PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ



Nick Sotiralis
07-09-09, 02:23
αυτη ειναι η διατροφη μου για αυξηση μυικης μαζας

Πρωινο ---->1 shaker πρωτεινη με δημητριακα
Δεκατιανο ---->2 τοστ με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα,τυρι με χαμηλα λιπαρα κια ντοματα
Μεσημεριανο ---->250γρ(κοτοπουλο η μοσχαρι)με 200γρ(ρυζι μπασματι η μακαρονια)
Πριν το γυμναστηριο---->2 φρυγανιες με μελι
Αμεσως μετα το γυμναστηριο---->πρωτεινη και 1 φρουτο
1 ωρα μετα το γυμναστηριο---->1 ομελετα με 4 αυγα(1 ολοκληρο και τα αλλα μονο το ασπραδι)και ενα φυσικο χυμο πορτοκαλι
Βραδινο--->σαν το μεσημεριανο απλα με απο 150 γρ
Πριν τον υπνο---->πρωτεινη με γαλα και 10 αμυγδαλα

Ειμαι 68 κιλα και 1,73 υψος και στοχο φετος εχω την αυξηση ποιοτικης μαζας...αυτη η διατροφη ειναι καλη?αν οχι σας ειναι ευκολο να μου πειτε που εχει λαθη? Ευχαριστω

narta
07-09-09, 08:50
Η διατροφη σου ειναι καλη απλα αν δεις μεσα σε 1-2 εβδομαδες οτι δεν παιρνεις κιλα, αυξησε σιγα σιγα τις ποσότητες στα ιδια φαγητα (με προτιμηση την πρωτεϊνη)

vagg
07-09-09, 09:48
το γευμα πριν το γυμναστηριο ποσο πριν το κανεις;;;

Exci
07-09-09, 11:42
Tο μεσημεριανο νομιζω ειναι πολυ τουμπανο, βαλε τις μισες ποσοτητες..

KATERINI 144
07-09-09, 14:12
συμφωνώ για το μεσημεριανό, παραείναι, και το βραδυ καλύτερα ενα γιαουρτάκι μαζι με τη whey, κατα τα αλλα ειναι οκ.

Nick Sotiralis
07-09-09, 16:55
το γευμα πριν το γυμναστηριο ποσο πριν το κανεις;;;

Kanena misaoro prin

Nick Sotiralis
07-09-09, 17:41
ωπ..συγνωμη για τα αγγλικα

vagg
07-09-09, 18:33
σε ρωταω γτ το μεσημεριανο σου ειναι μεγαλο...8α μπορουσες να το σπασεις στα 2 και να βγαλεις τις φρυγανιες και τα μελια αλλα αμα τρως μιση ωρα πριν δεν θα εχεις χονεψει...

Nick Sotiralis
29-10-09, 21:46
διαβαζοντας το αρθρο που ανεφερεται στην διατροφη για αρχαριους εβγαλα μια διατροφη για ογκο

Πως σας φαινεται?

Πρωινο
πρωτεινη με δημητριακα ολικης αλεσεως
2 αυγα ολοκληρα
1 φρουτο

δεκατιανο

2 τοστ με διπλη γαλοπουλα και τυρι light
10 αμυγδαλα

μεσημεριανο

κοτοπουλο/μοσχαρι με ρυζι/μακαρονι (3-4 φορες την εβδομαδα)
οσπριο (1-2 φορες την εβδομαδα)
σαλατα

πριν την προπονηση
πρωτεινη σε γαλα
2 φρυγανιες με μελι

:weights:

μετα την προπονηση
πρωτεινη και ενα φρουτο

βραδινο

κοτοπουλο/μοσχαρι με ρυζι/μακαρονι
οσπριο

πριν τον υπνο

πρωτεινη σε γαλα
και ενα κουταλακι του γλυκου φυστικοβουτιρο

Machiavelli
30-10-09, 09:37
Όχι μέλι πριν την προπόνηση, το μέλι αμέσως μετά με την whey, το φρούτο πριν.
Πριν τον ύπνο καλύτερα cottage ή γιαούρτι με καρύδια.
Να εναλλάσσεις πατάτα- ρύζι- μακαρόνια στα γεύματα.

Adriano10
30-10-09, 16:30
δηλαδή παίρνεις 3 φορες πρωτεΐνη??πολύ δεν είναι?

Adriano10
30-10-09, 16:36
δηλαδή παίρνεις 3 φορες πρωτεΐνη??πολύ δεν είναι?
όχι λάθος...4 φορες?????????ουάου..

thegravijia
30-10-09, 16:45
όχι λάθος...4 φορες?????????ουάου..
πως φενετε ο ανθρωπος που βαριεται να φτιαχνει φαη:rolf:

Adriano10
30-10-09, 16:57
ρε συ...χαμένη δen πάει όλη αυτή η πρωτεΐνη??έτσι tin αδειάζεις kai πιο γρήγορα..

sTeLaKoS
30-10-09, 17:00
Χαμένη γιατί?

thegravijia
30-10-09, 17:01
ρε συ...χαμένη δen πάει όλη αυτή η πρωτεΐνη??έτσι tin αδειάζεις kai πιο γρήγορα..
για μενα η whey μονο για πρωι ειναι και μετατηνπροπονηση

sTeLaKoS
30-10-09, 17:14
Ναι αλλα οκ. Αν καποιος θέλει να πίνει whey και πριν τη προπονηση δεν είναι κακό. Μια χαρα την απορροφαει ο οργανισμος.
Όσο για τη whey το βραδυ, εκει ναι θα συμφωνισω οτι δε προσφέρει κάτι.

Machiavelli
31-10-09, 11:23
Μπορείς να πίνεις whey και κάθε 3 ώρες αν θες. Δε πρόκειται να σου πει ο οργανισμός, όχι δεν παίρνω την πρωτεΐνη γιατί είναι σκόνη. Απλώς αν φας κοτόπουλο/κρέας/αυγά θα πάρεις και κάτι παραπάνω.

Nick Sotiralis
31-10-09, 14:05
αν ειναι θα βγαλω την πρωτεινη πριν την προπονηση και το μελι θα το βαλω μετα την προπονηση και το φρουτο πριν

Machiavelli
31-10-09, 15:20
Ναι αλλα οκ. Αν καποιος θέλει να πίνει whey και πριν τη προπονηση δεν είναι κακό. Μια χαρα την απορροφαει ο οργανισμος.
Όσο για τη whey το βραδυ, εκει ναι θα συμφωνισω οτι δε προσφέρει κάτι.

Για ποιο λόγο δε προσφέρει; Δε σε πιάνω.

Nick Sotiralis αν δεν πάρεις whey το φρούτο το τρως 2 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα και σε μια ώρα προπόνηση.

sTeLaKoS
31-10-09, 17:59
Για ποιο λόγο δε προσφέρει; Δε σε πιάνω.

Nick Sotiralis αν δεν πάρεις whey το φρούτο το τρως 2 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα και σε μια ώρα προπόνηση.

Εννοούσα πως δεν κάνει τη δουλειά της καζείνης. Συγγνώμη δε διατύπωσα σωστά.

Nick Sotiralis
14-02-10, 19:36
τελειωνει και ο Φεβρουαριος και οπως με βλεπω λεω ηρθε η ωρα για στεγνωμα (οχι να γινουμε και κομματια που και να θελω τελος παντων)...
Το υψος μου ειναι 1,74 και ειμαι 85 κιλα

Στοχος ειναι το στεγνωμα( ενα οχι τοσο bulking-look :thumbdown: ) αλλα και να κρατησω οσο μπορω μυες να μην μικρυνω πολυ...

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ - Πρωτεινη,γλουταμινη (με δεξτρινη),tribudex,xenadrine rfa-x (για 20 μερες και μετα θα βαλω κατι πιο δυνατο ;-) )

Διατροφη


Πρωινο -----> 4 κουταλιες της σουπας quaker,πρωτεινη,1 κουταλακι του γλυκου μελι με 300ml γαλα

Δεκατιανο --------> 1 τοστ με διπλη γαλοπουλα και τυρι με χαμηλα λιπαρα
10 αμυγδαλα

Μεσημεριανο α)200 γρ φιλετο κοτοπουλο
ή
β)1 μεριδα αρακα και 2 μπιφτεκια
ή
γ)250γρ ψαρι
με
α)μια πατατα βραστη
ή
β)150γρ καφε ρυζι

Μετα την προπονηση
Πρωτεινη σε νερο και ενα φρουτο (πορτοκαλι ή πρασινο μηλο)


Βραδινο
Το α ή β ή γ του μεσημεριανου με μια πρασινη σαλατα

πριν τον υπνο
πρωτεινη σε νερο

Πως σας φαινεται?....

sogoku
14-02-10, 23:22
Eγω σαν Σογκοκου απο τα λιγα που ξερω προτεινω τα εξης.Αντι για τοστ με γαλοπουλα θα ειχα μια κονσερβα τονου η αν ειχα την ευκαιρια κοτοπουλο φιλετο με σαλατα η στην τελικη ενα και μισο σκουπ πρωτεινη.Στα μεσημεριανα δεν θα ειχα μπιφτεκι[πολυ σπανια] αντι αυτου θα ειχα μοσχαρι φιλετο.Επισης θα περιοριοζα πολυ τον αρακα μιας και ειναι αμυλωδες οσπριο αν δεν κανω λαθος.Πριν το υπνο νομιζω πρωτεινη σε γαλα η σε γιαουρτι μεσα με κανενα αμυγδαλο η με καμια κουταλια ελαιολαδο.Αυτα απο μενα.

