PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεξιμο και βελτιωση αντοχης



Σελίδες : [1] 2

ionna_dma
11-10-09, 22:35
καλησπερα, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες σχετικα με το τρεξικο και γενικα την αντοχη. εχω κανει αιτηση σε μια προκυρηξη οπου σε 2 μηνες περιπου ειναι τα αθληματα.αλλα υστερω στα περισσοτερα απο αυτα.. τα 1000 μετρα δεν τα φτανω καν, αλλα τα 800 τα κανω 4.20 λεπτα. ενω ειναι 4.30 τα 1000. το αλμα μηκος ειναι 3.60 και το κανω 2 μετρα! σφαιρα δεν εχω δοκιμασει αλλα εκει πιστευω θα τα καταφερω. τα 100μετρα τα κανω 18" ενω ειναι 17". και το αλμα υψος δεν το εχω δοκιμασει ακομα! ειμαι 1.68 υψος και 59 κιλα. επισης εχω στο σπιτι ελλειπτικο και ποδηλατο. θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα προγραμμα και να μου πει αν εχω επλιδες να τα καταφερω!! ευχαριστω πολυ!

Μαρία
11-10-09, 22:44
καλησπερα, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες σχετικα με το τρεξικο και γενικα την αντοχη. εχω κανει αιτηση σε μια προκυρηξη οπου σε 2 μηνες περιπου ειναι τα αθληματα.αλλα υστερω στα περισσοτερα απο αυτα.. τα 1000 μετρα δεν τα φτανω καν, αλλα τα 800 τα κανω 4.20 λεπτα. ενω ειναι 4.30 τα 1000. το αλμα μηκος ειναι 3.60 και το κανω 2 μετρα! σφαιρα δεν εχω δοκιμασει αλλα εκει πιστευω θα τα καταφερω. τα 100μετρα τα κανω 18" ενω ειναι 17". και το αλμα υψος δεν το εχω δοκιμασει ακομα! ειμαι 1.68 υψος και 59 κιλα. θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα προγραμμα και να μου πει αν εχω επλιδες να τα καταφερω!! ευχαριστω πολυ!


Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!
Αν μπορείς συστήσου στα νεα μελη να σε μαθουμε καλύτερα!!!!
Ωστόσο εκει μπορείς να γραψεις και το 1000άρι σε ποσα λεπτα το ζητάει,οπως και πόσα μετρα η σφαίρα!!!2 μηνες είναι πολύ καλα να ξεκινήσεις τώρα προετοιμασία!!Προσωπικα εχω προπονησει αρκετο κοσμο για αστυνομιες,πυροσβεστικες λιμενικα.Σαν πρωτη εικόνα με αυτα που εγραψες με προπόνηση το έχεις το 1000άρι(το καταλαβα απο το 800άρι).Πιο πολλα στα νεα μέλη!!!

Ballbreaker
11-10-09, 23:23
καλησπερα, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες σχετικα με το τρεξικο και γενικα την αντοχη. εχω κανει αιτηση σε μια προκυρηξη οπου σε 2 μηνες περιπου ειναι τα αθληματα.αλλα υστερω στα περισσοτερα απο αυτα.. τα 1000 μετρα δεν τα φτανω καν, αλλα τα 800 τα κανω 4.20 λεπτα. ενω ειναι 4.30 τα 1000. το αλμα μηκος ειναι 3.60 και το κανω 2 μετρα! σφαιρα δεν εχω δοκιμασει αλλα εκει πιστευω θα τα καταφερω. τα 100μετρα τα κανω 18" ενω ειναι 17". και το αλμα υψος δεν το εχω δοκιμασει ακομα! ειμαι 1.68 υψος και 59 κιλα. επισης εχω στο σπιτι ελλειπτικο και ποδηλατο. θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα προγραμμα και να μου πει αν εχω επλιδες να τα καταφερω!! ευχαριστω πολυ!


Φιλε δεν νομιζω οτι εχεις καμια ελπιδα σε 2 μηνες να βελτιωθεις τοσο πολυ.
Αν πηγαινες σε εναν προπονητη για τουλαχιστον 6 μηνες (προτιμοτερο για 10+) θα το συζητουσαμε το θεμα,τωρα το βλεπω πολυ χλωμο.

ionna_dma
11-10-09, 23:37
γυναικα ειμαι....!! μη με απογοητευεις ετσι!!!

TEFAAtzis
11-10-09, 23:41
Γιατι την απογοητευεις ετσι την κοπελα?Φυσικα και μπορει να τα καταφερει.Κοπελια,κανε εσυ την προσπαθεια σου,εχε πιστη στον εαυτο σου και ολα καλα θα πανε.2 μηνες ειναι αρκετος χρονος κανοντας βεβαια και την καταλληλη προπονηση

Μαρία
11-10-09, 23:43
Φιλε δεν νομιζω οτι εχεις καμια ελπιδα σε 2 μηνες να βελτιωθεις τοσο πολυ.
Αν πηγαινες σε εναν προπονητη για τουλαχιστον 6 μηνες (προτιμοτερο για 10+) θα το συζητουσαμε το θεμα,τωρα το βλεπω πολυ χλωμο.


Δεν μπορεις να το λες αυτό,γιατι ενω ο χρονος είναι κρισιμο θεμα εχω προπονησει γυναικα απο το 0 σε ενα μηνα με τα ιδια ορια και τα εβγαλε τα αγωνισματα αλλα το είχε βάλει στόχο!Ετσι για την ιστορια αυτα τα ορια είναι ευκολα για τον οποιοδήποτε να τα πιασει αν προπονηθει δεν ειναι επιπεδο πρωταθλητισμου,ηρεμισε λιγο!


γυναικα ειμαι....!! μη με απογοητευεις ετσι!!!
Θελει προπονηση και δουλεια.

sTeLaKoS
11-10-09, 23:44
Ναι ρε συ Ballbreaker!! Τι ητανε αυτο που της ειπες της κοπελας!:shock:
Συμφωνω με τη Μαρια, 2 μηνες ειναι μια χαρα χρονος. Βεβαια μιλαμε για συστηματικη προπονηση και οχι 3 λαλουν και 2 χορευουν!:turtle:
Η Μαρια σιγουρα μπορει να σε βοηθησει, αρκει να την ακουλουθεις πιστα τις συμβουλες της!
Καλη επιτυχια στις εξετασεις σου, ελπιζω να το σκεφτηκες καλα πριν κανεις αιτηση!

ionna_dma
11-10-09, 23:46
ευχαριστω πολυ παιδια! ειμαι διατεθημενη να ακουσω τη μαρια! το σκεφτηκα καλα... ελπιζω να μην το μετανιωσω μετα μονο!!

sTeLaKoS
11-10-09, 23:53
ευχαριστω πολυ παιδια! ειμαι διατεθημενη να ακουσω τη μαρια! το σκεφτηκα καλα... ελπιζω να μην το μετανιωσω μετα μονο!!

+1!

Μακαρι Ιωαννα! Μακαρι να σου αρεσει! Εγω δε τη παλεψα, δεν ειχα την υπομονη. Άσε που μαλωνα με ολους! :P Mετα απο 2μιση χρονια ειπα τερμα. Και τωρα παλι πολιτης :)
Αλλα ας μη λεω τα δικα μου, ειναι δικο σου το "θεμα"! Και παλι καλη επιτυχια!

ionna_dma
11-10-09, 23:57
τοσο χαλια?? εχω ακουσει βεβαια και καλα και ασχημα πραγματα για τους εποπ! αλλα εκτος του οτι ψαχνω επειγοντως δουλεια σαν σκεψη μου αρεσει πολυ! ελπιζω και στην πραξη! ξερω κι ολας οτι για γυναικες ειναι σχετικα καλα! (μη με βριζεις) !! τωρα θα δουμε αν με το καλο περασω!!

Μαρία
12-10-09, 00:03
Ο φιλος σου να υποθέσω εχει σχεση με αθλητισμό η όχι?Τελοσπάντων!!!
Για αρχη θα πας γηπεδο και θα μου κανεις 3στροφες πολύ χαλαρό τρεξιμο,τζόκινγκ,οχι περπατημα.Μετα θα αφιερωσεις ενα τεταρτο κυρίως πρόγραμμα μετα θα μου κάνεις διατασεις(χέρια,κορμος,ποδια)πιστευω να ξερεις διατασεις(ελπιζω δηλαδη,ξερεις ετσι απο μακρια και με γραψιμο είιναι λίγο δύσκολο)θα κανεις την καθε διαταση ενεργητικα αλλα χωρίς ταλαντευση και θα στεκεσαι στο σημειο που αρχίζει ο πόνος σιγα σιγα και με πιεση 10 δευτερόλεπτα περίπου,πολλες διατάσεις.Μετα θα μου κάνειςσκίπινγκ ψηλά ποδια *2,πισω πόδια*2 και τεντωμένα πόδια μπροστα*2(ολα αυτα σε απόσταση 20μετρα,θα κοιτάξεις στα ψηλά πόδια τα γόνατα να φτανουν αρκετα ψηλά αλλα τα χερια σχεδόν κολλημενα στο σωμα 90μοιρες ο αγκώνας σωστη και ελεγχόμενη κίνηση από το ώμο),μετα θα κάνεις8 ανοίγματα(απόσταση δηλ 8*60μετρα τρέξιμο χαλαρό εντονο και επιστροφή το διάλειμμα)να σου εξηγήσω κατι σε αυτό η ένταση θα είναι 70-80%ταχύτητα δηλ αν η μεγιστη ταχύτητα σου είναι 100%ολα μεσα τα ανοίγματα θα τα κάνεις στο 70-80% με τον καιρό θα το καταλάβεις.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΑΜΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ(ο κύριως λόγος να ζεσταθείς και να μην τραυματιστεις,γι΄αθυτο θελω καποιον γνώστη κοντα σου)
Για κυρίως πρόγραμμα μετα θα μου κάνεις 8*100μέτρα(βρες τις αποστασεις στο στάδιο,ενας γύρος στο ταρταν ειναι 400μετρα,οι ευθειες και τα ημικύκλια είναι 100,βρες τις γραμμες)στο 25δευτερα το καθενα.Θα τρεχεις καθε κατοσταρι με ταχύτητα(προσεχε είναι ανετο οχι ολα μεσα)να βγαίνει στα 25 δευτερόλεπτα αυστηρα,μην παρεις θαρρος και πεις α είναι ανετο ας παω πιο γρηγορα δεν είναι αυτο το ζητούμενο και αναμεσα στα 100άρια το διάλειμμα θα είναι 100μετρα περπάτημα(οχι περπάτημα σερνομαι στυλ αλλα ουτε περπαταω-τρεχω σχεδον).Μετα μια στροφη χαλαρα τρεξιμο αποθεραπεια Φιλια!!!

Ballbreaker
12-10-09, 08:26
Μαρία πιστεύω κατανοείς ότι δεν ειναι δυνατον να βελτιωθει καποιος αρχάριος με προπονηση που παιρνει απο ενα forum.Υπαρχουν τεχνικα αγωνισματα εδω στα οποια απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η παραμικρη επαφη ακομα.

Δεν προσπαθω να απογοητευσω κανεναν και καμία,απλως ειμαι ρεαλιστης.Αν καποιος εχει στοχο να πετυχει σε τετοιου ειδους εξετασεις (και μαλιστα τοσο συντομα) πρεπει να βρει εναν προπονητη άμεσα.Με το μπλα-μπλα στο forum θα μαθει να κανει αλμα εις ύψος;Να ειμαστε λογικοι.

Μαρία
12-10-09, 11:15
Μαρία πιστεύω κατανοείς ότι δεν ειναι δυνατον να βελτιωθει καποιος αρχάριος με προπονηση που παιρνει απο ενα forum.Υπαρχουν τεχνικα αγωνισματα εδω στα οποια απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η παραμικρη επαφη ακομα.

Δεν προσπαθω να απογοητευσω κανεναν και καμία,απλως ειμαι ρεαλιστης.Αν καποιος εχει στοχο να πετυχει σε τετοιου ειδους εξετασεις (και μαλιστα τοσο συντομα) πρεπει να βρει εναν προπονητη άμεσα.Με το μπλα-μπλα στο forum θα μαθει να κανει αλμα εις ύψος;Να ειμαστε λογικοι.



(δεν ειναι δυνατον να βελτιωθει καποιος αρχάριος με προπονηση που παιρνει απο ενα forum)

Καταρχην απο την στιγμη που ζητας και εσυ συμβουλες η δινεις κιόλας μεσα απο ενα φορουμ πως ακυρώνεις μετα την λειτουργικοτητα του?



(καποιος αρχάριος)


Με ποιο κρητιριο καταλαβες οτι προκειται για ατομο που δεν εχει ξανασχοληθει ποτε?Ηδη οταν συστήθηκε η κοπέλα ειπε οτι στο παρεθλόν ηταν σε καλη κατασταση γιατί ασχολιόταν.Εμένα με ενδιαφέρει και λίγη εμπειρία να εχει απο στιβικά αγωνίσματα ωστε να κατανοει αυτα που της γραφω,να κατανοει την προπόνηση,αν εχεις ασχοληθει στο παρελθον ειναι πιο ευκολο.




(Υπαρχουν τεχνικα αγωνισματα εδω στα οποια απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η παραμικρη επαφη ακομα.)


Λες να μην το γνωρίζω?Δεν ξερω αν διαβασες το προγραμμα το οποιο είναι αρχη και είναι οτι πιο απλο για ξεκίνημα.Δεν πιστευω να ειδες πουθενα να της λέω τεχνικη για μηκος,υψος ή σφαιρα?Οταν φτιαχτει λίγο θα περασουμε και εκει αλλα παλι προτρεχεις,εννοειται στην τεχνική θα της ζητησω να βρεθούμε να της δειξω δυο τρια πράγματα.Και εννοείται οτι το πρωτο πραγμα που της εγραψα είναι οτι ειναι δυσκολο λογω γραπτου λόγου στο φορουμ.




(Δεν προσπαθω να απογοητευσω κανεναν και καμία,απλως ειμαι ρεαλιστης.Αν καποιος εχει στοχο να πετυχει σε τετοιου ειδους εξετασεις (και μαλιστα τοσο συντομα) πρεπει να βρει εναν προπονητη άμεσα.Με το μπλα-μπλα στο forum θα μαθει να κανει αλμα εις ύψος;Να ειμαστε λογικο)


Και εγω ρεαλίστρια είμαι και επειδη αυτο το κανω χρόνια και εχω κανει προετοιμασίες και προετοιμασιες με χρονικο περιθώριο 1μήνα και με αγωνίσματα για πυροσβεστικη που ηθελε 4λεπτα το 1000άρι και οχι 4,30 με ατομο που ειχε να ασχοληθει με γυμναστικη πολλα χρόνια και το καταφερε και οχι ενα ατομο αρκετα.Στο ξαναλέω αυτα τα ορια ειναι βατα να τα πιασει καποιος με προπόνηση,αν εδινε εξετασεις για γυμναστική ακαδημία σε ενα μήνα ναι εννοειται δεν εφτανε ο χρόνος και ουτε παει η κοπέλα να πιασει οριο για Ολυμπιάδα!!!!
Το θεμα του προπονητη ειναι άλλο καφάλαιο,την ρώτησες αν μπορει να ανταπεξέλθει οικονομικα στο να κανει personal με προπονητη?Και επειδη εχω μπορει να εχω ρελειωσει ΤΕΦΑΑ δεν σημαινει οτι το κατεχω κιόλας(επειδη εβγαλα μια σχολή και πήρα ειδικότητα μπάσκετ,δεν εχω σχεση με στίβο αλλα με το πτυχίο του γυμναστη τα κάνω όλα και όποιον πάρει ο Χαρος)εχω δει γυμναστη να μετραει αυτος τα βήματα στο μηκος και να λεει στο ατομο που προπονει οτι αυτος είναι ο αριθμός για να τα βάζει (οποιος ξερει θα καταλάβει οτι τον σκοτωσε για αυτο το αγώνισμα).

Τελος ισως να μην εχεις συνειδητοποιήσει οτι βρίσκεσαι στο πιο ενεργό φορουμ ενημέρωσης και καθοδήγησης που υπάρχει αυτην την στιγμη γύρω απο το χώρο της μυικής ενδυνάμωσης και της αθλησης.

Ballbreaker
12-10-09, 11:55
Mαρια δεν σκοπευω να μπω στην λογικη της προσωπικης αντιπαραθεσης με πολλαπλα quotes,αυτα συνηθως κατεληγουν σε ανουσιες παρεξηγησεις και δεν βοηθανε κανεναν.Δεν με ενδιαφερει να αποδειξω (με το στόμα και οχι με πραξεις) οτι ειμαι ο grand master ουτε να διαπληκτίζομαι και σιγουρα δεν ενδιαφερει ουτε και εσενα που απαντας κόσμια και με επιχειρηματα.

Εαν σκοπευεις να βοηθησεις προσωπικα την κοπελα οπως λες, προφανως ειναι αλλο πραγμα και οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται,και σιγουρα μονο η εμπειρια της προετοιμασιας και εξετασης θα βοηθησει πολυ.

Stephany Thes
12-10-09, 12:12
Mαρία, θερμά συγχαρητήρια για την καθοδόγηση που δίνεις στην κοπέλα. Μπράβο

ionna_dma
12-10-09, 16:50
μαρια θα ηθελα μια διευκρινηση! καθε μερα θα το κανω αυτο η ανα δευτερη μερα? σημερα ηθελα να παω αλλα βρεχει συνεχεια, οποτε στο σπιτι μηπως θα μπορουσα να κανω κατι για να μη χανω μερες;

Μαρία
12-10-09, 17:06
μαρια θα ηθελα μια διευκρινηση! καθε μερα θα το κανω αυτο η ανα δευτερη μερα? σημερα ηθελα να παω αλλα βρεχει συνεχεια, οποτε στο σπιτι μηπως θα μπορουσα να κανω κατι για να μη χανω μερες;


Οχι βεβαια,αυτό θα κάνεις για πρωτη μερα καθε φορα θα σου δινω και άλλο,οταν το κάνεις αυτο μετα θα μου γράφεις πως πήγε.Δεν πειραζει που βρεχει,ξεκινα αυριο,σπιτι τωρα με το υλικό που έχεις(δεν βοηθάει και πολύ)μπορεις να πηγαίνεις γυμναστήριο?Θα σου δίνω προγραμμα για τουλάχιστον 3μερες την βδομαδα μερα παρα μερα και τις κενες μερες θα μιλάμε τι θα κάνεις με γυμναστηριο(αν γινεται τουλάχιστον 2μερες την βδομαδα).Τι λες?

ionna_dma
12-10-09, 19:53
θα παω αυριο το πρωι! ευχομαι να μην βρεχει τοσο πολυ. γυμναστηριο δυστυχως δεν μπορω να παω.(αλλα θα προσπαθησω) καποια αλλη λυση υπαρχει παντως?

Μαρία
12-10-09, 20:56
θα παω αυριο το πρωι! ευχομαι να μην βρεχει τοσο πολυ. γυμναστηριο δυστυχως δεν μπορω να παω.(αλλα θα προσπαθησω) καποια αλλη λυση υπαρχει παντως?


Οκ θα τα βρουμε!!!Καποια στιγμη μονο να υπολογίσεις οποτε μπορεσεις να συναντηθούμε και απο κοντα για προπονηση,στο λεω να το εχεις υπόψην σου για να σου δειξω απο κοντα ασκήσεις και τεχνικες,οκ κουκλα?Πηγαινε αυριο και πες μου εντυπώσεις!!!!

ionna_dma
13-10-09, 14:58
γεια σου Μαρια! πηγα σημερα το πρωι, εκανα τους 3 γυρους στον τελευταιο κουραστικα λιγο. εκανα αρκετες διατασεις,τα ανοιγματα 8*60.το σκιπινγκ δεν εκανα,για να πω και την αληθεια δεν γνωριζω τι ειναι. λαθος που δεν σε ρωτησα απο την αρχη! και τα 8*100 σε 25" καταφερα μονο 3 και αυτα σε 30" περιπου για ειχα κουραστει πολυ. εκανα επισης το μηκος και καταφερα τα 2,50 μετρα και μια φορα λιγο παραπανω. πιστευω αν συνεχισω θα τα καταφερω...αλλα θελω δουλεια! πεσ μου αν μπορεις τι να κανω αυριο. γενικα σημερα ολα μου πηραν περιπου 1,30 ωρα!

Μαρία
13-10-09, 15:30
γεια σου Μαρια! πηγα σημερα το πρωι, εκανα τους 3 γυρους στον τελευταιο κουραστικα λιγο. εκανα αρκετες διατασεις,τα ανοιγματα 8*60.το σκιπινγκ δεν εκανα,για να πω και την αληθεια δεν γνωριζω τι ειναι. λαθος που δεν σε ρωτησα απο την αρχη! και τα 8*100 σε 25" καταφερα μονο 3 και αυτα σε 30" περιπου για ειχα κουραστει πολυ. εκανα επισης το μηκος και καταφερα τα 2,50 μετρα και μια φορα λιγο παραπανω. πιστευω αν συνεχισω θα τα καταφερω...αλλα θελω δουλεια! πεσ μου αν μπορεις τι να κανω αυριο. γενικα σημερα ολα μου πηραν περιπου 1,30 ωρα!


