PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια!!



jof
15-09-09, 23:00
Παιδια ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη για ορθογραφικα λαθη κτλ κτλ κτλ
Ειμαι ο Φωτης 21 χρονων υψος(1.78) βαρος(73-74 κιλα)...Το προβλημα μου ειναι οτι εχψ υπερβολικα καλο μεταβολισμο δεν μπορεσα ποτε να παχυνω οσο και να ετρωγα οτι και να ετρωγα...αποφασισα να ασχοληθω με τα βαρη για να παρω ογκο..παντα ειχα αθλητικο σωμα ποτε μυωδες ειχα καλη γραμμωση αλλα ποτε ογκο...μεχρι στιγμης ειχα μια μικρη προοδο επιτελους περασα τα 70 κιλα αλλα δν μπορω με τπτ να προχωρησω...θα θελα να αναπτυξω τα εξης προβληματα και θα θελα τη βοηθεια σας διοτι εψαξα στο φορουμ σας και ειδα ποσο καλη δουλεια εχετε κανει και μπραβο γι αυτο..

1.λογω μεταβολισμου με το που σταματω τη γυμναστικη και την εντονη διατροφη χανω κιλα δεν εχω προβλημα με το θυρωιδη μου εκανα εξετασεις και ο γιατρος απλα ''εμεινε'' οταν ειδε τα αποτελεσματα σε σχεση με το μεταβολισμο

2.Για να βοηθηθω πηρα μια πρωτεινη ογκου με αρκετο υδατανθρακα την AMERICAN MASS εκανα καποια λαθη ληψη της δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος και υστερα απο αρκετο ψαξιμο αποφασισα να παρω την MASS-TECH της muscle-tech
και πηρα και τα αμινοξεα AMERICAN AMINO 2000 θα θελα να μου προτεινετε κατι αλλο αν ειναι και να μου πειτε αν εκανα σωστη επιλογη

3.Σας γραφω το προγραμμα μου για να εχετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα της προπονησης μου και των γευματων μου¨
1η μερα:Στηθος,τραπεζιοι,γαμπες

α)πιεσεις παγκου(4χ8-10)
β)επικληνεις πιεσεις παγκου(3χ8-10)
γ)πιεσεις με κλειστη λαβη(3χ10-12)(το κανω γ μεσα μοιρα στηθους)
δ)πιεσεις με αλτηρες(3χ10)(για λεπτομερεια στο στηθος)
ε)εκτασεις με αλτηρες(3χ12)

α)αρσεις ομων με μπαρα και αλτηρες(4χ15)

α)ακροστασιεσ και πιεσεις

2η μερα:τρικεφαλοι&δικεφαλοι
α)γαλλικες πιεσεις με αλτηρες(3χ8-10)
β)εκτασεις πισω απο το κεφαλι(3χ10)
γ)kick back(3χ8) με στροφη χεριου
δ)βυθισεις με +10 κιλα(4χ10)

α)καμψεις μπαρας(3χ8)
β)καμψεις σφυρι(3χ10)
γ)καμψεις αλτηρες με σετ γ τις διαφορετικες μοιρες δικεφαλου(4χ10)
δ)καμψεις αυτοσυγκεντρωσης(3χ8)

3η μερα πλατη&ωμους
α)μονοζυγο κλειστη και ανοιχτη λαβη(3χ...)
β)κοπηλατικη με μπαρα(3χ8-10)
γ)κοπηλατικη με αλτηρες(3χ8)
δ)κοπηλατικη μονοπλευρη(4χ8)

α)πιεσεις με αλτηρες για ωμους(3χ10)
β)ορθια κοπηλατικη(3χ10)
γ)πλαγιες εκτασεις(3χ8)
δ)εκτασεις σκυφτος(4χ10)

και τεταρτη μερα ποδια που εκει δεν εχω προβλημα θα θελα τη γνωμη σας συγγνωμη για την εκταση θα περιμενω απαντησεις

