PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

giannis64
16-06-10, 21:33
οχι!! δεν παιζει τιποτα απο αυτα!!!

versus
16-06-10, 21:37
γιατί δεν ξέρω και πολλά για τις επιπτώσεις..τώρα άρχισα να το ψάχνω το θέμα!και όσο να 'ναι γιατρός είναι με τρόμαξε!δεν θέλω να γίνω και νεφροπαθής!

giannis64
16-06-10, 21:43
να σου πω μόνο ότι σε περίοδο όγκου (και όχι μόνο) ένας προχωρημένος αθλητής 80 κιλών μπορεί να πάρει και 250-350 γρ και σε μερικές περιπτώσεις ίσως και παραπάνω!

versus
16-06-10, 21:45
άρα βγάζω τον γιατρό off;)

νικ10
16-06-10, 21:48
γεια και απο εμενα !! οι γενικες ερωτησεις για τις πρωτεϊνες απασχολουν και εμενα!
αλλα διαβασα το αρθρο και καλθφθηκα!αλλα πιστευω πως εχω ενα σοβαρο θεμα που ρωταω!..πριν 6 μηνες περασα μια μυοκαρδιοπαθεια.. αλλα τωρα μετα απο πολλες εξετασεις απο πολλους γιατρους, ειμαι 100% υγιης!ασχολουμε χρονια με το ποδοσφαιρο.. και θελω να "δυναμωσω" την γραμωση μου...αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις επειδη ειμαι λιγο μικροτερος σε ηλικια.. υπαρχει καποιο προβλημα γι αυτο? ειμαι λιγο ασχετος γι αυτο λεω τοσα πολλα..

versus
16-06-10, 21:52
ειμαι λιγο μικροτερος σε ηλικια..
πόσο μικρότερος;πόσο χρονών;

GEORGEXX1
16-06-10, 21:53
Μονο σε μια περιπτωση υπαρχει πιθανοτητα να εχεις προβλημα.
να κανεις υπερκαταναλωση πρωτεινης,δηλ: να περνεις επαρκη ποσοτητα απο τις στερεες τροφες,και να περνεις και 3-4 σκουπ συμπληρωμα την ημερα.
Εκει το συκωτι,και τα νεφρα ειναι λογικο οτι με τα χρονια θα τα παιξουν.

giannis64
16-06-10, 21:53
γεια και απο εμενα !! οι γενικες ερωτησεις για τις πρωτεϊνες απασχολουν και εμενα!
αλλα διαβασα το αρθρο και καλθφθηκα!αλλα πιστευω πως εχω ενα σοβαρο θεμα που ρωταω!..πριν 6 μηνες περασα μια μυοκαρδιοπαθεια.. αλλα τωρα μετα απο πολλες εξετασεις απο πολλους γιατρους, ειμαι 100% υγιης!ασχολουμε χρονια με το ποδοσφαιρο.. και θελω να "δυναμωσω" την γραμωση μου...αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις επειδη ειμαι λιγο μικροτερος σε ηλικια.. υπαρχει καποιο προβλημα γι αυτο? ειμαι λιγο ασχετος γι αυτο λεω τοσα πολλα..



πέρνα και από εδώ Νέα Μέλη (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=30) να συστηθείς στα μέλη του φόρουμ για να ξέρουμε κάποια πράγματα για σένα. πόσο χρόνων είσαι?

versus
16-06-10, 21:56
Μονο σε μια περιπτωση υπαρχει πιθανοτητα να εχεις προβλημα.
να κανεις υπερκαταναλωση πρωτεινης,δηλ: να περνεις επαρκη ποσοτητα απο τις στερεες τροφες,και να περνεις και 3-4 σκουπ συμπληρωμα την ημερα.
Εκει το συκωτι,και τα νεφρα ειναι λογικο οτι με τα χρονια θα τα παιξουν.
δηλαδή εγώ που ήμουν 67kg και έπαιρνα 70gr whey + από τροφές;

GEORGEXX1
16-06-10, 21:58
δηλαδή εγώ που ήμουν 67kg και έπαιρνα 70gr whey + από τροφές;

εσυ ξερεις απο τις μετρησεις σου ποση πρωτεινη πρεπει να παρεις την ημερα.

versus
16-06-10, 22:02
εσυ ξερεις απο τις μετρησεις σου ποση πρωτεινη πρεπει να παρεις την ημερα.
αυτός μου ε'ιπε ότι σημάδια αυτής της πρωτεινουρίας είναι αφρός στα ούρα!εγώ κάτι τέτοιο δεν είχα!αλλά γενικά δεν νομίζω να είχα πρόβλημα:)

GEORGEXX1
16-06-10, 22:09
αυτός μου ε'ιπε ότι σημάδια αυτής της πρωτεινουρίας είναι αφρός στα ούρα!εγώ κάτι τέτοιο δεν είχα!αλλά γενικά δεν νομίζω να είχα πρόβλημα:)

ολα καλα ρε μην ανχονεσε διαβασε τα περι διατροφης κανε ενα σωστο διατροφικο πλανο και προχωρα.

versus
16-06-10, 22:41
ολα καλα ρε μην ανχονεσε διαβασε τα περι διατροφης κανε ενα σωστο διατροφικο πλανο και προχωρα.

οκ φίλε ευχαριστώ!έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου γιατί είμαι πολύ λεπτός με αρκετό ύψος!βάζω και δύσκολα αλλά τώρα που τελείσε το σχολείο όλα θα γίνουν μέσα στο καλοκαίρι!θα πάρω και ένα καλό συμπλήρωμα(το Isogainer σκέφτομαι)..να βάλω λίγο λίπος δεν με πειράζει αλλά να μην χεστεί το θέμα..και το συγκεκριμέμο είναι καλό!θα κάνω και μία καλή διατροφή και πάνω απ' όλα σωστή προπόνηση!:)είμαι 1.86 και 65kg!θέλω να βάλω τουλάχιστον 10kg να πάω 75kg!(το ότι είμαι 65kg μην νομίζεις ότι φαίνεται πολύ άσχημα...αλλά είμαι λεπτός!:()

kwstas25
17-06-10, 01:35
να ροτισω κατι ... τησ καθαρες προτεινες ποσες μηνες κανει να περνουμε σινεχομενα ? εινε επικινδινες ?

Devil
17-06-10, 01:53
να ροτισω κατι ... τησ καθαρες προτεινες ποσες μηνες κανει να περνουμε σινεχομενα ? εινε επικινδινες ?

και ολο το χρονο

οι πρωτεινες ειναι τροφη

Mitsen
17-06-10, 02:17
οι πρωτεινες ειναι τροφη

+100:thumbup:
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται γιατροι να κάνουν τέτοια λάθη! Δεν έχω ακούσει έναν σωστό! Άμα τα ακούνε από στόματα γιατρών άνθρωποι που δεν γνωρίζουν, λογικό να παρεξηγούν ότι διαβάζουν από εδώ μέσα.
Όσο για το ότι τα συμπληρώματα πρωτεΐνης βλάπτουν το συκώτι καλά αυτό έχω βαρεθεί να το ακούω. :P

Εγώ πάντως εμπιστεύομαι τους έγκυρους "διατροφολουγους"!:P
Παίρνουμε συμπληρώματα και κάνουμε κακό στην καρδια, στο συκώτι, στους πνεύμονες, μέχρι και τα μαλλιά θα μας πέσουν! ουυυυυ ουυυυυυ μας!
(προτείνη=ναρκωτικά) Σα δεν ντρεοπομαστε λιγάκι λέω εγώ ουυυυ ουυυυυυ μας!:turtle:

versus
17-06-10, 09:00
+100:thumbup:
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται γιατροι να κάνουν τέτοια λάθη! Δεν έχω ακούσει έναν σωστό! Άμα τα ακούνε από στόματα γιατρών άνθρωποι που δεν γνωρίζουν, λογικό να παρεξηγούν ότι διαβάζουν από εδώ μέσα.
Όσο για το ότι τα συμπληρώματα πρωτεΐνης βλάπτουν το συκώτι καλά αυτό έχω βαρεθεί να το ακούω. :P

Εγώ πάντως εμπιστεύομαι τους έγκυρους "διατροφολουγους"!:P
Παίρνουμε συμπληρώματα και κάνουμε κακό στην καρδια, στο συκώτι, στους πνεύμονες, μέχρι και τα μαλλιά θα μας πέσουν! ουυυυυ ουυυυυυ μας!
(προτείνη=ναρκωτικά) Σα δεν ντρεοπομαστε λιγάκι λέω εγώ ουυυυ ουυυυυυ μας!:turtle:

αχαχαχα!έτσι!μάλλον οι γιατροί θα ζηλέψουν το αποτέλεσμα;)

versus
17-06-10, 09:01
και ολο το χρονο

οι πρωτεινες ειναι τροφη

:thumbup:

Konstantinos1982
17-06-10, 09:42
Παιδια καλη σας μερα και συγχαρητηρια για το site και το forum καθως πλεον ειναι μια πολυ σημαντικη πηγη γνωσεων και πληροφοριων σε καθε τι που μας ενδιαφερει.
Μετα απο αρκετο διαβασμα και πολυ ψαξιμο στις αμετρητες και παραλληλα χρησιμοτατες σελιδες του forum εμαθα αρκετα πραγματα, απο εμπειριες και απο γνωμες γνωστων και καταξιωμενων ατομων του αθληματος. Προσωπικα εγω δεν ασχολουμαι με το bb αλλα λογω της δραστηριοτητας μου με το ποδοσφαιρο αλλα και το οτι θελω να εχω το σωμα μου σε σωστα μυικα επιπεδα για να αποδιδω σωστα θελω τη βοηθεια σας. Συγκεκριμενα, ειμαι 28 ετων, 1.83, 70kg ,χωρις λιπος επανω μου. Παιρνω κιλα με δυσκολια καθως οι δραστηριοτητες μου ειναι αυξημενες και ομολογω οτι η διατροφη μου δεν ειναι και οτι πιο προσεγμενο μιας και δεν τρωω σωστες ωρες ,σωστα γευματα. Αποφασισα λοιπον να αλλαξω λιγο εως πολυ αυτη τη διαδικασια και τωρα το καλοκαιρι απο τον Ιουνιο που εχουν σταματησει οι ποδοσφαιρικες υποχρεωσεις να δυναμωσω το σωμα μου και με αρκετη υπομονη και επιμονη να αυξησω μυικα τα κιλα μου σε οποιο χρονικο διαστημα απαιτειται χωρις βιασυνες.

Σε πρωτη φαση πηρα α) την πρωτεινη whey gold standard, β) απο αμινοξεα τα amino2222 liquid και γ)απο κρεατινη της inkospor xtreme.

Το πρωι δουλεια και προπονηση στο γυμναστηριο καθε μερα περιπου στις 6 το απογευμα.
Αυτο ομως που μετα απο αρκετο ψαξιμο και διαβασμα και μου προκαλει καποιους φοβους ειναι ΠΟΤΕ πρεπει να παιρνω το καθε συμπληρωμα. Δεν ρωτω για τη χρησιμοτητα του και το τι ακριβως κανει,αυτα τα εχω διαβασει σε ενα βαθμο. Εκει που θελω τη βοηθεια σας ειναι κυριως στο πως πρεπει να τα συνδυασω χρονικα και ποσοτικα ολα αυτα μαζι για να μην κανω λαθη που στο τελος θα καταληξουν χαμενος χρονος και επιβαρυνση του οργανισμου μου. Αυτο που θελω λοιπον ειναι το ΠΟΤΕ πρεπει να τα παιρνω συμφωνα με τις δραστηριοτητες μου και σε ποιες ποσοτητες με mg και ml. Στοχος μου ειναι να αυξησω τον ογκο μου.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

Κωνσταντινος! :)

lef
17-06-10, 09:58
Πιστευεται οτι η πρωτεινη πολλων πηγων ειναι απαραιτητη οταν δεν μπορουμε να τηρησουμε σωστο προγραμμα διατροφης?(ανα 3 ωρες).εγω που το τηρω μπορω απλα ναβαλω απλα whey στο πρωινο μου με το ιδιο αποτελεσμα?:)

giannis64
17-06-10, 10:13
η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μια καθαρή και να συμπληρώσεις εσύ υδατάνθρακα.

KATERINI 144
17-06-10, 11:02
καλος ηρθες στο φορουμ.




α) την πρωτεινη whey gold standard,
β) απο αμινοξεα τα amino2222 liquid και
γ)απο κρεατινη της inkospor xtreme.

Εκει που θελω τη βοηθεια σας ειναι κυριως στο πως πρεπει να τα συνδυασω χρονικα και ποσοτικα ολα αυτα μαζι για να μην κανω λαθη που στο τελος θα καταληξουν χαμενος χρονος και επιβαρυνση του οργανισμου μου.

η συγκεκριμένη πρωτεΐνη λαμβάνεται κυρίως αμέσως μετα την προπόνηση
τα αμινοξέα πριν την προπόνηση
η κρεατίνη δυο φορες τη μερα μια δοση το πρωι και μια μαζι με την πρωτεΐνη μετα την προπόνηση.

εντιτ: το θεμα συγχωνεύτηκε.

Nick86
17-06-10, 15:30
Καλησπερα!!

Θελω να ρωτησω πως πρεπει να ρυθμισω τα συμπληρωματα διατροφης..Παιρνω
On whey protein 1 scoop μετα την προπονηση την ημερα(Καθε μερα εχω περιπου 2 ωρες συνολο) και αποφασισα να βαλω και την κρεατινη αλλα σε μικρη ποσοτητα 5 γρ την μερα σε μια δοση και χωρις περιοδο φορτωματος)
Οι ερωτησεις μου

Την ριχνω μαζι με την whey και με γλυκο χυμο μετα την προπονηση και την πινω,η πρεπει να εχουν καποια λεπτα διαφορα??

Περιπου ποσα κιλα περιμενω να δω πανω απο την στιγμη που θα μπει η κρεατινη στην διατροφη μου σε αυτες τις ποσοτητες που αναφερω και χωρις περιοοδους φορτωματος.??(Δεν με ενδιαφερει το φουσκωμα,θελω απλα γραμμωση και αν μπορεσω να εχω ενα κλικ μεγαλυτερη εκρηκτικοτητα σιγα σιγα με της προπονησεις στο kick boxing).

Υπαρχουν καποιες συμβουλες που μπορω να ακολουθησω για την πιο σωστη αποροφησει της πρωτεινης και της κρεατινης??Καποιος φυσικος υδατανθρακας που μπορω να πινω μαζι??

versus
17-06-10, 16:28
Παιδια καλη σας μερα και συγχαρητηρια για το site και το forum καθως πλεον ειναι μια πολυ σημαντικη πηγη γνωσεων και πληροφοριων σε καθε τι που μας ενδιαφερει.
Μετα απο αρκετο διαβασμα και πολυ ψαξιμο στις αμετρητες και παραλληλα χρησιμοτατες σελιδες του forum εμαθα αρκετα πραγματα, απο εμπειριες και απο γνωμες γνωστων και καταξιωμενων ατομων του αθληματος. Προσωπικα εγω δεν ασχολουμαι με το bb αλλα λογω της δραστηριοτητας μου με το ποδοσφαιρο αλλα και το οτι θελω να εχω το σωμα μου σε σωστα μυικα επιπεδα για να αποδιδω σωστα θελω τη βοηθεια σας. Συγκεκριμενα, ειμαι 28 ετων, 1.83, 70kg ,χωρις λιπος επανω μου. Παιρνω κιλα με δυσκολια καθως οι δραστηριοτητες μου ειναι αυξημενες και ομολογω οτι η διατροφη μου δεν ειναι και οτι πιο προσεγμενο μιας και δεν τρωω σωστες ωρες ,σωστα γευματα. Αποφασισα λοιπον να αλλαξω λιγο εως πολυ αυτη τη διαδικασια και τωρα το καλοκαιρι απο τον Ιουνιο που εχουν σταματησει οι ποδοσφαιρικες υποχρεωσεις να δυναμωσω το σωμα μου και με αρκετη υπομονη και επιμονη να αυξησω μυικα τα κιλα μου σε οποιο χρονικο διαστημα απαιτειται χωρις βιασυνες.

