάθεση για εμβάθυνση

Steloukos
15-12-12, 00:36
5 gr μια ωρα πριν την προπονηση γλουταμινη και αλλα 5 gr μετα την προπονηση ειναι οκ?

5gr 30 λεπτα πριν ειναι αρκετα πιστευω δεν χρειαζεται και μετα.Βσκ αν παιρνεις πρωτεινη που εχει μεσα γλουταμινη δεν χρειαζεσαι και ξεχωριστα συμπληρωμα γλουταμινης.

Metalhead|T|
18-12-12, 16:49
καποια άποψη για αυτο εχουμε (για να μην ανοίγω καινουριο θεμα ) http://sscontent.com/thumb/260/378/products/162/xcore_z-man-90-caps_1.jpg


ειμαι ανάμεσα σε αυτό και σε εκεινο της scitec nutrition ..αλλά μάλλον κλίνω πρός αυτο (εχει και καλύτερη τιμη )

beefmeup
18-12-12, 16:52
ανοιξε γιατι δεν ξερουμε τι εχει μεσα:P
αλλα μαλλον για ζμα το κοβω +κατι αλλο μεσα..
οποτε βλεπεις εδω. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?300-ZMA).κ εδω

α (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?546-ΖΜΑ)λλα να ξερεις οτι μονο το μαγνησιο κανει κατι,κ αυτο οχι αυτα που υποσχονται σε αυτου του ειδους τα συμπληρωματα..

Metalhead|T|
18-12-12, 17:09
ναι ZMA ειναι...απλα σε σχέση τιμής δοσολογίας και συστατικών μου άρεσε..(Σε καμία περίπτωση δεν τσίμπησα απο το διαφημιστικόαχχαχα)


ΥΓ ανοίγω θέμα

Dragonbreath
18-12-12, 21:57
καλησπέρα!

Λοιπόν καθότι ασχετος με το πως να παραθέσω το συγκεκριμένο συμπλήρωμα για αξιολόγηση(αν το βαλει καποιος άλλος θα το κάνω ή αν δεν βαριέται πολύ ασ μου πει σαν να είμαι εξάχρονο πως γίνεται :P),θα πω μονάχα ότι είναι απ τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος, λιποδιαλύτες, που έχω πάρει!!... λεπτομέρειες αφου ανοιχτει θέμα

qart
20-12-12, 01:17
γεια σας
θελω να ρωτησω αν παιζει ρολο η γευση(σοκολατα, βανιλια κτλπ) στην πεψη της πρωτεινης;
μιλωντας παντα για την ιδια πρωτεινη.

gym_xristos
20-12-12, 14:37
γεια σας φιλοι μου!!!! θα ηθελα να με βοηθησετε...σκεφτομαι τωρα γιορτες με τα χρηματα που εχω εξοικονομησει να παρω ενα προιον της ανιμαλ...ειμαι αναμεσα στο πακ και στο νιτρο...ποιο προτεινετε εσεις? το ενα ειναι αμινοξεα και το αλλο πολυβιταμινη..ασχολουμαι 3 χρονια σοβαρα με το γυμναστηριο και με διατροφη οσο το δυνατο προσεγμενη...χρησιμοποιω προμαξ γουει μετα την προπονηση και πριν λιγο καιρο μου τελειωσε η ελιτ φουζιον της ντιαματαιζ ....οποια βοηθεια πολυτιμη !!!

lila_1
20-12-12, 14:41
Άλλο το ένα άλλο το άλλο
Τα αμινοξέα κάνουν περίπου την ίδια δουλειά με τη whey, τα παίρνεις μεταπροπονητικά.
Η πολυβιταμίνη είναι κάτι άλλο, προσωπικά τη θεωρώ άχρηστη (όπως και τα αμινοξέα σ αυτό το επίπεδο) αλλά πολλοί εδώ θα σου πουν ότι είναι απαραίτητη

Billys51
21-12-12, 20:40
Καλησπερα παιδια! Θελω να κανω μια ερωτηση..Απο ποσα και πανω g χοληστερολης σε μια προτεινη θεωρειται ειναι οτι πολλα? Στα ποσα g κυμαινονται τα φυσιολογικα επιπεδα χοληστερολης για μια πρωτεινη? Ευχαριστω..

sobral
21-12-12, 23:34
καλησπέρα!

Λοιπόν καθότι ασχετος με το πως να παραθέσω το συγκεκριμένο συμπλήρωμα για αξιολόγηση(αν το βαλει καποιος άλλος θα το κάνω ή αν δεν βαριέται πολύ ασ μου πει σαν να είμαι εξάχρονο πως γίνεται :P),θα πω μονάχα ότι είναι απ τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος, λιποδιαλύτες, που έχω πάρει!!... λεπτομέρειες αφου ανοιχτει θέμα

στο φτιάχνω εγώ ρε φίλε αλλά πρέπει να μάθεις κ εσύ...:green: Διάβασε τους κανόνες ή ζήτα να στους πουν δεν τους έχω εύκαιρους τώρα...

