PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

Giannis9
10-08-09, 23:52
Απο πολλα παιδια ποθ συζηταμε,ολοι μασ εχουμε τισ ιδιεσ αποριεσ περι συμπληρωματων κτλ..
πολλοι απο μασ δε τα εμπιστεβομαστε λογω φημων κτλ,
ποιοσ ο κυριοσ σκοποσ τουσ?ποτε τα παιρνεισ,τι ποσοτητεσ,εχουν παρενεργιεσ στη υγεια?σε τι βοη8αν?
ειναι κυριεσ αποριεσ απο μενα και αλλα παιδια..
ευχαριστω για το χρονο σας

thegravijia
11-08-09, 00:16
Απο πολλα παιδια ποθ συζηταμε,ολοι μασ εχουμε τισ ιδιεσ αποριεσ περι συμπληρωματων κτλ..
πολλοι απο μασ δε τα εμπιστεβομαστε λογω φημων κτλ,
ποιοσ ο κυριοσ σκοποσ τουσ? βοηθανε τους αθλητες
ποτε τα παιρνεισ,οποτε θες αλλα υπαρχουν ωρες που ειναι must τι ποσοτητεσ,αναλογως το ατομο
εχουν παρενεργιεσ στη υγεια? εξαρτατε σε τι βοη8αν?βοηθανε τους αθλητες
ειναι κυριεσ αποριεσ απο μενα και αλλα παιδια..
ευχαριστω για το χρονο σας


κανε πιο συγκεκριμενες ερωτησεις για να παρεις πιο καλες απαντησεις η απλα κατσε διαβασε λιγο το φορουμ

manos_
11-08-09, 13:50
Απο πολλα παιδια ποθ συζηταμε,ολοι μασ εχουμε τισ ιδιεσ αποριεσ περι συμπληρωματων κτλ..
πολλοι απο μασ δε τα εμπιστεβομαστε λογω φημων κτλ,
ποιοσ ο κυριοσ σκοποσ τουσ?ποτε τα παιρνεισ,τι ποσοτητεσ,εχουν παρενεργιεσ στη υγεια?σε τι βοη8αν?
ειναι κυριεσ αποριεσ απο μενα και αλλα παιδια..
ευχαριστω για το χρονο σας

Οι φημες ειναι αυτο που λεει και η λεξη φημες ,βασιζονται σε αβασιμες συνηθως υποθεσεις ημιμαθων ανθρωπων.Ο κυριος σκοπος τους προφανως ειναι το να σε βοηθησουν στην μυικη αναπτυξη κανοντας αυτο που λεει και το ονομα συμπληρωνοντας την διατροφη σου. Για τις αλλες ερωτησεις την απαντηση σου θα την παρεις στην ετικετα του εκαστοτε προιοντος.

KATERINI 144
26-08-09, 14:02
ανοίγω αυτο το θέμα οπως το ανάλογο στην ενότητα τις διατροφής για νεους η'/και άπυρους, οπου μπορούν να κάνουν την τις ερωτήσεις τους χωρις να ανοίγουμε νεο θεμα,

ιδίως για ερωτήσεις που δε χρειάζονται ''ειδική'' ανάλυση.............

KATERINI 144
26-08-09, 14:05
Γεια σου φιλε μου...
Ειμαι 16 χρονων και θα ηθελα να μου πεις με ποια πρωτεινη θα δω πιο "φοβερα" αποτελεσματα...
Μεσα στο χρονο !ΠΕΡΙΠΟΥ! ποσα κιλα μυικης μαζας περνει καποιος περνοντας προτεινη και με διατροφη+γυμναστηριο κτλ????
Σκεφτομαι να παρω την προτεινη της ON PRO COMPLEX.
PRO COMPLEX ή GOLD STANDARD 100%?????
Και μαζι με πρωτεινη σκεφτομε λιποτροπικο για να χασω καποια κιλακια:green:
(Φυσικα πηγαινω γυμναστηριο+θα αρχισω διατροφη)
Μου πρωτινεις κατι αλλο "ΕΣΕΙΣ" που τα ξερετε καλα αυτα!


οσα φοβερα αποτελεσματα θα δεις απο το στήθος κοτόπουλου που ειναι 90% πρωτεΐνη αλλα τοσα φοβερά θα δεις και απο συμπλήρωμα πρωτεΐνης,
πιστεύω να καταλαβαίνεις πως ειναι ακριβός το ιδιο πράγμα, το ενα σε κανονικη τροφη το αλλο σε σκονη απο γαλα κυριος.....................................

διάβασε τις ανάλογες ενότητες του φορουμ για να καταλάβεις ακόμη καλύτερα.

στο γραφω στο προφιλ και θα βαλω το ποστ και στις γενικες ερωτήσεις για συμπληρωματα για να τα διαβάζουν και αλλοι νεοι μη λεμε τα ιδια και τα ιδια συνέχεια.

Polyneikos
26-08-09, 15:22
Mπραβο Φωτη,χρειαζόταν αυτο το τόπικ,για μην γίνονται οφ τόπικ
ποστς σε αλλα τόπικς.Παρακαλουνται όλα τα μελη να κανουν τις ερωτησεις γενικης φύσεως για συμπληρωματα σε αυτο το τοπικ !!Γίνεται sticky!!:thumbup::clap:

aris1988
26-08-09, 15:38
Καλησπερα παιδεια θα θελα τη γνωμη σας και να απαντησετε μονο οσοι θελετε να με βοηθησετε και οχι να μου πειτε να διαβασω τα αλλα θεματα του forum τα εχω διαβασει και χω παρει πολλες γνωμες απλα θελω να μου απαντησετε αποκλειστικα για το συμπληρωμα που θελω γιατι συνηθως τις ανακατεβουμε τισ απαντησεις..Λοιπον σε αυτο που ηθελα τη βοηθεια σας ειναι να μου πειτε τη συμπληρωμα να παιρνω πριν τη προπονηση για αυξηση αντοχης και δυναμης γιατι συνηθωσ παω αργα γυμνασητριο μετα απο δουλεια και οι δυναμεις μου με εχουν εγκαταληψει 1,5 μηνα τωρα παιρνω το black power και πριν επαιρνα το xplode και με ειχαν βοηθησει πολυ αλλα επειδη λετε πως τα νιτρικα δε κανουν καλα μηπως υοαρχει καποιο αλλο συμπληρωμα να με βοηθησει?Δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν αναζητω πολυ δυνατα προιοντα αν και δυνατα να ειναι αν δεν περιεχουν απαγορευμενες ουσιες οι ουσιες επιβλαβες για το συκωτι δεν εχω προβλημα να τα παρω..Περιμενω τη βοηθεια σας...


****μεταφέρθηκε εδω για ευνοήτους λόγους****

Stephany Thes
27-08-09, 22:12
Οι φημες ειναι αυτο που λεει και η λεξη φημες ,βασιζονται σε αβασιμες συνηθως υποθεσεις ημιμαθων ανθρωπων.Ο κυριος σκοπος τους προφανως ειναι το να σε βοηθησουν στην μυικη αναπτυξη κανοντας αυτο που λεει και το ονομα συμπληρωνοντας την διατροφη σου. Για τις αλλες ερωτησεις την απαντηση σου θα την παρεις στην ετικετα του εκαστοτε προιοντος.
μπορείτ να μου πείτε, αν θέλω να παραγείλω από εξωτερικό, κάποια πρωτεινη χρειάζεται να έχω πιστωτική κάρτα? Η διαδικασία εν συντόμως ποια είναι,θέλουν & προκαταβολή? τα έξοδα αποστολής πάνω κάτω? Συγκεκριμμένα αναφέρομαι σε *********************************

manos_
27-08-09, 22:33
μπορείτ να μου πείτε, αν θέλω να παραγείλω από εξωτερικό, κάποια πρωτεινη χρειάζεται να έχω πιστωτική κάρτα? Η διαδικασία εν συντόμως ποια είναι,θέλουν & προκαταβολή? τα έξοδα αποστολής πάνω κάτω? Συγκεκριμμένα αναφέρομαι σε ********************

Το δευτερο που γραφεις (και θα στο σβησουν λογο χορηγων) το ξερω πολυ καλο.Κανε μια εγγραφη και θα δεις εκει ολες τις επιλογες τα γραφει ολα.Κανε κατι add στο cart σου και θα δεις τα payment options.

KATERINI 144
27-08-09, 22:45
μπορείτ να μου πείτε, αν θέλω να παραγείλω από εξωτερικό, κάποια πρωτεινη χρειάζεται να έχω πιστωτική κάρτα? Η διαδικασία εν συντόμως ποια είναι,θέλουν & προκαταβολή? τα έξοδα αποστολής πάνω κάτω? Συγκεκριμμένα αναφέρομαι σε *********************************
έλεος ρε στεφανυ έλεος, το έχουμε πει 1000 φορες μη βάζετε λινκ....................

πριν άνοιξες νεο θεμα και ρωτας για το xydroxycut (εκτος οτι το γραφεις λαθος xydroxicut) δεν ψαχνεις να δεις πως συζητηθεί 100 φορες στο φορουμ και αντε οκ δεν το σκέφτηκες, κανεις ερώτηση μονο με την ονομασία του προϊόντος και δε βαζεις ουτε συστατικά ουτε φωτογραφία του, οταν θελεις να βοηθηθείς βοήθα και εσυ λιγο την κατάσταση...........................................................

εντιτ: ειναι και σε λάθος ενότητα......................................................................

SATA
28-08-09, 01:37
καπου στο φορουμ διαβασα για πρωτεινες υγρης μορφης λεγοντας για ασχημη γευση αλλα καλυτερη αποροφητικοτητα ισχυει αυτο?κ αν ναι προτεινετε μου μερικες για να δοκιμασω....μια της all star ειχα δοκιμασει κ σαν μιλκο μου φανηκε!

liosis
28-08-09, 08:08
η κρεατινη cell-tech ,mysletech κανει δουλεια ???α κ ποσο νερο αν πινεισ κρεατινη πρεπει την ημερα γιατι ακοθσα κατι για 5 λιτρα ισχιει???ευχαριστο

Polyneikos
28-08-09, 08:18
καπου στο φορουμ διαβασα για πρωτεινες υγρης μορφης λεγοντας για ασχημη γευση αλλα καλυτερη αποροφητικοτητα ισχυει αυτο?κ αν ναι προτεινετε μου μερικες για να δοκιμασω....μια της all star ειχα δοκιμασει κ σαν μιλκο μου φανηκε!

H διαφορα τους σε αποροφητικότητα δεν μπορεί να διαφερει ,εξαλλου και την κλασσικη σκόνη σε ρόφημα την μετατρέπουμε,δεν νομίζω ότι μπορεί να κανει την διαφορα...Αυτα τα προϊοντα έχουν βγει κυρίως για την ευκολία,παρε σεικερ,βαλε νερό,κουνα το,που δεν νομιζω ότι είναι καμια ιδιαιτερη διαδικασία..Και συνηθως οι υγρες είναι και τσιμπημενες στην τιμη....

liosis
28-08-09, 08:23
καλησπερα ..εχω μια απορια οπιοσ μπορει ασ απαντηση ειλικρινα ομοσ...λοιπον εχο μια πρωτεεινη κ η συνιστωμενη δωση ειναι 2 σκουπ την ημερα ,αν εγω τορα πιο 5 ασ ποθμε σκουπ θα δω καλιτερο αποτελεσμα ??? η θα εχο καποια αλλη επιπτωση στο συκοτι ασ πουμε ποσο επικινδυνο ειναι αυτο ..???ευχαριστο

Polyneikos
28-08-09, 08:24
η κρεατινη cell-tech ,mysletech κανει δουλεια ???α κ ποσο νερο αν πινεισ κρεατινη πρεπει την ημερα γιατι ακοθσα κατι για 5 λιτρα ισχιει???ευχαριστο

Το νερό σαν ποσότητα ισχύει.Εξάλλου η βασικη λειτουργια της κρεατίνης είναι να "σύρεται" μέσα στα μυϊκα κύτταρα, μεταφέρωντας νερό μέσα στο μυ.Ως αποτέλεσμα της άντλησης και συγκράτησης νερού στα μυϊκά κύτταρα, οι μύες «αισθάνονται» καλύτερα, ενώ φαίνονται και εμφανισιακά μεγαλύτεροι. λογικο δεν είναι να πινουμε παραπανω νερό;Το νερό είναι το πιο βασικο για τους αθλητες,5 λιτρα είναι πολύ φυσιολογικη λήψη..
Όσο για τα προιοντα της Muscletech είναι πολυδιαφημιζόμενα,με υπερβολικο marketing και υποσχέσεις αλλά σαφως υπάρχουν πιο αξιόπιστες εταιρίες.(Optimum,Eas,Reflex κτλ).
Αυτο δεν σημαινει ότι δεν θα σου δουλεψουν,δεν τις βγαζω αχρηστες,στα πρωτα μου χρόνια τις είχα δοκιμασει και με τα δεδομενα που μπορουσα να κρίνω τότε,με τον οργανισμο σαφως πιο παρθενο σε συμπληρωματα και χωρίς ιδιαιτερες απαιτησεις,μου είχαν δουλεψει...
Σαφως όμως υπάρχουν πολλες εταιρίες που υπόσχονται λιγότερα αλλά με σοβαρα κ καθιερωμενα προϊοντα...

Polyneikos
28-08-09, 08:36
**** Συγχωνευτηκαν 2 τόπικ ,οι γενικες απορίες συμπληρωματων ,με τις γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα...Ήταν πολύ παρόμοια,οπότε συνεχίζουμε από εδω.... ****

Polyneikos
28-08-09, 08:39
καλησπερα ..εχω μια απορια οπιοσ μπορει ασ απαντηση ειλικρινα ομοσ...λοιπον εχο μια πρωτεεινη κ η συνιστωμενη δωση ειναι 2 σκουπ την ημερα ,αν εγω τορα πιο 5 ασ ποθμε σκουπ θα δω καλιτερο αποτελεσμα ??? η θα εχο καποια αλλη επιπτωση στο συκοτι ασ πουμε ποσο επικινδυνο ειναι αυτο ..???ευχαριστο

Η πρωτεϊνη δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένα συμπλήρωμα διατροφης.Αντικαθιστα γευματα...Αν εσυ δεν τρως τίποτα άλλο και απλα πίνεις πρωτεϊνη απλά αντικαθιστας την ποσοτητα πρωτεϊνης που πρεπει να λάβεις...
Αν παραλληλα τρως και πρωτεινη από τροφες πρεπει να λαβεις υπόψην σου τις έξτρα θερμίδες που θα λάβεις καθως και ότι μπορείς να αφομοιώσεις συγκεκριμενη ποσότητα ανα γευμα,την υπόλοιπη θα την αποβάλλεις...
Το περισσότερο δεν είναι παντα οδηγος για γρηγορότερα αποτελεσματα...Παντως στην υγεία σου δεν κινδυνευεις,απλα παντα η καταχρηση δεν είναι καλη.

kyriakos23
30-08-09, 15:38
φιλε τα συμπληρωματα θα σου κανουν ακριβος το ιδιο οτι κ το φαγητο.
τωρα αν ενα συμπληρωμα εχει ουσιες που δεν πρεπει η βλαβερες αυτο μπορει να σου τυχει κ στο φαγητο.
π.χ δεν βλεπεις καθε τοσο ποσα φαγητα ακαταλληλα αποσυρουνε?

liosis
30-08-09, 20:16
ειδα σε ενα τοπικ εδο ποσ δεν θυμαμαι πιοσ το πε νομιζο ο ρυχλ οτι πεπει να περνουμε μια προτεινη ογκοθ κ μια καθαρη ειναι καλο αυτο ισχιει???

KATERINI 144
30-08-09, 20:19
αν φας μια ''καθαρή'' μαζι με βρόμη πχ, μετατρέπετε αυτόματα σε όγκου.

εντιτ: αν βάλεις και μια μπανάνα γίνεσαι τεράστιος :bbbiceps: :green:

Exci
30-08-09, 22:43
εντιτ: αν βάλεις και μια μπανάνα γίνεσαι τεράστιος :bbbiceps: :green:
Eνα ενα τα μυστικα μαστορα...

KATERINI 144
30-08-09, 22:48
Eνα ενα τα μυστικα μαστορα...
ρεμάλι... :angry: #$%@)&^%@# :rifle:

kostas1992
30-08-09, 23:09
καλησπερα, εχω καποιες απορειες πανω σε ολα αυτα, ξεκιναω:

σε τι βοηθανε οι προτεινες

σε τι η κρεατινη(αλλο πραγμα και αλλη δουλεια απο την προτεινη?)

εκτος απο καταστηματα με ολα αυτα τα ειδη γυμναστικης πωλουντε και σε φαρμακια τα συμπληρωματα,κτλ ? που ειναι καλυτερα να παει καποιος για να τον πληροφορισουν κιολας τι να παιρνει και ποσο και για πια δουλεια για το ιδιο ατομο, γιατι απο τα ποστ αλλων δεν βρισκω ακρη για μια σωστη διατροφη για εμενα με τα σωστα συμπληρωματα γιατι απλα δεν ξερω τι ειναι τα scoop ή ωπος τα λενε ;)

flowin_through
30-08-09, 23:14
καλησπερα, εχω καποιες απορειες πανω σε ολα αυτα, ξεκιναω:

σε τι βοηθανε οι προτεινες

σε τι η κρεατινη(αλλο πραγμα και αλλη δουλεια απο την προτεινη?)

εκτος απο καταστηματα με ολα αυτα τα ειδη γυμναστικης πωλουντε και σε φαρμακια τα συμπληρωματα,κτλ ? που ειναι καλυτερα να παει καποιος για να τον πληροφορισουν κιολας τι να παιρνει και ποσο και για πια δουλεια για το ιδιο ατομο, γιατι απο τα ποστ αλλων δεν βρισκω ακρη για μια σωστη διατροφη για εμενα με τα σωστα συμπληρωματα γιατι απλα δεν ξερω τι ειναι τα scoop ή ωπος τα λενε ;)

Πρωτεΐνη ειναι το ενα απο τα 3 ειδη μακρομοριων με τα οποια τρεφεται (και) ενας ανθρωπος και πωλειται σε μορφη σκονης σαν συμπληρωμα διατροφης προερχομενο απο τον ορο του γαλακτος. Συμπληρωνει την ημερισια προσληψη πρωτεϊνων απο την τροφη. Ειναι το δομικο συστατικο των μυων (συν τοις αλλοις).
Πωλουνται και σε φαρμακεια, αλλα ο καλυτερος συμβουλος ειναι καποιος εμπειρος αθλητης και οχι ισως ο μαγαζατορας.

Κρεατινη ειναι ενα υψηλης ενεργειας μοριο που δινει δυναμη (σε αναεροβιες ασκησεις 8-10 δευτερολεπτων).

