PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονηση δικεφαλων,λιγη βοηθεια.



OFI
27-08-09, 04:32
Καλησπερα σε ολους και ολες!



Θελω τις γνωμες σας τις αποψεις σας για την προπονηση των δικεφαλων.
Τα τρικεφαλα μου αρπανε πολυ πιο ευκολα απ τα δικεφαλα.
Ειμαι 96κ τωρα(πριν την γραμμωση ημουν 110)με 1.90 υψος.
Τα χερια μου ειναι 42-43 cm.Εχω κολησει στα δικεφαλα.

Αν κανω 3 ασκησεις δικεφαλων τα <καιω>δεν τραβανε καλα.
Επισης υπαρχει ενα μπερδεμα,αν ειναι καλυτερα να τα γυμναζουμαι μονα τους η με αλλες μυικες ομαδες.Αλλες φορες πιανει το ενα συστημα αλλες το αλλο,συγχυση!
Αν βαλουμε 2 ασκησεις για ογκο πιες προτεινετε?

Με εκτιμηση

Μανος

KATERINI 144
27-08-09, 08:27
καμψεις με μπαρα, καμψεις με αλτηρες εναλαξ.

OFI
27-08-09, 15:54
Καλησπερα Κατερινι 144

Μπαρα ισια και αλτηρες ορθιος η καθιστος?Με στριψιμο η οχι?
Να βαλω τα χερια μονα τους η πχ δικεφαλα με στηθος και τρικεφαλα με ωμους?
Βαρια με 6-8 επαναληψεις?4-5 σετ για καθε ασκηση.

KATERINI 144
27-08-09, 16:08
εγω κανω με στραβωμπαρα γιατι αλλιως πονανε οι καρποι (δε βολεύει σε μενα) εσυ κανε με οποια σε βολεύει, ατληρες καθιστός γινεται ποιο αυστηρά η άσκηση, αν θες να ανεβάσεις κιλα με λιγο κλέψιμο στην αρχή κανε όρθιος.
πάντα βαριά, σετ οσα νομίζεις οτι χρειάζονται, δε μπορω να σου πω νούμερο, θα καταλάβεις απο μόνος σου, συνήθως 4 ειναι οκ.

OFI
27-08-09, 18:45
Ok

Θα κανω στραβομπαρα και καθιστος αλτηρες με στριψιμο.
4 σετ καθε ασκηση και απο 10-6 επαναληψεις.Με την ισια πρηζονται πολυ η καρποι μου παρα τα δικεφαλα.

OFI
28-08-09, 01:20
Παιδια πειτε τις αποψεις-συμβουλες σας.
Τοσο δυσκολο ειναι?

thegravijia
28-08-09, 01:30
6VBfvQlDqWY (http://www.youtube.com/watch?v=6VBfvQlDqWY&feature=PlayList&p=06588CF82F042520&index=57)

δεστα ολα ...!
δες τι και πως κανουν..
δοκιμασετα ολα...
ΒΡΕΣ τι ταιριαζει σε εσενα...μονο ετσι θα ξερεις...

Polyneikos
28-08-09, 08:48
Εγω θα σου έλεγα stick to basics.....Kαμψεις με στραβόμπαρα για να επιβαρύνονται λιγότερο οι καρποί,καμψεις σφυριών,καμψεις αλτηρων εναλλάξ,καψεις σε παγκο Larry Σcott,είτε με μπάρα , είτε με αλτήρα ένα-ένα χέρι,αυτοσυγκέντρωση,3 ασκησεις επιλογή καθε φορα...Καντα μόνα τους καθε φορά για να είναι ξεκουραστα,ή αν θες να τα συνδυασεις γιατί δεν σου βγαινουν οι μερες,καλύτερα με τρικέφαλα...8-10 σετ είναι καλα,6-10 επαναλήψεις μεχρι να βρείς τα κιλά σου και να τα εξαντλίεις ...
Ελπίζω να βοηθησα..

OFI
28-08-09, 17:30
Polyneikos οντως stick to basics!
Παντα στα βασικα,εγγυηση!Σε ευχαριστω.

Gravijia εχουν πολυ ΟΥΣΙΑ τα λογια σου.
Τελικα αν δεν πειραματιστεις μονος σου ακρη δεν βγαζεις,ο καθε ενας μας ειναι ξεχωριστος!

