PDA

Επιστροφή στο Forum : υπνηλια



kyriakos23
08-10-09, 11:22
υπαρχει καποια βιταμινη που να σε κανει να νυσταζεις στην υπερβολικη χρηση π.χ?
τελευτεα νιωθο κομενος κ νυσταζο πολυ.

ctrlfreak
08-10-09, 11:51
υπαρχει καποια βιταμινη που να σε κανει να νυσταζεις στην υπερβολικη χρηση π.χ?
τελευτεα νιωθο κομενος κ νυσταζο πολυ.

Yπνηλία από βιταμίνη δεν παίζει. Μήπως δεν κοιμάσαι αρκετά???
Και πρόσεχε με την υπερβολική χρήση των βιταμινών μην σε στείλουν..
Διάβαζουμε πάντα τις οδηγίες που αναγράφονται πάνω στο κουτί!

kyriakos23
08-10-09, 11:53
οχι κιμαμε και πανο απο 10 ωρες μερικες φωρες μπορω να σου πω.ουτε κουραζομε να πεισ,ουτε υπερπροπονηση...
δεν ξερω

sTeLaKoS
08-10-09, 12:10
Μήπως η διατροφή σου? Δε ξέρω σε τι φάση είσαι, δε θυμαμαι να έχω διαβάσει αλλά μήπως η ενέργεια(θερμίδες) δε σου φτάνει?
Μάλλομ προς τη διατροφή πρέπει να στραφείς....

kyriakos23
08-10-09, 12:12
και φαι τρωγο αρκετο φιλε

Machiavelli
08-10-09, 12:44
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η πολυβιταμίνη; Εγώ όποτε έπαιρνα είχα υπνηλία και το βρίσκω κάπως δύσκολο να ήταν συμπτώσεις.

thegravijia
08-10-09, 12:46
οχι κιμαμε και πανο απο 10 ωρες μερικες φωρες μπορω να σου πω.ουτε κουραζομε να πεισ,ουτε υπερπροπονηση...
δεν ξερω

Aυτο φταει...κοιμασε πιο πολυ απο οσο χρειαζεται..και μετα εισαι ζαυλακομενος ολη μερα...7-8 ωρες δεν χρειαζεσαι παραπανω ...τοτε θα νιωθεις μια χαρα...
το καλυτερο ειναι 7 ωρες υπνο και καμια ωρα το μεσημερι για οσους εχουν την πολυτελεια...
α και στις 10ωρες υπνου εχεις χασει ηδη ενα γευμα ...
ξυπνα στο 7ωρο και φαε...

sctp
08-10-09, 12:53
υπαρχει καποια βιταμινη που να σε κανει να νυσταζεις στην υπερβολικη χρηση π.χ?
τελευτεα νιωθο κομενος κ νυσταζο πολυ.

Εγω εχω υποψιες για υψηλη CPK η δεν σου ταιριαζουν πολυ οι υδατανθρακες και ισως σε νυσταζουν,δοκιμασε να τους περιορισεις μονο το πρωι και μεταπροπονητικα και πες μας :clap:

kyriakos23
08-10-09, 12:56
CPK τι ειναι?
υδατανθρακα ναι τρωγο πολυ

sctp
08-10-09, 13:12
CPK τι ειναι?
υδατανθρακα ναι τρωγο πολυ

Ειναι ενας δεικτης που δειχνει την κατασταση των μυικων κυτταρων(ενζυμο που δειχνει την καταστροφη των μυικων κυτταρων),συνηθως αυξανεται μετα απο εντονη η παρατεταμενη ασκηση και γενικα η κατασταση ισως σου φερνει καποια υπνηλια.Δοκιμασε αυτο που σου ειπα με τον υδατανθρακα πρωτα.

kyriakos23
08-10-09, 13:20
ο υδατανθρακας γιατι νυσταζει ομως?

