PDA

Επιστροφή στο Forum : riptoes basic strength videos



drago
29-08-09, 11:02
παιδια κατεβασα τα βιντεο του riptoe για Basic Strength.

αν τα εχει δει και καποιος αλλος, ηθελα να σχολιασει τον τροπο που δειχνει για deadlift και squal.

συγκεκρημενα, στις αρσεις θανατου βαζει τα ατομα με την μεση ευθεια ( καλα μεχρι εδω) αλλα τα ποδια πολυ πιο ισια απο τη θεση την κανονικη.

στο squat επισης, πρωτη φορα ακουσα ανθροπο να συμβουλεβει ατομα να κοιτανε κατω.

παρολο που εχω επωφεληθει απο τους τροπους του σχετικα με σετσ επαναληθεις κλπ, οταν τον ειδα να δειχνει τεχνικες μου φανηκαν καπως...

sctp
29-08-09, 12:06
παιδια κατεβασα τα βιντεο του riptoe για Basic Strength.

αν τα εχει δει και καποιος αλλος, ηθελα να σχολιασει τον τροπο που δειχνει για deadlift και squal.

συγκεκρημενα, στις αρσεις θανατου βαζει τα ατομα με την μεση ευθεια ( καλα μεχρι εδω) αλλα τα ποδια πολυ πιο ισια απο τη θεση την κανονικη.

στο squat επισης, πρωτη φορα ακουσα ανθροπο να συμβουλεβει ατομα να κοιτανε κατω.

παρολο που εχω επωφεληθει απο τους τροπους του σχετικα με σετσ επαναληθεις κλπ, οταν τον ειδα να δειχνει τεχνικες μου φανηκαν καπως...

Δεν εχω δει το βιντεο αλλα η σπονδυλικη στηλη παντα σε ευθεια ουτε πανω ουτε κατω το κεφαλι

narta
29-08-09, 13:13
παιδια κατεβασα τα βιντεο του riptoe για Basic Strength.

αν τα εχει δει και καποιος αλλος, ηθελα να σχολιασει τον τροπο που δειχνει για deadlift και squal.

συγκεκρημενα, στις αρσεις θανατου βαζει τα ατομα με την μεση ευθεια ( καλα μεχρι εδω) αλλα τα ποδια πολυ πιο ισια απο τη θεση την κανονικη.

στο squat επισης, πρωτη φορα ακουσα ανθροπο να συμβουλεβει ατομα να κοιτανε κατω.

παρολο που εχω επωφεληθει απο τους τροπους του σχετικα με σετσ επαναληθεις κλπ, οταν τον ειδα να δειχνει τεχνικες μου φανηκαν καπως...

Syt7A23YnpA

Aυτη ειναι σωστή τεχνικη για την κλασικη αρση θανάτου. Αν δεις την στιγμη που του λεει "Πετα στηθος εξω και σήκω" εκει ειναι η perfect τεχνικη αρσης θανατου.

kawBY5p29fQ

Η μεθοδος εδω ειναι απλη, σηκώνεις με την πιο δυνατη μυική ομαδα - τους γλουτους. Επίσης το κοιτα κατω, αν το προσέξεις τον κανει να κοιτάξει με το κεφάλι σε ευθεία και οχι να το εχει τεντωμένο πανω.

Μην ξεχνάτε οτι ο Mark Ripptoe ειναι προπονητής δύναμης και οχι bodybuilder. Τα πάντα περιστρέφονται γυρω απο την βελτίωση των 3 big - σκουοτ/πάγκος/αρση θανατου.

drago
29-08-09, 15:02
ευχαριστω μαν, και για το media library, τωρα παω να τα κατεβασω :)

λοιπον, στο θεμα μας, ισως εγω να την κανω λαθος. αυτο που με φαινεται περιεργο ειναι οτι τους λεει να κρατανε ψηλα τον κολο τους. Το λεει και στα 2 βιντεακια. τοσο πανω πρεπει να ειναι κανονικα?

δλδ, αυο που λεει για πλατη / στηθος ειναι οκ οτι λενε ολοι. αλλα η τεχνικη εδω διαφερει λιγο? νομιζα στο κλασικο deadlift οι γλουτοι πρεπει να ειναι πιο κατω (?) η λαθος το εχω καταλαβει ?

narta
29-08-09, 15:12
ευχαριστω μαν, και για το media library, τωρα παω να τα κατεβασω :)

λοιπον, στο θεμα μας, ισως εγω να την κανω λαθος. αυτο που με φαινεται περιεργο ειναι οτι τους λεει να κρατανε ψηλα τον κολο τους. Το λεει και στα 2 βιντεακια. τοσο πανω πρεπει να ειναι κανονικα?

δλδ, αυο που λεει για πλατη / στηθος ειναι οκ οτι λενε ολοι. αλλα η τεχνικη εδω διαφερει λιγο? νομιζα στο κλασικο deadlift οι γλουτοι πρεπει να ειναι πιο κατω (?) η λαθος το εχω καταλαβει ?

Οι γλουτοι κατεβαίνουν μονο στο sumo style. Στο κανονικο και το stiff legged ειναι κάπως ψηλά.

Το βασικο ειναι να κρατάς την σπονδυλικη στήλη κλειδωμενη το στήθςο εξω. Και μετα απλα τραβάς προς τα πανω.

drago
29-08-09, 15:19
θα το δοκιμασω στην επομενη προπονηση. φανταζομαι ετσι θα πιανει πιο πολυ μεση και λιγοτερο ποδια.

ισως ειναι και καλυτερη αυτη η λογικη αφου τα ποδια τα πιανει το σκουοτ για τα καλα.