PDA

Επιστροφή στο Forum : Help me για κάψιμο λίπους



kostas21arseni
29-12-06, 23:44
Γεια σας παιδια,
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να ακούσω μερικές συμβουλες για το πως να χάσω το περιττό λίπος μου.

ΤΟ ύψος μου ειναι 1,85 και ειμαι 105 κιλα
Κάνω επίσης και βάρη εδώ και 6 μήνες αλλά μόνο οι μύες δυναμώνουν αλλά δν μπορώ να χάσω το λίπος.


Μπορεί να μου πεί κανείς κάποιο τρόπο για να το χάσω ????
(εκτός με ουσίες)

stevengr
30-12-06, 00:11
Γεια σας παιδια,
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να ακούσω μερικές συμβουλες για το πως να χάσω το περιττό λίπος μου.

ΤΟ ύψος μου ειναι 1,85 και ειμαι 105 κιλα
Κάνω επίσης και βάρη εδώ και 6 μήνες αλλά μόνο οι μύες δυναμώνουν αλλά δν μπορώ να χάσω το λίπος.


Μπορεί να μου πεί κανείς κάποιο τρόπο για να το χάσω ????
(εκτός με ουσίες)

Γεια σου Κωστα,

Λοιπον θα προγραμματισεις να κανεις προπονηση με βαρη 3 φορες την εβδομαδα και οποσδηποτε θα "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙΣ" να κανεις 3 φορες αεροβια για 20-30 λεπτα αρχικα της μερες που δεν εχεις προπονηση.

Σου δινω ενα απλο παραδειγμα:
ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΑΡΗ
ΤΡΙΤΗ ΑΕΡΟΒΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ ΒΑΡΗ
ΠΕΜΠΤΗ ΑΕΡΟΒΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΑΡΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΕΡΟΒΙΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ TIP: Για να χασεις λιπος να μην εχεις φαει 3 ωρες πριν ξεκινησεις να κανεις αεροβια (διαδρομο,ποδηλατο, ελειπτικο κ.α). Αυτο θα βοηθησει στον οργανισμο σου να καταναλωσει για ενεργεια κατα την διαρκεια της αεροβιοσης λιπος για ενεργεια αντι υδατανθρακες (απο τυχον φαγητο που ειχες φαει πριν).

Προτιμοτερο ειναι να κανεις το πρωι το τρεξιμο σε διαδρομο/ποδηλατο, διαφορετικα οποτε σε βολευει, αλλα μην ξεχνας 3 ωρες πριν να μην εχεις φαει.

Απο τον 1ο κι'ολας μηνα θα δεις διαφορα, με προυποθεση η διατροφη σου να ειναι αναλογη και προσεγμενη με τον στοχο που θελεις να φτασεις.

kostas21arseni
30-12-06, 00:25
Όλα αυτά καλά και σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου
Αλλά επείδή δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα στο γυμναστήριο και μόνο 3 φορές μπορώ να πηγαίνω λόγω φροντηστηρίων πειράζει αν πηγαίνω για τρέξιμο στο γήπεδο και όχι στο γυμναστήριο στον διάδρομο ?????

stevengr
30-12-06, 00:28
Φυσικα και μπορεις. Δεν ειναι αναγκη να κανεις το τρεξιμο επανω σε ενα ποδηλατο ή σε ενα διαδρομο.

Εγω ακολουθω το ιδιο προγραμμα και οποτε βρισκω χρονο αντι να παω 20 λεπτα στο γυμναστηριο πηγαινω σε ενα σταδιο και τρεχω. Το απολαμβανω κι'ολας.

Επειδη ομως εχεις κανει το ποστ σου μεσα στην "ΔΙΑΤΡΟΦΗ" καλο θα ηταν να μας γραψεις και τι περιλαμβανει η καθημερινη σου διατροφη.

kostas21arseni
30-12-06, 00:33
λοίπον δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη διατροφή ΄
μέχρι τον προηγούμενο μήνα έτρωγα συνέχεια λιπαρά και πολλά αναψυκτικά και κάθε βράδυ γύρο.
Τα αναψυκτικά και τα πολλά λιπαρα τα ελλάτωσα. το μόνο που δεν μπορώ να κόψω είναι ο γύρος. :( :x

(αν δεν κάνω αερόβια και κάνω την γυμναστική που κάνω στο Tae Kwon Do πειράζει????)

ajax
30-12-06, 01:28
το προβλημα με τον γυρο το εχω και εγω...... :D κανε πολυ αεροβια φιλε μου καθως και το κοψιμο των αναψυκτικον ειναι ενα πρωτο αλλα βασικο βημα :army2:

billys15
30-12-06, 12:25
αν δεν κάνω αερόβια και κάνω την γυμναστική που κάνω στο Tae Kwon Do πειράζει????