sctp
08-10-09, 13:41
Γιατι μαλλον η ινσουλινο-ευεσθησια σου δεν ειναι τοσο καλη και δεν τους μεταβολιζεις "αποτελεσματικα",ανεβανει αρκετα το ζαχαρο στο αιμα και σαν "αμυντικος" μηχανισμος σου φερνει νυστα(γενικα οι υδατανθρακες δινουν σημα για εκκριση σεροτονινης(χαλαρωτικη ορμονη)),αντικατεστησε τους με λαχανικα η φρουτα και πιστευω δεν θα ειναι τοσο εντονο το προβλημα.Αν δε βαριεσε διαβασε και το παρακατω αρθρο.
http://www.nytimes.com/2007/08/19/business/yourmoney/19career.html?ex=1345176000&en=7526afdb30658149&ei=5090&partner=rssuserland&emc=rss

GZ84
08-10-09, 14:14
Σχετικά με την υπνηλία και τη ζαβλακωμάρα θα σου πω κάτι που μάλλον δεν χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις παρα μόνο λίγη απλή σκέψη...

1) Όπως είπε και ο ΔεΓκραβίγια 10 ώρες είναι πολύ. Κάνε τις 7 σίγουρα ή 7,5-8 το πολύ! Και να κοιμάσαι 1 ώρα κατά τις 5-5,5 το απόγευμα. Κάνει καλό. Αν σε χαλάει ο ύπνος το μεσημέρι/ απόγευμα - 1 σου λέω - απλά θέμα συνήθειας είναι.
2) Τι ώρες κοιμάσαι το βράδυ? Άλλο να κοιμάσαι 1 και άλλο 5... και ας κοιμάσαι και στις 2 περιπτώσεις 8 ώρες! Έχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Η ξεκούραση και ο ύπνος ΔΕΝ είναι ίδιοι ποιοτικά σε αυτές τις δυο περιπτώσεις!
3) "Κοιμάμαι 10 ώρες/ ούτε κουράζομαι/ ούτε υπερπροπόνηση"... αυτά έγραψες και από αυτά κρίνω πως δεν έχεις ασχολίες/ ενδιαφέροντα και πράγματα να σε βάζουν σε εγρήγορση! Αυτό σημαίνει πως το σώμα και το μυαλό χαλαρώνει φίλε.

Οι παραπάνω περιπτώσεις είναι απλές σκέψεις - και προσωπικές μου εμπειρίες. Σεβαστά όσα έγραψαν όλοι οι προηγούμενοι απλά η λύση παιδιά πολλές φορές δεν είναι ΤΟΣΟ σύνθετη. Μη πας στα βαθιά με τη μια. Τσέκαρε τις πιο άμεσες και "λογικές" λύσεις και αν πια έχεις πρόβλημα τσέκαρέ το.

1 σου λέω... για 6 μήνες ξυπνούσα 5.00 τα ξημερώματα ενώ είχα κοιμηθεί στη 1 - άρα μιλάμε για 4 ώρες ύπνο. Δούλευα σε σούπερ μάρκετ (καταλαβαίνεις πως ΔΕΝ καθόμουν αλλά κουβαλούσα και ήμουν όρθιος ΠΑΝΤΑ 6+ώρες). Η διατροφή μου ήταν καλή όχι όμως όπως τώρα, δεν έπαιρνα πολυβιταμίνες πχ κοιμόμουν 1,5 ώρα το μεσημέρι και είχα και γυμναστήριο το βράδυ και είχα και κοπέλα να μου πρήζει τα συκώτια. Ξέρεις πως ήμουν τότε? Ταύρος! Δεν ένιωθα απλά...

Για αυτό σου λέω - η λύση είναι πολύ πιο απλή. Τσέκαρε ΠΡΩΤΑ όσα σου έγραψα παραπάνω.

