PDA

Επιστροφή στο Forum : στηθος



kyriakos23
17-09-09, 00:10
πεδια οταν δεν φτιαχνετε το στηθος τοσο καλα σε σχεση με αλλες μυικες ομαδες τι προτεινετε να κανο?
μια φωρα την εβδομαδα κανο στηθος κ σπανια 2 φωρες.
κανω 4 ασκησεις απο 4 σετ δλδ 16 φωρες.
προτινετε κατι?

Exci
17-09-09, 00:12
Οταν λες δε φτιαχνεται?..Σχηματικα, ή εχεις κολλησει στα κιλα?
Τι εννοεις σπανια 2 φορες? Οποτε σου κατσει αλλαζεις το προγραμμα? :green:
Τι ασκησεις κανεις?

kyriakos23
17-09-09, 00:14
ενοω δεν εχει τπτ ογκο μονο γραμομενο:P
κανω μπαρα για κατω κ για πανο στηθος ,πουλ οβερ και εκτασεις

Exci
17-09-09, 00:18
Κιλα ανεβαζεις? Ποσα σηκωνεις τωρα?

kyriakos23
17-09-09, 00:21
ενοειτε σιγα σιγα ανεβαζο..
ακριβοσ δεν θιμαμε τωρα αλλα περιπου στην μπαρα(κατω στη8ος) 80-90 κιλα
για πανο στη8ος 50 κιλα,εκτασεις 15 κιλα,και πουλ οβερ 40 κιλα.

vagg
17-09-09, 08:01
μεσαιο στη8οσ κανεισ;;;:P
γενικοτερα κιλα βαζεις;;;δηλαδη ενω εχεις παρει 5 κιλα βλεπεις το στη8οσ σου το ιδιο;;;για βγαλε τη μεζουρα...

narta
17-09-09, 12:30
Επικεντρώσου σε 2-3 ασκησεις με 3 λειτουργικα σετ εκαστη και βαλε στοχο να ανεβαζεις ειτε κιλα ειτε επαναληψεις σε καθε προπονηση. Αυτο εννοει οτι πρεπει να εχεις workout log αλλιως δεν κανεις δουλεια.

Ισιος παγκος 10,8,8 - ζεσταμα
Ισος παγκος 6-5-5 Λειτουργικα
Βυθίσεις 8-8-οσες βγουν (αν μπορεις παραπανω βαλε εξτρα βαρος)
Ανοιγματα επικληνη 12-10-10

Καντο για κανενα 2μηνο και λογικα θα δεις διαφορα

Υ.Γ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θες ξεκουραση και σωστη διατροφη γα το παρπανω. Επισης ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ workout log ωστε να ξερεις τι εκανες την προηγουμενη φορα (και οχι μονο για στηθος, κανονικο για ολο το σωμα).
Υ.Γ.2 Η εκτελεση των ασκησεων ομαλα και ελεγχομενα ΠΑΝΤΑ. Μην κοιτας τι σηκωσε ο διπλανος σου, αλλα πως μπορεις εσυ να νικησεις τον εαυτο σου

kyriakos23
18-09-09, 15:07
ολα αυτα φιλε τα εφαρμοζο αλλα δεν γινετε τπτ...
χερια,ποδια πλατη φτιαχνοντε καλα το στηθος δεν ξερω γιατι οχι...

narta
18-09-09, 15:26
Εγω σου προτεινα 9 συνολικα σετ - εσυ τωρα κανεις 16

Τί προγραμμα ακολουθεις μεχρι τωρα; Δωσε ενα σκαναρισμενο log να το δουμε

kyriakos23
18-09-09, 15:28
στηθος ειναι μεγαλη ομαδα...
9 ασκησεις γ στηθος δεν ειναι πολυ λιγεσ?

Exci
18-09-09, 15:30
lol, ελπιζω να εννοουσες 9 σετ Κυριακο.
9 σετ οχι, δεν ειναι λιγα. Οπως βολευεται βεβαια ο καθενας :welcome:

narta
18-09-09, 15:32
στηθος ειναι μεγαλη ομαδα...
9 ασκησεις γ στηθος δεν ειναι πολυ λιγεσ?

Με αυτη την λογικη πλατη επρεπε να κανεις 20 και ποδια 30+

Οχι δεν ειναι λιγα. 9 λειτουργικα σετ νομιζω ειναι αρκετα για ανθρωπο με κανονικη (και οχι ενισχυμενη ;) ) δυνατότητα αναρρωσης

kyriakos23
18-09-09, 15:53
για φαρμακα ενωεις?
απαυτα δεν πινο ναι μονο 5-6 συμπληρωματα..:turtle::turtle:

narta
18-09-09, 16:14
για φαρμακα ενωεις?


