PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για προπονηση.....



giwrgaros
06-10-09, 00:15
γεια σας παιδια....θελω μερικες συμβουλες για την προπονηση μου στο γυμναστηριο...προλαβαινω να πηγαινω μονο κα8ε τριτη και σαββατο γυμναστηριο....η απορια μου ειναι η εξης...το προγραμμα μου να ειναι το βασικο(π.χ. στη8ος πλατη,χερια κ.τ.λ.) η' να κανω κυκλικο...?

TEFAAtzis
06-10-09, 21:27
γεια σας παιδια....θελω μερικες συμβουλες για την προπονηση μου στο γυμναστηριο...προλαβαινω να πηγαινω μονο κα8ε τριτη και σαββατο γυμναστηριο....η απορια μου ειναι η εξης...το προγραμμα μου να ειναι το βασικο(π.χ. στη8ος πλατη,χερια κ.τ.λ.) η' να κανω κυκλικο...?

Δυσκολα τα πραγματα φιλε αν μπορεις μονο 2 μερες

giwrgaros
06-10-09, 22:18
μεχρι στιγμης το παλευω λιγακι και κανω και τριτη που και που......

thegravijia
06-10-09, 22:19
μια χαρα ειναι 2 μερες..
το προγραμμα σου θα ειναι στηθος - ομοι - τρικεφαλα
πλατη - δικεφαλα -ποδια

giwrgaros
06-10-09, 22:39
λες....?μμμμ...καλο μου ακουγεται..8α εχει καλα αποτελεσματα...?

ioannis1
06-10-09, 22:59
ποσο καιρο κανεις βαρη;

giwrgaros
06-10-09, 23:03
κανω τρια χρονια βαρη...αλλα ασχολουμαι απο μικρος με τον α8λητισμο

ioannis1
06-10-09, 23:21
τοτε αντεχεις να βγαλεις ολο το σωμα σε δυο μερες.μπορεις να το χωρισεις και ετσι
ποδια χερια
στηθος πλατη ωμους
φυσικα συνολο μη κανεις πανω απο 20 σετ.

giwrgaros
06-10-09, 23:32
συμφωνω...χρειαζεται ενα μετρο στα σετ για να μην καει ο μυς

The Rock
07-10-09, 00:03
Έτσι λες καίγεται ο μυς ?
Κοίτα να τα κάνεις όλα σε 2 μέρες είναι σαν να κάνεις 3 βήματα μπροστά(και καλά λέμε τώρα ) και 2,5 πίσω ...

Τίποτα δεν πρόκειται να κάνεις ..
Αν θες να πετύχεις κάτι και όχι απλά να το "παίξεις" στην παραλία ωραίος 2 μέρες δεν φτάνουν ... εκτός και αν κάνεις "την διατροφή" και 2 ή 3 πλες προπονήσεις στις ανά μέρα ..
ΕΙδάλλως απλά θα χάνεις τον χρόνο σου ....

Προσωπική άποψη " 'Οταν κάνεις κάτι,κάντο σωστά αλλιώς μην το κάνεις καθόλου"

ioannis1
07-10-09, 00:14
ελα ρε συ μην υπερβαλεις τωρα σε παρακαλω.

kyriakos23
07-10-09, 09:51
καλυτερα 2 φωρες αντι να μην κανει τπτ ο ανθρωπος.
κ γω το καλοκερι που δουλευα σαν σκυλι απο τισ 4.30 το πρωι κ δεν εφτανα πηγενα 2 αντε 3 φωρες.επρεπε να μην πηγενω καθωλου?

Ballbreaker
07-10-09, 10:52
Ο περισσοτερος κοσμος νομιζει οτι για να δει αποτελεσματα πρεπει να εγκατασταθει μονιμα στο γυμναστηριο και να κανει καθημερινα τριωρες προπονησεις,τελικα καταληγει σε υπερπροπόνηση και εξαιρετικα αργη προοδο.

Δυο φορες την εβδομαδα δεν ειναι ασχημα,αφου δεν μπορεις να πηγαινεις αλλη μερα βαλε και μια μερα αεροβια στο τελος,οχι στην ημερα με τα ποδια.

Αφου περασει ενα διαστημα μετα κανε παλι αλλαγες στο προγραμμα,πχ κανε πυραμιδα με λιγες και βασικες ασκησεις.Μετα κανε κυκλικο,και γενικα προσπαθησε καθε 3 μηνες (αν οχι νωριτερα) να αλλαζεις το πρόγραμμα

The Rock
07-10-09, 12:57
Στον πρώτο συμφωνώ ...
'Ολες τις μυικές ομάδες σε 2 μέρες ? Μόνο αν παίζει 2 ασκήσεις στην κάθε ομάδα δλδ ...

