PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοδινό-Χοιρινό-Πουλερικά - Ερωτήσεις



The Rock
29-08-09, 12:58
Παλικάρια θα θελα να μου πείτε παρακαλώ :
-->Πόση περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη αλλά και λιπαρών :

-ένα φιλέτο από βοδινό άπαχο 100 γρ.(30%πρωτεϊνη/6% λιπαρά)
-ένα φιλέτο γαλοπούλας 100γρ.(27% πρωτεϊνη/16% λιπαρά)
-ένα φιλέτο ψαρονέφρι 100γρ.[από το χοιρινό προέρχεται σωστά γτ πάντα ξεχνάς ή από μοσχάρι ή από χοιρινό ..(?????)]
-ένα φιλέτο χοιρινό άπαχο 100 γρ(29% πρωτεϊνη/14% λιπαρά)[/I][/I]

Στην παρένθεση σας γράφω τι έχω βρει σύμφωνα με διάφορες πηγές δεν έχω να αναφέρω ποιες ονομαστικά δυστυχώς.. πείτε μου τι πραγματικά ισχύει ....

Ποια από αυτά προτιμάτε γευστικά ? Εγώ μαγιρεύω γκριλ γενικά ...

Επίσης τι να προτιμήσω από άποφη απορρόφησης ?
'Εχω διαβάσει ότι το μοσχάρι απορροφάται μέσα σε 24 ώρες,τα πουλερικά σε 6 ώρες,το χοιρινό δεν ξέρω ...πείτε μου την γνώμη σας !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και η χρησιμοποίηση πηγών είναι ευπρόσδεκτη !:turtle:

narta
29-08-09, 13:34
Χρησιμοποιησε τα ολα για να εχεις ποικιλία. Γενικα αν ειναι άπαχο ειναι καλο.

The Rock
29-08-09, 13:39
Ναι φίλε δεν αντιλέγω αλλα θές να μου απαντήσεις την περιεκτικότητα του καθενός ? και ότι ρωτάω ? Γιατί θέλω μια βοήθεια και για αυτό ρωτάω γαι να έχω ποικιλία ...

KATERINI 144
29-08-09, 13:40
καπου υπάρχει ενα θεμα με την περιεκτικότητα των τροφών στο φορουμ ριξε μια ματια θα το βρεις.

KATERINI 144
29-08-09, 13:43
δες εδω Θερμιδολιπομετρητής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1240)

flowin_through
29-08-09, 13:50
Επίσης τι να προτιμήσω από άποφη απορρόφησης ?
'Εχω διαβάσει ότι το μοσχάρι απορροφάται μέσα σε 24 ώρες,τα πουλερικά σε 6 ώρες,το χοιρινό δεν ξέρω ...πείτε μου την γνώμη σας !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και η χρησιμοποίηση πηγών είναι ευπρόσδεκτη !:turtle:

Δε νομιζω να ισχυει αυτο. Το μοσχαρι πρεπει να ειναι το πιο καλα απορροφησιμο. Υπαρχει η αποψη που λεει οτι απορροφαται καλυτερα το ειδος που ειναι πιο συγγενικο στον ανθρωπο. Δηλαδη κατα σειρα παει ως εξης: ψαρι, κοτοπουλο, χοιρινο, μοσχαρι, ανθρωπος (?!)
Τις περιεκτικοτητες κοιτα πινακες. Υπαρχουν στην ενοτητα της διατροφης νομιζω.

The Rock
29-08-09, 14:59
Δε νομιζω να ισχυει αυτο. Το μοσχαρι πρεπει να ειναι το πιο καλα απορροφησιμο. Υπαρχει η αποψη που λεει οτι απορροφαται καλυτερα το ειδος που ειναι πιο συγγενικο στον ανθρωπο. Δηλαδη κατα σειρα παει ως εξης: ψαρι, κοτοπουλο, χοιρινο, μοσχαρι, ανθρωπος (?!)
Τις περιεκτικοτητες κοιτα πινακες. Υπαρχουν στην ενοτητα της διατροφης νομιζω.
Ευχαριστώ παιδιά αν και αρκετά από αυτα που παραθέσατε τα είχα ο ίδιος αλλα κανένα δεν ήταν διασταυρωμένο στα 100γρ από 2 διαφορετικές πηγές ...

Έχεις να παραθέσεις σχετική έρευνα ? Γιατί εγώ προσωπικά ξέρω ..

Μοσχάρι 24 ώρες
Κοτόπουλο 6-7 ώρες
Ψάρι 5 ώρες
Γαλακτοκομικά 1,5-2 ώρες

The Rock
29-08-09, 15:05
Δε νομιζω να ισχυει αυτο. Το μοσχαρι πρεπει να ειναι το πιο καλα απορροφησιμο. Υπαρχει η αποψη που λεει οτι απορροφαται καλυτερα το ειδος που ειναι πιο συγγενικο στον ανθρωπο. Δηλαδη κατα σειρα παει ως εξης: ψαρι, κοτοπουλο, χοιρινο, μοσχαρι, ανθρωπος (?!)
Τις περιεκτικοτητες κοιτα πινακες. Υπαρχουν στην ενοτητα της διατροφης νομιζω.
Να ρωτήσω κάτι που δεν βρήκα πουθενά ?

Το ψαρονέφρι είναι αλλιώς χοιρινό άπαχο φιλέτο/μπριζόλα ? γιατί πουθενά δεν το βρήκα ..

NASSER
29-08-09, 15:12
Να ρωτήσω κάτι που δεν βρήκα πουθενά ?

Το ψαρονέφρι είναι αλλιώς χοιρινό άπαχο φιλέτο/μπριζόλα ? γιατί πουθενά δεν το βρήκα ..

Ναι ειναι απαχο χοιρινο κρεας σαν φιλετο μπορεις να το χαρακτηρισεις.

The Rock
29-08-09, 15:20
Όχι δεν κατάλαβες ... παντού έχω βρει Χοιρινό άπαχο(εννοεί φιλέτο)
και χοιρινή άπαχη μπριζόλα ....είνα ιτο ψαρονέφρι σωστά ? Ξέρω τι είναι το ψαρονέφρι αγαπητέ απλά δεν ξέρω αν είναι αυτό όπως το χαρακτηρίζουν αυτοί ...

NASSER
29-08-09, 15:30
Όχι δεν κατάλαβες ... παντού έχω βρει Χοιρινό άπαχο(εννοεί φιλέτο)
και χοιρινή άπαχη μπριζόλα ....είνα ιτο ψαρονέφρι σωστά ? Ξέρω τι είναι το ψαρονέφρι αγαπητέ απλά δεν ξέρω αν είναι αυτό όπως το χαρακτηρίζουν αυτοί ...