Λοιπόν,αλλαγη!!!Σημερα ξεκουράσου και αυριο!!Μεθαυριο,θα ξενεκάνεις το ιδιο με μια μικρη διαφοροποίηση.
Λαθος σου μεγαλο που εκανες μηκος μετα(δεν σου εγραψα τιποτα τετοιο,με το μηκος σφίγγουν τα πόδια και αν εισαι πιασμενη αυριο δεν θα είναι από το τρεξιμο)για μηκος θα πουμε σε άλλη προπόνηση μονο μην βιαζεσαι ολα είναι μια σειρα και δεν χαλαμε την σειρα.Μεθαυριο θα κανεις παλι το ζεσταμα(3στροφες αλλα θα τρεχεις με ρυθμο θα ξεκινας σιγα και θα τελειώνεις σιγα δεν θα μου κανεις αυξομείωση στην αρχη πιο γρηγορα επειδη θα είσαι ξεκουραστη,ξεκινας σιγα και τελειωνεις σιγα!!!μετα διατασεις πολλες και μετα σκίπινγκ.Είναι το στατικό τρεξιμο σχεδον με τα γονατα ψηλα(στανταρ το εχεις κανει στο παρελθον)με τον τροπο που σου ειχα γραψει+τα υπόλοιπα.Μετα τα ανοιγματα,θα κανεις καλό διάλειμμα μεταξύ τους αν σε κουραζουν τοτε τα κανεις με λαθος ταχύτητα(τα ανοιγματα οπως σου είχα γραψει στο 70-80% ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ 100% είναι κυριως για ζεσταμα το μυικο για ενταση)διαλειμμα η επιστροφη αν οι σφυγμοι σου κατα την επιστροφη είναι αρκετα ανεβασμενοι βαλε λιγο ακομα διάλειμμα.Μετα 8*100μ στο 28(28δευτερόλεπτα θα διαρκει το καθένα)βασικο δεν θα ξεκινας με ταχύτητα και απο τα μισα και μετα θα τα εχεις φτυσει και ετσι θα βγαινει το 28(λαθος)ξεκινας χαλαρα κανε το πρωτο ετσι δες τι εγραψε το χρονομετρο και κανε τις βελτιώσεις(λιγο πιο γρηγορα λιγο πιο αργα)ξεκιναμε με ιδιο ρυθμο και τελειωνουμξε με ιδιο ρυθμο.Είναι λαθος να κανεις αυξομειώσεις ταχυτητας.Είμαι σιγουρη πως ξεκιναγες γρηγορα και τα εφτυνες στην πορεια(θα εχεις οπωσδηποτε χρονομετρο η του κινητου)δεν εννοειται να εχεις 100μ ολα μεσα στο 18 (δευτερολεπτα) και οταν σου ζηταω να το κανεις στο 25(που ειναι πιο χαλαρος ρυθμος να σε κουραζει τοσο πολυ).Λοιπον επαναλλαμβανω 8*100 στα 28 δευτερόλεπτα θα βγαινουν και μην περιμενεις να δεις αποτελεσμα απο τοσο νωρις κανοντας αλλα η πηγαινοντας πιο γρηγορα κτλ αν συνεχίσεις αυτο που σου λεω στον μηνα θα υπαρξει και το αποτελεσμα αλλα αν κανεις τα δικα σου επειδη βιαζεσαι τοτε .......?Θα κανεις και τα 8 με διαλειμμα 100μ περπάτημα(θα βγουν και τα 8 100αρια με ενδιαφέρει παρα πολυ να βγει ο ογκος δηλ και τα 8),αν ημουν εκει θα εκανες 10 γιατι θα σε πιεζα.Με την παραμικρη κουραση δεν σταματαμε.Εννοειται αν θελεις να περασεις και θα πιεστεις και θα κουραστεις είναι στο προγραμμα!Μετα αποθεραπεια,αλλα θα κανεις οπως σου ειπα το προγραμμα και οχι μετα αλλα.(αν το κανεις ακριβως θα βγει σε μια ωρα περιπου γεματη,χωρις να σε αποσυντονιζει τιποτα αλλο)
Αυτα για μεθαυριο,αυριο μπορεις να πας απλα να τρεξεις 4 στροφουλες πάλι χαλαρα,διατασεις και τελος!!!

TRIANTAFYLLOU
14-10-09, 02:53
η μαρία τα λέει πολύ καλα είναι γνώστης του αντικειμένου και δωσε βάση σ αυτό που σου είπε για τις διατασεις όπως το λέει χωρίς ταλάντωση και εκεί που τραβάει και πονάς βγάζε αέρα και μενε όπως σου είπε 10 με 15 δεύτερα .

εγω εκείνο που θέλω να τονίσω επειδη έχω πολλες περιπτωσεις παιδιών που θελουν να περάσουν αγωνίσματα , είναι ότι αυτα που ζηταν είναι ανθρωπίνως εφικτα και δεν είναι επίπεδο πρωταθλητισμού , γι αυτό και αν το πιστέψεις θα τα καταφέρεις και αν στο παρελθόν είχες ασχοληθεί με αθλητισμό τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει μνήμη του σώματος , θα επανέλθεις πολύ πιο γρήγορα .

επίσης πρόσεχε την διατροφή σου να έχει εφόδια το σωμα σου για να αναρώνει και να έχεις ενέργεια και πρίν πάς να δώσεις τα αγωνίσματα αφου πλέον έχεις φτάσει τους χρόνους και τις επιδόσεις που ζηταν , τότε να δώσεις βάση το τι θα φας εκείνη και την προηγούμενη μέρα και να εχεις μαζί σου κάποιο ενεργειακό και τονωτικο ρόφημα η κατι τζελ που τα παιρνουν οι αθλητες η ροφήματα όταν έχουν διαδοχικα αγωνίσματα με διαλείματα , επειδη δεν μπορούν να φαν πχ κάποιο σάντουιτς δεν είναι δυνατόν , ενω ενα τέτοιο χωνεύετε ευκολα σου δίνει ενέργεια χωρίς να σε επιβαρύνει το στομάχι η να σου φέρει ταχυκαρδία κατα την προσπάθεια .

το σίγουρο είναι πως αν θές μπορείς και ενας αγύμναστος αν έχει και κάποια προσόντα μπορεί να τα καταφέρει και δεν κάνει καταχρήσεις οι περισσότεροι άντρες βέβαια τα καταφέρνουν .

απλα η ισότητα μας μάρανε έχουν πλέον τα ίδια αγωνίσματα σε άντρες και γυναίκες με τις ίδιες επιδόσεις , αυτό όμως δεν υποτιμα εσας αλλα εμας .
καλή επιτυχία και να μας πείς τα ευχάριστα μετα το εγχείρημα σου :thumbup:

Μαρία
14-10-09, 09:17
η μαρία τα λέει πολύ καλα είναι γνώστης του αντικειμένου και δωσε βάση σ αυτό που σου είπε για τις διατασεις όπως το λέει χωρίς ταλάντωση και εκεί που τραβάει και πονάς βγάζε αέρα και μενε όπως σου είπε 10 με 15 δεύτερα .

εγω εκείνο που θέλω να τονίσω επειδη έχω πολλες περιπτωσεις παιδιών που θελουν να περάσουν αγωνίσματα , είναι ότι αυτα που ζηταν είναι ανθρωπίνως εφικτα και δεν είναι επίπεδο πρωταθλητισμού , γι αυτό και αν το πιστέψεις θα τα καταφέρεις και αν στο παρελθόν είχες ασχοληθεί με αθλητισμό τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει μνήμη του σώματος , θα επανέλθεις πολύ πιο γρήγορα .

επίσης πρόσεχε την διατροφή σου να έχει εφόδια το σωμα σου για να αναρώνει και να έχεις ενέργεια και πρίν πάς να δώσεις τα αγωνίσματα αφου πλέον έχεις φτάσει τους χρόνους και τις επιδόσεις που ζηταν , τότε να δώσεις βάση το τι θα φας εκείνη και την προηγούμενη μέρα και να εχεις μαζί σου κάποιο ενεργειακό και τονωτικο ρόφημα η κατι τζελ που τα παιρνουν οι αθλητες η ροφήματα όταν έχουν διαδοχικα αγωνίσματα με διαλείματα , επειδη δεν μπορούν να φαν πχ κάποιο σάντουιτς δεν είναι δυνατόν , ενω ενα τέτοιο χωνεύετε ευκολα σου δίνει ενέργεια χωρίς να σε επιβαρύνει το στομάχι η να σου φέρει ταχυκαρδία κατα την προσπάθεια .

το σίγουρο είναι πως αν θές μπορείς και ενας αγύμναστος αν έχει και κάποια προσόντα μπορεί να τα καταφέρει και δεν κάνει καταχρήσεις οι περισσότεροι άντρες βέβαια τα καταφέρνουν .

απλα η ισότητα μας μάρανε έχουν πλέον τα ίδια αγωνίσματα σε άντρες και γυναίκες με τις ίδιες επιδόσεις , αυτό όμως δεν υποτιμα εσας αλλα εμας .
καλή επιτυχία και να μας πείς τα ευχάριστα μετα το εγχείρημα σου :thumbup:

:thumbup::thumbup::thumbup: ετσι ειναι!!!!

kafros gate 7
14-10-09, 17:14
επειδη το παιδι ποιο πανω με την αποψη του μπορει να σε απογοητευσε θελω να σου πω κατι.σε 2 μηνες θαυματα δεν γινονται αλλλα αυτο που ζητας δεν ειναι θαυμα ειναι κατι που μπορεις να το πετυχεις.ιδικα αν το εχεις βαλει σαν στοχο.

απλα να σου πω οτι ημουν 101 κιλα ειχα κανει πολλες προσπαθειες να χασω αλλα ολο ξαναεπαιρνα.απο οταν το εβαλα στοχο και αρχισα γυμναστηριο μεσα σε 8 μηνες πηγα στα 73.γιατι το ηθελα πολυ.και εσυ το θες πολυ γι' αυτο μην ακους τιποτα απλα λιωσε και θα το καταφερεις.
μαρια συγχαρητηρια που βοηθας...

ionna_dma
14-10-09, 20:20
σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη και τις συμβουλες!! το εκτιμω αφανταστα και ειδικα τη Μαρια! δεν περιμενα ποτε να με βοηθησει καποιος με αυτον τον τροπο!! ευχομαι στο τελος να εχουμε καλα αποτελεσματα!! σημερα πηγα παντως εκανα ακριβως οτι μου ειπες Μαρια (4 στροφες και διατασεις)! τα καταφερα μια χαρα! στον τριτο γυρω μονο με πονουσε πολυ η σπληνα... αλλα λεω οχι θα συνεχισω! και ετσι μετα μου περασε! ποναω βεβαια χερια, ποδια... αλλα δεν πειραζει!! :)

Μαρία
14-10-09, 20:29
σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη και τις συμβουλες!! το εκτιμω αφανταστα και ειδικα τη Μαρια! δεν περιμενα ποτε να με βοηθησει καποιος με αυτον τον τροπο!! ευχομαι στο τελος να εχουμε καλα αποτελεσματα!! σημερα πηγα παντως εκανα ακριβως οτι μου ειπες Μαρια (4 στροφες και διατασεις)! τα καταφερα μια χαρα! στον τριτο γυρω μονο με πονουσε πολυ η σπληνα... αλλα λεω οχι θα συνεχισω! και ετσι μετα μου περασε! ποναω βεβαια χερια, ποδια... αλλα δεν πειραζει!! :)


Μην ανησυχεις!!!!Με τον καιρο θα περασει,ωφείλεται στο οτι η καρδια στελνει ογκο αιματος και η σπλήνα δεν προλαβαινει να διαχειριστει τοση ποσοτητα αποτομα,με τον καιρο δεν θα εχεις προβλημα,κυρίως αγυμναστα ατομα η στην αρχη προετοιμασιας το παθαινουν αυτο,αλλο θεμα είναι και το παχυ εντερο που κανει συσπάσεις και πάλι δεν είναι τιποτα αυτο.Απλα με το να ανεβαζεις παλμους συμμετεχει ολο το σωμα και τα όργανα!!!
Αν ο πονος κατα την διαρκεια επιμενει και μεγαλώνει μπορεις να χαμηλώσεις ενταση να πας λίγο πιο σιγα!!!
Οσο για το προγραμμα μπράβο που το τηρεις!!!Σκοπός δεν ειναι να τα παιζεις στην προπόνηση και να βαζεις παραπανω απ΄οτι σου λεω γιατι πρεπει το σωμα να ερθει σταδιακα εκει που πρέπει.Θα σου δωσω ενα παραδειγμα να καταλάβεις: εδινε καποιο παιδι για πυροσβεστική που ηθελε 4 λεπτα το 1000άρι,πλακωθηκε και εκανε 10χλμ την μερα!Αποτελεσμα να αυξηθει η αντοχή του και να βγαζει στο μέλλον ανετα 10χλμ την μερα αλλα οχι με ρυθμο 4 λεπτα το 1000άρι εννοω αν τον εβαζες να τρεξει με ενταση ωστε να βγει το 1000 σε 4 λεπτα τα εφτυνε στα 600μετρα και τζαμπα τα χιλιομετρα που εκανε το παιδι ενα μηνα.Μην υπερεκτιμησεις τις δυναμεις σου αμα δεις οτι τα 100άρια εχουν χαλαρο ρυθμο,θα ξεκινας χαλαρα θα κανεις ενα δοκιμαστικο να δεις σε τι χρονο θα βγει και θα κανεις τις αλλαγες(λιγο πιο αργα η λιγο πιο γρηγορα ωστε να βγουν ολα και τα 8 στα 28 δευτερολεπτα)με ενδιαφερει παρα πολύ ο ογκος δηλ να κανεις και τα 8 !!!!

ionna_dma
17-10-09, 00:04
γεια σου μαρια! τι κανεις? χαθηκα λιγο...αλλα δεν παραβλεψα το προγραμμα ομως! χθες δεν καταφερα να παω γιατι μου ετυχε δουλεια.σημερα πηγα τα εκανα ολα κανονικα εκτος απο τα 8*100 (sorry) εκανα μονο 4 και αυτο γιατι πονουσαν παρα πολυ τα παιδια μου! αυτες τις μερες στην κυριολεξια σερνομαι... και στην δουλεια ειμαι ετοιμη να πεσω κατω!! πως φαινεται ο γυμνασμενος ανθρωπος ε!!!;; επισης ετυχε σημερα να υπαρχει μια σφαιρα στο γηπεδο οποτε και δοκιμασα 3 φορες γιατι δεν ξερω αν θα την ξαναεβρισκα και ενταξει σε αυτο μια χαρα ειμαι! φτανω 6 μετρα και με τα 2! (βεβαια η προκυρηξη πηρε αναστολη οποτε θα εχω και περισσοτερο χρονο...αν δεν ακυρωθει τελειως :( ... ) αυριο και την κυριακη επειδη δεν θα μπορω να παω στο γηπεδο τι λες να κανω απλα τρεξιμο στο δρομο? και για δευτερα μου λες τι να κανω? ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Μαρία
17-10-09, 10:19
Καλημερα,θα ηθελα να σε ρωτησω τα 100άρια τα κανεις οπως εχουμε πει?Βγαινουν στο 28,πες μου λίγο πως ξεκινας,διαλειμμα κανεις?οταν λες πόνο εννοεις πιάσιμο?και τελος απο διατροφη πως πας?γιατι οταν λες οτι σερνεσαι εννοεις απο πιασιμο η νιωθεις αναιμια?

ionna_dma
17-10-09, 11:19
καλημερα! ναι απο πιασιμο ειναι! και οταν κανω αυτα που ειναι για ζεσταμα πονανε λιγο πιο πολυ!τα εκανα 25-30" περιπου. ξεκινουσα λιγο πιο χαλαρα και μετα πιο γρηγορα οπως μου ειπες. διατροφη δεν θα ελεγα οτι κανω και την καλυτερη... τρωω γενικα υγειινα αλλα και αρκετα γλυκα.

Μαρία
17-10-09, 12:34
καλημερα! ναι απο πιασιμο ειναι! και οταν κανω αυτα που ειναι για ζεσταμα πονανε λιγο πιο πολυ!τα εκανα 25-30" περιπου. ξεκινουσα λιγο πιο χαλαρα και μετα πιο γρηγορα οπως μου ειπες. διατροφη δεν θα ελεγα οτι κανω και την καλυτερη... τρωω γενικα υγειινα αλλα και αρκετα γλυκα.

Αν ειναι πιασιμο θα φυγει,δεν μας νοιαζει κιόλας,να κανεις καλο ζεσταμα και καλες διατασεις και θα εισαι καλυτερα.Τα 100άρια οχι χαλαρα και μετα γρηγορα,σου ειπα ιδιο ρυθμο απο την αρχη μεχρι το τελος απλα να κανεις ενα το πρωτο να δεις το χρονο να το εκανες για να διορθωσειςκαι τα υπολοιπα να βγαινουν ολα στο 28(είναι πολυ κακο να ξεκινας χαλαρα και να πας πιο γρηγορα μετα-θελει ιδιο ρυθμο απο αρχη μεχρι τελος είναι το πιο βασικο αυτο που σου λεω)είναι λογικο αμα ξεκινας χαλαρα και μετα πας πιο γρηγορα να κουραστεις συντομα και δεν γινεται η προπόνηση που θελουμε και οι διορθωσεις που θελουμε.πολυ σημαντικο να ειναι ολα με ιδιο ρυθμο(ιδια ταχυτητα και οχι χαλαρα στην αρχη και μετα ανεβασμα,δεν θα βγαλεις 1000άρι ετσι και πιο σοβαρο ολα στο 28(ουτε 25 ουτε 30 και ενα δευτερολεπτο συν πλην είναι λαθος)
Mειωσε τα γλυκακια(ριξε μια ματια στο φορουμ για διατροφη).Αν παρει παραταση η ημερομηνια μην επαναπαυεσαι σκοπος είναι να εισαι οκ και καλυτερη εκεινη την μερα ωστε να είμαστε σιγουροι οτι τα εχεις και οχι ελα μωρε υπαρχει χρονος κτλ.
Τα 100άρια θα είναι 8 οχι λιγοτερα,περισσοτερα ναι αλλα οχι λιγοτερα αν κανεις λιγοτερα είμαστε ακομα στο 0.Προσπαθησε να βρεις λιγο χρονο να βρεθουμε καπου να κανουμε μαζι μια προπόνηση και σου εγγυομαι οτι θα βγαλεις 12 απλα δεν πιεζεσαι οσο πρεπει.Αν θθες καπου ενδιαμεσα μπορω να ερθω Πατρα να βρουμε κανα βοηθητικο να σου εξηγησω και να σου δειξω καποια πραγματα.
Οταν εισαι στη αρχη που δεν ξερεις και τα ορια σου με την παραμικρη κοπωση σταματας(ετσι λειτουρχουν οι αρχαριοι).Παραδειγμα:περσυ μια κοπελα που ειχα εκανε 3 γυρους ζεσταμα και μου ελεγε οτι κουραζεται,οταν την πηγα σε μερος που δεν ηξερε τις αποστασεις για να υπολογισει τους 3 γυρους στο τελος μου ειπε οτι το ζεσταμα η κουραση ηταν η ιδια(οπως με τους τρεις γυρους)οταν της ειπα οτι η αποσταση που καναμε ισοδυναμει με 10 γυρους εμεινε κοκκαλο.(μετα ξερεις της ειπα ασε τα πολλα πολλα και δουλεια-προπονηση).Αυριο θα κανεις το ιδιο αλλα τα 100άρια 8 οπως ειπαμε αν μπορεις 10 καλυτερα.Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να σου πω κανε 15 για να εχω τα 8 σιγουρα(να βγει η προπονηση)γιατι ειναι και ψυχολογικο πολλες φορες.Οταν εκανα στιβο μας ελεγε ο προπονητης 20 * 200μ στο 80 και καναμε 15-18(κλεβαμε) αλλα αυτος το ηξερε το ειχε καταλαβειι ετσι λεγοντας μας 20 ολα οκ!!!Κανονισε και αυτο που σου ειπα για την αποσταση,εγω θα μπορεσω να σε δω εστω μια προπονηση μαζι να μπεις στο νοημα.

tasosfit
20-10-09, 09:16
Γειά και απο εμένα....Η Μαρία κανει καλή προσπάθεια να βοηθήσει οσο μπορεί μεσα απο το φορουμ και μπράβο της...
Απο εκεί και πέρα σου προτείνω επειδή έχω 10 χρόνια εμπειρίας στο personal training και πάνω απο 15 στο στίβο, οι κινησεις που πρέπει να κάνεις είναι οι εξής:

α) Βρές έναν προπονητή στίβου που να έχει χρόνο να σου δώσει και ρώτα πόσο θα κοστίσει να σε ετοιμάσει.

β) Πήγαινε σε έναν διατροφολόγο να επιμεληθεί το διαιτολόγιο σου για τις αυξημένες απαιτήσεις αυτών των 2 μηνών (δεν ξέρω αν χρειάζεσαι μείωση βάρους)

Τώρα το αν προλαβαίνεις η όχι εξαρτάται απο τα τεστ που θα δώσουν την εκτίμηση και απο την γενικότερη κατάσταση του οργανισμού σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
ΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΑΝ ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ, ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Αν θες με ακους όλα τα άλλα είναι λύσεις πιο αργες και αβέβαιες...

ΜΑΡΙΑ ανέλαβε την προσωπικά και αφήστε την προπόνηση μέσω φορουμ..είναι ο καλύτερος τρόπος για να την βοηθήσεις...

Μαρία
20-10-09, 10:12
Γειά και απο εμένα....Η Μαρία κανει καλή προσπάθεια να βοηθήσει οσο μπορεί μεσα απο το φορουμ και μπράβο της...
Απο εκεί και πέρα σου προτείνω επειδή έχω 10 χρόνια εμπειρίας στο personal training και πάνω απο 15 στο στίβο, οι κινησεις που πρέπει να κάνεις είναι οι εξής:

α) Βρές έναν προπονητή στίβου που να έχει χρόνο να σου δώσει και ρώτα πόσο θα κοστίσει να σε ετοιμάσει.

β) Πήγαινε σε έναν διατροφολόγο να επιμεληθεί το διαιτολόγιο σου για τις αυξημένες απαιτήσεις αυτών των 2 μηνών (δεν ξέρω αν χρειάζεσαι μείωση βάρους)

Τώρα το αν προλαβαίνεις η όχι εξαρτάται απο τα τεστ που θα δώσουν την εκτίμηση και απο την γενικότερη κατάσταση του οργανισμού σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
ΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΑΝ ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ, ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Αν θες με ακους όλα τα άλλα είναι λύσεις πιο αργες και αβέβαιες...

ΜΑΡΙΑ ανέλαβε την προσωπικά και αφήστε την προπόνηση μέσω φορουμ..είναι ο καλύτερος τρόπος για να την βοηθήσεις...



Ναι συμφωνω σε αυτα που λες αλλα αν εχεις και προπονητη διπλα σου γλιτώνεις και τραυματισμό???Τρεις φορες που τραυματιστηκα και εχασα και πανελλήνια ηταν στην προπόνηση στο τσιτωμα και ας είχα και εναν απο τους καλύτερους προπονητες δίπλα μου(το μαθημα το πήρα δεν εφταιγε ο προπονητης αλλα το ζεσταμα που οταν πιανεις κουβέντα με τις άλλες αθλητριες και αντι το ζεσταμα να βγει σε 20 λεπτα εβγαινε σε μιση ωρα και....)Ναι ο μεγαλύτερος φοβος των στιβικών είναι ο τραυματισμός.
Και εγω personal κανω και κυρίως ατομα που δινουν για πυροσβεστικές,λιμενικα κτλ απλά δεν θεωρώ αυτου του ιδους τα ορια κατι το ιδιαίτερο και ακατόρθωτο επομένως μην υπερβάλλουμε(δεν κανει προετοιμασία να πιάσει οριο για Ολυμπιάδα)και κυρίως δεν πληρώνομαι γι΄αυτο για προσωπικους λόγους.
Στιβικιά είμαι και εγώ(20χρόνια) και τελειωσα και ΤΕΦΑΑ για ευνόητους λόγους και?
Δεν διαβασες καλα πιο πανω που ενω την βαζω χαλαρα στο πρόγραμμα της ζητάω να βρεθούμε να κανουμε μαζι μια προπόνηση και να την δω.
Τελος εμαθα οτι ο διαγωνισμός πάγωσε αλλα αν ξαναγίνει εδώ είμαστε.
Και γιατί να πάει σε διατροφολόγο λες και είναι αθλητρια χρόνια και παει για το κατι παραπάνω και για διαστημα 2 μηνων,θα μπορουσε να ελέγξει μόνη της το θέμα χωρις να κανει υπερβολες,λιγο πιο προσεγμενη διατροφη,τα ορια αυτα δεν είναι κατι το ιδιαίτερο μην υπερβάλλουμε.

ionna_dma
20-10-09, 14:08
καλημερα! σημερα πηγα στο γηπεδο και επιτελους τα καταφερα ολα!!! τα 8*100 τα εκανα στα 28" αλλα μερικα λιγο λιγοτερο. το 1000αρι φοβαμαι λιγο, πιστευω δεν θα το καταφερω στο χρονο που θελει. οσο για προπονητη αν ειχα την οικονομικη ανεση θα το ειχα κανει ηδη, αλλα ο μισθος που περνω αυτη τη στιγμη δεν φτανει για να του πληρωσω το μηνα! γιαυτο και ζηταω συμβουλες και βοηθεια απο τη Μαρια εστω και απο εδω. Μαρια παντως πιστευω την αλλη εβδομαδα να μπορεσω να βρεθουμε αν μπορεις και εσυ, γιατι αυτη ειμαι απογευματα στη δουλεια και δεν γινεται.