Παντα ομως πρεπει να ακουμε τους πιο εμπειρους που εχουν <φαει> την ζωη τους με αυτα,κατι παραπανω ξερουν σιγουρα.Αμα εισαι ξερολας δεν πας μπροστα.

kafros gate 7
28-08-09, 21:53
σε αυτα τα βιντεο παιδια που εβαλε ο thegravijia δεν ξερω αν ειναι ολες οι σκηνες μονταζ (εννοω σε πραγματικο χρονο) αλλα στις περισσοτερες αν μετρησετε επαναληψεις ξεπερνουν τις 12-15.μηπως ειναι καλυτερο επειδη ειναι μικρη μυϊκη ομαδα να κανουμε περισσοτερες επαναληψεις?ή κανουν ολοι γραμμωση???

OFI
29-08-09, 02:55
σε αυτα τα βιντεο παιδια που εβαλε ο thegravijia δεν ξερω αν ειναι ολες οι σκηνες μονταζ (εννοω σε πραγματικο χρονο) αλλα στις περισσοτερες αν μετρησετε επαναληψεις ξεπερνουν τις 12-15.μηπως ειναι καλυτερο επειδη ειναι μικρη μυϊκη ομαδα να κανουμε περισσοτερες επαναληψεις?ή κανουν ολοι γραμμωση???

Aδερφε η γραμμωση και ο μυικος ογκος ειναι οπως λεμε παντα στην κουζινα και οχι στην προπονηση.
Το video ειναι πολυ ωραιο αλλα μην ξεχνας οτι οι συγκεκριμενοι αθλητες ειναι χημικα εργοστασια.Αντεχουν σχεδον τα παντα και επαναληψεις πολλες η λιγες με βαρια κιλα και πολλες ασκησεις.Νορμαλ ανθρωπος(χωρις steroids ενοω)δεν αντεχει τετοιες προπονησεις.

flowin_through
30-08-09, 15:59
σε αυτα τα βιντεο παιδια που εβαλε ο thegravijia δεν ξερω αν ειναι ολες οι σκηνες μονταζ (εννοω σε πραγματικο χρονο) αλλα

συγγνωμη αλλα για μενα ειναι κοροϊδια αυτα τα τερατα να παιζουν με αυτα τα κιλακια. Και δεν ειναι οτι δε μπορουν, εχω δει αγωνιστικο να κανει με απιστευτα κιλα. Δηλαδη, αν θελουν μπορουνα να τραβηξουν παρα πολλα, αλλα δεν τους χρειαζεται, αφου φουσκωνουν και με τα γραμμαρια. Τωρα ειναι αλλη κουβεντα, αλλα εγω θα ντρεπομουν να ημουν ετσι και να εκανα αυτα που κανω και τωρα..

thegravijia
30-08-09, 16:32
συγγνωμη αλλα για μενα ειναι κοροϊδια αυτα τα τερατα να παιζουν με αυτα τα κιλακια. Και δεν ειναι οτι δε μπορουν, εχω δει αγωνιστικο να κανει με απιστευτα κιλα. Δηλαδη, αν θελουν μπορουνα να τραβηξουν παρα πολλα, αλλα δεν τους χρειαζεται, αφου φουσκωνουν και με τα γραμμαρια. Τωρα ειναι αλλη κουβεντα, αλλα εγω θα ντρεπομουν να ημουν ετσι και να εκανα αυτα που κανω και τωρα..

ειδα το βιντεο δε νομιζω πως παιζουν με κιλακια .μια χαρα κιλο εχουν βαλει κ μην ξεχνας οτι τα βιντεο τραβιονται 2βδομαδες πρινν το αγωνα

flowin_through
30-08-09, 16:39
Coleman και παλι Coleman.
Αλλα και αυτος εχει τα 3 κακα της μοιρας του:
Αμερικανος, μπατσος, ψευδος

thegravijia
30-08-09, 16:44
_lr76Rj0etc

iaAhYs_Qy9s

EWA6jO7ihi8



οποιος δεν εχει δοκιμασει την μεθοδο των 21 να το κανει αμμεσα ...!
:bbbiceps::bbbiceps:

pepeismenos karga
30-08-09, 17:51
thegravicia εγω δεν την εχω δοκιμασει....εαν το κανω κερδιζω ενα τριποντο στο χερι??εαν ειναι να την ξεκινησω...χαχαχααχ...
και οσο αφορα τα κιλα πιος ειπε οτι πρεπει να σηκωνεις 400 κιλα για να εχεις ενα χερι 50 εκατοστα??δηλαδη εαν ο ronnie εκανε 20 κιλα και ηταν γενετικα προικισμενος να μεγαλωνει παρα πολυ ο δικεφαλος του θα επρεπε να ντρεπεται??και να λεει ε οχι με τοσα λιγα κιλα ρε αν ειναι δυνατον....και καπιος που δεν ειχε τα γενετικα να κοπιαζε και να σηκωνε τα τριπλασια και να ηταν ο μισος....
στο bodybuilding den παιζουν ρολο τα κιλα...οταν διαγωνιζεται καπιος κοιτανε το σωμα οχι εαν σηκωνει 200 στο παγκο...δεν κανουν αρση βαρων ουτε παουερλιφτινγ...ο καθενας στο τομεα του...και βεβαια θα ηταν ντροπη να κανεις 3 κιλα και να εισαι τεραστιος αλαλ εαν μπορεις γιατι να μην εισαι???πρεπει να σηκωνεις 50??η δυναμη δινει και δυναμη ογκο....ομωσ τα 'πολλα' κιλα για καπιον ειναι λιγα και για αλλον ειναι πολλα..π..χ ο ronnie εκανε 110 κιλα στα δικεφαλα επειδη μπορουσε και τα εκανε ανετα...καπιος αλλος μπορει τα 80 να τα εκανε ανετα γιατι αυτα μπορουσε γι αυτον αυτα ηταν πολλα κιλα για τον ronnie ομως οχι.....τα κιλα δεν δειχνουν ποσο μεγαλο χερι εχει ο καθενας...η ενταση καθοριζεται απο πολλα....η δυναμη ειναι για την παρτυ σου αλλα μπορει απλα να εχεις δυναμη ομως θες και ογκο...πρεπει να γυμναζεσαι αναλογα με τι στοχο εχεις...και σιγουρα ο ρουλ ας πουμε κανει διαστημικα κιλα ομως δεν χρειαζεται για αυτο που κανει...δεν θα παρει 20000000 δολαρια παραπανω εαν σηλκωσει πιο πολλα απο τον ροννιε....
α και flowin_through αμα με ρωτησεις ποσα κιλα κανω ας πουμε στο μαξιλαρι δικεφαλων μαλλον κανω λιγοτερα απο σενα...

Polyneikos
30-08-09, 19:18
Την μεθοδο των 21 την έχω δοκιμασει,μιλαμε τα δικεφαλα κοντεύουν να εκραγουν,πολυ καλή άσκηση !!:thumbup:

kyriakos23
30-08-09, 20:45
ειναι απιθανη ασκηση αν λαβεις υποψη οτι εκει που εβαζα πανο απο 30 κιλα σε αυτη την ασκηση επερνα την μπαρα χωρις κιλα μερικες φωρες κ πεθενα...:turtle:ενα μηνα το εκανα κ την αλλαξα

OFI
02-09-09, 15:24
ειναι απιθανη ασκηση αν λαβεις υποψη οτι εκει που εβαζα πανο απο 30 κιλα σε αυτη την ασκηση επερνα την μπαρα χωρις κιλα μερικες φωρες κ πεθενα...:turtle:ενα μηνα το εκανα κ την αλλαξα


Tι να λεμε τωρα βρε κοπελια.Ο πεπεισμενος καργα μια χαρα τα λεει!
Με τοσο φαρμακο που εχουν παρει τα παληκαρια στο βιντεο κανουν οτι θελουν και οπως το θελουν,κακα τα ψεματα.Τα πολλα κιλα δεν φερνουν και την αναπτυξη.
Μασα καλη θελει,σωστα συμπληρωματα και φαρμακα.
Λεφτα να εχεις να δινεις βασικα.

thegravijia
02-09-09, 15:35
Tι να λεμε τωρα βρε κοπελια.Ο πεπεισμενος καργα μια χαρα τα λεει!
Με τοσο φαρμακο που εχουν παρει τα παληκαρια στο βιντεο κανουν οτι θελουν και οπως το θελουν,κακα τα ψεματα.Τα πολλα κιλα δεν φερνουν και την αναπτυξη.
Μασα καλη θελει,σωστα συμπληρωματα και φαρμακα.
Λεφτα να εχεις να δινεις βασικα.

ο μονος τροπος για νατουραλ αθλητες σαν και εσενα ειναι καθε φορα να προσθετεις κιλα η να κανεις πιο πολλες επαναληψεις...
δηλ.να κανεις κατι παραπανω απο την προηγουμενη φορα ...
αν τρως και περνεις κιλα και δεν εφαρμοζεις το παραπανω μονο λιπος θα καταφερνεις να περνεις...

και να σου πω ..πολυ παιρνουν φαρμακα αλλα μονο αυτοι στο βιντεο εφθασαν στο ολυμπια οποτε κατι θα ξερουν μωρε και αυτοι παραπανω απο τους υπολοιπους

thegravijia
02-09-09, 15:37
Tι να λεμε τωρα βρε κοπελια.Ο πεπεισμενος καργα μια χαρα τα λεει!
Με τοσο φαρμακο που εχουν παρει τα παληκαρια στο βιντεο κανουν οτι θελουν και οπως το θελουν,κακα τα ψεματα.Τα πολλα κιλα δεν φερνουν και την αναπτυξη.
Μασα καλη θελει,σωστα συμπληρωματα και φαρμακα.
Λεφτα να εχεις να δινεις βασικα.

φαε οσο θες παρε οτι φαρμακο υπαρχει η και ολα μαζι αμα δεν προπονηθεις σωστα δεν φουσκονεις ..η προπονηση ειναι το δυσκολο κομματι τα υπολοιπα ειναι τα ευκολα...

Exci
02-09-09, 15:50
Τα πολλα κιλα δεν φερνουν και την αναπτυξη.

Διορθωση: τα πολλα σετ δε φερνουν την αναπτυξη (με την εννοια της υπερβολης).
Τα πολλα κιλα, αν υποθεσουμε οτι "τα εχεις", θα φερουν αναπτυξη υπο συνθηκες (διατροφη).

thegravijia
02-09-09, 16:07
Διορθωση: τα πολλα σετ δε φερνουν την αναπτυξη (με την εννοια της υπερβολης).
Τα πολλα κιλα, αν υποθεσουμε οτι "τα εχεις", θα φερουν αναπτυξη υπο συνθηκες (διατροφη).

και αυτο σχετικο ειναι κατα την γνωμη μου...βλεπεις πχ. ο πεπειμενος κανει 25 σετ για πλατη...κατι αντιστοιχο θα δοκιμασω και εγω στο μελλον αλλα μονο για πλατη..

pepeismenos karga
02-09-09, 16:16
ξαναδιορθωνω και εγω...τα πολλα κιλα κιλα φερνουν 100% αναπτυξη...τα πολλα σετ μπορει να φερουν καταβολισμο σε αρκετες περιπτωσεις ομως ειναι υποκειμενικο ποια σετ ειναι πολλα και πια λιγα και τι ανταποκριση εχει καθε μυς σε εναν αριθμο σετ...αρα τα σετ ειναι υποκειμενικος δεικτης...τα κιλα ομως ειναι πιο αντεικειμενικος...
δεν υπαρχει περιπτωση ενας που κανει 200 κιλα στο παγκο να εχει μικρο στηθος...δεν υπαρχει περιπτωση...ομως αυτο δεν αναιρει οτι καπιος που κανει 160 κιλα πρεπει να εχει μικροτερο στηθος...μπορει να εχει και μεγαλυτερο...τα κιλα δεν δειχνουν την αναπτυξη καπιου...αλαλ ειναι ενα μετρο συγκρισης οντως...ο lee priest εκανε με 45 κιλα αλτηρες βαρακια και ο cutler εκανε με πολυ λιγοτερα ομως ειχαν το ιδιο χερι..δεν εξαρταται η αναπτυξη μονο απο τα κιλα...αλλα ενας σημαντικος παραγοντας ειναι τα κιλα....εαν δεν ανεβαζεις επαναληψεις,κιλα κτλ δεν προκειται να αλλαζεις ποτε...οπως γραφφει και ο τεραβιγια more weights mean more mass!και οντως ισχυει...τωρα αυτο για το εαν εισαι νατουραλ ή οχι...δεν νομιζω πως αυτος που ηταν μεσα στο φαρμακο να μην ηθελε να κανει μεγαλυτερες αυξησεις σε κιλα ή επαναληψεις...ολοι το κανουν για να βαλλουν μαζα και περισσοτερη καθως θα περνουν και φαρμακο..γιατι γινεται μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση...απλα οταν εισαι μεσα η σαρκοπλασματικη αναπτυξη ειναι και πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με τοο εαν εισαι νατουραλ...γι αυτο τους βλαπεις να ασχολουνται πολλοι με τις επαναλψεις και λιγοτεροι με τα κιλα...σιγουρα ομως για να βαλλεις ογκο πρεπει να ανεβαινεις συνεχεια...