Δεν νομιζω να συγκρινεται η αεροβια με το Tae Kwon Do.Προτιμησε αεροβια ασκηση,γιατι ετσι επικεντρωνεσαι καλυτερα στο καψιμο λιπους

stevengr
30-12-06, 12:58
λοίπον δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη διατροφή ΄
μέχρι τον προηγούμενο μήνα έτρωγα συνέχεια λιπαρά και πολλά αναψυκτικά και κάθε βράδυ γύρο.
Τα αναψυκτικά και τα πολλά λιπαρα τα ελλάτωσα. το μόνο που δεν μπορώ να κόψω είναι ο γύρος. :( :x

(αν δεν κάνω αερόβια και κάνω την γυμναστική που κάνω στο Tae Kwon Do πειράζει????)

Γυρος??? Εχω να φαω γυρο δεν ξερω κ' εγω απο ποτε... :bounce:

Τι εισαι εξαρτημενος και δεν μπορεις να τον κοψεις; Να ταν τσιγαρο θα συμφωνουσα. Αφου θελεις να χασεις λιπος θα πρεπει να κανεις και καποιες υποχωρησεις :notice:

Να φανταστεις οτι μονο ο γυρος δινει περιπου 20,5γρ λιπος! προσθεσε επιπλεον και τα λιπη απο την πιτα (λαδοπιτα), κετσαπ, μουσταρδα, + τηγανιτες πατατες.

Billy
30-12-06, 14:50
εχω ακουσει ότι όταν αποφεύγεις εντελώς τα λιπαρά πέφτει ο μεταβολισμός καί ετσι επιβραδύνονται οι καύσεις του λίπους γι'αυτό καλά είναι μια φορα στο μηνα να τρώς κάτι σαν τον γύρο για να αρχίζουν ξανα οι καύσεις.

δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά από προσωπική μου εμπειρία μπορώ να πώ ότι τα διάφορα γλυκα, σαντιγές , τουρτες΄, κλπ είναι πολυ χειρότερα από ότι ένα κρεατακι, ακόμα καί χοιρινό, στην σχάρα.
βεβαια ο γυρος έχει καί πολλές προσμίξεισ οπότε καλό θα είναι να προσεχουμε

billys15
30-12-06, 15:07
Εγω να πω οτι ουτως ή αλλως εχω να φαω γυρο πολυ καιρο,και με αυτα που εμαθα προχθες δεν προκειται να ξαναφαω.Αυτο που λες billy ισχυει,οτι δηλαδη πρεπει να τρωμε λιγα,και ξαναλεω λιγα λιπαρα ανα βδομαδα/10ημερο ισως και λιγο παραπανω για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος

Albert_Wesker
15-01-07, 08:00
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αν δεν μου πεις ποσοστό λίπους. πήγαινε στο ενδοκρινολογικό κέντρο του πλησιέστερο νοσοκομείου και κανε μια λιπομετρηση. τοτε θα μπορεσω να εκφερω γνωμη.
θελω να προσθεσω το εξης:
δεν θα πρεπει να χεις φαει δυο ωρες πιο πριν. αλλα κατα την διαρκεια του αεροβιου θες ενεργεια. να τρως πιο πριν 100 θερμιδες απο γουει και 100 θερμιδες απο γλυκοζη. σε ενα μπουκαλαι βαλε αλλα 25 γρμ και να τα τρως κατα την διαρκεια της άσκησης σε ενα μπουκαλακι σε νερο.
αυτο ειναι η αρχη. αλλιως θα καψεις μυικη μαζα.

το λιπος δεν καιγεται πανω στον διαδρομο ξερετε...τον εκπαιδευεις τον οργανισμο και οι μυες συνεχιζουνε ολη την ημερα να καινε λιπος... οποτε κρατωντας την ινσουλινη σταθερη και μειωνοντας σταδιακα τις θερμιδες αδειαζεις τις λιποαποθηκες...

ουτε κι οι μυες κτίζονται στα βαρη. ουσιαστικα το μονο που κανεις στο τζιμ ειναι να εκπαιδευεις τον οργανισμο. τπτ αλλο. ολα τα αλλα γινονται την υπόλοιπη μερα. το πιασατε παιδες?

