PDA

Επιστροφή στο Forum : συχνοτητα σκουοτ



drago
05-10-09, 22:26
ρε παιδια, ειναι κατι που με τρωει εδω και καιρο. αυτα που λενε για την υπερπροπονηση κλπ...

και φερνω σαν παραδειγμα το σκουοτ. πως λενε οτι θες 3 και παραπανω μερες για recovery στο bodybuilding, ενω την ιδια στιγμη οι αρσηβαριστες κανουν σκουοτ 5-6 φορες την εβδομαδα. δλδ, καθε φορα που εχουν προπονηση.

μπορει να μου το εξηγησει καποιος???

anjelica
06-10-09, 01:06
εκει δουλευουν δυναμη,,αλλος σκοπος γενικος

savage
06-10-09, 01:59
εκει δουλευουν δυναμη,,αλλος σκοπος γενικος
Σωστη η παικτρια.Αλλωστε δεν πιστευω οτι κανουν τοσο μεγαλο ογκο προπονησης στους τετρακεφαλους οπως ενας που κανει bodybuilding μεσα σε μια μερα(πχ 4-5 ασκησεις).Επισης διατηρω τις αμφιβολιες μου,για το κατα ποσο κανουν σκουοτ σε ολεςτης προπ της εβδομαδας.Γυμναζουν κ αλλες κινησεις αλλωστε(στριψιματα,εμπροσθ. πιεσεις ωμων,πιεσεις παγκου,αρσεις θανατου,προβολες κτλ)

TRIANTAFYLLOU
06-10-09, 02:07
ρε παιδια, ειναι κατι που με τρωει εδω και καιρο. αυτα που λενε για την υπερπροπονηση κλπ...

και φερνω σαν παραδειγμα το σκουοτ. πως λενε οτι θες 3 και παραπανω μερες για recovery στο bodybuilding, ενω την ιδια στιγμη οι αρσηβαριστες κανουν σκουοτ 5-6 φορες την εβδομαδα. δλδ, καθε φορα που εχουν προπονηση.

μπορει να μου το εξηγησει καποιος???


να μην συγκρίνετε διαφορετικά αθλήματα , είχα και εχω φίλους αρσιβαρίστες και ξέρω και παλια πριν η αρση βαρών πάρει την αξία που εχει τωρα , επειδη η καβαλα είχε παραδοση στην αρση βαρων εκανα μερικές προπονήσεις.
δεν κάνουν ρε παιδιά το ίδιο στύλ μέχρι καψίματος, ούτε ο στόχος είναι η μυική υπερτροφία .

όπως και καθε μέρα μπορεί να κάνουν τεχνικες και τραβήγματα με βαριά κιλά , απλα δεν φτανουν μέχρι τελικής εξάντλησης μυικών ομάδων και να γαλακτώνουν όπως στην προπόνηση ββ .

η προπόνηση και το αντικείμενο της αρσης βαρων είναι τετοιο που κάνουν συγκεκριμένες ασκήσεις για συγκεκριμένο σκοπό.

δεν κάνουν πχ οι αρσιβαρίστες προπόνηση τραπεζοειδών απλα γυμναζονται με τις ασκήσεις τεχνικών που κάνουν γιατί κανουν πολυαρθρικές ασκήσεις και για νευρομυική συναρμογή .

γι αυτό μην συγκρίνουμε διαφορετικά αθλήματα είναι άσκοπο

narta
07-10-09, 22:53
Η αρση βαρων και γενικα τα αθληματα δυναμης προσεχουν περισσοτερο να μην εχουν CNS burnout. Δεν γινεται με το volume που κανουν να υπερπροπονηθουν μυικα. Αλλα και εκει, ασχετα με τον μικρο ογκο προπονησης υπαρχουν μικροκυκλοι και deloading φασεις.