-Nikolakis-
15-02-10, 01:00
για πρωινο βγαλε το γαλα.δε λεω,σωστα κανεις και πινεις γαλα αλλα εχει θερμιδες..αν θες βαλε 0%...αλλος τροπος ειναι να χτυπησεις ενα scoop πρωτεινης στο shaker και να το φας σε μπωλ μαζι με τη βρωμη...οπως τρως τα δημητριακα...φαε και λιγα αμυγδαλα..αλλα οπως γραφεις,δηλαδη μεχρι δεκα οχι παραπανω...δεκατιανο βαλε μαυρο ψωμι και μια φετα γαλοπουλα μαζι με το τυρι χαμηλων λιπαρων...μεσημεριανο βαλε 150γρ ψητο η βραστο κρεατικο η ψαρι,εννοειται απαχα και τα δυο με μια μετρια πατατα και λιγη πρασινη σαλατα με 1-2 κουατλιες του γλυκου ελαιολαδο..για πηγη υδατανθρακα προτιμα μαυρο ρυζι η αν βρεις και γλυκοπατατες..αλλα και η πατατα ειναι οκ..τα μπιφτεκια ειναι οκ αρκει να ειναι χωρις ψωμι..πλαστα με λιιιιγη ντοματουλα για να μαλακωσουνε,ανιθο και κρεμμυδακι..Αρακας δεν βοηθαει..βγαλτον..μετα την προπονηση πιες την πρωτεινη σου και μετα απο κανενα 45 λεπτο, θα φας το ιδιο με το μεσημεριανο με λιγοτερο υδατανθρακα...Φρουτα αποφυγε τα..αν θες,σε εντονη λιγουρα φαε πρασινο μηλο γιατι εχει ινες και ''ξυπναει'' το μεταβολισμο....αργοτερα φαε κατι καθαρο,δηλαδη καποιο κρεατικο,χωρις καθολου υδατανθρακα,με πρασινη σαλατουλα... και πριν τον υπνο βαλε πρωτεινη σε νερο...

1)ολα αυτα που σου γραφω, ναι μεν δεν ειναι λαθος αλλα θα πρεπει να μετρησεις τις θερμιδες που πρεπει να παιρνεις και να υπολογισεις γραμμαρια πρωτεινης,υδατανθρακα και λιπαρων...ψαξε στο φορουμ στο θεμα διατροφη..
2)τον υδατανθρακα τον ζυγιζεις βρασμενο γιατι ως γνωστον βαραινουν εξαιτιας του νερου που απορροφουν...
μετρα τις ποσοτητες και ξαναποσταρε τη διατροφη σου...βεβαια,δες και τι θα σου πουν οι υπολοιποι...
3)ξεκινα με την απλη μειωση των θερμιδων αρχικα και μετα απο απωλεια 2-3 κιλων,επεειδη θα εχει παρει φορα ο οργανισμος βαζεις το λιποδιαλυτη...γλουταμινη, η γνωμη μου ειναι ενα scoop μετα την προπονηση μαζι με την πρωτεινη...
4)να μετρας με μεζουρα τη μεση σου καθε 7 μερες...αν χανεις,κρατα αυτες τις ποσοτητες,αν παιρνεις η δεν χανεις,μειωνεις λιιιιιγο τον υδατανθρακα....
5)ΜΗΝ κανεις υπερβολες στην ποσοτητα φαγητου...αν πρεπει να βγαλεις μερικα carbs, καντο με προσοχη...
Αυτα τα λιγα...
Υ.Σ. καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου φιλε μου!!!!!

gj
15-02-10, 09:55
τελειωνει και ο Φεβρουαριος και οπως με βλεπω λεω ηρθε η ωρα για στεγνωμα (οχι να γινουμε και κομματια που και να θελω τελος παντων)...
Το υψος μου ειναι 1,74 και ειμαι 85 κιλα

Στοχος ειναι το στεγνωμα( ενα οχι τοσο bulking-look :thumbdown: ) αλλα και να κρατησω οσο μπορω μυες να μην μικρυνω πολυ...

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ - Πρωτεινη,γλουταμινη (με δεξτρινη),tribudex,xenadrine rfa-x (για 20 μερες και μετα θα βαλω κατι πιο δυνατο ;-) )

Διατροφη


Πρωινο -----> 4 κουταλιες της σουπας quaker,πρωτεινη,1 κουταλακι του γλυκου μελι με 300ml γαλα

Δεκατιανο --------> 1 τοστ με διπλη γαλοπουλα και τυρι με χαμηλα λιπαρα
10 αμυγδαλα

Μεσημεριανο α)200 γρ φιλετο κοτοπουλο
ή
β)1 μεριδα αρακα και 2 μπιφτεκια
ή
γ)250γρ ψαρι
με
α)μια πατατα βραστη
ή
β)150γρ καφε ρυζι

Μετα την προπονηση
Πρωτεινη σε νερο και ενα φρουτο (πορτοκαλι ή πρασινο μηλο)


Βραδινο
Το α ή β ή γ του μεσημεριανου με μια πρασινη σαλατα

πριν τον υπνο
πρωτεινη σε νερο

Πως σας φαινεται?....
Από το δεκατιανό βγάλε τον υδατάνθρακα. Η τόνο η μια ομελετίτσα με πράσινο.
Στο πριν τον υπνο φάε δυο γιαουρτια ή κότατζ και αν σε παίρνει σε θερμίδες φάε και λίγα αμύγδαλα. Στα υπόλοιπα είσαι κομπλέ

Jeik
15-02-10, 10:24
αρνολντ όλες σωστές οι παρατηρήσεις σου..εγώ θα του πρότεινα όμως να μην κόψει το γάλα η 1,5% η 0%.πιστεύω στο πρωινό έχει θέση ακόμη...ας το κρατήσει τώρα και μετά απο κανένα δίμηνο το κόβει..απο ότι ξέρω το κόβουμε όταν πάμε για τη λεπτομέρεια..ναι μεν θολώνουν τα γαλακτοκομικά αλλά πιστεύω ότι χρειάζονται και στη γράμμωση..τουλάχιστον στις αρχές της..

-Nikolakis-
15-02-10, 18:11
αρνολντ όλες σωστές οι παρατηρήσεις σου..εγώ θα του πρότεινα όμως να μην κόψει το γάλα η 1,5% η 0%.πιστεύω στο πρωινό έχει θέση ακόμη...ας το κρατήσει τώρα και μετά απο κανένα δίμηνο το κόβει..απο ότι ξέρω το κόβουμε όταν πάμε για τη λεπτομέρεια..ναι μεν θολώνουν τα γαλακτοκομικά αλλά πιστεύω ότι χρειάζονται και στη γράμμωση..τουλάχιστον στις αρχές της..

Αδερφε δεν εχεις αδικο...απλα ειναι ο τροπος που επιλεγω προσωπικα να κανω οταν ερχεται η ωρα της γραμμωσης.......αλλα ειναι μονο ο δικος μου τροπος....φυσικα και υπαρχουν πολλοι αλλοι,ισως και πιο σωστοι απο τον δικο μου,αρα......ας το κρατησει απλα μονο το πρωι..!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

keep on trying..!!

giannis64
15-02-10, 19:30
τελειωνει και ο Φεβρουαριος και οπως με βλεπω λεω ηρθε η ωρα για στεγνωμα (οχι να γινουμε και κομματια που και να θελω τελος παντων)...
Το υψος μου ειναι 1,74 και ειμαι 85 κιλα

Στοχος ειναι το στεγνωμα( ενα οχι τοσο bulking-look :thumbdown: ) αλλα και να κρατησω οσο μπορω μυες να μην μικρυνω πολυ...

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ - Πρωτεινη,γλουταμινη (με δεξτρινη),tribudex,xenadrine rfa-x (για 20 μερες και μετα θα βαλω κατι πιο δυνατο ;-) )

Διατροφη


Πρωινο -----> 4 κουταλιες της σουπας quaker,πρωτεινη,1 κουταλακι του γλυκου μελι με 300ml γαλα το μελι βαλτω στο μεταπροπονητικο

Δεκατιανο --------> 1 τοστ με διπλη γαλοπουλα και τυρι με χαμηλα λιπαρα
10 αμυγδαλα

Μεσημεριανο α)200 γρ φιλετο κοτοπουλο+μια κουταλια ελαιολαδο
ή
β)1 μεριδα αρακα και 2 μπιφτεκια
ή
γ)250γρ ψαρι
με
α)μια πατατα βραστη
ή
β)150γρ καφε ρυζι

Μετα την προπονηση
Πρωτεινη σε νερο και ενα φρουτο (πορτοκαλι ή πρασινο μηλο)


Βραδινο
Το α ή β ή γ του μεσημεριανου με μια πρασινη σαλατα +μια κουταλια ελαιλαδο

πριν τον υπνο
πρωτεινη σε νερο

Πως σας φαινεται?....