Μπες στην αξιολόγηση στην ενότητα λιποδιαλύτες και σε λίγα λεπτά θα έχει θέμα με το poison.;)

panosralliart
24-12-12, 23:35
καλησπερα και χρονια πολλα.μια ερωτηση θελω να κανω.επειδη θελω να κανω παιδι κανει καποιο συμπληρωμα κακο και δεν πρεπει να το περνω?

Mikekan
24-12-12, 23:36
καλησπερα και χρονια πολλα.μια ερωτηση θελω να κανω.επειδη θελω να κανω παιδι κανει καποιο συμπληρωμα κακο και δεν πρεπει να το περνω?

Τι συμπληρώματα παίρνεις ρε φίλε? ειναι πολυ γενική η ερώτηση σου!

panosralliart
25-12-12, 00:02
πρωτεινη, κρεατινη ,νιτρικο,ω3,και σκεφτομαι για το συμπληρωμα τεστοστερονης της muscle pharm.

beteranos
25-12-12, 01:36
Παιδια, χρονια πολλα ! ! !
Θελω την γνωμη σας για συμπληρωματα Β12. Χριαζεται να παιρνουμε και εαν ναι σε τι μας βοηθαει και ποιο προτεινετε?

STIVAS
25-12-12, 13:55
Χρόνια πολλά! Είναι περισσότερο για το νευρικό σύστημα κτλ. Β12 μόνο σε ενέσιμη μορφή από το φαρμακείο και μόνο αν έχεις B12 deficiency ή παίρνεις κάτι που το δημιουργεί αυτό. Σε χάπι πεταμένα λεφτά. Μην ασχολείσαι καν με βιταμίνες αν έχεις πλήρη διατροφή και τρώγε και τροφές που περιέχουν B12.

aepiskeptis
25-12-12, 23:24
Άλλο το ένα άλλο το άλλο

Η πολυβιταμίνη είναι κάτι άλλο, προσωπικά τη θεωρώ άχρηστη


μαζι σου.

πως σχεδιαζεις τη διαιτα να εισιαι κομπλε απο βιταμινες, μεταλλα?


εννοω ποια φαγητα και ποσο συχνα συμπεριλαμβανεις στο μενου?

lila_1
25-12-12, 23:37
Εμένα ρωτάς ή αυτόν που ρώτησε για τη μουλτι ?? :turtle:

aepiskeptis
25-12-12, 23:44
εσενα.

και επειδη εδω ειμαστε οφφ κανε μια μεταφορα οπου σου αρεσει

warrior s
26-12-12, 00:02
μαζι σου.

πως σχεδιαζεις τη διαιτα να εισιαι κομπλε απο βιταμινες, μεταλλα?


εννοω ποια φαγητα και ποσο συχνα συμπεριλαμβανεις στο μενου?

Δοκίμασε να τρως κάθε πρωι 30 gr νωπή γύρη και σου εγγυώμαι ότι δε θα ξαναασχοληθείς με πολυβιταμίνες :)

aepiskeptis
26-12-12, 00:13
ενδιαφερον ευχαριστω

Giannistzn
26-12-12, 00:14
Καλο και χρυσο το μελι, η γυρη και ο βασιλικος πολτος οταν ξερεις απο που τα παιρνεις.

Αλλα οταν θες να παρεις καποιες Χ ποσοτητες βιταμινων και μια καλη αναλογια, δεν βασιζεσαι στα 30γρ γυρης. Εκτος εαν πιστευει ο καθενας οτι η γυρη (και η καθε γυρη) ειναι "μαγικη". Η αυθυποβολη ειναι τρομερο plus σε οτι και να χρησιμοποιησεις

warrior s
26-12-12, 00:22
Καλο και χρυσο το μελι, η γυρη και ο βασιλικος πολτος οταν ξερεις απο που τα παιρνεις.

Αλλα οταν θες να παρεις καποιες Χ ποσοτητες βιταμινων και μια καλη αναλογια, δεν βασιζεσαι στα 30γρ γυρης. Εκτος εαν πιστευει ο καθενας οτι η γυρη (και η καθε γυρη) ειναι "μαγικη". Η αυθυποβολη ειναι τρομερο plus σε οτι και να χρησιμοποιησεις

Χρησιμοποίησε πολυβιταμίνες τότε ;). Υπάρχουν κάποιες καλές στην αγορά αλλά και βέβαια πολλές της πλάκας. Το θέμα είναι τι θα απορροφήσεις από αυτές όχι τι γράφει η ετικέτα..

aepiskeptis
26-12-12, 00:27
δλδ πιστευεις οτι με 2 κουταλιες τη σουπα νωπη γυρη /ημερα
και
ισως καμια 10αρια κροκους ανα εβδομαδα εισαι οκ? εσυ για σενα, τι αλλο τρως για να παρεις βιτσ?

