PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP



flame
15-09-09, 21:16
Γεια σας παιδια ειμαι νεος εδω και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθήσετε με το προγραμα γυμναστικης

Αν μπορείτε να μου πειτε ποσες και ποιες μερες να κανω και ποια μερη του σωματος καθε φορα και ποιες ασκησεις για τα μερη του σωματος να κανω.


ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ
Ειμαι 17-18 χρονών και δεν παω γυμναστήριο αλλα κανω σπιτι μου γυμναστικη με αλτήρες ειμαι σε αρχαριο επιπεδο και θα ηθελα να σοβαρεψω λιγακι τον τροπο που κανω βαρη γι'αυτο κανω αυτο το post.
Ειμαι καπου στα 76 κιλά και εχω υψος γυρο στο 1,80

TEFAAtzis
16-09-09, 01:00
θα σου προτεινα αν εχεις την ευχερια βεβαια και μπορεις να ξεκινησεις γυμναστηριο γτ στο σπιτι μονο με αλτηρες ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα

flame
16-09-09, 01:38
eσυ ποσο καιρο πας?

TEFAAtzis
16-09-09, 18:34
eσυ ποσο καιρο πας?

γυρω στον εναν χρονο συνολικα αλλα πιο σοβαρα 7 μηνες θα ελεγα.Αυτο τι σχεση εχει?

flame
17-09-09, 10:12
γυρω στον εναν χρονο συνολικα αλλα πιο σοβαρα 7 μηνες θα ελεγα.Αυτο τι σχεση εχει?


Ξερεις ποια ειναι η καταληλη ωρα για γυμναστική νωρις η αργα το βραδυ η το μεσημερι;;;

giorgospet
17-09-09, 10:58
Αν δεν έχεις το χρόνο ή την οικονομική άνεση ή δε στο επιτρέπουν οι γονείς σου, τότε μπορείς με 2 αλτήρες και μερικά κιλά να κάνεις πρόγραμμα στο σπίτι σου και να δεις αισθητή διαφορά. Αν μπορείς πάρε και ένα μονόζυγο στη πόρτα, και εγώ έτσι άρχισα φίλε μου. Νομίζω υπάρχει θέμα προπόνηση μόνο με αλτήρες, ρίξε μια ματιά.

flame
17-09-09, 14:33
Αν δεν έχεις το χρόνο ή την οικονομική άνεση ή δε στο επιτρέπουν οι γονείς σου, τότε μπορείς με 2 αλτήρες και μερικά κιλά να κάνεις πρόγραμμα στο σπίτι σου και να δεις αισθητή διαφορά. Αν μπορείς πάρε και ένα μονόζυγο στη πόρτα, και εγώ έτσι άρχισα φίλε μου. Νομίζω υπάρχει θέμα προπόνηση μόνο με αλτήρες, ρίξε μια ματιά.


tnx file

TEFAAtzis
19-09-09, 00:04
Ξερεις ποια ειναι η καταληλη ωρα για γυμναστική νωρις η αργα το βραδυ η το μεσημερι;;;

Αναλογα το τι βολευει τον καθεναν.Για μενα οπως και για τους περισσοτερους πιστευω ειναι απογευμα προς βραδακι και ο λογος ειναι οτι εχουν προυπαρξει ειδη 4 περιπου γευματα και το σωμα και ο οργανισμος εχει περισσοτερες δυναμεις

flame
20-09-09, 00:16
Αναλογα το τι βολευει τον καθεναν.Για μενα οπως και για τους περισσοτερους πιστευω ειναι απογευμα προς βραδακι και ο λογος ειναι οτι εχουν προυπαρξει ειδη 4 περιπου γευματα και το σωμα και ο οργανισμος εχει περισσοτερες δυναμεις


Γιατί 4 γευματα; 1ειναι το πρωινό 2 το μεσιμεριανό .τα υπόλοιπα ποια ειναι ;;

thegravijia
20-09-09, 00:20
Γιατί 4 γευματα; 1ειναι το πρωινό 2 το μεσιμεριανό .τα υπόλοιπα ποια ειναι ;;
ανα 2-3 ωρες πρεπει να τρως

flame
20-09-09, 00:31
ανα 2-3 ωρες πρεπει να τρως

Βοηθάει πολυ αυτό;;

thegravijia
20-09-09, 00:32
ναι ητε θες να βαλεις κιλα ητε θες να χασεις ..
αλλα πρεπει να ξερεις τι τρως και ποσο

flame
20-09-09, 01:24
ναι ητε θες να βαλεις κιλα ητε θες να χασεις ..
αλλα πρεπει να ξερεις τι τρως και ποσο