Πρώτα πρώτα θα ήταν καλύτερα να μας έγραφες την διατροφή σου πριν από αυτήν που επέλεξες για στέγνωμα.

Τώρα εγώ την βλέπω πολύ καλή εκτός από το φρούτο το οποίο ανεβάζει την γλυκόζη σου, που για στέγνωμα δεν νοείτε!

Προσωπική άποψη μου.
βαλε και μια πολυβιταμινη.

Jeik
15-02-10, 23:51
arnold αν μπορείς πόσταρε τη διατροφή που ακολουθείς για γράμμωση;)

-beba-
16-02-10, 11:22
τελειωνει και ο Φεβρουαριος και οπως με βλεπω λεω ηρθε η ωρα για στεγνωμα (οχι να γινουμε και κομματια που και να θελω τελος παντων)...
Το υψος μου ειναι 1,74 και ειμαι 85 κιλα

Στοχος ειναι το στεγνωμα( ενα οχι τοσο bulking-look :thumbdown: ) αλλα και να κρατησω οσο μπορω μυες να μην μικρυνω πολυ...

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ - Πρωτεινη,γλουταμινη (με δεξτρινη),tribudex,xenadrine rfa-x (για 20 μερες και μετα θα βαλω κατι πιο δυνατο ;-) )

Διατροφη


Πρωινο -----> 4 κουταλιες της σουπας quaker,πρωτεινη,1 κουταλακι του γλυκου μελι με 300ml γαλα - Εγω θα έβγαζα το μέλι και το γάλα θα το έκανα 0% λιπαρά
Δεκατιανο --------> 1 τοστ με διπλη γαλοπουλα και τυρι με χαμηλα λιπαρα
10 αμυγδαλα - Το ψωμί δεν είναι καλή ιδέα γιατί και το μαυρο-ολικής κ.λ.π. είναι τελικά άσπρο ψωμί με καραμελόχρωμα. Ενας τόνος σε νερό με λίγο μαυρο ρίζι και σαλάτα μου φαίνεται καλύτερη ιδέα ή αυγά βραστά σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο κιόλας.
Μεσημεριανο α)200 γρ φιλετο κοτοπουλο
ή
β)1 μεριδα αρακα και 2 μπιφτεκια
ή
γ)250γρ ψαρι
με
α)μια πατατα βραστη
ή
β)150γρ καφε ρυζι
Θα έβγαζα τον αρακά γιατί έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.Επίσης θα πρέπει να βάλεις και πράσινη σαλάτα.Μετα την προπονηση
Πρωτεινη σε νερο και ενα φρουτο (πορτοκαλι ή πρασινο μηλο)
Θα πρόσθετα στο σεικερ με την πρωτείνη και νερό κάποιον απλό υδατάνθρακα και θα παρέλειπα το φρούτο.

Βραδινο
Το α ή β ή γ του μεσημεριανου με μια πρασινη σαλατα
Καλή ιδέα αλλά στο δείπνο μείωσε λίγο τους υδατάνθρακες.
πριν τον υπνο
πρωτεινη σε νερο
Καλύτερα βάλε καζείνη με νερό που απορροφάται πιο αργά.Ή μπορείς να φας γιαούρτη με λίγα λιπαρά και 20 αμύγδαλα (ανάλατα πάντα)Πως σας φαινεται?....

Αυτές τις αλλαγές θα σου πρότεινα. Επίσης μπορείς να βάζεις ελαιόλαδο (δεν ξέρω πόσο ακριβώς) στο δεκατιανό, το μεσημεριανό και το βραδυνό.

-Nikolakis-
18-02-10, 15:25
arnold αν μπορείς πόσταρε τη διατροφή που ακολουθείς για γράμμωση;)

φιλε μου την ποσταρα..

Nick Sotiralis
24-02-10, 22:22
πριν τον υπνο μαζι με την πρωτεινη να βαλω και τη γλουταμινη?...

thegravijia
24-02-10, 22:25
πριν τον υπνο μαζι με την πρωτεινη να βαλω και τη γλουταμινη?...
το να βαλεις πρωτεινη το βραδυ ειναι οτι χειροτερο...
βαλε γιαουρτια η καζεινη +ω3 ...

γλουταμινη μετα την προπονηση

Nick Sotiralis
24-02-10, 22:28
τι προτεινετε για πριν τον υπνο? να βαλω ενα γιαουρτι 0 % με 5 αμυγδαλα?...

Nick Sotiralis
24-02-10, 22:50
επισης να πω οτι στο μεταπροπονητικο λεω να βαλω 2 scoop 40γρ πρωτεινη...

sogoku
25-02-10, 00:11
Γιατι η πρωτεινη πριν τον υπνο ειναι οτι χειροτερο?

thegravijia
25-02-10, 00:16
Γιατι η πρωτεινη πριν τον υπνο ειναι οτι χειροτερο?
γιατι για τον υπνο θες κατι να σε κρατησει ολη νυχτα ...η πρωτεινη αφομοιωνεται αμεσως + οτι αν την παρεις εκτος απο το πρωινο και το μεταπροπονητικο δεν αφομοιωνεται ολη

sogoku
25-02-10, 00:24
Θες να πεις μπορει να αποθηκευτει και σε λιπος?Δηλαδη αν χτυπησω μια γουει μεσα σε γιαουρτι με λιγα αμυγδαλα η λινελαιο ελαιολαδο δεν θα με κρατησει κανα 2 με 3 ωρες οχι οσο η καζεινη εννοειται.

Machiavelli
25-02-10, 01:02
το να βαλεις πρωτεινη το βραδυ ειναι οτι χειροτερο...
βαλε γιαουρτια η καζεινη +ω3 ...

γλουταμινη μετα την προπονηση

Ε όχι και ο,τι χειρότερο. Εγώ τρώω και whey με την καζεΐνη του γιαουρτιού και τα λιπαρά, να απορροφήσω και άμεσα μιας και έχει περάσει το 3ωρο από το τελευταίο γεύμα και να μένει ενεργός ο μεταβολισμός κατά την διάρκεια της νύχτας απορροφώντας αργά αργά και την καζεΐνη (περίπου 40 γραμμάρια πρωτεΐνης παίρνω στο προ ύπνου).

thegravijia
25-02-10, 01:10
πριν τον υπνο
πρωτεινη σε νερο

αυτολεει στο ποστ ποιο πανω..εκει με την διατροφη..
αυτο θεωρω κακο πριν τον υπνο

sTeLaKoS
25-02-10, 15:50
Ε όχι και ο,τι χειρότερο. Εγώ τρώω και whey με την καζεΐνη του γιαουρτιού και τα λιπαρά, να απορροφήσω και άμεσα μιας και έχει περάσει το 3ωρο από το τελευταίο γεύμα και να μένει ενεργός ο μεταβολισμός κατά την διάρκεια της νύχτας απορροφώντας αργά αργά και την καζεΐνη (περίπου 40 γραμμάρια πρωτεΐνης παίρνω στο προ ύπνου).


Me too
:thumbup::thumbup:

Nick Sotiralis
28-02-10, 21:36
μετα απο κατι αλλαγες αυτη ειναι η τελικη διατροφη...

Πρωινο-> 1 scoop πρωτεινη και 2 κουταλιες της σουπας quaker (σε γαλα Daily 1.5% με 70% λιγοτερη λακτοζη):P

Δεκατιανο -> 1 τοστ με διπλη γαλοπουλα και ντοματα

Μεσημεριανο-> α) 200γρ κοτοπουλο ή μοσχαρι ή μια μεριδα φακες
με
β) 100γρ καφε ρυζι ή μια πατατα

Μετα την προπονηση-> 1,5 scoop πρωτεινη με 1 πρασινο μηλο

Βραδινο-> το Α του μεσημεριανου με μια πρασινη σαλατα με μια κουταλια ελαιολαδο

Πριν τον υπνο -> 1 γιαουρτι 0% και 2 αυγα(μονο το ασπραδι)

Να πω οτι η πρωτεινη που παιρνω ειναι η ISO-GOLD η οποια στο scoop δινει 27γρ πρωτεινη 1γρ λιπος και 2,5 υδατανθρακα...

giannis64
28-02-10, 22:12
μετα απο κατι αλλαγες αυτη ειναι η τελικη διατροφη...

Πρωινο-> 1 scoop πρωτεινη και 1 φλυτζανα quaker (σε γαλα Daily 1.5% με 70% λιγοτερη λακτοζη)
οι δυο κουταλιες ειναι λιγες σε υδατανθρακα.

