PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37

Mikekan
15-03-13, 00:03
Φίλε μου κάτσε διάβασε λίγο γιατι απο αυτα που λες το συμπέρασμα που βγαίνει ειναι ότι είσαι πολυ αρχάριος και θες μασημενη τροφη. ΤΕΛΕΙΩΣ Φιλικά.

billeagle
15-03-13, 00:18
αυτά βέβαια τα κιλά να είναι μύες όχι λίπος...

billeagle
15-03-13, 00:23
ναι ρε φίλε αρχάριος είμαι γι αυτο και ρωτάω... αυτό που μου λες δε με βοηθάει κάπως... το να διαβάσω για να μάθω εννοείται... πάντως απάντηση στην ερώτηση μου δεν μπορώ να πάρω ψάχνωντας στο σίτε γτ ο καθένας γράφει τα δικά του... γι αυτό είπα να ρωτήσω

Redbul
15-03-13, 00:38
Η πρωτεϊνη ορού γάλακτος απορροφάται ολόκληρη και, αν όχι, σε τι ποσοστό περίπου;

liveris
15-03-13, 00:45
ναι ρε φίλε αρχάριος είμαι γι αυτο και ρωτάω... αυτό που μου λες δε με βοηθάει κάπως... το να διαβάσω για να μάθω εννοείται... πάντως απάντηση στην ερώτηση μου δεν μπορώ να πάρω ψάχνωντας στο σίτε γτ ο καθένας γράφει τα δικά του... γι αυτό είπα να ρωτήσω

το να παρεις μια whey δεν θα σου δωσει περισσοτερο ενεργεια ουτε θα βαλεις 4 κιλα με την πρωτεινη..το να παρεις ογκου ειναι ακυρο για την προπονηση που κανεις
αν τωρα θελεις τοσο πολυ να παρεις δοκιμασε κ βλεπεις ..

eprepal
15-03-13, 22:28
Kαλησπέρα,προμηθεύτηκα αυτό το προιόν αλλά το UFC (το αυτοκόλλητο πάνω δεξιά) και το αυτοκόλλητο foundation (κάτω αριστερά) δεν υπάρχει,είναι ανυσηχητικό αυτό;
δηλαδή να προμηθεύτηκα μαιμού προιόν;

http://www.protein-shop.gr/sites/default/files/imagecache/product_full285x263/syntha-6.png

Aristosdem
16-03-13, 19:04
Για πειτε μου ενα καλο συμπληρωμα για αυξηση τεστοστερονης που εχετε δοκιμασει η ενα καλο συνδυασμό με τετοιου ειδους συμπληρωματα για να στακαρω :green:

s0k0s
16-03-13, 19:23
Απο οσο γνωριζω το d-aspartic acid και το forskolin εχουν καλα αποτελεσματα.

billys15
17-03-13, 21:37
Kαλησπέρα,προμηθεύτηκα αυτό το προιόν αλλά το UFC (το αυτοκόλλητο πάνω δεξιά) και το αυτοκόλλητο foundation (κάτω αριστερά) δεν υπάρχει,είναι ανυσηχητικό αυτό;
δηλαδή να προμηθεύτηκα μαιμού προιόν;

Μπορεις να δεις κωδικο παρτιδας κλπ που εχει,να το στειλεις στην εταιρεια και θα σου πουν.

magkakos
19-03-13, 14:07
ρε παίδες στο shaker όπου χτυπάω την πρωτείνη κάθε φορά που πάω να βάλλω την πρωτείνη και να το χτυπήσω μυρίζει σαν ψώφιο κουλάδι...είναι φυσιολογικό αυτό?

liveris
19-03-13, 14:08
ρε παίδες στο shaker όπου χτυπάω την πρωτείνη κάθε φορά που πάω να βάλλω την πρωτείνη και να το χτυπήσω μυρίζει σαν ψώφιο κουλάδι...είναι φυσιολογικό αυτό?

τι ειναι το κουλαδι?!:unsure:

aqua_bill
19-03-13, 14:20
ρε παίδες στο shaker όπου χτυπάω την πρωτείνη κάθε φορά που πάω να βάλλω την πρωτείνη και να το χτυπήσω μυρίζει σαν ψώφιο κουλάδι...είναι φυσιολογικό αυτό?

αμα το ξεχνας κλειστο και καπιοια στιγμη δεν το ειχες πληνει καλα ή το ειχες αφησει κανα 2 μερες ετσι.....φυσιολογικο ειναι. αστο με χλωρινη και νερο τερμα γεματο αλλα μην περιμενεις και πολλα

s0k0s
19-03-13, 15:18
Για την μυρωδια επισης ειναι πολυ καλο να βαζετε οδοντοκρεμα με νερο φουλ -> ανακατεμα κ αφηστε το μια νυχτα με κλειστο το καπακι. Εγω παντοτε ετσι κανω.

and345
19-03-13, 19:21
bcaa σε σκονη ή σε καψουλες ?
και ποιας εταιριας προτεινετε ?

panakos
19-03-13, 20:36
νομιζω το xtend ειναι απο τα καλυτερα φιλος...

and345
19-03-13, 23:03
νομιζω το xtend ειναι απο τα καλυτερα φιλος...

να σαι καλα για την απαντηση.
μηπως μπορεις να μου πεις και την ποιο ανεκτη γευση ?

LeetoF
21-03-13, 18:42
Παιδιά έχω την εξής απορία: παίρνω 1 σκούπ whey το πρωί με το πρωινό και 1μιση μετά την προπόνηση, είμαι 1,70 στα 70 κιλά, διατροφή πολύ κομπλέ (από εδώ διάβασα και την προσάρμοσα) και γυμναστήριο 3 φορές τη βδομάδα βάρη και 2 μονόωρες προπονήσεις πυγμαχίας... Είμαι σε μια φάση που προσπαθώ να χάσω κάποια πολύ επίμονα περιττά κιλά στη μέση τα οποία αρνούνται πεισματικά να φύγουν. Από πλευράς μυικής ανάπτυξης είμαι ακριβώς εκεί που θέλω οπότε το μόνο μου θέμα είναι τα κιλά αυτά. Τη λύση των λιποδιαλυτών την απέρριψα λόγω και θυροειδή και λόγω του ότι αυτό που είχα πάρει (μια φορά είχα πάρει ένα της Stacker προ αμνημονεύτων ετών και τώρα πρόσφατα ξαναεπιχείρησα με το Total Thermo της Warriorlab), δεν έκανε δουλειά όταν το έπαιρνα (δεν εννοώ τρελά αποτελέσματα, αλλά ούτε γραμμάριο δεν έπεφτε). Εάν κόψω την πρωινή πρωτείνη, θα βοηθήσει στην απώλεια βάρους ή θα χάσω μαζί και μυική μάζα? Μήπως είναι προτιμότερο να προσαρμόσω κι άλλο τη διατροφή και να μην κόψω την πρωτείνη?
Ευχαριστώ!

billys15
21-03-13, 20:38
Οχι μην κοψεις πρωτεϊνη,κοψε λιπαρα ή υδατανθρακες αν θες να ριξεις θερμιδες.

LeetoF
22-03-13, 00:32
Ευχαριστώ πολύ!!!

klag
22-03-13, 01:03
πηρε και ενας φιλοσ μου μαζι με εμενα αυτους τους λυποδιαλυτες!
εχει ομως προβλημα στο να καταπιει χαπια (ψυχολογικο κ ετσ)
και τα ανοιγει, αδιαζει τη σκονη σε νερο και το πινει!
ειναι το ιδιο αυτο απ το να πινεις κανονικα το χαπι;

billys15
22-03-13, 01:06
Καταρχην κριμα τα χρηματα που δωσατε,ειχα παρει παλιοτερα οταν το διαφημιζε γιατι νομιζα οτι θα με κομματιασει το προϊον,αλλα οκ.. :green: Δεν νομιζω να εχει τρελη διαφορα οταν το αδειαζει στο νερο.

klag
22-03-13, 01:08
ειδες καθολου διαφορα φιλε;

billys15
22-03-13, 01:10
Οση διαφορα μπορεις να δεις απο καλη διατροφη και πρασινο τσαϊ.Δεν ειναι κατι δυνατο..

SpikeAman
22-03-13, 02:03
Ψάχνοντας το θεμα εις βαθος και διαβαζοντας αρκετες ωρες διαφορα σοβαρα αρθρα, ερευνες( http://ensomati.gr/item/proteini-orou-galaktos-meros1.html ) κλπ κατέληξα πως μονο καλό μπορει να σου κανει ο ορός γαλακτος. Αν εχω καταλαβει σωστα ειναι καθαρη πρωτεινη που οπως αναφερει και το αρθρο που παρεθεσα βοηθαει σε πολους τομεις... Το ερωτημα μου λοιπον ειναι το εξης: Ποια να προτιμησω σε τι αναλογια-δοσολογια και ποτε να την παίρνω... Ρωτώντας τους γυμναστες στο γυμναστήριο μου, μου ειπαν μετα την προπονηση και αφου πιο το ρόφημα μετα απο 1:30 ωρα να φαω κανονικο φαγητο... Ομως αν η προπονηση μου τελειωνει 9 το βραδυ και το πιω, αν φαω 10:30 ειναι γνωστο σε ολους μας πως οι καυσεις την ωρα αυτη ειναι μειωμενες... Καμια ιδεα? Δεν θελω να το παρακανω με συμπληρωματα και λόγω ηλικιας και γενικα ο,τι παρω δεν θελω να εχει καποια επίπτωση πανω μου, οσο αυτο ειναι ευικτό βεβαια ! Ευχαριστω πολυ..

RAMBO
22-03-13, 02:06
Mετα απο 1,5 ωρα νας φας ειναι πολυ..η πρωτεινη απορροφιεται πολυ πιο γρηγορα,να την περνεις στα γευματα που χρειαζεσαι πρωτεινη και δεν μπορεις να την βαλεις απο τροφη

SpikeAman
22-03-13, 02:09
Βασικα ακριβως λογο προγραμματος και του οτι παω συμφωνα με το φαγητο που φτιαχνουν καθημερινα σπιτι, δεν μπορω να απαιτήσω το φαγητο να ειναι πλουσιο σε πρωτεινη.. περα απο αυτο προσπαθω να προσθετω οσο πιο πολυ μπορω...

sTeLaKoS
22-03-13, 02:38
Πίνεις το ρόφημα μετά τη προπόνηση και 45-60 λεπτά αργότερα τρως στερεό γεύμα. Την ώρα εκείνη όχι δεν είναι "πεσμένες οι καύσεις" όπως λες, αλλά το σώμα ζητάει αρκετό φαγητό λόγω της προπόνησης που έχει προηγηθεί. ;)
Το κυριότερο γεύμα, ανεξαρτήτου ώρας, είναι αυτό μετά τη προπόνηση. :thumbup:

SpikeAman
22-03-13, 09:05
Ωραια και περνάμε στην αγορά προτείνης.. Με ποια κρητήρια θα επιλεξω? εχετε να μου προτείνετε καποια? Δηλαδη να παιρνω το ρόφημα μονο μετα την προπ? ενα ροφημα τις μερες που εχω προπονηση?

billys15
22-03-13, 10:24
Αν δεις οτι θελεις εξτρα πρωτεϊνη μες στη μερα,μπορεις να παρεις και 2η και 3η δοση,δεν ειναι εκει το θεμα.Δεν θα παθεις κατι.

panakos
22-03-13, 10:30
τα κριτηρια που θα διαλεξεις ποια πρωτεινη θα παρεις για μενα ειναι η σχεση τιμης-<καθαροτητας>...
μια πρωτεινη γυρω στο 80%ειναι καλη λυση και σχετικα φθηνη...
οπως ειπαν τα παιδια δεν υπαρχει πρεπει..
αν ενα γευμα σου δεν συμπληρωνει τα γρ πρωτεινης που χρειαζεσαι πινεις και 2 και 3 και 4 φορες την μερα....

SpikeAman
22-03-13, 14:36
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα ποσα γρ προτεινης χρειαζεται ο οργανισμος μου... απο την αλλη πλευρα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι πολλες φορες ποικίλει λογω του φαγητου που εχουμε στο σπιτι και ως γνωστόν καποια φαγητα ειναι λιγοτερο πλουσια σε πρωτεινη.. πως θα καταλαβω ποσες δόσεις πρεπει να παρω?


τα κριτηρια που θα διαλεξεις ποια πρωτεινη θα παρεις για μενα ειναι η σχεση τιμης-<καθαροτητας>...
μια πρωτεινη γυρω στο 80%ειναι καλη λυση και σχετικα φθηνη...

Εχεις να μου προτείνεις καποια διότι ειμαι ασχετος σε θεματα συμπληρωμάτων?

billys15
22-03-13, 20:12
Κανεις το ιδιο λαθος που καναμε πολλοι στην αρχη.Δεν ξεραμε καν ποσα γραμμαρια χρειαζομασταν,δεν ξεραμε δηλαδη απο διατροφη-προπονηση,κι ομως πηγαμε και πηραμε συμπληρωματα.Δες πρωτα την διατροφη σου και μετα συνεχισε την σκονη,αλλιως δεν θα σου χρειαστει αν παιρνεις οποτε να 'ναι.

