PDA

Επιστροφή στο Forum : Ralph workout.



ralph
20-09-09, 15:37
Θα κανω μια ερωτηση σχετικα με τον διαχωρισμο των ομαδων μεσα στην εβδομαδα και τα σημεια overlaping.


Δευτερα:στηθος και κοιλιακους

Τριτη: Δικεφαλα/τρικεφαλα(εδω υπαρχει λιγο προβλημα απο χθες)

Τεταρτη: ρεπο

Πεμπτη:πλατη/τραπεζιους

Παρασκευη:ρεπο

Σαββατο:Ωμους/κοιλιακους.

TEFAAtzis
20-09-09, 16:10
ποδια?

ralph
20-09-09, 17:41
ποδια?

Μπες στη διατροφη μου και θα καταλαβεις

TEFAAtzis
20-09-09, 17:59
δεν καταλαβαινω τι εννοεις

ralph
20-09-09, 18:04
δεν καταλαβαινω τι εννοεις

Οτι τα ποδια μου εχουν παρει αρκετο ογκο σε σχεση με το αλλο σωμα(δηλαδη ειναι ασσυμετρα) και θα προτιμησω να τα αδυνατισω με αεροβια γυμναζοντας τα παραλληλα.Με αεροβια θα φανουν οι μυς των ποδιων μου,ωστοσο θα θυσιασω και μερικους ποντους απο το υπολοιπο σωμα.

TEFAAtzis
20-09-09, 18:33
Οκ.Κατα τα αλλα μια χαρα μου φαινεται το προγραμμα σου.Τι σε απασχολει?

ralph
20-09-09, 19:41
Οκ.Κατα τα αλλα μια χαρα μου φαινεται το προγραμμα σου.Τι σε απασχολει?

O,τι ρωταω με απασχολει:διαχωρισμος και σημεια overlapping(=π.χ αν δευτερα κανεις στηθος και τριτη ωμους ,τους επιβαρυνεις πολυ.Βεβαια πεζουν ρολο και οι ασκησεις που επιλεγεις.Τεσπα θα το ποσταρω ολοκληρω και βλεπουμε.

Exci
20-09-09, 19:51
Παλι συζητηση για γραμμωση στο μισο σωμα και ογκο στο υπολοιπο? :chinese:

ralph
20-09-09, 21:34
ΔΕΥΤΕΡΑ:Στηθος: 2 σετ καψεις(ζεσταμα)

3-4 σετ επικληνη

3-4 σετ ανοιγματα σε οριζοντιο

3 σετ κατακλινεις πιεσεις

3 σετ πουλουβερ ή βυθισεις.

ΤΡΙΤΗ:

Δικεφαλα:3 σετ ελξεις σε επικληνη,καθιστος.

3 σετ εξεις με στραβομπαρα

3 σετ αυτοσυγκεντρωση


Τρικεφαλα:3 σετ πιεσεις σε τροχαλια
3 σετ kick backs
3 σετ εκτασεις πισω απο το κεφαλι

:ΠΕΜΠΤΗ

Πλατη: 3 σετ ελκσεις μονοζυγο
3 σετ κωπηλατικη με μπαρα
3 σετ αρσεις θανατου
3 σετ στουρος
3 σετ κωπηλατικη με αλτηρα.

Τραπεζιοι:
4 set shurgs βαρακια
4 σετ ανασηκωσεις με στραβομπαρα
ΣΑΒΒΑΤΟ:
Ωμοι: 4 σετ πιεσεις
3 σετ προτασεις
3 σετ εκτασεις
3 σετ εκτασεις σε επικληνη ή εκτασεις στην τροχαλια(για πισω δελτοειδεις)

thegravijia
20-09-09, 21:46
εμενα δεν μου σρεσει καθολου ο διαχωρισμος...
δευτερα στηθος ( ενεργοποιησεις τρικεφαλα) τριτη κανεις τρικεφαλα
και δικεφαλα πεμπτη πλατη ( νεργοποιησεις δικεφαλα τα εχεις γυμνασεις ηδη)
σαβατο ομους και δευτερα στηθος ...ποτε θα προλαβουν να αναρωσουν

ralph
20-09-09, 21:51
εμενα δεν μου σρεσει καθολου ο διαχωρισμος...
δευτερα στηθος ( ενεργοποιησεις τρικεφαλα) τριτη κανεις τρικεφαλα
και δικεφαλα πεμπτη πλατη ( νεργοποιησεις δικεφαλα τα εχεις γυμνασεις ηδη)
σαβατο ομους και δευτερα στηθος ...ποτε θα προλαβουν να αναρωσουν

Μηπως

Δευτερα:στηθος
Τριτη:πλατη

Πεπμτη:ομους τραπεζιους
Παρσκευη: δικεφαλα /τρικεφαλα

Πως σου φαινεται αυτο???

thegravijia
20-09-09, 21:58
Μηπως

Δευτερα:στηθος
Τριτη:πλατη

Πεπμτη:ομους τραπεζιους
Παρσκευη: δικεφαλα /τρικεφαλα

Πως σου φαινεται αυτο???