χμμμμ δηλαδη τι πρεπει να τρωω κανονικα γευματα καθε 3 ωρες η και σνακ;;

thegravijia
20-09-09, 01:30
τι εννοεις κανονικα γευματα και τι εννοεις σνακ?
αν μπορεις γραψε ποσοτητες γιατι εγω μπορω να φαω πολυυ φαει σε ενα γευμα αλλα δεν πρεπει γιατι δν τα αφομειωνει ο οργανισμος ...
οποτε γραψε ποσοτητες η εστω επειση δεν νομιζω να ξερεις ποσοτητες μια καλη μεριδα κρεατος ειναι οσο ειναι η παλαμη σου σε καθε γευμα - για να καταλαβεις στο λεω ετσι

TEFAAtzis
20-09-09, 01:34
αυτο που σου ειπε ο Τεραβιγια και που λενε και ολοι.Φαε ανα 2-3 ωρες τουλαχιστον 5 γευματα την ημερα

flame
20-09-09, 03:18
αυτο που σου ειπε ο Τεραβιγια και που λενε και ολοι.Φαε ανα 2-3 ωρες τουλαχιστον 5 γευματα την ημερα


Ναι αλλά τι να φάω οκ τα κανονικά γεύματα πρωινό μεσημεριανό βραδινό αλλά μεταξυ τους να τρωω πχ οτι εχει μεινει απο το μεσημέρι ή μπορω να φαω και ενα μεγαλο μπολ δημητριακα ή ενα τοστ τετοια πραγματα δηλαδη

thegravijia
20-09-09, 11:31
Ναι αλλά τι να φάω οκ τα κανονικά γεύματα πρωινό μεσημεριανό βραδινό αλλά μεταξυ τους να τρωω πχ οτι εχει μεινει απο το μεσημέρι ή μπορω να φαω και ενα μεγαλο μπολ δημητριακα ή ενα τοστ τετοια πραγματα δηλαδη
μπορεις και τετοια...

TEFAAtzis
20-09-09, 12:33
Ναι αλλά τι να φάω οκ τα κανονικά γεύματα πρωινό μεσημεριανό βραδινό αλλά μεταξυ τους να τρωω πχ οτι εχει μεινει απο το μεσημέρι ή μπορω να φαω και ενα μεγαλο μπολ δημητριακα ή ενα τοστ τετοια πραγματα δηλαδη

φυσικα και μπορεις και τετοια.Εγω θα σου προττεινα βεβαια και κατι πολυ ευκολο,γρηγορο και οικονομικο.Φτιαξε πιτα βρωμης.Υπαρχει στις συνταγες και με βιντεακι

flame
20-09-09, 18:05
φυσικα και μπορεις και τετοια.Εγω θα σου προττεινα βεβαια και κατι πολυ ευκολο,γρηγορο και οικονομικο.Φτιαξε πιτα βρωμης.Υπαρχει στις συνταγες και με βιντεακι


Πιτα βρώμης;;; καλη ειναι ;; δεν εχω φαει ποτε μου
μηπως μπορεις να μ πεις που εχει την συνταγη γιατι εψαξα λιγακι ,μα δεν την βρικα:(

TEFAAtzis
20-09-09, 18:31
http://www.youtube.com/watch?v=VjOKs7BmiWk
οριστε η συνταγη φιλε μου.Εμενα μαρεσει πολυ.Αλλα φυσικα δεν τρωγεται σκετη.Εγω βαζω απο πανω κασερι και γαλοπουλα η αμα την κανω κανα πρωινο μελι

flame
20-09-09, 19:18
http://www.youtube.com/watch?v=VjOKs7BmiWk
οριστε η συνταγη φιλε μου.Εμενα μαρεσει πολυ.Αλλα φυσικα δεν τρωγεται σκετη.Εγω βαζω απο πανω κασερι και γαλοπουλα η αμα την κανω κανα πρωινο μελι


thx φίλε μου ανοιξε η όρεξη .οποτε μπορω να το τρωω 3 φορες την ημέρα αυτο ε;; για να συμπληρώσω 6 γευματα

flame
20-09-09, 20:06
http://www.youtube.com/watch?v=VjOKs7BmiWk
οριστε η συνταγη φιλε μου.Εμενα μαρεσει πολυ.Αλλα φυσικα δεν τρωγεται σκετη.Εγω βαζω απο πανω κασερι και γαλοπουλα η αμα την κανω κανα πρωινο μελι