Σε πρωτη φαση πηρα α) την πρωτεινη whey gold standard, β) απο αμινοξεα τα amino2222 liquid και γ)απο κρεατινη της inkospor xtreme.

Το πρωι δουλεια και προπονηση στο γυμναστηριο καθε μερα περιπου στις 6 το απογευμα.
Αυτο ομως που μετα απο αρκετο ψαξιμο και διαβασμα και μου προκαλει καποιους φοβους ειναι ΠΟΤΕ πρεπει να παιρνω το καθε συμπληρωμα. Δεν ρωτω για τη χρησιμοτητα του και το τι ακριβως κανει,αυτα τα εχω διαβασει σε ενα βαθμο. Εκει που θελω τη βοηθεια σας ειναι κυριως στο πως πρεπει να τα συνδυασω χρονικα και ποσοτικα ολα αυτα μαζι για να μην κανω λαθη που στο τελος θα καταληξουν χαμενος χρονος και επιβαρυνση του οργανισμου μου. Αυτο που θελω λοιπον ειναι το ΠΟΤΕ πρεπει να τα παιρνω συμφωνα με τις δραστηριοτητες μου και σε ποιες ποσοτητες με mg και ml. Στοχος μου ειναι να αυξησω τον ογκο μου.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

Κωνσταντινος! :)

κατ' αρχήν...πόσο καιρό πηγαίνεις γυμναστήριο;μόλις που το άρχισες;φτιάξε μία καλή διατροφή όγκου(πάρε ιδέες μέσα από το forum)..εκτέλεσε την σωστά..χωρίς διατροφή όλα θα παν χαμένα!και η συγκεκριμένη πρωτεΐνη είναι "πρωτεΐνη γράμμωσης" ..δεν λέω ότι έκανες κακό που την πήρες αλλά μην περιμένεις να βάλεις όγκο από την εν λόγω πρωτεΐνη!αγόρασε και έναν καθαρό υδατάνθρακα και είσαι οκ!την whey μπορείς να την χρησιμοποιείς το πρωί μόλις ξυπνήσεις και μετά την προπόνηση μαζί με τον υδατάνθρακα!αλλά και κάτι άλλο!εσύ πρώτα αγόρασες πρωτεΐνες-αμινοξέα-κρεατίνες και μετά θα μάθεις να τις χρησιμοποιείς;:unsure:τέλος πάντων βάλε πρώτα ως προτεραιότητα μία διατροφή όγκου !!και από την whey μην περιμένεις να γίνεις "τούμπανο" μόνο από αυτήν!δεν κάνει θαύματα!:)καλή επιτυχία φίλε:weights:

versus
17-06-10, 16:35
Καλησπερα!!

Θελω να ρωτησω πως πρεπει να ρυθμισω τα συμπληρωματα διατροφης..Παιρνω
On whey protein 1 scoop μετα την προπονηση την ημερα(Καθε μερα έχω περίπου 2 ωρες σύνολο) και αποφασισα να βαλω και την κρεατινη αλλα σε μικρη ποσοτητα 5 γρ την μερα σε μια δοση και χωρις περιοδο φορτωματος)
Οι ερωτησεις μου

Την ριχνω μαζι με την whey και με γλυκο χυμο μετα την προπονηση και την πινω,η πρεπει να εχουν καποια λεπτα διαφορά??
2 ώρες σύνολο;πιστεύω και 1μισι καλά είναι!
ναι την ρίχνεις(εγώ προτιμώ σε νερό) κατευθείαν ή το πολύ σε 20-25 λεπτά!αλλά στα πρώτα 10 λεπτά καλά είναι να την παίρνεις!

Nick86
17-06-10, 16:50
2 ώρες σύνολο;πιστεύω και 1μισι καλά είναι!
ναι την ρίχνεις(εγώ προτιμώ σε νερό) κατευθείαν ή το πολύ σε 20-25 λεπτά!αλλά στα πρώτα 10 λεπτά καλά είναι να την παίρνεις!


2 ώρες σύνολο;πιστεύω και 1μισι καλά είναι!
ναι την ρίχνεις(εγώ προτιμώ σε νερό) κατευθείαν ή το πολύ σε 20-25 λεπτά!αλλά στα πρώτα 10 λεπτά καλά είναι να την παίρνεις!

Οι προπονησεις ειναι οι εξης 3 φορες την βδομαδα semi contact (τεχνικεσ χερια ποδια αγωνιστικο)

3 φορεσ ενδυναμωση πανω σωματος και κοιλιακους.
4 φορες την βδομαδα αεροβιο τρεξιμο και συχνοτητα καρδιας και 2 φορες παρνηθα ενα προγραμμα για ποδια και αναεροβιο καρδιας.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω την δυνατοτητα να παρω κιλα και εκει ειναι που το σκεφτομαι 10 φορες..γιατι ναι ξερω δεν θα ειναι λιπος..ομως εγω ειμαι σε κατηγοριες -69 και δεν μπορω να παιξω πιο πανω..για αυτο και ρωταω περιπου ποσα κιλα νομιζετε οτι θα βαλει ενας οργανισμος με 5-10 γραμαρια την μερα μεταπροπονητικα και χωρις περιοδους φορτωματος..??

deluxe
17-06-10, 17:50
Οταν παιρνουμε την πρωτεινη μετη τη μαλτο+δεξτροζη, την πινουμε μεσα σε ενα λεπτο ή σιγα-σιγα;

Konstantinos1982
17-06-10, 18:38
κατ' αρχήν...πόσο καιρό πηγαίνεις γυμναστήριο;μόλις που το άρχισες;φτιάξε μία καλή διατροφή όγκου(πάρε ιδέες μέσα από το forum)..εκτέλεσε την σωστά..χωρίς διατροφή όλα θα παν χαμένα!και η συγκεκριμένη πρωτεΐνη είναι "πρωτεΐνη γράμμωσης" ..δεν λέω ότι έκανες κακό που την πήρες αλλά μην περιμένεις να βάλεις όγκο από την εν λόγω πρωτεΐνη!αγόρασε και έναν καθαρό υδατάνθρακα και είσαι οκ!την whey μπορείς να την χρησιμοποιείς το πρωί μόλις ξυπνήσεις και μετά την προπόνηση μαζί με τον υδατάνθρακα!αλλά και κάτι άλλο!εσύ πρώτα αγόρασες πρωτεΐνες-αμινοξέα-κρεατίνες και μετά θα μάθεις να τις χρησιμοποιείς;:unsure:τέλος πάντων βάλε πρώτα ως προτεραιότητα μία διατροφή όγκου !!και από την whey μην περιμένεις να γίνεις "τούμπανο" μόνο από αυτήν!δεν κάνει θαύματα!:)καλή επιτυχία φίλε:weights:

Φιλε Versus,

Γυμναστηριο κανω απο τα 15 μου με προγραμμα σε συνδυασμο ομως παντα με το ποδοσφαιρο. Απο τελη Μαίου ασχολουμαι μονο με γυμναστηριο με πιο εντατικο προγραμμα ενδυναμωσης. Τα συμπληρωματα δεν τα πηρα αλογιστα. Μετα απο ατελειωτο διαβασμα ομως στο φορουμ δεν μπορουσα να διακρινω μια αποψη που να συγκλινουν σε ενα συγκεκριμενο τροπο ληψης. Σιγουρα ο καθενας εχει αλλους στοχους και αλλα στανταρ στο προγραμμα του. Εγω ομως θελω να μαθω τι ειναι προτιμοτερο συμφωνα με τη δραστηριοτητα μου (γι αυτο και παρεθεσα λεπτομερειες για το τι κανω και το τι θελω να κανω) τις δοσολογιες για το καθε ενα συμπληρωμα που παιρνω ξεχωριστα, χρονικα και ποσοτικα. Δεν ξυπνησα μια ωραια πρωια και πηγα να αγορασω συμπληρωματα και αγιος ο Θεος. :) Απλα θελω να ξερω ποσα ml για τα υγρα και ποσα γραμμαρια στη σκονη πρεπει να παιρνω για να μην χρησιμοποιησω υπερβολικες δοσεις.

Υ.Γ (Απορια) Γιατι τα περισσοτερα ποστ σε αυτο το φορουμ αναφερουν την whey στη φαση ογκου και οχι στη φαση γραμμωσης???

giannis64
17-06-10, 18:44
Κωνσταντίνε αν διαβάσεις αυτό το άρθρο
Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)
όλες σου οι απορίες θα λυθούν. φτάνει να κατανοήσεις τι λέει.
βάση αυτού του άρθρου θα βγάλεις και τις ποσότητες από τα συμπληρώματα που σε ενδιαφέρουν.

τις δώσεις ανά μερίδα των συμπληρωμάτων σου τις αναγράφει επάνω στο σκεύασμα!!

edit: γιατι η whey ειναι η καλυτερη και σε φαση ογκου και γραμμωσης

versus
17-06-10, 19:01
Φιλε Versus,

Γυμναστηριο κανω απο τα 15 μου με προγραμμα σε συνδυασμο ομως παντα με το ποδοσφαιρο. Απο τελη Μαίου ασχολουμαι μονο με γυμναστηριο με πιο εντατικο προγραμμα ενδυναμωσης. Τα συμπληρωματα δεν τα πηρα αλογιστα. Μετα απο ατελειωτο διαβασμα ομως στο φορουμ δεν μπορουσα να διακρινω μια αποψη που να συγκλινουν σε ενα συγκεκριμενο τροπο ληψης. Σιγουρα ο καθενας εχει αλλους στοχους και αλλα στανταρ στο προγραμμα του. Εγω ομως θελω να μαθω τι ειναι προτιμοτερο συμφωνα με τη δραστηριοτητα μου (γι αυτο και παρεθεσα λεπτομερειες για το τι κανω και το τι θελω να κανω) τις δοσολογιες για το καθε ενα συμπληρωμα που παιρνω ξεχωριστα, χρονικα και ποσοτικα. Δεν ξυπνησα μια ωραια πρωια και πηγα να αγορασω συμπληρωματα και αγιος ο Θεος. :) Απλα θελω να ξερω ποσα ml για τα υγρα και ποσα γραμμαρια στη σκονη πρεπει να παιρνω για να μην χρησιμοποιησω υπερβολικες δοσεις.

Υ.Γ (Απορια) Γιατι τα περισσοτερα ποστ σε αυτο το φορουμ αναφερουν την whey στη φαση ογκου και οχι στη φαση γραμμωσης???
αυτά δεν μας τα 'χες πει από την αρχή!;)

thegravijia
17-06-10, 20:37
τι προτιματε ?
πλασματζετ -noxplode ή superpump ???????????????

ποιο απο ολα ειναι το πιο καλο?

beefmeup
17-06-10, 21:01
τι προτιματε ?
πλασματζετ -noxplode ή superpump ???????????????

ποιο απο ολα ειναι το πιο καλο?

απο αυτα τα 3,το 2ο για μενα..

γενικοτερα,παρε το σοκ θεραπυ καλυτερα.

GEORGEXX1
17-06-10, 21:06
απο αυτα τα 3,το 2ο για μενα..

γενικοτερα,παρε το σοκ θεραπυ καλυτερα.

10+για το σοκ

Triple_HR21
18-06-10, 10:12
γεια σε ολους λοιπον μαγκες παω γυμναστηριο κανα 4μηνο και θελω να πω τα εξης λοιπον εγω ειμαι 1.70 και τωρα 66 κιλα ξεκινησα με 70 κ εχασα 4 κιλα κ συνεχεια χανω. εχω καταλαβει οτι στο σωμα μου εχω δει μια δαιφορα στα χερια πιο πολυ κανω προγραμμα για γραμμωση ξεκιναω με λιγα κ ανεβαινω αρκετα συνεχεια, δεν εχω φουσκουσει αρκετα μονο γραμμωση φαινεται αλλα ως εκει τρεφομαι καλα οχι απ εξω κ ολα τα χαζα αυτα και προσπαθω να τρωω κοτοπουλο αυγα,λοιπον :(σκεφτομαι να παρω καμια πρωτεινη τωρα την whey optimum για να βαλω κ λιγα κιλα γιατι δεν μαρεσω ετσι θελω να αυξησω τη μυικη μου μαζα τι λετε αξιζει αυτη κανει δουλεια?ευχασριστω

*** άνοιγε τα θέματα σου στα κατάλληλα τοπικ του φόρουμ, mods team***

versus
18-06-10, 10:42
γεια σε ολους λοιπον μαγκες παω γυμναστηριο κανα 4μηνο και θελω να πω τα εξης λοιπον εγω ειμαι 1.70 και τωρα 66 κιλα ξεκινησα με 70 κ εχασα 4 κιλα κ συνεχεια χανω. εχω καταλαβει οτι στο σωμα μου εχω δει μια δαιφορα στα χερια πιο πολυ κανω προγραμμα για γραμμωση ξεκιναω με λιγα κ ανεβαινω αρκετα συνεχεια, δεν εχω φουσκουσει αρκετα μονο γραμμωση φαινεται αλλα ως εκει τρεφομαι καλα οχι απ εξω κ ολα τα χαζα αυτα και προσπαθω να τρωω κοτοπουλο αυγα,λοιπον :(σκεφτομαι να παρω καμια πρωτεινη τωρα την whey optimum για να βαλω κ λιγα κιλα γιατι δεν μαρεσω ετσι θελω να αυξησω τη μυικη μου μαζα τι λετε αξιζει αυτη κανει δουλεια?ευχασριστω

*** άνοιγε τα θέματα σου στα κατάλληλα τοπικ του φόρουμ, mods team***
διατροφή κάνεις;έχεις κάποια συγκεκριμένη;

dhmhtrhs
18-06-10, 10:44
δεν προκειται να βαλεις κιλα με μια πρωτεινη..μονο με διατροφη και ξεκουραση!!!

versus
18-06-10, 10:48
δεν προκειται να βαλεις κιλα με μια πρωτεινη..μονο με διατροφη και ξεκουραση!!!
:thumbup:ακριβώς γι' αυτό ρώτησα!κάνε μία καλή διατροφή..δες πόσες Ημερήσιες Θερμίδες πρέπει να πέρνεις και φτιάξε ανάλογα μία διατροφή!με την πρωτείνη ούτε κιλό δεν θα βάλεις!ειδικά μονο με μία whey!πάρε και ένα καθαρό υδατάνθρακα και είσαι οκ!με διατροφή σε συνδιασμό με whey+υδατάνθρακα θα βάλεις τα κιλά που θες!:)

Triple_HR21
18-06-10, 10:55
διατροφη κανω κανονικα παιδια απλα δεν τρωω σαβουρες δεν ξερω γιατι εχασα κιλα εγω απλα ηθελα να αυξησω την μυικη μου μαζα δεν ξερω τι κανω λαθος:bowdown:

versus
18-06-10, 11:03
διατροφη κανω κανονικα παιδια απλα δεν τρωω σαβουρες δεν ξερω γιατι εχασα κιλα εγω απλα ηθελα να αυξησω την μυικη μου μαζα δεν ξερω τι κανω λαθος:bowdown:

κατέβασε το πρόγραμμα αυτό http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298 και δες τις ημερήσιες θερμίδες!!μετά βγάλε μία σωστή διατροφή με γύρω στις 200-250 θερμίδες παραπάνω από τις ΗμερήσιεςΘερμίδες που σου λέει(πριν αρχίσεις την διατροφή ζυγίσου!!)!κάνε την διατροφή και σε μία εβδομάδα ξαναζυγίσου!άμα δεν δεις αποτέλεσμα ανέβασε πάλι 200-250 θερμίδες και πάλι το ίδιο!αγόρασε και έναν υδατάνθρακα και χρησιμοποίησε τον σε συνδιασμό με την whey!και όλα θα γίνουν! :)

Triple_HR21
18-06-10, 11:09
δεν μπορω να καταγινομαι με αυτα εγω λεω να δοκιμασω μια whey γιατι μου ειναι αποθιμενω και μετα βλεπω τι κανω!