giwrgaros
07-10-09, 14:34
κοιτα...δεν εχω και πολυ χρονο γιατι εχω και φροντηστηρια και σχολειο....προλαβαινω να πηγαινω 2-3 μερες την βδομαδα....αλλα προτειμω να πηγαινω για 2-3 μερες παρα να μην πηγαινω κα8ολου

ioannis1
07-10-09, 15:28
αυτο ειπα και γω.απο το τιποτε θα κρατησεις το λιγοτερο την επαφη με τα βαρη και αν προσεξεις διατροφη μπορεις να διατηρηθεις σε καλο επιπεδο.μη το σταματησεις.οσο για σετ και ασκησεις τοσο οπωςειπε ο ροκ .2 ασκησεις απο 4 σετ για καθε μερος θαναι καλα.

giwrgaros
07-10-09, 17:09
ευχαριστω για την συμβουλη..8α το δοκιμασω...

ioannis1
07-10-09, 23:37
:thumbup::toast:

bb-fitness
25-10-09, 15:04
με δυο μερες την εβδομαδα μπορεις να αποκτησεις αρκετη μυικη μαζα ή προτιμοτερο θα ηταν τρεις?

NASSER
25-10-09, 19:39
με δυο μερες την εβδομαδα μπορεις να αποκτησεις αρκετη μυικη μαζα ή προτιμοτερο θα ηταν τρεις?

Το προγραμματισμο τον κανεις κατα ποσο εσυ νιωθεις πως ξεκουραζεσαι και μπορεις να συνεχισεις την επομενη προπονηση δινοντας τον καλυτερο σου εαυτο. Επειτα πιο φυσιολογικο ειναι να καλυψεις την προπονηση του σωματος σε τρεις μερες και οχι σε δυο για να πουμε πως θελουμε 2 ή 3 μερες προπονηση τη βδομαδα.
Μια αλλη λογικη ειναι να κανεις μια μυικη ομαδα μερα παρα μερα ωστε να σου δινεται χρονος ξεκουρασης, αυτο σημαινει πως το σωμα θα χρειαστεις περισσοτερο απο μια βδομαδα να το καλυψεις αν κανεις μονο μια μυικη ομαδα τη μερα.
Μελετας πιο σου αποδιδει καλυτερα ( καλο θα ηταν να τα εφαρμοσεις κανονικα) και επειτα βγαζεις τα συμπερασματα σου για σενα!

Machiavelli
25-10-09, 20:16
Και γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις σπίτι κάτι (εφόσον δεν πρόκειται να βρεις χρόνο και στο άμεσο μέλλον); Φυσικά δεν μιλάω για μηχανήματα 2 μέτρων μήκος και 2 πλάτους που θέλουν ένα δωμάτιο το καθένα. Με μια μπάρα (ή ακόμα καλύτερα 2 διαφορετικού μεγέθους), έναν πάγκο, 2 αλτήρες και ένα μονόζυγο, μπορείς να κάνεις πολλά. Θα είναι πιο συμφέρον σε αναλογία αποτελεσμάτων/ κόστους και σε βάθος χρόνου θα είναι πιο οικονομικό εν γένει, οποτεδήποτε ευκαιρείς θα κάνεις την γυμναστική σου, θα χρειάζεσαι λιγότερο χρόνο (45 λεπτά καθαρά, ούτε ντυσίματα, ούτε πήγαινε- έλα, ούτε αναμονή για να χρησιμοποιήσεις το όργανο) και θα σου μείνουν και τα όργανα.

bb-fitness
25-10-09, 21:32
Το προγραμματισμο τον κανεις κατα ποσο εσυ νιωθεις πως ξεκουραζεσαι και μπορεις να συνεχισεις την επομενη προπονηση δινοντας τον καλυτερο σου εαυτο. Επειτα πιο φυσιολογικο ειναι να καλυψεις την προπονηση του σωματος σε τρεις μερες και οχι σε δυο για να πουμε πως θελουμε 2 ή 3 μερες προπονηση τη βδομαδα.
Μια αλλη λογικη ειναι να κανεις μια μυικη ομαδα μερα παρα μερα ωστε να σου δινεται χρονος ξεκουρασης, αυτο σημαινει πως το σωμα θα χρειαστεις περισσοτερο απο μια βδομαδα να το καλυψεις αν κανεις μονο μια μυικη ομαδα τη μερα.
Μελετας πιο σου αποδιδει καλυτερα ( καλο θα ηταν να τα εφαρμοσεις κανονικα) και επειτα βγαζεις τα συμπερασματα σου για σενα!

για οσους εχουν περιορισμενο χρονο καλο δεν ειναι το 2-day split?

NASSER
26-10-09, 01:06
για οσους εχουν περιορισμενο χρονο καλο δεν ειναι το 2-day split?

Nαι καλο ειναι. Αν μπορεις εφαρμοσε το.

giwrgaros
06-11-09, 01:10
εχω και κατι οργανα στο σπιτι και κανω....αλλα ειναι διαφορετικα στο γυμναστηριο...