PDA

Επιστροφή στο Forum : Στήσιμο προγράμματος. Help



babis1
17-09-09, 16:11
Παιδιά καλησπέρα.

Έχω το εξής πρόβλημα και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή.

Κάνοντας τσεκ-απ μου διαγνώσαν ανεπάρκεια τριγλώχινας βαλβίδας :shock:(επειδή η βαλβίδα δεν κλείνει πλήρως, ορισμένη ποσότητα αίματος που πέρασε μέσα από τις βαλβίδες επιστρέφει προς τα πίσω)

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, να μην επιτρέπεται κατά την προπόνηση μου με βάρη να πραγματοποιώ άρσεις οι έλξεις ταυτόχρονα με τα δυο χέρια (οπότε τέρμα οι μπάρες). Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να χρησιμοποιώ κάθε χέρι ξεχωριστά για κάθε άσκηση.

Είμαι 1,70m και 64 κιλά. Η διατροφή μου είναι σε γενικές γραμμές σωστή (πολλά και μικρά γεύματα, φρούτα/λαχανικά, πρωτεΐνη από φυσικές πηγές, κτλ)

Αυτό που θέλω είναι να αυξήσω το όγκο μου (όσο αυτό είναι εφικτό) χωρίς επιπλέον συμπληρώματα διατροφής,

Οι ασκήσεις που σκέφτηκα για αρχή είναι οι παρακάτω, αλλά όπως καταλάβατε χρειάζομαι την βοήθεια.

Στήθος
Οριζόντιες πιέσεις με αλτήρες
ανοίγματα σε ίσιο πάγκο ή peck deck (με το ένα χέρι)
επικλινείς πιέσεις με αλτήρες
διασταυρώσεις στην τροχαλία (για το εσωτερικό μέρος) αλλά με το ένα χέρι

Πλάτη
Pull down στην τροχαλία (με το ένα χέρι)
Κωπηλατική με αλτήρες ή Flyes με αλτήρες σε επικλινή πάγκο (αλλά με το ένα χέρι)
Σταυρός (αλλά με το ένα χέρι)
Υπερεκτάσεις

τρικέφαλοι
κάμψεις με αλτήρα πάνω απ’ το κεφάλι
εκτάσεις στην τροχαλία με πρώτη λαβή και δεύτερη λαβή (θα τις αλλάζω σε κάθε σετ)

Δικέφαλοι
κάμψεις με αλτήρα (ανάποδη πυραμίδα)
κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης δικεφάλου

Ώμοι
πιέσεις ώμων με αλτήρες
πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες
ανασηκώσεις ωμών (για τους τραπέζιους)
πλάγιες εκτάσεις σε επίκυψη

Πόδια
Σκουώτ ή προβολές
εκτάσεις τετρακέφαλων και κάμψεις δικεφάλων (σουπερ-σετ)

Γάμπες
μηχάνημα για ανυψώσεις γαμπών από όρθια θέση μαζί με μηχάνημα για ανυψώσεις γαμπών από καθιστή θέση (σούπερ-σετ )

Κοιλιακοί (οι παρακάτω είναι ενδεικτικές ασκήσεις, διότι τις αλλάζω τακτικά)
Γέφυρα με τα πόδια σε ελβετική μπάλα
Κίνηση του ορειβάτη σε ελβετική μπάλα
Πλάγια γέφυρα με ένα πόδι
Όλα τα παραπάνω σε giant set

Ευχαριστώ προκαταβολικά και sorry αν σας κούρασα με το κατεβατό που έγγραψα ! :green:

TEFAAtzis
17-09-09, 18:35
υδατανθρακες τρως?Ειναι το σημαντικοτερο για να παρεις ογκο

babis1
18-09-09, 10:42
Καλημέρα,

Γενικά πιστεύω ότι η διατροφή μου είναι σε καλά επίπεδα.
Ένα τυπικό πρόγραμμα μου είναι το παρακάτω

Όταν ξυπνάω
30’ ελλειπτικό (το τελευταίο 10’ σε μορφή διαλλειματικής προπόνησης) αν και αυτό θα πρέπει να το ελαττώσω εάν θέλω να πάρω όγκο