Machiavelli
18-06-10, 11:11
Τότε πάρε μια με καλή γεύση να σε χαροποιήσει αυτό, γιατί αποτελέσματα από μια whey δε θα δεις.

versus
18-06-10, 11:14
δεν μπορω να καταγινομαι με αυτα εγω λεω να δοκιμασω μια whey γιατι μου ειναι αποθιμενω και μετα βλεπω τι κανω!
τι λογική είναι αυτή;

versus
18-06-10, 11:15
Τότε πάρε μια με καλή γεύση να σε χαροποιήσει αυτό, γιατί αποτελέσματα από μια whey δε θα δεις.
ακριβώς!αποτελέσματα έτσι δεν θα δει!

Triple_HR21
18-06-10, 11:16
λεω να δοκιμασω γιατι εχω ακουσει οτι παχαινει κιολας αν δεν προσεξεις για αυτο

versus
18-06-10, 11:20
λεω να δοκιμασω γιατι εχω ακουσει οτι παχαινει κιολας αν δεν προσεξεις για αυτο
:banghead: κοίτα...εγώ σου πα το σωστό!τώρα άμα θες,πάρε μία whey,για την οποία θα ξοδέψεις 35-45euro και δεν θα δεις και αποτελέσματα για τον σκοπό που θες(να βάλεις κιλά) :)!τώρα ότι θες κάνεις κανένας δεν σε αναγκάζει!

Triple_HR21
18-06-10, 11:33
να ειχε τοσο καλα θα ηταν 60 εχει φιλαρακι

versus
18-06-10, 11:38
να ειχε τοσο καλα θα ηταν 60 εχει φιλαρακι
αφού θες να την πάρεις για να την πάρεις μόνο,αγόρασε ρε και ένα καθαρό υδατάνθρακα να τα συνδιάσεις μην παν τζάμπα τα λεφτά!!θα δώσεις 60 για μία whey με σκοπό να βάλεις κιλά;πού το άκουσες αυτό;παραπάνω σου δωσα μία λύση αλλά μου λες δεν μπορείς να ψάχνεις τόσο!αυτό δεν είναι λογική!δεν θα κάνεις τίποτα άμα σκέφτεσαι έτσι! :thumbdown:

CROCOJET
18-06-10, 11:55
διατροφη κανω κανονικα παιδια απλα δεν τρωω σαβουρες δεν ξερω γιατι εχασα κιλα εγω απλα ηθελα να αυξησω την μυικη μου μαζα δεν ξερω τι κανω λαθος:bowdown:


κατέβασε το πρόγραμμα αυτό http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298 και δες τις ημερήσιες θερμίδες!!μετά βγάλε μία σωστή διατροφή με γύρω στις 200-250 θερμίδες παραπάνω από τις ΗμερήσιεςΘερμίδες που σου λέει(πριν αρχίσεις την διατροφή ζυγίσου!!)!κάνε την διατροφή και σε μία εβδομάδα ξαναζυγίσου!άμα δεν δεις αποτέλεσμα ανέβασε πάλι 200-250 θερμίδες και πάλι το ίδιο!αγόρασε και έναν υδατάνθρακα και χρησιμοποίησε τον σε συνδιασμό με την whey!και όλα θα γίνουν! :)


δεν μπορω να καταγινομαι με αυτα εγω λεω να δοκιμασω μια whey γιατι μου ειναι αποθιμενω και μετα βλεπω τι κανω!

Με την προϋπόθεση ότι τα γεύματά σου περιλαμβάνουν πρωτεΐνη, αύξησε τους υδατάνθρακες με το concept που έγραψε ο versus. Ρύζι, πατάτες, ζυμαρικά. Δε θες τπτ παραπάνω για όγκο. Εγγυημένα.

Triple_HR21
18-06-10, 11:58
λεω να την παρω γιατι δεν μπορω να τρωω καθε μερα κοτοπουλο και αυγα κ τονο κ ουτε να επιβαλω να μου κανουν συνεχεια κ ετσι μη εχοντας αλλη επιλογη κατεληξα σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι αλλο και δεν περνω οσο πρωτεινη χρειαζομαι με πιανετε τσακαλακια?

giannis64
18-06-10, 12:01
πάρε μια whey αλλά ανέβασε και ποσότητες φαγητού.

αλλά να ξέρεις ότι σαν την στέρεα τροφή δεν έχει!!!

CROCOJET
18-06-10, 12:02
λεω να την παρω γιατι δεν μπορω να τρωω καθε μερα κοτοπουλο και αυγα κ τονο κ ουτε να επιβαλω να μου κανουν συνεχεια κ ετσι μη εχοντας αλλη επιλογη κατεληξα σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι αλλο και δεν περνω οσο πρωτεινη χρειαζομαι με πιανετε τσακαλακια?

Την πρωτεΐνη παρ'την από όπου θες εσύ τσάκαλε.

versus
18-06-10, 12:15
όχι!!γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ότι άμα θες όγκο θα πρέπει να παίρνεις γύρω στα 2gr πρωτείνης για κάθε κιλό του σωματικού σου βάρους!δεν είπαμε να μην πάρεις την whey!ίσα ίσα!πάρτην τα αξίζει τα λεφτά της!απλά κιλά από την whey δεν θα πάρεις!θα πρέπει να καταναλώνεις εξίσου πολύ υδατάνθρακα!10 φορές το παμε!ποιός σου πε να χρησιμοποιήσεις whey για να πάρεις κιλά;άμα θες όγκο θα κάνεις το παραπάνω πλάνο που σου πα..αλλιώς..........τίποτα!!θα κάνεις αυτό που σου πα με το πρόγραμμα,θα φτιάξεις μία διατροφή σωστή ανάλογα με τις ανάγκες σου,θα αγοράσεις και έναν καθαρό υδατάνθρακα και θα τον συνδιάσεις στην δόση σου με την whey! :) και για να μην αναγκάζεις την οικογένεια να τρως εσύ άλλα κι αυτοί άλλα,θα τρως ότι έχει κάθε μεσημέρι(τηγανιτά,γλυκά κομμένα)..άρα καταλήγουμε-->
1.σωστή διατροφή ανάλογα με τις ανάγκες σου!
2.σωστή γυμναστική!
3.σωστή χρησιμοποίηση whey+υδατάνθρακα!
και έτσι θα έχεις το επιθυμιτό αποτέλεσμα!
τα άλλα όπως π.χ. την whey θα την πάρω από αποθιμένο και τέτοια είναι και πεταμένα λεφτά και τζάμπα θα την πάρεις!

KATERINI 144
18-06-10, 16:22
λεω να την παρω γιατι δεν μπορω να τρωω καθε μερα κοτοπουλο και αυγα κ τονο κ ουτε να επιβαλω να μου κανουν συνεχεια κ ετσι μη εχοντας αλλη επιλογη κατεληξα σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι αλλο και δεν περνω οσο πρωτεινη χρειαζομαι με πιανετε τσακαλακια?
παρε οτι θελεις, σου ειπαν τα παιδια τη να κανεις, κρίνε μονος σου με σεβασμο στον εαυτο σου και στους υπόλοιπους που σε βοηθάνε...

versus
18-06-10, 17:15
παρε οτι θελεις, σου ειπαν τα παιδια τη να κανεις, κρίνε μονος σου με σεβασμο στον εαυτο σου και στους υπόλοιπους που σε βοηθάνε...
:thumbup:

pikos
18-06-10, 18:43
Καλησπέρα μια ερωτησούλα. Αν κάποιο συμπλήρωμα είναι σε κάψουλα σαν υπόθετο δύσκολο να το καταπιείς μπορείς να την ανοίγεις να κατεβάσεις τη σκόνη μέσα σε λίγο νεράκι; Το συγκεκριμένο (καρνιτίνη ) δεν είναι πικρό δοκίμασα λίγο. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί αν ανοίγω την κάψουλα και καταπίνω τη σκόνη ανακατεμένη σε λιγάκι νερό ;


***** μην ανοίγετε θέματα τα οποία μπορούν να απαντηθούν με 2-3 ποστ, mods team *****

versus
18-06-10, 18:55
Καλησπέρα μια ερωτησούλα. Αν κάποιο συμπλήρωμα είναι σε κάψουλα σαν υπόθετο δύσκολο να το καταπιείς μπορείς να την ανοίγεις να κατεβάσεις τη σκόνη μέσα σε λίγο νεράκι; Το συγκεκριμένο (καρνιτίνη ) δεν είναι πικρό δοκίμασα λίγο. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί αν ανοίγω την κάψουλα και καταπίνω τη σκόνη ανακατεμένη σε λιγάκι νερό ;


***** μην ανοίγετε θέματα τα οποία μπορούν να απαντηθούν με 2-3 ποστ, mods team *****
πόσο μεγάλη είναι η κάψουλα;:shock:

Devil
18-06-10, 20:08
Καλησπέρα μια ερωτησούλα. Αν κάποιο συμπλήρωμα είναι σε κάψουλα σαν υπόθετο δύσκολο να το καταπιείς μπορείς να την ανοίγεις να κατεβάσεις τη σκόνη μέσα σε λίγο νεράκι; Το συγκεκριμένο (καρνιτίνη ) δεν είναι πικρό δοκίμασα λίγο. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί αν ανοίγω την κάψουλα και καταπίνω τη σκόνη ανακατεμένη σε λιγάκι νερό ;


***** μην ανοίγετε θέματα τα οποία μπορούν να απαντηθούν με 2-3 ποστ, mods team *****

δεν υπαρχει προβλημα

μπορεις να το παρεις κι ετσι;)

pikos
18-06-10, 20:10
πόσο μεγάλη είναι η κάψουλα;:shock:

Είμαι λίγο υπερβολικός, είναι κάπως μεγαλύτερη από ότι οποιαδήποτε κάψουλα σε φάρμακα έχω πάρει στη ζωή μου. Απλά δεν τα πάω καλά μου κάθονται στο λαιμό. Αν πάρω τη σκόνη σκέτη είναι η ερώτηση αν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ Devil.

versus
18-06-10, 20:14
όχι!η κάψουλα είναι για λόγους πρακτικούς!η ζελατίνη δεν περιέχει τίποτα! :) μπορείς κι έτσι!

versus
18-06-10, 20:30
παιδιά εμένα η ερώτηση μου είναι η εξής!από αύγουστο έχω σκοπό να αρχίσω όγκο!έχω διατροφή,έχω βρει και ποια πρωτείνη όγκου θα πάρω(δεν θέλω να συζητήσουμε αυτό το θέμα) αλλά δεν ξέρω-->να πάρω αμινοξέα;δεν ξέρω γιατί είμαι και 16 χρονών..υπάρχει κάποιο πρόβλημα ότι είμαι ανήλικος;

giannis64
18-06-10, 20:37
βερσους θα παρεις πρωτεινη ογκου και κολλας στα αμινοξεα??

ξερεις τι ειναι τα αμινοεξα?

Devil
18-06-10, 20:46
ακυρο, αλλα η ''πρωτεινη ογκου'' ειναι το gainer?

versus
18-06-10, 20:49
βερσους θα παρεις πρωτεινη ογκου και κολλας στα αμινοξεα??

ξερεις τι ειναι τα αμινοεξα?
ε....έχω διαβάσει διάφορα μέσα από το forum!και από αυτά που γράφουν πάνω στις συσκευασίες!δεν κολλάει η όγκου με τα αμινοξέα;δεν χρειάζεται;:unsure:

versus
18-06-10, 20:50
ακυρο, αλλα η ''πρωτεινη ογκου'' ειναι το gainer?

ναι!

Devil
18-06-10, 20:52
ε....έχω διαβάσει διάφορα μέσα από το forum!και από αυτά που γράφουν πάνω στις συσκευασίες!δεν κολλάει η όγκου με τα αμινοξέα;δεν χρειάζεται;:unsure:


εξαρτατε απο την χρηση που θες να κανεις

για τι αμινοξεα μιλαμε?


ναι!

thanks;)

versus
18-06-10, 20:54
εξαρτατε απο την χρηση που θες να κανεις
σίγουρα;γιατί τον giannis64 τον είδα να αντιδράει πολύ πιο πάνω :)

Devil
18-06-10, 20:59
σίγουρα;γιατί τον giannis64 τον είδα να αντιδράει πολύ πιο πάνω :)

λογικο δεν ειναι?

εδω δεν ξερει τι αμινοξεα θες να χρησιμοποιησεις , τι να σου πει ο ανθρωπος.

giannis64
18-06-10, 21:00
απο την στιγμη που θα παρεις πρωτεινη ογκου (κακη επιλογη) θα εισαι στον ογκο! τα αμινοξεα αν δεν ειναι bcaa τι να τα κανεις?

που και παλι η πρωτεινη θα εχει μεσα!

dhmhtrhs
18-06-10, 21:19
16 χρονων φιλε μου για να παρεις ογκο δεν χρειαζεσαι ολες αυτες τις βλακειες...συγγνωμη κ ολας...εισαι σε μια ηλικια που οι ορμονες σου και η τεστοστερονη σου βαραει κοκκινο και θες να παρεις gainer για να παρεις βαρος???ελεος ετσι...το μονο που θες ειναι διατροφη!!μην πεφτουμε θυματα των συμπληρωματων..αν οντως χρειαζοταν και ειχες δοκιμασει πολυ διατροφη και δεν επαιρνες βαρος τοτε θα σου λεγα παρε!!!αλλα 16 χρονων αποκλειεται να τα εχεις δοκιμασει...φιλικα στα λεω ολα ετσι,μην παρεξηγηθεις!!

thegravijia
18-06-10, 21:19
16 χρονων φιλε μου για να παρεις ογκο δεν χρειαζεσαι ολες αυτες τις βλακειες...συγγνωμη κ ολας...εισαι σε μια ηλικια που οι ορμονες σου και η τεστοστερονη σου βαραει κοκκινο και θες να παρεις gainer για να παρεις βαρος???ελεος ετσι...το μονο που θες ειναι διατροφη!!μην πεφτουμε θυματα των συμπληρωματων..αν οντως χρειαζοταν και ειχες δοκιμασει πολυ διατροφη και δεν επαιρνες βαρος τοτε θα σου λεγα παρε!!!αλλα 16 χρονων αποκλειτε να τα εχεις δοκιμασει...φιλικα στα λεω ολα ετσι,μην παρεξηγηθεις!!
+10

dhmhtrhs
18-06-10, 21:39
Γεια σας ειμαι 20 χρονων το βαρος μου είναι 94 κιλα και το υψος μου είναι 184.Κανοντας υποθερμιδικη διαιτα εχασα περιπου 30 κιλα .Τον τελευταιο καιρο όμως ο ρυθμος που χανω βαρος εχει μειωθει αρκετα. Αθλουμε 5-6 φορες τη βδομαδα(2 φορες kick boxing και 3-4 γυμναστηριο 2 μερες αεροβια και 2 βαρη).Εχω 3 ερωτησεις:
1)Σκεφτομαι να αρχισω ένα λυποδιαλυτη και ειμαι αναμεσα σε δυο το LIPO 6 / 120 caps (NUTREX) και το MITOTROPIN /180 tabs (GASPARI)
.Ποιο από τα 2 είναι καλυτερο ?ποιες παρενεργιες μπορει να εχουν? και ποια θα πρεπει να είναι η δοσολογια να παιρνω κάθε μερα ή μονο όταν κανω προπονηση?
2)Και επισης σκεφτομαι να αρχισω αυτή την πρωτεινη 100% WHEY PROTEIN / 2273g (ON)
για μετα την προπονηση.Ειναι καλη για αυτο η καποια άλλη είναι καλυτερη ?ποια θα πρεπει να είναι η δοσολογια κάθε μερα ή μονο όταν κανω προπονηση?
3)Αντι για λυποδιαλυτη μηπως να χρησιμοποιησω L-Carnitine (reflex) για λιγοτερες παρενεργιες ?
YΓ Συγνωμη που εγραψα την ιστορια της ζωης μου αλα ηθελα να ειμαι σαφης.Ευχαριστω εκ των προτερων.