SpikeAman
22-03-13, 21:54
Αυτο που ξερω ειναι οτι στη διατροφη μας πρεπει να αντιστοιχούν 2g / για καθε κιλο σωματικου βαρους. Και απο αυτα δεν εχω ιδεα ποσα παίρνω καθημερινα... λογω του η διατροφη μου δεν ειναι σταθερη πχ να πω θα φαω τοσα γραμμαρια απαχου κοκκινου κρεας/κοτοπουλου/ψάρια/αυγά/τυρι... Το μονο που εχω κανει στην διατροφη μου ειναι να φτιαξω ενα "προγραμμα" 5-6 γευματων, ενα καλο πρωινο, 10ανο, μεσημεριανο, απογευματινο, βραδινο και να μην τρωω σαβουρες, γλυκα και απ' εξω. Λες να καλυπτομαι και να μην το ξερω?

and345
22-03-13, 22:06
αμα δεν ειναι και τα 5 σου γευματα φουλ πρωτεινικα τοτε πολυ δυσκολα εως αδυνατον να καλυπτεις 2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους.
εκτος και αν εισαι λιγα κιλα

SpikeAman
22-03-13, 22:15
Ειμαι 67,5kg που σημαινει 135g προτεινης.. δεν νομιζω οτι παιρνω τοση... τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

and345
22-03-13, 22:30
ή αν μπορεις φτιαχνεις και αλλο την διατροφη σου ή προχωρας σε αγορα σκονης πρωτεινης

SpikeAman
22-03-13, 22:35
περα απο την διατροφη, εμενα με καθήλωσε αυτο που διαβασα σε ενα αρθρο που ελεγε "Επιταχύνει την αποκατάσταση των μυών" γι αυτο στράφηκα αμεσως να ψαξω για το θεμα της πρωτεινης. Δεν με ενδιαφερει να "φουσκωσω" γρηγορα η ο,τι αλλο μπορει να μου δωσει η πρωτεινη παρα μονο για να νιώθω πιο καλα μετα απο καθε προπονηση και οχι κυριολεκτικα κομματια... βεβαια οτι αλλο μπορει να δωσει για βελτιωση καλοδεχουμενο... Ετσι οπως το εχω σκεφτει και με τη διατροφη μου θεωρω πως μπορω να ξεκινηση με μια δοση, νομιζω καθε δοση ειναι 30g σκονης? το πρωι και τις μερες που εχω προπονηση(3) 1 δοση πρωι και μια μετα την προπ... Δηλαδη με 2 λογια να μην το παρακανω.. καμια ιδεα?

and345
22-03-13, 22:56
περα απο την διατροφη, εμενα με καθήλωσε αυτο που διαβασα σε ενα αρθρο που ελεγε "Επιταχύνει την αποκατάσταση των μυών" γι αυτο στράφηκα αμεσως να ψαξω για το θεμα της πρωτεινης. Δεν με ενδιαφερει να "φουσκωσω" γρηγορα η ο,τι αλλο μπορει να μου δωσει η πρωτεινη παρα μονο για να νιώθω πιο καλα μετα απο καθε προπονηση και οχι κυριολεκτικα κομματια... βεβαια οτι αλλο μπορει να δωσει για βελτιωση καλοδεχουμενο... Ετσι οπως το εχω σκεφτει και με τη διατροφη μου θεωρω πως μπορω να ξεκινηση με μια δοση, νομιζω καθε δοση ειναι 30g σκονης? το πρωι και τις μερες που εχω προπονηση(3) 1 δοση πρωι και μια μετα την προπ... Δηλαδη με 2 λογια να μην το παρακανω.. καμια ιδεα?

η πρωτεινη ειναι το βασικο δομικο υλικο των μυων.αν την παρεις σε υγρη μορφη (η σκονη σε νερο) γινετε πολυ γρηγοροτερη αποροφηση της απο τους μυες. ενω πχ αν παρεις την πρωτεινη απο τροφη αργει η αποροφηση μεχρι να χονεψεις και να παει στυς μυες. γι αυτο λεει οτι επιταχυνει. γιατι κιολας μετα την προπονηση εχεις ενα παραθυρο ανοιχτο 30-40 λεπτα που αν παρεις την πρωτεινη γινετε ποιο γρηγορη αποροφηση.

SpikeAman
22-03-13, 22:58
Καμια ιδεα και για τα αλλα που ανεφερα?

and345
22-03-13, 23:04
ειναι αυτο που σου ειπαν και ποιο πανω.. να μαθεις ποση πρωτεινη περνεις απο τα γευματα σου.
γιατι για το πρωινο που λες να βαλεις. αν πινεις ενα ποτιρι γαλα, τρως δημητριακα και αυγα πχ εισαι σχεδον καλημενος οποτε δεν θα χρειαζεται να περνεις κιολας σκονη

SpikeAman
22-03-13, 23:06
Το πρωινο μου αποτελειται απο 1 ποτηρι γαλα και 4-5 φετες με βούτυρο και μέλι!

Morihey
24-03-13, 19:24
:welcome: Ως πρωτάρης στο φόρουμ, διάβασα αξιολογήσεις για τις περισσότερες "διάσημες" πρωτείνες, αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα.
Επειδή είμαι σε φάση γράμμωσης, ψάχνω πρωτείνες που :
Να τη χρησιμοποιώ μετά την προπόνηση [γρήγορη απορρόφηση]
Δυνατότητα να αντικαθιστά [πρωτεινικά] ένα γεύμα μέσα στη μέρα
Να αντικαθιστά πριν τον ύπνο ένα γεύμα [λογικά αργής αποδέσμευσης αυτη]

Υπάρχει κάποια μάρκα που να είναι λίγο από όλα? Ή έστω 2 διαφορετικές πρωτείνες που να καλυπτουν αυτές τις ανάγκες? Γιατί στο κατάστημα μου είπε ο υπάλληλος ότι πολλών πηγών είναι για όλα, ενώ μία whey δεν αντικαθιστά γεύμα και πάει άχρηστη αν ληφθεί το βράδυ.

and345
24-03-13, 20:45
:welcome: Ως πρωτάρης στο φόρουμ, διάβασα αξιολογήσεις για τις περισσότερες "διάσημες" πρωτείνες, αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα.
Επειδή είμαι σε φάση γράμμωσης, ψάχνω πρωτείνες που :
Να τη χρησιμοποιώ μετά την προπόνηση [γρήγορη απορρόφηση]
Δυνατότητα να αντικαθιστά [πρωτεινικά] ένα γεύμα μέσα στη μέρα
Να αντικαθιστά πριν τον ύπνο ένα γεύμα [λογικά αργής αποδέσμευσης αυτη]

Υπάρχει κάποια μάρκα που να είναι λίγο από όλα? Ή έστω 2 διαφορετικές πρωτείνες που να καλυπτουν αυτές τις ανάγκες? Γιατί στο κατάστημα μου είπε ο υπάλληλος ότι πολλών πηγών είναι για όλα, ενώ μία whey δεν αντικαθιστά γεύμα και πάει άχρηστη αν ληφθεί το βράδυ.

με τα 2 που εκανα bold καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να ειναι μια γιατι ειναι αντι8ετα πραγματα. δεν μπορεις να εισαι και γρηγορος και αργος ταυτοχρονα ;)
για αντικατασταση που λες ΜΟΝΟ πρωτεινικα ολες το κανουν γιατι ολες σου δινουν πρωτεινη.
για μετα την προπονηση θα σου ελεγα μια whey οπως πχ την ΟΝ που ειναι 80ρα (αφου εισαι σε γραμμωση μπορεις και iso αλλα ειναι ποιο ακριβες), και για το βραδυ καζεινη που ειναι αργης απελευθερωσης και για τις 8 ωρες του υπνου εισαι καλυμενος
οποτε κατ'εμε με μια whey για τις 2 πρωτες περιπτωσεις και μια καζεινη για το βραδυ εισαι μια χαρα.

Devil
25-03-13, 12:12
προσωπικα θα ελεγα να παρεις μονο μια whey.... και αυτη concentrate.... (εκτος αν εχεις θεμα με τη λακτοζη)....

η πρωτεινη με την πιο αργη απορροφηση ειναι η τροφη..... δλδ με ενα κομματι κρεας εισαι κομπλε.... δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να παρεις καποια καζεινη για αυτο το λογο....

η μονη χρηση της ειναι να αντικαταστηεις ενα γευμα σε περιπτωση που δεν μπορεις να φας κατι στερεο την δεδομενη στιγμη..... τοτε οκ...

Morihey
25-03-13, 18:33
προσωπικα θα ελεγα να παρεις μονο μια whey.... και αυτη concentrate

Από άποψη γεύσης/τιμής/χαρακτηριστικών ποιες concentrate προτείνεις?
Τhnx και στους 2 ^^

Plus`
25-03-13, 23:19
Υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα το οποίο να περιέχει σε πολύ καλές δόσεις και μορφές τα εξής:
Selenium,melatonin,zinc,green tea,folic acid,acetyl-l-carnitine, c2,c16,b6,b12

Δεν ζητάω πολλά;

Plus`
25-03-13, 23:46
Υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα το οποίο να περιέχει σε πολύ καλές δόσεις και μορφές τα εξής:
Selenium,melatonin,zinc,green tea,folic acid,acetyl-l-carnitine, c2,c16,b6,b12

Δεν ζητάω πολλά;

Όλοι θα το.δουν εδώ....

Greg1997
27-03-13, 23:49
καλησπερα θελω να μου λυσετε μια απορια τι διαφορα εχει μια whey isolate απο μια απλη whey?

ελμερ
27-03-13, 23:55
Διαβασε αυτο που εξηγει τις διαφορες των διαφορων ειδων πρωτεινων πρωτεινες (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)

Nikolas_mk2
27-03-13, 23:57
Δεν υπάρχει ''απλή'' whey με την εννοια οτι ο ορος γαλακτος απομονωνεται με καποιον τροπο απο την πηγη προελευσης,η isolate εχει απομονωθει/επεξεργασθει σε πολύ μεγαλο βαθμο γι'αυτο κι εχει σχεδον μηδενικους υδατανθρακες/λιπαρα και φυσικά υψηλοτερη τιμη από τις υπόλοιπες....

Greg1997
27-03-13, 23:59
Δεν υπάρχει ''απλή'' whey με την εννοια οτι ο ορος γαλακτος απομονωνεται με καποιον τροπο απο την πηγη προελευσης,η isolate εχει απομονωθει/επεξεργασθει σε πολύ μεγαλο βαθμο γι'αυτο κι εχει σχεδον μηδενικους υδατανθρακες/λιπαρα και φυσικά υψηλοτερη τιμη από τις υπόλοιπες....

Αρα isolate θεωρειτε καλυτερη?

chiken
30-03-13, 00:31
whey gold standard vs pro plex protein... ποια η καλυτερη??
λοιπον... μεχρι στιγμης ειχα.. την iso100 της dymatize

*******


η οποια εχει καταπληκτικη γευση την οποια την περνω 1 scoop αμεσως μετα το gym.... λογω της γρηγορης αφομιωσης της...μαζι με λιγο βρωμη.... (αυτη θα την κρατησω για μετα το gym)

και περνω και 1 scoop whey gold standard

********

μαζι με το πρωινο με βρωμη αμυγδαλα κ σταφιδες.. και ακομα ενα scoop πριν απο την προπονηση μαζι με ενα φρουτο
συνηθως

σκεφτομαι.. να αντικαταστησω την gold standard whey με την pro plex

********

ποια η γνωμη σας????? να συμπληρωσω οτι περνω ακομα 2 καψουλες την ημερα αλκαλικη κρεατινη 1 πριν και 1 μετα την προπονηση...


Ποια η γνωμη σας λοιπον? whey gold standard ή pro plex protein.. αν εχεται καποια αλλη συμβουλη για την αλκαλικη που περνω ή για την βρωμη που συνδιαζω με την πρωτεινη θα ηθελα να την ακουσω ευχαριστω εκ των προτερων¨)

sTeLaKoS
30-03-13, 02:19
Έχεις ανοίξει νέο τόπικ για το ίδιο θέμα. :moderator:

whey gold standard vs pro plex protein... ποια η καλυτερη? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25936-whey-gold-standard-vs-pro-plex-protein...-ποια-η-καλυτερη)

klag
01-04-13, 15:14
παιρνω εδω και ενα μηνα το weider fat burner της victory!
και μου προτινε ενας φιλοσ το BioTech - Thermo Drine Liquid
τι λετε;

andreasaxo
02-04-13, 10:11
Καλυμερααα!! :green:
Παιδια ψαχνω απο χθες πληροφορειες για το πρωτο πρωτεινουχο συμπληρομα που ηρθε ποτε στην Ελλαδα.
Το aminovit ειναι η πριν απο αυτο ειχαν ερθει κι'αλλα;

Redbul
02-04-13, 15:53
Σε τι πλεονεκτούν τα συμπληρώματα αμινοξέων σε σχέση με την πρωτεϊνη ορού γάλακτος;

manos24
02-04-13, 15:53
Καλησπέρα σας και απο εμένα να ρωτήσω την γνώμη σας για την ΑΜΙΧ και για την Primaforce? διάβασα οτι έχουν πολύ καλές τιμές και προόντα ευχαριστώ εκ των προτέρων :thumbup:

cryst
02-04-13, 19:35
αν παρω πρωτεινη και κανω μαζι και αεροβια
τι αποτελεσματα θα εχω?

cryst
02-04-13, 19:36
θα κανω γραμμοση μαζι με ογκο η οχι?