Μήπως εχεις να μου προτείνεις κατι για πριν και για μετα την γυμναστική;;;

TEFAAtzis
21-09-09, 03:03
φυσικα και μπορεις να το τρως 3 φορες την ημερα.Για πριν την γυμναστικη προσωπικα τρωω μπανανα για να με κραταει με τους υδατανθρακες της και να εχω ενεργεια.Για μετα παιρνω πρωτεινη και μετα απο κανα 40λεπτο τρωω κανονικα φαι

thegravijia
21-09-09, 09:08
Μήπως εχεις να μου προτείνεις κατι για πριν και για μετα την γυμναστική;;;

κανα 2ωρο πριν την προπονα κανονικο γευμα ...
μετα την προπονα ενα ροφημα πρωτεινης με δεξτροζη η μελι
και κανα 1.5 - 2 ωρες μετα το ροφημα παλι φαι...

flame
23-09-09, 10:04
Αν φαω μετα δεν πρεπει να περιμένω 3 ωρες για να κανω γυμναστική;;

thegravijia
23-09-09, 10:54
ε ναι ρε να χωνεψεις ...κανα 2 ωρο σιγουρα..

flame
24-09-09, 10:05
αν εχω γρηγορο μεταβολισμο και νιωθω οτι εχω χονεψει να μην κανω;;

flame
24-09-09, 10:31
ε ναι ρε να χωνεψεις ...κανα 2 ωρο σιγουρα..

αν εχω γρηγορο μεταβολισμο και νιωθω οτι εχω χονεψει να μην κανω;;

flame
24-09-09, 10:33
ναι ητε θες να βαλεις κιλα ητε θες να χασεις ..
αλλα πρεπει να ξερεις τι τρως και ποσο

ναι αλλα επειδη παω σχολειο δεν τρωω τπτ παρα μονο ενα τοστ , καλο ειναι αυτο ή θα πρεπει να βρω μια λυση ;;

thegravijia
24-09-09, 11:47
ναι αλλα επειδη παω σχολειο δεν τρωω τπτ παρα μονο ενα τοστ , καλο ειναι αυτο ή θα πρεπει να βρω μια λυση ;;

φαε το πρωινο σου και στο σχολειο φαε το τοστ σου..
αν το παιρνεις απο το ακομα καλυτερα

sTeLaKoS
24-09-09, 23:38
φαε το πρωινο σου και στο σχολειο φαε το τοστ σου..
αν το παιρνεις απο το ακομα καλυτερα

thegravijia από το σπίτι εννοείς?
Θα συμφωνήσω.... ακόμη καλύτερα έτσι. Ξέρεις τι βάξεις μέσα.
Πχ το ψωμί μπορεί να είναι ολικής, η γαλοπούλα αντί για καπνιστή βραστή και το γκούντα χαμηλό σε λιπαρά! Με λίγο μαρουλάκι είναι υπέροχο!
Εννοείται ΠΟΤΕ μαγιονέζα! Είναι ατομική βόμβα που λέει κι ο κολλητός μου! 80% λιπαρά....:notice:

KATERINI 144
24-09-09, 23:43
αν εχω γρηγορο μεταβολισμο και νιωθω οτι εχω χονεψει να μην κανω;;μπορει να νιωθεις οτι χώνεψες αλλα το αιμα ακόμη στο στομάχι θα ειναι, καλύτερα περίμενε.

thegravijia
24-09-09, 23:49
thegravijia από το σπίτι εννοείς?
Θα συμφωνήσω.... ακόμη καλύτερα έτσι. Ξέρεις τι βάξεις μέσα.
Πχ το ψωμί μπορεί να είναι ολικής, η γαλοπούλα αντί για καπνιστή βραστή και το γκούντα χαμηλό σε λιπαρά! Με λίγο μαρουλάκι είναι υπέροχο!
Εννοείται ΠΟΤΕ μαγιονέζα! Είναι ατομική βόμβα που λέει κι ο κολλητός μου! 80% λιπαρά....:notice:
γραφω γρηγορα και ξεχναω λεξεις μερικες φορες ..ναι απο το σπιτι

sTeLaKoS
25-09-09, 00:06
γραφω γρηγορα και ξεχναω λεξεις μερικες φορες ..ναι απο το σπιτι