Χοιρινη απαχη μπριζολα ειναι αυτο που λεμε σπαλομπριζολα. Απο τα πλευρα... και εχει κοκκαλο.

Το ψαρονεφρι, απαχο φιλετο χοιρινο, ειναι χωρις κοκκαλα και στο διευκρινιζουν πως ειναι ψαρονεφρι.

The Rock
29-08-09, 15:43
Από τον θερμιδομετρητή της Βήτα ή από των Πίνακα Τροφίμων ΤΟυ Σισμανογλείου Νοσοκομείου ποια είναι ?

Από Βήτα έχει τα εξής :
Χοιρινές Πλευρές άπαχες
Χοιρινό Μπούτι άπαχο

Από Τον Πίνακα:
Χοιρινό Κόντρα άπαχο
Χοιρινό Πλευρά Μαγειρεμένο

Ζητώ συγνώμη αν σε κούρασα απλα΄θέλω να ξέρω ακριβώς ποιο είναι για να συγκρίνω κα ιτα αντίστοιχα θρεπτκα συστατικά ...ευχαριστω

Μαρία
29-08-09, 15:48
Από τον θερμιδομετρητή της Βήτα ή από των Πίνακα Τροφίμων ΤΟυ Σισμανογλείου Νοσοκομείου ποια είναι ?

Από Βήτα έχει τα εξής :
Χοιρινές Πλευρές άπαχες
Χοιρινό Μπούτι άπαχο

Από Τον Πίνακα:
Χοιρινό Κόντρα άπαχο
Χοιρινό Πλευρά Μαγειρεμένο

Ζητώ συγνώμη αν σε κούρασα απλα΄θέλω να ξέρω ακριβώς ποιο είναι για να συγκρίνω κα ιτα αντίστοιχα θρεπτκα συστατικά ...ευχαριστω

Δεν γνωρίζω αυτούς τους θερμιδομετρητες γιατί οι δικοί μου γράφουν συγκεκριμένα και το ψαρονέφρι.(δεν τον έχω μαζι μου να σου εγραφα αμεσα).Κάνε μια αναζήτηση στο τόπικ Διατροφή οπου υπάρχουν πολλες πηγές θερμιδομετρητών από διάφορα site.

The Rock
29-08-09, 16:20
Δεν βρήκα κάτι ....

The Rock
29-08-09, 16:21
Μαρία μπες εδώ http://health.in.gr/tools/calories.asp ... είναι ο θερμιδομετρητής της Βήτα ενσωματωμένος στο σάιτ !

Μαρία
29-08-09, 16:41
Ψαρονέφρι σχάρας (μερίδα, 115 γρ.) 190 Kcal
&
147 θερμίδες: 1 μικρό χοιρινό ψαρονέφρι (περίπου 130 g ωμό) 29,2 g πρωτεϊνες, 0,9 g υδατάνθρακες, 3 g λιπαρά.(+ 2 μικρά κουταλάκια μουστάρδας)

Μεχρι στιγμής αυτό βρήκα τώρα την μουστάρδα την βγάζεις εκτός.

anjelica
29-08-09, 17:17
Ευχαριστώ παιδιά αν και αρκετά από αυτα που παραθέσατε τα είχα ο ίδιος αλλα κανένα δεν ήταν διασταυρωμένο στα 100γρ από 2 διαφορετικές πηγές ...

Έχεις να παραθέσεις σχετική έρευνα ? Γιατί εγώ προσωπικά ξέρω ..

Μοσχάρι 24 ώρες
Κοτόπουλο 6-7 ώρες
Ψάρι 5 ώρες
Γαλακτοκομικά 1,5-2 ώρες

τι απορροφηση ειναι αυτη??? για χωνεψη ξερω,αυτο τωρα τι ειναι?

The Rock
29-08-09, 19:27
τι απορροφηση ειναι αυτη??? για χωνεψη ξερω,αυτο τωρα τι ειναι?
Τι ? Ξανάκάνε την ερώτηση πιο σωστά διατυπωμένη .. δεν κατάλαβα ακριβώς τι 8ες αν πεις ..

Μαρία ευχαριστώ αλλα΄δεν με κατάλαβες ... έχω βρει πηγές που έχουν μέσα το ψαρονέφρι .... απλά δεν ξέρω ποιο από τα άπαχα που αναφέρουν μέσα είναιτ ο ψαρονέφρι ...

αν θες κα ιδεν σου κάνει κόπος μπες εδώ http://health.in.gr/tools/calories.asp ... και πανε στο χοιρινό και πες μου από κει ποια επιλογή είναι το ψαρονέφρι ..

KATERINI 144
29-08-09, 19:37
το ψαρονέφρι ειναι ενα και μονο κομμάτι σε καθε ζωο και βρίσκετε ενδιάμεσα στο λαιμό και τη σπονδυλική στήλη, αν κατάλαβα καλα τη ρωτας αυτη ειναι η απάντηση, τα λιπαρα ειναι αυτα που εγραψε η μαρια.

δεν το εχει σαν επιλογη εδω http://health.in.gr/tools/calories.asp

anjelica
29-08-09, 21:52
Τι ? Ξανάκάνε την ερώτηση πιο σωστά διατυπωμένη .. δεν κατάλαβα ακριβώς τι 8ες αν πεις ..

Μαρία ευχαριστώ αλλα΄δεν με κατάλαβες ... έχω βρει πηγές που έχουν μέσα το ψαρονέφρι .... απλά δεν ξέρω ποιο από τα άπαχα που αναφέρουν μέσα είναιτ ο ψαρονέφρι ...

αν θες κα ιδεν σου κάνει κόπος μπες εδώ http://health.in.gr/tools/calories.asp ... και πανε στο χοιρινό και πες μου από κει ποια επιλογή είναι το ψαρονέφρι ..

λιοπον,για να χωνεψουμε ας πουμε κοτοπουλς θελουμε 3,2 ωρες οκ? τωρα τι απορποφηση λες και ειναι 24 ωρες δεν το καταλαβα καθολου. ποσο πιο σωστα να πω???

The Rock
29-08-09, 22:07
λιοπον,για να χωνεψουμε ας πουμε κοτοπουλς θελουμε 3,2 ωρες οκ? τωρα τι απορποφηση λες και ειναι 24 ωρες δεν το καταλαβα καθολου. ποσο πιο σωστα να πω???
Κατερινη αν δεν το χει οκ ...
Ευχαριστώ νόμιζα ότι είναι μια άπό τις επιλογές ..

Αντζέλικα αυτό που είπα εγώ είναι η ώρα που χρειάζεται όχι για να το χωνέψουμε το φαγητό αλλά το πόση ώρα χρειάζεται από τον οργανισμό για να διασπάσει και να απορροφήσει στον μυισκελετικό μας σύστημα τα εκάστοτε θρεπτικά συστατικά του κάθε τροφίμου ....