Mikekan
02-04-13, 21:38
Ότι ναναι

Ξεκίνα διάβασμα και τα λέμε απο Δευτέρα.

Giorgos04
02-04-13, 21:49
Ότι ναναι

Ξεκίνα διάβασμα και τα λέμε απο Δευτέρα.

+1 !!

Gun&Roses
02-04-13, 22:24
Κοίτα αυτό δεν είναι δίκαιο.. το έχουν κάνει και άλλοι αλλά είναι αντιαθλητικό.. Κάνουν μόνο αερόβια και παίρνουν πρωτεϊνη και έχουν απίστευτα αποτελέσματα και λένε και καλά ότι κάνουν βάρη αλλά στην ουσία κλέβουν γιατί το κάνουν με αυτό το τεράστιο μυστικό... :shock::unsure:

Πέρα από την πλάκα και μην με παρεξηγήσεις απλά όσοι δεν ξέρουν νομίζουν ότι η πρωτεϊνη είναι κάτι μαγικό... Ούτε καν διαφορά δεν θα φανεί ειδικά στις αρχές, ούτε στο ελάχιστο.. και κάποιοι που παίρνουν κάτι πρωτεϊνες όγκου ψευτό όγκο κάνουν.. πάχος δηλαδή.. :P

cryst
03-04-13, 16:00
ευχαριστο ρε φιλε για την συμβουλη

kazos_GR
03-04-13, 23:13
πεδες 1 ερωτιση οποιος ξερει πλς
επιδη τροω την ημερα 8-9 ασπραδια αυγου δεν με συμφερει στην τιμη και ειπα να παρω την egg protein τις ON μου βγενει γυρο στα 20 ευρο κατο τον μηνα
αυτο που θελω να μαθω ειναι να παρω egg protein ή whey γιατι μπικα στο thread egg protein και λενε τα παιδια εκει οτι καλυτερα να παρεις whey δεν ειναι ανωτερη η πρωτεινη αυγου απο οτι ειναι στο γαλα?

Nikolas_mk2
04-04-13, 00:50
Ο ορός γαλακτος είναι ανώτερος.

uplifter7
04-04-13, 11:35
καλησπερα..γινεται να παρεις cla μαζι με ομεγα 3 στο ιδιο γευμα?

cryst
11-04-13, 14:26
αν παρω προτεινη σε ποσο καιρο θα δω αποτελεσματα?
και κατι αλλο αν παρω οι κοιλιακοι μου θα βνουν οι θα κριφτουν πισο απο ενα μεγαλο μερος λιπους?????????????/

koukoutsaki
11-04-13, 14:29
η πρωτεινη δεν αντικαθιστα το φαγητο ..ειναι συμπληρωμα εαν δε παιρνεις οση χρειαζεσαι απο το φαγητο σου ..
εσυ τι ακριβως αποτελεσματα περιμενεις απο την πρωτεινη? :unsure:
οσο για το λιπος εχει να κανει με την διατροφη σου καθαρα καθως κ τη σωστη προπονηση και για να φανουν οι κοιλιακοι θα πρεπει να εχουμε χαμηλο ποσοστο λιπους :welcome:

cryst
11-04-13, 14:36
εγω κανω 5 φορες την εβδομαδα γυμναστιριο και 4 φορες ΚICK BOXING ΠΙΣΤΕΥΩ απο γυμναστικη ειμαι μαλον καλα ετσι?
εγω θελω να μην εχω καθολου λιπος θελω να εχω μονο μυς και κοιλιακους προπαντος
η πρωτεινη θα βοηθισει σε αυτο?
α και θελω αυξιση ογκου ....!!

cryst
11-04-13, 15:22
ας απαντισει καπιος σας παρακαλω

Chaz
11-04-13, 15:38
το λιπος εχει να κανει με την διατροφη σου καθαρα καθως κ τη σωστη προπονηση


'Οπως σου είπε το κουκουτσάκι είναι θέμα κυρίως διατροφής και γυμναστικής. Η πρωτεϊνη δεν θα σου κάψει λίπος...

cryst
11-04-13, 15:43
ενταξει το ξερω δεν θελω να μου καψει λιπος
αλλα αν παρω πρωτεινη και κανω αεροβιο θα βοηθισει

uplifter7
11-04-13, 18:11
καλησπερα..βιταμινη Ε για ποσο καιρο μπορουμε να περνουμε συνεχομενα?

just chris
11-04-13, 18:32
το magnesium chelate που ειναι το καλυτερο (οπως λεει ο λαο), ειναι πανακριβο.
το oxide ειναι φτηνο αλλα το citrate ειναι λιγο ακριβοτερο απο το oxide με προσιτη τιμη.
ας πουμε το οxide εχει 8ευρω ενω το citrate εχει 10.το ερωτημα μου ειναι......το citrate
ειναι καλης ποιοτητας μαγνησιο ή καλυτερα να δωσω κατι παραπανω για να παρω το chelate????

tsoumi7
11-04-13, 18:38
Εχω δοκιμάσει τις μονουδρικες της on-reflex-warrior lab-dynamitize και εδώ και 2μηνες χρησιμοποιώ την φόρμουλα της gaspari to size on ότι και να λένε εγώ μονουδρικι δν ξαναπερνω ποτέ καμία σχέση απλα

uplifter7
11-04-13, 19:55
καλησπερα..βιταμινη Ε για ποσο καιρο μπορουμε να περνουμε συνεχομενα?

και βιταμινη c 1000αρα..

Andreas C.
11-04-13, 20:08
Φίλε είναι λίγο ατυχής η σύγκριση σου, είναι σαν να συγκρίνεις ταμπλέτες καφεΐνης με το Assault (Muscle Pharm) :toast:

tsoumi7
11-04-13, 20:46
Ναι έχεις δίκαιο φίλε μ απλά πιστεύω ότι τελικά αξίζουν οι φόρμουλα που οι ποιο πολύ κραζουν

Metalhead|T|
12-04-13, 17:19
Weider Bodybuilding Blocks...αμινοξεα...τα ξέρει κανείς?/...θα μου δώσει 2 κουτια ενας φίλος και θέλω να δώ τι παίζει..υπάρχει κατι σαν αξιολόγηση αλλα δεν εχει γράψει κανεις τιποτα...αν ξερει κανείς κατι ας ρίξει μια ιδεα

Zigakos
12-04-13, 22:24
Καλησπέρα σας...αγόρασα την 4.5κιλη ON Gold Standard (Σακούλα)
Και θα ήθελα να ρωτήσω!!!Όταν την ανήξω(Σακούλα)Μετά θα μπορώ να την ξανα
κλήσω?Θα κολάει καλά το πλαστικό??Αν δεν κλίνει καλά και αφήσω ανυχτή την σακούλα
θα χαλάσει η πρωτείνη??!Αμα δεν γίνεται να την κλίση(Η δεν κλίνει καλά)μάλον θα χρησιμοποιήσω
κάποιο κουτί απο μια άλλη πρωτείνη!!

Zigakos
12-04-13, 23:33
http://www.gym-and-fitness.com/gymimages/on10lb.jpg

tzouas
12-04-13, 23:49
Κοιτα ξανακλεινει η σακουλα αλλα αν καθε μερα την ανοιγοκλεινεις 2-3 φορες λογικο να χαλασει μετα απο λιγο και να παιρνει αερα η πρωτεινη που δεν ειναι και οτι καλυτερο...υγρασια,σχηματιζει σβολους κτλ...
Γιαυτο λοιπον παρε την σακουλα και ριξτην σε αλλο κουτι πρωτεινης η ταπερ η οτιδηποτε πιο βολικο...

Bone
13-04-13, 01:29
Ξερει κανεις καποιο καλο συμπληρωμα μαγνησιου?
επισης διαβασα ενα αρθρο για συνδιασμο {ασβεστιο,μαγνησιο,ψευδαργυρο},ενα τετοιο συμπληρωμα θα εκανε δουλεια ή ειναι μικρες οι ποσοτητες?? http://www.healingpowerpharmacy.gr/s...Zinc-tabs-100s
https://www.google.gr/search?q=solgar+calcium+magnesium+plus+zinc&aq=1&oq=solgar+cal&aqs=chrome.2.57j0l2j60j0j62.11796j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Mikekan
13-04-13, 05:48
Να χρησιμοποιείς κάποιο άλλο κουτί είναι η καλύτερη λύση!


Sent from my iPhone using Tapatalk

and345
13-04-13, 13:25
μπορεις να χρησιμοποιήσεις κουτι απο αλλη πρωτεινη οπως ειπες και οσο δεν χωράει το κρατας στην σακουλα κλειστη σε ενα μερος που να μην εχει υγρασια.
και οταν αδειασει το κουτι που θα εχεις , το ξανα γεμιζεις...
προσεξε μονο μην κοψεις την σακουλα ποιο κατω απο το κουμπωμα και δεν κλεινει μετα

spirus
13-04-13, 13:35
παιδια υπαρχει περιπτωση μια πρωτεινη να αρχισει ξαφνικα να σε πειραζει στο στομαχι?
εχω παρει σε σκευος 2.2 kg και ενω ηταν μια χαρα, τωρα που σχεδον τελειωνει αρχιζει κ με φουσκωνει απιστευτα..
μιλαμε για τρελο τυμπανισμο στο στομαχι.. ειναι ΄λογικο?

και ειμαι σιγουρος οτι η πρωτεινη φταιει για το φουσκωτο γιατι επιτιδες δεν επερνα για 2 μερες κ ημουν μια χαρα..
σημερα που πηρα παλι τουμπανο η κοιλια

Aristosdem
13-04-13, 20:17
παιδια υπαρχει περιπτωση μια πρωτεινη να αρχισει ξαφνικα να σε πειραζει στο στομαχι?
εχω παρει σε σκευος 2.2 kg και ενω ηταν μια χαρα, τωρα που σχεδον τελειωνει αρχιζει κ με φουσκωνει απιστευτα..
μιλαμε για τρελο τυμπανισμο στο στομαχι.. ειναι ΄λογικο?

και ειμαι σιγουρος οτι η πρωτεινη φταιει για το φουσκωτο γιατι επιτιδες δεν επερνα για 2 μερες κ ημουν μια χαρα..
σημερα που πηρα παλι τουμπανο η κοιλια

Δες εδω, http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25397-%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%A6%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%BA%CF%89%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B9...&

kazos_GR
14-04-13, 11:40
πεδες ενας φιλος μου που δεν εχει acc μου ειπε να σας ρωτισω ποιος λιποδιαλυτης ειναι καλυτερος

lipo6 (nutrex) αν δεν κανω λαθος
viper (dymatize)
animal cuts (universal)

και αν καποιος εχει δοκιμασει και τα 3 ποιο τον βοηθεισε περισοτερο σε μειωση λιπους και στεγνωμα.

panakos
14-04-13, 12:26
πεδες ενας φιλος μου που δεν εχει acc μου ειπε να σας ρωτισω ποιος λιποδιαλυτης ειναι καλυτερος

lipo6 (nutrex) αν δεν κανω λαθος
viper (dymatize)
animal cuts (universal)

και αν καποιος εχει δοκιμασει και τα 3 ποιο τον βοηθεισε περισοτερο σε μειωση λιπους και στεγνωμα.

animal cuts κι μετα viper απο μενα:toast:

sanitarium20
15-04-13, 11:03
2 ερωτήσεις αν και από μία αναζήτηση που έκανα στις τελευταίες 3-4 σελίδες δεν απαντάει κανένας.

1) Το CLA τι ακριβώς προσφέρει; Μου έστειλαν ένα διαφημιστικό μαζί με μία πρωτείνη whey που παρήγγειλα και αναρωτιέμαι...
2) Από τις πρωτείνες whey ποια είναι αυτή που είναι πιο κοντά στο 100%, αυτή που έχει το λιγότερο υδατάνθρακα;

kazos_GR
15-04-13, 13:10
πεδες θελω να αγορασω ταυρινη υπαρχει σκετη ? ή μονο σε βλεντ απο αμινοξεα?
και αν υπαρχει σκετη πρεπει να συνδιαστη και καποιο αλλο αμινοξη?
αν υπαρχει κατι απο τα παραπανω πειτε μου το ονομα απο το σημπληρωμα thnx

aqua_bill
15-04-13, 14:38
2 ερωτήσεις αν και από μία αναζήτηση που έκανα στις τελευταίες 3-4 σελίδες δεν απαντάει κανένας.

1) Το CLA τι ακριβώς προσφέρει; Μου έστειλαν ένα διαφημιστικό μαζί με μία πρωτείνη whey που παρήγγειλα και αναρωτιέμαι...
2) Από τις πρωτείνες whey ποια είναι αυτή που είναι πιο κοντά στο 100%, αυτή που έχει το λιγότερο υδατάνθρακα;

1 Conjugated Linoleic Acid (cla) ελληνιστή, συζυγές λινελαϊκό οξύ. συναντατε σε τουαχιστον 28 ισομερή του λινεικου οξέος. αυτα με τη σειρα του ειναι δυο κατηγοριών. τα trans-fat και τα cis-fat. Εχουν διαπιστώσει λοιπόν(απ οτι λένε) οτι στον άνθρωπο τα trans-10 και τα cis 12 βοηθουν σε κάποιο μικρο ποσοστο στη μυωση του λιπους και στην αύξηση άλυπης μυϊκής μαζας...
2 πρεπει να διερεσεις τα γραμρια της πρωτεινης που αναγραφετε σαν διατροφικη αξια σε ενα σκουπ παλλαπλασιαζονταςτο με το 100 προς(δια) τα αναγραφομενα γρ του σκουπ..πχ. ενα σε ενα σκουπ περιεχονται 36 γραμμάρια προιντος απο τα οποία τα 26 ειναι πρωτεΐνη τοτε... 26*100=2600 , 2600/36=72.2 % πρωτεινη ανα σκουπ

aqua_bill
15-04-13, 14:40
πεδες θελω να αγορασω ταυρινη υπαρχει σκετη ? ή μονο σε βλεντ απο αμινοξεα?
και αν υπαρχει σκετη πρεπει να συνδιαστη και καποιο αλλο αμινοξη?
αν υπαρχει κατι απο τα παραπανω πειτε μου το ονομα απο το σημπληρωμα thnx

τα παντα μπορεις να βριες μπαλκ, φυσικα και την ταυρίνη. :unsure: αφου μη βασικο αμινοξύ ειναι και η ταυρινη γιατι να μην μπορει να συνδιαστει..τι συνδιασμο θελεις δηλαδη να κανεις? τι περιμένεις να δεις?

sanitarium20
15-04-13, 14:44
1 Conjugated Linoleic Acid (cla) ελληνιστή, συζυγές λινελαϊκό οξύ. συναντατε σε τουαχιστον 28 ισομερή του λινεικου οξέος. αυτα με τη σειρα του ειναι δυο κατηγοριών. τα trans-fat και τα cis-fat. Εχουν διαπιστώσει λοιπόν(απ οτι λένε) οτι στον άνθρωπο τα trans-10 και τα cis 12 βοηθουν σε κάποιο μικρο ποσοστο στη μυωση του λιπους και στην αύξηση άλυπης μυϊκής μαζας...
2 πρεπει να διερεσεις τα γραμρια της πρωτεινης που αναγραφετε σαν διατροφικη αξια σε ενα σκουπ παλλαπλασιαζονταςτο με το 100 προς(δια) τα αναγραφομενα γρ του σκουπ..πχ. ενα σε ενα σκουπ περιεχονται 36 γραμμάρια προιντος απο τα οποία τα 26 ειναι πρωτεΐνη τοτε... 26*100=2600 , 2600/36=72.2 % πρωτεινη ανα σκουπ

1) βοηθάνε όντως;
2) ναι το καταλαβαίνω αυτό απλά εννοώ αν ξέρουμε κάποια εταιρία που είναι πιο κοντα στο 100%...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

aqua_bill
15-04-13, 14:49
1)δεν μπορω ν στο απαντησω αυτό. ερευνες που βγαινουν κατα καιρόυς ισχυριζονται οτι βοηθάνε ..λιγο...καμια σχεση με τον πανικο που ειχαν δημιουργήσει βεβαια. προσωπικά τα χρησιμοποιώ μαζι με αλλα πραγματα οπως πρασινο τσαι κλπ στην περιοδο "της γράμμωσης" αν με ρωτας αν τα προτείνω .. όχι. Δεν πιστευω πως προσφαιρουν τιποτα σε καποιον που αρχιζει τωρα τη γυμναστική.

2) ε δες ποιες εταιρίες θελεις κανε τη διαίρεση και δες το.... οι ισολατε ειανι λογικο να εχουν τις υψηλότερες τιμές

sanitarium20
15-04-13, 15:09
1) Δεν ξεκινάω ακριβώς τώρα τη γυμναστική.. Γυμνάζομαι περίπου 2 χρόνια εντατικά, έχω κάνει ένα συμπαθητικό κορμί, όχι κάτι το εξαιρετικό βέβαια και έπαιρνα μόνο λίγο πρωτείνη όλο αυτόν τον καιρό, αλλά γενικά από συμπληρώματα ξέρω λίγα πράγματα η αλήθεια είναι. Παλιότερα γυμναζόμουβ μάλλον περιστασιακά αλλά σίγουρα όχι από αγγαρεία. Πάνω σε αυτο που λες τώρα έχω διαβάσει σε κάποια σάιτ ότι πολλοί αντιπροτείνουν στο cla το fish oil. Κάποια γνώμη για αυτό;

2) Απλά δεν γνωρίζω όλες τις εταιρίες, πολυ λίγες για την ακρίβεια και ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που ρωτάω. Να αποφύγω το ψάξιμο αν ξέρετε κάτι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

tottaliaris
16-04-13, 18:03
Είχα πάρει μια μονοϋδρική κρεατίνη πέρυσι το Νοέμβριο και την έχω ακόμα, σβόλιασε κιόλας.Μπορώ να την ξαναπάρω ή δεν κάνει?

RAMBO
16-04-13, 18:04
αμα δεν εχει ληξει μια χαρα κανει

Mikekan
17-04-13, 16:44
Αλλαξε τακτική το mp. Free delivery για παραγγελίες πανω απο 200 λίρες. Κάτι ειναι και αυτο.

andreasaxo
18-04-13, 08:47
Ο ποιος μπορη σας παρακαλω, ας μου στήλη τα site του βοτανου και του Πορτογαλου.
Ευχαριστω!!

Fataoulas
18-04-13, 09:35
ετοιμος ;)

andreasaxo
18-04-13, 09:42
ετοιμος ;)
Σ'ευχαριστω!! :welcome:

Mikekan
19-04-13, 07:37
Παιδια μια 80αρα πρωτεινη προκαλεί έστω και ελάχιστα αύξηση ινσουλινης? γενικά εχει καθόλου τέτοιο ρόλο η πρωτεινη οπως ο υδατανθρακας?

sanitarium20
19-04-13, 13:25
Ο ποιος μπορη σας παρακαλω, ας μου στήλη τα site του βοτανου και του Πορτογαλου.
Ευχαριστω!!

Τι σάιτ είναι αυτά αν επιτρέπεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

mika68
19-04-13, 18:21
Τι σάιτ είναι αυτά αν επιτρέπεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Να δεις που αυτα δεν ειναι καλα σαιτ. . .του σατανα:evil2:

livistros
19-04-13, 21:49
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση
αν μια πρωτεινη δημιουργει αερια σημαινει οτι ειναι καλης ποιοτητας;

arnoldmitsos88
20-04-13, 23:29
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση
αν μια πρωτεινη δημιουργει αερια σημαινει οτι ειναι καλης ποιοτητας;

αέρια? μάλλον είναι χαλασμένη.

arnoldmitsos88
21-04-13, 00:16
ή η δόση που βάζεις είναι πολύ και σου προκαλεί αέρια

just chris
21-04-13, 00:20
δεν εχει σχεση το αεριο με την ημερομηνια ληξης.αν εχει ληξει θα τον εστελνε κατευθειαν τουαλετα.καποιο συστατικο ισως τον πειραζει που εχει η πρωτεινη ή την πινει σε γαλα.

tsoumi7
21-04-13, 01:06
Τ λέτε ρε παιδιά;δηλαδή όταν τρώτε αυγά δν σας έρχονται αέρια;το ίδιο και με την πρωτεΐνη

Mikekan
21-04-13, 07:32
Οχι ποτέ. Και τρώω 20 αυγα τη μέρα.

ArgoSixna
21-04-13, 10:15
protein farts , εχεις θεμα με λακτοζη;; σε στελνει και τουαλετα;; εχει πηκτικο μεσα η πρωτεινη;;

γενικα , "κωλος κλασμενος, γιατρος χεσμενος!" :turtle: :welcome:

tsoumi7
21-04-13, 11:09
Εγώ τροω 23 αυγά την ημέρα.πιστεψεμε και όλοι στο γυμναστήριο αυτό μ λενε

Mikekan
21-04-13, 11:55
Μα δεν ειναι ότι δεν σε πιστεύω, I guess we are all different at the end of the day.

cryst
21-04-13, 12:01
παιδες θελω να σας ρωτησω κατι

την προτεινη ποτε πρεπει να την περνω
και τα αμηνοξεα ποτε?

panakos
21-04-13, 12:08
την πρωτεινη την περνουμε οταν δνε συμπληρωνουμε απ την κανονικη τροφη σε γευματα την ποσοτητα που χρειαζεται..και αμεσως μετα την προπονηση...τα αμινοξεα πριν και μετα την προπονηση αλλα εφοσον εχει ςπρωτεινη ειναι αχρηστα θεωρω...στα πουλησαν για να σου παρουν τα χρηματα:(

cryst
21-04-13, 12:13
τα αμινοξεα τα παιρνεις για να εισαι ξεκουραστος την αλλη μερα για να ξανα κανεις γυμναστικη την αλλη μερα αν κανεις συνεχια τρομερα κουραστικη γυμναστικη
και επεισεις τα αμινοξεα βοηθανε την πρωτεινη να αφομιοθει καλυτερα απο τον οργανισμο
αλλα δεν ξερω ποτε να τα παρω

s0k0s
21-04-13, 13:28
Τι λετε βρε εδω.. Τα διαβασατε απο καπου ή απο το μυαλουδακι σας;


αέρια? μάλλον είναι χαλασμένη.
Εχω πιει εως και 7-8μηνες λιγμενη κ τιποτα. Επισης κ χαλασμενη που ηταν πετρα κ την εκανα σκονη παλι τιποτα! Και οχι μια φορα 2-3 φορες σιγουρα μου ειχαν τυχη.


ή η δόση που βάζεις είναι πολύ και σου προκαλεί αέρια
Ουτε καν αυτο ξεχνα το οκ.


Τ λέτε ρε παιδιά;δηλαδή όταν τρώτε αυγά δν σας έρχονται αέρια;το ίδιο και με την πρωτεΐνη
Ουτε με τα αυγα κατι τετοιο..

Τα αερια ειναι απο καποιες διαταραχες στο στομαχι που εχουμε. Οι οποιες προκαλουνται απο τροφες οπου δεν μας "καθονται" καλα στο στομαχι..

s0k0s
21-04-13, 13:30
τα αμινοξεα τα παιρνεις για να εισαι ξεκουραστος την αλλη μερα για να ξανα κανεις γυμναστικη την αλλη μερα αν κανεις συνεχια τρομερα κουραστικη γυμναστικη
και επεισεις τα αμινοξεα βοηθανε την πρωτεινη να αφομιοθει καλυτερα απο τον οργανισμο
αλλα δεν ξερω ποτε να τα παρω

Ουτε καν! Η πρωτεινη τι ειναι? Αμινοξεα, αμινοξεα πολλα μαζι οπου δημιουργουν την πρωτεινη.
Οποτε, οταν παιρνεις αμινοξεα π.χ. μετα την προπονηση που παιρνουμε ασε να περασει ενα μισα ωρο κ' μετα πιες την πρωτεινη. Ασε να αποροφυθουν τα 3 κυριοτερα αμινοξεα (bcaa, λευκινη-βαλινη-ισολευκινη). Δεν χρειαζεται να αναμηχθουν με αλλα αμινοξεα υδατανθρακες κ λιπη.

cryst
21-04-13, 14:03
αυτο το ηξερα οτι πρεπει να περασει καπια ωρα για να πιω την πρωτεινη μετα

ακου να περνω αμηνοξεα πριν την προπονηση
μετα την προπονιση ή κατα την διαρκια της προπονησης ή και τα τρια

s0k0s
21-04-13, 14:32
Πριν τν προπονηση για μενα ειναι αχρηστο απο την στιγμη που εχεις γευματισει 2-3 ωρες πριν.
Μεσα στην προπονηση δν χρειαζεται αλλα λιγο πριν τελειωσεις την προπονηση ειναι οτι πρεπει κανα 10λεπτο πριν. και μετα απο 30 λεπτα πινεις την πρωτεινη σου. Και μετα απο 40λεπτακια τρως το γευμα σου.

cryst
21-04-13, 14:36
οκ φιλαρα σε ευχαριστω

s0k0s
21-04-13, 14:42
edit: κ' αμα δν εχεις πρωτεινη ή παιρνεις απο τροφες μονο πρωτεινη τοτε απλα γευματιζεις μετα απο 30-40λεπτα αφου πηρες τα αμινοξεα.

cryst
21-04-13, 14:43
θα παρω λιγη προτεινη γιατι δεν προλαβενω να εχω οση χριαζετε το σωμα μου καταλαβες

alexandro7
21-04-13, 17:45
παιδιά καλησπέρα...να σας κάνω μια ερώτηση που πάντα την είχα αποριά?(και να μην θελετε την κάνω)γιατί οι πρωτείνες λένε στην ετικέτα(π.χ whey protein 100%) 100% ενώ δεν βγάζουν 100%σε ένα σκουπ?

cryst
21-04-13, 19:30
kαλη η απορια
και εγω ηθελα να την κανω αλλα την εβρισκα καπος χαζουλα την ερωτηση

s0k0s
22-04-13, 02:32
παιδιά καλησπέρα...να σας κάνω μια ερώτηση που πάντα την είχα αποριά?(και να μην θελετε την κάνω)γιατί οι πρωτείνες λένε στην ετικέτα(π.χ whey protein 100%) 100% ενώ δεν βγάζουν 100%σε ένα σκουπ?

Γραφουν απο πισω στα συστατικα, οτι στο σκουπ δινουν τοσα γρ. πρωτεινης.. 100αρα δν νμζω να υπαρχει αλλα 90αρες τουλαχιστον καποιες iso βγαινουν

Metalhead|T|
22-04-13, 15:27
Παιδες καλησπέρα...επειδη ειμαι στο ψάξιμο...μπορεί καποιος να με κατατοπίσει-πληροφορήσει οσο γινεται στέλνοντας και πμ αν δεν θέλει να γράψει εδω...που μπορώ να βρώ στην ΑΘΗΝΑ πρωτείνη ορου γάλακτος αγευστη σε μεγαλη συσκευασία απο Εργαστήρι Ζαχαροπλαστικής..!!! αν κάποιος εχει κανενα γνωστό ή γνωρίζει (εχει πάρει στο παρελθόν) καποιο κατάστημα που μπορώ να προμηθευτώ κατι τετοιο..ας με ενημερώσει....:welcome:

sanitarium20
22-04-13, 18:54
Ρε παιδιά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας τη γνώμη του θα ήμουν ευγνώμων. Παρακολουθώ τα θέματα σχετικά με την πρωτείνη σε αυτό το φόρουμ, σχετικά με την κερεατίνη, τα αμινοξέα και τους λιποδιαλύτες (τουλάχιστον αυτά, γιατί έχω διαβάσει και άπειρες άλλες σελίδες άλλων θεμάτων) και δεν έχω καταφέρει να διαμορφώσω σαφή εικόνα για κάτι που θέλω

Χρησιμοποιώ πρωτείνη whey ως συμπλήρωμα μαζί με κρεατίνη στο πρόγραμμα μου. Τα παίρνω μαζί μετά από τα βάρη μου (ένα scoop πρωτείνης (της on) μαζί με 5 gr κρεατίνης, όσο είναι η προτεινόμενη δοσολογία δηλαδή) σε ένα shaker για να μη φουσκώνω. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν το "μετά την προπόνηση" είναι το ενδεδειγμένο. Είναι καλύτερο και πρωτείνη και κρεατίνη μετά; Η ποσότητα της πρωτείνης είναι αρκετή; Μήπως είναι λίγη;

Επίσης σκέφτομαι να εντάξω αμινοξέα στο πρόγραμμα μου. Πότε θεωρείται ότι είναι η ιδανική στιγμή της ημέρας σε σχέση με την προπόνηση; (Και σε σχέση με τα υπόλοιπα συμπληρώματα βασικά)

Συγνώμη αν είναι πράγματα χιλιοειπωμένα αλλά από το πολύ διάβασμα έχω μπερδευτεί...

a-mad
22-04-13, 22:23
ρε παιδια ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε l-carnitine και cla?????δηλαδη για ποιο λογο να προτιμησω το ενα απο το αλλο

Mikekan
22-04-13, 22:26
Καμία σχέση, τι εννοείς ποια ειναι ή διάφορα? όση σχέση εχει η κρεατίνη με τη πρωτεινη έχουν και αυτα τα δυο.

a-mad
22-04-13, 22:30
και τα δυο δεν χρησιμοποιουνται για καυση λιπους????θελω να παρω ενα απο τα δυο αλλα δεν ξερω ποιο......ποιο ειναι δηλαδη καλυτερο

Mikekan
22-04-13, 22:38
Αν ειναι να πάρεις ένα απο τα δυο πάρε Καρνιτινη.

a-mad
22-04-13, 22:54
ok tnx ;)

Andreas C.
23-04-13, 00:00
Ρε παιδιά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας τη γνώμη του θα ήμουν ευγνώμων. Παρακολουθώ τα θέματα σχετικά με την πρωτείνη σε αυτό το φόρουμ, σχετικά με την κερεατίνη, τα αμινοξέα και τους λιποδιαλύτες (τουλάχιστον αυτά, γιατί έχω διαβάσει και άπειρες άλλες σελίδες άλλων θεμάτων) και δεν έχω καταφέρει να διαμορφώσω σαφή εικόνα για κάτι που θέλω

Χρησιμοποιώ πρωτείνη whey ως συμπλήρωμα μαζί με κρεατίνη στο πρόγραμμα μου. Τα παίρνω μαζί μετά από τα βάρη μου (ένα scoop πρωτείνης (της on) μαζί με 5 gr κρεατίνης, όσο είναι η προτεινόμενη δοσολογία δηλαδή) σε ένα shaker για να μη φουσκώνω. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν το "μετά την προπόνηση" είναι το ενδεδειγμένο. Είναι καλύτερο και πρωτείνη και κρεατίνη μετά; Η ποσότητα της πρωτείνης είναι αρκετή; Μήπως είναι λίγη;

Επίσης σκέφτομαι να εντάξω αμινοξέα στο πρόγραμμα μου. Πότε θεωρείται ότι είναι η ιδανική στιγμή της ημέρας σε σχέση με την προπόνηση; (Και σε σχέση με τα υπόλοιπα συμπληρώματα βασικά)

Συγνώμη αν είναι πράγματα χιλιοειπωμένα αλλά από το πολύ διάβασμα έχω μπερδευτεί...

Φίλε αν δεν το πολύ ψειρίζεις το πράγμα μια χαρά είναι έτσι αυτό που κάνεις αν το ψειρίζεις μόλις τελειώσεις πάρε την κρεατίνη και μετά από λίγη ώρα την πρωτεΐνη

Όσον αφορά τα αμινοξέα η γνώμη μου είναι δεν τα χρειάζεσαι αλλά αν θα πάρεις πάρε BCAA και πάρτα αμέσως πριν και μετά την προπόνηση :toast:

sanitarium20
23-04-13, 10:08
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου, όχι δεν το πολυψειρίζω, απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω τπτ χοντρό.. Να κάνω και 2 ερωτήσεις ακόμα αν μου επιτρέπετε..

1. Τα αμινοξέα τι διαφορετικό θα μου δώσουν από την πρωτείνη σε περίπτωση που πάρω;
2. Μπορώ να πάρω πχ ένα σκούπ πρωτεΐνες ακόμα πχ το βράδυ αντί βραδινου ή δεν ενδείκνυται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Arlond
23-04-13, 10:28
χρειαζεται κυκλο η πρωτεινη να καθαρισει ο οργανισμος η οχι?

panakos
23-04-13, 10:38
χρειαζεται κυκλο η πρωτεινη να καθαρισει ο οργανισμος η οχι?οχι φιλος;)

Fataoulas
23-04-13, 10:40
Oσο κυκλο θελει και αμα τρως κοτοπουλο καθε μερα, αλλο τοσο θελει και η πρωτεινη ;)
(Βεβαια, καποιοι λενε οτι καλο ειναι 1 μηνα το χρονο να κανεις αποχη απο συμπληρωματα, τωρα στο χερι του καθενος ειναι αν θελει)

s0k0s
23-04-13, 12:58
Oσο κυκλο θελει και αμα τρως κοτοπουλο καθε μερα, αλλο τοσο θελει και η πρωτεινη ;)
(Βεβαια, καποιοι λενε οτι καλο ειναι 1 μηνα το χρονο να κανεις αποχη απο συμπληρωματα, τωρα στο χερι του καθενος ειναι αν θελει)

κοιτα οσο γιαυτο χωρις να το κανω εγω αυτο.. προσωπικα το προτινω, γιατι οχι.. απλα εκεινο το καιρο παλεψε το λιγο με την διατροφη καλυτερα. κλαιν δν παμε για ολυμπια.

Fataoulas
23-04-13, 13:04
^^ Σωστα. Γι'αυτο και το αναφερα. Οτι παρολο που δε χρειαζεται να κανουμε διακοπη απο ληψη πρωτεινης, ενα μικρο break μια φορα το χρονο καλο θα ηταν:thumbup:


(τωρα που ξαναδιαβαζω την απαντηση μου, σα να εχεις ενα δικιο. Δε το διευκρινισα πριν ;) )

average_joe
23-04-13, 15:45
Παιδια μια 80αρα πρωτεινη προκαλεί έστω και ελάχιστα αύξηση ινσουλινης? γενικά εχει καθόλου τέτοιο ρόλο η πρωτεινη οπως ο υδατανθρακας?

ναι και δεν ειναι ελαχιστη.

π.χ. The insulinogenic effect of whey protein is partially mediated by a direct effect of amino acids and GIP on β-cells. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22647249)

και μια συγκριση μεταξυ διαφορων μορφων με τις hydrolysates να προκαλουν την μεγαλυτερη αυξηση.
Comparison of different sources and degrees of hydrolysis of dietary protein: effect on plasma amino acids, dipeptides, and insulin responses in human subjects. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20614926)
το ιδιο ισχυει και με την πρωτεινη απο τροφες σε μικροτερο ομως βαθμο απο τις whey.

liveris
23-04-13, 16:05
Oσο κυκλο θελει και αμα τρως κοτοπουλο καθε μερα, αλλο τοσο θελει και η πρωτεινη ;)
(Βεβαια, καποιοι λενε οτι καλο ειναι 1 μηνα το χρονο να κανεις αποχη απο συμπληρωματα, τωρα στο χερι του καθενος ειναι αν θελει)

φιλε δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα καλο ειναι να κανουμε οφ που κ που...

beefmeup
23-04-13, 16:26
χρειαζεται κυκλο η πρωτεινη να καθαρισει ο οργανισμος η οχι?

να καθαρισει απο τι?

sanitarium20
23-04-13, 20:36
Να ρωτήσω και κάτι χαζό... Τι θα πάθει κάποιος αν παίρνει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από την προτεινόμενη πρωτείνης; Πχ 10 scoop τη μέρα (ακραίο αλλά λέμε!)

Θέλω να πω που επιδρά;

panakos
23-04-13, 20:46
δεν μπορει να την διασπασει ο οργανισμος σου,οποτε θα αποβαλεις τεραστια ποσοτητα στην τουαλετα και θα επιβαρυνεις σιγουρα ζωτικα οργανα αν γινεται υπερβολικη χρηση για μεγαλο χρονικο διαστημα

beefmeup
23-04-13, 21:50
Θέλω να πω που επιδρά;

65459

27εκατοσταχερι
23-04-13, 22:02
χαχαχαχαχαχαχχαχα

alexandro7
23-04-13, 22:55
υπάρχει περίπτωση τα bcaa σε σκόνη να είναι φτιαγμένα απο δέρματα και οστά?ή απο τρίχες?γενικά απο τι τα φτιάχνουν?

beefmeup
23-04-13, 23:00
ναι.
η μεγαλυτερη παραγωγη λευκινης στην κινα γινεται απο φτερα κλπ (http://www.vrg.org/blog/2011/03/16/leucine-isoleucine-and-valine-may-be-derived-from-duck-feathers-or-human-hair-vegetable-based-versions-available/).

alexandro7
23-04-13, 23:05
και απο ανθρώπους?

alexandro7
23-04-13, 23:07
και τι παρενέργειες μπορεί να έχουν πάνω μας?

COBRA_STYLE
23-04-13, 23:12
Σταματα να τρολλαρεις ρε,η μαλακια εχει και τα ορια της!

alexandro7
23-04-13, 23:24
σοβαρά μιλάω...εσένα δλδ δεν σε απασχολεί αυτό?

COBRA_STYLE
23-04-13, 23:29
Οχι δε με πειραζει...και τη D3 απο μαλλι προβατου την φτιαχνουν,τι να κανουμε.

Υπαρχουν πιο σοβαρα θεματα για να με απασχολουν προσωπικα,αυτα δε μου λενε κατι.

sanitarium20
24-04-13, 01:23
δεν μπορει να την διασπασει ο οργανισμος σου,οποτε θα αποβαλεις τεραστια ποσοτητα στην τουαλετα και θα επιβαρυνεις σιγουρα ζωτικα οργανα αν γινεται υπερβολικη χρηση για μεγαλο χρονικο διαστημα

Με το που επιδρά αυτο ακριβώς εννοούσα. Σε ποια ζωτικά όργανα δηλαδή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

kazos_GR
24-04-13, 22:36
πεδες που μπορω να βρω αγευστη πρωτεινη στην ελλαδα ?? εχετε να προτεινετε καποια?

Metalhead|T|
24-04-13, 23:01
αν εννοεις χυμα ,αν πάρεις καποια απάντηση πες μου και μένα με πμ...ηδη εκανα μια ερωτηση στην προηγουμενη σελιδα αλλα δεν απαντησε καποιος...εμαθα οτι υπάρχει χύμα σεμαγαζια με μπαχαρια(αλλα δεν την εμπιστέυομαι και πολυ)...η μπορείς να βρεις συσκευασμένη (τσουβαλι)-συνηθως υψηλης περιεκτικότητας - σε εργαστήρι ζαχαροπλαστικής...αλλιως υπάρχουν κανα 2 ελληνικες οπως η whey pro της hellenic protein group αγευστη κ η Ηρακλης...

απο κει και πέρα..με λίγο ψάξιμο σε κανενα eshop θα βρείς άγευστη πρωτείνη σιγουρα απο μεγάλες εταιρίες του χώρου..

kazos_GR
25-04-13, 09:12
πεδες που μπορω να βρω αγευστη πρωτεινη στην ελλαδα ?? εχετε να προτεινετε καποια?