Αν πρόκειται για λέξεις δε πειράζει, αν αρχίσεις ξεχνάς προτάσεις θα σου συστήσω τον γιατρό μου! :toast:

Τελος οφτοπικ

flame
25-09-09, 14:17
thegravijia από το σπίτι εννοείς?
Θα συμφωνήσω.... ακόμη καλύτερα έτσι. Ξέρεις τι βάξεις μέσα.
Πχ το ψωμί μπορεί να είναι ολικής, η γαλοπούλα αντί για καπνιστή βραστή και το γκούντα χαμηλό σε λιπαρά! Με λίγο μαρουλάκι είναι υπέροχο!
Εννοείται ΠΟΤΕ μαγιονέζα! Είναι ατομική βόμβα που λέει κι ο κολλητός μου! 80% λιπαρά....:notice:

Αυτα δεν πρεπει να τα προσεχω μονο αν θελω να αδυνατίσω;; δηλαδη εγω ειμαι 80 κιλα τωρα που μετρήθηκα και υψος καπου στα 1,83 (περιπου) ειμαι καλα πιστευω και ουτε διαιτα πρεπει να κανω πιστευω γιατι ειμαι και στην αναπτυξη ετσι δεν ειναι;;

sTeLaKoS
25-09-09, 16:33
Αυτα δεν πρεπει να τα προσεχω μονο αν θελω να αδυνατίσω;; δηλαδη εγω ειμαι 80 κιλα τωρα που μετρήθηκα και υψος καπου στα 1,83 (περιπου) ειμαι καλα πιστευω και ουτε διαιτα πρεπει να κανω πιστευω γιατι ειμαι και στην αναπτυξη ετσι δεν ειναι;;


Χμ.... υπάρχει διαφορά. Ακόμη και στον όγκο πχ η διατροφη πρέπει να είναι προσεγμένη. Και τι εννοώ... άλλο η ποσότητα, άλλο η ποιότητα.
Μπορείς να τρώς "καθαρές" τροφές σε ποσότητες που να σε κρατάνε στις θερμίδες συντήρησης, δεν είναι απαραίτητο να προς υποθερμιδικά.
Απλά αν τρως ό,τι πέσει στα χέρια σου εκείνη τη στιγμή θα ξεφύγεις πολύ εύκολα απ' τις θερμίδες που χρειάζεσαι. Και τα κορεσμένα λιπαρά θα είναι αρκετά με αποτέλεσμα να γίνεται λίπος...

flame
28-09-09, 00:11
Χμ.... υπάρχει διαφορά. Ακόμη και στον όγκο πχ η διατροφη πρέπει να είναι προσεγμένη. Και τι εννοώ... άλλο η ποσότητα, άλλο η ποιότητα.
Μπορείς να τρώς "καθαρές" τροφές σε ποσότητες που να σε κρατάνε στις θερμίδες συντήρησης, δεν είναι απαραίτητο να προς υποθερμιδικά.
Απλά αν τρως ό,τι πέσει στα χέρια σου εκείνη τη στιγμή θα ξεφύγεις πολύ εύκολα απ' τις θερμίδες που χρειάζεσαι. Και τα κορεσμένα λιπαρά θα είναι αρκετά με αποτέλεσμα να γίνεται λίπος...

μμ καταλαβα ,δηλαδη σουβλακια να μην τρώω;;
Α και κατι αλλο που με καιει αν δεν εχω κανει γυμναστικη ολη την ημερα και αποφασισω να κανω το βαρδυ πχ. στις 11 κανει; ή οχι;;

flame
30-09-09, 10:00
φαε το πρωινο σου και στο σχολειο φαε το τοστ σου..
αν το παιρνεις απο το ακομα καλυτερα


