PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακούω γνώμες



sakis_solun
16-10-09, 18:10
Από Δευτέρα θα πρέπει να ακολουθήσω το τρίτο πρόγραμμα για όγκο της φετινής χρονιάς αλλά ταλαντεύομαι αν αυτό που έχω στο μυαλό μου θα ήταν το ιδανικό και αν θα λειτουργούσε αποτελεσματικά.Τα δύο προγράμματα που ακολούθησα από τα μέσα Αυγούστου μέχρι και τώρα ήταν το 1ο πρόγραμμα του κ.Μπουρνάζου για όγκο και το πρόγραμμα που πρότεινε ο κ.Αναγνώστου για ανάπτυξη μάζας και δύναμης με ικανοποιητικά αποτελέσματα(στις 2 επαναληψεις τα κιλά που έβαζα ήταν αρκετά,ενδεικτικά να αναφέρω σκουότ 130κιλά στήθος 130κιλά).Τώρα έχω στο μυαλό μου να ακολουθήσω ένα πρόγραμμα που ο προπονητικός του κύκλος του θα πηγαίνει κάπως έτσι:
1η μερα:στηθος
2η μέρα:πλάτη
3η μέρα:ωμους+πόδια(μονο τετρακεφ,γάμπες)
4η μέρα:χερια
5η μέρα:στήθος+πλάτη
6η μέρα:ωμους+πόδια(μηρια.δικεφ,γάμπες)
Υ.Γ Δεν θέλω να κάνω το 2ο πρόγραμμα του κ.Μπουρνάζου γιατί θέλω το στήθος να το προπονώ 2 φορές κάθε εβδομάδα.Κάθε γνώμη και άποψη θα ήταν ευπρόσδεκτη.

ctrlfreak
16-10-09, 19:26
Μόνο 6 μέρες την εβδομάδα?? :shock: Και την 7η? Λούφα? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα...:turtle::turtle:

thegravijia
16-10-09, 19:59
ζητω η υπερπροπονηση!

sakis_solun
16-10-09, 20:15
Θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποιες πιο συγκεκριμένες προτάσεις στο σχεδιασμό του προγράμματός μου και κυρίως από τους πιο σκληροπυρηνικούς και όχι από τους θεωρητικούς(οτι τα πάντα είναι η διατροφή και το 30% ειναι η άσκηση).Η διαφορά με τα προγράμματα του κ.Μπουρνάζου ή του κ.Αναγνώστου είναι μία μέρα που αυτή μάλλον θα οδηγήσει στην υπερπροπόνηση στο διάστημα των 4 εβδομάδων που έχω κατά νου να διαρκέσει το πρόγραμμα.

thegravijia
16-10-09, 20:19
Θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποιες πιο συγκεκριμένες προτάσεις στο σχεδιασμό του προγράμματός μου και κυρίως από τους πιο σκληροπυρηνικούς και όχι από τους θεωρητικούς(οτι τα πάντα είναι η διατροφή και το 30% ειναι η άσκηση).Η διαφορά με τα προγράμματα του κ.Μπουρνάζου ή του κ.Αναγνώστου είναι μία μέρα που αυτή μάλλον θα οδηγήσει στην υπερπροπόνηση στο διάστημα των 4 εβδομάδων που έχω κατά νου να διαρκέσει το πρόγραμμα.
παρακαλω οι σκληροπυρηνικοι τυποι να απαντησουν .
εγω παω για διαβασμα

thegravijia
16-10-09, 20:20
γραψε σετ ασκησεις ενταση ...μονο ο διαχωρισμος σε νοιαζει ...αυτο ειναι το λιγοτερο

Polyneikos
16-10-09, 21:06
Για να μπορεί το σωμα σου να αναρρωνει τόσο γρήγορα και να παίζεις το καθε μερος του σωματος ανα 3 ημερες όπως έχεις βαλει πρέπει να κανεις λήψη φαρμακων.Επειδη δεν σε υποψιαζομαι για τετοιο επίπεδο πρεπει να κανεις μια γενικη αναθεωρηση...Αυτα που θελεις να δωσεις έμφαση υποψιαζομαι θες να τα παίξεις διπλα μεσα στην εβδομαδα...Τα πόδια που είναι τουλαχιστον το 1/3 του σώματος γιατί δεν έχεις δωσει την ίδια έμφαση;
Τυχερος μεσα στην ατυχία σου που λεμε γιατί ο μονος σωστός προγραμματισμος είναι αυτός που έχεις κανει στα πόδια και το πετυχαινεις αυτό το σπάσιμο της προπόνησης των ποδιων μόνο σε προχωρημενους ή σε άτομα που θελουν να αναπτυξουν τα πόδια τους επειδη έχουν μεινει πίσω....(όχι ότι να καποιος τα παιξει ολοκληρωμενα σε μια μερα είναι λάθος ή αρχαριος).

TEFAAtzis
16-10-09, 22:18
ζητω η υπερπροπονηση!