Δεκατιανο -> 1 τοστ με διπλη γαλοπουλα και ντοματα

Μεσημεριανο-> α) 200γρ κοτοπουλο ή μοσχαρι ή μια μεριδα φακες
με
β) 100γρ καφε ρυζι ή μια πατατα

Μετα την προπονηση-> 1,5 scoop πρωτεινη με 1 πρασινο μηλο

Βραδινο-> το Α του μεσημεριανου με μια πρασινη σαλατα με μια κουταλια ελαιολαδο

Πριν τον υπνο -> 1 γιαουρτι 0% και 2 αυγα(μονο το ασπραδι)+ μια χουφτα αμυγδαλα αψητα.
:thumbup::thumbup::clap:

Να πω οτι η πρωτεινη που παιρνω ειναι η ISO-GOLD η οποια στο scoop δινει 27γρ πρωτεινη 1γρ λιπος και 2,5 υδατανθρακα...

και εγω την ιδια παιρνω!!!

Nick Sotiralis
30-04-10, 00:18
Ηλικια 18
Κιλα 78


ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ

Πρωινο -----> 1 scoop πρωτεινη σε γαλα 1 μπανανα

Δεκατιανο ----> 3 τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα τυρι milner και ντοματα
1 καψουλα Ω3
Μεσημεριανο -------> κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι με πατατα η ρυζι η μακαρονι
2 φετες μαυρο ψωμι και σαλατα
Πριν την προπονηση ----> 1 scoop πρωτεινη σε νερο

Μεταπροπονητικο ----> 1 scoop πρωτεινη σε νερο και 1 μπανανα

Βραδινο ----> κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι με σαλατα

Πριν τον υπνο ----> 1 scoop ΚΑΘΑΡΗ πρωτεινη και 5 αμυγδαλα

Να πω οτι το ενα scoop της πρωτεινης που ειναι στο πρωινο,πριν και μετα την προπονηση δινει 500 θερμιδες 25 γρ πρωτεινης 80γρ υδατανθρακα και 8 λιπους

Επισης καθε κυριακη το πρωι θα εχω ενα cheat meal μεχρι να σκασω :P

Zylo
30-04-10, 00:31
Ηλικια 18
Κιλα 78


ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ

Πρωινο -----> 1 scoop πρωτεινη σε γαλα 1 μπανανα

Δεκατιανο ----> 3 τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα τυρι milner και ντοματα
1 καψουλα Ω3
Μεσημεριανο -------> κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι με πατατα η ρυζι η μακαρονι
2 φετες μαυρο ψωμι και σαλατα
Πριν την προπονηση ----> 1 scoop πρωτεινη σε νερο

Μεταπροπονητικο ----> 1 scoop πρωτεινη σε νερο και 1 μπανανα

Βραδινο ----> κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι με σαλατα

Πριν τον υπνο ----> 1 scoop ΚΑΘΑΡΗ πρωτεινη και 5 αμυγδαλα

Να πω οτι το ενα scoop της πρωτεινης που ειναι στο πρωινο,πριν και μετα την προπονηση δινει 500 θερμιδες 25 γρ πρωτεινης 80γρ υδατανθρακα και 8 λιπους

απο scoop πρωτεινης εισαι φτιαγμενος ρε μεγαλε????4 σκοοπ την ημερα ειναι παρα πολλα.....μην τρελα8ουμε....

επισης πιστευω οτι δεν εχεις ασχοληθει αρκετα γενικα με την διατροφη σου...
1ον δεν μας δινεις ποσοτητες σε γραμμαρια..
2ον το πρωι δεν εχεις υδατανθρακες....
3ον γραψε μας τις θερμιδες συντηρησης και το υψος σου μολις την διορθωσεις....εμενα προσωπικα δε μ αρεσε.....:(

Ramrod
30-04-10, 01:27
Συμφωνώ με το φίλο μου Zylo.

Το ένα scoop πρωτεϊνη φέυγει (η το βραδυνό ή πριν την προπόνηση). Αν θες να παίρνεις σκόνη το βράδυ πάρε καζεϊνη ή πολλών πηγών σε γάλα, όχι καθαρή whey.

Το πιο σημαντικό που είδα εγώ είναι το πρωϊνό σου. Δε νοείται το πρωϊ να τρως μια πανανούλα και 30γρ whey. Παίρνεις δηλαδή 250 θερμίδες τραβηγμένες απο τα μαλλιά. Βάλε υδατάνθρακες.... Στο βραδινό σε παίρνει να βάλεις λίγο υδατάνθρακα(μια μικρή βραστή πατάτα) ή λίπος(ελαιόλαδο) αν θες όγκο. Το ελαιόλαδο είναι must στη σαλάτα, 1-2 κουταλιές.

και όπως είπε και ο Zylo, τις ποσότητες τις μετράς? Πόσες θερμίδες είναι περίπου αυτή η διατροφή? Και πόσο είναι ο BMR σου?

Zylo
30-04-10, 01:53
Επισης αμα ξεκινισεις απο τ 18 σου 4 σκοοπ πρωτεινη (που πιστευω και οι ββ δεν το κανουν αυτο) στα 25-30 θα εχεις ενα οραιο παραμορφομενο εξωγηινο συκωτι:P......
το πρωι βαλε κουακερ(βρωμη)δεν ειναι και οτι πιο νοστιμο αλλα ειναι το καλιτερο σε ποιοτητα υδανατθρακων....μπεσ στις συνταγες και θα βρεις πως να την τρως....εγω τωρα την εχω συνηθισει μετα απο 3 βδομαδες και μπορω να τν φαω και σκετη με το κουταλακι:green:

Ramrod
30-04-10, 02:14
Επισης αμα ξεκινισεις απο τ 18 σου 4 σκοοπ πρωτεινη (που πιστευω και οι ββ δεν το κανουν αυτο) στα 25-30 θα εχεις ενα οραιο παραμορφομενο εξωγηινο συκωτι:P......
το πρωι βαλε κουακερ(βρωμη)δεν ειναι και οτι πιο νοστιμο αλλα ειναι το καλιτερο σε ποιοτητα υδανατθρακων....μπεσ στις συνταγες και θα βρεις πως να την τρως....εγω τωρα την εχω συνηθισει μετα απο 3 βδομαδες και μπορω να τν φαω και σκετη με το κουταλακι:green:

3 Βδομάδες? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...φίλε εγώ έκανα 2 μήνες να τη συνηθίσω όταν την αρχισα...και αυτό το μήνα(είναι ο 8ος που τρώω βρώμη) μπορώ να φάω το πιτάκι χωρίς προσθετα σιρόπια, μαρμελάδες μελια κλπ. Σκέτο...βρώμη και αυγό. :green:

albertob30
30-04-10, 02:30
Ηλικια 18
Κιλα 78


ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ

Πρωινο -----> 1 scoop πρωτεινη σε γαλα 1 μπανανα βγαλε την μπανανα και βαλε κουακερ

Δεκατιανο ----> 3 τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα τυρι milner και ντοματα
1 καψουλα Ω3
Μεσημεριανο -------> κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι με πατατα η ρυζι η μακαρονι
2 φετες μαυρο ψωμι και σαλατα
Πριν την προπονηση ----> 1 scoop πρωτεινη σε νερο

Μεταπροπονητικο ----> 1 scoop πρωτεινη σε νερο και 1 μπανανα και μια κουταλια μελι εδω

Βραδινο ----> κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι με σαλατα +λιγο ρυζι

Πριν τον υπνο ----> 1 scoop ΚΑΘΑΡΗ πρωτεινη και 5 αμυγδαλα καζεινη ή γιαουρτι 2% με πρωτεινη μεσα ανακατεμενο

Να πω οτι το ενα scoop της πρωτεινης που ειναι στο πρωινο,πριν και μετα την προπονηση δινει 500 θερμιδες 25 γρ πρωτεινης 80γρ υδατανθρακα και 8 λιπους

Επισης καθε κυριακη το πρωι θα εχω ενα cheat meal μεχρι να σκασω :P


δλδ για τον αλλον που λεει οτι τα 4 σκουπ ειναι παρα πολλα .. τα 3 ειναι οκ δλδ ??..πιες πολυ νερο και δεν θα παθεις τπτ..

Ramrod
30-04-10, 02:38
δλδ για τον αλλον που λεει οτι τα 4 σκουπ ειναι παρα πολλα .. τα 3 ειναι οκ δλδ ??..πιες πολυ νερο και δεν θα παθεις τπτ..

Η συνιστώμενη δοσολογία ακόμα και απο τις εταιρείες είναι 3 scoop την ημέρα. Προσωπικά θεωρώ ανούσιο να παίρνεις σκόνη ενώ μπορείς να φας. Το φαϊ δε το αντικαθιστά τίποτα, η σκόνη είναι λύση ανάγκης για ορισμένες στιγμες, δεν μπορείς να αντικαθιστας το 50-60% των γευμάτων σου με αυτό.

Zylo
30-04-10, 11:58
Η συνιστώμενη δοσολογία ακόμα και απο τις εταιρείες είναι 3 scoop την ημέρα. Προσωπικά θεωρώ ανούσιο να παίρνεις σκόνη ενώ μπορείς να φας. Το φαϊ δε το αντικαθιστά τίποτα, η σκόνη είναι λύση ανάγκης για ορισμένες στιγμες, δεν μπορείς να αντικαθιστας το 50-60% των γευμάτων σου με αυτό.