Πρωινό
50 γρ μούσλι
250 ml γάλα
3 αμύγδαλα / 1 καρύδι
1 κ.γ. μέλι
1 κ.σ. λιναρόσπορος
½ κούπα αποξηραμένα βατόμουρα

Δεκατιανό
1 μεσαίο φρούτο ή μια μπάρα

Μεσημεριανό
τόνος ή κοτόπουλο ή όσπρια
σαλάτα
μαύρο ψωμί ή μαύρο ρύζι

Δεκατιανό ή γεύμα πριν την προπόνηση (όταν κάνω)
1 Φρούτο
ή όταν κάνω προπόνηση
1 φρούτο + 1 ποτήρι γάλα (με επιπλέον 1 κ.σ. σκόνη γάλακτος)

Μετά την προπόνηση (όταν κάνω)
1 Φρούτα και μία μπάρα

Βραδινό
Ομελέτα ή τόνο ή κοτόπουλο
Σαλάτα ή βραστά λαχανικά
μαύρο ψωμί

πριν πέσω για ύπνο
1 ποτήρι γάλα

Από πλευράς προπόνησης, βάρη κάνω 3 φορές την εβδομάδα (όλο το σώμα) γιατί ασχολούμαι επιπλέον με το καγιάκ (ερασιτεχνικά μεν αλλά 2 φορές την εβδομάδα).

Ελπίζω να βοηθάνε οι παραπάνω πληροφορίες

KATERINI 144
18-09-09, 13:39
δυστυχώς με ενα χερι δε μπορεις να κανεις σωστα τις περισσοτερες ασκησεις, δεν ξερω πως θα το καταφέρεις, στην καλύτερη περίπτωση θα κανεις με πολύ λιγα κιλα.

babis1
18-09-09, 15:10
Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο, αλλά λέω απλά να προσπαθήσω (καλύτερα να λέω ότι προσπάθησα, παρά ότι τα παράτησα). Έτσι κι αλλιώς αυτό που θέλω είναι να βάλω σε μάζα, μιας και δεν έχω πρόβλημα βάρους

Αυτό που σκέφτομαι είναι να δυσκολεύω την κάθε άσκηση, ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα. Έτσι λέω να παίζω με super / giants sets, αντί για πάγκο να χρησιμοποιώ ελβετική μπάλα (ώστε να δυσκολεύω το σώμα λόγω ισορροπίας), να κάνω αυστηρές επαναλήψεις και όπου με παίρνει να κάνω στο τέλος ισομετρικές επαναλήψεις.

Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω ακόμα καταλήξει κάπου, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να βασιστώ μόνο στο βάρος για να πετύχω το αποτέλεσμα που επιδιώκω

Ελπίζω να πάρω και κάποιες ιδέες από το forum, γι’ αυτό και άνοιξα το topic

Exci
18-09-09, 15:41
επειδή η βαλβίδα δεν κλείνει πλήρως, ορισμένη ποσότητα αίματος που πέρασε μέσα από τις βαλβίδες επιστρέφει προς τα πίσω
Αυτο δεν ειναι κοινο προβλημα σε πολλα ατομα?

Επισης, με ποια λογικη ειναι οκ με το ενα χερι αλλα απαγορευτικο και με τα 2?

thegravijia
18-09-09, 15:51
Αυτο δεν ειναι κοινο προβλημα σε πολλα ατομα?

Επισης, με ποια λογικη ειναι οκ με το ενα χερι αλλα απαγορευτικο και με τα 2?
οντος ...ο γιατρος μας τι λεει γι αυτο?κωστα ψαξτο λιγο γιατι μου φαινεται περιεργο με τα δυο οχι με το ενα ναι...ελπζω να εχεις παει οχι μονο σε ενα γιατρο αλλα σε πολλους ..γιατι ως γνωστον πολλοι γιατροι στο ελλαδα ειναι για τον επχχμμμχμμχμμμ

babis1
18-09-09, 16:42
Παιδία ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Γενικά μοιάζει με την πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας (που είναι πιο κοινό) απλά είναι άλλη βαλβίδα.