πεδες καμια πρωταση? θα με βοηθουσατε στο να μην σπαταλαω αδικα χρηματα καθε 45 μερες για 2200 κγ whey 60 ευρο

Fataoulas
25-04-13, 09:27
Check yut PM's ;)

cryst
25-04-13, 17:08
παντα ηθελα να ρωτησω κατι....!!
η ερωτηση ειναι παρα πολυ χαζη και σας παρακαλω να μην υπαρχουν σχολια σε αυτο απλα ηθελα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος

το να παιρνεις καπιο σημπλιρωμα διατροφης παει να πει οτι κανεις ντοπιν
ναι ή οχι?????

Metalhead|T|
25-04-13, 17:12
για μενα ειναι καθαρα υποκειμενικο...αλλα κλινω προς το ΟΧΙ :welcome:

cryst
25-04-13, 17:18
το καθαρο ντοπιν πιο ειναι??????

και τι ενοεις υποκιμενικο

Metalhead|T|
25-04-13, 18:08
τώρα τρολλάρεις ή τα λες στα αληθεια?...

το καθαρό ντόπινκ εχει να κάνει με φάρμακα...(κατηγορία που απαγορευεται η δημόσια αναφορα ονομάτων στο φορουμ εκτος της ειδικης κατηγορίας)...

το υποκειμενικό σημαινει οτι για τον καθενα μας εχει διαφορετική οπτικη γωνια το αν τα συμπληρώματα ειναι αναβολικα

Fataoulas
25-04-13, 18:16
Αυτο που εννοει ο metal αντικατοπτριζεται στη παρακατω εικονα. Και επειδη μια εικονα 1000 λεξεις, οριστε ;)

65538

kazos_GR
25-04-13, 20:55
Check yut PM's ;)

φιλε ρωτισα και μ ειπαν 900κατι γρ 25 ευρο..............

Metalhead|T|
25-04-13, 21:01
σου ειπα και εγω κατι αναλογο παραπάνω σε περίπτωση που σου διεφυγε

spyrakos
04-05-13, 13:02
γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και χρειαζομαι την βοηθεια σας...ειμαι 19 χρονων ,72 κιλα και 1.70 υψος
ασχολουμαι 1 χρονο με βαρη και θελω να παω στην γραμμωση αλλα με καθαρη πρωτεινη και διατροφη...ενας γνωστος μου προτεινε την usn hardcore whey gh...πιστευω ειναι φερνει πιο πολυ σε φορμουλα αντι για πρωτεινη....

ευχαριστω περιμενω την γνωμη σας

GodSlayer
04-05-13, 13:09
γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και χρειαζομαι την βοηθεια σας...ειμαι 19 χρονων ,72 κιλα και 1.70 υψος
ασχολουμαι 1 χρονο με βαρη και θελω να παω στην γραμμωση αλλα με καθαρη πρωτεινη και διατροφη...ενας γνωστος μου προτεινε την usn hardcore whey gh...πιστευω ειναι φερνει πιο πολυ σε φορμουλα αντι για πρωτεινη....

ευχαριστω περιμενω την γνωμη σας

το ποσταρες ηδη μια φορα σε αλλο θρεντ και σου απαντησα

a-mad
04-05-13, 19:45
παιδια κλεινω σε λιγο καιρο την κρεατινη....και θελω κανα συμπληρωμα για αποθεραπεια......εχει κανεις να μ προτεινει τπτ?????

sobral
04-05-13, 20:05
παιδια κλεινω σε λιγο καιρο την κρεατινη....και θελω κανα συμπληρωμα για αποθεραπεια......εχει κανεις να μ προτεινει τπτ?????

τι αποθεραπεία ρε φίλε? διάλειμμα χρειάζεται απλά κάνα μήνα, τίποτα άλλο. Δεν είναι αναβολικό.

a-mad
04-05-13, 21:38
αποθεραπεια απο την προπονηση εννοω :green::green::green:...γτ η κρεατινη με βοηθησε αρκετα

GodSlayer
04-05-13, 23:01
γιατι να κανεις αποθεραπεια απο την προπονηση σου ?

sanitarium20
05-05-13, 00:33
Τε συμπληρώματα αποθεραπείας είναι τα λεγόμενα recovery? τι κάνουν ακριβώς;

a-mad
05-05-13, 12:13
γιατι να κανεις αποθεραπεια απο την προπονηση σου ?


επειδη ειμαι σε γραμμωση αυτη την περιοδο κανω 45-60 λεπτα βαρη και μετα κανα 30 αεροβιο....και νιωθω πτωμα καθε φορα θελω κατι να με βοηθαει οπως και η κρεατινη...αλλα παιρνω εδω και κανα 2μηνο κρεατινη και θελω να κανω οφφ......

Greg1997
05-05-13, 13:08
χριστος ανεστη και χρονια πολλα παιδια θελω αν καποιος μπορει να μου στειλει σε πμ το λινκ απο τον "πορτογαλο" γιατι θελωα να δω τιμες κλπ αν με συμφερει να κανω τις αγορες μου απο εκει ευχαριστω πολυ

mik
06-05-13, 10:56
καλησπερα!θελω να ρωτησω αν κανω λαθος που αρχισα εδω και 2-3 εβδομαδες χρηση whey
το στορυ μου ειναι απο γεναρη αρχες αυστηρη υποθερμιδικη διατροφη και φουλ αεροβιο (5-7 φορες την εβδομαδα)
με αποτελεσμα απωλεια 20+ κιλων
βαρη μονο σπιτι με αλτηρες και μπαρα αλλα εδωσα βαση στην αεροβια για την απωλεια κιλων
η χρηση whey ειναι λαθος?
να πω πως απο αυριο ξεκιναω προγραμμα με βαρη

GodSlayer
06-05-13, 13:52
η γουεη ειναι φαγητο φιλε μου, αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με το κανονικο φαγητο!

mik
06-05-13, 14:38
η γουεη ειναι φαγητο φιλε μου, αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με το κανονικο φαγητο!

το ξερω,οπως ειπα ειμαι εδω και 4,5 μηνες με υποθερμιδικη διατροφη,βρωμες για πρωινο,κοτοπουλα γαλοπουλες μοσχαρια,ψαρια κτλ,πηγες πρωτεινης εχω,και το προγραμμα της κουζινας καταλαβα πως ειναι το 70% σε ο,τι κανεις,απλα επειδη τρεχω ΚΑΘΕ μερα,μπορει και μερικες φορες 2 φορες,απο καμια ωρα την φορα,ρωτησα αν ειναι λαθος η χρηση whey χωρις να ειμαι σε προγραμμα με βαρη

no offense ε

GodSlayer
06-05-13, 19:33
εγω δεν το θεωρω απαραιτητο να παρεις πρωτεινη αλλα αν θελεις ειναι καθαρα δικη σου αποψη, ειδικα αν περιοριζεσαι σε 1 σκουπ μετα την προπονηση εισαι μια χαρα. δεν ειναι μαγικο σκευασμα, οπως προανεφερα ειναι φαγητο. να παρεις ομως μια καθαροτατη

mik
07-05-13, 01:23
Η super nitro whey της weider θεωρείται καθαρή ?

sotiris7
08-05-13, 14:47
paidia eimai kenourios se auta , ala kano xronia gimnastirio kai thelo na balo kapia kila 5-6 kila.. borite na m protinete kati grigoro kai apotelesmatiko k ligotero blabero..

Mikekan
08-05-13, 14:50
Καλώς ήρθες, γράφε ελληνικά είναι κανόνας του Forum.

Τι γυμναστική κάνεις, πόσα χρόνια, γράψε μας τη διατροφή σου και το συνεχίζουμε από εκεί.

sotiris7
08-05-13, 14:58
ειμαι 62 κιλα και 1.78 κανω δυο μισι χρονια βαρη και την διατροφη μ δεν την προσεχω και πολλη

sotiris7
08-05-13, 15:25
γεια σας.. ειμαι κενουριος στην σελιδα.. θελω να βαλω κιλα ειμαι 62 κιλα και 1.78 κανς 2 χρονια βαρη και θελω να αγορασω ενα συμπληρωμα αποτελεσματικο και οχι πολλη βλαβερο θελω να βαλω περιπου 6-7 κιλα...την διατροφη μ δεν την προσεχω πολλη...

Andreas C.
08-05-13, 18:02
Καλώς ήρθες στο φόρουμ Σωτήρη:welcome:

Φίλε τα κιλά θα έρθουν μέσα από την διατροφή όχι από τα συμπληρώματα :toast:

Νικος Τ.
08-05-13, 22:55
Καλησπερα σας εχω ακουση πολλα για την λεγομενη γλουταμινη τι περιπου κανει και σε τι σε βοηθαει ειδα για αυτην εδω τι εχετε να πειτε ; Glutamine 898mg 90 caps και θα με βοηθησει ;

sotiris7
08-05-13, 23:25
γεια σου ανδρεα.. μπορεις να μου πεις καποιες διατροφες που θα μπορουσα να βαλω καποια κιλα..

Andreas C.
09-05-13, 00:40
Φιλε δες λίγο την ενότητα με τις διατροφές να πάρεις μια γεύση γιατί δεν είναι τόσο απλό το θέμα :thumbup:

Andreas C.
09-05-13, 00:42
Καλησπερα σας εχω ακουση πολλα για την λεγομενη γλουταμινη τι περιπου κανει και σε τι σε βοηθαει ειδα για αυτην εδω τι εχετε να πειτε ; Glutamine 898mg 90 caps και θα με βοηθησει ;

Φιλε Νίκο πριν πάρεις δες λίγο αυτό το θέμα Γλουταμινη κανει τιποτα ή πεταμενα λεφτα? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7138-Γλουταμίνη-τελικά-δουλευει-!) :toast:

christosgate9
09-05-13, 01:35
Είμαι 17 χρονών και θέλω να πάρω κάποιου είδους λιποδιαλύτη διότι το καλοκαίρι ειναι εδώ και έχω λίγο περιττό λίπος στο στομάχι. Έχετε να μοθ προτείνεται κάτι αποτελεσματικό?

Mikekan
09-05-13, 07:35
Οχι φίλε μου, σε ένα μήνα δεν θα σου φύγει το στομάχι και το λίπος με λιποδιαλυτη, 17 χρόνων παιδί. Ετοίμασε διατροφουλα και προγράμμα προπόνησης και θα είσαι jet για το επόμενο καλοκαιράκι!

sanitarium20
09-05-13, 14:04
Ρε παιδιά διαάζω σε πάρα πολλά θέματα για αυτό το site του πορτογάλου όπως λέτε... Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει με ένα pm;;;
Θα ήμουν ευγνώμων!

sanitarium20
09-05-13, 19:42
Αρκετα καλο αλλα οχι για γυναικα.θα προτινα ενα σκευασμα που να ειναι περισοτερο λιποτροπικο και λιγο θερμογενετικο.


Κάνω έντονο διάβασμα για λιποδιαλύτες τον τελευταίο καιρό και έχω συναντήσει πολλές φορές τις δύο έννοιες...
Μπορείτε να μου πείτε λίγο τις διαφορές;

sotiris7
10-05-13, 02:20
100% Whey Protein - USN τι γνωμη εχετε για αυτο παιδια?

panagiotis.
10-05-13, 23:38
Καλησπερα σας παιδια.. ψαχνω να βρω ενα συμπληρωμα πρωτεινης με μεγαλη περιεκτηκωτητα πρωτεινης και οσο το δυνατων λιγοτερα
λοιποι .. εχει καποιος να μου προτινει κατι ?

Nikolas_mk2
10-05-13, 23:55
Ριξε μια ματιά στις isolate,εχουν αυτό που ψαχνεις ;)

Feygatos...
11-05-13, 13:01
Καλημέρα παιδιά, ο κολλητός μου ξεκινάει κύκλο lipo 6 black, γυμνάζεται 4 φορές τη βδομάδα σίγουρα και αν μπορεί και παραπάνω, απλά έχει ένα θέμα με το ωράριο εργασίας του, μερικές μέρες δουλεύει 1-9 το βράδυ και κοιμάται 10-16 και μερικές δουλεύει 17-1. Όταν δουλεύει βράδυ το πρωί λογικά δεν θα πάρει τη κάψουλα γτ δεν θα μπορέσει να κοιμηθεί, έτσι δεν είναι? Γενικά πως προτείνεται να κάνει το κύκλο με τα ωράρια του?

Valantis100
12-05-13, 16:53
Για σας παιδια ειμαι στον ογκο και ...σκεφτομαι να αγορασω πρωτεινη ογκου.. θα μπορουσατε να μου πειτε ..οσει εχουνε δοκιμασει αμα αξιζουνε ??σας παρακαλω.. να προσθεσω εχω ειδη λιπος πανο μου δεν ειμαι και φετες:)

stef25
12-05-13, 17:07
Για σας παιδια ειμαι στον ογκο και ...σκεφτομαι να αγορασω πρωτεινη ογκου.. θα μπορουσατε να μου πειτε ..οσει εχουνε δοκιμασει αμα αξιζουνε ??σας παρακαλω.. να προσθεσω εχω ειδη λιπος πανο μου δεν ειμαι και φετες:)

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ πρωτείνη όγκου, αλλά τα σχόλια που έχω ακούσει είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία αρνητικά..

