PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα για αδυνατισμα



stevevais
28-08-09, 12:27
Καλημερα στο φορουμ!

Θα χρειαστω τα φωτα σας για ενα προγραμμα αδυνατισματος με βαρη:

Τουτεστιν θα ακολουθησω το κλασικο 3 φορες την εβδομαδα γυμναζοντας
στηθος-δικεφαλους, πλατη-τρικεφαλους, ωμους - ποδια. Πριν απο την προπονηση
ενα τεταρτακι τρεξιμο και στο τελος τους κοιλιακους. Τις ενδοιαμεσες μερες αεροβια μονο.

Οι ερωτησεις μου ειναι: 1) Ειναι σωστο αυτο που ακουσα οτι για να καψεις λιπος πρεπει να κανεις "πολλες επαναληψεις με λιγα κιλα" ?

2) Ποσο καιρο πρεπει να διαρκεσει το προγραμμα αυτο? (Εννοειται με προγραμμα διατροφης καταλληλο, L-ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ πριν την προπονηση και κανα δυο σκουπ καθαρης πρωτεινης μετα την προπονηση και δυο το πρωι με το πρωινο)

Να σημειωσω οτι το αποτελεσμα που ζηταω ειναι απο 90 κιλα που ειμαι να γινω 76-77 (οσο ειναι και το υψος μου) και να εχω γενικα μια συσφιξη και οχι να γινω τερας γραμμωσης. Επισης σημειωνω οτι δεν ειμαι ασχετος με γυμναστικη απλα αυτα ειναι τα κιλα του στρατου! (καλος πολιτης μου ειπατε? ;))

Exci
28-08-09, 12:43
Οι ερωτησεις μου ειναι: 1) Ειναι σωστο αυτο που ακουσα οτι για να καψεις λιπος πρεπει να κανεις "πολλες επαναληψεις με λιγα κιλα" ?

2) Ποσο καιρο πρεπει να διαρκεσει το προγραμμα αυτο? (Εννοειται με προγραμμα διατροφης καταλληλο, L-ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ πριν την προπονηση και κανα δυο σκουπ καθαρης πρωτεινης μετα την προπονηση και δυο το πρωι με το πρωινο)

Να σημειωσω οτι το αποτελεσμα που ζηταω ειναι απο 90 κιλα που ειμαι να γινω 76-77 (οσο ειναι και το υψος μου) και να εχω γενικα μια συσφιξη και οχι να γινω τερας γραμμωσης. Επισης σημειωνω οτι δεν ειμαι ασχετος με γυμναστικη απλα αυτα ειναι τα κιλα του στρατου! (καλος πολιτης μου ειπατε? ;))
1) Οχι οχι και παλι οχι. Σαν προγραμμα θα διατηρησεις αυτο του ογκου, μονο αν τραβηξεις πολυ τη διαιτα σου, τοτε μονο ισως να χρειαστει να μειωσεις την ενταση.
2) Εξαρταται απο το ποσο αποτομα θα μπεις, και την ανταποκριση του σωματος σου. Ποσταρε και τη διατροφη σου :)

καλος πολιτης :welcome:

stevevais
28-08-09, 12:58
Ευχαριστω!

Λοιπον ως "προγραμμα" διατροφης θα ακολουθησω τα εξης:

1. Πρωινο: δυο σκουπ πρωτεινη, δημητριακα με γαλα Light, πρασινο τσαι, φρουτο

2. Δεκατιανο: Τοστ με γαλοπουλα και τυρι, φρουτο, καφες

3. Μεσημεριανο: Οποιοδηποτε φαγητο σε μικρη μεριδα (εννοειται οχι τηγανητα-πολλες σαλτσες-τυρια και παχυντικα γενικοτερα) με λιγο ψωμι ολικης και μπολικη σαλατα, ενα ποτηρι κρασι ή μπυρα.

4. Απογευματινο (προ προπονησης): Πρασινο τσαι, φρουτο, λιγη σοκολατα μαυρη με ξηρους καρπους ή ενα τοστακι με γαλοπουλα και τυρι.