Giannistzn
26-12-12, 00:27
Σε ολα τα πραματα υπαρχουν καλα και τις πλακας, σπιτια, αυτοκινητα, ρουχα, φαγητα, συμπληρωματα κλπ

Δεν ειπα οτι επειδη η Χ πολυβιταμινη εχει 200IU απο την Υ βιταμινη θα παρεις και τα 200. Αλλα εχεις ενα μπουσουλα, οτι εχει τοσα καλυπτει το 100-120% π.χ. και εφοσον ο οργανισμος χρειαζεται (και εφοσον ειναι υδατοδιαλυτη η βιταμινη) θα παρει οτι θελει και μπορει να απορροφησει και τα αλλα θα αποβληθουν.

Αλλα με την γυρη ουτε καν ξερεις ανα γρ τι ποσοτητες εχεις (οχι οτι με τις εμπορευσιμες βιταμινες εισαι σιγουρος, αλλα οσο να'ναι εχεις μια καποια αποκλιση απο εναν αριθμο που σου δινει ο κατασκευαστης)

aepiskeptis
26-12-12, 00:30
ναι μονο που στα χημικα κατασκευασμενα μορια εχεις δεξιο κ αριστερο στροφη αλυσιδα

και τα ενζυμα χρησιμοποιουν μονο τις αριστεροστροφες οποτε στα 200ιυ τα 100 bye bye

aepiskeptis
26-12-12, 00:31
ααα και οι υδατοδιαλυτες δεν απορριπτονται

αποθηκευονατι και στο συκωτι

warrior s
26-12-12, 00:33
δλδ πιστευεις οτι με 2 κουταλιες τη σουπα νωπη γυρη /ημερα
και
ισως καμια 10αρια κροκους ανα εβδομαδα εισαι οκ? εσυ για σενα, τι αλλο τρως για να παρεις βιτσ?

Όλες οι ανεπεξέργαστες τροφές έχουν βιταμίνες. Τρώω αυγά ολόκληρα, πολλά ψάρια και θαλασσινά, αμύγδαλα, κάποια κρέατα, φρούτα και λαχανικά. Από γαλακτοκομικά κατσικίσιο γάλα και φυσικά γύρη. Από άμυλο πολύσπορο ψωμί, μακαρόνια και ρύζι. Όλα αυτά έχουν πάρα πολλές βιταμίνες και με υπερκαλύπτουν.

aepiskeptis
26-12-12, 00:42
τνκ γιου :)

Giannistzn
26-12-12, 00:42
ναι μονο που στα χημικα κατασκευασμενα μορια εχεις δεξιο κ αριστερο στροφη αλυσιδα

και τα ενζυμα χρησιμοποιουν μονο τις αριστεροστροφες οποτε στα 200ιυ τα 100 bye bye


ααα και οι υδατοδιαλυτες δεν απορριπτονται

αποθηκευονατι και στο συκωτι

Θενξ για το ινφο δεν τα γνωριζα αυτα ( δεν εχω διαβασει τιποτα για τις βιταμινες).

Για τις υδατοδιαλυτες, καποια ποσοτητα θα απορριφθει καποια θα παει και στο συκωτι. Αλλα δεν νομιζω να μιλαμε για δοσεις που δυνητικα να ειναι τοξικες. Βεβαια, θα μου πεις "και που ξερεις τις αναγκες του οργανισμου σου, τι χρειαζεται, τι απορριπτει και τι ειναι τοξικο". Σιγουρα δεν γνωριζω και καποιες φορες μπορει να εχουμε υπερδοσολογια.

Anyway, δεν τις θεωρω ουτε την μαγικη λυση, ουτε ιδανικες ουτε τιποτα. Αλλα σε ενα βαθμο απλα γνωριζεις τι ποσοτητες παιρνεις σε σχεση με την γυρη γιαυτο τις ανεφερα.

aepiskeptis
26-12-12, 00:51
η Β6 ειναι τοξικη πανω απο 2γρ....καπου γραφουν κι 1γρ
η Β3 στα 3γρ

αν δεν κανω λαθος, κοιτα στη γουκι

COBRA_STYLE
26-12-12, 15:58
για την Β6 εχω διαβασει και για πιο κατω...δλδ πανω απο 400 ED .

Devil
27-12-12, 18:30
ναι μερικες Β μπορει να στα σκασουν στο νευρικο... και ειναι τοξικες πανω απο Χ ποσοτητα... αλλα ειναι σχετικα δυσκολο να την πιασεις...

οσο για τις υδατο. βιταμινες νομιζω μονο η C αποθηκευται στο συκωτι.... για τις αλλες δεν ειμαι σιγουρος....

Omegalos
28-12-12, 12:02
παιδια να ρωτήσω λίγο, μου ειπαν ότι καλύτερο είναι να πέρνεις μια δόση πρωτείνη το πρωι και μία μετα την γυμναστική, ισχύει?
επίσης η δόση είναι ένα scoop ή δύο?

Giannistzn
28-12-12, 12:08
Αναλογα με τη διατροφη σου, τι ποσοτητα παιρνεις απο αυτη (πρωτεΐνης) και ποσο θες να παιρνεις καθημερινα.

Αν π.χ. θες να παιρνεις καθημερινα 150γρ πρωτεΐνης και τα παιρνεις απο τα φαγητα σου, δεν θες κανενα σκουπ. Εαν το πρωι δεν εχεις καποια πηγη πρωτεΐνης στο φαγητο σου, βαλε 1 σκουπ και στο πρωινο. Βασικη ειναι η διατροφη και η προπονηση σου, η πρωτεΐνη και το αν θα παρεις 1 ή 2 σκουπ μικρη διαφορα θα σου κανουν.