Albert_Wesker
15-01-07, 08:06
Εγω να πω οτι ουτως ή αλλως εχω να φαω γυρο πολυ καιρο,και με αυτα που εμαθα προχθες δεν προκειται να ξαναφαω.Αυτο που λες billy ισχυει,οτι δηλαδη πρεπει να τρωμε λιγα,και ξαναλεω λιγα λιπαρα ανα βδομαδα/10ημερο ισως και λιγο παραπανω για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος

Καθημερινά πρέπει να τρώμε ένα 30% λίπους. των θερμίδων μας. παιζει δομικο αναβολικό ρόλο. αν του δώσεις λιγότερο τότε ο οργανίσμός νομίζει οτι δεν του δίνεις καθόλου λίπος και έτσι αρχίζει και αποθηκεύει λίπος. αρα ουσιαστικά δεν μπορείς να κάψεις λίπος.

αν θες να αντλήσεις λίπος εσωτερικό δηλαδή γύρω απο το ήπαρ τους νεφρούς κοκ τότε πρέπει να του δώσεις τα απαραίτητα λιπαρά για να εκτελέσει αναβολικές λειτουργίες.

αν δεν μπορεί να φύγει το λίπος της επιδερμίδας είναι γιατί ο οργανισμός δεν στρέφεται σε αυτό. απλά.
εδώ είναι που πρέπει να κάνεις και μια λιποδιάλυση αν χρειαστεί. αλλα πρώτα θα στρώσει η διατροφή. τεσπα.

BRaWNy
15-01-07, 16:09
Εσυ φίλε Albert, να ρωτήσω τι ποσοστό λίπους έχεις?
Ποιό είναι το χαμηλότερο που έχεις φτάσει ποτέ?
Έχεις γράμμωση ή έχεις κάνει ποτέ γράμμωση?
Τα άλλα σου stats?
(π.χ.κιλά στις βασικές ασκήσεις, περιφέρεια μπράτσου κ.λ.π.)
Κάνεις μποντυμπίλντιγκ ή κάτι άλλο?

Μερικά πάντως απο όσα γράφεις είναι σωστά, όμως όχι έτσι όπως πιστεύεις ή τα βλέπεις εσυ.
Τα περισσότερα απο όσα γραφεις δεν ισχύουν όμως.

Πάντα κατα την γνώμη και άποψή μου.

Albert_Wesker
15-01-07, 17:44
Απόψεις ειναι αυτές...
Ο καθείς ειναι διαφορετικός και κάνει αυτό που θέλει να κάνει με διαφορετικό τρόπο.

Εγώ πάντως λέω πάντα τον κόσμο να ελέγχει έγκυρες ιατρικές πηγές και έρευνες.

ας μην είναι σωστά...εγώ τα λέω anyway... forum είναι και λέμε τις απόψεις μας.

BRaWNy
16-01-07, 10:50
....Ο καθείς ειναι διαφορετικός και κάνει αυτό που θέλει να κάνει με διαφορετικό τρόπο.

>>>Ναι, για αυτό και εγω κάνω μποντυμπίλντιγκ ενω εσυ κάτι άλλο.
Ποτέ όμως σε αυτό που κάνω δεν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω μέσα που δεν χρειάζονται σε αυτό ή που δεν ταιριάζουν σε αυτό, αν με "πιάνεις".
Επίσης, αυτό δεν θα το ζητούσα/πρότεινα ποτέ απο κάποιον άλλον να το κάνει και αυτός.
Αν το κάνω, και αλλάξω τρόπο και γινει διαφορετικός, τότε παύει να είναι πλέον αυτό που κάνω/έκανα αρχικά.

"Δεν μπορει κανείς που ξέρει καλά να οδηγεί ποδήλατο, να πιστεύει ότι χρειάζεται η ίδια τεχνική οδήγησης, για να οδηγήσει νταλίκα.
Ούτε βέβαια μπορει να δινει οδηγίες για το πως θα οδηγηθεί η νταλίκα, όταν δεν έχει οδηγήσει ποτέ, γνωρίζοντας μόνο να οδηγεί ποδήλατο.
Και φυσικά δεν μπορει να οδηγήσει νταλίκα, μόνο διαβάζοντας την θεωρία οδήγησής της ή ακούγοντας τον τρόπο απο κάποιον άλλον.
Η θεωρία μπορει να τον βοηθήσει μόνο, όταν ήδη έχει δοκιμάσει και ειναι στα πρωτα στάδια της εκμάθησής της εμπειρικά.
Κι όσο περισσότερο την οδηγεί, τοσο και καλύτερα θα την οδηγεί, αλλά και τοσο καλύτερα θα καταλαβαίνει και την θεωρία της.
Επίσης, ενας που ξερει και εχει δοκιμασει την οδηγηση νταλίκας, θα την περιγράψει και καλύτερα και αν θες, θα την "δασκαλέψει" και στον άλλον καλύτερα.
Ένα άλλο ειναι ότι μεταξύ δυο ατόμων (ο ενας ξερει να οδηγεί νταλίκα, ο άλλος όχι και οι δυο όμως λένε ότι ξέρουν να την οδηγούν), όταν μιλούν για αυτήν, αυτός που ξέρει να την οδηγεί, εύκολα μπορει να διακρίνει ότι ο άλλος δεν ξέρει και κατα πάσα πιθανότητα και ενας τρίτος που παρακολουθεί την συζητησή τους."
Και γω μπορω να πω/γραψω μια θεωρία/εμπειρία, και ναι θα την καταλάβεις διαβάζοντάς την και θα δημιουργήσεις και μια νοητή εικόνα στο μυαλό σου για αυτήν, όμως πίστεψέ με, όταν θα την κάνεις πράξη και την δοκιμάσεις, τοτε θα δεις την πραγματική εικόνα της η οποία θα έχει διαφορά με αυτήν που ειχες στο μυαλό, και όχι μόνο αυτό, θα την νοιώσεις, θα την αισθανθείς, θα την ζήσεις κάτι που δεν μπορεις να το βρεις σε κάτι γραμμένο σε ένα χαρτί ή σε βίντεο κ.λ.π.