Κάτι ακόμη, ένας γνωστός μου ένιωθε ατονία μια περίοδο λες και ήταν άρρωστος χωρίς συμπτώματα κτλ... πήγε στο γιατρό και του λέει... μήπως γιατρέ να πάρω μια άδεια από τη δουλειά να χαλαρώσω? Και ο γιατρός γύρισε και του είπε... ΞΕΧΝΑ το! Αν μείνεις σπίτι τότε είναι που θα νιώθεις μεγαλύτερη ατονία.

Και έχει δίκιο... δώσε λίγη ζωή στη καθημερινότητά σου. Κάποιο ενδιαφέρον κάποια ασχολία που να σε ξυπνάει και να σε ενεργοποιεί!

Καλά να περνάς!

Stephany Thes
08-10-09, 16:30
Σχετικά με την υπνηλία και τη ζαβλακωμάρα θα σου πω κάτι που μάλλον δεν χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις παρα μόνο λίγη απλή σκέψη...

1) Όπως είπε και ο ΔεΓκραβίγια 10 ώρες είναι πολύ. Κάνε τις 7 σίγουρα ή 7,5-8 το πολύ! Και να κοιμάσαι 1 ώρα κατά τις 5-5,5 το απόγευμα. Κάνει καλό. Αν σε χαλάει ο ύπνος το μεσημέρι/ απόγευμα - 1 σου λέω - απλά θέμα συνήθειας είναι.
2) Τι ώρες κοιμάσαι το βράδυ? Άλλο να κοιμάσαι 1 και άλλο 5... και ας κοιμάσαι και στις 2 περιπτώσεις 8 ώρες! Έχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Η ξεκούραση και ο ύπνος ΔΕΝ είναι ίδιοι ποιοτικά σε αυτές τις δυο περιπτώσεις!
3) "Κοιμάμαι 10 ώρες/ ούτε κουράζομαι/ ούτε υπερπροπόνηση"... αυτά έγραψες και από αυτά κρίνω πως δεν έχεις ασχολίες/ ενδιαφέροντα και πράγματα να σε βάζουν σε εγρήγορση! Αυτό σημαίνει πως το σώμα και το μυαλό χαλαρώνει φίλε.

Οι παραπάνω περιπτώσεις είναι απλές σκέψεις - και προσωπικές μου εμπειρίες. Σεβαστά όσα έγραψαν όλοι οι προηγούμενοι απλά η λύση παιδιά πολλές φορές δεν είναι ΤΟΣΟ σύνθετη. Μη πας στα βαθιά με τη μια. Τσέκαρε τις πιο άμεσες και "λογικές" λύσεις και αν πια έχεις πρόβλημα τσέκαρέ το.

1 σου λέω... για 6 μήνες ξυπνούσα 5.00 τα ξημερώματα ενώ είχα κοιμηθεί στη 1 - άρα μιλάμε για 4 ώρες ύπνο. Δούλευα σε σούπερ μάρκετ (καταλαβαίνεις πως ΔΕΝ καθόμουν αλλά κουβαλούσα και ήμουν όρθιος ΠΑΝΤΑ 6+ώρες). Η διατροφή μου ήταν καλή όχι όμως όπως τώρα, δεν έπαιρνα πολυβιταμίνες πχ κοιμόμουν 1,5 ώρα το μεσημέρι και είχα και γυμναστήριο το βράδυ και είχα και κοπέλα να μου πρήζει τα συκώτια. Ξέρεις πως ήμουν τότε? Ταύρος! Δεν ένιωθα απλά...

Για αυτό σου λέω - η λύση είναι πολύ πιο απλή. Τσέκαρε ΠΡΩΤΑ όσα σου έγραψα παραπάνω.

Κάτι ακόμη, ένας γνωστός μου ένιωθε ατονία μια περίοδο λες και ήταν άρρωστος χωρίς συμπτώματα κτλ... πήγε στο γιατρό και του λέει... μήπως γιατρέ να πάρω μια άδεια από τη δουλειά να χαλαρώσω? Και ο γιατρός γύρισε και του είπε... ΞΕΧΝΑ το! Αν μείνεις σπίτι τότε είναι που θα νιώθεις μεγαλύτερη ατονία.