:thumbup:

Levrone
18-09-09, 17:34
παντως , προσωπικα, αν κατι δεν παει καλα πιο πολυ θα σκεφτω την περιορισμενη ξεκουραση παρα την πιθανοτητα περισσοτερης ασκησης..

αν δω καπου να υστερω αμεσως καμπανακι θα σκεφτω "μηπως ειναι πολλα αυτα που κανω?" ενω αλλος θα σκεφτει αν ειναι λιγα..

τωρα για την προπονηση του στηθους μου καποιος θα γελασει, αλλα μετα δεν μπορω να οδηγησω για ενα ανεξηγητο λογο...:green:

Adriano10
18-09-09, 18:21
narta...εννοείς ότι σε κάθε set πρέπει να ανεβάζεις κιλά e?μετά δεν θα ήταν καλύτερο να κανεις και κατέβασμα κιλών? κυριάκο και γω αυτό το πρόβλημα έχω..

Exci
18-09-09, 18:44
narta...εννοείς ότι σε κάθε set πρέπει να ανεβάζεις κιλά e?μετά δεν θα ήταν καλύτερο να κανεις και κατέβασμα κιλών? κυριάκο και γω αυτό το πρόβλημα έχω..
Aν εννοεις το "10-8" κλπ, ειναι λογικο με τα ιδια κιλα να πεφτουν οι επαναληψεις, δε χρειαζεται να ανεβασεις κιλα. Αν εκανες 8-8-8 με τα ιδια κιλα παει να πει οτι μαλλον στο 1ο σετ τεμπελιαζες.

kyriakos23
18-09-09, 18:45
κατεβασμα κιλων δεν κανεις ποτε μονο ανεβασμα...

thegravijia
18-09-09, 18:51
κατεβασμα κιλων δεν κανεις ποτε μονο ανεβασμα...
ποιος το λεει?
τα drop set τι ειναι?

Exci
18-09-09, 19:09
κατεβασμα κιλων δεν κανεις ποτε μονο ανεβασμα...
Γεια σου ρε κυριακο με τις ατακες σου :toast:

kyriakos23
18-09-09, 22:55
Γεια σου ρε κυριακο με τις ατακες σου :toast:


τα drop set τι ειναι ξερω οπως εσυ 8α επρεπε να ξερεις πως ειναι για προχορημενους.
φανταζομε το ξερεις.

Exci
18-09-09, 23:06
τα drop set τι ειναι ξερω οπως εσυ 8α επρεπε να ξερεις πως ειναι για προχορημενους.
φανταζομε το ξερεις.
Drop set= ριχνεις κιλα ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ του σετ.
Αλλο κατα τη διαρκεια, αλλο ριξιμο κιλων ανα σετ.

kyriakos23
18-09-09, 23:13
δεν ειναι μολις τελιωσεις το σετ που ριχνεις κιλα?

Exci
18-09-09, 23:25
δεν ειναι μολις τελιωσεις το σετ που ριχνεις κιλα?
Nαι, χωρις διαλειμα, also known as, δεν τελειωσε το σετ.

Panoz
04-10-09, 01:17
Δοκιμασε

πιεσεις με αλτηρες ισιο και επικλινη

ή

μηχανηματα ισιο και επικληνη, κατα προτιμιση τα τυπου "HAMMER" αν εχετε στο γυμν σου, αλλιως αλτηρες.

κ ασε τις μπαρες, προφανως δεν δουλευουν πανω σου.

liosis
05-10-09, 11:16
ΠΑΙΔΙΑ σορυ αλλα δεν βρηκα καπου αλου να κανο ποστ τιν εροτηση μ οποτε ζητο συγνομη !!!λοιπον κ τορα η εροτηση μ ...αν εχεισ ποβλημα δηλαδη μυονεχτεισ σε ενα σημειο πανω σ πχ..(στηθος οποσ εγο)τη πρεπει να ακανο ,,,να αυξησο τησ ασκησεισ δηλαδη εκει π κανο 3 ασκησεισ στηθουσ να κανο παραπανο?? ευχαριστο κ ζητο συγνομη προσ τουσ MODERATORS!!!!:bowdown::bowdown:

The Rock
05-10-09, 11:41
Ίσως να κάνεις την ασκήσεις απλά όχι με την σωστή τεχνική .....
Αν δεις ότι ή όντςσ σωστή τεχνική δεν δουλεύει τόσο πάνω(γτ πολλοί νομίζουν ότι κάνοντας πάγκο το να ανεβάζεις κιλά με την μπάρα πάνω κάτω ,γυμνάζεις κα ιστήθος ..ναι δεν είναι τόσο απλό πχ..)
΄
ΠΡοσωπικά θα σου πρότεινα αν θες να αλλάξεις την ένταση στην προπόνησή ώστε να προκαλέσεις διαφορετικό ερέθισμα...
Όταν λέω ένταση μιλάω για διαφορετικό προπονητικό πρόγραμμα ...
άποψή μου για στήθος να κάνεις ένα συνδιασμό ασκήσεων σε ίσιο,επικλινή κα ικατακλινή πάγκο και να βρεις την ένταση που αντέχεις (Σούπερ σετ,Τρι σετ,Σύστημα 21,Rest-Pause
είναι χρήσιμα για το στήθος..)

thegravijia
05-10-09, 13:04
Ίσως να κάνεις την ασκήσεις απλά όχι με την σωστή τεχνική .....
Αν δεις ότι ή όντςσ σωστή τεχνική δεν δουλεύει τόσο πάνω(γτ πολλοί νομίζουν ότι κάνοντας πάγκο το να ανεβάζεις κιλά με την μπάρα πάνω κάτω ,γυμνάζεις κα ιστήθος ..ναι δεν είναι τόσο απλό πχ..)
΄
ΠΡοσωπικά θα σου πρότεινα αν θες να αλλάξεις την ένταση στην προπόνησή ώστε να προκαλέσεις διαφορετικό ερέθισμα...
Όταν λέω ένταση μιλάω για διαφορετικό προπονητικό πρόγραμμα ...
άποψή μου για στήθος να κάνεις ένα συνδιασμό ασκήσεων σε ίσιο,επικλινή κα ικατακλινή πάγκο και να βρεις την ένταση που αντέχεις (Σούπερ σετ,Τρι σετ,Σύστημα 21,Rest-Pause
είναι χρήσιμα για το στήθος..)

πως μπορει να γινει συστημα 21 για το στηθος?

Exci
05-10-09, 13:10
πως μπορει να γινει συστημα 21 για το στηθος?
Απ'οτι θυμαμαι το 21 ειναι συστημα ROM, οποτε σε ολες τις ασκησεις ειναι δυνατο να κανεις κατι τετοιο.

thegravijia
05-10-09, 13:14
Απ'οτι θυμαμαι το 21 ειναι συστημα ROM, οποτε σε ολες τις ασκησεις ειναι δυνατο να κανεις κατι τετοιο.
τι ειναι αυτο?

ΥΓαμεση κηνιτοποιηση απο τους μοντ μολις ξεφυγαμε..!!
:clap:

Exci
05-10-09, 13:26
τι ειναι αυτο?

ΥΓαμεση κηνιτοποιηση απο τους μοντ μολις ξεφυγαμε..!!
:clap:
21 Δεν ειναι η μεθοδος που κανεις 7 reps στο κατω μερος της κινησης, 7 στο πανω, και 7 σε ολο μαζι? (ROM=Range of motion)

thegravijia
05-10-09, 13:31
21 Δεν ειναι η μεθοδος που κανεις 7 reps στο κατω μερος της κινησης, 7 στο πανω, και 7 σε ολο μαζι? (ROM=Range of motion)
??????????????
εξηγησε μου

Exci
05-10-09, 13:35
??????????????
εξηγησε μου
Πεδιο της κινησης..

thegravijia
05-10-09, 13:48
rock οποτε εχεις χρονο εξηγησε μου μια...thankyou

The Rock
05-10-09, 14:10
Ναι φίλε μου εννοείται ...θα σου εξηγήσω φυσικά ....
ΑΡχικά να πω στον Exci τον αγαπητό ότι εμένα προσωπικά μου άρεσε το σύστημα 21 στο στήθος κατά βάση ... αλλά όμορφα μπορεί να μπει και σε΄προγραμμα δικεφάλων ή και τρικεφάλων ...