εφοσον εχεις μια ποιοτικη διατροφη και αρκετο αεροβιο λογικα θα σε βοηθησουν οι λιποδιαλυτες..επειδη ομως απ οτι καταλαβαινω ειναι η πρωτη φορα που θα παρεις το καλυτερο ειναι να μην παρεις καποιον απ αυτους γιατι ειναι πολυ δυνατοι για αρχη..αντιθετα μπορεις να δοκιμασεις το cytolean(gaspari),animal cuts ή ripped fast ή εναν αλλον της vpx που τωρα εχω κολησει και δεν θυμαμαι ονομα :turtle: καρνιτινη μπορεις να χρησιμοποιησεις παραλληλα..ειναι πολυ χρησιμο συμπληρωμα για μενα οχι τοσο για λιποδιαλυση οσο για εναν υγιη οργανισμο γενικοτερα!!

KATERINI 144
18-06-10, 23:30
16 χρονων φιλε μου για να παρεις ογκο δεν χρειαζεσαι ολες αυτες τις βλακειες...συγγνωμη κ ολας...εισαι σε μια ηλικια που οι ορμονες σου και η τεστοστερονη σου βαραει κοκκινο και θες να παρεις gainer για να παρεις βαρος???ελεος ετσι...το μονο που θες ειναι διατροφη!!μην πεφτουμε θυματα των συμπληρωματων..αν οντως χρειαζοταν και ειχες δοκιμασει πολυ διατροφη και δεν επαιρνες βαρος τοτε θα σου λεγα παρε!!!αλλα 16 χρονων αποκλειεται να τα εχεις δοκιμασει...φιλικα στα λεω ολα ετσι,μην παρεξηγηθεις!!σωστος :thumbup:

versus
19-06-10, 10:48
16 χρονων φιλε μου για να παρεις ογκο δεν χρειαζεσαι ολες αυτες τις βλακειες...συγγνωμη κ ολας...εισαι σε μια ηλικια που οι ορμονες σου και η τεστοστερονη σου βαραει κοκκινο και θες να παρεις gainer για να παρεις βαρος???ελεος ετσι...το μονο που θες ειναι διατροφη!!μην πεφτουμε θυματα των συμπληρωματων..αν οντως χρειαζοταν και ειχες δοκιμασει πολυ διατροφη και δεν επαιρνες βαρος τοτε θα σου λεγα παρε!!!αλλα 16 χρονων αποκλειεται να τα εχεις δοκιμασει...φιλικα στα λεω ολα ετσι,μην παρεξηγηθεις!!
οκ φίλε δεν παρεξηγούμαι..συμβουλές παίρνω και μετά βλέπω τι κάνω!ευχαριστώ :)

dhmhtrhs
19-06-10, 11:11
μια χαρα σε βλεπω!!:thumbup: με διατροφη μπορεις να καταφερεις τα παντα στην ηλικια σου..ειδικα ογκο..το να συμπληρωσουμε υδατανθρακες σε μια διατροφη ειναι το μονο ευκολο!!!καλη συνεχεια φιλε μου!!!

versus
19-06-10, 11:17
και πάλι ευχαριστώ!γενικά από το forum μέχρι στιγμής αυτά που ήθελα να μάθω τα 'χω μάθει!

Devil
19-06-10, 11:47
ρε παιδια και το gainer φαι ειναι απλα ειναι σε υγρη μορφη

δεν θα σου κανει τη διαφορα το gainer

αν θες να το παρεις θα το παρεις μονο αν δεν μπορεις να φας αρκετα
το gainer ειναι για να συμπληρωνει θερμιδες

αν και νομιζω οτι ειναι τζαμπα λεφτα

KATERINI 144
19-06-10, 11:54
το μεγαλο κακο με τα gainer η αλλιος πρωτεΐνες ογκου ειναι πως η θερμιδες αυτες ειναι απο ζάχαρη, άχρηστες δλδ, τελευταία βγηκαν καποιες με βρωμη για υδατάνθρακα, αυτες ειναι καλες αν βιάζεσαι η αν δε μπορεις να φας κανονικο γευμα, παντος το κανονικο φαγητο ειναι πολυ καλύτερο απ' ολα.

Eddie
19-06-10, 12:04
το μεγαλο κακο με τα gainer η αλλιος πρωτεΐνες ογκου ειναι πως η θερμιδες αυτες ειναι απο ζάχαρη, άχρηστες δλδ, τελευταία βγηκαν καποιες με βρωμη για υδατάνθρακα, αυτες ειναι καλες αν βιάζεσαι η αν δε μπορεις να φας κανονικο γευμα, παντος το κανονικο φαγητο ειναι πολυ καλύτερο απ' ολα.

Kαι εκτος απο ζαχαρη πολλες περιεχουν και μεγαλη ποσοτητα αλατιου.

dhmhtrhs
19-06-10, 15:37
το μεγαλο κακο με τα gainer η αλλιος πρωτεΐνες ογκου ειναι πως η θερμιδες αυτες ειναι απο ζάχαρη, άχρηστες δλδ, τελευταία βγηκαν καποιες με βρωμη για υδατάνθρακα, αυτες ειναι καλες αν βιάζεσαι η αν δε μπορεις να φας κανονικο γευμα, παντος το κανονικο φαγητο ειναι πολυ καλύτερο απ' ολα.

σοβαρα??δεν το ειχα υποψη μου..μπορεις να βαλεις ενα link ή να μου στειλεις pm?

gym333
19-06-10, 17:26
Την πρώτη εβδομάδα του ιουλίου έχω σεμιάριο windsurfing, και θα είμαι όλη μέρα στο νερό , έχετε να μου προτείνεται κάποιο συμπλήρωμα που μπορεί να με βοηθήσει στην αντοχή , και ενέργεια ?

Eδώ και 3 μήνες κάνω σχεδόν κάθε μέρα διάδρομο , aerobics κλπ...
Επειδή όμως το περιμένω πολύ καιρό δεν θα ήθελα να κλατάρω από την πρώτη μέρα .
Ευχάριστο πολύ!

gym333
19-06-10, 17:50
Ξέχασα ότι ίσος να χρειάζομαι και κάτι για αποκατάσταση, όλη μέρα στο νερό καταπονεί πολύ τους μύες όλου του σώματος.
ευχάριστο και πάλι!

noz1989
19-06-10, 18:17
σοβαρα??δεν το ειχα υποψη μου..μπορεις να βαλεις ενα link ή να μου στειλεις pm?

Μια που μου ερχεται στα γρηγορα ειναι η whey n' oats της ΟΝ!

giannis64
19-06-10, 18:22
σοβαρα??δεν το ειχα υποψη μου..μπορεις να βαλεις ενα link ή να μου στειλεις pm?




http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=24

:thumbup:

dhmhtrhs
19-06-10, 18:54
Μια που μου ερχεται στα γρηγορα ειναι η whey n' oats της ΟΝ!

thanks!!

giannis64
19-06-10, 19:15
το μεγαλο κακο με τα gainer η αλλιος πρωτεΐνες ογκου ειναι πως η θερμιδες αυτες ειναι απο ζάχαρη, άχρηστες δλδ, τελευταία βγηκαν καποιες με βρωμη για υδατάνθρακα, αυτες ειναι καλες αν βιάζεσαι η αν δε μπορεις να φας κανονικο γευμα, παντος το κανονικο φαγητο ειναι πολυ καλύτερο απ' ολα.


σοβαρα??δεν το ειχα υποψη μου..μπορεις να βαλεις ενα link ή να μου στειλεις pm?

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=24 (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=24)


Μια που μου ερχεται στα γρηγορα ειναι η whey n' oats της ΟΝ!

εδω ισως βιαστικες!! whey και ογκου (αποκαταστατο γευματος) δεν γινετε!!


http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=24

:thumbup:


thanks!!

:thumbup::thumbup:

noz1989
19-06-10, 21:45
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=24 (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=24)



εδω ισως βιαστικες!! whey και ογκου (αποκαταστατο γευματος) δεν γινετε!!





:thumbup::thumbup:

Βασικα αν καταλαβα καλα ο katerini ειπε οτι εχουν βγει καποιες πρωτεινες με βρωμη μεσα! Και ανεφερα μια! Εννοουσε κατι αλλο?:unsure:

giannis64
19-06-10, 21:57
Βασικα αν καταλαβα καλα ο katerini ειπε οτι εχουν βγει καποιες πρωτεινες με βρωμη μεσα! Και ανεφερα μια! Εννοουσε κατι αλλο?:unsure:

μιλουσε για πρωτεινης αποκαταστασης γευματος! ογκου!!
με πληρες μιχ διατροφικα!!

η wehy δεν ειναι! ολες η wehy δεν ειναι!!

KATERINI 144
19-06-10, 22:19
Βασικα αν καταλαβα καλα ο katerini ειπε οτι εχουν βγει καποιες πρωτεινες με βρωμη μεσα! Και ανεφερα μια! Εννοουσε κατι αλλο?:unsure:
οι πρωτεΐνες ογκου πρέπει να ειναι πολλών πηγών και οχι μονο whey.

skiperas
20-06-10, 01:08
παίδες να κάνω μια ερώτηση και εγώ!
πόσο γρ. περίπου υδατάνθρακα πρέπει να παίρνω καθημερινά??
30γρ σε κάθε γεύμα όπως και με την πρωτεινη πάνω-κάτω??
ή δεν υπάρχει κάτι στάνταρ ?
για να δω αν με καλύπτει το φαγητό,μη τρέχω για συμπλήρωματα υδατάνθρακα!

GEORGEXX1
20-06-10, 01:17
παίδες να κάνω μια ερώτηση και εγώ!
πόσο γρ. περίπου υδατάνθρακα πρέπει να παίρνω καθημερινά??
30γρ σε κάθε γεύμα όπως και με την πρωτεινη πάνω-κάτω??
ή δεν υπάρχει κάτι στάνταρ ?
για να δω αν με καλύπτει το φαγητό,μη τρέχω για συμπλήρωματα υδατάνθρακα!

ριξε μια ματια εδω.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=84:2009-09-25-06-36-34&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Polyneikos
20-06-10, 16:22
Την πρώτη εβδομάδα του ιουλίου έχω σεμιάριο windsurfing, και θα είμαι όλη μέρα στο νερό , έχετε να μου προτείνεται κάποιο συμπλήρωμα που μπορεί να με βοηθήσει στην αντοχή , και ενέργεια ?

Eδώ και 3 μήνες κάνω σχεδόν κάθε μέρα διάδρομο , aerobics κλπ...
Επειδή όμως το περιμένω πολύ καιρό δεν θα ήθελα να κλατάρω από την πρώτη μέρα .
Ευχάριστο πολύ!


Ξέχασα ότι ίσος να χρειάζομαι και κάτι για αποκατάσταση, όλη μέρα στο νερό καταπονεί πολύ τους μύες όλου του σώματος.
ευχάριστο και πάλι!

Carbo drinks με ηλεκτρολυτες,κανενα σεικ πρωτεινης.

Konstantinos1982
20-06-10, 19:51
Παιδια εχω μια απορια. Μετα απο προσληψη πρωτεινης καθαρης (whey) και αμινοξεων εχω παρατηρησει μια σχετικη συχνοουρια. βεβαια αυτο οφειλεται και στο οτι πινω πολυ νερο. Whey παιρνω το πρωι 1scoop( 30gr) , μετα την προπονηση και το βραδυ πριν κοιμηθω. αμινοξεα πριν την προπονηση. Ειναι κατι το ανησυχιτικο αυτη η συχνοουρια?

dhmhtrhs
20-06-10, 19:56
το πιο λογικο ειναι να οφειλεται στο οτι πινεις περισσοτερο νερο..η πρωτεινη και τα αμινοξεα δεν εχουν τετοιες παρενεργειες...

Konstantinos1982
20-06-10, 22:12
Επειδη ο οργανισμος μας συνηθως κραταει μονο την απαραιτητη ποσοτητα που χρειαζεται ο οργανισμος, μηπως η συχνοουρια ειναι δειγμα οτι δεχεται περισσοτερη πρωτεινη απ οση χρειαζεται? αν και η ποσοτητα που παιρνω την ημερα δε μου φαινεται ιδιαιτερα υψηλη. Εκτος και αν ειναι τυχαιο.......

giannis64
20-06-10, 22:23
είναι σαν να τρως παραπάνω κοτόπουλο αποτι πρέπει. θα έχεις συχνοουρία?
όχι!!!

Konstantinos1982
20-06-10, 23:28
Ορθη σκεψη! ευχαριστω Γιαννη! :)

gym333
20-06-10, 23:31
thanks!


Carbo drinks με ηλεκτρολυτες,κανενα σεικ πρωτεινης.

GeoL
21-06-10, 12:20
Χαίρετε!!:welcome: Αρχικά να σας ευχαριστήσω προσωπικά μιας και υπάρχει αυτό το τόσο χρήσιμο site, ώστε να μπορεί να ενημερώνεται ο καθένας. Λοιπόν είμαι ο Γιώργος και είμαι 18 χρονών. Άρχισα γυμναστήριο πριν 2 εβδομάδες με αρκετά εντατική προπόνηση θα έλεγα... Λόγω σχολίου και εξετάσεων είχα να κάνω γυμναστική γύρω στον 1 χρόνο, παρ' όλα αυτά επειδή ασχολιόμουν με το tae kwon do πολλά χρόνια και με το tennis έχω ένα αρκετά αθλητικό σώμα θα έλεγα...Στη φάση που είμαι αυτό που θέλω να πετύχω με το γυμναστήριο είναι ένα σωμα με τη στοιχειώδη γράμμωση και όγκο κυρίως...Ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να αρχίσω να παίρνω κάποιο συμπλήρωμα πρωτε'ί'νης απο τώρα, για να έχω γρηγορότερα αποτελέσματα ή αν θα έπρεπε να αρκεστώ στα θρεπτικά συστατικά μιας ισορροπημένης διατροφής επειδή είναι σχετικά νωρίς ακόμα...Χμμμμμμμ....Τι να κάνω λοιπόν;;

TEFAAtzis
21-06-10, 13:17
Φτιαξε την διατροφη σου πρωτα και αν δεις οτι εχει ελειψη πρωτεινης τοτε παρε συμπληρωμα!!!