Μαρία
20-10-09, 18:26
καλημερα! σημερα πηγα στο γηπεδο και επιτελους τα καταφερα ολα!!! τα 8*100 τα εκανα στα 28" αλλα μερικα λιγο λιγοτερο. το 1000αρι φοβαμαι λιγο, πιστευω δεν θα το καταφερω στο χρονο που θελει. οσο για προπονητη αν ειχα την οικονομικη ανεση θα το ειχα κανει ηδη, αλλα ο μισθος που περνω αυτη τη στιγμη δεν φτανει για να του πληρωσω το μηνα! γιαυτο και ζηταω συμβουλες και βοηθεια απο τη Μαρια εστω και απο εδω. Μαρια παντως πιστευω την αλλη εβδομαδα να μπορεσω να βρεθουμε αν μπορεις και εσυ, γιατι αυτη ειμαι απογευματα στη δουλεια και δεν γινεται.

Ναι στανταρ,τελικα ο διαγωνισμός παγωσε,δεν ξερω αν το εμαθες.Το 1000άρι μην σ΄απασχολει γι΄αυτο κανουμε τα 100άρια(νομισες οτι είναι προπόνηση για 100? χα,χα,χα)ξεκουρασου αυριο και Δευτέρα θα πας και θα μου κανεις ζεσταμα τρεξιμο(θα παρεις και το ipod σου να ακους τραγουδάκια)οσο περισσοτερη ωρα μπορεις σιγα σιγα χωρις να βαλεις ταχύτητα.Θα προσπαθήσεις για μισή ώρα μετα διαλειμμα διατάσεις και μετα θα κανεις αλλο ενα μισάωρο τρεξιμο το ιδιο.Σιγά σιγα αν σε πιασει παλι η σπλήνα σημαίνει οτι πας γρηγορα και δεν θέλουμε.Χαρηκα παντως και κοιτα να βρεθούμε απο βδομαδα,αν ερθεις Κορινθο θα φροντισω να κάνεις και υψος και σφαίρα τεχνική και μηκος και να σε βαλω σε σειρα.Οσο για το οικονομικο μπορεις να ερθεις με τραίνο ή λεωφορείο,για την μεταβαση στο γηπεδο εχω δικο μου μεσο.:thumbup:

ionna_dma
20-10-09, 23:08
1 ωρα τρεξιμο ε?? πω πω... ! το χειροτερο μου! ναι τα 8*100 νομιζα οτι για το 100αρι ηταν! για να ερθω εχω μεσο οκ! θα ερθω μαλλον με ενα φιλο μου γιατι αν ερθω μονη θα με ψαχνεις σε ολη την κορινθο!! :)

Μαρία
20-10-09, 23:43
1 ωρα τρεξιμο ε?? πω πω... ! το χειροτερο μου! ναι τα 8*100 νομιζα οτι για το 100αρι ηταν! για να ερθω εχω μεσο οκ! θα ερθω μαλλον με ενα φιλο μου γιατι αν ερθω μονη θα με ψαχνεις σε ολη την κορινθο!! :)

Μην το βλεπεις και αγχωνεσαι γι΄αυτο θα τα σπάσεις σε δυο κομματια!!!διαλειμμα οι διατασεις!!!Αν μπορεις και ερθεις μεχρι την Τεταρτη της άλλης βδομαδας θα είμαι κ εγω πολύ ανετη(μετα την Τεταρη θα φιλοξενήσω κοσμο),Θα σου εξηγησω και απο κοντα το ολο προγραμμα και θα μπεις στο νόημα γιατι με τα 100άρια θα φτιαξεις το 1000άρι σου!!!!Είναι πολύ ευκολο αν ερθεις δεν ειναι δυσκολη η Κορινθος θα βρεθούμε σε κεντρικο σημειο!!!:thumbup:

ionna_dma
22-10-09, 19:52
Μαρια μου μολις γυρισα απο το γηπεδο. εκανα μιση ωρα και διατασεις. ειχα σκοπο να κανω και την αλλη μιση ωρα αλλα λογο κατι απροοπτου δεν μπορεσα. βλεπω βελτιωση γενικα γιατι δεν κουραστηκα και παρα πολυ σημερα!μονο τα ποδια μου ετρεμαν! παντως δεν περιμενα ουτε τη μιση ωρα να κανω για να πω την αληθεια!!

Μαρία
23-10-09, 01:06
Δεν πειραζει,αυριο Παρασκευη ξεκούραση.Τα ποδια οταν λες ετρεμαν ακριβως μολις σταματησες το τρέξιμο εννοεις οτι ενιωθες σαν να πηγαιναν μόνα τους μετα στο περπατημα χωρις να τα ελεγχεις η κατα το τελος και μετα τις διατασεις?Παντως δεν ειναι τιποτα και αυριο ισως να εισαι λιγο πιασμενη.Θα σου γραψω αυριο τι θα κανεις το Σαββατο,μετα το σημερινο και αν κανεις καλη ξεκουραση ισως τα νιωσεις πιο ελαφρια το Σαββατο.Σιγα σιγα θα νιωσεις καινουριες δυναμεις στο σωμα σου και θα κανεις και απο μονη σου συγκριση το πριν με το μετα.Το μυικο σου προσπαθει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα που του δινεις και καθε φορα θα ανταπεξέρχεται και στην προπόνηση διαφορετικα.

ionna_dma
23-10-09, 13:51
αυτο ακριβως που ειπες.. μολις σταματησα το τρεξιμο δεν τα ελεγχα!!αλλα μετα τις διατασεις ηταν μια χαρα! και σημερα ολα καλα! τελικα αρχιζω να πιστευω οτι θα το βγαλω το 1000αρι! :)

Μαρία
23-10-09, 19:03
Δεν είναι τιποτα αυτο,συνήθισε το σωμα το τρεξιμο και δεν ηθελε να σταματήσει χα,χα,χα!!!:green:
Λοιπόν κούκλα αυριο 10*100 στο 26(10φορές από 100 μέτρα να βγουν όλα στα 26 δευτερόλεπτα)οπως έχουμε πει ιδιο ρυθμό!!!Ακριβώς οπως το πρωτο πρόγραμμα ζεσταμα-διατάσεις κτλ και μετα τα 100άρια με 100μ διάλειμμα περπάτημα το καθένα και μετα αποθεραπεία τελος.Δεν θα κανεις τιποτα παραπάνω απ ότι λέμε νόμος!!!Την αλλη βδομαδα που θα βρεθούμε θα σε βαλω και στο νόημα και στην ουσία της προπόνησης που κανεις.Είπαμε θα κανεις ενα 100άρι οχι γρηγορα στην αρχη και μετα τελος,ιδιο ρυθμο απο αρχη μεχρι τέλους δεν θα αλλαξεις ταχύτητα απλα θα φροντίσεις να βγουν στο 26 ολα!Οχι τα πρωτα στο 25,ούτε στο 27 ειναι λάθος!!Ολα στο 26!!!Για να βγει το 1000άρι!!!Ακόμα στην αρχή είμαστε αλλα πάνω στο μηνα θα δεις διαφορά!!!:thumbup:

ionna_dma
26-10-09, 14:56
Μαρακι μου το σαββατοκυριακο οπως φαινεται δεν με θελει ποτε! δεν πηγα καθολου αυτες τις 2 μερες! επισης θελω να σου πω πως στη δουλεια πηγα να ανεβω σε ενα καλαθι και καπως πιεσα το δεξι μου ποδι και εκει εννιωσα εναν πονο ( αυτο απο την τεταρτη), δεν με ειχε πονεσει καθολου η πολυ ελαχιστα αυτες τις μερες,αλλα απο χθες με ποναει πιο εντονα. σημερα επειδη θα παω για τρεξιμο εκρινα καλο να στο πω. του εβαλα voltaren και το ετριψα με λαδι αλλα δεν βλεπω να εχει περασει. δεν εχει πριστει ουτε φαινεται κατι που να ανησυχει, αλλα τωρα τι να κανω? θα περασει αν παω να τρεξω η θα γινει χειροτερα? εχω αγχωθει πολυ τωρα γιατι αν δεν μπορω να πηγαινω δεν θα προλαβω να ειμαι ετοιμη για τα αθληματα. :( οσο για να βρεθουμε μπορω μαλλον τεταρτη (αν δεν βρεχει και αν μπορεις και εσυ λογω της ημερας) αλλιως μετα σαββατο-κυριακη αν δεν φιλοξενεις ακομα!

Μαρία
26-10-09, 17:09
Αν το ατυχημα το έπαθες στη δουλεια(και οχι στο τρεξιμο)ισως να μην εχεις προβλημα εκει,το δοκιμάζεις και βλέπεις,οι αλοιφες δεν προσφέρουν τιποτα,την στιγμη που το έπαθες έπρεπε επιτόπου να βαλεις πάγο,τωρα αν συνεχίζει ο πόνος βαλε παγο για 10λεπτα ανα 2-3 φορες την μερα,αν Τεταρτη εχει καλό καιρο μεσα εννοειται.Τωρα για Σ/Κ εχω οικογενειακες υποχρεώσεις και δεν μπορω με τιποτα.Πες μου τι θα κανουμε(σες εχασα 3μερες και ανησύχησα)

aqua_bill
26-10-09, 17:34
κατι σε ναυτικο να υποθεσω??αν ναι ασε την προπονηση και ψαξε για κανενα μεσο!τα ιδια τραβηξε η αδελφη μου και τελικα πηραν κατι μεγαλο κοπελες απο τις οποιες οι περισσοτερες δεν εμφανιστηκαν καν την ημερα των εξετασεων;)

***εισαι εκτος θεματος σε σχεση με τη γυμναστικη, mods team***

ionna_dma
26-10-09, 19:50
μολις γυρισα απο γηπεδο! οκ τα εβγαλα και τα 10 αλλα με ταλαιπωρησε λιγο το ποδι μου. του εβαλα παγο τωρα. Μαρια στειλε μου αν ειναι το τηλ σου για να σε παρω να κανονισουμε οταν ειναι για να ερθω. το mail μου ειναι ioanna_dma@yahoo.gr η πες μου να σου στειλω το δικο μου. aqua_bill ξερω πως χωρις μεσον δεν κανεις και πολλα αλλα δεν εχω μαθει να τα παραταω ετσι ευκολα. εγω την προσπαθεια μου θα την κανω και οτι γινει. δεν ξερεις καμια φορα... ;)

Μαρία
26-10-09, 21:24
μολις γυρισα απο γηπεδο! οκ τα εβγαλα και τα 10 αλλα με ταλαιπωρησε λιγο το ποδι μου. του εβαλα παγο τωρα. Μαρια στειλε μου αν ειναι το τηλ σου για να σε παρω να κανονισουμε οταν ειναι για να ερθω. το mail μου ειναι ioanna_dma@yahoo.gr η πες μου να σου στειλω το δικο μου. aqua_bill ξερω πως χωρις μεσον δεν κανεις και πολλα αλλα δεν εχω μαθει να τα παραταω ετσι ευκολα. εγω την προσπαθεια μου θα την κανω και οτι γινει. δεν ξερεις καμια φορα... ;)

Οκ κουκλα στο στελνω τωρα,περσι ειχα μια κοπελα που ειχε μεσο για λιμενικο αλλα χωρις αθήματα δεν γινοταν,το μεσον της λειτουργησε στα γραπτα και την πήραν.

drago
26-10-09, 22:09
καλη επιτυχια και απο μενα, διαβαζα τωρα ολο το thread και ειδα το προγραμμα της Μαριας και θυμηθηκα τις παλιες εποχες που εκανα στιβο.

ηθελα να πω 1-2 πραγματα απ' αυτα που διαβασα εδω.

λοιπον, σε δυο μηνες μπορεις να τα καταφερεις, αλλα, σταματα να χανεις προπονησεις!!!

δες αν η μαρια μπορει να σου βρει κατι εναλακτικο για το σπιτι αν τυχει κατι σοβαρο και χασεις προπονηση.

επισης, απ' οτι θυμαμαι, το ποδηλατο απαγορευεται σε δρομεις. θυμαμαι παλια μας κραζανε γιατι χανεις λεει ανοιγμα. δεν ξερω αν πραγματι ισχυουν αυτα, Μαρια δωσε φως...

το λεω γιατι ειδα οτι εχεις στατικο ποδηλατο στο σπιτι.

Μαρία
27-10-09, 19:21
Αυριο Τετάρτη θα υπάρχει προβλημα,το σταδιο της Κορίνθου θα είναι κλειστό λόγω ημέρας,αρα μετά πάμε Πεμπτη αν σε βολευει

sTeLaKoS
27-10-09, 21:30
Μαρία αν ξέρεις κάτι γι'αυτό που είπε ο drago για το παδήλατο πες μας σε παρακαλώ. Κάνει η κοπέλα μου στίβο πολυ ερασιτεχνικά, πιο πολύ για φυσική κατάσταση και με ενδιαφέρει.

Μαρία
27-10-09, 22:54
επισης, απ' οτι θυμαμαι, το ποδηλατο απαγορευεται σε δρομεις. θυμαμαι παλια μας κραζανε γιατι χανεις λεει ανοιγμα. δεν ξερω αν πραγματι ισχυουν αυτα, Μαρια δωσε φως...
.

Οχι δεν απαγορεύεται (το μηκος διασκελισμού με την συχνοτητα ειναι αντιστρόφως αναλογα και δεν επηρεαζονται απο το ποδηλατο)απλα οποιος εχει μαθει να τρεχει η ειναι δρομεας βαριεται το ποδήλατο,ποδηλατο αναγκάστηκα να κανω μετα απο μια τενοντίτιδα που είχα η οποια επιδεινωνόταν με τρεξιμο και για να μην χασω τα αεροβια με μαυρη καρδιά εκανα.Εννοειται σαν το τρεξιμο δεν βαζω(προσωπικα) ισαξιο κανενα αλλο και για το θεμα της φυσικής καταστασης μπορεις με τρεξιμο να φτιαξεις ολοκληρη προπονηση,διαλειμματική,σπριντ,εναλλαγες ταχύτητας,που εκτος απο αεροβιο και καψιμο λιπους μπορεις να φτιαξεις κ μυικό,πραγμα που το ποδήλατο σε περιορίζει και μην ξεχνάμε το τρεξιμο είναι πιο φυσική κινηση του ανθρώπινου σωματος.

sTeLaKoS
27-10-09, 23:03
Σ'ευχαριστώ πολύ. Απλά μου έκανε ενύπωση που το διάβασα κι έτσι είπα σε ρωτήσω.

ionna_dma
27-10-09, 23:55
ωχ αληθεια? κριμα! :(
δυστυχως πεμπτη και παρασκευη δουλευω απογευμα και δεν μπορω,σαββατο η κυριακη μονο μετα.

ionna_dma
29-10-09, 15:30
Μαρια μου το μηνυμα σου τωρα το ειδα απο την τριτη!δεν μου το ειχε βγαλει! :/ τεσπα, πριν λιγο γυρισα απο γηπεδο, εκανα αυτα που ειπαμε και τα 15 παρακαλω!!! :) :) :) αλλα δεν εκανα ολο το ζεσταμα το σκιπινκ δηλαδη και τα 8*60 γιατι χτυπησα λιγο το ποδι μου και πονουσε και λεω κατσε να κανω τα 100αρια καλυτερα. εκανα και το μηκος γυρω στα 12 γιατι παλι χτυπησα επεσα λιγο αγαρμπα. περιπου που το υπολογισα εφτασα το 1,5 μετρο πανω κατω (χωρις φορα) . τωρα θα βαλω παλι παγο γιατι ποναω...! εν το μεταξυ ενα περιεργο πραγμα, οταν περπαταω παναει και κουτσενω λιγο και οταν τρεχω ειναι μια χαρα! αντε βγαλε ακρη!! σκεφτομουν αυριο να παω να κανω μια δοκιμη για το 1000αρι να δω τι χρονο κανω, τι λες? οτι μου πεις! τελικα για τριτη παλι δεν γινεται γιατι ειδα το προγραμμα της δουλειας και ειμαι απογευμα παλι! ισως το καθυστερισουμε λιγακι αλλα θα ερθω σιγουρα!

Μαρία
29-10-09, 19:58
Μπράβο κουκλίτσα!!!!1000άρι δεν θα κανεις μεχρι να σου πω,μην κανεις τιποτα μεχρι να σου πω και μην βιαζεσαι!!!!Για μενα ειναι προτιμότερο να κανω προπόνηση σε καποιον να μου την βγάζει και να μην ξερει ο ιδιος τι γίνεται,Παραδειγμα το παιδι που σου ειπα χθες το προπονουσα σε γηπεδο ποδοσφαιρου δεν καταλαβαινε τις αποστασεις και με ειχε φαει να κανει 1000άρι και εγω του ελεγα οχι να μου βγαζει τις προπονησεις.1000άρι εκανε τεστ μια βδομαδα πριν δωσει,με σενα θα κανουμε πολύ νωριτερα γιατι δεν εισαι εδω να σε βλέπω αλλα μην αγχώνεσαι γιατι αν βγαζεις αυτα που σου λεω εγω καταλαβαινω που βρισκεσαι και τι γινεται.Ετσι λοιπον αυτος αγχωμενος φουλ γιατι δεν τον εβαζα νωρίτερα να κανει το εκανε το τεστ σε 3,40 απο 4,00 που ηταν το οριο και επαθε πλάκα,απλα αυτος δεν ηξερε αλλα εγω ηξερα απο την προπόνηση που μου έκανε.Ολα μαθηματικά ειναι και δεν θελω αυριο να πας και κυριως μετα απο 100άρια σημερα να κανεις 1000άρι.Να πας αυριο ναι και να κανεις μιση ωρα τρεξιμο μετα διάλειμμα και πάλι μιση ωρα τρεξιμο χαλαρα ναι (αν το καταφερεις και πας χαλαρα χωρις διάλειμα 1ωρα θα εισαι αστερι)αλλα οχι 1000άρι.Τωρα απο την επομενη βδομαδα οποτε θες και οποτε μπορεσεις.

ionna_dma
30-10-09, 21:40
τα κατεφερα τελικα εκανα 1 ωρα τρεξιμο χαλαρα χωρις διαλειμμα!!! απορω με τον εαυτο μου! στις αρχες εκανα 1 γυρω και σταματουσα αμεσως! και τωρα 1 ωρα??? πω πω!! :) καλα μετα βεβαια αλλου πατουσα και αλλου βρισκομουν!! μαρια ξερεις τι λεω το Σ/Κ να μην κανω τιποτα γιατι το ποδι μου παλι ποναει, μηπως και περασει λιγο και απο δευτερα ξαναξεκιναω. τι λες κι εσυ?

Μαρία
30-10-09, 21:43
Μπραβο κουκλα ημουν σίγουρη οτι μπορούσες να τα κανεις!!!!Για Σ/Κ ξεκουρασου μονο μην ξεφυγεις πολύ με το φαγητό(ατασθαλίες πολλές) και παγο στο πόδι!!!!

ionna_dma
30-10-09, 21:55
οκ!! οταν μπορεσεις πες μου για δευτερα τι να κανω η αλλιως ξανακανω τα ιδια με τα χθεσινα!

Μαρία
30-10-09, 23:07
Θα σου γραψω Κυριακη κουκλιτσα!!!

soad
31-10-09, 20:34
Μαρια μπραβο σου, ειλικρινα στο γραφω!

Μαρία
01-11-09, 02:21
Μαρια μπραβο σου, ειλικρινα στο γραφω!

Σ΄ευχαριστω,να εισαι καλα!!!:toast:

Μαρία
01-11-09, 22:37
Αυριο,ζεσταμα οτι εχουμε πει και το προγραμμα θα ειναι 10*100 στο 25(10φορες απο 100 μετρα αυστηρα στα 25 δευτερόλεπτα) και τελος για αποθεραπεια θα κανεις τζοκινγκ 5 στροφουλες και εισαι οκ.!!!Και έπεται συνέχεια!!!Να μου γραψεις πως πήγε!!!:thumbup:

ionna_dma
02-11-09, 16:39
την καλυτερη γυμναστρια εχω... ειδατε!! :) :) :) οκ και σημερα, τα εκανα!μονο ενα μου ξεφυγε στα 26'. με τρομαζει η "συνεχεια" Μαρια μου..... !!!

Μαρία
02-11-09, 16:49
Μην σε τρομαζει καθόλου,απλα παμε μεθοδικα και στο τελος θα κανεις το 1000άρι χωρίς να το καταλάβεις πως εγινε γιατι απλα το σωμα θα ειναι προετοιμασμένο(δεν θα πεθάνεις για να το βγάλεις και αυτό ειναι το ζητούμενο).Κανόνισε να συναντηθούμε οποτε θες,οποτε εχεις χρονο να κανουμε και τα υπόλοιπα κουκλιτσα!!!Αυριο τρεξιμο χαλαρο οπως εχουμε πει πάνω απο 30λεπτα οσο πάει!!!Και διατάσεις καλές και μετα ξεκουραση!!!!

ionna_dma
04-11-09, 15:31
Τι κανεις κουκλιτσα μου? εγω πριν λιγο γυρισα απο γηπεδο. εκανα μια ωρα, δεν αντεξα παραπανω! χθες δεν πηγα γιατι εβρεχε συνεχως και δεν μπορουσα! πες μου οταν μπορεσεις και για αυριο τι να κανω! παρασκευη,σαββατο,κυριακη και δευτερα δυστυχως θα πρεπει να φυγω για κατι δουλειες και δεν θα μπορεσω καθολου να κανω.