Κατάλαβες τι εννοώ ?

anjelica
29-08-09, 22:20
Κατερινη αν δεν το χει οκ ...
Ευχαριστώ νόμιζα ότι είναι μια άπό τις επιλογές ..

Αντζέλικα αυτό που είπα εγώ είναι η ώρα που χρειάζεται όχι για να το χωνέψουμε το φαγητό αλλά το πόση ώρα χρειάζεται από τον οργανισμό για να διασπάσει και να απορροφήσει στον μυισκελετικό μας σύστημα τα εκάστοτε θρεπτικά συστατικά του κάθε τροφίμου ....

Κατάλαβες τι εννοώ ?

καταλαβα,αλα τι το θελεις?????

The Rock
29-08-09, 22:55
καταλαβα,αλα τι το θελεις?????
Θα σου πω ... κοίταξε ανάλογα με την απορροφητηκότητα των τροφών δημιουργείς και το πρόγραμμα διατροφής σου και μετά ανάλογα με αυτό το προγραμμα και τις .ωρες γυμναστηρίου ....

Παραδείγματος χάρη διαφορετικού είδους υδατάνθρακα ανα την διάρκεια της ημέρας ... διαφορετικού είδους πρωτεϊνη ανα την διάρκεια της ημέρας ...

anjelica
30-08-09, 11:00
νομιζω ειναι λιγο υπερβολικο,παιζει κανενα ρολο αυτο??????

The Rock
30-08-09, 13:13
νομιζω ειναι λιγο υπερβολικο,παιζει κανενα ρολο αυτο??????
Μεγάλο πιστεύω ! Μπορεί να είναι για άλλους υπερβολικό αλλά μπορεί και όχι . Προσωπικό μου μότο να το πω έτσι είναι :" Όταν κάνεις κάτι κάντο σωστά αλλιώς μην το κάνεις καθόλου."
Προσωπικά διαβάζω κα8ημερινά αρκετές ώρες έρευνες για διατροφή κατά κύριο λόγο αλλά και για συμπληρώματα ,γαι θρεπτικά συστατικά ,για βότανα που υπάρχουν σε συμπληρώματα ,γενικά το ψάχνω πολύ.

NASSER
30-08-09, 16:09
Σε καθημερινη βαση ο οργανισμος θα πρεπει να λαμβανει την πρωτεινη απο ασπρα κρεατα (κοτοπουλο, γαλοπουλα, ψαρι) και λιγοτερο απο κοκκινα κρεατα. Εφοσον εισαι στο ξεκινημα θα πρεπει να προσαρμοστεις στα ελαχιστα γευματα που μπορεις π.χ. στα 5 και επειτα ανεβαζεις. Επομενως ειναι υπερβολη να ψαχνεις κατα ποσο καλα κανεις καποια τροφη απορροφηση στο 100% κτλ.

Διαβασε τον οδηγο διατροφης σε φαση ογκου απο την αρχικη σελιδα του site και θα σου λυθουν αρκετες αποριες. Επειτα εφοσον γυμναζεσαι καλα και αποδιδεις στην προπονηση κοιτας και τις λεπτομεριες της διατροφης που στο παρον σταδιο δεν εχουν νοημα για σενα.

The Rock
30-08-09, 16:25
Σε καθημερινη βαση ο οργανισμος θα πρεπει να λαμβανει την πρωτεινη απο ασπρα κρεατα (κοτοπουλο, γαλοπουλα, ψαρι) και λιγοτερο απο κοκκινα κρεατα. Εφοσον εισαι στο ξεκινημα θα πρεπει να προσαρμοστεις στα ελαχιστα γευματα που μπορεις π.χ. στα 5 και επειτα ανεβαζεις. Επομενως ειναι υπερβολη να ψαχνεις κατα ποσο καλα κανεις καποια τροφη απορροφηση στο 100% κτλ.

Διαβασε τον οδηγο διατροφης σε φαση ογκου απο την αρχικη σελιδα του site και θα σου λυθουν αρκετες αποριες. Επειτα εφοσον γυμναζεσαι καλα και αποδιδεις στην προπονηση κοιτας και τις λεπτομεριες της διατροφης που στο παρον σταδιο δεν εχουν νοημα για σενα.
ΌΈυχαριστώ φίλε αλλά όλα αυτά που μου λες και τα ξέρω και τα εφαρμόζω ήδη .. δεν είμα ιστο ξεκίνημα ... απλά θέλω ποικιλία στην διατροφή όπως όλοι . Από μικρός έτρωγα ελάχιστα φαγητά,λίγα κα ισυγκεκριμένα αλλά τώρα που ασχολούμαι σοβαρότερα είμαι πολύ ανοιχτότερος και για αυτό ρωτάω ..

Έχω 7 γεύματα ημερισίως και σε λίγες μέρες όταν βρω την κατάλληλη ορογαλακτική θα πάω στα 10-11 μαξ ..

Είμαι σε φάση γράμμωσης ! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά όπως προανέφερα ήταν κάποιες πληροφορίες που πουθενά εδώ και πολλές εβδομάδες δεν μπόρεσα να τις εξακριβώσω ...και τις παρέθεσα στο τόπικ αυτό και τέλος ..

Και πάλι ευχαριστώ φίλε !

Exci
30-08-09, 17:07
Έχω 7 γεύματα ημερισίως και σε λίγες μέρες όταν βρω την κατάλληλη ορογαλακτική θα πάω στα 10-11 μαξ ..

Γιατι 11 γευματα?!

thegravijia
30-08-09, 17:14
ΌΈυχαριστώ φίλε αλλά όλα αυτά που μου λες και τα ξέρω και τα εφαρμόζω ήδη .. δεν είμα ιστο ξεκίνημα ... απλά θέλω ποικιλία στην διατροφή όπως όλοι . Από μικρός έτρωγα ελάχιστα φαγητά,λίγα κα ισυγκεκριμένα αλλά τώρα που ασχολούμαι σοβαρότερα είμαι πολύ ανοιχτότερος και για αυτό ρωτάω ..

Έχω 7 γεύματα ημερισίως και σε λίγες μέρες όταν βρω την κατάλληλη ορογαλακτική θα πάω στα 10-11 μαξ ..

Είμαι σε φάση γράμμωσης ! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά όπως προανέφερα ήταν κάποιες πληροφορίες που πουθενά εδώ και πολλές εβδομάδες δεν μπόρεσα να τις εξακριβώσω ...και τις παρέθεσα στο τόπικ αυτό και τέλος ..

Και πάλι ευχαριστώ φίλε !