Γενικα πιστεύω οτι ειναι πιο δυσκολο να υπερπροπονηθει bodybuilder που κανει προπονηση σε λογικα πλαισια. Αμα ξεκινισει τα drop sets και το να φτανει σε 100% muscle failure τοτε καλα να παθει :P

ioannis1
07-10-09, 23:28
μια μεταφραση ρε παιδια.i am απο χωρίον.....

sTeLaKoS
07-10-09, 23:37
μια μεταφραση ρε παιδια.i am απο χωρίον.....


+1:cursing:

TRIANTAFYLLOU
07-10-09, 23:58
Η αρση βαρων και γενικα τα αθληματα δυναμης προσεχουν περισσοτερο να μην εχουν CNS burnout. Δεν γινεται με το volume που κανουν να υπερπροπονηθουν μυικα. Αλλα και εκει, ασχετα με τον μικρο ογκο προπονησης υπαρχουν μικροκυκλοι και deloading φασεις.

Γενικα πιστεύω οτι ειναι πιο δυσκολο να υπερπροπονηθει bodybuilder που κανει προπονηση σε λογικα πλαισια. Αμα ξεκινισει τα drop sets και το να φτανει σε 100% muscle failure τοτε καλα να παθει :P


αυτό που καταλαβα και θέλει να πεί ο ποιητής είναι αυτό που εχω τονίσει σε πολλα πόστ τα σετ μεχρι εξάντλησης με κατεβασμα κιλών , η ασκήσεις 21 , σούπερ σετ και τέτοια δεν είναι για βασική προπόνηση τα σετ δηλαδή με κατέβασμα συνέχεια μέχρι εξάντλησης .

αυτα είναι να σοκάρουν τους μυς και όχι για βασική προπόνηση κατι τετοιο δεν κανουν οι αρσιβαρίστες , γι αυτό και ακούτε οι αρσιβαρίστες να κάνουν ώρες προπόνηση και διπλές , αυτα σε προπόνηση ββ δεν γίνονται ο πιο δυνατός άνθρωπος σε προπόνηση υψηλής έντασης εως εξάντλησης δεν αντεχει πανω απο ωρα , απλα αν είναι δυνατός και με καλή φυσική κατάσταση την διαφορα θα την κάνει χρησιμοποιώντας περισσότερο βαρος γι αυτό το πρόγραμμα

ioannis1
08-10-09, 00:10
:thumbup::thumbup:

narta
09-10-09, 19:59
αυτό που καταλαβα και θέλει να πεί ο ποιητής είναι αυτό που εχω τονίσει σε πολλα πόστ τα σετ μεχρι εξάντλησης με κατεβασμα κιλών , η ασκήσεις 21 , σούπερ σετ και τέτοια δεν είναι για βασική προπόνηση τα σετ δηλαδή με κατέβασμα συνέχεια μέχρι εξάντλησης .

αυτα είναι να σοκάρουν τους μυς και όχι για βασική προπόνηση κατι τετοιο δεν κανουν οι αρσιβαρίστες , γι αυτό και ακούτε οι αρσιβαρίστες να κάνουν ώρες προπόνηση και διπλές , αυτα σε προπόνηση ββ δεν γίνονται ο πιο δυνατός άνθρωπος σε προπόνηση υψηλής έντασης εως εξάντλησης δεν αντεχει πανω απο ωρα , απλα αν είναι δυνατός και με καλή φυσική κατάσταση την διαφορα θα την κάνει χρησιμοποιώντας περισσότερο βαρος γι αυτό το πρόγραμμα

Αυτο.

Υ.Γ. Σορρυ για την επιλογη των λεξεων, ετσι μπορω να τα διατυπωνω οπως τα εχω στο μυαλο μου :unsure:

Υ.Γ. 2 Οι αρσιβαριστες εχουν χαμηλο ογκο προπόνησης με μεγαλη ενταση. Αλλα ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΟΓΚΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ. Γιαυτο και κοτανε να μην κουραστει το CNS. Γιατι μια υπερπροπονηση του νευρικου συστηματος θελει ΜΗΝΕΣ για να επανελθει καποιος...

ioannis1
09-10-09, 21:18
χαχαχα ωραιος...:P