Μαρία
04-11-09, 15:43
Μπράβο το κορίτσι!!!!!
Λοιπον αυριο 6-7 * 200(6-7 φορες απο 200 μετρα να βγαινει το καθένα σε 50 δευτερόλεπτα και διαλειμμα το περπάτημα 100μετρα)Τα 200 ειναι ευθεια με στροφή μαζι ή στροφη πρωτα με ευθεια.Ολος ο κύκλος ειναι 400μετρα του γηπέδου αρα ειναι ευκολο να καταλάβεις ποσο ειναι το 200άρι.Θα ξεκινας οπως ειπαμε με χαλαρο ρυθμο και θα τελειωνεις ετσι,ειναι καλος ρυθμος τα 50 δευτερολεπτα,βγαινουν αλλα το βασικο απ΄ολα ειναι να βγουν τουλάχιστον τα 6.
Παντα ξεκινας με ζεσταμα καλο οπως εχουμε πει και πας μετα στα 200άρια.Κανε τα αυριο και πες μου πως πηγαν.Κουκλιτσα μου αν δεις δυσκολα στην συνεχεια ζορισου και θα βγουνε,μην φοβηθεις την κουραση πολλες φορες το μυαλο κουραζεται πιο γρηγορα απο το σωμα.
Τις επόμενες μερες αφου δεν θα γυμναζεσαι προσεξε πολύ με την διατροφη μην κανεις ατασθαλίες και απλα σπιτι κανε κανα κοιλιακο,ραχιαιο,πους απς.Περιμενω νεα!!!!

ionna_dma
04-11-09, 16:00
ωχ ωχ ωχ!!! το ειχα φανταστει οτι καποια στιγμη θα μου το ελεγες αυτο!!! :) :) βλεπω να με μαζευουν!! :) λοιπον θα το παλεψω οσο μπορω!! αντε να δουμε.... :)

Μαρία
04-11-09, 17:13
ωχ ωχ ωχ!!! το ειχα φανταστει οτι καποια στιγμη θα μου το ελεγες αυτο!!! :) :) βλεπω να με μαζευουν!! :) λοιπον θα το παλεψω οσο μπορω!! αντε να δουμε.... :)

Το εχεις,απλα στα 200αρια προς το τελειωμα ισως νιωσεις λιγο καψιμο(αλλα παλι η ταχυτητα που εχεις ειναι λίγη-μικρη για να το νιωσεις αυτο)αν ομως ρο νιωσεις καλό ειναι κακό δεν ειναι.Μην φρικαρεις με την αποσταση γιατι η ταχυτητα ειναι μικρη.Δεν σου λεω να κανεις 200άρια στο 28 που αυτο ειναι ταχυτητα φουλ,στο 5 ειναι χαλαρουιτα.Βγαινει ανετα και χωρις φοβο απλα μην το βλεπεις εσυ πολύ και πανικοβάλεσαι,δεν ειναι.

ionna_dma
06-11-09, 23:15
Μαρια μου τι κανεις? δεν σε ξεχασα ,απλα μου εκοψαν το ιντερνετ και εχω χρεωθει και 200 ευρω χωρις λογο και ψαχνω να δω τι γινεται! πηγα παντως την πεμπτη εκανα 6! απτα 3 και μετα ηταν πιο δυσκολα! αλλα τα εκανα στα 50'' και τα 2 πρωτα στα 46" πες μου οταν μπορεις για τριτη και θα το δω καποια στιγμη!

Μαρία
07-11-09, 23:15
Δεν πειραζει με το ιντερνετ εχεις και το τηλ μου για οτι θες!!!Μπραβο για τα 200άρια!!!Λοιπόν την Τριτη ζεσταμα όλα κανονικα και θα μου κανεις 5*100 στα 22δευτερολεπτα αλλα οχι περπατημα τα 100 για διάλειμμα αλλα πολύ ελαφρο τζοκινγ(ΟΧΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ)μετα τα 2 πρώτα θα ανεβασεις παλμους και θα νιώσεις καψιμο,αυτό ειναι και το ζητούμενο,θα ζοριστεις και θα τα βγάλεις μην σταματησεις μονο εχει μεγάλη σημασία!!!Μετα απο τα 5 100άρια θα κανεις 10λεπτο διάλειιμα με διατασεις και μετα θα κάνεις άλλα 5*100 στο 22.Βασικο ειναι να μην περπατησεις για διάλειμμα τα 100 μετρα αλλα τζόκινγκ,προσπάθησε να την βγάλεις την προπόνηση ειναι πολύ σημαντική.Το χρόνο τον εχεις να βγουν στα 22 δευτερόλεπτα.Πες μου πως πήγε(θα την βγαλεις)!!!

Μαρία
10-11-09, 23:18
Πιστευω να εκανες τα 100άρια όπως είπαμε με τρεξιμο αντι περπάτημα και δεν πειράζει που εβγαλες τα 7 από τα 10.Για να γινει αυτό σημαίνει οτι γαλάκτωσες(στα τελευταία μετρα ενιωσες καψιμο στα πόδια) και αυτό ηταν το ζητούμενο αυτης της προπόνησης,με την συγκεκριμενη ταχύτητα να γαλακτωσεις ετσι ωστε να αποκτησεις καπως μια ανοχη στο γαλακτικο.Υπ όψιν το 1000άρι θα το τρεξεις με μικρότερη ταχύτητα και ετσι θα εισαι φουλ προετοιμασμένη στο να μην γαλακτωσεις στα 700-800μετρα και σταματησεις.Ωστόσο αυτες οι προπονησεις θα δεις αργότερα οτι θα εχουν και βελτίωση στο 100άρι που θα ασχοληθούμε πιο εντατικα πιο μετα.
Αυριο μετα απο γαλάκτωμα(σημερα)πας και κανεις χαλαρα πολύ ωρα τρεξιμο,τιποτα άλλο,βοηθαει στο να απογαλακτιστουν τα πόδια σου,αν το καταφέρεις πάλι μια ωρα θα εισαι πρώτη αλλα πολύ χαλαρα.!!!Με τον καιρο και με τα τρεξίματα πιστευω πως εχεις αρχίσει να βλέπεις και αλλαγες στο σωμα σου κυρίως πόδια και γάμπες,πιο τονωμένα πες μου αν θες διαφορά πριν και μετα.


Υ.Σ Προσπάθησε να βρεις χρόνο να συναντηθούμε

ionna_dma
11-11-09, 19:39
ναι ετσι οπως μου ειπες τα εκανα! αλλα ηταν πολυ κουραστικα! σημερα εκανα μιση ωρα τρεξιμο μονο. παντως εχω δει καποιες αλλαγες και γιαυτο αποφασισα να ξεκινησω και λιγο διαιτα! (θα μου πεις νωρις το θυμηθηκες) :) παντως μετα απο τις 4 μερες που δεν εκανα τιποτα και να πω και την αληθεια δεν εκανα και την καλυτερη διατροφη κουραστηκα περισσοτερο απο τις αλλες φορες. πες μου αν ειναι να κανω κατι για αυριο. κυριακη πιστευω θα μπορω να ερθω αν μπορεις και εσυ.

Μαρία
11-11-09, 20:13
ναι ετσι οπως μου ειπες τα εκανα! αλλα ηταν πολυ κουραστικα! σημερα εκανα μιση ωρα τρεξιμο μονο. παντως εχω δει καποιες αλλαγες και γιαυτο αποφασισα να ξεκινησω και λιγο διαιτα! (θα μου πεις νωρις το θυμηθηκες) :) παντως μετα απο τις 4 μερες που δεν εκανα τιποτα και να πω και την αληθεια δεν εκανα και την καλυτερη διατροφη κουραστηκα περισσοτερο απο τις αλλες φορες. πες μου αν ειναι να κανω κατι για αυριο. κυριακη πιστευω θα μπορω να ερθω αν μπορεις και εσυ.

Αυριο ξεκουραση!!!!Να ξερεις πως Σ/Κ το σταδιο ειναι κλειστο της Κορίνθου,Σαββατο ειναι ανοιχτό μονο το πρωι!Το ξερω πως Σ/Κ ειναι πιο ελευθερες μέρες αλλα ειναι και το σταδιο το θεμα!!!!Βρες ποτε σε βολευει και με βαση την δουλειά σου για μεσοβδομαδα,εγω οποτε μου πεις θα ειμαι ευκαιρη και δουλεια να εχω θα κανονισω να συναντηθούμε.

Μαρία
13-11-09, 11:25
Καλημέρα οχι δεν ενοχλησες χθες ειχαμε βγει για φαι και αργήσαμε να γυρίσουμε
,τεσπα για Τριτη ναι οποτε θες,σου ειπα μεσοβδομαδα οποια μερα μπορεις!!!
Λοιπόν σημερα το πρόγραμμα με τα 200άρια θα κανεις 7 στο 46-48 αυστηρα αν μπορεις ολα στο 46 θα ειμαι πιο ευχαριστημένη!!!!Θα ζοριστεις ν βγουν και τα 7 και τα 100μ περπάτημα για διαλειμμα(οχι τρεξιμο)οπως τα προηγούμενα.Οκ,200μ τρεξιμο οπως ειπαμε και διαλειμμα 100μ περπάτημα.

Μαρία
13-11-09, 23:52
Δεν πειραζει θα ηθελα να βγαιναν ολα στους χρόνους!Αυριο 15-20 επιτόπια αλματακια στο σκάμα και μετα τρεξιμο χαλαρο πάνω από 40λεπτα και τιποτ΄άλλο.Κυριακη ξεκούραση

Μαρία
15-11-09, 16:49
Γεια σου Ιωάννα αν ερθεις Τρίτη αυριο κανε απλα ενα ζεσταμα διατάσεις ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!! Μου εγραψες οτι τα αγωνισματα μάλλον θα τα δωσεις σε δυο μηνες τοτε χαλαρωσε ψυχολογικα και μην φοβασαι τιποτα θα πιασουμε φορμα νωριτερα και πλεον θα πηγαίνουμε για βελτίωση(οχι συντήρηση)ετσι ωστε εκεινη την μερα να πας βόλτα στο πάρκο!!!!:green:Πες μου ποτε θα ερθεις σιγουρα!!!

Μαρία
19-11-09, 11:30
Πως εισαι???"Πως ειναι τα πόδια???

ionna_dma
20-11-09, 21:32
μαρακι ενταξει σημερα! εκανα 1 ωρα! ειμαι καλυτερα παντως! πες μου αν ειναι για αυριο!!

Μαρία
21-11-09, 01:17
Αυριο τιποτα!!!Μονο διατασεις!!!!Να ξεπιαστεις καλα!!!!

Μαρία
22-11-09, 22:14
Αυριο απο ζεσταμα οτι δειξαμε(ολα) και μετα 10*200 στο 46!!!!!Μολις κανεις τα πρωτα 5*200 παρε μεγαλύτερο διάλλειμα(200μετρα περπάτημα)ενω αναμεσα στα 200άρια 100μ περπάτημα οπως και τις άλλες φορές!!!.Μετα 1 στροφη αποθεραπεια διατασεις και εισαι οκ.
Μεθαύριο ζεσταμα (ολα)αλλα αυτη τη φορα θα κανεις και 3φορες απο 10 προχωρητικες προβολες και 2 φορες στατικες(αυτα που ειχαμε κανει στο τελος αν θυμασαι ΣΩΣΤΑ ΟΜΩΣ )και θα πας μετα μηκος να κανεις επιτοπια αλματα οπως δειξαμε 15-20 και μετα θα δοκιμασεις φορα στην βαλβίδα,θα βαλεις οσα παπουτσια μεττρησαμε και θα μου κανεις 2-3δοκιμαστικες φορες(οχι αλμα )ολα μεσα ταχύτητα να βγαινει το βημα πάνω στην βαλβιδα.Οταν γινει αυτο τοτε θα κανεις αλματα με φορα θα κανεις γυρεω στα 10 με λιγο διαλλειμα μεταξυ τους.Τελος μετα ουτε θα κανεις αλλαγες τιποτα.Θα πας υψος εκει παιξε οπως ειπαμε απο το πλαι με τον τροπο που σου εδειξα μελετησε το να βγει σωστα.Αν μετα εχεις ορεξη κανε και σφαιρα δεν μας πειραζει.Αλλα για τελος οπωσδηποτε μια στροφη χαλαρα!!!
Τεταρτη πιστευω να καταλαβες τι θα κανεις!!!!Θα εισαι πιασμενη αρα 1 ωρα τρεξιμο πολυ χαλαρα!!!!Πεμπτη ρεπο!!!Πιστευω να σε καλυψα αρκετες μερες.Ιωαννα το κατεχεις το προγραμμα και θα το βγαλεις σε ειδα και αν δεν το βγαλεις θα ερθω και θα σε κυνηγησω στο λεω.!!

ΣΙΑΜΙ
23-11-09, 11:22
συγνωμη αλα τα αθλήματα π λες παρακάτω μου θυμιζουν αυτα που ειναι στις εξετασεις των εποπ...αν ειναι αυτό τότε μην ανχώνεσε και πολύ....
:bbbiceps:


Διαβασε ολο το τοπικ για να καταλαβεις. Μην προσπαθεις να παρομοιασεις... ***mod team***

lenagel
24-11-09, 22:09
giati to les auto? xereis kati sigkekrimeno? exeis dwsei kai si?

***Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες ****

ΣΙΑΜΙ
25-11-09, 16:36
αν ολα πανε καλα θα δωσο...αν θες στει:thumbup:λε μηνυμα μην βγουμε off topic

ionna_dma
26-11-09, 23:28
Γεια σου Μαρακι!! τι κανεις? καιρο εχουμε να τα πουμε ε?? λοιπον αυτα που μου ειπες να κανω τα εκανα, αλλα ειχα και μερικα προβληματακια. τη δευτερα εκανα τα 5*200 στο 46 αυτη τη φορα και τα 2 πρωτα μου βγηκαν στο 42-43. τα αλλα 5 δεν τα εκανα γιατι ημουν χαλια,πονουσε το στομαχι μου και ζαλιζομουν πολυ. βεβαια μετα ειχα τυψεις που δεν εκανα και τα αλλα 5 γιατι μπορουσα να τα βγαλω στο χρονο πιστευω με λιγο πιεση, αλλα δεν μπορουσα! :( την επομενη (τριτη) εκανα ζεσταμα ολα κανονικα, εκανα το μηκος... εφτασα τα 3 μετρα! και υψος εκανα μερικα αλλα επειδη ειχε αρχισει να νυχτωνει, γιατι πηγα αμεσως μετα τη δουλεια, δεν εβλεπα καλα (δεν εχει ουτε φωτα το γηπεδο)και δεν εκανα οσα μου ειπες! καλα οτι ειχαν δεσει τα 2 δοκαρια με σχοινι και πολυ κοντα το ενα στο αλλο και στο τελος καπως μπερδευτικα και επεσε το ενα πανω στον αντρεα!!! ε μετα απο αυτο δεν εκανα αλλο! και τελος χθες(τεταρτη) εκανα 1 ωρα τρεξιμο και διατασεις! αυτααα!!! μη φωναξεις πολυ!!! :/ :/ πες μου αν ειναι για αυριο τι να κανω! αυτη την εβδομαδα οι ωρες που δουλευω δεν με βολευουν και πολυ και πηγαινω συνεχως 5,30 που αρχιζει να νυχτωνει! και αυριο παλι τετοια ωρα θα παω.

Μαρία
26-11-09, 23:35
Ελα κουκλα!!Λοιπον αυριο θα κανεις το προγραμμα της Δευτέρας αυστηρα στο 46 γιατι αν κανεις τα πρωτα στο 42-43 την κατσαμε την βαρκα γαλακτωσες απο την αρχη και τελος μετα τα υπολοιπα 200άρια.Αυστηρα στο 46 ΟΛΑ και τα 10!!!!Μολις κανεις τα 5 πρωτα θα κανεις περπατημα 200μετρα και μετα αλλα 5 οπως εχουμε πει (με 100μ περπάτημα αλλα αν δεις οτι εισαι πιο κουρασμενη κρατα ελαχιστα παραπάνω το διαλλειμα).Αυστηρα πρεπει να βγουν ολα στο 46 ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.Κανε αυτα και πες μου,θα βγαζεις την προπονηση γιατι μενουμε πισω αν κανεις τα μισα.Οσο για το φαι πρεοσεξε την διατροφη σου,να ΤΡΩΣ και να τρως σωστα και πριν πας για τρεξιμο θα εχεις φαει 2ωρες πριν το λιγότερο.Αντε και πες μου,φιλια πολλα!!!


Υ.Σ Τι τραβαει και ο Αντρέας!!!!Υπομονή πες του!!!!

ionna_dma
27-11-09, 00:29
Μαρια τωρα μολις το ανακαλυψα κι εγω αλλα η σφαιρα τελικα ειναι κοντα 9 μετρα!!!! 4,40 με δεξι και 4,40 με αριστερο!!

Μαρία
27-11-09, 00:35
Μην αγχωνεσαι να θυμασαι πως δειξαμε την τεχνικη και σε δυο τρεις φορες που θα κανεις θα παρεις λίγο την σειρα!!!

ionna_dma
28-11-09, 12:45
καλημερα κουκλιτσα! τι κανεις? επιτελους χθες πηγα και τα εκανα ολα!! και στο χρονο που επρεπε (εκτος απο ενα στο 48)!!! βρηκα πως να τρεχω πιο ευκολα και να μην κουραζομαι τοσο και ετσι τα εκανα ολα ακριβως (αυτο που μου ειχες πει δηλαδη, να σηκωνω πιο πολυ τα γονατα). τωρα δευτερα παλι θα μπορω να παω!

ionna_dma
28-11-09, 12:51
(στο 48 !!! )

Μαρία
28-11-09, 13:02
Μπράβο το κορίτσι!!!!!Ειδες,δεν ειναι τιποτα!!!!Ξεκουρασου σημερα και αυριο και δευτερα θα μπεις πιο δυναμικα!!!!Δευτέρα θα μπεις 500άρια και αν βγαλεις αυτες τις προποπνησεις το 1000άρι ειναι στο νερο.Λοιπον Δευτερα 4*500μετρα στα 2.05 λεπτα!
Θα εχεις μαζι σου το χρονομετρο και στο πρωτο 200άρι θα πρεπει να βγει σε 50 δευτερολεπτα ετσι θα καταλαβεις οτι αν συνεχίσεις αυτον το ρυθμο θα βγει το 500άρι σε 2.05.Αν το 200άρι το βγαλεις σε λιγότερο απο 50 δεν θα μου αρεσει καθόλου γιατι τα υπολοιπα 3 500άρια δεν θα βγουν γιατί θα εχεις γαλακτώσει.Αυστηρα στα 50δευτερολεπτα το περασμα στο 200άρι και συνεχίζεις τον ιδιο ρυθμό για να βγει το 500άρι.Μην σε αγχωνει η αποσταση 500μετρα(μια στροφη στο ταρταν + 100μετρα θα ξεκινας απο την γραμμη των 100 εκκινηση θα κανεις μια στροφη και θα τερματιζεις στην γραμμη των 100 στο τελος)γιατι αν καταλαβες καλα ο ρυθμος ειναι πιο αργος απ ότι αν σε εβαζα προπονηση 200άρια στο 46,δηλ θα πας ενα τσικ πιο σιγα.ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΟΛΑ!!!!Διαλειμα 200μετρα περπάτημα!!!Κοιτα το πρωτο 500άρι θα βγει σχετικα καλα,στο δευτερο ισως νιωσεις πιο κουραση ε αυτο ειναι και το ζητουμενο μην φοβηθεις αν κουραστεις παλεψε το ετσι ερχεται η βελτιωση και θα τερματιζεις ακριβως και οχι νωριτερα.

ionna_dma
28-11-09, 13:20
ωχχχ!!!! μπηκαμε στα βαθια!! με αγχωνει λιγο (πολυ) το 500αρι! :) :) αντε να δουμε!! δηλαδη ειμαστε στο τελευταιο σταδιο?? η θα δω και χειροτερα????

Μαρία
28-11-09, 13:21
Το αγχος στο δημιουργει το μυαλό δεν ειναι τιποτα το 500άρι ισα ισα ειναι πιο αργος ρυθμός απο τα 200άρια τα οποια σε ογκο και αριθμο ηταν περισσοτερα.Τι αγχωνεσαι!!!

ionna_dma
28-11-09, 13:28
ελα ντε!! :) :) :) θα εχει και αλλα ομως δεν μου ειπες???? :) :)

Μαρία
28-11-09, 13:30
Ιωαννα σε παρακαλω μην με κανεις να ερθω με καμια βρεμμενη σανιδα και να σε κυνηγάω και το κανεις το 1000άρι σε 3λεπτα!!!!Αντε!!!:turtle:

ionna_dma
28-11-09, 13:36
χαχαχαχαχαχαχα!!! :D :D :) :) :) αν ειναι ετσι τοτε να ερθεις μαζι μου στα αθληματα (αν παω τελικα) !!!!

Μαρία
28-11-09, 13:42
Θα πας και θα πεις και ενα τραγούδι!!!Τελος!!!Μαθε ακριβως ημερομηνια και πες μου ποτε δινεις να κανονισω να ερθω για κανα τεστ να σε δω

ionna_dma
28-11-09, 13:48
περιμενω τους πινακες με τα μορια... να δω.... ειμαι μεσα??? η τσαμπα τοσο τρεξιμο???? γιατι τελικα δεν θα πανε ολοι για αθληματα μονο αυτοι που εχουν τα περισσοτερα μορια!

Μαρία
28-11-09, 14:30
Δεν πειραζει τουλαχιστον θα εχεις φτιαξει κορμαρα!!!χα,χα,χα!!!!Μια χαρα εισαι και τωρα απλα να κανουμε και καλαμπουρι!!!

ionna_dma
30-11-09, 22:45
γεια σου μαριααα!!! τι κανεις?? τα εκανα σημερα και τα 4 500αρια!! αλλα.... οχι στο 2,05 ... :( :( το πρωτο το εκανα στο 2,10, και τα αλλα 3 στο 2,18! δεν ξερω αν ειναι καλα αλλα με δυσκολια τα εκανα!! σκεφτηκα πολλες φορες να σταματησω... αλλα λεω αν σταματησω τωρα... ποιος την ακουει τη μαρια!!

Μαρία
30-11-09, 23:27
Απλα η βελτιωση σου αυτη τη στιγμη ειναι 1000άρι στο 4.45 με βαση την προπονηση που βγαζεις απο 5+ αλλα εμεις θελουμε 1000άρι στο 4.30.Οταν κανεις τα 500άρια καταλαβαινω οτι απο τα μισα και μετα δεν παει καθολου το σωμα,καιγεσαι στα πόδια και νιωθεις οτι ενω τρεχεις σαν να μην τρεχεις αλλα η πιεση σε αυτη την φαση ειναι και η βελτιωση της επίδοσης(τα συμπώματα της υπερπροσπάθειας δεν μου τα εχεις πει ακόμα)το μονο που χρειαζεται ειναι σταθερη ταχυτητα και διατηρηση μεχρι τελος και οχι να ξεκινας γρηγορα και μετα να μειωνεις.Αυριο ξεκουρασου η αν εχεις χρονο και πας γηπεδο αυστηρα μονο σφαιρα οπως δειξαμε τιποτα αλλο δεν τα ξανακουραζουμε τα ποδια.:toast:

ionna_dma
30-11-09, 23:46
ακριβως αυτο!! τρεχω και δεν καταλαβαινω οτι τρεχω! στην αρχη ξεκιναω οπως μου ειπες, τα 200 στο 50" (μετα τα 2*500 τα εκανα 53-54") συνεχιζω με την ιδια ταχυτητα μεχρι και τα 300 μετρα περιπου και μετα αρχιζω και πεφτω. χαρηκα παντως που τα εβγαλα, και ας μην εκανα το σωστο χρονο. τωρα το 200αρι μου φαινεται πανευκολο μετα απο αυτο σημερα.

ionna_dma
01-12-09, 20:32
σημερα πηγα για σφαιρα... εκανα περιπου 4,70 με δεξι και 3,90 με αριστερο. το χανω για λιγο...