Scoop : δοσομετρητης που περιεχεται σε μια συσκευασια πρωτεΐνης,

-BATISTA-
31-08-09, 00:29
Παιδες για πειτε "BEST CREATINE"???:bowdown:

kyriakos23
31-08-09, 00:46
ολες το ιδιο ειναι

liosis
31-08-09, 05:57
αν φας μια ''καθαρή'' μαζι με βρόμη πχ, μετατρέπετε αυτόματα σε όγκου.

εντιτ: αν βάλεις και μια μπανάνα γίνεσαι τεράστιος :bbbiceps: :green:

ευχαριστο φιλε μ .αλλα να ροτισο και κατι αλλο ...1 οταν εννοεισ βρωμη [gyakers]einai βρωμη??? κ 2] ποσουσ μηνεσ μπορεισ να παιξεισ με πρωτεινη ??κ 3 δηλαδη να παρω μονο καθαρη πρωτεινη κ οχι ογκου??ευχαριστο κ παλι.......:toast:

Jumaru
31-08-09, 09:07
Μπορείς να παίξεις με πρωτεΐνες όσο θές (αρκεί να μην γίνετε κατάχρηση) αν κ είμαι κατά της χρήσης οποιουδήποτε συμπληρώματος πάνω από 6 μήνες , εγω παίρνω 3-4 μήνες το χρόνο. Κρεατίνη έχω ακούσει οτι καλό είναι να μη παίρνεις πάνω από 3μηνο , μια φορά ένα μήνα είχα πάρει , πρήστηκα και ξεπρήστηκα αμέσως με το σταμάτημα. Τουλάχιστον με την πρωτείνη μπορείς να κρατήσεις μυικά κιλά πάνω σου έπειτα. Σαν τη σωστή διατροφή (κατεμέ πάντα) δέν έχει. Όσο για το τι πρωτείνη να πάρεις αυτο έχει να κάνει με το τι θες στο σώμα σου , πόσο εύκολα κρατάς/χάνεις λίπος κτλ.

(Οι παλιοί μπορούν να διορθώσουν φυσικά ότι λέω γιατί είναι δικά μου συμπεράσματα από το λίγο καιρό που ασχολούμαι και παίζει να λεω τπτ άκυρα :1laugh:)

Cloud
31-08-09, 23:54
μια ερωτηση θα ηθελα να κανω...
το τελευταιο μου γευμα ειναι κατα τις 9-10 το βραδι...
γινετε μετα το μπολικο φαγητο να πιω πρωτεινη ?

kyriakos23
31-08-09, 23:59
αν το φαγητο που θα φας εχει πρωτεινη μεχρι 30 γραμαρια δεν γινετε γιατι η θα το κανεις κιλια η θα το βγαλεις στην τουαλετα.αρα θα το πιεις αδικα

Cloud
01-09-09, 00:02
οκ κυριακο ευχαριστω..απλα επειδη εφαγα βαρια σημερα...γεμιστα 3 ντοματεσ κ 2 πιπεριεσ..και φουσκωσα και φοβαμε αν καταλαλοσω πρωτεινη μηπως γινι καμια ******** πιπέρι

KATERINI 144
01-09-09, 00:08
ναι μπορει να ανατιναχτεί η πρωτεΐνη και να εχεις τραβήγματα Cloud !!!

δλδ αν έτρωγες και ενα κοτόπουλο μετα τη θα γινόταν πυρηνική έκρηξη?!


διάβασε λιγο τα περι πρωτεΐνης να δεις τη είναι, την καταναλώνεις χωρις να γνωρίζεις πως στην ουσια ειναι γάλα !! :welcome:

-BATISTA-
01-09-09, 13:57
Γεια σας ειμαι ο Γιωργος 16 χρονων και θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να παρω(σε συμπληρωματα) σε αυτην την ηλικια που βρισκομαι χωρις να εχω παρενεργειες στην αναπτυξη μου λογω διαφορων ουσιων που περιεχουν τα σημπληρωματα...:unsure:
Πηγαινω γυμναστηριο ενα μισι χρονο και θα αρχισω τωρα διατροφη...
1.71 , 78κιλα (ποσοστα λιπους δν ξερω πρεπει να κανω μετρηση στο GYM :green:)
Ολες οι αποψεις δεκτες!:toast:

Ευχαριστω:thumbup:

thegravijia
01-09-09, 14:05
δε χρειαζεσαι τιποτα ..φαε 5 φορες την ημερα κ εισαι οκ.
ισως καμια πολυβιταμινη

Kolorizos
01-09-09, 14:05
πρωτεινη μπορεις να παρεις σιγουρα,στο λεω γιατι ειμαι 17 χρονων και ρωτησα γιατρους και πηρα και ο ιδιος βεβαια πρεπει να σου πω πως καποιοι διασημοι αθλιατροι ηταν αντιθετοι στο ολο θεμα

thegravijia
01-09-09, 14:06
πρωτεινη μπορεις να παρεις σιγουρα,στο λεω γιατι ειμαι 17 χρονων και ρωτησα γιατρους και πηρα και ο ιδιος βεβαια πρεπει να σου πω πως καποιοι διασημοι αθλιατροι ηταν αντιθετοι στο ολο θεμα

ο λογος????

Kolorizos
01-09-09, 14:07
για μυικη αναπτηξη εκτος απο την κλασσικη πρωτεινη
τι ειναι καλυτερο ???
κρεατινη
προιοντα αυξησης νιτρικου οξιδειου
tribulus
ποιο απο ολα κανει την καλητερη δουλεια???:toast:

flowin_through
01-09-09, 14:30
για μυικη αναπτηξη εκτος απο την κλασσικη πρωτεινη
τι ειναι καλυτερο ???
κρεατινη
προιοντα αυξησης νιτρικου οξιδειου
tribulus
ποιο απο ολα κανει την καλητερη δουλεια???:toast:

Εννοειται η κρεατινη. Αλλα θα πρεπει να προσπαθησεις.

asdf
01-09-09, 14:32
Μπορεις να παρεις τα παντα αλλα το θεμα ειναι το ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ απο αυτα.... ΣΤην ηλικια που εισαι δεν χρειαζεσαι απολυτος τπτ απο συμπληρωματα. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΚΑΛΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΥΠΝΟΣ και κανα γκομενακι που και που ;) (Ρωτα τον Rambo.... Ξερεi απο αυτα ;) )

asdf
01-09-09, 14:33
Kρεατινη αλλα 17 χρονων δεν νομιζω να την χρειαζεσαι....

flowin_through
01-09-09, 14:33
Ισως να μην ενεχει κινδυνους η πρωτεΐνη. Το θεμα ειναι τη χρειαζεσαι? Εχεις πολλα χρονια μπροστα σου για αναπτυξη και αυτο που μετραει περισοοτερο ειναι η συνεπεια και η αντοχη στο χρονο. Κανε καλη διατροφη και οταν πας 18 παρε και την πρωτεΐνη σου. Μην παρατησεις ποτε το αθλημα και ο ογκος θα ερθει με τον καιρο.

liosis
01-09-09, 14:55
ναι μπορει να ανατιναχτεί η πρωτεΐνη και να εχεις τραβήγματα Cloud !!!

δλδ αν έτρωγες και ενα κοτόπουλο μετα τη θα γινόταν πυρηνική έκρηξη?!


διάβασε λιγο τα περι πρωτεΐνης να δεις τη είναι, την καταναλώνεις χωρις να γνωρίζεις πως στην ουσια ειναι γάλα !! :welcome:

αν μπορεισ απαντησε μ λιγο στην πιο πανο ερωτησησ μ θα σ ειμουν ευνομον φιλε μ ...ευχαριστο :bbbiceps:

The Rock
01-09-09, 15:05
Τι να την χρειάζεται ρε παιδιά ? Είναι από όλα τα παιδάκια που νομίζουν ότι η πρωτεϊνη είναι μαγική σκόνη και αυτή φταίει που γίνονται έτσι όπως γίνονται οι ΒΒς ....:)
Και μετά ακούνε από κάπου και την λέξη κρεατίνη,του φαίνεται βαριά λέξη λένε ας πάρουμε και από αυτό καλό θα είναι ,θα γίνω τεράστιος και κομματιασμένος ...

Παλικάρι μου ... τρώγε 5-7 φορές την ημέρα,βρες πόση πρωτεϊνη χρειάζεσαι, επέλεξε ποιες πηγές θες να χρησιμοποιείς(κοτόπουλο,γαλοπούλα,χοιρινό φιλέτο(ψαρονέφρι),αυγά,γαλακτοκομικά(γάλα,γιαούρτι,κίτρινα τυριά..),λιπαρά ψάρια(Σολομό,τόνο,σκουμπρί,πέρκα,γλώσσα,γλαυκός,βακαλάος,σφυρίδα,πανγκάσιος,σαρδέλες κ.λ.π.)

Βάλε υδατάνθρακα απλό για μετά την προπόνηση ένα φρούτο ή λιγο μελάκι.
Βάλε σύνθετο το πρωί στο πρώτο γεύμα σουυ,δημητριακά ολικής αλέσεως,νιφάδες,βρώμης,ταχίνι
βάλε στομ μεσιμεριανό σου σύνθετο υδατάνθρακα όπως ρύζι απλό,ή ΄και καλύτερα,άγριο,καστανό ότι θες,πατάτα βραστή ή ψητή ή και μακαρόνια χωρίς καθόλου έξτρα παραμόνο κεφαλοτύρι ...
Βάλε ινώδη υδατάνθρακα στο μεσιμεριανό,δλδ λίγα λαχανικά .

Μαζί μετα κύρια΄πρώτα 3 γεύματα πρωινό,μεσιμεριανό μεταπροπονητικό ...

Στα υπόλοιπο χωρίς υδατάνθρακα ή αν θες απαραίτητα ένα φρούτο ...

Το βραδάκι λαχανικά ή γαλακτοκομικά ή και τα 2 ...

ένα απλό πρόγραμμα διατροφής ...έχεις διαδίκτυο μπες ψάξε βρες και άσε την πρωτεϊνη ... η πρωτεϊνη και το κάθε συμπλήρωμα βοηθά δεν υποκαθιστά την τροφή ...

Φιλικά και μην ακούς τι σου λένε ...:welcome:

ritsa17
01-09-09, 20:29
+1 στον φιλο Rock,δυστυχώς πολύ νέοι στο άθλημα δεν μπορούν να καταλάβουν αυτό που είπε και ο Rock ότι η πρωτεινη είναι συμπλήρωμα και όχι μαγικό φιλτρο...

KATERINI 144
01-09-09, 20:31
ευχαριστο φιλε μ .αλλα να ροτισο και κατι αλλο ...1 οταν εννοεισ βρωμη [gyakers]einai βρωμη??? κ 2] ποσουσ μηνεσ μπορεισ να παιξεισ με πρωτεινη ??κ 3 δηλαδη να παρω μονο καθαρη πρωτεινη κ οχι ογκου??ευχαριστο κ παλι.......:toast:ναι βρωμη ειναι το quaker, πρωτεΐνη μπορεις να παίρνεις συνέχεια αρκεί να μη γίνεται κατάχρηση, 30-40 γραμμαρια ανα γευμα είσαι οκ, είτε απο σκόνη είτε απο κανονικό φαγητό (πχ κοτόπουλο)

Kolorizos
01-09-09, 20:41
θελει καποιος να κανει ογκο...εκτος απο τις κλασσικες πρωτεινες υπαρχουν και αλλα οπως:
κρεατινη
νιτρικο οξυ
after workout
trans-11
tribulus
και πολλα αλλα που υποσχονται μυικη αναπτηξη
ποιο ομως αξιζει???

γενικα λεω εγω δεν προκειται να παρω αλλα ρωταω γιατι υπαρχουν πολλα κ θα ηθελα ν μαθω

The Rock
01-09-09, 22:49
Δεν λες να καταλάβεις ούτε εσύ ...

Αγορίνα μου διαβάζεις τι σου λένε εσένα και το άλλο το παιδί τα υπόλοιπα μέλη τι φόρουμ ?ΟΛΑ μπορείς να τα πάρεις ...
ΑΝ θα κανουν "δουλειά" ?
ΟΧΙ
Γιατί ?
Γιατί δεν ξέρετε τι είναι τι ...
Δλδ οτι μαθαίνουμε και βλέπουμε άλλους χαρούμενους νατα παίρνουμε πάει να πει ότι θα τα πάρουμε εμείς ? Δηλαδή συγνώμη για να καταλάβω ,ελληνικά μαθαίνετε στο σχολείο ?
Όλα αυτάτα τα προϊόντα είναι συμπληρώματα διατροφής . Ποιος ακριβώς σας είπε ότι κατεβάζοντας τα με τον κουβά θα έχουμε τρομακτική μυική αναδόμηση κα ιακόμη μεγαλύτερη απώλεια λίπους ? Ποιος σας τα λέει αυτά ? Τι πιστεύετε ότι είνα ιοι επαγγελματίες ΒΒς ? Κάτι Μ******ς που κατεβάζουν τα συμπληρώματα και τα ΑΑΣ με τον κουβά και μέρα με την μέρα γίνονται τέρατα ?

Αν αυτό πιστεύετε αγαπητά παλικάρια τότε παρατήστε τα ....

Τα συμπληρώματα τα χρησιμοποιούν αθλητές . Άνθρωποι που κάνουν σωστή και τεχνική γυμναστική την ανάλογη ποιοτική διατροφή σύμφωνα με τον εκάστοτε σωματότυπο . Είτε είναι επαγγελματίες είτε ερασιτέχνες .

Είστε αθλητές πρώτα γίνετε και μετά διαβάστε ατελείωτες ώρες ψάξτε ατελείωτες ώρες και μετά Δείτε αν χρειάζεστε συμπληρώματα και μετά πάρτε τα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά τα συμπληρώματα δεν είναι καμιά νεραϊδόσκονη που μέρα με την μέρα θα σας κάνουν μελλοντικό Mr. Olympia. Είναι προϊόντα τα οποία θα σας βοηθήσουν να τελειωποιήσετε την διατροφή σας και να αξιοποιήσετε τα εκάστοτε θρεπτικα συστατικά των τροφών(πρωτεϊνη,υδατάνθρακας,Απαραίτητα Λιπαρά Οξέα,βιταμίνες,φυτικές ίνες,μέταλλα,ιχνοστοιχεία κ.λ.π.) ώστε σε συνδιασμό με την τεχνική προπόνηση(και όχι με την νοοτροπία : "Ωωω ανεβάζω κιλά και θα γίνω τέρας ..." και κάτι τέτοια ... άλλο Bodybuilding και άλλο Powerlifting σημειοτέον !) να επιτύχετε το σώμα που έχετε επιλέξει !

Και να σου λύσω την απορία αγαπητέ :
-Κρεατίνη- Αμινοξύ από αυτά που δεν συνθέτει μόνος του ο οργανισμός και βρίσκεται στο κόκκινο κρέας και στο χοιρινό αν δεν με απατά η μνήμη μου .. Βοηθάει του μυς να αποδώσουν καλύτερα σε μια προπόνηση,να αναρώσουν ταχύτερη και παρέχει και μια βοήθεια στην μυική σωματοδόμηση ...Δλδ πόσο σκληρή προπόνηση και πόσο υψηλής έντασης κάνεις γαι να την χρειάζεσαι ?
-Νιτρικά - Αν θυμάμαι καλά γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου είναι ένα μιξ αμινοξέων όχι τα συνηθισμένα (Κρεατίνη,Βαλίνη-Λευκίνης-Ισολευκίνη,Γλυταμίνη) και τι οποίο προϊόν βελτιώνει τα επίπεδα απορροφησιμότητας του αζώτου στους μύες και βελτιώνει την αιματική ροή για την καλύτερα μεταφορά θρεπτικών συστατικων στο γλυκογόνο των μυών,στα κύτταρά του ,νομίζω ... Δεν νομίζω ότι παίρνεις και πολλά θρεπτικά συστατικά ...(σημειοτέον, η πρωτεϊνη δεν είναι το μοναδικό)
-Tribulus Terrestris: Αμφιβάλλω αν γνωρίζεις επακριβώς τι είναι ...
Είναι ένα βοτάνι το οποίο βοηθάει στην φυσική παραγωγή ενδογενούς τεστοστερόνης . Αμφιβάλλω αν ξέρεις τι είναι η τεστοστερόνη ...Στην ηλικία σου αν εσύ χρειάζεσαι τεστοστερόνη οι 40+++αρηδες τι να πούνε δλδ ? Οι όρχεις σου παράγουν όση χρείαζεται το σώμα σου .

Και στο τελικό ερώτημα σου "ποιο ομως αξιζει???"
Απάντηση: Για να σκεφτώ .... για να σκεφτώ .... μμμμμμμμμμμμμμμμ.....
τώρα θυμήθηκα .... διατροφή λέγεται .... το ξέρεις ? Δεν είναι πάρα πολύ γνωστό .....Μάθε το τώρα ....


Υ.Γ. Ζητώ ένα συγνώμη από τους συντονιστές αν έχω επιθετικό τόνο αλλά δεν είναι προς το άτομο/α .. είναι στην καταα γενική ομολογία των ατόμων που θεωρούν τα συμπληρώματα διατροφής νεραϊδόσκονη ! Να με συγχωρείτε απλά προσπαθώ να τους ταρακουνίσω !


Ελπίζω να έγινα κατανοητός ! Όλα τα παιδιά μπορούμε να σας βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείτε ....

flowin_through
01-09-09, 22:58
-Κρεατίνη- Αμινοξύ από αυτά που δεν συνθέτει μόνος του ο οργανισμός και βρίσκεται στο κόκκινο κρέας και στο χοιρινό αν δεν με απατά η μνήμη μου ..

Συντιθεται φυσιολογικα απο τον οργανισμο.

Polyneikos
01-09-09, 23:07
+1:thumbup:

The Rock
01-09-09, 23:17
Συντιθεται φυσιολογικα απο τον οργανισμο.
Συγνώμη λαθάκι ....εε άνθρωπος είμαι .. κάπου χάζεψα ...

Πολύνεικε σε ποιον απευθύνεσαι ?

narta
01-09-09, 23:18
.................

-Tribulus Terrestris: Αμφιβάλλω αν γνωρίζεις επακριβώς τι είναι ...
Είναι ένα βοτάνι το οποίο βοηθάει στην φυσική παραγωγή ενδογενούς τεστοστερόνης . ........................


Γενικα συμφωνω και επαυξάνω αλλα στο παραπανω κανεις λαθος. To Tribulus Terrestis ειναι για τα μπαζα οσον αφορα την ενδογενη τεστοστερονη. Λιμπίντο ναι αλλα τεστοστερονη οχι.

Ενημερωτηκα ετσι, μην με παρεξηγησεις ;)

liosis
01-09-09, 23:33
Συγνώμη λαθάκι ....εε άνθρωπος είμαι .. κάπου χάζεψα ...

Πολύνεικε σε ποιον απευθύνεσαι ?