GeoL
21-06-10, 13:23
Κάνω διατροφή με υψηλό δείκτη πρωτε'ι'νών εδώ και 4 μήνες περίπου, πριν αρχίσω προπονήσεις και απλά το έψαχνα για να έχω μια πιο σταθερή λήψη κάθε μέρα..

TEFAAtzis
21-06-10, 14:25
Κάνω διατροφή με υψηλό δείκτη πρωτε'ι'νών εδώ και 4 μήνες περίπου, πριν αρχίσω προπονήσεις και απλά το έψαχνα για να έχω μια πιο σταθερή λήψη κάθε μέρα..

απο την στιγμη που καλυπτεσαι απο το φαγητο σου τοτε αστο προς το παρον.Αν δεις οτι δεν μπορεις και ειδικα για καποιες δυσκολες ωρες οπως μετα την προπονηση παρτην οπως σου ειπα

Konstantinos1982
21-06-10, 15:29
Παιδια μπορει να μου πει κανεις ποιες ειναι ενδεχομενες παρενεργειες απο ληψη πρωτεινων,αμινοξεων???

Devil
21-06-10, 15:35
Παιδια μπορει να μου πει κανεις ποιες ειναι ενδεχομενες παρενεργειες απο ληψη πρωτεινων,αμινοξεων???

νομιζω καμια, το μονο που μ ερχετε στο μυαλο ειναι σε σχεση με την ποιοτητα
καλητερα να παρεις καποια γνωστη πρωτεινη καλης ποιοτητας

οι πρωτεινες τροφη ειναι;)

Konstantinos1982
21-06-10, 15:38
devil εχω παρει την whey gold standard της on και Αμινοξεα τα amino liquid 2222. το θεμα ειναι οτι εχω συχνοουρια ρε γμτ :) και δεν ξερω αν ειναι τυχαιο ή αν οφειλεται σε κατι απο αυτα. οι ποσοτητες που παιρνω ειναι οι προτεινομενες παντως. ενα scoop το πρωι ,ενα μετα την προπ. και ενα πριν τον υπνο. αμινο παιρνω ενα καπακι (52ml) Μιση ωρα πριν την προπονηση....

Devil
21-06-10, 15:43
devil εχω παρει την whey gold standard της on και Αμινοξεα τα amino liquid 2222. το θεμα ειναι οτι εχω συχνοουρια ρε γμτ :) και δεν ξερω αν ειναι τυχαιο ή αν οφειλεται σε κατι απο αυτα. οι ποσοτητες που παιρνω ειναι οι προτεινομενες παντως. ενα scoop το πρωι ,ενα μετα την προπ. και ενα πριν τον υπνο. αμινο παιρνω ενα καπακι (52ml) Μιση ωρα πριν την προπονηση....

σκεψου οτι μαζι με την πρωτεινη στο shake εχεις και νερο;)

αρα παιρνεις καθημερινα περισσοτερο νερο απο οτι επαιρνες πριν τη χρηση τους

αρα νομιζω ειναι λογικο να πας συχνα στην τουαλετα

Konstantinos1982
21-06-10, 15:48
και πηρα μια τρομαρα μηπως επαθα κανα ζαχαρο :turtle: ή μηπως δεν την δεχεται ο οργανισμος μου και την αποβαλει με τα ουρα. οχι απαραιτητα την πρωτεινη αλλα καποια απο τα συστατικα της.

versus
21-06-10, 20:06
Παιδια μπορει να μου πει κανεις ποιες ειναι ενδεχομενες παρενεργειες απο ληψη πρωτεινων,αμινοξεων???

οι παλιοί έλεγαν "παν μέτρον άριστον"!ελπίζω να κατάλαβες!

versus
21-06-10, 20:11
Χαίρετε!!:welcome: Αρχικά να σας ευχαριστήσω προσωπικά μιας και υπάρχει αυτό το τόσο χρήσιμο site, ώστε να μπορεί να ενημερώνεται ο καθένας. Λοιπόν είμαι ο Γιώργος και είμαι 18 χρονών. Άρχισα γυμναστήριο πριν 2 εβδομάδες με αρκετά εντατική προπόνηση θα έλεγα... Λόγω σχολίου και εξετάσεων είχα να κάνω γυμναστική γύρω στον 1 χρόνο, παρ' όλα αυτά επειδή ασχολιόμουν με το tae kwon do πολλά χρόνια και με το tennis έχω ένα αρκετά αθλητικό σώμα θα έλεγα...Στη φάση που είμαι αυτό που θέλω να πετύχω με το γυμναστήριο είναι ένα σωμα με τη στοιχειώδη γράμμωση και όγκο κυρίως...Ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να αρχίσω να παίρνω κάποιο συμπλήρωμα πρωτε'ί'νης απο τώρα, για να έχω γρηγορότερα αποτελέσματα ή αν θα έπρεπε να αρκεστώ στα θρεπτικά συστατικά μιας ισορροπημένης διατροφής επειδή είναι σχετικά νωρίς ακόμα...Χμμμμμμμ....Τι να κάνω λοιπόν;;

αυτά τα δύο να ξέρεις ποτέ δεν πετυχαίνοντα τέλεια!άμα έχεις γράμμωση και θες όγκο θα πρέπει να θυσιάσεις λίγο την "τέλεια" γράμμωση!

MtM8
21-06-10, 22:26
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ NO XPLODE TΗΣ BSN ΚΑΙ
ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΚΑΙ ΠΡΗΞΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΟΧΗ.
ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΤΟ JACK3D ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ NO XPLODE.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:thumbup:



****Γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες, είναι κανονας
γιατι στη γλωσσα του ΝΕΤ τα κεφαλαια δειχνουν ψηλο τονο διαλογου, mods team****

pikos
22-06-10, 14:25
Μια γρήγορη ερώτηση. Από bulk poweders ή άγευστη πρωτεΐνη πίνετε αν δεν βάλεις τιίποτα άλλο μέσα ; Τι γεύση έχει σκέτη περίπου; Αν της βάλεις απλά δεξτρόζη πίνετε; Θέλω να φτιάξω μια αναλογία πρωτεΐνης:δεξτροζης.

CROCOJET
22-06-10, 14:30
Μια γρήγορη ερώτηση. Από bulk poweders ή άγευστη πρωτεΐνη πίνετε αν δεν βάλεις τιίποτα άλλο μέσα ; Τι γεύση έχει σκέτη περίπου; Αν της βάλεις απλά δεξτρόζη πίνετε; Θέλω να φτιάξω μια αναλογία πρωτεΐνης:δεξτροζης.

Bro λίγο αντιφατικό το ερ'ωτημα...

Machiavelli
22-06-10, 14:33
Μια χαρά πίνεται pikos, σαν αραιό γάλα είναι.

pikos
22-06-10, 14:40
Μια χαρά πίνεται pikos, σαν αραιό γάλα είναι.

Ευχαριστώ. Μια χαρά μου φαίνεται.

GeoL
22-06-10, 14:50
αυτά τα δύο να ξέρεις ποτέ δεν πετυχαίνοντα τέλεια!άμα έχεις γράμμωση και θες όγκο θα πρέπει να θυσιάσεις λίγο την "τέλεια" γράμμωση!
Μα έτσι και αλλιώς δεν στοχεύω στην τέλεια γράμμωση....οπότε μαλλον τότε δίνω έμφαση στον όγκο....

versus
22-06-10, 14:53
Μα έτσι και αλλιώς δεν στοχεύω στην τέλεια γράμμωση....οπότε μαλλον τότε δίνω έμφαση στον όγκο....

ότι εσύ νομίζεις!

GeoL
22-06-10, 14:55
Mπορεί να ακουστεί κάπως χαζή η ερώτησή μου, αλλά είμαι τελείως καινούριος εδώ, λοιπόν πώς ξεχωρίζουμε τις πρωτε'ί'νες καλής ποιότητας και γενικά που τις πουλάνε;

GeoL
22-06-10, 14:56
ότι εσύ νομίζεις!
Το κάπνισμα μπορεί να συνδιαστεί με την τόσο έντονη άσκηση για μεγάλο διάστημα;

versus
22-06-10, 14:57
Mπορεί να ακουστεί κάπως χαζή η ερώτησή μου, αλλά είμαι τελείως καινούριος εδώ, λοιπόν πώς ξεχωρίζουμε τις πρωτε'ί'νες καλής ποιότητας και γενικά που τις πουλάνε;

εγώ πρωτείνες παίρνω από τα x-treme stores!δες και στο site!

GeoL
22-06-10, 14:58
εγώ πρωτείνες παίρνω από τα x-treme stores!δες και στο site!
α αυτά με τα όργανα γυμναστικής! κατάλαβα! ;)

versus
22-06-10, 15:00
α αυτά με τα όργανα γυμναστικής! κατάλαβα! ;)

ναι έχει πρωτείνες,κρεατίνες,αμινοξέα...ό,τι θες!
δες και εδώ έχει επάνω κάποια καταστήματα/πρωτείνες!η Myofusion είναι καλή!http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=39&vmcchk=1&Itemid=39

GeoL
22-06-10, 15:02
ναι έχει πρωτείνες,κρεατίνες,αμινοξέα...ό,τι θες!
δες και εδώ έχει επάνω κάποια καταστήματα/πρωτείνες!η Myofusion είναι καλή!http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=39&vmcchk=1&Itemid=39
Καλά ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! :D

GEORGEXX1
22-06-10, 15:02
Mπορεί να ακουστεί κάπως χαζή η ερώτησή μου, αλλά είμαι τελείως καινούριος εδώ, λοιπόν πώς ξεχωρίζουμε τις πρωτε'ί'νες καλής ποιότητας και γενικά που τις πουλάνε;

Δεν ειναι καθολου χαζη η ερωτηση σου.
εμπιστευεσαι το μαγαζι που ψωνιζεις
και κυριως πρεπει να ξερεις εσυ τη θες και οχι τη θα σου πρωτεινουν αυτοι.
Διαβασετο ειναι απαραιτητο.
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

versus
22-06-10, 15:02
Καλά ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! :D

δες και εδώ έχει απαραίτητες πληροφορίες!http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

versus
22-06-10, 15:04
Δεν ειναι καθολου χαζη η ερωτηση σου.
εμπιστευεσαι το μαγαζι που ψωνιζεις
και κυριως πρεπει να ξερεις εσυ τη θες και οχι τη θα σου πρωτεινουν αυτοι.
Διαβασετο ειναι απαραιτητο.
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

μετά το είδα ότι το είχες περάσει!;)

GEORGEXX1
22-06-10, 15:07
μετά το είδα ότι το είχες περάσει!;)

που να το ξερεις αφου ποσταραμε το ιδιο λεπτο ρε:thumbup::thumbup:

Eddie
22-06-10, 15:08
Mπορεί να ακουστεί κάπως χαζή η ερώτησή μου, αλλά είμαι τελείως καινούριος εδώ, λοιπόν πώς ξεχωρίζουμε τις πρωτε'ί'νες καλής ποιότητας και γενικά που τις πουλάνε;

Κατ αρχην διαβασε το λινκ που σου εδωσε ο Γιωργος και μετα αυτο http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=25


εγώ πρωτείνες παίρνω από τα x-treme stores!δες και στο site!

Δε σημαινει οτι επειδη παιρνεις εσυ απο κει οτι εχει και καλες πρωτεινες.
Ολα τα μαγαζια εχουν και καλα και πιο μετρια προιοντα,μην επαναπαυεστε με τα μαγαζια.Καλο ειναι να γνωριζεις 5 πραγματα.

versus
22-06-10, 15:10
Κατ αρχην διαβασε το λινκ που σου εδωσε ο Γιωργος και μετα αυτο http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=25



Δε σημαινει οτι επειδη παιρνεις εσυ απο κει οτι εχει και καλες πρωτεινες.
Ολα τα μαγαζια εχουν και καλα και πιο μετρια προιοντα,μην επαναπαυεστε με τα μαγαζια.Καλο ειναι να γνωριζεις 5 πραγματα.

ποιός είπε κάτι τέτοιο;

versus
22-06-10, 15:11
που να το ξερεις αφου ποσταραμε το ιδιο λεπτο ρε:thumbup::thumbup:

:thumbup::thumbup:

Eddie
22-06-10, 15:14
Mπορεί να ακουστεί κάπως χαζή η ερώτησή μου, αλλά είμαι τελείως καινούριος εδώ, λοιπόν πώς ξεχωρίζουμε τις πρωτε'ί'νες καλής ποιότητας και γενικά που τις πουλάνε;


εγώ πρωτείνες παίρνω από τα x-treme stores!δες και στο site!

Εσυ!Τι εννοεις με αυτο?Οτι ψωνιζεις απο τα x-treme η οτι εκει εχει πρωτεινες καλης ποιοτητας?

Με ατομα νεα στο χωρο καλο ειναι να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι:thumbup:

versus
22-06-10, 15:18
Εσυ!Τι εννοεις με αυτο?Οτι ψωνιζεις απο τα x-treme η οτι εκει εχει πρωτεινες καλης ποιοτητας?

Με ατομα νεα στο χωρο καλο ειναι να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι:thumbup:

απλά είπα που πουλάνε..αυτό!του έδωσα και ένα link να διαβάσει να μάθει λίγο περισσότερα σχετικά με τις πρωτείνες!σωστό αυτό!

άσχετο αλλά πως κάνει 2 παραθέσεις ταυτόχρονα;

liosis
22-06-10, 20:57
ρε παιδια υπαρχει φυτικη προτεινη??? κ αν ναι ποια ειναι??? κ που υπαρχει???:unsure::unsure:

GEORGEXX1
22-06-10, 21:10
ρε παιδια υπαρχει φυτικη προτεινη??? κ αν ναι ποια ειναι??? κ που υπαρχει???:unsure::unsure:

http://nettergr.typepad.com/.shared/image.html?/photos/uncategorized/protein_1.jpg

giannis64
22-06-10, 22:54
καλη επιλογη και δεν εχεις προβλημα και με λιποδιαλυτη!!

FoTiS3
23-06-10, 00:24
sorry gia ta greeklish alla den exw ellinika sto pc...ti diafora exei h micro-whey(Reflex) apo thn instant-whey (Reflex)?poia mou protinete???

dhmhtrhs
23-06-10, 09:03
ρε παιδια ελεος...10 φορες εχουμε απαντησει σ αυτο...η micro ειναι isolate και η instant κανονικη whey..παρε αυτην που χρειαζεσαι αναλογα με την διατροφη σου!!

neso
23-06-10, 11:54
Μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλα παραμένει απορία για το λόγο οτι πρώτη φορά παίρνω πρωτείνη.Αν αναμίξω με γάλα την εν λόγω πρωτείνη παίζει να παίρνω λίπος παραπάνω ή παίζει ρόλο αν το γάλα ειναι πλήρες η 1,5%


thanks

KATERINI 144
23-06-10, 11:59
κανε την ερωτηση σου στο αναλογο θεμα η στις γενικες ερωτησεις για συμπληρώματα.