Exci
02-09-09, 16:23
και αυτο σχετικο ειναι κατα την γνωμη μου...βλεπεις πχ. ο πεπειμενος κανει 25 σετ για πλατη...κατι αντιστοιχο θα δοκιμασω και εγω στο μελλον αλλα μονο για πλατη..
Φυσικα και ειναι σχετικο, η αναλογικο αν θες, διαφορετικο σε καθε εναν. Εννοω οτι, φυσικα και τα "ορια" ειναι διαφορετικα στον καθε εναν. Σε καποιο οριο οταν φτασει ο καθενας, παραπανω προπονηση ειναι περιττη. Παραπανω κιλα ποτε δεν θα ειναι περιττα.

thegravijia
02-09-09, 16:26
και μην ξεχναμε οτι τα βιντεο που γυριζονται απο τους pro bbers ειναι 2βδομαδες πριν τον αγωνα συνηθως..που εκει λογικο ειναι να ανεβαζουν επαναΛΗΨΕΙς ΚΑΙ να παιζουν με λιγοτερα κιλα...φανταζομαι..

OFI
06-09-09, 15:56
Παιδια πειτε μου σας παρακαλω,

Τα δικεφαλα -τρικεφαλα σας <δουλευουν> καλυτερα οταν τα παιζεται μονα τους σε μια 5ημερη ρουτινα μια μυικη ομαδα την φορα?Η οταν τα βαζεται με μια αλλη μυικη ομαδα μαζι?Πχ,Ωμοι με δικεφαλα μαζι η Πλατη με τρικεφαλα μαζι.
Οποιαδηποτε τελος παντων παραλλαγη,συνδιασμο προτεινεται.

NASSER
06-09-09, 18:13
Παιδια πειτε μου σας παρακαλω,

Τα δικεφαλα -τρικεφαλα σας <δουλευουν> καλυτερα οταν τα παιζεται μονα τους σε μια 5ημερη ρουτινα μια μυικη ομαδα την φορα?Η οταν τα βαζεται με μια αλλη μυικη ομαδα μαζι?Πχ,Ωμοι με δικεφαλα μαζι η Πλατη με τρικεφαλα μαζι.
Οποιαδηποτε τελος παντων παραλλαγη,συνδιασμο προτεινεται.

Εξαρταται τι σε βολευει καλυτρα απο αποψη ημερων, δηλαδη κατα ποσο μπορεις να πηγαινεις 5 φορες στο γυμναστηριο ή τεσσερις.
Επειτα μπορεις α δοκιμασεις και τα δυο και να ακολουθησεις οποιο πιστευεις πως σου δινει καλυτερη απόδοση-πρηξίματα.

Levrone
06-09-09, 19:17
εγω πιστευω δικεφαλα και τρικεφαλα δουλευουν καλα μαζι. εμενα μ αρεσει ετσι και μαλιστα βαζω πρωτα τρικεφαλους που ειμαι και πιο ξεκουραστος.

OFI
06-09-09, 20:45
Εξαρταται τι σε βολευει καλυτρα απο αποψη ημερων, δηλαδη κατα ποσο μπορεις να πηγαινεις 5 φορες στο γυμναστηριο ή τεσσερις.
Επειτα μπορεις α δοκιμασεις και τα δυο και να ακολουθησεις οποιο πιστευεις πως σου δινει καλυτερη απόδοση-πρηξίματα.


Kαλησπερα ΝASSER,

Για την ωρα δεν εχω προβλημα με τις μερες.Απλα πριν ενα μηνα βγηκα απο μια ψιλο γραμμωση που εκανα και ειπα να κανω μια ρουτινα 2on 1 off 2on για να ξεκουραστω και λιγο.Με 3 ασκησεις για τις μεγαλες μυικες ομαδες και 2 ακησεις για δικεφαλα + 2σεT σφυρια για τελος. Τρικεφαλα κλειστη πιεση στον παγκο,βυθισεις στο δυζιγο και για pump 2 set kick backs.