5. Μετα απο προπονηση: 2 σκουπ πρωτεινης, λιγο κοτοπουλο με σαλατα ή το μεσημεριανο φαγητο με σαλατα ή μια ομελετα με λιγο ψωμι, γενικα οσο περναει η μερα θα μειωνω υδατανθρακες και θα αυξανω πρωτεινη και ινες.

Πριν τον υπνο ή γιαουρτι ή φρουτο ή ενα σκουπ πρωτεινης. Μακαρονια παντα ολικης και μονο μεχρι το μεσημερι και φυσικα μια μερα την εβδομαδα αργια! :)

Αλκοολ ελαχιστο και μονο κρασι - μπυρα.

Προγραμμα ογκου...χμμμ...δηλαδη ασ πουμε 3 σετ των 8 επαν?

flowin_through
29-08-09, 01:55
Να σημειωσω οτι το αποτελεσμα που ζηταω ειναι απο 90 κιλα που ειμαι να γινω 76-77 (οσο ειναι και το υψος μου) και να εχω γενικα μια συσφιξη και οχι να γινω τερας γραμμωσης. Επισης σημειωνω οτι δεν ειμαι ασχετος με γυμναστικη απλα αυτα ειναι τα κιλα του στρατου! (καλος πολιτης μου ειπατε? ;))
Πολιτης ησουνα ηδη. Πολιτης με στολη. Απλα στο στρατο, η εξουσια ηθελε να σου καλλιεργησει την εντυπωση οτι ειναι κατι αλλο και το Συνατγμα και οι νομοι δεν ισχουν εκει μεσα, ωστε να σε κανει οτι θελει. Και γω πριν λιγο απολυθηκα και προσπαθω να χασω τα 15 κιλα που πηρα εκει μεσα και να διατηρησω και τους μυς μου που με κοπο επανεφερα.
Αντε καλο μας ταξιδι.
Παντως, γιατι να γινεις 76 κιλα? Ειναι πολυ λιγα. 85 ειναι καλα.

TEFAAtzis
29-08-09, 22:52
Πολιτης ησουνα ηδη. Πολιτης με στολη. Απλα στο στρατο, η εξουσια ηθελε να σου καλλιεργησει την εντυπωση οτι ειναι κατι αλλο και το Συνατγμα και οι νομοι δεν ισχουν εκει μεσα, ωστε να σε κανει οτι θελει. Και γω πριν λιγο απολυθηκα και προσπαθω να χασω τα 15 κιλα που πηρα εκει μεσα και να διατηρησω και τους μυς μου που με κοπο επανεφερα.
Αντε καλο μας ταξιδι.
Παντως, γιατι να γινεις 76 κιλα? Ειναι πολυ λιγα. 85 ειναι καλα.

Αν το υψος του ειναι γυρω στο 1,75 τα 75 κιλα ειναι μια χαρα για αρχη.Και αφου με τα 90 θελει να χασει αρκετα οπως λεει φτανοντας στα 85 θα εβλεπε μικρη διαφορα πανω του.Φτασε στα κιλα που ειναι και το υψος σου κατα την γνωμη μου και μετα ξεκινα αν θες για ογκο και να ανεβεις σιγα σιγα στα κιλα

flowin_through
29-08-09, 23:10
Και ποιος λεει οτι πρεπει να ειμαστε σε κιλα οσο το υψος μας? Αυτο ειναι μια παρωχημενη λογικη. Δηλαδη πρεπει να φτασει στο μηδεν και μετα φτου και απτην αρχη? Εγω δε θα αντεχα να το κανω (απο ψυχολογικης πλευρας)

anjelica
30-08-09, 11:47
Ευχαριστω!

Λοιπον ως "προγραμμα" διατροφης θα ακολουθησω τα εξης:

1. Πρωινο: δυο σκουπ πρωτεινη, δημητριακα με γαλα Light, πρασινο τσαι, φρουτο

2. Δεκατιανο: Τοστ με γαλοπουλα και τυρι, φρουτο, καφες

3. Μεσημεριανο: Οποιοδηποτε φαγητο σε μικρη μεριδα (εννοειται οχι τηγανητα-πολλες σαλτσες-τυρια και παχυντικα γενικοτερα) με λιγο ψωμι ολικης και μπολικη σαλατα, ενα ποτηρι κρασι ή μπυρα.