+1



οσο για το πιτακι εγς βαζωδιαφορα μεσα οχι επειδη δε μ αρεσει αλλα επειδη ειναι πολυ στεγνο -.-

Machiavelli
30-04-10, 12:41
Είναι υπερθερμιδική αυτή η διατροφή; Λίγη μου φαίνεται.

Eddie
30-04-10, 13:15
Επισης αμα ξεκινισεις απο τ 18 σου 4 σκοοπ πρωτεινη (που πιστευω και οι ββ δεν το κανουν αυτο) στα 25-30 θα εχεις ενα οραιο παραμορφομενο εξωγηινο συκωτι:P......


Μηπως βγαλει και καρκινο?Τι λετε ρε παιδια :shock::shock::shock::shock::shock:

Εδω παιρνουμε αλλα κι αλλα η πρωτεινη θα πειραξει?Σιγα την υπερβολη!!Μερικοι κανουν διατροφη με πανω απο 300γρ πρωτεινη τη μερα (3γρ/κιλο) ειναι δυνατων να καλυψεις τοσο πρωτεινη απο 3 σκουπ και φαγητο?Αν κανεις ισορροπημενη και πλουσια διατροφη με πολυ νερο που λεει κι ο αλμπερτο τι προβλημα να εχεις.Πιστευω οτι εαν παιρνεις 4 σκουπ 30γρ ειναι καλυτερα απο το να παιρνεις 3σκουπ 40γρ οπως κανουμε πολλοι,καλυτερη αφομοιωση!

Μαρία
30-04-10, 13:20
Επισης αμα ξεκινισεις απο τ 18 σου 4 σκοοπ πρωτεινη (που πιστευω και οι ββ δεν το κανουν αυτο) στα 25-30 θα εχεις ενα οραιο παραμορφομενο εξωγηινο συκωτι:P......


Δηλαδη εγω που πινω και στην εγκυμοσυνη θα εχω προβλημα με το μωρο???
Γιατι τοσο κακο κανει η πρωτεινη?
Και εγω νομιζα οτι απλα ειναι συμπληρωμα και αντι να κανω πλουσιο το χασαπη της γειτονιας συμπληρωνω καποια γευματα με αυτην!

Κανω και καταχρηση 2σκουπ την φορα........:green:

GEORGEXX1
30-04-10, 13:24
Μηπως βγαλει και καρκινο?Τι λετε ρε παιδια :shock::shock::shock::shock::shock:

Εδω παιρνουμε αλλα κι αλλα η πρωτεινη θα πειραξει?Σιγα την υπερβολη!!Μερικοι κανουν διατροφη με πανω απο 300γρ πρωτεινη τη μερα (3γρ/κιλο) ειναι δυνατων να καλυψεις τοσο πρωτεινη απο 3 σκουπ και φαγητο?Αν κανεις ισορροπημενη και πλουσια διατροφη με πολυ νερο που λεει κι ο αλμπερτο τι προβλημα να εχεις.Πιστευω οτι εαν παιρνεις 4 σκουπ 30γρ ειναι καλυτερα απο το να παιρνεις 3σκουπ 40γρ οπως κανουμε πολλοι,καλυτερη αφομοιωση!

+1

Η Υπερβολη θα ειταν αν επαιρνε και ξεχωριστα αμινοξεα,εαν οχι ειναι μια χαρα.

Ramrod
30-04-10, 13:24
Και εγω νομιζα οτι απλα ειναι συμπληρωμα και αντι να κανω πλουσιο το χασαπη της γειτονιας συμπληρωνω καποια γευματα με αυτην!

Και προτιμάς να κάνεις πλούσιες δίαφορες εταιρείες που ψωμολυσσάνε...! Και ο καημένος ο χασάπης τι θα κάνει? Κλέφτης θα γίνει...???:unsure:

:turtle:

Μαρία
30-04-10, 13:26
Και προτιμάς να κάνεις πλούσιες δίαφορες εταιρείες που ψωμολυσσάνε...! Και ο καημένος ο χασάπης τι θα κάνει? Κλέφτης θα γίνει...???:unsure:

:turtle:

Τι να κανω?Εχω και αδυναμια στις γευσεις(φραουλα,σοκολατα,μπανανα)και τωρα στην εγκυμοσυνη πιο εντονη:turtle:

Nick Sotiralis
30-04-10, 13:34
στο πρωινο παιρνω 500 θερμιδες 25 γρ πρωτεινης και 80 υδατανθρακα μονο απο την whey γι αυτο εχω βαλει μονο μια μπανανα. μονο απο την πρωτεινη δηλαδη την μερα θα παιρνω 1500 θερμιδες.

ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ

στο μεσημεριανο 1 κουταλια ελαιολαδο στη σαλατα
βραδυ + 1 γιαουρτι
το μεσημεριανο οι ποσοτητες ειναι 250 γρ κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι και 200γρ μακαρονι η ρυζι

τωρα καλυτερα?:unsure:

GEORGEXX1
30-04-10, 13:40
Δηλαδη εγω που πινω και στην εγκυμοσυνη θα εχω προβλημα με το μωρο???
[QUOTE]φυσικα και θα εχεις, μολις βγει θα σε κανει μαυρη στο ξυλο γιατι χρησιμοποιησες πρωτεινη γραμωσης
Γιατι τοσο κακο κανει η πρωτεινη?

ναι γιατι μετα αφου χορτάσεις βαριαισε να κανεις φαγητο στον Νασερ

Ramrod
30-04-10, 13:43
στο πρωινο παιρνω 500 θερμιδες 25 γρ πρωτεινης και 80 υδατανθρακα μονο απο την whey γι αυτο εχω βαλει μονο μια μπανανα. μονο απο την πρωτεινη δηλαδη την μερα θα παιρνω 1500 θερμιδες.

??????
Μάλλον δε παίρνεις Whey αλλά πρωτεϊνη όγκου...


ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ

στο μεσημεριανο 1 κουταλια ελαιολαδο στη σαλατα
βραδυ + 1 γιαουρτι
το μεσημεριανο οι ποσοτητες ειναι 250 γρ κοτοπουλο(ωμό?) η μοσχαρι η ψαρι και 200γρ μακαρονι η ρυζι (βραζμένο?)

τωρα καλυτερα?:unsure:

Nick Sotiralis
30-04-10, 13:49
??????
Μάλλον δε παίρνεις Whey αλλά πρωτεϊνη όγκου...

ναι ακομα δεν την εχω ξεκινησει το σκεφτομαι ακομα

τα φαγητα δεν τα μετραω ωμα

Rise above
30-04-10, 13:52
στο πρωινο παιρνω 500 θερμιδες 25 γρ πρωτεινης και 80 υδατανθρακα μονο απο την whey γι αυτο εχω βαλει μονο μια μπανανα. μονο απο την πρωτεινη δηλαδη την μερα θα παιρνω 1500 θερμιδες.

ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ

στο μεσημεριανο 1 κουταλια ελαιολαδο στη σαλατα
βραδυ + 1 γιαουρτι
το μεσημεριανο οι ποσοτητες ειναι 250 γρ κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι και 200γρ μακαρονι η ρυζι

τωρα καλυτερα?:unsure:

nick δεν είναι το ίδιο καταρχάς δε σε κρατάει καθόλου αυτό θα πεινάσεις σε 1 ώρα , βάλε ΤΟΥΛAΧΙΣΤΟΝ 50 γραμμάρια βρώμη στο πρωινό ( εγώ θα έβαζα 100+ στον όγκο με τα stats σου )

επίσης θα σου πρότεινα μαζί με τα αμύγδαλα 2 γιαούρτια πριν τον ύπνο (2x total 0% τα σπάνε :thumbup:)

Ramrod
30-04-10, 13:53
ναι ακομα δεν την εχω ξεκινησει το σκεφτομαι ακομα

τα φαγητα δεν τα μετραω ωμα

250 γρ στήθος κοτόπουλο είναι γύρω στα 75 γρ πρωτεϊνης....(30γ/100). βάλε και καμια 10αριά απο τα ζυμαρικά σύνολο 85. Είσαι σίγουρος ότι τα χρειάζεσαι?
Εγώ πάντως το βρίσκω λάθος. Στο πιο σημαντικό γεύμα(πρωϊνό) παίρνεις 25γρ και πιο μετά που ο οργανισμός δε θα τα απορροφήσει όλα 75-85. Καλύτερα μοιρασε τις ποσότητες πρωτεϊνης ανάλογα με τις αναγκες του οργανισμού...

Nick Sotiralis
30-04-10, 13:54
πρωινο λεω να βαλω 300ml γαλα quaker 1 σκουπ πρωτεινη μελι ολα μαζι χυλος και λιγο κανελα για γευση

τι λετε και εσεις?

Ramrod
30-04-10, 13:58
πρωινο λεω να βαλω 300ml γαλα quaker 1 σκουπ πρωτεινη μελι ολα μαζι χυλος και λιγο κανελα για γευση

τι λετε και εσεις?

