PDA

Επιστροφή στο Forum : (Εν)αλλαγή προγράμματος



stamthedrum
15-10-09, 20:34
Βρίσκομαι σε πρόγραμμα όγκου και έχω κλείσει σχεδόν 4 βδομάδες. Κάνω 3 ασκήσεις για στήθος, 3 για ώμους, 3 για πλάτη, 4 για πόδια, 2 για τρικέφαλους, 2 για δικέφαλους, 2 για κοιλιακούς και 2 για πήχεις. Οι 2 από τις 3 ή η 1 από τις 2 (ανάλογα τη μυϊκή ομάδα) είναι ίδιες κάθε βδομάδα (και εννοώ βασικές ασκήσεις όπως πιέσεις πάγκου ας πούμε στο στήθος) και οι άλλες αλλάζουν.

Τι γνώμη έχετε γι' αυτό; Πιστεύετε ότι οφελεί στον όγκο ή πρέπει να κάνω ακριβώς τις ίδιες κάθε βδομάδα για να μετράω καλύτερα την άυξηση της δύναμής μου (το ακούω πολύ συχνά αυτό στο γυμναστήριο);

Επίσης, ακούω ότι ήθισται να αλλάζουμε πρόγραμμα κάθε 6-8 εβδομάδες; Με ποια κριτήρια γίνεται αυτό; Μιλάμε για σπλιτ ή/και για ασκήσεις ή/και για πυκνότητα του προγράμματος;

Υ.Γ.: Η τελευταία ερώτηση αφορά και προγράμματα γράμμωσης και όγκου

ioannis1
15-10-09, 21:26
ποσα χρονια ασχολεισαι με ββ;δηλ κανεις καθε μερα απο ενα μερος και ποσα σετ;

stamthedrum
15-10-09, 21:31
ποσα χρονια ασχολεισαι με ββ;δηλ κανεις καθε μερα απο ενα μερος και ποσα σετ;

1 χρόνο σοβαρά. Κάνω 4 φορές τη βδομάδα, 1 μεγάλη μυϊκή ομάδα και μία μικρή ή μία μικρή και μία πολύ μικρή κάθε φορά. Έχω και log στα "Ημερολόγια προπόνησης" το "Τhe Road to Toumpaniasma"

sctp
15-10-09, 21:36
hit και γενικα πυραμιδα δουλευει ...για παντα,δε χρειαζονται αλλαγες φοβερες,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθεσεις dropset-superset στο τελευταιο και ΚΑΛΟ σου σετ,τωρα αν δεν εχεις βρει ακομη τις ασκησεις που σε πιανουν καλα μπορεις να πειραματιστεις μ'αυτο.:weights:

stamthedrum
15-10-09, 21:40
hit και γενικα πυραμιδα δουλευει ...για παντα,δε χρειαζονται αλλαγες φοβερες,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθεσεις dropset-superset στο τελευταιο και ΚΑΛΟ σου σετ,τωρα αν δεν εχεις βρει ακομη τις ασκησεις που σε πιανουν καλα μπορεις να πειραματιστεις μ'αυτο.:weights:

Τhx για τέτοιου είδους προτάσεις έψαχνα :thumbup:

thegravijia
15-10-09, 22:33
καταρχας τα ντροπ σετ δεν ειναι προγραμμα..απλα πιεζεις τους μυς πιο πολυ...
εγω θα σου προτεινα 5χ5

stamthedrum
15-10-09, 22:36
καταρχας τα ντροπ σετ δεν ειναι προγραμμα..απλα πιεζεις τους μυς πιο πολυ...
εγω θα σου προτεινα 5χ5

5x5 ;;; Explain

sctp
15-10-09, 22:38
Το dropset εκθετει το μυ σε ενταση που δεν εχει γνωρισει = μυικη αναπτυξη, δε χρειαζονται 200 σετ 1 με 110% ενταση κανει τη δουλεια,το 5χ5 κατα τη γνωμη μου ειναι προγραμμα δυναμης κατα κυριο λογο.

stamthedrum
15-10-09, 22:42
Το dropset εκθετει το μυ σε ενταση που δεν εχει γνωρισει = μυικη αναπτυξη, δε χρειαζονται 200 σετ 1 με 110% ενταση κανει τη δουλεια,το 5χ5 κατα τη γνωμη μου ειναι προγραμμα δυναμης κατα κυριο λογο.


dropset= σηκώνω π.χ. 50κιλά μέχρι μυϊκή αποτυχία μετά βγάζω 10 κιλά και συνεχίζω πάλι μέχρι μυϊκή αποτυχία ;

sctp
15-10-09, 23:15
dropset= σηκώνω π.χ. 50κιλά μέχρι μυϊκή αποτυχία μετά βγάζω 10 κιλά και συνεχίζω πάλι μέχρι μυϊκή αποτυχία ;

Ναι αυτο ειναι το νοημα,εγω προσωπικα κανω πχ 50 κιλα χ 10 σταματαω 20sec και συνεχιζω αλλες 4-5,παυση 20sec και μετα αλλες 2-3 επαναληψεις+15sec static,διατασεις και τελος,προηγειται καλο ζεσταμα πριν απο αυτο το σετ εννοειται :P

stamthedrum
15-10-09, 23:21
Ναι αυτο ειναι το νοημα,εγω προσωπικα κανω πχ 50 κιλα χ 10 σταματαω 20sec και συνεχιζω αλλες 4-5,παυση 20sec και μετα αλλες 2-3 επαναληψεις+15sec static,διατασεις και τελος,προηγειται καλο ζεσταμα πριν απο αυτο το σετ εννοειται :P

Μα αυτό που λες δεν είναι το pauseset ;

sctp
15-10-09, 23:28
Μα αυτό που λες δεν είναι το pauseset ;

Ναι,αλλα αυτο που μου περιεγραψες πριν ειναι το dropset,εγω το κανω αυτο γιατι δε θελω να ελαττωνω τα κιλα στα επομενα μικροτερα σετς.

stamthedrum
15-10-09, 23:30
Ναι,αλλα αυτο που μου περιεγραψες πριν ειναι το dropset,εγω το κανω αυτο γιατι δε θελω να ελαττωνω τα κιλα στα επομενα μικροτερα σετς.

Bασικά, εφόσον δε μειώνεις βάρος ακούγεται πολύ καλό σύστημα για όγκο.

sctp
15-10-09, 23:34
Bασικά, εφόσον δε μειώνεις βάρος ακούγεται πολύ καλό σύστημα για όγκο.

Ειναι πολυ καλο αρκει να κανεις μονο ενα λειτουργικο σετ,τα αλλα 2-3 προηγουμενως ειναι απλως ζεσταμα και εφ'οσον εχεις καποια εμπειρια και φυσικη κατασταση και βασικο να κανεις διατασεις μετα απο αυτο το μεγαλο σετ.Ψαξε για doggcrapp στο google και θα βρεις λεπτομερειες.

stamthedrum
15-10-09, 23:37
Ειναι πολυ καλο αρκει να κανεις μονο ενα λειτουργικο σετ,τα αλλα 2-3 προηγουμενως ειναι απλως ζεσταμα και εφ'οσον εχεις καποια εμπειρια και φυσικη κατασταση και βασικο να κανεις διατασεις μετα απο αυτο το μεγαλο σετ.Ψαξε για doggcrapp στο google και θα βρεις λεπτομερειες.

Thx!! Nομίζω πως θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή