PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37

eliott
13-10-13, 23:24
παιδια θα ηθελα καποιο συμπληρωμα omega3 για τον στρατο..tis now foods βλεπεται ως καλυτερη?

dio32
14-10-13, 08:34
παιδια θα ηθελα καποιο συμπληρωμα omega3 για τον στρατο..tis now foods βλεπεται ως καλυτερη?

now foods ultra omega εγω αυτα χρησιμοποιω πολυ καιρο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

eliott
14-10-13, 15:25
ok σε ευχαριστω! τα omega3 της now παλι τα απλα καλα εξίσου δεν είναι?

dio32
14-10-13, 17:58
ok σε ευχαριστω! τα omega3 της now παλι τα απλα καλα εξίσου δεν είναι?

ναι βρε εσυ μια χαρα ειναι και τα απλα τα επερνα και αυτα.
αλλα επειδη μετα ηθελα περισοτερη περιεκτικοτητα πηρα τα ultra που εχουν περισοτερο αλλα ειναι σχεδιασμενα να αποροφιουντε απο το εντερο και οχι απο το στομαχι οπως ειναι τα απλα.

Billys51
15-10-13, 16:46
παιδια αν καποιος πρεπει να λαμβανει αναλογα με τα κιλα του 150 γρ πρωτεινη την μερα (ενδεικτικο παραδειγμα) και παιρνει περισσοτερα (ας πουμε 180 γρ πρωτεινη) υπαρχουν καποιες επιπτωσεις αν λαμβανουμε περισσοτερο πρωτεινη απο αυτη που πρεπει να λαμβανουμε?

Mikekan
15-10-13, 16:58
Ναι, καταλήγει στη τουαλέτα. :green:

Billys51
15-10-13, 20:19
χεχε οκ καταλαβα :green::green::P:P

Nikolas_mk2
15-10-13, 20:28
Το αν επιβαρυνεται το συστημα ή όχι με τις ποσότητες πρωτείνης(καθε είδους) που λαμβανεις θα στο δειξουν οι εξετασεις αίματος(ουρία/κρεατινινη),αν τυχον περισσσευει μια ποσότητα την οποια δεν μπορει να αποροφησσει ο οργανισμος τοτε-θεωρητικά παντα- είτε αποβαλλεται με τα ούρα είτε αποθηκευεται σαν λιπος.

jean
16-10-13, 23:46
καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω εάν κάποια απο τα μέλη έχουν γαστρικές διαταραχές απο τη χρήση συμπληρωμάτων.Έχω χρησιμοποιήσει διάφορα και μου προκαλούν ενοχλήσεις.Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

dimitris.g
16-10-13, 23:58
καλησπερα στην ομαδα του bodybuilding!!ειμαι 18 χρονων παιζω μπασκετ 4-5 φορες την εβδομαδα απο 1.5 ωρα καθε φορα!επισησ τρ αρχιζω και μερικα βαρη.ειμαι 1.80 υψοσ και 83 κιλα..θα ηθελα να μ προτεινετε ενα καλο λιποδιαλυτη για γρηγορη απωλεια λιπουσ!ευχαριστω!

Andreas C.
17-10-13, 10:58
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Μπορούμε να σου προτείνουμε αλλά δεν θα κάνει τίποτα αν δεν φτιάξεις προπονητικό και διατροφικό πλάνο:thumbup:

Δες τις ανάλογες ενότητες να πάρεις μια γεύση:toast:

dimitris.g
18-10-13, 03:08
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Μπορούμε να σου προτείνουμε αλλά δεν θα κάνει τίποτα αν δεν φτιάξεις προπονητικό και διατροφικό πλάνο:thumbup:

Δες τις ανάλογες ενότητες να πάρεις μια γεύση:toast:

πιο πολυ βαση δινω στο μπασκετ αυτη ειναι η κυρια προπονηση μου..διατροφη οκ προσεχω..πρεπει να κανω βαρη για να παρω λιποδιαλυτη?

SotosTheBoss
18-10-13, 06:01
Οι λιποδιαλυτες είναι πεταμένα λεφτά.Δεν δουλεύουν

Από νόμιμα το μόνο που μπορεί να κάνει κάτι είναι ενα συστατικό που περιέχουν οι θερμογενετικοι λιποδιαλυτες η καφεΐνη.

livistros
23-10-13, 19:39
εχετε να μου προτεινετε ενα καλο υποκαταστατο γευματος
προσφατα ειχα το progen
ευχαριστημενος αλλα μηπως γνωριζετε κατι αλλο;;
ευχαριστω εκ των προτερων

Christos100
25-10-13, 23:17
καλησπερα στην ομαδα του bodybuilding!!ειμαι 18 χρονων παιζω μπασκετ 4-5 φορες την εβδομαδα απο 1.5 ωρα καθε φορα!επισησ τρ αρχιζω και μερικα βαρη.ειμαι 1.80 υψοσ και 83 κιλα..θα ηθελα να μ προτεινετε ενα καλο λιποδιαλυτη για γρηγορη απωλεια λιπουσ!ευχαριστω!

στην φαση που εισαι συμφωνω οτι μονο η καφεινη θα σε βοηθησει .

Aelistas94
29-10-13, 20:49
Παιδιά γνωρίζει κανείς αν υπάρχει προτεινη που να περιέχει καρνιτινη και CLA ?
Εχτος από τα bulk ;)

xristoforos97
31-10-13, 23:41
Γεια σας ψαχνω να αγορασω μια πρωτεϊνη απο 20-50 ευρω αλλα δεν ξερω ποια επαιρνα την 100% Hi-Protein Standard 5lbs (2268g) αλλα ειναι χαλια οποτε αν μπορειτε να μου πειτε
μια καλη με μπολικους υδατανθρακες

Ευχαριστω!

indianboy
01-11-13, 03:04
Γεια σας ψαχνω να αγορασω μια πρωτεϊνη απο 20-50 ευρω αλλα δεν ξερω ποια επαιρνα την 100% Hi-Protein Standard 5lbs (2268g) αλλα ειναι χαλια οποτε αν μπορειτε να μου πειτε
μια καλη με μπολικους υδατανθρακες

χριστοφορε τσαμπα λεφτα θα δωσεισ....παρε μια whey τησ dymatize 47 ευρω εχει η οποια αλλη βρεισ..βαλε στο μπλεντερ γαλα την whey,δεξτροζη,μπανανα και κουακερ αν θεσ προσθετησ και αυγα ωμα...ετσι εχεισ μια προτεινη με οσο προτεινη θελεισ εσυ αναλογοσ ποσα σκουπ θα βαλεισ και εχεισ πολλουσ και καλουσ υδατανθρακεσ..αυτο πινω εγω.

Christos100
01-11-13, 19:09
συμφωνω, παρε μια ποιοτική πρωτεινη και εναν υδατανθρακα ξεχωριστα . θα παιξεις γυρω στα 55 ευρω αλλα αξιζει .

Ανδρεας
01-11-13, 21:49
Ασε που οι περισσοτερες φορμουλες αυξησης βαρους (και οχι πρωτεινες ογκου :green:)
ειναι τιγκα στη ζαχαρη και αλλα χιλια δυο πραγματα πχ μπορει να εχει 5 ειδη κρεατινης και να βλεπεις οτι μονο 1 γρ κρεατινης :doh: δινει κοκ

Biochemist_
02-11-13, 15:20
καλησπερα στην ομαδα του bodybuilding!!ειμαι 18 χρονων παιζω μπασκετ 4-5 φορες την εβδομαδα απο 1.5 ωρα καθε φορα!επισησ τρ αρχιζω και μερικα βαρη.ειμαι 1.80 υψοσ και 83 κιλα..θα ηθελα να μ προτεινετε ενα καλο λιποδιαλυτη για γρηγορη απωλεια λιπουσ!ευχαριστω!

Φίλε Δημήτρη,

Για αρχή πρέπει να προσέξεις τα συστατικά. Εαν παίζεις σε πρωτάθλημα στο οποίο γίνεται έλεγχος απαγορευμένων ουσιών, ίσως να έχεις σοβαρές ποινές.

Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις πως σε αθλήματα επίδοσης και απόδοσης, το σωματικό λίπος πρέπει να είναι απο 12-18%. Το λίπος το εκμεταλλεύεται το σώμα σου ως πρώτη ύλη για να παράγει τεστοστερόνη (μηχανισμός στεροειδογένεσης) και ειδικά στην ηλικία σου δεν θα έπρεπε να απορυθμίσεις το μηχανισμό αυτόν.

Ένα δομημένο πλάνο θα σε βοηθούσε, αλλα μή ξεχνάς τις διαφορές του αθλήματος σου με αυτό της σωματικής διάπλασης, οπότε μην μπεις στη διαδικασία να ακολουθήσεις πλάνο διατροφής που θα βρεις απο κάποιο site και θα εχει σημειο αναφοράς το άθλημα της σωματοδομής.

SotosTheBoss
02-11-13, 16:33
Α ρε γιωργαρε πάντα με τον καλό τρόπο.Δεν πρόκειται να το ζητήσω από αυτόν που λες ενα τέτοιο θέμα γιατί αυτα είναι απλά ματαιότητες.

Απλά η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο και πίστεψε σε αυτά τα 2 χρόνια τα 62 κιλά που έχασα με κούρασαν παρα μα παρα πολύ..και θέλω να τελειώνω.


Αυτό που μου είπες να πειραματηστω με την whey να υο κάνω αλλά πως θα καταλάβω πιο μου ταιριάζει.

Ας πούμε χτες μετά τα βάρη πήρα αμινοξεα και μετά έκανα HIIT.έμεινα νηστικός για 2 ώρες και μετά έκανα γεύμα.

Σε αυτό το διάστημα λυσαξα από την πείνα.

grtech
02-11-13, 16:59
Είσαι ωραίος :toast:.

Αν και έχω διαφορετική αντίληψη επι του Θεολογικού κάνε αυτό που αγαπάς και νιώθεις καλύτερα φίλε μου. :welcome:

Για το διατροφικό κοίτα τι σου έγραψα παραπάνω...

Μετά την προπόνηση γίνετε καύση αλλά οχι μόνο λίπους και σύμφωνα με κάποιες θεωρίες ίσως να γίνετε καύση περισσότερο μυικού ιστού.

Οι έρευνες μιλάνε ότι με την διοχέτευση whey ή αμινοξέων μετά την προπόνηση έχουμε αύξηση της πρωτεϊνοσύνθεσης και έτσι αποφεύγετε ο καταβολισμός ''ή καύση των μυων''.

Επίσης υπάρχουν αναφορές ότι η μεταπροπονητικές συνέπειες στην λιποδιάλυση λαμβάνουν μέρος κατα την διάρκεια του υπόλοιπου της ημέρας.

Έπειτα υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν ότι δεν μετράνε τόσο τα αναβολικά - καταβολικά παράθυρα στην τελική καύση λιπώδους μάζας αλλα το σύνολο των θερμίδων κατα την διάρκεια της ημέρας.

Σε κάθε περίπτωση συμβουλή μου είναι δες τι σου ταιριάζει την δεδομένη στιγμή, πειραματίσου με ή χωρίς whey, αμινοξέα, πριν, μετά πιο μετά ή ότι άλλο θες να κάνεις, δες με πιο αισθάνεσαι πιο καλά και έχεις τα ζητούμενα αποτελέσματα και ακολούθα το. Μην το πολύ ψειρίζεις για χάνεις την ουσία, στα έγραψα και πιο πάνω. :toast:

Άμα ήμουν στην θέση σου και διέθετα ήδη τα προϊόντα θα είχα τα αμινοξέα κατα την διάρκεια των ασκήσεων - βάρη ''εννοείτε ότι είχες preworkout μισή με μια ώρα πριν την προπόνηση ή πλήρες γεύμα δύο με τρεις ώρες πριν''. Μετά τα βάρη αερόβιο και στο τέλος την whey. Έτσι δεν θα νιώθεις τόσο πεινασμένος μετά απο δύο ώρες που είναι το γεύμα.

SotosTheBoss
02-11-13, 17:52
Διαθετω ήδη τα προϊόντα Γιώργο και επίσης τα αμινοξέα είναι σε υγρή μορφή πράγμα που τα κάνει αποροφησιμα πιο γρήγορα.
2 ώρες κάνω γεύμα αλλά όχι πολύ βάρη.Σαν pre παίρνω καφεΐνη αλλά όχι πάντα.

Τα αμινοξέα εγώ δεν τα έβαζα μέσα στην προπονα αλλά τα έπινα 5 λεπτά πριν ξεκινήσω τα βάρη και στο τέλος.

Όσο για την πρωτεΐνη αυτό είχα σκεφτεί αλλά ο γυμναστής μ με έχει σκαλώσει άγρια στο ότι άμα πιω whey που δεν είναι isolate μετά τον διάδρομο θα σταματήσω την μετά-λιποδιαλυση.

Αλλά σκοπός του hiit δεν είναι να καις παραπάνω όλη την μέρα;


Όσο για τον άλλο τρόπο ο λες δώσε καμία γνώμη στον αρμόδιο σύνδεσμο αν θες.

Source Of Energy
02-11-13, 22:28
εχετε να μου προτεινετε ενα καλο υποκαταστατο γευματος
προσφατα ειχα το progen
ευχαριστημενος αλλα μηπως γνωριζετε κατι αλλο;;
ευχαριστω εκ των προτερων

Καλησπερα φιλε!
Σου προτείνω την grow + hardcore απο sci mx ειναι πραγματικα φοβερη! και σε γευση και διαλυτοτητα και σε αποκατασταση
Δοκιμασε την και θα με θυμηθεις! ;)

grtech
03-11-13, 03:39
Διαθετω ήδη τα προϊόντα Γιώργο και επίσης τα αμινοξέα είναι σε υγρή μορφή πράγμα που τα κάνει αποροφησιμα πιο γρήγορα.
2 ώρες κάνω γεύμα αλλά όχι πολύ βάρη.Σαν pre παίρνω καφεΐνη αλλά όχι πάντα.

Τα αμινοξέα εγώ δεν τα έβαζα μέσα στην προπονα αλλά τα έπινα 5 λεπτά πριν ξεκινήσω τα βάρη και στο τέλος.

Όσο για την πρωτεΐνη αυτό είχα σκεφτεί αλλά ο γυμναστής μ με έχει σκαλώσει άγρια στο ότι άμα πιω whey που δεν είναι isolate μετά τον διάδρομο θα σταματήσω την μετά-λιποδιαλυση.

Αλλά σκοπός του hiit δεν είναι να καις παραπάνω όλη την μέρα;


Όσο για τον άλλο τρόπο ο λες δώσε καμία γνώμη στον αρμόδιο σύνδεσμο αν θες.
Μετά την προπόνηση γίνετε καύση αλλά οχι μόνο λίπους και σύμφωνα με κάποιες θεωρίες ίσως να γίνετε καύση περισσότερο μυικού ιστού.
Οι έρευνες μιλάνε ότι με την διοχέτευση whey ή αμινοξέων μετά την προπόνηση έχουμε αύξηση της πρωτεϊνοσύνθεσης και έτσι αποφεύγετε ο καταβολισμός ''ή καύση των μυων''.

After exercise, protein synthesis rebounds for ≤48 h, but breakdown remains elevated, and net positive balance is achieved only if amino acid availability is increased.
PROTEIN AND AMINO ACID METABOLISM DURING AND AFTER EXERCISE AND THE EFFECTS OF NUTRITION (http://www.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.nutr.20.1.457)

Επίσης υπάρχουν αναφορές ότι η μεταπροπονητικές συνέπειες στην λιποδιάλυση λαμβάνουν μέρος κατα την διάρκεια του υπόλοιπου της ημέρας.

It generally takes anywhere from 15 minutes to 48 hours for the body to fully recover to a resting state.
Exercise After-Burn: Research Update (http://www.unm.edu/~lkravitz/Article folder/epocarticle.html)

Έπειτα υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν ότι δεν μετράνε τόσο τα αναβολικά - καταβολικά παράθυρα στην τελική καύση λιπώδους μάζας αλλα το σύνολο των θερμίδων κατα την διάρκεια της ημέρας.

Έχοντας ως στόχο την μεγιστοποίηση των μυικών κερδών, τα ευρήματα αυτά υποστηρίζουν τον ευρύτερο στόχο της κάλυψης των συνολικών υδατανθράκων κατα τη διάρκεια της μέρας από το να προταθεί ένας συγκεκριμένος χρονισμός τους μέσα στη μέρα.
Αναβολικό Παράθυρο Ευκαιρίας - Βιβλιογραφική Ανασκόπηση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25130-Αναβολικό-Παράθυρο-Ευκαιρίας-Βιβλιογραφική-Ανασκόπηση)


Ότι αφορά την τροφοδοσία του οργανισμού με αμινοξέα κατα την διάρκεια της προπόνησης διάβασε το άρθρο και κυρίως δες της έρευνες που αναγράφονται ως πηγές στο τέλος του.

intra-workout supplementation for building mass (http://www.bodybuilding.com/fun/workout_supplement_secrets.htm)
Καλή μελέτη :welcome:.

SotosTheBoss
03-11-13, 08:20
Γιωργαρε πίνοντας όμως αμινοξέα 5 λεπτά πριν η μέσα σε μια προπόνηση με βάρη Π διαρκεί 50 λεπτά δεν είμαι καλυμμένος και από την αρχή;

Θα διαβάσω τα άρθρα μόλις επιστρέψω Πάτρα.Τώρα ειμαι Κέρκυρα για υο 2ημερο.

Με λίγα λόγια τότε λες αμινοξεα πριν ή μέσα στα βάρη και μετά τα βάρη αερόβιο μετά whey και μετά από 1 ώρα γεύμα;

SotosTheBoss
03-11-13, 08:28
Επίσης αν κάνουμε πρωινό αερόβιο νηστικοί μετά πίνουμε whey και φαΐ μετά από μια ώρα η μπορούμε να έχουμε γεύμα κατευθείαν;

Nikolas_mk2
03-11-13, 14:38
Μετα το πρωινο αεροβιο μπορείς να φας κανονικά,αν εχει αφθονη πρωτείνη εισαι οκ :thumbup:

SotosTheBoss
03-11-13, 16:16
Οπότε μετά το αερόβιο το πρωί δεν χτυπάμε whey αλλά κανονικό πρωινό

grtech
03-11-13, 16:30
Με λίγα λόγια τότε λες αμινοξεα πριν ή μέσα στα βάρη και μετά τα βάρη αερόβιο μετά whey και μετά από 1 ώρα γεύμα;
Ναι φίλε αυτό εννοώ. :thumbup:

Σωτήρη και η πρωτεΐνη επεξεργασμένο αποξηραμένο φαγητό σε σκόνη είναι, άμα την συνδυάσεις με κάποιο ρόφημα γάλα κλπ συν βάλεις κάποιο υδατάνθρακα πχ bran flakes είναι και πάλι ένα κανονικό γεύμα τό ίδιο και άμα φτιάξεις ομελέτα με ψωμί πολύσπορο και αυτό γεύμα είναι, απλά ο Νίκος προσπαθεί να σου πει οτι το πρωινό σου πρέπει να έχει επαρκεί ποσότητα πρωτεΐνης πχ 30 γρ.

SotosTheBoss
03-11-13, 16:49
Αμινοξεα πριν και μετά τα βάρη.

Αερόβιο και whey με γάλα και κουακερ σαν λύση....

Απλά νόμιζα ότι με whey δεν υην συνδυάσεις με φαγητό

grtech
03-11-13, 17:11
Ρε Σωτήρη το διυλίζουμε πολύ και μπερδεύεται το πράγμα.... Δώσε βάση στην σειρά του κάθε παραδείγματος και στο τελικό συμπέρασμα......

δυο με τρεις ώρες γεύμα πλούσιο σε πρωτεΐνη
Βάρη
αερόβιο
Whey
έχει καλώς

δυο με τρεις ώρες γεύμα πλούσιο σε πρωτεΐνη
αμινοξέα
Βάρη
αερόβιο
Whey
και αυτό έχει καλώς

δυο με τρεις ώρες γεύμα πλούσιο σε πρωτεΐνη
αμινοξέα
Βάρη
αμινοξέα
αερόβιο
Whey
γίνεται

δυο με τρεις ώρες γεύμα πλούσιο σε πρωτεΐνη
αμινοξέα όσο κάνεις Βάρη
αερόβιο
Whey
και αυτό γίνεται

Whey μια με μισή ώρα πριν την προπόνηση
Βάρη
αερόβιο
Whey
περκετι συνδυασμός και αυτός

και πάει λέγοντας.....

Τελικό συμπέρασμα κάνε αυτό που θες να κάνεις αφού ότι παραλλαγή και να διαλέξεις όσο και να του ζαλίσεις τα ούμπαλα πάνω κάτω το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις που είναι να τροφοδοτήσεις το σώμα σου με αμινοξέα και να έχεις και λιποδιάλυση.:toast:

SotosTheBoss
03-11-13, 17:22
Κομπλέ

giannaras13
03-11-13, 17:48
εχω μια απορια... ειχα να δω καποιον 2 χρονια... αυτα τα 2 χρονια ασχολειται με την αρση βαρων και εχει παρει παρα πολυ μεγαλη μυικη μαζα.. τρελη αλλαγη μιλαμε... αυτος τωρα και οι αθλητες αυτου του ειδους ποσα συμπληρωματα μπορει να λαμβανουν?

SotosTheBoss
04-11-13, 00:28
Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίρνουνε η αν.παίρνουν καν.Γιατί δεν Ρωτάς τον.ίδιο;

SotosTheBoss
04-11-13, 16:21
Τα αμινο της biotech δίνουν σαν δόση 50μλ 25 πριν τα βάρη και αλλά 25 μετά τα βάρη.Αν βάλω 25 μλ πριν τα βάρη και μετά βάλω whey (χωρίς αερόβιο) βάλω whey και μια ώρα μετά φαΐ γίνεται.;

Δηλαδή να έχω την μισή δόση αμινοξέα;

bros
05-11-13, 14:40
καλησπέρα παιδιά...θέλω να κάνω μια ερώτηση..οφείλεται η αύξηση της ακμής στην κατανάλωσή συμπληρωματων(συγκεκριμένα της κρεατίνης)?είμαι 22 χρονών και δεν είχα θέμα με ακμή.
Από τότε που άρχισα την κρεάτινη και τα αμινοξέα(ΒCAA hyperblend της top sectret) άρχισα να βγάζω σπυράκια...σας αναφέρω τα αμινοξέα γιατί έχουν αυτό το astragin που δεν γνωρίζω και πάρα πολλά και σκεφτομαι μήπως φταίει αυτό...ευχαριστώ πολύ

dio32
05-11-13, 14:46
καλησπέρα παιδιά...θέλω να κάνω μια ερώτηση..οφείλεται η αύξηση της ακμής στην κατανάλωσή συμπληρωματων(συγκεκριμένα της κρεατίνης)?είμαι 22 χρονών και δεν είχα θέμα με ακμή.
Από τότε που άρχισα την κρεάτινη και τα αμινοξέα(ΒCAA hyperblend της top sectret) άρχισα να βγάζω σπυράκια...σας αναφέρω τα αμινοξέα γιατί έχουν αυτό το astragin που δεν γνωρίζω και πάρα πολλά και σκεφτομαι μήπως φταίει αυτό...ευχαριστώ πολύ

μπορει καποιο απο τα δυο να σου δημιουργουν αλεργικο.
το καλυτερο που μπορεις να κανεις αμα οφειλετε σε αυτα,αυτο που κανουμε ολοι τα κοβεις για ενα χρονικο διαστημα,αμα δεις οτι υποχωρουν τα συμπτωματα παει να πει ειναι απο αυτα.
μετα ξαναρχιζεις ενα ενα να δεις ποιο απο τα δυο σου το εκανε.

bros
05-11-13, 15:02
ευχαριστω πολυ φιλε μου για την άμεση απαντηση σου

kazos_GR
05-11-13, 16:13
πεδες προτεινετε να παρω τα βασικα συστατικα που εχει ενα νιτρικο ξεχωριστα β-αλαν/ κρεατι / κιτριλου / β6 / αργιν / ταυρινη/ αμινοξεα. ή να παρω ενα ετοιμο? παραδειγμα θα παρω ψευδ-μαγνησ-β12 αντι για zma

SotosTheBoss
05-11-13, 16:26
Τα αμινο της biotech δίνουν σαν δόση 50μλ 25 πριν τα βάρη και αλλά 25 μετά τα βάρη.Αν βάλω 25 μλ πριν τα βάρη και μετά βάλω whey (χωρίς αερόβιο) βάλω whey και μια ώρα μετά φαΐ γίνεται.;

Δηλαδή να έχω την μισή δόση αμινοξέα;
.

Christos100
06-11-13, 01:39
πεδες προτεινετε να παρω τα βασικα συστατικα που εχει ενα νιτρικο ξεχωριστα β-αλαν/ κρεατι / κιτριλου / β6 / αργιν / ταυρινη/ αμινοξεα. ή να παρω ενα ετοιμο? παραδειγμα θα παρω ψευδ-μαγνησ-β12 αντι για zma
αυτο ειναι το καλυτερο ,απλα θα δωσεις πολλα παραπανω χρηματα απο το να παρεις ενα ετοιμο.αν εχεις το '' κεφαλαιο '',επενδυσετο!!

ktm620
06-11-13, 09:27
πεδες προτεινετε να παρω τα βασικα συστατικα που εχει ενα νιτρικο ξεχωριστα β-αλαν/ κρεατι / κιτριλου / β6 / αργιν / ταυρινη/ αμινοξεα. ή να παρω ενα ετοιμο? παραδειγμα θα παρω ψευδ-μαγνησ-β12 αντι για zma

Bulk είναι καλή ιδέα να τα πάρεις.Είναι και πολύ ευέλικτη λύση για να ταιριάξεις ότι δουλεύει σε εσένα και όπως το θέλεις.
Προσωπικά θα το προχωρήσω έτσι σε κανα μήνα.Αλλά σκεφτόμουν ότι κρεατίνη-β-αλανίνη να μην τα βάζω σε pre αλλά απο μόνα τους σε κύκλο - είτε μαζί είτε το ένα μετά το άλλο με λίγο off ενδιάμεσα - . Πιστεύω ότι λογικά έτσι θα αποδώσουν καλύτερα απο το να τα βάζω σε pre πού δέν είναι σταθερό μέσα στην βδομάδα - εκτός και άν συμπληρώνεις την ποσότητα καθημερινά για να έχεις σταθερά 10γρ πχ κρεατίνη ημερησίως... .
Για preworkout καθάρά νομίζω κιτρουλίνη-bcaa μαζί με λίγο καφείνη τις μέρες που παίζει μεγαλύτερη κούραση είναι τα πιό ουσιαστικά συστατικά....
Μετά τις "δοκιμές" μου θα επανέλθω , μέχρι τότε ακούω όσου έχουν ήδη πειραματιστεί :weights:

kazos_GR
06-11-13, 14:05
Bulk είναι καλή ιδέα να τα πάρεις.Είναι και πολύ ευέλικτη λύση για να ταιριάξεις ότι δουλεύει σε εσένα και όπως το θέλεις.
Προσωπικά θα το προχωρήσω έτσι σε κανα μήνα.Αλλά σκεφτόμουν ότι κρεατίνη-β-αλανίνη να μην τα βάζω σε pre αλλά απο μόνα τους σε κύκλο - είτε μαζί είτε το ένα μετά το άλλο με λίγο off ενδιάμεσα - . Πιστεύω ότι λογικά έτσι θα αποδώσουν καλύτερα απο το να τα βάζω σε pre πού δέν είναι σταθερό μέσα στην βδομάδα - εκτός και άν συμπληρώνεις την ποσότητα καθημερινά για να έχεις σταθερά 10γρ πχ κρεατίνη ημερησίως... .
Για preworkout καθάρά νομίζω κιτρουλίνη-bcaa μαζί με λίγο καφείνη τις μέρες που παίζει μεγαλύτερη κούραση είναι τα πιό ουσιαστικά συστατικά....
Μετά τις "δοκιμές" μου θα επανέλθω , μέχρι τότε ακούω όσου έχουν ήδη πειραματιστεί :weights:

και εγω το ψαχνω για να προχωρισο σε παραγκελεια αν καποιος το εχει δοκιμασει ας πει καμια γνωμη.

kazos_GR
06-11-13, 18:03
εκτος απο την απο επανω ερωτηση μου που περιμενο κιαλες απαντησης οποιος ξερει .. εχει να προτεινη κανεις καποια καζεινη για το βραδυ? μεχρι τωρα ειχα παρει της ON και της dymatize ειμαι ευχαριστημενος γενικα απλα θελω να δοκιμασω και καποια αλλη..:P:P

Nikolas_mk2
06-11-13, 20:50
^^ Αμα κυνηγάς τις γευσεις δοκίμασε τις trophix απο την syntrax,δεν ειναι καθαρες καζεινες βεβαια αλλά πολλαπλων πηγων εχουν ομως πολύ καλες γευσεις(σοκολατα/φραουλα) και με λιγο γαλα γινονται σαν milkshake ;)

ktm620
07-11-13, 09:15
Καταευχαριστιέμαι το γιαουρτάκι μου το βράδυ ( 250 γρ. 2% ) Δέν το αλλάζω με τίποτα... Καμιά φορά βάζω και αμυγδαλάκια ιδίως όταν με παίρνει σε θερμίδες....
Μιά καλή ιδέα θα ήταν να κάνεις ανάμιξη με λίγη πρωτείνη της επιλογής σου για να πιάσεις τα μακροστοιχεία που σε ενδιαφέρουν ή την γεύση και να έχεις και τα οφέλη και απο τα δύο ;)

bestblastbeat
07-11-13, 17:34
Καλησπερα φιλε!
Σου προτείνω την grow + hardcore απο sci mx ειναι πραγματικα φοβερη! και σε γευση και διαλυτοτητα και σε αποκατασταση
Δοκιμασε την και θα με θυμηθεις! ;)

Κι εγώ το έχω δοκιμάσει το GROW+ και είναι πραγματικά πολύ καλό, απλά πιστεύω ότι η εταιρία Sci-MX δίνει μεγαλύτερες δοσολογίες. Ή αυτό ή επειδή είναι Άγγλοι και οι Άγγλοι εκτός από πισωγλέντηδες είναι και ανάποδοι άνθρωποι μπορεί να τα μετρούν διαφορετικά τα mg / ml κτλ
Εγώ θα έλεγα να βάζεις ένα σκουπ δηλαδή όχι δύο

MUSCLE MASTER
07-11-13, 17:42
Η περισσευουμενη ποσοτητα απο τη στιγμη που δεν αφομειωνεται την αποβαλλει ο οργανισμος δια της τουαλετας!Απλα αυτο ταλαιπωρει τα νεφρα σου και γι αυτο αλλωστε χρειαζεται μεγαλυτερη καταναλωση νερου μιας και το νερο λειτουργει και ως μεταφορεας συστατικων!Μεγαλυτερη σημασια εχει οχι απλα να λαμβανεις γραμμαρια πρωτεινης μεσα στην ημερα αλλα τις συγκεκριμενες στιγμες που τη χρειαζεται ο οργανισμος σου με μεγαλυτερης σημασιας τη στιγμη μετα το περας της προπονησης!!

MUSCLE MASTER
07-11-13, 17:45
εκτος απο την απο επανω ερωτηση μου που περιμενο κιαλες απαντησης οποιος ξερει .. εχει να προτεινη κανεις καποια καζεινη για το βραδυ? μεχρι τωρα ειχα παρει της ON και της dymatize ειμαι ευχαριστημενος γενικα απλα θελω να δοκιμασω και καποια αλλη..:P:P

Φιλε KAZOS_GR σου προτεινω να δοκιμασεις την casein της body attack!Πολυ φιλικη με το στομαχι (χωρις φουσκωματα και ρεψιματα) και ειδικα σε γευση φραουλα τα σπαει!!!!!

MUSCLE MASTER
07-11-13, 17:52
Οπότε μετά το αερόβιο το πρωί δεν χτυπάμε whey αλλά κανονικό πρωινό

Μετα τη προπονηση ειτε ειναι μονο αεροβια ειτε και βαρη χρειαζεσαι πρωτεινη και υδατανθρακα γρηγορης αφομειωσης για αναπληρωση του γλυκογονου!Το συμπληρωμα αφομειωνεται πολυ πιο γρηγορα και θεμιτα απο τη στερεα τροφη (κανονικο φαγητο δλδ)!Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να λαβεις πρωτα τα συμπληρωματα σου και μετα απο ενα μισαωρο περιπου να ακολουθησει κανονικο γευμα!Το να συνδυασεις whey με κουακερ...δεν ειναι και το καλυτερο καθως το κουακερ δεν θα αφομειωθει το ιδιο με τη πρωτεινη συν το οτι η καλυτερη μεταπροπονητικη πηγη υδατανθρακα ειναι η δεξτροζη!Επομενως παντρεψε whey με δεξτροζη!

liveris
07-11-13, 18:09
το να παρεις δεξτροζη μετα απο αεροβιο δεν εχει κανενα νοημα..

MUSCLE MASTER
07-11-13, 19:04
το να παρεις δεξτροζη μετα απο αεροβιο δεν εχει κανενα νοημα..

Φιλε LIVERIS μετα απο καθε προπονηση ειτε αεροβια ειτε αναεροβια ειτε και τα 2 μαζι, ο οργανισμος χρειαζεται αναπληρωση της ενεργειας!Ανεξαρτητα της πρωτεινης που ετσι κ αλλιως χρειαζεται, η ενεργεια των αποθηκων του σωματος μας μεταφραζεται σε γλυκογονο!Για την αναπληρωση του γλυκογονου λοιπον χρειαζεται ληψη απλου υδατανθρακα γρηγορης διασπασης-αφομειωσης!Εκει ερχεται η δεξτροζη για να κανει αυτη τη δουλεια!! Αν δεν χρησιμοποιησεις ...τοτε με τι θα αναπληρωσεις το γλυκογονο???

Surfer
07-11-13, 19:08
το να παρεις δεξτροζη μετα απο αεροβιο δεν εχει κανενα νοημα..

Γιατί όχι; Νόημα έχει. Και στην προπόνηση με βάρη, αλλά και στην αερόβια το γλυκογόνο καίμε. Ή θα το πάρουμε έτοιμο λοιπόν μέσω κάποιου υδατάνθρακα, έστω και απλού, ή το σώμα θα αρχίσει να διασπά μυς για να το δημιουργήσει. Εαν είσαι σε φάση στεγνώματος απλά προσέχεις την αναλογία πρωτεϊνη/ υδατάνθρακα. Πιστεύω ότι μέχρι 1/1 (πρωτεϊνη/υδατάνθρακα) να βάλεις, δε κινδυνεύεις να πάρεις περιττά κιλά. Το ιδανικό είναι να βάλεις ένα μίγμα απλού και σύνθετου πάλι 1/1 σε αναλογία. Αλλά σίγουρα θα βάλεις υδατάνθρακα.

Surfer
07-11-13, 19:09
Φιλε LIVERIS μετα απο καθε προπονηση ειτε αεροβια ειτε αναεροβια ειτε και τα 2 μαζι, ο οργανισμος χρειαζεται αναπληρωση της ενεργειας!Ανεξαρτητα της πρωτεινης που ετσι κ αλλιως χρειαζεται, η ενεργεια των αποθηκων του σωματος μας μεταφραζεται σε γλυκογονο!Για την αναπληρωση του γλυκογονου λοιπον χρειαζεται ληψη απλου υδατανθρακα γρηγορης διασπασης-αφομειωσης!Εκει ερχεται η δεξτροζη για να κανει αυτη τη δουλεια!! Αν δεν χρησιμοποιησεις ...τοτε με τι θα αναπληρωσεις το γλυκογονο???

Ταυτόχρονα γράφαμε.. )))

kostas_ntoum
08-11-13, 10:24
Φυσικά και χρειάζεται υδατάνθρακας μετά την προπόνηση.Γιατί όχι μετά την αερόβια????? εάν δεν δώσουμε στον οργανισμό μας τον απαραιτητο υδατανθρακα για να αναπληρωθεί το γλυκογονο τότε αυτομάτως δημιουργείται το φαινόμενο (γλυκονεογέννεση)η διαδικασια κατά την οποία η σύνθεση της γλυκόζης πραγματοποιέιτε από στοιχεία τα οποία δεν είναι υδατάνθρακες συνεπώς δεν νομίζω να ήθελε κανέις κανοντας αερόβια να μετατρεπει τον μυικό ιστό/πρωτείνες και αμινοξέα σε γλυκογώνο..χανοντας έτσι την αντικαταβολική του δραση.

mind10
08-11-13, 19:21
Καλησπέρα παιδιά.
Παρήγγειλα τα παρακάτω συμπληρώματα και θα ήθελα να μου πείτε σε ποιες ποσότητες και σε ποια γεύματα να παίρνω το καθένα.
Δηλ. πως να κάνω την κατανομή των συμπληρωμάτων αυτών μέσα στη μέρα:

Πολυβιταμίνη Opti-Men (ΟΝ)
Βιταμίνη D3, 400 IU (NOW)
Eleuthero, 500mg (NOW)
Ultra Omega 3 (NOW)
Omega 3 (NOW)
Βιταμίνη C, PureWay-C, Sustained Release (Doctor's Best)
Magnesium, High Absorption, 100% Chelated (Doctor's Best)
CoQ10, High Absorption, 100mg (Doctor's Best)

Το παραπάνω pak βασίζεται στο Opti-Men Pak του φίλου Lao που διάβασα εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18513-%CE%A6%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CE%B1%CF%82...-Pak!).
Επίσης παίρνω τη γνωστή πρωτεϊνη Gold Whey Standard (ΟΝ) αμέσως μετά την προπόνηση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

totis
08-11-13, 19:48
Καλησπέρα παιδιά.
Παρήγγειλα τα παρακάτω συμπληρώματα και θα ήθελα να μου πείτε σε ποιες ποσότητες και σε ποια γεύματα να παίρνω το καθένα.
Δηλ. πως να κάνω την κατανομή των συμπληρωμάτων αυτών μέσα στη μέρα:

Πολυβιταμίνη Opti-Men (ΟΝ)
Βιταμίνη D3, 400 IU (NOW)
Eleuthero, 500mg (NOW)
Ultra Omega 3 (NOW)
Omega 3 (NOW)
Βιταμίνη C, PureWay-C, Sustained Release (Doctor's Best)
Magnesium, High Absorption, 100% Chelated (Doctor's Best)
CoQ10, High Absorption, 100mg (Doctor's Best)

Το παραπάνω pak βασίζεται στο Opti-Men Pak του φίλου Lao που διάβασα εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18513-%CE%A6%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CE%B1%CF%82...-Pak!).
Επίσης παίρνω τη γνωστή πρωτεϊνη Gold Whey Standard (ΟΝ) αμέσως μετά την προπόνηση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... :shock:Πω ρε φιλε εσενα σε γδυσανε πηρες τοσες βιταμινες για πιο λογο? Mαλλον δεν θα τρως σωστα γιατι ολες αυτες μπορεις να τις παρεις απο το φαγητο σου και μαλιστα πολυ ευκολα....Και το χειροτερο παιρνεις κατι χωρις να ξερεις γιατι και πως θα το περνεις....Εγω δεν εχω παρει ποτε κατι χωρις να το χω ψαξει πρωτα,τι να πω.....:banghead:

MUSCLE MASTER
08-11-13, 20:09
Ταυτόχρονα γράφαμε.. )))

Πραγματι...;)

Steloukos
08-11-13, 20:29
Καλησπέρα παιδιά.
Παρήγγειλα τα παρακάτω συμπληρώματα και θα ήθελα να μου πείτε σε ποιες ποσότητες και σε ποια γεύματα να παίρνω το καθένα.
Δηλ. πως να κάνω την κατανομή των συμπληρωμάτων αυτών μέσα στη μέρα:

Πολυβιταμίνη Opti-Men (ΟΝ)
Βιταμίνη D3, 400 IU (NOW)
Eleuthero, 500mg (NOW)
Ultra Omega 3 (NOW)
Omega 3 (NOW)
Βιταμίνη C, PureWay-C, Sustained Release (Doctor's Best)
Magnesium, High Absorption, 100% Chelated (Doctor's Best)
CoQ10, High Absorption, 100mg (Doctor's Best)

Το παραπάνω pak βασίζεται στο Opti-Men Pak του φίλου Lao που διάβασα εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18513-%CE%A6%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CE%B1%CF%82...-Pak!).
Επίσης παίρνω τη γνωστή πρωτεϊνη Gold Whey Standard (ΟΝ) αμέσως μετά την προπόνηση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Φιλε υπερβολικα πολλα συμπληρωματα.Αμα επαιρνες την πολυβιταμινη οπτιμεν και τα ultra omega3 της now ησουν κομπλε.Τα υπολοιπα ειναι βλακειες να χαλας ασκοπα τα λεφτα σου.Ισως να εβαζες αντε το πολυ και μια βιταμινη C αμα εκανες διαιτα και ενιωθες κοπωση.Οι εταιριες πασαρουν το καθε συστατικο λεγοντας εχει αποτελεσματα απο ερευνες κτλ.το βλεπει ο καταναλωτης και λεει πωπω θα το παρω.Μετα επηρεαζει αλλα ατομα να παρουν το ιδιο προιον και ετσι ολα ειναι αλυσιδα.Ολα μα ολα τα συμπληρωματα εχουν πανω τους καποιες ερευνες για τα αποτελεσματα τους(οι οποιες ερευνες πολλες φορες γινονται σε απροπονητα ατομα) τι παει να πει αυτο οτι θα παιρνουμε οσα περισσοτερα συμπληρωματα μπορουμε???Παραγγειλες συμπληρωματα στα οποια ουτε την δοση ξερεις,ουτε ποτε να τα παρεις και ουτε σε τι εξυπηρετει το καθενα.Πρεπει να ειμαστε ποιο ανοικτομυαλοι πριν αγορασουμε κατι και οχι να το αγοραζουμε επειδη το προτεινε καποιος ειτε απο το φορουμ,ειτε απο το γυμναστηριο ειτε απο οπουδηποτε.Κανε την δικη σου ερευνα και συλλογισου αν εχεις οντως αναγκη οτι αγοραζεις η αν ειναι τζαμπα χασιμο χρηματων.Αυτα απο μενα.

leftis
08-11-13, 20:36
Γιατί όχι; Νόημα έχει. Και στην προπόνηση με βάρη, αλλά και στην αερόβια το γλυκογόνο καίμε. Ή θα το πάρουμε έτοιμο λοιπόν μέσω κάποιου υδατάνθρακα, έστω και απλού, ή το σώμα θα αρχίσει να διασπά μυς για να το δημιουργήσει. Εαν είσαι σε φάση στεγνώματος απλά προσέχεις την αναλογία πρωτεϊνη/ υδατάνθρακα. Πιστεύω ότι μέχρι 1/1 (πρωτεϊνη/υδατάνθρακα) να βάλεις, δε κινδυνεύεις να πάρεις περιττά κιλά. Το ιδανικό είναι να βάλεις ένα μίγμα απλού και σύνθετου πάλι 1/1 σε αναλογία. Αλλά σίγουρα θα βάλεις υδατάνθρακα.


Τόσο εύκολα νομίζεις οτι διασπά το σώμα σου μυς? Τσάμπα λεφτά δίνεις για την δεξτρόζη. Πληρώνεις ζάχαρη σε 3πλάσια τιμή.
Το γλυκογόνο σου θα το αναπληρώσεις, οταν φας το μεταπροπονητικο σου γευμα που θα εχεις αφθονο ρυζι/πατατα/μακαρονι κλπ.
Εκτος και αν πιστεύεις οτι υπάρχει το αναβολικό παράθυρο, οπου αν δεν πιεις πρωτείνη και ζαχαρη 3 δευτερα αφου τελειώσεις το τελευταίο σου σετ, θα χαθεί όλη η ανάπτυξη....

tzouas
08-11-13, 20:39
Καλησπέρα παιδιά.
Παρήγγειλα τα παρακάτω συμπληρώματα και θα ήθελα να μου πείτε σε ποιες ποσότητες και σε ποια γεύματα να παίρνω το καθένα.
Δηλ. πως να κάνω την κατανομή των συμπληρωμάτων αυτών μέσα στη μέρα:

Πολυβιταμίνη Opti-Men (ΟΝ)
Βιταμίνη D3, 400 IU (NOW)
Eleuthero, 500mg (NOW)
Ultra Omega 3 (NOW)
Omega 3 (NOW)
Βιταμίνη C, PureWay-C, Sustained Release (Doctor's Best)
Magnesium, High Absorption, 100% Chelated (Doctor's Best)
CoQ10, High Absorption, 100mg (Doctor's Best)

Το παραπάνω pak βασίζεται στο Opti-Men Pak του φίλου Lao που διάβασα εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18513-%CE%A6%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CE%B1%CF%82...-Pak!).
Επίσης παίρνω τη γνωστή πρωτεϊνη Gold Whey Standard (ΟΝ) αμέσως μετά την προπόνηση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Κοιτα αν εισαι αρχαριος λιγο πολυτελεια ολα αυτα που πηρες...δηλαδη ενταξει δεν θα δεις διαφορα...αλλα ολα αυτα ειναι κυριως για well being που λεμε...ο λαο που τα προτεινει το εχει εξελιξει σε αλλο επιπεδο το θεμα βιταμινες μεταλλα κτλ και το εχει ψαξει αρκετα...δε λεει βλακειες...κακο δε σου κανουν οποτε παρτα και την επομενη ψαχνεσαι λιγο καλυτερα για το τι πραγματικα θελεις ;)

kazos_GR
09-11-13, 00:09
εχει δοκιμασει κανεις την σηρα του jay cutler που εχει στον πορτογαλο? οπως και τα προιοντα της self omninutrition ειναι καλα προιοντα και η ετερια λεει τπτ? βλεπω εχει isolate 15e το κιλο.

mind10
09-11-13, 03:28
Έκανα μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση κι οι απαντήσεις σας ήταν άλλα αντ´ άλλων.
Ευχαριστώ πάντως...

Nikolas_mk2
09-11-13, 03:58
^^ Γραφουν τα κουτια επανω τις δοσολογίες....Τι περιμενες ν'ακουσεις ακριβως?Αν καποιος δεν ξερει την διατροφή σου πως θα σου πει αν πρεπει και πόσες βιταμινες να παιρνεις :unsure:

liveris
09-11-13, 07:48
Φυσικά και χρειάζεται υδατάνθρακας μετά την προπόνηση.Γιατί όχι μετά την αερόβια????? εάν δεν δώσουμε στον οργανισμό μας τον απαραιτητο υδατανθρακα για να αναπληρωθεί το γλυκογονο τότε αυτομάτως δημιουργείται το φαινόμενο (γλυκονεογέννεση)η διαδικασια κατά την οποία η σύνθεση της γλυκόζης πραγματοποιέιτε από στοιχεία τα οποία δεν είναι υδατάνθρακες συνεπώς δεν νομίζω να ήθελε κανέις κανοντας αερόβια να μετατρεπει τον μυικό ιστό/πρωτείνες και αμινοξέα σε γλυκογώνο..χανοντας έτσι την αντικαταβολική του δραση.

σιγα ρε επιστημονα!ολα αυτα θα τα παθουμε αν δεν πιουμε δεξτροζη δλδ μετα την αεροβια?!:turtle:

sobral
09-11-13, 12:06
@kostas_ntoum αυτά τα συζητάμε χρόονια τώρα εδώ μέσα, ισχύει αυτό που λες όμως σε δύσκολες περιόδους που δεν θα έχεις καν υδατάθρακα στη διατροφή σου (κέτο) ή σε περιόδους παρατεταμένης νηστείας. Έρευνες έχουν δείξει ότι ακόμη κ η whey από μόνη της βοηθάει το γλυκογόνο αλλά ακόμη κ αν πούμε ότι δεν βοηθάει θεωρητικά, μετά από κάμποση ώρα δεν θα φας γεύμα κανονικό? πιθανότατα ναι. Άρα το γλυκογόνο θα αποκατασταθεί. Άσε που αν τρως νορμάλ (απ όλα δηλ) δεν πέφτει έτσι εύκολα. Άρα η δεξτρόζη δεν είναι απαραίτητη. Προσωπικά ποτέ δεν την συμπάθησα.

kazos_GR
09-11-13, 12:42
εχει δοκιμασει κανεις την σηρα του jay cutler που εχει στον πορτογαλο? οπως και τα προιοντα της self omninutrition ειναι καλα προιοντα και η ετερια λεει τπτ? βλεπω εχει isolate 15e το κιλο.

εχει να πει κανεις κατι ? βλεπω την self omni τωρα την εφεραν την πειρα ματι στα new προιοντα που εχει

MUSCLE MASTER
09-11-13, 12:48
@kostas_ntoum αυτά τα συζητάμε χρόονια τώρα εδώ μέσα, ισχύει αυτό που λες όμως σε δύσκολες περιόδους που δεν θα έχεις καν υδατάθρακα στη διατροφή σου (κέτο) ή σε περιόδους παρατεταμένης νηστείας. Έρευνες έχουν δείξει ότι ακόμη κ η whey από μόνη της βοηθάει το γλυκογόνο αλλά ακόμη κ αν πούμε ότι δεν βοηθάει θεωρητικά, μετά από κάμποση ώρα δεν θα φας γεύμα κανονικό? πιθανότατα ναι. Άρα το γλυκογόνο θα αποκατασταθεί. Άσε που αν τρως νορμάλ (απ όλα δηλ) δεν πέφτει έτσι εύκολα. Άρα η δεξτρόζη δεν είναι απαραίτητη. Προσωπικά ποτέ δεν την συμπάθησα.

Εχει να κανει με το αναβολικο παραθυρο ομως που ως γνωστον απευθυνεται στο μισαωρο μετα το περας της προπονησης!Εκει ειναι που θες τα απαραιτητα συστατικα(πρωτεινη,υδατανθρακα...) ετσι ωστε να δωσεις φαγητο και ενεργεια στο σωμα σου!Το κανονικο γευμα δεν αφομειωνεται σε συντομο χρονικο διαστημα επομενως δεν αναπληρωνει στο χρονο που απαιτειται το γλυκογονο!

sobral
09-11-13, 12:56
Εχει να κανει με το αναβολικο παραθυρο ομως που ως γνωστον απευθυνεται στο μισαωρο μετα το περας της προπονησης!Εκει ειναι που θες τα απαραιτητα συστατικα(πρωτεινη,υδατανθρακα...) ετσι ωστε να δωσεις φαγητο και ενεργεια στο σωμα σου!Το κανονικο γευμα δεν αφομειωνεται σε συντομο χρονικο διαστημα επομενως δεν αναπληρωνει στο χρονο που απαιτειται το γλυκογονο!

wtf anabolic window? last years....περασμένα μεγαλεία σύμφωνα με νεότερες έρευνες. Μην τρελαίνεστε. Πίνετε την πρωτείνη σας αμέσως μετά την προπόνηση, που είναι το πιο σημαντικό κ αφήστε τους υδατάνθρακες. Ακόμη κ αν ισχύει το αναβολικό παράθυρο που λες, είναι περισσότερο λόγω των αμινοξέων που τραβάει σαν σφουγγάρι το σώμα. Πχ έχω έρευνα που λέει ότι μεγάλη ποσότητα πρωτείνης αμέσως μετά την προπόνηση είναι καλύτερη επιλογή απ ότι μικρή ποσότητα ανά τακτά χρονικά διαστήματα (ανατρεπτικό ε?). Πουθενά όμως δεν έχω δει έρευνα που να λέει πως δεν αποκαθίσταται το γλυκογόνο αν φας carbs μετά από μισή, μία ή παραπάνω ώρα.;)

MUSCLE MASTER
09-11-13, 13:12
wtf anabolic window? last years....περασμένα μεγαλεία σύμφωνα με νεότερες έρευνες. Μην τρελαίνεστε. Πίνετε την πρωτείνη σας αμέσως μετά την προπόνηση, που είναι το πιο σημαντικό κ αφήστε τους υδατάνθρακες. Ακόμη κ αν ισχύει το αναβολικό παράθυρο που λες, είναι περισσότερο λόγω των αμινοξέων που τραβάει σαν σφουγγάρι το σώμα. Πχ έχω έρευνα που λέει ότι μεγάλη ποσότητα πρωτείνης αμέσως μετά την προπόνηση είναι καλύτερη επιλογή απ ότι μικρή ποσότητα ανά τακτά χρονικά διαστήματα (ανατρεπτικό ε?). Πουθενά όμως δεν έχω δει έρευνα που να λέει πως δεν αποκαθίσταται το γλυκογόνο αν φας carbs μετά από μισή, μία ή παραπάνω ώρα.;)

Το γλυκογονο αναπληρωνεται με υδατανθρακα!!Ο χρονος της αφομειωσης παιζει πολυ σημαντικο ρολο!Γι αυτο και η στερεα τροφη δεν αναπληρωνει τα αποθεματα στο σωστο χρονικο περιθωριο!Η πρωτεινη σαφως και εχει καταλυτικο ρολο μεταπροπονητικα αλλα οχι σε πολυ μεγαλες ποσοτητες!Αναλογα με το βαρος του ασκουμενου!Αν παρεις πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα απλα δεν θα την αφομειωσει το σωμα σου και θα την αποβαλλει!Αυτο ομως κουραζει τα νεφρα!

sobral
09-11-13, 13:38
Το γλυκογονο αναπληρωνεται με υδατανθρακα!!Ο χρονος της αφομειωσης παιζει πολυ σημαντικο ρολο!Γι αυτο και η στερεα τροφη δεν αναπληρωνει τα αποθεματα στο σωστο χρονικο περιθωριο!Η πρωτεινη σαφως και εχει καταλυτικο ρολο μεταπροπονητικα αλλα οχι σε πολυ μεγαλες ποσοτητες!Αναλογα με το βαρος του ασκουμενου!Αν παρεις πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα απλα δεν θα την αφομειωσει το σωμα σου και θα την αποβαλλει!Αυτο ομως κουραζει τα νεφρα!

τα bcaa που είναι αμινοξέα κ δεν είναι υδατάνθρακας, ξέρεις πως δουλεύουν; άμα ξέρεις, θα δεις πως δεν κάνει αναπλήρωση αποκλειστικά κ μόνο ο υδατάνθρακας! Τέλος, όσον αφορά την πρωτείνη με το "μεγάλη δόση" εννοούσα 30-40γρ το πολύ όχι 100! Αυτές οι δόσεις που λέω δεν επιβαρύνουν τα νεφρά!

MUSCLE MASTER
09-11-13, 13:48
τα bcaa που είναι αμινοξέα κ δεν είναι υδατάνθρακας, ξέρεις πως δουλεύουν; άμα ξέρεις, θα δεις πως δεν κάνει αναπλήρωση αποκλειστικά κ μόνο ο υδατάνθρακας! Τέλος, όσον αφορά την πρωτείνη με το "μεγάλη δόση" εννοούσα 30-40γρ το πολύ όχι 100! Αυτές οι δόσεις που λέω δεν επιβαρύνουν τα νεφρά!

Τα bcaa ειναι τα πρωτα που διασπονται πριν αρχισουμε να καταστρεφουμε μυικο ιστο στη προπονηση!Μεταπροπονητικα σαφως και ειναι θεμιτη η χρηση τους καθως αναδομουν τη μυικοτητα χαριζοντας αναπλαση και μακροπροθεσμα μυικη υπερτροφια!Οπως και να χει ομως η αναπληρωση του γλυκογονου γινεται με τον υδατανθρακα!Συμφωνω απολυτα μαζι σου στο θεμα της πρωτεινης σχετικα με τη δοση των 30-40γρ!;)

SotosTheBoss
09-11-13, 14:29
Έχετε να προτείνεται κάτι για μέσα στην προπόνηση με λίγες θερμίδες..Παλιό ηλεκτρολυτη ενυδατικο ή υποτονικό;

Χρησιμοποιούσα ενα ηλεκτρολυτη παλιά αλλά είχε 200 θερμίδες..

Mikekan
09-11-13, 14:33
Inkospor Mineral Light

Λίγες θερμίδες, σοβαρή εταιρία, πολλές και ωραίες γεύσεις, φτηνό και αποτελεσματικό.

SotosTheBoss
09-11-13, 14:41
Μιχάλη αν θυμάμαι καλά είχες πει το επερνες από τα xtreme αλλά δεν υο βλέπω στο σιτε τους.

HasheSss
09-11-13, 14:45
Έχετε να προτείνεται κάτι για μέσα στην προπόνηση με λίγες θερμίδες..Παλιό ηλεκτρολυτη ενυδατικο ή υποτονικό;

Χρησιμοποιούσα ενα ηλεκτρολυτη παλιά αλλά είχε 200 θερμίδες..

74426

74427

Aν θες να συνδυάσεις ηλεκτρολύτη με bcaa + glutamine με μόλις 5 θερμίδες.

SotosTheBoss
09-11-13, 14:49
Καλό φαίνεται αλλά παίρνω ήδη 5 λεπτά πριν τα βάρη αμινοξεα.

Απλά επειδή τον τελευταίο καιρό οι προπονήσεις μ είναι πολυ δυνατές θέλω κάτι καλό....

SotosTheBoss
09-11-13, 14:54
Α Μιχάλη ακυρο το βρήκα

HasheSss
09-11-13, 14:56
Καλό φαίνεται αλλά παίρνω ήδη 5 λεπτά πριν τα βάρη αμινοξεα.

Απλά επειδή τον τελευταίο καιρό οι προπονήσεις μ είναι πολυ δυνατές θέλω κάτι καλό....

κακό δεν θα σου κάνει εφόσον είσαι σε δυνατές προπονήσεις..! Αν δεν θες αμινοξέα τότε πάρε το Mineral της inkospor που σου πρότεινε ο Μikekan..ελάχιστες όντως θερμίδες και κάνει αυτο που πρέπει να κάνει..υπάρχει στο x-treme, μόλις μπήκα και το είδα...

totis
09-11-13, 15:16
ρε παιδια καμια γνωμη για την Syntrax Matrix 5.0 την ειδα σε προσφορα και μου μπηκε στο ματι,Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ αν αξιζει απο γευση η θα ξενερωσω?Απο συστατικα που ειδα ειναι αρκετα καλη.......με ενδιαφερουν οι αποψεις πιο πολυ για τις γευσεις μπανανα και perfect chocolate?....

kazos_GR
09-11-13, 15:44
εχει δοκιμασει κανεις προιοντα της self omninutrition?? λεει τπτ η ετερια η μουφα?

totis
09-11-13, 15:53
εχει δοκιμασει κανεις προιοντα της self omninutrition?? λεει τπτ η ετερια η μουφα? Γενικα μικρη εταιρια που τα προιοντα της κατασκευαζονται στην Σουηδία αλλα εχει καλο καλο ονομα με προσεγμενα και αξιοπιστα προιοντα ....

kazos_GR
09-11-13, 15:58
ειδα τα προιοντα στον πορτογαλο και μου εκαναν εντυπωση μερικες τιμες isolate 15ε το κιλο.

totis
09-11-13, 16:03
ειδα τα προιοντα στον πορτογαλο και μου εκαναν εντυπωση μερικες τιμες isolate 15ε το κιλο. Aυτη που ειδες ειναι Soy Protein Isolate ,δηλαδη πρωτεινη σογιας....Μακρυα δηλαδη τελειως αχρηστη για αυτο και ειναι τοσο φθηνη η συγκεκριμενη......

kazos_GR
09-11-13, 16:12
ναι τωρα τα κοιτουσα και το ειδα :shock:

SotosTheBoss
09-11-13, 16:39
κακό δεν θα σου κάνει εφόσον είσαι σε δυνατές προπονήσεις..! Αν δεν θες αμινοξέα τότε πάρε το Mineral της inkospor που σου πρότεινε ο Μikekan..ελάχιστες όντως θερμίδες και κάνει αυτο που πρέπει να κάνει..υπάρχει στο x-treme, μόλις μπήκα και το είδα...

Παρήγγειλα 3 σακούλες από αυτό που μ πρότεινε ο Μιχάλης....

Πάντως θα πάρει και αυτό την σειρά του αργότερα μόλις τελειώσουν τα αμινοξεα.

Παρήγγειλα 2 σακούλες raspberry και μια πορτοκάλι.

Mikekan
09-11-13, 17:44
Εγώ Σώτο το έχω στο στακ μου ένα χρόνο τώρα και δεν ψάχνω για άλλο ηλεκτρολύτη. Με έχει καλύψει απόλυτα! Σε αερόβιο, σε απαιτητικές προπονήσεις με βάρη, σε όλα. Έκανες καλή επιλογή! Αν θυμάμαι καλά είναι 330γρ η σακούλα, άμα βάζεις 5γρ σε κάθε προπόνηση με 500ml νερό σε βγάζει για 60 προπονήσεις+ με 10Ε!

SotosTheBoss
09-11-13, 17:53
Ναι τόσο είναι Μιχάλη 330γρ η σακούλα.Αλλά για 500μλ νερού προτείνουν 15γρ ηλεκτρολυτη και για ενα λίτρο που καταναλανω εγώ σε κάθε προπόνηση λένε 33γρ serving size

Μην ξεχνάς επίσης εγώ με εσένα δεν έχουμε την ίδια σωματική διάπλαση.

ArgoSixna
09-11-13, 17:57
15γρ η δοση ειναι και βγαινει γυρω στα 50 λεπτα

προτιμηστε το μπουκαλι βγαζει 500 μλ και η δοση πεφτει στα 33 λεπτα

SotosTheBoss
09-11-13, 18:03
Παντελή σορυ αλλά δεν σε έπιασα.

Mikekan
09-11-13, 18:10
Εγώ 5γρ. βάζω παιδιά.

SotosTheBoss
09-11-13, 18:18
Εγώ είμαι 30 κιλά πάνω από σένα και καμία 30 πόντους ψηλότερος από σένα όμως

Mikekan
09-11-13, 18:22
Ναι αλλά εγώ μπορεί να ιδρώνω 5 φορές παραπάνω από σένα. :P

Bάλε 10 ρε παιδί μου, είσαι και Large εσύ! :green:

HasheSss
09-11-13, 21:19
Παρήγγειλα 3 σακούλες από αυτό που μ πρότεινε ο Μιχάλης....

Πάντως θα πάρει και αυτό την σειρά του αργότερα μόλις τελειώσουν τα αμινοξεα.

Παρήγγειλα 2 σακούλες raspberry και μια πορτοκάλι.

Το πορτοκάλι δεν ξέρω τι λέει αλλά το raspberry είναι πολύ καλό!!:thumbup:

SotosTheBoss
09-11-13, 22:05
Large δεν ειμαι αλλά το θέμα είναι να βάλεις κάτι και μα σε πιάσει να υο παίξεις σωστά.

bestblastbeat
11-11-13, 11:24
Εγώ πάντως με μία κουβέντα που έκανα με το παιδί του x-treme κατέληξα να βάζω 1,5 κουταλάκι του γλυκού δηλαδή περίπου 8γρ σε 500 νερό και είναι μια χαρά. Γενικά με όλα τα πράγματα που έχουν να κάνουν με το σώμα μου καταλήγω να εμπιστεύομαι και λίγο το ένστικτο και την αίσθηση που σου δίνει το κάθε συμπλήρωμα. Δηλαδή τα δύο γεμάτα κουταλάκια που φάνηκαν πάρα πολλά γιατί γλύκιζε επικίνδυνα το ρόφημα. Το ίδιο ισχύει και για τις πρωτεινες κτλ

Mikekan
11-11-13, 11:28
Συμφωνώ, είναι πολύ γλυκό στα 10γρ, πόσο μάλλον στα 15γρ.

kazos_GR
11-11-13, 16:14
εχει να προτεινη καποιος κατι απο τα παρακατο?.

1) λυποδιαλυτη
2) αμινοξεα
3) βιταμίνη complete
4) νιτρικο

και κατι ακομα ειχα παρει την κρεατινη της ΟΝ και ειχα δει καλυτερα αποτελεσματα απο της Universal Που χρησιμοποιώ τωρα δεν ειναι το ιδιο ολες? ''monohydrate''

Predator1995
11-11-13, 17:45
να κανω μια ερωτηση η κρεατινη επιτρεπεται σε καποιον ο οποιος εχει φυσιμα??? η οχι?? και αν ναι γινεται κυκλος
1 εβδομαδα 5 γραμμαρια
2 εβδομαδα 10 γραμμαρια
3 εβδομαδα 15 γραμμαρια
4 εβδομαδα 20 γραμμαρια
5 εβδομαδα 20 γραμμαρα
6 εβδομαδα 15 γραμμαρια
7 εβδομαδα 10 γραμμαρια
8 εβδομαδα 5 γραμμαρια

kazos_GR
11-11-13, 20:25
εχει να προτεινη καποιος κατι απο τα παρακατο?.

1) λυποδιαλυτη
2) αμινοξεα
3) βιταμίνη complete
4) νιτρικο

και κατι ακομα ειχα παρει την κρεατινη της ΟΝ και ειχα δει καλυτερα αποτελεσματα απο της Universal Που χρησιμοποιώ τωρα δεν ειναι το ιδιο ολες? ''monohydrate''

ριξτε μια γνωμη αλανια

George75
11-11-13, 21:39
Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να σας ρωτησω αν η Κρεατινη, γνωριζοντας οτι κανει κατακρατηση υγρων και οτι παιρνεις 3-4 κιλα,
Θα ηθελα να ξερω αν κανεις μαγουλα, γιατι εγω εχω ηδη λιγα και δεν θελω παραπανω.....

SotosTheBoss
11-11-13, 21:45
Εγώ πάντως με μία κουβέντα που έκανα με το παιδί του x-treme κατέληξα να βάζω 1,5 κουταλάκι του γλυκού δηλαδή περίπου 8γρ σε 500 νερό και είναι μια χαρά. Γενικά με όλα τα πράγματα που έχουν να κάνουν με το σώμα μου καταλήγω να εμπιστεύομαι και λίγο το ένστικτο και την αίσθηση που σου δίνει το κάθε συμπλήρωμα. Δηλαδή τα δύο γεμάτα κουταλάκια που φάνηκαν πάρα πολλά γιατί γλύκιζε επικίνδυνα το ρόφημα. Το ίδιο ισχύει και για τις πρωτεινες κτλ

Μιλάμε πάντα για τον ίδιο ηλεκτρολυτη;




εχει να προτεινη καποιος κατι απο τα παρακατο?.

1) λυποδιαλυτη
2) αμινοξεα
3) βιταμίνη complete
4) νιτρικο

και κατι ακομα ειχα παρει την κρεατινη της ΟΝ και ειχα δει καλυτερα αποτελεσματα απο της Universal Που χρησιμοποιώ τωρα δεν ειναι το ιδιο ολες? ''monohydrate''
1.Λιποδιαλυτη μην πάρεις πεταμένα λεφτά..Καλύτερα πάρε μια καφεΐνη πιο πολύ θα δουλέψει
2.Αμινοξέα αυτή την στιγμή εγώ χρησιμοποιώ τα amino liquid της Biotech.Πολυ ωραία γεύση μ αφήνουν στο στόμα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
3. Αν εννοείς πολυβιταμινη τότε με κλειστά μάτια Orange triad.Πολύ καλά και για αρθρώσεις επίσης
4.Θα σου έλεγα το craze μπορείς να το βρεις στο εξωτερικό.Δεν έχω δοκιμάσει πολλά.Κοίτα το nox pump.Η μπορείς να κάνεις home made με κιτρουλινη Β αλανινη και καφεΐνη.

kazos_GR
12-11-13, 00:17
μια ερωτηση γιατι μεχρι τωρα 2 φορες ειχα παρει αμινιξεα της gaspari για να κανω επιλογη αμινοξεον τι πρεπει να προσεξω περα απο την μαρκα. ειδα απο πολλες εταιριες σημερα ολες εχουν 2,5 /1,5 /1,5 αναλογιες το κριτηριο μου να ειναι η τιμη και η δοσεις που βγαζει? με ποιο κρητιριο διαλεγεις αμινοξεα εκτος απο αυτα που ειπα?

αυριο θα βαλω και της μαρκες να μου πειτε ποια ειναι πιο αξιοπιστη.

Christos100
12-11-13, 00:43
Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να σας ρωτησω αν η Κρεατινη, γνωριζοντας οτι κανει κατακρατηση υγρων και οτι παιρνεις 3-4 κιλα,
Θα ηθελα να ξερω αν κανεις μαγουλα, γιατι εγω εχω ηδη λιγα και δεν θελω παραπανω.....
οχι η κρεατινη δεν σε κανει να φαινεσαι ουτε χοντρος ουτε μαγουλα σου κανει.μη πτοεισαι.

Christos100
12-11-13, 00:48
μια ερωτηση γιατι μεχρι τωρα 2 φορες ειχα παρει αμινιξεα της gaspari για να κανω επιλογη αμινοξεον τι πρεπει να προσεξω περα απο την μαρκα. ειδα απο πολλες εταιριες σημερα ολες εχουν 2,5 /1,5 /1,5 αναλογιες το κριτηριο μου να ειναι η τιμη και η δοσεις που βγαζει? με ποιο κρητιριο διαλεγεις αμινοξεα εκτος απο αυτα που ειπα?

αυριο θα βαλω και της μαρκες να μου πειτε ποια ειναι πιο αξιοπιστη.

πρεπει να προσεξεις την αναλογια ,οπου η 2.5 1.25 1.25 ειναι η καλυτερη και υστερα την μαρκα και την αναλογια τιμη και ποσοτητα.

kazos_GR
12-11-13, 14:33
Λοιπον παρακατω βαζω τα της μαρκες τιμη και δοσεις τωρα το πιο συμφερει θα το δω εγω απλα τα βαζω για να τα δειτε. αυτο που θελω να μου πειτε ειναι ποια εταιρία ειναι πιο αξιοπιστη.

1)warior lab 32e 80 δοσεις
2)ON 33e 60 δοσεις
3)scitec 46e 100 δοσεις
4)self omni 31e 71 δοσεις
5)xcore 15e 60 δοσεις
6)amino 1(MP)36e 50 δοσεις
7)(san) 37e 100 δοσεις
8)allmax 26e 80 δοσεις

και τα κοιταω γιατι λεγοντε πολλα για της εταιριες και δεν θελω να δωσω χρημα για κατι μουφα... οποιος ειναι ψαγμενος με της εταιριες ας πει την γνωμη του οπως βλεπετε δεν εχω βαλη μεσα μερικες μαρκες οπως gaspari / dymatize γιατι ακουστηκαν πολλα

SotosTheBoss
12-11-13, 14:51
Κοίτα τι σ έγραψα παραπάνω για τα συμπλήρωματα.

Warrrior lab ούτε να το.σκέφτεστε.
Πετα τα στον κάδο τα λεφτά καλύτερα.Θα τα βρεις κανένας άλλος τουλάχιστον και κάπου θα χρησιμεύσουν.

sobral
12-11-13, 15:01
Λοιπον παρακατω βαζω τα της μαρκες τιμη και δοσεις τωρα το πιο συμφερει θα το δω εγω απλα τα βαζω για να τα δειτε. αυτο που θελω να μου πειτε ειναι ποια εταιρία ειναι πιο αξιοπιστη.

1)warior lab 32e 80 δοσεις
2)ON 33e 60 δοσεις
3)scitec 46e 100 δοσεις
4)self omni 31e 71 δοσεις
5)xcore 15e 60 δοσεις
6)amino 1(MP)36e 50 δοσεις
7)(san) 37e 100 δοσεις
8)allmax 26e 80 δοσεις

και τα κοιταω γιατι λεγοντε πολλα για της εταιριες και δεν θελω να δωσω χρημα για κατι μουφα... οποιος ειναι ψαγμενος με της εταιριες ας πει την γνωμη του οπως βλεπετε δεν εχω βαλη μεσα μερικες μαρκες οπως gaspari / dymatize γιατι ακουστηκαν πολλα

Πάρε της allmax φίλε, ποιότητα κ σε καλή τιμή. Άγευστα, λιτά κ τίμια.
(α! και primaforce μπορείς να κοιτάξεις, το ίδιο καλά)

mazas
12-11-13, 15:34
Κοίτα τι σ έγραψα παραπάνω για τα συμπλήρωματα.

Warrrior lab ούτε να το.σκέφτεστε.
Πετα τα στον κάδο τα λεφτά καλύτερα.Θα τα βρεις κανένας άλλος τουλάχιστον και κάπου θα χρησιμεύσουν.



Τottis ακους...:P

totis
12-11-13, 15:44
Τottis ακους...:P XA XA XA maza που εισαι ρε φιλε μας ελειψες...........δεν πολυασχολουμε με τα συμπληρωματα αυτο τον καιρο,εχω πεσει με τα μουτρα σε τρελλη διατροφη.....οπως και καθε τετοια περιοδο....φιλε χωρις πολυ καλη διατροφη δεν γινετε τιποτα......ολο το μυστικο ειναι στο φαγητο....ενταξει την πρωτεινουλα μου συνεχιζω να παιρνω την γνωστη, ερχετε και η ανανεωμενη το ειδες?,μια φορα την ημερα μονο ομως δεν χρειαζομαι παραπανω....και την κρεατινη μου και ειμαι σουπερ...Ολο το βαρος εχει πεσει στο φαγητο ;)

mazas
12-11-13, 15:48
XA XA XA maza που εισαι ρε φιλε μας ελειψες...........δεν πολυασχολουμε με τα συμπληρωματα αυτο τον καιρο,εχω πεσει με τα μουτρα σε τρελλη διατροφη.....οπως και καθε τετοια περιοδο....φιλε χωρις πολυ καλη διατροφη δεν γινετε τιποτα......ολο το μυστικο ειναι στο φαγητο....ενταξει την πρωτεινουλα μου συνεχιζω να παιρνω την γνωστη, ερχετε και η ανανεωμενη το ειδες?,μια φορα την ημερα μονο ομως δεν χρειαζομαι παραπανω....και την κρεατινη μου και ειμαι σουπερ...Ολο το βαρος εχει πεσει στο φαγητο ;)



ποια πρωτεινη παιρνεις?

kazos_GR
12-11-13, 16:04
Πάρε της allmax φίλε, ποιότητα κ σε καλή τιμή. Άγευστα, λιτά κ τίμια.
(α! και primaforce μπορείς να κοιτάξεις, το ίδιο καλά)

Μιπως μπορεις να μου πεις που θα δω τα primaforse γιατι σε 2 ελληνικα site που ειδα δεν εχει bcaa

giannaras13
12-11-13, 16:20
παιδια ,ηθελα αν ρωτησω κατι..μπορει να ειναι και βλακεια ..υπαρχει περιπτωση η whey να σου ανεβασει την τεστοστερονη? εχω δει πολλα αυτες τις 10 μερες γι αυτο λεω :unsure:

salvator
12-11-13, 16:23
Τottis ακους...:P

παλι τα ιδια και τα ιδια......:clap:

SotosTheBoss
12-11-13, 17:57
Μιχάλη ήρθε το mineral
Τελεια γεύση το raspberry.

Christos100
12-11-13, 18:21
Λοιπον παρακατω βαζω τα της μαρκες τιμη και δοσεις τωρα το πιο συμφερει θα το δω εγω απλα τα βαζω για να τα δειτε. αυτο που θελω να μου πειτε ειναι ποια εταιρία ειναι πιο αξιοπιστη.

1)warior lab 32e 80 δοσεις
2)ON 33e 60 δοσεις
3)scitec 46e 100 δοσεις
4)self omni 31e 71 δοσεις
5)xcore 15e 60 δοσεις
6)amino 1(MP)36e 50 δοσεις
7)(san) 37e 100 δοσεις
8)allmax 26e 80 δοσεις

και τα κοιταω γιατι λεγοντε πολλα για της εταιριες και δεν θελω να δωσω χρημα για κατι μουφα... οποιος ειναι ψαγμενος με της εταιριες ας πει την γνωμη του οπως βλεπετε δεν εχω βαλη μεσα μερικες μαρκες οπως gaspari / dymatize γιατι ακουστηκαν πολλα
και της xcore ειναι πολυ καλη.

nicopolis
12-11-13, 22:55
και της xcore ειναι πολυ καλη.

ρε παιδία την xcore, εάν δεν κάνω λάθος ,δεν είναι μία φασόν πρωτείνη την οποία την έχει φτιάξει κατα εντολή το γνωστό πορτογαλικό σαίτ πρός καθαρά δικό του όφελος?
γιατί να πρέπει να εμπιστευτώ μία εταιρία την οποία την φιάχνει κάποιος καθαρά για το κέρδος του.!?

Mikekan
12-11-13, 23:00
Μιχάλη ήρθε το mineral
Τελεια γεύση το raspberry.

Μπράβο ρε παίχτη! Δοκίμασε και ανανά την επόμενη φορα! ;)

Source Of Energy
13-11-13, 00:57
όσον αφορά την πρωτείνη με το "μεγάλη δόση" εννοούσα 30-40γρ το πολύ όχι 100! Αυτές οι δόσεις που λέω δεν επιβαρύνουν τα νεφρά!

αυτη τη δοσολογια υποτιθεται την εχεις καλυψει.
Απο εκει και περα όντως θελεις κατι άμεσο για να σε καλυψει μετα την προπόνηση και εκει κολαει η δεξτροζη (παντα αναλογος τον στοχο σου και την προπονηση σου ρυθμιζεις τα γρ) αλλα σιγουρα σου παρέχει αποκατάσταση! και δεν ειναι το ιδιο αν βάζεις ολα τα γρ γλυκογονου στο επομενο στεραιο γευμα μετα την προπονηση.. κατ αρχην δεν θα ειναι αφωμειωσημα και δευτερον θα σε φουσκωσει.

Christos100
13-11-13, 02:27
ρε παιδία την xcore, εάν δεν κάνω λάθος ,δεν είναι μία φασόν πρωτείνη την οποία την έχει φτιάξει κατα εντολή το γνωστό πορτογαλικό σαίτ πρός καθαρά δικό του όφελος?
γιατί να πρέπει να εμπιστευτώ μία εταιρία την οποία την φιάχνει κάποιος καθαρά για το κέρδος του.!?
κανεις λαθος και δευτερον ολες οι εταιριες σκοπο το κερδος εχουν , δηλαδη τα προιοντα της xcore ειναι αλευρι?
Εμενα προσωπικα τα BCAA της μια χαρα μου φαινονται και η whey πρωτεινη της επισης .

Christos100
13-11-13, 02:35
ρε παιδία την xcore, εάν δεν κάνω λάθος ,δεν είναι μία φασόν πρωτείνη την οποία την έχει φτιάξει κατα εντολή το γνωστό πορτογαλικό σαίτ πρός καθαρά δικό του όφελος?
γιατί να πρέπει να εμπιστευτώ μία εταιρία την οποία την φιάχνει κάποιος καθαρά για το κέρδος του.!?
και δεν σου ειπε κανεις οτι ΠΡΕΠΕΙ να την εμπιστευτεις. εδω ολοκληρος Gasparis και μας βγηκε σκαρτος.

Andreas C.
13-11-13, 11:39
παιδια ,ηθελα αν ρωτησω κατι..μπορει να ειναι και βλακεια ..υπαρχει περιπτωση η whey να σου ανεβασει την τεστοστερονη? εχω δει πολλα αυτες τις 10 μερες γι αυτο λεω :unsure:

Φίλε Γιάννη τι είδες δηλαδή?

MUSCLE MASTER
13-11-13, 14:13
Λοιπον παρακατω βαζω τα της μαρκες τιμη και δοσεις τωρα το πιο συμφερει θα το δω εγω απλα τα βαζω για να τα δειτε. αυτο που θελω να μου πειτε ειναι ποια εταιρία ειναι πιο αξιοπιστη.

1)warior lab 32e 80 δοσεις
2)ON 33e 60 δοσεις
3)scitec 46e 100 δοσεις
4)self omni 31e 71 δοσεις
5)xcore 15e 60 δοσεις
6)amino 1(MP)36e 50 δοσεις
7)(san) 37e 100 δοσεις
8)allmax 26e 80 δοσεις

και τα κοιταω γιατι λεγοντε πολλα για της εταιριες και δεν θελω να δωσω χρημα για κατι μουφα... οποιος ειναι ψαγμενος με της εταιριες ας πει την γνωμη του οπως βλεπετε δεν εχω βαλη μεσα μερικες μαρκες οπως gaspari / dymatize γιατι ακουστηκαν πολλα


Το κατα ποσο μια εταιρεία ειναι αξιοπιστη θα το ανακαλυψεις εσυ απο μονος σου........αυτο εξαρταται απο τη δουλεια που σου κανει το συμπληρωμα και κατα ποσο σε ενοχλει σωματικως(γαστρεντερικα κ.τ.λ)!Θα πρεπει να δοκιμασεις μια - δυο εταιρειες οπωσδηποτε ετσι ωστε να σχηματισεις αποψη! Απο αυτες που αναφερεις σιγουρα η ΟΝ ειναι απο τις πιο γνωστες χωρις αυτο να αποκλειει τις υπολοιπες!Τσεκαρε τους διατροφικους πινακες των προιοντων και αναλογα με το ποιο σε καλυπτει περισσοτερο, κανε και την αντιστοιχη αγορα!

kostas_ntoum
13-11-13, 17:03
@kostas_ntoum αυτά τα συζητάμε χρόονια τώρα εδώ μέσα, ισχύει αυτό που λες όμως σε δύσκολες περιόδους που δεν θα έχεις καν υδατάθρακα στη διατροφή σου (κέτο) ή σε περιόδους παρατεταμένης νηστείας. Έρευνες έχουν δείξει ότι ακόμη κ η whey από μόνη της βοηθάει το γλυκογόνο αλλά ακόμη κ αν πούμε ότι δεν βοηθάει θεωρητικά, μετά από κάμποση ώρα δεν θα φας γεύμα κανονικό? πιθανότατα ναι. Άρα το γλυκογόνο θα αποκατασταθεί. Άσε που αν τρως νορμάλ (απ όλα δηλ) δεν πέφτει έτσι εύκολα. Άρα η δεξτρόζη δεν είναι απαραίτητη. Προσωπικά ποτέ δεν την συμπάθησα.

το ότι το συζητάτε χρόνια δεν το ξερω και δεν είμαι μέλος χρόνια, είμαι τον τελευταιο καιρό και απλώς είπα την γνώμη μου την οποία και υποστηρίζω για αυτά που διαβάζω.Και εξακολουθώ να πιστευω ΌΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ μετά απο καθε ειδους προπόνηση.Βέβαια εάν φας απλό υδατανθρακα μετα την προπόνηση τοτε παω πασο και σιγουρα σε καλυπτει αλλα μιλάμε σε περιπτωσεις που μεσολαβει μεγάλο διαστημα μεχρι το γευμα.

kostas_ntoum
13-11-13, 17:04
[QUOTE=liveris;754835]σιγα ρε επιστημονα!ολα αυτα θα τα παθουμε αν δεν πιουμε δεξτροζη δλδ μετα την αεροβια?!:turtle:[/QUα

αυτό που εγραψα ισχυει και συγνώμη εάν ήταν πολύ επιστημονικά γραμμένο για εσένα.

Source Of Energy
13-11-13, 22:13
σιγα ρε επιστημονα!ολα αυτα θα τα παθουμε αν δεν πιουμε δεξτροζη δλδ μετα την αεροβια?!:turtle:

ισχυει αυτο που σου ειπε φιλε.αν ψαξεις για το φενομενο της γλυκονεογενεσης θα το δεις και μονος σου.
απο εκει και περα ναι η δεξτροζη χρειαζεται μετα την προπονηση και σε αναπληρωνει και σε αποκαθιστα!εγω προσοπικα περνω της warriorlab με 15 ευρω

SotosTheBoss
14-11-13, 14:25
ισχυει αυτο που σου ειπε φιλε.αν ψαξεις για το φενομενο της γλυκονεογενεσης θα το δεις και μονος σου.
απο εκει και περα ναι η δεξτροζη χρειαζεται μετα την προπονηση και σε αναπληρωνει και σε αποκαθιστα!εγω προσοπικα περνω της warriorlab με 15 ευρω
Και εγώ την ειχα παρει αλλα βρηκα απο το φαρμακειο με 5 ευρώ το ενα κιλό.

liveris
14-11-13, 14:42
[QUOTE=liveris;754835]σιγα ρε επιστημονα!ολα αυτα θα τα παθουμε αν δεν πιουμε δεξτροζη δλδ μετα την αεροβια?!:turtle:[/QUα

αυτό που εγραψα ισχυει και συγνώμη εάν ήταν πολύ επιστημονικά γραμμένο για εσένα.

οχι δεν ηταν επιστημονικο καθολου αδερφε...καλα για το τι ισχυει αστο καλυτερα..:welcome:


ισχυει αυτο που σου ειπε φιλε.αν ψαξεις για το φενομενο της γλυκονεογενεσης θα το δεις και μονος σου.
απο εκει και περα ναι η δεξτροζη χρειαζεται μετα την προπονηση και σε αναπληρωνει και σε αποκαθιστα!εγω προσοπικα περνω της warriorlab με 15 ευρω

τα ιδια κ σε σενα..:welcome:

average_joe
14-11-13, 15:06
ισχυει αυτο που σου ειπε φιλε.αν ψαξεις για το φενομενο της γλυκονεογενεσης θα το δεις και μονος σου.



αυτό που εγραψα ισχυει και συγνώμη εάν ήταν πολύ επιστημονικά γραμμένο για εσένα.
:dooreek::dooreek:

και δεν μου λετε, αυτη η γλυκονεοτετοιαπωςτηλετε μηπως απαιτει καποιες πολυ συγκεκριμενες συνθηκες?

μηπως, λεω εγω τωρα, αν εχεις φαει πιο πριν μεσα στη μερα η πιθανοτητα αυτουνου του φαινομενου να συμβει ειναι μηδενικη? να μην φαει τους μυες δηλ. αλλα τα θρεπτικα συστατικα που χεις δωσει πριν.
αλλα και στην περιπτωση που δεν εχει φαει καποιος, μηπως ξερουμε ποσες ωρες απαιτουνται απο την τελευταια φορα που εφαγε για να συμβει? τι ειδους πρωτοκολλο προπο πρεπει να ακολουθησει καποιος για να μηδενιστουν οι αποθηκες γλυκογονου του συκωτιου? σε συνδυασμο με την πολυωρη νηστεια παντα.
και τι θα γινει αν εχεις παρει λιγη πρωτεινη κανα διωρο πριν την προπο, μπορει να γινει αυτη η διαδικασια (να καννιβαλισεις τους μυες)?
ευχαριστω.

HasheSss
14-11-13, 21:24
Κοίτα τι σ έγραψα παραπάνω για τα συμπλήρωματα.

Warrrior lab ούτε να το.σκέφτεστε.
Πετα τα στον κάδο τα λεφτά καλύτερα.Θα τα βρεις κανένας άλλος τουλάχιστον και κάπου θα χρησιμεύσουν.

Δηλαδή όποιος χρησιμοποιεί συμπληρώματα της warrior lab είναι λεφτά για τον κάδο?! Μαν στα ειδικά της προιόντα η ποιότητα - τιμή είναι πολύ ικανοποιητική. Δηλαδή εγώ που δουλεύω multi vitamin , beta alanine και glutamine τι άσχημο έχουν?

liveris
14-11-13, 23:50
^ η μουλτι ειδικα ειναι για τα πανυγηρια..

Source Of Energy
14-11-13, 23:59
[QUOTE=kostas_ntoum;755724]

οχι δεν ηταν επιστημονικο καθολου αδερφε...καλα για το τι ισχυει αστο καλυτερα..:welcome:



τα ιδια κ σε σενα..:welcome:

Μαλλον ηταν βαρυ για εσενα βαση της απαντησης που εδωσες

Source Of Energy
14-11-13, 23:59
^ η μουλτι ειδικα ειναι για τα πανυγηρια..

θελει 3-4 ημερησιως για να δουλεψει καλυτερα αν επερνες λιγοτερες λογικο να μην σε πιασει

Source Of Energy
15-11-13, 00:05
:dooreek::dooreek:

και δεν μου λετε, αυτη η γλυκονεοτετοιαπωςτηλετε μηπως απαιτει καποιες πολυ συγκεκριμενες συνθηκες?

μηπως, λεω εγω τωρα, αν εχεις φαει πιο πριν μεσα στη μερα η πιθανοτητα αυτουνου του φαινομενου να συμβει ειναι μηδενικη? να μην φαει τους μυες δηλ. αλλα τα θρεπτικα συστατικα που χεις δωσει πριν.
αλλα και στην περιπτωση που δεν εχει φαει καποιος, μηπως ξερουμε ποσες ωρες απαιτουνται απο την τελευταια φορα που εφαγε για να συμβει? τι ειδους πρωτοκολλο προπο πρεπει να ακολουθησει καποιος για να μηδενιστουν οι αποθηκες γλυκογονου του συκωτιου? σε συνδυασμο με την πολυωρη νηστεια παντα.
και τι θα γινει αν εχεις παρει λιγη πρωτεινη κανα διωρο πριν την προπο, μπορει να γινει αυτη η διαδικασια (να καννιβαλισεις τους μυες)?
ευχαριστω.

Ναι συμφωνω αν εχεις φαει ομως ΤΙ? σαν γλυκογονο στους μυες σε 3-4 μερες εχεις αδειασει απο εκει κ περα δεν καννιβαλιζεις οπως το περιγραφεις αλλα δεν εχεις κινητρο ενεργειας για πριν την προπονηση + μεγαλη πιθανοτητα να τους καψεις

liveris
15-11-13, 00:24
[QUOTE=liveris;755909]

Μαλλον ηταν βαρυ για εσενα βαση της απαντησης που εδωσες

τι ηταν βαρυ?! η αληθεια ειναι η πιτσα που εφαγα πριν μου καθισε βαρια οντως!:green:


θελει 3-4 ημερησιως για να δουλεψει καλυτερα αν επερνες λιγοτερες λογικο να μην σε πιασει

δεν την εχω παρει κ ουτε προκειτε... για να στο πω λαικα ειναι η lada των βιταμινων η κατι τετοιο τελος παντων..

Nikolas_mk2
15-11-13, 00:44
θελει 3-4 ημερησιως για να δουλεψει καλυτερα αν επερνες λιγοτερες λογικο να μην σε πιασει

Τι ακριβώς περιμενεις να σε πιάσει?Βιταμινες και μεταλλα ειναι,η μονη περιπτωση να καταλαβεις διαφορά απο μια μουλτι ειναι να εχεις ελλειψεις και με την καταναλωση της να συνελθει ο οργανισμός και να παρει τα πανω του,αν εισαι ΟΚ το κατι παραπανω σε βιταμινες κτλ.δεν θα σου κανει αισθηση.

Επισης,λες 3-4 ταμπλέτες-τοσες παιρνεις?δλδ 27-36mg σιδηρου ο οποιος μαλιστα δεν αναγραφεται στην ετικετα τι ειδους ειναι-και το προτείνεις κ σε άλλον? :unsure:




για να στο πω λαικα ειναι η lada των βιταμινων η κατι τετοιο τελος παντων..


Ετσι ειναι,τραγικες αναλογιες,βιταμινες βασικές που δεν υπαρχουν,ελειψεις στα μεταλλα,αγνωστες πηγες...Γ.Τ.Π.-ειδικα για τα 20ευρω που τη δινουν,ουτε γι'αστειο....

Mikekan
15-11-13, 10:33
θελει 3-4 ημερησιως για να δουλεψει καλυτερα αν επερνες λιγοτερες λογικο να μην σε πιασει

3-4? Mήπως 5-6? 7-8?

Η δόση είναι μία το πρωί και μία το απόγευμα! Με 3-4 πας για υπερβιταμίνωση.

Σοβαρευτείτε ρε παιδιά, τι είναι αυτά που γράφετε? Θα τα διαβάσει και κανένας πιτσιρικά και θα τις κατεβάζει 5-5 τις κάψουλες.

MUSCLE MASTER
15-11-13, 10:54
^ η μουλτι ειδικα ειναι για τα πανυγηρια..


Μου κανει μεγαλη εντυπωση το γεγονος πως ακυρωνεις διαφορες μαρκες και προιοντα χωρις να αιτιολογεις το γιατι!Δεν τεκμηριωνεις καμια σου απαντηση! Μηπως να το ψαξεις αυτο?? :turtle:

Source Of Energy
15-11-13, 11:31
αν εισαι ΟΚ το κατι παραπανω σε βιταμινες κτλ.δεν θα σου κανει αισθηση.

Επισης,λες 3-4 ταμπλέτες-τοσες παιρνεις?δλδ 27-36mg σιδηρου ο οποιος μαλιστα δεν αναγραφεται στην ετικετα τι ειδους ειναι-και το προτείνεις κ σε άλλον? :unsure:




Ετσι ειναι,τραγικες αναλογιες,βιταμινες βασικές που δεν υπαρχουν,ελειψεις στα μεταλλα,αγνωστες πηγες...Γ.Τ.Π.-ειδικα για τα 20ευρω που τη δινουν,ουτε γι'αστειο....

Δηλαδή μας λες οτι αν είσαι ΟΚ δεν χρειαζεσαι πολυβιταμινη μεσα στην μερα σου..Οκ οσοι διαβαζουν σχηματιζουν γνωμη για αυτα που γραφεις. Επισης αν κανεις
ενα κοπο και δεις Σ.Η.Δ απο βιταμινες και μεταλα θα δεις οτι στον σιδηρο προυποθετει εως 45mg ημερησια προσληψη για εναν αθλητη απο 19 ετων και πανω.
Και σε αναλογιες και σε τιμη και αποδοση δουλευει ειτε το θες ειτε οχι φιλαρακι :welcome:

Source Of Energy
15-11-13, 11:42
3-4? Mήπως 5-6? 7-8?

Η δόση είναι μία το πρωί και μία το απόγευμα! Με 3-4 πας για υπερβιταμίνωση.

Σοβαρευτείτε ρε παιδιά, τι είναι αυτά που γράφετε? Θα τα διαβάσει και κανένας πιτσιρικά και θα τις κατεβάζει 5-5 τις κάψουλες.


Δεν ειναι για ολες τις βιταμινες η ιδια δοση..

Mikekan
15-11-13, 11:44
^

Αδερφέ θα μας τρελάνεις. Για τη βιταμίνη της Warrior Lab μιλάμε!

Source Of Energy
15-11-13, 11:53
^

Αδερφέ θα μας τρελάνεις. Για τη βιταμίνη της Warrior Lab μιλάμε!

Ναι φιλε μου για της warrior οτι ειπα και στον αλλον με 2 ημερησιως ειναι μικρη δοσολογια..

Mikekan
15-11-13, 12:02
Kαι σου απαντώ πάλι ότι η δοσολογία της Warrior Lab είναι δύο κάψουλες και όχι 3-4! :thumbup:

HasheSss
15-11-13, 12:30
Κατα μια έννοια έχει μεγάλες ποσότητες στην Β1 Β2 Β12 που δεν υπάρχει κάποιος κανόνας max δοσολογίας για να σου δημιουργήσουν πρόβλημα όπως στην Β3,Β6..
Αν είσαι 90 + θεωρώ ότι μέρες προπόνησεις μπορείς να βάλεις πρωί - μεσημέρι και μετά προπόνηση (απογευματινή) χωρίς να είναι υπερβολή..

Nikolas_mk2
15-11-13, 12:36
Δηλαδή μας λες οτι αν είσαι ΟΚ δεν χρειαζεσαι πολυβιταμινη μεσα στην μερα σου..Οκ οσοι διαβαζουν σχηματιζουν γνωμη για αυτα που γραφεις.


Αυτο καταλαβες εσυ,εγω ειπα πως δεν θα καταλαβεις διαφορα οργανικά αν εισαι οκ,οχι οτι δεν πρεπει να παιρνεις,τελειως διαφορετικό δλδ.;)

Επισης προσπαθησε να βελτιωσεις λιγο τη συμπεριφορα σου,δεν γνωριζόμαστε κι απο χθες....''φιλαρακι'' :welcome:

(Βλεπω οτι την τελευταια παραγραφο της προτασης μ δεν την σχολιαζεις πάντως....Τυχαίο? )

Source Of Energy
15-11-13, 12:55
Αυτο καταλαβες εσυ,εγω ειπα πως δεν θα καταλαβεις διαφορα οργανικά αν εισαι οκ,οχι οτι δεν πρεπει να παιρνεις,τελειως διαφορετικό δλδ.;)

Επισης προσπαθησε να βελτιωσεις λιγο τη συμπεριφορα σου,δεν γνωριζόμαστε κι απο χθες....''φιλαρακι'' :welcome:

(Βλεπω οτι την τελευταια παραγραφο της προτασης μ δεν την σχολιαζεις πάντως....Τυχαίο? )

1ον εισαι σε forum μην περιμενεις και πολλα αν και ο τροπος που σου απευθύνθηκα ηταν πολυ καλος
2ον την σχολιασα και σου απαντησα τι δοσολογια προυποθετει βαση ημερησιας προσληψης στο σιδηρο
(μαλλον εσυ δεν απαντησες και βρηκες ως διαφυγη την συμπεριφορα)
3ον αν θες παρε και μια ημερησιως απευθυνομαι σε οποιον εχει διαθεση να ακουσει την συμβουλη μου.
4ον Εγω αιτιολογω γιατι αυξανω την δοσολια πραγμα που εσυ δεν αιτιολογισες
καλη συνεχεια

Nikolas_mk2
15-11-13, 13:04
Τυχαινει να τις γνωριζω τις ΣΗΔ,οι οποιες σε καποιες περιπτωσεις μπορει κ να ειναι μικρες για εντονα ασκουμενο αθλητή-αλλά!Δεν ρωτησα τη ΣΗΔ,ρωτησα για τη ληψη τετοιας ποσότητας μόνο απο συμπλήρωμα(γιατί φανταζομαι οτι κανεις κ διατροφή) στο οποιο δεν αναγραφεται η προελευση του,πχ.γραφει καπου στη συσκευασία αν ειναι ferrochel?Γιατι στην ετικετα δεν φαινεται πουθενα,απλά πράγματα ;)

raiden
15-11-13, 13:21
Η lada των βιταμινων ?? δεν θα ηθελα να ξερω πως θα χαρακτηριζες την centum και την upsavit απο το φαρμακειο , αν αυτη ειναι lada !!
συγκρινομενη με όμοιες της που αποτελουνται απο μονη καψουλα και οχι φακελακια των 12 και καρτελες των 8 κτλ , θεωρω οτι ειναι απο τις πιο περιεκτικες !!
αν ξερετε κατι που δεν ξερουμε μιληστε συγκεκριμενα για να μην την ξαναπαρουμε αν ειναι τοοοοσο κακη !!

sobral
15-11-13, 13:56
Λοιπόν επειδή βλέπω και λέτε λέτε χωρίς νόημα, ας τα πάρουμε απ την αρχή με επιχειρήματα!! Θέλετε να με τρελάνετε; θα δώσετε 20ευρώ για μία πολυβιταμίνη που δεν γράφει τις μορφές των συστατικών;;;; και μόνο από αυτό απορρίπτεται! Πάμε τώρα και στην αιτιολογία για να μην πει κανείς πως λέω λόγια του αέρα.

Απουσία βιταμίνης D!!! Εδώ γελάνε και οι πέτρες...Τα τελευταία χρόνια γίνεται ένας χαμός με έρευνες γι αυτήν και μάλιστα η επίσημη ημερήσια πρόσληψη αυξήθηκε σαν νούμερο και αυτοί δεν την έχουν βάλει καθόλου! Εκτός τόπου κ χρόνου...

Α και Ε σε μικρές ποσότητες

Παρουσία σιδήρου (για μένα δεν χρειάζεται καν σε μία πολυβιταμίνη) και μάλιστα σε μεγάλη ποσότητα (πιθανή τοξικότητα)

Μερικοί δεν ξέρετε τι να κοιτάτε όταν αγοράζετε κάτι (δεν την λέω σε κανένα δεν γίνεται να γνωρίζουν όλοι, θέλει διάβασμα κ ενημέρωση). Δεν παίζει ρόλο το % του συστατικού τόσο, όσο η μορφή ώστε να είναι απορροφήσιμη.

spartan77
15-11-13, 14:04
Απουσία βιταμίνης D!!! Εδώ γελάνε και οι πέτρες...Τα τελευταία χρόνια γίνεται ένας χαμός με έρευνες γι αυτήν και μάλιστα η επίσημη ημερήσια πρόσληψη αυξήθηκε σαν νούμερο και αυτοί δεν την έχουν βάλει καθόλου! Εκτός τόπου κ χρόνου...

75037


ακριβώς φίλε sobral :thumbup: ειδικά για την βιταμίνη D είναι το πρώτο που κοιτάω σε μια πολυβιταμίνη... και για τα υπόλοιπα που αναφέρεις εννοείται...αλλά πρώτα εκεί πάει το μάτι μου .... και στην συγκεκριμένη απλά δεν υπάρχει

sobral
15-11-13, 14:08
χαχαχαχα:green: γέλασαν στ αλήθεια!:green::green:

(ας είχε λίγη ποσότητα έστω, όχι κ καθόλου! Σίδηρο ήξεραν να βάλουν όμως....)

raiden
15-11-13, 15:21
Ποια κατα την γνωμη σας ειναι η καλυτερη πολυβιταμινη μεχρι τα 20 ευρω για να κανουμε κ σε αυτην ενα τσεκ ..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

liveris
15-11-13, 16:01
Μου κανει μεγαλη εντυπωση το γεγονος πως ακυρωνεις διαφορες μαρκες και προιοντα χωρις να αιτιολογεις το γιατι!Δεν τεκμηριωνεις καμια σου απαντηση! Μηπως να το ψαξεις αυτο?? :turtle:

εχουν χιλιοειπωθει αυτα παληκαρι.. αντι να σου κανει εντυπωση καλυτερα ριξε μια ματια τα θεματα του φορουμ να ενημερωθεις λιγο...αν θεωρεις οτι ειναι σουπερμαντολινι συνεχισε την αλλα αυτο δεν παυει να την κανει τραγικη...βασικα τι να λεμε οταν διαβαζω σχολια τυπου ( για να σε πιασει παρε παραπανω κτλ ) καταλαβαινω..

για πες ποιες μαρκες κ προιοντα ακυρωνω??περιμενω.....

Lao
15-11-13, 16:36
Καλησπέρα παιδιά.
Παρήγγειλα τα παρακάτω συμπληρώματα και θα ήθελα να μου πείτε σε ποιες ποσότητες και σε ποια γεύματα να παίρνω το καθένα.
Δηλ. πως να κάνω την κατανομή των συμπληρωμάτων αυτών μέσα στη μέρα:

Πολυβιταμίνη Opti-Men (ΟΝ)
Βιταμίνη D3, 400 IU (NOW)
Eleuthero, 500mg (NOW)
Ultra Omega 3 (NOW)
Omega 3 (NOW)
Βιταμίνη C, PureWay-C, Sustained Release (Doctor's Best)
Magnesium, High Absorption, 100% Chelated (Doctor's Best)
CoQ10, High Absorption, 100mg (Doctor's Best)

Το παραπάνω pak βασίζεται στο Opti-Men Pak του φίλου Lao που διάβασα εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18513-%CE%A6%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CE%B1%CF%82...-Pak!).
Επίσης παίρνω τη γνωστή πρωτεϊνη Gold Whey Standard (ΟΝ) αμέσως μετά την προπόνηση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Φιλε υπερβολικα πολλα συμπληρωματα.Αμα επαιρνες την πολυβιταμινη οπτιμεν και τα ultra omega3 της now ησουν κομπλε.Τα υπολοιπα ειναι βλακειες να χαλας ασκοπα τα λεφτα σου.Ισως να εβαζες αντε το πολυ και μια βιταμινη C αμα εκανες διαιτα και ενιωθες κοπωση.Οι εταιριες πασαρουν το καθε συστατικο λεγοντας εχει αποτελεσματα απο ερευνες κτλ.το βλεπει ο καταναλωτης και λεει πωπω θα το παρω.Μετα επηρεαζει αλλα ατομα να παρουν το ιδιο προιον και ετσι ολα ειναι αλυσιδα.Ολα μα ολα τα συμπληρωματα εχουν πανω τους καποιες ερευνες για τα αποτελεσματα τους(οι οποιες ερευνες πολλες φορες γινονται σε απροπονητα ατομα) τι παει να πει αυτο οτι θα παιρνουμε οσα περισσοτερα συμπληρωματα μπορουμε???Παραγγειλες συμπληρωματα στα οποια ουτε την δοση ξερεις,ουτε ποτε να τα παρεις και ουτε σε τι εξυπηρετει το καθενα.Πρεπει να ειμαστε ποιο ανοικτομυαλοι πριν αγορασουμε κατι και οχι να το αγοραζουμε επειδη το προτεινε καποιος ειτε απο το φορουμ,ειτε απο το γυμναστηριο ειτε απο οπουδηποτε.Κανε την δικη σου ερευνα και συλλογισου αν εχεις οντως αναγκη οτι αγοραζεις η αν ειναι τζαμπα χασιμο χρηματων.Αυτα απο μενα.

Χμ, αφού χάζεψα τα posts για την multi της Warriorlab (έλεος), είδα και αυτά τα posts, τα οποία με εμπλέκουν οπότε πρέπει να απαντήσω.

Καταρχήν, δεν αντιλαμβάνομαι τον όρο «πολλά συμπληρώματα». Υπάρχουν τα ΑΝΑΓΚΑΙΑ και τα ΜΗ ΑΝΑΓΚΑΙΑ. Οι έννοιες «πολλά-λίγα» είναι υποκειμενικές και έχουν να κάνουν με το κάθε άτομο ξεχωριστά.

Τα Paks που πρότεινα, για όποιον θυμάται, τα πρότεινα ως «απάντηση» στο γνωστό Animal Pak (για το οποίο έχουν γραφτεί διθυραμβικά σχόλια στο παρελθόν). Σκοπός τους, δε, εκτός από το να μάθει όποιος ενδιαφέρεται να φτιάχνει δικά του stacks χωρίς να τα χρυσοπληρώνει, αποσκοπούν στο well being το οποίο με την σειρά του είναι Ο,ΤΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ για να πάει ο καθένας ένα σκαλί παραπάνω.

Κοινώς, όση κρεατίνη και πρωτεϊνη και αν παίρνει κανείς, αν αρρωσταίνει συχνά, τραυματίζεται κ.ο.κ., τότε πολύ απλά δεν θα φτάσει όπου μπορεί να φτάσει. Για αυτό και έχω ασχοληθεί τόσο με το συγκεκριμένο θέμα.

Όποιοι νομίζουν ότι τέτοια packs είναι αχρείαστα κτλ, καλό θα ήταν να ενημερωθούν σχετικά με το θέμα των micronutrients και να αξιολογήσουν κατά πόσο ην διατροφή τους είναι τόσο καλή ώστε να έχουν επάρκεια. Έχω την εντύπωση ότι πολλοί μπερδεύουν το «πολύ» με το «ωφέλιμο», και ειδικά στο χώρο του bbing πολύς κόσμος ακολουθεί πολύ μονοδιάστατες διατροφές.

Έχουμε γράψει ΕΚΤΕΝΕΣΤΑΤΑ posts εδώ μέσα σχετικά με το θέμα των βιταμινών και των μετάλλων. Ας τα διαβάσει όποιος θέλει, κακό δεν θα πάθει...

Steloukos
15-11-13, 19:27
Κοινώς, όση κρεατίνη και πρωτεϊνη και αν παίρνει κανείς, αν αρρωσταίνει συχνά, τραυματίζεται κ.ο.κ., τότε πολύ απλά δεν θα φτάσει όπου μπορεί να φτάσει. Για αυτό και έχω ασχοληθεί τόσο με το συγκεκριμένο θέμα.

Όποιοι νομίζουν ότι τέτοια packs είναι αχρείαστα κτλ, καλό θα ήταν να ενημερωθούν σχετικά με το θέμα των micronutrients και να αξιολογήσουν κατά πόσο ην διατροφή τους είναι τόσο καλή ώστε να έχουν επάρκεια. Έχω την εντύπωση ότι πολλοί μπερδεύουν το «πολύ» με το «ωφέλιμο», και ειδικά στο χώρο του bbing πολύς κόσμος ακολουθεί πολύ μονοδιάστατες διατροφές.

Έχουμε γράψει ΕΚΤΕΝΕΣΤΑΤΑ posts εδώ μέσα σχετικά με το θέμα των βιταμινών και των μετάλλων. Ας τα διαβάσει όποιος θέλει, κακό δεν θα πάθει...

Mαλιστα.Δηλαδη μου λες οτι αμα ενα ατομο αρρωσταινει και τραυματιζεται συχνα του συστηνεις το συγκεκριμενο''pack''?H πως αμα δεν κανει ενα αναλογο πακ δεν μπορει ν φτασει ενα σκαλοπατι ποιο περα??Η οτι θα τον προστατεψει απο τραυματισμους και αρρωστεια??Σορρυ φιλε μου αλλα σε αυτο εισαι λαθος.Αμα ενα ατομο τραυματιζεται συχνα δεν ειναι επειδη δεν παιρνει καλο συνδυασμο βιταμινων,η οτι αμα παρει καλο συνδυασμο προφυλασεται.Το ιδιο και με την αρρωστια.Αμα ενα ατομο τραυματιζεται και αρρωσταινει συχνα σημαινει οτι μπορει να εχει υπερπροπονηθει,να μην εχει κανει καλο ζεσταμα,να μην προσεχει την διατροφη του και πολλα αλλα.Εγω προσωπικα ασχολουμαι με βαρη 3 χρονια και ποτε δεν ειχα καποιον τραυματισμο που να με κρατησει πισω,η καποια σοβαρη αρρωστεια.Πολυβιταμινη παιρνω την οπτιμεν και τα ωμεγα3 της NOW.Oxι ολο το χρονο ομως.Συνηθως στην περιοδο που κοβω υδατανθρακες και γενικα κανω υποθερμιδικη διαιτα.Η μοδα αυτη με τις βιταμινες εχει βγει τα τελευταια χρονια για να γεμιζουν οι τσεπες καποιων εταιριων.Παλιοτερα οι ανθρωποι κουραζονταν περισσοτερο απο μας και ειχαν ποιο δραστηρια ζωη και στηριζονταν απλα σε μια διατροφη.Μου φαινεται στηριζεσαι πολυ στο να σε κρατησει μια καψουλα και δεν δινεις τοση σημασια στις βιταμινες των τροφων.Εγω τρωω 3 μεριδες φρουτων και λαχανικων την μερα και ποτε δεν ενοιωσα κοπωση.Οι αιματολογικες εξετασεις μου το καλοκαιρι βγηκαν τελειες.Αρχιζω και φοβαμαι οτι πολυς κοσμος νομιζει πως μια καψουλα τον κρατα υγειη και πως χωρις αυτην την καψουλα θα αρχισει ν εχει προβληματα στην καθημερινοτητα του και πως θα μεινει πισω.Να δουμε τα επομενα χρονια τι εχει να γινει...

liveris
15-11-13, 19:43
Παλιοτερα οι ανθρωποι κουραζονταν περισσοτερο απο μας και ειχαν ποιο δραστηρια ζωη και στηριζονταν απλα σε μια διατροφη

οσον αφορα αυτο το κομματι δεν ειχε καμια σχεση η διατροφη του τοτε με του τωρα...οι βιταμινες πλεον που εχουν τα τροφιμα ειναι πολυ λιγοτερες
απο παλιοτερα κ επισης με το μαγειρεμα καταστρεφονται ακομα περισσοτερες οποτε μη συγκρινεις ανομια πραγματα...

Steloukos
15-11-13, 20:51
οσον αφορα αυτο το κομματι δεν ειχε καμια σχεση η διατροφη του τοτε με του τωρα...οι βιταμινες πλεον που εχουν τα τροφιμα ειναι πολυ λιγοτερες
απο παλιοτερα κ επισης με το μαγειρεμα καταστρεφονται ακομα περισσοτερες οποτε μη συγκρινεις ανομια πραγματα...

Οταν λεω παλια εννοω στην εποχη των παππουδων μας.Μεσογειακη διαιτα ακολουθουσαν.Απο μας εξαρταται αμα θα φαμε κανονικο φαι η φαστ φουντ.Και μια χαρα μπορει να ακολουθησει καποιος μεσογειακη διαιτα και απλως να προσεξει τα μακρος.Καλα αυτο που λες οτι οι βιταμινες στα τροφιμα ειναι πλεον σε μικροτερη ποσοτητα ισχυει.υτο που λες για μαγειρεμα...και παλια μαγερευαν το φαι.Αλλα νομιζω οτι μια πολυβιταμινη να παιρνεις καμια φορα σε καλυβει πληρως.Δεν ειπα οτι οι βιταμινες απο συμπληρωματα ειναι καταστροφικες η οτι δν ειναι απαραιτητες.Απλα οτι ειναι υπερτιμημενες.Τοσο που πολλοι εχουν το σκεπτικο δεν χρειαζεται να φαω λαχανικα και φρουτα εχω την πολυβιταμινη.Και πολλοι ενθουσιαζονται τοσο που εκτος απο μια καλη πολυβιταμινη δινουν και λεφτα σε περετερω βιταμινες.Πχ ο φιλος mind10 πηρε και ξεχωριστη βιτ C,D,Magnesium(καλα ισως μαγνησιο να χρειαζεται γτ η οπτιμεν εχει μικρη ποσοτητα,ισως ομως) συστατικα που εχει η οπτιμεν.Απο που καταλαβε οτι δεν τον καλυβουν τα συστατικα της οπτιμεν και πηρε και ξεχωριστα,ειδε απο καποια εξεταση οτι αυτα τα συστατικα λυβονται απο τον οργανισμο του??Η νοοτροπια ας παρω παραπανω ποσοτητα για να ειμαι σιγουρα καλυμενος μπορει ν κοστισει στην τσεπη και σε υπερβολικες ποσοτητες και στην υγεια και στην πραγματικοτητα να μην οδηγει πουθενα.Aυτη ειναι η δικη μου γνωμη ο καθενας ακολουθει αυτο που ο ιδιος θεωρει σωστο,ειμαστε εδω απλως να εκφραζουμε γνωμες :thumbup:.

MUSCLE MASTER
15-11-13, 20:53
εχουν χιλιοειπωθει αυτα παληκαρι.. αντι να σου κανει εντυπωση καλυτερα ριξε μια ματια τα θεματα του φορουμ να ενημερωθεις λιγο...αν θεωρεις οτι ειναι σουπερμαντολινι συνεχισε την αλλα αυτο δεν παυει να την κανει τραγικη...βασικα τι να λεμε οταν διαβαζω σχολια τυπου ( για να σε πιασει παρε παραπανω κτλ ) καταλαβαινω..

για πες ποιες μαρκες κ προιοντα ακυρωνω??περιμενω.....


Να ανατρεξω σε πραγματα που ισως εχουν ειπωθει πριν μηνες δεν υπαρχει περιπτωση!Αν θες τεκμηριωσε μου τον λογο που ακυρωνεις προιοντα και εταιρειες ετσι ωστε να καταλαβω και γω το σκεπτικο σου!Τι εννοεις ποιες μαρκες και προιοντα ακυρωνεις? Δεν βλεπεις τι γραφεις?...:unsure:

MUSCLE MASTER
15-11-13, 20:56
εχουν χιλιοειπωθει αυτα παληκαρι.. αντι να σου κανει εντυπωση καλυτερα ριξε μια ματια τα θεματα του φορουμ να ενημερωθεις λιγο...αν θεωρεις οτι ειναι σουπερμαντολινι συνεχισε την αλλα αυτο δεν παυει να την κανει τραγικη...βασικα τι να λεμε οταν διαβαζω σχολια τυπου ( για να σε πιασει παρε παραπανω κτλ ) καταλαβαινω..

για πες ποιες μαρκες κ προιοντα ακυρωνω??περιμενω.....

Επισης ποτε εγραψα εγω "παρε παραπανω για να σε πιασει"?...........που τα βλεπεις αυτα?????:shock:

liveris
15-11-13, 21:27
Οταν λεω παλια εννοω στην εποχη των παππουδων μας.Μεσογειακη διαιτα ακολουθουσαν.Απο μας εξαρταται αμα θα φαμε κανονικο φαι η φαστ φουντ.Και μια χαρα μπορει να ακολουθησει καποιος μεσογειακη διαιτα και απλως να προσεξει τα μακρος.Καλα αυτο που λες οτι οι βιταμινες στα τροφιμα ειναι πλεον σε μικροτερη ποσοτητα ισχυει.υτο που λες για μαγειρεμα...και παλια μαγερευαν το φαι.Αλλα νομιζω οτι μια πολυβιταμινη να παιρνεις καμια φορα σε καλυβει πληρως.Δεν ειπα οτι οι βιταμινες απο συμπληρωματα ειναι καταστροφικες η οτι δν ειναι απαραιτητες.Απλα οτι ειναι υπερτιμημενες.Τοσο που πολλοι εχουν το σκεπτικο δεν χρειαζεται να φαω λαχανικα και φρουτα εχω την πολυβιταμινη.Και πολλοι ενθουσιαζονται τοσο που εκτος απο μια καλη πολυβιταμινη δινουν και λεφτα σε περετερω βιταμινες.Πχ ο φιλος mind10 πηρε και ξεχωριστη βιτ C,D,Magnesium(καλα ισως μαγνησιο να χρειαζεται γτ η οπτιμεν εχει μικρη ποσοτητα,ισως ομως) συστατικα που εχει η οπτιμεν.Απο που καταλαβε οτι δεν τον καλυβουν τα συστατικα της οπτιμεν και πηρε και ξεχωριστα,ειδε απο καποια εξεταση οτι αυτα τα συστατικα λυβονται απο τον οργανισμο του??Η νοοτροπια ας παρω παραπανω ποσοτητα για να ειμαι σιγουρα καλυμενος μπορει ν κοστισει στην τσεπη και σε υπερβολικες ποσοτητες και στην υγεια και στην πραγματικοτητα να μην οδηγει πουθενα.Aυτη ειναι η δικη μου γνωμη ο καθενας ακολουθει αυτο που ο ιδιος θεωρει σωστο,ειμαστε εδω απλως να εκφραζουμε γνωμες :thumbup:.

στην εποχη των παππουδων μας τα συστατικα των τροφων ηταν πολυ διαφορετικα αποτι τωρα...τωρα η βιομηχανοποιηση το κερδος τα φαρμακα ραντισματα ορμονες
κτλ δεν αφηνουν πολλα περιθωρια δυστυχως..ουτε το κρεας ειναι ιδιο ουτε τα λαχανικα ουτε τα γαλακτοκομικα ουτε τπτ...
το σκεπτικο σου οτι τα χαπια δεν πρεπει να αντικαθιστουν τις τροφες ειναι σωστο...απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι του βολευει αλλος θεωρει πολυτελεια
ολες αυτες τις εξτρα βιταμινες αλλος τις θεωρει απαραιτητες...

το θεμα ειναι να τις υποστηριζεις οχι να τα πινεις ολα αυτα κ να πηγαινεις για καφε...;)



Να ανατρεξω σε πραγματα που ισως εχουν ειπωθει πριν μηνες δεν υπαρχει περιπτωση!Αν θες τεκμηριωσε μου τον λογο που ακυρωνεις προιοντα και εταιρειες ετσι ωστε να καταλαβω και γω το σκεπτικο σου!Τι εννοεις ποιες μαρκες και προιοντα ακυρωνεις? Δεν βλεπεις τι γραφεις?...:unsure:

αν δεν θες να ανατρεξεις προβλημα σου αλλα μη περιμενεις να σου απανταει ο καθενας για πραγματα που εχουν ειπωθει 100 φορες..
στα ειπανε κ ο νικολας κ ο sobral πιο πανω τι δεν καταλαβες?????
αντε να στα πω κ γω...δεν γραφει τις μορφες των βιταμινων δεν εχει απαραιτητες βιταμινες μεσα ,ελειπης σε αλλες βιταμινες κτλ..οκ τωρα?!
εσυ τι εισαι δικηγορος της warrior lab κ θιχτηκες??


Επισης ποτε εγραψα εγω "παρε παραπανω για να σε πιασει"?...........που τα βλεπεις αυτα?????:shock:


θελει 3-4 ημερησιως για να δουλεψει καλυτερα αν επερνες λιγοτερες λογικο να μην σε πιασει

εσυ τα γραφεις αδερφε...μαλλον εσυ δεν βλεπεις τι γραφεις τελικα..:welcome:

HasheSss
15-11-13, 21:36
Ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές απαιτήσεις όσον αφορά την διατροφή και κατα συνέπεια τις πολυβιταμινές - μέταλλα. Η καθημερινότητα ενός ανθρώπου με ένα άλλον διαφέρει σε πολλούς διαφορετικούς τομείς όπως τι διατροφή κάνεις (μπορεί κάποιος να τρώει μόνο κοτόπουλο ) τις περιβαλλοντικές συνθήκες δουλειάς (άλλο γραφείο άλλο χειρωνακτική εργασία - άρα διαφορετική κούραση) , η συχνότητα και η ένταση της προπόνησης, το είδος της προπόνησης (μπορεί να μην απαραίτητα βάρη) και σίγουρα ο στόχος του καθένα απο εμάς. Θέλω να πω ότι είναι τελείως υποκειμενικό αν θα πάρει κάποιος 8 διαφορετικά σκευάσματα βιταμινών γιατί μπορεί όντως να τα χρειάζεται μπορεί όμως και όχι. Πιστεύω ότι στα παλιά χρόνια ή κούραση ήταν πραγματικά μεγάλη και δεν έπαιρναν 100% αυτά που μπορούμε σήμερα παρ όλου που όντως ήταν πολύ αγνά τα προιόντα γτ αν σκεφτούμε πολλα απο αυτά ήταν είδος πολυτελείας όπως το ψάρι και το κρέας.

sobral
15-11-13, 21:37
@liveris αν έχει πρόβλημα μαζί σου, που δεν προβάλλεις επιχειρήματα (σύμφωνα πάντα με τη γνώμη του), δεν είδα να απαντάει ούτε σε μένα που απάντησα τεκμηριωμένα....;)

liveris
15-11-13, 21:50
^
:thumbup:
τα εγραψα πιο πανω αλλα τι να καταλαβει ρε συ εδω λεει οτι ακυρωνω εταιρειες κ μαρκες επειδη ειπα οτι η μουλτι ειναι μαπα..!!

μεγαλεια..!:turtle:

SotosTheBoss
15-11-13, 22:16
Καλά λέει λέει ο liveris δικηγόρος της warrior lab είσαι και θίχτηκες.

Εγώ 2 φορές Π είχα πάρει νιτρικο από εκεί ήταν τελείως μάπα.Αυτή η εταιρία ακυρώνεται για μένα.

kazos_GR
15-11-13, 22:24
πεδες οταν θες να αυξησης κιλα στα βαρη τη κανεις τη αλλαζεις για να το πετυχεις αυτο .

και κατι ακομα υπαρχει περιπτωση μετα απο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα να συνιθηση ο οργανισμος την κρεατινη και να χασεις τη δυναμη που ειχες στην αρχη.?

leftis
15-11-13, 22:36
πεδες οταν θες να αυξησης κιλα στα βαρη τη κανεις τη αλλαζεις για να το πετυχεις αυτο .

και κατι ακομα υπαρχει περιπτωση μετα απο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα να συνιθηση ο οργανισμος την κρεατινη και να χασεις τη δυναμη που ειχες στην αρχη.?



τρως περισσοτερο φαι


οχι

Steloukos
15-11-13, 23:14
στην εποχη των παππουδων μας τα συστατικα των τροφων ηταν πολυ διαφορετικα αποτι τωρα...τωρα η βιομηχανοποιηση το κερδος τα φαρμακα ραντισματα ορμονες
κτλ δεν αφηνουν πολλα περιθωρια δυστυχως..ουτε το κρεας ειναι ιδιο ουτε τα λαχανικα ουτε τα γαλακτοκομικα ουτε τπτ...
το σκεπτικο σου οτι τα χαπια δεν πρεπει να αντικαθιστουν τις τροφες ειναι σωστο...απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι του βολευει αλλος θεωρει πολυτελεια
ολες αυτες τις εξτρα βιταμινες αλλος τις θεωρει απαραιτητες...

το θεμα ειναι να τις υποστηριζεις οχι να τα πινεις ολα αυτα κ να πηγαινεις για καφε...;)





Συμφωνω απολυτα.Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που αποτελουν αιτια για την μειωση των θρεπτικων συστατικων στα τροφιμα.Απλα γενικα οτι παιρνουμε να ξερουμε γιατι το παιρνουμε και αν οντως το χρειαζομαστε.Βεβαια ο καθενας κανει αυτο που θεωρει οτι θα εχει αποτελεσματα:welcome:.

Ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές απαιτήσεις όσον αφορά την διατροφή και κατα συνέπεια τις πολυβιταμινές - μέταλλα. Η καθημερινότητα ενός ανθρώπου με ένα άλλον διαφέρει σε πολλούς διαφορετικούς τομείς όπως τι διατροφή κάνεις (μπορεί κάποιος να τρώει μόνο κοτόπουλο ) τις περιβαλλοντικές συνθήκες δουλειάς (άλλο γραφείο άλλο χειρωνακτική εργασία - άρα διαφορετική κούραση) , η συχνότητα και η ένταση της προπόνησης, το είδος της προπόνησης (μπορεί να μην απαραίτητα βάρη) και σίγουρα ο στόχος του καθένα απο εμάς. Θέλω να πω ότι είναι τελείως υποκειμενικό αν θα πάρει κάποιος 8 διαφορετικά σκευάσματα βιταμινών γιατί μπορεί όντως να τα χρειάζεται μπορεί όμως και όχι. Πιστεύω ότι στα παλιά χρόνια ή κούραση ήταν πραγματικά μεγάλη και δεν έπαιρναν 100% αυτά που μπορούμε σήμερα παρ όλου που όντως ήταν πολύ αγνά τα προιόντα γτ αν σκεφτούμε πολλα απο αυτά ήταν είδος πολυτελείας όπως το ψάρι και το κρέας.

Συμφωνω:thumbup:.Οντως ειναι υποκειμενικο αν θα παρει καποιος 8 σκευασματα βιταμινων και οπως λες και ο ιδιος μπορει και να μην τα χρειαζεται γι αυτο λεω καλο ειναι να ψαχνωμαστε περισσοτερο.Τωρα βεβαια αμα εχει καποιος στην εποχη μας την πολυτελεια να δινει λεφτα σε συμπληρωματα που δεν εχει αναγκη τοτε οκ.

MUSCLE MASTER
16-11-13, 10:24
^
:thumbup:
τα εγραψα πιο πανω αλλα τι να καταλαβει ρε συ εδω λεει οτι ακυρωνω εταιρειες κ μαρκες επειδη ειπα οτι η μουλτι ειναι μαπα..!!

μεγαλεια..!:turtle:



Προς liveris,sotos και sobral.....τι ειδους προσωπικη επιθεση ειναι αυτη και απο τους 3 σας?Λειτουργειτε σαν κλικα....καλο θα ηταν να αλλαξετε το μοτιβο σας!Το forum ειναι για να λυνει αποριες και να καταθετουμε προσωπικες εμπειριες!Ουτε δικηγορος ειμαι ουτε τιποτα!Μηπως εσεις ομως κερδιζετε κατι με τη σταση σας? (οποιος καταλαβε - καταλαβε):shock:Απλως χρησιμοποιω χρονια συμπληρωματα ανεξαρτητων εταιρειων και οταν καποιος λεει για το οποιοδηποτε προιον πως ειναι μαπα περιμενω τεκμηριωση!Η ελλειψη βιταμινης d στο συγκεκριμενο προιον ειναι γεγονος αλλα αυτο ο εκαστοτε χρηστης το χρησιμοποιει εν γνωση του....και κατι τελευταιο...liveris δες και συ τα ποσταρισματα μου και θα καταλαβεις πως δεν εχω γραψει "παρε παραπανω"....δεν εχω λογο να απολογουμαι αλλα τουλαχιστον ας λειτουργουμε ρεαλιστικα και ειναι τουλαχιστον παιδιαστικο να βαζεις λογια στο στομα του αλλου!....:turtle:

deadlifter
16-11-13, 10:37
[QUOTE=SotosTheBoss;756253]Καλά λέει λέει ο liveris δικηγόρος της warrior lab είσαι και θίχτηκες.

Εγώ 2 φορές Π είχα πάρει νιτρικο από εκεί ήταν τελείως μάπα.Αυτή η εταιρία ακυρώνεται για μένα.[/

εγω που ειχα παρει νιτρικο της warriorlab μου φανηκε ok μαλλον θα φταιει οτι εχουμε διαφορετικο οργανισμο και το καθετι δουλεβει διαφορετικα πανω μας:P λεω εγω τωρααα:bbbiceps:

SotosTheBoss
16-11-13, 10:42
Ποιο νιτρικο είχες πάρει και σ δούλεψε?

MUSCLE MASTER
16-11-13, 10:44
[QUOTE=SotosTheBoss;756253]Καλά λέει λέει ο liveris δικηγόρος της warrior lab είσαι και θίχτηκες.

Εγώ 2 φορές Π είχα πάρει νιτρικο από εκεί ήταν τελείως μάπα.Αυτή η εταιρία ακυρώνεται για μένα.[/

εγω που ειχα παρει νιτρικο της warriorlab μου φανηκε ok μαλλον θα φταιει οτι εχουμε διαφορετικο οργανισμο και το καθετι δουλεβει διαφορετικα πανω μας:P λεω εγω τωρααα:bbbiceps:


Συμφωνω απολυτα πως το νιτρικο στον καθε οργανισμο δουλευει και διαφορετικα!Πρεπει βεβαια και η προπονηση σου να υποστηριζει τη χρηση του νιτρικου.......

HasheSss
16-11-13, 11:05
Καλά λέει λέει ο liveris δικηγόρος της warrior lab είσαι και θίχτηκες.

Εγώ 2 φορές Π είχα πάρει νιτρικο από εκεί ήταν τελείως μάπα.Αυτή η εταιρία ακυρώνεται για μένα.

Οταν λες τελείως μάπα εννοείς δεν σε έπιασε σε ένταση σε δύναμη σε διάρκεια? Μήπως χρησιμοποιούσες καιρό άλλο νιτρικό και γι αυτό δεν σου δούλεψε? Ποιο είχες δοκιμάσει?Το C-pump που έχω πάρει δεν είναι κακό..

deadlifter
16-11-13, 11:10
Ποιο νιτρικο είχες πάρει και σ δούλεψε?

το complete pump tora oson afora tin poluvitamini ti ennoeitai oloi oti sas epiase ego exo parei poluvitamines apo muscletech solgar now on warrior mdy kai prosopika den katalava na me pianei kati einai apla ena simpliroma diatrofis ama den to upostirizeis diatrofika den prokeitai oute na se piasei oute na se afhsei:turtle:

MUSCLE MASTER
16-11-13, 11:14
το complete pump tora oson afora tin poluvitamini ti ennoeitai oloi oti sas epiase ego exo parei poluvitamines apo muscletech solgar now on warrior mdy kai prosopika den katalava na me pianei kati einai apla ena simpliroma diatrofis ama den to upostirizeis diatrofika den prokeitai oute na se piasei oute na se afhsei:turtle:

Συμφωνω με τον deadlifter!Χρειαζεται υποστηριξη απο τη διατροφη!!!;) Το complete pump το χρησιμοποιησα και γω....προσωπικα το συγκαταλεγω στα προιοντα που μου εχουν δουλεψει και δεν το θεωρω ουτε κακο ουτε μαπα!Με κρατησε στις προπονησεις μου με εντονη φλεβικοτητα!:bbbiceps:

HasheSss
16-11-13, 12:03
πεδες οταν θες να αυξησης κιλα στα βαρη τη κανεις τη αλλαζεις για να το πετυχεις αυτο .

και κατι ακομα υπαρχει περιπτωση μετα απο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα να συνιθηση ο οργανισμος την κρεατινη και να χασεις τη δυναμη που ειχες στην αρχη.?

Φαί σίγουρα άλλα ίσως και αλλαγή προπόνησης..πόσο συνεχόμενο διάστημα παίρνεις κρεατίνη?

ArgoSixna
16-11-13, 13:01
μερικοι τσακωνεστε για 1 ευρω φθηνοτερα .. σκεφτειτε οτι υπαρχουν ακομη μαγαζια που πουλανε ακομη σε τιμες 2005 και κοσμος ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ :O

πρωτεινη 908 γραμμαρια 45 ευρω χαχαχαχα

ArgoSixna
16-11-13, 13:02
και εννοειται ουτε λογος για δωρο ή καποιο δειγμα!! αθανατη παραπληροφορηση

kazos_GR
16-11-13, 14:50
Φαί σίγουρα άλλα ίσως και αλλαγή προπόνησης..πόσο συνεχόμενο διάστημα παίρνεις κρεατίνη?

προγραμα στο γυμ εχω αλλαξει εδω και περιπου 1.5 μηνα τοσο περνω και κρεατινη . και να πω οτι κρεατινη θα παρω περιπου κανα 2 εβδομαδες ακομα να τελιωση το κουτι.

Lao
16-11-13, 15:32
Mαλιστα.Δηλαδη μου λες οτι αμα ενα ατομο αρρωσταινει και τραυματιζεται συχνα του συστηνεις το συγκεκριμενο''pack''?H πως αμα δεν κανει ενα αναλογο πακ δεν μπορει ν φτασει ενα σκαλοπατι ποιο περα??Η οτι θα τον προστατεψει απο τραυματισμους και αρρωστεια??

Μια πιο προσεκτική ανάγνωση του τι γράφει ο άλλος, γλυτώνει από παρερμηνείες...

Read again, bro.



Σορρυ φιλε μου αλλα σε αυτο εισαι λαθος.Αμα ενα ατομο τραυματιζεται συχνα δεν ειναι επειδη δεν παιρνει καλο συνδυασμο βιταμινων,η οτι αμα παρει καλο συνδυασμο προφυλασεται.Το ιδιο και με την αρρωστια.Αμα ενα ατομο τραυματιζεται και αρρωσταινει συχνα σημαινει οτι μπορει να εχει υπερπροπονηθει,να μην εχει κανει καλο ζεσταμα,να μην προσεχει την διατροφη του και πολλα αλλα.

Εσύ δηλαδή αμφιβάλεις ότι μακροχρόνιες ελλείψεις έχουν τέτοια αποτελέσματα, έτσι;

Και για να ξέρεις, βασικότατος λόγος εμφάνισης νοσογόνων παραγόντων, είναι η ελλειπής και μονοδιάστατη διατροφή.

Είτε το δέχεσαι είτε όχι, τα micronutrients είναι το πρώτο «ανάχωμα».



Εγω προσωπικα ασχολουμαι με βαρη 3 χρονια και ποτε δεν ειχα καποιον τραυματισμο που να με κρατησει πισω,η καποια σοβαρη αρρωστεια.

Και εγώ γυμνάζομαι εδώ και 25 χρόνια, και επίσης δεν είχα κάποιο σοβαρό τραυματισμό ή αρρώστια. Και δουλεύω 10-12 ώρες την μέρα, και εξακολουθώ να κάνω βαριές προπονήσεις σε αυτό με το οποίο ασχολούμαι.

...So?



Πολυβιταμινη παιρνω την οπτιμεν και τα ωμεγα3 της NOW.Oxι ολο το χρονο ομως.Συνηθως στην περιοδο που κοβω υδατανθρακες και γενικα κανω υποθερμιδικη διαιτα.

Καλή η Opti-Men, αλλά ξεπερασμένο προφίλ.

Κατά τα άλλα, εγώ θα σου ξαναπώ να αξιολογήσεις την διατροφή σου, γιατί είναι πολύ πιθανό ότι ακόμα και τις περιόδους που νομίζεις ότι τρως καλά, να έχεις ελλείψεις σε κάποια πράγματα.




Η μοδα αυτη με τις βιταμινες εχει βγει τα τελευταια χρονια για να γεμιζουν οι τσεπες καποιων εταιριων.Παλιοτερα οι ανθρωποι κουραζονταν περισσοτερο απο μας και ειχαν ποιο δραστηρια ζωη και στηριζονταν απλα σε μια διατροφη.

Α, μην ξαναρχίζουμε το ίδιο τροπάριο, please...

Οι παππούδες μας έκαναν περισσότερη σωματική εργασία σε σχέση με εμάς, αλλά δε νομίζω να είχαν το ίδιο στρες, ούτε ότι τα τρόφιμα τότε ήταν τα ίδια με τα σημερινά, ούτε το περιβάλλον τόσο μολυσμένο.

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε διαφορετικές εποχές. Καλύτερα να κοιτάμε τι κάνουμε εμείς σήμερα.


Μου φαινεται στηριζεσαι πολυ στο να σε κρατησει μια καψουλα και δεν δινεις τοση σημασια στις βιταμινες των τροφων.

Συγχαρητήρια, έβγαλες πόρισμα για έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζεις, απλά και μόνο επειδή πρότεινε ένα vitamin pack ως εναλλακτική επιλογή σε σχέση με το Animal.

Και το αστείο είναι πως λόγω του ότι δεν είμαι bber, δεν ακολουθώ διατροφές bbing, οπότε δεν μπαίνω σε «υποθερμιδικές» και «υπερθερμιδικές» διαδικασίες. Η διατροφή μου επίσης δεν είναι μονοδιάστατη, συνεπώς έχω μια καλή πιθανότητα να έχω λιγότερες ελλείψεις σε σχέση με άλλους.




Εγω τρωω 3 μεριδες φρουτων και λαχανικων την μερα και ποτε δεν ενοιωσα κοπωση.Οι αιματολογικες εξετασεις μου το καλοκαιρι βγηκαν τελειες.Αρχιζω και φοβαμαι οτι πολυς κοσμος νομιζει πως μια καψουλα τον κρατα υγειη και πως χωρις αυτην την καψουλα θα αρχισει ν εχει προβληματα στην καθημερινοτητα του και πως θα μεινει πισω.Να δουμε τα επομενα χρονια τι εχει να γινει...

Εγώ πάλι φοβάμαι πως ο κόσμος ποτέ δεν θα κάτσει να ασχοληθεί να μάθει σοβαρά κάποια πράγματα με ό,τι συνεπάγεται αυτό...

Καθείς με τους προβληματισμούς του.

P.S. Αδερφέ, πάτα που και που το Enter, δύσκολα διαβάζεσαι!

leftis
16-11-13, 15:44
Το magnesium citrate πως είναι καλύτερο να παίρνεται με φαγητό ή χωρίς? Επίσης πρωί ή βράδυ παίζει ρόλο στην απορρόφηση?

sobral
16-11-13, 15:54
Προς liveris,sotos και sobral.....τι ειδους προσωπικη επιθεση ειναι αυτη και απο τους 3 σας?Λειτουργειτε σαν κλικα....καλο θα ηταν να αλλαξετε το μοτιβο σας!Το forum ειναι για να λυνει αποριες και να καταθετουμε προσωπικες εμπειριες!Ουτε δικηγορος ειμαι ουτε τιποτα!Μηπως εσεις ομως κερδιζετε κατι με τη σταση σας? (οποιος καταλαβε - καταλαβε):shock:Απλως χρησιμοποιω χρονια συμπληρωματα ανεξαρτητων εταιρειων και οταν καποιος λεει για το οποιοδηποτε προιον πως ειναι μαπα περιμενω τεκμηριωση!Η ελλειψη βιταμινης d στο συγκεκριμενο προιον ειναι γεγονος αλλα αυτο ο εκαστοτε χρηστης το χρησιμοποιει εν γνωση του....και κατι τελευταιο...liveris δες και συ τα ποσταρισματα μου και θα καταλαβεις πως δεν εχω γραψει "παρε παραπανω"....δεν εχω λογο να απολογουμαι αλλα τουλαχιστον ας λειτουργουμε ρεαλιστικα και ειναι τουλαχιστον παιδιαστικο να βαζεις λογια στο στομα του αλλου!....:turtle:

ρε φίλε ήρεμα...τον Liveris ούτε καν τον ξέρω τι κλίκες κ πράσινα άλογα συζητάς??! Μην δημιουργείς κλίμα από το πουθενά. Επειδή μου απευθύνεσαι προσωπικά (ενώ εγώ δεν είπα κάτι για σένα) σου λέω πως απλά σου έδωσα μία τεκμηριωμένη απάντηση!! Και αυτό έπρεπε να το εκτιμήσεις. Δεν σου είπα είναι μ@λ@κία το προϊόν κ έφυγα! Με τον συνφορουμίτη @liveri λύστε τα μόνοι σας. Εγώ για μένα μπορώ να σου πω, μιας και μου έδωσες το λόγο. Από τη στιγμή που σου απαντάω όμορφα κ ωραία κ με επιχειρήματα μην μου μιλάς εμένα για κλίκες οκ? ούτε ότι κερδίζω κάτι! Ούτε μαγαζί έχω ούτε τίποτα, απλά τυγχάνει να ψάχνομαι άρρωστα και να ξέρω το κάτι παραπάνω από μερικούς μερικούς δήθεν gurus. Μην με ξαναπροσβάλλεις δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα στο φόρουμ και είμαι χρόνια εδώ, ρώτα όποιον θες.

Lao
16-11-13, 15:54
Το magnesium citrate πως είναι καλύτερο να παίρνεται με φαγητό ή χωρίς? Επίσης πρωί ή βράδυ παίζει ρόλο στην απορρόφηση?

Μια αρκετά καλή ώρα είναι το βράδυ πριν τον ύπνο, αλλά ακόμα καλύτερα σε σπαστές δόσεις κατά την διάρκεια της μέρας.

Το αν θα το πάρεις με γεύμα, εξαρτάται από το προϊόν, σε αυτό της Doctor's Best που παίρνω, οι οδηγίες λένε με και χωρίς. Προσωπικά ΠΑΝΤΑ το παίρνω με φαγητό.

leftis
16-11-13, 15:58
Μια αρκετά καλή ώρα είναι το βράδυ πριν τον ύπνο, αλλά ακόμα καλύτερα σε σπαστές δόσεις κατά την διάρκεια της μέρας.

Το αν θα το πάρεις με γεύμα, εξαρτάται από το προϊόν, σε αυτό της Doctor's Best που παίρνω, οι οδηγίες λένε με και χωρίς. Προσωπικά ΠΑΝΤΑ το παίρνω με φαγητό.



Ευχαριστώ Λαο εσένα περίμενα :green:
Της solgar παίρνω 2 tabs των 200mg each. Λέει "κατα προτίμηση με φαγητό". Πρέπει να προσέξω τίποτα? (όπως πχ με τον ψευδάργυρο που δεν πρέπει να τον παίρνεις μαζί με γεύμα που έχει ασβέστιο)

Lao
16-11-13, 16:08
Ευχαριστώ Λαο εσένα περίμενα :green:
Της solgar παίρνω 2 tabs των 200mg each. Λέει "κατα προτίμηση με φαγητό". Πρέπει να προσέξω τίποτα? (όπως πχ με τον ψευδάργυρο που δεν πρέπει να τον παίρνεις μαζί με γεύμα που έχει ασβέστιο)


Αυτό που ουσιαστικά πρέπει να προσέξεις, είναι να μην ξεπερνάς τα 200-300mg ημερησίως, αναφέρομαι πάντα για μαγνήσιο σε μορφή συμπληρώματος.

Παίρνεις και τίποτα άλλο;

leftis
16-11-13, 16:20
Αυτό που ουσιαστικά πρέπει να προσέξεις, είναι να μην ξεπερνάς τα 200-300mg ημερησίως, αναφέρομαι πάντα για μαγνήσιο σε μορφή συμπληρώματος.

Παίρνεις και τίποτα άλλο;

Μόνο d3 (5000IU daily), zinc (30mg daily, τελείωνει σε 10 μέρες) και fish oil.

Lao
16-11-13, 16:21
Μόνο d3 (5000IU daily), zinc (30mg daily, τελείωνει σε 10 μέρες) και fish oil.

Και γιατί παίρνεις αυτά επιλεκτικά;

liveris
16-11-13, 16:33
Προς liveris,sotos και sobral.....τι ειδους προσωπικη επιθεση ειναι αυτη και απο τους 3 σας?Λειτουργειτε σαν κλικα....καλο θα ηταν να αλλαξετε το μοτιβο σας!Το forum ειναι για να λυνει αποριες και να καταθετουμε προσωπικες εμπειριες!Ουτε δικηγορος ειμαι ουτε τιποτα!Μηπως εσεις ομως κερδιζετε κατι με τη σταση σας? (οποιος καταλαβε - καταλαβε):shock:Απλως χρησιμοποιω χρονια συμπληρωματα ανεξαρτητων εταιρειων και οταν καποιος λεει για το οποιοδηποτε προιον πως ειναι μαπα περιμενω τεκμηριωση!Η ελλειψη βιταμινης d στο συγκεκριμενο προιον ειναι γεγονος αλλα αυτο ο εκαστοτε χρηστης το χρησιμοποιει εν γνωση του....και κατι τελευταιο...liveris δες και συ τα ποσταρισματα μου και θα καταλαβεις πως δεν εχω γραψει "παρε παραπανω"....δεν εχω λογο να απολογουμαι αλλα τουλαχιστον ας λειτουργουμε ρεαλιστικα και ειναι τουλαχιστον παιδιαστικο να βαζεις λογια στο στομα του αλλου!....:turtle:

θες να δουμε το ποιος δημιουργει θεμα εδω περα?!? ειπωθηκε κατι για το συγκεκριμενο προιον σου ειπαν ενας δυο τρεις κ αμα μπουν στον κοπο
θα σου πουν κ αλλοι εδω οτι ειναι της σειρας σου ειπαμε το γιατι κ επειδη δεν εχεις τι να πεις αρχισες τωρα τα περι κλικας κ οτι κερδιζουμε κατι...

ενταξει τι να λεμε τωρα μιλαμε για επιπεδο..!

σου ειπα ριξε μια ματια στα θεματα που υπαρχουν εδω για βιταμινες για να παρεις μια ιδεα αλλα δεν μπαινεις στον κοπο κ κατηγορεις εμενα οτι μηδενιζω μαρκες..:bowdown:

στο προηγουμενο ποστ εβαλα ακριβως αυτο που ειπες.. θελεις να παιζουμε με τις λεξεις..

leftis
16-11-13, 17:06
Και γιατί παίρνεις αυτά επιλεκτικά;


Γιατί αυτά μου έχουν ξεμείνει :turtle: Τα έπαιρνα συμπληρωματικά με την orange triad, η οποία τελείωσε. Πλέον δεν θα ξαναπαρω multi, μόνο μεμονομένα.
Προς το παρόν έχω D3, zinc-copper (το οποίο μόλις τελειώσει δεν θα ξαναπάρω μάλλον), magnesium, fish oil.
Σκέφτομαι να προσθέσω κάποια στιγμή K2, και DHA αντί για fish oil.


Αυτά τα παίρνω επιλεκτικά γιατί είναι σχετικά δυσεύρετα από την διατροφή.

Steloukos
16-11-13, 23:34
Μια πιο προσεκτική ανάγνωση του τι γράφει ο άλλος, γλυτώνει από παρερμηνείες...

Read again, bro.

Λες οτι η πρωτεινη και η κρεατινη δεν βοηθα αμα καποιος αρρωσταινει η τραυματιζεται συχνα(ισχυει αυτο) και λες πως ενα στακ σαν αυτο που προτεινεις βοηθαει.Εχεις κατσει και εχεις ασχοληθει (και καλα κανεις) να δημιουργησεις αυτο το στακ που λες οτι μπορει να βοηθησει ενα ατομο να παει ενα βημα ποιο περα.Και λεω εγω.Γιατι να μην εστιασης σε μια σωστη προπονηση,μια σωστη διατροφη τα οποια μπορει ν ειναι οι κυριοι παραγοντες που θα σε βγαλουν απο την αρρωστεια,τον τραυματισμο κτλ και περιμενεις απο ενα ''πακ'' να σου λυσει τα χερια,χαλωντας λεφτα σε τοσα σκευασματα??