Valantis100
12-05-13, 17:27
stef25 ..και εγω το εχω δει αφτο...πιο πολλα σχολια ειναι αρνητηκα.. τεσπα απο οτι καταλαβα ειναι πεταμενα λεφτα τον υδατανθρακα ευκολα τον περνης απο την διατρφοφη ;):thumbup:

stef25
12-05-13, 18:00
[QUOTE=Valantis100;715656]stef25 ..και εγω το εχω δει αφτο...πιο πολλα σχολια ειναι αρνητηκα.. τεσπα απο οτι καταλαβα ειναι πεταμενα λεφτα τον υδατανθρακα ευκολα τον περνης απο την διατρφοφη ;):thumbup:

Ακριβώς φίλος!!!:thumbup:

leftis
12-05-13, 18:58
Παιδιά, ποιό πιστέυετε ότι είναι το καλύτερο stack για τις αρθρώσεις? Με ενοχλούν τελευταία (ίσως επειδή έχω πάρει και 2-3 εκατοστά σε 2-3 μήνες). Σκεφτόμουν κάτι σε Orange Triad + 1-2mg cissus σκόνη + 2g epa/dha

Τι λέτε? Αξίζει ή να κάνω κάτι σε στύλ anavite + animal flex + fish oil? Εγω προτιμώ το 1ο stack πάντως.

Feygatos...
13-05-13, 01:29
Παιδιά, ποιό πιστέυετε ότι είναι το καλύτερο stack για τις αρθρώσεις? Με ενοχλούν τελευταία (ίσως επειδή έχω πάρει και 2-3 εκατοστά σε 2-3 μήνες). Σκεφτόμουν κάτι σε Orange Triad + 1-2mg cissus σκόνη + 2g epa/dha

Τι λέτε? Αξίζει ή να κάνω κάτι σε στύλ anavite + animal flex + fish oil? Εγω προτιμώ το 1ο stack πάντως.

Το cissus δεν ξέρω καθόλου, κατα τάλλα orange triad + fish oil καλή επιλογή, εγώ προτίμησα για αρχή animal flex και συνεχίζω με orange triad, fish oil πέρνω μόνιμα, αξίζει γενικά και μάλλον θα πέρνω μόνιμα τις πολυβιταμίνες orange triad μιας και κατευθείαν σταμάτησαν οι πόνοι με γλουκοζαμίνη/χονδροιτινη. Εγω βασικά με πονούσαν τένοντες πάρα πολύ και λίγο αρθρώσεις, και ξεκινώντας animal flex σταμάτησα και 3 βδομάδες το γυμναστήριο σχεδόν τελείως γιατί είχε σοβαρέψει το πρόβλημα μου.

leftis
13-05-13, 13:41
Το cissus δεν ξέρω καθόλου, κατα τάλλα orange triad + fish oil καλή επιλογή, εγώ προτίμησα για αρχή animal flex και συνεχίζω με orange triad, fish oil πέρνω μόνιμα, αξίζει γενικά και μάλλον θα πέρνω μόνιμα τις πολυβιταμίνες orange triad μιας και κατευθείαν σταμάτησαν οι πόνοι με γλουκοζαμίνη/χονδροιτινη. Εγω βασικά με πονούσαν τένοντες πάρα πολύ και λίγο αρθρώσεις, και ξεκινώντας animal flex σταμάτησα και 3 βδομάδες το γυμναστήριο σχεδόν τελείως γιατί είχε σοβαρέψει το πρόβλημα μου.

Για το cissus ( ο λεγόμενος κισσός) έχω διαβάσει μόνο τα καλύτερα. Μόλις το παραλάβω θα κάνω ενα ριβιού.
Παρεπιπτόντως, ποιον έχεις στο αβαταρ σου?

sotiris7
13-05-13, 17:42
παιδια το συμπληρωμα το περνεις πριν η μετα την προπονηση?????

arnoldmitsos88
13-05-13, 18:40
παιδια το συμπληρωμα το περνεις πριν η μετα την προπονηση?????

τι συμπληρωμα?

sanitarium20
14-05-13, 11:08
Παιδιά, ποιό πιστέυετε ότι είναι το καλύτερο stack για τις αρθρώσεις? Με ενοχλούν τελευταία (ίσως επειδή έχω πάρει και 2-3 εκατοστά σε 2-3 μήνες). Σκεφτόμουν κάτι σε Orange Triad + 1-2mg cissus σκόνη + 2g epa/dha

Τι λέτε? Αξίζει ή να κάνω κάτι σε στύλ anavite + animal flex + fish oil? Εγω προτιμώ το 1ο stack πάντως.

Για το orange triad έχω ακούσει αποθεωτικές κριτικές από παντού. Και στο αμερικάνικο σάιτ που μπήκα έχει εκατοντάδες (κυριολεκτικά) καλές κριτικές. Είναι 100% η επόμενη αγορά μου, μιας και θέλω εδώ και καιρό να πάρω μία πολυβιταμίνη. Τα υπολοιπα όμως τα οποία αναφέρεις δεν τα ξέρω. Να ρωτήσω τι είναι το καθένα και τι κάνει; Λειτουργούν επικουρικά στο orange triad ή είναι άσχετα;

Στο δεύτερο stack που αναφέρεις μπορείς πάλι να δώσεις μία περιγραφή τι κάνει το κάθε τι;

Ευχαριστώ πολύ!

sanitarium20
14-05-13, 12:56
Για σας παιδια ειμαι στον ογκο και ...σκεφτομαι να αγορασω πρωτεινη ογκου.. θα μπορουσατε να μου πειτε ..οσει εχουνε δοκιμασει αμα αξιζουνε ??σας παρακαλω.. να προσθεσω εχω ειδη λιπος πανο μου δεν ειμαι και φετες:)

Δεν έχω ακούσει άνθρωπο να λέει καλή κουβέντα. Μην πάρεις για μένα.Μπορείς απλά να πλακωθείς στο φαί

COBRA_STYLE
14-05-13, 13:02
Παιδιά, ποιό πιστέυετε ότι είναι το καλύτερο stack για τις αρθρώσεις? Με ενοχλούν τελευταία (ίσως επειδή έχω πάρει και 2-3 εκατοστά σε 2-3 μήνες). Σκεφτόμουν κάτι σε Orange Triad + 1-2mg cissus σκόνη + 2g epa/dha

Τι λέτε? Αξίζει ή να κάνω κάτι σε στύλ anavite + animal flex + fish oil? Εγω προτιμώ το 1ο stack πάντως.

Τα omega-3 στα 2γρ δε θα κανουν τπτ...υπολογισε 4-6γρ τη μερα για να δεις κατι.

cryst
14-05-13, 18:09
παιδια οταν δεν κανω γυμναστιριο να περνω αμινοξεα? αν ναι ποση ποσοτιτα?

Nikolas_mk2
14-05-13, 18:33
Όχι,τρωγε κανονικά τις μερες off.

mimakoz13
14-05-13, 23:05
Καλησπερα φιλοι μου,

Αυριο θα παρω για πρωτη φορα στη ζωη μου πρωτεινη και δεν ξερω πως να την χορηγηθω. Αν βαλω τη δοση που χρειαζεται σε ενα σεικερ και το παρω μαζι μου στο γυμναστηριο και μολις τελειωσω την προπονηση βαλω νερο και το πιω τοτε θα υπαρχει καποιο προβλημα;

Ευχαριστω.

Stark
14-05-13, 23:07
Γεια σου φιλε μου , δεν ειναι κατι τρομερο η ληψη της πρωτεινης . Καντο δεν υπαρχει θεμα και εγω αυτο κανω :thumbup:

arnoldmitsos88
14-05-13, 23:15
Καλησπερα φιλοι μου,

Αυριο θα παρω για πρωτη φορα στη ζωη μου πρωτεινη και δεν ξερω πως να την χορηγηθω. Αν βαλω τη δοση που χρειαζεται σε ενα σεικερ και το παρω μαζι μου στο γυμναστηριο και μολις τελειωσω την προπονηση βαλω νερο και το πιω τοτε θα υπαρχει καποιο προβλημα;

Ευχαριστω.

τι πρωτεινη θα παρεις? καθε πρωτεινη εχει την δικια της δοσολογια.

sanitarium20
15-05-13, 00:13
Καλησπερα φιλοι μου,

Αυριο θα παρω για πρωτη φορα στη ζωη μου πρωτεινη και δεν ξερω πως να την χορηγηθω. Αν βαλω τη δοση που χρειαζεται σε ενα σεικερ και το παρω μαζι μου στο γυμναστηριο και μολις τελειωσω την προπονηση βαλω νερο και το πιω τοτε θα υπαρχει καποιο προβλημα;

Ευχαριστω.

Να το κάνεις κανονικά φίλε

Metalhead|T|
15-05-13, 00:24
oι περισσότεροι ετσι το κάνουν...τη δόση στο σέικερ και μετα την προπόνηση νερακι και χτυπημα...:welcome:

mimakoz13
15-05-13, 01:06
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις γρηγορες απαντησεις σας! Περνω την whey της nutrend! λεει 1 scoop σε 140 ml νερου, το θεμα ειναι πως θα καταφερω να μετρησω τα ml του νερου να ειναι ακρβως 140 στο gym ....!!! :(:(:(:(:(

Metalhead|T|
15-05-13, 01:23
1 αν λες την whey core 100 το scoop νομίζω ειναι 30γρ και μου κάνει πολυ εντυπωση που λεει μονο 140ml νερο...βέβαια το να βάλλεις περισσότερο εσυ δεν ειναι απαγορευτικό..;) πχ 200ή 300...τουλαχιστον ετσι πιστευω....

οσο για το πως θα ξερεις....θα μετρήσεις με ενα ογκομετρητη για υγρα η με καποιο αλλο τροπο ,140ml νερου,θα τα αδειασεις στο shaker σου και στο σημειο εκεινο που θα φτασει η σταθμη του νερου θα κανεις μια μικρη γραμμη εξωτερικα στο shaker με ενα ανεξίτηλο μαρκαδόρο ωστε θα ξερεις καθε φορα μεχρι που να γεμιζεις :welcome:

mimakoz13
15-05-13, 08:52
1 αν λες την whey core 100 το scoop νομίζω ειναι 30γρ και μου κάνει πολυ εντυπωση που λεει μονο 140ml νερο...βέβαια το να βάλλεις περισσότερο εσυ δεν ειναι απαγορευτικό..;) πχ 200ή 300...τουλαχιστον ετσι πιστευω....

οσο για το πως θα ξερεις....θα μετρήσεις με ενα ογκομετρητη για υγρα η με καποιο αλλο τροπο ,140ml νερου,θα τα αδειασεις στο shaker σου και στο σημειο εκεινο που θα φτασει η σταθμη του νερου θα κανεις μια μικρη γραμμη εξωτερικα στο shaker με ενα ανεξίτηλο μαρκαδόρο ωστε θα ξερεις καθε φορα μεχρι που να γεμιζεις :welcome:

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! να σαι καλα!

billy89
15-05-13, 08:59
λεει 1 scoop σε 140 ml νερου, το θεμα ειναι πως θα καταφερω να μετρησω τα ml του νερου να ειναι ακρβως 140 στο gym ....!!! :(:(:(:(:(

Χαχαχα μην αγχώνεσαι φίλε μου και μισό λίτρο νερό να βάλεις είναι καθαρά στο χέρι σου και δεν παίζει κανένα ρόλο, παρά μόνο ότι με πολύ νερό αραιώνει και η γεύση! Δεν είναι φάρμακο η πρωτείνη να ψάχνουμε δοσολογίες, μη τη φοβάσαι!

Stefanos4
15-05-13, 09:26
κανεις κύκλο με κρεατινη. Μετά ενάμιση μήνα οφφ. αν παίρνεις νιτρικο που έχει όμως κρεατινη μέσα; θα με πεις φίλε ένα γραμμάριο σε μάρανε; απλά να ξέρω. δεύτερον, αντί για ενάμιση μήνα οφ, αν ξαναξεκινησεις στον ένα μήνα πχ, είναι τόσο κακό; ας πούμε και σε μειωμένη ποσοτητα, αντί για 5γρ, να παίρνεις 3 .αν και έχω ακούσει ότι απορροφάται μένα μέρος της τελικά, και ότι υπάρχουν αλκα κρεατινες σε συνδυασμό με κάτι άλλα που μπορείς να απορροφησεις 11,12 γρ τη μέρα! ισχύει;

sanitarium20
15-05-13, 09:50
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις γρηγορες απαντησεις σας! Περνω την whey της nutrend! λεει 1 scoop σε 140 ml νερου, το θεμα ειναι πως θα καταφερω να μετρησω τα ml του νερου να ειναι ακρβως 140 στο gym ....!!! :(:(:(:(:(

Με το μάτι ρε φίλε σιγά!!! Δεν χρειάζεται και ακρίβεια σταγόνας. Όπως λέει και ο φίλος από πάνω θέμα διαλυτότητας για τη γεύση είναι κυρίως..

mimakoz13
15-05-13, 11:05
Χαχαχα μην αγχώνεσαι φίλε μου και μισό λίτρο νερό να βάλεις είναι καθαρά στο χέρι σου και δεν παίζει κανένα ρόλο, παρά μόνο ότι με πολύ νερό αραιώνει και η γεύση! Δεν είναι φάρμακο η πρωτείνη να ψάχνουμε δοσολογίες, μη τη φοβάσαι!