σουβλακια να μην τρώω;;
Α και κατι αλλο που με καιει αν δεν εχω κανει γυμναστικη ολη την ημερα και αποφασισω να κανω το βαρδυ πχ. στις 11 κανει; ή οχι;;

thegravijia
30-09-09, 11:52
σουβλακια να μην τρώω;;
Α και κατι αλλο που με καιει αν δεν εχω κανει γυμναστικη ολη την ημερα και αποφασισω να κανω το βαρδυ πχ. στις 11 κανει; ή οχι;;
φαε σουβλακια...τι να σου πω..αμα ειναι και απο κοτοπουλο ακομα καλυτερα.
μπα πιο νωρις θελει προπονηση να προλαβαινεις να τρως τουλαχιστον 2 γευματα πριν κοιμηθεις

flame
30-09-09, 20:15
φαε σουβλακια...τι να σου πω..αμα ειναι και απο κοτοπουλο ακομα καλυτερα.
μπα πιο νωρις θελει προπονηση να προλαβαινεις να τρως τουλαχιστον 2 γευματα πριν κοιμηθεις


Αμα κανω γυμναστικη και πειναω ειναι κακο;

KATERINI 144
30-09-09, 22:40
θα γουργουρίζει το στομάχι και θα ξυπνάς απ'το θόρυβο, ρε flame διάβασε λιγο τα αρθρα του φορουμ για διατροφη, ετσι δε θα μαθεις ποτε και δε θα εχεις αποτελέσματα!

kafros gate 7
30-09-09, 23:45
Αμα κανω γυμναστικη και πειναω ειναι κακο;

εγω 1 ωρα με 1:30πριν παω γυμναστηριο τρωω μια συνταγη που εχω δει εδω με κουακερ και φρουτα και 1 χουφτα αμυγδαλα.ετσι με κραταει και εχω δει και πολυ καλυτερα αποτελεσματα στην προπονηση.αν πας με αδειο στομαχι δεν προκειται να ουτε ιδια κιλα να κανεις ουτε ιδιες επαναληψεις αλλα κανε και πειραμα μονος σου και κοιτα αν θα δεις διαφορα...

Exci
01-10-09, 00:48
Τα λιπαρα τι τα θες στο preworkout?

flame
01-10-09, 10:00
Τα λιπαρα τι τα θες στο preworkout?

preworkout?? Αν εννοεις τι τα θελω πριν την γυμναστικη ,δεν τα θελω πριν αλλα γενικα μιλαω .:weights:

Exci
01-10-09, 11:44
Τον καφρο ρωτουσα :)

flame
01-10-09, 14:53
Τον καφρο ρωτουσα :)

ααα οκ χαχαχ:rolf:

kafros gate 7
02-10-09, 01:48
;)
Τα λιπαρα τι τα θες στο preworkout?

κοιτα δεν το πολυσκεφτηκα κιολας για να κανω:green: αυτον τον συνδιασμο αλλα ειδα οτι ειχα καλυτερο πολυ αποτελεσμα και το συνεχισα.
τι λες να βγαλω δηλαδη??

Exci
02-10-09, 11:43
τι λες να βγαλω δηλαδη??
Nα βγαλεις τα λιπαρα απο το γευμα..Τα λιπαρα θα καθυστερησουν την χωνεψη, οποτε αν πας και 1μιση ωρα μετα το γευμα για προπονηση δεν ειναι και οτι καλυτερο.

flame
02-10-09, 19:33
Nα βγαλεις τα λιπαρα απο το γευμα..Τα λιπαρα θα καθυστερησουν την χωνεψη, οποτε αν πας και 1μιση ωρα μετα το γευμα για προπονηση δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να κανω γυμναστικη;;:weights::weights:

Exci
02-10-09, 19:42
Ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να κανω γυμναστικη;;:weights::weights:
Tι ερωτηση ειναι αυτη? Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο που ρωτας.

(προσεχετε και λιγο που κανετε quote :turtle: )

flame
02-10-09, 20:08
Tι ερωτηση ειναι αυτη? Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο που ρωτας.

(προσεχετε και λιγο που κανετε quote :turtle: )
σορρυ για το λαθος quote αλλα εγω ξερω οτι πρεπει να κανεις 6 φορες την εβδομαδα γυμναστικη και μια μερα ξεκουραση

Exci
02-10-09, 21:08
σορρυ για το λαθος quote αλλα εγω ξερω οτι πρεπει να κανεις 6 φορες την εβδομαδα γυμναστικη και μια μερα ξεκουραση
Χε χε χε που λεει και ο ισις..Που το ακουσες αυτο? Δεν υπαρχει "πρεπει" στο ποσες ημερες γυμναζεσαι.

flame
02-10-09, 21:29
Χε χε χε που λεει και ο ισις..Που το ακουσες αυτο? Δεν υπαρχει "πρεπει" στο ποσες ημερες γυμναζεσαι.