Εσύ δηλαδή αμφιβάλεις ότι μακροχρόνιες ελλείψεις έχουν τέτοια αποτελέσματα, έτσι;

Και για να ξέρεις, βασικότατος λόγος εμφάνισης νοσογόνων παραγόντων, είναι η ελλειπής και μονοδιάστατη διατροφή.

Είτε το δέχεσαι είτε όχι, τα micronutrients είναι το πρώτο «ανάχωμα».

Ειπα πουθενα οτι τα micronutrients δν ειναι απαραιτητα για τον ανθρωπο??Για πες μου ακριβως που το γραψα??Ισχυει οτι η ελλιπης διατροφη οδηγει σε τραυματισμο η και σε αρρωστεια και μαλλον δεν προσεξες οτι το εγραψα στο προηγουμενο ποστ.Αλλα η λογικη του για να μην εχουμε λοιπον μια ελλιπη διατροφη ας παρουμε 10σκευασματα να φτιαξουμε ενα στακ ειναι πολυ λαθος.Μου φαινεται πως εισαι ατομο που καταναλωνει αρκετες καψουλες την μερα(και καλα κανεις) και το ιδιο συστηνεις και σε αλλους,με την δικαιολογια για να μην υπαρξουν ελλειψεις στην διατροφη μας.Αλλα το θεμα ειναι αν μπορεις να μου πεις και μενα πως μαθαινω οτι αυτην την στιγμη το σωμα μου εχει αναγκη απο καποια βιταμινη επειδη δεν την παιρνω απο διατροφη.Να κανω καποια εξεταση αν ειναι να αρχισω και γω ισως καποιο σκευασμα.

Και εγώ γυμνάζομαι εδώ και 25 χρόνια, και επίσης δεν είχα κάποιο σοβαρό τραυματισμό ή αρρώστια. Και δουλεύω 10-12 ώρες την μέρα, και εξακολουθώ να κάνω βαριές προπονήσεις σε αυτό με το οποίο ασχολούμαι.

...So?

]Και πως εξηγεις το οτι δεν εχεις τραυματιστει η αρρωστησει?Στο οτι παιρνεις βιταμινες??[/COLOR]

Καλή η Opti-Men, αλλά ξεπερασμένο προφίλ.

Κατά τα άλλα, εγώ θα σου ξαναπώ να αξιολογήσεις την διατροφή σου, γιατί είναι πολύ πιθανό ότι ακόμα και τις περιόδους που νομίζεις ότι τρως καλά, να έχεις ελλείψεις σε κάποια πράγματα.


Η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη πιστευω.Και επισης οι εξετασεις αιμαστος που εκανα το περασμενο καλοκαιρι βγηκαν αριστες.Δεν λεω οτι ακολουθω αριστη διατροφη οτι εχει μεσα ολα οσα χρειαζομαι,αλλα ο οργνισμος δεν ειναι απο τσιγαροχαρτο ωστε αμα υπαρχει καποια μικρη ελλιψη να υποκιπτει σε τραυματισμο και αρρωστεια.Βεβαια αμα μιλαμε για ναυτες παλιας εποχης που ταξιδευαν επι μηνες χωρις να καταναλωνουν φρουτα τοτε παει αλλου το θεμα.

Α, μην ξαναρχίζουμε το ίδιο τροπάριο, please...

Οι παππούδες μας έκαναν περισσότερη σωματική εργασία σε σχέση με εμάς, αλλά δε νομίζω να είχαν το ίδιο στρες, ούτε ότι τα τρόφιμα τότε ήταν τα ίδια με τα σημερινά, ούτε το περιβάλλον τόσο μολυσμένο.

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε διαφορετικές εποχές. Καλύτερα να κοιτάμε τι κάνουμε εμείς σήμερα.

Οκ εχεις δικιο σ αυτο αλλες εποχες τοτε αλλες σημερα...

Συγχαρητήρια, έβγαλες πόρισμα για έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζεις, απλά και μόνο επειδή πρότεινε ένα vitamin pack ως εναλλακτική επιλογή σε σχέση με το Animal.

Και το αστείο είναι πως λόγω του ότι δεν είμαι bber, δεν ακολουθώ διατροφές bbing, οπότε δεν μπαίνω σε «υποθερμιδικές» και «υπερθερμιδικές» διαδικασίες. Η διατροφή μου επίσης δεν είναι μονοδιάστατη, συνεπώς έχω μια καλή πιθανότητα να έχω λιγότερες ελλείψεις σε σχέση με άλλους.

Οκ αμα κανεις διατροφη σωστη και παιρνεις σκευασματα ειναι καλυτερο απο το να βασιζεσαι μονο σε σκευασμα αυτο νμζω ειναι αυτονοητο...


Εγώ πάλι φοβάμαι πως ο κόσμος ποτέ δεν θα κάτσει να ασχοληθεί να μάθει σοβαρά κάποια πράγματα με ό,τι συνεπάγεται αυτό...

Καθείς με τους προβληματισμούς του.

P.S. Αδερφέ, πάτα που και που το Enter, δύσκολα διαβάζεσαι!

Ας μαθει ο κοσμος σε οτι συνεπαγεται σε θεματα διατροφης και μετα τα υπολοιπα.Γτ πολλοι ψαχνουν την ευκολη λυση και αυτο συμβαινει πολυ στην εποχη μας με τους γρηγορους ρυθμους της καθημερινοτητας.Και αμα ξερει αποδεικτικα σε τι εχει ελλιψη τοτε ας παει και στο σκευασμα βιταμινης bro...:welcome:

Lao
16-11-13, 23:46
Ας μαθει ο κοσμος σε οτι συνεπαγεται σε θεματα διατροφης και μετα τα υπολοιπα.Γτ πολλοι ψαχνουν την ευκολη λυση και αυτο συμβαινει πολυ στην εποχη μας με τους γρηγορους ρυθμους της καθημερινοτητας.Και αμα ξερει αποδεικτικα σε τι εχει ελλιψη τοτε ας παει και στο σκευασμα βιταμινης bro...:welcome:

Φίλε μου, ίσως σου φανεί παράξενο αλλά πρακτικά δεν διαφωνούμε κάπου...

Αν ψάξεις τα δικά μου λεγόμενα τουλάχιστον, θα δεις ότι σε πάμπολλες περιπτώσεις το πρώτο πράγμα που έχω πει σε πολλά παιδιά, είναι να αξιολογήσουν και να φτιάξουν όσο μπορούν την διατροφή τους, είτε πρόκειται για πρωτεϊνες, είτε για βιταμίνες, είτε για οτιδήποτε.;)

Steloukos
17-11-13, 00:14
Φίλε μου, ίσως σου φανεί παράξενο αλλά πρακτικά δεν διαφωνούμε κάπου...

Αν ψάξεις τα δικά μου λεγόμενα τουλάχιστον, θα δεις ότι σε πάμπολλες περιπτώσεις το πρώτο πράγμα που έχω πει σε πολλά παιδιά, είναι να αξιολογήσουν και να φτιάξουν όσο μπορούν την διατροφή τους, είτε πρόκειται για πρωτεϊνες, είτε για βιταμίνες, είτε για οτιδήποτε.;)

Ναι αυτό είναι το ποιο σημαντικο:thumbup:.Απλα ειπα στον mind10 ότι είναι λαθος που παραγγειλε τοσα συμπληρώματα γτ δεν ηξερε δοσεις,τον λογο που τα παιρνει,ποτε να τα παιρνει και τη διατροφή δν ξερουμε κατά ποσο την εχει προσαρμοσει.Το φορουμ είναι να εκφράζουμε αποψεις και να βοηθαμε.Δεν υπαρχει λογος να γινονται αντιπαραθεσεις;):welcome:.

Lao
17-11-13, 00:29
@Steloukos σορρυ, μπερδεύτηκα από το προηγούμενο quote σου, οπότε σου απαντάω και για τα κόκκινα γραφόμενά σου.


Λες οτι η πρωτεινη και η κρεατινη δεν βοηθα αμα καποιος αρρωσταινει η τραυματιζεται συχνα(ισχυει αυτο) και λες πως ενα στακ σαν αυτο που προτεινεις βοηθαει.Εχεις κατσει και εχεις ασχοληθει (και καλα κανεις) να δημιουργησεις αυτο το στακ που λες οτι μπορει να βοηθησει ενα ατομο να παει ενα βημα ποιο περα.Και λεω εγω.Γιατι να μην εστιασης σε μια σωστη προπονηση,μια σωστη διατροφη τα οποια μπορει ν ειναι οι κυριοι παραγοντες που θα σε βγαλουν απο την αρρωστεια,τον τραυματισμο κτλ και περιμενεις απο ενα ''πακ'' να σου λυσει τα χερια,χαλωντας λεφτα σε τοσα σκευασματα??

Γιατί, ποιος σου είπε ότι δεν έχω εστιάσει σε θέματα διατροφής;

Ίσα-ίσα, έχω ασχοληθεί εκτενέστατα σε προσωπικό επίπεδο, και μάλιστα την αναπροσαρμόζω ανάλογα με τις εποχές.

Απλά, αυτό στο οποίο διαφέρουμε είναι ότι εγώ δεν πιστεύω ότι, παρόλες τις προσπάθειές μου, είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω, αν και για πολύ κόσμο είναι πολύ καλή.

Πιστεύω πραγματικά ότι για πολλούς λόγους είναι εξαιρετικά δύσκολο σε αρκετές περιπτώσεις ένα μέσο άτομο να πιάσει ακόμα και την ΣΗΔ, ακόμα και αν τρώει 3 και 4 μερίδες φρούτα και λαχανικά κάθε μέρα, κυρίως λόγω κακής ποιότητας των σημερινών τροφών.

Και μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα όπως η D3 που ΔΕΝ την «πιάνεις» με το φαγητό.


Ειπα πουθενα οτι τα micronutrients δν ειναι απαραιτητα για τον ανθρωπο??Για πες μου ακριβως που το γραψα??Ισχυει οτι η ελλιπης διατροφη οδηγει σε τραυματισμο η και σε αρρωστεια και μαλλον δεν προσεξες οτι το εγραψα στο προηγουμενο ποστ.Αλλα η λογικη του για να μην εχουμε λοιπον μια ελλιπη διατροφη ας παρουμε 10σκευασματα να φτιαξουμε ενα στακ ειναι πολυ λαθος.Μου φαινεται πως εισαι ατομο που καταναλωνει αρκετες καψουλες την μερα(και καλα κανεις) και το ιδιο συστηνεις και σε αλλους,με την δικαιολογια για να μην υπαρξουν ελλειψεις στην διατροφη μας.Αλλα το θεμα ειναι αν μπορεις να μου πεις και μενα πως μαθαινω οτι αυτην την στιγμη το σωμα μου εχει αναγκη απο καποια βιταμινη επειδη δεν την παιρνω απο διατροφη.Να κανω καποια εξεταση αν ειναι να αρχισω και γω ισως καποιο σκευασμα.

Όπως σου είπα, ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ φορές, το πρώτο πράγμα που υποστηρίζω, είναι να φτιάχνουμε την διατροφή μας. Ακόμα και σε σένα το είπα!

Από κει και πέρα, αν και για τον εαυτό σου θέλεις να μάθεις αν έχεις ή όχι έλλειψη σε micronutrients τότε, ναι, απλά πήγαινε και κάνε τα σχετικά tests.,

Στατιστικά, απ'όσο ξέρω, οι περισσότερες ελλείψεις συναντιόνται στην D3, στο ασβέστιο, στο μαγνήσιο και στην Β12.


Και πως εξηγεις το οτι δεν εχεις τραυματιστει η αρρωστησει?Στο οτι παιρνεις βιταμινες??

Ένας λόγος, ναι, είναι και αυτός.

Φυσικά και παίζει ρόλο η - καλή για άλλους, ελλειπή για μένα - διατροφή μου, τα γενετικά μου, η προπονητική, η σωστή εξοικονόμηση ενέργειας κτλ. Δεν είναι μόνο ένας παράγοντας.

Είναι αδιαμφισβήτητο πάντως ότι μακροχρόνιες ελλείψεις όντως έχουν τέτοια αποτελέσματα.


]Η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη πιστευω.Και επισης οι εξετασεις αιμαστος που εκανα το περασμενο καλοκαιρι βγηκαν αριστες.Δεν λεω οτι ακολουθω αριστη διατροφη οτι εχει μεσα ολα οσα χρειαζομαι,αλλα ο οργνισμος δεν ειναι απο τσιγαροχαρτο ωστε αμα υπαρχει καποια μικρη ελλιψη να υποκιπτει σε τραυματισμο και αρρωστεια.Βεβαια αμα μιλαμε για ναυτες παλιας εποχης που ταξιδευαν επι μηνες χωρις να καταναλωνουν φρουτα τοτε παει αλλου το θεμα.

Φίλε μου, εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους τι κάνεις και σε τι κατάσταση βρίσκεσαι.

Στο ξαναλέω όμως, με όλη την πείρα και την σοφία (sic) των 38 ετών μου, να μην υποτιμάς τις μακροχρόνιες ελλείψεις. ΕΚΕΙ είναι το θέμα.

Ο οργανισμός όντως δεν είναι τσιγαρόχαρτο ώστε να έχει προβλήματα αν για ένα π.χ. μήνα δεν πάρουμε αρκετή Ε, αλλά μακροχρόνια θα έρθει η στιγμή που θα εμφανίσει προβλήματα.

Αν θες με ακούς, αν δεν θέλεις καλά κάνεις και πάλι. Επιλογή σου είναι.

Εν κατακλείδι, θέλω να πιστεύω ότι επί της ουσίας δεν διαφωνούμε κάπου. Συμφωνούμε ότι το 1ο πράγμα είναι η διατροφή. Απλά εγώ αξιολογώ την δικιά μου ως μη σωστή 100%, ενώ εσύ μάλλον αξιολογείς την δικιά σου ως πιο καλή.

Το μέλλον θα δείξει...:toast:

Steloukos
17-11-13, 02:35
Εγω δεν ειπα οτι δεν χρειαζομαστε τις προσθετες βιταμινες.Απλα ειπα οτι θεωρω πως μια πολυβιταμινη,μια βιτC σε περιοδους πχ γραμμωσης,σκληρης προπονησης και ενα σκευασμα ω3 λιπαρων ειναι αρκετα.Προσωπικα προτιμω την βιτC οταν τυχει και κρυολογησω,η αμα νιωθω κοπωση στην γραμμωση και ω3 παιρνω σχεδον ολο το χρονο,μερες που θα φαω λιπαρο ψαρι δεν παιρνω.Πολυβιταμινη παιρνω επισης καμια φορα δεν την εχω ολο το χρονο.Εγω περα απο αυτες τις βιταμινες δεν νμζω οτι χρειαζομαι κατι αλλο.

Και ειδα ενα μελος να λεει οτι πηρε 8 συμπληρωματα χωρις να ξερει την χρηση,τη δοσολογια και ποτε να τα παιρνει λεγοντας τα συστηνει ο ταδε.Θεωρησα λαθος να πας να παρεις τοσα σκευασματα επειδη απλα τα συνεστησε καποιος χωρις να ξερεις πως καν να τα χρησιμοποιησεις.Ακομα και αν αυτος ο καποιος εχει γνωσεις πρεπει να κανεις και μονος σου μια ερευνα να δεις γιατι για εναν ειδικο που εχει αξια ενα συμπληρωμα για εναν αλλο ειδικο μπορει ν μν εχει,ετσι δεν ειναι?

Τεσπα ακρη απο την συζητηση δε θα βγαλουμε και πολυ το κουρασαμε,οποτε ο καθενας ας ακολουθησει το μονοπατι που θελει.Επιλογη του ειναι αμα θα κατεβασει 10-20 χαπια την μερα η αν θα κατεβασει 3-5 η αν δεν θα κατεβασει καθολου.Καλα κανεις και ασχολεισαι με βιταμινες,λιπαρα,κτλ και βοηθας τους αλλους οπως εσυ κρινεις οτι ειναι σωστο:toast:.

mystery
17-11-13, 16:05
καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για τις συμβουλες που δινετε :)...θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ακνω καποιες ερεωτησεις..ξεκινησα εδω και 4 μερες γυμανστηριο (ειμαι 1,86 και 80) με λιγο σισσωρευμενο λιπος στην κοιλια..και αυτο προσαπθω να κανω με τον γυμναστη μου να χασω την κοιλια για να αρχισομε κοιλιακους...τα ερωτηματα μου ειναι...1)τι συμπληρωματα μπορω να παρω για να φτιαχω ενα fitness σωμα? 2)πρεπει να παω σε καποιο διατροφολογο? 3)ακουω συνεχεια τις δωσεις πολυ λενε παρε 2 scoops απο αυτο και θελω να ρωτησω οτι ολοι αυτες τις ποσοτητες πρεπει να παιρνουν? σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

Steloukos
17-11-13, 16:41
καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για τις συμβουλες που δινετε :)...θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ακνω καποιες ερεωτησεις..ξεκινησα εδω και 4 μερες γυμανστηριο (ειμαι 1,86 και 80) με λιγο σισσωρευμενο λιπος στην κοιλια..και αυτο προσαπθω να κανω με τον γυμναστη μου να χασω την κοιλια για να αρχισομε κοιλιακους...τα ερωτηματα μου ειναι...1)τι συμπληρωματα μπορω να παρω για να φτιαχω ενα fitness σωμα? 2)πρεπει να παω σε καποιο διατροφολογο? 3)ακουω συνεχεια τις δωσεις πολυ λενε παρε 2 scoops απο αυτο και θελω να ρωτησω οτι ολοι αυτες τις ποσοτητες πρεπει να παιρνουν? σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

1)Δεν υπαρχει συμπληρωμα που να σε βοηθησει να φτιαξεις ''fittness'' σωμα,ειναι θεμα διατροφης.2)Δεν χρειαζεται να πας σε διατροφολογο ψαξε μεσα στο φορουμ υπαρχουν πολλα θεματα διατροφης που μπορουν να βοηθησουν 3)μιλας για πρωτεινη υποθετω και οχι οι δοσεις δεν ειναι στανταρ,μπορει η ποσοτητα να αυξηθει σε πχ σκουπ αμα το ατομο δεν τον βολευει να παιρνει ολη την ποσοτητα απο γευματα,η να μειωθει αμα προτιμα να παιρνει την πρωτεινη απο στερεη τροφη.Στην περιπτωση σου μπορεις να βαλεις ενα σκουπ μεταπροπονητικα και αλλο ενα το πρωι αμα δεν εχεις καποια πηγη πρωτεινης στο πρωινο.Καλο ομως θα ταν να εστιασεις στην διατροφη γτ τα συμπληρωματα δεν εχουν τα αποτελεσματα που περιμενεις ειδικα αμα δεν τα συνδυαζεις με διατροφη:welcome:...

HasheSss
17-11-13, 19:43
προγραμα στο γυμ εχω αλλαξει εδω και περιπου 1.5 μηνα τοσο περνω και κρεατινη . και να πω οτι κρεατινη θα παρω περιπου κανα 2 εβδομαδες ακομα να τελιωση το κουτι.

Καθαρη μονουδρικη χρησιμοποιεις με δεξτροζη ; μετα την προπονηση η πριν ; Γενικα τα γευματα σου ειναι γεματα απο πρωτεινη;

kazos_GR
17-11-13, 19:55
πρωτεινη περνω αρκετοι. τωρα κρεατινη περνω το πρωι τις ον μερες ενα κου.τ γ. και ενα μετα το γυμ με 100γρ πατατα. και τις οφφ μερες μονο το πρωι ενα κουτ.γ (+1 scoop protein isolate μετα το γυμ).

HasheSss
18-11-13, 14:23
πρωτεινη περνω αρκετοι. τωρα κρεατινη περνω το πρωι τις ον μερες ενα κου.τ γ. και ενα μετα το γυμ με 100γρ πατατα. και τις οφφ μερες μονο το πρωι ενα κουτ.γ (+1 scoop protein isolate μετα το γυμ).

Εάν είχες κάνει το φόρτωμα στην αρχή δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να παίρνεις μέρες προπόνησης 10γρ κρεατίνης. Σωστό ο υδατάνθρακας σου μετά την προπόνηση αλλά επειδή θέλεις άμεση απορρόφηση στην κρεατίνη είναι καλό να την χρησιμοποιήσεις μαζί με δεξτρόζη αμέσως μετά την προπόνηση, και μετά απο 15 - 20 λεπτά την πρωτείνή + βραστή πατάτα. Αν θες κάτι να συμπληρώσεις τώρα που θα σταματήσεις την κρεατίνη πάρε bcaa αμινο να τα βάζεις πριν την προπόνηση ή φουλ προφίλ αμινο για πριν την προπόνηση και πριν τον ύπνο..

SotosTheBoss
18-11-13, 17:58
Εμένα πάντως το complete pump δεν μ δούλεψε.

mind10
19-11-13, 12:34
Ναι αυτό είναι το ποιο σημαντικο:thumbup:.Απλα ειπα στον mind10 ότι είναι λαθος που παραγγειλε τοσα συμπληρώματα γτ δεν ηξερε δοσεις,τον λογο που τα παιρνει,ποτε να τα παιρνει και τη διατροφή δν ξερουμε κατά ποσο την εχει προσαρμοσει.Το φορουμ είναι να εκφράζουμε αποψεις και να βοηθαμε.Δεν υπαρχει λογος να γινονται αντιπαραθεσεις;):welcome:.

Ποιός σου είπε φίλε μου ότι δεν ξέρω το λόγο που παρήγγειλα τα συμπληρώματα;;;
Ποιός σου είπε ότι έχω ή δεν έχω προσαρμόσει τη διατροφή μου;
Από πού κι ως πού βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Ξέρεις την ηλικία μου, τους στόχους μου, το επίπεδό μου, τη διατροφή μου ή τον τρόπο ζωής μου; Ξέρεις εσύ αν έχω κάνει ή δεν έχω κάνει έρευνα για τα συμπληρώματα που αγόρασα;
Λες να μπήκα σ'ένα μαγαζί και να άρχισα να παραγγέλνω ότι μου κατέβαινε στο κεφάλι; Ή επειδή το είπε ο Lao;
Προφανώς και έχω διαβάσει τα πάντα για κάθε ένα από τα συμπληρώματα που παρέθεσα. Και προφανώς έχω αποφασίσει πως τα χρειάζομαι.
Αν μου δουλέψουν ή όχι θα το δω στην πορεία. Για κάποια από αυτά, αν δεν τα δοκιμάσω δεν μπορώ να ξέρω.

Εγώ όμως ρώτησα ΠΟΤΕ πρέπει να παίρνω το κάθε συμπλήρωμα και πως να κατανείμω τις δόσεις μέσα στη μέρα, όχι αν κάνει ή δεν κάνει καλό.
Καταρχήν σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις όμως αυτά που είπες ήταν άσχετα!
Περίμενα να ακούσω π.χ. "θα παίρνεις το Χ τότε μαζί με το Ψ, μετά το φαγητό".
Τί απαντήσεις όμως μου δώσατε; Ότι δεν τα χρειάζομαι, ότι με παρέσυρε ο Lao, ότι με γδύσανε (εδώ γελάμε!) ή ότι δεν έχω κάνει έρευνα!
Ό,τι να 'ναι δηλαδή...

kazos_GR
19-11-13, 12:55
εχτες πεδες ανοιξα την elite casein της dymatize διαλυτοτητα 9/10 γευση 3/10 μιλαμε δεν καταλαβενεις γευση λες και πινεις νερο πηρα γευση ''σοκολατα'' απο υφη τιποτα αν και δεν με ενδιαφερει αν θα εχει καλη. εγραψα και στο θεμα που ειναι η elite casein xt που απο οτι ειδα ειναι ιδια αλλα δεν απαντησε κανεις .

εχει δοκιμασει κανεις να πει μια γνωμη για την γευση της η μονο σε εμενα ετυχε κατι τέτοιο ? πρωσοπικα δεν την ξαναπερνω :inandout::banghead:

crab
19-11-13, 13:30
Λοιπόν επειδή βλέπω και λέτε λέτε χωρίς νόημα, ας τα πάρουμε απ την αρχή με επιχειρήματα!! Θέλετε να με τρελάνετε; θα δώσετε 20ευρώ για μία πολυβιταμίνη που δεν γράφει τις μορφές των συστατικών;;;; και μόνο από αυτό απορρίπτεται! Πάμε τώρα και στην αιτιολογία για να μην πει κανείς πως λέω λόγια του αέρα.

Απουσία βιταμίνης D!!! Εδώ γελάνε και οι πέτρες...Τα τελευταία χρόνια γίνεται ένας χαμός με έρευνες γι αυτήν και μάλιστα η επίσημη ημερήσια πρόσληψη αυξήθηκε σαν νούμερο και αυτοί δεν την έχουν βάλει καθόλου! Εκτός τόπου κ χρόνου...

Α και Ε σε μικρές ποσότητες

Παρουσία σιδήρου (για μένα δεν χρειάζεται καν σε μία πολυβιταμίνη) και μάλιστα σε μεγάλη ποσότητα (πιθανή τοξικότητα)

Μερικοί δεν ξέρετε τι να κοιτάτε όταν αγοράζετε κάτι (δεν την λέω σε κανένα δεν γίνεται να γνωρίζουν όλοι, θέλει διάβασμα κ ενημέρωση). Δεν παίζει ρόλο το % του συστατικού τόσο, όσο η μορφή ώστε να είναι απορροφήσιμη.

καλημέρα στην όμορφη ομάδα του forum,η οποία βρίσκεται σε μία γενική αντιπαράθεση μεταξύ συμπληρωμάτων,εταιριών κατασκευής και προτιμήσεων γενικά του κάθε από εμάς σε εταιρίες που πορωνόμαστε να χρησιμοποιουμε .Εχω την εντύπωση οτί ο σκόπος των forum γενικά είναι η σωστή αντιμετώπιση,η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ κρίση και η πρόταση ιδεών απο τα μέλη προς τα μέλη.(και όχι ο πόλεμος εταιριών που διαβάζω,βλέπω και γελάω με μερικους)
ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ η οποία λείπει στην σημερινή κοινωνία ?


Αγαπητε συνforuμιτη @sobral δεν θα διαφωνίσω με τίς νέες έρευνες σχετικά με την vitamin d και τις πολύ καλές δράσεις αυτής της βιταμίνης στον οργανισμό μας ,αλλά όλα αυτά ισχύουνε σε χώρες οι οποίες κάνουνε να δούνε τον ήλιο 4 μήνες-5 μήνες 6 μήνες και όχι στην όμορφη χώρα μας η οποία στους 10 μήνες από τους 12 του χρόνου ο ήλιος λάμπει στον όμορφο ουρανό και το καλοκαίρι λιώνουμε στην ηλιοθεραπεία με τις ώρες.!ξέρεις πόσα ποσοστά vitamin D φτιάχνεις όσο σε βλέπει ο ήλιος?
vitamin A έχει αποδειχτεί ότι συμβάλει σε υπατικές δυσλειτουργίες ,γενετικές δεισλειτουργίες και γενικά τοξική σε μεγάλες ποσότητες .(και μιλας για τον σίδηρο?)

Παρουσία σιδήρου:έχει αποδειχτεί ότι ένας αθλητής(είτε σωματικής διάπλασης,είτε δρομέας,είτε ποδόσφαιρο,είτε ποδηλατης,κ.τ.λ.) ,χρειάζεται τον σίδηρο για να έχει καλύτερη απόδοση ,βέβαια διαφέρει από αθλητή σε αθλητή.Ένας όμως ΑΘΛΗΤΗΣ έχει αυξημένες ανάγκες για σίδηρο γιατί υπάρχει μεγάλη καταστροφή ερυθρών αιμοσφαιρίων,

Οπότε η εν λόγω πολυβιταμίνη η οποία έχει φτιαχτεί με κριτήρια που ταιριάζουνε κατα πολύ στις κλιματολογικές ,διατροφικές συνήθεις του Ελληνα ,και με μορφές οι οποίες βλέπω ,νοιώθω και εξετάζω με συχνές εξετάσεις αίματος οι οποίες είναι κατα πολύ μεγάλα ποσοστά αφομοιωσιμες( και δεν πιστευω οτι μπορεί μία εταιρια συμπληρωμάτων να βάζει μορφές-πηγες που δεν αφομοιωνονται, δεν την συμφέρει πιστέυω προσωπικά)

Οπότε θα μπορούσα να επιχειρηματολογίσω χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του 'διαβόλου' ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν χρησιμοποιεί τις εν λόγω βιταμίνες και σε αφήνει, εάν ξέρεις οτι έχεις ΕΛΛΕΙΨΗ ,να τις βαλεις εξτρα απο ξεχωριστα ,διαφορετικά σκευάσματα.
Vitamin D
Vitamin A(retinol)
Iron
Την εν λόγω πολύ- βιταμίνη την χρησιμοποιώ προσωπικά,έιμαι ευχαριστημένος ,ξερω γιατί την χρησιμοποιω,θέλω και την χρησιμοποιω και με προσβαλει το γεγονός να λέει ο συνforuμιτης @totis οτι είναι πεταμενα λεφτα μία ,γενικά, πολυβιταμίνη.!

