PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαρη και Μπασκετ...



jojos46
24-09-09, 14:09
Καλησπερα σε ολους...

Αυτην τη στιγμη κανω προγραμμα ογκου 5 ημερων(Μπουρναζου) και παιρνω πρωτεινη και μια πολυβιταμινη(φαρμακευτικη vital silver)

Σε μια εβδομαδα ξεκιναει η προετοιμασια της ομαδας,οποτε εχουμε και λεμε...
Θα κανω τρεις προπονησεις και εναν αγωνα καθε Κυριακη αργοτερα...
Α.
Πως μπορω να προσαρμοσω το προγραμμα μου ωστε να τα συνδιασω και τα δυο???
Β.
Μπορω να περνω τα συμπληρωματα τις μερες που εχω μπασκετ???

Ευχαριστω προκαταβολικα....

the_big_litho
24-09-09, 15:28
τετοιο ειδος προγραμματος δεν ταιριαζει σε μπασκετμπολιστα, δυστηχως bb και μπασκετ δεν ταιριαζουν.

jojos46
24-09-09, 15:44
τετοιο ειδος προγραμματος δεν ταιριαζει σε μπασκετμπολιστα, δυστηχως bb και μπασκετ δεν ταιριαζουν.

Ξερω πως δεν ταιριαζει και απλα το ανεφερα επειδη το εκανα μεχρι τωρα...

Ψαχνω κατι που να μου επιτρεπει και τα δυο....(Ερασιτεχνικο μπασκετ ετσι???)
Κατι δηλαδη σαν αρκετη αεροβια...

the_big_litho
24-09-09, 15:48
3 φορες βαρη τη βδομαδα ποπυ αποτελειται κυριως απο πολυαρθροικες ασκησεις οπως παγκος squat μονοζυγο pull over στρατιωτικες και αν εισαι προχωρημενος επολε αρσεις θανατου superset squat-ωμοι προβολες και πολλα αλλα

narta
24-09-09, 16:40
3 φορες βαρη τη βδομαδα ποπυ αποτελειται κυριως απο πολυαρθροικες ασκησεις οπως παγκος squat μονοζυγο pull over στρατιωτικες και αν εισαι προχωρημενος επολε αρσεις θανατου superset squat-ωμοι προβολες και πολλα αλλα

+1 :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
24-09-09, 19:58
πολύ σωστα όπως είπε και ο the_big_litho πρέπει κατ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε που θελουμε να δωσουμε βαση , αλλα αυτες οι ασκήσεις που βοηθάν στο μπάσκετ ώστε να αυξήσουμε τις επιδόσεις και το άλμα συγχρόνως εχουν και κάποια οφέλη στην σωματοδόμηση , εγω εχω πολλα παραδείγματα παιδιών που παραληλα με την προπόνηση που εκαναν για το μπασκετ είχαν και οφελη στην σωματική τους διάπλαση , μάλιστα ο ενας τωρα είναι και προπονητής στο μπάσκετ και πιτσιρικας ήταν ενα παχουλό παιδάκι , ενω απο τότε που εκανε βαρη παραλληλα με το μπάσκετ αλλαξε και η διάπλασή του , αλλα και βελτίωσε το άλμα του

TEFAAtzis
24-09-09, 20:22
πολύ σωστα όπως είπε και ο the_big_litho πρέπει κατ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε που θελουμε να δωσουμε βαση , αλλα αυτες οι ασκήσεις που βοηθάν στο μπάσκετ ώστε να αυξήσουμε τις επιδόσεις και το άλμα συγχρόνως εχουν και κάποια οφέλη στην σωματοδόμηση , εγω εχω πολλα παραδείγματα παιδιών που παραληλα με την προπόνηση που εκαναν για το μπασκετ είχαν και οφελη στην σωματική τους διάπλαση , μάλιστα ο ενας τωρα είναι και προπονητής στο μπάσκετ και πιτσιρικας ήταν ενα παχουλό παιδάκι , ενω απο τότε που εκανε βαρη παραλληλα με το μπάσκετ αλλαξε και η διάπλασή του , αλλα και βελτίωσε το άλμα του

Πολυ θα με ενδιεφερε Ηλια ενα καλο προγραμμα για αυξηση και βελτιωση του αλματος μιας και παιζω και γω μπασκετ.Αν εχεις κατι καλο ποσταρε το

jojos46
24-09-09, 22:17
πολύ σωστα όπως είπε και ο the_big_litho πρέπει κατ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε που θελουμε να δωσουμε βαση , αλλα αυτες οι ασκήσεις που βοηθάν στο μπάσκετ ώστε να αυξήσουμε τις επιδόσεις και το άλμα συγχρόνως εχουν και κάποια οφέλη στην σωματοδόμηση , εγω εχω πολλα παραδείγματα παιδιών που παραληλα με την προπόνηση που εκαναν για το μπασκετ είχαν και οφελη στην σωματική τους διάπλαση , μάλιστα ο ενας τωρα είναι και προπονητής στο μπάσκετ και πιτσιρικας ήταν ενα παχουλό παιδάκι , ενω απο τότε που εκανε βαρη παραλληλα με το μπάσκετ αλλαξε και η διάπλασή του , αλλα και βελτίωσε το άλμα του


Αυτο Ακριβως σκεφτομουν οταν ρωτησα....Ηλια αν εχεις κατι μας λες...