αχαχαχαχα

The Rock
16-10-09, 22:39
Για να μπορεί το σωμα σου να αναρρωνει τόσο γρήγορα και να παίζεις το καθε μερος του σωματος ανα 3 ημερες όπως έχεις βαλει πρέπει να κανεις λήψη φαρμακων.Επειδη δεν σε υποψιαζομαι για τετοιο επίπεδο πρεπει να κανεις μια γενικη αναθεωρηση...Αυτα που θελεις να δωσεις έμφαση υποψιαζομαι θες να τα παίξεις διπλα μεσα στην εβδομαδα...Τα πόδια που είναι τουλαχιστον το 1/3 του σώματος γιατί δεν έχεις δωσει την ίδια έμφαση;
Τυχερος μεσα στην ατυχία σου που λεμε γιατί ο μονος σωστός προγραμματισμος είναι αυτός που έχεις κανει στα πόδια και το πετυχαινεις αυτό το σπάσιμο της προπόνησης των ποδιων μόνο σε προχωρημενους ή σε άτομα που θελουν να αναπτυξουν τα πόδια τους επειδη έχουν μεινει πίσω....(όχι ότι να καποιος τα παιξει ολοκληρωμενα σε μια μερα είναι λάθος ή αρχαριος).
Κοίτα πολύνεικε ξέρεις ότι συμφωνώ μαζί σου !!! :green:

Αλλά το ότι παίζει διπλά κάποιες μυικές ομάδες και αναρώνει γρήγορα,δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται χωρίς λήψη φαρμάκων ...επίσης δεν σημαίνει ότι τις "παίζει" ολοκληρωμένα,με την σωστή τεχνική και την ακόμα μεγαλύτερη ένταση ! :green:

Μόνο τότε θα χρειαστεί να αναρρώνει το σώμα άμεσα !

Παλικάρι αν θες δώσε :
1)Σετ
2)Επαναλήψεις
3)Χρόνος

Polyneikos
16-10-09, 22:46
Αν είναι ελλειπής η προπόνηση παω πάσο,ή επίσης αν είναι μετριας εντασης..Απλα αυτο που παρατηρησα είχε να κανει και ότι δεν κανει καποιο ρεπο ενδιαμεσα,οπότε εκει η αναρρωση γίνεται δυσκολότερη...Anyway,εχουμε ελλειπείς πληροφορίες,καλό είναι να μας δοθει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα !:thumbup:

The Rock
16-10-09, 22:49
Αν είναι ελλειπής η προπόνηση παω πάσο,ή επίσης αν είναι μετριας εντασης..Απλα αυτο που παρατηρησα είχε να κανει και ότι δεν κανει καποιο ρεπο ενδιαμεσα,οπότε εκει η αναρρωση γίνεται δυσκολότερη...Anyway,εχουμε ελλειπείς πληροφορίες,καλό είναι να μας δοθει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα !:thumbup:
Υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να κάνει άψογες προπονήσεις ? :green: :green: :green:

sakis_solun
17-10-09, 05:38
Άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα για να μου δώσετε κάποιες γνώμες και απόψεις για τον αριθμό των σετ και ασκήσεων που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να μην οδηγηθώ στην υπερπροπόνηση.Ο αριθμός των σετ και επαναλήψεων που έκανα στα δύο προγράμματα μέχρι τώρα ήταν ότι προτείνοταν κατά γράμμα.Η προπόνηση είναι διάρκειας το πολύ 50 λεπτών.Σχεδόν όλα τα σετ εκτός από το πρώτο κάθε άσκησης είναι λειτουργικά(οι τελευταίες δύο πάντα με βοηθό είτε το σετ ήταν 10 επαν είτε ήταν 6 επαν).Τώρα αν κάποιος δεν πείθεται με τα λεγόμενα μου κανένα πρόβλημα αλλά αυτά τα 50λεπτά της καθημερινής προπόνησης γίνεται μια μάχη με τα σίδερα,τα κιλά με τον εαυτό μου γενικότερα.Εννοείται ότι σε κάθε προπόνηση ανεβαίνουμε και σε κιλά άλλωστε αυτός είναι και ο ρόλος της ασφάλειας που προσφέρει ο παρτενέρ.Τώρα από θέμα συμπληρωμάτων λαμβάνω τα κυρίως απαραίτητα(όχι φάρμακα όχι αας).

kafros gate 7
22-10-09, 00:23
φιλε κατα τη γνωμη μου με αυτο το σπλιτ θα δεις ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα απ' οτι θες.δεν νομιζω οτι τραβαει 2 φορες την εβδομαδα την ιδια μυϊκη ομαδα.αμα γουσταρεις να κανεις 5 μερες κανε μια μερα την καθε μυϊκη ομαδα.

για εμενα ενα σπλιτ:1η μερα:στηθος-ωμους
2η μερα:πλατη
3η μερα:ποδια
4η μερα:χερια
με επαναληψεις 12-10-8-6 ειναι παρα πολυ καλο...αποψη μου...

yannis88
22-10-09, 14:21
Υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να κάνει άψογες προπονήσεις ? :green: :green: :green:


+1

Κάνε αυτο που νιώθεις καλύτερα για το σώμα σου...Δοκίμασέ το...Αν δεις ότι κουράζεσαι αλλάζεις....Τόσο απλά...Δεν υπάρχει μονόδρομος στη γυμναστική...

sakis_solun
23-10-09, 00:59
Τελικά θα κάνω το πρόγραμμα του Brawny έξι ημερών που όπως γράφει και στην παρένθεση είναι για αυτούς που αγαπάνε την καθημερινή προπόνηση και στόχος μου ήταν να γίνει το στήθος 2 φορές την εβδομάδα όπως και τα πόδια να σπαστούνε σε 2 μέρες(όσο για την υπερπροπόνηση θα δοκιμάσω και θα μάθω)

Ballbreaker
23-10-09, 11:02
Trial and error
Θα δεις και μονος σου οτι δεν θα μπορεις να ανεβασεις σοβαρα κιλα με τοσα συχνες προπονησεις