TEFAAtzis
16-09-09, 00:56
Θα αρχησω απο το προγραμμα.Πρωτη μερα πολλες ασκησεις σε συνολο κοψε καμια απο το στιθος.Οι πιεσεις με κλειστη λαβη σε μενα τουλαχιστον δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα πιανουν κυριως τρικεφαλο.Επισης στα δικεφαλα οι 4 ασκησεις ειναι υπερβολικες γ'αυτο κανε καλυτερα 2 ή 3 το μεγιστο.Τα αλλα ειναι μια χαρα πιστευω.Οσον αφορα την διατροφη σου αφου εχεις τοσο καλο μεταβολισμο πρεπει να κανεις και ενα καλο προγραμμα διατροφης με τουλαχιστον 5-6 γευματα την ημερα πλουσια σε πρωτεινη και υδατανθρακα.Τσεκαρε την αρχικη σελιδα κατω δεξια για διατροφη ογκου που λεει.Τελος οσον αφορα τα συμπληρωματα αυτα να ξερεις πως κανουν την μικροτερη δουλεια.Την συγκεκριμενη πρωτεινη την ξερω αλλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε και δεν μπορω να σου πω γνωμη,αλλα αφου δυσκολευεσαι να βαλεις κιλα ισως καλα εκανες και πηρες αυτην με υδατανθρακες.Τα αμινοξεα ειναι σαν την πρωτεινη απλα αποροοφουνται πιο αμεσα και καλυτερα αρα δε νομιζω να υπηρχε λογος να τα παρεις

Exci
16-09-09, 01:23
δ)πιεσεις με αλτηρες(3χ10)(για λεπτομερεια στο στηθος)

wat?

Ασχετο, υπαρχουν εξετασεις για να μετρησεις το μεταβολισμο?

Littlejohn
16-09-09, 01:48
Ναι υπάρχουν... Είναι κάτι σαν τεστ κοπώσεως...

Αλλά είναι λίγο παρατραβηγμένο, μιας και τον μεταβολισμό τον μετράς με αρκετά μεγάλη ακρίβεια με τον τύπο Katch - McArdle ( 370 + (21.6 X κιλά καθαρής μάζας σώματος)...

Υπόψιν ότι με τον τύπο αυτό μετράς τον βασικό μεταβολικό ρυθμό (BMR).

Για να βρείς τις θερμίδες συντήρησης, απλώς πολλαπλασιάζεις το BMR που προκύπτει από τον τύπο, με έναν από τους δείκτες δραστηριότητας...

Littlejohn
16-09-09, 01:57
JOF... Κάνε μια σωστή μέτρηση του μεταβολισμού σου. Και μετά πρόσθεσε 350-500 θερμίδες ημερησίως στις θερμίδες συντήρησης σου... Βάλε σωστές αναλογίες υδατανθράκων-πρωτεινών-λιπών και να τρώς ανά 2,5-3 ώρες (6 γεύματα δηλαδή) χωρίς να χάνεις γεύματα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πάρεις κιλά, αν κρατήσεις τέτοιο πρόγραμμα...

jof
16-09-09, 18:52
Exετε ενα δικιο επειδη αυτη τη στιγμη ομως ειμαι φοιτητης δεν εχς και τη τεραδτια πολθτελεια και ανεση χρηματων γι αθτο πιστευψ οτι τα συμπληρωματα πλουσια σε υδατανθρακες ειναι μια βοηθεια μικρη μεν αλλα βοηθεια...το προβλημα ειναι οτι χανω ευκολα κιλα μιλαμε γ χασιμο κιλων με σε 2 μερες ετσι αυτο ειναι το προβλημα ξεκινησα απο σημερα να τρωωβρωμη το πρςωι ακουσα οτι ειναι ενα πολυ καλο πρωινο γ ογκο....για το προγραμμα μου τι λετε?οσο γ το στηθος tefatzi οι πιεσεις με κλειστη λαβη απο οτι λεει το βιβλιο μου με τις ασκησεις(και ειναι πολυ καλο σας το προτεινω Strength Training Anatomy λεγεται) λεει οτι γυμναζει μεσα μοιτα στηθους....