6pack
28-12-12, 14:44
Να επιλέξω ορό γάλακτος ή μια πρωτεΐνη τύπου whey??

Nikolas_mk2
28-12-12, 14:48
Να επιλέξω ορό γάλακτος ή μια πρωτεΐνη τύπου whey??

whey ειναι οι ορογαλακτικες πρωτείνες! :green:

6pack
28-12-12, 15:02
whey ειναι οι ορογαλακτικες πρωτείνες! :green:

Ναι αλλα υπαρχει και ο απομονωμενος ορος γαλακτος που εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη.

Nikolas_mk2
28-12-12, 15:06
Ναι αλλα υπαρχει και ο απομονωμενος ορος γαλακτος που εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη.

Αυτο αφορα τη διαδικασία παραγωγης,υπαρχει αυτη που αναφερεις -απομονωμένη μορφή (whey isolate) και η συμπυκνωμένη (whey concentrate),αν σε παιρνει οικονομικά προτιμησε την πρωτη,ειναι υψηλότερης περιεκτικότητας και απαλλαγμενη απο λιπη,υδατανθρακες,λακτοζη κτλ... ;)

6pack
28-12-12, 15:20
Αυτο αφορα τη διαδικασία παραγωγης,υπαρχει αυτη που αναφερεις -απομονωμένη μορφή (whey isolate) και η συμπυκνωμένη (whey concentrate),αν σε παιρνει οικονομικά προτιμησε την πρωτη,ειναι υψηλότερης περιεκτικότητας και απαλλαγμενη απο λιπη,υδατανθρακες,λακτοζη κτλ... ;)

Αυτό σκέφτομαι και γω αν και η whey έχει μέσα και αμινοξέα...

Giannistzn
28-12-12, 15:35
Tι εννοεις? Ολες οι πρωτεΐνες εχουν αμινοξεα ειναι το δομικο τους συστατικο.

Μαλλον εχεις μπερδευτει καπου :toast:

6pack
28-12-12, 15:56
Tι εννοεις? Ολες οι πρωτεΐνες εχουν αμινοξεα ειναι το δομικο τους συστατικο.

Μαλλον εχεις μπερδευτει καπου :toast:

Όχι ρε συ αλλά είμαι σε δίλλημα τι να προτιμήσω πρωτεΐνη όπως η whey ή απομονωμένο ορό γάλακτος...

gavros7
29-12-12, 20:45
epeidi eimai kainourgeios an parw thn complete 8 ths warriorlab kai thn whey isolate.. kai ths xrisimopoio thn mia otan xipnisw kai koimithw kai thn allh prin thn proponish tha uparxei kapoio provlima kai episeis an exete kati kalitero akouw protaseis...!

*** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φορουμ.Mods Team ***

amateur666
30-12-12, 00:25
epeidi eimai kainourgeios an parw thn complete 8 ths warriorlab kai thn whey isolate.. kai ths xrisimopoio thn mia otan xipnisw kai koimithw kai thn allh prin thn proponish tha uparxei kapoio provlima kai episeis an exete kati kalitero akouw protaseis...!

*** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φορουμ.Mods Team ***

φιλε αρχιζε να διαβαζεις το φορουμ!..

υ.γ. 2γρ πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους την μερα καλα ειναι.

TheWorst
31-12-12, 02:10
Θελω να ρωτησω παιδια , ποιο ειναι το συστατικο στα fat burners που επηρεαζει θυροειδη αδενα ?

COBRA_STYLE
31-12-12, 02:30
συνηθως τα guggulsterones και τα 3.3'diiodo-l-thyronine και 3,5-diiodo-l-thyronine.

Aλλα για ποιο fat burner μιλας?

Giannistzn
31-12-12, 02:33
Και όχι μόνο αυτά που είπε ο Κόμπρα. Γενικά έμμεσα παρα πολλές ουσίες των λίποτροπικων μπορει να τον επηρεάσουν, αλλα εάν δεν έχεις ήδη ιστορικό δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία.

TheWorst
31-12-12, 10:31
Συγκεκριμενα λεω για animal cuts universal και fyre syntrax

Dragonbreath
01-01-13, 12:29
Καλή χρονιά σε όλους! Εύχομαι ο καινούριος χρόνος, να είναι τουλάχιστον καλύτερος από τον προηγούμενο.

Ερώτηση κρίσεως... τελικά η γλουταμίνη, βοηθάει όντως στην γρηγορότερη ανάρρωση των μυών, και αν ναι, σε τι ποσότητες ημερησίως?

STIVAS
01-01-13, 14:42
Θελω να ρωτησω παιδια , ποιο ειναι το συστατικο στα fat burners που επηρεαζει θυροειδη αδενα ?