Azsx
23-06-10, 12:06
Παιδες για πειτε "BEST CREATINE"???:bowdown:
Παιδιά μια ερώτηση.μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά όταν βάζω την καθαρή κρεατινη μαζί με την πρωτεΐνη μου δεν διελιεται 100% και μπορεί να μου διμιουργισει κανένα πρόβλημα..τι ν κάνω για να διελιεται;

neso
23-06-10, 12:12
Μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλα παραμένει απορία για το λόγο οτι πρώτη φορά παίρνω πρωτείνη.Αν αναμίξω με γάλα την εν λόγω πρωτείνη παίζει να παίρνω λίπος παραπάνω ή παίζει ρόλο αν το γάλα ειναι πλήρες η 1,5%


thanks

versus
23-06-10, 12:28
Μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλα παραμένει απορία για το λόγο οτι πρώτη φορά παίρνω πρωτείνη.Αν αναμίξω με γάλα την εν λόγω πρωτείνη παίζει να παίρνω λίπος παραπάνω ή παίζει ρόλο αν το γάλα ειναι πλήρες η 1,5%


thanks

εάν είσαι σε περίοδο όγκου,χρησιμοποιείς γάλα μόνο 0%!ούτε 1.5% ούτε πλήρες!άμα είσαι σε περίοδο γράμμωσης με νερό!το γάλα σε περίοδο γράμμωσης απαγορεύεται!άμα ψάξεις στο forum έχουν γίνει πολλές τέτοιες συζητήσεις!

Machiavelli
23-06-10, 12:36
Υπερβολικός είσαι versus. Και 1,5% (εξάλλου δεν είναι τα λιπαρά αυτά που μας εμποδίζουν) στη γράμμωση, μέχρι ένα επίπεδο μια χαρά είναι.
Τι εννοείς να πάρεις παραπάνω λίπος neso; Διατροφικό λίπος; Ελάχιστο έχει και το 1,5%.
Azsx σαν τι πρόβλημα να σου δημιουργήσει;

versus
23-06-10, 12:50
Υπερβολικός είσαι versus. Και 1,5% (εξάλλου δεν είναι τα λιπαρά αυτά που μας εμποδίζουν) στη γράμμωση, μέχρι ένα επίπεδο μια χαρά είναι.
Τι εννοείς να πάρεις παραπάνω λίπος neso; Διατροφικό λίπος; Ελάχιστο έχει και το 1,5%.
Azsx σαν τι πρόβλημα να σου δημιουργήσει;

εντάξει γωώμη μου είναι :)ο καθένας ότι νομίζει πράττει!

Machiavelli
23-06-10, 12:53
Ούτε εγώ καταναλώνω γάλα, ούτε καν στον όγκο. Άλλο όμως το "απαγορεύεται", λες και είναι junk food.

versus
23-06-10, 13:16
ε εγώ προσωπικά όπου έχω δει συζητήσεις μέσα στο forum για γάλα...λέει ότι σε περίοδο γράμμωσης απαγορεύεται!δεν το λέω μόνο εγώ! :)

kyriakos23
23-06-10, 13:25
απαγορευτετε αναλογος τον οργανισμο στον καθε ενα που εχει.

noz1989
23-06-10, 13:29
Παντως ερευνες εχουν δειξει οχι οτι λιπωνει αλλα αντιθετα βοηθαει στην διαιτα! Και αυτο μαλλον οφειλεται στο ασβεστιο του γαλατος!

Παντως μεχρι καποιο ποσοστο λιπους πρεπει-χρειαζεται να χρησιμοποιηται!

Αλλα κακα τα ψεματα αν εισαι χαμηλα σε λιπος και θες ενα πιο στεγνο look αφαιρεις τα γαλακτοκομικα!

neso
23-06-10, 13:47
Τι εννοείς να πάρεις παραπάνω λίπος neso; Διατροφικό λίπος; Ελάχιστο έχει και το 1,5%.


Ναι για διατροφικό λίπος έλεγα.σε φάση ογκου ειμαι βασικά.Σας ευχαριστω πάντως ολους για την βοήθεια

versus
23-06-10, 13:57
Ναι για διατροφικό λίπος έλεγα.σε φάση ογκου ειμαι βασικά.Σας ευχαριστω πάντως ολους για την βοήθεια

εφόσον είσαι σε περίοδο όγκου,συμβουλή μου,να πίνεις 0%!

versus
23-06-10, 13:58
απαγορευτετε αναλογος τον οργανισμο στον καθε ενα που εχει.

εννοείται αυτό!άλλος τρώει τρώει και δεν βάζει κιλά και άλλος τρώει και γίνεται σαν....:)

Machiavelli
23-06-10, 14:06
Ε πείτε μου ότι θα βάλετε και κιλά από το γάλα 1,5%, να πάω να αυτοκτονήσω. Το 1,5 γραμμάριο κορεσμένων λιπαρών θα σας δώσει όγκο; Το πρόβλημα είναι η λακτόζη, που υπάρχει και στο πλήρες και στο 0%. Ακόμα και σε αυστηρή γράμμωση, το κόβεις για ένα μήνα και είσαι μια χαρά. Όλοι στο Ολύμπια θα κατεβείτε; Αφήστε να πάει και κάνας άλλος.

versus
23-06-10, 14:10
Ε πείτε μου ότι θα βάλετε και κιλά από το γάλα 1,5%, να πάω να αυτοκτονήσω. Το 1,5 γραμμάριο κορεσμένων λιπαρών θα σας δώσει όγκο; Το πρόβλημα είναι η λακτόζη, που υπάρχει και στο πλήρες και στο 0%. Ακόμα και σε αυστηρή γράμμωση, το κόβεις για ένα μήνα και είσαι μια χαρά. Όλοι στο Ολύμπια θα κατεβείτε; Αφήστε να πάει και κάνας άλλος.
ο καθένας προσπαθεί για το καλύτερο!δεν είναι κακό!

beatshooter
23-06-10, 14:20
Η Λεκιθινη κανει τπτ?

versus
23-06-10, 14:52
Η Λεκιθινη κανει τπτ?

τι εννοείς;εγώ προσωπική εμπειρία δεν έχω!το μόνο που ξέρω είναι ότι διασπά τα λίπη και αποτρέπει την συσσώρευση τους στο σώμα και αποτρέπει την συσσώρευση χοληστερίνης στις αρτηρίες διευκολύνοντας την κυκλοφορία του αίματος!

Eddie
23-06-10, 15:08
Ε πείτε μου ότι θα βάλετε και κιλά από το γάλα 1,5%, να πάω να αυτοκτονήσω. Το 1,5 γραμμάριο κορεσμένων λιπαρών θα σας δώσει όγκο; Το πρόβλημα είναι η λακτόζη, που υπάρχει και στο πλήρες και στο 0%. Ακόμα και σε αυστηρή γράμμωση, το κόβεις για ένα μήνα και είσαι μια χαρά. Όλοι στο Ολύμπια θα κατεβείτε; Αφήστε να πάει και κάνας άλλος.

Respect ρε:thumbup::thumbup:

beatshooter
23-06-10, 15:24
Γενικα ρωταω αν βοηθα η λεκιθινη στην λιποδιαλυση....Κ γενικα αν αξιζει να περνεις....

versus
23-06-10, 15:26
Γενικα ρωταω αν βοηθα η λεκιθινη στην λιποδιαλυση....Κ γενικα αν αξιζει να περνεις....

γενικά σου λέω ότι ναι βοηθάει!κ γενικά δεν ξέρω άμα αξίζει δεν έχω δοκιμάσει!:)

beatshooter
23-06-10, 15:32
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε.


Βοηθα στην λιποδιαλυση η στην μη συσωρευση λιπους?Εχουν μια διαφορα αυτα νομιζω...

versus
23-06-10, 15:37
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε.


Βοηθα στην λιποδιαλυση η στην μη συσωρευση λιπους?Εχουν μια διαφορα αυτα νομιζω...

Διασπά τα λίπη σε μικρά σωματίδια και αποτρέπει τη συσσώρευσή τους στο σώμα.

beatshooter
23-06-10, 15:54
Μαλιστα.Για μενα που εχω παρει μονο cla κατα το παρελθον καλο ειναι σαν αρχη

flinstone
23-06-10, 17:38
Εχω δει σε διάφορα site το sise on σε διάφορες εκδόσεις. (max rerformance - pre contest - και το απλό sise on) Γνωριζει κανείς την χρησιμότιτα του κάθε προιόντος; Τι δουλειά κάνει, τι διαφορά έχει το ένα από το άλλο, πότε το πέρνουμε κ.λ.

versus
23-06-10, 18:10
Εχω δει σε διάφορα site το sise on σε διάφορες εκδόσεις. (max rerformance - pre contest - και το απλό sise on) Γνωριζει κανείς την χρησιμότιτα του κάθε προιόντος; Τι δουλειά κάνει, τι διαφορά έχει το ένα από το άλλο, πότε το πέρνουμε κ.λ.

στα sites που τα είδες δεν έλεγε την χρήση τους;

flinstone
23-06-10, 18:21
στα sites που τα είδες δεν έλεγε την χρήση τους;

Είναι στα αγγλικά και δεν τα καταλαβένω.

versus
23-06-10, 18:23
Είναι στα αγγλικά και δεν τα καταλαβένω.

ούτε εγώ:rolf::rolf:

flinstone
23-06-10, 18:24
ούτε εγώ:rolf::rolf:

χα χα :toast:

versus
23-06-10, 18:25
χα χα :toast:

πάντως ψάξ' το λίγο το θέμα κάπου θα βρεις πληροφορίες!

GEORGEXX1
23-06-10, 21:13
Εχω δει σε διάφορα site το sise on σε διάφορες εκδόσεις. (max rerformance - pre contest - και το απλό sise on) Γνωριζει κανείς την χρησιμότιτα του κάθε προιόντος; Τι δουλειά κάνει, τι διαφορά έχει το ένα από το άλλο, πότε το πέρνουμε κ.λ.

Ριξε μια ματια εδω.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6077

thanasis reaction
23-06-10, 23:12
ρε παιδια κατι ασχετο αλλα δεν ηξερα κ που να το γραψω....θα φυγω για καμια 10αρια μερες εξωτερικο μπορω να παρω την πρωτεινη μαζι η' θα εχω προβλημα στο αεροδρομιο???κ αλλες φορες που βγηκα εξω το σκεφτηκα αλλα ποτε δεν το τολμησα γιατι φοβομουνα.ξερει κανενας τιποτα?

No Cash
23-06-10, 23:58
φιλε εξαρταται σε ποιο αεροδρομιο θα την περασεις.. αλλα και απο τα ατομα...

εγω την ειχα παρει χωρις προβλημα.δεν ανοιξαν καν το κουτι(δεν ηταν σφραγισμενο).. θα μπορουσα να ειχα παρει μαζι μου κοκα τοσο ευκολα.. θα μπορουσε και οχι..


παρε ισα ισα οση χρειαζεσαι... σε περιπτωση που στην κρατησουν.καλυτερα να ειναι σφραγισμενη και οχι καβατζωμενη σα να θες να την κρυψεις.. :unsure:

deluxe
24-06-10, 03:07
Παιδια τη πρωτεϊνη μετα απο ποση ωρα αφοτου τελειωσετε απο το γυμναστηριο, την παιρνετε; Εγω μεχρι να παω σπιτι ειναι απο 15-30 λεπτα. Μηπως δε κανει τοσο πολυ ωρα;

Το θεμα ειναι οτι πινω και το Intrabolic, οποτε δε πιστευω να υπαρχει καποιο προβλημα, αφου τις τελευταιες γουλιες τις πινω με το τελος του γυμναστηριου.


Επισης, οταν λεμε απαχη μαζα, τι εννοουμε; Τα κιλα που ειμαστε μειον το λιπος;
Εγω για γραμμωση, πρεπει να παιρνω 0,5 γρ υδατανθρακα ανα κιλο απαχης μαζας. Ειμαι 75 κιλα. Δε γνωριζω το λιπος που εχω. Τι να κανω;


Τελος, ποσα γραμμαρια πρωτεϊνης μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος μετα την προπονηση; Ακουσα για 30, ισχυει; Βεβαια μετρανε και τα κιλα του καθενος.

versus
24-06-10, 10:22
Παιδια τη πρωτεϊνη μετα απο ποση ωρα αφοτου τελειωσετε απο το γυμναστηριο, την παιρνετε; Εγω μεχρι να παω σπιτι ειναι απο 15-30 λεπτα. Μηπως δε κανει τοσο πολυ ωρα;

Το θεμα ειναι οτι πινω και το Intrabolic, οποτε δε πιστευω να υπαρχει καποιο προβλημα, αφου τις τελευταιες γουλιες τις πινω με το τελος του γυμναστηριου.


Επισης, οταν λεμε απαχη μαζα, τι εννοουμε; Τα κιλα που ειμαστε μειον το λιπος;
Εγω για γραμμωση, πρεπει να παιρνω 0,5 γρ υδατανθρακα ανα κιλο απαχης μαζας. Ειμαι 75 κιλα. Δε γνωριζω το λιπος που εχω. Τι να κανω;


Τελος, ποσα γραμμαρια πρωτεϊνης μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος μετα την προπονηση; Ακουσα για 30, ισχυει; Βεβαια μετρανε και τα κιλα του καθενος.
εγώ 10 λεπτά!καλά είναι το 1ο 10λεπτο να την πιεις!
ο οργανισμός του καθενός μπορεί να αφομοιώσει περίπου 30gr πρωτείνης ανα 3 ώρες!παίζουν ρόλο και τα κιλά

giannis64
24-06-10, 10:47
Παιδια τη πρωτεϊνη μετα απο ποση ωρα αφοτου τελειωσετε απο το γυμναστηριο, την παιρνετε; Εγω μεχρι να παω σπιτι ειναι απο 15-30 λεπτα. Μηπως δε κανει τοσο πολυ ωρα;

έχει ειπωθεί 1000 φορές!!!:unsure:

Το θεμα ειναι οτι πινω και το Intrabolic, οποτε δε πιστευω να υπαρχει καποιο προβλημα, αφου τις τελευταιες γουλιες τις πινω με το τελος του γυμναστηριου.


Επισης, οταν λεμε απαχη μαζα, τι εννοουμε; Τα κιλα που ειμαστε μειον το λιπος;
Εγω για γραμμωση, πρεπει να παιρνω 0,5 γρ υδατανθρακα ανα κιλο απαχης μαζας. Ειμαι 75 κιλα. Δε γνωριζω το λιπος που εχω. Τι να κανω;

αφαιρείς λίπος και κόκαλα και βγάζεις το αποτέλεσμα!!:green:


Τελος, ποσα γραμμαρια πρωτεϊνης μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος μετα την προπονηση; Ακουσα για 30, ισχυει; Βεβαια μετρανε και τα κιλα του καθενος.


έχει ειπωθεί 1000000 φορές. αν δεν διαβάσεις το φόρουμ συνέχεια θα παιδεύεσαι!!:thumbup:

έχεις πιει από συμπληρώματα όλο το Βόσπορο και ανάθεμα αν ξέρεις τι παίρνεις, πότε να το πάρεις και τι στόχους έχει το κάθε ένα από αυτά!!
:unsure:

versus
24-06-10, 11:08
Γιάννη αυτό που είπα για την πρωτείνη αληθεύει;γιατί και εγώ το έψαχνα!

Eddie
24-06-10, 11:31
αυτό που είπα για την πρωτείνη αληθεύει;γιατί και εγώ το έψαχνα!