Ναι αλλα για να εχεις ενα καλο αποτελεσμα δεν ειναι καλυτερο να γυμανζεσαι πιο συχνα;;

Exci
02-10-09, 21:33
Ναι αλλα για να εχεις ενα καλο αποτελεσμα δεν ειναι καλυτερο να γυμανζεσαι πιο συχνα;;
Καθολου απολυτο δεν ειναι αυτο. Υπαρχει καποιο οριο που ειναι too much, και ενα οριο που ειναι too little, μπορεις να κανεις και με 5 μερες (6 ειναι γενικα too much κατ'εμε, ειδικα για σενα), μπορεις να κανεις και με 2 μερες. Αναλογα τι επιβαρυνση και ερεθισμα δινεις.

Perceptor
04-10-09, 22:36
Η ποσότητα των ημερών δεν καθορίζει το πιό συχνά ή όχι.
Με ένα πρόγραμμα full body μέρα παρα μέρα και για 3 μέρες την εβδομάδα, γυμνάζεις την κάθε μυική ομάδα πιό συχνά, δηλαδή 3 φορές την εβδομάδα.
Ενώ με ένα πρόγραμμα καθημερινό με μία μυική ομάδα ανα μέρα, για 6 μέρες την εβδομάδα (διπλάσιες απο το προηγούμενο πρόγραμμα) γυμνάζεις την κάθε μυική ομάδα λιγότερο συχνά, δηλαδή 1 φορά την εβδομάδα.
Είναι ένα παράδειγμα για να δείξει ότι όλα είναι σχετικά και η ποσότητα ημερών προπόνησης την εβδομάδα δεν καθορίζει το πιό συχνά ή όχι.
Ένας αρχάριος θα πρέπει περισσότερο να γυμνάζει πιό συχνά την κάθε μυική ομάδα, οπότε το 6 μέρες την εβδομάδα και απο μία μυική ομάδα απο το παράδειγμα, θα του είναι too little και όχι too much.

Επίσης, δεν υπάρχει στανταρ για το πόσες μέρες πρέπει ή όχι, ή κάθε πότε.
Όλα καθορίζονται απο το επίπεδο του καθένα, την ποσότητα της προπόνησης, την ένταση και άλλα πολλά.

flame
05-10-09, 12:07
Η ποσότητα των ημερών δεν καθορίζει το πιό συχνά ή όχι.
Με ένα πρόγραμμα full body μέρα παρα μέρα και για 3 μέρες την εβδομάδα, γυμνάζεις την κάθε μυική ομάδα πιό συχνά, δηλαδή 3 φορές την εβδομάδα.
Ενώ με ένα πρόγραμμα καθημερινό με μία μυική ομάδα ανα μέρα, για 6 μέρες την εβδομάδα (διπλάσιες απο το προηγούμενο πρόγραμμα) γυμνάζεις την κάθε μυική ομάδα λιγότερο συχνά, δηλαδή 1 φορά την εβδομάδα.
Είναι ένα παράδειγμα για να δείξει ότι όλα είναι σχετικά και η ποσότητα ημερών προπόνησης την εβδομάδα δεν καθορίζει το πιό συχνά ή όχι.
Ένας αρχάριος θα πρέπει περισσότερο να γυμνάζει πιό συχνά την κάθε μυική ομάδα, οπότε το 6 μέρες την εβδομάδα και απο μία μυική ομάδα απο το παράδειγμα, θα του είναι too little και όχι too much.

Επίσης, δεν υπάρχει στανταρ για το πόσες μέρες πρέπει ή όχι, ή κάθε πότε.
Όλα καθορίζονται απο το επίπεδο του καθένα, την ποσότητα της προπόνησης, την ένταση και άλλα πολλά.

κοιτα φιλε μου εγω δεν παω γυμναστήριο και κανω σπιτι μου με αλτηρες ποδια δεν κανω γιατι εχω ενα προβλημα και κανω φυσικοθεραπεια οποτε κανω μονο πλατη ομους δικεφαλα τρικεφαλα και στηθος (μονο με push-ups),και οταν εκανα καθε μερα εκανα πχ Δευτερα:πλατη ομους ,Τριτη:δικεφαλα ,τρικεφαλα,στηθος.
Και μετα παλι τα ιδια .
Δεν ειναι καλυτερο αφου τα γυμναζω πιο συχνα;;