Μμμμ…Εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι κάθε μέρα κάνεις και ένα cheatmeal…. Τι να το κάνεις το fat burner τότε, πεταμένα λεφτά χωρίς να κάνεις σωστή διατροφή. ;)

beefmeup
01-01-13, 14:53
ετσι να τα λεμε αυτα...

TheWorst
01-01-13, 15:33
Τι σχεση εχει αυτο .. Οταν εισαι υπο αυστηρη διατροφη εννοειται..
Τα τσιτ μεαλς σιγα .. Ολο το χρονο διαιτα ρυζι κοτα δε γινεται , ακομα και ββ που βλεπω δε τρωνε μονο αυτο .

COBRA_STYLE
01-01-13, 15:47
καταρχας ειναι δικο σου λαθος να τρως ολο το χρονο κοτα-ρυζι.Καταφερνεις κατι παραπανω?δε νομιζω τακη.

TheWorst
01-01-13, 15:54
Οχι , δεν το κανω , αυτο λεω.

panos 7
04-01-13, 19:07
ερωτιση: 1)λενε πως το σωστο ειναι να κανεισ διαδρομο αμεσως μετα τα βαροι 2)λενε οτι την πρωτεινη πρεπει να την περνεισ το αργοτερο 20 λεπτα αφου τελιωσεισ τα βαροι.. αν κανω λα8οσ διορθωστε με.. τωρα οταν κανεισ μετα τα βαροι διαδρομο πχ 45 λεπτα τα 20 λεπτα τα εχεισ περασει προ πολου για την πρωτεινη.... ποιο ειναι το σωστο που πρεπει να κανω???? εγω κανω μετα τα βαροι διαδρομο (απο 30-45 λεπτα) κ μετα περνω την πρωτεινη.... σωστο η λαθοσ?? κ αν λαθ0ς τι πρεπει να κανω???

tasos2
04-01-13, 20:05
Το καλυτερο ειναι να παρεις αμινοξεα πριν το διαδρομο και μετα το διαδρομο πρωτεινη...

Παντως αν ημουν εγω θα την επαιρνα πριν το διαδρομο και μετα διαδρομο θα πηγαινα για φαι

panos 7
04-01-13, 20:28
Το καλυτερο ειναι να παρεις αμινοξεα πριν το διαδρομο και μετα το διαδρομο πρωτεινη...

Παντως αν ημουν εγω θα την επαιρνα πριν το διαδρομο και μετα διαδρομο θα πηγαινα για φαι

δν ξερω αν το εχεις δοκιμασει αυτο αλλα αν παρεισ κατι πριν τον διαδρομο το ποιο πι8ανο ειναι να τρεχεις στην τουαλετα να τα βγαλεις...

beefmeup
04-01-13, 20:30
μαν αμινοξεα ειναι,δεν παιζει να σε βαρυνουν τοσο..

reignman007
04-01-13, 20:38
μαν αμινοξεα ειναι,δεν παιζει να σε βαρυνουν τοσο..

Πρωτεινη προτεινε ο φιλος

panos 7
04-01-13, 20:40
μαν αμινοξεα ειναι,δεν παιζει να σε βαρυνουν τοσο..
για αμινοξεα δν ξερω γτ δν περνω κ ουτε προκιτε να ξαναπαρω γτ για καποιο περιεργο τροπο με πιραξε...οσο αφορα την πρωτεινη ποιο ειναι το σωστο που πρεπειι να κανω?

tasos2
04-01-13, 20:41
Πρωτεινη προτεινε ο φιλος

Αμινοξεα ειπα οτι προτεινεται.

Απλα οτι εγω θα παιρνα πρωτεινη. Εμενα δε με βαραινει πολυ.

beefmeup
04-01-13, 20:41
Πρωτεινη προτεινε ο φιλος

εγραψε κ για αμινοξεα..
απο κει κ περα,αν θες μονο πρωτεινη την περνεις αφου τα τελειωσεις ολα.

panos 7
04-01-13, 20:44
πιστευω πως η ερωτιση μου για αυτο το θεμα απασχολει πολυ κοσμο...για αυτο 8α ει8ελα οποιος απανταει.. να απανταει με σιγουρια..

beefmeup
04-01-13, 20:45
πιστευω πως η ερωτιση μου για αυτο το θεμα απασχολει πολυ κοσμο...για αυτο 8α ει8ελα οποιος απανταει.. να απανταει με σιγουρια..

η ερωτηση σου φιλε εχει απαντηθει ενα εκατομυριο φορες εδω μεσα κ ενα εκατομυριο φορες εχει δωθει η ιδια απαντηση.
απλα δεν εκανες τον κοπο να το ψαξεις,γιατι αν ειχες κανει θα το ειχες διαβασει καιρο τωρα..
κ αυτο το γραφω με σιγουρια.

panos 7
04-01-13, 20:46
εγραψε κ για αμινοξεα..
απο κει κ περα,αν θες μονο πρωτεινη την περνεις αφου τα τελειωσεις ολα.
τα 20 λεπτα ομως που λενε οτι πρεπει να παρεισ την πρωτεινη μετα τα βαρη με αυτο το θεμα τι γινετε?? γτ οι μεισ κατα τι γνομει μ 8α εχουν κριωσει κ 8α ειναι αχριστη η πρωτεινη?? σωστο λαθ0ς δν ξερω εσεις θα μ πητε??

tasos2
04-01-13, 21:04
τα 20 λεπτα ομως που λενε οτι πρεπει να παρεισ την πρωτεινη μετα τα βαρη με αυτο το θεμα τι γινετε?? γτ οι μεισ κατα τι γνομει μ 8α εχουν κριωσει κ 8α ειναι αχριστη η πρωτεινη?? σωστο λαθ0ς δν ξερω εσεις θα μ πητε??