αποκλειεται 11γευματα... εκτος και αν θεωρεις τα φρουτα γευματα.
ποσταρε την διατροφη σου .αναλυτικα να δουμε τι κανεις

The Rock
30-08-09, 19:33
αποκλειεται 11γευματα... εκτος και αν θεωρεις τα φρουτα γευματα.
ποσταρε την διατροφη σου .αναλυτικα να δουμε τι κανεις
3-4 γεύματα μαξ από συμπλήρωμα ρε παιδιά ...μην τρελαίνεστε ..
Ξυπνάω συγκεκριμένή ώρα και από κει ξεκινάω ... έχω προγραμματισμένες ώρες ημερησίως ...τρώω ανα 2 ώρες ακριβώς,μετρημένες ποσότητες με μικρή ζυγαριά τροφίμων σε σύνολο και ανάλογα την μέρα 40-45 ακριβώς γρ. πρωτεϊνης ... ανάλογα της ώρες τρώ και το αντίστοιχο είδος υδατάνθρακα ..

vAnY
30-08-09, 19:45
ρε συ ετοιμαζεσαι μηπως για κανενα αγωνα?
Ρωταω γιατι κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ακρως υπερβολικο να ψαχνεις μεχρι και το ψιχουλο ποσες θερμιδες εχει (που λεει ο λογος, απλα αναφερομαι στην ΤΟΣΗ λεπτομερια που θες να εφαρμοσεις) αλλα οκ σεβαστο και μαλλον αξιοθαυμαστο αν οντως μπορεις και τα τηρεις οπως τα λες! μαγκια σου, μακαρι να καταφερεις αυτο που θες:weights:
:)

The Rock
30-08-09, 19:59
ρε συ ετοιμαζεσαι μηπως για κανενα αγωνα?
Ρωταω γιατι κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ακρως υπερβολικο να ψαχνεις μεχρι και το ψιχουλο ποσες θερμιδες εχει (που λεει ο λογος, απλα αναφερομαι στην ΤΟΣΗ λεπτομερια που θες να εφαρμοσεις) αλλα οκ σεβαστο και μαλλον αξιοθαυμαστο αν οντως μπορεις και τα τηρεις οπως τα λες! μαγκια σου, μακαρι να καταφερεις αυτο που θες:weights:
:)
Όχι .. τουλάχιστον ακόμα,χαχα αστειεύομαι ...
Απλά όταν κάνω κάτι το κάνω σωστά. Θέλω να εκμεταλεύομαι όλες την δυνατότητες που μου δίνονται γιατί ο χρόνος είναι χρήμα.

Να σκεφτεί λόφο πανελλαδικών πέρσι δεν έκανα καθόλου γυμναστική (όχι πως έκανα σωστή γυμναστική και διατροφή αλλά λέμε τώρα..) και λίπωσα μετά από μια σύντομη,αποτελεσματική αλλά ανθυγειήνη δίαιτα ..

Μέσα σε ΄4 μήνες τώρα από 33%(ίσως και παραπάνω..) λίπος περίπου έπεσα 18 % από την πολύωρη αλλά αποτελεσματιική αερόβια που κάνω ...

Και ναι τα τηρώ κατά γράμμα ...ποιο γράμμα δεν πάει ..

The Rock
30-08-09, 20:01
Ευχαριστώ ξέχασα να πω και μετά από λίγα χρονάκια δεν θα με χάλαγε καθόλου να μπορώ να ανέβω και στην σκηνή ... έναααα .. θα το έλεγα μίνι-όνειρο ,χαχα !

kyriakos23
30-08-09, 20:27
ο φιλος ισως κοιταζει για κανα μηνα μονο αυτες τις λεπτομερειες,μετα θα βαρεθει:P
δεν το λεω απο κακια ε?απλα κ γω ανθρωπος ειμαι...

The Rock
30-08-09, 20:35
Δεν είναι θέμα αν θα βαρεθώ .. είναι θέμα τι πρέπει να κάνω ....

skrwz21
31-08-09, 02:44
Μεγάλο πιστεύω ! Μπορεί να είναι για άλλους υπερβολικό αλλά μπορεί και όχι . Προσωπικό μου μότο να το πω έτσι είναι :" Όταν κάνεις κάτι κάντο σωστά αλλιώς μην το κάνεις καθόλου."
Προσωπικά διαβάζω κα8ημερινά αρκετές ώρες έρευνες για διατροφή κατά κύριο λόγο αλλά και για συμπληρώματα ,γαι θρεπτικά συστατικά ,για βότανα που υπάρχουν σε συμπληρώματα ,γενικά το ψάχνω πολύ.

με τα βαρη ασχολεισαι καθολου και γενικα με θεματα προπονησης ?

The Rock
31-08-09, 04:12
Φυσικά ...
Έχω αρκετά DVDs που παρακολουθώ ασκήσεις ,μαθαίνω νέες ασκήσεις ..έχω φωτογραφικό υλικό με την μυοσκελετική ανατομία του άνδρα και μαθαίνω τους μύες έτσι ... όταν δω μια άσκηση που δεν την γνωρίζω ή που δεν θυμάμαι ποια μυική ομάδα εξασκεί μπορώ από την φορά να καταλάβω ακριβώς ... γενικά ασχολούμαι ..

skrwz21
31-08-09, 11:21
Φυσικά ...
Έχω αρκετά DVDs που παρακολουθώ ασκήσεις ,μαθαίνω νέες ασκήσεις ..έχω φωτογραφικό υλικό με την μυοσκελετική ανατομία του άνδρα και μαθαίνω τους μύες έτσι ... όταν δω μια άσκηση που δεν την γνωρίζω ή που δεν θυμάμαι ποια μυική ομάδα εξασκεί μπορώ από την φορά να καταλάβω ακριβώς ... γενικά ασχολούμαι ..

ωραιος !
και τι ειδους προπονηση κανεις αν επιτρεπεται ?

thegravijia
31-08-09, 11:40
3-4 γεύματα μαξ από συμπλήρωμα ρε παιδιά ...μην τρελαίνεστε ..
Ξυπνάω συγκεκριμένή ώρα και από κει ξεκινάω ... έχω προγραμματισμένες ώρες ημερησίως ...τρώω ανα 2 ώρες ακριβώς,μετρημένες ποσότητες με μικρή ζυγαριά τροφίμων σε σύνολο και ανάλογα την μέρα 40-45 ακριβώς γρ. πρωτεϊνης ... ανάλογα της ώρες τρώ και το αντίστοιχο είδος υδατάνθρακα ..