Εν μερη ισχυει.Παιζουν μεγαλο ρολο τα καθαρα μυικα κιλα οπως επισης το αν γυμναζεσαι,τι ειδος γυμναστικης κανεις,τι ενταση κλπ.30γρ πιστευω πως μπορει να τα απορροφησει και ενας σχετικα αδυνατος,και ισως σε λιγοτερο απο 3 ωρες.

versus
24-06-10, 11:33
Εν μερη ισχυει.Παιζουν μεγαλο ρολο τα καθαρα μυικα κιλα οπως επισης το αν γυμναζεσαι,τι ειδος γυμναστικης κανεις,τι ενταση κλπ.30γρ πιστευω πως μπορει να τα απορροφησει και ενας σχετικα αδυνατος,και ισως σε λιγοτερο απο 3 ωρες.

εννοείται μιλάω για άτομα που γυμνάζονται αλλά και εγώ πιστεύω ισχύει!κάπου εκεί είναι ο Μέσος Όρος->30gr/3h!

Machiavelli
24-06-10, 11:36
Εξαρτάται και για ποια ώρα μιλάμε. Τα 30 γραμμάρια είναι καλός γενικός κανόνας, αλλά δε παύει να είναι γενικός.

versus
24-06-10, 11:37
Εξαρτάται και για ποια ώρα μιλάμε. Τα 30 γραμμάρια είναι καλός γενικός κανόνας, αλλά δε παύει να είναι γενικός.

ε ναι!

Eddie
24-06-10, 11:38
εννοείται μιλάω για άτομα που γυμνάζονται αλλά και εγώ πιστεύω ισχύει!κάπου εκεί είναι ο Μέσος Όρος->30gr/3h!

Δλδ αν καποιος θελει να κανει διατροφη με 250γρ πρωτεινη και πανω,πως θα τα καταφερει?αφου με τον τροπο που δινεις βγαινουν 4 γευματα με το ζορι 5,δλδ 120-150 γρ πρωτεινη.Δεν ισχυει.

versus
24-06-10, 11:41
Δλδ αν καποιος θελει να κανει διατροφη με 250γρ πρωτεινη και πανω,πως θα τα καταφερει?αφου με τον τροπο που δινεις βγαινουν 4 γευματα με το ζορι 5,δλδ 120-150 γρ πρωτεινη.Δεν ισχυει.

αν δείς και στο forum λένε ότι καλό είναι σε κάθε γεύμα να περιέχονται 30gr πρωτείνης πάνω κάτω!

Machiavelli
24-06-10, 11:42
Καλά το τι ισχύει και τι όχι μόνο τα νεφρά μας το ξέρουν και δυστυχώς δε μιλάνε, να μας το πουν κι εμάς. Μπορεί τελικά να χρειαζόμαστε μόνο 100 γραμμάρια πρωτεΐνη και να πετάμε τα λεφτά μας, αλλά ίσως να μπορούμε να φάμε 600 και να μην το εκμεταλλευόμαστε πλήρως.

versus
24-06-10, 11:44
Καλά το τι ισχύει και τι όχι μόνο τα νεφρά μας το ξέρουν και δυστυχώς δε μιλάνε, να μας το πουν κι εμάς. Μπορεί τελικά να χρειαζόμαστε μόνο 100 γραμμάρια πρωτεΐνη και να πετάμε τα λεφτά μας, αλλά ίσως να μπορούμε να φάμε 600 και να μην το εκμεταλλευόμαστε πλήρως.

ακριβώς!απλά λέω τι έχω διαβάσει και από άτομα του forum!!

Eddie
24-06-10, 11:49
ακριβώς!απλά λέω τι έχω διαβάσει και από άτομα του forum!!

Εμεις τοσο καιρο στο φορουμ λες να μη τα εχουμε διαβασει ρε συ???;)

versus
24-06-10, 11:50
Εμεις τοσο καιρο στο φορουμ λες να μη τα εχουμε διαβασει ρε συ???;)

ίσα ίσα:)

beefmeup
24-06-10, 11:50
καλο ειναι,οτι διαβαζετε,οπου κ αν το διαβαζετε,να το αξιολογειτε κ να το προσαρμοζετε στις δικες σας αναγκες..

versus
24-06-10, 11:52
καλο ειναι,οτι διαβαζετε,οπου κ αν το διαβαζετε,να το αξιολογειτε κ να το προσαρμοζετε στις δικες σας αναγκες..

:thumbup:

deluxe
24-06-10, 14:51
έχει ειπωθεί 1000000 φορές.Το ξερω. Δε ρωτησα ποτε ειναι το σωστο να την παιρνουμε, αλλα ποτε την παιρνετε.. Εγω δε προκεται και δε μπορω να το αλλαξω αυτο. Μετα απο 15-30 λεπτα θα συνεχισω να την παιρνω..

versus
24-06-10, 15:39
Το ξερω. Δε ρωτησα ποτε ειναι το σωστο να την παιρνουμε, αλλα ποτε την παιρνετε.. Εγω δε προκεται και δε μπορω να το αλλαξω αυτο. Μετα απο 15-30 λεπτα θα συνεχισω να την παιρνω..

30 λεπτα;
σαν να είναι πολλά!

alien.carmania
24-06-10, 16:08
ειναι πολλα 30 λεπτα καλυτερα να την περνεις μαζι σου και να την πινεις στο δρομο...! γνωμη μου...!

deluxe
24-06-10, 16:15
Με 2 σεικερ θα ειμαι ρε γμτ..; Το ενα ιντρα, το αλλο πρωτεϊνη.. Λετε, ε;

versus
24-06-10, 16:23
deluxe να σε ρωτήσω κάτι;τόσο καιρό παρακολουθώ λες για λιποδιαλυτικά,πρωτείνες,κρεατίνες,ιντρα και πολλά άλλα!μ' όλα αυτά θα έπρεπε να έχεις το τέλειο αποτέλεσμα!τι κάνεις;;έχεις αποτελέσματα;

alien.carmania
24-06-10, 16:28
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

deluxe
24-06-10, 16:45
Θα βαλω φωτογραφια σε 1,5 μηνα. Να δω αν εχω φτασει και το στοχο που εθεσα. Ειμαι ακριβως στη μεση τωρα.

versus
24-06-10, 16:46
οκ!

giannis64
24-06-10, 16:52
Θα βαλω φωτογραφια σε 1,5 μηνα. Να δω αν εχω φτασει και το στοχο που εθεσα. Ειμαι ακριβως στη μεση τωρα.

βαλε μια τωρα και μια μετα απο 1.5 μηνα για να δουμε την διαφορα!!

deluxe
24-06-10, 17:22
Καμμια σχεση με εσας παιδια.. Δε μπορω να κανω κανονικη διατροφη, αυτο πιστευω ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα που εχω. Μπορει να βαλω και μια τωρα. Βεβαια επρεπε να ειχα βγαλει και photo πριν 2 μηνες που ημουν στα +8,5 κιλα!!

thegravijia
24-06-10, 17:27
Καμμια σχεση με εσας παιδια.. Δε μπορω να κανω κανονικη διατροφη, αυτο πιστευω ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα που εχω. Μπορει να βαλω και μια τωρα. Βεβαια επρεπε να ειχα βγαλει και photo πριν 2 μηνες που ημουν στα +8,5 κιλα!!
για ποιο λογο??

versus
24-06-10, 17:35
για ποιο λογο??

ε θα 'χει κι αυτός τους λόγους του!:rolf::rolf:

giannis64
24-06-10, 18:02
δεν μπορεις να κανεις διατροφη δεν μπορεις!!

αλλα τα συμπληρωματα της αρκουδας μπορεις να τα παρεις!!

δεν υπαρχει δεν μπορω!

versus
24-06-10, 18:26
δεν μπορεις να κανεις διατροφη δεν μπορεις!!

αλλα τα συμπληρωματα της αρκουδας μπορεις να τα παρεις!!

δεν υπαρχει δεν μπορω!

υπάρχει δεν θέλω!

lef
24-06-10, 18:37
Ενας γυμναστης μου ειπε σημερα οτι οταν παιζεις στις λεπτομερειες στην γραμμωση δεν ειναι καλη επιλογη η καζεινη.ειναι η 2η φορα που μου το λεει καποιος(ενας προπονητης την 1η).τοτε το θεωρησα υπερβολικο αλλα τωρα με προβληματισε επειδη κανω πολυ προσεγμενη διατροφη και περνω καθε βραδυ καζεινη.ο 1ος μου ειχε πει οτι κραταει νερα και το καλυτερο ειναι whey κατα την διαρκεια του υπνου.αν και πιστευω οτι αυτο εμποδιζει την αυξητικη ορμονη:unsure:

thegravijia
24-06-10, 18:59
Ενας γυμναστης μου ειπε σημερα οτι οταν παιζεις στις λεπτομερειες στην γραμμωση δεν ειναι καλη επιλογη η καζεινη.ειναι η 2η φορα που μου το λεει καποιος(ενας προπονητης την 1η).τοτε το θεωρησα υπερβολικο αλλα τωρα με προβληματισε επειδη κανω πολυ προσεγμενη διατροφη και περνω καθε βραδυ καζεινη.ο 1ος μου ειχε πει οτι κραταει νερα και το καλυτερο ειναι whey κατα την διαρκεια του υπνου.αν και πιστευω οτι αυτο εμποδιζει την αυξητικη ορμονη:unsure:
ναι πες το γυμναστη σου.εχει δικικο
και οι mrolympia κανα 2 βδομαδες πριν τον αγωνα την κοβουν

deluxe
24-06-10, 19:49
Δε θελω; Οταν ειμαι στο γηπεδο για 6+ ωρες, τι διατροφη να κανω; Και δεν ειμαι μεσα σαν φιλαθλος..

Οπως και με τα συμπληρωματα το ιδιο. Οποτε μπορω να παιρνω.

GeoL
24-06-10, 21:34
Γειά σας παίδες!! Μου είπαν ότι δεν πρέπει να παίρνεις συπλήρωμα πρωτείνης για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά να την κόβεις για κάποιο καιρό και να τη συνεχίζεις μετά, γιατί τη συνηθίζει ο οργανισμός και δεν κάνει καλό... Και τώρα θέλω να ρωτήσω πόσο καιρό περίπου πρεπει να την παίρνεις(την πρωτείνη) και πόσο καιρό να τη σταματάς...Αυτά...!!

flinstone
24-06-10, 21:42
Γειά σας παίδες!! Μου είπαν ότι δεν πρέπει να παίρνεις συπλήρωμα πρωτείνης για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά να την κόβεις για κάποιο καιρό και να τη συνεχίζεις μετά, γιατί τη συνηθίζει ο οργανισμός και δεν κάνει καλό... Και τώρα θέλω να ρωτήσω πόσο καιρό περίπου πρεπει να την παίρνεις(την πρωτείνη) και πόσο καιρό να τη σταματάς...Αυτά...!!

Φίλε μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλιμα να πέρνεις πρωτείνη για όλλη σου τη ζωή χορίς να την σταματίσεις. Αυτός που σου είπαι οτι πρέπει να κανεις διάλιμα πιθανον να ενοούσε φόρμουλες οι οποίες έχουν μέσα κρεατίνη, γλουταμίνη και χίλιες δυο άλλες ουσίες. Λιπόν πέρνε πρωτείνη σε σκόνη στις ανάλογες δόσεις, πείνε αρκετό νερό και μην φοβάσε τίποτα.

lef
24-06-10, 21:44
ναι πες το γυμναστη σου.εχει δικικο
και οι mrolympia κανα 2 βδομαδες πριν τον αγωνα την κοβουν

θελεις να πεις οτι ειναι υπερβολικη λεπτομερεια για μας να φανταστω...

versus
24-06-10, 21:55
Φίλε μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλιμα να πέρνεις πρωτείνη για όλλη σου τη ζωή χορίς να την σταματίσεις. Αυτός που σου είπαι οτι πρέπει να κανεις διάλιμα πιθανον να ενοούσε φόρμουλες οι οποίες έχουν μέσα κρεατίνη, γλουταμίνη και χίλιες δυο άλλες ουσίες. Λιπόν πέρνε πρωτείνη σε σκόνη στις ανάλογες δόσεις, πείνε αρκετό νερό και μην φοβάσε τίποτα.
:thumbup::thumbup:
πρωτεΐνη =τροφή


θελεις να πεις οτι ειναι υπερβολικη λεπτομερεια για μας να φανταστω...
ακριβώς!

thegravijia
24-06-10, 21:55
θελεις να πεις οτι ειναι υπερβολικη λεπτομερεια για μας να φανταστω...
ναι .

lef
24-06-10, 21:57
ναι .

ωραια γιατι τρελαινομαι για την γευση της καζεινης μου:P

versus
24-06-10, 22:03
ωραια γιατι τρελαινομαι για την γευση της καζεινης μου:P

χαχαχα!το λες με ένα πάθος!

lef
24-06-10, 22:06
χαχαχα!το λες με ένα πάθος!

μας εχουν μεινει λιγες απολαυσεις στην διατροφη.προσωπικα αν εχανα κ το βραδυνο μου γευμα καζεινη-καρυδια πραγματικα θα μου στοιχιζε:P

versus
24-06-10, 22:07
μας εχουν μεινει λιγες απολαυσεις στην διατροφη.προσωπικα αν εχανα κ το βραδυνο μου γευμα καζεινη-καρυδια πραγματικα θα μου στοιχιζε:P

ΑΧΧΧΧ

flinstone
24-06-10, 22:09
εγώ πάντος είχα πάρει ένα κουτι καζείνη και ήταν χάλια.

versus
24-06-10, 22:09
εγώ πάντος είχα πάρει ένα κουτι καζείνη και ήταν χάλια.

ποια;

flinstone
24-06-10, 22:15
νομίζω της REFLEX. Δεν θημάμε

lef
24-06-10, 22:16
ποια;

on vanilla :turtle:
και τωρα περιμενω μα μου ερθει η μπανανα:green:

flinstone
24-06-10, 22:18
Ηταν της MDY. Χάλια. Δεν θέλω να το ξαναζήσω. Σαν ασβέστης ήταν

versus
24-06-10, 22:20
on vanilla :turtle:
και τωρα περιμενω μα μου ερθει η μπανανα:green:
χαχαχα!αμά χαρά!

Ηταν της MDY. Χάλια. Δεν θέλω να το ξαναζήσω. Σαν ασβέστης ήταν
ασβέστης;;;;:shock:

flinstone
24-06-10, 22:24
άστα σου λέω χάλια

versus
24-06-10, 22:27
άστα σου λέω χάλια

:puke:

deluxe
24-06-10, 22:33
Πολυ καλη ειναι της reflex η φραουλα. Και η σοκολατα παλι της reflex.

aqua_bill
24-06-10, 22:38
on vanilla :turtle:
και τωρα περιμενω μα μου ερθει η μπανανα:green:

bannana vanilia απαισια για τα γοθστα μου.και μολισ την πηρα:(

flinstone
24-06-10, 22:41
bannana vanilia απαισια για τα γοθστα μου.και μολισ την πηρα:(

κλείνε την μήτη σου και ρούφα τη.:green:

aqua_bill
24-06-10, 22:42
κλείνε την μήτη σου και ρούφα τη.:green:


αυτο κανω :rolf:..λεω στον εαυτο μου οτι ειναι η φοβερη γευση φραουλα που εχει η ον

lef
24-06-10, 22:43
αυτο κανω :rolf:..λεω στον εαυτο μου οτι ειναι η φοβερη γευση φραουλα που εχει η ον

τι να σου πω φιλε εχουμε εντελως διαφορετικα γουστα.μεχρι και ο συγκατοικος μου που με κοροιδευει για τις πρωτεινεσ κτλ μολις την μυρισε ηθελε να την κατεβασει ολη:green:

versus
24-06-10, 22:44
bannana vanilia απαισια για τα γοθστα μου.και μολισ την πηρα:(
ούτε να δω ούτε να μυρίσω πρωτεΐνη-μπανάνα!