φιλε μ σε παω...ωραια τα λεσ ρε δικε μ!!!:thumbup::thumbup:

The Rock
01-09-09, 23:59
Νάρτα δεν παρεξηγώ ρε φίλε μην μασάς ...κοίτα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω διαβάσει αρκετά για αυτό και θεωρώ ότι βοηθάει και ασχέτως με όλα αυτά τα τεράστια που λένε οι εταιρίες συμπληρωμάτων ...

ΑΡχικά έγινε γνωστό για τν βοήθεια στην σεξουαλική απόδοση ....άρα απλά και χωρίς πολλά πολλά ,με την τεστοστερόνη δεν γίνεται αυτό ? ΜΕ την τεστοστερόνη γίνεται ! Πως ανέβηκε ? Συμπτωματικά ? όχι ε΄ξαιτίας του Tribulus Terrestis...

Τσέκαρε http://phivosnicolaides.blogspot.com/2009/05/blog-post_02.html


Γεια σου φίλε ! Χαίρομαι που γουστάρεις .. κοίτα καλό το άθλημα και τα σχετικά αλλά πάνω από όλα μια παρέα είμαστε(ντάξει εγώ στα πρόθυρα είμαι που θα πάει θα μπώ πιο βαθιά στην αλανοπαρέα σας !

kyriakos23
02-09-09, 00:19
ενδιαφερον αυτα που γραφει

liosis
02-09-09, 10:33
εκανα γυμναστικη περιν 3 μηνεσ ποτε δεν εκανα ωμουσ τορα ...τορα επιασα ξανα αλλα οταν ειναι ημερα τον ομον βαζο στο μηχανιμα 15 κ στο 3 σετ παραδιδο τα οπλα τι φταιει μηπος ειναι τελειοσ αγυμναστη????

**** τη σχέση έχει αυτο με τα συμπληρώματα και το πόσταρες εδώ?! ****

giorgospet
02-09-09, 11:09
Αρχικά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον the rock για την άψογη τοποθέτηση του. Τώρα φίλε μου όταν δε γυμνάζεις μια μυική ομάδα είναι ακόλουθο να ασθενήσει και να μη μπορείς να σηκώσεις κιλά. Αν συνεχείς να την αποφεύγεις , διότι δε σηκώνεις πολλά κιλά, τότε τα πράγματα χειροτερεύουν . Γι΄ αυτό δουλειά και σιγά σιγά θα δεις αποτελέσματα. .

thegravijia
02-09-09, 11:14
αν θελετε να εχετε ανεβασμενη τεστο ...περιοριστε λιγο τους υδατανθρακες και αυξηστε τα ΛΙΠΑΡΑ...γυρω στα 150γρ.ειναι καλα...

thegravijia
02-09-09, 11:25
στο gaspari το νιτρικο γιατι λεει πως πρεπει να περνεις και σκουπ οταν δεν προπονησε?
μονο πριν την προπονα δε χρειαζεται?
δηλ.δεν θα λειτουργησε αμα περνεις μονο με την προπονα και καθολου τις μερες που δεν προπονησε? η πρεπει και τοτε?

The Rock
02-09-09, 11:51
Αρχικά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον the rock για την άψογη τοποθέτηση του. Τώρα φίλε μου όταν δε γυμνάζεις μια μυική ομάδα είναι ακόλουθο να ασθενήσει και να μη μπορείς να σηκώσεις κιλά. Αν συνεχείς να την αποφεύγεις , διότι δε σηκώνεις πολλά κιλά, τότε τα πράγματα χειροτερεύουν . Γι΄ αυτό δουλειά και σιγά σιγά θα δεις αποτελέσματα. .
Ευχαριστώ συμφορουμίτη ! Χαίρομαι που έγινα κατανοητός !

Exci
02-09-09, 12:18
γυρω στα 150γρ.ειναι καλα...
Υδατανθρακες η λιπος?

thegravijia
02-09-09, 15:14
Υδατανθρακες η λιπος?

λιπος

crow
03-09-09, 20:28
στο gaspari το νιτρικο γιατι λεει πως πρεπει να περνεις και σκουπ οταν δεν προπονησε?
μονο πριν την προπονα δε χρειαζεται?
δηλ.δεν θα λειτουργησε αμα περνεις μονο με την προπονα και καθολου τις μερες που δεν προπονησε? η πρεπει και τοτε?

Για το super pump 250 δε λες?
Δεν ειναι σκετο νιτρικο, ειναι κοκτειλ πολλων συστατικών.
Η αληθεια ειναι πως αν δεν παιρνεις τις μερες που δεν κανεις προπονηση δεν εγινε κ τιποτα μια χαρα λειτουργει
Απλα στις εταιρειες συμφαιρει να σου τελειώσει γρηγορα.
Απο την αλλη ομως εχει νοημα το να παιρνεις κ τις μερες που δεν προπονησε.....
Εχει κρεατινη κ ειναι καλο να παιρνεις ολες τις μερες, επισης μαζι με το νιτρικο θα σου δημιουργησουν στγμιαια φλεβικοτητα κ πρηξημο.......κ πολυ απλα αφου θα βλεπεις το σωμα σου σε μια ωραια κατασταση συνεχεια θα θεοποιησεις κ το προιον.(αρα 2 φορες κερδισμενες οι εταιρειες)

thegravijia
03-09-09, 20:44
Για το super pump 250 δε λες?
Δεν ειναι σκετο νιτρικο, ειναι κοκτειλ πολλων συστατικών.
Η αληθεια ειναι πως αν δεν παιρνεις τις μερες που δεν κανεις προπονηση δεν εγινε κ τιποτα μια χαρα λειτουργει
Απλα στις εταιρειες συμφαιρει να σου τελειώσει γρηγορα.
Απο την αλλη ομως εχει νοημα το να παιρνεις κ τις μερες που δεν προπονησε.....
Εχει κρεατινη κ ειναι καλο να παιρνεις ολες τις μερες, επισης μαζι με το νιτρικο θα σου δημιουργησουν στγμιαια φλεβικοτητα κ πρηξημο.......κ πολυ απλα αφου θα βλεπεις το σωμα σου σε μια ωραια κατασταση συνεχεια θα θεοποιησεις κ το προιον.(αρα 2 φορες κερδισμενες οι εταιρειες)

εννοεις κατα την διαρκεια της προπονησης?

γενικα σε κανει να νιωθεις καθολη τηνν διαρκεια της ημερας πιο γεματος?

crow

ποιο προτιμαte το no-xplode ή το super pump??


.......κ πολυ απλα αφου θα βλεπεις το σωμα σου σε μια ωραια κατασταση συνεχεια θα θεοποιησεις κ το προιον

και η ψυχολογια ειναι σημαντικος παραγοντας -γενικα-

narta
04-09-09, 11:10
Νάρτα δεν παρεξηγώ ρε φίλε μην μασάς ...κοίτα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω διαβάσει αρκετά για αυτό και θεωρώ ότι βοηθάει και ασχέτως με όλα αυτά τα τεράστια που λένε οι εταιρίες συμπληρωμάτων ...

ΑΡχικά έγινε γνωστό για τν βοήθεια στην σεξουαλική απόδοση ....άρα απλά και χωρίς πολλά πολλά ,με την τεστοστερόνη δεν γίνεται αυτό ? ΜΕ την τεστοστερόνη γίνεται ! Πως ανέβηκε ? Συμπτωματικά ? όχι ε΄ξαιτίας του Tribulus Terrestis...

Τσέκαρε http://phivosnicolaides.blogspot.com/2009/05/blog-post_02.html


Γεια σου φίλε ! Χαίρομαι που γουστάρεις .. κοίτα καλό το άθλημα και τα σχετικά αλλά πάνω από όλα μια παρέα είμαστε(ντάξει εγώ στα πρόθυρα είμαι που θα πάει θα μπώ πιο βαθιά στην αλανοπαρέα σας !

Συνεχίζω να διαφωνω...

The effect of five weeks of Tribulus terrestris supplementation on muscle strength and body composition during preseason training in elite rugby league players.
Rogerson S, Riches CJ, Jennings C, Weatherby RP, Meir RA, Marshall-Gradisnik SM.
School of Exercise Science and Sport Management, Southern Cross University Lismore, New South Wales, Australia. srogerson10@bigpond.com

Tribulus terrestris is an herbal nutritional supplement that is promoted to produce large gains in strength and lean muscle mass in 5-28 days (15, 18). Although some manufacturers claim T. terrestris will not lead to a positive drug test, others have suggested that T. terrestris may increase the urinary testosterone/epitestosterone (T/E) ratio, which may place athletes at risk of a positive drug test. The purpose of the study was to determine the effect of T. terrestris on strength, fat free mass, and the urinary T/E ratio during 5 weeks of preseason training in elite rugby league players. Twenty-two Australian elite male rugby league players (mean +/- SD; age = 19.8 +/- 2.9 years; weight = 88.0 +/- 9.5 kg) were match-paired and randomly assigned in a double-blind manner to either a T. terrestris (n = 11) or placebo (n = 11) group. All subjects performed structured heavy resistance training as part of the club's preseason preparations. A T. terrestris extract (450 mg.d(-1)) or placebo capsules were consumed once daily for 5 weeks. Muscular strength, body composition, and the urinary T/E ratio were monitored prior to and after supplementation. After 5 weeks of training, strength and fat free mass increased significantly without any between-group differences. No between-group differences were noted in the urinary T/E ratio. It was concluded that T. terrestris did not produce the large gains in strength or lean muscle mass that many manufacturers claim can be experienced within 5-28 days. Furthermore, T. terrestris did not alter the urinary T/E ratio and would not place an athlete at risk of testing positive based on the World Anti-Doping Agency's urinary T/E ratio limit of 4:1.
PMID: 17530942 [PubMed - indexed for MEDLINE]


The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men.
Neychev VK, Mitev VI.
Department of Chemistry and Biochemistry, Medical University, 2 Zdrave str., Sofia-1431, Bulgaria. neychev@dir.bg

OBJECTIVE: The aim of the current study is to investigate the influence of Tribulus terrestris extract on androgen metabolism in young males. DESIGN AND METHODS: Twenty-one healthy young 20-36 years old men with body weight ranging from 60 to 125 kg were randomly separated into three groups-two experimental (each n=7) and a control (placebo) one (n=7). The experimental groups were named TT1 and TT2 and the subjects were assigned to consume 20 and 10 mg/kg body weight per day of Tribulus terrestris extract, respectively, separated into three daily intakes for 4 weeks. Testosterone, androstenedione and luteinizing hormone levels in the serum were measured 24 h before supplementation (clear probe), and at 24, 72, 240, 408 and 576 h from the beginning of the supplementation. RESULTS: There was no significant difference between Tribulus terrestris supplemented groups and controls in the serum testosterone (TT1 (mean+/-S.D.: 15.75+/-1.75 nmol/l); TT2 (mean+/-S.D.: 16.32+/-1.57 nmol/l); controls (mean+/-S.D.: 17.74+/-1.09 nmol/l) (p>0.05)), androstenedione (TT1 (mean+/-S.D.: 1.927+/-0.126 ng/ml); TT2 (mean+/-S.D.: 2.026+/-0.256 ng/ml); controls (mean+/-S.D.: 1.952+/-0.236 ng/ml) (p>0.05)) or luteinizing hormone (TT1 (mean+/-S.D.: 4.662+/-0.274U/l); TT2 (mean+/-S.D.: 4.103+/-0.869U/l); controls (mean+/-S.D.: 4.170+/-0.406U/l) (p>0.05)) levels. All results were within the normal range. The findings in the current study anticipate that Tribulus terrestris steroid saponins possess neither direct nor indirect androgen-increasing properties. The study will be extended in the clarifying the probable mode of action of Tribulus terrestris steroid saponins.
PMID: 15994038 [PubMed - indexed for MEDLINE]

The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males.
Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C.
Human Performance Laboratory, University of Nebraska, Kearney, NE 68849-3101, USA.

The purpose of this study was to determine the effects of the herbal preparation Tribulus terrestris (tribulus) on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Fifteen subjects were randomly assigned to a placebo or tribulus (3.21 mg per kg body weight daily) group. Body weight, body composition, maximal strength, dietary intake, and mood states were determined before and after an 8-week exercise (periodized resistance training) and supplementation period. There were no changes in body weight, percentage fat, total body water, dietary intake, or mood states in either group. Muscle endurance (determined by the maximal number of repetitions at 100-200% of body weight) increased for the bench and leg press exercises in the placebo group (p <.05; bench press +/-28.4%, leg press +/-28.6%), while the tribulus group experienced an increase in leg press strength only (bench press +/-3.1%, not significant; leg press +/-28.6%, p <.05). Supplementation with tribulus does not enhance body composition or exercise performance in resistance-trained males.
PMID: 10861339 [PubMed - indexed for MEDLINE]

crow
04-09-09, 14:50
εννοεις κατα την διαρκεια της προπονησης?

γενικα σε κανει να νιωθεις καθολη τηνν διαρκεια της ημερας πιο γεματος?

crow

ποιο προτιμαte το no-xplode ή το super pump??


.......κ πολυ απλα αφου θα βλεπεις το σωμα σου σε μια ωραια κατασταση συνεχεια θα θεοποιησεις κ το προιον

και η ψυχολογια ειναι σημαντικος παραγοντας -γενικα-


Γενικος οχι δεν σε κανει να νιωθεις ολη την ημέρα πιο γεματος.
Αυτο κ ολα τα παρεμφερη προιοντα ειναι καθαρα συμπληρωματα για πριν την προπονηση.....κ σε γενικες γραμμες αν δεν κανεις προπονηση ειναι λιγο ασκοπο να τα χρησημοποιεις.
Εγω μερικες φορες το επαιρνα οταν ημουνα πολυ κουρασμενη κ επρεπε να παω για δουλια.
Απλα με τσιτωνε κ ειχα καλυτερη αυτοσυγκεντρωση, οχι ομως οτι ενιωθα πρηξημο κτλ
Το no-xplode ειναι καλο στην αρχη αλλα μετα απο λιγο καιρο χρησης τα αποτελεσματα δεν ειναι το ιδιο. Το μονο καλο που εχει ειναι η γευση που ειναι πολυ γευστικο(αν κ το πορτοκαλι κατ'εμε ειναι απαισιο)
Το super pump ειναι καλυτερο αλλα οχι πολυ καλο στη γευση+ το νιωθω βαρυ στο στομαχι μου κατι που δεν νιωθω με το Νο-xplode
Προσωπικα πιο πολυ απο ολα μου αρεσει το AMPED της MET-RX.
Κ σε γευση ειναι πολυ καλο, κ το στομαχι μου ειναι μια χαρα(σκεψου οτι το παιρνω κ κατα τη διαρκεια που κανω προπονηση) κ αποτελεσματα εχει παντα.
Θεωρω οτι ειναι απο τα τοπ 3 της αγορας

No Cash
05-09-09, 04:57
προσωπικα μεταξυ no xplode και superpump προτιμω το δευτερο... και με διαφορα....

το superpump με κραταει πρησμενο καθολη τη διακεια της ημερας... και γενικοτερα αισθανομαι πιο γεματος...

με το no xplode δεν ενοιωθα τοσο πολυ πρηξιμο... αλλα ισως μου εδινε περισσοτερη ενεργεια... ειδικα τις πρωτες ημερες με εβαζε αρκετα στην πριζα..!πρωτη ημερα που το χρησιμοποιησα με επιασε και ελαφρα ταχυκαρδια..


no xplode μετρια προς χαλια γευγη..

superpump....ακομη χειροτερα.. :rolf:

liosis
08-09-09, 21:41
καλησπερα σε ολουσ .μια ερωτηση ..κανο ογκο αλλα επειδη νομιζο ποσ η πρωτεινεσ ογκου ειναι οι χοιροτερεσ μπορο να παρο μια με 60 τα 100 προτεινη η 100 τα 100 προτεινη ???ευχαριστο..

-BATISTA-
08-09-09, 22:09
Μπορει να μου εξηγησει καποιος ΤΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ αυτα τα σημπληρωματα και σου δινουν μυικη μαζα οπως ακριβως κανει και η πρωτεινη και σε πολυ πιο μικρο χρονικο διαστημα(Για το τελευταιο αν ειμαι λαθος πειτε:unsure::green::)
Super Pump 250 + Sizeon της Gaspari Nutrition

Ευχαριστω:thumbup:

COBRA_STYLE
10-09-09, 13:30
Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ την GOLD STANDARD WHEY ISOLATE 100% της ΟΝ και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας...την έχετε χρησιμοποιήσει??

Και κάτι αλλο παιδιά,το scoop που εχει μεσα λεει 70cc....ξερετε σε ποσα γραμμαρια ειναι αυτο??

Τελος,ενα κουταλακι του γλυκου whey ξερετε ποσα γρ. πρωτεινης ειναι??
Αυτα..:green:

Μπορει να ρωταω βλακειες αλλα εχω αυτες τις αποριες...18 ειμαι κ τωρα 3εκιναω σοβαρα...ευχαριστω:welcome:

Jeik
10-09-09, 16:59
φιλαρακι παει με το σκουπ και εχει 24 γρ,πρωτείνης.την έπερνα εγώ και σκέφτομαι να την ξαναρχίσω.είναι πολύ καλή και δεν έχει πολύ υδατάνθρακα.

Littlejohn
11-09-09, 02:00
Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ την GOLD STANDARD WHEY ISOLATE 100% της ΟΝ και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας...την έχετε χρησιμοποιήσει??

Και κάτι αλλο παιδιά,το scoop που εχει μεσα λεει 70cc....ξερετε σε ποσα γραμμαρια ειναι αυτο??

Τελος,ενα κουταλακι του γλυκου whey ξερετε ποσα γρ. πρωτεινης ειναι??
Αυτα..:green:

Μπορει να ρωταω βλακειες αλλα εχω αυτες τις αποριες...18 ειμαι κ τωρα 3εκιναω σοβαρα...ευχαριστω:welcome:

Χρησιμοποιώ την ίδια πρωτείνη και αναγράφει πίσω ότι ένα γεμάτο scoop είναι περίπου 30,4 γραμμάρια.

Για ένα κουταλάκι του γλυκού το βρίσκεις εύκολα με απλά μαθηματικά. Ζύγισε το σε ζυγαριά ακριβείας και όσα γραμμάρια είναι πολλαπλασίασε τα με 0.78. Το αποτέλεσμα θα είναι τα γραμμάρια πρωτείνης...

Γενικά είναι καλή πρωτείνη και έχει ωραία γεύση. Εγώ παίρνω γεύση σοκολάτα.
Αναμειγμένη με βρώμη είναι υπέροχη. Έχω φτιάξει και γκοφρέτες με αυτήν και είναι super...

ioannis1
11-09-09, 20:57
καλησπερα σε ολουσ .μια ερωτηση ..κανο ογκο αλλα επειδη νομιζο ποσ η πρωτεινεσ ογκου ειναι οι χοιροτερεσ μπορο να παρο μια με 60 τα 100 προτεινη η 100 τα 100 προτεινη ???ευχαριστο..
συμφερει να παρεις μια τουλαχιστον 80% και νασυμπληρωσεις υδατανθρακες με φαγητο.

Adriano10
13-09-09, 18:46
συμφερει να παρεις μια τουλαχιστον 80% και νασυμπληρωσεις υδατανθρακες με φαγητο.
geia sas paidia eimai neos edw....loipon exw na rwtisw kapoia pragmata...

proponoume se gymnastirio edw kai 1 misi xrono kai exw dei arketi diafora sto swma mou...eimai 18 xronon(kai kati mines) 1,76 kai eimai 70 kila...8a i8ela na veltiwsw pio grigora to swma mou..exw akousei kala kai kaka logia gia tin kreatini kai dn 3erw ti na kanw....parakalw voi8iste me..:P euxaristw

****γράφουμε ΜΟΝΟ ελληνικα ειναι κανονας του φόρουμ****

Xaritos
14-09-09, 10:04
re paidia proton .....sory alla to pc den grafei ellinika deuteros eimi 1,76 kai 90 kila alla oxi kirios lipos to lipos einai giros sta 6,7,8 kila oxi parapano
Na parw proteines i oxi ? 8a tis xrisimopieiso prin i meta tin gumnastikh se ti voi8ane ?
8a m kanei kapia vlavi ston organismo ...A kai eimai 16 etwn ....EYXARISTO!!!!

thegravijia
14-09-09, 10:10
re paidia proton .....sory alla to pc den grafei ellinika deuteros eimi 1,76 kai 90 kila alla oxi kirios lipos to lipos einai giros sta 6,7,8 kila oxi parapano
Na parw proteines i oxi ? 8a tis xrisimopieiso prin i meta tin gumnastikh se ti voi8ane ?
8a m kanei kapia vlavi ston organismo ...A kai eimai 16 etwn ....EYXARISTO!!!!
να διαβασεις το φορουμ
και αποκλειεται να εχεις μονο 6-8κιλα λιπους μονο

KATERINI 144
14-09-09, 10:16
re paidia proton .....sory alla to pc den grafei ellinika deuteros eimi 1,76 kai 90 kila alla oxi kirios lipos to lipos einai giros sta 6,7,8 kila oxi parapano
Na parw proteines i oxi ? 8a tis xrisimopieiso prin i meta tin gumnastikh se ti voi8ane ?
8a m kanei kapia vlavi ston organismo ...A kai eimai 16 etwn ....EYXARISTO!!!!


πρωτον διαβασε εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1363

δεύτερο να τα μετατρέπεις εδω http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp αφου δε γίνεται να γραφεις ελληνικά

τριτο welcome :welcome:

Adriano10
14-09-09, 14:58
συγνωμη παιδες δεν το ηξερα...ξαναγραφω τοτε...
Προπονουμε 1 μισι χρονο σε γυμναστιριο και εχω δει αρκετι διαφορά στο σωμα μου..ειμαι 18 χρονον και κατι μηνεσ 1,76 υψος και ειμαι 70 κιλα...θα ηθελα να βελτιωσω το σωμα μου πιο γρηγορα.εχω ακουσει καλα και κακα πραγματα για την κρεατινη και δεν ξερω τι να κανω....χρειαζομαι συμβουλες παρακαλω...ευχαριστω

iwvi7
20-09-09, 17:38
Ισχύει ότι η πρωτείνη αν την ανακατέψεις με γάλα αντι για νερό γίνεται αργής απορρόφησης? Ρωτάω για το βράδυ γιατί δεν έχω καζείνη (οκ γιαούρτι τρώω:) ή και κότατζ) απλά κάποιος μου το είπε..:unsure:

Littlejohn
20-09-09, 18:17
Ναι την καθυστερεί την απορρόφηση, αλλά όχι σε σημείο να φτάνει την πρωτείνη καζείνης.

Εμένα το τελευταίο μου γεύμα είναι πρωτείνη από τροφή (κοτόπουλο) με μια πολύ μεγάλη πράσινη σαλάτα (κατά προτίμηση μαρούλι) και λίγο γιαούρτι 0% μέσα. Κάτι σαν σίζαρς δηλάδή.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις πιο αργά απορροφούμενο γεύμα απ`αυτό...:green::green:

thegravijia
20-09-09, 18:24
Ναι την καθυστερεί την απορρόφηση, αλλά όχι σε σημείο να φτάνει την πρωτείνη καζείνης.

Εμένα το τελευταίο μου γεύμα είναι πρωτείνη από τροφή (κοτόπουλο) με μια πολύ μεγάλη πράσινη σαλάτα (κατά προτίμηση μαρούλι) και λίγο γιαούρτι 0% μέσα. Κάτι σαν σίζαρς δηλάδή.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις πιο αργά απορροφούμενο γεύμα απ`αυτό...:green::green:
..νομιζω και κ τα ολοκληρα αυγα αποροφοντε αργα.

iwvi7
20-09-09, 18:34
Ναι την καθυστερεί την απορρόφηση, αλλά όχι σε σημείο να φτάνει την πρωτείνη καζείνης.

Εμένα το τελευταίο μου γεύμα είναι πρωτείνη από τροφή (κοτόπουλο) με μια πολύ μεγάλη πράσινη σαλάτα (κατά προτίμηση μαρούλι) και λίγο γιαούρτι 0% μέσα. Κάτι σαν σίζαρς δηλάδή.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις πιο αργά απορροφούμενο γεύμα απ`αυτό...:green::green:

Το έχω σκεφτεί και αυτό..αλλά τα περισσότερα γευματά μου είναι ή από κοτόπουλο ή από γαλοπούλα (όσπρια και ψάρια τρωω άλλα όχι τόσο συχνά όσο το κοτόπουλο) και ψυχολογικά και μόνο δε θέλω πάλι κοτόπουλο..με καταλαβαινεις ελπίζω..?;)

Levrone
20-09-09, 18:42
Ναι την καθυστερεί την απορρόφηση, αλλά όχι σε σημείο να φτάνει την πρωτείνη καζείνης.

Εμένα το τελευταίο μου γεύμα είναι πρωτείνη από τροφή (κοτόπουλο) με μια πολύ μεγάλη πράσινη σαλάτα (κατά προτίμηση μαρούλι) και λίγο γιαούρτι 0% μέσα. Κάτι σαν σίζαρς δηλάδή.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις πιο αργά απορροφούμενο γεύμα απ`αυτό...:green::green:

μικρε Γιαννη, φιλε και συνοδηπορε, οπως το βλεπει καθενας, αλλα πως τρως φαι και πας και κοιμασαι βραδινο υπνο? δε ζοριζεσαι?

φαε ασπραδια τουλαχιστον αν και νομιζω οτι καποιος που δεν εχει καζεινη με λιγα ξηροκαρπια ή και λιγο cottage κατι κανει μαζι με απλη σκονη..1 σκουπ σκονη, μισο dirrolo και υπνο..αν τωρα η σκονη ειναι και καζεινη, ακομα καλυτερα!:thumbup:

και τα ω βεβαια!

iwvi7
20-09-09, 18:50
φαε ασπραδια τουλαχιστον αν και νομιζω οτι καποιος που δεν εχει καζεινη με λιγα ξηροκαρπια ή και λιγο cottage κατι κανει μαζι με απλη σκονη..1 σκουπ σκονη, μισο dirrolo και υπνο..αν τωρα η σκονη ειναι και καζεινη, ακομα καλυτερα!:thumbup:
Οταν λες ξηροκάρπια εννοείς καποιους συγκεκρημένους ξηρούς καρπούς? πχ αμύγδαλα?

Levrone
20-09-09, 18:56
Οταν λες ξηροκάρπια εννοείς καποιους συγκεκρημένους ξηρούς καρπούς? πχ αμύγδαλα?

αμεεε! αμυγδαλα αψητα (χωρις αλατι), καρυδια, φουντουκια!

Littlejohn
20-09-09, 19:03
μικρε Γιαννη, φιλε και συνοδηπορε, οπως το βλεπει καθενας, αλλα πως τρως φαι και πας και κοιμασαι βραδινο υπνο? δε ζοριζεσαι?

φαε ασπραδια τουλαχιστον αν και νομιζω οτι καποιος που δεν εχει καζεινη με λιγα ξηροκαρπια ή και λιγο cottage κατι κανει μαζι με απλη σκονη..1 σκουπ σκονη, μισο dirrolo και υπνο..αν τωρα η σκονη ειναι και καζεινη, ακομα καλυτερα!:thumbup:

Μπα όχι, καθόλου δε ζορίζομαι. Βέβαια δε πάω και στα καπάκια για ύπνο (συνήθως μετά από 30 λεπτά - 1 ώρα)...

Αυτή τη στιγμή είμαι τόσο αποφασισμένος, που θα έτρωγα οτιδήποτε (κυριολεκτικά) και οποιαδήποτε ώρα. Τα side effects (γεύση, ανοχή κτλ.) περνάνε σε δεύτερη μοίρα... :turtle: :toast:

Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι έχω ήδη παραγγείλει πρωτείνη καζείνης, μιας και το γεύμα μου πέρνει πολύ ώρα (μέχρι να μασήσω μισό κιλό μαρούλι, θέλω μισή ώρα :rolf:) ...

Littlejohn
20-09-09, 19:08
Το έχω σκεφτεί και αυτό..αλλά τα περισσότερα γευματά μου είναι ή από κοτόπουλο ή από γαλοπούλα (όσπρια και ψάρια τρωω άλλα όχι τόσο συχνά όσο το κοτόπουλο) και ψυχολογικά και μόνο δε θέλω πάλι κοτόπουλο..με καταλαβαινεις ελπίζω..?;)

Φυσικά και σε καταλαβαίνω απόλυτα... Είσαι φυσιολογικός άνθρωπος και την έχεις ανάγκη την ποικιλία. :welcome::welcome:

KATERINI 144
21-09-09, 12:31
αμεεε! αμυγδαλα αψητα (χωρις αλατι), καρυδια, φουντουκια!φουντουκια που και που, τα αλλα δυο με χιλια.

Levrone
21-09-09, 12:33
φουντουκια που και που, τα αλλα δυο με χιλια.

εγω δεν τα τρωω ποτε για δε μ αρεσουν αλλα γιατι αυτο που λες?

liosis
21-09-09, 15:32
ρε παιδια ποσο επικινδηνα ειναι τα αμμινοξεα γιατο συκοτη>???α κ ενασ φιλοσ μ μολισ πινει μια πρωτεινη βασικα τι δικια τ προτεινη ουρει πρασινο μιποσ φταιει η προτεινη του??

The Rock
22-09-09, 18:21
Ισχύει ότι η πρωτείνη αν την ανακατέψεις με γάλα αντι για νερό γίνεται αργής απορρόφησης? Ρωτάω για το βράδυ γιατί δεν έχω καζείνη (οκ γιαούρτι τρώω:) ή και κότατζ) απλά κάποιος μου το είπε..:unsure:
Παιδιά παρακαλώ να απαντήσει κάποιος σε αυτό με πολύ σιγουριά γιατί με καίει και μένα ...

Από κάποιου αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς είχα διαβάσει ότι αν μια Απομονωμένη ΟΡογαλακτική απορροφάται το μέγιστο σε 25 λεπτά αν το ανακατέψουμε με 250-300 μλ γάλα θα καθυστερήσει αρκετά η απορρόφησν μεν ,σίγουρα δεν θα γίνε ισαν την καζεϊνη αλλά θα φτάσει τις 2 ώρες ? Το ρωτάω και βράδυ αλλά και για ένα υποκατάστατο γεύματος !

Bane
22-09-09, 18:28
Αυτό που επιβραδύνει την απορρόφηση της πρωτείνης και την πέψη γεικά είναι η ύπαρξη λίπους στην τροφή.

The Rock
22-09-09, 18:37
Άρα εκτός από καζεϊνη και Whey Blend ? δλδ δεν μπορεί να μπεί κάτι άλλο σαν υποκατάστατο γεύματος και για βράδυ ? (Παρεπιπτόνως έχεις γράψει πολύ ώραία άρθρα ,τα έλιωσα ! :green:)
Δλδ δεν υπάρχει τρόπος να καθυστερήσω αρκετά την απορρόφηση μιας Απομονωμένης ?

Κυρίως με ενδιαφέρει για υποκατάστατο γεύματος ....βασικά και για τα 2 ...

kostas82
23-09-09, 12:15
Οχι οτι δε μ'ενδιαφέρει για την πρωτείνη,αλλά θα ήθελα παράλληλα μια γνώμη επειδή έχω ξεκινήσει όγκο και νιώθω ότι χρειάζομαι βοήθεια από κάποιο συμπλήρωμα για την προπόνηση τι λέτε?
Να ξεκινήσω από απλή μονοϋδρική ή με νιτρικό?με ποια σειρά αν τα πάρω δεν κινδυνεύω να μείνω στάσιμος κάποια στιγμή?
Σκοπεύω να πάρω για 2 μήνες,να διακόψω για 2 εβδομάδες και να ξαναρχίσω.Θα απίξει ρόλο ποιο θα παρω πρώτο?

dvlC
23-09-09, 16:20
Καλησπέρα σε όλους!!!
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο γιατί με έχουν μπερδέψει !!
Είμαι 21 χρονών 1,85+ και πάω 2 χρόνια γυμναστήριο και τα κιλά μου εδω και χρόνια δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 75 με το ζόρι…
Θέλω να πάρω κιλά και να πάω στα φυσιολογικά μου!

Παλιότερα είχα πάρει μιας εταιρίας πρωτεΐνες και είχα ανέβει λίγα κιλά αλλά όταν σταμάτησα να την περνώ έφυγαν και τα κιλα (οτιναναι)….

Μου είπαν ότι πρέπει να πάρω πρωτεΐνες όγκου και να τρώω πολύ φαγητό παράλληλα (όπου αυτό το κάνω έτσι κ αλλιώς) :P
Εγώ θέλω να μάθω αν πάρω πρωτεΐνες όγκου θα πάρω κιλά?
Ποσά μπορεί να φτάσω ?
Και με τι πρόγραμμα θα πρέπει να τις περνώ?
ευχαριστω εκ τον προτερων;)

KATERINI 144
23-09-09, 16:47
αν παρεις πρωτεινη ογκου η φας μακαρονια με κοτοπουλο ειναι ενα και το ιδιο, τα κιλα θα στα δωσουν οι θερμιδες, αν τρως περισσοτερες απο οσες καις θα βαλεις κιλα.

Kolorizos
25-09-09, 14:53
γεια σας ειμαι 17 χρονων και κανω βαρη 6 μηνες,ειμαι σε αρκετη καλη κατασταση.περνω ως σημπληρωμα την πρωτεινη ηρακλης και σκεφτομαι για την αγορα νιτρικου οξειδιου...κανει στην ηλικια που ειμαι??η αν οχι τι αλλο θα προτειναται..

thegravijia
25-09-09, 14:58
οχι δεν τα χρειαζεσαι
μονο η πρωτεινη και ω3 φθανουν

Kolorizos
25-09-09, 15:02
ευχαριστω

SiCkOheL
25-09-09, 15:02
οχι δεν τα χρειαζεσαι
μονο η πρωτεινη και ω3 φθανουν


Oχι εστιασε στο φαγητο σου πριν σκεφτεις τα συμπληρωματα

kyriakos23
25-09-09, 21:52
βασικα τα νιτρικα κ διαφωρα λιγακι πιο πρωχορημενα απο πρωτεινη ειναι καλο να τα αφηνουμε σαν τελευτεα επιλογη.π.χ κολλησες στα κιλα,στον ογκο κ οτιδηποτε αλλο.δλδ να τα χρησιμοπιατε σαν οπλα.

KATERINI 144
25-09-09, 21:56
Kolorizos τα μετέφερα εδω, δε νομίζω να σε πειράζει..........................

-beba-
26-09-09, 10:59
Μετά το γυμναστήριο βάζω στο σεικερ ένα σκουπ πρωτεινης + 5 γραμμάρια μον.κρεατίνη και απλούς υδατάνθρακες (γλυκόζη ). Το προβλημά μου είναι το εξής: Οι γλυκόζες έχουν εξαφανιστεί από τα φαρμακεία. Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω μια πρωτείνη που να έχει και υδατάνθρακες για μετά την γυμναστική μου και να λύσω το πρόβλημα με την γλυκόζη. Ειδα μάλιστα ότι υπάρχουν και σε μεγάλες σακούλες οπότε είναι και οικονομικές. Θα ήθελα την γνώμη σας γιαυτό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

thegravijia
26-09-09, 12:06
Μετά το γυμναστήριο βάζω στο σεικερ ένα σκουπ πρωτεινης + 5 γραμμάρια μον.κρεατίνη και απλούς υδατάνθρακες (γλυκόζη ). Το προβλημά μου είναι το εξής: Οι γλυκόζες έχουν εξαφανιστεί από τα φαρμακεία. Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω μια πρωτείνη που να έχει και υδατάνθρακες για μετά την γυμναστική μου και να λύσω το πρόβλημα με την γλυκόζη. Ειδα μάλιστα ότι υπάρχουν και σε μεγάλες σακούλες οπότε είναι και οικονομικές. Θα ήθελα την γνώμη σας γιαυτό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

προσπαθεις να παρεις η να χασεις κιλα?
καλο θα ηταν να παρεις μια καθαρη και να βαζεις εσυ την ποσοτητα υδατανθρακα που θες μεσα..
πχ.μελι.

και οκ για μετα την προπονα αντε να δεχτω οτι ειναι καλουτσικες αυτες οι πρωτεινες που εχουν μεσα υδατανθρακες αλλα για την υπολοιποι μερα ΟΧΙ εχουν ζαχαρες μεσα...

-beba-
26-09-09, 12:42
Εγώ προσπαθώ να χάσω λίπος και να αυξήσω την μυική μου μάζα. Δεν με απασχολεί τι δείχνει η ζυγαρία αλλά κοιτάζω το είδωλό μου στον καθρέπτη και κρίνω. Για να είμαι πιο συγκεκριμένη πριν από έξι μήνες που ξεκίνησα ΒΒ ήμουν 58κιλά και 38%λίπος (ντροπή μου) και 19%μυική μάζα. Σήμερα είμαι 58κιλά 30%λίπος και 25%μυική μάζα.Το ύψος μου είναι πάντα σταθερό 1,55! Λοιπόν τα κιλά μου δεν έχουν αλλάξει καθόλου όμως εκεί που ήμουνα μια μπουρούχα έχω γίνει καλήγραμμη(χιχιχι). Αυτό που θέλω είναι να βελτιώνω το σώμα μου.

Οσο για το μέλι δυσκολευομαι να το φάω. Με ανακατευει. Αυτό που μπορώ να πίνω μαζί με την πρωτεινη μετά την προπόνηση είναι γλυκόζη. Αλλά που να την βρώ? Σε αυτές τις πρωτείνες που έχουν υδατάνθρακες είδα μία της ΟΝ η οποία έχει 60γρ πρωτεινη στα 165γρ που είναι το σκούπ. Είναι 36% πρωτείνη. Εγώ άλλωστε θα βάζω μισό σκουπ μετά την προπόνηση. Δηλαδή 30 γρ πρωτεινη. Και σίγουρα την συγκεκριμένη πρωτείνη θα την χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ μετά την προπόνηση.
Λοιπόν πως βρίσκεις την ιδέα μου?

thegravijia
26-09-09, 13:13
οχι ..!
εχουν ολα τα σουπερ μαρκετ γλυκοζη.
και για το αλλο θα αρχισεις σιγα σιγα να χανεις κιλα.
δεν γινεται συνεχεια να μενεις σταθερη και να χανεις λιπος.αυτο εγινε στην αρχη.
δεν γινεται συνεχεια να το κανεις...

-beba-
26-09-09, 13:27
οχι ..!
εχουν ολα τα σουπερ μαρκετ γλυκοζη.
και για το αλλο θα αρχισεις σιγα σιγα να χανεις κιλα.
δεν γινεται συνεχεια να μενεις σταθερη και να χανεις λιπος.αυτο εγινε στην αρχη.
δεν γινεται συνεχεια να το κανεις...

Ενοείς την γλυκόζη που κάνουμε γλυκά που είναι σαν ζελές? Αυτή είναι πολύ γλυκιά και δεν μπορώ να την πιώ. Εγώ όσο έβρισκα έπερνα γλυκόζη σε σκόνη από το φαρμακείο. Δεν ήταν τόσο πολύ γλυκειά. Εχουν όμως εξαφανιστεί.
Οσο για το βάρος ίσως έχεις δίκιο, ίσως να αρχίσω να χάνω, είδομεν.

thegravijia
26-09-09, 13:57
Ενοείς την γλυκόζη που κάνουμε γλυκά που είναι σαν ζελές? Αυτή είναι πολύ γλυκιά και δεν μπορώ να την πιώ. Εγώ όσο έβρισκα έπερνα γλυκόζη σε σκόνη από το φαρμακείο. Δεν ήταν τόσο πολύ γλυκειά. Εχουν όμως εξαφανιστεί.
Οσο για το βάρος ίσως έχεις δίκιο, ίσως να αρχίσω να χάνω, είδομεν.

αααα μπεμπα πολλες αντιρησεις μου φερνεις :smash:
θα πας στο σουπερ .θα ψαξεις λεει γλυκοζη. η μελι.
αν δεν μπορεις να τα πινεις θα τα αερωνεις με λιγο νερο.
λιγο θα βαζεις ...δεν χρειαζεσαι μεγαλη ποσοτητα εσυ..
θα τα βαλεις ολα μαζι στο γυρωγυρω και ετοιμο...

pepeismenos karga
26-09-09, 14:03
καλο θα ηταν να κανεις αυτο που προτεινει ο τεραβιγια...οχι πως το δικο σου ειναι τελειως λαθος αλλα αυτο που λεει ο τεραβιγια ειναι πιο οικονομικο...οι σακουλες οι μεγαλες με τις πρωτεινες ογκου ειναι μεγαλες μεν αλλα ο παραγωγος προτεινει πολυ μεγαλες δοσεις και τελειωνουν σφαιρα και σε γεμιζουν με ζαχαρη και λιγη πρωτεινη...στην ουσια αγοραζεις υδατανθρακα και λιγη πρωτεινη...βεβαια αυτη της ΟΝ που ειπες με 36% δεν ακουγεται και ασχημο...εαν στα 165 εχει 60 στα 82,5 θα εχει 30 και και περιπου φανταζομαι 45 γραμαμρια υδατανθρακα...μμμμ τελικα δεν ειναι κακο...θα μπορουσες και λιγο περισσοτερο...

thegravijia
26-09-09, 14:10
μπεμπα δεν πας στα xtreme να αγορασεις δεξτροζη??

Exci
26-09-09, 20:46
Γιατι να μην παιρνει σκονη απο το φαρμακειο που τη βολευει κιολας..

-beba-
28-09-09, 10:46
αααα μπεμπα πολλες αντιρησεις μου φερνεις :smash:
θα πας στο σουπερ .θα ψαξεις λεει γλυκοζη. η μελι.
αν δεν μπορεις να τα πινεις θα τα αερωνεις με λιγο νερο.
λιγο θα βαζεις ...δεν χρειαζεσαι μεγαλη ποσοτητα εσυ..
θα τα βαλεις ολα μαζι στο γυρωγυρω και ετοιμο...
Θα το δοκιμάσω έτσι λοιπόν. Θα τα βάλω όλα στο μπλέντερ και θα το
πιω γρήγορα (γκλου γκλου γκλου), ούτως ώστε και πολύ γλυκό να είναι να μην το καταλάβω. Καλή ιδέα. Ευχαριστώ.

-beba-
28-09-09, 10:55
μπεμπα δεν πας στα xtreme να αγορασεις δεξτροζη??

Καλά τα λες αλλά στο χωριό μου που να την βρώ την δεξτρόζη και τα extreme?

-beba-
28-09-09, 11:07
καλο θα ηταν να κανεις αυτο που προτεινει ο τεραβιγια...οχι πως το δικο σου ειναι τελειως λαθος αλλα αυτο που λεει ο τεραβιγια ειναι πιο οικονομικο...οι σακουλες οι μεγαλες με τις πρωτεινες ογκου ειναι μεγαλες μεν αλλα ο παραγωγος προτεινει πολυ μεγαλες δοσεις και τελειωνουν σφαιρα και σε γεμιζουν με ζαχαρη και λιγη πρωτεινη...στην ουσια αγοραζεις υδατανθρακα και λιγη πρωτεινη...βεβαια αυτη της ΟΝ που ειπες με 36% δεν ακουγεται και ασχημο...εαν στα 165 εχει 60 στα 82,5 θα εχει 30 και και περιπου φανταζομαι 45 γραμαμρια υδατανθρακα...μμμμ τελικα δεν ειναι κακο...θα μπορουσες και λιγο περισσοτερο...

Nομίζω θα βάλω κανονική γλυκόζη τελικά από το σουπερ μαρκετ γιατί και σε φίλους μου (από το γυμναστήριο)που είπα την ιδέα για πρωτείνη όγκου μου είπαν προσοχή γιατί παχαίνουν.

kyriakos23
28-09-09, 11:42
παχενουν πολυ..

sctp
28-09-09, 11:52
H γλυκοζη πολλη γλυκια?? τι λεμε τωρα ρε παιδια?:P τοτε η φρουκτοζη και η ζαχαρη τι ειναι ^^ ,εγω λεω να παρεις κανα nesquik η hemo και εισαι ΟΚ,μη το πολυψαχνεις :P

Littlejohn
28-09-09, 11:59
Και εγώ Beba, στο γυμναστήριο ακούω ότι χαζομάρα μπορείς να φανταστείς, γύρω από την διατροφή, τα συμπληρώματα και την γυμναστική... Ιδίως για την διατροφή και τα συμπληρώματα, είναι λες και βρίσκομαι σε συνέδριο μπουρδολογίας.

Κάποιος μεγάλος κάποτε, είχε πει -- Χειρότερο της αμάθειας, είναι η ημιμάθεια--...

Γιατί τα είπα αυτά? Γιατί αυτό το ``παχαίνει`` που σου είπαν, είναι η κλασσικότερη ατάκα που κυκλοφορεί σε ένα χώρο που βρίθει από ημιμαθή παπαγαλάκια...

Τι σημαίνει ``προσοχή παχαίνει``? Δεν υπάρχουν θρεπτικά συστατικά (τροφές, συμπληρώματα κτλ.) που παχαίνουν και άλλα που δεν παχαίνουν...

Υπάρχουν μόνο ιδιότητες (ως επι το πλείστον χημικές) και συγκέντρωση θερμίδων ανά όγκο.

Και στα δύο, εσύ έχεις τον απόλυτο έλεγχο...Στο πρώτο, διαλέγοντας σωστά και στο δεύτερο μετρώντας σωστά.
Με λίγα λόγια, αν πιστεύεις ότι μια πρωτείνη για όγκο μέσα στην διατροφή σου, θα σου συμπληρώσει κάποια κενά, πάρτην.
Απλώς χρησιμοποίησε την έξυπνα (= μην την λαμβάνεις μετρώντας με το μάτι)...

:welcome::welcome:

punisher23
30-09-09, 15:23
Χαιρετω....Θα ηθελα να μου πει καποιος υπευθυνα ποιο απ' τα σκευασματα που θα αναφερω πρεπει να παρω ωστε να παρω καποιο ογκο,αλλα ταυτοχρονα να μην ''θαμπωσω'' και να μην παρω λιπος(κοιλια κτλπ...)Ειμαι 1.85 και 76κιλα...Παω γυμναστηριο 1μιση χρονο.....
1)Nitrotech Hardcore της Muschletech(70%πρωτεινη,16%υδατανθρακα,
5%λιπος)...εχει και λιγο κρεατινη-ταυρινη μεσα ή οχι???
2)Freak Fix Muscle whey(55%πρωτεινη,17%υδατανθρ.,14%λιπος)...νομιζω εχει και αυτη κρεατινη-ταυρινη μεσα????/
3)AMERICAN WHEY της American Sports Nutrition(70%πρωτεινη,21%υδατανθρ.,0%λιπος)....
Ας μου απαντησει καποιος που ξερει.........please!!!!

KATERINI 144
30-09-09, 15:42
για τη δουλεια που τα θελεις κανένα απο αυτα, και γενικος κανενα συμπλήρωμα.

ογκος και γραμμωση δεν πανε μαζι. welcome :welcome:

liosis
30-09-09, 17:08
Χαιρετω....Θα ηθελα να μου πει καποιος υπευθυνα ποιο απ' τα σκευασματα που θα αναφερω πρεπει να παρω ωστε να παρω καποιο ογκο,αλλα ταυτοχρονα να μην ''θαμπωσω'' και να μην παρω λιπος(κοιλια κτλπ...)Ειμαι 1.85 και 76κιλα...Παω γυμναστηριο 1μιση χρονο.....
1)Nitrotech Hardcore της Muschletech(70%πρωτεινη,16%υδατανθρακα,
5%λιπος)...εχει και λιγο κρεατινη-ταυρινη μεσα ή οχι???
2)Freak Fix Muscle whey(55%πρωτεινη,17%υδατανθρ.,14%λιπος)...νομιζω εχει και αυτη κρεατινη-ταυρινη μεσα????/
3)AMERICAN WHEY της American Sports Nutrition(70%πρωτεινη,21%υδατανθρ.,0%λιπος)....
Ας μου απαντησει καποιος που ξερει.........please!!!!

η νιτρο φιλε μ εχει 20 %πρωτεινη καταρχην 2} επειδη καταλαβα απο π περνεισ τα προιοντα αυτα αν θεσ σ λεο κατι συγκεκριμενο 3 }παρε τη νιτρο για μενα αξιζει θα δεισ διαφορα οντοσ σε 14 μερεσ :bbbiceps:

punisher23
30-09-09, 17:20
η νιτρο φιλε μ εχει 20 %πρωτεινη καταρχην 2} επειδη καταλαβα απο π περνεισ τα προιοντα αυτα αν θεσ σ λεο κατι συγκεκριμενο 3 }παρε τη νιτρο για μενα αξιζει θα δεισ διαφορα οντοσ σε 14 μερεσ :bbbiceps:

Απ' οτι ειδα η Νitrotech εχει 20γραμμαρια πρωτεινης στα 28,5....Αρα στα 100γραμμαρια σκονης εχει 70 γραμμαρια πρωτεινης.....Δηλαδη πιστευεις οτι ειναι καλη??Δεν εχω παρει ποτε τιποτα....και εχω καποιους φοβους να σου πω την αληθεια...Η ποσοτητα κρεατινης και ταυρινης που περιεχει μεσα μπορει να προκαλεσει τιποτα κακο στον οργανισμο μου???(τι ποσοτητα να παιρνω και καθε ποτε??)Αν μπορεις και ξερεις απαντησε μου...Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου φιλε μου!!!

Bane
01-10-09, 23:22
Οτιδήποτε απ την MT είναι overpriced garbage

sppap6666
02-10-09, 00:20
παιδια καλησπερα... καπου ειδα κατι συμπληρωματα της USP LABS. το πρωτο ειναι ενας λιποδιαλυτης το RECREATE και το αλλο λεγεται ANABOLIC PUMP και δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι αλλα αναφερει και απωλεια λιπους.... τα εχει ακουσει κανεις????? ενας φιλος μου ειπε για κατι GLEN τι ειναι παλι αυτο?? ευχαριστω εκ των προταιρο...

stratosss
02-10-09, 11:14
καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση,πηρα μια φορμουλα ζελλ βολουμε πλας 2
την εχετε δοκιμαση?καλη μου φενεται.ειναι καλη για ενα καλο ξεκινιμα??? :clap:

Bane
02-10-09, 11:16
Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του να πέρνεις πρώτα κάτι και να ρωτάς ΜΕΤΑ αν είναι καλό

stratosss
02-10-09, 11:27
δεν υπαρχει λογικη, αν θες πες μου την γνωμη σου εσυ που ξερεις,απλα τον εμπιστευτικα αυτον επειδη ασχολιται με την γυμναστικη!

Bane
02-10-09, 11:28
Ξεκίνα γράφωντας το όνομα του προιόντος στα Αγγλικά και ποστάροντας την σύνθεση του

stratosss
02-10-09, 11:34
λοιπον λεγεται ZELL VOLUME PLUS 2
εχει στα 100γ 18γ πρωτεινη
68γ υδατανθρακα
13γ κρεατινη monohydrate
5,5γ γλουταμινη
ελπιζω να βοιθησα

Bane
02-10-09, 11:36
λοιπον λεγεται ZELL VOLUME PLUS 2
εχει στα 100γ 18γ πρωτεινη
68γ υδατανθρακα
13γ κρεατινη monohydrate
5,5γ γλουταμινη
ελπιζω να βοιθησα

18+68+13+5,5=104,5
wtf?

stratosss
02-10-09, 11:43
εχει καμια 30αρια πραγματα μεσα στα 100γ αυτα που εγραψα γραφει. να σοθ τα γραψω ολα θες?

thegravijia
02-10-09, 17:45
ξερει κανεις αν η gaspari nutrition βγαζει κρεατινη???
εαν ναι το χει δοκιμασει κανεις???

kyriakos23
02-10-09, 18:02
νομιζο βγαζει αλλα δεν ειμαι σιγουρος

toumpanakos
03-10-09, 00:17
geia sas magkes....eimai 17 etwn.......ligo mikros...alla 8elw na mou peite pia einai ta kalutera xapia gramosis...asfales.......

elpizw na m peite!!!:turtle:

***** Kατ΄αρχήν καλώς ήρθες στό φόρουμ μας...Γραφε με ελληνικους μικρους χαρακτήρες είναι κανόνας του φόρουμ μας ...
Τα μηνυματα σου μεταφέρθηκαν σε αυτο το τόπικ,μην ποστάρεις σε άσχετα τόπικς σε εχεση με αυτα που θες να ρωτήσεις...Edit by Mods Team *****

sTeLaKoS
03-10-09, 00:21
geia sas magkes....eimai 17 etwn.......ligo mikros...alla 8elw na mou peite pia einai ta kalutera xapia gramosis...asfales.......

elpizw na m peite!!!:turtle:

Μαγικά χάπια δεν υπάρχουν.
Κοίταξε τα θέματα διατροφής του φόρουμ, εκεί θα βρεις τα πάντα. η ενότητα αυτή είναι για καλωσορίσματα.
Να ξέρεις πως η διατροφή είναι το 60-70% της γράμμωσης

toumpanakos
03-10-09, 00:26
FILE M STELAKO EUXARISTW....MHPWS 3EREIS AN YPARXOUN XAPIA H KATI ALLO WSTE ME GUMNASTIKH NA EXW GRHOGORA KAI ASFALH APOTELESMATA...?

toumpanakos
03-10-09, 00:40
MHPWS 3EREIS AN YPARXOUN XAPIA H KATI ALLO WSTE ME GUMNASTIKH NA EXW GRHOGORA KAI ASFALH APOTELESMATA...? :weights:

thegravijia
03-10-09, 19:49
MHPWS 3EREIS AN YPARXOUN XAPIA H KATI ALLO WSTE ME GUMNASTIKH NA EXW GRHOGORA KAI ASFALH APOTELESMATA...? :weights:

τι χαπια εννοεις?
λιποδιαλιτες?

The Rock
03-10-09, 21:40
ΑΡχικά να σου πω αγαπητέ ετούτο : "Δεν λες να καταλάβεις " ?

Για 2 λόγους :
1)Γράφε με ελληνικά --> Δεν είναι δύσκολο όπως βλέπεις (Μην αγνοείς τους φίλτατους συντονιστές..)
2)Διατροφή - Σωστή τεχνική προπόνηση

Αν ψάχνεις νεραιδόσκονη δεν έχουμε να προτείνουμε κάτι ...

Από κει και πέρα ο αγαπητός τεραβίγιας αναφέρει τους λιποδιαλύτες ...

Υπάρχουν 2 είδη σκευασμάτων για να "μειώσεις" το σωματικό λίπος:
1)Θερμογεννετικά(Λειτουργούν κατά βάση ανεβάζοντας την θερμοκρασία του σώματος και επιτυχύνοντας τον μεταβολικό ρυθμό)
2)Λιποδιαλύτες (Από κατά βάση φυτικές ουσίες που έχουν λιποδιαλυτικές ιδιότητες και "προωθούν" λιποδιάλυση)

Κανένα δεν πρόκειται να δουλέψει σε όσο μεγάλη ποσότητα και αν πάρεις ,όσες προσευχές και να κάνεις χωρίς τον λόγο 2 !

Φιλικά καλή συνέχεια !

liosis
04-10-09, 04:44
ΑΡχικά να σου πω αγαπητέ ετούτο : "Δεν λες να καταλάβεις " ?

Για 2 λόγους :
1)Γράφε με ελληνικά --> Δεν είναι δύσκολο όπως βλέπεις (Μην αγνοείς τους φίλτατους συντονιστές..)
2)Διατροφή - Σωστή τεχνική προπόνηση

Αν ψάχνεις νεραιδόσκονη δεν έχουμε να προτείνουμε κάτι ...

Από κει και πέρα ο αγαπητός τεραβίγιας αναφέρει τους λιποδιαλύτες ...

Υπάρχουν 2 είδη σκευασμάτων για να "μειώσεις" το σωματικό λίπος:
1)Θερμογεννετικά(Λειτουργούν κατά βάση ανεβάζοντας την θερμοκρασία του σώματος και επιτυχύνοντας τον μεταβολικό ρυθμό)
2)Λιποδιαλύτες (Από κατά βάση φυτικές ουσίες που έχουν λιποδιαλυτικές ιδιότητες και "προωθούν" λιποδιάλυση)

Κανένα δεν πρόκειται να δουλέψει σε όσο μεγάλη ποσότητα και αν πάρεις ,όσες προσευχές και να κάνεις χωρίς τον λόγο 2 !