Υ.Γ. εννοειτε ότι υπάρχει μία αλυσίδα σωστών ενεργειών ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΑΣΚΗΣΗ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

kostas_ntoum
19-11-13, 14:15
Αυτο καταλαβες εσυ,εγω ειπα πως δεν θα καταλαβεις διαφορα οργανικά αν εισαι οκ,οχι οτι δεν πρεπει να παιρνεις,τελειως διαφορετικό δλδ.;)

Επισης προσπαθησε να βελτιωσεις λιγο τη συμπεριφορα σου,δεν γνωριζόμαστε κι απο χθες....''φιλαρακι'' :welcome:

(Βλεπω οτι την τελευταια παραγραφο της προτασης μ δεν την σχολιαζεις πάντως....Τυχαίο? )

Συμφωνώ απολύτως, δεν προκειται να καταλάβεις κάτι με μια πολυβιταμίνη εφόσον είσαι οκ από βιταμίνες.Επίσης εάν είσαι καλυμένος όπως λέμε δεν χρειαζεται κατα΄την γνώμη μου συμπλήρωμα.Εαν ομως έχεις ελλειψη βιταμινών η εαν γυμνάζεσαι συστηματικά τότε σίγουρα θα καταλάβεις την διαφορά και στην πρποπονηση αλλα και στην αποκατάσταση,και δεν εννοω ότι θα δεις αποτελέσματα όπως εάν χρησιμοποιήσεις ένα προεξασκητικό για παραδειγμα αλλα πιστευω θα είσαι πιο γεμάτος και σιγουρα θα λειτουργήσουν όλα τα συστατικά τα οποία παιρνεις απο την διατροφή σου καλύτερα αφού εν μέρη και αυτη την δουλεια κανουν οι βιταμίνες είτε απο τα γευματα είτε και απο οποιοδηποτε συμπληρωμα.

kostas_ntoum
19-11-13, 14:52
καλημέρα στην όμορφη ομάδα του forum,η οποία βρίσκεται σε μία γενική αντιπαράθεση μεταξύ συμπληρωμάτων,εταιριών κατασκευής και προτιμήσεων γενικά του κάθε από εμάς σε εταιρίες που πορωνόμαστε να χρησιμοποιουμε .Εχω την εντύπωση οτί ο σκόπος των forum γενικά είναι η σωστή αντιμετώπιση,η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ κρίση και η πρόταση ιδεών απο τα μέλη προς τα μέλη.(και όχι ο πόλεμος εταιριών που διαβάζω,βλέπω και γελάω με μερικους)
ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ η οποία λείπει στην σημερινή κοινωνία ?


Αγαπητε συνforuμιτη @sobral δεν θα διαφωνίσω με τίς νέες έρευνες σχετικά με την vitamin d και τις πολύ καλές δράσεις αυτής της βιταμίνης στον οργανισμό μας ,αλλά όλα αυτά ισχύουνε σε χώρες οι οποίες κάνουνε να δούνε τον ήλιο 4 μήνες-5 μήνες 6 μήνες και όχι στην όμορφη χώρα μας η οποία στους 10 μήνες από τους 12 του χρόνου ο ήλιος λάμπει στον όμορφο ουρανό και το καλοκαίρι λιώνουμε στην ηλιοθεραπεία με τις ώρες.!ξέρεις πόσα ποσοστά vitamin D φτιάχνεις όσο σε βλέπει ο ήλιος?
vitamin A έχει αποδειχτεί ότι συμβάλει σε υπατικές δυσλειτουργίες ,γενετικές δεισλειτουργίες και γενικά τοξική σε μεγάλες ποσότητες .(και μιλας για τον σίδηρο?)

Παρουσία σιδήρου:έχει αποδειχτεί ότι ένας αθλητής(είτε σωματικής διάπλασης,είτε δρομέας,είτε ποδόσφαιρο,είτε ποδηλατης,κ.τ.λ.) ,χρειάζεται τον σίδηρο για να έχει καλύτερη απόδοση ,βέβαια διαφέρει από αθλητή σε αθλητή.Ένας όμως ΑΘΛΗΤΗΣ έχει αυξημένες ανάγκες για σίδηρο γιατί υπάρχει μεγάλη καταστροφή ερυθρών αιμοσφαιρίων,

Οπότε η εν λόγω πολυβιταμίνη η οποία έχει φτιαχτεί με κριτήρια που ταιριάζουνε κατα πολύ στις κλιματολογικές ,διατροφικές συνήθεις του Ελληνα ,και με μορφές οι οποίες βλέπω ,νοιώθω και εξετάζω με συχνές εξετάσεις αίματος οι οποίες είναι κατα πολύ μεγάλα ποσοστά αφομοιωσιμες( και δεν πιστευω οτι μπορεί μία εταιρια συμπληρωμάτων να βάζει μορφές-πηγες που δεν αφομοιωνονται, δεν την συμφέρει πιστέυω προσωπικά)

Οπότε θα μπορούσα να επιχειρηματολογίσω χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του 'διαβόλου' ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν χρησιμοποιεί τις εν λόγω βιταμίνες και σε αφήνει, εάν ξέρεις οτι έχεις ΕΛΛΕΙΨΗ ,να τις βαλεις εξτρα απο ξεχωριστα ,διαφορετικά σκευάσματα.
Vitamin D
Vitamin A(retinol)
Iron
Την εν λόγω πολύ- βιταμίνη την χρησιμοποιώ προσωπικά,έιμαι ευχαριστημένος ,ξερω γιατί την χρησιμοποιω,θέλω και την χρησιμοποιω και με προσβαλει το γεγονός να λέει ο συνforuμιτης @totis οτι είναι πεταμενα λεφτα μία ,γενικά, πολυβιταμίνη.!

Υ.Γ. εννοειτε ότι υπάρχει μία αλυσίδα σωστών ενεργειών ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΑΣΚΗΣΗ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Μακράν η πιο σωστή και τεκμηριωμένη τοποθέτηση.

sobral
19-11-13, 16:19
καλημέρα στην όμορφη ομάδα του forum,η οποία βρίσκεται σε μία γενική αντιπαράθεση μεταξύ συμπληρωμάτων,εταιριών κατασκευής και προτιμήσεων γενικά του κάθε από εμάς σε εταιρίες που πορωνόμαστε να χρησιμοποιουμε .Εχω την εντύπωση οτί ο σκόπος των forum γενικά είναι η σωστή αντιμετώπιση,η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ κρίση και η πρόταση ιδεών απο τα μέλη προς τα μέλη.(και όχι ο πόλεμος εταιριών που διαβάζω,βλέπω και γελάω με μερικους)
ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ η οποία λείπει στην σημερινή κοινωνία ?


Αγαπητε συνforuμιτη @sobral δεν θα διαφωνίσω με τίς νέες έρευνες σχετικά με την vitamin d και τις πολύ καλές δράσεις αυτής της βιταμίνης στον οργανισμό μας ,αλλά όλα αυτά ισχύουνε σε χώρες οι οποίες κάνουνε να δούνε τον ήλιο 4 μήνες-5 μήνες 6 μήνες και όχι στην όμορφη χώρα μας η οποία στους 10 μήνες από τους 12 του χρόνου ο ήλιος λάμπει στον όμορφο ουρανό και το καλοκαίρι λιώνουμε στην ηλιοθεραπεία με τις ώρες.!ξέρεις πόσα ποσοστά vitamin D φτιάχνεις όσο σε βλέπει ο ήλιος?
vitamin A έχει αποδειχτεί ότι συμβάλει σε υπατικές δυσλειτουργίες ,γενετικές δεισλειτουργίες και γενικά τοξική σε μεγάλες ποσότητες .(και μιλας για τον σίδηρο?)

Παρουσία σιδήρου:έχει αποδειχτεί ότι ένας αθλητής(είτε σωματικής διάπλασης,είτε δρομέας,είτε ποδόσφαιρο,είτε ποδηλατης,κ.τ.λ.) ,χρειάζεται τον σίδηρο για να έχει καλύτερη απόδοση ,βέβαια διαφέρει από αθλητή σε αθλητή.Ένας όμως ΑΘΛΗΤΗΣ έχει αυξημένες ανάγκες για σίδηρο γιατί υπάρχει μεγάλη καταστροφή ερυθρών αιμοσφαιρίων,

Οπότε η εν λόγω πολυβιταμίνη η οποία έχει φτιαχτεί με κριτήρια που ταιριάζουνε κατα πολύ στις κλιματολογικές ,διατροφικές συνήθεις του Ελληνα ,και με μορφές οι οποίες βλέπω ,νοιώθω και εξετάζω με συχνές εξετάσεις αίματος οι οποίες είναι κατα πολύ μεγάλα ποσοστά αφομοιωσιμες( και δεν πιστευω οτι μπορεί μία εταιρια συμπληρωμάτων να βάζει μορφές-πηγες που δεν αφομοιωνονται, δεν την συμφέρει πιστέυω προσωπικά)

Οπότε θα μπορούσα να επιχειρηματολογίσω χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του 'διαβόλου' ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν χρησιμοποιεί τις εν λόγω βιταμίνες και σε αφήνει, εάν ξέρεις οτι έχεις ΕΛΛΕΙΨΗ ,να τις βαλεις εξτρα απο ξεχωριστα ,διαφορετικά σκευάσματα.
Vitamin D
Vitamin A(retinol)
Iron
Την εν λόγω πολύ- βιταμίνη την χρησιμοποιώ προσωπικά,έιμαι ευχαριστημένος ,ξερω γιατί την χρησιμοποιω,θέλω και την χρησιμοποιω και με προσβαλει το γεγονός να λέει ο συνforuμιτης @totis οτι είναι πεταμενα λεφτα μία ,γενικά, πολυβιταμίνη.!

Υ.Γ. εννοειτε ότι υπάρχει μία αλυσίδα σωστών ενεργειών ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΑΣΚΗΣΗ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

πρώτον ελπίζω να μην γελάς μαζί μου. Κατά δεύτερον, που δεν είμαι αξιοκρατικός ρε φίλε?? με είδες να προσβάλλω κανένα? απάντησα με επιχειρήματα ναι ή όχι??
Επίσης βιταμίνη D3 χρειάζεσαι κατά πάσα πιθανότητα και στην ηλιόλουστη Ελλάδα, ειδικά για κάποιο χρονικό διάστημα. Ειδικά αν κάνεις διατροφή πλούσια σε καλά λιπαρά θα βοηθήσει περαιτέρω. Σιδηρο ακόμη κ αν είσαι αθλητής, προσωπικά δεν την θέλω σε μία πολυβιταμίνη! Αμα ειναι κ έχω έλλειψη θα πάρω ξεχωριστά. Επιπλέον, οι μορφές των συστατικών είναι άγνωστες!! Εγώ μία τέτοια πολυβιταμίνη δεν θα πάρω συγνώμη. Είναι λες και την έχει φτιάξει κανένας κομπογιανίτης. Εγώ αν ήμουν κατασκευαστής θα ντρεπόμουν να το κάνω αυτό. Όσο για το αν τους συμφέρει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και τους συμφέρει, γιατί μπορούν να βάλουν φθηνές πηγές χωρίς να πάρει χαμπάρι ο πελάτης.;)

edit: και αφήστε τα φαντάσματα που βλέπετε όλοι και μας λέτε για πόλεμο εταιριών κ κέρδη κτλ. ΔΕΝ έχω κανένα συμφέρον, δεν έχω μαγαζί, δεν πουλάω συμπληρώματα δεν δεν...απλά λέω τη γνώμη μου σύμφωνα με τις γνώσεις μου! Και είμαι εδώ για να συζητήσω το οτιδήποτε. Δόξα το θεό, έχω αποδείξει εδώ μέσα πως ξέρω να κάνω διάλογο.

totis
19-11-13, 16:29
πρώτον ελπίζω να μην γελάς μαζί μου. Κατά δεύτερον, που δεν είμαι αξιοκρατικός ρε φίλε?? με είδες να προσβάλλω κανένα? απάντησα με επιχειρήματα ναι ή όχι??
Επίσης βιταμίνη D3 χρειάζεσαι κατά πάσα πιθανότητα και στην ηλιόλουστη Ελλάδα, ειδικά για κάποιο χρονικό διάστημα. Ειδικά αν κάνεις διατροφή πλούσια σε καλά λιπαρά θα βοηθήσει περαιτέρω. Σιδηρο ακόμη κ αν είσαι αθλητής, προσωπικά δεν την θέλω σε μία πολυβιταμίνη! Αμα ειναι κ έχω έλλειψη θα πάρω ξεχωριστά. Επιπλέον, οι μορφές των συστατικών είναι άγνωστες!! Εγώ μία τέτοια πολυβιταμίνη δεν θα πάρω συγνώμη. Είναι λες και την έχει φτιάξει κανένας κομπογιανίτης. Εγώ αν ήμουν κατασκευαστής θα ντρεπόμουν να το κάνω αυτό. Όσο για το αν τους συμφέρει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και τους συμφέρει, γιατί μπορούν να βάλουν φθηνές πηγές χωρίς να πάρει χαμπάρι ο πελάτης.;)

edit: και αφήστε τα φαντάσματα που βλέπετε όλοι και μας λέτε για πόλεμο εταιριών κ κέρδη κτλ. ΔΕΝ έχω κανένα συμφέρον, δεν έχω μαγαζί, δεν πουλάω συμπληρώματα δεν δεν...απλά λέω τη γνώμη μου σύμφωνα με τις γνώσεις μου! Και είμαι εδώ για να συζητήσω το οτιδήποτε. Δόξα το θεό, έχω αποδείξει εδώ μέσα πως ξέρω να κάνω διάλογο.

Συμφωνω μαζι σου Sobral......:thumbup:

MUSCLE MASTER
19-11-13, 18:14
ρε φίλε ήρεμα...τον Liveris ούτε καν τον ξέρω τι κλίκες κ πράσινα άλογα συζητάς??! Μην δημιουργείς κλίμα από το πουθενά. Επειδή μου απευθύνεσαι προσωπικά (ενώ εγώ δεν είπα κάτι για σένα) σου λέω πως απλά σου έδωσα μία τεκμηριωμένη απάντηση!! Και αυτό έπρεπε να το εκτιμήσεις. Δεν σου είπα είναι μ@λ@κία το προϊόν κ έφυγα! Με τον συνφορουμίτη @liveri λύστε τα μόνοι σας. Εγώ για μένα μπορώ να σου πω, μιας και μου έδωσες το λόγο. Από τη στιγμή που σου απαντάω όμορφα κ ωραία κ με επιχειρήματα μην μου μιλάς εμένα για κλίκες οκ? ούτε ότι κερδίζω κάτι! Ούτε μαγαζί έχω ούτε τίποτα, απλά τυγχάνει να ψάχνομαι άρρωστα και να ξέρω το κάτι παραπάνω από μερικούς μερικούς δήθεν gurus. Μην με ξαναπροσβάλλεις δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα στο φόρουμ και είμαι χρόνια εδώ, ρώτα όποιον θες.

Αν διαβασεις πιο προσεκτικα τα ποσταρισματα θα δεις και συ πως ευκολα γινεται παρεξηγησιμη η σταση σας!Anyway, εγω δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανεναν!Ουτε μαζι σου!Δεν χρειαζεται να ανατρεξω για να εξακριβωσω το ηθος και γενικοτερα τη συμπεριφορα σου!Εκτιμω την απαντηση σου και εισαι ο μονος που τεκμηριωσε την αποψη του!....ανεξαρτητα ομως με ολα αυτα (δεν υπαρχςει λογος να ασχοληθουμε αλλο)...σχετικα με τη βιταμινη d.... συμφωνω πως ειναι απαραιτητη οπως λες και συ....μη ξεχνας ομως κατι...σε χωρες οπως η Ελλαδα που εχει αφθονο ηλιο, το σωμα απο μονο του παραγει τις ποσοτητες που ενδεχομενως χρειαζεται και δεν ειναι απαραιτητη η χορηγηση βιταμινης d!Δεν αναφερομαι για τη συγκεκριμενη πολυβιταμινη αλλα γενικως!Οπως θεωρω θα γνωριζεις και συ υπαρχουν αρκετες πολυβιταμινες (και σε φαρμακεια) που δεν περιλαμβανουν βιταμινη d!Αυτο φυσικα δεν "βαπτιζει¨το εκαστοτε προιον σκαρτο!Συμφωνεις?

liveris
19-11-13, 18:31
σχετικα με την vit d που διαβασα κ σε αλλο θεμα οτι επειδη ζουμε ελλαδα δεν χρειαζεται ,ειναι λιγο μυθος..
το καλοκαιρι το αντιηλιακο εμποδιζει την αποροφηση της βιταμινης απο τον οργανισμο κ τις αλλες περιοδους με τα ρουχα που φοραμε
δεν αφηνουμε ακαλυπτα κ πολλα σημεια του δερματος οποτε τελικα ισως χρειαζεται κ στα μερη μας ..;)

sobral
19-11-13, 20:44
Αν διαβασεις πιο προσεκτικα τα ποσταρισματα θα δεις και συ πως ευκολα γινεται παρεξηγησιμη η σταση σας!Anyway, εγω δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανεναν!Ουτε μαζι σου!Δεν χρειαζεται να ανατρεξω για να εξακριβωσω το ηθος και γενικοτερα τη συμπεριφορα σου!Εκτιμω την απαντηση σου και εισαι ο μονος που τεκμηριωσε την αποψη του!....ανεξαρτητα ομως με ολα αυτα (δεν υπαρχςει λογος να ασχοληθουμε αλλο)...σχετικα με τη βιταμινη d.... συμφωνω πως ειναι απαραιτητη οπως λες και συ....μη ξεχνας ομως κατι...σε χωρες οπως η Ελλαδα που εχει αφθονο ηλιο, το σωμα απο μονο του παραγει τις ποσοτητες που ενδεχομενως χρειαζεται και δεν ειναι απαραιτητη η χορηγηση βιταμινης d!Δεν αναφερομαι για τη συγκεκριμενη πολυβιταμινη αλλα γενικως!Οπως θεωρω θα γνωριζεις και συ υπαρχουν αρκετες πολυβιταμινες (και σε φαρμακεια) που δεν περιλαμβανουν βιταμινη d!Αυτο φυσικα δεν "βαπτιζει¨το εκαστοτε προιον σκαρτο!Συμφωνεις?

οκ κανένα θέμα κ από μένα, απλά δεν μου άρεσε το υπονοούμενο που άφησες για κέρδη, κλίκες κτλ. Και για να τελειώνει το θέμα, από μένα απορρίπτεται το προϊόν πολύ απλά επειδή δεν αναγράφει τις μορφές. Τα υπόλοιπα τα πρόσθεσα απλά για να κάνω πιο ισχυρό το επιχείρημα μου. Κατα τ'αλλα, καλύτερα να δώσω 5ευρώ παραπάνω και να πάρω κάτι πιο ποιοτικό. Από εκεί κ πέρα ο καθένας παίρνει κ βάζει στον οργανισμό του ό,τι θέλει, δεν θα του κάνω κουμάντο εγώ στο πορτοφόλι του κ το σώμα του (την συγκεκριμένη την είχε πάρει φίλος και την πέταξε γιατί μύριζε ο ιδρώτας του άσχημα ξαφνικά και τα ούρα του επίσης. Εγώ δεν την έχω πάρει).

Όλα καλά!:toast:

Steloukos
20-11-13, 02:11
Ποιός σου είπε φίλε μου ότι δεν ξέρω το λόγο που παρήγγειλα τα συμπληρώματα;;;
Ποιός σου είπε ότι έχω ή δεν έχω προσαρμόσει τη διατροφή μου;
Από πού κι ως πού βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Ξέρεις την ηλικία μου, τους στόχους μου, το επίπεδό μου, τη διατροφή μου ή τον τρόπο ζωής μου; Ξέρεις εσύ αν έχω κάνει ή δεν έχω κάνει έρευνα για τα συμπληρώματα που αγόρασα;
Λες να μπήκα σ'ένα μαγαζί και να άρχισα να παραγγέλνω ότι μου κατέβαινε στο κεφάλι; Ή επειδή το είπε ο Lao;
Προφανώς και έχω διαβάσει τα πάντα για κάθε ένα από τα συμπληρώματα που παρέθεσα. Και προφανώς έχω αποφασίσει πως τα χρειάζομαι.
Αν μου δουλέψουν ή όχι θα το δω στην πορεία. Για κάποια από αυτά, αν δεν τα δοκιμάσω δεν μπορώ να ξέρω.

Εγώ όμως ρώτησα ΠΟΤΕ πρέπει να παίρνω το κάθε συμπλήρωμα και πως να κατανείμω τις δόσεις μέσα στη μέρα, όχι αν κάνει ή δεν κάνει καλό.
Καταρχήν σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις όμως αυτά που είπες ήταν άσχετα!
Περίμενα να ακούσω π.χ. "θα παίρνεις το Χ τότε μαζί με το Ψ, μετά το φαγητό".
Τί απαντήσεις όμως μου δώσατε; Ότι δεν τα χρειάζομαι, ότι με παρέσυρε ο Lao, ότι με γδύσανε (εδώ γελάμε!) ή ότι δεν έχω κάνει έρευνα!
Ό,τι να 'ναι δηλαδή...

Καταρχας μπορεις να εισαι λιγο ποιο χαλαρος θα βοηθησει πολυ στην συζητηση.Δευτερον εσυ ο ιδιος εγραψες πειτε μου ποσοτητες και ποτε να παιρνω τα ταδε συμπληρωματα.Πως λες εχεις διαβασει τα παντα αμα δεν ξερεις δοσολογιες και ποτε να παιρνεις το καθε συμπληρωμα?Διαβασες απλως οτι πχ τα ω3 λιπαρα κανουν καλο στην καρδια,στις αρθρωσεις κτλ??Επισης ο ιδιος εγραψες πως πηρες τα συστατικα για το πακ που προτεινει ο lao,ο ιδιος το γραψες.Οποτε μην μου λες δεν σε επηρεασε.

Αν διαβασες εγραψα δεν ξερουμε αμα εχεις προσαρμοσει την διατροφη σου.Δεν καταλαβα γτ προσβληθηκες με αυτο.Επισης δεν χρειαζοταν να παρεις και τα κανονικα και τα ultra omega3 της now.Τωρα στις δοσολογιες εγω παιρνω 4 καψουλες ΝΟW Omega3 2 μαζι με το πρωινο γευμα και αλλες 2 με το μεταπροπονητικο γευμα.Δεν παιρνω 6 που λεει το μεγιστο γτ καταναλωνω και λινελαιο,ελαιολαδο σε καθημερινη βαση,οποτε απο καλα λιπη ειμαι ενταξει κατα την γνωμη μου καμια φορα ισως παρω και 2 μονο.Τωρα απο οπτιμεν παιρνω μια πρωι με το γευμα μια με το μεσημεριανο και αλλη μια με το βραδυνο μεταπροπονητικο γευμα.Την βιταμινη C μπορεις να την παρεις μετα την προπονηση με το μεταπροπονητικο σου ροφημα.Aυτα ακολουθω και κανω εγω τωρα ο καθενας οπως τον βολευει και αναλογα με τις αναγκες του.Για τα υπολοιπα συμπληρωματα ας σε βοηθησει καποιος αλλος γτ εγω δεν εχω την γνωση.

mind10
20-11-13, 15:13
Καταρχας μπορεις να εισαι λιγο ποιο χαλαρος θα βοηθησει πολυ στην συζητηση.Δευτερον εσυ ο ιδιος εγραψες πειτε μου ποσοτητες και ποτε να παιρνω τα ταδε συμπληρωματα.Πως λες εχεις διαβασει τα παντα αμα δεν ξερεις δοσολογιες και ποτε να παιρνεις το καθε συμπληρωμα?Διαβασες απλως οτι πχ τα ω3 λιπαρα κανουν καλο στην καρδια,στις αρθρωσεις κτλ??Επισης ο ιδιος εγραψες πως πηρες τα συστατικα για το πακ που προτεινει ο lao,ο ιδιος το γραψες.Οποτε μην μου λες δεν σε επηρεασε.

Αν διαβασες εγραψα δεν ξερουμε αμα εχεις προσαρμοσει την διατροφη σου.Δεν καταλαβα γτ προσβληθηκες με αυτο.Επισης δεν χρειαζοταν να παρεις και τα κανονικα και τα ultra omega3 της now.Τωρα στις δοσολογιες εγω παιρνω 4 καψουλες ΝΟW Omega3 2 μαζι με το πρωινο γευμα και αλλες 2 με το μεταπροπονητικο γευμα.Δεν παιρνω 6 που λεει το μεγιστο γτ καταναλωνω και λινελαιο,ελαιολαδο σε καθημερινη βαση,οποτε απο καλα λιπη ειμαι ενταξει κατα την γνωμη μου καμια φορα ισως παρω και 2 μονο.Τωρα απο οπτιμεν παιρνω μια πρωι με το γευμα μια με το μεσημεριανο και αλλη μια με το βραδυνο μεταπροπονητικο γευμα.Την βιταμινη C μπορεις να την παρεις μετα την προπονηση με το μεταπροπονητικο σου ροφημα.Aυτα ακολουθω και κανω εγω τωρα ο καθενας οπως τον βολευει και αναλογα με τις αναγκες του.Για τα υπολοιπα συμπληρωματα ας σε βοηθησει καποιος αλλος γτ εγω δεν εχω την γνωση.
Ήρεμος είμαι και μάλιστα σε ευχαρίστησα για τις απαντήσεις σου (άσχετα αν δεν με βοήθησαν). Θα μπορούσες άνετα να με αγνοήσεις.
Όμως δεν μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα για μένα, από τη στιγμή που δεν ξέρεις τις ανάγκες μου.
Π.χ. εσύ δεν ξέρεις ότι κάποτε στη ζωή μου είχα ένα άσχημο τροχαίο και χρειάστηκε να κάνω 4 χειρουργεία (ανάταξη στο αρ. καρπό, πλαστική επιγονατίδας, μετά αφαίρεση λάμας, κλπ). Ως εκ τούτου πονάω στις αρθρώσεις αυτές όταν κάνω κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις. Τα Ω3 λοιπόν (απλά και ultra) με βοηθούν σε αυτό.
Π.χ. εσύ δεν ξέρεις ότι λόγω της δουλειάς μου έχω σοβαρότατες ευθύνες, πράγμα που μου προκαλεί μεγάλο άγχος και στρες (ενίοτε ταχυκαρδίες κλπ). Για τον ίδιο λόγο υποφέρω και από αϋπνίες, έχω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω ωραία εδώ και πολύ καιρο. Το eleuthero, εκτός των άλλων, θα με βοηθήσει σε αυτό. Βέβαια να το δοκιμάσω πρώτα γιατί ακόμα δεν μου έχει έρθει η παραγγελία. Αν δεν κάνει τίποτα απλά δεν θα το ξαναπάρω...
Επίσης είπα ότι η παραγγελία μου βασίστηκε στο opti-men pak του Lao. Αφού η συγκεκριμένη multi υστερεί σε D3 την πήρα ξεχωριστά. Εσύ ο ίδιος είπες ότι υστερεί και σε μαγνήσιο, το πήρα λοιπόν κι αυτό ξεχωριστά. Αυτό σημαίνει ότι με επηρέασες;
Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να σου δείξω ότι είσαι λάθος όταν λες ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα και ότι δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί το κάθε συμπλήρωμα.
Το ότι δεν ξέρω πότε και πόσο να παίρνω κάτι δεν σημαίνει ότι δεν το χρειάζομαι, έτσι δεν είναι; Γι' αυτό ρώτησα άλλωστε...

Ο Lao έχει μιλήσει για όλα τα συμπληρώματα που υπάρχουν. Αυτό τί πάει να πει, ότι μας παρασέρνει λες και είμαστε παιδάκια; Η ουσία είναι ότι τεκμηριώνει αυτά που λέει. Από 'κεί και πέρα διαβάζεις και τις απόψεις/εμπειρίες των άλλων, ζυγίζεις τις ανάγκες σου και παίρνεις ότι κρίνεις αναγκαίο. Εγώ έκρινα ότι μου χρειάζονται όλα αυτά, όχι επειδή το είπε κάποιος 'γκουρού'. Αν για κάποια από αυτά κάνω λάθος τότε δεν θα τα ξαναπάρω, όπως είπα και πριν. Άμα δεν δοκιμάσω όμως δεν μπορώ να ξέρω...

Όμως το πιο εκνευριστικό είναι να ρωτάω για το Α και να μου απαντούν για Β. Ζήτησα τη βοήθειά σας για το χρονισμό της λήψης των συμπληρωμάτων, τα οποία είναι όντως πολλά. Όμως μου είπες ότι παίρνω βλακείες και χαλάω τα λεφτά μου. Μα δε ρώτησα αυτό βρε αδερφέ! Συγνώμη αν ακούστηκα απότομος, ξέρω ότι μου απαντάς καλοπροαίρετα. Ειδικά η δεύτερη παράγραφος του παραπάνω post σου είναι ακριβώς αυτό που ήθελα να μάθω και σε (ξανα)ευχαριστώ. Μακάρι να μου πει και κάποιος άλλος για τα υπόλοιπα, αν γνωρίζει...

