PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα,συμβουλές!!



kris
08-09-09, 11:22
Καταρχήν καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα εάν είναι δυνατόν να μου δώσετε κάποιες συμβουλές.Είμαι αρχάριος σε θέμα προπονήσεων γυμναστηρίου αν και έχω κάποιες γνώσεις περί του θέματος

Είμαι 21 χρόνον,ύψος 1,83 και 80 κιλά.Ο σκοπός μου είναι αύξηση μυϊκού όγκου+μείωση λίπους.Το σώμα μου και η υγεία μου είναι πολύ ταλαιπωρημένη γιατί μέσα σε έναν χρόνο έπεσα από 115 κιλά που ήμουν στα 67 και για "ευκατανοητους" λόγους ανέβηκα σταδιακά στα 80.Κατά την διάρκεια που από 67 κιλά πήγα 80 πήγαινα γυμναστήριο,κάτι το οποιο δεν έκανα κατά την διάρκεια που από 115 κιλά πήγα 67 (μεγάλο λάθος)Με λίγα λόγια έκανα προπονήσεις περίπου για 4 μήνες βλέποντας αποτελέσμετα.Για κάποιους σοβαρούς οικογενειακούς λόγους εδώ και 3 μήνες αναγκαστικά να σταματήσω το γυμναστήριο αλλα τώρα πλέον μπορώ να ξαναρχίσω.

Το πρόγραμμα που ακολουθούσα ήταν:
δευτερα:πλάτη
τρίτη:δικέφαλα,τρικέφαλα
τεταρτη:στήθος
πέμπτη:ώμοι,τραπεζοειδής
παρασκευή:πόδια

Ανά κάθε μυϊκή ομάδα έκανα 4 ασκήσεις από 8-16 επαναλήψεις,σε μορφή πυραμίδας.
Επίσης ανά 2 εβδομάδας κρατούσα 2 ασκήσεις από τις 4 σταθερές και άλλαζα τις άλλες 2

Οι προπονήσεις διαρκούν από 45 λεπτά μέχρι 1 ώρα

Θα ήθελα να μου πείτε(γιατί είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποια γκάφα θα κάνω)εάν το πρόγραμμα είναι επαρκής/λάθος και τα λοιπά,σας ευχάριστο εκ τον προτερων

TEFAAtzis
08-09-09, 11:50
Το προγραμμα σου μια χαρα μου φανηκε φιλε Κρις και μου θυμησε αυτο του Μπουρναζου για ογκο.Απο την στιγμη που δουλεψες πανω σε αυτο το προγραμμα εγω θα σου προτεινα να το αλαξεις και να κανεις ενα σπλιτ 4 ημερων.Ποσταρε το εδω και το συζηταμε

Exci
08-09-09, 11:57
δευτερα:πλάτη
τρίτη:δικέφαλα,τρικέφαλα
τεταρτη:στήθος

:unsure:
Καλα πιασιματα δεν εχετε εσεις?....

kris
08-09-09, 12:17
Αν έχουμε πιασίματα λέει?Στην αρχή κλαιγόμουν που ήμουν πιασμένος και πονούσα,μέχρι που με ενημέρωσε ένας φίλος μου ότι όσο πιο πολύ πιασμένος+πόνο νιώθεις σημαίνει ότι τόσο πιο καλή ήταν η προπόνηση(μέχρι ένα σημείο βεβαια)

Πλέον πες με μαζοχιστή αλλα είμαι μέσα στην τρελή χαρά όταν είμαι πιασμένος/πονάω γιατί καταλαβαίνω ότι έχει γίνει δουλειά.Αντίθετος άμα δεν είμαι πιασμένος την επομενη μέρα μια προπόνησης νιώθω πως τσάμπα πήγε η προπόνηση :)

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μερικοί μου λέγανε ότι είναι λάθος να συνδυάζω δικέφαλα/τρικέφαλα.Ξέχασα να αναφέρω ότι δικέφαλα τρικέφαλα τα κάνω εναλλάξ μια άσκηση τρικέφαλα-μια άσκηση δικέφαλα

Ένα εναλλακτικό πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου είναι
Δευτερα:πλάτη/τρικέφαλα
Τρίτη:ωμους/τραπεζοειδής
Τεταρτη:στήθος/δικέφαλα
Πέμπτη:πόδια

Αλλα δεν ξέρω κατά ποσο είναι καλο να συνδυάσω πλάτη η στήθος που είναι μεγάλες μυϊκές ομάδες με κάποια μικρότερη...

TEFAAtzis
08-09-09, 22:32
Αν έχουμε πιασίματα λέει?Στην αρχή κλαιγόμουν που ήμουν πιασμένος και πονούσα,μέχρι που με ενημέρωσε ένας φίλος μου ότι όσο πιο πολύ πιασμένος+πόνο νιώθεις σημαίνει ότι τόσο πιο καλή ήταν η προπόνηση(μέχρι ένα σημείο βεβαια)

Πλέον πες με μαζοχιστή αλλα είμαι μέσα στην τρελή χαρά όταν είμαι πιασμένος/πονάω γιατί καταλαβαίνω ότι έχει γίνει δουλειά.Αντίθετος άμα δεν είμαι πιασμένος την επομενη μέρα μια προπόνησης νιώθω πως τσάμπα πήγε η προπόνηση :)

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μερικοί μου λέγανε ότι είναι λάθος να συνδυάζω δικέφαλα/τρικέφαλα.Ξέχασα να αναφέρω ότι δικέφαλα τρικέφαλα τα κάνω εναλλάξ μια άσκηση τρικέφαλα-μια άσκηση δικέφαλα

Ένα εναλλακτικό πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου είναι
Δευτερα:πλάτη/τρικέφαλα
Τρίτη:ωμους/τραπεζοειδής
Τεταρτη:στήθος/δικέφαλα
Πέμπτη:πόδια

Αλλα δεν ξέρω κατά ποσο είναι καλο να συνδυάσω πλάτη η στήθος που είναι μεγάλες μυϊκές ομάδες με κάποια μικρότερη...

Κανε καλυτερα στηθος δικεφαλα,ποδια,ξεκουραση,πλατη πισω ωμους και ωμους τρικεφαλα