4. Απογευματινο (προ προπονησης): Πρασινο τσαι, φρουτο, λιγη σοκολατα μαυρη με ξηρους καρπους ή ενα τοστακι με γαλοπουλα και τυρι.

5. Μετα απο προπονηση: 2 σκουπ πρωτεινης, λιγο κοτοπουλο με σαλατα ή το μεσημεριανο φαγητο με σαλατα ή μια ομελετα με λιγο ψωμι, γενικα οσο περναει η μερα θα μειωνω υδατανθρακες και θα αυξανω πρωτεινη και ινες.

Πριν τον υπνο ή γιαουρτι ή φρουτο ή ενα σκουπ πρωτεινης. Μακαρονια παντα ολικης και μονο μεχρι το μεσημερι και φυσικα μια μερα την εβδομαδα αργια! :)

Αλκοολ ελαχιστο και μονο κρασι - μπυρα.

Προγραμμα ογκου...χμμμ...δηλαδη ασ πουμε 3 σετ των 8 επαν?

Πιστευεις πως ειναι προγραμμα για αδυνατισμα αυτο:shock:

TEFAAtzis
30-08-09, 14:22
Και ποιος λεει οτι πρεπει να ειμαστε σε κιλα οσο το υψος μας? Αυτο ειναι μια παρωχημενη λογικη. Δηλαδη πρεπει να φτασει στο μηδεν και μετα φτου και απτην αρχη? Εγω δε θα αντεχα να το κανω (απο ψυχολογικης πλευρας)

Απ'την στιγμη που θελει να χασει κιλα αρα και λιπος ετσι πιστευω πως πρεπει να γινει.Δηλαδη εσυ του λες πχ να χασει 4-5 κιλα να κρατησει το λιπος που εχει και να μπει κατευθειαν για ογκο?Το παιδι ειπε πως θελει να χασει πρωτα αρκετα κιλα γ'αυτο πιστευω πως θα ηταν καλυτερα ετσι

flowin_through
30-08-09, 14:43
Ειπε πως δε θελει να γινει τερας γραμμωσης. Γιατι να φτασει στο ναδιρ της δυναμης και του ογκου του και μετα να αρχισει να ξαναπαιρνει?
Κρινοντας απο τον εαυτο μου παντα, δε θα αντεχα να χασω 15 κιλα με οτι αυτο συνεπαγεται και μετα να μπω σε ογκο και τα λοιπα... Αυτο ειναι που θα προτειναν οι περισσοτεροι, αλλα εγω δε διαχωριζω ογκο και γραμμωση. Αν θελει η γραμμωση ας ερθει πανω στον ογκο (σε ενα βαθος χρονου). Ο καθενας βρισκει το σχημα που τον εξυπηρετει..

stevevais
01-09-09, 14:02
Πιστευεις πως ειναι προγραμμα για αδυνατισμα αυτο:shock:

Why not?:weights:

stevevais
01-09-09, 14:05
Ειπε πως δε θελει να γινει τερας γραμμωσης. Γιατι να φτασει στο ναδιρ της δυναμης και του ογκου του και μετα να αρχισει να ξαναπαιρνει?
Κρινοντας απο τον εαυτο μου παντα, δε θα αντεχα να χασω 15 κιλα με οτι αυτο συνεπαγεται και μετα να μπω σε ογκο και τα λοιπα... Αυτο ειναι που θα προτειναν οι περισσοτεροι, αλλα εγω δε διαχωριζω ογκο και γραμμωση. Αν θελει η γραμμωση ας ερθει πανω στον ογκο (σε ενα βαθος χρονου). Ο καθενας βρισκει το σχημα που τον εξυπηρετει..

Oπως το λες εχεις δικιο...ουτε κι εγω διαχωριζα ογκο - γραμμωση αλλα εχω παρει ΑΡΚΕΤΟ λιπος. Δεν γινεται αλλιως.. Απο κει και περα, πρωτα με ενδιαφερει η υγεια μου. Και οταν εισαι 10 κιλα πανω απο το υψος σου εισαι υπερβαρος. Μετα απο ογκο μεχρι τα 80 maximum...ΙMHO παντα ετσι?