Τεραβίγια το σύστημα 21 είναι ένα προπονητικό σύστημα που κάνεις 1 σετ που αποτελείται απο 3 κινήσεις
-Την ίδια άσκηση στο πρώτα μίσο της κίνησης (7ρεπς) πχ κάνεις πιέσεις πάγκους ίσιου/επικλινή/κατακλινή και πας την μπάρα μέχρι το σημείο ώστε να μην κλειδώνουν οι αγκώνες(Πρώτο μισό κίνησης)
-τελευταία άσκηση κάνεις 7 ρεπς από το δεύτερο μισό δλδ από το τέλος το πρώτου μισό στην ολοκλήρωση της άσκησης
-Την άσκηση την κάνεις ολοκληρωμένα δλδ κανονικά (7 ρεπς)
3χ7 = 21 επαναλήψεις
ένα τέτοιο λέγεται ένα σετ απλά ανά 7αρι που αν θες
μπορείς να πάρεις 3-4 δευτερόλεπτα μια αναπνοή ...

-->Σούπερ Σετ
2 ασκήσεις την μια μετά την άλλη αδιάκοπα (χρησιμοποιώ αρκετά)

-->Τρι Σετ
3 ασκήσεις την μια μετά την άλλη αδιάκοπα (χρησιμοποιώ αρκετά)

Να εξηγήσω και το Rest-Pause ?
Για λεπτομέρεις αν θες γαι παραπάνω συστήματα έαν από τα εξαιρετικά άρθρα ΄που μου άρεσαν είναι αυτό --> http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=770

Να αναφέρω ότι εκτός από το διάβασμα σε διατροφή και ασκήσεις-προπονήσεις , βλέπω και πολλά βίντεος και εκπαιδευτικά και τις "ζωές" επαγγελματιών όπως και αρκετοί από σας υποθέτω ... έχω γίνει μεγάλος φαν του Milos Sarcev και αυτός ο άνθρωπος μου χει μάθει τόσα πολλά και ότι έχει το έχω και τα έχω χιλιολιώσει και τον ευχαριστώ γτ έχει μεγάλη παιδεία ο άνθρωπος και άξια θεωρείται από τους τοπ προπονητές παγκοσμίως ... Τον λατρεύω !!!!

ΠΕριμένω σχόλια σου και απορίες ...

thegravijia
05-10-09, 14:19
Ναι φίλε μου εννοείται ...θα σου εξηγήσω φυσικά ....
ΑΡχικά να πω στον Exci τον αγαπητό ότι εμένα προσωπικά μου άρεσε το σύστημα 21 στο στήθος κατά βάση ... αλλά όμορφα μπορεί να μπει και σε΄προγραμμα δικεφάλων ή και τρικεφάλων ...

Τεραβίγια το σύστημα 21 είναι ένα προπονητικό σύστημα που κάνεις 1 σετ που αποτελείται απο 3 κινήσεις
-Την ίδια άσκηση στο πρώτα μίσο της κίνησης (7ρεπς) πχ κάνεις πιέσεις πάγκους ίσιου/επικλινή/κατακλινή και πας την μπάρα μέχρι το σημείο ώστε να μην κλειδώνουν οι αγκώνες(Πρώτο μισό κίνησης)
-τελευταία άσκηση κάνεις 7 ρεπς από το δεύτερο μισό δλδ από το τέλος το πρώτου μισό στην ολοκλήρωση της άσκησης
-Την άσκηση την κάνεις ολοκληρωμένα δλδ κανονικά (7 ρεπς)
3χ7 = 21 επαναλήψεις
ένα τέτοιο λέγεται ένα σετ απλά ανά 7αρι που αν θες
μπορείς να πάρεις 3-4 δευτερόλεπτα μια αναπνοή ...

-->Σούπερ Σετ
2 ασκήσεις την μια μετά την άλλη αδιάκοπα (χρησιμοποιώ αρκετά)

-->Τρι Σετ
3 ασκήσεις την μια μετά την άλλη αδιάκοπα (χρησιμοποιώ αρκετά)

Να εξηγήσω και το Rest-Pause ?
Για λεπτομέρεις αν θες γαι παραπάνω συστήματα έαν από τα εξαιρετικά άρθρα ΄που μου άρεσαν είναι αυτό --> http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=770

Να αναφέρω ότι εκτός από το διάβασμα σε διατροφή και ασκήσεις-προπονήσεις , βλέπω και πολλά βίντεος και εκπαιδευτικά και τις "ζωές" επαγγελματιών όπως και αρκετοί από σας υποθέτω ... έχω γίνει μεγάλος φαν του Milos Sarcev και αυτός ο άνθρωπος μου χει μάθει τόσα πολλά και ότι έχει το έχω και τα έχω χιλιολιώσει και τον ευχαριστώ γτ έχει μεγάλη παιδεία ο άνθρωπος και άξια θεωρείται από τους τοπ προπονητές παγκοσμίως ... Τον λατρεύω !!!!