Ειναι η πρωτη μου φορα και δεν ξερω καλα...χαχαχα καταλαβαινω οτι λεω ανοησιες αλλα καταλαβετε με :Ρ

Εχω αλλη μια ερωτηση αν μπορεις να με βοηθησεις : σημερα εχω υπολογισει οτι θα παρω οση πρωτεινη χρειαζομαι απο το φαγητο (λιγο περισσοτερα απο 100 γρ απο 1 στηθος κοτοπουλο και 4 ασπραδια με 1 κροκο) , θα παιξει ρολο αν παρω και 1 σκουπ μετα τα βαρη το απογευμα; χρειαζεται η ειναι περιττη;

εγω ειμαι 1.85 σε υψος και 93 κιλα.

mimakoz13
15-05-13, 11:06
Με το μάτι ρε φίλε σιγά!!! Δεν χρειάζεται και ακρίβεια σταγόνας. Όπως λέει και ο φίλος από πάνω θέμα διαλυτότητας για τη γεύση είναι κυρίως..


Φιλε σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας! Εκανα αλλη μια ερωτηση μολις στον αλλο φιλο που μου απαντησε, αν μπορεις να με βοηθησεις και εκει .... :) :bbbiceps:

stef25
15-05-13, 11:43
Ειναι η πρωτη μου φορα και δεν ξερω καλα...χαχαχα καταλαβαινω οτι λεω ανοησιες αλλα καταλαβετε με :Ρ

Εχω αλλη μια ερωτηση αν μπορεις να με βοηθησεις : σημερα εχω υπολογισει οτι θα παρω οση πρωτεινη χρειαζομαι απο το φαγητο (λιγο περισσοτερα απο 100 γρ απο 1 στηθος κοτοπουλο και 4 ασπραδια με 1 κροκο) , θα παιξει ρολο αν παρω και 1 σκουπ μετα τα βαρη το απογευμα; χρειαζεται η ειναι περιττη;

εγω ειμαι 1.85 σε υψος και 93 κιλα.

Δεν έχεις υπολογίσει σωστά τα ημερήσια γραμμάρια πρωτείνης που χρειάζεσαι...Ακόμα και να πολλαπλασιάσεις τα κιλά σου με συντελεστή 1,5 και οχι με 2, προκύπτει γινόμενο 139,5γραμμάρια...Συνεπώς το σκουπ επιβάλλεται να το πάρεις μετά την προπόνηση...Επίσης και τα 5-6γεύματα που κάνεις(θεωρητικά τουλάχιστον)πρέπει να περιέχουν πρωτείνη τουλάχιστον 25γραμμάρια...

mimakoz13
15-05-13, 13:30
Δεν έχεις υπολογίσει σωστά τα ημερήσια γραμμάρια πρωτείνης που χρειάζεσαι...Ακόμα και να πολλαπλασιάσεις τα κιλά σου με συντελεστή 1,5 και οχι με 2, προκύπτει γινόμενο 139,5γραμμάρια...Συνεπώς το σκουπ επιβάλλεται να το πάρεις μετά την προπόνηση...Επίσης και τα 5-6γεύματα που κάνεις(θεωρητικά τουλάχιστον)πρέπει να περιέχουν πρωτείνη τουλάχιστον 25γραμμάρια...


Το εχω διαβασει αυτο που μου λες, ομως εγω εχω αρκετη κοιλια και λιπος. Θελω να παω 85 κιλα και αρα ο πολλαπλασιασμος που κανω ειναι με το 85...καταλαβες; μπορει να λεω βλακειες ομως και ο πολλαπλασιασμος να πρεπει να γινεται με τα κιλα που εχεις και οχι με αυτα που θες να εισαι. :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

Nikolas_mk2
15-05-13, 13:57
Αυτό που λεει ο Στεφανος αδερφε,μην μπερδευεσαι.... :thumbup:

salonica4
16-05-13, 00:37
παιδια να σας κανω μια ερωτηση επειδη σκφτομαι να αρχισω πρωτεινες πειτε μ λγ ποιες οι λειτουργιες της και τι μπορει να προκαλεσει στν οργανισμο αν εχει προβλημα με καρδια τα σχετικα (στομαχι...κλπ) και αν υπαρχει περιπτωση τα χημικα που περιεχει να βλαψουν(συγνωμη αν ρωταω βλακειες ειμαι νεος ακομα γι'αυτα και θελω να ξερω ολα σχετικα με την πρωτεινη)

Andreas C.
16-05-13, 00:51
Καλώς ήρθες στο φόρουμ:welcome:

Φιλε πρωτεΐνη άρχισες μόλις γεννήθηκες (γάλα) για αυτό μην φοβάσαι δεν είναι χημικά:toast:

AlexakisKon
16-05-13, 00:56
με λογικη χρηση τιποτα δεν βλαπτει( αρκει να μην ξεφευγεις σε τιποτα υποπτα) αλλα απο πρωτεινες μην φοβασαι

salonica4
16-05-13, 10:34
Καλώς ήρθες στο φόρουμ:welcome:

Φιλε πρωτεΐνη άρχισες μόλις γεννήθηκες (γάλα) για αυτό μην φοβάσαι δεν είναι χημικά:toast:

συμφωνω απλα αλλιως ειναι εκεινη η πρωτεινη και αλλιως αυτη ευχαριστω πλ παντως :)

salonica4
16-05-13, 10:36
με λογικη χρηση τιποτα δεν βλαπτει( αρκει να μην ξεφευγεις σε τιποτα υποπτα) αλλα απο πρωτεινες μην φοβασαι

ευχαριστω πολυ φιλε απλα ξες για να εχω πληροφοριες αν βλαπτει σε κατι

Andreas C.
16-05-13, 11:46
συμφωνω απλα αλλιως ειναι εκεινη η πρωτεινη και αλλιως αυτη ευχαριστω πλ παντως :)

Όχι φίλε το ίδιο πράγμα είναι, από το γάλα γίνεται:thumbup:

salonica4
16-05-13, 13:36
Όχι φίλε το ίδιο πράγμα είναι, από το γάλα γίνεται:thumbup:

Σοβαρα? επειδη εχουν πεσει στα χερια μ πρωτεινες και διαβαζα συστατικα και εβλεπα κατι ουσιες μεσα που ηταν χημικες νταξει το παρακανω οχι οτι αν εχει καποιο ποσοστο χημειας θα παθω κατι οπως ειπε ο φιλος πιο πανω αν το κανεις με μετρο δν εχεις προβλημα και πιστευω η πρωτεινη ειναι το λιγοτερο βλαβερο απο ολα(π.χ. κρεατινη,λιποδυαλητες...κλπ)
Μια παρενθεση σαυτο το θεμα η πρωτεινες χωριζονται σε 2 κατηγοριες? γραμμωσης και ογκου? Και αν η πρωτεινη ειανι απο γαλα πως γινετε σε μορφη σκονης?

Andreas C.
16-05-13, 14:20
Φίλε μου ρίξε μια ματιά εδώ Πρωτεϊνη:Αλήθειες και ψέμματα. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5943-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B7-%CE%91%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CE%AD%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1.&highlight=%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B7):toast:

salonica4
16-05-13, 14:45
Φίλε μου ρίξε μια ματιά εδώ Πρωτεϊνη:Αλήθειες και ψέμματα. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5943-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B7-%CE%91%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CE%AD%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1.&highlight=%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B7):toast:

Το ειδα φυσιολογικες η απαντησεις νμζω ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου αν θελησω κατι ισως ξαναστειλω :)

Metalhead|T|
16-05-13, 18:46
Παιδες πήρα ορο γάλακτος σε σκόνη απο φίλο ζαχαροπλάστη για δοκιμη(2kg) ...η περιεκτηκότητα μου ειπε οτι ειναι 26%...μιας και μου την έδωσε θα την παίρνω αλλα νομίζω οτι η περιεκτηκότητα της ειναι μικρη...!! τι λετε και εσεις?..σκέφτομαι για 40gr δοση..

koni
17-05-13, 10:35
Αγόρασα χτες την Dymatize Nutrition iso 100 με γεύση βανίλια.
Δυστυχώς έκανα λάθος επιλογή γιατί την πήρα για λάθος λόγο.Δεν πηγαίνω γυμναστήριο,απλά εργάζομαι 10 ωρες την ημέρα και ήθελα κάτι να με κρατήσει.Απ΄ότι διάβασα όμως,δεν κάνει για αυτον τον σκοπό:unsure:
Έχω πάρει μόνο ένα scoop.Τη αγόρασα χτες,43 ευρώ.Αν την θέλει καποιο παιδί,την δίνω με 20 ευρώ

sobral
17-05-13, 10:41
Αγόρασα χτες την Dymatize Nutrition iso 100 με γεύση βανίλια.
Δυστυχώς έκανα λάθος επιλογή γιατί την πήρα για λάθος λόγο.Δεν πηγαίνω γυμναστήριο,απλά εργάζομαι 10 ωρες την ημέρα και ήθελα κάτι να με κρατήσει.Απ΄ότι διάβασα όμως,δεν κάνει για αυτον τον σκοπό:unsure:
Έχω πάρει μόνο ένα scoop.Τη αγόρασα χτες,43 ευρώ.Αν την θέλει καποιο παιδί,την δίνω με 20 ευρώ

έχεις δίκιο πως δεν κάνει γι αυτό τον σκοπό, αλλά πριν την σκοτώσεις, σκέψου πως μπορείς να την κάνεις εσύ γεύμα, παίρνοντας την με γάλα, βρώμη, κάποιο φρούτο ή ξηρό καρπό. ;) Επιπλέον, απαγορεύεται η πώληση ανοιχτών συμπληρωμάτων στο φόρουμ.

spartan77
17-05-13, 10:42
Αγόρασα χτες την Dymatize Nutrition iso 100 με γεύση βανίλια.
Δυστυχώς έκανα λάθος επιλογή γιατί την πήρα για λάθος λόγο.Δεν πηγαίνω γυμναστήριο,απλά εργάζομαι 10 ωρες την ημέρα και ήθελα κάτι να με κρατήσει.Απ΄ότι διάβασα όμως,δεν κάνει για αυτον τον σκοπό:unsure:
Έχω πάρει μόνο ένα scoop.Τη αγόρασα χτες,43 ευρώ.Αν την θέλει καποιο παιδί,την δίνω με 20 ευρώ


φιλε απαγορευεται η πωληση συμπληρωματων (ειδικα ανοιχτες συσκευασιες)

koni
17-05-13, 12:00
Ζητώ συγνώμη παίδες,δεν το ήξερα.
Χρήσιμη η συμβουλη σου φίλε μου,θα το δοκιμάσω...

stefanosVd
17-05-13, 16:52
Επειδη δεν ειμαι ειδικος στο θεμα μπορει καποιος να μου πει αν ειναι υπερβολικο να περνω μια πρωτεινη ογου και κρεατινη το ιδιο διαστημα? την πρωτεινη ογου την θελω γιατι θελω να βαλω λιγο λιπος επειδη και ειμαι σχετικα αδυνατος ..ευχαριστω!!

arnoldmitsos88
17-05-13, 17:58
υπαρχουν πρωτεινες ογκου που εχουνε τα παντα ολα μεσα και αμινοξεα και κρεατινες και πρωτεινη

Chaz
17-05-13, 18:29
Πάνε.

panagiotis.
17-05-13, 19:04
καλησπερα σας .. θελω να ρωτησω κατι ... αποφασισα να παρω τα amino 5600 θα ηθελα να με συμβουλεψει καποιος για δοσεις που πρεπει να παιρνω και καθε ποτε πρεπει ?ειμαι 17 χρονων ισως βοηθαει για να μου πειτε δοσεις ..

arnoldmitsos88
17-05-13, 20:27
καλησπερα σας .. θελω να ρωτησω κατι ... αποφασισα να παρω τα amino 5600 θα ηθελα να με συμβουλεψει καποιος για δοσεις που πρεπει να παιρνω και καθε ποτε πρεπει ?ειμαι 17 χρονων ισως βοηθαει για να μου πειτε δοσεις ..

η δοσολογια ειναι 4 ταμπλετες πριν την προπονηση 4 μετα την προπονηση και 4 πριν τον υπνο

gymorrisonDimitris
20-05-13, 23:29
Καλησπερα σας! Ο προπονητης μου μου ειπε να παρω μια πρωτεινη 80αρα-90αρα. Ποια μαρκα να αγορασω (η προηγουμενη που ειχα ηταν dymatize) επισης και ενα CLA καθως θελω να χασω παρα πολυ λιπος (δεν περιμενω να τα χασω απο αυτο) ειδα ενα απο τη reflex nutrition αλλα δεν ξερω τι παιζει .. απαντηστε μου ;)

panakos
21-05-13, 09:28
η μαρκα πρωτεινης που επερνες ειναι πολυ καλη, αν θες συνεχισε την:thumbup:cla τωρα οποιο και να παρεις το ιδιο ειναι...συγκρινε τιμη και ποσοτητα και δες τι σε συμφερει;)

Aristosdem
21-05-13, 11:23
Χαίρετε, θα ηθελα να ρωτησω αν το cla το fish-oil και γενικα τα καλα λιπαρα αν και εφόσον δεν κανεις σωστη διατροφη αν υπαρχει περιπτωση να αποθηκευουν λιπος..?