11 γευματα δεν τρως...
ποσταρε την διατροφη σου .τι ωρες τα τρως .γευματα και ποσοτητες.!
ειμαι σιγουρος οτι κατι κανεις λαθος
ποσταρε την αν θες


3-4 γεύματα μαξ από συμπλήρωμα ρε παιδιά ...μην τρελαίνεστε ..
Ξυπνάω συγκεκριμένή ώρα και από κει ξεκινάω ... έχω προγραμματισμένες ώρες ημερησίως ...τρώω ανα 2 ώρες ακριβώς,μετρημένες ποσότητες με μικρή ζυγαριά τροφίμων σε σύνολο και ανάλογα την μέρα 40-45 ακριβώς γρ. πρωτεϊνης ... ανάλογα της ώρες τρώ και το αντίστοιχο είδος υδατάνθρακα ..

11χ2 = 22ωρες..δε κοιμασε.,..?

vagg
31-08-09, 12:07
ρε με τα συμπληρωματα λεει ο ανθρωπος....ξυπναει πινει πρωτεινη και σε μιση ωρα θα ξανατρωει...δεν παει 11επι2=22...

The Rock
31-08-09, 13:05
Ναι επιτρέπεται ..χαχα..
Κοίτα τώρα μπήκα σε περίοδο γράμμωσης ενώ πριν ήμουν σε κάτι πιο ενδιάμεσο ,δεν μπορώ αν το εξηγήγω παραιτέρω ...

3 φορές βάρη 2'00-2'15
2 Αερόβια έαν δυνατό 3ωρο,αποτελεσματικό, εμπεριέχει και κοιλιακούς μέσα

Μην σχολιάσει κανείς τις ώρες ,σε μένα επιφέρουν αποτελέσματα ..

10 γεύματα τελικά 8α είναι 9-11-1-3-5-7-9:30-11:30-1:30-3:30
3 γεύματα σίγουρα πρέπει να είναι από συμπλήρωμα .. δεν το έχω εφαρμόσει όλο δλδ τα 3 γεύματα λείπουν γιατί ακόμα δεν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα ..

Ανάλογα την μέρα αλλάζουν ελαφρά καποιες ώρες ..αλλά και ανάλογα επίσης αλλάζουν και οι ποσότητες πρωτεϊνης .. 40-45 γρ. το γεύμα ...

Exci
31-08-09, 13:11
Απο εξετασεις πως παμε, θα ζησεις? 450γρ πρωτεινης sounds kinky!

The Rock
31-08-09, 13:16
Έκανα check up πριν 20 μέρες !
Αίματος-ούρων-Υπέρηχο !

Όλα τα όργανα μου είναι γυαλί .. δεν πίνω αλκοόλ,δεν καπνίζω(δεν έχω δοκιμάσει καν),φαστ φουντ-γύρο-πίτσες δεν τρώω αλλά λαι πριν έτργα σε σύνολο 4-5 φορές τον χρόνο και αν από το καθένα και λίγοτερες ,δεν κάνω cheat meals καθόλου,παραμόνο ελάχιστα κα ιμετρημένα το πάσχα και σε μαι διάρκεια 2 εβδομάδων αλλά και τώρα το καλοκαίρι σε διάστημα 22 ημερών ...
Όλες μου οι μετρήσεις μια προς μια μέσα στα φυσιολογικά όρια .. καμία εκτός .. αν μπορώ θα τις σκανάρω ..

Τρώω-γυμνάζομαι-κοιμάμαι

thegravijia
31-08-09, 13:17
Ναι επιτρέπεται ..χαχα..
Κοίτα τώρα μπήκα σε περίοδο γράμμωσης ενώ πριν ήμουν σε κάτι πιο ενδιάμεσο ,δεν μπορώ αν το εξηγήγω παραιτέρω ...

3 φορές βάρη 2'00-2'15
2 Αερόβια έαν δυνατό 3ωρο,αποτελεσματικό, εμπεριέχει και κοιλιακούς μέσα

Μην σχολιάσει κανείς τις ώρες ,σε μένα επιφέρουν αποτελέσματα ..

10 γεύματα τελικά 8α είναι 9-11-1-3-5-7-9:30-11:30-1:30-3:30
3 γεύματα σίγουρα πρέπει να είναι από συμπλήρωμα .. δεν το έχω εφαρμόσει όλο δλδ τα 3 γεύματα λείπουν γιατί ακόμα δεν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα ..

Ανάλογα την μέρα αλλάζουν ελαφρά καποιες ώρες ..αλλά και ανάλογα επίσης αλλάζουν και οι ποσότητες πρωτεϊνης .. 40-45 γρ. το γεύμα ...

10 γευματα απο 40-45 γραμ.πρωτεινης ...
μηπως εισαι ο kai greene?
κοιτα φιλε εγω θα σου πω αυτο κ δεν ξαναποσταρω μην παρεξηγηθεις.
και εγω οταν ξεκινησα ακουγα και διαβαζα πολυ τον milos sarcev ελεγε λοιπον ο τυπος οτι δν υπαρχει καμια ερευνα που να λεει οτι υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος πρωτεινων ανα γευμα που μπορουμε να αφομοιωσουμε ..
και ελεγε οσο πιο πολυ φατε τοσο το καλυτερο.
αρχισα λοιπον και εγω και ετρωγα ετρωγα μεχρι που πηγα και εκανα εξεταεις στα νεφρα και επαθα σοκ...
στο ποσα λευκωματα ειχα στα νεφρα αυτο ξερεις τι σημαινει ? οτι οι πρωτεινη που δεν αφομοιωνεται παει εκει...η περισια ,πρωτον αυτο ,δευτερον η περισια πρωτεινη που νομιζεις θα καταληξει ..θα γινει λιπος...
και ωραια τα dvd των pro και εγω γουσταρω πολυ να τα βλεπω ..αλλα οι διατροφες που κανουν ειναι για αυτους...τερατα 120μυικων κιλων μεσα στο φαρμακο οχι για μας....
σου παραθετω τι εφαγε χθες ο jay cutler ...για να το συγκρινεις με την δικη σου διατροφη ....
απλα να σκεφτεις ποσα πολλα εχετε διαφορα ....

πανω απο 60-70γραμμαρια ανα γευμα δεν τρωει...
και τρωει 7 γευματα ..κανε τα μαθηματικα ...κοντευεις να τον φθασεις ..τωρα αν πιστευεις οτι εχετε ιδιες αναγκες οκ παω πασο

00:00 AM 08:30 AMCardio 40 minutes of stair climbing
09:30 AMMeal 1 20 egg whites with 1 1yolk and a bowl of grits
11:00 AMMeal 2 16 oz orange roughy with 1 1/2 cups of white rice
12:00 AMWorkout Quads
3 to 4 set per exercise 12 to 20 reps per set
leg extensions, leg press, hack squats, front squats, lunges, one legged extensions
1:30 PMMeal 3 16 oz orange roughy with 8 oz yams
4:00 PMMeal 4 16 oz orange roughy with 8 oz yams
6:30 PMMeal 5 14 oz lean beef filet with 1 1/2 cups of white rice
9:00 PMMeal 6 16 oz orange roughy with 8 oz yams
11:30 PMMeal 7 16 oz lean beef filet with mixed veggies

Exci
31-08-09, 13:20
Έκανα check up πριν 20 μέρες !
Αίματος-ούρων-Υπέρηχο !

