PDA

Επιστροφή στο Forum : θα δούμε προκοπή?



Aderew
23-09-09, 12:01
Hello σε όλους.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα που με απασχολούν. Είμαι 19 και πήρα την μεγάλη απόφαση να ασχοληθώ σοβαρά με το σώμα μου :shifty: . (Ασχολούμουν με την γυμναστική πιο παλιά) Έκανα την εγγραφή σε ένα γυμναστήριο ( Έμπειροι γυμναστές ) και άρχισα να γυμνάζομαι εδώ και 2 εβδομάδες :lift2hand:. Το πρόγραμμα που έχω είναι 3 φορές την εβδομάδα ( Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή / Στήθος - Πλάτες - Πόδια ) και αφορά την μυική ενδυνάμωση με σκοπό να "δυναμώσω" λίγο και ύστερα να συνεχίσουμε με όγκο. :bodybuilder2:( Μπορώ να πω ότι σε αυτό το μικρο χρονικό διάστημα η φυσική μου κατάσταση ανέβηκε κατακόρυφα ) . Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως, αναγκαστικά από εδώ και πέρα θα είμαι πολύ απασχολημένος και οι μέρες που μου μένουν ελεύθερες είναι η Πέμπτη, Παρασκευή & Σάββατο Θα ήθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο αυτό θα επηρεάσει το αποτέλεσμα που θέλω, θα είμαι δηλαδή 4 μέρες σε "εκτός" :shock: και όταν αλλάξω πρόγραμμα για όγκο φοβάμαι μην δεν δω αποτελέσματα :doh: . Εσείς τι λέτε ? :huh?:

Ballbreaker
23-09-09, 12:15
Θα ελεγα οτι μια χαρα θα εισαι με 3 φορες την εβδομαδα, αλλα ειναι συνεχομενες απο οτι βλεπω,αυτο χωρις να ειναι καταστροφικο στην παρουσα φαση,σιγουρα δεν ειναι καλο για το μελλον.Μελλοντικα δηλαδη καλυτερα να κανεις 2 φορες την εβδομαδα παρα 3 συνεχομενες.

Levrone
23-09-09, 12:38
Μελλοντικα δηλαδη καλυτερα να κανεις 2 φορες την εβδομαδα παρα 3 συνεχομενες.

γιατι αυτο?

Exci
23-09-09, 13:00
Χμμ, σαν αρχαριος, αν υποθεσουμε οτι εισαι ακομα σε περιοδο που συνηθιζεις την τεχνικη των ασκησεων και δε φορτωνεις τερμα κιλα, ισως να ειναι οκ. Σε αλλη περιπτωση, ισως, λεω ισως, να ειναι too much για το νευρικο σου συστημα ως αρχαριος.

Kαι φυσικα θα πρεπει να εχεις προγραμμα που να μην επιδρα στις αλλες ημερες (πχ πλατη/δικεφαλα/τραπεζιοι, στηθος/εμπρος ομοι/τρικεφαλα, ποδια)

Aderew
23-09-09, 13:27
Kαι φυσικα θα πρεπει να εχεις προγραμμα που να μην επιδρα στις αλλες ημερες (πχ πλατη/δικεφαλα/τραπεζιοι, στηθος/εμπρος ομοι/τρικεφαλα, ποδια)

Δεν υπάρχει πρόβλημα ... σκέφτομαι να κάνω Στήθος - Πόδια - Πλάτες έτσι ώστε το πάνω μέρος να ξεκουράζεται μια μέρα :sleeping: ... Άλλα αυτό που με καίει είναι αν με τις 4 μέρες που δεν θα πηγαίνω γυμναστήριο ξεκουραστούν αρκετά οι μύες & επηρεάσει άσχημα την προπόνηση και το αποτέλεσμα ... :|

Exci
23-09-09, 15:14
Koιτα, σιγουρα το οτι θα πρεπει να επιδιορθωσει τους μυες ταυτοχρονα θα εχει μια καποια επιδραση στην αναρρωση σε σχεση με το αν ειχες μερα παρα μερα πχ, αλλα αφου δεν εχεις αλλη επιλογη, απο το τιποτα..