ρε ροκ σε παρατηρο εδο κ 2 μηνεσ π εισαι στο φορουμ πολυ ειρονασ εισαι ρε φιλε για κουλαρε λιγακι:weights:

NASSER
04-10-09, 12:36
FILE M STELAKO EUXARISTW....MHPWS 3EREIS AN YPARXOUN XAPIA H KATI ALLO WSTE ME GUMNASTIKH NA EXW GRHOGORA KAI ASFALH APOTELESMATA...?


MHPWS 3EREIS AN YPARXOUN XAPIA H KATI ALLO WSTE ME GUMNASTIKH NA EXW GRHOGORA KAI ASFALH APOTELESMATA...? :weights:

Πρωτον γραφε με ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κανονας του φορουμ.

Δευτερον εχεις στείλει προσωπικα μηνύματα τοσο σε μενα οσο και σε αλλους ρωτώντας την ιδια απαράδεχτη ερωτηση και σου εχουμε απαντησει επανειλημμένα.

Συμμορφώσου με τους κανονες του φορουμ και κανε πιο ουσιώδες ερωτήσεις.

pireasmike
04-10-09, 18:20
Παιδια πιο ειναι το πιο καλο συμπληρωμα
διατροφης που να μην προκαλει καμια ζημια ομως και αν θελω να το κοψω αμεσως να μην επηρεαζομαι καν και να με βοηθαει λιγο στην γραμμωση τονιζω το να μην ειναι ουτε λιγο βλαβερο..ευχαριστω παιδια
!!

Levrone
04-10-09, 18:22
το μουρουνελαιο!:green:

συνδιαζει οσα 8ες! κανει μονο καλο, αν και με προσοχη στη δοση, το σταματας οποτε 8ες (οπως και ολα τα συμπληρωματα) και σε βοηθαει οχι λιγο αλλα πολυ στη γραμμωση!

pireasmike
04-10-09, 18:32
κατι ετοιμο εννοω καμια σκονη η κατι τετοιο δεν ξερω
Κωστα το μουρουνελεο εχει απαισια γευση και δεν ξερω ποσο χρειαζεται....:green:

AmeriCanMuscle
04-10-09, 20:06
Τις προαλες καλοι μου φιλοι κοιτουσα τιν σφραγιδα του Ε.Ο.Φ η οποια hταν πανω σε 1 αθλιτικο συμπληρωμα διατροφης που τελευταια αγορασα, Η σφραγιδα ελεγε ''Το παραπανω προιον να χρησιμοποιηται αποκλειστικα και μονο απο ατομα ανω των 18 ετων'' Οταν το ειδα αυτο φρικαρα διοτι λιγεσ μερεσ νωριτερα ο Αθλιτιατρος μου, μου ειχε πει ακριβως ''Δεν υπαρχει ProbleM μπορεις αφοβα να το παρεις'' Μετα απο αυτο δεν ξερω τι να πιστεψω!!!

Θα ηθελα και την δικη σας γνωμη σχετικα με το παρακατω θεμα!!

AmeriCanMuscle16

Polyneikos
04-10-09, 20:17
σε ποιο συμπλήρωμα αναφερεσαι ;;

mantus3
04-10-09, 23:47
αν χαρακτηρισω αυτο το τοπικ ως τοπικ του παραλογου θα με κραξετε?

Levrone
05-10-09, 00:30
να κανω μια ερωτηση..

σε καποια συμπληρωματα γραφουν για "milk protein" σαν ενα απ τα συστατικα..

αυτο ειναι σαν καζεινη? κατι τετοιο σημαινει?

Polyneikos
05-10-09, 08:46
αν χαρακτηρισω αυτο το τοπικ ως τοπικ του παραλογου θα με κραξετε?

Aυτο το τόπικ έχει ανοιχτεί για απορίες οι οποιες δεν σηκωνουν να ανοιχτουν καινουργια τόπικς,πολλες απορίες απαντιούνται και με ενα ποστ,τωρα γιατί το βλεπεις εσυ ως παράλογο,μαλλον εσυ πρεπει να το εξηγησεις...

The Rock
05-10-09, 13:53
ρε ροκ σε παρατηρο εδο κ 2 μηνεσ π εισαι στο φορουμ πολυ ειρονασ εισαι ρε φιλε για κουλαρε λιγακι:weights:

Λιόση με παρατηρείς όχι δεκάρα δεν δίνω ... ειλικρινά το να λέει κάποιος την αλήθεια και συ να το λαμβάνεις σαν ειρωνεία δικό σου το πρόβλημα ..

Εγώ είπα στο παιδί ότι λέω και σε άλλους έχουν χαρεί τόσο πολύ με την "έκρηξη" των συμπληρωμάτων κάθε είδους ,έχοντας όνειρα του τύπου θα πάρω αυτό και εκείνο και φαντάζονται τον εαυτό τους το καλοκαίρι να βγαίνουν στην παραλία τραβώντας όλη την προσοχή ,"κομμάτια" που λέμε ,με κοιλιακούς και πλάτες με σχηαμτισμένα χέρια και κάτι τέτοια ...

Συγνώμη που προσπαθώ να τους επαναφέρω στην πραγματικότητα .. απλά βλέπεις ο κόσμος βαριέται τόσο πολύ και είναι τόσο επιφανειακός που δεν ψάχνει τίποτα και ρωτάει συνεχώς τους άλλους για το ένα ή το άλλο .. τόσο πολύ βαριέται να κουνηθεί και να το ψάξει....
Και έχει καταντήσει λίγο αστείο δεν νομίζεις όλο αυτό με τα συμπληρώματα ?

Και εκτός των άλλων λέω και αυτό για τα γκρικλις που χρησιμοποιούν ... όπως το λένε οι συντονιστές έτσι το λέω και γω ... το ότι έχει τραβήξει δικά σου προσωπικά με μένα επίσης δικό σου πρόβλημα ....

Χωρίς παρεξήγηση απλά επειδή το μήκος κύματος του μυαλού του καθενός έχει τα δικά του "ορια" και μέχρι εκεί δεν θα μπω στον κόπο να ασχοληθώ ..
Απολύτως τίποτα προσωπικά απλά να είμαστε ειλικρινείς ...

Υ.Γ. Κωστή να με διαψεύσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά εσύ εννοείς με τον όρο "Milk Protein" τον συνδιασμό καζεϊνης και ορογαλακτικής .

Καλή συνέχεια ! :green:

RAMBO
05-10-09, 14:09
αν χαρακτηρισω αυτο το τοπικ ως τοπικ του παραλογου θα με κραξετε?

και γω μαζι σου:rocking::rocking::rocking:

Levrone
05-10-09, 14:27
Υ.Γ. Κωστή να με διαψεύσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά εσύ εννοείς με τον όρο "Milk Protein" τον συνδιασμό καζεϊνης και ορογαλακτικής .


ναι , αρα παιζει και η καζεινη σ αυτο το "milk protein". (??)

The Rock
05-10-09, 14:35
ναι , αρα παιζει και η καζεινη σ αυτο το "milk protein". (??)
Ναι ! Νομίζω θεωρείται η πλέον κατάλληλη πρωτεϊνη για υποκατάστατο γεύματος γτ έχει υψηλή βιολογική αξία !

Levrone
05-10-09, 15:39
Ναι ! Νομίζω θεωρείται η πλέον κατάλληλη πρωτεϊνη για υποκατάστατο γεύματος γτ έχει υψηλή βιολογική αξία !

ναι αλλο ρωταω. ειναι καζεινη? ειναι σαν καζεινη? φτιαχνεται απ αυτην η καζεινη? σχετιζεται βρε παιδι μου με καζεινη?

The Rock
05-10-09, 15:42
Ναι βρε .. είναι ο συνδιασμός ορογαλακτικής και καζεϊνης ...βέβαια ... είναι 2 σε ένα

punisher23
08-10-09, 20:23
Ισως να μαι εκτος τοπικ...αλλα ειμαι καινουργιος και ζητω λιγη κατανοηση.....Μπορει καποιος γνωστης να μου πει την γνωμη του για την serious mass της on????Σκεφτομουν να την παρω για κανα 2μηνο τωρα που θα μπω σε προγραμμα ογκου...πιστευετε οτι θα βαλω πολυ λιπος????Ειμαι 8κιλα κατω απ το υψος μου και θελω να παρω 3-4κιλα μεχρι το Μαρτη...αλλα οχι βρωμικα.....τι λετε???(απο διατροφη κανω αρκετα καλη με 6γευματα τη μερα,χωρις καθολου γλυκα-αναψυχτικα,κτλπ...και γυμναστηριο 4φορες τη βδομαδα...)

sTeLaKoS
09-10-09, 09:20
Ριξε μια ματιά εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3556)
Να ξέρεις, γενικά, υπάρχει ενότητα με αξιολογηση αρκετών συμπληρωμάτων. Ριχνε μια ματια εκει πρωτα :)

punisher23
09-10-09, 14:09
Ωραιος ρε φιλε!!!!Τhanks....(απ αυτα που διαβασα,μαλλον δεν θα την παρω και θα αρκεστω στην gold whey της on και σε αρκετο ρυζι-μακαρονια....)

Kolorizos
09-10-09, 15:09
κοιτα επειδη υπαρχει πολυ ασχετιλα..ο καθε ανθρωπος μπορει να λαμβανει εφορου ζωης μεχρι 6 γρ. κρεατινη τη ημερα χωρις να παθει τπτ:welcome:.

Kolorizos
09-10-09, 15:18
θα ηθελα να ρωτησω κατι.για την σωστη αφομιωση της πρωτεινης χρειαζεται παραλληλα να περνεις BCAA και πολυβιταμινη???????/

kyriakos23
09-10-09, 15:20
οχι δεν χρειαζετε.
ολες οι πρωτεινες εξαλου εχουν καποιες βιταμινες και bcaa ,αν θες περνεις εξτρα απλα.

The Rock
09-10-09, 16:02
κοιτα επειδη υπαρχει πολυ ασχετιλα..ο καθε ανθρωπος μπορει να λαμβανει εφορου ζωης μεχρι 6 γρ. κρεατινη τη ημερα χωρις να παθει τπτ:welcome:.
Σιγά εσύ σχετικέ ....

Ούτε ξέρεις καν τι είναι,σε ποιον χρειάζονται και γιατί όλα αυτά τα συμπληρώματα που αναφέρεις ...απλά χαίρεσαι με την ευκολία χρήσης και έχεις φαντασιώσεις που δεν πρόκειται να επιτευχθούν με τα συμπληρώματα ...

Τι σχέση έχει τώρα η πρωτεϊνη με τα BCAA και την πολυβιταμίνη όσον αφορά την αφομίωση ? Μα καμία όμως ...Αμφιβάλλω αν ξέρει τι είναι τα BCAA και σε τι χρησιμεύουν ...

Μια από τα ίδαι με την πολυβιταμίνη και την πρωτεϊνη ....

Ψάξτο λίγο πριν ρωτήσεις ...γτ με την φράση "κοιτα επειδη υπαρχει πολυ ασχετιλα.." δεν ξέρω κατά πως αντιλαμβάνεσαι την κατάστασή σου ....

Τίποτα προσωπικό απλά μια συνηθισμένη επαλήθευση ...

sTeLaKoS
09-10-09, 17:52
κοιτα επειδη υπαρχει πολυ ασχετιλα..ο καθε ανθρωπος μπορει να λαμβανει εφορου ζωης μεχρι 6 γρ. κρεατινη τη ημερα χωρις να παθει τπτ:welcome:.

Ποια έρευνα το λεει αυτο ακριβως? Ποσα χρόνια χρησιμοποιησαν οι εθελοντες και ποσοι εθελοντες κρεατινη συνεχομενα για να βγαλουν αυτο το συμπερασμα? Το εφορου ζωης εννοω.
Δε νομιζω να εχει γινει τοσο μεγαλη ερευνα.....

Bane
09-10-09, 18:31
Ποια έρευνα το λεει αυτο ακριβως? Ποσα χρόνια χρησιμοποιησαν οι εθελοντες και ποσοι εθελοντες κρεατινη συνεχομενα για να βγαλουν αυτο το συμπερασμα? Το εφορου ζωης εννοω.
Δε νομιζω να εχει γινει τοσο μεγαλη ερευνα.....

Και δεν το βλέπω να γίνεται στο άμεσο μέλλον. Πάντως εγώ δεν ανυσηχώ καθόλου για την κρεατίνη μου, αντίθετα έχει οφέλη υγείας σε πολλά σημεία

sTeLaKoS
09-10-09, 18:36
Ναι, κι εγω εχω διαβασει αρκετα και τη θεωρω ασφαλες συμπληρωμα αλλά τη πέρνω σε κύκλους, όχι συνεχομενα.
Απλα για να μη το διαβασει καποιος που δεν ξερει και επηρεαστει, σε αυτο το φορουμ δε λεμε ανυπόστατα πραγματα!

Bane
09-10-09, 18:42
Ναι, κι εγω εχω διαβασει αρκετα και τη θεωρω ασφαλες συμπληρωμα αλλά τη πέρνω σε κύκλους, όχι συνεχομενα.
Απλα για να μη το διαβασει καποιος που δεν ξερει και επηρεαστει, σε αυτο το φορουμ δε λεμε ανυπόστατα πραγματα!

Και εγώ σε κύκλους την παίρνω. Είναι όπως και να το κάνουμε pharmaceutically correct

Ballbreaker
09-10-09, 23:31
Εγω αποφασισα να την παιρνω (σκετη μονοϋδατικη ομως,χωρις...πανηγυρια μεσα) εφ' όρου ζωης πλεον,5 γρ/ημέρα δια βίου :bbbiceps:,ερευνες μιλανε μεχρι και για προστασια απο το αλτσχάιμερ.

thegravijia
09-10-09, 23:32
Εγω αποφασισα να την παιρνω (σκετη μονοϋδατικη ομως,χωρις...πανηγυρια μεσα) εφ' όρου ζωης πλεον,5 γρ/ημέρα δια βίου :bbbiceps:,ερευνες μιλανε μεχρι και για προστασια απο το αλτσχάιμερ.
ποια περνεις???????
τα νεφρα εφ' όρου ζωης ??? δεν επιβαρυνονται?

Bane
09-10-09, 23:34
τα νεφρα εφ' όρου ζωης ??? δεν επιβαρυνονται?

Όχι

Ballbreaker
09-10-09, 23:46
ποια περνεις???????
τα νεφρα εφ' όρου ζωης ??? δεν επιβαρυνονται?

Θα παιρνω μια επωνυμη τυπου creapure,ειναι πιστευω αρκετα ασφαλης επιλογη και ταυτοχρονα πολυ οικονομικη.
Τα νεφρα δεν επιβαρυνονται,οχι με αυτη την ποσότητα τουλαχιστον.
Το life extension foundation προτείνει 3γρ/ημέρα για μη ασκουμενους,τα ωφελη της φαινεται να ειναι πολλα και αγγιζουν ολες τις ηλικιακες κατηγοριες.

sTeLaKoS
10-10-09, 16:27
Επειδη με ενδιαφερει και με απασχολει, μπορει να αναφερεις καποια απο αυτα τα ωφέλη (εκτος bodybuilding, αυτα τα ξερουμε) ή έστω να μου δωσεις ενα λινκ να κατσω να το διαβασω?

Ballbreaker
10-10-09, 17:04
Επειδη με ενδιαφερει και με απασχολει, μπορει να αναφερεις καποια απο αυτα τα ωφέλη (εκτος bodybuilding, αυτα τα ξερουμε) ή έστω να μου δωσεις ενα λινκ να κατσω να το διαβασω?



Δυστυχως δεν εχω κρατησει τα links,υποθετω ομως οτι ψαχνοντας στο net θα βρεις τις σχετικες ερευνες.

Λοιπον τα οχι τοσο γνωστα ωφελη, ειναι τα εξης:

Προστασια απο Αλτσχάιμερ
Βελτίωση της εγκεφαλικης λειτουργίας/απόδοσης
Βοήθεια στην αποκατάσταση τραυματισμών στο κεφάλι
Βοήθεια στην μυικη αναπτυξη/διατήρηση των ηλικιωμενων
Αντιφλεγμονώδης δραση και μειωση του μυικου άλγους μετα απο προπόνηση

Εχει καταρριφθει το οτι θωρακίζει από τον διαβήτη.

Bane
10-10-09, 17:14
Επειδη με ενδιαφερει και με απασχολει, μπορει να αναφερεις καποια απο αυτα τα ωφέλη (εκτος bodybuilding, αυτα τα ξερουμε) ή έστω να μου δωσεις ενα λινκ να κατσω να το διαβασω?

Shameless self pimping:
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=616517

sTeLaKoS
10-10-09, 18:57
Σας ευχαριστω παιδια, το βραδυ ή αυριο θα κατεβασω μεταφραστηρι και θα τα διαβασω.

eas2000
11-10-09, 14:08
Shameless self pimping:
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=616517

ΒΑΝΕ να σε ρωτήσω κατι, πιστεύεις οτι η κρεατίνη χρειάζεται υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη;

Επίσης, πόση διάρκεια πρέπει να έχει ο κύκλος χρήσης της; οι περισσότεροι το κάνουν ανά 2 μηνες.

Ευχαριστούμε για τη δουλειά που κανεις στο φορουμ:P

liosis
11-10-09, 14:50
:εχο ακουσει ποσ οταν πινεισ κρεατινει απαγορευεται ο καφεσ ισχυει???:notice::notice::box1:

Ballbreaker
11-10-09, 15:02
:εχο ακουσει ποσ οταν πινεισ κρεατινει απαγορευεται ο καφεσ ισχυει???:notice::notice::box1:

Oχι

Bane
11-10-09, 15:13
ΒΑΝΕ να σε ρωτήσω κατι, πιστεύεις οτι η κρεατίνη χρειάζεται υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη;

Επίσης, πόση διάρκεια πρέπει να έχει ο κύκλος χρήσης της; οι περισσότεροι το κάνουν ανά 2 μηνες.

Ευχαριστούμε για τη δουλειά που κανεις στο φορουμ:P

Προσωπικά ανακυκλόνω όλα τα συμπληρώματα εκτός πρωτείνης/πολυβιταμίνης 2μήνες on 1 off. Για το αν απαιτεί η κρεατίνη υδατάνθρακα υψηλού γλυκεμικού δείκτη, μπα. Δεν είναι άσχημη ιδέα να την πετάξεις στο low GI crabs+protein post work-out shake, αλλά θα έχεις αποτελέσματα όπως και να χει.

liosis
15-10-09, 15:42
καλησπερα μια εροτηση π πιστευο μονο λιγοι μπορει να την ξερουνν....λοιπον ενασ φιλοσ μ πειρε μια προτεινη (αν θελεται λεο κ ποια ειναι)...το προβλημα η μαλον η εντυποση π μασ εκανε η πρωτεινη αυτη,,, ειναι ποσ οταν πηγαιναμε για ουρηση το χρωμα ηταν πρασινο ,,αυτο γινοτανε μονο μια φορα την ημερα εφοσον την περναμε πιο πριν..... ξερει κανεισ το λογο???(η πρωτεινη ηταν ογκου)):weights:

RAMBO
15-10-09, 16:00
και αν φασ πατσαρια θα ναι κοκκινα...

koukou
18-10-09, 16:42
μετα απο 1 μηνα περιπου gym. ειμαι περιπου 200-250 γρ πανω. παιρνω met rχ gainer.. τελειωσε ομως.

