PDA

Επιστροφή στο Forum : drop set



vagg
17-09-09, 09:12
τον τελευταιο καιρο προπονω ετσι ολες τις μυικες ομαδες...βαζω τα κιλα φτανω σε κοπωση και μετα αφαιρω και συνεχιζω οσο μπορω...μαρεσει γτ πιανομαι φουλ αλλα φοβαμαι μηπως το παρακανω...μηπως 8α πρεπει να κανω λιγοτερα σετ η μηπως δεν πρεπει να προπονουμε κα8ε φορα ετσι;;

narta
17-09-09, 12:31
Χρησιμοποιησε τα μονο αν εχεις χτυπησει plateu. Αλλιως ειναι πολυ μεγαλη ενταση και θελει σποραδικη χρηση.

vagg
17-09-09, 12:33
Χρησιμοποιησε τα μονο αν εχεις χτυπησει plateu. Αλλιως ειναι πολυ μεγαλη ενταση και θελει σποραδικη χρηση.

τι ειναι αυτο;;

Littlejohn
17-09-09, 12:39
Σημαίνει ``στασιμότητα``...

TRIANTAFYLLOU
18-09-09, 01:07
αυτα δεν είναι για συνέχεια έτσι δεν μεγαλώνεις άσχετα με το πρήξιμο που προσφέρουν απο την υπεραιμία .

χτυπάς κάθε φορα συγκεκριμένες μυικές ίνες τις κόκκινες και δεν μπορείς ουτε να ανεβάσεις κιλά που είναι σημαντικό στην αυξηση μάζας .

αυτα είναι κάπου κάπου και σε κάποιες μυικές ομάδες στα τελευταια σετ για φούλ αιμάτωμα όχι για συνέχεια , χάνεις άλλα οφέλη

amateur666
04-10-11, 15:44
δλδ drop set γτ δεν εχω καταλαβει π.χ. πιεσεισ μ αλτηρες εχουμε 3 σετ...κανουμε κ τ 3 σετ drop set ή μονο τ τελευταιο σετ..κ απο ποσες επαναληψεις πανω-κατω???!

TheWorst
04-10-11, 15:52
Βαλε μονο το τελευταιο..

thegravijia
04-10-11, 15:59
δλδ drop set γτ δεν εχω καταλαβει π.χ. πιεσεισ μ αλτηρες εχουμε 3 σετ...κανουμε κ τ 3 σετ drop set ή μονο τ τελευταιο σετ..κ απο ποσες επαναληψεις πανω-κατω???!

οσες θες εσυ κανεις
μπορει να το παιξεις 3-5-8
η και 8-8-8 η και 4-4-4οπως θες εσυ το κανεις
συνηθως στο τελευταιο το κανουν οι περισσοτεροι γιατι αν το κανεις απο το πρωτο θα σε καψει κ δεν παιζει να βγαλεις τα αλλα δυο

amateur666
04-10-11, 16:02
K γινετε να τ κανω σε ολεσ της ασκησεις την ιδια μερα δλδ τελευταιο σετ ή θα ψιλοκαω??..:unsure:

Rourke
04-10-11, 16:03
Drop sets: On the last set, after reaching failure,
reduce the weight by 20%-30% and continue doing as many reps as
possible. After reaching failure for the second time, reduce the weight
by another 20%-30% and continue training to failure.


Κατάλαβες τι είναι το drop set, στο τελευταίο σετ το κάνεις μέχρι failure (βάζεις βάρος με το ζόρι να κάνεις 7-8 επαναλήψεις)
Μετά drop/ reduce the weight by 20%-30% and continue doing as many reps as
possible.
After reaching failure for the second time, reduce the weight
by another 20%-30% and continue training to failure.

deluxe
05-10-11, 10:32
Ηθελα να ανοιξω θεμα για το drop set. Δεν εχουμε πει οτι ο μυς μεγαλωνει, οσο περισσοτερο τον τραυματιζεις; Με τα drop set δε πετυχαινεις πληρη τραυματισμο του μυ; Γιατι δε βοηθαει ομως στην αυξηση μαζας;

Γιατι τα πολλα κιλα και οι αρνητικες επαναληψεις βοηθανε και οχι τα drop set; Με ενα καλο drop set, και περισσοτερα κιλα σηκωνεις στο συνολο και φτανεις τον μυ σε πληρη αποτυχια. Που ειναι το λαθος;

GREEK POWER
05-10-11, 11:00
Tην ιδια απορεια με τον deluxe εχω και γω:unsure: ,μιας και με το drop set πετυχαινω το απολυτο καψιμο ,πονο, πιασιμο του μυ. Αυτο κατα την γνωμη μου με οδηγει σε αυξηση κιλων.