Τι εννοεις θα ναι αχρηστη η πρωτεινη μετα τα 20 λεπτα? Δηλαδη μονο μετα την προπονηση παιρνεις πρωτεινη εσυ?

Anyway, δεν ειναι αχρηστη

magavaTOUT
04-01-13, 22:53
τα 20 λεπτα ομως που λενε οτι πρεπει να παρεισ την πρωτεινη μετα τα βαρη με αυτο το θεμα τι γινετε?? γτ οι μεισ κατα τι γνομει μ 8α εχουν κριωσει κ 8α ειναι αχριστη η πρωτεινη?? σωστο λαθ0ς δν ξερω εσεις θα μ πητε??

επειδη τα χεις μπλεξει, δεν εχει καμια σχεση ποσο κρυοι ειναι οι μυς με την πρωτεινη. Τι 20 λεπτα, τι μια ωρα καμια διαφορα.

lrn2spell btw

mortu
06-01-13, 20:56
Θα ήθελα να ρωτήσω,στην περίοδο γράμμωσης τι θα ήταν καλύτερο για την αεροβικη αμέσως μετα τα βάρη,αμινοξέα,πρωτείνη η τίποτα;
Για την αποφυγή του καταβολισμού εννοώ καθώς πολλές φορές το στομάχι ζητάει απεγνωσμένα...

warrior s
06-01-13, 21:59
Θα ήθελα να ρωτήσω,στην περίοδο γράμμωσης τι θα ήταν καλύτερο για την αεροβικη αμέσως μετα τα βάρη,αμινοξέα,πρωτείνη η τίποτα;
Για την αποφυγή του καταβολισμού εννοώ καθώς πολλές φορές το στομάχι ζητάει απεγνωσμένα...

Θεωρητικά αμινοξέα bcaa αμέσως μετά τα βάρη και μετά η αερόβια. Αλλά εγώ συνηθίζω να προτείνω αερόβια σε ξεχωριστές μέρες από τα βάρη.. Και αν θες τέλεια αποτελέσματα τότε καλύτερα να κάνεις 2 φορές τη βδομάδα sprint για αερόβια ;)

beefmeup
06-01-13, 22:02
το εχουμε λυσαξει αυτο το θεμα στο φορουμ μαν:P
επιγραμματικα κ οχι μονο μπορεις να δεις εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.&p=456069&viewfull=1#post456069),αλλα κ σε αλλα θεματα της ενοτητας αυτης..

deluxe
08-01-13, 22:55
Προτεινετε εδω μεσα ο,τι αγνωστο συμπληρωμα υπαρχει, που ομως βοηθαει αρκετα στον οργανισμο.

Εγω προτεινω την κανελα και την B17. Το προβλημα ειναι ομως οτι δε βρισκω b17. Οποιος ξερει ας στειλει ενα pm.

Για κανελα απο το βοτανο εκανα σημερα παραγγελια μισο κιλο. Κανελα κεϋλανης ή στα αγγλικα ceylon cinnamon. Εχει μολις 0,004% κουμαρινη, η οποια ειναι ουσια τοξικη για νεφρο και συκωτι, σε σχεση με τη κλασσικη κανελα που εχει 5%. Οπως επισηςπροκαλει και αλλα εκατονταδες ευεγερτικα για τον οργανισμο πραγματα, ειδικα σε συνδιασμο με το μελι! Ενα τελευταιο που διαβασα για την κανελα και μας αφορα, ειναι πως βοηθαει στην απορροφηση της κρεατινης.

Ενα τελευταιο συμπληρωμα ειναι τα goji berries, για τα οποια δεν εχω και πληρη αποψη.

KARAOLANIS
08-01-13, 23:04
Προτεινετε εδω μεσα ο,τι αγνωστο συμπληρωμα υπαρχει, που ομως βοηθαει αρκετα στον οργανισμο.

Εγω προτεινω την κανελα και την B17. Το προβλημα ειναι ομως οτι δε βρισκω b17. Οποιος ξερει ας στειλει ενα pm.

Για κανελα απο το βοτανο εκανα σημερα παραγγελια μισο κιλο. Κανελα κεϋλανης ή στα αγγλικα ceylon cinnamon. Εχει μολις 0,004% κουμαρινη, η οποια ειναι ουσια τοξικη για νεφρο και συκωτι, σε σχεση με τη κλασσικη κανελα που εχει 5%. Οπως επισηςπροκαλει και αλλα εκατονταδες ευεγερτικα για τον οργανισμο πραγματα, ειδικα σε συνδιασμο με το μελι! Ενα τελευταιο που διαβασα για την κανελα και μας αφορα, ειναι πως βοηθαει στην απορροφηση της κρεατινης.