Και εγω τις απόψεις μου γράφω και δεν προσπαθω να πείσω κανέναν, απλά προσπαθω να βοηθήσω τον άλλον να εστιαστεί καλύτερα και σωστότερα πάνω σε κάτι το όποιο εχω το έχω ζησει και έχω την εμπειρία του, ωστε να βρει τον "δρόμο" του πιό εύκολα, με λιγότερα λάθη ή αν θέλεις να βρει λύση ή να πραγματοποιήσει τους στόχους του και προπάντων να μαθει ότι τους πραγματοποιεί και όχι να νομίζει.

Φιλικά, Μπρώνυ (BRaWNy)

BRaWNy
16-01-07, 11:01
Πέρα των όσων έγραψα στο προηγούμενο πόστ μου, θελω να σας πω ότι οταν διαβάζω κάποια πράγματα για τα οποία έχω αντιθετη άποψη ή δεν συμφωνώ με αυτά, αισθάνομαι την υποχρέωση να γραψω και τις δικές μου απόψεις.
Αισθάνομαι κατα κάποιον τρόπο τύψεις αν δεν το κάνω, και δεν το κάνω για άλλους λόγους όπως π.χ. να την "πω" σε κάποιον άλλον ή σε αυτόν με τον οποίο είχα αντιθετη άποψη.
Πιστεύω επίσης ότι με αυτό, μπορουν να βγουν και θετικά συμπεράσματα, ασχετα αν δεν συμφωνούν οι απόψεις.
Απο κει και πέρα αφου θα υπάρχουν και αυτές ο καθένας διαβάζει και κρίνει μόνος του.

jiujitSu
16-01-07, 13:33
Εσυ φίλε Albert, να ρωτήσω τι ποσοστό λίπους έχεις?
Ποιό είναι το χαμηλότερο που έχεις φτάσει ποτέ?
Έχεις γράμμωση ή έχεις κάνει ποτέ γράμμωση?
Τα άλλα σου stats?
(π.χ.κιλά στις βασικές ασκήσεις, περιφέρεια μπράτσου κ.λ.π.)
Κάνεις μποντυμπίλντιγκ ή κάτι άλλο?

Μερικά πάντως απο όσα γράφεις είναι σωστά, όμως όχι έτσι όπως πιστεύεις ή τα βλέπεις εσυ.
Τα περισσότερα απο όσα γραφεις δεν ισχύουν όμως.

Πάντα κατα την γνώμη και άποψή μου.


Εμενα δεν με νοιαζουν τοσο τα στατς του Albert, αλλα το οτι λεει πολλα ακυρα αυτο ειναι γεγονος.
ΕΛΕΟΣ πια με τον διαδρομο ... δεν διαφωνω οτι η αεροβικη μπορει να βελτιωσει το λιπιδικο προφιλ του αιματος σου αλλα εγω θα σου φερω κατι 50χρονους αγροτες απο το χωριο μου που αμα τους ρωτησεις τι ειναι η αεροβικη θα σου πουνε "Αεροπορικη Εταιρια" τους οποιους αμα τους κανεις τα ιατρικα σου τεστ θα δεις οτι ειναι σε καλυτερη μοιρα απο πολους 25χρονους της πολης. Επισης οι αγροτες δεν ξερουν τπτ απο διατροφη απλως δεν εχουν κατω απο το σπιτι τους σουβλατζιδικο η παντοπολειο με σοκολατες.