Rourke
05-10-11, 11:12
Την μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν οι αρνητικές επαναλήψεις περισσότερο από τα drop set . Τα drop set δεν έχουν αρνητικές παρά μόνο θετικές. Στην πλήρη αποτυχία φτάνεις μόνο με HIT (αρνητική και θετική). Η απαντήσει σε αυτό που ρωτάς βρίσκετε στο recovery. Αν η ζημιά είναι πάντα μεγαλύτερη του recovery τότε δεν μεγαλώνει ο μυς. Άρα αυτό έχει να κάνει και κατά πόσο μπορείς να υποστηρίξεις αυτά τα προγράμματα και κατά πόσο το ΚΝΣ συμφωνεί. Εννοείται ότι ένας χρήστης ΑΑΣ μπορεί να τα υποστηρίξει καλύτερα αυτά από εσένα. Το είχε παραδεχτεί και ο Mentzer αυτό σε μία συνέντευξη του. Ο Dorian δουλεύει περισσότερο forced reps με κάνα μία δύο αρνητικές στο τέλος, οπότε δεν είναι ακριβώς HIT αυτό. Εννοείται δεν μπορείς να δουλεύεις συνέχεια με υψηλή ένταση. Κάθε 6 βδομάδες θες αλλαγή. ;)

thegravijia
05-10-11, 16:15
ποιος σας ειπε οτι με drop set δν πετυαινεις αυξηση μαζας ???
τι βγηκε ερευνα και γι αυτο?:unsure:

ginus
05-10-11, 16:17
ετσι δουλευεις αιματωση και δεν ειναι για μακροπροθεσμο προγραμμα...το χρησιμοποιεις για να ξεκολησεις σε Plateu...μην μου ζητας ερευνες δεν εχω καρντια μου:green:

thegravijia
05-10-11, 16:19
ετσι δουλευεις αιματωση και δεν ειναι για μακροπροθεσμο προγραμμα...το χρησιμοποιεις για να ξεκολησεις σε Plateu...μην μου ζητας ερευνες δεν εχω καρντια μου:green:

ναι ξερεις και αμα βγει ερευνα που να λεει μην κανετε ντροπ σημαινει οτι ισχυει ...ασε ρε :green:

GREEK POWER
05-10-11, 19:06
ναι ξερεις και αμα βγει ερευνα που να λεει μην κανετε ντροπ σημαινει οτι ισχυει ...ασε ρε :green:

Kατσε γιατι τωρα μπερδευτικαμε περισσοτερο, ο Ηλιας παραπανω λεει πως ειναι για λιγο χρονικο διαστημα. και οι μυικες ινες που χτυπαει το drop δεν ειναι για αυξηση μαζας.:unsure:

thegravijia
05-10-11, 19:13
Kατσε γιατι τωρα μπερδευτικαμε περισσοτερο, ο Ηλιας παραπανω λεει πως ειναι για λιγο χρονικο διαστημα. και οι μυικες ινες που χτυπαει το drop δεν ειναι για αυξηση μαζας.:unsure:

προφανως ο ηλιας αναφερεται γιΑ υψηλες επαναληψεις

εγω σου λεω
κανεις ενα κανονικο σετ για 10 με 100κιλα πχ

και κανεις ενα drop παλι για 10 και εκτελεις πρωτα 4επαν-με 130 ας πουμε -3 στα 110 και αλλες 3 στα 100

οποτε εχεις 2 διαφορετικα σετ για 10επαν και τα δυο

εσυ ποιο λες οτι κανει πιο πολυ για αυξηση μαζας ...

οχι οτι ειμαι ψυχακιας με τα drop απλα κατα την γνωμη μου ειναι καλα να τα χρησιμοποιεις που κ που

--
ενα πολυ καλο για μενα για δυναμη κ για μαζα ειναι τo rest pause

deluxe
06-10-11, 09:50
Συνηθως με drop set δε παιζεις τοσα πολλα κιλα.

GREEK POWER
06-10-11, 10:23
Συνηθως με drop set δε παιζεις τοσα πολλα κιλα.

Ενα παραδειγμα εφερε με τα κιλα , αλλα και παλι για αρσεις με μπαρα για τραπεζια πχ ειναι λογικο νουμερο.;)

polo0
10-04-12, 14:05
καλημερα σε ολα το φορουμ..!:)
μπορει να μου εξηγησει καποιος απλα τι ειναι το drop set..οσο περισσοτερο διαβαζω τοσο πιο πολλυ μπερδευωμε..:unsure:

s0k0s
10-04-12, 14:22
Διαβαζε τοτε λιγοτερο :P



DROPSET

Εκτελούμε 10 επαναλήψεις μειώνουμε το 50% εκτελούμε μέχρι κόπωση, στο δεύτερο σετ εκτελούμε 8 επαναλήψεις μειώνουμε το 50% εκτελούμε άλλες 10 μειώνουμε το 50% και εκτελούμε μέχρι κόπωση, στο τρίτο σετ εκτελούμε 6 επαναλήψεις μειώνουμε το 50% εκτελούμε άλλες 8 μειώνουμε το 50% εκτελούμε άλλες 10, μειώνουμε το 50% και εκτελούμε μέχρι κόπωση, το πιο κλασικό όμως που κάνουν οι περισσότεροι είναι να εκτελούν π.χ. 10 επαναλήψεις μειώνουμε το 20% περίπου εκτελούμε άλλες 10 μειώνουμε το 20% και εκτελούμε άλλες 10.