Μαρία
01-12-09, 21:15
Μην αγχώνεσαι για σφαιρα!!!
Αυριο πας και(αφου κανεις ζεσταμα το δεδομενο δεν σου λεω για ζεσταμα γιατι ειναι το αυτονόητο).Μετα το ζεσταμα 3*10 προβολες προχωρητικες ΣΩΣΤΑ με καλο κατεβασμα κατω.ορθιος ο κορμος και μην κλεψεις,3*10 στατικες προβολες(παλι καλό κατεβασμα κατω εναλλαξ τα πόδια και το ποδιστηριξης το πισω θα ειναι ακουνητο με το μπροστα θα σπρώχνεις στην επαναφορα ΣΩΣΤΑ Ιωάννα).Μετα θα πας υψος θα κανεις καμια 10 αλματα οπως δειξαμε απο το πλαι και με ψαλιδακι τα πόδια.Μετα θα πας μηκος και θα κανεις 10-15 αλματα στατικα(χωρις φορά)με καλο υψος και προσγειωση με τα δυο ποδια.Μετα θα μετρησεις την φορα σου απο βαλβιδα(ποσα παπουτσακια εχεις θύμησε μου)και θα κανεις2-3 φορες ολα μεσα ταχυτητα(χωρις αλμα)να δεις αμα βγαινει το πάτημα το σωστο πανω στην βαλβίδα,αν δεν βγαινει(πχ βγαινει ενα βημα πισω θα πας πανω στην φορα σου στο σημαδι και θα βαλεις ενα παπουτσακι μπροστα πιστευω να με καταλαβαινεις)παντα ξεκιναμε το τρεξιμο με τον ιδιο τροπο και ταχυτητα(ολα μεσα).
Αν μετα απο κανα 2-3 δοκιμες βγαινει το πατημα θα μου κανεις τοτε 8 αλματακια με διαλειμμα μεταξυ τους.Σωστο πατημα,καλή ωθηση να ανεβεις(αλμα κανεις οχι ψοφιο πατημα και οπου βγει)και προσγειωση με τα δυο ποδια.
Μετα μιση ωρα τρεξιμο και τελος.

sosat77
03-12-09, 18:03
για την βελτιωση της αντοχής πρεπει να δουλευουμε στο αναεροβιο κατωφλι.. αυτο το βρισκουμε με δυο τροπους...

1. αεροβιο VO2max τεστ
2. Μετρηση γαλακτικου οξεος

καλο ειναι η επισκεψη σε ενα εργομετρικο κεντρο..

δοκιμασε την βιοανακτηση

*** Φίλε έισαι νεο μελος και εχεις κανει 3 ποστς και στα 3 αναφερεις το συγκεκριμενο εργομετρικο...Μήπως είσαι ο ιδιοκτήτης του και κανεις εμμεση διαφήμιση;;;Στο λεμε γιατί δεν χτυπαει καλα για πρωτη εικονα...Mods Team****

Μαρία
03-12-09, 20:58
για την βελτιωση της αντοχής πρεπει να δουλευουμε στο αναεροβιο κατωφλι.. αυτο το βρισκουμε με δυο τροπους...

1. αεροβιο VO2max τεστ
2. Μετρηση γαλακτικου οξεος

καλο ειναι η επισκεψη σε ενα εργομετρικο κεντρο..

δοκιμασε την βιοανακτηση




Ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχώραφα σου!!!:turtle:

ionna_dma
05-12-09, 18:00
καλησπερα Μαρια! σημερα παλι βρεχει και δεν μπορεσα να παω, αλλα εκανα σπιτι μιση ωρα ποδηλατο, διατασεις, τις προβολες και μερικα αλματα για το υψος για να συνηθισω την τεχνικη!! sorry αλλα δυστυχως δεν μπορω να παω. αυριο ομως ειδα οτι θα εχει καλυτερο καιρο.θα παω αυριο αν δεν βρεχει. και αν ειναι αυτη την εβδομαδα να κανω καθε μερα γιατι 3 μερες δεν εκανα τιποτα και σημερα ελαχιστα!

Μαρία
05-12-09, 18:06
καλησπερα Μαρια! σημερα παλι βρεχει και δεν μπορεσα να παω, αλλα εκανα σπιτι μιση ωρα ποδηλατο, διατασεις, τις προβολες και μερικα αλματα για το υψος για να συνηθισω την τεχνικη!! sorry αλλα δυστυχως δεν μπορω να παω. αυριο ομως ειδα οτι θα εχει καλυτερο καιρο.θα παω αυριο αν δεν βρεχει. και αν ειναι αυτη την εβδομαδα να κανω καθε μερα γιατι 3 μερες δεν εκανα τιποτα και σημερα ελαχιστα!

Το καθε μερα δεν το θελω δεν ειναιι φροντιστηριο αντε χασαμε υλη και κανουμε καθε μερα να προλαβουμε δεν θα αντεξει το μυικο σου για καθε μερα!!!Χαζούλι!!!
Λοιπον αυρι 15 * 100άρια στο 20 Αυστηρα στα 20 δευτερολεπτα και οχι εκανα τα 10 τα υπολοιπα δεν μπορουσα γιατι οταν αρχιζεις να μην μπορεις γινεται η βελτιωση.Λοιπον αυστηρα οπως εχουμε πει.Προπονηση μερα παρα μερα και Σ/Κ ξεκουραση.Ιωαννα κοντευει ο καιρος δεν σε παιρνει τωρα να χανεις προπονησεις.

ionna_dma
06-12-09, 16:54
Με αγχωσες πολυ μπορω να πω με το χρονο.... πηγα σημερα τα εκανα ολα τα 100αρια!3 μου πηγαν στο 19, 4 στο 21 και ολα τα υπολοιπα στο 20. στα τελευταια 5-6 κοντευα να πεσω κατω...!!! λεω να κανω αυριο και τριτη γιατι μετα τεταρτη και πεμπτη ειδα για βροχες, και παρασκευη ηλιο! τι λες?

Μαρία
06-12-09, 16:58
Με αγχωσες πολυ μπορω να πω με το χρονο.... πηγα σημερα τα εκανα ολα τα 100αρια!3 μου πηγαν στο 19, 4 στο 21 και ολα τα υπολοιπα στο 20. στα τελευταια 5-6 κοντευα να πεσω κατω...!!! λεω να κανω αυριο και τριτη γιατι μετα τεταρτη και πεμπτη ειδα για βροχες, και παρασκευη ηλιο! τι λες?


Αυριο αν πας μονο σφαιρα τεχνική που δειξαμε και μια ωρα τρεξιμο τζοκινγκ τιποτα αλλο,Τριτη ξεκουραση και Τεταρτη εχει προγραμμα!!!Την τριτη δεν θα εισαι οκ σωματικα για να κανεις προγραμμα για αυτο σου λεω οτι δεν ειναι φροντιστηριο να χασεις υλη και να την αναπληρωσεις με υπερωρίες.Οπως και οτι δεν κανεις πρωταθλητισμο να αντεχει το μυικο σου την καθημερινη προπονηση και το γαλακτωμα.Ολα θελουν μετρο κουτσούνα.

ionna_dma
06-12-09, 17:38
οκ κουκλιτσα!! παντως ειμαι πολυ περιεργη για το προγραμμα της τεταρτης!!! για να το λες ετσι φανταζομαι τι θα τραβηξω παλι!!! :) :)

Μαρία
06-12-09, 17:44
Τρεχουμε τωρα............................



:green::green::green:

ionna_dma
07-12-09, 17:22
οκ και σημερα! σφαιρα εφτασα το οριο... 5μετρα με δεξι και 4 με αριστερο! και 1 ωρα τρεξιμο!! θελω πολυ να δω το προγραμμα για την τεταρτη.... περιμενω!!! :) :)

Μαρία
07-12-09, 21:14
Αυριο ξεκουραση κουκλιτσα!!!Εμαθες τελικα ημ/νια ποτε δινεις????

ionna_dma
07-12-09, 21:23
ακομα οχι... στα μεσα Δεκεμβρη λενε θα βγουν οι πινακες με τα μορια! με συμφερει βεβαια απο τη μια να αργησουν να εχω περισσοτερο χρονο για τρεξιμο!! :)

Μαρία
07-12-09, 21:31
Αντε για να δουμε!!!!!
Εχω και αλλη μια κοπελίτσα δινει αυριο για Δημ.Αστυνομια αλλα αυτη μου ηρθε καπως αργα,εχουν τα ιδια αγωνισματα με τα δικα σου και ορια τα ιδια!!!
Ναι εσυ θα εισαι προετοιμασμενη αλλα δεν μας συμφέρει και πολύ χρονο ελευθερο να εχουμε γιατι εκτος απο σενα θα γυμναζονται και οι ανταγωνιστες σου!!!χα,χα,χα!!Αν και πολλοι τελευταια στιγμη θα πανε να γυμναστουν να προσεχεις αν ειναι μετα τις γιορτες να προσεξεις μην κανεις ατασθαλίες στο φαι και την γυμναστικη γιατι αν δωσεις μετα τις γιορτες πρεπει να εισαι φουλ ετοιμη...

ionna_dma
07-12-09, 21:38
ποσο καιρο?τα καταφερνει ομως? το 1000αρι το φτανει? ναι οντως... απο αυτη την αποψη δεν με συμφερει!! και εχω και πολλους ανταγωνιστες! στο γηπεδο συναντω αρκετα ατομα που κανουν τα ιδια αθληματα.. με προπονητη βεβαια! για τις γιορτες δεν αγχωνομαι και πολυ γιατι δεν τρωω τιποτα απ'ολα αυτα τα χριστουγεννιατικα (κουραμπιεδες,κουλουρια κτλ) ειπαμε... εγω ειμαι λατρης μονο της σοκολατας!! :)

Μαρία
07-12-09, 21:44
ποσο καιρο?τα καταφερνει ομως? το 1000αρι το φτανει? ναι οντως... απο αυτη την αποψη δεν με συμφερει!! και εχω και πολλους ανταγωνιστες! στο γηπεδο συναντω αρκετα ατομα που κανουν τα ιδια αθληματα.. με προπονητη βεβαια! για τις γιορτες δεν αγχωνομαι και πολυ γιατι δεν τρωω τιποτα απ'ολα αυτα τα χριστουγεννιατικα (κουραμπιεδες,κουλουρια κτλ) ειπαμε... εγω ειμαι λατρης μονο της σοκολατας!! :)

Το 1000άρι οχι βασιζομαι στο γεγονος οτι εχει ολα τα υπόλοιπα και το 1000άρι το δινει δευτερη μερα αρα την πρωτη θα δωσει τα υπόλοιπα,το μαθανε 2βδομαδες πριν ΟΛΟΙ που δινουν και πονταρουμε στο γεγονος οτι οι αλλοι δεν θα ειναι τοσο προετοιμασμενοι οσο εμεις,εχει φορα στο μηκος(τεχνικη),στο υψος ολα αλλα το 1000άρι ειπαμε θελει προετοιμασια.Με το που πηγαν για υψομετρηση τουε δωθηκε ημ/νια αγωνισματως σε δυο βδομαδες εκει σκεψου σοκ που θα παθανε ολοι!!!

ionna_dma
07-12-09, 21:48
ωχ καλα ναι σιγουρα!! μακαρι να τα περασει η κοπελα! και να περασω κι εγω... να σε κανουμε περηφανη!!! :) :)

Μαρία
07-12-09, 21:48
Και κατι αλλο δεν θα κοιτας στο γηπεδο τι κανουν οι άλλοι δεν μας ενδιαφερει εσυ θα κοιτας να βγαζεις την προπονηση που σου βαζω και εισαι οκ!!!
Εχω γνωρισει αρκετα ατομα που δινουν πυροσβεστικες,λιμενικα κτλ με προπονητες καθες μερα πανω απο το κεφαλι τους(ετσι ειμαι με την κοπελιτσα αυτη γιατι ειναι εδω χαχαχα)και πανε να μετρησουν φορα στο μηκος τα παπουτσια που μετραγε ο προπονητης τους και οχι τα δικα τους,το φανταζεσαι???Αλλα νταλων η φορα,πατημα στα κουτουρου!!!Εχω δει πολλα οπως και στο σταδιο ειναι ενας προπονητης που ενα τσιγαρο πισω απο το αλλο και δινει προγραμμα της συμφορας σε παιδακια(τα εχει δει ο Νασερ και εχει φρικαρει,ερχεται μαζι).Μην δινεις σημασια τι κανουν οι αλλοι!!!!

Μαρία
07-12-09, 21:50
ωχ καλα ναι σιγουρα!! μακαρι να τα περασει η κοπελα! και να περασω κι εγω... να σε κανουμε περηφανη!!! :) :)


Δεν ξερω αλλα μεχρι τωρα δεν με εχει ντροπιασει κανεις!!!!Κανονιστε την πορεια σας!!!
Περσι μια κοπελα ειχα που μου ειχε βγαλει την πιστη και ελεγα θα ειναι η πρωτη που δεν θα περασει και παει η σειρα μου αλλα περασε τα αγωνισματα διοριστηκε κιόλας περασε μετα τα γραπτα!!!!Κανονισε την πορεια σου δεν σου λεω τιποτα αλλο!!!!!!!

ionna_dma
07-12-09, 21:56
χαχαχα!!! φανταζεσαι να μην τα περασω εγω στο τελος... θα εξαφανιστω μετα!!!! μακαρι παντως να εχω την ιδια τυχη με αυτη την κοπελα!! μηπως να αρχισω να σε κουραζω κι εγω λιγο???

Μαρία
07-12-09, 21:57
Οχι καμια σχεση,ασε ηταν ειδικη περιπτωση!!!!!Απο τις ελαχιστες!!!!χα,χα,χα
Τι να σου πω!!!:green:

ionna_dma
07-12-09, 22:04
πιστευω εγω να μην σε εχω κουρασει παντως!!!!! μεχρι στιγμης εχω σιγουρα: τη σφαιρα,το 100αρι, και το υψος αν συνηθισω την τεχνικη και δεν γυρναω σβουρες!! το μηκος και 100αρι μενουν! ειδικα αυτο το 1000αρι εφιαλτης μου εχει γινει!! δεν φανταζεσαι ποσα ονειρα εχω δει με αυτο να τρεχω στο γηπεδο...!!! σε λιγο θα υπνοβατω και θα τρεχω γυρω γυρω!!

Μαρία
07-12-09, 22:07
πιστευω εγω να μην σε εχω κουρασει παντως!!!!! μεχρι στιγμης εχω σιγουρα: τη σφαιρα,το 100αρι, και το υψος αν συνηθισω την τεχνικη και δεν γυρναω σβουρες!! το μηκος και 100αρι μενουν! ειδικα αυτο το 1000αρι εφιαλτης μου εχει γινει!! δεν φανταζεσαι ποσα ονειρα εχω δει με αυτο να τρεχω στο γηπεδο...!!! σε λιγο θα υπνοβατω και θα τρεχω γυρω γυρω!!


χα,χα,χα οχι αν βγαζεις προπονηση μην εχεις αγχος!!!!αν δεν κανεις την προπονηση που λεμε ΝΑΙ αγχωσου!!!!χα,χα,χα!!!οχι δεν με εχεις κουρασει καθολου!!!στο υψος να θυμασαι το ψαλιδακι και μην μου κανεις σβουρες!!!

ionna_dma
07-12-09, 22:24
απο τοτε που εφαγε ο Αντρεας το δοκαρι δεν εχω ξαναδοκιμασει! την επομενη φορα (που μαλλον θα παω μονη γιατι αποκλειεται να ξαναερθει) θα το προσπαθησω πολυ για να τελειωνω και με αυτο. παντως σημερα που πηγα γηπεδο ηταν μια κοπελα που εκανε τα αθληματα και την εβαλε να κανει 1000αρι, εκανε 5,04. δεν ξερω τι προπονηση εχει κανει αλλα ψιλοαγχωθηκα γιατι εγω το ειχα κανει 5,03 με προπονηση...!

Μαρία
07-12-09, 22:33
απο τοτε που εφαγε ο Αντρεας το δοκαρι δεν εχω ξαναδοκιμασει! την επομενη φορα (που μαλλον θα παω μονη γιατι αποκλειεται να ξαναερθει) θα το προσπαθησω πολυ για να τελειωνω και με αυτο. παντως σημερα που πηγα γηπεδο ηταν μια κοπελα που εκανε τα αθληματα και την εβαλε να κανει 1000αρι, εκανε 5,04. δεν ξερω τι προπονηση εχει κανει αλλα ψιλοαγχωθηκα γιατι εγω το ειχα κανει 5,03 με προπονηση...!


Τωρα εισαι στο 4.45 στο νερο.Οκ?Θα μου πεις πως το λεω ξερω απλα τι προπονηση βγαζεις.οκ κουκλα μην αγχώνεσαι!!!Το χειροτερο θα ηταν να ειχες 1000άρι στο 4 που εχουν στην πυροσβεστικη εκει να δεις πικρα!!!Εκει να δεις πονο!!!!χαχαχα αλλα στο τελος περασαν και αυτοι!!!!:green:

ionna_dma
07-12-09, 22:42
κερδισα 15'' απο τοτε?? μια χαρα! :) ειμαι πολυ τυχερη νομιζω που σε βρηκα!! ειμαι καταυποχρεωμενη!!!! ακομα και αν δεν περασω!!

Μαρία
07-12-09, 22:47
κερδισα 15'' απο τοτε?? μια χαρα! :) ειμαι πολυ τυχερη νομιζω που σε βρηκα!! ειμαι καταυποχρεωμενη!!!! ακομα και αν δεν περασω!!


Χα,χα,χα θα περασεις ρε χαζο!!!!:green:

Ελα σεμνα μην ξεθαρρεύεσαι!!!:weights:

ionna_dma
07-12-09, 22:54
μαλιστα!! :) :) :) :)

ionna_dma
08-12-09, 21:03
Μαρακι οταν μπορεις πες μου για αυριο...

Μαρία
08-12-09, 22:04
Αυριο μετα το ζεσταμα (καλο ζεσταμα)5*500άρια στο 2.05 και δωσε προσοχη στο 200άρι περασμα θα βγαινει αυστηρα στο 50δευτερολεπτα αυτος ειναι ο ρυθμος,αν το 200άρι το κανεις περασμα λιγοτερο πχ στο 48 η 46 την κατσαμε την βαρκα και δουλεια δεν γινεται ΑΥΣΤΗΡΑ το περασμα στο 200άρι θα ειναι στα 50δευτερολεπτα και παραμενεις στοον ιδιο ρυθμο και ετσι το 500άρι θα βγει στο 2.05.Αν δεν βγει τοσο θα εχεις χασει τον ρυθμο.Ιωαννα με τον ιδιο ρυθμο και τελος απλα το τεστ αν πας σωστα θα ειναι το 200άριθ στο 50 η αν πιιστευεις ειναι μακρινη αποσταση εστω το πρωτο 100άρι να βγει στο 25,αν βγει στο 22-23 ξερεις οτι πρεπει να πας πιο σιγα αυστηρα στους χρονους που σου δινω για να βγει το προγραμμα.Το διαλλειμα θα ειναι αναμεσα στα 500άρια 200μετρα περπατημα.Θελω αυριο να μου πεις οτι βγηκε η προπονηση και οχι αλλα...........

ionna_dma
09-12-09, 14:45
Μαλλον τελικα θα ακουσεις αλλα σημερα Μαρια... χαλιααα!!! κουραστικα παρα πολυ σημερα! 1: 2,07 2: 2,11 3: 2,20 4: 2,18 και το 5..... το εκανα απλα για να το κανω 2,40!! φοβερα ε??? χαλια σημερα και γενικοτερα απο ψυχολογια,με πηρε απο κατω οτι δεν προκειται να τα καταφερω κτλ... τωρα οτι και να πεις... δικιο θα εχεις! :( :(

Μαρία
09-12-09, 14:55
Μαλλον τελικα θα ακουσεις αλλα σημερα Μαρια... χαλιααα!!! κουραστικα παρα πολυ σημερα! 1: 2,07 2: 2,11 3: 2,20 4: 2,18 και το 5..... το εκανα απλα για να το κανω 2,40!! φοβερα ε??? χαλια σημερα και γενικοτερα απο ψυχολογια,με πηρε απο κατω οτι δεν προκειται να τα καταφερω κτλ... τωρα οτι και να πεις... δικιο θα εχεις! :( :(

Οχι μην απογοητευεσαι,τα περασματα στα 200άρια βγαιναν μεσα στο χρόνο???
Με ενδιαφερει που το παλεψες.
Αυριο ξεκουραση και Παρασκευη θα πας για υψος και σφαιρα και Σαββατο θα εχεις παλι προγραμματακι....:green:

ionna_dma
09-12-09, 14:57
καποια ναι και καποια λιγο παραπανω γυρω στο 55! οκ....

ionna_dma
11-12-09, 21:36
Γεια σου Μαρια μου!τι κανεις? πηγα σημερα για σφαιρα, την περναω οκ! και εκανα και μιση ωρα τρεξιμο πολυ χαλαρα ομως γιατι με πονουσε λιγο στην αρχη. γενικα ομως ακομα ποναει, του βαζω παγο αλλα δεν βλεπω να περναει...! το προηγουμενο εκανε 3 εβδομαδες να περασει, ελπιζω οχι τοσο και αυτο γιατι μετα παει... !

Μαρία
11-12-09, 22:15
Οκ Ιωάννα αυριο 1000άρι(2μιση στροφες ειναι θυμασαι),αν πας μονη σου το πρωτο περασμα στα 100 θα ειναι 26-27 δευτερολεπτα το 100άρι αν το πρωτο βγει στα 22-23 ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ περασμα πρωτο 200άρι στο 52-53 οζχι περισσοτερο και ουτε λιγοτερο αν κανεις απο την αρχη λαθη παει η προπονηση.Και θα συνεχισεις μεχρι τελος στον ιδιο ρυθμο αν θυμασαι στην δευτερη στροφη θα αρχοσεις να κουραζεσαι εκει μην κανεις το λαθος και κοψεις ταχυτητα απο το ρυθμο Ιωάννα εννοειται θα πιεστεις και σε καμια περιπτωση δεν θα σταματησεις ουτε για αστειο.Θελω να ζοριστεις και να το κανεις σαν να ειμαι και εγω εκει.Μην αρχισεις τωρα τι ,που, πως, αυριο περιμενω να μου γραψεις και φροντισε τι θα μου γραψεις.......

ionna_dma
11-12-09, 23:34
οκ.... :) ζεσταμα κανω κανονικα τα παντα ετσι?

ionna_dma
11-12-09, 23:46
α! Μαρια το αλλο σαββατο μαλλον θα παω αθηνα το πρωι και σκεφτομουν αν μπορεις κι εσυ και ειναι ανοιχτο και το γηπεδο, να σταματησω να κανουμε μια προπονηση.

Μαρία
12-12-09, 00:22
Ναι ζεσταμα εννοειται!!!Οκ πολύ ωραια να σε ξαναδω κουκλιτσα!!!:toast:

ionna_dma
12-12-09, 19:12
κουκλιτα πηγα σημερα το εκανα το 1000αρι στο 4,44! τωρα ειναι καλο αυτο μετα απο τοση προπονηση? δεν ξερω! το ποδι με ποναει παρα πολυ τωρα... και στο 1000αρι με πονουσε.