Δευτερα:στηθος,γαμπες
Τριτη : πλατη,τρικεφαλα
Τεταρτη :off
Πεμπτη :ωμοι,δικεφαλα
Παρασκευη :τετρακεφλος,μηριαιος δικεφαλος και γαμπες.

Τι λες?Πιστευω οτι μπορει να παει αρκετα καλα,τι να πω..
Θα το κρατησω κανενα μηνα να δω τι θα γινει,αν δεν τραβαει το αλλαζω.

OFI
06-09-09, 20:49
εγω πιστευω δικεφαλα και τρικεφαλα δουλευουν καλα μαζι. εμενα μ αρεσει ετσι και μαλιστα βαζω πρωτα τρικεφαλους που ειμαι και πιο ξεκουραστος.

Καλησπερα Κωστα

Μωρε κι εμενα μου αρεσει να τα παιζω τα χερια μονα τους αλλα 2 εβδομαδες που το εκανα δεν τα ενιωθα οπως ηθελα.Εκανα μια προπονηση πλατη και μετα δικεφαλα(την ιδια μερα) και ελεγα πως θα τα καψω,τελικα ομως πρηστικανε μια χαρα!Οπως καλα με πιασανε και οταν επαιξα ωμους μαζι με δικεφαλα.

Τι ασκησεις θα εβαζες για <γεμισμα>?Οχι αυτοσυγκεντρωσεις και μαξιλαρι.

Μανωλης

NASSER
06-09-09, 21:55
Kαλησπερα ΝASSER,

Για την ωρα δεν εχω προβλημα με τις μερες.Απλα πριν ενα μηνα βγηκα απο μια ψιλο γραμμωση που εκανα και ειπα να κανω μια ρουτινα 2on 1 off 2on για να ξεκουραστω και λιγο.Με 3 ασκησεις για τις μεγαλες μυικες ομαδες και 2 ακησεις για δικεφαλα + 2σεT σφυρια για τελος. Τρικεφαλα κλειστη πιεση στον παγκο,βυθισεις στο δυζιγο και για pump 2 set kick backs.

Δευτερα:στηθος,γαμπες
Τριτη : πλατη,τρικεφαλα
Τεταρτη :off
Πεμπτη :ωμοι,δικεφαλα
Παρασκευη :τετρακεφλος,μηριαιος δικεφαλος και γαμπες.

Τι λες?Πιστευω οτι μπορει να παει αρκετα καλα,τι να πω..
Θα το κρατησω κανενα μηνα να δω τι θα γινει,αν δεν τραβαει το αλλαζω.

Καλο θα ηταν τις μεγαλες μυικες ομαδες να τις δουλευεις μονες τους. Δηλαδη Πλατη και ποδια μονες τους και να εχεις στηθος-δικεφαλα, ομους-τρικεφαλα.
Ενας αλλος τροπος ειναι να γυμναζεις τις αλληλοεξαρτομενες ομαδες μαζι, αλλα αυτο σημαινει πως η δευτερη μυικη ομαδα θα βγει με λιγοτερη ενταση. Δηλαδη, πλατη-δικεφαλα, στηθος-τρικεφαλα και στην μερα των ομων να βαλεις γαμπες και κοιλιακους μαζι. Τα ποδια τα παιζεις παντα μονα τους και αν θες να τους δωσεις περισσοτερη εμφαση σπας την προπονηση τετρακεφαλων και δικεφαλων.
Πιστευω να σε βοηθησα αρκει να μην τα δεις και πανικοβληθεις και να συλλογιστεις πιο συστημα προπονησης σου ταιριαζει καλυτερα.

OFI
06-09-09, 22:25
Καλο θα ηταν τις μεγαλες μυικες ομαδες να τις δουλευεις μονες τους. Δηλαδη Πλατη και ποδια μονες τους και να εχεις στηθος-δικεφαλα, ομους-τρικεφαλα.
Ενας αλλος τροπος ειναι να γυμναζεις τις αλληλοεξαρτομενες ομαδες μαζι, αλλα αυτο σημαινει πως η δευτερη μυικη ομαδα θα βγει με λιγοτερη ενταση. Δηλαδη, πλατη-δικεφαλα, στηθος-τρικεφαλα και στην μερα των ομων να βαλεις γαμπες και κοιλιακους μαζι. Τα ποδια τα παιζεις παντα μονα τους και αν θες να τους δωσεις περισσοτερη εμφαση σπας την προπονηση τετρακεφαλων και δικεφαλων.
Πιστευω να σε βοηθησα αρκει να μην τα δεις και πανικοβληθεις και να συλλογιστεις πιο συστημα προπονησης σου ταιριαζει καλυτερα.