Όλα τα όργανα μου είναι γυαλί ..
Μαν ποσων χρονων εισαι?
Προβλημα στα οργανα σου δεν ειναι απαραιτητο οτι θα φανει τωρα (αν υποθεσουμε οτι εισαι νεος)

The Rock
31-08-09, 13:45
18 ...

thegravijia κοίτα βλέπω DVDs όπως είπα αλλά δεν κάνω τίποτα πριν το ψάξω εκτεταμένα ...

Δλδ θέλω να σου πω είναι πάντοτε πρώτα σκέφτομαι πολύ και ψάχνω και μετά ενεργώ ...

Άλλοι λένε ότι ανα 2 ώρες ο οργανισμός μπορεί να απορροφήσει 30 ... άλλοι λένε ότι είναι μύθος ...γιατί πολύ απλά ΒΒς με πολλά κιλά πχ όσα γεύματα και να κάνουν αν το καθένα από αυτά περιέχει 30γρ, πρωτεϊνης δεν πρόκειται να χτιστεί τόση μυική μάζα ...άλλοι λένε μέχρι και60 ανα 2 ώρες .. ΄
Άλλοι όπως εσύ λένε ότι δημιουργούνται λευκώματα στα νεφρά ,άλλοι στο συκώτι ...
Άλλοι όπως εγώ γιατί το έχω τεστάρει πάνω μου λένε ότι αποβάλλονται από τα ούρα ...ήταν μέρες που έτρωγα 2 120αρια τόνου = 60γρ. πρωτεϊνης ,μεγάλη ποσότητα πρωτεϊνης έφευγε από τα ούρα .. μύριζαν τα ούτρα μου τόνο ..και έντονα ... και αυτό μέτα από κατούρημα 30 ώρα μετά το γεύμα +++ ....όταν την έκανα 43-5 γρ. δεν μύριζε τίποτα .
κοίτα επειδή οι απόψεις δυίστανται από κει και πέρα δοκιμάζεις και πειραματίζεσαι ...
κάνω ανα 6 μήνες ολικές εξετάσεις και βλέπω ...

yannis88
01-09-09, 01:24
18 ...



Μήπως να κάτσεις να ξανασκεφτείς τι κάνεις?

flowin_through
01-09-09, 01:34
Μήπως να κάτσεις να ξανασκεφτείς τι κάνεις?

Δε νομιζω να μην ξερει τι κανει. Εδω λεει διαβαζει τα παντα πανω στο θεμα, κανει εξετασεις καθε 6 μηνες, ζηταει τη γνωμη των παλιοτερων, πειραματιζεται και βλεπει τι του ταιριαζει, πρωτα ψαχνει και μετα ενεργει...
Αν ολα αυτα ειναι αληθεια (γιατι οχι?) τοτε αυτο ειναι καλο γιατι οι βελτιωσεις στο σωμα του θα ειναι πιο μονιμες. Εγω ξεκινησα στα 21 και χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που δεν ξεκινησα απο πιο πριν. Τωρα το θεμα των συμπληρωματων πριν τα 18 ειναι ενα σοβαρο ζητημα, αλλα το gym πριν τα 18 ειναι πολλαπλασια καλυτερα απο οτι μετα.

The Rock
01-09-09, 02:42
Ψάχνω πολλές ώρες ημερησίως ... ότι μου ρθε στα θέματα διατροφής-γυμναστικής ... βλέπω,διαβάζω έρευενες,από δω παλιά τόπικς και νέα σχετικά με αυτά που ψάχνω ...με ψήνει αρκετά

The Rock
20-09-09, 03:02
Παιδιά ήθελα αν ρωτήσω κάτι ...
Μετά από αρκετό καιρό ψαξίματος και με διασταύρωση διαφόρων πηγών:
Μοσχάρι άπαχο φιλέτο -->31% Πρωτεϊνη - 11,5% Λιπαρά
Ψαρονέφρι -->30% Πρωτεϊνη - 6,2% Λιπαρά
Γαλοπούλα -->28% Πρωτεϊνη - 2% Λιπαρά
(Πάντα στα 100γρ. !!!)
Τα θεωρείτε σωστά ? Εγώ προσωπικά μετά από πολύ ψαξιμο όχι αστεία εκεί κατέλειξα .....

Littlejohn
20-09-09, 05:43
Επειδή δείχνεις ψείρας με την διατροφή σου, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα προγραμματάκι διατροφής για το pc σου, το οποίο να περιέχει βάση δεδομένων τροφών με πλήρη πίνακα των θρεπτικών συστατικών και επίσης να σου δίνει την δυνατότητα να φτιάχνεις εσύ το μενού σου...

Εγώ αυτό έκανα και μου έλυσε κυριολεκτικά τα χέρια... Βγάζω πανεύκολα τώρα το πρόγραμμα μου και επίσης μου δείχνει την πρόοδο μου, τα πιθανά λάθη μου και που χρειάζεται να κάνω αλλαγές...

Θα σου πρότεινα ένα, δύο , αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum...

The Rock
20-09-09, 06:43
Έχω κάτι ανάλογο φίλε σε πρόλαβα ....
Επίσης έχω και μερικούς πίνακες σύνθεσης τροφίμων απλά θέλω να διασταυρώσω πηγές γιατί έχω συναντήσει διαφοροποιήσεις ...
Στείλε ΠΜ !

kappadee
21-09-09, 03:38
Έχω κάτι ανάλογο φίλε σε πρόλαβα ....
Επίσης έχω και μερικούς πίνακες σύνθεσης τροφίμων απλά θέλω να διασταυρώσω πηγές γιατί έχω συναντήσει διαφοροποιήσεις ...
Στείλε ΠΜ !
θα μπορουσα κι εγω να λαβω πμ με το ονομα του προγραμματος ? ευχαριστω πολυ ακουγεται σουπερ-ενδιαφερον!