destroyerody94
10-04-12, 14:23
Πχ κάνεις ένα σετ μέχρι κόπωση στα 100 κιλά πάγκο βγάζωντας 10 επαναλήψεις. Μόλις τελειώσει αυτό το σετ κατεβάζεις ένα 5-15% βάρος και εκτελείς άλλο ένα σετ όσων επαναλήψεων βγουν μέχρι να πάς πάλι σε κόπωση. Το επαναλαμβάνεις όσες φορές θες. Ο χρόνος ανάμεσα στα κατεβάσματα (minisets) μπορεί να είναι από καθόλου, έως 10-15 δεύτερα, όχι παραπάνω

polo0
10-04-12, 14:35
Διαβαζε τοτε λιγοτερο :P

ηταν το πρωτο που διαβασα και ειπα να μου το εξηγησει καποιος πιο απλα γιατι μου φανηκε επιστημονικο!
:P ευχαριστω παντως :)

Πχ κάνεις ένα σετ μέχρι κόπωση στα 100 κιλά πάγκο βγάζωντας 10 επαναλήψεις. Μόλις τελειώσει αυτό το σετ κατεβάζεις ένα 5-15% βάρος και εκτελείς άλλο ένα σετ όσων επαναλήψεων βγουν μέχρι να πάς πάλι σε κόπωση. Το επαναλαμβάνεις όσες φορές θες. Ο χρόνος ανάμεσα στα κατεβάσματα (minisets) μπορεί να είναι από καθόλου, έως 10-15 δεύτερα, όχι παραπάνω

δηλαδη κανω π.χ 100 κιλα παγκο 10 επαναληψες και μετα μειωνω δηλαδη 20 κιλα και παω στα 80 κιλα και προσπαθω να βγαλω παλι 10 επαναληψεις?

destroyerody94
10-04-12, 14:38
ηταν το πρωτο που διαβασα και ειπα να μου το εξηγησει καποιος πιο απλα γιατι μου φανηκε επιστημονικο!
:P ευχαριστω παντως :)


δηλαδη κανω π.χ 100 κιλα παγκο 10 επαναληψες και μετα μειωνω δηλαδη 20 κιλα και παω στα 80 κιλα και προσπαθω να βγαλω παλι 10 επαναληψεις?

Οι 10 είναι παράδειγμα, σε όλα τα μινισετς κάνεις όσες επαναλήψεις μπορείς μέχρι να μην έχεις άλλη, η πτώση που θα κάνεις στο φορτίο εξαρτάται από το πόσες επαναλήψεις θες να κάνεις στο επόμενο (όσο περισσότερες τόσο μεγαλύτερη πτώση και το αντίστροφο)

polo0
10-04-12, 14:44
Οι 10 είναι παράδειγμα, σε όλα τα μινισετς κάνεις όσες επαναλήψεις μπορείς μέχρι να μην έχεις άλλη, η πτώση που θα κάνεις στο φορτίο εξαρτάται από το πόσες επαναλήψεις θες να κάνεις στο επόμενο (όσο περισσότερες τόσο μεγαλύτερη πτώση και το αντίστροφο)

μπορω να πω πως καταλαβα!:P αυτο θελω να το εφαρμοσω στα δικεφαλα διοτι δεν πιανονται με τιποτα..τι προτεινεις drop set η superset? :unsure:

destroyerody94
10-04-12, 14:52
Dropset, και να μάθεις να δουλεύεις όσο περισσότερο και αποκλειστικά γίνετια τους μύες που θες

beefmeup
10-04-12, 16:05
polo0 πασα μου θα ψαξεις καποια στιγμη πριν συνεχισεις να ανοιγεις νεα θεματα?
το ινφρακτιον,ερχεται αν συνεχισεις ετσι να ξερεις..

βαζω κ αλλο ενα θεμα

Βοηθάει το drop set σε φάση όγκου? (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4017-%CE%92%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-drop-set-%CF%83%CE%B5-%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85)

polo0
11-04-12, 22:15
polo0 πασα μου θα ψαξεις καποια στιγμη πριν συνεχισεις να ανοιγεις νεα θεματα?
το ινφρακτιον,ερχεται αν συνεχισεις ετσι να ξερεις..

βαζω κ αλλο ενα θεμα

Βοηθάει το drop set σε φάση όγκου? (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4017-%CE%92%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-drop-set-%CF%83%CE%B5-%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85)

ζητω συγνωμη..:( δεν θα επαναληφθει..:(