Τι να σου πω...εγώ δε θα προτιμούσα gainer στο πρωϊνό(βασικά εγώ δε τα προτιμώ καθόλου αλλά τεσπα). Σε περιορίζει πολύ σε πρωτεϊνη. Εγώ παίρνω 1 scoop whey+300ml γάλα+δημητριακά και μετα απο 2 ώρες πιτάκι βρώμης...

Rise above
30-04-10, 13:59
πρωινο λεω να βαλω 300ml γαλα quaker 1 σκουπ πρωτεινη μελι ολα μαζι χυλος και λιγο κανελα για γευση

τι λετε και εσεις?

:thumbup:




ps.το κοτόπουλο ζύγισε το ψημένο όχι άψητο γιατί χάνι υγρά και συρρικνώνεται στο ψήσιμο

Machiavelli
30-04-10, 13:59
στο πρωινο παιρνω 500 θερμιδες 25 γρ πρωτεινης και 80 υδατανθρακα μονο απο την whey


Αυτό δεν είναι whey, η δολοφονία της whey είναι.
Εγώ λέω να μην πάρεις αυτή την αηδία που ρώτησες στην αξιολόγηση και να φας κι άλλους καλούς υδατάνθρακες.

Ramrod
30-04-10, 14:07
Αυτό δεν είναι whey, η δολοφονία της whey είναι.
Εγώ λέω να μην πάρεις αυτή την αηδία που ρώτησες στην αξιολόγηση και να φας κι άλλους καλούς υδατάνθρακες.

+1

Μπορείς να φας δημητριακά, μέλι, φρούτα αντί να τρως τις γ@..ζαχαρες που βάζουν στα gainer για να σου τρώνε τα λεφτα...

Nick Sotiralis
30-04-10, 14:08
Αυτό δεν είναι whey, η δολοφονία της whey είναι.
Εγώ λέω να μην πάρεις αυτή την αηδία που ρώτησες στην αξιολόγηση και να φας κι άλλους καλούς υδατάνθρακες.

το ξερω οτι και οι πρωτεινες ογκου δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα με την whey που παιρνω τωρα με 4 scoop τη μερα θα θελω 70 ευρω καθε 15 μερες ασε που δεν εχει και γλουταμινη μεσα... και δινει στα 2 scoop που ειναι η δοσολογια 28 γρ πρωτεινης

θα κοιταξω να δω και αλλες πρωτεινες οικονομικες και θα σας πω

Machiavelli
30-04-10, 14:23
Αποκλείεται να βγαίνει πιο φθηνή η όγκου αν υπολογίσεις πόσα πληρώνεις για κάθε γραμμάριο πρωτεΐνης (προσοχή, πρωτεΐνης και όχι σκόνης) (εφόσον μιλάμε για αγορά και των δύο από το ίδιο κατάστημα). Και ειδικά αυτή που ρώτησες έχει μόνο υψηλού γλυκαιμικού δείκτη υδατάνθρακες, που ακόμα και για μετά την προπόνηση είναι υπερβολικά πολλοί. Απ' ότι κατάλαβα αγοράζεις από Ελλάδα, κάνε ένα καλό στην τσέπη σου και αγόραζε ΗΡΑΚΛΗ.
Το μέλι δε το θεωρώ καλό και τα φρούτα με μέτρο. Βρώμη, ρύζι, πατάτα, αυτά δίνουν καλό όγκο.

Ramrod
30-04-10, 16:16
Αποκλείεται να βγαίνει πιο φθηνή η όγκου αν υπολογίσεις πόσα πληρώνεις για κάθε γραμμάριο πρωτεΐνης (προσοχή, πρωτεΐνης και όχι σκόνης) (εφόσον μιλάμε για αγορά και των δύο από το ίδιο κατάστημα). Και ειδικά αυτή που ρώτησες έχει μόνο υψηλού γλυκαιμικού δείκτη υδατάνθρακες, που ακόμα και για μετά την προπόνηση είναι υπερβολικά πολλοί. Απ' ότι κατάλαβα αγοράζεις από Ελλάδα, κάνε ένα καλό στην τσέπη σου και αγόραζε ΗΡΑΚΛΗ.
Το μέλι δε το θεωρώ καλό και τα φρούτα με μέτρο. Βρώμη, ρύζι, πατάτα, αυτά δίνουν καλό όγκο.

+1

+10

Αποκελείεται να σου βγαίνει η whey 28γρ πρωτεϊνης ανα 2 scoop. 1000% κάνεις λάθος. 28γρ ανα scoop θα είναι.

Πάρε Ηρακλή αν θες οικονομική, όπως είπε και ο Machiavelli. 35γρ σκόνης 27 γρ πρωτεϊνης. Μια χαρά είναι. Θες 48 ευρώ το μήνα αν πληρώσεις με αντικαταβολή(2 κιλά). Υπάρχουν και άλλες βέβαια όπως της Warriorlab(βλ Extreme stores).
Και φυσικά θα σου βγαίνουν ακριβές οι πρωτεϊνες γενικότερα αν θες 4 scoop την ημέρα. Φαε και κανένα κρεατάκι...πιο οικονομικό και πιο υγειινό είναι(μάλλον:green:)

ντάξει, μια χαρούλα είναι το μέλι μεταπροπονητικά ή και το πρωϊ πρωϊ. Δεν είπα μια κυψέλη! Αλλά μια κουταλίτσα...
:turtle:

sTeLaKoS
30-04-10, 16:21
Πάρε Ηρακλή αν θες οικονομική, όπως είπε και ο Machiavelli. 35γρ σκόνης 27 γρ πρωτεϊνης. Μια χαρά είναι. Θες 48 ευρώ το μήνα αν πληρώσεις με αντικαταβολή(2 κιλά). Υπάρχουν και άλλες βέβαια όπως της Warriorlab(βλ Extreme stores).
Και φυσικά θα σου βγαίνουν ακριβές οι πρωτεϊνες γενικότερα αν θες 4 scoop την ημέρα. Φαε και κανένα κρεατάκι...πιο οικονομικό και πιο υγειινό είναι(μάλλον:green:)


Ε όχι και πιο οικονομικό το κρέας! Αν δεν υπήρχαν τα συμπληρώματα πρωτείνης θα είχαμε μπει φυλακή.

Ramrod
30-04-10, 16:28
Ε όχι και πιο οικονομικό το κρέας! Αν δεν υπήρχαν τα συμπληρώματα πρωτείνης θα είχαμε μπει φυλακή.

Εξαρταται απο που αγοράζεις πρωτεϊνη...Ο φίλος παίρνει απο ελλάδα...όταν σου δίνει 90 ευρώ την πρωτεϊνη πως δεν είναι. Βέβαια ξέρω δεν είναι παντού έτσι...

sTeLaKoS
30-04-10, 16:41
90€ τις 5 λιμπρες; Δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές. Για μένα όσοι εν έτη 2010 πληρώνουν τόσα χρήματα για πρωτείνη είναι κορόιδα.
Ακόμη κι από Ελλάδα, αν ακολουθήσει τη συμβουλή του Machiavelli (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=3035) και αγοράσει Ηρακλή μια χαρά συμφέρει.

Ramrod
30-04-10, 16:44
90€ τις 5 λιμπρες; Δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές. Για μένα όσοι εν έτη 2010 πληρώνουν τόσα χρήματα για πρωτείνη είναι κορόιδα.
Ακόμη κι από Ελλάδα, αν ακολουθήσει τη συμβουλή του Machiavelli (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=3035) και αγοράσει Ηρακλή μια χαρά συμφέρει.

Φίλε ασε...βγαίνω λιγάκι οφ αλλά...

Στην Ελλάδα μια Eas myopro σε λογική τιμή δεν έχω βρει...Την πουλάνε λες και ελιναι μαγική σκόνη...έλεος!

sogoku
30-04-10, 17:29
whey maxx της pvl.2,3 κιλα 55 ευρω.

GEORGEXX1
30-04-10, 17:44
TMU 58 ΕΥΡΩ στα 2.27κg.

Eddie
30-04-10, 20:45
Φίλε ασε...βγαίνω λιγάκι οφ αλλά...

Στην Ελλάδα μια Eas myopro σε λογική τιμή δεν έχω βρει...Την πουλάνε λες και ελιναι μαγική σκόνη...έλεος!

5lb 75.20Ευρω.Πολλα αλλα οχι και εξωπραγματικα(που υπαρχουν βεβαια).Τωρα αλλο ερωτημα,γιατι να παρεις eas και οχι μια πιο φτηνη?Για νιτρικα φορμουλες λιποδιαλυτες συμφωνω οτι παιζει απο εταιρια σε εταιρια,αλλα στην πρωτεινη δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες.Τουλαχιστον να εξισωνουν τη διαφορα τιμης τους..

Sorry για το οφ.

albertob30
30-04-10, 22:26
εγω πινω πρωτεινη εδω και 3 χρονια και την εχω κοψει μονο 10 μερες ..

το κεφαλι μου εχει αρχισει να πρασινιζει και το δεξι μου αφτι ειναι μπορντο..