τωρα τι να συνεχισω.. σκεφτομαι ηρακλης + να βαζω εγω υδατανθρακες....

απο την αλλη η gainer μου εδινε αρκετη ενεργεια....


γενικα βλεπω οτι δεν παιρνουν πολλοι gainer...

υ.γ ειμαι αρκετα αδυνατος,.. κιλα θελω να βαλω..

edit. μαλλον παω για ηρακλη κ βρωμη... (αντι για gainer..) + πολυβιταμινες... απλα μου αρεσε η ενεργεια που εδινε η gainer. ελπιζω να ειμαι το ιδιο..

kyriakos23
18-10-09, 18:51
φιλε αν εισαι αδυνατος μια χαρα ειναι η γκαινερ μην ακους βλακιες.αν θες περνεις κ γουει φυσικα που ειναι πιο φτηνη αλλα πρεπει να τρως πολυ φαη.αν δεν τρως πολυ παρε γκαινερ.ειναι πολυ απλο

sTeLaKoS
18-10-09, 19:14
Η γνώμη μου είναι whey και μπανανα = gainer.
Το πρωί + 80 γραμ βρωμη

koukou
18-10-09, 19:16
Η γνώμη μου είναι whey και μπανανα = gainer.
Το πρωί + 80 γραμ βρωμη

κατι τετοιο με βλεπω. την gainer την επερνα με νερο. με γαλα με επρηζε το 1. σκοοπ.

Stephany Thes
20-10-09, 12:03
το συμπλήρωμα χρωμίου της now foods το έχετε δοκιμάσει? Ποσες φορές το παίρνετε? [http://www.oxyzenfitness.gr/E18F0E62.el.aspx Εγω 1το πρωι & 1 στο μεταπροπ. Τις μέρες ρεπό 1το πρωι & 1 το προτελευταίο γεύμα.

***** Εχουμε βαρεθει να μετακινουμε τα ποστς σου που κανεις μονιμως σε άλλα θεματα...ΛΥΠΗΣΟΥ ΜΑΣ !!Mods Team ****

sctp
20-10-09, 12:21
το συμπλήρωμα χρωμίου της now foods το έχετε δοκιμάσει? Ποσες φορές το παίρνετε? [http://www.oxyzenfitness.gr/E18F0E62.el.aspx Εγω 1το πρωι & 1 στο μεταπροπ. Τις μέρες ρεπό 1το πρωι & 1 το προτελευταίο γεύμα.

Mεινα μακρυα απο το χρωμιο ειδικα,μπαινεις στην κατηγορια φαρμακα παιρνοντας το,το χρησιμοποιουν οι διαβητικοι και ατομα με υψηλη χοληστερινη,επισης αποδιδονται πολλα κακα σ'αυτο(καρκινογενεσεις κτλ.) και ειναι ανταγωνιστης της B12 με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται για την ερυθρα σειρα,γενικα εκτος απο ZMA μην παιζεις με την ισορροπια των ιχνοστοιχειων,γνωμη μου παντα.

Littlejohn
20-10-09, 13:31
και ειναι ανταγωνιστης της B12 με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται...

Η Β12 είναι αυξητική ορμόνη, που υπάρχει μέσα στο κόκκινο κρέας (κυρίως μοσχάρι) έτσι?
Όταν λες ότι το χρώμιο την ανταγωνίζεται, πως το εννοείς ακριβώς?
Εξήγησε το λίγο αν θες, είναι ενδιαφέρον.

:welcome:

sctp
20-10-09, 13:40
Η Β12 είναι αυξητική ορμόνη, που υπάρχει μέσα στο κόκκινο κρέας (κυρίως μοσχάρι) έτσι?
Όταν λες ότι το χρώμιο την ανταγωνίζεται, πως το εννοείς ακριβώς?
Εξήγησε το λίγο αν θες, είναι ενδιαφέρον.

:welcome:

Η Β12 ειναι ΒΙΤΑΜΙΝΗ και βασικος αιμοποιητικος παραγοντας,αν λαμβανεις αρκετο χρωμιο..μειωνονται τα αποθεματα B12 με πιθανο αποτελεσμα να "πεσει" η ερυθρα σειρα.Γι'αυτο οι περισσοτερες πολυβιταμινες παιζουν πολυ κοντα στο RDA% οσο αναφορα το χρωμιο.

Stephany Thes
20-10-09, 16:58
οuoups..ρεζίλι των σκυλιών γίνομαι :-/

Stephany Thes
20-10-09, 17:00
αχα μάλιστα.. Επομένως μειώνουμε ποσότητες η την κόβουμε τελείως σωστά..? Kαρκινογενέσεις(??!) δε το γνώριζα αυτό.. καλύτερα την κόβουμε με μαχαίρι..!! Σορρυ mods :-<<

sctp
20-10-09, 17:04
αχα μάλιστα.. Επομένως μειώνουμε ποσότητες η την κόβουμε τελείως σωστά..? Kαρκινογενέσεις(??!) δε το γνώριζα αυτό.. καλύτερα την κόβουμε με μαχαίρι..!! Σορρυ mods :-<<

Κοψιμο!Λιγη μαγικη κανελα με τα δημητριακα-γλυκα και αεροβια και δε χρειαζονται τετοια συμπληρωματα :thumbup:

Υ.Γ μ'αρεσει που επιμενεις ! http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=109377#post109377

andreasloui
22-10-09, 21:21
καλησπερα σας,
Θα ηθελα να σας ρωτησω κατα ποσο ασφαλη ειναι αυτα τα σκευασματα πρωτεινης που κυκλοφορουν στο εμποριο.Απο οτι μου εχουνε πει, ολα αυτα τα σκευασματα και ειδικα τα αμινοξεα, καταπονουν το παγκρεας-συκωτι και μπορεις να παθεις μεχρι και παγκρεατιτιδα.
Δεν το εχω ψαξει ακομα, αλλα αξιζει αν ειναι ετσι να βαζουμε σε κινδυνο την υγεια μας( που οι παρενεργειες θα βγουν μετα απο χρονια) για λογους καλαισθησιας κ γρηγορης μυικης αναπτυξης?
Ποιος ο λογος να μην παρουμε την πρωτεϊνη μονο μεσα απο την τροφη?

Ευχαριστω.

sTeLaKoS
22-10-09, 21:30
Διαβάζω πως είσαι 98 κιλά. Έστω οτι έχεις 80 κιλά άπαχης μάζας. Άν μπορεις να παίρνεις 160+γραμ (80κιλα*2γραμ τουλαχιστον/κιλο απαχης μαζας ) πρωτείνης απ το φαγητό σου καθημερινά, τότε όχι το συμπλήρωμα δεν είναι απαραίτητο.

eas2000
22-10-09, 22:32
Εγώ έχω διαβάσει σε μια ερευνα οτι το χρώμιο είναι εξαιρετικά τοξικό σε μεγάλες ποσότητες!
Αλλά δεν τη βρίσκω τωρα!

The Rock
22-10-09, 22:53
καλησπερα σας,
Θα ηθελα να σας ρωτησω κατα ποσο ασφαλη ειναι αυτα τα σκευασματα πρωτεινης που κυκλοφορουν στο εμποριο.Απο οτι μου εχουνε πει, ολα αυτα τα σκευασματα και ειδικα τα αμινοξεα, καταπονουν το παγκρεας-συκωτι και μπορεις να παθεις μεχρι και παγκρεατιτιδα.
Δεν το εχω ψαξει ακομα, αλλα αξιζει αν ειναι ετσι να βαζουμε σε κινδυνο την υγεια μας( που οι παρενεργειες θα βγουν μετα απο χρονια) για λογους καλαισθησιας κ γρηγορης μυικης αναπτυξης?
Ποιος ο λογος να μην παρουμε την πρωτεϊνη μονο μεσα απο την τροφη?

Ευχαριστω.
Άσε τι σου λένε ... μια έρευνα από ιατρική-φαρμακευτική βιβλιογραφία έχεις που να τα αποδεικνύει αυτά ?

crsitaly
23-10-09, 12:08
καλησπερα. εχω υψος 1.80 και ειμαι 70κιλα, γυμναστηριο πηγαινω εδω και τρεις μηνες,επαιζα ποδοσφαιρο καποια χρονια,πλεον τελοσ. Ειμαι οπως καταλαβαινετε αδυνατοσ και θελω να βαλω αρκετο ογκο μεσα σε χρονο.θελω γενικα καποιεσ γρηγορεσ συμβουλεσ. Πειραζει να πλακωθω στην κρεατινη.?!?αυτα.ευχαριστω.

thegravijia
23-10-09, 12:12
καλησπερα. εχω υψος 1.80 και ειμαι 70κιλα, γυμναστηριο πηγαινω εδω και τρεις μηνες,επαιζα ποδοσφαιρο καποια χρονια,πλεον τελοσ. Ειμαι οπως καταλαβαινετε αδυνατοσ και θελω να βαλω αρκετο ογκο μεσα σε χρονο.θελω γενικα καποιεσ γρηγορεσ συμβουλεσ. Πειραζει να πλακωθω στην κρεατινη.?!?αυτα.ευχαριστω.
πλακωσου οσο θες αλλα αν δεν ξερεις να την χρησιμοποιησεις δεν θα σου κανει τιποτα.
απο διατροφη πως παμε/? πλακωνομαστε εκει?

crsitaly
23-10-09, 12:19
εχω καποια καθοθηγηση στο πωσ θα χρησιμοποιω την κρεατινη. ναι εννοειται οτι τρωω,κοτοπουλα,χοιρινα,μαρουλια,μπανανες,γαλατα και οτι ολεσ αυτεσ τισ κλασικεσ τροφες. κρεατινη εν ολιγοισ ελεγα για 2 δοσεισ τη μερα για ενα μηνα με διακοπη μιασ βδομαδασ και συνεχιζω.αυτα στο περιπου.

thegravijia
23-10-09, 12:25
εχω καποια καθοθηγηση στο πωσ θα χρησιμοποιω την κρεατινη. ναι εννοειται οτι τρωω,κοτοπουλα,χοιρινα,μαρουλια,μπανανες,γαλατα και οτι ολεσ αυτεσ τισ κλασικεσ τροφες. κρεατινη εν ολιγοισ ελεγα για 2 δοσεισ τη μερα για ενα μηνα με διακοπη μιασ βδομαδασ και συνεχιζω.αυτα στο περιπου.
μεχρι 10γραμμαρια αν και εσυ με τα κιλα σου με 5 εισαι οκ ,τα 10 δεν θα τα κρατας.
5 μετα την προπονηση - οταν περνεις κρεατινη θα πρεπει να αυξησεις τον υδατανθρακα που τρως και μετα την προπονηση μαζι με την πρωτεινη θα παρεις κ δεξτροζη η γλυκοζη η μελι

sctp
23-10-09, 12:26
εχω καποια καθοθηγηση στο πωσ θα χρησιμοποιω την κρεατινη. ναι εννοειται οτι τρωω,κοτοπουλα,χοιρινα,μαρουλια,μπανανες,γαλατα και οτι ολεσ αυτεσ τισ κλασικεσ τροφες. κρεατινη εν ολιγοισ ελεγα για 2 δοσεισ τη μερα για ενα μηνα με διακοπη μιασ βδομαδασ και συνεχιζω.αυτα στο περιπου.

Γνωμη μου κρεατινη την ξεκινας οταν εισαι σχετικα στασιμος στα κιλα-επαναληψεις που σηκωνεις..τωρα για τις 2 δοσεις ..για τα 70κιλα σου αν ειναι 2.5γρ. και 2.5γρ τοτε ειναι ΟΚ..παραπανω μονο τα νεφρα σου θα δυσκολευεις.Βασικο ομως ειναι το φαι,ειδικα αν εισαι απο τα ατομα που δεν μπορουν να παρουν με τπτ βαρος..οπως λεει και ο πεπεισμενος..φαε σαν αρκουδα!:green:

crsitaly
23-10-09, 12:59
εγινε παιδια ευχαριστω πολυ.

albertob30
23-10-09, 20:37
εχει παρατηρησει κανεις κιτρινισμα των δοντιων απο την χρηση πρωτεινης?? εγω χρησιμοποιω την inner armor απο prolab γευση βανιλια και εχω παρατηρησει οτι τον τελευταιο καιρο εχουν αρχισει να κιτρινιζουν τα δοντια μου απο την μακροχρονια χρηση της. εχει ακουσει κανεις τπτ??

NASSER
23-10-09, 21:17
Ειναι ακραιο αυτο που λες. Αν νιωθεις πως υπαρχει τετοια περιπτωση να κιτρινιζουν μετα τα δοντια, η λυση ειναι να τα βουρτσιζεις μετα απο καθε ληψη για να νιωθεις ασφαλης.

sogoku
24-10-09, 13:05
Μια ερωτηση να κανω και εγω ρε παιδια......Την πρωτεινη την καθαρη κυριως την λαμβανουμε σαν γεμα η σαν σνακ κατι πιο μικρο διλαδη οταν δεν μπορουμε να φαμε κανονικη τροφη λογω χρονου και χωρου....πχ.εχω φαει 9 η ωρα.10 και 30 παιρνω πρωτεινη.Μετα θα φαω κανονικα 12 η ωρα η 1 και 30?Δηλαδη μπαινει αναμεσα στα γευματα στην μιαμιση ωρα η απο την στιγμη που παρθει μετραμε 3 ωρες για το επομενο γευμα .ευχαριστω

mantus3
24-10-09, 17:53
τα δοντια κιτρινιζουν οταν δεν τα βουρτσιζουμε καλα η οταν εχουμε ελιψη ασβεστιου. η προτεινη δεν εχει να κανει με αυτο... εκτως αμα ειναι καμια νεα παρενεργεια

stifmaister
24-10-09, 22:53
μβορειτε να μο προτεινεται ενα καλο after workout??
εχω παρει το cell tech της muschle tech...εχει κανεις γνωμη για αφτο το πρωειον??

the_big_litho
24-10-09, 23:50
Ολες σου οι αποριες εχουν ειπωθει. Αν ψαξεις λιγο θα βρεις τις απαντησεις σου.

manos_
25-10-09, 00:30
Ρε παιδια καντε κατι με την ορθογραφια σας δηλαδη τα διαβαζει κοσμος σεβαστειτε τον αναγνωστη λιγακι ελεος δηλαδη.

TEFAAtzis
25-10-09, 21:56
Ρε παιδια καντε κατι με την ορθογραφια σας δηλαδη τα διαβαζει κοσμος σεβαστειτε τον αναγνωστη λιγακι ελεος δηλαδη.

χαχαχαχαχα:rolf:

albertob30
26-10-09, 12:58
mano 8εε παρε την παε!!

koukou
28-10-09, 13:41
παιδια, καποια προταση για πολυβιταμινες????

SPY
28-10-09, 16:18
Φιλε Μανο εχεις δικιο ,ισως ομως καποιος να εχει καποια μορφη δυσλεξιας

iwvi7
29-10-09, 23:06
Μπορεί να ρωτήσω κάτι εντελώς χαζό αλλά θέλω να μου λυθεί η απορία..:green:..
Την πολυβιταμίνη αν την κόψω στη μέση χάνει την ιδιοότητα της ? :unsure: Γιατί ρωτάω επειδή αυτές οι πολυβιταμίνες που πέρνω τώρα μου έκαναν υπερένταση
(now adams) kai σκέφτηκα αφού τις πήρα ας κόψω στη μέση θα είναι καλύτερα...

NASSER
30-10-09, 02:46
Μπορεί να ρωτήσω κάτι εντελώς χαζό αλλά θέλω να μου λυθεί η απορία..:green:..
Την πολυβιταμίνη αν την κόψω στη μέση χάνει την ιδιοότητα της ? :unsure: Γιατί ρωτάω επειδή αυτές οι πολυβιταμίνες που πέρνω τώρα μου έκαναν υπερένταση
(now adams) kai σκέφτηκα αφού τις πήρα ας κόψω στη μέση θα είναι καλύτερα...

Μπορεις να το κανεις και ας πουμε καλυτερα, μπορεις να το δοκιμασεις... Αν και πιστευω πως τη διαφιρα την εχεις δει λογο διατροφης και αυτο ειναι καλο.

knightr
30-10-09, 21:40
Καλησπέρα


Θα ήθελα την γνώμη σας στο δίλημμα μου οσον αφορα τα συμπληρώματα

Να αγοράσω μια whey(on,eas κτλ) και να προσθέσω Creatine και glutamine
ή να πάρω ένα συμπλήρωμα που τα έχει όλα μαζί???


Ευχαριστώ
:bbbiceps:

thegravijia
30-10-09, 21:44
Καλησπέρα


Θα ήθελα την γνώμη σας στο δίλημμα μου οσον αφορα τα συμπληρώματα

Να αγοράσω μια whey(on,eas κτλ) και να προσθέσω Creatine και glutamine
ή να πάρω ένα συμπλήρωμα που τα έχει όλα μαζί???


Ευχαριστώ
:bbbiceps:

αγορασε και προσθεσε.
Creatine και glutamine +δεξτροζη

kyriakos23
30-10-09, 23:23
απο ελλαδα αγωρασε και προσθεσε.
απο εξωτερικο αν βρεις καμια που τα εχει ολα σε καλες αναλογιες φυσικα παρε την.

Danath
01-11-09, 00:24
η γλουταμίνη είναι τελικα εξακριβωμένο οτι βοηθάει στην ανάρρωση η ακόμα παίζεται;

γιατι απο Ελλάδα αφου απο εξω ειναι πιο φθηνά!εκτος και αν θές να πάρεις μόνο 2 πραγματάκια!

albertob30
02-11-09, 14:50
η γλουταμινη μαλλον δεν βοη8αει τελικα..ο γιατρος ο BANE που το εχει ψαξει πολυ μαζι με καποιον αλλον λενε οτι δεν βοη8αει τελικα..καλυτερα bcaa's ετσι δεν ειναι??

Bane
02-11-09, 15:11
ο γιατρος ο BANE

Φαρμακοτρίφτης παρακαλώ

drago
02-11-09, 20:49
ρε παιδια μι ερωτηση...