τρικεφαλα παρασκευη και στηθος την δευτερα...
τεσπα οπως σε βολευει...

εγω προτεινω
στηθος - τρικεφαλα
πλατη δικεφαλα
-
ομοι
ποδια

τα δικεφαλα μπορουν να μπουν και με τους ομους

ralph
20-09-09, 22:08
τρικεφαλα παρασκευη και στηθος την δευτερα...
τεσπα οπως σε βολευει...

εγω προτεινω
στηθος - τρικεφαλα
πλατη δικεφαλα
-
ομοι
ποδια

τα δικεφαλα μπορουν να μπουν και με τους ομους

Ετσι ακριβως το ειχα τον τελευταιο μηνα οποτε πρεπει να αλλαξει...

Καλα απο παρασκευη μεχρι δευτερα δεν αποκαθιστανται οι τρικεφαλοι,νομιζω ναι...
Απο την αλλη στηθος μαζι με τρικεφαλα και πλατη μαζι με δικεφαλα.....νομιζω κουραζεσαι περισσοτερο,ενω αν τα εχεις χωρια και αφηνεις τις μεγαλες ομαδες μονες τους νομιζω αποδιδεις καλυτερα.Τεσπα πιο προτιμας το πρωτο ή το δευτερο που ποσταρα...ααα και παρακαλω θελω τη γνωμη σου ως προς τις ασκησεις...:)

thegravijia
20-09-09, 22:09
Ετσι ακριβως το ειχα τον τελευταιο μηνα οποτε πρεπει να αλλαξει...

Καλα απο παρασκευη μεχρι δευτερα δεν αποκαθιστανται οι τρικεφαλοι,νομιζω ναι...
Απο την αλλη στηθος μαζι με τρικεφαλα και πλατη μαζι με δικεφαλα.....νομιζω κουραζεσαι περισσοτερο,ενω αν τα εχεις χωρια και αφηνεις τις μεγαλες ομαδες μονες τους νομιζω αποδιδεις καλυτερα.Τεσπα πιο προτιμας το πρωτο ή το δευτερο που ποσταρα...ααα και παρακαλω θελω τη γνωμη σου ως προς τις ασκησεις...:)

οκ σε λιγο παω να φαω τωρα ..αλλα γιατι πρεπει να αλλαξει??

ralph
20-09-09, 22:13
οκ σε λιγο παω να φαω τωρα ..αλλα γιατι πρεπει να αλλαξει??

Αν τα λεω καλα ανα 4-5 εβδομαδες πρεπει να το αλλζουμε για να συνηθιζουν αλλιως τα μουσχουλα:rolf:.Να μη σε καθυστερω....καλη ορεξη.Εγω μολις εφαγα..........σε 2 ωρες παλι:toast:.Πες ομως ποιο απο τα δυο ή πες αφου φας

thegravijia
20-09-09, 22:52
οι ασκησεις σου μια χαρα ειναι..

εγω προτιμω αυτο
Δευτερα:στηθος - ομους τραπεζιους
Τεταρτη:δικεφαλα /τρικεφαλα

Παρσκευη: πλατη

δεν ξερω εχω κολησει τωρα οτι διαχωρισμο και να σκεφτω βρισκω λαθη εκτος απο αυτο που σου εγραψα ...μολις μου ρθει κατι θα σου πω..

ο διαχωρισμος δεν ειναι απαραιτητο να αλλλαζει για μενα αλλα κυριως το προγραμμα...
οχι οτι ειναι κακο να αλλαζεις των διαχωρισμο αλλα πιο πολυ για μενα το προγραμμα θελει αλλαγη

ralph
20-09-09, 22:55
οι ασκησεις σου μια χαρα ειναι..

εγω προτιμω αυτο
Δευτερα:στηθος - ομους τραπεζιους
Τεταρτη:δικεφαλα /τρικεφαλα

Παρσκευη: πλατη

δεν ξερω εχω κολησει τωρα οτι διαχωρισμο και να σκεφτω βρισκω λαθη εκτος απο αυτο που σου εγραψα ...μολις μου ρθει κατι θα σου πω..