λετε να την κοψω?

NASSER
01-05-10, 00:38
Παιδια αρκετα ειπαμε για τις τιμες και δεν αρμοζει με τους κανονες του φορουμ. Μυαλο και αντιλειψη εχουμε ολοι, υπαρχουν προτασεις απο χορηγους και η διαδυκτιακη ενημερωση ειναι αρκετη για να κανει ο καθενας τις επιλογες του.

Nick Sotiralis
02-05-10, 19:37
ΠΡΩΙΝΟ ----> 4 κουταλιες της σουπας quaker,1 σκουπ whey plex,1 κουταλια της σουπας μελι,κανελα,5 γρ γλουταμινη

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ----> 3 τοστ με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα,τυρι milner,ντοματα
1 καψουλα Ω3

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ----> 250 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ή ψαρι)
200 γρ (ρυζι ή μακαρονι)
1 σαλατα με μια κουταλια ελαιολαδο


ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ----> μισο σκουπ whey και BCAA (BCAA 4000 All Stars)


ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ----> 1 σκουπ whey,1 μπανανα,5 γρ γλουταμινη, BCAA

ΒΡΑΔΙΝΟ ----> 200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ή ψαρι)
σαλατα

ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ---->1 γιαουρτι με 10 αμυγλαδα και 5 γρ γλουταμινη

racingman
02-05-10, 20:06
ρε παιδια αυτο το quaker που λετε τι ειναι??
μια φορα ειχα παρει απο το super market κατι δημητριακα που εγραφαν quaker και ηταν σαν λασπη,δν τρογωνταν.αυτα λετε?

Ramrod
02-05-10, 20:12
ρε παιδια αυτο το quaker που λετε τι ειναι??
μια φορα ειχα παρει απο το super market κατι δημητριακα που εγραφαν quaker και ηταν σαν λασπη,δν τρογωνταν.αυτα λετε?

Ναι...βρώμη είναι. Όταν τη βάζεις σε γάλα ή νερό λασπώνει όπως το πες...

Rise above
02-05-10, 20:26
βάλε λίγο υδατάνθρακα στο βραδινό σου nick

Nick Sotiralis
22-05-10, 21:20
ποσα γραμμαρια ειναι το κουταλι της σουπας? δηλαδη ενα κουταλι της σουπας quaker ποσα γραμμαρια ειναι?

giannis64
22-05-10, 21:29
αναλογα το μεγεθος του!! διαβασε εδω δοσολογια βρωμης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8471)

Nick Sotiralis
22-05-10, 22:04
μπορω να τα υπολογιζω και με τα scoop?:unsure: δηλαδη 1 scoop=34 γρ ξερω εγω :unsure: ?

GEORGEXX1
22-05-10, 22:11
μπορω να τα υπολογιζω και με τα scoop?:unsure: δηλαδη 1 scoop=34 γρ ξερω εγω :unsure: ?

Δεν θα ειναι σιγουρη μετρηση, γιατι αλλος ο ογκος σκονης και αλος της βρωμης.Παρε καλυτερα ζυγαρια ακριβειας θα χρειαστει και για τα υπολοιπα

giannis64
22-05-10, 22:11
κατσε γιατι κατι δεν παει καλα!! σκουπ πρωτεινης μπορει να ειναι 34 γρ. σκουπ βρωμης με τιποτα!! παρε ζυγαρια και μετρα αν σε απασχολει τοσο !!!

Ramrod
23-05-10, 02:20
Εγώδ ε πιστευω πως μπορείς να το μετρήσεις ούτε με κουτάλι...αλλες φορές πέφτει περισσότερο, άλλες φορές λιγότερο...όπως και τη whey δυσκολο να τη μετρήσεις σωστά με το σκουπ.
Ενώ με τη ζυγαριά κάνεις τέλεια τη δουλειά σου...

Nick Sotiralis
23-05-10, 22:39
1)μπορουμε σε μεσημεριανο σε φαση γραμμωσης να βαλουμε λευκο ρυζι η πρεπει υποχρεωτικα μαυρο?

2)σε δεκατιανο μαζι με whey τι μπορω να βαλω για υδατανθρακα?

ευχαριστω

thegravijia
23-05-10, 22:42
1)μπορουμε σε μεσημεριανο σε φαση γραμμωσης να βαλουμε λευκο ρυζι η πρεπει υποχρεωτικα μαυρο?

2)σε δεκατιανο μαζι με whey τι μπορω να βαλω για υδατανθρακα?

ευχαριστω
τι αΣπρο τι μαυρο...
το ιδιο ειΝΑΙ ... για φαι μιλαμε παντα.

σε δεκατιανο μαζι με whey? τι τρως δεκατιανο και τρως και γουει ...?
αμα τρως φαι τοτε βαλε ρυζι η πατατα η μακαρονια

αμα τρως γουει βαλε βρωμη...

αλλα καλυτερα φαε φαι .

οχι και γουει και φαι

Nick Sotiralis
23-05-10, 22:52
συνηθως ετρωγα ενα τοστ με μαυρο ψωμι με γαλοπουλα τυρι ντοματα τωρα να βαλω με γαλοπουλα και ασπραδι?
μονο το ψωμι με χαλαει

thegravijia
23-05-10, 22:58
συνηθως ετρωγα ενα τοστ με μαυρο ψωμι με γαλοπουλα τυρι ντοματα τωρα να βαλω με γαλοπουλα και ασπραδι?
μονο το ψωμι με χαλαει
e σιγα ΦΑΕ μαυρο ψωμι με γαλοπουλα και ντοματα μονο.
νομιζω 100γρ γαλοπουλλα ειναι κοντα στος 3-5 φετες .
οσο για το ψωμι δες ποσο θες να φας και το υπολοιπο πετα το .

ετσι κανω και γω στη δουλειΑ.
ΤΡΩΩ ψωμι με κοτοπουλο - γαλοπουλα - και ενα αυγο

ε το μισο ψωμι παει στα σκουπιδια πλεον καθε φορα επειδη θελω να κραταω ελαχιστους υδατανθρακες.

Nick Sotiralis
23-05-10, 22:58
επισης να πω οτι πρωινο εχω βαλει το πιτακι βρωμης.αν βαλω whey στο δεκατιανο να βαλω παλι quaker??

thegravijia
23-05-10, 23:04
επισης να πω οτι πρωινο εχω βαλει το πιτακι βρωμης.αν βαλω whey στο δεκατιανο να βαλω παλι quaker??
εγω λεω καλυτερα φαι .
τωρα αμα θες γουει .εσυ ξερεις ποσους υδατανθρακες θες να περνεις καθημερινα.
εγω λεω καλυτερα οχι υδαυτανθρακα στο δεκατιανο

Svein
24-05-10, 10:05
εγω λεω καλυτερα φαι .
τωρα αμα θες γουει .εσυ ξερεις ποσους υδατανθρακες θες να περνεις καθημερινα.
εγω λεω καλυτερα οχι υδαυτανθρακα στο δεκατιανο

Δηλαδη ποτε πρωτινης να τρώμε υδατάνθρακες ?

thegravijia
24-05-10, 12:00
πρωινο - στο ροφημα μετα την προπονηση και στο γευμα που ακολουθει αμεσως μετα.
εκει θα ναι οι μεγαλες ποσοτητες.
τωρα αμα εισαι στο ογκο βαλε και λιγο και σε αλλα γευματα αλλα οχι στο τελευταιο

Nick Sotiralis
26-05-10, 21:21
και κατι ακομα

το ω3 που εχω να τα παιρνω στο δεκατιανο η πριν τον υπνο?

deluxe
26-05-10, 21:39
Για ενα γευμα σε περιοδο γραμμωσης τι προτεινετε; 2 τοστ με γαλοπουλα,κασερι ή 1 τοστ με διπλη γαλοπουλα και διπλο κασερι; Και ποιο διαστημα της ημερας πρεπει να καταναλωνεται; Ρωταω γιατι περιεχει αμυλο το ψωμι και ακουσα οτι καλυτερα να παιρνεις αμυλο και ινες οχι μετα το απογευμα.