Μαρία
12-12-09, 22:19
Τωρα εισαι στο 4.45 στο νερο.Οκ?Θα μου πεις πως το λεω ξερω απλα τι προπονηση βγαζεις.οκ κουκλα μην αγχώνεσαι!!!Το χειροτερο θα ηταν να ειχες 1000άρι στο 4 που εχουν στην πυροσβεστικη εκει να δεις πικρα!!!Εκει να δεις πονο!!!!χαχαχα αλλα στο τελος περασαν και αυτοι!!!!:green:

Το θυμασαι αυτο που σου ειπα πριν 5μερες???
Λοιπον το καλο ειναι να βλεπεις και εσυ οτι υπαρχει προοδος,το κακο ειναι το ποδι που σε ποναει και θα μας παει πισω.
Λοιπον αυριο ξεκουραση και Δευτερα μονο τρεξιμο χαλαρο σε χορτο αν σε ποναει αφηνεις το τρεξιμο και πας κατευθειαν σφαιρα...Παγο συνεχεια οπως ειπαμε και ποτε παγο πριν την προπονηση αλλα μετα αυτη την βδομαδα θα παμε χαλαρα πολύ χαλαρα

Μαρία
12-12-09, 22:28
Αντε να σου πω και ενα μυστικο,οταν καταφερεις να βγαζεις προπονηση 5*500άρια στο 2.05 σταθερα τοτε το 1000άρι θα ειναι παιχνιδακι......αυτα στο μελλον...:thumbup:

ionna_dma
13-12-09, 01:05
:) :) αντε να δουμε!! καμια αλοιφη να βαζω η μονο παγο? αν ειναι τον Ιανουαριο τα αθληματα θα προλαβουμε, πως το βλεπεις???

Μαρία
13-12-09, 01:18
Ναι θα τα προλαβουμε δεν πιστευω να ειναι και 1η Ιανουαριου,αλοιφη δεν υπαρχει μαναρι μου,παγο 10λεπτα και μετα ξεκουραση.:welcome:

ionna_dma
17-12-09, 23:06
Μαρια μουυυ!!! τι κανεις??? περασαν τοσες μερες που εχουμε να μιλησουμε και μου ελειψες!! :) :) :) μεχρι και η προπονηση μου ελειψε... φαντασου!! θελω να σε ενημερωσω οτι το ποδι μου ειναι αρκετα καλυτερα και ευελπιστω απο την αλλη εβδομαδα να μπορω να τρεχω κανονικα! τωρα για σαββατο δεν θα παω Αθηνα τελικα, αλλα αν μπορω να τρεξω (και μπορεις κι εσυ εννοειται παντα) δεν εχω προβλημα να ερθω!!

Μαρία
18-12-09, 02:30
Μαρια μουυυ!!! τι κανεις??? περασαν τοσες μερες που εχουμε να μιλησουμε και μου ελειψες!! :) :) :) μεχρι και η προπονηση μου ελειψε... φαντασου!! θελω να σε ενημερωσω οτι το ποδι μου ειναι αρκετα καλυτερα και ευελπιστω απο την αλλη εβδομαδα να μπορω να τρεχω κανονικα! τωρα για σαββατο δεν θα παω Αθηνα τελικα, αλλα αν μπορω να τρεξω (και μπορεις κι εσυ εννοειται παντα) δεν εχω προβλημα να ερθω!!


Θα παρεις ολη την βδομαδα αν θες να πας προπονηση μονο σφαιρα,τιποτα αλλο!!!

Μαρία
05-01-10, 19:57
Επανερχομαστε στο προγραμμα,θα πας Πεμπτη γηπεδο θα κανεις ζεσταμα-διατασεις και μετα ανοιγματα(θυμασαι εντονο τρεξιμο οχι πολύ)για 60-70μετρα θα κανεις ομως 10 ανοιγματακια θα ξεκινησεις χαλαρα και μετα τρεξιμο στο χορτο χαλαρα κανα μισαωρο (η αν μπορεις και παραπανω καλα θα ειναι κρινε μονη σου)μετα παλι διατασεις ολες τις μυικες ομαδες και τελος....


Υ.Σ Αν νιωσεις πονο στα ανοιγματα στο σημειο θα σταματησεις αν και δεν νομιζω γιατι ειναι τρεξιμο χαλαρο...αντε να ξαναμπουμε σε ρυθμο!

ionna_dma
07-01-10, 20:25
ενταξει σημερα τα εκανα, αλλα στα ανοιγματα εκανα ενα και αρχισε να με ποναει παλι οποτε τα αφησα αυτα! εκανα ζεσταμα... πολλεεεεεεςςς διατασεις και μιση ωρα τρεξιμο! μια πολυ μικρη ενοχληση την νιωθω που και που στο ποδι αλλα οχι οτι με ποναει!

Μαρία
07-01-10, 20:27
ενταξει σημερα τα εκανα, αλλα στα ανοιγματα εκανα ενα και αρχισε να με ποναει παλι οποτε τα αφησα αυτα! εκανα ζεσταμα... πολλεεεεεεςςς διατασεις και μιση ωρα τρεξιμο! μια πολυ μικρη ενοχληση την νιωθω που και που στο ποδι αλλα οχι οτι με ποναει!


Παντα μετα παγο για 10λεπτα στο σημειο....αυριο αραξε,μεθαυριο παλι..στις διατασεις σε ποναγε???

ionna_dma
07-01-10, 20:45
οχι ιδιατερα! λιγο πιο εντονο τραβηγμα απλα!

Μαρία
07-01-10, 20:49
Το σημειο που σε ποναει θα κανεις ψιλαφιση και θα κοιταξεις αν βαθια εχεις κανα γρουμπουλακι,καλα ψιλαφηση με προσοχη......θα βαλεις παντος παγο οπωσδηποτε.Μεθαυριο παλι χαλαρα θα εισαι.Το 90%των τραυματισμων ειναι απο κακο ζεσταμα με διατασεις,το υπολοιπο 10%δεν μας αφορα.....γι΄αυτο επιμενω στο ζεσταμα πολυ.

ionna_dma
07-01-10, 21:01
δεν βρισκω κατι! ζεσταμα σιγουρα πιο καλο απο εδω και περα γιατι αλλο ενα τετοιο και τελος!

Μαρία
07-01-10, 21:03
δεν βρισκω κατι! ζεσταμα σιγουρα πιο καλο απο εδω και περα γιατι αλλο ενα τετοιο και τελος!


Οι στιβικοι τρεμουν αυτο μην παθουν τραυματισμο και με βαση αυτο δινουμε πολύ σημασια στο ζεσταμα(20λεπτο στο νερο)...
Χαλαρωσε και μεθαυριο παλι προγραμματακι αλλα βαζε παγο....

ionna_dma
09-01-10, 23:20
σημερα εκανα τα ιδια με προχθες! καλυτερα μπορω να πω πως ηταν αλλα ψιλοφοβαμαι να το πιεσω παραπανω! εβαλα και παγο μετα... μια χαρα! τα αποτελεσματα ακομα τιποτα... απο δευτερα λενε...αλλα εδω και 2 μηνες μονο λενε!

Μαρία
10-01-10, 04:08
σημερα εκανα τα ιδια με προχθες! καλυτερα μπορω να πω πως ηταν αλλα ψιλοφοβαμαι να το πιεσω παραπανω! εβαλα και παγο μετα... μια χαρα! τα αποτελεσματα ακομα τιποτα... απο δευτερα λενε...αλλα εδω και 2 μηνες μονο λενε!


Οκ ετσι δεν θα ζοριζεις,αντε για να δουμε απο Δευτερα,παντωςφ Δευτερα τρεξιμο ζεσταμα περιπου 1ωρα,διατασεις μετα προβολες οπως ειχαμε δειξει,3*10προχωριτικες και 3*10στατικες σωστα και τελεος και εφυγες για σφαιρα και τιποτα αλλο..

ionna_dma
11-01-10, 23:01
οκ και σημερα! μονο σφαιρα δεν εκανα γιατι εβρεχε αλλα δεν με πολυαπασχολει γιατι την περναω! θα κανω ομως την επομενη φορα!

Μαρία
11-01-10, 23:08
Ωραια,χαλαρωσε αυριο και Τεταρτη ζεσταμα καλο,διατασεις πολλες και κυριως πόδια και μετα σκιπινγκ θυμασαι ψηλα ποδια ,πισω ποδια και ψαλιδακια και μετα 10*60μετρα ανοιγματα.Στα ανοιγματα θα τρεχεις μεν αλλα χαλαρα θα ειναι χαλαρο το σωμα αλλα θα εχει και λιγο ενταση.Θα δεις αν σε ποναει το σημειο,αν οχι εφυγες για μηκος 10αλματακια χωρις φορα και θα μετρησεις παπουτσακια θυμησε μου ποσα σου εχω βαλει να μετρας,και θα κανεις2-3 φορες ταχυτητα οχι αλμα αν βγαινει το βημα θα κανεις μετα 5-6 αλματα,οπως εχουμε πει βημα-αλμα(πατημα και σηκωμα)..μην ξεχασεις να μου πεις ποσα παπουτσακια εχεις για φορα...μετα εφυγες για σφαιρα κανε 5ριψεις αριστερο και 5δεξι και αποθεραπεια ενα γυρο τρεξιμο χαλαρο και τελος..

ionna_dma
11-01-10, 23:16
26 ειναι αλλα θα τα ξανακανω για σιγουρα!

ionna_dma
14-01-10, 14:50
Μαρακι σου εχω νεα! 1 Φεβρουριου βγαινουν τα αποτελεσματα και απο 16 ξεκινανε αθληματα! τωρα ποσο καλα νεα ειναι αυτα για μενα δεν ξερω....! πηγα σημερα (γιατι χθες ημουν χαλια), τα εκανα ολα!το ποδι με ενοχλησε λιγο στα ανοιγματα και λιγο στα αλματα! αλλα το πηγα λιγο χαλαρα! εκει που χαλαστηκα ηταν στη σφαιρα γιατι επεσα αρκετα.. δεν εφτασα το οριο και εκανα αρκετες προσπαθειες! 4,50 δεξι και 3,50 αριστερο! ενα μετρο λιγοτερο! επειδη δεν ξερω (λογο ποδιου και χρονου) αν θα καταφερω το 1000αρι ακριβως στο χρονο, θελω να δωσουμε πιο πολυ βαρος στα υπολοιπα να τα εχω σιγουρα και το 1000αρι ας το κανω και 15'' παραπανω δεν με πειραζει! εχουμε ενα μηνα και τωρα πραγματικα αγχωθηκα πολυ!

Μαρία
14-01-10, 16:05
Ναι αγαπη μου γλυκια,εννοειται οτι εχεις πεσει σε σχεση πριν ενα μηνα...
Εχουμε ενα μηνα καιρο και θα κανεις οτι πουμε,οχι δεν μπορουσα τοσα εκανα λιγοτερα η αυτα βγηκαν στο 20πχ τα άλλα στο 25 κτλ.
Λοιπον αυριο θα πας και θα κανεις 10*100άρια στο 21 αυστηρα ουτε στο 20 ουτε στο 22 ολα και ουτε τα πρωτα 5 και μετα πεφτουμε,οχι ολα και τα 10 στο21.Θα κανεις ζεσταμα 15λεπτα τρεξιμο ειναι 7-8 στροφουλες και πολύ καλες διατασεις και στους πρωσαγωγους,ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ αυτο ειναι νομος....
Δεν πρεπει κανονικα να σε πονεσει το ποδι γιατι ο ρυθμος για τα 100μετρα ειναι στο 70-80% της μεγιστης ταχυτητας δεν ειναι το 100% σου,οτι νιωσεις βεβαιωσου οτι δεν ειναι η εννοια σου η φοβος η πιασιμο,αλλα αν σε πονεσει αρκετα θα σταματησεις.

ionna_dma
15-01-10, 18:35
Τωρα μολις γυρισα απο γηπεδο! τα εκανα και τα 10 στο 21 ακριβως! λιγο με ενοχλησε το ποδι, αλλα τωρα ακομα πιο πολυ! του εχω βαλει παγο!ποναει και λιγο η μεση μου απο χθες με τη σφαιρα... να δω τι αλλο θα παθω...!! :)

Μαρία
15-01-10, 21:10
Ωραια παντα παγο μετα την προπονηση και ξεκουραση,αυριο ξεκουρασου Σαββατο θα τα ξαναπουμε!!!

Μαρία
16-01-10, 14:02
Σαβ/κυρ αραξε και χαλαρωσε,Δευτερα θα πας να κανεις 1ωρα τρεξιμο χαλαρά,μετα διατασεις,προβολες 10*3 προχωριτκες και 10*3 στατικες σωστα,μετα πας για σφαιρα και τελος!!!!

ionna_dma
18-01-10, 20:23
Μαρακι καλησπερα! τα εκανα ολα και σημερα εκτος απο σφαιρα γιατι ηταν κλειστα για να την παρω!παντως το ποδι ακομα ποναει και δεν ξερω τι αλλο να του κανω! του εβαλα παγο αμεσως αλλα δεν βλεπω να κανει και πολλα!

ionna_dma
05-02-10, 16:14
Μετα απο τοοοοσσοοοοο καιρο... πηγα σημερα! εχω καλα νεα σημερα μαρια! δεν με ενοχλησε καθολου το ποδι! εκανα μιση ωρα τρεξιμο λιγο σφαιρα (λιγο θελω για να φτασω το οριο) και μερικα αλματακια! εφτασα τα 3 μετρα! εχω 2 εβδομαδες περιπου! τι λες θα καταφερουμε να βγαλουμε τα υπολοιπα αθληματα και το 1000αρι το αφηνουμε για λιγο προς το τελος?? να το παλεψουμε??

Μαρία
05-02-10, 16:53
Ωραια κουκλιτσα οτι μπορουμε θα κανουμε,αυριο εφυγες και μετα απο πολυ καλο ζεσταμα(ολο το πακετο)15*100 στα 21δευτερα ολα ουτε πιο πολυ ουτε πιο λιγο(θα προσπαθησεις)και μετα τραβα και κανε λιγο υψος οπως εχουμε δειξει(ψαλιδακι και οχι με το δικοσ ου στυλακι κωλοτουμπα-πιρουετα).Στα 100άρια θα φανει αν σε ενοχλησει και γι΄αυτο θα εισαι χαλαρη δεν θα σφιγγεσαι για να τρεξεις καθολου.Πας και μου λες εντυπώσεις.

ionna_dma
05-02-10, 16:59
χαχαχαχα!! ενταξει κουκλιτσα μου!! :)

Μαρία
05-02-10, 16:59
χαχαχαχα!! ενταξει κουκλιτσα μου!! :)

:P:P:P:P:P:P

ionna_dma
08-02-10, 19:45
μαρακι πηγα σημερα εκανα και τα 15 100αρια στο χρονο! υψος εκανα ενα...εγινα μουσκεμα και ειπα να κανω μηκος καλυτερα... κοντα στα 3 μετρα!

Μαρία
08-02-10, 20:09
Ωραια!!!Μεθαυριο θα κανεις (μετα απο καλο ζεσταμα)1*100 στο 20(δευτερολεπτα),μετα απο 100μετρα περπατημα θα κανεις 1*200 στο 48 (δευτερολεπτα) και μετα απο 100μ πεπρατημα(αυτο ειναι το διαλειμμα αν καταλαβες)1*500 στο 2,05(δευτερολεπτα).Αυο το προγραμμα μολις το κανεις θα χαλαρωσεις για 10 λεπτα(θα κανεις διατασεις)και μετα θα κανεις το ιδιο αλλες 2 φορες(δηλ ξανα το ιδιο αλλες δυο φορες).Για να βγει το 500άρι στο 2,05 θα πρεπει να περνας τα 200άρια στο 48 δηλ αυτος ειναι ο ρυθμος αν αρχισεις να μειωνεις ταχυτητα δεν θα βγει τοσο το 500άρι αλλα περισσοτερο αρα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να παραμενεις στο ρυθμο.Θέλω να το παλεψεις και θελω να μου πεις και χρονους πως βγηκε αλλα θελω να το παλεψεις μεχρι τελος,θα γαλακτωσεις(ειδικα στα τελευταια μετρα θα νιωθεις οοτι δεν παν τα ποδια αλλα εκει θελω το ζορι για να κανουμε δουλεια).Τελος μετα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ


Τωρα στο μηκος στο σημαδι που εχεις θα πας και θα προσθεσεις αλλα 12παπουτσακια(θα ειναι τα ιδια παπουτσια που θα φορας και εκεινη την μερα)αλλα θα σου πω μεθαυριο τι θα κανεις μολις μου πεις πως πηγε το προγραμμα.

ionna_dma
11-02-10, 23:16
λοιπον... πηγα σημερα.. (χθες ειχαν απεργια και ηταν κλειδωμενα) την πρωτη φορα εκανα 100: 20' , 200: 43' , 500: 2.12' ! τη δευτερη 100: 21, 200: 49' , 500: 2.18' ! και την τριτη 100: 22' , 200: 50' , 500: 2.23' ! το παλεψα αρκετα αλλα δεν πηγαινα πιο γρηγορα με τιποτα!! την πρωτη φορα στο 500αρι κονταψα να πεσω κατω... μετα απο τοσο καιρο!κουραστηκα παρα πολυ! μετα τα αλλα ηταν πιο ξεκουραστα αλλα δεν πηγαινε παραπανω! πες μου αν ειναι για αυριο να κανω μηκος,σφαιρα,υψος η οτι θες! σαββατοκυριακο δεν θα μπορεσω να παω γιατι θα ειμαι πατρα.. αλλα μια ωρα τρεξιμο τη μερα θα την κανω σιγουρα!! :) οποτε δευτερα μετα!

primordial
12-02-10, 10:36
Σταμάτησα στο συγκεκριμένο thread όχι για να δώσω κάποια συμβουλή, δεν θα μπορούσα άλλωστε γιατί πολύ απλά "δεν κατέω πράμα", αλλά για να πώ ένα απλό μπράβο, τόσο στην Ιωάννα για την επιμονή και και την αφοσίωση που δείχνει, όσο και στην Μαρία, η οποία απλά με εντυπωσίασε με την καθοδήγηση που δίνει και την προσήλωσή της στην Ιωάννα.
Υπάρχει η θέληση και η επιμονή, υπάρχει και η σωστή καθοδήγηση από την expert όπως φαίνεται, θεωρώ ότι η συνταγή είναι κομπλέ. Φτάνει να γευτείς τα αποτελέσματα τώρα......!!!

Καλή συνέχεια......:welcome::welcome:

Μαρία
12-02-10, 12:43
Σταμάτησα στο συγκεκριμένο thread όχι για να δώσω κάποια συμβουλή, δεν θα μπορούσα άλλωστε γιατί πολύ απλά "δεν κατέω πράμα", αλλά για να πώ ένα απλό μπράβο, τόσο στην Ιωάννα για την επιμονή και και την αφοσίωση που δείχνει, όσο και στην Μαρία, η οποία απλά με εντυπωσίασε με την καθοδήγηση που δίνει και την προσήλωσή της στην Ιωάννα.
Υπάρχει η θέληση και η επιμονή, υπάρχει και η σωστή καθοδήγηση από την expert όπως φαίνεται, θεωρώ ότι η συνταγή είναι κομπλέ. Φτάνει να γευτείς τα αποτελέσματα τώρα......!!!

Καλή συνέχεια......:welcome::welcome:

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::welcome:

Μαρία
12-02-10, 12:56
Ωραια...λοιπονα σημερα μηκακι-υψος -σφαιρα.Πολύ καλο ζεσταμα ποιο καλο απο καθε αλλη φορα και θα ξεκινησεις με υψος οπως εχουμε δειξει,μην κανεις μια φορα,τουλάχιστον 8 αλματακια.....
Μετα εφυγες για μηκος,στα ηδη παπουτσια που εχεις για σημαδι θα προσθεσεις αλλα 12.Μολις το κανεις αυτο θα κανεις φορουλες(ταχυτητα χωρις αλμα να δοκιμασεις το πατημα στην βαλβιδα)αν δεν σου βγαινει το καλο ποδι και βγαινει το άλλο απλα θα ξεκινησεις με αλλο ποδι το τρεξιμο,αν ομως σου βγαινει το καλο ποδι στην βαλβιδα αλλα ενα παπουτσι μπρος η ενα παπουτσι πισω τοτε θα λεοτουργησεις αναλογα στην αρχη βαζοντας εκει ενα μπρος η πισω ετσι ωστε να βγαινει ακριβως το ποδι στην βαλβιδα με την ολη ταχυτητα(για να μην ψαχνεις τελευταια στιγμη το βημα και παντα θα ξεκινας με ιδια ταχυτητα γιατι και αυτι παιζει ρολο στα βηματα αν βγουν η οχι)θα κανεις δοκιμες4-5 ταχυτητουλες μεχρι να σιγουρεψεις το πατημα,ΟΧΙ ΑΛΜΑ ΑΚΟΜΑ..
Μολις σιγουρεψουμε το πατημα θα κανεις 4-5αλματακια οπως εχουμε πει,κοιτα ψηλα οχι ευθεις θελω βημα-αλμα ολη την κινηση με δυνατο πατημα(ωθηση στην βαλβιδα).
Μολις τα κανεις ΣΩΣΤΑ ολα αυτα θα πας στο σημαδι και θα προσθεσεις αλλα 12 παπουτσακια και θα κανεις παλι την ιδια διαδικασια ΑΚΡΙΒΩΣ.(θα ξεκουραζεσαι ενδιαμεσα λιγο με διατασεςι γιατι θελω ιδια ταχυτητα και οχι να αλλαζεις ρυθμο κτλ)
Στο τελος θα πας απο την αρχη της βαλβιδας και θα μετρησεις συνολο σωστα ποσα παπουτσακια εχεις και θα μου τα γραψεις.
Μετα εφυγες για σφαιρα θα κανεις 8 με δεξι και 8 με αριστερο,ΣΩΣΤΑ οπως εχουμε πει,σφαιρα στον λαιμο γυρισμα και αποτομη εκρηξη του χεριου ευθεια προς τα πανω,εκρηκτικα η κινηση,εχω την αισθηση οτι οσο πεναει ο καιρος με την σφαιρα ξεχνας την κινηση που δειξαμε γι΄αυτο δεν σου βγαινει οπως πριν.
Λοιπον κανε αυυτα ΣΩΣΤΑ και πες μου πως πηγε κουτσουνα.