ο διαχωρισμος δεν ειναι απαραιτητο να αλλλαζει για μενα αλλα κυριως το προγραμμα...
οχι οτι ειναι κακο να αλλαζεις των διαχωρισμο αλλα πιο πολυ για μενα το προγραμμα θελει αλλαγη

Πολυ τουμπανο η δευτερα........:turtle: δεν νομιζω.Λεω να κανω το δευτερο που ποσταρα...ευχαριστω ομως,αλλα αν σκεφτεις τιποτα καλυτερο.....πες το:thumbup:

Exci
21-09-09, 00:19
Αν τα λεω καλα ανα 4-5 εβδομαδες πρεπει να το αλλζουμε για να συνηθιζουν αλλιως τα μουσχουλα
Για να βρεις τι κιλα παιζεις σε ενα προγραμμα θες 1-2 εβδομαδες, αν μεινουν μονο 2 για προοδο καλα κρασια.

thegravijia
21-09-09, 09:05
Για να βρεις τι κιλα παιζεις σε ενα προγραμμα θες 1-2 εβδομαδες, αν μεινουν μονο 2 για προοδο καλα κρασια.

τι λες ρε exci ...
δηλ κανεις 5χ5 και εισαι στα 100κιλα παγκο για 5 επαν μετα απο 4-5 προπονησεις αλλαζεις κ κανεις πυραμιδα συνεχισεις απο εκει που εμεινες...
τι θα πει να βρεις τα κιλα σου...

ralph
21-09-09, 09:34
τι λες ρε exci ...
δηλ κανεις 5χ5 και εισαι στα 100κιλα παγκο για 5 επαν μετα απο 4-5 προπονησεις αλλαζεις κ κανεις πυραμιδα συνεχισεις απο εκει που εμεινες...
τι θα πει να βρεις τα κιλα σου...

Συμφωνω απολυτα.....τα κιλα μενουν ιδια(εκτος αν προκειται για τελειως διαφορετικες ασκησεις).Αν αλλαζεις απλως τις γωνιες,απο οπου χτυπας τους μυς,νομιζω ξερεις περιπου που βρισκεσαι.....δεν τις δοκιμαζεις και πρωτη φορα....αλλωστε οι αλλαγες στο προγραμμα σου δινουν νεο ενδιαφερον και δεν βαριεσαι..

Exci
21-09-09, 10:23
τι θα πει να βρεις τα κιλα σου...
Δηλαδη βαζεις ιδια κιλα στην ασκηση αν την κανεις πρωτη και αν την κανεις τελευταια? Δε νομιζω..

thegravijia
21-09-09, 10:26
Δηλαδη βαζεις ιδια κιλα στην ασκηση αν την κανεις πρωτη και αν την κανεις τελευταια? Δε νομιζω..

ε και ?
μεχρι αποτυχια θα πας ητε την κανεις πρωτη ητε τελευταια...

ralph
21-09-09, 10:28
Δηλαδη βαζεις ιδια κιλα στην ασκηση αν την κανεις πρωτη και αν την κανεις τελευταια? Δε νομιζω..

Σιγουρα οχι..........εγω για παραδειγμα κανω τις δυο πρωτες με ενταση,που με πιανουν και τις νοιωθω και τις υπολοιπες οτι μπορω.......

Exci
21-09-09, 10:46
ε και ?
μεχρι αποτυχια θα πας ητε την κανεις πρωτη ητε τελευταια...
Kαι ξερεις απο την πρωτη φορα ποσα κιλα ακριβως και ποσες επαναληψεις θα βγαλεις? :smash: Το προγραμμα εχει καποιο μοτιβο επαναληψεων, τι παει να πει μεχρι αποτυχια?

thegravijia
21-09-09, 11:07
βαΖΕΙς στο πρωτο σετ καποια κιλα και βλεπεις ποσες βγαζεις και απο κει και περα βλεπεις ποσο σε περνει να ανεβασεις...

ralph
21-09-09, 11:24
βαΖΕΙς στο πρωτο σετ καποια κιλα και βλεπεις ποσες βγαζεις και απο κει και περα βλεπεις ποσο σε περνει να ανεβασεις...

:thumbup:.....αλλα το πρωτο σετ δεν αποτελει κρητιριο και για ολη την προπονηση.Δεν γινεται απο την πρωτη μεχρι την τελευταια να παιζεις με πολλα κιλα και με ιδιες επαναληψεις.