PDA

Επιστροφή στο Forum : "σκληρο λιπος"



SATA
27-08-09, 05:10
Κατι που παρατηρησα μετα απο εντονες προπονησεις στο τριαθλο κανοντας διαιτα ηταν οτι ο οργανισμος μου λογω μακρας διαρκειας με ατροφουσε μυικα κ το λιγοστο φαι νομιζω οτι το αποθηκευε σε λιπος για "προστασια"του οργανισμου....Επισης πιο παλια πριν ερθω σε αυτο επιπεδο το ειχα προσεξει αυτο και με τη ζωνη εφιδρωσης που εβαζα στη κοιλια παρατηρωντας οτι ναι μεν ειχα αποτελεσματα αλλα μετα ξανα τα ιδια κ παιζει κ χειροτερα παρολου την γρηγορη ενυδατωση.....Περα απο τις επιδοσεις,οπτικα δε φαινομαι γραμμωμενος κ νομιζω πως το ελαχιστο λιπος "σωσσιβιο"στο κατω μερος της κοιλιας μου ειναι λιπος που εχει σκληρηνει κ δυσκολα φευγει:( Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κ αν ισχυει....
Παντως σιγουρο ειναι οτι χρειαζονται βαρη οι κοιλιακοι για να φανουν κ δεν αρκουν μονο τα ροκανισματα κ σιγουρα ενα μεγαλο μερος ειναι η σωστη διατροφη

billys15
27-08-09, 12:15
Το λιπος ειναι ενα,δεν υπαρχει σκληρο λιπος :) Δεν μπορω ακριβως να καταλαβω τι εννοεις,αλλα μηπως εννοεις οτι ειναι σκληρο στους πλαγιους κοιλιακους,λογω των πλαγιων κοιλιακων?? Λες οτι ειναι ελαχιστο και φανταζομαι οτι πιανεις τους μυες και το νομιζεις :)

Exci
27-08-09, 12:24
Aν καταλαβα καλα τι λες (οτι πλεον ειναι δυσκολο να καψεις το λιπος που εχει απομεινει, μετα απο μακροχρονια ασκηση με αεροβιες και διαιτα), ειναι φυσιολογικη αντιδραση του σωματος σου.

Μαρία
27-08-09, 12:35
νομιζω πως το ελαχιστο λιπος "σωσσιβιο"στο κατω μερος της κοιλιας μου ειναι λιπος που εχει σκληρηνει κ δυσκολα φευγει:( Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κ αν ισχυει....


Αχχχχ αυτό το λιπος της κοιλιακής χώρας!!!!Απλά δεν φευγει ευκολα γιατί εκει που έχουμε και την μεγαλύτερη αποθήκευση-συσσώρευση λίπους(γονιδιακα) είναι και το τελευταίο σταδιο που θα φύγει μετά από ένα συνδιασμο αερόβιας-μυικής ενδυνάμωσης και κατα κύριο λόγο διατροφής!!!Θα δεις με τον καιρό ότι θα αρχίσεις να γραμμώνεις πιο γρήγορα σε άλλα μέρη του σώματος(γιατί η συγκέντρωση λίπους είναι λιγότερη) και σιγά σιγά στην κοιλια όπου είναι μεγαλύτερη.Αλλά μην αγχώνεσαι γιατί με σωστό πρόγραμμα και επιμονή φευγει αλλα θέλει υ π ο μ ο ν η και να μην το βάζεις κατω επειδή δεν βλέπεις αποτέλεσμα αμεσα!!!
Αν έχεις παρατηρήσει άλλους σωματότυπους που κάνουν μεγαλύτερη συσσώρευση λίπους στα πόδια μπορει να τους δεις στεγνούς στην κοιλιακή χώρα απλα είναι θέμα γονιδίων.
Όσο για τους κοιλιακούς που κάνεις μην το παρακάνεις είναι και αυτοί μυική ομάδα και θέλουν και την ξεκούρασή τους όπως όλες οι άλλες μυικές ομάδες.Οι κοιλιακοί σου θα είναι σχηματισμένοι μόνο που δεν θα φαίνονται λόγω εξωτερικού στρώματος λίπους και για να φύγει αυτό θα σου πρότεινα να εντάξεις στην προπόνησή σου περισσότερο αερόβια,όχι με εναλλαγες αλλα με συνεχόμενο τρέξιμο στο 60% της καρδιακής σου συχνότητας για παρατεταμένη ώρα(1ώρα) ανα τρεις μέρες την βδομάδα μέρα παρα μέρα(όχι καθε μέρα γιατί εξαντλούνται οι αποθήκες γλυκογόνου και θα νιώθεις κόπωση).

kyriakos23
30-08-09, 21:18
αυτο το μεγαλο προβλημα το επαθα κ γω και το χειροτερο μου το λενε ολοι κ νιωθο πολυ ασχημα...

Μαρία
30-08-09, 21:32
αυτο το μεγαλο προβλημα το επαθα κ γω και το χειροτερο μου το λενε ολοι κ νιωθο πολυ ασχημα...

Οχι να μην νιώθεις έτσι,ο καθένας να κοιτάει το λίπος του και να μην σχολιάζει το λίπος των άλλων!!!!:green:
Ξερεις οτι με προπόνηση και διατροφή θα φύγει!!!Υπομονή και επιμονή!!!:thumbup:

manosvdm
30-10-09, 11:01
σε μια αριστη διατροφη και σε ενα καλα εφαροσμενο προγραμμα γυμναστικης
ανξ η ζυγαρια δεν δειχνει μεταβολη προς τα κατω αλλα η παρουσιαση του λιπους
εξανεμιζετε σιγα σιγα (ΟΠΤΙΚΑ) και η ζυγαρια δειχνει χαμηλοτεροι λιπος ειναι μια ενδειξη οτι τιο προγραμμα παει καλυτερα.

Υποψη οτι μετα απο 6,5 μηνες και απωλειας 30 κιλων πρωτη φορα σταματησε η ζυγαρια.Υποχη οτι στις τελευταιες 8 προπονησεις με βαρη το μεταπροπονητικο μου γευμα ειναι 50 κουακερ,150 γαλα, 15γρ μελι, και 40 whey isolate
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΕ
FIBRUS ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΑΠΟ ΚΡΕΑΣ ΨΑΡΙ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΑΥΓΑ.

BEBAIA ΗΔΗ ΝΟΙΩΘΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟΥΒΛΟ(ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ):):):):):):)

ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 23% ΛΙΠΟΣ