Ενα τελευταιο συμπληρωμα ειναι τα goji berries, για τα οποια δεν εχω και πληρη αποψη.

μελι με κανελα το καλυτερο συμπληρωμα!! :thumbup:

deluxe
09-01-13, 03:49
Υπαρχει καποια ερευνα που να λεει μεχρι ποσα γραμμαρια κανελας μπορουμε να παιρνουμε καθημερινα;

Επισης, εαν γνωριζετε κατι παραπανω για την β17 ή αλλιως αμυγδαλινη; Υπαρχει και στο εσωτερικο κουκουτσιων των δαμασκηνων. Ακομα και στο βοτανο πουλανε τετοια.

Devil
09-01-13, 06:08
Προτεινετε εδω μεσα ο,τι αγνωστο συμπληρωμα υπαρχει, που ομως βοηθαει αρκετα στον οργανισμο.

Εγω προτεινω την κανελα και την B17. Το προβλημα ειναι ομως οτι δε βρισκω b17. Οποιος ξερει ας στειλει ενα pm.

Για κανελα απο το βοτανο εκανα σημερα παραγγελια μισο κιλο. Κανελα κεϋλανης ή στα αγγλικα ceylon cinnamon. Εχει μολις 0,004% κουμαρινη, η οποια ειναι ουσια τοξικη για νεφρο και συκωτι, σε σχεση με τη κλασσικη κανελα που εχει 5%. Οπως επισηςπροκαλει και αλλα εκατονταδες ευεγερτικα για τον οργανισμο πραγματα, ειδικα σε συνδιασμο με το μελι! Ενα τελευταιο που διαβασα για την κανελα και μας αφορα, ειναι πως βοηθαει στην απορροφηση της κρεατινης.

Ενα τελευταιο συμπληρωμα ειναι τα goji berries, για τα οποια δεν εχω και πληρη αποψη.

λοιπον....

ξεκιναμε με την β17.... αλλιως αμυγδαλινη... στον οργανισμο μεταβολιζεται σε υδροκυανιο.... αμα σε ψηνει ακομα να την χρησιμοποιησεις οκ...

κανελα.... εχει δειξει θετικα αποτελεσματα οσο αναφορα τον ελενχο του blood glucose και τα antidiabetic effect της.... αλλα οπως ειπες υπαρχει ενα θεμα με την κουμαρινη..... και για να φτασεις σε καλη ποσοτητα για να κανει κατι πρεπει να φας πολυ....
δεν ξερω κατα ποσο αυτη που πηρες ειναι οκ....

τελος το goji berries ειναι αχρηστο.....

και τα μεταφερο ολα στις γενικες γιατι δεν χρειαζοταν νεο θεμα.... και τα συμπληρωματα δεν ηταν αγνωστα...

Rocknrolla
10-01-13, 03:53
Μια ερωτηση !

Διαβασα ενα αρθρο το οποιο λεει οτι τα 5 παρακατω ειναι απαραιτητα για καποιον που γυμναζεται ,

1. Πρωτεΐνη
2. Ιχθυέλαιο
3. Αμινοξέα Διακλαδισμένης Αλυσίδας (βσσαα)
4. Γλουταμίνη
5. Κρεατίνη


Η ερωτηση ειναι,εαν κανεις μια σωστη διατροφη χρειαζεται να παρεις τα παραπανω σε συμπληρωμα?

Πρωτεινη πχ σιγουρα ειναι το πιο ευκολο καθως κρεατικα τρωω καθημερινα και με υπολογισμους φτανω τα 180-200γρ.
Το ιχθυελαιο ειναι πιο σπανιο γιατι ψαρι 2 φορες τη βδομαδα καταναλωνω,καρυδια ομως τρωω καθημερινα καμια 20αρια (αλλα δε ξερω αν φτανουν)
Αμινοξεα ουσιαστικα αν καταλαβα καλα ειναι η πρωετινη?
Και τα αλλα παλι λεει οτι υπαρχουν σε τροφιμα.

Εν ολιγης διαβαζω διαφορα θεματα εδω και αναρωτιεμαι 2 ατομα που κανουν ιδια διατροφη (καλη και αρκετη για μυικη αναπτυξη) αυτος που θα παρει τα συμπληρωματα θα εχει καλυτερα αποτελεσματα?
δλδ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ?? :P

mortu
10-01-13, 05:04
Θεωρητικά αμινοξέα bcaa αμέσως μετά τα βάρη και μετά η αερόβια. Αλλά εγώ συνηθίζω να προτείνω αερόβια σε ξεχωριστές μέρες από τα βάρη.. Και αν θες τέλεια αποτελέσματα τότε καλύτερα να κάνεις 2 φορές τη βδομάδα sprint για αερόβια ;)


θενκ γιου βέρυ ματς:)

mortu
10-01-13, 05:06
το εχουμε λυσαξει αυτο το θεμα στο φορουμ μαν:P
επιγραμματικα κ οχι μονο μπορεις να δεις εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.&p=456069&viewfull=1#post456069),αλλα κ σε αλλα θεματα της ενοτητας αυτης..