Αντι να προσπαθεις να μαθεις τους μης σου να καινε λιπος (κατι το οποιο προσφερει η αεροβικη αλλα χανετε σε 2-3 μηνες αφου σταματησεις την αεροβικη οσα χρονια και να κανεις) φαε λιγοτερο λιπος ωστε στο αιμα σου να ρεει η προβλεπομενη ποσοτητα.

Πιστευω οτι 3σετ χ 20επαναλ Σκουωτ μπορουν να αλλαξουν πορεια στο καρδιαγγειακο σου οσο απειρες ωρες διαδρομου ο οποιος περα απο αυτο δεν προσφερει τπτ αλλο ενω τα σκουωτ θα σου προσθεσουν μεις οι οποιοι θα υποστηριξουν το σκελετικο σου συστημα και θα ανεβασουν τον μεταβολισμο σου. Εξαλου οι αγροτες που λεγαμε αυτο που κανουν ειναι να σκαβουν και να σηκωνουν σακια.

Το παραπανω δεν ειναι προσωπικη επιθεση στον Albert αλλα καμπανακι για να αναθεωρησει καποια πραγματα. Θεωρω βλακεια να επαναλαμβανεις κατι το οποιο σε βγαζει παντα σε αδιεξοδο με πεποιθηση οτι αυτην την φορα θα σε βγαλει στο σωστο δρομο.

At least !! 3 digits body weight with 14% bodyfat ... :bodybuilder2:

Billy
16-01-07, 14:18
Πέρα των όσων έγραψα στο προηγούμενο πόστ μου, θελω να σας πω ότι οταν διαβάζω κάποια πράγματα για τα οποία έχω αντιθετη άποψη ή δεν συμφωνώ με αυτά, αισθάνομαι την υποχρέωση να γραψω και τις δικές μου απόψεις.
Αισθάνομαι κατα κάποιον τρόπο τύψεις αν δεν το κάνω, και δεν το κάνω για άλλους λόγους όπως π.χ. να την "πω" σε κάποιον άλλον ή σε αυτόν με τον οποίο είχα αντιθετη άποψη.
Πιστεύω επίσης ότι με αυτό, μπορουν να βγουν και θετικά συμπεράσματα, ασχετα αν δεν συμφωνούν οι απόψεις.
Απο κει και πέρα αφου θα υπάρχουν και αυτές ο καθένας διαβάζει και κρίνει μόνος του.


RESPECT to BRaWNy

εμενα προσωπικα με έχει βοηθήσει πολύ.

Gasturb
16-01-07, 15:08
εχω ακουσει ότι όταν αποφεύγεις εντελώς τα λιπαρά πέφτει ο μεταβολισμός καί ετσι επιβραδύνονται οι καύσεις του λίπους γι'αυτό καλά είναι μια φορα στο μηνα να τρώς κάτι σαν τον γύρο για να αρχίζουν ξανα οι καύσεις.

Σωστά Billy αυτο ισχύει όμως για τα ακόρεστα λιπαρά μόνο (ωμέγα 3 6 9) που έχουν την δυνατότητα να ανεβάζουν τον μεταβολισμό μας (ο κυριότερος λόγος που προτιμάτε 1 γρ flaxseed oil με την καζεϊνη το βράδυ) κ επίσης βοηθάνει τις καύση του λίπους στην αερόβια - καλό πριν την αερόβια το πρωϊ 10 - 15 γρ whey + 1γρ fish oil.


Gt

Gasturb
16-01-07, 15:11
Εγω να πω οτι ουτως ή αλλως εχω να φαω γυρο πολυ καιρο,και με αυτα που εμαθα προχθες δεν προκειται να ξαναφαω.Αυτο που λες billy ισχυει,οτι δηλαδη πρεπει να τρωμε λιγα,και ξαναλεω λιγα λιπαρα ανα βδομαδα/10ημερο ισως και λιγο παραπανω για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος

Μην τα μπερδέυεις Billy15 εννοείς το ζωϊκο κορεμένο λίπος (max 20γρ/ημέρα) και όχι τα ακόρεστο που πρέπει να μην αποφεύγεται! Και λόγω το ότι πρέπει να υπάρχει ισορροπία μεταξύ ωμέγα 3 και ωμέγα 6 και λόγω το ότι η διατροφή μας έχει αρκετά ωμέγα 6 ας επικεντρωθούμε στην λήψη περισσότερων ωμέγα 3.

Gt

Gasturb
16-01-07, 15:18
το λιπος δεν καιγεται πανω στον διαδρομο ξερετε...τον εκπαιδευεις τον οργανισμο και οι μυες συνεχιζουνε ολη την ημερα να καινε λιπος...