NASSER
05-02-13, 22:39
Εδώ η πιο πρόσφατη μελέτη για τα κόκκινα κρέατα. Πιστεύω είναι αξιόπιστη...
http://www.diatrofi.gr/index.php/food/food/item/1683-%CE%9C%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9-%CE%AE-%CF%87%CE%BF%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BD%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82


Το χοιρινό και το μοσχαρίσιο κρέας ανήκουν στην κατηγορία του κόκκινου κρέατος, όπου η υπερβολική κατανάλωση τους έχει κατηγορηθεί ότι αυξάνει την χοληστερόλη,τα καρδιαγγειακά νοσήματα και σχετίζεται με την εμφάνιση καρκίνου του παχέος εντέρου. Μεταξύ των Ευρωπαϊκών λαών, οι Έλληνες κατατασσόμαστε πρώτοι στην κατανάλωση κόκκινου κρέατος. Το χοιρινό και το μοσχάρι είναι πλούσια σε πρωτεΐνες, σίδηρο, ψευδάργυρο και σελήνιο, περιέχουν σημαντικές ποσότητες βιταμινών του συμπλέγματος Β και είναι πλούσια σε ιχνοστοιχεία. Και τα δυο είδη κρέατος μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολλές συνταγές και μπορούν να αναμειχθούν λόγω της ομοιότητας τους σε θρεπτικά συστατικά.

Ωστόσο, εάν ακολουθείτε κάποιο πρόγραμμα αδυνατίσματος, ή κάποιο πρόγραμμα διατροφής λόγω κάποιας διατροφικής ανεπάρκειας ή ασθένειας καλό θα ήταν να είστε πιο προσεκτικοί στην επιλογή σας. Ας δούμε λοιπόν τις ομοιότητες και τις διαφορές τους όσον αφορά τα θρεπτικά συστατικά τους.Πρωτεΐνες και αμινοξέα
Το μοσχάρι και το χοιρινό δεν έχουν σημαντικές διαφορές στη συγκέντρωση των πρωτεϊνών. Πιο συγκεκριμένα, 100 γρ. χοιρινό φιλέτο μας δίνουν 20 γρ. πρωτεΐνης όσες ακριβώς μας δίνουν και 100 γρ. μοσχαρίσιου φιλέτου. Οι πρωτεΐνες αποτελούν βασικό δομικό στοιχείο όλων των κυττάρων, των αντισωμάτων, των ενζύμων και των περισσότερων ορμονών του οργανισμού. Είναι ιδιαίτερα σημαντικές κατά την βρεφική, παιδική και εφηβική ηλικία αφού χρησιμοποιούνται για την δόμηση νέου ιστού, είναι απαραίτητες την περίοδο της εγκυμοσύνης αλλά και στους ηλικιωμένους. Επίσης, προτιμούνται από τους αθλητές και είναι απαραίτητες στους ανθρώπους που αναρρώνουν μετά από χειρουργική επέμβαση.
Η πρωτεΐνη του κρέατος είναι πρωτεΐνη υψηλής βιολογικής αξίας, δηλαδή περιέχει όλα τα απαραίτητα αμινοξέα που χρειάζεται ο οργανισμός. Η συγκέντρωση των αμινοξέων στο χοιρινό και στο μοσχάρι καταγράφεται αναλυτικά στον παρακάτω πίνακα :


ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ

ΜΟΣΧΑΡΙ

ΧΟΙΡΙΝΟ



Φαινυλαλανίνη


4,0

4,1


Ισολευκίνη

5,1

4,9


Λευκίνη

8,4

7,5


Μεθειονίνη

2,3

2,5


Θρεονίνη

4,0

5,1


Τρυπτοφάνη

1,1

1,4


Βαλίνη

5,5

5,9


Λυσίνη

8,4

7,8



Σύμφωνα με τον πίνακα, το χοιρινό υπερτερεί σε φαινυλαλανίνη, μεθειονίνη, θρεονίνη και τρυπτοφάνη, ενώ το μοσχαρίσιο σε ισολευκίνη, λευκίνη, βαλίνη και λυσίνη.Βιταμίνες
Το μοσχαρίσιο και το χοιρινό κρέας είναι πλούσιο σε βιταμίνες του συμπλέγματος Β και πιο συγκεκριμένα στις βιταμίνες Β1, Β6 και Β12. Από έρευνες έχει αποδειχτεί ότι μια μερίδα χοιρινού κρέατος περιέχει κατά μέσο όρο το 37% του DRIs, για τις βιταμίνες Β1, Β6 και Β12.Το χοιρινό κρέας είναι μια από τις πλουσιότερες πηγές της βιταμίνης Β1 (θειαμίνης) αφού περιέχει περίπου 5-10 φορές περισσότερο την ποσότητα της θεαμίνης που περιέχει το μοσχαρίσιο κρέας. Από την άλλη πλευρά, το μοσχαρίσιο κρέας υπερτερεί σε βιταμίνη B12 , αφού θεωρείται η πρωταρχική πηγή βιταμίνης Β12.Σίδηρος - Ψευδάργυρος-Σελήνιο
Το μοσχάρι και το χοιρινό αποτελούν την καλύτερη πηγή σίδηρου με την καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Το μοσχαρίσιο κρέας περιέχει περισσότερο σίδηρο (2,1mg) σε σχέση με το χοιρινό κρέας (1,0 mg), όπως επίσης και περισσότερο ψευδάργυρο (4,3 mg) έναντι 2.4 mg του χοιρινού. Από την άλλη πλευρά το χοιρινό κρέας περιέχει διπλάσια ποσότητα σεληνίου σε σχέση με το μοσχαρίσιο κρέας. Το σελήνιο εμποδίζει την εμφάνιση διαφόρων ειδών καρκίνου, έχει αντιγηραντικές ιδιότητες, βοηθά στην σωστή λειτουργία του θυρεοειδή και τονώνει το ανοσοποιητικό σύστημα.


ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
ΜΟΣΧΑΡΙ
ΧΟΙΡΙΝΟ


ΣΙΔΗΡΟΣ (mg)

2,1

1.0


ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ (mg)

4,3

42,4


ΣΕΛΗΝΙΟ (mg)

5,4

12



Λιπαρά οξέα
Τα λίπη παρέχουν στο σώμα μας ενέργεια. Τα κορεσμένα λιπαρά αυξάνουν το επίπεδο της χοληστερόλης στο αίμα ενώ τα ακόρεστα λιπαρά, από την άλλη πλευρά, φαίνεται να είναι σε θέση να μειώσουν τα επίπεδα της χοληστερόλης .Το χοιρινό περιέχει λιγότερα λιπαρά και λιγότερα κορεσμένα λιπαρά σε σχέση με το μοσχάρι. Το χοιρινό επίσης θεωρείται πιο υγιεινό από την άποψη ότι περιέχει ορατό λίπος όπου μπορεί να αφαιρεθεί μετά το μαγείρεμα. Η περιεκτικότητα σε λίπος ποικίλλει όχι μόνο ανάλογα με το είδος του ζώου αλλά και με το κομμάτι του κρέατος. Διαφορετική για παράδειγμα περιεκτικότητα λίπους υπάρχει στο πόδι από το στήθος του ζώου. Όσον αφορά το χοιρινό, το φιλέτο (ψαρονέφρι) ή διάφορα κομμάτια από το μπούτι περιέχουν ελάχιστο λίπος. Αντίθετα, οι χοιρινές μπριζόλες, τα λουκάνικα και τα αλλαντικά μπορεί να περιέχουν έως και 50% λίπος ενώ η περιεκτικότητα του λίπους αυξάνεται ακόμη περισσότερο, πάνω από το 50% σε κορεσμένο λίπος, στις πανσετες και το μπέικον.
Το λίπος του μοσχαριού είναι ενδομυϊκό και δεν μπορεί να αφαιρεθεί . Το πιο άπαχο μέρος είναι το φιλέτο ενώ θα πρέπει να επιλέξουμε και υγιεινούς τρόπους μαγειρέματος, για παράδειγμα, το ψήσιμο στη σχάρα αντί για το τηγάνισμα για να μην αυξήσουμε την ποσότητα των λιπαρών, την χοληστερίνη και τις θερμίδες.
Παραδείγματα της περιεκτικότητας σε λίπος των κύριων φρέσκων κομματιών κρέατος:

Κομμάτι κρέατος (μαγειρεμένο)
Περιεκτικότητα σε λίπος g/100 g


Μοσχάρι


Τηγανισμένο Φιλέτο

2.5


Κότσι

5.0


Βραστός λαιμός

11.0


Χοιρινό


Ψητό Φιλέτο

3.2


Μπριζόλα χωρίς το λίπος

5.0


Κότσι

18



Θερμίδες
Όσον αφορά την θερμιδική απόδοση του χοιρινού σε σχέση με το μοσχάρι, αυτή, είναι πολύ μικρή. Πιο συγκεκριμένα, 100 γρ. άπαχου χοιρινού κρέατος μας δίνουν περίπου 105 θερμίδες ενώ 100 γρ. άπαχου μοσχαρίσιου κρέατος 108 θερμίδες. Σημασία όμως δεν έχουν οι θερμίδες αλλά τα λιπαρά. Σε περίπτωση που θέλετε να χάσετε βάρος η καλύτερη επιλογή είναι το χοιρινό, διότι περιέχει λιγότερες θερμίδες και λιπαρά ενώ αν θέλετε να αυξήσετε το βάρος σας, η καλύτερη επιλογή θα ήταν το μοσχάρι. Σημαντικό ρόλο βέβαια σε αυτής σας την επιλογή παίζει η κατάσταση της υγείας σας.Οφέλη για τη υγεία
Μοσχάρι


Συμβάλει στην σωστή ανάπτυξη των παιδιών

Συμβάλει στην ανάπτυξη των ερυθροκυττάρων

Προλαμβάνει την αναιμία

Βοηθά στην διατήρηση γερών οστών και των δοντιών

Προστατεύει από τον καρκίνο. Το μοσχάρι περιέχει το συζευγμένο οξύ λινολεϊκό οξύ (CLA) το οποίο έχει βρεθεί ότι μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο στην καταπολέμηση του καρκίνου, ειδικότερα του καρκίνου του μαστού και του προστάτη, αλλά και στην αντιμετώπιση της παχυσαρκίας
Χοιρινό

Προσφέρει υψηλό βαθμό κορεσμού και υψηλά ποσά ενέργειας
Βοηθά στην καλή υγεία του δέρματος, των ματιών του νευρικού συστήματος και της πνευματικής απόδοσης
Περιέχει λίπος με περισσότερα ακόρεστα λιπαρά οξέα
Έχει μικρότερα ποσοστά χοληστερόλης σε σχέση με το μοσχάρι
Προσφέρει μεγάλη ποικιλία γεύσεων
H κατανάλωση του μπορεί να συμβάλει στη μείωση των επιπέδων της χοληστερόλης και της πίεσης του αίματος (McAfee et al. 2010).Σημαντικό βέβαια ρόλο παίζει η συχνότητα κατανάλωσης και ποσότητας του χοιρινού.

Συμπερασματικά, χοιρινό ή μοσχάρι, η επιλογή είναι δική σας. Το χοιρινό είναι πιο υγιεινό, περιέχει λιγότερες θερμίδες, λιγότερο λίπος και λιγότερο κορεσμένο λίπος σε σχέση με το μοσχάρι. Ωστόσο, το μοσχάρι περιέχει περισσότερο σίδηρο, σχεδόν διπλάσια ποσότητα σε σύγκριση με το χοιρινό, γι αυτό και θεωρείτε πιο θρεπτικό και είναι η αποκλειστική τροφή για την αντιμετώπιση της αναιμίας. Για τους περισσότερους ανθρώπους η επιλογή βασίζεται στη γεύση, σε λόγους οικονομικούς, και σε λόγους υγείας. Η συγκέντρωση των θρεπτικών συστατικών στο χοιρινό και στο μοσχάρι καταγράφεται αναλυτικά στον παρακάτω πίνακα :


Μοσχάρι
Χοιρινό


ΜΕΤΑΛΛΑ

Πλούσιο σε:
• Ψευδάργυρο
• Σελήνιο
• Φώσφορο
• Κάλιο
• Μαγνήσιο
Καλές ποσότητες σε:
• Νάτριο
• Χαλκό
Μικρή Ποσότητα σε:
• Ασβέστιο

Πλούσιο σε:
• Ψευδάργυρο
• Σελήνιο
• Φώσφορο
• Κάλιο
• Χαλκό
Καλές ποσότητες σε:
• Σίδηρο
• Μαγνήσιο
Ίχνη σε:
• Ασβέστιο
• Μαγνήσιο



ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

• Βιταμίνη Β12
• Β6
• Νιασίνη
• Ριβοφλαβίνη
Πλούσιο σε:
• Θειαμίνη
• Παντοθενικό οξύ
Μικρές ποσότητες σε :
• Βιταμίνη Ε
• Βιταμίνη Κ
• Φιλικό Οξύ

Εμπλουτισμένο σε :
• Βιταμίνη Β12
• Β6
• Νιασίνη
• Ριβοφλαβίνη
• Παντοθενικό οξυ
Μικρές ποσότητες σε :
• Βιταμίνη Ε
• Βιταμίνη Α



ΘΕΡΙΔΕΣ ΑΝΑ 100 ΓΡ.



108Κcal


105Κcal


ΩΦΕΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

• Σωστή ανάπτυξη των παιδιών
• Ανάπτυξη ερυθροκυττάρων
• Αναιμία
• Οστά και Δόντια

• Κορεσμός και ενέργεια
• Καλή υγεία δέρματος / ματιών / νευρικού συστήματος /πνευματικής απόδοσης
• Ακόρεστα λιπαρά οξέα
• Χαμηλή χοληστερόλη
• Ποικιλία γεύσεων