τα BCAA, αυτα που ειναι καψουλα, οχι ταμπλετα. δλδ καψουλα με σκονη μεσα, ποση ωρα κανουν να αποροφηθουν???

giannaras2
03-11-09, 22:40
παιδες μια ερωτηση...μπορω να βαλω πριν τν προπονηση κρεατινη γλουταμινη και καρνιτινη ολα μαζι και τα το πιω σε 300 μλ νερο ολα μαζι??

aqua_bill
04-11-09, 14:09
ρε παιδια θα σας πω κατι που μου εχει κανει ντυπωση αλλα μη γελασετε.απο τοτε που ξεκινησα να συμπεριλαμβανω στη διατροφη μου συμπηρωμα πρωτεινης ξανα βρηκα τα μαλια που μου ελλειπαν!!!!οι κροταφοι μου αν και μολις 23 αραιωναν και το προβλημα ηταν εμφανεστατο.τον τελευταιο καιρο εχει αυξηθει η τριχοφυια σε ολο μου το σωμα και το τριχωτο της κεφαλης μου απανερχετε και κυριως η περιοχη την κροταφων η οποια γεμισε:shock: δεν ξερω αν ακουγετε γελιο και πως αν ηταν ετσι ολοι οι φαλακροι θα καταναλωναν πρωτεινη.Τι να πω.ειναι πολυ οι ασταθμιτοι παραγωντες που παιζουν ρολο και φανταζομαι ειναι και το νεαρο της ηλικιας.....απλα το αναφερω σαν παρατηρηση

The Rock
04-11-09, 14:14
ρε παιδια θα σας πω κατι που μου εχει κανει ντυπωση αλλα μη γελασετε.απο τοτε που ξεκινησα να συμπεριλαμβανω στη διατροφη μου συμπηρωμα πρωτεινης ξανα βρηκα τα μαλια που μου ελλειπαν!!!!οι κροταφοι μου αν και μολις 23 αραιωναν και το προβλημα ηταν εμφανεστατο.τον τελευταιο καιρο εχει αυξηθει η τριχοφυια σε ολο μου το σωμα και το τριχωτο της κεφαλης μου απανερχετε και κυριως η περιοχη την κροταφων η οποια γεμισε:shock: δεν ξερω αν ακουγετε γελιο και πως αν ηταν ετσι ολοι οι φαλακροι θα καταναλωναν πρωτεινη.Τι να πω.ειναι πολυ οι ασταθμιτοι παραγωντες που παιζουν ρολο και φανταζομαι ειναι και το νεαρο της ηλικιας.....απλα το αναφερω σαν παρατηρηση
Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις εκτός από νερό ,οι ιστοί του σώματος μας αποτελούνται από αμινοξέα .... το ότι εσύ χρησιμοποιείς συμπλήρωμα ή μέσω διατροφής πρωτεϊνη δεν σημαίνει ότι επειδή την θέλεις για να χτίσεις μυς χρησιμοποιείται για αυτό τον σκοπό ...

Αυτός είναι ένας από τους βασικότερους λόγους για μένα για την κατανάλωση υψηλής ποσότητας πρωτεϊνης ημερησίως ...

aqua_bill
04-11-09, 14:18
Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις εκτός από νερό ,οι ιστοί του σώματος μας αποτελούνται από αμινοξέα .... το ότι εσύ χρησιμοποιείς συμπλήρωμα ή μέσω διατροφής πρωτεϊνη δεν σημαίνει ότι επειδή την θέλεις για να χτίσεις μυς χρησιμοποιείται για αυτό τον σκοπό ...

Αυτός είναι ένας από τους βασικότερους λόγους για μένα για την κατανάλωση υψηλής ποσότητας πρωτεϊνης ημερησίως ...

το εχω διαβασει αλλα δεν το περιμενα και ετσι ειμαι λιγο δυπιστος.ειχα διαβασει πως τα μαλλια τα νυχια κλπ εποφελουνται.ειναι προσορινο φαινομενο?ειναι δηλαδη κατι στο οποιο συνυθιζει ο οργανισμος και "παιρναει" ή ειναι μια σταθερη "βελτιωση"?ουσιαστικα ο οργανισμος μας δεχετε αυτο που του ελλειπε?

The Rock
04-11-09, 14:34
το εχω διαβασει αλλα δεν το περιμενα και ετσι ειμαι λιγο δυπιστος.ειχα διαβασει πως τα μαλλια τα νυχια κλπ εποφελουνται.ειναι προσορινο φαινομενο?ειναι δηλαδη κατι στο οποιο συνυθιζει ο οργανισμος και "παιρναει" ή ειναι μια σταθερη "βελτιωση"?ουσιαστικα ο οργανισμος μας δεχετε αυτο που του ελλειπε?
Ναι ..... δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν θα αποκτήσεις όλα τα μαλλιά σου πίσω,γιατί απλά δεν είμαι και ειδήμονας επί του θέματος αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι η πρωτεϊνη είναι πηγή ζωής !

aqua_bill
04-11-09, 14:37
Ναι ..... δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν θα αποκτήσεις όλα τα μαλλιά σου πίσω,γιατί απλά δεν είμαι και ειδήμονας επί του θέματος αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι η πρωτεϊνη είναι πηγή ζωής !

:rolf::rolf::rolf: δεν αναφερομουν στα μαλια αλλα στην γενικοτερη λειτουργεια.

The Rock
04-11-09, 14:48
:rolf::rolf::rolf: δεν αναφερομουν στα μαλια αλλα στην γενικοτερη λειτουργεια.
Σου απάντησα αγαπητέ ! Είναι πηγή ζωής ,δεν αναφέρθηκα αποκλειστικά στα μαλλιά ! :green:
'Οτι άλλο θες εδώ είμαστε !

kyriakos23
04-11-09, 17:20
ρε παιδια θα σας πω κατι που μου εχει κανει ντυπωση αλλα μη γελασετε.απο τοτε που ξεκινησα να συμπεριλαμβανω στη διατροφη μου συμπηρωμα πρωτεινης ξανα βρηκα τα μαλια που μου ελλειπαν!!!!οι κροταφοι μου αν και μολις 23 αραιωναν και το προβλημα ηταν εμφανεστατο.τον τελευταιο καιρο εχει αυξηθει η τριχοφυια σε ολο μου το σωμα και το τριχωτο της κεφαλης μου απανερχετε και κυριως η περιοχη την κροταφων η οποια γεμισε:shock: δεν ξερω αν ακουγετε γελιο και πως αν ηταν ετσι ολοι οι φαλακροι θα καταναλωναν πρωτεινη.Τι να πω.ειναι πολυ οι ασταθμιτοι παραγωντες που παιζουν ρολο και φανταζομαι ειναι και το νεαρο της ηλικιας.....απλα το αναφερω σαν παρατηρηση


φιλε εμενα μου φυγανε τελιος τα μαλια και τωρα γεμισα...φυσικα κανω πανο απο ενα χρονο χρηση πρωτεινης

RAMBO
05-11-09, 00:09
μηπωσ ειναι ντοπαρισμενη η πρωτεινη?:chinese:

sogoku
06-11-09, 16:59
Παιδια μια ερωτηση....Παιρνω την πρωτεινη μφουσιον...ακουσα και ειδα εδω μεσα οτι ειναι καλη εχει και γουει μεσα και καζεινη για αργη απορροφηση αν θυμαμαι καλα.......Σε λιγο καιρο τελειωνει...Τι με συμβουλευετε για καλυτερα αποτελεσματα?...Να παρω μια πρωτεινη καθαρα γουει και μια καζεινη[δηλαδη 2] η να συνεχισω την ιδια την οποια λαμβανω κανονικα μετα την προπονηση το πρωι και πριν κοιμηθω....Ας απαντησει καποιος που ξερει σας παρακαλω.....

Machiavelli
07-11-09, 22:53
Μετά και πριν την προπόνηση η whey είναι η καλύτερη επιλογή. Επίσης εφόσον κάνεις τακτικά γεύματα η whey είναι καλύτερη επιλογή και κατά την διάρκεια της ημέρας καθότι θες να απορροφήσεις την πρωτεΐνη μέχρι το επόμενο γεύμα. Σταθμίζοντας λοιπόν κόστος/ οφέλη, αν κάνεις 6 γεύματα (ή και παραπάνω) καλύτερα να πάρεις μια whey και μια καζεΐνης, αν κάνεις λιγότερα να μείνεις σε αυτή (όχι γιατί θα έχεις περισσότερα οφέλη απλώς θα είναι καλύτερη η αναλογία κόστους/ οφέλη).

sogoku
08-11-09, 13:44
Aγαπητε μαχιαβελι ευχαριστω και παλι.....Επειδη κανω 6 αληθινα γευματα λεω να κανω αυτο που ειπες....Μια πρωτεινη ηρακλης η οποια ειναι νομιζω ορογαλακτικη διορθωσε με αν κανω λαθος και μια καθαρη καζεινη....Την ηρακλης πως μπορω να την βρω?μονο μεσω ιντερνετ ι ειναι διαθεσιμη πλεον παντου?.

Polyneikos
08-11-09, 14:57
Την παραγγελνεις τηλεφωνικα και έρχεται σπίτι σου,πληρωνεις αντικαταβολή ή πας στην τράπεζα και πληρωνεις.Απλή διαδικασία.

Adriano10
09-11-09, 16:02
εγώ περνώ σχεδον 1.5 μηνα τωρα πρωτεΐνη...

αυτο που θελω να πω εγω.. μην γελασετε..
εχω περισσοτερα ''αερια'' απο τοτε που αρχισα να παιρνω...γιατί γίνετε αυτό?

Polyneikos
09-11-09, 17:43
άλλαξε εταιρία ,μπορείς κατι να σε πειραζει στην συγκεκριμενη....

Machiavelli
12-11-09, 11:52
Πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ συμπλήρωμα Vitamin C. Έχω παρατηρήσει ότι πιάνομαι λιγότερο. Για παράδειγμα χθες έκανα πόδια και την μέρα μετά τα πόδια περπατούσα και μου πονούσαν ο μηρός και οι γλουτοί, ενώ σήμερα ελάχιστα παρότι η προπόνηση βγήκε πολύ καλά. Έχω αρχίσει να τεμπελιάζω ή βοηθάει η C σε αυτό;

sogoku
13-11-09, 20:32
Pε μαγκες πηρα την elite 12 της dynamitize...Την πηρα και καλα ως αργης απορροφησης αφου λεει κραταει 12 ωρες....ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ....Καλα εκανα τι λετε?...ειναι οντως αργης απορροφησης?

Machiavelli
15-11-09, 14:17
Κακό δε θα σου κάνει, εγώ θα προτιμούσα μια κανονική καζεΐνη, σίγουρα πράγματα. Και ελπίζω να εννοείς Dymatize και όχι dynamitize.

sogoku
15-11-09, 22:16
dymatize εννοω ναι....Για πες μου γιατι δεν ειναι τοσο καλη?αφου δεν εχει καζεινη γιατι εχει τοσο αργη αποροφηση οπως υποσχεται 12 ωρες?.....

Machiavelli
16-11-09, 15:50
Δεν είπα ότι δεν είναι τόσο καλή. Δεν έχω δοκιμάσει. Απλώς η καζεΐνη είναι το σίγουρο πράγμα. Βλέπω στα συστατικά της elite 12 ότι έχει whey, γάλα, αυγό, ηλιέλαιο και άλλα. Όλα αυτά σίγουρα την κάνουν αργής απορρόφησης, τώρα πόσο δε ξέρω...

sTeLaKoS
18-11-09, 23:50
Εχεί ξαναφερθεί αλλά ψάχνω ώρα το τοπικ και δε το βρίσκω. Πια είναι η κατάλληλη ώρα για βιταμίνη C?
Λέω να πέρνω μισό γραμμάριο το πρωί και μισό μετά τη προπόνηση. Μήπως πρέπει πριν? Αν ξέρει ας μου πει κάποιος πως ειναι καλύτερα.

The Rock
18-11-09, 23:56
Εχεί ξαναφερθεί αλλά ψάχνω ώρα το τοπικ και δε το βρίσκω. Πια είναι η κατάλληλη ώρα για βιταμίνη C?
Λέω να πέρνω μισό γραμμάριο το πρωί και μισό μετά τη προπόνηση. Μήπως πρέπει πριν? Αν ξέρει ας μου πει κάποιος πως ειναι καλύτερα.
Στο πρωινό γεύμα και κατά προτίμηση λίγο πριν φας πρωινό και μετά την προπόνηση .
2-5γρ. ημερησίως ανάλογα με τα κιλά και τους στόχους του ο καθένας επιλέγει .

thegravijia
18-11-09, 23:56
Εχεί ξαναφερθεί αλλά ψάχνω ώρα το τοπικ και δε το βρίσκω. Πια είναι η κατάλληλη ώρα για βιταμίνη C?
Λέω να πέρνω μισό γραμμάριο το πρωί και μισό μετά τη προπόνηση. Μήπως πρέπει πριν? Αν ξέρει ας μου πει κάποιος πως ειναι καλύτερα.:thumbup:

sTeLaKoS
19-11-09, 00:10
Thanks παιδιά. Κι εγώ έτσι θυμώμουν, πρωί και μετά τη προπόνηση.

Rock λέω να μη ξεπεράσω το 1 γραμμάριο για αρχή. Θυμάμαι που είχες πει για τον Milos που προτείνει μεχρι 5+ ακόμη και 12(!!!) αλλά το θεωρώ too much.
Αργότερα μπορεί να το κάνω 1,5 ή 2 γραμ.

The Rock
19-11-09, 00:35
Όχι ο βιο-χημικός και 2 φορές νομπελίστας Linus Pauling είπε συνιστώμενη ποσότητα 2-5 γρ. ...
Αντικείμενο των ερευνών του τα μέταλλα και οι βιταμίνες ,και ειδικά η C για την οποία υποστήριζε ότι χαρίζει μακροζωία .

Φυσικά είναι και θέμα για ποιο λόγο χρησιμοποιεί κάποιος αυτή την βιταμίνη .. οι περισσότεροι απλά γτ είναι γνωστή και κάνει καλό(Δικιά τους αιτιολόγιση..) δεν αναφέρομαι σένα ..

Τεσπα :green:

Haris Pilton
19-11-09, 01:30
Μιας και η σηζητηση πηγε στις βιταμινες,και επιδη δν μπορω να βρω αντοιστηχο Thread.
Εχω μια απορια...

Κανω πολυ χαμηλη σε υδατανθρακες διετα,μηδενικα φρουτα λιγα λαχανικα.Αρκετη αεροβια και αρκετα βαρη.
Πιστευεται χρηαζομαι καποια πολυβιταμινη,εστω C; :unsure:
Λογικα μια C θα με βοηθησει στην χαλαροτητα του δερματος καθως βοηθαει στην παραγωγη κολαγονου αν ειμαι σιγουρος...
Και το δερμα μου ειναι ηδη σκ.....α μετα απο απωλεια 45kg... :(

Την υπνηλια(κοιμαμαι ισα με 15 ωρες :oops: ) και την μεγαλη εληψη ενεργειας μου την αποδιδω πιο πολυ στην υποδερμιδικη διετα.Υποτιθεται οτι το γαλα και τα δημιτριακα το πρωι μου δινουν οσες βιταμινες χρηαζομαι,σωστα;
Πολυβιταμινες τυπου Animal Pak ειναι για προχωρημενους και βαρια ασκουμενους BBs σωστα;
Αν και σε διαφορα αλλα posts εχω πετυχει να αναφερεται οτι την χρηαζονται οσοι ειναι σε διετα,ακομαι και ατομα που δεν ασκουνται καν. :unsure:

The Rock
19-11-09, 01:45
Ναι σε έλλειψη υδατάνθρακα ...
Βάλε άμυλο στην διατροφή σου και ειδικά ινώδεις υδατάνθρακες. (σε ότι ποσότητα 8ες και όποτε θες)

Μια πολυβιταμίνη πιστεύω σου χρειάζεται έτσι και αλλιώς ειδικά σε μια περίοδο που δεν πρέπει να τρως φρουκτόζη.
Το θέμα είναι να ξέρεις τι κάνει η C ... γιατί όπως ανέφερα οι περισσότεροι την παίρνουν χωρίς κάποιο λόγο(όχι πως τους κάνει κακό προς θεού..) απλά επειδή είναι από τις πιο γνωστές ...)
Δες NOW Foods Adams,πολύ καλές .

thegravijia
19-11-09, 01:52
Μιας και η σηζητηση πηγε στις βιταμινες,και επιδη δν μπορω να βρω αντοιστηχο Thread.
Εχω μια απορια...

Κανω πολυ χαμηλη σε υδατανθρακες διετα,μηδενικα φρουτα λιγα λαχανικα.Αρκετη αεροβια και αρκετα βαρη.
Πιστευεται χρηαζομαι καποια πολυβιταμινη,εστω C; :unsure:
Λογικα μια C θα με βοηθησει στην χαλαροτητα του δερματος καθως βοηθαει στην παραγωγη κολαγονου αν ειμαι σιγουρος...
Και το δερμα μου ειναι ηδη σκ.....α μετα απο απωλεια 45kg... :(

Την υπνηλια(κοιμαμαι ισα με 15 ωρες :oops: ) και την μεγαλη εληψη ενεργειας μου την αποδιδω πιο πολυ στην υποδερμιδικη διετα.Υποτιθεται οτι το γαλα και τα δημιτριακα το πρωι μου δινουν οσες βιταμινες χρηαζομαι,σωστα;
Πολυβιταμινες τυπου Animal Pak ειναι για προχωρημενους και βαρια ασκουμενους BBs σωστα;
Αν και σε διαφορα αλλα posts εχω πετυχει να αναφερεται οτι την χρηαζονται οσοι ειναι σε διετα,ακομαι και ατομα που δεν ασκουνται καν. :unsure:
πρεπει να αναθεωρεισεις κατα την γνωμη μου..
δεν ειναι υγειες αυτο που κανεις.

Haris Pilton
19-11-09, 02:09
Κατατοπιστικοτατος!
:thumbup:
Απο βδομαδα θα παρω!Βλεπω ο χορηγος του φορουμ εχει και σε πολυ καλη τιμη!!
Ειναι και διπλα μου,θα πεταχτω...
Η πολυβιταμινη εχει και C αρα λογικα δν χρηαζομαι εξτρα παρολο που το μεταπροπονιτικο αρθρο γραφει για αντιοξειδωτικα αλλα νταξ δν εχω τρελους στοχους για τωρα μεχρι να στεγνωσω πολυ!!!
Λογικα η συσκευασια θα γραγει για ωρα καταναλωσης ποσοτητα κτλ...

Haris Pilton
19-11-09, 02:11
Χμμμ με προβλιματιζεις βραδυατικα... :unsure:
Να ανοιξω thread την διατροφη μου/προπονηση μου και να περιμενω γνωμες;

thegravijia
19-11-09, 02:12
Χμμμ με προβλιματιζεις βραδυατικα... :unsure:
Να ανοιξω thread την διατροφη μου/προπονηση μου και να περιμενω γνωμες;
καλο θα ηταν...