Τα ψωμακια ειναι ολικης αλεσης, η γαλοπουλα 1% λιπαρα και το κασερι 10% λιπαρα.

thanasis reaction
26-05-10, 21:50
εγω θα σου προτεινα μονο γαλοπουλα με λιγη ντοματα.

deluxe
26-05-10, 22:00
2 φετες κασερι ποσο λιπος να εχουν; Ουτε 25γρ δεν ειναι.

thanasis reaction
26-05-10, 22:04
μην το μετρας μεμονομενα!στο συνολο τις ημερας να το μετρας.εξαρταται πιστευω κ απο την διατροφη που κανεις κ την υπολοιπη ημερα.

deluxe
26-05-10, 22:18
Πολυ λιγα λιπαρα παιρνω, οποτε δε πιστευω να πειραζουν οι 2 φετες κασερι! Το πολυ-πολυ να βαλω και λιγο τριμενο τυρι πανω στο ρυζι και το λιπος που εχουν τα γιαουρτια,γαλα και cottage. Ελαχιστο λιπος παιρνω θα ελεγα.

giannis64
26-05-10, 22:23
τρως κασέρια γαλακτοκομικά και ψωμί, και σε άλλο ποστ ρωτάς αν πρέπει να αφαιρέσεις κάποια λαχανικά. βρε κάτσε καλά!!!!!! καλύτερα να τρως όλα τα λαχανικά παρά ψωμιά και γαλακτοκομικά!!

deluxe
26-05-10, 22:30
Απλα ειχα ακουσει για το καροτο οτι εχει μεγαλο GI αν δε κανω λαθος. Κοντα στο 100. Για αυτο ρωτησα.

marvellous
28-05-10, 20:52
Οντως πολυ ωραια διατροφη για γραμμωση. Απλα θελω να κανω 2 ερωτησεις. Τι να τρωω πριν τον υπνο δεδομενου οτι δεν μαρεσει καθολου το γιαουρτι και πως μπορω να αναπροσαρμοσω αυτο το προγραμμα, δεδομενου οτι παω γυμναστηριο το πρωι πριν την δουλεια? Ευχαριστω εκ των προτερων

Manos1989
28-05-10, 21:00
Οντως πολυ ωραια διατροφη για γραμμωση. Απλα θελω να κανω 2 ερωτησεις. Τι να τρωω πριν τον υπνο δεδομενου οτι δεν μαρεσει καθολου το γιαουρτι και πως μπορω να αναπροσαρμοσω αυτο το προγραμμα, δεδομενου οτι παω γυμναστηριο το πρωι πριν την δουλεια? Ευχαριστω εκ των προτερων

Mπορείς να το αντικαταστήσεις με cottage cheese.
Πάντως η διατροφή είναι φτιαγμένη από τον nick sotiralis,στα δικά του μέτρα και στις δικές του ανάγκες.Καλύτερα να διαβάσεις τα άρθρα του φόρουμ και να βγάλεις μία που ταιριάζει σε σένα και να την postareis για τυχόν διορθώσεις!
Καλώς ήρθες:welcome:

Nick Sotiralis
02-09-10, 14:07
ΥΨΟΣ 1,77
ΚΙΛΑ 79


ΠΡΩΙΝΟ στο mixer :1 μπανανα,μπισκοτοκρεμα(γενικα οποιαδηποτε κρεμα),μελι,γαλα


ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 2 τοστ με γαλοπουλα τυρι


ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ κοτοπουλο ή μοσχαρι ή φακες με κοτοπουλο η μοσχαρι με πατατα η ρυζι η μακαρονι

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 1 φρυγανια με μελι


ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ βοηθεια εδω :unsure:

ΒΡΑΔΙΝΟ σαν το μεσημεριανο

ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ 2 γιαουρτια

geo28
02-09-10, 14:10
μεταπροπονητικα μπορεις να βαλεις 8-9 ασπραδια και για υδατανθρακα 100 γραμμαρια γλυκοζη απο σουπερ μαρκετ,η 2 κουταλιες μελι...γιοκ δλδ ακομα και η πρωτεινη??

Nick Sotiralis
02-09-10, 14:11
ναι ασε :(

jGod
02-09-10, 14:26
βάλε και λίγο βούτυρο στην φρυγανιά..
αυτή δεν είναι διατροφή όγκου..αλλα λίπους.διαβασε λιγο καλυτερα το φορουμ.
για μεταπροπονητικο μπρεις να βαλεις μερικα ασπραδια(5-6) με ενα Milko free.

Nick Sotiralis
02-09-10, 15:58
βάλε και λίγο βούτυρο στην φρυγανιά..
αυτή δεν είναι διατροφή όγκου..αλλα λίπους.διαβασε λιγο καλυτερα το φορουμ.
για μεταπροπονητικο μπρεις να βαλεις μερικα ασπραδια(5-6) με ενα Milko free.

ποση πρωτεινη εχει το μιλκο free?

Eddie
02-09-10, 16:03
Φαι φιλε,φαι.Λευτα να εχεις να σκορπας και ορεξη για να τρως.Πολυ μοσχαρι,πολλα αυγα ολοκληρα,φυστικοβουτυρα,ταχινια,πολυ καστανο ρυζι και πατατα και γενικα καθαρες τροφες.





βάλε και λίγο βούτυρο στην φρυγανιά..
αυτή δεν είναι διατροφή όγκου..αλλα λίπους.διαβασε λιγο καλυτερα το φορουμ.
.

Χαχαχαχαχααχαχαχα:rolf::rolf::rolf::rolf:



για μεταπροπονητικο μπρεις να βαλεις μερικα ασπραδια(5-6) με ενα Milko free.

Για μιλκο δε γνωριζω παντως δε θα το συνιστουσα,καλυτερα το νεσκουικ που εχει δεξτροζη.

Nick Sotiralis
02-09-10, 16:08
συνδιασμο μιλκο νεσκουικ?





Για μιλκο δε γνωριζω παντως δε θα το συνιστουσα,καλυτερα το νεσκουικ που εχει δεξτροζη.[/QUOTE]

Eddie
02-09-10, 16:10
συνδιασμο μιλκο νεσκουικ?

Οχι μονο νεσκουικ.

Ramrod
02-09-10, 16:22
το μιλκο έχει 17γρ πρωτεϊνη περίπου....(το 500αρι)

Nick Sotiralis
02-09-10, 16:54
αρα θελω 2 μιλκο καθε φορα

Qlim4X
02-09-10, 16:58
αρα θελω 2 μιλκο καθε φορα

προσεχε οομως και ποσες ζαχαρες εχει μεσα ακομα και το free δεν ειναι αθοο;)

metalwar
02-09-10, 22:12
Γιατι δε τρως ενα τονο μετα τη προπονηση με τιποτα ριζογκοφρετες;

Devil
02-09-10, 23:29
Γιατι δε τρως ενα τονο μετα τη προπονηση με τιποτα ριζογκοφρετες;

:thumbup::thumbup::thumbup:

Ramrod
03-09-10, 00:04
Γιατι δε τρως ενα τονο μετα τη προπονηση με τιποτα ριζογκοφρετες;

και σε sanwich θα μπορούσες...το έκανα όταν ξεκίνησα και είχε μια χαρά αποτέλεσμα...μπορείς να εναλάσσεις τόνο, κοτόπουλο, γαλοπούλα για να μη μαζέψεις πολύ υδράργυρο...

geo28
03-09-10, 00:30
τα ασπραδια δεν ειναι πιο γρηγορης απορροφησης
απο κοτοπουλο ,τονο και τετοια?γιατι να μν τρωει αυγα
ρε παιδια??

Ramrod
03-09-10, 00:36
τα ασπραδια δεν ειναι πιο γρηγορης απορροφησης
απο κοτοπουλο ,τονο και τετοια?γιατι να μν τρωει αυγα
ρε παιδια??

Να τρώει...απλά τα ασπράδια τα μπουχτίζεις έυκολα αμα τρως κάθε μέρα και δε συνδυάζονται με πολλούς υδατάνθρακες...γευστικά...:green:

ee4649
03-09-10, 09:47
Βάλε 100 γρ κοτοπουλάκι στήθος(περίπου 24 γρ πρωτείνης) και 5 ασπράδια(15 γρ πρωτείνης) και είσαι κομπλε...σύνολο μεταπροπονητικό κοντά 40γρ πρωτείνης,καλά είναι..και απορροφάτε γρήγορα από τον οργανισμό και προχωράς σε επόμενο γεύμα..

Nick Sotiralis
31-01-13, 03:35
stats: Υψος 1,75
Κιλα 71

πρωινο - 1 σκουπ πρωτεινης σε νερο 1 φρουτο 1γρ βιταμινη C

δεκατιανο- 1 σαντουιτς με ψωμι ολικης 1 μπιφτεκι κοτοπουλου 1 φετα τυρι light

μεσημεριανο - 250 γρ κοτοπουλο η μοσχαρι με 200 γρ ρυζι η μακαρονια

πριν την προπονηση - 1 φρουτο

αμεσως μετα την προπονηση- myobuild (musletech)
30 λεπτα μετα την προπονηση - 1 σκουπ πρωτεινη, 1 γρ βιταμινη c

βραδινο- 250 γρ κοτοπουλο η μοσχαρι με 150 γρ ρυζι η μακαρονια

προ υπνου - 1 γιαουρτι 0 %

MUSKLGEORGE
31-01-13, 03:55
βγαλε απο το βραδινο τους υδατανθρακες οπωσδηποτε και βαλε το πρωι βρωμη.παρεπιμπτοντως,αυξησε λιγο τις θερμιδες.τις κοβω λιγο χαμηλα.

Nick Sotiralis
31-01-13, 04:04
οποτε να βαλω 100 γρ quaker το πρωι και να αφαιρεσω το ρυζι η το μακαρονι το βραδι κομπλε μου φαινεται πιο σωστο :thumbup:

MUSKLGEORGE
31-01-13, 04:09
βαλε και μερικα αμυγδαλα με το γιαουρτι και προσθεσε ωμα λαχανικα για ινες οποιες ωρες τις ημερας θες εσυ.