Albert και το 2 μπορείς να τα καταφέρεις αν στην πρωινή σου αερόβια κάνεις 30 λεπτά χαμηλής έντασης (62% του max VO2) και στα επόμενα 30 λεπτά ΗΙΤ (90% του max VO2) με εναλλαγές φυσικά. Έτσι καταφέρνεις στα πρώτα 30 λεπτά να έχεις το μέγιστο ποσοστό λιποδιάλυσης και στα επόμενα 30 λεπτά να εκπαιδεύσεις τον οργανισμό σου να κρατήσει τον μεταβολισμό σου υψηλό καθόλη την διάρκεια της ημέρας παρόλο που σε εκείνα τα λεπτα το ποσοστό του fatburning θα είνια αισθητά πιο χαμηλό απο την αρχή της ασκησής σου. Και εννοείτε ο συνδυασμός (σε διαφορετικές ώρες) με βάρη βοηθάει ακόμα περισσότερο την καύση του λίπους γιατί οι μύς απο μόνοι τους ανεβάζουν τον μεταβολισμό οπότε more muscle gain = more fat burning!

Gt

Gasturb
16-01-07, 15:28
ουτε κι οι μυες κτίζονται στα βαρη. ουσιαστικα το μονο που κανεις στο τζιμ ειναι να εκπαιδευεις τον

:shock: :shock: Sorry Albert δεν έχει λογική :evilno: Εγω όσους μαραθωνοδρόμους και ποδηλατες βλέπω και έχουν την τέλεια αντοχή όλοι είναι στέκες και καθόλου μυώδεις (ίσως έχουν καποια γράμμωση αλλά λόγω άλιπης μάζας και μόνο). Ενώ όσοι κάνουν βάρη όλοι έχουν ωραίο και γυμνασμένο σώμα.

Gt

Gasturb
16-01-07, 15:36
Εγω να πω οτι ουτως ή αλλως εχω να φαω γυρο πολυ καιρο,και με αυτα που εμαθα προχθες δεν προκειται να ξαναφαω.Αυτο που λες billy ισχυει,οτι δηλαδη πρεπει να τρωμε λιγα,και ξαναλεω λιγα λιπαρα ανα βδομαδα/10ημερο ισως και λιγο παραπανω για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος

Καθημερινά πρέπει να τρώμε ένα 30% λίπους. των θερμίδων μας. παιζει δομικο αναβολικό ρόλο. αν του δώσεις λιγότερο τότε ο οργανίσμός νομίζει οτι δεν του δίνεις καθόλου λίπος και έτσι αρχίζει και αποθηκεύει λίπος. αρα ουσιαστικά δεν μπορείς να κάψεις λίπος.

αν θες να αντλήσεις λίπος εσωτερικό δηλαδή γύρω απο το ήπαρ τους νεφρούς κοκ τότε πρέπει να του δώσεις τα απαραίτητα λιπαρά για να εκτελέσει αναβολικές λειτουργίες.

αν δεν μπορεί να φύγει το λίπος της επιδερμίδας είναι γιατί ο οργανισμός δεν στρέφεται σε αυτό. απλά.
εδώ είναι που πρέπει να κάνεις και μια λιποδιάλυση αν χρειαστεί. αλλα πρώτα θα στρώσει η διατροφή. τεσπα.

Επιτέλους ας μην χρησιμοποιούμε τις λέξεις 'λίπος' και 'λιπαρά οξέα' έτσι απλά γιατί γίνοντε παρεξηγήσεις χωρίς λόγο! Υπάρχει το κορεσμένο και το ακόρεστο λίπος που ειναι διαμετρικά αντίθετες έννοιες.

Gt

Duke-Nukem
16-01-07, 15:39
οι μυς είναι το εργοστάσιο-φούρνος που θα κάψει λίπος...
αυτό με τον διάδρομο και ότι οι μύς δημιουργούνται με διάδρομο είναι **** απλά....

Gasturb
16-01-07, 15:47
Εγώ πάντως λέω πάντα τον κόσμο να ελέγχει έγκυρες ιατρικές πηγές και έρευνες.

ας μην είναι σωστά...εγώ τα λέω anyway... forum είναι και λέμε τις απόψεις μας.

Επειδή έχω καταλάβει ότι η ιατρική κοίνοτητα είναι αρκετά διχασμένη όπώς και η εκκλησιαστική (!), εννοώντας δλδ ότι υπάρχει η πολυ συντηρητική πλευρά που είναι αυστηρή και αρνητικη ακόμα κ στο ελάχιστο απλό συμπλήρωμα, και η άλλη μερίδα που παραδέχεται ότι τα συμπληρώματα είναι αναγκαία για τους αθλητές αλλά με την ανάλογη προσοχή. Προσωπικά συμβουλεύομαι αθλιάτρους και προπονητές που έχουν ιατρικές γνώσεις αλλα το μυαλό τους ειναι πιο ανοιχτό να δεχτούν κ κάτι το διαφορετικό.