Steloukos
20-11-13, 20:16
Ήρεμος είμαι και μάλιστα σε ευχαρίστησα για τις απαντήσεις σου (άσχετα αν δεν με βοήθησαν). Θα μπορούσες άνετα να με αγνοήσεις.
Όμως δεν μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα για μένα, από τη στιγμή που δεν ξέρεις τις ανάγκες μου.
Π.χ. εσύ δεν ξέρεις ότι κάποτε στη ζωή μου είχα ένα άσχημο τροχαίο και χρειάστηκε να κάνω 4 χειρουργεία (ανάταξη στο αρ. καρπό, πλαστική επιγονατίδας, μετά αφαίρεση λάμας, κλπ). Ως εκ τούτου πονάω στις αρθρώσεις αυτές όταν κάνω κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις. Τα Ω3 λοιπόν (απλά και ultra) με βοηθούν σε αυτό.
Π.χ. εσύ δεν ξέρεις ότι λόγω της δουλειάς μου έχω σοβαρότατες ευθύνες, πράγμα που μου προκαλεί μεγάλο άγχος και στρες (ενίοτε ταχυκαρδίες κλπ). Για τον ίδιο λόγο υποφέρω και από αϋπνίες, έχω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω ωραία εδώ και πολύ καιρο. Το eleuthero, εκτός των άλλων, θα με βοηθήσει σε αυτό. Βέβαια να το δοκιμάσω πρώτα γιατί ακόμα δεν μου έχει έρθει η παραγγελία. Αν δεν κάνει τίποτα απλά δεν θα το ξαναπάρω...
Επίσης είπα ότι η παραγγελία μου βασίστηκε στο opti-men pak του Lao. Αφού η συγκεκριμένη multi υστερεί σε D3 την πήρα ξεχωριστά. Εσύ ο ίδιος είπες ότι υστερεί και σε μαγνήσιο, το πήρα λοιπόν κι αυτό ξεχωριστά. Αυτό σημαίνει ότι με επηρέασες;
Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να σου δείξω ότι είσαι λάθος όταν λες ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα και ότι δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί το κάθε συμπλήρωμα.
Το ότι δεν ξέρω πότε και πόσο να παίρνω κάτι δεν σημαίνει ότι δεν το χρειάζομαι, έτσι δεν είναι; Γι' αυτό ρώτησα άλλωστε...

Ο Lao έχει μιλήσει για όλα τα συμπληρώματα που υπάρχουν. Αυτό τί πάει να πει, ότι μας παρασέρνει λες και είμαστε παιδάκια; Η ουσία είναι ότι τεκμηριώνει αυτά που λέει. Από 'κεί και πέρα διαβάζεις και τις απόψεις/εμπειρίες των άλλων, ζυγίζεις τις ανάγκες σου και παίρνεις ότι κρίνεις αναγκαίο. Εγώ έκρινα ότι μου χρειάζονται όλα αυτά, όχι επειδή το είπε κάποιος 'γκουρού'. Αν για κάποια από αυτά κάνω λάθος τότε δεν θα τα ξαναπάρω, όπως είπα και πριν. Άμα δεν δοκιμάσω όμως δεν μπορώ να ξέρω...

Όμως το πιο εκνευριστικό είναι να ρωτάω για το Α και να μου απαντούν για Β. Ζήτησα τη βοήθειά σας για το χρονισμό της λήψης των συμπληρωμάτων, τα οποία είναι όντως πολλά. Όμως μου είπες ότι παίρνω βλακείες και χαλάω τα λεφτά μου. Μα δε ρώτησα αυτό βρε αδερφέ! Συγνώμη αν ακούστηκα απότομος, ξέρω ότι μου απαντάς καλοπροαίρετα. Ειδικά η δεύτερη παράγραφος του παραπάνω post σου είναι ακριβώς αυτό που ήθελα να μάθω και σε (ξανα)ευχαριστώ. Μακάρι να μου πει και κάποιος άλλος για τα υπόλοιπα, αν γνωρίζει...

Φιλε μου εγω δεν ειπα οτι ξερω για σενα.Δεν ξερω τπτ για την ζωη σου και το χαρακτηρα σου.Αυτα εσυ τα ξερεις εννοειται.Δεν ανεφερα επισης οτι ειμαστε παιδακια και ο Lao μας παρασερνει,ο καθενας κανει τις επιλογες του,επιλογη μας ειναι αν θα ακολουθησουμε καποιον στις συμβουλες του,αν θα πειραματιστουμε η αν θα κανουμε εμεις οι ιδιοι ερευνα,η αν θα τα συνδυασουμε και τα τρια μαζι που ειναι και το καλυτερο.Ο Lao ξερω οτι εχει γνωσεις το εχω προσεξει και εχω διαβασει καποια ποστ του και αυτο δν το αμφισβητω.Προσωπικα στον εαυτο μου εχω βρει οτι οσο περισσοτερο ψαχνω για συμπληρωματα τοσο περισσοτερο μου κολλα στο μυαλο οτι εχω περισσοτερες αναγκες.Στις αρθρωσεις βοηθα και η γλυκοζαμινη.Τεσπα ας σε βοηθησει και καποιος αλλος και σου ευχομαι να ξεπερασεις το αγχος και οποια δυσκολια συναντας στην καθημερινοτητα σου:toast:.

crab
20-11-13, 20:29
σχετικα με την vit d που διαβασα κ σε αλλο θεμα οτι επειδη ζουμε ελλαδα δεν χρειαζεται ,ειναι λιγο μυθος..
το καλοκαιρι το αντιηλιακο εμποδιζει την αποροφηση της βιταμινης απο τον οργανισμο κ τις αλλες περιοδους με τα ρουχα που φοραμε
δεν αφηνουμε ακαλυπτα κ πολλα σημεια του δερματος οποτε τελικα ισως χρειαζεται κ στα μερη μας ..;)
Με 15 λεπτά έκθεσης στον ήλιο, 2 φορές την εβδομάδα, καλύπτεις τις ημερήσιες ανάγκες σου από vitamin d (3) .Δεν θα διαφωνήσω ξαναλέω με τις έρευνες και τα οφέλη της συγκεκριμένης βιταμίνης.Οι έρευνες όμως αυτές βασίζονται στον μέσο Αφρο αμερικάνο και όχι στον μεσογειακό άνθρωπο.Όπως και με την αλόγιστη χρήση αντηλιακών (απο δείκτη προστασίας 3 και πάνω ισχύει αυτό),που με συγχωρείς αλλά όταν λέμε ότι κάνουμε αθλητισμό(γενικά) ακολουθούμε, ώς προς ιδεολογία κιόλας, τον υγιεινό τρόπο ζωής δεν τα περιλαμβάνει αυτά τα είδη ,παρά μόνο για καλοπισμό,να γυαλίζει λίγο παραπάνω ο μυς μας στην παραλία,κάνουμε λιγάκι μόστρα κ.τ.λ. Η πειθαρχεία του αθλητισμού,ο σωστός τρόπος διατροφής και η αυτοεκτίμηση δεν χρειάζονται δεκανίκια.!
Τώρα την Άνοιξη μας μένει να βελτιώσουμε το ''Αλβανο μάυρισμα'' των χεριών .!!

kazos_GR
20-11-13, 23:36
πεδες πηρα αμινοξεα σε σκονη πηγα να διαλυσω μια δοση σε νερο και δεν διαλυοταν με τπτ εσεις πως τα πινετε? και κατι ακομα που μπενω για να δω τα καταστηματα που ειναι χορηγη στο φορουμ.

Nikolas_mk2
20-11-13, 23:42
δεν τα διαλυεις βασικα,ενα κουταλακι πανω στη γλωσσα και κατευθειαν νερο να κατεβουν :welcome:

kazos_GR
20-11-13, 23:52
χαχαχα θα το δοκιμασω αυριο:green::green:

RAMBO
21-11-13, 06:26
Εμένα πάντως το complete pump δεν μ δούλεψε.

Και σε πολλους αλλους πιστεψε με,ας ειναι καλα τα δειγματα που δεν πεταμε τα λεφτα μας :green:

raiden
22-11-13, 12:56
Και σε πολλους αλλους πιστεψε με,ας ειναι καλα τα δειγματα που δεν πεταμε τα λεφτα μας :green:

Εμενα παντως που τα "πολυ ισχυρα " pre με ενοχλουν στο στομαχι κ στο νευρικο συστημα αυτο μου εκατσε τελεια !! Μου εδωσε ενα κινητρο παραπανω να παω προπονησουλα μετα απο τη δουλεια και με κρατησε και σε μπαλαρισματα . Η προπονηση μου διαρκει περιπου 45 λεπτα ..



Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Billys51
22-11-13, 13:09
παιδια αν καποιος χρησιμοποιει συμπληρωμα πρωτεινης whey πρεπει να κανει και οφφ καποιες μερες ας πουμε οπως γινεται με την κρεατινη ή μπορει να το παιρνει συνεχομενα για μηνες χωρις κανενα προβλημα?

spartan77
22-11-13, 13:14
όχι δεν χρειάζεται οφ, μπορείς να την παίρνεις συνέχεια...

Billys51
22-11-13, 13:25
Ευχαριστω για την απαντηση! :)

Takis_
23-11-13, 14:04
Παιδιά σκέφτομαι να πάρω αυτή την πολυβιταμίνη http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10412-Anavite-(Gaspari-Nutrition)&highlight=ANAVITE αντί της optimen και θέλω να ρωτήσω αν θα έχω τις ίδιες παρενέργειες που είχα με την σκέτη L-carnitine . Όταν έπαιρνα l-canrnitine πριν την προπόνηση για μία ώρα τουλάχιστον είχα τρελούς πονοκεφάλους (έπαιρνα 1000 mg πριν την προπόνηση ) , αυτή η multi έχει carnipure θα έχει τα ίδια side effects? Μη δώσω τσάμπα τα λεφτά γιατί πραγματικά αν και αντέχω στον πόνο αυτό που ένιωθα δε μπορούσα να το αντιμετωπίσω και δε θέλω να το ξανανιώσω .

SotosTheBoss
23-11-13, 15:04
Καταρχας μπορεις να εισαι λιγο ποιο χαλαρος θα βοηθησει πολυ στην συζητηση.Δευτερον εσυ ο ιδιος εγραψες πειτε μου ποσοτητες και ποτε να παιρνω τα ταδε συμπληρωματα.Πως λες εχεις διαβασει τα παντα αμα δεν ξερεις δοσολογιες και ποτε να παιρνεις το καθε συμπληρωμα?Διαβασες απλως οτι πχ τα ω3 λιπαρα κανουν καλο στην καρδια,στις αρθρωσεις κτλ??Επισης ο ιδιος εγραψες πως πηρες τα συστατικα για το πακ που προτεινει ο lao,ο ιδιος το γραψες.Οποτε μην μου λες δεν σε επηρεασε.

Αν διαβασες εγραψα δεν ξερουμε αμα εχεις προσαρμοσει την διατροφη σου.Δεν καταλαβα γτ προσβληθηκες με αυτο.Επισης δεν χρειαζοταν να παρεις και τα κανονικα και τα ultra omega3 της now.Τωρα στις δοσολογιες εγω παιρνω 4 καψουλες ΝΟW Omega3 2 μαζι με το πρωινο γευμα και αλλες 2 με το μεταπροπονητικο γευμα.Δεν παιρνω 6 που λεει το μεγιστο γτ καταναλωνω και λινελαιο,ελαιολαδο σε καθημερινη βαση,οποτε απο καλα λιπη ειμαι ενταξει κατα την γνωμη μου καμια φορα ισως παρω και 2 μονο.Τωρα απο οπτιμεν παιρνω μια πρωι με το γευμα μια με το μεσημεριανο και αλλη μια με το βραδυνο μεταπροπονητικο γευμα.Την βιταμινη C μπορεις να την παρεις μετα την προπονηση με το μεταπροπονητικο σου ροφημα.Aυτα ακολουθω και κανω εγω τωρα ο καθενας οπως τον βολευει και αναλογα με τις αναγκες του.Για τα υπολοιπα συμπληρωματα ας σε βοηθησει καποιος αλλος γτ εγω δεν εχω την γνωση.
καλά χωρίς παρεξήγηση και εσύ δεν τα παίρνεις σωστά.Ω3 μεταπτοπονητικα ποτέ.

Steloukos
23-11-13, 15:49
καλά χωρίς παρεξήγηση και εσύ δεν τα παίρνεις σωστά.Ω3 μεταπτοπονητικα ποτέ.

Με το μεταπροπονητικο γευμα??Δεν ειναι λαθος.Μηπως μπερδευτηκες και νομιζες οτι εννοω με το μεταπροπονητικο ροφημα??:welcome:

SotosTheBoss
23-11-13, 18:14
πόση ώρα μετά την προπόνα σου είναι το γεύμα σου;

Steloukos
23-11-13, 20:45
πόση ώρα μετά την προπόνα σου είναι το γεύμα σου;

Μετα την προπονηση πινω ροφημα,36γρ πρωτεινη ορρου γαλακτος+50γρ δεξτροζη+γλουταμινη+κρεατινη και μετα απο μια μιση ωρα περιπου εχω ενα κανονικο γευμα.

dio32
23-11-13, 21:10
Μετα την προπονηση πινω ροφημα,36γρ πρωτεινη ορρου γαλακτος+50γρ δεξτροζη+γλουταμινη+κρεατινη και μετα απο μια μιση ωρα περιπου εχω ενα κανονικο γευμα.

με ολα αυτα και πεινας μετα?
εγω παντος μετα απο μια ωρα μπορω να φαω.

totis
23-11-13, 21:32
Μετα την προπονηση πινω ροφημα,36γρ πρωτεινη ορρου γαλακτος+50γρ δεξτροζη+γλουταμινη+κρεατινη και μετα απο μια μιση ωρα περιπου εχω ενα κανονικο γευμα.
Aποκλειεται να μπορεσει ο οργανισμος σου να αποροφηση τοσο μεγαλη ποσοτητα πρωτεΐνης,εκτος κιαν το βασικο σου γευμα δεν εχει καθολου πρωτεινη,θα πηγαινει χαμενη μεγαλη ποσοτητα σιγουρα,μιαμιση ωρα μετα να τρως......οποτε θα δινεις στον οργανισμο σου ένα 2 ωρο γεματο,γιατι είναι άλλο ένα μισαωρο να υπολογιζεις περιπου μεχρι να ξεκινησει να χωνευεις.....

ArgoSixna
23-11-13, 21:57
Aποκλειεται να μπορεσει ο οργανισμος σου να αποροφηση τοσο μεγαλη ποσοτητα πρωτεΐνης,εκτος κιαν το βασικο σου γευμα δεν εχει καθολου πρωτεινη,θα πηγαινει χαμενη μεγαλη ποσοτητα σιγουρα,μιαμιση ωρα μετα να τρως......οποτε θα δινεις στον οργανισμο σου ένα 2 ωρο γεματο,γιατι είναι άλλο ένα μισαωρο να υπολογιζεις περιπου μεχρι να ξεκινησει να χωνευεις.....

Τι να χωνεψει ακριβως? την γουει?

totis
23-11-13, 22:13
Τι να χωνεψει ακριβως? την γουει?\
όχι για το φαγητο ειπα για το μισαωρο μεχρι να ξεκινησει να χωνευει....συν μιαμιση ωρα μεχρι να φαει απο την ωρα που πηρε την whey συνολο 2 ωρες....

Steloukos
23-11-13, 23:01
με ολα αυτα και πεινας μετα?
εγω παντος μετα απο μια ωρα μπορω να φαω.




Aποκλειεται να μπορεσει ο οργανισμος σου να αποροφηση τοσο μεγαλη ποσοτητα πρωτεΐνης,εκτος κιαν το βασικο σου γευμα δεν εχει καθολου πρωτεινη,θα πηγαινει χαμενη μεγαλη ποσοτητα σιγουρα,μιαμιση ωρα μετα να τρως......οποτε θα δινεις στον οργανισμο σου ένα 2 ωρο γεματο,γιατι είναι άλλο ένα μισαωρο να υπολογιζεις περιπου μεχρι να ξεκινησει να χωνευεις.....

Ωπα μαλλον σας μπερδεψα επειδη αφησα κενο στο μιαμιση.Δεν τρωω μετα απο μιση ωρα,μετα απο μιαμιση ωρα τρωω:thumbup:.Μετα απο μιση ωρα που να φαω θα σκασω:green:.Αφου πιω το ροφημα μετα απο μιαμιση ωρα θα φαω φαγητο κανονικο.Το προγραμμα για σημερα εχει 200γρ γλυκοπατατα,σαλατα,130γρ στηθος κοτοπουλου,μισο κεσεδακι κοτατζ,5γρ ελαιολαδο,το fish oil μου και την πολυβιταμινη μου:weights:.

liveris
23-11-13, 23:03
κ μιση ωρα μετα να ετρωγες δεν θα υπηρχε θεμα...;)

ArgoSixna
23-11-13, 23:06
Εγω το καταλαβα Στελουκος :green: αλλα με μπερδεψε το ποστ του totis!!

Εγω απο τοτε που ρυθμισα υδατανθρακα μονο στο πρωινο(και μετα απο 5 ωρες προπονηση συνηθως) και στο μεταπροπονητικο (στερεο γευμα) και αντικατεστησα το ροφημα ειδα σε 3 μερες διαφορα σωματικη. Χωρις να αλλαξω θερμιδες ή το τι ετρωγα! Πρωτεινη ροφημα με βολευει να το εχω στο πρωινο μου γιατι βαριεμαι να μασαω και δινει ωραια γευση στα φρουτα φτιαχνωντας μιλκσεικ!

Steloukos
23-11-13, 23:15
Τι να χωνεψει ακριβως? την γουει?

Ε ειναι 340θερμιδες εγω στο μισαωρο δεν τις χωνευω με τπτ και ας ειναι μεταπροπονητικα,καθε οργανισμος βεβαια ειναι διαφορετικος,αλλοι μπορει να χωνευουν σε λιγοτερο απο μιαμιση ωρα οπως ο φιλος dio32 για παραδειγμα που χωνευει στη μια ωρα.

ArgoSixna
23-11-13, 23:20
Ποιας εταιρειας εχεις? Καμια myofusion ? :P

Steloukos
23-11-13, 23:24
Εγω το καταλαβα Στελουκος :green: αλλα με μπερδεψε το ποστ του totis!!

Εγω απο τοτε που ρυθμισα υδατανθρακα μονο στο πρωινο(και μετα απο 5 ωρες προπονηση συνηθως) και στο μεταπροπονητικο (στερεο γευμα) και αντικατεστησα το ροφημα ειδα σε 3 μερες διαφορα σωματικη. Χωρις να αλλαξω θερμιδες ή το τι ετρωγα! Πρωτεινη ροφημα με βολευει να το εχω στο πρωινο μου γιατι βαριεμαι να μασαω και δινει ωραια γευση στα φρουτα φτιαχνωντας μιλκσεικ!

Α και γω καμια φορα αμα δω οτι δεν προλαβαινω ομελετα στο πρωινο χτυπαω πρωτεινη με λιγο φυστικοβουτυρο:thumbup:,αλλα τις περισσοτερες φορες τρωω κανονικα την ομελετα μου+τα υπολοιπα που εχω στο πρωινο μου.Μετα απο 5 ωρες προπονεισαι??Μεσα στο 5ωρο δεν τρως αλλο γευμα??Και γω οταν κατεβω Κρητη τωρα για Χριστουγεννα στερεο θα τρωω μετα την προπονηση.Μαλλον ομελετα με πατατες και σαλατουλα.Θα το κανω ετσι 2-3 βδομαδες και μετα παλι κανονικα με πρωτεινη ορρου μεταπροπονητικα:green: και γευμα αργοτερα.

Steloukos
23-11-13, 23:32
Ποιας εταιρειας εχεις? Καμια myofusion ? :P

Οχι ο βλακας πηρα την iso100 της Dymatize:banghead:.Δυστηχως ειδα οτι ειναι τιγκα στην ζαχαρη αφου την αγορασα wtf.Aλλα απο Δευτερα θα εχω την 100%whey της USN την οποια την εχω ξαναπαρει και ειναι ευπεπτη,ευκολοδιαλυτη και καλουτσικη γευση,βανιλια ειχα παρει παλιοτερα.Και αργοτερα θα αρχισω την hydrowhey της ON η οποια δεν εχει βαρεα μεταλλα σχεδον καθολου και ειναι ευκολοπεπτη,ευκολοδιαλυτη,κατα την γνωμη μου αξιζει τα λεφτα της:welcome:.

totis
23-11-13, 23:59
Ωπα μαλλον σας μπερδεψα επειδη αφησα κενο στο μιαμιση.Δεν τρωω μετα απο μιση ωρα,μετα απο μιαμιση ωρα τρωω:thumbup:.Μετα απο μιση ωρα που να φαω θα σκασω:green:.Αφου πιω το ροφημα μετα απο μιαμιση ωρα θα φαω φαγητο κανονικο.Το προγραμμα για σημερα εχει 200γρ γλυκοπατατα,σαλατα,130γρ στηθος κοτοπουλου,μισο κεσεδακι κοτατζ,5γρ ελαιολαδο,το fish oil μου και την πολυβιταμινη μου:weights:.

Εγω φταιω μιση το διαβασα,,,,ε τοτε κανενα πρόβλημα εισαι οκ, .....:thumbup: και ωραιες επιλογες στο φαγητο....

dio32
24-11-13, 00:36
Ε ειναι 340θερμιδες εγω στο μισαωρο δεν τις χωνευω με τπτ και ας ειναι μεταπροπονητικα,καθε οργανισμος βεβαια ειναι διαφορετικος,αλλοι μπορει να χωνευουν σε λιγοτερο απο μιαμιση ωρα οπως ο φιλος dio32 για παραδειγμα που χωνευει στη μια ωρα.

εγω απλα μετα την προπονηση πινω την πρωτεινη 24 γραμαρια δεν βαζω περισοτερο ουτε βαζω δεξτροζη την εχω κοψει απο τοτε που μου εδωσε αρκετα κιλα και δεν λεω να τα χασω.
πινω πρωτεινη και μετα σε μια ωρα τρωω στερεο γευμα..

ArgoSixna
24-11-13, 00:46
Αν δεν χωνευεις την ισο σε τοση ωρα ειναι σιγουρα ζαχαρονερο :/ εγω σε περιοδους που βαζω ροφημα ισο σε 5 λεπτα ξεκιναω το γευμα μου(πατατα ρυζι ψωμι με μερεντα :shock:)

dio32 κακως εχεις μονο την πρωτεινη μεταπροπονητικα. Γιατι δεν τρως το γευμα σου κατευθειαν? Αργεις να πας στο σπιτι ή για αλλο λογο?

SotosTheBoss
24-11-13, 00:58
Εσύ παντελή μετά την προπόνηση τρως τι γεύμα σου και δεν ξανατρωςμετά απόμια ώρα σωστά;Θέλω να πω το μεταπτοπονητικο στέρεο γεύμα δεν αντίκαθιστά το ρόφημακαι μετάπάλι γεύμα

Steloukos
24-11-13, 01:49
Εγω φταιω μιση το διαβασα,,,,ε τοτε κανενα πρόβλημα εισαι οκ, .....:thumbup: και ωραιες επιλογες στο φαγητο....

Thanks bro:thumbup:.


εγω απλα μετα την προπονηση πινω την πρωτεινη 24 γραμαρια δεν βαζω περισοτερο ουτε βαζω δεξτροζη την εχω κοψει απο τοτε που μου εδωσε αρκετα κιλα και δεν λεω να τα χασω.
πινω πρωτεινη και μετα σε μια ωρα τρωω στερεο γευμα..

Καλυτερα ειναι κατα την δικη μου αποψη να βαλεις δεξτροζη στο μεταπροπονητικο σου ροφημα και να αφαιρεσεις υδατανθρακα απο καποιο γευμα σου,απο το πρωινο πχ.Το καλυτερο ειναι να χεις υδατανθρακα κυριως πριν και μετα την προπονηση και τις υπολοιπες ωρες τησ ημερας να τρως λιγους η και καθολου αναλογα σε τι επειπεδο βρισκεσαι και τι στοχους εχεις.


Αν δεν χωνευεις την ισο σε τοση ωρα ειναι σιγουρα ζαχαρονερο :/ εγω σε περιοδους που βαζω ροφημα ισο σε 5 λεπτα ξεκιναω το γευμα μου(πατατα ρυζι ψωμι με μερεντα :shock:)

dio32 κακως εχεις μονο την πρωτεινη μεταπροπονητικα. Γιατι δεν τρως το γευμα σου κατευθειαν? Αργεις να πας στο σπιτι ή για αλλο λογο?

Ε η συγκεκριμενη η iso 100 της dymatize ειναι ζαχαρη αλλα και με την gold standard της ΟΝ και γενικα με ολες τις πρωτεινες γυρω στην μιαμιση ωρα θελω εγω.Τωρα το καθε ατομο εχει διαφορετικο μεταβολισμο και χωνευει σε διαφορετικο χρονο την τροφη.Ε εσυ κιολας κανεις μικρο γευμα χωρις πρωτεινη,εγω τρωω πολυ πραμα οποτε πρεπει να περιμενω περισσοτερο.Θα συμφωνησω μαζι σου που λες γιατι δεν παιρνει υδατανθρακα,εκτος και αν τρωει με το γευμα,αλλα και παλι θα εβαζα δεξτροζη σιγουρα.Ψωμι με μερεντα??χαχαχαχαχα θεος:rolf:

dio32
24-11-13, 10:28
Αν δεν χωνευεις την ισο σε τοση ωρα ειναι σιγουρα ζαχαρονερο :/ εγω σε περιοδους που βαζω ροφημα ισο σε 5 λεπτα ξεκιναω το γευμα μου(πατατα ρυζι ψωμι με μερεντα :shock:)

dio32 κακως εχεις μονο την πρωτεινη μεταπροπονητικα. Γιατι δεν τρως το γευμα σου κατευθειαν? Αργεις να πας στο σπιτι ή για αλλο λογο?

οχι μεσα σε δεκα λεπτα ειμαι σπιτι με το μηχανακι.
αφου βρε εσυ μετα την προπονηση δεν θες αμεσα πρωτεινη?
ε αυτο κανω πινω το ροφημα και μετα τρωω σε μια ωρα στερεο γευμα που περιεχει πρωτεινη αλλα χωρις υδατανθρακα και παλι.
τον εχω κοψει μονο πρωι υδατανθρακα το κολατσιο δηλαδη στην δουλεια και λιγο το μεσημερι.

ειχα κανει βλακεια περυσι επαιξα ογκο και εβαζα αρκετο υδατανθρακα το πρωι βρωμι με πρωτεινη.
το βραδυ δηλαδη στις 8 που τελειωνω προπονηση το ροφημα πρωτεινης με δεξτροζη 32γρμαρια και πηρα κιλα ειχα φτασει σχεδον 95 τερας ημουν αλλα ρε εσυ εκανα και κοιλιτσα παρολου που δεν ετρωγα σαβουρα.
φετος τον εχω κοψει τον υδατανθρακα σχεδον εντελος αυτο που σου ειπα ποιο πανω και ειμαι στα 88κιλα και ειμαι καλυτερος,αν και θελω να πεσω στα 85κιλα,ωστε απο το πασχα μπορει και ποιο νωρις να ξεκινησω γραμωση να πεσω κιαλο στα κιλα.

D1mitris
25-11-13, 01:18
Εδώ και 1,5 μήνα που πηγαίνω γυμναστήριο μου σύστησαν να πάρω μεταπροπονητικό συμπλήρωμα και συγκεκριμένα την Complete After της Warriorlab (http://www.xtr.gr/after_workout/1652/COMPLETE_AFTER_1400g_%28WARRIORLAB%29.htm).
Σκέφτομαι να αλλάξω συμπλήρωμα αλλά δεν ξέρω αν θα συνεχίσω με τις μεταπροπονητικές ή να πάρω πιο "καθαρές"...
Αν πάρω after σκεφτομαι την AFTER MAX (ΟPTIMUM) (http://www.xtr.gr/after_workout/478/AFTER_MAX_1940g_%28OPTIMUM%29.htm"AFTER MAX (ΟPTIMUM)[/URL] [URL="http://www.xtr.gr/proteines/343/WHEY_PROTEIN_908gr_%28OPTIMUM%29.htm) αλλιώς, WHEY PROTEIN
(OPTIMUM) (http://www.xtr.gr/proteines/343/WHEY_PROTEIN_908gr_%28OPTIMUM%29.htm)
Ο στόχος μου είναι να αυξήσω τα κιλά μου και κάνω προπόνηση για όγκο. Είμαι 1,84 και 76,5kg...
Τι θα προτείνατε;

raiden
25-11-13, 01:30
Θα σου προτεινα να συνεχισεις με προιοντα που περιεχουν υδατανθρακα για λιγο καιρο , ελεγχομενα βεβαια ,εκτος και αν μπορεις να παρεχεις στον οργανισμο σου τις παραπανω θερμιδες απο το φαγητο (μακαρονι,ρυζι,πατατα,quaker κτλ).Σιγα σιγα φτανοντας στο στοχο σου καθαριζεις την περιεκτικοτητα του συμπληρωματος

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

D1mitris
25-11-13, 02:15
Με τις θερμίδες τα βγάζω πέρα...
Απλά είναι και η κρεατίνη στην μέση, που απ' την after παίρνω 4gr εδώ και 6-7 βδομάδες και έχω διαβάσει ότι μετά από ένα διάστημα πρέπει να σταματάς την χρήση.

HasheSss
26-11-13, 13:26
Καλό είναι να κάνεις ενα διάλειμμα απο την κρεατίνη εφόσον συμπληρώσεις 2 μήνες, οπότε για τώρα είναι καλό να πάρεις μια πρωτείνη χωρίς κρεατίνη. Όταν λες τα βγάζεις πέρα με τις θερμίδες εννοείς ότι με τα γευματα σου διατηρείς τα κιλά ή οτι με τα γευματα σου βάζεις κιλά? Εγώ γενικά θα σου πρότεινα να βάλεις μια 50αρα πρωτείνη - χωρίς κρεατίνη για να σου δώσει μια μικρή βοηθεια και στις θερμίδες στην διάρκεια της ημέρας. Δες την Grow + hardcore sci -mx.

Manostsag
26-11-13, 20:58
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά!
μια ερώτηση... πήγατε σε κάποιο σούπερ μάρκετ που να έφερε συμπληρώματα; αγοράσατε..τι παίζει με τις τιμές;