Την διάγνωση την έκαναν την προηγουμένη Παρασκευή και από ότι μου είπαν με αυτό τον τρόπο η επιβάρυνση που δέχομαι δεν είναι επικίνδυνη, αλλά για περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την γυμναστική ήταν αόριστες οι απαντήσεις τους. Φυσικά αυτό δεν με έχει καλύψει οπότε μετά από ψάξιμο στο internet βρήκα το ΕΚΚΑΝ (ειδικό κέντρο καρδιάς αθλητών και νέων) στο οποίο σκοπεύω να κλείσω ραντεβού το ταχύτερο δυνατών.

Θα το ψάξω όσο παίρνει διότι εκτός από βάρη ασχολούμαι με το καγιάκ αλλά και με ορειβασία (γενικά ζορίζω τον εαυτό μου αρκετά) οπότε θέλω να ξέρω τι πρέπει και τι όχι να κάνω. Έτσι οποιαδήποτε ενημέρωση είναι καλοδεχούμενη

thegravijia
18-09-09, 18:18
Παιδία ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Γενικά μοιάζει με την πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας (που είναι πιο κοινό) απλά είναι άλλη βαλβίδα.

Την διάγνωση την έκαναν την προηγουμένη Παρασκευή και από ότι μου είπαν με αυτό τον τρόπο η επιβάρυνση που δέχομαι δεν είναι επικίνδυνη, αλλά για περισσότερες πληροφορίες...# όσον αφορά την γυμναστική ήταν αόριστες οι απαντήσεις τους. Φυσικά αυτό δεν με έχει καλύψει οπότε μετά από ψάξιμο στο internet βρήκα το ΕΚΚΑΝ (ειδικό κέντρο καρδιάς αθλητών και νέων) στο οποίο σκοπεύω να κλείσω ραντεβού το ταχύτερο δυνατών.

Θα το ψάξω όσο παίρνει διότι εκτός από βάρη ασχολούμαι με το καγιάκ αλλά και με ορειβασία (γενικά ζορίζω τον εαυτό μου αρκετά) οπότε θέλω να ξέρω τι πρέπει και τι όχι να κάνω. Έτσι οποιαδήποτε ενημέρωση είναι καλοδεχούμενη

φιλε μου ψαξτω οσο παει γιατι μου ακουγεται σοβαρα ...δεν ειναι ενα σπασιμο στο χερι ..καταλαβαινεις τι θελω να πω...
και οι γιατροι εδω στο ελλαδα δεν μπορουν να πουν δεν ξερω...πρεπει να το παιξουν ξερολες και ας μην εχουν ιδεα ..το πες και μονος σου ...#

οποτε ψαξτο πολυ!

TEFAAtzis
19-09-09, 02:00
θα συμφωνησω με τον Τεραβιγια.Το θεμα ειναι σοβαρο ψαξτο

babis1
21-09-09, 10:31
Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδία,

Έμαθα ότι για να σε δουν στο ΕΚΚΑΝ πρέπει να περιμένεις περίπου 2 μήνες :( (το έμαθα από αθλητή ο οποίος παρακολουθείτε εκεί), οπότε θα κλείσω ραντεβού και θα περιμένω την εξέταση. Φυσικά συνεχίζω το ψάξιμό στα ιατρικά sites για περισσότερες πληροφορίες (αν και δυστυχώς δεν έχω βρει επαρκείς πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα σε ότι αφορά την γυμναστική με βάρη)

Αυτό που θα κάνω μέχρι τότε είναι να δεχτώ το ότι δεν πρέπει να εκτελώ ασκήσεις με τα δυο χέρια ταυτόχρονα. Γενικά έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ το πρόγραμμά που έχω γράψει στο αρχικό μου μήνυμα, και χρησιμοποιώ επίσης ελβετική μπάλα αντί πάγκο, ώστε να δυσκολέψω τις ασκήσεις.

Όσο αφορά τις ασκήσεις, θα ήθελα την γνώμη/εμπειρία σας. Πιστεύετε ότι πρέπει να αλλαχτεί κάτι ?


Υ.Γ. όταν με το καλό πάρω τις απαντήσεις που θέλω, σκοπεύω να ανοίξω νέο post, διότι πιστεύω ότι τέτοια θέματα πρέπει να μοιράζονται με όλους (δυστυχώς ζούμε σε μία εποχή «που όλο και κάτι έχουμε», και ίσως οι πληροφορίες μου, βοηθήσουν και κάποιον άλλον)