jof
16-09-09, 18:59
απο οτι ξερω και βλεπω γενικα η μπαρα σ δινει ογκο και δυναμη οι λατηρες ομωσ λογω της ελευθερης κινησης που εχεισ μπορεις να δωσεις καλυτερο σχημα και λεπτομερεια στο μυ σου

thegravijia
16-09-09, 19:07
Exετε ενα δικιο επειδη αυτη τη στιγμη ομως ειμαι φοιτητης δεν εχς και τη τεραδτια πολθτελεια και ανεση χρηματων γι αθτο πιστευψ οτι τα συμπληρωματα πλουσια σε υδατανθρακες ειναι μια βοηθεια μικρη μεν αλλα βοηθεια...το προβλημα ειναι οτι χανω ευκολα κιλα μιλαμε γ χασιμο κιλων με σε 2 μερες ετσι αυτο ειναι το προβλημα ξεκινησα απο σημερα να τρωωβρωμη το πρςωι ακουσα οτι ειναι ενα πολυ καλο πρωινο γ ογκο....για το προγραμμα μου τι λετε?οσο γ το στηθος tefatzi οι πιεσεις με κλειστη λαβη απο οτι λεει το βιβλιο μου με τις ασκησεις(και ειναι πολυ καλο σας το προτεινω Strength Training Anatomy λεγεται) λεει οτι γυμναζει μεσα μοιτα στηθους....

περα απο πιεσεις παγκο και βυθισις δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο...
αυτα για στηθος

για ποδια μονο σκουοντ

για χερια καμψεις ητε μπαρα ητε αλτηρες -τρικεφαλα γαλικες η εκτασεις (αν τις κανεις σωστα)

πλατη μονοζυγο

ομοι εκτασεις και πιεσεις


αυτα και μονο οτι αλλο εχεις ειναι περιτο..
για να φθασεις να σε αποσχολει το γεμισμΑ του πανου μερους του στηθους η το μεσα θα περασουν πολλα χρονια...
το βιβλιο για να προτεινει σε αρχαριο πιεσεις με κλειστει λαβη και να λεει πιεσεις με αλτηρες για λεπτομερια ειναι μαπα..
γνωμη μου φιλικα παντα

οσο για τα λεφτα πηγες και πηρες την αμερικαν μας και της μαςς τεχ που ειναι πανακριβες και δεν μπορεις να παρεις ενα κιλο κιμα απο το σουπερ που κανει 6-7ευρο και σε βγαζει φαι για 3-4 μερες

TEFAAtzis
16-09-09, 20:01
περα απο πιεσεις παγκο και βυθισις δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο...
αυτα για στηθος

για ποδια μονο σκουοντ

για χερια καμψεις ητε μπαρα ητε αλτηρες -τρικεφαλα γαλικες η εκτασεις (αν τις κανεις σωστα)

πλατη μονοζυγο

ομοι εκτασεις και πιεσεις


αυτα και μονο οτι αλλο εχεις ειναι περιτο..
για να φθασεις να σε αποσχολει το γεμισμΑ του πανου μερους του στηθους η το μεσα θα περασουν πολλα χρονια...
το βιβλιο για να προτεινει σε αρχαριο πιεσεις με κλειστει λαβη και να λεει πιεσεις με αλτηρες για λεπτομερια ειναι μαπα..
γνωμη μου φιλικα παντα

οσο για τα λεφτα πηγες και πηρες την αμερικαν μας και της μαςς τεχ που ειναι πανακριβες και δεν μπορεις να παρεις ενα κιλο κιμα απο το σουπερ που κανει 6-7ευρο και σε βγαζει φαι για 3-4 μερες

χαχαχαχαχα.Κατσε ρε Τεραβιγια εσυ δλδ οταν τελειωνεις την προπονηση για να παρεις πρωτεινη βγαζεις απο το σακο 3 μπιφτεκια και τα τρως?