Όσο για το δεύτερο συμφωνώ 100% με τον Albert και πρέπει να τον σεβαστούμε ακόμα κ αν πιστεύουμε ότι ειναι λάθος όπως μας σέβεται αυτός που μα θεωρεί έξίσου σε λάθος δρόμο!

Gt

Gasturb
16-01-07, 15:50
Το παραπανω δεν ειναι προσωπικη επιθεση στον Albert

Χαίρομαι man που το ανέφερες, γιατί έτσι πρέπει να είναι τα posts μας και ο διάλογος.

Και o Brawny ξέρω ότι έχει ακριβώς την ίδια αντίληψηι.

Gt

billys15
16-01-07, 15:55
Εγω να πω οτι ουτως ή αλλως εχω να φαω γυρο πολυ καιρο,και με αυτα που εμαθα προχθες δεν προκειται να ξαναφαω.Αυτο που λες billy ισχυει,οτι δηλαδη πρεπει να τρωμε λιγα,και ξαναλεω λιγα λιπαρα ανα βδομαδα/10ημερο ισως και λιγο παραπανω για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος

Μην τα μπερδέυεις Billy15 εννοείς το ζωϊκο κορεμένο λίπος (max 20γρ/ημέρα) και όχι τα ακόρεστο που πρέπει να μην αποφεύγεται! Και λόγω το ότι πρέπει να υπάρχει ισορροπία μεταξύ ωμέγα 3 και ωμέγα 6 και λόγω το ότι η διατροφή μας έχει αρκετά ωμέγα 6 ας επικεντρωθούμε στην λήψη περισσότερων ωμέγα 3.

Gt

Ναι Gasturb εννοω το "κακο" λιπος

Albert_Wesker
16-01-07, 17:50
Απόψιες είναι αυτές...
Το χω ξανα πεί.
Και για τα σκουότ εχω πει. ο καθείς με τις απόψεις του.
ενοείται βέβαια οτι θα κάψεις και λίπος πάνω στον διάδρομο. εξαρτάται τώρα τι κάνεις και πότε τι κάνεις. σωστός ο γκάστουρμπ

δεν αισθάνομαι επιτεθέμενος με το λέει κάποιος οτι δεν συμφωνεί μαζί οου. και καλά κανετε.
απόψεις ανταλλάσουμε γι αυτό και λέγεται φόρουμ.

θα μπορούσα να πω κι άλλα ειδικά για το λιπιδαιμικό προφίλ αλλά ας μην το συνεχίσουμε άλλο.
κι όσο για την τρέλλα μου για την αεροβική αφού δεν μπορείς να καταλάβεις με αυτά που λέω την σημασία της τότε δεν το σκέφτηκες καλά. απλά τα πράγματα.

άποψη μου ειπα είναι ο κόσμος να στρέφεται σε έγκυρες ιατρικές πηγές γκάστουρμπ. αν ψάξει θα βρεί.

burn the fat feed the muchles

Gasturb
16-01-07, 18:36
το λιπος δεν καιγεται πανω στον διαδρομο ξερετε...


ενοείται βέβαια οτι θα κάψεις και λίπος πάνω στον διάδρομο.

Με τις ασταθείς απόψεις χάνεται η αξιοπιστία :?

Gt

Albert_Wesker
16-01-07, 19:04
Ωχ τώρα έλεος.

Για να καταλάβεις τι θέλει να σου πει ο άλλος πρέπει να τα διαβάσεις όλα απο την αρχή

Εκεί που εγώ θέλω να καταλήξω είναι ότι όταν πάμε στο τζίμ απλά εκπαιδεύουμε τον οργανισμό. Όλα τα άλλα γίνονται την υπόλοιπη μέρα με την σωστή διατροφή.