Μαρία
12-02-10, 15:06
Και θυμησε μου ακριβως ημ/νια ποτε δινεις:welcome:

ionna_dma
12-02-10, 20:50
Μαρακι σημερα εβρεχε παρα πολυ και δεν καταφερα να παω δυστυχως! τωρα δευτερα η τριτη πρωι! μου εχει σπασει τα νευρα ο καιρος!! Για αθληματα...αν δεν ειμαι ''τρελη'' και ειμαι σωματικα υγειης στις 23 τριτη δινω! ευχαριστω πολυ primordial!! καλυτερη απο τη Μαρια δεν θα μπορουσα να ειχα βει σιγουρα!!! δεν νομιζω πως θα ειχε αλλος τοοοσσηηη υπομονη!!! :)

Μαρία
13-02-10, 15:34
Ωραία,αν πας Τριτη και οχι Δευτερα φροντισε η σημερα η αυριο να κανεις κανα κομματακι τρεξιμο,45λεπτο χαλαρο κουκλιτσα!

ionna_dma
16-02-10, 12:16
καλημερα!! σημερα σηκωθηκα νωρις νωρις για προπονηση!! εκανα το υψος.... οκ!!!! το περασα!! κανα 2 φορες ακουμπησα λιγο! μηκος οταν εβαλα ολα τα παπουτσακια ηταν καλυτερα γιατι εφτασα λιγο πιο πολυ,3,20-3,30! και σφαιρα παλι τα ιδια.... το χανω για ενα μετρο!μαλλον ξεχασα την τεχνικη οπως ειπες! σημερα φευγω για αθηνα.. πιστευω να βρω εκει ενα γηπεδο να πηγαινω να κανω καμια προπονηση!

Μαρία
16-02-10, 12:30
Ωραια,δεν μου εγραψες ποσα παπουτσια βγηκαν τελικα....πιστευω οτι την φορα της εκανες σωστα να βγαινει ακριβως το βημα στην βαλβιδα οπως εχουμε πει χωρις να χανεις ταχυτητα.
Αυριο θα πας να κανεις ΜΟΝΟ τρεξιματακι χαλαρο αν βρεις γηπεδο αλλιως χαλαρωσε(πες μου σε ποια περιοχη της Αθηνας θα εισαι να σου πω αν ξερω για γηπεδο εκει κοντα για κοινο).
Μεθαυριο παλι θα κανεις προγραμμα θα σου πω αυριο..

ionna_dma
16-02-10, 12:36
εκανα μερικες δοκιμες νομιζω οτι μου βγηκε κανονικα! 50 εβαλα! νικαια -κορυδαλλο μενω!

Μαρία
16-02-10, 12:50
εκανα μερικες δοκιμες νομιζω οτι μου βγηκε κανονικα! 50 εβαλα! νικαια -κορυδαλλο μενω!


Εκει θα μεινεις στα 50 οχι παραπανω οι δοκιμες που εκανες πιστευω ηταν με ολη την ταχυτητα ετσι?
Ειναι του Κορυδαλλου βρισκεται πισω απο τις γυναικειες φυλακες,δηλ παιρνεις την Γρηγοριου Λαμπρακη και στο φαναρι των φυλακων κανεις δεξια ,μετα παλι δεξια σε ενα στενο οπου ειναι οι γυναικειες φυλακες με τα σχολεια και ειναι εκει.Ο στιβος ειναι 400άρης και εχει και χορτο,αν πας για τρεξιματακι θα κανεις μιση ωρα με 45λεπτα στο χορτο οχι στο ταρταν.Μεθαυριο θα κανεις πιο space προπονηση!!!:toast:

ionna_dma
17-02-10, 14:44
κουκλιτσα βρηκα ενα γηπεδο,μικρο βεβαια, εκανα μιση ωρα τρεξιμο! δεν μπορεσα αλλο! δεν εχω κοιμηθει και καλα σημερα, ειχαμε την πρωτη εξεταση σημερα στα ψυχοτεχνικα και αυριο θα μαθουμε αποτελεσματα για το αν περναω στα επομενα!

Μαρία
17-02-10, 16:23
κουκλιτσα βρηκα ενα γηπεδο,μικρο βεβαια, εκανα μιση ωρα τρεξιμο! δεν μπορεσα αλλο! δεν εχω κοιμηθει και καλα σημερα, ειχαμε την πρωτη εξεταση σημερα στα ψυχοτεχνικα και αυριο θα μαθουμε αποτελεσματα για το αν περναω στα επομενα!


Ωραια περιμενω νεα τοτε!!!:thumbup:
Το γηπεδο που σου ειπα δεν σε βολεψε?

ionna_dma
17-02-10, 16:29
δεν πηγα εκει καθολου θα το δω αυριο αν ειναι που θα παω!

Μαρία
17-02-10, 16:40
δεν πηγα εκει καθολου θα το δω αυριο αν ειναι που θα παω!


Οκ κουκλιτσα αυριο τοτε 5*500αρια στο 2,05(θα κοψεις τον λαιμο σου και θα τα βγαλεις ολα εκει,δεν ακουω κουβεντα,αν ημουν εκει θα σε πιεζα και θα σου ελεγα εγω τι θα εκανες στο 2,00 θα τα εβγαζες ολα :P)
Για να θυμασαι για να βγουν ολα με σωστο ρυθμο θα περνας το πρωτο 100άρι στο 24 και το 200άρι στο 48,αν κανεις βλακεια και πας πιο γρηγορα στην αρχη τοτε αγαπη μου δεν θα βγει οπως το θελουμε.......να εισαι μεσα στους χρονους.
Παντα πολύ καλο ζεσταμα ΝΟΜΟΣ!!!!
Πηγαινε και γραψε μου τι εγινε αλλα θελω να τα κανεις οπως τα λεμε δεν υπαρχει χρονος και μετα με τον τραυματισμο που μας πηγε πισω.:thumbup:

ionna_dma
19-02-10, 01:00
πηγα στο γηπεδο που μου ειπες αλλα ηταν τοσο μπερδεμενο που δεν ηξερα τι ετρεχα! το γηπεδο απ'οτι μου ειπαν στο τελος ηταν 360 μετρα! εγω παντως εκανα και τα 5 , τωρα παραπανω...λιγοτερο..θα σε γελασω! παντως τα εδωσα ολα,αφησα το χρονο να με πηγαινει στο 2.10-2.20 γιατι δεν ηξερα που ηταν το 500αρι! τα μετραγα και τα ξαναμετραγα! ενας που ηταν εκει με μια ομαδα ποδοσφαιρου με ρωτησε για τι ετρεχα,του ειπα και μου ειπε πως αν συνεχισω ετσι παω πολυ καλα και θα το βγαλω! τωρα τι να πω??? μια φορα να τα κανω σωστα δεν υπαρχει!!!! αλλα και γενικα αν δεν ημουν τοσο πολυ κουρασμενη και αυπνη ισως να μπορουσα και ακομα καλυτερα!

Μαρία
19-02-10, 01:59
χμμμμ!!!Ναι αγαπη μου σκοπος ειναι το πρωτο 500άρι να το τρεξεις στο 2,10 αλλα το δευτερο που θα εχεις κοπωθει θα βγει πιο πολύ μακαρι η απόκλιση να ειναι στο 2,20 για να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα,καταλαβαινεις γιατι θελω ολα τα 500άρια στον ιδιο ρυθμο?Γιατι αν μου τα κανεις ολα στο 2,10εστω μετα το 2ο 500άρι εχεις κοπωθει και αν βγουν και τα επομενα 3 στον ιδιο ρυθμο τοτε παρουσιαζεις μια σταθεροτητα ετσι ωστε να γινει αυτο που σου εγραψα πιο πανω και γι΄αυτο σου λεω αυστηρα ολα στον ιδιο χρονο.Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε.Ξεκουρασου και μεθαυριο θα κανουμε αλλο προγραμματακι!!!
Με τα ψυχοτεχνικα πως τα πηγες δεν μου ειπες!

ionna_dma
19-02-10, 16:27
περασα ενταξει! σημερα πηγαμε στους γιατρους... πολυ τρεξιμο και κουραση!! πριν λιγο ηρθα και τωρα παω να κοιμηθω δεν την παλευω με τιποτα!!παντως η πλειοψηφια των γυναικων δεν τα βγαζει τα αθληματα στους χρονους! μακαρι να γινει κατι, αλλα εκεινη τη μερα θα τα δωσω ολα για ολα!

Μαρία
20-02-10, 00:09
Ετσι τουλαχιστον θα εισαι προετοιμασμενη!!!!
Οι περισσοτερες γυναικες δεν θα αποδωσουν αυτο ειανι σιγουρο,μακαρι να σου παν ολα καλα !!!!Θα σου γραψω αυριο τι θα κανεις..!!!

ionna_dma
20-02-10, 16:49
μαρακι οταν μπορεις πες μου τι να κανω και σημερα!

Μαρία
20-02-10, 18:52
Τρεξιμο χαλαρο και τιποτα αλλο καμια ωρα να σου βγει και τελος Δευτερα θα σου δωσω προγραμματακι

ionna_dma
21-02-10, 21:51
κουκλιτσα ενταξει το τρεξιμο! τωρα για αυριο πες μου,αλλα δεν θα εχω προβλημα αν κανω αυριο και μετα ολα τα αθληματα την τριτη? με ψιλοενοχλησε λιγο το ποδι σημερα, μου ειπαν για εναν επιδεσμο (επιμπουτιτιδα) καπως ετσι, για να μην με πονεσει για την τριτη! τι λες εσυ?

Μαρία
21-02-10, 23:50
Οχι κουκλιτσα δεν θα κανει τιποτα ο επιδεσμος,κατσε οταν λες Τριτη εννοεις μεθαυριο,στις 26 δεν δινεις?

ionna_dma
22-02-10, 00:32
οχι στις 23 αυτη την τριτη!!!

Μαρία
22-02-10, 00:48
Αυριο δεν κανεις τιποτα,απολύτως τιποτα!!!!
Λοιπον εχουμε και λεμε,1000άρι αυστηρα θα προσπαθεις να εισαι στο ρυθμο και θα εχεις μαζι σου χρονομετρο να ελεγχεις,αυστηρα θα περνας τα 100άρια στο 26(δευτερολεπτα)ουτε25 ουτε παραπανω για να μην κουραστεις στον τελευταιο γυρο.Ιωαννα ειναι το πιο σημαντικο αυτο που σου λεω για το 1000άρι,οι προπονησεις που καναμε με τα 100άρια στο 20 και στο 24 ηταν για το λογο να μαθει το σωμα να κουραζεται εκει και οχι με πιο αργο ρυθμο ετσι με ποιο αργο ρυθμο να εισαι ανετη να βγαλεις ολο το 1000άρι.Αν κανεις σωστα τα περασματα των 100μετρων στο 26 θα εχεις 1000άρι στο 4,20 ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?Χωρις να αλλαξεις ρυθμο και να μεινεις σε αυτο που σου λεω.Στην αρχη θα φυγουν πολλοι με γρηγορο ρυθμο γιατι νομιζουν οτι αν πανε γρηγορα απο την αρχη κερδισαν εδαφος αλλα μετα μενουν ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΣΕΧΕ τρεχεις οπως εχουμε πει και δεν κοιτας ουτε αριοστερα ουτε δεξια.Οταν εδινα καποιες εξετασεις μια φορα για 1000άρι στο 4 ημουν στην μεση γιατι πηγαινα με ρυθμο τον δικο μου μετα κατεληξα πρωτη αν με καταλαβαινεις.......Προσοχη μεγαλη,100άρι θα περνας αυστηρα στο 26 και 200άρι στο52 πρεπει ν βγει μην θαρρεψεις αμα πας πιο γρηγορα θα κοψεις για να μην σε κοψει μετα.
Τωρα στο μηκος θα μετρησεις την φορα την καινουρια τα 50 παπουτσακια και θα κανεις 2-3δοκιμαστικα τρεξιμο οχι αλμα να ελεγξεις αν βγαινει το βημα ακριβως πάνω στην βαλβιδα αν οχι θα κανεις διορθωσεις με ενα παπουτσι μπρος η ενα παπουτσι πισω,θα ξεκινας την φορα παντα με τον ιδιο τροπο και οχι να κανεις αλλαγες τελευταια στιγμη.Τωρα στο υψος θα κανεις παλι δοκιμαστικα οπως εχουμε πει με ψαλιδακι και μην αυτοσχεδιασεις ουτε εκει,σφαιρα αν θυμασαι τεχνικη,η σφαιρα χαλαρα στο λαιμο στριψιμοκαι αποτομο γυρισμα με το χερι να σπρωχνει αποτομα ευθεια και πανω εκρηκτικα η κινηση ΘΥΜΗΣΟΥ!!!Τωρα στο 100άρι με το παμε που θα πει θα φυγεις σφαιρα εκει τρεχουμε .....
ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΖΕΣΤΑΜΑ!!!!!!Αντε αγχωθηκα τωρα...μακαρι να πανε ολα καλα και οτι ειπαμε θα το τηρησεις μην μου πεις μετα οτι εκανες αλλα κολπα....ειδικα με το 1000άρι και αυτο θελει τεχνικη και ρυθμο,αντε καλη επιτυχια αν δινει πρωι φαε κατι στεγνο και οχι γαλα.....αντε θα περιμενω νεα....

sTeLaKoS
22-02-10, 17:01
Καλή επιτυχία αύριο Ιωάννα ;)

ionna_dma
23-02-10, 17:32
Μαρακιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι περασαααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!τα περασα ολα τα αθληματα!!! 1000αρι στο 4.25, μηκος γυρω στα 4 μετρα απ'οτι υπολογισα... 100αρι περασα αλλα δεν ξερω ποσο+ υψος με την τριτη προσπαθεια ομως λογω αγχους(γιατι στα δοκιμαστικα τα περναγα ολα) και σφαιρα τελικα μαλλον εφτασα το οριο!!! κοπηκαν παραααα πολλα ατομα και πιο πολλες γυναικες...!!! αχ ειμαι πολυ χαρουμενη!! ελπιζω να ειμαι και μεσα στους 170 στο τελος!!! καποιος ειχε πει στην αρχη που ξεκινησαμε οτι δεν προκειται να τα καταφερουμε και δεν θα προλαβουμε να τα βγαλουμε ολα,και θα τραυματηστω κτλ..... που ειναι τωρα να δει που ακομα και τραυματισμο 2 μηνων και στην ουσια προπονηση 2,30 μηνων τα εβγαλα ολα!!! ε βεβαια.... με τετοια γυμναστρια ειναι δυνατον να μην τα εβγαζα??? Μαρακι ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΥΛΥ!!! ειναι τα λιγοτερα που μπορω να σου πω πραγματικα!!

Μαρία
23-02-10, 21:06
Μαρακιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι περασαααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!τα περασα ολα τα αθληματα!!! 1000αρι στο 4.25, μηκος γυρω στα 4 μετρα απ'οτι υπολογισα... 100αρι περασα αλλα δεν ξερω ποσο+ υψος με την τριτη προσπαθεια ομως λογω αγχους(γιατι στα δοκιμαστικα τα περναγα ολα) και σφαιρα τελικα μαλλον εφτασα το οριο!!! κοπηκαν παραααα πολλα ατομα και πιο πολλες γυναικες...!!! αχ ειμαι πολυ χαρουμενη!! ελπιζω να ειμαι και μεσα στους 170 στο τελος!!! καποιος ειχε πει στην αρχη που ξεκινησαμε οτι δεν προκειται να τα καταφερουμε και δεν θα προλαβουμε να τα βγαλουμε ολα,και θα τραυματηστω κτλ..... που ειναι τωρα να δει που ακομα και τραυματισμο 2 μηνων και στην ουσια προπονηση 2,30 μηνων τα εβγαλα ολα!!! ε βεβαια.... με τετοια γυμναστρια ειναι δυνατον να μην τα εβγαζα??? Μαρακι ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΥΛΥ!!! ειναι τα λιγοτερα που μπορω να σου πω πραγματικα!!


Αγαπη μου γλυκια δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολύ χαρηκα !!!!Και για σενα που οι κοποι σου ειχαν αποτελεσμα(τουλαχιστον στο προπονητικο τομεα που με καιει εμενα)!!!Μπραβο κουκλιτσα μου σου ειχα πει αν κανεις οτι λεμε θα βγουν ολα και οπως βγηκαν και πραγματικα χαιρομαι και ποσο ακομα που και με εκεινον τον τραυματισμο μας πηγε λιγο πισω!!!!Και πιο πολύ που ησουν στα λιγα ατομα που βγαλαν τα αγωνισματα !!!!:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:
Αντε να βρεθουμε να πιουμε και καφεδακι μελλοντικα μην χαθουμε!!!:toast::toast::toast:

gym
23-02-10, 21:11
:clap::clap:συγχαρητηρια για την επιτυχια σου....ειναι πολυ ωραιο αυτο που νιωθεις μετα απο μια τετοια επιτυχια,νιωθεις οτι επιτελους οι κοποι σου απεδωσαν!!!!!ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!
πολλα πολλα μπραβο ομως και στην προπονητρια σου στην Μαρια που σε προσεχε τοσο καιρο και σε συμβουλευε....ειναι πολυ σημαντικο να εχεις ενα ατομο που να γνωριζει πραγματικα τον χωρο και να ειναι διπλα σου!!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΣΤΙς ΔΥΟ!!!!!!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

ionna_dma
23-02-10, 21:25
ευχαριστω πολυ gym!! οντως χωρις την Μαρια δεν θα εκανα τιποτα!! ειναι παρα πολυ καλη! οπως και να το κανεις το να δινεις συμβουλες,προγραμματα και να τα διευκρινιζεις τοσο ωστε να τα καταλαβει ο αλλος, μεσω του forum, ειναι αρκετα δυσκολο!! δηλαδη αν ειχαμε την δυνατοτητα να καναμε προπονηση απο κοντα.... θα ειχα κανει παγκοσμιο ρεκορ σημερα!!! ενας ακομα σημαντικος λογος που τα εδωσα ολα σημερα ηταν η Μαρια... μετα απο τοση ταλαιπωρια και υπομονη δεν ηθελα να την απογοητευσω με τιποτα!! και χαιρομαι παρα πολυ που τα καταφερα!! κουκλιτσα μου εννοειται πως δεν θα χαθουμε.... με την πρωτη ευκαιρια θα κανονισω να ερθω!!!! :) :) :) :) :)

Μαρία
23-02-10, 21:33
Πες ποτε βγαινουν τα τελικα αποτελεσματα!!!!!!!!:toast:

ionna_dma
23-02-10, 21:38
τελος Μαρτιου! αλλα με τοσα ατομα που εκοψαν εχω παρα πολλες πιθανοτητες!!εστω και επιλαχων! αφου να φανταστεις χθες εδιναν περιπου 55 ατομα και περασαν 13 (οι 3 γυναικες) και σημερα 14(4 γυναικες)! πολυ κοψιμο!! αν συνεχισουν να κοβουν ετσι σε λιγο δεν θα συμπληρωθουν οι θεσεις!!

Μαρία
23-02-10, 21:39
τελος Μαρτιου! αλλα με τοσα ατομα που εκοψαν εχω παρα πολλες πιθανοτητες!!εστω και επιλαχων! αφου να φανταστεις χθες εδιναν περιπου 55 ατομα και περασαν 13 (οι 3 γυναικες) και σημερα 14(4 γυναικες)! πολυ κοψιμο!! αν συνεχισουν να κοβουν ετσι σε λιγο δεν θα συμπληρωθουν οι θεσεις!!


Ντρεπομαι αλλα.....:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

ionna_dma
23-02-10, 21:41
:D :D :D :D

Polyneikos
23-02-10, 22:30
Iωαννα πολλα συγχαρητηρια για την επιτυχία σου,αν και δεν είχα συμμετασχει στο τόπικ σου καθως δεν εχω τις ειδικες γνωσεις το παρακολουθουσα και πραγματικα ήμουν περιεργος ποσο μπορεί να πετυχει αυτη η διαδικτυακη καθοδήγηση καθως όλοι καταλαβαινουμε τις αντικειμενικες δυσκολιες ..
Χίλια μπραβο για την προσπαθεια σου αλλα και την επιτυχια σου...
'Αλλα χίλια μπράβο όμως και στην Μαιρη που είναι τόσο εξοικιωμενη με το άθλημα και εμπειρη που καταφερε αυτό το επιχείρημα !!:clap::clap::clap:

KATERINI 144
23-02-10, 22:43
μπραβο και στις δυο :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

NASSER
23-02-10, 22:45
Συγχαρητηρια Ιωαννα και μπραβο και στη Μαρια!
Η επιτυχια ηταν εργο καλης συνεργασιας, που εγινε διαδυκτιακα μεσω του φορουμ :thumbup:

TEFAAtzis
23-02-10, 23:46
Συγχαρητηρια και στις δυο σας.Με την σωστη καθοδηγηση επομονη και υπομονη τπτ δεν ειναι ακατορθοτο.Μπραβο και παλι

ionna_dma
24-02-10, 12:42
ευχαριστουμε πολυ!!! :D :army2:

sTeLaKoS
25-02-10, 15:25
Ιωάννα μη σε χάσουμε τώρα απ' το φόρουμ! Να μπαίνεις, να διαβάζεις και να γράφεις!

Και πάλι συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.

ionna_dma
26-02-10, 03:25
euxaristo polu stelako!!! oxi den tha xatho..... tora pou ematha tha dino kai sumboules!! :) :)

Machiavelli
26-02-10, 13:35
Μπράβο και στις δυο σας. Παρακολουθούσα συχνά το θέμα και οι αλλαγές στις λεπτομέρειες καθημερινά (είτε βελτιώσεις της ionna_dma είτε αλλαγές στο πρόγραμμα από την Μαρία) έδιναν μεγάλο ενδιαφέρον. Αξίζει να γίνει sticky νομίζω, θα είναι αρκετοί που θέλουν κάτι ανάλογο υποθέτω. Και πάλι μπράβο σας.

Μαρία
26-02-10, 13:57
Μπράβο και στις δυο σας. Παρακολουθούσα συχνά το θέμα και οι αλλαγές στις λεπτομέρειες καθημερινά (είτε βελτιώσεις της ionna_dma είτε αλλαγές στο πρόγραμμα από την Μαρία) έδιναν μεγάλο ενδιαφέρον. Αξίζει να γίνει sticky νομίζω, θα είναι αρκετοί που θέλουν κάτι ανάλογο υποθέτω. Και πάλι μπράβο σας.


Να εισαι καλα !!!:toast:
Αλλα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,το συγκεκριμενο ειναι στα μετρα και τα σταθμα της Ιωάννας και οτι αλλαγη γινονταν ηταν με βαση την προοδο της.Δεν γινεται να εφαρμοστει οπως ειναι σαν οδηγος σε άλλα ατομα αυτη ειναι η διαφορα.
Οτι μου ελεγε,πως πηγε εκεινη την μερα , τι εκανε ,τι δεν εκανε εγω με βαση αυτα καταλαβαινα και εκανα τι αλλαγες ηθελα.

Levrone
26-02-10, 14:30
Ιωαννα συγχαρητηρια πολλα! Αξια!:clap::clap::clap:

Levrone
26-02-10, 14:33
Φιλε δεν νομιζω οτι εχεις καμια ελπιδα σε 2 μηνες να βελτιωθεις τοσο πολυ.
Αν πηγαινες σε εναν προπονητη για τουλαχιστον 6 μηνες (προτιμοτερο για 10+) θα το συζητουσαμε το θεμα,τωρα το βλεπω πολυ χλωμο.


Μαρία πιστεύω κατανοείς ότι δεν ειναι δυνατον να βελτιωθει καποιος αρχάριος με προπονηση που παιρνει απο ενα forum.Υπαρχουν τεχνικα αγωνισματα εδω στα οποια απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η παραμικρη επαφη ακομα.

