PDA

Επιστροφή στο Forum : Bodybuilding & Aνάπτυξη...



Nikzor
07-09-09, 15:11
Παιδία,καλησπέρα.Ελπίζω να είστε και να περνάτε καλά!Ο γιος μου είναι 14 ετών και κάνει βάρη...Ασκήσεις που ετσιάζουν σε ειδικές μυικές ομάδες.Βάζει αρκέτα κιλά,και κάνει 10-12 επαναλήψεις...Μήπως η ανάπτυξή του κινδυνεύει απο τα βάρη?:shock: (Όχι η μυική,που μόνο δεν κινδυνεύει ! ) (Η σκελετική...Το ύψος )


:thumbup: Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Πρώτα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Στήθος.

Peck Deck
Οριζόντιες πιέσεις πάγκου
Πιέσεις σε επικλινή πάγκο.

Πλάτη.
Μονόζυγο με αντίβαρο (δεν ξέρω ακριβή ονομασία.)
Κωπηλατική με αλτήρες
Τροχαλία (παρόμοια με το μονόζυγο)

Τρικέφαλοι.

Τροχαλία (δεν ξέρω ακριβή ονομασία)
Μία άσκηση με αλτήρες πίσω απο το κεφάλι που κάνει έλξη.

Δικέφαλοι

Άρσεις με αλητήρες (ταυτόχρονα)
Άρσεις με μπάρα
Άρσεις με τροχαλία.

Ώμοι

Προτάσεις
Εκτάσεις (καθιστός
Πιέσεις (καθιστός

Πόδια

Πρέσα
Εκτάσεις τετρακεφάλων
Διπλώσεις δικεφάλων
Αρσεις γαμπων (εκεί βάζει πολλά κιλά)


Κάνει επίσης ασκήσεις αλτηκότητας. Αλματάκια-Προβολές (Λόγω του ότι παίζει και μπάσκετ.)

Κάνει 5 μήνες
Του έχει γίνει εμμονή.!

KATERINI 144
07-09-09, 15:18
η ανάπτυξη του σε ύψος δεν κινδυνεύει, αλλα ειναι μικρός ακόμη και δε χρειάζεται να βάζει πολλα κιλά, τη ασκήσεις κάνει?!

thegravijia
07-09-09, 15:24
αμα εχει σωστη τεχνικη ολα οκ..αλλα αν δεν του εχει δειξει καποιος και ειναι και λιγο ενθουσιωδεις με τα κιλα..φοβαμε οτι θα το παρακανει με το βαρος...
οποτεθελει προσοχη...

Exci
07-09-09, 15:25
Ασκήσεις που ετσιάζουν σε ειδικές μυικές ομάδες
Τι ακριβως εννοεις εδω? Αν εννοεις απομονωτικες, καλυτερα θα ηταν να μεινει στις βασικες.

Nikzor
07-09-09, 15:32
η ανάπτυξη του σε ύψος δεν κινδυνεύει, αλλα ειναι μικρός ακόμη και δε χρειάζεται να βάζει πολλα κιλά, τη ασκήσεις κάνει?!


Πρώτα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Στήθος.

Peck Deck
Οριζόντιες πιέσεις πάγκου
Πιέσεις σε επικλινή πάγκο.

Πλάτη.
Μονόζυγο με αντίβαρο (δεν ξέρω ακριβή ονομασία.)
Κωπηλατική με αλτήρες
Τροχαλία (παρόμοια με το μονόζυγο)

Τρικέφαλοι.

Τροχαλία (δεν ξέρω ακριβή ονομασία)
Μία άσκηση με αλτήρες πίσω απο το κεφάλι που κάνει έλξη.

Δικέφαλοι

Άρσεις με αλητήρες (ταυτόχρονα)
Άρσεις με μπάρα
Άρσεις με τροχαλία.

Ώμοι

Προτάσεις
Εκτάσεις (καθιστός
Πιέσεις (καθιστός

Πόδια

Πρέσα
Εκτάσεις τετρακεφάλων
Διπλώσεις δικεφάλων
Αρσεις γαμπων (εκεί βάζει πολλά κιλά)


Κάνει επίσης ασκήσεις αλτηκότητας. Αλματάκια-Προβολές (Λόγω του ότι παίζει και μπάσκετ.)

Κάνει 5 μήνες :)
Του έχει γίνει εμμονή.!

Μαρία
07-09-09, 15:54
Κάνει επίσης ασκήσεις αλτηκότητας. Αλματάκια-Προβολές (Λόγω του ότι παίζει και μπάσκετ.)

.!

Αυτά με προσοχή γιατί είναι πλειομετρικές και επιβαρύνουν αρκετα το μυοσκελετικό και επειδή είναι στην αναπτυξη θέλει προσοχή.Πιστευω να μην τα έχει σε καθημερινή βάση στην προπόνηση του γιατί το σκελετικό δεν είναι ετοιμο για αυτού του είδους επιβάρυνση.Οταν λες αλματάκια υποθέτω βημα-αλμα,συσπειρωσεις-εκλακτισεις,ρυθμοι η και κερκιδες (σκαλοπάτια)και φαντάζομαι να μην γίνονται και με επιπρόσθετο βάρος παρα το βάρος του ίδιου του παιδιού.

KATERINI 144
07-09-09, 16:16
εντάξει ειναι το πρόγραμμα του, στα χερια πεστου περισσοτερο ογκο δινει ο τρικεφαλος, δε χρειαζεται να κανει 3 ασκήσεις για δικέφαλο (για τώρα)

TEFAAtzis
07-09-09, 20:12
Αυτην την συζητηση ειχα και χτες με εναν συμφοιτητη μου ο οποιος υποστηριζε γενικα πως τα βαρη σε μικρες ηλικειες δεν κανουν καλο και εμποδιζουν την αναπτυξη.Εγω πιστευω πως αν δεν κανει κανεις πρωταθλητισμο απο τετοια ηλικεια στα βαρη και πως αν ξεκινησει σιγα σιγα χωρις να ανεβει πολυ γρηγορα δεν θα εχει κανενα προβλημα.Τα πολλα κιλα που λετε οτι κανει ο γιος σας ισως ειναι προβλημα γ'αυτο και θα ταν καλυτερο να ξεκινησει με μικρες αντιστασεις