TEFAAtzis
16-09-09, 20:06
Exετε ενα δικιο επειδη αυτη τη στιγμη ομως ειμαι φοιτητης δεν εχς και τη τεραδτια πολθτελεια και ανεση χρηματων γι αθτο πιστευψ οτι τα συμπληρωματα πλουσια σε υδατανθρακες ειναι μια βοηθεια μικρη μεν αλλα βοηθεια...το προβλημα ειναι οτι χανω ευκολα κιλα μιλαμε γ χασιμο κιλων με σε 2 μερες ετσι αυτο ειναι το προβλημα ξεκινησα απο σημερα να τρωωβρωμη το πρςωι ακουσα οτι ειναι ενα πολυ καλο πρωινο γ ογκο....για το προγραμμα μου τι λετε?οσο γ το στηθος tefatzi οι πιεσεις με κλειστη λαβη απο οτι λεει το βιβλιο μου με τις ασκησεις(και ειναι πολυ καλο σας το προτεινω Strength Training Anatomy λεγεται) λεει οτι γυμναζει μεσα μοιτα στηθους....

Καλα κανεις και αρχισες να τρως βρωμη.Δεν ξερω τι λεει το βιβλιο σου αλλα σε μενα με τον τροπο που την κανω ο πρωταγονιστης μυς ειναι ο τρικεφαλος για την ασκηση κλειστης λαβης.Για μενα βγαλτην απ'το προγραμμα σου αν την θες για στηθος και μονο.Κανε πιο απλες και βασικες ασκησεις

thegravijia
16-09-09, 20:11
χαχαχαχαχα.Κατσε ρε Τεραβιγια εσυ δλδ οταν τελειωνεις την προπονηση για να παρεις πρωτεινη βγαζεις απο το σακο 3 μπιφτεκια και τα τρως?

οχι παω σπιτι και φτιχνω αΥΓα..
αν και η παρατηρηση μου δεν ηταν για αυτο αλλα επειδη ειπε οτι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να κανει διατροφη και πηγε και πηρε πρωτεινες ογκου πανακριβες και δεν κρατανε και πολυ

jof
16-09-09, 21:05
επειδη απ οτι καταλαβα παρεξηγηθηκε η εκφραση της οικονομικης καταστασης...εννουσα οτι τ γευματα ενος επαγγελματια(ανεξαρτητος οικονομικα ατομο)ειναι λογικο να ειναι πιο ολοκληρωμενα τπτ αλλο....το βιβλιο δεν λεει για αρχαριουσ οπωσ επισης δεν ειμαι αρχαριος ουτε τρομερα προχωρημενος...ριξε μια ματια και θα δεις νομιω οτι γινετε να το κατεβασεις κιολας...

jof
16-09-09, 21:14
Επισης μια σκεψη μου ειναι να αλλαξω τι μερα που κανω χερια να παω τη τεταρτη μερα(ποδια) στη τριτη και τη τη δευτερη(χερια) τελευταια...

TEFAAtzis
16-09-09, 21:18
οχι παω σπιτι και φτιχνω αΥΓα..
αν και η παρατηρηση μου δεν ηταν για αυτο αλλα επειδη ειπε οτι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να κανει διατροφη και πηγε και πηρε πρωτεινες ογκου πανακριβες και δεν κρατανε και πολυ

ναι ρε για πλακα το ειπα:P

giwrgaros
27-09-09, 23:19
φιλαρακο σε καταλαβαινω γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα....εγω ετρωγα 5 γευματα τν ημερα και ειδα μετα απο μικρο χρονικο διαστημα διαφορα στο σωμα μ και στους μυς μ ως προς το καλυτερο...εγω σ προτεινω να τρως πολυ γιατι 8α δεις καλα αποτελεσματα μαζι και με τν πρςτεινη....