Δεν προσπαθω να απογοητευσω κανεναν και καμία,απλως ειμαι ρεαλιστης.Αν καποιος εχει στοχο να πετυχει σε τετοιου ειδους εξετασεις (και μαλιστα τοσο συντομα) πρεπει να βρει εναν προπονητη άμεσα.Με το μπλα-μπλα στο forum θα μαθει να κανει αλμα εις ύψος;Να ειμαστε λογικοι.

νομιζω επεσες σε ολα μεσα δικε μου!!!!!!:P:P:P

ionna_dma
26-02-10, 14:57
:) ευχαριστω πολυ levrone!!!!! :P και Machiavelli!!! να'στε καλα παιδια! αλλα ολα τα μπραβο αξιζουν στη Μαρια!!

Μαρία
26-02-10, 17:09
νομιζω επεσες σε ολα μεσα δικε μου!!!!!!:P:P:P


Τι παπαρατσι εισαι εσυ?????:turtle::turtle::turtle:

voulalala
27-02-10, 12:32
καλημερα ...θα ηθελα και εγω με την σειρα να πω συγχαρητηρια στην μαρια αλλα και στην ioanna ....δινω και εγω την αλλη εβδομαδα και ευχομαι να εχω τα ιδια αποτελεσματα με εσενα....αν και φοβαμαι πααααααρααααα πολυυυυυ......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το μηκος ...απο που θα πρεπει να κανουμε το αλμα απο την βαλβιδα η απο μπροστα???απο που το μετρανε απο εκει που παταει το ποδι???επειδη καποιοσ μου ειπε και απο μπροστα να το κανω δεν θα υπαρχει προβλημα..εσυ τι λεσ ??ελπιζω να το δειτε και να με βοηθησετε μαρια η ιωαννα....????σασ ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Μαρία
27-02-10, 12:57
καλημερα ...θα ηθελα και εγω με την σειρα να πω συγχαρητηρια στην μαρια αλλα και στην ioanna ....δινω και εγω την αλλη εβδομαδα και ευχομαι να εχω τα ιδια αποτελεσματα με εσενα....αν και φοβαμαι πααααααρααααα πολυυυυυ......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το μηκος ...απο που θα πρεπει να κανουμε το αλμα απο την βαλβιδα η απο μπροστα???απο που το μετρανε απο εκει που παταει το ποδι???επειδη καποιοσ μου ειπε και απο μπροστα να το κανω δεν θα υπαρχει προβλημα..εσυ τι λεσ ??ελπιζω να το δειτε και να με βοηθησετε μαρια η ιωαννα....????σασ ευχαριστω εκ των προτερων!!!!


Αναλογα απο που θα ορισουν οι κριτες αλλα αν εισαι προετοιμασμενη και εχεις μετρησει την φορα σου δεν σε νοιαζει απο που θα ορισουν το πατημα.Δεν παιζει τοσο ρολο που θα ορισουν βαλβιδα οσο να εχεις φορα μετρημενη ωστε να τρεξεις και να πατησεις και να σου βγει το ποδι στο σημαδι μελετημενα χωρις να χρειαστει να παιξεις βηματακια τελευταια στιγμη ψαχνοντας το καλο ποδι για πατημα και χανοντας την ταχυτητα που πηρες για να πατησεις.Καλη επιτυχια πιστευω να εχεις κανει προετοιμασια!!:thumbup:

ionna_dma
27-02-10, 13:20
εμας μας ειπαν απο τη βαλβιδα και μετα παταμε οπου θελουμε! και το υπολογιζαν αυτοι μετα! δεν υπαρχουν ακυρα! οπου σε βολευει πατας!

Μαρία
27-02-10, 13:24
εμας μας ειπαν απο τη βαλβιδα και μετα παταμε οπου θελουμε! και το υπολογιζαν αυτοι μετα! δεν υπαρχουν ακυρα! οπου σε βολευει πατας!

Αν ισχυει αυτο τοτε σε συμφερει να μετρησεις βηματα απο μπροστα οσο πιο κοντα στο σκαμμα.

Kolorizos
27-02-10, 13:36
γεια σας .ειμαι 17 χρονων κ περιπου στην ιδια θεση με την κοπελα
εδω και ενα χρονο κανω βαρη αλλα χωρις αεροβικη
με αποτελεσμα να κουραζομαι ευκολα
μια φορα που εκανα τρεξιμο εκανα τα 350 σε 1.50 αλλα μετα δεν μπορουσα να παρω ανασα ...θελω βοηθεια γιατ ην αστυνομια...

Μαρία
27-02-10, 16:09
γεια σας .ειμαι 17 χρονων κ περιπου στην ιδια θεση με την κοπελα
εδω και ενα χρονο κανω βαρη αλλα χωρις αεροβικη
με αποτελεσμα να κουραζομαι ευκολα
μια φορα που εκανα τρεξιμο εκανα τα 350 σε 1.50 αλλα μετα δεν μπορουσα να παρω ανασα ...θελω βοηθεια γιατ ην αστυνομια...


Ουτως η άλλως για αστυνομια απο οτι ξερω τα ορια ειναι πανευκολα σε σχεση με αυτο που εδινε η Ιωάννα η για πυροσβεστικη.Απο οτι θυμαμαι δεν ξερω αν εχουν αλλαξει.Ριξε μια ματια στα προγραμματα προπονησης που εχουν σχεση με τρεξιμο και αεροβια τουλαχιστον να μπεις στο νοημα περι τινος προκειται μιας και δεν εχεις ξανασχοληθει.

Kolorizos
27-02-10, 16:11
στην ατυνομια τα 1000 ειναι σε 4.30
αυτο ειναι που δεν εχω

Μαρία
27-02-10, 16:13
στην ατυνομια τα 1000 ειναι σε 4.30
αυτο ειναι που δεν εχω


Φανταζομαι οτι δινεις Ιουλιο μερια.Ξεκινα αεροβια σιγα σιγα και μεχρι τοτε εχεις πολυ χρονο απλα ριξε μοια ματια και μονος σου στα προγραμματα.

gj
27-02-10, 17:23
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
Συγχαρητήρια ιωάννα για την επιμονή σου και την υπομονή σου και για την μεγάλη επιτυχία σου...:clap::clap::clap::clap:
Πραγματικά μπράβο στην μαρία για την ανιδιοτελής προσφορά της , για τις συμβουλές και για την καθοδήγηση... Σπανιζουν τετοιοι άνθρωποι .... Πραγματικά δηλώνω τα σέβη μου :bowdown::bowdown:

Μαρία
27-02-10, 17:24
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
Συγχαρητήρια ιωάννα για την επιμονή σου και την υπομονή σου και για την μεγάλη επιτυχία σου...:clap::clap::clap::clap:
Πραγματικά μπράβο στην μαρία για την ανιδιοτελής προσφορά της , για τις συμβουλές και για την καθοδήγηση... Σπανιζουν τετοιοι άνθρωποι .... Πραγματικά δηλώνω τα σέβη μου :bowdown::bowdown:

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::toast::toast::toast::toast::toast:

ionna_dma
27-02-10, 20:45
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
Συγχαρητήρια ιωάννα για την επιμονή σου και την υπομονή σου και για την μεγάλη επιτυχία σου...:clap::clap::clap::clap:
Πραγματικά μπράβο στην μαρία για την ανιδιοτελής προσφορά της , για τις συμβουλές και για την καθοδήγηση... Σπανιζουν τετοιοι άνθρωποι .... Πραγματικά δηλώνω τα σέβη μου :bowdown::bowdown:

:toast::toast::toast::toast: :thumbsup::thumbsup::thumbsup: :army2::army2: :oops::oops::oops::oops:

voulalala
01-03-10, 11:33
αχ ωραια κοριτσια γιατι το ειχα ενα αγχος...εχω μαθει να τρεχω και να παταω απο μπροστα απο την βαλβιδα δεν ειχα μετρησει και αγχω8ηκα λιγο!εχω προετοιμαστε οσο μπορεσα μην φανταστεισ σαν την ιωαννα αλλα οτι μπορεσα εκανα η γυναικα...αυριο θα παω να χρονομετρηθω στο 1000...για να δουμε τι πιανουμε..ευχομαι να το αγγιζω...η σφαιρα ειναι το ΠΙΟ αδυναμο σημειο μου!!!!!ο θεοσ να βαλει το χερι του!!!!!!!!ευχαριστω πολυυυυ!!!!

nikosketse
06-03-10, 03:16
χαιρετω το φορουμ,
ειναι το πρωτο μου ποστ.θελω να περασω του χρονου στην αστυνομια.ειμαι 18 χρονων 1,88 αδυνατος(δεν εχω ζυγαρια σπιτι για να ξερω ποσα κιλα ειμαι!!!).τα τελευταια χρονια εχω χασει την επαφη σχετικα με τον αθλητισμο.χθες δοκιμασα για πρωτη φορα τα αθληματα.εκανα αλμα 3,40, τα 100 μετρα σε 14,5 δευτερα.με το χιλιαρι ειχα ενα προβλημα.με τασεις λιποθυμιας το εβγαλα σε 4,50 αλλα χωρις καθολου σταθερο ρυθμο.ειδα το προγραμμα που εχει γραψει η μαρια και λεω να το ακολουθησω.τωρα σφαιρα και υψος δεν δοκιμασα.το υψος πιστευω οτι ειναι γελοιο.
τα ορια ειναι:
1000 μετρα σε 4.20
100 σε 16''
μηκος 3.60
υψος 1.05
σφαιρα μεσο ορο στα δυο χερια 4,5 μετρα.

Μαρία
06-03-10, 23:24
χαιρετω το φορουμ,
ειναι το πρωτο μου ποστ.θελω να περασω του χρονου στην αστυνομια.ειμαι 18 χρονων 1,88 αδυνατος(δεν εχω ζυγαρια σπιτι για να ξερω ποσα κιλα ειμαι!!!).τα τελευταια χρονια εχω χασει την επαφη σχετικα με τον αθλητισμο.χθες δοκιμασα για πρωτη φορα τα αθληματα.εκανα αλμα 3,40, τα 100 μετρα σε 14,5 δευτερα.με το χιλιαρι ειχα ενα προβλημα.με τασεις λιποθυμιας το εβγαλα σε 4,50 αλλα χωρις καθολου σταθερο ρυθμο.ειδα το προγραμμα που εχει γραψει η μαρια και λεω να το ακολουθησω.τωρα σφαιρα και υψος δεν δοκιμασα.το υψος πιστευω οτι ειναι γελοιο.
τα ορια ειναι:
1000 μετρα σε 4.20
100 σε 16''
μηκος 3.60
υψος 1.05
σφαιρα μεσο ορο στα δυο χερια 4,5 μετρα.

Το προγραμμα της Ιωάννας δεν θα σε ωφελήσει γιατι η Ιωάννα πηγαινε για 1000άρι στο 4,30 και να πιασει τα ορια στα υπόλοιπα.Εσυ πας για 1000άρι στο 4,20 που θες αλλιυς χρονους για προπονησεις και τα υπόλοιπα αγωνισματα δεν τα σχολιαζω γιατι θα σου ειναι πιο ευκολα!!!Ξεκινα κανα τρεξιματακι να εισαι σε νορμαλ διατροφη και με βαση το πως εισαι τωρα(τα αποτελεσματα που εχεις τωρα) ξεκινα κανα 2μηνο πριν τα αγωνισματα και την προπονηση για τα αθλήματα.Δεν εχει σοβαρο προβλημα παντως.

ionna_dma
09-04-10, 22:24
βγηκαν και τα τελικα αποτελεσματααα.... και ειμαι μεσαααααα!!!!!ΠΕΡΑΣΑΑΑΑ!!! συγχαρητηρια μαρακι μου και παλι!! θα τα πουμε την αλλη εβδομαδα αν μπορεις κι εσυ!!!

Levrone
09-04-10, 22:27
βγηκαν και τα τελικα αποτελεσματααα.... και ειμαι μεσαααααα!!!!!ΠΕΡΑΣΑΑΑΑ!!! συγχαρητηρια μαρακι μου και παλι!! θα τα πουμε την αλλη εβδομαδα αν μπορεις κι εσυ!!!

Μπραβο Ιωανναααααααααα!!!!

Μπραβο Μαριααααααααααα!!!!

Μαρία
09-04-10, 22:52
βγηκαν και τα τελικα αποτελεσματααα.... και ειμαι μεσαααααα!!!!!ΠΕΡΑΣΑΑΑΑ!!! συγχαρητηρια μαρακι μου και παλι!! θα τα πουμε την αλλη εβδομαδα αν μπορεις κι εσυ!!!

Εγω εχω δωσει τα συγχαρητηρια μου απο το fb!!! Μπραβο κουκλιτσα μου και παλι και ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ!!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Rise above
09-04-10, 23:04
συγχαρητήρια που πέτυχες το στόχο σου και συγχαρητήρια στη cyber προπονήτρια σου:clap:, που είναι ο ballbreaker ο ρεαλιστής:green:

ionna_dma
09-04-10, 23:17
ναι ελα ντε που ειναι??????????? αμεσως να μας χαλασει την ψυχολογια!!! :P :P :P :P

Μαρία
10-04-10, 00:36
συγχαρητήρια που πέτυχες το στόχο σου και συγχαρητήρια στη cyber προπονήτρια σου:clap:, που είναι ο ballbreaker ο ρεαλιστής:green:



:green::green::green::green::green::green::green:

Levrone
10-04-10, 00:57
αμεσως να μας χαλασει την ψυχολογια!!! :P :P :P :P

φροντισα ομως και του εκοψα τα φρενα του αμαξιου..τιποτα στην τυχη!!!!:green::green::green:

NASSER
20-04-10, 12:48
Συγχαρητηρια τοσο στην Ιωαννα οσο και στη Μαρία που συνεργαστηκαν αψογα διαδυκτιακα και αποδειξαν πως αμα υπαρχει θεληση ολα γινονται!:clap::clap::clap:

Για την Ιωαννα απο χθες Δευτερα ξεκινησε η βασικη εκπαιδευση και επομενο ειναι να εχει μπει με πολυ καλη φυσικη κατασταση, καθως και στα αγωνισματα διέπρεψε!

Το παρον τοπικ δεν θα μπορει να συμβουλευτει σε επιδοσεις και χρονους, καθως ο καθενας ειναι ξεχωριστος και εχει διαφορετικη προσαρμογη στη προπονηση!

GEORGEXX1
20-04-10, 13:39
Οπως απο μονες σας αυτοαποκαλείσται θα μου επιτρεψετε και μενα.

ΚΟΥΚΛΑΡΕΣ συγχαρητηρια για την προσπαθεια που τελικα στεφθηκε με απολυτη επιτυχια.

Μαρία
20-04-10, 14:04
Οπως απο μονες σας αυτοαποκαλείσται θα μου επιτρεψετε και μενα.

ΚΟΥΚΛΑΡΕΣ συγχαρητηρια για την προσπαθεια που τελικα στεφθηκε με απολυτη επιτυχια.


Αυτα ηταν τα καλοπιασματα επειδη ειχαμε αγαπη μεταξυ μας επειδη εβγαινε η προπονηση........αν δεν εβγαινε(ευτυχως δεν ειχαμε τετοια) θα ειχαμε αλλα :spank::spank::spank: χαχαχαχαχαα...Να εισαι καλα :toast:!!!!!

nikosketse
23-04-10, 02:15
κανα κολπο για το αλμα εις μηκος υπαρχει;

Μαρία
23-04-10, 09:05
κανα κολπο για το αλμα εις μηκος υπαρχει;

Προετοιμασια,ολα παιζουν ρολο γιατι ειναι θεμα τεχνικης απο την φορα,το πατημα ολα,πρεπει καποιος να σου δειξει.

nikosketse
06-05-10, 19:46
υπαρχει κανα φαρμακο(οχι ντοπες και τετοια,καμια βιταμινη πχ) για να σε βοηθησει στην αντοχη στο τρεξιμο;

beefmeup
06-05-10, 19:51
φαρμακο=ντοπα..

μαλλον σε συμπληρωμα αναφερεσαι,bro..

nikosketse
06-05-10, 20:15
φαρμακο=ντοπα..

μαλλον σε συμπληρωμα αναφερεσαι,bro..

ναι αυτο εννουσα,δεν μου ερχοτανε η λεξη.

beefmeup
06-05-10, 20:35
ναι αυτο εννουσα,δεν μου ερχοτανε η λεξη.

δες εδω
http://en.wikipedia.org/wiki/Beta-Alanine

Luffy
06-05-10, 23:55
μαρια να σε ρωτησω μιας και ξες απο αεροβια τρεξιμο κτλπ :P εγω 2 μερες τι βδομαδα σηκωνομαι '8'9 το πρωι με αδειο στομαχι και παω τρεχω ποση ωρα ειναι καλα να τρεχω και ποσες μερες? επισης μηπως γνωριζεις κανενα σιτε με διατασεις? γιατι γνωριζω ελαχιστες... και ξες πως μπορω να κανω σχετικα γρηγορα ανοιγματα στα ποδια?γιατι θα ξαναρχισω μια πολεμικη τεχνη που εκανα και τα ανοιγματα χρειαζονται !! χιλια συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!!!επισης κανω 5 φορες την εβδομαδα βαρη και κανω και μια σωστη διατροφη εχω σε ολα τα γευματα 20 γρ πρωτεινης πιο πολυ απο γαλουπολα και τονο.. δυστηχως δεν μπορω να εχω συνεχεια μοσχαρι και κοτοπουλο επειδη ειμαι μαθητης ( 17 χρονων και υπαρχει και ενα οικονομικο στη μεση! :P


Επισης θελω να σας συγχαρω και τις 2 μπραβο!!!!!!!!

Μαρία
07-05-10, 00:51
μαρια να σε ρωτησω μιας και ξες απο αεροβια τρεξιμο κτλπ :P εγω 2 μερες τι βδομαδα σηκωνομαι '8'9 το πρωι με αδειο στομαχι και παω τρεχω ποση ωρα ειναι καλα να τρεχω και ποσες μερες? αναλογα σε τι επιπεδο φυσικης καταστασης εισαι,αλλοι τρεχουν μιση ωρα αλλοι 1ωρα και αναλογα τι θες να κανεις,αν ειναι θεμα λιπους θα πρεπει να προσεξεις και πολύ την διατροφη σου γιατι χωρις αυτην πανε τσαμπα οι αεροβιες

επισης μηπως γνωριζεις κανενα σιτε με διατασεις?
οχι δεν γνωριζω θα μπορουσες ομως να βρεις εναν γυμναστη που γνωριζει να σου δειξει

γιατι γνωριζω ελαχιστες... και ξες πως μπορω να κανω σχετικα γρηγορα ανοιγματα στα ποδια?
οταν λες γρηγορα ανοιγματα τι εννοεις γιατι στο στιβο οταν λεμε ανοιγματα εννοουμε τρεξιμο στο ζεσταμα

γιατι θα ξαναρχισω μια πολεμικη τεχνη που εκανα και τα ανοιγματα χρειαζονται !! χιλια συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!!!επισης κανω 5 φορες την εβδομαδα βαρη και κανω και μια σωστη διατροφη εχω σε ολα τα γευματα 20 γρ πρωτεινης πιο πολυ απο γαλουπολα και τονο.. δυστηχως δεν μπορω να εχω συνεχεια μοσχαρι και κοτοπουλο επειδη ειμαι μαθητης ( 17 χρονων και υπαρχει και ενα οικονομικο στη μεση! :P

Η γαλοπουλα ειναι σχεδον σαν να εχεις κοτοπουλο και εμεις τις γαλοπουλες και τα κοτοπουλα χτυπαμε πιο πολύ απ΄ολα...και οχι τοσο μοσχαρι

Επισης θελω να σας συγχαρω και τις 2 μπραβο!!!!!!!!


:toast:

Luffy
07-05-10, 20:33
ειμαι σε πολυ καλη φυσικη κατασταση επειδη ουτε καπνιζω ουτε πινω και γυμναζομαι απο μικρος επειδη παντα μου αρεσε η γυμναστικη. δεν εχω πολυ λιπος 10% να εχω και εχω γραμμωμενο σωμα απλα θελω να το γραμμωσω κιαλο.. τωρα οσο αφορα το τρεξιμο μπορω να κανω και 30 λεπτα και 1 ωρα τρεξιμο.. απλα θα πρεπι να πιεσω τον εαυτο μου λιγο περισσοτερο αλλωστε no pain no gain :P :P και απλα θελω να βελτιωσω και αλλο την αντοχη και να γραμμωσω το σωμα οπως ειπα οχι οτι ειναι κατεβασμενη η αντοχη.. απλα θελω να την αυξησω επειδη εκ γεννετης ειχα βροχικο ασθμα και αυτο ειναι ενα μειον δυστυχως! σορρυ αν σε μπερδεψα και ευχαριστω για το χρονο σου. :thumbup:

συλλεκτης
07-05-10, 22:47
γεια σας,
ειμαι καινουριο μελος και θα ειμαι φετος υποψηφιος για την σχολη αστυφυλακων.πιανω τα ορια στα τεσσερα απο τα 5 αθληματα.το χιλιαρι ομως δεν το πιανω.το οριο ειναι 4.20 και το εχω κανει 4.40 με την ψυχη στο στομα.μπορειται να μου πειτε κανα στανταρ προγραμμα τρεξιματος για να το καταφερω να το βγαλω κατω απο 4.20.επισης υπαρχει κανα προγραμμα διατροφης;

Μαρία
08-05-10, 12:45
γεια σας,
ειμαι καινουριο μελος και θα ειμαι φετος υποψηφιος για την σχολη αστυφυλακων.πιανω τα ορια στα τεσσερα απο τα 5 αθληματα.το χιλιαρι ομως δεν το πιανω.το οριο ειναι 4.20 και το εχω κανει 4.40 με την ψυχη στο στομα.μπορειται να μου πειτε κανα στανταρ προγραμμα τρεξιματος για να το καταφερω να το βγαλω κατω απο 4.20.επισης υπαρχει κανα προγραμμα διατροφης;

Δεν υπαρχει στανταρ προγραμμα για να γινει αυτο αλλα προγραμμα του στυλ βλέποντας και κανοντας,εννοω οτι πρεπει να σε εχει απο κοντα προπονητης ετσι ωστε στην προπονηση που θα κανεις να κανεις και τις απαιτουμενες αλλαγες,διαφοροποιησεις αναλογα με το πως αντιδραει το σωμα σου στην προπονηση που βγαινει και που δεν βγαινει προπονηση.
Αυτο με την Αννα το καναμε γιατι και χρονος υπηρχε και ειχε ερθει να την δω και να την συμβουλεψω απο κοντα και οτι της εβαζα ηξερε τι ηταν και πως να το κανει.Στα τυφλα δεν γινονται αυτα.Και καθε φορα με την προπονηση που εβγαζε ασχετα αν ηταν η δεν ηταν οι χρονοι που ζητουσα μπορουσα να της κανω τις αλλαγες αλλα βασικο ηταν οτι ειχαμε βρεθει και της ειχα δειξει - εξηγησει τι και πως ετσι ωστε να καταλαβαινει τι ζηταω και πως.