ΠΕριμένω σχόλια σου και απορίες ...

ναι το πιασα ...!! πολυ καλο φενετε...! θα το δοκιμασω..thank you:thumbup:
συνηθως ποσα τετοια κανεις σε μια προπονηση στηθος??

The Rock
05-10-09, 14:40
Κοίταξε προσωπικά θεωρώ ότι τα παραπάνω προπονητικά συστήματα είναι υψηλής έντασης ,οκ ? άρα είνα ιθέμα οργανισμού

Κοίτα εδώ δεν θα παίξει υπερβολικά κιλά ... δλδ αν κάποιος βγάζει καθαρότατα μόνο με το στήθος ,ολοκληρωμένη σύσπαση μυός χωρίς συμμετοχή δελτοειδών και πάνω ινών των φτερών(Εδώ είναι χάλι) ,καθαρά 60 κιλά σε αυτό το σύστημα είναι ιδανικό να παίξεις με 35-40 κιλά ...
ΑΠό σετ(3Χ7 δλδ) 4-5 είναι καλά αλλά θεωρώ ότι σε λίγες ασκήσεις μπορείς να ανταπεξέλθεις καθαρός να δουλεύσουν οι μυς που στοχεύεις γτ είναι υψηλής έντασης σύστημα ...
Φυσικά πάει και ανάλογα την φυσική σου κατάσταση ..
Ιδανικό για μένα είναι να κάνεις μείξεις στο πρόγραμμά σου με πολλά και διαφορετικά προγράμματα !

kyriakos23
05-10-09, 16:01
ισως ειμαι βλακας δεν το καταλαβα...λοιπον στους δικεφαλους εκανα παλια το 21 με την μπαρα.στο στηθος δεν καταλαβα πως γινετε.
μπορειτε να μου εξηγησετε η ακομη καλυτερα ενα βιντεο να το δειχνει γιατι με ενδιαφερει?
απελπιστικα δεν φτιαχνετε με τπτ το στηθος!!!

thegravijia
05-10-09, 16:04
ισως ειμαι βλακας δεν το καταλαβα...λοιπον στους δικεφαλους εκανα παλια το 21 με την μπαρα.στο στηθος δεν καταλαβα πως γινετε.
μπορειτε να μου εξηγησετε η ακομη καλυτερα ενα βιντεο να το δειχνει γιατι με ενδιαφερει?
απελπιστικα δεν φτιαχνετε με τπτ το στηθος!!!

ποσα κιλα κανεις παγκο? ας πουμε για 5 επαναληψεις?

kyriakos23
05-10-09, 16:07
το εγραψα κ πιο πριν γυρο στα 90

The Rock
05-10-09, 16:39
ΤΑ κιλά δεν παίζουν κανένα ρόλο

Κυριάκο αν θες δες το επεισόδιο αυτό του Milos Sarcev για ασκήσεις στήθους δες τι λέει ο άνρθωπος για άλλους αθλητές και επαγγελματίες που είχαν υποανεπτυγμένο στήθος και χρησιμοποίσε και εσύ ο ίδιος το σύστημα που προτείνει για πιέσεις πάγκου και γενικά για στήθος ! Ούτε μαι στο εκατομμύριο δεν υπάρχει που να μην σου δουλεύσει αυτό ... Milos speaking ! (Αστιεύομαι .. :green:)

http://www.thefitshow.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=92:episode3&catid=50:season1&Itemid=69

kwctac
10-09-10, 08:43
ρε παιδια εχω μια απορια...εγω γυμναζομαι στο σπιτι κ για στηθος κανω καμψεις κ βυθισεις!φτάνει?που ακριβως πιανουν?>τι αλλο μπορω να κανω?

Marine
10-09-10, 23:39
ρε παιδια εχω μια απορια...εγω γυμναζομαι στο σπιτι κ για στηθος κανω καμψεις κ βυθισεις!φτάνει?που ακριβως πιανουν?>τι αλλο μπορω να κανω?

οι καμψεις πιανουν ολο το βυζακι ενω τα βυθισματα την εξω πλευρα...



?>τι αλλο μπορω να κανω?

να πας σε γυμναστηριο :)