Αν έχεις σωματικό λίπος 30% σε μάζα ε ναι τότε θα κάψεις και πάνω στον διάδρομο και μετά, αν τώρα έχεις 10% και προσπαθείς να φτάσεις στο 6% με 8% ε όχι ο μόνος λόγος για τον οποίο κάνεις διάδρομο είναι να εκπαιδεύσεις τον οργανισμό. η διατροφή ειναι αυτή που θα παίξει τον κύριο ρόλο.
επίσης πολλά παιδιά χωρίς να έχουνε καν μετρηθεί και να έχουνε κάνει μια λιπομέτρηση και με βάση τον δείκτη μάζας σώματος νομίζουνε ότι έχουνε να χάσουνε τόσα κιλα λίπους, κάτι που ειναι τελείως λάθος. ο δείκτης μάζας σώματος προσαρμόζεται ανάλογα με τον άνθρωπο και ανάλογα με το αν γυμναζεσαι η οχι. για τους μποντιμπλιντερς παει ως εξής:
+15 πάνω απο το ανώτατο ιδεώδες:κίτρινα μυικά κιλά
+10 πάνω απο τα άνωτατα κίτρινα μυικά κιλά:κόκκινα μυικά κιλά
Οι αριθμοί δεν αναφέρονται σε αριθμό μυικών κιλών αλλά στην τιμή που παίρνει ο δείκτης μάζας σώματος. να μην γίνει παρεξήγηση.
ποιο ειναι ομως το ανώτατο ιδεώδες?γιατι για έναν γίγαντα σαν εμένα δεν είναι το 25 ειναι το 32... το πιάσες στράτο?προσαρμόζεται το όλο θέμα.

είναι θέμα σε ποιον αναφέρεσαι

jiujitSu
16-01-07, 20:22
Cardiotraining does not burn your muchles, it help you build muchles. Tom Venouto

????? Ποτε το ειπε αυτο ? Που το διαβασες?
πλιζ επειδη βαριεμαι να ψαχνω τα ποστ σου μπορεις να μου αναφερεις σε τι ευννοει η αεροβικη σε περιοδο αυξησης ογκου?

Μην βλεπεις τους μεγαλους σωματοκτιστες που κανουν αεροβικη καποια στιγμη της ημερας σε περιοδο αυξησης ογκου. Ο σκοπος αυτης της αεροβικης ειναι να κατεβασουν λιγο την LDL που κτυπαει κοκκινο απο τα steroids.

Οσο για τον Τομ βινουτο σε πολλα πραγματα συμφωνω μαζι του και το book του ειναι απο τα πρωτα που συστηνω αλλα οσο και να λεει οτι ειναι νατουραλ εγω πιστευω οτι τα pregnylακια του τα κτυπαει για breakfast...

Albert_Wesker
16-01-07, 20:45
Cardiotraining does not burn your muchles, it help you build muchles. Tom Venouto

πλιζ επειδη βαριεμαι να ψαχνω τα ποστ σου μπορεις να μου αναφερεις σε τι ευννοει η αεροβικη σε περιοδο αυξησης ογκου?

Με την αεροβική χαμηλής έντασης εξασφαλίζεις ότι τα αμινοξέα θα χρησιμοποιηθούνε μόνο για δομικό ρόλο. Οι περισσότεροι άνθρωποι καίνε κι αμινοξέα για ενέργεια, αυτό ειναι κάτι που δεν θέλουμε σωστά?παρουσία οξυγόνου τα αμινοξέα ΔΕΝ καίγονται. ετσι η πρωτείνη που θα φας (του σκελετού όχι αυτή πριν του τζίμ) θα χρησιμοποιηθεί μόνο για δομικό ρόλο. για δομικό ρόλο θα χρησιμοποιηθεί κι η πρωτείνη που θας μετά το τζιμ για να θρέψεις τους μύες αν τα έχεις δώσει όλα. ανάλογα βέβαια με το αν είσαι σε όγκο η γράμμωση βάζεις και την αντίστοιχη ποσότητα γλυκόζης και μαλτροδεξτρόζης.


Μην βλεπεις τους μεγαλους σωματοκτιστες που κανουν αεροβικη καποια στιγμη της ημερας σε περιοδο αυξησης ογκου. Ο σκοπος αυτης της αεροβικης ειναι να κατεβασουν λιγο την LDL που κτυπαει κοκκινο απο τα steroids.

δεν βλέπω κανέναν. βλέπω κάτι άλλους που κάνουνε αεροβική και κτίζουνε πιο εύκολα μύες. μην με ρωτήσεις που τους βλέπω. θα με θεωρήσεις ψώνιο.



Οσο για τον Τομ βινουτο σε πολλα πραγματα συμφωνω μαζι του και το book του ειναι απο τα πρωτα που συστηνω αλλα οσο και να λεει οτι ειναι νατουραλ εγω πιστευω οτι τα pregnylακια του τα κτυπαει για breakfast...

ο καθείς πιστεύει ότι θέλει. καλά κάνεις και δεν το πιστεύεις.


και στο κάτω κάτω γιατί έχετε λυσσάξει τόσο πολύ με αυτό που λέω?ε?φόρουμ δεν είναι?έλεος πια...
αν δεν σου αρέσουνε απλά μην τα ακολουθείς.
μπορεί αυτά που λέω να ειναι σωστά, μπορεί να είναι κι απο τις μεγαλύτερες κοτσάνες! ε και?ελεος πια...