Tα ποδια παντα τα παιζω μονα τους,ναι.Τα σπαω και πιανει αρκετα καλα ετσι,οπως ειπες δηλαδη,τετρακεφαλα με μηριαια δικεφαλα σε ξεχωριστες μερες.
Ναι παει καλα πιστευω το στηθος-δικεφαλα και ωμοι τρικεφαλα.
Το πλατη- δικεφαλα και ειδικα το στηθος-τρικεφαλα δεν με αφηνει να τραβηξω καλα στα χερια.

Απο ασκησεις για τα δικεφαλα τι προτεινεις?
Αν βαλω 2 πχ:μπαρα και αλτηρες ειναι οκ και 2-3 σετ τελος σφυρια.Αν βαλω τριτη ασκηση πχ,μαξιλαρι η αυτοσυγκεντρωση δεν με πιανει καθολου,μου τα εξαντλει υπερβολικα.

sTeLaKoS
16-10-09, 23:30
Δεν ήξερα που να χώσω την ερώτηση μου, μιας και έχει να κάνει λοιπόν με τους δικέφαλους, ξεθάβω αυτό το θεματάκι.

Έχω παρατηρήσει πως οι δικέφαλοί μου έχουν μεγάλη διαφορά στη δύναμη μεταξύ τους... ακόμα και της τάξης των 2-3 επαναλήψεων. Δλδ έστω οτι κάνω λειτουργικα σετ με 14κιλους αλτήρες, με το δεξι θα βγαλω κανονικα τις 12 επαν. αλλά με το αριστερο θα κολλήσω στις 10. Είναι φυσιολογικό αυτό? Άλλες μυικές ομάδες δεν έχουνε τέτοιο πρόβλημα. Κάποια πρόταση για να το διορθώσω? Μου είπαν στο γυμναστηριο, μολις τελειωνω το κανονικο σετ, να πιανω εναν πολύ μικρο αλτηρα πχ 5-6 κιλών και να κάνω καμια δεκαρια ακομα επαναλήψης. Μόνο με το χέρι που έχω το πρόβλημα... Στέκει αυτό ή χαζομάρα είναι?
Να σημειώσω πως στην αναπτηξη δεν έχουνε διαφορα τα 2 χερια. Ισως μια πολυ μικρη ~1 εκατοστο, αν και νομιζω πως ειναι φυσιολογικο.

kafros gate 7
19-10-09, 14:35
και εγω εχω ακριβψ\ως το ιδιο προβλημα...μπορει καποιος να βοηθησει??

Ballbreaker
19-10-09, 15:31
Kι εγω το ιδιο εχω ....σιγα το προβλημα.
Εαν για καποιο λογο το θεωρειτε προβλημα,επιδιωξτε να κανετε μονο τις ασκησεις δικεφαλων που γινονται με το καθε χερι ξεχωριστα (με αλτηρες δηλαδη,οχι με μπαρα) και διαλεξτε ενα βαρος με το οποιο θα μπορειτε να κανετε ιδιες επαναληψεις και στα δυο χερια.

sTeLaKoS
19-10-09, 18:11
Ναι άλλα έτσι διατηρούμε τη διαφορά δύναμης, δημιουργείται φάυλος κύκλος.. Θα φτάσουμε να σηκώνουμε 2-3 κιλά λιγότερα σε σχέση με το "καλό" μας!

Ballbreaker
19-10-09, 18:20
Ναι άλλα έτσι διατηρούμε τη διαφορά δύναμης, δημιουργείται φάυλος κύκλος.. Θα φτάσουμε να σηκώνουμε 2-3 κιλά λιγότερα σε σχέση με το "καλό" μας!

Δεν θα διατηρησεις την διαφορα δυναμης,θα σταθεροποιησεις το ενα χερι και θα δυναμωσεις το αλλο (το αδυνατο).