Και έχει δίκιο... δώσε λίγη ζωή στη καθημερινότητά σου. Κάποιο ενδιαφέρον κάποια ασχολία που να σε ξυπνάει και να σε ενεργοποιεί!

Καλά να περνάς!
GZ84 είσαι θεός!! εγώ Κυριάκο θα συν των άλλων θα σου πρότεινα βιταμίνη c, σπαστά μες στη μέρα.

kyriakos23
08-10-09, 16:50
η βιταμινη c πεζει ρολο για αυτο?

Ballbreaker
08-10-09, 17:28
To ποσο υπνο χρειαζεται ο καθενας μας ειναι εντελως ατομικο θεμα.
Εγω μπορω να γυμναζομαι και να κοιμαμαι 6 ωρες,αλλος χωρις 10ωρο δεν μπορει να σταθει ορθιος,αλλος κοιμαται το μεσημερι 2 ωρες και μετα αναρωτιεται γιατι δεν μπορει να κοιμηθει 8ωρο το βραδυ :)

RAW
08-10-09, 17:53
Η υνπηλία προκαλείται απο όλους τους παραπάνω αναφερθέντες παράγοντες και είναι ένα επίσης ένα απο τα συμπτώματα της υπερπροπόνησης (overtraining) γι'αυτό μήν είσαι σίγουρος οτι δέν συμβαίνει αυτό. Τσέκαρε λίγο την προπόνησή σου -ένταση , διάρκεια- μήπως χρειάζεται να μειώσεις κάτι απο τα δύο ή και τα δύο για λίγο διάστημα.

drago
09-10-09, 14:38
αυτο για τις 10 ωρες που σου ειπαν ειναι αληθεια...

επισης, ροχαλιζεις? μηπως εχεις καμια απνοια υπνου?

Stephany Thes
12-10-09, 13:05
σε τονώνει απλώς,αντιοξειδωτικό είναι. Εμένα καμιά φορά με 'ξυπνάει' στα πρόθυρα κατάρρευσης :-P

vagg
12-10-09, 14:32
απο τις πολλες ωρες που κοιμασαι ειναι...

sctp
12-10-09, 16:36
Και εγω 9-10 ωρες κοιμαμαι και δεν εχω υπνηλια στη διαρκεια της ημερα και μονο τονωτικο ειναι 2 κουπες πρασινο τσαι,ειναι στον ανθρωπο ποσος υπνος του αρκει tbh

Kyrillos
26-10-09, 16:06
Δεν ειμαι 100% σιγουρος,αλλα και εγώ απο τότε που άρχισα τις πολυβιταμίνες,επειτα απο 2βδομαδες ειχα μια τρομερη υπνηλια οποτε επαιρνα κατα την διαρκεια της μερας,ειτε κοιμομουν 10ωρες ειτε 8, σε επιπεδο που καθε φορα που την επεφτα για το μεσημερι , εβαζα ξυπνητηρι για να μην ξυπνησω το βραδυ,γενικώς <<κουτουλουσα>>συνεχως και ενιωθα μια ανεξηγητη κουραση :/ χαρτάκι με παρενεργειες δεν βρηκα και δεν εκανα επισης υπερκαταναλωση η τοσο σκληρη προπονηση για να το αποδοσω εστω εκει

NASSER
26-10-09, 18:08
Κατα μεσο ορο χρειαζομαστε 8 ωρες υπνου. Καλο ειναι να μην τις υπεβαινουμε και ποτε δεν πιστευω πως φταινε οι βιταμίνες ή η σωστη διατροφη, καθως με αυτα προσπαθουμε να φερνουμε το σωμα μας σε ισορροπια.
Απο την φθινοπωρο ειναι και μας τραβαει η ορεξη για υπνο.
Τελος θα πρεπει να θυμοματσε πως ο πολυς υπνος υπνο φερνει... σε αντίθεση με την υπερένταση που δεν μας αφήνει να χαλαρώνουμε...