οκ ευχαριστώ
αν και χάνεται λίγο η μπάλα στο ψάξιμο είναι η αλήθεια αλλά θα την βρω την άκρη που θα παει;)

panagiotis.
10-01-13, 19:44
Καλησπέρα σας είμαι 17 χρονών 1.78 ύψος 70 κιλά . Πάω γυμναστήριο περίπου μισό χρόνο και αποφάσισα τώρα να πάρω την SUPER MEGA MASS 2000 θέλω να παίρνω 2 δόσεις την μέρα . Θα παίρνω σίγουρα μια το προι και μια ακόμα και θέλω να μάθω καλύτερα είναι να παίρνω πριν ή μετά την προπόνηση ?

Andreas C.
10-01-13, 23:39
Καλώς ήρθες στο φόρουμ:welcome:

Καλύτερα φτιάξε το δικό σου γκάινερ, πάρε μια καθαρή πρωτεΐνη βάζε ένα scoop σε ένα shaker μαζί με βρώμη και είσαι κομπλέ:toast:

panagiotis.
11-01-13, 01:01
την έχω παραγγίλει κ όλας για αυτο ξεκήνησα με αυτην την ερώτηση

Andreas C.
11-01-13, 12:15
Όταν τελειώσεις την προπόνηση.

Mikekan
11-01-13, 15:13
Η β-αλανίνη θέλει off ακόμα και αν οι ποσότητες είναι πολύ μικρές, ας πούμε σαν και αυτές που έχει η Anavite?

dio32
11-01-13, 17:29
Η β-αλανίνη θέλει off ακόμα και αν οι ποσότητες είναι πολύ μικρές, ας πούμε σαν και αυτές που έχει η Anavite?

οπως ειχε πει μου φαινετε ο λαο θελει διακοπη ακομα και με anavite ,δυο μηνες μεγιστο μπορεις να παρεις.

Mikekan
11-01-13, 17:30
οπως ειχε πει μου φαινετε ο λαο θελει διακοπη ακομα και με anavite ,δυο μηνες μεγιστο μπορεις να παρεις.

Σε ευχαριστώ φίλε μου!

alexakos4
13-01-13, 14:13
καλησπερα σας θα ηθελα τιν γνωμη σας...ειμαι 17 χρονων με υψος 1.80 και 60κιλα..
ασχολουμε ενα χρονο με την γυμναστικη και δεν εχω δει πολλα αποτελεσματα..
ξερω πςσ ο μεταβολισμος μου ειναι πολλυ δισκολος γιατι περνω πολλυ δυσκολα κιλα
και χανω πολλυ ευκολα...για αυτο και εγω πηρα την serious mass της optimum και κατι αμινοξεα..
τι λεται θα μπορεσουν να με βοηθησουν?

ProStyle
14-01-13, 00:46
καλησπερα σας θα ηθελα τιν γνωμη σας...ειμαι 17 χρονων με υψος 1.80 και 60κιλα..
ασχολουμε ενα χρονο με την γυμναστικη και δεν εχω δει πολλα αποτελεσματα..
ξερω πςσ ο μεταβολισμος μου ειναι πολλυ δισκολος γιατι περνω πολλυ δυσκολα κιλα
και χανω πολλυ ευκολα...για αυτο και εγω πηρα την serious mass της optimum και κατι αμινοξεα..
τι λεται θα μπορεσουν να με βοηθησουν?

Γεια σου φιλε πιστευω θα σε βοηθησει ι πρωτεινη αλλα παραληλα θες και διατροφη αλλιος δεν θα εχεις αποτελεσματα

mercy_
14-01-13, 23:02
Παιδει θα βοηθουσε στην γραμμωση να προσθετα και Τ2 διαβασα οτι βοηθαει και την εχουν καποιοι δυνατοι λυποδιαλητες..θανκς :green:

warrior s
14-01-13, 23:34
T2? :shock: :shock: :shock: :shock:
Ως που μπορεί να φτάσετε κάποιοι προκειμένου να πετύχετε τους στόχους σας?

Dragonbreath
15-01-13, 02:36
Λοιπόν, προς κύριο beef me up ή και όποιον άλλο γνωρίζει καλά, το d-ασπαρτικό χηλικο ασβεστιο, είναι ίδιο με το δ-ασπαρτικό οξύ?

mercy_
15-01-13, 14:40
T2? :shock: :shock: :shock: :shock:
Ως που μπορεί να φτάσετε κάποιοι προκειμένου να πετύχετε τους στόχους σας?

Ενταξει υπαρχουν καποια συμπληρωματα οπως η εταιρια PES που εχει Τ2 για παραδειγμα για αυτο μιλαω

lila_1
15-01-13, 14:43
Αν και έχω ακούσει μόνο για τ3-τ4 δε ξέρω κατα πόσο είναι έξυπνο να παίξεις με Τ ορμόνες...

Οση επίδραση μπορεί να χει από συμπλήρωμα δλδ..