αυτο κανω :rolf:..λεω στον εαυτο μου οτι ειναι η φοβερη γευση φραουλα που εχει η ον
χαχαχα!

thegravijia
24-06-10, 23:06
size on τι ακριβως κανει?

versus
25-06-10, 16:19
παιδιά θέλω κι εγώ να μου πει κάποιος έμπειρος:
1.τι κάνει το size on?
2.μπορεί να το πάρει κάποιος που είναι κάτω των 18?
3.πόσο καιρό πρέπει να γυμνάζεσαι για να το πάρεις?γιατί στα πιο πολλά λένε
* Το προϊόν αυτό δεν απευθύνεται σε άτομα που δεν γυμνάζονται ή που ξεκίνησαν να γυμνάζονται κατά το τελευταίο διάστημα.
ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ.

thegravijia
25-06-10, 16:36
size on τι ακριβως κανει?
mano πες τι κανει αυτο αμα δε βαριεσαι?

Devil
25-06-10, 16:38
prewo ειναι

τι ακριβως περιμενετε να κανει ενα prewo?

περισσοτερο για pump το βλεπω παρα για κατι αλλο

Polyneikos
25-06-10, 16:45
Το Size on είναι στην ουσία Κρεατινη,Αργινινη με υδατανθρακα και προτείνεται να το πινεις κατα την διαρκεια της προπονησης.Οποιος εχει να σπρώξει ενα 60αρι καλο είναι.

versus
25-06-10, 17:19
Το Size on είναι στην ουσία Κρεατινη,Αργινινη με υδατανθρακα και προτείνεται να το πινεις κατα την διαρκεια της προπονησης.Οποιος εχει να σπρώξει ενα 60αρι καλο είναι.

60αρι έχω!αλλά με ενδιαφέρει αν είναι κατάλληλο για μενα!δες λίγο τις ερωτήσεις μου παραπάνω!:)

Polyneikos
25-06-10, 17:34
Στην πρωτη ερωτηση θεωρω οτι σου απαντησαμε,το πινεις κατα την προπονηση για περισσότερη αντοχη και ενεργεια.
Αν εισαι κατω από 18 και να μην το παρεις δεν χαλασε και ο κοσμος,από ενεργεια είσια τσίτα,αλλα διαφορα καποια θα δεις,αν παντως εννοεις αν εχει κατι επιζημιο δεν βλέπω κατι..
Τωρα αυτο για προχωρημενους αθλητες και να μην τα παίρνουν αρχαριοι περισσότερο τα λενε για να κεντρισουν το ενδιαφερον,δηλαδη πόσο προχωρημενος πρεπει να είναι καποιος για να πιει κρεατινη με υδατανθρακα;
Το θεμα με αυτα τα πιο εξειδικευμενα συμπληρωματα είναι ότι πρεπει να εχεις δοκιμασει μαι γκαμα συμπληρωματων και να εχεις μαθει τον οργανισμο σου πως ανταποκρίνεται σε αυτα και τι ερεθισματα πραγματικα του δίνουν (και όχι placebo effect),τότε είσαι σε θεση να καταλαβεις τι πραγματικα σου προσφερουν και αν τελικα αποδίδουν.
Εγω π.χ. καποτε είχα στακαρει το Stak με το Animal Cuts και από αυτα που ειχα ακουσει περιμενα να διαλυσω τα σίδερα,ε,αν σου πω ότι πολυ λίγες διαφορες είδα.

versus
25-06-10, 17:45
Στην πρωτη ερωτηση θεωρω οτι σου απαντησαμε,το πινεις κατα την προπονηση για περισσότερη αντοχη και ενεργεια.
Αν εισαι κατω από 18 και να μην το παρεις δεν χαλασε και ο κοσμος,από ενεργεια είσια τσίτα,αλλα διαφορα καποια θα δεις,αν παντως εννοεις αν εχει κατι επιζημιο δεν βλέπω κατι..
Τωρα αυτο για προχωρημενους αθλητες και να μην τα παίρνουν αρχαριοι περισσότερο τα λενε για να κεντρισουν το ενδιαφερον,δηλαδη πόσο προχωρημενος πρεπει να είναι καποιος για να πιει κρεατινη με υδατανθρακα;
Το θεμα με αυτα τα πιο εξειδικευμενα συμπληρωματα είναι ότι πρεπει να εχεις δοκιμασει μαι γκαμα συμπληρωματων και να εχεις μαθει τον οργανισμο σου πως ανταποκρίνεται σε αυτα και τι ερεθισματα πραγματικα του δίνουν (και όχι placebo effect),τότε είσαι σε θεση να καταλαβεις τι πραγματικα σου προσφερουν και αν τελικα αποδίδουν.
Εγω π.χ. καποτε είχα στακαρει το Stak με το Animal Cuts και από αυτα που ειχα ακουσει περιμενα να διαλυσω τα σίδερα,ε,αν σου πω ότι πολυ λίγες διαφορες είδα.

οκ κατάλαβα!ευχαριστώ:thumbup::thumbup:

-beba-
25-06-10, 21:44
Σε τι ακριβώς βοηθάει το συμπλήρωμα μαγνήσιου?

flinstone
25-06-10, 22:28
Σε τι ακριβώς βοηθάει το συμπλήρωμα μαγνήσιου?

απαρέτιτο για το μεταβολισμό του ασβεστίου και της βιτ. c, όπως και για το μεταβολισμό του φωσφόρου του νατρίου και του καλίου. Είναι απαρέτιτο για την καλη νευρική λιτουργία. Οπως είναι σιμαντικό για την μετατροπή του σακχάρου του αίματος σε ενέργεια. Σε συνδιασμο με ασβέστιο λειτουργεί σαν φυσικό χαλαροτικό.Συμβάλει στην καταπολέμιση της κατάθλιψης.Αποτρέπει την συγκεντροση ασβεστίου στα νεφρά. κ.α.

-beba-
26-06-10, 08:33
Σε ευχαριστώ flinstone.

COBRA_STYLE
26-06-10, 12:40
παιδιά θέλω κι εγώ να μου πει κάποιος έμπειρος:
1.τι κάνει το size on?
2.μπορεί να το πάρει κάποιος που είναι κάτω των 18?
3.πόσο καιρό πρέπει να γυμνάζεσαι για να το πάρεις?γιατί στα πιο πολλά λένε
* Το προϊόν αυτό δεν απευθύνεται σε άτομα που δεν γυμνάζονται ή που ξεκίνησαν να γυμνάζονται κατά το τελευταίο διάστημα.
ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ.

το επαιρνα εγω μεχρι πριν 1μιση μηνα καπου εκει μαζι με το Σουπερ Παμπ...εγω να σου πω την αληθεια δεν ειδα τπτ τρελο...τον αυγουστο κλεινω τα 19:P..ας πουμε για παραδειγμα στο στηθος που ξεκιναγα οριζοντιο παγκο σηκωνα 110κιλα 5 επαναληψεις εχοντας πιει το Παμπ..τωρα σηκωνω χωρις τπτ 100..βλακειες(ουτε με τσιτωνε ουτε τπτ)σορρυ για το οφ

μετα ενδιαμεσα που επινα το size on οσον αφορα ενεργεια κ τετοια δεν ειδα τπτ...τωρα στο αποτελεσμα,ολοι μου λεγανε ρε φιλε εισαι τουμπανο,εχεις γινει τετραγωνος,μην φουσκωσεις παραπανω κ τετοια...αχαχχαχα....εγω που με βλεπω συνεχια(και γενικα δεν ενθουσιαζομαι καθολου ευκολα) λεω μετρια αποτελεσματα;)

versus
26-06-10, 13:29
το επαιρνα εγω μεχρι πριν 1μιση μηνα καπου εκει μαζι με το Σουπερ Παμπ...εγω να σου πω την αληθεια δεν ειδα τπτ τρελο...τον αυγουστο κλεινω τα 19:P..ας πουμε για παραδειγμα στο στηθος που ξεκιναγα οριζοντιο παγκο σηκωνα 110κιλα 5 επαναληψεις εχοντας πιει το Παμπ..τωρα σηκωνω χωρις τπτ 100..βλακειες(ουτε με τσιτωνε ουτε τπτ)σορρυ για το οφ

μετα ενδιαμεσα που επινα το size on οσον αφορα ενεργεια κ τετοια δεν ειδα τπτ...τωρα στο αποτελεσμα,ολοι μου λεγανε ρε φιλε εισαι τουμπανο,εχεις γινει τετραγωνος,μην φουσκωσεις παραπανω κ τετοια...αχαχχαχα....εγω που με βλεπω συνεχια(και γενικα δεν ενθουσιαζομαι καθολου ευκολα) λεω μετρια αποτελεσματα;)

size on είχε πρηξίματαα;

COBRA_STYLE
26-06-10, 13:38
size on είχε πρηξίματαα;

oxi

versus
26-06-10, 13:45
οκ!

COBRA_STYLE
26-06-10, 14:00
την τελευταια φορα που πηγα γυμναστηριο πριν 1 βδομαδα γτ εχω εξεταστικη τωρα,ηπια Whey μιση ωρα πριν και τα πρηξιματα ηταν τρελα,μα το θεο δλδ,ενω με το το Super Pump ειχα ελαχιστα...και με τη πρωτεινη εχω και ενεργεια και αντοχη πολυ καλη...μου εκανε μεγαλη εντυπωση(η ΟΝ);)

Haris Pilton
26-06-10, 14:13
Ποση ώρα πριν τη whey είχες φάει στερεο γεύμα;Είχε υδατάνθρακα ή λίπη;

COBRA_STYLE
26-06-10, 14:16
Ποση ώρα πριν τη whey είχες φάει στερεο γεύμα;Είχε υδατάνθρακα ή λίπη;

χμμμ..εεε τη whey νομιζω την ηπια γυρω στισ 6μιση και ειχα φαει 3-3μιση καπου εκει...κοτοπουλο με μαρουλι ειχα φαει..λιπος απο το Fish Oil 1 soft gel(ON) μονο;)

Haris Pilton
26-06-10, 14:23
1γρ λιπους δεν μετράει καν σαν πηγή ενεργείας.
Το μαρούλι ειναι νερό με 1γ φυτικής ινας στα 100γ ,δηλαδή 1-2 πιατα μαρούλι.

Δηλαδή δεν είχες καμιά πηγη ενεργείας περαν της πρωτεΐνης απο το κοτόπουλο για πάνω απο 5-6+ ώρες.

Έτσι η whey με γλυκογένεση ,έγινε υδατάνθρακας και σου έδωσε τα πρηξίματα.
Ακριβώς το ιδιο θα έκανε λιγη γλυκόζη τη δεδομένη στιγμη ή μια μακαρονάδα καμιά ωρίτσα+ πριν.

COBRA_STYLE
26-06-10, 14:37
1γρ λιπους δεν μετράει καν σαν πηγή ενεργείας.
Το μαρούλι ειναι νερό με 1γ φυτικής ινας στα 100γ ,δηλαδή 1-2 πιατα μαρούλι.

Δηλαδή δεν είχες καμιά πηγη ενεργείας περαν της πρωτεΐνης απο το κοτόπουλο για πάνω απο 5-6+ ώρες.

Έτσι η whey με γλυκογένεση ,έγινε υδατάνθρακας και σου έδωσε τα πρηξίματα.
Ακριβώς το ιδιο θα έκανε λιγη γλυκόζη τη δεδομένη στιγμη ή μια μακαρονάδα καμιά ωρίτσα+ πριν.

αρα εκανα βλακεια ε?γιατι μετα την προπονηση ηπια παλι πρωτεινη με 20γρ δεξτροζη..που μαλλον το μεγαλυτερο εγινε λιπος??

Haris Pilton
26-06-10, 14:47
Γιατί να γίνει λίπος ;Δε νομίζω ,καλά έκανες.
Απλά αν θες να πίνεις γουει πριν τη προπο για τ`αμινοξέα ,τρωγε γερά στο γεύμα πριν αυτού.

COBRA_STYLE
26-06-10, 14:56
Γιατί να γίνει λίπος ;Δε νομίζω ,καλά έκανες.
Απλά αν θες να πίνεις γουει πριν τη προπο για τ`αμινοξέα ,τρωγε γερά στο γεύμα πριν αυτού.

κανω γραμμωση(και καλα) γιαυτο τρωω πιο ελαφρια...ειπα οτι ισως ενα μερος να εγινε λιπος γτ με το να ανεβαζεις συχνα την ινσουλινη γινεται αυτο,γιαυτο το ειπα αλλα μπορει να ειμαι κ λαθος:P...αρα θα πρεπει καλυτερα να πηγαινω πιο νωρις γυμναστηριο...δλδ 2 ωρες μετα μετα το μεσημεριανο να πινω πρωτεινη και μετα απο μιση ωρα γυμναστηριο.;)

Haris Pilton
26-06-10, 15:10
Ναι ,μη το παρακάνεις με τη γουει ,αν πας 1-2 ώρες μετά το γεύμα σου,δε τη χρειάζεσαι πριν τη προπόνηση.

COBRA_STYLE
26-06-10, 15:13
το κανω αυτο τωρα γτ ερευνες εχουν δειξει οτι 15γρ πρωτεινης 30 λεπτα πριν την ασκηση,προσδιδουν αυξημενα επιπεδα αυξητικης ορμονης και βοηθανε την τεστο να μεινει σταθερη και να μην πεσει..γιαυτο

versus
26-06-10, 15:23
ρε παιδία..μία ερώτηση!για να "τουμπανιάσεις" χρειάζεται να πάρεις οπωσδήποτε κρεατίνη!γενικά δεν γουστάρω την κρεατίνη σαν συμπλήρωμα!δηλαδή διατροφή και πρωτείνη δεν αρκούν;έστω και αν αυτή η πρωτείνη είναι "όγκου"!

COBRA_STYLE
26-06-10, 15:31
ρε παιδία..μία ερώτηση!για να "τουμπανιάσεις" χρειάζεται να πάρεις οπωσδήποτε κρεατίνη!γενικά δεν γουστάρω την κρεατίνη σαν συμπλήρωμα!δηλαδή διατροφή και πρωτείνη δεν αρκούν;έστω και αν αυτή η πρωτείνη είναι "όγκου"!

αχαχχαχαχα.....αναλογα πως αντιλαμβανεται ο καθενας το "τουμπανιασμα"...χαχαχαχαχ...δεν μπορω να σταματησω να γελαω με αυτο που ρωτας:P...ας πουμε οι γυναικες,με το που δουν καποιον γραμμωμενο με ο οποιος μπορει να μην γυμναζεται καν και απλα να φαινονται οι φλεβες,να τον λενε τουμπανο και τι σωμα εχει και τετοια,και τα πιστευει αυτος κ χαιρεται κιολας :Pχαχααχ

τωρα,εγω πιστευω οτι σωμα μπορεις να κανεις και με καλη διατροφη και σκετη πρωτεινη και ΣΩΣΤΟ ΥΠΝΟ!!!!ειναι και αναλογα το σκαρι σου φιλε...εγω τοσο καιρο χωρις φοβερη διατροφη και πρωτεινη μονο μετα την προπονηση ειχα και ανοιγμενο στηθος που φαινοτανε και πλατη και χερια πολυ καλα...εκανα κ κολυμβηση 4-5 χρονια πιο παλια