Υποψιν πως υπαρχουν παικτες μπασκετ με απιστευτη σωματοδομη....
Le Bron James απλα μπετο ο τυπος....

Fanis.
25-09-09, 16:41
Αυτο Ακριβως σκεφτομουν οταν ρωτησα....Ηλια αν εχεις κατι μας λες...

Υποψιν πως υπαρχουν παικτες μπασκετ με απιστευτη σωματοδομη....
Le Bron James απλα μπετο ο τυπος....

Το αλμα δεν εξαρταται μονο απο τα βαρη.υπαρχουν και πολλες αλλες ασκησεις που πρεπει να κανεις για να το βελτιωσεις.το κυριοτερο ομως ειναι αν εχεις και εκ γενετης αλτικες ικανοτητες.

Μη κοιτας το LeBron αυτος και πολλοι αλλοι εκει περα βρισκονται σε αλλο επιπεδο και φυσικα τραβανε και τις σχετικες φαρμακευτικες τους αγωγες.δεν υπαρχει doping control στο NBA παρα μονο drug test.

TEFAAtzis
25-09-09, 17:09
ενταξει σιγουρα πρεπει να το εχεις και εκ γενετης το αλμα αλλα μπορεις να το βελτιωσεις κιολας.Και οσο για τις φαρμακαυτικες που λες δεν αντιλεγω αλλα φαντασου οτι ολοι παιρνουν και φαντασου τωρα τον Lebron μπροστα τους.2.03 125 κιλα με απιστευτη ταχυτητα και αλμα.Ειναι απλα φαινομενο

Fanis.
25-09-09, 17:27
ενταξει σιγουρα πρεπει να το εχεις και εκ γενετης το αλμα αλλα μπορεις να το βελτιωσεις κιολας.Και οσο για τις φαρμακαυτικες που λες δεν αντιλεγω αλλα φαντασου οτι ολοι παιρνουν και φαντασου τωρα τον Lebron μπροστα τους.2.03 125 κιλα με απιστευτη ταχυτητα και αλμα.Ειναι απλα φαινομενο

Για να ειναι τοσο μεγαλος παιχτης σιγουρα ειναι ενα φαινομενο απλα και τα φαρμακα παιζουν το δικο τους μαγικο ρολο.....

TRIANTAFYLLOU
25-09-09, 17:29
ενα εχω να σας πω ο γιάννης ο τσούνος το αλμα που έχει δεν τον φτανει ούτε αθλητης του στίβου και καναμε ενα τεστ στο γυμναστήριο και ήταν πρώτος με διαφορα παρ όλα τα 140 κιλά του αλλα το μυστικό είναι η δύναμη και η νευρομυική συναρμογή επειδή ασχολήθηκε με παουερ λίφτινκ.

βεβαίως και βελτιώνετε το άλμα με βάρη και ασκήσεις όπως πολύ σωστα ανέφερε ο the_big_litho πολυαρθρικες και σύνθετες και σίγουρα όχι κάνοντας δικεφάλους η απομονωτικες τρικεφαλων .

απλα εγω εκείνο που έκανα στα παιδια και είχαν αποτελεσμα είναι ενα πρόγραμμα αυξησης δύναμης με βασικες ασκήσεις παραληλα με την προπονητική τους στο μπάσκετ για να προσαρμόζονται οι μυς που χτίζουν στο άθλημα , πολλες διατατικές και ευλυγισία και το αποτέλεσμα είναι δεδομένο .

εκείνο που βοηθάει εκτος απο σκουωτ και τις βασικες ασκήσεις ββ είναι αν ξέρει κάποιος τεχνική και ασκήσεις αρσης βαρών , αυτες είναι οι καλύτερες γιατι γυμναζουν και το νευρικό σύστημα , επίσης κανονικα χρήση συμπληρωμάτων πρωτείνης και βιταμινών συμπλεγμα β , c , ε μέταλα και ιχνοστοιχεία .

και ανεβάζοντας τις επιδόσεις σε αυτες τις ασκήσεις συγχρόνως αν γίνετε και η ανάλογη προπόνηση στο μπάσκετ θα ανεβαίνει και η επίδοση στο άλμα και 3 φορες την εβδομάδα σε συνδιασμό με το μπάσκετ είναι καλά , απλα ο όγκος της προπόνησης να αυξάνετε σταδιακα γιατί η υπερβολη μόνον αντίθετα αποτελέσματα θα έχει